CIVIL.9

24 Apr 1995 - 30 Sep 1996

Topics

  1. filozofija (206)
  2. religija (883)
  3. istorija (67)
  4. nauka (615)
  5. umetnost (176)
  6. knjizevnost (552)
  7. film (1293)
  8. dileme (281)
  9. o.jeziku (686)
  10. oko.sveta (823)
  11. enciklopedija (11)
  12. skola (616)
  13. licni.stav (2034)
  14. cyber.culture (67)
  15. hedonizam (1158)
  16. galerija (462)
  17. civ.savet (70)

Messages - nauka

nauka.420 mango, -> #417, rjovic
> Delimicno se slazem, mada kada sam pokusao da primenim jednu od tehnika > koje omogucavaju vid pristupa Znanju i seo da ucim za ispiti priznajem da Ajde baci ovde tu tehniku:)
nauka.421 basrak, -> #418, milan
>> Evo jedan vrlo zanimljiv tekst, ali nažalost ne znam ime >> autora. Sledi par isečaka: > > Stiven Hoking (Stephen Hawking) američki fizičar engleskog > porekla. A jel' znaš kakav je to tekst pošto počinje sa "Današnja lekcija će biti..."? Ne čini mi se da je iz "Kratke povesti vremena". Ako znaš i gde ima ostatak, viči pa da dovlačimo...
nauka.422 mmtosic, -> #416, rjovic
>> Posto zaista ne znam da li je prica adekvatna ovoj konferenciji/temi >> predlazem da otvorim grupu pa da se tamo lepo raspisemo o svemu >> "paranormalno". Nadam se da će se i drugi prisutni složiti da je ideja dobra. Što se mene tiče ja ideju pozdravljam i prijavljujem se za člana grupe.
nauka.423 milan, -> #421, basrak
> A jel' znaš kakav je to tekst pošto počinje sa "Današnja lekcija će > biti..."? Ne čini mi se da je iz "Kratke povesti vremena". Ako znaš > i gde ima ostatak, viči pa da dovlačimo... Ne, to je jedno konkretno predavanje, mislim da je držano na Harvardu pre jedno godinu dana. Pogledao sam, imam HTML verziju ali je sve isto se što postoji i ime autora. Pl poz M
nauka.424 afrodita, -> #407, ilazarevic
>kolektivna svest :) Preporučujem roman "Kraj detinjstva" (A. Clarke)
nauka.425 rjovic, -> #420, mango
██ Ajde baci ovde tu tehniku:) Za celu tehniku bi trebalo mnogo, mnogo ekrana, ali dacu neke osnovne crte. Verovatno je vecini vec poznato da neke filozofije smatraju da je covekovo telo podeljeno u sedam centara, ili sedam cakri, i da je svaka od njih centar koji trazi odredjeni vid energije i koji ima odredjene kvalitete. Primera radi prva cakra je "najnizi centar" sa "najsirovijom energijom" kao sto je, recimo, snaga, seksualnost i.t.d.. U drugom centru se nalazi nesto suptilnija energija i tako redom. Vecina ljudi svoj "zivot" vodi iz prva dva ili eventualno treceg centra, cime se, prakticno koristi neadekvatan vid energije za oderedjenu radnju. Umne aktivnosti su predvidjene za sedmu caktu i cela tehnika se zasniva na tome da se svesno mi u datom momentu "podignemo" na sedmi nivo. Posto vecina nas ne zna kako to da uradi, desava se da koristimo pogresne resurse za ucenje pa se mi uzaista i fizicki umaramo i emotivno iscrpljujemo (tipa bas ne volim taj pedmet). Naravno postavlja se pitanje kako koristiti pravi resurs za ucenje (ili sl.), a odgovor nazalost nije ni najmanje jednostavan. Princip se zasniva na kontroli svesne svesti (znam da mozda nekome zvuci sasavo) kojom se prvo ispune svih sedam centara, a zatim se ona locira, u ovom slucaju, u sedmi centar. Kada smo sigurni da smo kroz svesnu svest koncentrisani na nasu sedmu cakru (ako ikada i mozemo da budemo sigurni dok ne pocnemo to i da osecamo) spremni smo za umnu aktivnost. Ista stvar je i ako nam treba kvalitet neke druge cakre, samo sto onda svesnu svest postavljamo u tu taj centar. Pozdrav, Relja
nauka.426 tasman.djavo, -> #425, rjovic
>> Za celu tehniku bi trebalo mnogo, mnogo ekrana, ali dacu neke >> osnovne crte. Daj ipak tehniku , ili nam bar daj knjigu da fotokopiramo odakle bi smo naucili da se svesno prebacimo tj. pobudimo doticnu cakru , PLEASE :)))) Djavo bez 666 :))))
nauka.427 ilazarevic, -> #412, dr.s
> A u sta verujes? Verujem da ću pasti elektroniku ;)
nauka.428 ilazarevic, -> #417, rjovic
> vratim u njega. Postavlja se pitanje da li je ta tehnika tehnika za > pristup Znanju ili je to tehnika za povecanje koncentracije i moci > pamcenja? Ili je možda autosugestija?
nauka.429 dr.s, -> #418, milan
/* Stiven Hoking (Stephen Hawking) americki fizicar engleskog /* porekla. Iako fakticki potpuno nepokretan (u kolicima, a koristi /* sintetizator glasa da govori posto su mu se i misici lica /* oaralisali) i dalje je aktivan. E, sad... Prvo je postao paralizovan negde krajem sezdesetih godina ovog veka (naravno) s tim sto moze da pomera ruke. A sintetizor glasa koristi od kraja sedamdesetih kada je preboleo tesko zapalenje pluca i ostao nem. Izvor ovih informacija je sam Stiven Hoking, koji je sve ovo napisao u uvodu jedne svoje knjige. /* Poznat je po teorijskim konceptima crnih rupa koje su, u vreme /* kada ih je on formulisao, izazivale velike sporove. Danas se /* smatraju skoro potpuno dokazanim. Crnim rupama se bavio krajem sezdesetih i pocetkom sedamdesetih. Bez obzira na sve teorije koje je postavio oko istih, kladio se sa jednim svojim kolegom da crne rupe ne postoje. Naime, ako crne rupe postoje on kolegi plati godisnju pretplatu na jedan od strucnih americkih casopisa; a ako se ispostavi da nema crnih rupa on donija cetvorogodisnju pretplatu na isti (ili neki drugi casopis), kao satisfakciju sto se `zaje*ao' u teorijama. E, sad... Procenat verovatnoce da postoje crne rupe je 95% (kako sam Hoking kaze), pa je zato duza pretplata ako on izgubi. :))) /* U teorijskoj kosmologiji zastupa koncept struna a ne inflacije. /* Pre desetak godina strune (pretpostavka da elementarne cestice nisu /* tacke nego jednodimenzionalna "vlakna" koja se "zapetljavaju" i /* "otpetljavaju") su bile veoma u modi ali sada izlaze a inflatorni /* model dobija na reputaciji. Stoga je Hoking poslednjih par godina /* malo "izvan igre". Teorija o vlaknima koja se 'zapetljavaju' i 'otpetljavaju' bas i nije ranije bila 'u modi'. Naime, fizicara koji je postavio teoriju nisu bas ostali `fermali' smatrajuci da su im pogodnije ostale teorije (izmedju ostalih i inflacija). Od 1986. su iznova da se proucavaju vlakna, tako da se bas ne moze reci da su `zastarela'.
nauka.430 dr.s, -> #425, rjovic
/* vid energije za oderedjenu radnju. Umne aktivnosti su predvidjene za sedmu /* caktu i cela tehnika se zasniva na tome da se svesno mi u datom momentu /* "podignemo" na sedmi nivo. Posto vecina nas ne zna kako to da uradi, desava Sta kaze nauka...? Za pocetak da razdvojimo MOZAK i UM. Nadam se da svi prave razliku izmedju ova dva, pa da ne `gusim' oko toga. Mozak u vecem delu dana radi na 20 Hz, tj. ima dvadeset pulsiranja u minuti. Ukoliko je coveku potrebna veca fizicka aktivnost, mozak pocinje brze da radi i moze da dodje i do 50 Hz. Ovi mozdani talasi se nazivaju Beta talasima. Kada covek spava, mozak mu radi izpod 14 Hz. Ovi talasi se nazivaju Alfa-talasima. U toku spavanja mozak i dalje sljaka, a um `slaze' informa- cije koje je dobio u toku dana (jedan vid toga su snovi). Naucno je dokazano da mozak bolje sljaka kada radi sporije, tj kada je ispod 14 Hz. Ova frekvencija vise odgovara i organizmu, sto se najbolje moze shvatiti cinjenicom da se brze odmaramo kada spavamo, nego ako isto vreme samo lezimo. Na Alfa-talasima covek (a boga mi i zena) moze bolje da uci, tj. bolje memorise podatke. Elektrotehnicari (taj sam) bi ovo najlakse razumeli ako bi citav nervni sistem shvatili kao jedan kalem, pa kad je frekvencija niza, otpornost tog kalema (odnosno nervnog sistema) je manja, pa je struja veca i na taj nacin informacije bolje budu `urezane' u pamcenje. 90% ljudi ne mogu da spuste frekvenciju rada svog mozga ispod 14 Hz, a da pri tom ostanu u svesnom stanju. U stvari, oni to mogu, ali tek posle nekih vezbi i dosta truda. Onih 10% (")srecnika(") koji to mogu, su tu osobinu stekli ili rodjenjem (sto je redji slucaj) ili u toku detinjstva, sto je verovatnije. Zapazeno je i to da u tih 10% stanovnistva ima dosta levorukih (valjda je to zbog toga sto bolje koriste desnu hemisferu mozga). Uteha desnorukima je to sto duze zive... :)))
nauka.431 milan, -> #429, dr.s
> /* model dobija na reputaciji. Stoga je Hoking poslednjih par godina > /* malo "izvan igre". > ostalih i inflacija). Od 1986. su iznova da se proucavaju vlakna, > tako da se bas ne moze reci da su `zastarela'. Čitaj šta piše - "poslednjih par godina". Tačnije, od "nove inflacije" koja je posle inicijalnih Guthovih radova 1983. o inflaciji formulisana 1989-1991. Od tada je sve manje radova o strunama a raste broj radova o novoj inflaciji. Istina, inflacija je kao i strune "moda". Dođe pa prođe a autori se ravnaju prema trendu. Možda opet strune uđu u modu. Pl poz M
nauka.432 vitez.koja, -> #431, milan
#=> Istina, inflacija je kao i strune "moda". Dođe pa prođe a #=> autori se ravnaju prema trendu. Možda opet strune uđu u modu. Au, znači mi smo '93 bili u samom vrhu svetske kosmologije, ili smo samo poslužili kao opitni kunići? sk
nauka.433 zormi, -> #429, dr.s
* kolegom da crne rupe ne postoje. Naime, ako crne rupe postoje on kolegi * plati godisnju pretplatu na jedan od strucnih americkih casopisa; a ako se * ispostavi da nema crnih rupa on donija cetvorogodisnju pretplatu na isti Koliko znam, kladili su se u pretplatu na Playboy. :)
nauka.434 supers, -> #430, dr.s
>> Mozak u vecem delu dana radi na 20 Hz, tj. ima dvadeset pulsiranja >> u minuti. Dvadeset pulsiranja u sekundi. 1 Hz = 1/s Kad bi ljudski mozak "pulsnuo" na svake 3 sekunde, (20 pulsiranja u minuti) ljudska bića ne bi bila nizašta.
