najbolji.101kermit,
-> #89, maksa Ako neki program može da uvuče/izbaci DXF fajl, to nikako
ne znači da je "kompatibilan" sa AutoCad-om.
...........................................
Naravno, ali ako je kompatibilan na nivou komandi kao recimo DYNNA CAD? i
ako je pri tom daleko jednostavniji za upotrebu? Šta onda?
Ako baš hoćeš da vidiš Atarijevu igračku sa 68030/68882 33/33Mhz svrati.
Biće mi drago da prosvetlim nekoga :))
najbolji.102kermit,
-> #95, funky čovek mu dao i Cu-base, a on je Yamaha klavijaturu okačio i eno ga,
prodaje svoju skupo plaćenu A1200 sa HD i čudi se samom sebi koji je pacijent.
.......................................
:)))))) Pa ortak ti je stvarno pacijent. Prvo kupuje Amigu da se bavi
MIDI-jem, a onda uzme PC-a sa očajnom verzijom CuBase-a. Pošalji ga i meni da i
ja zaradim nešto kad već voli da plaća i da kupuje a da ni ne zna šta kupuje.
PC+CUBASE=BLJAK Pitajte nekog muzičara zašto nema PC-a ;)
najbolji.103dselakovic,
-> #94, jmodliRE:
_____________
ali ajde. walt disney koristi amigu i za to mogu da dam obe ruke (a onda cu
morati da koristim voice recognition da bih ti odgovarao :).
a sad ozbiljno: moj drug je bio na Walt Disney koledzu i sada radi za
"njega" kao animator. od njega potice informacija o amigama (a on pre toga
nije imao kompjuter tako da je neopredeljen. on je "rucni" animator).
i za star trek znam pouzdano jer informacije poticu licno od coveka koji je
radio modele za film.
za spilberga je isto tacno, ali ajde da ne garantujem jer nije iz prve ruke
(nego iz casopisa i sa televizije - a oni vole da popularisu amigu).
_____________
A na otprilike trecoj strani Biblije kada se opisuje stvaranje sveta
pominje se nekakva Amhiga. Naucnici smatraju da se tu verovatno
misli na ono sto se u savremenom svetu zove Amiga.
Pozdrav,
Dragan
najbolji.104dejanr,
-> #98, bojt>> Elem, baš me interesuje koliko bi pojedini od poredjanih
>> računara poslužili za statičke i dinamičke proračune nekog
>> kapitalnog objekta. S obzirom da cena za takav posao može biti i
>> više miliona $ (po zapadnim standardima), smatram da se taj posao
>> može tretirati kao ozbiljan.
Tu do izražaja dolazi gotovo isključivo snaga procesora i clock.
Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali
šansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
Sa druge strane, i PC bi slabo prošao protiv neke Alfe...
najbolji.105dejanr,
-> #99, kermit>> > Bice, bice :)) Zvace se IBM PowerPC :)
>>
>> Neće biti nego ima, ima :) i za sad rade ISKLJUČIVO Mac programi
>> na njemu..
Ne. Na njemu rade isključivo POWER programi (IBM-ova tehnologija, reč
je skraćenica od Performance Optimized With Enhanced RISC). Takvih
programa je dosta malo.
Za Apple je priličan problem da obezbedi kompatibilnost PowerPC
računara sa postojećim softverom za Mekintoš. To se obezbeđuje kroz
čisto softversku emulaciju programom 68LC040, trenutno u razvoju.
Ili je bar bio u razvoju pre dva meseca, možda su ga do sada završili :)
Ova emulacija, prema objavljenim specifikacijama, *ne* podražava
rad sa racionalnim brojevima niti upravljanje MMU-om, dakle neki
programi neće raditi. Većina će, realno govoreći, morati da se
prekompajlira da bi radila... ako njihovi autori zaključe da je taj
posao vredan truda.
PowerPC će, takođe softverski, emulirati i PC računare, bilo preko paketa
firme Insignia Software bilo pomoću WABI-ja (o kome je bilo reči ovde)
ili pomoću IBM-ovog 80x86 emulatora koji IBM pominje, ali nikako da
objavi specifikacije. Sve to je takođe u razvoju.
Možda će te zanimati tekst o PowerPC-ju iz "Računara 96" - iz njega su
preuzete prethodne informacije.
najbolji.106dselakovic,
-> #105, dejanrRE:
_________________
>> > Bice, bice :)) Zvace se IBM PowerPC :)
>>
>> Nece biti nego ima, ima :) i za sad rade ISKLJUCIVO Mac programi
>> na njemu..
Ne. Na njemu rade iskljucivo POWER programi (IBM-ova tehnologija, rec
je skracenica od Performance Optimized With Enhanced RISC). Takvih
programa je dosta malo.
Za Apple je prilican problem da obezbedi kompatibilnost PowerPC
racunara sa postojecim softverom za Mekintos. To se obezbeduje kroz
cisto softversku emulaciju programom 68LC040, trenutno u razvoju.
________________
Ne, nego rade Mac programi i to vec nekoliko meseci. Kompanija
DayStar (poznata kao jedan od najboljih proizvodjaca akceleratora
za Mac) od otprilike novembra prosle godine proivodi PowerPC
akcelerator za Mac. Na ploci je 601, naravno a cena oko $1200.
Ocekuje se pad (cene, of course).
Dragan
najbolji.107dejanr,
-> #106, dselakovic>> Ne, nego rade Mac programi i to vec nekoliko meseci. Kompanija
>> DayStar (poznata kao jedan od najboljih proizvodjaca akceleratora
>> za Mac) od otprilike novembra prosle godine proivodi PowerPC
>> akcelerator za Mac. Na ploci je 601, naravno a cena oko $1200.
To je druga stvar, tu čovek već ima Mac pa ga ubrzava dodatnom pločom.
Mislim da je bila reč o (i dalje retkim) PowerPC računarima, dakle
onima na kojima MPC601 radi sam za sebe.
najbolji.108maksa,
-> #93, jmodli>>> Opet, ja bih to voleo da vidim. Je l' se neko nudi da mi
>>> pokaze ?
>>
>> evo ja, cim mi se vrati hard disk sa popravke (tj. kada uzmem
>> novi).
Ok, držim te za reč. :) Baš me zanima, a nemam predrasuda
(lažem, imam, al' prevazići ću ih, možda ;).
najbolji.109maksa,
-> #94, jmodli>> kako se lako napalim da lupim reply, to je nenormalno :).
Ih, nisi jedini...eto mene svaki put kad ti se omakne tvoje
čuveno "Amiga sve radi isto, a nešto i bolje" ;)
najbolji.110maksa,
-> #92, jmodli>> ne pokusavam da kazem kako je amiga najbolja, nego kako je PC
>> prilicno lose resenje za bilo kakav ozbiljan posao (osim za
Samo jedno: da je tako, odavno bi propao. A nije. :)
najbolji.111wizard,
-> #104, dejanr> Sa druge strane, i PC bi slabo prošao protiv neke Alfe...
Koliki je odnos brzine Pentiuma i Alfe u izvšravanju PC
softvera?
najbolji.112dragisha,
-> #9, mikis-> Vidi, poenta je u tome da Mekintosi vise _uopste nisu toliko skupi_
-> kao sto se kod nas misli. Najnoviji modeli Mekova su jeftiniji (i
-> mocniji!) od odgovarajucih PC pandana. problem je u tome sto kod nas
-> ljudi o tome, najblaze receno, nemaju pojma, jer i nemaju nacina da to
-> saznaju. Nekima kao da nije dovoljno sto vec ovoliko zaostajemo, nego
-> bi i sami da doprinesu tome ;((
Apple je oduvijek imao neke popuste za studente i slično. So, imate li
sestru od tetke na nekom fakultetu...
--
[Sold by weight, not by volume.]
najbolji.113bojt,
-> #104, dejanr>> Tu do izražaja dolazi gotovo isključivo snaga procesora i clock.
>> Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali
>> šansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
Ma snaga i clock još i nekako (iako je strahovito bitno), ali
glavni problem je u tome što su Amiga i Atari potpuno
neinteresantni za proizvodjače kvalitetnog softvera iz tih
oblasti (za MAC-a već ima ponešto, ali po pravilu verzija kasni
za onom za PC).
>> Sa druge strane, i PC bi slabo prošao protiv neke Alfe...
Ne bih da grešim dušu jer se ne sećam baš najbolje, ali čini mi
se da sam baš u nekom od skorašnjih Računara video uprorednu
tabelu po kojoj Alfa na 150MHz nije nešto spektakularno brža od
P5 na 60MHz.
najbolji.114madamov,
-> #97, bojt
> treba mnogo manje diska i manje memorije nego PC-ju, kao da maltene njihov
> bajt ima 16 bita, a PC-jev 8.
O memoriji već jednom razglabasmo, ali tu nismo govorili o tome da je
Mekovih 4Mb PC│jevih 8Mb. Poenta je trebalo da bude da će se isti paket na
Windowsima na mašini sa 8Mb bolje i brže izvršavati na Meku sa 4Mb. O zauzeću
na disku evo plastičnog primera: disk od 230Mb particioniran na dva dela po
pola, jedan za aplikacije i sistem, drugi za podatke i fajlove. Dakle, na
particiji od 120Mb se nalaze pune instalacije sledećih većih paketa, manje neću
ni da pominjem:
System 7.1, Microsoft Word 5.1a, Microsoft Excel 4, Adobe Illustrator 3.2,
Adobe Illustrator 5.0, Adobe Dimensions, Adobe Photoshop 2.0, Adobe Photoshop
2.5, Quark 3.11, Quark 3.2, FrameMaker 3.0, Fontographer 3.5, FontStudio 2.0,
Nisus, 4th Dimension, Norton Utilities 2.0, četrdesetak PostScript fontova itd.
