electron.1216mitcho,
-> #1214, zkecman> Jel' radi ona druga arhiva ??? Meni je sve ok. Lepo ih
> otpakuje, lepo zapakuje, sve, sve, sve. Nemam pojma sta je po
> sredi.
Radi. Isto što i prva ;) Uz to primetio sam da nisu iste sadržine (čak
ni dužine). Jel se ti to šališ sa nama ili je nešto drugo u pitanju?
Zašto to lepo ne zipuješ, pa onda pošalješ?
electron.1217dmajkic,
Jedno pitanje.
Naime, stavio sam u mog juga neki korejski kasetofon. Naravno tu nastaju
problemi. Na zvucnicima cujem sve elektricno sto radi u autu, od motora do
samog kasetofona (motor koji okrece traku). ;(
Na starom se culo, ali vrlo malo. Sta da vam kazem, kada sad stisnem kocnicu
cuje se tup udarac. Ne pitajte sta se cuje kada ukljucim brisace. ;)
Da li postoji nacin da se viska zvukova oslobodim - blokade i sl. ?
Ako postoji, kako ?
Inace na isti nacin su bili vezani i FISHERKKjedan FISHER koga su digli i na
kome se nista od gore pomenutog nije culo i jedan segedinski low cost kog koga
se motor jedva cuo.
Unapred hvala.
electron.1218zkecman,
Ajd. Ide zip archiva.
Btw zip je 2.04g.
sema.zipelectron.1219d.petrovic,
Zeza me jedan prijemnik za bežični mikrofon (radi dobro samo ako je
ulazni signal > 200 nV) pa mi trebaju informacije :
Šta je V12 - izgleda gao SMD otpornik i ima 4 nožice, verovatno
VF tranzistor ...
IC NE570N, šta je i gde ima da se kupi
electron.1220zkecman,
A kako doci do Conrad-ovih proizvoda ??
Pitanje je mozda smesno, ali ja stvarno neznam cija je to firma
i kako doci do njihovih artikala. Konkretno mi treba trafo za
blic koji daje 4 kV.
Pozdrav, Sale.Car
electron.1221rsinisa,
-> #1219, d.petrovic>> IC NE570N, šta je i gde ima da se kupi
Našao sam u jednom katalogu sledeći opis: ANALOG KOMPANDER, a šta
je to u stvari, priznajem da neznam.
Mogao bih da ti nabavim to kolo, ali tek za mesec dana :(
Pozdrav. Siniša
electron.1222rsinisa,
-> #1220, zkecman>> A kako doci do Conrad-ovih proizvoda ??
Imaš ljude koji ti donose robu iz CONRAD kataloga, a cena je u tom
slučaju 25%-30% veća od one u katalogu.
>>Pita4nje je mozda smesno, ali ja stvarno neznam cija je to firma
>>i kako doci do njihovih artikala. Konkretno mi treba trafo za
>>blic koji daje 4 kV.
Firma bi trebalo da je iz Nemačke. Što se tiče trafoa za blic lampu, i ja
sam ih bezuspešno tražio nekoliko meseci:(.
Pozdrav. Siniša
electron.1223feniks,
-> #1218, zkecman│ Ajd. Ide zip archiva.
│ Btw zip je 2.04g.
│ ** Uz poruku 'sema.zip' (34333 bytes)
└─────────────────
I ovo nije ZIP arhiva. Kecman, ti izgleda hoćeš sve ovde
da kecaš. Da ne radiš možda na amigi ili atariju? ;)
electron.1224vujos,
-> #1220, zkecman¨>A kako doci do Conrad-ovih proizvoda ??
Pogledaj malo po privatnim poprodavnicama elektro opreme. Znam da su pre
neke donosile robu po katalogu za određeni procenat.
Zvuči neverovatno, ali na buvljaku na Novom Beogradu sam gledao tipa koji
je prodavao kataloge (manji i veći) za '95. godinu.
Takođe je posedovao i veliki broj sitne elektronike.
¨>Pitanje je mozda smesno, ali ja stvarno neznam cija je to firma
Firma je Njemačka i imaju najskuplje artikle.
electron.1225mitcho,
-> #1218, zkecman> Ajd. Ide zip archiva.
> Btw zip je 2.04g.
:)) Ti se definitivno "šališ" sus nama. Jel to pokušavaš da uvališ neki
virus, šta li? I pkunzip i pkzipfix javljaju da nije u redu. Potonji i
da "most likely" nije zip fajl.
Ajde, ako te ne mrzi, skini fajl koji si okačio pa probaj da ga
raspakuješ.
BTW, šta (bi trebalo da) se nalazi u fajlu?
electron.1226kanki,
-> #1217, dmajkic>> Naime, stavio sam u mog juga neki korejski kasetofon. Naravno
>> tu nastaju problemi. Na zvucnicima cujem sve elektricno sto
>> radi u autu, od motora do samog kasetofona (motor koji okrece
>> traku). ;(
Napravi jedan kalema sa feritom i što više namotaja žice 1mm i to
ubaci u + napajanja, pa ako zuji ti dodaj namotaja...
electron.1227zkecman,
Imam Francuske casopise LED i Elektor. Ima strasna sema za EPROM programator
Ako neko hoce da ga pravi, rado cu mu pozajmiti. BTW delovi se tesko nabavljaju
Ima jedan LCD i neke eprome.
U casopisu ima i sema predpojacala, footles wah, telekomanda za steker preko
RS232.
Pozdrav, Sale.Car
electron.1228zkecman,
-> #1223, feniks=> I ovo nije ZIP arhiva. Kecman, ti izgleda hoces sve ovde
=> da kecas. Da ne radis mozda na amigi ili atariju? ;)
lJUDI, JA STVARNO NEZNAM STA JE PO SREDI. SVE LEPO RADIM, LEPO
UPLOADUJEM, ZAKACIM ZA PORUKU, I OPET VAMA NECE DA SE OTPAKUJE.
Da probam sa zmodem umesto ascii upload ;)
Salim se.
Btw radim na PC-u. Ajde vi meni lepo napisite proceduru a ja cu
da vidim u cemu gresim, mada nevidim uposte razlog.
Pozdrav, Sale.Car
electron.1229pavlovicz,
-> #1224, vujos> ¨>A kako doci do Conrad-ovih proizvoda ??
> Firma je Njemačka i imaju najskuplje artikle.
Tačno.Ako možeš da nađeš taj deo na nekom drugom mestu onda to uradi.
Što se tiče ljudi koji kod nas to donose u pitanju je sledeći " rad ":
Odeš kod čoveka i on ti pokaže Conrad katalog i cenu za taj deo.
