nauka.524ratman,
Pa, evo, iznecu neko svoje glediste u odnosu na neke
relativno utvrdjene stavove po ovim pitanima, iako mi ovo
nije oblast od uzeg interesa i poznavanja:
Vrlo cesta neracionalna upotreba, odnosno praksa
propisivanja antibiotika, i to nekoliko antibiotika
istovremeno, za sve sto klinicki lici na infekciju, a da
nije identifikovan uzrocnik, ocekujuci da ce se time pokriti
i najverovatniji uzrocnik. Iako, kako mi se cini, nisu
razjasnjeni svi razlozi neefikasnosti ovakve terapije,
empirijski je dosta jasno pokazano da ona steti kako
pacijentu tako i populaciji, dakle menjaju se i bioloska
svojstva bakterijskih vrsta i sojeva.
Glavni elementi, bar po meni, neuspeha ovakvog koncepta
terapije su:
* virusne infekcije-antibiotici su prakticno bez efekta, a
virusi su najcesci uzrocnici infekcija gornjeg respiratornog
trakta;
* neadekvatan dozni rezim - neprilagodjen farmakodinamici i
kinetici leka;
* opsta i sistemska toksicnost antibiotika uopste nije
naivna, po meni je mnogo veca od toksicnosti vecine drugih
lekova u sirokoj upotrebi;
* interakcije sa drugim lekovima koji se istovremeno
ordiniraju;
* maskiranje infekcije i/ili prelazak u hronicitet
(apendicitis, osteomijelitisi..)
* rezistencija odn. promocija rezistentnih sojeva (ovo bi
bilo dobro da objasni neko kome je bliza mikrobiologija,
odn. molek.biologija prokariota!) -uglavnom se radi ili o:
(1) indukciji nekog faktora rezistencije (postojecih u
genomu)-ova je modifikacija fenotipska, e.g. neki enzim kao
beta-laktamaza; ili (2) promocija mutiranih -rezistentnih
bakterijskih (dakle novih) sojeva. Ovome se pridaje primarni
znacaj u nastanku vrlo rezistentnih sojeva, iako meni ne
izgleda bas ubedljivo da bilo sta tako brzo evoluira, cak ni
bakterija bez obzira sto su tu ukljuceni jos i mehanizmi
genskog transfera (plazmidi, vektorska transdukcija, itd..)
faktora rezistencije.
* istrebljenje fizioloske i bakterijske flore, narocito
crevne
* senzibilizacija-alergijski efekti (penicilini i
polusintetski penicilini, itd.)
* efekti na imunitet, promocija gljivicnih i dr. infekcija
Ovakva praksa je pre 20-ak godina bila rasirena svuda, ali
je danas karakteristicna za sirotinjske zdravstvene sisteme
sa slabom laboratorijskom sluzbom, odn. nemogucnoscu
promptne izolacije/ identifikacije uzrocnika i izrade tzv.
antibiograma, imunodijagnostickih analiza kao i
nepristupacnost ostale dijagnostike, ali jos vecu ulogu ima
i ceo trecesvetovni i narocito socijalisticki koncept
zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zastite, i.e.
prenatrpanost domova zdravlja, zdravstvo po principu
socijale, progon porodicnih lekara, itd.
Eto, toliko od mene. Otvorili smo, dakle, jos jedno pitanje:
da li je slucajna varijabilnost genoma stvarno tako
slucajna, i da li ja ona, kao takva, bas glavni pogon i
input evolucije (sto je klasicni evolucionisticki koncept)?
Pozdrav,
Dejan.
ű ű ű
nauka.525bipin,
Da li neko nesto zna o ZLATNOM boru?
Kazu da po neki primerak postoji kod nas.
Ako postoji, gde je?
Ima li toga u nekoj literaturi?
nauka.526ilazarevic,
-> #518, zeljkoj> Grip? Gde može antibiotik da deluje na virus? :)
Mene su mnogo puta lečili na taj način, pa sam izvukao laički zaključak da se
antibiotik daje zbog prevencije. Valjda imunitet organizma opada tokom
virusne infekcije, pa bi moglo da dođe do komplikacija ako se "prime" i neke
bakterije.
nauka.527corto,
-> #524, ratman> prenatrpanost domova zdravlja, zdravstvo po principu
> socijale, progon porodicnih lekara, itd.
Sto rece jedna nasa poznanica, lekar opste prakse, ona pacijenta vidi
kad joj se pojavi u ordinaciji, nema pojma u kakvim uslovima zivi, kako
se hrani, koje su mu higijenske navike... Daje antibiotike kao
preventivu mogucih komplikacija, premda i sama zna da se to vise nigde
ne radi.
S druge strane, jedan farmaceut u porodici me je ubedjivao da su vakcine
jako opasne i da nikako ne vakcinisem dete, jer, za ime sveta, difterija
i tuberkuloza se danas tako lepo lece antibioticima.
nauka.528obren,
-> #525, bipin> Da li neko nesto zna o ZLATNOM boru?
> Kazu da po neki primerak postoji kod nas.
Pa na Zlatiboru valjda? Ne znam da li je baš endemska vrsta ili je samo retka
u svetu, ali znam da sam video negde na Zlatiboru stablo sa pločicom "Zlatni
bor - zaštićeno zakonom itd."
nauka.529ratman,
-> #527, corto>> S druge strane, jedan farmaceut u porodici me je ubedjivao da su
>> vakcine jako opasne i da nikako ne vakcinisem dete, jer, za ime
>> sveta, difterija i tuberkuloza se danas tako lepo lece
>> antibioticima.
Mnoge vakcine zaista jesu prilicno opasne, ali to nije slucaj sa
antidiftericnom vakcinom (obicno se daje kombinovana Di-Te-Per
-difterija, tetanus, veliki kasalj- vakcina) koja je tzv. mrtva
(Di/Te) odn. anatoksicna (Per), vakcina- spada u najbezopasnije,
naravno ako se spravlja i kontrolise po WHO ili slicnim
standardima, i ako se ne eksperimentise sa nekim revolucionarno
novim i usavrsenim vakcinama i sojevima.
Antituberkulozna (BCG) vakcina se pravi od atenuiranog
(oslabljenog) (Calmette-Guerrin) soja Kochovog bacila, akoji je
prekticno avirulentan, ali ne daje apsolutnu zastitu od primarne
ili postprimarne TBC. Pitanje razvoja tuberkuloznog procesa je
vrlo slozena igra raznih faktora celijskog imuniteta, i tu jos
nije sve razjasnjeno. Globalno smanjenje morbiditeta od TBC u
razvijenom svetu nije toliko rezultat sistematske vakcinacije (u
USA se uopste nikad nije ni sprovodila sistematski!) vec vise
opsteg porasta standarda zivota.
Svaka vakcina ima svoje kontraindikacije, i one, zapravo,
definisu koliko je vakcina opasna ili bezopasna za odredjenog
pacijenta. Vakcine protiv virusnih osipnih groznica (velike i
druge boginje) su umereno opasne, npr. ne smeju se davati u
graviditetu. Komplikacije su najvise uzrokovane necistocama-
bioloskim materijalima proteinskog sastava, koje se ne mogu
odvojiti iz vakcina ili seruma (koje se prakticno uvek dobijaju
od toplokrvnih kicmenjaka). Takva je npr. antirabicna vakcina
(besnilo) koja se vrlo restriktivno ordinira.
Komplikacije najcesce nastupaju u vecim epidemijama, kada se pri
masovnim drz-ne-daj vakcinacijama previde stanja koja
kontraindikuju vakcinaciju. Sve u svemu, vakcine su opasne koliko
i lekovi, ili hrana, biljke, anorganske supstance, itd., i svaki
pacijent moze imati neku opstu ili posebnu kontraindikaciju za neku
vakcinu, a neko moze, opet, imati neocekivanu nezeljenu reakciju
na vakcinu.
I difterija i TBC se zaista dobro i efikasno lece antibioticima,
ali dok se dijagnostikuje (posebno u Yugi) npr. tuberkulozni
meningitis ili krupozna difterija larinksa (grkljana), covek moze
lepo da se ugusi u nekoj masovnoj cekaonici ili umre pod
dijagnozom neke misteriozne bolesti iz arsenala bioloskog rata
neke velesile kojoj smetaju Srbi.
Pozdrav,
Dejan.
nauka.530dada,
-> #518, zeljkojAntibiotik ne deluje na virus,samo sprecava da dodje do
superinfekcije ,recimo neke bakterijske infekcije. Dada
nauka.531dada,
Ako je neko hirurg neka mise javi - opsti hirurg- Radi
razmenjivanja iskustava.
