electron.101saricl,
-> #89, jerry> Trazim majstora/servis u okolini g. Saricl-a da svrati do njega i
Saricl ti salje puno srdacnih ozdrava. :)))
electron.102pstevo,
-> #88, cosa> je dosta ljudi pitalo sta je to PLM, koliko je koristan i koje
> su mu primene. Ako ima zainteresovanih, mozda bih mogao da
Još jedan glas ZA !!!
electron.103pstevo,
-> #98, baper> Možda ovo pomogne ?
Kako da ne, mnooogo ti hvala. Nadam se da ću jednom i ja tebi pomoći.
electron.104vujos,
Zna li neko adrsu časopisa "Elektro".
Mailovao sam tipa koji je oglašavao časopis u sezam.oglasi,
ali mi nije odgovorio.
electron.105zelmil,
-> #104, vujosAdresa je sledeca:
InterHIT sa p.o. Lole Ribara 2 P.fah 89 18000 Nis
telefoni: 018/23-317,018/68-192 fax: 018/23-317
Pozdrav ZELMIL
electron.106vstan,
-> #100, petrovics>>> > - 511000 ili 411000
>>>
>>> A za koji tip kucista:
>
> Svi cipovi za koje sam zamolio za raspored pinova su u DIP
> kucistima.
511000A (1.048.576x1 CMos DRAM) 41464 (65.536x4 NMos DRAM)
======= =====
___ __ ___
1: Din 6: A1 11: A5 16: CAS 1: OE 6: A6 11: A3 16: CAS
__
2: WE 7: A2 12: A6 17: Dout 2: DQ1 7: A5 12: A2 17: DQ4
___
3: RAS 8: A3 13: A7 18: Vss 3: DQ2 8: A4 13: A1 18: Vss
__
4: NC 9: Vcc 14: A8 4: WE 9: Vcc 14: A0
___
5: A0 10: A4 15: A9 5: RAS 10: A7 15: DQ3
> - 53256 ili 51256
Ova dva cipa nisu ista. Prvi je 32kx8 ROM, a drugi SRAM i nemaju isti raspored.
Postoji i 51C256 koji je 256kx1 DRAM. Prema tome odluci se :)
electron.107niklaus,
-> #99, voviSubject: Re: SPICE na UBBG PUBLIC disku
(:> Video sam da na etf-u postoji spice 5.0
(:> Dali neko zna kako se on odatle moze skinuti?
Ponesi diskete, ličnu kartu i sedni za PC/AT u Računskom Centru ETFa
(sumorna kuća podno AEG zgrade). Ličnu kartu daš operaterima, da bi oni tebi
uzvratili sistemskom disketom za dizanje ATa i spajanje sa mrežom.
Čemu diskete služe - to znaš. (:
(: Sean :)
electron.108baper,
-> #96, mbole--> A arhiva je arj iako je ekstenzija zip. ;<
Sorry, moja greška, ali sam kasno primetio :((
Izvinjenje za sve koji su imali problema :(
--> Usput, jel obavezno da budu dva relea, ili postoji način da
--> se iskoristi jedan (višekontaktni naravno)?
Treba da budu dva relea, pošto oni rade kao flip-flop :))
Uvek kada se jedna slušalica digne jedan rele blokira drugog,
tj. prisluškivanje.
Poz, baper
electron.109kanki,
Zdravo naelektrisani :)
Razmišljao sam da pravim nešto kao UPS, za napajanje sa
akumulatora pa bi mi bila potrebna šema neko pretvarača 12 na 220 V
nekih 300 W snage. Bio bih zahvalan ukoliko neko ima i želi da mi ustupi
a naravno komentari i zamjerke nisu na odmet ....
goran
electron.110boris,
-> #109, kanki> Razmišljao sam da pravim nešto kao UPS, za napajanje sa
> akumulatora pa bi mi bila potrebna šema neko pretvarača 12 na
> 220 V
Znam da je bilo u nekoj staroj Galaksiji, ali nisam siguran za snagu.
Ako se niko drugi ne javi u međuvremenu, pokušaću da je iskopam.
Pozdrav Boris
electron.111vujos,
-> #105, zelmil¨>Adresa je sledeca:
¨> InterHIT sa p.o. Lole Ribara 2 P.fah 89 18000 Nis
Hvala :)
electron.112spantic,
Kad smo već kod UPS-a može li mi neko dati pokazivač na poruke
o vrstama UPS-ova? Usput ima li neko telefon firmi koje prodaju
UPS-ove u SRJ?
electron.113sjocic,
Koji je raspored vodova na konektoru za miša ali koji ide preko
tastature - konektor je pljosnat, 9 pinova i malo liči na onaj
za telefon samo uvećan i sa više žica ;)?
Miš je marke Covergent, ali na pločici piše Logitech (i čip
je logitech-ov )
electron.114kanki,
-> #110, boris
.*.*. Znam da je bilo u nekoj staroj Galaksiji, ali nisam siguran
.*.*. za snagu. Ako se niko drugi ne javi u međuvremenu, pokušaću
.*.*. da je iskopam.
Bio bih zahvalan, ali mi je potrebna 300 ili wiše W snage...
electron.115kanki,
-> #112, spantic.*.*.
.*.*. Kad smo već kod UPS-a može li mi neko dati pokazivač na
.*.*. poruke o vrstama UPS-ova? Usput ima li neko telefon firmi
.*.*. koje prodaju UPS-ove u SRJ?
