CIVIL.9

24 Apr 1995 - 30 Sep 1996

Topics

  1. filozofija (206)
  2. religija (883)
  3. istorija (67)
  4. nauka (615)
  5. umetnost (176)
  6. knjizevnost (552)
  7. film (1293)
  8. dileme (281)
  9. o.jeziku (686)
  10. oko.sveta (823)
  11. enciklopedija (11)
  12. skola (616)
  13. licni.stav (2034)
  14. cyber.culture (67)
  15. hedonizam (1158)
  16. galerija (462)
  17. civ.savet (70)

Messages - religija

religija.102 bobby.quyne, -> #100, scekick
> cak i da uzmemo da si u pravu(a nisi:))) zasto je odjednom izvesni "hodza" > promenio direktivu.BTW ja sam 1991 i bio u vojsci i nije im to > govoreno(Bijeljina,kasarna Fadil Jahic-Spanac a danas Vojvoda Stepa ako se Sto znaci da su se od sredine u kojoj je vrsena propaganda odvojili pre nego sto je ona pocela, a to je bilo negde u martu 1991. > ne A sta je govorila veceras na NTV udarna trojka SPC,Amfilohije,Irinej i Meni uopste ne pada na pamet da pravdam postupke ovdasnjih ekstremnih tipova, ali krivica definitivno nije samo ovde. Muslimani i Hrvati su se za ove dogadjaje spremali poslednjih 10-15 godina. Ako zelis da diskutujemo o ovome mozemo da diskusiju prebacimo u ex.yu.
religija.103 bobby.quyne, -> #101, balinda
> To ce biti sramota samo za one kojima je *sve* vreme to i bilo > sramotno. Ostali ce pronaci nacin da im "lepo objasne" zasto ih je bilo > sramota. (Za me vi.) :( Ja ne vidim razlog da me bude sramota. Da sam mogao ista vise da ucinim da sprecim da do ovoga odje, onda bi imao razloga da me bude sramota. Jedino sto jos mogu da uradim je da odem odavde i da ostavim one kojima je ovako lepo da u tome uzivaju.
religija.104 inferno, -> #68, madamovic
Ů│ ˙ Država bez religije, je kao.... kao .... more bez vode.... suze mi iz oka kaplju... ovo je ozbiljna rasprava i takav, poluozbiljan zanesenjački ton smatram suvišnim. kaži kratko i razumljivo šta imaš da kažeš bez gomile tačkica i uzdaha. no, da se vratimo raspravi. da li ti misliš da svi ljudi jedne države treba da budu vernici, tj. da dele jednu veru? možda bi trebalo i da svi budu jedne nacionalnosti?
religija.105 inferno, -> #84, madamovic
Ů│ ˙ Šalu na stranu, stanovnici tih država, nisu nevernici... šta ima loše u tome da je neko nevernik? evo ja sam ateista, nevernik. smatram da imam pravo da sam odlučim o svojoj veri. da li ću biti musliman, katolik ili budista to treba da odlučim JA i to je moja lična stvar. država tu nema šta da traži i to se javnosti ne tiče.
religija.106 balinda, -> #103, bobby.quyne
>> Ja ne vidim razlog da me bude sramota. Da sam mogao ista vise >> da ucinim da sprecim da do ovoga odje, onda bi imao razloga >> da me bude sramota. Šta znam da ti kažem. :( I meni se ponekad učini da ništa više nisam mogao da učinim. Možda je tako, a možda se time samo tešim? :( >> Jedino sto jos mogu da uradim je da odem odavde i da ostavim >> one kojima je ovako lepo da u tome uzivaju. I to je mnogima proletelo kroz glavu. Nevolja je što to nije lako a, uz to, nije ni idealno rešenje. :(
religija.107 balinda, -> #102, bobby.quyne
>> Ako zelis da diskutujemo o ovome mozemo da diskusiju prebacimo >> u ex.yu. Nije replika Tebi, nego podrška tvom apelu. Kako bi bilo, stvarno, da striktno političke teme ragovora nastavimo drugde? (U Forumu, recimo.) P.S. Altrenativa je da napravimo novu konferenciju pod nazivom, recimo, GDE.SMO :) spajajući dve najbolje ;) konferencije u jednu. Iz Foruma uzmemo 'ljudska.prava', eventualno 'devojke', sve ostalo strpamo u temu 'politika', a iz Civilizacije pokupimo opet par tema i tako napravimo jednu konferenciju koja će nešto da valja? :)
religija.108 scekick, -> #101, balinda
> To ce biti sramota samo za one kojima je *sve* vreme to i bilo > sramotno. Ostali ce pronaci nacin da im "lepo objasne" zasto ih je bilo > sramota. (Za me vi.) :( Nazalost,tako ce biti. JS
religija.109 scekick, -> #102, bobby.quyne
> Meni uopste ne pada na pamet da pravdam postupke ovdasnjih ekstremnih > tipova, ali krivica definitivno nije samo ovde. Muslimani i Hrvati su se za > ove dogadjaje spremali poslednjih 10-15 godina. Ako zelis da diskutujemo o > ovome mozemo da diskusiju prebacimo u ex.yu. Vrlo za,kreni prvi pa mi samo objasni kako to mislis da su se spremali u zadnjih 10-15 godina ili je Srbija ucinila sve da ih najuri(mislim ne narod vec rukovodstvo). JS PS:Vidimo se u CO ex.YU
religija.110 ilazarevic, -> #77, madamovic
> Oni su napadali teritorije koje su nekad bile hrišćanske > (Jerusalim, sev. Afrika?). Druga je stvar što je u njihovim redovima > bilo dosta razbojnika, avanturista i sl. A pre toga su bile egipatske, persijske, grčke, rimske... Vraćanje Svete zemlje je čisto opravdanje za osvajanje i, samim tim, bogaćenje.
religija.111 supers, -> #107, balinda
>> u jednu. Iz Foruma uzmemo 'ljudska.prava', eventualno >> 'devojke', sve ostalo strpamo u temu 'politika', >> a iz Civilizacije pokupimo opet par tema i tako napravimo >> jednu konferenciju koja će nešto da valja? :) Svom snagom podržavam!!! Balinda, valjalo bi pokušati sprovesti to u delo. Da pišemo peticiju?
religija.112 sav.gacic, -> #78, milan
> struje, pa se tu valjda prirodno uklapaju i gusle. Nemam ništa > protiv takvog opredeljenja ako je takva sudbina namenjena onima > koji je prihvataju. Problem nastupa što oni žele da je namene i > nama koji je ne želimo. Ahaaaaa, ti si taj koji se osvedočeno, po nalogu stranih agentura, u službi belosvetskog pangermanizma-islamizma-vatikanstva, finansiranih od strane Kominterne, Mossada, Sigurimija i UNICEFA radiš na podrivanju naših vekovnih opredeljenja. Zna se gde takvi završavaju - na đubrištu istorije, eksponentu jedan :)))!!! Uzgred, ima li kakav recept za korijenje, počinje sezona... Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.113 sav.gacic, -> #100, scekick
> jednog dana sve nas ce biti sramota za ovo sto se desavalo! Ko kaže? Mi bar imamo spasonosnu formulaciju: "Takva su vremena bila" ;). Ko ono beše pričao o poslovičnom pamćenju naroda? Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.114 milan, -> #112, sav.gacic
> Ahaaaaa, ti si taj koji se osvedočeno, po nalogu stranih agentura, u > službi belosvetskog pangermanizma-islamizma-vatikanstva, > finansiranih od strane Kominterne, Mossada, Sigurimija i UNICEFA > radiš na podrivanju naših vekovnih opredeljenja. Zna se gde takvi > završavaju - na đubrištu istorije, eksponentu jedan :)))!!! Zašto su iz spiska ideoloških osnivača Antisrpstva (da li je i ono Vaskoliko) izostavljeni masoni i rozenkrojceri? :))) Pl poz M P.S. > Uzgred, ima li kakav recept za korijenje, počinje sezona... Nema potrebe, jede se sirovo. Duže traje jer se teže vare. :>
religija.115 alien, -> #97, bobby.quyne
[] Problem kod muslimana Koliko muslimana stvarno poznaješ? Ja ih poznajem samo (nažalost) desetak (iz Beograda, Sandžaka, BiH, Makedonije) i svi do reda su izrazito tolerantni, poštuju neke svoje običaje i veruju u Boga, ali su daleko od verskog fanatizma. Ipak, ne pada mi na pamet da tvrdim da su muslimani 'dobri', niti da prihvatim bilo kakvo ocenjivanje svih muslimana, hrišćana, jevreja itd. kao ovakvih ili onakvih. Ipak, sklon sam tome da verujem da muslimani na jugoslovenskim prostorima najvećim delom nisu dobri, pravi i odani ;) muslimani prema merilima većine arapskih muslimana. U suštini, nigde nije problem u islamu (niti u hrišćanstvu...), već u verskoj državi tj. to je politički problem, a ne problem vere. Moram priznati da tokom poslednjih godina zaista nisam nigde na ovim prostorima primetio značajnu težnju za stvaranjem islamske države, dok mi se od težnji za stvaranjem hrišćanskih država okreće stomak. Onako laički ;) bih rekao da je hrišćanima lakše da se odreknu kontracepcije i promiskuiteta, nego muslimanima da se odreknu alkohola. Takođe bih rekao da na ovim prostorima islamsku državu priželjkuju samo 'srpski' ekstremisti jer bi im to bilo pokriće za...
religija.116 alien, -> #86, madamovic
[]> Mogao bi s malo više poštovanja da govoriš o svojim precima tj. []> Turcima č;>. [] [] Onda i tvojim precima? Ma naravno. 500 godina je 500 godina, a kukuruz je visok i pašnjaci pusti @;).
religija.117 alien, -> #89, soul
[] Hm, vidiš, ovde sam malo zastao pa mi se učinilo da je jedan od [] najvažnijih faktora uspeha Japana(ca) ... višedecenijska vlast liberal-demokrata. Ostalo je salata.
religija.118 sav.gacic, -> #114, milan
> Zašto su iz spiska ideoloških osnivača Antisrpstva (da li je i > ono Vaskoliko) izostavljeni masoni i rozenkrojceri? :))) Izvinjavam se za površnost, ali i ja sam pripadnik ovog naroda, te sam vođen logikom "najveća životinja za miša je - mačka" pomenuo one glavne. Ponešto moramo ostaviti i pravoslavnim i duhovno bliskim narodima, zar ne? Nešto nam nema čirinovskog, Šifera, Kenedija... Nekako mi je teskobno i prazno. Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.119 sav.gacic, -> #115, alien
> prostorima najvećim delom nisu dobri, pravi i odani ;) muslimani prema > merilima većine arapskih muslimana. U suštini, nigde nije problem u Ma, hajde, ovi domaći muslimani piju rakiju i nešto su mi pitomi... > problem, a ne problem vere. Moram priznati da tokom poslednjih godina > zaista nisam nigde na ovim prostorima primetio značajnu težnju za > stvaranjem islamske države, dok mi se od težnji za stvaranjem U to više nisam siguran, posle "prijateljskog ubeđivanja" art. oruđima i drugim priručnim sredstvima što sa srpske, što sa hrvatske strane (ne, nikako to nisu zaboravili) Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.120 kdrazan,
------------------------------------------------------------------------------- Ajde ljudi da se vratimo temi konf. Evo jedan mali doprinos tome, u vidu jednog interesantnog članka... Mogao bih ga nazvati kao Dekalog reply :)) Naime, znatno prije nego što je Biblija bila napisana, postojali su kod Sumeraca i Vavilovljana mnogi zakoni koji su uređivali društveni život. Ali ono što je bilo i ostaje jedinstveno, to je sažetak svojevrsnih životnih pravila - potpunih, a jezgrovitih - sadržanih u Dekalogu Starog zavjeta. Kada je istraživač Stenli, u samom srcu Afrike prvi put pročitao tekst Božjeg zakona jednom domorodačkom poglavici, ovaj je uzviknuo: "Ostani sa nama i pouči moj narod tom velikom Zakonu. Kada ga svi moji podanici budu upoznali i kada mu se budu pokorili, postću najmoćmiji vladar na svijetu!". Kada bi se danas na Zemlji našlo više istomišljenika tog Afrikanca, bili bi i više poštenog odnosa prema životu, više miroljubivih (!!!) nastojanja i više uzajamnog razumjevanja> Deset zapovijesti ukazuju nam odakle da počnemo: pojedinačnim zauzimanjem, pažnjom prema bližnjima, pružanjem pomoći drugima; najzad i iznad svega, razvijanjem osjećanja odgovornosti svakog ljudskog bića pred Bogom. Deset zapovijesti, ispisanih na Sinaju na dvjema kamenim pločama, prenijete su nam uz veliku brigu da se ništa ne izmijeni. Po svom sadržaju, sastoje se iz dva dijela. Prvi dio (od prve do četvrte zapovijesti) utvrđuje odnose čovjeka sa Bogom, a drugi (od pete do desete) međusobne odnose ljudskih stvorenja. Oba dijela su prožeta Božjom ličnošću i ljubavlju. U većini crkvenih katehezisa - u Luterovom ili u rimokatoličkom, na primjer - otkrivamo da je Zakon neopravdano skraćivan i mijenjan. žak i tamo gdje je Biblijski tekst zadržan, kao u Reformisanom hajdelberškom katehezisu, njegovo tumačenje se razlikuje od izvornog značenja u Svetom pismu. Da bih olakšao upoređivanje između prvobitnog oblika i onih promijenjenih, prilažem, uporedno - tekst iz Biblije i tekst iz Katoličkog katehezisa: Biblija: I Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskoga. Nemoj imati drugih bogova uza me. Katehezis: I Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene. Biblija: II Ne gradi sebi rezana lika niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti jer san ja Gospod Bog tvoj. Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene, a činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje. Katehezis: Prazno ??? Biblija: III Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud. Katehezis: II Ne izusti imena Gospodina Boga svoga uzalud. Biblija: IV Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi i svršuj sve poslove svoje. A sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemul tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga. Katehezis: III Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji. Biblija: V Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj. Katehezis: IV Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji. Biblija: VI Ne ubij. Katehezis: V Ne ubij. Biblija: VII Ne čini preljube. Katehezis: VI Ne sagriješi bludno. Biblija: VIII Ne ukradi. Katehezis: VII Ne ukradi. Biblija: IX Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega. Katehezis: VIII Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga. Biblija: X Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega. (2. Mojsijeva 20,2-17) Katehezis: IX Ne poželi tuđega ženidbenog druga. Katehezis: X ??? Ne poželi nikakve stvari bližnjega svojega. ------------------------------------------------------------------------------- Razlike između ova dva teksta se zapažaju na prvi pogled. No obzirom da me je ruka zaboljela (a imam i ispit sutra), tako da komentar ovoga ostavljam za sljedeću poruku. (naravno, jedino ako vam ovo nije dosadno, pa recite ako jeste da vam ne opterećujem pad-ove i log-ove prevelikim porukama). gpa#aH.
