najbolji.205bojt,
-> #189, mikis>> Svaka cast. Mada bih ja ipak odvojio taj procenat-dva i kupio
>> SGI-ja :)
Pa, ja bih pre kupio BMW 830i.
najbolji.206bojt,
-> #191, meda>> Da. Po principu NOVOSTI:
>> Firma "Research Engineers, Inc., proizvodjac cuvenog programskog
>> paketa STAAD-III/ISDS, priprema verziju programa za Amiga i
>> Atari platforme.... :)))).
Lepo. Ja sam, na primer, od 1987 prodavao izvesni programski
paket u verzijama za PC, MAC, Atari ST, VAX i AS400. Uspevao sam
da prodam samo PC verzije.
BTW, STADD-III je 10-1000 puta (u zavsnosti od veličine problema)
sporiji od nekih programa iste namene, a ima i inferiornu
grafiku. Baš skoro je jedna velika ovdašnja firma, koja ga je
koristila, zamenila za drugi.
najbolji.207madamov,
-> #153, funky
> donesi koju god hoćeš sliku - imam Photo Shop 2.5 kao i ti, DX/2-66 sa 8 MB,
> pa na crtu. Kažeš da sa 16 MB radi sporije nego to tvoje sa 8 MB?
Nema potrebe, probali smo Dule Šević (tehnički urednik Vremena) i ja, zato i
znam. Radili smo najnormanije operacije kod obrade kolora, za skoro svaki
zadatak koji smo mu zadali ja sam mogao da popušim cigaretu dok je to obavio.
Mislim da ti je jasno zašto smo probali, Dule se ponadao da će po dobijanju
jačih mašina moći da radi i kolore u tehničkoj redakciji. Samo nemoj da mi
pričaš kako ploču treba konfigurisati, kako treba ovo ili ono.
> Pre nekoliko dana sam pisao da je operacija na DLC/40 trajala 2-3 puta kraće
> nego na MAC-u 2fx 68030/40.
Opisao si operaciju koji nisi uradio u Photoshopu, pomenuo si neki drugi
program. Za Photoshop sam siguran kako radi i šta radi kad su kolori u pitanju
i siguran sam da tu mogu da pravim poređenje. A i ovaj primer koji je Dule
Šević pravio je upoređivan sa brzinom kojom to izvršava baš Mac IIfx.
> Ovako ste svi smešni, nemate pojma kolko.
Onda nas pusti da ostanemo smešni, kad budeš nešto ozbiljno po ovom pitanju
hteo da uradiš na svom 486/66 već ćeš doći kod nekog ko će na stolu imati nekog
Meka i onda nećemo biti smešni.
najbolji.208madamov,
-> #155, funky
> Skoro svi programi su kod vas pisani u asembleru
Mekov System 7 je pisan u C++, Atarijev GEM u C-u...
najbolji.209madamov,
-> #156, dmiladinovic
> a gde je ovde UNIX, kako se ovo umrežava...
Postoji Apple UNIX, dvadesetak Mekova, pod uslovom da su raspakovani i
stavljeni na svoja mesta, umrežiš za 10-15 minuta. Čovek koji nije mnogo
verziran što se računara tiče, a dotle je Meka video samo kod mene na stolu i u
mojoj torbi B), je sam umrežio nekoliko Mekova i printer za petnaestak minuta
slušajući moje savete preko telefona.
najbolji.210madamov,
-> #199, dejanr
> Osim toga, još praktično i nema PowerPC računara, tako da je sve to i dalje
> mačka u džaku.
14. mart je D-day za pojavu prvog Macintosh PowerPC-a, tako da i nije toliko
daleko. Što se mene tiče, ja ću im dati bar godinu dana dok počnem da
razmišljam o nabavci neke PowerPC mašine, da prvo vidim kako će sve to da
funkcioniše.
najbolji.211jmodli,
-> #152, funkySubject: Re: krave, kravice i ovce
> 68030 /33 MHZ => KRAVA. Video i zakljucio. Nemoj samo te razlike tipa
> "duplo" troduplo itd.. 68030 je u najgorem slucaju ravna 386 i kraj. To
> vama koji ste sa 7.15 MHz presli na 33 MHz i 32 bita deluje brrzoo, ali
> za coveka koji vozi prosecan 386DX/40, to sve izgleda traljavo, a kamo li
> onom sa 486.
68030 je u najgorem slucaju ravna 386 - tu si u pravu. ali samo u slucaju
ako dobijes neki osakaceni, prirodno pregrejani i do pola odseceni cip :)
ja sam u isto vreme radio sa Amigom 500 na 7.14 MHz i sa 486/33 i uvek mi
je sve mnogo brze islo na Amigi (nije mi se samo cinilo). pazi, kada ja
moram u windows-u, da bi presao iz Corel-a u Program Manager, moram da
cekam i do minut (dok on ne smiri hard disk, ne obnovi ekrane i pretvori
mi pescani sat u strelicu) to je svakako mnogo vise nego jedan pritisak
na Amiga-N ili Amiga-M gde se sve desava u sekundu. i to sa 1Mb RAM-a,
bez virtuelne memorije. i izgubio sam vise vremena nego da sam na amigi
sacekao par sekundi duze za racunanje.
sada imam A1200 koja radi sa 68020/14 i mogu ti reci da je sada sve jos
brze, a ima i vise boja (256, za razliku od 16 sa kojih mi radi Windows).
ovoga puta tu je i 2Mb RAM-a i hard od 210 megabajta, pa sve je i
komotnije. i dalje imam 486/33 i situacije je i dalje ocajna.
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
IBM - I Blame Microsoft
najbolji.212jmodli,
-> #154, funkySubject: boze, ukoci mi prste!
> Te vase igrackice su i bice single user masine. Sve ostalo je budzevina.
iz iskustva mogu ti reci da se amiga 500 mnogo bolje snalazi sa vise
korisnika nego 486/33. naravno, govorim o standardnim operativnim
sistemima, a ne o unix-u. tu se performanse pisija znacajno poboljsavaju
kada je u pitanju visekorisnicki rad, ali (na tvoju zalost :) i sa amigom
je situacija ista - tako da je i dalje to plus za amigu.
a amiga 500 (kao i A600/1200) je i predvidjena da bude single user masina.
nije ona kriva sto se ispostavilo da moze mnogo vise. o modelima koji su
pravljeni za takve stvari (serveri) ne treba ni pricati...
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
VD - Video Doaster
najbolji.213jmodli,
-> #143, domanaSubject: sve u 16
> Idemo na 16... Da te vidim sad? ;)
ako hoces mozemo da idemo i do nekoliko stotina. jedini problem je sto se
za to gubi procesorsko vreme. onih 4 ne oduzima ni trenutat procesorskog
vremena, a 8 samo jedan beznacajan deo - naravno, na Amigi.
a i nikada mi nije trebalo vise od 4. to je sasvim dovoljno za igre, poruke
operativnog sistema i za slusanje modula (dok kopiram diskete :).
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
DRIVE - Distribute ROMS Interface Violently Everytime
najbolji.214jmodli,
-> #130, dmiladinovicSubject: znaci da se razumemo
> Oni su jedini u bivsoj Jugi, kupili pravu profesionalnu masinu za takvu
> namenu. Posto ne mogu da se setim imena doticne zverke, neka se neko
> javi, pa objasni. Sve u svemu,to bese ona masina koja je pravila
> animaciju za Dan i Noc. (Slava joj!)
> Kao sto vidis, ljudi ipak nisu kupili amigu, a ni pitali komsiju.
pa znaci da se slazemo.
ako vec nema ogranicenja za ulaganje - kupuje se sto bolje i sto vise (a to
bogami kosta i kosta). ako ima ogranicenja onda je mnogo bolje uloziti u
amigu (cak i u mekintos) nego u pisi. mnogo je isplativije, a i podrska je
veca i bolja (naravno ne kod nas, ali ne secam se da je neko kupovao
hardver za te stvari u jugoslaviji).
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
CDTV - Commodore Desperately Takes Valium
najbolji.215jmodli,
-> #95, funkySubject: kad' ja rekoh tako nesto?
> Blago tvojim komintentima, kad ti kao profesionalcu ne treba 16-bitni
> zvuk, a ti si zadovoljan grafikom.
reci mi kada sam napisao da se ja bavim zvukom? (i to profesionalnim!?)
a i da se bavim ne vidim zasto bi mi trebao bas 16-bitni?
evo, moj cale se bavi zvukom i nikada u zivotu nije upotrebio kompjuter u
svojoj produkciji (osim kada je amiga par puta morala nesto da kaze :).
dovoljni su mu revox-i, cd-player, cassete deck i mikser.
krajnji rezultat nije ni blizu kvaliteta od 16-bita i 44khz, ali se to i
dalje smatra za profesionalni kvalitet.
a ako se neko bavi sviranjem (elektronskim) tu mu je sound blaster 16
najmanje potreban. svi profesionalni muzicari su u potrazi za dobrim
midijem (sb16 ima jedan dobar - wave blaster), ali za to je zaduzen roland
sa svojom serijom midi kutija (a kao interfejs se najcesce koristi atari).
semplovanje, ritmove, sviranje vrse masine zaduzene za to, koje proizvode
firme kao yamaha i roland.
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
EDI - Electronic Data Interchange (Also the girl who serves DRAMS)
najbolji.216jmodli,
-> #134, dmiladinovicSubject: da li vredi?
> Dodi kod mene, sve sto je ikada napisano za Windows a iole je azurne
> verzije/vredi, (ukljucujuci i tvoje gore navedene progame/njihove
sve sto za windows vredi?
pa ti imas 150 megabajta praznog mesta na disku! :) blago tebi.
u stvari, corel i mine swipper su ti oduzeli 50mb, pa ti je ostalo 100 :)
ps: ovo je sala. ali ako ti je stvarno uspelo bez stackera onda si
carobnjak.
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
IBM - Incorruptible Brotherhood of Machines
najbolji.217jmodli,
-> #133, dmiladinovicSubject: Re: ono pravo!
> System Folder 7.1 staje, neka me madamov ispravi, na 7 disketa.
> Windows sa dosom na isto toliko.
> Zauzece na disku, manje vise isto.
