hedonizam.1dr.grba,
Hedonizam je životni princip koji poštuje uživanje. Da vas malo isprovociramo,
pogledajte u rečnik kakvih sve značenja ima.
Ovde ćemo se baviti kulinarstvom, lepim vinima, nesvakidašnjim konzumacijama.
Skupljaćemo recepte, preporučivati prilike da se nešto lepo proba....
Vrlo brzo, shvatićete šta smo naumili. Dobrodošli u temu koju ste dugo čekali.
hedonizam.2pifat,
-> #1, dr.grbaKonacno,
tema koja zasluzuje sve zvezdice koje dodeljuje Michelin-ov Guide
Bleu !
Da pocnem od onih prostih, lepih slatkih stvari koje zivot znace :
TORTA MARKIZA
Uzeti okrugli kalup za tortu, pa zatim dno kalupa i stranice
obloziti piskotama prethodno poprskanim rumom. Napraviti krem od 200
g maslaca i 200 gr secera u prahu, u koji polako treba dodavati
(jedno po jedno) 7 zumanaca, a zatim dobro izmesati. U masu sipati
200 gr rastopljene cokolade i 1 kasiku ruma. Ulupati cvrst sneg od 7
belanaca i pomesati sa masom. Celu supljinu kalupa popuniti ovim
kremom, a povrsinu prekriti piskotama poprskanim rumom. Ovako
napunjem kalup ostaviti u frizider da se stegne. Za ovu tortu je
potrebno imati kalup na rasklapanje, kako bi se lakse servirala. Ova
mera za tortu zahteva oko 40 piskota (2 kutije po 250 gr). Pre
serviranja ulupati slag od 2 kesice i preliti preko torte.
Pozdrav, Igor
hedonizam.3corto,
-> #2, pifat> Pre serviranja ulupati slag od 2 kesice i preliti preko torte.
Svaka cast za prvi sadrzajni prilog u okviru nove & drage nam teme, ali
kolega kulinar, ZAR SLAG IZ KESICE ?!?! O ovome bi se dala povesti
bogata i kaloricna rasprava, a kao dobrovoljni prilog laksem baratanju
receptima, kojih ce, nadam se, biti u obilatim kolicinama, kacim program
poznat kao MealMaster, jer ni jedan posten kompjuter ne sme da bude bez
elektronskog kuvara :)
mm630.ziphedonizam.4pifat,
-> #3, cortoSlag iz kesice je po receptu gdje Angeline Bakic, bake mog najboljeg
druga, ciji je i recept prepisan. Zaista, priznajem da je slag iz
kesice bogohulna pomisao, no kako se tekuca slatka pavlaka ne dade
bas uvek naci u prodaji, moramo se cesto posluziti i ovim surogatom,
no svakako tada umesto vode valja koristiti mleko.
Igor
hedonizam.5johnnya,
-> #3, corto
>>receptima, kojih ce, nadam se, biti u obilatim kolicinama, kacim
>>program poznat kao MealMaster, jer ni jedan posten kompjuter ne
>>sme da bude bez elektronskog kuvara :)
Pa zar da okačiš program sa PRAZNOM bazom podataka, pardon
recepata ?!?! Ajde nemoj da se stidiš ako imaš nešto u njoj mogao
bi i nju da okačiš.... Ili neko ko je već koristio program :)
■■ Johnnya ■■
hedonizam.6corto,
-> #5, johnnya> Pa zar da okacis program sa PRAZNOM bazom podataka, pardon
> recepata ?!?! Ajde nemoj da se stidis ako imas nesto u njoj
> mogao bi i nju da okacis....
Ma ja sam samo cekala da vidim da li ce se neko primiti O:) Inace,
recepti su brojni, idemo u nastavcima, i sve se da korigovati
(kolicinske mere su u ozima i slicnim perverzijama, ali se moze
prebaciti i na solje, kasike i grame), osim rerne u Farenhajtima ;>
Dakle, pocinjemo......
mmpp01.ziphedonizam.7biber,
-> #1, dr.grba>> Dobrodosli u temu koju ste dugo cekali.
E ovo je najprijatnije iznenadjenje od promene softvera na ovamo.
Dakle evo jednostavan recept za zimske dane (kuvano vino)
Zagrejati vino da bude vruce ( nikako da prokljuca ), dodati
secer i malo cimeta, po ukusu.
Ukusno je ,a i pomaze grlu.
hedonizam.8djcorto,
Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
orah ?
Ima ih po C marketu, u duJetu sa svezim ananasima (a ja prosle
godine nosio iz Moskve :)))) pa, k'o velim .... da probamo ? ;)
hedonizam.9djcorto,
Predmet: prijatan obrok na Bahusu
Sinoc, u prijatnom polu privatnom polu poslovnom drustvu, obreo
sam se na splavu Bahus, poslednji nizvodno ispred hotela
Jugoslavija.
Vecina splavova koji su bili ukotvljeni oko Ade je sada tamo.
Atmosfera nije losa, kao ni enterijer. Sistem tamno drvo spanski
zid radi posao, u duetu sa bambus ratan dizajn namestajem i
manjkom osvetljenja, koje je vecinom indirektno, ali malkice
previse. Svece po stolovima donekle omogucavaju da se ne
zadavite koskom od ribe koju jedete, a jos vise to cine kelneri
koji ribu uredno ociste.
Na jelovniku je juce bilo predjelo od morskih plodova, supica od
SanPjera, i isti na zaru sa obaveznim krompir blitva dodatkom.
Predjelo dobro, samo je u tom moru odakle su ga vadili bilo
mnogo luka ;) Bez obzira na luk, oni koji nisu jeli ovo, jeli su
pecurke na zaru, i pretezno razgovarali medju sobom, jer Orbit,
koji te sprecava da peres zube ;), ne ide izmedju predjela i
supice ;)
Supica bi bila odlicna, da nije bila onoliko slana. Napominjem
da skoro uopste ne solim jelo u principu, tako da mozda i nisam
merodavan.
Riba na zaru je bila zaista dobra. Uredno ociscena, jako dobro
servirana, sa kelnerom koji je isao okolo i dodavao ono sto je
ostalo u pladnju onima koji su hteli.
Desert i kafu sam propustio, jer sam morao ranije da odem.
Ostali sinoc prisutni sezamovci ne moraju da me dopune, ali bi
mozda bilo pozeljno. ;)
hedonizam.10dr.grba,
-> #7, biber>> Zagrejati vino da bude vruce ( nikako da prokljuca ), dodati
>> secer i malo cimeta, po ukusu.
Nedostaju karanfilići, količine šećera, kao i preporuka za vino.
U poslednje vreme mi je najslađe bilo sa erdutskom graševinom.
