unix.308spantic,
-> #304, sveta>> Onako usput, da li na nasem trzistu postoji neka literatura o UNIX-u osim
>> "Vodica za korisnike"-Z.Jeliic (INN Boris Kidric) ?
Ima. Od istih, Z. Jelić i Instituta ima: UNIX: Vodič za programere
a od autora sa ZG sveučilišta i TZS ima : Uvod u UNIX,
mada su gornje knjige daleko bolje.
Sa poštovanjem
Srđan
unix.309alexa,
-> #303, nkbog> Alexa neka prebaci novi TAR, jer ovi ne rade sa (sto bi ti rek'o)
> messy-dosom (zbog tackica u direktorijumu), a na Trickleu ima
nekoliko
> koji to ispravljaju.
Slažem se, u pravu si. Ja sam u međuvremenu DL-ovao ova dva TAR-a
iz PC.SOFT i ustanovio da već duže vreme koristim drugi (zove se
TAR.ZIP).
On RADI konverziju imena, ali se izgleda na direktorijumima 'zadavi'.
Onaj prethodni (TAR4DOS.ZIP) ne radi nikakvu konverziju imena.
Samo gledajte da ne 'pokupite' još jednom ovaj isti TAR.ZIP iz
PC.SOFT
(ko bude uzimao, neka uporedi dužinu).
unix.310alexa,
-> #304, sveta> svu literaruru koju imam (User-gajde ;(( ) i nisam nasao ni jednu
komandu
> kojom bi mogao da ova tri sektora markiram kao lose.OS je SINIX -
to je
Pa, u User-gajde teško da to ima, pre bi se moglo očekivati u
System Administrator's Guide.
Koliko sam video, *nix-i se u takvim stvarima ponajviše razlikuju.
Na SCO Xenix-u bi za to koristio komandu /etc/badtrk (ali ne očekujem
da SINIX to ima - ne bih rekao da je standardno).
Za svaki slučaj, 'prošunjaj' se po /etc direktorijumu, vidi da li ima
nešto što po nazivu asocira na ono što ti treba; drugo, probaj
da nađeš neki program (ili login) u stilu 'sysadm' ili slično -
možda nađeš neki sistem menija koji će da te odvede gde treba.
Inače, šta je taj SINIX? Da li 'miriše' na System V ili na BSD UNIX?
unix.311alexa,
-> #307, djelovic> Šta radi void *memcpy ()?
SINTAKSA: char *memcpy(s1, s2, n)
char *s1, *s2;
int n;
Ovo je bilo za K&R C, a void *memcpy() je to isto iz ANSI C-a :)
Kopira n bajtova sa memorijskog područja na koje pokazuje s2
na područje na koje pokazuje s1. Kao vrednost vraća s1.
Ne očekuje se 'inteligentno' kopiranje, nego brzina rada.
unix.312ivujanic,
-> #307, djelovic> Još jedno jedino pitanje, please!: Šta radi void *memcpy ()? Ili,
> ako neko ima već prekompajliran Lex za PC, da radi, neka kaže kako i
> šta!
Bilo bi lepo i velikodušno od ljudi koji su imali vremena i znanja
za takve i slične stvari, da .EXE ostave na Sezamu, uz sav dužan kredit
za trud. Da ostali, kad nađu vremena, ne otkrivaju toplu vodu...
Ivica
unix.313djelovic,
-> #311, alexa Čuj Alexa, ja sam pitao za void *memcpy (), a ne char *memcpy
(char*, char*, int)... Za ovo drugo sam i sam znao, a za ovo prvo mi
je kompajlerčić prijavio greškicu kada sam kompajlirao flex...
unix.314djelovic,
Yipee shit coyote! Uspeo sam da sastavim lex za MsDos, sa
TC++-om. Dakle, radi se ovako:
1. Sa Yacc-om prevedeš parse.y i preimenuješ dobijene
datoteke u parse.h i parse.c
2. Edituješ flexdef.h i to:
- blok sa void *memcpy () staviš u komentar (ili
izbrišeš)
- promeniš define koji sadrži ime fajla flex.skel
tako da pokazuje na taj fajl kod tebe (preporučljivo ubaciti ceo
path, ne zaboravite da umesto Đ stavljate ĐĐ, to će kasnije među
navodnike)
3.0. Prekopiraš fajl string.h u strings.h (ili to beše za
yacc?)
3.1. Kompajliraš sve (*.c) sa tcc-om, koristeći flegove
date u makefile-u koji se nalazi u turbo-c.not
4. Uđeš u integrisanu okolinu i napraviš projekat koji će
sadržati sve .OBJ fajlove napisane u makefile-u. Prevedeš. Zapravo
bi moglo i sa tlink-om, ali meni je ovako bilo lakše, a msdos ima
ograničenje od 128 slova za komandu
That's all, folks. Zapravo, makefile bi sve to trebao sam da uradi
uz male promenice, ali vam za to treba neki C-shell (ima jedan na
tanjugu, mada je *vrlo* loš).
