razno.936ljubisha,
-> #932, ljubisha
Ajde da ipak nešto radi. HP konvertor dakle radi sa PBMom (Portable
Bit Map) bez problema. Jedino su fajlovi grozno dugački i uspeo sam da
ih iskonvertujem iz GemView-a dok je IMGCopy352 ladno pucao pre same ko-
nverzije.
razno.937kmilan,
Kako da se pretplatim na mailing listu toad computersa?
razno.938stefan,
>atari\info\*.*
>------------------
>nvdiguid.lzh 276k ű NVDI 4.1 Programmer's Guide
Na žalost na nemačkom je ali kome bude trebalo svakako će naći vrlo
korisne informacije.
razno.939stefan,
-> #937, kmilan> Kako da se pretplatim na mailing listu toad computersa?
Kao i na svaku mailing listu, pošalješ mail na odgovarajuću adresu i to
je to. Samo, nema potrebe da se preptlaćuješ. ja sam pretplaćen, nema baš
nešto preterano informacija a kada i stigne nešto ja ću to kačiti.
razno.940kmilan,
Neko je davno (mislim da je mipe) poslao info o FX za F030, pa ako neko ima
taj info da ga UL.
razno.941kmilan,
Šta treba da se desi kad ja napišem
read .13 mipe /t 010196-
???
razno.942ljubisha,
-> #941, kmilan> Šta treba da se desi kad ja napišem
> read .13 mipe /t 010196-
Šta te briga. Da bi ti radilo to što ti hoćeš (javlja mi se :)) kucaj:
re 13 010196- mipe (svič /r je za odgovor na tvoju poruku a javlja mi se
da ti treba za poruku sa fajlom... onda lupaj /t).
razno.943kmilan,
Pazi ovo:
From MAILER-DAEMON Sat Nov 23 03:38:12 1996 remote from SOLAIR
Received: from localhost (localhost) by EUnet.yu (8.7.5/8.6.12) with internal
id DAA19825; Sat, 23 Nov 1996 03:38:11 +0100 (MET)
Date: Sat, 23 Nov 1996 03:38:11 +0100 (MET)
From: Mail Delivery Subsystem <SOLAIR!MAILER-DAEMON>
Subject: Warning: could not send message for past 4 hours
Message-Id: <199611230238.DAA19825@EUnet.yu>
To: sezam.co.yu!kmilan
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/report; report-type=delivery-status;
boundary="DAA19825.848716691/EUnet.yu"
Auto-Submitted: auto-generated (warning-timeout)
This is a MIME-encapsulated message
--DAA19825.848716691/EUnet.yu
**********************************************
** THIS IS A WARNING MESSAGE ONLY **
** YOU DO NOT NEED TO RESEND YOUR MESSAGE **
**********************************************
The original message was received at Fri, 22 Nov 1996 22:56:40 +0100 (MET)
from uucp@localhost
----- The following addresses have delivery notifications -----
jvalant@kekec.sk-pttsc.lj.edus.si (transient failure)
----- Transcript of session follows -----
... while talking to kekec.sk-pttsc.lj.edus.si.:
>>> MAIL From:<sezam!sezam.co.yu!kmilan@EUnet.yu> SIZE=2
<<< 451 queuename: Cannot create "qfDAA09262" in "/var/spool/mqueue" =
(euid=0): No such file or directory
jvalant@kekec.sk-pttsc.lj.edus.si... Deferred: 451 queuename: Cannot create =
"qfDAA09262" in "/var/spool/mqueue" (euid=0): No such file or directory
Warning: message still undelivered after 4 hours
Will keep trying until message is 5 days old
--DAA19825.848716691/EUnet.yu
Content-Type: message/delivery-status
Reporting-MTA: dns; EUnet.yu
Arrival-Date: Fri, 22 Nov 1996 22:56:40 +0100 (MET)
Final-Recipient: rfc822; jvalant@kekec.sk-pttsc.lj.edus.si
Action: delayed
Status: 4.2.0
Remote-MTA: dns; kekec.sk-pttsc.lj.edus.si
Last-Attempt-Date: Sat, 23 Nov 1996 03:38:11 +0100 (MET)
Will-Retry-Until: Wed, 27 Nov 1996 22:56:40 +0100 (MET)
--DAA19825.848716691/EUnet.yu
Content-Type: message/rfc822
Return-Path: sezam!sezam.co.yu!kmilan
Received: (from uucp@localhost) by EUnet.yu (8.7.5/8.6.12) id WAA07872 for =
jvalant@kekec.sk-pttsc.lj.edus.si; Fri, 22 Nov 1996 22:56:40 +0100 (MET)
>Received: by sezam.co.yu (UUPC/extended 1.11x);
Fri, 22 Nov 1996 22:21:40 GMT
Date: Fri, 22 Nov 1996 22:21:39 GMT
From: "Milan Kovac" <kmilan@sezam.co.yu>
Message-ID: <32962774.sezam@sezam.co.yu>
To: jvalant@kekec.sk-pttsc.lj.edus.si
Content-Type: text
--DAA19825.848716691/EUnet.yu--
-------------------------------------------41749---
i šta sad? Valantova adresa nije tačna ili...?
razno.944ljubisha,
-> #943, kmilan> i šta sad? Valantova adresa nije tačna ili...?
Ajde reci mi na mail šta si hteo da nu pišeš pa ću probati da mu po-
šaljem sa PROa mail.
razno.945madamov,
-> #943, kmilan> i šta sad? Valantova adresa nije tačna ili...?
Tačna je, mada mi je nešto javljao da je menja, ali i dalje u zaglavlju poruka
koje dobijam od njega stoji stara adresa. Elem, ovu poruku koju si prene
ignoriši (to ti i u njoj piše), reč je samo o obaveštenju da poruka još nije
isporučena uslede nekih problema na putu. Ako ne dobiješ poruku da ti se ista
vratila, sve je u redu.
razno.946ljubisha,
Program za učenje (ili vežbanje) lupanja po tastaturi sa svih deset
prstiju! :)
touchtyp.ziprazno.947stefan,
Novo u diru:
atari\text\*.*
------------------
notic100.lzh 113k Notice 1.00, editor (ASCII,Hex,STG) od 20kb (ACC/PRG)
atari\arc\*.*
------------------
zip20.zip 131k Info-Zip, Atari verzija ZIP kompatibilnog arhivera
razno.948kmilan,
Koliko često Sezam razmenjuje internet poštu s eu netom?
BTW koga da pitam ovakva i slična pitanja, postoji li ovde sysop?
valex, koliko sam ja primetio, ne odgovara.
razno.949burazer,
Kako da spojim vise fajlova u jedan.
Na PrC-u bi to islo sa COPY file1+file2 file3.
Kako bi to islo na atariju, posto ne mogu program coma da prenesem
u komadu (2400 brzinom).
razno.950kmilan,
-> #949, burazer>Kako da spojim vise fajlova u jedan.
>Na PrC-u bi to islo sa COPY file1+file2 file3.
>Kako bi to islo na atariju, posto ne mogu program coma da prenesem
>u komadu (2400 brzinom).
