electron.1113ikordic,
-> #1112, pavloviczRE: Kućne tel. centrale
=> ::> Cena beše oko 250,- DEM za model sa jednim ulazom i tri lokala.
=>
=> Ako misliš na Panasonic, onda postoji model kxt-XXXX sa jednim
=> ulazom i 5 lokala.Jedino što nisam siguran, da li ostali
Nenene, neka domaća firma, mislim da je Twin ili Loga, ili tako nešto, nekoć
su se oglašavali u "Oglasima". Ne znam pošto je taj KXT, al' čim piše
"Panasonic", cena je zasigurno iznad ove :)
electron.1114mstankovic,
Help. Hitno potreban chip 74hc574 (isto sto i 374 ali drugi raspored pinova.
Neverovatno, ali ga nema u gradu. Sledece nedelje stize iz Nemacke. A sledecu
stampu cu ipak morati da pravim sa 374.Da, naravno, moze i HCT serija.
Miodrag, 136-175.
electron.1115saricl,
Zna li neko ovde na koji način funkcioniše interrupt
mehanizam na PC magistrali. Odnosno šta treba da
uradim da bi PC "znao" da je neki uređaj zatražio
prekid. (mislim na hardwerskom nivou)
electron.1116diag,
Zna li neko cenu i gde se može nabaviti adapter
sa 220 na 110V snage 100W i više?
electron.1117saricl,
-> #1116, diag!!! sa 220 na 110V snage 100W i više?
Traži da ti namotaju trafo i adapter je gotov.
electron.1118obrada,
-> #1099, saricl> Za postojecu elektricnu semu sam napravio raspored elemenata i
> dimenzije u TANGO i OrCAD, naravno bili su isti, i pustio
> autorouter da radi. Rezultat je 100% povezivanje kod TANGA
> i veoma estetski lepa stampa, kod OrCADA je ostalo 17 vodova
> nepovezano i uzasna stampa.
Sto se tice rutera, prema mojim iskustvima OrCAD je u prednosti u odnosu
na Tango. To se odnosi na sledece verzije koje sam testirao:
- Tango Route Plus 2.02 (zajedno sam ga dobio sa PCB Plus 2.10) i
- OrCAD PCB II V 2.22 (koji se kod nas valja uz OrCAD 4.20)
Jednu relativno prostu semu koja je cini mi se imala jedan HCT240
i par LEDova i otpornika OrCAD je izrutovao u jednostranoj stampi, dok
Tango ni u dvostranoj nije skoro nista uradio. Mozda ima i neka bolja
verzija rutera za Tango.
Sto se tice samog rada sa ruterom OrCAD moze da rutuje interaktivno
(sto mi se svidja) za jedan net, modul ili blok i vise mogucnosti
izbora strategije. Meni dostupni ruteri su daleko od savrsenstva
i zbog toga mi se svidja ova mogucnost gde je puno veca kontrola nad
rutovanjem (da ne radim bas sve rucno kao u Tangou).
Velika mana OrCADovog PCB (barem ove verzije) sto ima relativno los
izlaz na stampac (na laseru moze da prodje donja strana - za gornju joj
fali mirror) a plot fajl je prakticno neupotrebljiv. Verovatno su
mislili da se filmovi rade samo na foto ploteru. Druga mana koju bi
i preboleo, su ruzne oznake modula, odnosno sto mu fale lukovi i krugovi.
Sve u svemu i Tango nije los i daje rezultate, pogotovo na laseru i
obicnim ploterima.
Ali ako neko ima ili zna gde moze da se nabavi novija verzija
OrCAD PCB-a, bio bih veoma zahvalan da mi javi na mail.
Dragan
electron.1119dulev,
-> #1102, sikima>> program za izradu stampanih plocica
>> preporuka Eagle
>
> Reci mi koja verzija tog programa i o˙űkakve su karakteristike
> u odnosu na Tango?
Izvini na ovakvom kasnjenju, ali nikako da nadjem dovoljno vremena
da ti ispisem sve ovo sto sledi.
Trenutno imam v2.02 i v3.02. Verziju 3 jos nisam stigao da
"prelistam" do u detalja, ali na prvi pogled deluje da je
uradjena korektno.
Generalno, Eagle mi se dopao zbog brzine route-ra i zbog sjajne
manualne navigacije. Podrzava sva tri tastera na misu na najbolji
nacin. Za razliku od svih ostalih programa, koristi samo jedan
.EXE fajl, tj. sematik, ruter i editor biblioteka koriste isto
okruzenje (program), samo se pri prelasku iz jednog u drugi
menjaju meniji i komande, pa su samim tim prelasci momentalni.
Sto se tice menija i komandi, ovde je program dosta slican ACAD-u.
Naime meniji se nalaze sa desne strane, a u dnu je komandna linija
koja dozvoljava slaganje vise komandi za redom, sto strahovito
ubrzava rad. Komande ne moras da unosis punim imenom, vec samo
prvih par slova po kojima ce se razlikovati od komandi slicnog
imena. Naravno, meniji su konfigurabilni. Inace, u v3.02 postoji
history za komandnu liniju, sto mi je jako falilo kod prethodne
verzije.
Najjace oruzje Eagle-a je mogucnost pravljenja (pomocu obicnog
text editora) script fajlova.
Naime, u fajlu sa ext .SCR naredjas sve komande koje treba da
koristis na nekoj semi, pcb-u ili biblioteci i jednostavno iz
programa startujes taj fajl i ostaje ti da samo gledas kako ce
sve sam da obavi (slicno kao sa .BAT fajlovima u DOS-u). Npr.
nacrtao si semu i sad treba elementima dodeliti vrednosti. Da ne bi
stalno misem "skakao" po semi, pa kuckao po tastaturi, lepo odes u
DOS i napravis npr. VALUE.SCR:
value R1 110K
value R2 220R
value C1 2n2
............
............
............
value T1 2N3055
............
............
............
vratis se u program, startujes VALUE.SCR i posmatras kako sam
dodeljuje vrednosti. Naravno ovo je samo jedna od mnogih primena
.SCR-a. Naravno, od ovoga ne treba ocekivati LISP, ali svoj posao
ipak radi dobro.
Druga stvar koja mi se jako dopala, je rad sa bibliotekama.
Sastoje se od tri tipa elemenata:
SYM - simboli za sematik
MAC (v2.02) ili PAC (v3.02) - simboli (makroi), pakovanja
za PCB
DEV - SYM simboli sa dodeljenim MAC simbolima.
Drugim recima, nacrtas NPN.SYM, PNP.SYM, NFET.SYS... i TO5.MAC,
TO220.MAC..., i ako ti treba npr. 2N3055, jednostavno kreiras novi
2N3055.DEV, dodelis mu elemente NPN.SYM, TO5.MAC i konetujes
odgovarajuce izvode i to je sve. Pri crtanju seme kada uzmes
2N3055.DEV, automatski mu je dodeljeno pakovanje TO3 (TO3.MAC),
tako da nema potrebe za kreiranjem .NET fajla, vec po zavrsetku
crtanja seme, jednostavno zadas komandu BOARD i program te
automatski prebaci u PCB, gde su svi elementi vec povezani. Tebi
ostaje samo da ih rasporedis po plocici i da mu na kraju zadas AUTO
da izrutira. Ako pri crtanju seme, primetis da nemas odgovarajuci
.DEV, nije nikakav problem caskom skociti u editor biblioteka, u
"dva poteza" napraviti .DEV i vratiti se u sematik i nastaviti sa
radom.
