electron.1418b.jovanovic,
-> #1405, jablan> Jes' da davim, ali: Kako se broji (odakle...), kako se podesavaju
> parametri komunikacije, kako se salje na port (koji je to port na
> ZX-u), kako se cita itd.
Ma ne davis nego jel' ti imas uputstvo za ZX Interface 1
ako nemas javi pa da radimo, a sto se tice pinova uzmes
fino konektor zenski tj. s rupicama pa malo bolje pogledas
u plastiku i vidis da tamo pisu brojevi.
p.s. izvini zbog kasnjenja.
Pozdrav Branko
electron.1419kanki,
Zar je moguće da niko nema šemu za TC9164n i TC9177p???
electron.1420saricl,
-> #1393, biber!!! - Brzina upisa u memoriju ista ili priblizna brzini upisa u "redovnu"
!!! memoriju ( SIMM ) ( Dakle ne dolazi u obzir upis u memoriju pomocu
!!! OUT naredbi, vec se ona nalazi u memorijskoj mapi procesora. Sa
!!! OUT biras samo kojoj banki pristupas. Ako ti nije najjasnije
!!! procitaj diskusiju od pocetka-nema mnogo, a sve ce ti se kasti samo:)
Pa recimo da imaš prevelike zahteve za moj nivo znanja i spremnosti da
o tome problemu dublje razmišljam.
Uzgred šta ti želiš višeprocesorski sistem ili tako nešto?
electron.1421fbojan,
-> #1403, fbojanJel zna neko ovde kako da nateram program EAGLE da uradi
jednoslojnu plocicu? Uvek mi radi dvoslojnu, a to mi ic
nije potrebno!
Neko sa Sezama mi obeca novu verziju Eagle programa 3.xx
koja moze da radi jednoslojnu stampu, ali od toga nista!
Steva
electron.1422jablan,
-> #1417, visnjaSubj: RS232c na ZX Spectrumu 48
>> Jes' da davim, ali: Kako se broji (odakle...), kako se
>> podešavaju parametri komunikacije, kako se šalje na port (koji
>> je to port na ZX-u), kako se čita itd.
> Mislim da su ti dali opis RS232 iz SPECTRUMA 128.
> Pretpostavljam da tebe zanima 48? Ako sam u pravu - ne gine ti
> lemilica i Z80 SIO ili PIO, mislom da uz software moze i sa PIO
> da se uradi serijski protokol.
Ne bojim se ja lemilice, nego ne znam šta je SIO, a bogami ni PIO. Ajd
ako te ne mrzi, ili napiši nešto, ili me uputi na neki fajl, ili neke
Računare. Knjige se o Spectrumu ovih dana vrlo teško nalaze:).
electron.1423jablan,
-> #1418, b.jovanovicSubj: RS232c na ZX Spectrumu 48
> Ma ne davis nego jel' ti imas uputstvo za ZX Interface 1
> ako nemas javi pa da radimo, a sto se tice pinova uzmes
> fino konektor zenski tj. s rupicama pa malo bolje pogledas
> u plastiku i vidis da tamo pisu brojevi.
Nisi me razumeo. Ne da nemam uputstvo, nego nemam ni ZX Interface 1.
Hoću da uradim serijski interfejs bez ikakvih pomagala, jednostavno da
mogu da ga nakačim ili zalemim na Spectrumov port, jedan i jedini
(čini mi se da je to direktan izlaz na magistralu).
A što se tiče brojanja, mislio sam da misliš na gorenavedeni port, a
za ovaj D-25 konektor znam.
electron.1424visnja,
-> #1422, jablan> Ne bojim se ja lemilice, nego ne znam šta je SIO, a bogami ni
> PIO. Ajd ako te ne mrzi, ili napiši nešto, ili me uputi na neki
> fajl, ili neke Računare. Knjige se o Spectrumu ovih dana vrlo
> teško nalaze:).
Aux, covece, ja sam to sve imao i imam jos uvek u svojim arhivama, ali
to treba prekopati detaljno, brdo literature, vremena malo. Posto imam
sve brojeve domacih comp. novina (SK, MM i Racunare) prekopacu
u nastojanju da pronadjem. A Z80PIO i Z80SIO su ti Paralel Input Output i
Serial Input Output za Z80. Mogu ti naci izvode ova dva cipa pa ce ti
pored lemilice trebati i malo projektantskog znanja. I hajde podseti me
sta ti treba, serijski interface za neki od umrlih 8-bitnika ?
Ako nije tajna cemu to, mozda mogu pomoci jos nekom idejom.
Dalje ako se napravi RS232 za Spectruma treba ce mu i neki program da ga
goni da kazem u PC terminologiji drajver. Glupo je takav program ucitavati
sa kasete, a jos gluplje investirati vreme u neki disk interfejs. Idealno
je nakaciti takav program u 1K slobodnog prostora u spectrumovom EPROMU,
ali i tu treba napisati/naci takav program, prepraviti EPROM spectruma
da prilikom reseta aktivira i takav program itd...
Ako ti treba serijski uredjaj koji bi usput i da programiras, a da je
uredjaj 8-bitni, moj ti je savet da nadje i sagradis neki razvojni sistem
zasnovan na INTELOVOM 8051 mikrokontroleru ili slicnom. Mislim da je
u novini PC pisalo nesto o tome... Ta stvar samo trazi i PC-a kao master
masinu. Razvijes softwer i hardver kakav hoces i onda pravis stand alone
uredjaj.
Pozdrav, Visnja.
electron.1425redbaron,
Hteo bih da napravim bežičnu tastaturu za PC. Imam prijemnik i predajnik (šeme)
ali me interesuju signali koji idu kroz kabel (napon,f).Zna li neko?
đ.
electron.1426knenad,
Da li neko zna gde mogu da nabavim transformator od 1.5 ampera i 9 volti?
electron.1427oper,
Šta se desilo sa Šerlokom? Pao je sa vodopada?
electron.1428vbole,
Subj: reply to oper from PCPRESS
>>> Ono sto jes', jes', ali sam mislio na promene koje ne mozes
>>> direktno da pratis na emulatoru npr. pomeranje slova po
> In-serkjut :)
> PS. Odgovor molim u ORKA.electron :)
Stize.
Rec je o amaterskoj primeni, ne moze si svako to priustiti, ne ?
> Nije samo to problem. Koncepcija o kojoj ti govoris
> jednostavno nije uobicajena u 31 familiji.
Ko kaze ? :))
Znam ja da to nije uobicajeno, ne samo u 31 familiji, ali rec je bila
konkretno o plocici iz PC-PRESS-a.
> Ovde dolazi i Marfi: prilikom razvoja programa na
> emulatorskim plocama varijable teze da se grupisu u onom delu
> RAMa koji ce u finalnom produktu biti zamenjen ROMom ;)
Pa ne govorim ja o industrijskoj primeni.Kod ove plocice RAM ostaje RAM,
a EPROM ostaje EPROM.
Ali, kad smo vec kod emulatora, industrijske primene...