nauka.435 mmtosic, -> #430, dr.s
>> 90% ljudi ne mogu da spuste frekvenciju rada svog mozga ispod 14 Hz, >> a da pri tom ostanu u svesnom stanju. U stvari, oni to mogu, ali tek >> posle nekih vezbi i dosta truda. Onih 10% (")srecnika(") koji to mogu, >> su tu osobinu stekli ili rodjenjem (sto je redji slucaj) ili u toku >> detinjstva, sto je verovatnije. Da pitam dva pitanja. (I nekoliko podpitanja :)) Prvo, kako se to meri? Pošto reče da si električar, :) ja nekoliko puta videh u novinama informaciju o postojanju grupe naučnika (da li oko Prof. Rakovića? ili nekog sa sličnim prezimenom?) koja je imala i koja ima, mnogo uspeha u `modeliranju' rada mozga, da li možda znaš o tome nešto više? U okviru čega se osnovi za to predaju? Da li na postdiplomskim ili u izbornim predmetima, i ima li neke dostupne literature? Drugo, kakva je veza između te kontrole o kojoj si pričao (mislim, na smanjenje frekvence, pa tako i `impedanse') i onoga što se izražava sa IQ? Predpostavljam da se radi o `direktnoj proporcionalnosti', ali možda ima i neke težinske funkcije ili nekog stepena.
nauka.436 mmtosic, -> #427, ilazarevic
>> Verujem da ću pasti elektroniku ;) Ta ti vera neće dobra doneti. Menjaj veru. Ta je pesimistička. :)
nauka.437 dr.s, -> #431, milan
/* Citaj sta pise - "poslednjih par godina". Tacnije, od "nove Poslednjih nepar godina? :)))
nauka.438 sav.gacic, -> #429, dr.s
> kolegom da crne rupe ne postoje. Naime, ako crne rupe postoje on kolegi > plati godisnju pretplatu na jedan od strucnih americkih casopisa; a ako se > ispostavi da nema crnih rupa on donija cetvorogodisnju pretplatu na isti > (ili neki drugi casopis), kao satisfakciju sto se žzaje*ao' u teorijama. E, Malo se zafrkavao. Reč je o _Penthouse_, veoma _stručnom_ internacionalnom časopisu koji takođe tretira problematiku tog, mislim otkrića... :) uh, izvinjavam se, omaklo mi se, postajem vulgaran :)
nauka.439 mcar, -> #430, dr.s
Radim u Initutu za mentalno zdravlje, na EEG-u, inzenjer sam. Medjutim moram da kazem da su konstatacije ovde iznesene uglavnom polutacne i proizvoljne Marko
nauka.440 rjovic, -> #426, tasman.djavo
██ Daj ipak tehniku , ili nam bar daj knjigu da fotokopiramo ██ odakle bi smo naucili da se svesno prebacimo tj. pobudimo ██ doticnu cakru , PLEASE :)))) Ne bih da zvucim misticno ili nesto slicno ;) ali bojim se da pisana rec ne bi bas mnogo znacila. Naime ja sam tu tehniku ucio uz "ucitelja" u grupi koju vodi Stanislava Skoric. Nije frka da ja prepricam celi postupak, i to cu uraditi cim ulovim vremena, ali pre nego sto to uradim samo mi reci koliko znas o ckarama i koliko vremena treba da posvetim objasnjavanju te teorije. Pozdrav, Relja
nauka.441 rjovic, -> #430, dr.s
██ Kada covek spava, mozak mu radi izpod 14 Hz. Ovi talasi se ██ nazivaju Alfa-talasima. U toku spavanja mozak i dalje sljaka, ██ a um `slaze' informa- cije koje je dobio u toku dana (jedan ██ vid toga su snovi). Delimicno se slazem sa tobom. Naime u toku spavanja, fizioloski posmatrano, postoje dva tipa spavanja: Sporotalasno spavanje i REM spavanje. U toku spavanja ova dva stanja se naizmenicno smenjuju, pri cemu je prvo karakterisano sporim mozdanim talasima, a drugo brzim pokretima ocnih jabucica. Veci deo spavanja pripada prvom tipu i to je okrepljujuci san tokom prvih casova spavanja. REM cini oko 25% ukupnog spavanja kod mlade osobe i javlja se otprilike na svakih 90 minuta. Tokom sporotalasnog spavanja bazalni metabolizam, krvni pritisak frekvencija disanja opada i za 10 do 30%. Snovi koji se sanjaju u ovo vreme (uglavno nocne more) se nepamte. REM spavanje (paradoksalno spavanje) ide u epizodama koja traju od 5 do 30 minuta. Postoje nekoliko vrlo vazinih karakteristika ovog sna: povezano je sa aktivnim sanjanjem; coveka je teze probuditi senzornim putem do je u REM sekvenci mada se on ujutro sam budi najcesce iz REM-a; Tonus misica tela je izuzetno smanjen (usled spinalne inhibicije); Uprkos smanjenom tonusu javljaju se pokreti ocnih jabucica; Mozak je vrlo aktivan i metabolizam mozga moze biti povisen cak i za 20%, a na EEGu se vide talasi slicni onima kao u budnom stanju... Sa druge strane postoji ezotericna teorija sna koja kaze da se u toku sna nasa tele razdvajaju (a po ezoteriji mi smo sastavljeni od tri tela: materijalnog, emotivnog i duhovnog) i svako od njih odlazi svojoj "kuci" da skupi energiju. Ono sto mi nazivamo sanjanjem se desava kada dozvolimo i nasem fizickom telu da se odvoji od nas. Pre samog budjenja, kada postajemo svesni da smo sanjali, u stvari se desava da se informacije iz nasa tri tela polako prikupljaju i mi smo ih svesni dok se tela potpuno "ne sklope". Ukoliko u tom periodu mi svesno razmisljamo o snu, posle "sklapanja" mi ostajemo svesni celog sna, a ukoliko to ne uradimo zaboravljamo ga. Sa druge strane kada smo pod velikim stresom i kada se necega bojimo (a svaki strah u sebi nosi strah od smrti) uglavnom ne sanjamo, jer zbog naseg straha od umiranja nas um ne dozvoljava fizickom telu da se odvoji od nas, a bez njegovog odvajajnja nema sna... Pozdrav, Relja
nauka.442 rjovic, -> #428, ilazarevic
██ Ili je mozda autosugestija? Ne znam kako mislis autosugestija? Pozdrav, Relja
nauka.443 rjovic, -> #427, ilazarevic
██ Verujem da cu pasti elektroniku ;) Ajmo opet malo ezoterije :))). Kada tako negativno gledas na stvar (u ovom slucaju ispit) verovatnoca da ti se to negativno i desi je izuzetno velika. Ukratko svaki nas utisak, po ovoj filozofiji, stvara takvo bice (naravno astralno) u nasoj auri i to bice radi svoj posao. Tu dolazi do "borbe" i ukoliko su tvoji "zastitnici" jaci od njega cela stvar ostaje pozitivna na astralnom nivou, a ako nisu.... Pozdrav, Relja
nauka.444 tasman.djavo, -> #440, rjovic
> koliko znas o ckarama i koliko vremena treba da posvetim > objasnjavanju te teorije. Pa nisam bas totalni neznalac, ponesto i znam .Ti pricaj , a ja cu da pitam sta mi nije bilo jasno , ok ?? Thanks Nesha
nauka.445 velicko, -> #439, mcar
>+ Radim u Initutu za mentalno zdravlje, na EEG-u, inzenjer sam. >+ Medjutim moram da kazem da su konstatacije ovde iznesene >+ uglavnom polutacne i proizvoljne Ajde nešto tačnije... Zanima me delovanje frekvencija na pojedine organe u organizmu. Kolika je verovatnoća da se poremeti f-ja nekog organa eksponiranjem istog nekom izvoru zvuka?