Od svih programa, rad sa misem, je u Eagle-u najbolje resen.
Npr. pri crtanju vodova u sematiku, startujes vod sa levim
tasterom, a desnim biras kako ce se prelomiti:
| \
| \
-----+ , +----- , ----\ , \----- ili pod bilo kojim uglom.
| \
| \
Naravno ovo vazi i u ruteru (ako rucno rutiras ili pomeras vodove),
s time sto sa srednjim tasterom menjas layer-e "on-line".
Pri postavljanju elemenata, pomocu desnog tastera ih obrces,... itd.
SPLIT mu je isto tako dobro podrzan misem.
Na zalost, ni v2.02 ni v3.02 nema autoplacer, vec sve elemente
poslaze pored plocice, a ti ih moras rucno rasporediti. Po meni to
i nije neki nedostatak, ali za tebe moze biti. Ti prosudi sam.
Sto se tice samog rutiranja v2.02 je imala malo kikseva, ali u
v3.02 su to vec ispravili. Na zalost, do sad nisam imao velikih
potreba za pravljenjem komplikovanijih PCB-a, sto naravno mora da
utice na brzinu. Sa druge strane v2.02 nema nikakvu optimizaciju,
sto isto utice na brzinu. U v3.02 postoje 3 nivoa optimizacije, pa
adekvatno tome i duze radi, ako su ukljucene. Stampa izgleda uredno,
ali ako nisi zadovoljan izgledom, da se vrlo jednostavno korigovati
rucno, sa malo utrosenog vremena. Inace v2.02 podrzava samo dvoslojnu
stampu, dok v3.02 radi sa 16 layer-a, a sto se tice import-a i
export-a NET fajla u formatu za druge programe (Tango, OrCAD,
PCAD,...), toga ovde nema.
BTW, v3.02 radi u prozorima koji podsecaju pomalo na OS/2.
Inace podrzava sve standardne printere, plotere i drill stanice, a
stampa je odlicna (bar na onima koje sam probao).
Uz sve to spakovan sa svim bibliotekama (bez obzira na verziju)
staje na jednu 1.2 disketu, a raspakovana v3.02 "potrosi" oko 4.5MB.
Help je u v2.02, blago receno, ocajan. U v3.02 su to izmenuli, tako
da svaka komanda ima kompletan opis sa sintaksom, ali na zalost
(kod mog primerka) na nemackom. E, ovde postoji jedna sjajna
mogucnost. Naime, moze se za (oko 45DEM) od proizvodjaca naruciti
demo verzija sa kompletnim uputstvom (na nemackom ili engleskom),
istim onakvim kakvo ide uz kompletnu verziju (sto ja, evo vec duze
vreme, nikako da uradim).
Naravno, kao i svaki drugi program, Eagle nije savrsen i ima svojih
mana (svako ce mu naci neku), ali kad se sve sabere i oduzme, ja
sam sa njime vrlo zadovoljan. Ipak je sve pitanje potrebe. :)
Mislim da ti je ovo dovoljno da bi stekao nekakvu sliku u odnosu na
Tango, a nadam se, da ce se (bolji od mene) poznavaoci Tanga javiti
sa _ovakvim_ili_onakvim_ primedbama. :)
Poruka polako poprima oblike romana, pa cu se ovde zaustaviti, a
tebe ako nesto posebno interesuje, pitaj. :)
(dv)
electron.1120fbojan,
-> #1118, obrada> Sto se tice rutera, prema mojim iskustvima OrCAD je u prednosti u odnosu
> na Tango. To se odnosi na sledece verzije koje sam testirao:
> - Tango Route Plus 2.02 (zajedno sam ga dobio sa PCB Plus 2.10) i
> - OrCAD PCB II V 2.22 (koji se kod nas valja uz OrCAD 4.20)
Sve je to lepo sto ste napisali, ali je meni potreban program koji mogu da
naucim za pola sata i da napravim plocicu! Ovaj Protel za Windows nije los
samo nemam modul za izradu plocica. Ako neko ima neka mi se javi na mail.
Steva
electron.1121kolaps,
Dali neko poseduje " SUNSHINE " eprom programator.
Bojim se da u mom slucaju program koji imam, nije
odgovarajuci za karticu.
Ako neko ima bilo koji tip pomenutog eprom-prg, kada
bi bio tako dobar da mi ustupi svoj program, pa da
eventualno probram sa njim.
Kod moje kartice je ocigledno sve u redu, smem se kladiti
da je program ne odgovarajuci.
tel. 48-80-426. Dragan.
electron.1123bjevdjic,
(SVET KOMPJUTERA, septembar 91, strana 35)
SA COMMODORA 64 NA PC
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Proverili ste - imate port sa 15 pinova (ženski). Rekli su vam da
vaš džojstik ne pasuje, drugačiji je za PC. Ako ste i dobili original
džojstik, nije to - to. Nekako je mek, neprecizan, nemate osećaj...
Za vas je pravo rešenje - intervencija na vašem starom džojstiku.
Ovog puta dajemo rešenje za najrasprostranjeniji tip - Competition
PRO 5000 (Kempston), sa mikroprekidačima. Za početak, da vidimo
razliku između raznih tipova džojstika (SLIKE 1 i 2).
Kao što vidite, razlika je drastična. Kod C-64 su samo tasteri,
kod džojstika za PC funkcije gore-dole i levo-desno kontrolišu
se promenom otpora.
Evo šta treba da uradite:
- otvorite džojstik, proverite da li mikroprekidači imaju 3 kontakta
i poskidati sve veze.
- odsecite postojeći konektor i montirajte novi, 15-to pinski (muški).
- ostvarite nove veze prema jednoj od dve šeme na SLIKAMA 3 i 4.
Iskoristićete sve postojeće delove. Trebaće vam još 30 cm žice i malo
zanimacije lemilicom.
Dve ponuđene šeme razlikuju se u tome što trimerom možete da podesite
neutralan položaj. Verujte, nije neophodno - nama se podešavanje uvek
završavalo sa pozicijom trimera tačno na sredini (75 + 75K).
Obratite pažnju na to da kod tastera "dole" i "desno" koristite "mirne"
kontakte, tj. između "1" i "2", a kod tastera "gore" i "levo" koristite
"radne" kontakte, tj. između "1" i "3". Ovo, naravno, važi samo za
džojstike koji imaju mikroprekidače sa 3 kontakta.
Tasteri za pucanje, levi i desni, služiće vam za to i dalje, ali su im
dodeljene i neke druge funkcije, zavisno od igrice. Zato vodite računa
koji je desni, a koji levi.
