najbolji.909vpejovski,
Koji crna 486/100 ???? To je izvan lige. Poredimo se samo sa BLENTIJUMOM
(english: FOOLTIUM), a kada dodje P6 (P7???) vidimo se na RISC-u. Uvek za korak
ispred. Uzgred, u pitanju je A4000 sa MC68040/40MHZ (napomena: cifre su ovde,
samo, za nerviranje ;))) Ok? Idemo dalje ...
lea $2,a0
reset
HKjmp (a0)
>>> ONLY AMIGA MAKES IT POSSIBLE, ALL OTHERS ARE IMITATIONS <<<
--- AMIGA 23.07.1985 ---> PAST, PRESENT & FUTURE IS OURS ---
najbolji.910max.headroom,
-> #896, vpejovski> POWER PC/MAC). Znaci ako poredite PC-Amiga cinite to sa platformama koje su
> POREDLJIVE, a ne ovako smesno BLENTIJUM-A500. Hvala ...
Najzad neko realan. Samo, treba porediti računare i po ceni koštanja. Koliko te
je izašla A4000?
najbolji.911vpejovski,
-> #910, max.headroomHvala. Cena nije bitna za ono sto se dobija ;)))) (Nije preporucljivo gledati
cifru posle obilnijeg obroka). Da se isplatilo - isplatilo se !!!!
Ok? Idemo dalje ... RISC AMIGA here i come ;))))
najbolji.912radosav,
-> #911, vpejovski>Hvala. Cena nije bitna za ono sto se dobija ;)))) (Nije preporucljivo gledati
Dosad sam navijao za tebe, ali ovde si već zglajznuo. Cena je VRLO bitna.
Zvako zadovoljstvo ima cenu, treba porediti mašine u istom rangu cena i
kvaliteta.
najbolji.913vpejovski,
-> #912, radosavI poredimo (u istom rangu cena da, ali kvaliteta ne, jer je A4000 ispred
MR.FALICNOG ---> Blentijum ;)))) Znaci poredjenje je ok, jer imamo oba,
najbolja, predstavnika iz dva razlicita sveta racunarstva koja mogu da se
uporedjuju i ravnopravno nose (doduse Blentijum tek sa verzijom na 120Mhz), a
ne tipa A500-Blentijum, jer takvo poredjenje nema nikakvog smisla. Sta bi bilo
sledece (da se posluzim izrazom "konzolica), Sega Megadrive 2 vs. Dec Alpha
?!?! NOT !!! Ok? Idemo dalje ...
move.b #$fd,$bfd100
nop
nop
move.b #$e7,$bfd100
move.w #$b000,d0
loop:
dbra d0,loop
rts
>>> SYMPATHY FOR THE DeViL ----> Amiga <<<
najbolji.914rebel.x,
-> #909, vpejovskiT?>> Koji crna 486/100 ???? To je izvan lige. Poredimo se samo sa BLENTIJUMOM
^^^^^^^^^^^
E ovo mi vec ide na zivce!
T?>> (english: FOOLTIUM), a kada dodje P6 (P7???) vidimo se na RISC-u. Uvek
T?>> korak ^^^^
^^^^^
Are you Mental? (C) Waynes World.....only in your mind!
T?>> ispred. Uzgred, u pitanju je A4000 sa MC68040/40MHZ (napomena: cifre su ov
^^^^^^ ^^^^^
Wow ,zar ste vec toliko MHZ dobili?! Ja sam mislio da ste vi jos na 16mhz?!:)
T?>> de,
T?>> samo, za nerviranje ;))) Ok? Idemo dalje ...
T?>> lea $2,a0
T?>> reset
T?>> HKjmp (a0)
T?>> >>> ONLY AMIGA MAKES IT POSSIBLE, ALL OTHERS ARE IMITATIONS <<<
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Strasna je ta am*ga ,prosto mi dodje da je kupim...
T?>> --- AMIGA 23.07.1985 ---> PAST, PRESENT & FUTURE IS OURS ---
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
:))))))) ,Nije losa provala :)
Predlazem moderatoru ,da ove poruke premesti u viceve posto im ovde nije mesto
,odudaraju od teme:))
... Amiga...brings the power of yesterdays computer tomorow!
najbolji.915fbojan,
-> #898, petjo> Lepo je kad cela porodica, u isto vreme, radi na compu. Nego, prodajte
> taj jedan pa lepo kupite dva jeftinija, ovako moze doci do incidenta.
> Npr. ako se jedna od aplikacija zaglavi pa obori (prostalih osamnaest)
> ceo sisitem.
Covece to nije Windows, nego AMIGA DOS i WORKBENCH, a to radi multitasking
bolje nego WIN 3.xx ili WIN 95! Mozda mu NT malo primirise, al samo to!
Ja sad imam 486 sa 8Mb rama i multitasking koji sam imao sa A500 mogu samo
da sanjam! Naravno ova 486tica je mnogo brza ali porediva Amiga konfigu-
racija je mnogo upotrebljivija i laksa za koristenje.
najbolji.916knenad,
-> #914, rebel.x> T?>> ispred. Uzgred, u pitanju je A4000 sa MC68040/40MHZ (napomena: cifre
> su ov ^^^^^^ ^^^^^
> Wow ,zar ste vec toliko MHZ dobili?! Ja sam mislio da ste vi jos na
Vidiš, da si obratio pažnju i na ono što ide ispred oznake 40MHZ, mislim da
mu ipak ne bi odgovorio.
Jer, on je rekao: >>MC68040/40MHZ<<. Vidiš tu se radi o MOTOROLI, a ne o
Intelu. Ubuduće, kad god vidiš (tj. vidite) uz oznaku brzine (kao što je to
ovde 40MHZ) i oznaku MC680x0 bilo bi OPTIMALNO da te MHZ-e pomnožiš,
najmanje sa dva, a u nekim slučajevima i sa više od dva, kako bi Motorolinu
brzinu poredio sa Intelovom. Za tebe njegova Amiga (ili već šta, verujte ne
pratim ova vaša besmislena razglabanja) ima malih 80MHZ.
Nema svrhe da me opovrgavate u ovome. Svi znamo da je to činjenično stanje.
Pozdrav!
najbolji.917petjo,
-> #902, vpejovski> pre izvesnog vremena. Medjutim to je reseno tako sto je isti postavljen na
> ugrozeno mesto i instaliran Win95 ;))))))))))))))
Ne znas kome odgovaras od tolikog multitaskinga!;)
A sto niste pustili deku da gleda animacije? Mislim... onako-multitasking.:)
Pozdrav
najbolji.918petjo,
-> #905, teorist> Na AMIGI lepo, ako padne aplikacija pritisnes SUSPEND i onda ti samo
> ne vrati memoriju, ali ceo sistem ostaje STABILAN :))))))
A sta vrati? Stabilan. Mislis bez memorije?;)
> (normalno, ovo vazi za regularne programe, demoi i introi oce da obore
> ceo sistem, ali oni i onako ne postuju multitasking )
Sta ako neki clan domacinstva hoce da pogleda demoe i introe?
Terate ga metlama? ;)
Pozdrav
najbolji.919petjo,
-> #904, ljubinko> Na Amigi nema zaglavljivanja kao na PC, ali i na PC - u ce to
> biti reseno. S obzirom da je tek Windows 95 uveo (bar delimicno)
Dokazujemo dokazano. I ja mislim da je Amiga odlican racunar.
Pomislio sam da je osam taskova mnogo za jednog coveka, a ne za Amigu.
> prednosti oko imena fajla koje Amiga ima od pocetka, tj od 1985,
> zivite slobodno u nadi da cete 2005 imati ono sto Amiga ima danas
> (ako odrze isto zaostajanje od 10 godina, a mogu ga i smanjiti na
> 9, zar ne ?)
Ma, mi kasnimo ne zna se koliko, pa opet mrdamo, zar ne? :)
Pozdrav
najbolji.921petjo,
-> #915, fbojan> Covece to nije Windows, nego AMIGA DOS i WORKBENCH, a to radi multitasking
> bolje nego WIN 3.xx ili WIN 95! Mozda mu NT malo primirise, al samo to!
> Ja sad imam 486 sa 8Mb rama i multitasking koji sam imao sa A500 mogu samo
> da sanjam! Naravno ova 486tica je mnogo brza ali porediva Amiga konfigu-
> racija je mnogo upotrebljivija i laksa za koristenje.
Covece, ljudino, ubedio si me u tri reci.;) Koliko danas uzecu
Amigu. Pa kad pokrenem n+1 program, a lepa komsinica sedi pored mene,
gleda, meskolji se... svojim ocima ne veruje, kako Amiga to dobro radi. :))
A ja, ja pijem rakijicu i cekam, da zavrsi sa renderisanjem oko osam animacija,
dve igrice, okretanjem Sezma, Birostroja itd. sve u pozadini. ;)
Pozdrav
Amiga rulez, a i sire.
najbolji.922saboteur,
-> #915, fbojanT?>> > Lepo je kad cela porodica, u isto vreme, radi na compu. Nego, prodajte
T?>> > taj jedan pa lepo kupite dva jeftinija, ovako moze doci do incidenta.
T?>> > Npr. ako se jedna od aplikacija zaglavi pa obori (prostalih osamnaest)
T?>> > ceo sisitem.
T?>> Covece to nije Windows, nego AMIGA DOS i WORKBENCH, a to radi multitasking
T?>> bolje nego WIN 3.xx ili WIN 95! Mozda mu NT malo primirise, al samo to!
T?>> Ja sad imam 486 sa 8Mb rama i multitasking koji sam imao sa A500 mogu samo
T?>> da sanjam! Naravno ova 486tica je mnogo brza ali porediva Amiga konfigu-
T?>> racija je mnogo upotrebljivija i laksa za koristenje.
A sad ti svati nesto! Moze multitask da bude bolji na A500 ,ali sve ima svoj
razlog! Sam znas kakava je A500 ,ima jezivu grafiku ,los zvuk ,itd...
samim tim mnogo je lakse "izvrsavati" te mogucnosti.
Normalno je da ces osetiti usporenje multitaska ako npr. igras Doom2 ,u
pozadini kopiras file ,stampas plakat ,rendingujes u 3DS...
SASVIM JE LOGICNO da ce speed da opadne!
Zna se sta je buducnost:)....buducnost je u PCu!
... Nemoj mrzeti sebe od ranog jutra, spavaj do podne !!!
najbolji.923teorist,
-> #914, rebel.x=> T?>> ispred. Uzgred, u pitanju je A4000 sa MC68040/40MHZ (napomena: cifre su
ov
=> ###### #####
=> Wow ,zar ste vec toliko MHZ dobili?! Ja sam mislio da ste vi jos na
16mhz?!:)
Uh, da nisi malo preterao sa mašinom koju želiš da porediš sa BLENTIJUMOM :))
A-1200 ima čak 14mhz, a A-500 neverovatnih 7mhz :)))))))))))
=> T?>> >>> ONLY AMIGA MAKES IT POSSIBLE, ALL OTHERS ARE IMITATIONS <<<
=> #######################################################
=> Strasna je ta am*ga ,prosto mi dodje da je kupim...
ŽŽŽ
Šta si to zabranio da vidimo ???????????
=> --- AMIGA 23.07.1985 ---> PAST, PRESENT & FUTURE IS OURS ---
najbolji.924teorist,
-> #912, radosav>Hvala. Cena nije bitna za ono sto se dobija ;)))) (Nije preporucljivo gledati
=>
=> Dosad sam navijao za tebe, ali ovde si već zglajznuo. Cena je VRLO bitna.
=> Zvako zadovoljstvo ima cenu, treba porediti mašine u istom rangu cena i
=> kvaliteta.
Uh, koliko ja znam za normalan rad (za video) za B5 je potrebno barem
64 MB RAMA, dok je za AMIGU i 20-ak sasvim (i više nego) dovoljno :))))
Pa, 44 * 45d.. = 2000d.. , cccccc, sve mi se čini da je razlika u ceni
VEOMA mala.
E, ako poželiš još da ANIMACIJU snimaš na video sa B5 mašine, dodaj još
par tisuća onih d.. i imaćeš cenu A-4000 nabudžene do ... DVE A-4000
nabudžene do kraja :))))))))
najbolji.925teorist,
-> #918, petjo> Na AMIGI lepo, ako padne aplikacija pritisnes SUSPEND i onda ti samo
> ne vrati memoriju, ali ceo sistem ostaje STABILAN :))))))
=>
=> A sta vrati? Stabilan. Mislis bez memorije?;)
Podrazumeva se da ne vrati memoriju koju je taj 'nestabilan' program
uzeo za svoje potrebe. Ostala memorija ostaje dostupna sistemu :))))
BTW, glavni problem 'pucanja' sistema na AMIGI je upravo divljanje
po memoriji, ali to ni jedan PROGRAM ne čini :)))))))))))))
> (normalno, ovo vazi za regularne programe, demoi i introi oce da obore
> ceo sistem, ali oni i onako ne postuju multitasking )
=>
=> Sta ako neki clan domacinstva hoce da pogleda demoe i introe?
=> Terate ga metlama? ;)
Keh, pa sigurno neću da gledam neki DEMO dok nešto značajno radim u
pozadini, ali zato Colonization (iako je 'skinut' sa PC-a, te ima nekih
svojih zvrčkica po pitanju izgleda) na primer, mogu ladno da startujem i
sigram se dok mašina računa, bez da me imalo 'boli glava' :)))
najbolji.926vpejovski,
Hehehe da li mi se to cini ili PrC-ijevci ostaju bez argumenata ;)))))))))))))
Uhvatili su se A500 i ne pustaju (strah mozda, ko zna ?!?!). Pa pobogu, ona se
odavno ne proizvodi !!! Referentni model je (vec duze vreme) A1200
(uskoro A1300/030 sa CD, 4Mb, 170Mb HD). Sto se tice "jezive" grafike na A500,
dodji kod mene da vidis neke "grozne 24-bitne (16.777.216) slicice" u "groznih"
1024x768 (non-interlace) ili u samo 262144 boje u "bednoj" rezoluciji:
1280x1024. Mozemo jos da nabrajamo. Sto se zvuka tice, samo malo podsecanje na
stvari kojih se, ocigledno, "mladji citaoci" ovog "kursa" o naj. masini ne
secaju: kada se Amiga pojavila sa svoja 4 STEREO kanala, PrC je bio u rangu
Spectrum-a sa svojim beep-erom i morate priznati da ako ste u to vreme culi
negde Amigu niste mogli ostati ravnodusni (znam ljude koji su 5 minuta drzali
razjapljena usta ne verujuci u ono sta vide i cuju, u narodu poznato kao
efekat: AAAAAAUUUUUUUU !!!!!). Sto se tice procesora ovde dolazi do izrazaja
elementarno nepoznavanje strukture i dizajna doticnih (Intel vs. Motorola). Da
ne bi gusio suvoparnim tehnickim detaljima (nije mesto ovde), samo podsecanje
na izjavu sefa razvojnog dela Intel-a da su svesni Motorolinog preimucstva.
