ORKA.4

21 Feb 1994 - 14 Nov 1999

Topics

  1. literatura (104)
  2. help (54)
  3. trendovi (24)
  4. zakoni (69)
  5. dogadjaji (53)
  6. electron (2202)
  7. p.jezici (12)
  8. dzepni (96)
  9. hp48sx (123)
  10. mac (3838)
  11. najbolji (1052)
  12. klub.p (183)
  13. yu.kod (265)
  14. razno (331)

Messages - electron

electron.811 feniks, -> #806, zkrstic
│>> Hitno mi je potrebno kolo CD4067. │ │ Radio klub, 402-096, 422-792, 09-17, cena je oko 12 dinara └────────────────── Hvala za info, ali bilo mi hića pa sam juče kupio u ITC-u (15 din). BTW, jel ima neko novi katalog ponude za ITC-a ili za Radio-klub (makar sa kraja '94.)? Pozdrav, sp
electron.812 zelmil,
Povodom diskusije o kontrolerima ja se takodje bavim slicnim stvarima radim sa 8031 ali malo pa zato sve programe pisem u asembleru a procitao sam ovde da ima nekih iskustava sa nekim drugim jezecima kao PLM,C i BASIC ukoliko vam nije tesko napisite neku rec vise o ovim stvarima. Da li ste skinuli simulator sim515 sa sezam-a i kako vam se svidja. Puno pozdrava ZELMIL
electron.813 oper, -> #804, rmarjan
>> sluzbeno u Novom Sadu, ali sad ne mogu da se setim kako se >> zvala firma. Oni su vukli dosta tanke vodove, i jako su nam >> lepo napravili stampu. Firma kod koje mi radimo pločice, takođe je iz Novog Sada. Zovu se BAZA-MS, adresa može na mail. Ljudi su jako korektni i za sada nije bilo problema... Koliko tanke vodove mogu da rade ne znam, ali su nam radili štampe za pločice sa 535 i sve radi OK (kuc, kuc...). Može i modemom. Pz Pera...
electron.814 oper, -> #805, rmarjan
>> zbog ovoga, a mene zanima da li neko zna za slican kontroler >> od nekog pristupacnijeg i jeftinijeg, npr. PHILIPS-a ili >> SIEMENS-a (sad lupam, al` nema veze), odnosno koji moze da se >> brzo dobije u velikoj kolicini? Hitachi i sl. nisu u igri. Verovatno će se većina ovde složiti sa mnom da je najbolje uzeti nešto iz 31 familije. Možeš da biraš Intel, Philips, Siemens... Svi imaju svoje verzije. Pristupačan je, lako dolaziš do komponenti, mnogo se koristi, jeftin, postoji mnogo verzija, pa možeš da biraš šta ti treba. Verovatno je najvažnije to što ga mnogo ljudi koristi, pa možeš lako da dođeš do kompajlera i svega ostalog, a i do iskustva :) Pz Pera...
electron.815 oper, -> #807, mitcho
>> opišeš u čemu su novine. I gde se može nabaviti, kao i koji >> programski jezik (kompajler) koristiš za njega? Pošto se javilo dosta ljudi koje interesuje 331, možda bi bilo zgodno da uhvatim malo vremena i da napišem nešto opširnije, pa da bačimo ovamo. Viknite ako vas interesuje, pa da se bacim na tipkanje. Koristim Intermetrics-ov c kompajler i asembler. U paketu su kompajler, asembler, linker, librarian, još neki pomoćni programi i biblioteke za sve motorole od 68000 do 68040 uključujući i kontrolere. >> Kad pominješ memorijski mapirane I/O uređaje, na koji >> kontroler misliš? Da li bi malo elaborirao ovo mapiranje... U poruci sam mislio na 31 familiju, jer 331 ima 12 posebnih chip select pinova baš za te stvari. U stvari sve se kači na te pinove (EPROM, RAM, PIA, sve što ti padne na pamet a u konfiguracione registre upišeš koliko wait stateova ide za koji čip i sl.) Jedino boot eprom moraš da zakačiš na tačno određeni pin. Kod 31-ce radimo na dva načina, zavisno šta nam treba. Jedan je da uzmeš, recimo, A15 liniju i upotrebiš ju za chip select, pošto nam nikad ne treba preko 32K RAM-a. U zavisnosti koliko ti RAM-a treba možeš da žrtvuješ nekoliko gornjih ili donjih adresnih linija. Drugo rešenje je da, recimo, 3 gornje adresne linije uvučeš u multiplekser, i dobiješ osam čip selekt signala od kojih jedan staviš na RAM, a ostale uglavnom na PIA. Ostaje još da A0 i A1 linije vežeš na A0 i A1 pinove na PIA (ukoliko koristiš intelove 8255) i praktično dobiješ port a na adresi Y000h, port b na Y001h, c na Y002h i kontrol port na Y003h. Ovo Y zavisi od toga koje linije sa adres basa si koristio kao čip selekte. Sada upisivanjem na memorijsku lokaciju Y000h praktično upisuješ u port a pie koja je tu mapirana. Pz Pera...
electron.816 oper, -> #803, cubra
>> Ako nekog zanima, napravio sam za svoje potrebe jedan zaista >> dobar EPROM EMULATOR iz "Elektor"-a, koji radi jako lepo, >> emulira do 512-tice, kači se na paralelni port, i program se >> "odštampa" u njega za sekund, pa još po završetku generiše i >> reset signal da se program startuje... Naravno da me zanima. Moj emulator se kači na serijski, i program se u njega "štampa" ZNATNO duže od sekunde. Jedino što me interesuje kod tvog emulatora je da li možeš da ga resetuješ sa PC-a? Mada, kad malo bolje razmislim, ako se već fajl prenese za sekundu, onda nije ni toliko važno... BTW - koji format fajla prihvata (.bin ili .hex). Pz Pera...
electron.817 cubra, -> #808, mstankovic
.oOo. Cubra, kod mene u Tangu postoje drajveri za postscrpt i .oOo. Epostscript izlaz. Pogledaj u drugim direktorijumRIVER, .oOo. SCH) a ako ne nadjes javi se na mail pa cu ti poslati. Jos E, nemam te drajvere, ajde mooooolim te pošalji mi sve drajvere koje imaš, (možda se nađe i neki za matrični). I ako možeš malo da mi objasniš šta ću sa tako dobijenim fajlovima. Pominjao si neki GS program, ja sam ga skinuo sa SEZAM-a, to je neki ghost script u kome mi apsolutno ništa nije jasno ni čemu služi, a kamoli nešto više o tome... Dakle, ako može postupak od izlaza iz TANGA do ulaza u pomenutu firmu B&Z sa disketom. pz
electron.818 cubra,
BASIC for 8032 Ako nekoga zanima, evo malo informacija o BASIC-u za kontroler 8032. Napravi se procesorska konfiguracija sa 8032, sa EPROMOM i sa RAM-om od minimum 1 Kb. Zatim se u EPROM sune 8 kilobajta bejzika, i na serijski port kontrolera se prikači terminal (ili PC + komunikacioni program). Brzina serijske komunikacije terminala može biti koliko god vam drago. Udarite jedan SPACE, i.... BASIC se nakon automatske detekcije brzine odazove svojim promptom... Nakon toga se može unositi program ili raditi direktno iz komandnog moda. Ima komande za upisivanje i čitanje iz eksternog i internog RAM-a, iz EPROMA (jeste, može i da se upisuje jer ako se malo preklope memorijski prostori pogodnom mapiranjem, može i RAM da služi kao code memory). Može da čita i piše u portove, ima floating point aritmetiku (normalno), mogu ulaz i izlaz da se preusmere u bilo šta ako se doda odgovarajuća asemblerska rutina... Ako se napravi odgovarajuća konfiguracija, može i da programira EPROM na sledeći način: Unese se program, testira se itd... (on je u RAM-u). Može se uneti proizvoljno mnogo različitih programa, svaki ima svoj broj. pomoću kratkog basic programa, programira se EPROM sa svim tim programima, (ima i brzi algoritam ako se dovede 6 volti na EPROM) i to na jedan od dva načina: -Da se po resetu uđe u komandni režim. -Da se po resetu automatski startuje prvi program. Programi mogu da se izvršavaju iz EPROM-a, iz RAM-a, i da se prebacuju iz EPROM-a u RAM, i iz RAM-a u EPROM (programiranjem). Mogu se pozivati asemblerske rutine, mogu se iz asemblera pozivati BASIC rutine, može se dodati do 16 komandi koje su potpuno ravnopravne sa već ugrađenim koman- dama (pa da možete u programu napisati sledeće linije: 10 OBRISI_MI_MEMORIJU 20 POZDRAVI_ME 30 NACRTAJ_CVET i slično). Pošto je to ipak interpreter, radi sporo, komandu izvršava za oko 1 milisekundu, ali tu su asemblerske rutine... Toliko za sada, da ne gušim... Čubra
electron.819 cubra, -> #813, oper
.oOo. Firma kod koje mi radimo pločice, takođe je iz Novog Sada. .oOo. Zovu se BAZA-MS, adresa može na mail. Ljudi su jako .oOo. korektni i za sada Pero, šalji adresu na mail.
