ORKA.4

21 Feb 1994 - 14 Nov 1999

Topics

  1. literatura (104)
  2. help (54)
  3. trendovi (24)
  4. zakoni (69)
  5. dogadjaji (53)
  6. electron (2202)
  7. p.jezici (12)
  8. dzepni (96)
  9. hp48sx (123)
  10. mac (3838)
  11. najbolji (1052)
  12. klub.p (183)
  13. yu.kod (265)
  14. razno (331)

Messages - electron

electron.1113 ikordic, -> #1112, pavlovicz
RE: Kućne tel. centrale => ::> Cena beše oko 250,- DEM za model sa jednim ulazom i tri lokala. => => Ako misliš na Panasonic, onda postoji model kxt-XXXX sa jednim => ulazom i 5 lokala.Jedino što nisam siguran, da li ostali Nenene, neka domaća firma, mislim da je Twin ili Loga, ili tako nešto, nekoć su se oglašavali u "Oglasima". Ne znam pošto je taj KXT, al' čim piše "Panasonic", cena je zasigurno iznad ove :)
electron.1114 mstankovic,
Help. Hitno potreban chip 74hc574 (isto sto i 374 ali drugi raspored pinova. Neverovatno, ali ga nema u gradu. Sledece nedelje stize iz Nemacke. A sledecu stampu cu ipak morati da pravim sa 374.Da, naravno, moze i HCT serija. Miodrag, 136-175.
electron.1115 saricl,
Zna li neko ovde na koji način funkcioniše interrupt mehanizam na PC magistrali. Odnosno šta treba da uradim da bi PC "znao" da je neki uređaj zatražio prekid. (mislim na hardwerskom nivou)
electron.1116 diag,
Zna li neko cenu i gde se može nabaviti adapter sa 220 na 110V snage 100W i više?
electron.1117 saricl, -> #1116, diag
!!! sa 220 na 110V snage 100W i više? Traži da ti namotaju trafo i adapter je gotov.
electron.1118 obrada, -> #1099, saricl
> Za postojecu elektricnu semu sam napravio raspored elemenata i > dimenzije u TANGO i OrCAD, naravno bili su isti, i pustio > autorouter da radi. Rezultat je 100% povezivanje kod TANGA > i veoma estetski lepa stampa, kod OrCADA je ostalo 17 vodova > nepovezano i uzasna stampa. Sto se tice rutera, prema mojim iskustvima OrCAD je u prednosti u odnosu na Tango. To se odnosi na sledece verzije koje sam testirao: - Tango Route Plus 2.02 (zajedno sam ga dobio sa PCB Plus 2.10) i - OrCAD PCB II V 2.22 (koji se kod nas valja uz OrCAD 4.20) Jednu relativno prostu semu koja je cini mi se imala jedan HCT240 i par LEDova i otpornika OrCAD je izrutovao u jednostranoj stampi, dok Tango ni u dvostranoj nije skoro nista uradio. Mozda ima i neka bolja verzija rutera za Tango. Sto se tice samog rada sa ruterom OrCAD moze da rutuje interaktivno (sto mi se svidja) za jedan net, modul ili blok i vise mogucnosti izbora strategije. Meni dostupni ruteri su daleko od savrsenstva i zbog toga mi se svidja ova mogucnost gde je puno veca kontrola nad rutovanjem (da ne radim bas sve rucno kao u Tangou). Velika mana OrCADovog PCB (barem ove verzije) sto ima relativno los izlaz na stampac (na laseru moze da prodje donja strana - za gornju joj fali mirror) a plot fajl je prakticno neupotrebljiv. Verovatno su mislili da se filmovi rade samo na foto ploteru. Druga mana koju bi i preboleo, su ruzne oznake modula, odnosno sto mu fale lukovi i krugovi. Sve u svemu i Tango nije los i daje rezultate, pogotovo na laseru i obicnim ploterima. Ali ako neko ima ili zna gde moze da se nabavi novija verzija OrCAD PCB-a, bio bih veoma zahvalan da mi javi na mail. Dragan
electron.1119 dulev, -> #1102, sikima
>> program za izradu stampanih plocica >> preporuka Eagle > > Reci mi koja verzija tog programa i  o˙űkakve su karakteristike > u odnosu na Tango? Izvini na ovakvom kasnjenju, ali nikako da nadjem dovoljno vremena da ti ispisem sve ovo sto sledi. Trenutno imam v2.02 i v3.02. Verziju 3 jos nisam stigao da "prelistam" do u detalja, ali na prvi pogled deluje da je uradjena korektno. Generalno, Eagle mi se dopao zbog brzine route-ra i zbog sjajne manualne navigacije. Podrzava sva tri tastera na misu na najbolji nacin. Za razliku od svih ostalih programa, koristi samo jedan .EXE fajl, tj. sematik, ruter i editor biblioteka koriste isto okruzenje (program), samo se pri prelasku iz jednog u drugi menjaju meniji i komande, pa su samim tim prelasci momentalni. Sto se tice menija i komandi, ovde je program dosta slican ACAD-u. Naime meniji se nalaze sa desne strane, a u dnu je komandna linija koja dozvoljava slaganje vise komandi za redom, sto strahovito ubrzava rad. Komande ne moras da unosis punim imenom, vec samo prvih par slova po kojima ce se razlikovati od komandi slicnog imena. Naravno, meniji su konfigurabilni. Inace, u v3.02 postoji history za komandnu liniju, sto mi je jako falilo kod prethodne verzije. Najjace oruzje Eagle-a je mogucnost pravljenja (pomocu obicnog text editora) script fajlova. Naime, u fajlu sa ext .SCR naredjas sve komande koje treba da koristis na nekoj semi, pcb-u ili biblioteci i jednostavno iz programa startujes taj fajl i ostaje ti da samo gledas kako ce sve sam da obavi (slicno kao sa .BAT fajlovima u DOS-u). Npr. nacrtao si semu i sad treba elementima dodeliti vrednosti. Da ne bi stalno misem "skakao" po semi, pa kuckao po tastaturi, lepo odes u DOS i napravis npr. VALUE.SCR: value R1 110K value R2 220R value C1 2n2 ............ ............ ............ value T1 2N3055 ............ ............ ............ vratis se u program, startujes VALUE.SCR i posmatras kako sam dodeljuje vrednosti. Naravno ovo je samo jedna od mnogih primena .SCR-a. Naravno, od ovoga ne treba ocekivati LISP, ali svoj posao ipak radi dobro. Druga stvar koja mi se jako dopala, je rad sa bibliotekama. Sastoje se od tri tipa elemenata: SYM - simboli za sematik MAC (v2.02) ili PAC (v3.02) - simboli (makroi), pakovanja za PCB DEV - SYM simboli sa dodeljenim MAC simbolima. Drugim recima, nacrtas NPN.SYM, PNP.SYM, NFET.SYS... i TO5.MAC, TO220.MAC..., i ako ti treba npr. 2N3055, jednostavno kreiras novi 2N3055.DEV, dodelis mu elemente NPN.SYM, TO5.MAC i konetujes odgovarajuce izvode i to je sve. Pri crtanju seme kada uzmes 2N3055.DEV, automatski mu je dodeljeno pakovanje TO3 (TO3.MAC), tako da nema potrebe za kreiranjem .NET fajla, vec po zavrsetku crtanja seme, jednostavno zadas komandu BOARD i program te automatski prebaci u PCB, gde su svi elementi vec povezani. Tebi ostaje samo da ih rasporedis po plocici i da mu na kraju zadas AUTO da izrutira. Ako pri crtanju seme, primetis da nemas odgovarajuci .DEV, nije nikakav problem caskom skociti u editor biblioteka, u "dva poteza" napraviti .DEV i vratiti se u sematik i nastaviti sa radom. Od svih programa, rad sa misem, je u Eagle-u najbolje resen. Npr. pri crtanju vodova u sematiku, startujes vod sa levim tasterom, a desnim biras kako ce se prelomiti: | \ | \ -----+ , +----- , ----\ , \----- ili pod bilo kojim uglom. | \ | \ Naravno ovo vazi i u ruteru (ako rucno rutiras ili pomeras vodove), s time sto sa srednjim tasterom menjas layer-e "on-line". Pri postavljanju elemenata, pomocu desnog tastera ih obrces,... itd. SPLIT mu je isto tako dobro podrzan misem. Na zalost, ni v2.02 ni v3.02 nema autoplacer, vec sve elemente poslaze pored plocice, a ti ih moras rucno rasporediti. Po meni to i nije neki nedostatak, ali za tebe moze biti. Ti prosudi sam. Sto se tice samog rutiranja v2.02 je imala malo kikseva, ali u v3.02 su to vec ispravili. Na zalost, do sad nisam imao velikih potreba za pravljenjem komplikovanijih PCB-a, sto naravno mora da utice na brzinu. Sa druge strane v2.02 nema nikakvu optimizaciju, sto isto utice na brzinu. U v3.02 postoje 3 nivoa optimizacije, pa adekvatno tome i duze radi, ako su ukljucene. Stampa izgleda uredno, ali ako nisi zadovoljan izgledom, da se vrlo jednostavno korigovati rucno, sa malo utrosenog vremena. Inace v2.02 podrzava samo dvoslojnu stampu, dok v3.02 radi sa 16 layer-a, a sto se tice import-a i export-a NET fajla u formatu za druge programe (Tango, OrCAD, PCAD,...), toga ovde nema. BTW, v3.02 radi u prozorima koji podsecaju pomalo na OS/2. Inace podrzava sve standardne printere, plotere i drill stanice, a stampa je odlicna (bar na onima koje sam probao). Uz sve to spakovan sa svim bibliotekama (bez obzira na verziju) staje na jednu 1.2 disketu, a raspakovana v3.02 "potrosi" oko 4.5MB. Help je u v2.02, blago receno, ocajan. U v3.02 su to izmenuli, tako da svaka komanda ima kompletan opis sa sintaksom, ali na zalost (kod mog primerka) na nemackom. E, ovde postoji jedna sjajna mogucnost. Naime, moze se za (oko 45DEM) od proizvodjaca naruciti demo verzija sa kompletnim uputstvom (na nemackom ili engleskom), istim onakvim kakvo ide uz kompletnu verziju (sto ja, evo vec duze vreme, nikako da uradim). Naravno, kao i svaki drugi program, Eagle nije savrsen i ima svojih mana (svako ce mu naci neku), ali kad se sve sabere i oduzme, ja sam sa njime vrlo zadovoljan. Ipak je sve pitanje potrebe. :) Mislim da ti je ovo dovoljno da bi stekao nekakvu sliku u odnosu na Tango, a nadam se, da ce se (bolji od mene) poznavaoci Tanga javiti sa _ovakvim_ili_onakvim_ primedbama. :) Poruka polako poprima oblike romana, pa cu se ovde zaustaviti, a tebe ako nesto posebno interesuje, pitaj. :) (dv)
electron.1120 fbojan, -> #1118, obrada
> Sto se tice rutera, prema mojim iskustvima OrCAD je u prednosti u odnosu > na Tango. To se odnosi na sledece verzije koje sam testirao: > - Tango Route Plus 2.02 (zajedno sam ga dobio sa PCB Plus 2.10) i > - OrCAD PCB II V 2.22 (koji se kod nas valja uz OrCAD 4.20) Sve je to lepo sto ste napisali, ali je meni potreban program koji mogu da naucim za pola sata i da napravim plocicu! Ovaj Protel za Windows nije los samo nemam modul za izradu plocica. Ako neko ima neka mi se javi na mail. Steva
electron.1121 kolaps,
Dali neko poseduje " SUNSHINE " eprom programator. Bojim se da u mom slucaju program koji imam, nije odgovarajuci za karticu. Ako neko ima bilo koji tip pomenutog eprom-prg, kada bi bio tako dobar da mi ustupi svoj program, pa da eventualno probram sa njim. Kod moje kartice je ocigledno sve u redu, smem se kladiti da je program ne odgovarajuci. tel. 48-80-426. Dragan.
