religija.1zqusovac,
Reply na:
===============================
2.770 CIVILIZACIJA.8:religija
branin, 18.04.Uto 02:18, 629 chr
Odgovor na 2.728, ndragan, 16.04.Ned 21:39
---------------------------------------------------------
**> - koliko je ljudi stvorio Bog?
**> - koliko su dece imali Adam i Eva?
> ;> ajde kad bas hoces :)) Na oba pitanja moze da se odgovori, kao
> i na ono zqusovca ;> na dva nacina :) Ali moze o njima da se
Ajde, molim te, odgovori na bar jedan od ta dva nacin koje si pominjao.
poz,
zq
religija.2zqusovac,
Odgovor na:
===============================
2.743 CIVILIZACIJA.8:religija
kdrazan, 17.04.Pon 10:54, 3849 chr
Odgovor na 2.736, zqusovac, 17.04.Pon 00:49
---------------------------------------------------------
> Vidi momce, ides linijom, kojom me direktno navodis na prepirku. Ma
Vidi striko (ili cica, ili djede, ili starino, ili kako vec ocekujes da neko
oslovljava takvog mudrozborca) nemoj ovde sa tim pateticno-peternalistickim
oslovljavanjima, molim te.
> 1. Iz Banjaluke, i nisam iz Bosne nego iz Republike Srpske.
A Banjaluka (ili Banja Luka) je u Estoniji? Mozete vi to da nazovite
Knezevina Jaje na Oko, ali iznad svakog naziva koji joj vi date stajace
(Unija/Konfederacija/Savez/Savezna drzava ili sta vec) Bosna i Hercegovina.
> 2. U Banjaluci je i prije rata srpsko stanovnistvo bilo vecinsko, sa,
> cinjenica, ne pretjerano vecim postotkom u odnosu na ostale tri nacije.
Nije bilo vecinsko, jer 'vecinsko' podrazumeva >50% nego je mozda bilo
najbrojnije. A to je, priznaces, sasvim drugi par rukava.
> Banjaluka je danas, vjeruj, jedini grad u RS u kojoj u vecoj zastupljenosti
> ima jos muslimana i Hrvata. Ima ih i drugim krajevima - tu i tamo. Vjeruj
> nista im teze nije nego Srbima sa kojima zive. Mnogo ih se odselilo i ko
> je mislio otici otisao je. Jedan od mojih omiljenih asistenata na faksu je
> musliman. Navescu ti primjer zahvalnosti: Marijan Benes (vjerujem da ste
> svi culi za njega), je prije izvjesnog vremena odselio u Zagreb. Do tada
> je u Banjaluci uredno vodio svoj kafic (za razliku od mnogih Srba koji su
> mu ginuli za taj kafis) - dakle koliko-toliko normalno. I sad se cika
> bokser odseli u lijepu njihovu i uhvati jaukati kako od Srba nije mogao da
> zivi, onda tu su popratna maltretiranja i tako to. I da ti kazem, da su
Kakvo licemerje!
Ovo prvo necu da komentarisem, a za Benesa samo ovo: nije niko ginuo za negov
kafic nego za svoj (kafic/zamrzivac/golf/kolt/cin/slavu) ili za 'Republiku
Srpsku'. Drugo, u intervjuu koji sam procitao, a koji je dao neposredno po
izlasku (Panorama ili Globus, nisam siguran - ne mogu da nadjem) Benes kaze
(citirano po secanju ali sasvim precizno): 'Nisu u Banjaluci zlocinci Srbi
nego barabe i kriminalci. Sa Srbima komsijama i prijateljima sam fino zivio
i cuvali su me koliko su mogli'.
> Da ti kazem, cinjenica koju vi svi vrlo dobro znate: Mnogi su se
> muslimani i Hrvati doselili tu kod vas u Bgd. Nadi mi Srbina koji je sa
Muslimani (sa velikim M). Pa sta. Da neces ti da odredjujes ko ce i kako ovde
da zivi, propagatoru hriscanske ljubavi ?
> mi jasno zasto ja to sve ovoliko objasnjavam, sta znas ti o svemu ovom:
> pricas mi da ne guram nos u tudu kucu, kucu sa cijim sa clanovima i ja
> zivio i vidio dokle sve to ide (najbolji prijatelj mi je bio Hrvat, pa je
> pobjeg'o u Njemacku na samom pocetku rata, kada sam se ja uveliko nadao da
> do svega ovoga nece doci, a on znao sta se sprema !!!), a ti mi pricas o
Rodjen sam u Bosni, tamo sam odrstao i sasvim dobro znam. A tebe razocarao
tvoj prijatelj Hrvat sto nije hteo da ide da za Seselja i JNA kolje i pali
po zapadnoj Slavoniji u jesen '91. Bio sam tamo, nemoj da mi pricas gluposti.
> 2. Sta su ucinile Hrvatske i muslimanske vjerske zajednice protiv
> klanja i progona Srba. Pa jel' znas ti na sta je hercegovce navodila KC -
Nisam te to pitao, to cu pitati u Zenici i Mostaru. Tebe sam lepo pitao da
pogledas u svoju avliju a ne da mi kao veliki hriscanin sipas komunisticke
frazetine.
poz,
zq
religija.3zqusovac,
Odgovor na:
===============================
2.744 CIVILIZACIJA.8:religija
kdrazan, 17.04.Pon 10:54, 382 chr
Odgovor na 2.737, zqusovac, 17.04.Pon 00:49
---------------------------------------------------------
> kod vas (da ti budem iskren, ne volim da pisem Mi-Vi, i nemoj me na to
> navoditi, ipak smo jedan narod).
Ko je jedan narod? Otkud ti znas koji sam ja narod? I sta te uopste briga?
Ja ovde operisem kategorijama drzavljanstva. Ja sam drzavljanin Srbije
(izgleda i necega sto se zove SRJ) a ti BiH i ja svoje probleme resavam u
svojoj drzavi, a ti izvoli takodje u svojoj a u moju se ne mesaj.
poz,
zq
religija.4bobby.quyne,
-> #2, zqusovac> Nije bilo vecinsko, jer 'vecinsko' podrazumeva >50% nego je mozda bilo
> najbrojnije. A to je, priznaces, sasvim drugi par rukava.
Bojim se da je bilo vecinsko (preko 50%) jer je pre rata SDS u BL dobila
oko 60% glasova, sto manje-vise govori i o nacionalnom sastavu.
religija.5simeun,
-> #3, zqusovac
Tvoja poruka broj 2, tvoje reči.
Đ Rodjen sam u Bosni, tamo sam odrstao i sasvim dobro znam.
Đ Ja ovde operisem kategorijama drzavljanstva. Ja sam drzavljanin Srbije
Đ (izgleda i necega sto se zove SRJ) a ti BiH i ja svoje probleme resavam u
Đ svojoj drzavi, a ti izvoli takodje u svojoj a u moju se ne mesaj.
Posle gore navedenih reči iz poruke broj 2 otkud tebi pravo da
se tako ponašaš? Otkud ti smelosti pred očima ljudi koji su
zaista državljani SRJ.
žak i svoju državu prezireš jer ona za tebe nije SRJ nego "nešto"
što se samo tako zove.
-----------------------------------------------------------------------------
Đ Ko je jedan narod? Otkud ti znas koji sam ja narod?
Zbog takvih pitanja ovde obično ništa i ne uspeva, jer dešavaju se
stvari kao ova ovde, mislim iznad crtica.
Seti se samo zbog čega je religija izmišljena, ko je i na kakav
način stvorio, kakva mu je bila želja i čega nije bio svestan.
Sve je to lepo, ali ne funkcioniše jer ipak faktor čoveka je jači
od bilo čega drugog. Isto kao ono tvoje tri puta JA u gore citiranoj
rečenici. Da li je potrebno da četiri puta kažem JA da bih bio
bolji od tebe? I da li smem da ti kažem da mi se u državu ne mešaš.
Ili je to samo glupo distanciranje, isto kao i pravopisne greške
koje ćeš naći u ovoj poruci pa ćeš umesto na pitanja odgovarati
na njih?
Zato ljudi mante se svađe jer ona ne vodi ničemu. Svi se mi delimo
na mnogo načina, a ipak, ipak se množimo samo na jedan. Svi mi živimo
na istoj planeti i ne vidim razloga zašto bi se svađali.
religija.6supers,
-> #4, bobby.quyne>> Bojim se da je bilo vecinsko (preko 50%) jer je pre rata SDS u BL
>> dobila oko 60% glasova, sto manje-vise govori i o nacionalnom
>> sastavu.
Po popisu iz `81, Srba je bilo tačno 50,7%. Deset godina kasnije,
zbog porasta Muslimana otišli su na nešto malo manje od 50%. Pa
ipak, kada se dodaju Jugosloveni, razumljivo je da je SDS onako
dobro prošla.
religija.7kdrazan,
-> #2, zqusovac<=> Vidi striko (ili cica, ili djede, ili starino, ili kako vec ocekujes da
<=> neko oslovljava takvog mudrozborca) nemoj ovde sa tim
<=> pateticno-peternalistickim oslovljavanjima, molim te.
Iskreno ti se izvinjavam, al' sam smatrao da oslovljavanje nekoga
sa "momče", može biti samo kompliment, a ne nešto suprotno. Dalje, nisam
ja nikakav čiča ni djeda ni... imam 21 godinu i izvinjavam se ako sam
djelovao kao kakav "mudrozborac".
<=> A Banjaluka (ili Banja Luka) je u Estoniji? Mozete vi to da nazovite
<=> Knezevina Jaje na Oko, ali iznad svakog naziva koji joj vi date stajace
<=> (Unija/Konfederacija/Savez/Savezna drzava ili sta vec) Bosna i
<=> Hercegovina.
Aj'mo sad jedan fin rezime:
Prije svega - Božja je volja gdje će šta da se nalazi, al' za
sada se Banjaluka nalazi u Republici Srpskoj i (da Bog da) nalaziće
se uskoro u Jugoslaviji (da ne kažem Srbiji - odmah bi rek'o da sam
šovinista :( )
Već sam ti rekao da si profulao temu sa ovim, i ono što sam ti
napisao, napisao sam jer je red da se na postavljeno pitanje odgovori.
Možda je bilo bolje da sam ti poruku stavio na mail, da ostale ljude
ne tušimo sa takvim stvarima, al' neka - bolje je ovako...
Za slična pitanja te upućujem na Forum -> ex.yu, al' naglašavam
UPUĆUJEM, a ne pozivam na dvoboj, jer nemam namjeru da se svađam sa tobom.
Ne samo sa tobom - ni sa kim. Ne možeš mi momčino pričati o ovim stvarima.
Ni ja o tome ne želim da pričam i sa ovom porukom ću pokušati da stavim
tačku na tu temu...
Ne razumijem zašto, al' u tebi ima toliko mržnje, da si, vjerujem,
spreman zubima me rastrgati. Zašto? Šta sam ti ja to uradio? E, prijatelju,
(nemoj me samo napasti i zbog ovoga - prijatelju), svađom i bijesom se
ništa ne rješava... Ajd' da manemo svađu i budemo onakvi kakvim nas je
Bog stvorio...
<=>> 2. U Banjaluci je i prije rata srpsko stanovnistvo bilo vecinsko, sa,
<=>> cinjenica, ne pretjerano vecim postotkom u odnosu na ostale tri nacije.
<=>
<=> Nije bilo vecinsko, jer 'vecinsko' podrazumeva >50% nego je mozda bilo
<=> najbrojnije. A to je, priznaces, sasvim drugi par rukava.
