hedonizam.404vstan,
-> #400, miobrado> Najgore pivo sam, svojevremeno, pio u Kijevu.. . Nemogu da se
> setim imena piva, jer sam se opio pa sam ga zaboravio ! :))))
Zhigulovskoje ?
hedonizam.405soul,
-> #364, nenad> Procedure:
> Bring one gallon water to boiling point using a pan large
> enough to hold water, malt syrup and corn sugar. Add malt
Ma oslonite se bolje na proverene izvore. ;)
Here goes:
Take the juice from one bottle of that Ol' Janx Spirit, it says.
Pour into it one measure of water from the seas of Santraginus V
- Oh that Santraginean sea water, it says. Oh those Santraginean
fish!!!
Allow three cubes of Arcturan Mega-gin to melt into the mixture
(it must be properly iced or the benzine is lost).
Allow four litres of Fallian marsh gas to bubble through it, in
memory of all those happy Hikers who have died of pleasure in the
Marshes of Fallia.
Over the back of a silver spoon float a measure of Qualactin
Hypermint extract, redolent of all the heady odours of the dark
Qualactin Zones, subtle sweet and mystic.
Drop in the tooth of an Algolian Suntiger. Watch it dissolve,
spreading the fires of the Algolian Suns deep into the heart of
the drink.
Sprinkle Zamphuor.
Add an olive.
Drink ... but ... very carefully ...
hedonizam.406zeljkoj,
-> #403, inferno> Ů│ ˙ A zar nije bila voda? ;)
>
> Da. I to Vatrena. ;)
Ko bi rekao...
;)
hedonizam.407sav.gacic,
-> #283, corto> Eto, a posle se svet zali kako ne moze da nadje sve sastojke za kinesku
> klopu :))))) Svaka cast majstorima iz "Pekinga" (koji sluze i salatu od
> kiselog kupusa kao kinesku) :))))
Restoran "Peking" je svakako mesto za izbegavanje iz više razloga. Izuzev,
možda ako niste ljubitelj gulaša i paprikaša nazvanih egzotičnim imenima i
serviranih u malo neobičnom posuđu po _začinjenim_ cenama ;).
Jedna od žešćih podvala je _sos od susama_ - u prevodu na srpski fundamentalna
zaprška (masnoća, aleva paprika) sa nekim zrnevljem što bi trebalo da nam
dočara taj _susam_. Jedno vreme su ovu promašenu ustanovu čak rekamirali kao
kineski restoran prilagođen ovdašnjem ukusu ;). E, pa, prilagodili su ga tako
da ću od sad _pravu kinesku hranu_ najpre potražiti u Brankovini, Takovskom
grmu, Arilju ili Savskom Vencu pod _dnevna jela_ ;)
hedonizam.408sav.gacic,
-> #301, corto> Cocacola Uzo ?
>======== === =
Ovo za uzo - to mene Kum Djole zeza. Ne misli, valjda, ozbiljno? Osim toga,
uzo u kola pića! TO može samo u tehničke lubrikante ili, eventualno, u
sredstva za POTSTICANJE korozije (metala, creva, mozga i sl.). I dalje stojim
da ću pre da popijem šampon za kosu ili varikinu nego uzo ili mastiku!!!
> djcorto kum.djole nenad
> zeljkoj
> velicko
> schef
> I dva tajna glasa za Pepsi ;)
Kako, bre, tajna - JAVNO SE DEKLARIŠEM ZA PEPSI
hedonizam.409plovput,
Jel' ima neko recept za dop ?
hedonizam.410oldtimer,
-> #404, vstan> Zhigulovskoje ?
Zvuči poznato, kako se to piše kirilicom ?
hedonizam.411oldtimer,
Za one koji su zaboravili, danas je Veliki Petak, što bi naše babe
rekle, ne valja se da se radi, piće i klopa u umerenim količinama
uvek su bili dozvoljeni. Vreme je da se zapitamo da li smo ofarbali
jaja? Ja svoja jesam, a vi?
hedonizam.412velicko,
-> #405, soul>+ Drink ... but ... very carefully ...
:)))) ;) :) ;) :) ;) :) (slurrrp;)
?:'( =: :))) ===:::)))) =::))) :( :))
The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy also mentions alcohol. It
says that the best drink in existence is the Pan Galactic Gargle
Blaster.
It says that the effect of a Pan Galactic Gargle Blaster is like
having your brains smashed out by a slice of lemon wrapped round
a large gold brick.
hedonizam.413supers,
-> #411, oldtimer>> uvek su bili dozvoljeni. Vreme je da se zapitamo da li smo ofarbali
>> jaja? Ja svoja jesam, a vi?
Mi smo svoja ofarbali, a pošto nije bilo svežeg 'leba, odmah i pojeli...
hedonizam.414mileusna,
-> #408, sav.gacic>> dalje stojim da ću pre da popijem šampon za kosu ili varikinu nego
>> uzo ili mastiku!!!
Uzo? Aaa, ono Grčko. :) Pa šta da vam kažem, nama na
ekskurziji nije ništa falilo. O;)
hedonizam.415kum.djole,
-> #408, sav.gacic>> I dalje stojim da ću pre da popijem šampon za kosu
>> ili varikinu nego uzo ili mastiku
Dobro, ubedio si me. ;)
Ispričaj mi makar to prvo (i poslednje ;) iskustvo.. :))
hedonizam.416biber,
-> #407, sav.gacic>> Restoran "Peking" je svakako mesto za izbegavanje iz vise razloga.
Ne gresi dusu, imaju jako ukusne piroske. Nisu ni nalik
onima na kioscima i sl. Preporucujem.
Sem toga kuvar im je odlican, tako da je svako jelo jako ukusno.
Ono jes' da supa od bambusa nije videla bambus i sl, ali sta ces,
snalaze se ljudi:)
A da je skupo, skupo je.
hedonizam.417olio,
-> #411, oldtimer> jaja? Ja svoja jesam, a vi?
