ATARI.3

11 Feb 1994 - 22 Nov 1999

Topics

  1. hardware (362)
  2. diskovi (80)
  3. komunikacije (422)
  4. software (963)
  5. grafika (90)
  6. midi (26)
  7. obrada.teksta (107)
  8. dtp (194)
  9. programiranje (207)
  10. c (43)
  11. help (112)
  12. emulatori (284)
  13. razno (1248)
  14. tt_falcon (192)

Messages - razno

razno.417 nebojsha,
typed by ljubisha Kako na najbezbolniji način instalirati SPECTRE Mac emulator ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Ovaj tekst bi trebao da bude prva (jedina!) pomoć prilikom instali- ranja Mac emulatora na ST-u, SPECTRE. Tekst je nastao kao posledica do- bre volje i nekoliko neuspešnih pokušaja a pre svega škrtosti jer nisam hteo da izdvojim 100-tinak maraka da ugradim HD floppy i rešim se bede. Naime, stvar je u tome što ako nemate HD floppy morate da imate jednu malu particiju (> 4Mb) ako želite da razmenjujete fajlove sa ST-om. I sav problem je baš u toj maloj (MFS) particiji. Ali, idem redom. Prva stvar je da kao ja kupite jedan hard sa vama xxxxxxxx bajta još uvek nepotrebne memorije i da žarko želite da instalirate Nisus (ka- ko li se već piše). Druga stvar je da nabavite SPECTRE i to dve verzije, 2.0 i 3.0 i na kraju neku alatku za formatiranje harda (softversku, ko je pomislio na hardver?). U mom slučaju je to ICD. Daklem, odvojite od vašeg harda xxMb-a i vodite računa da te particije moraju da budu zadnje na disku. Kao pretposlednju particiju sam stavio MFS (transverter od 3 Mb) a kao zadnju HFS. Za obe sam stavio da su "OOP" ali se na kraju ispostavilo da to i nije bila dobra ideja jer MFS treba da bude "ACK" (ali se posle formatiranja ipak sve samo sredi). Onda lepo startujete SPECTRE 2.0 i odete u opciju za formatiranje harda, namestite SCSI Devi- ces and Unit control (Dev und Lun) i ako ste sve dobro uradili dobićete prikaz particija. Nemojte se zbuniti (uplašiti?) što će te videti četiri iako ste stavili samo dve. Vaše su samo one dve zadnje. Kliknete na tre- ću particiju i on će vam aktivirati mogućnost formatiranja i kao MFS i kao HFS. Ako vam je to transverter onda samo kliknite na MFS i formati- ranje je završeno za sekund. Time je SPECTRE 2.0 odradila svoje. Zatim, startujete verziju 3.0 i tu startujete Gerate (Devices), se- tujete parametre harda i nakon toga ste na još samo korak do cilja. Ka- da ste došli do formatiranja ostaje vam samo da kliknete na četvrtu pa- rticiju i formatirate je kao HFS (ako je veća od 4Mb to vam je i jedina mogućnost). Onda aktivirate opcije AUTO-MOUNT HD i TURBO SCSI, snimite parametre (trebaće vam zbog LAUNCH programa) i izađete na desk. E, sad, možete odmah da resetujete kompjuter ali bolje je ipak da za svaki slu- čaj odete i proverite parametre particija i snimite BOOT na hard. Za svaki slučaj, jer ja sam 5 puta imao problema sa ubijenim BOOT-om. Je- ste da sam ja uporno za MFS upisivao da je "OOP" što vi nadam se nećete da radite, ali stvarno me je više mrzelo da eksperimetišem i tražim gre- šku tako da nisam probao da li bi bilo problema da sam odmah upisao "ACK". To je to. Na početku sam zaboravio da pomenem još jednu potrebnu stvar i to veoma potrebnu da bi sav ovaj posao imao smisla. Mac formati- ranu disketu sa Sistemom 6.07 ili makar 6.05. Startujete emulator, uba- cite disketu i kad se sistem digne sve te podatke prebacite na hard. Sa time je posao oko instaliranja završen. Inače, transverter može da bude i 4.0 i 4.5 jer oba rade kako treba. I tu treba malo štelovanja ali to možete i sami. Pozdrav Ljubiša P.S. Tekst nije neko literalno delo ali se ipak nadam da će nekom pomoći
razno.418 ikordic,
RE: Users Zna li neko šta se dešava sa Daliborom Lanikom (lanik), bivšim korisnikom Sezama, prvim (?) moderatorom ATARI.ST konferencije. Koliko vidim, poslednji put se javljao pre skoro dve godine. Bio bih zahvalan za bilo kakav hint po pitanju kontakta sa njim, telefon, adresu, e-mail, bilo šta. Inače ne pratim ovu konferenciju, pa ako netko zna nešto, molim za e-mail ili poziv na (011) 865-505, Igor.
razno.419 z.velj, -> #417, nebojsha
" typed by ljubisha " " Kako na najbezbolniji način instalirati SPECTRE Mac emulator " ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Može li neko da napiše nešto više o Atarijevim emulatorima, bilo Mac-a bilo PC-a. Kakvi su im hardwerski zahtevi, pouzdanost, realna upotrebljivost i sl. Uzgred, ima li kakvih novosti o Atariju, Koji modeli su trenutno aktuelni, njihove cene, CD... etc.
razno.420 gkod, -> #419, z.velj
Ima gomila novih stvari, ali ... Znas li nemacki? Da prevedes nekoliko tekstova. Trenutno je Falkon u zizi interesovanja iima gomila softvera za njega. Ima i jedna lepa stvarcica, zove se MAGIX MAC. Pogodite o cemu se radi.
razno.421 z.velj, -> #420, gkod
> Znas li nemacki? > Da prevedes nekoliko tekstova. Trenutno je Falkon u zizi interesovanja iima > gomila softvera za njega. Nažalost neznam, ali valjda će se neko naći...
razno.422 nebojsha, -> #420, gkod
> Ima i jedna lepa stvarcica, zove se MAGIX MAC. Pogodite o cemu se radi. Jel mogu ja, jel mogu ja!!?? :))) Samo ću da kažem da nije so ftverski...
razno.423 kermit, -> #417, nebojsha
>>jer nisam hteo da izdvojim 100-tinak maraka da ugradim HD >>floppy i rešim se bede Koje bede? Spectre ionako NE RADI sa HD disketama. >> moraju da budu zadnje Pa i ne moraju, samo se redosled poremeti a atari ih ionako ne vidi
razno.424 kermit, -> #419, z.velj
>> Može li neko da napiše nešto više o Atarijevim emulatorima, >>bilo Mac-a bilo PC-a. Kakvi su im hardwerski zahtevi, >>pouzdanost, realna upotrebljivost i sl. Može, MAC emulator ili SPECTRE (postoji i Aladin ali ...) radi odlično, emulira CLASSIC-a i to je to. Maximum memorije koju vidi je 4MB, ne prepoznaje koprocesor (normalno) i radi brže od pravog CLASSIC-a. Na TT-u radi savršeno lepo i poprilično brzo, ali ne radi u boji (radi u sredjnoj TT rezoluciji ali daje samo crno-belo - normalno jer je CLASSIC takav). Nije za rad u Quarku ili Photo Shop-u ali nije ni CLASSIC :)) Pod njim može da se startuje i PC emulator koji je brži od PC-DITTA. Sve u svemu kome nije potrebna Quadra 950 ili Power Mac odlično rešenje. PC emulator (nekad bio PC DITTO a i sad je jedini koj radi na 68000) je spor ali emulira XT-a sa CGA grafikom. Može da radi sa hardom ali je rizično. Soft PC zahteva najmanje 68030 i TT srednju rezoluciju (640 x 480 sa 16 boja) i emulira AT sa MCGA kartom. Radi samo na TT-u i Flacon-u (malo sporije al radi) i sasvim je ok. Ja pod njim teram CLIPPER programe i kompajler i nije ništa sporiji nego AT na 16MHz po tom pitanju. Još pitanja?
razno.425 z.velj, -> #424, kermit
" MAC emulator ili SPECTRE (postoji i Aladin ali ...) radi " odlično, emulira CLASSIC-a i to je to. Maximum memorije koju " vidi je 4MB, ne prepoznaje koprocesor (normalno) i radi brže " od pravog CLASSIC-a. " Još pitanja? Naravno :). 1. Radi li SPECTRE na Atari STfm sa 1MB RAM-a, bez hard diska, odnosno koji je hardwerski minimum ? 2. Da li čita originalne MAC diskete ? 3. Da li emulira i MIDI interface, tj. u slučaju rada sa nekim od MAC MIDI programa, hoće li Atarijev MIDI interface preuzeti ulogu MAC-ovog MIDI interface-a ? 4. Da li rade Lightspeed Pascal (THINK Tehnology) i Microsoft Quck Basic ? 5. Koji su programi za MAC-a ovde "dostupni", odnosno sa kojim si programima radio i kakva su ti iskustva, brzina, pouzdanost...? 6. Jesi li isprobao emulacije CD-ROM-a, odnosno mogu li se pod SPECTRE koristiti MAC-ovi CD-ROM-ovi, odnosno pod Soft PC-jem, PC-jevi ? 7. ...
razno.426 zockey, -> #425, z.velj
> 7. ... 7. Kako se instalira program i kako da ga dobijem?
razno.427 sammy,
KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! Interni SCSI-2 hard disk kontroler za ATARI MEGA STE! Ponude na telefon: 018/338-339 ili ma se sammy! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM! KUPUJEM!
razno.428 dusan, -> #423, kermit
> Koje bede? Spectre ionako NE RADI sa HD disketama. E pa sad... Ima program koji to radi al k'o zainat nikako da se se- tim kako se zove. Pročitao sam uputstvo i bacio ga u kantu jer sam se odlučio za transverter na hardu. Za sve ostale informacije pitaj Mikija ili Guerina. > Pa i ne moraju, samo se redosled poremeti a atari ih > ionako ne vidi Dobro ajde, al onda u vezi toga zanimljivo pitanje... Kada sam fo- rmatirao Spectre on mi je za Mac-ove particije dao zadnje dve a prvu i drugu je prepoznao kao GEM. Znači, išao je od nazad. Šta da sam stavio da mi Mac bude na prve dve particije? P.S. Pozdrav Ljubisha
razno.429 madamov, -> #424, kermit
Malo dopuna i ispravki. B) > MAC emulator ili SPECTRE (postoji i Aladin ali ...) radi > odlično, emulira CLASSIC-a i to je to. Ne emulira Classic, već Macintosh Plus i, kada mu se to izričito kaže, Macintosh 512K Enchanced (ovaj drugi mu dođe slično kao Plusić, samo nema neke stvari jer je u stvari upgrade-ovan Mac 512K). Funkcionalno, između Plusića i Classic-a nema neke razlike, ali je za našu priču o Spectre veoma bitna jer Plusić ima 128K ROM, dok Classic ima 256K ROM (i u njemu ROM disk, verovali ili ne, sa minimalnim System-om 6.0.7. i AppleShare ekstenzijom; svrha ovoga je, nadam se, očigledna, a i imali ljudi mesta da stave sve to u ROM). Takođe, razlika je i u tome što je na Plusića skoro nemoguće staviti System 7 (zato Spectre ni ne može da radi sa System 7), dok je na Classicu to stvar uobičajene instalacije sa disketa. > radi brže od pravog CLASSIC-a. I tu je razlika, radi brže od Plusića (ovde bi trebalo da ponovim opis eksperimenta sa mojim 1040 i jednim pravim Plusićem, igrali su šah jedan protiv drugog, reč je bila o istom Mac programu za šah na obe mašine; od deset partija, rezultat je bio 10:0 za Spectre). Plusićev 68000 radi na nešto sporijem taktu (nekih 20-30%) od ST-ovih 8 MHz, dok Classicov radi takođe na 8 MHz. A da li je brži i od Classic-a nisam proveravao.
razno.430 madamov, -> #425, z.velj
> 1. Radi li SPECTRE na Atari STfm sa 1MB RAM-a, bez hard diska, > odnosno koji je hardwerski minimum ? Radi, provereno, sa 1 Mb, ja radio lično na njemu i pravio fontove u Fontographeru 3.2 u trenucima kada su oba Meka u mojoj tadašnjoj firmi bila zazeta nekim drugim poslovima. Što se drugog dela pitanja tiče, bez hard diska može biti mučno jer Mac ne drži svoj System u ROM-u kao Atari pa se malo po malo obraća disku, a kako si disketu zauzeo System-om vrlo malo programa možeš da staviš na istu disketu s njim, stvar se svodi na često menjanje disketa. Ako imaš dosta memorije, možeš da napraviš rezidentni RAM disk na Meku sa System-om pomoću nekog programa, a da programe startuješ sa disketa. Kako se ovo radi ćeš morati da pitaš nekog drugog, to je primenjivao naš modulator u dijaspori (Lanik) i on je to provalio, a njemu je hint dao jvalant. Mislim da je program zakačen uz neku poruku u ORKA.mac, pa pregledaj starije ORKA konferencije. > 2. Da li čita originalne MAC diskete ? Ne, ukoliko nisi srećnik sa originalnom Spectre, a to znači da poseduješ kertridž sa originalnim Mac ROM-om. > 4. Da li rade Lightspeed Pascal (THINK Tehnology) i Microsoft Quck Basic ? Rade. Takođe lično proverio. Eventualno source level debugeri ne rade, bar je takav slučaj sa THINK C-om 4.0, ali ostalo radi.
