electron.1723sale.car,
-> #1722, chris Ch> Dali bi neko mogao da mi pomogne u vezi video rekordera ?
Ch> Naime kada stavim kasetu lepo uvuce traku i pojavi se slika ali
Ch> samo stoji prva slika koja se pojavi odnosno kao da sam pritisnuo
Ch> stil.Posle par sekundi sam se iskljuci.Zna li neko u cemu bi mogao
Ch> biti problem ?
Ch> Odgovore bih molio u mail box :)
Ch> 10x unapred
Proveri ti lepo da li se traka uopste vrti jer mi ovo smrdi
da ti je pukla ili se mozda skinula gumica za vrcenje trake !
A to sto se zaustavi je normalno jer ima detektor da li se i
koliko se vrti (vezano za counter) pa ako se ne mice duze
vreme gasi se...
100% ti se skinula gumica... Proveri pa javi..
Cya
electron.1724jpptticb,
-> #1722, chris> Dali bi neko mogao da mi pomogne u vezi video rekordera ?
> Naime kada stavim kasetu lepo uvuce traku i pojavi se slika ali
> samo stoji prva slika koja se pojavi odnosno kao da sam pritisnuo
> stil.Posle par sekundi sam se iskljuci.Zna li neko u cemu bi mogao
> biti problem ?
Verovatno je problem u transportu trake, a tu se najcesce istrose
gumice na idleru (tockic koji seta izmedju dve spulne i vuce traku
napred-nazad), ili pritiskac kapstana (isto od gume). Ako uspes da
pronadjes ove delove u videu, moras nabaviti i odgovarajucu zamenu
kod nekog servisera ili drugde (ja sam jednu gumicu za idler kupio
na buvljaku za 4 din.), pa probati. Bitno je da nista ne radis na
silu, da moze posle majstor da sredi stvar (ako tebi ne uspe).
electron.1725danilo,
Da li neko zna za neki dobar rad o DSP (Digital signal processor)
da je objavljen u poslednjih par meseci?
Čuo sam da je nešto objavljeno (pregledni rad) u IEEE - Computer
ili IEEE - Micro!
Hitno mi treba referenca za kolegu postdiplomca.
Unapred hvala,
Danilo
electron.1726baker,
-> #1719, ilazarevic>> Da li je prodaja COBRA-e legalna?
>
> Cuo sam da je dozvoljeno posedovati uredaj koji otkriva radar,
> ali se ne sme imati uredaj koji _ometa_ radar. Nemoj ovo
> uzimati zdravo za gotovo, prica nije proverena.
Tacno. Dozvoljeno je posedovati uredjaj za otkrivanje radara, ali
je strogo zabranjeno koriscenje "ometaca".
Proverena informacija.
..
electron.1727baker,
-> #1714, jvujnic> Da li je prodaja COBRA-e legalna?
Da prodaja i koriscenje je legalna. Sem COBRE na nasem trzistu se
mogu naci i UNIDEN, WHRISTLER itd.
Postoji vise vrsti.
1. Normal
2. Laser
3. Thwart
Prvi radi na principu cekanja signala.
Drugi trazi radar u okrugu od 180 ili 360 stepeni.
Treci otkriva i ometa radar.
Svi ovi uredjaji u sebi imaju i zastitu od "tragaca"
tj. uredjaj koji otkriva da li posedujete u kolima radar detektor
(vazi za zemlje u kojima je nedozvoljen).
pojasnio sam valjda?
electron.1728sale.car,
HI!
Otvaram grupu povodom zanimljivog projekta...
Daklem :
Uradio bih uredjajcic koji bi se kacio na komp i koji bi merio
promene mrezne frekvencije koja je razlicita od 50Hz...
Dakle... ko zeli neka me mailuje da ga ubacim u grupu...
Cya
electron.1729chris,
-> #1724, jpptticb
U pravu si istrosen je roler (pritiskivac kepstena).Inace ako
neko zna
gde bih ga mogao naci...(videorec. je Goldstar).
Hvala na pomoci :)
Pozdrav
electron.1730ntadic,
Hitno mi je potrebno intergralno kolo LA 5617. Ako ga neko slucajno
ima, neka mi baci porukuna mail.
electron.1731jvujnic,
U vezi COBRE.
Hvala svima na iscrpnim odgovorima i uloženom trudu, mnogo ste mi pomogli.
Joca
electron.1732sale.car,
HI!
Da li neko moze da mi kaze kakav napon trebam da prosledim
na pin 2 serijskog porta (data read) da bih ga ocitavao ??
Ja sam probao sa 'normalnim' naponom nesto oko 4V ali ne
kapiram zasto kad spojim sa izvorom nekad je '1' a nekad '0'...
Ako neko hoce neka javi da napisem sta sam tacno radio...
10x unapred...
electron.1733dragisic,
-> #1732, sale.car Napisi tacno sta si radio i kako si ga ocitavao. Uzgred cini
mi se da (koliko ja poznajem) UART 8250 ili slican koji se nalazi u
PC-u nema pristup RXD pinu osim preko asihronog prijemnika UART-a.
Naponi za koje je predvidjen RS232 su -12V do -3V i 3V do 12V. Naponi
izmedju -3V i 3V su nedefinisano stanje. Medjutim prijemnici za RS232
obicno rade i sa asimetricnim naponima i sl. U svakom slucaju napisi
sta si radio.
Pozdrav.
electron.1734sale.car,
-> #1733, dragisic Dr> Napisi tacno sta si radio i kako si ga ocitavao.
Ovako... Ocitavao sam ga neprekidnom petljom u programu
koja je ispisivala stanje na pinu 2 com1 porta...
A onda sam zicom (ajde!) spajao pin 2 sa izvorom...
Ali !
Kada samo spojim i drzim spojeno nekad se nista ne desava
a nekad se promeni stanje... Ali, ako samo na kratko spojim
izvor i pin2 onda promeni stanje bez obzira sto sad vise
nema izvora na pinu...
U totalnom sam rebusu...
Prvo sam mislio da treba kratko dati napon da bi se promenilo
stanje ali to se pokazalo kao pogresno jer nekad tako radi
a nekad ne !
Pomagajte dobri ljudi !
electron.1735dragisic,
-> #1734, sale.car Ne znam koliko ce ovo pomoci, ali proveri jos
jednom da li si siguran da dovodis napon na pin 2 od DB25
ili na pin 2 od DB9, jer je pin 2 na DB25 TXD (output), a
na DB9 je to RXD (input). Medjutim bez obzira na sve, moram
da ponovim da PC UART 8250 hardverski ne omogucava da se
procita trenutno stanje pina RXD. Moguce je procitati stanja
pinova DCD, RI, DSR, CTS i flagova njihovih promena. Te bitove
ces naci u Modem Status Registru doticnog UARTA. Ako mozes
posalji deo programa u kome to citas. Ukoliko nisam shvatio
dobro problem molim te ispravi me.
