knjizevnost.417miobrado,
-> #371, miobrado
SUBJECT: Jugoslovenski festival poezije mladih
Prema odluci ovogodišnjeg Žirija Jugoslovenskog festivala poezije mladih,
naziv ovogodišnjeg pobednika pripao je Pavlu Goranoviću, mladom pesniku
iz Nikšića, koji se prvi put na ovom festivalu pojavio prošle godine.
knjizevnost.418balsa,
-> #413, nenad:: > @> " HIC JACET
:: > @> PETRVS ANTONIVS COMES
:: > @> DE LVCOVICH
:: > @> CATHARENSIS
:: > @> NON OBLITVS SVORUM
:: > @> IN VITA
:: > @> NEC OBLIVISCENDVS AB ILLIS
:: > @> IN MORTE
:: > @> MDCCCLX "
::
::
:: Ovde leži
:: Petrus Antonius prijatelj
:: Lukovića
:: ?
:: koji nije zaboravio svoje
:: u životu
:: i ne treba oni da ga zaborave
:: u smrti
:: 1840
" OVDE LEŽI
PETAR ANTONIJE KNEZ
OD LUKOVIĆA
KOTORSKI
[koji] NIJE ZABORAVIO SVOJE
ZA ŽIVOTA
I NE TREBA ONI DA GA ZABORAVE
U SMRTI
1860 "
knjizevnost.419passinger,
Zna li neko gde ima da se kupi knjiga "Bleferski vodič
za kompjutere" ?
Mogu da se zakunem da sam je video u Knezu, negde oko
česme, ali danas ni pored najbolje volje nisam našao
istu, pa ako neko ima informaciju ...
knjizevnost.420velicko,
-> #419, passinger> Zna li neko gde ima da se kupi knjiga "Bleferski vodič
> za kompjutere" ?
knjižara Bata
knjizevnost.421hercog,
Da ja još malo davim...
NOĆ
Dok snivaš slatke snove,
Tišina noŠi greje ti grud.
Dok snivaš slatke snove,
sunce dana obasjava ti put.
Dok sanjaš slatke snove,
zvezde smeju se samo za te.
Dok snivaš slatke snove,
ceo svet samo tvoj je.
A onda...
A onda...
A onda se probudiš.
knjizevnost.422hercog,
-> #397, marco»» Gledajuci poruke iz galerije palo ni je na pamet da bi moglo
»» nesto slicno da se uradi i ovde; da se napravi konkurs za
»» price i pesme i sl. koje su autorsko delo sezamovaca.
Šta bi sa ovom idejom ?
Sale
knjizevnost.423hercog,
Ajd još malo da davim...
JEDNOJ ŽENI
Bio sam blesav od kako sam te sreo,
Želeo više no što se može,
Zvezdu hteo da ti skinem,
Koplje o rame da vinem,
Da ginem i ponovo se rađam.
Bio sam ćorav od kako sam te sreo,
Video ono što sam hteo,
Verovao nisam da grešim,
Verovao nisam da je kraj.
Zbogom, videti me više nikad nećeš,
Zaboravi da si me ikad srela sad,
Zaboravi moje ime,
Zaboravi svet,
Opet sam samo poljski cvet.
Sale
knjizevnost.424hercog,
Neko je ovde predložio da se organizuje konkurs za najbolju
sezamovu priču, pesmu isl, nešto poput galerije (za fotografije), pa
me interesuje ima li se štogođ tako u planu?
Sale
knjizevnost.425dr.grba,
-> #424, hercog>> Neko je ovde predložio da se organizuje konkurs za najbolju
>> sezamovu priču, pesmu isl, nešto poput galerije (za fotografije), pa
>> me interesuje ima li se štogođ tako u planu?
U konkretnom planu zasad nema ničega. Ako hoćete, mogli bismo da
osmislimo nešto. No, za ovo treba dosta rada i koordinacija nekog
ko je spreman da dobro zalegne u ovom poslu. Trenutno, takvih
mogućnosti nemamo - šta da vam kažem, ne stižem ni biltene da uradim
kulturno ):
knjizevnost.426hercog,
-> #425, dr.grba»» U konkretnom planu zasad nema ničega. Ako hoćete, mogli bismo da
»» osmislimo nešto. No, za ovo treba dosta rada i koordinacija nekog
Ja sam za to da se nešto organizuje. A ako baš nemate vremena,
dobrovoljno se prijavljujem ...
Sale
knjizevnost.427olio,
-> #425, dr.grba> U konkretnom planu zasad nema nicega. Ako hocete, mogli bismo da
> osmislimo nesto. No, za ovo treba dosta rada i koordinacija nekog
> ko je spreman da dobro zalegne u ovom poslu. Trenutno, takvih
> mogucnosti nemamo - sta da vam kazem, ne stizem ni biltene da uradim
Ajde DR.grbo potrudi se.
Ima nas koji mnogo volimo kratku i jezgrovitu pricu.
Ako treba pomoc tu sam.
Pozdrav Oliver.
knjizevnost.428rjovic,
-> #425, dr.grbaJa sam za!
Pozdrav,
Relja
knjizevnost.429hercog,
-> #428, rjovic»» Ja sam za!
Za sada tri glasa a od Dr.grbe ni traga ni glasa :))
Sale
knjizevnost.430dr.s,
-> #420, velicko/*> Zna li neko gde ima da se kupi knjiga "Bleferski vodic
/*> za kompjutere" ?
/* knjizara Bata
Cena?
knjizevnost.431dr.grba,
-> #427, olio>> Ima nas koji mnogo volimo kratku i jezgrovitu pricu.
>> Ako treba pomoc tu sam.
