windows.104dejanr,
-> #102, dgavrilovicKažem ja - multitasking=imaj_dva_računara_na_stolu ;)
windows.105gbiocic,
-> #96, ppekovicKo to tamo nervira Payu?
A šta ako se rudnik software-a "Sremčica" zatvori?
Ne dao bog. Pozdrav Goran B
windows.106stal,
Postoji komunikacijski program koji savrseno radi pod Win,
podrzava sve standarde nasih slova, Zmodem protokol, svima je dostupan,
bez greske radi i ako pootvarate i 10 (ja probo) aplikacija i 2 DOS
prozora istovremeno.
Procom+
:))))
Stvarno. Treba samo uraditi sledece:
1. Instalirajte prilozen psplusd.pif u Win direktorijum
2. editujete sa Pif editorom samo path koji je kod vas
verovatno razlicit
3. U Accesory, pa 386 Enchased,pa COM port koji vam sluzi za Modem
setujte kao Always Warm !!!! (to je najvaznije)
Zasto: zato sto ce tad kad budete startovali Prokom+, on biti jedini
valsnik tog COM porta u tu vise nema zezanja sa Time Out itd..
Pozeljno je da program ne radi u pozoru, vec da bude Fulscreen jer je
jedino tako moguce bez izmene WIN sistemskih fontova imati nasa slova
i ne praviti opstu zbrku. Nista strasno, jer posle svake gotove
operacije koju uradite na mrezi (u pozadini) racunar ce nesto da
zamauce ili zapisti i iznacete da gotovo.
Kad startujete iconu za Prokom Win ce da udje i odmah izadje iz
aplikacije i pita vas ko je vlasnik datok COM-a: WIN ili aplikacija.
Vi kazete aplikacija (kako se god zvala) i gotovo, sada mozete da kliknete
po Prokomu.
E sad nasa slova. posto Win voli da brljucka, iz porkoma izadjete sa
ALT-F4 (DOS escape), instalirate nasa slova i EXIT, nazad u prokom.
Sada sve radi. Okrenite broj i nazad u win pa kud koji mili moji, sta
god ocete, dok ne pocne da mauce da je dobio vezu. Isto vazi i za transfer.
Nije lose i zalipiti neku lepu iconu na Pif i lepota bozija!
Pozdrav Stal.
P.S. Slazem se da nije idealno, ali dok ne nadjemo nesto sto stvarno radi
kako treba pod Win, nije lose, uostalom, navikli smo na budzevine svih
vrsta (hvala ti Vuce (Karadzicu)).
pcplus.pifwindows.107djelovic,
-> #106, stal Odlični kom. programi za windows postoje, čovek samo treba da bude
spreman da ih kupi. Svi tipuju na shareware jer te to niko ne može
naterati da platiš, ali kome stvarno treba... Ako nekog zanima koji
su to programi, neka kaže.
windows.108bojt,
-> #106, stalAko je sve tako super i fino, gde su ti naša slova? ;)
windows.109stal,
-> #108, bojtmrzim naša slova, kao što su šžčćČĆŽŠđĐ. Zadovoljan? :)
windows.110bojt,
-> #109, stal>> mrzim naša slova, kao što su šžčćČĆŽŠđĐ. Zadovoljan? :)
Eeee, ovo si mogao da napišeš i off-line, ili on-line iz
procomm-a ali ne pod Windowsima... Radi li tebi Vladin drajver
za testaturu pod WIN3.0?
windows.111dejanr,
-> #110, bojt>> Radi li tebi Vladin drajver za testaturu pod WIN3.0?
Nema teorije da drajver za dos radi pod windows-ima. Vidim da u novim
"Računarima" ima nešto o pravljenju drajvera za tast. za Windows, doduše
po pika-poka metodi ;) Al' još nisam probao.
windows.112miro,
Ima li neko drajver za Genoa SVGA 5300-5400 (normalno, za Windows
3.0) (onaj iz drivers direktorija ne radi - buuu :(((
windows.113stal,
-> #110, bojtNe radi drajver.
Tu si potpuno u pravu, Win zeza i još će dugo zezati sa našim slovima.
nego da mi ipak uvedemo u škole engleski kao maternji jezik, a?
svima bi bilo lakshe :)
windows.114ivujanic,
-> #111, dejanrU vezio s driver-om za tastaturu pod Windowsima:
ono što se spominje u Računarima sam uradio pre par meseci i to radi O.K.
Međutim ostaje jedan neprijatan problem: caps lock i dalje važi samo za
raspored sa "originalne" tastature.
Dakle zna li neko gde je u keyboard.drv definisana tabela za caps lock?
Ivica
windows.115dejanr,
-> #114, ivujanic>> U vezio s driver-om za tastaturu pod Windowsima:
>>
>> ono što se spominje u Računarima sam uradio pre par meseci i to radi O.K.
>> Međutim ostaje jedan neprijatan problem: caps lock i dalje važi samo za
>> raspored sa "originalne" tastature.
Eh... kako se istorija ponavlja. Sećam se iste priče za DOS, dok ne naučismo
da pravimo "prave" drajvere za tastaturu. Rešićemo mi i Windows, i taman
kad to uradimo, "sačekaće nas" OS/2.
Da se mi lepo manemo tih slova ? :)
windows.116alexa,
-> #115, dejanr > Rešićemo mi i Windows, i taman
> kad to uradimo, "sačekaće nas" OS/2.
>
> Da se mi lepo manemo tih slova ? :)
Pa, valjda će taj OS/2 dotle da 'pokupi' rešenje sa nekog od
PC-UNIX-a - lepo popuniš jednu (tekst) datoteku gde ti je šta
na tastaturi i gotovo (pri tome možeš da premeštaš i SHIFT tastere
i slično).
Biće jednog dana OS/2 POSIX kompatibilan, u najmanju ruku :)
windows.117mmac,
-> #116, alexaÚĆO YU slovima: prošlog meseca Microsoft na seminaru─ u Pragi objavio da│ ne
šljivi više code page 85?? i nešto i da ide na dvo bytni ASCII: dakle oko 64000
slova, sve variante ćirilice i kineskog pisma.
Videčemo.
windows.118dgavrilovic,
-> #111, dejanr>> >> Radi li tebi Vladin drajver za testaturu pod WIN3.0?
>>
>> Nema teorije da drajver za dos radi pod windows-ima. Vidim da u
>> novim "Računarima" ima nešto o pravljenju drajvera za tast. za
>> Windows, doduše po pika-poka metodi ;) Al' još nisam probao.
I nemoj da probaš. Bolje pročitaj poruku 16.32. Djozor je problem
rešio elegantnije i potpuno u duhu Windows-a.
Uz put, bio sam veoma začuđen pojavom članka u računarima, a nakon
Bojtove i tvoje poruke još i više, jer je očigledno da ni urednici
Računara, pa ni zvaničnici Sezama ne čitaju pažljivo poruke sa
Sezama koje se odnose na teme koje će se pojaviti u Računarima.
Sezam je toliko porastao da se bojim da će veliki broj bisera biti
zauvek zaboravljen, zatrpan novim informacijama.
p.s. Ni Djozor nije rešio problem sa caps lock.
windows.119dgavrilovic,
-> #106, stal>> Postoji komunikacijski program koji savrseno radi pod Win,
Za nesporazume ove vrste naš narod kaže: "Sita vrana gladnoj ne
veruje". I mi vlasnici 286 mašina koristimo Windows-e i to sa
velikim uživanjem ali sa samo jednim ozbiljnijim ograničenjem:
Ako neki program nije pisan za rad pod Windowsima njegovim
startovanjem Windows-i se povlače u senku i gube svaku kontrolu nad
događajima, kao da ih nema. Dakle startovao komunikacioni program
iz prozora ili ne isto mi se vata.
