hp48sx.1maksa,
Za svaku ozbiljnu mašinu postoje virusi.
Je l' tako ? Tako je. :)
Virusi na HP-u, i kako ih se rešiti.
vaccine.ziphp48sx.2vdosen,
Od nedavno sam se ponovo "vratio" na Sezam i sa
oduševljenjem konstatovao da postoji konferencija posvećena
ljubiteljima najboljeg džepnog računara, HP48SX koji je
verovatno mnogim studentima omogućio unos novih ocena (>5)
u njihove indekse.
Kada sam nabavio "Pakija", s njim sam dobio i gomilu SW-a
(šest disketa 1,44 Mb)+ PDL v1.0 + File Manager. Pošto nisam
imao vremena da pregledam kompletne informacije u smislu šta
je ko "okačio" na Sezam, uz ovaj tekst šaljem i katalog gore
navedenih disketa, pa ko je zainteresovan nek mi sa javi na
mail.
S obzirom na količinu podataka, naravno ukoliko su ovi
Public domain programi interesantni za korisnike ove
konferencije, molim moderatora ove konferencije da mi se javi pa
bih mu mogao poslati ove programe na disketama jer mislim da bi
to bio najefikasniji način da širi krug korisnika HP48SX dobije
ove zanimljive programe.
Mene konkretno interesuje da li neko ima sledeće:
- Mechanical Engineering Reference Pac P.N. 10063-1A
(ROM kartica za mašinstvo)
- Mathematics PAC
(SW package)
Pozdrav VD Zrenjanin !
hornx.ziphp48sx.3paki,
-> #2, vdosen> Kada sam nabavio "Pakija", s njim sam dobio i gomilu SW-a
------
:)))
Stvarno simpatično :)
hp48sx.4petkovicd,
Jel' zna neko koliko kostaju HP48** ?
hp48sx.5dares,
Da li neko zna jeli moguće (i kako) natjerati HP48 da komunicira na 7 data bits
i 2 stop bits?
hp48sx.6frant,
Potreban mi je konvertor .BMP -> GROB. Možda zvuči glupo, ali se
pokazala potreba za prenosom manjih (naravno, crno-belih) SLIKA sa
PC-ja na HP 48, gde slika može biti većih dimenzija od displeja.
Verujem da se program za konverziju može lako napisati, ali ne želim
da gubim vreme, ako to već postoji.
Frant
hp48sx.7aleksj,
HI!
Ima li neko iskustva u pravljenju biblioteka od programa ?
Pozdrav.
hp48sx.8i.mandic,
-> #7, aleksjPojasni malo...
hp48sx.10aleksj,
Jel ima neko mozda AUR za HP48G(X) ili
mozda zna kako se koriste komanda INFORM (input form).
Pozdrav
hp48sx.11aleksj,
> Pojasni malo
Hocu da napravim svoju biblioteku za i da je prikacim npr za port 0
Postoji programcic za PC koji radi tako sto se direktorijum sa
varijablama prebaci kermitom na PC, provuce se kroz dati programcic
i ponovo prebaci na HP kao biblioteka. Sve ide lepo do trenutka
kada biblioteku treba pokrenuti (znaci ubacim lib objekat u port 0,
resetujem HP i kada ga ponovo ukljucim i pozovem LIB ne zateknem
biblioteku u meniju.
Evo saljem i taj programcic (mozda ce jos nekom biti interesantan).
Pozdrav.
usrlib.arjhp48sx.12ajankovic,
Hi
Zamolio me drug da pitam da li neko ima onaj program za PC
koji radi kao shell (mislim da se zove PDL) i ima ugradjen
help i prenosi podatke i moze da radi kao terminal.
Ako neko ima nema mu se molim vas javi na :
ss45791d@buefhp.etf
srdjan@osmeh.fon
ili na tel 765491 Srdjan Simic
Hvala
Sale
hp48sx.13nnenad,
Prijatelju je potrebno uputstvo za upotrebu HP 48GX. Ko ima molim da se javi na
telefon 160-359 Bjelogrlic Stanku radi kopiranja ili prodaje.
Unapred hvala HP ovcima
Nenad
hp48sx.14dturina,
Da li bi neko mogao da mi da blize informacije o hp48sx i hp48gx kao i hp28c
kao i njihove cene kod nas i gde mogu da se nadju?
Takodje me interesuje neki predlog u vezi nekog od racunala za tehnicke
fakultete koji bi korisno mogao da se koristi (posebno za Gradjevinu)?
Unapred zahvalan DTURINA
hp48sx.15maksa,
-> #14, dturina>> Da li bi neko mogao da mi da blize informacije o hp48sx i
>> hp48gx kao i hp28c kao i njihove cene kod nas i gde mogu da se
>> nadju?
Cene vrlo variraju u zavisnosti od mesta kupovine.
Najjeftiniji je verovatno u Singapuru, zatim u USA.
Najskuplja (i nezgodna zbog uputstva) varijanta je u
Nemačkoj. Ubedljivo najskuplja varijanta je da ga kupiš
kod nas. ;) Onako od oka, pretpostavljam da se HP48SX može
naći za 150-180 USD (srednja varijanta). Pretpostavljam
da je GX oko 30% skuplji.
>> Takodje me interesuje neki predlog u vezi nekog od racunala
>> za tehnicke fakultete koji bi korisno mogao da se koristi
>> (posebno za Gradjevinu)?