Samo malo strpljenja. Smislićemo nešto.
knjizevnost.432dr.grba,
-> #429, hercog>> Za sada tri glasa a od Dr.grbe ni traga ni glasa :))
I mi cigani imamo dušu. Zar ti misliš da je meni Sezam najvažnija
stvar na svetu? (:
I zar misliš da ću na konkursu pustiti više od tri priče po čoveku?
(((:
P.S. Dobro, momci, manite se glasanja. Vaš zahtev je uvažen i stavljen
na listu če(š)kanja. Sve u svemu, vi pišite što bolje, neće da se
baci.
knjizevnost.433hercog,
ČEKAJUĆI
Ti sediš i čekaš,
Skrivaš svoje pravo lice,
I puštaš smerno svoje znake jasne,
Niz ulicu dugu i sivu.
Dok tako čekaš goluba da sleti,
Ne vidiš vrapca dok po polju se šeće.
Gađaš ga praćkom dok ka tebi leti,
Sasecaš zadnji koren žalosnoj vrbi.
Sa golubom nemaš nikakve šanse,
Već davno odleteo je on na jug,
Golubicu belu pronašao je sad,
U tihoj noći,
U svetlosti sna.
Dok tako čekaš goluba da sleti,
Vrabac mali sprema se na jug,
Kreće na put ka svojoj sreći,
Ka svetlosti sunca da traži put.
Čekaš i sediš dalje sad,
Da sve ptice odlete na jug,
Da opet čamiš u mislima svojim,
nadaš se, još samo ovaj put.
Sale
knjizevnost.434hercog,
-> #432, dr.grba»» I zar misliš da ću na konkursu pustiti više od tri priče po čoveku?
A što ne bi? :))
»» P.S. Dobro, momci, manite se glasanja. Vaš zahtev je uvažen i stavljen
Ok, mi nastavljamo po starom :) Mislim pisanje :)
Sale
knjizevnost.435hercog,
Knjiga "Totalno nepovezana razmišljanja o prijateljstvu",
odnosno I deo trilogije "Totalno nepovezana razmišljanja" (c) by Ja...
Sale
knjizevnost.436marco,
-> #432, dr.grba
>>P.S. Dobro, momci, manite se glasanja. Vas zahtev je uvazen i stavljen
>> na listu ce(s)kanja. Sve u svemu, vi pisite sto bolje, nece da se
>> baci.
Konacno. A sada treba izabrati reprezentativne radove.
knjizevnost.437hercog,
-> #436, marco
»» Konacno. A sada treba izabrati reprezentativne radove.
Da krenemo sa predlozima?
Sale
knjizevnost.438johnnya,
-> #430, dr.s >>/ *> Zna li neko gde ima da se kupi knjiga "Bleferski vodic
>>/ *> za kompjutere" ?
>>/ * knjizara Bata
>>
>> Cena?
25 din, što je previše za jednu "brošuru" koja se pročita za 15 minuta
Btw, osim "kompjuterskog" imaju još 5-6 naslova (sve sam "blefer do
blefera") zapamtio sam samo onaj za Šah...
knjizevnost.439hercog,
-> #435, hercog
Sorry, nije mi bilo uspelo da prikačim datoteku uz poruku,
al sada ispravljam tu grešku :)
»» Knjiga "Totalno nepovezana razmišljanja o prijateljstvu",
»» odnosno I deo trilogije "Totalno nepovezana razmišljanja" (c) by Ja...
»»
»» Sale
prijat.txtknjizevnost.440marco,
-> #437, hercog
>> Da krenemo sa predlozima?
Mogli bi.
Evo saljem svoj cikluscic od 4 pesme simbolickog naziva:
Pogled iz svemirskog broda
pogled.txtknjizevnost.441basrak,
-> #439, hercog> Sorry, nije mi bilo uspelo da prikačim datoteku uz poruku,
> al sada ispravljam tu grešku :)
Dobro, koji već put ovo kačiš? :)
knjizevnost.442hercog,
-> #441, basrak»» Dobro, koji već put ovo kačiš? :)
Prijateljstvo kačim prvi put :) Do sada su išli II i III deo tri-
logije: Ljubav i Seks :)
Sale
knjizevnost.443vitez.koja,
-> #439, hercog#=> »» Knjiga "Totalno nepovezana razmišljanja o prijateljstvu",
#=> »» odnosno I deo trilogije "Totalno nepovezana razmišljanja" (c)
#=> by Ja...
A zašto opet? Ovo smo već videli u 6.416...
sk
knjizevnost.444hercog,
-> #443, vitez.koja»» A zašto opet? Ovo smo već videli u 6.416...
Sorry ako sam je dva puta poslao :(
Sale
knjizevnost.445budim,
-> #439, hercog(:) »» Knjiga "Totalno nepovezana razmišljanja o prijateljstvu",
(:) »» odnosno I deo trilogije "Totalno nepovezana razmišljanja" (c)
(:) by Ja...
E, a gde su ti one ranije napisanije? :)
Onda nisam skinuo, a sada imam malko više vremena...
poz,
budimir
knjizevnost.446dr.grba,
-> #442, hercog>> Prijateljstvo kačim prvi put :) Do sada su išli II i III deo tri-
>> logije: Ljubav i Seks :)
A zar nije Prijateljstvo drugi deo? Tako nekako piše u predgovoru.
Možda je kunst da se sva tri dela proglase središnjim (:O
knjizevnost.447dr.s,
-> #444, hercog/* Sorry ako sam je dva puta poslao :(
Samo dva puta? Ja mislio da ti to drzis u padu i samo kacis na poruke
cisto da se ne zaboravi... :)))
knjizevnost.448hercog,
-> #440, marco
»» Evo saljem svoj cikluscic od 4 pesme simbolickog naziva:
Ima li još koga sa svojim predlozima?