Zbog svega toga je konkurs za pravi komunikacioni program koji bi
radio pod Windows-ima još uvek otvoren.
windows.120dejanr,
-> #117, mmac>> O YU slovima: prošlog meseca Microsoft na seminaru─ u Pragi objavio da│
>> ne šljivi više code page 85?? i nešto i da ide na dvo bytni ASCII
Vala, da to bude pa da slavimo. Lično mislim da je 16-bitni kod (mada bi
32-bitni možda bio još bolji :) jedino rešenje za takve probleme.
Samo, dok to stigne "u život" ima da prođe jedno 5-6 godina ako ne i više.
windows.121djelovic,
-> #119, dgavrilovic Za Windows postoje:
- Unicom
- Wincomm
- Crosstalk for Windows
- DynaComm Asynchronous Edition, PC Magaziner Editor's choice.
Prvi je shareware ($45), a druga tri su komercijalni ($149, $195,
$295).
windows.122vcalic,
-> #121, djelovic>> Za Windows postoje:
>> - Unicom
>> - Wincomm
>> - Crosstalk for Windows
>> - DynaComm Asynchronous Edition, PC Magaziner Editor's choice.
Upravo pred sobom imam reklamu za ovaj poslednji, DynaComm
Aynchronous Edition (postoji i Synchronous verzija), i koliko je verovati
reklami, deluje jako zanimljivo. Ima podržan veliki broj terminalskih
emulacija (čudno, ali nigde se ne spominje ANSI. Da li je to zaista toliki
problem za Windows programe !??), solidan broj transfer protokola
(uključujući i Zmodem), definicija funkcijskih tastera (nigde se ne pominje
translation table koji je kod DOS programa standradna stvar !?), ugrađeni
editor koji može da otvori do osam dokumenata u jednom trenutku, skript
jezik (koji obezbeđuje i pristup drugim Windows aplikacijama pomoću DDE i
DLL), etc...
Sve u svemu, zvuči interesantno, ali izgleda i da je cena suviše
velika za ono što nudi.
WR
windows.123zormi,
-> #120, dejanr> >> O YU slovima: prošlog meseca Microsoft na seminaru─ u Pragi
> >> objavio da ne šljivi više code page 85?? i nešto i da ide
> >> na dvo bytni ASCII
>
> Vala, da to bude pa da slavimo. Lično mislim da je 16-bitni kod
> (mada bi 32-bitni možda bio još bolji :) jedino rešenje za takve
> probleme.
Kažu da nisu uspeli da popuni ni pola prostora i sa 16-bitnim
iako su stavili kineski, arapski, eskimski, algebarski...
>
> Samo, dok to stigne "u život" ima da prođe jedno 5-6 godina ako ne
i više.
Zar ovo nije bilo na SEZAM-u pre nekoliko meseci:
==========
microbytes/items #1379, from microbytes, 2688 chars, Mon Feb 25
09:43:04 1991
----------
TITLE: Group Proposes "Global" Code to Go Beyond ASCII
In an increasingly interconnected world that's trying to send
data from one country to another, ASCII is just too limited.
The American Standard Code for Information Interchange
simply lacks the characters to express the written words of
most of the world's peoples. A consortium of major computer
companies said last week it will soon release its alternative
"global computer code for storage and transmission of text
around the world." The group, which officially incorporated as
Unicode Inc. last month, says its proposed standard (currently
in final draft form) will make it easier to write multilingual
software and simplify international information exchange.
Unicode basically assigns a number to each printed character
in use today. Unicode's fixed 16-bit code set will allow
65,000 characters, which Unicode claims will cover "all
major living languages," including ideographs used in Japan,
China, Taiwan, and Korea; Cyrillic; Hebrew; Arabic; Greek;
Sanskrit; and so on. The character set also contains math and
technical symbols, subscripts and superscripts, accent
marks, control codes (carriage return, linefeed, etc.), and
codes that mark the direction of the text (left to right or
vice versa). The whole set currently consists of 25,000
characters, which leaves room for growth.
Unicode isn't the only one trying to formulate a universal
language for computer code, however. The International
Standards Organization has been working for years on its own
multibyte universal character set. The proposed ISO Draft
International Standard 10646 takes the opposite approach
from Unicode's "unification," which saves space by
eliminating duplicate characters; in an attempt to maintain
compatibility with current sets, the ISO system instead
maintains the character codes from the many existing
national and international character sets. Since there is
substantial duplication, the total number of characters is
much larger. In the ISO method, every character in its basic
form requires 32 bits, or 4 bytes, to be represented.
One important thing Unicode has that could help it become a
widely accepted format is the backing of major computer
companies. Work on the character set began in 1989 at Xerox
and Apple, and the group has since been joined by
representatives from IBM, Microsoft (which says it will
support Unicode in its upcoming "portable" OS/2), Sun
Microsystems, Novell, Aldus, Metaphor, Go, and Next. With the
involvement of these companies, users of popular personal
computers and UNIX workstations could soon be downloading
Unicode files instead of ASCII.
--- D. Barker
windows.124dejanr,
-> #123, zormi>> > Samo, dok to stigne "u život" ima da prođe jedno 5-6 godina ako ne
>> > i više.
>>
>> Zar ovo nije bilo na SEZAM-u pre nekoliko meseci:
>>
>> ==========
>> microbytes/items #1379, from microbytes, 2688 chars, Mon Feb 25
>> 09:43:04 1991
>> ----------
>> TITLE: Group Proposes "Global" Code to Go Beyond ASCII
Pa bilo je, samo dok to stigne do Windows-a, pa do WPerfect=a, pa
do dBASE/Clipper-a, pa do Bitstream-a i svega drugog, pet godina
zvuči kao vrlo optimistička varijanta. Može da ispadne i 20 godina.
windows.125magician,
Jedno pitanje u vezi COREL DRAW-a:
Kako da postignem transformaciju teksta po krugu ?
Napominjem da me ne zanima transformacija texta po kruznici
(sto COREL DRAW radi funkcijom FIT TEXT TO ....) vec rasporedjivanje
texta po oblasti kruga (nesto kao profilni izgled globusa) !!!
MAGICIAN
--------
windows.126dejanr,
Evo koji Windows SVGA drajveri postoje na DECnet-u, na UEK::PCSOFT:
[PCSOFT.PC.MSWINDOWS.VIDEO] :
----------
34win3.zip Genoa VGA drivers
673w30.exe Everex EVGA drivers (800x600x16 & 512x480x256)
atiwin3.zip ATI VGAWONDER 800x600x16 & 1024x768x16 drivers v2.0
evga800.zip Everex EVGA 800x600x16 & 512x480x256 drivers
genoadrv.zip GENOA SVGA 6000 drivers (1024x768 & 800x600)
paradise.zip Paradise SVGA drivers for Win3
parawin3.zip Paradise SVGA drivers for Win3 rel 2
sv800.arc Generic 800x600x4 graphics driver for Win3
trident.zip Trident drivers for Windows v3.0 (see also tvga*)
tseng4k.zip Tseng ET4000 VGA SVGA 16 & 256 color drivers
tvga2b.zip Trident Windows drivers v2.0b (Dec 90)
tvgawin3.zip Trident Utilities for Windows v3.0
tweak3.zip Tweak Win v3.0 to work at 800x564x16 with normal VGA card v3.0
v7win3.zip Video Seven V-RAM & VGA 1024i 16 color & 720x512x256 drivers
vgawin.zip ATI VGA 800x600 driver for Win3
win30drv.zip Paradise VGA drivers (incl. Fast VGA)
wizard.zip VGA Wizard drivers (800x600x16 & 1024x768x16)
zyvgaw3.zip Appian (ZyVGA) drivers
[PCSOFT.PC.MSWINDOWS.PRINTER] :
---------
24pin.zip Enhanced drivers for Epson 24-pin and compat.