Particija uvek ima oko 20Mb slobodnog prostora. Neka mi neko sabere koliki
disk bi PC-u bio potreban za sve ovo.
najbolji.115madamov,
-> #104, dejanr
> Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali šansu
> protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
Treba li da ponovim da nije samo procesor ono što čini kompjuter?
najbolji.116madamov,
-> #105, dejanr
> Ova emulacija, prema objavljenim specifikacijama, *ne* podražava rad sa
> racionalnim brojevima niti upravljanje MMU-om, dakle neki programi neće
> raditi.
Neće raditi oni programi koji su zaobilazili rutine Mac operativnog sistema
po tom pitanju. Ukoliko program nije direktno pozivao FPU instrukcije već je
išao preko SANE (Standard Apple Numeric Enviroment) menadžera Mek OS-a radiće.
Kada tako napišeš program on će raditi i na mašinama sa koprocesorom i na onim
bez njega jer sam SANE zna da li mašina ima koprocesor ili ne, pa ako ga nema
stvar rešava sam SANE emulacijom. Dakle nije tačno da ne podržava rad sa
racionalnim brojevima i da ne podržava upravljanje MMU.
> ako njihovi autori zaključe da je taj posao vredan truda.
I ti u microbima i ja u ORKA:mac ostavismo poruke sa dugim spiskom onih koji
su zaključili da je taj posao vredan truda.
najbolji.117dejanr,
-> #111, wizard>> > Sa druge strane, i PC bi slabo prošao protiv neke Alfe...
>>
>> Koliki je odnos brzine Pentiuma i Alfe u izvšravanju PC softvera?
Još nisam video (a ni pročitao) da Alfa uspešno emulira PC... Inače,
očekivao bih da Pentium bude brži.
najbolji.118ljubisha,
-> #92, jmodli>trebalo bi da organizujemo neku prezentaciju - PC, Amiga, Mac i Atari
>(poredjani jedan pored drugog), sve konfiguracije vredne 2000 maraka. onda
>sedne po jedan covek za svaki kompjuter i testiramo ih na raznim poslovima
>(osim u racunovodstvu O:) pa da vidimo ko je za sta gazda.
Pa šta sam ja rekao???
>samo jos da sponzora nadjemo :)
Šta da radim s njim? Naći jednu malo veću prostoriju sa strujom i
prilivom svežeg vazduha, pozvati gledaoce, izabrati sudije (ne zbog oce-
njivanja već zbog regularnosti :)) i duel može da počne.
>medju ljude i tesko ga je izbaciti (ko krpelj :).
Misliš kako SIDA?
najbolji.119ljubisha,
-> #94, jmodli>za razliku od tog primera, svi pisijevci koje znam (a i gomila drugih koje
>ne znam) imaju SB16 (ili bar SBPro), ludacke graficke karte (sa
>aceleratorima, bojama, rezolucijama), hardove od min. 210 megabajta,
>486-ice... a pri tome im sluzi za igranje, pravljenje modula ili zezanje u
I onda se vrtimo u krug kada oni onda kažu vidi šta može moja mašina
od xxxx maraka. A skoro sve su to mogli da urade sa mnogo manje para.
>emisiju i pita "sta je bolje za dtp - macintosh ili pc?", da li ce odgovor
>biti pisi? sve mi smrdi na tako nesto... (slicno bi bilo i sa ostalim
>pitanjima.)
Pa naravno da će biti tako jer ni onaj ko vodi nema pojma o čemu pri-
ča. A i zainteresovan je da propagira jednu istu mašinu jer ima zaradu od
toga.
najbolji.122funky,
-> #115, madamov>> Treba li da ponovim da nije samo procesor ono što čini kompjuter?
Najgluplja rečenica koju sam čuo za Sezamu ikad. I to od koga.
Izvini, a po čemu se to razlikuju kompjuteri i šta je njihova srž, ako nije
procesor? I ko je glavni 'krivac' sa sporost, odnosno brzinu, ako nije
procesor ? Kažem : GLAVNI
funk
najbolji.123corto,
-> #96, bojt> Sve i da je to tacno, ostaje jedan veliki problem. Danas se
> prica vise ne zavrsava time da se projekat uradjen u CAD-u
> baci na papir.
E, konacno neko zna o cemu prica! Posmatrajmo stvar ovako:
Treba uraditi projekat stambenog naselja. Na osnovu projektnog zadataka,
radi de projekat .... idejno resenje, pa glavni projekat, sa sve
statikom, predmerom i predracunom, termikom i projektima instalacija. U
fazi idejnog resenja, investitoru se zamazu oci ;) lepim renderingom, a
na kraju se evenualno uradi i animacija, reklama za TV ili novine za
prodaju ili prezentaciju projekta na izlozbi ....
Ne znam za druge masine, ali iz licnog iskustva tvrdim da na PC-ju sa
Autodeskovom paletom ovo sve moze da se uradi relativno lako. Tehnoloska
linija je AutoCAD - AEC - 3D Studio/Renderman, uz dodatne programe za
proracune koji svi primaju kao ulaz DWG fajlove (o ovome ce bojt mnogo
bolje , zar ne ? :) ) ili jedan od database formata koji AutoCAD izvozi
(DBF, .... )
Dakle, nije pitanje koji je racunar bolji, nego s kojim moze da se
zatvori tehnoloski proces izrade projekta za posao koji vredi milione
bilo koje valute. A da pri tome bude najvise muzike za najmanje para.
Lepo je sto npr Amiga ima najbolje randering kvalitete, ali da li ti
programi primaju fajlove iz industrijskog modeling standarda kao sto je
AutoCAD ? Cak i veliki protivnici AutoCAD-a, kao npr ARC+, primaju DWG i
DXF format.
Kako se uopste modeluje na Amigi ? Ako je princip kao u Imagine-u, onda
bolje da ne znam .... dovodjenja preciznosti. Sve sto ima manju
preciznost od 16 decimala je za inzenjersko-dizajnerske svrhe
neupotrebljivo. Za po kuci, moze... ;)
najbolji.124corto,
-> #108, maksa> Ok, drzim te za rec. :) Bas me zanima, a nemam predrasuda
> (lazem, imam, al' prevazici cu ih, mozda ;).
Mogu li se pozvati na prezentaciju ?
najbolji.125corto,
-> #94, jmodli> za razliku od tog primera, svi pisijevci koje znam (a i gomila
> drugih koje
Vidi se da se ne znamo ;)
> ps: nemojte da mi odgovarate na poruku, jer pametniji popusta
> - a ja necu popustiti :)
Sta, ni ti ? O;)
najbolji.126corto,
-> #109, maksa> cuveno "Amiga sve radi isto, a nesto i bolje" ;)
Radi isto, na struju ;)
najbolji.127corto,
-> #114, madamov> Particija uvek ima oko 20Mb slobodnog prostora. Neka mi neko
> sabere koliki disk bi PC-u bio potreban za sve ovo.
Leleeeeeee ....... veliki.
najbolji.128corto,
-> #112, dragisha> Apple je oduvijek imao neke popuste za studente i slicno. So,
> imate li sestru od tetke na nekom fakultetu...
Sto da ne ? Vrlo pozitivan pristup stvarima.
najbolji.129bojt,
-> #114, madamov>> O memoriji već jednom razglabasmo, ali tu nismo govorili o
>> tome da je Mekovih 4Mb PC-jevih 8Mb. Poenta je trebalo da bude
>> da će se isti paket na Windowsima na mašini sa 8Mb bolje i brže
>> izvršavati na Meku sa 4Mb. O zauzeću na disku evo plastičnog
>> primera...
To u vezi WIN sam i ja rekao. Kad pomenuh memoriju, nisam mislio
na naše "razglabanje", već gledajuću kako se ova diskusija
odvija nikako da se otmem utisku da je ovde dobar broj *ubedjen*
da je MAC-u generalno (maltene hardverski po defaultu) potrebno
manje memorije nego PC-ju, što je, moram priznati, biser prve
kategorije.
najbolji.130dmiladinovic,
-> #39, jmodli>> rekorderi...). a puno para imaju ljudi koji se slabo razumeju u ono u sta
>> ulazu (osim da moze da zaradi jos vise para) i zato pitaju
To možeš da objasniš ljudima iz bivše (pokoj joj duši) RT Sarajevo.
(ukoliko ima živih)
Oni su jedini u bivšoj Jugi, kupili pravu profesionalnu mašinu za takvu
namenu.
Pošto ne mogu da se setim imena dotične zverke, neka se neko javi, pa
objasni.
Sve u svemu,to beše ona mašina koja je pravila animaciju za Dan i Noć.
(Slava joj!)
Kao što vidiš, ljudi ipak nisu kupili amigu, a ni pitali komšiju.