religija.121 bjevdjic,
UPR:PATRIJARH-MOLITVA-SLAVONIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ Beograd, 7. maja (Tanjug) - Patrijarh srpski gospodin Pavle, moleći se danas u hramu Svetog Save na Vračaru za žive i postradale u zapadnoj Slavoniji, uputio je poziv svim Srbima da dignu glave i prestanu sa međusobnim optuživanjima. Molitve i potresna patrijarhova beseda u prepunom Hramu, bile su upućene i svetskoj javnost od koje Srpska pravoslavna crkva traži da Jasenovac i druge delove zapadne Slavonije proglasi zaštićenom zonom. Patrijarh je najavio da će, na Dan spaljivanja moštiju Svetog Save, 10. maja, u manastiru Moštanici kod Jasenovca, služiti svetu liturgiju. Ističući da se stradanje na istom mestu ponavlja 50 godina posle prošlog rata, patrijarh, koji je rodom Slavonac, rekao je da se to ne čini slučajno baš tamo, niti slučajno upravo sada. "Kao i za tolike druge, ni za mene lično tamo nema više ničeg od onoga što je postojalo kad sam došao na ovaj svet. Crkva u kojoj sam kršten srušena je", rekao je patrijarh i naglasio: "Nekome je posebno stalo da zbriše trag zavičaju i poreklu sadašnjeg srpskog patrijarha". "Ali svoj pravi zavičaj, svoje pamćenje ko smo kao hrišćanski narod, nosimo sa sobom kao krst svoj", naglasio je patrijah i upozorio da i pored pogibija i poraza, spasenje dolazi jedino onima koji priznaju dostižnost pravde božije. "Molimo se zato spasitelju našem da nas, i u ovom zlu koje nas je snašlo, ne poništi kao narod. Kao i uvek kada je bilo najteže, neka krene iz nas sva poslednja snaga da ne klonemo duhom, da nas ne zahvati malodušnost, razočaranje, jer upravo to i jeste cilj onih koji hoće da nas slome, dotuku, i toliko razore kako bi se Srbi okrenuli protiv Srba". Patrijarh je zatim poručio: "Dignimo glavu, braćo moja, očinski vas molim, prestanimo sada da se međusobno optužujemo. Ne pravdajmo sebe okrivljujuhci druge kad znamo odakle nam zlo dolazi. Ničija se odgovornost ne može sakriti, sve će doći na svoje mesto i u svoje vreme". "Neka nas ovaj presudni trenutak trgne i bez obzira na sve razlike neka nas okupi i privoli da se nađe rešenje za spas naroda kome pripadamo", rekao je patrijarh. On je istakao da nije slučajno što je napad na Jasenovac od strane , kako je rekao, naslednika ustaške Nezavisne Države Hrvatske, izvršen uoči njegovog najavljenog dolaska. Zbog ponovnog napada na Jasenovac, koji se, kako je rekao, sada zbiva pred očima svetske javnosti, patrijarh je odložio najavljenu posetu Nemačkoj. "Mi ćemo se pomoliti, na domak tom svetom mestu, pod kojim leži više pomorenog naroda nego što ga imaju neke od evropskih državica danas". "Opojaćemo mrtve, ne da bismo prizivali na osvetu i mržnju, nego da bismo opomenuli žive, one od kojih su skrivani zločini, ili su pomoslili da ih nije i bilo". Patrijarh je zatim naglasio: "Mi ćemo se zato moliti i za naše neprijatelje koji misle da su pobednici ako svoje zločine ponove. Molićemo se jer ne znaju šta rade i kakve nesreće seju svom narodu, koji mira neće imati dok bratska krv viče sa zemlje. Mržnja će potrovati ljude ako ih božanska istina ne izvede iz mraka, ako se ne pokaju, ne pred nama, nego pred živim Bogom. Neka Gospod spase sve nas i sve ljude dobre volje jer smo svi deca božija", poručio je na kraju besede patrijarh Pavle.
religija.122 jovap,
----- -2- -RELIG- -civil.9- -95E9- --------------------------- - Predlazem da se tema RELIG razdvoji otprilike ovako a) - RELIG - NACIJA - POLITIKA - RAT b) - RELIG - HUMANIZAM - ATEIZAM Ateista (60) sam od 'malih nogu' - ali sam se pre petnaestak godina zainteresovao za RELIG. Na SEZ sam mesec dana i on sto vidim u ovoj temi nema mnogo veze. Pa evo 'pustam buvu' da vidim ima li interesenata za b) . U prvom redu me zanimaju ATEISTICKI pogledi na hriscanstvo, ali i svi oni vernici koji nisu vezani dogmama. Kao naprimer anglikanci. - Tu, skoro, anglikanska crkva je DOZVOLILA svojim svestenicima da NE VERUJU u vaskrsnuce. - Centralna tema koja me zanima je pitanje do koje mere mogu ateisi i vernici saradjivati, polazeci od neke religijske osnve kao baze. Mada ' ubedjeni ateist ' - lako sam prihvatio 90 % ISUSOVE 'DOKTRINE' - JEVANDJELAJE i smatram da bi to mogla biti odlicna polazna baza. .......... ......... Zainteresirani mogu videti ostali deo teksta u grupi koju za ovu priliku otvaram - iz ccisto prakticnih razloga. <JovaP> =====civil= ======95E7= ===================== ====== =RELIG= = civil.9= =95E9= =================================
religija.123 madamovic, -> #90, balinda
> Nije pravo mesto za ovu raspravu, :( al' zar ti se ne čini > neprimerenim pretiti (?) bratu osvetom zato što nas ne voli? Niko nije rekao da braća iz RS i RSK pomišljaju na osvetu, nego da se boje da i YU ne dobije istu sudbinu.... i bojim se da je tako nešto vrlo lako moguće.... I ne dao bog!!!
religija.124 madamovic, -> #92, supers
> S druge strane, imaš _potpunu netrpeljivost_ prema svemu > muslimanskom u "oslobođenom" delu BiH, RS. Nekoliko mojih daljih rođaka su Muslimani... I žive u RS, ne žale se ni na kakvu _potpunu netrpeljivost_
religija.125 madamovic, -> #97, bobby.quyne
> Problem kod muslimana je u tome sto oni >< bespogovorno slusaju > naredbe koje dolaze od religijskih autoriteta (hodza). Kad si BAŠ se o tome radi... Zato je i nemoguće sprečiti ovaj verski rat... Problem je pogotovo VELIIIIKI broj verskih ratnika iz islamskih zemalja (sev. Afrrika, bliski istok, i. t. d.)
religija.127 bojt, -> #124, madamovic
>> Nekoliko mojih daljih rođaka su Muslimani... >> I žive u RS, ne žale se ni na kakvu >> _potpunu netrpeljivost_ A i zašto bi? Evo i ovi Srbi iz Zapadne Slavonije što su bili na TV, ič se ne žale na postupke hrvatske vojske. Naprotiv, hvale ih u sav glas. Ljudi sa cigaretama, deca sa čokoladama, prosto poželiš da te zarobe...
religija.128 balinda, -> #123, madamovic
>> Niko nije rekao da braća iz RS i RSK pomišljaju na osvetu, >> nego da se boje da i YU ne dobije istu sudbinu.... i bojim >> se da je tako nešto vrlo lako moguće.... I ne dao bog!!! E, ovako postavljeno, stvarno liči na "bratsku zabrinutost".
religija.129 ndragan, -> #112, sav.gacic
/ Kominterne, Mossada, Sigurimija i UNICEFA radiš na podrivanju naših Moram ovde da ubacim jednu legendu, i to živu. Subotom uveče na radio Stotki (kvazi komercijalni radio iz Novog Sada, dakako osnovan od strane RTSa) idu zagonetne priče, pa slušaoci treba da preko telefona pogode ko je ubica ili na osnovu čega je inspektor znao ko je kriv i zašto itd. E, već mesecima vezu redovno uspeva da dobije jedan tip koji obavezno pita "da to nisu agenti Sigurimija?". Ponekad po dvaput. žuo sam ga i večeras.
religija.130 ndragan, -> #77, madamovic
/ Oni su napadali teritorije koje su nekad bile hrišćanske / (Jerusalim, sev. Afrika?). Druga je stvar što je u njihovim redovima Sve su to teritorije koje su pre toga još duže bile nehrišćanske. Hrišćanstvo je možda tek deseta civilizacija na tim prostorima. Sve su to i pre toga bila nečije zemlje.
religija.131 ndragan, -> #79, dejanr
/ A zar postoji neka koja ne voli? :) Moj konkurs je već godinama otvoren, tražim religiju koja od mene neće tražiti ni pokoravanje ni pare ni da radim za njih bilo šta.
religija.132 ndragan, -> #113, sav.gacic
/ ono beše pričao o poslovičnom pamćenju naroda? Narod dobro pamti poslovice :), a za svaku poslovicu ima i kontru. Najbolje pamte od sinoć u 19:30 naovamo.
religija.133 soul, -> #125, madamovic
>> Problem je pogotovo VELIIIIKI broj verskih ratnika iz >> islamskih zemalja (sev. Afrrika, bliski istok, i. t. d.) Right, u jednoj od prethodnih poruka sam i pominjao islamski fundamentalizam uopšte, a ne domaće muslimane (od kojih bi većina normalnih verovatno zaobišla prave islamiste onoliko rado koliko i ja). Uopšte ne propovedam mržnju prema muslimanima, već opreznost spram islama_kao_takvog (opakog 8O). BTW, kaže se VEEEEEELIKI (ne VELIIIIIKI) ;))))
religija.134 madamovic, -> #127, bojt
>>> Nekoliko mojih daljih rođaka su Muslimani... >>> I žive u RS, ne žale se ni na kakvu >>> _potpunu netrpeljivost_ > > A i zašto bi? Evo i ovi Srbi iz Zapadne Slavonije što su bili > na TV, ič se ne žale na postupke hrvatske vojske. Naprotiv, > hvale ih u sav glas. Ljudi sa cigaretama, deca sa čokoladama, > prosto poželiš da te zarobe... žuj, jedno je na TV-u : anketiraju 200 ljudi pa iseču 2 najbolja... Shvati da su ti Muslimani u RS o kojima pričam *moji rođaci* (doduše, dalji, ali...)
religija.135 bojt, -> #134, madamovic
>> Shvati da su ti Muslimani u RS o kojima pričam *moji rođaci* >> (doduše, dalji, ali...) Ala si me ubedio...
religija.136 bjevdjic,
UPR:CRKVA-PATRIJARH-APEL ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 11. maja (Tanjug) - Patrijarh srpski gospodin Pavle u manastiru Moštanici kod Kozarske Dubice, na liturgiji i pomenu Srbima ubijenim u Jasenovcu u Drugom svetskom ratu i nedavno u Zapadnoj Slavoniji, uputio je apel za mir i pozvao Srbe, muslimane i Hrvate, da prestanu sa uzajamnim uništavanjem, saopšteno je danas iz Patrijaršije. Patrijarh je povodom 50 godina od završetka Drugog svetskog rata upozorio da se ponovo na ovim prostorima proliva krv što, na žalost, kako je rekao, pokazuje da "za naš pravoslavni srpski narod Drugi svetski rat i dalje traje". "Povampireno isto zlo odnosi na istim stratištima nove žrtve i uzima novi krvavi danak", rekao je patrijarh, opominjući na najnovije stradanje Srba u Okučanima, Pakracu i Jasenovcu. Apelujući na razum i savest ljudsku i hrišćansku, partijarh je, pre svih, pozvao vođstvo hrvatskog naroda da zaustavi "lov na ljudske glave po šumama oko Pakraca i po Zapadnoj Slavoniji". "Zlo i mržnja nikome dobra doneti neće", istakao je patrijarh. On je uputio i apel čelnicima srpskog naroda za istorijsku odgovornost, pravdoljublje i bratsku slogu. Srbe, Hrvate i muslimane patrijarh Pavle pozvao je da prestanu sa uzajamim uništavanjem i razaranjem svoje zemlje i dobara jer, kako je istakao: "Ako bi se ovaj rat, ne daj Bože, nastavio, iz njega će samo đavo i zlo izaći kao pobednici, a nikako ljudi i narodi".