Sale
knjizevnost.449hercog,
-> #448, hercog»» Ima li još koga sa svojim predlozima?
ALOO sezamovski narode ima li vas, ima li još koga sa svojim predlozima
za sezamovu najbolju kratku priču ili pesmu?
Sale
knjizevnost.450marco,
-> #449, hercog
>>ALOO sezamovski narode ima li vas, ima li jos koga sa svojim
>>predlozima za sezamovu najbolju kratku pricu ili pesmu?
Ja cu slati samo da prekucam na komp. i da prebacim neke iz
doc formata u txt!
knjizevnost.451hercog,
-> #450, marco
»» doc formata u txt!
Ok, ok, nemo odma da se ljutiš :)
Sale
knjizevnost.452olio,
-> #449, hercog> ALOO sezamovski narode ima li vas, ima li jos koga sa svojim predlozima
> za sezamovu najbolju kratku pricu ili pesmu?
Pa ima, jer ti citas poruke ili zaboravljas.
Glasam za kratku pricu.
Pozdrav Oliver.
knjizevnost.454hercog,
-> #452, olio»» Pa ima, jer ti citas poruke ili zaboravljas.
»» Glasam za kratku pricu.
Ne zaboravljam, a čitam.
Ja sam pitao ima li nekoga da pošalje svoj prilog, a ne da
li je ili ne za izbor naj priče sezama...
Sale
knjizevnost.455dr.s,
-> #449, hercog/* ALOO sezamovski narode ima li vas, ima li jos koga sa svojim predlozima
/* za sezamovu najbolju kratku pricu ili pesmu?
'Oces bas kratku? O:)
LET IT BE
Neka bude svetlost!... I bi svetlost.
...I ostade jedan bog koji vise nnikom nije trebao.
:)
knjizevnost.456pifat,
Da li je kod nas prevođen Pol Teru (Paul Theroux) ? Ako nije, prava
šteta, jer je napisao nekoliko sjajnih knjiga, počevši od
izvanrednih železničkih putopisa (Great Railway Bazaar i drugi),
preko još desetak odličnih knjiga (Mosquito Coast, Picture Palace
itd.).
knjizevnost.457veca,
Volfgang Borhert
MAJKA
Kad se završila mirovna konferencija, ministri su pošli u
šetnju gradom. Prolazili su luna parkom pored barake za gađanje.
Gađajte, gospodo, povikaše devojke sa nakarminisanim usnama.
Ministri onda uzeše po jednu pušku i stadoše da gađaju figure od
kartona.
Usred gađanja naiđe jedna postarija žena i pokupi im
oružje. Kad se jedan od ministara usprotivi, ona ga ošamari. Ona
je bila majka.
knjizevnost.458veca,
Peter Handke
PREKIDANJE USRED REČENICE
Poslednja rečenica bajkopisca obično glasi: Iznenada, usred
slikanja, slikar koji je slikao konja prestade da slika i zadavi
džokeja.
Iznenada, usled poslednje rečenice...
knjizevnost.459dr.s,
-> #457, veca/* Volfgang Borhert
Vesna Dencic
SVLACENJE
Svlacila se pred ogledalom.
Trebalo je to videti.
SPOMEN
Cekala je da padne vece. Pokupila svoje stvari i otisla. Kineska vaza
ostala je usamljena. Prasnjava.
SLUCAJ ZA POSMATRANJE
Gledajuci predstavu jednog pantomimicara, postideh se.
Ja toliko pokreta napravim i kad govorim.
knjizevnost.460mcar,
Evo pesme u datoteci.
Marko
p1.txtknjizevnost.461mcar,
I jos jedna.
p2.txtknjizevnost.462dr.grba,
-> #461, mcar>> I jos jedna.
Prilozi su zanimljivi, ali je nezgodno da ih šalješ bez YU slova.
Predlažem ti da pokušaš da se prešaltaš na neki od YU kodnih
rasporeda.
Inače, htedoh da pitam: da li je ono kod Lidije baš HLADOVINA? (:O
knjizevnost.463ivanvec,
-> #448, hercog> Ima li jos koga sa svojim predlozima?
Evo i mog priloga. Dodje mu kao neki ciklus pod nazivom
"Tako to biva..." ili, da odma' znate na čemu ste:
"Kratka priča o ljubavi". 4 pesmice... Pa ko voli
nek izvoli :)
bivabiva.txtknjizevnost.464mcar,
-> #462, dr.grbaNe mogu da predjem na YU slova, pisem na (zaost) na Hercules-u.
MC
knjizevnost.465veca,
Hans Kristijan Buh
ON ILI JA
Imam dvojnika, zove se D, dok pišem, gleda mi preko
ramena, njegovo neobrijano lice dočekuje me u ogledalu, to je
nekakav bledunjavi tip, otprilike mojih godina, nekad izgleda
mlađe, nekad starije, kasno noću zatičem ga kako pretura po
sandučiću za lekove, traži tablete za spavanje da me otruje, dok
pijan u ranim jutarnjim satima otključavam vrata on me u
polumračnom hodniku vreba isukanim nožem, svakodnevno mi piše
preteća pisma u kojima mi preti samoubistvom ili mi predskazuje
blisku smrt, ako ne odeš doborvoljno, stoji u pismima, ja ću te
ubiti, jedan od nas dvojice mora da ode, on ili ja.
knjizevnost.466hercog,
Viva originale
Biću ono što jesam,
rekao sam sebi.
Ne bih da budem samo,
još jedno zrnce
u staklenoj mašini,
što lagano klizi
sa vrha ka dnu.
Neću da budem budala,
što na lancima je vode,
Želim samo kap slobode
Viva originale!