Zasto Intel ne ucestvuje u razvoju Power PrC/MAC-a ???
Uzgred, za clock u "konzolici" A500, evo citata dizajnera doticne:
"All clock generation for the Amiga system is now integrated into Fat Agnus.
Only thw 28Mhz main clock is needed ... itd. itd. ... Kako se to dalje deli i
rasporedjuje je druga prica koja i nije bitna jer je A500 mrtva i napustena.
Sta znaci dobar dizajn procesora evo i konkretno primera iz licne radinosti:
Masine su: A4000/68040/40/18Mb/1.7Gb HD/IV24 vs. 486dx2/66/8Mb/2*540Mb
HD/SB16/CD
Programi: Lightwave vs. 3D Studio
Rad : 640x480/256 (prost enterijer jedne kuce: sto, stolice ...)
Vreme : A4000 ---> 25 sec.
: 80486 ---> 4 min.
Ovo je banalan primer, ali tako ocigledan (cak i iz Avaksa ;)). Opet ponavljam
poredimo on sto je za poredjenje (486 vs. A4000 ocigledno nije ;))).
Sto se tice multitaskinga nije i ne moze biti isto ako to radi besprekorno na
2Mb (A1200) ili cak 1Mb (A500K) ili pokusava da radi na 8Mb i to ruseci masinu
svaki cas (doduse neko je rekao da na 16Mb radi "sigurno", a tek na 32 ili
64Mb ;))))))
Ok? Idemo dalje ...
MC68040/25Mhz -----> 20-27 Mips, 3.5+ MFlops
I80486/25Mhz -----> 15 Mips, 1 MFlops
Ko razume .... shvatice ;)))))))))))))))))))
P.S. Hey FOOLTIUM, here we come for some speed and efficiency tests !!!!!!!
najbolji.927max.headroom,
-> #903, vpejovski> Uzgred, nema sta da branim "amiga-bedu" od jos vece bede koja se zove
> "kucaca masina sa video i zvucnim karticama". Da ne bude zabune i da ovo ne
Prijatelju, ako imaš još nešto te "bede" kod sebe, a voljan si da je se za
sitne pare na brzaka rešiš, piši mi na mail :)
Sada zaista - koliko košta A4000 sa 2 MB video-memorije i nekih 32 MB osnovne?
P.S.
Jest' da bi trebalo u "o.jeziku", ali se ne kaže "kucaća mašina" već "pisaća
mašina".
najbolji.928vpejovski,
-> #927, max.headroomOk, prvi si na listi ;)))))
Sto se tice cene pomenute konfiguracije:
Za sada nista, jer je nemoguce naci A4000 u slobodnoj prodaji (moja je pre
kolapsa Commodore-a), medjutim po vestima dok ovo pisem trebalo bi da su se
nove A1200 & A4000 pojavile u prodavnicama (navodno ih sklapaju u Bordou).
A4000T ce da priceka Bozic (jer treba, navodno, da se pojavi sa 68060).
Inace konfiguracija koju si naveo bi bila ovako:
2Mb chip ram-a + 16Mb fast rama na osnovnoj ploci (kao kod mene)
plus ostatak do 1.7GB (maksimum koji 68040 adresira je 4GB) na karticama.
Inace 68040 se nalazi na kartici (3640), tako da jednostavno mozes da ga
zamenis sa novim procesorom ili 040 na vecem clock-u.
Inace ako kupujes A4000 (Daj Boze !!!) odmah zaboravi na verziju sa MC68030
procesorom. Normalno koliko para, toliko muzike ...
Cena moje konfiguracije ??? No comment ... (Isplaceno !!!)
P.S. Sarkazam, prijatelju, sarkazam (doduse nepravilan, ali Boze moj) !!!!!!!
najbolji.929petjo,
-> #925, teorist> BTW, glavni problem 'pucanja' sistema na AMIGI je upravo divljanje
> po memoriji, ali to ni jedan PROGRAM ne cini :)))))))))))))
A ko cini? Ma nema veze, sredicete vi taj mali problem. :)
> Keh, pa sigurno necu da gledam neki DEMO dok nesto znacajno radim u
> pozadini, ali zato Colonization (iako je 'skinut' sa PC-a, te ima nekih
> svojih zvrckica po pitanju izgleda) na primer, mogu ladno da startujem i
> sigram se dok masina racuna, bez da me imalo 'boli glava' :)))
Ops... ako ova dva, gore navedena, programa zaista rade u isto
vreme i na istom mestu, onda se konacno predajem. :((
Pozdrav
najbolji.930superhik,
-> #926, vpejovski=:> (uskoro A1300/030 sa CD, 4Mb, 170Mb HD). Sto se tice "jezive"
""""""""""""""
WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ovim si svim JADNIM vlasnicima 486dx4 na 120 MHZ sa 32 mb RAM-a
diskom od 1.2 Gb CD-ROM-om i ostalim JADNIM stvarima !!!
Svaka čast majstore...
najbolji.931vpejovski,
Sta je pisac hteo da kaze ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
P.S. Nema na cemu ;))))))))
najbolji.932vpejovski,
-> #930, superhikOOOPS (UP) .... Sta je pisac hteo da kaze ?!?!?!?!?!?!?!?
P.S. Nema na cemu ;))))))))))
najbolji.933vitez.koja,
-> #901, max.headroom#=>> mašina od par stotina DEM (AMIGA 500?) ne može ni u snu
#=>> da radi ono što radi teško nabildovani Pentium na 90
#=>
#=> Paz', to je zabluda. Sve zavisi od obima posla koji
#=> treba da rešava ta ljuta mašina.
Nije zabluda, jer nismo govorili o konkretnim stvarima.
Za računanje kvadratnog korena nema boljeg od džepnog
kalkulatora, slažem se, ali je ipak neozbiljno tvrditi da
je kalkulator bolji od Spectruma. Možda ti jednom ipak
zatreba i treći koren... ;)
najbolji.934crncic,
-> #897, vpejovski >> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave,
>> Imagine, Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme
>> razlicite animacije.
>> 2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa Sezama,
>> formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
Znaš šta, svaka čast tvojoj A4000, ali kume nismo ni mi od juče,
ovo mož' da pričaš svom komšiji kome elektična kosilica predstavlja
nejveće dostignuće u tehnici.
najbolji.935teorist,
-> #934, crncic> >> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave,
> >> Imagine, Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme
> >> razlicite animacije.
>
> >> 2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa Sezama,
> >> formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
>
> Znaš šta, svaka čast tvojoj A4000, ali kume nismo ni mi od juče,
> ovo mož' da pričaš svom komšiji kome elektična kosilica predstavlja
> nejveće dostignuće u tehnici.
He, dodji kod mene da vidiš kako se radi sa Sezamom, igra Colonization
a usput može i da se formatizuje disketa i još par sitnica... :)))
I to sve naravno na 2MB i procesorom 68ec020 na 14mhz :)))))))))))
Pozdrav :)
najbolji.936max.headroom,
-> #912, radosav> Dosad sam navijao za tebe, ali ovde si već zglajznuo. Cena je VRLO bitna.
> Zvako zadovoljstvo ima cenu, treba porediti mašine u istom rangu cena i
> kvaliteta.
Da, cena je vrlo bitna. Da nije cene, i ja bih držao jednog PC-a za igranje i
računanje, i jednu A4000 za bavljenje animacijama. Zatim, pogledaj samo Alfu...
:)
Ja još nisam čuo kolika je cena A4000 sistema sa 16 (20?) MB memorije +
2 MB RAM-a, koliko bi poslužilo za polu-profesionalnu upotrebu pri nekom rel.
jednostavnom animiranju. U cenu svakako uračunati karticu koja bi sve to slala
napolje (video).
P.S.
Ova rasprava (u suštini besmislena) postaje sve besmislenija. Ljudi počeše da
se gađaju RISC-ovima i ostalim ružnim rečima, ne shvatajući da je PC odneo
prevagu na tržištu zbog svoje kompatibilnosti među modelima različitih klasa.
Svakako je besmisleno tvrditi kako Amiga, kao model jednog interesantnog
računara, nema poseban uticaj na tržištu. Možda :) i ima, ali samo na polju
animacija (nisam siguran da većina kuća koje se ovim poslom bave koriste baš
Amige).
Dakle, možeš se baviti programiranjem i zaraditi, jer i tvoj komšija poseduje
PC. Zašto niko ne piše, primera radi, softver za vođenje komercijalnih poslova
na Amigi? Da takav sw postoji, i da je kvalitetan, da je Amigu lako povezati u
mrežu (a da sve to košta manje od 400 DEM) i da bar 50% preduzeća koriste Amige
- još bih imao srca da tvrdim kako, eto, ovaj PC nije ni za šta. PC nema
kvalitetan OS, postojeći (čast SKUPIM izuzecima) nisu za kriv q, ali je, vođen
nekom pomalo nastranom politikom dogurao dokle je dogurao. Verovali ili ne -
bitna je cena.
Man'te rasprave - od toga se ne živi.
najbolji.937vpejovski,
-> #934, crncicHvala na casti, kume !!! Da li ne verujes, nisi cuo i video na delu Amigin
multitasking (veoma moguce posto PrC to NE MOZE da radi) ili je nesto trece u
pitanju. U potpunosti te razumem, jer neke stvari koje A4000 radi su za
neverovati !!!! ;))))))))))))
Lepo ti covek objasni sta radi sa 2Mb, a zamisli sa 18Mb !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
P.S. Corak sto se tice komsije. Ima A2000HD !!!!!!!
MAGIC WORD IS: >>> TASK PRIORITY <<< (and rest can run in background !!!!) ;)))
najbolji.938vpejovski,
-> #936, max.headroomApsolutno se slazem da je cena bitna, pogotovo u nasim (ratnim) uslovima.
Za cenu sam ti objasnio u prethodnoj poruci, cim Escom objavi (ako vec nije)
cenovnik, bices obavesten (i ostatak Sezam populacije). Ona cena (5500DEM) za
osnovnu konfiguraciju A4000 (68040/25/6Mb/420Mb) koja se pojavljuje kod domacih
dilera je cista pljacka i nije vredna razmatranja. Sto se tice kartica, imas
veliki izbor i naduvane cene kod "domacih", npr.:
EGS Spectrum sa 2Mb kod nas kosta 1199DEM, dok napolju moze da se nadje za
750-800DEM (polovan i manje !!!). Inace ima novi bliter i omogucava rezolucije
do 1600x1280. Normalno softver dobijas uz njega sa gomilom drajvera za sve
konfiguracije Amige na koju ide i za load/show/save svih grafickih formata sa
Amige/PC/ST/MAC/SGI ...
Cisto "plug & play" (jos jedna prednost Amiginog dizajna: AUTOKONFIGURACIJA).
Evo ti neke karakteristike moje kartice: IMPACT VISION 24 (GVP)
1. Separate Composite & Component Video (RGB+Sync) Genlocks
2. 2Mb Frame Buffer
3. Realtime Framegrabber/Digitizer with RGB splitter
4. Flicker fixer (for A2000 & A3000)
5. Simultaneous Component Video (RGB) out, Composite Video out & S-VHS Video
out
6. PIP (picture in picture) display (omogucava da bilo koji "LIVE" video izvor
frizujes/pozicioniras/seces ... kao najobicniji WB prozor. Mozes da vezes
vise "LIVE" video izvora na odredjene tastere (hot keys) i da ih pozivas kas
i koliko hoces, mozes WB ili bilo koji drugi skrin da stavis (cut & paste)
preko "LIVE" video skrina ....... itd. itd. .....)/
Konkretno: Pustio sam spot sa MTV-a da se vrti u prozoru, a WB je kopirao
disketu !!! ;)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
7. Dobijas uz karticu: Caligari-IV24, Scala (za scroll/roll na nasim TV ovo se
koristi), Macropaint-IV24
itd. itd. .... Ako ti ni ovo nije dovoljno, onda kupis Raptor-a ili DMI
RESOLVER (1280x1024/24bit/60Mhz procesor/programibilne rezolucije).
Video Toaster necu ni da spominjem. Za, sadasnje, cene vidi neki od Amiga
magazina. Poslovni softver ljudi pisu (pogledaj katalog nekog bolje snabdevenog
pirata), postoji gomila softvera koja nije ni omirisala granicu nase zemlje.
Znam dosta ljudi koji za najdosadniji posao na svetu (vodjenje knjiga i
dokumentacije) koriste Amigu (Cao Branko, Cao Vlado !!!). Radi posao i to je
najbitnije, zar ne ???????? Sto se tice mreza, otkud ti ubedjenje da je Amigu
tesko povezati. Postoje kartice (Ethernet, Arcnet ....), postoji softver (user
friendly) i to cist "plug & play" za razliku od PrC-a !!!
Kennedy Space Center i gomila studija rade sa umrezenim Amigama !!!!!!!!!!!!
Sto se animacije i DTV tice, gde Amiga suvereno vlada, samo jedna stvar:
Industrial Light & Magic, Amblin Imaging, NBC, ABC ..... koriste SAMO Amiga+SGI
kombinaciju (PrC ni od korova). Nastavak u sledecoj poruci (tek sam se zahuktao
!!!!) ;)))))))))))))))))))
najbolji.939vpejovski,
Nastavak prethodne (11.938) poruke. Ok, part 2 ... here we go ....
Terminator 2, Jurrasic Park, Star Trek, Sea Quest DSV, Babylon, Robocop,
Forrest Gump .... itd. ..... su samo od nekih proizvoda koji su prosli kroz
Amigu (modeliranje objekata), da bi finalni render i digitalna kompozicija bili
uradjeni na SGI. Postoji CD za Amigu sa objektima iz Jurrasic Park-a i Star
Trek-a (film, najnoviji deo, cini mi se 6 ili 7).