Ima ih Com Trad 752-663
Iz oglasa krajem marta 600 VA Backup - 900 ? :))
900 VA Smart - 2.250
electron.116zormi,
-> #112, spantic* Kad smo već kod UPS-a može li mi neko dati pokazivač na poruke
* o vrstama UPS-ova? Usput ima li neko telefon firmi koje prodaju...
Ne znam detalje, samo okvirne cene:
400 VA oko 650 DM
600 VA oko 800 DM
electron.117vujos,
-> #109, kanki¨> Razmišljao sam da pravim nešto kao UPS, za napajanje sa
¨> akumulatora pa bi mi bila potrebna šema neko pretvarača 12 na
¨> 220 V
Reče mi jedan tip da je bila neka šema u SAM-u '81. godine.
Izgleda da je kvalitetna i da radi. Potražiću, pa ako nađem šaljem.
electron.118spantic,
Hvala Kankiju i Zormiju na pomoći, još samo
onaj pokazivač na diskusiju :) Imam problem
sledeće prirode: Novell mrežu pod 3.11 sa
jednim serverom i 5 klijenata u prvoj i sa
10 klijenata u drugoj varijanti. Od periferne
opreme imam potrošnju jednog HP 4.
UPS mora držati celu mrežu
electron.119rajkonja,
-> #110, boris>> Razmisljao sam da pravim nesto kao UPS, za napajanje sa
>> akumulatora pa bi mi bila potrebna sema neko pretvaraca 12 na
>> 220 V
>
> Znam da je bilo u nekoj staroj Galaksiji, ali nisam siguran za snagu.
> Ako se niko drugi ne javi u meduvremenu, pokusacu da je iskopam.
>
> Pozdrav Boris
Jeli sefovi a sto bi se drzali neke glupe seme koju je izmislio neki
Amater.Sami projektujte neku (neki DC/DC konvetor npr Flyback)
P.S. Ako bas hocete da nesto korisno naucite nabavite knjigu :
Power Electronics :Converters, Aplications and Design
Ned Mohan, Tore M. Underland, William P. Robbins
1989. John Wiley & Sons
Po ovoj knjizi se na vecini svetskih univerziteta drze predavanja iz
Energetske Elektronike (pa i kod nas na ETF-u)
Pozdrav, Ivan
electron.120vujos,
-> #119, rajkonja¨>Jeli sefovi a sto bi se drzali neke glupe seme koju je izmislio neki
¨>amater.Sami projektujte neku (neki DC/DC konvetor npr Flyback)
'Zašto izmišljati toplu vodu?', ako već ima proverena šema
electron.121zormi,
-> #118, spantic* sledeće prirode: Novell mrežu pod 3.11 sa
* jednim serverom i 5 klijenata u prvoj i sa
* 10 klijenata u drugoj varijanti. Od periferne
* opreme imam potrošnju jednog HP 4.
*
* UPS mora držati celu mrežu
UPS od 1200 VA je dosta skup (reda 1800 DM), ali ti ni on ne bi
sigurno obavio posao. Treba ti još jedan.
electron.122kanki,
-> #118, spantic.*.*. onaj pokazivač na diskusiju :) Imam problem
.*.*. sledeće prirode: Novell mrežu pod 3.11 sa
.*.*. jednim serverom i 5 klijenata u prvoj i sa
.*.*. 10 klijenata u drugoj varijanti. Od periferne
.*.*. opreme imam potrošnju jednog HP 4.
.*.*.
.*.*. UPS mora držati celu mrežu
Bogami tebi ni Đerdap ne bi bio dovoljan :)))
Server + 5kl.=6 kompova * 200 W = 1200 W
server + 10kl.=11 kompova = 2200 W
HP ne znam.... pa sada saberi i dodaj za neku sigurnost 1/4
(nadam se da nije mnogo) i .... lele tebi :)
electron.123spantic,
-> #121, zormi> UPS od 1200 VA je dosta skup (reda 1800 DM), ali ti ni on ne bi
> sigurno obavio posao. Treba ti još jedan.
Da, to sam i ja dobio kada sam na kraju seo pa izračunao. Ipak,
takva opcija je i dalje u igri. Ima li neko telefone firmi koje
prodaju pouzdane UPS-ove? Može ovde, može u mail. To je zapravo ono
što sam od početka tražio :) Ali niko nije zagrizao da mi da i podatke
o UPS-u i ime firme ;)
electron.124mmitrovic,
Koje su oznake za neke 16bitne brojače, i gde se mogu nabaviti?
Takodje gde može da se nabavi EPROM tipa 27512. Naravno treba mi
i raspored pinova za brojac.
electron.125vstan,
-> #123, spantic> ..... Ima li neko telefone firmi
> koje prodaju pouzdane UPS-ove? Moze ovde, moze u mail. To je
> zapravo ono sto sam od pocetka trazio :) Ali niko nije zagrizao
> da mi da i podatke o UPS-u i ime firme ;)
American Power Conversion. Ima gomile certifikata, pa i od
Novell-a. Prodaje neka firma iz Sava Centra (?). Pogledacu
adresu sutra na poslu. Snage su od 250-2000VA.
electron.126meda,
-> #123, spantic>> Da, to sam i ja dobio kada sam na kraju seo pa izracunao.
>> Ipak, takva opcija je i dalje u igri. Ima li neko telefone
>> firmi koje prodaju pouzdane UPS-ove? Moze ovde, moze u mail.