BTW, pokušan je eksperiment sa mrkim šećerom. Žali bože upropaštenog
vina... Ne pokušavajte... Osim toga, pokušajte, možda vam se i svidi.
hedonizam.11corto,
-> #9, djcorto> zadavite koskom od ribe koju jedete, a jos vise to cine kelneri
> koji ribu uredno ociste.
Kontinentalac ;> Cuveni dijalog sa nekadasnjeg naseg mora: "Kelner, koja
riba ima najmanje kostiju ?" Pa kada kelner naredja neke tri do cetiri
vrste, srecnik naruci: "Krmenadlu !" ;))
hedonizam.12corto,
Recepti za MealMaster...... nastavak
mmpp02.ziphedonizam.13corto,
I opet nastavak..... Princip je jednostavan, ide se na
Utilities, pa Import Recepie...
mmpp03.ziphedonizam.14djcorto,
-> #9, djcorto> zadavite koskom od ribe koju jedete, a jos vise to cine kelneri
> koji ribu uredno ociste.
Kontinentalac ;> Cuveni dijalog sa nekadasnjeg naseg mora: "Kelner, koja
riba ima najmanje kostiju ?" Pa kada kelner naredja neke tri do cetiri
vrste, srecnik naruci: "Krmenadlu !" ;))
hedonizam.15djcorto,
Recepti za MealMaster...... nastavak
hedonizam.16mnikolic,
Sa malo kulinarske veštine i uz sledeći recept, moći ćete da uživate u
jednoj sjajnoj poslastici.
Štangle vojvode od Vindzora
___________________________
Ulupati čvrst sneg od 6 belanaca. Postepeno dodavati u ulupani sneg 200g
šećera i 200g mlevenih oraha. Pleh u kome će se masa peći premazati uljem
ili mašću, pa onda staviti tabak bele hartije. Sipati masu u pleh, metnuti
u pećnicu i ispeći. Kada testo bude gotovo i pečeno, ohladiti ga, preseći
ga po dužini na 2 dela, pa sastaviti kremom, koji se pravi na ovaj način:
u kazanče za sneg staviti 6 žumanaca, 200g šećera, pa na jakoj vatri
lupati žicom, dok ne postane gusta masa. Sad skinuti krem, pa ga mešati,
dok se ne ohladi. U krem dodati 2 štangle čokolade i 100g zasebno umućenog
putera. Ovim kremom nadenuti testo, a spolja istim kremom testo premazati.
Seći na štangle i služiti.
m.
hedonizam.17johnnya,
AJER KONJAK
(liker od jaja)
Za ovaj izvanredan liquer (nešto kao tečan sladoled, ali morate da
probate, ne vredi da vam objašnjavam) treba uraditi sledeće :
Umutiti 5 žumanaca sa 5 supenih kašika šećera, zatim to dodati u
3/4 litre mleka i kuvati zajedno sa 2 kesice vanile (ili pola
štapića) paziti da ne proključa !!!
Kada se ovo napravi, zasebno treba istopiti 1/2 kg šećera (kuvati sa
malo vode, ali ne dozvoliti da šećer potamni !)
Kada se obe smeše ohlade, treba ih pomešati i procediti u jednu veću
posudu. Sada dodati oko 2 dl čistog alkohola (90%) i po želji ruma
(1-2 dl). Gotov liker dobro promešati i sipati u bocu (ovde opisani
sastojici su dovoljni za oko 1 litru ajer konjaka).
Bocu sa likerom držati u frižideru i pre posluživanja bocu treba malo
protresti, služiti hladan !
■■ Johnnya ■■
hedonizam.18inferno,
-> #8, djcortoŮ│ ˙ Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
Ů│ ˙ orah ?
Ovaj.. ja sam jednom kupio kokosov orah i imao sam isti
problem. O;)
Na kraju je bonsek rešio stvar, ali to nije ličilo na
kokosov orah. :)
hedonizam.19ngvozdic,
-> #16, mnikolic> U krem dodati 2 štangle čokolade i 100g zasebno umućenog putera.
Koja čokolada (mlečna, za jelo i kuvanje...)?
Štangle čokolade od 100, 200... grama?
Da li se stavljaju štangle, strugana ili istopljena čokolada?
Da li ima interesenata sa pravljenje (degustiranje) koktela?
U nastavku recept za jedan:
0,80 dl ruma
0,05 dl likera od nane
1 jaje
1 kašičica šećera
0,40 dl sirupa od šećera
cimet
muskatni oraščić
smrvljeni led
U šejker staviti led, rum, liker od nane, sirup od šećera i na kraju jedno
jaje (bez ljuske:))
Mućkati dva do tri minuta, da bi se jaje dobro umutilo i sjedinilo sa ostalim
sastojcima.
U širu čašu sipati koktel, po peni na vrhu posuti kašičicu šećera, malo cimeta
i nastrugati
muskatnog oraščića po ukusu.
Slamčica obavezna.
Nikola
hedonizam.20veca,
-> #8, djcorto>> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
>> orah ?
Neki rekoše mačetom :) ali mi, npr. takvu stvar nemamo u kući :)
Joj, samo kad se setim pre par godina kako smo ga jurili po kući
:))) Pošto niko nije imao iskustva, a ni pravog alata, krenemo da
ga mrcvarimo nožem, a pošto je, jelte, tvrdoglav :) stalno se
migoljio iz ruku, otkotrlja negde ispod stola etc. i tek kad smo
ga umorili ;) bio je razbucan. Bukvalno :)
hedonizam.21kum.djole,
-> #18, inferno>> Ovaj.. ja sam jednom kupio kokosov orah i imao sam isti
>> problem. O;)
Valjalo bi da se izbuši, iscedi (dobro, izlije ;) mleko u sud
i potom konsultuje testerica. Čuo sam da postoji i neka spec
alatka koja se prisloni na čvor i opali po njoj čekićem, pa se
orah rascepi na pola, ali ne bih znao kasti.
U stvari, uzmite svrdlo i udrite. ;)
hedonizam.22balsa,
-> #17, johnnya:: Kada se obe smeše ohlade, treba ih pomešati i procediti u jednu veću
:: posudu. Sada dodati oko 2 dl čistog alkohola (90%) i po želji ruma
Zvuči sjajno, samo -- gde ima da se nađe jestivi (čist) alkohol?
hedonizam.23mikis,
-> #8, djcorto+> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
+> orah ?
Beše skoro na Pro-u diskusija na tu temu, ljudi predlagaše mačete i
slične alate, ali evo najjednostavnijeg recepta: na vrhu izbušiti dve
rupe, odliti mleko, a zatim ga čekićem par puta energično zveknuti
odozgo :) Trebalo bi da pukne "po šavu". Inače, mleko nema baš
ekstra-prijatan ukus, zato ga je bolje pomešati npr. sa limunadom :)
hedonizam.24djcorto,
-> #21, kum.djole> i potom konsultuje testerica. Cuo sam da postoji i neka spec
> alatka koja se prisloni na cvor i opali po njoj cekicem, pa se
E, to, to ! Koja, kakva, gd , kako, zasto, posto ;)
i sve o tome ... ;)
hedonizam.25djcorto,
-> #22, balsa> Zvuci sjajno, samo -- gde ima da se nade jestivi (cist)
> alkohol?