Niko ne tvrdi da je PrC nizasta, vec pokusavamo da razbijemo famu o Amigi kao
"konzolici" i poslovno neupotrebljivoj masini (razlog ovakvog misljenja, po
meni, je totalno nepoznavanje masine i njenih mogucnosti, kao i
hardversko/softverskih prilika). Ako cu da pljujem po PrC-u, onda cu se
potruditi da znam sto vise o doticnoj masini, zar ne ???????????????????????
Nije u pitanju nastrana politika PrC-a, vec totalno idiotska politika
Commodore-a (sistem: evo vam masina, pa vi uradite ostalo, nas bas briga vazno
je da pare kaplju). I kapljale su (1990. god. Commodore je na Wall Street-a
vredeo celih milijardu zelembaca, da bi 1995. god. bio otkupljen za 10mil.$).
To je politika & business, a ne "using computers". Ok? Idemo dalje ..........
P.S. Ovo jeste cisto "akademska" rasprava i totalno besmisleno "cavrljanje" u
stilu "moj tata je jaci od tvog", ali zasto ova conf. i tema "najbolji" i sluze
nego da se iznose/sukobljavaju/negiraju/potvrdjuju misljenja.
Sto vise ljudi i masina (gde su MAC korisnici ???) to bolje i raznovrsnije, zar
ne ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
*** Inace MAC je moja neostvarena ljubav (smrc, smrc) !!!!! ***
izvinjenje svima koji ce biti iritirani duzinom poruka (sorry, guys !!!)
najbolji.940superhik,
-> #930, superhik=:> WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!
=:> Ovim si svim JADNIM vlasnicima 486dx4 na 120 MHZ sa 32 mb
=:> RAM-a diskom od 1.2 Gb CD-ROM-om i ostalim JADNIM stvarima
...začepio usta
=:> !!! Svaka čast majstore...
P.S: Any questions !?
najbolji.941vasic,
-> #926, vpejovski> Hehehe da li mi se to cini ili PrC-ijevci ostaju bez argumenata
Ma dobro, svi smo shvatili koliko muzike daje tvoja A4000. Ali za koliko
para? Ako misliš da ti tajanstvenost nešto pomaže u diskusiji, varaš se.
Samo ostavljaš utisak da tu nešto smrdi.
najbolji.942vpejovski,
-> #940, superhikPozdrav svim JADNIM vlasnicima ostalih JADNIH stvari ;)))))))
Hvala na casti, mastore !!!!
P.S. Not at all, see ya at CYBERSTORM level (060/60, 128Mb) !!!! ;))))))))
najbolji.943vpejovski,
-> #941, vasicZa onoliko za koliko ne mozes da kupis Blentijuma na 100Mhz ;)))))))
Prodaja polovnih Amiga cveta napolju i za male pare mozes naci dobru
konfiguraciju. Nema nikakve tajanstvenosti i nista ne smrdi.
U zemlji koja "ratuje" male pare je relativan pojam, zar ne ?!?!??!?!
P.S. Vidimo se kod sledeceg kontejnera .... oops, poruke ;)))))))))))))
najbolji.944superhik,
-> #942, vpejovski=:> Pozdrav svim JADNIM vlasnicima ostalih JADNIH stvari ;)))))))
=:> Hvala na casti, mastore !!!!
Nema na čemu, sa toliko inteligencije koje poseduješ nije ni
čudo što me zoveš majstore... ;(((((
najbolji.945saboteur,
-> #944, superhikT?>> =:> Pozdrav svim JADNIM vlasnicima ostalih JADNIH stvari ;)))))))
T?>> =:> Hvala na casti, mastore !!!!
T?>> Nema na cemu, sa toliko inteligencije koje posedujes nije ni
T?>> cudo sto me zoves majstore... ;(((((
:))))))))))) ,glupo je raspravljati se sa Am*gistima ,jedan od njih
kupio A4000 i sad iz go**na vadi svoju "bracu" koji imaju konzolice (A500,
A1200 itd..) ,Suludo je raspravljati se
P.S. Sve one filmove koje ste nabrojali uradio je George Lucas (vlasnik
Lucas Arts-a) ,dobro se zna za koji kompjuter on pravi....sem toga
ako je neko gledo pravljenje filma "Star Gate" videlo se na kojim
masinama su to radili...suludo je stvarno ,nazovite vi ovu masinu kako goood
zelite ,mozete i PrC i dr....ali to pokazuje koliko ste bedni i jadni!
Inace dok jos nisam imao kompjuter ,pristalica sam bio A1200 ,jel mi je to
delovalo fantasticno ,al da bi onda bila kao ova moja sadasnja masina
treba odvojiti toliko love ,da ja za to mogu glat sebi da dodam jos 8MB RAMa
i Intel procesor P5 na 90mhz!
... Spasite drvece ,koristite AMIGA "kompjuter" za ogrev!
najbolji.946vpejovski,
-> #944, superhikMora da ti je moc logickog sagledavanja reda stvari i velicina (citaj: poruke
sa Sezama) ostala arhivirana na HD, jer da nije prepoznao bi formu izrazavanja
koja se zove: SARKAZAM !!! Sto se tice majstorstva, ne bi ti dao ni misa da mis
ocistis :((((((((((
P.S. A sad budi dobar decko, pa potrazi u recniku onu stranu rec koju ne
razumes ;>>>>>>>>>>>>>>
najbolji.947max.headroom,
-> #939, vpejovski> Commodore-a (sistem: evo vam masina, pa vi uradite ostalo, nas bas briga
> vazno je da pare kaplju). I kapljale su (1990. god. Commodore je na Wall
Eh, jedna od nezgodnih strana Commodore-ove poslovne politike. Naravno da nije
važno napraviti dobar računar (ima njih vazda), već sve to softverski podržati
na pravi (?) način (Microsoft, primera radi). Danas su svi računari manje-više
dobri (govorim od 32-bitnoj & higher generaciji)... Problem je osmisliti
kvalitetan, pouzdan OS koji može da pruži najviše slobode i izvuče maksimum
raspoloživih kapaciteta.
Lično, mišljenja sam da PC-u nedostaje nekakav pandam Windows sistemu,
nešto što bi bilo kompatibilno sa Prozorima, a daleko pouzdanije. Proizvođač
tog nazovi para-Win-a bi svakako kaskao za Microsoft-om, ali bi verovatno dobio
deo kolača. To bi bila zdrava konkurencija.
Još jedna bitna stvar vezana za Amiga sisteme - žuti se ne interesuju za njih,
a okean PC-a je doplivao baš odande. Oni će, u svakom slučaju, reći presudnu
reč (ako mi, prethodno, u "najboljima" ne rešimo problem ;)... Opet, vidim
budućnost Amige kao usko specijalizovanog računara, što je i dobro i loše,
zavisno iz kog ugla posmatraš stvari.
> Sto vise ljudi i masina (gde su MAC korisnici ???) to bolje i > >
raznovrsnije, zar ne
Istina, samo da je malo jeftinije.
najbolji.948vpejovski,
-> #945, saboteurTvoje poznavanje rada doticnog gospodina i vlasnika Lucas Arts-a, pod cijim
krovom se nalazi i INDUSTRIAL LIGHTS & MAGIC, firma koja je odgovorna za
specijalne efekte u preko 50% filmova Holivudske produkcije, je totalni odraz
neupucenosti u neke stvari. Ako Lucas Arts za tebe predstavlja X-Wing, Tie
Fighter i ostale igre ove kuce, onda jasno pokazuje za cega ti koristis svoju
masinu. Drzi se joystick-s (ako ga imas), sigurnije je. Prvo proveri stvari i
cinjenice, pa onda kreni da lupas po tastaturi. Takodje pazljivije procitaj
poruku, pa ces videti da sam napisao za cega se Amiga koristi i gde. Posto
vidim da treba da ti se crta, evo (jos jednom) konkretnih podataka.
Terminator 2 - modeliranje radjeno na deset umrezenih A2000 (max konfiguracija)
Render i digitalna kompozicija: SGI (Silicon Graphics, Inc.). Imam snimljeno na
tape-u emisiju od 35 min. na kome se jasno vidi na kojim masinama rade.
Jurrasic Park - nekoliko A4000 (!!!) sa Video Toaster-om, rad Spilbergove
kompanije Amblin Imaging. Opet finale na SGI (i to imam na tape-u). Kao sto sam
napisao pobednicka kombinacija je neka od dobro nabudzenih Amiga (najcesce
2000, 3000, 4000) sa Video Toaster-om + SGI. Gde jos, pitas ??? Ok .........
Sedi, citaj i placi: Babylon 5 (firma: Foundation Imaging), Star Trek 6
(objekti brodova su PD i imam ih na mom HD, fantasticni su !!!), Free Jack,
Robocop (I,II,III), Honey I Blew up the Baby, Hot Shots 2, Total Recall, Motel
Blue 19, Young Indiana Jones Chronicles, Sea Quest DSV (produkcija: Spilberg,
firma: Amblin Imaging, mozes da gledas na RTL-u), Aladdin, Beauty & Beast
(Disney, A4000+SGI), Duck Tales, Goof Troop, Not Quite Human ... itd. itd.
..... Inace u Disney studiju se nalazi: dvadeset A1200, osam A2000/Video
Toaster, cetiri A4000 i jedna A3000. Firme koje koriste Amigu: IBM (nekoliko
A2000 sa Scala Infochannel softverom za prezentacije. Gde pitas ??? Cebit
sajam, prezentacija OS/2), ABC, NBC, CBS, Ford Israeli Air Force, JPL, NASA
(kontrolno/upravljacki sistem AmiLink), Universal, Warner Bros., Sega (za
razvoj softvera, uglavnom za Genesis konzolu), Kennedy Space Center (za prijem
podataka sa satelita) .... itd. itd. .....
Sve su ovo lako dostupne i sto je najvaznije PROVERLJIVE informacije. Gde pitas
??? Internet, Internet ili probaj preko direktnog kontakta (trazi press
materijal). Inace na listi najcesce koriscenih masina u domenu animacija/video
u Americi (izvor: Washington Post) je Amiga + SGI (PrC se nigde ne spominje, na
tvoju zalost). Nadam se da su ti neke stvari sada jasnije (ako nisu, slobodno
pitaj) i da cemo izbeci praznu diskusiju i odgovaranje na "biser poruke"
infantilnih autora. Poredimo konkretne stvari.
P.S. Mozes da dodas 16Mb i blentijum na 90Mhz i opet ces biti sporiji od mene
;)))))))))))
** WARNING ** Windows is NOT a virus ... viruses do something ** WARNING **
najbolji.949superhik,
-> #945, saboteur=:> kupio A4000 i sad iz go**na vadi svoju "bracu" koji imaju
=:> konzolice (A500, A1200 itd..) ,Suludo je raspravljati se
:))) Tačno tako... inače Amiga me jako podseća na ' Sege Mega'
shit... Možda zato što služi za istu svrhu ?! ;)
najbolji.950superhik,
-> #946, vpejovski=:> sa Sezama) ostala arhivirana na HD, jer da nije prepoznao bi
=:> formu izrazavanja koja se zove: SARKAZAM !!! Sto se tice
:) Majstore... ( ;> ) zaboravio si jednu malu sitnicu...
mi upravo komuniciramo (nažalost) putem modemskih komunikacija,
tako da je jedini način da ja saznam šta TI misliš tako što ćeš to i
reći! AKO upotrebiš neku stilsku figuru onda je konvencija da
se stavlja i odgovarajući smajli ( čitaj: faca sa ustima )!
Kako ti to nisi uradio ja niti hoću niti mogu da izigravam Nostardamusa
čitajući misli i tumačeći 'šta je pisac hteo da kaže'
Da ne davim... pređi na SetNet ;)))
najbolji.951saboteur,
-> #946, vpejovskiT?>> Mora da ti je moc logickog sagledavanja reda stvari i velicina (citaj: por
T?>> uke
T?>> sa Sezama) ostala arhivirana na HD, jer da nije prepoznao bi formu izrazav
T?>> anja
T?>> koja se zove: SARKAZAM !!! Sto se tice majstorstva, ne bi ti dao ni misa d
T?>> a mis
T?>> ocistis :((((((((((
T?>> P.S. A sad budi dobar decko, pa potrazi u recniku onu stranu rec koju ne
T?>> razumes ;>>>>>>>>>>>>>>
Primetio sam da ti kad odgovaras neka pitanja redovno umires od smeha
tamo gde nije apsolutno nista smesno ,cak bude i tuzno...
... I multitask... I read in the bathroom!
najbolji.952vpejovski,
-> #947, max.headroomSto se tice OS-a na relaciji PrC-Amiga, tu nema govora. Mislim da ces se
sloziti da je Amiga u preimucstvu. Ono sto Amiga i Mac imaju, PrC jednostavno
nema (i pitanje je kada ce dobiti). Microsoft je to odavno uvideo i pokusava
kroz Win95 da proturi neke stvari koje se na Amigi i Mac-u vrte od pocetka.
Zato i Win95 nenormalno lici na Mac-ov System i zato je Microsoft tuzen za
"intelektualnu kradju". Sto se tice pandana Windows-u ... Vise je on potreban
za Microsoft, koji se totalno siledzijski ponasa u odnosu na konkurenciju.
Nije ni cudo da se nasao neko pametan da ih tuzi za monopol (primer: kasnjenje
Win95 i laganje distributera masina koji su na osnovu informacija Microsoft-a o
izlasku Win95 prodavali masine na kojima je pisalo da se nalazi instaliran
Win95. Zamisli prodas 10000 masina, 10000 kupaca i moras posle 10000 puta da
objasnjavas zasto nemaju Win95 na svojim masinama iako pise).
Sto se tice zutih ... Cinjenica je da se dosta delova Amige proizvodilo na
Dalekom Istoku (Koreja, Tajvan ... zbog jeftinije radne snage, eto sanse i za
nas ;))) i da je Commodore imao fabriku na Filipinima.
Sto se tice kloniranja ... Escom ce to uveliko da izmeni davanjem licenci za
Amiga tehnologiju (vec se pojavio DRACO, koji je Amigin klon, inace "zver" sa
64Mb). Inace neki nezavis(t)an proizvodjac, nekog dobrog para-Windows-a,
jednostavno kako sada stvari stoje nema sanse. Cim bi i malo poceo da ugrozava
Windows trziste i da odvlaci kupce Microsoft-u, bio bi otkupljen od strane
velikog dzina (Bil Gejts ne bi dozvolio da mu neko uzdrma carstvo i vecinu
prihoda) ili na neki drugi nacin potisnut (citaj: podmetanje noge i see ya at
court). IBM je pokusao sa OS/2 i propao.