Što se tiče RTS-a, HTV-a i ostalih bivših YU TV centara, neznam šta koriste,
ali mi se
nekako čini da ipak ne koriste amige.
najbolji.131funky,
-> #124, corto Ako hoćeš da vidiš 640 X 480 u 16 boja u punom sjaju ;) slobodno idi na
TT prezentaciju ;)
najbolji.132dmiladinovic,
-> #92, jmodli>> trebalo bi da organizujemo neku prezentaciju - PC, Amiga, Mac i Atari
>> (poredjani jedan pored drugog), sve konfiguracije vredne 2000 maraka. onda
Onda dovedemo čoveka profesionalca, recimo nekog tipa sa IBM/DEC/VAX...
sistema, pustimo ga da radi i prvo pitanje kod amige, atarija, maka?, bi
bilo, a gde je ovde UNIX, kako se ovo umrežava...
najbolji.133dmiladinovic,
-> #97, bojt>> MAC-ovom OS-u. Medjutim, u tom pogledu MAC-ov OS je apsolutno
>> superioran: zauzima neuporedivo manje prostora na disku i ima
Pa sad, ne bi se baš reklo.
System Folder 7.1 staje, neka me madamov ispravi, na 7 disketa.
Windows sa dosom na isto toliko.
Zauzeće na disku, manje više isto.
Mac sa 2Mb rama ne može ama baš ništa, dok PC ponešto i može.
Što se tiče superiornosti ekranskih operacija kod System Foldera,
mogu reći da rade podjednako brzo/sporo, kao i pod Windows-ima.
Lično za mene, System Folder i Windows su vrlo uporedive naprave.
Ne treba nadam se napominjati da je zauzeće programa na disku kod
Mekintosha zaista neuporedivo manje, međutim diskovi su taman toliko
sporiji od PC-jevih da učitavanje programa traje skoro isto.
Naravno, elegancija je daleko na Macintoshovoja strani i na
njemu, makar, svi programi rade.
najbolji.134dmiladinovic,
-> #114, madamov>> System 7.1, Microsoft Word 5.1a, Microsoft Excel 4, Adobe Illustrator 3.2,
>> Adobe Illustrator 5.0, Adobe Dimensions, Adobe Photoshop 2.0, Adobe Photosho
>> 2.5, Quark 3.11, Quark 3.2, FrameMaker 3.0, Fontographer 3.5, FontStudio 2.0
>> Nisus, 4th Dimension, Norton Utilities 2.0, četrdesetak PostScript fontova i
>>
>> Particija uvek ima oko 20Mb slobodnog prostora. Neka mi neko sabere koliki
>> disk bi PC-u bio potreban za sve ovo.
Dođi kod mene, sve što je ikada napisano za Windows a iole je ažurne
verzije/vredi, (uključujući i tvoje gore navedene progame/njihove
zamene) je stalo na 150Mb diska, a mogu ti reći da imam skoro
50% više programa nego ti.
Naravno svi programi su u kompletnim izdanjima.
P.S. Upravo pogledah, imam i oko 400-tinjak ttf-a.
najbolji.135kermit,
-> #132, dmiladinovicOnda dovedemo čoveka profesionalca, recimo nekog tipa sa IBM/DEC/VAX...
sistema, pustimo ga da radi i prvo pitanje kod amige, atarija, maka?, bi
bilo, a gde je ovde UNIX, kako se ovo umrežava...
.........................
Kao prvo nije maka neko MAC-a :) a kao drugo MAC se daleko lakše umrežava
nego PC. Što se tiče atarija on ima LAN priključak koji bi trtebalo da je isti
kao MAC-ov Apple Talk. Za Amigu postoje NOVELL karte. Dakle?
najbolji.136oldtimer,
-> #100, kermit> Jeste, al za malo :) U gradu imaš čini mi se 4 linotronika al ne smem da
> se zakunem da neko od njih ima PC-a. Ima ga samo u B&Z studiju i to ga ne
> koriste. Toliko o tome :)
`Matra` Imaju i koriste ga uveliko.
B) Miša
najbolji.137oldtimer,
-> #127, corto>> Particija uvek ima oko 20Mb slobodnog prostora. Neka mi neko
>> sabere koliki disk bi PC-u bio potreban za sve ovo.
> Leleeeeeee ....... veliki.
Odokativno, više od 200Mb. Otprilike moj slučaj :(
B) Miša
najbolji.138ganta,
-> #122, funky> Izvini, a po čemu se to razlikuju kompjuteri i šta je njihova srž, ako nije
> procesor? I ko je glavni 'krivac' sa sporost, odnosno brzinu, ako nije
> procesor ? Kažem : GLAVNI
Proučiti malo i teoriju (praksu) OPERATIVNIH SISTEMA, ako već
poredimo dve mašine slične procesorske snage.
Dovoljno je da sistem češće pada pa da nije za profesionalni
rad :(
najbolji.139madamov,
-> #122, funky
> Najgluplja rečenica koju sam čuo za Sezamu ikad.
B) Ako je tako glupa kako onda Photoshop na Meku sa 68030 procesorom i 8Mb
RAM uradi istu stvar daleko brže nego na PC sa 486DX2/66 i 16Mb RAM? A tu se
slažemo da je ovaj drugi procesor brži.
najbolji.140madamov,
-> #133, dmiladinovic
> System Folder 7.1 staje, neka me madamov ispravi, na 7 disketa. Windows sa
> dosom na isto toliko. Zauzeće na disku, manje više isto.
System 7.1 ide na 6 disketa, no to je manje bitno. Kad se instalira on sam,
dok ne počneš da trpaš silu INITa i Control Panela koji ti život znače a ne idu
uz System, uzme oko 4Mb.
> međutim diskovi su taman toliko sporiji od PC-jevih
Koji diskovi? Isto su spori, jer je SCSI disk SCSI disk koji možeš da staviš
i u PC i u Meka. Možda si mislio na razliku u brzini između SCSI i IDE, to je i
meni jedan drugar, inače PC-jevac, rekao da bi IDE trebalo da je brži no nisam
imao prilike da proveravam. Ne znam na koji je SCSI mislio, ali ovi novi Mekovi
svi dolaze sa SCSI2.
najbolji.141madamov,
-> #134, dmiladinovic
> Dođi kod mene, sve što je ikada napisano za Windows a iole je ažurne
> verzije/vredi, (uključujući i tvoje gore navedene progame/njihove zamene) je
> stalo na 150Mb diska,
To moram da dođem da vidim, ako je baš sve što sam naveo stalo na 150Mb bez
Stakerisanja i sličnih manipulacija.
najbolji.142bdm.,
-> #130, dmiladinovic## Pošto ne mogu da se setim imena dotične zverke, neka se neko javi, pa
## objasni.
Ako se dobro sećam makina je bila BOSCH (valjda se ovako piše) a i ona
je imala svojih bisera, diskete od 8"...
BDM.
najbolji.143domana,
-> #84, jmodli~~~ pa moze PC osam kanala. moze i Amiga osam kanala.
Idemo na 16... Da te vidim sad? ;)
Pyc
najbolji.144domana,
-> #94, jmodli~~~ za razliku od tog primera, svi pisijevci koje znam (a i gomila drugih
~~~ koje ne znam) imaju SB16 (ili bar SBPro), ludacke graficke karte (sa
~~~ aceleratorima, bojama, rezolucijama), hardove od min. 210 megabajta,
~~~ 486-ice... a pri tome im sluzi za igranje, pravljenje modula ili
~~~ zezanje u CorelDraw!-u (ne mislim na rad, nego na zezanje) - i
~~~ naravno, kada ih neko pita "sta imas kuci?", "ma cuti... dx2/66, 16mb
~~~ ram, 420hd, sb16... a sutra mi cale donosi cd-rom". mnogo je to, pa
~~~ cak i za doom.
Bilo bi dobro kada bi bilo tako...
Pyc
najbolji.145armitage,
-> #86, mpaunovic> Kada se sve sabere i oduzme ocigledno je da
> se ovde i sada jedino PC racunari koriste profi,
> za posao (plus nesto Mekintosa za DTP i sl.), a
> ostalo za igranje i amatersko raduckanje. Prema tome
> je sasvim normalno da eventualna tv emisija treba da
> se bavi bas njima, a ostale samo da predstavi i kraj
> price.
>
> Ako se to jednom promeni, onda treba i
> emisija da se menja, a dotle, pc i amin.
Opet ja vas pitam ovo:
Kako drugacije popularizovati racunare koji su to zasluzili i koji nisu
toliko popularni, ako ne preko radio i tv medija ?????????
(analogija sa SPS-om i RTS-om samo sto ne iskopa oci!)
Kada se u svetu i Amiga vec koristi u profesionalne svrhe, onda ne bi bilo
lose prikazati to i domacoj populaciji.
Neki ljudi Amigu (i neke druge racunare), kao profesionalne masine, i dalje
svesno ignorisu, pa ja to njihovo ponasanje jedino mogu da povezem sa
nekakvom licnom pakoscu, zlobom, ljubomorom (?), iskompleksiranoscu, ...
-*- Armitage -*-
najbolji.146armitage,
-> #90, kenza> (;> Sta bi tek neki amigovac uradio sa tolikim megabajtima?
>
> A sto ne uradi? Svi odgovarate :
> "sta bi bilo da imamo sor"," xcad koji je bolji od autocad-a
> ali nije bas", pa "auuuu na toliko mega bi amiga letela".
> I spektrum bi , da je '82. vozio 66MHz i 64Mb ram-a bio
> svetsko cudo.Ionako je bio :)
Kolega je hteo da kaze, da softver na Amigi, Atariju, Meku optimalnije
iskoriscava svoje hardverske resurse od PC softvera.