Pozdrav.
electron.1736sale.car,
-> #1735, dragisic Dr> Ne znam koliko ce ovo pomoci, ali proveri jos
Dr> jednom da li si siguran da dovodis napon na pin 2 od DB25
Dr> ili na pin 2 od DB9, jer je pin 2 na DB25 TXD (output), a
Dr> na DB9 je to RXD (input). Medjutim bez obzira na sve, moram
Dr> da ponovim da PC UART 8250 hardverski ne omogucava da se
Dr> procita trenutno stanje pina RXD. Moguce je procitati stanja
Dr> pinova DCD, RI, DSR, CTS i flagova njihovih promena. Te bitove
Dr> ces naci u Modem Status Registru doticnog UARTA. Ako mozes
Dr> posalji deo programa u kome to citas. Ukoliko nisam shvatio
Dr> dobro problem molim te ispravi me.
Dr> Pozdrav.
Na DB9 saljem napon...
Evo deo programa u pascalu:
Repeat
a := port[] and 2 ;
If a = 0 then write('Hi') else write('Low') ;
Until KeyPressed ;
Port ne znam sada tacno jer pisem online...
Enivej... Problem si super shvatio i ako mozes posalji mi
kako bi ja mogao da ocitavam sa com porta napone...
Konkretno me zanima princip ima/nema napona tj. ono sto sam
pokusao a nisam uspeo...
Pokusavao sam i sa LPT-om ali sam ga izgleda spalio... mada sumnjam
ali nece pa nece... Ne znam kako bi mogao da proverim da li je
zaista spaljen ili ja gresim...
10x agen na odgovoru...
electron.1737ljubisha,
Brojač telefonskih impulsa
Elektro 8, Septembar 1994
tel_broj.zipelectron.1738ljubisha,
Drugar na buvljaku kupio neki ispravljač sagrađen u crnom rebrastom
hladnjaku a na njemu piše:
PSR 57-7 (Positive switcher)
Input 7-38V
Output 5V
DC 0-7A
MELCHNER 111(R) CH-USTER
E sad, priključio sam ga na akumulator očekujući da će da da samo 5V
na izlazu ali jok. Daje svih 12. Jel zna neko čemu ovo služi?
electron.1739dragisic,
-> #1738, ljubishaTo je prekidacki step-down konvertor koji ne radi. Tj. step down
konvertori rade sa serijskim tranzistorom u prekidackom rezimu, pa
kada on "crkne" tako da kratkospoji kolektor i emitor (ili drain i
source) napon sa izlaza samo prodje kroz konvertor kao kroz kratak
spoj (uz eventualno mali pad napona).
electron.1740jppttica,
Već odavno niko ne raspravlja o SAT-dekodiranju. Mene interesuje
kako da napravim karticu koja će da radi bez PC-a. To su valjda
PIC čipovi koji se isprogramiraju. Postoji li neka šema i gde može
da se nađe.
electron.1741whitie,
-> #1737, ljubisha> Brojac telefonskih impulsa
Jos uvek se trazi sema za generator gorespomenutih impulsa. To doduse
radi Posta, ali za tu uslugu trazi odgovarajucu dinarsku naknadu. Uz to
se raspituje za namenu tako "dogradjenog" broja i opreme koja ce se na
njega nakaciti.
"Privatne" centrale konektovanjem na javnu mrezu postaju i same deo
te mreze -> znaci treba saglasnost PTT-a.
electron.1742sale.car,
HI!
Da li neko zna kako da napravim kalem od 100 mH !?!?!
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1743dragisic,
-> #1742, sale.carMoras reci za sta ce taj kalem da ti sluzi. Da li je vazdusni, ili sa
jezgrom. Da li je feritno ili gvozdeno jezgro. Ako je za skretnicu za
zvucnik onda je to vazdusni kalem i moze biti vecih dimenzija (0.1H)
, a ako je za nesto drugo (filter ili prekidacko napajanje ili ...)
onda moze biti namotan i na jezgru. U svakom slucaju javi za sta ti
treba pa da ti kazem koliko, kako i na koji nacin.
Pozdrav.
electron.1744sale.car,
-> #1743, dragisic Dr> U svakom slucaju javi za sta ti
Dr> treba pa da ti kazem koliko, kako i na koji nacin.
Dr> Pozdrav.
Konkretno za onu semu brojaca impulsa...
Ali, bilo bi super kada bi mogao da mi kazes kako bilo
koji da uradim i kako da izracunam koliko Henrija ima
neki kalem...
Povremeno napravim neki oscilator pa su mi potrebne
vrednosti frekv. a to bas ne mogu da provalim bez
kalema...
10x unapred...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1745dragisic,
-> #1744, sale.carElem,
nisam video tu semu za brojac telefonskih impulsa, ali
pretpostavljam da je taj kalem deo oscilatornog kola za
16KHz i da mu je paralelno vezan kondenzator od oko 1nF.
Ako nije tako ti me ispravi. Ali predjimo na kalem, njega
je najbolje namotati na zatvorenom feritnom jezgru. To bi
bilo najjednostavnije i za proracun i za motanje i za
postizanje najboljih preformansi tog kalema (veci Q faktor,
manje parazitne kapacitivnosti i td i sl.), a bogami i za
ocuvanje negvnog sistema. Kako je snaga koja se privodi
kalemu predpostavljam zanemarljiva moze se koristiti bilo
koje jezgro (bolje bez procepa) i to loncasto ili RM. Moze
koje hoces velicine samo treba da imaju sto veci Al faktor.
Induktivnost ces proracunati po obrascu:
2
L[nH]=Al*N ;gde je N broj namotaja
Tako na primer ako kupis kod ITC-a feritno jezgro P18x11-2900
koje ima Al faktor 2900 moraces da namotas "svega" 186 namotaja
da bi dobio 100mH. Neka te ovo ne obeshrabri jer kada bi motao u
vazduhu broj namotaja ne bi stao u dvobajtni integer. Mota se
Cul zicom ili bolje tzv VF pletenicom na primer 20x0.05 ili
slicnom, jer se time smanjuje skin efekat i samim tim povecava
Q faktor.
Jezgara ima i u Burklin-u '96/'97 u odeljku D strana 79-87 pa
ako nisi nestrpljiv i ako imas nekog da ti donese....
Sva ostala resenja su gubljenje vremena i zivaca jer ne
verujem da bi pristao da motas kalem od 20000 namotaja zicom
od 0.1mm koja se uvek prekine negde oko 15645-og namotaja. A
ako te slucajno interesuje proracun jednog takvog kalema
pokusaj da nadjes (ili bolje nemoj, jer nije bas razumljivo
pisana cak ni za studente kojima je namenjena) knjigu pod
nazivom "Elementi elektronskih uredjaja" od Dimitrija
Tjapkina izdanje Naucne Knjige-Beograd.
BTW Sta ce ti brojac kada Posta ne pusta tih 16KHz dok se
ne trazi, a onda kad trazis kazu da nemaju tehnickih
mogucnosti.
Pozdrav.
electron.1746ljubisha,
-> #1742, sale.car> Da li neko zna kako da napravim kalem od 100 mH !?!?!
