electron.1825ljubisha,
-> #1823, kovacevicd> Da li je neko probao Pnp-Blue foliju za pravljenje
> pločica, inače to su one folije na kojima se odštampa
...
> pređe na pertinaks. Cena je nekih 26 dinara za A4
Da li bih mogao da kažeš gde to ima da se kupi i za dva dana ćeš da
dobiješ komentare. :) Trenutno crtam par pločica pa bi mi dobro došlo
jer radim samo po jedan komad.
electron.1826vdjole,
-> #1825, ljubisha> folija za pravljanje pločica
Meni su u firmi ljudi rekli (a i lično sam video rezultate) da su postigli
VRLO zadovoljavajuće rezultate i sa običnim pausom. Trebalo je samo malo
eksperimentisanja sa fiksiranjem položaja pausa pri prenošenju, i sa
podešavanjem termostata na pegli. Jedan je pločicu grejao na rešou a
prenos vršio pritiskanjem nekim valjkom. Kako mi reče, zagrejanost treba
da bude otprilike takva da paus isgubi krutost i postane "mek". Jedan
drugi je čak dobio pristojan rezultat i sa običnim papirom, ali njihov
zajednički zaključak je da je paus možda i bolje rešenje od folije.
electron.1827vitez.koja,
-> #1822, sale.car#=> AAAaaaa....
#=> Dajte nam bilo reader bilo konvertor u neki grfichki format
Imaš Windows? A Word?
sk
electron.1828ljubisha,
-> #1826, vdjole> da bude otprilike takva da paus isgubi krutost i postane "mek". Jedan
> drugi je čak dobio pristojan rezultat i sa običnim papirom, ali njihov
> zajednički zaključak je da je paus možda i bolje rešenje od folije.
Ne, hvala lepo. :) Folija je pravljena specijalno za to i nema šta
da razmišljam. A i cena nije velika samo da nam kovacevicd kaže gde ima
da se kupi. :)
electron.1829andon,
-> #1821, ljubisha>> Grrrrr... HPGL! Zasto neko vec ne okaci reader !?
> :)) Meni čovek (tomil, beše?) reče da je nezgodno slati kao PCX jer
> se gubi na kvalitetu. Onda mi je čovek poslao viev-er, pogledao sam
> poslate HPGLove i ustanovio da su ništa naročito. Najobičnije skice
> koje bi ladno mogle da idu kao slika. :(
Pogrešan zaključak!
Format HPGL je skraćenica od Hewlett-Packard Graphics Language, a
koji je namenjen pre svega za pokretanje pen - plotera. Po prirodi
stvari, crtež (ili sliku) koji nastaje ovim putem možemo smatrati
VEKTORSKOM grafikom, a koja je neuporedivio kvalitetnija od bilo koje
vrste bit-mapirane slike, u koje spadaju formati tipa PCX, BMP, GIF
itd.
Program printgl iz dos/printer direktorijuma je dugacak 108 KB
(verzija 1.30) i sasvim zdovoljavajuće radi. Progarm omogućava
štampanje na matričnom štampaču, prikazivanje crteža na ekranu i
pretvaranje crteža u sliku PCX formata, ako je baš neophodno da se
ima bit-mapa. U paketu je program PMI - PrintGL Menu Interface
koji omogućava lakše snalaženje u opcijama programa i omogucava
pravljenje batch datoteka koje kasnije olakšavaju rad.
Kod mene u nc.ext stoji PLT: C:/PATH_DO_PROGRAMA/PRINTGL !.! /FH
gde je /fh swich za prikaz na hercules monitoru :( .
U Norton Commander-u treba samo pritisnuti ENTER i crtež je na
ekranu.
Mislim da je zbog učestalih pitanja oko HPGL formata bio potreban
ovako dugačak, možda nedovoljno detaljan odgovor.
electron.1830ljubisha,
-> #1829, andon> Pogrešan zaključak!
Ne, nije a sve zbog...
> Program printgl iz dos/printer direktorijuma je dugacak 108 KB> (verzija
1.30) i sasvim zdovoljavajuće radi. Progarm omogućava
što nemaju svi pc.
> Format HPGL je skraćenica od Hewlett-Packard Graphics Language, a
> koji je namenjen pre svega za pokretanje pen - plotera. Po prirodi
> stvari, crtež (ili sliku) koji nastaje ovim putem možemo smatrati
> VEKTORSKOM grafikom, a koja je neuporedivio kvalitetnija od bilo koje
> vrste bit-mapirane slike, u koje spadaju formati tipa PCX, BMP, GIF
> itd.
E sad, naravno da se slažem s tobom ali samo kada je HP opravdan a pod
tim ovde podrazumevam neku šemu pojačala ili nešto tako komplikovano. Upu-
tstvo za step motore ili sliku kutije za UV lampu nikako ne ubrajam u te
slučajeve i odatle je sve počelo.
Ustvari, sad sam dobio programe koji 'vare' HP pa mi je svejedno ali
ipak držim do ne treba preterivati i komplikovati bez potrebe. Jedan PCX
od par hiljada (x,y) tačaka će isto tako da odradi posao.
electron.1831sale.car,
-> #1827, vitez.koja Vi> Imaš Windows? A Word?
Vi> sk
Puklo to daaavno... Ne koristim djubrad. ;)
Ima nesto drugo !? Za dos !?
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1832tomil,
-> #1830, ljubisha> E sad, naravno da se slažem s tobom ali samo kada je HP opravdan a
> pod tim ovde podrazumevam neku šemu pojačala ili nešto tako
> komplikovano. Upu- tstvo za step motore ili sliku kutije za UV lampu
> nikako ne ubrajam u te slučajeve i odatle je sve počelo.
