hedonizam.709corto,
-> #708, velicko> Da, i da nije iz kesice...
To je cisto divljastvo onih iz bivse kolonije ;)
> Caj piju zato sto su valjda neko vreme bili bez kafe.. ;)
> pa im preslo u naviku...
Kafa je bila mnogo redja i skuplja, pa se koristila samo za lek (sta bi
rekli oni sto jure zdrav zivot i dekaf kafu ;)
> A zasto sa mlekom?
To ja vas pitam :)))
hedonizam.710mmarkovic,
-> #707, velicko> Sa rukom koja zna da upotrebi latice, i trn.
> ---
> ( koji trip ;)
Jake ti te cigare, kažem ja... ;>>>
hedonizam.711bobby.quyne,
-> #666, gerber> je tako sto me je BA stjuard, posto sam narucio pivo, nekoliko
> puta upozorio, da "Sir it's in the can, and it's not the same" ;)
> Po prispecu sam ustanovio da je u pravu, te da se toceno, flasirano
> i u konzervi medjusobno razlikuju. Po licnim preferencama, prema
> nabrojanom redosledu :)
To je zbog toga sto se konzervisana i flasirana piva pasterizuju,
i to im drasticno promeni ukus. Inace bi im rok trajanja bio oko
nedelju-dve, sto je nedovoljno za distribuciju.
To je narocito izrazeno kod piva tipa Ale koja se proizvode u
Engleskoj, kao i za tamne lagere kao sto je Guiness.
hedonizam.712dr.grba,
-> #706, corto>> Moram da opet budem imperijalista: ja sam za engleski, ali samo bez
>> secera molim ;)
Kada neko stavi šećer u kvalitetan čaj, ja ga smatram zločincem.
Ako vam je već gorko, stavite malo blagog meda, pa pijte tako.
Sećer UBIJA aromu čaja.
hedonizam.713velicko,
-> #710, mmarkovic> Jake ti te cigare, kažem ja... ;>>>
Eh :)
DaTviHdoCff ;)
hedonizam.714corto,
-> #712, dr.grba> Ako vam je vec gorko, stavite malo blagog meda, pa pijte tako.
JOOOOOOOJ :((((( (gadno)
hedonizam.715djcorto,
-> #705, dr.grba> Molim da se prozovu ljubitelji lepog caja, pa da pokrenemo
> glasanje: zeleni ili crni?
Za "dizanje" (raspolozenja ;) crni. Za uzivanje, ipak, zeleni.
Dok bejah u Moskvi, svaki dan sam zavrsavao sa cajnikom jakog
ruskog crnog koji su kuvale gornicne. Taman dovoljno oraspolozi
coveka i podigne mu raspolozenje da se samo ne svali kao klada u
krevet i onesvesti pre dodirivanja jastuka.
Dakle, crni anytime.
hedonizam.716dr.grba,
-> #714, corto>>> Ako vam je vec gorko, stavite malo blagog meda, pa pijte tako.
>>
>> JOOOOOOOJ :((((( (gadno)
Čuj, nije gadno, pod dva uslova:
- da je reč o jakim aromatizovanim čajevima
- da je reč o blagom medu u maloj količini (pola kafene kašičice na
šolju od četvrt litra)
Blagi čajevi, poput zelenih, ili visokokvalitetni čajevi, poput
Twinnings serije aromatizovanih (na čelu sa Earl Grey), se piju
klot, onako kako se skuvaju i procede. Najvažniji je momenat
proceđivanja, jer ne sme da se izvede prerano, pre nego što se
otpusti tanin, a ne sme ni prekasno, da ne bi bio gorak.
Ne može se ni mleko u svaki čaj. English breakfast obavezno,
Darjeeleng po nahođenju, Oolong ni u ludilu.
Razlog za mleko u čaj sam znao... ma, me možeš ubiti - ne mogu da
se setim... ):
hedonizam.717velicko,
-> #716, dr.grba> - da je reč o blagom medu u maloj količini (pola kafene
> kašičice na šolju od četvrt litra)
Bagremov može da prođe, ali livadski nikako.
hedonizam.718stefan,
-> #716, dr.grba>Razlog za mleko u čaj sam znao... ma, me možeš ubiti - ne mogu da
>se setim... ):
Ma stavljaju ga zato što bi pomrli da ga piju čistog ;) I ja se za*ebah pa
jedanput rekoh: Ne hvala, ja čaj pijem "klot" :) Posle toga mi utrnuo jezik ;)
hedonizam.719corto,
-> #718, stefan> Ma stavljaju ga zato sto bi pomrli da ga piju cistog ;) I ja se
Mozes se kandidovati za utesnu nagradu :)))) Tvoje objasnjenje je u
stilu onoga "Zasto su Britanci stvorili Imperiju ?" - "Pa morali su da
nadju zacine da ubiju ukus onoj svojoj bljtavoj hrani" :)))
PS Ti ono bese sladis kafu ;)
hedonizam.720hercog,
Ako neko bude išao na Zlatibor, pa svraćao do Kraljevih voda
(bivše Partizanske vode) neka svrati u poslastičarnicu koja
se nalazi odma levo od parkinga kod jezera. Imaju mnogo dobre
kupove - jedno 20-tak komada. Jedina im je zamerka malo viša
cena 12-20 dinara, no kad ih vidite brzo zaboravite cenu. Lično
mi se najviše dopao Kivi (ne zove se baš tako, svi imaju neka
egzotična imena :) ). U toj slastičarni imaju i dobre kolačiće,
po ceni od 5 dinara parče. Limunada na točenje 2 din.
