windows.1braca,
Da li neko ozbiljno koristi Windows ?
Moram priznati da još nisam sreo takvog, sve je to lepo, ali
čemu ? Znam reći ćete mi multitasking itd. E, pa još nisam došao
do toga, jeste da radim ovako više stvari uporedo, ali na
računaru ...Kao ono WP štampa svoje stranice, a ja ovamo u
drugom prozoru, pardon windowu upravo pišem neku rutinu u
mom omiljenom TPascalu, dok se u trećem linkuje neka
Clipper zezalica... Toliko posla još nemam !
Dobro, šalu na stranu, ne sećam se ni da se Računari
ubiše od pisanja o Prozorima, osim prikaza novih programa
(Art&Lettres itd.). To smo svi mi radili : instalirali
probali i skinuli !!! I ćao, Windows do sledećeg novog
programa za probu. Kako onda Ameri ne mogu da zamisle
računar bez Prozora ??
Pozdrav.
Jasmin
windows.2dejanr,
-> #1, bracaI ja sam mislio da bi Windows bio zgodan kao okolina za razvoj
programa - ti pišeš kod a on misli o multitaskingu, mišu, prozo-
rima, menijima... Objasnili su mi, međutim, da nije baš tako i
da treba napraviti JAKO MNOGO koda pre nego što Windows počne
da ti pruža takve usluge.
Inače, za tvoju informaciju, Windows Software Development Kit
(skraćeno SDK, oni ga tako zovu - to ti je nešto bez čega je
teško ili nemoguće razvijati Windows aplikacije) se prodaje na
4 AT diskete i ima 2000 strana dokumentacije, do danas je bila
ovde u mojoj sobi, čitav sanduk! A i cena je odgovarajuća...
windows.3dsavic,
Pisanje programa za Windows radnu sredinu je jedan jako problematicna
stvar za programera. Za korisnika je fino. Jedini normalan nacin
da se pise za Windows se zove Actor - objektno orijentisani jezik.
Bio je prikaz u Racunarima pre 10-15 meseci. Pored Smalltalk/V, Actor
je jedini pravi i cisto OO jKosta oko 400-500 do Mogu se praviti EXE
programi, ali ne cudan nacin: iz sistema (koji je inkrementalni
prevodilac) seizbaci* rucno sve sto ne spada u aplikaciju. Medjutim,
cudno ili ne, to sve radi.
Sa Actor-om nema potrebe za SDK.
Zapravo, pravi problem je u necem drugom, a to su Macintosh
programeri prvi saznali: program za graficke radne sredine bitno se
razlikuje po svemu od uobicajenih "olinijuskih" programa.
Inace, Windows-a se mesecno proda oko 85000 primeraka. Ako mislite da
je to mnogo - varate se! Mesecno se proda nekih 750000 MS DOS
racunara. Dakle, na Windows otpada tek 10%. A ne bi se prodavalo ni
toliko da Microsoft nije svojevremeno izjavio da ko nauci da
programira za Windows moci ce lako da prenese svoje programe za OS/2
i PM. Naravno, nista od toga nije ostalo u praksi.
Pozdrav, Dusko Savic.
windows.4ddincic,
-> #2, dejanr Radio sam sa Windows SDK, i ne mislim da to nije normalan nacin da
pisanje W-programa. Istina je da je inicijalno potreban kod malo veci
(ne preterano), ali on se ionako moze koristiti u svim sledecim
aplikacijima. Ima puno stvari koje su mogu (skoro) kopirati iz
programa u program. Najvise vremena valjda treba da se svari kolicina
informacija potrebnih da se ozbiljno krene.
Pozdrav, dejan
windows.5dejanr,
Danas je promovisan WINDOWS 3.0 (i verzija za 80386)
koji predstavlja neku vrstu "svetskog čuda"... barem
prema novinarima.
Prve utiske o njemu i pratećim programima imate u FORUM-u,
poruke 25.111-25.117. Preporučljivo je koristiti DOWNLOAD
ili READ & a ne READ - ima tu 60K teksta!
windows.6kvelkovski,
Jel ima neko iskustva sa multitasking-om u Windows?
Pokusavao sam da izvrsavam ProcommTD u background-u, i na
Windows/386 uspelo mi je. Znate ono, Procomm zove, a masina
slobodna. Ali kad sam hteo da download-ujem - NE MOZE ! Dsz
javlja neki Timeout ili slicno. Vec sam bio resio da trazim neki
drugi protocol, kad sam dobio Windows 3.0. Veoma je lep, tako da
covek pozeli da baci Hercules i kupi neku SVGA ili jacu kartu
samo zbog Windows-a. Ali sad nece ni Procomm da se izvrsava i
sto je tragicnije uspeva da 'zaglavi' i Windows. Pretpostavljam
da su u pitanju portovi, posto se pojavljuje Alert, kao Windows
i Procomm pokusavaju da pristupe istovremeno na COM2. A kod mene
je modem instaliran na COM4 ! Isto ne radi i Excel, ustvari radi
ali u real modu, gde ima jedno 300K slobodnih. Shit! A na
Windows/386 nema problema. Dali neko ima iskustva sa DESQVIEW ??
Kire
windows.8bojt,
-> #6, kvelkovski>> ...kad sam dobio Windows 3.0 ... Ali sad nece ni Procomm da se
>> izvrsava i sto je tragicnije uspeva da 'zaglavi' i Windows.
Kuku, a taman smo ga naručili!
>> A na Windows/386 nema problema.
Dveselinović, vidiš li ti ovo: jedna loša i jedna dobra vest!
windows.9kvelkovski,
-> #8, bojt>> ...kad sam dobio Windows 3.0 ... Ali sad nece ni Procomm da se
>> izvrsava i sto je tragicnije uspeva da 'zaglavi' i Windows.
>Kuku, a taman smo ga narucili!
>> A na Windows/386 nema problema.
>Dveselinovic, vidis li ti ovo: jedna losa i jedna dobra vest!
Izgleda da je doslo do nesporazuma. Ono >>Windows/386<< nije
Windows 3.0 nego starija verzija (mislim da je 2.3).
Inace, naterao sam Procomm da radi pod W3.0, ali ima jedna
kvaka. Prvo, W3.0 ima drugaciju konfiguraciju za COM4, pa sam
malo podesavao >system.ini< i sada ne 'zaglavljuje' W3.0. Drugo,
Procomm uspeva da napravi dial, ali nema 'CONNECT' iako se lepo
cuje modem sa druge strane. Koristio sam >sysini2.txt< za
definiciju COM portova, ali zasad bez uspeha, pa bi vas zamolio,
kada dobijete W3.0 da mi pomognete oko konfigurisanja (valjda to
lepo pise u knjizi!).
Od ostalih programa, Excel nece da radi u 386Enhanced modu,
ali zato rade u multitaskingu i Turbo Pascal 5.5, Quick Basic
4.5 ... Graficki je fenomenalno uredjen, a sad ce i nove
verzije W programa. Ima podrsku za veliki broj stampaca: PS,
HP3,...
Valjda su ovo dobre vesti !
Kire
windows.10mjuric,
-> #6, kvelkovski>> Dali neko ima iskustva sa DESQVIEW ??
DesqView 386 je po mojem mnenju jedan od programa, zbog kojih
se isplati kupiti 386 a ne 286. Ovaj program je jos bolji od onog
sto je napisano u reklamama! Omoguca multitasking prakticno svih
programa (probao sam pognati i Windows 286 2.11 i je radio bez
problema) a ima jos nekoliko lepih mogucnosti - auto dialer,
prenasanje teksta iz jednog okna u drugoga i makro komande.
Moze raditi u text rezimu ili u grafici (na Herculesu 90x43).
Ako imate otvoren samo jedan task je smanjenje brzine minimalno.
Konkretno imam 386 sa 2MByte RAMa i mozem imati 2 DOS taska po
617K (617K je prosto na DOS promptu sa ANSI driverjem i DOSEDITom
(nesto slicno kao CED)) i jos ostaje oko 360K prosto.
DesqView u kombinaciji sa QEMM 386 je DesqView 386 i tek tada radi
u virtualnem 8086 modu procesorja 80386.
Sto se komunikacije tice, ja upotrebljavam Telix i radi sve bez
problema. Imam DesqView verziju 2.24.
Lep pozdrav...
...Matjaz
P.S. Windows 386 veoma hitro blokira i ga ne priporocam!
windows.11dejanr,
-> #10, mjuric
Meni se VM386 dosta više sviđa od DV-a. Na žalost, nije kompatibilan
sa QEMM-om...
windows.12kvelkovski,
-> #10, mjuric>>DesqView 386 je po mojem mnenju jedan od programa, zbog kojih
>>se isplati kupiti 386 a ne 286. ...
Imao sam QL, pa znam kakav komfor pruza multitasking. Zbog toga sam
se
i zainteresovao za Windows, dok sa DESQVIEW imam veoma, veoma malo
iskustva i to sa verzijom 1.xx.