U apotekama. Pogotovo ako znas nekog apotekara :)
hedonizam.26vstan,
-> #8, djcorto> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
Bonsekom.
hedonizam.27vstan,
-> #9, djcorto> Atmosfera nije losa, kao ni enterijer. Sistem tamno drvo
Nego, mogu li da se cuju sagovornici od buke (muzike) ?
hedonizam.28valex,
-> #9, djcorto>> Ostali sinoc prisutni sezamovci ne moraju da me dopune, ali bi
>> mozda bilo pozeljno. ;)
Ako smo već prozvani ;) Elem, ako nešto zaboravim, tu je i GTOMIC da
dopuni :)
>> Supica bi bila odlicna, da nije bila onoliko slana. Napominjem
>> da skoro uopste ne solim jelo u principu, tako da mozda i
>> nisam merodavan.
>>
>> Riba na zaru je bila zaista dobra. Uredno ociscena, jako dobro
>> servirana, sa kelnerom koji je isao okolo i dodavao ono sto je
>> ostalo u pladnju onima koji su hteli.
U kombinaciji supa/žar je i tajna - da smo naručili San Pierre-a po
jelovniku dobili bi ukusno spremljenu ribu i ništa više. Metodu koju su
primenili naučio sam od bivšeg direktora Svetog Stefana i sastoji se u
tome da se od Pere prvo napravi blaga supica, a zatim da se, onako
raskuvan, baci na žar. Ako sam ne naručiš da ti ga ovako spreme, ništa
od bahanalija ;) Naravno, poželjno je prethodno se raspitati da li
glavni kuvar uopšte zna pomenutu metodu - rezultat se, kao što si imao
prilike da utvrdiš, isplati :)
hedonizam.29nlazic,
Jel može jedan lep recept za lazanje? :)
hedonizam.31dr.grba,
-> #20, veca>>>> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
>>>> orah ?
>>
>> Neki rekoše mačetom :) ali mi, npr. takvu stvar nemamo u kući :)
Jednom smo Jasna i ja svojim prijateljima, iz čiste pakosti,
kupili jedan kokosov orah....
...
A onda je, izbezumljenog lica, zakrvavljenog pogleda, misli
punih ubistvenih namera prema meni, uhvatio kokosov orah i izneo
ga u dvorište... Trećim treskom o beton ga je napokon razbio.
hedonizam.32anaagram,
-> #8, djcorto
ŮŢ> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
ŮŢ> orah ?
Kažu da orah treba nekoliko minuta ( 5 - 6 )
staviti u vrelu rernu. Potom ga nežno ( ili manje nežno :)
kucnuti čekićem (kuhinjskim tučkom..).
Po teoriji, ovo bi trebalo da je dovoljno da kora popuca
kao kad kucnete tvrdo kuvano jaje. Takođe trebalo bi da
se srž sasvim lako odvoji od unutrašnje opne koja kad-kad
zna da zagorča život.
Um caruje...
ANA*A
hedonizam.33mnikolic,
-> #19, ngvozdic> Koja čokolada (mlečna, za jelo i kuvanje...)?
> Štangle čokolade od 100, 200... grama?
> Da li se stavljaju štangle, strugana ili istopljena čokolada?
Uobičajeno je da se u kolače stavlja čokolada za mešenje t.j. kuvanje. Kad
kažem uobičajeno, mislim na to da do sada nisam sreo recept koji predviđa
upotrebu mlečnih čokolada. One su jednostavno previše blage i kolaču ili
torti ne mogu da daju potrebnu aromu odnosno željeni ukus.
Drugo, dimenziju jedne štangle treba računati na 40-50g čokolade. Ova mera
se obično sreće u starinskim receptima. Fabrika "Pionir" iz Subotice je
proizvodila čokoladu za mešenje baš po tim normama, velika tabla od 400g
uvijena samo u celofan (zgodno za omekšavanje) i izdeljena na 8-10 štangli
(ne sećam se dobro jer je odavno nisam imao u rukama).
Konačno, za krem treba čokoladu omekšati taman toliko da se mućenjem
potpuno sjedini sa ostalim sastojcima t.j. da ne ostanu komadi. Iako na
izgled kratak, recept koji sam ostavio iziskuje određenu dozu iskustva i
kulinarske veštine i to najviše u pripremanju krema.
m.
hedonizam.34johnnya,
-> #22, balsa >> Zvuči sjajno, samo -- gde ima da se nađe jestivi (čist)
>> alkohol?
Pa.. recept sam prepisao od moje bake, a za alkohol ? Ranije si mogao
da ga kupiš u bilo kojoj samoposluzi i u staklenoj flaši od 1l
(teško onome ko ovo zameni sa 1l votke :)))
■■ Johnnya ■■
hedonizam.35djcorto,
-> #27, vstan> Nego, mogu li da se cuju sagovornici od buke (muzike) ?
Muzika je bila prijatna i sa diska. Bez narodnjaka ;)
hedonizam.36djcorto,
KAUBOJSKA KAFA
Lonac za kafu se stavi na otvorenu vatru. Kad je voda blizu
kljucanja, ubaci se kafa (mlevena ;)), omiljena marka Arbuckle's
Coffee u meri saka po solji. NE promesa se, saceka se da voda
prokljuca preko kafe, lonac se na momenat skloni sa vatre, pa
jos dva puta vraca da izbije kljuc, i ostavi da krcka na vatri.
Kafa se sipa u soljice i pije.
Posto kauboji nee koriste secer (skupo) obicno u loncu drze
ljuske od jajeta da ubiju gorcinu.
Ljubaznoscu kuma Mafa.
Napomena :
Za kauboja, kafa je suvise jaka ako okrenes soljicu i kafa
ispadne u komadu.
komentar iz Talicnog Toma:
" ... ako potkovica koju ste ubacili u lonac potone, dodati jos
kafe ... "
hedonizam.37valex,
-> #35, djcorto>> Muzika je bila prijatna i sa diska. Bez narodnjaka ;)
Ajde disk, ali i ostatak hardvera je zanimljiv. Naime, domaćini imaju
grafičku tablu sa poljima u kojima su upisane stavke iz jelovnika, tako
da uz pomoć samo par klikova sa pak-a dobijaju kompletan račun :)
hedonizam.38velicko,
-> #29, nlazic>+ Jel može jedan lep recept za lazanje? :)
Jel može neko detaljno da objasni kako da napravim
testo za lazanje. Sos nije neka tajna, ali nikako
da nađem recept za testo..
hedonizam.39dr.grba,
-> #36, djcorto>> " ... ako potkovica koju ste ubacili u lonac potone, dodati jos
>> kafe ... "
Primite iskrene izraze mog dubokog poštovanja (:
hedonizam.40zormi,
-> #26, vstan*> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
*
* Bonsekom.