Usko specijalizovana masina ??? Animacije/DTV/Video ??? Nije ni to lose, s
obzirom da su tu u igri i najvece pare ;)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
P.S. Eh, kamo srece ... zamisli kombinaciju: A4000 + Quadra 840AV + SGI ;))))
najbolji.953vpejovski,
-> #950, superhik;))) Nazalost komuniciramo preko modema ....
P.S. Ono za Sega MegaShit je smesno :(((((((
najbolji.954vpejovski,
-> #951, saboteurDrago mi je da pazljivo "proucavas" moje poruke. Nadam se da to radis iz cisto
edukativnih razloga i da za to koristis strucnu literaturu koja to pomaze da
bolje razumes o cemu "onaj Amigista" pise.
P.S. Kad povlacis vodu, dobro se drzi ... ;)))))))
najbolji.955vasic,
-> #943, vpejovski> Za onoliko za koliko ne mozes da kupis Blentijuma na 100Mhz ;)))))))
> U zemlji koja "ratuje" male pare je relativan pojam, zar ne ?!?!??!?!
Ma daj, o'ladi malo. Natpišavanja u stilu moj-blentijum-je-veći-od-tvog
uopšte me ne interesuju. Samo me je zanimalo *koliko* to košta. Ako te
je bilo blam ovde da to napišeš, mogao si i u mail. U stvari, nije ni
bitno. Zaboravi.
najbolji.956saboteur,
-> #954, vpejovskiT?>> Drago mi je da pazljivo "proucavas" moje poruke. Nadam se da to radis iz c
T?>> isto
T?>> edukativnih razloga i da za to koristis strucnu literaturu koja to pomaze
T?>> da
T?>> bolje razumes o cemu "onaj Amigista" pise.
T?>> P.S. Kad povlacis vodu, dobro se drzi ... ;)))))))
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Jel ta tvoja NEVIDJENOSUPERFAMOZNA MASINA ZNA DA REPLYKUJE PORUKE?!?!?!?
Za ovo gore sto sam podvuko sam morao da gledam prethodne poruke
da bi svatio sta je kre....pisac hteo da kaze!;((
Prvo replikuj sa tvojom VOLJENOM masinom pa onda pisi!:(
... Udri pesnicom ovde ->│ŠŠŠŠ│<- i dobices novi monitor!
najbolji.957saboteur,
-> #949, superhikT?>> =:> kupio A4000 i sad iz go**na vadi svoju "bracu" koji imaju
T?>> =:> konzolice (A500, A1200 itd..) ,Suludo je raspravljati se
T?>> :))) Tacno tako... inace Amiga me jako podseca na ' Sege Mega'
T?>> shit... Mozda zato sto sluzi za istu svrhu ?! ;)
MA jasno ,a i sam covek je reko da se am*ga upotrebljava za pravljenje
igara na Genesis konzoli ,ispalio se nema sta:))))
... ĹÄ╣ůé~}╔Żô~ľáĘžČ×...Just kidding, your modem's OK!
najbolji.958vpejovski,
-> #955, vasicZaboravio sam ... ;)
najbolji.959superhik,
-> #954, vpejovski=:> Drago mi je da pazljivo "proucavas" moje poruke. Nadam se da
=:> to radis iz cisto edukativnih razloga i da za to koristis
=:> strucnu literaturu koja to pomaze da bolje razumes o cemu
=:> "onaj Amigista" pise.
A ti bi moga za tu tvoju veš mašinu da nabaviš OLR
najbolji.960fbojan,
-> #949, superhik> :))) Tacno tako... inace Amiga me jako podseca na ' Sege Mega'
> shit... Mozda zato sto sluzi za istu svrhu ?! ;)
E burazeru ja imam sad 486dx4 100, 8Mb rama, i teram W3.11, a to nije
ni do kolena A1200 po pouzdanosti rada,multitasking i njegova sigurnost,
niti je toliko jednostavno za koristenje kao Amiga. Kad bi ova moja
sadasnja masina, koja je puno brza od A1200, imala OS kao Amiga, ja bih
bio najsrecniji covek! Ovo sto sad radi na PC je zivo SRA** i nelici
ninasta sto ima veze sa mozgom! Niko bre ne moze da me ubedi da je za
obicnu obradu teksta potrebno 8Mb rama, WORD 6, i to jos da na brzoj
masini radi sporo!
Ajde da se ovde raspisemo kakvu bi masinu zeleli da imamo ispred
sebe i da napravimo neku hipoteticku masinu, koja bi bila zasnovana
na danasnjoj tehnologiji, jer je ovaj PC na koji smo osudjeni strasno
bangava masina!
najbolji.961saboteur,
-> #960, fbojan
T?>> E burazeru ja imam sad 486dx4 100, 8Mb rama, i teram W3.11, a to nije
T?>> ni do kolena A1200 po pouzdanosti rada,multitasking i njegova sigurnost,
T?>> niti je toliko jednostavno za koristenje kao Amiga. Kad bi ova moja
T?>> sadasnja masina, koja je puno brza od A1200, imala OS kao Amiga, ja bih
T?>> bio najsrecniji covek! Ovo sto sad radi na PC je zivo SRA** i nelici
T?>> ninasta sto ima veze sa mozgom! Niko bre ne moze da me ubedi da je za
T?>> obicnu obradu teksta potrebno 8Mb rama, WORD 6, i to jos da na brzoj
T?>> masini radi sporo!
T?>> Ajde da se ovde raspisemo kakvu bi masinu zeleli da imamo ispred
T?>> sebe i da napravimo neku hipoteticku masinu, koja bi bila zasnovana
T?>> na danasnjoj tehnologiji, jer je ovaj PC na koji smo osudjeni strasno
T?>> bangava masina!
E nemoj ti meni burazeru (ne do bog) ;) ,pazi covece ,poredis go*no sa
multitaskingom! svi Windowsi su shit izuzev WIN95 i OS/2 WARP 3.0 koji ima
fantastican multitask ,amiga moze da sanja sta OS2 ima!
Jos nesto: KO TE TERO DA PREDJES NA PC? STO NISI OSTAO NA AMIGI?!?!?!?
AKO SI IMO A1200 STO NISI OSTAO NA NJOJ?!?!?!?
Bre pa Amiga je za smeh ,ja bas citao nesto: Jedan kreten hoce da kupi
3.5" hard za A1200 ,i oon hteo da smesti hard u "kuciste" amige ,a ovi mu
rekli da ne moze da stane i da ga stavi u neku zasebnu kutiju :)))))))))))))
E kad sam to procito umro sam ,Zamisli sto sa kutijom i amigom ,neko te pita
"sta je u kutiji" ti kazes moj hard ,a iz nje vire zice do amige :)))))))))))
... MULTITASKING: Screwing up several things at once!
najbolji.963max.headroom,
-> #952, vpejovski> Sto se tice OS-a na relaciji PrC-Amiga, tu nema govora. Mislim da ces se
> sloziti da je Amiga u preimucstvu. Ono sto Amiga i Mac imaju, PrC
> jednostavno nema (i pitanje je kada ce dobiti). Microsoft je to odavno
> uvideo i pokusava kroz Win95 da proturi neke stvari koje se na Amigi i
Da, slažem se da je PC dugo čekao na nešto što se već godinama (da ne kažem
decenijama) vrti na nekim platformama. Apple je, čini mi se, prvi lansirao
ikone & miševe, sve zajedno sa prozorima... i zakucao se pri DTP-u. Sada
pokušavaju da izvade stvar preko multimedija-look-and-feel PowerMac-a.
Amiga jeste imala interesantan GUI orijentisani OS, ali koji, na žalost, nije
mogao pokazati svoje dobre i loše strane jer nije bilo "gadnih" aplikacija koje
bi ga bacile na test. Opet, Amiga lansira nekoliko privlačnih modela koji su
već zainteresovali svet, plus što se koriste za žestoke pripreme za rendanje i
sl. Ipak...
Iako PC u globalu boluje od nekih bebećih bolesti, iako je u pitanju dozlaboga
matora platforma, PC drži poširoko tržište kompjutera u svetu. Tu se moraš
složiti. Neko bi se začudio što PC nije video Windows'95 bar deset godina
ranije - da rastumačim, PC pre deset godina nije ni bio predviđen za takve
poslove. Tek od modela 80486, PC poseduje mogućnosti za udoban rad u grafičkom
okruženju - a to podržava i gomila proizvođača kartica i ostalog potrebnog za
raznorazne grafikalije. E, sad, koliko je kome grafičko okruženje bitno - nije
moje da sudim, ali, naravno, ne treba mešati pojmove GUI-ja sa, recimo, pojmom
multitasking-a (odn. multithreading-a), jerbo PC ima ohoho OS-ova koji sa ovim
problemom (multi...) dobro izlaze na kraj.
> Zato i Win95 nenormalno lici na Mac-ov System i zato je Microsoft tuzen za
> "intelektualnu kradju". Sto se tice pandana Windows-u ... Vise je on
> potreban za Microsoft, koji se totalno siledzijski ponasa u odnosu na
> konkurenciju. Nije ni cudo da se nasao neko pametan da ih tuzi za monopol
Ja na to nikada ne bih gledao sa podozrenjem. Microsoft je znao da uradi
reklamnu kampanju, i znao je da vodi DOBRU poslovnu politiku. Doneo je softvera
koji vredi, ali je žestoko zalegao i na OS - jerbo se taj "program" najbolje
prodaje. Tek Win'95 donosi nešto što, reklama kaže :), može da iskoristi 486+
familije kako treba... Hmm... Ali to me, lično, nije ubedilo :) Vidi, MS je
morao da se izbori sa gomilom problema koje drugi računari nisu imali - on je
morao da postavi temelje OS-u u uslovima grozomorne konkurencije (a ko je kriv
konkurenciji kad' se nije držala PC-a kao Personalnog Kompjutera (za svaki
dom), već kao mašine koja radi po specijalizovanim institucijama i
univerzitetima), morao je da piše OS za mašinu koju on ne sastavlja, itd. A
npr. Amiga nije imala takvih problema jer je OS pisala ista firma koja ju je i
sastavljala - o pouzdanosti i brzini koja se ostvaruje ovakvom metodologijom
nije za pričati (svemirska je). MS je, najzad, naterao kupce da nateraju
proizvođače da se prisile na proizvodnju hardvera koji bi se dobro "zalepio" na
dati softver... :)) E, to je piš živi od politike, ali je ona vođena dozlaboga
pametno (mada, drugačije se i nije moglo).
Dobro, na stranu politikanti, Ludi Bill je napravio ni od čega nešto. To nešto
za sada radi kilavo, ali radi ono za šta je predviđeno. Kada nam oko '97-'98
zalepi Windows NT kao standard, pitaću bilo kog vlasnika PowerMac-a ili Amige
šta misli o svemu tome. A baza softvera... sačuvaj Bože. Zato i kažem da Amiga
na preširokom svetskom tržištu može da radi samo usko specijalizovane poslove,
jer je to jedini način da se održi dok ne stigne neki Univerzalni OS koji će,
da se kladimo, praviti jedan eminentni proizvođač softvera, ime mu počinje na
"M"... :)
> Sto se tice kloniranja ... Escom ce to uveliko da izmeni davanjem licenci
> za Amiga tehnologiju (vec se pojavio DRACO, koji je Amigin klon, inace
> "zver" sa 64Mb). Inace neki nezavis(t)an proizvodjac, nekog dobrog
I dobro je da je tako učinjeno (licenca "razdeljena" naokolo), jer da je Escom
krenuo sa proizvodnjom npr. pomenutog DRACO-a, završio bi kao i Commodore -
raspršen među gomilom "sveradećih" mašina koje kupuje samo mali broj ljudi (a
proizvodnju nekada treba i platiti).
najbolji.964oldtimer,
-> #960, fbojan> ninasta sto ima veze sa mozgom! Niko bre ne moze da me ubedi da je za
> obicnu obradu teksta potrebno 8Mb rama, WORD 6, i to jos da na brzoj
> masini radi sporo!
Naprotiv, i nećemo da te ubeđujemo :))
Za običnu obradu teksta ti je dovoljan AT sa 2Mb RAM-a, 3.x Windowsima,
Word 2 for Win, i da vidiš kako to lepo radi ;)
To što si ti odmah skočio na jaču konfiguraciju i misliš da su verzije
programa sa najvećim rednim brojem ono što je reprezentativno za
diskusije o brzini mašine... ;)
najbolji.965max.headroom,
-> #960, fbojan> E burazeru ja imam sad 486dx4 100, 8Mb rama, i teram W3.11, a to nije
> ni do kolena A1200 po pouzdanosti rada,multitasking i njegova sigurnost,
> niti je toliko jednostavno za koristenje kao Amiga. Kad bi ova moja
> sadasnja masina, koja je puno brza od A1200, imala OS kao Amiga, ja bih
> bio najsrecniji covek! Ovo sto sad radi na PC je zivo SRA** i nelici
Vidi, porediš dve stvari koje se ne daju porediti. Ne kažem da upoređuješ babe
i žabe, ali nije ni toliko daleko od istine. Prvo, Amiga još nije dobila neku
žestoku aplikaciju-krckalicu koja bi smorila njene resurse do tih granica do
kojih recimo Excel smara PC. Da, znam šta želiš da kažeš - a gde su svi oni
silni Paint-i, Animator-i i ostala čudesa? Pa, recimo da Amiga poseduje par
specijalizovanih čipova koji brinu o tim stvarima daleko bolje nego PC-jeva
"ovaj procesor rešava sve" arhitektura.
Drugo, za PC postoji par OS-ova (i GUI, i ne-GUI orijentisanih) koji su za
Amigin OS tate-roditelji. Eto, pogledaj samo zapostavljeni Warp, pa Win NT
(still to come), pa, na kraju krajeva, i Win'95. Videćeš par silnih stvari koje
Amigin OS još nije ni planirao da pokaže.