Na PC-ju se ljudi prosto razbacuju memorijom i procesorskom brzinom, a niko
me nece ubediti u to, da ih na PC-ju ima za razbacivanje !
-*- Armitage -*-
najbolji.147armitage,
-> #91, jmodli>eh da. kad smo vec kod toga, to moze i na pisiju (evo kako pokopavam svoj
>kompjuter, ali je istina najvaznija :).
Ocigledno je, da smo mi ti koji iznose cinjenice, bez obzira da li one idu
u nasu korist ili ne.
Normalan covek bi se opet zapitao o kakvoj se to koristi uopste radi ...
Ako nekome korist znaci omalozavanje drugih racunara, onda stvarno naku noc!
-*- Armitage -*-
najbolji.148armitage,
-> #104, dejanr> Tu do izrazaja dolazi gotovo iskljucivo snaga procesora i clock.
> Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali
> sansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
Ovo ne razumem ...
Zar Amiga/Atari sa MC68040/68060 nije ravnopravna sa PC486 ?!
Hajdemo malo ozbiljnije, Ok ?
Uostalom, zna se da su Motorolini procesori jaci od Intelovih.
-*- Armitage -*-
najbolji.149armitage,
-> #122, funky>>> Treba li da ponovim da nije samo procesor ono sto cini kompjuter?
>
> Najgluplja recenica koju sam cuo za Sezamu ikad. I to od koga.
>
> Izvini, a po cemu se to razlikuju kompjuteri i sta je njihova srz, ako nije
> procesor? I ko je glavni 'krivac' sa sporost, odnosno brzinu, ako nije
> procesor ? Kazem : GLAVNI
Uhvatiste se za svoju najslabiju tacku !
Em sto je Intel slabiji od Motorole (ovo moze da potvrdi svaki strucnjak),
em sto PC-ju softver ne izvlaci maksimum iz tih jadnin Intela ...
Nemoj o procesorima, molim te ;))
-*- Armitage -*-
najbolji.150kermit,
-> #148, armitage Zar Amiga/Atari sa MC68040/68060 nije ravnopravna sa PC486 ?!
Hajdemo malo ozbiljnije, Ok ?
.............................
Naravno da nije. Odnos je u stvari 68030 => 80486 jer su motorolini
procesori daleko brži od intela. 030 je 2x brža od 386.
najbolji.152funky,
-> #150, kermit
Znaš li zašto ti i ostali motorolci pričate tako o Intel-u ? Zato što vama
Atari, Comodore, Apple itd. daju motorolinu snagu na "kašičicu", odnosno za
recimo 7 MHz bržu motorolu morate kupiti kompjuter skuplji nekolko stotina $,
( a razlika samo u procesoru je mnooogo manja ), pa vam tih 20-tak posto
ubrzanja deluje kao kvantni skok. Vi NE MOžETE zameniti samo mat. ploču, ili
još bolje samo procesor :)) ili najelegantnije duplirati interno takt :))
vi o 66 MHz možete još duuuugo samo da sanjate. Jel postoji u Beogradu bilo
koja motorola 040 brža od 40 MHz ? 030 i ne spominjem - zastareo definitivno.
Nema ni FPU u sebi, a samo TU ga 486 odire za dve dužine zahvaljujući integri
sanom FPU i int. kešu 8 KB. Jesi li čuo sa externi keš ? Pričaj malo o tome..
Za MAC IIfx 128 K keša se DODATNO plaća - više nego cela mat. ploča VLB sa
256 K keša.
68030 /33 MHZ => KRAVA. Video i zaključio. Nemoj samo te razlike tipa "duplo"
troduplo itd.. 68030 je u najgorem slučaju ravna 386 i kraj. To vama koji
ste sa 7.15 MHz prešli na 33 MHz i 32 bita deluje brrzoo, ali za čoveka
koji vozi prosečan 386DX/40, to sve izgleda traljavo, a kamo li onom sa 486.
Ne zovi na prezentaciju nekog sa 386/486 >= 33 MHz ako nećeš da se izbla-
miraš. A prvo kupi bolji monitor, ali i pre toga neku grafiku sa više od
16 boja i 640 x 480.
:)) funk
najbolji.153funky,
-> #139, madamov
Oko ove brzine izvršavanja pročitaj moju prethodnu poruku. Znaš li samo šta
mogu tebi da dodam ? Pošto tvrdiš da je DX2/66 sporiji od tvoj tog_i_tog
(ne zanima me šta je), donesi koju god hoćeš sliku - imam Photo Shop 2.5
kao i ti, DX/2-66 sa 8 MB, pa na crtu. Kažeš da sa 16 MB radi sporije nego
to tvoje sa 8 MB? Pre nekoliko dana sam pisao da je operacija na DLC/40
trajala 2-3 puta kraće nego na MAC-u 2fx 68030/40. Tu ne možeš više da me
otruješ i ubediš - video svojim očima. Očekujem da ćeš u rezultatu biti
potučen do nogu - za 2-3 reda veličine. Ti pljuješ DX2, a nemaš pojma o
čemu se radi. Znaš li ti kolko je to puta savršeniji procesor od te tvoje
kravice ? Znaš li kolka je cifra 66 ? Jel ti govori nešto 8 K internog
i 256 K externog keša ? Čitaj malo ove računare, ne pišu ljudi džabe.
Kad nabaviš 040 na 66 MHz, na ravnoj smo nozi, onda možemo i da pričamo
i da uporedjujemo. Ovako ste svi smešni, nemate pojma kolko.
Sve me ovo podseća na večiti rat izmedju Coca-cole i PEPSI cole. Ko je
bolji ? Vi ste u ovom slučaju PEPSI. Nije ni PEPSI loša, ali Coca colu
pije ceo svet i nema pumpe na kojoj nema automata za Coke ni sela u svetu
gde je nema, a ti i dalje propovedaj nešto.
funk
najbolji.154funky,
-> #135, kermitza amigu NOVELL karte ?
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Jel znaš šta je NOVELL ?
Te vaše igračkice su i biće single user mašine. Sve ostalo je budževina.
PS: Da nisi mislio Ethernet karte ? ;) Tek tu bih voleo malo da čujem...
najbolji.155funky,
-> #146, armitage
>> Kolega je hteo da kaze, da softver na Amigi, Atariju, Meku optimalnije
>> iskoriscava svoje hardverske resurse od PC softvera.
>> Na PC-ju se ljudi prosto razbacuju memorijom i procesorskom brzinom, a niko
>> me nece ubediti u to, da ih na PC-ju ima za razbacivanje !
Za veće zauzeće memorije kod Intela postoji samo 1 razlog :
1. Motorola je lakša za mašinsko programiranje.
Tu se slažemo. Skoro svi programi su kod vas pisani u asembleru, i zato su
i kraći. I za PC-ja je softver bio mali kad se pisalo u mašincu. Kad se pre-
šlo na C,C++ i ostale jezike, softver je postao mnogo glomazniji.
(beše članak u Računarima pre par meseci).
Znači, nije razlika u boljem korišćenju resursa, nego u kompajlerima.
Ako uzmeš starije verzije PC programa (ne MNOGO starije) npr. Lotus-a,
Worda, Excela..videćeš da će prostor biti jednak vašem. Lepo dmiladinovic
reče da su oper. sistemi jednaki po dužini - što se slažeš. Zašto onda i
Windows ne zauzima 20-30 MB nego samo 7, a može i 4-5 ako se izbace nepotrebne
stvari. Sad, zašto su programeri prešli na više programske jezike, pitaj njih.
BTW, jesi li znao da u rečniku Winworda 6 ima reči za koje ni Bil Gelts lično
nikad nije čuo ? Posle se pitaš zašto je dug 30 MB
pozdrav, funk
najbolji.156dmiladinovic,
-> #92, jmodli>> trebalo bi da organizujemo neku prezentaciju - PC, Amiga, Mac i Atari
>> (poredjani jedan pored drugog), sve konfiguracije vredne 2000 maraka. onda
Onda dovedemo čoveka profesionalca, recimo nekog tipa sa IBM/DEC/VAX...
sistema, pustimo ga da radi i prvo pitanje kod amige, atarija, maka?, bi
bilo, a gde je ovde UNIX, kako se ovo umrežava...
najbolji.157dmiladinovic,
-> #97, bojt>> MAC-ovom OS-u. Medjutim, u tom pogledu MAC-ov OS je apsolutno
>> superioran: zauzima neuporedivo manje prostora na disku i ima
Pa sad, ne bi se baš reklo.
System Folder 7.1 staje, neka me madamov ispravi, na 7 disketa.
Windows sa dosom na isto toliko.
Zauzeće na disku, manje više isto.
Mac sa 2Mb rama ne može ama baš ništa, dok PC ponešto i može.
Što se tiče superiornosti ekranskih operacija kod System Foldera,
mogu reći da rade podjednako brzo/sporo, kao i pod Windows-ima.
Lično za mene, System Folder i Windows su vrlo uporedive naprave.
Ne treba nadam se napominjati da je zauzeće programa na disku kod
Mekintosha zaista neuporedivo manje, međutim diskovi su taman toliko
sporiji od PC-jevih da učitavanje programa traje skoro isto.