razno.431 dusan,
Evo friške informacije od pre par minuta ;) Stigo Lanik na nedelju dana, možda se i javi na svoj user, pa ga pitajte za Uniterm ;)))
razno.432 madamov, -> #431, dusan
> Stigo Lanik na nedelju dana, Pa što mi se ne javi, a obećao je... B) Sad ću ga zovem, narafski da ga pitam za Uniterm. B)
razno.433 haevorn,
Kakvo iznenađenje: Posle xx meseci u ATARI conf. više od tri poruke posle dva dana nejavljanja!!! Šta bi to trebalo da znači? ;>>>>>>>>>
razno.434 dusan, -> #433, haevorn
>Kakvo iznenađenje: >Posle xx meseci u ATARI conf. više od tri poruke posle >dva dana nejavljanja!!! Šta bi to trebalo da znači? Ma nije to ništa; sad će da te sačeka bar jedno tuce poruka ;) A to izgleda znači da ima ovde ljudi samo što nema ko da ih animira... (izuzev najvećeg intergalaktičkog uma tj. mene ;)
razno.435 mipe, -> #433, haevorn
> Kakvo iznenađenje: Pregledajući komplet prošlogodišnjih poruka u ATARI conf. (što je trajalo oko 2 sata) zaključio sam da ti umeš biti i konstruktivniji. Ako hoćeš... ;)
razno.436 eburanj, -> #433, haevorn
> Kakvo iznenađenje: > > Posle xx meseci u ATARI conf. više od tri poruke posle > dva dana nejavljanja!!! Šta bi to trebalo da znači? > ;>>>>>>>>> Evo još jedne! ;-)))
razno.437 dconkic,
Pozdrav svima :) Zanima me kako da prebacim fajlove sa ATARI diska, tj iz ATARI tekst procesora (ne znam koji je, pitacu) u nesto citljivo PCju.
razno.438 eburanj, -> #437, dconkic
Prebaci tekst u ASCII format  ;-))) Ne  možemo ti pomoći dok ne spomeneš tekst procesor MKosanović
razno.439 madamov, -> #437, dconkic
> Zanima me kako da prebacim fajlove sa ATARI diska, tj > iz ATARI tekst procesora (ne znam koji je, pitacu) u > nesto citljivo PCju. Ako pitaš za format fajla bojim se da je jedino rešenje plain ASCII. Ukoliko pitaš kako sa disketom, samo snimi fajl na DOS format disketu, Atari ih čita i piše, tačnije format je praktično isti.
razno.440 dusan,
Uh, jel ima neko da koristi NVDI 2.5? Da li treba da se prilikom di- zanja sistema vidi poruka u čijem prvom redu piše da je NVDI wurde geladen?? Ili ne? Sve sam siguran da mi se do pre neki dan to nije po- javljivalo. Reinstalirao sam sve izpočetka al ništa. P.S. Ljubisha
razno.441 mipe, -> #440, dusan
Ako si ga ispravno instalirao i ako je redosleredosled u AUTO folderu ispravan, onda sve mora biti OK. Naizmenicno koristim 2.5 i 3.0 bez ikakvih problema: ali se poruke ne secam. BTW: Dusane, sta bi sa KOMOM 2.7?!
razno.442 bojs, -> #440, dusan
>> Uh, jel ima neko da koristi NVDI 2.5? Da li treba da se prilikom di- >>zanja sistema vidi poruka u čijem prvom redu piše da je NVDI wurde >> geladen?? Ili ne? Sve sam siguran da mi se do pre neki dan to nije po- Koristim ja i od prvog dana mi se javlja ta dosadna poruka.
razno.443 dusan, -> #442, bojs
> Koristim i ja od prvog dana mi se javlja ta dosadna poruka. Al ipak je bolje sa njim, zar ne? :) Jedva te ubedismo. Bio sam siguran da te poruke nema al sam ipak na kraju odustao. Jedino sam još jednom morao da ga instaliram jer nije hteo da radi bez Cookie Jar-a!?! Tako lepo bombira mašinu da je to divota. Prebaci me u nisku pa baci dve kašikare i onda na svaki sekund još po jednu dok ne napuni ekran. :)
razno.444 mipe, -> #443, dusan
>Koristim ja i od prvog dana mi se javlja ta dosadna poruka >H...jer nije hteo da radi bez Cookie Proverio: NVDI2.5 ne ispisuje w.g. poruku! I, radi bez Cookie Jar-a... O cemu li se onda kod vas radi? Ponovo: Dusane, sta bi sa Komom 2.7?
razno.445 bojs, -> #444, mipe
>Proverio: NVDI2.5 ne ispisuje w.g. poruku! I, radi bez Cookie Jar-a... O cemu >li se onda kod vas radi? Proverio i ja, ISPISUJE poruku i RADI bez cookie :))). Baš čudan neki NVDI, na tri mesta, tri različita ponašanja :)).
razno.447 boshko,
Na prodaju je jedan Megafile 60. Zainteresovani neka pošalju mail ili nazovu telefon 176-19-02.
razno.448 mipe,
> ONLINE WEEKLY STReport OnLine The wires are a hummin'! """"""""""""""""""""""""""""" PEOPLE... ARE TALKING ===================== On CompuServe ------------- compiled by Joe Mirando CIS ID: 73637,2262 From the Atari Computing Forums * April 28, 1995 ================================================ On the subject of noisy hard drives and cooling fans, Carl Katz posts: "...I have been thinking about mounting my hard drive under my computer table station, which would definitely cut down on fan noise which intrudes on the high frequency range. Whenever I am doing crucial work such as mixing, I don 't even turn on my hard drive and use my floppy drive since once my sequencing is finished I don't need the speed of my HD." Frank Heller tells Carl: "I guess I can deal with the minimal fan noise that comes out of the NuDesign 1.2gig HD in my control room. It was the indamnible noise from the Falcon that almost drove me looney. That turned out to be both the 80meg internal HD and the fan. I removed them both. That led to an interesting discovery: You can't format or partition an external HD without the internal HD's presence>>>UNLESS<<< you instal ICD's ICDBOOT.PRG (v6.5.2 I think). Then, you can have an external HD without the accursedly noisy IDE internal drive. If you use Cubase Audio Falcon, this software is an ABSOLUTE must. It solves a lot of problems TOS4.04 causes for HD audio recording." Albert Dayes of Atari Explorer Online Magazine tells Frank: "The most current version of ICD software is 6.5.5." Chris Roth asks Albert: "Does the current version of ICD software still create AHDI-incompatible partitions? If yes, there are other, at least as fast and reliable hard disk-utilities/drivers?" Frank Heller asks Chris: "Well...now you've got me curious. What is an ADHI-incompatable partition? Once I've formatted partitions with ICD...I am actually able to use HD's larger than 1gig and partitions larger than 256meg. For CAF use...this is wonderful. With AHDI/HDX you can't. I threw those crappy little utilities out of my system over a year ago and haven't looked back since. (I see I've typo'd AHDI in my second sentence...goodness..it's been so long since I used it that I've forgotten how to spell it.)" Simon Churchill tells us: "To those who may be interested. 8-) A compatable 'AHDI' partition is simply thus: (X Bytes logical sector = 1 sector) * 32768 (Doubled if TOS =>1.4) Where 'X' is 512, 1024, 2048, 4096, 8192. Ok it's a bit thin I know but the basic idea when the AHDI was first used was each sector equaled 512 Bytes. TOS'es blow 1.4 could use 32768 sectors which meant a partition size of 16Meg. TOS's 1.4 and above has this figure doubled and can use 32Meg partition's. A compatable AHDI formated drive MUST have the first partition formated as a normal GEM type which is 16Meg (or less) or 32Meg (or less) dependent on TOS used. The following partitions are normaly called BGM partition and can be up to 16 times larger. That is insead ofusing 512 Byte sector's, X byte logical sectors are assigned to each sector. So we still have 32768 sector's (TOS <1.4), (Double for TOS =>1.4) but the logical sector can be 512, 1024, 2048, 4096 or a maximum of 8192 Bytes in length. That mean's we have 32768 sector's each up to a maximum of 8192 Bytes making a maximum sized AHDI compatable partition of 256Meg. (512Meg for TOS=>1.4) And giving on a suitably sized drive(s) a maximum of 3.5Giga Bytes for TOS <1.4 and 7Giga Bytes for TOS =>1.4. 8-) Now how's about that for some starage space! This compatability gives a maximum of 16 times partition size over the original AHDI system and is still backward's compatable. I have a 270Meg drive in my towered system (STFM) and I have set it up as follows. C: About 14Meg (GEM) D:-K: 32Meg (BGM's) The reason for this is I have TOS 1.2 and 2.06 in the tower and require the back compatability for some rograms which don't like TOS 2.06. So I am using 8 partitions and each is using 1024 Byte Logical Sector's with 32768 actual sector's (Compatability for TOS 1.2) giving me 32Meg partition's. Each has been assigned to a different type of program. EG C: is for boot and utils. D: is for WP E: is for DTP F: is for something that I can't remember. Could be STOS G: - J: are for music art sampling and games. K: is reserved empty at all times for odd commpressions, decompressions, Partition to partition copying and somewere safe to save a file IF the Partition it would normaly go in get's full. (With sound sampling a few 3.5Meg files soon fill a partition!) Well, I hope this has clouded your mind! PS - I have a towered STFM with 270Meg HD and TWO PSU's inside and NO fan, all is cool. (Got a built in heat monitor near the PSU's to worn me - just in case!) I don't realy notice the drives whrrr it's SOOO quite, Even at 4am when I am playing Frontier........." Frank Heller tells Simon: "Quite the little history lesson, Simon. I am downloading this for future (unclouded) reference. Nice job. Thank you, I appreciate the info." Greg Montano asks another hard drive related question: "I have a question with ICD 6.5.5 I am currently using it and have a slight problem. I have a 540 meg drive. For some wacky reason when i format with 1 partition to 540 megs, the drive apperas to work, but I can't get the boot sector recognized with Diamond Edge. But if I make two partitions, 1 5 megs and the other 53 it works? For some reason thats the default that ICD pro gives the 5 meg and the 535. This is not my boot drive but a secondary drive. I now plan to use my syquest 270, so this may be mute, but what could this be?" Frank Heller tells Greg: "Send some EMAIL to ICD: Tom Harker. They have a forum section on GO ATARIVEN. I think the guy that wrote the software will give you a better answer than I ever could. BTW: I don't have a clue." Mark Westendorf tells us that he's... "Looking to replace a mouse for a 1040 ST. Anyone know where I can get one? ANd can an IBM mouse be made to work on an ST?" Frank Heller tells Mark: "There are two decent mice replacements (as far as I know) for the Atari. One is a device known as the Beetlemouse. The other is made by a company called Golden Image. Both of these units have hardware drivers that are INFINATELY superior to the stock Atari units. Try one for 3 seconds and you'll immediately know what I'm talking about. I think you can get these thru TOAD Computers 800-448-8623. As to modifying an IBM...I dunno. The early Golden Image's had a switch that let you choose Atari or PC operation...so it may be possible to modify a PC mouse." Matthew Szewczyk tells mark: "An IBM mouse won't work. Try getting a Golden Image mouse - they work great, alot more sensitive and faster on the roll." Albert Dayes adds: "The Golden Image mouse is around $34 or so. It is available from Toad computers and other Atari dealers. There are some drivers that allow STs to use PC mice but I have no experience with them personally." Sysop Bob Retelle tells Mark: "As the other messages indicated, there are a few direct replacements for the Atari mouse that are very good... Also, you CAN use a PC mouse, with some changes.. DMC Publishing sells a software driver that will let you use a PC *serial* mouse with no hardware modificatons.. they have a section in the Atari Vendors Forum (GO ATARIVEN) for more information. You can modify the connections to a PC *bus* mouse to use it directly on an ST with no software changes. We should have several text files in our libraries here that tell how to do that.. try searching with keywords like IBM and MOUSE." Mike Myers asks for... "Help (Again) I'm having a most interesting time right now. It seems that something or other keeps corrupting files, and it seems to be associated with one hard drive partition, C. I cannot load Neodesk, because the Neodesk.exe file seems to be shot. Also, I moved my wordprocessor, Wordwriter to partition D, because it was (possibly) making it impossible to get anything but a coloured screen, with no icons. One time, I repartitioned the hard disk, hoping to clean out whatever was causing the trouble. The C partition has been zeroed, using Diamond Edge twice. Somebody give me some suggestions, I'm just waiting for the next time. I still have the STe Language disk that came with the ST1040, would putting that back thru and rebuilding work?" Albert Dayes asks Mike: "Did you check your DMA cable? What host adapter are you using? Are you using ICD and if so what software? Have you tried reformatting? Also it might be a problem of loose chips (MMU, SHIFTER and DMA) that need to be reseated." Mike posts: "First, this is an odd one, but a lot of people have given me good advice lately in this forum, and because