Nemo neko da se zezne pa da uzme nazovi prirodnu limunadu po
ceni od 7 din po čaši ili ne do bog oranžadu - 14 din :))
Sale
hedonizam.721olio,
-> #705, dr.grba> Molim da se prozovu ljubitelji lepog caja, pa da pokrenemo glasanje:
Moze glasanje.
Izbor je veliki.
Ja volim hladan u ovim sparnim danima.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.722olio,
-> #706, corto> PS Zasto Englezi piju caj sa mlekom ? Ko zna, dobija solju specijalnog
> od mene :)
E vo ja se prijavljujem.
Ali pazi Englezi piju neki spec. caj koji ide samo sa mlekom
koji ovde ja nikako da provalim.
Oli.
hedonizam.723olio,
-> #709, corto>> A zasto sa mlekom?
>> To ja vas pitam :)))
Zato sto je ukusno, bar po meni.
Oli.
hedonizam.724olio,
-> #712, dr.grba> Ako vam je vec gorko, stavite malo blagog meda, pa pijte tako.
I taj tvoj blagi med kvari ukus.
Ima spec mleko koje se stavlja u caj.
Ali to nema kod nas.
Oli.
hedonizam.725djcorto,
-> #713, velicko> DaTviHdoCff ;)
Jok.
Winterman Caffe Creme.
hedonizam.726stefan,
-> #719, corto> PS Ti ono bese sladis kafu ;)
Dezinformacija :) Ni zrnca šećera :)
hedonizam.727sonjaj,
Koliko treba caj da odstoji, a da ne pusti tanin ?
(ja konkretno preferiram -stassen:Earl Grey)
hedonizam.728ilazarevic,
-> #718, stefan> Ma stavljaju ga zato što bi pomrli da ga piju čistog ;) I ja se
> za*ebah pa jedanput rekoh: Ne hvala, ja čaj pijem "klot" :) Posle
> toga mi utrnuo jezik ;)
Ja engleski čaj pijem klot, i nije mi ništa ;)
hedonizam.729dr.grba,
-> #718, stefan>> Ma stavljaju ga zato što bi pomrli da ga piju čistog ;) I ja se za*ebah pa
>> jedanput rekoh: Ne hvala, ja čaj pijem "klot" :) Posle toga mi utrnuo
>> jezik ;)
Ne, mleko u čaj beše iz nekih sujevernih razloga... Sonja, reci nam...
hedonizam.730stefan,
-> #728, ilazarevic>> Ma stavljaju ga zato što bi pomrli da ga piju čistog ;) I ja se
>> za*ebah pa jedanput rekoh: Ne hvala, ja čaj pijem "klot" :) Posle
>> toga mi utrnuo jezik ;)
>
> Ja engleski čaj pijem klot, i nije mi ništa ;)
I _ono_ što pije gđa corto? ;) A usput, to "i nije mi ništa" pusti ipak
druge da ocene ;))
hedonizam.731dr.grba,
-> #720, hercog>> cena 12-20 dinara, no kad ih vidite brzo zaboravite cenu. Lično
>> mi se najviše dopao Kivi (ne zove se baš tako, svi imaju neka
>> egzotična imena :) ).
Dopao ti se na oko ili si ih sve probao? (:
hedonizam.732dr.grba,
-> #722, olio>> Ali pazi Englezi piju neki spec. caj koji ide samo sa mlekom
>> koji ovde ja nikako da provalim.
Već rekosmo: English Breakfast za široke narodne mase,
Darjeeleng za pet popodne.
Navodno najskuplji čaj na svetu je Vintage Darjeeleng, koji raste u
podnožju Himalaja, na visinama od najmanje 2.500 metara. Ukus ovog
čaja, kažu srećnici koji su probali, je neobičniji od neverovatne
crvenomrke boje čaja: poput prženih lešnika ( ali ni blizu (: ).
P.S. Prihvatam pozive na degustaciju. Lonče nosim sa sobom.
hedonizam.733dr.grba,
-> #724, olio>>> Ako vam je vec gorko, stavite malo blagog meda, pa pijte tako.
>>
>> I taj tvoj blagi med kvari ukus.
Pozivam te na čaj, pa da probaš o čemu pričam (:
hedonizam.734dr.grba,
-> #727, sonjaj>> Koliko treba caj da odstoji, a da ne pusti tanin ?
>> (ja konkretno preferiram -stassen:Earl Grey)
Manje od 4-5 minuta. Mada, bolje je da ga pusti, jer udara kontru
teinu. Postoji fama da je čaj "jači" i da "bolje drži" ako stoji duže
pre ceđenja. Kako stoje stvari, ovo nije tačno, jer je tein onaj koji
drma, a tanin onaj koji smiruje. Po ovome, čajevi koji kraće ogreznu
vas bolje drže u budnosti.
Ovo sam pokušao da izvedem par puta. Na stranu što mi se Earl Grey
više dopada kad je blag (Twinnings Earl Grey je blaži od Stassen
varijante), izgleda da ovo svarno pali.
Poštujte, BTW, da čaj spremite tako da što manje dodiruje metal. Ako
koristite cediljke, bolje je da budu plastične nego metalne.
hedonizam.735corto,
-> #729, dr.grba> Ne, mleko u caj bese iz nekih sujevernih razloga... Sonja, reci
> nam...