Naravno, elegancija je daleko na Macintoshovoja strani i na
njemu, makar, svi programi rade.
najbolji.158dmiladinovic,
-> #114, madamov>> System 7.1, Microsoft Word 5.1a, Microsoft Excel 4, Adobe Illustrator 3.2,
>> Adobe Illustrator 5.0, Adobe Dimensions, Adobe Photoshop 2.0, Adobe Photosho
>> 2.5, Quark 3.11, Quark 3.2, FrameMaker 3.0, Fontographer 3.5, FontStudio 2.0
>> Nisus, 4th Dimension, Norton Utilities 2.0, četrdesetak PostScript fontova i
>>
>> Particija uvek ima oko 20Mb slobodnog prostora. Neka mi neko sabere koliki
>> disk bi PC-u bio potreban za sve ovo.
Dođi kod mene, sve što je ikada napisano za Windows a iole je ažurne
verzije/vredi, (uključujući i tvoje gore navedene progame/njihove
zamene) je stalo na 150Mb diska, a mogu ti reći da imam skoro
50% više programa nego ti.
Naravno svi programi su u kompletnim izdanjima.
P.S. Upravo pogledah, imam i oko 400-tinjak ttf-a.
najbolji.159funky,
-> #158, dmiladinovic
Verovatno pogrešan EXEC :)
najbolji.160mikis,
-> #82, funky+> Ajd ako si smeker, uradi ti u REAL-u animaciju- simulaciju ruleta.
+> Bacanje kuglice pri ugaonoj brzini ruleta W=15m/rad do zaustavljanja :)
Mislis da ne moze? :) Ozbiljno, svi potrebni preduslovi postoje
(odgovarajuci algoritmi za brzinu/ubrzavanje, collision detect, RPL -
Real Programming Language - za 'pisanje' animacija itd.). Jos samo da
nadjes coveka koji se ozbijno bavi Realom V2 i dovoljno love da mu
platis za to ;))
najbolji.161mikis,
-> #86, mpaunovic Tu je jos jedna zanimljiva pojava: 'Sta se vi k*rcite sa vasim
Amigama/Atarijima od 1000-1500 maraka, kad nas 486DX/66 sa 16 MB rama,
true color graf. karticom i SB 16 koji kosta bednih 4-5000 DEM sve to
radi bolje nego vase igracke...'
najbolji.162mikis,
-> #87, ljubisha+> E pa zato bi bilo najpametnije da se nademo negde, donesemo svoje
+> kompjutere i testiramo njihove mogucnosti. Mozda i u novu TV emisiju. :)
I ja sam za to, ali da to ne bude u TV emisiji. Obicno to u
emisijama ispadne krajnje bez veze, pogotovu ako emisija ima uzivo.
Bilo bi lepo naci se negde i ne porediti sve masine djuture vec dva po
dva ( i to pre svega PC vs. ostali, jer oni medju sobom nemaju mnogo
zajednickih tacaka, sem eventualno DTP).
najbolji.163mikis,
-> #90, kenza+>(;> Sta bi tek neki amigovac uradio sa tolikim megabajtima?
+>
+> A sto ne uradi?
Zato sto su, srecom, ljudi koji pisu programe za Amigu jos uvek
normalna i racionalna bica i nije im potrebno da pisu megabajte i
megabajte koda da bi nadoknadili nedostatke masine i njenu tehnolosku
zastarelost. Ako bas hoces igre od preko 40 MB, kupi CD32 (650 DEM), pa
lepo picis igre od 360 MB sa CD-a (ako neko toliku napravi).
+> I spektrum bi , da je '82. vozio 66MHz i 64Mb ram-a bio
+> svetsko cudo.Ionako je bio :)
I PC bi bio dobra masina da je od pocetka imao Motorolin procesor.
A da je baba imala nesto, bila bi deda...
najbolji.164mikis,
-> #94, jmodli+> ps: nemojte da mi odgovarate na poruku, jer pametniji popusta - a ja necu
+> popustiti :)
+>
+> -----------------------------------------------11.94 ---
+> Odgovori: 95, 103, 109, 119, 125
Izgleda da ovde ima vise tvrdoglavih nego pametnijih ;)))
najbolji.165mikis,
-> #95, funky+> Blago tvojim komintentima, kad ti kao profesionalcu ne treba 16-bitni
+> zvuk, a ti si zadovoljan grafikom.
Prijatelju, kad meni bude trebao PROFESIONALNI 16-bitni zvuk, kupicu
PROFESIONALNU 16-bitnu muzicku karticu (8 kanala, 50KHz semplovanje,
hard disk recording & non-linear editing system) ili midi interfejs i
neki besan sempler. SB 16 je profi upotrebu igracka. Sto se grafike
tice, za video ti _ne treba_ veca rezolucija od postojece (724x566), vec
samo vise boja.
+> Bas danas je zakleti amigista kupio SB16 asp + wave blaster, covek mu dao
+> i Cu-base, a on je Yamaha klavijaturu okacio i eno ga, prodaje svoju
+> skupo placenu A1200 sa HD i cudi se samom sebi koji je pacijent.
Pokloni mi SB16 ASP i Wave Blaster, pa cu i ja da pljujem svoju
Amigu. Jos jednom da te podsetim: A1200 kosta 585 DEM (u Nemackoj).
Koliko kosta SB16ASP+WaveBlaster? Softvera sto se tice, ne verujem da je
tvoj prijatelj cuo i video Bars & Pipes Pro. Atarijev muzicki softver je
bolji od PC-ovog, ali Mekov ipak najbolji.
najbolji.166mikis,
-> #97, bojt+> Ima jos jedna stvar u vezi WINDOWS-a: oni usporavaju PC. Sad, ne
+> znam koliko MAC-ov OS usporava MAC, jer nikad nisam imao prilike
+> da radim na MAC-u bez OS-a ;), ali WIN gaaadno uspori PC, tj WIN
+> verzije istih programa rade znatno sporije nego DOS verzije.
Evo jos jedne neverovatne predrasude... MEKOV (Amigin, Atarijev) OS
JE PRAVI OS, A NE KRPEZ KAO WINDOWS!!! Nema tu sta da se usporava, jer
nema drugog OS-a osim tog! I posle se jos pitajte sta ce tekstovi/
prilozi o drugim kompjuterima u stampi i na TV-u...
najbolji.167mikis,
-> #98, bojt+> Elem, bas me interesuje koliko bi pojedini od poredjanih
+> racunara posluzili za staticke i dinamicke proracune nekog
+> kapitalnog objekta. S obzirom da cena za takav posao moze biti i
+> vise miliona $ (po zapadnim standardima), smatram da se taj posao
+> moze tretirati kao ozbiljan.
Pa, ako radis projekte od vise miliona $, valjda mozes odvojiti bar
nekoliko procenata od te sume za kupovinu neke ozbiljne opreme, dakle
radnih stanica. Bas bih voleo da vidim nekoga ko takve projekte radi na
PC-jima.
najbolji.168mikis,
-> #99, kermit+> Nece biti nego ima, ima :) i za sad rade ISKLJUCIVO Mac programi
+> na njemu..
Nisam mislio na Apple (PowerMac?) vec IBM-ov kompjuter sa PowerPC-om
koji se jos nije pojavio (bar koliko ja znam)
najbolji.169mikis,
-> #104, dejanr+> Tu do izrazaja dolazi gotovo iskljucivo snaga procesora i clock.
+> Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali
+> sansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
Mislim da ovo ne stoji. Siguran sam da je Mac Quadra 840 AV sa
M68040/40 MHz i DSP-om brzi od bilo kog DX-a. Takodje, PowerPC je brzi
od Pentiuma.
+> Sa druge strane, i PC bi slabo prosao protiv neke Alfe...
...ili bilo kog RISC procesora. Naravoucenie: za takve poslove
kupujte radne stanice!
najbolji.170mikis,
-> #110, maksa+> >> ne pokusavam da kazem kako je amiga najbolja, nego kako je PC
+> >> prilicno lose resenje za bilo kakav ozbiljan posao (osim za
+>
+> Samo jedno: da je tako, odavno bi propao. A nije. :)
Da je SPS lose resenje, odavno bi propao. A nije...
najbolji.171mikis,
-> #112, dragisha+> Apple je oduvijek imao neke popuste za studente i slicno. So, imate li
+> sestru od tetke na nekom fakultetu...
Ne, nisam mislio na to. I cene u prodavnicama su sada neverovatno
niske u odnosu na stare, cak i nize nego za odgovarajuce PC masine.
najbolji.172mikis,
-> #113, bojt+> Ne bih da gresim dusu jer se ne secam bas najbolje, ali cini mi
+> se da sam bas u nekom od skorasnjih Racunara video uprorednu
+> tabelu po kojoj Alfa na 150MHz nije nesto spektakularno brza od
+> P5 na 60MHz.
Ako se ne varam, radilo se o poredjenju brzine PC programa pod Win
NT. Kad bi se ti programi optimizovali za Alfu... 8))
najbolji.173mikis,
-> #123, corto+> Lepo je sto npr Amiga ima najbolje randering kvalitete, ali da li ti
+> programi primaju fajlove iz industrijskog modeling standarda kao sto je
+> AutoCAD ? Cak i veliki protivnici AutoCAD-a, kao npr ARC+, primaju DWG i
+> DXF format.
Svi bolji programi (Real 3D, Imagine, LightWave) mogu da uvoze
objekte u DFX formatu.
najbolji.174mikis,
-> #130, dmiladinovic+> To mozes da objasnis ljudima iz bivse (pokoj joj dusi) RT Sarajevo.
