religija.102bobby.quyne,
-> #100, scekick> cak i da uzmemo da si u pravu(a nisi:))) zasto je odjednom izvesni "hodza"
> promenio direktivu.BTW ja sam 1991 i bio u vojsci i nije im to
> govoreno(Bijeljina,kasarna Fadil Jahic-Spanac a danas Vojvoda Stepa ako se
Sto znaci da su se od sredine u kojoj je vrsena propaganda odvojili pre nego
sto je ona pocela, a to je bilo negde u martu 1991.
> ne A sta je govorila veceras na NTV udarna trojka SPC,Amfilohije,Irinej i
Meni uopste ne pada na pamet da pravdam postupke ovdasnjih ekstremnih
tipova, ali krivica definitivno nije samo ovde. Muslimani i Hrvati su se za
ove dogadjaje spremali poslednjih 10-15 godina. Ako zelis da diskutujemo o
ovome mozemo da diskusiju prebacimo u ex.yu.
religija.103bobby.quyne,
-> #101, balinda> To ce biti sramota samo za one kojima je *sve* vreme to i bilo
> sramotno. Ostali ce pronaci nacin da im "lepo objasne" zasto ih je bilo
> sramota. (Za me vi.) :(
Ja ne vidim razlog da me bude sramota. Da sam mogao ista vise da ucinim da
sprecim da do ovoga odje, onda bi imao razloga da me bude sramota. Jedino
sto jos mogu da uradim je da odem odavde i da ostavim one kojima je ovako
lepo da u tome uzivaju.
religija.104inferno,
-> #68, madamovicŮ│ ˙ Država bez religije, je kao.... kao .... more bez vode....
suze mi iz oka kaplju...
ovo je ozbiljna rasprava i takav, poluozbiljan zanesenjački ton
smatram suvišnim. kaži kratko i razumljivo šta imaš da kažeš bez
gomile tačkica i uzdaha.
no, da se vratimo raspravi. da li ti misliš da svi ljudi jedne
države treba da budu vernici, tj. da dele jednu veru? možda bi
trebalo i da svi budu jedne nacionalnosti?
religija.105inferno,
-> #84, madamovicŮ│ ˙ Šalu na stranu, stanovnici tih država, nisu nevernici...
šta ima loše u tome da je neko nevernik? evo ja sam ateista,
nevernik. smatram da imam pravo da sam odlučim o svojoj veri. da
li ću biti musliman, katolik ili budista to treba da odlučim JA i to
je moja lična stvar. država tu nema šta da traži i to se javnosti
ne tiče.
religija.106balinda,
-> #103, bobby.quyne>> Ja ne vidim razlog da me bude sramota. Da sam mogao ista vise
>> da ucinim da sprecim da do ovoga odje, onda bi imao razloga
>> da me bude sramota.
Šta znam da ti kažem. :( I meni se ponekad učini da ništa više nisam
mogao da učinim. Možda je tako, a možda se time samo tešim? :(
>> Jedino sto jos mogu da uradim je da odem odavde i da ostavim
>> one kojima je ovako lepo da u tome uzivaju.
I to je mnogima proletelo kroz glavu. Nevolja je što to nije lako a,
uz to, nije ni idealno rešenje. :(
religija.107balinda,
-> #102, bobby.quyne>> Ako zelis da diskutujemo o ovome mozemo da diskusiju prebacimo
>> u ex.yu.
Nije replika Tebi, nego podrška tvom apelu. Kako bi bilo, stvarno,
da striktno političke teme ragovora nastavimo drugde? (U Forumu,
recimo.)
P.S. Altrenativa je da napravimo novu konferenciju pod nazivom,
recimo, GDE.SMO :) spajajući dve najbolje ;) konferencije
u jednu. Iz Foruma uzmemo 'ljudska.prava', eventualno
'devojke', sve ostalo strpamo u temu 'politika',
a iz Civilizacije pokupimo opet par tema i tako napravimo
jednu konferenciju koja će nešto da valja? :)
religija.108scekick,
-> #101, balinda> To ce biti sramota samo za one kojima je *sve* vreme to i bilo
> sramotno. Ostali ce pronaci nacin da im "lepo objasne" zasto ih je bilo
> sramota. (Za me vi.) :(
Nazalost,tako ce biti.
JS
religija.109scekick,
-> #102, bobby.quyne> Meni uopste ne pada na pamet da pravdam postupke ovdasnjih ekstremnih
> tipova, ali krivica definitivno nije samo ovde. Muslimani i Hrvati su se za
> ove dogadjaje spremali poslednjih 10-15 godina. Ako zelis da diskutujemo o
> ovome mozemo da diskusiju prebacimo u ex.yu.
Vrlo za,kreni prvi pa mi samo objasni kako to mislis da su se spremali u
zadnjih 10-15 godina ili je Srbija ucinila sve da ih najuri(mislim ne narod vec
rukovodstvo).
JS
PS:Vidimo se u CO ex.YU
religija.110ilazarevic,
-> #77, madamovic> Oni su napadali teritorije koje su nekad bile hrišćanske
> (Jerusalim, sev. Afrika?). Druga je stvar što je u njihovim redovima
> bilo dosta razbojnika, avanturista i sl.
A pre toga su bile egipatske, persijske, grčke, rimske... Vraćanje Svete
zemlje je čisto opravdanje za osvajanje i, samim tim, bogaćenje.
religija.111supers,
-> #107, balinda>> u jednu. Iz Foruma uzmemo 'ljudska.prava', eventualno
>> 'devojke', sve ostalo strpamo u temu 'politika',
>> a iz Civilizacije pokupimo opet par tema i tako napravimo
>> jednu konferenciju koja će nešto da valja? :)
Svom snagom podržavam!!! Balinda, valjalo bi pokušati sprovesti
to u delo. Da pišemo peticiju?
religija.112sav.gacic,
-> #78, milan> struje, pa se tu valjda prirodno uklapaju i gusle. Nemam ništa
> protiv takvog opredeljenja ako je takva sudbina namenjena onima
> koji je prihvataju. Problem nastupa što oni žele da je namene i
> nama koji je ne želimo.
Ahaaaaa, ti si taj koji se osvedočeno, po nalogu stranih agentura, u službi
belosvetskog pangermanizma-islamizma-vatikanstva, finansiranih od strane
Kominterne, Mossada, Sigurimija i UNICEFA radiš na podrivanju naših vekovnih
opredeljenja. Zna se gde takvi završavaju - na đubrištu istorije, eksponentu
jedan :)))!!!
Uzgred, ima li kakav recept za korijenje, počinje sezona...
Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.113sav.gacic,
-> #100, scekick> jednog dana sve nas ce biti sramota za ovo sto se desavalo!
Ko kaže? Mi bar imamo spasonosnu formulaciju: "Takva su vremena bila" ;). Ko
ono beše pričao o poslovičnom pamćenju naroda?
Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.114milan,
-> #112, sav.gacic> Ahaaaaa, ti si taj koji se osvedočeno, po nalogu stranih agentura, u
> službi belosvetskog pangermanizma-islamizma-vatikanstva,
> finansiranih od strane Kominterne, Mossada, Sigurimija i UNICEFA
> radiš na podrivanju naših vekovnih opredeljenja. Zna se gde takvi
> završavaju - na đubrištu istorije, eksponentu jedan :)))!!!
Zašto su iz spiska ideoloških osnivača Antisrpstva (da li je i
ono Vaskoliko) izostavljeni masoni i rozenkrojceri? :)))
Pl poz M
P.S.
> Uzgred, ima li kakav recept za korijenje, počinje sezona...
Nema potrebe, jede se sirovo. Duže traje jer se teže vare. :>
religija.115alien,
-> #97, bobby.quyne[] Problem kod muslimana
Koliko muslimana stvarno poznaješ?
Ja ih poznajem samo (nažalost) desetak (iz Beograda, Sandžaka,
BiH, Makedonije) i svi do reda su izrazito tolerantni, poštuju neke
svoje običaje i veruju u Boga, ali su daleko od verskog fanatizma. Ipak,
ne pada mi na pamet da tvrdim da su muslimani 'dobri', niti da prihvatim
bilo kakvo ocenjivanje svih muslimana, hrišćana, jevreja itd. kao
ovakvih ili onakvih.
Ipak, sklon sam tome da verujem da muslimani na jugoslovenskim
prostorima najvećim delom nisu dobri, pravi i odani ;) muslimani prema
merilima većine arapskih muslimana. U suštini, nigde nije problem u
islamu (niti u hrišćanstvu...), već u verskoj državi tj. to je politički
problem, a ne problem vere. Moram priznati da tokom poslednjih godina
zaista nisam nigde na ovim prostorima primetio značajnu težnju za
stvaranjem islamske države, dok mi se od težnji za stvaranjem
hrišćanskih država okreće stomak.
Onako laički ;) bih rekao da je hrišćanima lakše da se odreknu
kontracepcije i promiskuiteta, nego muslimanima da se odreknu alkohola.
Takođe bih rekao da na ovim prostorima islamsku državu
priželjkuju samo 'srpski' ekstremisti jer bi im to bilo pokriće za...
religija.116alien,
-> #86, madamovic[]> Mogao bi s malo više poštovanja da govoriš o svojim precima tj.
[]> Turcima č;>.
[]
[] Onda i tvojim precima?
Ma naravno. 500 godina je 500 godina, a kukuruz je visok i
pašnjaci pusti @;).
religija.117alien,
-> #89, soul[] Hm, vidiš, ovde sam malo zastao pa mi se učinilo da je jedan od
[] najvažnijih faktora uspeha Japana(ca)
... višedecenijska vlast liberal-demokrata.
Ostalo je salata.
religija.118sav.gacic,
-> #114, milan> Zašto su iz spiska ideoloških osnivača Antisrpstva (da li je i
> ono Vaskoliko) izostavljeni masoni i rozenkrojceri? :)))
Izvinjavam se za površnost, ali i ja sam pripadnik ovog naroda, te sam vođen
logikom "najveća životinja za miša je - mačka" pomenuo one glavne. Ponešto
moramo ostaviti i pravoslavnim i duhovno bliskim narodima, zar ne?
Nešto nam nema čirinovskog, Šifera, Kenedija... Nekako mi je teskobno i prazno.
Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.119sav.gacic,
-> #115, alien> prostorima najvećim delom nisu dobri, pravi i odani ;) muslimani prema
> merilima većine arapskih muslimana. U suštini, nigde nije problem u
Ma, hajde, ovi domaći muslimani piju rakiju i nešto su mi pitomi...
> problem, a ne problem vere. Moram priznati da tokom poslednjih godina
> zaista nisam nigde na ovim prostorima primetio značajnu težnju za
> stvaranjem islamske države, dok mi se od težnji za stvaranjem
U to više nisam siguran, posle "prijateljskog ubeđivanja" art. oruđima i drugim
priručnim sredstvima što sa srpske, što sa hrvatske strane (ne, nikako to nisu
zaboravili)
Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.120kdrazan,
-------------------------------------------------------------------------------
Ajde ljudi da se vratimo temi konf.
Evo jedan mali doprinos tome, u vidu jednog interesantnog članka...
Mogao bih ga nazvati kao Dekalog reply :))
Naime, znatno prije nego što je Biblija bila napisana, postojali su kod
Sumeraca i Vavilovljana mnogi zakoni koji su uređivali društveni život. Ali ono
što je bilo i ostaje jedinstveno, to je sažetak svojevrsnih životnih pravila -
potpunih, a jezgrovitih - sadržanih u Dekalogu Starog zavjeta.
Kada je istraživač Stenli, u samom srcu Afrike prvi put pročitao tekst
Božjeg zakona jednom domorodačkom poglavici, ovaj je uzviknuo: "Ostani sa nama
i pouči moj narod tom velikom Zakonu. Kada ga svi moji podanici budu upoznali i
kada mu se budu pokorili, postću najmoćmiji vladar na svijetu!". Kada bi se
danas na Zemlji našlo više istomišljenika tog Afrikanca, bili bi i više
poštenog odnosa prema životu, više miroljubivih (!!!) nastojanja i više
uzajamnog razumjevanja> Deset zapovijesti ukazuju nam odakle da počnemo:
pojedinačnim zauzimanjem, pažnjom prema bližnjima, pružanjem pomoći drugima;
najzad i iznad svega, razvijanjem osjećanja odgovornosti svakog ljudskog bića
pred Bogom.
Deset zapovijesti, ispisanih na Sinaju na dvjema kamenim pločama,
prenijete su nam uz veliku brigu da se ništa ne izmijeni. Po svom sadržaju,
sastoje se iz dva dijela. Prvi dio (od prve do četvrte zapovijesti) utvrđuje
odnose čovjeka sa Bogom, a drugi (od pete do desete) međusobne odnose ljudskih
stvorenja. Oba dijela su prožeta Božjom ličnošću i ljubavlju.
U većini crkvenih katehezisa - u Luterovom ili u rimokatoličkom, na
primjer - otkrivamo da je Zakon neopravdano skraćivan i mijenjan. žak i tamo
gdje je Biblijski tekst zadržan, kao u Reformisanom hajdelberškom katehezisu,
njegovo tumačenje se razlikuje od izvornog značenja u Svetom pismu. Da bih
olakšao upoređivanje između prvobitnog oblika i onih promijenjenih, prilažem,
uporedno - tekst iz Biblije i tekst iz Katoličkog katehezisa:
Biblija:
I
Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma
ropskoga. Nemoj imati drugih bogova uza me.
Katehezis:
I
Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene.
Biblija:
II
Ne gradi sebi rezana lika niti kakve slike od onoga što je gore na
nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti
im služiti jer san ja Gospod Bog tvoj. Bog revnitelj, koji pohodim grijehe
otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene,
a činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.
Katehezis:
Prazno ???