necpnser.zip Nec 24-pin Pinwriter(s) driver v1.37
psd34a.zip PS printer driver v3.4a
Jel ima nešto od ovoga što nam je potrebno?
windows.127miro,
Ja sam vec pitao za driver za Genoa SVGA 5300-54000. Bio bih vrlo
zahvalan.\
Pozdrav,
O
/█>
Ů Ţ
▀ ▀ Miro.
windows.128iboris,
Da li neko moze da mi objasni kako se instaliraju novi fontovi u WINDOWS
(hocu da ubacim cirilicu) ?
windows.129iboris,
Ima li neko uputstvo za windows, a da je voljan pozajmiti ga na 2-3 dana ?
windows.130rboskovic,
-> #128, iborisUđeš u MAIN prozor, zatim aktiviraš opciju FONTS. Posle toga odgovoriš sa Add i
kada ti sistem prikaže direktorijume odšetaš do onog gde ti se nalaze fontovi.
Nakon toga osvetliš sve fontove redom (naravno, samo one koje dodaješ) i
završiš sa OK. Trebalo bi da posle toga imaš i ćirilicu.
Pozdrav, Rade.
windows.131dherceg,
Imam gomilu drajvera za WINDOWS i TVGA karte. Ništa od toga ne radi pod 386ENH
modom. Sve radi lepo kad kažem WIN/r, tj. realni mod. Znači da na spravi od
4megabajta treba da koristim ili 640/480 i tih 4 mega, ili 1024/768 i svega 360
kb u realnom modu (!?)
Kako je to moguće!!!
Kako da nateram spravu da radi 1024/768 u 386 modu??
---- IBM pravi loše kompjutere ----
---- da bi skupo prodavao dodatke ----
---- koji ih čine upotrebljivim ----
windows.132mjova,
-> #131, dherceg>> Imam gomilu drajvera za WINDOWS i TVGA karte. ...
e bre zar ti oni driveri koje sam ti poslao salbo pomažu? imam TVGA8900 i
zaista nemam nikakvih problema, mogu da radim i sa 1024/768 ali sam ustanovio
da je lepše raditi na 800x600 (zbog više boja). možda nisi dobro instalirao
driver?
cu
šule
windows.133rboskovic,
-> #131, dhercegProbaj da prilikom instaliranja ▀Windows-a na pitanje koji racunar imaš
odgovoriš na neki drugi način od onog koji ti sada stoji. Ja sam imao isti
problem dok nisam odabrao tam,o neku konfiguraciju sa 386/25 i sada sve
(delimično) lepo radi.
Međutim, ja imam drugi problem: kada instaliram naše fontove dobijem
promenljivu situaciju: jednom rade jednom ne rade. Ili, rade u Paint-u, ne rade
u Write-u i Wordu. Sistem javi da su instalirani, ali ih ovi programi ne
prepoznaju. Što je najinteresantnije, u početku je sve bilo O.k., a onda zbog
sira, 'leba i vojne muzike sve krenulo naopako. Pozdrav. Rade
windows.134iboris,
-> #133, rboskovicJa sam imao probleme sa fontovima , ali drugacije prirode. Kada sam prvi put
instalirao Wind. nisam mogao da dodajem/izbacujem fontove . Instalirao sam
ponovo i sve je bilo OK. Cudno !?!?!?!
Sada imam drugi problem .Kada uradim :Arrange icons, program mi ih poredja
vertikalno ! Napominjem da je pre sve bilo normalno! Zna li neko leka mojoj
muci ?
windows.135dherceg,
-> #132, mjovaPomažu, Miljane, i hvala za to, ali radi se o tome da na 4 MB ja treba da radim
u realsocijalizmu, ako želim da vidim tih 800x600!!!
Nikako ne radi ono za ENH386 mode...
---- Život je težak sudbina je čudna ----
---- Pazi šta radiš da ne ostaneš trudna ----
---- (lyrics by sexmachine) ----
windows.136ppekovic,
Danas sam konačno rešio višednevnu glavolomku u vezi poruke koju mi je
windows redovno ispisivao kada startujem paint (iz windows-a). Naime, stalno mi
je ispisivao kako nema dovoljno mesta na disku C: i da nemože da učita sliku.
Činjenica je da na disku C imam svega oko 200K jer mi je particija od samo
2M. Onda sam lepo kopao po onim silni .INI fajlovima da nađem nešto kao
swapdisk=c: ili tempdir=c:Đ ... ali ništa. I posle par dana sam slučajno
pogledao autoexec, tražeći nešto sasvim deseto i video liniju koju je sam
windows tokom instalacije ubacio:
SET TEMP=E:ĐWINDOWSĐTEMP
Međutim, u isto vreme nije kreirao taj isti poddirektorijum. I u
tome je bila cela caka. :)))
Paya
windows.137rboskovic,
-> #134, iborisJa rešio problem sa Fontovima!. Koji trivijalan zez. Prilikom štampanja tamo
neke DOS datoteke u SETUP-u sam odabrao printer TEXT ONLY, GENERIC. Normalno,
pošto on radi samo sa 7 bita ne može da štampa grafičke fontove kakva je
│ćirilica. Kada sam vratio štampač na LQ-850, sa kojim normalno radim, sve je
doŠlo na svoje mesto!.
Rade
windows.138sbrkic,
Može li se QUATTRO PRO 3 smajmunisati da radi u Windows prozoru ako
već otvori QPRO grupu u Windowsima??? Imam Hercules i AT 286.
Nažvrljati nešto u WIN.INI ili...
windows.140viktor,
-> #119, dgavrilovicZdravo,
Sto se tice komunikacionih programa za Windows-e probao sam sledece:
1. WinQVT Ver. 4.55 i 4.65
2. Unicom 2.0A
3. Telix ( kao non-Windows application)
Utisci su sledeci: Telix radi savrseno cak i u prozoru i jedno
vreme, tj. do sinoc, dok nisam razresio petnaestodnevni problem
kako pouzdano voziti nekoliko DOS tj. 4DOS prozora u Windows-ima
paralelno, on je bio cak i "prozor" u prozore tj. on se sasvim
dobro ponasao, koristio sam i DSZ kao spoljni protokol i to
definisan preko 4DOS-ovih .btm datoteka i sl.
Unicom je program koji je veoma dobar sto se scipt-jezika tice,
sto se tice mogucnosti pozivanja drugih programa jednostavnim
click-om na simuliranu dugmad na ekranu, postoji cak i dugme za
Tetris..., No, velika mu je mana sto ima samo VT-52 emulaciju
terminala... Pominje se mogucnost da se iz njega pozove WinQVT
no to je bilo na nekoj od Internet konferencija ali odggovor kako
bi to islo nisam dobio a ja sam nisam uspeo zbog nesuglasica oko
comm-port-a...
WinQVT je veoma dobra emulacija VT-200 terminala, ima i ASCII,
ima ga i Uicom, i ima script-jezik koji nisam uspeo da koristim
jer o njemu u dokumentaciji nema nicega, posalju ti to tek kada
ga registrujes...mozda je to jedan od jacih oblika zastite
;-)... Radi bez greske, Z-modem je veoma dobar, dobar je i kod
Unicom-a, nije pravio nigde probleme, ni na VAX-u ni na SEZAM-u.