electron.1123 bjevdjic,
(SVET KOMPJUTERA, septembar 91, strana 35) SA COMMODORA 64 NA PC ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ Proverili ste - imate port sa 15 pinova (ženski). Rekli su vam da vaš džojstik ne pasuje, drugačiji je za PC. Ako ste i dobili original džojstik, nije to - to. Nekako je mek, neprecizan, nemate osećaj... Za vas je pravo rešenje - intervencija na vašem starom džojstiku. Ovog puta dajemo rešenje za najrasprostranjeniji tip - Competition PRO 5000 (Kempston), sa mikroprekidačima. Za početak, da vidimo razliku između raznih tipova džojstika (SLIKE 1 i 2). Kao što vidite, razlika je drastična. Kod C-64 su samo tasteri, kod džojstika za PC funkcije gore-dole i levo-desno kontrolišu se promenom otpora. Evo šta treba da uradite: - otvorite džojstik, proverite da li mikroprekidači imaju 3 kontakta i poskidati sve veze. - odsecite postojeći konektor i montirajte novi, 15-to pinski (muški). - ostvarite nove veze prema jednoj od dve šeme na SLIKAMA 3 i 4. Iskoristićete sve postojeće delove. Trebaće vam još 30 cm žice i malo zanimacije lemilicom. Dve ponuđene šeme razlikuju se u tome što trimerom možete da podesite neutralan položaj. Verujte, nije neophodno - nama se podešavanje uvek završavalo sa pozicijom trimera tačno na sredini (75 + 75K). Obratite pažnju na to da kod tastera "dole" i "desno" koristite "mirne" kontakte, tj. između "1" i "2", a kod tastera "gore" i "levo" koristite "radne" kontakte, tj. između "1" i "3". Ovo, naravno, važi samo za džojstike koji imaju mikroprekidače sa 3 kontakta. Tasteri za pucanje, levi i desni, služiće vam za to i dalje, ali su im dodeljene i neke druge funkcije, zavisno od igrice. Zato vodite računa koji je desni, a koji levi. Još jedna preporuka: ako vam se desi da vam se kod izbora džojstika u igri pojavi SLIKA 5 (a) ili neka slična, ali ne kao (b), pomerajte palicu nekoliko puta u svim pravcima i dobićete ono što treba - kao na SLICI 5 (b). To se sada zove podešen džojstik. P.S. Slike su u fajlu... slike.zip
electron.1124 svujovic,
Moj brat ima par pitanja: Da li negde u BGDu ima da se kupi bakarna zica za transformator? Treba mi debljina od 0.65 ili 0.7 mm. U Karadjordjevoj ima tih zica i skidaju ih sa kotura, ali nemaju trazenu debljinu. U Beogradelektru u Pop Lukinoj imaju i tu deljinu, ali ne skidaju sa kotura (kotur=12 kg). Ako nekome treba 11 kg nek' mi se javi ;). Mirko HHH
electron.1125 kile,
Ima li neko ovde spreman da mi pomogne oko hardverske prepravke električne gitare? Trebaju mi samo saveti & uputstva, a lemilicom ću da se bavim sam. Ako ima zainteresovanih - mail send kile :)
electron.1126 bambi,
Da li neko ima shemu za prikljucenje starog AMSTRADA ili Snajdera ako se tog racunara jos secate na color TV. Ako je neko ima i voljan je da mi je dostavi imace moju beskrajnu zahvalnost. pozdrav Nesha
electron.1127 sdujic, -> #1124, svujovic
Ima. Bul JNA, cosak pre ohridske. (apoteka,frizer, radnja koja ti treba ili u blizini.Sef je jedan stariji covek,slabo vidi,cesto je u kafani ispred,levo ili desno,ima vise kafana-kafica)Dedica je OK ako izdrzis torturu "slabo vidim itd. Ima skoro sve zice-lakirane. Radnja radi zvanicno dvokratno.Do podne i posle podne.Ako ga nema HINT jedna od kafana-pije samo kafu. Sve provereno,moj komsiluk a zvucnik od 300W umirao vise puta i zahvaljujuci dobrim zivcima (sa doticnim ih stvarno treba imati) radi i dan danas. HAVE YPU MMYOUMMMMMM KNICE WIRE. DS.
electron.1128 markiz, -> #1126, bambi
> Da li neko ima shemu za prikljucenje starog AMSTRADA ili Snajdera ako > se tog racunara jos secate na color TV. Mislim da imam nešto i ako se dobro sećam može samo RGB tj. SCART bila je i neka šema sa kompozitnim ali nisam siguran. Kako god okreneš časopisi u kome je to bilo su kod ortaka ... čim vr ati dobiš na mail
electron.1129 zamahajev,
Bila je ovde šema telefonskog preklopnika sa dva relea. Nabavio sam pločicu sa nekim preklopnikom, ali ne znam kako da povežem telefone. Zna li neko gde je moguće pronaći traženu šemu? Svaka pomoć mi je dobrodošla. Pozdrav Zamahajev
electron.1130 svujovic, -> #1127, sdujic
Puno hvala! > Sve provereno,moj komsiluk a zvucnik od 300W umirao vise puta i Kad smo kod opravke zvučnika, dobio sam srednjetonac koji je otkazao-verovatno mu se prekinula žica. Da li neko zna kako da ga otvorim? Da li se možda testeriše metal sa poleđine zvučnika, i na šta da obratim pažnju? Mirko
electron.1131 kanki,
Znate li gdje ima da se kupi fotolak za razvijanje pločica... ps. potrebna dva piezo visokotonca
electron.1132 ratman,
Jednog ortaka zanima gradnja zvucne kartice, povezivanje sa racunarom (PC) i klavijaturom, itd, upravljanje ovakvim uredjajima preko paralelnog porta i upotreba C-jezika uopste za I/O komunikaciju, itd., pa ako ima nesto od fajlova u conf. ili neki info-file na Sezamu, neka mi neko posalje nesto o tome.
electron.1133 fbojan,
Narode nije valjda da nema ni jednog jednostavnog programa za izradu plocica za PC? Patim se sa ovim OrCADom vec nedelju dana i nista nisam uradio. Potreban mi je neki jednostavan program koji mogu brzo da naucim, u kome bi odredio velicinu plocice, koliko sloja ima, rasporedio elemente, kucista, povezao ih zicama i pustio auto ruter. Nemojte da mi preporucu- jete TANGO jer mi ni on nije jasan. POMOC, POTREBAN JEDNOSTAVAN PROGRAM ZA IZRADU PLOCICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
electron.1134 markiz, -> #1133, fbojan
> POMOC, POTREBAN JEDNOSTAVAN PROGRAM ZA IZRADU PLOCICA !!! Nažalost, jednostavnog nema .. ako već radiš pločicu onda se podrazumeva da si "kupio" program, imaš uputstva, znaš kako teče procedura (a od toga uvek poludim, kod definisanja signala) i koristiš program kao alat pre svega. Ovako "na brzaka" neće ići jer, to bi bio program za crtanje sa nekakvim autoruterom .... e to nema. Ako imaš nameru ubuduće da radiš slične stvari bolje provali Tango ili Protel (kako ti volja) i nemaš problema, da ne pominjem da sa dobrim programom dobiješ i pravi izgled ploče, fajl koji ide na izradu itd.. Sa jednostavnim programom sve ovo pada u vodu. Praktično sve vreme koje si proveo tražeći program i pokušavao u ovim si izgubio, a mogao si da pošalješ šemu i dobio bi ploču za 24 sata .. PS. Ne kritikujem te, samo sam imao slična iskustva. Sad sve ide rutinski...
electron.1135 zkrstic, -> #1131, kanki
>> Znate li gdje ima da se kupi fotolak za razvijanje pločica... ITC, Vojvode Stepe, tel imaš u nekoj predjašnjoj poruci košta oko 115 dinara ukoliko su cene tačne Radio klub, Timočka 18, 402-096, 422-792, košta 99 dinara U pitanju je Kontakt hemijin Positiv 20 Plus od 200ml. Dobitna kombinacija je svežiji ( MORA da ima crvenu etiketu na polkopcu sa datumom )
electron.1136 visnja, -> #1129, zamahajev
Imam negde u podrumu vec napravljen tel. preklopnik, sa dva relea i 8 dioda (dva greca) ako se dobro secam. Sigurno radi i ako ti niko drugi ne pomogne, mail me pa cu da sidjem u podrum i da skinem semu.