Onda on ode do Mađarske i donese ti deo( naravno tamo ga plati 30%
jevtinije) i uzme ti još 25-40 % preko kataloške cene.
Inače Conrad je jedan od najskuljih kataloga i zato je idealan za ove
naše dobavljače opreme.
Pozdrav,
Zoran.
P.S.
Informacija je iz prve ruke.
electron.1230snemcev,
Subject: OrCad
Jel' to niko ne koristi OrCad ili niko nije voljan da pomogne?
Pre deset dana sam zamolio one koji poznaju OrCad i voljni su da
pomognu da mi se jave u mail ili ovde. Zar baš nema takvih? :(
electron.1231airton,
-> #1220, zkecman
> A kako doci do Conrad-ovih proizvoda ??
Postoji firma "Belton commerce", tel.469-754, TPC Banjica,
Paunova br 24. Oni rade uvoz svih proizvoda iz nemackih kataloga
(ima nekoliko firmi - mislim da je Conrad medju najskupljim).
Sto je iznos porucene robe veci - provizija je manja.
Pozovi ih pa se raspitaj za dalje.
pozdrav,
electron.1232vujos,
-> #1228, zkecman¨>Btw radim na PC-u. Ajde vi meni lepo napisite proceduru a ja cu
¨>da vidim u cemu gresim, mada nevidim uposte razlog.
Zakači svaku šemu posebno, u svom originalnom obliku.
Koliko šema toliko i poruka. ;)
electron.1233vujos,
-> #1227, zkecman¨> telekomanda za steker preko RS232.
Probaj da pošalješ kako valja.
electron.1234fbojan,
-> #1230, snemcev> Pre deset dana sam zamolio one koji poznaju OrCad i voljni su da
> pomognu da mi se jave u mail ili ovde. Zar bas nema takvih? :(
Svi se kunu u taj OrCAD kad ono *vrc!
electron.1235lanser,
-> #1230, snemcev> Jel' to niko ne koristi OrCad ili niko nije voljan da pomogne?
Evo moguceg resenja za tvoj problem. Svojevremeno mi je drugar poslao
uputstvo za ORCAD 4. (ascci text file), koje je napisao neki nas dobronamerni
kolega. Mislim da se predstavio na pocetku uputstva, pa se njemu zahvali. Ja
sam datoteku malo doterao i prebacio u Word 6.0 format.
Sledi datoteka,
pz, Milan
electron.1236lanser,
-> #1235, lanser Na zalost iz vise puta nisam uspeo da zakacim datoteku ORCADDOC.arj.
Probacu kasnije kad bude manje smetnji
pz, Milan
electron.1237saricl,
-> #1174, vision!!! .pcb pwbc
!!! .sch SCHEMATIC FILE
!!! .p0, .p1, .p2 PU;
!!! Molim onog koji ima doticne programe da mi se javi na mail kako bi mi
!!! omogucio stampanje nekih fajlova. HITNO.
.PCB ---> Oznaka za printed board curcuit (štampano kolo) u formatu
programa u kome je rađen. može se štampati samo iz dotičnog
programa.
.SCH ---> Isto to samo elektro šema.
Ako ti .P0, .PL ,.P2 Bi mogli biti fajlovi u .PLT formatu (HPGL PLOT FAJL)
pokušaj da ih preimenuješ u PLT fajlove i štampaš pomoću nekog programa
za HPGL na rimer PRINTGL ima ga na SEZAMU, ako neuspeš okači fajlove ovde
pa ću probati da ih uvučem u TANGO ili OrCAD.
electron.1238saricl,
-> #1175, zkecman!!! Ajde vec jednom da usvojimo format sema. Predlazem da se izvoze u nekom
!!! od grafickih formata (GIF, PCX, BMP).
Ako govorimo o elektro šemama, a pogotovo o štampanim kolima mislim
da ni jedan format neće zadovoljiti potrebe.
Radi se o sledećem sve su to bitmapirani formati (ako grešim
ispravite me) i na različitm mašinama i štampačima će biti
različito štampani. Odnosno neupotrebljivi za dalju grafičku
obradu (izrada filmova za foto postupak) u slučaju elektro šema,
ili nemogučnost uvlačenja u Šematik programe kakvi su na primer
OrCAD ili TANGO, stoga preporučujem HPGL format jer on ima niz
prednosti u odnosu na druge.
1. Većina ako ne sve šeme se crta u programima koji su za to namenjeni
i ima izvoz u HPGL format, što nije slučaj sa bilo kojim gore
navedenim formatom.
2. Kao što sam gore naveo za slučaj pokušaja izrade filmova za foto ili
sito postupak nepodesni su iz dva razloga: veći su od odgovara-
jućeg .PLT fajla i prenose i nijanse što nije poželjno kod izrade
filmova za štampu.
3. Pomoću programa PRINTGL .PLT fajl može se prikazati na ekranu, ili
štampati na nekom od desetak popularnih printera (laser i matrični)
a takođe i omogućava linearno zumiranje i mogučnost reulisanja
zadebljanja vodova (linija).
Takođe se isti program nalazi na SEZAMU što znači da je dostupan
svima i zauzima šezdesetak kilobajta, a radi i na 286 mašinama,
pa je prema tome idealan ako štampate kod prijatelja i/ili
komšije.
Jedini razlog za upotrebu gore navedenih formata je mogućnost crtanja i
koritenja šema iz Windowsa i/ili Corel Drawa što je za moj pojam
nepraktično, zamorno, i povećava mogućnost greške.
electron.1239saricl,
-> #1183, bbato!!! Molim vas da mi pomognete oko toga ili da me uputite na neki INFO o
!!! BI_TRONICs koji mogu naci na SEZAM-u.
Koliko mi je poznato isti se može koristiti samo za slanje bajta
na port. Citanje se obavlja multileksiranjem na četri linije
statusnog registra.
Ako ti treba paralelni prenos podataka ima karticu koju sam projektovao
za dvosmerniv prenos i omogučava i interapt a pristupa joj se preko
dve adrese od kojih svaka može biti ulazna ili izlazna.
Ako si zainteresovan ostavi mail.
P.S.-Inače kartica koristi standardne TTL čipove, i cena je oko 50-60 DEM.
mogu ti ostaviti šemu, a mogu ti poslati i štampanu ploču kao i
kit komplet i/ili gotov uređaj.
electron.1240saricl,
-> #1186, vision!!! ima jedna prigusnica ili zavojnica?? u kojoj pise samo 33uH (izgleda da
!!! znaci 33 MegaHertza). Inace taj deo uredjaja se zove 3MHz Amplifier. Oce
!!! li mi neko reci kako da napravim tu zavojnicu : Kakvo telo, koja
!!! debljina, duzina zice, debljina zice, namotaji,...