religija.137 jovap, -> #131, ndragan
> godinama stoji mij konkurs za religiju koja nece .... - Vecina hriscanskih religija prakticno ispunjava taj uslov. Recimo u Vojvodini se jos pre WW2 religija svodila na praznicne svecanosti, koje su u to vreme bile element drustvenog zivota i obiczjne ceremonije, krstenje, vencanje ... Vecina vernika nije prakticno odlazila u crkvu, niti je imala bilo kakve obaveze .... - Nego ako si ti imao nekakav stvarni konkurs, makar da si kasnije odustao, kao teks ovde ili meni na MAIL - vec sam izneo svoje stanoviste po ovom pitanju.
religija.138 ilazarevic, -> #122, jovap
> ----- -2- -RELIG- -civil.9- -95E9- --------------------------- Otprilike shvatam smisao teksta ;) ali šta ti, pobogu, znači ono 95E9? :))
religija.139 jovap, -> #138, ilazarevic
95E13 je 95/5/13 a malo objasnjenje bi bilo: - Pre desetaka godina radio sam na uvozu rezervih delova za AZOTARU i trebalo je imati stalni pregled situacije, a kompjuter tek ovih dana preuzima taj posao. No, onda, ja sam dotadasnje tabele A3 prebacim na A4 i morao sam da skratim sto se smelo skracivati, tako sam datum pisao 5L23 umesto 95/12/23 kako je bilo na A3 formatu. ... jovap
religija.140 jovap,
----- -ISUS- -civil/RELIG- -95E9- 2.122- iii- -------------------------- ------------------------------ - Predlazem da se tema RELIG razdvoji otprilike ovako a) - RELIG - NACIJA - POLITIKA - RAT b) - RELIG - HUMANIZAM - ATEIZAM Detaljnije vidi CIVIL/Relig/2.122 (95.5/9) jovap ===== =ISUS= civil/ relig 2.122= ======95E7= =====================
religija.141 paki, -> #139, jovap
­> No, onda, ja sam dotadasnje tabele A3 prebacim na A4 i morao sam da ­> skratim sto se smelo skracivati, tako sam datum pisao 5L23 umesto ­> 95/12/23 kako je bilo na A3 formatu. A ostala ti je navika da skraćuješ sve što može (CIVIL:relig)?
religija.142 jovap, -> #141, paki
>> A ostala ti je navika da skracujes .... - Da, ostala je. Medjutim skracivanje je stalna pojava u kompjut. softu, - pa me jako zanima kako ostali SEZAMovci na to gledaju. - Ako ima vise njih koji su za skracivanja, mozda bismo mogli malo o tome - da polemisemo i eventualno napravimo neke standarde. - Uzgred, na onom A3 su cene pisano ovako 12.000 $, sto sam ja na A$ skratio - na 12 k$ i 'dobio preko nosa' od sefa, ali nije ukinuo to skracivanje, samo - je po firmi krenuo trac (podsmesljiv) KILO DOLAR. - (mislim da se zna, ali Ameri pisu $K 2 umesto 2.000 $ ) - Kratice ako su pogodjene, dosta olaksavaju stvari, mislim . jovap ------------------------------------------------
religija.143 sav.gacic, -> #129, ndragan
> E, već mesecima vezu redovno uspeva da dobije jedan tip koji obavezno > pita "da to nisu agenti Sigurimija?". Ponekad po dvaput. žuo sam ga i > večeras. žudo živo šta sve čovek može da čuje noću preko radija. Pacijenata nikad ne manjka... Ponekad se i omakne neka interesantna emisija sa zanimljivim gostom koji ne žuri, kao u dnevnim emisijama, ali ti neuništivi radio-fantomi redovno dobiju vezu, a onda bolje menjaj stanicu... Pozdrav, Bik koji sedi.
religija.144 ndragan, -> #137, jovap
/ - Vecina hriscanskih religija prakticno ispunjava taj uslov. Recimo u / Vojvodini ...kad neko umre, zovu popa da ga opoje, a pop izvadi tefter i nađe da pokojnik nije plaćao članarinu dobrih dvajes godina, pa traži da se prvo to namiri, pa onda još odvali i redovnu tarifu. Elem, ne ispunjava uslov. / - Nego ako si ti imao nekakav stvarni konkurs, makar da si kasnije / odustao, Konkurs je bajagi, baš nešto i ne nameravam da sad nešto presaldumim i privolim se bilo kojoj crkvi, nego crkoh od radoznalosti - živo me zanima da li postoji, naprimer, perpetuum mobile, napola trudna devojka, crkva koja ne traži ništa od onog što sam nabrojao, radio stanica koja može da izdrži tri godine da pušta dobru muziku a da je ne iskasapi reklamama... Recimo da sam sakupljač retkosti, skupio dosad nula komada, al' ne odustajem.
religija.145 madamovic, -> #142, jovap
> - Ako ima vise njih koji su za skracivanja, mozda bismo mogli > malo o tome - da polemisemo i eventualno napravimo neke > standarde. Evo ti definicije SEZAM ZIP-a (Copyright (C) MAdamovic 1994.)... -------------------------------------------------------- J Sm OtiŠo u školu popodne, P Sm SčeKo tog MmLZ... -------------------------------------- Je skraćeno od : ja sam otišao u školu popodne, pa sam sačekao tog mamlaza... -------------------------------------------------------- Dakle, treba imati u vidu translacije 'B' -> 'ba', 'C' -> 'ca' etc. Kao što se vidi dobitak iznosi oko 20% pri čemu se SezamZIPovana rečenica uvek može nepogrešivo SezamUNZipovati.... 1. Što ja volim taj ... IGNORE ;).... 2. Da, tako pišem i u školi, ne na kontrolnim radovima, doduše :) 3. Nema veze sa religijom, al' koliko vidim u SOR-u nema premeštanje u drugu CONF...
religija.146 madamovic, -> #136, bjevdjic
> "Zlo i mržnja nikome dobra doneti neće", istakao je patrijarh. Šta sam ja svojevremeno tvrdio o kontraverzama hrišćanstva i Islama?
religija.147 jovap, -> #144, ndragan
======================================================== relig = E18 = >>...i u Vojvodini popovi prvo traze placanje 'duga' da bi drzali opelo >> Elem, ne ispunjava uslov religije koja nista ne trazi. - Da, to je i tacno i ruzno. Prevideo sam. Ali mislim da neke religije idu samo sa dobrovoljnim prilogom. Ako saznam javicu. =-=-=- >> ne nameravam da se privolim bilo kojoj crkvi - Ateist kao vecina (i ja) ili nesto izmedju? - Da li te religija koja ne trazi nista, zanima samo kao CUDO NEVIDJENO slicno perpetuumu ? =-=-=- >> moze li postojati radio stanica bez reklama ? - Mislim da ovo pitanje zanima veliki broj ljudi. Mozda bi bilo zanimljivo malo razmrdati temu .... =-=-=- >> da li postoji perpetuum mobile? - Predpostavljam da u isti rang spada i pitanje da li postoji antimaterija. Sadasnja nauka NEGIRA i jedno i drugo. - Inace, mislim da u praksi postoji sprava koja se stalno vrti, ali koristi neku magnetnu energiju planete. =-=-=- >> da li postoji napola trudna devojka ? >> Da sam sakupljac retkosti, rezultat bi bio nula , ali ne odustajem. - Torba ti je interesantna (znas onu pricu da je pamet kao neka torba). Antimaterija, perpetuum i polutrudna cura, ce zasigurno jos dugo tamo camiti. Ali se radio bez (zatupljucih) reklama moze shvatiti i kao (poslovni) izazov, a religija za pocetak , recimo kao hobi izazov. ----------------------------------------------------------- E18 ---
religija.149 jovap, -> #146, madamovic
--------------------------------------------------------- > "Zlo i mrznja nikome dobra doneti nece", istakao je patrijarh. >> Sta sam ja svojevremeno tvrdio o kontraverzama hriscanstva i Islama? - Odavno se interesujem za religije, posebno Hriscanske pa bih voleo da vidim sta je o tome ranije pisano u ovoj konferenciji. Ali ... - ... ili ja ne umem da nadjem ili se pojam religije u ovoj konferenciji razlikuje od opste prihvacenog. - Recimo citirana patrijarhova izjava,(po meni) nema mnogo veze sa religijom. Osim ako se racuna to sto je on vrhovni svestenik YU- pravoslavaca. - Takodje mnoge poruke koje sam ovde video, uglavnom spadaju u oblast nacija, nacionalizam, politika, rat. cesto se i ne doticuci religije. - Ako neko ima fajlu sa porukama iz duzeg perioda koje se bave religijom barem koliko i nereligijskim temama (nacija, politka ..) molim da mi je baci u MAIL. jovap ------------------------------------------------
religija.150 basrak, -> #147, jovap
> =-=-=- >>> da li postoji napola trudna devojka ? >>> Da sam sakupljac retkosti, rezultat bi bio nula , ali ne >>> odustajem. > - Torba ti je interesantna (znas onu pricu da je pamet kao neka ^^^^^ > torba). Antimaterija, perpetuum i polutrudna cura, ce zasigurno jos ^^^^^^ Ko o čemu... ti o malim paketima ;))))))))) Sorry ;)))))))) , ali jel' to neka profesionalna deformacija?
religija.151 madamovic, -> #149, jovap
> - Recimo citirana patrijarhova izjava,(po meni) nema mnogo > veze sa religijom. Osim ako se racuna to sto je on > vrhovni svestenik YU- pravoslavaca. Sam si sebi objasnio ;)... > - Takodje mnoge poruke koje sam ovde video, uglavnom spadaju u > oblast nacija, nacionalizam, politika, rat. cesto se i ne > doticuci religije. Nažalost je tako... Šta se može, to je naša sadašnjica...
religija.152 gerber, -> #145, madamovic
YR>*> 3. Nema veze sa religijom, al' koliko vidim u SOR-u nema premeštanje YR>*> u drugu CONF... Ima.
religija.154 bjevdjic,
PATRIJARH-JAJINCI-PARASTOS ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 26. maja (Tanjug) - Patrijarh srpski Pavle služiće u nedelju, 28. maja, u Spomen-parku Jajinci parastos žrtvama Banjičkog logora, streljanim u Jajincima, saopšteno je danas sa Bogoslovskog fakulteta. U parastosu će učestvovati i hor studenata Bogoslovskog fakulteta, navodi se u saopštenju.
religija.155 bjevdjic,
BEOGRAD-SPASOVDAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 30. maja (Tanjug) - Svetom arhijerejskom liturgijom, koju će u Hramu Svetog vaznesenja Gospodnjeg u Beogradu služiti Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle, i litijom po ulicama glavnog grada, u četvrtak, 1. juna, biće proslavljen pravoslavni praznik Spasovdan - krsna slava Beograđana. To su danas na konferenciji za štampu najavili organizatori svetkovine, naglasivši da ta slava simbolično ukazuje na stalno uzdizanje - vaznesenje grada iz pepela i neuništivu nadu i veru u budućnost. Prema rečima starešine Hrama vaznesenja Gospodnjeg prote Milana Radovanovića, značaj praznika je utoliko veći što je na taj dan 1348. obnarodovan najveći istorijsko-pravni dokument srpske srednjevekovne države, čuveni Dušanov zakonik. Slava se održava već 592 godine, uz povremene nasilne prekide, a od 1992. godine građani Beograda pokrenuli su ponovo proslavu krsne slave glavnog grada. Posle liturgije, litija će krenuti ulicama Admirala Geprata, Kneza Miloša i Srpskih vladara, a zaustaviće se kod Terazijske česme gde će se održati molitva za sve Beograđane. Posle toga, nastaviće Ulicom kneza Mihajla i kralja Petra da bi se kod Saborne crkve održala druga molitva za poštedu od stradanja. Zatim će litija nastaviti ulicama Kneza Sime Markovića, Pop Lukinom, Brankovom, Narodnog fronta, Dobrinjskom do Hrama Svetog vaznesenja gde će se održati i treća molitva u spomen svim palim junacima Beograda.