electron.1137 vujos, -> #1133, fbojan
¨>kucista, povezao ih zicama i pustio auto ruter. Nemojte da mi preporucu- ¨>jete TANGO jer mi ni on nije jasan. Šta ćeš jednostavnije od TANGA?
electron.1138 vujos, -> #1136, visnja
¨>Imam negde u podrumu vec napravljen tel. preklopnik, sa dva relea i 8 dioda ¨>(dva greca) ako se dobro secam. Sigurno radi i ako ti niko drugi ne pomogne ¨>mail me pa cu da sidjem u podrum i da skinem semu. U ovoj konferenciji je više puta kačena šema sa detaljnim opisom za samogradnju ATP-a. Neka potraži malo.
electron.1139 panta, -> #1133, fbojan
Za lak i brz rad na projektovanju [tampanih plo;ica najtoplije preporu;ujem PROTEL ili PROTEL FOR WIN. I za njega kao i za svaki drugi program treba malo ali zaista malo navikavanja. Ako si zainteresovan imam PROTEL za dos. tel. 770-661
electron.1140 visnja, -> #1138, vujos
Sorry. Ne kacim semu. Ovu conf pratim od pre dtek dva dana, a i nisam mag za elektroniku, naprotiv ;)
electron.1141 whitie, -> #1138, vujos
-->> U ovoj konferenciji je vise puta kacena sema sa detaljnim opisom -->> za samogradnju ATP-a. Neka potrazi malo. Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima na Sezamu. Ja rodih mecku al' to ne nadjoh. Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do sagorevanja ...
electron.1142 vstan, -> #1141, whitie
> Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima > Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do Evo jednog spiska. Naravno da ne pamtim sta je koja sema, ali ces nesto sigurno vec pronaci. ORKA.2: 3.25 electron max.headroom 04.05.92. 23:24 fon-home.arj 3.178 ->169 electron ogiglisic 02.01.93. 10:38 sema.arj ORKA.3: 6.155 ->154 electron mladenp 07.07.93. 14:22 sema1.zip 6.156 ->154 electron darone 07.07.93. 20:52 razdel.gif 6.157 ->154 electron vstan 07.07.93. 21:21 razdel.arj 6.178 ->175 electron jerry 17.07.93. 01:32 skretn.zip 6.199 ->191 electron duvnjakm 24.07.93. 16:40 sema.zip 6.202 ->201 electron oldtimer 27.07.93. 14:45 shema.gif 6.305 electron sojka 16.09.93. 06:57 tran.arj ORKA.4: 6.94 ->80 electron baper 04.04.94. 14:50 dvojnik.zip 6.232 ->225 electron terza 13.05.94. 13:19 sema.zip 6.319 ->318 electron feniks 27.07.94. 15:47 tel2.gif 6.736 ->734 electron sljubisic 12.01.Üet 03:49 sema.zip
electron.1143 vujos, -> #1141, whitie
¨> Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima na Seza ¨>Ja rodih mecku al' to ne nadjoh. ¨> ¨> Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do sagorevanja ... Evo šeme, a detaljno upustvo imaš u KOMUNIKACIJE.4, poruka br. 12.1470 sema.gif
electron.1144 feniks, -> #1143, vujos
│ │¨> Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima na Seza │¨>Ja rodih mecku al' to ne nadjoh. │¨> │¨> Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do sagorevanja ... │ │ Evo šeme, a detaljno upustvo imaš u KOMUNIKACIJE.4, poruka br. 12.1470 └─────────────────── Koliko vidim poslao si mu šemu sa relejnom verzijom, poluprovodnička beše valjda sa tiristorima? B)
electron.1145 fbojan,
Dali neko zna kako u Eagle ver 2 da naznacim ruteru da ocu samo jednoslojnu stampu, jer mi uporno radi dvoslojnu?
electron.1146 whitie, -> #1142, vstan
-->> Evo jednog spiska. Naravno da ne pamtim sta je koja sema ... A, ... ovako ... katalog tranzistora na madjarskom, 3 neispravna fajla, vezivanje compa na tel., iskljucivanje sporeta preko tel., relejna verzija u mnogo (ima i istih) verzija, ... Dobio sam utisak da si se neprincipijelno igrao sa DIR /T funkcijom :-) Uz mnogo djubreta skinuh i trazenu mesidz: -->> 6.178 ->175 electron jerry 17.07.93. 01:32 skretn.zip Tacno je neko morao da me izradi pa da skinem sve od reda i nadjem inkriminisani fajl ... Hvala!
electron.1147 vstan, -> #1146, whitie
> -->> Evo jednog spiska. Naravno da ne pamtim sta je koja sema > > Tacno je neko morao da me izradi pa da skinem sve od reda i > nadjem inkriminisani fajl ... Hvala! Em si nesnalazljiv, em si nezahvalan !! Lepo rekoh da ne pamtim sta je sta vec sam poslao sve sto po imenu asocira na problem. Zasto prvo nisi procitao poruku(e) uz fajl i video o cemu se radi ? Sledeci put necu nikoga da "izradjujem" vec neka se doticni sam izradjuje.
electron.1148 vujos, -> #1144, feniks
¨> Koliko vidim poslao si mu šemu sa relejnom verzijom, poluprovodnička ¨>beše valjda sa tiristorima? B) E, baš sam se dobro bio potrudio da prelistam sve poruke :( Ali nema veze, još jedna šema u konferenciji.
electron.1149 zkecman,
Da li ima neko semu Stroba ??? (Disco Thing). Ako moze u nekom grafickom formatu. Ja imam neku semu ali mi fali trafo. Ako bi mogao u semi da trafo bude opisan (koliko navoja primar, sekundar, debljina zice...). Thanx unapred Pozdrav, Sale.Car
electron.1150 whitie, -> #1147, vstan
-->>> Tacno je neko morao da me izradi pa da skinem sve od reda i -->>> nadjem inkriminisani fajl ... Hvala! -->> -->> Em si nesnalazljiv, em si nezahvalan !! Kako mozes reci da sam NEzaHVALAn kada sam rekao hvala. :-) Ove seme su vrlo kratki fajlovi, a i smajli / :-) / sluze da ukazu na neozbiljnost diskusije. Najzad, nije mi bio cilj da te kritikujem, vec da tvoj spisak svedem na onaj jedan fajl. Da kazem i da je onaj katalog tran- zistora neocekivan i prijatan poklon. -> sve skupa nedvosmisleno ukazuje da sam se zezo i da si i ti trebao ubaciti koji smajl ... Da i ova poruka ne ode u sum da skrenem paznju da je ova sema od onih sto sprecavaju prisluskivanje ali te ne stite od "zveckanja" pri pulsnom biranju broja.
