CIVIL.9

24 Apr 1995 - 30 Sep 1996

Topics

  1. filozofija (206)
  2. religija (883)
  3. istorija (67)
  4. nauka (615)
  5. umetnost (176)
  6. knjizevnost (552)
  7. film (1293)
  8. dileme (281)
  9. o.jeziku (686)
  10. oko.sveta (823)
  11. enciklopedija (11)
  12. skola (616)
  13. licni.stav (2034)
  14. cyber.culture (67)
  15. hedonizam (1158)
  16. galerija (462)
  17. civ.savet (70)

Messages - hedonizam

hedonizam.404 vstan, -> #400, miobrado
> Najgore pivo sam, svojevremeno, pio u Kijevu.. . Nemogu da se > setim imena piva, jer sam se opio pa sam ga zaboravio ! :)))) Zhigulovskoje ?
hedonizam.405 soul, -> #364, nenad
> Procedure: > Bring one gallon water to boiling point using a pan large > enough to hold water, malt syrup and corn sugar. Add malt Ma oslonite se bolje na proverene izvore. ;) Here goes: Take the juice from one bottle of that Ol' Janx Spirit, it says. Pour into it one measure of water from the seas of Santraginus V - Oh that Santraginean sea water, it says. Oh those Santraginean fish!!! Allow three cubes of Arcturan Mega-gin to melt into the mixture (it must be properly iced or the benzine is lost). Allow four litres of Fallian marsh gas to bubble through it, in memory of all those happy Hikers who have died of pleasure in the Marshes of Fallia. Over the back of a silver spoon float a measure of Qualactin Hypermint extract, redolent of all the heady odours of the dark Qualactin Zones, subtle sweet and mystic. Drop in the tooth of an Algolian Suntiger. Watch it dissolve, spreading the fires of the Algolian Suns deep into the heart of the drink. Sprinkle Zamphuor. Add an olive. Drink ... but ... very carefully ...
hedonizam.406 zeljkoj, -> #403, inferno
> Ů│ ˙ A zar nije bila voda? ;) > > Da. I to Vatrena. ;) Ko bi rekao... ;)
hedonizam.407 sav.gacic, -> #283, corto
> Eto, a posle se svet zali kako ne moze da nadje sve sastojke za kinesku > klopu :))))) Svaka cast majstorima iz "Pekinga" (koji sluze i salatu od > kiselog kupusa kao kinesku) :)))) Restoran "Peking" je svakako mesto za izbegavanje iz više razloga. Izuzev, možda ako niste ljubitelj gulaša i paprikaša nazvanih egzotičnim imenima i serviranih u malo neobičnom posuđu po _začinjenim_ cenama ;). Jedna od žešćih podvala je _sos od susama_ - u prevodu na srpski fundamentalna zaprška (masnoća, aleva paprika) sa nekim zrnevljem što bi trebalo da nam dočara taj _susam_. Jedno vreme su ovu promašenu ustanovu čak rekamirali kao kineski restoran prilagođen ovdašnjem ukusu ;). E, pa, prilagodili su ga tako da ću od sad _pravu kinesku hranu_ najpre potražiti u Brankovini, Takovskom grmu, Arilju ili Savskom Vencu pod _dnevna jela_ ;)
hedonizam.408 sav.gacic, -> #301, corto
> Cocacola Uzo ? >======== === = Ovo za uzo - to mene Kum Djole zeza. Ne misli, valjda, ozbiljno? Osim toga, uzo u kola pića! TO može samo u tehničke lubrikante ili, eventualno, u sredstva za POTSTICANJE korozije (metala, creva, mozga i sl.). I dalje stojim da ću pre da popijem šampon za kosu ili varikinu nego uzo ili mastiku!!! > djcorto kum.djole nenad > zeljkoj > velicko > schef > I dva tajna glasa za Pepsi ;) Kako, bre, tajna - JAVNO SE DEKLARIŠEM ZA PEPSI
hedonizam.409 plovput,
Jel' ima neko recept za dop ?
hedonizam.410 oldtimer, -> #404, vstan
> Zhigulovskoje ? Zvuči poznato, kako se to piše kirilicom ?
hedonizam.411 oldtimer,
Za one koji su zaboravili, danas je Veliki Petak, što bi naše babe rekle, ne valja se da se radi, piće i klopa u umerenim količinama uvek su bili dozvoljeni. Vreme je da se zapitamo da li smo ofarbali jaja? Ja svoja jesam, a vi?
hedonizam.412 velicko, -> #405, soul
>+ Drink ... but ... very carefully ... :)))) ;) :) ;) :) ;) :) (slurrrp;) ?:'( =: :))) ===:::)))) =::))) :( :)) The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy also mentions alcohol. It says that the best drink in existence is the Pan Galactic Gargle Blaster. It says that the effect of a Pan Galactic Gargle Blaster is like having your brains smashed out by a slice of lemon wrapped round a large gold brick.
hedonizam.413 supers, -> #411, oldtimer
>> uvek su bili dozvoljeni. Vreme je da se zapitamo da li smo ofarbali >> jaja? Ja svoja jesam, a vi? Mi smo svoja ofarbali, a pošto nije bilo svežeg 'leba, odmah i pojeli...
hedonizam.414 mileusna, -> #408, sav.gacic
>> dalje stojim da ću pre da popijem šampon za kosu ili varikinu nego >> uzo ili mastiku!!! Uzo? Aaa, ono Grčko. :) Pa šta da vam kažem, nama na ekskurziji nije ništa falilo. O;)
hedonizam.415 kum.djole, -> #408, sav.gacic
>> I dalje stojim da ću pre da popijem šampon za kosu >> ili varikinu nego uzo ili mastiku Dobro, ubedio si me. ;) Ispričaj mi makar to prvo (i poslednje ;) iskustvo.. :))
hedonizam.416 biber, -> #407, sav.gacic
>> Restoran "Peking" je svakako mesto za izbegavanje iz vise razloga. Ne gresi dusu, imaju jako ukusne piroske. Nisu ni nalik onima na kioscima i sl. Preporucujem. Sem toga kuvar im je odlican, tako da je svako jelo jako ukusno. Ono jes' da supa od bambusa nije videla bambus i sl, ali sta ces, snalaze se ljudi:) A da je skupo, skupo je.