Kuku. ;)
Ovako, na GF-u vladaju SHARP-ovi u svim varijantama (PC1403,
PC1500, E500, E250) uz časne izuzetke. ;) Za SHARP-ove postoje
gotovi programi za neke ispite, al' su izgleda dosta nepouzdani,
pošto sam viđao ljude da na sred ispita unezvereno bajaju po
onom njegovom bejziku. Moram da priznam, u prvo vreme na HP-u
je i meni falio basic, al' sad bih voleo da imam HP okruženje
i onaj njegov jezik i na PC-u. Nezgodno je samo što, kad se
svikneš, normalan kalkulator više ne umeš da korisiš. HP,
između ostalog, barata vektorima, matricama, rešava jednačine,
ima ugađenu statistiku (mislio sam da mi to nikad neće trebati,
dok nisu došli G. Materijali), i kad ga svladaš može da ti
odradi gomilu korisnih poslova. Dalje, za HP postoji ogromna
baza programa (meni zauzima 4 Mb ZIP-ovano) u kojoj nema samo
programa za rendering :)). Lepa stvar je što sve što imaš možeš
da čuvaš na svom disku, i da ga lako & brzo prebacuješ.
Sve u svemu, ako ti je dosta standardni CASIO fx digitron sa
BASIC-om, uzmi SHARP-a. Ako želiš dobru stvar, i ne pada ti
teško da budeš sam među svim onim SHARP-ovima na GF-u, izbor
je HP.
hp48sx.16sikima,
-> #15, maksa
>> Takodje me interesuje neki predlog u vezi nekog od racunala
>> za tehnicke fakultete koji bi korisno mogao da se koristi
>> (posebno za Gradjevinu)?
Moj predlog je CASIO FX-850. Uz HP48 najbolje racunalo koje sam video. Pred-
nost mu je sto ima tastaturu u QWERTY obliku pa kada kucas podatke u njegovu
memoriju to se dosta brzo radi. Glavna njegova prednost je 116 gotovih prog-
rama od kojih pominjem neke: sve sa matricama, numericka interpolacija, pov-
rsine raznih elemenata-trapez,piramida,sektor,...,?, resavanje kvadratnih i
kubnih jednacina, periodni sistem elemenata, spisak izvoda i integrala - po-
maze pri resavnju istih, vrednosti raznih konstanti, formule iz oblasti fi-
zike (energija, elekt. i mag. polje,..) i kompletna statistika (oko 35 gotovih
programa).
Racunalo mozes koristiti za smestaj nekih podataka (adresar, podsetnik,....)
Kao opcija postoji prikljucenje na PC, tako da podatke mozes pripremiti i
ucitati.
Ovo sam sve pisao na brzinu i po secanju. Posedujem ovo racunalo pa ako te za-
nima nesto vise ti javi.
Za cenu ovog cuda nisam siguran ali to se moze pronaci.
Ja zavrsih fakultet uz pomoc njega a ti se sada odluci.
Puno pozdrava od
Sikima
hp48sx.17bulaja,
-> #16, sikima│... CASIO FX-850 ...
│periodni sistem elemenata, spisak izvoda i integrala - pomaze pri
│resavnju istih, vrednosti raznih konstanti, formule iz oblasti fizike
│(energija, elekt. i mag. polje,..) i kompletna statistika (oko 35
│gotovih programa).
└───
Sve ovo - periodni sistem elemenata, gomila konstanti i formula iz
fizike (zajedno sa slikama, objašnjenjem, čak i ponekom animacijom -
npr. rada opruge:), mine-sweeper :) itd. ima HP Solve Equation Lib
kartica za HP 48 SX, a koliko mi je poznato većina (ili sve) stvari sa
te karte je ugradjena u modele G. Kome ne trebaju kartice za proširenja
(model HP 48 GX ima dva slota za kartice, a G nijedan) i dosta mu je 32
Kb RAM (koliko ima G, GX ima 128 Kb) onda mu je najbolji posao da uzme
HP 48 G koji bi napolju trebao da košta manje od 300 DEM.
Btw ako neko ima još uvek model HP 48 SX i nema gorepomenutu HP Solve Eq
Lib karticu, ja imam jedan primerak koji mi zvrji neiskoriscen (davno
sam prodao svog HP-a i ostala mi kartica), so radi bi ga menjao za bilo
šta drugo :). Ako nekome treba kartica - mail me.
hp48sx.18dejanr,
==========
hp/handheld #457, from jsheinwald, 337 chars, Sun Sep 25 06:57:10 1994
Comment(s).
----------
TITLE: Connecting your '48
There appears to be several different hardware/software packages available
for connecting your HP48 to a PC. HP's own and Sparcom come to mind and I
think there is one other.Are there any coments, good or bad about there
packages, and which one should I get?
Thanks
==========
hp/handheld #458, from ssatchell, 260 chars, Sun Sep 25 21:13:55 1994
Comment to 457. Comment(s).
----------
Have you seen any magazine articles which go into these things? I've been
trying to get some information on HP stuff, and HP doesn't seem to be
interested in returning calls. <sigh>
(Lurkers: contact information always welcome.)
ssatchell, moderator "hp"
==========
hp/handheld #459, from lkaplan, 597 chars, Sun Sep 25 23:24:16 1994
Comment to 458. Comment(s).
----------
> I've been trying to get some information on HP stuff, and HP
>doesn't seem to be interested in returning calls.
There's a LOT of HP-48 info, etc. stuff in the HPHANDHELD
conference up on CompuServe, but I'm not sure what the rules
are on copying stuff from there and putting it up on here (I've
always gotten the impression it's "a little but not a lot", but
I've also heard that CI$ is taking a real harsh attitude about
things lately).
There might be stuff up on the Internet (toolkits, RPL
documentation, etc.), too, but I haven't checked lately. That
might be a good place to start.