Zato sto su prvo pili vrucu vodu, a ona je bezukusna bez mleka, pa im je
tek onda Asterix doneo caj.... ne, greska, ovo je druga prica ;))
Kada je prvi porcelan stigao do Engleske, niko nije tacno znao njegove
osobine. Izgledao je vrlo lako lomljiv (sto i jeste) i termicki
neotporan (sto nikako nije), a kako je bio vraski skup (bukvalno skuplji
od zlata), sipalo se prvo mleko u soljicu da ova ne bi pukla od vreline
caja ;) A kako su Englezi jedan fini narod koji gura tradiciju pa makar
ona bila i naopaka, obicaj je ostao :))) U stvari, doslo je ipak do male
izmene: konzervativci i dalje prvo sipaju mleko pa onda caj, a
liberalnije nastrojeni prvo caj pa onda mleko. Ako zelis da znas s kim
razgovaras u Engleskoj, odvedi ga na caj ;)
PS Inace, i ja sam sa uzasom i bez daha gledala Kineze koji kuvaju u
porcelanskom posudju, i stavljaju vodu na vatru u porcelanskom cajniku.
Covek se tesko oslobadja predrasuda :)))
hedonizam.736corto,
-> #727, sonjaj> Koliko treba caj da odstoji, a da ne pusti tanin ?
Caj je gotov kada listici padnu na dno posude. Ako hoces slabiji,
sacekas da oko polovine potone, ako hoces jaci, pustis da odstoji jos
par minuta posle toga. A caj bez tanina, to je kao supa bez rezanaca ;))
hedonizam.737corto,
-> #726, stefan> Dezinformacija :) Ni zrnca secera :)
Pa da, dugo nisi svracao na kaficu.... :) A i Obelix se raspituje za
tvoje pertle :>
hedonizam.738corto,
-> #730, stefan> I _ono_ sto pije gda corto? ;)
Uh, uh, na sta si to mislio ? Gin ? O;)
hedonizam.739hercog,
-> #731, dr.grba
»» Dopao ti se na oko ili si ih sve probao? (:
Probao jedno 7-8 komada od 20 :)
Sale
hedonizam.740stefan,
-> #738, corto> Uh, uh, na sta si to mislio ? Gin ? O;)
Ako ti ne znaš šta si mi sipala ja još manje znam :))
hedonizam.741savaerc,
-> #735, corto>> Ne, mleko u caj bese iz nekih sujevernih razloga...
Btw, pisalo je u Politici mislim, da prema najnovijim istraživanjima
i čaj i kafu, uvek treba piti sa malo mleka, iz razloga zbog kojih i
spanać treba uvek jesti sa kiselim mlekom (vezuje neke materije koje su
za nas štetne).
hedonizam.742dr.grba,
-> #740, stefan>>> Uh, uh, na sta si to mislio ? Gin ? O;)
>>
>> Ako ti ne znaš šta si mi sipala ja još manje znam :))
I onda sve manje i manje?... (:
====================
Znate l' onaj vic... ovde je ipak primereniji nego u konf Vicevi,
a tamo je već i bio (:
Ulazi kauboj u salun:
- Dajte mi bure viskija.
Daju mu bure viskija, on ga iskapi na eks.
- Dajte mi burence viskija.
Daju mu. Eks. Sad već svi gledaju u njega.
- Dajte mi bocu viskija.... dajte mi kriglu viskija... dajte mi dupli
viski... dajte mi običan viski... dajte mi mali viski...
Popije konačno i mali viski, nešto se zamisli, pa reče:
- Ništa ne razumem... Što manje pijem, to sam pijaniji...
====================
hedonizam.743nenad,
-> #736, corto> Caj je gotov kada listici padnu na dno posude. Ako hoces slabiji,
> sacekas da oko polovine potone, ako hoces jaci, pustis da odstoji jos
> par minuta posle toga.
Jeste, samo tako može da dobije onaj neodoljiv ukus drveta. ;)
> A caj bez tanina, to je kao supa bez rezanaca ;))
Mnogo je bolja supa sa knedlama. :)
hedonizam.744velicko,
-> #725, djcorto>> DaTviHdoCff ;)
> Jok.
>
> Winterman Caffe Creme.
može: WintermanTHCaffe Creme.
(valjda je sada jasnije;)
hedonizam.745djcorto,
-> #744, velicko> moze: WintermanTHCaffe Creme.
Ccccccc .... pa ti imas i vazduha posle prvog dima ... strasno
;)
hedonizam.746mmarkovic,
-> #725, djcorto> Jok.
> Winterman Caffe Creme.
Pušio jednom.
Kutijica, metalna, 10 komata cigara? Mnogo dobro!
Ali, moji saputnici u kolima se ne bi složili sa nama... ;)
Nekako im se nije dopalo... ;)))
P.S. Verovatno ja nemam dovoljno iskustva sa cigarama, ali kad sam
uvlačio više od 1/3 dima... (oči ispadaju)
hedonizam.747sav.gacic,
-> #720, hercog> Ako neko bude išao na Zlatibor, pa svraćao do Kraljevih voda
> (bivše Partizanske vode) neka svrati u poslastičarnicu koja
> se nalazi odma levo od parkinga kod jezera. Imaju mnogo dobre
> kupove - jedno 20-tak komada. Jedina im je zamerka malo viša
Kakva su ovo vremena došla? Kupovi po Zlatiboru!!!
