electron.1zdrawcke,
Ubih se tražeći ferihlorid! Jel' ima neko neki hint?
electron.2ljubisha,
-> #1, zdrawcke>Ubih se tražeći ferihlorid! Jel' ima neko neki hint?
Maska i sona kiselina+hidrogen+voda. :) I dalje uspeva kod manje
preciznih stvari.
electron.3ljubisha,
Da li je neko kupio onaj novi časopis "ELEKTRO" izdanje InterHIT-a
iz Niša? Jel vredi nešto onih 4 dinara?
electron.4bipin,
Ja i dalje nisam nasao onaj fet 2SK1356
Da li neko zna zamenu, ali da radi?
electron.5zdrawcke,
-> #2, ljubisha>>> Maska i sona kiselina+hidrogen+voda. :) I dalje uspeva kod manje
>>> preciznih stvari.
Maska od čega? (ne pominji mi lak za nokte :))
A i onaj hidrogen! Stalno moram da ga dokupljujem :(
Kako se skladišti?
electron.6vstan,
Bipin me pitao gde se nalaze katalozi koje sam poslao.
Evo ih:
Poruke u konferenciji ORKA.2:
3.283 electron vstan 26.01.93. 22:12 philips.arj
3.285 electron vstan 26.01.93. 22:27 philips.a01
3.297 electron vstan 28.01.93. 22:04 bb_12_90.arj
3.298 electron vstan 28.01.93. 22:14 pmi12_88.arj
Poruke u konferenciji ORKA.3:
6.73 ->65 electron vstan 10.05.93. 16:47 motorola.arj
Katalog za motorolu je poslao i dtadic u ORKA.2, poruke 3.265 i 3.266,
ali je ovaj moj noviji :)
Skinite prvo Philips i Motorolu. BB je Burr-Brown (tako nesto), a PMI je
Precision-Monolithic-Integrated.
electron.7ljubisha,
-> #5, zdrawcke>Maska od čega? (ne pominji mi lak za nokte :))
>A i onaj hidrogen! Stalno moram da ga dokupljujem :(
>Kako se skladišti?
Mislio sam na masku za facu. :) Nije baš preporučljio nadnositi se
nad tečnost kad počne reakcija. A sa hidrogenom nisam imao problema. Je-
dno vreme (dok sam mogao) imao sam 30% -ni. Inače onaj od 12% mi je sta-
jao 2 godine u staklenoj bočici (kad sam ostao bez ferihlorida morao sam
da se prešaltujem na postojeće resurse) i bio je OK.
electron.8saricl,
-> #1, zdrawcke> Ubih se trazeci ferihlorid! Jel' ima neko neki hint?
Imas zamenu u vidu mesavine :
6 dcl voda
4 dcl HCl (koncentracija koja se prodaje za ciscenje WC)
1 dcl H2O2 (hidrogen 45% (ako je koncentracija manja dodaj ga vise)
takodje ako se odvija suvise sporo dodaj ga vise.
Da napomenem da je reakcija u pocetku veoma spora i da
se ubrzava. Inace rezultati su bolji ako sipas vrucu vodu.
PAZNJA!!!!! REAKCIJA MOZE BITI VEOMA BURNA I PRSTECA.!!!!
electron.9saricl,
-> #3, ljubisha> Da li je neko kupio onaj novi casopis "ELEKTRO" izdanje InterHIT-a
> iz Nisa? Jel vredi nesto onih 4 dinara?
A gde moze da se kupi/naruci?
electron.10drpr,
-> #3, ljubisha-> Da li je neko kupio onaj novi časopis "ELEKTRO" izdanje
-> InterHIT-a iz Niša? Jel vredi nešto onih 4 dinara?
Kupio ja (na kioscima Štampe potez Knez - Slavija). Reko ajd da
kupim pošto više ne bacam pare na računare ;) Pa za mene pošto
je to jedini naš časopis trenutno u Jugi vredi te pare. Za sad
nije ultra extra kvaliteta ali nije ni loš. Meni se svideo i
način na koji prilaze problemima. Svesni su da ima dosta
početnika pa navode i teoriju i praksu (kako i kojim redom
lemiti). Zatim imaš sve štampe urađene i to i sa strane
komponenti i sa strane veza. Svidelo mi se što možeš iste
pločice i komponente da naručiš, po kojoj ceni ne znam. Jedno
od razočarenja je bilo u smislu kad videh da Niš obiluje
prodavnicama delova i elektronske opreme. Ja u Beogradu znam
samo za RK NT i BG Elektronik( a oni baš i ne prodaju), uz put
pitanje da li neko zna još kju radnju takve namene u BGD-u. Što
se tiče samih naslova iz časopisa imaš u nekoj ranijoj poruci.
Ja samo želim ljudima sve najbolje, i čekamo i tekstove o HI FI
, je l' tako DVV :)))
cope
electron.11ljubisha,
-> #9, saricl>A gde moze da se kupi/naruci?
Meni poslali dva obaveštenja. :) Ima da se kupi u trafici na Trgu
na početnoj 16-ce. Inače na tel. 018/23-317 ili 018/68-192. Adresa im
je P.Fah tako da je bolje telefonom. Košta 4 dinara i zapakovan je u
plastičnu foliju. Prvi broj ima 3 glavne teme:
Mini sempler za kompjutere
Bežični mikrofon na 37MHz
Digitalni voltmetar
Osim toga ima temu za tehničke karakteristike elemenata, školu digi-
talne elektronike, korisne šeme, klub, pitanja i Majstore HELP a i ogla-
se (cena je paprena, čini mi se).
Imaju i pretplatu. 3 meseca 10+3PTT, 6 meseci 19+6PTT i 12 meseci
36+11PTT.