religija.156 bjevdjic,
BEOGRAD-SPASOVDAN-LITIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 1. juna (Tanjug) - Beogradska slava Spasovdan proslavljena je danas svetom arhijerejskom liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi i litijom po centralnim gradskim ulicama u kojoj su, posle presecanja slavskog kolača, učestvovali i Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle i potpredsednik gradske vlade Milenko Kašanin. Posle svete arhijerejske liturgije koju je, pored mitropolita zagrebačko-ljubljanskog i cele Italije Jovana i episkopa timočkog Justina, služilo više sveštenika i đakona, Njegova svetost patrijarh Pavle pomolio se za spasenje svih ljudi, bez obzira na njihovu veru i naciju. Patrijarh je poručio da "danas nema boljeg rešenja od praštanja, milosti i zagrljaja svakoga ko želi da prihvati pruženu ruku". U Spasovdanskoj litiji, pored patrijarha, vladika i ostalog sveštenstva, koje je nosilo crkvene barjake, ripide, zvonca, slavsko žito i kolač, kretali su se i predstavnici Advokatske komore, udruženja zlatara i bojadžija, kao i brojni građani. Prošavši ulicama Admirala Geprata, Kneza Miloša i Srpskih vladara, litija se zaustavila na Terazijama, gde je održana molitva za zdravlje svih Beograđana, a zatim je prošla Knez Mihailovom i Ulicom kralja Petra do Saborne crkve. Prilikom drugog molitvenog zaustavljanja patrijarh i sveštenstvo pomolili su za poštedu od stradanja, mir i napredak Beograda i njegovih građana. Litija se zatim, ulicama Pop Lukinom i Brankovom, preko Zelenog venca i Ulicom narodnog fronta vratila u hram Svetog vaznesenja gospodnjeg gde je održana i treća molitva - u spomen svim palim junacima Beograda. Proslavljanje Spasovdana kao gradske slave, uz povremene prekide, ima tradiciju od 1403. godine, kada je Beograd postao prestoni grad despota Stefana Lazarevića. Taj pravoslavni praznik simbolično ukazuje na večno vaznesenje iz pepela i neuništivu nadu i veru u budućnost. Posle prekida od nekoliko decenija, krsna slava Beograda ponovo se proslavlja od 1992. godine.
religija.157 bjevdjic,
BEOGRAD-CRKVA-TEMELJI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 2. juna (Tanjug) - Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle osveštaće u nedelju, 4. juna, temelje nove crkve u Beogradu, u naselju Medaković - Braće Jerković, na uglu ulica Ignjata Joba i Kružnog puta. Svetu arhijerejsku liturgiju na temeljima hrama svetog Jovana Vladimira služiće patrijarh srpski sa više episkopa, sveštenika i đakona, pevaće hor hrama Svetog Save, saopštila je danas uprava tog hrama. Sveti Jovan Vladimir, prvi kralj srpski, prvi je Srbin u srpskoj istoriji kanonizovan za svetitelja. Mučenički je postradao 4. juna 1016. godine u Prespi. Posekao ga je mačem bugarski car Vladislav. Ovo je prva crkva koja se podiže u Srbiji u čast ovog svetitelja. Mošti svetog Jovana Vladimira sada počivaju u manastiru Šin Đon (Sveti Jovan) u crkvi svete Marije kod Elbasana u Albaniji.
religija.158 bjevdjic,
ŠVAJCARKINJE OBJAVILE RAT VATIKANU ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ čENEVA, 8. juna - Švajcarski gardisti poznati su u svetu po tome što su već nekoliko stotina godina najpouzdaniji čuvari Pape, a Švajcarkinje bi mogle postati najuporniji rušioci autoriteta vrhunskog poglavara Rimokatoličke crkve. U sva 23 katona švajcarske konfederacije katoličke vernice povele su gromoglasnu akciju kojom traže "preuređenje kanonskog prava", odnosno davanje prava katoličkim sveštenicima da se žene. "Lokalni skandal", koji je prošle nedelje izazvao bernski biskup kad je Vatikanu ponudio ostavku zbog toga što će uskoro postati otac, prerastao je tako u pokret za seksualna prava sveštenika, čiji su najžešći prvoborci - žene. Doskorašnji biskup, kome je crkva već brže-bolje našla zamenu, čan čorž Vogel (Jan Georges Vogel), ne samo da izrasta u heroja - u očima slabijeg pola, pre svega - nego su ga Švajcarkinje proglasile za seksualnog velikomučenika, a pripisuju mu i vodeću ulogu u otvaranju novog poglavlja u istoriji Rimokatoličke crkve. Biskup je izjavio da se neće odreći Boga, ali bogami hoće Pape, kako bi nastavio život sa voljenom ženom, ne skrivajući radost što će uskoro postati otac, iako je katoličkim sveštenicima zabranjeno da budu očevi, kao što im je, uostalom, zabranjen i seks. Biskupovo javno priznanje očinstva bilo je, ujedno, i velika rupa u brani koja je skrivala život rimokatoličkih sveštenika. Sad, kad je breša već provaljena, u javnost su pokuljali i podaci o "hipokriziji katoličke crkve" i zahtevi da je "treba okončati". Prema podacima objavljenim u Švajcarskoj, više od sto hiljada sveštenika već ima porod i tajnu bračnu vezu, a oni manje hrabri našli su utehu u homoseksualizmu. Švajcarski list "Nuvo kotidijen" čak tvrdi da se tek desetak odsto od svih Papinih sveštenika doslovce pridržava zakletve o celibatu. Pokret za ukidanje celibata u Švajcarskoj sve više liče na euforiju. U javnoj predstavi - sukobu Rimokatoličke crkve sa vernicama - posebno uživa švajcarska protestantska većina. (Njihovim pastorima, kao i pravoslavnim sveštenicima, brak je dozvoljen.) čenska katolička liga je, samo u Bernu i okolini, već prikupila 250.000 potpisa protiv celibata. Sa brojnih okruglih stolova seva paljba kritika po konzervativnoj vatikanskoj tvrđavi. Kritičari su se prisetili pravoslavlja (konačno) i pravoslavnih popova, navodeći ih kao primer dobrih hrišćana - iako su oženjeni. "Zašto i naši ne bi mogli biti takvi" - pitaju Švajcarkinje. Švajcarski listovi, naročito u nemačkom govornom području, podržavaju žene u pohodu na konzervativni vatikanski establišment. Dva lista su čak sprovela ozbiljna istraživanja i tvrde da je 86, odnosno 89 katolkinja - za davanje punog prava sveštenicima na seks, brak i porodicu. Uvodničar "Nuvo kotidijena" upozorava da su - sudeći prema energiji kojom žene katolkinje krče put sveštenicima u bračne postelje - katolički kanoni toliko sazreli za reforme, da ih treba menjati pre nego što eksplodiraju. Papa Vojtila, ili "super papa" kako ga ovde još zovu, moraće ozbiljno da analizira zbivanja među vernicama u Švajcarskoj. Neki ovdašnji, dosta indiskretni izvori, tvrde da je i Vojtila u mladosti bio nestašan i da bi, zbog toga, morao da ima razumevanje za mlade sveštenike. Švajcarkinje skreću pažnju Papi da je "kardinalima sa 70 i 80 godina lako da ne misle na seks", a uvodničari u listovima tvrde kako "nigde u Jevanđelju nema ni slova zabrane božjim misionarima da se žene" i dodaju da je Jevanđelje jače od Pape.
religija.159 bjevdjic,
CRKVA-PATRIJARH-PRAZNIK ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 10. juna (Tanjug) - Patrijarh srpski gospodin Pavle na sutrašnji praznik Trojice, koji se još zove silazak Svetog Duha na Apostole, služiće liturgiju u crkvi Svete trojice (Gospodara Vučića) u Beogradu. Ovaj praznik ima i treći naziv - Pedesetnica i to zato što je događaj koji se toga dana desio, "pao" na jevrejski praznik Pedeseticu i što je od Hristovog vaskrsenja do tada prošlo 50 dana. U pedeseti dan po vaskrsenju i deseti dan po vaznesenju, prema predanju, izlila se blagodet Svetog Duha na učenike Hristove i napunila ih snagom da Hristov zakon na zemlji utvrde. Tako se ispuni ono što je Isus svojim učenicima pred odlazak na nebo obećao - sila Svetog Duha počela je da deluje jer je, kaže predanje, na hiljade ljudi prihvatilo Hristovu nauku. Ovaj praznik ustanovili su još apostoli i slavi se u nedelju. Pošto je prema hrišćanskom predanju Bog sin obećao da će poslati Svetog Duha, a Otac to dozvolio, sva tri lica božija učestvuju u tom događaju i zato se praznik i zove Trojstvo. Ovog dana crkve se kite zelenim grančicama i posipaju travom, kao na jervrejsku Pedesetnicu. Praznik se dovodi u vezu sa prehrišćanskim vremenima, dok su Srbi jos bili mnogobošci i imali praznik žetve, radosti i ljubavi, kada su se pevale pesme o ženidbi i o dečijoj radosti. Te pesme značile su da je dunuo novi prolećni dah pritajene ljubavi inspirisane prirodom. Srpska pravoslavna crkva praznik Trojice slavi tri dana. Prvi dan se zove silazak Svetog Duha na apostole, drugi je Duhovski ponedeljak, a treći Duhovski utorak.
religija.160 jovap, -> #158, bjevdjic
> Protestantski i pravoslavni svestenici nisu pod celibatom - A pravoslav. kaludjeri (ce)? > Jevandjelja ne pominje celibat - Zaista ne pominju. Medjutim sve religije su bazirane na dogmama a ne na Jevandjelju. Kad ne bi bilo tako, u NAJMANJU ruku postojala bi samo JEDNA hriscanska religija. --------------------------------------------------------------------- Prateci ovu temu od marta ove godine, zapazio sam da je aktivnost naglo pala pre oko mesec dana. Istina, ranije su poruke bile pre na temu NACIJA, POLITIKA, RAT nego religija. Slobodan sam da zakljucim kako tema RELIGIJA ima jako malo zainteresiranih, bas me zanima koliko. Mozemo li se nekako prebrojati ? JovaP
religija.162 bjevdjic, -> #160, jovap
██ Prateci ovu temu od marta ove godine, zapazio sam da je aktivnost ██ naglo pala pre oko mesec dana. Istina, ranije su poruke bile pre na ██ temu NACIJA, POLITIKA, RAT nego religija. Slobodan sam da zakljucim ██ kako tema RELIGIJA ima jako malo zainteresiranih, bas me zanima koliko. Verovatno su neki trenutno otišli (nadam se) zbog prevelikog "šuma" koji je nedavno bio prisutan u moru poruka (čaršava) koje nisu imale veze sa religijom! :(
religija.163 supers, -> #160, jovap
>> Mozemo li se nekako prebrojati ? Tvoja sklonost ka prebrojavanju & sistematizovanju je fascinantna...
religija.164 bjevdjic,
RUMUNIJA-PRVOSLAVNA CRKVA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BUKUREŠT, 12. juna (Tanjug) - Patrijarh Rumunske pravoslavne crkve Teoktist posetiće od 15. do 20. juna Srpsku pravoslavnu crkvu, saopštio je danas Dr Mihael Tica, savetnik za međunarodne crkvene odnose. Patrijarh Teoktist će osim Beograda posetiti i Banatsku, Bačku i Sremsku eparhiju, a razgovaraće i s rumunskim prvoslavnim vernicima i sveštenicima okupljenim oko Vikarijata Pravoslavne crkve jugoslovenskih Rumuna u Vršcu. Takođe se predviđa da poglavar Rumunske pravoslavne crkve služi u nedelju 18. juna Svetu arhijerejsku liturgiju u spomen Hramu Svetog Save na Vračaru. Predstavnik Rumunske crkve kaže da će poseta biti dobrim delom posvećena jedinstvu pravoslavlja i oceni pokušaja američko-katoličko-muslimanske koalicije da ugrozi pravoslavlje. Posledice delovnja takve koalicije se najviše osećaju na teritoriji prethodne Jugoslavije - naglasio je dr Tica. Pošto je istakao da je reč o prvom bilateralnom susretu na najvišem nivou, savetnik rumunskog patrijarha je izjavio: "Osim razgovora s patrijarhom Pavlom o položaju pravoslavnih naroda danas u svetu, patrijarh Teoktist će se upoznati i s problemima srpskog naroda u celini, posebno s nesrećom ljudi koji nevini stradaju u vojnom konfliktu. Naša crkva je i u ovim trenucima uz sestrinsku Srpsku pravoslavnu crkvu, uz Srbiju. To su naša braća s kojima vekovima imamo dobre odnose i u stotinama godina dugoj istoriji punoj žrtava i patnji uzajamno smo se pomagali" - rekao je savetnik rumunskog patrijarha.
religija.165 bjevdjic,
PRVA BRVNARA U ŠUMADIJSKOJ EPARHIJI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ARANĐELOVAC, 13. juna (Tanjug) - Svetom arhijerejskom liturgijom, koju je služio episkop šumadijski gospodin Sava sa sveštenstvom, danas je u Venčanima kraj Aranđelovca osveštena novosagrađena crkva brvnara, prva u šumadijskoj eparhiji. Sagrađena je na temeljima stare crkve brvnare iz prve polovine 19. veka, u kojoj se, po naredbi kneza Miloša, drugi put oženio prota Mateja Nenadović udovicom Jokom, iz obližnjeg sela Ranilovića. Po tom venčanju selo je nazvano Venčani. Gradnju crkve su pomogli Rudarsko-energetski kombinat "Kolubara", koji je obezbedio kompletnu mehanizaciju, materijal i radnu snagu, žitelji Venčana i aranđelovačka opština. Osvećenju crkve brvnare u Venčanima prisustvovalo je više od 700 žitelja šumadijskog i kolubarskog kraja.
religija.166 bjevdjic,
DOPUTOVAO RUMUNSKI PATRIJARH TEOKTIST ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 15. juna (Tanjug) - Rumunski patrijarh Teoktist doputovao je danas popodne u petodnevnu zvaničnu posetu Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) i srpskom patrijarhu Pavlu. Poglavara Rumunske pravoslavne crkve na surčinskom aerodromu dočekali su patrijarh Pavle i članovi Svetog sinoda, a svečana dobrodošlica visokom gostu priređena je u crkvi Svetog Aleksandra Nevskog u centru Beograda. Patrijarh Pavle pozdravio je visokog gosta u tom hramu u ime SPC, vernika i srpskog naroda, sa izrazima bratske ljubavi. Rumunski patrijarh je izrazio saosećanje rumunske crkve i naroda sa stradanjem i nevoljama kroz koje prolazi srpski narod.