electron.820 cubra, -> #816, oper
.oOo. Naravno da me zanima. Moj emulator se kači na serijski, i .oOo. program se u njega "štampa" ZNATNO duže od sekunde. Jedino .oOo. što me interesuje kod tvog emulatora je da li možeš da ga .oOo. resetuješ sa PC-a? Mada, kad malo bolje razmislim, ako se .oOo. već fajl prenese za sekundu, onda nije ni toliko važno... .oOo. BTW - koji format fajla prihvata (.bin ili .hex). Dakle, emulator radi tako što odštampaš fajl na LPT port komandom COPY program.bin LPT1: /B i u emulatoru se to lepo uzima bajt po bajt i smešta u RAM, a o pravilnom smeštanju računa vode brojači. Posle svakog bajta se vrati aknolidž, i to ide strašno brzo. Nakon završenog prenosa koji zaista ne traje duže od sekunde (zavisno od dužine fajla normalno) brojači se otkače od RAM-a, pristup RAM-u je preko bafera ka tvojoj pločici, i generiše se reset signal za ploču. Ne možeš ga dakle resetovati bez punjenja fajla. Ali ti to i ne treba. Kad se program upiše, ploča se resetuje i tvoj program momentalno radi. Za vreme štampanja fajla u simulator i generisanja reseta, svetli LED dioda. Emulator ima 2 RAM-a od 32 Kilobajta, 3 čipa 74HCT590 (brojači sa lečom), 3 bafera - drajvera 74HCT541 za pristup RAM-u sa strane tvoje pločice, 74HC123 monostabil za generisanje reseta i još nekih stvari, 74HC74,7407 i jedan 74HC574. I još par otpornika, kondenzatora, 12xDIP SWITCH ili JUMPER, stabilizator 7805, LED i gotovo... Može da se napaja eksterno ili sa tvoje pločice, može da radi 8-bitno, 16-bitno (ako napraviš 2 komada) i mislim čak i 64-bitno. Ako emuliraš 256-ticu, dosta ti je samo 1 RAM. I kao što i sam vidiš, prihvata BIN format jer nema neku intiligenciju. Pozdrav, Čubra
electron.821 spantic,
Imali neko ideje gde se može naći LA 5531?
electron.822 zkrstic, -> #810, d.petrovic
Što se tiče kataloga Radio kluba, okačiću ga ovde za reda 5-10 dana, samo da stignem da ga još malko sredim i IZ/PRE/testerišem :) Štampani smo raspordali/razdelili ili kako god se to zvalo pošto je cena bila = cena štampanja (negde oko 1.7 dem) za manje od mesec dana, pa ću novi imati tek za 3-4 nedelje. Pozdrav, Zkr
electron.823 mitcho, -> #815, oper
> Pošto se javilo dosta ljudi koje interesuje 331, možda bi bilo > zgodno da uhvatim malo vremena i da napišem nešto opširnije, pa > da bačimo ovamo. Viknite ako vas interesuje, pa da se bacim na > tipkanje. Vičem... Naravno da interesuje. > Kod 31-ce radimo na dva načina, zavisno šta nam treba. Jedan je > da uzmeš, recimo, A15 liniju i upotrebiš ju za chip select, > pošto nam nikad ne treba preko 32K RAM-a. U zavisnosti koliko Da, setio sam se toga nakon što sam poslao poruku. U svakom slučaju hvala na iscrpnom odgovoru.
electron.824 mstankovic, -> #817, cubra
Za sledece javljanje spremicu drajvere. Postupak z aBa B&Z je sledeci : Stampa se fajl (Tango) umesto na u fajl. Izabere se Postscript drajver. Pri tome se naravno posebno stampaju Top, Botom, Top silk, DRil drowd. - dakle svaki layer po jedan fajl. GS sluzi da se pogleda kako izgleda taj fajl. Pre toga samo treba skinuti par redova iz PS fajla iz Tanga- posle komande end (fajl je naravno ASCII). Tako posle komande HGS top.ps na ekranu vidis gde ti se nalazi crtez, itd. Moguce je povezati vise crteza u jedan fajl, ali to je vec duza prica, na koju sam izgubio dosta vremena. Za stampanje na LINOTRONU treba ubacit-6 redova - to vec treba da potrazi űs od te firme, ako bas ne nadjes napisacu ja ovde. ¸│Tim dodacima se inicijalizuje masina, odredjuju dimanzije, itd. TAj novi fajl odneses na disketi u B&Z i uvece dobijes gotov crtez. Dakle, mozes i bez GS-a, on ti sluzi za kontrolu, samo .PS fajl editujes iz bilo kog programa ű- pocetak i kraj ű. I da ne zaboravim GS moze i da stampa na Epson, laser ... .PS fajl. Na primer GS -sDEVICE=epson cubraű▀.ps. Obrati paznju na velika i mala slova. Naravno, ovaj  űpostupak vredi za komplikova, dvostrane stampe sa tankim linijama, itd. Medjutim, ako imas prilaz laseru(malo isteze ű paus), ÷║buble-jetu ili StylÚStylusu pro űbaj da odstampas na pausu, ako ne prodje ˘Ęonda idi na ovo. POzdrav, Miodrag.
electron.825 oper, -> #818, cubra
>> Ako nekoga zanima, evo malo informacija o BASIC-u za kontroler >> 8032. >> ... >> Dakle, emulator radi tako što odštampaš fajl na LPT port >> komandom >> ... Ovo je reply na dve Čubrine poruke odjednom, da se iste ne gomilaju. I BASIC i emulator izgledaju baš _cool_. Pogotovo BASIC. Ako sam te dobro shvatio možeš interaktivno da radiš sa kontrolerom. Naravno bilo bi mnogo bolje kad bi mogli i interapti da se odrađuju, a pretpostavljam da ni tajming ne može baš da bude precizan. BTW - koristim priliku da obavestim prisutne da me verovatno neće biti par dana, jer sam uspeo da se izborim za posetu sajmu 'URBANIA 95' u Padovi i da si priuštim par dana razgledanja kulturnih i (posebno) nekulturnih znamenitosti Milana. Ako ne uspem da ojadim nekog Italijanca za tel. račun, čujemo se 10.03. Detaljan izveštaj naravno sledi. ('URBANIA' je jedan od većih sajama elektronike u Italiji, pa se nadam da ću imati šta da pričam.) Pz Pera...