>> To je zapravo ono sto sam od pocetka trazio :) Ali niko nije
>> zagrizao da mi da i podatke o UPS-u i ime firme ;)
Probaj kod Sage, tel 2223579, nalaze se u Sava centru.
electron.127zelmil,
Da li neko zna da mi objasni posto
ja nisam bas neki poznavalac asemblera kako da
podelim jedan dvobajtni broj sa jednobajtnim
sa instrukcijama za jednobajtno deljenje.
Hvala ZELMIL
electron.128spantic,
Zahvaljujem se zormiju, vstanu i medi na pomoći :)
electron.129kanki,
Ljudi, je li stvarno niko nema ama baš nikakvu šemu jeb...g
pretvarača sa 12 na 220 malo veće snage ?!?!?
Ako je nekome muka da crta seme neka da tel. pa ću JA nazvati
i prebaciti faxom....
ps. Muko moja ....
electron.130crncic,
-> #125, vstan█ŽŠ American Power Conversion. Ima gomile certifikata, pa i od
█ŽŠ Novell-a. Prodaje neka firma iz Sava Centra (?). Pogledacu
█ŽŠ adresu sutra na poslu. Snage su od 250-2000VA.
SAGA.
electron.131crncic,
-> #125, vstan█ŽŠ American Power Conversion. Ima gomile certifikata, pa i od
█ŽŠ Novell-a. Prodaje neka firma iz Sava Centra (?). Pogledacu
█ŽŠ adresu sutra na poslu. Snage su od 250-2000VA.
SAGA.
electron.132feniks,
-> #129, kanki│ Ljudi, je li stvarno niko nema ama baš nikakvu šemu jeb...g
│pretvarača sa 12 na 220 malo veće snage ?!?!?
└──────────────
Nemam srca da se ne javim. Naime još pre desetak godina
kao diplomski rad iz predmeta Elektroenergetski pretvarači (ETF)
kod prof.dr. Petra Miljanića (čujem da je on sada i akademik),
napravio sam jedan tiristorski DC/AC invertor (poznat u stranoj
literaturi kao McMurray-Bedford-ov sa povratnim diodama). Odnos
napona je baš kao što tražiš, a snaga je bila oko 150 W. Frekvencija
je 50 Hz, mada lepo radi sve do 500 Hz. Izlazni napon - četvrtka.
Još uvek ga koristim, s vremena na vreme.
Na isti način, moguće je napraviti pretvarač bilo koje
snage, samo treba izabrati druge tiristore i drugi trafo.
Princip je isti - sve ostalo su nijanse (patent by Đ.B) :)
Treba naglasiti da je veliki problem trafo. Prvo to nema
nigde da se kupi, a njegov proračun namotaja razlikuje se od onog
za klasični mrežni. U najboljem slučaju iz dva pokušaja ćeš ga
uspešno sam napraviti. :)
Pozdrav,
SP
electron.133vstan,
-> #129, kanki> Ljudi, je li stvarno niko nema ama bas nikakvu semu jeb...g
> pretvaraca sa 12 na 220 malo vece snage ?!?!?
Nezahvalna rabota !
Ako jos budes insistirao videcu nesto.
electron.134crncic,
-> #129, kanki██ Ljudi, je li stvarno niko nema ama bas nikakvu semu jeb...g
██ pretvaraca sa 12 na 220 malo vece snage ?!?!?
Imam ja za 200 W :)) !
electron.135ljubisha,
-> #129, kanki> Ljudi, je li stvarno niko nema ama baš nikakvu šemu jeb...g
>pretvarača sa 12 na 220 malo veće snage ?!?!?
Da vidimo šta kažu Milobar-Židan (Spojevi s tranzistorima, druga knji-
ga). Strana 100: Pretvarač za 12V=/220V~ (100...200W)
Treba ti tajmer NE555, dva operaciona pojačala 709 ili 741, dva tra-
nzistora BD 139 i 4-6 2N3055 (100-200W) i trafo (za 200W) sa jezgrom od
16cm2, primarom 2x9V s izvodom kod 2x8V i sekundar 240V s izvodom kod
220V. Ostali delovi su manje više obični.
electron.136crncic,
-> #132, feniks│║█ napona je bas kao sto trazis, a snaga je bila oko 150 W. Frekvencija
│║█ je 50 Hz, mada lepo radi sve do 500 Hz. Izlazni napon - cetvrtka.
│║█ Jos uvek ga koristim, s vremena na vreme.
Ok, salji semu.
Meni treba na izlazu sinusoida, kako da je dobijem ?
U skoli nam je profan skoro predavao da se to postize
ili specijalnim tiristorom ili upravljackim kolom tiristora.
Zasta ga koristis ?
electron.137feniks,
-> #136, crncic││║█ napona je bas kao sto trazis, a snaga je bila oko 150 W. Frekvencija
││║█ je 50 Hz, mada lepo radi sve do 500 Hz. Izlazni napon - cetvrtka.
││║█ Jos uvek ga koristim, s vremena na vreme.
│
│ Ok, salji semu.
│ Meni treba na izlazu sinusoida, kako da je dobijem ?
│ U skoli nam je profan skoro predavao da se to postize
│ ili specijalnim tiristorom ili upravljackim kolom tiristora.
│ Zasta ga koristis ?
└────────────────────────────────────
Šemu imam na papiru. Trebalo bi to skenirati...
Međutim, relativno je jednostavna. To je trafo čiji srednji
izvod ide na (+12V) a preostala dva na anode tiristora. Katode
tiristora idu na (-12V) tj. bolje rečeno (0V) jer je ukupan napon
napajanja samo 12V. Postoji problem gašenja tiristora u kolu JSS.
