knjizevnost.211hercog,
-> #207, supers> Šta, jel' ne treba da znaju ono što piše unutra, ili ceniš da i
> oni prevazilaze nivo knjižice?
>
> BTW, trenutno radim na knjizi "Totalno nepovezana razmišljanja o
> berbi kukuruza".
NO COMMENT!
Sale
knjizevnost.212plovput,
-> #207, supers+| Šta, jel' ne treba da znaju ono što piše unutra, ili ceniš da i
+| oni prevazilaze nivo knjižice?
A sam objasnjava u textu kad je imao 12-13 godina kako je skidao
pantalone devojkama..
Ma to je posebna prica nego dobro mu je ono 'momci se obicno stide da
spavaju sa dve devojke istovremeno' , ja pokusavam godinama da nekako
iskombinujem tu kombinaciju ali mi nesto ne ide, jos nisam sreo coveka
niti cuo pricu da je to nekome poslo za rukom (ili necim drugim ;)
ali stidljivost..
Ma ima tu jos dosta zanimljivog materijala tipa Coca-Cole i ubijanja
spermica (koji inace zive 2-3 sekunde nakon ispaljivanja no mozda je
nekako i moguce sa externom cevcicom koja je full-time ubrizgana u
matericu i kroz koju bi se pre ejakulacije pritiskom na neki switch
sjurila Coca-God Damn-Cola), pa onda 'sisni sex' itd.
Obrisao sam fajl tako da ne mogu da citiram neke delove ali izgleda
da je tanak sa prijateljima sa kojima bi podelio svoje wild & wet snove.
+| BTW, trenutno radim na knjizi "Totalno nepovezana razmišljanja o
+| berbi kukuruza".
Da, samo pazi da ne bude tako VRELA kao hercog-ova radi mladje
populacije.
knjizevnost.213crncic,
-> #207, supers>> BTW, trenutno radim na knjizi "Totalno nepovezana razmišljanja o
>> berbi kukuruza".
Rade se te stvari i po kukuruzu, znaš kad Lala opali Sosu na njivi ?
knjizevnost.214crncic,
-> #212, plovput>> Obrisao sam fajl tako da ne mogu da citiram neke delove ali izgleda
>> da je tanak sa prijateljima sa kojima bi podelio svoje wild snove.
Gde si uspeo da pročitaš da je 'knjiga' pisana po istinitom
dogadjaju ? ;)
knjizevnost.215plovput,
-> #214, crncic+| >> Obrisao sam fajl tako da ne mogu da citiram neke delove ali izgleda
+| >> da je tanak sa prijateljima sa kojima bi podelio svoje wild snove.
+|
+| Gde si uspeo da pročitaš da je 'knjiga' pisana po istinitom
+| dogadjaju ? ;)
A gde si ti procitao da sam ja to procitao ? :)
Jel' vidis zadnju rec u tvom citatu ?
Doduse, pisalo je wild & wet snove ali izgleda da si replicirao online ;)
knjizevnost.216guta,
-> #212, plovput#> spermica (koji inace zive 2-3 sekunde nakon ispaljivanja no mozda je
Istine radi, žive nekoliko _časova_, a posebno izdržljivi primerci
sastave i ceo dan :).
knjizevnost.217hercog,
-> #212, plovput> Obrisao sam fajl tako da ne mogu da citiram neke delove ali izgleda
> da je tanak sa prijateljima sa kojima bi podelio svoje wild & wet snove.
NO COMMENT!
Sale
p.s. knjiga nije napisana sa namerom da bude novi Figurae venreris ili
da upućuje ljude kako da se najbolje seksaju, sa kojom je namerom napisana
ti sam provali, ako možeš
knjizevnost.218hercog,
-> #212, plovput> A sam objasnjava u textu kad je imao 12-13 godina kako je skidao
> pantalone devojkama..
Ja ne znam gde si to mogao da pročitaš...
> ali stidljivost..
Ako ti nisi stidljiv ne znači da ceo svet nije.
> matericu i kroz koju bi se pre ejakulacije pritiskom na neki switch
> sjurila Coca-God Damn-Cola), pa onda 'sisni sex' itd.
Umeš li ti i da na drugi način nešto pročitaš, a ne samo bukvalno?
> Da, samo pazi da ne bude tako VRELA kao hercog-ova radi mladje
> populacije.
Bez komentara...
Sale
knjizevnost.219plovput,
-> #217, hercog+| p.s. knjiga nije napisana sa namerom da bude novi Figurae venreris ili
+| da upucuje ljude kako da se najbolje seksaju, sa kojom je namerom napisana
+| ti sam provali, ako mozes
Ne znam niti imam bilo kakvu ideju sa kojom je namerom napisana,
ako ti nije problem objasni mi.
knjizevnost.220plovput,
-> #218, hercog+| Ja ne znam gde si to mogao da procitas...
Jest' da u toj 'prici' nisi koristio sebe kao glavnog aktera ali sudeci
po ostatku teksta gde si prepricavao SVOJE dozivljaje imao sam neki
osecaj da si pricao o sebi. Na kraju krajeva i sama 'knjiga' pocinje
tom 'pricom' u kojoj objasnjavas necije prvo sexualno iskustvo.
Valjda bi trebalo da krenes nekim redom.
Ne kazes da je taj ON neki tvoj prijatelj ili bilo ko drugi.
Sto nisi onda predstavio TVOJE prvo seksanje (kako li ga vec zoves),
kad si vec preneo tvoja ostala iskustva.
+| Ako ti nisi stidljiv ne znaci da ceo svet nije.
Kad vec ides tim putem, ako si ti stidljiv ne znaci da su svi stidljivi,
pa da u 'knjizi' stavis to kao globalnu osobinu muskaraca.
Uostalom, otkud ti to znas ?
I na kraju, neko ko se stidi da spava sa dve devojke ne bi trebalo ni
da pise takve 'knjige'. Da ne ulazim u iskustvo koje bi trebalo da
prevazilazi perverzije koje ne bi mogao ni zamisliti.
+|> matericu i kroz koju bi se pre ejakulacije pritiskom na neki switch
+|> sjurila Coca-God Damn-Cola), pa onda 'sisni sex' itd.
+|
+| Umes li ti i da na drugi nacin nesto procitas, a ne samo bukvalno?
Hoces da kazes da to nisi ozbiljno mislio ?
Ne bih rekao ali koja je onda svrha svega toga ?
+|> Da, samo pazi da ne bude tako VRELA kao hercog-ova radi mladje
+|> populacije.
+|
+| Bez komentara...
Vidim da na sve kritike koje su ti upucivane ostajes bez komentara.
Cemu onda repliciranje ?
Ako svuda istaknes da je 'knjiga' zabranjena za mladje od 18 godina
red bi bio i da obrazlozis zbog cega mislis tako.
Zar ti do svoje 18 godine nisi imao nikakve kontakte sa devojkama,
pricao sa prijateljima, citao i gledao nesto u vezi sexa ?
Sa druge strane, sigurno je da bi mladji od 18 godina bas zbog toga
i procitali tvoju 'knjigu'.
Meni se cini da je ta tvoja 'knjiga' bas i namenjena njima.
knjizevnost.221ndreadnought,
-> #198, lexusPrava žurka počinje posle uprskavanja iste (cole) - ispiti cocktail
koji se surovo penuša dok se nevina dečica davedu u istom....
BTW, extremely revitalising in health & cosmetic purposes, a i osnova
praktične sex magike...
UUUURGH!
PRVI BOJNI BROD U ISTORIJI....Ndreadnought
knjizevnost.222hercog,
-> #220, plovput> Sto nisi onda predstavio TVOJE prvo seksanje (kako li ga vec zoves),
> kad si vec preneo tvoja ostala iskustva.
A zašto bih ja morao da svoje prvo vođenje ljubavi sa nekom devojkom
predstavljam? U knjizi sam pisao jedno od mogućih ponašanja muškaraca
pri prvom seksualnom kontaktu.
> Kad vec ides tim putem, ako si ti stidljiv ne znaci da su svi stidljivi,
> pa da u 'knjizi' stavis to kao globalnu osobinu muskaraca.
JA NISAM STIDLJIV. A ti možda ne vidiš dalje od sebe. Budući da imam
veoma (sa posebnim akcentom na veoma) prijatelja (pazi prijatelja, ne
drugova), sa kojima razgovaram o svemu, onda mislim da mogu da izvu-
čem neke zaključke o stidljivosti/ne stidljivosti pojedinih muškaraca.
Samo nije mi jasno gde si ti pročitao da sam ja napisao da su SVI mu-
škarci stidljivi. Citiram knjigu, razmišljanje LXII: "Mnogi maštaju
o tome, ali su isuviše stidljivi da bi u njemu učestvovali." Koliko
ja vidim ovde se nigde ne pominje reč SVI, nego MNOGI, a to je bitna
razlika.