AmigaOS 3.0 na 5 DD disketa sto je oko 4 megabajta. :)
> Mac sa 2Mb rama ne moze ama bas nista, dok PC ponesto i moze.
a amiga moze skoro sve. :)
> Sto se tice superiornosti ekranskih operacija kod System Foldera,
> mogu reci da rade podjednako brzo/sporo, kao i pod Windows-ima.
> Licno za mene, System Folder i Windows su vrlo uporedive naprave.
ako je ko kod windows-a onda je macintosh nesto usporio u poslednje vreme.
ali amiga je sigurno brza od windows-a.
> Ne treba nadam se napominjati da je zauzece programa na disku kod
> Mekintosha zaista neuporedivo manje, medutim diskovi su taman toliko
> sporiji od PC-jevih da ucitavanje programa traje skoro isto.
a tek kod amige. :) moze i sa disketa da radis. ajd' da te vidim to na
pisiju ili mekintosu :)
a sa hard diskom od 210 megabajta, 10 mi je otislo na softver koji
koristim, a ostalo na objekte, slike, fontove i arhive sa bbs-ova. a o
praznom mestu i macintosh particiji da i ne govorimo.
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
CITK - Coffee In The Keyboard
najbolji.218funky,
-> #185, mikis Eeeh, momče mlado, mrzi me više da odgovaram na sve tvoje reply-je meni, a
i vidim da hoćeš sve pogrešno da razumeš, pa to i uradiš , a takva konverza-
cija nema smisla.
Primer: Oko onih procesorskih proširenja: ja sam rekao ZAMENA a ti si pričao
o DOKUPLJIVANJU. Znam i ja da i A500 ima proc. utičnicu odozdo, ali da bi je
ti ubrzao moraš :
1. Kupiti nerealno skupu turbo kartu
2. Ostaviti svoj stari proc. da truli unutra ne izvukavši nikakvu vrednost.
3. Opet imaš 16 bitnu memoriju i sve ostalo što ide uz to.
Kolko bi sad tebe koštalo da u tu kanticu A1200 uguraš 68030 na 40 MHZ ?
Sigurno par puta skuplje nego čitava mat. ploča sa 386DX/40 sa 128K keša.
O TOME TI PRIČAM SVE VREME !!
Kopaj malo po microb-ima, pa ćeš naći dokaz da su te motorolice igračkice u
odnosu na intel.
Druga stvar, šta ti uopšte braniš ? Šta imaš, i koji ti je motiv ovoga ?
Da braniš ono što drugi imaju ? (68030/040) ? Ja bre branim ono što imam, a
ti ono što vidiš u časopisu. Ovo me podseća na conf. EXTRA/automobili.
Kad budeš imao ono o čemu pričaš, javi. Ja ovo pišem na onome što propagiram.
pozdrav, funk
najbolji.219funky,
-> #212, jmodli Opet spominješ i uporedjuješ nešto deseto. Taj tvoj primitivni Workbench
radi veeoma traljavo u 256 boja koje ti spominješ, ali ti zato 486 radi u
16. Zašto ? Da bi namerno ocrnio Intel ? Zašto ne 256 ili 65000 (dokle se
NE primećuje sporiji rad) ? Tebi WB3 ide na 4 diskete, al je to tolko
zaostalo, da ni najosnovnije moderne tehnike ne podržava, tipa OLE, DDE...
Zašto tolko čekaš iz Corel-a u PG ? Kod mene je TRENUTNO. Ti verovatno imaš
ili spori disk, ili Veeeliki swap file, ili si crtao portret u Corel-u.
Ili imaš stacker ;)
Amiga je samo jedna simpatična prijateljica, a zna se čemu one služe ;)
najbolji.220corto,
-> #192, meda> Da se i ja ukljucim. Sto se proracuna tice STAAD-III/ISDS
> ili..
Samo napred :) Mislim da je dobro da definisemo tehnolosku primenljivost
odredjene masine za odredjeni posao, tj sistem koji za najmanje para
daje najvise muzike ;)
najbolji.221corto,
-> #203, maksa> "Inzinjer je covek koji sa 25$ moze da obavi posao koji
> svaka budala moze da uradi sa 2500$."
:))))) Pogotovo kod nas :)))))
> Get real, SGI nije resenje za sve probleme.
Uz potpuno slaganje, moram da primetm jos nesto: Ovde se prica samo o
odnosu procesora. Mnogo je vaznije, po mom skromnom misljenju,
uravnotezenost masine, tj stepen iskoriscenja procesora. Brz procesor na
sporoj magistrali i sa sporom memorijom itd nema blage sanse u sukobu sa klasu
sporijim procesorom u optimizovanoj masini. Vidjao sam DX2/66 masine
koje su uzasno spore zbog Trident grafike, sporije od 33 masina sa LB
karticom. Pricam o CAD-u, naravno ;) Kos inzenjerskih aplikcija, veliki
pomak je u kolicini memorije, jer brzina rada raste eksponencijalno, dok
kolicina memorije raste linearno.
Dakle, Mac, ima bolju ukupno resenu masinu, uravnotezeniju, i
iskorisceniju. Kao kad spremate auto za trku: isti kao serijski, samo
sto je majstor Zika pipnuo glavu na dva mesta .... i Jugo ide 220 na sat
:)
NHF momci, ali Amiga i Atari su KUCNI racunari pre svega. Daleko od toga
da smatram da je PC najbolji, napsovao sam ga se onoliko u radu, ali mi
(i mnogima drugima) u duetu sa odgovarajucim softverom pruza mogucnost
da se merim u poslu s ljudima koji koriste graficke stanice, i cesto
puta ono moje ispadne bolje (au, skromnost!).
Ne zaboravmo Mr Murphy-ja : racunar nikada ne radi ono sto hocemo, nego
ono sto mu naredimo.
najbolji.222ljubisha,
-> #153, funky> trajala 2-3 puta kraće nego na MAC-u 2fx 68030/40. Tu ne možeš više da me
> otruješ i ubediš - video svojim očima. Očekujem da ćeš u rezultatu biti
Jesi li probao da staviš naočare? Ako nisi probaj. Progledaćeš.
najbolji.223ljubisha,
-> #166, mikis>nema drugog OS-a osim tog! I posle se jos pitajte sta ce tekstovi/
>prilozi o drugim kompjuterima u stampi i na TV-u...
Ali šta vredi kad takvi ljudi (i kao funky) čitaju samo PC Računare.
najbolji.224mpaunovic,
-> #145, armitage>> Ako se to jednom promeni, onda treba i
>> emisija da se menja, a dotle, pc i amin.
>
> Opet ja vas pitam ovo:
>
> Kako drugacije popularizovati racunare koji su to zasluzili i koji nisu
> toliko popularni, ako ne preko radio i tv medija ?????????
A kako su se pc masine popularisale
dok su svi imali spektrume? Svojom vrednoscu.
Ne kazem ja da ne treba da se predstavi u nekoj
emisiji i racunar koji nije pc. Treba. Ali
emisija treba da odrazava realnu situaciju,
dakle ako vecina ljudi za posao koristi pc,
onda da bude i vecinom okrenuta pcju.
Danas kada nekome treba da savetujes
koji racunar da uzme, normalno da ces mu reci
da uzme pc a ne amigu ili atari, jer pc mozes
za sve stvari vrlo uspesno da koristis, lako
ga nabavljas, periferije koliko moze jeftine
i ima ih na svakom cosku, imas kurseve na koje
mozes da ides, domace knjige, literaturu,
casopise, reklame... a atari i amigu jedino
mozes da preporucis nekome za igre, mada su
sada i na pcju igre bolje, mada se ja mnogo ne
igram, meni vrhunac tetris:)
Jedino vidim i cujem da za DTP kazu
ljudi da Mekintosh ima bolje karakteristike,
pa tu i moze da se razmislja. I da se popularise,
pa i u tv emisiji. Mada ja i kada bi za DTP
trazio masinu (a tim se ne bavim) opet bi uzeo
pc, koji takodje moze da se koristi uspesno za
to kao sto se na vise mesta pokazalo.
Problem je sto par vas koji propagirate
Amigu i Atari idete logikom "cuo sam da to i to
moze (ili procitao) da se uradi na Atariju ili
Amigi, sjajno je, jeftino itd". Samo sto ovde
sve sto se cuje i sto se vidi da je uradjeno a
da valja, uradjeno je na pc racunarima i naravno
ponesto na skupljim stanicama itd. Za sve to ima
dobar razlog, jer PC pruza najvise za ulozena
sredstva, i zato je tako zastupljen.
najbolji.225fani,
> U vezi emisije na 3K
Slučajno imam neke rođake, na TV Srbije, pa sam se raspita:
Kažu, nema blage veze sa emisijom!
Tako nešto i ne planiraju.
Ali, dobru si prašinu podiga,
svaka čast Jovo !!!
najbolji.226jtrifunac,
Dobro bre yowo, sto si zapeo sa tim PC racunarima?
Puzdano znam da si jos 80-tih u Canadi (sa jednim mojim drugarm)
radio na MAC-u ! Da li su se stvari od tad toliko promenile.
On mi se javio pre neki dan, i kaze da jos uvek radi isti posao.
Pozdrav, Jefta
najbolji.227kermit,
-> #189, mikis Ubio si pogrešnog čoveka :))) Probaj sa reply-jem na pravu poruku :)
najbolji.228kermit,
-> #224, mpaunovic Problem je sto par vas koji propagirate
Amigu i Atari idete logikom "cuo sam da to i to
moze (ili procitao) da se uradi na Atariju ili
Amigi, sjajno je, jeftino itd". Samo sto ovde
sve sto se cuje i sto se vidi da je uradjeno a
da valja, uradjeno je na pc racunarima i naravno
ponesto na skupljim stanicama itd. Za sve to ima
dobar razlog, jer PC pruza najvise za ulozena
sredstva, i zato je tako zastupljen.
.....................................
Pričaš gluposti. Ja kad pričam o Atariju pričam sa stanovišta nekoga ko sa
njim radi već 7 godina i nijednog trenutka nisam poželeo PC-a u svom stanu.