Danas bi ovo pravio sa tranzitorima snage kojih u ono vreme nije
bilo lako nabaviti.
Šeme za sinusni oblik koji tebe interesuje su mnogo komplikovanije.
Za samogradnju bih pre predložio pretvarač sa 24V na 220V jer
je to lakše realizovati ( manje su varijacije izlaznog napona
sa promenom napona baterije).
Pozdrav,
SP
electron.138crncic,
-> #136, crncic│║█ Ok, salji semu.
│║█ Meni treba na izlazu sinusoida, kako da je dobijem ?
│║█ U skoli nam je profan skoro predavao da se to postize
│║█ ili specijalnim tiristorom ili upravljackim kolom tiristora.
████████████████████████
Ispravka, nije specijalni tiristor :))), nego specijalni
transformator !
electron.139ognjan,
-> #129, kanki>> Ljudi, je li stvarno niko nema ama baš nikakvu šemu jeb...g
>> pretvarača sa 12 na 220 malo veće snage ?!?!?
Ma ima šema, kol'ko 'oćeš, samo čini mi se da se ne isplati za*ebavati sa
tim. Pogotovo, ako treba da to bude UPS.
U SAM-u je izlazila čitava serija o ovim pretvaračima, ali za malo veće
snage (200 i 400W) trebaju ti dva akumulatora 12V/55Ah. Kad sve sabereš bolje
još malo dodati i kupiti neki jeftiniji UPS.
Akumulatori su najskuplja stavka u svakom slučaju.
Ogy.
electron.140vstan,
-> #138, crncic> │║█ ... ........................
> ████████████████████████
Ajd malo smanji dozivljaj !
electron.141kanki,
-> #133, vstan.>>
.>> Ako jos budes insistirao videcu nesto.
Molio bih šemu, ako je lakše fax-om na tel 082/64-033 do 14.30 radnim
danom.
Feniks i za tebe važi
Dule ako je Sa Tigra imam ali mi nije nešto...
ps. Ubih se tražeći šemu, vjeruj mi!
electron.142kanki,
-> #135, ljubisha.>> ga). Strana 100: Pretvarač za 12V=/220Vč (100...200W)
.>> Treba ti tajmer NE555, dva operaciona pojačala 709 ili 741,
.>> dva tra- nzistora BD 139 i 4-6 2N3055 (100-200W) i trafo (za
.>> 200W) sa jezgrom od 16cm2, primarom 2x9V s izvodom kod 2x8V i
.>> sekundar 240V s izvodom kod 220V. Ostali delovi su manje više
.>> obični.
Daj, daj, daj ... :)
electron.143zako,
Potreban mi je spisak knjiga i kataloga elektronskih komponenti koje se mogu
kupiti kod nas. Svi oni koji mi u tome mogu pomoci neka mi ostave poruku u Orki
ili putem poste (Zako). Unapred se zahvaljujem
electron.144kanki,
-> #139, ognjan.>> U SAM-u je izlazila čitava serija o ovim pretvaračima, ali za
.>> malo veće snage (200 i 400W) trebaju ti dva akumulatora
Reci barem koji su brojevi....
.>> 12V/55Ah.Kad sve sabereš bolje još malo dodati i kupiti neki
.>> jeftiniji UPS. Akumulatori su najskuplja stavka u svakom
.>> slučaju.
A što jest jest skupi su, a mnogo je jeftinije raditi ako imaš
koji komad 12v/135Ah viška:)
electron.145zelmil,
Da li neko zna da mi objasni posto
ja nisam bas neki poznavalac asemblera kako da
podelim jedan dvobajtni broj sa jednobajtnim
sa instrukcijama za jednobajtno deljenje.
Hvala ZELMIL
electron.146crncic,
-> #137, feniks│║█ Za samogradnju bih pre predlozio pretvarac sa 24V na 220V jer
│║█ je to lakse realizovati ( manje su varijacije izlaznog napona
Pa onda moram da koristim dva akumulatora, odakle mi. :))
electron.147feniks,
Neko se beše interesovao za šemu energetskog
invertora. Samo nemojte mnogo da pitate u vezi
objašnjenja rada, jer nemam baš vremena a ima
dosta literature o invertorima koga interesuje...
SP
invertor.gifelectron.148ognjan,
-> #144, kanki>> A što jest jest skupi su, a mnogo je jeftinije raditi ako imaš
>> koji komad 12v/135Ah viška:)
Pogledacu koji su brojevi pa cu ti javiti na mail. Inače, ja sam
razmišljao (kad nismo imali struje mjesecima) o jednoj puno luđoj ideji.
Ukratko: UPS bez pretvarača ! Dakle, napraviti stabilizatore i sa akumulatora
dovesti napone +/- 12V i +/- 5V.
Uz male prepravke na PS-u to bi moglo i da proradi :)).
Ogy.
electron.149trix,
-> #148, ognjan> Ukratko: UPS bez pretvaraca ! Dakle, napraviti stabilizatore i sa akumulatora
> dovesti napone +/- 12V i +/- 5V.
A monitor ?
Ne verujem u slepo kucanje :)
electron.150gaston,
******************************
HITNO POTREBNA POMOC
Potrebne sve informacije o
integralnom kolu
MN157451(A)KKA
9D'1
Inace kolo ima 64 pina
i koristi se u digitalnom
meracu pritiska. Konkretno
me interesuje gde moze da se
kupi.