Kao zakljucak, sva tri programa imaju svoje prednosti i mane,
Telix je odlican, sto se mene tice za DOS neprevazidjen zbog
velikog broja protokola i pouzdanosti...WinQVT je program ako
zelis da sve ide jednostavno, ima cak i opciju da se osvetli ime
datoteke koja se skida i onda se samo ikona uhvati i dovuce na
mesto za to predvidjeno i on aktivira komandu koja je u
konfiguracionom fajlu zadata, jednostavno i cisto bez
prekucavanja imena datoteka i pamcenja opcija, ume da uplad-uje
celu familiju fajlova koji se samo biraju osvetljavanjem i sl.
Ukratko jednostavnost i elegancija. Unicom je vec jedan veci
paket koji previse zeli da ima kontrolu nad svim i svacim i tu
se saplice a za nas koji se vezujemo za VAX-a non-ASCII VT-52 je
veoma losa preporuka...no njegov script -jezik je blizu
Telix-ovom ali nikako veoma blizu jer je SALT po meni vec sasvim
jak jezik...
Eto, toliko o mojim utiscima nakon igranja sa Windows-ima, sve je
pocelo tako sto su me non-Windows aplikacije namucile pa sam
potrazio nacina da sve radim sa aplikacijama predvidjenim za
Windows-e. No, posto sam sada taj problem resio sve je mnogo
jednostavnije ali ostala mi je gomila novih aplikacija za W.:
-Zip Mannager - nesto kao SHEZ ali za Windows-e radi odlicno
-WinQVT
-Unicom
-Paai_Shell nesto kao shell koji pokusava da lici na 4DOS ali je veoma
koristan kao saobracajac i umesto File Manager-a koji je odvratan.
-Screen Peace - scrren saver za Windows-e koji ima cak i akvarijum i
jos desetak drugih animacija, uzivanje pravo...
-Icon Draw
-Winstart program za automatsko startovanje aplikacija
-Winsaver (onaj iz PC-Magazine-a) kod mene ne radi?
-Fractals za Windows-e koji su ODLICNI!
Imena datoteka na TRICKLE-u ili na nekom od FTP server-a su, redom:
zm301.zip, wnqvt455.zip, uc_20a.zip, 4win105.zip, scrpeac3.zip, icondraw.zip,
winstart.zip, winsaver.zip, winfra20.zip...
Evo, upravo ovo pisem u Brief prozoru koji sam pozvao iz PaaiShell-a a pozadi
se mulja nesto oko fortrana...dakle radi.
Pozdrav svima,
Viktor.
windows.141dgavrilovic,
-> #140, viktor >> za Windows-e probao sam sledece:
Ovo je stvarno iscrpan odgovor. Svaka čast.
Uvek ostane bar još jedno pitanje naprimer: Da li Unicom još uvek
koristi samo sistemske fontove ili se mogu instalirati i dodatni, sa
YU slovima?
>> Imena datoteka na TRICKLE-u ili na nekom od FTP server-a su
Uf ala si me sa ovim zbunio. Jedini moj elektronski prozor u svet je
Sezam. Jel te ne mrzi da dostaviš ove programe, naravno ako se
Bulaja složi?
Pozdrav i hvala na trudu,
Dragan
windows.142viktor,
-> #141, dgavrilovicZdravo,
Da krenemo redom:
1.da, Unicom koristi bilo koji font koji je installed na
Windows-ima u trenutku koriscenja.
2.Fajlove cu nekako doturiti nekome od Sys-Op-a, da ih
oni smeste tamo gde treba, kada za to uhvatim priliku.
No, njih ima vec nekoliko ljudi u Bgd.-u, pa verovatno
i neko blizu ...
3.Jos nisam resio problem, naime meni to nije problem
ali je interesantno, kako koristiti WinQVT kao emulator
terminala nakon sto Unicom odradi svoj posao oko
script-a, problem je cisto hacker-ske prirode jer me
sada to kopka...
Da jos nesto kazem, naime, za one koji koriste samo SEZAM je
Unicom odlican jer dozvoljava nasa slova a za SEZAM je to sto
ima od terminala dovoljno. WinQVT je odlican za one koji se
vezuju za VAX i nisu bas zagrejani za najnovije verzije DSZ-a
ali im je vazno da je emulacija VT-terminala onako kako je
doktor prepisao.
No, moj favorit je i dalje TELIX koji se pokazao kao
najfleksibilniji, pa cak i u Windows-ima, no nema nasih slova i
slicno...tj. ja se nisam igrao na tom nivou oko nasih slova...
Dakle, kada sam siguran da je veza dobra i da necu puno
download-ovati koristim WinQVT a kada ima dosta fajlova sa
slicnim imenom koristim Telix i DSZ...
Opet sam se raspisao, bolje da prekinem dok nisu svi pospali...
Pozdrav,
Viktor.
windows.143ivujanic,
E posle mnogo muka, Windows-i mi propričaše ŠĐČĆŽ! E sada ostaje drugi
problem:
slova za Windows-e su generisana Fontware-om 3.01, za Windows-e 2.xx.
Ne verujem da to radi probleme, ali ko zna... Problem je sledeći: kako
generisati jedan font u recimo 4 veličine i za ekran i za printer?
Ja sam pokušao da generišem recimo Zapf Calligraphic u veličinama 20, 30,
40 i 60 kako za ekran (VGA) tako i za printer (9 pina, FX850 kompatibilan).
Po završetku posla, Word for Win, kao i ostale stvari video je taj font u
7 (!) veličina! Morao sam isprobati sve da bih ustanovio da na papiru
postoje samo one od 10, 15, 20 i 30. Sada kada znam koje postoje, "višak"
ne predstavlja problem, jednostavno ga ne koristim, ali: font veličine 10
na printeru je O.K., ali je na ekranu OGROMAN, i red ne staje na jedan ekran,
3-4 puta je veći od originalnog fonta veličine 10, što filozofiju WYSIWYG
čini pustim snom...
Pomažite, treba da se slaže diplomski, moj kolega je već odustao i preći
će na venturu, ali ja sam uporan!
Pozdrav, Ivica
windows.144dejanr,
-> #143, ivujanicJa se nisam bavio tim problemom ali sam čuo da Word for Windows nekako
ne prihvata YU fontove za Windows. Potreban je nekakav Fontware for
Word for Windows. Na žalost, dotični još nisam video.
windows.145zormi,
-> #144, dejanr>> Ja se nisam bavio tim problemom ali sam čuo da Word for Windows
nekako
>> ne prihvata YU fontove za Windows. Potreban je nekakav Fontware
for
>> Word for Windows. Na žalost, dotični još nisam video.
Hmm, kod mene radi super (Swiss i Dutch u nekoliko veličina).
Problem je verovatno pri instalaciji koja je dosta komplikovana
i ne trpi greške. Za početak, treba instalirati u 'Control Panel'
'fonts' za ekran i 'Printer' za štampač, zatim treba i u Word
for Windows... prava noćna mora.
windows.146dgavrilovic,
-> #144, dejanr>> Hmm, kod mene radi super (Swiss i Dutch u nekoliko veličina).
>> Problem je verovatno pri instalaciji koja je dosta komplikovana
>> i ne trpi greške.
I kod mene sve radi super, u toj meri da sam ove tri poruke pročitao, za svaki
slučaj otštampao i na njih odgovorio koristeći pri tome Word for Windows.