Što? Zar ih nema u ITC-u?
electron.1747sale.car,
-> #1745, dragisic Dr> pretpostavljam da je taj kalem deo oscilatornog kola za
Dr> 16KHz i da mu je paralelno vezan kondenzator od oko 1nF.
Joj... covece pa to je da umres...
Hvala na svemu...
Btw, kako da otkrijem Al faktor nekog ferita... Ocigledno
ne mogu...
A da li mogu da koristim onaj ferit iz radio aparata...
Da li su oni standardizovani !?
Gde ima da se kupi 0.1 mm zica !?
Ohhh... ;)
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1748dragisic,
-> #1747, sale.carMozes da koristis ferit iz radio aparata ali kako je to otvoreno
jezgro moraces da motas mnogo namotaja. Al faktor vazi samo za
zatvorena jezgra gde je geometrija magnetnog polja kontrolisana
magnetnim materijalom. Kod otvorenih jezgra rasipni fluks zavisi i od
nacina motanja i geometrije namotaja pa je tu ne moguce definisati Al
faktor, pa je proracun takvog kalema malo slozeniji (pogledaj knjigu).
Inace Al faktor je definisan kao induktivnost jednog
zavojka, pa shodno tome namotaj jedan zavojak i izmeri njegovu
induktivnost (za to ti treba L metar) i to ti je Al faktor. Obicno
ovo ne moras da radis jer je taj podatak napisan na jezgru. Zicu od
0.1 mm mozes da nadjes u primaru nekog malog mreznog transformatora,
naravno ako mu je sekundar neispravan.
Bye.
electron.1749feniks,
-> #1745, dragisic│ BTW Sta ce ti brojac kada Posta ne pusta tih 16KHz dok se
│ ne trazi, a onda kad trazis kazu da nemaju tehnickih
│ mogucnosti.
└─────────────
Tačno, proverio sam na 14X-XXX -> zaista nisam uspeo
da registrujem taj signal. Verovatno postoji filter
u tel. centrali. Pošti nije u interesu da šalje taj
signal (neka ne neko demantuje ako nisam u pravu). ;)
Zato ne gubite vreme oko onog uređaja ako vam vaša centrala
ne šalje taj signal (16KHz, 15V, 0.5s).
electron.1750raty,
1)Ajde ako neko ima raspored nozica za lec bafer (valjda se tako
zove) 74HCT573 da ga napise.
2)Vidim da neki pirati nude CD-ove sa kataloskim podacima
elektronskih komponenti SIEMENS,MICROCHIP,IC MASTER.Pa dali postoji
neki univerzalni CD koji ce imati podatke nezavisno od proizvodaca
iliti kad nam bilo sta zatreba da ga tu nademo,a ne dd se oslonimo
na uske podatke nekog proizvidaca.Da li nesto tako postoji?
Hvala!
electron.1751acafaca,
Zna li neko literaturu gde piše raspored nožica
na slotu u računaru?
electron.1752tomil,
-> #1750, raty> 1)Ajde ako neko ima raspored nozica za lec bafer (valjda se tako
> zove) 74HCT573 da ga napise.
Evo ti u HPGL formatu.
> 2)Vidim da neki pirati nude CD-ove sa kataloskim podacima
> elektronskih komponenti SIEMENS,MICROCHIP,IC MASTER.Pa dali postoji
Ponešto od podataka bilo je već kačeno ovde, ili u starijim
tomovima konferencije:
ORKA.3 6.73 MOTOROLA
6.302 TTL
6.303 CMOS
6.304 DIODA
6.305 TRANzistori
6.421 HARRIS
6.433 TI (Texas Instruments)
6.437 TI -------||------- 2
Bilo je i za BurrBrown, Philips, PMI, ali se ne sećam kada.
74hct573.zipelectron.1753sale.car,
-> #1751, acafaca Ac> Zna li neko literaturu gde piše raspored nožica
Ac> na slotu u računaru?
Eve ti :)
Inace, izvor je HelpPc a moze i PcTech
... Pozdrav, Sale.Car
slot.txtelectron.1754zvezdan,
-> #1749, feniks>> ne šalje taj signal (16KHz, 15V, 0.5s).
Kako to da je period tog signala 0.5s kada se impuls za 5, 6.
i 7. međunarodnu PTT zonu javlja na manje od 0.5s?
electron.1755floyd,
Ima li neko šemu za generator trougaonog signala - vremensku bazu
za osciloskop. Nije mi potrebno ništa precizno samo da radi od 0.1hz do
bar 50Khz ,1V 100mA max.
Slavko
electron.1756raty,
-> #1752, tomilPrvo da se zahvalim za HCT573.A sto se kataloga tice,neke imam ali
kad god su mi potrebni neki egzoticni podaci nema nista od tog.
Za razliku od ovih malih kataloga IC Master CD katalog se reklamira
sa svih svojih 594MB.Ukoliko to nisu reklame onda je to lako
"biblija" svih elektronicara.Voleo bih znati sta se tu nalazi?
electron.1757sale.car,
HI!
Napravio bih jedan mali odasiljac koji bi uzimao ulaz iz
vokmena, i prenosio tako da mogu da mu menjam freq. od
88-108 Mhz (FM skala)...
Domet ? Pa ne vise od 5m...
I sto jednostavnije :) Ne treba mi nista za takmichenje vec
cisto za kucnu upotrebu...
Jos jednom naglasavam: ulaz sa vokmena !
10x unapred...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1758superhik,
Grr.. opet kvar ;(
Naime, imam double deck, i onaj koji služi samo za playback ne
šalje dobar signal zvučniku (levom, desni radi super) tj. na
levom zvučniku se čuje prigušeni glas dok, ponavljam desni radi
normalno. Kad uključim tjuner ili CD, sve je OK ali deck ne
radi... Da vrlo važna stvar, ovaj drugi deck koji služi za
snimanje šalje normalan signal na oba zvučnika ;(((
Unapred se zahvaljujem svima na pomoći...
electron.1759tomil,
-> #1758, superhik> levom zvučniku se čuje prigušeni glas dok, ponavljam desni radi
Uzroka koliko hoćeš. Prljava glava, pomerena glava, neispravna
glava, neispravan pojačavač, zaprljani kontakti na preklopniku...
electron.1760sale.car,
HI!
Napravio bih jedan mali odasiljac koji bi uzimao ulaz iz
vokmena, i prenosio tako da mogu da mu menjam freq. od
88-108 Mhz (FM skala)...
Domet ? Pa ne vise od 5m...
I sto jednostavnije :) Ne treba mi nista za takmichenje vec
cisto za kucnu upotrebu...
Jos jednom naglasavam: ulaz sa vokmena !
10x unapred...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1761ognjen,
Ne razumem se previše u elektroniku, pa mi treba jedan tip.
Pošto mi zvučna kartica (sb kompatibilac) na mikrofonskom ulazu
pravi veliki šum, da li smem (i da li će to uopšte pomoći) da je
obavijem celofanom u folijom?
Celofan kao izolator, da aluminijumska folija ne bi napravila
neki neželjeni kontakt, a sama folija bi treba da neutrališe
smetnje iz okoline.