Gledao sam kako ih orangutani otvaraju "golim rukama" bez problema... :)
hedonizam.41zokig,
-> #31, dr.grba>> Jednom smo Jasna i ja svojim prijateljima, iz čiste pakosti,
>> kupili jedan kokosov orah....
>>
(: :) (: :) (: :) (: :) (: :)
5+
hedonizam.42corto,
-> #33, mnikolic> kazem uobicajeno, mislim na to da do sada nisam sreo recept
> koji predvida upotrebu mlecnih cokolada. One su jednostavno
> previse blage i kolacu ili torti ne mogu da daju potrebnu aromu
> odnosno zeljeni ukus.
Nisi sreo ;> Evo ti jrdan:
DUPLI COKOLADNI MOUSSE
8 unci ili ti 226.792 gr mlecne cokolade (joj sto mrzim stranjske mere) -
2 unce tj. 56.698 gr cokolade za kuvanje - 5 kasika vode - 2 kasike ruma
ili brendija - 2 zumanceta - 1/4 solje butera ili margarina - 1 solja
slatke ulupane pavlake - 18 piskota, prepolovljenih - 4 belanca -
seckani bademi (nisu obavezni)
Izlomiti obe cokolade na komadice, rastopiti zajedno sa rumom ili
brendijem na pari, mesati dok smesa ne postane glatka. Skloniti sa vatre
i umesati zumanca. Dodati buter, kasiku po kasiku, mesajuci dok se ne
rastopi u cokoladnoj masi; malo prohladiti. Mutiti pavlaku dok ne
postane cvrsta, i pazljivo umesati u cokoladnu smasu. Hladiti 1 sat ili
dok smesa ne pocne da se steze.
U medjuvremenu, obloziti dno i strane onog okruglog pleha kome se skida
okvir piskotama. Ulupati cvrsto belanca i pazljivo dodati u cokoladnu
smesu. Usuti u pleh oblozen piskotama i hladiti 8 sati ili preko noci.
Upravo pre sluzenja, skloniti strane pleha. Za ukras, moze se posuti
seckanima bademima :)
PS Imam ja jos ovakvim, cak i sa cokoladom sa bademima. jedina kvaka
zove se HERSHEY'S ;)
hedonizam.43corto,
-> #38, velicko> Jel moze neko detaljno da objasni kako da napravim
> testo za lazanje.
Evo ti jedan, pa ako ti se svidi.... pravi je italijanski :)
Za 6 osoba treba staviti 600 gr brasna na dasku za mesanje, u obliku
kupe, pa na vrhu napraviti udubljenje u koje se stavi 6 jaja (u nekim
krajevima italije stavljaju samo zumance), i onoliko mleka koliko stane
u pola ljuske od jajeta. E onda mesiti, mesiti i mesiti ;) Testo je u
pocetku vrlo retko, postepeno postaje sve tvrdje, i onda ga treba snazno
mesiti dok ne postane elasticno. Zatim se oblikuje u loptu, uvije u
komad lanenog platna, i ostavi da postoji pola sata. Razvija se
oklagijom dok ne postane tanko nekoliko milimetara, a zatim se sece na
trake od 4 cm pa i vise (po zelji i velicini pleha).
Za zelene lazanje stavlja se manje jaja, razmera je 500 gr brasna, 300
gr skuvanog ispasiranog spanaca, 3 jajeta.
Kuva se kao i ostala testenina, u posoljenoj vodi sa malo ulja. Prijatno
:)
hedonizam.44corto,
-> #39, dr.grba> Primite iskrene izraze mog dubokog postovanja (:
Evo jos jednog zanimljivog recepta za kaficu, koji je medju mojim
ukucanima & gostima doziveo ovacije (skromnost, skromnost...). Recept
potice jos iz vremena pre Kolumba, a na ovaj nacin se i danas sluzi u
Meksiku :)
CAFE DE OLLA
1 litar vode - 3 kasike mlevene kafe - 5 kasika smedjeg secera - 2
komada stapica cimeta ili 2 kasike mlevenog - 6 karanfilica
Voda se pomesa sa ostalim sastojcima i ceka se da prokljuca, zatim se
doda kafa, i normalno dalje kuva.
A moze i ovako: ako se koristi vec skuvana kafa, dodaju joj se secer,
cimet i karanfilic, stavi se da malo prokljuca, dobro promesa i posluzi.
I jos jedan nacin: pomesa se 5 kasika vode sa secerom, cimetom i
karanfilicem, stavi da prokljuca, ostavi da krcka dok se secer ne
rastopi, i sluzi kao dodatak vec skuvanoj kafi :))
PS Ima li zainteresovanih za napitke od cokolade O;)
hedonizam.45oldtimer,
-> #36, djcorto> KAUBOJSKA KAFA
> Ljubaznoscu kuma Mafa.
Slatko sam se nasmejao :) A čuh od jednog zajedničkog prijatelja
da se napitak koji g. kum sprema popularno naziva _mafa_, kako bi
se uklonila svaka sličnost sa onim što smo navikli da pijemo kao
kafu :))
hedonizam.46djcorto,
-> #40, zormi> Gledao sam kako ih orangutani otvaraju "golim rukama" bez
> problema... :)
E, jos da nam neki objasni kako ... ;)
hedonizam.47inferno,
-> #26, vstanŮ│ ˙> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Bonsekom.
Staromodno. Motornom testerom. ;)
hedonizam.48zormi,
-> #46, djcorto*> Gledao sam kako ih orangutani otvaraju "golim rukama" bez
*> problema... :)
*
* E, jos da nam neki objasni kako ... ;)
Njihov dreser je objašnjavao činjenicom da su 6 puta snažniji od čoveka...
hedonizam.49valex,
-> #44, corto>> PS Ima li zainteresovanih za napitke od cokolade O;)
Ima, očekujte me na degustaciji ;)
hedonizam.50superhik,
-> #40, zormi=:> Gledao sam kako ih orangutani otvaraju "golim rukama" bez
=:> problema... :)
Na BK je bio neki tip koji ga je ljuštio zubima :)
hedonizam.51pedjak,
-> #44, corto> PS Ima li zainteresovanih za napitke od cokolade O;)
Ih, još pitaš :)
p.s. gde se u Beogradu služi _dobra_ topla čokolada..?
hedonizam.52mnikolic,
-> #42, corto> Nisi sreo ;> Evo ti jrdan:
>
> DUPLI COKOLADNI MOUSSE
> 8 unci ili ti 226.792 gr mlecne cokolade (joj sto mrzim stranjske mere) -
> 2 unce tj. 56.698 gr cokolade za kuvanje - 5 kasika vode - 2 kasike ruma
!!!!!!! ;)
Eto, i ovde ima O:) čokolade za kuvanje, no šalu na stranu, priznajem da
sam se malo prejako odrazio, ali zato smo dobili još jedan lep recept u
temi ;) Mlečna čokolada nije neka retkost u onome što ja zovem
"kremasto-vazdušasti čokoladni proizvod" ali ruku na srce, mislim da se
mlečna čokolada koristi pre kao polufabrikat nego kao bazična sirovina. To
ipak ne znači da treba da razvijamo raspravu o nijansama, biće bolje i
ukusnije :) da se držimo recepata. mmmm...
m.
hedonizam.53djcorto,
-> #45, oldtimer> da se napitak koji g. kum sprema popularno naziva _mafa_, kako
> bi se uklonila svaka slicnost sa onim sto smo navikli da pijemo
:))))))))))))))))))))
Tacno.