Meka da ali samo Quadru. Zadnje 4 godine moj ST (sad TT) mi savršeno vrši posao
i donosi dobru zaradu. Zašto misliš da propagiram nešto što sam "čuo ili
pročitao"? Ja sa puno toga radim svaki dan i to vrlo uspešno i nijednog
tzrenutka nisam požalio što sam platio 3600 dem TT-a i naručio karticu za još
700. Jeste skuplje od 486 ali MENI to toliko vredi.
najbolji.229mikis,
-> #227, kermit+> Ubio si pogresnog coveka :))) Probaj sa reply-jem na pravu poruku :)
:))) Oprosti, nije bilo namenjeno tebi. :)
najbolji.230dmiladinovic,
-> #135, kermit>> Kao prvo nije maka neko MAC-a :) a kao drugo MAC se daleko lakše umrežava
>> nego PC. Što se tiče atarija on ima LAN priključak koji bi trtebalo da je is
>> kao MAC-ov Apple Talk. Za Amigu postoje NOVELL karte. Dakle?
Što se maka tiče, gde mu je UNIX/VMS kompatibilnost.
Što se atarija tiče, on bi trebao...
Što se amige tiče, da nije slučajno izašao NOVELL 3.12 za
dotičnu, nešto nisam primetio.
najbolji.231dmiladinovic,
-> #140, madamov>> imao prilike da proveravam. Ne znam na koji je SCSI mislio, ali ovi novi Mek
>> svi dolaze sa SCSI2.
Sam si rekao, novi Mekovi.
P.C. ganja AT IDE već skoro pola decenije.
Problem je u tome što oko 70% tržišta Maka i dalje drlja tehnološki
zastarele
hardove.
Što se tiče odnosa SCSI/AT IDE, ne bi trebalo da bude ikakve razlike,
međutim meni
se zaista čini da su SCSI primetno sporiji. Naravno iz ekonomske klase.
A usput, ono što se nalazi po PowerBook-ovima od hardova je pravo đubre.
najbolji.232dmiladinovic,
-> #141, madamov>> To moram da dođem da vidim, ako je baš sve što sam naveo stalo na 150Mb bez
Dođi.
najbolji.233dmiladinovic,
-> #158, dmiladinovic
U žaru borbe, dupli exec. Puno izvinjenja. :)
najbolji.234ndragan,
-> #103, dselakovic/ ali ajde. walt disney koristi amigu i za to mogu da dam obe ruke
Čovek umro, bre. Jel to amiga ubija anticipativno?
Bue_ Ndragan
najbolji.235madamov,
-> #231, dmiladinovic
> Sam si rekao, novi Mekovi. P.C. ganja AT IDE već skoro pola decenije.
Mac ganja SCSI od 1986. Nešte se ne sećam da su do 1990. PC mašine sa IDE
bile popularne, valjda zbog cene istog. A 1990. su se pojavile prve Quadre koje
su imale SCSI2.
> A usput, ono što se nalazi po PowerBook-ovima od hardova je pravo đubre.
He, he, znaš li čiji se diskovi nalaze u većini PowerBook-ova? IBM-ovi. B)
najbolji.236domana,
-> #183, mikis~~~ Koja to kartica ima 16 SEMPLOVANIH kanala na 44 (48?) MHz? Takve
~~~ stvari su STROGO profesionalne i UZASNO skupe. Ako bas hoces, u
~~~ Amigu mozes ubaciti dve SunRise Studio 16 kartice (svaka 8 kanala,
~~~ 50 KHz) i dobiti sistem sa 20 kanala (8+8+4 amigina). Ti si na
~~~ potezu... ;))
Nema 16 semplovanih hardverski (hardverski ima samo jedan), ali oni lepo
sviraju i sofverski. Cuo sam da postoje i moduli sa 32 kanala, nisam cuo
kako sviraju, zato necu da dalje govorim... Btw, ja govorim o SB PRO koji
sam cuo i oprobao... Postoje i mnogo bolje stvari...SB 16 ASP npr.
SB PRO kosta 150 DM kod nas, a koliko kosta to za amigu kod nas ako ga
uopste i ima?
Pyc
najbolji.237domana,
-> #213, jmodli~~~ ako hoces mozemo da idemo i do nekoliko stotina. jedini problem je sto
~~~ se za to gubi procesorsko vreme. onih 4 ne oduzima ni trenutat
~~~ procesorskog vremena, a 8 samo jedan beznacajan deo - naravno, na
~~~ Amigi.
Tacno, mozemo... ok, priznajem sto se tice procesorskog vremena ste bolji,
ne znam samo kako radi SB 16 ASP (ne znam koliko on jede procesorsko vreme,
pa necu ovde da lupam gluposti...) A da 8 kanala oduzima samo jedan
beznacajan deo, moduli bi mnogo bolje svirali poredeci sa onim sto sam ja
cuo... Ruku na srce, cuo sam A500 na 8 kanala...
~~~ a i nikada mi nije trebalo vise od 4. to je sasvim dovoljno za igre,
~~~ poruke operativnog sistema i za slusanje modula (dok kopiram diskete
~~~ :).
Za ljude koji prave module, itekako je potrebno vise od 4 kanala...
A za slusanje modula dok kopirate diskete, to je lepa stvar, ali to moze i
PC za boljim operativnim sistemom...
Pyc
najbolji.238domana,
-> #174, mikis~~~ radi). Medjutim, u Srbiji postoji oko 40-50 TV stanica. Siguran sam
~~~ da na 90% koriste Amige.
40-50??? Tesko...
90? jos teze ... :)
Pyc
najbolji.239armitage,
-> #155, funky
> Za vece zauzece memorije kod Intela postoji samo 1 razlog :
>
> 1. Motorola je laksa za masinsko programiranje.
>
> Tu se slazemo. Skoro svi programi su kod vas pisani u asembleru, i zato su
> i kraci. I za PC-ja je softver bio mali kad se pisalo u masincu. Kad se pre-
Nope! Vecina programa (pa i veci deo OS-a) je pisana u C-u i drugim
visim jezicima. Time taj 1 razlog otpada, a javljaju se neki drugi.
Zaboravljas hrpu standarda koje na PC-ju valja podrzati, a to bitno uvecava
mem prostor.
Neke me stvari cude ... mnogi PC-useri rade u DOS-u, ali posto Windows sve
vise postaje trend, oni prelaze na njega (zbog trenda! ;)) Sa druge strane,
Macovo i Amigino radno okruzenje predstavlja preveliki izazov, pa eto:
posle color grafike, zvuka, (multimedije), dodjose i ti prozori.
Prozori se pokazase kao ziva bozja krpaza (iz usta mnogih ozbiljnih PC-usera),
prezahtevni u odnosu na ono sto nude, i jos mnogo stosta ...
Pa lepo, bar je sve sareno :) ...
-*- Armitage -*-
najbolji.240armitage,
-> #196, dejanr> generaciju. Koliko mi je poznato, Motorola 68060 najavljena je za 1994.
> godinu, a pominju se 50 MHz i 77 MIPS-a. Ni jedno ni drugo ne deluje
> posebno uzbudljivo.
Budi uveren, bice ona dovoljno jaka konkurencija za pentijume ...
> PS Koji su to Amiga i Atari sa 68060?
Kako za sada stvari stoje sa Amigom, 68060 ce biti preskocen kao default
procesor (A3000/030,A4000/040), pa ce A5000 "krasiti" edan maji maji LISK:)
-*- Armitage -*-
najbolji.241armitage,
-> #213, jmodli> ako hoces mozemo da idemo i do nekoliko stotina. jedini problem je sto se
> za to gubi procesorsko vreme. onih 4 ne oduzima ni trenutat procesorskog
> vremena, a 8 samo jedan beznacajan deo - naravno, na Amigi.
Eh, DMA za zvuk, DMA za disk, DMA za Blitter, DMA za Copper-liste ...
i sve to za male pare, bez grcenja oko iterapta ...
-*- Armitage -*-
PS: iterapta=interapta
najbolji.242armitage,
-> #218, funky> Druga stvar, sta ti uopste branis ? Sta imas, i koji ti je motiv ovoga ?
> Da branis ono sto drugi imaju ? (68030/040) ? Ja bre branim ono sto imam, a
> ti ono sto vidis u casopisu. Ovo me podseca na conf. EXTRA/automobili.
>
> Kad budes imao ono o cemu pricas, javi. Ja ovo pisem na onome sto
propagiram.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
E, BAS SI CAR! SVI TI SE DIVIMO, JAOO! %(
Dokle ces vise da stvari gledas toliko subjektivno ...
Covek (i ne samo on) se jednostavno buni protiv tvog "moj best, f*ck the rest"
Ti si konkretno izneo par dezinformacija koje se ticu Amige i Maca uopste,
pa si na to i dobio odgovore.
1. Shvati, da nije sve sto ti imas toliko dobro, samo zato sto je tvoje
2. Nemoj da sudis o nekome na osnovu njegovog kompjutera. Nemamo mi svi para
za 586/A4000/Quadre, ALI TO NE ZNACI DA NEMAMO PRAVO GLASA !!!
-*- Armitage -*-
P.S.: NHF, nemam obicaj da nikogo licno spopadam, ali brate ...
najbolji.243armitage,
-> #224, mpaunovic> > Kako drugacije popularizovati racunare koji su to zasluzili i koji nisu
> > toliko popularni, ako ne preko radio i tv medija ?????????
>
> A kako su se pc masine popularisale
> dok su svi imali spektrume? Svojom vrednoscu.
Nemoj da poredis babe i zabe. PC racunari su se paralelno razvijali sa svim
ostalima (PC-business, Spec C64 - home) Onda su kucni racunari postajali sve
mocinji, PC-ji sve vise upotrebljavani "kuci", a Mekice, koje su tu stajale
postrani, postase popularnije nego ikad. E, onda je pocelo da se talasa ...
> Ne kazem ja da ne treba da se predstavi u nekoj
> emisiji i racunar koji nije pc. Treba. Ali
> emisija treba da odrazava realnu situaciju,
> dakle ako vecina ljudi za posao koristi pc,
> onda da bude i vecinom okrenuta pcju.
No problem, neka odnos bude veci u korist one grupe racunara koji su naj-
zastupljeniji.
Ali, ako si primetio, neki (ukljucujuci i voditelja) su se ovde zalagali da
se sve sto nije PC - ukloni iz emisije (po principu: Juden RAUS, Neger RAUS,..)
