najbolji.1011teorist,
-> #1004, max.headroom> Ono što drugi sistemi rade na klasi 68020/14mhz/2MB, MS zahteva 486/100/8
=>
=> Da se ne ponavljam, ali još jednom - klasa računara nije bitna, ono što
=> JESTE važno je upravo cena konfiguracije. Ako mene P5/32 izađe upola
=> jeftinije od A4000/16, zašto bih se premišljao? Samo, to je jedna stvarno
=> specifična rasprava i ne bih da dalje lamentiramo na isti temu.
Pa, tu čini mi se silno grešiš :)))))) Nemoj gledati cenu A4000 kod
naših dilera Amiga opreme (ima ih čak 3 ??? čini mi se)
Oni za mašinu od 3000 DM traže i po 5 tisuća istih :(((((((((
Za neke kartice što koštaju oko 1000 oni traže 3000 :((((((((((((((
Znam da je cena A4000 + Video Toaster + kompletan softver = $ 4599
(sa 10MB RAM/420MB HD, cene su iz 10/94) a to je VEOMA ozbiljna
konfiguracija :)
> Džabe što je PC oprema jeftina, kada joj je životni vek (mislim na
> upotrebljivost) godinu do godinu ipo dana ????
=>
=> Ama, odakle ti to? :) Znam par vlasnika XT mašina koji već desetak godina
=> koriste računar za isti posao, i njima su se ulaganja višestruko isplatila.
=> 386 mašinu možeš da koristiš upravo kao i 486, 286 gotovo isto kao i 386.
=> Da li ćeš sedeti pod DOS-om, odn. koristiti šljašteće Win'95 stvar je ukusa
=> i dubine džepa.
I nijedan noviji program neće biti prijateljski nastrojen, a ja sam
primetio menjajući verzije softvera koje koristim da je ponekad razlika
izmedju verzija drastična (normalno, ako to nije program koji svaka 2
meseca doživljava novu verziju zbog jednog ili dva bagića ;) )
Do sada sam naleteo na svega 1-2% programa koji neće da rade sa A1200
i to isključivo zbog zahteva za RAM-om koji su u direktnoj vezi sa
video-memorijom koja je kod Amige uključena u ona 2MB.
> Poznanik je 1992 platio 3700 DEM (u Švabiji) 386DX/4MB/ color ....
> a danas to ne vredi ni 1200 istih, a mašina je potpuno neupotrebljiva
> dok moja A-1200 sličnog godišta i dalje itekako radi posao :)))))))
=>
=> Tvoj poznanik se očigledno bavi okultnim stvarima koje zahtevaju žestoke
=> preračune kod pomeranja zidova u okruženju koje me, zanimljivo, podseća
=> na DOOM... :) Ako nije tajna, za šta tvoj poznanik koristi računar?
Ništa konkretno, čovek je jednostavno poslušao savet 'prijatelja' i
kupio DOBRU mašinu ;)))))))))))))))))
najbolji.1012knenad,
-> #1007, kermit> Zavisi, ne bi se moglo reci da su se proredili. Svi uglavom i
Jok, nisu! Samo se prave :>>>> :(
najbolji.1013zeljkoj,
-> #1003, max.headroom> zaboraviti da Word pod Win može da radi i na 286 mašinama sa 1
> MB RAM-a.
Verzija 1.x Worda za Win radi lepo i na XT-u sa 640 kB memorije pod
Windowsom 3.0.
najbolji.1014zeljkoj,
-> #1006, vpejovski> P.S. Nesto su se vlasnici Atarija proredili u YU ?!?!?
Prelaze ili su već prešli na PC. :)
Recimo SFilip kupio Pentiuma, Haevorn 486 DX4... :))
Ali - zadržali su i svoje Kantarije. ;)
najbolji.1015saboteur,
-> #1009, ljubinkoT?>> >Da, ali je smesno da za ono sto Sega nudi PC mora da trazi 486/66/8.. :)
Dajte bre dosta o Segi, Nintendu, 3DO i slicnim konzolicama...to je bre
za decu!
AcCeSS DeNiED
najbolji.1016mikis,
-> #1013, zeljkoj+> Verzija 1.x Worda za Win radi lepo i na XT-u sa 640 kB memorije pod
+> Windowsom 3.0.
Jak argument, a Word Perfect 4.1 radi na Amigi 1000 sa 512 KB memorije i
AmigaOS-om 1.0...
najbolji.1017mikis,
-> #1015, saboteur+> Dajte bre dosta o Segi, Nintendu, 3DO i slicnim konzolicama...to je bre
+> za decu!
Khm... :
+> 4.1278 SEZAM.8:problemi
+> saboteur, 29.09.Pet 16:20, 393 chr
...
+> E Kad na Amigi bude postojao DOOM ,Heretic ,Ecstatica ,X WING ,TIE FIGHTER
+> ,Sam& max hit the road ,Full throttle ,JAVI SE ONDA!
Toliko o "odraslosti" izvesnih...
najbolji.1018superhik,
-> #1008, teorist=:> Da, ali je smešno da za ono što Sega nudi PC mora da traži
=:> 486/66/8.. :)
Slažem se...
