electron.912msasa,
-> #897, zkrstic
Evo me !
Ja sam trazio podatke o TL022.To kolo mi je riknulo u insrumentu,
ne mojom krivicom pa sada trazim zamenu :((
Hmmm,kazes da ih vise ne proizvode,pa dobro ako ima pin2pin
zamena,who cares !
Mozes li mi bar navesti sta je funkcija kola i kolika mu je cena
kod tebe (te zamene LM358).
Sasa.
electron.913dulev,
-> #910, oki.>>> NAZIV BR.NOZICA PROIZVODJAC
>>> F8022 16 Singapore
>>> 8616 8 ?
> F8022 SAAB 8022 je MPU-ROM/RAM I/O on baord A/D
> 8616 TA 8616 Toshiba IC (87DEM)
Bojim se da ovo gore nece moci.
SA(A?)B 8022 i TA8616 su DIP40(42, ne secam se najbolje).
F8022 bi moglo biti Fairchild-ovo kolo, pa probaj da potrazis
neki njihov katalog.
(dv)
electron.914oki.,
Potreban asembler & disasembler za Intel 80c31, a po mogucstvu i emulator
dotičnog procesora :). Dakle, svaka informacija je dobro došla.
electron.915sobrenovic,
Trebaju mi adrese gde (kod nas, ili u budimpesti ili u sofiji)
mogu da se nabave digitalne CB stanice, pomoguc mogucnosti sa
skremblovanjem signala.
naime, nameravam da nabavim:
2 kom. prenosnih (kao tokci) sa bar 40 kanala
1 kom. za postavljanje u stanu
1 kom. za postavljanje u kola
A sve treba da bude sto vece snage...
Bio bih zahvalan za adrese ili druge informacije u vezi sa tim.
Pozdrav, SASA.
electron.916slom,
Vec duze vreme me zeza modem. Pretpostavljam da se radi o releu,
jer cesto nece da vrti brojeve, ili prekine biranje u pola, ili
okrene pogresan broj.
Otvorio sam modem i pronasao cip sa oznakom D1C050000 pored koga na
plocici pise RELAY.
Interesuje me gde u Beogradu moze da se nadje ovaj cip i posto ?
hvala
sm
electron.917zkrstic,
-> #912, msasa> Mozes li mi bar navesti sta je funkcija kola i kolika mu je cena
> kod tebe (te zamene LM358).
DUAL OP-AMP, 32V, 1MHz, 6PIN
Cena je ako se nisam prevario oko 6 dinara u maloprodaji.
Zkr
electron.918oki.,
Potreban asembler & disasembler za Intel 80c31, a po mogucstvu i emulator
dotičnog procesora :).
Takođe je potrebna informacija za integralno kolo REF 0032 (42 pina).
Svaka informacija je dobro došla.
electron.919sobrenovic,
Treba mi pokvaren (da, bas pokvaren) interni modem
za PC. Unapred hvala!
Pozdrav, SASA.
electron.920oper,
-> #918, oki.>> Potreban asembler & disasembler za Intel 80c31, a po mogucstvu
>> i emulator dotičnog procesora :).
OK, evo nas ponovo. Asembler imam, simulator imam i može
da radi disasembliranje. Mail me.
Pz Pera...
electron.921fbojan,
HELP!!!!
Odavno sam radio stampane plocice, pa zaboravio u kom odnosu
se stavljaju hidrogen i sona kiselina kad se nagriza plocica.
So, help plizzzz!
Steva
electron.922lanser,
-> #921, fbojan> stampane plocice, hidrogen, sona kiselina...
U odgovarajucu posudu spusti plocicu i sipaj preko nje sonu kiselinu,
oko 1 cm. Hidrogen (8 do 30%) sipaj po malo sa strane dok ne primetis
reakciju odnosno promenu boje bakra. Matematika je dalje jasna, vise hidrogena
- brza reakcija, previse hidrogena - jos brza reakcija uz pojavu jakih
isparenja, grejanja rastvora i ostecenje plocice. Postupak je krajnje
nekritican. Ne zaboravi da je potrebno sve vreme "ljuljati" posudu sa
kiselinom da bi se ravnomerno nagrizala.
Potrudi se da sve to radis na nekom provetrenom prostoru jer ovaj izbor
hemikalija i njegova upotreba nije najsrecnije resenje.
Misa
electron.923kanki,
-> #921, fbojan>> Odavno sam radio stampane plocice, pa zaboravio u kom odnosu
>> se stavljaju hidrogen i sona kiselina kad se nagriza plocica.
Čini mi se 1:2 za kiselinu, hidrogen 6-9%, ako ćeš brže onda dodaj
hidrogena..
electron.924mstankovic,
Malo je izmedju ove konferencije i malih oglasa, ali ipak ...
Prodajem softverski emulator za 68HC11 (Motorolin kontroler) sa mogucnoscu
down-loada,citanja registara, akumulatora, rama, i postavljanja break pointa.
Potreban je samo 9 pinski konektor izmedju PC-ja i MAX232 na kontrolerskoj
ploci. Cjena stvarno sitnica. Uz ovo dobijate asembler i simulator za PC za
isti kontroler. Emulator naravno sa uputstvom. Mail me
electron.925dulev,
-> #917, zkrstic> DUAL OP-AMP, 32V, 1MHz, 6PIN
^^^^
Da nije mozda, 8PIN?
(dv)
electron.926zkrstic,
-> #925, dulev>> DUAL OP-AMP, 32V, 1MHz, 6PIN
> ČČČČ
> Da nije mozda, 8PIN?
Ma jeste bre :))) Malko sam se dao zeznuti u kuckanju ;)
Hvala na ispravci :)
Zkr :)
electron.927zelmil,
Ima li neko ideju kako da resim sledeci problem:
Dakle, moj prijatelj ima u firmi telex koji ne radi bas najbolje pa
hoce da to radi sa kompjuterom pa je pitanje da li to moze i koji je
potreban softver odnosno hardver i gde se moze nabaviti.
Hvala ZELMIL
electron.928kuki,
haj narode :)
Povremeno imam potrebu da uradim štampanu pločicu za neku moju šemu :))
(ovo povremeno je recimo jednom mesečno) :) E, zanima me koji metod izrade
štampanih pločica mi preporučujete, imajući u vidu da su relativno
jednostavne šeme, i da ne treba da bude previše skupo :)
dosadašnji metodi izrade su bili uzmem karton, ponabadam elemente, pa
zalemim žice na nožice, i to otprilike radi :))))) ali ja stremim nekom
stabilnijem, dugotrajnijem i lepšem rešenju :)))
electron.929zeljkoj,
-> #928, kuki> (ovo povremeno je recimo jednom mesečno) :) E, zanima me koji
> metod izrade štampanih pločica mi preporučujete, imajući u vidu
> da su relativno
Preporučujem crtanje štampanih pločica flomasterom ili letrasetom.
electron.930vujos,
-> #928, kuki¨>Povremeno imam potrebu da uradim štampanu pločicu za neku moju šemu :))
¨>dosadašnji metodi izrade su bili uzmem karton, ponabadam elemente, pa
¨>zalemim žice na nožice, i to otprilike radi :))))) ali ja stremim nekom
Probaj da nađeš TANGO. Završava solidno posao.
electron.931spantic,
-> #927, zelmil> Dakle, moj prijatelj ima u firmi telex koji ne radi bas najbolje pa
> hoce da to radi sa kompjuterom pa je pitanje da li to moze i koji je
> potreban softver odnosno hardver i gde se moze nabaviti.
Mislim da je Imtel to prodavao.
Inače, baš sam se vratio sa Sajma InfoKom 95 u Skoplju, gde mi je
Boris Horvat, iz ABM Ljubljana dao demo verziju njihovog programa za
primanje teleteksta na računar.
Ako ima zainteresovanih mogu i opširnije, a može i sam program.
electron.932cinkler,
Kojom metodom zastiti vodove na plocici od nagrizanja od strane kiseline?
Hvala?
electron.933zeljkoj,
-> #932, cinkler> Kojom metodom zastiti vodove na plocici od nagrizanja od strane
> kiseline? Hvala?