> Danas kada nekome treba da savetujes
> koji racunar da uzme, normalno da ces mu reci
> da uzme pc a ne amigu ili atari, jer pc mozes
> za sve stvari vrlo uspesno da koristis, lako
> ga nabavljas, periferije koliko moze jeftine
> i ima ih na svakom cosku, imas kurseve na koje
> mozes da ides, domace knjige, literaturu,
> casopise, reklame... a atari i amigu jedino
> mozes da preporucis nekome za igre, mada su
> sada i na pcju igre bolje, mada se ja mnogo ne
> igram, meni vrhunac tetris:)
Opet se slazem. Na PC-ju stvarno mozes lepo da radis i da uz to budes i
softverski i hardverski podrzan (o literaturi da ne govorim). Sa druge
strane, mozes da se opredelis i za neki drugi racunar, realno sagledavsi
prednosti/mane istog. I ti se tako opredelio za kompjuter Tomahawk XYZ deluhe,
i radis svoj posao na njemu, dok se tamo na Sezamu neki pacenici svadjaju u
conf. orka.najbolji, na koju si ti jos prvog dana lupio res.
Ala je zivot lep ....
> Jedino vidim i cujem da za DTP kazu
> ljudi da Mekintosh ima bolje karakteristike,
> pa tu i moze da se razmislja. I da se popularise,
> pa i u tv emisiji. Mada ja i kada bi za DTP
> trazio masinu (a tim se ne bavim) opet bi uzeo
> pc, koji takodje moze da se koristi uspesno za
> to kao sto se na vise mesta pokazalo.
Ako si mislio da se Mekica ubaci u emisiju zbog DTP-a, nema potrebe. Kod nas
se on cak ni za to ne koristi onoliko koliko bi mogao. Ameri opet, nece ni
da cuju nizasta drugo osim za Mac-a kada je u pitanju DTP. Eh ti glupi
Ameri :)
> Problem je sto par vas koji propagirate
> Amigu i Atari idete logikom "cuo sam da to i to
> moze (ili procitao) da se uradi na Atariju ili
> Amigi, sjajno je, jeftino itd". Samo sto ovde
> sve sto se cuje i sto se vidi da je uradjeno a
> da valja, uradjeno je na pc racunarima i naravno
> ponesto na skupljim stanicama itd. Za sve to ima
> dobar razlog, jer PC pruza najvise za ulozena
> sredstva, i zato je tako zastupljen.
Vidi primer za Mac/DTP. Jedno je valjda svima jasno:
Kod nas se ni jedan racunar osim PC-ja ne koristi u profesionalne svrhe
onako kako bi to mogao. Drugim recima: malo je ljudi koji umeju da rade
na istima / koji su u mogucnosti da rade na istima.
Najbolji primer je "primena" Amige na 3K RTS. Ljudi imaju para (valjda ih
sada RTS finansira), ali nikako da se maknu sa pocetne konfiguracije i
nikako da sutnu onu dijabolu koja se tamo zaj*bava u DPaint-u !
-*- Armitage -*-
najbolji.244corto,
-> #228, kermit> tzrenutka nisam pozalio sto sam platio 3600 dem TT-a i narucio
> karticu za jos 700. Jeste skuplje od 486 ali MENI to toliko
> vredi.
Skuplje od osnovne 486 konfiguracije da, a sta ti s TT-om radis, ako
nije tajna ?
najbolji.245funky,
-> #237, domana
>>Tacno, mozemo... ok, priznajem sto se tice procesorskog vremena ste bolji,
>>ne znam samo kako radi SB 16 ASP (ne znam koliko on jede procesorsko vreme,
>>pa necu ovde da lupam gluposti...) A da 8 kanala oduzima samo jedan
>>beznacajan deo, moduli bi mnogo bolje svirali poredeci sa onim sto sam ja
>>cuo... Ruku na srce, cuo sam A500 na 8 kanala...
Bolje što nisi čuo A500 na 8 kanala. Da te obavestim da na PC-ju SB16 NE
ODUZIMA procesorsko vreme više od 15 %, jer za to i služi ASP čip, ili neki
drugi, zavisi od varijante. Kod mene, npr. dok svira CD preko SB16, radim
compress diska. Svirka je naravno u pozadini. Kopiranje disketa :) je tri-
vijalna operacija u odnosu na compress. A dok svira sempl od 20 MB sa diska,
učitam COREL a da se svirka ne prekine. Da podsetim: 44.1 HiFi stereo ko-
mprimovan na četvrtinu u trajanju 7-8 min.
>>A za slusanje modula dok kopirate diskete, to je lepa stvar, ali to moze i
>>PC za boljim operativnim sistemom...
PC to može u DOS-u :) dodji pa vidi. Win da ne spominjem.
funk
najbolji.246funky,
-> #242, armitage>> E BAS SI CAR SVI TI SE DIVIMO
I treba da se diviš. Nije meni tata kupio kompjuter ko tebi za igranje.
Ti pričaš a i ne znaš o čemu. TUDJE MAŠINE I TUDJE TESTOVE spominješ.
Dosta mi je bre takvih ložača, sve znaju samo iz priča....
najbolji.247funky,
-> #241, armitage RE: DMA
Ti baš stvarno ne poznaješ PC... Kakvi bre interapti ? Koja zvučna karta
radi preko interapta ? Jesi li instalirao nekad ? SVE preko DMA, eventualno
ako nema slobodnog kanala, onda preko interapta (a to je reetko..)
Ti si se očigledno poslednji put sreo sa PC periferijom pre 5-6 godina, od
onda skoro sve zaobilaze BIOS i koriste DMA , pa i strimeri.
Uostalom, bolje i interapti nego polling..
najbolji.248mihajlo,
-> #3, armitage E da evo ja sam sretni vlasnik jedne Amige i zaista zasta
meni
sluzi (render i grafika, pretezno), mi sluzi odlicno. Mada radim
svaki
dan i na PC-ju i na Silikonu, ali sada sam se zapitao zasto Ljudi
moraju da porede racunare.
EJ BRE LJUDI, PA I PC I AMIGA RADE POSAO !!!!
MIH
P.S.
Dosta mi je vise AMIGA vs ATARI vs PC vs MAC rasprava.
najbolji.249mihajlo,
-> #4, armitage! Setimo se Sinise Sremca sa 3P NS. Tip non-stop propagira PC kao
! ozbiljnu masinu, baljezgari raznorazne gluposti o Amigi, sam
! nema pojma ni o cemu osim Clippera (predpostavljam), a kada su
! pocele ta se pustaju igre na PC-ju njemu su curele bale iz
!* usta. Inace Samir i Sendula u za njega DOKTORI NAUKA !!!!!!!!
Mogu samo da se slazem .. naime Sendulu i Samira (!@#$!@#)
poznajem
licno i znam koliko im je znanje, a Sinisa ne zna ni toliko.
MIH
najbolji.250mihajlo,
-> #38, stefan! Jok, znas ono "mazicu ga, pazicu ga i zvacu ga Dorde" ;)))
:))
MIH
najbolji.251mihajlo,
-> #19, funky! PS: Jel ti se svidja reklama za ONE TUCH LOCK ? Uradjeno na PC
! masini od 2000$ ne racunajuci PC-to-video konverziju, cije
! iznajmljivanje, npr. u PIXELu kosta oko 300 DEM - samo treba
! otici sa nizom targa slika. Za sve 'animacije' koje se mogu
! videti na palmi, se vidi iz aviona da su radjene na amigi i da
! nema veze sa zivotom. Kakvi bre tosteri, uozbiljite se jednom.
! Kraj price.
Uf, sto nisam ranije provalio ovu konferenciju...
Slusaj bre ti tamo,
Kao prvo ja radim u tom nrp. PIXEL-u, i nemoj da dajes
odokativne cene za nesto sto i nisi siguran. Za tvoju informaciju,
znas li da je taj "ONE TOUCH LOCK" radjen negde oko sest (6) meseci.
Ja licno mislim da je to bre malo mnogo, a masina im nije od 2000,
vec
od 4-5000, a nemoj da zaboravis da oni imaju malu mrezu od par giga
HD. Ipak, ako se setis izvesne animacije na trecem kanalu, recimo za
EPP (kada se otvara kovcezic) ili spica (na istom kanalu) za emisiju
Cekajuci Metroa. Sve to je radjeno na jednoj Amigi. A pazi sad ovamo,
nisam rekao da je amiga najmasina, ali covek koji je to radio je
uprkos tome sto nije imao savrsene uslove rada (kakve ima GAMMA),
uradio nesto kao jedan amater i za tu svrhu mu je Amiga bila sasvim
dovoljna. Stoga molim te malo postovanja prema svakom racunaru, pa
makar to bio i Spektrum.
MIH
najbolji.252mihajlo,
-> #28, dikla! btw. Jel tu animaciju radio PIXEL ?
Ne doticnu je animaciju radila Gamma.
MIH
najbolji.253mihajlo,
-> #35, kermit! Verovatno neces ni videti kod nas radene animacije na Amigi a
! da su vrhunskog kvaliteta (bar za sad). Jos niko ovde nema
! VIDEO TOASTER a ni odgovarajucu opremu, a verovatno i nece jos
! dugo. Ja nemam amigu al saam vidao po raznim caopisima sve i
! svasta i stvarno je ok. Ali ovde ...
E ovo je nesto fino,
zeleo bih da vam skrenem paznju da se u izvesnom casopisu "Computer
Graphics", na stranicama namenjenim nagradjenim slikama, nalaze vecim
delom Silikonove i Amigine slike, a tek onda PC-jeve (za sada sam
viseo samo jednu). Naravno ne zelim da omalovazavam PC, ali zelim da
vam skrenem paznju da je i Amiga masina, koja na polju kompjuterske
grafike i animacije, daje mnogo vise nego sto nasim laickim pogledima
ovde (Srbija) izgleda.
E da ovo ne bi zvucalo kao propagiranje Amige, sad cu malo o
MAC-u. Koliko sam ja cuo, na MAC-u ima jedan program za render koji
bih rado da isprobam. SO (mister Panic), pozivam sretnog vlasnika
istog da mi se javi radi testa.