A mene i dalje interesuje da li ga je neko kupio i da li ona šema
za Bežični vredi nešto.
electron.12ljubisha,
-> #10, drpr>samo za RK NT i BG Elektronik( a oni baš i ne prodaju), uz put
>pitanje da li neko zna još kju radnju takve namene u BGD-u. Što
>se tiče samih naslova iz časopisa imaš u nekoj ranijoj poruci.
Imaš prodavnicu Avala u Džordža Vašingtona (malo iznad pijace na dru-
goj strani ulice).
Znači opet mi se desilo da je neko poslao poruku u momentu dok sam ja
brisao pročitane. :((((
electron.13boris,
-> #7, ljubisha> Mislio sam na masku za facu. :) Nije baš preporučljio
> nadnositi se nad tečnost kad počne reakcija. A sa hidrogenom
> nisam imao problema. Je-
Samo je malo oštrog mirisa, ali nije otrovno ili škodljivo (dobro malo
više oštrog mirisa).
Hidrogen u apoteci od 15% i nemaš frke. Kupuj po malo pa ti ne treba
skladištenje. Sonu kiselinu imaš po samouslugama, tehnohemijama i sl.
electron.14boris,
-> #12, ljubisha> Imaš prodavnicu Avala u Džordža Vašingtona (malo iznad pijace
> na dru- goj strani ulice).
Da, nije fer da onda ne pomenemo i Promuziku u 29. Novembra 33. Od
Avale samo produži do ćoška i skreni desno, pa sa desne strane posle
10-tak metara.
electron.15dens,
-> #5, zdrawcke>> A i onaj hidrogen! Stalno moram da ga dokupljujem :(
>> Kako se skladišti?
Meni dugo traje i onaj iz apoteke...
electron.16baper,
--> -> Da li je neko kupio onaj novi časopis "ELEKTRO" izdanje
--> -> InterHIT-a iz Niša? Jel vredi nešto onih 4 dinara?
Prvi broj kupljen.
Nije loše za početak, inače je jedini časopis takve
vrste ( koliko ja znam ).
electron.17dtadic,
-> #10, drpr>> prodavnicama delova i elektronske opreme. Ja u Beogradu znam
>> samo za RK NT i BG Elektronik( a oni baš i ne prodaju), uz put
>> pitanje da li neko zna još kju radnju takve namene u BGD-u. Što
Pored prodavnica pomenutih u prethodnim porukama postoji i
GENEL u Dragoslava Jovanovića (ulica između Srpskih Vladara i Trga
Nikole Pašića).
electron.18zdrawcke,
-> #8, saricl>>> 6 dcl voda
>>> 4 dcl HCl (koncentracija koja se prodaje za ciscenje WC)
>>> 1 dcl H2O2 (hidrogen 45% (ako je koncentracija manja dodaj ga vise)
Hvala svima na informacijama, idem da umačem :)
electron.19index,
-> #14, boris÷■÷> Imaš prodavnicu Avala u Džordža Vašingtona (malo iznad
÷■÷> pijace na dru- goj strani ulice).
÷■÷
÷■÷ Da, nije fer da onda ne pomenemo i Promuziku u 29. Novembra
÷■÷ 33. Od Avale samo produži do ćoška i skreni desno, pa sa
÷■÷ desne strane posle 10-tak metara.
Pre se dešavalo da nečeg ima i u Bazaru u ulici Svetozara
Markovića.
Nenad
electron.20boris,
-> #19, index> Pre se dešavalo da nečeg ima i u Bazaru u ulici Svetozara
> Markovića.
Sada je to ista prodavnica kao i većina Bazarovih, konci, krpice i sl.
Mogu da zamislim kako se oseća onaj prodavac koji je tu radio godinama
u novom okruženju. Šta uradi tržište!
electron.21boris,
-> #17, dtadic> Pored prodavnica pomenutih u prethodnim porukama postoji i
Ima i Beograd elektronik u tržnom centru bloka 70. Koliko sam ja
obavešten rade samo sa firmama (na izjavu), ali priznajem da od prošlog
sajma nisam bio kod njih (skup benzin, a tramvajem....)
electron.22mbole,
-> #5, zdrawcke> A i onaj hidrogen! Stalno moram da ga dokupljujem :(
> Kako se skladišti?
Tu nema pomoći. Hidrogen se spontano (sam od sebe) raspada na vodu i
još nešto (davno sam učio hemiju valjda beše kiseonik).
Znači kupuj ga samo u količinama koje možeš potrošiti relativno brzo.
Usput kad smo već kod hidrogena, da li neko zna gde ima da se kupi
dotični ali u tehničkom kvalitetu (znači jeftiniji je od onog u apoteci) i
u većem pakovanju, od recimo 1 litra. Treba mi za izbeljivanje parketa, pa
da se ne patim sa onim flašicama, a ovako bi trebalo i da je jefinije.
electron.23bojans,
HELP ME!
Na Hercules monitoru pregoreo mi je tranzistor sa oznakom:
C 4 2 3 4
803 JAPAN 10
Tranzistor je jedan od dva koji su montirani na metlani hladnjak.
U jednom drugom hercules monitoru na istim mestima nalaze se
tranzistori sa oznakama:
C 9 2 7 9
W0 B3
I:
ST 98929
BU 406
Da li možda neko zna gde ovi tranzistori mogu da se nabave ili koja
je zamena za njih?
electron.24dens,
-> #18, zdrawcke>> Hvala svima na informacijama, idem da umačem :)
Pazi šta umačeš... ;)
electron.25dens,
-> #23, bojans>> BU 406
Ovaj tranzistor je "poznat" i kod nas, pa bi trebalo pogledati po servisima
ili kod ljudi sa obimnijom furdom. Imao sam ih i ja par komada do skoro ali
su svi neslavno završili jednom prilikom...
electron.26nbatocanin,
-> #21, borisDa pitam nešto: razlupala mi beba daljinski za televizor (Philips),
pa dal znate dal se može nešto učiniti. Otvorio sam ga i stradala je
jedna plava fina kutijica sa pločicom unutra (kazaše mi da je to
kristal). Probao sam da tu pločicu vratim unutra, zalepio sam
kutijicu, vratio je na mesto, ali avaj! Ni glasa ne daje ;(( Možete
li mi reći red veličine cene oporavka i gde da se javim?