> I na kraju, neko ko se stidi da spava sa dve devojke ne bi trebalo ni
Meni bi bilo odvratno da spavam sa dve devojke istovremeno, ili da
imam dve devojke istovremeno, jer se kosi sa mojim principom vernosti.
Kada si sa jednom devojkom, onda si samo sa njom i ni sa jednom drugom.
> Ne bih rekao ali koja je onda svrha svega toga ?
Možda uveseljavajući elemenat ;)
> Ako svuda istaknes da je 'knjiga' zabranjena za mladje od 18 godina
> red bi bio i da obrazlozis zbog cega mislis tako.
Zato što je knjiga pisana rečnikom koji je dosta ulični i obiluje sa
dosta izraza koji nisu baš kao dobar dan.
> pricao sa prijateljima, citao i gledao nesto u vezi sexa ?
Jesam, ali postoji razlika u priči o seksu i pornografije. Ne kažem
da je knjiga pornografska. Jedino smatram da mlađi od 18 ne bi tre-
balo takve stvari ni da čitaju ni da gledaju.
> Meni se cini da je ta tvoja 'knjiga' bas i namenjena njima.
Tvoje je pravo da tako smatraš.
pozdrav, Sale
knjizevnost.223vasic,
-> #218, hercogSubj: Re: Re: Coke kontracepcija
> Umeš li ti i da na drugi način nešto pročitaš, a ne samo bukvalno?
Hoćeš reći da je to metafora? Imajući u vidu kome "knjiga" nije
namenjena, te ko će je stoga najviše čitati, ne bi bilo loše da se na
kraju (ili još bolje početku) nađe neki Disclaimer of Warranty. Zlu ne
trebalo. ;)
--------
--> Kids, don't try this at home - we're professionals.
knjizevnost.224ndreadnought,
Sutra u 16h na NTV - Studiju B
Gostuje Brankica Mikić, marketinški urednik književne produkcije B-92.
KRITIKA NA SPOTU
Reč je o novoj formi prezentacije književnog dela. Spot o kome je reč
je već prikazan na TV Politika (Paket aranžman) 27.1.1996.
Brankica, ideolog projekta, kaže da je spot "nova forma književne
kritike, ali i nov multimedijalni žanr". To je most između knjige i
publike za koju je pisana. No, okolnost da je sredstvima jedne
umetnosti prikazan opis dela koje pripada drugoj umetnosti otvara
nove estetske mogućnosti.
U ovom spotu je prikazana knjiga "Zimski dnevnik" Srđana Valjarevića.
Muzičku podlogu su obezbedili - živi - Partibrejkers i - mrtvi -
Gustav Maler. U vizuelnoj pozadini promiču fotke Vesne Pavlović
itd.....
Pokušajte da otpratite Ivaninu emisiju u 16h, interesantno je.....
Pozdr.
PRVI BOJNI BROD U ISTORIJI
(N)Dreadnought
knjizevnost.225superhik,
-> #219, plovput=:> Ne znam niti imam bilo kakvu ideju sa kojom je namerom
=:> napisana, ako ti nije problem objasni mi.
Pa možda je bolje da prvo pokušaš sa 'Crvenkapom'...
Možda ti posle bude jasno! :((
knjizevnost.226ndreadnought,
Sutra u 16h na NTV - Studiju B
Gostuje Brankica Mikić, marketinški urednik književne produkcije B-92.
KRITIKA NA SPOTU
Reč je o novoj formi prezentacije književnog dela. Spot o kome je reč
je već prikazan na TV Politika (Paket aranžman) 27.1.1996.
Brankica, ideolog projekta, kaže da je spot "nova forma književne
kritike, ali i nov multimedijalni žanr". To je most između knjige i
publike za koju je pisana. No, okolnost da je sredstvima jedne
umetnosti prikazan opis dela koje pripada drugoj umetnosti otvara
nove estetske mogućnosti.
U ovom spotu je prikazana knjiga "Zimski dnevnik" Srđana Valjarevića.
Muzičku podlogu su obezbedili - živi - Partibrejkers i - mrtvi -
Gustav Maler. U vizuelnoj pozadini promiču fotke Vesne Pavlović
itd.....
Pokušajte da otpratite Ivaninu emisiju u 16h, interesantno je.....
Pozdr.
PRVI BOJNI BROD U ISTORIJI
(N)Dreadnought
oooops, pardon, to je već danas.... dok dobijem vezu.....
knjizevnost.227spantic,
-> #222, hercog>> I na kraju, neko ko se stidi da spava sa dve devojke ne bi trebalo ni
>
> Meni bi bilo odvratno da spavam sa dve devojke istovremeno, ili da
Ne znam za nemoralnost, ali osećaj je božanstven :)
knjizevnost.228plovput,
-> #222, hercog+| A zašto bih ja morao da svoje prvo vođenje ljubavi sa nekom devojkom
+| predstavljam? U knjizi sam pisao jedno od mogućih ponašanja muškaraca
+| pri prvom seksualnom kontaktu.
Niko te ne tera da ga predstavljaš ali pitao si me odakle mi ideja..
Što si onda morao da opisuješ tvoja ostala vodjenja ljubavi ?
Nisi mogao da se snadješ prvi put ?
+| JA NISAM STIDLJIV.
Ima neograničen broj situacija u kojima čovek može osetiti
stidljivost. Ovde je reč o spavanju sa dve devojke.
Budi precizan.
Ako se ne stidiš da spavas sa dve devojke reci mi šta bi uradio
kad bi se tvoja devojka složila da spavaš zajedno sa njom i njenom
drugaricom.
Nemoj samo da mi kažes da ti to nikad ne bi predložila, pretpostavimo..
+| A ti možda ne vidiš dalje od sebe. Budući da imam
Ovo postaje dosadno, vrtimo se u krug..
+| veoma (sa posebnim akcentom na veoma) prijatelja (pazi prijatelja, ne
+| drugova), sa kojima razgovaram o svemu, onda mislim da mogu da izvu-
+| čem neke zaključke o stidljivosti/ne stidljivosti pojedinih muškaraca.
Prijatelja ima raznih..
Evidentno je da ti i ja živimo sasvim različite živote i da je svaki
daljni razgovor besmislen.
+| Samo nije mi jasno gde si ti pročitao da sam ja napisao da su SVI mu-
+| škarci stidljivi. Citiram knjigu, razmišljanje LXII: "Mnogi maštaju
+| o tome, ali su isuviše stidljivi da bi u njemu učestvovali." Koliko
+| ja vidim ovde se nigde ne pominje reč SVI, nego MNOGI, a to je bitna
+| razlika.
A to MNOGI je zaključeno na osnovu VEOMA (sa posebnim akcentom)
prijatelja (ne drugova) koje poseduješ.
Izadji malo iz onog kluba madjioničara kojeg reklamiraš
u malim oglasima.
+| Meni bi bilo odvratno da spavam sa dve devojke istovremeno, ili da
+| imam dve devojke istovremeno, jer se kosi sa mojim principom vernosti.
+| Kada si sa jednom devojkom, onda si samo sa njom i ni sa jednom drugom.
Razumem te potpuno.
Samo bih ti savetovao da se što pre oženiš i kreneš da pišeš
neku dramu u planinskim predelima ili o berbi pamuka.
+| Možda uveseljavajući elemenat ;)
Zanimljivo.
+| Zato što je knjiga pisana rečnikom koji je dosta ulični i obiluje sa
+| dosta izraza koji nisu baš kao dobar dan.
Ti za taj rečnik nisi znao do svoje 18-te godine ?
Inače kol'ko me sećanje služi, na prste jedne ruke se moglo
izbrojati 'bezobraznih' reči.
+| Jesam, ali postoji razlika u priči o seksu i pornografije. Ne kažem
+| da je knjiga pornografska. Jedino smatram da mlađi od 18 ne bi tre-
+| balo takve stvari ni da čitaju ni da gledaju.
Zbog čega, jel' zabranjeno zakonom ?
Kad si ti imao svoje prvo sexualno iskustvo ?
Ako si ga imao pre 18-te objasni mi zbog čega osporavaš to pravo
drugima. Jel' znaš ti da u školama razvijenih zemalja deci dele
kondome (postoje i automati unutar škole) i da imaju obavezno
sexualno predavanje.
+| > Meni se cini da je ta tvoja 'knjiga' bas i namenjena njima.
+|
+| Tvoje je pravo da tako smatraš.
A kome je namenjena i sa kojom namerom ?
knjizevnost.229veca,
-> #222, hercog>> škarci stidljivi. Citiram knjigu, razmišljanje LXII: "Mnogi maštaju
>> o tome, ali su isuviše stidljivi da bi u njemu učestvovali." Koliko
>> ja vidim ovde se nigde ne pominje reč SVI, nego MNOGI, a to je
>> bitna razlika.