Još jedna preporuka: ako vam se desi da vam se kod izbora džojstika
u igri pojavi SLIKA 5 (a) ili neka slična, ali ne kao (b), pomerajte
palicu nekoliko puta u svim pravcima i dobićete ono što treba - kao
na SLICI 5 (b). To se sada zove podešen džojstik.
P.S. Slike su u fajlu...
slike.zipelectron.1124svujovic,
Moj brat ima par pitanja:
Da li negde u BGDu ima da se kupi bakarna zica za
transformator? Treba mi debljina od 0.65 ili 0.7 mm. U
Karadjordjevoj ima tih zica i skidaju ih sa kotura, ali nemaju
trazenu debljinu. U Beogradelektru u Pop Lukinoj imaju i tu
deljinu, ali ne skidaju sa kotura (kotur=12 kg). Ako nekome
treba 11 kg nek' mi se javi ;).
Mirko
HHH
electron.1125kile,
Ima li neko ovde spreman da mi pomogne oko hardverske prepravke
električne gitare? Trebaju mi samo saveti & uputstva, a lemilicom
ću da se bavim sam.
Ako ima zainteresovanih - mail send kile :)
electron.1126bambi,
Da li neko ima shemu za prikljucenje starog AMSTRADA ili Snajdera ako
se tog racunara jos secate na color TV.
Ako je neko ima i voljan je da mi je dostavi imace moju beskrajnu
zahvalnost.
pozdrav
Nesha
electron.1127sdujic,
-> #1124, svujovicIma.
Bul JNA, cosak pre ohridske. (apoteka,frizer, radnja koja ti treba ili u
blizini.Sef je jedan stariji covek,slabo vidi,cesto je u kafani ispred,levo ili
desno,ima vise kafana-kafica)Dedica je OK ako izdrzis torturu "slabo vidim itd.
Ima skoro sve zice-lakirane. Radnja radi zvanicno dvokratno.Do podne i posle
podne.Ako ga nema HINT jedna od kafana-pije samo kafu.
Sve provereno,moj komsiluk a zvucnik od 300W umirao vise puta i zahvaljujuci
dobrim zivcima (sa doticnim ih stvarno treba imati) radi i dan danas.
HAVE YPU MMYOUMMMMMM KNICE WIRE.
DS.
electron.1128markiz,
-> #1126, bambi> Da li neko ima shemu za prikljucenje starog AMSTRADA ili Snajdera ako
> se tog racunara jos secate na color TV.
Mislim da imam nešto i ako se dobro sećam može samo RGB tj. SCART
bila je i neka šema sa kompozitnim ali nisam siguran. Kako god okreneš
časopisi u kome je to bilo su kod ortaka ... čim vr ati dobiš na mail
electron.1129zamahajev,
Bila je ovde šema telefonskog preklopnika sa dva relea. Nabavio sam pločicu
sa nekim preklopnikom, ali ne znam kako da povežem telefone. Zna li neko gde je
moguće pronaći traženu šemu? Svaka pomoć mi je dobrodošla.
Pozdrav Zamahajev
electron.1130svujovic,
-> #1127, sdujic Puno hvala!
> Sve provereno,moj komsiluk a zvucnik od 300W umirao vise puta i
Kad smo kod opravke zvučnika, dobio sam srednjetonac koji je
otkazao-verovatno mu se prekinula žica. Da li neko zna kako da
ga otvorim? Da li se možda testeriše metal sa poleđine
zvučnika, i na šta da obratim pažnju?
Mirko
electron.1131kanki,
Znate li gdje ima da se kupi fotolak za razvijanje pločica...
ps. potrebna dva piezo visokotonca
electron.1132ratman,
Jednog ortaka zanima gradnja zvucne kartice, povezivanje sa racunarom
(PC) i klavijaturom, itd, upravljanje ovakvim uredjajima preko
paralelnog porta i upotreba C-jezika uopste za I/O komunikaciju, itd.,
pa ako ima nesto od fajlova u conf. ili neki info-file na Sezamu, neka
mi neko posalje nesto o tome.
electron.1133fbojan,
Narode nije valjda da nema ni jednog jednostavnog programa za izradu
plocica za PC? Patim se sa ovim OrCADom vec nedelju dana i nista nisam
uradio. Potreban mi je neki jednostavan program koji mogu brzo da naucim,
u kome bi odredio velicinu plocice, koliko sloja ima, rasporedio elemente,
kucista, povezao ih zicama i pustio auto ruter. Nemojte da mi preporucu-
jete TANGO jer mi ni on nije jasan.
POMOC, POTREBAN JEDNOSTAVAN PROGRAM ZA IZRADU PLOCICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
electron.1134markiz,
-> #1133, fbojan> POMOC, POTREBAN JEDNOSTAVAN PROGRAM ZA IZRADU PLOCICA !!!
Nažalost, jednostavnog nema .. ako već radiš pločicu onda se podrazumeva da si
"kupio" program, imaš uputstva, znaš kako teče procedura (a od toga uvek
poludim, kod definisanja signala) i koristiš program kao alat pre svega.
Ovako "na brzaka" neće ići jer, to bi bio program za crtanje sa nekakvim
autoruterom .... e to nema. Ako imaš nameru ubuduće da radiš slične stvari
bolje provali Tango ili Protel (kako ti volja) i nemaš problema, da ne
pominjem da sa dobrim programom dobiješ i pravi izgled ploče, fajl koji ide
na izradu itd.. Sa jednostavnim programom sve ovo pada u vodu. Praktično sve
vreme koje si proveo tražeći program i pokušavao u ovim si izgubio, a mogao si
da pošalješ šemu i dobio bi ploču za 24 sata ..
PS. Ne kritikujem te, samo sam imao slična iskustva. Sad sve ide rutinski...
electron.1135zkrstic,
-> #1131, kanki>> Znate li gdje ima da se kupi fotolak za razvijanje pločica...
ITC, Vojvode Stepe, tel imaš u nekoj predjašnjoj poruci
košta oko 115 dinara ukoliko su cene tačne
Radio klub, Timočka 18, 402-096, 422-792, košta 99 dinara
U pitanju je Kontakt hemijin Positiv 20 Plus od 200ml. Dobitna kombinacija
je svežiji ( MORA da ima crvenu etiketu na polkopcu sa datumom )
electron.1136visnja,
-> #1129, zamahajevImam negde u podrumu vec napravljen tel. preklopnik, sa dva relea i 8 dioda
(dva greca) ako se dobro secam. Sigurno radi i ako ti niko drugi ne pomogne,
mail me pa cu da sidjem u podrum i da skinem semu.
electron.1137vujos,
-> #1133, fbojan¨>kucista, povezao ih zicama i pustio auto ruter. Nemojte da mi preporucu-
¨>jete TANGO jer mi ni on nije jasan.