Vodootpornim flomasterom.
electron.934maxinaki,
-> #932, cinkler0o. Kojom metodom zastiti vodove na plocici od nagrizanja od strane kiseline?
0o. Hvala?
Pošto ti je zeljkoj odgovorio za jednu metodu, navešću ti još dve.
1. Letraset (Lithoset) oznake, prenose se sa folije utrljavanjem.
2. Bišop traka (služi za izvlačenje linija svih debljina i oblika).
U krajnjem slučaju uzmi samolepljivu foliju (Muflon tapet), presvuci
celu pločicu (koju si predhidno dobro oprao Vimom ili pastom za ruke)
i iseci kako misliš da treba da izgleda pločica. Odlepi samo ono što
NE TREBA da ostane-da bi ga kiselina pojela. Poželjno je da prilikom
rada sa gore navedenim stvarima dobro opereš ruke i pločicu, jer se
zbog masnoće neće uhvatiti-poješće ga kiselina.
Pozdrav MaxiNaki.
electron.935vujos,
-> #932, cinkler¨>Kojom metodom zastiti vodove na plocici od nagrizanja od strane kiseline?
Markerom !
Marker_tušom pomoću rapidografa ili flomasterom.
electron.936lanser,
-> #931, spanticNa temu teleteksta ima jos zainteresovanih, inace cuo sam da je nesto slicno
nudila i firma DEKODE iz Beograda. Ako demo program nije predugacakk, okaci ga
ovde...
unapred hvala :)
electron.937cinkler,
-> #932, cinklerHvala!
Jos jedno pitanje... O:)
Cime sve mogu da izgrizem plocicu (osim zubima :)))
Neka bude sto jeftinije i pristupacnije.
Hvala unapred.
electron.938spantic,
-> #936, lanser> Na temu teleteksta ima jos zainteresovanih, inace cuo sam da je nesto
> slicno nudila i firma DEKODE iz Beograda. Ako demo program nije
> predugacakk, okaci ga ovde...
Evo ide u dva dela. DEMO je na slovenačkom, ali radna verzija je
jasno na srpskom :)
Ako ima zainteresovanih za detalje, pitajte. ABM to prodaje kako
pojedincima, tako i firmama i BBS-ovima.
ttxabm.arjelectron.939spantic,
-> #936, lanser
Drugi deo, demo programa za prijem teletekstana računaru.
ttxabm.a01electron.940zkrstic,
-> #938, spantic>> Evo ide u dva dela. DEMO je na slovenačkom, ali radna verzija je
>> jasno na srpskom :)
>>
>> Ako ima zainteresovanih za detalje, pitajte. ABM to prodaje kako
>> pojedincima, tako i firmama i BBS-ovima.
Pitanje broj 1.
Kojim hardverom se prima uz pomoć ovog programa teletext ?
Ne recim mi da nema hardvera, obzirom da sam malo glup po glavi ;)
pa neznam gde se utačinje antenski TV prilključak ( P59 ) na računar :)
Pitanje broj 2.
Reci ti meni iskreno, onako, ko muškarac muškarcu: Jel brat Slovenac
video nekad teletext pre nego napravi ono ? ;) Osnovna stvar je da je
u pitanju pravi demo, skačeš sa strane na stranu u deliću sekunde a
u stvarnom životu to zna da se produži... na delić minuta ;) Elem, obzirom
da imam teletext u računaru, pa znam kako izgleda - radi - fercera, očeki-
vao sam mnooooogo više od naše bivše sabraće :((
Zkr
electron.941sobrenovic,
-> #937, cinklerMozes da nagrizas smesom sone kiseline i hidrogena ili
FERI-HLORIDOM (ne fero-hlorid).
Druge supstance nisu u upotrebi bas cesto mada ih ima
'preko' gotovih, samo nalijes u posudu i gotovo.
electron.942spantic,
-> #940, zkrstic> Pitanje broj 1.
> Kojim hardverom se prima uz pomoć ovog programa teletext ?
> Ne recim mi da nema hardvera, obzirom da sam malo glup po glavi ;)
> pa neznam gde se utačinje antenski TV prilključak ( P59 ) na računar :)
Naravno da ima hardver :))
> Reci ti meni iskreno, onako, ko muškarac muškarcu: Jel brat Slovenac
> video nekad teletext pre nego napravi ono ? ;) Osnovna stvar je da je
Pa, program datira iz 1992. i dosta ga uspešno prodaju.
electron.943crncic,
-> #939, spantic >> Drugi deo, demo programa za prijem teletekstana računaru.
Šta je još potrebno od hardvera da bi ovo radilo ?
electron.944zkrstic,
-> #942, spantic> Naravno da ima hardver :))
>
>> Reci ti meni iskreno, onako, ko muškarac muškarcu: Jel brat
>> Slovenac video nekad teletext pre nego napravi ono ? ;) Osnovna
> stvar je da je
>
> Pa, program datira iz 1992. i dosta ga uspešno prodaju.
Pošto hardver ?
Ovako: ono što ja imam se zove Video Galaxy sa Teletext
modulom i pored teletexta koji se odvojeno kupuje ( 15 USD ),
kartica ti pruža mogućnost da u chatu ( pod WIN ili OS ) lepo
i bez ikakve smetnje gledaš TV ili teletext ako voliš. Naravno,
ima i hiljadu i jedan fazon pride, ali o tome negde drugde.
Cena je oko 120-150 USD. Cene su Singapurske, obzirom da je i
firma odanle' - Aztech. Inače istih proizvoda ima na tonu u
Švabiji, samo nemam nikakve cene pri ruci.
Prema tome, ako im je HW do 100 DEM-a, mož' se isplatiti
u suprotnom, zašto im davati pare, kad nema potrebe nek prodaju
pamet švabama - ako mogu ;)
electron.945frant,
-> #928, kuki> dosadašnji metodi izrade su bili uzmem karton, ponabadam elemente, pa
> zalemim žice na nožice, i to otprilike radi :))))) ali ja stremim nekom
> stabilnijem, dugotrajnijem i lepšem rešenju :)))
Pošto nisi perfekcionista, a šeme su jednostavne, probaj da
nabaviš neku univerzalnu pločicu (bušeni pertinaks sa bakarnim
stazama). Trebalo bi da ih ima u Radio-klubu Nikola Tesla. To će biti
zadovoljavajuće za početak.
Ako ti to nije dovoljno, onda nema drugog rešenja nego da
projektuješ pločice i izrađuješ ih npr. foto-postupkom. Ako se odlučiš
za to, pogledaj starije poruke u ovoj temi: postavio sam slično
pitanje i dobio nekoliko interesantnih i korisnih odgovora. Za
projektovanje pločice sugeriše se upotreba računara, a nabavka
materijala, opreme i hemikalija za foto-postupak može da predstavlja
problem u našim uslovima. Ako ti treba samo jedna pločica, a ne
nameravaš više nikad da praviš istu, možeš da na bakarnu površinu
direktno naneseš odgovarajuće "Lithoprint" simbole, pa da pločicu
nagrizaš ferihloridom.
Frant
electron.946pele,
Jel zna neko gde mogu da se kupe releji za modeme? Otpadose mi prsti i usi
od manuelnog okretanja i signala zauzeto :((
pele.
electron.947zelmil,
-> #931, spantic?? > Dakle, moj prijatelj ima u firmi telex koji ne radi bas najbolje pa
-----
> Inace, bas sam se vratio sa Sajma InfoKom 95 u Skoplju, gde mi je
>Boris Horvat, iz ABM Ljubljana dao demo verziju njihovog programa za
>primanje teleteksta na racunar.
Mislim da je doslo do neporazuma meni treba prijem sa
TELEX-a a ne telefaxa.
U svakom slucaju hvala na trudu.
Vec kad sam tu da pitam nesto sto je mozda slicno sa
teletekstom interesujeme kako racunar moze da prima programe sa
satelita (tv) da li je to nesto kao teletekst ili ima poseban kanal ili
nesto trece .