Svako ko je napravio neku plocicu sa kontrolerom, sabio je desetak ili
vise (za njega bitnih) rutina u donji ROM - znaci, vec pravis neku vrstu
OS-a.E sad, primene kontrolera jesu raznovrsne, ali se na kraju krajeva
sve svodi na par osnovnih operacija, a neke rutine ti uvek trebaju, pa
pravio ti alarmni uredjaj ili trcece svetlo, svejedno je.
Ucitaj neku vrednost(senzor, tastatura), izbaci neku vrednost, uporedi,
izmeri vreme, pomnozi, podeli - sve su to rutine koje se stalno ponavljaju.
Zbog toga tezis da sve to nekako standardizujes, da bi sebi ustedeo ponovno
otkrivanje tople vode.
Pojenta odn. dzeneral ajdia je u sledecem:
Neke rutine uzimas kao zatvorene i u momentu pisanja programa (pogotovu na
simulatoru) te uopste ne interesuje kako funkcionisu; da li imas 4x3, 12x1
tastaturu ili uzimas znak sa serijskog porta, nije od znacaja - dobijas znak
sa ulaza koji si proglasio za standardni.Kad sve proradi kako treba, program
kao celina je zavrsen, a ti i posle godinu dana znas gde treba da cackas po
kodu da bi prilagodio program novoj tastaturi ili displeju.
A u, recimo samo 4KB mozes da natrpas rutina i rutina...
I sad, kazi ti meni da vi za svaki novi projekat pisete program od ORG 0,
pa da umrem.
pozdrav, bole
electron.1429vantonic,
-> #1427, oper>Sta se desilo sa Serlokom? Pao je sa vodopada?
Hvala na pitanju, dobro je. Isporuka tece, doduse sa zakasnjenjem,
narucilaca ima relativno mnogo (kazem relativno ako se uzme u obzir
cinjenica da se radi o proizvodu za vrlo usko specijalizovanu
publiku), u pripremi su i prosirenja, a u casopisu PC tece hardverska
rubrika sa projektima koji se oslanjaju, ako ne direktno na
Sherlocka, a onda bar na temu mikroprocesorskih kontrolera. U
konferenciji PCPRESS (conf 5) moguc je download kompletnog softvera
za razvojni sistem, taj softver nije od prevelike pomoci bez hardvera
(mada bi se naslo i par primena koje bi demantovale ovu tvrdnju), ali
je dobar za sticanje utiska o celoj stvari. Sve sugestije i primedbe
su dobrodosle.
Voja
electron.1430cubra,
-> #1419, kanki.oOo. Zar je moguće da niko nema šemu za TC9164n i TC9177p???
Kad bi samo znao koliko bi brže dobio odgovor kada bi naveo i
proizvođača...
electron.1432mmackovic,
Pozdravljam sve Sezamovce!
Mog brata interesuju sledeMje sledece :
- da li neko ima kompajler za 8031 i 8032 mikrokontroler,
- i da li neko ima dokumentaciju za 65C02 i disasembler za 65C02.
Ako neko ima gorenavedeno neka mi ostavi poruku, i po mogucnosti neka
upload-uje fajlove na SEZAM.
Unapred zahvalan
Mirko
electron.1433oper,
-> #1428, vbole>>>>> Ono sto jes', jes', ali sam mislio na promene koje ne mozes
>>>>> direktno da pratis na emulatoru npr. pomeranje slova po
>>
>>> In-serkjut :)
>>
>> Rec je o amaterskoj primeni, ne moze si svako to priustiti, ne
Šala :)
Dosta skupa na žalost :(
>> Pojenta odn. dzeneral ajdia je u sledecem: Neke rutine uzimas kao
>> zatvorene i u momentu pisanja programa (pogotovu na simulatoru)
Dženeral problem je što se očas ispostavi da ti za određeni
projekat ne treba RAM, ili da možeš da uštediš PIAu ili displej
nije 7segmentni već LCD ili nešto sl. što potpuno menja hardversku
konfiguraciju, tako da sve tzv. biblioteke čuvam kao sors (bilo u
asembleru, bilo u cu).
>> I sad, kazi ti meni da vi za svaki novi projekat pisete program
>> od ORG 0, pa da umrem.
Nemoj da umreš, baš fino ćakulamo :)
Inače ne rabim ORG 0 :) Pišem uglavnom u c-u i za asemblerom
posežem samo ako me zaista pritisnu. Smatram da se za 99% posto
primena 31ce (a u zadnje vreme uglavnom njega koristim :( može
dobiti kod "asemblerskog" kvaliteta korišćenjem c-a (ili PL/M-a).
electron.1434cubra,
-> #1432, mmackovic.oOo. Mog brata interesuju sledeMje sledece :
.oOo. - da li neko ima kompajler za 8031 i 8032 mikrokontroler,
Kompajler za koji jezik :)
Ako mu treba asembler, kaži, zakačićemo.
electron.1435fbojan,
HELP! HELP! HELP! HELP! HELP! HELP!
Dal je moguce da ovde niko ne radi sa programom Eagle 2.x?
Vec duze vreme zapomazem, i pitam kako da doticnog
urazumim i nateram da uradi jednoslojnu stampu!?
Ako bi neko bio tako dobar ako ima uputstvo za doticni,
moze na engleskom, da ga baci ovde. Ovo vec pocinje da me
zabrinjava!
Uputstvo za Tango koje je ovde zakaceno je samo prevod helpa koji
se dobije u programu, pa me zanima jel ima negde neko uputstvo
koje objasnjava kako od seme dobiti plocicu.
Sticem utisak da ljudi koji rade sa doticnom programima, nece
da pomognu onima koji tek pocinju :(.
P.S. Ipak se nadam da sam pogresio u zakljucku.
pozdrav Steva
electron.1436speedy,
Jel ima neko shemu stroboskop-a
Pozdrav
P.s. Sva iskustva su dobro dosla
electron.1437mmackovic,
-> #1434, cubraMM> Kompajler za koji jezik :)
MM> Ako mu treba asembler, kaži, zakačićemo.
MPMJeste, asembler... :)
Hvala!
electron.1438rsinisa,
Drugara zanimaju podaci o integralcu sa oznakom:
Z8611 DZB1F
IC se nalazi u SABA sat. tjuneru, a zanima ga sledeće:
šta je taj IC, raspored izvoda, gde se moze naći i po kojoj ceni.
Odgovore meni u mail ili njemu na tel. 026/224-525, traziti Nešu.
Pozdrav. Siniša
electron.1439d.petrovic,
Drugu je crkao VN trafo na TV-u Stilandija CTV-2000A. Gde da ga tražim ?
Ekran je 36 CM.
electron.1440zokig,
Daklem,
Potreban mi je savet za podešavanje usamljenog ;) FAX-a (Panasonic KX-F90).
Nije u pitanju model KXF-250 za koji neki kažu da je mnooogo komplikovan i
ne smeju da ga diraju, a moj mogu i da diraju.