I jos jedno ,pozdravljam otvaranje konferencije o medicini.
nauka.532corto,
-> #529, ratman> pacijenta. Vakcine protiv virusnih osipnih groznica (velike i
> druge boginje) su umereno opasne, npr. ne smeju se davati u
Bila sam iznenadjena, ali vakcina protiv velikih boginja se vise ne
daje. Tvrde da je bolest iskorenjena... Tako su tvrdili i za kugu, pa
sta bi pre godinu dana u Indiji :> Uopste, mislim da se suvise igramo sa
mamom prirodom, i da svojim znanjima i mocima pridajemo suvise znacaja,
a onda sledi kontraudarac i vidi se koliko smo bespomocni.
> kontraindikuju vakcinaciju. Sve u svemu, vakcine su opasne
> koliko i lekovi, ili hrana, biljke, anorganske supstance, itd.,
Da, ali i izuzetno korisne. Jos nisam cula za uspesno lecenje decije
paralize, koliko znam tu samo vakcina pomaze.
> I difterija i TBC se zaista dobro i efikasno lece antibioticima,
Ali zar nije bolje na kakav-takav nacin zastititi organizam, nego doci u
situaciju da gutas lekove ?
PS I mene interesuje sto vise informacija o AIDS-u. Imam malecko dete, i
vec me hvata panika kako da detetu objasnim sve opasnosti, i kako da je
zastitim od nase prilicno neobrazovane sredine.
nauka.533mmarkovic,
-> #532, corto> Bila sam iznenadjena, ali vakcina protiv velikih boginja se
> vise ne daje.
Relativno je rizična, reakcija je burna, bolest je iskorenjena
ili bar retka...
Ko bi ga znao...
nauka.534crncic,
-> #516, lexus>> Naravoučenije: Ako vam daju Palitrex, tražite nešto jače!
Glupost... Kako si došao do ovog ?
nauka.535crncic,
-> #518, zeljkoj>> > zato što je grip lečen Palitrexom prerastao u upalu pluća...
>> Grip? Gde može antibiotik da deluje na virus? :)
Nije ni rečeno da može, antibiotik se daje kao preventiva, da ne bi
došlo do upale pluća.
nauka.536lexus,
-> #534, crncic=>>> Naravoučenije: Ako vam daju Palitrex, tražite nešto jače!
=>
=> Glupost... Kako si došao do ovog ?
Najozbiljnije. Doktorima je postala praksa da za sve, bilo kao
preventivu, bilo kao lek daju palitrex. Ukoliko je neko bolešljiv,
a stalno pije dotični, verovatno će mu organizam postati otporan
na lečenje palitrexom. Uostalom, Pentrexil ruleZ ;)
nauka.537ljubinko,
-> #531, dada
>Ako je neko hirurg neka mise javi - opsti hirurg- Radi
>razmenjivanja iskustava.
U grupi medicina (vidi ranije poruke) nas je ukupno bilo 7-8.
Nije bio ni jedan opsti hirurg.
Inace drago mi je sto si se ukljucio.
Ja se inace bavim ortopedijom i traumatologijom.
Pozdrav svima !
nauka.538mikeman,
-> #532, corto#> PS I mene interesuje sto vise informacija o AIDS-u. Imam malecko dete, i
#> vec me hvata panika kako da detetu objasnim sve opasnosti, i kako da je
#> zastitim od nase prilicno neobrazovane sredine.
Ja sam vlasnik knjige o doticnoj bolestini, a i cale mi je lekar, pa
bi te molio da malo pojasnis... (reci konkretno sta te zanima)...
nauka.539zeljkoj,
-> #536, lexus> na lečenje palitrexom. Uostalom, Pentrexil ruleZ ;)
Palitrex je i bolji i skuplji od Pentrexila. ;)
nauka.540corto,
-> #538, mikeman> bi te molio da malo pojasnis... (reci konkretno sta te
> zanima)...
Ah, to je tesko reci... Interesuje me konkretno situacija u nasim
zdravstvenim ustanovama, jer me panika hvata svaki put kad detetu treba
da se da vakcina ili vadi krv :( Na zalost, ne govorim napamet, jer
posle iskustva iz porodilista definitivno sam zakljucila da me bolnice i
lekari vise nece videti. Nehigijena i nebriga se ne mogu opravdavati
samo teskim materijalnim polozajem i sankcijama, a mislim da podatak da
kod nas ima najvise HIV pozitivnih hemofilicara sve govori.
Evo, interesuje me poseta zubaru na primer. Sta je sa instrumentima ?
Negde sam procitala da se HIV virus ne moze unistiti klasicnim metodima
sterilizacije, a da je svaki drugi nacin toliko skup da ga ne primenjuju
ni u Americi (gde debelo naplacuju usluge ;). Da se prekrstim svaki put
kad krenem kod zubara ?
nauka.541guta,
-> #533, mmarkovic
#> Relativno je rizična, reakcija je burna, bolest je iskorenjena
#> ili bar retka...
Po mojim podacima, bolest je iskorenjena krajem sedamdesetih godina,
pri čemu je (valjda) prošle godine istekao rok od dvadeset (15?) godina
od poslednjeg zabeleženog slučaja bolesti, pa je bolest proglašena
iskorenjenom. Prošle(?) godine se vodila i prilična rasprava o tome
da li treba poslednje zalihe (tri 200ml kontejnera) virusa uništiti,
ili sačuvati radi eventualnog pravljenja vakcine, ako se bolest kojim
slučajem opet pojavi. Šta su rešili da urade sa ta poslednja tri
kontejnera, nije mi poznato. No, sve u svemu, bolest je iskorenjena.
nauka.542jaroslav.s.,
-> #522, dr.grba# # ....postoje veoma razlicite metodologije lecenja.....# #
Kao sto sam napisao u 4.520 ne moze lekar da bitno odstupi od utvrdjenih
lekova za odredjenu bolest, no ne mora svaki da propise iste lekove , to
zavisi I od navika, informisanosti o pojavi novih lekova, I u danasnje vreme
narocito od toga kojih lekova ima u apoteci I dali ih uopste ima /ne znam
dali si skoro bio u drzavnoj apoteci, to je tuga.. /.
Potpuno si u pravu, kada kazes da se antibiotici ne smeju davati olako , no
kvalifikovati da se to ovde radi ipak ne bi smeo, takve procene ne mogu dati
pojedinci, vec je to posao strucnih ustanova, kao sto su zavodi za
farmakologiju,
I to na osnovu visegodisnjih studija .
Znaci, odokativne procene nisu merodavne. Jedino sto pacijent moze da uradi,
ako smatra da nije dobro lecen je da tuzi sudu doticnog lekara I zdravstvenu
ustanovu, angazuje advokata, I pojavi se na sudu.
# # ..specijalista pedijatar emigrirao na Novi Zeland. # #
Ne bih da ocenjujem metode rada lekara na NZ , pristupicu problemu sa
druge tacke gledista. Sistemi zdravstvene zastite u razvijenim zemljama se
razlikuju od naseg sto mnogo ulazu u prevenciju obolenja kod stanovnistva I
zdravstvenu edukaciju od najmladjeg uzrasta, kod nas je prevencija dobro
funkcionisala do pojave krize a pozitivni rezultati su bili vidljivi.
Takav zdravstveni sistem je skup, no tamo su shvatili da je bolest jos
skuplja, I da se njene posledice placaju sto direktno novcem, sto u vidu
patnji I bola bolesnika I njegove okoline. To automatski povlaci smanjenje
broja zaposlenih, pad profita....
# # fasovao pet injekcija penicilina po1.600.000 i.j. # #
Periapikalni apsces je stvarno neprijatna stvar, vrlo mi te zao, no on ne
nastaje na zdravim zubima, vec na karioznim, I to onima, koji su vec sasvim
propali. Prevencija je zatajila I doslo je do nezeljenog ishoda. Na svojoj si
kozi osetio kakve su posledice.
Trebao si napisati koju dozu leka si primio I o kom preparatu se govori da bi
mogao oceniti dali je bila podterapijska,
# # Ima I dve reci o povecanju stepena tolerancije organizma prema
antibioticima. # #
Tvrdnja navedena gore ima sustinski nadostatak, naime : ANTOBIOTICI NE
DELUJU NA OGRANIZAM OSOBE KOJA IH PRIMA ( peroralno ili parenteralno )
VEC NA BAKTERIJE IZAZIVACE OBOLJENJA U ORGANIZMU. Veliki problem danas u
medicini predstavljaju rezistentni sojevi bakterija, na koje antibiotici ne
deluju, ili ih bakterije koriste za ishranu . Ova pojava se javlja, kada se
infekcija ne leci dovoljno dugo, ili dovoljno visokim dozama leka. Bakterije
razviju enzimske sisteme za razgradnju antiboitika, I on ne deluje. U nekih
sojeva se ova osobina ugradjuje u genom bakterije, I lek je kompromitovan. Za
ovakve slucajeve se koriste takozvani rezervni antibiotici, tj oni koji su
relativno novi, pa klice na njih jos nisu postale rezistentne. Da stvar bude
gora moguce je da dodje do kombinovane infekcije u kojoj ucestvuju I virusi,
na njih AB ne deluju.