33 micro Henrija (vrednost induktiviteta. Postoje formule
za računanje zavojnica motanih na vazduhu.
electron.1241mitcho,
-> #1238, saricl>!!! od grafickih formata (GIF, PCX, BMP).
>
> Ako govorimo o elektro šemama, a pogotovo o štampanim kolima
> mislim da ni jedan format neće zadovoljiti potrebe.
...
...
> OrCAD ili TANGO, stoga preporučujem HPGL format jer on ima niz
> prednosti u odnosu na druge.
Podržavam. Oćemo li jedno glasanje, pa da se usvoji neki standard?!
electron.1242vukadin,
Može li mi neko reći šta radi program Spice i koji su njegovi hardverski
zahtevi.Mislim da se radi o verziji 5.0,nisam siguran.
electron.1243oper,
-> #1227, zkecmanSubject: Re: Sheme
>> Imam Francuske casopise LED i Elektor. Ima strasna sema za
>> EPROM programator Ako neko hoce da ga pravi, rado cu mu
>> pozajmiti.
Jeste, a šeme zapakuj LHA arhiverom ;)
Pz, Pera...
electron.1244rsinisa,
-> #1227, zkecman>>Imam Francuske casopise LED i Elektor. Ima strasna sema za EPROM
>>programator Ako neko hoce da ga pravi, rado cu mu pozajmiti.
>>BTW delovi se tesko nabavljaju. Ima jedan LCD i neke eprome.
Ja sam zainteresovan za EPROM programator, ali izgleda da imaš problema
sa arhiviranjem :). Napiši koji su to delovi koji se teško nabavljaju
Pozdrav. Siniša
electron.1245rsinisa,
Ima li neko BCD kodne prekidače? Potrebno mi je 15 komada.
electron.1246ikordic,
-> #1239, sariclRE: Bi-tronics
=> na port. Citanje se obavlja multileksiranjem na četri linije
=> statusnog registra.
Jel' ti problem da ovo napišeš srpski? :) Ili barem malo detaljnije?
electron.1247d.petrovic,
-> #1221, rsinisa> Našao sam u jednom katalogu sledeći opis: ANALOG KOMPANDER, a
> šta je to u stvari, priznajem da neznam.
> Mogao bih da ti nabavim to kolo, ali tek za mesec dana :(
Ma nisam ni siguran da je crklo, ali...
U svakom slučaju hvala, javiću se, ako treba, za sada bih radije da
nabavim neki tranzistor "V12" ili da saznam kakav je u stvari pa da
stavim neki "BFRnn"
electron.1248frant,
Firma "Belton Commerce", koja je nabavljala elektronske komponente
i uređaje po porudžbini, promenila je adresu. Ako neko zna njihovu
novu adresu i broj telefona, molio bih da mi to saopšti (može u mail,
da ne bi bila reklama).
Frant
electron.1249spantic,
Ima li neko ideje gde se u Beogradu prodaje
kontakt sprej i koliko košta?
Zkr?
electron.1250spantic,
Ima li neko ideje gde se u Beogradu prodaje
kontakt sprej i koliko košta?
Zkr?
electron.1251dvesic,
Početkom ove konferencije :) je bilo govora o shemi za UPS.
Na žalost, ni jedna šema nije priložena. Ima li ih ? Koja je
cena za izradu konvertora ? (naravno, bez baterija ili akumulatora).
Pozdrav,
Dejan.
electron.1252saricl,
-> #1230, snemcev!!! Jel' to niko ne koristi OrCad ili niko nije voljan da pomogne?
Koristim povremeno, ponešto. Reci u čemu je konkretno problem.
electron.1253gerber,
-> #1250, spanticYR>*> Ima li neko ideje gde se u Beogradu prodaje
YR>*> kontakt sprej i koliko košta?
Ako ga ne nađeš (obzirom da su isti bili proizvođeni od
strane VACHEM-a, Trnovec, Slo ;), probaj čisti petrolej,
koji mnogo bolje čisti zaprljane kontakte.
electron.1254frant,
-> #1250, spantic> Ima li neko ideje gde se u Beogradu prodaje
> kontakt sprej i koliko košta?
>
Ima jedna prodavnica u Svetozara Markovića, malo niže od "Bazara"
u kojem se nekad prodavao elektro-materijal. Probaj tamo.
Frant
electron.1255spantic,
-> #1254, frant> Ima jedna prodavnica u Svetozara Markovića, malo niže od "Bazara"
> u kojem se nekad prodavao elektro-materijal. Probaj tamo.
Hvala svima na odgovorima.
electron.1256dr.urbano,
Ej, momci hitno mi treba onaj cini mi se da se zove COVEX ili slicno, sluzi
za pojacavanje signala sa PC Speakera. Cini mi se ide na com port.
Treba mi shema ovog cuda gore !
P.S.
Ne razumem se bas mnogo u elektroniku pa ako nekom nije tesko da napise i
neki textic uz ovo. Ali nema veze treba mi shema to je glavno !!
Pozdrav
electron.1257d.petrovic,
-> #1256, dr.urbano> Ej, momci hitno mi treba onaj cini mi se da se zove COVEX ili
> slicno, sluzi za pojacavanje signala sa PC Speakera. Cini mi se
> ide na com port. Treba mi shema ovog cuda gore !
Zove se COVOX, ide na paralelni port, za šemu će pričekaš dok je nađem,
a dotle kupi 20-ak otpornika od 20-ak K što manje tolerancije ( <= 2%)
electron.1258dr.urbano,
-> #1257, d.petrovicHvala covece za brzi odgovor. Sto se sheme tice cu sacekam.
P.S.
Dali je moguce da za COVOX trebaju samo otpornici ??
Pozdrav.
electron.1259tima,
-> #1258, dr.urbano
Ne, potreban je i jedan kondenzator koliko se secam.
U svakom slucaju, eve i shema.
Tima
hardware.docelectron.1260tima,
-> #1259, tima Sorry, zaboravio da zipujem. Na svu srecu nije mnogo dugacak
(fajl).
Tima
electron.1261vujos,
-> #1258, dr.urbano¨> Dali je moguce da za COVOX trebaju samo otpornici ??
Moguće !!
electron.1262dmiric,
Ima li neko spisak prodavnica elektronike u Nemačkoj. Po mogućstvu
izbegao bi skupe kao što je Conrad...