I mi farbamo jaja ali svako na svoj nacin, ali sada necu da
Vam kazem na koji?
To je ipak hedonizam.
Pozdrav Oiver.
hedonizam.418madamov,
-> #332, dr.grba
> Mnogi tvrde da ću propušiti opet, a to dokazuju činjenicom da pamtim
> dan, sat i minut svoje poslednje cigarete.
14.06.1995. ja pamtim, kolega. B) S tom razlikom da sam ja posle par nedelja
rekonstruisao tačan datum prestanka uživanja u nikotinu posle 15 godina,
poslednjih par po dve pakle dnevno.
hedonizam.419madamov,
-> #341, marec
> 'Ajde da glasamo za NAJGORE pivo u SRJ!
BIP iz pogona kod mostarske petlje. Ono iz Skadarlije je bolje, svrstavam ga
čak u srednu kategoriju.
hedonizam.420madamov,
-> #385, stefan
> Ima BIP i svojih svetlih trenutaka :) Pivo "Aleksandar", flaša od 0.33
E, ovo se puni u pogonu u Skadarliji i može se probati iz čaše, krigle,
bokala i sličnih posuda u istoimenoj ("Aleksandar") pivnici u Cetinjskoj. Bio
sam pre neki dan i videh da toče i neko crno pivo. Ima li ko iskustva s njim,
ja sam već popio par svetlih dok nisam video da imaju i crno pa nisam stigao
da ga probam?
hedonizam.421madamov,
-> #392, oldtimer
> Što se tiče BIP-a jedine stvarno svetle trenutke doživljavam kad navratim
> u pivnicu u Skadarskoj.
Pivnica je, valjda, u Cetinjskoj, a i ulaz u pivaru je iz Cetinjske, mada svi
znamo da je to čuvena pivara u Skadarliji. B) Inače, preporučujem pileća
krilca u istoj pivnici. B)
hedonizam.422marec,
-> #408, sav.gacic> da ću pre da popijem šampon za kosu ili varikinu nego uzo ili mastiku!!!
U potpunosti se slažem!
hedonizam.423vstan,
-> #410, oldtimer>> Zhigulovskoje ?
>
> Zvuci poznato, kako se to pise kirilicom ?
Zh je z(aba), j bese neki ruski znak, ostalo je kao sto pise.
Inace koliko se secam sirom zemlje pio sam samo to pivo.
Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko
Porter pivo. Da cujem komentare.
hedonizam.424mnikolic,
Vasina torta
------------
Staviti u sud 5 žumanaca, dodati 5 punih kašika sitna šećera, pa šećer i
žumanca penasto umutiti. Dodati zatim 1 kašiku brašna i 6 kašika
samlevenih badema, kao i čvrsto ulupan sneg od 5 belanaca, koji treba
polako umešati u masu. Kalup za tortu namazati puterom, posuti ga brašnom,
sipati masu u kalup i peći je u pećnici. Kad je torta pečena, izvaditi je
iz pećnice, ohladiti i nadevati.
Prvi nadev za Vasinu tortu napraviti na ovaj način: 1/8l mleka usuti u
šerpu, zasladiti mleko po volji, pa dodati 200g samlevenih oraha. Sve ovo
na štednjaku mešati. Zasebno umutiti 4 žumanceta sa 4 kašike šećera.
Skinuti orahe sa štednjaka i kad se prohlade, izmešati ova mućena žumanca
sa orasima, dodati strugane kore i sok od 1 pomorandže i 3 štangle
rastopljene čokolade. Zasebno umutiti 150g putera, pa i njega umešati u
pripremljeni nadev. Ovim nadevom premazati tortu.
Drugi nadev za Vasinu tortu spremiti na ovaj način: 250g šećera sa 2 čaše
vode staviti u šerpu na štednjak i skuvati ga, malo gušće no za slatko. Od
6 belanaca umutiti čvrst sneg i u gusto skuvani sirup od šećera polako
dodavati umućeni sneg, pa neprestano mutiti na pari dok se masa ne zgusne.
Tada sud sa masom skinuti sa pare i mutiti dok se masa ne ohladi. Preko
onog prvog nadeva koji se nalazi na torti staviti pripremljeni šaum i kad
torta bude nadevena, ukrasiti je raznim ušećerenim voćem.
Kao što se može odmah primetiti, ova torta ne nadeva se iznutra, već samo
spolja. Kad je gotova, to jest kad se premaže nadevom i šaumom, biće veoma
visoka.
m.
hedonizam.425djcorto,
-> #421, madamov> znamo da je to cuvena pivara u Skadarliji. B) Inace,
> preporucujem pileca krilca u istoj pivnici. B)
Savo, cujes li ti OVO ? ;)
hedonizam.426olio,
-> #423, vstan> Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko
> Porter pivo. Da cujem komentare.
Kazi adresu gde se to "crno pivo" kupuje.
Koga kod pitam za crno pivo gledaju me "vanzemaljca".
Izgleda da ljudi nikad nisu culi za crno pivo.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.427vlajel,
-> #426, olio
*> Koga kod pitam za crno pivo gledaju me "vanzemaljca".
*> Izgleda da ljudi nikad nisu culi za crno pivo.
:))))))) ima ga u Pekabeti u G.Ždanovoj,ugao M.Pocerca
i Ždanove,u pitanju Porter pivo-živeli.........
hedonizam.428vstan,
-> #426, olio>> Porter pivo. Da cujem komentare.
>
> Kazi adresu gde se to "crno pivo" kupuje.
Zemun, Karadjordjev trg, samoposluga Srbijanka.
hedonizam.429dturina,
-> #420, madamov<<KOJOT>> sam pre neki dan i videh da toče i neko crno pivo. Ima li ko
<<KOJOT>> iskustva s njim, ja sam već popio par svetlih dok nisam video da
<<KOJOT>> imaju i crno pa nisam stigao da ga probam?