Zapakuj fileove ZIP-om ili LZH ili ARJ-om... u jednu arhivu.
razno.951vdjole,
-> #949, burazer>Kako da spojim vise fajlova u jedan
Program ESSCODE (UUencode/decode utility) radi i split/join. Ima ga ovde
na Sezamu.
razno.952nukite,
-> #948, kmilan> Koliko cesto Sezam razmenjuje internet postu s eu netom?
> BTW koga da pitam ovakva i slicna pitanja, postoji li ovde sysop?
valex, koliko sam ja primetio, ne odgovara.
Sezam razmenjuje postu jednom denevno, valjda u ponoc. Na Sezamu
postoji administrator koga mozes da pitas slicna pitanja.
Administratori su nenad i dzakic, a za ostale se obavesto na
sledeci nacin:
>>show
Show>>welcome
Ali, takva pitanja bolje ostvljaj u konferenciji SEZAMNET. ;) Ona,
u stvari, za to postoji. :)
razno.953madamov,
-> #952, nukite> Sezam razmenjuje postu jednom denevno, valjda u ponoc.
Ne širi dezonformacije. Sezam razmenjuje poštu praktično trenutno jer je
povezan UUCP-om sa EUNetom. Ovo praktično znači otprilike najduže za pet
minuta.
razno.954nukite,
-> #953, madamovKonacno jedna dobra vest...:)
razno.955bojs,
-> #953, madamov>>povezan UUCP-om sa EUNetom. Ovo praktično znači otprilike najduže
>>za pet minuta.
Stoji, ali je pitanje koliko često rade UUCP. Tvojih pet minuta je prilično
optimistička varijanta, ne verujem da je češće od jednom na sat.
razno.956nenad,
-> #955, bojs> Stoji, ali je pitanje koliko često rade UUCP. Tvojih pet
> minuta je prilično optimistička varijanta, ne verujem da
> je češće od jednom na sat.
Razmena pošte se vrši svakih 20 minuta. Ukoliko iz nekog razloga
ne uspe sledeći pokušaj se radi nakon 5 minuta, a nakon uspešne
razmene opet se čeka 20 minuta.
razno.957stefan,
-> #949, burazer> Kako da spojim vise fajlova u jedan.
> Na PrC-u bi to islo sa COPY file1+file2 file3.
> Kako bi to islo na atariju, posto ne mogu program coma da prenesem
> u komadu (2400 brzinom).
U principu nema potrebe da deliš pa ponovo spajaš fajl. Jednostavn počni
prenos pa koliko preneseš da preneseš. Jednostavno, uloguješ se ponovo,
ponovo počneš prenos a ZMODEM će nastaviti prenos od onog mesta gde je
stao. Tako iz više puta možeš preneti fajl proizvoljne dužine.
razno.958ljubisha,
-> #948, kmilan> Koliko često Sezam razmenjuje internet poštu s eu netom?
> BTW koga da pitam ovakva i slična pitanja, postoji li ovde sysop?
> valex, koliko sam ja primetio, ne odgovara.
Neću da ti šaljem odgovor na mail već ću ovde da ti kažem. Ti mali,
nisi pri sebi!? Jel ti pratiš nešto drugo sem Igre i Atari konferencije?
Nemoj da se vadiš da ti par puta nisam rekao da postoji i SezamNet i da
sva pitanja vezana za sistem postavljaš tamo a ne ovde. :(
P.S. Brukaš nas. Vidim ja da je pc za tebe prava stvar. :>
razno.959ljubisha,
-> #949, burazer> Kako da spojim vise fajlova u jedan.
> Na PrC-u bi to islo sa COPY file1+file2 file3.
> Kako bi to islo na atariju, posto ne mogu program coma da prenesem
> u komadu (2400 brzinom).
A? Da li si se dobro odrazio ili ja nisam nešto ukapirao? Kad preno-
siš duži fajl (koji prelazi vreme seanse) koristiš RMZ transfer protokol
tako da ćeš moći da nastaviš prenos u sledećoj seansi.
E sad, opet ne vidim razlog al ajde. Kakvi su deljenji fajlovi? Gde
su deljeni? Inače, mislim da sam poslao pre neki mesec program za linko-
vanje fajlova (pišem offline pa nisam siguran) i on bi trebao da ti odra-
di posao.
razno.960ljubisha,
-> #952, nukite> Sezam razmenjuje postu jednom denevno, valjda u ponoc. Na Sezamu
Uh, nekada bilo. :) Trebalo bi da ide za par minuta iako ja nikada
nisam imao sreće da ih i dočekam. Mislim, tih par minuta. :)
> Ali, takva pitanja bolje ostvljaj u konferenciji SEZAMNET. ;) Ona,
> u stvari, za to postoji. :)
Khm, Milane! Gledaj kako ti mlađi dele lekcije. :>
razno.961kmilan,
-> #958, ljubisha>> Koliko često Sezam razmenjuje internet poštu s eu netom?
>> BTW koga da pitam ovakva i slična pitanja, postoji li ovde sysop?
>> valex, koliko sam ja primetio, ne odgovara.
> Neću da ti šaljem odgovor na mail već ću ovde da ti kažem. Ti mali,
> nisi pri sebi!? Jel ti pratiš nešto drugo sem Igre i Atari konferencije?
> Nemoj da se vadiš da ti par puta nisam rekao da postoji i SezamNet i da
> sva pitanja vezana za sistem postavljaš tamo a ne ovde. :(
Radim on-line. Telefon plaćam preko 150din. Za te pare sam mogao da kupim
150 običnih i ?? nojevih jaja.
> P.S. Brukaš nas. Vidim ja da je pc za tebe prava stvar. :>
Zna se ko je ovdeizdajnik
razno.962kmilan,
Proba jedan dva tri...
razno.963burazer,
Da li postoji kartica sa 386 (ili 486) procesorom i za ST i ako postoji
da li se moze prosirivati memorija sa obicnim SIM-ovima.
Koliko kosta falcon i gde se moze nabaviti?
Koliko kosta kartica (za falcona) sa 386 procesorom ?
razno.964kmilan,
Evo šta sam skinuo sa Trasha:
#1: General/Utilities
93 HTML2KRZ.ZIP 5780 95-09-02 Everest *.KRZ file for HTML 2.0 making!
177 DELU_A_B.LZH 996 96-02-24 Utility for MagiC to skip Floppy-scans
178 MAGICTOO.LZH 178188 96-02-24 MagiC-Tools, see full description
190 CLICKR14.LZH 128910 96-03-05 ClickRun 1.4, start-up menu program
191 SVGA.ZIP 3313 96-03-05 Falcon SVGA emulator (extra screen res)
210 OMEN335.LZH 484761 96-03-31 OMEN Universal Operating System v3.35
237 MAPCDFAQ.ZIP 11969 96-05-20 MagiC-PC FAQ and Information
258 DIRUP11.LZH 100821 96-06-27 DirUp v1.1 for MagiC by W. Mintrop
301 RDXFS_R2.LZH 144201 96-09-14 Ramdisk-Filesystem for MagiC(Mac)
323 VI_2_01F.LZH 32141 96-10-15 Videl Inside v2.01f for Falcon
332 APPLIN22.LZH 28773 96-10-19 AppLine v2.2 by Holger Weets (MagiC)
#5: Programming Aids/Util
176 MAGC5PRG.LZH 272154 96-10-17 MagiC 5 Programmer Documentation
#7: Graphics'n DTP Prgs
207 AQT_P096.LZH 114352 95-09-26 QuickTime-Player v0.96
252 MPEGPLAY.ZIP 29158 96-02-29 PlayMPEG Colour v0.70 Registered!
292 AVI_PLAY.ZIP 19941 96-06-07 AVI player for F030 uses DSP!!
302 FRACTAL.ZIP 137787 96-06-26 FRACTALS v2.1 (June 1996)
303 AVI_097.ZIP 102908 96-06-30 AVI_Player v0.97 by Dieter Fiebelkorn
309 AVI26_07.LZH 14343 96-07-29 AVI030 V0.51 BY STGHOST/SECTOR ONE
339 MPLYR213.ZIP 61520 96-10-23 Mega-Player v2.13 (AVI/MOV/FL?/SEQ)
340 PHOTOLIN.LZH 290103 96-10-24 PhotoLine v2.20 English 100% Registered
#8: Music MIDI'n Prgs
153 RAPE_108.LZH 19224 96-07-07 RAPE THE DSP V1.08, Modplay-ACC F030/040
166 VOXX_2.ZIP 55509 96-10-23 VOXX v2.0 Demo, realtime vocoder (F030)
#9: Games'n Compacts
277 BADSHELL.TOS 20974 96-04-08 Bad Mood Shell v1.01 English
302 FWT.LZH 8824 96-05-26 Falcon Wad Tool - View WAD files
321 GEM_DEU.LZH 200835 96-06-14 GEM-DEU v0.2, WAD Editor incl Sources!
325 BM214A.ZIP 31897 96-06-29 Bad Mood v2.14 alpha release - 28/06/96
338 GEMDEU05.ZIP 96708 96-08-20 WAD editor for the Bad Mood project
347 TBLASTER.ZIP 1179689 96-10-03 TANK BLASTER (genre of Dynablaster)
-------------------------------------
2581 kb
1179 kb
-------------------------------------
3760 kb
Pa ako nekog nešto zanima...
razno.965madamov,
-> #964, kmilan
> 207 AQT_P096.LZH 114352 95-09-26 QuickTime-Player v0.96
>
> Pa ako nekog nešto zanima...
Nije da me zanima, ali ako skineš ovo rado ću vam poslati par QuickTime
filmova na probu za gledanje. B)
razno.966kmilan,
-> #965, madamov>> 207 AQT_P096.LZH 114352 95-09-26 QuickTime-Player v0.96
>>
>> Pa ako nekog nešto zanima...
>Nije da me zanima, ali ako skineš ovo rado ću vam poslati par QuickTime
>filmova na probu za gledanje. B)
To je već sve skinuto :-) slobodno pošalji neki AQT.
razno.967gkod,
-> #269, burazer "Izduvali" su kondenzatori, pa osvetljenje ekrana luduje.
Najverovatnije.
Moguce je i da je ekran pri kraju. Manje verovatno, ali moguce.
Moram da pogledam o cemu se radi.
razno.968stefan,
novo u diru:
atari\print\*.*
------------------
manual20.lzh 31k ű Manualizer 2.0, štampanje teksta u obliku knjige/skripte
razno.969vdjole,
Je l' ima neki jutiliti koji pretražuje zadatu grupu fajlova
i nalazi u njima željeni string?
razno.970ljubisha,
-> #969, vdjole> Je l' ima neki jutiliti koji pretražuje zadatu grupu fajlova
> i nalazi u njima željeni string?
Aha, al sad se treba setiti šta to beše. :) Pogledaću, ima ih više.
razno.971msp.,
-> #970, ljubishaako nadjete hitnite mi u e-sanduče
razno.972ljubisha,
-> #971, msp.> ako nadjete hitnite mi u e-sanduče
Au, one kratke programe koje sam imao bacio sam. :( Sad je ostalo da
pregledam one dugačke pa da vidim koji je od njih. Podsetite me za koji dan
jer crtam neke pločice pa sam kratak sa vremenom.
razno.973ljubisha,
Danas je neko bio vredan i skidao fajlove iz konferencije. :) Imam 18
Sysmsg poruka. :)
razno.974msp.,
-> #972, ljubisha>Podseti me za koji dan
Podsecam. Nisam znao da takav programcic postoji ali bi mi svakako olaksao
zivot. Ubih se pretrazujuci fajlove a ima ih ko salate. A bas sam se ponadao
da ste ga vec nasli! :-)
razno.975gkod,
-> #969, vdjole Ima, ja sam juce radio sa njim samo da se setim gde mi je pa sledi
mail.
razno.976msp.,
-> #975, gkodČekam kao ozbeoa sunce. Pozdrav
razno.977ljubisha,
Jel se bavi neko vektorizacijom? Treba mi ili da odradi posao ili da
mi kaže šta da koristim za to.
razno.978msp.,
-> #977, ljubishaIzgleda da niste jos zavrsili sa plocicama posto ne stize programcic za
traganje po fajlovima kada se zada odredjeni string. Uzgred, pitao sam nedavno
da li imate program za razbijanje/registraciju Kivija. Mora da ste se zaneli u
izradu plocica pa zaboravili.
razno.979ljubisha,
-> #978, msp.> Izgleda da niste jos zavrsili sa plocicama posto ne stize programcic za
> traganje po fajlovima kada se zada odredjeni string. Uzgred, pitao sam
nedavno
> da li imate program za razbijanje/registraciju Kivija. Mora da ste se zaneli
u
> izradu plocica pa zaboravili.
Dobro da sam ovo video pre Stefana jer se govori o pirateriji. :>
Pločice su gotove al sad crtam neke elektro šeme i vektorizujem neke stvari
a pošto se u to ić ne razumem posao ide traljavo. :(
Što se tiče Kivi-ja... Šta beše kod njega neće da radi? Koliko se ja
sećam problem je samo u raspakivanju QWK paketa jer neće da prihvati veći
od 30Kb. E, ako je to u pitanju to se rešava ručnim raspakivanjem paketa
u predviđeni DIR. U njegovim opcijama se namasti odakle će da čita podatke
i gde će da smešta odgovore i temporary fajlove i posle raspakivanja QWKa
ostaje samo da se staruje Kivi i kreiraju indexi (opcija u File meniju).
P.S. Nisam ja zaboravan, već sam odgovor poslao na mail al nisam dobio
nikakav konkretan odgovor da li to radi ili ne. :)
P.P.S. Da imam razbijen program ali nemam patch za njega. Sorry.
razno.980vdjole,
-> #977, ljubisha> bavi neko vektorizacijom
Prema mom skromnom iskustvu, vektorizacija ne mora biti optimalno
rešenje za slike koji imaju sadržaj sličan tvojim šemama, pogotovo
ako je originalna slika lošeg kvaliteta. Suviše mnogo vremena
se izgubi posle vektorizacije na "ručno" popravljanje. I neki moji
drugari su došli do sličnog zaključka (oni sa PrCom a ja sa STom).