Šta ćeš jednostavnije od TANGA?
electron.1138vujos,
-> #1136, visnja¨>Imam negde u podrumu vec napravljen tel. preklopnik, sa dva relea i 8 dioda
¨>(dva greca) ako se dobro secam. Sigurno radi i ako ti niko drugi ne pomogne
¨>mail me pa cu da sidjem u podrum i da skinem semu.
U ovoj konferenciji je više puta kačena šema sa detaljnim opisom za
samogradnju ATP-a. Neka potraži malo.
electron.1139panta,
-> #1133, fbojanZa lak i brz rad na projektovanju [tampanih plo;ica najtoplije preporu;ujem
PROTEL ili PROTEL FOR WIN.
I za njega kao i za svaki drugi program treba malo ali zaista malo
navikavanja.
Ako si zainteresovan imam PROTEL za dos.
tel. 770-661
electron.1140visnja,
-> #1138, vujosSorry. Ne kacim semu. Ovu conf pratim od pre dtek dva dana, a i nisam mag za
elektroniku, naprotiv ;)
electron.1141whitie,
-> #1138, vujos
-->> U ovoj konferenciji je vise puta kacena sema sa detaljnim opisom
-->> za samogradnju ATP-a. Neka potrazi malo.
Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima na Sezamu.
Ja rodih mecku al' to ne nadjoh.
Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do sagorevanja ...
electron.1142vstan,
-> #1141, whitie> Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima
> Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do
Evo jednog spiska. Naravno da ne pamtim sta je koja sema, ali ces
nesto sigurno vec pronaci.
ORKA.2:
3.25 electron max.headroom 04.05.92. 23:24 fon-home.arj
3.178 ->169 electron ogiglisic 02.01.93. 10:38 sema.arj
ORKA.3:
6.155 ->154 electron mladenp 07.07.93. 14:22 sema1.zip
6.156 ->154 electron darone 07.07.93. 20:52 razdel.gif
6.157 ->154 electron vstan 07.07.93. 21:21 razdel.arj
6.178 ->175 electron jerry 17.07.93. 01:32 skretn.zip
6.199 ->191 electron duvnjakm 24.07.93. 16:40 sema.zip
6.202 ->201 electron oldtimer 27.07.93. 14:45 shema.gif
6.305 electron sojka 16.09.93. 06:57 tran.arj
ORKA.4:
6.94 ->80 electron baper 04.04.94. 14:50 dvojnik.zip
6.232 ->225 electron terza 13.05.94. 13:19 sema.zip
6.319 ->318 electron feniks 27.07.94. 15:47 tel2.gif
6.736 ->734 electron sljubisic 12.01.Üet 03:49 sema.zip
electron.1143vujos,
-> #1141, whitie
¨> Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima na Seza
¨>Ja rodih mecku al' to ne nadjoh.
¨>
¨> Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do sagorevanja ...
Evo šeme, a detaljno upustvo imaš u KOMUNIKACIJE.4, poruka br. 12.1470
sema.gifelectron.1144feniks,
-> #1143, vujos│
│¨> Meni treba sema poluprovodnicke verzije. Kazu ljudi da toga ima na Seza
│¨>Ja rodih mecku al' to ne nadjoh.
│¨>
│¨> Molim za pointer ili semu. Grom mi je prosvirao stvar do sagorevanja ...
│
│ Evo šeme, a detaljno upustvo imaš u KOMUNIKACIJE.4, poruka br. 12.1470
└───────────────────
Koliko vidim poslao si mu šemu sa relejnom verzijom, poluprovodnička
beše valjda sa tiristorima? B)
electron.1145fbojan,
Dali neko zna kako u Eagle ver 2 da naznacim ruteru da ocu samo
jednoslojnu stampu, jer mi uporno radi dvoslojnu?
electron.1146whitie,
-> #1142, vstan-->> Evo jednog spiska. Naravno da ne pamtim sta je koja sema ...
A, ... ovako ... katalog tranzistora na madjarskom, 3 neispravna fajla,
vezivanje compa na tel., iskljucivanje sporeta preko tel., relejna verzija
u mnogo (ima i istih) verzija, ...
Dobio sam utisak da si se neprincipijelno igrao sa DIR /T funkcijom :-)
Uz mnogo djubreta skinuh i trazenu mesidz:
-->> 6.178 ->175 electron jerry 17.07.93. 01:32 skretn.zip
Tacno je neko morao da me izradi pa da skinem sve od reda i nadjem
inkriminisani fajl ... Hvala!
electron.1147vstan,
-> #1146, whitie> -->> Evo jednog spiska. Naravno da ne pamtim sta je koja sema
>
> Tacno je neko morao da me izradi pa da skinem sve od reda i
> nadjem inkriminisani fajl ... Hvala!
Em si nesnalazljiv, em si nezahvalan !!
Lepo rekoh da ne pamtim sta je sta vec sam poslao sve sto po imenu
asocira na problem. Zasto prvo nisi procitao poruku(e) uz fajl i
video o cemu se radi ?
Sledeci put necu nikoga da "izradjujem" vec neka se doticni sam
izradjuje.
electron.1148vujos,
-> #1144, feniks¨> Koliko vidim poslao si mu šemu sa relejnom verzijom, poluprovodnička
¨>beše valjda sa tiristorima? B)
E, baš sam se dobro bio potrudio da prelistam sve poruke :(
Ali nema veze, još jedna šema u konferenciji.
electron.1149zkecman,
Da li ima neko semu Stroba ??? (Disco Thing).
Ako moze u nekom grafickom formatu. Ja imam neku semu ali mi fali trafo. Ako bi
mogao u semi da trafo bude opisan (koliko navoja primar, sekundar, debljina
zice...). Thanx unapred
Pozdrav, Sale.Car
electron.1150whitie,
-> #1147, vstan-->>> Tacno je neko morao da me izradi pa da skinem sve od reda i
-->>> nadjem inkriminisani fajl ... Hvala!
-->>
-->> Em si nesnalazljiv, em si nezahvalan !!
Kako mozes reci da sam NEzaHVALAn kada sam rekao hvala. :-)
Ove seme su vrlo kratki fajlovi, a i smajli / :-) / sluze da ukazu na
neozbiljnost diskusije. Najzad, nije mi bio cilj da te kritikujem, vec da
tvoj spisak svedem na onaj jedan fajl. Da kazem i da je onaj katalog tran-
zistora neocekivan i prijatan poklon. -> sve skupa nedvosmisleno ukazuje da
sam se zezo i da si i ti trebao ubaciti koji smajl ...
Da i ova poruka ne ode u sum da skrenem paznju da je ova sema od onih
sto sprecavaju prisluskivanje ali te ne stite od "zveckanja" pri pulsnom
biranju broja.
electron.1151zkecman,
HI !
Imam jednu 8-bitnu karticu koja pokrece jedan koracni motor. Sve je haos
uradjeno samo sto sam ja izgubio dokumentaciju za tu karticu :(. Ako neko zna
kako bi mogao da provalim adresu te kartice (u bejziku naprimer) bio bi veoma
zahvalan.
10X Unapred.