Thanx,(md)
electron.1263dmiric,
Ima li neko spisak prodavnica elektronike u Nemačkoj. Po mogućstvu
izbegao bi skupe kao što je Conrad...
Thanx,(md)
electron.1264sjocic,
Da li neko zna nesto o radio klubu u Zelezniku ?
Cuh da tamo prodaju antene za CB,kablove i ostale zezalice.
Bio sam do r.k. Nikola Tesla u Timockoj, tamo nemaju nista od toga
ali rekose da je po novom zakonu obavezna dozvola za CB ?!?
electron.1265hobit,
Drugaru je potrebno sldedeće:
Relacija između AMPER-ZAVOJAKA, POVRŠINE tih zavojaka i
jedinice TESLA i kako se zovu jedinice za AMPER_ZAVOJKE i
AMPER-ZAVOJAK/POVRŠINA.
Ako ima neka dobra duša koja zna ovo neka šalje.
\bye
ps. stvar je hitna, a dok stigne i mail u Kanadu...
Unapred Hvala
electron.1266ognjan,
Bavi li se neko popravkom poker aparata ? Imam jedan koji prijavljuje
"ELECTRONIC DEFECT", ali sve ostale funkcije osim igranja rade normalno
(pregledi stanja i sl.). Baterija je bila ispražnjena pa sam je skinuo i
napunio tako da je sada OK.
Čini mi se da bi ga samo trebalo resetovati na neki način (držeći neku
kombinaciju tastera pritisnutu prilikom uključivanja ?
Ogy.
electron.1267cubra,
-> #1266, ognjan.oOo. Čini mi se da bi ga samo trebalo resetovati na neki način
.oOo. (držeći neku kombinaciju tastera pritisnutu prilikom
.oOo. uključivanja ?
Jeste, ali za to ti treba neka dokumentacija, ili neko ko to zna
kako se radi baš za tu ploču, a ti nisi čak ni naveo koja je to
poker ploča.
Pz. Cubra
electron.1268rkramer,
Gde ima da se nabavi kabal za tastaturu ?
electron.1269whitie,
-> #1264, sjocic-->> ali rekose da je po novom zakonu obavezna dozvola za CB ?!?
To je bilo od rata pa naovamo, ali se nikad nije ozbiljno shvatalo...
A ni sad nije mnogo bolje ...
S' obzirom da se radi o CitizenBand - gradjanski opseg, ova dozvola je
vise kao registracija ili prijava. Potrebno je samo da dokazes da si sta-
nicu posteno kupio ne ukrao ... i da das neke sitne pare silnim parazitima!
Dozvola za rad je potrebna samo za predajnik - sve ostalo ne podleze
kontroli. Kabl je npr. isti onaj koji se koristi za povezivanje racunara
electron.1270ognjan,
-> #1267, cubra
Ploča je JOLLY POKER, a imam uz nju i nekakvo uputstvo na dva lista papira.
zalost, to mi nije baš od pomoći. Ne vidim da se igdje spominje ű▀ovaj reset,
koji meni treba (doduše, njemački je moj omiljeni jezik ... bljak). Kako bi se
to trebalo zvati na njemačkom ?
Pokušavao sam razne kombinacije tastera i bravica drzati pritisnute
prilikom uključivanja ali ne ubodoh pravu :(
Ogy.
electron.1271floyd,
Ima li neko nešto o interfejsu 8255. Potrebno mi je 6 paralelnih portova, 3
za izlaz, 3 za ulaz bez ikakvih kontrolnih signala. Mislim da povežem dva
8255 na 16. bitnu magistralu, ali mi nisu jasni modovi tog kola, na koju
adresu se kači...
BDW Čemu služe integralci FZH 111, FZK 101, FZK 106 ?
Slavko
electron.1272oper,
-> #1271, floydSubject: Re: 8255
>> Ima li neko ovde nešto o 8255?
>> Potrebno mi je 6 paralelnih portova, 3 za izlaz, 3 za ulaz bez
>> ikakvih kontrolnih signala.
8255 ima tri porta (A, B i C). Svaki ima pripadajući registar
koji se adresira kombinacijom A0 i A1 pinova. Osim tri port
registra na adresi 3 je kontrolni registar. Svaki port se može
konfigurisati da radi kao ulazni ili izlazni. Port C se može
konfigurisati posebno za gornji i donji nibl. A i B su isključivo
bajt adresabilni dok portu C možeš setovati i resetovati
pojedinačne bitove upisivanjem u kontrolni registar.
PIA radi u tri moda - Basic I/O, Strobed I/O i Bidirectional
Bus, što se odrađuje upisivanjem u kontrolni registar.
Ukoliko ti ne trebaju kontrolni signali biraš mod nula i sve
je 'strejt'.
>> Mislim da povežem dva 8255 na 16. bitnu magistralu, ali mi nisu
>> jasni modovi tog kola, na koju adresu se kači...
Pretpostavljam da misliš na 16 bitni data bus. Ako ti
procesor nema lepu osobinu zvanu 'Dynamic bus sizing', možeš
da ih vežeš tako da dva data busa od PIA zajedno čine 16
bitni port. Samo, onda pristup nije tako 'prirodan' kao kad
vezuješ na 8 bitni port, za kakve je 8255 i predviđen.
Adresu na koju ju kačiš sam 'određuješ' pogodnim vezivanjem
A0, A1 i CS pinova.
Pz, Pera...
electron.1273alien,
Zna li neko šta je kolo TDA 2579A?
Prilično je hitno...
electron.1274dmiric,
Hitno !
Potreban mi je display/keyboard kontroler 8279 ili informacije gde može
da se nabavi. Nema ga apsolutno nigde u regulrnim radnjama...
Thanx unapred,
(md)
electron.1275rsinisa,
-> #1273, alien>> TDA 2579A
TV horizontalno-vertikalna sinhronizacija
electron.1276rsinisa,
-> #1271, floyd>> Ima li neko nešto o interfejsu 8255?
OPER ti je dao neke osnovne informacije, a ja ću probati da ga dopunim
sa nešto malo konkretnih podataka. Tekst koji sledi je iz časopisa
"Računari u vašoj kući 2":
PIO čip 8255 sastoji se od 3 porta - A, B i C - za dvosmerni prenos
podataka i kontrolnog registra koji određuje način rada svakog od njih.
Za upravljanje čitavim čipom dovoljno je svega nekoliko kontrolnih
impulsa: CS proziva PIO čip i omogućuje komunikaciju sa mikroprocesorom,
RD naređuje PIO čipu da postavi podatak na DATA BUS mikroprocesora
tako da ga ovaj prihvati i pročita, a WR da upamti podatak koji preko
DATA BUS-a upravo prima. Preko ulaza A0 i A1 prozivaju se pojedini portovi
(vidi tabelu). Ako su, na primer, oba ulaza niska, biće aktivan PORT A,
a ako su oba visoka, kontrolni registar.