+> (ukoliko ima zivih) Oni su jedini u bivsoj Jugi, kupili pravu
+> profesionalnu masinu za takvu namenu. Posto ne mogu da se setim
+> imena doticne zverke, neka se neko javi, pa objasni.
Ako se ne varam, radilo se o jednoj BOSH masini. Tada je ona jos i
bila nesto, sada je prilicno zastarela. Bas me zanima koliko su je
platili. Slican je slucaj i sa RTS, koja ima jednog Picture Maker-a.
Te stvari su uzasno skupe, a nista kvalitetnije nego Amiga ili PC (sa
odgovarajucom opremom).
+> Kao sto vidis, ljudi ipak nisu kupili amigu, a ni pitali komsiju.
U to vreme Amige su se koristile na TVB (vremenska prognoza u
Dnevniku) i zagrebackoj televiziji (spica za njihov nocni program). U
to vreme nisu postojali tosteri :)
+> Sto se tice RTS-a, HTV-a i ostalih bivsih YU TV centara, neznam sta
+> koriste, ali mi se nekako cini da ipak ne koriste amige.
RTS koristi 486DX2/66 MHz sa 16 MB ram, Targa karticom sa 16 Mb
video memorije, R/W optickim diskom itd. (info od coveka koji tamo
radi). Medjutim, u Srbiji postoji oko 40-50 TV stanica. Siguran sam da
na 90% koriste Amige.
najbolji.175mikis,
-> #132, dmiladinovic+> Onda dovedemo coveka profesionalca, recimo nekog tipa sa IBM/DEC/VAX...
+> sistema, pustimo ga da radi i prvo pitanje kod amige, atarija, maka?, bi
+> bilo, a gde je ovde UNIX, kako se ovo umrezava...
Prvo, postoji UNIX Amiga (A3000UX, standardno sa Ethernet karticom i
AT&T Unix-om 5.4). Takodje, postoje i 2-3 PD Unixa. Drugo, postoje i
Ethernet mrezne kartice i softver, kako za povezivanje u Novell i
Unix/X11 mreze, tako i za peer-to-peer Amiga mreze. Sto se Meka tice,
od samog pocetka Mekovi su mogli da se povezu preko ugradjenog AppleTalk
interfejsa. Danas svi jaci mekovi imaju ugradjene Ethernet mrezne
prikljucke. Atari takodje moze da se umrezi preko LAN konektora...
najbolji.176mikis,
-> #133, dmiladinovic+> Mac sa 2Mb rama ne moze ama bas nista, dok PC ponesto i moze.
Netacno. Mek je itekako upotrebljiv sa 2 Mb rama, za razliku od
PC-a. Startuj Win na takvoj masini pa vidi.
+> Ne treba nadam se napominjati da je zauzece programa na disku kod
+> Mekintosha zaista neuporedivo manje, medutim diskovi su taman toliko
+> sporiji od PC-jevih da ucitavanje programa traje skoro isto.
Mekov SCSI sporiji od PC IDE harda? Bogme, ako je tako, moracu
ozbiljno da revidiram svoje misljenje o Mekintosima... ;))
najbolji.177mikis,
-> #134, dmiladinovic+> Dodi kod mene, sve sto je ikada napisano za Windows a iole je azurne
+> verzije/vredi, (ukljucujuci i tvoje gore navedene progame/njihove
+> zamene) je stalo na 150Mb diska, a mogu ti reci da imam skoro
+> 50% vise programa nego ti.
Zaboravio si da navedes jos jedan program: Stacker.
najbolji.178bojt,
-> #152, funky>> 68030 /33 MHZ => KRAVA. Video i zaključio. Nemoj samo te
>> razlike tipa "duplo" troduplo itd.. 68030 je u najgorem
>> slučaju ravna 386 i kraj.
Hm, prema numeričkim testovima koje sam lično radio, čak je i
kombinacija 68020/68881 radila brže od 386 na istoj frq, a o
68030/68882 da i ne govorimo. 68040 je bila na numerici skoro
50% brža od 486DX na istoj frq. A onda je Intel zaklao Motorolu
sa DX2...
Na kraju, Pentium/60 je oko 2x brži (ali i 4x skuplji) od
486DX2/66, i to je prvi Intelov PC CISC procesor koji je tukao
i80860/33. Na žalost, nije mi do sada do ruke došla neka karta
sa i80960, pa ne znam kako tu stoje stvari.
najbolji.179kermit,
-> #152, funky Funk, ne znam šta si povileneo u poslednje vreme, mora da te nešto gadno
boli u celoj ovoj raspravi. Što se tiče brzine procesora ne pričam napamet - to
sam pročitao negde a baš ako insistiraš pokušaću da iskopam i gde.
Što se tiče prezentacije i blamiranja ja nemam čega da se stidim. Grafička
kartica stiže uskoro, a što se monitora tiče ne znam šta mu fali? Kad mi bude
mali uzeću 21", za sad mi je ovo sasvim OK.
najbolji.180bojt,
-> #167, mikis>> Pa, ako radis projekte od vise miliona $, valjda mozes
>> odvojiti bar nekoliko procenata od te sume za kupovinu
>> neke ozbiljne opreme, dakle radnih stanica. Bas bih voleo da
>> vidim nekoga ko takve projekte radi na PC-jima.
E svašta. Pričaš kao da je radijus onoga što si ti spoznao
radijus čitavog univerzuma. Medjutim, ne možemo se svi u sve
razumeti, pa ni poznavati specifičnosti primene računara u
baš svim oblastima u kojima se oni primenjuju.
Nekada su se radne stanice ili mini sistemi ili mainframe-ovi
mahom i koristili u te svrhe, dok su personalni računari bili
slabi (tj nešto više od igračke).
Danas se za takve stvari personalni računari itekako koriste,
pa i za milionske projekte, i veoma dobro obavljaju posao kome
su namenjeni, posebno ako se ima u vidu kompatibilnost u lancu
projektnovanja, koji obično ide kroz više firmi.
U to možeš vrlo lako da se uveriš i kod nas. Na primer, trenutno
se gradi "Sportska Arena Beograd" u bloku 25 na Novom Beogradu.
Projekat tog objekta svakako može da ponese epitet "milionski".
Za sam proračun se izdvoji mnogo manje od procenta, kupe se 4
486-ice i sasvim lepo obavi posao.
najbolji.181bojt,
-> #172, mikis>> >> Alfa na 150MHz nije nesto spektakularno brza od P5 na
>> >> 60MHz.
>> Ako se ne varam, radilo se o poredjenju brzine PC programa
>> pod Win NT. Kad bi se ti programi optimizovali za Alfu... 8))
Ne, koliko se sećam, radilo se o čistom testu procesora. Alfa kao
Alfa a Pentium kao Pentium.
najbolji.182bojt,
-> #173, mikis>> Svi bolji programi (Real 3D, Imagine, LightWave) mogu
>> da uvoze objekte u DFX formatu.
E, to na primer ne treba uzeti zdravo za gotovo sve dok se
uspešno ne učita dovoljan broj sopstvenih DXF fajlova da bi moglo
do se tvrdi kako to stvarno i funkcioniše. Na primer, pitanje
je da li učitavaju DXF iz R11 ili R12.
Na kraju, DXF fajl kompleksnog crteža može da se nagoji i par
desetina MB.
najbolji.183mikis,
-> #143, domana+> ~~~ pa moze PC osam kanala. moze i Amiga osam kanala.
+>
+> Idemo na 16... Da te vidim sad? ;)
Koja to kartica ima 16 SEMPLOVANIH kanala na 44 (48?) MHz? Takve
stvari su STROGO profesionalne i UZASNO skupe. Ako bas hoces, u Amigu
mozes ubaciti dve SunRise Studio 16 kartice (svaka 8 kanala, 50 KHz) i
dobiti sistem sa 20 kanala (8+8+4 amigina). Ti si na potezu... ;))
najbolji.184mikis,
-> #150, kermit+> Zar Amiga/Atari sa MC68040/68060 nije ravnopravna sa PC486 ?
+> .............................
+>
+> Naravno da nije. Odnos je u stvari 68030 => 80486 jer su motorolini
+> procesori daleko brzi od intela. 030 je 2x brza od 386.
Nije bas tako. Mora se uzeti u obzir da 486 ima ugradjen FPU. Sa te
strane, moglo bi se praviti poredjenje 68030 : 486SX/486DLC. Medjutim,
kada se Motoroli doda i FPU, nastaje druga pesma... :))
najbolji.185mikis,
-> #152, funky Izvini, ali ti si ovom i sledecom porukom pokazao gotovo neverovatno
nepoznavanje stanja stvari. Idemo redom:
+>Zato sto vama
+>Atari, Comodore, Apple itd. daju motorolinu snagu na "kasicicu", odnosno za
+>recimo 7 MHz brzu motorolu morate kupiti kompjuter skuplji nekolko stotina $,
+>( a razlika samo u procesoru je mnooogo manja ), pa vam tih 20-tak posto
+>ubrzanja deluje kao kvantni skok.