Pozdrav, Sale.Car
electron.1152vujos,
-> #1150, whitie¨> Da i ova poruka ne ode u sum da skrenem paznju da je ova sema od onih
¨>sto sprecavaju prisluskivanje ali te ne stite od "zveckanja" pri pulsnom
¨>biranju broja.
Nisam gledao tu šemu sa tiristorima, ali znam da kod ove sa relejima
toga nema.
Ako tvoja šema sadrži kondezatore, pokušaj da staviš veće kapacitivnosti.
electron.1153dulev,
-> #1145, fbojan> Dali neko zna kako u Eagle ver 2 da naznacim ruteru da ocu samo
> jednoslojnu stampu, jer mi uporno radi dvoslojnu?
Mislim da nije moguce (?).
Doduse, jednoslojna stampa mi je trebala kod jednostavnih plocica,
te sam rucno "prebacivao" vodove, pa samim tim nisam bio uporan u
potrazi za tim sto ti treba.
(dv)
electron.1154zkecman,
HI !
Da sumiram:
NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo razvijam ideju
prisluskivanja. Kad se na telefonski kabal nakaci jos jedan telefon, onda se na
oba telefona primeti oslabljenje zvuka. To je zato sto se struja deli na dva
dela. Ako bi se na obe zice postavio kalem zice koji bi sakupljao magnetni
fluks koji se stvara kad kroz zicu prolazi naizmenicna struja, i tako stvorenu
indukovanu struju pojacavao preko nekog pojacivaca, onda bi moglo da se bez
ikakve smetnje prisluskuje bilo ciji razgovor. Nema slabljenja zvuka niti bilo
kakvog sporednog efekta. Stos je sto je ovo samo teorija. Ako neko ima ideju
kako bi se ovo razvilo u praksi, samo napred !!!
Pozdrav, Sale.Car
electron.1155markiz,
-> #1154, zkecman> NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo razvijam
ideju
ZABORAVIO si jednu efikasnu zaštitu ;))) A radi se i ovde uveliko
spremiš par DSP-a i skrembluješ REAL-TIME! pa nek sluša ko hoće
ima šta i da čuje ... BTW tvoja teorija je komplikovana jer......
Dobiti dobar (razumlji) zvuk iz toga je neisplativo .. a da se probati
electron.1156mpromet,
Kod radio-predajnika (FM talasi), od čega zavisi domet.Da li od
ulaznog signala
ili od oscilatora.I ako neko ima šemu u ORCAD-u ili TANGU ili
MICROCAP-u FM
predajnika jače snage sa obeleženim vrednostima bio bi zahvalan ako
bi mi
poslao.
electron.1157gerber,
-> #1154, zkecmanYR>*> NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo
Kažu da blizina neonskog osvetljenja znatno otežava prisluškivače.
electron.1158fbojan,
-> #1153, dulev>> Dali neko zna kako u Eagle ver 2 da naznacim ruteru da ocu samo
>> jednoslojnu stampu, jer mi uporno radi dvoslojnu?
>
> Mislim da nije moguce (?).
> Doduse, jednoslojna stampa mi je trebala kod jednostavnih plocica,
> te sam rucno "prebacivao" vodove, pa samim tim nisam bio uporan u
> potrazi za tim sto ti treba.
Samo to NEEEEE!!! Taman sam naucio kako se raducka sa programom kad
ono cvrc. Nemoguce je da program nemoze da radi jednoslojnu stampu!
Zato molim svakog ko ima EAGLE, a zna sa njim da radi da mi kaze kako
da uradim JEDNOSLOJNU stampu, a ne dvoslojnu sto mi program uporno
radi!!
Sta
electron.1159zkecman,
-> #1155, markiz!=> ZABORAVIO si jednu efikasnu zastitu ;))) A radi se i ovde
!=> uveliko
!=> spremis par DSP-a i skremblujes REAL-TIME! pa nek slusa ko hoce
!=> ima sta i da cuje ... BTW tvoja teorija je komplikovana
!=> jer......
!=>
!=> Dobiti dobar (razumlji) zvuk iz toga je neisplativo .. a da se
!=> probati
To sto ti pricas je apsolutno nemoguce u gradskim uslovima. To znaci da bi svi
trebali da imaju skremblere i diskremblere (jel se ovako kaze ?). Posto bi onda
morali da budu jednake sifre onda bi svako znao sifru onog drugog. Tako da ja
ostajem pri svojoj teoriji. Sto se tice razgovora medju dvojicom i tu
skremblovanje nista ne znaci. Da te podsetim, kada je na Astri bio skremblovan
neki kanal u 12:00 pirati su u 12:30 imali kartice sa provaljenom sifrom.
Pozdrav, Sale.Car
electron.1160vision,
HITNO.
Potrebna vitroplast jednoslojna ploca debljine 0.8 milimetra. Mail me.
electron.1161vstan,
-> #1150, whitie> Kako mozes reci da sam NEzaHVALAn kada sam rekao hvala. :-)
Izvini, lose sam protumacio + los dan.
electron.1162vujos,
-> #1156, mpromet¨>Kod radio-predajnika (FM talasi), od čega zavisi domet.Da li od
¨>ulaznog signala ili od oscilatora
Zavisni od izlaznog stepena. Kod mini FM predajnika domet se povećava
stavljanjem tranzistora sa većim pojačanjem ili dizanjem napona.
electron.1163vujos,
-> #1154, zkecman¨>NEPOSTOJI idealna zastita od prisluskivanja telefonom. Ja upravo razvijam
¨>ideju prisluskivanja. Kad se na telefonski kabal nakaci jos jedan telefon,
Telefonska linija se sigurno može prisluškivati, a da se to ne primeti
ili se odrazi na kvalitet linije. Postoji jedan univerzalni način gde se
korisiti samo jedna žica!
electron.1164zkecman,
-> #1163, vujos!=> Telefonska linija se sigurno moze prisluskivati, a da se to ne
!=> primeti
!=> ili se odrazi na kvalitet linije. Postoji jedan univerzalni
!=> nacin gde se
!=> korisiti samo jedna zica!
A to je ?????HHHH
electron.1165jerry,
-> #1157, gerber} Kazu da blizina neonskog osvetljenja znatno otezava prisluskivace.
Samo ako su na principu radio prenosa.
electron.1166jerry,
-> #1156, mpromet} Kod radio-predajnika (FM talasi), od cega zavisi domet.Da li od
} ulaznog signala
} ili od oscilatora.
Niti od ulaznog signala niti od oscilatora. Zavisi od izlaznog
tranzistora i njegove pobude. Stavi jaceg trandzu u izlaz,
pojacaj mu pobudu i zdravo djaci. Mozes i do 15w ali to vec
nije minijaturno. :)
J.
P.S.
- Od ulaznog signala zavisi dubina modulacije
- Od oscilatora zavisi predajna frekvenca.
J.
electron.1167vujos,
-> #1164, zkecman¨>!=> korisiti samo jedna zica!