Pa mislim da bolje znam ko je bio u većini a ko ne...
<=>> Banjaluka je danas, vjeruj, jedini grad u RS u kojoj u vecoj
<=>> zastupljenosti ima jos muslimana i Hrvata. Ima ih i drugim krajevima -
<=>> tu i tamo. Vjeruj nista im teze nije nego Srbima sa kojima zive. Mnogo
<=>Kakvo licemerje!
Licemjerje ?!
<=>> Da ti kazem, cinjenica koju vi svi vrlo dobro znate: Mnogi su se
<=>> muslimani i Hrvati doselili tu kod vas u Bgd. Nadi mi Srbina koji je sa
<=> Muslimani (sa velikim M). Pa sta. Da neces ti da odredjujes ko ce i kako
<=> ovde da zivi, propagatoru hriscanske ljubavi ?
Ma neću ja nikome određivati gdje će ko da živi. Opet ti kažem,
bio bih najsretniji kada bi svi živjeli opet zajedno, al' od toga nema
ništa !!! (Sve dok Bog konačno ne uvede reda u ovaj haos koji nas je sve
zahvatio ...). A jes' ti bre stvarno neki opasan momak. De bre malo
polako.
<=>> je pobjeg'o u Njemacku na samom pocetku rata, kada sam se ja uveliko
<=>> nadao da do svega ovoga nece doci, a on znao sta se sprema !!!), a ti mi
<=> pricas o
<=> Rodjen sam u Bosni, tamo sam odrstao i sasvim dobro znam. A tebe
<=> razocarao tvoj prijatelj Hrvat sto nije hteo da ide da za Seselja i JNA
<=> kolje i pali po zapadnoj Slavoniji u jesen '91. Bio sam tamo, nemoj da mi
<=> pricas gluposti.
Nisam ni ja ni za Šešelja ni za JNA ni klao ni palio po Zapadnoj
Slavoniji (a ni po bivšoj i BiH) i nemoj da budeš bezobrazan. Kako te
nije stid i sramota pričati tako za Armiju kojoj si do juče služio (ako
i tada nisi prosipao ovakvu propagandu). Jest JNA bila jača od Hrvata.
Šta bi bilo da je bilo suprotno? Doš'o bi ti HVO do Kalemegdana, što bi
tebi očigledno više prijalo, a?
Izvinjavam se za ovaj višak emocija, al' nisam mogao da izdržim.
Obećavam da se više neće ponoviti. Makar ne na ovom mjestu. A ti momče -
pokušaj da se držiš dalje od ove teme (mislim na politiku oko koje smo
se zakačili) i kad već pišeš CONF REPLY Religija - de zvekni koju pametnu.
Nemoj, ne želim prepirku. Ajde da živimo k'o ljudi, da radimo k'o ljudi,
da sarađujemo k'o ljudi, da pišemo o finim stvarima, a Bog nam je dao
toliko finih stvari o kojima možemo da komentarišemo. A ti, već ako
ne voliš ovo što ja pišem, stavi jedan mali IGNORE kdrazan, i riješeni
su ti životni problemi...
Dražan
religija.8kdrazan,
-> #3, zqusovac<=>> kod vas (da ti budem iskren, ne volim da pisem Mi-Vi, i nemoj me na to
<=>> navoditi, ipak smo jedan narod).
<=>
<=> Ko je jedan narod? Otkud ti znas koji sam ja narod? I sta te uopste
<=> briga? Ja ovde operisem kategorijama drzavljanstva. Ja sam drzavljanin
<=> Srbije (izgleda i necega sto se zove SRJ) a ti BiH i ja svoje probleme
<=> resavam u svojoj drzavi, a ti izvoli takodje u svojoj a u moju se ne
Šta ja znam šta si. I nije me briga (ni Gospod nije stvorio
Srbina, Hrvata, Japanca, Peruanca... nego čovjeka !!!). Da ti kažem -
i ja se osjećam državljaninom Jugoslavije (i nemoj opet da mi navlačiš
BiH, koja bre BiH...). Moj narod tu živi...
I još nešto; zamisli Srbina koji bi u Zagrebu Hrvatsku nazvao
"nešto što se zove". Uh, bolje ne zamišljaj. Ovo što si rekao, tako me
podsjeća na one HRT-ovske parafraze tipa "...takozvana SRJ ", pa kad
malo bolje promislim ...
Ma biće to sve dobro...
Dražan.
religija.9kdrazan,
-> #5, simeun<=> Posle gore navedenih reči iz poruke broj 2 otkud tebi pravo da
<=> se tako ponašaš? Otkud ti smelosti pred očima ljudi koji su
<=> zaista državljani SRJ.
<=> žak i svoju državu prezireš jer ona za tebe nije SRJ nego "nešto"
<=> što se samo tako zove.
Pa nek' ide tamo gdje mu je bolje...
<=> Zato ljudi mante se svađe jer ona ne vodi ničemu. Svi se mi delimo
Bravo, momčino !!! :)))
Dražan.
religija.10bojt,
-> #5, simeun>> Otkud ti smelosti pred očima ljudi koji su zaista državljani
>> SRJ. žak i svoju državu prezireš jer ona za tebe nije SRJ nego
>> "nešto" što se samo tako zove.
Tja, čak ni uz najbolju volju trezven čovek teško može za
ozbiljno da uzme "državu" kojoj lokalna policija otima zgradu
državnoj policiji. Još teže može za ozbiljno da uzme "državu"
kojoj je predsednik Zoran Lilić. To onda nije država: to je
sramota.
religija.11simeun,
-> #10, bojt Za one željne odgovora, mogu ga naći u FORUM.13:Jugoslavija,
jer smatram da ovakvim diskusijama ovde nije mesto, za
razliku od moderatora gore pomenute konferencije.
To je sramota.
religija.12bojt,
-> #11, simeun>> Za one željne odgovora, mogu ga naći u FORUM.13:Jugoslavija,
>> jer smatram da ovakvim diskusijama ovde nije mesto, za
>> razliku od moderatora gore pomenute konferencije.
>> To je sramota.
Izvinjavam se korisnicima zbog kontaminiranja ove rasprave koja je
prosto odisala tananim religijskim osećanjima i hrišćanskom ljubavlju.
religija.13scekick,
-> #9, kdrazan><=> Posle gore navedenih reci iz poruke broj 2 otkud tebi pravo da
><=> se tako ponasas? Otkud ti smelosti pred ocima ljudi koji su
><=> zaista drzavljani SRJ.
><=> Cak i svoju drzavu prezires jer ona za tebe nije SRJ nego "nesto"
><=> sto se samo tako zove.>
> Pa nek' ide tamo gdje mu je bolje...>
><=> Zato ljudi mante se svade jer ona ne vodi nicemu. Svi se mi delimo
>
> Bravo, momcino !!! :)))
Drzava koja jedan dana kaze da 27.april nije praznik i da je radni dan,a
onda ne prodje ni 24 casa pa proglasi praznik ni po jednim kriterijumima se ne
moze smatrati ozbiljnom.
JS
religija.14milan,
-> #13, scekick> Drzava koja jedan dana kaze da 27.april nije praznik i da je radni
> dan,a onda ne prodje ni 24 casa pa proglasi praznik ni po jednim
> kriterijumima se ne moze smatrati ozbiljnom.
žak ni državom. :>
Pl poz M
religija.15zqusovac,
-> #7, kdrazan> Prije svega - Bozja je volja gdje ce sta da se nalazi, al' za
> sada se Banjaluka nalazi u Republici Srpskoj i (da Bog da) nalazice
> se uskoro u Jugoslaviji (da ne kazem Srbiji - odmah bi rek'o da sam
Ne doima me se mnogo diskusija gde se politicke realnosti (makar i
privremene) proglasavaju Bozjom voljom. Po ubedjenju sam ateista, pa nisam
'duzan' da verujem u natprirodne cini, a po svjetonazoru sam realista i
racionalista pa pokusavam da dodjem do racionalnih objasnjenja zasto nesto
jeste ili nije i zasto je takvo kakvo jeste.
Ako je vec Bozja volja, sto ne sedite svi u crkvama - kao sto ste 'oduvek'
sedeli ;( - i molite se bogu da Vam se ispuni da zivite gde ste naumili. Sto
se tice pripajanja 'Republike gramaticki nonsens' Jugoslaviji, nadam se da
ne nameravate da nas pripojite tenkovima, kao sto ste u svoju 'drzavu'
pripojili tradicionalna srpska mesta kao sto su Srebrenica, Konjevici i sl.
A ako namerite, boricu se protiv vas vojnim sredstvima. Do tada cu se protiv
eventualnog pripajanja boriti politicki.
Prvo u Sarajevo, pa kad se tamo dogovorite, izvolite svi zajedno iz Sarajeva
na dogovor o uslovima za eventualno pripajanje. Bice mi drago.
> Ne razumijem zasto, al' u tebi ima toliko mrznje, da si, vjerujem,
> spreman zubima me rastrgati. Zasto? Sta sam ti ja to uradio? E,
> prijatelju, (nemoj me samo napasti i zbog ovoga - prijatelju), svadom i
> bijesom se nista ne rjesava... Ajd' da manemo svadu i budemo onakvi
> kakvim nas je Bog stvorio...
Sasvim si me pogresno shvatio, pa se izvinjavam ako si stekao utisak da
postoji bilo kakva licna mrznja. Postoji duboko neslaganje sa politickom
idejom tvoje drzave a posebno nacinom na koji pokusavate da je ostvarite. Sa
tobom cu rado popiti pice i ispricati se i uzivo.
Samo, KAKVE nas je Bog stvorio? Gole, neobrazovane. Da se vratimo u pecine i
nosimo nestavljene koze. Stvarno, sta je stvorio Bog a sta Covek?
> Nisam ni ja ni za Seselja ni za JNA ni klao ni palio po Zapadnoj
> Slavoniji (a ni po bivsoj i BiH) i nemoj da budes bezobrazan. Kako te
> nije stid i sramota pricati tako za Armiju kojoj si do juce sluzio (ako
> i tada nisi prosipao ovakvu propagandu). Jest JNA bila jaca od Hrvata.
> Sta bi bilo da je bilo suprotno? Dos'o bi ti HVO do Kalemegdana, sto bi
> tebi ocigledno vise prijalo, a?
Ako ti nisi, tebi se izvinjavam.
Nisam nijednOJ armiji sluzio nikada, pa ni do juce. A ako ti je moje
misljenje 'ova propaganda' (znam da je tamo gde zivis dozvoljena samo jedna
i jedina propaganda), jesam ovako mislio i onda.
Mogao bi malo da iskljucis relej prijemnika u mozgu, mozda bi ti se energija
usmerila na relej analizatora. U tom slucaju bi se mozda upitao da li je JNA
bila hrvatska podjednako koliko i srpska (i makedonska, i slovencka...),
odnosno da li je trebalo da bude. Pa bi ti onda bilo jasno da vojska koja se
koristi protiv sopstvene drzave (a deo drzave je isto sto i drzava) ne valja
i kvit.
Zahvaljujem se na vasem pozrtvovanju u odbrani mene i nas, ali zaista niste
morali. Sto se HVO i Kalemegdana tice, spreman sam da ocas posla zaduzim
mitraljez pa na Drinu. Dalje ne nameravam.
poz,
zq
religija.16zqusovac,
-> #5, simeun> Tvoja poruka broj 2, tvoje reci.