Odakle ti ta ideja? Navedi mi primer kompjutera koji kosta
'nekoliko stotina $' vise samo zbog malo brzeg procesora. Amige se
trenutno prave u 3-4 modela i svaki radi na razlicitim procesorima. Ako
hoces brzi, stavis akcelerator. Apple ima praksu da non-stop izbacuje
nove modele Mekova koji rade na brzem procesoru a kostaju isto ili manje
nego prethodnici. Za Atari je slicna situacija kao sa amigom. Dakle,
debelo si u krivu.
+> Vi NE MOzETE zameniti samo mat. plocu, ili
+> jos bolje samo procesor :))
:)))) Zaista, moram da se nasmejem. Prvo, NEMA POTREBE da se menja
cela maticna ploca, sve Amige/Atariji/Mekovi imaju PROCESORSKI SLOT, u
koji se ubaci kartica sa brzim procesorom. Kod neki modela je cak
procesor na posebnoj kartici, i sasvim se jednostavno izvadi i ubaci
brzi. Kod PC-a zamena procesora je moguca samo na retkim (i skupljim)
maticnim plocama, i upgrade obicno kosta taman toliko da se vise isplati
promeniti celu maticnu plocu. A ako tvrdis da je lakse zameniti
motherboard nego ubaciti karticu u slot...
+> ili najelegantnije duplirati interno takt :))
+> vi o 66 MHz mozete jos duuuugo samo da sanjate.
:))) Opet da se nasmejem. Pre nedelju-dve gotovo me optuzise da
otkrivam toplu vodu jer sam rekao da M68040 radi na interno duplo vecem
taktu. Izgleda da ti to nisi video.
Daklem: SVAKA Motorola 68040 je 'DX2' i radi na interno dupliranom
taktu! Nema sta da sanjamo 66 MHz, dovoljno je uzeti Mac sa 040/33 MHz,
ili odgovarajucu turbo karticu za Amigu. To 'najelegantnije resenje' i
otkrivanje tople vode postoji vec godinama...
+> Jel postoji u Beogradu bilo
+> koja motorola 040 brza od 40 MHz ?
Postoji. Mozes i u BG kupiti karticu za Amigu sa M68030/50 MHz i FPU
M68882/50 MHZ. Takodje, ima i Quadri koje imaju M68040/40MHz koji
interno radi na 80 MHz!! Sad vi cekajte Blue Lightning...
+> 030 i ne spominjem - zastareo definitivno. Nema ni FPU u sebi, a samo TU
+> ga 486 odire za dve duzine zahvaljujuci integrisanom FPU i int. kesu 8 KB.
??? Da li si ti uopste svestan kada se pojavio 030 a kada 486? 030
je negde generacija 386-ice, i normalno da nema ugradjen FPU. Zato i
postoji 040 ;)) A da je zastareo - jeste, isto kao i 386.
+> Za MAC IIfx 128 K kesa se DODATNO placa - vise nego cela mat. ploca VLB
Taj Mac IIfx za koji si se zakacio je zastareo racunar (izasao pre
gotovo 4 godine). Nakon njega je izaslo bar 15 boljih modela.
+> To vama koji
+> ste sa 7.15 MHz presli na 33 MHz i 32 bita deluje brrzoo, ali za coveka
+> koji vozi prosecan 386DX/40, to sve izgleda traljavo, a kamo li onom sa 486.
Meni 'prosecan' 386DX pod Win-om izgleda traljavo. Ovo govorim iz
iskustva jer vrlo cesto radim na burazerovom 386DX/25 MHz, 4 Mb ram, i
slobodno mogu reci da ga moja A1200 sa 68EC020 (nesto kao SX) na 14 MHz
'sije' u mnogim stvarima. Na 40 MHz je nesto bolja situacija sa PC-om,
ali opet to nije to.
Zaista, potrudi se da se prethodno malo raspitas o stvarima o kojima
pricas.
najbolji.186mikis,
-> #153, funky+> Pre nekoliko dana sam pisao da je operacija na DLC/40
+> trajala 2-3 puta krace nego na MAC-u 2fx 68030/40. Tu ne mozes vise da me
+> otrujes i ubedis - video svojim ocima.
To sto si ti radio nije ni najmanje merodavno i ne radi se niokakvoj
'kolor separaciji'. Cela mudrost tu je da ucita sliku, i svakih 24 bita
koji odredjuju boju jedne tacke razdvoji na 3 dela. Ako hoces ZAISTA da
uradis pravu kolor separaciju i da uporedis brzinu, uzmi jednu kolor
sliku velicine recimo 9x13, uradi separaciju (ali ne samo 'split
colors', vec as odredjenim faznim pomakom za svaku boju) i onda rezultat
snimi kao kolor EPS fajl, u nekom zaista ozbiljnom programu (kao sto je
PhotoShop). Garantujem ti da ce ti trebati mnogo vise od 2-3 sekunde.
najbolji.187mikis,
-> #155, funky+> Za vece zauzece memorije kod Intela postoji samo 1 razlog :
+> 1. Motorola je laksa za masinsko programiranje.
+>
+>Tu se slazemo. Skoro svi programi su kod vas pisani u asembleru, i zato su
+>i kraci.
Netacno. 95% programa se pise u C-u (ili nekom drugom visem
programskom jeziku). U asembleru se pisu jos samo igre, demoi i delovi
koda kod kojih je kriticna brzina izvrsavanja. Sedi ti pa napisi
program kao sto je PhotoShop, Quark ili Page Maker u asembleru. Da te
podsetim, ovi programi su nastali prvo na Meku, pa su onda prebaceni na
PC. Ako to izvedes u asembleru, svaka ti cast. Programi se zato i pisu
u C/C++ zbog mogucnosti prenosenja na druge platforme.
Glavni razlog sto su programi za PC duzi je sto programeri moraju da
'krpe' razne mane i nedostatke same arhitekture (da li da ti pominjem
segmente od 64K, osnovnu, high memoriju, UMB i slicno?).
+> Znaci, nije razlika u boljem koriscenju resursa, nego u kompajlerima.
:))) Pa kako to, kad je programiranje na amigi 'ko guljenje krompira
tupim nozem'? ;) Da li to znaci da je SAS/C bolji kompajler od Borland
C/C++ i MS (Visual) C-a? Izem ti ja onda kompjuter kad nema dobrog
kompajlera za njega...
+>BTW, jesi li znao da u recniku Winworda 6 ima reci za koje ni Bil Gelts licno
+> nikad nije cuo ? Posle se pitas zasto je dug 30 MB
I? To je po tebi pohvalno? Po meni, takvo razbacivanje sa
memorijom, kao i ubacivanje raznih 'gang screen'-ova je cisto
izivljavanje. Mozda je to dobro za proizvodjace hard diskova i
memorije, ali za korisnike sigurno nije.
najbolji.188mikis,
-> #178, bojt+> 68040 je bila na numerici skoro
+> 50% brza od 486DX na istoj frq. A onda je Intel zaklao Motorolu
+> sa DX2...
A kako bi stajala stvar sa poredjenjem 486DX2/66 : 040/40 (ili 33)?
najbolji.189mikis,
-> #179, kermit+> E svasta. Pricas kao da je radijus onoga sto si ti spoznao
+> radijus citavog univerzuma.
Ma neee :)) Ja bih samo voleo da imam jednog SGI-ja, a takvi
projekti u prava sansa da se zarade pare za par komada :)
+> Danas se za takve stvari personalni racunari itekako koriste,
+> pa i za milionske projekte, i veoma dobro obavljaju posao kome
+> su namenjeni, posebno ako se ima u vidu kompatibilnost u lancu
+> projektnovanja, koji obicno ide kroz vise firmi.
Vidis, ja se sa ovim potpuno slazem. Upravo zato mi i smetaju razne
price tipa 'sta hocete sa svojim Amigom u videu, kad SGI to radi deset
puta bolje' . Takodje, ne bih isao toliko daleko da tvrdim da je Amiga
bolji CAD racunar od PC-a. Ono sto je danas Amiga u videu, to je PC u
CAD-u, i toga se ne treba stideti, niti se tome rugati. Jeste, radne
stanice/mainframe/super-racunari sve to rade bolje, ali nema svako para
za njih, niti su mu potrebni.
+> U to mozes vrlo lako da se uveris i kod nas. Na primer, trenutno
+> se gradi "Sportska Arena Beograd" u bloku 25 na Novom Beogradu.
+> Projekat tog objekta svakako moze da ponese epitet "milionski".
+> Za sam proracun se izdvoji mnogo manje od procenta, kupe se 4
+> 486-ice i sasvim lepo obavi posao.
Svaka cast. Mada bih ja ipak odvojio taj procenat-dva i kupio
SGI-ja :)
najbolji.190mikis,
-> #182, bojt+> E, to na primer ne treba uzeti zdravo za gotovo sve dok se
+> uspesno ne ucita dovoljan broj sopstvenih DXF fajlova da bi moglo
+> do se tvrdi kako to stvarno i funkcionise.
Pa, to ti zaista ne bih znao reci, jer nemam mnogo iskustva ni sa
jednim ni sa drugim. Ipak, nije problem da jednom probamo i to. :)
najbolji.191meda,
-> #113, bojt>> Ma snaga i clock jos i nekako (iako je strahovito bitno), ali
>> glavni problem je u tome sto su Amiga i Atari potpuno
>> neinteresantni za proizvodjace kvalitetnog softvera iz tih
>> oblasti ...
Da. Po principu NOVOSTI:
Firma "Research Engineers, Inc., proizvodjac cuvenog programskog
paketa STAAD-III/ISDS, priprema verziju programa za Amiga i
Atari platforme.... :)))).