Zakljucak : ukazao sam na neke probleme vezane za upotrebu lekova. Ne bih
generalizovao raspravu o preteranoj upotrebi lekova, vec se koncentrisao na
pojedinacne slucajeve. Ovo prvenstveno zbog toga, sto pisemo u temi nauka, a
slozices se bez polazih cinjenica nema ni valjanog objasnjenja.
pozdrav
Jaroslav
nauka.543dada,
da li neko zna gde mogu da nabavim CD-OSNOVI HIRURGIJE,
autori-Z.Gerzic i Dragovic.
nauka.544dada,
-> #537, ljubinkoPozdrav i tebi i nadam se da ce nas biti vise.
nauka.545dr.grba,
-> #542, jaroslav.s.>> Trebao si napisati koju dozu leka si primio I o kom preparatu se govori
>> da bi mogao oceniti dali je bila podterapijska,
Cimociklar, 3x1 kapsula od 50 mg. A trebalo je da pijem 4x2...
Definitivno podterapijska doza.
nauka.546nenad,
-> #540, corto> posle iskustva iz porodilista definitivno sam zakljucila da me bolnice i
> lekari vise nece videti. Nehigijena i nebriga se ne mogu opravdavati
> samo teskim materijalnim polozajem i sankcijama, a mislim da podatak da
> kod nas ima najvise HIV pozitivnih hemofilicara sve govori.
Stanje u našem "zdravstvu" je katastrofalno. Korupcija, nemar,
neodgovornost i nestručnost su toliko uzeli maha da svako ko to
može sebi da priušti u širokom luku izbegava državne
instituicije. Većina, naravno, ne može pa se potežu razne veze i
vezice, a ko nema ni to "ne treba ni da živi".
Jedino rešenje je potpuna privatizacija bolnica, klinika, kao i
studije koje se plaćaju. Ko hoće besplatno da studira mora da se
obaveže da po završetku 10-15 godina radi u državnoj službi, a
posle toga volja mu.
nauka.548ljubinko,
-> #540, corto
>samo teskim materijalnim polozajem i sankcijama, a mislim da podatak da
>kod nas ima najvise HIV pozitivnih hemofilicara sve govori.
Svi nasi hemofilicari koji su zarazeni su zarazeni uvoznim preparatima.
nauka.549ljubinko,
-> #546, nenad
>Stanje u nasem "zdravstvu" je katastrofalno. Korupcija, nemar,
>neodgovornost i nestrucnost su toliko uzeli maha da svako ko to
Stanje u nasem zdravstvu nije dobro, ali ja daleko bolje
nego u bilo kom segmentu drustva.
>Jedino resenje je potpuna privatizacija bolnica, klinika, kao i
>studije koje se placaju. Ko hoce besplatno da studira mora da se
Nije. Kod nas niko nema (ili skoro niko) uslova za iole ozbiljniju
opremu. Na primer aparat za anesteziju je najmanje 60 000 DEM,
operacioni sto isto 60 000 DEM, najjeftiniji rendgen 170 000 DEM,
uredjaji za sterilizaciju (za operacionu salu) bar 60 000 DEM,
operacione lampe bar 45 000 DEM itd.
Ako neko namerava da ima iole opremljenu operacionu salu
mora da ulozi bar 500 000 DEM.
Dakle nije lako govoriti o privatizaciji. (Skener je 860 000 DEM,
magnetna rezonanca jos vise, aparat za razbijanje kamena je
2 200 000 DEM itd).
nauka.550corto,
-> #548, ljubinko> Svi nasi hemofilicari koji su zarazeni su zarazeni uvoznim
> preparatima.
Bojim se da to nije opravdanje. Valjda se neke stvari proveravaju pre
upotrebe.
nauka.551corto,
-> #549, ljubinko> Ako neko namerava da ima iole opremljenu operacionu salu
> mora da ulozi bar 500 000 DEM.
Mislim da bi pre svega trebalo insistirati na otvaranju privatne opste
prakse, jer zaista nam nedostaju "porodicni" lekari.
Problem je sto se kod nas godinama sistematski unistavao ugled lekara
opste prakse. Pacijenti su uvek znali najbolje koji im specijalista
treba i za bol u malom prstu, koje boje tablete mu najbolje cine, a
lekar, e on je tu da mu izmeri pritisak ;)
PS Ofanziva na ordinacije lekar opste prakse je prestala u ternutku kada
je uvedena participacija za starosnu granicu. Sto rece jedna baba u
cekaonici "Vec nedelju dana nisam bila kod doktora" :>
nauka.552mmarkovic,
-> #546, nenad> Stanje u našem "zdravstvu" je katastrofalno. Korupcija, nemar,
> neodgovornost i nestručnost su toliko uzeli maha da svako ko to
> može sebi da priušti u širokom luku izbegava državne instituicije.
Samo u zadravstvu?
Već sam dosadan, ali na Sezamu nismo komentarisali...
U prva tri meseca zvanično je u Jugoslaviju uvezeno stranih
cigareta (dakle, plaćeni porezi, akcize, carina...) za 300 DEM.
Smešno! Toliko ima u samo _jednoj trafici_...
Kako plaćamo poreze i doprinose, takvo nam je zdravstvo, školstvo,
putevi,... Kada toliki ljudi mogu da izbegnu poreze, to znači da
je država vrlo korumpirana...
A radi se o sitnom biznisu, šta li je sa krupnim ?!?
nauka.553djcorto,
-> #548, ljubinko> Svi nasi hemofilicari koji su zarazeni su zarazeni uvoznim
> preparatima.
Uf uf uf ... ovo mi malo prejako zvuci. Imas li neki konkretniji
dokaz? Mogu i ja da mabavim neke dosta pouzdane podatke, iz
Zavoda za transfuziju, pa da prodiskutujemo :)
nauka.554ljubinko,
-> #551, corto
>Problem je sto se kod nas godinama sistematski unistavao ugled lekara
>opste prakse. Pacijenti su uvek znali najbolje koji im specijalista
Slazem se.
nauka.555ljubinko,
-> #553, djcorto
> Uf uf uf ... ovo mi malo prejako zvuci. Imas li neki konkretniji
> dokaz? Mogu i ja da mabavim neke dosta pouzdane podatke, iz
> Zavoda za transfuziju, pa da prodiskutujemo :)
Bilo bi mi drago da izneses te informacije (Ubedjen sam da je
vrlo malo sirenju side doprineo nas Zavod za transfuziju, a
ako nesto i jeste, da ce to najverovatnije negirati.)
nauka.556vitez.koja,
-> #546, nenad#=> Ko hoće besplatno da studira mora da se
#=> obaveže da po završetku 10-15 godina radi u državnoj službi, a
#=> posle toga volja mu.
Kako ćeš nekog naterati na tako nešto (mislim npr. čovek završi
studije i prosto jednostavno neće da radi u državnoj službi)?
sk
nauka.557djcorto,
-> #548, ljubinko> Svi nasi hemofilicari koji su zarazeni su zarazeni uvoznim
> preparatima.
Uf uf uf ... ovo mi malo prejako zvuci. Imas li neki konkretniji
dokaz? Mogu i ja da mabavim neke dosta pouzdane podatke, iz
Zavoda za transfuziju, pa da prodiskutujemo :)
nauka.558nenad,
-> #556, vitez.koja> Kako ćeš nekog naterati na tako nešto (mislim npr. čovek završi
> studije i prosto jednostavno neće da radi u državnoj službi)?
Koliko je meni poznato za obavljanje lekarske prakse je neophodna
nekakva dozvola. Dakle mogao bi da ne radi ako ne želi, ali da
radi sam ili privatno ne bi mogao. Mogao bi i da napusti zemlju
ili slično, ali sve skupa to bi bili pojedinačni slučajevi, a čak
se i to može regulisati ugovorom (dugovao bi državi pare).
Nešto slično postoji i u USA.
nauka.559mikeman,
-> #540, corto> Evo, interesuje me poseta zubaru na primer. Sta je sa instrumentima ?
> Negde sam procitala da se HIV virus ne moze unistiti klasicnim metodima
> sterilizacije, a da je svaki drugi nacin toliko skup da ga ne primenjuju
> ni u Americi (gde debelo naplacuju usluge ;). Da se prekrstim svaki put
> kad krenem kod zubara ?
Evo treci put pisem ovo... Dva puta snimim exec i posle prebrisem necim
drugim.. no nema veze ;)
Nema potrebe da se krstis kad ides kod zubara iz prostog razloga koji
glasi da virus side NE moze opstati u spoljasnjoj sredini (moze, ali
veoma veoma kratko...)... Dalje, virus side se NE prenosi pljuvackom.