hedonizam.417 olio, -> #411, oldtimer
> jaja? Ja svoja jesam, a vi? I mi farbamo jaja ali svako na svoj nacin, ali sada necu da Vam kazem na koji? To je ipak hedonizam. Pozdrav Oiver.
hedonizam.418 madamov, -> #332, dr.grba
> Mnogi tvrde da ću propušiti opet, a to dokazuju činjenicom da pamtim > dan, sat i minut svoje poslednje cigarete. 14.06.1995. ja pamtim, kolega. B) S tom razlikom da sam ja posle par nedelja rekonstruisao tačan datum prestanka uživanja u nikotinu posle 15 godina, poslednjih par po dve pakle dnevno.
hedonizam.419 madamov, -> #341, marec
> 'Ajde da glasamo za NAJGORE pivo u SRJ! BIP iz pogona kod mostarske petlje. Ono iz Skadarlije je bolje, svrstavam ga čak u srednu kategoriju.
hedonizam.420 madamov, -> #385, stefan
> Ima BIP i svojih svetlih trenutaka :) Pivo "Aleksandar", flaša od 0.33 E, ovo se puni u pogonu u Skadarliji i može se probati iz čaše, krigle, bokala i sličnih posuda u istoimenoj ("Aleksandar") pivnici u Cetinjskoj. Bio sam pre neki dan i videh da toče i neko crno pivo. Ima li ko iskustva s njim, ja sam već popio par svetlih dok nisam video da imaju i crno pa nisam stigao da ga probam?
hedonizam.421 madamov, -> #392, oldtimer
> Što se tiče BIP-a jedine stvarno svetle trenutke doživljavam kad navratim > u pivnicu u Skadarskoj. Pivnica je, valjda, u Cetinjskoj, a i ulaz u pivaru je iz Cetinjske, mada svi znamo da je to čuvena pivara u Skadarliji. B) Inače, preporučujem pileća krilca u istoj pivnici. B)
hedonizam.422 marec, -> #408, sav.gacic
> da ću pre da popijem šampon za kosu ili varikinu nego uzo ili mastiku!!! U potpunosti se slažem!
hedonizam.423 vstan, -> #410, oldtimer
>> Zhigulovskoje ? > > Zvuci poznato, kako se to pise kirilicom ? Zh je z(aba), j bese neki ruski znak, ostalo je kao sto pise. Inace koliko se secam sirom zemlje pio sam samo to pivo. Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko Porter pivo. Da cujem komentare.
hedonizam.424 mnikolic,
Vasina torta ------------ Staviti u sud 5 žumanaca, dodati 5 punih kašika sitna šećera, pa šećer i žumanca penasto umutiti. Dodati zatim 1 kašiku brašna i 6 kašika samlevenih badema, kao i čvrsto ulupan sneg od 5 belanaca, koji treba polako umešati u masu. Kalup za tortu namazati puterom, posuti ga brašnom, sipati masu u kalup i peći je u pećnici. Kad je torta pečena, izvaditi je iz pećnice, ohladiti i nadevati. Prvi nadev za Vasinu tortu napraviti na ovaj način: 1/8l mleka usuti u šerpu, zasladiti mleko po volji, pa dodati 200g samlevenih oraha. Sve ovo na štednjaku mešati. Zasebno umutiti 4 žumanceta sa 4 kašike šećera. Skinuti orahe sa štednjaka i kad se prohlade, izmešati ova mućena žumanca sa orasima, dodati strugane kore i sok od 1 pomorandže i 3 štangle rastopljene čokolade. Zasebno umutiti 150g putera, pa i njega umešati u pripremljeni nadev. Ovim nadevom premazati tortu. Drugi nadev za Vasinu tortu spremiti na ovaj način: 250g šećera sa 2 čaše vode staviti u šerpu na štednjak i skuvati ga, malo gušće no za slatko. Od 6 belanaca umutiti čvrst sneg i u gusto skuvani sirup od šećera polako dodavati umućeni sneg, pa neprestano mutiti na pari dok se masa ne zgusne. Tada sud sa masom skinuti sa pare i mutiti dok se masa ne ohladi. Preko onog prvog nadeva koji se nalazi na torti staviti pripremljeni šaum i kad torta bude nadevena, ukrasiti je raznim ušećerenim voćem. Kao što se može odmah primetiti, ova torta ne nadeva se iznutra, već samo spolja. Kad je gotova, to jest kad se premaže nadevom i šaumom, biće veoma visoka. m.
hedonizam.425 djcorto, -> #421, madamov
> znamo da je to cuvena pivara u Skadarliji. B) Inace, > preporucujem pileca krilca u istoj pivnici. B) Savo, cujes li ti OVO ? ;)
hedonizam.426 olio, -> #423, vstan
> Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko > Porter pivo. Da cujem komentare. Kazi adresu gde se to "crno pivo" kupuje. Koga kod pitam za crno pivo gledaju me "vanzemaljca". Izgleda da ljudi nikad nisu culi za crno pivo. Pozdrav Oliver.
hedonizam.427 vlajel, -> #426, olio
*> Koga kod pitam za crno pivo gledaju me "vanzemaljca". *> Izgleda da ljudi nikad nisu culi za crno pivo. :))))))) ima ga u Pekabeti u G.Ždanovoj,ugao M.Pocerca i Ždanove,u pitanju Porter pivo-živeli.........
hedonizam.428 vstan, -> #426, olio
>> Porter pivo. Da cujem komentare. > > Kazi adresu gde se to "crno pivo" kupuje. Zemun, Karadjordjev trg, samoposluga Srbijanka.