> Ustvari, sad sam dobio programe koji 'vare' HP pa mi je svejedno ali
> ipak držim do ne treba preterivati i komplikovati bez potrebe. Jedan
> PCX od par hiljada (x,y) tačaka će isto tako da odradi posao.
Već sam rekao, ali da ponovim. Od alata za crtanje koristim
isključivo AutoCad i PCAD. Ako treba da nacrtam i samo jednu liniju,
jednostavnije mi je da to uradim u navedenim programima. Složenost
šeme, ili bilo kog crteža, ne igra tu nikakvu ulogu, a i ne vidim
razlog zašto bih koristio neke druge programe, ako sam zadovoljan
radom ovih.
HPGL format je prirodan izlaz u ovim programima, jednostavno se
otplotuje u fajl, pa i tu nema nekog komplikovanja. Za PC postoje
programi za pregled i štampanje HPGL fajla, a ako tako nešto ne
postoji za ostale računare, nemoj da kriviš mene.
E sad, ako smatraš da moje poruke nemaju smisla i da ono što sam
slao nema nikakvu upotrebnu vrednost, niko te i ne tera da to čitaš i
koristiš.
electron.1833ljubisha,
-> #1832, tomil> Već sam rekao, ali da ponovim. Od alata za crtanje koristim
> isključivo AutoCad i PCAD. Ako treba da nacrtam i samo jednu liniju,
> jednostavnije mi je da to uradim u navedenim programima. Složenost
> šeme, ili bilo kog crteža, ne igra tu nikakvu ulogu, a i ne vidim
> razlog zašto bih koristio neke druge programe, ako sam zadovoljan
> radom ovih.
A ja sam pitao da li ti je teško da u istu arhivu uključiš i PCX?
Pretpostavljam da svaki od programa koje koristiš kože da snimi i raste-
rsku sliku.
> E sad, ako smatraš da moje poruke nemaju smisla i da ono što sam
> slao nema nikakvu upotrebnu vrednost, niko te i ne tera da to čitaš i
> koristiš.
Tebe sam uzeo za primer jer sam te zamolio da pošalješ tvoje fajlove
kao PCX a ti to do sada nisi uradio. I to jedino nije u redu a inače ne-
mam razloga da se bunim zbog tvojih poruka.
electron.1834ivanrad,
-> #1817, ne.ko> Da li zna neko neke zanimljive adrese na WEB-u o elektronici
> seme, katalozi bilo sta u vezi ovoga bio bi zahvalan.
Pokusaj na: http://www.mpce.mq.edu.au/~johnh/semi.websites.html
electron.1835kovacevicd,
-> #1828, ljubisha U vezi PnP-blue folije telefon je 025/703-959 inače
oglas sam našao u časopisu Elektro 4/96, kada sam pitao
za cenu (pre nekoliko dana) bila je 26din + 5 din PTT i
može se naručiti i jedan komad, usput da dam adresu firme
koja prodaje pertinaks, vitroplast i ostalo "astaco"
tel: 011/180-668, 637-483, Dunavska 25, npr. 250din 1 m2 vitroplast
dvostrani, najmanja kol. 1.5 m2 a ispod te količine cena je 3.8din
za 1dm2 a cene su bez poreza na promet.
electron.1836sale.car,
HI... Imam jedan bipolarni steper... Problem je kako
da mu putem paralelnog porta na jednoj nozici dajem
jednom (-) a jednom (+) napon !?
Btw, kako bi mogao trafo koji daje 6V da modifikujem
tako da daje i -6V ?? Vidjao sam negde seme za to
ali sad ih nemam...
Hvala unapred (sheme pliz u pcx :))
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1837tomil,
-> #1833, ljubisha> Pretpostavljam da svaki od programa koje koristiš kože da snimi i
> raste- rsku sliku.
Pa ne baš, bar ne direktno. Osim internih formata mogu da se
dobiju još DXF u PCAD-u i DXF i IGES u ACAD-u, svi su vektorski.
Zaobilazno je moguće eksportovanje u HPGL ili DXF, pa da se uveze
u (recimo) Corel, pa iz Corel-a da se eksportuje kao bit mapa. Previše
komplikovano.
electron.1838crncic,
-> #1737, ljubisha>> Brojač telefonskih impulsa
>> Elektro 8, Septembar 1994
Na krajeve C i D se priključuje elektromehanički ili elektronski
brojač - može li šema ili neka ideja za taj elektronski ?
electron.1839sale.car,
Zar zaista nema nikoga da mi pomogne !?
Evo saljem fajl ponovo (mozda ga nisam poslao)...
Ako neko zna kako da preko paralelnog porta (+spoljasnji
izvor & sitnija elektronika) poteram bipolarni steper
sa 4 izlaza, neka mi pomogne !!!
PLIIIIZ!
... Pozdrav, Sale.Car
steper.arjelectron.1841tomil,
-> #1839, sale.car> Ako neko zna kako da preko paralelnog porta (+spoljasnji
> izvor & sitnija elektronika) poteram bipolarni steper
Uzmeš MC3479 - drajver za step motore. Podatke o njemu ćeš naći na
Internetu, adresa http://www.motorola.com .
electron.1842acafaca,
-> #1812, sale.car-=> Treba mi jedan dometa max 2 metra a i treba da se nakaci na
-=> izlaz iz vokmena...
-=> Ajd javi da li je moguce i kolike su cene...
Imaš i u Rado Klubu. Mislim da je oko 30 din.
electron.1843sale.car,
-> #1841, tomil To> Uzmeš MC3479 - drajver za step motore. Podatke o njemu ćeš naći na
To> Internetu, adresa http://www.motorola.com .