UNAPRED HVALA GASTON
******************************
electron.151crncic,
Evo seme i uputstva za FM predajnik snage oko 2 W, 88 - 108 MHz.
Snaga ovog predajnika je oko 2W max a domet(sa tom snagom) je
cca 50 - 100km sto opet zavisi od konfiguracije terena, napona,
duzine antene i slicno. Na ulaz se prikljucuje mikrofon ili neki
drugi izvor NF naizmenicnog signala. Zavojnica L 1 ima izvod na
sredini(2.5 navoja). Podesavanje predajnika na zeljenu frekvenciju se
vrsi trimer kondenzatorom od 13 pF, a ona moze biti 88 do 108 MHz.
Trimer kondenzator od 25 pF sluzi za podesavanje antene, a serijski
spojena sijalica za kontrolu izlazne snage predajnika. Varicap diodu
mozete zameniti i tranzistorom BC 107 spojenim kao na slici iznad
seme. Trimer potenciometar od 100 kŕ sluzi da se stepen devijacije NF
signala podesi na pravilnu vrednost tako da vernost reprodukcije
govora i sl. bude dobra. Na tranzistore treba postaviti hladnjake,
ako je napon napajanja veci od 12V. Antena se izradjuje od zice
Ý 3 mm ili se moze upotrebiti teleskopska antena, a duzina se krece
od 60 - 90 cm. Najbolja duzina se racuna po formuli:
DUZINA ANTENE(u metrima) = 72 / FREKVENCIJA(u MHz)
Stampanu plocicu izradite logicki po semi tako da izlazni stepen sa
dva tranzistora bude sto vise simetrican.
fm88_108.zipelectron.152spantic,
Pa gde je nacrt za Covox? Nema ORKA.1 konferencije, a ni u jednoj drugoj
nema istog uz poruku 3.224
Može li neko da UL taj nacrt ako ga ima?
electron.153vujos,
-> #151, crncic¨> Evo seme i uputstva za FM predajnik snage oko 2 W, 88 - 108 MHz.
To je koliko sam shvario iz teksta jedna starija šema.
Da li si probao predajnik i kako radi ?
electron.154vovi,
Da li neko ima raspored pinva ili pak blok semu
IC TCA 280. Takodje bi i neka sema u kome je ovo koli primenjeno
bila pozeljna.
PS U prodavackom katalogu pise: THYRISTOR+TRISAC - ANST./TRIGGER CTRL.
Unapred hvala
electron.155ognjan,
-> #149, trix>> A monitor ?
Eh, ljudi nikad nisu zadovoljni ... :))
electron.156crncic,
-> #153, vujos■■> To je koliko sam shvario iz teksta jedna starija šema.
■■> Da li si probao predajnik i kako radi ?
Nisam ga probao jer su na izlazu tranzistori BSX xx koji su skupi u
p.z.. ma.....u tako da nikad da ih kupim i probam celu stvar.
Skini šemu, 10 kB .ZIP - unutra 190 kB BMP !
electron.157crncic,
-> #152, spantic■■> Može li neko da UL taj nacrt ako ga ima?
Imam ja, čekaj dan dva i stići će !
electron.158vujos,
-> #156, crncic¨> Nisam ga probao jer su na izlazu tranzistori BSX xx koji su skupi u
¨> p.z.. ma.....u tako da nikad da ih kupim i probam celu stvar.
¨> Skini šemu, 10 kB .ZIP - unutra 190 kB BMP !
Mislim da je to ta šema jer ima BSX :(
Ali ipak skidam da proverim.
electron.159spantic,
-> #157, crncic> Imam ja, čekaj dan dva i stići će !
Hvala, ako može što pre bio bih zahvalan :)
electron.160vujos,
-> #158, vujos¨> Mislim da je to ta šema jer ima BSX :(
¨> Ali ipak skidam da proverim.
Skinuo, proverio, ... ista šema.
electron.161zdimic,
Treba mi integralac LA4183 ispod toga piše još 7D2. Izvađen je
zbog pregrevanja iz jednog sintesajzera i ima 12 normanih
tankih i dve debele srednje nožice. Svaka pomoć, gde koliko
ili kako dobrodošla.
electron.162crncic,
-> #158, vujos■■> Mislim da je to ta šema jer ima BSX :(
■■> Ali ipak skidam da proverim.
A što ":(" ?
Jel ne valja ?
Nije valjda da šema ne valja ? :((((
electron.163crncic,
-> #159, spantic■■> Hvala, ako može što pre bio bih zahvalan :)
Ok, evo ga. Nisam mogao brže.
Možda bi trebalo u PC.HARD.4:razno ali može i ovde.
Za sve one koji nemaju para za Sound karticu evo resenja koje daje mnogo
bolji zvuk od PC zvucnika. Radi se o 8-bitnom D/A konvertoru lestvicastog tipa.
Prednost u odnosu na tezinski D/A konvertor je u tome sto koristi samo 2
vrednosti otpornika, koje nisu kriticne, ali moraju stojati u odnosu 1:2.
Konvertor moze da se koristi sa programima Visual Player i slicnim reprodu-
ktorima samplova. Prikljucuje se na paralelni port racunara, a njegov izlaz na
audio pojacalo. Zgodno je otpornike lemiti direktno na konektor. Sve ovo
je provereno u praksi i lepo radi.