Instalacija je bila dečija igra zahvaljujući YU fontovima koje distribuira
Atlantis, što je potez za svaku pohvalu jer kod nas ovlašćeni zastupnici često
zaboravljaju svoje elementarne obaveze prema kupcima. Fontove sam, kao
legalan korisnik Windows-a, dobio od CET-a bez ikakve nadoknade pa i vi, ako
spadate u tu kategoriju, pokucajte na njihova vrata. Ako ne onda...
windows.147ivujanic,
-> #145, zormi>> Hmm, kod mene radi super (Swiss i Dutch u nekoliko veličina).
>>Problem je verovatno pri instalaciji koja je dosta komplikovana
>>i ne trpi greške. Za početak, treba instalirati u 'Control Panel'
>>'fonts' za ekran i 'Printer' za štampač, zatim treba i u Word
>>for Windows... prava noćna mora.
Ma toliko sam puta instalirao da nema teorije da pogrešim. Jedino što
me brine je da li fontware koji generiše slova za Windows 2.XX može da
se koristi za Windows 3.xx. uporno to pitam, i niko ne zna odgovor. Pa bar da
saznam da li ste vi koji ste uspeli da napravite fontove to uradili sa
takvim fontware-om ili nekim svežijim?
Pozdrav, Ivica
windows.148ivujanic,
Može li neko kome na pr. Procomm+ korektno radi u prozoru da mi pošalje svoj
.PIF? Znam da nije nokakva umetnost, ali ja sam već izgubio živce zbog poruke
"You cannot run this application while other application are running full
screen..." Moram da aplikacije startujem kao full screnn, pa onda da pravim
egzibicije i "uprozorujem" je...
pozdrav, Ivica
P.S. radim u standardnih 640x480, RAM-a sasvim dovoljno (5MB), mašina je
naravno 386 (SX)...
windows.149snemcev,
-> #148, ivujanic Evo, kod mene (386DX, 640x480, 4M) ovaj PIF tera
Procomm+ da radi u prozoru i to bez problema. Kad počne
transfer, i on se odvija u prozoru. Uzgred, koristim 4DOS (možda
tvoja DOS ikona pravi probleme, ko zna?).
Slobodan
pcplustd.pifwindows.150djorzor,
-> #147, ivujanicLično sam probao i koristim slova koja su napravljena sa
FONTWARE-om release 3.0 za WIN 3.0. Iako se u programu
pominje WIN 2.xx sve lepo radi.
windows.152ivujanic,
-> #150, djorzor>> Lično sam probao i koristim slova koja su napravljena sa
>> FONTWARE-om release 3.0 za WIN 3.0. Iako se u programu
>> pominje WIN 2.xx sve lepo radi.
Dobiješ tačno onoliko dimenzija slova koliko si tražio i ona na ekranu
imaju veličinu koju si tražio?
Problem nije u slovima na štampaču, tamo su O.K., već u činjenici
da ako na pr. hoću Zapf Calligraphics u 10, 20 i 40 veličini, ja ih tako
zadam i za ekran (VGA) i za printer, u istoj veličini (jedino ako tu grešim).
Ono što dobijem jeste taj font i na printeru ima tu veličinu, ali se
"pojavljuje" u na pr. 5 veličina, od kojih na ekranu postoje samo tri
različite, i to sve orgomne, otprilike 30+...
Ivica
windows.153ivujanic,
-> #149, snemcevParametri u .PIF-u su otrpilike onakvi kakve sam i ja probao. Negde drugde je
problem. I ja koristim 4DOS. Interesantno je da ako pokrenem aplikaciju kao
FULL SCREEN, ide bez problema, i bez problema ALT ENTER je prebacuje u
WINDOWED!
Problem se javlja samo ako je aplikacija inicijalno Windowed. Mrmlja neŠto u
stilu
".. zou cannot run this aplication while other aplication are runnig full
screen. The apliccation wil be suspended until low resulution or text
aplication is running full screen..."
Ivica
windows.154snemcev,
-> #153, ivujanic Da nisi stavio u PIF Editor-u u Advanced da je aplikacija
'High resolution'? Treba 'Emulate text mode'. Pgledaj PIF još
jednom.
Slobodan
windows.155djorzor,
-> #152, ivujanic>> Problem nije u slovima na štampaču, tamo su O.K., već u činjenici
>> da ako na pr. hoću Zapf Calligraphics u 10, 20 i 40 veličini, ja ih tako
>> zadam i za ekran (VGA) i za printer, u istoj veličini (jedino ako tu
grešim).
>> Ono što dobijem jeste taj font i na printeru ima tu veličinu, ali se
>> "pojavljuje" u na pr. 5 veličina, od kojih na ekranu postoje samo tri
>> različite, i to sve orgomne, otprilike 30+...
Evo ovako, za fontove Dutch, Swiss i Courier sam dobijao fontove za
ekran i štampač u veličinama od 6 do 72. Slova na ekranu izgledaju iste
veličine kao na štampaču (nisam merio, možda se i malo razlikuju).
Za fontove Zapf Calligraphics i slične, probe radi radio sam samo veličinu
12. I to je bilo u redu.
Jedina nesaglasnost veličina koja mi je pala u oči je da se slove iste
veličine (npr. 12) razlikuju u visini i širini i za 20-30%.
Ako nisi siguran da imaš ispravan Fontware, pošalji mi poruku, pa možemo
da to proverimo.
Pozdrav, Zoran
windows.156ivujanic,
-> #154, snemcev
Uzeo sam tvoj .PIF i, bez ikakvih izmena, pokušao da startujem Procomm+...
Jedino što sam shvatio je da neće da radi kada je aplikacija ili windowed ili
background. Ako je full screen i nije background, lepo startuje i sa ALT-ENTER
lepo pređe u windowed...
Ovo će izgleda ostati misterija. Usput, da li je neko video gore uputstvo od
onog koje dobijete uz Windows-e? Papir težak, lep i mastan, a unutra tekstovi
iz Help-a, sa isto toliko informacija koje vam mogu koristiti u ovakvim
slučajevima...
Pozdrav, Ivica
windows.157snemcev,
-> #156, ivujanic Par glupih pitanje: koji drajver za ekran koristiš? Imaš
li 386? Sa koliko memorije raspolažeš? EMS, XMS ili nešto treće?
Slobodan
windows.158ivujanic,
-> #157, snemcev>> Par glupih pitanje: koji drajver za ekran koristiš? Imaš
>> li 386? Sa koliko memorije raspolažeš? EMS, XMS ili nešto treće?
U ovako glupoj situaciji ni jedno pitanje nije glupo...
VGA 640x480 (standardno), 386SX, 5MB RAM-a, dakle više nego dovoljno.
Tu poruka koja se javlja locirao sam u samom driver-u, dakle to mi vraća
driver?!
Pozdrav, Ivica
windows.159snemcev,
-> #158, ivujanic>> U ovako glupoj situaciji ni jedno pitanje nije glupo...
>> VGA 640x480 (standardno), 386SX, 5MB RAM-a, dakle više nego dovoljno.
>> Tu poruka koja se javlja locirao sam u samom driver-u, dakle to mi vraća
>> driver?!
Još jedno glupo pitanje :))) Kako možeš da imaš 5MB memorije?
Slobodan
windows.160nkbog,
-> #159, snemcev> Jos jedno glupo pitanje :))) Kako mozes da imas 5MB memorije?
MOZE! Moja DTK ploca to moze da ima (kombinacija 1M i 256K cipova).