of problems with corrupted software, I haven't been able to say "Thank you". If you're one of them, thank you. Second, I have GDOS that came with the software. I tried to get Fontgdos to work, as downloaded from a library, but either it was corrupt, or my system corrupted it. So, how do you install plain old GDOS? Is there anything in a library that would help, such as directions? I have GDOS.PRG, and double clicked it, but nothing happened." Simon Churchill tells Mike: "Welcome to the land of GDOS, I am a bit of a guru on GDOS these day's as I have used many of the ahum releases. If you have FontGdos and require some help in installing it then look up a text file which was a reply I wrote but got stored in the library by request from other's. (Those sysop's are lovly guys) First the main GDOS.PRG should be put in the AUTO folder as it is required to load as the machine boot's. Ie before gem get's in full swing. But, before GDOS is any good you need a directory with some font's in it and preferably a printer driver. First the directory is normaly call 'FONTS' or 'GEMSYS' these are the most common anyway. In the directory shoud be screen and printer font's at variouse sizes EG SSS012RM.FNT LSS012RM.FNT This is not a be all and end all as the format of the name changes quite abit, there is no real common standard but you will find a few guide lines in variouse text's. The first letter in the above is 'S' for screen and 'L' for a laser printer or a 300*300 or 360360 Printing device. The next two are the type face name, I have used 'SS' in the examples as SANS SERIF. The numbers '012' means the font is a 12 point font. (there are 72point's to the inch so a 12 point font is about 1/6 of an inch high) The 'RM' stands for Roman or upright. Sometimes you get 'I's for itablics, 'B's for bold, 'C's for condenced, 'O's for outlined and other's. You know it's a FoNT by it's extension. Once all the required ont's are collected together you need a printer drive for your attached printer. This gose in the same directory. Once all that is sorted all you need is the ASSIGN.SYS file, this is what the GDOS program will first look for as it boot's and contain's a PATH to the font's and driver's, a list of the FONT names for each screen resolution, a list of FONTS after the printer driver entry for the printer's FONT's. This file is placed in the root directory so that GDOS.PRG can find it when it is executed. If you then run a GDOS compatable program like Timework's DTP (After fontwid - this is for timeworks only, it's a special program that check's high detail's and put's the info in a file called publish.wid which timework's need's to load) you then get access to the font's for the screen ad printing. Look out in the lib's for all TXT files to do with GDOS and if you don't have it a complete download of the GDOS main archives. These are essential files!! Have fun and let's me now how you get on." Frank Heller reminds us of one of the most important rules in the computer world: "First rule of Maintenance: If It Don't Work...Whack It. Once is Maintenance, Twice Is Abuse. 90% of everything that goes wrong with electronic gear is mechanical in nature. Your story proves the point, once again. Glad it's workin'." John Randone asks about using a CD-ROM with his Atari: "I downloaded the CD list for atari computers, and finally got it unarchived with ST ZIP 2.6. So now, if I wanted to get a CD ROM for my ST, what kind of hardware and software do I need? I suppose the items I've listed below, plus more? If more, what else? Thanks for your help. Hardware: any SCSI compatible CD ROM drive, 2x or better. This can plug directly into the second terminal of my Double Hard Disk Deluxe Case. Software: Extendos to enable the system to recognize the CD ROM, as well as VARIOUS READERS to be able to retrieve the data from the disks on the list. Each reader can only read the data for the particular disks listed. Are these readers commercially or otherwise available? Where can they be obtained, and at what cost? Also, do any of these things do the "tricks" the Windows ones do? Like showing sound and motion clips of, say, a beating heart? Or a helicopter in flight? Or any kind of interactive activities?" Greg Kopchak of It's All Relative Software tells John: "You need a SCSI-2 CD rom drive, ExtenDOS Pro (available from us or from all the better Atari dealers), and connecting cable. On a ST or STe series you also need the Link or AdSCI Plus adapter. For a TT or Falcon all you need is the cable. The revised CD list coming in May will have over 1,100 titles on it. For an animations disc, we suggest Awesome Animations, Animation Festival, or Hot Stuff. All three are loaded with tons of animations. What computer do you have? We can suggest a few animation viewers for you. Leave me e-mail with a mailing address and I'll get the latest It's All Relative newsletter out to you and the 40 page color catalog of CD's from Walnut Creek." Albert Dayes of Atari Explorer Online Magazine tells John: "Software-wise ExtenDOS PRO is the way to go. Hardware wise there are many choices. I would consider a 4x drive since prices are not too high. Also you need an ICD host adapter on your ST. There are a few readers and SARA is one that comes to mind. Greg of Its All Relative can tell you the precise details on SARA." Alberto Sanchez jumps in and asks: "What is SARA?" Albert tells Alberto: "SARA is a software program to read different CD-ROMs. One of the CDs supported is Compton's Encyclopedia." Patrick Wong asks: "Since you're talking about SARA maybe you could help answer this. I have a friend who wants to buy a CD-ROM for his STe and he was wondering if he'll be able to run some of his reference CDs. They're just basic Windows CD-ROMS that's sort of like the encyclopedia except it's nothing but text. Would you know if he'll be able to run this on the STe?" Greg Kopchak tells Patrick (and the rest of us): "There are two SARA packages, one that reads twelve DOS CD's........ CD-ROM Deluxe Toolworks Reference Library The Family Doctor - DOS Version Sherlock Holmes on Disc (Disc Passage) Shakesphere on Disc (Disc Passage) Multimedia Audubon Animals Wayzata World Fact Book 1993 Time Man of the Year The Powerhouse Art History Encyclopedia Software Toolworks Reference Library Total Baseball 1993 Edition Total Baseball 1994 Edition Parenting - Prenatal to Preschool The other SARA is for Groliers only. They are available through all the better Atari dealers. You need version 6 of Groliers for use with the SARA reader. SARA is not a CD rom driver. You still need ExtenDOS to read the disc. SARA reads the data on the disc and acts as an interface to the data. On an STe you can access text and sound. A TT or Falcon is required for graphics. Most of the value of the discs supported by SARA is in the text, not in the graphics, so you don't lose too much with an STe. See our CDLIST.ZIP here in the libraries for over 800 CD's you can use with an Atari computer. Along with SARA, our Photo Show Pro supports over 400 commercial CD's in the Kodak Photo CD format or Corel Photo CD format. Photo Show Pro comes in a special STe version too. The shareware M.O.S.T. viewer is most likely available for download here too. With it you can read M.O.S.T. format CD's. For DTP, there are close to 100 clip art and font CD's that can be used with your favorite DTP program. Fouch Software just released a special front end to use with one of these on an Atari. heeler Clip Art has an Atari CD out too. There are also fifteen Atari shareware / public domain CD's released to date including Crawly Crypt 2, just published March 30. Actually it went on sale April 1 at the TAF Show in Toronto but I hate to use that date :-> If you have any questions about CD rom and the Atari, feel free to ask." Will Dwinnell jumps in and asks: "I just got here, so I think I may have missed some basic material. Here's my setup: Atari 1040 STe (1 meg RAM, original TOS 1.06 chips). The STe is connected to a SyQuest 88 drive, which it shares with an IBM clone via a SCSI switch box (so only one of them can access it at any given time, obviously). The cartridge drive/switch box (it's all in one housing) also has a free port marked "OUT - other DMA". Can I connect a CD-ROM to the STe? So that both the IBM and the STe can use it? Oh, the controller is an ICD+." Albert Dayes tells Will: "In the library there is a list of all known CD-ROM titles that work. It was uploaded by Greg of Its All Relative. From what I recall it is close to 1100 titles in that list (that work on the ST). It really depends on what CD-ROM title authoring software was used. I would assume if they require Windows they probably use something that proprietary. Greg of Its All Relative can give you more details on how SARA works." Woody Windischman asks an interesting question: "Something I always wondered... On the original 520ST boxes, they have lots of screen shots. If you look carefully, you will find that several of them represent the TOS/GEM desktop in a HIGH-RES COLOR mode that never existed. Anyone here know where those shots came from?" Albert Dayes tells Woody: "I do not recall those screen shots on the 520ST boxes. I could guess that the shots were either from a prototype machine or the PC version." The last item this week is from our good friend Doug Finch. He posts: "Congratulations are in order for Brian Gockley @ ST Informer...and his lovely wife Angela. A few days ago (Tuesday, I think) Angela delivered their second child, David Andrew, an 8-pound, 6-ounce bundle of joy. If we don't see Brian in the Atari forums for a few days, I suspect he might be catching some shut-eye from a demanding evening schedule..." Well, that's it for this week folks. Congratulations to Brian and Angela Gockley.... And to you for making it all the way through this column! <grin> Tune in again next week, same time, same station, and be ready to listen to what they are saying when... PEOPLE ARE TALKING """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" STReport's "EDITORIAL CARTOON" """""""""""""""""""""""""""""" > A "Quotable Quote" A true "Sign of the Times" """"""""""""""""" WHERE ARE THEY WHEN WE NEED 'EM? Hey NEWT!! Wanna do something for your country and the taxpayers?? STOP THE GASOLINE PRICES FROM GOING THROUGH THE ROOF! """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" STReport International OnLine Magazine -* [S]ilicon [T]imes [R]eport *- AVAILABLE WORLDWIDE ON OVER 70,000 PRIVATE BBS SYSTEMS """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" STR OnLine! "YOUR INDEPENDENT NEWS SOURCE" April 28, 1995 Since 1987 copyright 1995 All Rights Reserved No.1117 """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" All Items quoted, in whole or in part, are done so under the provisions of The Fair Use Law of The Copyright Laws of the U.S.A. Views, Opinions and Editorial Articles presented herein are not necessarily those of the editors/staff of STReport International OnLine Magazine. Permission to reprint articles is hereby granted, unless otherwise noted. Reprints must, without exception, include the name of the publication, date, issue number and the author's name. STR, CPU, STReport and/or portions therein may not be edited, used, duplicated or transmitted in any way without prior written permission. STR, CPU, STReport, at the time of publication, is believed reasonably accurate. STR, CPU, STReport, are trademarks of STReport and STR Publishing Inc. STR, CPU, STReport, its staff and contributors are not and cannot be held responsible in any way for the use or misuse of information contained herein or the results obtained therefrom. """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
razno.449 radosav, -> #448, mipe
Što, bre nisi stavio ovo u fajl? :(
razno.450 mipe, -> #449, radosav
A ti bi, kao, pogledao sta se nalazi u onolikom fajlu. B) Salu na stranu, mislio sam da ce ovako vise ljudi poKgledati sta se sa Atarijem desava na COMPUSERVE, i na sta (treba) da lici jedna PRAVA atari konferencija! B)))
razno.451 markiz,
Evo ja se vratio !!! Bogatiji za Falcona i jednu hyper ??? megu (ako je to uopšte mega). Nikad nisam ni sanjao da je bacanje u mini tower tako komplikovan posao (ako se izvodi kako valja). Sve u svemu spisak promena i ugrađenih stvarčica više ne pamtim, a sva ova peripetija je pomogla da steknem dobro iskustvo šta i kako raditi ... bar kad je ova vrsta prepravke u pitanju... Da vas ne gušim .... biće vremena.......... MARKIZ :)) !!!