¨>A to je ?????HHHH
Veoma duga i opasna priča ;)
electron.1168fbojan,
Nije valjda d a niko nezna kako naterati EAGLE 2.2 da radi jednoslojnu stampu
a ne kao sto on uvek radi dvoslojnu? Ovo je moguce posto sam uz prg dobio i
neke primere uradjenih jednoslojnih stampi, ali nisam provalio kako to ja
da uradim :(. So HELP !!!!!!!!!
STA
electron.1169snemcev,
Pitanje za jednog prijatelja: koristi li neko OrCad i rad je pomoći?
electron.1170mipe,
-> #1166, jerry>} Kod radio-predajnika (FM talasi), od cega zavisi domet.Da li od
>} ulaznog signala
>} ili od oscilatora.
>Niti od ulaznog signala niti od oscilatora. Zavisi od izlaznog
>tranzistora i njegove pobude. Stavi jaceg trandzu u izlaz,
>pojacaj mu pobudu i zdravo djaci. Mozes i do 15w ali to vec
Recimo da je precizniji odgovor - povoljna konfiguracija terena, dobra antena,
pa tek onda izlazna snaga predajnika. Bez ono prvo dvoje mozes da guras i sa
kilovatom pa se opet nećeš čuti daleko. I obrnuto: predajnici male snage (QRPP)
mogu imati veoma dobar domet. Drastičan primer je domet od 2.000 km ostvaren sa
predajnikom od 500 milivata (!)
73
electron.1171zkecman,
-> #1167, vujos!=> Veoma duga i opasna prica ;)
Svejedno, ispricaj je. Ja imam vremena ;)
electron.1172drpr,
Haj,
ima li neko disasembler za mikorprocesore Motorola 6502 ili
slične koji bi mogli da posluže?
cope
electron.1173ddusan,
Posedujem dva komada IC-a od Philipsa TDA 3576 B pa ako ima
zainteresovanih neka se jave privatnom postom !
electron.1174vision,
Nemam nikakav program za crtanje shema ali imam neke fajlove,
pa bih zamolio koga zna da mi kaze o kojim programima je rec, evo i podataka o
fajlovima:
Ekstenzija Startni string _
_________________________________________
.pcb pwbc
.sch SCHEMATIC FILE
.p0, .p1, .p2 PU;
Molim onog koji ima doticne programe da mi se javi na mail kako bi mi
omogucio stampanje nekih fajlova. HITNO.
electron.1175zkecman,
HI!
Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze u nekom od
grafickih formata (GIF, PCX, BMP).
electron.1176zkecman,
HI !
Ponovo molim nekoga ko ima semu stroboskopa da mi je pozajmi. Ako neki
elektronicar moze da je sastavi nema problema.
BTW ja imam neku semu ali ne znam karakteristike trafoa(za okidanje) i
tiristora (ako je to to). Slika sledi.
Molim nekog elektronicara koji zna da barata sa blic lampama da ih malo
opise, napon okidanja, napon na krajevima, polaritet, .... Ako moze
neki fajl, bilo bi super. :)
10X unapred !!
Pozdrav, Sale.Car
strob.arjelectron.1177mdave,
-> #1172, drprSubject: Re: 6502
> ima li neko disasembler za mikorprocesore Motorola 6502 ili
> slične koji bi mogli da posluže?
Čini mi se da vidoh na Hobbiton-ovom CD-u jedan, za Linux,
naravno.
electron.1178dulev,
-> #1175, zkecman> Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze u
> nekom od grafickih formata (GIF, PCX, BMP).
Ideja je na mestu.
Jedino sto je meni svejedno oko formata, pa se u napred slazem sa
izabranim.
Predlozi?
(dv)
electron.1180visnja,
-> #1175, zkecman> HI!
> Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze
> u nekom od grafickih formata (GIF, PCX, BMP).
Izbacio bih BMP jer postoji standard za WIN i za OS/2 ili bih napomenuo
da se radi o WIN formatu.
electron.1181oper,
-> #1177, mdaveSubject: Re: 6x02
>> > ima li neko disasembler za mikorprocesore Motorola 6502
>> ili > slične koji bi mogli da posluže?
>>
>> Čini mi se da vidoh na Hobbiton-ovom CD-u jedan, za Linux,
>> naravno.
Nema Motorola 6502. Ima samo 6802, što i nije toliko značajno
:) Važno je da se 6502 nalazio u najboljem računaru svih vremena
- BBC ;)
Pz, Pera...
electron.1182mdave,
-> #1181, operSubject: Re: 6x02
> Nema Motorola 6502. Ima samo 6802, što i nije toliko značajno
INDEX OF /PUBLIC/FTP/PUB/LINUX/APPS
asm68xx.a00.lsm
asm68xx.a00.readme
asm68xx.a00.tgz
Cross-assembler for Motorola 6800 series (350093 bytes)
electron.1183bbato,
Narode SEZAM-a,
ne znam kako da iskoristim DATA linije na paralelnom portu (LPT)
za dvosmjernu komunikaciju. Siguran sam da imam I/O karticu koja
podrzava BI-TRONIC's jer mi status monitor od HP 4L ocitava stanje
i podesenost parametara ovog stampaca. Negdje sam saznao da je potrebno samo
upisati Bin 00000000 u izlani registar LPT (npr. port 0x378) pa da ovaj moze
da se koristi kao ulazni tj na se citanjem porta dobija <zadnje upisana vrijed-
nost> .OR. <signali na pinovima LPT> .
To sam probao, medjutim, ne radi.
Molim vas da mi pomognete oko toga ili da me uputite na neki INFO o BI_TRONICs
koji mogu naci na SEZAM-u.
Zdravo.
-----------------------------------------------14.157 ---
H
electron.1184zkecman,
Imam na raspolagÚ]anju seme za Automatsku bravu, Stereo-Booster, Quarz tester,
i Punjac baterija. Ako s¸│t Ýűe zainteresovani saljem u conf !!!
electron.1185markiz,
-> #1184, zkecman> Imam na raspolagÚ]anju seme za Automatsku bravu, Stereo-Booster, Quarz tester
ŠALJI !! :)
electron.1186vision,
Hi. Nasao sam jednu shemu u kojoj sve pise o kakvim su elementima rec, ali,
ima jedna prigusnica ili zavojnica?? u kojoj pise samo 33uH (izgleda da znaci
33 MegaHertza). Inace taj deo uredjaja se zove 3MHz Amplifier. Oce li mi neko
reci kako da napravim tu zavojnicu : Kakvo telo, koja debljina, duzina zice,
debljina zice, namotaji,...
HITNO.
electron.1187vision,
Oni koji prodaju elektricne komponente (Otpornici, Tranzistori, cond,...)