> D Rodjen sam u Bosni, tamo sam odrstao i sasvim dobro znam.
Vidim da ti nesto nije jasno, pa da dodatno opteretim tvoj mozak: da sam
napisao 'rodjen sam u Maleziji, tamo odrastao...' da li bi zakljucio da sam
Malajac?> Posle gore navedenih reci iz poruke broj 2 otkud tebi pravo da
poz,
zq
P.S.
> se tako ponasas? Otkud ti smelosti pred ocima ljudi koji su
> zaista drzavljani SRJ.
> Cak i svoju drzavu prezires jer ona za tebe nije SRJ nego "nesto"
> sto se samo tako zove.
Nesto sa tvojim logickim sistemom ne stima. U prvoj recenici tvrdis da nisam
drzavljanin SRJ a u drugoj da jesam.
P.P.S.
Ja znam odgovor ;)
religija.17zqusovac,
-> #9, kdrazan> Pa nek' ide tamo gdje mu je bolje...
Ti izvoli pa teraj ljude odande odakle si ti, u tome ste se svakako vec
izvestili. Mi cemo ovde kako mi umemo.
poz,
zq
religija.18vcalic,
-> #15, zqusovac>> Prvo u Sarajevo, pa kad se tamo dogovorite, izvolite svi zajedno iz
>> Sarajeva na dogovor o uslovima za eventualno pripajanje. Bice mi drago.
Na izvor, po vodu ;>
Vlada
religija.19simeun,
-> #16, zqusovac< Vidim da ti nesto nije jasno, pa da dodatno opteretim tvoj mozak: da sam
< napisao 'rodjen sam u Maleziji, tamo odrastao...' da li bi zakljucio da sam
< Malajac?
U kom delu Malezije?
< Nesto sa tvojim logickim sistemom ne stima. U prvoj recenici tvrdis da nisam
< drzavljanin SRJ a u drugoj da jesam.
Jesi ko š'o i nisi.
Pa kad ti ne znaš odakle si, čas tvrdiš da si plaćenik CIA-e, pa
da ideš po ex.yu i kao nešto piskaraš, ustvari sigurno špijuniraš.
Burazeru, ti si fenomen. žak si i resume poništio da ne bi shvatili
da nas sigurno i ovde špijuniraš, ali znaj motrim ja na tebe.:)))
U poruci 3 tvrdiš da ljudi iz Bosne i ljudi iz Srbije nisu jedan
narod, i kako oni preko Drine ne bi trebali da imaju svoju zemlju
i šta ja znam šta se sve tamo napisao.
Da bi onda u poruci 2 čitaoci saznali da si ti u stvari iz Bosne.
Pa sam se ja onda uključio, što sam mnogo pogrešio, dobronamerno
da ti kažem da nije u duhu religije, u okviru koje je i rasprava,
da kojekako deliš narod i da se odričeš svog porekla time što
napadaš svoje dojučerašnje sunarodnike, i još tvrdiš da niste
isti narod !!!!! Pošto ti to ne možeš da razumeš, zbog onih uvreda
gore, onda si izvoli ovako.
"Ti nema pojma da budeš državljanin Srbije jer u njoj nisi ni rođen."
Jel se lepo osećaš posle ovakvih reči? Naravno da ne, a kako je
onome kome si ti uputio nešto slično mada si isto što i on?
E to sam teo da ti rečem. Da iznad kralja ima kralj, iznad popa
pop. A sve je vezano za ovu temu.
Jer reče jedan čovek davno davno:
"Zar trn u oku brata svog vidiš,
a debla u svome ne."
I u ostalom da smo mi živi i zdravi, a ko je čijeg državljanstva
u opšte me ne tangira. Svakog dana razgovaram sa ljudima svih
boja i nacija, imam prijatelje na svim kontinentima koje gledam
kao ljude, a ne kao Malezijce, ili Kineze ili Muslimane, Hrvate,
ili Amebe.
Usput na koliko načina možeš da sipaš Votku u čašu od 2dl?
religija.20inferno,
-> #8, kdrazanŮ│ ˙ "nešto što se zove". Uh, bolje ne zamišljaj. Ovo što si rekao, tako me
Ů│ ˙ podsjeća na one HRT-ovske parafraze tipa "...takozvana SRJ ", pa kad
Ů│ ˙ malo bolje promislim ...
"samozvana SRJ". i to je činjenica, jer nismo priznati.
Ů│ ˙ Ma biće to sve dobro...
hoće, ali prvo da pocistimo.
religija.21inferno,
-> #9, kdrazanŮ│ ˙<=> žak i svoju državu prezireš jer ona za tebe nije SRJ nego "nešto"
Ů│ ˙<=> što se samo tako zove.
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Pa nek' ide tamo gdje mu je bolje...
da znaš da ideja uopšte nije loša. no, ipak postoji je jedna loša
strana, a to je da smo već na ovaj način izgubili većinu vrednih
ljudi, a kako stvari stoje ovde će ostati samo prljavi talog
društva. ja stvarno ne znam ko si ti da teraš ljude iz zemlje, ali
ako to već činiš, onda razmisli koliko je to patriotski čin s
obzirom da će tako otići ljudi koji mogu da izvade ovu državu iz
go*ana sto se ne moze ocekivati od onih koji su je u ista i uvalili.
mada, ovde kvalitetni ljudi nisu ni potrebni. što si gori to ovde
bolje prolaziš..
religija.22kdrazan,
-> #17, zqusovac<=> Ti izvoli pa teraj ljude odande odakle si ti, u tome ste se svakako vec
<=> izvestili. Mi cemo ovde kako mi umemo.
Nemoj prijatelju biti ironičan... nemoj da se više zavlačimo sa
ovakvim temama (zar su moje riječi djelovale kao protjerivanje ?!).
De, Balinda, molim te premjesti ove poruke u forum->ex.yu, a
daj da u "religiji" pišemo o religiji, molim Vas.
Dražan.
religija.23kdrazan,
-> #15, zqusovac<=> A ako namerite, boricu se protiv vas vojnim sredstvima. Do tada cu se
žžžžžžž
đđđđđđđ ????????????? Velike kontradiktornosti !!!
vvvvvvv
<=> Sa tobom cu rado popiti pice i ispricati se i uzivo.
Znaš kako momčino, u ovoj tvojoj poruci, ima dosta toga na šta
bih trebao da odgovorim, al' nemoj molim te da preopterećujemo ovaj
narod koji sve ovo čita. Vjeruj mi, nemaš argumente ni najmanje, no
ne želim čitav život da se pravdam, ni u svoje ni u ime svoga naroda
(ti si već izjavio da mu ne pripadaš), jer samo se krivci pravdaju (!!).
(No to u ovom svijetu izgleda pali, jer kad muslimani i Hrvati, kao mala
dječica zaplaču, oni i dobiju ono što su htjeli, jedino Srbi, ... hm,
ma neka - biće to sve dobro).
Ajd' kad uhvatim vremena pa ću da se prekonfigurišem sa ovim
tvojim porukama u ex.yu, pa ćemo tamo da nastavimo raspravu...
<=> Samo, KAKVE nas je Bog stvorio? Gole, neobrazovane. Da se vratimo u
<=> pecine i nosimo nestavljene koze. Stvarno, sta je stvorio Bog a sta
Bog nas je stvorio bezgrešne, a šta je stvorio čovjek ...?
Stvarno, u globalu posmatrajući, šta je stvorio čovjek što neće poslužiti
pokvarenom ljudskom srcu za nečovječje namjere ? :((( ....
Ljudi, unesite malo više srca, dobre volje i strpljenja u ono što
radite (i pišete). Ma manite bre tenzije i svađu... Niko od toga nije im'o
koristi, a štete su imali (i imaju) mnogi.
Zato dajte da radimo, da sarađujemo i da komuniciramo na jedan
pristojan način (namjerno izbjegavam riječ - ljudski). Nadam se da će sve
da bude tako - daće Bog.
gpa#aH.
religija.24kdrazan,
-> #21, inferno<=> društva. ja stvarno ne znam ko si ti da teraš ljude iz zemlje, ali
<=> ako to već činiš, onda razmisli koliko je to patriotski čin s
Ma mante se bre ljudi ćorava posla. Ko koga tjera ???!!! Uf !!!
gpa#aH.
religija.25zqusovac,
-> #23, kdrazan> narod koji sve ovo cita. Vjeruj mi, nemas argumente ni najmanje, no
E pa posto mi ti kazes da nemam argumente i pozivas me da verujem, evo ja
sad svecano izjavljujem da cu da Verujem i da ne moras ni za sta da iznosis
argumente pa cemo nas dvojica momcina da Verujemo pa cemo da ubedimo i
ostale da Veruju i bice nam lepo jer je Bog stvorio coveka bezgresnog.
poz,
zq
religija.26zqusovac,
-> #19, simeun> U poruci 3 tvrdis da ljudi iz Bosne i ljudi iz Srbije nisu jedan
> narod, i kako oni preko Drine ne bi trebali da imaju svoju zemlju
> i sta ja znam sta se sve tamo napisao.
> Da bi onda u poruci 2 citaoci saznali da si ti u stvari iz Bosne.
Tvoja logicka analiza mozda bi imala smisla da nije pogresna pocetna
premisa. Rekao sam da JA nisam taj narod. Stalno zaboravljate da u Srbiji i
tzv SRJ ne zive samo Srbi.
poz,
zq
religija.27scekick,
-> #19, simeun> Burazeru, ti si fenomen. Cak si i resume ponistio da ne bi shvatili
> da nas sigurno i ovde spijuniras, ali znaj motrim ja na tebe.:)))
E,il mogu i ja na taj tvoj spisak.
Posto radim zajedno sa ZQ pa si nesto mislim da Ti olaksam zivot te se sam
prijavljujem da se ne mucis.
JS
religija.28madamovic,
-> #15, zqusovac> zivite gde ste naumili. Sto se tice pripajanja 'Republike
> gramaticki nonsens' Jugoslaviji,
Ime naše države je gramatički SASVIM ispravno, ako ne veruješ uzmi gramatiku...
>nadam se da ne nameravate da
> nas pripojite tenkovima,
Hmmm, tako....
Šta bi sa onih 800.000 Srba,Jevreja i ostalih u Jasenovcu za vreme
drugog svetskog rata u državi u kojoj se trg zvao 'ustaških velikana'
novčana jedinica bila 'kuna' i t d. ('oceš "današnje" nazive istih?)
Ti se priljuči onim u Jasenovcu, ja ću radije da se priključim tenkovima !
> kao sto ste u svoju 'drzavu' pripojili
> tradicionalna srpska mesta kao sto su Srebrenica, Konjevici i
Upravo tako, morali smo pripojiti naša mesta... Ako ne veruješ da su to
Srpska
mesta uzmi etničku kartu od prije drugog svetskog rata....
> A ako namerite, boricu se protiv vas vojnim sredstvima. Do
> tada cu se protiv eventualnog pripajanja boriti politicki.
CcCcCcCcCc, bez komentara.... sreća što svi u SRJ nisu takvi ko ti....
Pa možda je bolje da se odmah priključiš 'ALAHOVIM' ratnicima....
religija.29madamovic,
-> #18, vcalic>>> Prvo u Sarajevo, pa kad se tamo dogovorite, izvolite svi
>>> zajedno iz Sarajeva na dogovor o uslovima za eventualno
>>> pripajanje. Bice mi drago.
A što se 'tvoja država' nije mogla dogovoriti o 'otcepljenju Slovenije' zatim
znaš i sam ISTORIJU....