hedonizam.429 dturina, -> #420, madamov
<<KOJOT>> sam pre neki dan i videh da toče i neko crno pivo. Ima li ko <<KOJOT>> iskustva s njim, ja sam već popio par svetlih dok nisam video da <<KOJOT>> imaju i crno pa nisam stigao da ga probam? Zanimljivo mada nije kao Ginis Kojot (mali) :))))))
hedonizam.430 sav.gacic, -> #350, corto
> vrenje :) Mozda lansiramo "Sezam" pivo, iovako BIGZ I BIP zvuce slicno > :)) Koje se samo otvara?
hedonizam.431 sav.gacic, -> #383, pifat
> Malinovac sa sodom, znan i kao himbersaft, ili umesto maline - sok od > kajsije. Sve mora biti vrlo hladno, što se, pretpostavljam, Himber je do nedavno bio najrasprostranjeniji/najpopularniji domaći sok u Hercegovini i pravio se od drenjina (kamenjar baš i nije idealno mesto za maline ;) )
hedonizam.432 sav.gacic, -> #411, oldtimer
> uvek su bili dozvoljeni. Vreme je da se zapitamo da li smo ofarbali > jaja? Ja svoja jesam, a vi? Jedan prigodan, za ovde (umesto par konf. niže) sa zakašnjenjem, ali ta da se radi, slavilo se... Prevodilica dovodi Amerikanca (učesnika simpozijuma) svojoj kući da mu pokaže kako izgleda dan u našoj porodici. Amer dosta razume, ali se ne odlučuje da progovori: Ona: "Ovo je moj otac" Amer: "Oh, father"! Ona: "A ovo je moja majka" Amer: "Oh, mother"! Ona: "A, brat je u kuhinji, farba jaja za Uskrs" Amer: "OH, HIPPIE"!!! :))
hedonizam.433 sav.gacic, -> #415, kum.djole
> Dobro, ubedio si me. ;) > Ispričaj mi makar to prvo (i poslednje ;) iskustvo.. :)) Uh, oba doživljaja su nezaboravna. Sva meka sapunjava sredstva imaju neopisivo grozan ukus, a probaju se isključivo greškom kada se ista zajme od drugih na putovanjima, kampovanjima i sl. i trpaju u bilo kakve bočice pri ruci. Onda ne gledaš, ili vidiš duplo (zavisno od situacije ;) ) i nategneš. U drugom slučaju trežnjenje je trenutno. Jednom sam oprao zube pastom za brijanje (Kolynos, slične tube). Kakav grandiozan za*eb!!! Ni pola tegle zlih feferonki nije pomogao da se otresem ukusa. E, ako kažem da bih i to rađe od mastike, uza i sl., onda možeš misliti kakva su mi iskustva. Dugo sam se trudio da rečima definišem ukus i aromu, ali ništa adekvatno mi nije padalo na pamet, ali da pokušam: kondenzovani ekstrakt žvake sa metil alkoholom i strunjenim promincla bombonama. Udar sam pretrpeo u početku ručka i očaj u ustima nisam bio u stanju da neutrališem ni fundamentalnom jagnjetinom i ujedajućim mladim lukom ;)
hedonizam.434 sav.gacic, -> #423, vstan
>>> Zhigulovskoje ? > Zh je z(aba), j bese neki ruski znak, ostalo je kao sto pise. > Inace koliko se secam sirom zemlje pio sam samo to pivo. Precizno transkribovano je ŽIGULEVSKOE (po Vuku, ćirilicom). Prvo (akcentovano) "E" čita kao "jo", te u kombinaciji sa prethodinim "L" daje "lj". Slično je sa poznatim prezimenom GORBAČEV, akcentovano E se čita kao "jo". Glas "Č" se ne umekšava, tako da u našem jeziku dobijamo bivšeg predsednika SSSR GorbačOva. Inače, u moja vremena tamo, "Žiguljovskoe" pivo nije bilo pasterizovano i imalo je rok trajanja od 2-3 dana. Meni je prijalo dok je bilo sveže. U principu ne volim jako gazirna piva. Inače postoje i automobili "Žiguli" - van granica SNG poznati kao LADA. > Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko > Porter pivo. Da cujem komentare. YESSSS!! Crno pivo je prava stvar!
hedonizam.435 sav.gacic, -> #425, djcorto
>> znamo da je to cuvena pivara u Skadarliji. B) Inace, >> preporucujem pileca krilca u istoj pivnici. B) > > Savo, cujes li ti OVO ? ;) UX, čujem, čujem... ALI!!! U dotičnom objektu sam proveo noć 13/14. januara ove godine. Hladno pivo zimi je pomalo destimulativno, ali dvolitarski bokali su zaista bili inspirativni. Točeno pivo (i tamno i svetlo) u startu nemaju onoliko ujedajućeg gasa u sebi, tako da su sve barijere na putu ka neograničenom nalivanju uklonjene :) Poslužen je fundamentalan roštilj i SVE je valjalo OSIM KRILACA. Naime, po restoranima koji služe taj božanstveni produkt na snazi je veoma kvaran trik da zaostale količine (meni je teško uopšte da poverujem da je tako nešto moguće :) ) OBARE (tada mogu duže da stoje) da bi ih posle pekli kao da se ništa nije desilo. Raspoloženo društvo i napirlitane i neodoljive dame u neposrednoj okolini su me sprečili da se konobaru obratim biranim rečima u PROSTO-proširenim rečenicama, te da razjurim kuhinjsku bagru koja, bre, ni za Boga ne zna :( Dakle, prilikom naručivanja krilaca OBAVEZNO pitati da nisu (slučajno) obarena. U slučaju da jesu, porciju obavezno vratiti makar po cenu sveopšteg skandala i kafanskog obračuna sifonima i stolicama :). Svi verbalni delikti su ne samo dozvoljeni, nego i opravdani jer je takav greh naprosto biblijskih razmera.