electron.826 mvincic, -> #808, mstankovic
>> ti poslati. Jos jednom APEL - ako neko ima Tango PCB noviji od 2.10 nek Imao sam na disketama 2.22 SCH/PCB ali traži hard lock....
electron.827 mstankovic, -> #826, mvincic
Hvala na informaciji. Ako je vec tako, mora da je to neko ovde razbio (mislim hard lock). Raspitacu se na nekim mestima. Uzgred, saljem Cubri ( a i ostalima) drajvere za tango koje imam (isti su za sch i pcb), pa ako ne nadjes POSTSCRIPT ti vici. Pozdrav, Miodrag. drv.zip
electron.828 cubra, -> #824, mstankovic
.oOo. GS -sDEVICE=epson cubraű▀.ps. Obrati paznju na velika i .oOo. mala slova. Naravno, ovaj  űpostupak vredi za komplikova, .oOo. dvostrane stampe sa tankim linijama, itd. Medjutim, ako .oOo. imas prilaz laseru(malo isteze ű paus), ÷║buble-jetu ili .oOo. StylÚStylusu pro űbaj da odstampas na pausu, ako ne prodje .oOo. ˘Ęonda idi na ovo. Imam pristup jednom Stylusu koji se nalazi kod mene kući jer je moj, međutim to ni izdaleka ne zadovoljava moje potrebe za štampom. Dakle treba mi dobar film. Očekujem te drajvere, i hvala na detaljnom objašnjenju. Denis
electron.829 cubra, -> #825, oper
.oOo. I BASIC i emulator izgledaju baš _cool_. Pogotovo BASIC. .oOo. Ako sam te dobro shvatio možeš interaktivno da radiš sa .oOo. kontrolerom. Naravno bilo bi mnogo bolje kad bi mogli i .oOo. interapti da se odrađuju, a pretpostavljam da ni tajming ne .oOo. može baš da bude Dobro si shvatio, može interaktivno sa kontrolerom da se radi, a možeš da odrađuješ spoljne interapte, tako na primer ima lepa naredba ONEX1 GOTO linija, a linija je deo gde ga obrađuješ... .oOo. Detaljan izveštaj naravno sledi. ('URBANIA' je jedan od .oOo. većih sajama elektronike u Italiji, pa se nadam da ću imati .oOo. šta da pričam.) Drago nas je što imamo predstavnika, jedva čekamo da se vratiš pa da nas izvestiš... pz Čubra
electron.830 lkudlik, -> #818, cubra
Da li je moguce doci do BASIC interpretera ? Mislim da li bi mi poslao ? Hvala Lkudlik
electron.831 zelmil,
>>Ako nekoga zanima, evo malo informacija o BASIC-u za kontroler >>8032. >>Toliko za sada, da ne gusim... Uopste ne gusis samo pisi jer mi se cini jako interesantnim da li je to BASIC koji postoji vec ugradjen u cip ili nesto drugo. Opet isto da li bih neko mogao da napise nesto vise o PLM-u. Pozdrav ZELMIL p.s. pridruzujem se poruci pre ove odnosno moze li se ikako nabaviti BASIC Poadrav ZELMIL
electron.832 saricl, -> #826, mvincic
!!! Imao sam na disketama 2.22 SCH/PCB ali traži hard lock.... To nije ni najmanji problem.
electron.833 mvincic, -> #820, cubra
>> koji zaista ne traje duže od sekunde (zavisno od dužine fajla >> normalno) brojači se otkače od RAM-a, pristup RAM-u je preko bafera Možeš li da izvršiš merenje brzine prenosa u emulator. Imam i ja jedan koji sada pravim i sa kojim ne postižem baš preveliku brzinu. Elem najveća brzina se dobija sa copy /b, dok se sve varijante print iz DOS-a ili nekog programa pokazuju sporijim. Problem je što prebacujem 64KB za 35-36 sekundi što je za moje pojmove previše. Problem sigurno nije do emulatora, budući da se uvek čeka na novi strobe oko 540us (mikro sekundi). To sam kontrolisao na logic analizer-u. Ima li neko ideju kako da skratim period pojavljivanja strobe signala. Uzgred, ACK signal nije neophodan.
electron.834 cubra, -> #831, zelmil
.oOo. da li je to BASIC koji postoji vec ugradjen u cip ili nesto .oOo. drugo. To je BASIC koji je ugrađen u čip 8052AH, i on košta 50-tak maraka, međutim može i drugačije: Skine se BASIC iz tog čipa (evo ja dobio, pa i svima zainteresovanima šaljem) pa se lepo isprogramira EPROM sa tim binarnim fajlom. Dakle ovo što šaljem je binarni fajl koji treba sasuti u eprom, (to nije asemblerski program). U konfiguraciji treba da bude taj eprom, RAM od 1 kilobajt ili više, 74xx573, kvarc i naravno, procesor 8032 (8031 ne može). I ne treba ništa više. Na Tx i Rx se preko pri- godnog prilagodnog kolceta za RS232 priključi COM port računara, uđe se u TELIX ili TM, lupi se jedan "space" na bilo kojoj brzini, i BASIC ti se uredno javi. Dakle, ne treba ti taj skup čip, sve apsolutno istovetno radi i sa eksternim EPROM-om. Za one koji imaju želje i volje sutra u poruci stiže i šema jedne divne procesorske konfiguracije koja je izmišljena za eksperimentisanje i koja jako lepo radi sa BASIC-om. .oOo. p.s. pridruzujem se poruci pre ove odnosno moze li se .oOo. ikako nabaviti BASIC Može, samo treba da downloaduješ :) Sutra ide shema... pz, Denis
electron.835 crncic,
Treba mi šema nekog malog pojačavača, kojim bi pojačao zvuk radio-budilnika, znači njega bi ugradio u budilnik - pre zvučnika. Ima li neko tako nešto ?
electron.836 barka,
Nigde ne mogu da nadjem kolo TDA1555. (Crklo u kasu za kola). A obilazio sam servise i servise :( Ako neko ima ideju gde da potražim nek se javi. PS Najbolje na ..mail send barka.
electron.837 crncic, -> #835, crncic
>> Treba mi šema nekog malog pojačavača, kojim bi pojačao zvuk >> radio-budilnika, znači njega bi ugradio u budilnik - pre zvučnika. Nema niko ? Pa treba mi nešto sasvim jednostavno, Darlington spoj i eveltualno još nešto pride...
electron.838 ssimeunovic,
Dakle kolege elektroničari, nije moguće da niko nema stare brojeve ELEKTOR-a. Potrebni su mi samo određeni brojevi za fotokopiranje. Ne budite sebični, možda bih mogao na neki način da vam se odužim.
electron.839 whitie, -> #793, cubra
A da mozda neznas ime ili neki kataloski broj od spreja za zastitu plo- cice pri prolasku kroz kupatilo? Znas ono zeleno. Pokriva polje izmedju veza. Kalaj se ne "vata" na njega. Termo stabilan. Ne mislim na SK10 / SK20 Lötlack !
electron.840 mitcho, -> #833, mvincic
> kontrolisao na logic analizer-u. Ima li neko ideju kako da > skratim period pojavljivanja strobe signala. Napiši svoj program za punjenje emulatora. Ako imaš problema oko rada sa paralelnim portom, viči.