A1 A0 PORT
0 0 A
0 1 B
1 0 C
1 1 kontrolni
registar
PIO čip 8255 može da se koristi u 3 različite vrste rada:
modalitet 0 svi portovi i ulaz i izlaz
modalitet 1 interaktivni ulaz i izlaz
modalitet 2 dvosmerni BUS
Vrstom rada se upravlja potpuno programski. Za to su dovoljne samo dve
instrukcije - podaci se upisuju pomoću mašinske il bejzik naredbe OUT,
a čitaju pomoću mašinske il bejzik naredbe IN. Da bi se odredila vrsta
rada čitavog čipa i svakog porta u njemu, potrebno je, pre svega, prozvati
kontrolni registar naredbom OUT i u njega upisati tzv. kontrolni bajt.
Svaki bit u kontrolnom bajtu ima za PIO čip određeno značenje:
bit 7 - fleg za modalitet
1=aktivan
bit 6 i bit 5 - izbor modaliteta
00=modalitet 0
01=modalitet 1
10=modalitet 2
bit 4 - PORT A
1=ulaz
0=izlaz
bit 3 - PORT C (gornji)
1=ulaz
0=izlaz
bit 2 - izbor modaliteta
0=modalitet 0
1=modalitet 1
bit 1 - PORT B
1=ulaz
0=izlaz
bit 0 - PORT C (gornji) (verovatno si primetio da i bit 3 i bit 0 odredjuju
0=ulaz gornji NIBL porta C. Nažalost, to je štamparska
1=izlaz greška, a koji je u stvari za donji ne znam, jer
sam PORT C uvek koristio *ceo*
Upisivanje kontrolnog bajta u kontrolni registar naziva se inicijalizacija
PIO čipa i ona se ne može izbeći - bez nje PIO čip naprosto ne zna šta treba
da radi! Nakon ovoga, PIO čip ostaje u određenom modalitetu, a portovi u
određenoj vrsti rada, sve dok se ponovo ne pozove kontrolni registar i
u njega ne upiše novi kontrolni bajt.
Pretpostavimo da želimo da PIO čip radi u modalitetu 0 i da sva 3 porta
funkcionišu kao izlazna. Ako su kontrolni ulazi A0 i A1 vezani na najniže
adresne linije, a CS na liniju A2, port A će imati adresu 0, port B - 1,
port C - 2, a kontrolni registar 3. Kontrolni bajt treba da ima vrednost
128.
Eto toliko. Nadam se da će ti ovo biti dovoljno, (meni jeste, jer koristim
8255 kad god mi zatreba negde PIO čip),a ostalima se izvinjavam na dužini.
Pozdrav. Siniša
electron.1277floyd,
-> #1272, oper-> PIA radi u tri moda - Basic I/O, Strobed I/O i Bidirectional
-> Bus, što se odrađuje upisivanjem u kontrolni registar.
Kako se postavlja mod kola (šta se upisuje u kontrolni registar)?
Da li to treba da se radi samo posle resetovanja ili pre svakog obraćanja
portu?
Slavko
electron.1278d.petrovic,
'oće li neko da se seti gde mogu da nabavim tranzistor V12 ?
N-Fet
electron.1279biber,
Potreban mi je eprom 27C512, pa ako neko ima viska ...
Ujedno me zanima gde i ko vrsi usluge programiranja.
Hvala.
electron.1280oper,
-> #1276, rsinisaSubject: Re: 8255 strikes back
>> bit 0 - PORT C (gornji) (verovatno si primetio da i bit 3 i bit 0
>> 0=ulaz odredjuju gornji NIBL porta C. Nažalost,
>> 1=izlaz to je štamparska greška, a koji je u stvari
>> za donji ne znam, jer sam PORT C uvek
>> koristio *ceo* )
Vrlo je to nezgodno, pogotovo ako ti treba 12 ulaza i 12
izlaza. Ali i tvojim mukama je kraj :)
Control word
┌──┬──┬──┬──┬──┬──┬──┬──┐
│D7│D6│D5│D4│D3│D2│D1│D0│
└──┴──┴──┴──┴──┴──┴──┴──┘
group B
D0: port c (_lower_)
1 = input
0 = output
D1: port b
1 = input
0 = output
D2: mode selection
0 = mode 0
1 = mode 1
group A
D3: port c (_upper_)
1 = input
0 = output
D4: port a
1 = input
0 = output
D5, D6: mode selection
00 = mode 0
01 = mode 1
1x = mode 2
D7: mode set flag
1 = active
>> Upisivanje kontrolnog bajta u kontrolni registar naziva se
>> inicijalizacija PIO čipa i ona se ne može izbeći - bez nje PIO
>> čip naprosto ne zna šta treba da radi!
Jel' stvarno tako pisalo u Računarima? PIO jednostavno mora
da zna šta treba da radi u svakom trenutku (inače bi ga bilo
znatno teže primeniti u situacijama koje "gone" osetljive
izlaze. Zamisli tvoj hardver kontolroliše neki ventil, ti ga
upališ, a procesor svirn'o ;) i pošto PIO 'ne zna šta treba
da radi' možda postavi baš taj izlaz kao aktivan. Brrrrr ;)
To je možda dobro za PC na mom stolu, al' nikako za mašinu,
pa je zbog toga to rešeno kao i obično tako da reset
"počisti" control registar i konfiguriše portove A, B i C kao
ulazne.
Pz, Pera...
electron.1281kenza,
Hi!
Gde mogu da nadjem neko cudo , rekli su mi da je transformator
9v, 950 mA ? Mom ujaku crkla Sega ili tako nesto. :)
electron.1282sjocic,
Jel' treba nekom CPU Motorola 68020 RC16E, 32-bitni 16Mhz procesor ?
electron.1283visnja,
-> #1281, kenza> Gde mogu da nadjem neko cudo , rekli su mi da je transformator
> 9v, 950 mA ? Mom ujaku crkla Sega ili tako nesto. :)
Iz ispravljača nekog starog Spectruma...
electron.1284zeljkoj,
-> #1283, visnja>> Gde mogu da nadjem neko cudo , rekli su mi da je transformator
>> 9v, 950 mA ? Mom ujaku crkla Sega ili tako nesto. :)
>
> Iz ispravljača nekog starog Spectruma...
