word.perfect.106mknezic,
Kako da na WP-u postignem da mi se izmedju dve susedne izabrane reci ne ubacuju
dodatni blankovi zbog poravnavanja desne margine?
Pozdrav, Mirko.
word.perfect.107dejanr,
-> #106, mknezic>> Kako da na WP-u postignem da mi se izmedju dve susedne izabrane reci
>> ne ubacuju dodatni blankovi zbog poravnavanja desne margine?
Odeš na početak teksta, Shift F8, Line i isključiš uravnavanje ivice
(Justification).
word.perfect.108mknezic,
-> #107, dejanrOcigledno je da sam pitanje postavio na pogresan nacin. Problem je sledeci:
imam tekst kod koga treba da su poravnate i leva i desna margina. Ja hocu da mi
izmedju dve zeljene reci bude samo jedan blanko, znaci da mi WP ne ubaci
dodatne blankove, ali da desna margina u tom redu i dalje ostane poravnata. Da
li je to moguce? U knjigama o WP-u do kojih sam mogao da dodjem nisam nasao
nista o tome.
Pozdrav, Mirko.
word.perfect.109bojt,
-> #108, mknezic>> Ja hocu da mi izmedju dve zeljene reci bude samo jedan
>> blanko, znaci da mi WP ne ubaci dodatne blankove, ali da
>> desna margina u tom redu i dalje ostane poravnata. Da li je
>> to moguce? U knjigama o WP-u do kojih sam mogao da dodjem
>> nisam nasao nista o tome.
To je tehnički neizvodljivo. I uz hypenation svaki program za
obradu teksta mora malo da "razvuče" reči da bi obe margine
bile poravnate i reči korektno "presečene".
word.perfect.110ppekovic,
-> #109, bojt>To je tehnički neizvodljivo. I uz hypenation svaki program za
>obradu teksta mora malo da "razvuče" reči da bi obe margine
>bile poravnate i reči korektno "presečene".
Ja, iako koristim wordperfect, niako ne mogu da se naviknem da se margine
ne poravnavaju odmah v´╔eć tek prilikom štampe. Naime, problem koji ima mknezic
se moze vrlo lako resiti u recimo Wordstaru. Jednostavno se stavi taraba ili
tacka ili bilo koji drugi znak između dve odabrane reči , program poravna
margine odmah i na kraju se lepo izbaci taraba ili tacka ili sta je vec
stavljeno i gotovo. Ako toga ima vise, onda se stavi neki znak koji se jako
retko koristi pa onda kad se zavrsi sa unosenjem teksta udari jedno Search &
Replace i gotovo.
Eto i veliki Wordperfect nije bez mana.
Paya
P.S. Jedva čekam wordperfect for Windows.
word.perfect.111dveselinovic,
-> #110, ppekovic Pajče, a odakle ti WordPerfect? Mislim, kada i gde si ga kupio? I
od koga čekaš WP za Windows?
32"Udba"XDVV
word.perfect.112ppekovic,
-> #111, dveselinovic> Pajče, a odakle ti WordPerfect? Mislim, kada i gde si ga kupio?
>I od koga čekaš WP za Windows?
Ma to sam pogrešio nije wordperfect već perfectword, to sam sam pravio,
inače pravio sam ga uů D-u, programskom jeziku koji sam naravno sam pravio i
koji radi pod SOD SM operativnim sistemom koji sam sam pravio. Ajde sad čik
pogodi kako ću da dođem do wordperfect-a za winows tj. perfectword-a za swoniw.
Paya
P.S. Bez zezanja, rešio sam da kupim Letter perfect koga ti toliko hvališ, al
ako ne bude valjao, grrrrrrrrrr tras bum, beng itd a to bum i tras će da bude
ako bojta i dalje bude bolela noga ;)))
word.perfect.113dejanr,
-> #110, ppekovic>> Jednostavno se stavi taraba ili tacka ili bilo koji drugi znak između
>> dve odabrane reči , program poravna margine odmah i na kraju se lepo
>> izbaci taraba ili tacka ili sta je vec stavljeno i gotovo.
Fuj, kameno doba. U WordPerfect-u za to služi Home Space, i ne moraš
ga brisati pred štampanje!
word.perfect.114dejanr,
-> #112, ppekovic>> P.S. Bez zezanja, rešio sam da kupim Letter perfect
Ako hoćeš u kupovinu, kupi WordPerfect. Jeste malo skuplje ali ti neće
biti žao!
word.perfect.115dejanr,
-> #108, mknezic>> Problem je sledeci: imam tekst kod koga treba da su poravnate i
>> leva i desna margina. Ja hocu da mi izmedju dve zeljene reci bude
>> samo jedan blanko, znaci da mi WP ne ubaci dodatne blankove, ali
>> da desna margina u tom redu i dalje ostane poravnata.
Jasno ti je da se nešto mora širiti da bi se desna ivica uravnala.
Dodavanje punih blankova je zaista neprijatno ali WP može da uradi
mnogo bolju stvar - da sve blankove u redu proširi za tačku i tako
da svi budu jednaki ili skoro jednaki a da je desna ivica uravnata.
Međutim, za ovako nešto je potrebna saradnja printera tj. da on
podržava "microspacing". Prema tome, pokušaj da nađeš noviju verziju
drajvera od onoga koji koristiš (recimo da ponovo instaliraš taj
model sa Printer disketa). Ako printer to ne podržava, pomoći nema.
word.perfect.116dgavrilovic,
-> #109, bojt>> To je tehnicki neizvodljivo. I uz hypenation svaki program za
>> obradu teksta mora malo da "razvuce" reci da bi obe margine
>> bile poravnate i reci korektno "presecene".
Zasto kazes "svaki program za obradu teksta"? U Wordu se
nonbreaking space (upravo to sto je potrebno mknezicu) pravi sa
ctrl + space.
word.perfect.117dveselinovic,
-> #112, ppekovic Payo, sačekaj da se vratim iz Sarajeva krajem naredne sedmice, pa
ćemo se dogovoriti da ti pokažem oba. Tako ćeš imati uvid u to šta
kupuješ, nemoj ovako na neviđeno.
Inače, a propos Imenjakove poruke da kupiš WP a ne LP, samo bih
naveo da razlika nije "mala", nego 2,2 puta veća, što po meni i nije
tako malo.
Baš zato ti kažem dođi prvo da vidiš oba, pa onda odluči. A par
dana mislim da možeš da sačekaš.
32XDVV
word.perfect.118dejanr,
-> #117, dveselinovic>> Inače, a propos Imenjakove poruke da kupiš WP a ne LP, samo bih
>> naveo da razlika nije "mala", nego 2,2 puta veća, što pomeni i nije
>> tako malo.
Pa, dvaput više para, dvaput više disketa i dvaput veće uputstvo.
Relativno uravnoteženo :)
word.perfect.119sanosoft,
Help!
Dali je moguce dobiti cirilicne fontove u WP51 na VGA (ali ne u
Preview :))?
Pozdrav,
Zdravko
word.perfect.120dejanr,
-> #119, sanosoft>> Dali je moguce dobiti cirilicne fontove u WP51 na VGA (ali ne u
>> Preview :))?
Moguće je, ali ne "tek tako". U direktorijumu imaš datoteke tipa
VGA512.XXX koje predstavljaju opise karaktera koji se pojavljuju
na ekranu. Format nije dokumentovan u uputstvu ali se na zahtev
mogu dobiti papiri. Treba izbaciti neke nepotrebne znake i umesto
njih uvesti ćirilične. Jedan moj kolega je to uradio i rezultat
izgleda dosta zadovoljavajuće, mislim da to rešenje prodaje.
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.122zjermilov,
Imam problema sa YU znacima u WP. Naime radi se o sledecem.
Ne mogu nikako da nateram WP 5.1 da ucita drajver za EGA
fontove. Kada u SETUP-u namestim da imam EGA karticu, koju
za graficki rezim setujem na 640x200 16 boja, a za tekst mod na
80x25 u 16 boja WP ucita drajver za VGA. Pri tome standardna slova na
ekranu su dobra ali nastaje problem sa nasim znacima. Ti se
znakovi pojavljuju polovicno t.j. vidi im se samo gornji dio.