Exlem,
Konkretno me zanima tumačenje pojedinih stavki iz:
"SERVICE DATA LIST #9000*"
01 PAUSE TIME
02 FLASH TIME
03 DIAL SPEED
10 VOX TIME
20 CED FREQ.
21 INTL MODE
22 AUTO STANDBY
23 RX EQL.
24 TX EQL. i td...
i namena registara u
"SPECIAL SERVICE SETTINGS".
Unapred zahvalan za svaki info.
z
electron.1441kvale,
Interesuje me gde mogu da nabavim žensku utičnicu za tastaturu.
Inače pravim kao produžni kabl za istu pa mi je usfalila ta utičnica.
Ako neko zna gde ima neko javi.
Pozdrav, Goran
electron.1442cubra,
-> #1433, oper.oOo. posežem samo ako me zaista pritisnu. Smatram da se za 99%
.oOo. posto primena 31ce (a u zadnje vreme uglavnom njega
.oOo. koristim :( može dobiti kod "asemblerskog" kvaliteta
.oOo. korišćenjem c-a (ili PL/M-a).
Slažem i ja :) Ali da smanjimo procenat na 90% (Imam i dokaze)
Naravoučenije: izbegavati poslove za onih 10% i raditi projekte
u C-u :))
electron.1443cubra,
-> #1435, fbojan.oOo. Dal je moguce da ovde niko ne radi sa programom Eagle 2.x?
.oOo. Vec duze vreme zapomazem, i pitam kako da doticnog
.oOo. urazumim i nateram da uradi jednoslojnu stampu!?
Stevo, ovde malo ko koristi bilo šta sem TANGA i ORCAD-a.
.oOo. Uputstvo za Tango koje je ovde zakaceno je samo prevod
.oOo. helpa koji se dobije u programu, pa me zanima jel ima negde
.oOo. neko uputstvo koje objasnjava kako od seme dobiti plocicu.
Tango je toliko lepo "friendly" napisan da stvarno nije teško
da se provali. Treba ti 3 dana igre (a to nije puno) da provališ
sve do zadnjeg detalja. Generalno, put od šeme je sledeći:
* Nacrtaš šemu
* Napraviš net listu MENU-POST-NET LIST
izađeš iz sch
* prekontrolišeš net listu je li sve povezao. Takođe proveri da li su
svi pinovi obeleženi brojevima. Konkretno mislim na tranzistore - oni
mogu ponekad da budu obeleženi E,B i C a to nije dozvoljeno, treba
da budu pinovi da budu obeleženi sa 1, 2 i 3.
* Uđeš u PCB. Ručno postaviš sve komponente na pločicu (posle ima fazon
i za automatsko postavljanje) i zatim učitaš NET listu sa MENU-NET-LOAD
* Zatim ili nešto ručno rutiraš ili izađeš iz programa.
* Uđeš u ROUTE program
* Učitaš pločicu i pustiš da se rutira. (Ruter je za jednoslojnu štampu
neupotrebljiv)
Ovo sve zvuči jednostavno, ali ima fazončića i cakica. Ali zato služe
ona 3 dana i uputstvo koje (kakvo je takvo je) moraš PAŽLJIVO pročitati.
Posle ćeš zaključiti da tu ipak skoro sve piše.
.oOo. Sticem utisak da ljudi koji rade sa doticnom programima,
.oOo. nece da pomognu onima koji tek pocinju :(.
Loš utisak :) Ako ti treba bilo kakav savet u vezi Tanga, moj tele-
fon kući je 630-294 a od ponedeljka na poslu 660-143 pa izvoli :)
Denis
electron.1444cubra,
-> #1441, kvale.oOo. Interesuje me gde mogu da nabavim žensku utičnicu za
.oOo. tastaturu. Inače pravim kao produžni kabl za istu pa mi je
.oOo. usfalila ta utičnica. Ako neko zna gde ima neko javi.
"VREMEPLOV" Vojvode Milenka 5a, (kod američke ambasade)
telefon 656-448 radno vreme 8.30-19
electron.1445stevicm,
-> #1443, cubra> Stevo, ovde malo ko koristi bilo sta sem TANGA i ORCAD-a.
Ponovo ja, al sa moga usernamea! Znam ja da ovde svi koriste Tango ili
OrCAD, Ali je meni potreban neki mali i za koristenje jednostavan program
za izradu jednoslojne stampe! Tango se mnogo lakse koristi od OrCada, ali
sa onom verzijom koju ja imam, imam grdnih problema! Naime, kad napravim
semu i odem u PCB obavezno mi ubaci i po neku nepostojecu komponentu!
Sve sam pokusavao, cak je dolazio i jedan drug koji je uradio puno
plocica sa njim i nista nismo pronasli!
> * Ucitas plocicu i pustis da se rutira. (Ruter je za jednoslojnu stampu
> neupotrebljiv)
E sad, sam se totalno razocarao, jer meni, kao sto rekoh treba prvenstveno
jednoslojna stampa.
Eagle se najlakse koristi od svih programa koje sam probao, ali me nervira
to sto nikako ne mogu da ga ubedim da uradi jednoslojnu stampu! Neko mi je ovde
pomenuo novu verziju programa 3.x, pa me zanima jel ima to neko i dal neko
zna gde to mogu da nadjem?
Steva
p.s. Na kraju ima da kupim neku A500 i da sa NEWIO zavrsavam posao!
electron.1446obrada,
-> #1422, jablan> Ne bojim se ja lemilice, nego ne znam sta je SIO, a bogami ni PIO.
> Ajd ako te ne mrzi, ili napisi nesto, ili me uputi na neki fajl, ili
> neke Racunare. Knjige se o Spectrumu ovih dana vrlo tesko nalaze:).
Sto se tice knjiga za Spectrum, imas jos u Mikro knjizi odlicnu knjigu
"Spektrum prirucnik" gde ti je opisan i hardver i softver za RS232
interfejs. Cena knjige je po poslednjem katalogu 10 din.
Telefoni: 542-516, 2540-544 i 2540-545
Ako si se bas zainatio da radis sa Spektrumom, mozda ti pomogne i
Spectrum simulator
Dragan
electron.1447obrada,
-> #1398, dmiric> Ima li neko dokumentaciju za protokol komunikacije Tastatura<->PC.
Ima nesto o tome u knjizi "PC XT/AT arhitektura i periferije" autora
Caslava Dinica u izdanju Tehnicke knjige Beograd.
Dragan
electron.1448obrada,
-> #1425, redbaron> Hteo bih da napravim bezicnu tastaturu za PC. Imam prijemnik i
> predajnik (seme) ali me interesuju signali koji idu kroz kabel
> (napon,f).Zna li neko?
Naponi su 5V (TTL nivoi). Frekvencija valjda zavisi od ukucavanja.
Mozes li tu semu da posaljes u conf. Bilo koji format (ORCAD, TANGO
HP-GL, PCX, GIF)
Dragan
electron.1449obrada,
Zna li neko cemu sluzi Intelov cip 8042? Ima ga na 286 plocama.