S tim što Spectrumov ispravljač može da da i čitavih 1.5-2 A. :)
electron.1285kenza,
-> #1283, visnja(;> Iz ispravljaca nekog starog Spectruma...
O.K. Ko ima ispravljac starog Spectruma ? :)
electron.1286dvesic,
Re: Daljinski za ISKRIN tv
Pokvaren mi je daljinski za televizor CATV ISKRA 8456.
Sklop je relativno prost, izdvaja se integralac ITT SAA 1250
(8044 12).
Ako neko zna kako bih najlakše mogao da utvrdim kvar (unimerom?)
ili gde bih (brzo i jeftino) popravio daljinski, bio bih
zahvalan.
Pozdrav,
Dejan.
(Poruka poslata u ORKA:ELEKTRON I EXTRA:TV)
electron.1287panta,
> Re: Daljinski za ISKRIN tv
> Pokvaren mi je daljinski za televizor CATV ISKRA 8456.
> Ako neko zna kako bih najlak_e mogao da utvrdim kvar (unimerom?)
Sve zavisi koliko si veÜt saunimerom i lemilicom.
Prvo proveri napajanje (bez obzira koliko skoro je zamenjena baterija) ,zatim
pregledaj kontakte ispod tastera. To važi pogotovu u slučaju da neki tasteri
rade a većina koja se često koristi ne.provera u najgorem slučaju može da se
sprovede tako Üto otvoren daljinac sa prikačenom baterijom okreneÜ prema
televizoru i pincetom ili Ürafcigerom (odvrtkom)kratko spojiÜ kontakte koji
izgledsaju kao čeÜljiđi kojo se prožimaju ali samo ispod jednog tastera. Ako
tako radi onda su se samo zaprljali kontakti ili je otpao skoro sav grafitni
prah sa donjeg dela tastera .kontakti se peru sa čistim alkoholom a isto tako i
tasteri samo mnogo pažljivije da se ne bi skinuo sav grafit . U slučaju da ni
posle pranja daljinac ne radi sa svojom tastaturom a radi na kratkospajanje
direktnona čtampanoj ploči onda može jedan mali trik . Iseci male parčiće Alu
folije za domaćinstvo ili slađa varijanta male parčiće aluminijumskog omota
od čokolade i zalepi ih sa donje (radne strane )tastera.Ovo su reÜenja za 80%
kvarova .
Teži deo bi bio da se IC led dioda zameni sa običnom led diodom i tako se može
na vidljiv način proveriti da li sistem radi , ako dioda trepće pti pritisku na
tasere onda je ona orginalna IC ledaljka za zamenu.MožeÜ pomoću unimera da
proveriÜ i ostale delove kola ( pre svega aktivne ) kao eventualne tranzistore
i diode .
Ako provera unimerom ne prikaže nijedan neispravan deo i sumnja i dalje ostane
na integralnom kolu može da se proba i zamena kristala odnosno keramočkog
filtera (obično 455KHz ) recimo iz nekog starijeg radija .
U svakom slučaju ako sve ovo zvuči previÜe komplikovano po autobusima naÜeg
dičnog gradskog prevoznika se oglaÜava nekoliko servisa za daljince .
Izvinite na opÜirnosti ali puno toga sam i preskočio jer se kao podrazumeva.
electron.1288fbojan,
Potreban mi je integralac NE593N8 u DIL8 kucistu. Ako neko zna
gde moze da se nabavi neka javi ili ako moze da se zameni sa
onom verzijom sa 14 nozica neka napise kako.
Steva
electron.1289cubra,
-> #1286, dvesic.oOo. Ako neko zna kako bih najlakše mogao da utvrdim kvar
.oOo. (unimerom?) ili gde bih (brzo i jeftino) popravio
.oOo. daljinski, bio bih zahvalan.
Pa unimerom malo teže. Imaš tu i jedan oscilator na pločici, nejčešće je
narandžaste boje. On često oće da crkne jer je mehanički osetljiv.
Uzmeš osciloskop i pogledaš da li osciluje. Pa pogledaš osciloskopom
da li čip tera drajverski tranzistor impulsima kada pritisneš neko
dugme na daljincu, i onda još na kraju vidiš da li imaš impulse
na IR diodi.
Nemaš osciloskop? E pa onda j... ga :(
Pz. Denis
electron.1290superhik,
Hey!
Ovako:
Zanima me da li postoji (i koliko košta), neka džidža-bidža
koja bi mi recimo isključivala stub ili TV posle 30 min,
sat, dva...!?
Txanks!
electron.1291d.petrovic,
-> #1286, dvesic> Sklop je relativno prost, izdvaja se integralac ITT SAA 1250
> (8044 12).
>
> Ako neko zna kako bih najlakše mogao da utvrdim kvar
> (unimerom?) ili gde bih (brzo i jeftino) popravio daljinski,
> bio bih
U 95% slučajeva je neispravan gorepomenuti. Inače ovde ga prodaju po
bezobraznoj ceni od oko 30 DEM.
electron.1292zoran.ristic,
-> #1287, panta** Iseci male parčiće
** Alu folije za domaćinstvo ili slađa varijanta male parčiće
** aluminijumskog omota od čokolade i zalepi ih sa donje (radne strane
** )tastera.
Za obnavljanje tastatura koristim sprej Graphit 33. Masku sa otvorima
prema rasporedu tastera je najbolje napraviti od tankog pertinaksa ako
je za trajniju upotrebu (Sony RM 63x), ili od deblje poliester folije.
Sprej treba nanositi u tanjim slojevima, da se ne bi smežurao.
electron.1293frant,
-> #1290, superhik> Zanima me da li postoji (i koliko košta), neka džidža-bidža
> koja bi mi recimo isključivala stub ili TV posle 30 min,
> sat, dva...!?
Postoji, zove se timer (čitaj: tajmer). Ne radi baš tako kao
što ti hoćeš, nego može da se podesi vreme uključenja i vreme
isključenja ili samo jedno od ta dva. Ima ih različitih:
elektromehanički su jeftini (do 100 din) i nepouzdani, postoje
digitalni (viči ako nađeš) i to oni u obliku hi-fi komponente i
oni koji se, nalik elektromehaničkim, direktno utaknu u utičnicu
od 220V. Digitalni su, naravno, bolji i skuplji, mogu bolje i
lakše da se programiraju, a neki imaju bateriju, da bi im radio
sat i kad nema struje.
Frant
electron.1294whitie,
-> #1287, panta-->> ... i zalepi ih sa donje strane ...
E, ovo jos nisam uspeo da zalepim (aluminijum - guma). Cime si uspeo ..?