Pozdrav ZELMIL
electron.948bojs,
-> #946, pele>>Jel zna neko gde mogu da se kupe releji za modeme? Otpadose mi prsti i usi
Video sam ih na novobeogradskom buvljaku (!). Ima par njih koji prodaju
elektronske komponente, jedan ima Hamlin-ove, dobri su.
electron.949zako,
Hitno mi trebaju pojasnjenja o nozicama ADC0804 konvertora i to :
pin 4 CLK
pin -INTR
pin 6 VI+
pin 7 VI-
pin 8 AGND
pin 9 VREF
pin 19 CLKR
Unapred se zahvaljujem svima na pomoci. Pozdrav.....
electron.950vitez.koja,
-> #947, zelmil#=>> primanje teleteksta na racunar.
#=> ^^^^^^^^^^
#=>
#=> Mislim da je doslo do neporazuma meni treba prijem sa
#=> TELEX-a a ne telefaxa.
^^^^^^^ ^^^^^^^^^^
Ko u klin, ko u ploču... :)
electron.951mstankovic,
Potreban mi je simulator/asembler ... za 68HC05. ˝ů ű˘Ę
°─Ú]U zamenu mogu i ja stogod da ponudim. Mail me.
electron.952lanser,
-> #951, mstankovicAsembler za 68HC05 mozes da dobijes posle praznika, ako ti nije kasno.
Za simulator cu jos da se raspitam. Mail me.
pz
electron.953lanser,
-> #939, spanticSa zakasnjenjem, hvala za ona dva fajla i pokrenutu diskusiju.
pz
electron.954lanser,
-> #947, zelmil> TELEKS, TELEFAKS, TELETEKST...
Teleks, telefaks i teletekst su razlicite masine koje
koriste redom telegrafsku, telefonsku i radio mrezu.
Ukoliko moze da pomogne, evo laickog objasnjenja...
Teleksi su masine koje su do pojave faksa masovno koriscene
za razmenu kracih pisanih poruka u poslovnom svetu. Kako je
godinama paralelno sa telefonskom mrezom proporcionalno
sirena i telegrafska mreza, mnoge firme su zadrzale i ovaj
ustaljeni nacin komunikacije. Uzmi u obzir i cenu
uvodjenja nove telefonske linije i kupovina faksa. Eto odgovora
zasto se u mnogim firmama jos uvek cuju vremesna sokocala ciji
racun za ulje visestruko prevazilazi racun za struju.
Osnovne karakteristike teleksa (teleprintera) u tri reci:
- teleksi imaju svoj 'Morze' kod, na primer internacionalni kod No.2
- prenos je 5-bitni, 32 razlicita znaka, ali se komandnom sekvencom
menja kodna strana za brojke ili slova
- osnovne upravljacke komande savremenih stampaca, (razmak SP, novi red LF,
zvono BL...), su upravo preuzete od teleprintera
- postoji odredjeni protokol za uspostavljanje veze, raskid itd
- kao i kod modema, faksova, telefona, postoje medjunarodne CCITT
preporuke S i T koje definisu pojedine funkcije i rad teleprintera
- kodne grupe: ZCZC najava starta poruke, NNNN kraj poruke itd
Da bi PC mogao da radi kao teleprinter, neophodno je da imas odgovarajuci
program koji izmedju ostalog setuje UART PC-a na recimo 50 boda, 5-bitni
prenos, reaguje na odgovarajuca stanja na liniji, prevodi pristigle poruke
na racunarski jezik i obrnuto kad salje poruku...
U hardverskom delu, neophodan je adapter koji TTY signal prevodi u racunarski
RS-232 ili TTL nivo i obrnuto. Potrebna je prenaponska zastita i
galvansko odvajanje ova dva sveta. Evo u cemu je stvar:
- teleprinteri se mogu prikljucivati na TTY mrezu 2-zicno
prosta struja, 4-zicno prosta struja, 4-zicno dupla struja za
full duplex rad
- napon 120V, struja 0/40mA (prosta struja), -20/+20mA (dupla struja)
Detaljnije o povezivanju, naponskim i strujnim nivoima moras da konsultujes
nekog znalca, ovo je samo informativno...
_ . _
Brzo resenje za tvoj problem zamene teleksa sa racunarom je nabavka gotove
kartice sa programom. Ukoliko neko u ovoj konferenciji ima prakticnog iskustva
ili preporuku gde se moze naci literatura, seme, CCITT preporuke, verujem
da samogradnja i izrada softvera ne bi bila neki problem.
pz
electron.955dusan,
Ljudi, potrebna mi je pomoć oko vezivananja Bosch-ovog alarma za kola.
Oznaka na njemu je 0 335 411 017 i ima 6 kontakata. U stvari, kolko vidim
to je neki tajmer i još nešto a to nešto mi pravi probleme. Jel možda neko
ima iskustva sa ovakvim stvarima?
electron.956spantic,
-> #943, crncic> Šta je još potrebno od hardvera da bi ovo radilo ?
Pa, verovatno enkoder :)
electron.957maxinaki,
-> #955, dusanMaxiNaki > Oznaka na njemu je 0 335 411 017 i ima 6 kontakata. U stvari,
MaxiNaki > kolko vidim to je neki tajmer i još nešto a to nešto mi pravi
MaxiNaki > probleme. Jel možda neko ima iskustva sa ovakvim stvarima?
Elem !
Pre svega alarm je predviđen samo za automobile sa minusom na masi.
Prvo: Potrebna ti je žica (licnasta) od 1,5 kvadrata oko 10 metara za
prekidanje alarma i oko 17 metara iste za prekidače.
Drugo:Potrebna ti je žica (licnasta) od 2,5 kvadrata oko 5 metara za
prekidanje alnasera (nazvaću alnaser M1, sa kontaktom 50).
Treće:Konektor odgovarajući za alarm. Nazvaću ga KON.
Četvrto: Prekidač (u originalu potezni) sa mirnim i radnim kontaktima
minimum 5 ampera. Nazvaću ga S1, sa kontaktima 53 - 53a radni i 31 - 31a
mirni kontakt.
Peto: Rele sa dva radna kontakta (minimum 15 ampera). Nazvaću ga K3.
Šesto: Prekidači (kao oni u vratima) za obezbeđenje haube, gepeka/poklopca
rezervoara (ako ima) i ostalih vrata koja nemaju prekidače. Nazvaću ih S3.
Ako sve to imaš, možeš da montiraš na sledeći način (varijanta sa prekidačem
od sirene prema masi):
1. Montiraj u motornom prostoru (pričvrsti sa pleh šrafovima) centralu
alarma i više je ne diraj (do daljeg).
2. Postavi prekidač S1, i izvuci žice (ostale tri) do alarma a žicu sa 53a
veži na masu (direktno papučicom).
3. Uvuci sve kablove u postojeću instalaciju (makar i izolir trakom oko
kablova).
4. Sa drugog kraja žicu 53 stavi papučicom na KON buksna 31 od alarma.
5. Nađi žicu od alnasera, preseci je/nastavi žicama 31 (sa kontakt brave)
31a (na alnaser). Dobro izoluj.
6. Nađi žicu od kontakta za sirenu, i veži papučicom na KON buksna A.
Poželjno je da sirena stalno ima plus, ako nema VEŽI da ima.
7. Nađi plus 12 volti sa osigurača od 8 ampera, oznaka 30(+) i poveži
papučicom na KON buksna 30b.
8. Postavi i poveži SVE dodatne prekidače S3, ako ti postojeći prekidači
daju kontekt na MASU poveži ih zajedno, u suprotnom postavi na vozačeva/
/suvozačeva vrata po jedan prekidač. Sve zajedno veži papučicom na KON
buksna S-.
9. Ako imaš radio u kolima koji nije na vađenje, izvuci žicu sa KUĆIŠTA
radia i poveži papučicom na KON buksna R.
10. OBAVEZNO PROVERI NA KON DALI IMAŠ SVE ŠTO TREBA, ako je sve u redu
uključi KON u centralu alarma.
11. Opciono možeš da ugradiš da ti se pale sva čerti žmigavca tako što
ćeš vezivanjem K3 sa kontaktima 86-masa, 85-namotaj relea(ovaj kontakt
poveži na KON buksna B), 30-stalni plus 12 volti, 87-desni plus od
žmigavaca, 87b-levi plus od žmigavaca dobiti da do se čuje sirena u istom
ritmu se pale žmigavci.