religija.167 ndragan, -> #162, bjevdjic
/ Verovatno su neki trenutno otišli (nadam se) zbog prevelikog "šuma" / koji je nedavno bio prisutan u moru poruka (čaršava) koje nisu imale A i g. Ninković nešto... da nije otišao u onu, kako se zvaše, Karaguu? Neke zanimljive stvari je ostavio nedorečene, kako ono reče, "na to može da se odgovori na dva načina...", i ode. Ne znam da li je ćutanje jedan od ta dva načina, ili čak treći?
religija.168 bjevdjic,
CRKVA-TEOKTIST-LITURGIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 18. juna (Tanjug) - Patrijarh rumunski Teoktist i patrijarh srpski Pavle danas su u crkvi Svetog Marka u Beogradu služili svetu liturgiju, a nakon toga održali besede i razmenili poklone. Patrijarh Teoktist je pozvao patrijarha Pavla da u oktobru ove godine dođe u posetu Rumunskoj pravoslavnoj crkvi. Osvrćući se na teška vremena, u kojima živi i srpski i rumunski narod, patrijarh Teoktist je rekao da se broj mučenika poslednjih godina povećava. U Rumuniji je, kako je rekao, 1989. godine u revoluciji poginuo veliki broj mladih ljudi, a srpski narod "danas u Bosni strada radi vere pravoslavne i pravde", naglasio je rumunski patrijarh. Patrijarh Teoktist, koji je juče posetio Republiku Srpsku, rekao je da je bio blizu zone "gde se gube životi i stradaju i pravoslavni i drugi, a svaka smrt donosi bol". "žitav svet ima teškoća i zato se molimo da se utišaju vetrovi rata", rekao je patrijarh Teoktist. Patrijarh Pavle je u svojoj besedi apelovao na sve one koji mogu da pomognu kako bi se rat u Bosni zaustavio. "Ova vaša poseta učvršćuje veze u jedinstvu zajedničke nam vere pravoslavne. Vaša ljubav prema našem narodu, koji strada u nesrećama međuetničkog građanskog rata, i poseta tome stradalnom narodu u Bosni i vaše molitve Bogu da pošalje pravedan mir srpskom narodu i stradalnicima drugih zaraćenih strana, pokazuju veličinu vaše duše i rumunskog naroda", rekao je patrijarh Pavle. Patrijarh Pavle je gostu iz Rumunije poklonio ikonu Bogorodice, a od njega je na poklon dobio ikonu rumunskog svetitelja Antima.
religija.169 bjevdjic,
PRIŠTINA-DUHOVNA BAŠTINA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ PRIŠTINA, 18. juna (Tanjug) - U manastiru Crna Reka, u Ibarskom Kolašinu, danas je održana liturgija posvećena Svetom Petru Koriškom, prvom srpskom pustinjaku i podvižniku. Povodom dana ovog svetitelja juče je posle više vekova u isposnici Svetog Petra Koriškog, u Koriši kod Prizrena, takođe održana liturgija. Liturgiji su prisustvovali brojni Srbi iz Prištine, Prizrena, Orahovca i drugih krajeva koji su organizovano došli na to pustinjačko mesto. Petar Koriški je živeo u prvoj polovini 13. veka. Rođen je u hvostanskom selu Unjemiru, desetak kilometara od Kline, a podvizivao se u Koriškoj pustinji i isposnici. Njegovo žitije je napisao čuveni srpski srednjovekovni književnik Teodosije Hilandarac. U poslednja tri veka mošti Svetog Petra Koriškog čuvaju se u manastiru Crna Reka.
religija.170 bjevdjic,
CRKVA-TEOKTIST-ODLIKOVANJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 18. juna (Tanjug) - Patrijarh srpski Pavle danas je u srpskoj Patrijaršiji odlikovao rumunskog patrijarha Teoktista ordenom Svetog Save Prvog reda. Na predlog patrijarha Pavla, Sveti sinod Srpske pravoslavne crkve je odlikovao i mitropolita (rumunskog) banatskog Nikolaja ordenom Svetog Save Drugog reda, zatim protojereja Konstanitna - ordenom Svetog Save Trećeg reda, kao i protojereja Mojsija - rumunskog pravoslavnog vikara u Vršcu, ordenom Svetog Save Trećeg reda. Tim povodom, u Patrijaršiji je večeras održan prijem na kome je patrijarh Pavle rekao da je rumunski patrijarh odlikovan "za sve što je činio za dobro opšte i dobro crkve pravoslavne". "Vaša poseta u ovo teško vreme za srpski narod, učvršćuje naše dve jednoverne crkve i narode i pokazuje širinu i dubinu hrišćanske duše i srca Vašeg kao patrijarha i blagočestivog naroda rumunskog". Patrijarh Teoktist se zahvalio na ovom visokom priznanju i rekao: "Mi smo dve samostalne, pravoslavne crkve i služimo našim narodima i večnim istinama. Bog nam je dao slobodu, a ta sloboda značila je i mnoge žrtve kod nas u Rumuniji, a i u Bosni gde stradaju ljudi raznih vera". Te žrtve su temelj naše vere i učenje za budućnost, jer bićemo svi pitani - šta smo uradili sa slobodom koja je bila plaćena ljudskim životima", rekao je patrijarh Teoktiost i upozorio da svi zajedno treba da činimo sve što je u našoj moći da bi krvoproliće prestalo.
religija.171 bjevdjic,
HIMNA BOčE PRAVDE ÜŐĆÉü éĺłç ôöüâůç ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ Bože pravde, ti što spase é˛Ŕš ˇ˘ßŃňš, ÷ŕ ■÷˛ §ˇß§š Od propasti do sad nas, ĺň ˇ˘˛ˇß§÷ŕ ň˛ §ßň ­ß§, žuj i od sad naše glase ť°Ű ŕ ˛ň §ßň ­ß■š ńÝß§š I od sad nam budi spas! Ő ˛ň §ßň ­ß´ Ô°ňŕ §ˇß§! Moćnom rukom vodi, brani Ʋ¸­˛´ ˘°ý˛´ Ѳňŕ, Ԣ߭ŕ Budućnost srpske brod, é°ň°¸­˛§÷ §˘ˇ§ýš Ô˘˛ň, Bože spasi, Bože hrani é˛Ŕ𠧎ߧŕ, é˛Ŕš ˙˘ß­ŕ Srpskog Kralja, srpski rod! Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň! Složi srpsku braću dragu ĽÝ˛Ŕŕ §˘ˇ§ý° Ԣ߸° ň˘ßń° Na svaki dičan, slavan rad: Éß §Ńßýŕ ňŕŘß­, §ÝßŃß­ ˘ßň: Sloga biće poraz vragu, ĽÝ˛ńß Ôบ ˇ˛˘ßÚ Ń˘ßń°, A najjači srpstvu grad! ü ­ßŰŰßŘŕ §˘ˇ§÷Ѱ ń˘ßň! Nek na srpstva blista grani Éšý ­ß §˘ˇ§÷Ńß ÔÝŕ§÷ß ń˘ß­ŕ Bratske sloge zlatan plod, é˘ß÷§ýš §Ý˛ńš ÚÝß÷ß­ ˇÝ˛ň, Bože, spasi, Bože, hrani é˛Ŕš, §ˇß§ŕ, é˛Ŕš, ˙˘ß­ŕ Srpskog Kralja, srpski rod! Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň! Nek na srpsko vedro čelo Éšý ­ß §˘ˇ§ý˛ Ńšň˘˛ ؚݲ tvog ne padne gnjeva grom, ÷Ѳń ­š ˇßň­š ń˝šŃß ń˘˛´, Blagoslovi Srbu selo, éÝßń˛§Ý˛Ńŕ Ľ˘Ô° §šÝ˛, Polje, njivu, grad i dom! ô˛ţš, ˝ŕѰ, ń˘ßň ŕ ň˛´! Kad nastupe borbe dani, îßň ­ß§÷°ˇš Ô˛˘Ôš ňß­ŕ, K pobedi mu vodi hod, î ˇ˛Ôšňŕ ´° Ѳňŕ ˙˛ň, Bože, spasi, Bože hrani é˛Ŕš, §ˇß§ŕ, é˛Ŕš ˙˘ß­ŕ Srpskog Kralja, srpski rod! Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň! Iz mračnoga sinu groba, ŐÚ ´˘ßŘ­˛ńß §ŕ­° ń˘˛Ôß, Srpske krune novi sjaj, Ľ˘ˇ§ýš ý˘°­š ­˛Ńŕ §ŰßŰ, Nastalo je novo doba, - Éß§÷ßݲ Űš ­˛Ń˛ ň˛Ôß, - Novu sreću, Bože, daj! ɲѰ §˘š¸°, é˛Ŕš, ňßŰ! Kraljevinu srpsku brani, î˘ßţšŃŕ­° §˘ˇ§ý° Ԣ߭ŕ, Petvekovne borbe plod, ôš÷Ńšý˛Ń­š Ô˛˘Ôš ˇÝ˛ň, Srpskog kralja, Bože, hrani, Ľ˘ˇ§ý˛ń î˘ßţß, é˛Ŕš, ˙˘ß­ŕ, Moli ti se srpski rod! ƲÝŕ ÷ŕ §š §˘ˇ§ýŕ ˘˛ň!
religija.172 supers, -> #171, bjevdjic
>> HIMNA BOčE PRAVDE ÜŐĆÉü éĺłç ôöüâůç >> ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ Toliko o razdvojenosti crkve & države.
religija.173 bjevdjic,
SRBIJA-RUMUNIJA-CRKVA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 20. juna (Tanjug) - Protojerej Konstantin Prvi izjavio je danas, u ime rumunskog patrijarha Teoktista, koji danas završava posetu patrijarhu Pavlu, da je susret dva crkvena poglavara bila obostrana želja koja izražava prijateljstvo rumunskog i srpskog naroda. Protojerej Konstantin i vladika bački Irinej, u ime rumunskog i srpskog patrijarha, koji će se u oktobru ponovo susresti u Bukureštu, najavili su na konferenciji za štampu u Srpskoj patrijaršiji da će sutra biti objavljeno zajedničko saopštenje dva patrijarha - apel za mir na prostorima prethodne Jugoslavije. Vladika Irinej je podsetio da je predsednik Republike Srbije Slobodan Milošević, prilikom nedavnog susreta s patrijarsima, izrazio uverenje u podršku Rumunske pravoslavne crkve za uspostavljanje trajnog mira. Protojerej Konstantin, direktor patrijaršijske kancelarije u Bukureštu, rekao je da "rumunski patrijarh podržava nastojanja predsednika Miloševića za što skoriji prestanak krvoprolića, jer Bog je jedan za sve narode. "Rumunski narod saoseća sa stradanjem bratskog srpskog naroda s kojim ima zajedničku istoriju, pravoslavnu veru i dvomilenijumsku duhovnu povezanost. To su oba patrijarha stalno isticala tokom nedavnih poseta zvorničko-tuzlanskoj eparhiji i Bijeljini, kao i šumadijskoj i žičkoj eparhiji", naglasio je protojerej Konstantin. "Naša dva susedna naroda oduvek su živela u miru", rekao je on i naglasio da "zato i mogu biti primer prijateljstva svim drugim narodima". Podsetivši da su oba patrijarha istovremeno jedan drugom poslala poziv za posetu, vladika Irinej je rekao da to ukazuje da izazovi današnjice daju poseban značaj redovnom susretu dvojice crkvenih poglavara. On je ocenio da taj susret "u današnjem kriznom vremenu znači da su dve povesne crkve, oslobođene političkih i ideoloških stega koje su ih decenijama držale u izolaciji, ponovo otkrile puteve suštinskog jedinstva koje nikakvim silama ne može biti dovedeno u pitanje". "O tome svedoči i jedinstven stav o problemima koji nas tište, jer naše crkve su jedno telo", rekao je on i podsetio da je "još apostol Pavle svedočio da kada jedan ud tela strada - i svi ostali delovi stradaju". Odgovarajući na pitanja novinara o inicijativi Pape Jovana Pavla Drugog za ujedinjenje pravoslavne i rimokatoličke crkve, protojerej Konstantin i vladika Irinej rekli su da je u prirodi pravoslavlja da teži jedinstvu celog hrišćanskog sveta, ali da to ne znači da se unapred i automatski može prihvatiti bilo kakav koncept. Pravoslavna crkva će voditi dijalog s rimokatoličkom i svim drugim verskim zajednicama, ali neće dopustiti relativizaciju osnovnih postulata hrišćanske vere, dodali su predstavnici rumunskog i srpskog patrijarha.