Mada ko zna šta tu sve stoji... ima li stručnjaka? :)
najbolji.1019superhik,
-> #1014, zeljkoj=:> Ali - zadržali su i svoje Kantarije. ;)
Zima ide... ;))))
najbolji.1020knenad,
-> #1019, superhik>= :> Ali - zadržali su i svoje Kantarije. ;)
>
> Zima ide... ;))))
Da fino, jedva čekate da se prepirete. Kad nije išlo sa dvoje 'ajde da
probamo u troje. Ne stajte nam na muku ;(((
-==.oO Oo.==-
Nekada je bilo interesantnije, nije bilo toliko monotono. Probajte da
zamislite sve ljude na svetu kako voze kola, jedne te iste marke.
najbolji.1021zeljkoj,
-> #1016, mikis>+> Verzija 1.x Worda za Win radi lepo i na XT-u sa 640 kB
>+> memorije pod Windowsom 3.0.
>
> Jak argument, a Word Perfect 4.1 radi na Amigi 1000 sa 512 KB
> memorije i AmigaOS-om 1.0...
Ta verzija Word Perfecta radi i na XT-u na 4.77 MHz sa 512 kB memorije
i herkulesom. :)
najbolji.1022goranr,
-> #992, vpejovski>> P5/90/16Mb/1Gb. Nazalost ova konfiguracija A4000 koju sada imam je brza od
>> doticnog, a o stabilnosti i sigurnosti multitaskinga nema ni govora.
>> Uzgred koliko ram-a imas ??? 8/16/32/64Mb ??? Ja sam video 8100/80/16Mb u
>> jednoj domacoj firmi (zaboravio sam ime) i takodje je pomalo stucao. O
Imam 64 MB RAM-a, sa tendencijom proširenja na 96 MB. Inače, meni NT
mnogo lepo radi, čak i u toku osvetljavanja (njok, njok), i čak ni ne
štuca, međutim, 96 MB mu treba za osvetljavanje slike veće od A3 na
2540 DPI. Da je A4000 brža, verujem, jer je NT pomalo trom, ali radi
pos'o.
najbolji.1023teorist,
-> #1020, knenad=>
=> Nekada je bilo interesantnije, nije bilo toliko monotono. Probajte da
=> zamislite sve ljude na svetu kako voze kola, jedne te iste marke.
a, JoŠ Ta 'JeDN°°BRaZNa K°S°°Ka' K°La un° 'tr°še' :))
najbolji.1024teorist,
-> #1022, goranr=> Imam 64 MB RAM-a, sa tendencijom proširenja na 96 MB. Inače, meni NT
=> mnogo lepo radi, čak i u toku osvetljavanja (njok, njok), i čak ni ne
štuca, međutim, 96 MB mu treba za osvetljavanje slike veće od A3 na
=> 2540 DPI. Da je A4000 brža, verujem, jer je NT pomalo trom, ali radi
=> pos'o.
HEHEHEHE, došla matanca na vratanca ;))))
Šalim se, ali neko je pominjao da je AMIGA preskupa ? Pa evo lepo
64MB RAM * 45 DM (okvirna cena RaM-a kod naših 'proizvođača) = 2880
+ cena P5 kompjutera :)))))))))))) 'Malo' skuplje nego A4000 sa 16MB
koja RADI PERFEKTNO !!!!! :))))))) (šta ćeš, kada na Amigi 1MB vredi kao
4MB na PcU :)))))) )
Inače, znam da je B5 sa 64MB već ozbiljna machina, ali je i cena itekako
ozbiljna. A što se tiče osvetljavanja (uopšte, sve vezano za štampu)
takođe sam upućen da mu svaki MB itekako prija, mada sam primetio da mu
i za video itekako prijaju SKUPE kartice i još više CPU snage :)))))))))
Eh, da ne zaboravim, neko mi reče da je ALPHA loš izbor za 3D rendering,
i pored sve svoje snage (a bogumi i cene) ???? Da li neko zna nešto više o
tome ???
najbolji.1025max.headroom,
-> #1010, teorist> nelogično da neki programi pojedu na desetine (stotine) MB pri instalaciji
> i traže neprihvatljivo mnogo RAM-a za sam start ??????
Logično ili ne, ispada da su se Win programeri opustili, imajući u glavi
činjenicu da danas retko ko uzima računar bez makar 4 MB memorije. Međutim,
ako realno sagledaš neke osnovne operacije jednog tekstoslagača, videćeš
da se njemu ne isplati ni uzeti npr. 1 MB RAM-a, jerbo je bavljenje DTP-om
na prvom mestu memorijski zahtevan posao. Lično mi ne smeta što najnoviji
Word zna da proždere sam-Bog-zna koliko MB na hard-disku (o RAM-u da ne
govorim), jerbo se ne bavim profesionalno DTP-om - tek ponekad ukucam po
koji tekstić i u njega umetnem sličicu (386 je taj posao radio sasvim solidno).