Pokazalo se da može biti lakše i brže sliku ponovo nacrtati, i to
na sledeći način: u pogodnom grafičkom programu originalna slika se
učita u jedan lejer, podesi se da taj lejer bude vidljiv sa smanjenim
intenzitetom ili u nekontrastnoj boji, a zatim se preko postojećih
linija crta i piše u drugom lejeru - kao kad se stavi tanki papir
preko crteža pa se "precrtava", kako kažu deca. Ako se neki elementi
na slici ponavljaju, može se unapred pripremiti nekoliko blokova/objekata
koji se onda postavljaju na odgovarajuća mesta pri crtanju (ovde:
simboli za pojedine komponente). Meni je više puta za taj posao
sasvim fino poslužio Megapaint u kome sam slike po želji precrtavao u
u vektorskom (ređe) ili rasterskom (češće) obliku.
Naravno, ovaj recept nikako ne preporučujem za sve slike, već samo za
one koje se sastoje prvenstveno od pravih linija i jednostavnih
geometrijskih oblika i običnog teksta.
razno.981gkod,
-> #978, msp. Ti nisi trazio program. Da jesi poslao bi ti. Sad moras malo da
sacekas.
razno.982ljubisha,
-> #980, vdjole> Prema mom skromnom iskustvu, vektorizacija ne mora biti optimalno
> rešenje za slike koji imaju sadržaj sličan tvojim šemama, pogotovo
> ako je originalna slika lošeg kvaliteta. Suviše mnogo vremena
Slika je crtana u Arabeski i veoma je prosta. Osigurači, sklopke,
bimetali i ostale kockaste stvari. :) Za sad posao veoma dobro odrađuje
SHIFTov Convecto Prefesional ali moram da radim ručno pojedinačne eleme-
nte.
> Pokazalo se da može biti lakše i brže sliku ponovo nacrtati, i to
> na sledeći način: u pogodnom grafičkom programu originalna slika se
AU! Nemoj tako! :) Ako crtam linijom onda je prilikom štampe isuviše
tanko dakle moram da radim iz 'fill boxova' pa da ih sklapam a to oduzima
vreme a i naporno je. Da je rasterska slika pa da ide brzo ali ovde je
maltretiranje. Pogovo kad je slika velika 1800*2500. :(
> učita u jedan lejer, podesi se da taj lejer bude vidljiv sa smanjenim
> intenzitetom ili u nekontrastnoj boji, a zatim se preko postojećih
Standardno.
> sasvim fino poslužio Megapaint u kome sam slike po želji precrtavao u
Jel verzija 6 na engleskom? Ako nije odo ja u Arabesku (staru). Čak
je i Kandinski dobar ali nikako da provalim kako da crtam samo jednu li-
niju (da nije automatski kraj jedne a početak druge).
> Naravno, ovaj recept nikako ne preporučujem za sve slike, već samo za
> one koje se sastoje prvenstveno od pravih linija i jednostavnih
> geometrijskih oblika i običnog teksta.
Za tekst nikako ne preporučujem osim ako nije skeniran stonim skene-
rom i to najmanje 400*400. Mnogo lakše je ručno dodati tekst.
razno.983vdjole,
-> #982, ljubisha>> vektorizacijom...
>
> Ako crtam linijom onda je prilikom štampe isuviše tanko
Ne razumem? Pa crtaj debljom linijom. U atribute vektorskih objekata ide i
debljina linije. A potpuno se slažem da je naporno raditi fill-box-ove.
> Jel verzija 6 na engleskom?
Jok, Megapaint 6 mi je na nemačkom pa ga i ne koristim (nemački mi ide
na nervne čvoriće), nego i dalje englesku verziju 4 - nisam video da ima
nekih bitnih razlika, zapravo u rasterskom delu koji najviče koristim
mislim da nema nikakvih.
( btw. neko mi reče da je video kolor Megapaint. Da li to zaista postoji
- možda nisam u toku - i koja je pa to verzija? )
>> ne preporučujem za sve slike, već samo za one
> Za tekst nikako ne preporučujem
Zapravo smo isto mislili :) ... jednostavan tekst najlakše je ručno
postaviti na mesto/preko originalog teksta.
Uglavnom, to je sve u priličnoj meri i pitanje navike. Ako je neko više
puta koristio neki način i "uveštio" se, verovatno mu to izgleda lakše
nego neki drugi način koji je nekome drugom povoljniji.
razno.984ljubisha,
-> #983, vdjole> Ne razumem? Pa crtaj debljom linijom. U atribute vektorskih objekata ide i
> debljina linije. A potpuno se slažem da je naporno raditi fill-box-ove.
Idem težim načinom. :) Elem, imam na poslu pc-a pa se maltretiram
da kod mene nacrtam sliku (A4) i da je tamo odštampam na laseru u 300*300
al nikako da se dogovorimo oko veličine. Te manja, te veća, te razvučena
i šta sve ne.
> na nervne čvoriće), nego i dalje englesku verziju 4 - nisam video da ima
To i činjenica da mogu da snimim samo VEK pa da onda konvertujem...
pa ako želim da neku sliku doradim moram da je prebacim u VEK a iskreno
da priznam nemam pojma čime to da uradim. Jeste da se ovim bavim od po-
četka nedelje i da sam pomislio na Convert ali ga nisam probao.
> - možda nisam u toku - i koja je pa to verzija? )
Da nije za pc? :)
> Uglavnom, to je sve u priličnoj meri i pitanje navike. Ako je neko više
> puta koristio neki način i "uveštio" se, verovatno mu to izgleda lakše
> nego neki drugi način koji je nekome drugom povoljniji.
Al ja sam još uvek na početku po pitanju vektora. :( Koja je zadnja
verzija Avantvektora? Jeste da je na zajedničkom omiljenom jeziku :) al
ima aktivni help pa se snalazim.
razno.985ljubisha,
Pošto je Stefan zauzet sa ispitima :> evo vam ovde jedna igrica. Reč
je o šahu. Probao sam ga i na Falkonu i radi.
tartan.lzhrazno.986stefan,
-> #978, msp.> da li imate program za razbijanje/registraciju Kivija. Mora da ste se
U javnim konferencijama nije dozvoljeno pisati o piratovanju
komercijalnog ili shareware softvera te vas stoga molim da se poruke takve
sadržine ne pojavljuju jer će morati biti uklonjene.
razno.987msp.,
-> #986, stefanIzvinjavam se. Stvarno nisam znao. Uzgred, ne znam ni kako da napišem poruku
(pretpostavljam vama) da se ažurira kursna lista. Danas nisam pogledao, ali
često se uključim samo da vidim listu. Zanimaju me obe valute. A, rekoh, danas
još nisam pogledao ali juče je bila od 3. decembra. Još jednom se izvinjavam
zbog pisanja u konf. onoga što tu ne spada.
razno.988msp.,
-> #981, gkod
g> Ti nisi trazio program. Da jesi poslao bi ti. Sad moras malo da
g> sacekas.