electron.841 mvincic, -> #840, mitcho
>> > skratim period pojavljivanja strobe si >> gnala. >> >> Napiši svoj program za punjenje emulatora. Ako imaš problema oko ra >> paralelnim portom, viči. Ne verujem da bih imao problema. P roblemroblem je sto nemam previse vremena :( Ako neko ima vec napisan program ili mu ne predstavlja problem da ga napise u kratkom roku mogao bi bas i da ga okaci ovde... Pozdrav, DENS !!
electron.842 cubra, -> #838, ssimeunovic
.oOo. Dakle kolege elektroničari, nije moguće da niko nema stare .oOo. brojeve ELEKTOR-a. Potrebni su mi samo određeni brojevi za .oOo. fotokopiranje. Ne budite sebični, možda bih mogao na neki .oOo. način da vam se odužim. Ja prvi put vidim ovaj vapaj. Trebao si ti to češće. Imam neke stare brojeve, ali oni su MNOOOOOOGO stari. Imam jedno 30-tak komada a ni- jedan nije noviji od 87. godine :( Kako mogu da se nabave novi, da li neko zna? A ako mogu tebi da pomo- gnem, vikaj! Denis
electron.843 cubra, -> #840, mitcho
.oOo.> kontrolisao na logic analizer-u. Ima li neko ideju kako da .oOo.> skratim period pojavljivanja strobe signala. .oOo. .oOo. Napiši svoj program za punjenje emulatora. Ako imaš .oOo. problema oko rada sa paralelnim portom, viči. Stvarno mi nije jasno zašto to kod tebe ide tako sporo. Kod mene se strobe signali uredno pojavljuju (brzo). To šljaka na sledeći način: Na negativnu ivicu strobe signala se postavljaju podaci i adresa, i aktivira se BUSY a zatim se na POZITIVNU ivicu strobe aktivira ACKNOLEDGE i vrši se upis u RAM. Nakon nekog vremena određenog mono- stabilom, vraća se BUSU na nulu i takođe se deaktivira ACKNOLEDGE (vraća se na jedinicu jer je on aktivan nisko), i onda se čeka novi STROBE. Sve se to normalno radi sa COPY *.* LPT1: /B 32 kilobajta saspe za manje od dve sekunde. BUSY nije neophodan paralelnom portu, a može i da ga bude. ACKNOLEDGE se uvek koristi. Možda je u tome štos? Pozdrav, Denis
electron.844 cubra, -> #839, whitie
.oOo. A da mozda neznas ime ili neki kataloski broj od spreja za .oOo. zastitu plo- cice pri prolasku kroz kupatilo? Znas ono .oOo. zeleno. Pokriva polje izmedju veza. Kalaj se ne "vata" na .oOo. njega. Termo stabilan. .oOo. .oOo. Ne mislim na SK10 / SK20 Lötlack ! Nešto nisam ni znao da to ima u spreju (kod nas to rade sa sito- štampom sa nekom gustom zelenom masom, bljak) pa sam sad pogledao u Konrad (iz radoznalosti) u koji si i ti verovatno gledao, međutim ja ne znam Nemački, pa mi nije baš jasno. Ali mi nikad ne bi palo na pamet da je Lotlack za tu svrhu... Ima ih tamo raznih, baš ću da pitam jednog kolegu da mi prevede, a u ponedeljak ću da se raspitam kod mene na poslu o takvom sprej-laku. Inače se taj sloj zove solder-maska. pz, Denis
electron.845 mvincic, -> #832, saricl
>> To nije ni najmanji problem. Što bi trebalo da znači šta? DENS
electron.846 ssimeunovic, -> #842, cubra
>> Ja prvi put vidim ovaj vapaj. Trebao si ti to češće. Imam neke stare Poruka 6.785. Nisam toliko bezobrazan da često gnjavim ljude. Hvala ti na javljanju, nažalost trebaju mi novija godišta. A kada već nudiš pomoć, da te pitam da li imaš nekih šema u vezi digitaŘne audio tehnike.
electron.847 cubra, -> #846, ssimeunovic
.oOo. godišta. A kada već nudiš pomoć, da te pitam da li imaš .oOo. nekih šema u vezi digitaŘne audio tehnike. Pa nemam baš :( A šta ti treba?
electron.848 cubra,
Uz poruku 6.834 sam zaboravio da prikačim fajl. Evo ispravke, u fajlu se nalazi BASIC za kontroler 8032 u binarnom obliku. Denis 52.bin
electron.849 ssimeunovic, -> #847, cubra
>> Pa nemam baš :( A šta ti treba? Najviše mi trebaju šeme za S/P DIF digitalne audio priključke (izlaz CD-a, ulaz/izlaz DAT-a). Imam već neku koju bih mogao da iskoristim ali se na njoj nalazi neki strašno nepoznat čip. Šema je objavljena u engleskom ELEKTOR-u, a kao izvor čipa je navedena neka, za mene, nepoznata firma iz Nemačke. I još nešto, da li znaš nekoga ko ima Data Sheet za video Hitachi VT-7E? Potreban mi je jedino zbog priključka za žičani daljinski upravljač koji bi upotrebio za kompjutersku kontrolu kretanja trake. Da li imaš ideju kako bih mogao bez šeme da provalim način kontrole (ne posedujem daljinski)?
electron.850 lkudlik, -> #848, cubra
Hvala Ti za BASIC, reci mi jos samo koja je verzija. Po mom znanju ima verzije 1.0 i 1.1 ? Lkudlik
electron.851 zelmil, -> #848, cubra
>>Uz poruku 6.834 sam zaboravio da prikacim fajl. Evo ispravke, u >>fajlu se nalazi BASIC za kontroler 8032 u binarnom obliku. Hvala za BASIC , a kakva je situacija sa uputstvom imas li i treba li uopste. ZELMIL
electron.852 whitie, -> #844, cubra
--> Ali mi nikad ne bi palo na pamet da je Lötlack za tu svrhu... Mislio ja da nebi ni meni, kad tamo .... To ja savetovao kolegu da proba taj sprej. Onda rekoh da pitam i za sebe. Onda primetio da mi taj sprej zapravo ne treba, pa jos jednom prepravio poruku :) pa sad ko se snadje .... :) U originalu stvar je fotosenzitivna ! , ali nema problema, moze i boja za sito samo mora da je prozirna. Ne sme sakrivati stampu, sto je kod nas naj- cesci razlog "mazanja" maske.
electron.853 zurzul,
Jel zna neko gdje ima da se nabavi kolo TDA 4557 ?? Treba mi za TV. Hvala! Vladimir
electron.854 kvale,
Da li neko zna gde mogu da nabavim integralno kolo TDA 1170 S, koje se nalazi u vertikalnom modulu u Gorenje TV (ako ne grešim)? Pozdrav Goran.
electron.855 znesa,
da li neko zna gde kod nas moze da se nabave koracni motori vec duze vreme mi trebaju dva komada
electron.856 kvale,
Nešto sam radio u Tangu, pa mi neke stvari nisu jasne. Napravio sam neku shemu pa me interesuje da li Tango može da napravi štampanu pločicu za nju? Ako može kako?