> Da li bi se neko usudio i da pomisli na rad sa WIN bez 386/4MB ?????
> Leba ti, kakav je taj filing W4WIN na 286/1 ????? (ako uopšte može,
> ako može,moraću da probam kod mene u firmi, samo mi smeta 40MB HDD :> )
Iskreno, nemaš nikakav filing jer W4WG zahtevaju 4 MB RAM-a za početi :)
Opet, i da pokreneš Win na 286 mašini sa tako kratkom memorijom moći ćeš
da piješ kafu u pauzama između iscrtavanja dva prozora. Samo, za šta bi
meni trebalo Win okruženje na 286 makini? :) (GUI OS-ove preporučujem
isključivo na 486/8 & higher računarima).
> U tome je poenta, za šta ti treba kompjuter :) Svako ima svoj rezon,
> ali mi nije jasan rezon ljubitelja igara ... ????? P5 za IGRE ?????
> Sledeće godine će morati P6 i 4 CD-ROM drajva (ili šta već osmisle :>)
Svakako. Meni je moja 386-ica bila sasvim solidan alat koji se
višestruko isplatio. A što se tiče igara - pa ko bi živ kupio P5 i CD-ROM
da nije igara i Win'95?! :))
najbolji.1026max.headroom,
-> #1011, teorist> Pa, tu čini mi se silno grešiš :)))))) Nemoj gledati cenu A4000 kod
> naših dilera Amiga opreme (ima ih čak 3 ??? čini mi se)
Eh, a kako nameravaš da nabaviš taj računar (za ozbiljan rad, recimo firmu) ako
nemaš načina da ga nabaviš kod nas? Svaki put kada ti zatreba neka
komponenta trčiš u Nemačku? Ja samo navodim šta je idealno rešenje u
*domaćim* uslovima (naglašavam, domaćim).
najbolji.1027madamov,
-> #1022, goranr
> Imam 64 MB RAM-a, sa tendencijom proširenja na 96 MB. Inače, meni NT
> mnogo lepo radi, čak i u toku osvetljavanja (njok, njok), i čak ni ne
> štuca, međutim, 96 MB mu treba za osvetljavanje slike veće od A3 na
> 2540 DPI.
Jel' ti to koristiš PC sa NT-om kao RIP? Ili sam ja nešto pogrešno razumeo?
najbolji.1028mikis,
-> #1024, teorist+> (šta ćeš, kada na Amigi 1MB vredi kao 4MB na PcU :)))))) )
Možda je to tačno kada se radi o OS-u/aplikativnim programima, i sl.
(mada pre bih rekao da se taj odnos smanjio na 1:2), ali kad se radi o
obradi velike količine podataka (što Goran spominje), nikakva matematika
ove vrste ne pomaže :( (mada ostaje činjenica da Amigin OS u startu
"pojede" jedva megabajt memorije, i to ako je maksimalno nabudžen, dok
je kod NT-a ta cifra daleko veća).
+> Eh, da ne zaboravim, neko mi reče da je ALPHA loš izbor za 3D rendering,
+> i pored sve svoje snage (a bogumi i cene) ???? Da li neko zna nešto više o
+> tome ???
Nisam baš siguran u to. U julskom Byte-u, na 103. strani imaš članak
tipa koji radi kao "supervising animator" u Amblin Imaging-u
(Spilbergova firma za 3D animaciju, rade stvari kao što su Star Trek:
Voyager, SeaQuest, X-Files, Babylon 5...). Uglavnom priča o LightWave-u
i tome kako se sada, sa uslovno rečeno "desktop" mašinama mogu postići
stvari koje su do sada rađene na skupim radnim stanicama (ne, ne pominje
3D Studio ;>). Elem, takođe kaže da su do sada koristili Amige 2000/040
sa Video Toasterima (tačnije, 40-ak istih povezanih u mrežu), ali da
polako prelaze na DEC Alphe na 275 MHz pod Windowsom NT 3.5 i LightWave
4.0.
Bilo bi lepo kad bi dejanr (ili neko drugi ko ima pristup BIX-u)
prebacio taj članak na Sezam...
p.s. Jedan citat kao prilog raspravi 3D Studio vs. LightWave:
"In short, any machine that has a Digital, Intel, Mips or Motorola
CPU or that can run NT can now create the kinds of effects shown on TV
series such as Star Trek: Voyager, SeaQuest DSV, Sliders, The X-Files,
Babylon 5, VR.5, and virtually every other science fiction-related TV
show. Somewhere, somehow, LightWave 3D is involved."
najbolji.1029dejanr,
-> #1028, mikis>> Bilo bi lepo kad bi dejanr (ili neko drugi ko ima pristup BIX-u)
>> prebacio taj članak na Sezam...
Gledao ja, ali na žalost nema julskog BYTE-a - otkako je BYTE prodao
BIX, dosta slabo šalju BYTE u elektronskoj formi; jedan stigne pa onda
3-4 ne stignu :(
Ako nešto može da pomogne, trebalo bi da negde imam taj BYTE u paprinom
obliku.
najbolji.1030wizard,
-> #967, vpejovski> Sto se tice OS/2, tu nema sta da se prica, sama najava IBM da odustaje od
> daljeg razvoja je prica za sebe (sto samo potvrdjuje moju teoriju o
> Ok??? Check datas, then write ...