Ajde dogovori se ti sa Alijom 'Alahovim'...
Izvini, u kuranu piše : POGINUTI U BORBI ZA ALAHOVU ZEMLJU JE SVETI žIN...
A u Svetoj Knjizi : LJUBI BLIžNJEG SVOG KAO BRATA SVOGA....
religija.30madamovic,
-> #19, simeun> < Nesto sa tvojim logickim sistemom ne stima. U prvoj recenici
> tvrdis da nisam < drzavljanin SRJ a u drugoj da jesam.
>
> Jesi ko š'o i nisi.
Apsolutno se slažem.... zqus je pokuso....
religija.31gerber,
-> #29, madamovicYR>*> Izvini, u kuranu piše : POGINUTI U BORBI ZA ALAHOVU ZEMLJU JE SVETI
YR>*> žIN... A u Svetoj Knjizi : LJUBI BLIžNJEG SVOG KAO BRATA SVOGA....
S tim što je to kod većine označavalo da je Brat samo ako je
Hrišćanin (i to samo bez primesa svojih misli, originalnih ili
odstupajućih od trenutno vladajućih). A ako nije, tu su Krstaši,
Inkvizicija, lomače i šta sve ne.
Da ne govorimo da su krstaši koji su poginuli u "svetom ratu"
za preobraćivanje "nevernika" imali "satisfakciju" što su
POGINULI U BORBI ZA PRAVOVERNOST (da se poslužim tvojom vikom).
Malo znanja je opasna stvar. Još gore je kad se znanje i
verovanja okamene.
religija.32bojt,
-> #29, madamovic>> Ajde dogovori se ti sa Alijom 'Alahovim'...
>> Izvini, u kuranu piše : POGINUTI U BORBI ZA ALAHOVU ZEMLJU JE SVETI žIN...
>> A u Svetoj Knjizi : LJUBI BLIžNJEG SVOG KAO BRATA SVOGA....
Što se i inače lepo vidi kada, recimo, granate ljube zgrade po
Sarajevu kao da su im braća...
Ne vidim nikakve suštinske razlike izmedju islamskog
fundamentalizma i ovoga što ljuljaju Karadžić & Co.
religija.34balinda,
-> #22, kdrazan>> De, Balinda, molim te premjesti ove poruke u forum->ex.yu,
>> a daj da u "religiji" pišemo o religiji, molim Vas.
Na žalost (?) nemam priviligije da prebacujem poruke iz jedne u
drugu konferenciju nego samo unutar iste, tj. ove. S obzirom da
političke rasprave ni u jednoj od ovde postojećih tema ne leže baš
najbolje (osim, možda, u temi 'lični.stav'?) ispašće, još, da u ovoj
temi najmanje odudaraju od prirode rasprave. (?) ;)
Šalu na stranu, uzmimo da je to bila samo jedna, u živoj diskusiji
ne tako retka, digresija i da će se razgovori o toj problematici i sami
(?) nastaviti na primerenijem mestu. Najzad, ostaje nam i da se
pomolimo u to ime. ;>
religija.35madamovic,
-> #32, bojt> Ne vidim nikakve suštinske razlike izmedju islamskog
> fundamentalizma i ovoga što ljuljaju Karadžić & Co.
Izvini, a ko ono poče rat?
Odgovor : u bivšoj HRVATSKOJ RATOBORNIM HRVATSKIM MITINZIMA
u bivšoj BiH RAT. MUSLIMANSKIM MITINZIMA, UBISTVOM SRBINA U SARAJEVU
religija.36madamovic,
-> #31, gerber> S tim što je to kod većine označavalo da je Brat samo ako je
> Hrišćanin (i to samo bez primesa svojih misli, originalnih ili
> odstupajućih od trenutno vladajućih). A ako nije, tu su
> Krstaši, Inkvizicija, lomače i šta sve ne.
> Da ne govorimo da su krstaši koji su poginuli u "svetom ratu"
> za preobraćivanje "nevernika" imali "satisfakciju" što su
> POGINULI U BORBI ZA PRAVOVERNOST (da se poslužim tvojom vikom).
> Malo znanja je opasna stvar. Još gore je kad se znanje i
> verovanja okamene.
žuj ali to ipak u Svetoj Knjizi ne piše, tj. to što su neki svojevoljno
tumačili
hrišćanstvo drugi je problem, osnova je MIROLJUBLJE...
religija.37zqusovac,
-> #29, madamovic> A sto se 'tvoja drzava' nije mogla dogovoriti o 'otcepljenju Slovenije'
Momcino (naucih da je to u B.L. jako lepo i prijateljsko oslovljavanje),
Predsednik moje drzave zove se Slobodan Milosevic. On, po Ustavu, a bogami i
malo sire od Ustava, vodi politiku. Gotovo sam siguran da nema E-mail
adresu, ali postanska adresa mu je:
G. Slobodan Milosevic
Predsednik Republike Srbije
Andricev venac 10
11000 Beograd
Srbija
Blagoizvoli pa mu napisi jedno pismo. Slobodno mu natrljaj nos gornjim
citatom, imas moju podrsku (kao i za jos mnogo dodatnih stvari).
Ja sam ovde pojedinac, Zoran Kusovac. Predstavljam Zorana Kusovca i nikoga
vise. Govorim u ime Zorana Kusovca i nikoga vise. Odgovaram za postupke
Zorana Kusovca i nikoga vise. Znam sta misli Zoran Kusovac i niko vise.
Ako si ti (sticajem okolnosti, svojom voljom, nesvesno ili na bilo koji
drugi nacin) opterecen kolektivnom svescu i kolektivnom odgovornoscu, nema
svrhe da razgovaramo jer ne predstavljam nikakav kolektivitet.
poz,
zq
P.S.
A ako ti govoris u ime sirokih narodnih i radnickih masa Banja Luke (ili
Bosanske Krajine, ili Republike Srpske, ili Bosne i Hercegovine), javi - da
uzmemo k znanju.
P.P.S.
> Ajde dogovori se ti sa Alijom 'Alahovim'...
Pretpostavljam da mislis na Izetbegovica. Da sam se ja dogovarao, verujem da
bih se i dogovorio jer sam ucen da 'dogovaranje' znaci kompromis: malo
popustim ja, malo ti, pa se nadjemo negde na pola puta.
religija.38zqusovac,
-> #28, madamovic> Sta bi sa onih 800.000 Srba,Jevreja i ostalih u Jasenovcu za vreme
Zaista, kakve veze imaju zrtve Jasenovca sa ovom diskusijom?
Inace, sto se tice tvog broja od 800.000 Srba, Jevreja i ostalih, o tome se
pre par meseci ovde vodila velika diskusija, pali su i relevantni podaci i
argumenti. Da ti dam pointer?
> Upravo tako, morali smo pripojiti nasa mesta... Ako ne verujes da su to
> Srpska
> mesta uzmi etnicku kartu od prije drugog svetskog rata....
Mislim da bi po Srpstvo bilo korisnije da naucis da se pridevi na -ski pisu
malim slovom nego da baratas cinjenicama koje to nisu.
poz,
zq
religija.39gerber,
-> #36, madamovicYR>*> žuj ali to ipak u Svetoj Knjizi ne piše, tj. to što su neki svojevoljno
YR>*> tumačili
YR>*> hrišćanstvo drugi je problem, osnova je MIROLJUBLJE...
Neki? Pape, kardinali, krvoločni misionari, o gomili običnog naroda
da i ne pričamo. I nije u pitanju tumačenje, nego direktna demagogija.
Šta piše i kako se pisanije sprovodilo je historijska činjenica i tu
nema mnogo dileme o tumačenju. A nema dileme ni oko ovovremenskog
"tumačenja" tj. realizacije "bratske ljubavi". Opet došlo vreme
kad popovi blagosiljaju oružje "jer je u borbi za pravu stvar".
Miroljublje kao osnova, možda, ali u nekim zabačenim delovima
Hrišćanske civilizacije.
religija.40gerber,
-> #35, madamovicYR>*> Izvini, a ko ono poče rat?
Kako je ovo Konferencija "Religija", a kako se pozivaš na
Hrišćansku "miroljubivost" naspram "islamsko-fundamentalističke"
agresije, mogu samo da te zapitam šta ono beše kažu da je Isus
rekao da su dva Osnovna pravila na kojima se zasnivaju svi zakoni
i sva proročanstva:
- Voli svog gospodara - Boga svim srcem i dušom, i
- Voli svog suseda kao sebe samog.
O ubijanju svojih suseda i da ne govorimo.
Nemoj dakle da se pozivaš na Hrišćanstvo kao zaleđe za rat, kao
odbranu od Rimo-katolika i Islamskih fundamentalista. Istinsko
Hrišćanstvo (kako ga je Isus propovedao) je mnogo udaljenije
od vladajuće politike na teritoriji bivše BiH nego što su daleko
Srpske vođe od Svetog Save i Nemanjića. O časti, moralu i ostalim
vrlinama uključivo. Što i nije čudno, jer su većinom ideološki
potomci onih istih koji su veliki deo Srpske omladine i
inteligencije satrli na Sremskom frontu. A i sada su izgleda
spremni da se bore do poslednje kapi (tuđe) krvi, dok iz daljine
komaduju "Napred u boj!!" A i ono što ne uspeju da ubiju fizički
potrudili su se da mu unište duh, da ga otruju i napune mržnjom.
Rat i ko ga je započeo nije pitanje za površne i povodljive
rasprave, a pogotovo se ne može objasniti citiranim naivnim,
dnevno-političkim, nonsens kreacijama.
religija.41ilazarevic,
-> #29, madamovic> Izvini, u kuranu piše : POGINUTI U BORBI ZA ALAHOVU ZEMLJU JE SVETI
> žIN... A u Svetoj Knjizi : LJUBI BLIžNJEG SVOG KAO BRATA SVOGA....
Muslimani barem nisu licemerni.
religija.42ilazarevic,
-> #28, madamovic> Ti se priljuči onim u Jasenovcu, ja ću radije da se priključim
> tenkovima !
Sa koje strane se priključuješ?
-> Servis za priključivanje turbo-Srba na tenkove. Izrađujemo adaptere za
auspuh, topovske i mitraljeske cevi svih kalibara, kao i za gusenice svih
profila (zimske, letnje, za kišu, sneg, sa lancima...)
Radno vreme od 0 do 24 h, telefon i adresa poznati redakciji.
religija.43madamovic,
-> #37, zqusovac> Pretpostavljam da mislis na Izetbegovica. Da sam se ja
> dogovarao, verujem da bih se i dogovorio jer sam ucen da
> 'dogovaranje' znaci kompromis: malo popustim ja, malo ti, pa se
> nadjemo negde na pola puta.
Pretpostavljam da to znači : nađemo se negde podno Banjaluke za granicu....
religija.44madamovic,
-> #38, zqusovac>> Sta bi sa onih 800.000 Srba,Jevreja i ostalih u Jasenovcu za
> vreme
> Zaista, kakve veze imaju zrtve Jasenovca sa ovom diskusijom?
Na žalost, imaju velike....
> Inace, sto se tice tvog broja od 800.000 Srba, Jevreja i
> ostalih, o tome se pre par meseci ovde vodila velika diskusija,
> pali su i relevantni podaci i argumenti. Da ti dam pointer?
Ne treba, živim tamo gde se posledica Jasenovca i dan danas oseća...
>> Upravo tako, morali smo pripojiti nasa mesta... Ako ne verujes
>> da su to Srpska
>> mesta uzmi etnicku kartu od prije drugog svetskog rata....