NB.
windows.161ivujanic,
-> #159, snemcev>> Još jedno glupo pitanje :))) Kako možeš da imaš 5MB memorije?
Kao što nkbog već reče, DTK SX ima gornju granicu od 5MB, jedna banka
256x4 i 256x2 DIP, i četiri SIMM banke = 5MB.
Pozdrav, Ivica
windows.162snemcev,
-> #161, ivujanic Još jedno glupo pitanje (postaje monotono ;):
Jesi li instalirao HIMEM.SYS? Jel SMARTDRIVE uzima svu
XMS memoriju? Klikni na 'Help' 'About Program Manager' pa mi
kaži kol'ko imaš slobodne memorije.
Slobodan
windows.163ivujanic,
-> #162, snemcev> Još jedno glupo pitanje (postaje monotono ;):
>
> Jesi li instalirao HIMEM.SYS? Jel SMARTDRIVE uzima svu
> XMS memoriju? Klikni na 'Help' 'About Program Manager' pa mi
> kaži kol'ko imaš slobodne memorije.
Ma ja sam već odustao :( Kako god okreneš ne ide. Ni sa
Pc-Kwik-om, ni sa Smartdrive-om, u oba slučaja ne uzimaju više od
400K, pa ostane nešto više od 3MB memorije. Da ne zavisi slučajno od
slobodnog prostora na disku, jer imam 800K-1M, kako kad? Možda neki
swap file ne može da stane?
Pozdrav, Ivica
windows.164snemcev,
-> #163, ivujanic>> ... Da ne zavisi slučajno od
>> slobodnog prostora na disku, jer imam 800K-1M, kako kad? Možda neki
>> swap file ne može da stane?
Zato ti i kažem da pogledaš na 'About Program Manager'
kol'ko imaš memorije. S obzirom na to da imaš 386, da ti ne radi
Windows u 'real' ili 'standard' modu? Čini mi se da onda ne može
'Windowed', a kamoli 'Background', može samo 'Exclusive'. Da
nisi slučajno stavio swap file (onda možeš i da podešavaš
veličinu swap file-a)? Windows pravi swap file samo kad nema
dovoljno ni XMS ni EMS memorije.
Slobodan
P.S. Još jednom: instalirao si HIMEM.SYS?
windows.165squsovac,
Kako se u MS windows podešava da radi u 386 modu. Imam 386/25 2 Mb, ali mi
stalno radi u realnom modu :(((((((((((((((((((
Svaki odg je dobrodošao.
Hvala
windows.166dejanr,
-> #165, squsovac>> Kako se u MS windows podešava da radi u 386 modu. Imam 386/25 2 Mb, ali
>> mi stalno radi u realnom modu :(((((((((((((((((((
Pa, WIN /3 bi trebalo da uradi posao, mada me čudi da po default-u nije
u tom modu.
windows.167kvelkovski,
-> #165, squsovac>> Kako se u MS windows podesava da radi u 386 modu. Imam 386/25 2 Mb, ali
>> mi stalno radi u realnom modu :(((((((((((((((((((
Prvo, instaliraj HIMEM.SYS (ako vec nije instaliran). Zaboravi na
PC-KWIK, PC-CACHE i instaliraj SMARTDRV.SYS 512 (512 je max broj KB za
cache). Starije verzije QEMM-a ( < 5.00) takodje ne dolaze u obzir.
Posle eksperimentisi sa driverima koji ti trebaju.
Kupe
windows.168ivujanic,
-> #164, snemcev> Zato ti i kažem da pogledaš na 'About Program Manager'
> kol'ko imaš memorije. S obzirom na to da imaš 386, da ti ne radi
Blagodarim na upornosti! Ako uspeš da mi rešiš problem, imaš piče
:)
Elem, About... kaže: 4087K memorije i 87% system resource free.
Swap file nisam pravio, jer je to poslednja stvar koja mom 43MB disku
treba... Danas sam oslobodio i nekih 5-6MB za TEMP, ali ni to nije
pomoglo...
> P.S. Još jednom: instalirao si HIMEM.SYS?
Apsolutno...
Pozdrav, Ivica
windows.169zormi,
-> #165, squsovac> Kako se u MS windows podešava da radi u 386 modu. Imam 386/25 2 Mb,
ali mi
> stalno radi u realnom modu :(((((((((((((((((((
Hm... čini mi se da ti treba bar 2 MB extended memorije + 640 kB
osnovne za 386 mod (tako sam bar video u nekom uputstvu).
windows.170snemcev,
-> #168, ivujanic Ko zna koje po redu glupo pitanje: jel ti Windows radi u
386 Enhanced modu?
Slobodan
windows.171ivujanic,
-> #170, snemcev> Ko zna koje po redu glupo pitanje: jel ti Windows radi u
> 386 Enhanced modu?
Mea culpa!
Zaboravih da napišem: DA, diže se u enhanced mode-u. Definitivno je
to Božja kazna, zbog kopije :)
Pozdrav, Ivica
windows.172ivujanic,
-> #166, dejanr> Pa, WIN /3 bi trebalo da uradi posao, mada me čudi da po default-u nije
> u tom modu.
Po default-u neće, jer fali malčice RAM-a. Naišao sam na razna
tumačenja, ali vrti se oko 2MB ili nešto malo više. WIN /3 će raditi,
tako sam i ja radio dok nisam nabavio RAM, ali nećeš dugo, jer je rad
nemoguć zbog malo RAM-a, svako osvežavanje ekrana je spoooooro, a
svaki rad sa diskom, a to je jedino što Windowsi i rade, je još
sporije, jer se smartdrive poptuno "povuče" zbog malo RAM-a...
Pozdrav, Ivica
windows.173jtoma,
Evo jednog Űeyboard driver-a za MS-DOS koji ima isti raspored
kao kbdyu.dll (videti poruku 16.32 od novembra 1990.)
Prilozen je i .ASM, ako neko voli da se zabavlja.
Pozdrav, Janos.
kbdyudos.zipwindows.174zkehler,
Undocumented MS Windows 3.0:
-Minimizirajte aplikacije, tako da se vidi pozadina;
-Držite pritisnut F3 i otkucajte WIN3. Otpustite F3, a zatim
pritisnite Delete
Imena koja vidite su e-mail adrese programera, pisaca dokumentacije,
ljudi koji su testirali proizvod i drugih iz Windows 3.0 tima. Adrese se
odnose na Microsoft-ov e-mail.
DADS: oni glavni
billg - Bill Gates
steveb - Steve Ballmer (Vice President of Microsoft Systems
Software division
Kliknite na pozadini - i gotovo.
ZK
windows.175sberic,
HELP!
Posedujem 386SX, 2MB RAM, VGA TSENG ET3000 512 Kb i nikako ne
mogu da startujem Windowse u 386 modu. To možda ne bi bilo čudno da
nisam gotovo 5 meseci to uspevao. Problemi nastaju instaliranjem
internog modema. Međutim izvadio sam modem u nadi da će sve biti
ponovo OK ali ništa. Posle milion instaliranja konačno sam se malo
pomerio unapred. Instalirao sam DOS 5.0 i sada mi prijavljuje
poruku "You must have the file WINA20.386 in the root of your boot
drive to run in Enhanced Mode". Takvog fajla nema u mojoj verziji
Windowsa pa molim ako ga neko ima da mi javi.
Ćoba
windows.176viktor,
-> #175, sbericZdravo,
Fajl wina20.386 se dobija sa MS DOS-om 5.0 ...
No, ne verujem da ce on resiti problem ... nesto se desilo sa sytem.ini ili
slicno ...