Pa... jesi proverio? Samo nemoj da mi kao izvor navedeš SK. ;)
najbolji.1031ljubinko,
Mozda ce biti interesantan sledeci tekst iz PC-Special:
----------------------------------------------------------------------
Page 23 - PC-Special disk magazine -
----------------------------------------------------------------------
This week we are going to take a look at the Amiga for all
the people who are still writing letters on which computer
they should buy,and what they could take for other things
than office-work.
The PC/Amiga chart:
Amiga (IBM-)PC
Models A1000,A500,A500+,A600 Various formats
A1200,A2000,A2500,A3000
A4000/030,A4000/040
A4000/060
Memory(STD) From 512k to 32MB From 64k to 8MB
Memory(Max) GFX Mem (Chip):8MB Base Mem:1MB
Other mem (Fast):128MB Extended mem:De-
pends on the PC and
its XTD-mem. driver
(Around 128MB Max.)
Processors 8-bits: N/A 8-bits:8088,8086,
16-bits: N/A NEC V20,NEC V30,
16-32 bits:68000,68010 80188,80186
32-bits: 68020,68030, 16-bits:80286 and
68040 80386
32/64 bits:68060* 16-32bits:80486sx
32-bits:80486(dx)
64-bits:Pentium
* The 68060 has a built
in RISC-Slot...
Clockspeed 68000 min 7.14Mhz All 8-bits
max 28Mhz processors run
68010 min 7.14Mhz from 1.4Mhz to 8Mhz
max 16Mhz 80286 min 4Mhz
68020 min 14.28Mhz max 26Mhz
max 50Mhz 80386 min 8Mhz
68030 min 16Mhz max 50Mhz
max 50Mhz 80486 min 10Mhz
68040 min 25Mhz max 33Mhz*
max 50Mhz Pentium min 50Mhz
68060 min 66Mhz max 200Mhz
max 400Mhz * Also configurations
with 2 or 3 486s
available (486dx2/4)
GRAPHIC CAPABILITIES
Resolution From 320x200 to CGA:max 320x200
1472x1472 (More EGA:max 640x350
possible in software) VGA:max 800x600
(PAL/NTSC) SVGA:max1024x768
D-Speed:max1024x768
(All resolutions are
160/320x200 in Lores)
Palette 4096/16777216 CGA:8 (In 2 fixed sets)
or up to 48-bits TANDY:16
graphics with EGA:64
X-Pert-48/32 VGA:256
SVGA:65536
D-Speed:16777216 (24-bits)
Max on Non-AGA:4096 in Lores (320x200)
screen (max) 384x580 Hercules:2
4-16 in higher CGA :4
resolutions EGA :16
256 SPAC in all res. VGA :64/256
AGA:262144-16777216 SVGA :256
in (max)1472x1472 D-Speed :16777216
256 in ALL other Hires (768x480 or more)
resolutions CGA :N/A
X-Pert:Too much colors, EGA :N/A
all in every resolution TANDY :16
VGA :16
SVGA :256
D-Speed :16777216
NOTE:The Diamond Speedster is a 24-bits graphics
card,but one major problem is its speed:
He's even quite slow on a Pentium(!)
Performance VERY FAST screen VERY slow screen update,
update,even on 7.14Mhz even on 66Mhz machines.
machines.Can manipu- VGA looks rather weak,
late screens at due to low resolutions.
enormous speeds,due No hardware scrolling/
to hardware scrolling/ sprites,so the screen
sprites,Copper and jerks in most programs.
Blitter.HAM is a very The only advantage is
nice invention indeed fast 3D update due to
Both PAL/NTSC outputs, byte per pixel.
NTSC can be programmed Blitters ARE available,
as a normal video sync. but NOT as a configuration
One main problem will
always be that a PC offers
an NTSC-Output. (NO PAL)
SOUND CAPABILITIES
Soundchip The Paula,the N/A
best custom sound
chip found in todays
home computers
Output Great;CD quality Poor and very synthetic...
output with third
party hardware
Sound type Amplitude sound 1/2-bit Beep (STD);
(8-bits).Cards FM sound with
available: Soundblaster (PRO)
Sunrize 12/16 bits (Standard upgrade)
Amplitude sound (16-bits FM)
DSP Possible with card Possible with card
DSP-type Stereo Mono
No. of 4,up to 16 with 1 (Standard)
channels software 6-12 Channels max.
with Soundblaster
upgrade(s)
MIDI MIDI interfaces Third party
available interfaces available
Stereo 2 phono connectors No;with Soundblaster,
output yes...
Overall Excellent,due to fast Only -beep- without
Performance interface and excellent upgrades.Sound stinks.