Dragan
electron.1450vbole,
-> #1433, oper> Dzeneral problem je sto se ocas ispostavi da ti za odredeni
> projekat ne treba RAM, ili da mozes da ustedis PIAu ili displej
> nije 7segmentni vec LCD ili nesto sl. sto potpuno menja hardversku
> konfiguraciju,
Pa to i jeste ono za sta sam se ja zakacio kod vantonica - ako
napravis jednu plocicu sa 8031, 8155, EPROM, RAM i malo zelenisa,
onda mozes da izvedes ulaze/izlaze ili na klemice ili da ih spojis
sa donjom plocicom, a na donju plocicu mozes da kacis sta god hoces.
Ako ti RAM nije neophodan, izostavis ga, ako ti je dovoljno osam I/O,
izostavis i 8155 i to je to.
Mada, 8155 je kao rodjen za 8031 jer ovaj normalno ostavlja svega 8 odn.
6 slobodnih ulaza/izlaza, pa mu dodatnih 22 dobro dodju.Osim toga, nema
ni WDT, a 8155 ima i tajmer, tako da se slazu u p...
> tako da sve tzv. biblioteke cuvam kao sors (bilo u
> asembleru, bilo u cu).
Normalno, bio bi prvi koji baca tako nesto ;)
> Inace ne rabim ORG 0 :) Pisem uglavnom u c-u i za asemblerom
> posezem samo ako me zaista pritisnu. Smatram da se za 99% posto
> primena 31ce (a u zadnje vreme uglavnom njega koristim :( moze
> dobiti kod "asemblerskog" kvaliteta koriscenjem c-a (ili PL/M-a).
Mozda ne za 99%, ali tu negde jeste - samo sto to vecim delom nije zasluga
C-a, nego kilavog hardvera kod 8031.Kuku, pa on hardverski nema ni naredbu
poredjenja, nego sve mora preko makroa...
BTW, ja ne rabim ni C (zapazi veeeliko slovo !) ni PL/M - a nije da me ne
interesuju - jel' bi mogao nesto da izjavis o doticnima, ev. da ih bacis
vodje, da se malo poigramo ?
pozdrav, bole
electron.1451diag,
HITNO!!! potrebni bilo kakvi podaci o (ili)
Integralnom kolu
│ │ │ │ │ │ │ │
┌-----------------┐
│ Hitachi │
│ 1 7 4 5 1 │ ili 75451(Philips)
└-----------------┘
│ │ │ │ │ │ │ │
electron.1452cubra,
-> #1437, mmackovic.oOo. MM> Kompajler za koji jezik :)
.oOo. MM> Ako mu treba asembler, kaži, zakačićemo.
.oOo.
.oOo. MPMJeste, asembler... :)
.oOo. Hvala!
Evo ide... jednostavan asembler za familiju 8031...
asm51.arjelectron.1453dmiric,
-> #1447, obrada>> Ima li neko dokumentaciju za protokol komunikacije Tastatura<->PC.
>
> Ima nesto o tome u knjizi "PC XT/AT arhitektura i periferije" autora
> Caslava Dinica u izdanju Tehnicke knjige Beograd.
Imam tu knjigu, ali na žalost tu je samo hardver, niko ne spominje sam
protokol...
Thanx anyway.
Pozdrav,
(md)
electron.1454ikordic,
-> #1449, obradaRE: 8042
=> Zna li neko cemu sluzi Intelov cip 8042? Ima ga na 286 plocama.
Keyboard kontroler i BIOS za isti.
electron.1455zeljkoj,
Ne znam da li je ovo prava tema, ali...
Trebalo bi mi izvodjenje formula za induktivni i kapacitivni otpor
(Xl=oL, Xc=1/oC, o=malo omega, kružna frekvencija :). Molio bih neku dobru
dušu da to napiše ovde (valjda nije ništa komplikovano :), jer nema u mojoj
knjizi iz fizike, a profesorka NE ZNA to da izvede. :)
electron.1456oper,
-> #1450, vbole>>> Dzeneral problem je sto se ocas ispostavi da ti za odredeni
>>> projekat ne treba RAM, ili da mozes da ustedis PIAu ili
>>
>> Pa to i jeste ono za sta sam se ja zakacio kod vantonica - ako
>> napravis jednu plocicu sa 8031, 8155, EPROM, RAM i malo
Govorio sam o bibliotekama i razlozima zbog kojih ih čuvam
kao sors, a ne kao .obj ili .lib :) Za hardver se slažem.
>> Mozda ne za 99%, ali tu negde jeste -
Ja sam više figurativno mislio druže Ćimiću :)
>> samo sto to vecim delom nije zasluga C-a, nego kilavog hardvera
>> kod 8031.
31ca stvarno izgleda k'o da je krpljena štapom i kanapom, ali
je kvalitet koda zasluga (ili krivica) komajlera.
>> BTW, ja ne rabim ni C (zapazi veeeliko slovo !) ni PL/M - a nije
>> da me ne interesuju - jel' b i mogao nesto da izjavis o doticnima,
>> ev. da ih bacis vodje, da se malo poigramo ?
Ovde - teško. Oba su komercijalni proizvodi i trtmrt...
PL/M (Intelov proizvod) je dosta popularan, a njegov .obj
format je praktično standard za 31 prevodioce. Što se tiče
kvaliteta dobijenog koda - vrlo dobro i zaista je malo stvari
koje se moraju raditi u asmu, ukoliko koristiš ovaj kompajler.
Od c kompajlera sam video dva komada. Jedan je švedski
Archimedes, i diskutabline je upotrebljivosti, premda je
potpuno ANSI, za razliku od KEILa. Prvo - kod koji daje je
katastrofalan, a njegov .obj (on ga zove .r03) format je
nekompatibilan sa intelovim linkerom.
Drugi (sa kojim sada radim) je KEIL i kod njega je situacija
mnogo bolja. Nije baš 100% ANSI, i kao i PL/M prilično je
prilagođen arhitekturi 31 familije. Može mu se narediti da ne
koristi svoje specifičnosti kod generisanja .obj fajlova
posle čega se te datoteke mogu linkovati i intelovim
linkerom.
electron.1457stevicm,
-> #1449, obrada> Zna li neko cemu sluzi Intelov cip 8042? Ima ga na 286 plocama.
Kontroler tastature.
electron.1458visnja,
-> #1446, obrada> "Spektrum prirucnik" gde ti je opisan i hardver i softver za
> RS232 interfejs. Cena knjige je po poslednjem katalogu 10 din.
Hey, JABLAN, Covek je u pravu...
Evo upravo gledam taj Spectrum Prirucnik i eto je RS232 sema !!!
I to sa Z80 PIO.
A ja i zaboravio da se o ovome nekada pricalo.
electron.1459visnja,
-> #1448, obrada> Mozes li tu semu da posaljes u conf. Bilo koji format (ORCAD,
> TANGO HP-GL, PCX, GIF)
Ja sam nesto radio sa bezicnom komunikacijom na PC-u, koristio sam IR
prijemnik iz rashodovanog TV-a i bilo koji daljinski upravljac
(IR naravno), povezao sam prijemnik sa paralelnim portom (bilo kojim
bitom, veza je naravno serijska), izanalizirao signale, napisao
protokol i RADI... PC mi sada reaguje na razne daljince.