Neću da budem faca,
da svako samo o meni priča,
da budem majstor vrhunskog kiča.
Neću da budem kopija,
lutka na koncu
ili fotografija.
Biću ono što jesam!
Hoću pred ogledalo kad stanem,
da vidim sebe, a ne grimase,
neću da vidim mase.
Viva originale!
Sale
knjizevnost.467hercog,
KRIK OČAJNIKA
Zašto?
Zbog čega?
Kada?
Kako i ko?
Dovoljno je samo
jedno
da.
Sale
knjizevnost.468mcar,
Ponizeni i uvredjeni
Ponizeni i uvredjeni, sklajnjamo se kao psi
i lajemo izdaleka.
Kada gospodar dodje prilazimo, masemo repom, zadovoljni.
Ponizeni i osramoceni, evociramo uspomene,
ali secanje nas izdaje, zar smo i mi nekad bili ljudi?
Ponizeni i gladni, glodjemo bacene kosti,
uzdrhtali i sami.
MC
knjizevnost.469marco,
KOSMAR
Ustao je iz svog kreveta. Oko njega, svuda tama.
Izasao je napolje, poceo je da se vrti u krug. Pokusao je da u
duplju svog oka primi makar mali dodir svetlosti.
Krenu je. Isao je unazad, pa unapred. Okretao se dok
je isao. Pratio je zamisljenu liniju zabranjenog preticanja. U
koracima mu se nije primecivao alkohol kojim je zagadio svoje
telo pre kosmara.
U kosmaru oci su mu jarko crvene, telo fluorescentno
plavo, zubi krvavi. Svetli u mraku. Dok spava plasi se samog
sebe zato sto je tu jos jedan on. Taj je sakriven u kosmarnoj
tami. Boji se da ga ovaj drugi ne napadne, ubije i pojede.
Trgao se zbog iznenadnog zvizduka. Onda je cuo i zvuke
stotine sirena. Iznenadna svetlost ucinila je da ga zabole
oci. Jauknuo je i pao na zemlju. Mnoge ruke su ga vukle da
ustane. Nije mogao, noge ga nisu drzale. Digli su ga i bacili
malo dalje, u nesto meko i mokro.
Probudio se u vlaznoj postelji. Sve je bilo crveno, Ustao
je i odvukao se do kupatila. U odrazu uz ogledala video je ujed
na desnom ramenu. Iz usta, sa zuba, pocela je da mu kaplje krv.
knjizevnost.470hercog,
Zbrka
Ne znam,
plačem, a
možda ne?
Smejem se.
Ili sa lud.
Ne znam.
Verujem.
A opet sumnjam.
Gledam,
a žmurim.
Tako bar sad želim.
ćutim,
ali se čujem.
Hoću da probam.
Ne smem.
Da priđem?
Da ne izgubim?
Da svetlim?
Da stojim
ili da trčim?
Ne,
ne znam.
Idem,
mogu samo
sebe
ponovo da
izgubim.
Sale
knjizevnost.471kum.djole,
-> #470, hercog>> Ili sa lud.
--
Čitaš li i ti pesme Aleksandra Hercoga ?
knjizevnost.472veca,
-> #471, kum.djole>> Čitaš li i ti pesme Aleksandra Hercoga ?
Nema živaca ;))
knjizevnost.473hercog,
-> #472, veca»» Nema živaca ;))
CCCC
Sale
knjizevnost.474hercog,
NOVI ČOVEK
Obući ću novo odelo,
postaću drugi čovek,
zalizaću kosu i
staviti gel.
Iscepaću pare,
zapaliti svet.
Pričaću samo o
svome jatu,
hvatati recke
što same će doći.
Slušati nikog
sada ja neću.
Gledaću masu,
kao ovce u svome kasu.
A tek onda,
staću pred ogledalo.
Sale
knjizevnost.475mcar,
Nedavno sam ponovo citao knjigu "1984". Smatram da je to jedna od njboljih
knjiga, ikad napisanih.
MC
knjizevnost.476mikrom,
-> #475, mcar
▄─ Nedavno sam ponovo citao knjigu "1984". Smatram da je to
▄─ jedna od njboljih knjiga, ikad napisanih.
Kada nađeš malo slobodnog vremena pročitaj "Mi" Jevgenija Zamjatina,
knjigu pisanu par decenija pre "1984".
Bez želje da ti kvarim utiske - '84 je OK :)
knjizevnost.477firus,
-> #476, mikrom> ▄─ Nedavno sam ponovo citao knjigu "1984". Smatram da je to
> ▄─ jedna od njboljih knjiga, ikad napisanih.
> Kada nades malo slobodnog vremena procitaj "Mi" Jevgenija
> Zamjatina, knjigu pisanu par decenija pre "1984".
Naravno, ali je "Mi" verovatno, da se tako izrazim,
najvise SF delo od sva tri navedena. No, nema veze ...
I jedna i druga knjiga su OK, ali onda treba dodati (bar)
jos jednu - "Vrli novi svet" (ili "Hrabri novi svet" kako sam
video na jednom hrvatskom prevodu) Oldoza Hakslija ... Takodje
remek-delo antiutopije ...
BTW, a kada je to Zamjatin napisao "Mi" ako je to bilo
par decenija pre Orvela - koliko je meni poznato "1984." je izasla
iz stampe '48. !?
(Imam obe knjige, al' mi trenutno nisu pri ruci da sam
proverim godine prvog izdanja)
knjizevnost.478mihailod,
-> #477, firusZamjatin je "Mi" napisao nesto posle revolucije, dakle oko 1920.
Ali, knjiga je bila zabranjena u rusiji (zapravo, izlazi
u ntavcima u nekim njihovim samizdat casopisima do zabrane).