electron.1151 zkecman,
HI ! Imam jednu 8-bitnu karticu koja pokrece jedan koracni motor. Sve je haos uradjeno samo sto sam ja izgubio dokumentaciju za tu karticu :(. Ako neko zna kako bi mogao da provalim adresu te kartice (u bejziku naprimer) bio bi veoma zahvalan. 10X Unapred. Pozdrav, Sale.Car
electron.1152 vujos, -> #1150, whitie
¨> Da i ova poruka ne ode u sum da skrenem paznju da je ova sema od onih ¨>sto sprecavaju prisluskivanje ali te ne stite od "zveckanja" pri pulsnom ¨>biranju broja. Nisam gledao tu šemu sa tiristorima, ali znam da kod ove sa relejima toga nema. Ako tvoja šema sadrži kondezatore, pokušaj da staviš veće kapacitivnosti.
electron.1153 dulev, -> #1145, fbojan
> Dali neko zna kako u Eagle ver 2 da naznacim ruteru da ocu samo > jednoslojnu stampu, jer mi uporno radi dvoslojnu? Mislim da nije moguce (?). Doduse, jednoslojna stampa mi je trebala kod jednostavnih plocica, te sam rucno "prebacivao" vodove, pa samim tim nisam bio uporan u potrazi za tim sto ti treba. (dv)
electron.1154 zkecman,
HI ! Da sumiram: NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo razvijam ideju prisluskivanja. Kad se na telefonski kabal nakaci jos jedan telefon, onda se na oba telefona primeti oslabljenje zvuka. To je zato sto se struja deli na dva dela. Ako bi se na obe zice postavio kalem zice koji bi sakupljao magnetni fluks koji se stvara kad kroz zicu prolazi naizmenicna struja, i tako stvorenu indukovanu struju pojacavao preko nekog pojacivaca, onda bi moglo da se bez ikakve smetnje prisluskuje bilo ciji razgovor. Nema slabljenja zvuka niti bilo kakvog sporednog efekta. Stos je sto je ovo samo teorija. Ako neko ima ideju kako bi se ovo razvilo u praksi, samo napred !!! Pozdrav, Sale.Car
electron.1155 markiz, -> #1154, zkecman
> NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo razvijam ideju ZABORAVIO si jednu efikasnu zaštitu ;))) A radi se i ovde uveliko spremiš par DSP-a i skrembluješ REAL-TIME! pa nek sluša ko hoće ima šta i da čuje ... BTW tvoja teorija je komplikovana jer...... Dobiti dobar (razumlji) zvuk iz toga je neisplativo .. a da se probati
electron.1156 mpromet,
Kod radio-predajnika (FM talasi), od čega zavisi domet.Da li od ulaznog signala ili od oscilatora.I ako neko ima šemu u ORCAD-u ili TANGU ili MICROCAP-u FM predajnika jače snage sa obeleženim vrednostima bio bi zahvalan ako bi mi poslao.
electron.1157 gerber, -> #1154, zkecman
YR>*> NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo Kažu da blizina neonskog osvetljenja znatno otežava prisluškivače.
electron.1158 fbojan, -> #1153, dulev
>> Dali neko zna kako u Eagle ver 2 da naznacim ruteru da ocu samo >> jednoslojnu stampu, jer mi uporno radi dvoslojnu? > > Mislim da nije moguce (?). > Doduse, jednoslojna stampa mi je trebala kod jednostavnih plocica, > te sam rucno "prebacivao" vodove, pa samim tim nisam bio uporan u > potrazi za tim sto ti treba. Samo to NEEEEE!!! Taman sam naucio kako se raducka sa programom kad ono cvrc. Nemoguce je da program nemoze da radi jednoslojnu stampu! Zato molim svakog ko ima EAGLE, a zna sa njim da radi da mi kaze kako da uradim JEDNOSLOJNU stampu, a ne dvoslojnu sto mi program uporno radi!! Sta
electron.1159 zkecman, -> #1155, markiz
!=> ZABORAVIO si jednu efikasnu zastitu ;))) A radi se i ovde !=> uveliko !=> spremis par DSP-a i skremblujes REAL-TIME! pa nek slusa ko hoce !=> ima sta i da cuje ... BTW tvoja teorija je komplikovana !=> jer...... !=> !=> Dobiti dobar (razumlji) zvuk iz toga je neisplativo .. a da se !=> probati To sto ti pricas je apsolutno nemoguce u gradskim uslovima. To znaci da bi svi trebali da imaju skremblere i diskremblere (jel se ovako kaze ?). Posto bi onda morali da budu jednake sifre onda bi svako znao sifru onog drugog. Tako da ja ostajem pri svojoj teoriji. Sto se tice razgovora medju dvojicom i tu skremblovanje nista ne znaci. Da te podsetim, kada je na Astri bio skremblovan neki kanal u 12:00 pirati su u 12:30 imali kartice sa provaljenom sifrom. Pozdrav, Sale.Car
electron.1160 vision,
HITNO. Potrebna vitroplast jednoslojna ploca debljine 0.8 milimetra. Mail me.
electron.1161 vstan, -> #1150, whitie
> Kako mozes reci da sam NEzaHVALAn kada sam rekao hvala. :-) Izvini, lose sam protumacio + los dan.
electron.1162 vujos, -> #1156, mpromet
¨>Kod radio-predajnika (FM talasi), od čega zavisi domet.Da li od ¨>ulaznog signala ili od oscilatora Zavisni od izlaznog stepena. Kod mini FM predajnika domet se povećava stavljanjem tranzistora sa većim pojačanjem ili dizanjem napona.
electron.1163 vujos, -> #1154, zkecman
¨>NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo razvijam ¨>ideju prisluskivanja. Kad se na telefonski kabal nakaci jos jedan telefon, Telefonska linija se sigurno može prisluškivati, a da se to ne primeti ili se odrazi na kvalitet linije. Postoji jedan univerzalni način gde se korisiti samo jedna žica!
electron.1164 zkecman, -> #1163, vujos
!=> Telefonska linija se sigurno moze prisluskivati, a da se to ne !=> primeti !=> ili se odrazi na kvalitet linije. Postoji jedan univerzalni !=> nacin gde se !=> korisiti samo jedna zica! A to je ?????HHHH
electron.1165 jerry, -> #1157, gerber
} Kazu da blizina neonskog osvetljenja znatno otezava prisluskivace. Samo ako su na principu radio prenosa.
electron.1166 jerry, -> #1156, mpromet
} Kod radio-predajnika (FM talasi), od cega zavisi domet.Da li od } ulaznog signala } ili od oscilatora. Niti od ulaznog signala niti od oscilatora. Zavisi od izlaznog tranzistora i njegove pobude. Stavi jaceg trandzu u izlaz, pojacaj mu pobudu i zdravo djaci. Mozes i do 15w ali to vec nije minijaturno. :) J. P.S. - Od ulaznog signala zavisi dubina modulacije - Od oscilatora zavisi predajna frekvenca. J.