(ovo nije sigurno, al vecina naucnika tvrdi da je tako).. Virus side se
dakle moze preneti samo direktno (sa zarazene osobe).
> Ah, to je tesko reci... Interesuje me konkretno situacija u nasim
> zdravstvenim ustanovama, jer me panika hvata svaki put kad detetu treba
> da se da vakcina ili vadi krv :( Na zalost, ne govorim napamet, jer
> posle iskustva iz porodilista definitivno sam zakljucila da me bolnice i
> lekari vise nece videti. Nehigijena i nebriga se ne mogu opravdavati
> samo teskim materijalnim polozajem i sankcijama, a mislim da podatak da
> kod nas ima najvise HIV pozitivnih hemofilicara sve govori.
U nasim zdravstvenim ustanovama situacija je, nazalost, veoma veoma losa.
Kao sto je receno, kod nas ima najvise HIV poz. hemofilicara, i to je
jedan u nizu dokaza koji govore u prilog tvrdnji odozgo.
nauka.560veca,
Nedavno sam čula da će se i kod nas spovesti akcija (!) da se do
2000. godine iskoreni dečja paraliza. Mislim, da je akcija
pokrenuta na nivou UN (ili UNICEF-a) i da smo odnedavno i mi
potpisnici (ili šta već) iste.
Ono što sam ja imala prilike da vidim je poražavajuće, kad je ova
bolest u pitanju, tj. poražavajuć je tretman pacijenata, kojih
je, na žalost, popriličan broj. Veliki broj dece koja su
podvrgnuta hirurškim intervencijama su nakon intervencije postali
pravi invalidi, većina njih je pala u kolica ili se teško kreću
pomoću štaka. Ono što je mene iznenadilo je da se i pored toliko
neuspeha, hirurške intervencije i dalje vrše :( Mislim da bi neko
zbog takvih stvari trebalo da odgovara, mada je to u ovoj zemlji
misaona imenica. Znam da roditelji kad ih to snađe obično budu
opterećeni novonastalim problemima, pa nemaju ni snage ni volje
da se mlate po sudovima, jer u krajnjem slučaju, navući će bes
ostalih lekara koji će im i te kako, u narednom periodu, biti
potrebni, i tu se krug zatvara. A sa druge strane, onaj ko nema
takvih problema, nema ni motiva da se angažuje u takvim
slučajevima. Princip je u pitanju, a kako bolest ne bira koga
će... ne treba zatvarati oči.
nauka.561lema,
-> #540, corto> Negde sam procitala da se HIV virus ne moze unistiti klasicnim metodima
> sterilizacije, a da je svaki drugi nacin toliko skup da ga ne primenjuju
Možda pomaže odgovor jednog zubara (sa dugogodišnjom privatnom praksom!)
Elem, HIV virus ne samo da se MOŽE uništiti klasičnim metodama sterilizacije,
već je i vrlo neotporan; ne preživljava SUV vazduh ni posle nekoliko minuta!
Gornja (dez)informacija važi za uništavanje virusa u nativnom preparatu, boci
krvi za transfuziju. Dakle, treba razgraničiti uništavanje virusa na
instrumentima od uništavanja istog u preparatima, tkivima.
Zaključak bi bio: poseta zubaru je sigurna, ukoliko dotični poštuje osnovna
pravila - steriliše instrumente, menja instrumente sa svakim pacijentom...
(uzgred nisam čuo da neki od mojih kolega ne steriliše, i sl.)
Ako ima još nekih pitanja, tu sam.
Zoran Uverić
nauka.562lema,
-> #558, nenad> Koliko je meni poznato za obavljanje lekarske prakse je neophodna
> nekakva dozvola.
Da, za obavljanje prakse je potrebno odobrenje, s tim što se ono
relativno jednostavno dobija - potrebno je imati odgovarajuće
sanitarne i tehničke uslove (za odgovarajuću vrstu medicinskih
usluga koje dotični dr ima nameru da pruža) i, srećan rad!
> Dakle mogao bi da ne radi ako ne želi, ali da
> radi sam ili privatno ne bi mogao. Mogao bi i da napusti zemlju
Svaki doktor koji ima dovoljno znanja, i spreman je (sposoban) da
radi samostalno može da radi privatno. Postoji par relativno
nerešenih pitanja (laboratorija, pisanje recepata...), ali to
nisu ograničavajući faktori.
Drugo je pitanje ŠTA se u medicini može raditi samostalno, i koliko
je to opravdano. To bi bilo dobro pitanje za raspravu - dakle ne da
li može da se radi samostalno, nego ŠTA MOŽE (ili treba) da se radi
samostalno.
Dr Zoran Uverić
nauka.563veca,
-> #559, mikeman>> Nema potrebe da se krstis kad ides kod zubara iz prostog razloga
>> koji glasi da virus side NE moze opstati u spoljasnjoj sredini
>> (moze, ali veoma veoma kratko...)... Dalje, virus side se NE
>> prenosi pljuvackom.
Mene je moj zubar, kad sam prvi put bila kod njega, pitao da li
imam SIDU? Na trenutak sam se zbunila i rekla valjda nemam. To
valjda je bilo sa zadrškom, jer u to vreme još uvek nismo imali
potpune podatke o tome kako se SIDA prenosi. Jer, ako me je on to
pitao, a prethodni zubar nije, mogla sam i da pomislim, šta ako
sam dobila tim putem... Pu, pu, daleko bilo :) Dakle, treba
raditi na edukaciji.
nauka.564nebojsha,
-> #536, lexus> Najozbiljnije. Doktorima je postala praksa da za sve, bilo kao
> preventivu, bilo kao lek daju palitrex. Ukoliko je neko bolešljiv,
> a stalno pije dotični, verovatno će mu organizam postati otporan
> na lečenje palitrexom. Uostalom, Pentrexil ruleZ ;)
E, sad da ti ja kazem nesto iz licnog iskustva. Kao klinac
sam bio stalno bolesljiv (Angina, Bronhitis) do negde 5 osnovne,
ali nikad nista ozbiljno (inekcije sam primao 2 puta u zivotu i
to samo 7 i drugi put 3 penicilina). Elem, od tada nikad nisam bio
bolestan (temperatutu od 2-3 dana ne racunam u bolest). Uglavnom,
uvek su mi davali PENTRAXIL na 6-8 sati tako da posle nekoliko
poseta lekaru i istih lekova, ja kad se razbolim uzmem sam i nikad
mi nista nije falilo.
Pre godinu dana dobih temperaturu i naravno pomislih nista
ozbiljno sve dok nisam poceo da imam napade gusenja. Odem ti ja
kod lekara (posto su mi se keva i devojka popele na glavu), kad
ono upala desnog plucnog krila. Dobijem ja ALFACET + gomila
Andola,Beviplex-a,Oligovita... Posle par dana bude mi bolje, a
posle jedno 10-ak dana mnogo gore. Imao sam neke cudne napade gde
sam imao utisak da mi srce naglo ubrzava i pocinjao sam da se gusim.
Posle drugog napada, uprpim se i dem ja ponovo kod neke GLUPE
doktorke (jedna setra me uputila kod kardiologa) koja mi odma prepise
5x2 u zadnji trap i izdere se na mene ko me poslao kod nje kad je ovo
Pneumonia ... Malo falilo da je puknem u glavu , pa da joj ja dam
uput kod plasticara... Naravno nisam hteo da primim inekcije i odem
kod drugog lekara, slikam se ponovo i pluca cista ko suza. Glupaca
bi me naravno izbusila ko sito. Posle su mi sto puta vadili krv,
mokracu, EKG i rekose mi da je to na nervnoj bazi... TRANEX i lezi
ti decko i odmaraj. Odmar'o ja al nista. Poceo sam da povracam 2-3
puta dnevno i to tako 2 nedelje. Kad se vec vise nije moglo, nisam
mogao da stojim na nogama, keva me spakuje u auto i na ENDOTOP
kliniku. Odmah mi gurnuse sondu u usta i pokazase mi sliku mog
jadnog zeluca koji je bukvalno izgledao osmirglan. Doktor mi rece
da u narodu vlada misljenje da je ANDOL lek koji i mala deca mogu
slobodno da piju 1-2 dnevno bez ikakvih posledica (zar nas nisu tako
ucili ???),a u stvari RASTURA zeludac.
Skoro 3,5 meseca sam ziveo na keksu i caju, 3 meseca samo na
dvopeku, krompir pireu i barenoj sargarepi, 3 meseca na opakoj
dijeti i tek zadnja 3 meseca jedem "relativno" normalno. Zeludac
me cesto zaboli (kad jedem slatko , a obozavam ga), kiselina me
zeza vrlooo cesto ...