-Len
==========
hp/handheld #460, from jsheinwald, 192 chars, Mon Sep 26 21:15:23 1994
Comment to 459.
----------
Well there is HP's BBS in Corvallis, and if you don't want the toll
call they now have an Internet address and FTP site. I don't have
them here now, but if there's interest, I can post them.
==========
hp/handheld #461, from fleming, 302 chars, Sat Oct 1 23:42:31 1994
Comment to 457.
----------
I've had good luck connecting my HP 200LX to a Macintosh using
DataViz's MacLinkPlus. Moving files is a piece of cake (turns
the HP into another directory from the Mac), and translations
are Mostly Painless.
They may have a package for the HP48; they're somewhere in the
203 area code (Connecticut).
hp48sx.19frant,
-> #14, dturina> Da li bi neko mogao da mi da blize informacije o hp48sx i hp48gx
Pogledaj ovaj DEMO za HP48SX...
Frant
hp48demo.ziphp48sx.20dpetrov,
-> #17, bulaja=> Btw ako neko ima još uvek model HP 48 SX i nema gorepomenutu HP Solve Eq
=> Lib karticu, ja imam jedan primerak koji mi zvrji neiskoriscen (davno
=> sam prodao svog HP-a i ostala mi kartica), so radi bi ga menjao za bilo
=> šta drugo :). Ako nekome treba kartica - mail me.
Meni bi trebala gore pomenuta kartica. Menjam za noname metal
audio kasete ili plaćam po dogovoru. Mail me ili se obrati
Dejanu na 466-323 ili Petru na 146-017 (ako nije kod kuće os-
tavi mu poruku na sekretarici).
hp48sx.21mirche,
Pridružujem se grupi ponosnih vlasnika HP 48 sokoćala doduše malo ograničene
verzije G i, naravno, odmah tražim i rešenje za uobičajene probleme ;)
- Ako neko ima viška kabl za povezivanje za PC-om voleo bih da mi se javi da ne
bih morao sam da ga pravim jer sam, jeli, u opštem oduševljenju pri kupovini
zaboravio da pazarim jednu tako važnu "sitnicu". Dobro bi došla i informacija
da li neko to prodaje ovde kod nas (u šta sumnjam) :((
- Takođe bi mi trebala i preporuka dobrih programa za transfer sa PC-a i, otkud
znam, možda i neki HP editor na PC-u.
- Takođe i pozajmica uputstva na engleskom jeziku radi kopiranja bi dobro došla
a i razmena uputstva, ukoliko neko preferira francuski umesto engleskog,
dolazi u obzir.
Što se tiče cene, ne znam koje su preporučene cene za kupovinu ali ja sam ga
platio 890,00 FF (referenca: Prodavnica FNAC, Paris, stanica metroa-LES HALLES)
i kada im uzmem nazad detaxe koji zavisno od vrste robe 13-16% izaći će me
ukupno 774,00 FF što dođe oko 224 DEM. (skupo al' šta ćeš :(( )
pozdrav, mirche
hp48sx.22maksa,
-> #21, mirche>> - Ako neko ima viška kabl za povezivanje za PC-om voleo bih da
>> mi se javi da ne bih morao sam da ga pravim jer sam, jeli, u
>> opštem oduševljenju pri kupovini zaboravio da pazarim jednu
>> tako važnu "sitnicu".
Čini mi se da se na BeoInt-u povremeno oglašava čovek koji pravi
kablove, al' verovatno je najekonomičnije da ga zbudžiš sam, a
poruke o tome možeš da nađeš u ovoj temi.
Ta sitnica bi te, da si je kupio od HP-a, koštala papreno. Šta
misliš, zašto je onaj konektor nestandardan ? ;)
>> - Takođe bi mi trebala i preporuka dobrih programa za transfer
>> sa PC-a i, otkud znam, možda i neki HP editor na PC-u.
Običan kermit radi posao, a može i sa bilo kojim komunikacionim
programom koji ima ugrađen ovaj protokol, a G/GX koliko čujem imaju
ugrađen i ymodem, ili xmodem. Za editor, odn. razvojno okruženje na
PC-u je najbolje rešenje Prog. Dev. Link (nije PD pa ... Važi. ;).
hp48sx.23mirche,
-> #22, maksaHvala na preporukama za samogradnju. Odoh da tražim neko staro podnožje za
integralce :))
Inače na 48G su urađeni samo kermit i xmodem.
A za ... Važi -> Važi, čim napravim ovaj konektor ;))
hp48sx.24cinkler,
Dali neko mozda ima program 'read28' ili nesto slicno, sto moze da
cita izlaz za stampac sa hp28s. Program je naravno namenjen za hp48xx.
unapred hvala.
hp48sx.25cinkler,
Uputio sam vec jednu poruku po pitanju citanja izlaza za stampac sa hp28s
na hp48sx ili gx.Posto nije bilo odgovora, jedini zakljucak je da su svi u
ovoj temi mrtvi, da temu treba zatvoriti, itd.
P.S. Program se moze naci na nekom od HORN diskova.
Sa postovanjem Cinkler
hp48sx.26cinkler,
Zar niko sa hp48 ne posecuje ovu temu?
Zapitajte se malo!
Trebace i vama nekad nesto!
hp48sx.27mirche,
-> #26, cinkler<< Zar niko sa hp48 ne posecuje ovu temu?
Zapitajte se malo!
Trebace i vama nekad nesto!
>>
Evo tuj smo i treba nam mnogo šta za mezimca. Šta se nudi?
(Ako nije PD...šapući ;)))
hp48sx.28maksa,
-> #26, cinkler>> Zar niko sa hp48 ne posecuje ovu temu?