religija.174 jovap,
>> Verovatno su neki trenutno otisli (nadam se) zbog prevelikog "suma" >> koji je nedavno bio prisutan u moru poruka (carsava) koje nisu imale >> veze sa religijom! :( - Slazem se da nisu imale veze sa religijom, ali po svemu sudeci tema religija je Sezamovcima nezanimljiva. Jer prosto prenosenje vesti iz drugih medija o religioznim sluzbenicima, sto se sad dogadja ovde, za mene nije neki dobitak na kvalitetu. - Naravno, da nisam protiv toga da se prenose vesti iz religioznog zivota, kako se sada radi, za sve one koje to zanima. Ali ja te vesti sretnem na drugoj strani i ovde su mi nepotrebni 'duplikat'. >> Tvoja sklonost ka prebrojavanju & sistematizovanju je fascinantna... - Ne vidim zasto bi to bio neki feler, cak i bez ikakvih objasnjenja, ali kako tvoja opaska ima i element razmrdavanja teme, evo objasnjenja: - Religija, makar imala samo istorijski znacaj (sto nije daleko) trebala bi da ima mnogo vise zainteresovanih. A ispada da nas je svega nekoliko. Buduci da sam ja jos i ateista (ateista koji se interesuje za religiju, prilicno redak 'zver' moracete priznati), zaista nemam sta da trazim u temi gde su svi ostali religiozni, osim ako .... - Pa, eto to vam je moje objasnjenje. poz Jova
religija.175 bjevdjic,
CRKVA-APEL ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 21. juna (Tanjug) - Patrijarh rumunski Teoktist i patrijarh srpski Pavle objavili su zajedničku poruku javnosti u kojoj su "uputili apel svoje savesti i pastirske odgovornosti svim odgovornim činiocima na tlu bivše Jugoslavije i u svetu da učine sve što je u njihovoj moći da se na ovim prostorima ponovo uspostavi mir". Rumunski patrijarh Teoktist juče je završio posetu Srpskoj pravoslavnoj crkvi i patrijarhu srpskom Pavlu. Dva patrijarha u poruci javnosti kažu da im je "Svedobri i Svemogući Bog pomogao da nekoliko dana, od 15. do 20. juna, provedu zajedno na srpskoj zemlji". "Gde god smo bili svuda smo uočili snažnu veru srpskog naroda, njegovu nadu i spremnost na žrtvu, ali i teskobu i zabrinutost", kaže se u ovoj poruci. "Prirodno je i što nismo mogli a da ne zapazimo suze žalosnice nevolje i nesreće proistekle kao posledica tragičnih međuetničkih sukoba na tlu ranije Jugoslavije, osobito pak kao posledica rata što hara u Bosni i Hercegovini", kažu dva patrijarha. Zato upućuju apel "za prestanak rata, kako smrt više ne bi neumoljivo odnosila živote ne samo boraca svih zaraćenih strana nego i nedužnog civilnog stanovništva, žena i dece, starih, bolesnih i nemoćnih...". Rumunski i srpski patrijarh istakli su u poruci i da ova "dva bratska, jednoverna, naroda ne samo što nikada nisu ratovala jedan protiv drugoga - nego mogu da služe kao primer za ugled i na Balkanu i u Evropi, naročito danas, kako susedni narodi mogu i treba da žive i da sarađuju".
religija.176 jovap,
SVI KATOLICI OSIM ATEIASTA - POLITIKA 23 jun Prema 'POLITICKOM VODICU KROZ HRVATSKU' (Leksis - ZG) : U vladi (Hrvatske) su od 21PPPPPP clana, njih 20 Hrvati rimokatolici ... ----------------------------------------------------
religija.177 kdrazan, -> #160, jovap
<=> Prateci ovu temu od marta ove godine, zapazio sam da je aktivnost <=> naglo pala pre oko mesec dana. Istina, ranije su poruke bile pre na <=> temu NACIJA, POLITIKA, RAT nego religija. Slobodan sam da zakljucim Na žalost - istina :((( Poruke koje su bile zaista vezane za religiju mogu se prebrojati na prste... Hajde da mijenjamo stvar !!! <=> kako tema RELIGIJA ima jako malo zainteresiranih, bas me zanima koliko. Ja sam pokušao sa ubacivanjem nekih tekstova, no vjerovatno je to auditorijumu bilo prenaporno i dosadno, pa sam odustao... Mnogo bih volio da se o svemu "tome" malo više piše, bez tenzija, IGNORE-ova itd. ... ako može. naravno ... <=> Mozemo li se nekako prebrojati ? Evo, počni sa mnom :))))) gpa#aH.
religija.178 avvocato, -> #177, kdrazan
gree><=> Mozemo li se nekako prebrojati ? gree> gree> Evo, počni sa mnom :))))) I ja sam tu, ali molim vas, nemojmo se oslanjati samo na kršćanstvo, pravoslavlje i tripove tipa "to nije naše". Ako Boga ima, ima ga samo u jednom primerku, a kako ga ko tumači, njegov problem. XXX Gricko
religija.179 jeremy,
'Možemo li se nekako prebrojati?' Evo i mene ubeležite -Jeremy-
religija.180 bjevdjic,
PRAZNIK SVIH PRAVOSLAVNIH VERNIKA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 27. juna (Tanjug) - Pravoslavni vernici sutra proslavljaju veliki praznik Vidovdan, a pravoslavni Srbi i Svetog velikomučenika Cara Lazara i srpske svete mučenike pale na Kosovu na Vidovdan 1389. godine. U svim pravoslavnim hramovima sutra se služi sveta arhijerejska liturgija, parastos kosovskim junacima i svim vojnicima izginulim u dosadašnjim ratovima. Vidovdan je u crkvenom kalendaru označen crvenim slovom, što znači da je to takozvani zapovedni praznik koji praznuju svi pravoslavni vernici a ne samo oni kojima je tog dana slava. U narodu je ovaj praznik i pre Kosovske bitke 1389. uživao veliki ugled, jer se svetac po kome je dobio ime - Sveti Vid, oduvek smatrao čudotvorcem i isceliteljem, naročito u lečenju vida. Po narodnim predanjima Sveti Vid, čije se mošti čuvaju u Pragu, leči od svih očnih bolesti a slepima omogućava da progledaju. Mnogo je narodnih običaja vezanih za Vidovdan. Na Vidovdan u mnogim srpskim krajevima iznosile su se haljine i odeća na vazduh da se provetre, što će onome čiji su, obezbediti da čitave godine bude viđen, zapažen i cenjen, gde god se pojavio. Pošto je Vidovdan veliki praznik, narod je verovao da će svako ko toga dana bude radio u polju, a žene plele, šile ili se bavile ostalim poslovima, osim oko spremanja hrane, biti kažnjen. Nekada, dok su se Srbi držali pravoslane tradicije i starih običaja, na Vidovdan se nije ni igralo ni pevalo, u znak poštovanja svete uspomene na Cara Lazara i kosovske junake. Stari ljudi pričaju da se na Vidovdan u polju vode promene, pa od bistrih počnu teći crvene, jer je mnogo srpske krvi proliveno od Kosova do danas. Oni tvrde da se glas kukavice, koja je od Mladenaca počela da kuka za junacima izginulim na Kosovu, čuje samo do Vidovdana.
religija.181 bjevdjic,
VATIKAN-VARTOLOMEJ-POSETA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ RIM, 27. juna (Tanjug) - Carigradski ekumenski patrijarh Vartolomej Prvi doputovao je danas u višednevnu posetu Vatikanu, gde će sa papom Jovanom Pavlom Drugim razgovarati o popravljanju odnosa između "istočne i zapadne crkve", odnosno pravoslavlja i katoličanstva. Susret poglavara vaseljenske patrijaršije i rimskog pape bio je veoma srdačan. Najveći hrišćanski dostojanstvenici su se zagrlili i međusobno oslovili sa "brate", što je ovde posebno zapaženo. To je treći susret najviših ličnosti pravoslavlja i katoličanstva nakon rascepa jedinstvene hrišćanske crkve, takozvane, velike šizme 1054. godine, nakon čega je među njima vladao pravi "hladni rat". "Led" je donekle počeo da se topi 1967, zvaničnom posetom ekumenskog patrijarha Atinagore tadašnjem papi Pavlu Šestom, da bi tačno 20 godina nakon toga u poseti Vatikanu, kao gost pape Jovana Pavla Drugog, boravio patrijarh Dimitrije Prvi. Poseti Vartolomeja Prvog dat je u Rimu veliki publicitet, uz osnovnu procenu da se radi o "odzivu na papino zalaganje da u susret velikom jubileju 2.000 godina od Hristovog rođenja, dođe do značajnog približavanja, ako ne i ponovnog ujedinjavanja istočne i zapadne hrišćanske crkve". Put ka tom cilju se, međutim, procenjuje kao "trnovit" a dijalog između Jovana Pavla i Vartolomeja najavljuje kao "veoma težak".
religija.182 jovap,
=95/6/28============================================================== > Hajde da MIJENJAMO STVAR !!! > Ja sam pokusao sa ubacivanjem nekih tekstova, pa sam odustao > Voleo bih da se o svemu "tome" malo vise pise, > bez tenzija, IGNORE-ova itd. ... ako moze. naravno ... - PREBROJAVANJE. - Do sada nas je cetvoro, 'prebrojanih'. - U periodu od dva meseca (april - jun) u temi je usestvovalo 30-ak - usera, pa se moze desiti da se jos neko javi. Naravno, nije obavezno da se eksplicitno 'prebroji' - dovojno je da ucestvuje. No, videcemo. - Mi naravno mozemo odmah probati da MIJENJAMO STVAR. Predlazem da neko vreme - svako kaci tekstove po svojoj volji, cak i sa tenzijama i IGNOR-vima. Kako je i do sada bilo. A mi, prebrojani, mozemo naprimer formiarti grupu, pa u grupu prenostiti preciscene tekstove, bez tenzija i IGNOR-ova, recimo. O ostalim detaljima kasnije. - Sada posebno pozivam <kdrazan>-a da okaci neki od tekstova od kojih je odustao. ------------------------------ >> nemojmo se oslanjati samo na krscanstvo, i tripove tipa "to nije >> nase". - PRAVILNIK - STATUT - ?????????? - Naziv ove teme je RELIGIJA - a ne KRSCANSTVO - pa sam apsolutno za to da tako ostane i u (nasoj) praksi. - Ni ja ne volim logiku 'to nije nase' - ali nemamo nacina da sprecimo one koji je imaju da to ovde i iskazu. A kad bimo i imali, ja bih bio protiv. Sloboda iznosenja misljenja je ispred svega ostalog, mislim . Ali, ako budemo preciscavali tekstove, mozemo se dogovoriti o nekim kriterijima, pa .... - U prilog ovom stavu, podsecam da je prvi reply na predlog za prebrojavanjem bio sa (blagom) negativnom konotacijom, ali od toga nije nastala nikakva steta. Pre ce biti da je bilo neke koristi (razmrdavanje). - Uopste uzev, mislim da bi bilo korisno da napravimo neki sistem za ocennjivanje svih ili bar nekih tekstova, ali otom potom. - Na kraju, kao steo sam negde vec pomenuo, posebno me zaintrigirala Isusova 'doktrina'. Uzecu za primer, pricu o kopanju vinograda. Ko je ne zna - moze je dobiti MAIL-om. - Ako je neko naisao na slicnu logiku u nekoj drugoj religiji, ne bi bilo lose da je 'okaci' ovde. Poz. JovaP ==============================================================95/6/28
religija.183 bjevdjic,
SRDAžAN SUSRET - TEčAK DIJALOG ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ RIM, 29. juna (Tanjug) - Hoće li svi hrišćani, ili bar njihove dve najveće crkve, Pravoslavna i Katolička, ponovo ujedinjeni proslaviti "veliki jubilej", 2.000 godina od Hristovog rođenja, za šta se, bar na rečima, sve češće i upornije zalaže Papa Jovan Pavle Drugi? To prilično smelo pitanje posebno je aktuelizovao boravak u Rimu ekumenskog patrijarha iz Carigrada Vartolomeja Prvog, čiju je posetu "Svetoj stolici", na poziv Pape Vojtile, zvanični Vatikan okarakterisao kao "krupan korak ka približavanju istočne i zapadne crkve i uspostavljanju jedinstva koje je među njima postojalo u prvom milenijumu". Sudeći po srdačnosti susreta dve prve ličnosti pravoslavlja i katoličanstva - dug zagrljaj i međusobno oslovljavanje sa "brate" - moglo bi se reći da je ostvarivanje gotovo hiljadugodišnjeg cilja na dobrom putu. Međutim, ovdašnji bolji poznavaoci aktuelnih prilika i istorije procenjuju da je taj put "posut trnjem", uz obaveznu napomenu da je carigradski patrijarh samo formalno "prvi po časti" među četrnaest poglavara autonomnih pravoslavnih patrijaršija u svetu. No bez obzira na rezerve, poseti Vartolomeja Prvog pridat je u Rimu veliki značaj i publicitet, kako i priliči tek trećem susretu u ovom milenijumu poglavara Vaseljenske patrijaršije i Rimokatoličke crkve nakon raskola hrišćanske crkve, odnosno "velike šizme" između Rima i Konstantinopolja 1054 godine, koja je izazvala gotovo hiljadugodišnji "hladni rat". Led je počeo da se topi 1967. godine kada je u posetu Vatikanu, na poziv tadašnjeg pape Pavla Šestog, stigao patrijarh Atinagora. Do narednog susreta na najvišem nivou trebalo je čekati punih 20 godina, odnosno do 1987. kada su se u Vatikanu susreli Papa Jovan Pavle Drugi i patrijarh Dimitrije Prvi. Odnosi su se u međuvremenu kretali po sinusoidi, spuštajući se povremeno na tačku mržnjenja, na šta su naročito uticali problemi tzv. unijatstva, katoličkog prozelitizma, ali i oštri sukobi oko rata na prostoru prethodne Jugoslavije. Inicijativu za ponovno "otkravljivanje" dao je nedavno Papa Vojtila, koji u apostolskom pismu "Orientale lumen" poziva Katoličku crkvu da se pokaje za "najteži greh" i "veliki skandal", kako karakteriše "šizmu" između pravoslavaca i katolika iz 1054. On posebno insistira na odgovornosti katolika, kritikujući naročito "aroganciju kojom su zapadnjaci u prošlosti tretirali njihovu istočnu braću i zahtevajući od Latinske crkve da "u potpunosti prizna i poštuje dignitet hrišćana sa Istoka". I u poslednjoj enciklici "ut unum sint" (zato što smo jedno) Papa Jovan Pavle Drugi otvoreno poziva na ujedinjavanje crkava, ali sa primetnom nijansom pretenzije na primat rimskog Pape u tome. Zato je poznati vatikanski stručnjak za dijalog sa pravoslavljem Džon Lang okarakterisao Vartolomejevu posetu kao "hrabar korak, koji se neće svideti Patrijaršiji u Moskvi, a neće izostati ni oštre kritike iz crkvenih vrhuški Grčke i Srbije". Ovde se zato smatra da je Vartolomejev "pomirljivi gest morao neminovno biti pomešan sa njegovim oštrim replikama na delove teksta Papine enciklike, da bi se "amortizovala" ljutnja Rusa, Srba i Grka. U intervjuu verskom časopisu "Renjo", uoči same posete Vatikanu, Vartolomej žestoko kritikuje "peternalistički duh" Papine enciklike namenjene istočnim crkvama, koja "svo hrišćanstvo meri metrom istine sa katedre u Rimu". Vartolomej istice i to da se radi o "degeneraciji ekumenskog dijaloga u jednoj liturgijskoj formuli, koja prikriva antagonizam, birokratiju i prozelitizam". No, bez obzira na te prilično teške reči, za koje se ovde smatra da su namenjene "smirivanju pravoslavnih crkava posestrima", Vartolomej je u Vatikanu dočekan kao "privilegovani sagovornik", preko koga bi mogao biti otvoren široki put dijaloga sa celokupnim pravoslavljem o prevazilaženju nesporazuma i eventualnom ponovnom ujedinjavanju hrišćanstva. Nesporazumi su, međutim, još veoma brojni. Ne radi se toliko o teološkim razlikama, koje su vremenom gotovo izgubile značaj (poput glavnog razloga za raskol - rasprave o pitanju da li Sveti duh dolazi od sina, kao što smatra Katolička crkva), koliko o političkim problemima i razmimoilaženjima. Najkrupniji problem ostaju pitanja unijatstva i katoličkog prozelitizma, kao i sukobi čisto političke prirode, od kojih je najmarkantniji primer dijametralno suprotno gledanje na probleme nastale raspadom SFRJ. Papa Vojtila ipak smatra da teološki dijalog Pravoslavne i Katoličke crkve napreduju "koracima od sedam milja" i ne krije nadu da će doživeti njihovo ujedinjavanje. Ako se Papini snovi kojim slučajem ostvare, jedan od onih "svih puteva koji vode u Rim" mogao bi dobiti ime ekumenskog patrijarha iz Carigrada Vartolomeja Prvog.