Eh... :) No Internet kod mene.. :)
Ajd ako nije tesko ulni ovde txt...
Ili mi bar objasni o kakvom se driveru
radi...
... Pozdrav, Sale.Car
electron.1844kovacevicd,
Da li neko zna kolike su cene osciloskopa, voblera itd. u rusiji
mislim na njihove proizvode pošto sam čuo da su vrlo jeftina
u odnosu na zapadne proizvođače. Na primer ovde neki dileri
prodaju osciloskop 10mhz 1 kanal za oko 380Dm a tamo sam
čuo da je oko 100dm i manje itd!
electron.1845acafaca,
-> #1813, m.stevic-=> Koliko se ja secam, najvaznija je jacina signala na mestu prijema, koja
-=> zavisi od snage predajnika, pojacanja predajne i prijemne antene,
-=> frekvencije signala, razdaljine prijemnik-predajnik i provodnosti sredine
Baš ti hvala!
electron.1846kovacevicd,
-> #1825, ljubisha> Da li bih mogao da kažeš gde to ima da se kupi i za dva dana ćeš
da
>dobiješ komentare. :) Trenutno crtam par pločica pa bi mi dobro
došlo
Prošlo je dva dana odavno pa da li bi hteo da nam javiš
rezultate za specijalnom folijom!
electron.1847ljubisha,
-> #1846, kovacevicd> Prošlo je dva dana odavno pa da li bi hteo da nam javiš
> rezultate za specijalnom folijom!
Malo mi je komplikovano zbog pošte jer ne stanujem ovde gde stanujem
pa nisam naručivao. :): Sad sam se nakanio i čovek je rekao da će sutra
da pošalje pa bi do nedelje trebao da javim rezultate.
electron.1848vstan,
Hitno potrebna informacija o integralcu 8213,
proizvođač Maxim.
electron.1849space.ace,
Treba mi jednostavna šema, koja pouzdano radi, za telekomandovanje.
Imam jednu šemu iz SAM časopisa, ali "mi je sugerisano" da ona ne
radi baš najbolje.
electron.1850raty,
Povezivanje VGA kartice na TV !
Mnogi moji drugovi (monteri,elektricari,mesari,....:) koje ubedujem
da kupe racunar jer su cene jako pale pri samoj pomeni cene
monitora odma odustaju.
E sad znam da je u valjda Svetu kompjutera bila sema za povezivanje
EGA kartice na RGB ulaz TV-a (skarta ili din-a) i to nesto
jednostavno par tranzistora i otpornika.
Kakve su sanse da se VGA kartica prikljuci na skart ulaz recimo.
Valjda to nije mnogo komplikovanije od EGA kartice.
Verujem da su se mnogi zapitali za ovaj problem a ogdovora nigde!
electron.1851ljubisha,
-> #1850, raty
Nije ono što tražiš ali imam neku šemu za pc koja mi se dugo vremena
vuče po disku pa sam rešio da je pošaljem. Možda i radi nešto pametno. :)
* Title : PC to VideoCrypt and/or Smart Card interface via RS232 port.
* Author: Alex Ivopol (cyborg@actrix.gen.nz)
* Date : 10 Jan 1995
intface.zipelectron.1852tomil,
-> #1850, raty> Povezivanje VGA kartice na TV !
Bilo je u konferenciji PCHARD.6 poruka 13.540.
electron.1853zveki,
ITC se preselio, tako da ih više nema u Vojvode Stepe.
Nova adresa je:
Sinđeliđeva ulica, Sinđeliđevo sokače bb
Telefoni:
444-0044 i 444-0115
electron.1854vovi,
-> #1851, ljubishaSema za Videocript karticu je odlicna stvar.
No cini mi se da je potreban i program koji igre ulogu dekodera.
Zato bi molio da i taj program okacis, kako bi sve to imalo smisla.
Takodje napisi nesto i o tome na koji je nacin ova sema dospela u
tvoje ruke, i dali imas bilo-kakva iskustva sa njom.
Svaka sugestija je i te kako dobrodosla.
Kaoja ja razlika izmedju videokript-a i videokriptaII (Pre svega
mislim da li ova kartica i program otvaraju FILMNET EC)
Dali neko ima semu teletekst uredjaja (ektrernog) koji se prikljucuje
na TV preko skarta ili pak na PC?
Pozdrav Vladimir
electron.1855kovacevicd,
Da li bi neko mogao da mi potvrdi induktivnost prigusnice
koja se koristi kod fluo svetiljki od 40W da je priblizno
oko 1.3H (inace na njoj pise jos 0.43A 50Hz Cos(fi) 0.48 i
C=3.6uF ako se i on koristi u rednoj vezi).
electron.1856ljubisha,
-> #1854, vovi> Takodje napisi nesto i o tome na koji je nacin ova sema dospela u
> tvoje ruke, i dali imas bilo-kakva iskustva sa njom.
Šema je slučajno zalutala na bord adakle su skidane stvari za Atari. :)
Sors ili program nema. Jedini spas ti je da u tekstu postoji email adresa
čoveka koji je to radio.
electron.1857biber,
┌────────────────────────────────────┐
│ │
│ ├───────┐
│ │ ║║
│ B L I C │ ă─── <- taster
│ │ ║║
│ ├───────┘
│ │
└────────────────────────────────────┘
Ako je ovo blok šema blica, kakav sklop treba staviti umesto tastera
koji služi za okidanje blica, pa blic bljesne u trenutku kad u blizini
bljesne neki drugi blic?