Biblija:
III
Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom
biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.
Katehezis:
II
Ne izusti imena Gospodina Boga svoga uzalud.
Biblija:
IV
Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi i svršuj sve
poslove svoje. A sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemul tada nemoj raditi
nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni živinče tvoje, ni
stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo
i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio
Gospod dan od odmora i posvetio ga.
Katehezis:
III
Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji.
Biblija:
V
Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju
ti da Gospod Bog tvoj.
Katehezis:
IV
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji.
Biblija:
VI
Ne ubij.
Katehezis:
V
Ne ubij.
Biblija:
VII
Ne čini preljube.
Katehezis:
VI
Ne sagriješi bludno.
Biblija:
VIII
Ne ukradi.
Katehezis:
VII
Ne ukradi.
Biblija:
IX
Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
Katehezis:
VIII
Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga.
Biblija:
X
Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni
sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti
išta što je bližnjega tvojega. (2. Mojsijeva 20,2-17)
Katehezis:
IX
Ne poželi tuđega ženidbenog druga.
Katehezis:
X ???
Ne poželi nikakve stvari bližnjega svojega.
-------------------------------------------------------------------------------
Razlike između ova dva teksta se zapažaju na prvi pogled. No obzirom
da me je ruka zaboljela (a imam i ispit sutra), tako da komentar ovoga
ostavljam za sljedeću poruku. (naravno, jedino ako vam ovo nije dosadno, pa
recite ako jeste da vam ne opterećujem pad-ove i log-ove prevelikim porukama).
gpa#aH.
religija.121bjevdjic,
UPR:PATRIJARH-MOLITVA-SLAVONIJA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Beograd, 7. maja (Tanjug) - Patrijarh srpski gospodin Pavle,
moleći se danas u hramu Svetog Save na Vračaru za žive i
postradale u zapadnoj Slavoniji, uputio je poziv svim Srbima
da dignu glave i prestanu sa međusobnim optuživanjima.
Molitve i potresna patrijarhova beseda u prepunom Hramu, bile
su upućene i svetskoj javnost od koje Srpska pravoslavna crkva
traži da Jasenovac i druge delove zapadne Slavonije proglasi
zaštićenom zonom.
Patrijarh je najavio da će, na Dan spaljivanja moštiju Svetog
Save, 10. maja, u manastiru Moštanici kod Jasenovca, služiti
svetu liturgiju.
Ističući da se stradanje na istom mestu ponavlja 50 godina
posle prošlog rata, patrijarh, koji je rodom Slavonac, rekao
je da se to ne čini slučajno baš tamo, niti slučajno upravo
sada.
"Kao i za tolike druge, ni za mene lično tamo nema više ničeg
od onoga što je postojalo kad sam došao na ovaj svet. Crkva u
kojoj sam kršten srušena je", rekao je patrijarh i naglasio:
"Nekome je posebno stalo da zbriše trag zavičaju i poreklu
sadašnjeg srpskog patrijarha".
"Ali svoj pravi zavičaj, svoje pamćenje ko smo kao hrišćanski
narod, nosimo sa sobom kao krst svoj", naglasio je patrijah i
upozorio da i pored pogibija i poraza, spasenje dolazi jedino
onima koji priznaju dostižnost pravde božije.
"Molimo se zato spasitelju našem da nas, i u ovom zlu koje nas
je snašlo, ne poništi kao narod. Kao i uvek kada je bilo najteže,
neka krene iz nas sva poslednja snaga da ne klonemo duhom, da nas
ne zahvati malodušnost, razočaranje, jer upravo to i jeste cilj
onih koji hoće da nas slome, dotuku, i toliko razore kako bi se
Srbi okrenuli protiv Srba".
Patrijarh je zatim poručio:
"Dignimo glavu, braćo moja, očinski vas molim, prestanimo sada
da se međusobno optužujemo. Ne pravdajmo sebe okrivljujuhci druge
kad znamo odakle nam zlo dolazi. Ničija se odgovornost ne može
sakriti, sve će doći na svoje mesto i u svoje vreme".
"Neka nas ovaj presudni trenutak trgne i bez obzira na sve razlike
neka nas okupi i privoli da se nađe rešenje za spas naroda kome
pripadamo", rekao je patrijarh.
On je istakao da nije slučajno što je napad na Jasenovac od
strane , kako je rekao, naslednika ustaške Nezavisne Države
Hrvatske, izvršen uoči njegovog najavljenog dolaska.
Zbog ponovnog napada na Jasenovac, koji se, kako je rekao, sada
zbiva pred očima svetske javnosti, patrijarh je odložio najavljenu
posetu Nemačkoj.
"Mi ćemo se pomoliti, na domak tom svetom mestu, pod kojim leži
više pomorenog naroda nego što ga imaju neke od evropskih državica
danas".
"Opojaćemo mrtve, ne da bismo prizivali na osvetu i mržnju, nego
da bismo opomenuli žive, one od kojih su skrivani zločini, ili
su pomoslili da ih nije i bilo".
Patrijarh je zatim naglasio:
"Mi ćemo se zato moliti i za naše neprijatelje koji misle da su
pobednici ako svoje zločine ponove. Molićemo se jer ne znaju šta
rade i kakve nesreće seju svom narodu, koji mira neće imati dok
bratska krv viče sa zemlje. Mržnja će potrovati ljude ako ih
božanska istina ne izvede iz mraka, ako se ne pokaju, ne pred nama,
nego pred živim Bogom. Neka Gospod spase sve nas i sve ljude dobre
volje jer smo svi deca božija", poručio je na kraju besede
patrijarh Pavle.
religija.122jovap,
----- -2- -RELIG- -civil.9- -95E9- ---------------------------
- Predlazem da se tema RELIG razdvoji otprilike ovako
a) - RELIG - NACIJA - POLITIKA - RAT
b) - RELIG - HUMANIZAM - ATEIZAM
Ateista (60) sam od 'malih nogu' - ali sam se pre petnaestak godina
zainteresovao za RELIG. Na SEZ sam mesec dana i on sto vidim u ovoj
temi nema mnogo veze. Pa evo 'pustam buvu' da vidim ima li interesenata
za b) . U prvom redu me zanimaju ATEISTICKI pogledi na hriscanstvo, ali
i svi oni vernici koji nisu vezani dogmama. Kao naprimer anglikanci.
- Tu, skoro, anglikanska crkva je DOZVOLILA svojim svestenicima da NE
VERUJU u vaskrsnuce.
- Centralna tema koja me zanima je pitanje do koje mere mogu ateisi i
vernici saradjivati, polazeci od neke religijske osnve kao baze. Mada
' ubedjeni ateist ' - lako sam prihvatio 90 % ISUSOVE 'DOKTRINE' -
JEVANDJELAJE i smatram da bi to mogla biti odlicna polazna baza.
..........
.........
Zainteresirani mogu videti ostali deo teksta u grupi koju
za ovu priliku otvaram - iz ccisto prakticnih razloga. <JovaP>
=====civil= ======95E7= =====================
====== =RELIG= = civil.9= =95E9= =================================
religija.123madamovic,
-> #90, balinda> Nije pravo mesto za ovu raspravu, :( al' zar ti se ne čini
> neprimerenim pretiti (?) bratu osvetom zato što nas ne voli?
Niko nije rekao da braća iz RS i RSK pomišljaju na osvetu, nego
da se boje da i YU ne dobije istu sudbinu.... i bojim
se da je tako nešto vrlo lako moguće.... I ne dao bog!!!
religija.124madamovic,
-> #92, supers> S druge strane, imaš _potpunu netrpeljivost_ prema svemu
> muslimanskom u "oslobođenom" delu BiH, RS.
Nekoliko mojih daljih rođaka su Muslimani...
I žive u RS, ne žale se ni na kakvu
_potpunu netrpeljivost_
religija.125madamovic,
-> #97, bobby.quyne> Problem kod muslimana je u tome sto oni >< bespogovorno slusaju
> naredbe koje dolaze od religijskih autoriteta (hodza). Kad si
BAŠ se o tome radi...
Zato je i nemoguće sprečiti ovaj verski rat...
Problem je pogotovo VELIIIIKI broj verskih ratnika iz islamskih zemalja
(sev. Afrrika, bliski istok, i. t. d.)
religija.127bojt,
-> #124, madamovic>> Nekoliko mojih daljih rođaka su Muslimani...
>> I žive u RS, ne žale se ni na kakvu
>> _potpunu netrpeljivost_
A i zašto bi? Evo i ovi Srbi iz Zapadne Slavonije što su bili na
TV, ič se ne žale na postupke hrvatske vojske. Naprotiv, hvale ih u
sav glas. Ljudi sa cigaretama, deca sa čokoladama, prosto poželiš da
te zarobe...
religija.128balinda,
-> #123, madamovic>> Niko nije rekao da braća iz RS i RSK pomišljaju na osvetu,
>> nego da se boje da i YU ne dobije istu sudbinu.... i bojim
>> se da je tako nešto vrlo lako moguće.... I ne dao bog!!!
E, ovako postavljeno, stvarno liči na "bratsku zabrinutost".
religija.129ndragan,
-> #112, sav.gacic/ Kominterne, Mossada, Sigurimija i UNICEFA radiš na podrivanju naših
Moram ovde da ubacim jednu legendu, i to živu.
Subotom uveče na radio Stotki (kvazi komercijalni radio iz Novog Sada,
dakako osnovan od strane RTSa) idu zagonetne priče, pa slušaoci treba da
preko telefona pogode ko je ubica ili na osnovu čega je inspektor znao
ko je kriv i zašto itd.
E, već mesecima vezu redovno uspeva da dobije jedan tip koji obavezno
pita "da to nisu agenti Sigurimija?". Ponekad po dvaput. žuo sam ga i
večeras.
religija.130ndragan,
-> #77, madamovic/ Oni su napadali teritorije koje su nekad bile hrišćanske
/ (Jerusalim, sev. Afrika?). Druga je stvar što je u njihovim redovima
Sve su to teritorije koje su pre toga još duže bile nehrišćanske.
Hrišćanstvo je možda tek deseta civilizacija na tim prostorima. Sve su
to i pre toga bila nečije zemlje.
religija.131ndragan,
-> #79, dejanr/ A zar postoji neka koja ne voli? :)
Moj konkurs je već godinama otvoren, tražim religiju koja od mene neće
tražiti ni pokoravanje ni pare ni da radim za njih bilo šta.
religija.132ndragan,
-> #113, sav.gacic/ ono beše pričao o poslovičnom pamćenju naroda?
Narod dobro pamti poslovice :), a za svaku poslovicu ima i kontru.
Najbolje pamte od sinoć u 19:30 naovamo.
religija.133soul,
-> #125, madamovic>> Problem je pogotovo VELIIIIKI broj verskih ratnika iz
>> islamskih zemalja (sev. Afrrika, bliski istok, i. t. d.)
Right, u jednoj od prethodnih poruka sam i pominjao islamski
fundamentalizam uopšte, a ne domaće muslimane (od kojih
bi većina normalnih verovatno zaobišla prave islamiste
onoliko rado koliko i ja). Uopšte ne propovedam mržnju prema
muslimanima, već opreznost spram islama_kao_takvog (opakog 8O).
BTW, kaže se VEEEEEELIKI (ne VELIIIIIKI) ;))))
religija.134madamovic,
-> #127, bojt>>> Nekoliko mojih daljih rođaka su Muslimani...
>>> I žive u RS, ne žale se ni na kakvu
>>> _potpunu netrpeljivost_
>
> A i zašto bi? Evo i ovi Srbi iz Zapadne Slavonije što su bili
> na TV, ič se ne žale na postupke hrvatske vojske. Naprotiv,
> hvale ih u sav glas. Ljudi sa cigaretama, deca sa čokoladama,
> prosto poželiš da te zarobe...
žuj, jedno je na TV-u : anketiraju 200 ljudi pa iseču 2 najbolja...
Shvati da su ti Muslimani u RS o kojima pričam *moji rođaci*
(doduše, dalji, ali...)
religija.135bojt,
-> #134, madamovic>> Shvati da su ti Muslimani u RS o kojima pričam *moji rođaci*
>> (doduše, dalji, ali...)
Ala si me ubedio...
religija.136bjevdjic,
UPR:CRKVA-PATRIJARH-APEL
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 11. maja (Tanjug) - Patrijarh srpski gospodin Pavle u
manastiru Moštanici kod Kozarske Dubice, na liturgiji i pomenu
Srbima ubijenim u Jasenovcu u Drugom svetskom ratu i nedavno u
Zapadnoj Slavoniji, uputio je apel za mir i pozvao Srbe, muslimane
i Hrvate, da prestanu sa uzajamnim uništavanjem, saopšteno je
danas iz Patrijaršije.
Patrijarh je povodom 50 godina od završetka Drugog svetskog rata
upozorio da se ponovo na ovim prostorima proliva krv što, na žalost,
kako je rekao, pokazuje da "za naš pravoslavni srpski narod Drugi
svetski rat i dalje traje".
"Povampireno isto zlo odnosi na istim stratištima nove žrtve i uzima
novi krvavi danak", rekao je patrijarh, opominjući na najnovije
stradanje Srba u Okučanima, Pakracu i Jasenovcu.
Apelujući na razum i savest ljudsku i hrišćansku, partijarh je, pre
svih, pozvao vođstvo hrvatskog naroda da zaustavi "lov na ljudske
glave po šumama oko Pakraca i po Zapadnoj Slavoniji".
"Zlo i mržnja nikome dobra doneti neće", istakao je patrijarh.
On je uputio i apel čelnicima srpskog naroda za istorijsku
odgovornost, pravdoljublje i bratsku slogu.