religija.184 bjevdjic,
TEMELJAC ZA PRAVOSLAVNI HRAM ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ PEĆ, 1. jula (Tanjug) - U Banji kod Peći danas je počela izgradnja crkve Svetog Jovana Krstitelja. Temelje ovog pravoslavnog hrama osveštao je vladika raško-prizrenski Artemije. Predračunska vrednost crkve Jovana Krstitelja iznosi 500.000 maraka, a sredstva je obezbedio ktitor - Milorad Rajović, direktor korporacije "Udarnik-komerc" u Peći. Hram će se zidati kamenom i opekom, u stilu manastira Gračanica, i biće podignut za dva meseca.
religija.185 jovap,
================================================================== Re: PREBROJAVANJE - U medjuvremenu, dok <kdrzan> ne okaci jedan od svojih tekstova, evo jednog pitanja: - Najsire shvaceno, RELIGIJA ukljucuje sve oblasti ljudskog razmisljanja, pa : a) Ranije rasprave sa sadrzajem nacija/ politika/ rat nisu van teme. (Druga je stvar sto mene licno to ne zanima) b) Tema RELIGIJA - ako nema posebnih ogranicenja, kao sto je slucaj na SEZAMu, treba da se shvati u najsirem mogucem znacenju. Kako je sada jos i u 'stagnaciji' - bolje je kaciti bilo sta (brain stroming) no nista, makar dok se ne 'razmrda'. Naprimer, u temi OKO.SVETA naisao sam na interesantan opis jednog 'niza pehova dve zalutale ovcice' na putovanju od Moskve do Kijeva. Po komentarima ispada da tamosnji auditorij nije bas odusevljen. Ako neko ima nesto slicno, neka proba da to okaci ovde. ====================================================================
religija.186 ndragan, -> #177, kdrazan
/ mogu se prebrojati na prste... Hajde da mijenjamo stvar !!! Gde nam je g. Ninković? Da li bi neko bio ljubazan da ga potraži na SetNetu?
religija.187 ndragan, -> #178, avvocato
/ pravoslavlje i tripove tipa "to nije naše". Ako Boga ima, ima ga samo / u jednom primerku, a kako ga ko tumači, njegov problem. Jedan od tih problema je i isključivost većine religija prema ostalima: ako su svi bogovi samo pojave jednog opšteg boga, lako ćemo naći dvesta vera koje tvrde da su oni drugi bogovi svi odreda lažni... ...međutim, to nije razlog da ih zaobilazimo (imam mnogo drugih razloga za to :). To je _njihov_ veliki problem, pa neka ga rešavaju sami. Kad se već toliki ljudi bave verom, držim da ljudski rad (svake vrste) uložen u korpus religijske kulture zaslužuje da bude proučen. Baška uticaj svega toga na sve postojeće civilizacije (zaključno sa brojem 9 :).
religija.188 ndragan, -> #181, bjevdjic
/ da bi tačno 20 godina nakon toga u poseti Vatikanu, kao gost / u susret velikom jubileju 2.000 godina od Hristovog rođenja, Sve i da imaju dobru nameru da se pomire i ujedine, ne bi li povratili nekadašnje pozicije, ne verujem da će do toga doći za naših života. Oni imaju vremena, obratiti pažnju na "20 godina". Oni računaju na vekove. Prvih hiljadu godina su bili zajedno, pa je onda pukla tikva, pa onda hiljadu godina svaka vaška obaška, a za sledećih hiljadu ke vidime.
religija.189 bjevdjic,
CRKVA-PRAZNIK-PATRIJARH ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 6. jula (Tanjug) - Patrijarh srpski Pavle, na sutrašnji praznik rođenja Svetog Jovana Krstitelja, služiće jutarnju liturgiju u istoimenom hramu koji se nalazi na Centralnom groblju u Beogradu, saopšteno je danas u Patrijaršiji. Ovaj praznik, u narodu poznatiji kao Ivanjdan, slava je te crkve Svetog Jovana na Centralnom groblju i zato, kako kažu u Patrijaršiji, u njoj patrijarh služi svake godine na Ivanjdan. Sveti Jovan, nazvan Krstitelj, zato što je u reci Jordan krstio ljude pa i samog Hrista rođen je šest meseci pre Isusa Hrisa. Ivanjdan je jedan od praznika posvećenih Svetom Jovanu, a njime se obeležava rođenje Jovanovo. Prema hrišćanskom predanju rođenje Jovanovo najavio je anđeo. S obzirom na to da Jovanovi roditelji - sveštenik Zaharije i žena mu Jelisaveta, dugo nisu mogli imati dece, na vest o tome da će dobiti sina Zaharije je, kaže predanje, zanemeo. Govor mu se povratio osmog dana po rođenju deteta. Kada se čulo da se rodio car nad carevima tadašnji car Irod naredio je da se pobiju sva deca do dve godine starosti. Jovanova majka ipak je uspela da sakrije svog sina. Nakon smrti svojih roditelja Jovan je kao veoma mlad živeo u pustinji i postao poznat po skromnosti i vrlinama.
religija.190 kdrazan,
Evo me :))) Ne znam koliko ste zainteresovani, al' vjerujem da bi bilo interesantno dati neki prikaz (iz sopstvenog ugla gledanja i vjerovanja !!!) Knjige proroka Danila i Jovanovog Otkrivenja. Prosto je nevjerovatna (!) podudarnost njihovih riječi sa događajima koji nas prate i koji su nam već daleko za leđima. Pa eto, ako nemate ništa protiv (a zamoliću vas da kažete svoje mišljenje o svemu tome), ja bih započeo priču: Za neupućene, prvo proroštvo Danilovo je vezano za san koji je usnio vavilonski car Navuhodonosor u zenitu svoje slave. Car je, kao što najvjerovatnije znate, usnio san koji je na njega ostavio ogroman utisak. Međutim, car ga je zaboravio. Onda je pozvao sve mudrace iz svog carstva (Vava like :))) i tražio od njih da mu kažu šta je usnio i da mu ga protumače. Kao nagradu im je obećao ogromno bogatstvo, a u protivnom - ode glava ! Naravno, niko od njih nije znao o čemu se radi, i u onom očaju do cara dođe vijest da se u carevini nalazi jedan Jevrej po imenu Danilo koji zna tumačiti sne. Naravno, dovedu mu Danila i car mu složi istu priču kao i "mudracima", a Danilo mu odgovori: "... tajne koju car ište, ne mogu kazati caru mudraci ni zvjezdari ni vrači ni gatari. Nego ima Bog na nebu koji otkriva tajne i javlja caru Navuhodonosoru što će biti do pošljetka..." (Danilo 2.27;28) Danilo se, naravno, molio Gospodu za milost da mu otkrije carev san, i san mu bi otkriven !!! To je bio početak, a stvari su dalje išle ovako: U ovom neobičnom snu koji je Navuhodonosor primio od Boga, je naslikan veliki kip sastavljen od različitih metala koji predstavljaju različite imperije koje će se pojavljivati od Navuhodonosorovih dana pa nadalje. Glava kipa je bila od zlata, grudi i ruke od srebra, trbuh i bedra od bakra, noge od gvožđa, a stopala od gvožđa i gline. Jedan ogroman kamen je pao sa neba, zdrobio stopala tom kipu i kip pretvorio u prah: " Ti, care, vidje a to lik veli; velik biješe lik i svjetlost mu silna, i stajaše prema tebi, i strašan biješe na očima. Glava tome liku biješe od čistoga zlata, prsi i mišice od srebra, trbuh i bedra od mjedi, goleni mu od gvožđa, a stopala koje od gvožđa, koje od zemlje. Ti gledaše dokle se odvali kamen bez ruku, i udari u lik u stopala mjedena i zemljana, i satr ih. Tada se satr i gvožđe i zemlja i mjed i srebro i zlato, i post sve kao pljeva na gumnu u ljeto, te odnese vjetar, i ne nađe mu se mjesto; a kamen, koji udari lik, posta gora velika i ispuni svu zemlju." (Danilo, 2,31-35) Eto, toliko za sada. Vi mi recite da l' vam je ovo interesantno, pa ako hoćete - pisaću još, a ako ne, da vam ne punim džabalesku padove :)))) Mnogo pozdrava od gpa#aHa.
religija.191 jovap, -> #187, ndragan
1 > ..imam mnogo razloga za zaobilazenje religija 2 - Daj par komada, kao primer, tek onako 3 > .. drzim da religija zasluzuje proucavanje 4 - Mislim da je to vazna, mozda i glavna svrha teme 5 > ..uticaj na sve postojece civilizacije (zakjucno sa 9) 6 - Ako si mislio na teme ove konf. - mislim da se i preostale dosta lako daju ukljuciti. Ovim samo zelim da potvrdim 5 >>. --------- 7 >> CRKVA-PRAZNIK-PATRIJARH 8 - Ako je ovo 'Ref' - trebalo bi da svi tako radimo. Medjutim mislim da bi bilo 'blize kuci' da je treca odrednica - JOVAN KRSTITELJ, jer je to centrlna tema i veci deo teksta. 9 >> ... Krstitelj je rodjen sest meseci pre Isusa ... 10 - Sam po sebi navod, kao odlomakiz sture biografije J. K. je tacan. Medjutim, ako se cita 'original' dobije se dosta drugacija slika. Evo naprimer kako bih ja napisao taj odlomak: CRKVA - IVANDAN - SVETI JOVAN Jovanovi roditelji su bili veoma pobozni. Zaharije je bio seoski pop i stalno se molio da mu Bog podari sina. Kad su ga zahvatile godine, izgubio je svaku nadu. No, jednog dana, dok je on po obicaju vrsio sluzvu u crkvi, vernici koji su opet prema obicaju cekali van, zapaze da ga predugo nema. Kad je izasao, nije mogao da govori, vec im je napisao da mu je andjeo preneo bozju poruku da ce dobiti sina. Kad je upitao andjela, kako je to moguce kad on prema godinama ....- andjeo ga je kaznio oduzimanjem govora sve do dana kad se uveri u bozju moc. Ljudi su vrteli glavama i razisli se. Kad se (kojih 6, 7 meseci kasnije) Zahariju rodio sin, vratila mu se moc govora. Zaharije je sina vaspitavao u strogom religioznom duhu, tako da je ovaj jedva cekao 30 rodjendan, kako bi opet po 'Zakonu' mogao da se aktivno bavi religijskim prosvecivanjem. I kad je zakoracio u cetvrtu deceniju, 'nastanio' se na obali reke Jordan i tamo drzao ostre propovedi i krstavao ljude. Okupljenu masu je obicno jako grdio sto ne postuju Bozje zakone. Kad bi ga upitali, sta treba da urade da bi se popravili on bi grmeo : - SVAKO KO IMA DVE KOSULJE MORA DATI ONOME KO NEMA NI JEDNU !!! Buduci da je izvrgao ostroj kritici i samaog lokalnog kralja, Iroda, ovaj ga baci u zatvor. Ali to Jovana nije urazumilo. Zatvori u to vreme nisu bili pretrerano nehumani, pa je Jovan primao posete i znalo se da ne popusta. Irodova zena, nagovoru cerku da za rodjendanski poklon zatrazi Jovan ovu glavu. Tako je okoncao prvi 'komunista' nase civilizicaje. Zanimljivo je da se motiv Jovanove glave nalazi na umetnickim slikama srednjeg veka. Kogod je video originale, naprimer u Veneciji ili kopije po albumima, pa se zacudio odkud umetnuku motivacija da naslika zabezeknut zenski lik pred odsecenom glavom, sad zna otkud.