>
> Mislim da bi po Srpstvo bilo korisnije da naucis da se pridevi
> na -ski pisu malim slovom nego da baratas cinjenicama koje to
> nisu.
Za Srpstvo je ipak(?) važnije da se ja zovem 'Mladen' a ne 'Muhamed',
i da se Srbinom smatram, srpskom se verom dičim i. t. d.....
religija.45novim,
-> #41, ilazarevic"> Izvini, u kuranu piše : POGINUTI U BORBI ZA ALAHOVU ZEMLJU JE SVETI
"> žIN... A u Svetoj Knjizi : LJUBI BLIžNJEG SVOG KAO BRATA SVOGA....
"
" Muslimani barem nisu licemerni.
Nisu ni hrišćani. - Tradicija religijskog (teološkog) opravdanja rata
je matora, i seže sve do Sv. Augustina. To je ideja tzv. pravednog
rata ("justum bellum"), razvijana od raznih teologa tokom potonjih
vekova unutar hrišćanske religijske misli. Biblija, naročito Stari
Zavet, ne retko pruža legitimacije za ratne poduhvate; Jevanđelja
osuđuju nasilje, ali je Apokalipsa drukčija - u njoj ima simbola
vezanih za nasilje. Knjiga D. H. Lorensa o Apokalipsi koju sam ovde
nekome bio preporučio, govori dosta o tome. Od krstaških ratova pa do
skorašnjih blagosiljanja "naše stvari" od strane obe varijante
konfesije (uz mnogo uvijanja i ograda, naravno), hrišćanska religija
je imala učešća u pravdanju ratova.
Od više knjiga koje govore o tome, najbolji je u poslednje vreme
zbornik "Just War Theory" (ed. J. B. Elshtain, 1992), iz kojeg smo
moji prijatelji i ja isprevodili određena poglavlja u filozofskoj i
književnoj periodici poslednjih godina "našeg rata".
Razume se, ima i snažnog _hrišćanskog_ suprotstavljanja ratu. Nikolaj
Velimirović je tridesetih godinama napisao briljantnu antiratnu knjigu
"Biblija i rat", iz koje je jedan (kratak) odlomak preštampan u bloku
teorijskih tekstova u ratu u "Književnoj reči" leta 1992. Taj je blok
radila moja malenkost, a verujem da se taj broj može naći po
bibliotekama. Velimirovićeva knjiga se može takođe tamo naći. (Ako na
disketama iskopam taj odlomak, poslaću ga ovde.)
religija.46bojt,
-> #35, madamovic>> >> Ne vidim nikakve suštinske razlike izmedju islamskog
>> >> fundamentalizma i ovoga što ljuljaju Karadžić & Co.
>> Izvini, a ko ono poče rat?
Opšte je poznato da su rat započeli Poljaci.
>> Odgovor : u bivšoj HRVATSKOJ RATOBORNIM HRVATSKIM MITINZIMA
>> u bivšoj BiH RAT. MUSLIMANSKIM MITINZIMA, UBISTVOM SRBINA U SARAJEVU
Kao što je jednom lepo primetio balinda, kamo sreće da je od tada
svakoga dana ginuo po jedan svat... Mitinge mogu da komentarišem
jedino u conf vicevi...
A u vezi toga ko je započeo rat, što se tiče Hrvatske stvar je
sumnjiva, ali što se Bosne tiče ja ne gajim nikakve sumnje.
Zna se ko je šta imao od naoružanja kada je rat počinjao, zna se
da su u samo za prvih par dana rata padali Bijeljina, Zvornik,
Foča, Višigerad... (kao mikro izdanje "Evropske turneje" 1939),
zna se ko se zabio u brda i rokao po Sarajevu čim god je stigao,
zna se ko se bavio uRAMljivanjem! Zato smo i dobili sankcije, a
ne, recimo, zbog Hrvatske.
Interesantno kako je vo ono vremja bilo ne malo TurboSrba koji su
čitavu nesreću pravdali logikom "bolje mi njih sada, dok smo jači,
nego oni nas sutra, kada oni budu jači". Danas su izgleda i oni
uvideli da je pametnije da su rat započeli Poljaci...
religija.47bojt,
-> #36, madamovic>> >> A ako nije, tu su Krstaši, Inkvizicija, lomače i šta sve ne.
>> žuj ali to ipak u Svetoj Knjizi ne piše, tj. to što su neki
>> svojevoljno tumačili hrišćanstvo drugi je problem, osnova je
>> MIROLJUBLJE...
Znači glavno da je sa onim što je napisano sve u redu, pa da
možemo na miru da koljemo, palimo i granatiramo?
U tome i jeste problem: nije mnogo važno šta piše - mnogo je
važnije šta se radi. U tome leži suština. Zbog toga sam i rekao da
"ne vidim nikakve suštinske razlike izmedju islamskog
fundamentalizma i ovoga što ljuljaju Karadžić & Co."
religija.48alien,
-> #29, madamovic[] Izvini, u kuranu piše : POGINUTI U BORBI ZA ALAHOVU ZEMLJU JE SVETI
────────
Izvini, ali ti nemaš pravo da braniš drugom čoveku da pogine bez
obzira na to što ovaj tvoj 'izvod' iz Kurana nije baš najtačniji ;).
Takođe, nemaš pravo ni da mu 'pomažeš' da pogine! ;(
[] žIN... A u Svetoj Knjizi : LJUBI BLIžNJEG SVOG KAO BRATA SVOGA....
Piše i tamo i u Kuranu i štošta drugo, ali sve to je nebitno
kada novokomponovani pravoslavni krstaši nisu to ni čitali (da sam
zlobniji nego što jesam, rekao bih da je to zbog toga što ne znaju da
čitaju).
religija.49vcalic,
-> #44, madamovic>> Za Srpstvo je ipak(?) važnije da se ja zovem 'Mladen' a ne 'Muhamed',
>> i da se Srbinom smatram, srpskom se verom dičim i. t. d.....
Srpska vera? Jel to neka sekta?
Vlada
religija.50vcalic,
-> #48, alien>> kada novokomponovani pravoslavni krstaši nisu to ni čitali (da sam
>> zlobniji nego što jesam, rekao bih da je to zbog toga što ne znaju da
>> čitaju).
Što ne bi bilo daleko od istine.
Vlada
religija.51madamovic,
-> #40, gerber
> Rat i ko ga je započeo nije pitanje za površne i povodljive
> rasprave, a pogotovo se ne može objasniti citiranim naivnim,
Da, mislim sa nema potrebe.....
Istorija će za 45 godina da kaže ko je bio u pravu....
religija.52madamovic,
-> #41, ilazarevic> Muslimani barem nisu licemerni.
Da, fino kažu : DOĐI DA TE UBIJEM ?!?!?
Svati : za njih je OSVAJAžKI RAT SCETI žIN ?!?!?
religija.53madamovic,
-> #42, ilazarevic>> Ti se priljuči onim u Jasenovcu, ja ću radije da se priključim
>> tenkovima !
>
> Sa koje strane se priključuješ?
>
> -> Servis za priključivanje turbo-Srba na tenkove. Izrađujemo
> adaptere za auspuh, topovske i mitraljeske cevi svih kalibara,
> kao i za gusenice svih profila (zimske, letnje, za kišu, sneg,
> sa lancima...)
>
> Radno vreme od 0 do 24 h, telefon i adresa poznati redakciji.
Ne foliraj , ja sam 'citirao' zqusovca :
.... a ako mislite da nas priključite tenkovima.... borićemo se protiv vas
i vojnom silom .... a do tada politički.....
Sasvim je jasno šta je on hteo da kaže, zašto onda ne bi bilo jasno
i šta sam ja hteo da kažem?
religija.54kdrazan,
-> #26, zqusovac<=> premisa. Rekao sam da JA nisam taj narod. Stalno zaboravljate da u Srbiji
<=> i tzv SRJ ne zive samo Srbi.
Može li se ovo reći za krnju BiH i Hrvatsku ?
religija.55kdrazan,
-> #40, gerber<=> Rat i ko ga je započeo nije pitanje za površne i povodljive
<=> rasprave, a pogotovo se ne može objasniti citiranim naivnim,
<=> dnevno-političkim, nonsens kreacijama.
Ko je započeo rat? Ubijate se i gađate frazama povlađivajući
nekom svom ličnom imixu i dokazujući, kako ste u pravu !!!
Prije svega, nemoj Bergere molim te... Ja ne mogu da pričam
ništa za Somaliju, jer sve što vidim, vidim preko TV-a, dakle neko je
te vijesti uredio, upakovao i pustio u svijet onako kako to njemu
odgovara... Al' zato znam šta mi se ispred kuće događa !!!
No, nemojte ljudi razbijati glavu oko toga ko ga je započeo...
Ja mu dam sve što imam ko ga zaustavi. Dosta se majki isplakalo nad
sinovljevim grobovima, i zato - Bože daj, da za jedno kratko vrijeme
ja u istoj ovoj konferenciji napišem: "Eh, sjećate li se vi ono kad se
ovdje kod nas ratovalo. Eto, prođe i to ..." .
gpa#aH.
religija.56bojt,
-> #55, kdrazan>> No, nemojte ljudi razbijati glavu oko toga ko ga je započeo...
>> Ja mu dam sve što imam ko ga zaustavi. Dosta se majki
>> isplakalo nad sinovljevim grobovima, i zato - Bože daj, da za
>> jedno kratko vrijeme ja u istoj ovoj konferenciji napišem:
>> "Eh, sjećate li se vi ono kad se ovdje kod nas ratovalo. Eto,
>> prođe i to ..." .
Iz tvojih usta u božje uši...
P.S. Argumente tipa "zna se ko je počeo rat" obično poteže neko ko
traži opravdanje za njegovo vodjenje. Inače, zna se da rat
uvek počinju oni drugi. Ne sećam se da je bilo nešto mnogo
slučajeva da je neko otvoreno priznao da kreće u rat da nešto
osvaja - svi su uvek nešto branili...
religija.57gerber,
-> #55, kdrazanYR>*> Ko je započeo rat? Ubijate se i gađate frazama povlađivajući
YR>*> nekom svom ličnom imixu i dokazujući, kako ste u pravu !!!
U pravu ? Ma upravo je pitanje olakih, pojednostavljenih
konstatacija, koje teže za tim da je "neko" u pravu, dok
su svi drugi isključivi krivci.
YR>*> odgovara... Al' zato znam šta mi se ispred kuće događa !!!
Bez obzira da li neko želi da isključivo zastupa samo jednu
stranu (stvar), ili pokušava da stvari obuhvati sa "šireg"
aspekta, konstatacije tipa "Mitinzi su započeli rat" su
u najmanju ruku neprimerene bilo kakvoj ozbiljnoj diskusiji,
i to bez obzira da li je neko živeo (ili i dalje živi) na
područjima koja su zahvaćena ratom.
A ako se iskreno veruje u to, onda i nema mnogo mesta diskusiji,
jer je propaganda (i upakovane vesti) izgleda učinila svoje.
Nije neverovatno da neko istinski veruje u tako pojednostavljene
činjenice, ali ako se tako nešto konstatuje pri diskusiji o religiji
(jer ovde bi se o tome prevashodno moralo raspravljati, zar ne?)
čovek se zapita da li je to isto kao i verovanje u stvaranje
sveta za 6 dana, i začetku ljudske rase od Adama i Eve :)
YR>*> No, nemojte ljudi razbijati glavu oko toga ko ga je započeo...