Zamjatin ubrzo nakon toga emigrira u USA i tamo mu knjiga prvi
put izlazi kompletna (na engleskom). U Rusiji je tek nedavno
objavljena ne dolazi kada se neki od uredjivaca
biblioteka pozivaju na razne datumejeste nastala oko 1920.
ali se za datum izdavanja moze uzet20 (samizdati), oko 1940-50
(USA, nisam siguran kad) ili cak njena pojava u Rusiji.
Iz antiutopije preporucujem i 1985 od Entoni BardziPaklene
Pomorandze). Knjiga je zaista dobra i predsta svojevrstan omaz
Orvelovom remek delu. Ja licno preferiram "Mi" jer sam i sam
matematicar poput glavnog lika.
knjizevnost.479veca,
Slobodan Simić
KOD ZUBARA
Cele noći nisam oka sklopio zbog zubobolje. Ujutru sam
već bio skroz otekao i požurih kod zubara. Čekaonice Doma
zdravlja bile su potpuno prazne, a tek u trećoj ordinaciji nađoh
jednu sestru.
- Izađi napolje, ne radimo! prodera se ona.
- Izvinite sestro, zub me boli...
- Izlazi, bre, napolje!
- Ako može samo vađenje...
- Ama, nemamo materijala, instrumenata, injekcija...
Ništa nemamo i ne radimo!
Potražih privatnog zubara.
- Izvolite, sedite, jeste li za kaficu...
Vrlo ljubazan čova.
- Strašno me boli zub, doktore, pa ako biste mogli da ga
izvadite...
- O, kako da ne! Pa to je prava sitnica! reče ljubazni
dentist. - Hoćete li sa injekcijom ili bez?
- Sa injekcijom, naravno!
- Naravno, kako da ne, naravno - lepršao je ljubazni.
- Mala boca i ništa ne boli...
Odjednom se nečeg setih.
- A... koliko će to... mislim... da košta?
- Sa injekcijom 20 maraka - reče ljubazni hladno,
spremajući špric.
Zub me zabole jače, a knedla mi stade u grlu. Jedva
ponovo progovorih.
- A... bez injekcije?
- Deset - reče zubovad preko šprica.
Naglo skočih.
- Interesantno, odjednom prestade da me boli. More, možda
on nije ni bio za vađenje? Odoh ja, pa ako zaboli eto mene nazad.
Čovek nije stigao ni reč da izusti, a već sam bio na
ulici. Ja i moja zubobolja.
Pređoh ulicu i uđoh kod drugog privatnika. I ponovo ista
slika, ljubaznost, ponude, ali ja sam već iskusan.
- Koliko košta vađenje zuba sa injekcijom?
- Dvadeset maraka.
- A bez injekcije?
- Deset maraka.
- U redu, izvadite mi sa injekcijom.
Zubni mi udari čarobnu injekciju.
- Trebaće malo vremena da počne da deluje. Sačekajte malo
napolju.
Izađoh u hodnik. Zatim na ulicu. Pređoh ulicu i uđoh kod
prvog zubara.
- Odlučio sam, vadite bez injekcije!
knjizevnost.480obren,
-> #479, veca> Izađoh u hodnik. Zatim na ulicu. Pređoh ulicu i uđoh kod prvog zubara.
> - Odlučio sam, vadite bez injekcije!
Znam jednu zubarku kojoj se više puta desila ova bežanija posle
primljene injekcije. ;) Ne znam kako je rešila ovaj "problemčić"...
Verovatno sada ostaju na stolici dok ne počne da deluje. :)
knjizevnost.481ljubaz,
Re: "Mi", "Vrli novi svet" i "1984"
>> > ▄─ Nedavno sam ponovo citao knjigu "1984". Smatram da je to
>> > ▄─ jedna od njboljih knjiga, ikad napisanih.
>>
>> > Kada nades malo slobodnog vremena procitaj "Mi" Jevgenija
>> > Zamjatina, knjigu pisanu par decenija pre "1984".
>>
>> I jedna i druga knjiga su OK, ali onda treba dodati (bar)
>> jos jednu - "Vrli novi svet" (ili "Hrabri novi svet" kako sam
>> video na jednom hrvatskom prevodu) Oldoza Hakslija ... Takodje
>> remek-delo antiutopije ...
I tako okolo-naokolo dođoste do već poznate stvari: Sve tri ove
sjajne antiutopije večno su aktuelne jer čine jedinstvenu
trilogiju o totalitarizmu. Preciznije, o tri vida totalitarizma
kojima su njihovi autori bili podvrgnuti: sovjetskom, američkom i
nacističkom. Onog trenutka kada ih pročitate sve tri, shvatićete
da demokratije nigde nema i da se ljudi zapravo bore za delić
slobode više dok kliču: "Demokratija!" Međutim, sistemi
manipulacije, tako lepo razgolićeni u ovim knjigama, još uvek
savršeno funkcionišu, izuzetno dobro se dopunjuju i kombinuju,
tako da ćemo demokratiju dobiti tek u komunizmu ;)
knjizevnost.482mmarkovic,
-> #481, ljubaz>>> > Kada nades malo slobodnog vremena procitaj "Mi" Jevgenija
>>> > Zamjatina, knjigu pisanu par decenija pre "1984".