Ja mislim da je problem zbog toga sto WP ucitava VGA512.FRS,
a ne EGA512.FRS.
Kako da resim ovaj problem ???
zjermilov
word.perfect.123dveselinovic,
-> #122, zjermilov Ne razumem onaj režim od 640x200; šta fali ili EGA (640x350) ili
VGA (640x480) režimu? U oba režima možeš imati naša slova. Bitno je
samo da ti je u SETUP-u font za video kartu podešen na AUTO DETECT.
Ako imaš malo čudna slova, onda verovatno imaš ili: a) loše
deklarisanu karticu, ili b) karticu sa Cirrus Logic čipovima. Dakle,
treba ti drajver za naša slova i VGA, sa jedno 6-8 rasporeda, a
koliko znam, taj drajver postoji na Sezamu, stavio ga je BoyT.
E sad, WP će ti obrisati naša slova iz memorije karte svaki put
kada pređeš u grafički režim (PREVIEW), pa ti savetujem da napraviš
makro komandu za setovanje naših slova, tako da ti bude lako da ih
ponovo baciš na ekran.
32XDVV
word.perfect.124zjermilov,
-> #123, dveselinovic Hvala ti Dejane, ali ipak nista nismo uradili.
Prvo da ti objasnim zasto 640x200. To je zbog toga sto
imam monohrom monitor na kojem radim u modu (64x350 u 2 boje), a
ako mi je potreban kolor mod prebacim se na mod (640x200 u 16
boja). U WP 5.1 manualni izbor kod EGA kartice je ogranicen na
80x25 u 16 boja sto me primorava da ukljucim taj mod srednje
rezolucije. Automatski mod omogucava rad u 80x25 u 2 boje ali
bez mogucnosti da se dobiju nasa slova.
Sada da postavim pitanje.
Zasto WP 5.1 prilikom postavljanja tekst moda na 80x25 u
16 boja u EGA rezimu i izbora ekranskih fontova uporno ucitava
drajver za VGA t.j. fajl VGA512.FRS, a ne EGA512.FRS i ako ovaj
fajl (EGA512.FRS) nema nikakvog znacenja zasto su ga uopste
uvrstili u paket ???
zjermilov
word.perfect.125dveselinovic,
-> #124, zjermilov Verovatno zato što su ti fajlovi identični, bar u smislu izbora
znakova i mogućnosti učitavanja nekih CUSTOM fajlova. U osnovi, VGA
je proširena EGA, a ako se sećaš, prve EGA karte su imalo po 64 KB,
pa 128 KB i tek na kraju 256 KB. Valjda on očita količinu memorije,
pa ako vidi svih 256 KB, što je dovoljno za sve fontove, on ti
automatski šibne VGA fontove.
Ma, ako ti radi, ne beri brigu. A onaj monitor pod hitno zameni.
32XDVV
word.perfect.126dejanr,
Na žalost, izgleda da se kriptografke mogućnosti WordPerfect-a
(save file with password, Ctrl F5) mogu "baciti u đubre". Dobro
za kancelarijsku zaštitu, ali u rukama profesionalca lako "pada".
Evo diskusije:
==========
security/encryption #200, from hamilton, 939 chars, Thu Feb 7 20:36:36 1991
Comment(s).
----------
TITLE: Terrorists' files cracked...
This week's Government Computer News has a front-page article about how
the US government used an over-the-counter software package called WPPass
from Access Data Recover Service of Orem, Utah, to crack terrorist files.
The files had been encrypted with WordPerfect's password file lock when
they were seized by the Bolivian government.
According to Eric Thompson, president of ADRS, WPPass analyzes password
protected files using statistical analysis of the frequency of letters in
words contained in the file. The company also sells companion products
for cracking files generated by 1-2-3 and Excel.
John McCormick, a columnist for GCN, claims to have found in his own test
of WPPass that it was able to correctly determine a 10-letter password
in 57 seconds on a 16MHz PS/2 Model 80.
Quite obviously, anyone "encrypting" with anything less than genuine
DES might as well leave it as plain text.
==========
security/encryption #201, from sandyh, 344 chars, Thu Feb 7 20:48:06 1991
Comment to 200. Comment(s). More refs to 200.
----------
I'm not sure DES is the only reasonably secure method around. RSA?
Knapsack? Others?
I agree, though, that ANY confidence at all in a method you've thought
up withoput literature searches, analysis, etc. or an unknown method
some vendor threw in as a feature of a package (even a security
package!) is ALMOST CERTAINLY misplaced confidence.
==========
security/encryption #202, from hamilton, 126 chars, Thu Feb 7 21:00:33 1991
Comment to 201.
----------
I said "anything less" than DES. A lot of very reasonable folks consider
both RSA and Knapsack to be of comparable security.
==========
security/encryption #203, from mham, 573 chars, Thu Feb 7 21:01:47 1991
Comment to 200. Comment(s). More refs to 200.
----------
I don't quite agree. Security always exists in levels. A "secure"
house is far from secure against a determined effort to enter it, but
that doesn't mean the homeowner might just as well leave the doors
standing wide open. Shutting the garage door offers more protection
to the contents of the garage than leaving it open, and locking it
offers more protection yet. The WordPerfect kind of encryption is
more than adequate for the typical level of office nosey-ness. Using
DES to keep your kid sibling out of your personal letters on the
home computer seems overkill.
==========
security/encryption #204, from athomson, 190 chars, Thu Feb 7 21:59:28 1991
Comment to 203. Comment(s). More refs to 203.
----------
Except that there are fast, cheap DES utilities around. So why not
overkill? (If you're going to shoot something, use a *big* gun.
That way, it's less likely to get up again and bite you.)
==========
security/encryption #205, from mham, 284 chars, Thu Feb 7 22:09:37 1991
Comment to 204.
----------
You're probably right about using DES if it's equally as fast and easy
as the packaged encryption -- unless, perhaps, you sometimes forget
your WordPerfect password and want to recover your file. (I guess
that's akin to using a lock you can break if you have to to secure
some box.)
==========
security/encryption #206, from roedy, 395 chars, Thu Feb 7 22:30:11 1991
Comment(s).
----------
TITLE: The advantages of unpopularity
The code breakers probably had a head start knowing the encryption
used Word Perfect. They could afford to disassemble Word Perfect
or otherwise spend a lot of time on it, to make later cracking of
individual files easier. What if the criminals had used an equally
stupid, but more obscure method? How much would that have slowed
down the code breakers?
==========
security/encryption #207, from hamilton, 327 chars, Thu Feb 7 23:37:03 1991
Comment to 206.
----------
Most folks don't have the time/inclination/ability/whatever to write their
own encryption facility and will use whatever's conveniently available.
This is yet another reason why the security of an encryption system should
not depend on the secrecy of the system: since people choose whatever's
convenient, it won't be secret.
==========
security/encryption #208, from npa, 321 chars, Fri Feb 8 09:17:53 1991
Comment to 200. Comment(s). More refs to 200.
----------
WordPerfect has a known weakness in its encryption and password storage
algorithms. There was a series of articles on Usenet concerning this
and documenting how to "easily" crack the code for WP files. I think I
still might have a copy of the C code that cracks WP files. Anyone know
how much this WPPASS software is?
==========
security/encryption #209, from hamilton, 99 chars, Fri Feb 8 09:38:14 1991
Comment to 208.
----------
John McCormick's column in GCN describes WPPass, 123Pass and XLPass
as "less-than-$200 utilities."
==========
security/encryption #210, from kkendall, 170 chars, Fri Feb 8 15:04:24 1991
Comment to 200.
----------
Thanks for that posting. I nad been wondering about the WP
encryption method. From what you said, it sounds like it is a
simple polyalphabetic.
Happy computing,
Keith
==========
security/encryption #211, from kkendall, 481 chars, Fri Feb 8 15:04:42 1991
Comment to 203.