Ostaje pitanje da li zbog prevelike temperature može da nešto
pregori, ali koliko znam, muzičke kartice nemaju čipove koji se
lako greju.
electron.1762sale.car,
HI!
Napravio bih jedan mali odasiljac koji bi uzimao ulaz iz
vokmena, i prenosio tako da mogu da mu menjam freq. od
88-108 Mhz (FM skala)...
Domet ? Pa ne vise od 5m...
I sto jednostavnije :) Ne treba mi nista za takmichenje vec
cisto za kucnu upotrebu...
Jos jednom naglasavam: ulaz sa vokmena !
10x unapred...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1763ognjen,
-> #1759, tomil)-> Uzroka koliko hoćeš. Prljava glava, pomerena glava,
)-> neispravna glava, neispravan pojačavač, zaprljani kontakti
Kod mene je slična stvar, samo što desni zvučnik uopšte ne
radi. Nije do pojačala, diode na decku ne pokazuju nikakav sinal
na desnom zvučniku.
Da li i to može da bude "pomerena" glava? Tako se, valjda
menja samo boja tona? Slično je i sa zaprljanom glavom? Ili ne?
BTW, sindrom je počeo prvo sa onim Sony 60EF kasetama ne baš
najboljeg kvaliteta, a od pre nekoliko dana sa svim. Ništa nije
tumbano već duže vreme tako da ne verujem ni da je problem u
lemovima.
Any hints?
electron.1764bboss,
-> #1761, ognjen> Ne razumem se previse u elektroniku, pa mi treba jedan tip.
> Posto mi zvucna kartica (sb kompatibilac) na mikrofonskom ulazu
> pravi veliki sum, da li smem (i da li ce to uopste pomoci) da je
> obavijem celofanom u folijom?
Cao, moja iskustva govore da to mozes da uradis ali nece
pomoci ;( Ono sto ti savetujem je da poboljsas kontakte!
Veoma vazno u transveru signala.
electron.1765calex,
-> #1763, ognjen║ BTW, sindrom je počeo prvo sa onim Sony 60EF kasetama ne baš
║ najboljeg kvaliteta, a od pre nekoliko dana sa svim. Ništa nije
Ë──────────────
Da nisu one ostavile svoj trag na glavi kasetofona?
electron.1766ognjen,
-> #1765, calex)-> Da nisu one ostavile svoj trag na glavi kasetofona?
Kako to da proverim i kako da saniram?
electron.1767ognjen,
-> #1764, bboss)-> Cao, moja iskustva govore da to mozes da uradis ali nece pomoci ;(
Neće pomoći zato što folija nije pravi Faradejev kavez, ili
zato što šum ne potiče iz okolne elektronike?
)-> Ono sto ti savetujem je da poboljsas kontakte!
Koje kontakte? Na i izlazima? Kako to da uradim?
electron.1768tomil,
-> #1762, sale.car> Napravio bih jedan mali odasiljac koji bi uzimao ulaz iz
Pogledaj poruku 6.1593.
Uzgred, obriši taj exec, već treći put šalješ istu poruku.
electron.1769tomil,
-> #1755, floyd> Ima li neko šemu za generator trougaonog signala - vremensku bazu
> za osciloskop. Nije mi potrebno ništa precizno samo da radi od 0.1hz
> do bar 50Khz ,1V 100mA max.
Evo ti jedna relativno jednostavna šema (u HPGL formatu).
Sastoji se iz izvora konstantne struje (T1), multivibratora (IK1)
i odvojnog stepena (IK2). Frekvencija oscilovanja je određena
vremenskom konstantom R3 i C1:
Vx 1 2 R1
T1= C1 * R3 * --------- f=--- , Vx=--- Vcc, k=------
k*Vcc-Veb T1 3 R1+R2
Veb=0.7V
R3 možeš da zameniš rednom vezom otpornika i potenciometra, ako
želiš regulaciju frekvencije.
Ako za R3 uzmeš 3k6 otpornik + potenciometar 35k (odnos regulacije
oko 1:10), kapacitet kondenzatora je:
10... 100Hz: fmin=10Hz, T=0.1sec -> C1=180nF
100...1000Hz: 100Hz, T=0.01s -> C1=18nF
1... 10kHz : 1kHz, T=1ms -> C1=1.8nF
10...100kHz : 10kHz, T=100us -> C1=180pF
rc_gen.zipelectron.1770calex,
-> #1766, ognjen║ Kako to da proverim i kako da saniram?
Ë──────────────
Pogledaš da nije ostalo prljavštine ili da glava nije čak i
oštećena. Ako tako ne ide, onda može i malo ozbiljnije, osciloskop
i šemu u ruke pa polako tražiš prekid. :)
electron.1771sale.car,
-> #1768, tomil To> Pogledaj poruku 6.1593.
To> Uzgred, obriši taj exec, već treći put šalješ istu poruku.
Sorry jos jednom... Nesto sam bio sludjen... Ali ipak su dva puta
bila :)
...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1772sale.car,
HI!
Da li neko moze da mi objasni ovu semu...
Semu sam precrtao sa nekog starog blica...
Tranzistor mi je najmisticniji, (pregoreo je), jer ne znam koji
je i sta je...
Kapiram da je PNP. Prepisao sam sa njega sta pise...
Jos nisam provalio kako se ocitava kapacitet keramickih kond.
kada pise ono tipa 103, 104... 104 je valjda 0.1 mikro F...
Well.. 10x unapred :)
Pozdrav...
flash.txtelectron.1773bboss,
-> #1767, ognjen Nece pomoci zato sto folija nije pravi Faradejev kavez, ili
zato sto sum ne potice iz okolne elektronike?
Folija jeste Faradejev kavez, ali sum moze doci kablom
sto i pretpostavljam, pa pokusaj sa dobrim jack-ovima i
koaksijalnim mikrofonskim kablom (provodnik je inace
antena koja kupi EM signale). Znaci vazna je dobra umasenost.
Sretno.
electron.1774acafaca,
-> #1753, sale.carHvala!
Nezahvalni
electron.1775raty,
Pravim EPROM BRISAC i kao najjednostavnije resenje mi izgleda
zivina (Hg) lampa.E sad treba znati kako se spaja zivina lampa.Da
li se ona spaja direkt na 220V ili ide preko neke prigusnice (dali
postoje specijalne prigusnice ili moze i neon 20,40W).I sad da
stvar bude jos komplikovanija da li treba i starter kao kod neon
cevi!
electron.1776sale.car,
-> #1775, raty Ra> Pravim EPROM BRISAC i kao najjednostavnije resenje mi izgleda
Ra> zivina (Hg) lampa.E sad treba znati kako se spaja zivina lampa.Da
Ra> li se ona spaja direkt na 220V ili ide preko neke prigusnice (dali
Ra> postoje specijalne prigusnice ili moze i neon 20,40W).I sad da
Ra> stvar bude jos komplikovanija da li treba i starter kao kod neon
Ra> cevi!
Trebas da razbijes lampu i da ostavis samo onaj unutrasnji
deo (ja mislim da je to neki varnicar ili sl.)...