nauka.446 johnnya, -> #440, rjovic
>> Ne bih da zvucim misticno ili nesto slicno ;) ali bojim se da pisana rec >> ne bi bas mnogo znacila. Naime ja sam tu tehniku ucio uz "ucitelja" u >> grupi koju vodi Stanislava Skoric. Nije frka da ja prepricam celi jaooo, do to nije možda onaj kurs kako se zove ... SILVA METOD ? Što te u Sava Centru za 3 dana, kao nauče da koristiš svoje skrivene potencijale, uzmu ti za to 100dm, a metoda je takva da ti niko ne garantuje da će uspeti, jer ti ono jednostavno daju uputstva kako to da radiš, pa je na tebi krivica ako nisi uspeo :)) Nije nego :)
nauka.447 tasman.djavo, -> #446, johnnya
> jaooo, do to nije možda onaj kurs kako se zove ... SILVA > METOD ? > > Što te u Sava Centru za 3 dana, kao nauče da koristiš svoje > skrivene > potencijale, uzmu ti za to 100dm, a metoda je takva da ti > niko > ne garantuje da će uspeti, jer ti ono jednostavno daju > uputstva kako > to da radiš, pa je na tebi krivica ako nisi uspeo :)) Najpre , istina je da Silva - metod ima tehniku koja pomaze pri ucenju , ali ova tehnika nije prevashodno namenjena za to vec i za niz drugih stvari. Tacnije , ona coveku treba da pomogne da u sebi izazove alfa stanje u trenutku kad nije u mogucnosti da sklopi oci i udje u isti alfa-nivo. Sto se tice placanja , u slucaju neuspeha , niko nije kriv. Krivica ne postoji, vec ocigledno je da za bilo kakav uspeh treba bar malo truda. A nezadovoljnima se vraca novac u slucaju da to neko zeli, ali takvi se jos mogu na prste nabrojati, a kurs je u Jugi zavrsilo oko 7000 ljudi. Osim toga iskustva su duboka i nikom verovatno tako nesto i nepada na pamet , jer rezultati se vec primecuju i tokom samog kursa a i u toku pauze izmedju dva vikenda . Ako nekoga jos nesto zanima povodom ovoga , moze da pita, izaci cu mu u susret , a ako ima onih koji su postali Silvanci neka se jave za rad u grupi :)))) Nesha
nauka.448 ilazarevic, -> #442, rjovic
> Ne znam kako mislis autosugestija? Jednostavno. Čovek veruje da će pomoću tog metoda učenja imati dobre rezultate, i zaista ih postiže zato što je sam sebe ubedio da će uspeti, a ne zato što to stvarno ima veze sa nekim čakrama.
nauka.449 ilazarevic, -> #443, rjovic
> Ukratko svaki nas utisak, po ovoj filozofiji, stvara takvo bice > (naravno astralno) u nasoj auri i to bice radi svoj posao. Tu dolazi > do "borbe" i Ja znam za jedno odgovorno biće zbog kojeg sam pao, to biće je Đurić koji je smislio zadatak. Bolje bi mu bilo da ne zalazi u moju auru sledećih nedelja... ;)
nauka.450 johnnya, -> #447, tasman.djavo
>> Osim toga iskustva su duboka i nikom verovatno tako nesto i >> nepada na pamet , jer rezultati se vec primecuju i tokom >> samog kursa a i u toku pauze izmedju dva vikenda . Da se razumemo, nemam ja ništa protiv metoda, možda i radi, u svakom slučaju nisam kompetentan da pričam o tome jer ga nisam probao... Samo mi smetaju sledeće stvari: 1. Metod je "pronađen" pre nekih 30-ak godina, ako se na varam, od strane samo jednog čoveka i od tada je neprestanu usavršavan, s' tim da će vas svi ubeđivati kako se radi o mogućnosti ogromnog napredka čovečanstva, kada bi svi bili upoznati sa metodom.. 2. Metoda se pohađa, vrlo intenzivno u toku max.4 dana (početni kurs koji je sasvim dovoljan za neke praktične stvari, po njima) 3. Zašto NIKO u svetu nije ovaj metod "legalizovao" i uvrstio ga u npr. školsko obrazovanje, kada je već toliko blagotvoran Možda je sve ovo i istina, ali mislim da se ipak radi o _uzimanju para_ i malim podsticanjem ljudi da koriste autosugestiju.
nauka.451 obren, -> #445, velicko
> Zanima me delovanje frekvencija na pojedine organe > u organizmu. Kolika je verovatnoća da se poremeti f-ja nekog > organa eksponiranjem istog nekom izvoru zvuka? Ima u helpu za Borland C++, uz primer za funkciju sound() naznaka da je frekvenicja od 7 Hz rezonantna frekvencija pileće lobanje. :) Navodno su na nekoj farmi uginule sve koke, nakon što su bile izložene duže vreme zvuku ove frekvencije koji je dolazio iz obližnje fabrike.
nauka.452 tasman.djavo, -> #450, johnnya
> 1. Metod je "pronađen" pre nekih 30-ak godina, ako se na varam, od > strane samo jednog čoveka i od tada je neprestanu usavršavan, s' > tim da će vas svi ubeđivati kako se radi o mogućnosti ogromnog > napredka čovečanstva, kada bi svi bili upoznati sa metodom.. Metod jeste u pocetku bio kao proizvod istrazivanja , jednog coveka ali kasnije su se u razvoj ukljucili i strucnjaci.Inace nigde se ne kaze da ce doci do napretka covecanstva ako bi svi bili upoznati sa metodom, i to bas ovom , vec ako bi svi uspeli da u sebi pobude skrivene moci koje se ogledaju u intuiciji i sl. > 2. Metoda se pohađa, vrlo intenzivno u toku max.4 dana (početni > kurs > koji je sasvim dovoljan za neke praktične stvari, po njima) Dovoljan je zaista za najprakticnije , svakodnevne primene , ostalo zavisi od polaznika > 3. Zašto NIKO u svetu nije ovaj metod "legalizovao" i uvrstio ga u > npr. školsko obrazovanje, kada je već toliko blagotvoran U Americi u negde oko 20 univerziteta i srednjih skola ovaj sistem se zvanicno predaje i poducava . Djavo
nauka.453 ivanvec, -> #435, mmtosic
>>> 90% ljudi ne mogu da spuste frekvenciju rada svog mozga ispod 14 Hz, >>> a da pri tom ostanu u svesnom stanju. U stvari, oni to mogu, ali tek > Prvo, kako se to meri? Posto rece da si elektricar, :) ja nekoliko Meri se encefalogramom > Drugo, kakva je veza izmedu te kontrole o kojoj si pricao (mislim, na > smanjenje frekvence, pa tako i `impedanse') i onoga sto se izrazava > sa IQ? Predpostavljam da se radi o `direktnoj proporcionalnosti', ali Ne vidim zasto bi postojala bilo kakva veza izmedju te dve stvari. Vrlo je moguce da su genijalni ljudi svoje genijalne ideje 'dobili' na niskim frekvencijama (rada mozga), ali to ne znaci da 'negenijalni' imaju tezi pristup tim frekvencijama. Svako na tim alfa talasima (7-14Hz) postize (ili moze da postigne) SVOJ maximum, a tek to da li on predstavlja i neki maximum za okolinu ili covecanstvo zavisi od IQ-a...
nauka.454 ivanvec, -> #439, mcar
> Radim u Initutu za mentalno zdravlje, na EEG-u, inzenjer sam. Medjutim > moram da kazem da su konstatacije ovde iznesene uglavnom polutacne i > proizvoljne Da li bi mogao da mi kokretno kazes sta je to polutacno i proizvoljno izneseno (osim da je 20Hz 20 impulsa u minuti). Bas bih da cujem i jedno strucno misljenje...Btw, inzenjer cega?
nauka.455 ivanvec, -> #450, johnnya
> Mozda je sve ovo i istina, ali mislim da se ipak radi o _uzimanju > para_ i malim podsticanjem ljudi da koriste autosugestiju. Ako si ikada stvarno pokusao da na sebi uradis nesto putem autosugestije, mislim da ces se sloziti da nju i te kako treba podsticati. A ovi ne samo da te (malo:) podsticu, vec ti i pokazuju kako efikasno da je primenis.
nauka.456 mmtosic, -> #447, tasman.djavo
>> Ako nekoga jos nesto zanima povodom ovoga , moze da pita, >> izaci cu mu u susret , a ako ima onih koji su postali >> Silvanci neka se jave za rad u grupi :)))) A oni koji nisu, jel' mogu i oni? K'o posmatrači. :)
nauka.457 tasman.djavo, -> #456, mmtosic
Ma mane problema :))))) Samo reci , hoces li da budes posmatrac u Ujedinjenim Nacijama ili u IFOR-u ??? ;))))) Djavo
nauka.458 dr.s, -> #439, mcar
/* Radim u Initutu za mentalno zdravlje, na EEG-u, inzenjer sam. Medjutim /* moram da kazem da su konstatacije ovde iznesene uglavnom polutacne i /* proizvoljne Sta ne valja? Sta je polutacno? Iznesi svoj stav...