>>>
>>> I jedna i druga knjiga su OK, ali onda treba dodati (bar)
>>> jos jednu - "Vrli novi svet" (ili "Hrabri novi svet" kako sam
> I tako okolo-naokolo dođoste do već poznate stvari: Sve tri ove
> sjajne antiutopije večno su aktuelne jer čine jedinstvenu
> trilogiju o totalitarizmu. Preciznije, o tri vida totalitarizma
> kojima su njihovi autori bili podvrgnuti: sovjetskom, američkom
> i nacističkom. Onog trenutka kada ih pročitate sve tri, shvatićete
Nisam čitao "Mi", moraću, ali ne zaboravite "Reklamokratiju"
para Pol-Kornblut. "Reklamokratija" je najviše okrenuta protiv američkog
vida totalitarizma.
Tako ovo ispade "četvorologija" :) antiutopije...
knjizevnost.483guta,
-> #482, mmarkovic
#> Nisam čitao "Mi", moraću, ali ne zaboravite "Reklamokratiju"
#> para Pol-Kornblut. "Reklamokratija" je najviše okrenuta protiv
#> američkog vida totalitarizma.
Naravno, ne zaboravite ni nastavak 'Reklamokratije': 'Rat Trgovaca'.
knjizevnost.484acag,
Evo malog priloga iz prve knjige zapisa proze i poezije "Dakle, hoćeš da te
gledam..." Koste Petrova koja je u pripremi. Svaka sličnost sa Disom (ako
postoji) je izgleda namerna :)
Mislim da postojim...
Iako me možda neće više biti,
lebdeću večeras u uglu tvoje sobe
i svetlost će blaga moje lice kriti;
gledaću te toplo bez imalo zlobe,
iako me možda neće više biti.
Pričaću ti tiho najtiše što znam
o lepoti sreće što se umal' stvori,
o spoznaji sile koju videh da imam,
o slovu jednom što se nikom ne govori,
pričaću ti tiho najtiše što znam.
Glas moj nečujan pratiće te stalno;
slobodno ga pusti da se oko tebe vije,
hrabriće te snažno, voleti beskrajno;
tebi nikad ništa neće uspeti da skrije.
Glas moj nečujan pratiće te stalno.
Kao kad se nekad umrli pozovu
da ih nešto pitaš zvaćeš i ti mene;
kazaću ti odgovor sakriven u pokrovu,
kazaću ti zašto tebe plaše neke sene;
kao kad se nekad umrli pozovu.
Blistaće ti svetlost iz očiju mojih;
svi ponori tvoji nestaće bez traga,
reći ću ti tajnu što je sa usana tvojih
ponesoh nekoć, putevima netraga
i odonud blistaće ti svetlost iz očiju mojih.
I ako me možda neće više biti
lebdeću večeras u uglu tvoje sobe
i svetlost će blaga moje lice kriti
gledaću te toplo bez imalo zlobe.
I ako me stvarno neće više biti.
---------------------------------------
(c) by Grafoartia
knjizevnost.486dr.grba,
NA POSLETKU
Đorđe Balašević
Naposletku, ti si dobro znala ko sam ja,
otkud sad te suze, moja mila?
Rekla si da se za točak bršljan ne hvata,
zalud izgužvana svila.
To je tako, ne pravi od tuge nauku,
mani svetlo na sledećem bregu
okopniće moj otisak na tvom jastuku,
još kako, kao Jezuška na snegu.
Razbiću gitaru, crn je mrak ispunjava
odavno se svoje pesme bojim
pomera u meni neke gene Dunava,
a ja tečem i kad stojim
ali, opet, da l' bi ikad bila moja ti
da sam vojnik u armiji ljudi
rekla si da baš ne umem novce brojati
i da je ništa sve što nudim
Naposletku, ti si uvek znala da sam svirac,
brošić što se teško pribada
da me može oduvati najblaži nemirac
da ću u po reči stati,
da se neću osvrtati nikada.
Ređaš po vitrini fini porculanski svet,
al' ja sam figurica bez žiga
pazi, to je bajka što ti pada na pamet
fali ti baš ovaj Cigan, ne dušo...
Nek u jesen otkriju se boje krošanja
sve su slične u leto i zimu
naposletku, ti si dobro znala ko sam ja
čemu suze, lepa ženo
Draga moja, ti si navek znala da sam pajac
moj je šešir šatra obična
usne ptice rugalice, a u oku tajac
da sam kaput sa dva lica,
da sam gospon propalica obična
Naposletku, ti si uvek znala da sam svirac
da je nebo moja livada,
da me može oduvati najblaži nemirac,
da ću u po reči stati,
da se neću osvrtati nikada
...da ću u po reči stati,
da se neći osvrtati...
knjizevnost.487dr.grba,
REGRUTESKA
Đorđe Balašević
Sine moj, ti se majke sećaš nejasno,
dobre senke iznad kolevke,
poč'o si da pamtiš prekasno,
osluškujem lepet anđela,
znaću valjda da je nađem ja
Mani me, naš sam dom k'o čergu selio,
tepanja na vino mirišu,
njene stvari sam razdelio,
svaki praznik minu ćuteći,
sebi nisam znao uteći
Stade sve, samo život prođe,
sine moj, oči njene plave,
stiže dan da u vojsku pođeš,
čudni se ovde sveci slave
sine moj, kako da te pustim,
ti si sve što mi od nje osta,
di ćeš s' tim pred puškama gustim,
život baš ne zna šta je dosta, eh...
Ma, slušaj njih, što uz bojni poklič legaju,
pevaju u slavu noževa,
pevaju, pa onda begaju,
pošlo vreme s' goreg na gore,
razigralo one najgore
Sine moj, gajde će ti baba kupiti,
tamburu sa 'ticom sedefnom,
cure će pred kućom pupiti,
nek' se šorom diže prašina,
kad bataljon suknji maršira
Stade sve, samo život prođe,
sine moj, oči njene plave
stiže dan da u vojsku pođeš,
lumpuju usijane glave,
sine moj, sve su to barabe,
ne dam ja mog spomenka pokor,
derane, drž' se tvoga babe,
nisi ti za taj jad i pokolj, bre...
knjizevnost.488dr.grba,
USPAVANKA ZA DEČAKA
Đorđe Balašević
Pričaće ti jednom, možda, kako sam ja bio štošta...