Sve mi to treba jer nameravam da pravim externi pozicioner za
sat. antenu koji bi reagovao na postojeci daljinski...
Pa ako nesto moze pomoci, javi.
electron.1460visnja,
-> #1449, obrada> Zna li neko cemu sluzi Intelov cip 8042? Ima ga na 286 plocama.
Valjda za tastaturu i za A20 liniju CPU-a za EMS/XMS ili neku slicnu
memoriju.
electron.1461vantonic,
-> #1450, vbole>> Kuku, pa on hardverski nema ni naredbu poredjenja, nego sve mora
>> preko makroa...
Kuku, a CJNE ?...
electron.1462vantonic,
-> #1446, obrada>> Ne bojim se ja lemilice, nego ne znam sta je SIO, a bogami ni PIO
Imam detaljnu ZILOG-ovu dokumentaciju za oba cipa, zovi me na
redakciju PC PRESS, tel. 436855 svako poslepodne, mozes da kopiras
electron.1463vantonic,
-> #1451, diag>> HITNO! Potrebni su mi podaci o kolu 17451 ili 75451
8-pinsko dvostruko 2-ulazno AND kolo samalo snaznijim OPEN COLLECTOR
tranzistorima na izlazu za 300 mA, 20 V. Izlaz AND kola napaja bazu
izlaznog tranzistora, znaci dobije sa NAND. Pinovi:
1 Ulaz prvog kola
2 Ulaz prvog kola
3 Kolektor izlaznog tranzistora prvog kola
4 masa
5 Kolektor izlaznog tranzistora drugog kola
6 Ulaz drugog kola
7 Ulaz drugog kola
8 + napajanje
electron.1464vbole,
-> #1456, oper>>> samo sto to vecim delom nije zasluga C-a, nego kilavog hardvera
>>> kod 8031.
>
> 31ca stvarno izgleda k'o da je krpljena stapom i kanapom, ali
> je kvalitet koda zasluga (ili krivica) komajlera.
Pa, ne bas uvek.Ako imas npr. procesor sa samo dva registra, tu nema
mnogo mudrovanja - C = asembler.Sa vise registara, vise adresnih modova
indeksiranjem itd. se stvar vec zapetljava, tu imas sanse da trikovima
presisas C.
Mada, ugradjene rutine u C-u su obicno toliko optimizovane, da je to
moguce samo vrlo iskusnim programerima.Govorim o C-u za 80xxx, za 8031
ne znam, zato sam te i pitao.
pozdrav, bole
electron.1465vbole,
-> #1461, vantonic>>> Kuku, pa on hardverski nema ni naredbu poredjenja, nego sve mora
>>> preko makroa...
>
> Kuku, a CJNE ?...
Kuku, a sta ako necu odmah da skacem, nego samo da zapamtim rezultat
poredjenja ( na steku, npr.) ?
pozdrav, bole
electron.1466oper,
-> #1461, vantonic>>>> Kuku, pa on hardverski nema ni naredbu poredjenja, nego sve
>>>> mora preko makroa...
>>
>> Kuku, a CJNE ?...
CJNE? Kuku + lele...
Meni treba nešto ovako:
CMP d0, #12
BEQ jednako_je
BGT vece_je
manje_je:
; Definitivno je budževina :(
electron.1467mitcho,
-> #1456, oper> Archimedes, i diskutabline je upotrebljivosti, premda je
Paaa..., meni se do sada nikad nije desilo da nešto ne mogu da završim
sa Archimedes-om, a dosta toga sam radio. Ako je nešto baš kritično može
se napisati u asembleru, i vrlo lako povezati sa kodom u C-u. Dakle,
nebih se složio da je diskutabilne upotrebljivosti. Istina, ne daje
najbolji kod i verovatno ima boljih, ali to ne znači da je
neupotrebljiv.
> nekompatibilan sa intelovim linkerom.
Što i nije mnogo važno. Ima svoj linker.
> Drugi (sa kojim sada radim) je KEIL i kod njega je situacija
Imaš li njegovu dokumentaciju i u kojem obliku? Ako imaš, mogu li ti se
javiti na mail?
electron.1468oper,
-> #1464, vbole>>> 31ca stvarno izgleda k'o da je krpljena stapom i kanapom, ali
>>> je kvalitet koda zasluga (ili krivica) komajlera.
>>
>> Pa, ne bas uvek.Ako imas npr. procesor sa samo dva registra,
>> tu nema mnogo mudrovanja - C = asembler.
Za 8031 se stvar uglavnom i jeste takva. Sve je više-manje
preslikavanje. Jedino oko čega ima posla je optimizacija
uptrebe internog RAMa, a to KEIL radi dosta dobro, za razliku
od Archimedes-a.
>> Sa vise registara, vise adresnih modova indeksiranjem itd. se
>> stvar vec zapetljava, tu imas sanse da trikovima presisas C.
Čini mi se da, ako je skup instrukcija i adresih modova
simetričan (kao kod 68xxx), to može samo da pomogne
kompajleru da bolje optimizuje kod. Ovo prema iskustvu sa
intermetrics-ovim kompajlerom. U 80x86 se ič ne razumem.
electron.1469jerry,
-> #1425, redbaron} Hteo bih da napravim bezicnu tastaturu za PC. Imam prijemnik i predajnik
} (seme) ali me interesuju signali koji idu kroz kabel (napon,f).Zna li neko?
Jednostavno:
pin signal
--------------
1 clk out
2 serial out
3 reset in
4 gnd
5 +5V
To bi bilo sve... :)
electron.1470jerry,
-> #1426, knenad} Da li neko zna gde mogu da nabavim transformator od 1.5 ampera i 9 volti?
Probaj kod "trafco"-a. Oni prave sve vrste trafoa ali im je
najmanja snaga 30W a prva sledeca 50W.
Trafco: 444-9-104
J.
electron.1471jerry,
-> #1429, vantonic}> Sta se desilo sa Serlokom? Pao je sa vodopada?
}
} Hvala na pitanju, dobro je. Isporuka tece, doduse sa zakasnjenjem,
Kada ce se znati cene displeja za "video efekte" posto je proslo
mesec dana od teksta a cena jos uvek nepoznata?
electron.1472vbole,
-> #1466, oper> Meni treba nesto ovako:
>
> CMP d0, #12
> BEQ jednako_je
> BGT vece_je
> manje_je:
sorry, moram da branim intel-a:
CJNE @r0,#12,test
jednako: trt mrt
...
test: JC manje
vece: trt vece
...
manje: trt manje
...
> ; Definitivno je budzevina :(
Jeste.
electron.1473oper,
-> #1467, mitcho>>> Archimedes, i diskutabline je upotrebljivosti, premda je
>> ...
>> verovatno ima boljih, ali to ne znači da je neupotrebljiv.
Rekao sam da se o njegovoj upotrebljivosti može disutovati,
što mi, evo, i činimo :) Za tri klase je ispod KEILa, pa čak
i PL/Ma. Da ne spominjem one ružne .xcl fajlove.