Pozdrav, puno srece ...
Viktor.
windows.177dejanr,
-> #174, zkehlerMeni ovo ne uspeva, da li je opis dobar? Kad lupim delete, samo me pita oću li
da obrišem aplikaciju.
windows.178zkehler,
-> #177, dejanrMora da uspe.
Uđeš u Windows, minimiziraš Program Manager; držiš F3, kucneš WIN3
(velika i/ili mala slova); zatim lupiš delete (backspace).
Radi.
ZK
windows.179ivujanic,
-> #175, sberic> pomerio unapred. Instalirao sam DOS 5.0 i sada mi prijavljuje
> poruku "You must have the file WINA20.386 in the root of your boot
> drive to run in Enhanced Mode". Takvog fajla nema u mojoj verziji
> Windowsa pa molim ako ga neko ima da mi javi.
WINA20.386 i nije deo Windows-a, već DOS-a. Verovatno si DOS
instalirao prepisivanjem već instaliranog i od "viška" očišćenog
DOS-a. Instaliraj ponovo, ali pravilno (ili se vrati po file).
Pozdrav, Ivica
windows.180ivujanic,
U vezi sa problemom pokretanja DOS aplikacije kao Windowed:
Danas sam pokušao opet, dkoristeći EGA driver, i RADI?! Čisto sumnjam da se
radi o nekompatibilnoj karti. Da li još neko ima OAK Technologies VGA kartu,
800x600, 256KRAM-a. Pradavala ju je GAMA, MOST i još par firmi? Ako ima,
interesuje me da li može da potera "uprozorenu" DOS aplikaciju u modu 640x480.
Ivica
windows.181sberic,
-> #179, ivujanic Hvala ti! DOS sam skrpio od nekakve dve verzije i znam da fale dva
najvažnija fajla DEVICEHIGH I LOADHIGH. Bilo bih ti do groba zahvalan kada bi
mi poslao ovaj fajl jer već mesec dana po dva puta dnevno instaliram Windowse u
nadi da će proraditi kako treba.
Ćoba
windows.182sberic,
Čini mi se da sam negde čuo ili pročitao da je moguće
Windows fontove .FON prebaciti u Corelov format .WFN, mislim sa
WFNBOSSom. Dali neko zna kako se ovo radi pošto bih voleo da
prebacim YUCIRILF.FON u WFN. Takođe da li neko zna da li mogu YU
fontovi da se ubace u Notepad?
Unapred Hvala! Ćoba.
P.S. Kako u Corel Draw da koristim biblioteku simbola??
windows.183braca,
-> #182, sberic
> P.S. Kako u Corel Draw da koristim biblioteku simbola??
Pritisneš i držiš SHIFT, pa klikneš na A (unos teksta).
windows.184zkehler,
-> #180, ivujanicĆĆ Danas sam pokušao opet, dkoristeći EGA driver, i RADI?! Čisto sumnjam da
ĆĆ se radi o nekompatibilnoj karti. Da li još neko ima OAK Technologies VGA
ĆĆ kartu, 800x600, 256KRAM-a. Pradavala ju je GAMA, MOST i još par firmi?
ĆĆ Ako ima, interesuje me da li može da potera "uprozorenu" DOS aplikaciju u
ĆĆ modu 640x480.
Probaću sutra da vidim. Koliko znam, nismo imali problema sa
tim kartama.
ZK
windows.185godza,
-> #144, dejanrStos je da so obrise fajl winword.ini ili tako nesto u word
direkttorijumu.
isti stos vazi i za venturu, samo tamo treba da se obrise environ.wid
i la Voila.
puno cc ss ....
Godza
windows.186godza,
-> #182, sbericWfnBoss je veliko djubre od programa,
Kada importuje Adobe tip 1 ne vodi racuna o smeru kretanja
bezierovih krivih ako da zapusi slova, zatim akcene uprska do
kraja ( pardon akcente), ne prekine krivu uzas zivi, ttip jedan ne
eksporuje, ( to uopste nije tip jedan ) zaglavi sve zivo od LaserWritera do
linotronica.
A o korelovim Bagovima ( i bagovima Windowsa moze se napisati dve knjige
a la Inside Macintosh Volume IV)
o sto ihoces ne moze treba ti Type Foundry, ah valjdace se pojavitti i
Fonographer za Windows
Bye Godza
windows.187dejanr,
-> #178, zkehler>> Radi.
Što jest jest, hvala.
Međutim, da kažem i drugim zašto mi nije radilo - zbog onoga:
>> zatim lupiš delete (backspace).
Prvi put je pisalo samo delete i ja lupao delete a ono ništa :)
U stvari treba lupiti backspace.
Čisto kao napomena, dok se drži F3 i kuca WIN3 računar beep-uje.
windows.188squsovac,
-> #175, sberic> Posedujem 386SX, 2MB RAM, VGA TSENG ET3000 512 Kb i nikako ne
> mogu da startujem Windowse u 386 modu.
Pa ovo postaje prava enigma! Ja i dalje ne uspevam NIKAKO da
startujem windows u 386 modu i to na sledećim mašinama:
1. 386/25/VGA/4 Mb; 2. 386/25/HGC/2 Mb, 3. 386SX/HGC/2 Mb
WIN/3 i sl. šeme ne pale! Ne pali čak ni Dos 5.0 !!! A na čipovima
lepo piše INTEL 386!?! Usput, venturisti, jeste l' videli novi PC
Page Maker pod Windows-ima???
windows.189dejanr,
-> #188, squsovacJesi li za početak probao da ukineš cache program i te stvari?
windows.190sberic,
Polako napredujem. Stavio sam WINA20.386 u root i posle
win/3 izgledalo je da će ponovo zablokirati ali primetio sam da
posle mog pritiskanja razmaknice i entera da nešto brlja po disku i
posle minut čekanja windowsi se dižu u 386 modu. Ali da ne bude sve
lepo boje su poremećene i podugnut je File Manager i otvoren
direktorijum d:\shez i ako ništa nema u win.ini. Isto se desilo
svaki sledeći put. Prijavljuje mi 4880 Kb free (386sx 2Mb) što je
normalno i windows aplikaacije radi normalno ali zaglavljuje dos
aplikacije. E sada sam startovao DIAG i DOS 5.0 i pri proveri
system boarda javio mi je "27128 ROM CHECKSUM ERROR". Sa CHECKIT ne
javlja ništa. Da li je u ovome problem?
Š*gú
windows.191zkehler,
-> #190, sbericSamo tako!
Ceo SEZAM prati tvoj napredak.
Keep it up! Forza sberic!
ZK
windows.192ivujanic,
-> #181, sberic> Hvala ti! DOS sam skrpio od nekakve dve verzije i znam da fale dva
> najvažnija fajla DEVICEHIGH I LOADHIGH. Bilo bih ti do groba zahvalan kada
> bi
Napisaću ovo za druge korisnike koji ovo nisu već pročitali na
Sezamu: DeviceHigh i LoadHigh ti ne fale, to nisu file-ovi, već
interne komande ugrađene u sam command.com.
Pozdrav, Ivica
windows.193zeljkod,
-> #188, squsovac>> Jeste li videli novi PC Page Maker pod Windows-ma ???
Ne samo da sam ga vidio, nego imam originalnu verziju (iz USA)
i sa njim bi trebalo da radim jedan ozbiljniji projekat.
Naravno, čim treba nešto da se radi pojavljuje se "čuveni"
problem naših slova te molim sve koji imaju bilo kave informacije
o mogućnosti dobijanja ŠĆĐŽČ da mi pomognu (redakcija časopisa
"Vreme" ima nešto takvo, pa ako neko zna nešto više o tome....)