Zanimljivo mada nije kao Ginis
Kojot (mali) :))))))
hedonizam.430sav.gacic,
-> #350, corto> vrenje :) Mozda lansiramo "Sezam" pivo, iovako BIGZ I BIP zvuce slicno
> :))
Koje se samo otvara?
hedonizam.431sav.gacic,
-> #383, pifat> Malinovac sa sodom, znan i kao himbersaft, ili umesto maline - sok od
> kajsije. Sve mora biti vrlo hladno, što se, pretpostavljam,
Himber je do nedavno bio najrasprostranjeniji/najpopularniji domaći sok u
Hercegovini i pravio se od drenjina (kamenjar baš i nije idealno mesto za
maline ;) )
hedonizam.432sav.gacic,
-> #411, oldtimer> uvek su bili dozvoljeni. Vreme je da se zapitamo da li smo ofarbali
> jaja? Ja svoja jesam, a vi?
Jedan prigodan, za ovde (umesto par konf. niže) sa zakašnjenjem, ali ta da se
radi, slavilo se...
Prevodilica dovodi Amerikanca (učesnika simpozijuma) svojoj kući da mu pokaže
kako izgleda dan u našoj porodici. Amer dosta razume, ali se ne odlučuje da
progovori:
Ona: "Ovo je moj otac"
Amer: "Oh, father"!
Ona: "A ovo je moja majka"
Amer: "Oh, mother"!
Ona: "A, brat je u kuhinji, farba jaja za Uskrs"
Amer: "OH, HIPPIE"!!!
:))
hedonizam.433sav.gacic,
-> #415, kum.djole> Dobro, ubedio si me. ;)
> Ispričaj mi makar to prvo (i poslednje ;) iskustvo.. :))
Uh, oba doživljaja su nezaboravna. Sva meka sapunjava sredstva imaju neopisivo
grozan ukus, a probaju se isključivo greškom kada se ista zajme od drugih na
putovanjima, kampovanjima i sl. i trpaju u bilo kakve bočice pri ruci. Onda ne
gledaš, ili vidiš duplo (zavisno od situacije ;) ) i nategneš. U drugom
slučaju trežnjenje je trenutno.
Jednom sam oprao zube pastom za brijanje (Kolynos, slične tube). Kakav
grandiozan za*eb!!! Ni pola tegle zlih feferonki nije pomogao da se otresem
ukusa.
E, ako kažem da bih i to rađe od mastike, uza i sl., onda možeš misliti kakva
su mi iskustva. Dugo sam se trudio da rečima definišem ukus i aromu, ali ništa
adekvatno mi nije padalo na pamet, ali da pokušam: kondenzovani ekstrakt žvake
sa metil alkoholom i strunjenim promincla bombonama. Udar sam pretrpeo u
početku ručka i očaj u ustima nisam bio u stanju da neutrališem ni
fundamentalnom jagnjetinom i ujedajućim mladim lukom ;)
hedonizam.434sav.gacic,
-> #423, vstan>>> Zhigulovskoje ?
> Zh je z(aba), j bese neki ruski znak, ostalo je kao sto pise.
> Inace koliko se secam sirom zemlje pio sam samo to pivo.
Precizno transkribovano je ŽIGULEVSKOE (po Vuku, ćirilicom). Prvo
(akcentovano) "E" čita kao "jo", te u kombinaciji sa prethodinim "L" daje
"lj". Slično je sa poznatim prezimenom GORBAČEV, akcentovano E se čita kao
"jo". Glas "Č" se ne umekšava, tako da u našem jeziku dobijamo bivšeg
predsednika SSSR GorbačOva.
Inače, u moja vremena tamo, "Žiguljovskoe" pivo nije bilo pasterizovano i
imalo je rok trajanja od 2-3 dana. Meni je prijalo dok je bilo sveže. U
principu ne volim jako gazirna piva.
Inače postoje i automobili "Žiguli" - van granica SNG poznati kao LADA.
> Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko
> Porter pivo. Da cujem komentare.
YESSSS!! Crno pivo je prava stvar!
hedonizam.435sav.gacic,
-> #425, djcorto>> znamo da je to cuvena pivara u Skadarliji. B) Inace,
>> preporucujem pileca krilca u istoj pivnici. B)
>
> Savo, cujes li ti OVO ? ;)
UX, čujem, čujem... ALI!!!
U dotičnom objektu sam proveo noć 13/14. januara ove godine. Hladno pivo zimi
je pomalo destimulativno, ali dvolitarski bokali su zaista bili inspirativni.
Točeno pivo (i tamno i svetlo) u startu nemaju onoliko ujedajućeg gasa u sebi,
tako da su sve barijere na putu ka neograničenom nalivanju uklonjene :)
Poslužen je fundamentalan roštilj i SVE je valjalo OSIM KRILACA. Naime, po
restoranima koji služe taj božanstveni produkt na snazi je veoma kvaran trik
da zaostale količine (meni je teško uopšte da poverujem da je tako nešto
moguće :) ) OBARE (tada mogu duže da stoje) da bi ih posle pekli kao da se
ništa nije desilo. Raspoloženo društvo i napirlitane i neodoljive dame u
neposrednoj okolini su me sprečili da se konobaru obratim biranim rečima u
PROSTO-proširenim rečenicama, te da razjurim kuhinjsku bagru koja, bre, ni za
Boga ne zna :(
Dakle, prilikom naručivanja krilaca OBAVEZNO pitati da nisu (slučajno)
obarena. U slučaju da jesu, porciju obavezno vratiti makar po cenu sveopšteg
skandala i kafanskog obračuna sifonima i stolicama :). Svi verbalni delikti su
ne samo dozvoljeni, nego i opravdani jer je takav greh naprosto biblijskih
razmera.
hedonizam.436kum.djole,
-> #433, sav.gacic>> početku ručka i očaj u ustima nisam bio u stanju da neutrališem ni
>> fundamentalnom jagnjetinom i ujedajućim mladim lukom ;)
:))))))))))) Ovo ide u zbirku.. :))) Svaka čast. :)))
..mada ne delim mišljenje. ;)
VIVA! ;)
hedonizam.437madamov,
-> #435, sav.gacic
> Poslužen je fundamentalan roštilj i SVE je valjalo OSIM KRILACA.