razno.453 radosav, -> #451, markiz
De si bre majstore! Nego... Da te pitam nešto...   HHM;)
razno.454 dusan,
Ej, nemoj odmah da vičete na mene! :) Imam jedno, možda, veoma, veoma nezgodno pitanje (barem za mene jeste). Kako se u TOS-u vrši zapis vremena i datuma? On sa po samo četiri cifre daje i time i da- te. Npr. pazi sad: F9 9D-19.47.50 FA 9D-19.47.52 FB 9D-19.47.54 daklem sada je menjao samo sekunde i to u koraku po dve F9 AD-21.47.50 F9 BD-23.47.50 daklem sada menja sate, i F9 9E-19.55.50 F9 9F-19.63.50 menja minute, al` neki brojevi baš i nisu tačni, zar ne? Sa datumima je još gora stvar: 85 1F-12.05.95 86 1F-12.06.95 85 2F-12.05.03 uh, ala je niska godina 85 10-04.05.88 itd... Jel se možda neko zanimao za ovo ili je možda na osnovu ovih par primera ukapirao o čemu se radi. Ajde ljudi, matematika je u pitanju a moram da priznam da se nikada nismo nešto naročito voleli. :) Ljubisha
razno.455 lmicic, -> #454, dusan
> Ajde ljudi, matematika je u pitanju a >moram da priznam da se nikada nismo nesto narocito voleli. :) Jok, nema tu puno matematike. Sve sto treba da uradis je da ove hexa brojeve pretvoris u binarne: FA 9D F A 9 D |1111|1010|1001|1101| Pazi sad, da bi ceo datum stao u 2 bajta (16 bita) svakom delu vrenema (sat, minut sekund) dodeljeno je po nekoliko bita. Tako je za sate (kojih 24) dodeljeno 5 (2^5=32), minute 6 (2^6=64), a za sekunde je ostalo samo 5 (2^5=32), sto nije dovoljno, pa se zato svaka promena broji po 2. Ok, evo ti primer: Gornji binarni broj je podeljen na 3 dela (2 po 5 i jedan od 6 bita) i to ovako: ------------------------ | | 111|11010|10011|101 -------- minuti | | S`tim sto idu prvo zadnja pa prva 3 bita | sati=19 101111= 47 | sekunde=26 * 2=52 Da bi ti ovo bilo preglednije najbolje je da pomeris (siftujes) ceo broj za 3 mesta u desno i dobijas: 101111|11010|10011 47 26 19 = 19.47.52 Datim: (PAZI!!! ovde moze lako da ispadne da sam se negde zez`no) 8 5 1 F |1000|0101|0001|1111| Treba ti 4 bita za mesec, 5 za dan i koriste se samo 6 za godinu, a ostade jos 1 bit, za njega ne znam. Siftuj ovaj broj za 1 mesto u desno i podeli ovako: visak?? -----godina * | | 1100|0|0101|0001111| | | dan mesec Godine krecu da se racunaju od 1980 pa posto je 0001111=15 to je godina 1995, zapazices da je najveca ciftra ovde 127 pa ispada da ce mo posle 2107 bacati Atarije, u stvari vedeces (dole) da cemo se morati otarasiti Atarija vec krajem 2099 godine :(((( Sto se tice one cifre 85 2F - 12.05.03 Godina 0010111 = 23 + 1980 = 2003 To bi trebalo da je 12.05.2003, tako da ispada da 03 nije niska vec visoka godina.
razno.456 lmicic,
Samo da se zna... newfile.lzh
razno.457 dusan, -> #455, lmicic
> Sve što treba da uradis je da ove hexa brojeve pretvoris u binarne: Hvala na odgovoru. žim se malo saberem posle čitanja poruke pokušaću da probam tu konverziju.
razno.458 stefan,
Ima li nekog ko je zainteresovan za jedan mali, slatki monitor switch-box? Za one koji ne znaju da kažem da je to jedna mala kutijica koja se priključi na monitor izlaz vašeg atarija a u nju vi sa druge strane priključite mono i kolor (može i TV ako ga priključujete preko scarta recimo) monitor tako da ne morate više svaki put kad menjate rezoluciju u kojoj radite da čupate kablove već tip monitora birate prekidačem na kutiji. Pored toga postoji i standardni činč za audio izlaz ako želite da slušate zvuk preko nečeg drugog a ne preko monitora. Ovaj switch-box je napravljen tako da naleže na kutiju od 520/1040-ice, za neki Mega ST bi morao da se verovatno pravi produžni kabl a što se tiče Mega STE serije nemam pojma kako tamo pasuje :) U svakom slučaju možete čak da ga uzmete i rasturite u delove i tako dobijete: 1 muški i 2 ženska konektora za atari monitor, jedan standardni (3.5 valjda) audi činč, prekidač, kutiju...;) Ako ste zainteresovani vičite na mail :)
razno.459 dusan, -> #458, stefan
Da li je neko negde (onako usput) naleteo na rečenicu: Native Language Support (bin). Inače, na ovo sam na naleteo u Geminiju (MSG fajl) i sve se nešto pitam da nije to neki jezik ili neki format teksta pa da za to postoji i odgovarajući editor. P.S. I takođe nudim odgovarajuću nagradu onome ko mi predloži (ili da) tekst editor (procesor?) koji može da učitava i kontrolne karaktere svih rasa i oblilka i da eksportuje tekst bez cr ili crlf. Probao sam sve što imam:Edison, Everest, QED, EdithPro, 7UP ali nijedan ne zado- voljava sve postavljeno. Ako ima jednu onda nema drugu opciju... ljubisha
razno.460 dusan,
De ste ataristi. Eve me bicu jedno 7 dana ovde. Ima neko pitanje? ;))
razno.461 z.velj, -> #460, dusan
" De ste ataristi. Eve me bicu jedno 7 dana ovde. Ima neko pitanje? ;)) Pa, reci sta ima novo u studiju, kako ide posao, ima li kakve nove opreme..
razno.462 dusan, -> #461, z.velj
> Pa, reci sta ima novo u studiju, kako ide posao, ima li kakve nove opreme.. Pa ide nekako; tek sad će se čuti i videti neki projekti koje smo zadnjih 6 meseci radili danonoćno. Što se tiče opreme, stigla je samo digitalna mixeta, za ostalo nemamo para :(
razno.463 dusan,
Jel interesuje nekog rečnik German to English sa 20.000 reči i to uglavnom kompjuterske reči. Preradio sam dictionary iz Xlatora za GermanToEnglish pa kad provučeš nemački fajl kroz ovaj rečnik skoro sve prevede. Arhiva 200 Kb, raspakovano 650 Kb. Doduše okačio sam ga sebi na mail na onom 14400 sezamu pa ko oće tamo da zove, prebaciću mu tamo na mail jer ću poludeti ovde na 2400.
razno.464 mipe, -> #463, dusan
>Jel interesuje nekog rečnik German to English sa 20.000 reči i to uglavnom Interesuje. Šalji na Sezam Pro.
razno.465 bojs, -> #463, dusan
>Jel interesuje nekog rečnik German to English sa 20.000 reči i to uglavnom >kompjuterske reči. Preradio sam dictionary iz Xlatora za GermanToEnglish pa kad Nego šta, šalji!!!! Šta je to 200 KB za tebe :)))
razno.466 dusan, -> #465, bojs
> Nego šta, šalji!!!! Šta je to 200 KB za tebe :))) Ma nije to ništa ;)) Zato sam ga i poslao na sezampro na 14400 u nadi da ću nešto da prebacim ovamo preko maila kad ono onaj sezam tamo potpuno odvojen!
razno.467 stefan,
Jel' ima nekog kome treba stari, dobri TOS 1.2? :) U posedu sam originalnih romova sa tim tosom (verzija koja ide u 2 čipa) pa ako nekome treba da opravi neki atari a ne daju mu se pare za programiranje eproma (ili ako neko ima ma koji drugi razlog ;) rad sam ih ustupiti po krajnje razumnoj ceni :) Ah da, radi se o nemačkoj verziji i podržava bliter ako ga imate u svom kompjuteru.
razno.468 madamov, -> #464, mipe
> >Jel interesuje nekog rečnik German to English sa 20.000 reči i to uglavnom > Interesuje. Šalji na Sezam Pro. Koliko sam shvatio, arhiva je 200 K. U čemu je onda problem da se okači i ovde? Osim ako nešto pogrešno nisam pročitao.
razno.469 madamov, -> #466, dusan
> kad ono onaj sezam tamo potpuno odvojen! Pa kad se ti javljaš jednom u par meseci i nisi u toku. B)
razno.470 dusan,
DIC.ZIP je u grupi DULE na novom Sezamu a u grupi su stefan, markiz, madamov, bojs, eburanj i mipe. Dalje se snalazite sami. :) ljubisha
razno.471 mipe, -> #470, dusan
> DIC.ZIP je u grupi DULE na novom Sezamu Fala Vi... B)
razno.472 mipe, -> #471, mipe
>> DIC.ZIP je u grupi DULE na novom Sezamu > Fala Vi... B) Jel' neki fazon u pitanju. Sta da radim sa 600Kb datotekom: da je listam na monitoru i prevodim sa olovkom u ruci!? Razumeo sam Duleta da program sam prevodi sa nemackog na engleski fajl koji mu se zada. Ovo nije to. Uostalolom, gde je uopste program? ^^^^^^^ Dok se stvar ne razjasni, povlacim ono "fala", ostaje samo "Vi..."
razno.473 bojs, -> #472, mipe
>>Jel' neki fazon u pitanju. Sta da radim sa 600Kb datotekom: da je listam Ti si bar uspeo da vidiš datoteku; ja ni iz 20-ak pokušaja nisam uspeo da se *ulogujem* na novi Sezam, dok ukucam user i pass, veza mi pukne ili se zaglavi. Dule, uradi nešto! Bačaj to ovamo! :))
razno.474 dusan, -> #472, mipe
>Jel' neki fazon u pitanju. Sta da radim sa 600Kb datotekom: da je listam na Uh, Dule je lepo rekao šta je radio sa fajlom iz Xtranslata. Preveo ga je u GER2ENG3 format a to je program koji već nadam se svi imaju. Ako nemaš onda se javi. P.S. Pažljivije čitaj poruke P.P.S. Da neće možda nekom trebati i englesko-srpski rečnik u već pozna- tom gereng formatu? :) ljubisha
razno.475 mipe, -> #474, dusan
> GER2ENG3 format a to je program koji već nadam se svi imaju Nemaju... Pozdrav B)
razno.476 dusan,
Zvao me Dule pre neki dan i kaže da se jave zainteresovani za pretplatu na neki holandski bord gde (kaže) ima svega i svačega. Za- visno od broja zainteresovanih bilo bi oko 30-40DEM po čoveku. ljubisha
razno.477 mipe, -> #476, dusan
> Zvao me Dule pre neki dan i kaže da se jave zainteresovani za > pretplatu na neki holandski bord gde (kaže) ima svega i svačega. Za- > visno od broja zainteresovanih bilo bi oko 30-40DEM po čoveku. Koji bord, koliko ljudi, kakvi su uslovi? Da ne ispadne (opet) nešto kao ona čuvena Guerinova kupovina SL-a?
razno.478 dusan, -> #477, mipe
> Koji bord, koliko ljudi, kakvi su uslovi? Da ne ispadne (opet) nešto kao > ona čuvena Guerinova kupovina SL-a? Nisam bre je Gugi ili Kermit; kad god nešto organizuju - ništa od toga. Uslovi kao i prošli put (hint: Eagles Nest).
razno.480 mipe, -> #479, mipe
>14.479 ATARI.3:razno * Poništio moderator > mipe, 09.09.Sub 14:12, 242 chr Ko mi je kriv - šta mi je i trebalo da pominjem izvestan protivzakoniti akt u vezi sa fax programom Comma 2.9 !?
razno.483 bojs, -> #480, mipe
>> Ko mi je kriv - šta mi je i trebalo da pominjem izvestan >>protivzakoniti akt u vezi sa fax programom Comma 2.9 !? Da, da, u pravu si, promaklo mi je :))).
razno.484 dusan,
Speed resolution card for Falcon & Speed Memory card for Falcon. conference mali.oglasi poruke 6.624 & 6.625
razno.485 knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0-ima! Cuo sam da postoji nekakav ST+MAC magazin. Ne znam kako mu je ime i da li je uopste istina da postoji. Navodno je to bio magazin samo za Atari, ali je sada 50% magazina namenjeno i MAC-u. Ako neko ima neke blize informacije ili ako zna kako mogu da ga nabavim (da se pretplatim), molim neka mi se javi. Cuo sam da je u njemu bilo dosta reci o MagicMAC-u. Unapred hvala! *** knenad ***
razno.486 dusan, -> #485, knenad
>Cuo sam da postoji nekakav ST+MAC magazin. >Navodno je to bio magazin samo za Atari >Cuo sam da je u njemu bilo dosta reci o MagicMAC-u. Jes, ST Computer, nemački, 8DM komad, ne šalju pretplate u Srbiju te moraš da se snalaziš. U zadnjih 8 meseci na naslovnu stranu je dodato i jedno "Mac" s obzirom da je MagicMac napravio ludilo koje sam delimično uspeo da objasnim u predhodnim MagicMac porukama. Nije bilo dosta reči o MagicMacu, nego je on samo opisan i proglašen kao super proizvod, a svi kasniji opisi sad imaju još jednu kvačicu - MagicMac compatibility. Povrh svega, počeli su i opisi programa koji rade samo na Macu, zatim hardver, pa testovi raznih novijih Macova (čitaj dovoljno_jeftinih_da_bi_Ataristi_prešli_na_njih) među kojima je i Performa 630 -> 68040 na 66MHz, 4MB RAMa, 250MB hard sve za 1500 DM! Za mašinu koja je 3 puta brža od TT-a a da ne pričamo o Mac režimu, stvarno je džabe. Reci ti meni sad koji će Atarista posle ovoga da kupi PrC? A da ne pričamo o PowerMac kartici 7100 za nekih 1100 DM koja ga pretvara u zver.