YR>*> Ja mu dam sve što imam ko ga zaustavi. Dosta se majki isplakalo nad
YR>*> sinovljevim grobovima, i zato - Bože daj, da za jedno kratko vrijeme
YR>*> ja u istoj ovoj konferenciji napišem: "Eh, sjećate li se vi ono kad se
YR>*> ovdje kod nas ratovalo. Eto, prođe i to ..." .
Pa nadam se da smo svi (ili većina) tog mišljenja, ali je da
bi se to ispunilo pre svega potrebno da većina onih koji su
na licu mesta počnu da razmišljaju malo više glede kraja a ne
isključivo glede "verskih fanatika" koji su sa druge strane i
sa kojima "nema suživota", jer, zaboga, Kuran propisuje to i to.
O tome da se počne razmišljati o stvarnim intencijama rukovodstva
(i ovog i tamošnjeg) i da ne govorimo.
Nije rat najgora stvar, već ono što on ostavlja u psihi ljudi
koji su njime pogodjeni. Ako će odredjeni broj ljudi i posle
rata da u suprotnoj strani (Srpskoj, Hrvatskoj, Bosanskoj) gleda
a priori neprijatelje, onda se neće dugo čekati na sledeći rat.
religija.58zqusovac,
-> #43, madamovic
> Pretpostavljam da to znaci : nademo se negde podno Banjaluke za
> granicu....
Ajde malo izracunaj koliko imate stanovnika a koliko vam za ovakve granice
treba granicara, carinika, fiskala... Pa kad zaposlite koliko treba vojske,
policije i ostalih neprivrednih sluzbi ko ce da vam radi.
Jos jednom te pitam: da vam, kao sto vase rukovodstvo trazi, ostanu ovakve
granice, da li mislis da se oko njih ne bi uskoro vodio novi rat? Koliko vam
za te granice treba vojske? Kako ce da vam radi privreda koja ce da finansira
toliku vojsku? Kojom cete zeleznickom prugom da uvozite i izvozite? Koliko ce
da vam traje vojni rok? Ko ce hteti da zivi u takvoj drzavi?
poz,
zq
religija.59zqusovac,
-> #45, novim
> zbornik "Just War Theory" (ed. J. B. Elshtain, 1992), iz kojeg smo
Imas li ga integralno kao fajl? Imam samo neke fotokopije.
poz,
zq
religija.60zqusovac,
-> #51, madamovic
> Istorija ce za 45 godina da kaze ko je bio u pravu....
A sta cemo mi u to vreme? U hibernaciju.
Ako vec moramo, predlazem da to izvedemo na najefikasniji nacin: slusanjem
guslarskih pesama, pogotovu savremenog ciklusa. Garantovano svodi
funkcionisanje mozga na najmanju mogucu meru.
poz,
zq
religija.61zqusovac,
-> #54, kdrazan
> Moze li se ovo reci za krnju BiH i Hrvatsku ?
Da sad ja tebi citiram iz Biblije:
'Vidis trn u oku suseda a ne vidis balvan u oku svome'
Bas me briga za BiH, Hrvatsku, Singapur, Togo i Nikaragvu. Ja zivim ovde i
bavim se (u ovoj diskusiji) ovim problemima.
poz,
zq
P.S.
E sta sam doziveo, da moram da citiram Bibliju propagatorima hriscanske
ljubavi ;))
religija.62balinda,
-> #56, bojt>> Ne sećam se da je bilo nešto mnogo
>> slučajeva da je neko otvoreno priznao
>> da kreće u rat da nešto
>> osvaja - svi su uvek nešto branili...
Kako? A "čuveni" naslov iz novina:
'Branioci stežu obruč oko Vukovara'. ;)
religija.63ilazarevic,
-> #45, novim> konfesije (uz mnogo uvijanja i ograda, naravno), hrišćanska religija
> je imala učešća u pravdanju ratova.
Sasvim tačno, ali se to sudara za zapovešću: "Ljubi bližnjeg svog". Kod
muslimana takve suprotnosti između "teorije" i "prakse" nema.
religija.64ilazarevic,
-> #52, madamovic> Da, fino kažu : DOĐI DA TE UBIJEM ?!?!?
> Svati : za njih je OSVAJAžKI RAT SCETI žIN ?!?!?
I za hrišćane su krstaški (osvajački) ratovi bili sveti čin. Ne vidim da ti
je to smetalo.
religija.65scekick,
-> #60, zqusovac> Ako vec moramo, predlazem da to izvedemo na najefikasniji nacin: slusanjem
> guslarskih pesama, pogotovu savremenog ciklusa. Garantovano svodi
> funkcionisanje mozga na najmanju mogucu meru.
Nedelja kalemegdan 10 sati pre podne gusle i guslar Video svojim ocima.
JS
religija.66madamovic,
-> #46, bojt> Zna se ko je šta imao od naoružanja kada je rat počinjao, zna
> se da su u samo za prvih par dana rata padali Bijeljina,
> Zvornik, Foča, Višigerad... (kao mikro izdanje "Evropske
Ahaha, padali 'Muslimanska' Bijeljina, 'muslim.' Zvornik i. t. d.
Molim te, sledeći put pogledaj na etničku kartu...
> turneje" 1939), zna se ko se zabio u brda i rokao po Sarajevu
> čim god je stigao, zna se ko se bavio uRAMljivanjem! Zato smo i
Zna se...., Turci...
religija.67madamovic,
-> #50, vcalic>>> kada novokomponovani pravoslavni krstaši nisu to ni čitali
>>> (da sam zlobniji nego što jesam, rekao bih da je to zbog toga
>>> što ne znaju da čitaju).
>
> Što ne bi bilo daleko od istine.
>
> Vlada
čao mi je što moram da konstatujem, da ljudi u SRJ ne gaje apsolutno
nikakve simpatije prema svojoj braći u RS i RSK i moram da im
kažem da će im se to kad tad osvetiti....
Veća su im braća Turci nego braća po veri i imenu....
čAO MI JE BRAĆO, AL' OVO JE PROPALA NACIJA....
Ako je neko u mogućnosti neka prati malo SRT (Srpsku Radio-Televiziju).
Videćete nešto.... i slikom i rečju....
A možda je bolje, da dođete malo u goste preko Drine, da vidite kako
sve ovo izgleda....
I da nabavite etničku kartu bivše SFRJ prije drugog svetskog rata....
Danas recimo gledam HRT:
Intervju....
Stoji 200 ljudi... pita jednog koje je nacionalnosti : Srbin,
pita drugog Srbin, pita trećeg Srbin, i. t. d.
E sad, razgovor sa 'Načelnikom Hrvatskog Redarstveničkog Društva (ili
tako nešto...)' : Pa, eto posle 4 godine, oslobodili smo NAŠA PODRJU-
žJA. NO COMMENT....
religija.68madamovic,
-> #49, vcalic> Srpska vera? Jel to neka sekta?
>
> Vlada
Dete, otiđi u crkvu, prosveti se.... Nauči odakle potičeš....
Da bi država postojala potrebno je sledeće:
TERITORIJA
RELIGIJA
....
MEĐUNARODNO PRIZNANJE (nije neophodno)....
Država bez religije, je kao.... kao .... more bez vode....
religija.69bojt,
-> #66, madamovic>> >> Zna se ko je šta imao od naoružanja kada je rat počinjao, zna
>> >> se da su u samo za prvih par dana rata padali Bijeljina,
>> >> Zvornik, Foča, Višigerad... (kao mikro izdanje "Evropske
>> Ahaha, padali 'Muslimanska' Bijeljina, 'muslim.' Zvornik i. t. d.
>> Molim te, sledeći put pogledaj na etničku kartu...
Simpatično...
>> >> turneje" 1939), zna se ko se zabio u brda i rokao po Sarajevu
>> >> čim god je stigao, zna se ko se bavio uRAMljivanjem! Zato smo i
>> Zna se...., Turci...
Pa, uz ovakve odgovore mogu samo da primetim da onda nije ni čudo
što je srpsko ime bačeno u blato.
religija.70supers,
-> #68, madamovic
>> Država bez religije, je kao.... kao .... more bez vode....
Šta su po tebi multikonfesijalne države poput Švajcarske, SAD,
Surinama, Japana... Mora uranijuma? Fekalne vode?
Državna religija je, kao što vidiš, sasvim izlišna. Osim u nekim
glavama...
religija.71ndragan,
-> #60, zqusovac/ A sta cemo mi u to vreme? U hibernaciju.
Mi smo već hibernirani, ali... da, da, još nije bilo na molitvi u 19:30
religija.72ndragan,
-> #67, madamovic/ kažem da će im se to kad tad osvetiti....
Već se osvetilo. Prelistaj malo u Forumu o tome ko je ovde, u stvari, na
vlasti.
/ Veća su im braća Turci nego braća po veri i imenu....
1. Mislim da sam se već izjasnio kao nevernik;
2. Ne volim da me bilo gde i bilo s kim svrstavaju, a ponajmanje s kim
sam brat a s kim nisam. Više volim udruživanje prema ličnim
sklonostima nego prema tamo nekoj krvi i imenu.
3. Ne gajim neke posebne simpatije za muslimane, kao ni za bilo koju
religiju koja voli da se širi.
4. Tu logiku "ko nije sa nama taj je protiv nas", je jako voleo jedan
moler sa smešnim brkovima.
Ako mi kažeš da sam nigde, to znam i sam, a i bolje mi je tako.
religija.73ndragan,
-> #68, madamovic/ Da bi država postojala potrebno je sledeće:
/ TERITORIJA
/ RELIGIJA
Jel' smo to sad jača država kad imamo i religiju, nego pre pet godina
kad smo imali samo teritoriju?
Jesmo li slabija ili jača država ako imamo više religija, i nevernike
pride? žujem li ja to želju za jednoumljem, ili kako se već ove godine
zove monolitizam?
Jesu li nevernici državljani ili nedržavljani?
Nabroj religije bez kojih ne bi postojale Kina, Japan, Liban, Ruska
Federacija, Nemačka, Makedonija, SRJ. Ako misliš da neke od ovih država
u stvari ne postoje, voleo bih da čujem zašto tako misliš.
religija.74madamovic,
-> #57, gerber> Pa nadam se da smo svi (ili većina) tog mišljenja, ali je da
> bi se to ispunilo pre svega potrebno da većina onih koji su
> na licu mesta počnu da razmišljaju malo više glede kraja a ne
> isključivo glede "verskih fanatika" koji su sa druge strane i
> sa kojima "nema suživota", jer, zaboga, Kuran propisuje to i
> to. O tome da se počne razmišljati o stvarnim intencijama
> rukovodstva (i ovog i tamošnjeg) i da ne govorimo.
Shvati da Srbi iz RS gaje ogromne simpatije prema Muslimanima iz
zap. Bosne, koji vode oslobodilački rat protiv alahovih ratnika...
Oni su za nas isto što i mi sami.... Je li to samo gledanje na
Kuran?
religija.75madamovic,
-> #58, zqusovac>> Pretpostavljam da to znaci : nademo se negde podno Banjaluke
>> za granicu....
> Ajde malo izracunaj koliko imate stanovnika a koliko vam za
> ovakve granice treba granicara, carinika, fiskala... Pa kad
> zaposlite koliko treba vojske, policije i ostalih neprivrednih
> sluzbi ko ce da vam radi.
Pa isti oni koji to sada rade....
RS ima i vojsku i graničare i carinike i programere i
profesore i naučne radnike i poljuprivrednike i šta god hoćeš?