Pa ti sad vidi, kako su lekovi bezopasni i kao se ja osecam,
a imam samo 25 godina.
nauka.565nebojsha,
-> #546, nenad> Jedino rešenje je potpuna privatizacija bolnica, klinika, kao i
Jeste to lepo, meni su za 1 sat bili na stolu rezultati ultra-
zvuka, gastroskopije, dijagnoza i terapija... Ali, isto tako brzo
su mi servirali i racun od 190 dem.
Pazi, ja se ne bih bunio da imam neka pristojna primanja, jer
niko ne ide kod lekara svakog meseca, a 1-2 puta godisnje je po
meni ok. E, sad ... Situacija je takva kakva je i mislim da nije
mala cifra u pitanju,a pogotovo sto nema skupog potrosnog materi-
jala.
nauka.566nebojsha,
-> #552, mmarkovic> Kako plaćamo poreze i doprinose, takvo nam je zdravstvo, školstvo,
> putevi,... Kada toliki ljudi mogu da izbegnu poreze, to znači da
> je država vrlo korumpirana...
Molim te, pomnozi cifru koja se odvaja svakom zaposlenom za
zdravstvo sa brojem zaposlenih. A ono sto se tice drzave ... Za
tu cifru oduzmi goredobijenu cifru za cifrom koju zdravstvo
stvarno "dobija".
nauka.567nenad,
-> #563, veca> Mene je moj zubar, kad sam prvi put bila kod njega, pitao da li
> imam SIDU?
Jel to kao u onom vicu kada konobar pita "Ko je tražio čistu
čašu?"? Ne razumem, šta je hteo, da vidi da li mora da steriliše
instrumente posle tebe ili ne mora..? Svašta. Sigurnije je ostati
kod kuće.
nauka.568nenad,
-> #565, nebojsha> Pazi, ja se ne bih bunio da imam neka pristojna primanja, jer
> niko ne ide kod lekara svakog meseca, a 1-2 puta godisnje je po
> meni ok. E, sad ... Situacija je takva kakva je i mislim da nije
> mala cifra u pitanju,a pogotovo sto nema skupog potrosnog materi-
> jala.
Naravno da nije mala cifra, ali zdravlje je svuda u svetu skup
luksuz. Lekari su poznati lihvari, iole bolji lekar u Americi
zarađuje oko 100.000 dolara godišnje. Oćeš da živiš - e to košta.
Zato tamo košta i studiranje, a ovi naši što su o trošku države
(odnosno svih nas) završili fakultete pa nam sada naplaćuju 200
maraka pregled... ne znam, mislim da su razlozi za to mnogo
dublji, nisu oni direktni krivci, samo koriste priliku.
Problem nije u tome što oni puno naplaćuju već u tome što mi malo
zarađujemo. :(
nauka.570pifat,
-> #568, nenad
Američki lekari zacepljuju cene svojih usluga do neba i iz krajnje
jednostavnog razloga kao što je isplata naknade nezadovoljnim
pacijentima. Kako Amerikanci imaju naviku da potežu tužbu zbog svega
mogućeg, recimo i ako smatraju da im je hirurg estetski loše zašio
ranu, cena usluge sadrži i određeni procenat koji lekar odvaja u
"crni fond" iz koga bi isplatio štetu. Naravno, advokati i sudovi
imaju dosta posla u ovakvim sporovima, tražene odštete su obično
veoma visoke, te i "fond" mora biti dovoljno velik. Čini mi se da
procenat uspešnih tužbi nezadovoljnih pacijenata nije baš tako visok
(mislim da ovakvi sporovi spadaju u tzv. "medical malpractice"),
ali dovoljna je i jedna da lekara finansijski "ošiša", da moguće dodatne
nevolje od lekarske komore ni ne pominjemo. Uostalom, neko je odavno
rekao da je u Americi najisplatljivije biti advokat, jerbo tamošnji stanovnici
imaju običaj da tuže sve i svakoga (poznato i u ovim krajevima iz anegdote
o tipu koji je dobio silne novce i potom izjavio: "Sve ću da gi tužim!").
nauka.571zeljkoj,
-> #564, nebojsha> slobodno da piju 1-2 dnevno bez ikakvih posledica (zar nas nisu
> tako ucili ???),a u stvari RASTURA zeludac.
Postoji Acetisal pH 8, koji (kao što mu i ime govori :), nije kiseo.
> me cesto zaboli (kad jedem slatko , a obozavam ga), kiselina me
> zeza vrlooo cesto ...
Pa sigurno ti želudac nije u takvom stanju zbog Andola. :) Čir i razna
sitnija oštećenja mogu da se jave na nervnoj bazi, usled nepravilne
ishrane, a bitan je i nasledni faktor. Nikotin i alkohol takodje pogoduju
pojavi ovih oboljenja.
nauka.572junior,
Koje su posledice uzimanja penicilina, ako sam alergičan na penicilin?
Sećam se, jednom u bolnici .. sestra mi daje injekciju i pita me:
- Da li si na nešto alergičan?
(ja onako totalno cool ;)
- Ništa .. samo na penicilin. ;)
(ona uputi ka meni pogled koji govori - jel' ti oćeš da ja u zatvor idem zbog
tebe? I naravno, promeni injekciju :)
nauka.573jaroslav.s.,
-> #562, lema ## Postoji par relativno neresenih pitanja (laboratorija, pisanje
recepata....) ,ali to nisu ogranicavajuci faktori ##
Kada neko zeli da krene sa privatnom praksom, ovaj i slicni problemi su
stvarno teski, ulaganja u opremu su velika a oprema brzo zastareva ,treba je
odrzavati.... Znaci u nekom razumno dugackom roku je treba amortizovati, i
kupiti novu, ujedno i zaraditi za zivot. Pitam se koliko u ovoj zemlji ima
ljudi koji sebi mogu dozvoliti da se lece kod lekara privatnika,po cenama,
koje bi omogucile normalan obrt sredstava. Posto ste napisali sta nisu
ogranicavajuci faktori napisite koji su ogranicavajuci.
Mozda da date primer, kako bi i s kojom opremom porodicni lekar trebao poceti.
pozdrav
Dr Streharsky Jaroslav
nauka.574jaroslav.s.,
-> #540, corto
# # ..hvata panika svaki put kad detetu treba da se da vakcina, ili
vadi krv:( ##
Kod nas se vec odavno koriste igle i spricevi za jednokratnu upotrebu,znaci
upotrebe se jednom i vise nikad.
pozdrav
nauka.575kojot,
-> #562, lema> relativno jednostavno dobija - potrebno je imati odgovarajuce
> sanitarne i tehnicke uslove (za odgovarajucu vrstu medicinskih
> usluga koje doticni dr ima nameru da pruza) i, srecan rad!
Sa tim sto se sanitarni uslovi kod nas prilicno cudno shvataju,
eto npr. 70% privatnih stomatologa praksu obavlja u
improvizovanim ordinacijama kod kuce (princip majka kuva sarmu
u jednoj sobi a stomatolog opravlja zube u drugoj),mozda necu
dobiti AIDS kod njega ali svakako to nisu zadovoljavajuci
sanitarni uslovi. Ja znam samo jednog koji ima odvojenu cekaonicu,
sobu za rendgen i odvojenu ordinaciju (sve to u jednom prostoru).
nauka.576mikeman,
-> #540, corto> Evo, interesuje me poseta zubaru na primer. Sta je sa instrumentima ?
> Negde sam procitala da se HIV virus ne moze unistiti klasicnim metodima
> sterilizacije, a da je svaki drugi nacin toliko skup da ga ne primenjuju
> ni u Americi (gde debelo naplacuju usluge ;). Da se prekrstim svaki put
> kad krenem kod zubara ?
Evo treci put pisem ovo... Dva puta snimim exec i posle prebrisem necim
drugim.. no nema veze ;)
Nema potrebe da se krstis kad ides kod zubara iz prostog razloga koji
glasi da virus side NE moze opstati u spoljasnjoj sredini (moze, ali
veoma veoma kratko...)... Dalje, virus side se NE prenosi pljuvackom.
(ovo nije sigurno, al vecina naucnika tvrdi da je tako).. Virus side se
dakle moze preneti samo direktno (sa zarazene osobe).
> Ah, to je tesko reci... Interesuje me konkretno situacija u nasim
> zdravstvenim ustanovama, jer me panika hvata svaki put kad detetu treba
> da se da vakcina ili vadi krv :( Na zalost, ne govorim napamet, jer
> posle iskustva iz porodilista definitivno sam zakljucila da me bolnice i
> lekari vise nece videti. Nehigijena i nebriga se ne mogu opravdavati
> samo teskim materijalnim polozajem i sankcijama, a mislim da podatak da
> kod nas ima najvise HIV pozitivnih hemofilicara sve govori.