Mislio sam da je bilo jasno jer sam se obradovao kada je
ljubisha rekao da takav program postoji. Onda ste se Vi javili
pa sam, čini mi se, ostavio i poruku. Zašto bih, inače, pisao
po konf. Sad, šta je tu je, kad sam mogao sve ove godine bez
njega sačekaću i Vašu pošiljku.
razno.989stefan,
-> #987, msp.> Izvinjavam se. Stvarno nisam znao. Uzgred, ne znam ni kako da napišem
> poruku (pretpostavljam vama) da se ažurira kursna lista. Danas nisam
Što se kursne liste tiče najbolje je da poruku ostaviš u konferenciji
SEZAMNET koja je predviđena za diskusije o radu sistema.
razno.990ljubisha,
-> #988, msp.> Mislio sam da je bilo jasno jer sam se obradovao kada je
> ljubisha rekao da takav program postoji. Onda ste se Vi javili
Ljubiša rekao ali je zaboravio da je to bilo na Meku. :) Ali Guerino
je našao i da ga preduhitrim... :) 7UP, tekst editor, ima ga u DIRu i mo-
rator je napisao da je to zadnja (ili tako nešto) verzija. :) Daš mu koji
string da traži, kažeš OK pa kad dobiješ FileSelector otkucaš *.* i OK a
on će da nakon obavljenog posla da snimi 7UP.REG u koji će da smesti ime
fajla i liniju u kojoj je traženi string.
razno.991msp.,
-> #990, ljubisha
l> Ljubiša rekao ali je zaboravio da je to bilo na Meku. :) Ali Guerino
l> je našao i da ga preduhitrim... :) 7UP, tekst editor, ima ga u DIRu
Nadao sam se da je to neki mali program, možda čak acc, a 7UP
je ogroman pa još preko svega ne znam da li bi tražio string u
fajlovima ispisanim u WP (za mladje korisnike: Word+). Da ne
govorim o tome da bih morao da izadjem iz WP (u kome, recimo,
nešto radim a nemam multitasking) pa učitavao 7UP. Mislio sam
da takav program ne bi trebalo da bude duži od stotinak kb. Vi
ste, takodje, rekli da postoje manji programi (ali ste ih
bacili). Ostaje mi, dakle, da se molim da gkod ima nešto
prikladnije, kraće a efikasno. Pozdravite Guerina.
razno.992vdjole,
-> #991, msp.
> jutiliti koji pretražuje zadatu grupu fajlova
> i traži u njima željeni string
Guerino mi je ovde pomogao sa 7UP 2.32 a iz njega sam video da se to
što sam tražio zove "grep". Da ne bih svaki put kada radim pretragu
aktivirao kompletan editor od 300KB, onda sam potražio po belom svetu
šta ima sa tom odrednicom i na Berlinskom univerzitetu našao nekoliko
programa. Kako je bilo još zainteresovanih, evo ovde dva programa koji
su mi se učinili najzgodniji. Prvo jedan malecki:
fsearc74.lzhrazno.993vdjole,
-> #992, vdjole
> jutiliti koji pretražuje zadatu grupu fajlova
> i traži u njima željeni string
> Prvo jedan malecki:
A onda jedan veći. Ovaj može da izvodi prilično komplikovane pretrage,
navodno radi i search/replace, itd. U arhivi ima i izvorni C kod.
agrep204.lzhrazno.994ljubisha,
-> #991, msp.> Nadao sam se da je to neki mali program, možda čak acc, a 7UP
> je ogroman pa još preko svega ne znam da li bi tražio string u
> fajlovima ispisanim u WP (za mladje korisnike: Word+). Da ne
Za koje mlađe korisnike? Mlađe od tebe ili od mene? Ajde predstavi
se. :)
A jel W+ ustvari 1STWord+? Čak i da jeste a i da nije on će da ti na-
đe traženi string u SVIM fajlovima na disku (ZIP, LZH, IMG, GIF... :)
razno.995ljubisha,
-> #992, vdjole> programa. Kako je bilo još zainteresovanih, evo ovde dva programa koji
> su mi se učinili najzgodniji. Prvo jedan malecki:
HVALA, HVALA!!!! A zaro nisam mogao da ga nađem (imam verziju 5) jer
sam ga preimenovao u ACC i smestio kod Geminija! :( Baš svašta. :) A
hvala jer je ovaj na engleskom, uh. :)
razno.996msp.,
-> #994, ljubisha
l> Za koje mlađe korisnike? Mlađe od tebe ili od mene? Ajde predstavi
l> se. :)
Pa, ljubisha, mislim da to ide ovako: "Dobar dan, ja sam..." a ja
kažem /ne doslovno/ "Drago mi je, ja sam..." Dakle, mladje od mene,
ali ne po godinama, pobogu, već po tome kada su seli za atari. Ako
nije neskromno svi (bitni) podaci o meni su u KO JE KO, 96. Može i
ranije izdanje ali je ovo potpunije.
l> A jel W+ ustvari 1STWord+? Čak i da jeste a i da nije on će da ti na-
l> đe traženi string u SVIM fajlovima na disku (ZIP, LZH, IMG, GIF... :)
Jeste, to je 1STWord+, verzija 3.14 a imam i 4.0 (od Guerina) ali mi
je ogroman i nisam baš bio vičan instalaciji pa sam odustao. Ko će da
mi nadje string: 1STWord+!?! Kako, ako može?!
razno.997msp.,
-> #995, ljubisha
l> hvala jer je ovaj na engleskom, uh. :)
Kadgod sam pročitao neku Vašu poruku naišao sam na "uh". Uvek
sam se pitao da li Vam je dosadno ili ste se umorili. Kako beše
ide ono sa godinama? Citiram: "ajde, predstavi se". Nemojte mi
pitanje uzeti za zlo.
razno.998vdjole,
-> #984, ljubisha> Idem težim načinom. :) Elem, imam na poslu pc-a pa se maltretiram
> da kod mene nacrtam sliku (A4) i da je tamo odštampam na laseru u 300*300
> al nikako da se dogovorimo oko veličine. Te manja, te veća, te razvučena
> i šta sve ne.
Pa je li ceo poduhvat samo zbog toga da bi se to odštampalo u željenoj
veličini, ili ima još neka kvaka (možda ne znaš unapred koliku će sliku
neko da izvoljeva tražiti)? Šta te sprečava da kod kuće napraviš "print
fajl" i tamo ga na PC samo sa COPY/B (valjda?) preneseš na laser? Ako pri
pravljenju print fajla izabereš drajver za HPLJ-III ili IV ti fajlovi čak
i ne ispadnu mnogo veliki- mislim oko 30% veći nego IMG - osim ako si baš
baksuz pa da na poslu imaš neki stari laser (HPLJ-II ili raniji) koji ne
prima fajlove sa kompresijom. Mnogo puta sam ljudima na disketi davao
print fajlove iz Megapainta i nikad se nisu bunili - sve je bilo tačno
koliko treba (osim kod jednog jadnika koji je imao HPLJ-II i koji je dobio
kuke i kvake umesto slike). Doduše, mislim da su to uvek bile rasterske
slike, ali, koliko znam, Megapaint ne pravi nikakve probleme sa dimenzijama
ni u vektorskom delu - ionako sve to konvertuje u raster za "print".