Bilo bi dobro da sklop ne zahteva nikakvo napajanje.
electron.1858trlekl,
Potreban mi je tranzistor 2SC1971 ako ga neko ima neka javi na
telefon 019 81 072 Mile, ili neka ostavi poruku pa cu ja da ga
pozovem.
electron.1859ljubisha,
Daklem, tema ove poruke je PnP-BLUE iliti Press-n-Peel folija za
izradu predloška pločice.
... i na kraju ovog izlaganja samo da još jednom napomenem da je stvar
izuzetno upotrebljiva i da je toplo preporučujem svima kojima treba brza
izrada jednostrane pločice.
P.S. :) Malo više kad skupim više vremena. Sad sam se bacio na izradu
pločica koje su samo čekale ovako nešto. :)
electron.1860ljubisha,
Jel znate nekoga ko izrađuje štampane ploče na komad ali da ne udara
po ušima? Imam da uradim par dvostranih pločica a grozim se pomisli da
ih radim letrasetom.
electron.1861ljubisha,
Nešto malo više od PnP-BLUE foliji... Uputstvo kaže da je moguće raditi
linije manje od 5 milsa i ispade da je jedino sa njima i preporučljivo ra-
diti. :( Elem, imao sam 5 paralelnih linija od 10 milsa (0.25mm) i nisam
uspeo da odradim posao jer su se linije spojile (razlile) od grejanja. Do-
bro, to mi je tek drugo 'peglanje' pa sam verovatno loše odradio posao ali
pošto je jedan list 26 dinara ispada da probe i nisu tako skupe.
Sva greškom spojena mesta moguće je kasnije lako doderati ili
letrasetom
otkloniti prekid. Nanesen sloj nije lako ukloniti i na primer razređivač
ne pomaže. Jedino vim i sunđer krpa za sudove. :)
Bežim... Ako imate konkretna pitanja pitajte pa ću da odgovorim.
electron.1862velicko,
Subject: Napajanje audio komponeneti u PC-u
Pošto je kvalitetno napajanje preduslov za dobar zvuk,
kako da izvedem ( i dal' se isplati )
odvojeno napajanje za
SB karticu,
CD-rom i
FM tuner.
electron.1863velicko,
Treba šema za kvalitetno predpojačalo.
Tri ulaza ( CD, TUNER, DECK )
i BASS/TREBLE i VOLUME kontrola.
Mogu da nabavim šemu za Hafler ( valjda se ovako piše )
predpojačalo, međutim nije isprobana, a nemam vremena
niti love da previše eksperimetišem.
thnx.
electron.1864zeljkoj,
Treba da pišem maturski rad na temu: 'Uticaj temperature na rad tranzistora i
metode temperaturne stabilizacije'. Da li biste mogli da mi preporučite nešto
od literature?
electron.1865pdeze,
Pozdrav!
Interesuje me da li se neko bavio elektronskim telefonskim
karticama. Da li zna neko sta se nalazi unutra (koji cip)?
electron.1866baker,
Imam telefon SANYO CLT-75 sa tri nezavisne bezicne slusalice.
Zanima me, da li je moguce povecati domet?
Cuo sam da se sa krovnom antenom dobija nesto veci domet.
Da li je mozda moguce postaviti neki pojacivac kako bi se domet
povecao mnogo vise?
Usput ako znate nekog ko to radi, javite mi..
..
electron.1867vdunic,
-> #1866, baker
> Imam telefon SANYO CLT-75 sa tri nezavisne bezicne slusalice.
> Zanima me, da li je moguce povecati domet?
Čuo sam da to radi neko u Smederevu. Ako nisi našao ništa drugo
javi mi se preko mail-a da ti pošaljem telefon.
electron.1868ljubisha,
Ubio sam QWK pa šaljem zasebnu poruku a u fajlu se nalazi projekat
za BlueBox. E sad, projekat je predviđen za Amigu i Atari i zato je LZH
arhiva (ostali nek se snađu :)). E sad, projekat može da se ostvari i
na PC-u, ima GFA za Win a elektronika je ista.
P.S. U celoj dokumentaciji nigde ne stoji da ima neki kopirajt. Jedino
se na slici pločice nalazi '(p)' što bi valjda bilo PostWare. :)
-----------------------------------------------------------------------------
*** Jolly Box v4.00 Construction Plans ***
*** Latest revision: 1993-05-08 ***
-----------------------------------------------------------------------------
THE CREATION OF THE
___ _ _ _
| | | | | \_/ __ |_| | | \/
\_| |_| |__ |__ | |_| |_| /\
Created By:
___ _
/_ // /_)_ _ _ _
(_/(_)//(_/ / \(_)(_)(_'/
/ (_/
Additional Programming and Hardware Improvements by:
Zaphod Beeblebrox of Control Team/I.C.S.
Version 3.9
*** WARNING ***
The use of a bluebox is a crimminal offence, and it's *YOUR* problem if you
get caught using one. We will accept no responsibility for your actions, we
just show you the theory behind the construction of a CPU controlled bluebox
and the use of this device on any phoneline without permission is strictly
forbidden!!!!!!! Now it's all up to you...........
Building this box is not a simple task. If you do not have good experience of
soldering together complicated circuit, do not attempt the constyruction of
this device. Ask somebody who does have experience to do it for you!!!!
jbox_4_0.lzhelectron.1869vstan,
-> #1868, ljubisha> za BlueBox. E sad, projekat je predviđen za Amigu i Atari i
> zato je LZH arhiva (ostali nek se snađu :)).
LHA 2.11 (za PC) javlja broken arhiva posle prvog fajla.
Inače listanje sadržaja arhive je ok.
electron.1870pdeze,
Pozdrav!