Srbe, Hrvate i muslimane patrijarh Pavle pozvao je da prestanu sa
uzajamim uništavanjem i razaranjem svoje zemlje i dobara jer, kako
je istakao: "Ako bi se ovaj rat, ne daj Bože, nastavio, iz njega će
samo đavo i zlo izaći kao pobednici, a nikako ljudi i narodi".
religija.137jovap,
-> #131, ndragan> godinama stoji mij konkurs za religiju koja nece ....
- Vecina hriscanskih religija prakticno ispunjava taj uslov. Recimo u Vojvodini
se jos pre WW2 religija svodila na praznicne svecanosti, koje su u to vreme
bile element drustvenog zivota i obiczjne ceremonije, krstenje, vencanje ...
Vecina vernika nije prakticno odlazila u crkvu, niti je imala bilo kakve
obaveze ....
- Nego ako si ti imao nekakav stvarni konkurs, makar da si kasnije odustao,
kao teks ovde ili meni na MAIL - vec sam izneo svoje stanoviste po
ovom pitanju.
religija.138ilazarevic,
-> #122, jovap> ----- -2- -RELIG- -civil.9- -95E9- ---------------------------
Otprilike shvatam smisao teksta ;) ali šta ti, pobogu, znači ono 95E9? :))
religija.139jovap,
-> #138, ilazarevic95E13 je 95/5/13 a malo objasnjenje bi bilo:
- Pre desetaka godina radio sam na uvozu rezervih delova za AZOTARU i trebalo
je imati stalni pregled situacije, a kompjuter tek ovih dana preuzima taj
posao.
No, onda, ja sam dotadasnje tabele A3 prebacim na A4 i morao sam da skratim
sto se smelo skracivati, tako sam datum pisao 5L23 umesto 95/12/23 kako je bilo
na A3 formatu.
... jovap
religija.140jovap,
----- -ISUS- -civil/RELIG- -95E9- 2.122- iii- --------------------------
------------------------------
- Predlazem da se tema RELIG razdvoji otprilike ovako
a) - RELIG - NACIJA - POLITIKA - RAT
b) - RELIG - HUMANIZAM - ATEIZAM
Detaljnije vidi CIVIL/Relig/2.122 (95.5/9)
jovap
===== =ISUS= civil/ relig 2.122= ======95E7= =====================
religija.141paki,
-> #139, jovap> No, onda, ja sam dotadasnje tabele A3 prebacim na A4 i morao sam da
> skratim sto se smelo skracivati, tako sam datum pisao 5L23 umesto
> 95/12/23 kako je bilo na A3 formatu.
A ostala ti je navika da skraćuješ sve što može (CIVIL:relig)?
religija.142jovap,
-> #141, paki>> A ostala ti je navika da skracujes ....
- Da, ostala je. Medjutim skracivanje je stalna pojava u kompjut. softu,
- pa me jako zanima kako ostali SEZAMovci na to gledaju.
- Ako ima vise njih koji su za skracivanja, mozda bismo mogli malo o tome
- da polemisemo i eventualno napravimo neke standarde.
- Uzgred, na onom A3 su cene pisano ovako 12.000 $, sto sam ja na A$ skratio
- na 12 k$ i 'dobio preko nosa' od sefa, ali nije ukinuo to skracivanje, samo
- je po firmi krenuo trac (podsmesljiv) KILO DOLAR.
- (mislim da se zna, ali Ameri pisu $K 2 umesto 2.000 $ )
- Kratice ako su pogodjene, dosta olaksavaju stvari, mislim .
jovap
------------------------------------------------
religija.143sav.gacic,
-> #129, ndragan> E, već mesecima vezu redovno uspeva da dobije jedan tip koji obavezno
> pita "da to nisu agenti Sigurimija?". Ponekad po dvaput. žuo sam ga i
> večeras.
žudo živo šta sve čovek može da čuje noću preko radija. Pacijenata nikad ne
manjka...
Ponekad se i omakne neka interesantna emisija sa zanimljivim gostom koji ne
žuri, kao u dnevnim emisijama, ali ti neuništivi radio-fantomi redovno dobiju
vezu, a onda bolje menjaj stanicu...
Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.144ndragan,
-> #137, jovap/ - Vecina hriscanskih religija prakticno ispunjava taj uslov. Recimo u
/ Vojvodini
...kad neko umre, zovu popa da ga opoje, a pop izvadi tefter i nađe da
pokojnik nije plaćao članarinu dobrih dvajes godina, pa traži da se prvo
to namiri, pa onda još odvali i redovnu tarifu. Elem, ne ispunjava
uslov.
/ - Nego ako si ti imao nekakav stvarni konkurs, makar da si kasnije
/ odustao,
Konkurs je bajagi, baš nešto i ne nameravam da sad nešto presaldumim i
privolim se bilo kojoj crkvi, nego crkoh od radoznalosti - živo me zanima
da li postoji, naprimer, perpetuum mobile, napola trudna devojka, crkva
koja ne traži ništa od onog što sam nabrojao, radio stanica koja može da
izdrži tri godine da pušta dobru muziku a da je ne iskasapi reklamama...
Recimo da sam sakupljač retkosti, skupio dosad nula komada, al' ne
odustajem.
religija.145madamovic,
-> #142, jovap> - Ako ima vise njih koji su za skracivanja, mozda bismo mogli
> malo o tome - da polemisemo i eventualno napravimo neke
> standarde.
Evo ti definicije SEZAM ZIP-a
(Copyright (C) MAdamovic 1994.)...
--------------------------------------------------------
J Sm OtiŠo u školu popodne, P Sm SčeKo tog MmLZ...
-------------------------------------- Je skraćeno od :
ja sam otišao u školu popodne, pa sam sačekao tog mamlaza...
--------------------------------------------------------
Dakle, treba imati u vidu translacije 'B' -> 'ba', 'C' -> 'ca' etc.
Kao što se vidi dobitak iznosi oko 20% pri čemu se SezamZIPovana rečenica
uvek može nepogrešivo SezamUNZipovati....
1. Što ja volim taj ... IGNORE ;)....
2. Da, tako pišem i u školi, ne na kontrolnim radovima, doduše :)
3. Nema veze sa religijom, al' koliko vidim u SOR-u nema premeštanje
u drugu CONF...
religija.146madamovic,
-> #136, bjevdjic> "Zlo i mržnja nikome dobra doneti neće", istakao je patrijarh.
Šta sam ja svojevremeno tvrdio o kontraverzama hrišćanstva i Islama?
religija.147jovap,
-> #144, ndragan======================================================== relig = E18 =
>>...i u Vojvodini popovi prvo traze placanje 'duga' da bi drzali opelo
>> Elem, ne ispunjava uslov religije koja nista ne trazi.
- Da, to je i tacno i ruzno. Prevideo sam. Ali mislim da neke
religije idu samo sa dobrovoljnim prilogom. Ako saznam javicu.
=-=-=-
>> ne nameravam da se privolim bilo kojoj crkvi
- Ateist kao vecina (i ja) ili nesto izmedju?
- Da li te religija koja ne trazi nista, zanima samo kao CUDO NEVIDJENO
slicno perpetuumu ?
=-=-=-
>> moze li postojati radio stanica bez reklama ?
- Mislim da ovo pitanje zanima veliki broj ljudi. Mozda bi bilo
zanimljivo malo razmrdati temu ....
=-=-=-
>> da li postoji perpetuum mobile?
- Predpostavljam da u isti rang spada i pitanje da li postoji
antimaterija. Sadasnja nauka NEGIRA i jedno i drugo.
- Inace, mislim da u praksi postoji sprava koja se stalno vrti,
ali koristi neku magnetnu energiju planete.
=-=-=-
>> da li postoji napola trudna devojka ?
>> Da sam sakupljac retkosti, rezultat bi bio nula , ali ne odustajem.
- Torba ti je interesantna (znas onu pricu da je pamet kao neka torba).
Antimaterija, perpetuum i polutrudna cura, ce zasigurno jos dugo tamo
camiti. Ali se radio bez (zatupljucih) reklama moze shvatiti i kao
(poslovni) izazov, a religija za pocetak , recimo kao hobi izazov.
----------------------------------------------------------- E18 ---
religija.149jovap,
-> #146, madamovic---------------------------------------------------------
> "Zlo i mrznja nikome dobra doneti nece", istakao je patrijarh.
>> Sta sam ja svojevremeno tvrdio o kontraverzama hriscanstva i Islama?
- Odavno se interesujem za religije, posebno Hriscanske pa bih voleo da
vidim sta je o tome ranije pisano u ovoj konferenciji. Ali ...
- ... ili ja ne umem da nadjem ili se pojam religije u ovoj konferenciji
razlikuje od opste prihvacenog.
- Recimo citirana patrijarhova izjava,(po meni) nema mnogo veze sa
religijom. Osim ako se racuna to sto je on vrhovni svestenik YU-
pravoslavaca.
- Takodje mnoge poruke koje sam ovde video, uglavnom spadaju u oblast
nacija, nacionalizam, politika, rat. cesto se i ne doticuci religije.
- Ako neko ima fajlu sa porukama iz duzeg perioda koje se bave religijom
barem koliko i nereligijskim temama (nacija, politka ..) molim da mi je
baci u MAIL.
jovap
------------------------------------------------
religija.150basrak,
-> #147, jovap> =-=-=-
>>> da li postoji napola trudna devojka ?
>>> Da sam sakupljac retkosti, rezultat bi bio nula , ali ne
>>> odustajem.
> - Torba ti je interesantna (znas onu pricu da je pamet kao neka
^^^^^
> torba). Antimaterija, perpetuum i polutrudna cura, ce zasigurno jos
^^^^^^
Ko o čemu... ti o malim paketima ;)))))))))
Sorry ;)))))))) , ali jel' to neka profesionalna deformacija?
religija.151madamovic,
-> #149, jovap> - Recimo citirana patrijarhova izjava,(po meni) nema mnogo
> veze sa religijom. Osim ako se racuna to sto je on
> vrhovni svestenik YU- pravoslavaca.
Sam si sebi objasnio ;)...
> - Takodje mnoge poruke koje sam ovde video, uglavnom spadaju u
> oblast nacija, nacionalizam, politika, rat. cesto se i ne
> doticuci religije.
Nažalost je tako...
Šta se može, to je naša sadašnjica...
religija.152gerber,
-> #145, madamovicYR>*> 3. Nema veze sa religijom, al' koliko vidim u SOR-u nema premeštanje
YR>*> u drugu CONF...
Ima.
religija.154bjevdjic,
PATRIJARH-JAJINCI-PARASTOS
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 26. maja (Tanjug) - Patrijarh srpski Pavle služiće
u nedelju, 28. maja, u Spomen-parku Jajinci parastos žrtvama
Banjičkog logora, streljanim u Jajincima, saopšteno je danas
sa Bogoslovskog fakulteta.
U parastosu će učestvovati i hor studenata Bogoslovskog
fakulteta, navodi se u saopštenju.
religija.155bjevdjic,
BEOGRAD-SPASOVDAN
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 30. maja (Tanjug) - Svetom arhijerejskom liturgijom,
koju će u Hramu Svetog vaznesenja Gospodnjeg u Beogradu služiti
Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle, i litijom po
ulicama glavnog grada, u četvrtak, 1. juna, biće proslavljen
pravoslavni praznik Spasovdan - krsna slava Beograđana.
To su danas na konferenciji za štampu najavili organizatori
svetkovine, naglasivši da ta slava simbolično ukazuje na stalno
uzdizanje - vaznesenje grada iz pepela i neuništivu nadu i veru
u budućnost.
Prema rečima starešine Hrama vaznesenja Gospodnjeg prote Milana
Radovanovića, značaj praznika je utoliko veći što je na taj dan
1348. obnarodovan najveći istorijsko-pravni dokument srpske
srednjevekovne države, čuveni Dušanov zakonik.
Slava se održava već 592 godine, uz povremene nasilne prekide,
a od 1992. godine građani Beograda pokrenuli su ponovo proslavu
krsne slave glavnog grada.
Posle liturgije, litija će krenuti ulicama Admirala Geprata,
Kneza Miloša i Srpskih vladara, a zaustaviće se kod Terazijske
česme gde će se održati molitva za sve Beograđane.
Posle toga, nastaviće Ulicom kneza Mihajla i kralja Petra da bi
se kod Saborne crkve održala druga molitva za poštedu od stradanja.
Zatim će litija nastaviti ulicama Kneza Sime Markovića, Pop Lukinom,
Brankovom, Narodnog fronta, Dobrinjskom do Hrama Svetog vaznesenja
gde će se održati i treća molitva u spomen svim palim junacima
Beograda.
religija.156bjevdjic,
BEOGRAD-SPASOVDAN-LITIJA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 1. juna (Tanjug) - Beogradska slava Spasovdan proslavljena
je danas svetom arhijerejskom liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi
i litijom po centralnim gradskim ulicama u kojoj su, posle
presecanja slavskog kolača, učestvovali i Njegova svetost
patrijarh srpski gospodin Pavle i potpredsednik gradske vlade
Milenko Kašanin.
Posle svete arhijerejske liturgije koju je, pored mitropolita
zagrebačko-ljubljanskog i cele Italije Jovana i episkopa timočkog
Justina, služilo više sveštenika i đakona, Njegova svetost
patrijarh Pavle pomolio se za spasenje svih ljudi, bez obzira
na njihovu veru i naciju.
Patrijarh je poručio da "danas nema boljeg rešenja od praštanja,
milosti i zagrljaja svakoga ko želi da prihvati pruženu ruku".
U Spasovdanskoj litiji, pored patrijarha, vladika i ostalog
sveštenstva, koje je nosilo crkvene barjake, ripide, zvonca,
slavsko žito i kolač, kretali su se i predstavnici Advokatske
komore, udruženja zlatara i bojadžija, kao i brojni građani.