Hm, do sada imam samo najbolja iskustva, ali dobro je znati da se obrati
pažnja ubuduće.
hedonizam.438dr.grba,
-> #423, vstan>> Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko
>> Porter pivo. Da cujem komentare.
Malo preslatko za moj ukus. Više volim da je pivo malo gorko.
Dosta teško, ali ukusno. Treba probati.
hedonizam.439jevta,
Ima li negde kvasa da se kupi ?
hedonizam.440mikis,
-> #375, oldtimer+> Verovatno kao najbolje ? Znači li to da je BIP bez konkurencije
+> prvi na listi najgorih :))
Nemojte tako, ljudi, ne vređajte BIP (u narodu poznat kao "zidarsko"
;)) jes' da nije šampanjac, ali kako se ono kaže - "prva ljubav zaborava
nema" ;)
Glede crnog, ZIP-ovanog - jednom rešismo da se uZIPujemo, i
jednoglasan zaključak je bio da ostajemo pri "zidarskom" (al' samo kad
nema Vajferta ;) Crno je preslatko, više liči na Kvas nego na pivo ;)
hedonizam.442bobby.quyne,
-> #364, nenadKad smo vec kod piva, u mojoj bakalnici se pojavilo
Australijsko CASTLEMAINE pivo. Prvi put sam ga probao u
zivotu i svidelo mi se. Iako je svetlo pivo, ima onaj fini
zagoreli ukus na przeni secer kao crna piva zahvaljujuci
seceru od trske koji se dodaje prilikom kuvanja.
Jedina mu je mana sto mu rok trajanja istice u maju.
hedonizam.443sav.gacic,
-> #437, madamov> Hm, do sada imam samo najbolja iskustva, ali dobro je znati da se obrati
> pažnja ubuduće.
Upozorenje na barena krilca je generalno. Pivnice bi trebalo da gade piletinu
u svom okolišu, jer dobro idu uz, a i veoma ištu pivo :) Mada, logika i mi...
hm... ;)
hedonizam.444sav.gacic,
-> #439, jevta> Ima li negde kvasa da se kupi ?
NAJZAD PRAVI ČOVEK!!!
Javljaj i meni.
hedonizam.445lexus,
-> #443, sav.gacic=>...Pivnice bi trebalo da gade piletinu u svom okolišu...
Interesantno ;)
hedonizam.446ilazarevic,
-> #439, jevta> Ima li negde kvasa da se kupi ?
Ima u C-marketu pored moje zgrade. Ulica je Otona Župančiča, NBG, prodavnica
je velika, lepa i nova, i nalazi se između ove ulice i Bulevara Lenjina.
hedonizam.448jevta,
-> #446, ilazarevic║║ Ima u C-marketu pored moje zgrade. Ulica je Otona Župančiča, NBG,
║║ prodavnica je velika, lepa i nova, i nalazi se između ove ulice i
║║ Bulevara Lenjina.
Mljac :) Danke!
hedonizam.449zeljkoj,
Za zavisnike: www.cocacola.com
(ima i www.pepsi.com, al' to nisam hteo da gledam ;)
hedonizam.450anteater,
Zanima me da li neko koristi usluge IN salona i koji se muski frizeri [saloni]
mogu smatrati dovoljnio dobrim [boljim od ostalih].
Hvala. Pozdrav.
hedonizam.451mlaca,
-> #420, madamovML> E, ovo se puni u pogonu u Skadarliji i moze se probati iz case,
ML> krigle, bokala i slicnih posuda u istoimenoj ("Aleksandar")
ML> pivnici u Cetinjskoj. Bio sam pre neki dan i videh da toce i neko
ML> crno pivo. Ima li ko iskustva s njim,
I crno i belo (po skromnim saznanjima izvucenih od neljubaznih
kelnera) nisu filtrirali i nemaju kvasca u sebi(valjda). Rok uporabe
je vrlo skucen (2-3 dana).
U mom prvom hektolitru ubedljivo vodi crno i tu ne bi trebalo
praviti omaske. Crno-beli polukoktel (proban vise puta nasilno) ce
vam otvoriti oci.
VAZNO: Basta radi! Vidimo se.
Poz,
Aleksandar
hedonizam.452mlaca,
-> #435, sav.gacicML> Posluzen je fundamentalan rostilj i SVE je valjalo OSIM KRILACA.
ML> Naime, po restoranima koji sluze taj bozanstveni produkt na snazi
ML> je veoma kvaran trik da zaostale kolicine (meni je tesko uopste
ML> da poverujem da je tako nesto moguce :) ) OBARE (tada mogu duze
ML> da stoje) da bi ih posle pekli kao da se
Kao nosilac Spomenice pivnice ALEKSANDAR ovlascen sam da izjavim da
jedoh krilca vise (tisuca) puta i da uvek nisu bila dobra.
Medjutim, izgleda da nije problem da li se OBARE vec jesu li se
dovoljno pekla na rostilju; mislim da MORAJU da se obare da ne bi
pregorela kasnije.
Gore navedeno sam izveo iz licnog spremanja doticnog specijaliteta
(2 kg krilaca baris do nesvesti + pecenje u rerni = fijasko).
PREPORUKA: rolovana pileca dzigerica
Poz
Aleksandar
hedonizam.453sav.gacic,
-> #442, bobby.quyne> Kad smo vec kod piva, u mojoj bakalnici se pojavilo
> Australijsko CASTLEMAINE pivo. Prvi put sam ga probao u
Ex, još i precizna lokacija _tvoje_ bakalnice (bar dca je tvoja :) )
> Jedina mu je mana sto mu rok trajanja istice u maju.