>> Zapitajte se malo!
Najzad sam skontao šta tražiš. ;)
Evo.
hpread13.ziphp48sx.29aleksj,
Interesuje me koliko ljudi sa masinca
prati ovu conf (koliko nas ima HP) ?
hp48sx.30aleksj,
Da li neko ima AUR za G(X) ?
(ili zna kako radi komanda inform ?)
hp48sx.31aleksj,
Interesuje me koliko ljudi sa masinca
prati ovu conf (koliko nas ima HP) ?
hp48sx.32aleksj,
Da li neko ima AUR za G(X) ?
(ili zna kako radi komanda inform ?)
hp48sx.33diabola,
-> #29, aleksj> Interesuje me koliko ljudi sa masinca
> prati ovu conf (koliko nas ima HP) ?
Evo ja. Zanima me ima li neko nešto za HP za mašinstvo.
Uzgred na Mašincu već ima i HP48G i HP48GX.
P.S.
Jel pravi neko kablove za vezu PC-HP
hp48sx.34cinkler,
-> #33, diabolaJedan moj drug je i sam napravio kabl, i studira masinstvo, i
napravio je dva-tri programa za kinematiku zupcanika. Ako te interesuje,
mail me (cinkler).Vrlo rado cu vas spojiti. Uzgred, studira u Novom Sadu
i ima 48G
hp48sx.35aleksj,
-> #33, diabola> Evo ja. Zanima me ima li neko nesto za HP za masinstvo.
> Uzgred na Masincu vec ima i HP48G i HP48GX.
Bilo bi dobro da nas se poveze sto vise, s obzirom da hp zaista
pruza ogromne mogucnosti, ali da se retko isplati pisati
niki bolji program za njega jer je proporcija ulozenog vremena
i onoga sto se dobije porazavajuce losa. Ako mi po programu
treba 5-10 dana, puta 4-5 zadataka, ispadne oko mesec dana,
a za to vreme moze da se spremi i ovako ma koji ispit.
E sad, ako petorici treba ista stvar, pa se vreme rada podeli,
proporcija je znatno povoljnija...
Ako ima zainteresovanih za saradnju, JAVLJAJTE SE :))
P.S. Ako neko slabije stoji sa programiranjem moze
da doprinese, unosenjem tablicnih vrednisti ili sl.
Pozdrav.
hp48sx.36maksa,
-> #35, aleksj>> niki bolji program za njega jer je proporcija ulozenog vremena
>> i onoga sto se dobije porazavajuce losa. Ako mi po programu
>> treba 5-10 dana, puta 4-5 zadataka, ispadne oko mesec dana,
Verovatno je najefikasnije praviti programčiće koji štede
vreme tako što mogu da se koriste na puno mesta, odn. pri
rutinskim radnjama koje bi inače zahtevale puno kuckanja.
U tom smislu, drugovi ;), evo je rutinica koja razlaže
vektor po bazi, odn. daje normalnu i trans. komponentu.
u odn. na neki drugi vektor.
(nazoveš ga kako hoćeš, i sačuvaš)
<< -> A B
<<
A B CROSS B ABS /
3 GET NEG A B DOT
B ABS /
>>
NORM ->TAG SWAP
TRAN ->TAG
>>
Ulaz na steku:
2: <2D vektor sile> // na pr. [10.5 3]
1: <2D vektor nosača> // na pr [5 5]
Na steku ostavlja:
2: NORM: <normalna komponenta>
1: TRAN: <transv. komponenta>
hp48sx.37mirche,
Ova tema je nešto zanemela.
Pitanje je ima li pomoći za programe koji su pisani za 48SX da prorade i na 48G
i 48GX?
hp48sx.38maksa,
-> #37, mirche>> Pitanje je ima li pomoći za programe koji su pisani za 48SX da
>> prorade i na 48G i 48GX?
Ako je običan tj. čist RPL bez SYSEVAL munja, onda ne bi smelo
da bude problema, bar ne nekih većih. Ako nije, onda je svakakav
belaj moguć ... Sistemske tabele su sigurno i definitivno menjane,
tako teško da će da radi ijedan malo kompleksniji program pisan
u mašincu ili sysRPL-u.
Možda će nešto moći da se uradi kada i GX internals budu
dokumentovani kao kod SX-a, pa da neko zaludan umetne
adekvatne pozive ... ali sumnjam, to je gadan i pipav posao.
Mada opet ... programiranje džepnih kalkulatora u mašincu je
gadan i pipav posao, pa toliki ljudi to ipak rade. ;))
hp48sx.39cinkler,
-> #37, mirche Postovani mirche postoji mogucnost ali , ali treba obratiti paznju na to
da program nije u masincu ili da ne koristi sistemske pozive
( SYSEVAL etc.) inace za detalje javi se na 022 214 698
hp48sx.40dturina,
Kako se brisu "direktorijumi" na 48-ci?
hp48sx.41maksa,
-> #40, dturina>> Kako se brisu "direktorijumi" na 48-ci?
Baciš ime direktorijuma na stek i izabereš PGDIR iz MEMORY
menija (zadnji u meniju, tj. 2 puta nagaziš NXT).
Kad smo već tu, evo ga relativno brz i mali program (cena je
to što ne radi za HOME dir) koji daje veličinu, odn. koliko
bajtova zauzima trenutni direktorijum.
<< PATH DUP SIZE
-> PAT SI
<<
UPDIR 'PAT(SI)' EVAL
BYTES SWAP DROP
PAT EVAL
>>
>>
hp48sx.42mirche,
Za vlasnike 48G i GX:
Ima li neko možda knjigu Advanced User's Manual Reference ili barem zna kako
se i gde može nabaviti?
hp48sx.43dturina,
Evo i ja dobih lepotana od 48SX.