electron.857 cubra, -> #850, lkudlik
.oOo. Hvala Ti za BASIC, reci mi jos samo koja je verzija. Po mom .oOo. znanju ima verzije 1.0 i 1.1 ? Ovo je verzija 1.1 Denis
electron.858 cubra, -> #851, zelmil
.oOo. Hvala za BASIC , a kakva je situacija sa uputstvom imas li .oOo. i treba li uopste. Pa ako hoćeš da radiš ozbiljnije sa tim, onda ti bogami treba. Ima tu puno stvari, od seta komandi (koje su normalno nešto drugačije nego u običnom BASIC-u - ima nekih specijalizovanih komandi) preko načina rada BASIC-a (šta od resursa koristi) do toga kako se koriste asemblerske rutine iz BASIC-a i kako se koriste BASIC rutine iz a- semblera (!), kako se dodaju vlastite komande itd... Ukoliko ima zainteresovanih (koji su pokrenuli ili će pokrenuti BASIC i dobiti onaj prompt tako prijatan za oči: *MCS-51 BASIC V1.1* ) mogao bih za vikend da pošaljem spisak svih komandi. Denis
electron.859 cubra,
subject: PROTEL FOR WINDOWS Ajde neko od protelaša da odgovori na jedan pitanje :) Mogu li da komponentu u šematiku napravim na taj način da kažem da su recimo neka dva pina ravnopravna, i da mi je potpuno svejedno kako će da ih poveže, i da on to ukapira i tako izrutira. Npr imam otpornik i hoću da on shvati da su krajevi otpornika potpuno ravnopravni i da ih poveže tako da su veze najkraće. I druga stvar, ako pravim u šematiku čip sa npr 6 istih delova, na primer 6 invertora, mogu li mu saopštiti da su tih 6 invertora ravnopravni i da pri rutiranju stvar optimizuje i poveže invertore u redosledu u kojem ih ja nisam rasporedio, a koji je bolji i zahteva manje i kraće veze. Ja inače nikad nisam koristio PROTEL 4 WIN, a ovo me jako zanima. Znam da PCAD to može. Denis
electron.860 cubra,
Da li neko zna (ili ih ima) gde bi u Beogradu mogao da nabavim jedno 2 modemska čipa TCM 3105 (texas ih pravi). Denis
electron.861 mvincic, -> #858, cubra
>> Ukoliko ima zainteresovanih (koji su pokrenuli ili će pokrenuti >> BASIC i dobiti onaj prompt tako prijatan za oči: *MCS-51 BASIC >> V1.1* ) mogao bih za vikend da pošaljem spisak svih komandi. To bi zaista bilo lepo, jer za ovako specifican BASIC treba bar set komandi. Hvala unapred.. DENS
electron.862 mstankovic, -> #855, znesa
Trazio sam ih i ja pre nekog vremena, uzaludno. Ako hoces samo da probas pogledaj kod servisera PC-ja, ima ih u hard i flopi diskovima, pa ako su za njih neupotrebljivi, ...
electron.863 mstankovic, -> #859, cubra
Pozdrav. Radio sam u standardnom PROTELU - sch 2.0, pcb 1.5 koji se ovde siri, uradio prvu stampu i odustao. Razlog - presporo za moju masinu(386/40 +387 +4MB RAM-a). Sada me iznenadjujes sa PROTEL 4 /WIN . Stamparska greska ? Stose tice optimizacije invertora, to bi trebao da uradi schematic (po ugledu na Tango), a koliko to dobro radi... Nisam probao ovo za otpornike, ali pogledacu ovih dana, ako nesto nadjem ( a kad ti nisi, onda i nije mnogo verovatno). Sto se tice modemskih cipova, ako ih nema u Konradu, Birklinu, Holcingeru ... (verovatno ih nisi tamo nasao) probaj u PULS elektroniku (762-849 - 29. novembra ? ). Ako ti je bas nesto neophodno skoro cu nabavljati neke specificne stvari, pa se javi. Miodrag.
electron.864 jmilosevic,
U ovoj temi se do pre neki dan diskutovalo o kontrolerima, D/A pretvaračima, procesorima i sl. Vidim da ima ljudi koji su stručnjaci u toj oblasti, pa bi nešto pitao. Jedan tehnološki proces bi trebao da se automatizuje primenom kompjutera, tako da se omogući praćenje i upravljanje procesa. Radi se konkretno o tehnološkom procesu za mlinsku industriju. Znači, napr., kad se napuni jedna silo-ćelija, treba zaustaviti pužni transporter koji puni tu silo-ćeliju, ili prebaciti punjenje na drugu (praznu) ćeliju, itd. Ovo je projektom rešeno klasičnom relejnom tehnikom, koja je lako izvodljiva, jer se radi o jednostavnim zahtevima i uslovima. Na nekom od sajmova tehnike sam video firme koje su nudile hardwer+softwer za ovako nešto, ali to su bili sve demo programi, koje ja uzimam sa rezervom. Konkretno se ovde radi o oko 200 komada izvršnih i ulaznih elemenata (motora i sl). Da li jedan ovakav sistem od 200 elemenata može uopšte da "stane" u jedan sistem za praćenje procesa? Ko u SRJ sada radi ove stvari? Šta je zastarelo, a šta savremeno, i sl ? Svaka informacija je dobrodošla. Može na mail ili ovde. poz, jmilosevic
electron.865 cubra, -> #855, znesa
.oOo. da li neko zna gde kod nas moze da se nabave koracni motori .oOo. vec duze vreme mi trebaju dva komada Pa što ne razvališ neke pokvarene hard i flopi diskove, toga sad ima.
electron.866 cubra, -> #856, kvale
.oOo. Nešto sam radio u Tangu, pa mi neke stvari nisu jasne. .oOo. Napravio sam neku shemu pa me interesuje da li Tango može .oOo. da napravi štampanu pločicu za nju? Ako može kako? Fala bogu da mogu, samo ti treba i drugi deo TANGA, a to je TANGO PCB. Kad uniđeš u njega, stvari su toliko jasne da ti ništa ne treba sem jednog dana za ulaženje u štos.