> Jos jednom te pitam: da vam, kao sto vase rukovodstvo trazi,
> ostanu ovakve granice, da li mislis da se oko njih ne bi uskoro
> vodio novi rat?
Ratovi se vode otkad je sveta i veka, iz onih ili ovih razloga....
> Koliko vam za te granice treba vojske? Kako ce
Nikako više koliko je trenutno angažovano....
> da vam radi privreda koja ce da finansira toliku vojsku? Kojom
> cete zeleznickom prugom da uvozite i izvozite? Koliko ce da vam
> traje vojni rok? Ko ce hteti da zivi u takvoj drzavi?
Ako ti misliš da je doktor Radovan Karadžić glup, slobodno
ti to ovde kaži, al' bogati, sa argumentima ;))))))))
Vojni rok je u Rusiji, u jedno vreme trajao više od deset godina...
A u toj državi živeće ljudi...
religija.76madamovic,
-> #60, zqusovac> Ako vec moramo, predlazem da to izvedemo na najefikasniji
> nacin: slusanjem guslarskih pesama, pogotovu savremenog
> ciklusa. Garantovano svodi funkcionisanje mozga na najmanju
> mogucu meru.
Guslarske pesme su i pesme o Kraljeviću Marku, Kosovskoj Bici i. t. d.
Pa ako ti misliš da ove vode funkcionisanju mozga na najmanju meru
onda stvarno, porazgovaraj sa ljudima iz Prosvetno Pedagoškog Zavoda
Beograd, jer su te pesme uvrštene u plan i program i u osnovnim i u
srednjim školama....?
religija.77madamovic,
-> #64, ilazarevic> I za hrišćane su krstaški (osvajački) ratovi bili sveti čin. Ne
> vidim da ti je to smetalo.
Oni su napadali teritorije koje su nekad bile hrišćanske
(Jerusalim, sev. Afrika?). Druga je stvar što je u njihovim redovima
bilo dosta razbojnika, avanturista i sl.
religija.78milan,
-> #76, madamovic> Guslarske pesme su i pesme o Kraljeviću Marku, Kosovskoj Bici i. t.
> d. Pa ako ti misliš da ove vode funkcionisanju mozga na najmanju
> meru onda stvarno, porazgovaraj sa ljudima iz Prosvetno Pedagoškog
> Zavoda Beograd, jer su te pesme uvrštene u plan i program i u
> osnovnim i u srednjim školama....?
U program Prosvetno Pedagoškog Zavoda (istina ta ustanova više
ne postoji ali postoji nešto slično) uvrštena je i tablica množenja
do deset i učenje elementanih fizičkih zakona poput "tela se na
toploti šire a na hladnoći skupljaju, osim nekih izuzetaka :>" ali
to ne znači da je zamišljeno da se na ovim znanjima izgradi
tehnologija ove države.
Pl poz M
P.S. Istina, Šešelj je svojevremeno rekao da ćemo jahati konje ako
nam oduzmu benzin i sedeti uz logorske vatre ako ostanemo bez
struje, pa se tu valjda prirodno uklapaju i gusle. Nemam ništa
protiv takvog opredeljenja ako je takva sudbina namenjena onima
koji je prihvataju. Problem nastupa što oni žele da je namene i
nama koji je ne želimo.
religija.79dejanr,
-> #72, ndragan>> 3. Ne gajim neke posebne simpatije za muslimane, kao ni za bilo koju
>> religiju koja voli da se širi.
A zar postoji neka koja ne voli? :)
religija.80alien,
-> #68, madamovic[] Država bez religije, je kao.... kao .... more bez vode....
'žovek bez religije je poput ribe bez bicikla.'
Zaboravih ko je to rekao, ali u originalu je 'fish'... žisto da
se neko ne zajebe u razumevanju ;).
religija.81alien,
-> #67, madamovic[] čao mi je što moram da konstatujem, da ljudi u SRJ ne gaje apsolutno
[] nikakve simpatije prema svojoj braći u RS i RSK i moram da im
[] kažem da će im se to kad tad osvetiti....
Oho! Neko preti...
[] čAO MI JE BRAĆO, AL' OVO JE PROPALA NACIJA....
Potresno...
[] I da nabavite etničku kartu bivše SFRJ prije drugog svetskog rata....
Bivša SFRJ nije postojala pre WWII.
religija.82alien,
-> #66, madamovic[] Ahaha, padali 'Muslimanska' Bijeljina, 'muslim.' Zvornik i. t. d.
[] Molim te, sledeći put pogledaj na etničku kartu...
'Danas su se na svim džamijama u Zvorniku zaviorile srpske
zastave!' - jedan od Dnevnika TV Beograd, proleća '92.
Nego, da te pitam ja nešto (nisi zaslužio da raspravljam s
tobom):
Da li svi tamo u toj vašoj PC misle tako kao ti ili slično? Ako
misle, onda da mi bar ne bude žao kada budem gledao play-off.
[] Zna se...., Turci...
Mogao bi s malo više poštovanja da govoriš o svojim precima tj.
Turcima @;>.
religija.83zddb,
-> #58, zqusovac
> Pretpostavljam da to znaci : nademo se negde podno Banjaluke za
> granicu....
>>>>Ajde malo izracunaj koliko imate stanovnika a koliko vam za ovakve
granice treba granicara, carinika, fiskala... Pa kad zaposlite koliko treba
vojske, policije i ostalih neprivrednih sluzbi ko ce da vam radi.<<<<
Kakav ti je to argument? Da li svesno ili nesvesno upadaš u svaku šemu u
kojoj Srbima treba da se nešto štrpne? Kad ne znaju više kako da nam smanje
granice, ili da nam smanje broj, ili da nas oštete na bilo koji način, onda
puste čak i ovakve smešne bube. Ako se publici ne sviđa što je Vlade Divac
previsok, treba li, da bi im udovoljio, da štricne malo od one stvari?
Zašto ne postaviš isto takvo pitanje za Hrvate? Ili muslimane? Zar nije
njihov problem te vrste još veći? Uostalom, ovde i ne važi takva logika,
nego upravo naopaka! Evo kako. Ukoliko Zapadni Srbi još prošire granice,
dobiju rat i ostvare svoju nezavisnu državu, u budućnosti ima šansi da dođe
do ujedinjenja, slobodnih izbora, i da se stvori jedna unitarna država,
znači i manje birokratije. A ako sve ostane kako jeste, ako Srbe još
očerupaju, kad misliš da će prestati to traženje i davanje? Uz to ostaće i
sve nomenklature tamo gde su ...
Još se jedan argument stalno potrže. Ko će da brani tolike granice? Zašto
je to problem? Potpiše se ugovor i nema problema. S druge strane su časni,
demokratični Hrvati i muslimani. Oni bi svi pre crkli, no što bi narušili i
jedan dogovor, pa s te strane nema problema ...
Koliko se ja razumem u strategiju, korisno je razvlačiti brojčano slabijeg
protivnika, nikako nadmoćnijeg. A Srbi su valjda brojniji. Ako dosad nisu
bili, a jesu, (uzmi čitaj knjige Laze, Marka Kostića, čuvenog statističara,
ministra u Nedićevoj vladi), posle ovog rata sigurno jesu. I još nešto.
Savršeno bi normalno bilo, kad Hrvati napadnu Zapadnu Slavoniju, da Srbi
udare na Karlovac, ili, još bolje, izađu na levu obalu Neretve. Pošto nije
tako urađeno, očito je da se radi o bratski nameštenom ratu. Samo mi nije
jasno zašto se dopušta da ginu deca i civili na obe strane, valjda radi
uverljivosti ...
Uzgred, sad sam ubeđen da je ovaj rat 95% režiran iz inostranstva. Da
vlastodršci u obe države zaista žele imalo dobra svojim narodima, gledali
bi da iz te nevolje izvuku bar neke prednosti za budućnost i tako izigraju
tutore. Recimo, granica bi zaista trebalo da bude što kraća i prirodnija.
Lakše bi se nadgledala s obe strane. A manje bi bilo prilike i za strance
da izazovu nevolje. U dosadašnje stanje trebalo bi da se unesu neke
popravke. Zaista bi Zap. Slavonija trebalo da pripadne Hrvatima. Prirodna
granica postaje reka Sava. Tako im postaje zaokružena celina Zagreb i
Slavonija. Auto-put Zagreb-Beograd, da se ne foliramo nikad im nije ni
trebao zbog Beograda, nego da bi bili kraće povezani sa Slavonijom. Srbima
bi trebalo da pripadne Jadran ispod 43 stepena. E, sad poveži razgovor
Crnogoraca i Hrvata oko Prevlake (jasno je da su Hrvati pokušali od
komunista da prođu jeftinakis). I posmatraj za par dana srpski izlazak na
Neretvu ...
religija.84madamovic,
-> #70, supers> Šta su po tebi multikonfesijalne države poput Švajcarske, SAD,
> Surinama, Japana... Mora uranijuma? Fekalne vode?
> Državna religija je, kao što vidiš, sasvim izlišna. Osim u
> nekim glavama...
U sad je religija $...
Šalu na stranu, stanovnici tih država, nisu nevernici...
Oni imaju svoje religije...
religija.85madamovic,
-> #78, milan> U program Prosvetno Pedagoškog Zavoda (istina ta ustanova više
> ne postoji ali postoji nešto slično) uvrštena je i tablica
> množenja do deset i učenje elementanih fizičkih zakona poput
> "tela se na toploti šire a na hladnoći skupljaju, osim nekih
> izuzetaka :>" ali to ne znači da je zamišljeno da se na ovim
> znanjima izgradi tehnologija ove države.
Sa takvim stvarima počinju da uče SVI, jer je potrebno da se
nauka izgradi postepeno....
religija.86madamovic,
-> #82, alien> Da li svi tamo u toj vašoj PC misle tako kao ti ili slično? Ako
> misle, onda da mi bar ne bude žao kada budem gledao play-off.
Mislim da misle, a da isto kao i ja misle i mnogi građani SRJ,
koji su upoznati sa situaciom na terenu...
> Mogao bi s malo više poštovanja da govoriš o svojim precima tj.
> Turcima č;>.
Onda i tvojim precima?
religija.87vitez.koja,
-> #65, scekick#=> Nedelja kalemegdan 10 sati pre podne gusle i guslar
#=> Video svojim ocima.
Ponedeljak 3:30 ujutru (mrkli mrak) Kalemegdan dva matorca sedaju i
igraju šah !!! :))) Video svojim očima.
religija.88soul,
-> #47, bojt>> rekao da "ne vidim nikakve suštinske razlike izmedju islamskog
>> fundamentalizma i ovoga što ljuljaju Karadžić & Co."
Reklo bi se da ima neznatnih razlika, recimo ova:
'Ono što ljuljaju Karadžić & Co.' jeste politika sa ograničenim
namerama, sredstvima i dometima. Slažem se da je proizvela mnogo
zla (kao i svaka druga politika).
Ono pak što gori u srcu islamskog fundamentalizma jeste _potpuna_
netrpeljivost (najblaži izraz kojeg sam mogao da se setim) prema
svim drugim oblicima uređenja i mišljenja, tj. načina života i
'prime directive' za to vezan: širiti se i uništiti sve što stoji
na putu tog svetog zadatka. Šta misliš, kojim procentom Bosne će
se oni zadovoljiti? Kojim procentom Evrope?
Razlika je očigledna. _Možda_ možeš reći da nije suštinska, jer
oba koncepta u krajnjem tvore zlo, ali se barem sa stanovišta
lične bezbednosti vidi čak i od_oka.