Problem je u tome sto nisam dobi uputstvo uz njega, pa ako bi neko mogao da mi
ga pozajmi na nekoliko dana da ga iskopiram.
Unapred zahvalan!
hp48sx.44nnenad,
Drugar prodaje HP48GX. Nov je i neotpakovan sa sve knjigama i dokumentacijom.
Cena je 560DM. Ko je zainteresovan mail me.
hp48sx.45ikuzmanovic,
Ima li neko programe za OET (II godina ETS)?
Trebaju mi (hitno ;)
hp48sx.46ikuzmanovic,
-> #45, ikuzmanovicIzgleda da nisam bio dovoljno jasan (i.mandic me je lepo upozorio ;>):
Trebaju mi programi za HP48 S,SX,G,GX... koji resavaju zadatke iz Osnova
Elektrotehnike iz gradiva za drugu godinu ETS ( za one koji nisu upuceni, to je
isto sto i Osnove Elektrotehnike za ETF, I godina - Resavanje slozenih kola
metodom konturnih struja, I i II kirhofovog zakona, Kombinovana veza elemenata,
Redna i Paralelna veza itd).
Potrebno nam je do 20.8 ;)
hp48sx.47kale,
-> #46, ikuzmanovicZa metod konturnih struja, Kirhofove zakone i metod potencijala između čvorova
ti je dovoljno da računaljka rešava sistem linearnih jednačina (realni ili
kompleksni koeficijenti), a HP48 to ima. Ostalo što si nabrojao je mnogo
jednostavno, eventualno da napraviš trougao u zvezdu i obrnuto. BTW, jesi li
ti ozbiljno počeo to da učiš? Kad sam ja to pollagao, računaljka je bila
korisna (sistem 3*3 jednačine sa nepodešenim koeficijentima sam peške omanjivao
jednom u 3 puta :( ), ali ni slučajno nije garantovala uspeh. Preporučujem
ti da uradiš gomilu zadataka iz zbirki i sa vežbi, a HP-a koristi za tetris i
sisteme linearnih jednačina, proveru integrala, izvoda itd.
Pozdrav, Kale
hp48sx.48maksa,
Enibadi houm ? ;)
Lemingsi.
Aj' javite liči li na nešto, ja nemam kabl pri sebi.
lemmings.arjhp48sx.49sjocic,
ű
Treba mi neki "string finder" program, tj. fajlic pomocu koga
mogu da nadjem odredjeni string u zbirci puskica na mom HP48sx ;)
Ima li neko nesto tako ? :)
hp48sx.50mirche,
Ima li koga ovde?
hp48sx.51vracic,
Želeo bih da kupim neki HP-ov kalkulator koji bi mi mogao pomoći
kao studentu tehničkog fakulteta, pa me zanima nekoliko stvari:
1) Kakva je razlika između 48S(X) i 48G(X) serije iz ugla
korisnika (znači šta to bitno jedni mogu, a drugi ne)?
2) Da li se u međuvremenu pojavio neki nov model?
3) Da li neko kod nas prodaje ove sprave?
4) Kolika je njihova trenutna cena kod nas, a kolika u
svetu (pre svega u Evropi)?
Unapred zahvalan na odgovoru,
Vojin
hp48sx.52mirche,
-> #51, vracic>> 1) Kakva je razlika između 48S(X) i 48G(X) serije iz ugla
>> korisnika (znači šta to bitno jedni mogu, a drugi ne)?
Razlika je što se jedan više ne proizvodi a to je serija
S(X) a od ostalih razlika je da su dodali još 256Kb ROM-a u
verziju G gde su potrpani svi korisni i kvalitetni programi
koji su se nekada pisali za HP48SX kao i biblioteka obrazaca
iz oblasti mehanike, otpornosti materijala, elektrotehnike itd..
Zamerka svemu ovome je što su neke sistemske adrese
izmenjene pa mnogi (čitaj: skoro svi) mašinski programi za SX
ne rade na GX a svi ostali koji su pisani u njegovom jeziku
(za koji se još uvek ne zna tačan naziv mada ga neki krste kao
verziju pascala ;)) rade bez problema.
Usput, zbog novih čipova manje ždere baterije i radi (kažu
zlobnici ;) i tri puta brže od starog.
A, da! Dodat je još i XMODEM protokol pored postojećeg
KERMIT-a.
>> 4) Kolika je njihova trenutna cena kod nas, a kolika u
>> svetu (pre svega u Evropi)?
HP48G - cca. 250 DEM (220 sa povraćajem poreza)
HP48GX - cca. 570 DEM (470 sa ...)
Ova velika razlika u ceni duguje se činjenici da G ima samo
32Kb RAM-a i neproširiv je dok GX ima 128Kb RAM-a i može da se
širi do 4 Mb. Uzgred, za toliki RAM nema brige - uz svaki
memorijski modul koji se dokupi ide i njegova baterija.
Nadam se da je dosta informacija. Ajde kupuj pa nam se
pridruži sa uobičajenim pitanjima ;)))))
(Ako nameravaš da programiraš na njemu vodi računa da ti za
taj posao obavezno treba i PC jer inače ne vredi - mnogo je
veliko maltretiranje)
pozdrav, mirche
hp48sx.53maksa,
-> #52, mirche>> (za koji se još uvek ne zna tačan naziv mada ga neki krste kao
>> verziju pascala ;))
Tako ga krste oni koji verovatno nikada nisu videli ni pascal ni hp. ;)
Jezik je 80% forth-a i 20% lisp-a.
hp48sx.54mirche,
-> #53, maksa>> Tako ga krste oni koji verovatno nikada nisu videli ni pascal ni hp. ;)
>> Jezik je 80% forth-a i 20% lisp-a.