>>... sto je napisano u reklamama! Omoguca multitasking prakticno
svih
>>programa (probao sam pognati i Windows 286 2.11 i je radio bez
>>problema) a ima jos nekoliko lepih mogucnosti - auto dialer,
>>prenasanje teksta iz jednog okna u drugoga i makro komande.
Windows 3.0, omogucava multitasking i to u virtuelnom modu i osim sa
Proccom-om nisam imao nikakvih problema, tako da sam konstatovao da
mu
COM4 ne prija. Oko mogucnosti: cut/paste je moguc kako ko Windows
programa tako i kod DOS programa; u paket je ukljucen i TERMINAL-
skroman komunikacioni program, a i MACRO RECORDER koji radi sa
tastaturom i misem.
>>Moze raditi u text rezimu ili u grafici (na Herculesu 90x43).
>>Ako imate otvoren samo jedan task je smanjenje brzine minimalno.
>>Konkretno imam 386 sa 2MByte RAMa i mozem imati 2 DOS taska po
>>617K (617K je prosto na DOS promptu sa ANSI driverjem i DOSEDITom
>>(nesto slicno kao CED)) i jos ostaje oko 360K prosto.
>>DesqView u kombinaciji sa QEMM 386 je DesqView 386 i tek tada radi
>>u virtualnem 8086 modu procesorja 80386.
Windows je graficki orijentisan, ali DOS aplikacije je moguce
izvrsavati i FULL SCREEN t.j. kao da nema Windows-a, ili WINDOWED.
Inace, na mojoj 386 sa 4Mb RAM-a, imam oko 6Mb memorije slobodno!
Windows radi sa virtualnom memorijom na disku, tako da dok mi je disk
prazan- dobro je !! Ovu mogucnost ima i DESQVIEW 386 (Personal
Computer
World), i prema njihovim testovima cak je i brzi od Windows 3.0. Sa
MFoxBase+ i drugom kopijom DOS-a imam Norton SI 20.7(uobicajeno 21).
>>Sto se komunikacije tice, ja upotrebljavam Telix i radi sve bez
>>problema. Imam DesqView verziju 2.24.
A ja upotrebljavam Procomm i sve NE radi bez problema. Bice da je
COM4!!! U svakom slucaju, pokusaj Windows 3.0, moze ti se dopasti.
Kire
windows.13mjuric,
-> #12, kvelkovski>> U svakom slucaju, pokusaj Windows 3.0, moze ti se dopasti.
Windows 3.0 jos nemam... :(((
Lep pozdrav...
...Matjaz
windows.14djorzor,
Da li neko zna kako startovati DOS aplikaciju
u Windows 3.0 tako da BACKGROUND i WINDOWS budu ON ?
Kada sam te parametre zadavao u .PIF fajlu WINDOWS
javlja upozorenja da nesto nije u redu i da verovatno
postoji greska u PIF fajlu. Takodje, display u full screen
modu ne radi.
Kada se te opcije iskljuce u .PIF fajlu i aplikacija
startuje, mogu se naknadno postaviti sa Control Menu-a
uz pomoc Settings-a. Tada aplikacije dobro rade.
Ovo sam isprobavao sa COMMAND.COM-om, TURBO Pascal-om 5.5 itd.
Koriscena je masina 386 sa VGA karticom.
Verovatno je problem u nekim drugim parametrima .PIF fajla,
ali nisam uspeo da ih nadjem.
HVALA !
Zoran
windows.15kvelkovski,
-> #14, djorzor>Da li neko zna kako startovati DOS aplikaciju
>u Windows 3.0 tako da BACKGROUND i WINDOWS budu ON ?
...
>Ovo sam isprobavao sa COMMAND.COM-om, TURBO Pascal-om 5.5 itd.
Kod mene je sam Windows napravio PIF za TP 5.5, samo sam ja promenio
Background i Windowed. Inace licno ne koristim opciju Windowed, posto
mi je lakse Alt+Enter. Uz poruku saljem i 'turbo.pif' koji kod mene
radi bez problema.
Pozdrav,
Kire
turbo.pifwindows.16djorzor,
-> #15, kvelkovski>>Kod mene je sam Windows napravio PIF za TP 5.5, samo sam ja
promenio
>>Background i Windowed. Inace licno ne koristim opciju Windowed,
posto
>>mi je lakse Alt+Enter. Uz poruku saljem i 'turbo.pif' koji kod mene
>>radi bez problema.
>>Pozdrav,
>>Kire
Kada sam isprobao "turbo.pif" (posle izmene imena TURBO dir-a)
javljao je slicne poruke kao ranije. Kada sam izbacio WINDOWED
stvar je pocela da funkcionise bez problema. Posle toga sam na
na svojim (starim) .PIF fajlovima dodao BACKGROUND i sve je bilo
u redu, na moje iznenadjenje.
Problem je nastao posle boot-a, jer su isti .PIF fajlovi koji su
pre toga radili, javljali problemeticne poruke. Nakon nekog vremena
i otvaranja i zatvaranja raznih prozora, poruke su prestale, ali
zato bilo je aplikacija koje nisu radile u BACKGROUND-u i kada
je to bilo oznaceno u SETTINGS-u.
Kada su ukinuti BACKGROUND-i u .PIF fajlovima, pa je on setovan iz
SETTING-a naknadno, sve je ponovo bilo u redu, DOS aplikacije su
radile u BACKGROUND-u.
Inace masina ima 386, 4MB memorije i 15 MB slobodnih na HDD-u.
(kupljena kod GAME)
Da li je neko imao slicnih iskustava ?
Zoran
windows.17kvelkovski,
-> #16, djorzorDal' ti stvarno treba Windowed opcija? Nije lose da startas TP kao
full-screen, a onda prebacis u Window sa Alt+Enter. I moja masina je
386, sa 4Mb i 3Mb slobodnih na HD-u, i skoro svi programi rade u
Background-u. Preporucio bih da proveris konfiguraciju Windows-a(opet
SETUP ;), a ako ne upali to onda proveri hardware.
S kojim aplikacijama tacno Windows nece da radi u Background-u i koje
poruke javlja?
Kire
windows.18djorzor,
-> #17, kvelkovski>Dal' ti stvarno treba Windowed opcija? Nije lose da startas TP kao
>full-screen, a onda prebacis u Window sa Alt+Enter. I moja masina je
>386, sa 4Mb i 3Mb slobodnih na HD-u, i skoro svi programi rade u
>Background-u. Preporucio bih da proveris konfiguraciju
Windows-a(opet
>SETUP ;), a ako ne upali to onda proveri hardware.
Stvari odprilike stoje ovako :
Probani su AutoCad V10, TP5.5, Procomm+, Ventura 2.0 prof,
ChiWriter 3.12, Primavera 3.0, Primavision 3.0 ,
dBASE IV itd.
Na svima njima BACKGROUND i WINDOWED rad bez problema
(dok ne rade sa grafikom) ako se to setuje iz
Control menu-a ili sa Alt-ENTER.
Svi oni javljaju poruku :
You cannot run this application while other
high-resolution applications are running full
screen. The application will be suspended until
a low resolution or text application is running full
screen. Check the PIF settings to ensure they
are correct.
ako se neka od tih opcija setuje u .PIF fajlu. Posle
toga aplikacija je blokirana. Posle Alt-ENTER aplikacija
proradi ali na ekranu nema slike. To je mozda i zbog toga
sto moj monohromatski VGA monitor ima samo 4 nijanse sivog.
Mozda je to bag W3.0. Na kraju, najvise problema uvek ima
sa programima verzije x.00
Zoran
windows.19kvelkovski,
-> #18, djorzor>> proradi ali na ekranu nema slike. To je mozda i zbog toga
>> sto moj monohromatski VGA monitor ima samo 4 nijanse sivog.
U Windows Setup-u postoji i opcija za monohromatsku VGA, a ako ti ne
uspe pokusaj i sa ostalima (recimo EGA,CGA). Tako ces bar
'lokalizovati' problem.
Pozdrav,
Kire
windows.21miro,
Upravo zovem iz Telixa, ali sve to preko Windowsa (tj. Telix.PIF) sa
windowed opcijom (dok sam cekao vezu igrao sam tetris). Sve radi
odlicno, jedino sam morao da Windowsu kazem da telix koristi COM
port.
Ako neko zeli, evo ga telix.pif
telix.pifwindows.22miro,
Ima li neko driver za Windows 3.0 za monitor Xerox Panorama 19" za
rad u 386Enchanced modu?
windows.23miro,
HITNO HITNO
Treba mi VMI driver 19" 1024 za Windows 3.0
PLEEEAAAAAAASSSSSSSSEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!
windows.24djorzor,
Da li neko zna način kako se menjaju fontovi u WIN 3.0 ?
Konkretno, trebala bi mi naša slova u WIN 3.0 WRITE editoru.
Intuitivno se može pretpostaviti da bi možda pomogli i fontovi
za MS - WORD, ali to zaista nije sigurno.
Hvala, Zoran
windows.25dejanr,
-> #24, djorzor>> Da li neko zna način kako se menjaju fontovi u WIN 3.0 ?