electron.1167 vujos, -> #1164, zkecman
¨>!=> korisiti samo jedna zica! ¨>A to je ?????HHHH Veoma duga i opasna priča ;)
electron.1168 fbojan,
Nije valjda d a niko nezna kako naterati EAGLE 2.2 da radi jednoslojnu stampu a ne kao sto on uvek radi dvoslojnu? Ovo je moguce posto sam uz prg dobio i neke primere uradjenih jednoslojnih stampi, ali nisam provalio kako to ja da uradim :(. So HELP !!!!!!!!! STA
electron.1169 snemcev,
Pitanje za jednog prijatelja: koristi li neko OrCad i rad je pomoći?
electron.1170 mipe, -> #1166, jerry
>} Kod radio-predajnika (FM talasi), od cega zavisi domet.Da li od >} ulaznog signala >} ili od oscilatora. >Niti od ulaznog signala niti od oscilatora. Zavisi od izlaznog >tranzistora i njegove pobude. Stavi jaceg trandzu u izlaz, >pojacaj mu pobudu i zdravo djaci. Mozes i do 15w ali to vec Recimo da je precizniji odgovor - povoljna konfiguracija terena, dobra antena, pa tek onda izlazna snaga predajnika. Bez ono prvo dvoje mozes da guras i sa kilovatom pa se opet nećeš čuti daleko. I obrnuto: predajnici male snage (QRPP) mogu imati veoma dobar domet. Drastičan primer je domet od 2.000 km ostvaren sa predajnikom od 500 milivata (!) 73
electron.1171 zkecman, -> #1167, vujos
!=> Veoma duga i opasna prica ;) Svejedno, ispricaj je. Ja imam vremena ;)
electron.1172 drpr,
Haj, ima li neko disasembler za mikorprocesore Motorola 6502 ili slične koji bi mogli da posluže? cope
electron.1173 ddusan,
Posedujem dva komada IC-a od Philipsa TDA 3576 B pa ako ima zainteresovanih neka se jave privatnom postom !
electron.1174 vision,
Nemam nikakav program za crtanje shema ali imam neke fajlove, pa bih zamolio koga zna da mi kaze o kojim programima je rec, evo i podataka o fajlovima: Ekstenzija Startni string _ _________________________________________ .pcb pwbc .sch SCHEMATIC FILE .p0, .p1, .p2 PU; Molim onog koji ima doticne programe da mi se javi na mail kako bi mi omogucio stampanje nekih fajlova. HITNO.
electron.1175 zkecman,
HI! Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze u nekom od grafickih formata (GIF, PCX, BMP).
electron.1176 zkecman,
HI ! Ponovo molim nekoga ko ima semu stroboskopa da mi je pozajmi. Ako neki elektronicar moze da je sastavi nema problema. BTW ja imam neku semu ali ne znam karakteristike trafoa(za okidanje) i tiristora (ako je to to). Slika sledi. Molim nekog elektronicara koji zna da barata sa blic lampama da ih malo opise, napon okidanja, napon na krajevima, polaritet, .... Ako moze neki fajl, bilo bi super. :) 10X unapred !! Pozdrav, Sale.Car strob.arj
electron.1177 mdave, -> #1172, drpr
Subject: Re: 6502 > ima li neko disasembler za mikorprocesore Motorola 6502 ili > slične koji bi mogli da posluže? Čini mi se da vidoh na Hobbiton-ovom CD-u jedan, za Linux, naravno.
electron.1178 dulev, -> #1175, zkecman
> Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze u > nekom od grafickih formata (GIF, PCX, BMP). Ideja je na mestu. Jedino sto je meni svejedno oko formata, pa se u napred slazem sa izabranim. Predlozi? (dv)
electron.1180 visnja, -> #1175, zkecman
> HI! > Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze > u nekom od grafickih formata (GIF, PCX, BMP). Izbacio bih BMP jer postoji standard za WIN i za OS/2 ili bih napomenuo da se radi o WIN formatu.
electron.1181 oper, -> #1177, mdave
Subject: Re: 6x02 >> > ima li neko disasembler za mikorprocesore Motorola 6502 >> ili > slične koji bi mogli da posluže? >> >> Čini mi se da vidoh na Hobbiton-ovom CD-u jedan, za Linux, >> naravno. Nema Motorola 6502. Ima samo 6802, što i nije toliko značajno :) Važno je da se 6502 nalazio u najboljem računaru svih vremena - BBC ;) Pz, Pera...
electron.1182 mdave, -> #1181, oper
Subject: Re: 6x02 > Nema Motorola 6502. Ima samo 6802, što i nije toliko značajno INDEX OF /PUBLIC/FTP/PUB/LINUX/APPS asm68xx.a00.lsm asm68xx.a00.readme asm68xx.a00.tgz Cross-assembler for Motorola 6800 series (350093 bytes)
electron.1183 bbato,
Narode SEZAM-a, ne znam kako da iskoristim DATA linije na paralelnom portu (LPT) za dvosmjernu komunikaciju. Siguran sam da imam I/O karticu koja podrzava BI-TRONIC's jer mi status monitor od HP 4L ocitava stanje i podesenost parametara ovog stampaca. Negdje sam saznao da je potrebno samo upisati Bin 00000000 u izlani registar LPT (npr. port 0x378) pa da ovaj moze da se koristi kao ulazni tj na se citanjem porta dobija <zadnje upisana vrijed- nost> .OR. <signali na pinovima LPT> . To sam probao, medjutim, ne radi. Molim vas da mi pomognete oko toga ili da me uputite na neki INFO o BI_TRONICs koji mogu naci na SEZAM-u. Zdravo. -----------------------------------------------14.157 --- H
electron.1184 zkecman,
Imam na raspolagÚ]anju seme za Automatsku bravu, Stereo-Booster, Quarz tester, i Punjac baterija. Ako s¸│t Ýűe zainteresovani saljem u conf !!!
electron.1185 markiz, -> #1184, zkecman
> Imam na raspolagÚ]anju seme za Automatsku bravu, Stereo-Booster, Quarz tester ŠALJI !! :)
electron.1186 vision,
Hi. Nasao sam jednu shemu u kojoj sve pise o kakvim su elementima rec, ali, ima jedna prigusnica ili zavojnica?? u kojoj pise samo 33uH (izgleda da znaci 33 MegaHertza). Inace taj deo uredjaja se zove 3MHz Amplifier. Oce li mi neko reci kako da napravim tu zavojnicu : Kakvo telo, koja debljina, duzina zice, debljina zice, namotaji,... HITNO.
electron.1187 vision,
Oni koji prodaju elektricne komponente (Otpornici, Tranzistori, cond,...) Neka mi se jave na mail. PLEASE.