┌── \
│ \
│ \
│ │ 2R R
│ 9 o─┼───█████████────────┬───────█████████────────────o Out
│ │ ███
│ │ 2R ███ R ┌─────o
│ 8 o─┼───█████████────────┤ │
│ │ ███ R │
│ │ 2R ███ │
│ 7 o─┼───█████████────────┤ ─┴─
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 6 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 5 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 4 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 3 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 2 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ 2R
│ │ ███
│ 25 o─┼────────────────────┤
│ │ │ ┌────────────┐
│ / ─┴─ │ R = 5K │
│ / │ 2R = 10K │
└── / └────────────┘
25 pinski
muski konektor
electron.164vujos,
-> #162, crncic¨> A što ":(" ?
¨> Jel ne valja ?
¨> Nije valjda da šema ne valja ? :((((
Nekada su se ove šeme prodavale preko 'SAM'-a na kile!
Karakteristično je bilo ma koliko napravio identični uređaj po šemi,
da on neće da radi. I ja sam se zainteresovao za ovu šemu, i posle
nekih neuspeha sam odustao.
Voleo bi da neko napravi uređaj i kaže da radi sasvim solidno, pa da
kremem i ja u realizaciju.
electron.165kuzma,
Kakva imate iskustva sa softverom za izradu stampanih ploca (PCB)
(odnosno sta koristite)?
electron.166feniks,
-> #163, crncic│ Za sve one koji nemaju para za Sound karticu evo resenja koje daje mnogo
│ bolji zvuk od PC zvucnika. Radi se o 8-bitnom D/A konvertoru lestvicastog
└────────
Dok još S.Pantić nije počeo da pravi Covox karticu moram da
primetim grešku u šemi u odnosu na original koji se pripisuje
osobi koja se zove Harry Stox. ;)
─┬─
│
┌── Đ ███
│ Đ Otpornik koji fali! -----> R ███
│ Đ ███
│ │ 2R R │
│ 9 o─┼───█████████────────┬───────█████████──────┴─────o Out
│ │ ███
│ │ 2R ███ R ┌─────o
│ 8 o─┼───█████████────────┤ │
│ │ ███ R │
│ │ 2R ███ │
│ 7 o─┼───█████████────────┤ ─┴─
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 6 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 5 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 4 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 3 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ R
│ │ 2R ███
│ 2 o─┼───█████████────────┤
│ │ ███ 2R
│ │ ███
│ 25 o─┼────────────────────┤
│ │ │ ┌────────────┐
│ / ─┴─ │ R = 5K │
│ / │ 2R = 10K │
└── / └────────────┘
25 pinski
muski konektor
Moram da priznam da ovo nisam pravio da me baš interesuje koja
šema je dobra. Ko ima COVOX karticu nek pogleda da li postoji gore
naznačeni otpornik.
Pozdrav,
SP
electron.167dtadic,
>> Treba mi integralac LA4183 ispod toga piše još 7D2...
Ako ti nešto znači, njegova nemačka cena je 3-4 DEM.
Kod nas ćeš ga vrlo teško naći.
electron.168zdimic,
-> #167, dtadic> >> Treba mi integralac LA4183 ispod toga piše još 7D2...
> Ako ti nešto znači, njegova nemačka cena je 3-4 DEM.
> Kod nas ćeš ga vrlo teško naći.
Ako ga nije moguće naći ovde zna li neko način da to stigne iz nekog
inostranstva, ili adresu neke prodavnice takvih elemenata u Segedinu ili
Budimpešti. Možda bih tamo mogao da ga kupim? Deca dosadiše :((
electron.169vstan,
-> #166, feniks> Dok jos S.Pantic nije poceo da pravi Covox karticu moram da
> primetim gresku u semi u odnosu na original koji se pripisuje
> ..... Ko ima COVOX karticu nek pogleda da li postoji
> gore naznaceni otpornik.
Kod mene postoji.
UBR, trampim Covox za 1.44 diskete !!
electron.170spantic,
-> #163, crncic> Ok, evo ga. Nisam mogao brže.
Hvala :)
electron.171spantic,
-> #166, feniks> Dok još S.Pantić nije počeo da pravi Covox karticu moram da
> primetim grešku u šemi u odnosu na original koji se pripisuje
> osobi koja se zove Harry Stox. ;)
Hvala na ispravci :)
electron.172dtadic,
-> #168, zdimic>> Ako ga nije moguće naći ovde zna li neko način da to stigne iz nekog
>> inostranstva, ili adresu neke prodavnice takvih elemenata u Segedinu ili
Pogledaj poruku 6.69.
electron.173crncic,
-> #160, vujos■■> ¨> Mislim da je to ta šema jer ima BSX :(
■■> ¨> Ali ipak skidam da proverim.
■■>
■■> Skinuo, proverio, ... ista šema.
Znači ne radi ? :(((
Ne vredi da se pravi ?
electron.174crncic,
-> #161, zdimic■■> zbog pregrevanja iz jednog sintesajzera i ima 12 normanih
■■> tankih i dve debele srednje nožice. Svaka pomoć, gde koliko
Te dve debele u sredini su krilca za hladjenje.
Integralac možeš naći u Radio klubu "Nikola Tesla", Timočka 18.
electron.175kanki,
-> #148, ognjan.>> razmišljao (kad nismo imali struje mjesecima) o jednoj puno
.>> luđoj ideji. Ukratko: UPS bez pretvarača ! Dakle, napraviti
.>> stabilizatore i sa akumulatora dovesti napone +/- 12V i +/-
.>> 5V. Uz male prepravke na PS-u to bi moglo i da proradi :)).