A zainteresovan sam i za lepljenje plasticnih kanistera za gorivo i
raspuklih djonova modernih patika.
electron.1295pifat,
Zna li neko koje uslove po JUS-u (a verovatno i po ugovoru o isporuci el.
energije) treba da zadovolji trofazna el. energija, odnosno koje su dozvoljene
tolerancije napona i frekvencije ?
Igor
electron.1296visnja,
-> #1289, cubra> Pa unimerom malo teže. Imaš tu i jedan oscilator na pločici,
> nejčešće je narandžaste boje. On često oće da crkne jer je
> mehanički osetljiv.
Da ovaj često rikne, ako ti je daljinac padao na tvrd patos.
Unimerom proveri da li barem imaš napajanje, juče videh čoveka
koji se ubijao da proveri oscilator a precvikao je žicu i to samo
žicu a ne PVC izolaciju. Ako oscilator radi, možeš na obližnjem radio
prijemniku čuti smetnje dok pritiskaš tastere.
electron.1297crncic,
-> #1287, panta >> direktnona čtampanoj ploči onda može jedan mali trik . Iseci male
>> parčiće Alu folije za domaćinstvo ili slađa varijanta male parčiće
>> aluminijumskog omota od čokolade i zalepi ih sa donje (radne strane
Čime da ih lepim ? Ako koristim super-lepak, parčići folije otpadnu
posle par dana... :(
electron.1298superhik,
-> #1293, frant=:> Postoji, zove se timer (čitaj: tajmer). Ne radi baš tako kao
Txanks!
=:> elektromehanički su jeftini (do 100 din) i nepouzdani,
=:> postoje
Gde mogu da se nađu !?
electron.1299panta,
> ╝ime da ih lepim ? Ako koristim super-lepak, parâiňi folije otpadnu
> posle par dana... :(
Meni je to uspelo sa TIGAR lepkom . Gumice moraju da se narapave uz pomoć
grubog Ümirgl papira, onda ide redovni postupak tanko namaži gumice i
alu-foliju ostavi desetak minuta da se prosuÜi pa dobro pritisni jedno na
drugo.
Zbog toga Üto TIGAR slabije hvata za glatke metalne povrÜine bolje je koristiti
omotač od čokolade koji ima sloj papira.
Pozdrav panta.
electron.1300dr.coha,
Da li neko zna koji su ovo integralci?
NAZIV BR.NOZICA PROIZVODJAC
F8140 16 SINGAPORE
F8022 16 Singapore
8009 14 Indonesia
8506 8 ?
8616 8 ?
8619 8 ?
8522FH 8 AMI
unapred H V A L A ! Dragan
tel. 781-445 (traziti mene) ili na mail
pozeljno na mail jer retko pratim konferencije!
electron.1301zurzul,
-> #1293, frant##> Postoji, zove se timer (čitaj: tajmer). Ne radi baš tako kao
##> što ti hoćeš, nego može da se podesi vreme uključenja i vreme
##> isključenja ili samo jedno od ta dva. Ima ih različitih:
##> elektromehanički su jeftini (do 100 din) i nepouzdani, postoje
##> digitalni (viči ako nađeš) i to oni u obliku hi-fi komponente i
A da mi to nekako nabuđimo (čitaj: napravimo) ?
poz,
Vladimir
P.S. Samo me nemoj pitati kako!
electron.1302petrovics,
Ne znam da li sam pogodio temu, naime radi se o CB-u...
Moj kum je kupio CB radio stanicu i toki-voki, oba sa po 40
kanala i 4W izlazne snage. S obzirom da se ja, za razliku od
njega, pomalo razumem u elektroniku dok se u CB ne razumemo ni
ja ni on, rekoh da ovde zatrazim pomoc.
Naime, problem je izrada stacionarne antene i ispravljaca,
za radio stanicu. Bio bih veoma zahvalan ako bi neko mogao da mi
pomogne jer vidim da ovde ima dosta (bivsih !?) CB-asa.
Znaci, treba mi sema za izradu antene (mogla bi i jedna za kola)
i ispravljaca (mozda bi pomogle i neke sugestije, recimo koji
napon (13,8V !?), kolika struja, itd.)
Voleo bih i da znam kakvi su nasi propisi u vezi CB-a i postoje
li neka ogranicenja u koriscenju (zabranjeni kanali, ...)
Znam da puno pitam, ali nemam gde drugde a coveku vec 10 dana
sve stoji zapakovano (ko ce to izdrzat ?! :))
PUNO HVALA!
electron.1303frant,
-> #1298, superhik>= :> elektromehanički su jeftini (do 100 din) i nepouzdani,
>= :> postoje
> Gde mogu da se nađu !?
Nešto ih nisam viđao u poslednje vreme... Ranije sam ih video
(i kupio jedan) u prodavnici PHILIPS-a na Obilićevom Vencu. Zatim,
bilo ih je u prodavnici elektro-materijala preko puta Markove
crkve, a ima i jedna mala prodavnica na Čuburi, u Maršala Tolbuhina
(ona nova stambena zgrada preko puta zgrade Robne kuće Beograd).
To su mesta gde ih je sigurno bilo, ali ne znam da li ih ima još.
Pogledaj i u "Boksit Trade"-u na Trgu Nikole Pašića (kod njih sve
košta BAR 2 puta više nego u Nemačkoj).
Ima ih u Grčkoj, uz malo sreće može da se naleti i na digitalne
(koštaju >= 50 DEM, ali ljudi, koje sam letos poslao ;> po to, nisu
uspeli da nađu :< ).
Ovaj koji sam kupio zove se Theben timer, verovatno spada u
najjednostavnije modele. Unutra ima jedan motorčić i nekoliko
zupčanika, jedan veliki prekidač i to je sve. Podešava se pomoću
metalnih "eksera" :), tako što se u jedan prsten, koji se okrene
jednom za 24 sata, zabode po jedan "ekser" za uključenje i za
isključenje, na željenom mestu. Dobija se ukupno 6 "eksera". Zgodno
je što možeš da neki uređaj uključiš ručno, a da ga timer posle
isključi, a može i obrnuto.
Frant
electron.1304frant,
-> #1301, zurzul> A da mi to nekako nabuđimo (čitaj: napravimo) ?
Može i to. Video sam u jednom starijem "Conrad" katalogu digitalne
timere u vidu modula za ugradnju. Nisu jeftini, ali su dobri, naročito
bi bili zgodni za neke primene u vezi sa računarima. Npr. timer uključi
računar, ovaj odradi neki posao i pošalje signal timeru da ga isključi.
Uz malo mašte i veštine, kao timer bi mogao da posluži npr. HP 48 SX
(ili sličan) kalkulator. Kome treba, neka se potrudi...