I još jedno pitanje: da li neko zna gde mogu da nađem one digitalne
toplomere koji brzo mere temperaturu? Šifra: beba nervozna i jaka ;)
electron.27dtadic,
Da li neko ima C kompajler za 8051?
electron.28bojs,
Da li neko zna šta je čip sa oznakom 7C164 i gde bi mogao da se nabavi?
electron.29boris,
-> #26, nbatocaninNekada su trole bile oblepljene plakatom koji je reklamirao firmu za
popravak daljinaca, nagde u Borči.
Obzirom da je u pitanju Philips, možda je bolje da odeš u servis. E tu
sada imaš više rešenja (mada u današnje vreme...). Originalni servis je
u Bloku 70 kod pošte, pored centroproma, ali je pitanje koliko imaju
delova. A drugi je negde oko Karađorđeve, privatnik koji je odbegao od
njih, a oni daju pointer na njega u slučaju svoje nemoći. Ne znam adresu
i uz malo lutanja bih ga našao, a ti da ne lutaš najbolje da pitaš u
njihovom pretstavništvu na Obilićevom vencu (Jugoelektro).
Ako ni to ne pomogne (ili bude skupo) probaj kod Kokara u Sinđelićevoj
preko puta stanice 25 i 26, ili u BG elektronik u Bul. Rev.
Ala sam se raspisao, nadam se da će pomoći,
pozdrav Boris
electron.30baper,
--> Da li neko ima C kompajler za 8051?
Mislim da tako nešto postoji kod mene u firmi :)
U ponedeljak ću da vidim pa ti se javljam, OK ?
electron.31dtadic,
>> Mislim da tako nešto postoji kod mene u firmi :)
>> U ponedeljak ću da vidim pa ti se javljam, OK ?
OK, hvala.
electron.32paki,
-> #29, boris> Nekada su trole bile oblepljene plakatom koji je reklamirao firmu za
> popravak daljinaca, nagde u Borči.
Logično, Borča je stvarno dalekoooo... :)
electron.33kenza,
-> #32, paki(;> Logicno, Borca je stvarno dalekoooo... :)
A ti to znas iz iskustva ;>
electron.34dtadic,
Da li neko ima raspored pinova za DRAM 4M x 1?
Unapred hvala.
electron.35dkrstic,
Molim iskusnije elektroničare da mi pomognu oko identifikacije
sledećih integralnih kola :
JAPAN 646103
MICUBISHI M5L8253P-5 (24-nožice)
------------
AD7522LD
8801 (28-nožice)
---------------
AM29540DC
903 ASPU (40)
----------------
AM9517APC
8608 GPP
(c) 1983 AMD (40)
----------------
L296HT
28920 (15 nožice - pakovan kao stabilizator - sa krilom)
------------------
AM9150-25 DC
8518EP (24)
------------------
+B8912
PAL 10L8NC (20)
--------------------
AM9520-1DC
937 DDDS
(c) 1982 AMD (40)
--------------------
CYPRESS
CY7C516
-65GC
USA 8934
37221 (68 nožice - kvadratno pakovanje (kao mikroprocesori))
--------------------
veliko sigma dt 7216
L45G
8915B1 (68 nožice - kvadratno kućište)
--------------------
L5A0966
7750441
FIPS
TAE8945 (85 nožice - kvadratno kućište)
---------------------
Ako smatrate da su neka od navedenih kola interesantna za ostale Sezamovce
odgovor pošaljite u ovu temu - u suprotnom, odgovore (makar se odnosili na
samo jedan integralac) šaljite na mail DKRSTIC.
Unapred zahvalan,
Dragan Krstić
electron.36dkrstic,
Ima li neko dobru šemu za CB radio stanicu ?
Pošto sam relativno "zelen" u ovoj oblasti poželjno je da to bude
šema koja zahteva manje iskustva (specijalno oko motanja kalemova)
pa makar imala i više potrebnih delova !
BTW - koliko radio-amatera imamo na Sezamu ?
10X unapred !
DKRSTIC
electron.37sjocic,
Trebaju mi svi podaci o kolu (tajmeru) NE555 (NE555N),
imal' neko nešto o njemu i u kojoj bazi komponenti je
našao podatke ?!
Unapred hvala!
sJOLE
electron.38kuki,
-> #37, sjocic> Trebaju mi svi podaci o kolu (tajmeru) NE555 (NE555N),
> imal' neko nešto o njemu i u kojoj bazi komponenti je
> našao podatke ?!
Ako te zanima kako taj tajmer radi, pogledaj jedan zanimljiv udžbenik sa
etf-a koji se zove "impulsna i digitalna elektronika". Tajmer se nalazi
u poglavlju monostabilni i astabilni impulsni generatori (to je strana
231 u novoj knjizi). Tu imaš lepo objašnjen princip rada, i neke
elementarne podatke vrednostima otpornosti i kondenzatora koje se kače
na taj tajmer. Iz vrednosti tih spoljnih komponenti određuješ trajanje
kvazistabilnog stanja u monostab. režimu ili trajanje periode oscilovanja
u astabilnom režimu :)
electron.39ljubisha,
-> #37, sjocic> Trebaju mi svi podaci o kolu (tajmeru) NE555 (NE555N),
> imal' neko nešto o njemu i u kojoj bazi komponenti je
> našao podatke ?!