PS. Možda su "računari" zainteresovani za prikaz ?
Pozdrav, Željko
windows.194squsovac,
-> #193, zeljkod"Vreme" ima to za Macintosh. AKo ti nešto treba za PC, slobodno se javi
mailom. Uglavnom, treba ti: Fontware za Windows i fontovi (BEZ fajlovi). Kad
to lepo razviješ, sve radi i u Page Makeru. YU slova možeš dobiti tako što
napraviš YU csd tablicu. Program za pravljenje ICSD tablica imaš na Sezamu.
Ukoliko bude problema, samo se javi!
windows.195dj.rainovic,
Evo jednog programa za WINDOWS. Po imenu ce se znati sta radi.
mem.arjwindows.196zeljkod,
-> #194, squsovac>> "Vreme" ima to za Macintos.
Da, saznao sam telefonom a svi su govorili da imaju PC :((((
Uz to, njihov način obrade stranice se svodi na makaze i selotejp
;)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
>> Uglavnom, treba ti: Fontware za Windows i fontovi (BEZ fajlovi)...
Gdje da nabavim Fontware ?
Proizvođač, cijena, mogućnost nabavke u YU ?
Svaka informacija je više nego dobro došla !
Još nešto: šta da radim sa PostScriptom jer postoji neka mala
mogućnost da štamparija dobije novi foto-slog koji će "valjda"
podržavati PostScript. Kako tamo definisati naša slova ?
Pozdrav, Željko
windows.197squsovac,
-> #196, zeljkod
> Uz to, njihov način obrade stranice se svodi na makaze i
selotejp
To ti je inače slučaj u gotovo svim novinskim kućama, bez obzira
na tehnologiju. Inače, to ima svoje jako dobre strane, ali
nećemo o tome.
Gdje da nabavim Fontware ?
Proizvođač, cijena, mogućnost nabavke u YU ?
Svaka informacija je više nego dobro došla !
Zaista ne znam. Znam samo da Fontware ima nekakav centar za
Evropu u Amsterdamu, ali mi je adresa negde zaturena. Uglavnom
imaš adrese dilera u Byte, PCW i sl.
> Još nešto: šta da radim sa PostScriptom jer postoji neka
> mala mogućnost da štamparija dobije novi foto-slog koji će
> "valjda" podržavati PostScript. Kako tamo definisati naša
> slova ?
Savet pre ngo što bude kasno! Ti se ravnaj po štampariji, a
nemoj očekivati da se štamparija ravna po tebi. Konkretno: Ti
nabavljaš softver tek NAKON što vidiš šta i kako funkcioniše u
štampariji. Što se foto-sloga tiče - to je već duga priča. Ako
te pobliže interesuje, javi se mailom. Inače sama definicija YU
slova ti je moguća u fontware-u i potpuno ti je kao korisniku
sve jedno je li u pitanju post script ili običan bit-mapiran
font. Naravno, moraš imati kompletan pribor.
windows.198vule,
-> #196, zeljkod> Gdje da nabavim Fontware ?
> Proizvođač, cijena, mogućnost nabavke u YU ?
> Svaka informacija je više nego dobro došla !
Probaj kod
SoftCraft, Inc.
16 N. Carroll Street, Suite 500
Madison, WI 53703
U.S.A.
tel 99-1-608-257-3300
kažu mi da su i kod nas uveli toll free, pa probaj preko centrale
zađabe da zoveš: -1-800-351-0500
Oni prave Font Solution Pack, imaš tools za sve veće programe, pravi
bitstream fontove iz vektorske definicije, radi efekte, ima editor itd.
Uz to ima i svoj 8 bitni set karaktera koji (bar u WPerf) od bilo kog
latiničnog fonta napravi sasvim ok naša slova.
pozdrav vule
windows.199iboris,
-> #197, squsovacŁ To ti je inače slučaj u gotovo svim novinskim kućama, bez obzira
Ł na tehnologiju. Inače, to ima svoje jako dobre strane, ali
Ł nećemo o tome.
Sto jes, jes. Jos uvek je "stap i kanap" glavna "fora".
windows.200iboris,
-> #198, vuleŁ kažu mi da su i kod nas uveli toll free, pa probaj preko centrale
Ł zađabe da zoveš: -1-800-351-0500
Da , ali toll free samo za USA.
windows.201iboris,
Moze li mi neko reci sta se dogadja, posto sam se ja "zablentavio" i ne mogu da
resim problem. Naime , imao sam instaliran WINDOWS 3.0, verzija RC 1. Nakon
izvesnog vremena, jednostavno vise nisam mogao da instaliram neki
win-application, jer se setup u MAIN-u blokirao. Resenje je bilo jedino
obrisati sve iz WINDOWS dir-a i ponovo ga instalirati. E , tu nastaje problem.
Nikako nisam uspeo ! Probao sam sve i opet nece. Izbacio sve drivere,ubacio
druge, menjao i command.com (umesto 4dos.com , obican command.com iz dos-a),
sta sve nisam radio , ali nista. Imam 386SX , vga 800x600. Zna li neko mozda
u cemu je "fora" ?830360001
windows.202stal,
-> #201, iborisNisi bio pricizan kako to neće. Moguće je da ti diskete nisu korektne.
Probaj da sa bekapom preslikaš neki ispravni sistem, onda ćeš videti da li je
frka i instalciji ili ti sprava ne radi bas kako treba.
windows.203vule,
-> #200, iboris> Ł kažu mi da su i kod nas uveli toll free, pa probaj preko centrale
> Ł zađabe da zoveš: -1-800-351-0500
>
> Da , ali toll free samo za USA.
???
windows.204dexi,
-> #202, stal>> Nisi bio pricizan kako to nece. Moguce je da ti diskete nisu korektne.
>> Probaj da sa bekapom preslikas neki ispravni sistem, onda ces videti da li
je
>> frka i instalciji ili ti sprava ne radi bas kako treba.
I meni se desavala ista stvar (i jos se desava :(( ). Mislim da to nema veze
sa disketama, jer sam ranije mogao da uradim instaliranje novog programa
pomocu setup-a
windows.205iboris,
-> #202, stalŁ Nisi bio pricizan kako to neće. Moguće je da ti diskete nisu
Ł korektne. Probaj da sa bekapom preslikaš neki ispravni sistem, onda
Ł ćeš videti da li je frka i instalciji ili ti sprava ne radi bas kako
Ł treba.
Problem je u tome što se setup (ne sada onaj iz win-main) jednostavno
blokira pri instalaciji u trenutku kad treba da pretraži HDD i instalira
windows i non-windows applications. Ranije mi je normalno prepoznavao
dBASE, acad , Norton utilities i ostalo, a sada neće ni da krene
da pretražuje HDD, vec se tu zaglavi. Onda moram da resetujem PC-a,
i kada startujem tako setupovan windows, imam samo tri grupe:
main, accesories i games, a ono glavno , što mi treba, neće ni
da krene da traži po disku. Kada hoću iz tako instaliranog windowsa
da setup-ujem neku win-aplikaciju, win se jednostano zaglavi i onda
opet moram da resetujem PC-a. Takav windows mi ništa ne znači i ničemu
ne služi. Napominjem da je ranije sve bilo normalno i sve radilo.
Danas ću da formatiram HDD i da napravim nove particije...etc.
pa da vidim , ima li šanse da ponovo proradi ovaj moj windows.
Pozdrav,
Boris ILIĆ