MIH
najbolji.254mihajlo,
-> #40, funky! onda poceo profesionalno da radi animacije na amigi ? Ti TIME
! base korektori, i ostala skalamerija su ISTI za sve kompjutere,
! samo je bitno na kom kompjute- ru se naprave .TGA slike. Ti i
! na amigi mozes u Real 3d da napravis animaciju, odnosno
! stotinak TGA slika, snimis na izmenljivi disk ili strimer i
! odes kod firme koja ima aparaturu i prebacis na U-matic. Tu su
! troskovi isti i za PC i za amigu. Problem je napraviti i
! izrendirati stotinak TGA slika u true coloru i u rezoluciji 7xx
! X 5xx, a amiga to moze samo da sanja. I kad bi mogla, to bi
! trajalo nedeljama. Ako hoces brze, baci pare na turbo kartu,
! koprocesor, PICASSO graficku kartu, veliki disk i jedno 16 MB,
! i ispasce da si sve to mogao i na PC-ju za duplo manje para. PC
! vec sada ima dostupan Pentium, ili u najgorem slucaju jeftini
! DX2/66. a motorola sezdesetica je jos daleeekoo...
Ovaj opet nije pustio vodu .... tc tc tc, elem da li si ti bre
razumeo da je hteo da ti kaze da u nasoj okolini (goli Balkan), nema
nista drugo do surih balkanaca, koji su za brzu i proverenu
varijantu.
E sad da li ti shvatas da se u svetu Amige koriste i za animacije i
kad bi video Imagine-ovu demo kasetu za `93 godinu, pao bi na dupe.
Inace, da ja tebe pitam, gde se u svetu (jer ja ovu celu pricu
orijentisem na Svet a ne na Balkan), koristi 3DStudio da bi se radile
komercijane reklame ??? Da naravno, za to se koriste raznorazni
Siliconi i Spakovi i Cray-ovi, ali za profesionalnu animaciju se
koristi programi tipa "WaveFront", "SoftImage", "Alias", i "TDI"
(Tomson Digital Image). Pa molim te ajde sad da rezimiramo, 3DStudio
nije Ray Tracing program vec obican Shade orijentisan program, e a
programi na toj Amigi koju toliko psujes, su svi do jednog Ray
Tracing, sto je naravno zaista veliki plus za Amigu. Druga stvar, na
Amigi se prate svetski trendovi sto se modelinga tice. Spline-ovi i
patch-ovi i mesh-evi su nove forme kojima se modeluje danas, a ne
nekim poligonima, priznajem da ja i dan danas modeliram poligonima,
ali to je iz nostalgije. Elem, sad uporedi zasto recimo jedna Amiga
malo bolje opremnjena ima vecu upotrebnu vrednost na polju animacije
i
grafike.
Sad oko hardvera, koliko ja znam (a znam jer sam probao),
Amiga 2000 sa StormBringerom na 50 Mhz (glupog li merenja) i
486DX2/66
se razlikuju po brzini za svega 25% u korist PC, a pazi sad to je
68030 procesor. Inace koliko se secam ne obracajuci paznju na tu
68060-ticu, Motorola je izbacila 68040-ticu na 40 Mhz, sto je negde
oko oko 120% brze od 486DX2/66.
E sad da jos nesto razjasnimo, grafika je na Amigi do skoro bila
zapostavljena stvar, ali jedna bedna Amiga 1200 ima bolju rezoluciju
od vecine PC-ja, jeste da joj treba adekvatan monitor, ali i kao
takva
ona moze da prikaze mnogo blesavije rezolucije od bilo koje VLB ili
EISA graficke kartice za PC-ja. Da ti uporedim TARGA kartu za PC-ja
(ima i varijanta za Amigu) i Opal Vision za amigu. Odnos brzine je
negde 1:9, a u to nisam racunao i digitalne efekte koje ona izvodi i
digitalnu obradu TV signala u realnom vremenu. Jos nesto kad jedna
TARGA bude u stanju da prikaze 4096x4096 u barem 16 bita skidam joj
kapu i odmah idem da je ukradem. Ali da stavim i slag odozgo, Targa
kosta oko 5000$, a Opal svega 1000$. Performase i cena, a kvalitet i
procenat korisnosti ove opreme, sam zakljuci.
! Kazes, animacije na TV rade zaposleni usput, na amigama, koji
! nisu dobro placeni. Jel to razlog za onakvu blamazu ? Ono je
! odvratno. Odvratnije od emisije "modulacije", odnosno od
! kvaliteta 'muzike' odn. modula u njima. Ne znam jel imas neke
! veze sa tom emisijom, ali ocigledno jos nisi cuo kako moze
! kompjuter da svira, odnosno PC. Tu amiga takodje gubi bitku -
! zvuk. Cetri ka- nala je smesno cak i u odnosu na SoundBlaster
! 1.0 koji ima 11 kanala i koji kosta oko 100 DEM.
E sad si ga malo preterao, prvo nemoj njega da direktno vredjas,
jer
ti moduli su takvi pravljeni i on ne moze da sedne i da skida
semplove
i prepravlja module i onda ih pusta. Tada to ne bi bili autorski
radovi.
Znas sta malo mi tvoja zadrtost ide na zivce. Ako se ja dobro
secam kada je Amiga svirala semplove (i Atari je to tada radio, na
zalost samo na jednom kanalu), PC je bio sretan svojim biperom i
gledao je svoju Najmaksimalniju EGA grafiku. Na Amigi su moduli i
nastali, a ne na PC-ju.
MIH
P.S.
Ako si ovako zadrt vidimo se u nekoj drugoj poruci ...
najbolji.255mihajlo,
-> #49, mikis! Intela. Seti se odnosa brzine rendera A500/68000/7.16MHz :
! 386DX/33MHz
Malo ga pretera .... ja sam imao istu i to samo tako izgleda jer
Amiga ima specijane cipove koji rade neke od poslova mesto nje i sve
to izgleda zaista brzo, ali istina je drugacija. Amigu 500 mozes da
poredis sa jednim brzim AT286 na recimo 16-20 Mhz (otprilike).
MIH
najbolji.256mihajlo,
-> #71, mikis! pretekne para (recimo za brdo kolaca ;))
E ovo ti je zaista vazan element za pravljenje animacije na Amigi.
Treba i hraniti ljude koji sve to prave, zar ne ?! :))))
MIH
najbolji.257mihajlo,
-> #59, corto! Molim TACNO navedeno u cemu je bolji. Nisam ga upoznao, za
! razliku od 3DS-a.
Pa evo ja cu da navedem samo neke od osnovnih karakteristika. 1.
Rad
sa Spine-ovskim formama, 2. Rad sa Patch-evskim objektima, 3. Rad sa
Meshevima zasnovanim na Spine-ovima, 4. Kinematika, 5. Bones (Nrp,
pomeranje noge pomocu chain-ova, tj jednim lance pomeras celu nogu po
hierarhiji, kako se dize butina za njom idu i ostali delovi noge, ali
uzimaju u obzir i gipkocu realnog pokreta). Ako te jos nesto
interesuje, javi se da ti posaljem devedeset sest kilobajtni opis
novih i starih poboljsanih opcija.
! Kod nas se animacijom bave svi. Vecina nije strucna za ono sto
! radi (u sta ukljucujem i sebe) nego su entuzijasti i
! zaljubljenici ili su primorani da to rade. Zasto bih ja kao
! arhitekta morao da radim animaciju svog objekta ? Drugo je
! VIZUELIZACIJA, sto ipak vise volim da odradim sam, jer mi je
! lakse da sam pravim materijale nego da objasnim nekome.
E sad sve ovo si ti govorio sa stanovista nekoga ko radi staticne
slike, ali nikada nisi radio nikakvu animaciju i nemas nikakvo
osnovno
predznanje o samoj umetnosti animacije da bi sad mogao odmah da
sednes
i da radis neku super animaciju. Izmedju Vizualizacije i Animacije
ima
razlike.
! Osnovni problem ovdasnjih animacija je losa rezija i
! skokovitost. Kao primer navodim spicu na TV Politika emisija
! "Na drugim frekvencijama" ili nesto tako, koja ima JEZIVO
! kretanje kamere, uz zavidan TEHNICKI kvalitet.
Necu nista da kazem, ali cu samo da pitam da to nije ona spica
gde kamera prolazi kroz spijunku ??? Kad dobijem odgovor onda bih
prokomentarisao.
! A vecina ljudi radi na PC-ju zato sto za najmanje para dobije
! najvise muzike. Ne zaboravite da ima jos programa osim 3DS-a, a
! pravi ih AT&T, za animaciju, dok za render ima boljih Autodesk
! stvari, kao sto je Renderman (Rayracing). Sav taj softver je
! nabavljiv. S druge strane, za Silicon i njegov softver mora da
! se plati puna cena, dok u PC varijanti mora da se plati samo
! masina i 30-tak disketa. Ovo, naravno, u startu. Bez originala
! ili dobre knjige jos niko nije uradio dobar posao.
Cudo jedno kako je ovaj svet lakoveran, ima razlike izmedju
AutoDeskovog RenderMan-a i Pixarovog "RenderMan"-a. Prvi je isto sto
i 3DStudio, shader, a drugi je profesionalni program za animaciju
koji importuje skoro sve formate (Alias, SoftImage, WaveFront,
AutoCad itd.) E vidis mozda tebi Silicon zvuci kao tabu, ali ja svaki
dan gledan kako se bivsi korisnici 3DStudija grce da bi nesto
napravili na Silikonu, a recimo neko ko je imao poligonsko
modeliranje
ne da ne mora da se puno muci jer mu je logika modeliranja tako fino
razradjena da mu je sve lako. Ovo zadnje ne mora da bude uvek tako,
ja
sam poceo sa kopijom i naucio sam skoro sve cake pre nego sto sam
dosao do prvog uputstva. Kad su mi ga dali prvi put u ruke samo sam
se
cudio kako je neko nesto lose napisao. Ipak neki put bez uputstva
nema
spasa (izuzetno retki slucaj, kada se nadje neko ko ima izvesnog
iskustva sa samim problemom).
MIH
najbolji.258mihajlo,
-> #66, domana! Dobro, bre, ovde niko ne pominje Imagine 2.0 za PC ili Real 3D
! za Windows... Znaci i po pitanju sofvera smo isti... Da li neko
! ima Real 3D za windows? Cuo sam da se pojavio...
Evo ja cu da ti se javim za Imagine v2.0 za PC, ali za taj Real 3D
za Windows (?!) ne. Moja primedba u vezi samog Imagine-a za PC, ima
puno bagova kojih u verziji za Amigu nema, ali ih je ipak moguce
prevazici. Ipak to je osvezenje za PC, prvi put jedan kulturan
program
za Ray Trace na PC-ju.