razno.487 knenad, -> #486, dusan
>i Performa 630 -> 68040 na 66MHz, 4MB RAMa, 250MB hard sve za 1500 DM! >pricamo o PowerMac kartici 7100 za nekih 1100 DM koja ga pretvara u Meni i dalje nije jasno (ma zapravo jeste), al' ne mogu da se nacudim koliko su te oduvek nedostupne i luksuzne (bar smo ih kao takve zamisljali) masine i kako naglo pojeftinile. Sad ni sam ne znam dal' da prosirujem i nadogradjujem svoju MEGU il' da skupljam pare za MAC (u najboljem slucaju Power), jer koliko vidim, automatski cu da imam preko 600 (ma cini mi se da ih mora biti vise, ne brojim ja to) disketa za MAC (pa dobro de, ako ne za MAC onda makar za MAgiC) prvog dana kupovine:)))). Woooooooow!!!!! Pazi sad sta mi je dunulo iz vedra neba u ovaj prazan mozak!!! Pa je..te, ja prodam ovaj PrC (na kome trenutno pisem, ne videci kakvu glupost cinim), koga nadam se mogu navuci do 2000 DM, i eto ti, ja sam blizu jedne Performe 630. Zato, ko ima neke korisne adrese gde se mogu nabaviti ti MAC-ovi nek ih salje bilo kako. Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MagicMAC-ima od *** knenad ***
razno.488 knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MAgiC-ima! Evo pre neki dan je moj mali brat kupio novi SK (mozda bolje SIgara) zbog sarenih slikica u rubriketini (druga po velicini posle oglasa) pod imenom Svet Igara. Prelistavjuci ga tako i diveci se tim novim igricama, slucajno sam naleteo na jedan odlomak iz I/O porta i pomislio da nekima od nas koji vise ne kupuju ovaj casopis mogu koristiti informacije date nam od strane izvesnog Bojana Nastica iz Cicevaca. Ticu se literature za atariste, koja je preuzeta iz HiSoftovog kataloga za leto '94. -Modern Atari System Software: knjiga namenjena vlasnicima TT-a i Falcona u kojoj su detaljno opisani MultiTOS, MiNT, TOS 4, Cookie jar, kao i Falconov specijalitet: 3D dijalozi, audio, video i DSP sabsistem. Cena: 20 GBP ukljucujuci i porez od 17,5% -The Atari Compenidium: biblija programiranja na Atariju; sadrzi SVE sto ce programeru ikada trebati, 700 (SEDAMSTOTINA) str.; 40 GBP -680x0 Programmer's Reference: sve o masinskom programiranju na Motorolinim procesorima do MC68040. Knjiga sadrzi i informacije o koprocesorima 68881 i 68882. Cena: 15 GBP. -DSP 56000 Programmer's Reference: samo za hrabre, cena: 15 GBP Adresa HiSofta je: The Old School, Greenfield, Bedford, MK 45 5DE UK Telefon: 9944525718181 *** knenad ***
razno.489 mipe,
>moglo nesto da se ucini. Sto niste sami osnovali zajednicki BBS, tj. >zajednicki NET. Slusaj ovo STeel NET, ili AFA Network (Atari fans' >Association) ili NP BBS (Non PC). Sto niste probali da uradite par brojeva >nekog naseg magazina (pa i tu ste cak mogli da pravite biznis ako vam je do >toga stalo). Vidjao sam da se magazin pravi i sa manjim brojem autora. Ovo sa Non PC BBS mi se sviđa. Mislim da ima mogućnosti da se to realizuje na NON PROFIT osnovi. Imalo bi smisla da prvo povedemo raspravu o tome, posebno o koncepciji. U vezi fan/magazina: koliko znam nedavno smo dobili prvi broj jednog elektronskog izdanja.
razno.490 bojs, -> #489, mipe
>>Ovo sa Non PC BBS mi se sviđa. Mislim da ima mogućnosti da se to >>realizuje na NON PROFIT osnovi. Imalo bi smisla da prvo povedemo Kako misliš, na NON PROFIT osnovi? Za početak, gde su telefonske linije. Ako misliš na BBS koji radi u nečijem stanu, po nekom noćnom radnom vremenu, koje se, eto, zbog potreba domaćina, ponekad ne poštuje, zaboravi. Za ozbiljan BBS treba par telefonskih linija, a to kooošta, plus veze da se dobiju, pa hardver... ne može to non profit, džaba entuzijazam.
razno.491 knenad,
>E, bre, knenade: jesil' ti nas, il' nisi. Ako jesi, sto si navro sa >tim drugim licem mnozine, bilo bi pristojnije, kad vec optuzujes, da >koristis mnozinu u prvom licu. Ako si i ti deo Atari zajednice onda >su nam problemi (i propusti) zajednicki. Ma znam, izvinite me. Naravno da sam ja deo Atari zajednice, 'alo mipe, nemoj da me vredjas :))). To je zato sto sam ja sve vreme, u nedostatku informacija, verovao da je sve to sto se desava Atariju samo kod nas i to privremeno, a da su u inostranstvu stvari sasvim drugacije, pa da stoga nema razloga da se ja tu nesto angazujem kad ce skoro sve biti u redu, i na taj nacin se tesio da ce Atari ponovo oziveti i kod nas. >drugoj temi, posto ovo prestaje da ima veze sa Emulatorima. Osim ako >nismo poceli da emuliramo Narodnu skupstinu Srbije... :)))))) Ova ti je dobra! >zaboravi. Za ozbiljan BBS treba par telefonskih linija, a to kooosta, plus >veze da se dobiju, pa hardver... ne moze to non profit, dzaba entuzijazam. Pa mozda i ne moramo odmah da pocnemo na bazi ozbiljnog BBS-a. Vidi kol'ko samo ima tih klinaca od 13-17 godina koji imaju svoje BBS-ove. Neki od njih cak uveliko i zaradjuju i niko im ne zamera kad pocetak radnog vremena BBS-a ponekad pomere unapred za sat ili dva. Nisu svi k'o SEZAM. U nadi da ce "Non PC BBS" uskoro ugledati svetlost dana, pozdrav od *** knenad ***
razno.492 knenad, -> #489, mipe
> U vezi fan/magazina: koliko znam nedavno smo dobili prvi broj jednog > elektronskog izdanja. Jel' mozes, ako ti nije tesko, reci nesto vise u vezi sa tim, o cemu se tu radi? *** knenad ***
razno.493 mperic, -> #490, bojs
About NEW BBS & yu.non.prc.net ... by MPERIC = (ex) MIPE -------------------------------------------------------- > Za početak, gde su telefonske linije. Za ozbiljan BBS treba par telefonskih linija, a to kooošta, plus veze da se dobiju, Ne bi ništa koštalo! Dve TT linije su već obezbeđene. Druge dve ostaju u rezervi! I to ne dva noda, već dva različita broja, mrežna grupa 014. > Ako misliš na BBS koji radi u nečijem stanu, Ne mislim. BBS ne bi radio ni u čijem privatnom prostoru. Mislio sam na prostore i resurse IS Petnica... Kako? Postoji odobrenje za podizanje tzv. demo PETNICA OPEN BBS-a. Prvobitni koncept je specijalizovani (naučni) BBS koji olakšava komunikaciju i pruža podršku svim korisnicima Istraživačke Stanice Petnica (osoblje, polaznici-učenici i saradnici-predavači), ali i bilo kome - ko je zainteresovan za nauku. Za neupućene: ISP se bavi naučnim radom sa talentima i uopšte pametnijim delom mlade generacije, kao i popularisanjem nauke. E, sad: ovo bi se moglo napraviti sa Internet GOPHER-om ("lipši magarče do zelene trave") ili - na ATARI hardveru (moj inat), originalnom OCTOPUS ili RATS softveru, sve povezano na moćnu PC/UNIX računarsku mrežu (15 x 486/DX4/100MHz, gigabajtni diskovi, CDs, world wide e_mail, a sa "zelenom travom" stiže i ponešto USENET-a). Sve bi moglo biti operativno u sledeća 3-4 meseca (vrlo zavisno od ISP/PC lobija) Moja osnovna ideja: PETNICA OPEN BBS ionako bi činilo nekoliko ravnopravnih i potpuno odvojenih segmenata (samo jedan će biti komercijalan) - od kojih bi jedan dodatni mogao biti i NAŠ (sasvim uslovni naziv) NON PROFIT NON PC BBS, a možda i NON-PIRAT?! Da li je to izvodljivo - zavisi samo od nas, ali znam da se ISP ne bi uplitala u ovakav (izdvojeni) segment PETNICA OPEN BBS-a. Ali... Predložio sam raspravu o tome jer sam ne znam da li (1) stvarno postoji svrha/potreba za (NPNPNPrC) BBS-om i (2) ima li uopšte dovoljno zainteresovanih, ali i saradnika, stručnih konsultanata - svih onih koji bi svojim iskustvom ili idejama mogli da pomognu u stvari koja uostalom i nije u mom, nego i u zajedničkom interesu. Šta ćemo sa činjenicom da je u pitanju 014 mrežna (pod)grupa, gde veće brzine nisu uvek najpouzdanije, mada 4.800 uvek "štrika" bez problema. Ako ova pitanja i prevaziđemo, predstoji nam rasprava o vrsti koncepcije i organizaciji; sekcijama, konferencijama, file & msg/qwk bazama; izboru BBS softvera, hardvera, lajfvera (moderatora :) Zatim, da li da usput pravimo i jednu dobro organizovanu yu mrežu (u sociološkom, a ne tehničkom smislu), SIG ili networking razapet po celoj zemlji; od najaktivnijih i najupućenijih da sastavimo jedan kompetentni Savet i Upravu BBS ili neki sličan "savet mudraca", koja bi odlučivala u ime cele ATARI ili NON PrC YU mreže, nešto kao yu.non.prc.net - ili još bolje - non.prc.yu.net ;) Trebalo bi, makar zbog fer pleja i "mira u kući", raspraviti odnos i vezu sa drugim mrežama, SEZAMU posebno. To što smo mi paranoici, ne znači da nas dejanr stvarno ne prati :) I, da u vezi sa ovim može imati vrlo smušena, takoreći ambivalentno pomešana osećanja ;) A osećanja su jedna vrlo zajebana varijabla... > pa hardver... ne može to non profit, džaba entuzijazam. Iskreno, u prvoj (demo) fazi rada, bili bi limitirani samo onim što ja imam na stolovima: 520STM/2.5Mb/MEGAFILE30/TOS1.0 ili (ali radije ne) F030/4Mb/SCSI340+210Mb; dok bi u kasnije, u drugoj fazi, posle potvrđivanja i dokazivanja - mogli očekivati da ISP, uostalom za sopstvene potrebe, kupi potrebnu opremu (makar i onu Duletovu MAGIC/MAC Performu 630) Može i non-profit. Administrator celog sistema može da administrira i naš segment. Što se tiče (naravno po YU raštrkanih) moderatora, RATSoft npr. podržava Callback Verifier, pa bi glavni moderatorski troškovi (oni telefonski) uzvratnim pozivima prešli na račun ISP. Osnova svakog networkinga je lični entuzijazam i pojedinačni interes koji je teško ostvariti drugačije osim grupnim udruživanjem u zajednicu/mrežu/net/web. Zbog toga nisam ni računao sa eventualnim honorarima moderatora (itd), ali među nama ima i onih koji bi mogli da ponešto kažu o svojim honorarnim iskustvima sa SEZAMOM ;) Ako je neophodno, to bi se moglo urediti pod uslovom da celina mreže pristane da izdvaja novac za delimično pokriće troškova. E, sad da se razumemo: non profit ne mora da znači besplatno (to mi je cilj i to bi bilo idealno), ali MORA da bude bez ikakvog i bilo čijeg profita - što znači da se eventualnim prihodom pokrivaju samo čisti troškovi rada i ništa preko toga ne sme da pretekne. > po nekom noćnom radnom vremenu, koje se, eto, zbog potreba domaćina, ponekad ne poštuje, zaboravi. Delimično tačno: jedno od postojećih ograničenja (privremeno, verovatno) bio bi i noćni rad. Od 22 do 08.00. Obzirom da modem/atarista ima svega 50-ak + MAC useri + ISP useri + novopridošli, ukupno verovatno 200-tinak = takvo radno vreme bi moglo da zadovolji. Još ako bi npr. veći fajl-transferi išli samo od ponoći do 06.00, ne znam zašto bi to (privremeno?) ograničenje bilo problem. Ne bih da "zaboravim" ideju o NAŠEM BBS-u samo zbog 10-o časovnog radnog vremena. Uostalom, sva ova pitanja su za jednu temeljnu i zajedničku raspravu koju smo samo načeli sa ovim dvema porukama. Ali, da je moguće - jeste! Ostalo je na nama... > Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MAGIC/MAC-ima! ;) mperic (ex mipe)
razno.494 mperic, -> #492, knenad
>Jel' mozes, ako ti nije tesko, reci nesto vise u vezi sa tim Ne mogu da pronađem fajl sa magazinom koji se, čini mi se, zove ATARI magazin, ali ovde bi moralo biti još nekoliko ljudi koji su ga kao i ja skinuli sa MIC-a, pa bi bilo lepo da ga UL-uju u conf...