Pile moje, pače moje malo.
Mudrovaće badavari, kad me nema da se branim.
Da sam blizu, ne bi' im se dao.
Pričaće ti o plovidbi ti što nisu sidro digli.
Šta sam za njih, neg' ukleta šajka?
Trvriće sa čudnim sjajem da sam drhtao pred zmajem,
videli su oni iz prikrajka.
Al' ti slutiš otkud bore, trunje se u oku diglo.
Olujno je tamo gore, gde nas nije puno stiglo.
Znam da sanjaš more sveća i korake po tom doku,
ti si tamo bio u mom oku.
Pričaće ti kojekakvi, zloba se ko rubin cakli,
kako odjek moga smeha ječi.
I kleće se u pretpostavke, kljuckajući kao čavke
moje loše prepričane reči.
Brojao sam ljude s krsta, pravila i izuzetke.
Posvud promašena vrsta, samo retki nađu retke...
Znam da sanjaš vaskrsenje i jednu siluetu plahu,
ti si tamo bio u mom dahu.
Pričaće ti jednom svašta...
Boljima se teško prašta, pile moje pače moje malo.
I silni miševi u boci javiće se k'o svedoci
pustolovnog traganja za gralom.
Ne znam više, Bože 'prosti, da l' da strepim il' da stremim,
da to breme posebnosti i na tebe nakalemim...
(ako nije kasno već)
Jer znam da sanjaš rimovanja, krik i tišinu nemu,
ti si bio svugde u mom svemu.
Pile moje, pače moje malo...
Lavče moje...
knjizevnost.489guta,
-> #486, dr.grba
Ja bih, ako može, par amandmana:
#> Naposletku, ti si uvek znala da sam svirac,
Naposletku, ti si navek znala da sam svirac,
#> Nek u jesen otkriju se boje krošanja
#> sve su slične u leto i zimu
Tek u jesen otkriju se boje krošanja
sve su slične u leto zeleno
#> moj je šešir šatra obična
moj je šešir šatra pomična
Poslednji refren, ista stvar:
#> Naposletku, ti si uvek znala da sam svirac
Naposletku, ti si navek znala da sam svirac
knjizevnost.490dr.grba,
-> #489, guta>> Ja bih, ako može, par amandmana:
Eto, kad dam drugome da radi moj posao (:
>>#> Naposletku, ti si uvek znala da sam svirac,
>>
>> Naposletku, ti si navek znala da sam svirac,
Hvala!
Sad sledi revizija (:
knjizevnost.491miobrado,
-> #489, guta
>> Ja bih, ako može, par amandmana:
>>
>>#> Naposletku, ti si uvek znala da sam svirac,
>>
>> Naposletku, ti si navek znala da sam svirac,
Mišljenja sam da nemože, iz prostog razloga što je autor urbanog, a ne
ruralnog porekla.
Eventualnim usvajanjem Vašeg predloga, tanani jezik urbanog čoveka
profanizovao bi se do npr. bljutavosti.
Dakle, man'te se ćorava posla!
knjizevnost.492guta,
-> #491, miobrado
#> Mišljenja sam da nemože, iz prostog razloga što je autor
#> urbanog, a ne ruralnog porekla.
Balašević jeste čovek urbane sredine, no to ga (srećom) ne sprečava
da koristi arhaizme i provincijalizme u pesmama.
#> Eventualnim usvajanjem Vašeg predloga, tanani jezik urbanog
#> čoveka profanizovao bi se do npr. bljutavosti.
Hm, ovo i nije bio moj _predlog_, već ispravka teksta, prema onome što
je dotični kantautor zaista otpevao u pesmi, a što je neumoljiva,
i od bilo koga nepromenljiva činjenica.
#> Dakle, man'te se ćorava posla!
Molim?
knjizevnost.493miobrado,
-> #492, guta
>> ... da koristi arhaizme i provincijalizme u pesmama.
Saglasan sam da je, prijedmet poruka tekst (jezik: urbani - ruralni), a ne
izvjesni Balašević.
Ne reče li, onomade, jedan korisnik neku - o seljačkom porijeklu, većine
građana Republike Srbije. Vjerovatno su im zato - starinski i mijes(t)ni
izgovor - prijemčljivi.
Šta više, u krvi su im.
>> ... već ispravka teksta, ...
_Amandman_ i _erata korige_ - nijesu isto.
>> Molim?
"Errare humanum est"!
knjizevnost.494guta,
-> #493, miobrado
#> _Amandman_ i _erata korige_ - nijesu isto.
Svakako. Ali, moja rečenica koja je prethodila ispravkama je bila
smišljena da bude blago humoristična, koristeći reč amandman. Nisam
pristalica previše egzaktnog izražavanja, totalnog jezičkog čistunstva
u smislu (ne)upotrebe pojedinih reči/konstrukcija i sličnog. Da se svi
tako izražavaju i pišu na Sezam-u, bilo bi propušteno dosta dobre zabave
i duhovitih priloga, čak i ako je tema o kojoj se razgovara ozbiljna.
No, treba što više saznati o svom jeziku, pa se zahvaljujem na ispravci.
knjizevnost.495lexus,
-> #494, guta=> #> _Amandman_ i _erata korige_ - nijesu isto.
=> No, treba što više saznati o svom jeziku, pa se zahvaljujem na
=> ispravci.
A koji je to tvoj jezik? Latinski?