A ja mislim da treba neka sitna prigusnica, mada sam kod
druga video da je direkt.
Najbolje ti je da skines jednu banderu i da vidis ;)))
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1777zeljkoj,
-> #1776, sale.car> A ja mislim da treba neka sitna prigusnica, mada sam kod
Video sam onu sa bandere... baš i nije sitna. :)
electron.1778ljubisha,
-> #1775, raty> Pravim EPROM BRISAC i kao najjednostavnije resenje mi izgleda
> zivina (Hg) lampa.E sad treba znati kako se spaja zivina lampa.Da
> li se ona spaja direkt na 220V ili ide preko neke prigusnice (dali
> postoje specijalne prigusnice ili moze i neon 20,40W).I sad da
> stvar bude jos komplikovanija da li treba i starter kao kod neon
> cevi!
Moraš da razbiješ prvi balon jer onaj beli prah u njemu ubija UV
zračenje, treba ti prigušnica da bi to radilo a starter je višak.
electron.1779bboss,
-> #1775, ratyAko je Hg lampa do 160W moze se koristiti direktno na 220v
a za jace je potereban starter. Sve zajedno moze se naci
na buvljaku.
electron.1780whitie,
-> #1778, ljubisha> Moras da razbijes prvi balon jer onaj beli prah u njemu ubija UV zracenje
Ubija taj prah i ljude ako se poseces ili ti upadne u oko. Prah se lako
odvaja od stakla i "leti" u vazduhu. Uobicajen postupak: Stavis sijalicu
u parirnu kesu i zveknes ciglom. Sacekas da se prasina u kesi slegne i nozem
isparas kesu. Iz gomile stakla pincetom izvadis ampulu, koja uglavnom
prezivi u jednom komadu. Isperes pod mlazom vode.
Ampula se u radu ZNATNO ugreje. Ako nema nekog mehanizma za kontrolu tog
procesa ( prigusnica isl. ), ampula spektakularno puca. Kvarcno staklo filo-
vano zivom leti na sve strane. O "lekovitom" dejstvu zive i njenih isparenja
potrazi na drugom mestu ...
I bez toga uzarena ampula u sadejstvom sa intezivnim UV zracenjem proiz-
vodi ozon, koji takodje spada u "lekovite" supstance direktne akcije :-)
Lako se prepozna po karakteristicnom "mirisu" vec za par minuta.
>> Pravim EPROM BRISAC i kao najjednostavnije resenje mi izgleda zivina (Hg)
>> lampa.
A sto ne kupis UV lampu. Uvija se u standardno e27 grlo za sijalice. Ima
ga na pijacu i kod Konrada. Prodaje se kao "... crno svetlo za disko klubo-
ve ..." ili tako nekako.
electron.1781sale.car,
-> #1780, whitie Wh> A sto ne kupis UV lampu. Uvija se u standardno e27 grlo za
Wh> sijalice. Ima ga na pijacu i kod Konrada. Prodaje se kao "... crno
Wh> svetlo za disko klubo- ve ..." ili tako nekako.
Ufff... ne bi reko da je to Black Light...
Razgovarao sam sa ortakom koji ima brisac eproma (pre par godina)
i uglavnom je sugerisao kako bi odmah oslepeo kada bi pogledao
u lampu i sl.
I sama lampa je bistra sa nekim stvarcicama unutra :)...
Sumnjam na Black Light !!!
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1782whitie,
-> #1781, sale.car> Razgovarao sam sa ortakom koji ima brisac eproma (pre par
> godina) i uglavnom je sugerisao kako bi odmah oslepeo kada bi
> pogledao u lampu i sl.
Moras se opredelis: Oces li nesto za oci ili za EPROM. :-))
U obadva slucaja stos je u snazi. Ako ti je malo 60 W sijalica, a ti
uzmi 250 W reflektorku ( skuplja samo 1 DEM ) po se zagledaj u nju.
Javi mi na koju su te ocnu kliniku primili ... :-)
> I sama lampa je bistra sa nekim stvarcicama unutra :)...
Tehnologija je razlicita ali sluzice svrhi svaki jaci izvor UV zra-
cenja: aparati za UV sterilizaciju u zdravstvu, aparati u solarijumu,
UV jonizatori vode, pa u krajnjem slucaju i aparati za autogeno
zavarivanje :-)
electron.1783dragisic,
Evo da i ja dam nekoliko saveta u vezi Hg sijalica u
ulozi brisaca EPROMA.
Prvo malo teorije o Hg sijalicama:
One spadaju u sijalice ispunjene metalnim parama sa povise-
nim pritiskom. Ove o kojim pricate su sijalice sa visokim
pritiskom i sa fluorescentnom oblogom. Ima ih vise vrsta i
razlikuju se po snazi, po obliku i po podnoziju i to:
od 80,125,250,400,700 i 1000W. U samoj sijalici postoji
pored cevi od kvarcnog stakla sa zivom i elektroda za
paljenje sa otporom za odvod struje. Znaci za paljenje imaju
sve sto ima treba. Utrasnjost je prevucena tankim slojem od
fluor-germanata (samo ime mu zvuci otrovno) ciji je zadatak da
delom pretvori UV zracenje u vidljivu svestlost, a ostatak da
apsorbuje. Uvek !!!!! se prikljucuju sa elementom za ogranice-
nje struje. Znaci zivina sijalica se nikako ne sme prikljuci-
vati direktno na napon 220V. Radni napon sijalice (115-125V)
je uvek nizi od napona paljenja (130V-160V) pa bi u slucaju
direktnog spajanja nastalo vrlo jako elektricno polje koje bi
proizvelo udarnu jonizaciju u pari, tako da bi se usled velike
struje u balonu obrazovao elektricni luk i siljalica bi
pregorela (ako volite spektakle sa vatrometom onda je ovo
eksperiment za vas). Kao predspojni element (element za ograni-
cenje struje) koristi se redna prigusnica, a za popravak
faktora snage kondenzator vezan paralelno mrezi.
E, a sad nakon teorije ide praksa:
Lampa koju je najbolje koristiti za brisac EPROMA je
ona od 80W sa grlom E27 i kruskastim balonom. Kako se ona teze
nalazi moze i ona od 125W sa istim grlom jajastog oblika.
Prigusnica mora da postoji (pogledati teoriju) i najbolje je
kupiti i to na buvljaku. Postoje posebne prigusnice za Hg
lampe i razlikuju se po snazi lampe za koju su namenjene.
One za lampe od 80W imaju gubitke od 10W i faktor snage
0.5-0.6 dok je kondenzator za kompenzaciju 6uF, dok za lampu
od 125W snaga gubitaka je 12W uz isti faktor snage i konden-
zator za kompenzaciju od 8uF.