Prošavši ulicama Admirala Geprata, Kneza Miloša i Srpskih
vladara, litija se zaustavila na Terazijama, gde je održana
molitva za zdravlje svih Beograđana, a zatim je prošla Knez
Mihailovom i Ulicom kralja Petra do Saborne crkve.
Prilikom drugog molitvenog zaustavljanja patrijarh i sveštenstvo
pomolili su za poštedu od stradanja, mir i napredak Beograda i
njegovih građana.
Litija se zatim, ulicama Pop Lukinom i Brankovom, preko Zelenog
venca i Ulicom narodnog fronta vratila u hram Svetog vaznesenja
gospodnjeg gde je održana i treća molitva - u spomen svim palim
junacima Beograda.
Proslavljanje Spasovdana kao gradske slave, uz povremene prekide,
ima tradiciju od 1403. godine, kada je Beograd postao prestoni
grad despota Stefana Lazarevića. Taj pravoslavni praznik simbolično
ukazuje na večno vaznesenje iz pepela i neuništivu nadu i veru
u budućnost.
Posle prekida od nekoliko decenija, krsna slava Beograda ponovo
se proslavlja od 1992. godine.
religija.157bjevdjic,
BEOGRAD-CRKVA-TEMELJI
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 2. juna (Tanjug) - Njegova svetost patrijarh srpski
gospodin Pavle osveštaće u nedelju, 4. juna, temelje nove crkve
u Beogradu, u naselju Medaković - Braće Jerković, na uglu ulica
Ignjata Joba i Kružnog puta.
Svetu arhijerejsku liturgiju na temeljima hrama svetog Jovana
Vladimira služiće patrijarh srpski sa više episkopa, sveštenika
i đakona, pevaće hor hrama Svetog Save, saopštila je danas uprava
tog hrama.
Sveti Jovan Vladimir, prvi kralj srpski, prvi je Srbin u srpskoj
istoriji kanonizovan za svetitelja.
Mučenički je postradao 4. juna 1016. godine u Prespi. Posekao
ga je mačem bugarski car Vladislav.
Ovo je prva crkva koja se podiže u Srbiji u čast ovog svetitelja.
Mošti svetog Jovana Vladimira sada počivaju u manastiru Šin
Đon (Sveti Jovan) u crkvi svete Marije kod Elbasana u Albaniji.
religija.158bjevdjic,
ŠVAJCARKINJE OBJAVILE RAT VATIKANU
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
čENEVA, 8. juna - Švajcarski gardisti poznati su u svetu po
tome što su već nekoliko stotina godina najpouzdaniji čuvari
Pape, a Švajcarkinje bi mogle postati najuporniji rušioci
autoriteta vrhunskog poglavara Rimokatoličke crkve.
U sva 23 katona švajcarske konfederacije katoličke vernice
povele su gromoglasnu akciju kojom traže "preuređenje kanonskog
prava", odnosno davanje prava katoličkim sveštenicima da se
žene.
"Lokalni skandal", koji je prošle nedelje izazvao bernski biskup
kad je Vatikanu ponudio ostavku zbog toga što će uskoro postati
otac, prerastao je tako u pokret za seksualna prava sveštenika,
čiji su najžešći prvoborci - žene.
Doskorašnji biskup, kome je crkva već brže-bolje našla zamenu,
čan čorž Vogel (Jan Georges Vogel), ne samo da izrasta u heroja
- u očima slabijeg pola, pre svega - nego su ga Švajcarkinje
proglasile za seksualnog velikomučenika, a pripisuju mu i vodeću
ulogu u otvaranju novog poglavlja u istoriji Rimokatoličke crkve.
Biskup je izjavio da se neće odreći Boga, ali bogami hoće Pape,
kako bi nastavio život sa voljenom ženom, ne skrivajući radost
što će uskoro postati otac, iako je katoličkim sveštenicima
zabranjeno da budu očevi, kao što im je, uostalom, zabranjen
i seks.
Biskupovo javno priznanje očinstva bilo je, ujedno, i velika
rupa u brani koja je skrivala život rimokatoličkih sveštenika.
Sad, kad je breša već provaljena, u javnost su pokuljali i
podaci o "hipokriziji katoličke crkve" i zahtevi da je "treba
okončati".
Prema podacima objavljenim u Švajcarskoj, više od sto hiljada
sveštenika već ima porod i tajnu bračnu vezu, a oni manje
hrabri našli su utehu u homoseksualizmu.
Švajcarski list "Nuvo kotidijen" čak tvrdi da se tek desetak
odsto od svih Papinih sveštenika doslovce pridržava zakletve
o celibatu.
Pokret za ukidanje celibata u Švajcarskoj sve više liče na
euforiju. U javnoj predstavi - sukobu Rimokatoličke crkve sa
vernicama - posebno uživa švajcarska protestantska većina.
(Njihovim pastorima, kao i pravoslavnim sveštenicima, brak je
dozvoljen.)
čenska katolička liga je, samo u Bernu i okolini, već prikupila
250.000 potpisa protiv celibata. Sa brojnih okruglih stolova seva
paljba kritika po konzervativnoj vatikanskoj tvrđavi. Kritičari
su se prisetili pravoslavlja (konačno) i pravoslavnih popova,
navodeći ih kao primer dobrih hrišćana - iako su oženjeni.
"Zašto i naši ne bi mogli biti takvi" - pitaju Švajcarkinje.
Švajcarski listovi, naročito u nemačkom govornom području,
podržavaju žene u pohodu na konzervativni vatikanski establišment.
Dva lista su čak sprovela ozbiljna istraživanja i tvrde da je
86, odnosno 89 katolkinja - za davanje punog prava sveštenicima
na seks, brak i porodicu.
Uvodničar "Nuvo kotidijena" upozorava da su - sudeći prema
energiji kojom žene katolkinje krče put sveštenicima u bračne
postelje - katolički kanoni toliko sazreli za reforme, da ih
treba menjati pre nego što eksplodiraju.
Papa Vojtila, ili "super papa" kako ga ovde još zovu, moraće
ozbiljno da analizira zbivanja među vernicama u Švajcarskoj. Neki
ovdašnji, dosta indiskretni izvori, tvrde da je i Vojtila u mladosti
bio nestašan i da bi, zbog toga, morao da ima razumevanje za mlade
sveštenike. Švajcarkinje skreću pažnju Papi da je "kardinalima sa
70 i 80 godina lako da ne misle na seks", a uvodničari u listovima
tvrde kako "nigde u Jevanđelju nema ni slova zabrane božjim
misionarima da se žene" i dodaju da je Jevanđelje jače od Pape.
religija.159bjevdjic,
CRKVA-PATRIJARH-PRAZNIK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 10. juna (Tanjug) - Patrijarh srpski gospodin Pavle na
sutrašnji praznik Trojice, koji se još zove silazak Svetog Duha
na Apostole, služiće liturgiju u crkvi Svete trojice (Gospodara
Vučića) u Beogradu.
Ovaj praznik ima i treći naziv - Pedesetnica i to zato što
je događaj koji se toga dana desio, "pao" na jevrejski praznik
Pedeseticu i što je od Hristovog vaskrsenja do tada prošlo
50 dana.
U pedeseti dan po vaskrsenju i deseti dan po vaznesenju, prema
predanju, izlila se blagodet Svetog Duha na učenike Hristove
i napunila ih snagom da Hristov zakon na zemlji utvrde.
Tako se ispuni ono što je Isus svojim učenicima pred odlazak
na nebo obećao - sila Svetog Duha počela je da deluje jer je,
kaže predanje, na hiljade ljudi prihvatilo Hristovu nauku.
Ovaj praznik ustanovili su još apostoli i slavi se u nedelju.
Pošto je prema hrišćanskom predanju Bog sin obećao da će
poslati Svetog Duha, a Otac to dozvolio, sva tri lica božija
učestvuju u tom događaju i zato se praznik i zove Trojstvo.
Ovog dana crkve se kite zelenim grančicama i posipaju travom,
kao na jervrejsku Pedesetnicu.
Praznik se dovodi u vezu sa prehrišćanskim vremenima, dok
su Srbi jos bili mnogobošci i imali praznik žetve, radosti
i ljubavi, kada su se pevale pesme o ženidbi i o dečijoj
radosti. Te pesme značile su da je dunuo novi prolećni dah
pritajene ljubavi inspirisane prirodom.
Srpska pravoslavna crkva praznik Trojice slavi tri dana. Prvi
dan se zove silazak Svetog Duha na apostole, drugi je Duhovski
ponedeljak, a treći Duhovski utorak.
religija.160jovap,
-> #158, bjevdjic
> Protestantski i pravoslavni svestenici nisu pod celibatom
- A pravoslav. kaludjeri (ce)?
> Jevandjelja ne pominje celibat
- Zaista ne pominju. Medjutim sve religije su bazirane na dogmama a
ne na Jevandjelju. Kad ne bi bilo tako, u NAJMANJU ruku postojala bi
samo JEDNA hriscanska religija.
---------------------------------------------------------------------
Prateci ovu temu od marta ove godine, zapazio sam da je aktivnost
naglo pala pre oko mesec dana. Istina, ranije su poruke bile pre na
temu NACIJA, POLITIKA, RAT nego religija. Slobodan sam da zakljucim
kako tema RELIGIJA ima jako malo zainteresiranih, bas me zanima koliko.
Mozemo li se nekako prebrojati ?
JovaP
religija.162bjevdjic,
-> #160, jovap██ Prateci ovu temu od marta ove godine, zapazio sam da je aktivnost
██ naglo pala pre oko mesec dana. Istina, ranije su poruke bile pre na
██ temu NACIJA, POLITIKA, RAT nego religija. Slobodan sam da zakljucim
██ kako tema RELIGIJA ima jako malo zainteresiranih, bas me zanima koliko.
Verovatno su neki trenutno otišli (nadam se) zbog prevelikog "šuma" koji
je nedavno bio prisutan u moru poruka (čaršava) koje nisu imale veze sa
religijom! :(
religija.163supers,
-> #160, jovap>> Mozemo li se nekako prebrojati ?
Tvoja sklonost ka prebrojavanju & sistematizovanju je fascinantna...
religija.164bjevdjic,
RUMUNIJA-PRVOSLAVNA CRKVA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BUKUREŠT, 12. juna (Tanjug) - Patrijarh Rumunske pravoslavne
crkve Teoktist posetiće od 15. do 20. juna Srpsku pravoslavnu
crkvu, saopštio je danas Dr Mihael Tica, savetnik za međunarodne
crkvene odnose.
Patrijarh Teoktist će osim Beograda posetiti i Banatsku, Bačku
i Sremsku eparhiju, a razgovaraće i s rumunskim prvoslavnim
vernicima i sveštenicima okupljenim oko Vikarijata Pravoslavne
crkve jugoslovenskih Rumuna u Vršcu. Takođe se predviđa da
poglavar Rumunske pravoslavne crkve služi u nedelju 18. juna
Svetu arhijerejsku liturgiju u spomen Hramu Svetog Save na
Vračaru.
Predstavnik Rumunske crkve kaže da će poseta biti dobrim
delom posvećena jedinstvu pravoslavlja i oceni pokušaja
američko-katoličko-muslimanske koalicije da ugrozi pravoslavlje.
Posledice delovnja takve koalicije se najviše osećaju na
teritoriji prethodne Jugoslavije - naglasio je dr Tica.
Pošto je istakao da je reč o prvom bilateralnom susretu na
najvišem nivou, savetnik rumunskog patrijarha je izjavio:
"Osim razgovora s patrijarhom Pavlom o položaju pravoslavnih
naroda danas u svetu, patrijarh Teoktist će se upoznati i
s problemima srpskog naroda u celini, posebno s nesrećom
ljudi koji nevini stradaju u vojnom konfliktu.
Naša crkva je i u ovim trenucima uz sestrinsku Srpsku
pravoslavnu crkvu, uz Srbiju. To su naša braća s kojima
vekovima imamo dobre odnose i u stotinama godina dugoj
istoriji punoj žrtava i patnji uzajamno smo se pomagali"
- rekao je savetnik rumunskog patrijarha.
religija.165bjevdjic,
PRVA BRVNARA U ŠUMADIJSKOJ EPARHIJI
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
ARANĐELOVAC, 13. juna (Tanjug) - Svetom arhijerejskom liturgijom,
koju je služio episkop šumadijski gospodin Sava sa sveštenstvom,
danas je u Venčanima kraj Aranđelovca osveštena novosagrađena
crkva brvnara, prva u šumadijskoj eparhiji.
Sagrađena je na temeljima stare crkve brvnare iz prve polovine
19. veka, u kojoj se, po naredbi kneza Miloša, drugi put oženio
prota Mateja Nenadović udovicom Jokom, iz obližnjeg sela Ranilovića.
Po tom venčanju selo je nazvano Venčani.
Gradnju crkve su pomogli Rudarsko-energetski kombinat "Kolubara",
koji je obezbedio kompletnu mehanizaciju, materijal i radnu snagu,
žitelji Venčana i aranđelovačka opština.
Osvećenju crkve brvnare u Venčanima prisustvovalo je više od 700
žitelja šumadijskog i kolubarskog kraja.
religija.166bjevdjic,
DOPUTOVAO RUMUNSKI PATRIJARH TEOKTIST
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 15. juna (Tanjug) - Rumunski patrijarh Teoktist doputovao
je danas popodne u petodnevnu zvaničnu posetu Srpskoj pravoslavnoj
crkvi (SPC) i srpskom patrijarhu Pavlu.
Poglavara Rumunske pravoslavne crkve na surčinskom aerodromu
dočekali su patrijarh Pavle i članovi Svetog sinoda, a svečana
dobrodošlica visokom gostu priređena je u crkvi Svetog Aleksandra
Nevskog u centru Beograda.