religija.192 avvocato, -> #187, ndragan
gree> ako su svi bogovi samo pojave jednog opšteg boga, lako ćemo naći dvesta gree> vera koje tvrde da su oni drugi bogovi svi odreda lažni... Mogu da tvrde šta god hoće, ali time same sebe negiraju! Ako već tvrde da je Bog apsolutan, zašto onda ne bi mogao da se pojavljuje u bezbroj oblika, koji su bilo materijani, bilo nematerijalni, bilokakvi... Anyway, važno je da su svi pojavni oblici apsolutni, kao što je apsolutan i "praoblik"! I ako su ti "drugi Bogovi" apsolutni... XXX Gric
religija.193 bjevdjic,
RUSIJA-CRKVA-TARASJEV ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 7. jula (Tanjug) - Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve (RPC) izrazio je ogorčenje zbog stradanja naroda i žrtava "vojnih akcija armije i policije Hrvatske Republike" u zapadnoj Slavoniji - izjavio je danas starešina Podvorja Moskovske patrijaršije u Beogradu otac Vasilij Tarasjev. Na konferenciji za štampu Tarasjev je rekao da je Sveti sinod RPC u saopštenju za javnost izrazio duboko žaljenje zbog "prestanka žive delatnosti slavonske eparhije Srpske pravoslavne crkve (SPC)" i pozvao sveštenstvo i vernike da se mole za pokoj duša žrtava tragičnog konflikta. Sveti sinod RPC je nedavno razmotrio saopštenje Sabora SPC sa majskog zasedanja povodom tragičnih događaja u Zapadnoj Slavoniji i pozvao svetska humanitarna društva da pruže pomoć svima koji stradaju na prostorima prethodne Jugoslavije, bez obzira na veru i naciju. Ruska crkva je takođe ponovila stav patrijarha Aleksija II, koji je još prošle godine osudio sankcije prema Jugoslaviji i napade aviona NATO na srpske položaje. Otac Tarasjev je podsetio da je patrijarh Aleksije osudio sve strane koje žele vojnim nasiljem da reše bosanski konflikt. U saopštenju sa sinoda RPC se konstatuje da su nedopustivi i postupci ponižavanja, kao i pretvaranja u taoce pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UN). Na kraju saopštenja koje je pročitao otac Tarasjev, Sinod RPC podseća na Sarajevsku deklaraciju, koju su 17. maja prošle godine na sarajevskom aerodromu potpisali patrijarh srpski gospodin Pavle, zagrebački kardinal Kuharić i moskovski patrijarh Aleksije II. U toj deklaraciji se sve strane u konfliktu pozivaju na kompromis i mirno rešenje sukoba na prostoru prethodne Jugoslavije.
religija.194 gerber, -> #192, avvocato
YR>*> Ako već tvrde da je Bog apsolutan, zašto onda ne bi mogao da se YR>*> pojavljuje u bezbroj oblika, koji su bilo materijani, bilo YR>*> nematerijalni, bilokakvi... Anyway, važno je da su svi pojavni oblici YR>*> apsolutni, kao što je apsolutan i "praoblik"! YR>*> I ako su ti "drugi Bogovi" apsolutni... A šta pa to uopšte znači "apsolutan" ? U kom smislu je izrečeno ? Da je bog sve prisutan, ili da je kako god okreneš sve baš onakvo kako je bog u stvari i hteo ? Šta je uopšte apsolutno kada ni vreme nije ?
religija.195 avvocato, -> #194, gerber
gree> A šta pa to uopšte znači "apsolutan" ? U kom smislu je gree> izrečeno ? Da je bog sve prisutan, ili da je kako god gree> okreneš sve baš onakvo kako je bog u stvari i hteo ? gree> gree> Šta je uopšte apsolutno kada ni vreme nije ? Baš zato!!! Zato što je apsolutan, nije neki čarobnjak, mag, štatijaznam, nego Bog. Apsolutan u vremenu, prostoru, moćima. U hrišćanstvu i nema baš mnogo pričica o Božjim zabavama (verovatno je u pitanju preterani "realizam" svetih otaca"), ali u svim drugim religijama... Ako te zanima, mogu neku opisati... XXX Gri
religija.196 jovap,
> Re: Danilovo prorocanstvo > a vi kritikujte - Pa, ovako - meni je prica zanimljiva i ovakva kakva jeste, ali deo pod navodnicima mi je suvisan. Jedva sam shvatio da je isto. Drugo, prica deluje nedovrseno. Je li to sve ili sledi nastavak ? - Nego, daj da razjasnimo jedno tehnicko pitanje - Duzinu reda . U tvom tekstu je to 37 znaka, sto je mislim malo, ali ne smeta, ali u nekim drugim bude i 80, sto moj CW ne moze da proguta. Pitanje: - Da li je negde na S. vec raspravljano ovo pitanje i dogovorena neka duzina reda ? Ako nije, pozivam zainteresirane da na kraju sledece poruke stave (max) duzinu reda koja im se najvise svidja, pa da 'izglasamo' neki standard. - Poz. jovap - duzina reda max 70 - min 50
religija.197 jovap,
MONAHINJE TRAZE ZASTITU SVOJE SUME ================================== > (Politika 8 jul -str 24) > Igumanija sremskog manastira Djipsa, zatrazila preko Kola srpskih > sestara i advokata O. Jelkic da se spreci neprimerno ponasanje > preduzeca 'Fruska gora", koje sece sumu koja ce uskoro biti vracena > manastiru. Neimenovani strucnjak Sumarskog fakulteta sokiran je > pustosenjem sume. Advokat O.J. smatra da je vrednost posecenih > stabala 200.000 DEM, od cega aje manastiru ostavljeno 200 kubika. > Inspektor je zabranio dalje secenje do resenja spora. - Zasto preko Kola sestara i advokata umesto preko PATRIJARSIJE ? - Jesu li tih 200 kubika 10% od 200.000 DEM ? - Da li je monahinja zadovoljna trenutnom situacijom ? Jer, secenje je obustavljeno, pa je jedino sporono ima li manastir pravo na vece ucesce u onih 200.000 . jovap
religija.198 supers, -> #190, kdrazan
>> Prosto je nevjerovatna (!) podudarnost >> njihovih riječi sa događajima koji nas prate i >> a kamen, koji udari lik, posta gora velika i ispuni svu >> zemlju." Nisam, nažalost, uočio nikakvu podudarnost?
religija.199 supers, -> #193, bjevdjic
>> BEOGRAD, 7. jula (Tanjug) - Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve >> (RPC) izrazio je ogorčenje zbog stradanja naroda i žrtava "vojnih >> akcija armije i policije Hrvatske Republike" u zapadnoj Slavoniji Crkva ne bi bila crkva kad bi brzo reagovala...
religija.200 jovap,
NOVE RELIGIJE (N.R.) =================== > Prikaz napisa iz Politike 95/7/8-29) Ljude, koji su po ubedjenju Hriscani, tj. veruju u istog Boga, i prihvataju isti 'Hriscanski ustav' - Bibliju, ali nisu formalni pripradnici ni jedne od priznatih hriscanskih religija, pripadnici tih priznatih religija smatraju otpadnicima. Mozda ne bas svi pripadnici, pa cak mozda i manjina, pa cak ni svi popovi, kao individue. Ali 'vlade' tih religija, tj. popovske institucije, kao sto je rimski papinat ili nas Sveti sinod - zasigruno. Cak i prave vlade mnogih drzava, jasnije ili 'diplomatksi' iskazuju takav negativan stav prema 'sektama' . U Evropi je od 17 do 19 veka ova pojava nrocito izrazena, kao posledica pokusaja da se izbegnu razne predrasude nastale vekovnom povezanoscu zvanicne hriscanske religije ZHR) i drzave. Z.H.R. gledaju neprijateljski na svoje nove konkurente i nazivaju ih nekonformistima, devijantima, sektama, jereticima, ili kultovima. Nabrajanje je dato u smeru porasta negativne konotacije. Tako se za kultove kaze da propagiraju apokalipsu, manipulisu ljudima i psiholoski ih slabe. Medjunarodno priznate karakteristike kulta, kako ih vidi i vodeci svetski strucnjak za kultove, Margaret Singer su: 1 - Vodje kulta izoluju grupu, kontrolom ulaznih informacija .... ... > Prekid (kraj prikaza) - nastavak samo ako budu trazila najmanje dva korisnika. Ako razlozi za ovakava postupak nisu ociti, mozemo i to. jovap
religija.201 milan, -> #200, jovap
>> Prekid (kraj prikaza) - nastavak samo ako budu trazila najmanje > dva korisnika. Ako razlozi za ovakava postupak nisu ociti, mozemo i > to. Kao legalni komesar za ovu temu važim za bar dva korisnika pa se zalažem da prikaz dovršiš. ;)) Inače, radi smo u ovoj temi upravo videti takve tekstove koji bi nam preneli kakvu informaciju ili kakav poseban pogled na stvari religije. Ne mora se nužno polemisati :)) često je zanimljivije kada se dobije neki revijalni tekst. Pl poz M
religija.202 jovap, -> #201, milan
> Kao legalni komesar za ovu temu vazim za bar dva korisnika pa > se zalazem da prikaz dovrsis. ;)) - Glavni razlog prekida je zbog pretpostavke da vecina ucesnika cita POLITIKU, pa ... - Ovog puta uvazavam dvostruki glas komesara :( , ali za ubuduce, prvo da vidmo 'STATUT' :( - a sada evo u fajli: KULT-1 jovap. kult-1.txt
religija.203 milan, -> #202, jovap
> - Ovog puta uvazavam dvostruki glas komesara :( , ali za ubuduce, > prvo da vidmo 'STATUT' :( - a sada evo u fajli: KULT-1 Statuta nema, a i zašto bi ga bilo. Nada je da u CIVILIZACIJI raspravljamo po temama. Što će reći da se u religiji (filozofiji, istoriji, književnosti,...) pojavljuju tekstovi (polemični ili ne, koji imaju veze sa temom). Na žalost, često se rasprava pretvori u političku. Pa, Bože moj. Niko ne može zabraniti učesnicima da pišu šta hoće. Jedino što možemo je da ih zamolimo da stvar prebace u FORUM. Pl poz M
religija.204 zqusovac, -> #190, kdrazan
> Eto, toliko za sada. Vi mi recite da l' vam je ovo > interesantno, pa ako hocete - pisacu jos, a ako ne, da vam ne > punim dzabalesku padove :)))) Cuj, posto pokupise ovoliki svet iz Beograda da se bori tamo kod vas, ja mislim da ti je pametnije da se uhvatis puske a jednog od tih 'dobrovoljaca' zamenis i posaljes u Beograd da nam on prepricava stari zavet. Ko zna, mozda uspes nekog i da preobratis objasnjavajuci mu po noci, iz rova u rov, stari zavet. poz, zq
religija.205 bjevdjic,
SUTRA JE PETROVDAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 11. jula (Tanjug) - Na sutrašnji praznik Petrovdan patrijarh srpski Pavle služiće svetu liturgiju u Crkvi svetog Petra i Pavla u Ulici Vojvode Putnika 11 u Beogradu, saopšteno je danas u Patrijaršiji. Petrovdan se obeležava 12. jula na dan kada je pogubljen apostol Petar, Hristov učenik i nerazdvojni prijatelj. Predanje kaže da je Petar bio rodom iz male varoši Vitsaide, na obali Galilejskog jezera. Pravo ime mu je bilo Simon, ali Isus ga je nazvao Kifam, što na grčkom znači Petar, a na srpskom Kamen. Time je, prema predanju, Hrist želeo da označi da će na kamenu Petrove tvrde vere sazidati svoju crkvu. Petar je Isusa pratio u svim prilikama, a nakon njegove smrti propovedao je u Palestini, Siriji, Maloj Aziji, Antiohiji, Partiji i Rimu. U Antiohiji je sedam godina, kao episkop, upravljao crkvom i tamo su se, oni koji su verovali u Hrista, prvi put nazvali hrišćani. Do tada su se nazivali braćom. Apostol Petar pogubljen je u vreme cara Nerona i to na isti način kao i apostol Pavle. U to ime se istog dana čini pomen obojici apostola. Veliki broj srpskih hramova nosi ime apostola Petra i Pavla.