MIH
P.S.
Pogledaj duzinu Imagine-a za PC, pa uporedi sa onom od 3DS-a
najbolji.259mihajlo,
-> #75, mikis! Pa, evo nekih njegovih mogucnosti (ne bih sve prevodio, jer
! se ne smatram nekim strucnjakom. 'Profesionalci' ce znati o
! cemu se radi, za ostale uskoro stize recnik termina :)).
! Dakle, za razliku od 3DS-a, Real ima pravi ray-tracing mod.
! Dalje, tu su i neke stvari koje su do sada bile dostupne
! samo na radnim stanicama - gravity, velocity, collision
! detection, inverse kinematics, skeletal control, particle
! systems (u vezi ovog poslednjeg - kako bi ste u 3DS-u izveli
! animaciju konfeta koje se razlecu pod uticajem ventilatora?).
! Dalje, tu su razni efekti sa povrsinama objekata - recimo
! gasne teksture, animirane teksture, vise materijala i
! tekstura po objektu, morphing surface textures itd. Pa
! onda recimo fog/haze effects, motion blur, multiple camera
! views, depth of field (kao kod fotografija - uostren
! izabrani kadar, pozadina manje ostra), spline paths,
! organic free-form deformations, itd, itd... jedino sto mu
! fali je lens flares efekat ;)) Moguce je da neke od ovih
! stvari postoje i u 3DS-u, ali sam siguran da znatno veceg
! broja nemam. Uostalom, evo malog 'domaceg zadatka':
! 'izrendajte' u 3DS-u jednu sliku na kojoj ce se nalaziti
! lupa i neki efekat uvelican kroz nju!
Evo decko je ocigledno imao isti tekst kao ja, sa razlikom sto sam
ja u njemu radio. Program je zaista lud, a programer jer doktorirao
Matematiku na njemu jer je uspeo napravi alogaritam za renderovanje
Spline-ova (bez prethodnog konvertovanja u poligone). Naravno ovime
se
dobijaju perfektne ivice i nema onih kockastih lopti. Inace zaista
koji od ovih Profesionalnih programa mogu da urade efekat lupe.
MIH
najbolji.260mihajlo,
-> #81, armitage! Meni nije jasna jos jedna stvar:
! Kada ce se ljudi setiti, da naprave i na drugim sistemima
! savrseno oble lopte tanjire i sl. To takodje na A500 sa Real-om
! 1.4 nije problem, dok mi jos uvek gletamo kojekakve "kockaste"
! satelite (Dnevnik) i "kockaste" tacne i solje (Beobanka).
E pa oko solja imam da kazem da je to radio "SoftWare Vosion", a da
je Dnevnik radio "PIXEL", ali ipak satelit je malo coskast radi
skracenja vremena renderovanja. Recimo (Beobanka je to uraila sasvim
slucajno jer se deformacijom dogodilo to da je doslo do ne
kontrolisanog pomeranja poligona i dosla do toga. Opet kod Dnevnika,
je to izvedeno zbog ves povece kolicine poligona, a i satelit je
jedan
mali objekat koji se na ekranu zadrzava svega 53 slike (2.13 sek).
Stoga niko nije smatrao da bi trebalo potrositi vise poligona da bi
se
dobio nesto malo kvalitetniji satelit.
MIH
najbolji.261mihajlo,
-> #82, funky! Ajd ako si smeker, uradi ti u REAL-u animaciju- simulaciju
! ruleta. Bacanje kuglice pri ugaonoj brzini ruleta W=15m/rad do
! zaustavljanja :)
!
! Domaci ;)
Da li mogu ja !??!!?!?!? :))))))))))
MIH
najbolji.262mihajlo,
-> #65, domana! To se jednostavno ne da uporediti...
Napokon jedan pametna opaska ...
MIH
P.S.
Nemoj da me neko tera da dokazujem fizickim zakonima da je PC brzi od
Amige.
najbolji.263mihajlo,
-> #53, nemanja.! prosla. To sto kod nas amiga 4000 kosta 5500 dem je cista
! pljacka,a o cenama od 1500 dem za monitore i da ne govorim.
E da to nas AlaMeriki pljacka, realna cena za A4000 je oko 3000DEM,
a Comodorov Multi Sync je negde izmedju 700 i 900 dem. Nemojte da se
palite namenjen je striktno Amigi.
MIH
najbolji.264mihajlo,
-> #61, jmodli! 2) ako imam sporu amigu (2000/1200) onda cu uzeti turbo kartu.
! ako imam brzu amigu (koja je za to i namenjenja) turbo karta mi
! ne treba. a ako mi bas treba onda cu uzeti WARP (4 * RISC).
! motorola 060 mi u tom slucaju ne radi posao.
Moram da nesto dodam,
Warp je dodatak za A2000 koji razvija bednu brzinu od 600 MIPS-a, a
kosta svega 9000.
MIH
najbolji.265mihajlo,
-> #62, markom! Prave takve firme, kojih kod na zalost nema :(, rade sa
! Silkonima i drugim zverinama. Tu nema mesta ni za PC, ni za
! Amigu, a ni za Mac-a ...
E ako je tako zasto onda spilberg radi pripremu za svoje filmove na
Amigama ???
MIH
najbolji.266mihajlo,
-> #80, markom! To ti je opet nas mentalitet. Amer kada nesto kupuje, i ako
! trazi kvalitet, veruj mi da ne pita za cenu ...
E to je istina ...
MIH
najbolji.267mihajlo,
-> #63, maksa! PC briljira i u mnooogo zahtevnijim kategorijama nego sto su
! "baze podataka, racunovodstvo, i slicno". To sto ti za njih
! nisi cuo, ne menja cinjenicno stanje. ;)
Ali ne dovoljno makso ... barem ne dovoljno da bi ugrozio MAC-a ili
ATARI-ja ili Amigu.
MIH
najbolji.268mihajlo,
-> #83, jmodli! setih se! da ne potcenjujem - PC se dosta koristi i za CAD i tu
! je kod nas definitivno najrasprostranjeniji (ipak je AutoCad
! dobar program). ali, ipak i to se moze raditi na drugim
! kompjuterima za manje para i istim kvalitetom (ali je pitanje
! da li bi se nekome vise isplatilo da se ponovo obucava za rad
! na necem drugiom, kada je vec AutoCad doveo do perfekcije).
Skidam kapu ... AutoCAD je zaista jedan od giganata.
MIH
najbolji.269mihajlo,
-> #92, jmodli! ne govorim o animaciji i renderisanju (mada se tu amiga
! najbolje snasla). i
E sad da ja tebi malo kazem. Pre izvesnog vremena neki pametan
covek
je izmislio jedan metod za render koji se zove "RADIOSITY", tj
sencenje zasnovano na toploti(kod Ray tracing-a to je svetlost. Ako
se
secate Foton je cestica dualne prirode, talasne i korpkuskularne (dal
sam napisao kako treba ?!)). Stoga, cak ni Amiga ne bi pokazala naj
rezulatate jer zamisli kad uperis lampu u zavesu (domana sta cu dobar
primer) tacno vidis sa druge strane kako svetlo probija kroz zavesu.
! ma da se desava u mojoj glavi pa i da me nekako ubede da lupam
! gluposti, nego se desava i na mojoj amigi i na mom pisiju. i
! bas zbog toga znam gde se bolje desava :).
Zaista, ako radis i sa Amigom i PC-jem docices do zakljucka da ti
Amiga mnogo vise prija ...
MIH
najbolji.270mihajlo,
-> #104, dejanr! Tu do izrazaja dolazi gotovo iskljucivo snaga procesora i
! clock. Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi,
! ne bi imali sansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
Dejane, dejane ....
Pa u pravu si da do izrazaja dolazi klok, ali Amiga ima jednu kartu
koja tera oko 600 Mipsa ....
Ali ako se secam ovde je rec o konfiguraijama do 2000 dem
MIH
najbolji.271mihajlo,
-> #111, wizard! Koliki je odnos brzine Pentiuma i Alfe u izvsravanju PC
! softvera?
Sve zavisi od konverzije C-koda i od toga koliko je C kod
optimizovan .... Naime Alfa radi kao i SGI, samo sa C programima ..
MIH
najbolji.272mihajlo,
-> #115, madamov! Treba li da ponovim da nije samo procesor ono sto cini
! kompjuter?
Pametna opaska ...
MIH
najbolji.273mihajlo,
-> #122, funky! Izvini, a po cemu se to razlikuju kompjuteri i sta je njihova
! srz, ako nije procesor? I ko je glavni 'krivac' sa sporost,
! odnosno brzinu, ako nije procesor ? Kazem : GLAVNI
Pa da barem malo znas o hardveru Amige znao bi da Amigina brzina i
ceo Multitasking se zasnivaju na specijalnim cipovima koji se bave
grafikom i zvukom mesto njega. Eto ti dokaz da nije sve u procesoru
!!!!!
MIH
najbolji.274mihajlo,
-> #153, funky! Oko ove brzine izvrsavanja procitaj moju prethodnu poruku. Znas
! li samo sta mogu tebi da dodam ? Posto tvrdis da je DX2/66
! sporiji od tvoj tog_i_tog (ne zanima me sta je), donesi koju
! god hoces sliku - imam Photo Shop 2.5 kao i ti, DX/2-66 sa 8
! MB, pa na crtu. Kazes da sa 16 MB radi sporije nego to tvoje sa
! 8 MB? Pre nekoliko dana sam pisao da je operacija na DLC/40
! trajala 2-3 puta krace nego na MAC-u 2fx 68030/40. Tu ne mozes
! vise da me otrujes i ubedis - video svojim ocima. Ocekujem da
! ces u rezultatu biti potucen do nogu - za 2-3 reda velicine. Ti
! pljujes DX2, a nemas pojma o cemu se radi. Znas li ti kolko je
! to puta savrseniji procesor od te tvoje kravice ? Znas li kolka
! je cifra 66 ? Jel ti govori nesto 8 K internog i 256 K externog
! kesa ? Citaj malo ove racunare, ne pisu ljudi dzabe. Kad
! nabavis 040 na 66 MHz, na ravnoj smo nozi, onda mozemo i da
! pricamo i da uporedjujemo. Ovako ste svi smesni, nemate pojma
! kolko.