electron.867 cubra, -> #863, mstankovic
.oOo. uradio prvu stampu i odustao. Razlog - presporo za moju .oOo. masinu(386/40 +387 +4MB RAM-a). Sada me iznenadjujes sa .oOo. PROTEL 4 /WIN . Stamparska greska ? Nije brate štamparska greška. Evo ga ovde kod mene, turio sam ga pre dva dana, i na prvi pogled mi se sviđa, a i ne izgleda mi nešto prespor za moju 386/40 + 8Mb (onaj tvoj 387 ti mislim ovde ništa ne koristi. Ali je zato za SPICE zakon) .oOo. Stose tice optimizacije .oOo. invertora, to bi trebao da uradi schematic (po ugledu na .oOo. Tango), a koliko to dobro radi... Eeeee, nisi ovo ukapirao. Zamisli sledeću stvar. Na šemi recimo imam 2 invertora, jedan npr. u nekakvom oscilatoru i zove se IC1-a, a drugi recimo u dekoderu i zove se IC1-b. I ja tako rasporedim štampu na primer da bi bolje i ekonomičnije (lakše za rutiranje) bilo da je obrnuto, u oscilatoru IC1-b a u dekoderu IC1-a. Da li PROTEL može ovo da prepozna i da poveže na ovaj drugi način? Korak dalje je ako imaš 2 ili više istih čipova (npr. sa invertorima) pa on optimizuje i između čipova gde koji invertor da veže. Ovo je jako dobra stvar, i PCAD sve to može :) ali TANGO u kome radim to ne može :( čak i za otpornik ne može da ukapira da su mu pinovi ravnopravni... .oOo. nisi tamo nasao) probaj u PULS elektroniku (762-849 - 29. .oOo. novembra ? ). Probaću. Treba da ima u Holcingeru, ali mi treba na brzaka da nešto odradim. Pošto mi je blizu, otići ću u taj PULS da vidim šta tamo rade... Pozdrav, Denis
electron.868 cubra, -> #864, jmilosevic
.oOo. 200 komada izvršnih i ulaznih elemenata (motora i sl). Da .oOo. li jedan ovakav sistem od 200 elemenata može uopšte da .oOo. "stane" u jedan sistem za praćenje procesa? Ko u SRJ sada .oOo. radi ove stvari? Šta je zastarelo, a šta savremeno, Normalno da može da stane u jedan sistem, mada je pitanje da li je ekonomično i neophodno da bude jedan sistem, a ne dva tri. Inače, sada ima takvih "životinjica" od kontrolera da to nije nikakav problem. Ja recimo sada radim na nekom kontroleru koji upravlja klimatizacijom - grejanjem itd... Meri temperature i onda po određenim zakonitostima uključuje i isključuje grejače, odvrće i zavrće ventile sa toplom i hladnom vodom i sl... Dakle ima i digitalnih i analognih signala, pravo veselje... Inače ima firmi koje rade te kontrolore, i to jako moćne, sa sopstvenim jezikom za upravljanje i programiranje... Bilo je na sajmu tehnike, a biće opet, to nemoj da propustiš. Tamo su sve to ljudi jako lepo demonstrirali... Denis
electron.869 zelmil, -> #858, cubra
>>Ukoliko ima zainteresovanih (koji su pokrenuli ili ce pokrenuti BASIC >>i dobiti onaj prompt tako prijatan za oci: *MCS-51 BASIC V1.1* ) mogao >>bih za vikend da posaljem spisak svih komandi. Ima zainteresovanih, hvala unapred. ZELMIL
electron.870 misap,
Napravio sam zvučne kutije i kupio zvučnike za sinusnu snagu 50W (8 oma). E sad, treba mi jedno dobro pojačalo sa integrisanim kolima...ako neko ima tako nešto neka mi prijavi - unapred zahvalan (mislim na proverenu šemu, može i sa STK kolima kao i informacija pride - gde nabavlja delove) ... Pozdrav ...
electron.871 feniks, -> #870, misap
│ E sad, treba mi jedno dobro pojačalo sa integrisanim kolima...ako neko ima │ može i sa STK kolima kao i informacija pride - gde nabavlja delove) └───────── Nedavno je bilo u ITC-u (011/495-006) više tipova STK integrisanih pojačavača...
electron.872 saricl, -> #868, cubra
Dali bi neko mogao da mi pomogne u vezi sa LPT portom. Evo o čemu se radi: na koji pin i kakav signal na LPT portu treba da DOVEDEM da bi računar shvatio da nešto sa štampačem nije u redu i poslao zahtev za prekid. Ili da pojasnim ja mogu da očitam stanje statusnog registra i na taj način utvrdim da nešto nije u redu, ali je to idiotski pristup. Na taj način moram da računar konstantno upošljavam da proverava stanje tog registra.
electron.873 fbojan,
Nabavio sam PC pa bih hteo da me posavetujete koji program za izradu stampanih plocica mi preporucujete, vazno je da program nije suvise komplikovan i da se lako uci, jer mi prvenstveno treba za moje zezancije, daklem nista komplikovano i profesionalno. Potreban bi mi bio i neki program za analizu digitalnih i/ili analognih kola koji radi solidno svoj posao a nije mlogo zapetljan. Masina na kojoj radim je 486dx2-66 sa 4Mb RAM i prema tome mi preporucite nesto. Dok sam imao AMIGU radio sam sa NEWIO i bio sam veoma zadovoljan jer se lako uci i s njim se postizu solidni rezultati za kratko vreme. Pozeljno bi bilo da se sa programima radi misonjom uz sto manje kucanja! Fala vam unapred na pomoci! PS. Jel ima neki program za konstrukciju zvucnih kutija, a ako ima gde moze da se nabavi? Steva
electron.874 vstan, -> #873, fbojan
> PS. Jel ima neki program za konstrukciju zvucnih kutija, a ako > ima gde moze da se nabavi? EXTRA.4: 4.15 samogradnje vstan 08.10.93. 15:48 prfect45.zip EXTRA.5: 2.230 hi.fi sojka 27.01.94. 09:49 loudsp.arj 2.231 hi.fi sojka 27.01.94. 09:56 threex.arj 2.232 hi.fi sojka 27.01.94. 10:03 rad.arj 2.233 hi.fi sojka 27.01.94. 10:25 room.arj 2.258 hi.fi sojka 01.03.94. 07:46 pass40a.arj Prva tri fajla su za konstrukciju kutija (elektricni deo), zatim slede dva u vezi proracuna akustike sobe, a poslednji ne pamtim sta je ;)
electron.875 jmilosevic,
Zna li neko nešto o integralnim kolima: ╔════════════════════════════╗ ║ ║ ║ U 84663-A ║ Ovo u sredini je "prozorče" pokriveno ║ ┌─┐ ║ nalepnicom, pa liči na eprom. ║ └─┘ ║ ║ NEC JAPAN ║ ║ ║ ╚════════════════════════════╝ ╔════════════════════════════╗ ║ U 84665 ║ Ovo je isto kao gore, samo ima ║ ABCDEF ║ slova od kojih su AB i C precrtana. ║ ┌─┐ ║ ║ └─┘ ║ ║ NEC JAPAN ║ Inače, kola su iz telefaksa. Ne radi ║ ║ se o "biznisu", samo hoću da pomognem ╚════════════════════════════╝ prijatelju :). Poz, jmilosevic
electron.876 obrada, -> #858, cubra
> Ukoliko ima zainteresovanih (koji su pokrenuli ili ce pokrenuti > BASIC i dobiti onaj prompt tako prijatan za oci: *MCS-51 BASIC V1.1* > ) mogao bih za vikend da posaljem spisak svih komandi. Mislim da sam video u nekim ELEKTORIMA seriju za neki BASIC za 51 familiju. Pretpostavljam da je to za ovaj BASIC koji si ti poslao. Ako je to onda da se potrudim da nadjem nesto od tih ELEKTORA. Dragan
electron.877 stefan,
Mom prijatelju je potrebna informacija gde bi mogao da nabavi integralno kolo LA7533, potrebno mu je za video rekorder. Pitao je u BG Elektroniku i u još par servisa ali oni nemaju. Ako neko ima bilo kakvu informaciju bilo bi lepo da je podeli sa njime :)
electron.878 msasa,
Ljudi pomagajte !!! Potrebi su mi podaci o kolu TL022CP (cena , gde se moze nabaviti , namena)
electron.879 inforts,
Potrebna pomoć pri konstrukciji DPLL sklopa !!! Ako neko ima informacije na ovu temu u smislu da postoji neko IC ili wih više u sklopu. Upotreba CD4046 (PLL) kola u ovu svrhu, eventualni application notes.
electron.880 dgacpar,
Imam jedan problem : Posedujem Niški televizor koji ima mehanički birač kanala sa šest mesta i SAMSUNG video novije generacije (par godina). TV program gledam preko tunera od videa, pošto imam više od šest programa. Šta se dešava ? Video sam od sebe promeni kanal i dok si se okrenuo umesto Politike gledaš RTS. Ovo se dešava povremeno i obično u seriji (promeni par programa za redom uvek za +-1 program). Podrazumeva se da u sobi nema drugih upravljača i da nije u pitanju kratak spoj u daljinskom (isto se dešava i kad izvadim baterije iz daljinca. Ima li neko predstave usled čega dolazi do gorepomenute šale. Hvala Dragan.