(built-in) sound- With upgrade the sound
hardware,has to be IS 16-bits,but it's FM
heard to be believed like found in very
cheap keyboards,so the
sound is very synthetic
and average.Only of use
for controlling
keyboards with MIDI
HARDWARE CAPABILITIES
Slots Video:SCART,RGB,and Video: digital monitor
composite only (Analogue RGB)
monochrome
TV/Video possible
Audio:2 Phono Audio:N/A
connectors
Parallel,RS232 Serial, Parallel,RS232 Serial
2 Mouse/Joystick 1 Standard Mouse connector
connectors
Mem expansion bus: Mem expansion bus:
Trapdoor slot on A500/ Internal with SIMMS
A600/A1200
Internal on A1500 to
A4000 with SIMMS
Hardware Zorro II edge connector Ordinary PC-expansion
slots on A500 sockets (Amount depends
Smartcard slot on A600/ on PC...)
A1200 (PCMCIA)
3x Zorro II on A1500/
A2000 + 1 AT-PC slot
4x Zorro III on A3000/
A4000
+ 1 AT-PC slot
Keyboard Robust keyboard with Several types available
own interface Most are weak,in
exception of Cherry type
Disk 880k formatted on DD 720k formatted on DD
performance 1.76Mb on HD 1.44Mb on HD
Disk Same as PC Same as Amiga
access
Ram drive Standard Needs to be installed
Hard disk IDE/SCSI/SCSI-2 IDE/SCSI/SCSI-2
interface
Hard disk Slow on IDE (600k/sec) IDE is standard on PC's
Performance Fast on SCSI(2M/sec) what makes access slow
Blistering on SCSI interfaces available
SCSI-2 (5M/sec) but NOT as configuration
Expansions 24/48-bits cards,accel- Video cards for larger
available arators,PC-emulators/ palettes,Co-processors,
bridgeboards (Up to Sound cards,CD-ROM,
486DX-2),Emplant, Modems,Fax-card,Scanners
(Multi system emulati.) Printers and some more
Co-processors,MIDI, (All single upgrades)
Modems,Fax-cards,
Scanners,Printers
Sound samplers,Video-
digitizers,ROM-
upgrades,CD-ROM,Port-
expansion,ChipRam up-
grades and lots more
Hardware Very fast+Multi-tasking Very fast,no multitasking
performance (Hardware processor
strain)
SOFTWARE BASE
Software Very huge,there's Unbeaten,but there's a lot
base something for everyone of crap on the market
overall
Software Very high quality A lot of software is looking
quality software available the same,but there are very
There's nothing you high quality titels available
won't find The PD/Shareware-base offers
the best software on this machine
Graphics Ultimate;fast screen Perfect,but screen-update
quality update makes very is slow and has no multi-
(Business user friendly AND tasking display.
software) multitasking is a
real gem
Graphics Incredible,unbeaten Poor,animation is pretty slow
quality and thats it.Raytracing and there's no cheap ray-
(Video and morphing are just tracing program available.
software) one of the things which Amount of video software
makes the Amiga a very limited and no PAL
complete videostudio
Games Overall:Brilliant,it's Vectors starts to bore after
like having the arcade a while and adventures too.
at home Those are the only games
actually available on PC's
Graphics:Arcade- Arcades don't have adventures
quality When talking about PD/Shareware
this machine offers the best,
Sound:It's like having Sound:Beeps are there
a CD-player on.Sound With Soundblaster very
is so stunning,with synthetic,sample-use very
things like sampled limited due to support for so
speech many soundcards on one game...
Massive Titels: Massive Titels:
(Super-)Stardust Doom
Kid Chaos 7th Guest
Elfmania Alone in the Dark
OVERALL
The Amiga is the best balanced of the two,offering something
for everyone,while the PC is more of use for business only.
The Amiga is relatively a lot cheaper than PC's.The PC was
planned for processing words,since it's launch,and it's
still doing the same.For professional/hobbiyist use,the
Amiga is recommended.It IS true that PC's are fast,but they
only get faster,and speed is not what you need for word-
processing. All we want are a computer that gets BETTER,and
not faster. The PC's are recommended for wordprocessing and
adventure games.
NOTE: If there's thinking of the Amiga being a console,because
they use PC's for office-work,then you are just wrong...
PC's have been there for a much longer time than Amiga's
and had become a standard in business since a long time
ago. The Amiga arrived years after the launch of the PC.
A lot of industries already had PC's,so PC's were already
very well known,and people are mostly buying what they
know. That's why only wiser people buy an Amiga...The
Amiga is used everywhere,where they need more complex
operations than word-processing,because it deserves
being more than just a word-processor. Believe us: An
Amiga is everything more...and is cheap...Buy what you
want by yourself,and don't buy what others tell you...
Think about it yourself...Face the facts!
THE MACHINES COMPARED
PC AMIGA
CPU Power 9 8
Operating system 6 8
Ease of use 6 9
Graphics Cap. 9 10
Sound Cap. 5 9
Games 8 9
Software sup. 10 8
Hardware sup. 9 9
Value for money 7 8
------------------------------------------
Overall 8 9
najbolji.1032vpejovski,
-> #1030, wizard;)) "Svemirsku Krntiju" ne citam ...