Tajmer 555 sadrži jedan flip-flop, dva komparatora, izlazni stepen,
otpornički delitelj napona i dva tranzistora (jedan za pražnjenje spo-
ljnjeg kondenzatora a drugi razdvaja ulaz tajmera i ulaz izlaznog ste-
pena). Vcc=5-15V Pakovan je u TO-99 ili minidip-kućište a ako su dva u
jednom onda nosi oznaku 556 ili D555.
Ima poglavlje o njemu u "Spojevi s integriranim sklopovima" prva
knjiga (Milobar-Židan) i u "Primena digitalnih integrisanih kola" (Pa-
ntić-Pešić). Ili u Radio Amateru npr. 1987/11/327. Ali ima još dosta o
njemu samo da malo bolje pogledam.
electron.40feniks,
Jedan moj kolega popravlja ZX Spektrum za klinca
pa moli ako neko ima šemu istog da ustupi na fotokopiranje
ili tome slično...
Pozdrav, S.P.
electron.41ognjan,
Pitanja za korisnike OrCAD-a 3.10:
Moze li se PLOTALL natjerati da plota u fajl ?
Moze li se promjeniti velicina papira sa 11 na 12 inca, tako da popuni
A4 format pri stampanju sa: PLOTALL file /P ???
Ogy.
electron.42dens,
-> #41, ognjan>> Moze li se PLOTALL natjerati da plota u fajl ?
Čak i u slučaju da ne može, uzmi sa Sezama za probu program koji preusmerava
štampanje sa porta u file. Zove se LPTX*.*
electron.43feniks,
-> #41, ognjan> Može li se PLOTALL natjerati da plota u fajl ?
Može! :)
PLOTALL FILE.SCH FILE.000
COPY FILE.000 COM1:
dakle, napravi se fajl FILE.000 pa se pošalje ploteru na
COM1 (u gornjem primeru). Treba napomenuti da za crtanje
ORCAD-a na ploter treba imati originalni kabl za vezu
(nije dovoljno povezati samo 2,3 i 7 sa RS232).
SP
electron.44saricl,
-> #37, sjocicKa×i Üta te zanima taŔno? Postoje razne izvedbe multivibratora
i tajmera, ali je previÜe za kucanje, pa ako je uopÜteno potra×i
knjigu : PRIMENA LINEARNIH INTEGRISANIH KOLA
Autor: D.M.PANTIĂ J.S.PEŐIĂ.
electron.45saricl,
-> #39, ljubisha> pena). Vcc=5-15V Pakovan je u TO-99 ili minidip-kućište a ako su dva u
NetaŔan podatak. Napajanje je od Vcc=3.3-18v dakle pun CMOS opseg sa TTL
kompatibilnim izlazima i ulazima tj. ako ga prikljuŔiÜ na 5v.
electron.46saricl,
-> #41, ognjanMo×e Ütampati u fajl bez problema.
Neznam taŠno opciju ali prbaj da navedeÜ iza imena fjla
sa Üemom ime .PLT fajla.
(Ovo mo×da nije ispravno poÜto sam odavno preÜao na 4.22)
InaŠe kada starujeÜ DRAFT/C dobijeÜ spisak podeÜavanja
i tamo postoji opcija za podeÜavanje veliŠina za svaki
foramat potpuno nezavisno.
electron.47dens,
-> #46, saricl>> InaŠe kada starujeČ DRAFT/C dobijeČ spisak podeČavanja
>> i tamo postoji opcija za podeČavanje veliŠina za svaki
>> foramat potpuno nezavisno.
Podesi kod molim te. (set code)
P.S. Ima li neko problema prenosom "pattern" informacije u net listi
u Tango šematiku? Meni stalno javlja "bad ATTR line" ili tako nešto...
Mislim da je to bag, što će praktično značiti da ću morati da jurim
onu veziju, moja + .01 :)
electron.48fric,
Subject: popravka deck-a
Tražim majstora/servis gde bih mogao da dam svoj deck na popravku.
Normalno, tražim proverenog majstora, a ne nekog hohštaplera i
derikožu :).
Uzrok moje muke je moj prastari deck Akai CS-34D kome je prestao da
radi jedan kanal. Radio, počeo da trokira s vremena na vreme i
načisto zamro. Otvaranjem i džaranjem nisam uspeo da ga povratim u
život :(.
electron.49saricl,
-> #47, dens> Podesi kod molim te. (set code)
> P.S. Ima li neko problema prenosom "pattern" informacije u net listi
> u Tango šematiku? Meni stalno javlja "bad ATTR line" ili tako nešto...
Kod sam podesio odavno. Ovo Üto vidiÜ je zbrka nastala upotrebom
WKEY. Meutim se nadam da sam je reÜio na sveopÜte zadovoljstvo.
InaŠe Tango schematik nisam nikad koristio mada ga imam. Navikao sam
se na kombinaciju OrCAD DARAFT + TANO PCB radi savrÜeno.
BTW jel neko ima iskustva sa OrCAD PCB. Ja sam probao neÜto da radim
i neŠe.
electron.50lkudlik,
Pozdrav !
Imam TANGO_PCB V1.02 i nikako da primam NET listu iz ORCAD-DRAFT-a.
Molio bi za pomoc ?
Hvala
Lkudlik
electron.51vitez.koja,
-> #49, saricl#=> Meutim se nadam da sam je reÜio na sveopÜte
#=> zadovoljstvo.
Svega ima, :)))
electron.52cosa,
U direktorijumu R:\ibmpc\misc se nalazi demo verzija simulatora za
mikrokontrolere Intel 8031 (8051) i Siemens 80515 (80535).