Treba ti Bitstream for Windows. Ja imam za verziju 2.03, pogledaću
ima li negde i za 3.0.
windows.26djorzor,
-> #25, dejanrVeliko hvala na informaciji. Ako znaš način kako doći do toga, molim
Te pošalji mi poruku (privatnu ili preko konferencije)
Zoran
windows.27djorzor,
Da li neko zna gde se moze naci BITSTRIM za
WINDOWS ?
Zoran
windows.28djorzor,
Da li neko zna format KEYBOARD drajvera za WIN 3.0 (kbdgr.dll,
kbdsw.dll itd.). Veoma bi mi pomoglo i ako neko ima odgovarajući YU
drajver.
Hvala, Zoran
windows.29vkostic,
-> #28, djorzor
>> Da li neko zna format KEYBOARD drajvera za WIN 3.0 (kbdgr.dll,
>> kbdsw.dll itd.). Veoma bi mi pomoglo i ako neko ima odgovarajući
>> YU drajver.
Za KBDGR.DLL nemam pojma, ali ako standardni YU drajver (koji bi
trebalo da radi i pod WIND 3.0) moze da ti pomogne, ima ih koliko
hoces na SEZAM-u.
Pozdrav, V.K.
windows.30braca,
-> #29, vkostic>> Za KBDGR.DLL nemam pojma, ali ako standardni YU drajver (koji bi
>> trebalo da radi i pod WIND 3.0) moze da ti pomogne, ima ih koliko
NE !!! Windows prilikom instalacije pita i za tip tastature, pa
onda instalira svoj drajver, čak i za američku tastaturu. I nijedan
drugi drajver instaliran pre toga ne radi. Znači pomaže samo
prepravljanje windows drajvera (*.dll). Nažalost nisam stigao da se
time pozabavim.
Pozdrav, Braca.
windows.31djorzor,
-> #30, bracaKoliko sam proverio, Braca je u pravu. Ako se digne neki drajver za
tastaturu pre WIN 3.0 on ne radi u WIN nego samo u DOS shell-u koji
se digne iz WIN.
Zoran
windows.32djorzor,
-> #30, bracaPosle malo petljanja oko KBDUS.DLL (Norton Utility) dobio sam ovaj
drajver za YU tastaturu za WIN 3.0. Da bi radio treba ga iskopirati
u ...Đsystem directory za WINDOWS i izmeniti SYSTEM.INI tako da
sadrzi u ŠbootĆ sekciji:
keyboard.dll=kbdyu.dll
posle toga treba restartovati WIN. Preporucujem da napravite rezervnu
kopiji SYSTEM.INI pre izmena. Posle izmena WIN SETUP nece videti da
je
tastatura izmenjena ali ce slova raditi kao sto treba.
Osnovna mana drajvera je sto za njega tasteri sa nasim slovima i
dalje
predstavljaju specijalne znake, tj. CAPS-LOCK ne radi na nasim
slovima.
Ako se neko seti neceg boljeg veoma ce me usreciti.
Zoran
kbdyu.dllwindows.33dobradovic,
Pozdrav,
Da li je neko rešio problem tastature za rad u WINDOWS
okruženju. Svi
drajveri koji su meni dostupni ne reaguju kada se nađu pod WINDOWSom.
Ja ih
učitam pre nego što pokrenem WIN.EXE (ili .COM, ne sećam se tačno),
međutim
po ulasku u WINDOWS ništa se ne događa. Kada napustim WINDOWS drajver
je tu
spreman za rad.
Dejan
windows.34djorzor,
-> #33, dobradovicMislim da se rešenje za Tvoj problem nalazi u porukama 16.28 do 16.32
na ovoj konferenciji
Zoran
windows.35beast,
Molim za pomoć:
Kako se instalira program za windowse u windowse?
Hvala..
windows.36dsavic,
-> #35, beastJel može malo jasnije, to o instaliranju "programa za windowse
u windowse" !?
Pozdrav, Duško.
windows.37bulaja,
-> #35, beastNapravis pif datoteku.
Kako? Pa ako nije data uz program onda neznam, a ako je data
startuj je posto je iskopiras u poddirektorijum pif.
A odlicna ti je formulacija pitanja ;).
windows.38dsavic,
-> #37, bulajaPIF datoteka se pravi trivijalno, samo udješ i PIF editor
iz grupe ACCESSOR
No, ako ti treba PIF, program verovatno nije pisan za Windows 3.0!?
windows.39dgavrilovic,
-> #35, beast>> Kako se instalira program za windowse u windowse?
Prvo instaliraj aplikaciju (program za windowse kako ti kazes) gde
hoces na disku.
Onda udjes u main, odatle u windows setup, odatle u options, odatle
u set up applications i windows ce sam prepoznati sve aplikacije
koje imas na disku. Posle dva tri minuta imaces potpuno nov program
manager.
windows.40sanosoft,
Help!
Dali je moguce generisati Win3 fontove za VGA karticu i sa kojim
programima?
Pozdrav,
Zdravko
windows.41kvelkovski,
Hints and tips:
Sa Win3 dobijaju se jos 2 programa SYSEDIT i SWAPFILE koji se nalaze
u SYSTEM directory.
SYSEDIT je editor koji otvara cetiri prozora za CONFIG.SYS,
AUTOEXEC.BAT, WIN.INI, SYSTEM.INI i dozvoljava njihovo istovremeno
editovanje.
SWAPFILE *mora* da se startuje iz win/r, i omogucava podesavanje
permanentnog swapfile-a koji se koristi u virtuelnom modu. Zbog toga
sto trazi kontinualan prostor na disku, pozeljno je prvo COMPRESS, pa
onda SWAPFILE.
Pozdrav,
Kire
windows.42ivujanic,
HEEEEEELP!!
Imal' iđe iko s YU fontovima za Windows 3.0???
Trebaju mi kuke i kvake, pleeeeaaseeeee!!
Ivica
P.S. kako se razvila diskusija o piratovanju, bolje je privatnom poštom.
Ne pada mi na pamet da definišem tolike fontove!!
windows.43dturina,
-> #42, ivujanicIma nekih yu fontova za windows-e na tanjugu, ali su samo za hercules i za lx
seriju epsonovih stampaca.HH!HHH
HAko ne znas telefon je 185-842.
windows.44dejanr,
Quarterdeck Technical Note
Patching QEMM-386 5.10 and 5.11 to allow Windows
3.00A (date 10-31-90) to run in standard mode
Background: Windows 3, in both its standard and
enhanced modes, puts the machine into protected
mode without using the VCPI (Virtual Control
Program Interface) specification, which is intended
to allow applications to go into protected mode
when a protected-mode memory manager is already
present. Normally this would make it impossible to
run Windows standard and enhanced modes with QEMM-
386 active. Microsoft and Quarterdeck have
collaborated on an enhanced-mode solution that
allows a peaceful transfer of expanded memory
management duties from QEMM-386 to Windows enhanced
mode and back again. However, this solution makes
use of a Windows interface that exists only for
enhanced mode, not for standard mode. In order to
extend its support for Windows 3.00 so that
standard mode can be run under QEMM-386's
management as well as real and enhanced mode, QEMM-
386 patches the Windows file DOSX.EXE in memory to
make Windows in standard mode behave like a VCPI
client. This solution works well for the version
of Windows in existence at the time of the release
of QEMM-386 version 5.10 and 5.11. But the method
of patching that QEMM-386 5.10 and 5.11 use is
specific to the first release of Windows (dated 5-1-
90); it depends on specific bytes of code being at
specific offsets in the DOSX.EXE file.
Windows 3.00A (identified on the outside of some
packages as Windows 3.00 with a series of 4 plus
signs beneath the version), dated 10-31-90, was
released almost two months after QEMM-386 5.11.
Future versions of QEMM-386 will detect Windows
3.00A and adjust the QEMM patching method to allow
for the differences between Windows versions.
However, QEMM-386 5.10 and 5.11, in the versions
that are shipped, will detect that the version of
DOSX.EXE is not the one that QEMM-386 is familiar
with, and will tell Windows standard mode not to
start up, to prevent an exception error from the
386 processor. The symptom is that Windows puts up
its first graphics screen, then returns the system
to the DOS prompt, which appears on top of the
Windows 3.0 logo. The video card remains in
graphics mode.
Quarterdeck customers who contact us about this
problem can receive a new QEMM-386 disk that
addresses the problem - when a new version of QEMM-
386 is released. In the meantime, QEMM-386 can be
patched to make it compatible with the new Windows
standard mode program. It is important to note
that the following patch, while making QEMM-386
compatible with the 10-31-90 Windows standard mode
program, also makes QEMM-386 incompatible with the
original 5-1-90 Windows standard mode program.
Keep a separate copy of QEMM386.SYS available for
each Windows version if you think you might be
using both versions of Windows.
The following procedure is intended to prevent
Windows 3.00A returning the machine to the DOS
prompt shortly after starting Windows in standard
mode.
-------------------------------------------------
1) Make a copy of the QEMM386.SYS file in your
QEMM directory. We are about to alter your current
copy of QEMM386.SYS; the copy you make will serve
as a backup in case this operation fails.
COPY C:\QEMM\QEMM386.SYS C:\QEMM\QEMMOLD.SYS
(If your QEMM386.SYS is not located in the QEMM
directory of the C: drive, change the path
accordingly.)