hedonizam.436 kum.djole, -> #433, sav.gacic
>> početku ručka i očaj u ustima nisam bio u stanju da neutrališem ni >> fundamentalnom jagnjetinom i ujedajućim mladim lukom ;) :))))))))))) Ovo ide u zbirku.. :))) Svaka čast. :))) ..mada ne delim mišljenje. ;) VIVA! ;)
hedonizam.437 madamov, -> #435, sav.gacic
> Poslužen je fundamentalan roštilj i SVE je valjalo OSIM KRILACA. Hm, do sada imam samo najbolja iskustva, ali dobro je znati da se obrati pažnja ubuduće.
hedonizam.438 dr.grba, -> #423, vstan
>> Kad smo kod piva, nadjoh u komsiluku tamno zrenjaninsko >> Porter pivo. Da cujem komentare. Malo preslatko za moj ukus. Više volim da je pivo malo gorko. Dosta teško, ali ukusno. Treba probati.
hedonizam.439 jevta,
Ima li negde kvasa da se kupi ?
hedonizam.440 mikis, -> #375, oldtimer
+> Verovatno kao najbolje ? Znači li to da je BIP bez konkurencije +> prvi na listi najgorih :)) Nemojte tako, ljudi, ne vređajte BIP (u narodu poznat kao "zidarsko" ;)) jes' da nije šampanjac, ali kako se ono kaže - "prva ljubav zaborava nema" ;) Glede crnog, ZIP-ovanog - jednom rešismo da se uZIPujemo, i jednoglasan zaključak je bio da ostajemo pri "zidarskom" (al' samo kad nema Vajferta ;) Crno je preslatko, više liči na Kvas nego na pivo ;)
hedonizam.442 bobby.quyne, -> #364, nenad
Kad smo vec kod piva, u mojoj bakalnici se pojavilo Australijsko CASTLEMAINE pivo. Prvi put sam ga probao u zivotu i svidelo mi se. Iako je svetlo pivo, ima onaj fini zagoreli ukus na przeni secer kao crna piva zahvaljujuci seceru od trske koji se dodaje prilikom kuvanja. Jedina mu je mana sto mu rok trajanja istice u maju.
hedonizam.443 sav.gacic, -> #437, madamov
> Hm, do sada imam samo najbolja iskustva, ali dobro je znati da se obrati > pažnja ubuduće. Upozorenje na barena krilca je generalno. Pivnice bi trebalo da gade piletinu u svom okolišu, jer dobro idu uz, a i veoma ištu pivo :) Mada, logika i mi... hm... ;)
hedonizam.444 sav.gacic, -> #439, jevta
> Ima li negde kvasa da se kupi ? NAJZAD PRAVI ČOVEK!!! Javljaj i meni.
hedonizam.445 lexus, -> #443, sav.gacic
=>...Pivnice bi trebalo da gade piletinu u svom okolišu... Interesantno ;)
hedonizam.446 ilazarevic, -> #439, jevta
> Ima li negde kvasa da se kupi ? Ima u C-marketu pored moje zgrade. Ulica je Otona Župančiča, NBG, prodavnica je velika, lepa i nova, i nalazi se između ove ulice i Bulevara Lenjina.
hedonizam.448 jevta, -> #446, ilazarevic
║║ Ima u C-marketu pored moje zgrade. Ulica je Otona Župančiča, NBG, ║║ prodavnica je velika, lepa i nova, i nalazi se između ove ulice i ║║ Bulevara Lenjina. Mljac :) Danke!
hedonizam.449 zeljkoj,
Za zavisnike: www.cocacola.com (ima i www.pepsi.com, al' to nisam hteo da gledam ;)
hedonizam.450 anteater,
Zanima me da li neko koristi usluge IN salona i koji se muski frizeri [saloni] mogu smatrati dovoljnio dobrim [boljim od ostalih]. Hvala. Pozdrav.
hedonizam.451 mlaca, -> #420, madamov
ML> E, ovo se puni u pogonu u Skadarliji i moze se probati iz case, ML> krigle, bokala i slicnih posuda u istoimenoj ("Aleksandar") ML> pivnici u Cetinjskoj. Bio sam pre neki dan i videh da toce i neko ML> crno pivo. Ima li ko iskustva s njim, I crno i belo (po skromnim saznanjima izvucenih od neljubaznih kelnera) nisu filtrirali i nemaju kvasca u sebi(valjda). Rok uporabe je vrlo skucen (2-3 dana). U mom prvom hektolitru ubedljivo vodi crno i tu ne bi trebalo praviti omaske. Crno-beli polukoktel (proban vise puta nasilno) ce vam otvoriti oci. VAZNO: Basta radi! Vidimo se. Poz, Aleksandar
hedonizam.452 mlaca, -> #435, sav.gacic
ML> Posluzen je fundamentalan rostilj i SVE je valjalo OSIM KRILACA. ML> Naime, po restoranima koji sluze taj bozanstveni produkt na snazi ML> je veoma kvaran trik da zaostale kolicine (meni je tesko uopste ML> da poverujem da je tako nesto moguce :) ) OBARE (tada mogu duze ML> da stoje) da bi ih posle pekli kao da se Kao nosilac Spomenice pivnice ALEKSANDAR ovlascen sam da izjavim da jedoh krilca vise (tisuca) puta i da uvek nisu bila dobra. Medjutim, izgleda da nije problem da li se OBARE vec jesu li se dovoljno pekla na rostilju; mislim da MORAJU da se obare da ne bi pregorela kasnije. Gore navedeno sam izveo iz licnog spremanja doticnog specijaliteta (2 kg krilaca baris do nesvesti + pecenje u rerni = fijasko). PREPORUKA: rolovana pileca dzigerica Poz Aleksandar
hedonizam.453 sav.gacic, -> #442, bobby.quyne
> Kad smo vec kod piva, u mojoj bakalnici se pojavilo > Australijsko CASTLEMAINE pivo. Prvi put sam ga probao u Ex, još i precizna lokacija _tvoje_ bakalnice (bar dca je tvoja :) ) > Jedina mu je mana sto mu rok trajanja istice u maju. Razlog više da je što pre _deblokiramo_