Taj okoliš me je motivisao jedino na kilo (ili više njih) jagnjećeg, pa
prasećeg u pratnji sezonskog belog mrsa i nasekiranog povrća u obličju salate
za rastapanje lipida. Startuje se klekom, a dozvoljena su (čak i poželjna)
vrludanja sa pretopom u lepinji... Tek da imaš od čega da se oporavljaš na tom
zdravom Zlatiboru :)
A kako ono reče... kupovi? Svašta.
hedonizam.748sav.gacic,
-> #716, dr.grba> Blagi čajevi, poput zelenih, ili visokokvalitetni čajevi, poput
> Twinnings serije aromatizovanih (na čelu sa Earl Grey), se piju
> klot, onako kako se skuvaju i procede. Najvažniji je momenat
> proceđivanja, jer ne sme da se izvede prerano, pre nego što se
> otpusti tanin, a ne sme ni prekasno, da ne bi bio gorak.
> Ne može se ni mleko u svaki čaj. English breakfast obavezno,
> Darjeeleng po nahođenju, Oolong ni u ludilu.
U, jeeeee, prava nauka.
Mora da si bio bolešljivo dete kad su te ovako navukli na čaj. Suptilnošću
drvoseča empirijski su mi po/dokazali da je čaj ono što se pije kada ti nije
dobro i kada ne smeš da piješ ništa drugo. A onda je došlo ubeđivanje od
strane _onih što se razumeju_ - npr. za džabe govorimo _turska kafa_, kad
Turci piju čaj (!), a ono što piju u krajevima gde čaj i raste mi smrtnici iz
umerenih pojaseva ne bismo mogli da preživimo...
U nesvrstana vremena igrom slučaja sam neko vreme na moru proveo u susedstvu
sa dvojicom Libijaca, koji su u džezvici nešto otkuvavali i posle srkali iz
rakijskih čašica. Benigno mi rekoše da piju čaj. Scenario je očekivan: ja -
nestišljivo goveče - sve bi da probam, a oni ne imadoše srca da me odbiju...
Srknuh i ja...
bar sada znam dan kada sam sebi zagorčao život...
hedonizam.749hercog,
-> #747, sav.gacic
»» A kako ono reče... kupovi? Svašta.
Nađe se i po koje jagnjence i prasence, no sada su u modi
kupovi, a bogumi i palačinke :)
Sale
hedonizam.750dr.grba,
-> #747, sav.gacic>> za rastapanje lipida. Startuje se klekom, a dozvoljena su (čak i poželjna)
>> vrludanja sa pretopom u lepinji... Tek da imaš od čega da se oporavljaš na
>> tom zdravom Zlatiboru :)
Mlad kajmak, a žut. Perverzija koja se ne da zaobići (:
hedonizam.751dr.grba,
-> #748, sav.gacic>> U, jeeeee, prava nauka.
Što se mene tiče, ovo jeste prava nauka, koju sam pretvorio u malecki
ritual u kom uživam.
>> Mora da si bio bolešljivo dete kad su te ovako navukli na čaj.
A-ha. (: Bolješljivo... dete... (:
Nisu me navukli na čaj, neeee. Čaj se sam navukao na mene (:
====================
Nego, Savo, majstore, imam nešto za tebe (((:
Vratili se šurak i familija sa letovanja u Grčkoj. Ono kilo kikirikija i
Toblerone čokoladu od 400 grama smo već pojeli, pa nisam mislio na to (:
Pola litre, plavo beli dizajn... Treba dalje?... Alkoholno piće....
Treba dalje?... Uz'o, ne uz'o, isto ti dođe.... Treba dalje?...
(-%║■
(Sava je moj drug)
hedonizam.752ilazarevic,
-> #730, stefan> I _ono_ što pije gđa corto? ;) A usput, to "i nije mi ništa" pusti
> ipak druge da ocene ;))
Ne bih znao šta pije gđa corto :) Ja pijem čaj :)
Hajde, lepo, da sastavimo komisiju od tri neutralna člana koji će da ocene da
li mi "nije ništa" ;))
hedonizam.753corto,
-> #743, nenad> Jeste, samo tako moze da dobije onaj neodoljiv ukus drveta. ;)
Ako je caj kvalitetan, nista od toga ;)
> Mnogo je bolja supa sa knedlama. :)
Ma mnogo je bolje MESO !!! :)
hedonizam.754corto,
-> #745, djcorto> Ccccccc .... pa ti imas i vazduha posle prvog dima ... strasno
> ;)
Ovaj je zaboravio sa kim zivi :))))))
hedonizam.755corto,
-> #746, mmarkovic> P.S. Verovatno ja nemam dovoljno iskustva sa cigarama, ali kad
> sam uvlacio vise od 1/3 dima... (oci ispadaju)
Samo treba vezbati ;)
hedonizam.756corto,
-> #748, sav.gacic> U, jeeeee, prava nauka.
Je li bre Savo, sta si postao tako antiprotivan !? te kupovi na
Zlatiboru, te caj.... Sledeci put kad navratis ima da ti priredimo jednu
cajnu ceremoniju pa da vidis sta ti je nauka (to je ono kad toliko dugo
cekas da ti po protokolu spreme caj, da na kraju odustanes ;)
hedonizam.757olio,
-> #733, dr.grba> Pozivam te na caj, pa da probas o cemu pricam (:
Prihvatam poziv, ali ja nisam dao ideju da se u caj stavi med.
Neznam ko je to rekao posto sam izbrisao poruke od pre par nedelja.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.758olio,
-> #735, corto> porcelanskom posudju, i stavljaju vodu na vatru u porcelanskom cajniku.