electron.1188 drpr, -> #1182, mdave
-> INDEX OF /PUBLIC/FTP/PUB/LINUX/APPS -> -> -> asm68xx.a00.lsm Sve je ovo u redu ali meni treba da radi pod DOS-om. E sad ako je sve to isto onda da i potražim a ako nije ostaje pitanje za neku dobru dušu. cope
electron.1190 zeljkoj, -> #1186, vision
> ima jedna prigusnica ili zavojnica?? u kojoj pise samo 33uH > (izgleda da znaci 33 MegaHertza). Inace taj deo uredjaja se 33 mikro Henrija
electron.1191 vujos,
Potrebno kolo CA 3079.
electron.1192 saricl, -> #1133, fbojan
!!! jete TANGO jer mi ni on nije jasan. Ako ti je OrCAD težak a činjenica je da jeste, a TANGO nejasan, onda je tebi ili potpuno nepoznata materija projektovanja u elektronici, (što se može rešiti za jedno poslepodne uz skromno poznavanje Engleskog i rečnik) ili ti tržiš neki potpuno retardiran program. Inače postoje tu još i SmArtwork, koji inače nikom nebih preporučio zato što ne zadovoljava ni najosnovnije potrebe ili pCAD prema kojem je OrCAD i TANGO prava pesma bar prema informacijama koje imam.
electron.1193 saricl, -> #1154, zkecman
!!! kakvog sporednog efekta. Stos je sto je ovo samo teorija. Ako neko ima !!! ideju kako bi se ovo razvilo u praksi, samo napred !!! Telefonsku paricu veži direktno na ulaz nekog pojačavača, tako će struja koju će on povući sa liinije biti toliko mala da će je biti nemoguće registrovati.
electron.1194 saricl, -> #1159, zkecman
!!! skremblovanje nista ne znaci. Da te podsetim, kada je na Astri bio !!! skremblovan neki kanal u 12:00 pirati su u 12:30 imali kartice sa Razvili ljudi tehnologiju. Pitanje je samo šta i od koga hoćeš da obezbeđuješ?
electron.1195 zkecman,
Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!! Pozdrav, Sale.Car seme.arj
electron.1196 mitcho, -> #1195, zkecman
> Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!! > Pozdrav, Sale.Car Javlja da nije arj arhiva. Šta nije u redu?
electron.1197 fbojan, -> #1192, saricl
> Ako ti je OrCAD tezak a cinjenica je da jeste, a TANGO nejasan, > onda je tebi ili potpuno nepoznata materija projektovanja u elektronici, > (sto se moze resiti za jedno poslepodne uz skromno poznavanje > Engleskog i recnik) ili ti trzis neki potpuno retardiran program. Do sad sam napravio gomilu stvari i plocica uz pomoc AMIGE i posto sam se tako razmazio, da me mrzi da se patim sa ovim glupavim programima na PCu. Programi treba da ti olaksaju rad a ne da ti komplikuju zivot! Ono sto sam ja pokusavao da uradim sa PC programima mi je toliko oduzelo vremena da sem napokon seo i RUCNO za dva dana napravio plocicu! Program koji sam donekle savladao je PROTEL medjutim nikako ne mogu da nadjem kako da ruteru objasnim da hocu jednoslojnu, a ne dvoslojnu stampu! Ako neko zna neka se javi!
electron.1198 whitie, -> #1176, zkecman
-->> Ponovo molim nekoga ko ima semu stroboskopa da mi je pozajmi... Sta ti konkretno treba; strobo za disko, za podesavanje ugla paljenja u autu ili blic lampa za fotografisanje ? Ajd' javi skupusacemo nesto.
electron.1199 zkecman, -> #1198, whitie
=>Sta ti konkretno treba; strobo za disko, za podesavanje ugla paljenja u =>autu ili blic lampa za fotografisanje ? => =>Ajd' javi skupusacemo nesto. Treba mi " pokretac " za blic lampu (koju na svu srecu vec imam). Treba mi za zurku, verovatno si to vec vidjao u diskotekama. Inace, mislim da i onaj za paljenje moze da se iskoristi, ako se stavi veca blic lampa, i da ima regulaciju brzine paljenja/gasenja. 10x unapred. BTW ako imas i delove ;) SUUUUPPERR. Rado bi ih otkupio, mada je meni najveci problem trafo za okidanje. :( Pozdrav, Sale.Car
electron.1200 zkecman,
Neko rece da je losa ARJ arhiva. Meni je sve ok, mozda ti je mator arj ili tako nesto, probaj iz norton commandera da je otpakujes. Inace, sve seme sam skenirao rucnim skenerom , tako da mi ne zamerite sto su lose :). CU
electron.1201 oper, -> #1197, fbojan
Subject: Re: OrCad >> uradim sa PC programima mi je toliko oduzelo vremena da sem >> napokon seo i RUCNO za dva dana napravio plocicu! Program koji >> sam donekle savladao je PROTEL medjutim nikako ne mogu da >> nadjem kako da ruteru objasnim da hocu jednoslojnu, a ne >> dvoslojnu stampu! Ako neko zna neka se javi! Pa, ako si već znao kako da ju napraviš ručno, zašto si uporno insistirao na autoruteru? Garantujem da si mogao da ju nacrtaš u Tangu za dva dana od prvog startovanja istog programa. Pz, Pera...
electron.1202 vision, -> #1190, zeljkoj
>> 33 mikro Henrija Ajde reci kako napraviti to.