hedonizam.454 sav.gacic, -> #449, zeljkoj
> (ima i www.pepsi.com, al' to nisam hteo da gledam ;) cccccc
hedonizam.455 sav.gacic,
Svojevremeno sam bio podvrgnut neopravdanoj i ničim izazvanoj hajci jednog odavde za utamanjivanje različitih jestivih nacionalnih simbola. Usred kampanje pao sam u trans i duboka fundamentalna razmišljanja o bazičnim pitanjima ôko sam ja, kud idem, šta ću ovde, šta ću sa OVIMAö i sl. te iz istog vučem neke posledice... ;) Jedna od njih se odnosi na moj napor da se vratim korijenju (c) B. Kostić. Onda sam malo bolje i dublje razmislio pa sam odlučio da bi toliko poniranje bilo nesvrsishodno, ali nekako uspeh da iznedrim traktat o nac. jestivom fundamentu. Dame i gospodo: PROJA SA KAJMAKOM!!! U stvari... U stvari, ex... udaljismo se od onog domaćinskog zasedanja u rana nedeljna popodneva u kuJni, ili trpezariji (nikakve sobe, saloni i sl.) sa uvertirom od šljivke (iz čokanja) sa mladim sirom, a onda nešto tanko sečene pršute (svinjske i goveđe kombinovano). Na ovome je potrebno zadržati se (uz dolivanje šljivke) iz aperitivnih i dramaturških razloga, uz lagane teme - preporučljivo o poreklu rakije, upršućenog svinčeta/govečeta uz neizbežne pikanterije vezane za proizvodnju ili nabavku istih... U jednom trenutku, kada pažnja bude dovoljno odvučena, a svest omamljena multimedijalnim užicima, domaćica, kao lice imenovano da rukovodi paradom i duže od svih sačuva prisustvo duha, uz iznenadno TA-DAAA (ili sličan uzvik primeren podneblju i prisutnim individuama) iz rerne ritualno izvlači pleh sa projom. Isti uzvik je primeren i za tačku iznošenja kajmaka. Starost kajmaka je, naravno, stvar ličnih afiniteta i prilike, ali u ovom slučaju se preporučuje mlad, ali ne previše razređen kajmak, umerene slanosti. Moj starosni preferencijal je poslednji pazarni dan (max. 4-5 dana) sa odležavanjem u podrumu, špajzu i sl. I nikakvi frižideri! Tada je moguće (a iz iskustva znam i najverovatnije) preći na neizbežne srpske teme, koje počinju sa otprilike: _Gledaj, bre, ovu divotu, gde to još ima..._ Uprkos izrazitoj emocionalnoj obojenosti ovog iskaza, isti je dobrim delom tačan, što se kajmaka tiče, ako je suditi po zblanutim izrazima lica stranaca kojima se dočarava šta bi to moglo da bude, a i po čežnjivim uzdasima iseljenika u odgovor na pitanje _a, šta vam tamo, onako, baš, fali..._ Razgovor će neizbežno krenuti put nesreća, zavera, naše dobrote i naivnosti, a tuđe zlobe i lukavosti, uz poslovični optimizam da _ne možemo propasti dok OVO imamo_ i _šta NJIMA vredi bogatstvo i sjaj, kad ne znaju za OVO_. Naravno, neće proći bez psovke upućene na adresu aktuelnih belosvetskih drmatora, međutim pitomost ove klope neće dati da one budu tako sveobuhvatne, gnevne i razarajuće kao što je to slučaj pod uticajem mesnih lipida, smešanog alkohola i forsirane svečarske atmosfere na celovečernjim okupljanjima (slave, ispraćaji, prvi rođendani i sl.) U nedostatku formalnih znanja o vinima moj izbor je uglavnom intuitivan ili, prezicnije, koloristički rukovođen - tamno crveno (u našem jeziku pocrnelo) vino, u običnim čašama i otvorenom vinskom litrenjaku (predimenzionisanom čokanju) poreklom iz, recimo, srednje srbijanske osovine (župa Aleksandrovačka ili neka slična), mada se i Krajina (Timočka) takođe prihvatljiv izbor. Zaista estetizovan doživljaj. U slučaju zategnutih odnosa sa crnjakom kao alternativa je moguće (ako mora) pivo, a za apstinente - domaći sokić. Konzumiranje sintetike u obličju kola napitaka, praškova, industrijskih razređivača je bogohulno. I pored sveg moralnog i materijalnog bogatstva pravoverni gurmani domaće provinijencije proju sa belim mrsom smatraju za predigru iza koje nije sramota pitati: _Dobro, a šta ćemo KONKRETNO_? Svi odgovori i reakcije su mogući u zavosnosti od ispošćenosti, kapaciteta i afiniteta prisutnih. U svakom slučaju ova kulinarska minijatura spada u kategoriju ad hoc zadovoljstava za nalete raspoloženja. Uz to, ovaj najklasičniji _fast food nazionale_ je test-poligon za domaćičke sposobnosti kojem nije odolela ni najokorelija emancipovana, samo- svojna/svesna, oslobođena, feminizmom kontaminirana - domaćica.
hedonizam.456 peccaa,
zdravo svima ! jel neko zna dobar recept za palacinke. ako ima fala lepo ,ostavite ga u mail ili ovvdi pozdrav svima
hedonizam.457 miobrado,
Pamti li, neko jednog od osnivača i stubova pokreta nesvrstanosti čestitu Indiju - i, njene o r a h e . Dakle, gde i po kojoj ceni, u Bgd. mogu da se pazare isti?