Razlog više da je što pre _deblokiramo_
hedonizam.454sav.gacic,
-> #449, zeljkoj> (ima i www.pepsi.com, al' to nisam hteo da gledam ;)
cccccc
hedonizam.455sav.gacic,
Svojevremeno sam bio podvrgnut neopravdanoj i ničim izazvanoj hajci jednog
odavde za utamanjivanje različitih jestivih nacionalnih simbola. Usred
kampanje pao sam u trans i duboka fundamentalna razmišljanja o bazičnim
pitanjima ôko sam ja, kud idem, šta ću ovde, šta ću sa OVIMAö i sl. te iz
istog vučem neke posledice... ;) Jedna od njih se odnosi na moj napor da se
vratim korijenju (c) B. Kostić. Onda sam malo bolje i dublje razmislio pa sam
odlučio da bi toliko poniranje bilo nesvrsishodno, ali nekako uspeh da
iznedrim traktat o nac. jestivom fundamentu.
Dame i gospodo: PROJA SA KAJMAKOM!!!
U stvari...
U stvari, ex... udaljismo se od onog domaćinskog zasedanja u rana nedeljna
popodneva u kuJni, ili trpezariji (nikakve sobe, saloni i sl.) sa uvertirom
od šljivke (iz čokanja) sa mladim sirom, a onda nešto tanko sečene pršute
(svinjske i goveđe kombinovano). Na ovome je potrebno zadržati se (uz
dolivanje šljivke) iz aperitivnih i dramaturških razloga, uz lagane teme -
preporučljivo o poreklu rakije, upršućenog svinčeta/govečeta uz neizbežne
pikanterije vezane za proizvodnju ili nabavku istih... U jednom trenutku, kada
pažnja bude dovoljno odvučena, a svest omamljena multimedijalnim užicima,
domaćica, kao lice imenovano da rukovodi paradom i duže od svih sačuva
prisustvo duha, uz iznenadno TA-DAAA (ili sličan uzvik primeren podneblju i
prisutnim individuama) iz rerne ritualno izvlači pleh sa projom. Isti uzvik je
primeren i za tačku iznošenja kajmaka. Starost kajmaka je, naravno, stvar
ličnih afiniteta i prilike, ali u ovom slučaju se preporučuje mlad, ali ne
previše razređen kajmak, umerene slanosti. Moj starosni preferencijal je
poslednji pazarni dan (max. 4-5 dana) sa odležavanjem u podrumu, špajzu i sl.
I nikakvi frižideri!
Tada je moguće (a iz iskustva znam i najverovatnije) preći na neizbežne srpske
teme, koje počinju sa otprilike: _Gledaj, bre, ovu divotu, gde to još ima..._
Uprkos izrazitoj emocionalnoj obojenosti ovog iskaza, isti je dobrim delom
tačan, što se kajmaka tiče, ako je suditi po zblanutim izrazima lica stranaca
kojima se dočarava šta bi to moglo da bude, a i po čežnjivim uzdasima
iseljenika u odgovor na pitanje _a, šta vam tamo, onako, baš, fali..._
Razgovor će neizbežno krenuti put nesreća, zavera, naše dobrote i naivnosti, a
tuđe zlobe i lukavosti, uz poslovični optimizam da _ne možemo propasti dok OVO
imamo_ i _šta NJIMA vredi bogatstvo i sjaj, kad ne znaju za OVO_. Naravno,
neće proći bez psovke upućene na adresu aktuelnih belosvetskih drmatora,
međutim pitomost ove klope neće dati da one budu tako sveobuhvatne, gnevne i
razarajuće kao što je to slučaj pod uticajem mesnih lipida, smešanog alkohola
i forsirane svečarske atmosfere na celovečernjim okupljanjima (slave,
ispraćaji, prvi rođendani i sl.)
U nedostatku formalnih znanja o vinima moj izbor je uglavnom intuitivan ili,
prezicnije, koloristički rukovođen - tamno crveno (u našem jeziku pocrnelo)
vino, u običnim čašama i otvorenom vinskom litrenjaku (predimenzionisanom
čokanju) poreklom iz, recimo, srednje srbijanske osovine (župa Aleksandrovačka
ili neka slična), mada se i Krajina (Timočka) takođe prihvatljiv izbor. Zaista
estetizovan doživljaj.
U slučaju zategnutih odnosa sa crnjakom kao alternativa je moguće (ako mora)
pivo, a za apstinente - domaći sokić. Konzumiranje sintetike u obličju kola
napitaka, praškova, industrijskih razređivača je bogohulno.
I pored sveg moralnog i materijalnog bogatstva pravoverni gurmani domaće
provinijencije proju sa belim mrsom smatraju za predigru iza koje nije sramota
pitati: _Dobro, a šta ćemo KONKRETNO_? Svi odgovori i reakcije su mogući u
zavosnosti od ispošćenosti, kapaciteta i afiniteta prisutnih.
U svakom slučaju ova kulinarska minijatura spada u kategoriju ad hoc
zadovoljstava za nalete raspoloženja. Uz to, ovaj najklasičniji _fast food
nazionale_ je test-poligon za domaćičke sposobnosti kojem nije odolela ni
najokorelija emancipovana, samo- svojna/svesna, oslobođena, feminizmom
kontaminirana - domaćica.
hedonizam.456peccaa,
zdravo svima !
jel neko zna dobar recept za palacinke.
ako ima fala lepo ,ostavite ga u mail ili ovvdi
pozdrav svima
hedonizam.457miobrado,
Pamti li, neko jednog od osnivača i stubova pokreta nesvrstanosti čestitu
Indiju - i, njene o r a h e .
Dakle, gde i po kojoj ceni, u Bgd. mogu da se pazare isti?
hedonizam.458postar,
-> #455, sav.gacic> Dame i gospodo: PROJA SA KAJMAKOM!!!
>
> U stvari...