----------
I would feel more secure using WP to encrpyt my files than DES
for protection against office snooper, and here's why.
With WP, once I password protect a file, it is always protected,
and there is never any plaintext laying around. If I use
something else to encrypt, (an add on package) then there might
be deleted plaintext left on the disk.
Undeleting a file is far easier for the office joe than
decryption -- even if the encryption method is simple.
Happy computing,
Keith
word.perfect.127dveselinovic,
-> #126, dejanr Bez veze. Ako neko hoće, sve se može obiti. Sada ispade heroj tip
koji prodaje softver za obijanje šifri; to je kao kada bi neko dao
nagradu za najboljeg privrednika proizvođaču alata za lopove.
Stvarno Amerima fali par dasaka u glavi.
32XDVV
word.perfect.128dejanr,
-> #127, dveselinovic>> Bez veze. Ako neko hoće, sve se može obiti.
Pa... ne baš. DES i RSA algoritmi (oba javno dokumentovana i, naravno,
primenjena u raznom komercijalnom softveru) su takvi da se prema
sadašnjem stanju matematike i kompjuterima sadašnje brzine (mislim,
naravno, na superkompjutere) ne mogu obiti u proračunljivom vremenu.
"Kriv" je WordPerfect što je amaterski izabrao algoritam za
kriptografisanje.
word.perfect.129milan,
-> #128, dejanrNije "kriv" WordPerfect Inc. (ili slicno, mora da imaju neko
teatralno ime) vec je kriva americka (preciznije USA) paranoja. Voleo
bih da nadjem u Beogradu ili sire Srbiji (ne znam da li Jugoslavija
jos uvek postoji) coveka kome je bilo ozbiljno potrebno da sifrira
tekst pisan na *sopstvenom* racunaru. Izuzimam ljubavna pisma ili
zakazivanje sastanaka svalerki mada tada nije jasno zasto se ovakav
tekst odmah ne izbrise (putem opet paranoicnog NORTON-a 5.0 koji ga
brise i 50 puta da ga neko ne bi uredjajima posebno osetljivim na
namagnetisanje otkrio). Za prava sifrovanja postoji toliko
neprobojnih algoritama koliko i proizvoda prostih brojeva vecih od,
recimo, 10^40 tj. beskonacno mnogo. I 2^(2^8)+1 se tesko faktorizuje
a 2^(2^23)+1 verovatno nikako. No, nije u tome problem. Ne treba
podlegati americkoj paranoji. Ja se vise bojim da mi neko sa del *.*
obrise direktorijum sa 200 datoteka nisleci da brise neki drugi (jer
ne prati gde je) nego da mi ukrade tekst iz WP-a. Da bog da neko
uopste hoce da cita ono sto ja pisem.
word.perfect.130dpozaric,
-> #127, dveselinovic *****************
Bez veze. Ako neko hoće, sve se može obiti. Sada ispade heroj tip
koji prodaje softver za obijanje šifri; to je kao kada bi neko dao
nagradu za najboljeg privrednika proizvođaču alata za lopove.
Stvarno Amerima fali par dasaka u glavi.
*****************
Ha, Ameri su inače stručnjaci za pravljenje para, i eventualna
amoralnost ne treba čuditi, jer su i po njoj poznati. Busyness
jednostavno nema granica i mi ćemo se na tome tek morati zamisliti.
Jest da i sad ima kojekakve prljavštine u biz-u, a veliki biz nosi sa
sobom i priličnu dozu beskrupuloznosti :((
dp
word.perfect.131mtadic,
-> #126, dejanrDejane,
taman sam mislio da se postidim što ne čitam uputstvo za Sezam i da prestanem
da te davim, ali evo me opet:
taman sam mislio da (čini mi se da se ponavljam) uradim "resign word.perfect",
pošto me taj program ne zanima, kad naleteh na prilog o kriptografiji. Da sam
resign uradio juče, propustio bih nešto interesanto. Takvi tekstovi zaslužuju
da se nađu u "opštijim" temama.
Uzgred: da li je moguće dobiti spisak *svega* (baš svega!) što bilo ko može da
ima na Sezamu. Interesuju me a) stvari za koje ne znam da postoje (makar mi
bile i nedostupne - možda ću se potruditi da promenim status!) i b) stvari koje
sam resign-ovao, pa sam zaboravio čega sve ima!
word.perfect.132zzivotic,
-> #131, mtadic>> Uzgred: da li je moguće dobiti spisak *svega* (baš svega!) što bilo ko može
>> da ima na Sezamu. Interesuju me a) stvari za koje ne znam da postoje (makar
>> mi bile i nedostupne - možda ću se potruditi da promenim status!) i b)
>> stvari koje sam resign-ovao, pa sam zaboravio čega sve ima!
Odogovor na a) je - nije moguće. U osnovnoj koncepciji Sezama nije da pravi
razliku među korisnicima po pravima već (uglavnom :) po obavezama. Postoje
naredbe i konferencije koje su dostupne samo ljudima zaduženim za određene
poslove (sysadm i moderatori) pa nema svrhe da ih vide svi.
Odogovor na b) je - moguće je. Kod najvećeg broja naredbi prekidač /a
rešava problem - recimo CONF VIEW /A, CONF DIR /A itd.
Pozdrav, zz
word.perfect.133mtadic,
-> #129, milanMilane, zaintrigirao si me proizvodima prostih brojeva: *čini* mi se da sam
negde pročitao (ili nam je, što je verovatnije, prof. Dr. Joza Dujmović ;) to
pričao na predavanjima) da je neki matematičar formirao sistem jednačina kojim
se kod faktorizacije vrlo brzo eliminiše *veoma* veliki broj kandidata, tako da
se vreme skraćuje sa stotina godina na stotine sekundi ? Navodno je tip to
'ladno objavio na prvom odgovarajućem kongresu, bacivši time u bles veliki broj
firmi (banki ?) koje koriste Public Key Code. Koliko znam, PKC se zasniva na
nemogućnosti brze faktorizacije proizvoda prostih brojeva ?
Voleo bih tvoj stručni komentar na ovu temu, jer mi se čini da je *nemoguće*
smisliti idealan kripto sistem - jedino je moguće smisliti sistem koji je
STATISTIČKI POSMATRANO *teško* probiti, jer meni uvek može da se desi da iz
cuga pogodim tvoju šifru. Hoću da kažem, cilj jedino može da bude da se oteža
sistematsko razbijanje šifre.
Prethodne redove sam pisao i brisao desetak puta, dok nisam konačno formulisao
pitanje koje mi se vrzma po glavi: da li je za dati kripto sistem moguće
dokazati da ne postoji efikasan metod za razbijanje ?
Čak ni sa ovom formulacijom nisam potpuno zadovoljan, ali se bar nadam da ćeš
shvatiti suštinu :)
Milan Tadić
word.perfect.134milan,
-> #133, mtadic
Odgovor je u datoteki u prilogu
Pozdrav, Milan.
P.S. ne znam kako da kada imam neku tekst datoteku istu pretvorim u
pismo??
sifre.docword.perfect.135milan,
-> #133, mtadicOdgovor je u datoteki u prilogu
Pozdrav, Milan.
P.S. ne znam kako da kada imam neku tekst datoteku istu pretvorim u
pismo??
Imenjace, pokusacu da ti odgovorim tako da to bude interesantno za
prosecnog korisnika SEZAM-a , a za dalje, ako te zanima, dodji kod
mene pa cu ti dati literaturu. Za razliku od rasnih programera
matematicari ne misle da sve znaju vec se uzajamno upucuju na
literaturu. A propos, rasnih programera, malo pre no sto procitah
tvoju poruku isao je u konferenciji (podkonferenciji to be quite
precise) cccc jedan ruzan tekst gde je neki stariji gospodin ribao
nekog decaka koji je iznosio svoje misljenje o TC ili TC++, zaboravih
vec. Ako imas uticaja na gospodu koja vode SEZAM zamoli ih da ove
konferencije shvate kao i svaku javnu raspravu na sednici, te da to
znaci da je predsedavajuci duzan da kontrolise ponasanje ucesnika
represivnim merama.