E pa, porcelan se pravi na razlicite nacine, pa ih ima i razlicitih.
Tehnologija izrade porcelana je malo komplikovana sa stanovista
tehnologije izrade(mislim na sastavne komponente, sta ulazi od sirovina).
Ima vise vrsta porcelana, a to ukazuje i na poreklo (odakle su sastavne
komponente, sirovine) porcelana.
Valjda nisam dosadan.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.759olio,
-> #743, nenad>> A caj bez tanina, to je kao supa bez rezanaca ;))
> Mnogo je bolja supa sa knedlama. :)
Pa zavisi ko sta dodaje u caj hocu reci supu.
A da o corbama i ne govorim.
Drustvo se kod mene razbilo jeduci riblju corbu za novu godinu.
Pozdrav Oliver.
hedonizam.760dr.s,
-> #735, corto/* caja ;) A kako su Englezi jedan fini narod koji gura tradiciju pa makar
/* ona bila i naopaka, obicaj je ostao :))) U stvari, doslo je ipak do male
Svemir je jedno veliko mestu u kojem Englezi do sada nikada nisu
seli i popili caj sa mlekom u pet sati po podne.:)))
hedonizam.761dr.s,
-> #741, savaerc/* Btw, pisalo je u Politici mislim, da prema najnovijim istrazivanjima
/* i caj i kafu, uvek treba piti sa malo mleka, iz razloga zbog kojih i
/* spanac treba uvek jesti sa kiselim mlekom (vezuje neke materije koje su
Ovo za spanac nisam znao (ja samo punjene paprike i punjene tikvice
jedem s kiselim mleketom). Za kafu znam da mleko 'ubija' stetne sastojke,
kao i limun u koka-koli.
hedonizam.762dr.s,
-> #732, dr.grba/* crvenomrke boje caja: poput przenih lesnika ( ali ni blizu (: ).
Mozda kao divlji badem :)))
hedonizam.763dr.s,
-> #743, nenad/*> A caj bez tanina, to je kao supa bez rezanaca ;))
/* Mnogo je bolja supa sa knedlama. :)
Samo sam cekao d vidim ko ce da udari ovakvu kontru. Ali zasto ti,
crni Nenade, da ispastas zbog onog sto su drugi krivi? Zasto ti? :))))
hedonizam.764dr.s,
-> #747, sav.gacic/* Taj okolis me je motivisao jedino na kilo (ili vise njih) jagnjeceg, pa
/* praseceg u pratnji sezonskog belog mrsa i nasekiranog povrca u oblicju
/* salate
/* A kako ono rece... kupovi? Svasta.
Pa mora nesto da se i dezertira posle toliko jagnjeceg, lepinja,
kajmaka,...
Sve me ovo pomalo podseca na jednu epizodu Asteriksa kada njihov
vodja Drmatoriks (ili bese Tandarabriks) ide u banju da se leci od preteranog
jela...
hedonizam.765corto,
-> #758, olio> Ima vise vrsta porcelana, a to ukazuje i na poreklo (odakle su
> sastavne komponente, sirovine) porcelana.
Hvala Olivere, sta bih ja bez tebe :)))) Koliko se ja secam, bese kaolin
i potasa ? I koliko se dalje secam, najvaznije bese kaolin, a kaolin je
u Kini najbolji ?
> Valjda nisam dosadan.
Ne, racunam na tvoju pomoc sto se tice hemije & tehnologije :)))
hedonizam.766corto,
-> #759, olio> Drustvo se kod mene razbilo jeduci riblju corbu za novu godinu.
Pa sto me nisi zvao :(((( Je li bar bila dobrano ljuta ?
hedonizam.767corto,
-> #764, dr.s> Sve me ovo pomalo podseca na jednu epizodu Asteriksa kada
> njihov vodja Drmatoriks (ili bese Tandarabriks) ide u banju da
> se leci od preteranog jela...
Maestralna epizoda, uz maestralno objasnjenje sta je vazno za dobru
probavu :))))))
PS A TU te boli ?
hedonizam.768corto,
-> #751, dr.grba> Treba dalje?... Uz'o, ne uz'o, isto ti dode.... Treba dalje?...
Savo, ovaj te uz'o na zub ;)
PS Sava je i moj drug O;)
hedonizam.769biber,
Za sve ljubitelje dobrog piva, uz poruku ide fajl o tome
kao ga napraviti u domacoj radinosti.
Ako nekome to podje za rukom ocekujem da me pozove na
degustaciju.
brewing.faqhedonizam.770spantic,
-> #749, hercog> Nađe se i po koje jagnjence i prasence, no sada su u modi
> kupovi, a bogumi i palačinke :)
Bogumi ste vi deco omlitavili ;) Kakvi crni kupovi!
Pretop, jagnjetina, beli mrs, lepinje, koka kola (šta ćete,
ne pijem ;)
hedonizam.771dr.s,
-> #753, corto/*> Mnogo je bolja supa sa knedlama. :)
/*
/* Ma mnogo je bolje MESO !!! :)
E, ovo je vec bolja fora... O:)))
hedonizam.773djcorto,
-> #746, mmarkovic> Kutijica, metalna, 10 komata cigara? Mnogo dobro!
Eeeee .... bela je Light (cuj, LIGHT !!!!) a zuta NIJE light ...
;>
Ima i pakovanje od 20 kom, utvrdjeno najjeftinije na Seremetjevu
II (ako vam neko ide u Moskvu, narucite obavezno !!!!)
hedonizam.774djcorto,
-> #754, corto> Ovaj je zaboravio sa kim zivi :))))))
Ama nisam !!!!!!!!