hedonizam.458 postar, -> #455, sav.gacic
> Dame i gospodo: PROJA SA KAJMAKOM!!! > > U stvari... Prekrasan opis.Pošalji ovo redakciji Vremena za rubriku vreme uživanja,da i drugi uživaju bar u opisu kad ne mogu u ukusu.Svaka čast. pozdrav postar
hedonizam.459 pifat, -> #457, miobrado
Na Bajlonijevoj pijaci vidjen indijski orah u jednoj od radnji sa "zdravom hranom". Cijena prava sitnica, oko 110 dinara za kilogram (mada, ako je badem već 80 dinara, ni ovo nije smak sveta). Kiosk se nalazi u redu koji razdvaja deo gde se prodaju sir i kajmak od dela gde se prodaje sve i svasta. Red kioska je paralelan sa ulicom Cara Dusana.
hedonizam.460 mmarkovic, -> #433, sav.gacic
Subject: grčka pića > ... kondenzovani ekstrakt žvake sa metil alkoholom i strunjenim promincla > bombonama ... :)) Poruka jeste starija, ali nisam mogao da odolim ovom veoma preciznom opisu. Ali zato, "Metaxa" ( sa veeelikim M ) ih vadi! Sa 7 *! ( dobro, može i 5 kad nema sa 7 ). Nektar! Jel' ima i sa više od 7* i je li probao to neko?
hedonizam.461 hercog,
Šta mislite o pićima tipa XTC i RED BULL? Sale
hedonizam.462 ilazarevic, -> #455, sav.gacic
> Dame i gospodo: PROJA SA KAJMAKOM!!! Svaka čast, domaćine :)
hedonizam.463 ilazarevic, -> #461, hercog
> Šta mislite o pićima tipa XTC i RED BULL? Nisam probao. Više volim prirodne stimulanse.
hedonizam.464 pifat,
Ljubitelji spricera, gde sve jos u Beogradu moze da se kupi prava soda-voda? Meni su poznate samo tri lokacije: majstor Hranislav u Solunskoj, gospodja Lepojevic u Mutapovoj (odmah ispod Kalenic pijace, mada kod nje ima problema sa slabim pritiskom ugljen dioksida, i zato kod nje vise ne odlazim), i izvesni tip kod pijace u Malom Mokrom Lugu, koji puni samo plasticne boce. Kako sada moram sa Zvezdare da potegnem cak na Dortjol, voleo bih da znam ima li jos koja bliza lokacija za tankovanje. Igor
hedonizam.465 corto, -> #464, pifat
> Ljubitelji spricera, gde sve jos u Beogradu moze da se kupi > prava soda-voda? Mi to regulisemo u domacoj izvedbi ;) Jeste da nam sifon nesto strajkuje, pa ce morati da padne nabavka novog (oko 100 dinara), ali navukli smo se na svezu sodu :))) Pogledaj u "Bagatovim" Radnjama (jeste, kod nas je sve noguce, u jednoj takvoj radnji smo kupili i ogradicu za dete), patrone i sifon proizvodnja Becej, patrone idu na zamenu, ma divota jedna :)))
hedonizam.466 djcorto, -> #464, pifat
> Ljubitelji spricera, gde sve jos u Beogradu moze da se kupi > prava soda-voda? Meni su poznate samo tri lokacije: majstor > Hranislav u Imas da kupis sifone koje radi CarboDioxid iz Beceja, i da patronom pravis svoju sodu, nista slabiju od kupovne. Patrona ima provereno u prodavnicama Beobagata, kao i sifona. Sifoni su kostali oko 100 din. Sifon simpaticnog okruglastog oblika je vidjen i u nekoj tehnickoj svastari u Sindjelicevoj, pri vrhu, blizu stanice 25/26. Nas sifon je trajao sest godina, kada se izlizao dihtung na lezistu za patronu. Treba zvati Becej i traziti rezervu ... :) Kad smo kod zvanja : CARBO DIOXID 21220 BECEJ Seke Istvana bb tel 021/816242 813155 fax 021/815041
hedonizam.467 miobrado,
Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :))))) M
hedonizam.468 gerber, -> #465, corto
YR>*> Mi to regulisemo u domacoj izvedbi ;) Jeste da nam sifon nesto YR>*> strajkuje, pa ce morati da padne nabavka novog (oko 100 dinara), ali A ne! Nikako! To ne ! ;) Patrone i prava soda se ne daju meriti. Pogotovo ne kada su ladni špriceri u pitanju. Ono jeste da mi je Harnislav na 3 minuta, ali bih bez razmišljanja potezao i sa Zvezdre :) A uz sodu, preporučujem, sada za letnje dane, Graševinu iz Erdevika. Podrum u Gavrila Pricipa.
hedonizam.469 spec, -> #329, nenad
hedonizam.470 djcorto, -> #467, miobrado
> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :))))) Znate li da se buregdzija koji je imao radnju u Zmaj Jovinoj iselio u Australiju, na opstu polzu ostalih tamosnjih iseljenika iz ovijeh krajeva ? Ispred iste radnje koju je otvorio stoji velika tabla sa natpisom HOT BUREK ! :)))) Ima samo jedan maaaali problem ... nema ovdasnjeg jogurta .... ;)))
hedonizam.471 djcorto, -> #468, gerber
> A ne! Nikako! To ne ! ;) Patrone i prava soda se ne daju Slusaj ti, dogmaticaru ! Podvrgnucemo te blind testu - ako pogodis koja je koja, priznajem da si u pravu ! Izmedju Home Soda i No Soda, biram Home Soda !