Sve i da si hteo ne bi mogao da generalizuješ stvar, ali reč
MNOGI prilično govori da se radi o većem broju. tj. da je to
jedna od karakteristika... naravno i to zavisi od konteksta.
Sorry, još nisam pročitala knjigu, čim nađem vrmena pročitaću,
ali ukoliko se sporna :) rečenica odnosi na 13-ogodišnjake, onda
bi i moglo da stoji, ukoliko ne, onda bi umesnije bile reći NEKI
maštaju o tome... ili tome slično.
Ne bi se ljudi džabe bunili što ih svrstavaš u stidljive :)
knjizevnost.230zeljkoj,
-> #228, plovput> drugima. Jel' znaš ti da u školama razvijenih zemalja deci dele
> kondome (postoje i automati unutar škole) i da imaju obavezno
> sexualno predavanje.
Dele ih i nama, iako ovo nije razvijena zemlja. ;)
A drže i predavanja. :)
knjizevnost.231hercog,
-> #228, plovput> Što si onda morao da opisuješ tvoja ostala vodjenja ljubavi ?
> Nisi mogao da se snadješ prvi put ?
Ja stvarno ne znam da sam igde u knjizi pomenuo sebe. To što je
knjiga pisana u prvom licu ne znači da sam to ja.
> Ima neograničen broj situacija u kojima čovek može osetiti
> stidljivost. Ovde je reč o spavanju sa dve devojke.
> Budi precizan.
Radi se o tome da veliki broj muškaraca ne sme ni da priđe devo-
jci, a kamoli da još i spava sa dve. Čast izuzetcima, oni su uvek
dobro došli.
> Ako se ne stidiš da spavas sa dve devojke reci mi šta bi uradio
> kad bi se tvoja devojka složila da spavaš zajedno sa njom i njenom
> drugaricom.
Paz vamo. Ne verujem da bih bio sa devojkom koja bi tako nešto
mogla da predloži. Ako bi mi se tako nešto dogodilo, a uz to
i ta njena drugarica izgleda veoma (^N) haos, uz još neke sitnije
uslove, u meni bi se verovatno probudio životinjski nagon, pa bi
se verovatno i desilo. Ali to je izuzetak, a ne pravilo.
> Izadji malo iz onog kluba madjioničara kojeg reklamiraš
> u malim oglasima.
Tebi to smeta?
Oni su samo 1% populacije mojih prijatelja.
A i kakve to veze ima sa knjigom?
> Samo bih ti savetovao da se što pre oženiš i kreneš da pišeš
> neku dramu u planinskim predelima ili o berbi pamuka.
Razmišljao sam da napišem knjigu: Kako se obrezuje pomfrit, al
mi nešto fali materijala zbog nedostatka ljutog kečapa u proda-
vnicama...
> Ti za taj rečnik nisi znao do svoje 18-te godine ?
Nije stvar u tome da li sam ja taj rečnik znao tada ili ne, već
je stvar kulture...
> Zbog čega, jel' zabranjeno zakonom ?
> Kad si ti imao svoje prvo sexualno iskustvo ?
> Ako si ga imao pre 18-te objasni mi zbog čega osporavaš to pravo
> drugima. Jel' znaš ti da u školama razvijenih zemalja deci dele
> kondome (postoje i automati unutar škole) i da imaju obavezno
> sexualno predavanje.
Spavanje sa maloletnicom je kažnjivo zakonom. Da li ti znaš da
ako te ona iz bilo kog razloga prijavi za silovanje ode ti u
ćuzu na 2 meseca, a ne do bog i na više, ako ne uspeš da dokažeš
da je sve bilo po njenoj volji (to se i desilo nekome).
Dele kondome, jer znaju kakva je omladina, pa je onda bolje da
bar ne dobiju nešto ili da nešto ne zakače.
Svako ima pravo na sopstveno mišljenje...
pozdrav, Sale
knjizevnost.232hercog,
-> #229, veca> bi i moglo da stoji, ukoliko ne, onda bi umesnije bile reći NEKI
> maštaju o tome... ili tome slično.
> Ne bi se ljudi džabe bunili što ih svrstavaš u stidljive :)
Možda sam ja bio malo neprecizan, ali posmatrajući ljude koje
znam, oni upravo odgovaraju reči mnogi.
Sale
knjizevnost.233inferno,
-> #230, zeljkojŮ│ ˙ Dele ih i nama, iako ovo nije razvijena zemlja. ;)
Ů│ ˙ A drže i predavanja. :)
5 gimnazija ili privatan kurs? ;)
knjizevnost.234zeljkoj,
-> #233, inferno> Ů│ ˙ Dele ih i nama, iako ovo nije razvijena zemlja. ;)
> Ů│ ˙ A drže i predavanja. :)
>
> 5 gimnazija ili privatan kurs? ;)
V gimnazija. :))
knjizevnost.235vitez.koja,
-> #228, plovput#=> Ti za taj rečnik nisi znao do svoje 18-te godine ?
Idem pre neki dan ulicom i gledam svoja posla, kad protrčaše tri
klinca; onaj poslednji iz sveg glasa viče "jebem l* ti mater malo"
:))) na šta drugi odgovara "m* puši ga bre, pederu" ;)
U pitanju su, inače, bila baš baš deca, cenim prvi ili drugi
razred osnovne škole.
Zaključak: deca imaju materijala za pet onakvih knjiga.
Što se ostatka rasprave tiče, nisam baš shvatio vezu između
vernosti i spavanja sa dve devojke - ako su njih dve rade, šta
ti ima da morališeš. Ako se nađeš u takvoj situaciji sa svojom
devojčicom i još jednom, jedino logično tumačenje je da ona tebe
deli sa drugaricom, pa se, ako si baš ogrezao u moral ;),
postavlja samo pitanje njene vernosti tebi. Ja se, nažalost, nisam
(do sada:)) nalazio pred takvom jednom teškom dilemom, ali, bude
li sreće, sumnjam da ću mnogo da se opterećujem nekakvim opštim
pitanjima.
knjizevnost.236vitez.koja,
-> #231, hercog#=> Radi se o tome da veliki broj muškaraca ne sme ni da
#=> priđe devo- jci, a kamoli da još i spava sa dve. Čast
#=> izuzetcima, oni su uvek dobro došli.
Neka sam blagosloven, ako ovo nije zgodno! što bi rekli Tvenovi
junaci. Po tebi, seks je stres, pa što manje uzročnika, manje će
glava da te boli.
#=>> Ti za taj rečnik nisi znao do svoje 18-te godine ?
#=>
#=> Nije stvar u tome da li sam ja taj rečnik znao tada ili
#=> ne, već je stvar kulture...
Stvar kulture je da prosipaš vulgarnosti, pa ih onda ograničavaš
samo na deo populacije koji u pravoj meri može da shvati koliko
je to vulgarno? Ma hajde.
Da ne bude zabune, ne tvrdim ja da je ono što si ti napisao
vulgarno i nekulturno; to tvrdiš ti. Da nije tako, verovatno ne
bi stavljao zabrane. Po mom mišljenju, u tom tvom delu nema
ničega što bi zahtevalo takve restrikcije, posebno ne u cilju
očuvanja kulture.
knjizevnost.237novim,
Papirnato izdanje časopisa Reč izlazi 15-og, a elektronsko 16-og.
Evo novog, februarskog broja trenutno našeg najboljeg književnog
časopisa:
(Idu fanfare, pa onda ovaj ružnjikavi logo, pa sadržaj, pa ostalo:)
----------------------------------------------------------------------
rrrrrrrrrrr ~~ ~~ Beograd
rrrr rrr ~~
rrrr rrr eeeeeeeee cccccc Casopis za
rrrr rrr eee ccc ccc knjizevnost
rrrr rrr eee ccc ccc i kulturu
rrrr rrrr eee ccc
rrrrrrrrrr eeeeee ccc Elektronsko
rrrr rrr eee ccc izdanje
rrrr rrr eee ccc
rrrr rrr eee ccc Februar 1996
rrrr rrr eee ccc ccc
rrrr rrr eee ccc ccc e-mail address:
rrrr rrr eeeeeeeee cccccc rec@opennet.org
----------------------------------------------------------------------
<rec9602y.txt> <7-bit yuscii text>
----------------------------------------------------------------------
Izbor iz časopisa REČ, godina III, br. 18, februar 1996.
Izdavač: B92, Beograd. Glavni i odgovorni urednik: Milovan Marčetić.