Ergo, Public Key Code je poceo relativno jednostavnim zahtevom:
Treba napraviti sifru koja je javna - tj. nacin za kodiranje je
svakom dostupan ali se nacin za dekodiranje ne moze otkriti iz
nacina za kodiranje.
Ovo deluje naoko nemoguce ali je dosta posto - dovoljno je manipulisati
brojevima koji imaju tacno dva jako velika (recimo po 50 cifara) prosta
cinioca.
Precizan algoritam su prvi put formulisali R.L.Rivest, A. Shammir i
L.M.Adelman u clanku iz 1978 godine (istina najavio ga je cuveni Martin
Gardner u popularnom clanku u Scientific American-u jos avgusta 1977).
Nadalje cu algoritam (po pocetnim slovima autora) zvati RSA algoritam.
On izgleda ovako:
Neka su p i q prosti brojevi (sa velikim brojem cifara - kasnije ce se
pokazati da je ovo kriticna pretpostavka za prakticnu upotrebu algoritma),
i neka je s broj koji je uzajamno prost (nema zajednickih delitelja -
P.S. mtadicu izvini za ovo ali neko mozda ne zna) sa p-1 i q-1 (takav broj
uvek postoji na primer (p-1)(q-1)+1). Izracunajmo r=pq i nadjimo t takav
da je
(*) st=1(mod (p-1)(q-1))
(Ovo znaci da je st-1 deljivo sa (p-1)(q-1), i uopste a=b (mod x) znaci da
je a-b deljivo sa x, ili, sto je isto da a i b imaju isti ostatak pri
deljenju sa x)
Broj t je uvek moguce naci jer su s i (p-1)(q-1) uzajamno prosti pa prema
Bezuovoj teoremi jednacina st-(p-1)(q-1)u=1 uvek ima resenja po
celobrojnim nepoznatim t i u- ovo trazi malo znanja iz teorije brojeva -
na primer na nivou gimnazijskih takmicenja.
Dakle, kada sve ovo imamo RSA sifrovanje izgleda ovako:
OBJAVITE SVIMA r I s, CUVAJTE U TAJNOSTI p,q I t.
SIFROVANJE:
Sifra(x) = x^s(mod r) = y (Tj. ostatak od x^s-1 pri deljenju sa r, i
neka je to y)
Desifra(y) = y^t(mod r) = x
(To da je x^st=x(mod r) sledi iz (*) i elementarnih manipulacija sa
brojevima).
Dakle, nadjen je sjajan algoritam za sifriranje.
Da vidimo kako bi codebreaker trebalo da ovu sifru razbija. Zamislimo da
vam je dato y, znate s i r i treba da nadjete onaj x od koga se pocelo,
tj. treba naci x takav da je x^t-y deljivo sa r. Ali, r ima na primer 100
cifara. Da bi nasli p i q a odatle t pa prema tome i x, treba
faktorizovati broj r=pq. I tu je kvaka. Divljacki algoritam za
faktorizaciju je u realnom vremenu nemocan prema takvom broju (za
faktorisanje broja n treba obaviti c*exp(sqrt(n)) operacija). Cinilo se da
je algoritam neprobojan i koristio se naveliko - najvaznija americka
aplikacija - korisnik prema svojoj ljubljenoj banci. Svi zaju kako da
sifruju poruke a samo banka desifruje - kod nas bi to UDBA volela za
dostavljace - svi svakog otkucavaju a vi ne znate sta o vama pise u
dosijeu.
Medjutim - nekako u isto vreme - Pollard je pronasao jedan verovatnosni
algoritam za faktorizaciju - to znaci da se faktori (eventualni) nekog
broja nalaze (mozda) ali znatno brze. Tako su Pollard i Brent 1980 uz
izvresna poboljsanja Pollardovog postupka (suvise je komplikovan da ga
detaljnoi opisem, ali radi tako da dugo samo mnozi brojeve pa tu i tamo
primeni Euklidov algoritam za najveci zajednicki delilac - to tu i tamo je
ta slucajnost) nasli 1238926361552897 kao faktor osmog Fermaovog broja
tj. broja 2^(2^8)+1 za "samo" nekoliko sati na main frame-u. Ovo je
priznajem veliko ubrzanje jer sam pokusao da na divljaka faktorizujem
2^(2^7)+1 na mojoj 386/387 kombinaciji i preko celog vikenda nije uspeo.
Ovo je istina izazvalo paniku (odmah ide prica o panici u Pentagonu, ali
je malo verovatna jer oni koriste musko-zenske scramblere za jednokratnu
upotrebu - US Army ih zove prezervativ) medju bankarima ali samo zato jer
su iz lenjosti koristili (cini mi se) 60-to cifene brojeve. Ako se stvar
recimo digne na 200 ni Pollard i familija ne mogu nista. To su i uradili i
gotovo. Nema vesti da je kasnije bilo ikakvih problema.
Istina neki ludak moze da slucajno nadje faktor, ali je to isto
kao i da neko slucajno pogodi bilo koju sifru - to je i odgovor na tvoje
pitanje - krcag ide na vodu dok se ne razbije, zato ga treba cesto menjati
- vidi Pentagon - iliti ne koristite istu sifru predugo, kad tad ce je i vasa
zena otkriti.
Sada kada sam ovo zavrsio vidim da je predugo i da mu nije mesto u
wordperfect konferenciji. Oprostite!
Pozdrav Milan
word.perfect.136dejanr,
-> #135, milanDatoteku (koja je stvarno zanimljiva - hvala) smo prebacili u poruku.
>> P.S. ne znam kako da kada imam neku tekst datoteku istu pretvorim u
>> pismo??
Ima dva načina. Prvi, jednostavniji i nesavršeniji, jeste da kada dođe
do kucanja poruke pritisneš PgUp (mislim da koristiš Procomm), izabereš
ASCII Upload (4) i otkucaš ime fajla. Posle ga Procomm lepo pošalje kao
poruku.
Drugi (savršeniji) način je da datoteku pripremiš kao do sada ali da
na početak dodaš:
conf
join pc.soft
reply n.nnn
Ovde ide tekst poruke....
.
s
Onda kada se javiš Sezamu izađeš u komandni mod (otkucaš ..) i onda
kažeš exec pa pošalješ poruku kao što šalješ svaki fajl. Sezam je
onda sam smesti u konferenciju.
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.137madamov,
-> #135, milan
Hvala obojici imenjaka na porukama. Prvom na pitanju, a drugom na iscrpnom
odgovoru. Zbog ovakvih poruka je vredelo platiti pretplatu za Sezam.
word.perfect.141mtadic,
-> #135, milanKao što reče madamov, ovo su stvari zbog kojih vredi imati Sezam. Ni jedna baza
podataka danas (a vrlo teško i u razumno bliskoj budućnosti) ne može da zameni
grupu ljudi koji su stručnjaci u svojim oblastima, a voljni da svoje
(dugotrajno sticano) znanje podele sa drugima.
Posle hvalospeva, da zaključim da je milan implicitno odgovorio i na drugi deo
mog pitanja. Zaključak: banke su povećale broj cifara i time onemogućile
algoritam Pollard-a, ali niko nije *formalno dokazao* da se sutra neće pojaviti
Pollard II
(tm)
MT
word.perfect.142jtitov,
Kako rešiti sledeći problem balansiranja kolona?
Primer: slažem tekst u tri kolone.
Posle zadnjeg znaka u trećoj koloni, stavio sam lepo (col off) i
započeo sa slaganjem teksta "od margine do margine". Međutim, tu me
je WP lepo prebacio na drugu stranu iako je raspoređivanjem teksta
mogao da napravi jedno 4 cm do donje margine. Da li postoji
rešenje, tj. da WP SAM poravna kolone i ostatak strane popuni sa
tekstom u drugom obliku formatiranja (jedna kolona)?
word.perfect.143dmiric,
Da li neko zna rešenje za CAPS Lock za naša slova ? Ja sam pokušavao ali se
WP pravi lud. U stvari, postoji li uopšte neka korespondencija između naših
malih i velikih slova ili su to totalno nezavisni grafički karakteri?