Opis rada alarma (BOSH AUTO-ALARM 1, Best.-Nr. 0335 411 933):
- Povlačenjem prekidača S1, alarm se posle 25-35 sekundi aktivira, pa u
tom vremenu možeš da probaš dali ti radi blokada alnasera (paljenja), a
pre isteka moraju svi prekidači (vrata, gepek/hauba i dr.) da budu nagaženi
(bez mase na S-).
- Otvaranjem vrata, posle 5-8 sekundi (ukoliko ne isključiš prekidač), radi
sirena i žmigavci u trajanju od 30 sekundi. Posle 30 sekundi ukoliko neki
od prekidača-vrata ostane otvoren, alarm će ponoviti 30 sekundi alarmiranje
i posle toga će se TRAJNO isključiti, ukoliko se ne zatvore svi prekidači/
/vrata. Isključenjem i ponovnim uključenjem S1 alarm će raditi normalno.
- Ako se isčupa radio kada je alarm uključen, isti odmah alarmira na gore
navedeni način.
Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
Pozdrav MaxiNaki. :)
electron.958whitie,
-> #954, lanser-->>> TELEKS, TELEFAKS, TELETEKST...
A sta bese TELEPRINTER ? A TELEGRAF ... :-)
Paj'z sad sta je laicko misljenje - po cenu da se pojavi jos jedno TELE* .
Teleprinteri se mogu povezati na nacine koje pominjes i tada su ograniceni
na duzine poznate za com port - beda. Zato se takav signal vodi na sledecu
kutiju koja vrsi frekventnu modulaciju - dve frekvencije koje zauzmu ceo NF
kanal. Strujnu petlju koju pominjes obezbedjuje ta kutija i bez nje teleprinter
nece da radi ni kao pisaca masina. Zbog toga, male brzine i ogromnog frekvent-
nog drifta , ovu kutiju ne moze zameniti klasican modem mada rade isti pos'o.
-->> Teleks, telefaks i teletekst su razlicite masine koje koriste redom ...
Nema reda i ogranicenja u vezi prenosnog uredjaja jer ...
... Ovako dobiveni NF segnal se posle proturi kroz radio-relejni, primodredajni
ili telefonski aparat.Razlike izmedju telefonske i teleprinterske mreze u PTT-u
nema na hardverskom nivou. Postoji razlika u nacinu "biranja" broja i ( VAZNO )
opterecenosti linija.
Jedna firma u Sapcu je pravila plocice za potreba vojske/milicije, pa ako
ima ozbiljno zainteresovanih ...
PAZNJA.Ovakva stvar se ne kupuje iz ekonomskih razloga. Bice skuplja dara
nego mera! E, ali ako imate poslovne partnere u Sjenici ili Bjelom Polju,
radite u poljskim uslovima na malim vojnim centralama, na titiiit iz telefona
cekate po 10 minuta --> onda i nemate izbor. Onda ovo nema alternative.
electron.959kdrazan,
Protel !??
Ima li ko kakav simulator za ovaj program. On mu po default-u poziva
Anasim i Digisim.exe, koji se ne extraktuju pri instalaciji (a i nema ih
uopšte), međutim program ima fantastično veliku biblioteku komponenti, pa
je nerazumno očekivati da služi samo za crtanje šema ...
Inače, je l' imate kakva iskustva sa njim ?
gpa#aH.
electron.960vujos,
Ne znam koliko vam je poznato da nova serija CASIO DIGITAL DIARYa
od 32 i 64 K ima serijski izlaz. (Do sada je imala samo 128k serija)
Moguće je povezati dva iz iste serije i seliti podatke iz jednog u drugi.
Problem: Kako povezati organizer sa PC?
Negde je bilo o ovome na Sezu, ali za stare modele ;)
electron.961kuki,
Zna li neko kako da iskoristim onaj mali mikrofončić što se nalazi u
"banana" telefonu? :) Naime, Probao sam da ga vežem na mikrofonski ulaz od
pojačala, i ništa se ne dešava :))) E, pošto mi elektronika nije sasvim
strana, Dolaze u obzir (i) elektronska rešenja :))) Ono što sam ja izmerio
je da je otpornost tog mikrofončića oko 2k, a pošto nemam osciloskop....
Dakle, pitanje bi bilo otprilike u kakvo kolo treba da stavim taj mikrofon
da bih na izlazu imao neki signal pojačavljive vrednosti u smislu da ga
audio pojačalo može pojačati :))))
electron.962ikordic,
-> #960, vujosRE: CASIO SF
=> Ne znam koliko vam je poznato da nova serija CASIO DIGITAL DIARYa
=> od 32 i 64 K ima serijski izlaz. (Do sada je imala samo 128k serija)
=> Moguće je povezati dva iz iste serije i seliti podatke iz jednog u drugi.
1. Za ovo postoji tema ORKA:dzepni.
2. Taj serijski prikljucak ja imam na SF-8300 iz '92, ima 64 KB RAM.
3. Takodje ga imaju i SF-4300 (32 KB) i SF-4600 (64 KB), sve modeli od oko
'92 i dosta starijih modela.
4. Dodatak za vezu SF-SF si trebao dobiti uz SF, a interfejs SF-PC se
posebno kupuje od CASIO ili domace radinosti i debelo placa. Ne radi se o
"standardnom" RS-232, jer postoje naponske razlike, pa ti stoga,
normalno, treba malo petljanja, za sta ti, normalno, treba sema, koju ti,
normalno, niko nece dati, jer se sasvim pristojne pare zaradjuju
pravljenjem tih interfejsa :)
electron.963vujos,
-> #962, ikordicRE: CASIO SF
¨>1. Za ovo postoji tema ORKA:dzepni.
Dobro de... ;)
¨>2. Taj serijski prikljucak ja imam na SF-8300 iz '92, ima 64 KB RAM.
¨>3. Takodje ga imaju i SF-4300 (32 KB) i SF-4600 (64 KB), sve modeli od oko
¨> '92 i dosta starijih modela.
Imah pogrešnu informaciju :(
¨> normalno, niko nece dati, jer se sasvim pristojne pare zaradjuju
¨> pravljenjem tih interfejsa :)
OK, znači da se snalazim...
Hvala na info :)
electron.964d.nikolic,
Pozdrav svima koji prate konferenciju
Ovo je moje prvo javljanje i odmah da zatrazim pomoc :
trebao bi mi driver za 24 iglicni stampac(ja ima a moze i
neki drugi lq100) za PROTEL.
Vidim da su neki spominjali povezivanej racunara i CASIO adresara.
Uz poruku dajem semu za povezivanje PC <-> CASIO adresari iz
casopisa ELKTRO BR.10.
casio.arjelectron.965kdrazan,
Pa je l' moguće da niko ne radi sa Protelom ?
electron.966drpr,
Da li je neko cuo ili ima neke informacije o kontroleru 68C01.
Ako postoji neki noviji napredniji model koji je pin to pin
isti bilo bi poželjno da se javi. Znači bilo kakve informacije
su poželjne.
cope
electron.967vujos,
-> #964, d.nikolic¨>Uz poruku dajem semu za povezivanje PC <-> CASIO adresari iz
¨>casopisa ELKTRO BR.10.
Ej, moze li neki drugi format šeme i malo detalja?
electron.968bojs,
-> #961, kuki>>Zna li neko kako da iskoristim onaj mali mikrofončić što se nalazi u
>>"banana" telefonu? :) Naime, Probao sam da ga vežem na mikrofonski ulaz od
To ti je kondenzatorski mikrofon, tako da nije čudo da se ništa ne
dešava :)). Tretiraj ga kao kondenzator čija se kapacitivnost menja u
skladu sa vibracijama membrane, pa onda osmisli neko kolo, recimo, veži ga
na red sa otpornikom i baterijom, pa skupljaj signal sa otpornika, ili na
red sa baterijom i transformatorom, pa skupljaj signal sa sekundara
transformatora. Pošto ti elektronika nije strana, neće ti biti problem da
proračunaš vrednosti elemenata za željenu osetljivost i impedansu ulaza.
electron.969dmiric,
-> #963, vujos> ¨> normalno, niko nece dati, jer se sasvim pristojne pare zaradjuju
> ¨> pravljenjem tih interfejsa :)
>
> OK, znači da se snalazim...