Prekrasan opis.Pošalji ovo redakciji Vremena za rubriku
vreme uživanja,da i drugi uživaju bar u opisu kad ne mogu u
ukusu.Svaka čast.
pozdrav postar
hedonizam.459pifat,
-> #457, miobradoNa Bajlonijevoj pijaci vidjen indijski orah u jednoj od radnji sa
"zdravom hranom". Cijena prava sitnica, oko 110 dinara za kilogram
(mada, ako je badem već 80 dinara, ni ovo nije smak sveta). Kiosk se
nalazi u redu koji razdvaja deo gde se prodaju sir i kajmak od dela
gde se prodaje sve i svasta. Red kioska je paralelan sa ulicom Cara
Dusana.
hedonizam.460mmarkovic,
-> #433, sav.gacicSubject: grčka pića
> ... kondenzovani ekstrakt žvake sa metil alkoholom i strunjenim promincla
> bombonama ...
:))
Poruka jeste starija, ali nisam mogao da odolim ovom veoma preciznom opisu.
Ali zato, "Metaxa" ( sa veeelikim M ) ih vadi! Sa 7 *! ( dobro, može i 5 kad
nema sa 7 ). Nektar!
Jel' ima i sa više od 7* i je li probao to neko?
hedonizam.461hercog,
Šta mislite o pićima tipa XTC i RED BULL?
Sale
hedonizam.462ilazarevic,
-> #455, sav.gacic> Dame i gospodo: PROJA SA KAJMAKOM!!!
Svaka čast, domaćine :)
hedonizam.463ilazarevic,
-> #461, hercog> Šta mislite o pićima tipa XTC i RED BULL?
Nisam probao. Više volim prirodne stimulanse.
hedonizam.464pifat,
Ljubitelji spricera, gde sve jos u Beogradu moze da se kupi prava
soda-voda? Meni su poznate samo tri lokacije: majstor Hranislav u
Solunskoj, gospodja Lepojevic u Mutapovoj (odmah ispod Kalenic
pijace, mada kod nje ima problema sa slabim pritiskom ugljen
dioksida, i zato kod nje vise ne odlazim), i izvesni tip kod pijace u
Malom Mokrom Lugu, koji puni samo plasticne boce. Kako sada moram sa
Zvezdare da potegnem cak na Dortjol, voleo bih da znam ima li jos
koja bliza lokacija za tankovanje.
Igor
hedonizam.465corto,
-> #464, pifat> Ljubitelji spricera, gde sve jos u Beogradu moze da se kupi
> prava soda-voda?
Mi to regulisemo u domacoj izvedbi ;) Jeste da nam sifon nesto
strajkuje, pa ce morati da padne nabavka novog (oko 100 dinara), ali
navukli smo se na svezu sodu :))) Pogledaj u "Bagatovim" Radnjama
(jeste, kod nas je sve noguce, u jednoj takvoj radnji smo kupili i
ogradicu za dete), patrone i sifon proizvodnja Becej, patrone idu na
zamenu, ma divota jedna :)))
hedonizam.466djcorto,
-> #464, pifat> Ljubitelji spricera, gde sve jos u Beogradu moze da se kupi
> prava soda-voda? Meni su poznate samo tri lokacije: majstor
> Hranislav u
Imas da kupis sifone koje radi CarboDioxid iz Beceja, i da
patronom pravis svoju sodu, nista slabiju od kupovne. Patrona
ima provereno u prodavnicama Beobagata, kao i sifona. Sifoni su
kostali oko 100 din.
Sifon simpaticnog okruglastog oblika je vidjen i u nekoj
tehnickoj svastari u Sindjelicevoj, pri vrhu, blizu stanice
25/26.
Nas sifon je trajao sest godina, kada se izlizao dihtung na
lezistu za patronu. Treba zvati Becej i traziti rezervu ... :)
Kad smo kod zvanja :
CARBO DIOXID
21220 BECEJ
Seke Istvana bb
tel 021/816242
813155
fax 021/815041
hedonizam.467miobrado,
Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :)))))
M
hedonizam.468gerber,
-> #465, cortoYR>*> Mi to regulisemo u domacoj izvedbi ;) Jeste da nam sifon nesto
YR>*> strajkuje, pa ce morati da padne nabavka novog (oko 100 dinara), ali
A ne! Nikako! To ne ! ;) Patrone i prava soda se ne daju
meriti. Pogotovo ne kada su ladni špriceri u pitanju.
Ono jeste da mi je Harnislav na 3 minuta, ali bih bez
razmišljanja potezao i sa Zvezdre :)
A uz sodu, preporučujem, sada za letnje dane, Graševinu iz
Erdevika. Podrum u Gavrila Pricipa.
hedonizam.469spec,
-> #329, nenadhedonizam.470djcorto,
-> #467, miobrado> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :)))))
Znate li da se buregdzija koji je imao radnju u Zmaj Jovinoj
iselio u Australiju, na opstu polzu ostalih tamosnjih iseljenika
iz ovijeh krajeva ?
Ispred iste radnje koju je otvorio stoji velika tabla sa
natpisom HOT BUREK ! :))))
Ima samo jedan maaaali problem ... nema ovdasnjeg jogurta ....
;)))
hedonizam.471djcorto,
-> #468, gerber> A ne! Nikako! To ne ! ;) Patrone i prava soda se ne daju
Slusaj ti, dogmaticaru ! Podvrgnucemo te blind testu - ako
pogodis koja je koja, priznajem da si u pravu !
Izmedju Home Soda i No Soda, biram Home Soda !
hedonizam.472velicko,
-> #467, miobrado> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :)))))
Not everywhere !
The best BUREK is BUREK from NIŠ ! ;)
hedonizam.473gerber,
-> #471, djcortoYR>*> Slusaj ti, dogmaticaru ! Podvrgnucemo te blind testu - ako
YR>*> pogodis koja je koja, priznajem da si u pravu !