U nasim zdravstvenim ustanovama situacija je, nazalost, veoma veoma losa.
Kao sto je receno, kod nas ima najvise HIV poz. hemofilicara, i to je
jedan u nizu dokaza koji govore u prilog tvrdnji odozgo.
nauka.577corto,
-> #559, mikeman> Nema potrebe da se krstis kad ides kod zubara iz prostog
> razloga koji glasi da virus side NE moze opstati u spoljasnjoj
> sredini
Cuj, mene su neki lekari ubedjivali da se odredjeni HIV virus (nisam ni
znala da ih ima vise) moze preneti i ubodom komarca. Pitanje je kome i
koliko verovati, neki lekari i sami sire paniku, kod nas se o AIDS-u
govori jedino 1. novembra...
> (ovo nije sigurno, al vecina naucnika tvrdi da je tako)..
Pitanje je da li je vecina u pravu ;)
nauka.578corto,
-> #564, nebojsha> da u narodu vlada misljenje da je ANDOL lek koji i mala deca
> mogu slobodno da piju 1-2 dnevno bez ikakvih posledica (zar nas
> nisu tako ucili ???),a u stvari RASTURA zeludac.
Jos uvek tvrde da srcani bolesnici treba da popiju jedan Andol dnevno
zbog sprecavanja zgrusavanj krvi, ili tako nekako. Inace, meni je nasa
pedijatrica zabranila da detetu dajem bilo koju vrstu aspirina, dok ona
ne kaze da se moze dati pola, i to u slucaju kad temperatura nece da
spadne od obloga. A kod nje se grip leci lezanjem, mirovanjem, oblogama
i toplom limunadom.
nauka.579corto,
-> #574, jaroslav.s.> Kod nas se vec odavno koriste igle i spricevi za jednokratnu
> upotrebu,znaci upotrebe se jednom i vise nikad.
Po pravilu, iglu i spric bi trebalo raspakovati pred pacijentom, a meni
je pre par godina sestra dosla sa gomilom igala za koje znam da spadaju
u tip za visekratnu upotrebu, ubedjivala me pola sata da ih je upravo
otvorila (sve onako 20 komada na posluzavniku ;) i jos se naljutila kad
sam joj rekla da meni krv tu nece vaditi.
Bojim se da je kod nas teorija jedno, a praksa nesto sasvim deseto.
Posle carskog reza zalepili su mi neku pelenu od gaze preko rane,
nijedna sestra nije nosila rukavice dok je previjala rane (uredno
doterane ruke, crveni lak na noktima od 3 cm, plus omanja zlatara), niti
prala ruke posle previjanja pacijentkinje, evo posle godinu dana jos
uvek imam apsece od strucno davanih injekcija, i da ne pricam dalje.
Nije mi mnogo pomoglo sto mi je lekar strucnjak, sto se usavrsava u SAD,
sto zaista zna svoj posao, kad sam veci deo vremena bila prepustena
polupismenim monstrumima (kao da ih zaposljavaju po kazni).
nauka.580djcorto,
-> #574, jaroslav.s.> Kod nas se vec odavno koriste igle i spricevi za jednokratnu
> upotrebu,znaci upotrebe se jednom i vise nikad.
Da, u Zavodu za transfuziju. Samo tamo i vadimo krv ;)
nauka.581djcorto,
-> #555, ljubinko> Bilo bi mi drago da izneses te informacije (Ubedjen sam da je
Znam da se tamo sa pacijentima jako oprezno radi, i da
hemofilicari imaju poseban tretman. Takodje znam da se svaki deo
svake posiljke plazme, preparata, ili bilo cega drugog detaljno
ispituje pre upotrebe. Tacno je, medjutim, da je u vreme
sankcija stizalo dosta materijala sa isteklim rokom trajanja,
pred isticanjem roka, i da je bilo i zarazenih posiljki. Mislim
da sa potpunom sigurnoscu mogu da kazem da se niko nije zarazio
u Zavodu - jer je njihova kontrola zaista izuzetno stroga i
detaljna.
Na zalost, za sve ostale ne mogu da tvrdim, i, ako je situacija
kao sto je u proseku, onda :((((((
nauka.582mmarkovic,
-> #566, nebojsha>> Kako plaćamo poreze i doprinose, takvo nam je zdravstvo,
>> školstvo, putevi,... Kada toliki ljudi mogu da izbegnu
>> poreze, to znači da je država vrlo korumpirana...
>
> Molim te, pomnozi cifru koja se odvaja svakom zaposlenom
> za zdravstvo sa brojem zaposlenih. A ono sto se tice
> drzave ... Za tu cifru oduzmi goredobijenu cifru za cifrom
> koju zdravstvo stvarno "dobija".
Da bi smo ostali u temi (nauka), da se zadržimo samo na zdravstvu
i školstvu. Inače, polemika je više za FORUM...
Nije mi poznato da postoji država koja je nesposobnija od naše
da naplati porez od onih koji su u stanju da ga izbegnu, i,
istovremeno da ODERE one koji to nisu (da ga izbegnu).
A da li smo i mi korektni? Kad ste zadnji put kupovali neko
parče hardvera, jeste li platili porez? Ili je bilo: trap marke-trap
ploča, procesor itd...;> Jeste li sigurni da je plaćena carina?
Kupujete li cigarete na ulici?
Moj rođak izdaje garažu i podrum tipu koji prodaje strane cigarete.
Veći deo nije ušao u knjige, kupuje se od švercera... Prikazana
prodaja je, naravno, mnogo manja. Trafikant zida kuću posle par
godina biznisa, a moj rođak se ISTOVREMENO nervira što nema lekova
na recept, što je gužva u domu zdravlja. Ja se nerviram što jedan
put kojim sam često putovao izgleda kao posle "Pustinjske oluje",
a na kompjuter kojim radim najverovatnije nisu plaćene baš sve dažbine.
Naravno, ne možemo mi da radimo tuđ posao, ali kada bi poreska
politika bila doslednije sprovođena, porezi bi bili niži (ali bi se
sigurno plaćali), bilo bi nauke, bilo bi lekova, bilo bi učila, ...
P.S. Da se razumemo, ovo nije nikakvo opravdanje za državu. Ja bih
je i najmanje pravdao. Ako neko ozbiljan dođe na vlast, kad-tad,
postoje resursi da se porezi i dobrinosi bitno smanje, ali da se
broj obveznika veoma poveća. Ništa novo, kao i svuda u svetu.
Topla voda, kao i obično... ;)
P.S." Al' sam se zadržao na temi...;)
nauka.583mmarkovic,
-> #580, djcorto>> Kod nas se vec odavno koriste igle i spricevi za
>> jednokratnu upotrebu,znaci upotrebe se jednom i vise nikad.
>
> Da, u Zavodu za transfuziju. Samo tamo i vadimo krv ;)
Nije da ih vadim, ali Boga mi, ja se ne sećam kada sam poslednji
put video one špriceve koji se sterilišu...
I narkomani, sasvim slobodno kupuju jednokratne... (tako i treba,
da se razmemo...)
-------
Ma, dođite vi kod nas u Niš... ;))) Nije samo roštilj bolji... ;)
nauka.584dada,
-> #571, zeljkojDa se javis gastroenterologu.
nauka.585dada,
-> #578, cortoTvoja doktorka je u pravu.
nauka.586basrak,
-> #579, corto> evo posle godinu
> dana jos uvek imam apsece od strucno davanih injekcija,
^^^^^^
A šta je to?
nauka.587basrak,
Ajd' da i ja pitam nešto ovdašnje lekare (ili beše doktore?).
Po raznoj literaturi se za potrebnu dnevnu količinu c-vitamina preporučuje
150-350 mg. Šta kažu istraživanja za redovno uzimanje c-vitamina u obliku
tableta ili drugih preparata izuzimajući ono što se unosi redovnim putem tj.
hranom? Ima li kakvih negativnih ili pozitivnih rezultata takve "terapije"?
Naročito za pušače, jer nikotin, navodno, (pored ostalih stvari ;) uništava
odn. smanjuje količinu c-vitamina u organizmu. Takođe sam negde pročitao da je
hemičar Lajnus Poling, nobelovac, umro u 94. godini života, po sopstvenim
rečima uzimao dozu od 20g (20000 mg ?!) dnevno i da isti, nama smrtnicima ;),
preporučuje uzimanje oko 500mg dnevno. Valjda je stvar u tome da se c-vitamin
razgrađuje već na telesnoj temperaturi pa nije moguće njegovo skladištenje u
organizmu, a samim tim ni hipervitaminoza, a da isti po Polingu ima još mnoge
nerazjašnjene, ali definitivno pozitivne, da ne kažem čudotvorne ;)
karakteristike.