Sampion je bila mafa iz koje je virilo brdasce soca O;) Srecnik
kome je bila uvaljena je rezignirano zatrazio kasicicu ...
hedonizam.54corto,
-> #45, oldtimer> da se napitak koji g. kum sprema popularno naziva _mafa_, kako
:)))))))))))))))))))))))))))))
Tacno. Cuvena je mafa iz koje je izvirivalo brdasce soca O;)
Srecnik koji ju je dobio je rezignirano zatrazio kasicicu
:)))))))))))))))
hedonizam.55corto,
-> #49, valex> Ima, ocekujte me na degustaciji ;)
Preci cemo mirno preko ove provokacije..... ;>
hedonizam.56corto,
-> #51, pedjak> Ih, jos pitas :)
ACTECKA COKOLADA :)
350 gr cokolade za kuvanje, izlomljene na komadice - 1 l mleka - 1
kasicica cimeta - 4-8 kapi esencije vanile - 3 jajeta (po zelji)
Na pari se zagreju mleko sa cokoladom, cimetom i vanilom. Kada se
cokolada rastopi, prebaci se u dublji sud s drskom, saceka da prokljuca
i zatim malo prokrcka, lupajuci sve vreme zicom. Krcka se ne duze od 2-3
minuta. Skloni se sa vatre i nastavi sa mucenjem dok se na povrsini ne
stvori debeo sloj pene. Moze se sluziti i toplo i hladno, ali uvek mora
da bude dobar sloj mehurica kada se sluzi. Ako se zele dodati jaja,
dodaju se kada se cokolada skloni sa vatre, i dobro se ulupaju zicom u
smesu.
Ovo je malo osavremenjen meksicki recept, originalni actecki nije
sadrzao mleko koje nisu poznavali, nego se pravio sa vodom i medom :)
> p.s. gde se u Beogradu sluzi _dobra_ topla cokolada..?
Jesi li probao Grinet ?
hedonizam.57corto,
-> #52, mnikolic> ipak ne znaci da treba da razvijamo raspravu o nijansama, bice
> bolje i ukusnije :) da se drzimo recepata. mmmm...
A ne, dragi kolega, nijanse su vrlo bitna stvar ! Evo npr. ako nisi
pazljiv i ne gledas sta kupujes, vrlo lako mozes umesto tamne, gorke
cokolade (45% kakaa ili vise), zavrsiti sa seljernom tablom (maksimum
25% kakaa), koju nasi slepci prodaju pod firmom "cokolada za kuvanje"
;)
hedonizam.58dr.grba,
-> #56, corto>> kasicica cimeta - 4-8 kapi esencije vanile - 3 jajeta (po zelji)
Uhvatio sam te! UA esencija vanile! Valjda se stavi štapić vanile! (:
hedonizam.59prinzessin,
-> #33, mnikolic> proizvodila cokoladu za mesenje bas po tim normama, velika tabla od 400g
> uvijena samo u celofan (zgodno za omeksavanje) i izdeljena na 8-10 stangli
> (ne secam se dobro jer je odavno nisam imao u rukama).
Cokolada je od 250 grama i ima deset stangli.
A sada, recept:
Mus od cokolade
^^^^^^^^^^^^^^^
200 g cokolade
5 jaja
5 (kafenih) kasicica konjaka
60 g maslaca
soljica jake crne kafe
Cokoladu otopite sa 5 kasika vode. Dodajte maslac i mutite mikserom (sto duze),
dodajuci jedno po jedno zumance, kafu i konjak. Cvrst sneg od belanaca lagano
umesajte u masu.
Krem napraviti desetak sati pre serviranja, da se dobro stegne u frizideru.
hedonizam.60mnikolic,
-> #58, dr.grba> Uhvatio sam te! UA esencija vanile! Valjda se stavi štapić vanile! (:
Jel se to javlja dobrovoljac da skoči do Mađarske po vanilu? ;)
m.
hedonizam.61ridonli,
-> #42, corto} PS Imam ja jos ovakvim, cak i sa cokoladom sa bademima. jedina kvaka
} zove se HERSHEY'S ;)
Uf, Djole, ne pominji mi Hershey's... Kad samo pogledam one slasne fotke,
cak se i ja, priznato hladnokrvna na cokoladu, izbezumim :)
Evo i mog cokoladnog doprinosa, nije iz Hershey's, ali valja:
MUS OD BELE COKOLADE
Potrebno je za 4 osobe-
-3 lista svetlog zelatina
-150 gr bele cokolade
-50 gr butera
-3 jajeta
-30 gr secera u prahu
-300 gr zamrznutih kupina
-5 gr vanilin secera
-4 supene kasike slatke pavlake
Priprema
Nakvasiti zelatin. Ciniju sa buterom i izlomljenom cokoladom staviti nad paru i
mesati dok se cokolada ne rastopi. Penasto umutiti jaja i secer, pa pazljivo
umesati u cokoladu.
Dobro izgnjeciti zelatin i na jakoj vatri ujednaciti masu. Polako umesati
zelatin u cokoladnu masu i ostaviti sve da stoji u frizideru najmanje jedan
sat. Odmrznute kupine umutiti mikserom, pa ih proterati kroz cediljku. Umesati
u kupine vanilin secer, ulupati slatku pavlaku.
Serviranje
Na svaki tanjir sipati pire od kupina, na sredinu staviti kasicicu ulupane
pavlake i vrhom kasicice napraviti spiralne sare. Pomocu dve kasike, nakvasene
hladnom vodom, vaditi iz musa "knedlice" i po dve stavljati na sredinu svakog
tanjira.
hedonizam.62.bata.,
-> #51, pedjak> p.s. gde se u Beogradu sluzi _dobra_ topla cokolada..?
Meni se svidja ona iz citalista.
hedonizam.63olio,
-> #22, balsa> Zvuci sjajno, samo -- gde ima da se nade jestivi (cist) alkohol?