nauka.459 dr.s, -> #451, obren
/* Ima u helpu za Borland C++, uz primer za funkciju sound() naznaka da /* je frekvenicja od 7 Hz rezonantna frekvencija pilece lobanje. :) Na frekvenciji od 7 Hz radi ljudska jetra (ili bese zeludac?)...
nauka.461 marec, -> #459, dr.s
> Na frekvenciji od 7 Hz radi ljudska jetra (ili bese zeludac?)... Negde sam našao da želucu prija ton Cis (C#)...
nauka.462 ivanvec, -> #460, dr.s
>/ * izneseno (osim da je 20Hz 20 impulsa u minuti). Bas bih da cujem i > ^^^^^^ sekundi Ajd molim te prati radnju :) Nemoj kod mene da ispravljas svoje lapsuse :)) Pozdrav, Ivan
nauka.463 dr.s, -> #461, marec
/* Negde sam nasao da zelucu prija ton Cis (C#)... U kojoj oktavi? :) Znam da je akord F#m najbolji (fizicki gledano), zbog rasporeda frekvencija nota koje ga cine.
nauka.464 nenad, -> #459, dr.s
> /* Ima u helpu za Borland C++, uz primer za funkciju sound() naznaka da > /* je frekvenicja od 7 Hz rezonantna frekvencija pilece lobanje. :) > > Na frekvenciji od 7 Hz radi ljudska jetra (ili bese zeludac?)... Šta bi to značilo da, recimo, želudac radi na 7Hz. Šta to on uradi 7 puta u sekundi? Btw, ako se ja dobro sećam Borland C help-a, tamo je reč bila o frekvenciji 4Hz. :)
nauka.465 mcar,
U datoteci uz ovu poruku, dao sam odgovor. ps nisam znao kako da prebacim datoteku sa svog racunara kao replay. KO a neka objasni ako moze. odg.txt
nauka.466 vitez.koja, -> #464, nenad
#=> Btw, ako se ja dobro sećam Borland C help-a, tamo je reč bila o #=> frekvenciji 4Hz. :) Loše se sećaš, sound, ctrl-f1, bc 3.1: /* Emits a 7-Hz tone for 10 seconds. True story: 7 Hz is the resonant frequency of a chicken's skull cavity. This was determined empirically in Australia, where a new factory generating 7-Hz tones was located too close to a chicken ranch: When the factory started up, all the chickens died. Your PC may not be able to emit a 7-Hz tone. */ _ sk
nauka.467 dr.grba,
Drakce je preneo na Sezam PRO, a ja kradem odande (: Reč je o zanimljivom materijalu: o odjecima otkrića vanzemaljskog života, o konotacijama u raznim sferama ljudskog života, o daljim planovima... U ovoj poruci je digest, a uz poruku sve navedene poruke. Preporučujem ovaj materijal vašoj pažnji, veoma je zanimljivo. -------------------- NASA chief: Mars findings should prompt global mission U.S. summit on space policy set for November August 7, 1996 Web posted at: 9:00 p.m. EDT WASHINGTON (Reuter) -- The first potentially historic evidence of extraterrestrial life -- possible microscopic life forms from Mars -- will likely spur "a worldwide mission" to explore the red planet, the director of the U.S. space agency said Wednesday. ... -------------------- Possible life on Mars raises theological implications August 7, 1996 Web posted at: 9:45 p.m. EDT WASHINGTON (CNN) -- A humbling possibility. That's the way some officials in the country's religious communities are describing NASA's recent discovery. Theologians say the possibility that life exists on Mars moves beyond an "anthropocentric worldview" -- one that places humankind at the center of the universe. ... -------------------- Skeptics prepare to challenge Mars revelation August 7, 1996 Web posted at: 10:50 p.m. EDT From Correspondent Ann Kellan ATLANTA (CNN) -- When NASA said it had found evidence of life on Mars in a 4 1/2 billion-year-old rock, the world sat up and took notice. Now, the scientific process is kicking in, as the rest of the scientific community begins its own analysis. NASA's findings may be validated -- or they may be ripped to shreds. ... -------------------- Researchers cast doubts on Mars study August 8, 1996 Web posted at: 10:40 p.m. EDT ALBUQUERQUE, New Mexico (AP) -- NASA's claim that a meteorite harbors evidence of past life on Mars drew second-guessing Thursday from a geochemist who studied the rock and found it lacked a key sign of biological activity. "We concluded in our paper that our measurements give no evidence for life," said Jim Papike, director of the Institute of Meteoritics at the University of New Mexico. ... -------------------- If E.T. phones home, will it be safe to answer? August 9, 1996 Web posted at: 5:45 p.m. EDT By Correspondent Don Knapp The discovery of what may be signs of ancient life on Mars has piqued scientific interest. It has also sparked fresh debate about the existence of life elsewhere in the universe -- and how meeting up with aliens might affect the Earth. ... -------------------- NASA's new goal: The search for life on Mars August 10, 1996 Web posted at: 12:05 a.m. EDT WASHINGTON (CNN) -- For NASA, which earlier this week announced that there may have been life on Mars about four billion years ago, these are exciting times -- and also anxious ones. What if it turns out to be wrong? What if the declaration was premature? NASA Administrator Daniel Goldin, well aware of the pitfalls of a potentially rash declaration, has constantly struck a note of caution. ... -------------------- c 1996 Cable News Network, Inc. lifemars.txt
nauka.468 dr.s,
Onomad pomenusmo nesto oko najnovijih mikroskopa u temi... misterije, cini mi se (basrak, ispravi me ako gresim) a posto oni koji su nesto napisali o tome misle da je bolje nastaviti u ovoj temi, to se razgovor i nastavlja u ovoj temi... :))) Postoje sanse da neki korisnici imaju RESIGN na misterije, a nemaju RESIGN na nauku, pa cu jedan deo teksta koji sam tamo napisao napisati i ovde. Nadam se da mi necete zameriti na tome... O:) Rezolucija (najmanja razdaljina izmedju dve linije pri kojoj se one razaznaju) direktno zavisi od talasne duzine svetlosti, te je tako nemoguce imati rezoluciju manju odd 450nm, jer je 450nm najmanja talasna duzina koju ljudsko oko moze da vidi. Da ovo gore ne mora da bude tacno pokazuje novi mikroskop - SIAM (Scanning Interferometric Aperturless Microscope). Naime, on ima rezoluciju od jednog nanometra, sto znaci da moze da vidi i atome. Metod koji je osmislio Frederik Cenhausen (Svajcarac koji radi u laboratorijama IBMa u NJujorku) ne zasniva se na direktnom promatranju slike, vec se ista razgradnjom odvijenih laserskih mlazeva "rekonstruise". Preparat koji se posmatra u SIAM-u se osvetljava laserom (cija je svetlost sastavljena od paralelnih, a ne rasutih zraka kao obicna). Ovaj laserski zrak se razdvaja na dva mlaza. Prvi mlaz (za ispitivanje) je usmeren na preparat koji ga odbija, ali je istovremeno i pod uticajem vibracija mikropoluge koja mu stoji na putu. Drgi zrak sluzi za poredjenje prvom posto se ovaj odbije od staklene plocice na kojoj je preparat. Zatim se ova dva zraka spajaju cime se stvara interferencijska mreza iz koje ce se stvoriti slika. Kljucnu ulogu u celom postupku igra pomenuta mikropoluga. Sto su njeni treptaji stalniji - interferencije dva zraka su stabilnije. Vrh siljka polugice nije veci od jednog atoma materije! Uredjaj za pobudjivanje izaziva da polugica vibrira frekvencijom od 250kHz. Mikrosiljak na polugi je toliko blizu preparata koji se ispituje da se izmedju atoma na vrhu siljka i preparata javljaju sile, koje nisu elektromagnetne (t.zv. Van der Valsove sile). Jacina tih sila je srazmerna razdaljini koja deli vrh siljka od preparata. Otud svaki molekul uzorka stvara neku "grbu". Pojava svake od ovih izbocina izaziva smanjenje razdaljine vrh-preparat sto izaziva promenu treperenja polugice. I dok siljak istrazuje povrsinu preparata, promena treperenja polugice odslikava "reljef" uzorka. Da bi se izmerile velicine tih promena koristi se onaj drugi mlaz lasera. Ogromno interesovanje za SIAM u naucnim i industrijskim krugovima pociva na cinjenici da pomenuti mikroskop moze da ispituje preparate koji nisu provodnici sto, na primer, nije slucaj kod tunelskih mikroskopa. Naime, raster-tunel-mikroskop postize priblizno istu ostrinu slike kao SIAM, ali se njegov rad zasniva na protoku elektricne struje kroz preparat. SIAM omogucava proucavanje preparata bez straha da ce ih fizicko-hemijska obrada unistiti.