Pa što ne odgovori čoveku kad pita? ;)
Uzgred, i ja sam se pitao zašto ga neko zove pascal kada tamo nema ništa što
liči na to. ;)
Da mi je samo znati ko je brojao te procente koliko čega ima ;)))
Sad se setih da je FORTH nastao od nekog jezika koji je prvenstveno napisan
za upravljanje kretanjem onih mamutskih teleskopa. Kakve tek to veze ima sa
HP-om i nečim sličnim? ;))
hp48sx.55maksa,
-> #54, mirche>> Da mi je samo znati ko je brojao te procente koliko čega ima ;)))
Ja. ;)
>> Sad se setih da je FORTH nastao od nekog jezika koji je
>> prvenstveno napisan za upravljanje kretanjem onih mamutskih
>> teleskopa.
Odakle ti ovo? Ja imam obrnutu informaciju, odn. da je FORTH
svojevremeno usvojen za standard za upravljanje teleskopima, a ne
da je iz toga nastao.
>> Kakve tek to veze ima sa HP-om i nečim sličnim? ;))
Ako je pitanje ozbiljno, onda ozbiljan i tačan ;) odgovor glasi:
Orijentisanost na stek, a iz toga proizilazi sve ostalo.
hp48sx.56mirche,
-> #55, maksa>> Odakle ti ovo? Ja imam obrnutu informaciju, odn. da je FORTH
>> svojevremeno usvojen za standard za upravljanje teleskopima, a ne
>> da je iz toga nastao.
Pa šta je starije? Forth ili teleskop? ;))))
(Ma z...... ga kako hoću ;))
hp48sx.57maksa,
-> #56, mirche>> Pa šta je starije? Forth ili teleskop? ;))))
Aj', razmisli malo (samo malo, nemoj da se preforsiraš ;), ako je
teleskop nastao pre forth-a, da li to znači da je forth nastao zbog
teleskopa?
(Ako ti logički aparat non-stop ovako funkcioniše, javlja mi se da
ćeš kad tad uleteti u gadne probleme. ;)
>> (Ma z...... ga kako hoću ;))
Keep on dreamin'. ;)
PS Verujem da si video teleskop, a da li si ikad video čist forth?
hp48sx.58mirche,
-> #57, maksaNisi uhvatijo pojetntu! ;)
Htedoh reći da je bespredmetno raspravljati šta je pre nastalo posebno kada
znamo zašta se koristi.
;))) Ti si bio mnogo ljut kad si ovo čitao ;)))
Nema veze, menjamo temu. Vidimo se na bilijaru u petak ;)))
pozdrav, mirche
hp48sx.59bosko,
Čuh trač da su se pojavile jeftine 48-ice, jer navodno stiže nova
serija?
hp48sx.60hobit,
-> #59, bosko> Čuh trač da su se pojavile jeftine 48-ice, jer navodno stiže
> nova serija?
Možda je i vreme da dođe nešto novo, 48sx imam od 1989.
A kad smo već kod njega, pošto su mi se konektori za vezu sa
PC-jem iskidali da li bi neko hteo da mi pozajmi svoj HP48sx
da bih prebacio (IC vezom) neke fajlove.
Unapred hvala.
\bye
hp48sx.61.sima,
-> #60, hobit║║ Možda je i vreme da dođe nešto novo, 48sx imam od 1989.
║║ A kad smo već kod njega, pošto su mi se konektori za vezu sa
Mogu ja.
hp48sx.62sonem,
Ajde ljudi javljajte se!
Nije valjda da ste zaboravili svoje "Pakije"
Drugar me zamolio da se raspitam ima l' neko "Spice" za HP48.
Ako ima dobre duse neka salje brzog odgovora.
Unapred zahvalan
Sonem
hp48sx.63dturina,
Evo spiska fajlova sa HPCVBBS.CV.HP.COM
KOJOT
index.txthp48sx.64dturina,
Evo jos spiska fajlova sa HP-ovog BBS-a.
Kojot
indexsx.txthp48sx.65dturina,
Evo prvi od 9 delova za HP48
Vreme je da malo živne!
KOJOT
horn1.ziphp48sx.66madamov,
-> #65, dturina> Evo prvi od 9 delova za HP48
>
> Vreme je da malo živne!
Slažem se i ja da živne, ali jel' može malo detaljnije šta je to što ostavljaš?
hp48sx.67dturina,
Evo drugog dela
horn2.ziphp48sx.68dturina,
-> #66, madamov<<KOJOT>> Slažem se i ja da živne, ali jel' može malo detaljnije šta je to
Pravo da ti kaćem ni sam nisam uspeo da provalim ňega sve nema.
Od matematike, igica, rpl-a, animacija, i mnogo ňega ne.
Skidao sam ih sa HP-ovog bbs-a, ali baŃ nemam mnogo vremena sa skidanje a
fajlova ima mnooogo.
Pogledaj spiskove koje sam poslao.
BTW ako imate neke ćelje sa spiskova rado ˝u skidati!
Pod uslovom da mi veze budu dobre sa USA
Pozrav mali (Draćin)
hp48sx.69dturina,
hp48sx.70dturina,
Evo trećeg dela
horn3.ziphp48sx.71dturina,
Sada 4-ti deo.