Patrijarh Pavle pozdravio je visokog gosta u tom hramu u ime SPC,
vernika i srpskog naroda, sa izrazima bratske ljubavi. Rumunski
patrijarh je izrazio saosećanje rumunske crkve i naroda sa
stradanjem i nevoljama kroz koje prolazi srpski narod.
religija.167ndragan,
-> #162, bjevdjic/ Verovatno su neki trenutno otišli (nadam se) zbog prevelikog "šuma"
/ koji je nedavno bio prisutan u moru poruka (čaršava) koje nisu imale
A i g. Ninković nešto... da nije otišao u onu, kako se zvaše, Karaguu?
Neke zanimljive stvari je ostavio nedorečene, kako ono reče, "na to može
da se odgovori na dva načina...", i ode. Ne znam da li je ćutanje jedan
od ta dva načina, ili čak treći?
religija.168bjevdjic,
CRKVA-TEOKTIST-LITURGIJA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 18. juna (Tanjug) - Patrijarh rumunski Teoktist
i patrijarh srpski Pavle danas su u crkvi Svetog Marka
u Beogradu služili svetu liturgiju, a nakon toga održali
besede i razmenili poklone.
Patrijarh Teoktist je pozvao patrijarha Pavla da u oktobru
ove godine dođe u posetu Rumunskoj pravoslavnoj crkvi.
Osvrćući se na teška vremena, u kojima živi i srpski
i rumunski narod, patrijarh Teoktist je rekao da se broj
mučenika poslednjih godina povećava.
U Rumuniji je, kako je rekao, 1989. godine u revoluciji
poginuo veliki broj mladih ljudi, a srpski narod "danas
u Bosni strada radi vere pravoslavne i pravde", naglasio
je rumunski patrijarh.
Patrijarh Teoktist, koji je juče posetio Republiku Srpsku,
rekao je da je bio blizu zone "gde se gube životi i stradaju
i pravoslavni i drugi, a svaka smrt donosi bol". "žitav svet
ima teškoća i zato se molimo da se utišaju vetrovi rata",
rekao je patrijarh Teoktist.
Patrijarh Pavle je u svojoj besedi apelovao na sve one
koji mogu da pomognu kako bi se rat u Bosni zaustavio.
"Ova vaša poseta učvršćuje veze u jedinstvu zajedničke
nam vere pravoslavne. Vaša ljubav prema našem narodu, koji
strada u nesrećama međuetničkog građanskog rata, i poseta
tome stradalnom narodu u Bosni i vaše molitve Bogu da
pošalje pravedan mir srpskom narodu i stradalnicima drugih
zaraćenih strana, pokazuju veličinu vaše duše i rumunskog
naroda", rekao je patrijarh Pavle.
Patrijarh Pavle je gostu iz Rumunije poklonio ikonu
Bogorodice, a od njega je na poklon dobio ikonu rumunskog
svetitelja Antima.
religija.169bjevdjic,
PRIŠTINA-DUHOVNA BAŠTINA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
PRIŠTINA, 18. juna (Tanjug) - U manastiru Crna Reka,
u Ibarskom Kolašinu, danas je održana liturgija posvećena
Svetom Petru Koriškom, prvom srpskom pustinjaku i podvižniku.
Povodom dana ovog svetitelja juče je posle više vekova
u isposnici Svetog Petra Koriškog, u Koriši kod Prizrena,
takođe održana liturgija. Liturgiji su prisustvovali brojni
Srbi iz Prištine, Prizrena, Orahovca i drugih krajeva koji
su organizovano došli na to pustinjačko mesto.
Petar Koriški je živeo u prvoj polovini 13. veka. Rođen
je u hvostanskom selu Unjemiru, desetak kilometara od
Kline, a podvizivao se u Koriškoj pustinji i isposnici.
Njegovo žitije je napisao čuveni srpski srednjovekovni
književnik Teodosije Hilandarac. U poslednja tri veka mošti
Svetog Petra Koriškog čuvaju se u manastiru Crna Reka.
religija.170bjevdjic,
CRKVA-TEOKTIST-ODLIKOVANJE
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 18. juna (Tanjug) - Patrijarh srpski Pavle danas je
u srpskoj Patrijaršiji odlikovao rumunskog patrijarha Teoktista
ordenom Svetog Save Prvog reda.
Na predlog patrijarha Pavla, Sveti sinod Srpske pravoslavne crkve
je odlikovao i mitropolita (rumunskog) banatskog Nikolaja ordenom
Svetog Save Drugog reda, zatim protojereja Konstanitna - ordenom
Svetog Save Trećeg reda, kao i protojereja Mojsija - rumunskog
pravoslavnog vikara u Vršcu, ordenom Svetog Save Trećeg reda.
Tim povodom, u Patrijaršiji je večeras održan prijem na kome
je patrijarh Pavle rekao da je rumunski patrijarh odlikovan
"za sve što je činio za dobro opšte i dobro crkve pravoslavne".
"Vaša poseta u ovo teško vreme za srpski narod, učvršćuje
naše dve jednoverne crkve i narode i pokazuje širinu i dubinu
hrišćanske duše i srca Vašeg kao patrijarha i blagočestivog
naroda rumunskog".
Patrijarh Teoktist se zahvalio na ovom visokom priznanju i rekao:
"Mi smo dve samostalne, pravoslavne crkve i služimo našim
narodima i večnim istinama. Bog nam je dao slobodu, a ta
sloboda značila je i mnoge žrtve kod nas u Rumuniji, a i u
Bosni gde stradaju ljudi raznih vera".
Te žrtve su temelj naše vere i učenje za budućnost, jer
bićemo svi pitani - šta smo uradili sa slobodom koja je bila
plaćena ljudskim životima", rekao je patrijarh Teoktiost i
upozorio da svi zajedno treba da činimo sve što je u našoj
moći da bi krvoproliće prestalo.
religija.171bjevdjic,
HIMNA BOčE PRAVDE ÜŐĆÉü éĺłç ôöüâůç
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Bože pravde, ti što spase é˛Ŕš ˇ˘ßŃňš, ÷ŕ ■÷˛ §ˇß§š
Od propasti do sad nas, ĺň ˇ˘˛ˇß§÷ŕ ň˛ §ßň ß§,
žuj i od sad naše glase ť°Ű ŕ ˛ň §ßň ß■š ńÝß§š
I od sad nam budi spas! Ő ˛ň §ßň ß´ Ô°ňŕ §ˇß§!
Moćnom rukom vodi, brani Ʋ¸˛´ ˘°ý˛´ Ѳňŕ, Ô˘ßŕ
Budućnost srpske brod, é°ň°¸˛§÷ §˘ˇ§ýš Ô˘˛ň,
Bože spasi, Bože hrani é˛Ŕ𠧎ߧŕ, é˛Ŕš ˙˘ßŕ
Srpskog Kralja, srpski rod! Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň!
Složi srpsku braću dragu ĽÝ˛Ŕŕ §˘ˇ§ý° Ԣ߸° ň˘ßń°
Na svaki dičan, slavan rad: Éß §Ńßýŕ ňŕŘß, §ÝßŃß ˘ßň:
Sloga biće poraz vragu, ĽÝ˛ńß Ôบ ˇ˛˘ßÚ Ń˘ßń°,
A najjači srpstvu grad! ü ßŰŰßŘŕ §˘ˇ§÷Ѱ ń˘ßň!
Nek na srpstva blista grani Éšý ß §˘ˇ§÷Ńß ÔÝŕ§÷ß ń˘ßŕ
Bratske sloge zlatan plod, é˘ß÷§ýš §Ý˛ńš ÚÝß÷ß ˇÝ˛ň,
Bože, spasi, Bože, hrani é˛Ŕš, §ˇß§ŕ, é˛Ŕš, ˙˘ßŕ
Srpskog Kralja, srpski rod! Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň!
Nek na srpsko vedro čelo Éšý ß §˘ˇ§ý˛ Ńšň˘˛ ؚݲ
tvog ne padne gnjeva grom, ÷Ѳń š ˇßňš ń˝šŃß ń˘˛´,
Blagoslovi Srbu selo, éÝßń˛§Ý˛Ńŕ Ľ˘Ô° §šÝ˛,
Polje, njivu, grad i dom! ô˛ţš, ˝ŕѰ, ń˘ßň ŕ ň˛´!
Kad nastupe borbe dani, îßň ß§÷°ˇš Ô˛˘Ôš ňßŕ,
K pobedi mu vodi hod, î ˇ˛Ôšňŕ ´° Ѳňŕ ˙˛ň,
Bože, spasi, Bože hrani é˛Ŕš, §ˇß§ŕ, é˛Ŕš ˙˘ßŕ
Srpskog Kralja, srpski rod! Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň!
Iz mračnoga sinu groba, ŐÚ ´˘ßزńß §ŕ° ń˘˛Ôß,
Srpske krune novi sjaj, Ľ˘ˇ§ýš ý˘°š ˛Ńŕ §ŰßŰ,
Nastalo je novo doba, - Éß§÷ßݲ Űš ˛Ń˛ ň˛Ôß, -
Novu sreću, Bože, daj! ɲѰ §˘š¸°, é˛Ŕš, ňßŰ!
Kraljevinu srpsku brani, î˘ßţšŃŕ° §˘ˇ§ý° Ô˘ßŕ,
Petvekovne borbe plod, ôš÷Ńšý˛Ńš Ô˛˘Ôš ˇÝ˛ň,
Srpskog kralja, Bože, hrani, Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, é˛Ŕš, ˙˘ßŕ,
Moli ti se srpski rod! ƲÝŕ ÷ŕ §š §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň!
religija.172supers,
-> #171, bjevdjic>> HIMNA BOčE PRAVDE ÜŐĆÉü éĺłç ôöüâůç
>> ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Toliko o razdvojenosti crkve & države.
religija.173bjevdjic,
SRBIJA-RUMUNIJA-CRKVA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 20. juna (Tanjug) - Protojerej Konstantin Prvi izjavio
je danas, u ime rumunskog patrijarha Teoktista, koji danas završava
posetu patrijarhu Pavlu, da je susret dva crkvena poglavara bila
obostrana želja koja izražava prijateljstvo rumunskog i srpskog
naroda.
Protojerej Konstantin i vladika bački Irinej, u ime rumunskog
i srpskog patrijarha, koji će se u oktobru ponovo susresti u
Bukureštu, najavili su na konferenciji za štampu u Srpskoj
patrijaršiji da će sutra biti objavljeno zajedničko saopštenje
dva patrijarha - apel za mir na prostorima prethodne Jugoslavije.
Vladika Irinej je podsetio da je predsednik Republike Srbije
Slobodan Milošević, prilikom nedavnog susreta s patrijarsima,
izrazio uverenje u podršku Rumunske pravoslavne crkve za
uspostavljanje trajnog mira.
Protojerej Konstantin, direktor patrijaršijske kancelarije
u Bukureštu, rekao je da "rumunski patrijarh podržava nastojanja
predsednika Miloševića za što skoriji prestanak krvoprolića,
jer Bog je jedan za sve narode.
"Rumunski narod saoseća sa stradanjem bratskog srpskog naroda
s kojim ima zajedničku istoriju, pravoslavnu veru i dvomilenijumsku
duhovnu povezanost. To su oba patrijarha stalno isticala tokom
nedavnih poseta zvorničko-tuzlanskoj eparhiji i Bijeljini, kao
i šumadijskoj i žičkoj eparhiji", naglasio je protojerej Konstantin.
"Naša dva susedna naroda oduvek su živela u miru", rekao je on
i naglasio da "zato i mogu biti primer prijateljstva svim drugim
narodima".
Podsetivši da su oba patrijarha istovremeno jedan drugom poslala
poziv za posetu, vladika Irinej je rekao da to ukazuje da izazovi
današnjice daju poseban značaj redovnom susretu dvojice crkvenih
poglavara.
On je ocenio da taj susret "u današnjem kriznom vremenu znači
da su dve povesne crkve, oslobođene političkih i ideoloških
stega koje su ih decenijama držale u izolaciji, ponovo otkrile
puteve suštinskog jedinstva koje nikakvim silama ne može biti
dovedeno u pitanje".
"O tome svedoči i jedinstven stav o problemima koji nas tište,
jer naše crkve su jedno telo", rekao je on i podsetio da je
"još apostol Pavle svedočio da kada jedan ud tela strada - i svi
ostali delovi stradaju".
Odgovarajući na pitanja novinara o inicijativi Pape Jovana Pavla
Drugog za ujedinjenje pravoslavne i rimokatoličke crkve, protojerej
Konstantin i vladika Irinej rekli su da je u prirodi pravoslavlja
da teži jedinstvu celog hrišćanskog sveta, ali da to ne znači da
se unapred i automatski može prihvatiti bilo kakav koncept.
Pravoslavna crkva će voditi dijalog s rimokatoličkom i svim
drugim verskim zajednicama, ali neće dopustiti relativizaciju
osnovnih postulata hrišćanske vere, dodali su predstavnici
rumunskog i srpskog patrijarha.
religija.174jovap,
>> Verovatno su neki trenutno otisli (nadam se) zbog prevelikog "suma"
>> koji je nedavno bio prisutan u moru poruka (carsava) koje nisu imale
>> veze sa religijom! :(
- Slazem se da nisu imale veze sa religijom, ali po svemu sudeci tema
religija je Sezamovcima nezanimljiva. Jer prosto prenosenje vesti iz
drugih medija o religioznim sluzbenicima, sto se sad dogadja ovde, za
mene nije neki dobitak na kvalitetu.
- Naravno, da nisam protiv toga da se prenose vesti iz religioznog
zivota, kako se sada radi, za sve one koje to zanima. Ali ja te vesti
sretnem na drugoj strani i ovde su mi nepotrebni 'duplikat'.
>> Tvoja sklonost ka prebrojavanju & sistematizovanju je fascinantna...