nauka.469 kcurcic,
Možda bi ovo moglo da bude interesantno: uz ovu poruku je spakovan 'A Guide To Practical Holography'. Znači: šta je, kako radi, zašto tako radi, kao i neke osnovne stvari o laserima i slično. Sve je u html formatu, jer ima i nekoliko slika. hologr.zip
nauka.471 supers,
Na jesen se očekuje izlazak CD-ROM izdanja knjige Zorana Tanasijevića Kako posmatrati Sunce. To je priručnik za vizuelno posmatranje i fotografisanje Sunca. Može da posluži kao izvor tema za maturske, diplomske, takmičarske radove iz astronomije, a studentima geografije za nastavnu praksu iz predmeta Matematička geografija. Kao i svima koji se bave amaterskom astronomijom. Elektronsko izdanje će biti u HTML formatu. Uz poruku je prikačena demo verzija koja sadrži samo manji deo teksta. Finalno izdanje donosi još mnogo tabela i crteža (delom animiranih). Za pregled je potreban bilo koji grafički browser. sunce.arj
nauka.472 dragoljub, -> #467, dr.grba
<Život na Marsu> Da se nadovežem, iako je malo staro... U prilogu je saopštenje za štampu koje je izdala NASA 7.8. i u kome se nalazi više stručnih detalja u vezi otkrića a manje novinarskih zapažanja :) PS Moram da priznam da sam zbunjen. Pre nekog vremena u extra.misterije se vodila burna rasprava o tome da li ima života u svemiru ili ne, a sada kada konačno imamo nešto što omogućuje stručnu i argumentovanu raspravu - svi ćute :) marslif6.txt
nauka.473 dragoljub, -> #472, dragoljub
Za skeptike evo i jedne slike tog nedavnog otkrića. -------------------------------------------------------------------------- High-resolution scanning electron microscope images of possible microscopic fossils, part of an array of indirect evidence found by NASA research, appear to indicate primitive life may have existed on Mars more than 3.6 billion years ago. The fossils were found in an ancient meteorite, designated ALH04001, which is believed to be of Martian origin. Last Updated: 8 August 1996 video4.gif
nauka.474 dr.s,
Jos malo o SIAM-u... O:) SIAM-u su se naravno najvise obradovali geneticari. Pomocu njega prvenstveno zele da izrade mapu ljudskih genom (ukupnog naslednog materijala) Naime, moleularna genetika je sebi postavila zadatak da nacini mapu mnogih genoma, pa izmedju ostalog i covekovih. Ali, postojece metode analize (inace stare preko 30 godina) su 'spore', tako da ccine citav posao mamutski velikim. Desifrovanje tri milijarde nukleotida (delova genoma) ljudske DNK tom metodom zahteva vise od deset godina rada. Ako SIAM 'ispuni svoje obecanje', bice to prava revolucija u izradi genetskih mapa, narocito pri utvrdjivanju sekvenci (redosledu nukleotida u lancu DNK). Tako ce se lakse utvrdjivati nasledne bolesti (celavost? :)). Gustina podataka na CD-u je ogranicena velicinom mikorudubljenja od kojih se odbija laserski zrak. NJihovim smanjenjem se omogucava da na jednom disku bude mnogo vise informacija. Novi metod otvara mogucnost da se sadrzaj sto CD-ova smesti na jedan disk iste velicine.
nauka.475 mcar,
Slazem se da demokratije nema, ali postoje zemlje sa manje ili vise slobode. Inace, procitao sam sve pomenute knjige. MC
nauka.476 ljubinko,
Da li neko ima neki CD iz oblasti medicine ? i koji ?
nauka.477 ljubinko,
Ranije je najavljivan BBS namenjen medicini. Zna li neko nesto vise o tome ?
nauka.478 ljubinko,
U Igalu, od 1. do 5 oktobra ove godine su Internisticki dani. Da li neko ide tamo (sa Sezama) ?
nauka.480 ljubinko,
Ranije je najavljivan BBS namenjen medicini. Zna li neko nesto vise o tome ?
nauka.481 ljubinko,
U Igalu, od 1. do 5 oktobra ove godine su Internisticki dani. Da li neko ide tamo (sa Sezama) ?
nauka.482 obren,
Čuo sam da je vreme putovanja aviona iz Evrope u Ameriku različito od vremena potrebnog za povratak (?) i da su čak i cene karti različite. Da li je ovo tačno i ako jeste šta je uzrok ovoj "pojavi," obzirom da bi avion trebalo da pripada istom inercijalnom sistemu kao i zemlja (?)
nauka.483 baster, -> #482, obren
> Čuo sam da je vreme putovanja aviona iz Evrope u Ameriku različito od > vremena potrebnog za povratak (?) i da su čak i cene karti različite. > Da li je ovo tačno i ako jeste šta je uzrok ovoj "pojavi," obzirom da bi > avion trebalo da pripada istom inercijalnom sistemu kao i zemlja (?) Ako si čitao knjigu put oko sveta za 80 dana, sve će ti biti jasno. Put koji prelaziš od tačke do tačke na zemaljskom šaru, krećući se u smerovima <-- i --> zaista nije isti. Reč je o složenom slaganju brzina jer se vazdušna masa (fluid) ne okreće kao kruto telo ugaonom brzinom kao i zamlja, već po slojevima (ljuskama) ugaona brzina opada po exp zakonu (fluidi...) (reka i obala ...). Dalje tu su naravno i stalne vazdušne struje (o čijim kretanjima neznam previše) koje sigurno dodatno usložnjavaju model... Dakle konkretni odgovori na tvoja tri pitanja: 1.) Nije mi poznat podatak postojanja razlike u ceni (mada mi izgleda da je opravdana, ako postoji...) 2.) Uzroci ovoj pojavi i u prvoj aproksimaciji su dakle slaganje brzina... 3.) Iz gore navedenog rekao bih da se ne radi o istom inercijalnom sistemu već o dva (u prvoj aproksima- ciji). A ako dublje sagledaš sve elemente eventual- nog matem. modela shvatićeš da je cela pojava dosta složena jer se recimo avion ne može proglasiti tako lako inercijalnim sistemom... Sve u svemu interesantna tema...
nauka.484 dr.grba, -> #483, baster
>> Ako si čitao knjigu put oko sveta za 80 dana, >> sve će ti biti jasno. Put koji prelaziš od Objašnjenje problema je zanimljivo, ali mi stvarno nije jasno kakve to veze ima sa Vernovom knjigom. Fileas Fog je stigao dan ranije (mada mi i dalje nije jasno kako nije uspeo taj podatak da uhiti negde po Americi) jer je išao u susret datumskoj granici.
nauka.485 vstan, -> #482, obren
> Čuo sam da je vreme putovanja aviona iz Evrope u Ameriku > različito od vremena potrebnog za povratak (?) i da su čak i > cene karti različite. Ono prvo je tačno, valjda je razlika oko 30min, a za cenu karte nije tačno.
nauka.486 mcar,
Koliko se moze reci da }e zbog hiperprodukcije tzv. naucnih radova, nauka kakvu mi poznajemo prestati da postoje. Smatra se da su uzroci hiperprodukcije bodovanje radova, objavljenih clanaka itd. MC
nauka.487 madamov, -> #482, obren
> Čuo sam da je vreme putovanja aviona iz Evrope u Ameriku različito od > vremena potrebnog za povratak (?) i da su čak i cene karti različite. Iz Evrope ka Kanadi i SAD se leti preko Grenlanda, pa odozgo preko Njufaundlenda do Njujorka, ili preko Kanade do drugih lokacija zapadno od Njujorka. Interesantno je da se već tu avioni nižu u red od strane kontrole letenja, ukoliko pilot zakasni da se u zadato vreme popne ili spusti do određene visine, biva izbačen iz reda i vraćen unazad u red što može da izazove produženje leta i za sat do dva sata, zavisno od gužve. U suprotnom smeru, od Amerike do Evrope se leti pravo preko Atlantika. Osnovni razlog za ovo su, koliko je meni poznato, zapadni vetrovi iznad Atlantika, a direktan let od Beograda do Njujorka traje oko 10 sati, dok u suprotnom smeru to vreme iznosi oko 8 sati. Za cene karti baš nisam siguran da su različite.
nauka.488 zormi, -> #482, obren
* Čuo sam da je vreme putovanja aviona iz Evrope u Ameriku različito od * vremena potrebnog za povratak (?) Ako se ne varam uzrok su pasatski vetrovi koji nastaju kombinacijom rotacije Zemlje i temperaturne razlike izmedju tropskih i umerenih klimatskih pojaseva. Zbog toga avio putovanje na istok traje kraće nego povratak. Razlika koju sam izmerio je reda 1h na 10000 km.
nauka.489 nebojsha, -> #476, ljubinko
> Da li neko ima neki CD iz oblasti medicine ? i koji ? Imas ih dosta. ADAM, MAYO CLINIC series, i najjaci za sada HARRISON + (interna medicina).
nauka.490 nenad,
Čuo sam da je direktor Muzeja Nikole Tesle profesor Aleksandar Marinčić (inače akademik) iz novina saznao da je smenjen sa tog položaja i da je sada direktor neki mašinac?! Navodno je celoj priči kumovao Nebojša Čović, gradonačelnik Beograda. Zna li neko nešto više o ovome?