KOJOT
horn4.ziphp48sx.72dturina,
Evo četvrtog dela -RPL
horn4.ziphp48sx.73dturina,
Stiže i 5/9
horn5.ziphp48sx.74dturina,
A sada 6/9
horn6.ziphp48sx.75dturina,
7/9
horn7.ziphp48sx.76dturina,
8/9
horn8.ziphp48sx.77dturina,
I konačno stiže i poslednji deo 9/9
Have a nice days with your HP48
horn9.ziphp48sx.78sjocic,
-> #77, dturina├> Have a nice days with your HP48
Hvala i svaka čast na UL-u :)
hp48sx.79mmtosic,
-> #77, dturina>> I konačno stiže i poslednji deo 9/9
>>
>> Have a nice days with your HP48
Hmm, ima, izgleda, (bar) još jedan deo. :)
Evo ovde fajla ``about.doc'', kako bi, oni koji požele da saznaju šta
je u fajlu vezanom uz poruku, to mogli da pročitaju.
``Poop Sheet about HORN10, the 10th EduCALC HP 48 Goodies Disk.
1. Official Name: "HP 48 Goodies Disk, Vol. 10".
2. Diskette Volume Label: "HORN10"
3. Ordering Information from EduCALC:
Stock #GD10A (5.25-inch high-density mini-floppy), $4.95
Stock #GD10B (3.5-inch high-density micro-floppy), $4.95
(Note: This is EduCALC's cost; they make no money off these, nor
does anybody else.)
EduCALC
27953 Cabot Road
Laguna Niguel, CA 92677 U.S.A.
4. Copyright: See COPYRITE.DOC for details about the files on this
disk. The disk as a whole may be freely copied if and only if (1)
it is copied in its entirety without any modification to any of
its contents whatsoever, and (2) you make no profit in doing so.
You may, of course, recoup your copying costs. The idea here is
not to make a profit from software which the authors specifically
released for non-profit public benefit.
5. Shareware: Some of these programs are called "shareware" by their
authors. This means that they encourage you to "test drive" their
programs first, and then if you like them and continue to use
them, to send in the suggested "registration fee". Failure to do
so discourages the author from supporting his or her work.
6. Diskette file recovery: This disk is doubly protected against
accidental loss of contents. Several hidden files on the disk
allow the full use of MS-DOS 5 & 6's UNDELETE and UNFORMAT
commands. For those without DOS 5 or 6, Norton's equivalent
utilities are also supported (called QU and FR in the early
versions, and UNERASE and UNFORMAT in later versions).
7. Diskette optimization: The contents of this disk are 100%
unfragmented. Golden Bow Systems' VOPT and Norton's SD (SPEEDISK)
were used to optimize the disk for speedy access. Use DISKCOPY to
copy it, not XCOPY, to preserve this disk optimization.
8. Viruses: This diskette was verified as virus-free by Microcom's
Virex PC, and as HP-48 virus-free by Brian Maguire's VACCINE.1,
and Will Laughlin's CLEAN, and will remain virus-free as long as
you keep it write-protected.
9. Directories: DIR produces alphabetized file listings, even if you
don't have 4DOS or DOS 5+, since the directories are sorted using
Golden Bow Systems' VDS and Norton's DS.
10. File Comments: Users of 4DOS or NDOS will notice that every file
on this disk has a "description" attached which gets automatically
displayed whenever DIR is used.
11. Documentation: The documentation for the files in the
subdirectories is usuallyu contained in *.DOC files in the same
directory. But be sure to view all the files anyhow.''
horn10.ziphp48sx.80madamov,
-> #79, mmtosicHvala na spisku sadržaja arhiva. Šta kažu iskusni HP-ovci, vredi li sve to?
hp48sx.81madamov,
-> #68, dturina
> Pogledaj spiskove koje sam poslao.
A gde su spiskovi? Nemoj mi reći da ću morati da skidam onaj fajl od 400 Kb
da bih video. B) Da, neki od nas još imaju 2400 modeme. B) Ako ti nije
teško, okači spisak, možda se i file moderator onda angažuje pa napravi
nešto po pitanju ovih fajlova.
P.S. SET CODE
hp48sx.82dturina,
-> #78, sjocic<<KOJOT>> Hvala i svaka čast na UL-u :)
Nije to ništa ali u poslednje vreme mi ne daju ftp sa awol-a pa nisam u
mogućnosti da više fajlova skinem. Ukoliko budem u mogućnosti biće toga još!
BTW Ljudi pogledajte čega sve ima i na šta treba obratiti pažnju.
Nadajući se skorom UPload-u KOJOT
hp48sx.83dturina,
-> #79, mmtosic<<KOJOT>> Hmm, ima, izgleda, (bar) još jedan deo. :)
Nisam ga video ni na wustl-u ni na HP-u, jer su mi veze užasne i stalno
padam....
Ko može nek ide na wuarchive.wustl.edu ima samo 57 Gb fajlova
Inače Wust je Washinton Universitu of Saint Luis (Valjda se tako piše)
KOJOT
hp48sx.84dturina,
-> #81, madamov<<KOJOT>> da bih video. B) Da, neki od nas još imaju 2400 modeme. B) Ako ti
<<KOJOT>> P.S. SET CODE
Kačim ga posle ovog odgovora, a code je u mappre-u slučajno bio WinCustom
umesto 1250 što sam kasnije primetio.
<<KOJOT>> teško, okači spisak, možda se i file moderator onda angažuje pa
BTW a ko je moderator (na sajmu sam u utorak, da li da ponesem disketle sa
programima koje sam do sada skinuo?)