Još jednom - PC je do skoro imao probleme sa sporim perifericima (ako izuzmemo
štampač, odn. paralelni port, jer tu i ne leži sva mudrolija sa hardverom), ali
ih Win'95 pristojno rešava. Pazi, Windows OS je rađen za
"TUĐU" mašinu - Microsoft NIJE projektovao procesor i hardver... a Amigini
konstruktori su planirali sve - od dugmeta za izbacivanje disketa iz drajva, do
OS-a. Tako, sigurnost pri radu koju Amiga iskazuje i nije iznenađujuća. Sada
zamisli kako bi Win leteo da je ista kuća projektovala i procesor na kome bi se
vrteo... tj. leteo bi, ali na 10,000 konfiguracija, koliko bi i bilo prodato ;)
PC nije svetac, ali mu se može oprostiti. To je i dalje bolno jeftina mašina sa
kojom možeš da radiš puno zanimljivih stvari. Istina, koliko para - toliko
muzike (reče A4000 i odvergla zajebatu animaciju dok kopira disketu).
najbolji.966vpejovski,
-> #959, superhikSorry, but ..... jedina verzija AmiQWK je ostala na hardu 486dx2/66 koju sam
dao ortaku. Zaboravio sam da je prebacim na A4000.
P.S. PrC ??? Inkubator ili nova verzija motokultivatora, odlucite sami !!!!!!!!
najbolji.967vpejovski,
-> #961, saboteurAjde ne lupaj gluposti. Ono sto MS i IBM pokusavaju da proture kroz Win95 i
OS/2 Warp, Amiga ima od 1985. I sto je najzalosnije njihova implementacija
multitaskinga (tacnije pokusaj podrske pre-emptive multitasking-a) je daleko od
sigurnosti i stabilnosti Amiginog OS-a (pogotovo najnovije verzije 3.1, mada se
vec govori o novoj 4.0 verziji). Tek Windows NT (i to verzija 3.5) donosi
koliko-toliko, priblizno Amiginoj, sigurnost, ali i ona ima bagova (verzija 3.1
je totalno bagovita), npr.: kada kopiras fajlove u File Manager-u iz jednog
dir-a u drugi desava se da se masina zamrzne i ne dozvoljava nista drugo da se
radi dok ne zavrsi kopiranje. Osim toga da bi iskoristio pune mogucnosti NT-a,
treba ti 16Mb (na 8Mb je uzasno spor), 80Mb HD prostora i PRAVE 32bitne
aplikacije. Dosta 16bitnih Win3.x aplikacija jednostavno ne radi, dok kod Amige
aplikacije koje su pisane za 1.2 (paradoks ili lepota OS-a ???) radi na 3.1.
Sto se tice OS/2, tu nema sta da se prica, sama najava IBM da odustaje od
daljeg razvoja je prica za sebe (sto samo potvrdjuje moju teoriju o
nemogucnosti ostalih firmi, pa makar one bile i BIG BLUE, da ugroze MS
monopol). Ok??? Check datas, then write ...
P.S. Ono za Win NT, ja sam sa 1Mb na Amigi (nekad davno ;)) mogao da kopiram
fajlove i citam tekst u CED-u. Mislim (Daj Boze !!!) da ti je jasno. nije isto
ako to radi sa 1Mb (2Mb A1200) ili mu treba 16Mb da pokusa da radi !!!!!!!!!!!
Ono za A1200 sa 3.5" HD je glup primer i pokazuje samo da kako u PrC svetu,
tako i Amiga ima TOTALNIH NEZNALICA I KRETENA koji Amigu ne poznaju, a sto je
najzalosnije njome se sluze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
najbolji.968vpejovski,
-> #965, max.headroomTacnije pricamo o implementaciji "PRE-EMPTIVE MULTITASKING-a" na razlicitim
platformama (u nasem slucaju PrC & Amiga, dok se ne javi neko od Mac korisnika
;)). To je tek ono pravo, ali ruku na srce niko od ove tri masine nema pravi
pre-emptive multitasking. Sto se tice pojma multitasking-a, cak in Win3.x ima
ga (radi se o cooperative multitasking-u), a kako to radi svima je jasno (oops,
general failure ...). Sto se tice "zapostavljenog" (pre bih rekao mrtvog)
Warp-a ili Win95 (koji inace, po meni, predstavlja prelaznu fazu do Win NT-a
ili vec neceg drugog, ali tu vec dolazimo do RISC-a), jednostavno su pokusali
da priblize PrC-a masinama (citaj: Mac & Amiga) koje vec (dugo) rade neke
elementarne stvari. Jedina stvar koja moze da se uporedjuje sa Amiginim OS
(govorim o najnovijoj verziji, 3.1, mada se vec govori o izlasku 4.0 verzije)
je za sada Win NT (i to samo verzija 3.5, 3.1 je dozlaboga bagovita). Medjutim
i NT ima svoji bubica i ne radi onako sigurno kako bi trebao, uz to mu treba
16Mb (?!?!?) i 80Mb HD prostora (2x?!?!?!). Desava se da kod obicnog kopiranja
u File Manager-u zamrzne masinu ili da dosta 16bitnih aplikacija (Win3.x) ne
radi. Kod Amige tih problema nemas, kao kod PrC-a. Ako ti neka aplikacija
kresira jednostavno je SUSPEND-ujes i masina ti omoguci da nastavis rad (citaj:
snimis kriticne informacije na HD !!!). Sta bi se dogodilo na PrC-u, znas i sam
;)) Takodje za puno iskoristavanje NT-a trebaju ti prave 32bitne aplikacije.
Inace jedna od najava buduce RISC Amige koja treba da se pojavi sredinom 1996.
(blizu, zar ne ???) je mogucnost EMULACIJE Windows NT sa zadovoljavajucom
brzinom (veoma bitno !!!). Znaci kad MS (po tebi i meni) "zalepi" NT kao
standard za PrC-a 1997-98. (a posle Win95 to je jedina stvar, OS/2 je mrtav cim
IBM napusta dalji razvoj), Amiga ce ga vec 1-2 godine emulirati. I ne bi me
cudilo da dosta ljudi predje na ovu DUAL masinu, koja pomiruje ono najbolje iz
oba sveta. Zamisli vrtis Excel iz NT-a i rendas u Lightwave-u iz WB.
Sto se tice poslovne politike MS, dan ne bo duzio (gusio), moja teorija (i ne
samo moja) o monopolu i centralistickom diktiranju OS-a & referentne masine
(uzrocno-posledicno povezano) ostaje (pogledaj slucaj Big Blue-a & OS/2).
Koliko je to dobro ili lose predmet je dugotrajnijih analiza koje 30min. dnevno
na Sezamu (odnosno 90min.) ne dopustaju (ako cemo da pricamo o tome ok, mada sa
ja za uporedjivanje platformi). Ono za 10000 masina ..... Amiga je prodata u
preko 10 miliona primeraka (samo u Nemackoj ima 4 miliona korisnika, totalno
smo pregazili Atari koji cak sa 64bitnom tehnologijom, Jaguar, pokusava da se
povrati ali ne ide ;))), inace Escom je unapred prodao oko 30000 komada A4000 &
A4000T. Takodje vec se prodaju kartice sa 68060 za A1200.
Istina, koliko para - toliko muzike rece A4000 i odvergla zajebatu animaciju u
Lightwave-u 4.0, dok pise odgovor na Sezamu i vrsi proracune na ProCalc-u
(inace ucitava Excel fajlove) i pokazuje zauzece procesora od 30% (prednost
32-bitne FAST memorija ;)))))))))))))))))
najbolji.969vpejovski,
Evo jedne zanimljivosti za vlasnike PrC-a i posetioce teme "najbolji":
Malopre sam preturao po disketama koje su mi ostale od 486dx2/66 (pozajmljena
ortaku) i naleteo sam na par starih programa koji su nekim cudom preziveli na
doticnim 3.5" disketama. Resih malo da se zabavim i dam vam povoda za reply
;)).
Startovao sam softverski emulator PrC-a za Amigu, poznat pod imenom PC-TASK
Hv3.0 (moze da radi u multitaskingu, sto je i iskorisceno) koji omogucava
sledece max mogucnosti:
Processor: 80286
Graphics Adapter: SVGA 2Mb (moze do 1280x1024/256)
Serial
Parallel
Sound
COM2 mouse
A: ---> df0:
B: ---> df1:
C: ---> dh0:
D: ---> dh1:
Conventional memory: 704Kb
Extended memory: 15360Kb
Minimum leave available: 999
Pokrenuti su sledeci programi: Turbo C, Prince of Persia, WP v5.0
Rad: Turbo C je kompajlirao source od 150 linija, WP je stajao u pozadini
(clickom na njega se automatski aktivirao), a ja sam bezuspesno pokusavao da
predjem 6.nivo Prince of Persia (omatorio sam ;))
Test masina: A4000/040/40/18Mb/1.7Gb/IV24
Cute or what ??? (bolje nego hardverski emulator AT-ONCE ;)))
I posle kazu da PrC nema multitasking ;))))))))))
>>> ONLY AMIGA MAKES IT POSSIBLE <<<
najbolji.970fbojan,
-> #961, saboteur> E nemoj ti meni burazeru (ne do bog) ;) ,pazi covece ,poredis go*no sa
> multitaskingom! svi Windowsi su shit izuzev WIN95 i OS/2 WARP 3.0 koji ima
> fantastican multitask ,amiga moze da sanja sta OS2 ima!
Bas me zanima dal si ti uopste radio sa Amigom kad izjavljujes da OS/2
koga imam na disku, bolje radi multitasking od Amige?
Idi kod nekoga ko ima A1200 i vidi sta ta masina radi sa samo 2Mb!
najbolji.971fbojan,
-> #964, oldtimer> To sto si ti odmah skocio na jacu konfiguraciju i mislis da su verzije
> programa sa najvecim rednim brojem ono sto je reprezentativno za
> diskusije o brzini masine... ;)
Nisam ni ja sisao vesla, na makini je Word 2.0 ;)!
A sto se tice brzine nisam ja nigde izjavio da je A1200 brza od
ove 486 koju imam, vec samo da je Amiga bolje zamisljeni racunar
sa MNOGO boljim OSom nego sto je DOS+WIN koji se danas najvise vozi!
najbolji.972saboteur,
-> #967, vpejovskiT?>> Ajde ne lupaj gluposti. Ono sto MS i IBM pokusavaju da proture kroz Win95
T?>> i
T?>> OS/2 Warp, Amiga ima od 1985. I sto je najzalosnije njihova implementacija
T?>> multitaskinga (tacnije pokusaj podrske pre-emptive multitasking-a) je dale
T?>> ko od
T?>> sigurnosti i stabilnosti Amiginog OS-a (pogotovo najnovije verzije 3.1, ma
T?>> da se
T?>> vec govori o novoj 4.0 verziji). Tek Windows NT (i to verzija 3.5) donosi
T?>> koliko-toliko, priblizno Amiginoj, sigurnost, ali i ona ima bagova (verzij
T?>> a 3.1
T?>> je totalno bagovita), npr.: kada kopiras fajlove u File Manager-u iz jedno
T?>> g
T?>> dir-a u drugi desava se da se masina zamrzne i ne dozvoljava nista drugo d
T?>> a se
T?>> radi dok ne zavrsi kopiranje. Osim toga da bi iskoristio pune mogucnosti N
T?>> T-a,
T?>> treba ti 16Mb (na 8Mb je uzasno spor), 80Mb HD prostora i PRAVE 32bitne
T?>> aplikacije. Dosta 16bitnih Win3.x aplikacija jednostavno ne radi, dok kod
T?>> Amige
T?>> aplikacije koje su pisane za 1.2 (paradoks ili lepota OS-a ???) radi na 3.
T?>> 1.
T?>> Sto se tice OS/2, tu nema sta da se prica, sama najava IBM da odustaje od
T?>> daljeg razvoja je prica za sebe (sto samo potvrdjuje moju teoriju o
T?>> nemogucnosti ostalih firmi, pa makar one bile i BIG BLUE, da ugroze MS
T?>> monopol). Ok??? Check datas, then write ...
T?>> P.S. Ono za Win NT, ja sam sa 1Mb na Amigi (nekad davno ;)) mogao da kopir
T?>> am
T?>> fajlove i citam tekst u CED-u. Mislim (Daj Boze !!!) da ti je jasno. nije
T?>> isto
T?>> ako to radi sa 1Mb (2Mb A1200) ili mu treba 16Mb da pokusa da radi !!!!!!!
T?>> !!!!
T?>> Ono za A1200 sa 3.5" HD je glup primer i pokazuje samo da kako u PrC svetu
T?>> ,
T?>> tako i Amiga ima TOTALNIH NEZNALICA I KRETENA koji Amigu ne poznaju, a sto
T?>> je
T?>> najzalosnije njome se sluze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
T?>> !!!!
Program je citirao celu poruku....veruj mi ni rec od ovog nisam procitao!
Samo sam video ono sto si reko "ima od 1985" i ostalo preskocio. Imam preca
posla od citanja gluposti....
... "Mr. Worf, fire phasers at @FN@" ... Zzzzzap!
najbolji.973saboteur,
-> #969, vpejovskiT?>> Evo jedne zanimljivosti za vlasnike PrC-a i posetioce teme "najbolji":
T?>> Malopre sam preturao po disketama koje su mi ostale od 486dx2/66 (pozajmlj
T?>> ena
T?>> ortaku) i naleteo sam na par starih programa koji su nekim cudom preziveli
T?>> na
T?>> doticnim 3.5" disketama. Resih malo da se zabavim i dam vam povoda za repl
T?>> y
T?>> ;)).
T?>> Startovao sam softverski emulator PrC-a za Amigu, poznat pod imenom PC-TAS
T?>> K
T?>> Hv3.0 (moze da radi u multitaskingu, sto je i iskorisceno) koji omogucava
T?>> sledece max mogucnosti:
T?>> Processor: 80286
T?>> Graphics Adapter: SVGA 2Mb (moze do 1280x1024/256)
T?>> Serial
T?>> Parallel
T?>> Sound
T?>> COM2 mouse
T?>> A: ---> df0:
T?>> B: ---> df1:
T?>> C: ---> dh0:
T?>> D: ---> dh1:
T?>> Conventional memory: 704Kb
T?>> Extended memory: 15360Kb
T?>> Minimum leave available: 999
T?>> Pokrenuti su sledeci programi: Turbo C, Prince of Persia, WP v5.0
T?>> Rad: Turbo C je kompajlirao source od 150 linija, WP je stajao u pozadini
T?>> (clickom na njega se automatski aktivirao), a ja sam bezuspesno pokusavao
T?>> da
T?>> predjem 6.nivo Prince of Persia (omatorio sam ;))
T?>> Test masina: A4000/040/40/18Mb/1.7Gb/IV24
T?>> Cute or what ??? (bolje nego hardverski emulator AT-ONCE ;)))
T?>> I posle kazu da PrC nema multitasking ;))))))))))
T?>> >>> ONLY AMIGA MAKES IT POSSIBLE <<<
Neverovatno ....Jel ti radis BILO STA DRUGO u zivotu osim sto dangubis vreme
sa uporedjivanjem Am*ge & PCa?! Pises poruke dugacke par megabajta ,koje
uostalom nikad ne citam ,umires od smeha non stop...blago tebi kad ti je
takav zivot :(((
najbolji.974saboteur,
-> #966, vpejovskiT?>> Sorry, but ..... jedina verzija AmiQWK je ostala na hardu 486dx2/66 koju s
T?>> am
T?>> dao ortaku. Zaboravio sam da je prebacim na A4000.