> pomislio na Convert ali ga nisam probao.
Par puta sam iskoristio J.Tochtenhagenov VEK <-> GEM Convertor koji se
koristi kao modul za Megapaint i prebacio sam u GEM format nekoliko slika
30x30cm koje su bile namenjene za ploter. Na PC-u je CorelDraw! to bez
problema progutao i mogao sam i da doradim nekoliko detalja koje sam
zaboravio da završim kod kuće, jedino što su u Corelu ( na i486 na 66MHz,
8MB RAM ) sve elementarne operacije ( scroll, zoom, copy, delete... )
bile otprilike dva puta SPORIJE nego u Megapaintu na ST.
A u nekoj od Megapaint arhiva ima i neki DOC u kome je naveden format
VEK fajla pa ako je neko baš zaludan može da napravi konveror-procesor
u šta hoće - jednom mi je baš MNOGO trebala takva slika na VAX-u pa
sam zbudžio neki konvertor ali samo za one tipove objekata koji su se
pojavljivali u toj slici - mrzelo me je da obradim sve tipove objekata
i sve atribute, bilo bi mnogo dugotrajno za testiranje praviti sličice
kod kuće pa onda preko PC-ja prenositi na VAX.
>> - možda nisam u toku - i koja je pa to verzija Megapainta? )
> Da nije za pc? :)
Ne, navodno za Falkon. Međutim, kako je izvor te informacije "mlađi
maloletnik" koji je to video kod drugara koji je u međuvremenu prodao
računar, informacija se više ne može proveriti.
> Koja je zadnja verzija Avantvektora?
Evo, ovo i ja pitam. Nisam baš neki koji uvek juri poslednje verzije.
Koristim V1.3 (retko, kad god mogu izbegavam vektorizaciju) a da li ima
dalje, ne znam.
razno.999kmilan,
-> #998, vdjole>Pa je li ceo poduhvat samo zbog toga da bi se to odštampalo u željenoj
>veličini, ili ima još neka kvaka (možda ne znaš unapred koliku će sliku
>neko da izvoljeva tražiti)? Šta te sprečava da kod kuće napraviš "print
>fajl" i tamo ga na PC samo sa COPY/B (valjda?) preneseš na laser? Ako pri
Bolje da si ćutao :-) meni je na isti predlog odgovorio u stilu - da li si ti
normalan.
razno.1000ljubisha,
-> #996, msp.> nije neskromno svi (bitni) podaci o meni su u KO JE KO, 96. Može i
> ranije izdanje ali je ovo potpunije.
Dobro ajde, možda ja mnogo očekujem ali jel ima elektronsko izdanje
KO JE KO a ako ima da li ga ima na Sezamu? :) Od knjiga kupujem bestse-
lere tako da me uput na tu knjigu nije zadovoljio. Jel može da se, ipak,
pročita nešto i u Resum-u?
> mi nadje string: 1STWord+!?! Kako, ako može?!
Gde da nađe string 1STWORD+? Jel u nekom od fajlova?
razno.1001ljubisha,
-> #997, msp.> Kadgod sam pročitao neku Vašu poruku naišao sam na "uh". Uvek
^^^^
Počinjem da se ježim k'o da sam u Zoni sumraka. :)
> sam se pitao da li Vam je dosadno ili ste se umorili. Kako beše
Ne, odahnuo sam. vdjole je spasio stvar je poslao novu verziju i to
još na engleskom.
> ide ono sa godinama? Citiram: "ajde, predstavi se". Nemojte mi
> pitanje uzeti za zlo.
Sve relevantne podatke sam lepo poslao u Resum a uvek se mogu pogledati
sa RES SH a napisati sa RES WR.
razno.1002ljubisha,
-> #998, vdjole> veličini, ili ima još neka kvaka (možda ne znaš unapred koliku će sliku
> neko da izvoljeva tražiti)? Šta te sprečava da kod kuće napraviš "print
Aha, to je to. :)
> fajl" i tamo ga na PC samo sa COPY/B (valjda?) preneseš na laser? Ako pri
Ma da, Copy na LPT1 al slaba vajda. Probao sam (HP5P) i ni da makne.
> Evo, ovo i ja pitam. Nisam baš neki koji uvek juri poslednje verzije.
> Koristim V1.3 (retko, kad god mogu izbegavam vektorizaciju) a da li ima
> dalje, ne znam.
Jeste, 1.3 al slabo radi. Hoće on da odradi stvar i to dosta brzo ali
mi od njegovog GEMa poludi i Guck i GemView-er.
razno.1003msp.,
-> #1000, ljubisha
l> Gde da nađe string 1STWORD+? Jel u nekom od fajlova?
Možda je bilo nejasno ali uzdajući se u Vašu pronicljivost
moglo se očekivati da shvatite kako sam pitao, začudjen, da li
je moguće da 1STWord+ pronadje zadati string. Ako niste onda
razumeli sada, valjda, jeste.
Dobro, nema elektronskog izdanja Ko je ko na Sezamu. Napisaću
nekoliko reči pošto sam pročitao u drugoj Vašoj poruci kako se
to radi. Najzad, ne bi trebalo da budete tako strogi (da ne
upotrebim drugu reč): ja sam samo kasno kupio kompjuter, nisam
mnogo naučio pa i ne znam puno. Pokažite, za početak, dobru
volju pa mi napišite kako da praznim redom odvojim citirano od
ostalog teksta. Pokušao sam sa enter pa ne ide.
Čitao sam neke polemike na Sezamu oko toga da li treba pisati
resum ili ne, da li bi bilo dobro da bude obavezan itd (ali se
nisam mešao). Do sada sam koristio samo komandu res re a nisam
znao kako se resum piše. To, valjda, govori da bi bilo
korektno da članovi dobiju Uputstvo. Ja, recimo ne zovem iz
Bgd a to znači da, u vreme jeftinije tarife, za mene jedan
poziv nije jedan impuls već mnogo više. Zato, pre no što se
uključim na Sistem, valja mi razmisliti šta sve i kako
hoću/teba da uradim. Znam da se može pozvati help dok si na
vezi ali, kao što rekoh, pošto nisam dovoljno naučio još mi
sve ne polazi za rukom.
Možda je bolje da je ova poruka išla na e-mail, ali sada šta
je tu je. Ah da: zar komandom res re ne dobijete neke podatke
o mojoj skromnosti?
razno.1004betmen,
Da li mogu preko e-mail da dobijem neku html stranicu sa
interneta ali u originalu, sa slikama.
BTW kmilan je ovo pisao.
razno.1005kermit,
-> #1004, betmen naravno, narvno, ne možeš, jedino ako je neko skine pa ti je
pošalje na mail.
razno.1006ljubisha,
-> #1003, msp.> l> Gde da nađe string 1STWORD+? Jel u nekom od fajlova?
^^
U Kivi-u u General meniju ima opcija Add Initials Before Quote Char
i bilo bi lepo da je isključena (dobronamerno O:)
> Možda je bilo nejasno ali uzdajući se u Vašu pronicljivost
> moglo se očekivati da shvatite kako sam pitao, začudjen, da li
> je moguće da 1STWord+ pronadje zadati string. Ako niste onda
> razumeli sada, valjda, jeste.