E, sad dolazi ono najlepse. Ove lampe stvarno brisu
EPROM-e vrlo efikasno, ali ih isto tako i unistavaju. Toplota
koju stvaraju ove lampe je vrlo velika i cesto "ispece" sam
EPROM (cik stavite na brisanje EPROM verziju kontrolera od
100-tinak DM). Znaci mora se voditi racuna o tome da eprome
treba na neki nacin hladiti (ventilator ili slicno). Naravno
sve zavisi i od proizvodjaca EPROM-a. Neki su zilaviji, a
neki nisu. Sve u svemu kada sam presao sa zivine lampe na
"pravi brisac" vek EPROMA koje koristim se znatno produzio.
Sve u svemu, ako nemate izbora ili ako ste amater-
entuzijasta (imate dovoljno vremena i zivaca) koristite Hg
lampu i to najbolje napolju (na terasi ili pored otvorenog
prozora) uvek se zaklonite da ne bi morali da gledate u nju
(varilacke naocare su OK da ne bi posle osecali iglice u
ocima) i ne priblizavati je preterano EPROM-ima da ne bi
"zacvrcali" (10-15cm je OK makar se duze brisali). Ali ako
postujete svoje vreme i zivce treba ugrabiti prvu priliku i
kupiti ako ne gotov brisac (koji i nije bas jeftin 99DM u
Conrad-u) ono bar jednu UV lampu za brisanje koja kosta
27.50DM (one za suncanje ne bi obrisale EPROM ni za 5 godina
kao ni one za BLACK light, ali ako imate vremena i sunce se ga
obrisati za nekih 10 godina) i sklepati neki HOME-MADE brisac
sa timerom da covek zna sta radi i da sme da obrise i neki
skuplji cip bez bojazni da ce dobiti poruke tipa: "Warning!
Device not erased!" ili "Verify error!" Tada investicija
od 27.50DM + 15% MWst + 30% donosenje i nije neki trosak.
Pozdrav!
electron.1784raty,
Evo sad i moje iskustvo za brisanje eproma:
Nakon sto sam razbio Hg sijalicu od 125W (za koju kazu da je
najcesca i kosta 10DEM u prodavnici) prikljucio sam je redno sa
prigusnicom za neon cev od 40W i za moje cudo ostaci sijalice su
zasvetleli treperucom i relativno slabom svetloscu.Ovo me je
postedelo kupovine skuplje Hg prigusnice od 125W.Ono sto sam dobio
je brisac koji vrsi svoju funkciju BEZ PRETERANOG GREJANJA.Naime
eprom posle brisanja od 60min na rastojanju od 2cm je mlak i mislim
da se nemoze unistiti.
I kad razbijate sijalicu PAZITE,ne da grune nego...
electron.1785tomil,
Dosta se piše o brisačima EPROM-a, pa da i ja prenesem neka svoja
iskustva, a i da ponudim jedno rešenje koje koristim već više godina i
kojim sam izuzetno zadovoljan.
Dakle, izvor UV svetlosti je poznata nam živina sijalica sa
uklonjenim balonom. O razbijačkom "poduhvatu" vam neću govoriti, pošto
je to već bilo, a i o opasnostima živine pare i same UV svetlosti.
Uzimamo znači samo ampulu, kojoj sam ja skratio izvode na otprilike 10
mm i zategao ih u 2 polne kleme za print montažu (u ITC-u se vodi pod
kat.br. KL 2P). Lampu napajam iz pretvarača napona 12/220V, čiju šemu
prilažem. Varijanta sa prigušnicom mi se nikako ne sviđa zbog veze sa
mrežnim naponom. Ako me već udari struja, bolje (i bezopasnije je) za
mene, ako je to iz izvora galvanski odvojenog od mreže. Takođe, u ovoj
varijanti, nije neophodno da vlakna za grejanje lampe budu ispravna.
Lampa se pali uvek i ne greje se mnogo (što je dobro za EPROM-e).
Sve treba montirati u pogodnu kutiju sa poklopcem (zbog UV zračenja).
Ja sam uzeo aluminijumsku kutiju radi boljeg hlađenja. Sama lampa je
montirana na parčetu Al lima, u kome sam izrezao otvor veličine 10x38
mm. Izvodi su sa donje strane i zaštićeni su od slučajnog
dodira. Skicu kutije i lampe sam takođe priložio.
Trafo je standardni 220/12V /4VA, poprečnog preseka jezgra oko 2cm^2.
Tranzistor 2N3055 treba montirati na hladnjak (može i na kutiju ako je
metalna). Bilo bi dobro uzemljiti kutiju, ja nisam i nisam do sada
imao problema, ali sigurno je sigurno.
EPROM se postavlja direkto na limeni nosač preko otvora. Vreme
brisanja je oko 15 min. Može i kraće (nisam baš merio, ali su se neki
epromi brisali za oko 5 min).
brisac.zipelectron.1786ljubisha,
-> #1782, whitie> Tehnologija je razlicita ali sluzice svrhi svaki jaci izvor UV zra-
> cenja: aparati za UV sterilizaciju u zdravstvu, aparati u solarijumu,
Šta imaju ti aparati za sterilizaciju? Zar se ne koriste germicidne
fluo-cevi? One su preslabe (30 i 15W, i probao sam ih) a i ovi iz sola-
rijuma bi trebali da budu relativno slabi. Zar ne?
electron.1787ljubisha,
-> #1785, tomil> [** Uz poruku 'BRISAC.ZIP' (13665 bytes)]
Apel!! Jel možete u arhive da ubacite i PCX? Ili mi recite kako da
nateram ovog mog 9-pinca da svari HP fajl. :)
P.S. I hvala unapred na ovoj šemi u picture formatu. :)
electron.1788whitie,
-> #1786, ljubisha> One su preslabe (30 i 15W, i probao sam ih) a i ovi iz solarijuma
> bi trebali da budu relativno slabi.
Sta da ti kazem. Koliko vidim vec si se zainteresovao za Tomil-ovu
variantu mada sijalici daje na raspolaganje samo 4 VA. Raty je prigus-
nicom ogranicio snagu na trecinu pa mislim da pitanje snage vise nije
aktuelno. Inac, u OTTO-vom katalogu videh solarijum od 6500 W. 12 cevi
+ zona za lice. Cemu sluzi ovolika snaga, sem izazivanja raka, nezmam.
Ja svoju ampulicu koristim za osvetljavanje u foto postupku. Zbog
toga sam morao dodati budzevinu za ogranicavanje struje trijkom i ref-
lektore postaviti da dobijem sto ravnomernije osvetljenje. Emulzije su
vrlo osetljive na promenu temperature pa je i to uticalo na obaranje
struje. I pored svega eprome sam brisao za 10-tak minuta. Mislim da bi
drugacijim fokusiranjem i jacom strujom "ubio" podatke na cipu za
10-tak sekundi.
Dokon pop i goveda krsti, pa sam i ja svojevremeno ostavio jedan
2732 - 120 da se ceo dan sunca na terasi. Bio je dosta dobro ( 95% )
obrisan. Neznam koliko su savremeni cipovi osetljivi na ovo, ali znam
da su cike meteorolozi u medjuvremenu pronasli neke rupe u atmosferi ..
electron.1789sale.car,
-> #1782, whitie Wh> Moras se opredelis: Oces li nesto za oci ili za EPROM. :-))
Wh> U obadva slucaja stos je u snazi. Ako ti je malo 60 W sijalica, a ti
Wh> uzmi 250 W reflektorku ( skuplja samo 1 DEM ) po se zagledaj u nju.