T?>> P.S. PrC ??? Inkubator ili nova verzija motokultivatora, odlucite sami !!!
T?>> !!!!!
Jock ,mozes to i u editoru...ne moras da imas samo sor ,bore i ostalo...
Samo ti jedino sto znas to je da pises "PrC" ,da pises poruke od par MB
i da replikujes svaku poruku...
Reko si amiQWK.....eee am*gisto...znas sezam nema QWK....ali ti to sporije
svatas...i to je opravdano - imas am*gu!
Nabavi za svoju A4000 najobicniji editor i videces kako lepo radi!
... Ko tebe kamenom, ti njega 155mm...
najbolji.975wizard,
-> #952, vpejovski> IBM je pokusao sa OS/2 i propao.
OS/2 drži 10 posto tržišta u odnosu na Windows, duplo više od
Mac-a i višestruko više od Amige. Do kraja godine biće dostupna
i RISC verzija, daleko je od toga da je propao...
najbolji.976madamov,
-> #963, max.headroom
> Apple je, čini mi se, prvi lansirao ikone & miševe, sve zajedno sa
> prozorima... i zakucao se pri DTP-u.
Tipično mišljenje koje vlada za Meka, a netačno. Za kod nas može da stoji, na
Zapadu nikako. Naravno, veći je broj Mekova u kancelarijama koje se bave bilo
kakvom vrstom grafike pomoću računara od onih koje su čisto poslovne, ali i
ovih drugih ima priličan broj, daleko veći nego što se msili da ih ima. I nisu
ikone, miševi i prozori krivi što je Mek najpopularniji u DTP segmentu tržišta,
već to što je Apple prva firma koja je ugradila PostScript u svoj laserski
štampač. Štampač se zove LaserWriter, a godina je 1985. To je pratilo
pojavljivanje prvih programa za DTP za Meka. Kako je PostScript postajao
standard u svim profi uređajima za osvetljavanje i, uopšte, kvalitetan "izlaz"
kada je o štampi reč, tako je i Mek postajao popularniji u tom području.
> Sada pokušavaju da izvade stvar preko multimedija-look-and-feel PowerMac-a.
Prvi multimedija look&feel Mac se pojavio pre tri godine, a tada još nije bilo
PowerMac-a. I ništa se ne vade preko toga, to je jednostavno trend kome teže
svi proizvođači hardvera i softvera: multimedija je trenutno in.
> Kada nam oko '97-'98 zalepi Windows NT kao standard, pitaću bilo kog vlasnika
> PowerMac-a
Sumnjam da će se zalepiti kao standard za desktop mašine. Međutim, ako bude
bolji od MacOS-a, dotle ću imati CHRP (Common Hardware Reference Platform)
PowerMac-a i moći ću da podignem bilo koji OS pisan za PowerPC procesore, pa i
Windows NT.
najbolji.977goranr,
-> #937, vpejovski>> Hvala na casti, kume !!! Da li ne verujes, nisi cuo i video na delu Amigin
>> multitasking (veoma moguce posto PrC to NE MOZE da radi) ili je nesto
>> trece u pitanju. U potpunosti te razumem, jer neke stvari koje A4000 radi
>> su za neverovati !!!! ;))))))))))))
E, kume, a da vidiš šta radi Pentium/90 sa Windowsom NT... Kontroliše
osvetljivač. Ne da ima multitasking... Formatiram disketu,
osvetljavam, radim u TakeCommand, i istovremeno radi kao server...
A video sam i PowerMac 7100/80 na istom zadatku, pod nesto manjim
opterecenjem, i mogu reci da se gusio pomalo...
najbolji.978teorist,
-> #945, saboteur
:))))))))))) ,glupo je raspravljati se sa Am*gistima ,jedan od njih
sa> kupio A4000 i sad iz go**na vadi svoju "bracu" koji imaju konzolice (A500,
sa> A1200 itd..) ,Suludo je raspravljati se
Keh, kao što rekoh - PRPA :>>>>>>>> Malo jača mašina od gole A-1200 i
eto, već se i Blentijum oseća ugroženim :)))))))))))))))
sa> P.S. Sve one filmove koje ste nabrojali uradio je George Lucas (vlasnik
sa> Lucas Arts-a) ,dobro se zna za koji kompjuter on pravi...
IGRE :))))))
BRAVO ZUBE ZELENI !!!!!! To je prava namena tvoje 'moćne mašine' :>>>>>
Samo da ti skrenem pažnju : najavljena je proizvodnja SEGA igrica i za
BLENTIJUM :))))))))))))))))))))
He he he he .... :)) Ono što radi 16-bit SEGA na PrCu mora BLENTIJUM :)
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.979teorist,
-> #947, max.headroom
ma> Eh, jedna od nezgodnih strana Commodore-ove poslovne politike.
ma> Naravno da nije važno napraviti dobar računar (ima njih vazda), već sve
ma> to softverski podržati na pravi (?) način (Microsoft, primera radi).
ma> Danas su svi računari manje-više dobri (govorim od 32-bitnoj & higher
ma> generaciji)... Problem je osmisliti kvalitetan, pouzdan OS koji može
ma> da pruži najviše slobode i izvuče maksimum raspoloživih kapaciteta.
Uh, kod MicriSofta postoji samo jedan 'mali' problemčić :>
Ono što drugi sistemi rade na klasi 68020/14mhz/2MB, MS zahteva 486/100/8 ;)
Meni uopšte nije jasni kako se glupi zapadnjaci primaju da kupe opremu
koja će za godinu dana biti APSOLUTNO ZASTARELA ??????????????????
A što je najčudnije i kod nas se javio taj trend ??? Odakle ljudima pare ?
Džabe što je PC oprema jeftina, kada joj je životni vek (mislim na
upotrebljivost) godinu do godinu ipo dana ????
Poznanik je 1992 platio 3700 DEM (u Švabiji) 386DX/4MB/ color ....
a danas to ne vredi ni 1200 istih, a mašina je potpuno neupotrebljiva
dok moja A-1200 sličnog godišta i dalje itekako radi posao :)))))))
Mada je i Commodore pravio gluposti sa h/w, tipa kartice za A-500 nisu
kompatibilne sa karticama za A-1200, što je možda i razumljivo jer su to sve
low-cost mašine, jer na modelima A-1500 i većim, ZORRO slotovi su
kompatibilni :)))))
ma> Lično, mišljenja sam da PC-u nedostaje nekakav pandam Windows sistemu,
ma> nešto što bi bilo kompatibilno sa Prozorima, a daleko pouzdanije.
ma> Proizvođač tog nazovi para-Win-a bi svakako kaskao za Microsoft-om,
ma> ali bi verovatno dobio deo kolača. To bi bila zdrava konkurencija.
He, PCu stvarno nedostaje neki WB :)
Ozbiljno, bilo koji Microsoftov OS (osim možda WIN NT) je toliko
nestabilan i zapetljan i SPOOOOR da to prevazilazi sve norme ;)
> Sto vise ljudi i masina (gde su MAC korisnici ???) to bolje i > >
ma> raznovrsnije, zar ne
ma> Istina, samo da je malo jeftinije.
Da, i MAC i AMIGA su skuplji od PC-a u startu, ali je upotreba
oba kompjutera mnoooogo dugovečnija od upotrebljivosti PC-a ! Zar ne ?
Pozdrav svima, ma koji kompjuter imali. :)
... Kompjuteri su alatke, ali AMIGA je instrument...
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.980teorist,
-> #949, superhik
=:> kupio A4000 i sad iz go**na vadi svoju "bracu" koji imaju
=:> konzolice (A500, A1200 itd..) ,Suludo je raspravljati se
su> :))) Tačno tako... inače Amiga me jako podseća na ' Sege Mega'
su> shit... Možda zato što služi za istu svrhu ?! ;)
HEHEHEHEHE :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Najavili su proizvodnju SEGA-MEGA-SHIT igrica za BLENTIJUM :))))))))
(ono što može 16bit Sega, može i jedan B5 sa 16MB RAM-a :))))))) )
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.981teorist,
-> #957, saboteur
T?>> =:> konzolice (A500, A1200 itd..) ,Suludo je raspravljati se
T?>> :))) Tacno tako... inace Amiga me jako podseca na ' Sege Mega'
T?>> shit... Mozda zato sto sluzi za istu svrhu ?! ;)
sa> MA jasno ,a i sam covek je reko da se am*ga upotrebljava za pravljenje
sa> igara na Genesis konzoli ,ispalio se nema sta:))))
Da, da... prave se igrice koje će posle moći da se pokrenu već sa P5/16MB :))
:)))))))))))))))))))))
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.982teorist,
-> #961, saboteur
sa> E nemoj ti meni burazeru (ne do bog) ;) ,pazi covece ,poredis go*no sa
sa> multitaskingom! svi Windowsi su shit izuzev WIN95 i OS/2 WARP 3.0 koji ima
sa> fantastican multitask ,amiga moze da sanja sta OS2 ima!
DABOGDA RADIO NEŠTO VAŽNO U WIN95 :)))))))))))))))))))))))))))))))))
Raspitaj se malo o stabilnosti tog super-mega-do game boy- sWINja 95 sistemu?
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.983teorist,
-> #963, max.headroom
> Sto se tice OS-a na relaciji PrC-Amiga, tu nema govora. Mislim da ces se
> sloziti da je Amiga u preimucstvu. Ono sto Amiga i Mac imaju, PrC
> jednostavno nema (i pitanje je kada ce dobiti). Microsoft je to odavno
> uvideo i pokusava kroz Win95 da proturi neke stvari koje se na Amigi i
ma> Da, slažem se da je PC dugo čekao na nešto što se već godinama (da ne kažem
ma> decenijama) vrti na nekim platformama. Apple je, čini mi se, prvi lansirao
ma> ikone & miševe, sve zajedno sa prozorima... i zakucao se pri DTP-u. Sada
ma> pokušavaju da izvade stvar preko multimedija-look-and-feel PowerMac-a.
MAC je odavno sa 68000 procesorom i 1MB RAM-a mogao ono što može i WORD
sa 486 i 8MB RAM-a :)
ma> Amiga jeste imala interesantan GUI orijentisani OS, ali koji, na žalost,
ma> nije mogao pokazati svoje dobre i loše strane jer nije bilo "gadnih"
ma> aplikacija koje bi ga bacile na test. Opet, Amiga lansira nekoliko
ma> privlačnih modela koji su već zainteresovali svet, plus što se koriste
ma> za žestoke pripreme za rendanje i sl. Ipak...
AMIGA se u početku kao što Ti reče 'zakucala' za Video i Igre
(pogotovo pojavom modela A500/ A2000O)
Da nema 'gadnih' aplikacija... tu već grešiš :) Postoje itekako GADNE
aplikacije kojima ni multitasking nije nikakva smetnja ako postoje
CPU uslovi (bilo bi glupo tražiti da radi REAL-TIME efekat u multitaskinu
sa MC68ec020 procesorom), ali da li si video TOASTER/FLYER kombinaciju ?
Da li si video program SCALA ?????
Bitno je samo za šta ti treba mašina, a veruj mi za DT Video AMIGA
je još uvek dobitna kombinacija :)))))))))))))))
Sve što je bolje košta barem 10x skuplje :))))))
ma> Iako PC u globalu boluje od nekih bebećih bolesti, iako je u pitanju
ma> dozlaboga matora platforma, PC drži poširoko tržište kompjutera u svetu.
ma> Tu se moraš složiti.
Hm, PC drži stvarno ogromno tržište, ali ja stvarno ne vidim logiku
tih ljudi ?????
Pa čoveče, ti si ove godine dao lovu za mašinu koja će biti upotrebljiva
godinu ipo, ako si kupio PC ?????
Već će prvi sledeći proizvod MS tražiti JAČU mašinu od danas najjače !
ma> Neko bi se začudio što PC nije video Windows'95 bar
ma> deset godina ranije - da rastumačim, PC pre deset godina nije ni bio
ma> predviđen za takve poslove. Tek od modela 80486, PC poseduje mogućnosti
ma> za udoban rad u grafičkom okruženju - a to podržava i gomila proizvođača
ma> kartica i ostalog potrebnog za raznorazne grafikalije. E, sad, koliko je
ma> kome grafičko okruženje bitno - nije moje da sudim, ali, naravno, ne
ma> treba mešati pojmove GUI-ja sa, recimo, pojmom multitasking-a
ma> (odn. multithreading-a), jerbo PC ima ohoho OS-ova koji sa ovim
ma> problemom (multi...) dobro izlaze na kraj.
Što jest - jest :) UNIX stvarno odlično radi na SVIM platformama :))))
Ali, zašto ljudi masovno kupuju MS WIN ??????????????????????
To je najočajniji sistem koji sam ikada video :))))))))))))))))))
> Zato i Win95 nenormalno lici na Mac-ov System i zato je Microsoft tuzen za
> "intelektualnu kradju". Sto se tice pandana Windows-u ... Vise je on
> potreban za Microsoft, koji se totalno siledzijski ponasa u odnosu na
> konkurenciju. Nije ni cudo da se nasao neko pametan da ih tuzi za monopol
ma> Ja na to nikada ne bih gledao sa podozrenjem. Microsoft je znao da uradi
ma> reklamnu kampanju, i znao je da vodi DOBRU poslovnu politiku. Doneo je
ma> softvera koji vredi, ali je žestoko zalegao i na OS - jerbo se taj
ma> "program" najbolje prodaje. Tek Win'95 donosi nešto što, reklama kaže :)
Ali samo NEŠTO :))) Jesi li čitao strane komentare o WIN 95 ???