Pozdrav,
Dragan.
word.perfect.144dveselinovic,
-> #143, dmiric Na žalost, oni su nezavisni grafički karakteri. I tako će biti još
oko mesec dana, do pojave verzije programa za Windows 3.0, koji bi
trebao da podržava i kodnu stranicu 852.
32XDVV
word.perfect.145dferbar,
-> #143, dmiricPa, jedan od načina je i upotrebom makro naredbi. Taster [ programiraš
sa sledećim:
{IF}{SYSTEM}26~&64~
{^V}1,176{^M}
{ELSE}
{^V}1,177{^M}
{ENDIF}
Šta time postižeš? Pa kad pritisneš [, u šestom bitu varijable 26 stoji,
da li je taster CAPS LOCK aktivan ili ne. Ako jeste piši veliko slovo,
ako nije malo. Obrnuto staviš na { i analogno na sve ostale tastere sa
našim slovima.
Pozdrav, Domen.
word.perfect.146dmiric,
-> #145, dferbarHvala, uradiću kako kažeš.
Dragan.
word.perfect.147jtitov,
-> #144, dveselinovic> Na žalost, oni su nezavisni grafički karakteri. I tako će biti još
>oko mesec dana, do pojave verzije programa za Windows 3.0, koji bi
>trebao da podržava i kodnu stranicu 852.
Ček, ček, nešto mi tu nije jasno. Ja sam sve namontirao da radi kako treba:
pritisnem CAPS - pišu se velika yu slova; bez CAPS pritisnem shift opet velika.
Najveći fazon kod WP-a je mogućnost uppercase/lowercase koji reaguje i na yu
slova. Čini mi se da to konkurencija nema!
word.perfect.148dveselinovic,
-> #147, jtitov Da, za generička slova, koja su tuga i jad, bar na laseru. Mislim,
mogu da posluže kao vađevina, ali ne i kao standardan set.
Uostalom, sve će to veoma brzo postati akademska stvar.
32XDVV
word.perfect.149jtitov,
-> #148, dveselinovic> Uostalom, sve će to veoma brzo postati akademska stvar.
AHA!! Kad, zašto, ko, s kim, kako. Pričaj brzo šta se očekuje!!
word.perfect.150dmiric,
-> #147, jtitov Da zaista je tako - tek sada sam probao. WP je stvarno case sensitive i po
pitanju naših slova. Čak i replace radi kako treba.
Jedino se postavlja pitanje kako ti je definisana tastatura - Da li onako
kako predlaže DFerbar (13.145), znači pomuću macroa ili drugačje?
word.perfect.151dejanr,
-> #149, jtitov>> > Uostalom, sve će to veoma brzo postati akademska stvar.
>>
>> AHA!! Kad, zašto, ko, s kim, kako. Pričaj brzo šta se očekuje!!
Da odgovorim umesto imenjaka (pošto nije u pitanju nikakva tajna):
očekuje se WordPerfect for Windows (možda i for OS/2). E sad, mi
to čudo još nismo videli ali bi bilo VRRRLO ružno od WordPerfect-a
da u grafičkom okruženju ne podrži čitav svoj set karaktera...
Dakle, kad vidimo onda ćemo znati šta ima i koliko to dobro radi,
a dotle - nade ima.
word.perfect.152dmiric,
Da li je moguce naterati WP da stampa prvo parne a zatim neparne strane.
Evo zasto mi je to potrebno. Imam printer sa ASF (automatic sheet feeder)-om pa
bih rado stampao dvostrano i to tako sto bi prvo ubacio papir, prosao sve
neparne strane dokumenta, zatim papir okrenuo stavio u feeder i odstampao parne
stranice.
Ima li neko resenje za ovo
?
Pozdrav,
Dragan.
word.perfect.153dveselinovic,
-> #152, dmiric Pa za to postoji jedna druga funkcija, koja se zove, mislim,
binding ili tako nekako. Matori mi je maznuo priručnik pa nikako da
ga vrati, lepo sam poblesavio zbog toga. Imenjače, upomoć, reci
čoveku.
32XDVV
word.perfect.154dveselinovic,
-> #151, dejanr Da te samo malo ispravim, Imenjače, WP za OS/2 postoji već 2
godine, to je već veoma stara stvar. Problem je u tome što se on
zaustavio na verziji 5.0, pa za nas sa 5.1 on nema previše smisla.
Inače, ostalo što je Imenjak rekao stoji savršeno; početkom maja
meseca se očekuje verzija WP za Windows, dakle totalno grafički
režim, sa podrškom za razne kodne stranice, pa prema tome i našu,
852. Beta verzije se već uveliko testiraju, radi se na par problema,
a zvanična premijera bi trebalo da bude u prvoj polovini maja.
Stijepko Varga iz Perpetuuma mi reče da su oni već bezecovali prve
primerke, što zbog sebe, što zbog mog insistiranja kako bi se svi
ljubitelji ovog programa što pre upoznali sa novostima. Ako Bog
Elektron da, biće review za junski broj.
32XDVV
word.perfect.155kvelkovski,
-> #152, dmiric>> Da li je moguce naterati WP da stampa prvo parne a zatim neparne strane.
Da. Ako imas WP50 onda otvori PC MAGAZINE NOVEMBER 27, 1990 na strani
496 i ukucaj u kompjuter makro od 70-tak redova. Ali ako imas (a imas
;) WP51 onda Shift F7, 3, O - odstampace Odd strane, a Shift F7, 3, E -
odstampace Even strane. Lako je kad se zna. :)
Pozdrav,
Kire
word.perfect.156jtitov,
-> #150, dmiricNe pomoću makroa. Najnormalnije sam zamenio kukice sa yu slovima iz mape,
učitao (sopstveni) drajver za tastaturu i to je sve.
word.perfect.157jtitov,
-> #152, dmiric>Da li je moguce naterati WP da stampa prvo parne a zatim neparne strane.
Više neću da kritikujem piratovanje i nečitanje uputstava. Očigledno to na
Balkanu ne pomaže. Kome bude trebala pomoć a ja znam - pomažem. Pridika NEMA.
Naravno da može: Shift-F7; m; o - za neparne (odd)
Shift-F7; m; e - za parne (even)
word.perfect.158mhrkic,
Da li neko ima bilo kakvih iskustava sa "spelerom" (speller) iz
WordPerfect-a. Imam oko 2.5MB teksta pisanog u YUCSII-ju i hteo sam
da ga "naucim srpski", ali speler neke znake (majmun i jos nesto)
prihvata,
ali one zagrade za *s* i *c* tretira kao separatore, i jednostavno
nauci
prvu i drugu polovinu reci. Zna li neko kako ovo mogu da izvedem da
radi.
Pozdrav, MHrkic
word.perfect.159zormi,
Na SEZAM-u je bilo dosta reči i razbijanju šifrovanog teksta
generisanog Word Perfect-om. Nisam baš pažljivo pratio, ali pri-
lažem uputstvo za dešifrovanje. Izvinjavam se ako je možda već
objavljeno.
Kratak izvod iz zaključka teksta:
*******
In summary, the cryptanalysis of files encrypted with the 'locked
document' option in WordPerfect version 5.0 is remarkably simple.
The
inclusion of portions of known plaintext in the encrypted file is a
fatal flaw in the system, since it provides a mechanism of attack in
which the key can be recovered by hand, and document plaintext easily
retrieved. All of the key can easily be recovered for keylengths of
1-13 and 15-17, far in excess of commonly used passwords of 8
characters. A high proportion of the key can be deduced for
keylengths
of 14 and 18-24. The cipher used is too weak, providing little or no
protection.
*******
uncrypt.zipword.perfect.160dmiric,
-> #158, mhrkic>>, ali speler neke znake (majmun i jos nesto) prihvata,
>> ali one zagrade za *s* i *c* tretira kao separatore, i jednostavno
>>nauci prvu i drugu polovinu reci. Zna li neko kako ovo mogu da izvedem da
>>radi.