A što bi sa pover good?
ps. izvinjavam se zbog kasnog reply-a, praznici....
electron.176rajkonja,
-> #163, crncic>
> ┌── \ Ovdije treba 2R──┐
> │ \ │
> │ \ v
> │ │ 2R R
> │ 9 o─┼───█████████────────┬───────█████████────────────o Out
> │ │ ███
> │ │ 2R ███ R ┌─────o
> │ 8 o─┼───█████████────────┤ │
> │ │ ███ R │
> │ │ 2R ███ │
> │ 7 o─┼───█████████────────┤ ─┴─
> │ │ ███ R
> │ │ 2R ███
referenca: knjiga "impulsna i digitalna elektronika" od cuvenog Zileta
:))))
Pozdrav Rajkonja
electron.177rajkonja,
-> #166, feniks> osobi koja se zove Harry Stox. ;)
>
> ─┬─
> │
> ┌── D ███
> │ D Otpornik koji fali! -----> R ███
> │ D ███
> │ │ 2R R │
> │ 9 o─┼───█████████────────┬───────█████████──────┴─────o Out
> │ │ ███
> │ │ 2R ███ R ┌─────o
> │ 8 o─┼───█████████────────┤ │
> │ │ ███ R │
> │ │ 2R ███ │
Ovaj otpornik koji toboze fali mozes slobodno da izbacis .Napon na
njemu je nula => i struja je nula.
p.s. Seti se sta je virtuelna masa :)))))
Pozdrav Rajkonja
electron.178gaston,
******************************
HITNO POTREBNA POMOC
Potrebne sve informacije o
integralnom kolu
MN157451(A)KKA
9D'1
Inace kolo ima 64 pina
i koristi se u digitalnom
meracu pritiska. Konkretno
me interesuje gde moze da se
kupi.
UNAPRED HVALA GASTON
******************************
electron.179vujos,
-> #173, crncic¨> Znači ne radi ? :(((
¨> Ne vredi da se pravi ?
Nisam rekao da ne radi. Nego da je _to_ ta šema.
electron.180jmisa,
Kuzmi poruka, uzmi Tango ili Protel (4WIN).
Interesuje me skidanje šeme iz OrCad-a, znači kako sliku kao SCH skinuti u
lep PCX format, ili sl. Izlaz kao plot za AutoCAD mi ne FILLuje, spojevi
su mi kružići, diode neke linije bez veze i sl., a slika je OK.
J.M.
electron.181jmisa,
Da li nekog interesuje program za minimizaciju Bulove DNF.
Za informaciju to se lepo radi do 4b., za 5b. trebaju dve tablice, za
za više ,... ? :)))
Ovaj program radi do 16b., a slede i poboljšanja.
Ima mogućnost zadavanja brojeva koji mogu, a ne moraju da se urade pri
analizi (kao X), a niz brojeva se daje kao 23..44.
Ulaz je npr.: 0+2+7+x9+x14+16+18..23+30+x50..55
electron.182kuzma,
-> #180, jmisa Probao sam Protel4Win ali mi se cini da ne zna da radi sa
jednoslojnim plocama sa dzamperima (a bas mi to treba). Ili ja nisam
uspeo da pronadjem?
Kakva su iskustva sa ovim programom i sa Tangom.
electron.183jmisa,
-> #182, kuzma Nerazumem razumem kakav je problem sa džamperima, da li pričamo o problemima
Hsa njegovom ili tvojom LIB!?
Tango koristim, a Protel je u fazi ispitivanja, nervira me što je spor, a
pravo da ti kažem i monitor mi je postao mali (treba mi 21").
Kaži konkretan problem u vezi Tanga.
J.M.
electron.184ognjan,
-> #175, kanki>> A što bi sa pover good?
Ne vidim tu neki problem. (?)
electron.185feniks,
-> #177, rajkonja│ Ovaj otpornik koji toboze fali mozes slobodno da izbacis .Napon na
│ njemu je nula => i struja je nula.
└──────────────────
Nisi dobro video šemu. Otpornik je vezan na "vrući kraj"
a ne na masu izlaznog priključka, pa samim tim diktira
izlaznu impedansu COVOX-a. Otpornik bi mogli izbaciti samo
u slučaju da ulazna impedansa pojačavača ima vrednost R.
SP
electron.186bjevdjic,
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
M O R Z E O V I Z N A K O V I
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█ █
█ a = ._ u = .._ █
█ b = _... v = ..._ █
█ c = _._. w = .__ █
█ d = _.. x = _.._ █
█ e = . y = _.__ █
█ f = .._. u = .._ █
█ g = __. v = ..._ █
█ h = .... w = .__ █
█ i = .. x = _.._ █
█ j = .___ y = _.__ █
█ k = _._ z = __.. █
█ l = ._.. 1 = .____ █
█ m = __ 2 = ..___ █
█ n = _. 3 = ...__ █
█ o = ___ 4 = ...._ █
█ p = .__. 5 = ..... █
█ q = __._ 6 = _.... █
█ r = ._. 7 = __... █
█ s = ... 8 = ___.. █
█ t = _ 9 = ____. █
█ u = .._ 0 = _____ █
█ v = ..._ , = __..__ █
█ w = .__ - = _...._ █
█ x = _.._ + = ._._. █
█ y = _.__ / = _.._. █
█ = = _..._ █
█ █
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
electron.187spantic,
-> #181, jmisa> Da li nekog interesuje program za minimizaciju Bulove DNF.