Program je napisan u Borland Pascal 7.0 programskom jeziku, uz koriscenje
biblioteke objekata Turbo Vision.
Program ima sledece osobine:
-'user friendly' korisnicki interfejs, kontekstno osetljivi
help
-simbolicko debagovanje
-disasembler
-simulacija svih hardverskih resursa mikrokontrolera
-simulacija korak-po-korak, simulacija bez ulazenja u
potprograme, simulacija 'u pozadini'
-u svakom trenutku svi podaci na ekranu su azurni i mogu se
editovati
-snimanje trenutnog statusa simulatora radi kasnijeg nastavka
rada na istom mestu gde je i prekinut
-vrlo fleksibilno postavljanje prekidnih tacaka
-maksimalna podrska radu sa misem
-podrska razvoju programa u PLM-u ('mesani' prikaz PLM i
asemblerskih linija)
-prikaz istorije (vec izvrsenih instrukcija)
-prikaz asemblerskih i PLM linija onako kako ih je korisnik
otkucao
-podrska samomodifikujucim programima
Prva verzija programa zavrsena je u septembru 1993.g. a od
onda je program na stalnom koriscenju za razvoj uredjaja baziranih na
SAB 80535 mikrokontroleru. Verzija koja Vam je ponudjena na testiranje je
unekoliko osiromasena. Najvaznije ogranicenje je da radi sa
programima maksimalne duzine od 512 bajta. Isto ogranicenje vazi i za
podatke. Osim ove funkcionalne zastite program nije na drugi nacin zasticen.
Osim simulatora za gore navedene mikrokontrolere razvijen je
i simulator za digitalne procesore signala Texas Instruments TMS
32020, TMS320C25 i TMS320C26.
U prilogu se nalazi ZIP fajl sa simulatorom, help fajlom,
kratkim uputstvom, nekoliko programa za konverziju podataka i
primerom koji je preuzet iz Siemens-ovog application note-a za
koriscenje A/D konvertora.
Unapred zahvalan za sve primedbe i komentare
pozdrav Cosa.
electron.53dsasic,
Listajuci nekoliko zadnjih brojeva ELEKTOR-a vidim da postoje izmedju
ostalog i BASIC kompajleri i PASCAL kompajleri za INTEL-ovu seriju
8051/52.Ima li ih neko?? :)
Osim toga poceli su da daju i novu seriju nastavaka za nove(?)
PIC 16C5x kontrolere (mislim da se oni stavljaju na kartice za
videokript dekodere ).
Dali su opis i za 68HC11 seriju.
S.
electron.54dtadic,
-> #50, lkudlik>> Imam TANGO_PCB V1.02 i nikako da primam NET listu iz ORCAD-DRAFT-a.
>> Molio bi za pomoc ?
Da li pri pozivu NETLIST.EXE koristiš opciju /s?
electron.55dtadic,
Da li neko zna gde se u Segedinu mogu kupiti elektronske komponente?
electron.56vitez.koja,
Pre izvesnog vremena mom televizoru se desio nemio događaj: niz ekran
je (nije važno kako i zašto) curila voda u mlazu (!) i slivala se pravo na
senzor za daljinski upravljač. Pogađate, od tada televizor ne obraća mnogo
pažnje na upravljač.
Da li se neko sreo sa ovakvim problemom, i dali neko ima ideju šta je
moglo da crkne u televizoru ? Inače, to se desilo još jednom ranije, pa
daljinski malo nije radio, ali je sve proradilo posle 5-10 sati. Drugi put mu
nije bilo spasa :(
electron.57dens,
-> #49, saricl>> Kod sam podesio odavno. Ovo Čto vidiČ je zbrka nastala upotrebom
>> WKEY. Međutim se nadam da sam je reČio na sveopČte zadovoljstvo.
Nisi rešio... Najbolje je da detaljno napišeš koji kod koristiš pod win,
koji si podesio na Sezamu, a koje u SDW. Tu wkey nema nikakve (blage)
veze.
Inače, mislim da je Tango šematik TATA za OrCad. Radim i sa jednim i sa drugim
(ovaj drugi ponekad koristim na poslu zato što ga većina kolega koristi, radi
kolike tolike kompatibilnosti.) OrCad nema rotiranje blokova, nema custom zoom
nema još gomilu stvari, a o pomenutim pattern-ima da i ne govorim. Za one koji
ne znaju o čemu je reč, radi se o mogućnosti da se u okviru net liste
eksportuje
ne samo informacija o povezanosti elemenata, već i ona o kućištu elementa. Ovo
zatim omogućava efikasno, automatsko ili poluautomatsko plasiranje komponenti
na ploči neposredno po učitavanju net liste.
Toliko za ovaj put... Pozdrav..
electron.58dens,
-> #50, lkudlik>> Imam TANGO_PCB V1.02 i nikako da primam NET listu iz ORCAD-DRAFT-a.
>> Molio bi za pomoc ?
Da li si u OrCad-u izabrao format net liste? Drugo, ako možeš, nabavi noviji
Tango PCB, jer nisam siguran da li je menjan format net liste u odnosu na
verziju koju imaš. Ta tvoja verzija mora da je strašno matora...
electron.59drpr,
Zna li neko šta se dešava sa časopisom "Elektro" ,da li je
izašao 2 broj ?
cope
electron.60baper,
-> #59, drpr--> Zna li neko šta se dešava sa časopisom "Elektro" ,da li
--> je izašao 2 broj ?
Da, pojavio se poštar pre 4-5 dana sa njim.
electron.61pstevo,
Jeli neko ima iskustva sa C kompajlerom za familiju mikrokontrolera 8051 ?
Ili možda listu sa približnim cijenama i adrese na kojima se
mogu nabaviti ?