Informacija je sa IBM-ove press konferencije (imao sam izvestaj u vidu fajla,
ako je jos u zivotu na mom HD imaces prilike da sam procitas njihovu zvanicnu
izjavu). See ya ...
najbolji.1033supers,
-> #1031, ljubinko>> This week we are going to take a look at the Amiga for all
>> the people who are still writing letters on which computer
>> they should buy,and what they could take for other things
>> than office-work.
Poređenje iz teksta je deplasirano jer je tekst bajat :)
Pisan je u vreme kada je standardna PC mašina visoke srednje
klase bio 486 DX/2 sa 8MB RAM, što više nije slučaj.
Prema tekstu ispada da je maksimalni domet SVGA 1024x768,
da za PC ne postoji ništa više od 16-bitnog SB-a...
>> Keyboard
>> Robust keyboard with Several types available
>> own interface Most are weak,in
>> exception of Cherry type
A ovo se ne može nazvati ozbiljnim.
Sve u svemu, ne bih potezao oružje ni na jednoj strani u PC-Amiga
ratu, ali ovaj tekst ne dokazuje prednost Amige jer je
neaktuelan. Dokazuje samo da je od njegovog pisanja PC mnogo
napredovao, i to ubedljivo više od Amige u istom periodu. Mada
u ovo ne smem da se zakunem, pošto nisam poznavalac Amige.
najbolji.1034vpejovski,
Za one koje interesuje:
>>> THE UNOFFICIAL AMIGA HISTORY <<<
+----------------------------------+
Skinuto iz AR318 (cela arhiva u AMIGA conf)
SYMPATHY FOR THE DEVIL ------> AMIGA 666 <------
amigahis.txtnajbolji.1035vpejovski,
Takodje za one koje interesuje:
Tekst o Dave Hayne-u, jednom od legendi Amige, i tome sta je radjeno u
Commodore-u, a nije nikada realizovano zbog birokratsko-kretenskog-lopovskog
vrha doticne kompanije (1991: DSP, FDD od 4Mb ....).
Tekst je iz originalnog uputstva za DiskSalv v3 (autor: Dave Hayne ;))
IT'S ONLY ROCK'N'ROLL, BUT I LIKE IT (YES, I DO): >>> AMIGA <<<
AF: Mr.Braben, what is your favorite machine ???
DB: A4000
AF ---> Amiga Format
DB ---> David Braben (creator of Elite, Frontier I&II, Virus ...)
daveh.txtnajbolji.1036vitez.koja,
-> #1033, supers#=> Poređenje iz teksta je deplasirano jer je tekst bajat :)
Eh, da je samo bajat... piše da je 8086 osmobitni, a 80386
šesnaestobitni procesor, da je maksimalni clock 486 procesora 33
MHz, i još koješta.
najbolji.1037goranr,
-> #1024, teorist>> Šalim se, ali neko je pominjao da je AMIGA preskupa ? Pa evo lepo
>> 64MB RAM * 45 DM (okvirna cena RaM-a kod naših 'proizvođača) = 2880
>> + cena P5 kompjutera :)))))))))))) 'Malo' skuplje nego A4000 sa 16MB
>> koja RADI PERFEKTNO !!!!! :))))))) (šta ćeš, kada na Amigi 1MB vredi kao
>> 4MB na PcU :)))))) )
Xmmm... nešto mi se čini da proizvođači RIP softvera zaobilaze Amigu kao
platformu za svoje programe, a ne znam zašto.... Uostalom, zamisli da
pustiš separaciju na Amizi za 16 MB RAM (što bi, po tvom, odgovaralo
mojih 64 MB RAM-a) šta će se dešavati. PowerMac 7100 se provereno guši sa
tom količinom memorije,a za Amigu čisto sumnjam da se i može pokrenuti
program za RIPovanje.
Ma daj bre, da svet smatra Amigu pravim kompjuterom, za nju bi bilo pravog
poslovnog softvera (npr. za osvetljavanje i slične zezalice).
Da je dobra za rendering, jeste, i tu joj skidam kapu, ali zašto je porediti
sa nečim što Amiga provereno kilavo radi (konkretno: sve ostalo)? Uostalom,
ona se uglavnom i koristi za izradu wireframe modela, pa se konačna obrada
prepušta silikoncu.
najbolji.1038goranr,
-> #1027, madamov>> Jel' ti to koristiš PC sa NT-om kao RIP? Ili sam ja nešto pogrešno
Jeste, upravo tako. Postoji dve varijante Birmy Qstation PowerRIP softvera
(tj. softvera koji koristim za ripovanje): PowerRIP Mac i PowerRIP NT.
Inače, ima kompletno ugrađen u sebe Adobe PS Level2 Engine.
najbolji.1039madamov,
-> #1038, goranr
> >> Jel' ti to koristiš PC sa NT-om kao RIP? Ili sam ja nešto pogrešno
> Jeste, upravo tako. Postoji dve varijante Birmy Qstation PowerRIP softvera
> (tj. softvera koji koristim za ripovanje): PowerRIP Mac i PowerRIP NT.