Zna li ko kojim protokolom prenosi kontroler tastature (8049 ?)
podatke do maticne ploce? Da li je neki standardni seriel protokol?
electron.1871lepiaf,
-> #1868, ljubisha jedno pitanjce!
Zar blue box radi kod nas?!
Vlada
electron.1872ljubisha,
-> #1871, lepiaf>Zar blue box radi kod nas?!
Nemam pojma, nisam probao. :) Iako, trebao bi da radi. Ako je
čovek uspeo da hakuje centralu sa Falkonom onda bi ovo moralo da
radi.
electron.1873junior,
Zna li neko gde može da se kupi pojačivač za antenu?
electron.1874dragosh,
-> #1873, juniorcit>> Zna li neko gde može da se kupi pojačivač za antenu?
Ja ti prodam pojačivač,sa sve antenom koja liči na satelit
za(dogovorljivih)30 dem ;) Inače je pojačivač 30db;)
p.s. čitaj male.oglase
poz.
electron.1875dradalj,
Zna li neko nacin da spojim Voice modem i Sound kartu tako da nemoram stalno
da prebacujem utikace iz jednog u drugi. Naravno ne mislim na secenje kabla i
paralelno spajanje. Na modemu postoje MIC I SPEAKER ulazi a na Sound karti oba
ova i jos line in i line out. Napominjem da koristim program Quick Link
Message Center za Sportser Us Robotics modem koji nema tu opciju u sebi.
Hvala unapred za svaki konkretan odgovor.
electron.1876zveki,
Da li neko zna šta se desilo sa istočno-nemačkom firmom
RFT ?
Naime, treba mi katodna cev B13S6, TGL11040 koju je
proizvodila dotična firma. Bolje rečeno,treba mi info
gde da to potražim.
Unapred hvala.
electron.1877biber,
Postoje li preporuke za odr×avanje i punjenje olovnih akumulatora? Radi se
o 6V akumulatoru. Na njemu piČe "dryfit-accu".
electron.1878kovacevicd,
Da li stabilizatori napona 7805 i LM317 imaju zaštitu od kratkog
spoja kao i od pteopterećenja od 1A odnosno 1.5A .
electron.1879ljubisha,
-> #1878, kovacevicd> Da li stabilizatori napona 7805 i LM317 imaju zaštitu od kratkog
> spoja kao i od pteopterećenja od 1A odnosno 1.5A .
317 ima sigurno i jedno i drugo.
electron.1880floyd,
Može li neko da mi objasni kako da u Protelu iz *.SCH datoteke
dobijem izgled pločice i program za NC bušilicu? Nikako ne mogu da
povežem Shematic editor i PCB.
Slavko
electron.1881vstan,
/subj:zaštita izlaza 78xx i 317/
Obe familije kola imaju internu zaštitu izlaza od preopterećenja
i kratkog spoja.
electron.1882whitie,
-> #1879, ljubisha>> Da li stabilizatori napona 7805 i LM317 imaju zastitu od
>> kratkog spoja kao i od preopterecenja od 1A odnosno 1.5A .
>
> 317 ima sigurno i jedno i drugo.
Ima on i vise od toga. "Ume on" i da pomnozi struju i napon da bi video
kolikom snagom kolo greje. Ume on da meri i temperaturu, pa da obori struju
sve do 100 mA ( situacija kad je kolo bez hladnjaka ).
electron.1883zveki,
-> #1880, floyd> Može li neko da mi objasni kako da u Protelu iz *.SCH datoteke
> dobijem izgled pločice i program za NC bušilicu? Nikako ne mogu
> da povežem Shematic editor i PCB.
U šematiku napraviš net listu (mislim da je u File meniju, nemam
Protel ovde pa ne mogu da proverim), uđeš u PCB i uvezeš dotičnu.
PCB pravi crtež pločice na osnovu informacija iz net liste, a ne
na osnovu .SCH fajla.
electron.1884jovap,
Cao narode,
uapred se izvinjavam ako moje pitanje nije za ovu conf.
pitanje bi bilo:
GDE DA NADJEM DETEKTOR ZA ZLATO I OSTALE PLEMENITE METALE.
kupujem gotov ili rastavljen(KIT verzija) ili kupujem nacrt sa
uputstvom.
MA SE JOVAP
electron.1885acafaca,
-> #1861, ljubisha-=> Nešto malo više od PnP-BLUE foliji... Uputstvo kaže da je
-=> moguće raditi
Gde si je kupio? Objasni postupak malo više. Bilo bi dobro
da se samo pegla.
electron.1886zeljkoj,
Čitam jednu hrvatsku knjigu iz elektronike, pa imam problema sa
'njihovim' rečima... Šta znači 'prohvat'? Konkretno 'temperaturni
prohvat'?
Takodje se pominju ispravljači sa 'bakrenim oksidulom'? To je bakarni
oksid?
electron.1887jovap,
potreban detetktor za otkrivanje zlata i plemenitih metala
dobro placam.
ma se jovap
electron.1888lepiaf,
Interesuje me da li zna neko gde se mogu nabaviti jache strobo
lampe (ili koje se mogu iskoristiti za stroboskop) a takodje i da li neko
ima shemu za jachi strob.
Hvala unapred
Vlada
electron.1889acafaca,
-> #1887, jovap-=> potreban detetktor za otkrivanje zlata i plemenitih metala
-=> dobro placam.
-=> ma se jovap
Taj koji ima detektor sam će da traži zlato. Normalno
je da neće da ti proda. :))
Šalim se, ali da se ne mučiš samo ovde probaj
da šalješ poruke i malim oglasima!
electron.1890acafaca,
Zna li neko gde na internetu može da se skine
katalog nekih kola?