- Ne vidim zasto bi to bio neki feler, cak i bez ikakvih objasnjenja,
ali kako tvoja opaska ima i element razmrdavanja teme, evo objasnjenja:
- Religija, makar imala samo istorijski znacaj (sto nije daleko)
trebala bi da ima mnogo vise zainteresovanih. A ispada da nas je svega
nekoliko. Buduci da sam ja jos i ateista (ateista koji se interesuje za
religiju, prilicno redak 'zver' moracete priznati), zaista nemam sta da
trazim u temi gde su svi ostali religiozni, osim ako ....
- Pa, eto to vam je moje objasnjenje.
poz Jova
religija.175bjevdjic,
CRKVA-APEL
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 21. juna (Tanjug) - Patrijarh rumunski Teoktist
i patrijarh srpski Pavle objavili su zajedničku poruku javnosti
u kojoj su "uputili apel svoje savesti i pastirske odgovornosti
svim odgovornim činiocima na tlu bivše Jugoslavije i u svetu
da učine sve što je u njihovoj moći da se na ovim prostorima
ponovo uspostavi mir".
Rumunski patrijarh Teoktist juče je završio posetu Srpskoj
pravoslavnoj crkvi i patrijarhu srpskom Pavlu.
Dva patrijarha u poruci javnosti kažu da im je "Svedobri
i Svemogući Bog pomogao da nekoliko dana, od 15. do 20. juna,
provedu zajedno na srpskoj zemlji".
"Gde god smo bili svuda smo uočili snažnu veru srpskog naroda,
njegovu nadu i spremnost na žrtvu, ali i teskobu i zabrinutost",
kaže se u ovoj poruci.
"Prirodno je i što nismo mogli a da ne zapazimo suze žalosnice
nevolje i nesreće proistekle kao posledica tragičnih međuetničkih
sukoba na tlu ranije Jugoslavije, osobito pak kao posledica rata
što hara u Bosni i Hercegovini", kažu dva patrijarha.
Zato upućuju apel "za prestanak rata, kako smrt više ne bi
neumoljivo odnosila živote ne samo boraca svih zaraćenih strana
nego i nedužnog civilnog stanovništva, žena i dece, starih,
bolesnih i nemoćnih...".
Rumunski i srpski patrijarh istakli su u poruci i da ova "dva
bratska, jednoverna, naroda ne samo što nikada nisu ratovala
jedan protiv drugoga - nego mogu da služe kao primer za ugled
i na Balkanu i u Evropi, naročito danas, kako susedni narodi
mogu i treba da žive i da sarađuju".
religija.176jovap,
SVI KATOLICI OSIM ATEIASTA - POLITIKA 23 jun
Prema 'POLITICKOM VODICU KROZ HRVATSKU' (Leksis - ZG) :
U vladi (Hrvatske) su od 21PPPPPP clana, njih 20 Hrvati rimokatolici ...
----------------------------------------------------
religija.177kdrazan,
-> #160, jovap<=> Prateci ovu temu od marta ove godine, zapazio sam da je aktivnost
<=> naglo pala pre oko mesec dana. Istina, ranije su poruke bile pre na
<=> temu NACIJA, POLITIKA, RAT nego religija. Slobodan sam da zakljucim
Na žalost - istina :((( Poruke koje su bile zaista vezane za religiju
mogu se prebrojati na prste... Hajde da mijenjamo stvar !!!
<=> kako tema RELIGIJA ima jako malo zainteresiranih, bas me zanima koliko.
Ja sam pokušao sa ubacivanjem nekih tekstova, no vjerovatno je to
auditorijumu bilo prenaporno i dosadno, pa sam odustao... Mnogo bih volio
da se o svemu "tome" malo više piše, bez tenzija, IGNORE-ova itd.
... ako može. naravno ...
<=> Mozemo li se nekako prebrojati ?
Evo, počni sa mnom :)))))
gpa#aH.
religija.178avvocato,
-> #177, kdrazangree><=> Mozemo li se nekako prebrojati ?
gree>
gree> Evo, počni sa mnom :)))))
I ja sam tu, ali molim vas, nemojmo se oslanjati samo na kršćanstvo,
pravoslavlje i tripove tipa "to nije naše". Ako Boga ima, ima ga samo u jednom
primerku, a kako ga ko tumači, njegov problem.
XXX
Gricko
religija.179jeremy,
'Možemo li se nekako prebrojati?'
Evo i mene ubeležite
-Jeremy-
religija.180bjevdjic,
PRAZNIK SVIH PRAVOSLAVNIH VERNIKA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 27. juna (Tanjug) - Pravoslavni vernici sutra
proslavljaju veliki praznik Vidovdan, a pravoslavni Srbi
i Svetog velikomučenika Cara Lazara i srpske svete mučenike
pale na Kosovu na Vidovdan 1389. godine.
U svim pravoslavnim hramovima sutra se služi sveta arhijerejska
liturgija, parastos kosovskim junacima i svim vojnicima izginulim
u dosadašnjim ratovima.
Vidovdan je u crkvenom kalendaru označen crvenim slovom, što
znači da je to takozvani zapovedni praznik koji praznuju svi
pravoslavni vernici a ne samo oni kojima je tog dana slava.
U narodu je ovaj praznik i pre Kosovske bitke 1389. uživao
veliki ugled, jer se svetac po kome je dobio ime - Sveti Vid,
oduvek smatrao čudotvorcem i isceliteljem, naročito u lečenju
vida. Po narodnim predanjima Sveti Vid, čije se mošti čuvaju
u Pragu, leči od svih očnih bolesti a slepima omogućava da
progledaju.
Mnogo je narodnih običaja vezanih za Vidovdan.
Na Vidovdan u mnogim srpskim krajevima iznosile su se
haljine i odeća na vazduh da se provetre, što će onome čiji
su, obezbediti da čitave godine bude viđen, zapažen i cenjen,
gde god se pojavio.
Pošto je Vidovdan veliki praznik, narod je verovao da će
svako ko toga dana bude radio u polju, a žene plele, šile
ili se bavile ostalim poslovima, osim oko spremanja hrane,
biti kažnjen.
Nekada, dok su se Srbi držali pravoslane tradicije i starih
običaja, na Vidovdan se nije ni igralo ni pevalo, u znak
poštovanja svete uspomene na Cara Lazara i kosovske junake.
Stari ljudi pričaju da se na Vidovdan u polju vode promene,
pa od bistrih počnu teći crvene, jer je mnogo srpske krvi
proliveno od Kosova do danas.
Oni tvrde da se glas kukavice, koja je od Mladenaca počela da
kuka za junacima izginulim na Kosovu, čuje samo do Vidovdana.
religija.181bjevdjic,
VATIKAN-VARTOLOMEJ-POSETA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
RIM, 27. juna (Tanjug) - Carigradski ekumenski patrijarh
Vartolomej Prvi doputovao je danas u višednevnu posetu Vatikanu,
gde će sa papom Jovanom Pavlom Drugim razgovarati o popravljanju
odnosa između "istočne i zapadne crkve", odnosno pravoslavlja
i katoličanstva.
Susret poglavara vaseljenske patrijaršije i rimskog pape bio
je veoma srdačan. Najveći hrišćanski dostojanstvenici su se
zagrlili i međusobno oslovili sa "brate", što je ovde posebno
zapaženo.
To je treći susret najviših ličnosti pravoslavlja i katoličanstva
nakon rascepa jedinstvene hrišćanske crkve, takozvane, velike
šizme 1054. godine, nakon čega je među njima vladao pravi
"hladni rat".
"Led" je donekle počeo da se topi 1967, zvaničnom posetom
ekumenskog patrijarha Atinagore tadašnjem papi Pavlu Šestom,
da bi tačno 20 godina nakon toga u poseti Vatikanu, kao gost
pape Jovana Pavla Drugog, boravio patrijarh Dimitrije Prvi.
Poseti Vartolomeja Prvog dat je u Rimu veliki publicitet, uz
osnovnu procenu da se radi o "odzivu na papino zalaganje da
u susret velikom jubileju 2.000 godina od Hristovog rođenja,
dođe do značajnog približavanja, ako ne i ponovnog ujedinjavanja
istočne i zapadne hrišćanske crkve".
Put ka tom cilju se, međutim, procenjuje kao "trnovit" a dijalog
između Jovana Pavla i Vartolomeja najavljuje kao "veoma težak".
religija.182jovap,
=95/6/28==============================================================
> Hajde da MIJENJAMO STVAR !!!
> Ja sam pokusao sa ubacivanjem nekih tekstova, pa sam odustao
> Voleo bih da se o svemu "tome" malo vise pise,
> bez tenzija, IGNORE-ova itd. ... ako moze. naravno ...
- PREBROJAVANJE.
- Do sada nas je cetvoro, 'prebrojanih'.
- U periodu od dva meseca (april - jun) u temi je usestvovalo 30-ak
- usera, pa se moze desiti da se jos neko javi. Naravno, nije obavezno
da se eksplicitno 'prebroji' - dovojno je da ucestvuje. No, videcemo.
- Mi naravno mozemo odmah probati da MIJENJAMO STVAR. Predlazem da
neko vreme - svako kaci tekstove po svojoj volji, cak i sa tenzijama i
IGNOR-vima. Kako je i do sada bilo. A mi, prebrojani, mozemo naprimer
formiarti grupu, pa u grupu prenostiti preciscene tekstove, bez tenzija
i IGNOR-ova, recimo. O ostalim detaljima kasnije.
- Sada posebno pozivam <kdrazan>-a da okaci neki od tekstova od
kojih je odustao.
------------------------------
>> nemojmo se oslanjati samo na krscanstvo, i tripove tipa "to nije
>> nase".
- PRAVILNIK - STATUT - ??????????
- Naziv ove teme je RELIGIJA - a ne KRSCANSTVO - pa sam apsolutno
za to da tako ostane i u (nasoj) praksi.
- Ni ja ne volim logiku 'to nije nase' - ali nemamo nacina da
sprecimo one koji je imaju da to ovde i iskazu. A kad bimo i imali, ja
bih bio protiv. Sloboda iznosenja misljenja je ispred svega ostalog,
mislim . Ali, ako budemo preciscavali tekstove, mozemo se dogovoriti o
nekim kriterijima, pa ....
- U prilog ovom stavu, podsecam da je prvi reply na predlog za
prebrojavanjem bio sa (blagom) negativnom konotacijom, ali od toga nije
nastala nikakva steta. Pre ce biti da je bilo neke koristi
(razmrdavanje).
- Uopste uzev, mislim da bi bilo korisno da napravimo neki sistem
za ocennjivanje svih ili bar nekih tekstova, ali otom potom.
- Na kraju, kao steo sam negde vec pomenuo, posebno me
zaintrigirala Isusova 'doktrina'. Uzecu za primer, pricu o kopanju
vinograda. Ko je ne zna - moze je dobiti MAIL-om.
- Ako je neko naisao na slicnu logiku u nekoj drugoj religiji,
ne bi bilo lose da je 'okaci' ovde.
Poz. JovaP
==============================================================95/6/28
religija.183bjevdjic,
SRDAžAN SUSRET - TEčAK DIJALOG
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
RIM, 29. juna (Tanjug) - Hoće li svi hrišćani, ili bar njihove
dve najveće crkve, Pravoslavna i Katolička, ponovo ujedinjeni
proslaviti "veliki jubilej", 2.000 godina od Hristovog rođenja,
za šta se, bar na rečima, sve češće i upornije zalaže Papa Jovan
Pavle Drugi?
To prilično smelo pitanje posebno je aktuelizovao boravak u Rimu
ekumenskog patrijarha iz Carigrada Vartolomeja Prvog, čiju je
posetu "Svetoj stolici", na poziv Pape Vojtile, zvanični Vatikan
okarakterisao kao "krupan korak ka približavanju istočne i zapadne
crkve i uspostavljanju jedinstva koje je među njima postojalo
u prvom milenijumu".
Sudeći po srdačnosti susreta dve prve ličnosti pravoslavlja
i katoličanstva - dug zagrljaj i međusobno oslovljavanje sa "brate"
- moglo bi se reći da je ostvarivanje gotovo hiljadugodišnjeg cilja
na dobrom putu. Međutim, ovdašnji bolji poznavaoci aktuelnih prilika
i istorije procenjuju da je taj put "posut trnjem", uz obaveznu
napomenu da je carigradski patrijarh samo formalno "prvi po časti"
među četrnaest poglavara autonomnih pravoslavnih patrijaršija
u svetu.
No bez obzira na rezerve, poseti Vartolomeja Prvog pridat je
u Rimu veliki značaj i publicitet, kako i priliči tek trećem
susretu u ovom milenijumu poglavara Vaseljenske patrijaršije
i Rimokatoličke crkve nakon raskola hrišćanske crkve, odnosno
"velike šizme" između Rima i Konstantinopolja 1054 godine, koja
je izazvala gotovo hiljadugodišnji "hladni rat".
Led je počeo da se topi 1967. godine kada je u posetu Vatikanu,
na poziv tadašnjeg pape Pavla Šestog, stigao patrijarh Atinagora.
Do narednog susreta na najvišem nivou trebalo je čekati punih 20
godina, odnosno do 1987. kada su se u Vatikanu susreli Papa Jovan
Pavle Drugi i patrijarh Dimitrije Prvi.
Odnosi su se u međuvremenu kretali po sinusoidi, spuštajući se
povremeno na tačku mržnjenja, na šta su naročito uticali problemi
tzv. unijatstva, katoličkog prozelitizma, ali i oštri sukobi oko
rata na prostoru prethodne Jugoslavije.
Inicijativu za ponovno "otkravljivanje" dao je nedavno Papa Vojtila,
koji u apostolskom pismu "Orientale lumen" poziva Katoličku crkvu
da se pokaje za "najteži greh" i "veliki skandal", kako karakteriše
"šizmu" između pravoslavaca i katolika iz 1054.