Frant
electron.1305kanki,
Znate li neku firmu koja šalje djelove pouzećem...
ps. Ako neko ima viška STK 4192 II, ili 70 komada 1om/1W... mail
electron.1306markiz,
Jedan HINT u vezi daljinaca !!!!
Kad ga proveravam (a nemam dotični TV sa kojim radi) približim ga
magnetu (uključene) EL. gitare !!!, nalegnem na taster pa ako "prokrči"
to je to :))) radi .... tako proverim i tastere .....
e sad ko gaji gitare u kući njemu dobro dođe. markiz!
electron.1307biber,
predmet: TDA 1541
pitanje: Da li neko ima raspored izvoda, neko uputstvo
ili bilo kakav podatak? kolo je 16-bitni
D/A konverter, i nalazi se u katalogu ITC-a.
Hvala.
electron.1308vujos,
-> #1301, zurzul¨>##> elektromehanički su jeftini (do 100 din) i nepouzdani, postoje
¨>##> digitalni (viči ako nađeš) i to oni u obliku hi-fi komponente i
¨>
¨>A da mi to nekako nabuđimo (čitaj: napravimo) ?
Ne isplati se.
Po Nemačkim katalozima cena digitalnih tajmera je od 30-50 DEM.
electron.1309whitie,
-> #1295, pifat
-->> Zna li neko ... koje su dozvoljene tolerancije napona i frekvencije ?
Zavisi od potrosaca ! Osvetljenje je dosta osetljivo, pa mu moras obezbe-
diti "miran" napon ( do 5% lelujanje). Opet pri pokretanju motora, sve i da
hoces, ne mozes se pohvaliti stabilnim naponom.
Frekvencija je dosta stabilna. Jes, zeznuli bi mi i to, al' ima kvaka 22.
Svi generatori vezani u mrezu ( od Gibraltara do Vladivostoka ) moraju biti
sinhronisani ( ista frekvencija i faza ) ili ode sve u ... :-)
electron.1311sjocic,
-> #1302, petrovics├> Naime, problem je izrada stacionarne antene i ispravljaca,
├> za radio stanicu. Bio bih veoma zahvalan ako bi neko mogao da mi
├> pomogne jer vidim da ovde ima dosta (bivsih !?) CB-asa.
Sličnih problema sam imao (imam) i ja, jer imam CB tek neka
2- meseca. Što se tiče napajanja za 4W snage ti treba trafo od nekih
2A struje i 12V (25W). Ja koristim neku budževinu koja istina ne
može da istera 2A, ali zato je napon jako dobro ispeglan i isfiltriran.
Rešenja su: staro napajanje od PC-a, naručivanje napajanja iz
Conrada (50-tak dm), ili običan 12V akumulator.
├> Znaci, treba mi sema za izradu antene (mogla bi i jedna za kola)
├> i ispravljaca (mozda bi pomogle i neke sugestije, recimo koji
├> napon (13,8V !?), kolika struja, itd.)
Mobilnu antenu ćeš teško da napraviš sam. Imaš u Conrad-u za 30-40 dem
magnetne (krovne) koje bi trebalo da lepo odrade svoj posao.
Cene stacionarnih se kreću 100-200 dem (krovne), a ja planiram
da odem do prof. Antonija Dj. na ETF-u po ideju i proračun za antenu.
Ako te bude zanimalo dobićeš dimenzije.
Antenski koaksijalac od 50 Ohma može da nabavi povoljno na buvljaku
za 2.5 din/m (RG 50).
Za početak mu je najbolje da sam napravi dipol antenu, uključi se na
40 - ti kanal, zovne 'malog mrava' ili već nekog drugog koji je
24h stand by i raspita se o svemu, a posebno o cenama polovne opreme.
Dipol: žica od 2x2.75m razapeta na najmanje 50cm od zida i koaksijalac
do nje (može i sa TV-a) dužine 5.5m ili 11m.
├> Voleo bih i da znam kakvi su nasi propisi u vezi CB-a i postoje
├> li neka ogranicenja u koriscenju (zabranjeni kanali, ...)
Treba ti uverenje da nisi kažnjavan, račun od stanice i neki formulari
ali ne znam za detalje, pošto i ja treba da se angažujem oko toga
kad nađem vremena.
electron.1313dsasic,
Imam pitanje u vezi int. kola ICM7218AIJI.
Osim toga sto znam da je DIL28 (wide), da je 8-cifarski
7-segmentni drajver za LED displeje (plus dp), da mu nisu potrebni
otpornici za LED-ove (u displeju) i da ga proizvodi
HARRIS , neznam kako se upisuju podaci u njega (koji su
mu registri) itd.?
Cena u Nemackoj je oko 18 dem-ova , a raspored izvoda
se moze videti u ORCAD-u.
Stvar je relativno hitna pa bih molio za pomoc.
Unapred zahvaljujem
dsasic
electron.1314drpr,
Pozdrav!
Potrebna mi je šema Spikerfona ili već kako se zove deo koji
imaju neki telefoni da umesto slušalice koristim mikrofon i
zvučnik. Nema potrebe da mi se šalju šemice pojačala jer to
nije problem već deo koji telefonsku paricu pretvara u
četvoropol (zvučnik i mikrofon). Ako se direktno vežu dolazi do
mikrofonije. Nadam se da neko ima šemu pa ako je voljan da je
ustupi na kopiranje bi bih veoma zahvalan.
cope
electron.1315teorist,
Da li neko ima šemu nekog modulatora sa COMPOSIT VIDEO signala na
RGB signal. Imam Amstradov kolor monitor i želeo bih da ga koristim kao
TV (preko tjunera sa VCR-a)
Može i neki hint, ako je već bilo u conf.
electron.1316b.jovanovic,
-> #1302, petrovics
>
> Znaci, treba mi sema za izradu antene (mogla bi i jedna za kola)
> i ispravljaca (mozda bi pomogle i neke sugestije, recimo koji
> napon (13,8V !?), kolika struja, itd.)
>
Zbog cega ti treba sema zasto je ne obratis bivsim CB-asima
koji imaju recimo LEMM antene i viska koaksijalnog kabla konektora
varnicara a i svega ostalog i koji bi se odrekli toga za vrlo
"civilizovanu" cenu.
B.J.
electron.1317bojs,
-> #1315, teorist>>Da li neko ima šemu nekog modulatora sa COMPOSIT VIDEO signala na
Najbolje je da uzmeš šemu nekog color TV-a, pa da na njoj nadješ deo
koji ti treba i da iskopiraš taj DEmodulator.