Ja sam svojevremeno rasturio jedan takav interfejs i precrtao šemu, ali su
ostale dve mračne komponente za koje niko nije znao šta su... Elem ako ima
zainteresovanih, mogli bi da sklepamo nešto....
Pozdrav,
(md)
electron.970ikordic,
-> #964, d.nikolicRE: El. shema
=> Uz poruku dajem semu za povezivanje PC <-> CASIO adresari iz
=> casopisa ELKTRO BR.10.
Možeš li ovo da prepevaš u neki drugi format, .PCX ili tako nešto?
electron.971frant,
-> #961, kuki> Zna li neko kako da iskoristim onaj mali mikrofončić što se nalazi u
> "banana" telefonu? :)
Podigni telefon, okreni neki broj, pa, ako se neko javi, popričaj.
Ako te je taj neko čuo, budi siguran da si koristio mikrofon :).
> Naime, Probao sam da ga vežem na mikrofonski ulaz od
> pojačala, i ništa se ne dešava :)))
Eh, to je onda kondenzatorski mikrofon. Za njega je potrebno
obezbediti napajanje (na pitanje "Zašto?" potraži odgovor u knjizi
"Teorija električnih kolâ" ;>).
> E, pošto mi elektronika nije sasvim
> strana, Dolaze u obzir (i) elektronska rešenja :))) Ono što sam ja izmerio
> je da je otpornost tog mikrofončića oko 2k, a pošto nemam osciloskop....
> Dakle, pitanje bi bilo otprilike u kakvo kolo treba da stavim taj mikrofon
> da bih na izlazu imao neki signal pojačavljive vrednosti u smislu da ga
> audio pojačalo može pojačati :))))
Ako je to klasičan kondenzatorski mikrofon, "idejno rešenje" ;>
je sledeće: na njegove izvode priključuje se redna veza baterije i
otpornika. Izlazni napon se uzima sa izvodâ otpornika. Jedan izvod
mikrofona spojen je sa njegovim metalnim kućištem, pa ga treba
priključiti na masu - to je jedna žica koja ide ka pojačavaču. Druga
žica se, preko jednog kondenzatora, vezuje za drugi kraj pomenutog
otpornika. Dobra je ideja da se koristi postojeće napajanje u nekom
uređaju. Možda treba da se stavi i tanki koaksijalni kabl umesto
pomenute dve žice (ako se čuje brujanje ili Radio Beograd, onda znaj
da je trebalo ;)).
Ovo je neka moja konstrukcija, objašnjena najkonfuznije što je
moglo ;). Niti sam siguran da to tako treba da se napravi, niti znam
koje su vrednosti elemenata. Postavio sam jednom slično pitanje ovde
(pogledaj zbog šeme ;>) i nisam dobio odgovor.
Frant
electron.972frant,
Nedavno je neko tražio savet za izradu jednostavnih štampanih
ploča, a ja sam preporučio univerzalne ploče sa bakarnim stazama i
rupama na svakih 2.54 mm. Problem je bio što se te ploče teško
nabavljaju. Sad sam naišao na te univerzalne ploče (ima i drugih
"dezena") na Sajmu, u hali gde su računari. Jedna firma tamo prodaje
razne elektronske komponente, instrumente i materijal, pa se našlo i
ovo. Ploče su od "super-pertinaksa" 1.0 mm i nisu baš jeftine.
Molim nekoga ko zna tačnu adresu prodavnice pomenute firme u Ulici
Vojvode Stepe da mi javi (izgubio sam katalog sa Sajma tehnike).
Frant
electron.973maxinaki,
-> #961, kukiMaxiNaki > Dakle, pitanje bi bilo otprilike u kakvo kolo treba da stavim taj
MaxiNaki > mikrofon da bih na izlazu imao neki signal pojačavljive vrednosti
MaxiNaki > u smislu da ga audio pojačalo može pojačati :))))
Probaj sa otporom od oko 1K (kiloom) vezan između (+) mikrofona i (+) baterije
od 9 Volti. Drugi kraj (-) baterije se nezuje na (-) mikrofona. Elektrolit od
0.5 - 1 mikro Farad se vezuje (+) elko na (+) mikrofona. Izlaz (koji ide u
pojačalo na mikrofonski ulaz) se vezuje na (-) elektrolita (+) na ulazu -
- vrući kraj, a (-) mikrofona se vezuje na (-) na ulazu - hladni kraj.
Taj sklop normalno radi sa kond.mikrofonom, a ako se to slabo čuje moraš
da staviš pojačanje, (mislim da ti neće trebati).
Pozdrav MaxiNaki
electron.974zkrstic,
-> #972, frant>> ovo. Ploče su od "super-pertinaksa" 1.0 mm i nisu baš
>> jeftine.
>>
>> Molim nekoga ko zna tačnu adresu prodavnice pomenute
>> firme u Ulici
>> Vojvode Stepe da mi javi (izgubio sam katalog sa Sajma
>> tehnike).
ITC Vojvode Stepe 57
Ala volim da reklamiram konjkurenciju ;)
Ploča, EURO format ( 160x100 ) je kod mene/nas u Radio klubu
cca 20 dinara. Kod njih po katalogu je niža za iznos poreza
na promet, tako da dolaziš na isto - 20.20 dinara. Ovo nije
neobično, pošto je dobavljač/konsignater isti. Molim bez
replay-a o ceni u Minhenu, ja je jako veoma vrlo dobro znam
a znam i da mogu da je dobijem za 1.5 demova, ako ima finih
duša iz JAT-a da ne naplaćuju 12dem po KG prtljaga, da mogu
da ih mirne duše uvezem. To je razlog zašto ih mi, a verovatno
ni ITC ne uvozi direktno, nego drži na konsignaciji od trećeg
lica.
Al' sam biJo opširan ;)
electron.975feniks,
-> #972, frant│ "dezena") na Sajmu, u hali gde su računari. Jedna firma tamo prodaje
│ razne elektronske komponente, instrumente i materijal, pa se našlo i
│ ovo. Ploče su od "super-pertinaksa" 1.0 mm i nisu baš jeftine.
│
│ Molim nekoga ko zna tačnu adresu prodavnice pomenute firme u Ulici
│ Vojvode Stepe da mi javi (izgubio sam katalog sa Sajma tehnike).
└──────────────────────────
Možda bi ovo trebalo baciti u konferenciju SAJAM :) , i ja sam
bio kod jedne firme (ITC) koja ima prodavnicu u Vojvode Stepe. Uspeo
sam da dobijem i trenutni spisak komponenti na lageru, koji prilažem,
možda će još nekome trebati.
Pozdrav, sp
itc-95.zipelectron.976mvincic,
-> #961, kuki>> je da je otpornost tog mikrofončića oko 2k, a pošto nemam osciloskop....
>> Dakle, pitanje bi bilo otprilike u kakvo kolo treba da stavim taj mikrofon
>> da bih na izlazu imao neki signal pojačavljive vrednosti u smislu da ga
To što si izmerio i nije neki podatak. Dotični mikrofoni su elektretski
mikrofoni koji zahtevaju externo napajanje. Da bi ga upotrebio, dovedi mu na
vrući kraj napon od par volti preko otpornika od 2-3 kilo oma. Vrući kraj ćeš
prepoznati tako što on nije vezan na telo mikrofona za razliku od mase, koja to
jeste...
electron.977zurzul,
-> #972, frant##> Nedavno je neko tražio savet za izradu jednostavnih štampanih
##> ploča, a ja sam preporučio univerzalne ploče sa bakarnim stazama i
##> rupama na svakih 2.54 mm. Problem je bio što se te ploče teško
##> nabavljaju. Sad sam naišao na te univerzalne ploče (ima i drugih
##> "dezena") na Sajmu, u hali gde su računari. Jedna firma tamo prodaje
##> razne elektronske komponente, instrumente i materijal, pa se našlo i
##> ovo. Ploče su od "super-pertinaksa" 1.0 mm i nisu baš jeftine.