Kao test sam dao:
lex -ist scan.l > test.c
filecomp test.c scan.c
Evo i rezulata:
Reading file 'scan.c'.
Reading file 'test.c'.
*** 165 line(s) match. ***
166 #define YY_CHAR unsigned char 166 #define YY_CHAR char
*** 215 line(s) match. ***
382 static const YY_CHAR yy_ecŠ256Ć = 382 static const YY_CHAR yy_ecŠ128Ć =
*** 14 line(s) match. ***
397 40, 23, 41, 42, 43, 397 40, 23, 41, 42, 43,
398 1, 1, 1, 1, 1,
399 1, 1, 1, 1, 1,
400 1, 1, 1, 1, 1,
401 1, 1, 1, 1, 1,
402 1, 1, 1, 1, 1,
403 1, 1, 1, 1, 1,
404 1, 1, 1, 1, 1,
405
406 1, 1, 1, 1, 1,
407 1, 1, 1, 1, 1,
408 1, 1, 1, 1, 1,
409 1, 1, 1, 1, 1,
410 1, 1, 1, 1, 1,
411 1, 1, 1, 1, 1
*** 1883 line(s) match. ***
WORKS?
unix.315alexa,
-> #313, djelovicvoid *memcpy() je, naravno, deklaracija memcpy funkcije u
'starom' obliku (bez opisa argumenata), s tim što je autor
pretpostavio da C kompjler prepoznaje tip 'void *'.
Štos sa 'void *' je u tome što se on legalno može 'castovati'
u pointer na bilo koji tip, dok se 'char *' u principu ne može
castovati u bilo kakav pointer (primer: imaš mašinu koja
podatke tipa 'int' obavezno postavlja na parne adrese - tada
nemaš pravo da castuješ char * u int *).
Vidim da si prevazišao problem u međuvremenu :)
unix.316igor.mil,
-> #314, djelovic> 1. Sa Yacc-om prevedes parse.y i preimenujes dobijene
*******
Kojim yacc-om?
unix.317djelovic,
-> #316, igor.mil Sa BYACC-om (ima ga u ovoj konf, neko je poslao). Koristi -d opciju da bi
dobio i .H fajl. (Ili bese -b? proveri...)
unix.318sveta,
-> #310, alexa>Pa, u User-gajde tesko da to ima, pre bi se moglo ocekivati u
>System Administrator's Guide.
Da moglo bi se ocekivati od Administrator's Guide, da kojim slucajem
ovaj moj nije pisan u slici i reci ko Alan Ford :)
>Koliko sam video, *nix-i se u takvim stvarima ponajvise razlikuju.
>Na SCO Xenix-u bi za to koristio komandu /etc/badtrk (ali ne ocekujem
>da SINIX to ima - ne bih rekao da je standardno).
Problem je sto su nazivi fajlova englesko-nemacke kovanice tako
da nisam nacisto sta bi koji uradio,(sta kazes naprimer za "HALTSYS" :)))) )
Inace problem smo u medjuvremenu resili tako sto smo uposlili rezervnu masinu
:(
>Inace, sta je taj SINIX? Da li 'mirise' na System V ili na BSD UNIX?
Neznam kako izgleda taj BSD ali slicnost sa System V je velika, razlika je
sto SINIX-u nedostaju neke komande NPR: VI, PG, BANNER, ... , a i one
koje ima imaju manji broj sviceva ili su svicevi manje efikasni.
Pretpostavljam da se problem resava iz menija, bas kako si rekao, ali
u dokumentaciji nisam nasao podatke o Password-ima a nisam imao vremena
da ih menjam.
Zeleo bih da se zahvalim svima koji su se potrudili da odgovore :)
PS. Inace na SINIX masinama se u celoj YU vrsi obrada (Ucitavanje)
podataka Popisa stanovnistva '91.Masine su isporucene (iznajmljene)
od Nemaca zajedno sa instaliranim OS i Aplikacijom koju su takodje
uradili Nemci !
...
Pozdrav.
Sveta.
unix.320kvelkovski,
-> #318, sveta>> Problem je sto su nazivi fajlova englesko-nemacke kovanice tako
>> da nisam nacisto sta bi koji uradio,(sta kazes naprimer za "HALTSYS"
>> :)))) )
E pa ima je i Coherent i Xenix, a mozda je i standardna naredba
Unix-a. :-)))
Kupe
unix.321maleksic,
Probao sam onu executable verziju bash-a (x386bash...) na SCO UNIX-u
(System V/386 r3.2) i radi sasvim fino (za sada :)
Navali narode!
unix.322igor.mil,
-> #318, sveta> Problem je sto su nazivi fajlova englesko-nemacke kovanice tako
> da nisam nacisto sta bi koji uradio,(sta kazes naprimer za "HALTSYS" :))))
> )
Ajd' kad sam vec tu, da primetim da HALTSYS ipak nije englesko-nemacka
kovanica, nego samo engleska. HALT je punopravna engleska rec, i znaci
STOJ. Ranije se koristila kao vojnicka komanda, a danas je neizbezna u
racunaruima, jer svaki procesor ima masinsku naredba HALT.