Samo ako je u hladnoj Graševini. Sama za sebe mi je
podjednako neprivlačna bilo kojeg porekla da je ;)
hedonizam.474dr.grba,
-> #467, miobrado>> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :)))))
Beše dobar burek u pekari preko puta Vukovog spomenika u Bulevaru,
odmah pored "Grmeča" (:
hedonizam.475dr.grba,
-> #470, djcorto>> Ima samo jedan maaaali problem ... nema ovdasnjeg jogurta ....
Najbolji jogurt sam pio u Mujinoj buregdžinici u starom Travniku,
pre desetak godina, pravljen u domaćoj izvedbi.
hedonizam.476dkalaba,
-> #473, gerber> Samo ako je u hladnoj Graševini. Sama za sebe mi je
> podjednako neprivlačna bilo kojeg porekla da je ;)
Citat nar. pesme:
"... ne gadi mi vino pred gospodom..."
Pobogu, pa jel mi iz Nova Sada ne znamo, il' se to pravi tako
loša graševina da mora da se "preseca"? :))
Naravno, šalim se. Ipak je to stvar ukusa.
Al' ja presecam ISKLJUČIVO I SAMO rizlinge.
Zimi SAE 30, pardon, dvotrećinski a leti fele-fele. :)
A loša vina (gledam da) ne pijem.
hedonizam.477vstan,
-> #472, velicko>> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :)))))
Kad smo kod bureka - gde se pravi najbolji joghurt ?
hedonizam.478miobrado,
-> #470, djcorto>> Ima samo jedan maaaali problem ... nema ovdasnjeg jogurta ....
>> ;)))
U ovim krajevima arhiviran je jogurt - muža iz '88. Pa da probamo da ga
izvezemo !!! ;)))
M
hedonizam.479dr.grba,
-> #476, dkalaba>> Pobogu, pa jel mi iz Nova Sada ne znamo, il' se to pravi tako
>> loša graševina da mora da se "preseca"? :))
>> ...
>> Al' ja presecam ISKLJUČIVO I SAMO rizlinge.
A koja je to pa razlika između rizlinga i graševine? Uzgred, erdevička
graševina baš i nije loše vino, ali nije greh preseći je. Grehota je
seći erdutsku graševinu.
hedonizam.480kum.djole,
-> #477, vstan>> Kad smo kod bureka - gde se pravi najbolji joghurt ?
Meni u komšiluku, ali tebi je prilično daleko. :)
Kod "Đure" u prodavnici mlečnih proizvoda, Gandijeva, zanatski centar.
To je u stvari prva radnjica prema ulici, prekoputa centrale.
Jogurt je fantazija, ali ima jednu neoprostivu manu:
rok trajanja par minuta.. ;)
hedonizam.481crncic,
-> #303, zeljkoj>> Ali garant će biti ista, s obzirom da staklene nema već više od mesec
>> dana (tj. ovo što ima su stare zalihe).
Mnogo nešto velike te zalihe... ;)
hedonizam.482crncic,
-> #341, marec>> 'Ajde da glasamo za NAJGORE pivo u SRJ!
Neki će sad da se uvrede ;) ali Mediana je bilo vrlo gadno pivo.
No, popravili su se posle sa onim Superior (beše tako nešto...).
hedonizam.483crncic,
-> #378, pedjak>> je bio u vojsci na Kosovu čuh da je ipak Pećko pivo bez premca :))
Živa istina... Sva sreća nisam tamo služio vojsku, ali sam ranije
često odlazio u te južnije krajeve i prosto jedva čekao da stignem ;)
Na žalost, nema ga (a i nikad ga nije ni bilo) ovde prema severu,
a i sam idem jako retko u donju nam pokrajnu :(
Ako imate priliku, ne propuštajte je - pivo ladno ide na vrh liste.
hedonizam.484crncic,
-> #368, supers>> btw, moj glas za pils, definitivno.
To beše ona smejurija u coca cola flašici ?
Stvarno, ali nešto nalik pivu bez piva ;) ko žvaka bez šećera O:)
Da, da, znam, to je sad in... :)
hedonizam.485crncic,
-> #356, teorist>> Što se tiče najbojih, meni su trenutno favoriti Weifert i
Nema šta, čovek patriota :) Svoj glas za Weifert, takodje, tokom
cele godine isti kvalitet i tiraž. Ima ga po BGDu, tražite...
hedonizam.486crncic,
-> #385, stefan>> Ima BIP i svojih svetlih trenutaka :) Pivo "Aleksandar", flaša od 0.33 -
>> na žalost nisam ga video u prodaji. Ranije ga je bilo u "Šumatovcu" i
Ako si baš toliko zaludan da dolaziš do Pančeva mogu ti dati adresu
jednog mini marketa koji ga maltene uvek ima. Cena u maloprodaji
2.00 din. Što se samog "Aleksandra" tiče, nije loše, ko bi rek'o da
je BIPovo :)
hedonizam.487supers,
-> #484, crncic>> To beše ona smejurija u coca cola flašici ?
>> Stvarno, ali nešto nalik pivu bez piva ;) ko žvaka bez šećera O:)
>> Da, da, znam, to je sad in... :)
Ne što je in, nego zato što je reč o domaćim pivima.
Kvalitetnijeg, a široko dostupnog, zaista nema.
BiP suviše oscilira da bi mogao da se meri sa Apatinom.
hedonizam.488stefan,
-> #483, crncic> Na žalost, nema ga (a i nikad ga nije ni bilo) ovde prema severu,
> a i sam idem jako retko u donju nam pokrajnu :(
Eh, sad, nikada ga nije bilo ;) Bilo ga je, mada ne znam da li ga još
uvek ima (beše to prošlog ili pretprošlog leta :). Lokacija gde je
degustirano je "Banija" (za one koji hoće da provere da li ga još uvek
ima, to je prva stanica autobusa 16 ili 95 posle doma omladine prema
Pioniru).
hedonizam.489zeljkoj,
Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John Styth Pemberton
je izmislio Coca-Colu.
hedonizam.490zeljkoj,
-> #481, crncic>>> Ali garant će biti ista, s obzirom da staklene nema već više
>>> od mesec dana (tj. ovo što ima su stare zalihe).