Khm. :) Ne, očigledno nisam razumeo. Sad ispade da 1STWord treba da
traži string u nekom od fajlova na disku?
razno.1007stefan,
-> #1005, kermit> naravno, narvno, ne možeš, jedino ako je neko skine pa ti je
> pošalje na mail.
Meni se ipak čini da može. Ako se ne varam potoje servisi kojima u mailu
baciš tačnu adresu strane sa sve putanjom (recimo:
site.negde.u.svetu\~korisnik\index.html\ )i onda ti to stigne na mail.
razno.1008kmilan,
Kako da odustanem od pretplate na vesti B92?
razno.1009gkod,
-> #1008, kmilan Sta bi mali?
Da nije kod vas frka?
Menjas tabor, ili vam prete?
razno.1010vdjole,
-> #1004, betmen>preko e-maila da dobijem neku html stranicu
Mislim da u fajlu BOBRANK.TXT u konf. komunikacije, poruka 17.8 ima i
kako se to radi. Jedino što mislim da uz internet poštu na Sezam
još uvek ne mogu da idu datoteke pa treba videti da li se ta html strana
može iseckati da stane u veći broj poruka - ako je vredno truda to posle
spajati.
razno.1012vdjole,
-> #1002, ljubisha> Ma da, Copy na LPT1 al slaba vajda. Probao sam (HP5P) i ni da makne.
Probao sam i ja, mislim na HP4 (davno beše) i radilo je A stvarno nije
hteo da makne dok nije uz COPY stavljen switch da se kopira binary file.
Ne sećam se sad detalja, ali sigurno je radilo.
razno.1013ljubisha,
-> #1008, kmilan> Kako da odustanem od pretplate na vesti B92?
Odeš pa se obesiš. :> Jel, da nisi malko promašio temu (po običaju)?
razno.1015vdjole,
Apelujem na kolege ljubishu i msp. da pokažu malo više tolerancije i
prijateljskog duha pri razmeni poruka. Nema potrebe eventualne početne
nesporazume održavati danima.
razno.1016kmilan,
-> #1009, gkod>> Kako da odustanem od pretplate na vesti B92?
> Sta bi mali?
> Da nije kod vas frka?
> Menjas tabor, ili vam prete?
Ne nego ću da pređem na SezamPro... Vesti B92 su mi napunile e-mail tako da
sad više ne primam nikakvu internet poštu.
razno.1017kmilan,
-> #1015, vdjole>Apelujem na kolege ljubishu i msp. da pokažu malo više tolerancije i
>prijateljskog duha pri razmeni poruka. Nema potrebe eventualne početne
>nesporazume održavati danima.
Moraćeš da se navikneš, ljubisha je takav sa svima... kad se samo setim
mipe-a...
razno.1018gkod,
-> #1017, kmilan A tek UIS, joj majko!
razno.1019ljubisha,
-> #1018, gkod> A tek UIS, joj majko!
Ovde je u pitanju dvojna ličnost ali pošto Dušanja nije, Guerino radi
jedino ostaje Viktor. :> Elem, UIS (ili Selectric) je samo za ljude koji
znaju da rade na kompjuteru i ne želel da ih ovaj pravi budalama. :>
razno.1020kmilan,
Kakva glupost... prekoračio sam ograničenje internet pošte i sad ne mogu da
odjavim pretplatu na vesti B92 :-(
razno.1021ljubisha,
Sve najbolje u novoj 1997 godini bivšim kolegama Atarijevcima!
P.S. Sad ga ganjam preko emulatora. :)
razno.1022vdjole,
-> #1021, ljubisha> Sad ga ganjam preko emulatora. :)
Jel'te! Koji je Mekica u pitanju?
razno.1023vdjole,
SREĆNA NOVA svima!
razno.1024msp.,
-> #1021, ljubisha
l> Sve najbolje u novoj 1997 godini bivšim kolegama Atarijevcima!
Znači - stigao je Mekintoš!
razno.1025gkod,
Svima vam zelim puno srece i uspeha u 1997. godini.
PS
I sto manje problema sa gvozdjurijom.
razno.1026kmilan,
Ima li neko e-mail Andreas Kromke, Sven Behne ili Wilfried Behne?
BTW tvorci MagiC-a.
razno.1027kmilan,
Nezvanično :-) Pavle je koliko toliko osposobio bbs tako da je moguće da će
u skorije vreme (mesec ?!?) početi sa radom.
razno.1028kmilan,
Pavle je kao otvorio bbs...
23-06 tel 021/461-395
BTW probni rad
razno.1029ljubisha,
Doneo mi Guerino SCSI hard koji je Atariju formatirao kao DOS.
Probali da ga podignemo na Mac-u ali slaba vajda jer kaže da nije DOS.
Podignem MagiC kad u njemu obe particije sa tog harda. Jednu nije hteo
da čita jer je BGM i to pooovelika ali ova manja je radila k'o od šale.
Najgore je što sam se izmaltretirao kad sam kupio Mac-a jer sam sve pre-
bacivao 'ručno' sa harda tj.preko RS232 kabla. :< Nemoj neko sledeći
put da se maltretira kad ovo lepo radi. :)
razno.1030ljubisha,
Kad već pominjem Mac da pomenem i emulator. :) Na ovih 25MHz radi
ko lud, bez testiranja i onako odokativno kao Falkon. Čist, naravno.
Ipak su DSP i FPU u saradnji veoma dobri.
Stvar koja me najviše oduševljava je da je svaki scroll bar automa-
tski pomerljiv tj. obnavlja ekran kod ga pomeram mišem. Dobro je kod
pregledanja dugačkih tekstova a i kod gledanja velikih slika. :)
Mana je što zvuk kao takav postoji samo kao klik za tastaturu tako
da sam pobacao sve programe za MODove i semplove. Velika mana je i pto
ne uspevam da podignem GSZRZ ali možda i uspem samo da sednem i probam
da editujem one drajvere.
Arabeska 2 radi kako treba (nemam pojma kako ali radi), Calamus 1.09
zablira ali zato o novom ne vredi trošiti reči :), Kandinsky je još brži,
radi čak i star Arabeska ali samo kao single task isto kao i Gemini. Naj-
veći trip je da mogu da po želji dižem i TTF fontove koji su već uključe-
ni na Mac-u! Nema više problema sa prljavim prc fontovima jer ih samo
iskonverujem u Mac format i posle rade bez problema.
GFA za sada nije funkcionalan ali imam pečer za njega samo da se na-
kanim da sednem i odradim posao pa da vidim šta će od svega da radi.
P.S. Moram da odem kod nekog da vidim kako MagiC radi na Power mašini :>
razno.1031kmilan,
Evo nešto zanimljivo:
Deckarm & Co (nemačka firma koja prodaje OS/2 software)
Papyrus 5.0 195-
NeoN Grafix 3D light 99-
NeoN Pixel 295-
NeoN Vektor 2D 195-
NeoN Storybook 295-
Hm... koliko znam za Atari postoji samo jedan NeoN! Da li to znači da su
programeri digli ruke od atari verzije?
razno.1032nenad,
-> #1031, kmilan> Evo nešto zanimljivo:
> Deckarm & Co (nemačka firma koja prodaje OS/2 software)
> Hm... koliko znam za Atari postoji samo jedan NeoN! Da li to znači da su
> programeri digli ruke od atari verzije?