2) Go to the DOS directory on the hard disk and
type:
DEBUG C:\QEMM\QEMM386.SYS
(If your QEMM386.SYS is not located in the QEMM
directory of the C: drive, change the path
accordingly.)
Hit the Enter key; you should the the DEBUG
prompt, which is a hyphen.
3) At the DEBUG prompt, type:
S 100 L F000 B5 19
Hit the Enter key; DEBUG should return two
segment addresses and offsets:
xxxx:yyyy
xxxx:zzzz
(Both xxxx figures should be the same number.)
4) At the DEBUG prompt again, use the segment
addresses and offsets that were just returned to
give the DEBUG commands, one at a time:
E xxxx:yyyy D5
E xxxx:zzzz D5
The addresses that DEBUG returned in step 3
should be used in place of the addresses xxxx:yyyy
and xxxx:zzzz, which we use as examples. Hit the
Enter key after each command; the DEBUG prompt
should return in a moment.
5) At the DEBUG prompt, type:
S 100 L F000 CO 28
Hit the Enter key; DEBUG should return a
segment address and an offset:
xxxx:yyyy
6) At the DEBUG prompt again, use the segment
address and offset that was just returned to give
the DEBUG command:
E xxxx:yyyy 20 29
The address that DEBUG returned in step 5 should
be used in place of the address xxxx:yyyy, which we
use as an example. Hit the Enter key; the DEBUG
prompt should return in a moment.
7) At the DEBUG prompt, type:
S 100 L F000 C8 1A
Hit the Enter key; DEBUG should return a
segment address and an offset:
xxxx:yyyy
8) At the DEBUG prompt again, use the segment
address and offset that was just returned to give
the DEBUG command:
E xxxx:yyyy E8
The address that DEBUG returned in step 7 should
be used in place of the address xxxx:yyyy, which we
use as an example. Hit the Enter key; the DEBUG
prompt should return in a moment.
9) At the DEBUG prompt, type
W
Hit the Enter key; DEBUG will announce that it is
writing a certain number of bytes, then it will
return the DEBUG prompt.
10) At the DEBUG prompt, type
Q
windows.45ssvitlica,
-> #42, ivujanicKuke i kvake se definisu na sljedeci nacin:
1.Uzmes bitstrim fontove (Tajms, Helvetika i sl...)
2.Uzmes Bitstrim Fontware za Windowse (moze i onaj za verziju 2
windowsa)
3. Sve to lijepo pokrenes
i kada udjes u vindowse - gle cuda kvake i kuke rade (u write.exe)
Ali onda ne pokreci Word za windowse!!!!
Zasto-ne znam ali me je moj sef upravo lijepo udesio zato jer luduje
za Word-om a taj word mi naprosto rasturi fontove - a onda ja ne znam
sve to vratiti nazad- pa sve moram nanovo instalirati - i WIN3.0 i
fontove. :(((((((((((
windows.46ivujanic,
-> #45, ssvitlica
Auuuuu, bre... :(
Taman sam pronašao Fontware, kad me ti ola'ladi! Ma nije
moguće da Word ne radi, pa zbog toga mi i treba!!!!
Očajni
Ivica
windows.47ssvitlica,
-> #46, ivujanicIzvinjavam se zbog panike. Upravo sam juce kopao po WIN3.0 i otkrio
stos! Pazi ovo narode. Ako nemas fontova (ovo sto slijedi se odnosi
na write ali je vjerovatno isto i u word-u) onda pokrenes setup pa
printer pa configure pa setup pa onda dodas fontove koje si vec
napravio sa fontware-om i onda 4 pota lupi OK i sve je OK. Znaci sve
se radi lijepo bez brljanja po win.ini datoteci.
Izvinjavam se zbog proizvedene panike Ivici i ostalima.
windows.48kvelkovski,
TIP:
U bilo kojoj Windows aplikaciji taster PrtSc (Print Screen) ne salje
ekran na printer, nego u CLIPBOARD. Ovo vazi i za bilo koju non-Windows
aplikaciju dok je Win3 u 386 Enhanced Mode-u (za ostale ne znam).
Pozdrav, Kire
windows.49lagin,
Kako mogu nabaviti :
Microsoft Windows Software Development
Kit 3 i
Microsoft C Professional Development
System (aka Microsoft C 6).
Ako neko zna ili ima molim neka mi se
javi.
Pozdrav Lagin.
windows.50ppekovic,
-> #49, lagin>>Kako mogu nabaviti :
>>Microsoft Windows Software Development
>>Kit 3 i
>>Microsoft C Professional Development
>>System (aka Microsoft C 6).
U Jugoslaviji:
recimo kod Cardem-a:
SDK .......... 575 USD
i drugi paket ćeš verovatno preko njih moći da naručiš. Iako moram da
priznam da su jako skupi.
U USA
SDK ......... 300 USD
kod "Programer's paradise-a".
Dakle, prelistaj domaće i strane časopise i eto...
Paya
windows.51jlaci,
Radim sa Windows 3.0, i nabavio sam od prijatelja monitor
ETAP/ATRIS /10A koji je fantasti;an sa svojih 19 '', ali
nemam drajver za Windows 3.0.
Od drajvera koji idu uz mĘonitor, kada instaliram iste na
386, kod prijatelja dojavljuje da ne radi zbog moda u kojem
radi racunar. Kako da o
h e l p
Unapred hvala JLACI !
windows.52lagin,
-> #50, ppekovicHvala za savet,prelistacu casopise iako su cene visoke.
Moram reci da sam ocekivao da nekoec programira pod
MS Wind. i da ove pakete ima.
HVole bih da ostanemo u vezi.
Lagin.
H
windows.53djuric,
Potrebna su mi YU slova za WINDOWS 3.0. Molim
svakog ko ima neku informaciju da ostavi poruku
ovde ili za *djuric*.
Pozdrav, djuric
windows.54jtitov,
-> #53, djuric> Potrebna su mi YU slova za WINDOWS 3.0. Molim
>svakog ko ima neku informaciju da ostavi poruku
>ovde ili za *djuric*.
Ne, tebi ne trebaju yu slova za windows. Tebi treba ardmada sastavljena od:
- FONTWARE for WIN
- bar 1 *.bco i bar 1 istog naziva *.tdf fajl
- CSD tabela u kojoj su ubačeni bitstream kodovi za yu slova
Sve to lepo staviš na hard, promuljaš i dobiješ yu slova i na ekranu i na
laseru/matričnom.
windows.55ivujanic,
Radosno dočekah da do mene dođe QEMM za Windows-e, kad
ono problemi. Pošto mi se uputstvo izgubilo ;> moram da
trazim pomoć. Ukratko, imam SX sa 2MB i VGA. Kako da probam
da setujem QEMM da bi naterao Windows-e u 386 mode? Potrebno
je samo da izvučem svih 2MB RAM-a, ali nešto ne šljaka...
Pomažite!
Ivica
P.S. Usput, Windows-i+QEMM+386SX = nešto loše sa hard-om,
jer mu treba i po 15 sekundi (?!) da se odazove?!?!?!
P.P.S. koristio sam QEMM i pre, radi dizanja u Hi-RAM, ali
kako da nateram...(vidi gore)
windows.56zormi,
-> #55, ivujanic>... Ukratko, imam SX sa 2MB i VGA. Kako da probam
>da setujem QEMM da bi naterao Windows-e u 386 mode? Potrebno
>je samo da izvučem svih 2MB RAM-a, ali nešto ne šljaka...
Prema mom iskustvu, 2 MB nisu dovoljna. Potrebno je imati
2 MB slobodna (+ 640 kB za DOS) da bi Windows radili u 386
"enhanced" modu. Ovako, rade samo u standard.
windows.57ivujanic,
-> #56, zormi Kako da 'iščupam' 192KB RAM-a iz SHADOW-a? Bez njih ne
mogu da pokrenem WIN u 386 modu! Jednom davno mi je to uspelo,
tako da znam da sigurno može, samo je sada pitanje kako?!
Ovo je ono što se dobija sa NOVIDEOFILL RAM AUTO. Da li je
moguće da sam uprsk'o kad sam čačkao NEAT-ove (SX)?
Unavailable Converted
Initial to QEMM by QEMM Leaving
Conventional: 638K - 0K - 0K = 638K
Extended: 1024K - 0K - 1024K = 0K
Shadow RAM: 384K - 192K - 192K = 0K
Expanded: 0K - 0K + 960K = 960K
High RAM: 0K - 0K + 136K = 136K
------ ------ ------ ------
TOTAL: 2046K - 192K - 120K = 1734K
120K QEMM Overhead
Code & Data: 55K Maps: 32K
Tasks: 14K Mapped ROM: 4K
DMA Buffer: 12K Unassigned: 3K
2.4K Conventional Memory Overhead
Ivica
P.S. problem je znači u onih 192KB shadow RAM-a koji su nedostupni
windows.58dgavrilovic,
-> #57, ivujanic>> Kako da 'iscupam' 192KB RAM-a iz SHADOW-a?