nauka.491 djino, -> #490, nenad
+| Čuo sam da je direktor Muzeja Nikole Tesle profesor Aleksandar +| Marinčić (inače akademik) iz novina saznao da je smenjen sa tog +| položaja i da je sada direktor neki mašinac?! Navodno je celoj +| priči kumovao Nebojša Čović, gradonačelnik Beograda. Da li ima nešto što te ne bi iznenadilo da se dogodi a da nije ova vlast zaslužna za to? Ali nije u vlastima problem. Problem je u narodu. Kada bi tu vest nekim čudom i objavio dnevnik RTS_a u 19:30 niko je ne bi ni primetio odnosno niko se ne bi uzbudjivao oko toga osim bliskih prijatelja pomenutog akademika i retkih ali isto tako i beskorisnih boraca za pravdu. Ta vest je sprdnja u odnosu na stvari koje su radjene a koje narod ne želi da prihvati kao činjenično stanje već ga guta pod sloganom 'Tako treba' misleći da komunisti to rade za njihovo dobro. Drugim rečima, komunisti su se dobro učvrstili na vlasti i mislim da bi samo vanzemaljci (bez preterivanja) mogli da ih ako ne obore sa vlasti a ono makar da ih dobro prodrmaju. +| Zna li neko nešto više o ovome? I da zna cela evropa a slobodno mogu da kažem i ceo svet, ništa se ne bi promenilo. Zasto? Tako treba. Uostalom i za slogan treba imati mozga. Ovi iz opozicije (pioniri) treba dobro da prorade na sloganu i da se malo ugledaju na stare kuke. Naime, 'Srbija u 21. vek' je fenomenalan potez. Izgubljena svest koja glasa za njih to dozivljava kao savršenstvo. Nije svesna da Srbija htela ili ne htela mora da udje kalendarski u 21. vek već to shvata kao njihovo obećanje što automatski kod njih dovodi u sumnju poimanje ljudskog kalendara kao dobrog kalendara. Nama ostalima to znači beskonačno kašnjenje za ostatkom sveta koje nije ispod 20 godina.
nauka.492 basrak,
Možda bi trebalo u viceve, ali bi malo ljudi shvatilo, a kako je i tačno sve što piše ;) onda ide ovde... The Physicists' Bill of Rights We hold these postulates to be intuitively obvious, that all physists are born equal, to a first approximation, and are endowed by their creator with certain discrete privilges, among them a mean rest life, n degrees of freedmon, and the following Rights which are invariant under all linear transformations: 1. To Approximate all problems to ideal cases. 2. To use order of magnitude calculations whenever deemed necessary (i.e. whenever one can get away with it). 3. To use the rigorous method of "squinting" for solving problems more complex than the addition of positve real integers. 4. To dismiss all functions which diverge as "nasty" and "unphysical". 5. To invoke the uncertainty principle when confronted by confused mathematicians, chemists, engineers, psychologists, dramatits, und andere schweinhund. 6. When pressed by non-physists for an explanation of 940 to mumble in a sneering tone of voice something about physically naive mathematicians. 7. To equate two sides of an equation which are dimensionally inconsistent, with suitable comment to the effect of, "Well, we are interrested in the order of magnitude anyway." 8. To the extensive use of "bastard notation" where conventional mathematics will not work. 9. To invent fictious forces to delude the general public. 10. To justify shaky reasoning on the basis that it gives the right answer. 11. To cleverly choose convenient initial conditions, using the princeple of general triviality. 12. To use plausible argument in place of proofs, and thenceforth refer to these arguments as proofs. 13. To take on faith any princeple wich seems right but cannot be proved.
nauka.493 nothingman,
e ljudi, probudite se.. Ima li nekih novosti o životu na Marsu? Koliko mi se čini NASA je trebala objaviti zvaničan izveštaj o tome pre par nedelja.. šta je bilo sa time? Ima li neko nekakve podatke?? Oi!
nauka.494 dr.grba, -> #493, nothingman
>> Koliko mi se čini NASA je trebala objaviti zvaničan izveštaj o tome pre >> par nedelja.. šta je bilo sa time? Ima li neko nekakve podatke?? Izgleda da su dobili pare, pa ta vika više nije interesantna (: Beše jedan stav (čini mi se izložen u Sezam Pro Civilizaciji) da bi se u ovom slučaju moglo raditi o jednoj veoma suptilnoj agitaciji. I zbilja bi bilo interesantno ispitati da li se i dalje onoliko glasno govori o otkriću. Najzad, otkriće je dato na uvid javnosti. Ima li oponenata? Nažalost, ovde bi se izgleda mogao desiti jedan poveći skandal. Dođe li ko do vrućih informacija (surferi, u akciju!), pozivam ga da ih podeli sa nama na ovom mestu.
nauka.495 zormi, -> #494, dr.grba
Život na Marsu * Beše jedan stav (čini mi se izložen u Sezam Pro Civilizaciji) da bi se * u ovom slučaju moglo raditi o jednoj veoma suptilnoj agitaciji. I zbilja * bi bilo interesantno ispitati da li se i dalje onoliko glasno govori o * otkriću. Najzad, otkriće je dato na uvid javnosti. Ima li oponenata? Pre nekoliko dana sam bio napolju i novine su bile pune toga. Naslovne strane Times-a, Newsweek-a... sa snimcima Marsa i velikim upitnicima... Pošto sam sve to pročitao, deluje mi neozbiljno. Za one koji nisu pratili: pronadjen je kamen veličine jabuke na Antarktiku za koji je pouzdano (?) (na osnovu sastava atmosfere koja iz njega isparava) utvrdjeno da se radi o meteoritu sa Marsa (?) (neki ogroman meteor je kao pre 4 mlrd godina udario u Mars i izbacio gomilu kamenja u svemir, izmedju ostalih i dotični koji je onda pre 10000 godina pao na Zemlju). To je prvi teško verovatan dogadjaj... E sad, unutar kamena su pronadjeni tragovi organskih materija (a ne i bliže površini kamena pa su zaključili da nije ušla spolja), a pod elektronskim mikroskopom su videli nešto što liči na bakterije (neki tvrde, a i meni na osnovu malo iskustva sa mikroskopskim posmatranjima se čini da su to samo mikro oblici mulja) koje su reda 100 puta manje od zemaljskih. To je drugi veliki znak pitanja... Uglavnom, Clinton na mitinzima najavljuje novi cilj za Ameriku: osvajanje Marsovaca.
nauka.496 jaroslav.s.,
Molim da poruku procitaju i na nju odgovore lekari i studenti medicine.
nauka.497 nothingman, -> #495, zormi
>> pre 4 mlrd godina udario u Mars i izbacio gomilu kamenja u svemir, >> izmedju ostalih i dotični koji je onda pre 10000 godina pao na Zemlju). >> To je prvi teško verovatan dogadjaj... Šta je tu neverovatno?! Jeste da je veoma mala šansa da tako nešto dospe na Zemlju, ali to su stvari koje se u svemiru dešavaju.. Uglavnom, Zemlja je najbliža Marsu tako da je malo i normalno da Zemljina gravitacija privuče kamenje (bar one koji su se kretali u pravcu Zemlje). >> a pod elektronskim mikroskopom su videli nešto što liči na bakterije Ne, nego na fosilne ostatke bakterija. >> Clinton na mitinzima najavljuje novi cilj za Ameriku: osvajanje >> Marsovaca. Klinton je i najavio neke naučne konferencije za koji mesec.. videćemo šta će biti od toga.
nauka.498 jaroslav.s.,
Na Sezam sam pretplacen tek dva meseca, no u konferencijama nisam primetio puno tema iz medicine. Voleo bih da mi se jave na email, ili u konferenciju Civilizacija / Nauka ;lekari i studenti medicine, radi intenzivnijeg pisanja o medicinskim temama, razmene iskustava, i uopste pomoci, sto medjusobno, sto drugim ucesnicima savetom, ili nekako drukcije. Diplomirao sam u januaru ove godine na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu. Momantalno staziram,tako da nemam bas puno iskustava iz prakse,sto sada naravno zelim prevazici. Ako postoji diskusiona grupa, koja okuplja ljude slicnih interesovanja molim vlasnika da me ukljuci u istu. pozdrav Jaroslav
nauka.499 ljubinko, -> #498, jaroslav.s.
>Na Sezam sam pretplacen tek dva meseca, no u konferencijama nisam primetio >puno tema iz medicine. Voleo bih da mi se jave na email, ili u konferenciju Na starom Sezamu (pre cepanja na Sezam Pro i Sezam Net) postojala je grupa medicina (ja sam bio vlasnik te grupe). Pre mesec dana sam ponovio oglas da se jave zainteresovani za tu grupu. Javio se samo jedan Sezamovac, pa onda nema svrhe da se formira grupa. Uostalom, vecina onoga o cemu bismo se dogovarali nije nikakva tajna i moze da ide i u konferenciju. Za pocetak u temu nauka, a mozda kasnije i dobijemo temu medicina. Dakle izvoli, pisi o cemu ti drago. Drago mi je da si se javio. Pozdrav.
nauka.500 ljubinko, -> #498, jaroslav.s.