A da probaš da izvršiš konverziju naših karaktera iz YUASCII u WP
interni format? Možda će SPELLER hteti da ih tada prihvati.(S obzirom da ih
on tada tretira kao slova, a ne kao grafičke karaktere). Doduše ja to nisam
probao.
Što se tiče same konverzije 2.5 Mb podataka :(((( Da ti posao ne bi bio
tako užasan šaljem ti dva makroa koja ja koristim za obradu teksta koji
podignem sa Sezama:
MM2WP (vrši konverziju Moj Mikro standarda u WP interni standard)
WP2MM (WP to Moj Mikro)
Sve što treba da uradiš jeste da ih edituješ (ctrl-F10,MM2WP,E(dit))
i na odgovarajuća mesta umesto MM staviš YUASCII karaktere. Doduše ovo nije
preterano brzo, ali bar je automatski...
U svakom slučaju ako nešto uradiš javi rezultate.
Pozdrav,
Dragan.
macros.zipword.perfect.161georges,
POSTOJI li driver TTY za ovaj predivni tekst procesor?
Ili: kako iskljuciti kontroolne kodove kod stampanja preko LETRIXa?
AMI GEORGES
===========
word.perfect.162dejanr,
==========
ibm.at/software #2341, from hgadler, 201 chars, Sat Apr 6 22:51:39 1991
Comment(s).
----------
TITLE: WordPerfect 5.0 file format
Is the file format for WP 5.0 or 5.1 published anywhere (or even accessible
from WP Corporation? I need to write a utility program which can read and
write WP files.
==========
ibm.at/software #2342, from mreay, 139 chars, Sun Apr 7 07:19:01 1991
Comment to 2341.
----------
WordPerfect provides a developer's kit. It fully documents their file
formats. I seem to remember it costing about fifty dollars.
Mark.
Ima li neko to??
word.perfect.163dkovac,
Kao i obicno, imam problem sa Wordperfect-om 5.1. Kada podesim visinu
stranice, lijevu i desnu marginu, te tip papira, sve radi ok. Ali izlaskom
iz WP sve te definicije se "izgube". Prilikom svakog ulaska ponovo je
potrebno sve to podešavati. Nigdje ne vidim nesto poput Save settings.
Kako da se snimi to podešeno stanje ?
Pozdrav
Dejan KOvač
word.perfect.164dejanr,
-> #163, dkovac>> Kada podesim visinu stranice, lijevu i desnu marginu, te tip papira,
>> sve radi ok. Ali izlaskom iz WP sve te definicije se "izgube".
>> Prilikom svakog ulaska ponovo je potrebno sve to podešavati. Nigdje
>> ne vidim nesto poput Save settings. Kako da se snimi to podešeno
>> stanje ?
Svi ti kodovi se snimaju zajedno sa tekstom. Ako želiš da ti svi tekstovi
u startu imaju isto "zaglavlje", komanda za to je u Setup (Shift F1)
meniju, mislim da se zove Initial settings.
word.perfect.165dpozaric,
-> #163, dkovac***********
Kao i obicno, imam problem sa Wordperfect-om 5.1. Kada podesim visinu
stranice, lijevu i desnu marginu, te tip papira, sve radi ok. Ali izlaskom
iz WP sve te definicije se "izgube". Prilikom svakog ulaska ponovo je
potrebno sve to podešavati. Nigdje ne vidim nesto poput Save settings.
Kako da se snimi to podešeno stanje ?
************
I ja sam imao sličnih problema, i mislim da sam ih riješio tako da
sam izbrisao definiciju printera, išao ponovo u odabir istoga,
editirao ga prije definitivnog izbora te postavio vrstu i veličinu
papira te bazni font. Mislim da nakon toga više ne bi trebao imati
problema.
dp
word.perfect.166dkovac,
Jos jedan problem sa WP 5.1. Nikako ne mogu pravilno namjestiti duzinu
stranice da bi mi kod duzeg stampanja dokumenta pravilno preskakao perforaciju.
Namjestio sam duzinu od 72 reda, da je papir bond, sirinu od 81,64 (mislim
da je tako). Podesio lijevu i desnu marginu, top i botom. Sve radi fino na
3 stranice, ali poslije jednostavno pise preko perforacije. Kako da rijesim
ovaj nemoguc problem? Moram hitno stampati jedan duzi doc.
Pozdrav Dejan KOvac
word.perfect.167dejanr,
-> #166, dkovacDa ti možda na štampaču nije uključeno automatsko preskakanje perforacije?
Pomeri mikroprekidač ili u inicijalizacionu sekvencu ugradi ESC O
word.perfect.168dkovac,
-> #164, dejanr
>>Svi ti kodovi se snimaju zajedno sa tekstom. Ako želiš da ti svi tekstovi
>>u startu imaju isto "zaglavlje", komanda za to je u Setup (Shift F1)
>>meniju, mislim da se zove Initial settings.
>>dpozaric
>>I ja sam imao sličnih problema, i mislim da sam ih riješio tako da
>>sam izbrisao definiciju printera, išao ponovo u odabir istoga,
>>editirao ga prije definitivnog izbora te postavio vrstu i ve$ičinu
>>papira te bazni font. Mislim da nakon toga više ne bi trebao imati
>>problema.
>>dp
"Bez muke nema nauke", opet se potvrdila ova stara. Eh, problem je
riješen, samo je trebalo malo prekopati literaturu. Da rješenje je u
onom što je naveo0╠ejanr, Shift F1,4,5 , pa onda treba navesti kompletne
definicije (page,margins,top/bot). Izlaskom iz setupa, sve se fino snimi
i svakim ulaskom u WP postavlja se.
Odmah da odgovorim na onu moju jutarnju očajničku poruku. Sve je fino
odštampano, te se priprema za slanje. Trebalo je podesiti dužinu stranice
na 72 i ništa nije radilo u redu. Naravno, ja sam prije toliko toga u
očajanju promijenio, da se sve lijepo pomiješalo. Rješenje, otišao sam na
drugi PC, tamo probao podestiti osnovno i sve je fino radilo. Pogledao
ostala početnja stanja, podesio natrag na svom PC i sve je radilo super.
Zahvaljujem se na pomoći.
Pozdrav Dejan KOvac
word.perfect.169dveselinovic,
-> #168, dkovac Amerikanci kažu:
"When everything else fails - read the manual".
32XDVV
word.perfect.170dferbar,
│Tražim program WPIP ili neki ekvivalent (instalacija fontova u WP).
Dali neko zna zastupnika u YU ili Austriji koji ima takav program.
Pošto mi je hitno, odpadaju sve variante "idi do poštanskog sandučeta
i malo dalje je Amerika".
Pozdrav, Domen
word.perfect.171jtitov,
-> #166, dkovac>Namjestio sam duzinu od 72 reda, da je papir bond, sirinu od 81,64 (mislim
A što ne namestiš lepo dimenzije u cm. Dosada NIKAD nisam imao problema sa tim
pa me baš čudi.
word.perfect.172amiler,
Zdravo, da li neko zna kako se prilikom štampanja uklanja okvir sa
sličice koja se ubacije u tekst?
Alek.
word.perfect.173dejanr,
-> #172, amiler>> Zdravo, da li neko zna kako se prilikom štampanja uklanja okvir sa
>> sličice koja se ubacije u tekst?
Odeš neposredno PRE slike, Alt F9, options pa se tamo ukinu te linije.
word.perfect.174dejanr,
==========
word.processor/wordperf #454, from tonytass, 596 chars, Wed Apr 17 23:22:46
1991
Comment(s).
----------
TITLE: Win 3.0 Version
Has anybody seen this yet? What will be the release date?
BTW, has anybody caught the ad campaigne that WP has run in PC Mag. among
others for the Win version. Guess the number of copies they will shift in
the first month of release and win some sort of prize. ( that was supposed
to be "ship" not "shift") I haven't got a clue but I think the number
will be quite high.