>>> nekompatibilan sa intelovim linkerom.
>>
>> Što i nije mnogo važno. Ima svoj linker.
Čiji map fajl ne mogu da poturim mom simulatoru ;) Većina
alata za 31cu očekuje .m51 map fajl i intelov .obj format.
electron.1474mitar,
Potrebne su mi informacije o tome gde mogu da kupim osciloskop,novi ili
polovni.Karakteristike 20MHz ili 10MHz ,1-2kanala,po mogucnosti da ne bude
ruski(recimo Hameg HM203-7 me interesuje).
Da li neko zna coveka koji je dao oglas za prodaju osciloskopa (Hameg,star 4
godi
ne,40Mhz) pocetkom oktobra u novinama(Oglasi ili nesto sl.) .Potreban mi je
njegov broj telefona.
Moj telefon:011/8161-883 Zoran
electron.1475oper,
-> #1472, vbole>> sorry, moram da branim intel-a:
>>
>> CJNE @r0,#12,test
>> jednako: trt mrt
>> ...
>> test: JC manje
>> vece: trt vece
>> ...
>> manje: trt manje
>> ...
Skoro pa makro. A mogu i ja malo da branim intela :)
>> 6.1465 ORKA.4:electron
>>
>> Kuku, a sta ako necu odmah da skacem, nego samo da zapamtim rezultat
>> poredjenja ( na steku, npr.) ?
cjne @r0, #12, l1
l1: push psw
Daj da prestanemo, ispašće na kraju kako je 31ca solidna
mašina ;)
electron.1476jablan,
-> #1458, visnja>> "Spektrum prirucnik" gde ti je opisan i hardver i softver za
>> RS232 interfejs. Cena knjige je po poslednjem katalogu 10 din.
> Hey, JABLAN, Covek je u pravu...
> A ja i zaboravio da se o ovome nekada pricalo.
Fala svima, posebno obradi (valjda sam ubo padež), što nas je poštedeo
mučenja. Ovim je slučaj zvani 'RS232 na Spectrumu' zaključen. Znači,
dosta teorije, sada malo prakse... Sestro, lemilicu... :)
electron.1477mitcho,
-> #1473, oper> Da ne spominjem one ružne .xcl fajlove.
Da su ružni, jesu :) Ali, navikne se čovek.
> Čiji map fajl ne mogu da poturim mom simulatoru ;) Većina
E, to je druga stvar. Ja simulator ne koristim. Odnosno, ne volim da ga
koristim, pa to izbegavam kad god mogu, a mogu uvek. Dotični sam
koristio samo za neke delove koda pisane u asembleru, pa ne mogu da
tvrdim da li postoji simulator koji "guta" Archimedesa.
electron.1478cubra,
-> #1465, vbole.oOo.> Kuku, a CJNE ?...
.oOo.
.oOo. Kuku, a sta ako necu odmah da skacem, nego samo da zapamtim
.oOo. rezultat poredjenja ( na steku, npr.) ?
Mi samo nešto kukamo. Nije lako napraviti kontroler, i ja mislim
da je Filips (ne Intel, nego baš Filips) napravio dobar posao i
dobre kontrolere. Normalono, imaju oni i svojih mana, ali ima ih
i Motorola. Jer da je Motorola toliko bolja, svi bi koristili samo
nju. I obrnuto. E sad, da li ćemo da upotrebimo 2 instrukcije više
ili manje, to nas jako boli... A moji EPROMI od 32 Kb na pločicama
uglavnom zvrlje poluprazni...
Pozdrav, Denis
electron.1479prvul,
-> #1455, zeljkoj> Trebalo bi mi izvodjenje formula za induktivni i kapacitivni otpor
> (Xl=oL, Xc=1/oC, o=malo omega, kružna frekvencija :). Molio bih neku dobru
> dušu da to napiše ovde (valjda nije ništa komplikovano :), jer nema u mojoj
Pa, zahteva malo diferencijalnih jednačina ako ti treba baš pravo izvodđenje.
Treba poći od toga da je Ic=C*dUc/dt (kroz kondenzator je struja jednaka C puta
izvod napona po vremenu). Dalje, pretpostavi se da je Uc=U0*sin(omega*t+teta)
(dakle, napon je prostoperiodična funkcija vremena). Iz ta dva se lako dobije
Ic=C*U0*cos(omega*t+teta). E, sada u formulama za Ic i Uc one sinuse i
kosinuse
izrazis u eksponencijalnom obliku ( sin(x)=(e^(j*x)-e^-(j*x))/j , slicno je i
za
kosinus) i onda uvedes konvenciju da od ona dva eksponencijalna clana
posmatramo
samo jedan, pa da se dalje e^(j*omega*t) podrazumeva i da se ne mora pisati.
Tako dobiješ najzad napone i struje u kompleksnom obliku, a onda kažeš da je
Xc=Uc/Ic u kompleksnom obliku i tako dobiješ kompleksnu impedansu za
kondenzator.
Za kalem je slično, samo je diferencijalna jednačina Ul=L*dIl/dt...
electron.1480zeljkoj,
-> #1479, prvul> Pa, zahteva malo diferencijalnih jednačina ako ti treba baš
> pravo izvodđenje.
Uh, uh, a jel' može bez ovoga? :)
Ne znam još ni šta su diferencijalne jednačine. :)))
electron.1481spantic,
-> #1480, zeljkoj> Uh, uh, a jel' može bez ovoga? :)
> Ne znam još ni šta su diferencijalne jednačine. :)))
Ako ti to više odgovara možemo da ih prevedemo
na linearni oblik. Samo žemo preći na Laplasove
jednačine :)
electron.1482spantic,
-> #1480, zeljkoj> Uh, uh, a jel' može bez ovoga? :)
> Ne znam još ni šta su diferencijalne jednačine. :)))
Ako ti to više odgovara možemo da ih prevedemo
na linearni oblik. Samo žemo preći na Laplasove
jednačine :)
electron.1483crncic,
LED displey, 7 segmenata.
Potrebna mi je šema 'uredjaja' koji će redom da uključuje
segmente tako da displej pokazuje cifre, i to redom 1,2...,9,0.
To bi verovatno trebalo da bude u izvedbi sa nekim logičkim
kolima... Poželjno je da se reguliše i brzina premene cifara.
electron.1484zeljkoj,
-> #1482, spantic> Ako ti to više odgovara možemo da ih prevedemo
> na linearni oblik.
Hm... da vidimo... :)
electron.1485spantic,
-> #1484, zeljkoj>> Ako ti to više odgovara možemo da ih prevedemo
>> na linearni oblik.
>
> Hm... da vidimo... :)
Važi >
Induktivni kalem: u(t)=L * di(t)/dt
L(u(t))= L*s*I početni uslov ne treba zaboraviti naravno
Kondenzator: i(t) = C du(t)/dt
L(i(t)) = C*s*I
electron.1486vbole,
-> #1475, oper> Skoro pa makro. A mogu i ja malo da branim intela :)
>
>>> Kuku, a sta ako necu odmah da skacem, nego samo da zapamtim rezultat
>>> poredjenja ( na steku, npr.) ?