Wh> Javi mi na koju su te ocnu kliniku primili ... :-)
Ako mislis na obicne sijalice... ne radi to kod mene ;)
Ja sam se pre par godina (a malo i letos) zabavljao gledajuci
u sunce ;)
Pa opet sve lepo vidim ;))))
Kao onaj vic:
Dosao co'ek kod lekara za naocare:
L: Koje je ovo slovo ?
C: Koje slovo ?
L: Pa ovo na tabli
C: Na kojoj tabli ?
L: Pa ovoj na zidu
C: Na kom zidu !?
L: Covece, vama je potreban pas
:-> Ja se izvinjavam na shumu, mnogo se izvinjavam :)
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1790sale.car,
HI !
Da li neko moze da posalje fajl(ove) o epromima.
Konkretno me zanimaju bas osnovne info. jer ne znam
ama nista o njima...
:)
Hvala unapred... :)
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1791sale.car,
HI!
Molim sve one koji imaju neki konvertor iz hp u text ili
sliku, da posalju...
Pozdrav...
electron.1792tomil,
-> #1787, ljubisha> nateram ovog mog 9-pinca da svari HP fajl. :)
Pisao sam već o ovome (PCHARD.6 poruka 13.523, ORKA.4 poruka 6.1678)
pa da ponovim.
Sve fajlove (šeme) koje sam slao su u HPGL formatu.
HPGL format je pogodan, zato što je vektorski i bez problema se
skalira na bilo koju rezoluciju, bez gubitaka na detaljima što je
slučaj kod bit_mape, a i meni je zgodniji pošto je direktan izlaz za
ploter u ACAD-u i PCAD-u.
Za pregled na monitoru, ili štampanje na printeru, koristim
odličan program PrintGl (ovde je bio u diru \dos\printers\prntgl14.zip
gde je sada sa novom organizacijom direktorijuma ne znam).
PrintGl podržava zaista veliki broj štampača (pogledaj u doc-u) i
matričnih i lasera, pa ako ti opet bude bio problem da odštampaš, javi
pa da iskonvertujem fajl.
P.S. HPGL fajl možeš da uvezeš i u COREL (ako ga koristiš), pa odatle
da štampaš.
electron.1793postar,
-> #1741, whitie> Jos uvek se trazi sema za generator gorespomenutih impulsa. To
> doduse radi Posta, ali za tu uslugu trazi odgovarajucu dinarsku
> naknadu. Uz to
Generator 16 khz proizvodi Pupin.Treba da proveris da li ti je uopste
potreban,tj na koju si centralu ukljucen.Neke centrale same generisu
taj signal.U ostalom da bi dobio kontrolu impulsa opet mora da to uredi
neko u centrali.Izvini nisam mogao ranije da se javim.
electron.1794postar,
-> #1749, feniks> Tacno, proverio sam na 14X-XXX -> zaista nisam uspeo
> da registrujem taj signal. Verovatno postoji filter
> u tel. centrali. Posti nije u interesu da salje taj
> signal (neka ne neko demantuje ako nisam u pravu). ;)
Nisi u pravu.Ta usluga je predvidjena po pravilniku o telefonskim uslugama.
Signal se pusta samo na zahtev pretplatnika,u koliko ga centrala sama
generise,ili se kupuje poseban generator 16 khz i instalira uz pretplatnikov
brojac.Licno nisam do sada video da je nekome ta usluga odbijena,ako je imao
kompletan pomoćni brojač tel.impulsa.
electron.1797sale.car,
-> #1794, postar Po> Nisi u pravu.Ta usluga je predvidjena po pravilniku o telefonskim
Po> uslugama. Signal se pusta samo na zahtev pretplatnika,u koliko ga
Da li neko ima broj telefona, ili nesto slicno... Tj kako da
trazim od poste da mi puste 16 KHz ako imaju...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1798sale.car,
Prenosim poruku sa pro-a i fajl uz istu...
Mislim da ce koristiti...
================================
Tehnika, Elektronika.194, sojka
(6.194) Uto 29/10/1996 11:07, 160 chr, +radioprg.zip 88k
----------------------------------------------------------------
Evo nesto vezano citanje,pisanje u eepromove koji se
nalaze u TV,video,sat prijemnicima i u radio aparatima
za kola koja su se slucajno zakljucala!!! :-))))
------------------------------------------------- 6.194 --
eproms.arjelectron.1799postar,
-> #1797, sale.car> Da li neko ima broj telefona, ili nesto slicno... Tj kako da
> trazim od poste da mi puste 16 KHz ako imaju...
Treba da nađeš komisiju za pretplatničke odnose i tamo podneseš zahtev.
Pitaj na 977.
Odgovor treba da ti stigne u roku od 15 dana. (teorija)
Kratko i jasno prvo administracija.
electron.1800acafaca,
-> #1744, sale.car-=> Konkretno za onu semu brojaca impulsa...
Ima li te šeme na Sezamu?
electron.1801sale.car,
-> #1800, acafaca -=> Konkretno za onu semu brojaca impulsa...
Ac> Ima li te seme na Sezamu?
Bila je pre par dana...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1802whitie,
-> #1793, postar> Generator 16 khz proizvodi Pupin.
Ono je bio moj vapaj da se uz amaterski brojac treba imati i amaterski
generator. Zapravo treba nam nesto sto ce tarifirati nase pozive BEZ
posredovanja PTT-a.
Sa PTT-om i profi uredjajima, prica je za temu Komunikacije.
electron.1803raty,
Razmisljam da pravim PIC PROGRAMATOR ako nije previse komplikovano.
Razgledajuci onaj od jednostavnijih PIC 16C55 vidim da on pored
nozica za napajanje,reset i serijsku komunikaciju ima SAMO jos dva
PORTa (jedan 4 bitni i jedan 8 bitni).E sad kako ga isprogramirati
tj staviti podatke u onaj unutrasnji eprom ili prom koji su duzine
WORDa 12 bita (a ne klasicnih 8 bita).Da li mozda jedan port sluzi
za adresiranje,a drugi za podatke ili oba porta za podatke a
adresiranje se vrsi preko serijskog ulaza (sad sam mozda provalio
glupost,al nema valjda i treca varijanta).Sta je istina!
electron.1804sale.car,
Pliz da mi neko pomogne da pokrenem motor iz velikog flopija...
Princip je kao kod glave za video rikorder...
Hvala unapred...
electron.1805acafaca,
Zna li neko šta utiče na jačinu odnosno
domet ko predajnika?
Na primer, kad se koristi oscilator sa kapacitivnom spregom.
I zna li neko koji kalem je najidealniji.
electron.1806acafaca,
Čemu služi kolo :
DFWG 1956
KB/W4
Nalazi se u TUNER-u u TV-u.
electron.1807mmitrovic,
par pitanje (online sam):
1) kako vezati u243B da bi radio kao astabilni multivibrator, koja mu je
zamena, i koji mu je raspored pinova (sve za U243B)?