Za obavijest, gdja Corto jako voli Gitanes - ipak, sa filterom,
jer "ne voli da pljuje po svetu" ;)
Pricu o otkricu Wintermana znate ... :)))))))
hedonizam.775nenad,
-> #758, olio> E pa, porcelan se pravi na razlicite nacine, pa ih ima i razlicitih.
> Valjda nisam dosadan.
Nisi uopšte, baš je zanimljivo videti kako istoričaru umetnosti
objašnjavaš da ima različitih porecelana. ;)
hedonizam.776hercog,
-> #770, spantic
»» Pretop, jagnjetina, beli mrs, lepinje, koka kola (šta ćete,
»» ne pijem ;)
A pa za to je bila zadužena vikendica i 3 gospođice... A ondak
uveče i malko slatkiša :)
Sale
hedonizam.777savaerc,
-> #761, dr.s> Ovo za spanac nisam znao (ja samo punjene paprike i
> punjene tikvice jedem s kiselim mleketom). Za kafu znam da
> mleko 'ubija' stetne sastojke, kao i limun u koka-koli.
Juče je na Pro-u ostavljen neki poveći kuvar, mislim zdrave hrane, gde
ima o hranljivim i štetnim materijama u velikom broju namirnica. Kod spanaća,
a koliko me pamćenje služi ista stvar je kod čaja i kafe ali nisam proveravao
kod nekog stručnjaka biohemije, radi se o oksalnoj kiselini, koju kalcijum iz
mleka sa kojim se spanać treba da sprema (i to obilno), ili kiselog mleka sa
kojim može da se jede, veže u nerastvorive materije, pa ih mi ne možemo da
resorbujemo, već samo izbacimo napolje. Ono za koka-kolu sa limunom nisam
znao, mislio sam da je to samo zbog šmeka. Baš bih voleo da i tu čujem neku
pričicu sa naučnom osnovom.
hedonizam.778spantic,
-> #776, hercog> A pa za to je bila zadužena vikendica i 3 gospođice... A ondak
> uveče i malko slatkiša :)
Šta će ti kupovi, kad već imaš te slatkiše ;)
hedonizam.779lexus,
-> #753, corto=> Ma mnogo je bolje MESO !!! :)
Meso je najbolje :)
hedonizam.780lexus,
-> #766, corto=> Pa sto me nisi zvao :(((( Je li bar bila dobrano ljuta ?
Riblja čorba koja nije ljuta nije riblja čorba :)
hedonizam.781hercog,
-> #778, spantic»» Šta će ti kupovi, kad već imaš te slatkiše ;)
A pa neki put čovek mora i da proba nešto drugo ;)
Sale
hedonizam.782corto,
-> #770, spantic> Pretop, jagnjetina, beli mrs, lepinje, koka kola (sta cete,
> ne pijem ;)
E pa uz sve gore pomenuto nikako ne ide koka kola ;) Moze ili boza ili
klaker ili kabeza ;))) (nacionalni specijaliteti)
hedonizam.783corto,
-> #775, nenad> Nisi uopste, bas je zanimljivo videti kako istoricaru umetnosti
> objasnjavas da ima razlicitih porecelana. ;)
Istoricari umetnosti nemaju pojma da postoji vise vrsta porcelana, sem
tako nekog izroda koji se time bavi kao sto je moja malenkost O;) A moja
malenkost nema pojma sa hemijom, ergo.... tu je Oliver da pripomogne ;)
hedonizam.784corto,
-> #780, lexus> Riblja corba koja nije ljuta nije riblja corba :)
E pa ima razlicitih stepena ljutine : suzica, suza, placem ko kisa...
:)) Ja sam za poslednju varijantu ;)
hedonizam.785biber,
-> #777, savaerc>> Juce je na Pro-u ostavljen neki poveci kuvar, mislim zdrave hrane, gde
>> ima o hranljivim i stetnim materijama u velikom broju namirnica. Kod
>> spanaca,
Mozes li da ga prebacis ovamo?
hedonizam.786mmarkovic,
-> #782, corto>> Pretop, jagnjetina, beli mrs, lepinje, koka kola (sta cete,
>> ne pijem ;)
>
> E pa uz sve gore pomenuto nikako ne ide koka kola ;)
Oprostite novom hedonisti ;)
Verovatno je jertičko pitanje, ali, ipak:
Šta je to pretop? ( Meni mirise na kajmak, ali... )
hedonizam.787basrak,
-> #736, corto>> Koliko treba caj da odstoji, a da ne pusti tanin ?
>
> Caj je gotov kada listici padnu na dno posude.
A koju količinu listića treba staviti za npr. šolju čaja?
hedonizam.788spantic,
-> #781, hercog> A pa neki put čovek mora i da proba nešto drugo ;)
I posle postavljaš onakva pitanja u FORUM? ;)
hedonizam.789spantic,
-> #782, corto> E pa uz sve gore pomenuto nikako ne ide koka kola ;) Moze ili boza ili
> klaker ili kabeza ;))) (nacionalni specijaliteti)
Može, može. Živ svedok.
hedonizam.790corto,
-> #786, mmarkovic> Sta je to pretop? ( Meni mirise na kajmak, ali... )
SAAAAAVOOOOO !!!!!! Daj jedan poetski opis ;)))
hedonizam.791corto,
-> #787, basrak> A koju kolicinu listica treba staviti za npr. solju caja?