hedonizam.472 velicko, -> #467, miobrado
> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :))))) Not everywhere ! The best BUREK is BUREK from NIŠ ! ;)
hedonizam.473 gerber, -> #471, djcorto
YR>*> Slusaj ti, dogmaticaru ! Podvrgnucemo te blind testu - ako YR>*> pogodis koja je koja, priznajem da si u pravu ! Samo ako je u hladnoj Graševini. Sama za sebe mi je podjednako neprivlačna bilo kojeg porekla da je ;)
hedonizam.474 dr.grba, -> #467, miobrado
>> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :))))) Beše dobar burek u pekari preko puta Vukovog spomenika u Bulevaru, odmah pored "Grmeča" (:
hedonizam.475 dr.grba, -> #470, djcorto
>> Ima samo jedan maaaali problem ... nema ovdasnjeg jogurta .... Najbolji jogurt sam pio u Mujinoj buregdžinici u starom Travniku, pre desetak godina, pravljen u domaćoj izvedbi.
hedonizam.476 dkalaba, -> #473, gerber
­­> Samo ako je u hladnoj Graševini. Sama za sebe mi je ­­> podjednako neprivlačna bilo kojeg porekla da je ;) Citat nar. pesme: "... ne gadi mi vino pred gospodom..." Pobogu, pa jel mi iz Nova Sada ne znamo, il' se to pravi tako loša graševina da mora da se "preseca"? :)) Naravno, šalim se. Ipak je to stvar ukusa. Al' ja presecam ISKLJUČIVO I SAMO rizlinge. Zimi SAE 30, pardon, dvotrećinski a leti fele-fele. :) A loša vina (gledam da) ne pijem.
hedonizam.477 vstan, -> #472, velicko
>> Enjoy B U R E K everywhere !!!!!! :))))) Kad smo kod bureka - gde se pravi najbolji joghurt ?
hedonizam.478 miobrado, -> #470, djcorto
>> Ima samo jedan maaaali problem ... nema ovdasnjeg jogurta .... >> ;))) U ovim krajevima arhiviran je jogurt - muža iz '88. Pa da probamo da ga izvezemo !!! ;))) M
hedonizam.479 dr.grba, -> #476, dkalaba
>> Pobogu, pa jel mi iz Nova Sada ne znamo, il' se to pravi tako >> loša graševina da mora da se "preseca"? :)) >> ... >> Al' ja presecam ISKLJUČIVO I SAMO rizlinge. A koja je to pa razlika između rizlinga i graševine? Uzgred, erdevička graševina baš i nije loše vino, ali nije greh preseći je. Grehota je seći erdutsku graševinu.
hedonizam.480 kum.djole, -> #477, vstan
>> Kad smo kod bureka - gde se pravi najbolji joghurt ? Meni u komšiluku, ali tebi je prilično daleko. :) Kod "Đure" u prodavnici mlečnih proizvoda, Gandijeva, zanatski centar. To je u stvari prva radnjica prema ulici, prekoputa centrale. Jogurt je fantazija, ali ima jednu neoprostivu manu: rok trajanja par minuta.. ;)
hedonizam.481 crncic, -> #303, zeljkoj
>> Ali garant će biti ista, s obzirom da staklene nema već više od mesec >> dana (tj. ovo što ima su stare zalihe). Mnogo nešto velike te zalihe... ;)
hedonizam.482 crncic, -> #341, marec
>> 'Ajde da glasamo za NAJGORE pivo u SRJ! Neki će sad da se uvrede ;) ali Mediana je bilo vrlo gadno pivo. No, popravili su se posle sa onim Superior (beše tako nešto...).
hedonizam.483 crncic, -> #378, pedjak
>> je bio u vojsci na Kosovu čuh da je ipak Pećko pivo bez premca :)) Živa istina... Sva sreća nisam tamo služio vojsku, ali sam ranije često odlazio u te južnije krajeve i prosto jedva čekao da stignem ;) Na žalost, nema ga (a i nikad ga nije ni bilo) ovde prema severu, a i sam idem jako retko u donju nam pokrajnu :( Ako imate priliku, ne propuštajte je - pivo ladno ide na vrh liste.
hedonizam.484 crncic, -> #368, supers
>> btw, moj glas za pils, definitivno. To beše ona smejurija u coca cola flašici ? Stvarno, ali nešto nalik pivu bez piva ;) ko žvaka bez šećera O:) Da, da, znam, to je sad in... :)
hedonizam.485 crncic, -> #356, teorist
>> Što se tiče najbojih, meni su trenutno favoriti Weifert i Nema šta, čovek patriota :) Svoj glas za Weifert, takodje, tokom cele godine isti kvalitet i tiraž. Ima ga po BGDu, tražite...
hedonizam.486 crncic, -> #385, stefan
>> Ima BIP i svojih svetlih trenutaka :) Pivo "Aleksandar", flaša od 0.33 - >> na žalost nisam ga video u prodaji. Ranije ga je bilo u "Šumatovcu" i Ako si baš toliko zaludan da dolaziš do Pančeva mogu ti dati adresu jednog mini marketa koji ga maltene uvek ima. Cena u maloprodaji 2.00 din. Što se samog "Aleksandra" tiče, nije loše, ko bi rek'o da je BIPovo :)
hedonizam.487 supers, -> #484, crncic
>> To beše ona smejurija u coca cola flašici ? >> Stvarno, ali nešto nalik pivu bez piva ;) ko žvaka bez šećera O:) >> Da, da, znam, to je sad in... :) Ne što je in, nego zato što je reč o domaćim pivima. Kvalitetnijeg, a široko dostupnog, zaista nema. BiP suviše oscilira da bi mogao da se meri sa Apatinom.
hedonizam.488 stefan, -> #483, crncic
> Na žalost, nema ga (a i nikad ga nije ni bilo) ovde prema severu, > a i sam idem jako retko u donju nam pokrajnu :( Eh, sad, nikada ga nije bilo ;) Bilo ga je, mada ne znam da li ga još uvek ima (beše to prošlog ili pretprošlog leta :). Lokacija gde je degustirano je "Banija" (za one koji hoće da provere da li ga još uvek ima, to je prva stanica autobusa 16 ili 95 posle doma omladine prema Pioniru).