<Svi podaci o časopisu i ovom izdanju nalaze se na kraju datoteke.>
----------------------------------------------------------------------
Sadržaj elektronskog izdanja:
REKA REČI
IVAN V. LALIĆ: Treći kanon.................................. red .. 80
VLADIMIR PIŠTALO: Njujork ili gorući grmovi....................... 420
PREVODNICA
JOSIF BRODSKI: Robinzonada (prevod i beleška K. Ičin)............. 803
DŽON EŠBERI: Talas (preveo R. Sekulović).......................... 946
MISAO I REČ
TEMAT REČI - ESEJI POVODOM ESEJA (priredio G. Božović)......... 1856
GOJKO BOŽOVIĆ: Uz temat o eseju.................................. 1858
JOVICA AĆIN: Živa vaga........................................... 1914
TEODOR ADORNO: Esej o eseju (prevela S. Došlov).................. 2218
MIHAIL EPŠTEJN: Na raskršću slike i pojma (prevela R. Mečanin)... 2505
UKRŠTENE REČI
PETAR DŽADŽIĆ: Fragmenti o kritici............................... 3673
SAVA DAMJANOV: Ljubav čitanja, čitanje ljubavi................... 4078
REČ KRITIKE
SAŠA RADOJČIĆ: Puna zrelost strasne mere ("Pesme" I. V. Lalića).. 4206
BOJANA STOJANOVIĆ-PANTOVIĆ: Divinizacija teksta
("Evropa pod snegom" D. J. Danilova). 4339
BOJAN ĐORĐEVIĆ: Trošna građevina
("Evropa pod snegom" D. J. Danilova)............. 4511
SRĐAN VUJICA: Bog se, kažu, povukao ("Darovi kiše" Š. Hinija).... 4672
TATJANA ROSIĆ: Svetovi, ogledala, tamnice
("Hodočasnici neba i zemlje" F. Davida)........... 4895
DEJAN ILIĆ: Život osvojen umetnošću
("Da li postoji život" J. Šalgo)..................... 5036
LEPE VEŠTINE
SRĐAN VUČINIĆ: Anđeli koji hodaju (Fest 96)...................... 5180
ALEKSANDAR MILOSAVLJEVIĆ: Obrsis groteske........................ 5394
LIDIJA MERENIK: Infantkinja, 1995. (povodom skulptura N. Kocić).. 5566
JEŠA DENEGRI: Poglavlje posleratnog modernizma
(izložba Decembarske grupe u Galeriji Zepter)...... 5699
VLADIMIR A. MILIĆ: Fatum najlonskih palata
(o arhitekturi u "Godini kulture")............ 5864
<Elektronsko izdanje časopisa predstavlja izbor iz štampanog izdanja i
pojavljivaće se 16-og u mesecu. Ovo izdanje se može slobodno prenositi
elektronskim kompjuterskim komunikacijama; korisnik može kopirati ovaj
materijal isključivo za privatnu upotrebu. Svako drugo preštampavanje
zabranjeno je zakonom. Datoteke se mogu prenositi samo u celini.
Elektronsko izdanje pripremili su Ivan Radosavljević i Novica Milić.
Tehnički kontakt: novim@techno.opennet.org, ili
emilicn@ubbg.etf.bg.ac.yu. E-izdanje časopisa je besplatno.
Elektronska adresa redakcije: rec@opennet.org
----------------------------------------------------------------------
<310,387 bytes>
"
Uz paketu je i konvertor Yuscii --> CP852.
Pitanje: da li da ubuduće u paket uključim i konvertor u CP 1250?
Srećno čitanje. :)
rec9602y.zipknjizevnost.238olio,
-> #237, novim> Papirnato izdanje casopisa Rec izlazi 15-og, a elektronsko 16-og.
A sto NOVIM-e ne prenese i tekst Ivana Radosavljevica:
Ratnici iz podnozja terazijskog grebena.("Srpski rulet" N.Jevrica)
Pozdrav Oliver.
knjizevnost.239dr.grba,
-> #238, olio>> A sto NOVIM-e ne prenese i tekst Ivana Radosavljevica:
>> Ratnici iz podnozja terazijskog grebena.("Srpski rulet" N.Jevrica)
BTW, podsetio bih nekoga da je obećao esej karizmatičnog naslova
"Od Dafinine rupe do Karića padine", ali da od toga dosada ne
videsmo ništa (:
knjizevnost.240kum.djole,
Za potrebe odgovaranja pred profesorkom srpskog,
iziskujem jedan elektronski "Crven ban".. ma, makar odlomke. ;)
Nije za mene.. ;)
Hvala :)
knjizevnost.241kant,
SUNCE (*)
Rodio se na Jonskom moru, na obalama punim sunca, tamnih
vrtova i bledih statua, i, kao galeb, okupao se u azuru,
svetlosti i mirisu večito zagrejanih voda. Majka ga je često
nosila po studenim senkama nekog drveća čije je lišće mirisalo
mirisom sna.
Nesrećni pesnik! Detetom je otišao u kraj gde je nebo bledo
i smrzlo, na kome gori belo i hladno sunce i po čijim obalama
plaču vetrovi. I jedna misao, kao rana, opominjala ga je večito
na njegovu sunčanu obalu, tamne vrtove i mirne statue. I, zajedno
s talasima i vetrovima, on je plakao gorko i neutešno na
žalovima melanholičnog tuđeg mora.
Ali kada su njegove kose, plave kao uvelo lišće, postale bele;
kada su njegove strasne i lepe oči, koje su imale boju zimskog
limunovog granja ili plitkog mora, postale mutne; kada je u svojim
venama osetio zimu koja nema svog proleća, Usud ga je vratio
ponovo u Joniju.
Sve je tamo bilo kao i pre. Ali on ne beše više onaj isti: i
sunčane obale veselog i strasnog Jonskog Mora nije mogao da
pozna. Bolno, on stište oči i pogleda u se. I gle! tamo, tamo on
viđe, ono nekadanje sunce, ono čudno i ogromno sunce što činjaše
nekada da sve oko njega živi, da lišće ima miris sna, i da vidi
belu i hladnu krv statua gde struji kroz mirni kamen i čini da i
on živi i pati dubokom i silnom strašću ljudi.
To je bilo Sunce Mladosti što je minula, sunce što je svetlilo
još samo duboko u večernjem sutonu jedne duše i koje je davalo
svemu što je obasjavalo čudnu i magijsku lepotu Iluzije.
Jer stvari imaju onakav izgled kakav im dadne naša duša.
Jovan Dučić
(*) verzija iz 1903.
knjizevnost.242bulsara,
ima li onih koji pisu kratke price i sta se zbilo sa Dacinom
akcijom na nekadasnjem radio Pingvinu Konkurs za kratku pricu?
Ko zna nek ne cuti
knjizevnost.243kum.djole,
-> #242, bulsara>> ima li onih koji pisu kratke price i sta se zbilo sa Dacinom
>> akcijom na nekadasnjem radio Pingvinu Konkurs za kratku pricu?
Čuo sam, nezvanično, da je u prodaji (ili će uskoro) biti
knjiga kratkih priča i uporedo, skup naj-poruka iz 'Oblaka'.
Uostalom, pitaj čoveka. :) (radio Index, valjda i dalje sredom uveče?).
knjizevnost.244hercog,
-> #242, bulsara>@ ima li onih koji pisu kratke price i sta se zbilo sa
>@ Dacinom
Na primer ja...
Sale
knjizevnost.245novim,
Ovo vam šalje moja žena zapravo, ja sam sam poštar:
ProFemina - časopis, zimski broj 1995/6.
---------------------------------------------------------------------
.....ProFemina........ProFemina........ProFemina........ProFemina..
ProFemina.....ProFemina.......ProFemina...........ProFemina......Pr
---------------------------------------------------------------------
ProFemina - Časopis za žensku književnost i kulturu - Broj 4 Jesen 1995
Izdavač: B92 - Beograd - Glavna i odgovorna urednica: Svetlana Slapšak
Izlazi četiri puta godišnje - Elektronska adresa: p-femina@opennet.org
<pfem04y.txt> <7-bit yuscii text>
---------------------------------------------------------------------
SADRŽAJ ELEKTRONSKOG IZDANJA
KNJIŽEVNOST U POKRETU:
Marija Ivanić: Eseji o junaku (odlomak iz romana) ...........red...58
Dragica Stojanović: Bašta ........................................564
PORTRET PRETHODNICE : SOR HUANA INES DE LA KRUS
Aleksandra Mančić Milić: Sor Huana Ines de la Krus ...............843
OTOVRENI DISKURS:
Zoran Mirković: Žensko pismo - raskol duha ili
povratak izgubljenom jedinstvu ..................1449
Dejan Nebrigić: Parateatropatija ................................1710
PORTRET SAVREMENICE: LUJZA GLIK
Dubravka Popović-Srdanović: Neutaživa žudnja za celinom .........2135
KRITIKA NA TEKUĆOJ TRACI:
Svetlana Slapšak: Priča protiv ..................................2571
Ljiljana Đurđić: Ime srca je ruža ...............................2681
Nenad Milošević: Sestre Limijer .................................2797
LIKOVNI PRILOG BROJA: LJUBINKA JOVANOVIĆ-MIHAJLOVIĆ
Nina Živančević: Priča o Ljubinki ...............................2897
VESTI... BELEŠKE... OGLASI ......................................3008
SAOPŠTENJE ŽIRIJA ZA DODELU NAGRADE "PROFEMINA" .................3203
SADRŽAJ ŠTAMPANOG IZDANJA .......................................3269
SUMMARY .........................................................3411
ProFemina - Časopis za žensku književnost i kulturu. Izdavač: B92. Za
izdavača: Veran Matić. Glavna i odgovorna urednica: Svetlana Slapšak.