Ako spremas caj u cajniku, onda se stavlja po jedna kasicica na svaku
solju, i jos jedna, tzv. for the pot ;)) Ako spremas direktno u solji,
preporucujem po dve kasicice caja na solju, ili, ne daj Boze, po jednu
kesicu. Ovo naravno vredi za dobre crne cajeve. Za zelene, kako ti se
prohte, zavisno od zeljene jacine. Moze po kasicica (to je za jace), a
moze i par listica. Dalekoistocno iskustvo: u solju (koja inace ima i
porcelanski poklopac ;) se stavi listica zelenog caja izmedju dva prsta,
prelije vrelom vodom (cak ne mora da bude kljucala), saceka da malo
padnu na dno, pa nagni. I tako po nekoliko puta, sve sa istim listicima
u solji, tako da je caj sve slabiji i sve gorci.... ;)
hedonizam.792corto,
-> #789, spantic> Moze, moze. Ziv svedok.
Ah, izdajes tradiciju pijuci to imperijalisticko pice uz nacionalne
svetinje ;)))) Ili predji na pepsi, ili da predjemo u Forum :)))))
hedonizam.793olio,
-> #766, corto>> Drustvo se kod mene razbilo jeduci riblju corbu za novu godinu.
>> Pa sto me nisi zvao :(((( Je li bar bila dobrano ljuta ?
Obecanje je obecanje. Obecao sam im riblju corbu i bila je stvarno dobra.
Bila je onako prosecno ljuta i paprena, ali samo sa prirodnim materijalima.
Lonac od 5 litara je planuo. Sipali su i po tri puta.
Dobio sam i priznanje da kuvam riblju corbu bolje od njih.
Nije stvar u ljutini vec u sastojcima i dodacima.
Kuvala se 5 sati na tihom. A bilo je dve vrste ribe.
Kada izrazis zelju ja kuvam samo za tebe i drustvo koje voli riblju
corbu.
Necu da se hvalim ali imam jedan specijalitet sa ribom, sirom i pecurkama.
Prava poslastica.
Ako se zazelite javite se.
Na raspolaganju.
Poozdrav Oliver.
hedonizam.794olio,
-> #774, djcorto> Za obavijest, gdja Corto jako voli Gitanes - ipak, sa filterom,
> jer "ne voli da pljuje po svetu" ;)
Pravu uzivalac, tj hedonista.
Sta sve od zena mozes da dozivis.
Ja bih bas "pljuvao po svetu"
Poz Olio.
hedonizam.795olio,
-> #775, nenad> Nisi uopste, bas je zanimljivo videti kako istoricaru umetnosti
> objasnjavas da ima razlicitih porecelana. ;)
Znas, sve zavisi od sirovine.
Svojevremeno sam za sebe izabrao sirovinu(materijal) da mi izvesna osoba
izvaja bistu, ali se doticni dzak sa sirovinom netragom izgubio
prilikom selidbe, pa propade stvar.
Moracu ponovo da idem u akciju trazenja pogodnog materijala.
Poz. Oliver.
hedonizam.796olio,
-> #779, lexus> Meso je najbolje :)
Zavisi koje i kako se sprema?
Car je u spremanju.
Poz.OLi.
hedonizam.797olio,
-> #780, lexus> Riblja corba koja nije ljuta nije riblja corba :)
Pazi, nemora svaka r.corba da bude ljuta.
Mora biti jaka, zacinjena, mozda neko ne voli ljuto.
Pravimo po zelji.
Poz.Oli.
hedonizam.798olio,
-> #784, corto> E pa ima razlicitih stepena ljutine : suzica, suza, placem ko kisa...
> :)) Ja sam za poslednju varijantu ;)
Za vase obavestenje:
Riblja corba se pravi od ribe, a ako osecas samo ljutiunu to onda ne valja.
Mora se osetiti riba jer to je draz. Kuvana riba ima svoje cari i mane.
Nesme biti preljuta jer onda ne oseas ribu, a ako samo osecas ribu a nije bar
malo ljuta ni to ne valja.
Znaci poenta je negde u sredini.
Ljutina i jakost(sestoca) r. corbe je pravo merilo. Doduse tu ide i gustina,
vrsta ribe, luk, paradajz, paprika, razni dodaci i zacini.....
Poz.Oliver.
hedonizam.799mmarkovic,
-> #791, corto> Ako spremas caj u cajniku, onda se stavlja po jedna kasicica na
> svaku solju, i jos jedna, tzv. for the pot ;))
Da pitam iskusne hedoniste i čajoljubitelje ;)
Imam neki ruski samovar. Jel' to upotrebljivo? Koji čaj, i kako,
se tu sprema? Volim samo indijske, ruske čajeve. Ništa kamilica,
nana,... (ako je to uopšte čaj;)
------
P.S. Jedan prijatelj ga je svojevremeno komentarisao:
Vidiš ovo? (pokazuje samovar) - carska Rusija!
A ovo? (pokazuje ružnu crnu gajtančinu) - Komunizam! ;))
(događaj je iz sedamdesetih godina...)
hedonizam.800savaerc,
-> #785, biber> Mozes li da ga prebacis ovamo?
Nadam se da se korisnik koji je ostavio to na pro-u neće buniti. Evo ga.
kuvar.rarhedonizam.801zeljkoj,
-> #761, dr.s> jedem s kiselim mleketom). Za kafu znam da mleko 'ubija' stetne
> sastojke, kao i limun u koka-koli.