Dusan Turina (KOJOT)
hp48sx.85dturina,
A sada pitanjce:
Kada dl na HP sa PC-ja fajl ima oko 10 kila na 84% padne prenos i javlja
grešku pri slanju. Šta može da bidne?
Drago mi je da je ovde malo zaživelo posle duge pauze.
hp48sx.86dturina,
Evo spiska sa hpcvbbs.hp.com za HP48Gx
indexgx.txthp48sx.87dturina,
Ide spisak za Sx-a
indexsx.txthp48sx.88dturina,
Dodatak sa novim fajlovima
indexnew.txthp48sx.89dturina,
GX tips (možda i trikovi?)
gxtips.txthp48sx.90dturina,
Bug na HP48 Sx ver D
bughp48v.txthp48sx.91sjocic,
-> #85, dturina├> Kada dl na HP sa PC-ja fajl ima oko 10 kila na 84% padne prenos i javlja
├> grešku pri slanju. Šta može da bidne?
1. Proveri da li je dobro setovan transfer protokol.
2. Potrebno je da imaš memorije slobodne više od 10Kb
3. Da li se događa sa svim programima, ili samo sa jednim, nije
isključena (ni retka) greška u samom fajlu.
hp48sx.93dturina,
300 najčešće postavljenih pitanja o HP-u 48 S/G i još mnogo toga
48faq300.ziphp48sx.94sjocic,
Software za vezu HP <-> PC. Win & Dos varijanta.
(tnx. to Sonem)
hp48.ziphp48sx.95sjocic,
Evo ga i PDL :)
pdl.ziphp48sx.96dturina,
A sada programiranje na pc-ju pomoću RPL-a za vašeg malog.
gauss087.ziphp48sx.97epsilon,
-> #80, madamov>STA KAZU ISKUSNI HP-ovci VREDI LI TO ...
ETO IMAM HP48G VEC PUNE 2 GOD I OD SAMOG POCETKA IMAO SAM
PRVIH 6 HORNOVIH ARHIVA(IMAM IH JOS) I PORED NJIH JOS MASU
STVARI (9MB) I OSIM PAR PROGRAMCICA IZ MATEMATIKE MASA TOGA SU
NEUPOTREBLJIVE SARENE ZEZALICE.
SEM U SLUCAJU DA SI NAVIKNUT DA SVE DOBIJAS NA GOTOVO.
VREDI IH IMATI CISTO DA USPOREDIS SVOJA PROGRAMERSKA RESENJA
SA TUDJIM. UZPUT VDECES IMA TU I KOJEKAKVIH IGRICA (KOJE
IZGLEDAJU ZALOSNO, HP NA KRAJU KRAJEVA NIJE TETRIS ZA PONETI I
SL...),PROGRAMA ZA ANIMACIJU ITD...
PREDLOG AKO TI TREBA PROGRAM ZA NESTO BOLJE SEDI I NAPISIGA
BAR CES ZNATI STA RADI I KAKO RADI(I ZASTO NE RADI)
PS. IMA LI NEKO ADVANCED USER'S REFERENCE ZA HP48G/GX SERIJU
ZAINTERESOVAN SAM ZA TU KLJIGU (IAKO SAM VEC MASU STVARI
IZHAKERISAO, ALI BI MI DOBRO DOSLA ZA UBUDUCE...:)))
PS2. AKO STE ZAINTERESOVANI IMAM PAR VRLO INTERESANTNIH
APLIKACIJA VEC RAZVIENIH ZA G SERIJU VRLO KRATKIH I DOBRO
OPTIMIZOVANIH (KAO NA PRIMER ADRESAR ITD)
hp48sx.98madamov,
-> #97, epsilon
> UZPUT VDECES IMA TU I KOJEKAKVIH IGRICA (KOJE
> IZGLEDAJU ZALOSNO, HP NA KRAJU KRAJEVA NIJE TETRIS ZA PONETI I
> SL...),PROGRAMA ZA ANIMACIJU ITD...
Teško da ću videti pošto nemam HP-a. B) Izgleda da zoveš Sezam pomoću jednog
uzimajući u obzir kako si otkucao poruku. B)
> PS2. AKO STE ZAINTERESOVANI IMAM PAR VRLO INTERESANTNIH
> APLIKACIJA VEC RAZVIENIH ZA G SERIJU VRLO KRATKIH I DOBRO
> OPTIMIZOVANIH (KAO NA PRIMER ADRESAR ITD)
Mislim da će HP komuna na Sezamu ovo dočekati sa odobravanjem, samo napred.
hp48sx.99epsilon,
EVO ISTINA SA MALIM ZAKASNJENJEM ALI IPAK DOSTIZNO
SANJEM NEKE INTERESANTNE PROGRAME KOJE SAM NAPISAO TE SE NADAM
DA CE VAM USPESNO KORISTITI.
HVALA
hp48sx.100epsilon,
Prvi program je STOPERICA za hp48
Istin aneko ce reci stace mu to, ali u svakom slucaju kratka
je i vredi je bar probati, a za danje cete videti vec sami.
( kratka u smislu duzine koda)
pozdrav od Epsilona.
stoperhp.ziphp48sx.101epsilon,
A sada nesto u istinu vredno arhiver(kompresor) za vase
podatke i programe BRZ, POUZDAN,LAK za KORISCENJE u pravom
smislu reci BOMBONA od programa u nekoliko stotina byte-a
Ime mu samo kaze to je ARJ 4 HP48xx made by Epsilon
Siguran sam da cete biti vise nego zadovoljni sa njim...:)))
arj4hp48.ziphp48sx.102sjocic,
Kupujem memorijsko prosirenje (128Kb) za HP48SX kalkulator.
-> Mail.