Zamenica glavne i odgovorne urednice: Radmila Lazić. Uredništvo:
Ljiljana Đurđić, Dubravka Đurić, Meredith Tax, Ljiljana Šop. Adresa
redakcije: Media centar (za ProFeminu), 11000 Beograd, Knez Mihailova
25/1. Telefon: 011/628-984; faks: 628-767. Izlazi četiri puta godišnje.
Adresa izdavača: Radio B92, 11000 Beograd, Makedonska 22/V. Žiro račun:
Radio B92, br. 40806-603-1-29226 (sa naznakom: za ProFeminu). Godišnja
pretplata: 60 dinara. Pretplata za inostranstvo: evropske zemlje - 100
DEM; ostale zemlje - 150 DEM. Cena jednog primerka: 15 dinara.
<Elektronsko izdanje časopisa ProFemina predstavlja izbor iz štampanog
izdanja. Datoteka sa elektronskim izdanjem može se slobodno prenositi
kompjuterskim komunikacijama. Korisnik može ovaj materijal koristiti
isključivo za ličnu upotrebu. Svako preštampavanje ili objavljivanje
predstavlja povredu autorskih prava i zakona. Ovo elektronsko izdanje je
besplatno. Priređivači elektronskog izdanja: Aleksandra Mančić Milić i
Novica Milić. Elektronska adresa časopisa: p-femina@opennet.org.
Osnovno elektronsko izdanje je 7-bitni tekst, yuscii kodni raspored.>
---------------------------------------------------------------------
<178,641 bytes>
pfem04.zipknjizevnost.246ilazarevic,
-> #242, bulsara> ima li onih koji pisu kratke price i sta se zbilo sa Dacinom
> akcijom na nekadasnjem radio Pingvinu Konkurs za kratku pricu?
"Gospodin" je prešao na Index.
knjizevnost.247superhik,
-> #242, bulsara=:> ima li onih koji pisu kratke price i sta se zbilo sa Dacinom
=:> akcijom na nekadasnjem radio Pingvinu Konkurs za kratku
=:> pricu? Ko zna nek ne cuti
Čini mi se da je to sada na radio Index-u... slušao sam par puta
neke pričice...
knjizevnost.248peri,
Subject: promocija najnovije knjige Milorada Pavića "Šešir od riblje kože"
Kulturni centar Novog Sada u saradnji sa Gradskom bibliotekom u četvrtak
29. februara 1996. godine u 19 časova u Velikoj sali Tribine mladih,
Katolička porta 5, u Novom Sadu, organizuje promociju najnovije knjige
pisca Milorada Pavića "Šešir od riblje kože", u izdanju Izdavačke agencije
"Draganić" iz Beograda.
Na promociji učestvuju: akademik Dragoslav Srejović, Jovan Zivlak, Đorđe
Pisarev, Laslo Blašković i akademik Milorad Pavić.
Moderator je Sava Damjanov.
knjizevnost.249veca,
Enriko Morović
SMRT U PAPUČAMA
Antonio se naglo probudi, uznemiren bukom nalik lupanju
nanula. Upali svetlo i vide Smrt kako se šeta gore-dole po sobi,
a ona, primetivši da je posmatra, zastade i uperi prst ka fioci
noćnog stočića. Zatim nastavi da šeta po sobi onim bučnim
koracima jednog kostura. Antonio se zabrinu da bi je mogli čuti u
susednoj sobi. Smrt ponovo zastade da bi prstom pokazala fioku
noćnog stočića a zatim nastavi da hoda.
"Ako želiš da uzmeš pištolj iz fioke", reče Antonio
pokazujući papuče na tepihu, "moraš da mi učiniš jednu uslugu -
da obuješ moje papuče."
"U redu", reče Smrt i odmah ih navuče.
Sad je hodala nečujnim koracima. Antonio ugasi svetlo.
Činilo se kao da u sobi nema više nikoga. Uzdrža se da uzme
pištolj iz fioke i malo kasnije već je spavao dubokim snom.
Prevela s italijanskog
Lidija Dominiković
knjizevnost.250mikrom,
Ako nekog zanimaju Sabrana dela Viljema Šekspira u jednoj knjizi
neka bace pogled na Mali.oglasi poruka 12.21
knjizevnost.251biber,
-> #242, bulsara>> ima li onih koji pisu kratke price i sta se zbilo sa Dacinom
>> akcijom na nekadasnjem radio Pingvinu Konkurs za kratku pricu?
Za informaciju iz prve ruke:
radio Index, sreda vece, emisija Oblak u bermudama, ( tel. 330-060 )
knjizevnost.252biber,
-> #243, kum.djole>> knjiga kratkih prica i uporedo, skup naj-poruka iz 'Oblaka'.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
" Kad ja tamo a ono medjutim - beogradski grafiti unplugged "
Za one koji ne znaju o cemu se radi evo nekoliko citata:
Menjam zelenog papagaja za prase od 110 kila.
Boja nije vazna.
DELIKATESNA RADNJA
Ne kupujte kasete japanske grupe TDK.
Nista se ne cuje!
MILOICA
Budimo u kontaktu!
SOCIVO
Madjarica komparativ koristi n sledeci nacin:
VELIKI, V E C I, T A M A N !
POHOTNA MADJARICA
Ako je RAD stvorio coveka
sta je onda stvorio NAPREDAK iz Krusevca!?
Kum Djole
Ne govorim sa zenom iz tri razloga:
ne mogu da dodjem do reci
ne mogu da dodjem do reci
i ne mogu da dodjem do reci!
SOM KAPITALAC
Neverovatno je koliko brzo menjam misljenje
U stvari, nije!
Svakog jutra zeni donosim kafu u krevet.
Njoj ostaje samo da je samelje!
Dragi Miso,
znam da sad blenes u ekran kompjutera
iako si mi rekao da ides u prodavnicu.
Samo hocu da znas da sam kupila roze
cipkaste gacice i ako ih ti vec sedam
noci nisi primetio bar nek znaju tvoji
drugovi HAKERI!
Tvoja bivsa Ceca
Bolje ja nego komarac-
bar je ujutro nece svrbeti!
...i tako dalje na preko 600 strana
knjizevnost.253veca,
-> #252, biber>>>> knjiga kratkih prica i uporedo, skup naj-poruka iz 'Oblaka'.
>> SOM KAPITALAC
He, pre par godina, kad je bila promocija knjige Neposlušni
bumerang, priđe meni ortak: Ti si Vesna Denčić, ja sam, drago mi
je što smo se upoznali, ja sam Som :))) Drago mi je ;) Tek onda
je ukapirao svu težinu nadimka i poginuo od smeha :)
knjizevnost.254veca,
Jurij Kuranov
NA SENOKOSU
Ručak. Skuvali smo pod ivama čaj s medom. Pijemo. I teško
je razabrati da li to čaj miriše na seno, ili seno miriše na čaj.
Preveo s ruskog petar Vujičić
knjizevnost.255ljubisha,
Imam neke knjige u elektronskoj formi a napravio bih malo mesta na
disketatama pa ako ima nekog da interesuje od dole navedenih stvari ne-
ka mi se javi na mail pa ću da mu to pošaljem ili ću da otvorim grupu i
pošaljem sve stvari u nju.
A Tale of Two Cities
A Christmas Carol
by Charles Dickens
**
Alice's Adventures in Wonderland
Through the Looking Glass
The Hunting of the Snark
by Lewis Carroll
**
Frankenstein, or, the Modern Prometheus
by Mary Wollstonecraft (Godwin) Shelley
**
The Time Machine
by Herbert George Wells
**
The Adventures oF Tom Sawyer
by Mark Twain (Samuel Langhorne Clemens)
**
A Midsummer-Night's Dream
Julius Caesar
King Lear
Macbeth
Romeo and Juliet
knjizevnost.256hercog,
>@ Imam neke knjige u elektronskoj formi a napravio bih malo
>@ mesta na disketatama pa ako ima nekog da interesuje od
>@ dole navedenih stvari ne-
knjizevnost.257spantic,
-> #255, ljubisha> A Tale of Two Cities
> A Christmas Carol
> by Charles Dickens
> **
> Alice's Adventures in Wonderland
> Through the Looking Glass
> The Hunting of the Snark
> by Lewis Carroll
> **
> Frankenstein, or, the Modern Prometheus
> by Mary Wollstonecraft (Godwin) Shelley
> **
> The Time Machine
> by Herbert George Wells
Koliko mi je poznato, sve ove knjige su javno dostupne, pa ih
slobodno pošalji ovde. Svima je isteklo pravo vlasništva i prebačena
su u ASCII formu u okviru projekta Gutenberg.
knjizevnost.258obren,
-> #257, spantic> Svima je isteklo pravo vlasništva i prebačena su u ASCII formu u okviru
> projekta Gutenberg.