Kad smo več kod igranja sa štampanim pločicama, jel zna neko kako se zove
folija koja se provuče kroz laserski štampač pa se onda to nekako nanese na
pločicu tako da na pločici ostane toner i onda se pločica nagrize kiselinom
i na kraju ostane bakar ispod tonera i to je to...
?
poz,
Vladimir
electron.978kanki,
Molio bih nekog od Orcad-ista da mi pošalje fajl SDT.CFG i SDT.BCF
iz direktorijuma TEMPATE, a može i čitav direktorijum...
electron.979sojka,
Treba mi raspored nožica na MISi-GAMEKDI-GAME portu na SB karti da bih
priključio Sinti!
Hvala unapred!
Pozdrav Sojka
electron.980sojka,
Treba mi šema za VGA-VIDEO konverter !
Hvala unapred ,Sojka
electron.981frant,
-> #974, zkrstic> ITC Vojvode Stepe 57
Hvala.
> Ala volim da reklamiram konjkurenciju ;)
>
> Ploča, EURO format ( 160x100 ) je kod mene/nas u Radio klubu
> cca 20 dinara. Kod njih po katalogu je niža za iznos poreza
> na promet, tako da dolaziš na isto - 20.20 dinara. Ovo nije
> neobično, pošto je dobavljač/konsignater isti.
E pa, konkurencijo, vi ih niste imali kad sam ja tražio ;>. Da,
to je ista takva ploča, ali, istine radi, moram da ti kažem da sam je
na Sajmu kupio po ceni između 16 i 17 dinara.
Frant
electron.982frant,
-> #975, feniks> Uspeo
> sam da dobijem i trenutni spisak komponenti na lageru, koji prilažem,
> možda će još nekome trebati.
Hvala.
Frant
electron.983dmiric,
Ima li neko specfikaciju RS232 protokola. Naponske nivoe, uloge pojednih
signala i po mogućstvu vremenske dijagrame? Hvala unapred.
Pozdrav,
(md)
electron.984rsinisa,
pozdrav svima koji prate ovu konf.
javljam se prvi put i imam jednu (nadam se dobru) vest za sve one koji rade
sa programom tango.
na BBS-u ORESKA postoji uputstvo za tango, fajl se zove tangodoc.zip
toliko za prvi put!
electron.985mmitrovic,
Neko je ovde bio okačio katalog delova RK Nikole Tesle, koji je pomalo
faličan i rekao da će biti drugi sredinom maja. Ide sredina maja, kad će
katalog? Kompletan, nadam se.
electron.986madamovic,
-> #984, rsinisa> na BBS-u ORESKA postoji uputstvo za tango, fajl se zove
> tangodoc.zip
>
> toliko za prvi put!
Za drugi put, reci koliko zauzima.. :) i da li je ORESKA user-friendly
BBS i broj telefona. I naravno, da li vredi tangodoc.zip, i
na kojem je svetskom jeziku?
electron.987rsinisa,
-> #986, madamovic> Za drugi put, reci koliko zauzima.. :) i da li je ORESKA user-friendly
> BBS i broj telefona. I naravno, da li vredi tangodoc.zip, i
> na kojem je svetskom jeziku?
Fajl tangodoc.zip zauzima 73 918 byta. ORESKA je prilično user-friendly, mada
ograničava DL.(za veći limit DL, potrebno je nešto UL na ORESKU)
Telefon ORESKA BBS-a: 031/28-276, radno vreme:23-14, vikendom 23-08.
Što se tiče uputstva, to je HELP koji postoji u programu, preveden na srpski,i
objašnjava svaku stavku MENU-a. Možda onima koji znaju engleski ovo uputstvo
i nije potrebno, ali verujem da ima i onih koji nisu baš u prijateljskim
odnosima sa engleskim jezikom :).
Izgleda da je radjen u nekom text-procesoru, ali ja nisam uspeo da provalim
koji je text-procesorom u pitanju, pa će možda biti problema sa štampanjem.
U svakom slučaju, ovo uputstvo pruža daleko više od onog koji sam kupio za
60 din (odnos din:dem je tada bio 1:1) od .... (neću da napišem od koje firme
da ne bi bila anti-reklama, jer sam ja po rečima autora jedini koji se žalio
na uputstvo, koje inače ima 20-tak strana teksta pisanog krupnim slovima).
Na kraju, evo i fajla.
tangodoc.zipelectron.988kolaps,
Posedujem Sunshine EPROM programator.
Program prilikom inicijalizacije prijavljuje da katrica
nije na dobroj I\O Base adresi, konkretno je podesena na 2A0.
Dali neko zna koje adrese jos postoje, kako bi inicijalizovao
karticu programatora.
Pozdrav, Dragan.
electron.989drpr,
-> #977, zurzul-> Kad smo več kod igranja sa štampanim pločicama, jel zna neko
-> kako se zove folija koja se provuče kroz laserski štampač pa
Oznaka folije je TEC 200. Rad je opisan časopisu ELEKTRO br. 13
i svodi se na stampanje na laseru ili fotokopir mašini. Zatim
se na ringli zagreje na 160°C (ako se dobro sećam) i pređe
nekim valjkom ( valjda može i oklagijom ;))) Posle se oladi i
pađljivo skine folija a na bakru ostane toner koji je neostljiv
na hemikalije za ecovanje. Ovo nisam probao jer nema za sada
kod nas. Samo sam skratio članak. Pričao sam sa Zkr-om oko
nabavke ovoga i on mi je rekao da se trudi a cena koju je
pominjao je oko 6-10 dinara za A4 ali me ne držite za reč.
cope
electron.990mvincic,
-> #984, rsinisa>> sa programom tango.
>> na BBS-u ORESKA postoji uputstvo za tango, fajl se zove tangodoc.zip
Kako vam se sviđa Tango PCB 2.22 i Tango SCH 1.4 ?
electron.991drpr,
-> #988, kolaps-> nije na dobroj I\O Base adresi, konkretno je podesena na
-> 2A0. Dali neko zna koje adrese jos postoje, kako bi
-> inicijalizovao karticu programatora.
Koliko sam video u helppc-u to je neki reserved I/O channel pa
sad nisam siguran da li bi to tu išlo. Ako si kupio proizvod
trebalo bi u uputstvu da imaš na koji se port setuje. Ako je u
pitanju samogradnja koliko ja znam najčešće se namešta na 300h
jer je to mesto definisano za eksperimentalnu ploču. Treba nam
više podataka za pomoć i uz put ako si skoro nabavio
programator navedi šta može kolika mu je cena i gde si ga
nabavio?
cope
electron.992cubra,
-> #954, lanserTELEX,TELEGRAFIJA,TELEPRINTER,POVEZIVANJE NA PC
.oOo.> TELEKS, TELEFAKS, TELETEKST...
.oOo. Brzo resenje za tvoj problem zamene teleksa sa racunarom je
.oOo. nabavka gotove kartice sa programom. Ukoliko neko u ovoj
.oOo. konferenciji ima prakticnog iskustva ili preporuku gde se
.oOo. moze naci literatura, seme, CCITT preporuke, verujem da
.oOo. samogradnja i izrada softvera ne bi bila neki problem.
Ja sam bio mesec dana na putu, pa malo kasnim sa odgovorom ali ako
nekoga interesuje, evo odgovora.
Ja i još dvojica kolega smo pre još par godina napravili TELEX-ADAPTER
kao rezultat višegodišnjeg iskustva u ovim poslovima. TELEX-ADAPTER prodaje
širokim narodnim masama firma DECODE iz Beograda, a da ne bi bila reklama,
ako nekoga interesuje neka se javi na mail, dobiće sve informacije i sl...
Dakle, naš adapter se sastoji od hardvera i softvera. Hardver je u obliku
malene kutijice koja se kači spolja na serijski port i ne zahteva nikakvo
napajanje, nego se napaja iz samih signala. U tu kutijicu se utakne i ko-
nektorčić RJ11 sa telex-linije, i to je to. Na kutijici koja je lepog
dizajna postoje tri led diode, da označe kada je telex u vezi i za prijem
i predaju.