>Momantalno staziram,tako da nemam bas puno iskustava iz prakse,sto sada >naravno zelim prevazici. Nije obicaj da se na jednu poruku odgovara vise puta, ali evo svaki obicaj ima izuzetke. Postoje brojne grane medicine, ali u skoro svim granama medicine postoji jedan nedostatak. Upotreba latinskog jezika u medicini kod nas je na dosta niskom nivou. Vrlo se cesto pogresno pise. To daje losu sliku o onome ko pogresno (jezicki pogresno) napise neku dijagnozu, a naravno to smeta i ugledu cele ustanove. S obzirom da ti tek pocinjes trebalo bi da obratis paznju na upotrebu latinskog jezika, jer ako u pocetku pocnes pogresno da pises, pisaces pogresno celog zivota. Uobicajene greske su na primer kod uputrebe prefiksa dys- i dis- koje se medjusobno brkaju. Pogresno se na primer: Dystorsio, Disfunctio, a ispravno je Distorsio i Dysfunctio. Cesto se zamenjuju genitivi colli i coli (prvi od imenice collum, vrat, a drugi od colon, debelo crevo), pridevi analis i annalis (prvi oznacava nesto sto se odnosi na anus, a drugi znaci godisnji). Skoro niko u medicini ne napise besvesno stanje kako treba, narocito ako je to u sklopu neke dijagnoze koja je vezana za besvesno stanje, tj gde se besvesno stanje upotrebljava u genitivu ili nekom drugom padezu, a ne u nominativu. Latinska rec coma, ae, f. oznacava kosu na glavi. Rec Comma oznacava zarez ili zapetu, pa se kaze trideset sedam koma pet (37,5) itd. Rec coma, atis, n. je iz grcog preuzeta u latisnki i ona se koristi za besvesno stanje. Znaci genitiv je comatis. Genitiv comae je genitiv od imenice coma, ae, tj genitiv od imenice kosa. Masovno se pise npr. Contusio mani, Contusio geni, Phalanga, a treba Contusio manus (jer je manus, us, f. saka, imenica IV deklinacije) Contusio genus (jer je genu, genus, n. imenica IV deklinacije), Phalanx (a ne phalanga) itd. Ako bih nastavio da ovde pisem i dalje ispala bi cela knjiga, sto je ovde nepotrebno, jer ako nekoga to zanima moze da nabavi knjigu LATINSKI JEZIK U MEDICINI. Prikaz knjige je objavljen u Srpskom arhivu za celokupno lekarstvo, broj 5-6 ove godine. Pozdrav!
nauka.501 dr.grba, -> #495, zormi
>> Pre nekoliko dana sam bio napolju i novine su bile pune toga. Naslovne >> strane Times-a, Newsweek-a... sa snimcima Marsa i velikim upitnicima... >> ... >> Uglavnom, Clinton na mitinzima najavljuje novi cilj za Ameriku: osvajanje >> Marsovaca. Kada se taguje ovako kako sam ja tagovao tvoju poruku, čini mi se da suština izlazi na površinu... Mažu nam oči, a mi tapšimo ): Sve u svemu, moj je lični stav da ovo smatram zamešateljstvom sve dok *_potpuno_* nezavisna ekipa (recimo Francuzi) ne pregleda materijal. Živo me zanima da li bi im bilo dopušteno da pregledaju uzorke.
nauka.502 dr.grba, -> #498, jaroslav.s.
>> Na Sezam sam pretplacen tek dva meseca, no u konferencijama nisam primetio >> puno tema iz medicine. Voleo bih da mi se jave na email, ili u >> konferenciju Civilizacija / Nauka... Zbilja je relativno mali broj poruka na tu temu dosad osvanjivao na Sezamu, što ne znači da nema mesta za rasprave o medicini. Tema 'nauka' u konferenciji Civilizacija se zasad čini najprikladnijim mestom za takve rasprave, pa je rasprava o medicinskim pitanjima dobrodošla. Desi li se da rasprava eskalira u permanentni tok velikog broja poruka, razmislićemo o otvaranju teme u nekoj od konferencija Sezama.
nauka.503 zormi, -> #497, nothingman
*>> pre 4 mlrd godina udario u Mars i izbacio gomilu kamenja u svemir, *>> izmedju ostalih i dotični koji je onda pre 10000 godina pao na Zemlju). *>> To je prvi teško verovatan dogadjaj... * * Šta je tu neverovatno?! Jeste da je veoma mala šansa da tako nešto dospe * na Zemlju, ali to su stvari koje se u svemiru dešavaju.. Uglavnom, * Zemlja je najbliža Marsu tako da je malo i normalno da Zemljina * gravitacija privuče kamenje (bar one koji su se kretali u pravcu Zemlje). Može da se sračuna koja je početna energija (brzina) potrebna slučajno izbačenom kamenu koji poleća sa površine Marsa da bi ušao u Zemljinu orbitu i pao na istu. Pa tek kada se uzme verovatnoća pogotka u račun (Zemlja je gledano sa Marsa jedna tačka koja se kreće i doduše privlači ali ako kamen ne pada direktno ka njoj završi u orbiti). Ovako napamet, da je bilo milijardu kamenčića sa podesnom energijom teško da bi jedan pogodio. E sad, taj jedan u sebi čak sadrži i bakterije... Naravno, ne tvrdim da je neverovatno, moguće je (mnogo upućeniji su rekli da je moguće), ali sonde koje su kopale po Marsu nisu našle ništa a sad je kao nadjen kamenčić na Zemlji u kome sve piše. Lično bih bio oduševljen da je sve to tačno (smučila mi se geocentričnost i ljudsko veličanje sopstvene uloge u svemiru), samo sam skeptičan. ;) *>> a pod elektronskim mikroskopom su videli nešto što liči na bakterije * * Ne, nego na fosilne ostatke bakterija. To se podrazumeva :)
nauka.504 zormi, -> #501, dr.grba
* Sve u svemu, moj je lični stav da ovo smatram zamešateljstvom sve dok * *_potpuno_* nezavisna ekipa (recimo Francuzi) ne pregleda materijal. * * Živo me zanima da li bi im bilo dopušteno da pregledaju uzorke. Navodno će dozvoliti svakome ko ima dovoljno ubedljiv i razradjen projekat ispitivanja.
nauka.505 dragoljub, -> #501, dr.grba
> Mažu nam oči, a mi tapšimo ): Ne deluje mi to baš tako. Celo istraživanje je trajalo dve godine i u njega su bili iključeni ljudi iz NASA-e i Stanford univerziteta. Nekih desetak naučnika, što zaposlenih u NASA, što profesora sa fakulteta. Tokom istraživanja korišćena je najsavremenija oprema bez koje, kako sami kažu, nije bilo moguće doći do ovog otkrića. Znači, ne radi se o ludom naučniku i dva njegova sledbenika niti o naručenom otkriću za potrebe Klintonove predizborne kampanje (ipak je Srbija samo ovde :), već o plodovima dugogodišnjeg rada više (poznatih?) naučnika. Oni sami ne tvrde sto posto da su u pravu već nude dokaze drugima na proveru što ima da potraje koju godinu. Naravno, kada se novinari dočepaju nečega, pa onda to "objasne", pa se toga dočepaju i političari... Uostalom, pročitaj 4.472 - ovako ispada da sam ga džabe dovlačio :)
nauka.506 ratman,
Svakako podrzavam predlog o osnivanju konferencije sa medicinskom tematikom, ustvari, mislim da bi trebalo otvoriti temu (mozda conf?) pod naslovom nesto kao "LIFE-SCI", dakle sve sto je u vezi sa bioloskim (dakle, i zdravstvenim) naukama. Predlazem neki pocetni set oblasti: * ekologija i biosfera * medicina i zdravstvo * alternativna i tradicionalna medicina * informatika i kompjuteri u biomedicini i dijagnostici* biljke, prokariote, virusi i AIDS * humana biologija i reprodukcija* veterina i eksperimentalne discipline * genetika, biotehnologije i molekularna biologija* bioinzenjering i biokibernetika* organizacija zdravstva* , itd. Ova bi tema, po prirodi stvari, morala da ima vrlo siroku zainteresovanost, ne samo za lekare, molekularce, biologe, stomatologe, veterinare, farmaceute, itd., jer svako od ucesnika bilo da ima 386 ili Pentium, 2400 ili 14400bps modem ili ga uopste nema, mora da ima nekoliko desetina milijardi celija svog bioloskog inventara i sigurno da bar ponekad razmislja kako funkcionise sistem sto udara po tastaturi. Logicno je poceti sa grupom, ali grupe bas nemaju neku vidljivost, zar ne? BTW, moze li korisnik Sezam-a, i kako, izlistati spisak postojecih grupa (kojih nije clan)? Mislim da je nesrazmerno mali prostor posvecen prirodnim naukama uopste-trebalo bi, u minimalnoj varijanti, da postoji jedna tema za life-sci, i jedna za 'neorganske' oblasti (fizika, astronomija, itd.) Pozdrav, Dejan
nauka.507 dr.grba, -> #506, ratman
>> conf?) pod naslovom nesto kao "LIFE-SCI", dakle sve sto je u vezi >> sa bioloskim (dakle, i zdravstvenim) naukama. Predlazem neki >> pocetni set oblasti: >> ... >> Mislim da je nesrazmerno mali prostor posvecen prirodnim naukama >> uopste-trebalo bi, u minimalnoj varijanti, da postoji jedna tema za >> life-sci, i jedna za 'neorganske' oblasti (fizika, astronomija, >> itd.) Kao što već rekosmo na dosta mesta i u dosta prilika, mehanizam kojim se dolazi do nove teme ili konferencije na Sezamu je jednostavan: pokaže se da je neka tema postala tesna za podršku svim interesovanjima koja se javljaju. Kada rasprava dostigne neku kritičnu granicu, i sami shvatimo da je vreme za otvaranje novog mesta za raspravu. Lično, smatram da bi bilo nerealno deliti nauku na više delova, jer intenzitet rasprava u temi (u opštem slučaju) nije velik. Dakle, krenite, pišite. O medicinskim naukama se zaista premalo govorilo - ja barem ne pamtim neku iole dužu raspravu na ovu temu. Bilo je nekih "izvedenih" rasprava, ali su se ticale društvenih konotacija medicinske etike - kao, recimo, rasprava o abortusu. Tada su izlagane i medicinske i ostale konotacije ovog čina, rasprava je trajala, pa zamrla. Daleko bilo da nma mesta za priču. Evo, medicinari, da vas prozovem kao zainteresovana strana: UPOTREBA ANTIBIOTIKA. Tvrdi se da su naši lekari skloni lakom prepisivanju antibiotika raznih vrsta, a da postoje i principi (klasičnog medicinskog) tretmana gde se antibiotici smatraju jednom od poslednjih opcija. Dakle?