Pitanje se, naravno, može proširiti i generalno na ostale vitamine i minerale i
načine njihovog uzimanja, sem naravno najboljim, prirodnim putem tj.
namirnicama.
nauka.588olio,
-> #564, nebojsha> Pa ti sad vidi, kako su lekovi bezopasni i kao se ja osecam,
> a imam samo 25 godina.
E, a da ti nisi alergican na nesto.
Probaj alergoloske probe.
Meni deci davali inekcije, bronhitis itd...sranja
kad ono oni alergicni na mnoge stvari.
Pozdrav Oliver.
nauka.589firus,
-> #586, basrak>> evo posle godinu
>> dana jos uvek imam apsece od strucno davanih injekcija,
> ^^^^^^
> A sta je to?
Verovatno je u pitanju apces (znaci, permutovana su slova
u reci) sto je, koliko je meni poznato, gnojni proces koji
nastaje na mestu gde je izvrsen ubod iglom prilikom davanja
injekcije. Kao sto kolezinica rece, nastaje kada se "strucno"
da injekcija. Lecenje je malecki hiruski zahvat - otprilike:
zasece se, izbaci gnoj, "zakrpi" ...
nauka.590lema,
-> #573, jaroslav.s.> Posto ste napisali sta nisu
> ogranicavajuci faktori napisite koji su ogranicavajuci.
Dragi kolega,
Jedini stvarno ograničavajući faktor za otvaranje privatne
prakse je strah. Strah od sopstvene spremnosti (sposobnosti?)
za obavljanje kvalitetne prakse, ili nepoverenje u samog sebe
ukoliko sposobnost (stručnost, talenat...) postoji. Ništa drugo,
i još jednom - ništa drugo nije ograničavajući faktor. A to drugo,
> Kada neko zeli da krene sa privatnom praksom, ovaj i slicni problemi su
> stvarno teski, ulaganja u opremu su velika a oprema brzo zastareva ,treba je
> odrzavati.... Znaci u nekom razumno dugackom roku je treba amortizovati, i
> kupiti novu, ujedno i zaraditi za zivot.
- je tačno. Jedino ne vidim u čemu je tu problem. U bilo kom, pa i u
ovom poslu, početna ulaganja su najteža. Ako su ispunjeni uslovi iz
mog prvog pasusa (znanje, vera u znanje i "petlja") treba samo malo
truda da se nabave sredstva za početak. Pretpostavljam da nemate nameru
da otvarate klinički centar, a za porodičnog lekara koji počinje praksu
dovoljan je telefon, pisaći sto, stetoskop, merač TA, ... i sa ovim
(slažem se - niskim) cenama može se, sa mnogo truda, polako postići ono
čemu svi mi (nadam se) težimo.
Ja ovde podrazumevam da cilj nije brza zarada, jer ako jeste, bolje je
nabaviti cisternu za benzin, ili neko slično sredstvo za rad.
pozdrav,
Zoran Uverić
nauka.591lema,
-> #575, kojot> Sa tim sto se sanitarni uslovi kod nas prilicno cudno shvataju,
> eto npr. 70% privatnih stomatologa praksu obavlja u
> improvizovanim ordinacijama kod kuce (princip majka kuva sarmu
> u jednoj sobi a stomatolog opravlja zube u drugoj),mozda necu
> dobiti AIDS kod njega ali svakako to nisu zadovoljavajuci
> sanitarni uslovi. Ja znam samo jednog koji ima odvojenu cekaonicu,
> sobu za rendgen i odvojenu ordinaciju (sve to u jednom prostoru).
Nisam baš siguran u tih 70%, no nije ni bitno. Tu ste Vi, dragi
pacijenti, na potezu. Vi birate gde ćete ići, i samo od vas
zavisi da li će ordinacije biti improvizovane ili profesionalno
sređene. Dok postoje pacijenti kojima ne smeta kuvanje sarme levo
od sterilizatora, dotle će biti i takvih doktora.
Pozdrav,
Dr Zoran Uverić
nauka.592jaroslav.s.,
Posto ima puno nagadanja o upotrebi i delovanju Andola da pojasnim neke
stvari :
Acetilsalicilan kiselina ( Aspirin, Andol, Acetisal )spada u grupu lekova,koji
se nazivaju nenarkoticki analgetici, slabi analgetici ili nesteroidni
antiinflamatorni lekovi.
Dejstva : - analgeticko
- antipireticko
- antiinflamatorno
- antiagregacijsko
Indikacije : - blagi do umereni bolovi
- povisena telesna temperatura
- reumatska obolenja
- tromboembolijske komplikacije
Kontraindikacije : - ulkusna bolest
- krvavljenja
- osteceni bubrezi, jetra, kostana srz
- trudnoca
- deca do 14 godina, zbog pojave zvane Rejev syndrom
Preporucene doze : - 100 mg dnevno - antiagregacijsko delovanje
- 500 mg 1 do 4 puta na dan analgeticko delovanje
(glavobolje, zubobolje)
- 500 mg na svaka 4 sata antipireticko
- 5 do 8 grama podeljeno u 6 doza antiinflamatorno
Reye`s syndrome : javlja se kao retko nezeljeno dejstvo primene
acetilsalicilne kiseline kod dece, koja boluju, ili su pre toga bolovala od
neke virusne infekcije (influenca, varicella ). Manifestuje se progresivnom
letargijom koja ide cak do kome, ubrzanim disanjem, znacima povisenog
intrakranijalnog pritiska, konvulzijama.Uz ovo nalazi funkcije jetrenih enzima
opokazuju nkrozu i ostecenje jetre. Iz ovih razloga u nekim zemljama je
ogranicena upotreba salicilata kod dece do 14 godina.
pozdrav
Jaroslav
nauka.593jaroslav.s.,
-> #579, corto
# # ....sestra dosla sa gomilom igala na posluzavniku za koje znam da
spadaju u tip za visekratnu upotrebu.
.... jos uvek imam apscese od strucno davanih injekcija. # #
Stvarno grozno ! Ne mogu da verujem da neke bolnice izlazu svoje pacijente
tolikom riziku. Pa jednokratne igle su toliko jeftine i prakticne da se ne
isplati gubiti vreme za ciscenje upotrebljenih,
rizik od inokulacije AIDS-a, ili hepatitisa B njihovom upotrebom ne postoji a
i proizvode se sve potrebne velicine ( bar u svetu ).
Navedi u kojoj "ustanovi" to tretiraju pacijente metodama koje kao da su
preuzete iz Alan Forda.
Da ne mislis da je to jedini slucaj, u prilogu zvucni zapis rada kolege
zubara......:))
nauka.594zeljkoj,
-> #584, dada> Da se javis gastroenterologu.
Hm... izgleda da si greškom replicirao na moju poruku. :)
nauka.595lexus,
-> #591, lema=> sređene. Dok postoje pacijenti kojima ne smeta kuvanje sarme levo
=> od sterilizatora, dotle će biti i takvih doktora.
Pa ko može da dobije sidu od sarme ;)
nauka.596lema,
-> #595, lexus> Pa ko može da dobije sidu od sarme ;)
Interesantno! (Jedna od) tema je bio profesionalizam privatnih
stomatologa; ovaj tvoj komentar govori o žalosnoj činjenici da
su oni koji traže viši nivo usluga (ako ih stvarno traže - ako
se samo ne bune u "Među nama", Sezamu, a u neodgovarajuće
ordinacije i dalje idu i ćute!) u manjini.
Šteta.
NARAVOUČENIJE: Nivo korisnika usluga (pacijenata) diktira i
nivo usluga, da ne kažem profesionalizam davaoca istih.
Dr Zoran Uverić
nauka.597dr.grba,
-> #593, jaroslav.s.>> Da ne mislis da je to jedini slucaj, u prilogu zvucni zapis rada kolege
>> zubara......:))
Gde je taj priog? Daj da lečim svoju fobiju (:
nauka.598jppttica,
Jedan problemčić.
Kakva je procedura oko operacije kile. Ustvari to je još uvek mali
otok ali se desilo par puta da se uklješti pa malo pecka. Laganim
pritiskom se to vrati ali počinje da smeta a i nema šta tu da se čeka.