Šta kažete o 80C515 i 80C517 ?
electron.62dens,
-> #52, cosa>> Unapred zahvalan za sve primedbe i komentare
Smeta mi što se vrednosti pojedinih bitova prikazuju sa "t" i "f". Po meni
je to izuzetno nepregledno...
Da li je moguće postaviti prozor koji će prikazivati promene u eksternoj
memoriji? Meni to ne uspeva..
Za sada toliko...
electron.63mirche,
-> #61, pstevo> Jeli neko ima iskustva sa C kompajlerom za familiju
> mikrokontrolera 8051 ?
Aman, šta li to radiš kad ti PLM nije dobar?
electron.64pstevo,
-> #63, mirche> Aman, šta li to radiš kad ti PLM nije dobar?
Mirče, nadam se da ću zadovoljiti tvoju radoznalost ;) ako ti kažem da
ništa ne radim. Moj stari se sa tim ne slaže te sam morao de krenem
u potragu za nekom zanimacijom i tako se jednog dana (juče ili možda
dan prije toga, ne sjećam se tačno :) ) nađoh pred ljepotom ŠC-a ali dalje
ne znam. Treba mi razvojni sistem za 80C515 i naravno sam 80C515
(ili ,čuda li velikoga, 83C515). Uspio sam već nabaviti dvije knjige
na njemačkom jeziku, jedna o familiji 8051 a druga uopšte o ŠC.
(Ako kome treba neki podatak, mogu ga tu potražiti !). Sa softverom sam tanak.
Ako ti nije teško, gukni još koju riječ o filozofiji PLM za 80515 i gdje
mogu naći kompajler (sa nekakvim uputstvom).
Pitanje čitavom narodu SEZAM-a: Gdje kod nas mogu naći 80515 u bilo kojoj
varijanti ? (Zadovoljio bih se :> i sa 8052)
Ako nekog zanimaju adrese i cijene u inostranstvu:
ADRESA: CIJENA:
***********
1) Buerklin 87C51 =29,70 DM
Schillerstr. 40 80C515 =37,80
D-80336 Muenchen 80C517 =50,-
---------------------------------------------------------------
2) Holz Elektronik GmbH 83C517 A = 91,70
Melchior-Huber-Str.22 83C515 A5N18 (?!) = 71,60
D-85650 Ottersberg (kod Minhena) 80C515 - do 24 kom = 27,80
- od 25 kom = 19,60
8052 (preko 1000 kom)= 5.-
***********
Hardverski emulatori + sve i svašta su
u rasponu 2900 DM < cijena <= beskonačno (ima li jeftinije ???) .
Stevo :)
electron.65cosa,
-> #64, pstevoSto se tice literature za 80515, tu ti mogu pomoci. Javi mi se na mail
pa da se dogovorimo za fotokopiranje. Sto se tice alata, simulator ti je
u r:\ibm\misc i zove se sim515 (demo verzija :). Sto se tice
makro asemblera i PLM-a i tu ti mozda mogu pomoci
Cosa
electron.66cosa,
-> #62, dens Hvala. U sledecoj verziji ce biti ostavljena mogucnost za podesavanje
nacina ispisa bitova. Prozor na eksternu memoriju moze da se otvori, osim
ako ne izaberes bit format ispisa. Cinilo mi se da nema rezona omoguciti
bit prikaz u eksternoj programskoj i data memoriji.
Cosa
electron.67pstevo,
Narode SEZAM-a,
ko će mi objasniti kakve koristi imam od internog ROM-a ŠC 80515
(i da li uopšte imam) ukoliko u se u njemu ne nalazi program
koji ja trebam.
Dalje, postoji li 87C515 (sa EPROM-om) i ako ne, kakva je filozofija
upisivanja nekog programa u 83C515 (sve sami EEPROM i malo RAM-a !) ?
electron.68drpr,
Haj svima,
znam da među sezamovcima ima dosta ljudi koji se bave samogradnjom
pa želim da postavim sledeće pitanje. Zanimaju me transformatori i to
, ako dobro znam kako se kaže, mrežni tj. oni koji služe za smanjivanje
napona sa 220V na niže a posle idu na filtere i stabilizatore. Pošto sam
novajlija u pogledu samogradnje mene zanima kakvi sve transformatori postoje
kolike su snage kako se dele itd. sve o njima a zatim i gde mogu da se
nabave i koja im je cena. U napred hvala svima koji se budu javili, a
u napred se nadam da će ova tema malo živnuti :)
cope
electron.69lkudlik,
>> Da li neko zna gde se u Segedinu mogu kupiti elektronske komponente?
Evo da ti pomognem koliko znam.Ima nekoliko prodavnica gde se nabavlja
elektronski materijal.
1. poradvnica preko puta kod kobne kuce "CENTRUM",
radi i subotom.
2. drzavna prodavnica "ELEKTRON", ista ulica samo
prema ulazu u Segedin, ne radi subotom.
3. privatna prodavnica "SAT-EL", u istoj ulici imas tablu
sa oznakom firme, samo sa desne strane kada izlazis iz
Segedina (prema granici).Kada ulazis u grad posle semafora
prva mala ulica sa leve stane.Prodavnica je sa desne strane
u ulici.
4. prodavnica "ROB-TRON", tu samo znam adresu i treba da
se raspitas u gradu.
Adresa: Robtron Elektronik Trade
Szent Miklos ulica 9d
Tel: 99-36-62-475-021
Mislim da u ovoj prodavnici govore srpski.