Lako: U juce zavrsenoj raspravi oko himem.sys-a nije pomenuta opcija:
shadow:on/off. Dakle: device = c:\windows\himem.sys/shadow:off.
Ako nece ne uzbudjuj se. Sam Microsot tvrdi da komanda radi samo kod
pojedinih sistema.
windows.59ivujanic,
-> #58, dgavrilovic>> Kako da iščupam 192KB SHADOW RAM-a?
>Lako: U juče završenoj raspravi oko himem.sys-a nije pomenuta
>opcija shadow:on/off
E, ali zato postoji Murphy: to neće na DTK ploči... :(
Pitanje je i dalje aktuelno, ajde QEMM-dzije, pokazite šta znate!
Ivica
windows.60nkbog,
-> #59, ivujanic
>>> Kako da iščupam 192KB SHADOW RAM-a?
>>Lako: U juče završenoj raspravi oko himem.sys-a nije pomenuta
>>opcija shadow:on/off
>E, ali zato postoji Murphy: to neće na DTK ploči... :(
>Pitanje je i dalje aktuelno, ajde QEMM-dzije, pokazite šta znate!
Ako je još aktuelno onda, evo citata iz Quarterdeck Technical Notes:
Giving Windows 3.0 the type of memory it needs:
To give Windows 3.0 the kind of memory it needs for ANY mode of
operation, simply install QEMM-386 using the defaults. No special
parameters to QEMM-386 are needed for this support and there is no need
to use Microsoft's HIRAM.SYS driver or reserve any extended memory for
the use of Windows 3.0. QEMM concurrently supports both the EMS
standard (the one Windows uses in Real mode) and the XMS standard (the
one Windows uses in Standard and Enhanced modes). QEMM-386
automatically detects the type of memory being requested and provides
it.
Dakle NIJE TI POTREBAN HIMEM.SYS. Naravno ovo ako imaš QEMM386.SYS 5.11
(možda i 5.10).
.......
Ako imaš DTK ploču sa NEAT, proveri da li si isključio SHADOW RAM.
(BIOS ROM i VIDEO ROM shadowing).
NB
windows.61stal,
-> #10, mjuricrz
B0080000000dd38
Ő
hi!
evo ovako:
do vezije 6.00 mouse.sys od microsofta je radio ok a onda..
pri podizanju sistema se umesto miša pojave
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crtice. U stvari miš postoji i radi ali se strelica (ili neka druga ikona)
degeneriše. Ne ostavlja trag ili nešto slično, jednostavno se razvuče
preko celog ekrana.
To se javlja kad instaliram verziju 7 mouse.sys ili com svejedno.
Isto dešava kada u Windows -ima instaliram bilo koji originalni
drajvr za display (V7 VRAM Vga/512k, inače nov nema ni mesec dana) različit
od čistog VGA drajvera. ne verujem da je karta,jer rom krate je od ove
godine, drajveri su od ove godine, sve je novo i sve ostalo radi
savršeno i ludački brzo (džaba su mi poslali nove romove i drajvere;
tako stalno rade čim nesto novo izadje, podrška je neverovatna).
Ne verujem ni da je usled neke memorijse oskudice jer imam 8mb
miš je agiler mouse (može da radi kao msmouse i mouse).
bios je AMI386 od prošle godine.
da li je moguće da takvo brljanje radi sama ploča koja se ne slaže sa
kartom, jer ne verijem da bi drajveri doživeli 4 verziju sa tolikim bagom
probao sam 1000 stvari i u system.ini -u i u bios -u i ništa
da li je neko imao neki sličan problem?
dge može da se pročita detaljno o organizaciji i memorijskim lokacijama
koje koristi miš appsebno grafičkog dela?
kod windowsa bi to trebalo da bude standardizovano.
Nisam našao ničta u SDK toolsu što bi pomoglo i to me demoralisalo.
pozdrav stal
windows.62majkl,
Jedno pitanje u ime nekolicine prijatelja:
Postoji li nešto slično Životićevom drajveru za tastaturu XK
koji bi radio pod Windows 3.0?
ZZ Može li se očekivati XK for Windows?
Pozdrav, Majkl
windows.64dejanr,
-> #62, majkl[Prethodna poruka je premeštena iz teme spec.softver]
Još nešto na istu temu - kako da skinem screen dump nečega što
radi pod Windows 3.0 u fajl, recimo u PCX formatu? Stari dobri
Pizzaz Plus ne uspeva ni da dođe do reči po startovanju
Windows-a.
windows.65mirkot,
-> #64, dejanrEvo kako skinuti ekran u PCX formatu:
(doduse, ja sam probao pod venturom jer mi PROZORI nisu
pri ruci trenutno, ali mislim da ce raditi)
Dakle, prvo treba ucitati GRAB iz paketa DRGenius. Time
se dobija fajl u PIC formatu (ALT-PrintScreen). Zatim
taj fajl treba ucitati u DRGenius i tamo ga konvertovati
u TIF format. Zatim taj fajl treba ucitati u PAINTBRUSH
i tu ga snimiti kao PCX.
Kao ilustraciju prilazem fajl sa venturinim ekranom
u PCX formatu.
Mirko.
ventscr.zipwindows.66dejanr,
-> #65, mirkotHvala na trudu, ali imam i ja puno tih VENTSCR/GRAB/itd programa.
Ali ni jednom od njih Windows ne da ni da se pojavi!
Dakle, kako skinuti sliku pod Windows-ima?
windows.67stal,
-> #66, dejanrPozdrav svima.
Da bi napravio Screen najlakse je sledece:
1. Pritisnes PrintScreen i screen ti je u Clipboard-u
2. Odes u Paintbrush (windowsov)
3. Odes na Options/Image Attributes
4. Vazno: Izaberes Color ili Mono (slika je drugcija kad se pravi Paste)
5. Jos vaznije: Izaberes Viev /Zoom Out, pa tek onda Paste,
inace ti ne prebaci celu sliku.
6. Posle odes na Save as.. pa Options, pa PCX ne izlazeci iz Painbrush-a
E sad tu ima fora. Ako sliku prvo snimis kao 256 colr bitmap,
pa je vratis nazad, pa onda je snimis kao PCX onda mozes sa njom
u picem ili neki slide show, inace ispadne samo sa dve boje.
Nisam ispitovao koji oblik je najpogodniji za stampu na matricnom stampacu,
ali na Laseru ispadne kao da gledas u ekran :)))
(Valjda nisam promasio temu, mislim da si ovo pitao)
Pozdrav Stal
windows.68kvelkovski,
Jooooj, ljudi, kako je dobar novi CorelDRAW! !! Sta sve on moze !
Program je fantastican, ali i fantasticno spor :(.
Hints:
Ako hocete Page Setup, dovoljan je double click na okvir stranice.
Ako zelite da postavite Guideline, idite na ruler, pritisnite taster
na misu, i povucite dole (ili levo). Za fino podesavanje - double click.
Kliknite na A, pa onda shift i klik na papiru -> symbols library.
U samples direktorijumu su i template.cdr, i jos par korisnih cdr
fajlova - odstampajte ih!
I za kraj jedan cdr.
Pozdrav, Kire
P.S. U cemu je razlika izmedju Group i Combine? Sta je Extract, Merge
Back, Fountain stripes iz Print options? Kako da generisem wfn font?
mtv.zipwindows.69nkbog,
Evo PUUUNO lepih i raznih ikonica za Windows 3.0 .
NB.
icon330.zipwindows.70ivujanic,
You cannot run this application while other
high-resolution applications are running full
screen. The application will be suspended until
a low-resolution or text application is running full
screen. Check the PIF settings to ensure they
are correct.
--------------------------------------------------------------------------
To je ono što Windows-i odgovaraju na svaki moj pokušaj da ne-Windows
aplikaciju startujem u prozoru, dakle ne ako full-screen. Da li je uopšte
moguće (naravno u 386 modu) startovati ne-Windows aplikaciju kao windowed,
dakle kao "uprozorenu"? Ako jeste, koje parametre postaviti u PIF-u?
--------------------------------------------------------------------------
Usput, dejanr je u pravu u "Računarima" oko Turbo Debugger-a za Windows-e,
jedino što problem i ne može drugačije da se reši ako radite debugging programa
koji je interaktivan. Ekran se, ako izaberete Screen SMART swapping, prebacuje
u user screen (dakle ono što vaša aplikacija crta) samo onda kada vaša
aplikacija stvarno nešto iscrtava po ekranu. Na jednom mestu u uputstvu i
upozoravaju na to da se Windows aplikacije ne mogu praktično debugg-ovati na
način na koji smo navikli kod DOS aplikacija, uglavnom korišćenjem trace-a kroz
kod, već prvenstveno postavljanjem breakpointa (na sto načina). Zbog toga je
pravo rešenje ono što je u debugger ugrađeno, a to je ili rad sa dva ekrana
ili debugging sa drugog računara, preko RS-232.
Ono što ipak fali je mogućnost da potpuno isključite screen swapping, što
bi koristilo kada ste već dobro naučili deo koda kroz koji prolazite ili kada
je bug skriven između rutina za crtanje.