razno.495 mperic, -> #491, knenad
>Pa mozda i ne moramo dmah da pocnemo na bazi ozbiljnog BBS-a. Vidi kol'ko Nenade, nema smisla počinjati neozbiljno. Moj odgovor bojsu tiče se i tvog odgovora meni. >U nadi da ce "Non PC BBS" uskoro ugledati svetlost dana, pozdrav od Naravno. Ali ne samo "svetlost dana" nego i "mrak noći"...
razno.496 bojs, -> #493, mperic
>>Postoji odobrenje za podizanje tzv. demo PETNICA OPEN BBS-a. >>Prvobitni koncept je specijalizovani (naučni) BBS koji olakšava Vidim da si pun entuzijazma i želim ti puno sreće, ali sumnjam da će ti iole ozbiljno zaživeti. Već u postavci vidim da olako prelaziš preko nekih problema koje sam ja naveo kao osnovne: kažeš dve linije; lepo, ali, odvojeni brojevi. To znači da treba da okrećem simultano dva broja dok ne dobijem neki koji je slobodan; dalje, noćni rad: to znači da treba neko svako veče da dolazi, podiže mašine, podiže BBS. Da li će taj da zakasni ili neće, veliko je pitanje. A, to će nervirati korisnike. To što nije u stanu, nego u ISP, ne menja mnogo stvar. Ako možeš da izdejstvuješ non-stop serijski vezane linije, super, ako ne, neće to ići. Ne znam kakav je vlasnički status ISP-a, ali, uvek može neko da se nadje da koči stvar, iz sasvim nepredvidljih razloga... I još mnogo toga. čelim ti puno sreće, ako mogu, pomoći ću ti, ali, rekoh, nisam baš optimista. >> Iskreno, u prvoj (demo) fazi rada, bili bi limitirani samo onim što >> ja imam na stolovima: 520STM/2.5Mb/MEGAFILE30/TOS1.0 ili (ali radije I, kažeš, ništa profit, samo minimum održavanja. Lepo, a šta ako rikne nešto od *tvoje* opreme? Kojim ćeš parama da finasiraš popravku? >> Može i non-profit. Administrator celog sistema može da administrira >> i naš segment. Što se tiče (naravno po YU raštrkanih) moderatora, Aha. Kako ćeš da ga motivišeš (nemoj mi reći da će to biti neki Atarista)? >> RATSoft npr. podržava Callback Verifier, pa bi glavni moderatorski >> troškovi (oni telefonski) uzvratnim pozivima prešli na račun ISP. Lepo, a da li to PTT podržava? >> zajednicu/mrežu/net/web. Zbog toga nisam ni računao sa eventualnim >> honorarima moderatora (itd), ali među nama ima i onih koji bi mogli >> da ponešto kažu o svojim honorarnim iskustvima sa SEZAMOM ;) O tim sezamovskim honorarnim iskustvima bolje da ne pričam :)). No, nema veze, naći ćeš ti gomilu dobrovoljaca koji će da ti moderišu, a kako će to da rade, to je drugo pitanje. Na svaku primedbu dobićeš odgovor 'koliko sam plaćen, mnogo dobro radim'. Ne mogu sada da se setim ko je autor izreke 'znate li koliko vrede besplatne stvari? otprilike, onoliko koliko i koštaju'. I, ko će biti kriv ako ti dobrovoljci nešto zabrljaju? Niko, jer nećeš imati nikakav ugovor s njima, a, probaj da napraviš s nekim ugovor da ti radi besplatno i da bude odgovoran za to što radi. >> Ako je neophodno, to bi se moglo urediti pod uslovom da celina mreže >> pristane da izdvaja novac za delimično pokriće troškova. Sorry, ali mnogo toga baziraš na 'to bi moglo'. Da bi nešto uradio, moraš da imaš jasan projekat, sa svim sigurnosnim mehanizmima, tipa 'ako ovo podje naopako, onda to i to'. >> verovatno) bio bi i noćni rad. Od 22 do 08.00. Obzirom da >> modem/atarista ima svega 50-ak + MAC useri + ISP useri + >> novopridošli, ukupno verovatno 200-tinak = takvo radno vreme bi Ako računaš sa malim brojem usera, čemu sve to???? >> moglo da zadovolji. Još ako bi npr. veći fajl-transferi išli samo od >> ponoći do 06.00, ne znam zašto bi to (privremeno?) ograničenje bilo >> problem. Ne bih da "zaboravim" ideju o NAŠEM BBS-u samo zbog 10-o Ma, da, ograničiš ovo, ograničiš ono, nećeš ti tu imati ni 20 usera. Zašto u startu polaziš od pretpostavke da ćeš imati puno korisnika na jednom (po tvojoj priči mi tako izgleda) izuzetno nekonfornom BBS-u? >> Ali, da je moguće - jeste! Ostalo je na nama... Voleo bih da si u pravu, i, kao što rekoh, držim ti fige i speman sam da ti pomognem koliko mogu, ali bez optimizma :(
razno.497 mperic, -> #496, bojs
>Vidim da si pun entuzijazma i želim ti puno sreće, ali sumnjam da će ti >iole ozbiljno zaživeti. Već u postavci vidim da olako prelaziš preko nekih ... >Sorry, ali mnogo toga baziraš na 'to bi moglo'. Da bi nešto uradio, >moraš da imaš jasan projekat, sa svim sigurnosnim mehanizmima, tipa 'ako Bojs, iznenađuješ me. Nije mi jasno kako si otkrio da sam "pun entuzijazma", ili da sam "olako prelazim", jer nešto slično nisam nigde napisao. NAPROTIV: jasno sam izrazio svoju rezervisanost i sumnju jer - "ne znam da li postoji svrha/potreba" za BBS-om, i "ne znam da li ima dovoljno zainteresovanih" i da tek AKO "ova pitanja prevaziđemo predstoji nam rasprava o koncepciji". Iz ovoga se jasno vidi da nikakvu odluku o radu na BBS-u do sada nisam doneo, niti ću je doneti, dok od ljudi iz conf ne saznam mišljenje, i - dobijem podršku. Ja nisam nikakav dobri Samarićanin i nemam nameru da se samostalno i previše angažujem "u stvari koja uostalom i nije u mom, nego i u zajedničkom interesu." Samo sam zaključio, kao i mnogi drugi pretpostavljam, da imamo zajednički problem/interes i da ga treba zajedno rešiti organizovanjem i podrškom koja bi bila bolja od ove postojeće. A to uključuje Sezam, Mr NET, Računare i PC Press (ni SK nije puno bolji), jer oni nisu prijateljsko okruženje ni za nas ni za druge NON PC korisnike. Knenad je samo formulisao problem kojim smo se više puta usputno i bez praktičnih rezultata bavili i dao jednu pametnu ideju. NON PC NET & BBS su dobra rešenja za ono što nas muči. Fakat je da više nego drugi mogu da pomognem oko materijalizacije obe ideje, barem zato što profesionalno kontrolišem resurse bitne za BBS ili makar mogu da utičem na njihovu preraspodelu. Hoćemo li to iskoristiti? OK, ako predlog prođe, OK ako i ne prođe. Imam dovoljno razloga da budem zadovoljan u oba slučaja. >To znači da treba da okrećem simultano dva broja dok ne dobijem neki Ovo je neozbiljno. Da li ti stvarno naizmenično ukucavaš recimo dva različita broja ili si već otkrio da serije brojeva mogu automatski da se biraju iz Connecta i StarCalla. >svako veče da dolazi, podiže mašine, podiže BBS. Da li će taj da zakasni >ili neće, veliko je pitanje. Naravno da će neko podizati i mašine i BBS, kad već radi do 22.00 i ima platu o kojoj većina u ovoj zemlji može da sanja. I neće kasniti, naprotiv. Nego šta. >Ako možeš da izdejstvuješ non-stop serijski vezane linije, super, ako >ne, neće to ići. Mogu da izdejstvujem jednu non-stop liniju, ali sam procenio da to u prvoj fazi nije neophodno, niti bi bilo korisno za dalji opstanak BBS. >Lepo, a šta ako rikne nešto od *tvoje* opreme? Ma, da se razumemo, ne bi mi smetalo da zajednički snosimo rizik i štetu, ali to nije bitno. Šta ako inače rikne? Ionako su mi računari uključeni pola dana. Ta oprema je samo za prvu, privremenu fazu. Pazi, mogao bih odmah da angažujem jedan 386SX, ali bilo bi licemerno da NON PC BBS radi na PC-u!? >Lepo, a da li to PTT podržava? CBV!? Koliko ti se divim oko tvog poznavanja unutrašnjosti i logike mog računara, isto toliko se zgrozim kad lupiš nešto ovako. Callback Verifier: recimo, ti sa Novog Beograda okreneš Petnicu, samo se loguješ i otkačiš. RATSoft smesta proverava tvoj privileg status i čim se linija oslobodi sam bira tvoj telefonski broj. Ako si ti u međuvremenu otkucao modemu ATA i nisi otišao u komšiluk, eto tebe opet na sistemu da moderiraš, ali ovaj put na trošak sistema. Šta tu ima PTT da podržava? >naći ćeš ti gomilu dobrovoljaca koji će da ti moderišu, a kako će to >da rade, to je drugo pitanje. Na svaku primedbu dobićeš odgovor 'koliko >sam plaćen, mnogo dobro radim'. Ne mogu sada da se setim ko je autor >izreke 'znate li koliko vrede besplatne stvari? otprilike, onoliko koliko >i koštaju'. Ovo je toliko razumno da je teško pobiti. Ali nisam ni planirao da "ja nađem gomilu da moderiše". Možemo jedino zajedno - svi mi da ih nađemo. I, iskreno - nisam ni pomišljao da ovo radim bez tebe. Btw. hoćeš li da budeš precizniji u vezi obaveza, finansija i sl. Bojs 1: >Ako računaš sa malim brojem usera, čemu sve to???? Bojs 2: >Zašto u startu polaziš od pretpostavke da ćeš imati puno korisnika Ove dve izjave dele samo 4 linije. Kontradiktorne su. Priznaj, pio si. >Da bi nešto uradio, moraš da imaš jasan projekat Ispravka: da bi nešto uradili MORAMO da IMAMO jasan projekat. Nisam zainteresovan da ovako nešto SAM uradim. Ili ćemo zajedno, ili neću ni ja. A što se tiče jasnoće projekta, zato i raspravljamo. Da bi pojasnili. > Ma, da, ograničiš ovo, ograničiš ono, nećeš ti tu imati ni 20 usera. OK, hajde da raspravljamo o mogućim detaljima. Ograničenja te vrste nisu unapred data ni definitivna. Sasvim je moguće da neke stvari mogu i treba da se kritikuju i drugačije postave od onog što sam ja samo ovlaš nabacio. Uopšte nemamo koncepciju. Tek treba dati predloge i o njima razgovarati. Upozorenje u vezi "ni 20 usera": OPEN PETNICA BBS će ionako raditi ne zbog NON PC, već zbog ISP korisnika. Da podsetim, moj predlog je da sistemu koji će VEĆ POSTOJATI iz drugih razloga, SAMO PRIDRUčIMO jedan segment koji bi zadovoljavao naše potrebe. OK? > Voleo bih da si u pravu, i, kao što rekoh, držim ti fige i speman > sam da ti pomognem koliko mogu, ali bez optimizma :( Hvala ti. Znam da sam u pravu. Ali ne mogu ništa da uradim bez pomoći. A i neću... .