Nadam se da sam ti pomogao!
electron.70mdave,
Ima li neko (ili zna gde ima) :
- 2N427
- AD574
- MC14433
- MP20
- 8228
- CA3162
- ADC 0820
- ICL 7106 CPL
- ZN428
- ZN426
PS. Jos kad bi imao i raspored nozica...
electron.71baper,
-> #61, pstevo--> Ili možda listu sa približnim cijenama i adrese na kojima se
Pozdrav :)
Imao sam jedan spisak, ako ga nađem eto stiže adresa :)
Poz,
electron.72dens,
-> #66, cosa>> nacina ispisa bitova. Prozor na eksternu memoriju moze da se otvori, osim
>> ako ne izaberes bit format ispisa. Cinilo mi se da nema rezona omoguciti
Tu mi nešto nije bilo jasno. Zapravo, kako bih mogao da gledam na proizvoljni
segment (adresu) spoljne memorije? No, pošto tek treba da pogledam šta
simulator
može, onda i nije čudno što možda nisam sve video...
Drugo, pod obavezno je omogućavanje da se neki registri gledaju "bitski" a neki
standardno, kao hex bajt. Možda to i sad može, ali je verovatno potrebno
otvoriti
novi pendžer.
Ipak, kao što rekoh, moram da bacim pogled (malo duži nego što je bio prvi) na
simulator da bih mogao da dam korektan sud o istom.
electron.73cosa,
-> #67, pstevo> ko ce mi objasniti kakve koristi imam od internog ROM-a ŠC
> 80515 (i da li uopste imam) ukoliko u se u njemu ne nalazi
> program
Nemas nikakve koristi (osim ako pravis uredjaj u seriji
od 1000 komada i vise pa ti se isplati da narucis u fabrici da ti
isporogramiraju ROM tj. da naprave masku za isti).
electron.74cosa,
-> #72, dens> segment (adresu) spoljne memorije? No, posto tek treba da
> pogledam sta simulator
> moze, onda i nije cudno sto mozda nisam sve video...
Daklem:
sa alt-V M otvoris dijalog za definisanje memorijskog prozora, das mu
neko ime, kliknes na direct ili indirect taster, i izaberes format:
ako izaberse bit imaces prikazan sadrzaj adrese bit po bit.
Mozes i da u Reg Vis prozoru definises bit promenljivu, a mozes i da
sa prilozenog spiska (koji dobijas kada pritisnes Insert u Reg Vis
prozoru ili kada dva puta kliknes misem) izaberes zeljeni bit.
P.S. Ako i spisku nema nekih bita, znaci da nisi ucitao map fajl
(opcija Alt-F m).
Cosa.
electron.75dtadic,
Da li mi neko može reći orijentacione cene DRAM čipova 1Mx1 i 4Mx1
u svetu? Da li se već prodaju čipovi 16Mx1?
Unapred hvala.
electron.76dens,
-> #67, pstevo>> ko će mi objasniti kakve koristi imam od internog ROM-a ćC 80515
Verovatno nikakva, ako to nije baš onaj program koji radi ono što tebi treba.
Inače, može se verovatno isključiti, i koristiti eksterni (EP)ROM. Kažem
verovatno, jer nisam radio sa 515, a nije mi pri ruci katalog. Za 8051 se za
to koristi pin EA.
electron.77dtadic,
-> #68, drpr>> Pošto sam novajlija u pogledu samogradnje mene zanima kakvi sve
>> transformatori postoje kolike su snage kako se dele itd. sve o
Mogu se podeliti na osnovu kontrukcije: klasični (sa EI limovima) i torusni
(toroidni). Ovi drugi su skuplji, ali imaju manje dimenzije (za istu snagu) i
manji rasipni fluks.
electron.78dtadic,
-> #69, lkudlik>> Evo da ti pomognem koliko znam.Ima nekoliko prodavnica gde se nabavlja
>> elektronski materijal...
Hvala puno na korisnim informacijama.
electron.79dtadic,
-> #70, mdave>> Ima li neko (ili zna gde ima)...
Pošto se ovakva pitanja često postavljaju evo spiska prodavnica
u Beogradu koje prodaju elektronske komponente:
- RK Nikola Tesla, Timočka 18
tel 402-096, 422-792; fax 401-768
- Avala Electronic, Džordža Vašingtona (između Cetinjske i 29. novembra)
tel 335-128
- Prodavnica u 29. novembra (ranije Pro Musica, između Cetinjske i Dž. V.)
tel 342-187
- Comagel, Skenderbegova 16
tel/fax 631-903 (rade od 8 do 16h).
Nisam naveo BG Elektronik koji prodaje isključivo rezervne delove za
televizore i videorekordere (a i vrlo je skup), kao ni Beograd Elektronik
i Batel koji komponente prodaju na veliko.
Postoji i čovek koji se non-stop reklamira u "Oglasima" i koji komponente
donosi iz Minhena uz 40% provizije. Rok isporuke je 7 dana.
Nisam sa njim radio, tako da ne znam koliko je pouzdan.
Ako nekoga zanimaju prodavnice izvan Beograda, mogu da navedem i njihove
adrese i telefone.
electron.80mmitrovic,
Pošto ste o ovome već raspravljali (bar tako kažu računari)
gde se nalazi šema za automatski telefonski preklopnik.
_mmix_
electron.81sojka,
Da li neko ima pokvareni(poluispravan)mobilni CD plejer na prodaju,trampu?
Ja sam kupio jedan SANYO CDP-35 ali mu je diplej razbijen i nece da očita
(fokusira) početak ploče!Čovek ga je ispustio pa se malo razbio! :->
Znači treba mi optika eventualno displej ali i šema bi mi dobro došla !
Pozdrav Sojka
electron.82mirche,
-> #68, drpr Trafo u samogradnji...ccc...