Zar u coki ima nešto štetno? ;)
hedonizam.802corto,
-> #793, olio> Ako se zazelite javite se.
> Na raspolaganju.
Imamo u vidu :)))))
hedonizam.803corto,
-> #799, mmarkovic> Imam neki ruski samovar. Jel' to upotrebljivo? Koji caj, i
E ovde opet Savo mora da uleti sa svojim sovjetskim iskustvom :)
hedonizam.804corto,
-> #801, zeljkoj> Zar u coki ima nesto stetno? ;)
Ah, nisi pratio pametna istrazivanja od pre par godina :)) Te ostavis
zub u casi sa koka-kolom preko noci a ujutro ga nema, te pravi rupe na
jetri, te skida rdju, a zna se ono sto je dobro za rdju nije za ljude,
te dize krvni pritisak, te spusta krvni pritisak.... Sve eksperimenti na
naucnoj osnovi ;)
hedonizam.805zeljkoj,
-> #804, corto> Ah, nisi pratio pametna istrazivanja od pre par godina :)) Te
> ostavis zub u casi sa koka-kolom preko noci a ujutro ga nema,
Ma... probao sam sa ekserom još odavno... posle 24 časa coka ga je
dobro očistila... :)
// da je bio manji, rastvorio bi se on ceo ;)
hedonizam.806vlafam,
-> #804, corto>VF> Ah, nisi pratio pametna istrazivanja od pre par godina :)) Te ostavis
>VF> zub u casi sa koka-kolom preko noci a ujutro ga nema, te pravi rupe na
>VF> jetri, te skida rdju, a zna se ono sto je dobro za rdju nije za ljude,
A šta bi se desilo sa zubom ako bi se progutao (mislim sa zubom potopljenim
u želudačni sok), sa pojedenom jetrom (mislim gušćijom), sa popijenom
koka-kolom (i ona potopljena u gorenavedeni sok):)
Ipak je želudačni sok mnogo agresivniji (teško koka-koli u njemu).
:)
hedonizam.807acag,
-> #800, savaerc> Nadam se da se korisnik koji je ostavio to na pro-u nece buniti. Evo ga.
Kako da si skuvam zdravo jelo:), kad numem da raspakujem .rar?
hedonizam.808sljubisic,
-> #804, corto
>Ah, nisi pratio pametna istrazivanja od pre par godina :)) Te ostavis
>zub u casi sa koka-kolom preko noci a ujutro ga nema, te pravi rupe na
>jetri, te skida rdju, a zna se ono sto je dobro za rdju nije za ljude,
>te dize krvni pritisak, te spusta krvni pritisak.... Sve eksperimenti na
>naucnoj osnovi ;)
Ma, da u njoj ima nesto _drasticno_ stetno, ne verujem da Coca Cola Inc,
ma koliko imucna i uticajna bila mogla da to sakrije od javnosti. Pojavili
bi se svuda u svetu pacijenti sa 'Coca-cola' dijagnozom ;) i to bi bilo
vrlo tesko sakriti. Jednostavno, suvise je zemalja i potrosaca u kojima se
CC konzumira vec vise nego dovoljan broj godina, da tako nesto nebi negde
izaslo na videlo.
Sto se tice kofeina, nekada ga je u Coca-Coli bilo daleko vise, tada je
cak i napravljena kao _lek_ za glavobolju i mamurluk, a vremenom se nje-
gov procenat smanjivao, ali nejednako, vec u zavisnosti od lokalnog ukusa
potrosaca i lokalnih propisa.
Svi sastojci Coca-Cole (kao i kafe i duvana) su odavno poznati, ali ono
sto je 'tajna' jeste nacin na koji se oni mesaju (redosled, termicke
obrade, vremensko trajanje pojedinih faza i sl.), koji su mnogi pokusali
da imitiraju (Pepsi, Black, Afri od poznatijih stranih, ili nama prilje-
znijih Golf, BIP i druge 'Mucko' Kole ;) sa manje ili vise uspesnim rezul-
tatima.
I upravo je to tajna koju Coca-Cola ljubomorno cuva. U poslednje vreme ima
sve vise vesti da Evropska Unija zahteva od Coca-Cole da im stavi na uvid
nacin na koji se pravi CC, jer je to zahtev koji moraju da ispune svi pro-
izvodi (prehrambeni) koji se prodaju na teritoriji EC, inace ce joj
'uskratiti to trziste' :) Ne verujem da ce CC ovo dati, jos manje verujem
da ce se odreci tolikog trzista, pa verujem da ce oko ovoga jos biti
pikanterija ;)
Inace, za ljubitelje inostranih Coca-Cola, da ih obavestim da je pre neki
dan (slucajno znam :) granicu presao poslednji sleper sa italijanskim
limenkama, i da cemo od sada piti samo bugarske limenke. Naime, Coca Cola
Inc, je odlucila da Jugoslavija podpadne pod bugarsku jurisdikciju (nije
mi jasno kojim su se kriterijumima odlucivali ?) sto se tice uvoza ekstrata,
limenki i plasticnih pakovanja od 1, 2 i 2.5 litara. Mi dakle, od uvezenog
ekstrakta mozemo da punimo samo staklenu ambalazu i plasticnu od 0.5 i
1.5 litara.
Zato, pravite zalihe ... ;))
hedonizam.809calex,
-> #807, acag<!> Kako da si skuvam zdravo jelo:), kad numem da raspakujem .rar?
Možda ćeš lakše da si kuvaš uz RAR arhiver. ;)