2) DA LI NEKO RADI IZRADU PLOCICA U BEOGRADU. TREBA DA URADIMO PLOCICU 10X10
na vitroplastu, jednostrana stampa, obezbedjen je invertovana sema na pausu
za foto postupak. Znaci nista mozganje samo da se uradi plocica, a da bude do
10-15DM. Da ne gusimo, za ovo moze i mail.
10x.
electron.1808tomil,
-> #1807, mmitrovic> 2) DA LI NEKO RADI IZRADU PLOCICA U BEOGRADU. TREBA DA URADIMO
> PLOCICU 10X10
conf op ORKA.4
conf re 6.1690
electron.1809biber,
Može li 27C512 da se stavi umesto 27C256. Naravno, kad se isto
isprogramira, kao i originalni (barem prva polovina).
electron.1810ne.ko,
-> #1805, acafaca> Zna li neko sta utice na jacinu odnosno
> domet ko predajnika?
> Na primer, kad se koristi oscilator sa kapacitivnom spregom.
> I zna li neko koji kalem je najidealniji.
Utice jacina tranzistora u oscilatornom kolu ali se veliki
domet postize VF pojacalima
BTW: Pravim predajnike FM 88-108 a i sire uz novcanu nadoknadu ;)
electron.1811tomil,
-> #1809, biber> Može li 27C512 da se stavi umesto 27C256. Naravno, kad se isto
> isprogramira, kao i originalni (barem prva polovina).
Može, samo vidi da li treba programirati prvu ili drugu polovinu.
Ako je pin 1 (pin1=A15) vezan na +5V (HI), programiraj drugu polovinu,
a ako je vezan na GND (LO) programiraj prvu polovinu.
Ili još jednostavnije isprogramiraš i prvu i drugu polovinu istim
sadržajem i ne razmišljaš.
electron.1812sale.car,
-> #1810, ne.ko Ne> BTW: Pravim predajnike FM 88-108 a i sire uz novcanu nadoknadu ;)
Treba mi jedan dometa max 2 metra a i treba da se nakaci na
izlaz iz vokmena...
Ajd javi da li je moguce i kolike su cene...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1813m.stevic,
-> #1805, acafaca> Zna li neko sta utice na jacinu odnosno
> domet ko predajnika?
Koliko se ja secam, najvaznija je jacina signala na mestu prijema, koja zavisi
od snage predajnika, pojacanja predajne i prijemne antene, frekvencije signala,
razdaljine prijemnik-predajnik i provodnosti sredine kroz koju putuje signal.
electron.1814sale.car,
HI
Posedujem jedan steper sa onih staaarih hard diskova od 20 Mb..
Steper ima 4 izlaza i to vezana su dva po dva...
Imam i jos neki steper ali kod njega je 5 izvoda s tim sto je
5-ti zajednicki a na ova cetiri se dovodi napon...
E, sad... ja ne znam kako da pokrenem ovaj motor sa 4 izvoda...
Ako neko zna, pliz da mi pomogne...
Evo kako ja mislim da su vezani kalemovi:
1 2 3 4
| | | |
+---+ +---+
Hvala unapred...
electron.1815milanmi,
Zna li neko da kaze kolike su cene televizora, velicine ekrana 51-56cm?
Prvenstveno me interesuje PHILIPS, ali je i poredjenje sa cenama drugih
proivodjaca veoma dobrodoslo.
electron.1816ljubisha,
-> #1814, sale.car> E, sad... ja ne znam kako da pokrenem ovaj motor sa 4 izvoda...
> Ako neko zna, pliz da mi pomogne...
Imaš šemu (HPGL) povezivanja step motora i kratko uputstvo i to
(valjda ovde ako nije na PROu :)) i to u zadnjih dva meseca.
electron.1817ne.ko,
Da li zna neko neke zanimljive adrese na WEB-u o elektronici
seme, katalozi bilo sta u vezi ovoga bio bi zahvalan.
electron.1818sale.car,
-> #1816, ljubisha Lj> Imaš šemu (HPGL) povezivanja step motora i kratko uputstvo i
Lj> to (valjda ovde ako nije na PROu :)) i to u zadnjih dva meseca.
Grrrrr... HPGL! Zasto neko vec ne okaci reader !?
Znam, ima u dos\printer ali je oko mega i po...
A na 2400 je to mucenje, a kako niko od nadleznih
nece da ubaci komandu za raspakivanje arhiva u
padu mogu samo da sedim na monitoru i da kuckam
prsticima na nogama...
Uzas... Ajde neka neko sa 14k modemom okaci samo
najosnovniji reader ...
10x unapred, hvala :)
Sija...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1819jovap,
Potrebna informacija (sigurna)gde mogu naci sledece:
- BCX 36
- BC 148
- ELKO 25V 1000 mikro
ako neko poseduje predjasne elemente neka mi javi na tel.5321-003
Goran ili na mail Jovap.
P.S. To je za General eletronic company (GEC-music centre)
HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO
electron.1820jovap,
Potrebna informacija (sigurna)gde mogu naci sledece:
- BCX 36
- BC 148
- ELKO 25V 1000 mikro
ako neko poseduje predjasne elemente neka mi javi na tel.5321-003
Goran ili na mail Jovap.
P.S. To je za General eletronic company (GEC-music centre)
HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO HITNO
electron.1821ljubisha,
-> #1818, sale.car> Grrrrr... HPGL! Zasto neko vec ne okaci reader !?
:)) Meni čovek (tomil, beše?) reče da je nezgodno slati kao PCX jer
se gubi na kvalitetu. Onda mi je čovek poslao viev-er, pogledao sam po-
slate HPGLove i ustanovio da su ništa naročito. Najobičnije skice koje
bi ladno mogle da idu kao slika. :(
electron.1822sale.car,
-> #1821, ljubisha Lj> :)) Meni čovek (tomil, beše?) reče da je nezgodno slati kao
Lj> PCX jer se gubi na kvalitetu. Onda mi je čovek poslao viev-er,
Lj> pogledao sam po- slate HPGLove i ustanovio da su ništa naročito.
Lj> Najobičnije skice koje bi ladno mogle da idu kao slika. :(
AAAaaaa....
Dajte nam bilo reader bilo konvertor u neki grfichki format
!!!!!!!!!!!!
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1823kovacevicd,
Da li je neko probao Pnp-Blue foliju za pravljenje
pločica, inače to su one folije na kojima se odštampa
šema na laserkom štampaču i zatim se vrućom peglom
pređe preko folije koja stoji na pertinaksu i toner
pređe na pertinaks. Cena je nekih 26 dinara za A4
stranu a može se upotrebiti samo jednom (misli se
na površine koje nisu korišćene.)
electron.1824sale.car,
-> #1823, kovacevicd Ko> Da li je neko probao Pnp-Blue foliju za pravljenje
Ko> pločica, inače to su one folije na kojima se odštampa
A gde to ima da se kupi !?
Ajde more info...
... Pozdrav, Sale.Car