Zovni firmu 'Trafco', oni motaju toruse vrlo lepo. Meni su namotali jedan
sa 220 na 120 č (Ovo č je talasić za naizmeničnu struju ;)) i da kucnem u
drvo, još uvek lepo radi. Ne sećam se tačno ulice ali to je jedna paralelna
sa Južnim Bulevarom odmah kod HAS-MAS-a.(izlazi na Maksima Gorkog)
Kol'ko se ja laički razumem, torusni su ti neki plafon što se tiče daljeg
razvoja trafoa, jedino si ograničen po pitanju snage a i malo ih je teže
spakovati al' to ukapiraš tek na kraju. ;)
electron.83dkrstic,
Uz poruku šaljem spisak raznih delova koje ima moj ortak sa fax-a.
Ako je neko zainteresovan, telefon za kontakt je u fajlu.
delovi.zipelectron.84saricl,
-> #50, lkudlik> Imam TANGO_PCB V1.02 i nikako da primam NET listu iz ORCAD-DRAFT-a.
> Molio bi za pomoc ?
Kad pravis netlistu iz draft moras navesti format netliste:
NETLIST SCHEMA.SCH NETLIST.NET /TANGO
Ako ni onda nece da prima ostavicu ti parce netliste pa
uporedi format.
electron.85saricl,
-> #55, dtadic> Da li neko zna gde se u Segedinu mogu kupiti elektronske komponente?
Mesta je jako mnogo NPR Procontrol, ali je najbolje da uzmes
kartu i da odvojis jedan dan za setnju i razgledanje znamenitosti
grada u drustvu neke rasne madjarice koja usput govori i naski.:))
electron.86saricl,
-> #59, drpr> Zna li neko Üta se deÜava sa Ŕasopisom "Elektro" ,da li je
> izaÜao 2 broj ?
Jeste ima podataka o microcontroleru 8051.
electron.87slavisa,
Vrlo je potreban kondezator
2,2 mikrofarada,350-400V
Ko ima informaciju ili stvarčicu:
Vlada 439-803 ili mail slavisa
electron.88cosa,
Ne znam koliko bi bilo interesantno za konferenciju, ali me
je dosta ljudi pitalo sta je to PLM, koliko je koristan i koje su mu
primene. Ako ima zainteresovanih, mozda bih mogao da napisem nesto o
tome.
Cosa.
electron.89jerry,
-> #48, fric> Trazim majstora/servis gde bih mogao da dam svoj deck na popravku.
> Normalno, trazim proverenog majstora, a ne nekog hohstaplera i
> derikozu :).
Trazim majstora/servis u okolini g. Saricl-a da svrati do njega i
sredi mu YU kodove. Trazim proverenog majstora, a ne nekog
hohstaplera i derikozu :).
Sto se tice majstora za kasetofon (deck) zovi 623-874 Dule, posle
18h. Kazi da sam te poslao ja i naplatice ti duplo sku.. ovaj...
manje. ;)
electron.90todorp,
-> #88, cosa> Ne znam koliko bi bilo interesantno za konferenciju, ali me
> je dosta ljudi pitalo sta je to PLM, koliko je koristan i koje su mu
Mene bi zanimalo :)
electron.91fric,
-> #89, jerry> Sto se tice majstora za kasetofon (deck) zovi 623-874
> Dule, posle 18h. Kazi da sam te poslao ja i naplatice ti
> duplo sku.. ovaj... manje. ;)
:) Tnx for info, već sam se snašao u međuvremenu.
electron.92petrovics,
Bio bih jako zahvalan onom ko bi mogao da mi napise raspored
nozica na sledecim memoriskim cipovima:
- 511000 ili 411000
- 53256 ili 51256
- 41464
S kojim cipovima su ekvivalentni memoriski cipovi sa oznakom
AAA2801P-08. Imaju po 16 pinova ?
electron.93vstan,
-> #92, petrovics> Bio bih jako zahvalan onom ko bi mogao da mi napise raspored
> nozica na sledecim memoriskim cipovima:
>
> - 511000 ili 411000
A za koji tip kucista:
18-pinsko DIP, 26-pinsko SOJ ili 20-pinsko ZIP kuciste ?
Da ne pisem za svako.
electron.94baper,
-> #80, mmitrovic Fataj :)
Fajl je u obliku *.PCX !
Poz,
dvojnik.zipelectron.95baper,
-> #88, cosa--> je dosta ljudi pitalo sta je to PLM, koliko je koristan i
--> koje su mu primene. Ako ima zainteresovanih, mozda bih mogao
--> da napisem nesto o
Može, može :))
electron.96mbole,
-> #94, baper
> Fajl je u obliku *.PCX !
A arhiva je arj iako je ekstenzija zip. ;<
Dvaput sam je skidao, i pitao se sto ne valja dok mi nije
palo napamet da je preimenujem.
Usput, jel obavezno da budu dva relea, ili postoji način da
se iskoristi jedan (višekontaktni naravno)?
electron.97saricl,
-> #88, cosa> primene. Ako ima zainteresovanih, mozda bih mogao da napisem nesto o
> tome.
Pa napisi, interesenata ce biti sigurno.
electron.98baper,
-> #61, pstevo--> Ili možda listu sa približnim cijenama i adrese na kojima se
Možda ovo pomogne ?
Poz,
catalog.arjelectron.99vovi,
Video sam da na etf-u postoji spice 5.0
Dali neko zna kako se on odatle moze skinuti?
Takodje, dali neko zna na koji nacin se moze dobiti pristup na eft-ovu mrezu.
Unapred hvala.
electron.100petrovics,
-> #93, vstan>> > - 511000 ili 411000
>>
>> A za koji tip kucista:
>> 18-pinsko DIP, 26-pinsko SOJ ili 20-pinsko ZIP kuciste ?
Svi cipovi za koje sam zamolio za raspored pinova su u DIP
kucistima.