Kakav je to projekat? Može nešto više?
knjizevnost.259ljubisha,
-> #257, spantic> Koliko mi je poznato, sve ove knjige su javno dostupne, pa ih
>slobodno pošalji ovde. Svima je isteklo pravo vlasništva i prebačena
U redu, evo ih onda ovde. Nemoj samo posle ja da budem kriv. :)
P.S. Neuromancer već postoji u konfu (potražite)
P.P.S. A jel onda može i Autostoperski vodič od Adamsa. Imam svih pet
knjiga (na engleskom a jednu i na srpskom, al nju slabo delim jer sam
je ja prekucavao :)). A imam i priču 'Mladi Zaphod'
knjizevnost.260ljubisha,
Alice's Adventures in Wonderland
Lewis Carrol
alicewon.zipknjizevnost.261ljubisha,
The Hunt of the Snark
Lewis Carrol
huntsnrk.zipknjizevnost.262ljubisha,
Through the Looking Glass
Lewis Carrol
lookglas.zipknjizevnost.263ljubisha,
A Tale of Two Cities
Charles Dickens
2_cities.zipknjizevnost.264ljubisha,
A Christmas Carol
Charles Dickens
chrcarol.zipknjizevnost.265ljubisha,
Frankenstein or the Modern Prometheys
Marry Wollstonecraft (Godwin) Sherlley
frnknstn.zipknjizevnost.266ljubisha,
The Time Machine
Herbert George Wells
timemach.zipknjizevnost.267ljubisha,
The Adventures of Tom Sawyer
Mark Twain
tomsawyr.zipknjizevnost.268ljubisha,
A Midsumer - Night Dream
amsnd.zipknjizevnost.269ljubisha,
Julius Caesar
julius_c.zipknjizevnost.270ljubisha,
King Lear
kinglear.zipknjizevnost.271ljubisha,
Macbeth
macbeth.zipknjizevnost.272ljubisha,
Romeo and Juliet
romeo_j.zipknjizevnost.273dr.grba,
-> #257, spantic>> Koliko mi je poznato, sve ove knjige su javno dostupne, pa ih
>> slobodno pošalji ovde. Svima je isteklo pravo vlasništva i prebačena
>> su u ASCII formu u okviru projekta Gutenberg.
Da dodam: ukoliko imaš ikakvih problema pri uploadu materijala, pokupi
diskete, pa pravac na kafu u redakciju Računara (:
Bili bismo veoma zadovoljni da podeliš taj materijal sa nama u ovoj
konferenciji. (:
knjizevnost.274novim,
Časopis REČ. elektronsko izdanje za mart:
Kao i svake noći između 15. i 16. u mesecu, pojavljuje se na
Mreži novo elektronsko izdanje časopisa za književnost i
kulturu REČ. U ovom broju je izbor tekstova bogatiji no ikad.
Pored uobičajenih rubrika i priloga broj sadrži izbor najboljih
savremenih makedonskih pesnika, prevod razgovora s Kafkom (do
sada kod nas neobjavljivanog), i blok tekstova o Kortu Maltezeu
Huga Prata (ilustracije, kojih, na žalost, nema u ovom el.
YUSCII izdanju, dela su domaćih autora crtača u čast ovog
klasika stripa). Ispod (skraćenog) logotipa e-Reči, nalazi se
ceo sadržaj ovog izdanja.
U paketu su i konvertori za CP 852 i CP 1250, uz slova za
YUSCII na VGA (Dos, OS/2, Linux).
Podrazumeva se (na kraju datoteke je to i šire naznačeno) da je
ovo elektronsko izdanje za privatnu upotrebu, tzv. fair use.
Dakle:
----------------------------------------------------------------------
<rec9603y.txt> <7-bit yuscii text>
----------------------------------------------------------------------
Izbor iz časopisa REČ, godina III, br. 19, mart 1996.
Izdavač: B92, Beograd. Glavni i odgovorni urednik: Milovan Marčetić
----------------------------------------------------------------------
Sadržaj elektronskog izdanja:
REKA REČI
NIKOLA N. GUZIJAN: Duh i duša............................ red ... 123
SRĐAN VALJAREVIĆ: Krojcberška torta.............................. 359
DRAGAN MILOŠEVIĆ: Latinski špijun............................... 1188
DARKO KALEZIĆ: Trovači duša..................................... 1768
JASNA MANJULOV: San lenjog popodneva............................ 2082
PREVODNICA
PODSETNIK - DEVET SAVREMENIH MAKEDONSKIH PESNIKA
(preveo i priredio D. Novaković)
DUŠKO NOVAKOVIĆ: Uz ovaj izbor............................... 2386
BLAŽE KONESKI: Jesenja ravnica............................... 2445
ANTE POPOVSKI: Neimenovano................................... 2685
VLADA UROŠEVIĆ: Mitologija................................... 2807
RADOVAN PAVLOVSKI: Nasamo sa Hamletom........................ 2909
BOGOMIL ĐUZEL: Podsetnik..................................... 3018
ATANAS VANGELOV: Zeba........................................ 3237
EFTIM KLETNIKOV: Pohvala divljoj lepoti...................... 3316
KATICA ĆULAVKOVA: Nedelja.................................... 3382
SLAVE ĐORĐO DIMOSKI: A ja?................................... 3472
DUŠKO NOVAKOVIĆ: Beleška o pesnicima......................... 3545
RAZGOVOR
JOVICA AĆIN: Franc Kafka uživo.................................. 3736
GUSTAV JANOUH: Razgovori s Kafkom
(izabrao i preveo J. Aćin)........... 3840
MISAO I REČ
SAVA DAMJANOV: Koderovo jezikotvorstvo
u dijahronijskoj perspektivi........... 4680
UKRŠTENE REČI
JOVAN PEJČIĆ: Kritika i odgovornost............................. 5481
FRANJA PETRINOVIĆ: U senci čežnje za (post)kritikom............. 5821
REČ KRITIKE
IVAN RADOSAVLJEVIĆ: Pisac u promeni
("Zima u Hercegovini" R. Bratića)........... 6035
TATJANA ROSIĆ / MILO LOMPAR: Neuroza raja
("Dvojež" D. Stojanovića)........... 6209
DOBRIVOJE STANOJEVIĆ: Sve je ispalo drugačije
("Istoku na zapad" M. Udovičkog)........... 6431
PREDRAG BREBANOVIĆ: Obrasci volje i sreće
("Odabrana dela" I-III Dž. K. Pouisa)........... 6579
TIHOMIR BRAJOVIĆ: Podsjećanje i najava
("Linija dodira" B. Stojanović-Pantović)........... 6809
SAŠA RADOJČIĆ: Jezićka poezija, drugačije
("Prikaze" V. Kopicla)........... 6963
REČ NA REČ
DRAGAN JOVANOVIĆ DANILOV: Ispričati postupak.................... 7067
LEPE VEŠTINE
U VRTU HUGA PRATA - PRAT U SAVREMENOJ SRPSKOJ KNJIŽEVNOSTI
(priredio A. Nikolić)
VELJKO DAMJANOVIĆ: "Balada o slobodi"........................ 7956
ZORAN ĐUKANOVIĆ: Prijateljstvo i priča....................... 8314
VLADIMIR PIŠTALO: Kačenje za Kortov brod..................... 8683
VASA PAVKOVIĆ: Argentinski tango............................. 8803
ZORAN STEFANOVIĆ: Veseli fantom slobode...................... 8895
VLADIMIR A. MILIĆ: Post-warna arhitektura na putu............... 9061
ALEKSANDAR MILOSAVLJEVIĆ: Između mita i istorije
("Izvanjac" I. Bojovića u režiji J. Pavića)........... 9179
JEŠA DENEGRI: Umetnik graditeljskih namera
(izložba D. Ugrena)........... 9314
REČUNARI (Ogledi o virtualnom, 1)
NOVICA MILIĆ: Drugo ja, prepoznato kao niko..................... 9406
SAOPŠTENJE REDAKCIJE............................................ 9874
SUMMARY......................................................... 9898
---------------------------------------------------------------------
REČ - Časopis za književnost i kulturu. Izdavać: B92, Beograd. Za
izdavača: Dragan Velikić. Glavni i odgovorni urednik: Milovan Marčetić.