My big hope is that this really cuts into Word for Win sales. I need to help
people at work with WFW at I just hate this product. Once Wordperfect for
Win 3.0 is released, we'll switch.
TonyTass
==========
word.processor/wordperf #455, from orkand, 845 chars, Thu Apr 18 09:43:56 1991
Comment to 454.
----------
I saw a video that demo'd the Alpha version, done by Wp Corp... a
most entertaining production... very slick.
But, the product looked GREAT. I for one am also waiting to send
them my money as soon as it hit's the street. It is very nice,
indeed. Lots of tools on bars at the side and top (relocatable to
your preferences), and as might be expected, VERY visual in
implementation (format settings, table creation/editing, etc..).
One of the best features, IMHO, is the fact that the documents
created are EQUALLY accessible by the non-windows version of the
program as well as the Win3 version.
Coming soon, to a store near you.... Originally slated for a
March release, the last press I saw said it was pushed back into
the 2nd quarter. I'd look for a June issue. I've seen nothing
lately to indicate they are still slipping.
Ed Aldrich
word.perfect.175xenomorphe,
Mogu li se znakovi za YU-latinicu na HPLJIIP iz WordPerfecta, ili
Write-a predefinisati pomocu onog starog trika, kao:
c+backspace+^...i tome slicno, i kako?
word.perfect.176dveselinovic,
-> #175, xenomorphe A zašto bi to radio? Zašto ne bi jednostavno udario Ctrl+V, pa
uneo broj, recimo 1,99, za naše malo latinično "ch" iliti "č"?
Mada, može i kao compose, ne kažem.
32XDVV
word.perfect.177mirr,
Jedno malo pitanjce.
Meniji se u WP51 dobijaju sa sekvencom Alt=. Tako pise u help-u. Ja sam ih na
neku foru dobijao samo sa Alt. Iz odredjenh razloga (tuznih) morao sam da
reformatizujem disk i ponovo podignem WP51 sa disketa. Saradi samo ono Alt= a
ne samo Alt. Da li neko zna u cemu je stos i kako mogu ponovo da namestim da
radi samo sa Alt.
Unapred hvala.
mirr
word.perfect.178dejanr,
-> #177, mirr>> Saradi samo ono Alt= a ne samo Alt. Da li neko zna u cemu je stos i
>> kako mogu ponovo da namestim da radi samo sa Alt.
To je negde pod Setup-om (shift F1), recimo Environment. Ovako on-line
ne mogu da pogledam, ali mislim da ćeš lako naći. Ako ne, pogledaću ja.
word.perfect.179dkovac,
Opet cudni problemi sa WP51. Već sam mislio kako je lijep ovaj svijet,
ali ... Problem je u slijedecem. Setiram printer kako valja, sve zivo
podesim i napisem dokumenat. Odstampam ga fino. Ali ako idem nesto jos
petljati na tekstu i zelim ga ponovo printati, onda nastane problem. Svaka
druga strana mi izlazi prazna. Moram naglasiti da NISTA od podesenih
parametara u medjuvremenu nisam mijenjao. Stvarno mi nije jasno ama
bas nista sa tim WP. Ako neko ima ideju kako da ovo rijesim neka predlozi.
Pozdrav Dejan KOvac
P.S. Nemam nikakvih duhova po sobi i sve je istestirano bar 5 puta, jer
mi fali bar kojih 100 stranica.
word.perfect.180dejanr,
-> #179, dkovac>> Svaka druga strana mi izlazi prazna.
Da li strane FALE ili prosto izađe prva strana, pa jedna prazna, pa
druga, pa opet jedna prazna itd?
WP negde u Format (Shift F8) meniju ima print odd/even pages.
Da to nije kojim slučajem "pobrkano"?
Šta se vidi u preview-u?
word.perfect.181ljupco,
Imam sledeci problem sa WP 5.1: Kada izberem stampanje sa shift F7, a
zatim opciju 1 (stampaj ceo dokument) ispise se samo "* Please wait *", WP
jednom bipne i prebaci me nazad u dokument - kao da je stampanje zavrsio.
Molim za pomoc.
word.perfect.182dejanr,
-> #181, ljupco>> Kada izberem stampanje sa shift F7, a zatim opciju 1 (stampaj ceo
>> dokument) ispise se samo "* Please wait *", WP jednom bipne i prebaci
>> me nazad u dokument - kao da je stampanje zavrsio.
Najlakše rešenje - pređeš u Print/Control (Shift F7 C) i lupiš C -
continue.
Pravo rešenje - treba u Select printer/Edit/Forms da podesiš tip papira
koji koristiš, posle više neće pijukati i čekati.
word.perfect.183dveselinovic,
-> #181, ljupco A pre svega, udari Shift+F7, opcija 4, pa vidi i sam u kakvom si
statusu, odnosno šta treba da uradiš ili o kom problemu se radi.
32XDVV
word.perfect.184ppekovic,
Probao sam u keyboard setup-u da definišem umesto tastera sa kukama i
kvakama wordperfectove YU znakove, tj. probao sam da umesto zagrade stavim
CTRL-V 1,177 <ENTER> itd. sve radi za malo i veliko š (SH) ali za ostale
tastere neće, tj. kada kažem create i on me pita koji taster, kada pritisnem
taster, recimo gde je ć on me vrati nazad ne ispisujući nikakvu poruku.
Paya
word.perfect.185dejanr,
-> #184, ppekovicDa nemaš "ispod" WP-a neki "običan" drajver za tastaturu?
word.perfect.186dpozaric,
-> #182, dejanr>> >> Kada izberem stampanje sa shift F7, a zatim opciju 1 (stampaj ceo
>> >> dokument) ispise se samo "* Please wait *", WP jednom bipne i prebaci
>> >> me nazad u dokument - kao da je stampanje zavrsio.
>>
>> Najlakše rešenje - pređeš u Print/Control (Shift F7 C) i lupiš C -
>> continue.
Zar nije "G" za GO ?
dp
word.perfect.187ppekovic,
-> #185, dejanr>>Da nemaš "ispod" WP-a neki "običan" drajver za tastaturu?
Imam ;((((. Vladin vkeyb. Pa nije valjda da word prefect pravi problema
zbog drajvera???!!! ;(((
Paya
word.perfect.188dejanr,
-> #186, dpozaric>> Zar nije "G" za GO ?
Jeste, moja greška.
word.perfect.189dejanr,
-> #187, ppekovicPa, za početak probaj bez njega, a posle ćemo da mislimo.
word.perfect.190ppekovic,
-> #189, dejanr>>Pa, za početak probaj bez njega, a posle ćemo da mislimo.
Probao, i to je to, ostaju mi sada samno dva rešenja, ili da pišem
kompletan drajver u WP-u za moju YUSCII tastaturu i da koristim worperfectove
egzibicije za naša slova, ili da se konačno, ko sav normalan svet, potrudim da
nabavim eprom sa yu znacima :). Biće da je ovo drugo bolje.
Paya
word.perfect.191dveselinovic,
-> #187, ppekovic Ma ne, to se Vlada Kostić inatio sa WordPerfect Corp. Kaže, ima da
radi, majku mu. :)))))
32XDVV
word.perfect.192dpozaric,
-> #187, ppekovic>> >>Da nemaš "ispod" WP-a neki "običan" drajver za tastaturu?
>>
>> Imam ;((((. Vladin vkeyb. Pa nije valjda da word prefect pravi problema
>> zbog drajvera???!!! ;(((
Ja koristim Vlado_Keyb ali nemam problema sa Wordperfect-om.
dp
word.perfect.193ppekovic,
Evo drajvera za WP za GENOA SVGA kartice. Drajver je za rezoluciju
1024x768, sto znaci da je za GENOA 6400 seriju kartica koje imaju 512k.
Paya
wp51.zipword.perfect.194dveselinovic,
-> #193, ppekovic Payo, oćeš u aps?
Ti distribuiraš komercijalni softver; sram te bilo! Jao, kada
kažem PC Paintbrush-u.