Mora da kombinacija ovog softvera i mašine košta mnogo manje od pravog,
hardverskog, RIP-a koji je morao da postoji za osvetljivač koji koristite u
osnovnoj varijanti, kad ste se odlučili na takvo rešenje. Ili je neko štedeo na
stvarima na kojima ne bi trebalo štedeti.
> Inače, ima kompletno ugrađen u sebe Adobe PS Level2 Engine.
Da nema, ne bi bio RIP. B) Hoću da kažem, to se podrazumeva, inače ne bi ni
radio.
najbolji.1040ljubinko,
-> #1033, supers>Poredenje iz teksta je deplasirano jer je tekst bajat :)
Izvolite iznesite novije podatke.
najbolji.1041vpejovski,
For owners of non-Amiga platforms who might be interested:
Famous uses of Amiga (1993) (Directly from Internet)
----------------------------------------------------
Download this and you won't beleive where and who is using Amigas ;)))
P.S. 1995 edition is coming soon (from Internet, ofcourse)
amiga.txtnajbolji.1042goranr,
-> #1039, madamov>> Mora da kombinacija ovog softvera i mašine košta mnogo manje od pravog,
>> hardverskog, RIP-a koji je morao da postoji za osvetljivač koji koristite
>> u osnovnoj varijanti, kad ste se odlučili na takvo rešenje. Ili je neko
>> štedeo na stvarima na kojima ne bi trebalo štedeti.
Na to rešenje smo se odlučili zato što je to bilo najbolje rešenje :)))
Hardverski RIP ne sećam se da sam video godinama, i ceo svet prelazi na
softverske RIP procesore :) Čak ni Linotronic nema HW RIP, već koristi
Mac kao RIP stanicu, a da ne spominjem ECRM koji proizvodi većinu delova
za Linotronica, dok Linotronic ugrađuje svoj EPROM i kutiju :) Birmy je
uzeo ECRM PelBox VR30 ImageSetter i na njega nalepio svoju nalepnicu
BirmySetter 300X. Postoje i PelBoxovi VR36 i VR45 koji štampaju na širem
filmu, a kod Birmy-ja se zovu BirmySetter 4600 i, čini mi se, 5000.
>> Da nema, ne bi bio RIP. B) Hoću da kažem, to se podrazumeva, inače ne bi
>> ni radio.
Pa, jeste, ali je _original_ Adobe tehnologija, znači, Adobe je Birmy-ju
prodao svoj kod.
najbolji.1043madamov,
-> #1042, goranr
> Hardverski RIP ne sećam se da sam video godinama, i ceo svet prelazi na
> softverske RIP procesore :)
Loše sam se izrazio, naravno da nije reč o RIP-u u procesoru, već o posebnoj
mašini koja je RIP i ništa drugo, tj. ako je reč o prepakovanom Meku na njemu
ne možeš da izvršavaš ništa drugo osim softvera za rasterizaciju, ne postoji
MacOS u pravom smislu te reči na njoj. Ti imaš, koliko sam shvatio, PC sa NT-om
kojeg možeš da koristiš i u druge svrhe, a za potrebe rasterizacije pokrećeš
softver koji to radi pod NT-om. Verovatno se dosta toga promenilo od kad sam
poslednji put imao susret sa osvetljivačima (pobegao sam iz sveta grafike
odavno), ali mi se čini da bi se proces obavljao brže ako za to imaš dedicated
mašinu za RIP, kao što sam ranije viđao svuda po raznim studijima i
štamparijama.
> Pa, jeste, ali je _original_ Adobe tehnologija, znači, Adobe je Birmy-ju
> prodao svoj kod.
Svako ko ugrađuje PostScript interpreter u svoj uređaj plaća licencu Adobe-u
tako da se može smatrati da je Adobe svakom prodao svoj kod.
najbolji.1044icvetkovic,
-> #1040, ljubinko│>> Poredenje iz teksta je deplasirano jer je tekst bajat :)
│
│> Izvolite iznesite novije podatke.
Misliš "iznesite tačne podatke"?
Predmetni... hm... tekst je bez.veze. "Stručnjak" barata pridevima kao da
piše za Telegraf a naložen je i pristrasan kao politički komentator Bastilje.
Rezime na kraju... teksta je poseban biser tj. smejurija a ti si dao autogol
;>
najbolji.1045goranr,
-> #1043, madamov>> NT-om kojeg možeš da koristiš i u druge svrhe, a za potrebe rasterizacije
>> pokrećeš softver koji to radi pod NT-om. Verovatno se dosta toga promenilo
>> od kad sam poslednji put imao susret sa osvetljivačima (pobegao sam iz
>> sveta grafike odavno), ali mi se čini da bi se proces obavljao brže ako za
>> to imaš dedicated mašinu za RIP, kao što sam ranije viđao svuda po raznim
>> studijima i štamparijama.