Još nešto: kod mene TDW nije hto da radi kako treba u 386 modu, već samo u
standardnom. Problem je bio što <ctrl><alt><SysRq> nije radio, pa se nije
moglo prekinuti izvršavanje aplikacije pod Debugger-om i da bi se vratila
kontrola debugger-u. No za utehu, nema razlike u funkcionisanju debugger-a u
ta dva moda.
Ivica
windows.71nkbog,
-> #70, ivujanic
>> You cannot run this application while other
...
>> To je ono sto Windows-i odgovaraju na svaki moj pokusaj da ne-Windows
Kakvu graficku karticu imas i kakav drajver? Verovatno ti drajver to ne
omogucava (recimo koristis obican VGA drajver iz Windows 3.0). Probaj sa
drajverom bas za tvoju karticu (set cipova).
Inace aplikaciju je narav no moguce startovati u prozoru (pod gornjim
uslovom), samo se kod mene ponekad kurzor nadje na sasvim bezveznom mestu
(npr 2 reda i 5 kolona od mesta gde treba da bude!?). Da li neko zna zasto
se ovo desava?
NB.
windows.72ivujanic,
-> #71, nkbog>> You cannot run this application while other
...
>> To je ono sto Windows-i odgovaraju na svaki moj pokusaj da ne-Windows
> Kakvu graficku karticu imas i kakav drajver? Verovatno ti drajver to ne
>omogucava (recimo koristis obican VGA drajver iz Windows 3.0). Probaj sa
>drajverom bas za tvoju karticu (set cipova).
Da, koristim standardni Windows driver za VGA kartu, jer radim u
standardnom modu, 640X480. Kakve to veze može imati ako je karta potuno
kompatibilna? Bar do sada nije bilo problema. Driver baš za moju karticu
postoji, ali ne za standardni mod već 800X600, ali moj monitor to ne
podržava :((. Za standardni mod nisam ni video da se isporučuju driveri.
To bi valjda trebalo da šljaka bez drivera.
Usput, na kraju tog upozorenja od strane Windows-a stoji i jedno
".. check PIF settings to ensure if they are correct!". Zbog toga mislim
da je problem verovatno u kombinaciji parametara koje sam zadao u vezi sa
videom. Kako izgledaju tvoji parametri za neku aplikaciju? Najbolje bi bilo
da prikačiš neki .PIF file koji je O.K.
Ivica
windows.73nkbog,
-> #72, ivujanic******
Usput, na kraju tog upozorenja od strane Windows-a stoji i jedno
".. check PIF settings to ensure if they are correct!". Zbog toga mislim
da je problem verovatno u kombinaciji parametara koje sam zadao u vezi sa
******
Stoji, stoji, ali nema veze sa problemom. Ja sam isto koristio standarni
drajver, i isto me je psovao, a kad sam instaslirao onaj koji sam dobio uz
karticu (za 640x480) sve je proradilo. Izgleda, naime, da Windows drajver za
obicnu VGA NE omogucava rad aplikacije u prozoru. Ako bas hoces poslacu ti
neki PIF (imas i neke u windows temi), ali videces da se uopste ne razlikuju.
NB.
windows.74ivujanic,
-> #73, nkbog>drajver, i isto me je psovao, a kad sam instaslirao onaj koji sam dobio uz
>karticu (za 640x480) sve je proradilo. Izgleda, naime, da Windows drajver za
>obicnu VGA NE omogucava rad aplikacije u prozoru. Ako bas hoces poslacu ti
>neki PIF (imas i neke u windows temi), ali videces da se uopste ne razlikuju.
To mi nikad ne bi palo na pamet! Pa šta sada da radim? Imam OAK VGA video
kartu, maksimalno 800x600, ali na disketama ne postoji driver za 640x480!
Možda bi tvoj driver upalio. Ajde molim te, zakači ga, čisto da probamo.
Nemam pojma koji su čipovi na karti, jer je računar pod garancijom i
plombiran je.
Ivica
windows.75banex,
-> #74, ivujanic
>>To mi nikad ne bi palo na pamet! Pa šta sada da radim? Imam OAK VGA video
>>kartu, maksimalno 800x600, ali na disketama ne postoji driver za 640x480!
Ja, takođe, imam OAK VGA karticu i uz nju sam dobio i driver za
Windows 3.00. Doduše, ne koristim Windows, te ne znam kako radi, ali
mi se čini da sam jednom postavljao Windows 3.00 i da je radio.
U svakom slučaju uz poruku sam ti prikačio Readme tekst koji
objašnjava kako se postavlja ovaj driver, pa ga pročitaj i reci mi
da li ti taj driver može pomoći.
>>The file VGA.DRV is a Windows 3.0 Display Driver for Oak Technology's
>>OTI-067 VGA Graphics Controller. This driver uses the 800 x 600,16-color
>>mode of the hardware (mode 52h), and will run in both real and protected
>>modes. To use this driver, perform the following installation steps:
CU! - BANE -
readme.txtwindows.76ivujanic,
-> #75, banex
Hvala na pomoći, ali je problem u tome što i ja imam taj driver i nemam ništa
protiv njega, ali imam protiv mog monitora koji je standardni VGA, što znači da
800x600, za šta se koristi ovaj driver mi nije od neke pomoći.
Ostaje mi da sečekam da neko ko ima driver za 640x480 zakači isti, mada ja tako
nešto nikad nisam video. nkbog reče da ima tako nešto.
Ivica
windows.77stal,
-> #74, ivujanichi Ivice.
Probaj ovako:
1. NE pravi Pif, vec idi u DOS (prko DOS icone).
2. Stratuj zeljeni program.
3. Pritisni ALT+TAB (vaćaš se u Win).
4. Sada imaš DOS iconu pri dnu. Klikni samo jednom na nju i pojavice
se opcije.
5. Idi na opciju Settings.. pa onda na Display Options -> Window
6. Vrati se u aplikaciju.
7. Ako data aplikacija uopšte može da bude u prozoru, biće.
Koje aplikacije ne mogu da budu u prozoru:
1. Dosta onih koje pucaju pravo pravo u video kartu (zaobilaze bios)
2. One koje traze veću rezoluciju nego ona u kojoj je Win (razne
nezavisne crtalice i pisalice, HGC programi, ...)
3. One koje imaju sopstvenu organizaciju memorije iznad1MB,
(ACAD386, sve sve VMM aplikacije)
4. Programi koji traže poseban (eventualno i na odredjenom) mestu page
frame za expanded memory
5. Zaboravi naša slova u prozoru.(mada nije nemoguće, ali je dosadno
komplikovano)
Sve ovo važi za običan VGA drajver koji se dobija uz Win.
Samo, teranje Dos aplikacije u prozoru može da bude zabavno jedno 5min.
Posle shvatiš da je mnogo bolje da je pustiš preko celog ekrana, jer
radi monogo brže, a u prozoru ti i onako zauzme pola ekrana osim ako
nisi u rezoluciji 1024x768. Tek tad taj Dos prozor izgleda simpatično
(i još sporije, naravno).
Poruka pisca:
Ili su u Win-u ili nisi.
To je bar moje mišljnje. Inače ovo gore ja nisam izmislio, to piše u
knjigama.
Pozdrav Stal! :)
windows.78nkbog,
-> #76, ivujanic
Probaj da instaliras taj drajver za OAK (800x600). Ja imam samo jedan drajver
i on je za sve rezolucije (ukljuci i 640x480 i 800x600).
NB
windows.79ivujanic,
-> #77, stal
>1. NE pravi Pif, vec idi u DOS (prko DOS icone).
>2. Stratuj zeljeni program.
>3. Pritisni ALT+TAB (vaćaš se u Win).
>4. Sada imaš DOS iconu pri dnu. Klikni samo jednom na nju i pojavice
> se opcije.
>5. Idi na opciju Settings.. pa onda na Display Options -> Window
>6. Vrati se u aplikaciju.
>7. Ako data aplikacija uopšte može da bude u prozoru, biće.
Odlično, dokazali smo da ovo radi! Da li to znači da je ipak greška u
PIF-u? Pa nije to baš tako komplikovano...
Inače, stvar je samo u inatu, nemam mašinu koja može da zadovolji
Windows-e po pitanju brzine. DOS aplikacije ipak koristim samo u DOS-u.
Ivica
windows.80ivujanic,
-> #78, nkbog
> Probaj da instaliras taj drajver za OAK (800x600). Ja imam samo jedan drajver
>i on je za sve rezolucije (ukljuci i 640x480 i 800x600).
Probao sam. Rezultat je bio interesantan, ali neoupotrebljiv... :) Kako
tvoj driver određuje u kojoj rezoluciji će podići Windows-e?
Ivica
windows.81kvelkovski,
Ovo je ludo!