Osim ako nisi spreman da prihvatiš programirano pranje nogu i
ušiju ;).
religija.89soul,
-> #70, supers>> Šta su po tebi multikonfesijalne države poput Švajcarske, SAD,
>> Surinama, Japana... Mora uranijuma? Fekalne vode?
>> Državna religija je, kao što vidiš, sasvim izlišna. Osim u
>> nekim glavama...
Hm, vidiš, ovde sam malo zastao pa mi se učinilo da je jedan od
najvažnijih faktora uspeha Japana(ca) njihova doslednost tradiciji
i duhu i vrednostima nacije. BTW, lično ne bih voleo ma kakve 'državne'
religije i sl., ali ne treba u potpunosti odbacivati takve koncepte.
Neke apsolutne vrednosti ipak stoje, i njihovo veličanje na prihvatljiv
način bi moglo doneti dobra...
religija.90balinda,
-> #67, madamovic>> čao mi je što moram da konstatujem, da ljudi u SRJ ne gaje
>> apsolutno nikakve simpatije prema svojoj braći u RS i RSK
>> i moram da im kažem da će im se to kad tad osvetiti....
Nije pravo mesto za ovu raspravu, :( al' zar ti se ne čini
neprimerenim pretiti (?) bratu osvetom zato što nas ne voli?
Ljubav (pa i ona između braće!) nije nešto što se može zahtevati;
nju bi trebalo zaslužiti.
Što se tiče tvojih loših prognoza, verujem da ovde ima malo koga ko
se sa njima neće složiti. :( Dovoljno smo kažnjeni već i načinom na
koji razmišljamo, da bi tvoja (zlurada?) predviđanja mogli razumeti kao
dobronamernu opomenu. :( Na žalost, u perspektivama koje stoje pred
nama, zaista ćemo pokazati da smo braća. Nema nikakve potrebe da se još
i radujemo tuđim, sadašnjim ili predstojećim, nevoljama.
religija.91supers,
-> #84, madamovic>>> Državna religija je, kao što vidiš, sasvim izlišna. Osim u
>>> nekim glavama...
>> U sad je religija $...
>> Šalu na stranu, stanovnici tih država, nisu nevernici...
>> Oni imaju svoje religije...
OK, OK, pusti to, ja sam samo rekao da je apsurd insistirati na
državnoj religiji. I sam si rekao da ima država i sa više religija.
religija.92supers,
-> #88, soul>> 'Ono što ljuljaju Karadžić & Co.' jeste politika sa ograničenim
>> namerama, sredstvima i dometima. Slažem se da je proizvela mnogo
>> zla (kao i svaka druga politika).
>> Ono pak što gori u srcu islamskog fundamentalizma jeste _potpuna_
>> netrpeljivost (najblaži izraz kojeg sam mogao da se setim) prema
S druge strane, imaš _potpunu netrpeljivost_ prema svemu muslimanskom
u "oslobođenom" delu BiH, RS. Dokazi su Manjača i sadašnji etnički
sastav srpskog dela. Inače, samo na muslimanskoj strani, u Sarajevu,
i druga dva naroda su priznata i imaju svoje predstavnike u predsedništvu.
Što nije ni izbliza slučaj kod Srba i Hrvata. Jeste, znam da je sarajevskim
Srbima jadna takva ravnopravnost, ali Alija je to učinio makar formalno.
Što se tiče netrpeljivosti kao opšte karakteristike islama, samo da
podsetim da su Jevreji živeli u najboljim uslovima u muslimanskoj Španiji
i severnoj Africi. Da muslimani nisu rušili pravoslavne crkve, osim
izuzetaka za koje su krivi ekstremisti među pašama i begovima,
a što nikada nije bila zvanična politika sultana. Samo su zabranjivali
gradnju novih. Ih, samo to... ;> Pa ipak, Srbi su srušili sve džamije
kad su se oslobodili Turaka. To jeste bilo nužno radi stvaranja nacionalnog
prostora (doduše, na liebensraum se pozivao i Hitler), ali su mogli biti
umereniji.
Cilj replike je samo da pokažem kako stavovi prema pravoslavlju i islamu
u svetlu rata u Bosni mogu da budu vrlo relativni.
religija.93supers,
-> #89, soul>>>> Šta su po tebi multikonfesijalne države poput Švajcarske, SAD,
>>>> Surinama, Japana... Mora uranijuma? Fekalne vode?
>> najvažnijih faktora uspeha Japana(ca) njihova doslednost tradiciji
>> i duhu i vrednostima nacije. BTW, lično ne bih voleo ma kakve
>> 'državne' religije i sl., ali ne treba u potpunosti odbacivati
>> takve koncepte.
Japancima svaka čast za napore u očuvanju tradicije, ali te podsećam
da je i Japan multikonfesijalna država, da u njoj ima forsiranja
nacionalnog identiteta, ali nikako forsiranja jedne religije!
Japan ima najliberalnije zakone za verske zajednice u svetu, svaka
sekta je samim svojim osnivanjem oslobođena plaćanja poreza i ima mnoge
druge pogodnosti! Doduše, najavljuju pooštravanje propisa zbog ove
sekte koja je počinila trovanja u metrou.
religija.94scekick,
-> #88, soul> Ono pak sto gori u srcu islamskog fundamentalizma jeste _potpuna_
> netrpeljivost (najblazi izraz kojeg sam mogao da se setim) prema
> svim drugim oblicima uredenja i misljenja, tj. nacina zivota i
> 'prime directive' za to vezan: siriti se i unistiti sve sto stoji
> na putu tog svetog zadatka. Sta mislis, kojim procentom Bosne ce
> se oni zadovoljiti? Kojim procentom Evrope?
jeli da Ti ovo nije pisao cuveni strucnjak za Islamski fundamentalizam (il'se
ono zove Jeftic ili tako nekako).gde sve ovo smisli?
Pre rata sam isao toliko puta u Sarajevo,letovao i skoro ziveo bar 5 meseci
u Starigradu na Hvaru u kuci muslimanske porodice iz Sarajeva(covek isao u
gimnaziju u Jelsi) pa nikad nisam primetio,nego smo sve zajedno delili.U bivsoj
JNA najbolji pajtosi mi bili muslimani iz Mostara(ko zna da li su zivi,nek im
je bog u pomoci)
JS
PS:Najveci problem ovog drustva bice proces detoksinizacije usijanih glava na
svim stranama
religija.95maksa,
-> #88, soul>> Osim ako nisi spreman da prihvatiš programirano pranje nogu i
>> ušiju ;).
I uklanjanje dolčevite s nježnika. ;)
religija.96bobby.quyne,
-> #92, supers> sastav srpskog dela. Inace, samo na muslimanskoj strani, u Sarajevu,
> i druga dva naroda su priznata i imaju svoje predstavnike u predsednistvu.
> Sto nije ni izbliza slucaj kod Srba i Hrvata. Jeste, znam da je sarajevskim
> Srbima jadna takva ravnopravnost, ali Alija je to ucinio makar formalno.
Nazalost, on im je vrlo formalno zabranio da izadju iz Sarajeva, inace bi
svi (ili preko 95%) pobegli glavom bez obzira.
religija.97bobby.quyne,
-> #94, scekick> Pre rata sam isao toliko puta u Sarajevo,letovao i skoro ziveo bar 5 meseci
> u Starigradu na Hvaru u kuci muslimanske porodice iz Sarajeva(covek isao u
> gimnaziju u Jelsi) pa nikad nisam primetio,nego smo sve zajedno delili.U
> bivsoj JNA najbolji pajtosi mi bili muslimani iz Mostara(ko zna da li su
> zivi,nek im je bog u pomoci)
Problem kod muslimana je u tome sto oni >< bespogovorno slusaju naredbe koje
dolaze od religijskih autoriteta (hodza). Kad si ti bio u vojsci njima je
receno da postuju bratstvo i jedinstvo, i oni su ga postovali. Od 1991. se
njima stalno prica kako 'cetnici' hoce sve da ih pobiju i da im uzmu drzavu.
U islamu je najvaznije biti dobar musliman (uopste nije vazno da verujes u
boga) sto znaci da moras bespogovorno da postujes ono sto ti dodje 'odozgo'.
Mnogi od tih ljudi mozda i dalje prema tebi gaje prijateljska osecanja, ali
ako im je receno da ti pljunu u lice kad te sretnu, oni ce to i uciniti.
religija.98sav.gacic,
-> #60, zqusovac> guslarskih pesama, pogotovu savremenog ciklusa. Garantovano svodi
> funkcionisanje mozga na najmanju mogucu meru.
Mozak? Ovde se govori o veri. Mišljenje, sumnja i sl. nusprodukti mozga su
smetnja, prepreka i nedopustivo skrnavljenje verovanja ;). Vera je apsolutna i
sama sebi dovoljna, a mozak se u najboljem slučaju ima upotrebiti da bi se
gornje potvrdilo, a vera proširila i utvrdila.
Prema tome, ne smetaj. :)
Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.99spantic,
-> #94, scekick> Pre rata sam isao toliko puta u Sarajevo,letovao i skoro ziveo bar 5 meseci
> u Starigradu na Hvaru u kuci muslimanske porodice iz Sarajeva(covek isao u
> JNA najbolji pajtosi mi bili muslimani iz Mostara(ko zna da li su zivi,nek
Ne bih da vam se mešam u diskusiju, samo da kažem moje lično mišljenje da
ima i jednog i drugog. Jednostavno, Mostar (pogotovo Mostar) i Sarajevo su
gradske sredine sa dugom istorijom tolerancije. Istina je da je ista i često
gažena, ali je ipak postojala.
Samo niti je Bosna Sarajevo, niti je Hercegovina Mostar.
religija.100scekick,
-> #97, bobby.quyne> Problem kod muslimana je u tome sto oni >< bespogovorno slusaju naredbe
> koje dolaze od religijskih autoriteta (hodza). Kad si ti bio u vojsci njima
> je receno da postuju bratstvo i jedinstvo, i oni su ga postovali. Od 1991.
> se njima stalno prica kako 'cetnici' hoce sve da ih pobiju i da im uzmu
> drzavu. U islamu je najvaznije biti dobar musliman (uopste nije vazno da
> verujes u boga) sto znaci da moras bespogovorno da postujes ono sto ti
> dodje 'odozgo'. Mnogi od tih ljudi mozda i dalje prema tebi gaje
> prijateljska osecanja, ali ako im je receno da ti pljunu u lice kad te
cak i da uzmemo da si u pravu(a nisi:))) zasto je odjednom izvesni "hodza"
promenio direktivu.BTW ja sam 1991 i bio u vojsci i nije im to
govoreno(Bijeljina,kasarna Fadil Jahic-Spanac a danas Vojvoda Stepa ako se ne
varam).
A sta je govorila veceras na NTV udarna trojka SPC,Amfilohije,Irinej i Otac
Filaret potpomognuta drugom Smiljom Avramov.
jednog dana sve nas ce biti sramota za ovo sto se desavalo!
JS
religija.101balinda,
-> #100, scekick>> jednog dana sve nas ce biti sramota za ovo sto se desavalo!
Vraga. :( Tj. sramota će nas biti taman onako kako nas je danas
sramota za pola veka komunizma. :(
To će biti sramota samo za one kojima je *sve* vreme to i bilo
sramotno. Ostali će pronaći način da im "lepo objasne" zašto ih je bilo
sramota. (ča me vi.) :(