Na primer TA, LA ...
Hvala.
electron.1891vstan,
-> #1890, acafaca> Zna li neko gde na internetu može da se skine
> katalog nekih kola?
Npr. www.motorola.com ;)
electron.1892zveki,
-> #1890, acafaca> Zna li neko gde na internetu može da se skine
> katalog nekih kola?
> Na primer TA, LA ...
Za dotična kola ne znam baš gde bi se moglo naći, ali se može
početi i odavde:
__________________________________
We would like to take a minute of your time to inform you of
our new Electronics
Resource Directory, a free, comprehensive listing of over 500 Web sites
of interest to electronics enthusiasts and engineers.
The Directory is available on our web site at:
http://www.netins.net/showcase/elab
If your are interested, just have a look at:
www.alpes-net.fr/~manu/elec.htm
__________________________________
Electronics Search FAQ - POINTER
http://www.eetoolbox.com/srcnet.htm
http://www.cera2.com/srcnet.htm
http://www.eg3.com/srcnet.htm
Finding Electronic Design Information On The Internet
1996.10.15
_____________________________________
I have been keeping the BEST listing anywhere on the internet for the
past 1 1/2 years and it gets updated frequently. Right now, there are
327 CHIP MANUFACTURER websites listed!
Check it out (brief or verbose versions available) and bookmark it.
http://www.scruznet.com/~gcreager/hello5.htm
______________________________________________________
To sam "skinuo" sa Usenet konferencija, i nisam stigao sve da probam.
Pošteno rečeno, ni sam ne znam gde sam bio i šta sam radio.
Za karakteristike neki komponenti vredi pogledati i
www.national.com - National Semiconducters
Ajd' ako neko zna za još neke elektroničarske sajtove koji bi mogli
biti interesantni nek nam kaže.
electron.1893dtadic,
Imam neke kataloge koji mi više nisu potrebni, pa ih poklanjam
onome ko mi se prvi javi ma mail:
- Conrad Electronic 1994
- Reichelt Elektronik 6/92
- Heho Elektronik 1992
electron.1894acko,
Ima li neko semu Wax-Wax efekta za el. GUITAR
electron.1895vvelisavljev,
Zna li neko gde ima i posto da se kupi laser u obliku olovke ?
electron.1896borisl,
-> #1895, vvelisavljev> Zna li neko gde ima i posto da se kupi laser u obliku olovke ?
Pogledaj recimo u firmi COMPEX,tel 432 495.
To se inace zove CYCLOP (kiklop),i sluzi
kao mis za PROXIMA svga projektore,tako da
ga mozes traziti u bilo kojoj firmi koja
prodaje PROXIME.Ja cak imam jedan reklamni
primerak sa etiketom Vinca Instituta.
electron.1897kovacevicd,
Da li neko zna novi telefon i adresu firme AKUSTI, inače pre
se nalazila u Oblakovskoj ulici kod firme JITEX.
electron.1898sljubisic,
Trazi se neki 'nastradali' Motorola Advisor pager (noviji tip) kome je
display ostao citav, i koga bi vlasnik hteo da 'sporazumno ustupi' :)
Moze i samo display, bez nastradalog pagera, jedino je bitno da je isti
ispravan.
Sve informacije i izrazi saucesca na mail.
Hint: U prostoriji sa keramickim podnim plocicama nikada ne stavljati
pager na ivicu stola ;)
electron.1899feniks,
-> #1897, kovacevicd│ Da li neko zna novi telefon i adresu firme AKUSTI, inače pre
│ se nalazila u Oblakovskoj ulici kod firme JITEX.
└────────────────
Pitaj u njih. prodajnom centru:
Svetozara Markovića 40A, tel. 647-141 i 650-777
( podaci sa sa vizit-karte od pre godinu dana)
electron.1900lepiaf,
-> #1894, acko> Ima li neko semu Wax-Wax efekta za el. GUITAR?
Imam ja, samo da je nadjem...
Vlada
electron.1901paan,
Treba mi sema za 4-kanalnu mixetu.Sva cetiri kanala ce sluziti za cd uredjaje.
Pozdrav,PAAN
electron.1902centrotextil,
-> #967, vujos
Ima li mogucnosti da se u konferenciju okaci ispravna shema
interfejsa PC <-> CASIO adresar? Bilo bi lepo da taj fajl bude u
nekom svim citljivom formatu (PCX, BMP, PostScript itd.), ili barem u
ispravnoj Protel/Tango varijanti
hvala
pozdrav branko
electron.1903maiden,
-> #1890, acafacaCao,
Na internetu mozes skinuti opise skoro svih IC-ova koji postoje na
svetu a cije firme imaju PAGE na inernetu.Konkretno ja sam skoro
skidao opis za kolo mc1488 a postupak je sledeci:
Prvo ako znas koji je proizvodjec onda u YAHOO kucaj njegovo ime
Drugo kad dodjes na njegov HOME-PAGE idi na products.
Bice ti ponudjeno da upises rec po kojoj ce se traziti zeljeni deo
(IC,Transistor...)
Ovakav nacin je proveren kod sledecih proizvodjaca:Motorola,Burr
Brown,Philips,National Semiconductors,Texas Instruments i Nec.
Pozdrav i ako ti jos nesto treba mail me...Milosh
electron.1904maiden,
Cao svima,
Evo jedne stvari koja ce, nadam se , svideti svima.
Rec je o shemi za rasterivanje gostiju :))
Ovo sam ozbiljno mislio a princip je sledeci:Mali uredjej proizvodi
ton freq=14Hz koji je jako neprijatan a ne cuje se.ISPROBANO JE I
ZNA JAKO DA IZNERVIRA :)))
Kome treba mail me.