razno.498 bojs, -> #497, mperic
>>Bojs, iznenađuješ me. Nije mi jasno kako si otkrio da sam "pun >>entuzijazma", ili da sam "olako prelazim", jer nešto slično nisam >>nigde napisao. Entuzijazam je vidljiv, to ne bi trebalo da bude sporno (i to je dobro, iliti, to je potreban uslov, a posle ćemo o dovoljnom uslovu). Olako si prešao preko moje konstatacije da je samo noćni rad, u kome neko treba da dodje i digne BBS *neprihvatljiv*. No, o tim detaljima kasnije. >>NAPROTIV: jasno sam izrazio svoju rezervisanost i sumnju jer - "ne >>znam da li postoji svrha/potreba" za BBS-om, i "ne znam da li ima >>dovoljno zainteresovanih" i da tek AKO "ova pitanja prevaziđemo Postoji. Ako NON_PC podrazumeva i Atari i Amigu i MAC i ko_zna_šta još, postoji dovoljno ljudi koji bi to zvali. >> Ovo je neozbiljno. Da li ti stvarno naizmenično ukucavaš recimo dva >> različita broja ili si već otkrio da serije brojeva mogu automatski >> da se biraju iz Connecta i StarCalla. Nisam ni mislio da ih *ja* okrećem, već kompjuter, ali, fakat, on ih okreće simultano, jedan pa drugi. Ovo je kontraproduktivno ako je cilj da se veza brže dobije. Zamisli tek šta će biti ako proširiš sistem na više linija. >> Naravno da će neko podizati i mašine i BBS, kad već radi do 22.00 i ima >> platu o kojoj većina u ovoj zemlji može da sanja. I neće kasniti, >> naprotiv. Nego šta. Ama, ne može tako. 'Neće kasniti'. Osim ako hoće. To znači, jedan čovek više na održavanju itd. Najjednostavniji je sistem koji se ne gasi... >> CBV!? Koliko ti se divim oko tvog poznavanja unutrašnjosti i logike >> mog računara, isto toliko se zgrozim kad lupiš nešto ovako. >> Callback Verifier: recimo, ti sa Novog Beograda okreneš Petnicu, samo Ok, lupio sam, mislio sam to nešto tipa onog u Americi, pozove te pošta i pita 'imate poziv, da li hoćete da snosite troškove', a nije mi poznato da to kod nas može, pogotovu ne ovako, automatski kad zove modem. Ovako je OK, mada malo ne baš konforno, ali je prihvatljivo. >> nađem gomilu da moderiše". Možemo jedino zajedno - svi mi da ih nađemo. Hmmm... znaš kako, znam ja da ti ne misliš to da radiš sam, radićemo zajedno, ali, ipak, mora da se zna ko je gazda, tj. čija je zadnja. Onaj ko moderiše konferenciju *mora* da bude motivisan nečim da to radi, i da zna da, ako loše radi, može da bude otkačen i da gubi to što je bilo motivacija... >> Btw. hoćeš li da budeš precizniji u vezi obaveza, finansija i sl. Kao što rekoh malopre, 'gazda' treba da osmisli projekat, pa da se onda on i ja dogovorimo šta ja mogu da prihvatim a šta ne (i ne samo ja, naravno :)). Načelno, nisam baš neki nezgodan tip (iako ti misliš da jesam :))))))))), neće biti problema da se dogovorimo. >>Bojs 2: >Zašto u startu polaziš od pretpostavke da ćeš imati puno korisnika >>Ove dve izjave dele samo 4 linije. Kontradiktorne su. Priznaj, pio si. Ma nemoj :))) Dovrši rečenicu Bojs2: pa da vidimo ko je pio :)). >> Ispravka: da bi nešto uradili MORAMO da IMAMO jasan projekat. Nisam A, jok! Projekat moraš da imaš *ti*, pošto misliš da imaš mogućnosti za realizaciju, a *zajedno* možemo da realizujemo tvoj projekat. Da ja imam dve (ili više) non-stop linije i početni kapital za hardver, ja bih osmislio projekat, pa bi onda, opet, zajedno radili. Ti si izneo neki načelan projekat, ali je on, po mom mišljenju mnogo rupičast. Nema probelma, da ga korigujemo ako se slažeš i ako možeš da realizuješ korekcije. Za početak, ja kažem: mora bar dve non-stop linije, serijski vezane, samo za nas, ili, ako je veći sistem, a mi budemo podsistem, onda mnogo više od dve. I, razluči to: ili je veliki sistem, ili mali sistem samo za nas, budući da je realizacija ta dva slučaja *vrlo* različita.
razno.500 knenad,
Pozdrav svim- itd...! NPNPNPC BBS & non.prc.yu.net ---------------------------- reply to Mipe's (ex. mipe) i Bojs' 14.490, 14.493, 14.496 i 14.497 Drago mi je da ste ovaj nas problem, ali ujedno i nas zajednicki izazov shvatili i prihvatili veoma savesno i ozbiljno. Iskreno govoreci ja nisam mislio ni da cemo do ovde stici, i zbog toga mi je drago. Samo jedno se plasim: plasim se da cemo i ovaj put kao i narednih perioda posustati i propustiti priliku (mozda zadnju, verovatno zadnju), a to NIKAKO ne bih zeleo da se desi!!! Mipe, (Mr Pericu :)) nemoj da pomislis da cu i ja sad tu da te kritikujem i pronalazim neka neslaganja s tobom kao sto to cini (naravno dobronamerno) Bojs. Necu to da radim, jer nisam kompetentan da ikoga od vas opovrgavam, a da nemam stvaran razlog za to (morate uzeti u obzir da sam mnogo mladji od vas, a opet nisam mladi Petnica-talenat :), a kao drugo, kao pocetnik jedva i termine razumem). Sve sto je Bojs rekao cinilo mi se razumnim i sve sto si ti rekao cinilo mi se razumnim. Stoga ja ne mogu doprineti ovoj pocetnoj fazi problema (citaj: izazova) nekim strucnim predlozima nego jedino mogu da kazem da ovo NE SME propasti. I mogu se nadati da ce ovoj diskusiji pristupiti jos neki mipei i bojsovi, glupo je da samo vas dvojica raspravljate o ovome i plasim se da na tome i ne ostane, jer do sada jedino ste vas dvojica o tome diskutovali. E, ovo sad dole ce 100% glupo zvucati, ali moram i to da kazem da se posle ne bi kajao (u smislu mozda i nije tako glupo, a ja nisam pomenuo). Da li je glupo ili nije, na vama je da odlucite... Kada sam prvi put pomenuo NP BBS, ujedno sam mislio i na NP Bilten koji bi bio neka vrsta, da ga nazovem informativnog ne-modemskog dela NP BBS-a, a bio bi od koristi onim Non PrC-ijevcima koji nemaju modeme, i nisu u mogucnosti da na taj nacin stupe u kontakt sa svojom zajednicom (a to je pretpostavljam u vecini slucajeva tako). Bio bi ili kao elektronski casopis kojeg bi Non PrC-ijevci besplatno dobijali preko svojih "nabavljaca softwarea", ili kao "papirski" bilten na najvise 3-4 strane (za 3-4 tipa NonPrC-ja) fotokopiran i podeljen istim "dobavljacima". Postojanjem tih informacija smanjio bi se procenat metamorfoze NonPrC-jevaca u PrC-jevce (ovo predlazem iz sopstvenog iskustva, iako je u mom slucaju ova metamorfoza bila odraz sila prilika i nije potpuna - mipe imamo li nekih dodirnih tacaka ??? (res re mipe)). Dakle, u ovaj izazov ne treba ukljuciti samo atairiST(itd...)e, nego sve one koji se susrecu sa istim problemom i imaju iste emocionalne tegobe. Zato molim i sebe, a moooooooooooooolim i vas da se sve ovo uistinu ostvari i iz iluzija i mastanja udje u stvarnost. Dobili ste moj glas! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST GO ON! THE SHOW MUST MUST & MUST GO ON, YOU MF-ers!!!!!! Mission: Reanimate Object: The NON PrC Community Remedy: 3xNON PrC BBS & non.prc.yu.net
razno.501 knenad, -> #498, bojs
E, ajde dosta vise neslaganja i citairanja jedni drugih. Istice nam vreme... Pre nego sto sam DL-ovao exec sam se nadao da cu naici na malo vedrije poruke, poruke koje bi me ohrabrile. Mene samo to citiranje nervira....Napravicemo jos jednu skupstinu... Pazite da se to ne pretvori u svadju i da onda sve pukne... Bojim se samo da ova diskusija ubrzo nestane...
razno.502 mperic, -> #498, bojs
About NEW BBS & yu.non.prc.net ... by MPERIC, BOJS, KNENAD ---------------------------------------------------------- >Ako NON_PC podrazumeva i Atari i Amigu i MAC i ko_zna_šta još, Ne znam tačno šta bi sve NON PC trebalo da podrazumeva. Pretpostavljao sam da su to samo ATARI & MAC, ali stvarno nema razloga (osim tehničkih) da ne pridružimo i AMIGU, ARCHIMEDES i sl. >'Neće kasniti'. Osim ako hoće. To znači, jedan čovek >više na održavanju itd. Najjednostavniji je sistem koji se ne gasi... Slažem se da je najjednostavnije "ne gasiti" sistem, ali ima vremena i za to. Nije "jedan čovek više na održavanju": imam dvoje zaposlenih u mom odeljenju, koji inače svakodnevno rade (od 8 do 22) administracione poslove na PC-u. Mislio sam da, kad ja nisam tu, jedno od njih dvoje na kraju II smene jednostavno podigne sistem i ode kući. >ipak, mora da se zna ko je gazda, tj. čija je zadnja. AKO ova rasprava prođe u conf, onda ćemo od nas da izaberemo neku vrstu borda koji će da odlučuje, a ja i moderatori da to sprovodimo. Btw. ima li smisla da moderatori budu u bordu, odnosno da članovi borda budu moderatori? U principu ne bi bilo problema da se periodično okupljamo u Petnici na po nekoliko dana (hrana i smeštaj obezbeđeni u našem kampu :) >'gazda' treba da osmisli projekat, pa da se onda on i ja dogovorimo >šta ja mogu da prihvatim a šta ne (i ne samo ja, ... >Projekat moraš da imaš *ti*, pošto misliš da imaš mogućnosti za >realizaciju, a *zajedno* možemo da realizujemo tvoj projekat. Ja nemam želju da budem gazda, smirili mi se hormoni :) Predlažem da "gazda" bude bord. A to znači da bord treba da definiše projekat. Učesnici u ovoj raspravi određuju koncepciju i istovremeno konkurišu (javnim predlozima, idejama, savetima, kritikama) za članstvo u bordu. Iz rasprave će svima biti očigledno ko zaslužuje u bord, a ko ne. I obrnuto: nema interesovanja = nema rasprave = nema definisanog projekta = nema borda = NEMA NI NON_PC_BBS. Prosto. >Za početak, ja kažem: mora bar dve non-stop linije, serijski vezane, >samo za nas, ili, ako je veći sistem, a mi budemo podsistem, onda >mnogo više od dve. Ne mogu za početak da obezbedim dve non-stop linije (valjda si mislio dva noda na istom broju). Mogao bih samo jednu non stop (drugi broj bi bio noćni) ako me ubediš da je to neophodno; a dva noda (isti broj, kao ovih 15 na Sezamu) sigurno ne mogu zbog tehničkih problema JPTT Valjevo. Ne verujem da bi bilo toliko zainteresovanih i da je toliki komfor neophodan u samom startu. Uostalom, ne mislim da treba biti pretenciozan i pokušavati da se napravi veliki sistem koji bi bio zamena ili konkurencija Sezamu (etc), već mali alternativni sistem koji bi im bio dopuna. Ipak je NON PC grupacija u odnocu na PC marginalna i mala; ali suština slobode je u tome da marginalci ne treba da imaju mala, nego puna prava i da ne trpe šikaniranje većine (kao na domaćim BBS-ovima). A za ovako skromne ciljeve i manji sistem sasvim zadovoljava. >I, razluči to: ili je veliki sistem, ili mali sistem samo za nas, >budući da je realizacija ta dva slučaja *vrlo* različita. Pogledaj negde opštu teoriju sistema, koja je i ovde primenljiva. Svi sistemi (a to znači sve iole složenije strukture) su interakciji sa okolinom (nadsistemima) i sopstvenim podsistemima; oni zbog toga (mere prilagođenosti) ciklično i rastu i opadaju i propadaju. Veliki sistemi su u većoj meri podložni entropiji (to je fizički zakon i označava definitivnu smrt za svaki sistem) posebno ako nisu sposobni da se prilagođavaju promenama u okolini ili nemaju dovoljno sopstvenih resursa u rezervi da se promenama odupiru. Kao što si dobro primetio tih rezervnih resursa (pare, npr.) mi nemamo ili su ograničeni (tehničke mogućnosti). Znači, da nam kao mogućnost za opstanak ostaje jedino stalno prilagođavanje. Zato je racionalnije da ceo (Open Petnica BBSystem) sistem u početku ne bude veliki, i da NON_PC_BBSubSystem bude njegov sastavni manji deo. Eventualno povećavanje interakcija/potreba/broja korisnika biće mera (feedback) za rast tehničkih i drugih kapaciteta celog OPBB sistema. I obrnuto. Ti sad ovo proračunaj, pa nam saopšti izglede za realizaciju. P.S. Jel' ti stvarno koristiš asterisk (*vrlo*) umesto navodnika ili meni terminal pogrešno dekodira. ------- knenad u istom paketu, jer je ovo zajednička diskusija ------ Knenad >I mogu se nadati da ce ovoj diskusiji pristupiti jos neki >mipei i bojsovi, glupo je da samo vas dvojica raspravljate o ovome i >plasim se da na tome i ne ostane, da na tome i ne ostane, jer do sada >jedino ste vas dvojica o tome diskutovali. Bojim se samo da ova > diskusija ubrzo nestane... Bojim se i ja. Ali znam i da zbog toga planeta neće stati, a to bi tek bilo nezgodno. Ne zaboravi i da nema baš mnogo ljudi upućenih u BBS problematiku. Ali je fakat da ih ovde ima nekolicina i da jedan od njih namerava da otvori svoj komercijalni BBS. Knenad >kao drugo, kao pocetnik jedva i termine razumem Nenade, ne brini, svi smo tako počeli. I sa vremenom sve bolje razumeli. Knenad >"papirski" bilten na najvise 3-4 strane (za 3-4 tipa NonPrC-ja) E, za ovo su nadležni old-writeri: Dusan, Kermit i Madamov (redosled nebitan :) Ja mogu da štampam, kopiram i faksiram, al' to mogu i oni. Knenad >Pazite da se to ne pretvori u svadju i da onda sve pukne Za svađu se ne boj(s) :)) Nema razloga. Bojs je sasvim OK, a ja sam naučio da se kontrolišem. Što se citiranja tiče, to ti je deo uobičajenog BBS folklora i bontona - da bi svi mogli lakše da prate razvoj diskusije. Knenad >Dobili ste moj glas! On ne važi, s tobom računamo od početka. Ali ti svejedno, zahvaljujem. A što se Petnice tiče - popuni prijavu u školi i konkuriši za 1996.! Ne izgledaš ništa gori od ovih ovde >:) .