Neka mi se jave na mail. PLEASE.
electron.1188drpr,
-> #1182, mdave-> INDEX OF /PUBLIC/FTP/PUB/LINUX/APPS
->
->
-> asm68xx.a00.lsm
Sve je ovo u redu ali meni treba da radi pod DOS-om. E sad ako
je sve to isto onda da i potražim a ako nije ostaje pitanje za
neku dobru dušu.
cope
electron.1190zeljkoj,
-> #1186, vision> ima jedna prigusnica ili zavojnica?? u kojoj pise samo 33uH
> (izgleda da znaci 33 MegaHertza). Inace taj deo uredjaja se
33 mikro Henrija
electron.1191vujos,
Potrebno kolo CA 3079.
electron.1192saricl,
-> #1133, fbojan!!! jete TANGO jer mi ni on nije jasan.
Ako ti je OrCAD težak a činjenica je da jeste, a TANGO nejasan,
onda je tebi ili potpuno nepoznata materija projektovanja u elektronici,
(što se može rešiti za jedno poslepodne uz skromno poznavanje
Engleskog i rečnik) ili ti tržiš neki potpuno retardiran program.
Inače postoje tu još i SmArtwork, koji inače nikom nebih preporučio
zato što ne zadovoljava ni najosnovnije potrebe ili pCAD prema kojem je
OrCAD i TANGO prava pesma bar prema informacijama koje imam.
electron.1193saricl,
-> #1154, zkecman!!! kakvog sporednog efekta. Stos je sto je ovo samo teorija. Ako neko ima
!!! ideju kako bi se ovo razvilo u praksi, samo napred !!!
Telefonsku paricu veži direktno na ulaz nekog pojačavača,
tako će struja koju će on povući sa liinije biti toliko mala
da će je biti nemoguće registrovati.
electron.1194saricl,
-> #1159, zkecman!!! skremblovanje nista ne znaci. Da te podsetim, kada je na Astri bio
!!! skremblovan neki kanal u 12:00 pirati su u 12:30 imali kartice sa
Razvili ljudi tehnologiju. Pitanje je samo šta i od koga hoćeš da
obezbeđuješ?
electron.1195zkecman,
Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!!
Pozdrav, Sale.Car
seme.arjelectron.1196mitcho,
-> #1195, zkecman> Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!!
> Pozdrav, Sale.Car
Javlja da nije arj arhiva. Šta nije u redu?
electron.1197fbojan,
-> #1192, saricl> Ako ti je OrCAD tezak a cinjenica je da jeste, a TANGO nejasan,
> onda je tebi ili potpuno nepoznata materija projektovanja u elektronici,
> (sto se moze resiti za jedno poslepodne uz skromno poznavanje
> Engleskog i recnik) ili ti trzis neki potpuno retardiran program.
Do sad sam napravio gomilu stvari i plocica uz pomoc AMIGE i posto sam
se tako razmazio, da me mrzi da se patim sa ovim glupavim programima
na PCu. Programi treba da ti olaksaju rad a ne da ti komplikuju zivot!
Ono sto sam ja pokusavao da uradim sa PC programima mi je toliko
oduzelo vremena da sem napokon seo i RUCNO za dva dana napravio plocicu!
Program koji sam donekle savladao je PROTEL medjutim nikako ne mogu
da nadjem kako da ruteru objasnim da hocu jednoslojnu, a ne dvoslojnu
stampu! Ako neko zna neka se javi!
electron.1198whitie,
-> #1176, zkecman-->> Ponovo molim nekoga ko ima semu stroboskopa da mi je pozajmi...
Sta ti konkretno treba; strobo za disko, za podesavanje ugla paljenja u
autu ili blic lampa za fotografisanje ?
Ajd' javi skupusacemo nesto.
electron.1199zkecman,
-> #1198, whitie
=>Sta ti konkretno treba; strobo za disko, za podesavanje ugla paljenja u
=>autu ili blic lampa za fotografisanje ?
=>
=>Ajd' javi skupusacemo nesto.
Treba mi " pokretac " za blic lampu (koju na svu srecu vec imam).
Treba mi za zurku, verovatno si to vec vidjao u diskotekama. Inace,
mislim da i onaj za paljenje moze da se iskoristi, ako se stavi
veca blic lampa, i da ima regulaciju brzine paljenja/gasenja.
10x unapred.
BTW ako imas i delove ;) SUUUUPPERR. Rado bi ih otkupio, mada je
meni najveci problem trafo za okidanje. :(
Pozdrav, Sale.Car
electron.1200zkecman,
Neko rece da je losa ARJ arhiva.
Meni je sve ok, mozda ti je mator arj ili tako nesto, probaj
iz norton commandera da je otpakujes. Inace, sve seme sam
skenirao rucnim skenerom , tako da mi ne zamerite sto su lose :).
CU
electron.1201oper,
-> #1197, fbojanSubject: Re: OrCad
>> uradim sa PC programima mi je toliko oduzelo vremena da sem
>> napokon seo i RUCNO za dva dana napravio plocicu! Program koji
>> sam donekle savladao je PROTEL medjutim nikako ne mogu da
>> nadjem kako da ruteru objasnim da hocu jednoslojnu, a ne
>> dvoslojnu stampu! Ako neko zna neka se javi!
Pa, ako si već znao kako da ju napraviš ručno, zašto si uporno
insistirao na autoruteru? Garantujem da si mogao da ju nacrtaš u
Tangu za dva dana od prvog startovanja istog programa.
Pz, Pera...
electron.1202vision,
-> #1190, zeljkoj>> 33 mikro Henrija
Ajde reci kako napraviti to.
electron.1203zeljkoj,
-> #1202, vision>>> 33 mikro Henrija
>
> Ajde reci kako napraviti to.
Pa nije dovoljno da znaš samo induktivitet zavojnice, treba znati i koja
je max. jačina struje koja će kroz nju proticati, da bi znao koju debljinu
žice da uzmeš. Induktivitet zavojnice zavisi od broja zavoja, prečnika,
dužine, ali i od odnosa dužine i prečnika. Računa se po relaciji:
L = K * D * N^2
gde je L=induktivitet u ŠH, D=prečnik zavojnice u cm, N=broj zavoja.
Vrednost faktora K zavisi od odnosa dužine i prečnika zavojnice. Evo
nekoliko najčešćih vrednosti:
Odnos duz/pr Faktor K
--------------------------------
0.1 0.020
0.2 0.015
0.5 0.010
0.6 0.009
0.8 0.008
1 0.007
1.5 0.005
2 0.004
3 0.003
6 0.0015
9 0.0010
Ovaj proračun važi za jednoslojne cilindrične zavojnice bez feritnog
jezgra. One se najčešće i koriste. Za višeslojne ili zavojnice sa
jezgrom proračun je dosta složeniji.
Debljina žice ne utiče na induktivitet, ali je bolje uzeti što je moguće
deblju, tako da bude zavoj do zavoja. (Što je žica deblja, zavojnica ima
veći Q faktor, znači kvalitetnija je, a i može da podnese veću struju).
Bolje je i da se dužina zavojnice ne razlikuje mnogo od prečnika.
Evo i najčešćih vrednosti debljina žice kao i jačina struje koje mogu da
izdrže. Radi se o bakarnoj žici izolovanoj lakom.