Juce sam instalirao modem na COM3 za rad iz Windows-a. U COM1 je
moj interni 1200 modem, COM2 je prazan (za misa), a COM3 eksterni
2400 modem. Podesio sam sve parametre u Procomm-u, i radilo je. Kada
sam ukljucio i Windows - nece ni da cuje :) (Procomm salje karaktere,
modem vraca, ali nema nista na ekranu). I tako sam se mucio jedno
pola sata sa SYSTEM.INI parametrima, tek prikljucim misa. Gle, cuda,
sve radi! Odmah mi je sinulo da sam u nekom (stranom) casopisu
procitao da je i neki drugi jadnik imao slicne probleme (a nije imao
mouse :) ), pa ih je resio kratkospajanjem porta. Ovo samo pokazuje
koliko se Microsoft brine o prodaji hardvera :)).
Pozdrav,
Kupe
P.S. BTW, koliko je vas znalo da se Procomm startuje BW sa opcijom /b ?
windows.82dexi,
Imam problema, QEMM 5.11 nece da mi radi (onako kako ja ocekujem) u
kombinaciji sa WINDOWS. U cemu je stvar?
Konfiguracija:
- procesor 386sx
- memorija 3Mb
Bez QEMM-a WINDOWS startujem u 386 rezim naredbom win/3. I tom
rezimu mogu da uzivam sve blagodeti (multitaski, rad u prozoru
itd) 386 procesora.
Sa QEMM-om stvari ne stoje tako. Jos nekako i uspem da startujem
WINDOWS u 386 rezimu ali vecina dos aplikacija (koje su radile
u prozoru i u background) mi sad blokiraju racunar :((
Pokusao sam sve od smanjivanja ram diska do potpunog iskljucenja
istog. Za kesiranje sam odvojio 128Kb i od toga necu da odustanem
menja odnos izmedju extended i expanded memorije i NISTA!
Pozdrav desi :(
windows.83ivujanic,
Da li Fontware za Windows 2.xx može da generiše
odgovarajuće fontove za Windows 3.xx ? Neki mi se
drugari žalili da su slova na štampaču slepljena...
Ivica
P.S. mrsko mi je da pola sata blenem u računar, a da
rezulat bude neupotrebljiv...
windows.84nkbog,
-> #82, dexi> Imam problema, QEMM 5.11 nece da mi radi (onako kako ja ocekujem) u
> kombinaciji sa WINDOWS. U cemu je stvar?
Na SEZAMU je bilo puno slicnih pitanja, i uvek ih postavljaju na slican
nacin. Reci sta imas od drajvera jos instalirano, koje opcije koristis uz
QEMM i sl. Zamisli da pozoves zubara telefonom i kazes mu: "Doktore boli
me zub, sta da radim?". Sta ce on da ti kaze?
NB.
windows.85dejanr,
-> #82, dexiImaš li neki cache program i koji?
windows.86dexi,
Dobro, nisma bio dovoljno precizan. Evo vam sad i config.sys i autoexec.bat
----------------------------------------------------------------------------
CONFIG.SYS
DEVICE=C:\QEMM\QEMM386.SYS RAM
FILES=30
device=c:\qemm\loadhi.sys /r:1 C:\WINDOWS\smartdrv.sys 128 /a
device=c:\qemm\loadhi.sys /r:1 C:\WINDOWS\ramdrive.sys 256 128 256 /a
shell=C:\4dos.com /E:327 /L:C:\4DOS /P /S:B /U
stacks=0,0
----------------------------------------------------------------------------
AUTOEXEC.BAT
@ECHO OFF
PATH=C:\QEMM;C:\WINDOWS;C:\DOS;C:\UTIL\COM;C:\UTIL\NORTON;C:\UTIL\BAT;C:\UTIL\S
HEZ
PATH=C:\QEMM;%PATH%;C:\UTIL\QEMM;C:\UTIL\ZIP;C:\UTIL\EXE;C:\UTIL\ANTIVIR;D:\BRI
EF
PATH=C:\QEMM;%PATH%;C:\4DOS
PROMPT $P$G
md e:\temp
VERIFY ON
ALIAS /R ALIST
c:\qemm\loadhi /r:1 800
C:\QEMM\LOADHI /R:1 C:\UTIL\MOUSE\gmouse
set TEMP=E:\temp
CLS
ROKOVNIK
TYPE null > startup.log
----------------------------------------------------------------------------
Uspeo sam da startujem windows kao win/3, pri ovakvoj konfiguraciji.
Memorija je 3Mb. Procesor je 386sx. I jos jednom da ponovim. Kad iz
windows-a startujem procomm+ (zovem sezam, a veza zauzetaaaaaaaaaa)
i pokusam da aktiviram neki drugu dos aplikaciju (recimo napravio sam
mali bat program koji formatira diskete na 800Kb u pozadini). To i
nisu neki programi, samo ilustracije radi, ali ne mogu istovremeno
da ih aktiviram. Kad ne koristim qemm sve lepo radi.
pozdrav dexi
PS Valjda ce ovo bit dovoljno, ako ne bicu jos precizniji
windows.87dherceg,
PROBLEM!!!!
WINDOWS 3.0 TRIDENT VGA DRIVER
==============================
Imam TVGA sa 1Mb memorije i TVGA driver koji sam digao sa SEZAMa. Pratio sam
uputstva pri instalaciji i to naravno, ne radi. Racunar lepo kaée da je TVGA
driver instaliran, ja izaöem iz SETUPa i otkucam WIN i - kvrc!
Raüunar se blokira ili resetuje.
Q: Ima li neko TVGA driver koji radi kako treba, ili je problem moéda u
pogreänoj instalaciji (gde se tu moée pogreäiti?) ?!
dherceg
windows.88mjova,
-> #87, dhercegPrijatelju, imam ja TVGA 8900 ali sa pola mega i radi sve ok
dobio sam diskete uz kartu i tako instalirano je radilo.
drugo je to sto se meni to sve nikako ne dopada pa sam
ja obrisao i win i sve sto ide uz to jer ne volim da
koristim misa, lakse mi je da kuckam na komand. liniji.
diskete (tri) sa driver-ima nisam obrisao, naravno, pa
ako ti treba nije mi tesko, mogu da ti posaljem...
pozdrav
mjova
windows.89dexi,
-> #86, dexiPa da li cu uskoro dobiti odgovor na svoje pitanje?
pozdrav dexi
windows.90nkbog,
-> #89, dexi Da li se zaglavljuje samo kad radis sa COM portom ili i inace. Probaj
da li radi bez 4DOS-a, a 4DOS pokreni kao aplikaciju u windowsima, i to
najbolje kao 4dos88, ipak je virtuelna masina 8086.
Vise stvarno ne mogu da ti kazem.
NB.
windows.91ppekovic,
Ko ne može bez windows-a, ali ni bez sezama, evo comm. programa za pod windows.
Paya
windows.92dgavrilovic,
-> #91, ppekovic>> Ko ne može bez windows-a, ali ni bez sezama, evo comm. programa
>> za pod windows.
Umalo od mene da dobiješ peticu iz uploada, prvenstveno za varauto,
ali sada si ga zabrljo.
Unicom je jedino dobar za demonstraciju tipa "kako bi dobro bilo
kada bi postojao pravi komunikacioni program za Windowse". Verzija
koju si poslao je pisana pre dve godine za Windows 2.x i ne trpi se
baš sa ostalim programima koji rade u okruženju.
Samo sam se džabe naložio.
Ajde nađi noviju verziju i predložiću te za heroja socijalističkog
uploada.
(:
Ili opunomoćenog uploadera u Kolu Srpskih Sestara, ako ti se više
sviđa. (:
windows.93ppekovic,
-> #92, dgavrilovic>>Umalo od mene da dobiješ peticu iz uploada, prvenstveno za
>>varauto, ali sada si ga zabrljo.
>>
>>Unicom je jedino dobar za demonstraciju tipa "kako bi dobro
>>bilo kada bi postojao pravi komunikacioni program za Windowse".
>>Verzija koju si poslao je pisana pre dve godine za Windows
>>2.x i ne trpi se baš sa ostalim programima koji rade u okruženju.
>>
Eto sto su ti razlike u ukusima, oni na BIX-u, ko god pita za comm. program
za windows-e, kazu mu: uzmi UNICOM, on je najbolji. Ja reko, ajd kad kazu ljudi
da je najbolji, da ga bacim na sezam, al eto, nekima se ne svidja. Salim se,
pogledacu da nema neka novija verzija, pa ako ima, eto je na Sezamu.
Paya
windows.94ppekovic,
-> #92, dgavrilovic>>Ajde nađi noviju verziju i predložiću te za heroja socijalističkog
>>uploada.
:)))) Na BIX-u ima jos starija verzija tj. verzija 1.1. Ali nasao sam drugi
comm. program pored kojeg je pisalo da je napravljen za win 3.0, a i probao sam
ga i stvarno je za 3.0 :)) Nije neka extra klasa, tj. ima sam osnovne funkcije,
ali ima bar ugradjen ZMODEM. Ono sto je meni islo na nerve je sto uvek radi
autobaud detect a nema opciju da mu se to promeni, a druga nezgodna mana mu je
grozno siromasan dial directory. U njemu ima samo lista brojeva i nista vise.