Moć tih, da ih tako nazovem, non-dedicated RIP mašina se prilično povećala,
tako da se praktično ni ne oseti razlika. Evo, na primer, kod mene
osvetljavanje
jedne A4 strane na 2540 DPI traje do max 1,5 min, u zavisnosti od slozenosti,
dok samo osvetljavanje traje 2-3 min, što znači da RIPovanje i nije toliko
brzinski kritičan proces, računajući uz to i činjenicu da može da istovremeno
RIPuje i osvetljava, tako da kad završi jednu stranu, ima odmah spremnu drugu.
>> Svako ko ugrađuje PostScript interpreter u svoj uređaj plaća licencu
>> Adobe-u tako da se može smatrati da je Adobe svakom prodao svoj kod.
Da budem još konkretniji: Adobe im je prodao usavršenu verziju svog Redstone
RIPa.
najbolji.1046madamov,
-> #1045, goranr
> Da budem još konkretniji: Adobe im je prodao usavršenu verziju svog Redstone
> RIPa.
Tako reci. B) A ne da nagađam ovde... B)
najbolji.1047popovics,
Ajde, ali baš možda i nije za ovu temu. Naime, iako sam odavno
prestao da se bavim Commodore-om 64, još uvek me interesuje par
stvari za njega, u vezi programiranja, pa, ako se neko seća neka
napiše odgovor na moje pitanje, koje glasi:Kako da izvučem mašinski
kod iz Simons Basic-a, tj. da se izvršava bez Simons-a učitanog?
Ako neko možda ima ovu popularnu verziju Basic-a, za emulator, neka
mi je obavezno baci na mail.
P.S Nostalgija je jaka stvar...
najbolji.1048miskop,
-> #1047, popovics>> prestao da se bavim Commodore-om 64, još uvek me interesuje par
>> stvari za njega, u vezi programiranja
Pa zar na Sezamu ne postoji conf. Programiranje? Pitaj tamo...
najbolji.1049popovics,
-> #1048, miskop
▄->> prestao da se bavim Commodore-om 64, još uvek me interesuje
▄->> par stvari za njega, u vezi programiranja
▄- Pa zar na Sezamu ne postoji conf. Programiranje? Pitaj tamo...
Postoji konferencija PCPROG. Ako nisi znao prefiks PC znači da se radi
PC stvarima ( programiranje u ovom slučaju ). A pišem ovde jer smatram
da je C-64 najbolji! :)
najbolji.1050jujo,
-> #1049, popovics# Postoji konferencija PCPROG. Ako nisi znao prefiks PC znaci da se radi
# PC stvarima ( programiranje u ovom slucaju ). A pisem ovde jer smatram
# da je C-64 najbolji! :)
Naravno...C64 rulez...
Ja imam gomilu programa, igrica i demoa za c64, i svi rade ko ludi pod
emulatorom. Sada jurim GEOS...Ako imas originalnu disketu, poslacu ti prog
da je skines na PC-a. Simons Basic nemam na zalost. U stvari imam ga na
nekim kasetama, al neznam kako to da ti prebacim.
yooyo:
najbolji.1051popovics,
-> #1050, jujo
▄- Ja imam gomilu programa, igrica i demoa za c64, i svi rade ko
▄- ludi pod emulatorom. Sada jurim GEOS...Ako imas originalnu
▄- disketu, poslacu ti prog da je skines na PC-a. Simons Basic
▄- nemam na zalost. U stvari imam ga na nekim kasetama, al
▄- neznam kako to da ti prebacim.
Ja nažalost samo skoro go emulator. Imam neke lengende poput Le-Man-a,
OutRun-a ( to je Sega ), Dig-dug-a... Od programa imam samo neki Painter
i Turbo Asembler. I ja imam brdo kaseta, ali šta mi vredi ( da ne znaš
možda nekog ko bi ih kupio? ). Šalji nešto ako misliš da je
interesantno.
P.S Da nemaš možda: Hard&Heavy, O Pascal, Arhiv(a) ( to je program za
baze podataka, inače na italijanskom, ali nema veze ), Jevangelje,
Easy Script, Blitz Text, Froger, Burger Time, Paper Boy, Četkica za
zube, Pit Stop I ( može i II ), Miamy Vice, Test Drive ( bilo koji
deo ), Bioritam, Robocop, BMX, Danger Freak ( bilo koji deo )?
P.P.S Imam polu-ispravan C-64, ispravan adapter za njega, Miš za njega i
kasete, da ne znaš nekoga ko bi kupio?
najbolji.1052van.gogh,
VA># Postoji konferencija PCPROG. Ako nisi znao prefiks PC znaci
VA>da se radi # PC stvarima ( programiranje u ovom slucaju ). A
VA>pisem ovde jer smatram # da je C-64 najbolji! :)
VA>
VA>Naravno...C64 rulez...
Ma bre...ZX48...dugine boje su najjlepse... :)
E usput aj' nek neko posalje emulator za commodore 64 al' samo ako
ima igru
" USAGI O JuMBO"
zec samuraj...!!!
Igra pored koje sam ja pizdeo...aj' mora bre neko da ima...