Prečnik žice bez Prečnik žice sa Max. struja
izolacije [mm] izolacijom [mm] [A]
----------------------------------------------------
0.05 0.062 0.005
0.10 0.115 0.020
0.20 0.22 0.079
0.30 0.33 0.177
0.40 0.43 0.314
0.50 0.54 0.490
0.60 0.64 0.710
0.70 0.74 0.960
0.80 0.84 1.26
0.90 0.95 1.60
1.00 1.05 1.96
1.50 1.56 4.42
2.00 2.07 7.86
2.50 2.57 12.3
electron.1204zkecman,
Evo malog ;) teksta na engleskom kako da pravite svoje stampane ploce
foto postupkom:
Pohavle i priznanja na Mail ;)))
BTW tekest je " pozajmljen " ;) iz elektora.
Apart from words of praise for our printed circuit boards,
we receive many letters from readers inquiring into the
posibility of making ,that is, etching, their own boards.
It's, of course, true that producing negative or positive
film from the track layouts published in Elektor is no
easy task. We decided, therefore, to seek a solution to
our readers' quests with the proviso that this would not
increase the cost of the magazine. We think we have found
a satisfactory one...
The following pages contain the mirror images of the track
layout of a number of printed circuit boards. If you now
wish to etch your own board, go to your local arts shop
or stationery and buy a can of transparent spray. This
spray makes paper transparent, particulary to ultra-
-violet light. You also need positive photo-sensitive
board material. This can either be bought or, using photo
copying lacqer, home made by applying a film to normal
board material. The photo sensitive (track) side of the
board must be thoroughly wetted with the transparent
spray. Then lay the layout cut from the relevant page
of the magazine onto the wetted board. Remove any
air bubbles carefully 'ironing; the cut-out with some
tissue paper.
The whole can now be exposed to ultra-violet light.
Covering with a glass plate is not necessary as the
spray ensures that the paper sticks to the board.
Do not delay the exposure too long because when
the spray dries the paper no longer sticks. During
long exposure times, the paper can be held in place with
a glass plate. Do bear in mind, however, that normal plate
glass (but not crystal or plexiglass) absorbs some of
the ulta-violent light so that the exposure time has to be
increased somewhat.
The exposure time is dependet upon the UV lamp used,
the distance of the lamp from the board and the photo
sensitive board. Using a 300 W UV lamp at a distance of
about 40 cm from the board and using a plexiglass sheet,
an exposure of 4...8 minutes should be sufficient.
After exposure remove the layout sheet (which can be
used again) and rinse the board thoroughly under running
water. After development of the photo sensitive film in
sodium lye (about 9 grammes of etching sodium to one
litre of water), the board can be etched in ferric chloride
(500 grammes of Fe3Cl2 to one litre of water). Rinse the
board (and your hands !!) thoroughly. Remove the photo
sensitive fil from the copper tracks with wire wool
and drill the holes.
Eto !
BTW u svetu kompjutera imate slican tekst o razvijanju i
pravljenju ploca. UV lampu mozete lako dobiti razbijanjem
balona ulicne svetiljke. Ne zaboravite da redno privezete
prigusnicu inace ce biti samo :( jedno PUFFFF ;).
Medjutim, ako privezete uopste nece biti PUFFF :(,
ali ce te se zato kvarcovati do mile volje :).
BTW
STA JE BILO SA MOJIM STROBOM ????
LjUDI OVO VEC PRERASTA U OCAJANJE !!! JEL IMA NEKOG OVDE
DA ZNA DA RUKUJE BLIC-LAMPAMA ??
Pozdrav, Sale.Car
electron.1205visnja,
-> #1183, bbato> Narode SEZAM-a,
> ne znam kako da iskoristim DATA linije na paralelnom portu
> (LPT)
Ako sam dobro shvatio, imaš neki hardver(TTL) na LPT portu i treba
ti ulaz/izlaz, naravno na nivou bitova. Ja nešto slično radim pa
ako je to to - obavestiću za koji dan kako pisati i čitati bitove na
LPT - u.
Pozdrav. Višnja.
electron.1206vujos,
-> #1195, zkecman>Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!!
>Pozdrav, Sale.Car
>** Uz poruku 'seme.arj' (34126 bytes)
Ni ja nisam uspeo da otpakujem. Veoma interesantno.
electron.1207whitie,
-> #1204, zkecman-->> BTW
-->> STA JE BILO SA MOJIM STROBOM ????
Ako sam obecao onda sigurno dobijas i . ( tacka ).
E sad malo je problem sto nemam sken pa moram da prodjem kroz niz
ACAD --> Corel --> PCX, a to trazi vremena i truda.
OUP.Ne bavim se trgovinom pa nemam 24-casovni servis ... :-)
electron.1208fbojan,
-> #1206, vujos>> Idu seme. Za one kojima je potrebno objasnjenje. MAIL !!!
>> Pozdrav, Sale.Car
>> ** Uz poruku 'seme.arj' (34126 bytes)
>
> Ni ja nisam uspeo da otpakujem. Veoma interesantno.
Definitivno ni ja!
electron.1209zkecman,
-> #1206, vujos=> Ni ja nisam uspeo da otpakujem. Veoma interesantno.
Mozda treba u Misterije :)). Nemam pojma, ajd ide nova arhiva,
mozda ce biti bolje ;).
BTW Koju verziju Arj koristite ? Mozda je zbog toga. Ovo je pakovano
sa 2.41
sema.arjelectron.1210zkecman,
-> #1207, whitie=> Ako sam obecao onda sigurno dobijas i . ( tacka ).
=>
=> E sad malo je problem sto nemam sken pa moram da prodjem kroz niz
=> ACAD --> Corel --> PCX, a to trazi vremena i truda.
E sorry. Fala ponovo i Sorry ponovo.
10X anyway.
Pozdrav, Sale.Car
electron.1211zeljkoj,
-> #1209, zkecman> BTW Koju verziju Arj koristite ? Mozda je zbog toga. Ovo je
> pakovano sa 2.41
Sve ARJ verzije su medjusobno kompatibilne (za razliku od PKZIP-a).
electron.1212vujos,
-> #1209, zkecman¨>BTW Koju verziju Arj koristite ? Mozda je zbog toga. Ovo je pakovano
¨>sa 2.41
E, ja baš probao sa tom verzijom i nič.
electron.1213whitie,
-> #1199, zkecman
E, pa to ti je to. Drajver za fles-tjub a ti napakuj logiku. Srecno!
OUP.Ona arhiva sa semama ti stvarno nije OK.
Moj ARJ ga ne prihvata za svoje cedo ...
flesh.zipelectron.1214zkecman,
Jel' radi ona druga arhiva ??? Meni je sve ok. Lepo ih otpakuje, lepo zapakuje,
sve, sve, sve. Nemam pojma sta je po sredi.
electron.1215d.petrovic,
-> #1170, mipe> mogu imati veoma dobar domet. Drastičan primer je domet od
> 2.000 km ostvaren sa predajnikom od 500 milivata (!)
> 73
Na kojoj ovo frekvenciji ??