Ima na BIX-u i jedan vvveeeellllikkiii comm. program koji kao ima sve i
svasta ali je duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugggggacak preko 500K :(
Paya
windows.95bulaja,
-> #94, ppekovic> Nije neka extra klasa, tj. ima sam osnovne funkcije,
Samo to sto program radi pod Windowsima nije neki jak razlog da bi
se on poslao na Sezam, posto trudimo da ovde ipak ide samo probran tj.
kvalitetan software. Bilo bi lepo kad bi nasao neki bas dobar
komunikacioni program za windowse, pa da ga stavimo u r:\com, a
pobrisemo ove koji (verovatno) nikome nece koristiti.
> Ima na BIX-u i jedan vvveeeellllikkiii comm. program koji kao ima
> sve i svasta ali je duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugggggacak
> preko 500K :(
Koji (da nije GT PowerCom, on je otrpilike toliko duuuuuugacak)?
Mozda ti ustedim muke ako ga ga mogu nabaviti na laksi nacin nego ti
preko bix-a ;).
Pozdrav,
Bulaja
windows.96ppekovic,
-> #95, bulaja>>> Nije neka extra klasa, tj. ima sam osnovne funkcije,
>>
>> Samo to sto program radi pod Windowsima nije neki jak
>>razlog da bi se on poslao na Sezam, posto trudimo da ovde
>>ipak ide samo probran tj. kvalitetan software. Bilo bi lepo
>>kad bi nasao neki bas dobar komunikacioni program za windowse,
>>pa da ga stavimo u r:Đcom, a pobrisemo ove koji (verovatno)
>>nikome nece koristiti.
Bulaja, dgavrilovic je pokazao zelju da koristi neki comm program pod
windowsima. Ukusi su razliciti, potrebe takodje. Ja sam lepo napisao sta su
mane programa, pa ko voli nek izvoli, ali program uopste nije tako los. Stvar
je u tome da ti pod windowsima u stvari i trebaju samo osnovne funkcije, a
posto su windowsi okolina u kojoj se jako lepo radi sa vise programa
istovremeno, eto ti editora, view-era, itd. itd.
Naravno, posto je ovo treca "packa" koju dobijam samo zato sto imam dobru
volju da prenesem nesto softwera ovde u nase krajeve, a sa vremenom ne stojim
bas najbolje, uz svaki fajl ce ici opis sa BIX-a ili odakle je taj program
DL-ovan, pa ko voli nek izvoli, ali dajte malo imajte razumevanja, pa niko nije
bezgresan, a uz to dobio sam kritike koje zadiru u podrucje licnih afiniteta a
ne stvarnih nedostataka nekih programa.
Paya
windows.97dejanr,
-> #96, ppekovicŠto više programa imamo na raspolaganju, to više šanse da nađemo
neki dobar. Naravno, nema smisla download-ovati programe koji su
očito glupi, ali za većinu može samo da se uzme pa da se proba.
Od deset programa možda jedan nešto vredi ali šta se može?
Paya zaista radi izvanredan posao i svi mi smo mu na tome veoma
zahvalni.
windows.98bulaja,
-> #96, ppekovic> Naravno, posto je ovo treca "packa" koju dobijam samo zato sto imam
> dobru volju da prenesem nesto softwera ovde u nase krajeve, a sa
> vremenom ne stojim bas najbolje, uz svaki fajl ce ici opis sa BIX-a ili
> odakle je taj program DL-ovan, pa ko voli nek izvoli, ali dajte malo
> imajte razumevanja, pa niko nije bezgresan, a uz to dobio sam kritike
> koje zadiru u podrucje licnih afiniteta a ne stvarnih nedostataka nekih
> programa.
Ej bre Payo, pa ne moras svaku dobronamernu kritiku da shvatas kao
packu. Ima i od mene da dobijes orden antikomunistickog uploada sa
zlatnom rupom umesto zvezde ;), al nemoj ni meni da lupas 'packe' sto
komentarisem datoteke koje se ovde salju.
Pogledaj samo koliko sam datoteka koje si ti poslao premestio u neki
direktorijum, pa ces videti sta mislim o tvom slanju datoteka sa bix-a
na Sezam - sve najbolje. Zato samo nastavi sa slanjem, a opis datoteka
sa bix-a je dobra ideja, pomoci ce mi da smislim opis ukoliko file
premestim u neki direktorijum.
I nekoliko saveta, za tebe i ostale koji salju programe na Sezam:
pre nego sto posaljete datoteku, odzipujte je i ukoliko pri
raspakivanju ima nekih komentara kojih nema u izvornoj arhivi (npr.
reklama za neki BBS i sl.) zipujte ponovo bez tih komentara.
Pretpostavljam da svi vec radite scan (mada ga radim i ja za svaku
datoteku, al za svaki slucaj).
Pozdrav,
Bulaja
windows.99sgoran,
-> #96, ppekovic
Bre Payo al' si osetljiv. Ovo ti nije prvi put da
se uvredis ( iznenadjen i uvredjen ) na sasvim beznacajne
primedbe. Sustina stvari je u tome da se na Sezam UpLoad-a
provereni programi. Pa ako neko trazi program za Windows
onda je red da dobije program za najnoviju verziju (3.0).
A Bulajina primedba da ako ima vise programa treba ostaviti
samo najbolji ne stoji jer bar bi programeri trebali znati
da tako nesto (najbolji) ne postoji.
Pozdrav SGoran.
windows.100bulaja,
-> #99, sgoran> A Bulajina primedba da ako ima vise programa treba ostaviti
> samo najbolji ne stoji jer bar bi programeri trebali znati
> da tako nesto (najbolji) ne postoji.
Slazem se, verovatno sam se pogresno izrazio (ili si me pogresno
shvatio, al' to nije bitno ;). Mislim da treba ostavljati DOVOLJNO
DOBRE programe, pa makar njih bilo i vise, ali da svi zadovoljavaju
neke kriterijume kvaliteta.
Pozdrav,
Bulaja
windows.101dgavrilovic,
-> #98, bulaja>> Ima i od mene da dobijes orden antikomunistickog uploada
Tako je, Payu za nosioca Zmodem spomenice!
Nisam stigao ni da testiram novi program a ovde se već razvila
diskusija. Potpuno nepotrebno jer program oko koga se digla prašina
verovatno ima svoje kvalitete. Kažem verovatno pošto nisam
najpozvaniji da ga ocenim jer se radi o emulatoru Decovih
terminala a ja o Vaxu ne znam ništa. Onako uzgred može služiti i za
kućno modemisanje mada mu to nije glavna namena. Ima on i
svoje prednosti, recimo sopstveni font, što znači da mu se može
uvaliti YU set a da to ne primeti (već sam to uradio, nikakav posao).
Sve u svemu, radi se o parščetu softvera za koga sigurno postoji
odgovarajuća klijentela koja nema kome da zahvali do Payi.
windows.102dgavrilovic,
-> #96, ppekovic>> Stvar je u tome da ti pod windowsima u stvari i trebaju samo
>> osnovne funkcije, a posto su windowsi okolina u kojoj se jako
>> lepo radi sa vise programa istovremeno, eto ti editora, view-era,
Kada smo već dotakli temu ne mogu a da ne prokomentarišem.
Dok se u telekomunikacijama ništa ne dešava tvoja tvrdnja stoji.
Možeš igrati pasijans ili editovati fajl ili raditi šta god hoćeš,
ali ćeš samo postići da te Sezam izbaci zbog neaktivnosti. U toku
file transfera comunikacioni program je prezaposlen i svako
obraćanje trećih programa bilo čemu izuzev CPU-u će izazvati poruku
Zmodem protokola: "Time out". Ovo, kako se meni čini, ne zavisi mnogo
od brzine kompjutera već od vrste "trećeg programa" i učestalosti
iformacija koje on izbacuje. Naravno editori nisu problem ali
pasijans već jeste. Zbog svega toga ipak su i Windowsima potrebni
"Full featured" kom programi. Na kraju krajeva, pogledaj samo
programe ostalih tipova pisane za Windowse. Imaju tušta i tma opcija.
windows.103ppekovic,
-> #102, dgavrilovic>>U toku
>>file transfera comunikacioni program je prezaposlen i svako
>>obraćanje trećih programa bilo čemu izuzev CPU-u će izazvati
>>poruku Zmodem protokola: "Time out". Ovo, kako se meni čini,
>>ne zavisi mnogo od brzine kompjutera već od vrste "trećeg programa"
>>i učestalosti iformacija koje on izbacuje. Naravno editori
>>nisu problem ali pasijans već jeste.
Eh, kad ce vec jednom taj OS/2. Tamo daleko, preko bare, neki tipovi iz
biiig soft. firmi pricaju kako imaju SDK za OS/2 2.0 vec par meseci, tj. da su
ga dobili zbog razvoja soft-a za novi OS i svi se slazu da sve lepo radi, a
bug-ovi su sitni, tako da neznam sta vise cekaju.
Najnovija verzija OS/2 nosi oznaku 1.3 i sada kosta 150 dolara ili 350
(Dev.) dolara. Ko kupi ovu verziju, IBM ce mu poslati sledece tri potpuno
besplatno racunajuci tu i OS/2 2.0 ako se u medjuvremenu pojavi, a verovatno
hoce. Lepo od IBM-a.
Paya