hedonizam.489 zeljkoj,
Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John Styth Pemberton je izmislio Coca-Colu.
hedonizam.490 zeljkoj, -> #481, crncic
>>> Ali garant će biti ista, s obzirom da staklene nema već više >>> od mesec dana (tj. ovo što ima su stare zalihe). > > Mnogo nešto velike te zalihe... ;) Svaka coka koju popiješ je napravljena u proseku 2 meseca ranije. :) Naravno, ako prodavnica u kojoj se snabdevaš ima velik promet - inače, može da bude i po 5-6 meseci stara. Veliki su magacini...
hedonizam.491 stefan, -> #487, supers
> Ne što je in, nego zato što je reč o domaćim pivima. > Kvalitetnijeg, a široko dostupnog, zaista nema. > BiP suviše oscilira da bi mogao da se meri sa Apatinom. Čuj, možda Pils ne oscilira ali je pitanje koji je to stalan nivo koji održava ;) Po meni, definitivno nije neki kojim bi se trebalo dičiti :)
hedonizam.492 johnnya, -> #489, zeljkoj
>> Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John >> Styth Pemberton je izmislio Coca-Colu. SLAVA MU !
hedonizam.493 supers, -> #491, stefan
>> Čuj, možda Pils ne oscilira ali je pitanje koji je to stalan nivo >> koji održava ;) Po meni, definitivno nije neki kojim bi se trebalo >> dičiti :) Šta ćeš, ja sam lenji konzument koji pokušava da štedi svoje živce ne nervirajući se što od široko raširenih piva nema bog zna šta. Dakle, ako u lokalnoj samoposluzi nema ništa bolje od Pilsa, ja ću uvek bez reči uzeti Pils...
hedonizam.494 ilazarevic, -> #493, supers
> Dakle, ako u lokalnoj samoposluzi nema ništa bolje od Pilsa, ja ću > uvek bez reči uzeti Pils... Hvala bogu što u mojoj lokalnoj nema ni BIP-a i Pilsa. Imamo samo Jelen i Porter.
hedonizam.495 sljubisic, -> #492, johnnya
> >> Na danasnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John > >> Styth Pemberton je izmislio Coca-Colu. > SLAVA MU ! Mimoisla ga je Nobelova nagrada, al' mu svejdno slava :)
hedonizam.496 vstan, -> #494, ilazarevic
> Imamo samo Jelen i ....... Ajoj :(
hedonizam.497 hercog,
Evo jednog recepta za veoma jeftino, a mnogo dobro i osvežavajuće piće u toku leta Potrebni sastojci: 1. 1.5l vode 2. 1 kesica limuntusa 3. 1-2 kašičice sode bikarbone Postupak: 1. U vlašu od 1.5l vode sipati celu kesicu limuntusa 2. Dodati 1-2 kašičice sode bikarbone (ne preterivati da se ne bi dobio slani napitak:) 3. Limuntus i soda bikarbona će reagovati i formirati ugljen-dioksid u boci, tako da je piće i gazirano, a kiselkasto zbog limuntusa 4. Staviti bocu u frižider i hladiti 5. Služiti ohlađeno Sale p.s. isprobano u praksi
hedonizam.498 nenad, -> #489, zeljkoj
> Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John Styth Pemberton > je izmislio Coca-Colu. Zna li se, da li su današnji vlasnici (glavni akcionari) njegovi naslednici ili neki drugi uspešni poslovni ljudi?
hedonizam.499 postar,
Pomoć.Dobio sam gljivice kvasa.Šta sada? Da li neko zna šta da radim dalje i kako da dobijem kvas.Mnogo dobra stvar, naročito ujutru,kada se naveče konzumira doobra,rashlađena votka.:) Veliko hvala za sve odgovore pozdrav postar
hedonizam.500 zeljkoj, -> #498, nenad
>> Na današnji dan, 1886 godine, apotekar iz Atlante, John Styth >> Pemberton je izmislio Coca-Colu. > > Zna li se, da li su današnji vlasnici (glavni akcionari) > njegovi naslednici ili neki drugi uspešni poslovni ljudi? Nemam pojma. :)
hedonizam.501 rjovic, -> #497, hercog
██ Evo jednog recepta za veoma jeftino, a mnogo dobro i ██ osvezavajuce pice u toku leta Evo jos jednog :) Potrebno: 300g secera 1 mali pekarski kvasac 1 kesica limuntosa 4l vode U vecu posudu (serpu, lonac ili nesto sl.) staviti sve sastojke i mesati dok se sve ne rastopi. Ostaviti da odstoji sat vremena i preliti u flase i ohladiti. Dobija se gazirano osvezavajuce pice. VAZNA NAPOMENA: Koristiti samo svezi kvasac jer u suprotnom pice dobija neprijatni miris. Isto se desava ukoliko se vec napravljeno pice drzi vise od 4 dana. Pozdrav, Relja
hedonizam.502 crncic, -> #456, peccaa
>> jel neko zna dobar recept za palacinke. >> ako ima fala lepo ,ostavite ga u mail ili ovvdi OvdI je bio, potraži malo, sredina Marta od prilike. Bilo je raznih, sa pivom, kiselom vodom,... :)
hedonizam.503 crncic, -> #477, vstan
>> Kad smo kod bureka - gde se pravi najbolji joghurt ? Od ovih industrijskih, šabački je najjači. Pakuje se u kese i čaše.
hedonizam.504 crncic, -> #490, zeljkoj
>> inače, može da bude i po 5-6 meseci stara. >> Veliki su magacini... Šta da ti kažem, pre nedelju dana sam na potezu Terazije-S.Vladara- Slavija-Veterina tražio Valjevsko pivo i retke su prodavnice (što male što velike) u kojima nije bilo staklene koke. Pivo, naravno, nisam našao ;)
hedonizam.505 ilazarevic, -> #496, vstan
> Ajoj :( Mislim da je nešto bolje od BIP-a.