Milosh (MAIDEN@SEZAM.CO.YU ili MAIDEN@CLASSROOM.OPENNET.ORG)
electron.1905vlada.m,
-> #1719, ilazarevicSve je O.K.Mozes da imas COBRU ali sve zavisi od tenzije pandura(koliko je
nad*kan)Moze da ti skine ali i nemora.Ovo znam jer mi je prijatelj pandur.
Pozdrav,paan
electron.1906calex,
-> #1904, maiden> Rec je o shemi za rasterivanje gostiju :))
> Ovo sam ozbiljno mislio a princip je sledeci:Mali uredjej proizvodi
> ton freq=14Hz koji je jako neprijatan a ne cuje se.ISPROBANO JE I
> ZNA JAKO DA IZNERVIRA :)))
A šta da radimo sa iznerviranim gostima koji neće da odu? ;)
electron.1907zormi,
-> #1905, vlada.m* Sve je O.K.Mozes da imas COBRU ali sve zavisi od tenzije pandura(koliko je
* nad*kan)Moze da ti skine ali i nemora.Ovo znam jer mi je prijatelj pandur.
Ako je reč o radar detektorima, pravnici su mi rekli da u našim zakonima
oni nisu pomenuti (a jedno od osnovnih načela još od rimskog prava glasi:
niko ne može biti kažnjen za delo koje nije zakonom zabranjeno). U Americi
su navodno zabranjeni samo aktivni ometači a pasivni detektori se ne mogu
zabraniti (Ustav?). Medjutim, to važi za pravne države. Ako predstavnik
naše vlasti zaključi da ga je neko prešao smisliće način i bez propisa.
electron.1909tomil,
Da li je neko probao merenje jednosmernih napona pomoću Sound
Blaster kartice, a da hoće sa nama da podeli to svoje iskustvo i
zapažanja?
electron.1910dtadic,
Uz poruku se nalazi spisak proizvođača elektronskih komponenti
koji imaju svoje sajtove na Internetu. Ima ih ukupno 353.
el.zipelectron.1911centrotextil,
-> #1902, centrotextil
Shema interfejsa PC <-> Casio adresar objavljena je u casopisu
ELEKTRO br. 10, da li iz 1994 ili 1995 godine (verovatnije 1994).
Da li neko moze da se zrtvuje da ovo precrta i posalje u
opstecitljivom formatu (PCX, BMP, postscript).
hvala
pozdrav branko
electron.1912vvelisavljev,
-> #1896, borisl> Pogledaj recimo u firmi COMPEX,tel 432 495.
> To se inace zove CYCLOP (kiklop),i sluzi
> kao mis za PROXIMA svga projektore,tako da
> ga mozes traziti u bilo kojoj firmi koja
Nasao sam ih, ali to kosta 450 DEM jer je predvidjeno ko sto ti rece da
radi kao mis za te projektore, te ima dva nivoa svetlosti i tako neka cuda. :((
Uzgred, zna li neko da li negde ima da se kupi malo normalniji laser ? Taj
covek mi je rekao da kostaju 20$ ali ih oni nemaju.
Pozdrav, Vladimir!
electron.1913zeljkoj,
Može li neko da mi objasni način povezivanja sijalice i dva prekidača,
tako da se sijalica naizmenično pali/gasi, bez obzira koji se prekidač
pritiska? Na taj način mi je povezana sijalica na stepeništu.
electron.1914ljubisha,
-> #1913, zeljkoj > Može li neko da mi objasni način povezivanja sijalice i dva prekidača,
> tako da se sijalica naizmenično pali/gasi, bez obzira koji se prekidač
> pritiska? Na taj način mi je povezana sijalica na stepeništu.
Unakrsni prekidači. Ukratko, suština je da imaju tri kontakta od
kojih se dva ukrštaju između prekidača a on sam ima 'klackalicu' na
kojoj reaguju oba kraja.
P.S. Nemoj samo da crtam :)
electron.1915dule.n,
-> #1913, zeljkoj=>
=> Može li neko da mi objasni način povezivanja sijalice i dva prekidača,
=> tako da se sijalica naizmenično pali/gasi, bez obzira koji se prekidač
=> pritiska? Na taj način mi je povezana sijalica na stepeništu.
=>
To su serijski prekidači.
Jedan od provodnika (nula ili faza, nisam siguran, možda bilo koja)
ide dvostruko od jednog do drugog prekidača i to ti je to.
Čim se promeni stanje bilo kog prekidača menja se stanje upaljenosti
sijalice.
Evo principa povezivanja:
1 1
o---------------------o
P1 P2
-----------------o--------- ---------o-----------
Jedan od
provodnika. o---------------------o
0 0
(Normalno, ja sam nacrtao oba prekidača u neutralnom
položaju u kome oni nikad nisu)
Inače, ovo povezivanje je stvar čiste logike. :)
Logička funkcija F koja je istinita kad gori svetlo je:
F = (P1 and P2) or (not(P1) and not(P2))
electron.1916dule.n,
-> #1915, dule.n
=> 1 1
=> o---------------------o
=> P1 P2
=> -----------------o--------- ---------o-----------
=> Jedan od
=> provodnika. o---------------------o
=> 0 0
Normalno, zaboravih u brzini da nacrtam celu šemu, mada je ovo
što sam nacrtao suština. Ali evo kompletne šeme:
┌────┐ ┌────┐
─────────────┤ P1 ├────────────────────────┤ P2 │
faza │ ├────────────────────────┤ │
└────┘ └─┬──┘
│
│
│
nula ┌─┴─┐
───────────────────────────────────────────┤ X │ sijalica
└───┘
A kad sam bolje razmislio, ovaj "jedan od provodnika" je faza.