Operativni urednik: Dejan Ilić. Sekretar redakcije: Ivan Radosavljević.
Urednici: Gojko Božović, Tihomir Brajović, Dejan Ilić, Saša Jelenković,
Brana Miladinov, Ivan Radosavljević. Lektura i korektura: Lidija Kusovac.
Adresa redakcije: Makedonska 15/VI, 11000 Beograd, SR Jugoslavija.
Na pojedinim Internet mestima postoji i HTML izdanje ovog i ranijih
brojeva el. Reči. (Proverite http://www.siicom.com)
Elektronska adrese redakcije: rec@opennet.org
ili redakcija@rec.opennet.org
----------------------------------------------------------------------
<486,053 bytes>
----
I to je to za mart. U aprilu sledi broj velikim delom posvećen
domaćoj i stranoj (hispanskoj) erotskoj knji-evnosti.
Srećan download! :)
rec9603y.zipknjizevnost.276spantic,
-> #258, obren>> Svima je isteklo pravo vlasništva i prebačena su u ASCII formu u okviru
>> projekta Gutenberg.
>
> Kakav je to projekat? Može nešto više?
Projekat Gutenberg se odnosi na prenošenje u elektronski oblik
svih knjiga i rukopisa (na engleskom jeziku) koja se nalaze u
javnom vlaništvu.
knjizevnost.277spantic,
-> #259, ljubisha> P.S. Neuromancer već postoji u konfu (potražite)
> P.P.S. A jel onda može i Autostoperski vodič od Adamsa. Imam svih pet
> knjiga (na engleskom a jednu i na srpskom, al nju slabo delim jer sam
> je ja prekucavao :)). A imam i priču 'Mladi Zaphod'
Uh, voleo bih da znam tačno status tih knjiga jer 90 godina (ili koliki
je već rok) autorskih prava ovde nisu istekli. Mada bih ja voleo da
vidim priču :) Ostalo imam.
knjizevnost.278dr.s,
Je l' zna neko gde se moze (privremeno) nabaviti knjiga
PARFEM od ??. Znam da ju je pis'o neki tip sa imenom i
prezimenom koje lice na nemacko; mozda je tip Nemac...
Hvala unapred...
knjizevnost.279dj.vlada,
-> #277, spanticKako da nadjem knjigu Neuromancer (broj poruke) ili eventualno da me neko
uputi u neku knizaru...
knjizevnost.280jone,
-> #278, dr.s:::: PARFEM od ??. Znam da ju je pis'o neki tip sa imenom i
::: prezimenom koje lice na nemacko; mozda je tip Nemac...
Patrik Ziskind. Nemam je :(
knjizevnost.281drakce,
-> #279, dj.vlada
>> Kako da nadjem knjigu Neuromancer (broj poruke) ili eventualno da me
U konferenciji CIVILIZACIJA.7, poruka 14.30
knjizevnost.282nenad,
-> #277, spantic> Uh, voleo bih da znam tačno status tih knjiga jer 90 godina (ili koliki
> je već rok) autorskih prava ovde nisu istekli.
Meni se čini da je u pitanju 50 godina od smrti autora.
knjizevnost.283hercog,
Olujo noći
Olujo noći,
digni si skute!
Odagnaj svoje misli ljute,
sa očiju mojih što zaklanjaju mi gled.
Skini traku, što vezuje me za te,
ne daj da osetim tvoj bol.
Olujo noći,
omiriši zrak,
oseti krv što u žilama već ključa
donesi vedrine i zrno sreće,
pusti u visine da se vinem,
daj da jašem put planine.
Olujo noći,
ne zaboravi na me.
Ne teci nemo kraj moje rane,
čini svetske baci u prolazu,
zabodi mi strelu u grud,
ne daj da se brod nasuka na srpud.
Olujo noći,
ti što uglavnom ne znaš za me,
što samo nekad u tihe čase svratiš,
zamutiš vodu, uzdigneš bol,
posavetuj kako da vidam rane,
jos malo, nadam se će da svane.
Olujo noći,
ostalo je samo još nekoliko minuta,
niz padinu se već kotrlja zrak,
poljubi me jos jednom, nežno i tiho,
skoči i potrči za nebom što nadvisuje visine,
raširi krila, sunce sada ne peče.
Olujo noći,
hvala ti za sve,
hvala ti za bol što stvara vidike,
za suzu u oku i zalutali gled,
dođi nam opet za neko vreme
da ne osilimo svoje jato više,
da ne poletimo, kao cveće posle kiše.
Olujo noći,
dođi i nemoj nam doći.
Ne bih te podneo još jedan tren,
ali dođi sutra, da ponovo vidim njene usne snene,
na jastuku mom,
na putu za planine.
Aleksandar Hercog
knjizevnost.284hercog,
-> #283, hercog>@ Olujo noći
Nema nikakvih komentara na pesmu?
Sale
knjizevnost.285kum.djole,
-> #284, hercog> >@ Olujo noći
>
> Nema nikakvih komentara na pesmu?
Šta si očekivao ?
knjizevnost.286hercog,
-> #285, kum.djole>@ Šta si očekivao ?
Pokude ili pohvale :)
Sale
knjizevnost.288hercog,
Knjiga "Totalno nepovezana razmišljanja o ljubavi"
Sale
ljubav.txtknjizevnost.289.bata.,
-> #285, kum.djole>> Nema nikakvih komentara na pesmu?
>
> Sta si ocekivao ?
Bolje da ne insistira na komentarima ;)
knjizevnost.290kum.djole,
-> #286, hercog>> Pokude ili pohvale :)
Ma kakav si ti to pesnik..? ;)
Ćuti i piši, a mi ćemo da čitamo i uživamo. :)
knjizevnost.291marec,
Zora
Jutros se
zora budi
tu kraj mene
pokraj mene
Zora zna
da je samo
ona sad
tu kraj mene
pokraj mene
Zora uči
sad od mraka
sve te priče
što mrak zna
zora uči
sad od mraka
ko sam ja
Jutros se
zora budi
tu kraj mene
pokraj mene
Kaže mi
prošao je
još jedan san
Sada moram
ja da budem
opet ja
To zora zna
Ranko Tomić
Ovu pesmu izvodi rok grupa GM Undergrounders, za sada bez izdanja.
knjizevnost.292hercog,
Verujes li mi?
Veruješ li mi kad ti kažem šta mislim,
kad ruku ka tebi pružim,
kad srce na giljotinu stavim?
Veruješ li mi kada plačem,
kad se smejem ili kada ćutim,
ili u neko drugo vreme?
Nemoj mi ćutati samo i klimati glavom,
neka ti reči niz grlo poteku,
svetle il' tamne sasvim je svejedno
nemoj mi klimati glavom samo.
Zabodi mi nož odmah,
ne čekaj da okrenem leđa,
junak budi u oči dok gledaš,
nemoj mi klimati glavom samo.
Osećaš li kako misli struje,
il' je to privid samo?
Jedva čekas da se okrenem,
da niz leda bacis mi kamne,
bez i najmanje srame,
nemoj mi klimati glavom samo.
Veruješ li mi srećo?
Nemoj, nemoj mi klimati glavom samo.
Aleksandar Hercog
knjizevnost.293dpaun,
-> #291, marec
> Zora uči
> sad od mraka
> sve te priče
> što mrak zna
> zora uči
> sad od mraka
> ko sam ja
Ovo sačuvaj, ostalo /po/baci ili doteraj do ovog nivoa.
dPaun
knjizevnost.294marec,
-> #293, dpaun> Ovo sačuvaj, ostalo /po/baci ili doteraj do ovog nivoa.
Thanx, ali to je ipak r'n'r pesma, a bilo bi dostadno da se tri i po minuta
peva samo sedam stihova...
knjizevnost.295hercog,
Rekli su mi
Rekli su mi da sam ružan,
jesam i time se dičim.
Rekli su mi da sam bedan,
jesam i šta mi fali.
Rekli su mi da sam dosadan,
daj da im malo dosađujem.
Rekli su mi da sam spavao sa njom,
ponoviću to još jednom.
Rekli su mi da mi noge smrde,
isturiću ih nek se luftiraju.
Rekli su mi da ne znam da igram,
super, neka me nauče.
Rekli su mi da sam sam,
tako mi i prija.
Rekli su mi,
ma ćutali su samo.
Oduzeo sam im igračku.
Aleksandar Hercog
knjizevnost.296dr.grba,
-> #295, hercog>> Rekli su mi da sam dosadan,
>> daj da im malo dosađujem.
AAAA, to li je ključ! (:
knjizevnost.297plovput,
-> #296, dr.grba+| >> Rekli su mi da sam dosadan,
+| >> daj da im malo dosađujem.