Ima u poljoprivrednim apotekama cist ETANOL 96% (1l)
Cenu neznam, ali je proizvodjac "ZORKA"Sabac,garantovano cisto.
Ako neko zna neka javi za cenu i gde ima, mislim u kojim p.apotekama
Poz Oli.
hedonizam.64olio,
-> #49, valex> Ima, ocekujte me na degustaciji ;)
Mozes da dobijes kasice za male bebce(bez banana).
Poz. Oliver.
hedonizam.65olio,
-> #25, djcorto> U apotekama. Pogotovo ako znas nekog apotekara :)
Rekao sam da u poljoprivrednim apotekama ima 96% ETANOLA
C2H5OH(hem. formula).
Jeli Djole jel' prodaju u apotekama cist ETANOL(etil-alkol)
na kilo?
Morao sam pre mesec dana da sarmiram apotekarku da mi
proda 50g(grama) CINK(II)OKSIDA (ZnO) za matiranje emajl
laka u boji.
Poz. OLI.
hedonizam.66payce,
-> #51, pedjak-> p.s. gde se u Beogradu sluzi _dobra_ topla cokolada..?
Plato Pub?
hedonizam.67djcorto,
-> #60, mnikolic> Jel se to javlja dobrovoljac da skoci do Madarske po vanilu? ;)
Gde ono bese Kikinda ... ? O;)
hedonizam.68djcorto,
-> #61, ridonli> Uf, Djole, ne pominji mi Hershey's... Kad samo pogledam one
!!!!!!
Htela si reci Sonja :)))))
> slasne fotke, cak se i ja, priznato hladnokrvna na cokoladu,
> izbezumim :)
Ja kao priznato vatren na cokoladu (vidi se O;) ) takozder :)
hedonizam.69djcorto,
-> #64, olio> Mozes da dobijes kasice za male bebce(bez banana).
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))
Objasnjenje :
Podmladak je odusevljen svim vockama i povrckama koje je
probala, OSIM banana. Ne voli dete, pa to ti je :)
hedonizam.70corto,
-> #58, dr.grba> Uhvatio sam te! UA esencija vanile! Valjda se stavi stapic
> vanile! (:
Jok, esencija, i to par kapi ;) A da prenesemo diskusiju u licni.stav ?
O:)
hedonizam.71corto,
-> #61, ridonli> MUS OD BELE COKOLADE
Kad smo vec krenuli da se bombardujemo musevima.... uvek se setim
svedkog kuvara iz Mapeta :))))) Uzeo je musa tj. losa i mazao ga
cokoladom :))))))
hedonizam.72corto,
Nova epizoda serije "Recepti za MealMaster" :)
mmpp04.ziphedonizam.73corto,
I jos jedan deo..... gledajte i sledeci nastavak :)
mmpp05.ziphedonizam.74biber,
-> #8, djcorto>> Zna li neko kako se i kojim alatom otvara i "ljusti" kokosov
>> orah ?
Eh, ima tome vec dugo vremena, ali se secam jednog izleta,
sa tada vrlo mi dragom osobom. Jedino sto smo imali bio je mali
nozic na rasklapanje. Ceo dan smo se veselili sa kokosovim
orahom. :))))
A doskocili smo mu izbusivsi rupice, na mestima na kojima su
valjda bile peteljke ( to je bio laksi deo ), a zatim jednostavno
povecim kamenom odalamili po ljusci. Pukao je tacno na dva dela.
Najtezi deo je bio izvuci posle onaj beli jestivi deo.
Poprilicno je masan i cvrsto se drzi uz ljusku.
PS. Jos uvek cuvam moju polovinu ljuske :)
hedonizam.75teorist,
-> #63, olio=> Ima u poljoprivrednim apotekama cist ETANOL 96% (1l)
=> Cenu neznam, ali je proizvodjac "ZORKA"Sabac,garantovano cisto.
=> Ako neko zna neka javi za cenu i gde ima, mislim u kojim p.apotekama
U pojedinim radnjama može da se nađe i Kovinski (firma ALPIS) alkohol.
Ja sam sa njim pravio liker od čokolade i fenomenalno je ispao.
hedonizam.76obrada,
-> #53, djcorto> Sampion je bila mafa iz koje je virilo brdasce soca O;) Srecnik
> kome je bila uvaljena je rezignirano zatrazio kasicicu ...
Moram priznati da mi mafa ponekad nedostaje. Jedino ona pomaže
da čio i odmoran dočekaš sledeći dan :)))
hedonizam.77dr.grba,
-> #67, djcorto>>> Jel se to javlja dobrovoljac da skoci do Madarske po vanilu? ;)
>>
>> Gde ono bese Kikinda ... ? O;)
Na po' puta do granice (:
hedonizam.78dr.grba,
-> #70, corto>>> Uhvatio sam te! UA esencija vanile! Valjda se stavi stapic
>>> vanile! (:
>>
>> Jok, esencija, i to par kapi ;) A da prenesemo diskusiju u licni.stav ?
E, da nije juče bio 8. mart, sad bi ja bio nepristojan.
Dobro, priznajem, ali pod jednim uslovom: da probam to (:
hedonizam.79sav.gacic,
-> #10, dr.grba>>> Zagrejati vino da bude vruce ( nikako da prokljuca ), dodati
>>> secer i malo cimeta, po ukusu.
> Nedostaju karanfilići, količine šećera, kao i preporuka za vino.
> U poslednje vreme mi je najslađe bilo sa erdutskom graševinom.
Fine žene iz Finske mi svojedobno pripremiše nešto, što bi uz puno mašte moglo
da se uvrzti u ovu kategoriju pića a zove se ôLedolomacô. Recept ne znam, ali
zam da se iz tri kuće donosilo i da je od svega (pa i ne baš po malo bilo
upotrebljeno). Skuvaše ga u nekakvom kazanu, sipano je kutlačom... Moj prilog
je bila kleka (Bajina Bašta), Manastirka i Rubinov vinjak (fundamentalac).
Sipa se kutlačom, a na dnu čaše sam nalazio i mezence - suvo grožđe, lešnike i
još neko mirišljavo zrnevlje. Već smao miris dovodi do trokiranja svesti, a
čaša-dve siguran put u nesvest...
Godine prođoše, fine žene finske izbledeše u sećanju, ali uspomena na
ledolomca ostade. Jedva čekam taj Internet da nekom odande sednem na grbaču...
hedonizam.80sav.gacic,
-> #18, inferno> Na kraju je bonsek rešio stvar, ali to nije ličilo na
> kokosov orah. :)
Možda ipak da probamo kružnom testerom :)
hedonizam.81sav.gacic,
-> #38, velicko>> + Jel može jedan lep recept za lazanje? :)
> Jel može neko detaljno da objasni kako da napravim
> testo za lazanje. Sos nije neka tajna, ali nikako
> da nađem recept za testo..