electron.1917zeljkoj,
-> #1915, dule.n
> 1 1
> o---------------------o
> P1 P2
> -----------------o--------- ---------o-----------
> Jedan od
> provodnika. o---------------------o
> 0 0
10x, ali imam utisak da su kod mene na stepeništu upotrebljeni normalni
o---------
o prekidači, a ne ti tropolni. Mada... verovatno grešim, s
obzirom da u tom slučaju ne bi mogao da se ostvari ovaj sklop (osim upotrebom
neke elektronike ;).
electron.1918calex,
-> #1917, zeljkoj> o prekidači, a ne ti tropolni. Mada... verovatno grešim, s
Čitaj malo pažljivije, lepo je napisano da prekidači nikad nisu u
tom _srednjem_ neutralnom položaju. Daklem, uvek su oba na 1 ili 0.
electron.1919whitie,
-> #1912, vvelisavljev> Uzgred, zna li neko da li negde ima da se kupi malo normalniji
> laser ? Taj covek mi je rekao da kostaju 20$ ali ih oni nemaju.
Prica se odnosi na Konradovu ponudu i potrazi nekog ko nabavlja
robu iz tih izvora. Za 20 DEM mozes dobiti 2 mW lasersku diodu. Za
bilo kakvu garanciju karakteristika ( difrakcija, koherentnost ),
treba dati bar 50 DEM. Laboratorijske izvedbe i dalje prelaze 500 DEM.
Sve cene u Germaniji.
electron.1920whitie,
-> #1913, zeljkoj> Moze li neko da mi objasni nacin povezivanja sijalice i dva prekidaca
Potreban specijalni prekidac. Trazi u prodavnici, ima ih. Sema je sa
unutrasnje strane, odlivena u plastici.
electron.1921n.ceh,
-> #1913, zeljkoj Ze> Može li neko da mi objasni način povezivanja sijalice i dva prekidača,
Ze> tako da se sijalica naizmenično pali/gasi, bez obzira koji se prekidač
Ze> pritiska? Na taj način mi je povezana sijalica na stepeništu.
o------------------o Đđ/
faza ______/ Đ______#_____ nula
o------------------o
P1 P2 S1
*********************************************************
o------------------o
faza ______ Đ______#_____ nula
Đ o------------------o
P1 P2 S1
*********************************************************
o------------------o Đđ/
faza ______ ______#_____ nula
Đ o------------------o /
P1 P2 S1
*********************************************************
o------------------o
faza ______ Đ______#_____ nula
Đ o------------------o
P1 P2 S1
*********************************************************
Izvoli. Ako nešto nije jasno, ovde su četiri dijagrama istog kola,
samo što su u pitanju različiti položaji preklopnika P1 i P2.
Čeh
electron.1922vvelisavljev,
-> #1919, whitie> Prica se odnosi na Konradovu ponudu i potrazi nekog ko nabavlja
> robu iz tih izvora. Za 20 DEM mozes dobiti 2 mW lasersku diodu. Za
Mozes li da napises tacan naziv firme, kao i odakle je firma? Ne bi bilo
lose ako imas i neke nazive modela doticnih lasera.
pozdrav, Vladimir!
electron.1923lepiaf,
-> #1922, vvelisavljev Ako se ne varam (a ne bi trebalo) u Konradovom katalogu se
pojavljuje jedan lasercic od 50-60DM, koji koristi spomenutu l.diodu od
2mW, 2 baterije i jedan integralac. Sve je to upakovano u crnu kutijicu u
obliku zaobljenog kvadra, i emituje crvenu svetlost t.d.=670nm.
Ima i skupljih varijanti...
Vlada
electron.1924zeljkoj,
-> #1918, calex>> o prekidači, a ne ti tropolni. Mada... verovatno grešim, s
>
> Čitaj malo pažljivije, lepo je napisano da prekidači nikad nisu
> u tom _srednjem_ neutralnom položaju. Daklem, uvek su oba na 1
> ili 0.
Ne, ne, nisi razumeo šta sam hteo da kažem. :) Jasno da i 'obični' i ti
'tropolni' (kako sam ih nazvao), imaju dva položaja (označimo ih za 1 i 0).
Razlika je u tome što 'obični' imaju dva kontakta, koji su u položaju 1
spojeni, a u položaju 0 razdvojeni, dok ovi 'tropolni' imaju u položaju 1
kontakt x spojen na kontakt 1, a u položaju 0 kontakt x je spojen na kontakt
0. Evo i slike:
o 0
o------- 0 x o-------
o 1 o 1
BTW, danas sam pitao čoveka koji nam je radio el. instalacije - upravo takvi
prekidači su i upotrebljeni (spolja izgledaju potpuno isto kao i 'obični').
electron.1925zeljkoj,
-> #1921, n.ceh> Izvoli. Ako nešto nije jasno, ovde su četiri dijagrama istog
> kola, samo što su u pitanju različiti položaji preklopnika P1 i
> P2.
Ok, odgovor je već stigao. U svakom slučaju, hvala svima.
electron.1926zeljkoj,
-> #1922, vvelisavljev> Mozes li da napises tacan naziv firme, kao i odakle je firma?
> Ne bi bilo lose ako imas i neke nazive modela doticnih lasera.
Imamo jedan laser u školskoj laboratoriji, Iskrin. Znači, i oni ih proizvode.
Nije baš minijaturan (dimenzije oko 70x20x20 cm).