Intelovi procesori su sebi zamesili kada su napravili samo 4 DMA
kanala. TJ ubili mogucnost Multi Taskinga... A jedna motorola 68000
ima 16 ... bez reci ... E da znas odnos INTEL vs MOTOROLA je 1:2 za
MOTOROLU, jer iako MOTORLINA megahercaza zvuci manje ona daje dva
puta
vise snage nego sto izgleda ...
MIH
P.S.
Joj opet neki koji ce da teoretise o Motorolinim procesorima ...
Nista vidim ja da cu da vadim opet onaj CHIP ..
najbolji.275mihajlo,
-> #222, ljubisha! Jesi li probao da stavis naocare? Ako nisi probaj. Progledaces.
PRC,PRC,PRC trica !!!!!
MIH
najbolji.276mihajlo,
-> #148, armitage! Ovo ne razumem ...
!
! Zar Amiga/Atari sa MC68040/68060 nije ravnopravna sa PC486 ?!
! Hajdemo malo ozbiljnije, Ok ?
!
! Uostalom, zna se da su Motorolini procesori jaci od Intelovih.
Ej ICE okreni me telefonom i dacu ti jedan detaljan opis toga ...
MIH
najbolji.277mihajlo,
-> #152, funky! vi o 66 MHz mozete jos duuuugo samo da sanjate. Jel postoji u
! Beogradu bilo koja motorola 040 brza od 40 MHz ? 030 i ne
! spominjem - zastareo definitivno.
Znas iako ti mislis tako ja ti kazem da nije tako u beogradu ima
jedna 68040-tica na 50 Mhz i zaista je suluda ... A da je 68030
zastarela, pa pomalo si u pravu, ali je i dalje u stanju da bije 486.
To sam proverio na banalnim testovima brzine ... petlje itd..
! 68030 /33 MHZ => KRAVA. Video i zakljucio. Nemoj samo te
! razlike tipa "duplo" troduplo itd.. 68030 je u najgorem slucaju
! ravna 386 i kraj. To vama koji ste sa 7.15 MHz presli na 33 MHz
! i 32 bita deluje brrzoo, ali za coveka koji vozi prosecan
! 386DX/40, to sve izgleda traljavo, a kamo li onom sa 486.
Covece pa ti zivis da mrzis sve sto se mrda i puze ...ajde da ti
kazem nesto. Ne zahtevaju svi kompjuteri mnogo Rama i puno Swap disk
prostora.
! Ne zovi na prezentaciju nekog sa 386/486 >= 33 MHz ako neces da
! se izbla- miras. A prvo kupi bolji monitor, ali i pre toga neku
! grafiku sa vise od 16 boja i 640 x 480.
Ej pa polako pa zaboravi ti da je najbolji PC, ne moze da se poredi
sa grafikom jednog MAC-a, a kamoli jedne Amige 1200. Ako ti nije
jasno
objasnicu ti to u klubu u petak ...
MIH
najbolji.278mihajlo,
-> #179, kermit! Funk, ne znam sta si povileneo u poslednje vreme, mora da te
! nesto gadno boli u celoj ovoj raspravi. Sto se tice brzine
! procesora ne pricam napamet - to sam procitao negde a bas ako
! insistiras pokusacu da iskopam i gde. Sto se tice prezentacije
! i blamiranja ja nemam cega da se stidim. Graficka kartica stize
! uskoro, a sto se monitora tice ne znam sta mu fali? Kad mi bude
! mali uzecu 21", za sad mi je ovo sasvim OK.
Funk evo i meni mozes da izadjes ili na MAC-a ili na AMIGU, pa ti
biraj... ali ja ti kazem .... oladi bre malo svi te ubedjujemo u
nesto, ali ne on je najpametniji i on najbolje zna ...
MIH
najbolji.279mihajlo,
-> #203, maksa! Sto se tice komentara "ljudi, kupite radne stanice" (btw, ovo
! ti postaje zastitni znak, kao jmodlijevo, sada vec legendarno,
! "amiga radi sve kao pc, a ostalo i bolje") treba malo da se
! informises za koji obim posla je neophodna radna stanica.
Svakako si ovde u pravu ....
! "Inzinjer je covek koji sa 25$ moze da obavi posao koji
! svaka budala moze da uradi sa 2500$."
Ovo je jedna od zivotnih istina ...
MIH
najbolji.280mihajlo,
-> #221, corto! Ne zaboravmo Mr Murphy-ja : racunar nikada ne radi ono sto
! hocemo, nego ono sto mu naredimo.
Iliti malo drugacije ...
Kompjuter nikada ne radi ono sto ti hoces,
Vec ono sto mi kazes .....
najbolji.281mihajlo,
-> #205, bojt! Pa, ja bih pre kupio BMW 830i.
Da to nije BMW 850i ???
MIH
najbolji.282mihajlo,
-> #218, funky! Primer: Oko onih procesorskih prosirenja: ja sam rekao ZAMENA a
! ti si pricao o DOKUPLJIVANJU. Znam i ja da i A500 ima proc.
! uticnicu odozdo, ali da bi je ti ubrzao moras :
!
! 1. Kupiti nerealno skupu turbo kartu
! 2. Ostaviti svoj stari proc. da truli unutra ne izvukavsi
! nikakvu vrednost. 3. Opet imas 16 bitnu memoriju i sve ostalo
! sto ide uz to.
Znas kako mozda tebi to nerealno zvuci, ali ja dobijem sa nesto
malo
ulozenih para za recimo MBX030/50 mnogo procesorske moci, a i tu
snagu
imam na cemu i kako da iskoristim. Ako se secas predjasnjih poruka
bavim se renderingom i procesorska moc mi treba, ali ja kada stavim
ovu karticu u masinu ne radim sa 16- bitnom memorijom jer ni do sada
nisam .... inace govorim o mojoj A1200 sa 68ec030, ali bez turbo
karte.. stoga Funk i ja branim svoju masinu.
MIH
najbolji.283mihajlo,
-> #211, jmodli! 68030 je u najgorem slucaju ravna 386 - tu si u pravu. ali samo
! u slucaju ako dobijes neki osakaceni, prirodno pregrejani i do
! pola odseceni cip :)
!
! ja sam u isto vreme radio sa Amigom 500 na 7.14 MHz i sa 486/33
! i uvek mi je sve mnogo brze islo na Amigi (nije mi se samo
! cinilo). pazi, kada ja moram u windows-u, da bi presao iz
! Corel-a u Program Manager, moram da cekam i do minut (dok on ne
! smiri hard disk, ne obnovi ekrane i pretvori mi pescani sat u
! strelicu) to je svakako mnogo vise nego jedan pritisak na
! Amiga-N ili Amiga-M gde se sve desava u sekundu. i to sa 1Mb
! RAM-a, bez virtuelne memorije. i izgubio sam vise vremena nego
! da sam na amigi sacekao par sekundi duze za racunanje.
!
! sada imam A1200 koja radi sa 68020/14 i mogu ti reci da je sada
! sve jos brze, a ima i vise boja (256, za razliku od 16 sa kojih
! mi radi Windows). ovoga puta tu je i 2Mb RAM-a i hard od 210
! megabajta, pa sve je i komotnije. i dalje imam 486/33 i
! situacije je i dalje ocajna.
S obzirom da je ovo istina, ja bih se na tvom mestu predao ...
MIH
najbolji.284mihajlo,
-> #200, dejanr! Te dve recenice su u neskladu jedna sa drugom. Recimo da je
! 68030 dva puta brza od 80386 (na kojoj frekvenciji>). Onda je
! ocigledno 80486 primetno brzi od 68030, jer je 80486 vise od
! dva puta brzi od 80386 (tesko je, i dalje, tako govoriti jer ne
! pominjes frekvencije).
Dejane, on je pricao o obicnoj motoroli na nekoj obicnoj
frekvenciji, dok imas recimo 68030 na 60 Mhz koji cupa 10 Mipsa sto
je
negde oko 486 ili kako sam se u nekoj poruci izrazio ...oko 105-110 %
brza od 486
MIH
najbolji.285mihajlo,
-> #196, dejanr! generaciju. Koliko mi je poznato, Motorola 68060 najavljena je
! za 1994. godinu, a pominju se 50 MHz i 77 MIPS-a. Ni jedno ni
! drugo ne deluje posebno uzbudljivo.
Pa ovako ako ti kazem da Motorolinih 77 mipsa podelis sa 2.12 i
dobices koliko je to mipsa na Intelu .. naravno ova cifra variva, ali
tek iza pete decimale .. ;)
! PS Koji su to Amiga i Atari sa 68060?
Pa Amiga sa 68060 je A5000 koja se vec pojavila kao i Motorola
68060, a za Atari pitaj Kermita ..
MIH
najbolji.286mihajlo,
-> #199, dejanr! 68040/40 nema sanse protiv Pentiuma, na cisto procesorskim
! testovima. Pogledaj i testove DX2/66 protiv 68040/40 (recimo,
! jesenas u BYTE-u, mislim da sam preneo negde u NOVOSTI/microb)
! pa ces videti da i tu Motolola zesce kaska iza DX2.
Dejane pa ti si nasao da poredis Babe i Zabe... kako mozes Cisc
procesor da poredis sa jednim 32 bitnim mikro procesorom .. !??!
MIH
najbolji.287mihajlo,
-> #170, mikis! Da je SPS lose resenje, odavno bi propao. A nije...
Elem ovo mi zvuci kao jos jedan PRC,PRC,PRC ...TRICA
MIH
najbolji.288mihajlo,
-> #154, funky! Jel znas sta je NOVELL ?
!
! Te vase igrackice su i bice single user masine. Sve ostalo je
! budzevina.
!
! PS: Da nisi mislio Ethernet karte ? ;) Tek tu bih voleo malo da
! cujem...
Boze ala ovaj postaje dosadan ... da za Amige postoje Ethernet
karte, a i moj ortak je ima i koristi je za konekciju na UNIX (pazi
za
divno cudo Amiga se bez unixa, ponasa kao ravnopravan UNIX terminal)
MIH
najbolji.289mihajlo,
-> #219, funky! Opet spominjes i uporedjujes nesto deseto. Taj tvoj primitivni
! Workbench radi veeoma traljavo u 256 boja koje ti spominjes,
! ali ti zato 486 radi u 16. Zasto ? Da bi namerno ocrnio Intel ?