Normalno, hardver ne bi sam vredeo ništa. Softver je rezultat višegodiš-
njeg doterivanja i zahteva od strane pošte i vrlo je moćan, za poznavaoce
teleprintera da kažem da je rađen po uzoru na svemogući francuski elektron-
ski teleprinter sažem TX35 koji je sklapao i EI Niš. Nakon beskonačnih
zahteva i uslova, pošta je konačno aminovala naš uređaj i dala nam atest,
koji NEMA NIKO DRUGI, mada su se kod nas slabo bavili ovom problematikom.
Uglavnom je sve uvoženo iz inostranstva. Pa kad treba da se malo promeni
program, možeš da se slikaš. Softver je mnogo komplikovaniji nego što bi
čovek mogao da pomisli u prvom trenutku.
TELEX-ADAPTERI rade u mnogim firmama, kako manjim, tako i većim, kao što
su na primer mnoge pošte (I PTT u Makedoniji), Ministarstvo Inostranih
Poslova, Tanjug, Narodna Banka, Savezna Uprava za Kontrolu Letenja...
Rešavaju se i drugi vidovi povezivanja teleprintera na računare, specija-
lne aplikacije i sl...
pozdrav, Denis
electron.993cubra,
-> #958, whitie.oOo. Teleprinteri se mogu povezati na nacine koje pominjes i
.oOo. tada su ograniceni na duzine poznate za com port - beda.
.oOo. Zato se takav signal vodi na sledecu
Ovo naravno nije tačno, jer com-port radi na dužinama do 50-100
metara, a niko na toj dužini od kuće nema telegrafsku centralu.
Teleprinteri rade sa strujnom petljom i mogu se protegnuti na
oko 10 kilometara!
.oOo. PAZNJA.Ovakva stvar se ne kupuje iz ekonomskih razloga.
.oOo. Bice skuplja dara nego mera! E, ali ako imate poslovne
.oOo. partnere u Sjenici ili Bjelom Polju,
Nije ni ovo baš tačno. Ako kupuješ teleprinter, onda u redu,
glupo je da daješ silne pare za zastarelu mašineriju (i do
10 000 maraka), ali se kupovina adaptera za PC i te kako može
ponekad isplatiti. Pogotovu za rad sa istokom. Adapter je mnooogo
jeftiniji nego teleprinter, a i udobniji je jer poruke koje ionako
kucaš na računaru lahko šalješ. Mogućnosti su potpuno iste.
pz, Denis
electron.994cubra,
-> #949, zako.oOo. Hitno mi trebaju pojasnjenja o nozicama ADC0804 konvertora
.oOo. i to : pin 4 CLK
.oOo. pin -INTR
.oOo. pin 6 VI+
......
Jel ti još uvek treba?
electron.995dmiric,
Ima li neko specfikaciju RS232 protokola. Naponske nivoe, uloge pojednih
signala i po mogućstvu vremenske dijagrame? Hvala unapred.
Pozdrav,
(md)
electron.996kolaps,
-> #991, drpr>> Treba nam
>> vise podataka za pomoc i uz put ako si skoro nabavio
>> programator navedi sta moze kolika mu je cena i gde si ga
>> nabavio?
Kartica je polovna.
S obzirom da sam svojevremeno u firmi imao EPROM programator, bice da
je ova neka od starijih.
Poseduje ukupno 5 podnozija za programiranje 26 pin i 24 pinskih EPROM.
Uz nju sam dobio i UV brisac.
Uputstvo za kartu je potpuno idiotsko, znaci ne sluzi nicemu.
Sta moze ?
Ocito moze da puni i ocitava sadrzaj EPROM-a:
2716, 32, 32A, 64, 63A, 128, 128A, 256, 256A, 512, 512A.
Programiranje uz setove napona reda 12.5V, 21V, 25V.
O ceni zaista ne znam puno, ako se realno pogleda ploca, nema sta da se vidi
brdo TTL tehnologije, nekoliko regulatora napona i par snagatora.
Problem je sto postojeci program ne daje spisak mogucih adresa na koje bi
se kartica mogla inicijalizovati, vec samo jednu adresu 2A0.
Bice da su u pitanju adrese portova na ploci ???
Dali znaci neko zna koje su to adrese.
Ako u opste svaki port ima nekakvu svoju adresu ???
Ako neko ima pomenuti programator, sigurno bi mi mogao pomoci.
Pozdrav, Dragan. :)
electron.997oper,
-> #996, kolaps>> daje spisak mogucih adresa na koje bi se kartica mogla
>> inicijalizovati, vec samo jednu adresu 2A0. Bice da su u
>> pitanju adrese portova na ploci ??? Dali znaci neko zna koje
>> su to adrese. Ako u opste svaki port ima nekakvu svoju adresu
>> ??? Ako neko ima pomenuti programator, sigurno bi mi mogao
>> pomoci. Pozdrav, Dragan. :)
Moj programator radi na 0x300 od kad sam ga nabavio. Uz
njega, naravno rade 2 serijska i 2 LPT porta. Onako kako je
bio podešen kad sam ga dobio (a bio je na 0x300 pomoću
džampera na kartici) radio je i radi i danas. Inače program
za rad s njim (zove se EMP.EXE) ima podešavanje za adresu na
kojoj traži programator. Izbori koje nudi su:
210, 220, 240, 250, 260, 280, 290, 2A0, 300, 310, 330, 340,
350, 360, 380, 390, 3A0
i podešavaju se DIPovima na kartici a u softveru preko
menija.
Jedini je problem što kartica nije SunShine, već Needham
Elctronics, al ne može da škodi ovo što sam napisao :)
E da - glede cene programatora - plaćen je USD 140 u
varijanti sa jednim 40pinskim podnožjem u koje može da se
ubode većina EPROMa. Druga podnožja (za Intelove kontrolere,
EPSONOVE SRAMove i sl.) koštaju po USD50 svako, što smatram
prilično bezobraznim.
Pz Pera...
electron.998cubra,
-> #990, mvincic.oOo. Kako vam se sviđa Tango PCB 2.22 i Tango SCH 1.4 ?
E, molim te gde si to nabavio?
Ja imam PCB 2.1 i SCH 1.20 i gorim od želje za novijom verzijom.
Šta ima novo (ukratko)?
Kako da se dođe do toga?
pz, Denis
electron.999rsinisa,
Ima li neko neki Spectrum viška, ispravan ili neispravan?
electron.1000kdrazan,
Šta koristite za crtanje (pure) el. šema ?
electron.1001zurzul,
-> #995, dmiric##> Ima li neko specfikaciju RS232 protokola. Naponske nivoe, uloge pojednih
##> signala i po mogućstvu vremenske dijagrame? Hvala unapred.
U Dos-u otkucaj HELP INTERLNK (notes) , možda nađeš nešto interesanno...
electron.1002cubra,
-> #995, dmiric.oOo. Ima li neko specfikaciju RS232 protokola. Naponske nivoe,
.oOo. uloge pojednih signala i po mogućstvu vremenske dijagrame?
.oOo. Hvala unapred.
Pa imam ja, ali to baš nije tako kraćušno da bi ti sve ovde ispo-
vrzao. U stvari, sam RS232 je jako jednostavan protokol, glavno
je da su naponski nivoi +-12 volti, s tim da da je sve preko +3V
pozitivno (logička nula), sve ispod -3V negatino (logička jedinica)
a između je nedefinisano. Uloge pojedinih signala nisu uopšte
deo protokola RS232, i možeš da ih koristiš kako god poželiš, sad
druga je stvar što priličan broj ljudi, uređaja, firmi to koristi na
sličan način.
RS232 služi za povezivanje 2 uređaja serijski, s tim da se jedan
zove DTE, a drugi DCE (računar je DTE a modem DCE). DTE saopštava
DCE-u da je živ tako što na dvadesetom pinu postavlja napon od 12V.