32XDVV
word.perfect.195dejanr,
-> #194, dveselinovic>> Ti distribuiraš komercijalni softver; sram te bilo! Jao, kada
>> kažem PC Paintbrush-u.
??? Zar je WP drajver za Genoa kartu Copyright softver? Pa eno takvih
N u direktorijumu DRIVERS.
word.perfect.196bojt,
-> #195, dejanr>> ??? Zar je WP drajver za Genoa kartu Copyright softver? Pa
>> eno takvih N u direktorijumu DRIVERS.
A i da je neki drajver... užas! Back to 800x600, svi, svi, svi ;)
word.perfect.197ppekovic,
The Graphic Designer for WordPerfect
copyright 1990, Streetwise Software
Unleash the true potential of WordPerfect by putting the power
of a design studio at your fingertips! By Design is the new and
innovative concept in word processing that has been
acclaimed by reviewers from PC Magazine to Computer
Shopper. Even a novice can now create professional,
polished documents.
Probao sam program, zaista je sjajan. Deluje iz wp-a kao neki rezidentni
program i zaista na lep i lak nacin ulepsava dokumente uz pomoc raznih
tekstura, slicica, obrazaca i sl. Ima i jos mnogo opcija.
NAPOMENA!!! Imao sam problema kod instalacije. Program jednostavno nije
hteo da se instalira sa hard diska. Kada sam iskopirao fajlove na disketu i
pokrenuo install sve je besprekorno radilo.
Paya
word.perfect.198ppekovic,
-> #197, ppekovic... i drugi deo bydesign-a ...
Paya
word.perfect.199mrki,
Imam slijedeći problem: koristim IBM proprinter IIXL sa downloadanim YU
slovima. YU znakovi su downloadani preko kodne stranice 999 (podrška
koju isporučuje Intertrade). Word perfect resetira printer i naši znakovi
se gube. Pokušavao sam sa PTR programom ugraditi u printer driver sekvencu
za startanje downloadanog fonta, ali opet ne radi.
Da li je neko imao sličan problem i postoji li rješenje?
Pozdrav, Mrki.
--- via Silver Xpress V2.28 ŠNRĆ
word.perfect.200dejanr,
-> #199, mrki>> Word perfect resetira printer i naši znakovi se gube.
Standardno rešenje je da se programom PTR iz init sekvence printera
izbaci Esc @
word.perfect.201ppekovic,
-> #198, ppekovicPre izvesnog vremena sam UL-ovao u ovu temu program bydesign koji sluĐi za
ulepšavanje, i uopšte lakše kreiranje dokumenata u WP-u. Na žalost, jtitov mi
je skrenuo pažnju na probleme oko instalacije koje ćete ispraviti i pravilno
instalirati bzdesign ako uradite sledeće:
1. raspakujte oba yip fajla na disketu, obavezno disketu!!!
2. startujte bat koji sam prikačio uz ovu poruku i pokrenite program
install
3. odgovorite na par pitanja i za minut-dva, kod nekog više, kod nekog
manje, bzdesign je spreman za rad.
Program se startuje sa bd, a iz WP-a poziva sa ALT-D (default) ili kako
sami definišete.
Izvinjavam se svima koji su DL-ovali program i imali problema sa
instalacijom, ako bude još bilo kakvih problema, ostavite poruku.
Paya
BTW. Problem je nastao jer je fajl bio iz jednog komada arhiviran nekim
imbecilnim arhiverom (.SDN). Pošto sam morao da ga podelim u dva dela da bi
mogli da ga Dl-uju i ljudi sa 1200, de-sdn-ovao sam ga i našao još par zip-ova
koji su bili u toj sdn arhivi. Unzipovao sam i njih i sve zajedno lepo zip-ovao
u dva dela, ali se sve to pokazalo kao greška, jer install program traži one
zip-ove :(.
Naravno, kod mene je sve lepo radilo jer su mi se pored unzipovanih fajlova
u dir-u našli tj. ostali i oni zip-ovi pa je sve prošlo kako treba. U ovom
batch-u što sam ga prikačio jednostavno zipujem nazad onako kako je bilo.
Paya
word.perfect.202mrki,
-> #200, dejanr│ >> Word perfect resetira printer i naši znakovi se gube.
│ Standardno rešenje je da se programom PTR iz init sekvence printera
│ izbaci Esc Ž
└─────────────────────
Da, ali radi se o IBM printeru koji nema tu (ili neku drugu) sekvencu za
inicijalizaciju. Takav problem sam na EPSON printeru tako rješio, ali na
ovom IBMu ne mogu jer on isključuje font koji je downloadan, a na sekvencu
za njegovo uključenje ne reagira - izgleda da pobriše definicije iz
memorije.
word.perfect.203dveselinovic,
-> #202, mrki Da, izgleda da se ti patiš sa ptr reset funkcijom. Međutim,
napomenuio bih da se to NE dešava sa svakim printerom, već samo sa
nekim; recimo, na laseru toga nema, a ni na većini (nisam probao baš
sve) Epson printere.
Baš ću malo da prekopam Manual, mislim da sam negde video kako se
sa tim problemom valja izboriti.
32XDVV
word.perfect.204dferbar,
Cudne li pojave. U WP-u mi ne radi Insert taster. Ovaj, ne bas da ne radi,
nego predje u Typeover/Insert mod tek nakon vise pritisaka. Prvo sam mislio,
da je tastatura otisla. Ali... U svim ostalim programima radi normalno
(Qedit, dos...). Stvar se ispravlja, ako iskljucim NumLock. Kad upalim
racunar, default mi je NumLock upaljen. Softverski sam ga iskljucio ali
to WP-u jos uvek ne pomaze. Treba bas u WP-u da iskljucim NumLock. Zna li
neko, u cemu je problem??
Pozdrav, Domen
word.perfect.205dejanr,
-> #204, dferbarKoristiš neki jako primitivan NUMLOCK.COM od 10-tak bajta a to tvoj BIOS ne
prihvata. Uzmi neki bolji NUMOFF, bilo ih je i ovde i to u source-u.
word.perfect.206dejanr,
Na BIX-u kažu da je WordPerfect for Windows poslat Beta ekipi juče
i da će, ako sve bude normalno, izaći na tržište negde u oktobru.
Cena je oko $500 :(( (nadam se da će ga "Računari" dobiti na test ;)
word.perfect.207rkorda,
Ovo je pitanje pre svega za Dejana Ristanovića ali je odgovor
od bilo koga dobrodošao
Imam WP 5.1, Fontware i HP III
Kako dobiti naše fontove a posebno ćirilicu
Unapred hvala
Radovan korda
word.perfect.208dejanr,
-> #207, rkorda>> Kako dobiti naše fontove a posebno ćirilicu
Kupiti... (*) Doduše prostim korišćenjem kodova 1, 98 za Č, 1,206 za Ž
itd odnosno 10,XX za ćirilicu, dobijaju se YU slova na štampaču ali
krajnje bedno izgledaju. Zato rešenje (*)
word.perfect.209squsovac,
-> #207, rkordaTreba ti yu.csd file, ako ga nemaš, javi pa ću ti ga poslati, ali svugde može
da se nađe. Posle izabereš yu slova u opcijama, i on ti razvija yu slova na
predviđenim mestima!
Posle toga ti treba fontware for WP (imam samo verziju za 5.0 ali ga lako
prebaciš ptr programom u 5.1). To je naravno samo jedan od načina... Ako te
mrzi sve to da radiš, imam sve razvijeno, javi pa ću ti poslati.
E, usput, najlakše je da promeniš imena fajlova. Npr Helveticu (Swiss) umesto
fontware-ovog aa???ihp.sfp, ab???ihp.sfp itd treba ti na primer HV???RPN,
HV???IPN, HV???BPN i HV???XPN (norm, ital, bold, i boldital) ???=veličina u
pt. x 10. Ako to uradiš, WP sam shvata kao italic, bold itd. Ako to ne
uradiš, onda mu ručno zadaješ šta je šta..