! Zasto ne 256 ili 65000 (dokle se NE primecuje sporiji rad) ?
! Tebi WB3 ide na 4 diskete, al je to tolko zaostalo, da ni
! najosnovnije moderne tehnike ne podrzava, tipa OLE, DDE...
! Zasto tolko cekas iz Corel-a u PG ? Kod mene je TRENUTNO. Ti
! verovatno imas ili spori disk, ili Veeeliki swap file, ili si
! crtao portret u Corel-u.
Ej Funk, da te pitam nesto ???
Zasto je ceo Amigin operativni sistem u jednom cipu od 512k (u
starijim verzijama u 256k)i moze da radi sa samo jednim bootom, a pc
za Windowse zahteva BAREM 12 Mb na disku i 8 disketa za instalaciju
...
MIH
P.S.
E da one cetiri diskete mogu da stanu na 2 HD, a i OLE i DDE su na
Amigi poznate od kako ja za racunar znam ... ali se to tamo tako ne
zove, ima normalniji naziv ...
najbolji.290mihajlo,
-> #230, dmiladinovic! Sto se amige tice, da nije slucajno izasao NOVELL 3.12 za
! doticnu, nesto nisam primetio.
Sta ce nam kad imamo ENLAN NFS/DFS ;>>>>
MIH
najbolji.291mihajlo,
-> #173, mikis! Svi bolji programi (Real 3D, Imagine, LightWave) mogu da
! uvoze objekte u DFX formatu.
Samo si zaboravio da kazes da su to programi za Amigu ...
MIH
najbolji.292mihajlo,
-> #67, domana! Ne moramo da cekamo amigu da to dostigne, kada PC to moze...
Ali Amiga je vec tu .... A5000 i CD-32 ..
MIH
najbolji.293mihajlo,
-> #143, domana! Idemo na 16... Da te vidim sad? ;)
Ajde mene gledaj malo ...
Moze amiga i 16 kanala ali samo sam malo brzim procesorom ... recimo
ili 68020 ili 68030 ... PRC ..
MIH
najbolji.294mihajlo,
-> #68, corto! Sta, izasao AutoCAD za Amigu ????
Dynna Cadd je apsolutno kompatibilna ACad platforma ...
MIH
najbolji.295mihajlo,
-> #131, funky! Ako hoces da vidis 640 X 480 u 16 boja u punom sjaju ;)
! slobodno idi na TT prezentaciju ;)
Ama ako oces i dodji kod mene na moj komp imam 40x8 karaktera u 2
boje (LCD) :)))
MIH
najbolji.296mihajlo,
-> #101, kermit! Ako bas hoces da vidis Atarijevu igracku sa 68030/68882
! 33/33Mhz svrati. Bice mi drago da prosvetlim nekoga :))
Ja cu ti sa baninijem da banem da vidim novoga Atarija (tuzan sam
otkako nema vise mog atarija) ...
MIH
najbolji.297mihajlo,
-> #130, dmiladinovic! Sto se tice RTS-a, HTV-a i ostalih bivsih YU TV centara, neznam
! sta koriste, ali mi se
! nekako cini da ipak ne koriste amige.
E pa varas se znam da drugi kanal HTV-a koristi Amigu 2000 sa
GVP-om
za sve ispise potpise i ostale mahinacije ... (proslo nedeljna
informacija)
MIH
najbolji.298mihajlo,
-> #58, bulaja! Ok deco, dosta je bilo! Kad su otvorili novu ORKA zaboravio sam
! da dam resign, pa sam video kakve gluposti izvaljujete. Ispade
! da ste svi vi (mislim pre svega na ove drekavce amiguse - no
! hard feelings:) pravi profesionalci i geniji za animacije,
! graficki dizajn, sound,... Jedini problem je sto vas niko ne
! razume i ne pruzi vam priliku, a vi bi ste onda za dan-dva rada
! uradili neku besnu animaciju ili dizajnirali ceo katalog na
! vasim super-turbo-deluxe amigama sa toasterima, fritezama,
! juice squizerima i ostalom skalamerijom.
Bulaja nemoj mene da vredjas jer ja nisam dete sto se
animacije
tice, ali ja sam na Amigi poceo i znam i sta moze i sta ne moze.
Takodje znam sta sve PC moze, a sta ne moze, mrzi me da kucam
toooliki
tekst (naravno pricam o renderu). Ipak softver koji donosi pare je
dobar softver, zar ne !?
! Da razjasnimo neke stvari vezane za animaciju - to sto Gama
! koristi Targa kartice nista ne znaci za pravljenje animacije
! (za neke druge primene je vazno). Hardverski i vremenski
! najzahtevniji posao je sam rendering koji pravi TGA fajlove
! (rezolucija 768*576, 24 bitna paleta) za konacno prebacivanje
! na kasete (naravno Beta koje se koriste na TV, a ne kojekakve
! VHS gluposti) i za to nije bitno kakva je graficka kartica, vec
! sam racunar koji vrsi proracune (486DX/50/66 sa 16 Mb RAM
! zadovoljavajuce radi posao). Graficka kartica kod animacije je
! bitna za sam rad u 3D Studiju (zezanje sa materijalima i gomila
! menija preko celog ekrana:), ali tu zadovoljavaju "obicne"
! bolje VGA kartice (reda cene 200 do 300 DEM). Screen preview
! animacije se obicno radi u mnogo manjoj rezoluciji (320*200),
! tako da tu graficka kartica nije usko grlo. Dakle zveri kao sto
! su kartice cena reda $$$$ su potpuno nepotrebne. A pravu zver
! od kartice mozete imati i za nekih 300 do 500 USD, ako uzmete
! neki ATI.
Istina je da svaka Animacija moze da se uradi na nikakvoj opremi i
dokaz je i mala Amiga jer ona sa svojom nikakvom paletom moze da
renderuje slike u 24-bitnoj paleti i da ih posle prebaci na neki od
prenosivih medija ... pa onda istom putanjom kao i PC ..
Ali napisao sam preko 40 poruka i mrzi me da se vise svadjam stoga
...
bilo sta sto donosi pare je odlicno ... Toliko ...
MIH
najbolji.299mihajlo,
-> #25, kermit! Oooo, ukoci majstore! Nece moci da se uporeduje Mac-ov OS
! (ili Atarijev GEM) sa tupavim Njindonjsima! Mesas babe i
! zabe. Sistem je TOTALNO DRUGACIJI A TI GA OCIGLEDNO NISI NI
! VIDEO. Tipican sindrom PC-evaca. Svi mi koji nemamo PC-a smo
! ga videli na delu i ponesto probali da radimo sa njim i na
! kraju digli ruke. Samo vi koji nikad nista drugo niste
! videli mozete da pricate napamet. Klasika.
E vidis ovo je istina, ja sam se igrao na skoro svemu, sem na TT-u,
ali sam shvatio da je ono na cemu sam bio za one pare koje cu da dam
optimalno resenje za mene.
MIH
najbolji.300mihajlo,
-> #102, kermit! PC+CUBASE=BLJAK Pitajte nekog muzicara zasto nema PC-a ;)
Poznato je da je za Midi muziciranje Atari Naj masina, zar i ja
treba nesto da kazem ...
MIH
najbolji.301mihajlo,
-> #129, bojt! To u vezi WIN sam i ja rekao. Kad pomenuh memoriju, nisam
! mislio na nase "razglabanje", vec gledajucu kako se ova
! diskusija odvija nikako da se otmem utisku da je ovde dobar
! broj *ubedjen* da je MAC-u generalno (maltene hardverski po
! defaultu) potrebno manje memorije nego PC-ju, sto je, moram
! priznati, biser prve kategorije.
Pa nije niko to rekao, ali je kolega Armitage (poznatiji kao Alias
ICE MAN) rekao da su Atari, Mac i Amiga masine koje su mnogo
optimizovanije i ne traze tolike kolicine memorije. U praksi je to
istina, jer (kermit ce da potvrdi) u praksi Clamus SL trazi samo 4 Mb
i radi stvari sve sto i korel i jos po nesto ... (ponavljam 4 Mb). E
sad ce da se nadje neko pametan i da kaze pa i moj PC radi sa korelom
ali samo sa dva Mega... e pa PC ima Swap Fajlove i tako budzi
memoriju koja mu je potrebna... pa onda smo na istom ... znaci da
opet
korel ili slicne aplikacije jedu mnogo vise nego sto mi znamo ..
ponekad ceo Swap fajl od bar 8 Mb. Na primer na Amigi Image FX ne
zauzima na u memoriji vise od 3.5Mb sto je u odnosu na Photo Shop
koji trazi 8 Mb samo da bi radio ... tc tc tc, a ja smem da tvrdim
da u IMAGE FX mogu mnoge stvari da se urade i lakse i brze i
jednostavnije i efektivnije ...
MIH
najbolji.302dmiladinovic,
-> #175, mikis>> Prvo, postoji UNIX Amiga (A3000UX, standardno sa Ethernet karticom i
E da sam juče umro, za ovo nebih saznao.
Nego da li to zaista postoji ili je neko hipotetično čudo.
Da li ti znaš da bilo ko, bilo gde, isključujući Commodore,
radi na/sa time.
Što se Amige tiče, sećanje mi seže do davne 82 i do Amige Lorani,
al za ovo čudo ne čuh. Omatorilo se bre... :)
najbolji.303dmiladinovic,
-> #176, mikis
>> Netacno. Mek je itekako upotrebljiv sa 2 Mb rama, za razliku od
Sa system folderom 7.1Ş sa 2Mb rama ne možeš ama baš ništa.
Iole ozbiljan rad zahteva 8Mb. Moj PC sasvim lepo i sada
radi sa 4Mb.
Ako misliš na system niži od 7.1, pa da te obavestimo da
postoji i Windows 2.0, a on ladno radi na 512Kb. O DOS-u
da i ne govorimo. Za njega se do verzije 5 može reći da
mu smeta sve što je preko 640.
>> Mekov SCSI sporiji od PC IDE harda? Bogme, ako je tako, moracu
Oni u PowerBook-ovima su, kad se uporede sa PC Notebook-ovima, upravo
tragični.
najbolji.304dmiladinovic,
-> #177, mikis
>> Zaboravio si da navedes jos jedan program: Stacker.
Štakore ne držim, a i nemam potrebe. :)