Savet je - zaobidji ga i uzmi NT :)
ma> , može da iskoristi 486+ familije kako treba... Hmm... Ali to me, lično,
ma> nije ubedilo :) Vidi, MS je morao da se izbori sa gomilom problema koje
ma> drugi računari nisu imali - on je morao da postavi temelje OS-u u uslovima
ma> grozomorne konkurencije (a ko je kriv konkurenciji kad' se nije držala
ma> PC-a kao Personalnog Kompjutera (za svaki dom), već kao mašine koja radi
ma> po specijalizovanim institucijama i univerzitetima), morao je da piše OS
ma> za mašinu koju on ne sastavlja, itd.
Hm, koliko je meni poznato, MS se sa konkurencijom bori tako što je
OTKUPI :(((((
ma> A npr. Amiga nije imala takvih
ma> problema jer je OS pisala ista firma koja ju je i sastavljala -
ma> o pouzdanosti i brzini koja se ostvaruje ovakvom metodologijom nije za
ma> pričati (svemirska je). MS je, najzad, naterao kupce da nateraju
ma> proizvođače da se prisile na proizvodnju hardvera koji bi se dobro
ma> "zalepio" na dati softver... :)) E, to je piš živi od politike,
ma> ali je ona vođena dozlaboga pametno (mada, drugačije se i nije moglo).
Greška, MS je naterao kupce da bace prošlogodišnje kompjutere i kupe
nove :)))))))))))))))))))
ma> Dobro, na stranu politikanti, Ludi Bill je napravio ni od čega nešto.
ma> To nešto za sada radi kilavo, ali radi ono za šta je predviđeno.
ma> Kada nam oko '97-'98 zalepi Windows NT kao standard, pitaću bilo kog
ma> vlasnika PowerMac-a ili Amige šta misli o svemu tome. A baza softvera...
ma> sačuvaj Bože. Zato i kažem da Amiga na preširokom svetskom tržištu može
ma> da radi samo usko specijalizovane poslove, jer je to jedini način da se
ma> održi dok ne stigne neki Univerzalni OS koji će, da se kladimo, praviti
ma> jedan eminentni proizvođač softvera, ime mu počinje na "M"... :)
Ne daj BOŽE da moju mašinu tera neki OS koga je pisao MS :(((((((((((((
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.984superhik,
-> #973, saboteur=:> sa uporedjivanjem Am*ge & PCa?! Pises poruke dugacke par
=:> megabajta ,koje uostalom nikad ne citam ,umires od smeha non
=:> stop...blago tebi kad ti je
Ajde onda prekini da citiraš CELE poruke...
najbolji.985icvetkovic,
-> #979, teorist>> Poznanik je 1992 platio 3700 DEM (u Švabiji) 386DX/4MB/ color ....
Kaži mu da je prevaren - istu konfiguraciju (pretpostavljam da nije kupio
hard od 2 GB ?..) početkom 1992. sam platio 2100 DEM. U Beogradu, naravno.
>> a danas to ne vredi ni 1200 istih, a mašina je potpuno neupotrebljiva
>> dok moja A-1200 sličnog godišta i dalje itekako radi posao :)))))))
Amiga 1200 godišta "sličnog" '92-om? Bravo.
O upotrebljivosti u sledećoj poruci...
najbolji.986icvetkovic,
-> #983, teorist>> Pa čoveče, ti si ove godine dao lovu za mašinu koja će biti upotrebljiva
>> godinu ipo, ako si kupio PC ?????
Posle 18 meseci će da se pokvari tj. postane neupotrebljiv?
>> Već će prvi sledeći proizvod MS tražiti JAČU mašinu od danas najjače !
So what? Niko te ne bije po glavi da pređeš na novu verziju programa,
štaviše, u većini slučajeva, prelazak u bližoj budućnosti realno nije
neophodan... pogotovo u državi pod imenom SRJ.
Odlučiti se za PC znači biti racionalan.
>> Ne daj BOŽE da moju mašinu tera neki OS koga je pisao MS :(((((((((((((
Misliš "ne daj Gatese"? ;>
Ne boj se, Microsoft ne ulaže novac u nesigurne stvari - zato, između
ostalog, i jeste numero uno. Pojam. Čudo jedno, što bi rekao Fancy ;)
najbolji.987max.headroom,
-> #968, vpejovski> je za sada Win NT (i to samo verzija 3.5, 3.1 je dozlaboga bagovita).
> Medjutim i NT ima svoji bubica i ne radi onako sigurno kako bi trebao, uz
> to mu treba 16Mb (?!?!?) i 80Mb HD prostora (2x?!?!?!). Desava se da kod
Istina, jedna žestoko nervirajuća stvar kod NT-a, kao i svih trenutno aktivnih
OS-ova PC-a jede strahovitu količinu prostora (mem. i disk).
Baš je u konf. PCPRESS neko pokrenuo lavinu pitanja/odgovora po ovoj
tematici, ali se svi slažu u jednom - trenutni minimum za 32-bitni
neudoban rad na Win'95 & alike je 8 MB RAM-a. 16 MB može da tera Win NT,
ali je 32 MB preporučljivo. Ovo ne da nema smisla, nego je čist deal
među proizvođačima hard & soft-a. Ako nije u pitanju deal, onda je problem do
bahatih programera koji su zaboravili značenje reči "optimizacija koda"
;)
I sve bi to bilo luk i voda da 1 MB memorije ne košta 60-ak DEM, a 4 MB izađu,
brat-bratu, oko 220-240 DEM. 16 MB RAM-a košta oko 850 DEM, a
32 MB oko 1600 DEM.
Q - Zašto je moj PC skup?
A - Jer ima 32 MB memorije.
Ni jedna komponenta mog računara ne košta više od RAM-a. HDD prostor je na PC-u
postao džabe (biju ko neće 1 GB hard-diskove), ali je memorija još
uvek na nivou tragedije. Malo ko je proizvodi, a kada se zapali jedna od
tri-četiri fabrike mem. čipova u svetu - ode cena u nebesa. Tako da mi
dođe da pucam u svakog programera kome treba više od 4 MB za osnovan rad
sa OS-om (vala, i 2MB im je puna kapa za ono šta nudi i kako radi).
> general failure ...). Sto se tice "zapostavljenog" (pre bih rekao mrtvog)
> Warp-a ili Win95 (koji inace, po meni, predstavlja prelaznu fazu do Win
> NT-a ili vec neceg drugog, ali tu vec dolazimo do RISC-a), jednostavno su
> pokusali da priblize PrC-a masinama (citaj: Mac & Amiga) koje vec (dugo)
> rade neke elementarne stvari. Jedina stvar koja moze da se uporedjuje sa
Warp nije mrtav jer je IBM rekao da je mrtav. Sećaš se verzije koja vrti
Windows aplikacije pod Warp-om? Mislim da se ona da razvijati (Warp nudi
sigurnost OS-a, Win korisnički interfejs i bibl. programa). Ako IBM proguta
knedlu i nastavlja da ga razvija kao platformu na kojoj će se vrteti MS-ovi
proizvodi, utoliko bolje.
Slažem se sa konstatacijom da je Win'95 putokaz proizvođačima softvera
ka NT-u, jer je to jedina izgledna platforma koja je upotrebljiva (RISC
dolazi na mala vrata). Ali, 95-ica nije samo shit koji radi sa raw mem.
modelom i startuje 32-bitne aplikacije. Čačkao sam ga i utvrdio da je
pouzdan, da se ne zakucava kao Win 3.x na nekim dečijim zezalicama, ali
još uvek ne tako BRZ kao NT (valjda zbog manjka :) RAM-a), niti TAKO
pouzdan (a i file-managing sistem mi deluje kao mutant DOS-ovog FS-a).
U svakom slučaju Microsoft je u prvi plan izbacio umrežavanje i mreže,
kao osnovni kvalitet Win'95. Verovatno zbog svojih velikih nada koje
polaže u MSN (Microsoft Network), a koji će Compuserve i saradnike oterati
ravno u q. (što je nezgodna osobina ove kompanije). Bill Gates očekuje od
konkurenata (ali i od proizvođača ostalih personalnih kompjutera) da ga slede.
You bet they will.
najbolji.988max.headroom,
-> #969, vpejovski> Processor: 80286
Samo da izemulira 486 i stvari će doći na svoje mesto ;)
P.S.
Neeee, nisi shvatio. Amigi treba jedan dobar Win'95... :)
najbolji.989superhik,
-> #980, teorist=:> Najavili su proizvodnju SEGA-MEGA-SHIT igrica za BLENTIJUM
=:> :)))))))) (ono što može 16bit Sega, može i jedan B5 sa 16MB
=:> RAM-a :))))))) )
Nisi skont'o...
Na Segi možeš samo igre da pičiš i jasno je da je samim tim i
kvalitetnija grafika i šta_ti_ja_znam na Segi ali upoređivati konzolicu
sa P5/6/? procesorima je smešno zar ne?
najbolji.990vpejovski,
-> #975, wizardDaleko ili ne, ali sama izjava IBM-a da napusta razvoj moze imati smrtonosne
posledice po OS/2 (ne zaboravi da oni kao proizvodjac su ti koji daju ili su
dizni da daju sve vrste "developers support" proizvodjacima softvera za njega i
da ce vecina velikih kompanija cim cuju da IBM odustaje od daljeg razvoja i
pruzanja tehnicke podrske i same odustati (citaj: NO MONEY TO REFUND
DEVELOPMENT). Takodje OS/2 se pojavio pre Win95 i mnogi su u iscekivanju
doticnog (a i pod uticajem kompjuterske stampe) presli na njega. Kvaliteti koje
ima u odnosu na Windows su neosporni. To i objasnjava onih 10% trzista, ali
sacekaj malo dok Win95 preboli svoje porodjajne muke i pocne masovno da se
koristi (uz obilato finansiranu kampanju Microsoft-a). Mislim da OS/2 na duze
staze nema neku perspektivu (steta !!!) i da ce se Microsoft pobrinuti da
oduzme IBM-u i tih 10% trzista (oni su odavno na ratnoj nozi). Steta je da
Microsoft nema konkurenciju (kada su ostale kompanije imale sansu da ih
potisnu, nisu uradile i sada je malo kasno), jer iz toga bi mogao samo da
nastane neki kvalitet i vece mogucnosti za PrC vlasnike.
Ovako ste zakucani za ono za sta Microsoft da zeleno svetlo i sta ostale
kompanije slede kao ovce :(((((((
najbolji.991vpejovski,
-> #976, madamovDa, zabluda koja vlada u vezi Mac-a je njegova dominacija i upotrebljivost samo
na podrucju DTP-a. Tuzna novost za vlasnike PrC-a je da se na Zapadu (pogotovo
USA) Mac vise koristi za animacije/video/gfx nego PrC i da vecina studija koji
drze do sebe (i svog imena) imaju neki od high-end Mac-ova. Uostalom kada su se
Mac & Amiga poceli da koriste za te poslove, PrC nije bio nista bolji od
obicne elektronske pisace masine (secali se neko Hercules-a). Kako je vreme
prolazilo i novi modeli se izbacivali, tako je i Mac ucvrscivao svoju poziciju
na tom podrucju. Anketa iz Washington Post-a koju sam ranije spominjao je
govorila da se nalazi na drugom mestu, odmah iza kombinacije: high-end Amiga &
SGI (Silicon Graphics Inc.). Velika je steta sto Apple trziste nije zazivelo i
na ovim prostorima i omogucilo ljudima da se uvere u sjajne mogucnosti
rodonacelnika nekih stvari, firme koja je na svojim masinama prva
implementirala neke stvari i ucinila ih dostupnim sirem auditoriju.
Pozdrav svim Mac korisnicima u YU (i sire).
najbolji.992vpejovski,
-> #977, goranrVideo sam kume, jer sam pre A4000 u posedu imao jednog mesec dana.
Cim je A4000 dosla, otisao je po kratkom postupku. Radilo se o P5/90/16Mb/1Gb.
Nazalost ova konfiguracija A4000 koju sada imam je brza od doticnog, a o
stabilnosti i sigurnosti multitaskinga nema ni govora. Uzgred koliko ram-a
imas ??? 8/16/32/64Mb ??? Ja sam video 8100/80/16Mb u jednoj domacoj firmi
(zaboravio sam ime) i takodje je pomalo stucao. O cemu se radi, nije poznato.
najbolji.993vpejovski,
-> #984, superhikUjedno si mu odgovorio i u moje ime ....
P.S. Mada nemam nista protiv da se moje poruke citiraju ;)
najbolji.994vpejovski,
-> #988, max.headroomMOZE .... Utilities Unlimited (USA, tvorci Emplant-a) su izbacili 486 na jednoj
Z3 kartici.
P.S. Win95 na Amigi ??? Ne daj Boze !!!!!
najbolji.995superhik,
-> #985, icvetkovic=:> hard od 2 GB ?..) početkom 1992. sam platio 2100 DEM. U
=:> Beogradu, naravno.
1993 - oko (+- 200DEM) 1600 DEM (Beograd-Imtel)
najbolji.996superhik,
-> #993, vpejovski=:> P.S. Mada nemam nista protiv da se moje poruke citiraju ;)
A je l' imaš nešto protiv YU slova...?
Primetio sam da Amiga ima ;)))) (tvoja)
najbolji.997saboteur,
-> #984, superhikT?>> =:> sa uporedjivanjem Am*ge & PCa?! Pises poruke dugacke par
T?>> =:> megabajta ,koje uostalom nikad ne citam ,umires od smeha non
T?>> =:> stop...blago tebi kad ti je
T?>> Ajde onda prekini da citiras CELE poruke...
;)))) :))))))))))))) zorry ,mrzelo me da brisem :))
AcCeSS DeNiED
... If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
najbolji.998kermit,
*** He he he he .... :)) Ono što radi 16-bit SEGA na PrCu mora
BLENTIJUM :)
Drugar koji popravlja SEGA MEGA drive mi reče da to govance u
sebi ima Z-80 i MC68000. I sve to ce da radi na PENTUMU? ;))
neeeemoguće.
Svojevremeno se ovde vodila krajnje beskorisna rasprava ATARI vs
PC i ništa se nije promenilo od tada. JA i dalje imam svog TT-a,
radim svoj posao i zarađujem svoje pare i nemam vremena da žalim za
igrama tipa WING COMMANDER VII v 3.86 itd koji staje na 15 CD-ova...
Vidim da ste se svi debelo zaglibili u traženje argumenata.
Drugarski savet - manite se toga jer Ataristi NEĆE preći na PC,
Amigisti takođe, a PC-ovci NEĆE preći na motorolu i to je kraj. ČEmu
ubeđivanje kad to nema efekta? Ja na stolu imam svoju mašinu i merkam
još da dodam MAC-a i to je kraj. PC ni u najluđim snovima (doduše
imam jednog 286, pa ako nekome treba ...). Pazario sam i jednu A500
za igranje, pa me više ne zanima pa i ako to nekome treba ...