razno.503 bojs, -> #502, mperic
>> Ja nemam želju da budem gazda, smirili mi se hormoni :) Predlažem da Nije bitna želja, ali, 'gazda' mora da postoji, da bi se znalo čija je zadnja, ko potpisuje eventualne ugovore i, prirodno, ko nosi odgovornost za ono što se dešava. čeleo ne želeo, ako ni zbog čega drugog, zbog toga što si tu gde si, to bi morao da budeš ti :)). Kolektivna odgovornost i slični pojmovi su, nadam se, za nama. Naravno, svi koji budu nešto moderisali će imati svoj deo obaveza i odgovornosti, ali neka hijerarhija mora da postoji. >> Ne verujem da bi bilo toliko zainteresovanih i da je toliki komfor >> neophodan u samom startu. Uostalom, ne mislim da treba biti E, vidiš, ovo je jedna od stavki u kojoj se duboko ne slažemo! Konfor *jeste* neophodan u startu, jer, ako njega nema, korisnici će u startu odustajati (ništa ti terminal pogrešno ne kodira, asterisk stavljam kad hoću neku reč da naglasim, da je moguće, te reči bih pisao bold slovima). Pokušavao sam ja da napravim neke Atari sekcije na nekim nekonfornim BBS-ovima, čak sam imao i sysadm privilegije na jednom od njih, ali je sve to propalo zbog nekonfora. To noćno radno vreme je smrt za BBS, morao bi to da shvatiš. Ajde, u redu, ako baš ne mogu linije da budu serijske, ok, preživelo bi se sa dva zasebna broja, ali bi to bio minimum. >> Pogledaj negde opštu teoriju sistema, koja je i ovde primenljiva. Svi >> sistemi (a to znači sve iole složenije strukture) su interakciji sa Ne, ne to, nego, prosto: jedan BBS (manji li veći, nebitno), koji je all_user tipa, pa u njemu NON_PC konferencija, direktorijum i slično (nešto a la Sezam) ili Petnica BBS na jednom (dva...) broju i računaru, a NON_PC BBS na drugom broju i računaru. To je vrlo bitno za projekat. >> Ti sad ovo proračunaj, pa nam saopšti izglede za realizaciju. Pa, ako *čvrsto* stojiš iza 'jedne non-stop i jedne noćne linije', i ako usaglasimo neke stavove (pre svega mislim na konkretizaciju vlasništa opreme, hijerarhiju u održavanju i raspolaganju profitom i još malo oko organizacije), mogli bi da pokušamo.
razno.504 mperic, -> #503, bojs
> Ne, ne to, nego, prosto: jedan BBS (manji li veći, nebitno), koji je >all_user tipa, pa u njemu NON_PC konferencija, direktorijum i slično >(nešto a la Sezam) ili Petnica BBS na jednom (dva...) broju i računaru, a >NON_PC BBS na drugom broju i računaru. To je vrlo bitno za projekat. OPEN PETNICA bi bila zatvorenog tipa (samo ISP korisnici: polaznici, saradnici, osoblje), a NON PC može biti otvoren, ali ne bi bio konferencija nego u okviru istog sistema posebna grupa konferencija, fajl i message baza - nevidljiva za ostale korisnike. Sve na istim brojevima. Računari mogu da se odvoje, mada mislim da RATSoft dozvoljava dva ili više istovremenih logova, zavisno koliko portova imaš na računaru. > Pa, ako *čvrsto* stojiš iza 'jedne non-stop i jedne noćne linije', i ako >usaglasimo neke stavove (pre svega mislim na konkretizaciju vlasništa opreme, >hijerarhiju u održavanju i raspolaganju profitom i još malo oko organizacije), Ma, mogu da stojim iza toga, ali gde su nam ostali zainteresovani? I odgovori mi: otkud profit!? >što si tu gde si, to bi morao da budeš ti :)). Kolektivna odgovornost i >slični pojmovi su, nadam se, za nama. Naravno, svi koji budu nešto Nisam mislio na kolektivnu odgovornost i kolektivno (samo)upravljanje, nego na upravljački bord kakvi postoje i u firmama na zapadu. Uključujući i one neprofitne. Jednostavno, pet ili deset ljudi bolje razmišljaju i vide mogućnosti od jednog ili dvojice. Ode mi vreme :(
razno.505 dusan,
28. mi ističe pretplata i ne verrujem da ću je produžavati. Ako vam zatrebam, probajte na teflon. Greetz to all.
razno.506 mperic,
RATSoft BBS Order Form & Overall Performance: RATS.TXT u fajlu rats.txt
razno.507 mperic, -> #506, mperic
Ispravljena greška, dopuna RATSoft fajla: RATS1.TXT rats1.txt
razno.508 eburanj,
BBS: ---- >>i fajlovi. Ako bi se našao neko ko bi prenosio >>novosti iz sveta (interneta), tj. zanimljive poruke >>i po koji PD fajl ovo bi sve veoma brzo zaživelo. **** >E to je jedan od SINE QUA NON našeg BBS. Nečim se mora steći bitna prednost u >odnosu na sve ostale, a to je upravo ovo što si napisao. Imamo tehničke >mogućnosti (via Hobiton) da preuzimamo deo USENET sa Interneta i nešto softvera >sa belosvetskih mreža. Ne tvrdim da će to biti mnogo, ali će biti zanimljivo. Pomenuta veza sa internetom već daje smisao BBS-u (opravdava njegovo postojanje). VIše nema dvoumljenja - ovaj BBS je dobra ideja! >>Možda je najbolje da se na BBS-u nalaze samo PD >>i shareware fajlovi (kao potpora konf.), u tom >>slučaju bi najvažnije bile konferencije. Npr. **** >Ovo je za raspravu. U principu se slažem, ali bi mi bilo mnogo lakše da celu >stvar branim u ISP ako bi radili samo sa PD i SH softverom. Da, ovako stvar deluje mnogo kulturnije. Međutim, tada se malo gubi na onom komercijalnom planu,jer Izgleda da je pretplata (makar minimalna) neophodna da bi ovo profunkcionisalo malo bolje od mora ostalih. Pitanje je da li se pravi BBS sa PD i SH fajlovima, malim prozorom u svet (sa rešetkama), sa zanimljivim konferencijama, ili BBS koji bi, verovatno, imao više korisnika željnih uzimanja poslednje igre BUM XX ili BANG XI ... Dakle, jednostavno je: napravi se par planova, pa se uzme olovka u ruke i razmotri celo string pitanje ($$$ - što bi rekli u ISP). I još jedna sitnica: nekako mi NonPc naziv deluje zagriženo, lepše je da ga ovde zovemo Alter ili sl. Milan P.S. Mi izgleda popravljamo prosek u duzini poruka u ATARI konf.
razno.509 markiz, -> #508, eburanj
> P.S. Mi izgleda popravljamo prosek u duzini poruka u ATARI konf. Samo nastavite ... ja nemam mnogo vremena, i zato samo ukratko SLAčEM SE !! Ako se sve lepo planira može i da uspe..........
razno.510 mperic,
E, ovako: do pre dva dana imao sam dnevni limit na MIC-u od 998 minuta. Onda me je Ljubiša pitao kakav to BBS pravimo i vratio mi limit na 60 min. Pošto Ljubiša nije na Sezamu, ostaje mi da ovde pitam: Ko je brbljivko!?
razno.511 stefan,
Ajmo ljudi, još malo pa nestalo ;) Ima li nekog ko je zainteresovan za nemački tos 1.2 u dva čipa (rom), dajem ga upola cene koju će vam tražiti neko za programiranje eproma.
razno.512 knenad, -> #508, eburanj
> I joÜ jedna sitnica: nekako mi NonPc naziv deluje zagri×eno, lepÜe je da ga > ovde zovemo Alter ili sl. Verovatno treba promeniti ime, upravo zbog toga kako si ti rekao, da ne bi delovalo zagri×eno. Ali mislim da "Alter" nije originalno ime jer veŠ postoji jedan (PC) elektronski Ŕasopis kojeg je moguŠe UL-ovati na raznim YU PC BBS-ovima.
razno.513 knenad, -> #510, mperic
> E, ovako: do pre dva dana imao sam dnevni limit na MIC-u od 998 minuta. > Onda me je LjubiÜa pitao kakav to BBS pravimo i vratio mi limit na 60 min. > PoÜto LjubiÜa nije na Sezamu, ostaje mi da ovde pitam: Ko je brbljivko!? :(((((( (tuga i zbunjenost) NeŠu viÜe nikad majke mi mile! Kako sam ja mogo da znam koliki je tebi dnevni limit, niti sam pretpostavljao da Še on to uraditi, ja sam zaista imao DOBRU NAMERU. UplaÜio sam se da Še nam ponestati pobornika. Molim te nemoj da se ljutiÜ! A i ja sam znao od samog poŔetka da ako previÜe brbljam samo Šu neÜto da ubrljam. 3...4...SAD! Nema me viÜe! (joÜ samo jedna mala poruŔica)...
razno.514 knenad,
Izvinite zbog lošeg kodnog rasporeda.
razno.515 mperic, -> #513, knenad
>NeŠu viÜe nikad majke mi mile! Kako sam ja mogo da znam koliki je tebi >dnevni limit, niti sam pretpostavljao da Še on to uaditi, ja sam zaista >imao DOBRU NAMERU. UplaÜio sam se da Še nam ponestati pobornka. Molim te Nema problema. Sa Ljubišom je sve OK, on je uključen u celu stvar. Izbor i transfer BBS softvera ići će preko MIC-a jer je to najjednostavnije, a moje je da obezbedim plaćanje sa inostranog računa. Ipak je fakat da od tada nemam onaj astronomski limit... Btw. Pod pretpostavkom da na MIC-u (uprkos odličnom najnovijem softveru) trenutno ima samo tri pretplatnika, i ako si ti Nenade jedan od njih (ja takođe), zanima me ko je onda treći? I kako ostali nabavljaju svež softver?
razno.516 knenad, -> #515, mperic
>trenutno ima samo tri pretplatnika, i ako si ti Nenade jedan od njih (ja Jesam. Al' ne znam ko je 3rd. >I kako ostali nabavljaju svež softver? Nisam te baš razumeo, na koje ostale misliš?
razno.517 knenad, -> #516, knenad
>Jesam. Al' ne znam ko je 3rd. Aaaaa! Pa ja sam očekivao bar tuce pretplatnika. To ne razočarava samo MIC-a nego i mene. Ali NonProfit (uglavnom) BBS će valjda da okuplja više ljudi.
razno.518 markiz,
MIC ima više pretplatnika nego što mislite┌ ;))))) Ja sam bio prvi, marko.n drugi, i ljubisha ... e sad ko još ima a neće da se javi ............
razno.519 knenad,
OBAVEŠTENJE! ;) Na Sezamu POSTOJI grupa pod imenom ALTER, a služi za diskusiju o novom BBS koji bi svojim većim delom bio namenjen Ataristima. Tražite svoje uključenje u grupu! Na ProSezamu također postoji grupa iste namene pod imenom NPC_BBS. Tražite svoje uključenje u grupu! Dajte svoje predloge i kritike. Huh! :(
razno.520 kermit,
uf, eto i mene najzad. Produzenje pretplate i nije toliki problem koliko mi je bilo problematicno da nabavim neku masinu sa koje cu da se javljam. E sad je imam pa ce biti i mene. Necu vam reci sta mi je na stolu cisto da izbegnem pljuvanje :))
razno.521 mperic, -> #520, kermit
Kolaboracionista. Domaći izdajnik. Peta kolona :)))
razno.522 knenad, -> #520, kermit
>je imam pa ce biti i mene. Necu vam reci sta mi je na stolu cisto da >izbegnem pljuvanje :)) :):( Isto to je i meni na stolu...