>
> Mnogo nešto velike te zalihe... ;)
Svaka coka koju popiješ je napravljena u proseku 2 meseca ranije. :)
Naravno, ako prodavnica u kojoj se snabdevaš ima velik promet -
inače, može da bude i po 5-6 meseci stara.
Veliki su magacini...
hedonizam.491stefan,
-> #487, supers> Ne što je in, nego zato što je reč o domaćim pivima.
> Kvalitetnijeg, a široko dostupnog, zaista nema.
> BiP suviše oscilira da bi mogao da se meri sa Apatinom.
Čuj, možda Pils ne oscilira ali je pitanje koji je to stalan nivo koji
održava ;) Po meni, definitivno nije neki kojim bi se trebalo dičiti :)
hedonizam.492johnnya,
-> #489, zeljkoj >> Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John
>> Styth Pemberton je izmislio Coca-Colu.
SLAVA MU !
hedonizam.493supers,
-> #491, stefan>> Čuj, možda Pils ne oscilira ali je pitanje koji je to stalan nivo
>> koji održava ;) Po meni, definitivno nije neki kojim bi se trebalo
>> dičiti :)
Šta ćeš, ja sam lenji konzument koji pokušava da štedi svoje živce
ne nervirajući se što od široko raširenih piva nema bog zna šta.
Dakle, ako u lokalnoj samoposluzi nema ništa bolje od Pilsa, ja ću uvek
bez reči uzeti Pils...
hedonizam.494ilazarevic,
-> #493, supers> Dakle, ako u lokalnoj samoposluzi nema ništa bolje od Pilsa, ja ću
> uvek bez reči uzeti Pils...
Hvala bogu što u mojoj lokalnoj nema ni BIP-a i Pilsa. Imamo samo Jelen i
Porter.
hedonizam.495sljubisic,
-> #492, johnnya
> >> Na danasnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John
> >> Styth Pemberton je izmislio Coca-Colu.
> SLAVA MU !
Mimoisla ga je Nobelova nagrada, al' mu svejdno slava :)
hedonizam.496vstan,
-> #494, ilazarevic> Imamo samo Jelen i .......
Ajoj :(
hedonizam.497hercog,
Evo jednog recepta za veoma jeftino, a mnogo dobro i osvežavajuće
piće u toku leta
Potrebni sastojci:
1. 1.5l vode
2. 1 kesica limuntusa
3. 1-2 kašičice sode bikarbone
Postupak:
1. U vlašu od 1.5l vode sipati celu kesicu limuntusa
2. Dodati 1-2 kašičice sode bikarbone (ne preterivati da se ne
bi dobio slani napitak:)
3. Limuntus i soda bikarbona će reagovati i formirati ugljen-dioksid
u boci, tako da je piće i gazirano, a kiselkasto zbog limuntusa
4. Staviti bocu u frižider i hladiti
5. Služiti ohlađeno
Sale
p.s. isprobano u praksi
hedonizam.498nenad,
-> #489, zeljkoj> Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John Styth Pemberton
> je izmislio Coca-Colu.
Zna li se, da li su današnji vlasnici (glavni akcionari) njegovi
naslednici ili neki drugi uspešni poslovni ljudi?
hedonizam.499postar,
Pomoć.Dobio sam gljivice kvasa.Šta sada?
Da li neko zna šta da radim dalje i kako da dobijem kvas.Mnogo dobra stvar,
naročito ujutru,kada se naveče konzumira doobra,rashlađena votka.:)
Veliko hvala za sve odgovore
pozdrav postar
hedonizam.500zeljkoj,
-> #498, nenad>> Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John Styth
>> Pemberton je izmislio Coca-Colu.
>
> Zna li se, da li su današnji vlasnici (glavni akcionari)
> njegovi naslednici ili neki drugi uspešni poslovni ljudi?
Nemam pojma. :)
hedonizam.501rjovic,
-> #497, hercog██ Evo jednog recepta za veoma jeftino, a mnogo dobro i
██ osvezavajuce pice u toku leta
Evo jos jednog :)
Potrebno:
300g secera
1 mali pekarski kvasac
1 kesica limuntosa
4l vode
U vecu posudu (serpu, lonac ili nesto sl.) staviti sve sastojke i mesati
dok se sve ne rastopi. Ostaviti da odstoji sat vremena i preliti u flase i
ohladiti. Dobija se gazirano osvezavajuce pice.
VAZNA NAPOMENA:
Koristiti samo svezi kvasac jer u suprotnom pice dobija neprijatni miris.
Isto se desava ukoliko se vec napravljeno pice drzi vise od 4 dana.
Pozdrav,
Relja
hedonizam.502crncic,
-> #456, peccaa>> jel neko zna dobar recept za palacinke.
>> ako ima fala lepo ,ostavite ga u mail ili ovvdi
OvdI je bio, potraži malo, sredina Marta od prilike.
Bilo je raznih, sa pivom, kiselom vodom,... :)
hedonizam.503crncic,
-> #477, vstan>> Kad smo kod bureka - gde se pravi najbolji joghurt ?
Od ovih industrijskih, šabački je najjači. Pakuje se u kese i čaše.
hedonizam.504crncic,
-> #490, zeljkoj>> inače, može da bude i po 5-6 meseci stara.
>> Veliki su magacini...
Šta da ti kažem, pre nedelju dana sam na potezu Terazije-S.Vladara-
Slavija-Veterina tražio Valjevsko pivo i retke su prodavnice (što
male što velike) u kojima nije bilo staklene koke.
Pivo, naravno, nisam našao ;)
hedonizam.505ilazarevic,
-> #496, vstan> Ajoj :(
Mislim da je nešto bolje od BIP-a.