Zašto da ne? :) Uvek je interesantno videti programe domaćih
autora.
electron.188crncic,
-> #166, feniks■■> Moram da priznam da ovo nisam pravio da me baš interesuje koja
■■> šema je dobra. Ko ima COVOX karticu nek pogleda da li postoji gore
■■> naznačeni otpornik.
Aha, pogledao sam i kod mene ga nema. Ja sam sebi napravio tu stvarčicu po
onoj šemi koju sam ja poslao, znači bez ono otpornika i radi bez ikakvih
problema ! Kad dodam otpornik, koji si ti ucrtao na šemi, nema nikakvih
promena ?!
electron.189crncic,
-> #165, kuzma■■> Kakva imate iskustva sa softverom za izradu stampanih ploca (PCB)
■■> (odnosno sta koristite)?
Srednje žalosna, nego pusti iskustva. Da li znaš možda ti gde se može
nabaviti Tango for Win. ?
electron.190feniks,
Prijatelj mi reče da u RK "Nikola Tesla" u Timočkoj
daju na disketi katalog materijala koji poseduju.
Ako neko ima tu disketu iz ove godine, bilo bi zgodno
da baci ZIP toga ovde, ako to nije preveliko. ;)
Unapred zahvalan,
SP
electron.191spantic,
-> #188, crncic> Aha, pogledao sam i kod mene ga nema. Ja sam sebi napravio tu stvarčicu po
> onoj šemi koju sam ja poslao, znači bez ono otpornika i radi bez ikakvih
> problema ! Kad dodam otpornik, koji si ti ucrtao na šemi, nema nikakvih
> promena ?!
I ne bi smelo da ima promena. U svakom slučaju hvala svima na pomoći.
E sad :)) Ko ima program za puštanje MODova ( a može i ostalih
formata ) na Covox-u?
electron.192kuzma,
-> #183, jmisa Problem je taj sto zelim da uradim jednostranu plocicu sto nije
moguce bez ubacivanja dzampera sa druge strane plcice. Nisam
uspeo da u Protelu proverim da li uopste postoji takav nacin rada
da on sam umece dzampere tamo gde mu je potrebno (kao sto, uostalom
radi i dvoslojnu stampu).
electron.193jmisa,
Program za MBF-a ....
J.M.
mbf.exeelectron.194jmisa,
-> #192, kuzma Sa Protelom nisam radio, samo sam ga instalirao i stoji. Nije loš, ali
je straaašno spor (386DX33/210/TET4000) pa i dalje radim u Tangu 2.11.
Tango 2.11 ima PIF file za poziv iz WIN, ali nema veze sa nj.
H
Pa zar niko ne zna kako šemu iz OrCad-a da prebacim u neku BMP sliku :) ?
J.M.
electron.195dperkovic,
-> #194, jmisaA sto to no ne uradis iz Windows-a, bilo sto ces selektovati deo slike pa ga
preko clipboarda prebaciti u odgovarajuci program koji podrzava BMP, ili ako ti
treba cela slika, ti je eksportuj u recimo HPGL, pa je importuj u odgovarajuci
program, ili ako to ne moze napravi neku egzibiciju :)
DejanP
electron.196jmisa,
-> #195, dperkovic>>A sot to ne uradis iz Win, ...
Pricamo o OrCad-u for DOS. On može da se pozove iz Win., ali što kažeš
mogu da snimim deo slike. To uopšte nije rešenje problema, šta ako je
slika veća od ekrana, da je spajaš ? :).
>>..napravi neku egzibiciju
Pričamo o ozbiljnom radu, to nije rešenje.
>>..exportuj u HPGL
Pa to sam i rekao, ali ne filluje mi čvorove, diode i sl., samo je to
problem, kako iz AutoCad-ovog formata da mi slika bude OK.
J.M.
electron.197jerry,
Evo jos jedne audio karte za LPT port.
Klasican osmobitni D/A konvertor.
Mislim da moze da se koristi kao Disney sound card.
Cak zvuci bolje od Sound blastera za semplovane output-e.
Zn426e +5V
┌────────┐ │
(2) D0 ───┤9 14├──┤
(3) D1 ───┤10 │ ┌┴┐
(4) D2 ───┤11 │ │ │ 390ŕ
(5) D3 ───┤12 │ └┬┘
(6) D4 ───┤13 5├──┤
(7) D5 ───┤1 6├──┤ +
(8) D6 ───┤2 4├──│────────┤█────> AMPLIFIER
(9) D7 ───┤3 7 │ │ 10ŠF
└────┬───┘ +¤ (>10V)
│ 4.7ŠF█
│(>10V)│
(25) GND ────────┴──────┴────────────── GND
Jerry
P.S. +5V moze da se izvuce sa konektora za tastaturu.
electron.198dens,
-> #189, crncic>> Srednje žalosna, nego pusti iskustva. Da li znaš možda ti gde se može
>> nabaviti Tango for Win. ?
Ima li ga kod nas? Ima li ga uopšte? To bi me veoma zanimalo...
electron.199sojka,
**HELP ** HELP ** HELP ** HELP
Potrebni su mi sledeći delovi:
Ic-TBA 1440-1kom
Diode-BA 379 i BAR 28-po jedan
Kalem-TOKO 199 SC 13802Y - 2kom
Hvala unapred !!!!
Pozdrav Sojka!
electron.200kanki,
-> #184, ognjan.>>>> A što bi sa pover good?
.>>
.>> Ne vidim tu neki problem. (?)
Dobro, ali zašto mu služi taj "god"...