Mnoge firme (naročito Nemačke) su prestale da prave Atari i Amiga
softver i prešle na OS/2 (tamo je on prilično popularan). Mislim
da Atari jednostavno ne može da "opsluži" standarde koji se
danas postavljaju pred profesionalni softver.
razno.1033kmilan,
-> #1032, nenad>softver i prešle na OS/2 (tamo je on prilično popularan). Mislim
>da Atari jednostavno ne može da "opsluži" standarde koji se
>danas postavljaju pred profesionalni softver.
Ti si ozbiljan ili ...? :-)
O tome sam i ja razmišljao... npr. Papyrus, text procesor, ekvivalent na PC
da je recimo Microsoft Word (koji ima više mogućnosti kad su u pitanju
tabele, a pored toga i ima opciju za crtanje), Papyrus je brži kod mene na
Falconu nego na 5x86 133MHz 16MB, možda je to malo memorije za text procesor?
Kad je u pitanju čista procesorska snaga tu je PC definitivno višestruko
jači... Uglavnom žao mi je što je PC postao standard, da je ostavio mesta za
Atari ili Amigu :-) koje godine je Atari predstavio CD-ROM ili možda jevtin
laserski štampač bez memorije...? Da je sve drugačije išlo sad bi imao Atari
na 133MHz, koja je perfektna plug & play mašina...
ali na svu sreću postoji nešto još bolje Mac, kako su krenuli cene će uskoro
biti pristupašne pa... :-)
razno.1034nenad,
-> #1033, kmilan>> da Atari jednostavno ne može da "opsluži" standarde koji se
>> danas postavljaju pred profesionalni softver.
>
> Ti si ozbiljan ili ...? :-)
Jesam, što reče Hogar jednom - važno je biti u pravo vreme na
pravom mestu. :) A Atari i Amiga su prerano bili tamo gde su PC-i
došli tek pre neku godinu, a prekasno ili čak nikada tamo gde su
PC-i bili pre 10-15 godina, kada se birao standard za personalne
računare u godinama koje dolaze. Ono što je bilo bitno velikim i
malim kompanijama kada su trebale da biraju, Amiga i Atari nisu
imali a koliko znam nisu se ni trudili da imaju. Nije bilo
otvorene arhitekture, nije bilo IBM-ovog imena, nije bilo više
nezavisnih velikih proizvođača, nije bilo skalabilnosti, nije
bilo support-a...
Muzičari i animatori su ipak manje tržište od računovođa,
sekretarica i pisača izveštaja po firmama. A jednom kada 90%
ljudi zna da koristi određenu mašinu, lakše je nju malo
prilagoditi i poboljšati za druge primene nego kupovati potpuno
drugi i drugačji računar. Korisnici su inertni.
Loša prođa na tržištu dovela je do stagnacije razvoja i samim tim
tehnološkog zaostajanja.
> Uglavnom žao mi je što je PC postao standard, da je ostavio mesta
> za Atari ili Amigu :-)
Najmanje je on tu kriv, krivi su proizvođači ovo dvoje što nisu
umeli/hteli da uđu na tržište koje formira standarde - poslovno
tržište. To su, na kraju, ipak bili samo kućni računari.
razno.1035gkod,
-> #1034, nenad Sve to nije tacno. Zasto?
Zato sto ono sto danas imas u IBM (zar?) kompatibilcima nije (osim
slotova za kartice i prosirenja) ono sto je nekada bilo u tim masinama, a i
vecina toga se danas pokazuje kao prepreka daljem razvoju tih masina. Po
svemu sudeci INTEL oko cijeg procesora je izgradjena vecina IBM
kompatibilaca ima nepremostivih problema sa rezvojem procesora koji ce i
dalje podrzavati programe pisane za stare masine. Morace definitivno da
napuste tu tehnologiju. Da ne razglabam ovde do beskraja, sve u svemu, sve
ovo sto imamo na stolu je vec onog dana kad je izaslo sa proizvodne trake
postalo tehnoloski zastarelo i staro gvozdje, zato skupljaj pare za neku
novu masinu.
razno.1037vdjole,
-> #1035, gkod> Sve to nije tacno. Zasto?
Hm, nisam baš siguran da si u pravu. Mislim da nenadova poruka govori
o jednom aspektu a tvoja o drugom. Za tvoje izlaganje mislim da je
sasvim tačno ali da ničim ne opovrgava nenadovo, već ga dopunjuje.
Moglo bi se reći da i jedno i drugo govore o veštini nekih kompanija
da neke, u osnovi loše proizvode, proglase za bogom dane, i na grubu
silu ih postave za standard (mislim i na softver i na hardver). A kad
su jednom proizvodi široko prihvaćeni, onda ima i puno sredstava i
puno razvoja, i za koju godinu alternativni računari se nađu negde u
plićaku, i beznadežno zaostali; naravno, i dalje su sasvim sposobni da
neke poslove vrlo lepo obavljaju, možda i bolje nago PC, sve dok čovek
ne traži od njih ono što ne mogu.
(btw. mislim da je poruka 10.1034 jedna od retkih umerenih kritičkih
poruka na račun Atarija i Amige; obično padne pljuvanje već u prve
tri reči...).
razno.1038madamov,
-> #1034, nenad> Jesam, što reče Hogar jednom - važno je biti u pravo vreme na
> pravom mestu. :)
Potpuno si u pravu, da ne citiram sad i ostatak poruke. Mada bi se oko
otvorenosti arhitekture dalo polemisati, osnovni problem je bio u kašnjenju.
Apple je Meka, bar delimično, otvorio 1986. od kada se u njega mogu ugrađivati
SIMM-ovi, a još više 1988. kada je došao Macintosh II sa NuBus slotovima.
Verovali ili ne, to je sve što je Apple ikada uradio po pitanju otvorenosti
Mac arhitekture. Naravno nikada nije bio problem zameniti hard disk, ubaciti
još jedan disk u kućište koje to omogućava, ali je otvorenost ostala na tome:
SIMM-ove su zamenili DIMM-ovi, NuBus je zamenjen PCI arhitekturom. Za Amigu ne
znam, ali Atari nije pratio takav put. Povrh svega, u trenutku kada su 68030
mašine postajale standard i ostavljale se one sa 68000 i 68020 procesorima,
Atari je još prodavao svoje ST mašine sa 8 MHz procesorom 68000. Kada su
ostali već počeli lagano da prelaze na 68040 on je tek tada stidljivo počeo da
prodaje TT-a, a tek kasnije, kada je stvar već bila gotova, i Falcona. Na
žalost, jer je imao nekoliko vrlo značajnih prednosti koje su se mogle
iskoristiti, ali Atari jednostavno nije bio velika firma koja je tako nešto
mogal da isfinansira i da izdrži trku do kraja.