electron.1203 zeljkoj, -> #1202, vision
>>> 33 mikro Henrija > > Ajde reci kako napraviti to. Pa nije dovoljno da znaš samo induktivitet zavojnice, treba znati i koja je max. jačina struje koja će kroz nju proticati, da bi znao koju debljinu žice da uzmeš. Induktivitet zavojnice zavisi od broja zavoja, prečnika, dužine, ali i od odnosa dužine i prečnika. Računa se po relaciji: L = K * D * N^2 gde je L=induktivitet u ŠH, D=prečnik zavojnice u cm, N=broj zavoja. Vrednost faktora K zavisi od odnosa dužine i prečnika zavojnice. Evo nekoliko najčešćih vrednosti: Odnos duz/pr Faktor K -------------------------------- 0.1 0.020 0.2 0.015 0.5 0.010 0.6 0.009 0.8 0.008 1 0.007 1.5 0.005 2 0.004 3 0.003 6 0.0015 9 0.0010 Ovaj proračun važi za jednoslojne cilindrične zavojnice bez feritnog jezgra. One se najčešće i koriste. Za višeslojne ili zavojnice sa jezgrom proračun je dosta složeniji. Debljina žice ne utiče na induktivitet, ali je bolje uzeti što je moguće deblju, tako da bude zavoj do zavoja. (Što je žica deblja, zavojnica ima veći Q faktor, znači kvalitetnija je, a i može da podnese veću struju). Bolje je i da se dužina zavojnice ne razlikuje mnogo od prečnika. Evo i najčešćih vrednosti debljina žice kao i jačina struje koje mogu da izdrže. Radi se o bakarnoj žici izolovanoj lakom. Prečnik žice bez Prečnik žice sa Max. struja izolacije [mm] izolacijom [mm] [A] ---------------------------------------------------- 0.05 0.062 0.005 0.10 0.115 0.020 0.20 0.22 0.079 0.30 0.33 0.177 0.40 0.43 0.314 0.50 0.54 0.490 0.60 0.64 0.710 0.70 0.74 0.960 0.80 0.84 1.26 0.90 0.95 1.60 1.00 1.05 1.96 1.50 1.56 4.42 2.00 2.07 7.86 2.50 2.57 12.3
electron.1204 zkecman,
Evo malog ;) teksta na engleskom kako da pravite svoje stampane ploce foto postupkom: Pohavle i priznanja na Mail ;))) BTW tekest je " pozajmljen " ;) iz elektora. Apart from words of praise for our printed circuit boards, we receive many letters from readers inquiring into the posibility of making ,that is, etching, their own boards. It's, of course, true that producing negative or positive film from the track layouts published in Elektor is no easy task. We decided, therefore, to seek a solution to our readers' quests with the proviso that this would not increase the cost of the magazine. We think we have found a satisfactory one... The following pages contain the mirror images of the track layout of a number of printed circuit boards. If you now wish to etch your own board, go to your local arts shop or stationery and buy a can of transparent spray. This spray makes paper transparent, particulary to ultra- -violet light. You also need positive photo-sensitive board material. This can either be bought or, using photo copying lacqer, home made by applying a film to normal board material. The photo sensitive (track) side of the board must be thoroughly wetted with the transparent spray. Then lay the layout cut from the relevant page of the magazine onto the wetted board. Remove any air bubbles carefully 'ironing; the cut-out with some tissue paper. The whole can now be exposed to ultra-violet light. Covering with a glass plate is not necessary as the spray ensures that the paper sticks to the board. Do not delay the exposure too long because when the spray dries the paper no longer sticks. During long exposure times, the paper can be held in place with a glass plate. Do bear in mind, however, that normal plate glass (but not crystal or plexiglass) absorbs some of the ulta-violent light so that the exposure time has to be increased somewhat. The exposure time is dependet upon the UV lamp used, the distance of the lamp from the board and the photo sensitive board. Using a 300 W UV lamp at a distance of about 40 cm from the board and using a plexiglass sheet, an exposure of 4...8 minutes should be sufficient. After exposure remove the layout sheet (which can be used again) and rinse the board thoroughly under running water. After development of the photo sensitive film in sodium lye (about 9 grammes of etching sodium to one litre of water), the board can be etched in ferric chloride (500 grammes of Fe3Cl2 to one litre of water). Rinse the board (and your hands !!) thoroughly. Remove the photo sensitive fil from the copper tracks with wire wool and drill the holes. Eto ! BTW u svetu kompjutera imate slican tekst o razvijanju i pravljenju ploca. UV lampu mozete lako dobiti razbijanjem balona ulicne svetiljke. Ne zaboravite da redno privezete prigusnicu inace ce biti samo :( jedno PUFFFF ;). Medjutim, ako privezete uopste nece biti PUFFF :(, ali ce te se zato kvarcovati do mile volje :). BTW STA JE BILO SA MOJIM STROBOM ???? LjUDI OVO VEC PRERASTA U OCAJANJE !!! JEL IMA NEKOG OVDE DA ZNA DA RUKUJE BLIC-LAMPAMA ?? Pozdrav, Sale.Car
electron.1205 visnja, -> #1183, bbato
> Narode SEZAM-a, > ne znam kako da iskoristim DATA linije na paralelnom portu > (LPT) Ako sam dobro shvatio, imaš neki hardver(TTL) na LPT portu i treba ti ulaz/izlaz, naravno na nivou bitova. Ja nešto slično radim pa ako je to to - obavestiću za koji dan kako pisati i čitati bitove na LPT - u. Pozdrav. Višnja.
electron.1206 vujos, -> #1195, zkecman
>Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!! >Pozdrav, Sale.Car >** Uz poruku 'seme.arj' (34126 bytes) Ni ja nisam uspeo da otpakujem. Veoma interesantno.
electron.1207 whitie, -> #1204, zkecman
-->> BTW -->> STA JE BILO SA MOJIM STROBOM ???? Ako sam obecao onda sigurno dobijas i . ( tacka ). E sad malo je problem sto nemam sken pa moram da prodjem kroz niz ACAD --> Corel --> PCX, a to trazi vremena i truda. OUP.Ne bavim se trgovinom pa nemam 24-casovni servis ... :-)
electron.1208 fbojan, -> #1206, vujos
>> Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!! >> Pozdrav, Sale.Car >> ** Uz poruku 'seme.arj' (34126 bytes) > > Ni ja nisam uspeo da otpakujem. Veoma interesantno. Definitivno ni ja!
electron.1209 zkecman, -> #1206, vujos
=> Ni ja nisam uspeo da otpakujem. Veoma interesantno. Mozda treba u Misterije :)). Nemam pojma, ajd ide nova arhiva, mozda ce biti bolje ;). BTW Koju verziju Arj koristite ? Mozda je zbog toga. Ovo je pakovano sa 2.41 sema.arj
electron.1210 zkecman, -> #1207, whitie
=> Ako sam obecao onda sigurno dobijas i . ( tacka ). => => E sad malo je problem sto nemam sken pa moram da prodjem kroz niz => ACAD --> Corel --> PCX, a to trazi vremena i truda. E sorry. Fala ponovo i Sorry ponovo. 10X anyway. Pozdrav, Sale.Car
electron.1211 zeljkoj, -> #1209, zkecman
> BTW Koju verziju Arj koristite ? Mozda je zbog toga. Ovo je > pakovano sa 2.41 Sve ARJ verzije su medjusobno kompatibilne (za razliku od PKZIP-a).
electron.1212 vujos, -> #1209, zkecman
¨>BTW Koju verziju Arj koristite ? Mozda je zbog toga. Ovo je pakovano ¨>sa 2.41 E, ja baš probao sa tom verzijom i nič.
electron.1213 whitie, -> #1199, zkecman
E, pa to ti je to. Drajver za fles-tjub a ti napakuj logiku. Srecno! OUP.Ona arhiva sa semama ti stvarno nije OK. Moj ARJ ga ne prihvata za svoje cedo ... flesh.zip
electron.1214 zkecman,
Jel' radi ona druga arhiva ??? Meni je sve ok. Lepo ih otpakuje, lepo zapakuje, sve, sve, sve. Nemam pojma sta je po sredi.
electron.1215 d.petrovic, -> #1170, mipe
> mogu imati veoma dobar domet. Drastičan primer je domet od > 2.000 km ostvaren sa predajnikom od 500 milivata (!) > 73 Na kojoj ovo frekvenciji ??