Ridonlijo, prozvana si...
hedonizam.82sav.gacic,
-> #43, corto> Za zelene lazanje stavlja se manje jaja, razmera je 500 gr brasna, 300
> gr skuvanog ispasiranog spanaca, 3 jajeta.
>
> Kuva se kao i ostala testenina, u posoljenoj vodi sa malo ulja. Prijatno
A taman sam mislio da sam prblem koncentracije lazanja u krvi trajnije rešio,
kad ono... Slučaj za Pavlova, nedko pomene lazanje, a mene prožmu neki žmarci,
dlnovi se oznoje, pogled zamuti, a hard disk prokliza...
hedonizam.83sav.gacic,
-> #36, djcorto> komentar iz Talicnog Toma:
> " ... ako potkovica koju ste ubacili u lonac potone, dodati jos
> kafe ... "
Uz to ide mezence od kaktusa, začinjeno imalinom i olajem?
hedonizam.84sav.gacic,
-> #49, valex>>> PS Ima li zainteresovanih za napitke od cokolade O;)
> Ima, očekujte me na degustaciji ;)
E, ta ti je dobra... Imam amandman: kad ojuži da dignemo kredit i da iste
spremamo na kazane, a za manekene da angažujemo svoje najzaraznije
predstavnike koji bi srkanjem i intenzivnim hvaljenjem sproveli marketinšku
diverziju i nedužno pučanstvo navukli na iste. Efekti neće izostati, a ovaj
inteligentni i zaobilazni način širenja računarske pismenosti u nas će
nadaleko odjeknuti. Samo da uđemo u NO COMMENT.
hedonizam.85hercog,
Evo jednog simpatičnog recepta za kolač od čokolade, a uz to još i ne
baš skupog
Masa:
3 jaja
3 kafene šolje ulja
3 - II - mleka
6 - II - šećera
3 - II - orasa (mlevenih)
5 - II - brašna
1 prašak za pecivo
Sve smućkati i isuti u pleh, pa ispeći.
Kada se oladi preliti ga sa filom u sastavu:
čokolade po želji
orasa po želji (mlevenih)
Čokoladu rastopiti i u nju umešati orase i kada nije vruć fil preliti
preko mase koja se u međuvremenu oladila.
Kolač gurnuti u frižider i kad bude dovoljno ladan seći i ....
Sale
hedonizam.86mnikolic,
Švedske palačinke
-----------------
Izmešati 50g putera sa 4 žumanceta, pa tome dodati 4 kašike sitna
šećera, 4 kašike brašna i 3 decilitra mleka. Zatim izlupati sneg
od 4 belanceta i umešati ga u pripremljenu masu. Pržiti od mase
palačinke na plitkom crnom tiganju i to samo sa jedne strane.
Zdelu na kojoj će se palačinke služiti metnuti na lonac s toplom
vodom. Između svake palačinke staviti struganu čokoladu i šećer
u prahu. Zatim ove nadevene palačinke preliti prelivom (šodoom)
koji se pravi na ovaj način: razbiti jedno celo jaje i 2
žumanceta u jednom sudu, pa dodati 50g kristal šećera i 1
decilitar belog vina. Na vatri sve dobro žicom mutiti, dok masa
ne počne da vri. Tako vruć preliv preliti preko palačinki i odmah
ih služiti.
-----------------
Dužan sam jedno upozorenje onima koji bi možda želeli da naprave ovaj
specijalitet. Osnovna masa za palačinke po ovom receptu se u izvesnoj meri
razlikuje od uobičajene. Primetićete da je jako vazdušasta. Glavni problem
je u tome što se od nje teško peku palačinke, ali u smislu da su toliko
nežne da ih je skoro nemoguće izvaditi ucelo iz tiganja. Možda neki
čarobni tiganj pomogne, ali generalno, preporučujem da se koriste tiganji
manjih dimenzija i da se slobodno sipa veća količina mase. Pokušaj da se
ispeče tanka palačinka će se sigurno završiti raspadom pri vađenju. Ali ne
treba očajavati. Palačinke se ionako ređaju u činiju (zbog preliva) pa sam
pojedinačni oblik nije presudan. Kada na kraju dođe preliv poslastica će
izgledati sasvim ok, a pri služenju se seče kao torta. I još jedan detalj
za kraj, mada bi trebalo da se podrazumeva - vino treba da bude što
kvalitetnije!
m.
hedonizam.87velicko,
-> #81, sav.gacic> Ridonlijo, prozvana si...
Danas, kad svane, isprobavam Sonjin recept.
(biće haosa u kuhinji;).
Bolje da Rid sačeka, makar do sutra, da ne
padnem u iskušenje da isprobam i taj odmah.. :)
hedonizam.88corto,
Za sve ljubitelje i kafe i cokolade :)))
COKOLADNA KAFA
4 vece soljice crne kafe - 100 gr cokolade za kuvanje - 3 kasike secera
- kesica vanilin secera - 1 dl vinjaka ili konjaka - slag (slatka
pavlaka obavezno!)
Na laganoj vatri rastopiti cokoladu sa pola solje tople vode, dodati
secer i vanilin secer, sve umutiti, a zatim sipati kafu bez gustog
taloga (tzv. soca) i vinjak. Staviti u frizider da se dobro ohladi,
sipati u case, ukrasiti slagom i uzivati :)
hedonizam.89corto,
Za sve ljubitelje cokolade i neceg "konkretnog" :)
CURKA MEXICANA
4 snicle od curecih grudi - 50 gr brasna (posoljenog i pobiberenog po
ukusu) - 3 kasike ulja - 1 srednji crni luk, isecen na tanke kriske - 1
mala crvena papricica, ociscena od semenki i isecena na tanke kriske -
300 ml piulece supe (od koncentrata) - 25 gr suvih grozdjica - malo
mlevenog karanfilica - malo mlevenog kima - 1/2 kasicice mlevenog cimeta
- 3 paradajza, oljustena, izvadjenog semenja i isecena na kriske - 1
kasicica chilli praska - 1 kasika susama - 25 gr cokolade za kuvanje,
izrendane - so i sveze samleveni crni biber - za garniranje: kolutovi
limuna i persunovo lisce
Uvaljati snicle u brasno, ugrejati ulje u tiganju i peci snicle dok ne
postanu svetlo smedje. Premestiti u dublju posudu. Dodati luk i papriku
u tiganj i kuvati na tihoj vatri dok ne omeksaju, zatim dodati preostalo
brasno i kuvati 2-3 minuta. Rernu zagrejati na 160C, pa u tiganj dodati
supu, grozdjice, karanfilic, kim, cimet, paradajz, chilli, susam i
cokoladu. Blago zaciniti, staviti da provri, i kuvati na laganoj vatri
jos 10 minuta. Sipati sos preko curke, pokriti posudu i kuvati u rerni
50 minuta. Dodatno zaciniti ako je potrebno, ukrasiti limunom i
persunovim listom, i prste polizati.