>
> cjne @r0, #12, l1
> l1: push psw
I sta si zapamtio, kad psw-registar nema zero-flag ??
Perovicu, perovicu, jel' vidis da i C i PL\M imaju nedostatke - ne
pustaju te do makine... ;))
> Daj da prestanemo, ispasce na kraju kako je 31ca solidna
> masina ;)
ok, prestajem monumentalno.
pozdrav, bole
electron.1487vbole,
-> #1478, cubra> da je Filips (ne Intel, nego bas Filips) napravio dobar posao i
> dobre kontrolere. Normalono, imaju oni i svojih mana, ali ima ih
> i Motorola. Jer da je Motorola toliko bolja, svi bi koristili samo nju.
80C31 = 5.00DEM MOTOROLA = 5-6 * 80c31
za 20-25DEM razlike imas i RAM i EPROM i EEPROM i kvarc i logiku - samo
sto je RAM od 8KB, EPROM od 32KB, EEPROM od 2KB, pa ti vidi zasto.
Ipak mislim da treba biti objektivan - niko od nas nije izmislio ni
8031 ni 6811, pa da se oseca licno pogodjenim (uvredjenim ?).
Ako neki kontroler nema neku naredbu ili mogucnost - nema i gotovo,
zalud prica o tome sta onaj drugi sve nema ili ne moze...
> I obrnuto. E sad, da li cemo da upotrebimo 2 instrukcije vise
> ili manje, to nas jako boli... A moji EPROMI od 32 Kb na plocicama
> uglavnom zvrlje poluprazni...
Slazem se.
pozdrav, bole
electron.1488vbole,
-> #1483, crncic> LED displey, 7 segmenata.
> Potrebna mi je sema 'uredjaja' koji ce redom da ukljucuje
^^^^^
> segmente tako da displej pokazuje cifre, i to redom 1,2...,9,0.
> To bi verovatno trebalo da bude u izvedbi sa nekim logickim
> kolima... Pozeljno je da se regulise i brzina premene cifara.
Kako mislis redom da ukljucuje ?
Oscilator, na pritisak tastera ili ?
Mislim da u RK "Nikola Tesla" imaju vec gotovu plocicu za tako nesto.
pozdrav, bole
electron.1489stevicm,
U jednom ispravljacu za kamkorder, svicer, je u primarnom delu crko
tranzistor, pretpostavljam, u TO220 kucistu sa oznakom FEC K-904, i
mlogo mala zener dioda na kojoj pise samo 202. Dal neko zna kojim
tranzistorom mogu da zamenim crknuti i za koji napon je dioda?
Steva
electron.1490zeljkoj,
-> #1485, spantic> Važi >
Ok, hvala. :)
electron.1491oper,
-> #1486, vbole>> I sta si zapamtio, kad psw-registar nema zero-flag ??
>> Perovicu, perovicu, jel' vidis da i C i PL\M imaju nedostatke
>> - ne pustaju te do makine... ;))
Pa zapamtio sam sve što se zapamtiti moglo :) Znam da nema Z
flag, nažalost, još uvek ne mogu sve u c-u, al' trudim se,
pa možda jednog dana...
Inače:
clr f1
cjne r0, #12, l2
setb f1
l2: push psw
>> ok, prestajem monumentalno.
Ovo mi je bilo poslednje :)
electron.1492crncic,
-> #1480, zeljkoj >> > Pa, zahteva malo diferencijalnih jednačina ako ti treba baš
>> Uh, uh, a jel' može bez ovoga? :)
Može, ali mislim da ovo ne predstavlja neki problem, baška
što je to oblik koji se najčešće koristi u srednjim školama,
i koji se traži od učenika.
electron.1493crncic,
-> #1488, vbole >> Kako mislis redom da ukljucuje ?
>> Oscilator, na pritisak tastera ili ?
Jednostavno, kad mu dovedeš napon (znači pritisak na taster) on
počinje da broji redom: 1, 2, 3, ..., 0 pa opet iz početka.
electron.1494vbole,
-> #1491, oper> Inace:
>
> clr f1
> cjne r0, #12, l2
> setb f1
> l2: push psw
>
inace:
; ----------------------------------------
#DEFINE comp(bb) \ push accu \ clr zero
#DEFCONT \ clr c \ subb a,#bb \ jnz not_null
#DEFCONT \ setb zero
#DEFCONT \not_null pop accu
; ----------------------------------------
>>> ok, prestajem monumentalno.
> Ovo mi je bilo poslednje :)
A sto tvoja da bude poslednja ? :)
pozdrav, bole
electron.1495vbole,
-> #1493, crncic> Jednostavno, kad mu dovedes napon (znaci pritisak na taster) on
> pocinje da broji redom: 1, 2, 3, ..., 0 pa opet iz pocetka.
evo ti nesto na brzinu.
zipovani fajl je u epsonfx (240*216) formatu.
copy /b brojac.prn prn:
pozdrav, bole
schema.zipelectron.1496dulev,
Neko je trazio zamenu za 2SK904 (N-MOSFET, 800V, 2.5A) -> BUZ80.
Posto ne znam izvode za 904, moraces se snaci sam. Ako nije
otstampano na samoj ploci, pretrazi stampu vodova.
Napon za 202 ne znam.
(dv)
electron.1497crncic,
-> #1495, vbole >> evo ti nesto na brzinu.
>> zipovani fajl je u epsonfx (240*216) formatu.
Hvala za šemu, ali što si je prevodio u epson prn file ?
Zar nisi mogao da pošalješ u obliku bit-mape ili slično,
ovako u stvari nisam dobio ništa jer nemam Epsonov štampač.
electron.1498stevicm,
-> #1496, dulev> Neko je trazio zamenu za 2SK904 (N-MOSFET, 800V, 2.5A) -> BUZ80.
Hvala , HVALA, hvala!!!!
Steva
electron.1499frant,
-> #1493, crncic> >> Kako mislis redom da ukljucuje ?
> >> Oscilator, na pritisak tastera ili ?
>
> Jednostavno, kad mu dovedeš napon (znači pritisak na taster) on
> počinje da broji redom: 1, 2, 3, ..., 0 pa opet iz početka.
Najlakše ćeš izvesti to što ti treba uz pomoć 2 integrisana kola:
CD 4026 B ... counter / display driver (disp. sa zaj. katodom!)
NE 555 ... timer
Najveći je problem naći odgovarajući displej, jer je kod nas slab
izbor, a cene su visoke. CMOS kolo će odraditi brojanje i napajanje
sedmosegmentnog displeja, a NE 555 će generisati takt za brojanje.
Ova kombinacija kod mene radi OK, baš sam nešto slično pravio na
eksperimentalnoj pločici. Naravno, može se dodati neki flip-flop,
ako treba. Nisam baš razumeo na koji način treba da radi brojač
(kada počinje da broji i kad završava, taster ili prekidač, sve to
mora da se precizno odredi). Cifara može biti koliko hoćeš. Ako ti
trebaju preciznije informacije, javi.