nauka.508 ljubinko, -> #502, dr.grba
>Zbilja je relativno mali broj poruka na tu temu dosad osvanjivao na Ima li ko pristup Internetu ? (Ja iz vise razloga nemam pristup Internetu.) Sta o medicini i srodnim naukama ima na Internetu ?
nauka.509 ljubinko, -> #506, ratman
>* ekologija i biosfera * medicina i zdravstvo * alternativna i Da li neko ima CD seriju MEDLINE (sa tekstovima iz oblasti medicine) ?
nauka.510 nothingman, -> #503, zormi
>> ali sonde koje su kopale po Marsu nisu našle ništa a sad >> je kao nadjen kamenčić na Zemlji u kome sve piše. Da, ali pitanje je kakvu su opremu imale te sonde i da li su bile u mogućnosti da tako nešto otkriju jer su se fosilni ostaci nalazili u kamenu a ne na njegovoj površini. Interesuje me jedno, kada bi uzeli neki kamen sa Zemlje, da li bi uvek otkrili fosilne ostatke biljaka/životinja ili ne? pozdrav..
nauka.511 ilazarevic, -> #510, nothingman
> Interesuje me jedno, kada bi uzeli neki kamen sa Zemlje, da li bi > uvek otkrili fosilne ostatke biljaka/životinja ili ne? Ako njihova sonda sleti na Zemlju, i pored ovolikih živih bića krene da juri fosile, mnogo su glupavi :)
nauka.512 basrak, -> #510, nothingman
> Interesuje me jedno, kada bi uzeli neki kamen sa Zemlje, da li > bi uvek otkrili fosilne ostatke biljaka/životinja ili ne? Ne radi se o fosilnom ostatku biljke ili životinje, već bakterije odn. nekog sličnog oblika mikroorganizma. A odgovor na tako preformulisano pitanje - da, mislim da bi se u svakom kamenu sa Zemlje morao naći ostatak mikroživota.
nauka.513 spantic,
More Medical News Online Mediconsult has announced it will soon be adding 15 new areas to its World Wide Web site. They will all be online by the end of the year, and next year will see a further 25 added. Currently, visitors can find out about AIDS, allergies, arthritis, asthma, breast cancer, diabetes, heart disease, hypertension, pregnancy complications, and prostate cancer. The site aims to provide in-depth knowledge of the medical topics, but in easy to understand language. World Wide Web: http://www.mediconsult.com/
nauka.514 madamov, -> #507, dr.grba
> Evo, medicinari, da vas prozovem kao zainteresovana strana: UPOTREBA > ANTIBIOTIKA. E, to i mene interesuje. Nebrojeno puta mi se desilo da hoću samoinicijativno da počnem da uzimam Palitrex, pa ipak odem kod lekara, a on mi prepiše Palitrex. B)
nauka.515 nothingman, -> #512, basrak
>> A odgovor na tako preformulisano pitanje - da, mislim da bi se u svakom >> kamenu sa Zemlje morao naći ostatak mikroživota. Onda se po nekoj logici i na svakom kamenu sa Marsa morao pronaći neki fosilni ostatak života (ako ga je na Marsu bilo) a ovaj kamen koji je pronađen nije jedini ispitivan kamen sa Marsa.. ili je tehnologija toliko napredovala pa se sada na svakom kamenu sa Marsa mogu otkriti ostaci života..
nauka.516 lexus, -> #514, madamov
=> E, to i mene interesuje. Nebrojeno puta mi se desilo da hoću => samoinicijativno da počnem da uzimam Palitrex, pa ipak odem kod => lekara, a on mi prepiše Palitrex. B) Prošle godine smo moj mladji brat i ja bili nešto bolešljivi, te smo često išli kod lekara... U 90% slučajeva smo dobijali Palitrex, a onih 10% ne-palitrexa se desilo kada sam ja morao da primam inekcije zato što je grip lečen Palitrexom prerastao u upalu pluća... Naravoučenije: Ako vam daju Palitrex, tražite nešto jače!
nauka.517 basrak, -> #515, nothingman
> Onda se po nekoj logici i na svakom kamenu sa Marsa morao pronaći > neki fosilni ostatak života (ako ga je na Marsu bilo) a ovaj kamen > koji je pronađen nije jedini ispitivan kamen sa Marsa.. Ako mene lično pitaš za mišljenje, mislim da ovo smrdi na nameštaljku iz nekoliko razloga. Ali, sa druge strane, bolje da troše pare na to nego na nato ;) Sve u svemu, što pre pošalju ljude gore, može samo da doprinese razvoju tehnologije i nauke, a nikako da odmogne. Tako da me ova frka oko navodnog mikromarsovca nimalo ne tangira. Ne još... ;)
nauka.518 zeljkoj, -> #516, lexus
> zato što je grip lečen Palitrexom prerastao u upalu pluća... Grip? Gde može antibiotik da deluje na virus? :)
nauka.519 nothingman, -> #517, basrak
>> Ako mene lično pitaš za mišljenje, mislim da ovo smrdi na nameštaljku >> iz nekoliko razloga. Može da bidne, ali nekako je logičnije da je život nastao (ili dospeo) prvo na Marsu pa tek onda na Zemlji.. pogotovo ako se zna da je na Marsu bilo vode.
nauka.520 jaroslav.s., -> #507, dr.grba
## Upotreba antibiotika ## ## Tvrdi se da su nasi lekari skloni..... ## Na pocetku treba razjasniti KO i na osnovu CEGA tvrdi da su nasi lekari SKLONI ?? lakom prepisivanju antibiotika. Iz svoje kratke prakse sam do sada stekao uvid u neke navike pacijenata. 1. kod lekara se ide samo kad bolest dobije na intenzitetu, i kada "kucne" varijante lecenja ne daju rezultate. ( Koliko ste promukli ? - ...paaa nesto malo oko dve nedelje!?## ) 2. pacijent najbolje zna od cega boluje, a narocito koji lek je za njega najbolji ( koliko citalaca se prepoznalo ? ) 3. ako je nesto vise od prehlade vecina bi odmah kod specijaliste, (...samo vi meni dajte uput, ja zelim kod tog i tog lekara,pomogao je i mojoj komsinici....) Ovo bi bila neka gruba podela, postoje razne kombinacije, i varijante gore navedenog ponasanja. ( zvinjavam se svima, koji su izuzetak ) U medicini postoji pojam Terapijska indikacija , kojm je odredjeno, koji lekovi se koriste za lecenja odredjene bolesti, samo na osnovu njih je moguce dati lek. Svakom ko je zavrsio medicinu je ovo dobro poznato, i sigurno ne bi isao mimo pravila. ## principi klasicnog medicinskog tretmana gde se antibiotici smatraju jednom od poslednjih opcija. ## Siroka grupa lekova, koji se zajednicki nazivaju antibiotici je poznata ljudskom rodu vec oko pola veka. Prvi predstavnik je bio penicilin, lek koji i danas ima svoje znacajno mesto u medicini. Do njegovog otkrica svaka banalna operacija je bila igra sa zivotom, ne toliko zbog operacije, vec zbog postoperativnog toka. U svezu ranu su se uselile bakterije, izazivajuci gnojenje. To je za stare, iznemogle i iscrpljene znacilo samo jedno..... Moglo se sa neizvesnim ishodom pokusati incizija (ispustanje gnoja), natapanje rane alkoholom , razni oblozi,itd. Za vreme II. sv rata penicilin je sacuvao mnoge zivote, u to vreme je moglo da se govori o penicilinu, kao o poslednjoj opciji, jer se dobijao uzgajanjem gljivica penicilina, bilo ga je malo i bio je skup. Danas nema razloga za to, naravno, govorim o slucajevima, cije lecenje zahteva njegovu upotrebu. pozdrav Jaroslav
nauka.521 jaroslav.s., -> #513, spantic
Ako imas izlaz n a Internet dovuci neke informacije o AIDS-u
nauka.522 dr.grba, -> #520, jaroslav.s.
>> Na pocetku treba razjasniti KO i na osnovu CEGA tvrdi da su nasi lekari >> SKLONI ?? >> lakom prepisivanju antibiotika. Tvrdnju sam izneo kao šlagvort, ali ako baš hoćeš: lično poznajem nekoliko lekara i u neobaveznom razgovoru sa njima sam došao do zaključka da postoje veoma različite metodologije lečenja. Recimo, lečenje dece - pedijatar specijalista emigrirao na Novi Zeland. Čovek bio u frci neko vreme dok nije shvatio da NE MOŽE svake mešnje da roka injekcije deci. To se prema mnogim mišljenjima (ne traži da ih obrazlažem, ne umem, prenosim tvrdnju) NE RADI OLAKO kao ovde. Posebno je bitno kad je reč o antibioticima. Ima i dve reči o povećanju stepena tolerancije organizma prema antibioticima. Opet nemoj da tražiš da ti razjašnjavam, ali ti mogu reći da sam i lično doživeo brutalnu stvar. Pre nekoliko godina sam zbog jednog apscesa na kutnjaku, zbog preduge terapije antibioticima sa podterapijskom dozom, bio filovan antibioticima toliko dugo vremena da sam na kraju fasovao pet injekcija penicilina po 1.600.000 i.j. da bi se to ipak smirilo. Reci mi kao lekar: kako je bilo mom organizmu tih dana?... -------------------- BTW, molba: možeš li svoje poruke pisati malo urednije? Slabo su čitljive, a slutim razvoj interesantne rasprave. Bila bi šteta da neko preskače tvoje poruke samo zato što se teško čitaju.