On posebno insistira na odgovornosti katolika, kritikujući naročito
"aroganciju kojom su zapadnjaci u prošlosti tretirali njihovu
istočnu braću i zahtevajući od Latinske crkve da "u potpunosti
prizna i poštuje dignitet hrišćana sa Istoka".
I u poslednjoj enciklici "ut unum sint" (zato što smo jedno) Papa
Jovan Pavle Drugi otvoreno poziva na ujedinjavanje crkava, ali sa
primetnom nijansom pretenzije na primat rimskog Pape u tome.
Zato je poznati vatikanski stručnjak za dijalog sa pravoslavljem
Džon Lang okarakterisao Vartolomejevu posetu kao "hrabar korak,
koji se neće svideti Patrijaršiji u Moskvi, a neće izostati ni
oštre kritike iz crkvenih vrhuški Grčke i Srbije".
Ovde se zato smatra da je Vartolomejev "pomirljivi gest morao
neminovno biti pomešan sa njegovim oštrim replikama na delove
teksta Papine enciklike, da bi se "amortizovala" ljutnja Rusa,
Srba i Grka.
U intervjuu verskom časopisu "Renjo", uoči same posete Vatikanu,
Vartolomej žestoko kritikuje "peternalistički duh" Papine enciklike
namenjene istočnim crkvama, koja "svo hrišćanstvo meri metrom istine
sa katedre u Rimu". Vartolomej istice i to da se radi o "degeneraciji
ekumenskog dijaloga u jednoj liturgijskoj formuli, koja prikriva
antagonizam, birokratiju i prozelitizam".
No, bez obzira na te prilično teške reči, za koje se ovde smatra
da su namenjene "smirivanju pravoslavnih crkava posestrima",
Vartolomej je u Vatikanu dočekan kao "privilegovani sagovornik",
preko koga bi mogao biti otvoren široki put dijaloga sa celokupnim
pravoslavljem o prevazilaženju nesporazuma i eventualnom ponovnom
ujedinjavanju hrišćanstva.
Nesporazumi su, međutim, još veoma brojni. Ne radi se toliko
o teološkim razlikama, koje su vremenom gotovo izgubile značaj
(poput glavnog razloga za raskol - rasprave o pitanju da li Sveti
duh dolazi od sina, kao što smatra Katolička crkva), koliko o
političkim problemima i razmimoilaženjima.
Najkrupniji problem ostaju pitanja unijatstva i katoličkog
prozelitizma, kao i sukobi čisto političke prirode, od kojih
je najmarkantniji primer dijametralno suprotno gledanje na
probleme nastale raspadom SFRJ.
Papa Vojtila ipak smatra da teološki dijalog Pravoslavne i Katoličke
crkve napreduju "koracima od sedam milja" i ne krije nadu da će
doživeti njihovo ujedinjavanje.
Ako se Papini snovi kojim slučajem ostvare, jedan od onih "svih
puteva koji vode u Rim" mogao bi dobiti ime ekumenskog patrijarha
iz Carigrada Vartolomeja Prvog.
religija.184bjevdjic,
TEMELJAC ZA PRAVOSLAVNI HRAM
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
PEĆ, 1. jula (Tanjug) - U Banji kod Peći danas je počela
izgradnja crkve Svetog Jovana Krstitelja. Temelje ovog
pravoslavnog hrama osveštao je vladika raško-prizrenski
Artemije.
Predračunska vrednost crkve Jovana Krstitelja iznosi
500.000 maraka, a sredstva je obezbedio ktitor - Milorad
Rajović, direktor korporacije "Udarnik-komerc" u Peći.
Hram će se zidati kamenom i opekom, u stilu manastira
Gračanica, i biće podignut za dva meseca.
religija.185jovap,
==================================================================
Re: PREBROJAVANJE
- U medjuvremenu, dok <kdrzan> ne okaci jedan od svojih tekstova, evo
jednog pitanja:
- Najsire shvaceno, RELIGIJA ukljucuje sve oblasti ljudskog
razmisljanja, pa :
a) Ranije rasprave sa sadrzajem nacija/ politika/ rat nisu van teme.
(Druga je stvar sto mene licno to ne zanima)
b) Tema RELIGIJA - ako nema posebnih ogranicenja, kao sto je slucaj na
SEZAMu, treba da se shvati u najsirem mogucem znacenju.
Kako je sada jos i u 'stagnaciji' - bolje je kaciti bilo sta (brain
stroming) no nista, makar dok se ne 'razmrda'.
Naprimer, u temi OKO.SVETA naisao sam na interesantan opis jednog
'niza pehova dve zalutale ovcice' na putovanju od Moskve do Kijeva.
Po komentarima ispada da tamosnji auditorij nije bas odusevljen. Ako
neko ima nesto slicno, neka proba da to okaci ovde.
====================================================================
religija.186ndragan,
-> #177, kdrazan/ mogu se prebrojati na prste... Hajde da mijenjamo stvar !!!
Gde nam je g. Ninković? Da li bi neko bio ljubazan da ga potraži na
SetNetu?
religija.187ndragan,
-> #178, avvocato/ pravoslavlje i tripove tipa "to nije naše". Ako Boga ima, ima ga samo
/ u jednom primerku, a kako ga ko tumači, njegov problem.
Jedan od tih problema je i isključivost većine religija prema ostalima:
ako su svi bogovi samo pojave jednog opšteg boga, lako ćemo naći dvesta
vera koje tvrde da su oni drugi bogovi svi odreda lažni...
...međutim, to nije razlog da ih zaobilazimo (imam mnogo drugih razloga
za to :). To je _njihov_ veliki problem, pa neka ga rešavaju sami. Kad
se već toliki ljudi bave verom, držim da ljudski rad (svake vrste)
uložen u korpus religijske kulture zaslužuje da bude proučen. Baška
uticaj svega toga na sve postojeće civilizacije (zaključno sa brojem 9 :).
religija.188ndragan,
-> #181, bjevdjic/ da bi tačno 20 godina nakon toga u poseti Vatikanu, kao gost
/ u susret velikom jubileju 2.000 godina od Hristovog rođenja,
Sve i da imaju dobru nameru da se pomire i ujedine, ne bi li povratili
nekadašnje pozicije, ne verujem da će do toga doći za naših života. Oni
imaju vremena, obratiti pažnju na "20 godina". Oni računaju na vekove.
Prvih hiljadu godina su bili zajedno, pa je onda pukla tikva, pa onda
hiljadu godina svaka vaška obaška, a za sledećih hiljadu ke vidime.
religija.189bjevdjic,
CRKVA-PRAZNIK-PATRIJARH
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 6. jula (Tanjug) - Patrijarh srpski Pavle, na sutrašnji
praznik rođenja Svetog Jovana Krstitelja, služiće jutarnju
liturgiju u istoimenom hramu koji se nalazi na Centralnom
groblju u Beogradu, saopšteno je danas u Patrijaršiji.
Ovaj praznik, u narodu poznatiji kao Ivanjdan, slava je te
crkve Svetog Jovana na Centralnom groblju i zato, kako kažu u
Patrijaršiji, u njoj patrijarh služi svake godine na Ivanjdan.
Sveti Jovan, nazvan Krstitelj, zato što je u reci Jordan krstio
ljude pa i samog Hrista rođen je šest meseci pre Isusa Hrisa.
Ivanjdan je jedan od praznika posvećenih Svetom Jovanu, a njime
se obeležava rođenje Jovanovo. Prema hrišćanskom predanju
rođenje Jovanovo najavio je anđeo.
S obzirom na to da Jovanovi roditelji - sveštenik Zaharije i
žena mu Jelisaveta, dugo nisu mogli imati dece, na vest o tome
da će dobiti sina Zaharije je, kaže predanje, zanemeo. Govor
mu se povratio osmog dana po rođenju deteta.
Kada se čulo da se rodio car nad carevima tadašnji car Irod
naredio je da se pobiju sva deca do dve godine starosti.
Jovanova majka ipak je uspela da sakrije svog sina.
Nakon smrti svojih roditelja Jovan je kao veoma mlad živeo
u pustinji i postao poznat po skromnosti i vrlinama.
religija.190kdrazan,
Evo me :)))
Ne znam koliko ste zainteresovani, al'
vjerujem da bi bilo interesantno dati neki prikaz
(iz sopstvenog ugla gledanja i vjerovanja !!!)
Knjige proroka Danila i Jovanovog Otkrivenja.
Prosto je nevjerovatna (!) podudarnost
njihovih riječi sa događajima koji nas prate i
koji su nam već daleko za leđima.
Pa eto, ako nemate ništa protiv (a
zamoliću vas da kažete svoje mišljenje o svemu
tome), ja bih započeo priču:
Za neupućene, prvo proroštvo Danilovo je vezano
za san koji je usnio vavilonski car Navuhodonosor
u zenitu svoje slave. Car je, kao što najvjerovatnije
znate, usnio san koji je na njega ostavio ogroman utisak.
Međutim, car ga je zaboravio. Onda je pozvao sve mudrace
iz svog carstva (Vava like :))) i tražio od njih da mu
kažu šta je usnio i da mu ga protumače. Kao nagradu im
je obećao ogromno bogatstvo, a u protivnom - ode glava !
Naravno, niko od njih nije znao o čemu se radi, i u onom
očaju do cara dođe vijest da se u carevini nalazi jedan
Jevrej po imenu Danilo koji zna tumačiti sne. Naravno,
dovedu mu Danila i car mu složi istu priču kao i
"mudracima", a Danilo mu odgovori:
"... tajne koju car ište, ne mogu kazati caru
mudraci ni zvjezdari ni vrači ni gatari.
Nego ima Bog na nebu koji otkriva tajne i javlja
caru Navuhodonosoru što će biti do pošljetka..."
(Danilo 2.27;28)
Danilo se, naravno, molio Gospodu za milost da mu
otkrije carev san, i san mu bi otkriven !!!
To je bio početak, a stvari su dalje išle ovako:
U ovom neobičnom snu koji je Navuhodonosor primio
od Boga, je naslikan veliki kip sastavljen od različitih
metala koji predstavljaju različite imperije koje će se
pojavljivati od Navuhodonosorovih dana pa nadalje.
Glava kipa je bila od zlata, grudi i ruke od srebra,
trbuh i bedra od bakra, noge od gvožđa, a stopala od gvožđa i
gline. Jedan ogroman kamen je pao sa neba, zdrobio stopala
tom kipu i kip pretvorio u prah:
" Ti, care, vidje a to lik veli; velik biješe lik
i svjetlost mu silna, i stajaše prema tebi, i strašan
biješe na očima. Glava tome liku biješe od čistoga
zlata, prsi i mišice od srebra, trbuh i bedra od mjedi,
goleni mu od gvožđa, a stopala koje od gvožđa, koje od
zemlje. Ti gledaše dokle se odvali kamen bez ruku, i
udari u lik u stopala mjedena i zemljana, i satr ih.
Tada se satr i gvožđe i zemlja i mjed i srebro i zlato,
i post sve kao pljeva na gumnu u ljeto, te odnese vjetar,
i ne nađe mu se mjesto;
a kamen, koji udari lik, posta gora velika i ispuni svu
zemlju."
(Danilo, 2,31-35)
Eto, toliko za sada. Vi mi recite da l' vam je ovo
interesantno, pa ako hoćete - pisaću još, a ako ne, da vam ne
punim džabalesku padove :))))
Mnogo pozdrava od
gpa#aHa.
religija.191jovap,
-> #187, ndragan1 > ..imam mnogo razloga za zaobilazenje religija
2 - Daj par komada, kao primer, tek onako
3 > .. drzim da religija zasluzuje proucavanje
4 - Mislim da je to vazna, mozda i glavna svrha teme
5 > ..uticaj na sve postojece civilizacije (zakjucno sa 9)
6 - Ako si mislio na teme ove konf. - mislim da se i preostale
dosta lako daju ukljuciti. Ovim samo zelim da potvrdim 5 >>.
---------
7 >> CRKVA-PRAZNIK-PATRIJARH
8 - Ako je ovo 'Ref' - trebalo bi da svi tako radimo. Medjutim mislim
da bi bilo 'blize kuci' da je treca odrednica - JOVAN KRSTITELJ,
jer je to centrlna tema i veci deo teksta.
9 >> ... Krstitelj je rodjen sest meseci pre Isusa ...
10 - Sam po sebi navod, kao odlomakiz sture biografije J. K. je tacan.
Medjutim, ako se cita 'original' dobije se dosta drugacija slika.
Evo naprimer kako bih ja napisao taj odlomak:
CRKVA - IVANDAN - SVETI JOVAN
Jovanovi roditelji su bili veoma pobozni. Zaharije je bio seoski
pop i stalno se molio da mu Bog podari sina. Kad su ga zahvatile
godine, izgubio je svaku nadu.
No, jednog dana, dok je on po obicaju vrsio sluzvu u crkvi,
vernici koji su opet prema obicaju cekali van, zapaze da ga predugo
nema. Kad je izasao, nije mogao da govori, vec im je napisao da mu je
andjeo preneo bozju poruku da ce dobiti sina. Kad je upitao andjela,
kako je to moguce kad on prema godinama ....- andjeo ga je kaznio
oduzimanjem govora sve do dana kad se uveri u bozju moc.
Ljudi su vrteli glavama i razisli se. Kad se (kojih 6, 7 meseci
kasnije) Zahariju rodio sin, vratila mu se moc govora.