+|
+| AAAA, to li je ključ! (:
Fino si mu ga skres'o, no bitno je da je dečko svestan toga. ;)
Celo čovečanstvo će se jednog dana ujediniti
i tako će oni prizvati sina božijeg da dodje da sudi
i to će biti kraj sveta.
knjizevnost.298dpaun,
-> #294, marec>> Ovo sačuvaj, ostalo /po/baci ili doteraj do ovog nivoa.
>
> Thanx, ali to je ipak r'n'r pesma, a bilo bi dostadno da se tri
> i po minuta peva samo sedam stihova...
Ukapirao sam ja to, ali u conf_ knjizevnost može se suditi samo o
libretu.:) Ili pošalji i note, pa da rnramo u horu!
knjizevnost.299dr.grba,
-> #297, plovput>>+ | AAAA, to li je ključ! (:
>>
>>
>> Fino si mu ga skres'o, no bitno je da je dečko svestan toga. ;)
Nikom ja nisam ništa skres'o, samo sam malo provocirao. (: Ovde može
da piše ko šta voli dok god je to u skladu sa Kodeksom Sezama.
E, sad, to što se to nekome ne sviđa pisanje mladog pesnika, pisca i
esejiste, to je lični problem čitaoca. (:
knjizevnost.300marec,
Zaljubljeni
U peska nestalnosti
postojani
U bestelesju
razigrani
Jedno drugim
okupani
Zaljubljeni
Ranko Tomić
knjizevnost.301marec,
-> #298, dpaun> Ukapirao sam ja to, ali u conf_ knjizevnost može se suditi samo o
> libretu.:) Ili pošalji i note, pa da rnramo u horu!
Snimićemo uskoro, pa ćete dobiti sempl... :)
knjizevnost.302dpaun,
-> #300, marec> Zaljubljeni
>
> U peska nestalnosti
> postojani
>
> U bestelesju
> razigrani
>
> Jedno drugim
> okupani
>
> Zaljubljeni
Da sam urednik tvoje (recimo) prve pesničke zbirke,
ja bih izdvojio, i sa zadovoljstvom štampao samo ovo:
-------------------------
ZALJUBLJENI
U pesku nestalnosti
postojani.
-------------------------
Tako bi dPaun koji te _čita_ sa zadovoljstvom.
knjizevnost.303imangovski,
>>neki tolkin
NEKI tolkin?
Tolkin sa malim t?
Neki?
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Eto.
knjizevnost.304marec,
-> #302, dpaun> Tako bi dPaun koji te _čita_ sa zadovoljstvom.
Hvala!
knjizevnost.305soul,
-> #299, dr.grba> Nikom ja nisam ništa skres'o, samo sam malo provocirao. (: Ovde može
> da piše ko šta voli dok god je to u skladu sa Kodeksom Sezama.
Mogu onda i ja da odrecitujem jednu.
A i čuči uz trenutnu raspravu u forum:devojke. :)
just a fuck
-------------
bite me now please
as hard as you can
i don't need your ease
i need you vain
your brain diseased
taught by violence
your soul released
and body of evidence
don't get me wrong
though it's not love
it's still strong
and i allow
myself to play it
because it's good
you can feel it
and maybe, i also should
dm 95
knjizevnost.306rdejan,
Kad smo već kod Tolkina, dajem džak para i vernost do kraja života :)
onom ko mi pozajmi crtani film Lord of the Rings da ga presnimim. Takođe,
jednako zahvaljivanje i za pointer na video klub koji poseduje isti.
Pozdrav, Dejan
knjizevnost.307stefan,
-> #306, rdejan> onom ko mi pozajmi crtani film Lord of the Rings da ga presnimim. Takođe,
Ne nadaj se previše, postoji samo jedan deo a trebalo je da ih bude tri.
Nastavci nikada nisu snimljeni :(
knjizevnost.308dr.grba,
-> #307, stefan>>> onom ko mi pozajmi crtani film Lord of the Rings da ga presnimim. Takođe,
>>
>> Ne nadaj se previše, postoji samo jedan deo a trebalo je da ih bude tri.
>> Nastavci nikada nisu snimljeni :(
Nikad neću oprostiti autoru: o Tomu Bombadilu ni reči, a beše, boga
mi, i grubih omaški u priči.
knjizevnost.309ilazarevic,
-> #308, dr.grba> Nikad neću oprostiti autoru: o Tomu Bombadilu ni reči, a beše, boga
> mi, i grubih omaški u priči.
Hajde malo da branim Bakšija :)
Teško je snimiti film u kojem će se dovoljno dobro prikazati ne samo svi
likovi i detalji priče, nego i istorijska motivacija likova i događaja. Kada
bi se film snimio kako treba, t.j. kako bismo svi mi želeli, trajao bi barem
pet sati (ovo je optimistička procena). Bakši je morao namerno da sakati kako
bi sve stalo u dva sata. Sakaćenje priče je veoma nezahvalan proces. Da bi se
izbacio jedan događaj, moraju se izbrisati sve posledice tog događaja. Pošto
je priča takva da izbacivanje jednog elementa bitno narušava konzistentnost
ostalih, pokušaj je u samom početku bio osuđen na propast.
A što je najgore, nije mogao ni pare da zaradi pored onolikih budalaština
koje proizvodi Diznijev studio.
knjizevnost.310dr.grba,
-> #309, ilazarevic>> pet sati (ovo je optimistička procena). Bakši je morao namerno da sakati
>> kako bi sve stalo u dva sata. Sakaćenje priče je veoma nezahvalan proces.
>> Da bi se izbacio jedan događaj, moraju se izbrisati sve posledice tog
>> događaja. Pošto
Sve što si napisao je potpuno tačno i ja se slažem sa tobom. Ali, bilo
je tu i omaški koje se nisu morale desiti. Daću ti primer.
Bežeći pred Crnim jahačima sa Brega vetrova, četiri Hobita i Aragorn
se klone puteva. Frodo je teško ranjen, a do gaza na Bruinenu ima još
mnogo. U neka doba, presreće ih Glorfindel, jedan od onih koje je
Elrond poslao da traže Hobite. Glorfindel je Vilovnjak iz Rivendala,
jedan od Vilovnjaka od starine, što je bitno u priči. On uspeva još
malo da sanira Frodovu ranu, kako bi ovaj izdržao dugi marš. Dva veoma
naporna dana, i stižu pred gaz na Bruinenu. Tada ih Devetorica sustižu i
dolazi do jurnjave: Glorfindel naređuje svom konju da hitro prenese Froda
preko gaza, što ovaj i uspeva.
Kada su Devetorica stigla na gaz, samo trojica su ugazila u vodu kada
je krenula bujica i oni su odmah odneti u naletu. Tada stiže
Glorfindel, pojavljujući se u pravom svetlu svoje moći i vatrom ostalu
šestoricu nateruje u bujicu. Da nije ovo učinio, bujica bi prošla i
Crni jahači bi prvi stigli do Froda.
U filmu, potpuno nepotrebno i na silu, ovde se ubacuje Legolas umesto
Glorfindela, kasniji član Družine Prstena. Kao prvo, Legolas uopšte
nije Vilovnjak iz Rivendala, već sa Severa, a on se prvi put
pojavljuje na Elrondovom Savetu. Kao drugo i mnogo važnije, Legolas ne
bi mogao da se na onakav način suoči sa Crnim jahačima i spase Froda,
jer ne poseduje takvu snagu.
Sad, znam da teram mak na konac. Ne zameram Bakšiju i njegovom
izvanrednom delu, ali mi nije jasno zbog čega je moralo doći do
ovakvih omaški. Ovde ne bi bilo uticaja na dinamiku priče, a da
je poštovan original, ova epizoda bi bila mnogo dramatičnija.
BTW, šta mislite: da li će se u skoroj budućnosti neko usuditi da
snimi igrani film "Gospodar Prstenova"? Da li biste uopšte voleli
da se tako nešto desi? Lično, voleo bih da vidim film "Hobit".
"Gospodara Prstenova" ne bih. Predrasude koje gajim kad je reč
o ovome su prilično čvrste...
====================
---> Koga biste voleli da vidite kao Gandalfa?
knjizevnost.311ilazarevic,
-> #310, dr.grba> U filmu, potpuno nepotrebno i na silu, ovde se ubacuje Legolas
> umesto Glorfindela, kasniji član Družine Prstena. Kao prvo, Legolas
> uopšte
Da, tu se slažem. Izbegavanje Glorfindela je stvarno teška greška.
Pitanje: Da li je ovaj Glorfindel isti onaj koji je nastradao negde u
Silmarilionu? Očigledno je da je Elda, samo je pitanje da li mu je Mandos dao
novi život, ili se nekako prošvercovao ;)
knjizevnost.312rdejan,
-> #310, dr.grba>> ---> Koga biste voleli da vidite kao Gandalfa?
Vuka Draškovića :)). Il je on bolji za Gimlija? :)
Pozdrav, Dejan