To neće proći samo od sebe. Inače sretni vlasnik ima 40 godina.
nauka.599corto,
-> #589, firus> Verovatno je u pitanju apces (znaci, permutovana su slova
Jeste, izvinjavam se na permutaciji :)
> da injekcija. Lecenje je malecki hiruski zahvat - otprilike:
Eh, ali i postoje neki "sterilni" apseci (sto sam ja dobila za uspomenu
i dugo secanje), a tu se, kako su mi objasnili, zadrzava lek koji
organizam nije apsorbovao, zato sto je izmedju ostalog tecnost prebrzo
ubrizgana.
nauka.600corto,
-> #590, lema> truda da se nabave sredstva za pocetak. Pretpostavljam da
> nemate nameru da otvarate klinicki centar, a za porodicnog
> lekara koji pocinje praksu dovoljan je telefon, pisaci sto,
> stetoskop, merac TA, ... i sa ovim
Ali niko nece u porodicne lekare :( Kako rekoh u nekoj od prethodnih
poruka, i ovdasnje stanovnistvo odmah trci kod specijaliste, jer je
razmazeno besplatnim zdravstvenim osiguranjem. A dok traje besplatno
lecenje, bojim se da porodicni lekari ovde nemaju mnogo perspektive.
nauka.601corto,
-> #592, jaroslav.s.> opokazuju nkrozu i ostecenje jetre. Iz ovih razloga u nekim
> zemljama je ogranicena upotreba salicilata kod dece do 14
> godina.
Hvala na podacima. Imam jos jedno pitanje: sada je jako u modi sirup
"Brufen" na kome pedijatri insistiraju. Kako je za mene isto ime vezano
iskljucivo za reumu a ne i za skidanje temperature, interesuje me sta je
sad pa taj sirup i koliko je bezopasan. Nama su cak preporucivali da ga
dajemo kao preventivu detetu posle vakcine, ili ako joj nosic procuri,
ali, kao sto rekoh, mi se drzimo obloga i tople limunade :)
nauka.602corto,
-> #593, jaroslav.s.> Navedi u kojoj "ustanovi" to tretiraju pacijente metodama koje
> kao da su preuzete iz Alan Forda.
Ja to ipak zovem "Bolnica Britanija" :) Prica o iglama je iz Zemunske
bolnice, godina 1991. negde u rano prolece. Znaci, nista sankcije, nista
besparica....
A jos veci cirkus je beogradski GAK (ispostava Visegradska d.d.o.). Bez
obzira na jeftinocu ovoga ili onoga, koristio se samo materijal iz
humanitarne pomoci, tako da smo infuziju dobijale engleskim iglama koje
su licile na one koje koriste veterinari, a sistemi su bili francuski i
malo malo pa su se zapusavali, pa su onda seste to strucno
produvavale... posle par dana sve smo izgledale kao Tuarezi jer smo
bile modre od podliva i probusenih i popucalih vena. Kao slag na tortu
dosao je neki hirurski konac kome je rok trajanja istekao negde sa
zavrsetkom drugog svetskog rata... i da ne pricam dalje. A kad sam se
ponudila da sama kupim i donesem materijal, receno mi je da to ne moze,
jer ce se druge pacijentkinje koje nisu u mogucnosti da plate, buniti.
Zivelo besplatno zdravstveno osiguranje ;)
nauka.603corto,
-> #596, lema> NARAVOUCENIJE: Nivo korisnika usluga (pacijenata) diktira i
> nivo usluga, da ne kazem profesionalizam davaoca istih.
Slazem se. Ali, sto rece moj zubar, to sto pacijenti ne mogu da se
zastite od raznih "strucnjaka", ali sto ni sami lekari nemaju mogucnosti
da rasciste kukolj u svojim redovima.
nauka.604radosav,
Bitno pitanje za koje niko ovde ne zna odgovor ;).
Kako napisati u rimskim ciframa broj 1996?
Imamo dve varijante i nikako ne možemo da se usaglasimo
prva varijanta: MCMXCVI
druga varijanta je mnogo duža. Važno nam je da znamo pouzdano, jer
drugar zida lepu kuću, i hoće da ima izliveno rimski broj na fasadi i
to što pre. Molim odgovore u mail ili ovde
nauka.605lexus,
-> #596, lema=> NARAVOUČENIJE: Nivo korisnika usluga (pacijenata) diktira i
=> nivo usluga, da ne kažem profesionalizam davaoca istih.
Naravno, ali u našim uslovima je podizanje tog nivoa prilično
teško. Ljudi nemaju para, tako da ne bi imali čime da plate
superprofesionalno lečenje profesionalnim sredstvima. Dakle,
ljudi se okreću što jeftinijim mogućim načinima za lečenje.
Tada se pojavljuju kvazi-lekari koji ciljaju na ljude koji žele
bolje od državnih ustanova, a nemaju para za profesionalce.
Ubrzo se takvih kvazi-lekara nakoti previše i jako je teško
u moru takvih pronaći nekog pravog. Medjutim prosečan pacijent
će biti zadovoljan i kvazi-lekarom zato što je izmoren svime
što se oko njega dešavalo protekli 5-6 godina i neće mu pasti
na pamet da se bori za više...
Ovo je malo banalizovano, ali to je to...
nauka.606dada,
-> #598, jpptticaJedini nacin lecenja kile je operativni.Sto duze cekas to losije za
tebe a i hirurga.Mogucnost uklestenja ostaje uvek ali si onda
urgentan pacijent,zbog razno raznih komplikacija koje uklestenje
moze izazvati (odgovor bi bio suvise dugacak).Potrebno je da se
javis hirurgu po uputu lekara opste prakse koji ce ti reci koje
rezultate da pribavis.Savet nemoj dugo da odlazes operaciju koja
nije tako strasna.
nauka.607firus,
-> #599, corto>> da injekcija. Lecenje je malecki hiruski zahvat - otprilike:
>
> Eh, ali i postoje neki "sterilni" apseci (sto sam ja dobila za
^^^^^^
> uspomenu i dugo secanje), a tu se, kako su mi objasnili,
> zadrzava lek koji organizam nije apsorbovao, zato sto je
> izmedju ostalog tecnost prebrzo ubrizgana.
I opet permutacija ... ;)))
Vidis, za ovo nisam znao, moracu da konsultujem medicinsku
enciklopediju, stvar me je zainteresovala (pu, pu daleko bilo), a,
na svu srecu, nemam prilike da u praksi ovo vidim i ispitam ...
nauka.608crncic,
-> #539, zeljkoj>> Palitrex je i bolji i skuplji od Pentrexila. ;)
Ne znam baš, penicilin ipak ima širi spektar dejstva od cefalosporina
(Palitrex u ovom slučaju, ili zamena Cefaleksin).
nauka.609jaroslav.s.,
-> #590, lema
# # Jedini stvarno ogranicavajuci faktor za otvaranje privatne
prakse je strah # #
Postovani kolega
Normalno je da covek kada ulazi u nesto novo oseca nelagodnost posto se nadje
na novom terenu. Vasa tvrdnja je tacna ( sve pocinje sa odlukom ), ali
prakticno primenjiva samo u idealnim uslovima - da ne kazem laboratorijskim. U
inostranstvu kad neko zeli poceti neki posao ode u banku, dobije kredit, i na
volju mu. Normalno je da je sa sobom rascistio da to zeli da radi, i da ce
raditi kvalitetno, ako ne propada.
Primer iz nase sredine : Lekar radi deset godina u drzavnoj
ustanovi,dosadila mu je neorganizovanost i mizerne plate;
vec ima solidno iskustvo, poverenje pacijenata, strucan, ljubazan.
Zeli da otvori privatnu ordinaciju, ode u banku da trazi kredit, i birokrate
tamo se iskidaju od smeha / ...HA_HA .... kredit ...iz nase banke ??! ....
/ ; i sta da radi - jedino da trazi zajam od onoga sa benzinskom cisternom !
:))
Na stranu sala, ne mogu se sloziti, da u nasoj zemlji ima tako malo lekara
koji imaju "petlju", jer da je to jedino vazno i tako jednostavno odavno bi
vecina lekara napustila domove zdravlja da bi radila isti posao privatno.
pozdrav
Jaroslav
nauka.610hercog,
-> #604, radosav** Kako napisati u rimskim ciframa broj 1996?
MCMXCVI
Sale
p.s M CM XC VI
1 9 9 6
nauka.611lexus,
-> #604, radosav=> prva varijanta: MCMXCVI
Upravo tom varijantom :)
nauka.612firus,
-> #604, radosav> Kako napisati u rimskim ciframa broj 1996?
> Imamo dve varijante i nikako ne mozemo da se usaglasimo
> prva varijanta: MCMXCVI
Sasvim validan rimski broj ... Znaci, staviti njega ...
(Koja je druga varijanta? Nije valjda MDCCCCLXXXXVI !?)
nauka.613jppttica,
-> #606, dada::> rezultate da pribavis.Savet nemoj dugo da odlazes operaciju
::> koja nije tako strasna.
Nema straha od operacije samo me interesuje koliko se ostaje u
bolnici ( pretpostavljam jedno 3-4 dana), zbog raznih obaveza koje
moram uklopiti.
nauka.614radosav,
-> #612, firusDa, :)
Kako znas?
nauka.615dada,
-> #613, jpptticaU bolnici se ostaje 5 - 7 dana zavisi od postoperativnog toka.
Srecno.