Zaharije je sina vaspitavao u strogom religioznom duhu, tako da je
ovaj jedva cekao 30 rodjendan, kako bi opet po 'Zakonu' mogao da se
aktivno bavi religijskim prosvecivanjem. I kad je zakoracio u
cetvrtu deceniju, 'nastanio' se na obali reke Jordan i tamo drzao ostre
propovedi i krstavao ljude. Okupljenu masu je obicno jako grdio sto ne
postuju Bozje zakone. Kad bi ga upitali, sta treba da urade da bi se
popravili on bi grmeo :
- SVAKO KO IMA DVE KOSULJE MORA DATI ONOME KO NEMA NI JEDNU !!!
Buduci da je izvrgao ostroj kritici i samaog lokalnog kralja,
Iroda, ovaj ga baci u zatvor. Ali to Jovana nije urazumilo. Zatvori
u to vreme nisu bili pretrerano nehumani, pa je Jovan primao posete i
znalo se da ne popusta. Irodova zena, nagovoru cerku da za
rodjendanski poklon zatrazi Jovan ovu glavu.
Tako je okoncao prvi 'komunista' nase civilizicaje. Zanimljivo je
da se motiv Jovanove glave nalazi na umetnickim slikama srednjeg veka.
Kogod je video originale, naprimer u Veneciji ili kopije po
albumima, pa se zacudio odkud umetnuku motivacija da naslika
zabezeknut zenski lik pred odsecenom glavom, sad zna otkud.
religija.192avvocato,
-> #187, ndragangree> ako su svi bogovi samo pojave jednog opšteg boga, lako ćemo naći dvesta
gree> vera koje tvrde da su oni drugi bogovi svi odreda lažni...
Mogu da tvrde šta god hoće, ali time same sebe negiraju!
Ako već tvrde da je Bog apsolutan, zašto onda ne bi mogao da se pojavljuje u
bezbroj oblika, koji su bilo materijani, bilo nematerijalni, bilokakvi...
Anyway, važno je da su svi pojavni oblici apsolutni, kao što je apsolutan i
"praoblik"!
I ako su ti "drugi Bogovi" apsolutni...
XXX
Gric
religija.193bjevdjic,
RUSIJA-CRKVA-TARASJEV
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 7. jula (Tanjug) - Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve
(RPC) izrazio je ogorčenje zbog stradanja naroda i žrtava "vojnih
akcija armije i policije Hrvatske Republike" u zapadnoj Slavoniji
- izjavio je danas starešina Podvorja Moskovske patrijaršije u
Beogradu otac Vasilij Tarasjev.
Na konferenciji za štampu Tarasjev je rekao da je Sveti sinod
RPC u saopštenju za javnost izrazio duboko žaljenje zbog "prestanka
žive delatnosti slavonske eparhije Srpske pravoslavne crkve (SPC)"
i pozvao sveštenstvo i vernike da se mole za pokoj duša žrtava
tragičnog konflikta.
Sveti sinod RPC je nedavno razmotrio saopštenje Sabora SPC sa
majskog zasedanja povodom tragičnih događaja u Zapadnoj Slavoniji
i pozvao svetska humanitarna društva da pruže pomoć svima koji
stradaju na prostorima prethodne Jugoslavije, bez obzira na veru
i naciju.
Ruska crkva je takođe ponovila stav patrijarha Aleksija II, koji
je još prošle godine osudio sankcije prema Jugoslaviji i napade
aviona NATO na srpske položaje. Otac Tarasjev je podsetio da je
patrijarh Aleksije osudio sve strane koje žele vojnim nasiljem
da reše bosanski konflikt.
U saopštenju sa sinoda RPC se konstatuje da su nedopustivi
i postupci ponižavanja, kao i pretvaranja u taoce pripadnika
mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UN).
Na kraju saopštenja koje je pročitao otac Tarasjev, Sinod RPC
podseća na Sarajevsku deklaraciju, koju su 17. maja prošle godine
na sarajevskom aerodromu potpisali patrijarh srpski gospodin Pavle,
zagrebački kardinal Kuharić i moskovski patrijarh Aleksije II.
U toj deklaraciji se sve strane u konfliktu pozivaju na kompromis
i mirno rešenje sukoba na prostoru prethodne Jugoslavije.
religija.194gerber,
-> #192, avvocatoYR>*> Ako već tvrde da je Bog apsolutan, zašto onda ne bi mogao da se
YR>*> pojavljuje u bezbroj oblika, koji su bilo materijani, bilo
YR>*> nematerijalni, bilokakvi... Anyway, važno je da su svi pojavni oblici
YR>*> apsolutni, kao što je apsolutan i "praoblik"!
YR>*> I ako su ti "drugi Bogovi" apsolutni...
A šta pa to uopšte znači "apsolutan" ? U kom smislu je
izrečeno ? Da je bog sve prisutan, ili da je kako god
okreneš sve baš onakvo kako je bog u stvari i hteo ?
Šta je uopšte apsolutno kada ni vreme nije ?
religija.195avvocato,
-> #194, gerbergree> A šta pa to uopšte znači "apsolutan" ? U kom smislu je
gree> izrečeno ? Da je bog sve prisutan, ili da je kako god
gree> okreneš sve baš onakvo kako je bog u stvari i hteo ?
gree>
gree> Šta je uopšte apsolutno kada ni vreme nije ?
Baš zato!!! Zato što je apsolutan, nije neki čarobnjak, mag, štatijaznam, nego
Bog.
Apsolutan u vremenu, prostoru, moćima. U hrišćanstvu i nema baš mnogo pričica o
Božjim zabavama (verovatno je u pitanju preterani "realizam" svetih otaca"),
ali u svim drugim religijama...
Ako te zanima, mogu neku opisati...
XXX
Gri
religija.196jovap,
> Re: Danilovo prorocanstvo
> a vi kritikujte
- Pa, ovako - meni je prica zanimljiva i ovakva kakva jeste, ali deo
pod navodnicima mi je suvisan. Jedva sam shvatio da je isto.
Drugo, prica deluje nedovrseno. Je li to sve ili sledi nastavak ?
- Nego, daj da razjasnimo jedno tehnicko pitanje - Duzinu reda .
U tvom tekstu je to 37 znaka, sto je mislim malo, ali ne smeta, ali u
nekim drugim bude i 80, sto moj CW ne moze da proguta. Pitanje:
- Da li je negde na S. vec raspravljano ovo pitanje i dogovorena neka
duzina reda ? Ako nije, pozivam zainteresirane da na kraju sledece
poruke stave (max) duzinu reda koja im se najvise svidja, pa da
'izglasamo' neki standard.
- Poz. jovap - duzina reda max 70 - min 50
religija.197jovap,
MONAHINJE TRAZE ZASTITU SVOJE SUME
==================================
> (Politika 8 jul -str 24)
> Igumanija sremskog manastira Djipsa, zatrazila preko Kola srpskih
> sestara i advokata O. Jelkic da se spreci neprimerno ponasanje
> preduzeca 'Fruska gora", koje sece sumu koja ce uskoro biti vracena
> manastiru. Neimenovani strucnjak Sumarskog fakulteta sokiran je
> pustosenjem sume. Advokat O.J. smatra da je vrednost posecenih
> stabala 200.000 DEM, od cega aje manastiru ostavljeno 200 kubika.
> Inspektor je zabranio dalje secenje do resenja spora.
- Zasto preko Kola sestara i advokata umesto preko PATRIJARSIJE ?
- Jesu li tih 200 kubika 10% od 200.000 DEM ?
- Da li je monahinja zadovoljna trenutnom situacijom ? Jer, secenje je
obustavljeno, pa je jedino sporono ima li manastir pravo na vece ucesce
u onih 200.000 .
jovap
religija.198supers,
-> #190, kdrazan>> Prosto je nevjerovatna (!) podudarnost
>> njihovih riječi sa događajima koji nas prate i
>> a kamen, koji udari lik, posta gora velika i ispuni svu
>> zemlju."
Nisam, nažalost, uočio nikakvu podudarnost?
religija.199supers,
-> #193, bjevdjic>> BEOGRAD, 7. jula (Tanjug) - Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve
>> (RPC) izrazio je ogorčenje zbog stradanja naroda i žrtava "vojnih
>> akcija armije i policije Hrvatske Republike" u zapadnoj Slavoniji
Crkva ne bi bila crkva kad bi brzo reagovala...
religija.200jovap,
NOVE RELIGIJE (N.R.)
===================
> Prikaz napisa iz Politike 95/7/8-29)
Ljude, koji su po ubedjenju Hriscani, tj. veruju u istog Boga,
i prihvataju isti 'Hriscanski ustav' - Bibliju, ali nisu formalni
pripradnici ni jedne od priznatih hriscanskih religija,
pripadnici tih priznatih religija smatraju otpadnicima. Mozda ne bas
svi pripadnici, pa cak mozda i manjina, pa cak ni svi popovi, kao
individue. Ali 'vlade' tih religija, tj. popovske institucije, kao sto
je rimski papinat ili nas Sveti sinod - zasigruno. Cak i prave vlade
mnogih drzava, jasnije ili 'diplomatksi' iskazuju takav negativan stav
prema 'sektama' .
U Evropi je od 17 do 19 veka ova pojava nrocito izrazena, kao
posledica pokusaja da se izbegnu razne predrasude nastale vekovnom
povezanoscu zvanicne hriscanske religije ZHR) i drzave. Z.H.R.
gledaju neprijateljski na svoje nove konkurente i nazivaju ih
nekonformistima, devijantima, sektama, jereticima, ili kultovima.
Nabrajanje je dato u smeru porasta negativne konotacije. Tako se za
kultove kaze da propagiraju apokalipsu, manipulisu ljudima i psiholoski
ih slabe.
Medjunarodno priznate karakteristike kulta, kako ih vidi i vodeci
svetski strucnjak za kultove, Margaret Singer su:
1 - Vodje kulta izoluju grupu, kontrolom ulaznih informacija
....
...
> Prekid (kraj prikaza) - nastavak samo ako budu trazila najmanje dva
korisnika. Ako razlozi za ovakava postupak nisu ociti, mozemo i to.
jovap
religija.201milan,
-> #200, jovap>> Prekid (kraj prikaza) - nastavak samo ako budu trazila najmanje
> dva korisnika. Ako razlozi za ovakava postupak nisu ociti, mozemo i
> to.
Kao legalni komesar za ovu temu važim za bar dva korisnika pa
se zalažem da prikaz dovršiš. ;)) Inače, radi smo u ovoj temi
upravo videti takve tekstove koji bi nam preneli kakvu informaciju
ili kakav poseban pogled na stvari religije. Ne mora se nužno
polemisati :)) često je zanimljivije kada se dobije neki revijalni
tekst.
Pl poz M
religija.202jovap,
-> #201, milan
> Kao legalni komesar za ovu temu vazim za bar dva korisnika pa
> se zalazem da prikaz dovrsis. ;))
- Glavni razlog prekida je zbog pretpostavke da vecina
ucesnika cita POLITIKU, pa ...
- Ovog puta uvazavam dvostruki glas komesara :( , ali za ubuduce,
prvo da vidmo 'STATUT' :( - a sada evo u fajli: KULT-1
jovap.
kult-1.txtreligija.203milan,
-> #202, jovap> - Ovog puta uvazavam dvostruki glas komesara :( , ali za ubuduce,
> prvo da vidmo 'STATUT' :( - a sada evo u fajli: KULT-1
Statuta nema, a i zašto bi ga bilo. Nada je da u CIVILIZACIJI
raspravljamo po temama. Što će reći da se u religiji (filozofiji,
istoriji, književnosti,...) pojavljuju tekstovi (polemični ili ne,
koji imaju veze sa temom). Na žalost, često se rasprava
pretvori u političku. Pa, Bože moj. Niko ne može zabraniti
učesnicima da pišu šta hoće. Jedino što možemo je da ih zamolimo da
stvar prebace u FORUM.
Pl poz M
religija.204zqusovac,
-> #190, kdrazan> Eto, toliko za sada. Vi mi recite da l' vam je ovo
> interesantno, pa ako hocete - pisacu jos, a ako ne, da vam ne
> punim dzabalesku padove :))))
Cuj, posto pokupise ovoliki svet iz Beograda da se bori tamo kod vas, ja
mislim da ti je pametnije da se uhvatis puske a jednog od tih 'dobrovoljaca'
zamenis i posaljes u Beograd da nam on prepricava stari zavet. Ko zna, mozda
uspes nekog i da preobratis objasnjavajuci mu po noci, iz rova u rov, stari
zavet.
poz,
zq
religija.205bjevdjic,
SUTRA JE PETROVDAN
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 11. jula (Tanjug) - Na sutrašnji praznik Petrovdan
patrijarh srpski Pavle služiće svetu liturgiju u Crkvi svetog
Petra i Pavla u Ulici Vojvode Putnika 11 u Beogradu, saopšteno
je danas u Patrijaršiji.
Petrovdan se obeležava 12. jula na dan kada je pogubljen apostol
Petar, Hristov učenik i nerazdvojni prijatelj.
Predanje kaže da je Petar bio rodom iz male varoši Vitsaide,
na obali Galilejskog jezera. Pravo ime mu je bilo Simon, ali
Isus ga je nazvao Kifam, što na grčkom znači Petar, a na srpskom
Kamen. Time je, prema predanju, Hrist želeo da označi da će na
kamenu Petrove tvrde vere sazidati svoju crkvu.
Petar je Isusa pratio u svim prilikama, a nakon njegove smrti
propovedao je u Palestini, Siriji, Maloj Aziji, Antiohiji,
Partiji i Rimu. U Antiohiji je sedam godina, kao episkop,
upravljao crkvom i tamo su se, oni koji su verovali u Hrista,
prvi put nazvali hrišćani. Do tada su se nazivali braćom.
Apostol Petar pogubljen je u vreme cara Nerona i to na isti
način kao i apostol Pavle. U to ime se istog dana čini pomen
obojici apostola.
Veliki broj srpskih hramova nosi ime apostola Petra i Pavla.