PS Moja deblja polovina je vise puta testirao ovaj recept, i izjavio da
je skoro uvek sigurno uzivanje ;)
hedonizam.90corto,
Recepti.....
mmpp06.ziphedonizam.91corto,
Jos recepata....
mmpp07.ziphedonizam.92gtomic,
-> #81, sav.gacic>>> + Jel može jedan lep recept za lazanje? :)
>
>> Jel može neko detaljno da objasni kako da napravim
>> testo za lazanje. Sos nije neka tajna, ali nikako
>> da nađem recept za testo..
>
Testo je vrlo prosto. Uzmeš onoliko stotina grama brašna koliko i jaja
i to pomešaš i umesiš. Dakle, 300 grama brašna i 3 jaja.
Tako umešano testo se propusti kroz mašinu za rezance tako da se
naprave flekice veličine 5x10 cm a debljine kao za obične rezance.
Flekice se kuvaju u velikoj šerpi. U vodu se uspe malo ulja i soli.
Kuvaju se vrlo kratko (minut do dva) i to ne sve odjednom nego po
nekoliko komada (naprimer polako ubaciš 6 flekica, jednu po jednu i
kad si uubacio šestu već prvu možeš da vadiš). Kada se flekica izvadi
iz vode, malo se posuši čistom kuhinjkom krpom i slaže se u dublju
tepsiju tako da prekriju dno u potpunosti.
Do ovog trenutka moraju biti spremni sosovi (ili sosevi, ne znam kako
se pravilno kaže;) i to crveni sos, kako za špagete, i beli bešamel
sos. Crveni sos se pravi tako da se prodinsta malo crnog luka na ulju
i kad se luk zarumeni doda se mleveno meso. To se malo proprži i nakon
toga dodaje se dvojni koncentrat paradajza, belog vina, soli, bibera,
origana, bosioka i naravno dve žlice Vegete (male). To sve pustiti da
se prokrčka. Bešamel sos se pravi tako što se rastopi puter, pa kad to
zavri dodaje se lagano brašno pa odmah zatim i mleko. Ovde obratiti pažnju
na mešanje da se brašno ne bi mnogo zgrudvalo. Kako brašno kuvanjem
nabubri vodite računa da ne napravite previše gust bešamel. Pogodna
kozistencija bi bila kao, na primer, dobro promešano kiselo mleko. Na
kraju pripreme belog, bešamel, sosa dodaju mu se začini kao što su so,
biber, bosiok, siiiiitno seckani beli luk (sve ovo po ukusu).
Znači, sosovi su skuvani, složili smo prvi red rezanaca-flekica na dno
duboke tepsije i sada preko tih rezanaca se sipa crveni sos, pa preko
njega beli sos i onda se preko toga narenda sloj sira (najbolje
mocarela, mada u našim uslovima dobro prolazi i trapist, pivnički i
sl. sirevi koji nisu puno slani i nemaju prejaku aromu). Ovim
završavamo prvi sloj. Zatim ponovo idu rezanci-flekice pa crveni, za
njim beli sos i kraju sir. Ovo se ponavlja onoliko puta dok imamo
materijal. Sasvim su dovoljna 4 do 5 sloja. Poslednji sloj pokrivamo
rezancima, narendamo sira i pospemo origanom. Sad je još ostalo da se
to zapeče u zagrejanoj rerni na oko 200 C oko 15-tak minuta.
Servira se tako što se iseče u kocke 10x10 cm uz sveće, belo vino
rashladjeno na temperaturu od 12 C i italijansku muziku. U početku
jesti polako jer je vruće.
Prijatno ! :)
P.S.
Ko će prati sudove, o tome se možete demokratski da dogovorite, ali ne
žurite stim jer će te celo veče da provedete sa sudovima (bude ih
stvarno puno;) umesto da uživate u laganoj konverzaciji . :)
hedonizam.93msavkovic,
-> #89, corto┌┌┌ 4 snicle od curecih grudi - 50 gr brasna (posoljenog i pobiberenog
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Gde ovo ima da se nađe ???
hedonizam.94djcorto,
-> #92, gtomic> Testo je vrlo prosto. Uzmes onoliko stotina grama brasna koliko
> i jaja
Cek malo, ti dugujes riblje recpte ... ako se ne varam ? O;)
hedonizam.95valex,
-> #64, olio>> Mozes da dobijes kasice za male bebce(bez banana).
BEEP! WRONG ;) Imao sam čast da uživam u palačinkama sa kremom -
sve pohvale za gospođu Malteze :)
hedonizam.96corto,
-> #93, msavkovic> Gde ovo ima da se nade ???
Povremeno se u "Slaviji" i C-marketu pojave curece grudi, a na tebi je
onda da iseces snicle :) Do duse, duze vremena nisam videla curetinu po
radnjama, a prosto mi je neverovatno da ova zemlja oskudeva u curkama :>
hedonizam.97crncic,
-> #75, teorist>> U pojedinim radnjama može da se nađe i Kovinski (firma ALPIS) alkohol.
Samo taj ne, ima karakterističan miris koji je bliži vonju nego
mirisu ;) Kovinci su se tu baš spotakli...
hedonizam.98olio,
-> #73, corto> I jos jedan deo..... gledajte i sledeci nastavak :)
Ej BRE ovo je HEDONIZAM - UZIVANjE
Nije valjda da samo uzivate u klopi??????
Pa valjda ima i jos nesto sem 'rane
Ma, svako zasto ima i svoje jebi ga.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.99olio,
-> #62, .bata.> Meni se svidja ona iz citalista.
Gde ti je to???
Pozdrav Oliver.
hedonizam.100olio,
-> #75, teorist> U pojedinim radnjama moze da se nade i Kovinski (firma ALPIS) alkohol.
> Ja sam sa njim pravio liker od cokolade i fenomenalno je ispao.
Ovde kod nas u YU ima raznih alkohola (etanola) koji zu napraljeni
na razne nacine. U nekim etanolima ima puno djubreta od ketona i
ostalih sastojaka kojima nije mesto tu u etanolu.
Dobro pazite sta kupujete. Ja kao hemicar znam sta sve moze da
sadrzi alkohol.
Jestivi alkohol za spravljanje kolaca i likera mora da bude vrlo
dobar da ne promrni aromu kolaca.
Da Vam ne pricam kakav alkohol treba da bude za parfeme i kolonjske
vode iliti razne miomirisne stvari.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.101olio,
-> #90, corto> Recepti.....
Ej bre nije hedonizam samo u hrani.
Daj mu ga malo po _____________________(upisati po zelji)
Poz. Oliver.