Pozdrav Milan
najbolji.192meda,
-> #123, corto>> Ne znam za druge masine, ali iz licnog iskustva tvrdim da na
>> PC-ju sa Autodeskovom paletom ovo sve moze da se uradi
>> relativno lako. Tehnoloska linija je AutoCAD - AEC - 3D
>> Studio/Renderman, uz dodatne programe za proracune koji svi
>> primaju kao ulaz DWG fajlove (o ovome ce bojt mnogo bolje ,
>> zar ne ? :) )
Da se i ja ukljucim. Sto se proracuna tice STAAD-III/ISDS ili..
Pozdrav Milan
najbolji.193meda,
-> #142, bdm.>> Ako se dobro secam makina je bila BOSCH (valjda se ovako pise)
>> a i ona je imala svojih bisera, diskete od 8"...
Da,da,da citao sam negde clanak, ali gde :( ?
Pokusacu da nadjem.
Pozdrav Milan
najbolji.194dejanr,
-> #113, bojt>> video uprorednu tabelu po kojoj Alfa na 150MHz nije nešto
>> spektakularno brža od P5 na 60MHz.
Poređeno u MIPS-ima, spektakularno je brža. Ali samo zato što MIPS nije
dobra jedinica, jer nema smisla porediti MIPS Alfe i MIPS Pentiuma -
jeste milion instrukcija, ali milion KOJIH instrukcija?
Kada se govori o MFLOPS-ima, razlika nije toliko ubedljiva... a kada se
radi o aplikacijama... na žalost, nema se još prilike da se to isproba
uživo.
najbolji.195dejanr,
-> #116, madamov>> > Ova emulacija, prema objavljenim specifikacijama, *ne* podražava rad sa
>> > racionalnim brojevima niti upravljanje MMU-om, dakle neki programi neće
>> > raditi.
>>
>> Neće raditi oni programi koji su zaobilazili rutine Mac operativnog
>> sistema po tom pitanju. Ukoliko program nije direktno pozivao FPU
>> instrukcije već je išao preko SANE (Standard Apple Numeric Enviroment)
>> menadžera Mek OS-a radiće.
To sam upravo i rekao. Emulacija je takva da neki programi neće raditi. I to
ne neke "cake" i zaštite, nego realne aplikacije raspoložive na tržištu.
Zato sam i napisao da Apple ima (i imaće) velike probleme da obezbedi
izvršavanje *svih* (ili bar velike većine) programa za Mac na PowerPC
mašinama.
Ne znači da vremenom neće uspeti, naravno, ali će oko toga imati dosta posla.
najbolji.196dejanr,
-> #148, armitage>> > Tu do izrazaja dolazi gotovo iskljucivo snaga procesora i clock.
>> > Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali
>> > sansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
>>
>> Ovo ne razumem ...
>>
>> Zar Amiga/Atari sa MC68040/68060 nije ravnopravna sa PC486 ?!
>> Hajdemo malo ozbiljnije, Ok ?
>>
>> Uostalom, zna se da su Motorolini procesori jaci od Intelovih.
Stereotip, još iz dana kada je Motorola 68000 poređena sa Intelom 8086 ili
8088. Tada su važili takvi odnosi. Odavno više nije tako.
Ja sam pre nekoliko godina imao sreću da testiram prve ploče sa 80386 i
68020. I jedan i drugi procesor su po karakteristikama bili sjajni, za
to doba. 80386 je bio brži na većini testova.
Posle je ta razlika dalje rasla, naročito pošto Motorola nije mogla da
podigne procesore na više frekvencije. Trenutno kasni za čitavu jednu
generaciju. Koliko mi je poznato, Motorola 68060 najavljena je za 1994.
godinu, a pominju se 50 MHz i 77 MIPS-a. Ni jedno ni drugo ne deluje
posebno uzbudljivo.
Jedina tvrdnja tog tipa sa kojom bih se mogao složiti je da su Motorolini
procesori zgodniji za programiranje. Ali, kako je onih koji programiraju
na asembleru manje tako i značaj tog argumenta opada.
PS Koji su to Amiga i Atari sa 68060?
najbolji.198dejanr,
-> #167, mikis>> > Elem, bas me interesuje koliko bi pojedini od poredjanih
>> > racunara posluzili za staticke i dinamicke proracune nekog
>> > kapitalnog objekta. S obzirom da cena za takav posao moze biti i
>> > vise miliona $ (po zapadnim standardima), smatram da se taj posao
>> > moze tretirati kao ozbiljan.
>>
>> Pa, ako radis projekte od vise miliona $, valjda mozes odvojiti bar
>> nekoliko procenata od te sume za kupovinu neke ozbiljne opreme, dakle
>> radnih stanica. Bas bih voleo da vidim nekoga ko takve projekte radi na
>> PC-jima.
Eto, recimo, Bojt :)
Kategorije "personalci" i "radne stanice" sve su bliže, zapravo u mnogim
oblastima se gube.
najbolji.199dejanr,
-> #169, mikis>> > Tu do izrazaja dolazi gotovo iskljucivo snaga procesora i clock.
>> > Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi, ne bi imali
>> > sansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
>>
>> Mislim da ovo ne stoji. Siguran sam da je Mac Quadra 840 AV sa
>> M68040/40 MHz i DSP-om brzi od bilo kog DX-a
68040/40 nema šanse protiv Pentiuma, na čisto procesorskim testovima.
Pogledaj i testove DX2/66 protiv 68040/40 (recimo, jesenas u BYTE-u,
mislim da sam preneo negde u NOVOSTI/microb) pa ćeš videti da i tu
Motolola žešće kaska iza DX2.
>> Takodje, PowerPC je brzi od Pentiuma.
Neka je i tako, pa? PowerPC je IBM-ova tehnologija (System/6000). Motorola
će jednom praviti te procesore u svojoj fabrici, ali razvoj nije njihov.
Osim toga, još praktično i nema PowerPC računara, tako da je sve to i dalje
mačka u džaku.
najbolji.200dejanr,
-> #150, kermit>> Naravno da nije. Odnos je u stvari 68030 => 80486 jer su motorolini
>> procesori daleko brži od intela. 030 je 2x brža od 386.
Te dve rečenice su u neskladu jedna sa drugom. Recimo da je 68030 dva
puta brža od 80386 (na kojoj frekvenciji>). Onda je očigledno 80486
primetno brži od 68030, jer je 80486 više od dva puta brži od 80386
(teško je, i dalje, tako govoriti jer ne pominješ frekvencije).
najbolji.201maksa,
-> #167, mikis>> Pa, ako radis projekte od vise miliona $, valjda mozes
>> odvojiti bar nekoliko procenata od te sume za kupovinu neke
>> ozbiljne opreme, dakle radnih stanica.
>> Bas bih voleo da vidim nekoga ko takve projekte radi na PC-jima.
Poseti bilo koju projektantsku/građevinsku firmu.
(Samo spremi maramicu, jerbo tamo nema Amiga. ;)
najbolji.202maksa,
-> #193, meda>> Da,da,da citao sam negde clanak, ali gde :( ?
Neki Moj Mikro. Ali koji ?
najbolji.203maksa,
-> #189, mikis>> Ma neee :)) Ja bih samo voleo da imam jednog SGI-ja, a
>> takvi projekti u prava sansa da se zarade pare za par komada
>> :)
Ne kapiraš (il' se praviš lud ;), nije reč o honoraru od par
mil. $, nego o vrednosti posla.
Što se tiče komentara "ljudi, kupite radne stanice" (btw, ovo
ti postaje zaštitni znak, kao jmodlijevo, sada već legendarno,
"amiga radi sve kao pc, a ostalo i bolje") treba malo da se
informišeš za koji obim posla je neophodna radna stanica.
>> Svaka cast. Mada bih ja ipak odvojio taj procenat-dva i
>> kupio SGI-ja :)
Da citiram jednog profesora sa prve godine GF-a, koji opet
citira ko zna koga:
"Inžinjer je čovek koji sa 25$ može da obavi posao koji
svaka budala može da uradi sa 2500$."
Dakle, onda bi morao da odvojiš još malo veći procenat da
platiš tim programera i/ili ljudi iz struke koji bi ti
napravili odgovarajući softver, ili da kupiš gotov (ako
postoji, košta đavola i po, i teško ga je kupiti pogotovo
u uslovima sankcija). Da te podsetim, reč je verovatno o
unix-u koji zahteva prevođenje programa za svaku novu mašinu
sa osvrtom na njene specifičnosti. Ovakav zahvat košta
puno vremena, i puno para, a ove dve stvari su poJenta
građevinarstva - napraviti dobru stvar u što kraćem roku,
uz što manje troškova. Pomenuti PC-ji sa postojećim
softverom sasvim fino rade posao, a sve ostalo bi bilo
bacanje para i vremena.
Get real, SGI nije rešenje za sve probleme.
najbolji.204bojt,
-> #188, mikis>> A kako bi stajala stvar sa poredjenjem 486DX2/66 : 040/40 (ili 33)?
040/40 nisam probao, probao sam /33. Koliko znam (ispravite me
ako grešim) /40 nije kvalitativno bolji od /33, već mu je samo
podignut klok. No, svejedno, ako negde ima Mac sa 040/40, može
da se proba. Test se, kao što sam verovatno već rekao, odnosi
na numeriku.