Skupljam pare za mekicu :))), ali TT-a nedam.
najbolji.999saboteur,
-> #994, vpejovskiT?>> P.S. Win95 na Amigi ??? Ne daj Boze !!!!!
Bas sam danas video kod druga A1200 ,onaj multitask :))))))))
Pa to i izgleda kao iz 1985!:)) Korisnicki interfrejs izgleda vise nego OCAJ!
Tuga ,neki Fontovi budjavi ruzni ,sitni ,mali:))
Multitask je dosta brz i izvrsava sve bez usporavanja ,ali ono moje
pravilo se potvrdjuje: On izvrsava puno stvari ,ali sve su to sitnice prema
PCu (konvertovanje slike od 256 boja ,Formatiranje diskete od 720kb itd.)
AcCeSS DeNiED
... My Hard Disk went on a crash diet and lost its FAT.
najbolji.1000saboteur,
-> #992, vpejovskiT?>> Video sam kume, jer sam pre A4000 u posedu imao jednog mesec dana.
T?>> Cim je A4000 dosla, otisao je po kratkom postupku. Radilo se o P5/90/16Mb/
T?>> 1Gb.
Hmmm...mozda i nije tako al mislim da itekako lazes...tek da bi dokazao
da je A4000 super! Tebi trebaju dokazi ,al ih ti nemas ,onda lepo izmislis
i mislis da ce sve biti ok ,e pa ne moze tako! ;)))
AcCeSS DeNiED
... MONEY TALKS ... but all mine ever says is GOODBYE!
najbolji.1001saboteur,
-> #989, superhikT?>> Nisi skont'o...
Ti ocekujes da Am*gista nesto skonta?!?!?!? :)))
T?>> Na Segi mozes samo igre da picis i jasno je da je samim tim i
T?>> kvalitetnija grafika i sta_ti_ja_znam na Segi ali uporedivati konz
T?>> olicu
T?>> sa P5/6/? procesorima je smesno zar ne?
Smesno, logicno :))
AcCeSS DeNiED
... Bruce Lee vrati se, sve ti je oprosteno !!!
najbolji.1002max.headroom,
-> #976, madamov> Tipično mišljenje koje vlada za Meka, a netačno. Za kod nas može da stoji,
> na Zapadu nikako. Naravno, veći je broj Mekova u kancelarijama koje se
Da ne bude zabune, sve što sam naveo važi isključivo za domaće soft/hard
uslove, i ne bacam se u polemike tipa "na Zapadu". Znam šta se zbiva na
zapadu, ali te trendove možemo da pratimo sa nešto zakašnjenja i sa vezanim
rukama, jerbo nam je tržište domaćeg softvera još uvek kilavo. Pretpostavljam
da su prve iole jače desktop mašine kod nas bile upravo Mac.
> PowerMac-a. I ništa se ne vade preko toga, to je jednostavno trend kome
> teže svi proizvođači hardvera i softvera: multimedija je trenutno in.
Da, pogrešno sam se izrazio - htedoh reći da je PowerMac platforma sa koje će
biti lansiran NT kada stigne među smrtnike, za koju godinicu. Daleko od
toga da kudim računar koji bih, btw, želeo na svom stolu (i imao ga, da
nije onako neinteresantne cene).
> Sumnjam da će se zalepiti kao standard za desktop mašine. Međutim, ako bud
> bolji od MacOS-a, dotle ću imati CHRP (Common Hardware Reference Platform)
Trenutno tržište stonih mašina vapi za jednim OS-om koji će moći da povlači
gro aplikacija svake platforme. Svakako bih prešao na njega kada bih znao
da ću biti softverski kompatibilan sa kolegom koji poseduje Mac-a ili neki
jači računar. Ipak, trend pokazuje (a Bill nagoveštava) da sve ide ka tome.
najbolji.1003max.headroom,
-> #983, teorist> MAC je odavno sa 68000 procesorom i 1MB RAM-a mogao ono što može i WORD
> sa 486 i 8MB RAM-a :)
Dobro, to mu dođe kao laički pristup problemu. Pitaj nekog korisnika Mac-a
koliko će mu zatrebati RAM-a kada reši da se odvoji od suvog teksta i u
svoju štamparsku pripremu umetne i po koju sličicu (npr. u boji) :) Istina,
unos teksta je moguće odraditi i na spektrumu sa 16 Kb memorije, i hardver
će te izaći jeftinije od petsto listova papira. Windows aplikacije, potpisujem,
vole da pojedu memorije više nego što bi se očekivalo; međutim, ne treba
zaboraviti da Word pod Win može da radi i na 286 mašinama sa 1 MB
RAM-a.
> aplikacije kojima ni multitasking nije nikakva smetnja ako postoje
> CPU uslovi (bilo bi glupo tražiti da radi REAL-TIME efekat u multitaskinu
> sa MC68ec020 procesorom), ali da li si video TOASTER/FLYER kombinaciju ?
E, a ja sam baš pričao o tim CPU uslovima, tj. o odnosu cena/moć istog. Kad se
pojavi računar koji će vrteti npr. PC DOS i Win 32-bitne aplikacije, a košta
manje od 1500 DEM, mislim da ne moram da napominjem da bih itekako
bio zainteresovan. Računar može da se zove i Amiga, ne pravim pitanje. Samo,
nemoj zaboraviti vagon softvera koji prati PC gde god i u kakvom kog obliku
ovaj da se pojavi.
> Hm, PC drži stvarno ogromno tržište, ali ja stvarno ne vidim logiku
> tih ljudi ?????
>
> Pa čoveče, ti si ove godine dao lovu za mašinu koja će biti upotrebljiva
> godinu ipo, ako si kupio PC ?????
>
> Već će prvi sledeći proizvod MS tražiti JAČU mašinu od danas najjače !
:) Jašta, ali ja za godinu i po zaradim para da kupim tri najjače PC
konfiguracije koje se u tom trenutku pojave. Kako zaradim? Eto, na prostoj
činjenici da 80% vlasnika kompjutera kod nas poseduje baš PC. O tome pričam
sve vreme, a ne o bagovitim OS-ovima i koliko disketa ovaj ili onaj iskopira
dok zove Sezam i renda animaciju. Na kraju krajeva, kompjuter i jeste samo
osnovno sredstvo.
P.S.
> Hm, koliko je meni poznato, MS se sa konkurencijom bori tako što je
> OTKUPI :(((((
Da, ali sada. Šta je bilo pre deset godina?
najbolji.1004max.headroom,
-> #979, teorist> Ono što drugi sistemi rade na klasi 68020/14mhz/2MB, MS zahteva 486/100/8
Da se ne ponavljam, ali još jednom - klasa računara nije bitna, ono što
JESTE važno je upravo cena konfiguracije. Ako mene P5/32 izađe upola
jeftinije od A4000/16, zašto bih se premišljao? Samo, to je jedna stvarno
specifična rasprava i ne bih da dalje lamentiramo na isti temu.
> Džabe što je PC oprema jeftina, kada joj je životni vek (mislim na
> upotrebljivost) godinu do godinu ipo dana ????
Ama, odakle ti to? :) Znam par vlasnika XT mašina koji već desetak godina
koriste računar za isti posao, i njima su se ulaganja višestruko isplatila.
386 mašinu možeš da koristiš upravo kao i 486, 286 gotovo isto kao i 386.
Da li ćeš sedeti pod DOS-om, odn. koristiti šljašteće Win'95 stvar je ukusa
i dubine džepa.
E, da li ću da kupim najnoviji Word ili Excel sasvim mi je svejedno, meni
i stari radi sasvim zadovoljavajuće (BTW, ja sam još uvek pri Word verziji
2.0 for Win, a koja je izašla boktepitakad). Mogao bih i Cray-a da nabavim :)
samo kad bih znao šta bih sa njim.
> Poznanik je 1992 platio 3700 DEM (u Švabiji) 386DX/4MB/ color ....
> a danas to ne vredi ni 1200 istih, a mašina je potpuno neupotrebljiva
> dok moja A-1200 sličnog godišta i dalje itekako radi posao :)))))))
Tvoj poznanik se očigledno bavi okultnim stvarima koje zahtevaju žestoke
preračune kod pomeranja zidova u okruženju koje me, zanimljivo, podseća
na DOOM... :) Ako nije tajna, za šta tvoj poznanik koristi računar?
> Da, i MAC i AMIGA su skuplji od PC-a u startu, ali je upotreba
> oba kompjutera mnoooogo dugovečnija od upotrebljivosti PC-a ! Zar ne ?
:) Dobro, ako tako gledaš na stvari. Samo, ne bih se raspravljao na temu
dugovečnosti jer, kao bivši vlasnik Amige, znam šta je od softvera bilo
nuđeno, a i sada, silom prilika, znam šta Amiga ima da ponudi. Slično je
i sa Mac-om. A mene, iskreno, moj ZX-81 (1 Kb memorije) i dalje služi
kako je i služio, i radi ono za šta je namenjen. Još nije neupotrebljiv.
najbolji.1005vpejovski,
-> #1000, saboteurUh, bas nam to treba ovde ... Kad ostanes bez argumenata ti drugu stranu nazovi
lazovima, ubicama (PrC Ubicama, mozda ?!?!?), lopovima ....
Divno, tvoja buducnost je vezana za politiku ...
Ozbiljno ... NEME LAZI - NEMA PREVARE, Blentijum bio i otisao !!!!!!!!!!!!!!!!!
najbolji.1006vpejovski,
-> #998, kermitGreetings to Octopus & Tyrant (Say hi to Emin) ....
P.S. Nesto su se vlasnici Atarija proredili u YU ?!?!?
najbolji.1007kermit,
-> #1006, vpejovski Zavisi, ne bi se moglo reci da su se proredili. Svi uglavom i
dalje imaju Atarija, a uz njega zavisno od posla i interesovanja PC-a
ili MAC-a . Mislim da je to najbolja kombinacija koja pomiruje sve
nedostatke. Moja licna ideja i vizija bar sto se tice DTP-a je Atari
TT + neki MAC (ne mora POWER ili Quadra 950 ili AV ili trt-mrt).
Bitno da je drugi racunar MAC i to je 100% resen problem bilo kakve
pripreme.
p.s. prenecu tyrantu pozdrave
najbolji.1008teorist,
-> #989, superhik=:> Najavili su proizvodnju SEGA-MEGA-SHIT igrica za BLENTIJUM
=:> :)))))))) (ono što može 16bit Sega, može i jedan B5 sa 16MB
=:> RAM-a :))))))) )
=>
=> Nisi skont'o...
=> Na Segi možeš samo igre da pičiš i jasno je da je samim tim i
=> kvalitetnija grafika i šta_ti_ja_znam na Segi ali upoređivati
konzolicu
=> sa P5/6/? procesorima je smešno zar ne?
Da, ali je smešno da za ono što Sega nudi PC mora da traži 486/66/8.. :)
najbolji.1009ljubinko,
-> #1008, teorist
>Da, ali je smesno da za ono sto Sega nudi PC mora da trazi 486/66/8.. :)
Smesno je samo Amigistima, Ataristima, Mac-ovcima, a za one
koji imaju PC to je ZALOSNO.
najbolji.1010teorist,
-> #1003, max.headroom> MAC je odavno sa 68000 procesorom i 1MB RAM-a mogao ono što može i WORD
> sa 486 i 8MB RAM-a :)
=>
=> Dobro, to mu dođe kao laički pristup problemu. Pitaj nekog korisnika Mac-a
=> koliko će mu zatrebati RAM-a kada reši da se odvoji od suvog teksta i u
=> svoju štamparsku pripremu umetne i po koju sličicu (npr. u boji) :) Istina,
=> unos teksta je moguće odraditi i na spektrumu sa 16 Kb memorije, i hardver
=> će te izaći jeftinije od petsto listova papira. Windows aplikacije,
potpisujem,
=> vole da pojedu memorije više nego što bi se očekivalo; međutim, ne treba
=> zaboraviti da Word pod Win može da radi i na 286 mašinama sa 1 MB
=> RAM-a.
Logično je da A4 kolor strana traži PUUUUNO MB za obradu, al zar nije
nelogično da neki programi pojedu na desetine (stotine) MB pri instalaciji
i traže neprihvatljivo mnogo RAM-a za sam start ??????
Mora se priznati da WIN aplikacije neopravdano žderu memoriju (o drljanju
po virtuelnom RAMu i da ne pričamo.. ;) )
Da li bi se neko usudio i da pomisli na rad sa WIN bez 386/4MB ?????
Leba ti, kakav je taj filing W4WIN na 286/1 ????? (ako uopšte može,
ako može,moraću da probam kod mene u firmi, samo mi smeta 40MB HDD :> )
>
> Već će prvi sledeći proizvod MS tražiti JAČU mašinu od danas najjače !
=>
=> :) Jašta, ali ja za godinu i po zaradim para da kupim tri najjače PC
=> konfiguracije koje se u tom trenutku pojave. Kako zaradim? Eto, na prostoj
=> činjenici da 80% vlasnika kompjutera kod nas poseduje baš PC. O tome pričam
=> sve vreme, a ne o bagovitim OS-ovima i koliko disketa ovaj ili onaj iskopira
=> dok zove Sezam i renda animaciju. Na kraju krajeva, kompjuter i jeste samo
=> osnovno sredstvo.
He, a ja sam sa svojom A-1200 za ove 2.5 godine zaradio dovoljno za
provod i kolica i još uvek se razmišljam da li mi je potrebno da je menjam
jer ono za šta mi je potrebna radi SAVRŠENO, a skoro da može SVE da mi
odradi ... i to za samo 1500 DM (sa HDD-om) :))))))))))))))))))
U tome je poenta, za šta ti treba kompjuter :) Svako ima svoj rezon,
ali mi nije jasan rezon ljubitelja igara ... ????? P5 za IGRE ?????
Sledeće godine će morati P6 i 4 CD-ROM drajva (ili šta već osmisle :>)
..... cccccc :>>>>
> Hm, koliko je meni poznato, MS se sa konkurencijom bori tako što je
> OTKUPI :(((((
=>
=> Da, ali sada. Šta je bilo pre deset godina?
Pa zar nije MS počeo otkupom QDOS (Quick & Dirty OS, čini mi se da to
skraćenica ?) neke davne 197.... ?