electron.881 jmilosevic, -> #878, msasa
> Potrebi su mi podaci o kolu TL022CP > (cena , gde se moze nabaviti , namena) To je dvostruki JFET operacioni pojačivač cena u Conradu iz Sommer '85 je 2.95 DEM/kom. Ne verujem da se cena bitno menjala. Poz, jmilosevic
electron.882 mstankovic,
Help ! Hitno potrebna 3 slota za PC (2X31 pin) - kao oni u PC-ju gde se ubacuju 8-bitne kartice. Zna li neko gde ima. Mail me ili poziv na telefon 136-175.
electron.883 zeljkoj, -> #882, mstankovic
> Help ! Hitno potrebna 3 slota za PC (2X31 pin) - kao oni u > PC-ju gde se ubacuju 8-bitne kartice. Zna li neko gde ima. Najbolje nadji neku staru XT ploču pa ih izvadi. :)
electron.884 d.petrovic, -> #882, mstankovic
> Help ! Hitno potrebna 3 slota za PC (2X31 pin) - kao oni u > PC-ju gde se ubacuju Mogu da ti dam staru ploču, ali to je maltretiranje.
electron.886 cubra, -> #882, mstankovic
.oOo. Help ! Hitno potrebna 3 slota za PC (2X31 pin) - kao oni u .oOo. PC-ju gde se ubacuju 8-bitne kartice. Zna li neko gde ima. .oOo. Mail me ili poziv na telefon 136-175. Zovni me. Denis
electron.887 borko,
Molim cenjene kolege da mi pomognu . Potrebne su mi seme pinova i vrednosti napajanja za sledece IC. MC 1488 LINE DRIVER RS-232 MC 1489 LINE RECIVER RS-232 .
electron.888 inforts, -> #887, borko
MC1489 - QUAD RECEIVER MC1488 - QUAD LINE DRIVER ---------------------- -------------------------- 1 - A Input 1 - V- (-12V , radi i sa -9V) 2 - A Control 2 - A Input 3 - A Output 3 - A Output 4 - B Input 4 - B Input 5 - B Control 5 - B Input 6 - B Output 6 - B Output 7 - GND 7 - GND 8 - C Output 8 - C Output 9 - C Control 9 - C Input 10 - C Input 10 - C Input 11 - D Output 11 - D Output 12 - D Control 12 - D Input 13 - D Input 13 - D Input 14 - V+ (+5V) 14 - V+ (+12V , radi i sa +9V) +5V ! +-In--!---. 10K (0-5V)---! ! !o---Out (+/-12V) !Đ! Control +-In--!---' (+/-12V) In--! Đo--Out (0-5V) !/ Pozdrav Dragan...
electron.889 vujos,
Ima li neko šemu (proračun) antene za CB područje oko 27 Mhz?
electron.890 cubra, -> #887, borko
.oOo. Potrebne su mi seme pinova i vrednosti napajanja .oOo. za sledece IC. .oOo. .oOo. MC 1488 LINE DRIVER RS-232 .oOo. MC 1489 LINE RECIVER RS-232 1488: 1-napajanje -12V 14-napajanje +12V 7-masa GND 1.drajver: ulaz pin 2, izlaz pin 3 2.drajver: ulazi pinovi 4 i 5, izlaz pin 6 3.drajver: ulazi pinovi 9 i 10, izlaz pin 8 4.drajver: ulazi pinovi 12 i 13, izlaz pin 11 dakle ova tri drajvera imaju dva ulaza, koja se mogu vezati zajedno ako nisu potrebna oba. Crtaju se kao NI-kola 1489: 14-napajanje +5V 7-masa GND 1.risiver ulaz pin 1, izlaz pin 3, response control pin 2 2.risiver ulaz pin 4, izlaz pin 6, response control pin 5 3.risiver ulaz pin 10, izlaz pin 8, response control pin 9 4.risiver ulaz pin 13, izlaz pin 11, response control pin 12 response control može da visi, a može i na masu da se spoji preko kondenzatora 300 pikofarada da uobliči signal.
electron.891 mstankovic, -> #886, cubra
Hvala svima. Nasao sam slotove u ITC-u (7.8 dinara). Bilo ih je i Avali (Dz. Vasingtona) ali je nestalo . Veliki izbor konektrora (ali eksternih uglavnom) ima AKUSTI - Svetozara Markovica 40 A. Skidanje sa ploca bi ipak bilo mucenje. Mozda ce ovaj spisak nekome koristiti. Pozdrav, Miodrag.
electron.892 vstan, -> #891, mstankovic
> Hvala svima. Nasao sam slotove u ITC-u (7.8 dinara). Bilo ih je Gde je ITC ?
electron.893 mstankovic, -> #892, vstan
ITC centrala je u Svilajncu, a u Beogradu je prodavnica u Vojvode Stepe 57, telefon 495-006. Izasao je njihov novi katakog (naravno jos ga nemaju stampanog za kupce) sa prosirenim izborom elektronike. Cene su dinarske, a kakve su - hm, idi i vidi, zavisi od komponente. Na kraju vidim gresku- ne katakog nego naravno katalog. Sori. Miodrag
electron.894 pirke,
Hi. Nisam 'elektronicar' pa rek'o, da pitam profesionalce: Jedan moj drugar se muci sa svojim zvucnicima koje je sam pravio po projektu iz SAM-a br 11/84. Igrom nesretnih slucajeva je ostao bez veceg dela kolekcije SAMova, a i dok ih je imao nije u njima mogao da pronadje sta mu je trebalo. Kaze da je u rom broju boli dva projekta za samogradnju zvucnika (kutije sa sve elektronikom, nacrti, seme itd...) i da je onaj koji je njemu problematican onaj u kome se koriste zvucnici D21 (visokotonac) D52 (srednjotonac) i 24W75 (bas). E sad: kaze da je skretnica nejverovatnije bila pogresna.Misli da u semi skretnice nisu dali dobre vrednosti za neke otpornike kod srednjotonaca. Bio sam kod njega i stvarno mi se cini da se cuju prejako (ne razumem se u elektroniku ali prepoznajem O.K. sound). Pitanje za nekog od dobrih dusa: Da li je u toj semi stvarno nesto pogresno (mozda je u nekom kasnijem broju izasla ispravka) ili je nesto drugo u pitanju? Molim nekog ko ima SAMove i zna nesto svemu ovome da utrosi malo vremena na pomoc oko ovog pitanja. Praticu ovu temu od sad pa nadalje da cujem nesto o ovome. Unapred puno hvala u moje i u frendovo ime. Pirke.
electron.895 zurzul, -> #889, vujos
##> Ima li neko šemu (proračun) antene za CB područje oko 27 Mhz? Evo ti ovo programče, valjda če da ti pomogne. dl6wu.arj
electron.896 vujos, -> #895, zurzul
¨>Evo ti ovo programče, valjda če da ti pomogne. Pokupio, HVALA :) Ali ipak nije to to :(
electron.897 zkrstic,
Neko se ovde raspitivao za TL022 Mali hint, ozirom da sam večeras nabasao na podatke: Pin2Pin zamena je LM358 a uz put je 2-3 puta jeftiniji, obzirom da je od gornjeg kolenceta izgleda i Bog digo ruke - nije u proizvodnji više, samo po narudžbini. LM358 je kud i kamo lakše naći, ako zapne baš probaj kod mene: Radio klub, 402-096, 422-792 Pozdrav, Zkr
electron.898 dusan,
Zna li neko dge u gradu może da se nabavi feroh űlorid? Vreme je za novi ű.