Frant.
electron.1500zurzul,
-> #1497, crncic##> Hvala za šemu, ali što si je prevodio u epson prn file ?
##> Zar nisi mogao da pošalješ u obliku bit-mape ili slično,
##> ovako u stvari nisam dobio ništa jer nemam Epsonov štampač.
Prošetaj do svog komšije.
:)
electron.1501vbole,
-> #1497, crncic> Hvala za semu, ali sto si je prevodio u epson prn file ?
> Zar nisi mogao da posaljes u obliku bit-mape ili slicno,
> ovako u stvari nisam dobio nista jer nemam Epsonov stampac.
Pa svaki stampac ima emulaciju EPSON-a, odn. podrzava tu rezoluciju -
to bar nije problem.Ako hoces, prevescu u BMP ili PCX, ali gubis na
preciznosti.
Osim toga, sema je krajnje prosta, bolje prosetaj do RK "Nikola
Tesla" i uzmi gotovu plocicu - stampa, nagrizanje, busenje i ostalo
se ne isplati za to.
pozdrav, bole
electron.1502ssimeunovic,
Ima li nekog da programira AMD MACH 2 PLD-ove (44-pinski PLCC)?
electron.1503stevicm,
Imam problema sa popravkom jednog ispravljaca i punjaca, svicer, za
Grundig kamkorder. Naime doticnom je crkao jedan otpornik od 200 oma,
fet BUZ80 i zener dioda sa oznakom 202. Posto pojma nemam koja je to
dioda, mozda nekom od iskusnijih padne na pamet koja je, da napisem
da se nalazi izmedju 1 i 3 nozice tranzistora. Dal neko ima ideju
koja bi to dioda mogla da bude?
Steva
p.s. Ako neko zna gde mogu da nadjem EAGLE 3 neka se javi u mail!
electron.1504zkrstic,
-> #1503, stevicm>> fet BUZ80 i zener dioda sa oznakom 202. Posto pojma nemam koja je to
Hmmm, BUZ 80 je za cca 800V, 3.8A, tako da mi pada na pamet da nije
diodlica kojim slučajem 200V, obeležena notacijom kao keramički kondenzatori ?
Ono što je čudno, to je da i ZF serijja ( 0.4W ) i ZY serija ( 1.3W ) zener
dioda koje imam u radnji su obeležene apsolutno normalno.
Zkr
electron.1505vbole,
-> #1503, stevicm> Grundig kamkorder. Naime doticnom je crkao jedan otpornik od 200 oma,
> fet BUZ80 i zener dioda sa oznakom 202. Posto pojma nemam koja je to
Jel' sigurno cenerka ?
Tako se obicno obelezavaju ultra-brze diode - prva ( od tri ) cifre za
amperazu, zadnje dve za napon.Ako ima cetiri cifre, onda prve dve za A.
U tvom slucaju bi bilo 2A/200V.
Postoji i Foto-dioda SFH 202 ( ? ).
pozdrav, bole
electron.1506kanki,
Treba da uzmem jednu Philips TV ali ima jedan kvar, neće da radi store,
traženje kanala i pojačava samo do određene granice. U TVu su samo 4 ic
kola i to:
TMP47c434n3415
TDA 8305
TDA 3565
TDA 3653b
Šta mu je doktore???
electron.1507stevicm,
-> #1505, vbole> Jel' sigurno cenerka ?
> Tako se obicno obelezavaju ultra-brze diode - prva ( od tri ) cifre za
> amperazu, zadnje dve za napon.Ako ima cetiri cifre, onda prve dve za A.
> U tvom slucaju bi bilo 2A/200V.
> Postoji i Foto-dioda SFH 202 ( ? ).
Na plocici sa strane stampe, gde se nalazi doticna dioda je nacrtan simbol
za zener diode. Inace dioda je u staklenom kucistu, velicine 3mm, tako da
nema sanse da tera 2A.
electron.1508pifat,
Molim sve radio-amatere koji koriste Sezam da mi se jave na mail, da
bi znao koliko mesta za prosirenje grupe treba da trazim od uprave.
73, Igor YT1MM
electron.1509pifat,
Kako je grupa za radioamatere znatno prosirena, jos jednom molim
potencijalne clanove da se sto pre jave na mail.
73, Igor YT1MM
electron.1510llia,
Imam jednu home made karticu koja upravlja nekim step motorom...
e ja sam izgubio papiric sa adresom te kartice pa ako ima pomoci
javite se ljudi !
10x unapred !
electron.1511kvale,
Da li neko zna šemu za razdelnik za telefon bez relea. Ako zna
molim da je pošalje u bilo kom formatu.
Goran
electron.1512tomil,
-> #1511, kvale> Da li neko zna šemu za razdelnik za telefon bez relea. Ako zna
>molim da je pošalje u bilo kom formatu.
Probaj ovu ako ti odgovara.
Sema je u HPGL formatu!
Pozdrav Misa.
telefsw.zipelectron.1513tomil,
-> #1510, llia>Imam jednu home made karticu koja upravlja nekim step motorom...
Prema dokumentaciji IBM adrese portova od 300h...31Fh su ostavljene
za raznorazne eksperimentalne kartice i trebalo bi da budu slobodne.
E sad, ako je konstruktor doticne zeleo da bude u skladu sa
standardom,verovatno su to te adrese. U suprotnom moraces da skines semu sa
stampane ploce i da vidis koje su adrese u pitanju.
Pozdrav Misa.
electron.1514llia,
-> #1513, tomil!?!> Prema dokumentaciji IBM adrese portova od 300h...31Fh su
!?!> ostavljene za raznorazne eksperimentalne kartice i trebalo bi da
!?!> budu slobodne.
10x, nasao sam je vec :).. adrsa joj je 310h
Btw, da li neko zna koliko kosta sledeci tranzistor:
TIP 120
Cya
electron.1515vstan,
-> #1512, tomil>> Da li neko zna semu za razdelnik za telefon bez relea. Ako zna
> =========
> Probaj ovu ako ti odgovara.
Jesi li probao da li, tj. kako, radi ?
electron.1516tomil,
-> #1515, vstan> Jesi li probao da li, tj. kako, radi ?
Radi. Tj iskljucuje drugi telefon, tako da ne postoji mogucnost
da ti neko sa drugog telefona prekine vezu, ili da prisluskuje.
----------------------------------
Evo i jedne seme za merenje kapaciteta kondenzatora - dodatak za
digitalni voltmetar. Opsezi merenja 2, 20, 200 nF, 2, 20, 200 uF.
Sema je data u HPGL formatu.
cmetar.zipelectron.1517zkrstic,
-> #1514, llia>> Btw, da li neko zna koliko kosta sledeci tranzistor:
>> TIP 120
Zamena je BD901, košta cca 9.5 dinara za normalan.
Normalan BD901 <> EI, MEV, Tesla...
Zkr
electron.1518vstan,
-> #1517, zkrstic> Zkr
Imas li novi spisak iz R.kluba, da ga okacis ovde ?