I očekuje da mu se DCE javi da je živ tako što će mu na 6-ti pin
(DTE konektora) dovesti nivo 12V. Kada hoće da preda nešto DCE-u, on
to najavljuje tako što diže RTS signal, a očekuje da na svom pinu
CTS dobije 12 V ukoliko je DCE spreman da primi podatak, a -12V
ukoliko DCE nije spreman da primi podatak. Ukoliko je DCE uređaj
(modem) u vezi sa nekim drugim modemom, onda to saopštava tako
što na CD pinu diže napon na 12V. Ukoliko od udaljenog modema
dolazi poziv (zvonjava), onda on to saopštava DTE-u tako što diže
RING pin na 12V.
To je bila jako skraćena verzija...
pz, Denis
electron.1003dmiric,
Da li neko zna gde može da se kupi jonizator vazduha? Ranije su se te
stvarčice pojavljivale po oglasima, a sad ih nešto nema...
Pozdrav,
(md)
electron.1004mstankovic,
-> #1003, dmiric>>Biojonizator
Aparat prodaje Radio klub (422-792) i ITC (495-006), ali ne znam da li ga imaju
ovde na lageru, ili mora da se naruci iz Svilajnca. Imao sam nekad shemu, ali i
ja bih radije kupio, da ne trazim kutiju, razmisljam o igli koja mora da bude
... , itd. Ako nadjes jos neku varijantu javi se.
Pozdrav, Miodrag.
electron.1005dmiric,
-> #1002, cubra> Pa imam ja, ali to baš nije tako kraćušno da bi ti sve ovde ispo-
> vrzao. U stvari, sam RS232 je jako jednostavan protokol, glavno
> To je bila jako skraćena verzija...
To je bilo tačno ono što mi je trebalo :) Ostaje samo još jedno pitanje.
Postoji li handshake kad DCE šalje DTE-u, ili on odma krene a računar se
snalazi?
Ako nije problem, voleo bih da vidim šta još od dokumentacije na tu temu imaš.
U svakom slučaju puuuno hvala,
(md)
electron.1006dmiric,
-> #1001, zurzul>##> Ima li neko specfikaciju RS232 protokola. Naponske nivoe, uloge
>##> pojednih signala i po mogućstvu vremenske dijagrame? Hvala unapred.
>
> U Dos-u otkucaj HELP INTERLNK (notes) , možda nađeš nešto
> interesanno...
Pošto vozim Novel DOS help mi nije pri ruci, al čim svratim do RCa pogledaću.
Hvala na odogovoru.
Pozdrav,
(md)
electron.1007dmiric,
-> #1004, mstankovic> Aparat prodaje Radio klub (422-792) i ITC (495-006), ali ne znam da li
> ga imaju ovde na lageru, ili mora da se naruci iz Svilajnca. Imao sam
> nekad shemu, ali i ja bih radije kupio, da ne trazim kutiju,
> razmisljam o igli koja mora da bude ... , itd. Ako nadjes jos neku
> varijantu javi se.
Nazvao sam i evo rezultata. U Radio Klubu košta 81.5 din. a u beogradskom
ITC-ju nemaju, pa ću sutra nazvati svilajnac. Ako neko zna kako se to kaže na
nemačkom pogledaću u Conradu. Na J i I slovo u indexu nema ništa :), ili mi se
bar tako čini. Btw, kad se dotična stvar sklopi ima li nekog podešavanja, jer
u radio klubu namaju sklopljene verzije. Nije mi problem da sklopim, al imam
loša iskustva sa raznim rasterivačima komaraca i sličnim stvarima :) Da ne
bude posle da pravi previše negativnih jona :)
U svakom slučaju hvala na pomoći.
Pozdrav,
(md)
electron.1008ikordic,
-> #1002, cubraRE: RS232
=> vrzao. U stvari, sam RS232 je jako jednostavan protokol, glavno
=> je da su naponski nivoi +-12 volti, s tim da da je sve preko +3V
RS232C je beše sve ovo isto, samo na 5 V, right?
electron.1009mmitrovic,
-> #1003, dmiric::::: Da li neko zna gde može da se kupi jonizator vazduha? Ranije su se te
::::: stvarčice pojavljivale po oglasima, a sad ih nešto nema...
Malo je van teme, al ajde. Čemu ovo služi? Kakve efekte ima?
Može i na mail.
electron.1010whitie,
-> #993, cubra-->> Ovo naravno nije tacno
Principijelno se ne mesam u tudju porodicu i biznis ...
ali ne ocekujem ni ovakve komentare :((
electron.1011whitie,
-> #1002, cubra-->> . . . U stvari, sam RS232 je jako jednostavan protokol, glavno
-->> je da su naponski nivoi +-12 volti, s tim da da je sve preko +3V
-->> pozitivno (logicka nula), sve ispod -3V negatino (logicka
-->> jedinica) a izmedu je nedefinisano. Uloge pojedinih signala nisu
-->> uopste deo protokola RS232 . . .
Sto bi jedan kolega rekao,
-->> Ovo naravno nije tacno :-))
* Komitet CCITT je u svojim preporukama V.24 i V.28 propisao funkcionalne
*i elektricne karakteristike naponskog interfejsa za vezu DTE i DCE uredjaja
*u telekomunikacijama uopste.U Americi je savez EIA za ovaj interfejs usvojio
*odgovarajuci standard RS-232C ciji se naziv cesce koristi ...
* Serijski interfejs RS-232C se sastoji od konektora, elektronskih delova
*i kabla. Naponski nivoi signala dati su u tabeli :
*
* Napon Logicko TTY
* -------------------------------------------------------------------------
* +3 V do +25 V 0 razmak ( space )
* -3 V do -25 V 1 oznaka ( mark )
'Ko sto vidimo standard je 25V, a koristi se 12V jer ga ima pri ruci.
* U sledecoj tabeli prikazani su nazivi signala ( sa smerom slanja ) ...
*
* Izvod Signal Smer Broj CCITT kola
* --------------------------------------------------------------------------
* 1 FG - frame GND 101
* 2 TxD - transmit data iz DTE 103
* 3 RxD - receive data ka DTE 104
* 4 RTS - request to send iz DTE 105
* 5 CTS - clear to send ka DTE 106
* 6 DSR - data set ready ka DTE 107
* 7 SG - signal GND 102
* 8 DCD - data carrier detect ka DTE 109
* 20 DTR - data terminal ready iz DTE 108
Dakle, svaki pin ima svoju formalnu specifikaciju ( kolona desno ).
Koristim priliku da u istoj poruci odgovorim jos nekima ...
Ovaj standard se odnosi na 3 interfejsa:osnovni (10 zila), nul-modem (8 zila)
i printerski (4 zile). Prvi ima potrebne signale za hardversko "rukovanje", kod
drugog je simulacija, a trecemu nije potrebno (jednosmeran) pa se samo kontro-
lise PR signal. Moguca je i softverska kontrola prenosa signalima DC1 i DC3
kroz provodnike za prenos podataka.
* Glavni nedostatak RS-232C interfejsa je taj sto omogucava nebalansirani
*prenos signala,te ne mogu da se koriste upredene parice, pa dva DTE uredjaja
*mogu biti na malom rasyojanju ( do 20 m ) ako su direktno povezana.
* Neki interaktivni terminali ( TTY , videoterminal ) poseduju i alternativ-
*nu mogucnost - interfejs 20 mA - strujne petlje. On bez koriscenja modema
*omogucava prenos podataka na rastojanju od nekoliko stotina metara ...
Postoje i noviji standardi:RS-422 za elektricni i RS-499 za mehanicki deo.
Prvi se oslanja na balensirani predajnik i prijemnik. Naponski nivoi:
+0,2 do -6V odnosno +0,2 do +6V. Maks.brzina do 20.000 bit/s. maks.rastojanje
1.000 m. RS-499 je dosta kljakav pa se najcesce srece RS-232C meh + RS-242.
Najzad smisljen je i RS-423 (elektricni) interfejs kao kompatibilni prelaz ;
na predajnoj strani glumi RS-232C a na prijemnoj RS-422.
### Svi citati ( oznaka * na pocetku reda):
"Racunarske telekomunikacije i mreze " YUISBN 86-325-0269-7 Tehnicka knjiga
Dr Dejan Stajic,dipl.ing, Mr Petar Bilinski,dipl.ing.