electron.899 zeljkoj, -> #898, dusan
> Zna li neko dge u gradu może da se nabavi feroh űlorid? Vreme > je za novi ű. U radio klubu 'Nikola Tesla' je pre bilo, verovatno ima i sada. Mala ispravka: to nije fero nego feri hlorid. (Fero: gvoždje-(II)-hlorid, feri: gvoždje-(III)-hlorid.
electron.900 jerry, -> #889, vujos
Vujose, pa ti se i time bavis? Nemoj da se mucis proracunima. Na sredini CB opsega (oko 20-og kanala) antena treba da bude dugacka 2 metra i 65 cm. To je lambda cetvrtina. Pola od toga se koristi samo za kola ali lose ide. Pozdrav, J.
electron.901 oki.,
Frend je mislio da ima katalog za SVE integralce, al izgleda da nema ;)) Nabasao je na DAEWOO DMC 60C31E-A i ne može da nađe ništa o njemu. Zna li neko o čemu se radi?
electron.902 vujos, -> #900, jerry
¨>Vujose, pa ti se i time bavis? Da, što ? ¨>Nemoj da se mucis proracunima. Na sredini CB opsega (oko 20-og kanala) ¨>antena treba da bude dugacka 2 metra i 65 cm. To je lambda cetvrtina. ¨>Pola od toga se koristi samo za kola ali lose ide. Kako misliš da spojim na stanicu? Imam odličnu antenu (čuju se italijani preko brda;), ali je preglomazna i isključivo je za zgradu. (oko 9 m dužine) Treba mi antena manjih dimenzija (zbog prenosa). Davno u vreme Atoma 3 bijaše jedna prepravka one velike 3 metarske antene za auto. (To mi je trebalo) ps. Btw. Ovako izgleda moja velika antena (ručne je izrade) ¨ │ │ 5 m │ *═════ koaksial. kab │ 4.5 m │ ¨
electron.903 vujos, -> #898, dusan
¨>Zna li neko dge u gradu może da se nabavi feroh űlorid? Vreme je ¨>za novi ű. Preporuka: Ne koristi ovu hemikaliju. Mnogo brže i efikasnije je kombinacija sone kiseline i hidrogena. (Možeš naću u svakoj apoteci ili prodavnici)
electron.904 dulev,
Da li neko zna proracun za HIP5600. (dv)
electron.905 bmiladinovic,
Eto problema... Radim jednom ja tako sa Tangom na mojoj nesrecnoj 286-ici sa 1Mb, muviram blok tj file od 50Kb kad ono prc, blokira se samo tako. Inace manje fajlove (blokove) ladno muvira. Probao sam sto znam al` neide. Da li SCH i PCB vide i da li mogu da koriste i memoriju video-karte kao i XMS(extended) memoriju, jel treba neki QRAM (jel on uopste za to)... Ustvari je pitanje kako da radim muv sa sto vecim blokovima ? P.S. ajde moze i jedno NE pa da se nemucim da probavam dalje :((( E sad se setih i ovoga: Biblioteke napravljene u Tangu kad se napune do recimo 200 komponenti nemogu vise da primaju; e sad ako je tu 100 elemenata viska i kad se oni obrisu BIBLIOTEKA OSTANE ISTE DUZINE. I tako kad hoces posle par meseci recimo nesto da isprebacujes iz lib.-a u lib. pocinje da te boli glava biblioteka prazna ima 400Kb a nemoze vise da primi... Jel` ovo "TAKO TREBA" il` sam se ja zbunio ?
electron.906 bmiladinovic,
Ovo tesko da ima al ajde: Zatrebalo mi pre neki dan da povezem par antena al` mi fali skretnica. Da li mozda postoji neki prg. koji ce da me pita koliko ulaza hocu, kolike su impedanse antena, kakav hocu propusni opseg na pojedinom ulazu i da sve to lepo skupi i da mi napravi (dobro mogu i ja malo da mu pomognem) skretnicu koja ce to sve da ima. Ako ima takvih programa bio bih zahvalan za bilo kakvu informaciju. P.S. Ma znam da ima ko to pravi al nije u tome fora vec da napravim sam ako je nekako moguce.
electron.907 cubra, -> #905, bmiladinovic
.oOo. Da li SCH i PCB vide i da li mogu da koriste i memoriju .oOo. video-karte kao i XMS(extended) memoriju, jel treba neki .oOo. QRAM (jel on uopste za to)... Mogu da koriste xms, bez problema, samo treba da imaš. Na 286 ploči treba da uz dodatnu memoriju imaš i odgovarajući lim drajver, a na 386 ploči startuj QEMM ili šta slično. I moći ćeš da muviraš koliko hoćeš i šta hoćeš i da imaš monstruozne šeme i puno velikih biblioteka...
electron.908 zkrstic,
U datoteci koja je zakačena uz ovu poruku se nalazi program sa katalogom Radio kluba Nikola Tesla. Ovo je nazovi Beta verzija, beta u toliko što fale cene za reda 300 artikala koji se nalaze još uvek na carini (od 14.03) ;<<< i fali otprilike još barem toliko novih artikala koji su upravo naručeni i biće u prodaji najkasnije sredinom maja. Sve predloge izvolte' u mejl :) Program bi trebao da bude "bullet-proof", a sada ako nije, vičite :)) Arhivu iskopirajte u neki prazan direktorijum, raspakujte i startujte jedini EXE fajl, KATALOG. To je cela nauka :) Pozdrav, Zkr kat200b.zip
electron.909 dsoskic, -> #902, vujos
> ps. Btw. Ovako izgleda moja velika antena (ručne je izrade) > ¨ > │ > │ 5 m > │ > *═════ koaksial. kab > │ 4.5 m > │ > ¨ Sad si me asocirao na moj stari "dipol" (prva antena koju sam imao za CB, međutim moja je bila 2.64, pa koaks, pa 264, pa 2 kg teg :)). Pretpostavljam da je tvoja otprilike duplo veća, samo mi nije jasno zašto ti je donji kraj kraći od gornjeg. Nekada smo pravili CB Antene za kola, od "fiberke" i dodavali zavojnicu (prilagodljivi kalem) na polovini ili na dnu, a zavojnica se nalazila u dva istrošena, nećeš verovati, "wicks"-a okrenuta jedan ka drugom tj. zašrafljena jedan na drugi. Dobro je šljakala. p.s. "wicks" - preparat protiv kijavice :))
electron.910 oki.,
..conf join MALI.OGLASI.8 ..conf reply 3.36 >> Da li neko zna koji su ovo integralci? >> >> NAZIV BR.NOZICA PROIZVODJAC >> >> TL710CJ 14 Texas Ins. >> F8140 16 SINGAPORE >> F8022 16 Singapore >> 8009 14 Indonesia >> 8506 8 ? >> 8616 8 ? >> 8619 8 ? >> 8522FH 8 AMI Ovo je pronađeno: TL710CJ Diferencijalni komparator F8022 SAAB 8022 je MPU-ROM/RAM I/O on baord A/D 8616 TA 8616 Toshiba IC (87DEM) Tražim informacije o sledeća dva integralca: REF0032 DMC60C31E-A
electron.911 vujos, -> #909, dsoskic
¨>Pretpostavljam da je tvoja otprilike duplo veća, samo mi nije jasno zašto ti ¨>je donji kraj kraći od gornjeg. Ma mi prilogađavali prema radio stanici i tako nam ispalo najbolje. ¨>Ne kada smo pravili CB Antene za kola, od "fiberke" i dodavali zavojnicu ¨>(prilagodljivi kalem) na polovini ili na dnu, a zavojnica se nalazila ¨>Dobro je šljakala. Đe si bio do sada? :) Što ne kucaš. Imaš li proračun ?!?