;)
knjizevnost.496dr.grba,
-> #491, miobrado>> Eventualnim usvajanjem Vašeg predloga, tanani jezik urbanog čoveka
>> profanizovao bi se do npr. bljutavosti.
Je li ovo neka šala? Čovek ispravio grešku koju sam počinio u tekstu,
a ne sugeriše da bude drugačije nego što jeste... Ili sam ja spavao na
času?
knjizevnost.497dr.grba,
-> #494, guta>> u smislu (ne)upotrebe pojedinih reči/konstrukcija i sličnog. Da se svi
>> tako izražavaju i pišu na Sezam-u, bilo bi propušteno dosta dobre zabave
>> i duhovitih priloga, čak i ako je tema o kojoj se razgovara ozbiljna.
Tačno tako. Uostalom, evo vam primera kako mogu da nastanu rasprave na
Sezamu - upravo ova! Ja sam ono "amandman" shvatio kako je verovatno i
zamišljeno: poruka tipa "Alo, tamo! Menjaj greške koje si napravio!".
A o urbanosti versus ruralnosti poezije Đoleta Balaševića bismo mogli
koju reč više. Namerno sam one stihove poslao ovde, a ne u
Muzika:yu.zvuk (i tamo je, ali kao komplet tekstova u ZIP datoteci uz
poruku 10.1192, pa kome treba, neka ide i uzme), jer očekujem da ima
još ljudi koji rad ovog čoveka posmatraju prevashodno kao rad pesnika,
a ne rad muzičara.
knjizevnost.498ivanvec,
-> #497, dr.grba> A o urbanosti versus ruralnosti poezije Đoleta Balaševića bismo mogli
> koju reč više. Namerno sam one stihove poslao ovde, a ne u
Baš ta umerena 'ruralnost' i daje poseban štimung pojedinim njegovim
pesmama. Ovo ne znači da Djole ne bi valj'o i kad bi je izbacio.
Po meni, taj čovek je iskren (mada sam čuo onomad da se neki bUne :)
i ume tekstom da prenese i emocije i slike iz običnog života koje
ih prate, a veliki udeo u tome imaju baš ti, što b' rEkli neki,
arhaizmi i provincijalizmi.
> poruku 10.1192, pa kome treba, neka ide i uzme),
Meni je bogme trebalo! Imaš piće od mene (može i u Kekendi, da
ošacujem malko te gospojice jer mi je već prirasla k srcu ona nova
"...al već vidim ženiću se iz Banata..." :)
> jer očekujem da ima
> još ljudi koji rad ovog čoveka posmatraju prevashodno kao rad pesnika,
> a ne rad muzičara.
Ima, ima :)
knjizevnost.499nenad,
-> #497, dr.grba> A o urbanosti versus ruralnosti poezije Đoleta Balaševića bismo mogli
> koju reč više.
Nevezano za urbanost, voleo bih da čujem komentar viđenijih
posetilaca ove teme o sledećim stihovima Đorđa Balaševića:
" Lomiš mi srce,
ko bagremov prut,
onako usput... "
(misli se valjda na neku ženu, a ne na oluju noći)
knjizevnost.500marco,
-> #499, nenad
>> " Lomis mi srce,
>> ko bagremov prut,
>> onako usput... "
>>
>> (misli se valjda na neku zenu, a ne na oluju noci)
Tipicni pateticni stihovi razocarenja u ljubav neke zene (ili
mozda muskarca ;)
Nisam citao (slusao) puno Djoletovih tekstova, ali vecina je
nekako slicna sa (meni) plitkom simbolikom, zbog cega je bliza
prosecnom coveku i zbog cega je doticni toliko omiljen kod nas.
Inace, takstualno mi se najvise svidja Slovenska.
knjizevnost.501dr.grba,
-> #499, nenad>> " Lomiš mi srce,
>> ko bagremov prut,
>> onako usput... "
Komentar je onaj koji sam puno puta već upotrebio - sublimacija celog
opusa Balaševića:
Ko nije drvo razumeo prvo
pa tek onda sadio
taj nije ništa uradio
i shvatiće kad-tad
da ne zna šta je 'lad...
Ovi stihovi me opsedaju odavno.
Kako reći mnogo u malo reči, to je veština kojom vlada malo ljudi.
A kad Đole kaže:
"na dan kad sam rođen, tu je posađen orah
i u avliji pod gustom krošnjom sad igraju se deca"
rekao je sve što treba. Tih primera ima još puno i teško da ima
sličnih kod drugih. A lirika mu je verovatno bez premca:
"Otkači šlepove
nanišani jutro i pusti tu lađu nek' klizi"
Daleko bilo da Balašević nema smeća u svom opusu, ima ga na kile.
Ali ne vidim da čovek može stvarati samo savršene i samo perfektne
stvari. Gledajući i slušajući već dugo šta i kako Balašević radi, a
počeo sam da pratim njegov opus kad je pre mnogo leta bal pravio
baron, primećujem da je imao svoje uspone i padove, muzički, mentalno,
kako god hoćete. I nadam se da je svoje dno postigao i prevazišao.
Reč o muzici, baš usput.
Teško je analizirati muzički ono što nije prevashodno muzika. Đoletu
su dvojica ljudi obeležila aranžmane, a dvojica produkciju, i to je
jako uticalo na muzički kvalitet. Aranžmane su radili prvo Josip Boček
sa sto gitara, pa Aleksandar Dujin sa klavirom i gudačima, a
produkcije Gabor Lenđel (tralala glas, "Miiiiirka"...) i Đorđe
Petrović, koji je uspeo da pronađe okvire u kojima Đole ume da peva.
Verovatno zlatni muzički period je bio pri susretu Bočeka i Petrovića,
na "Celovečernjem the kidu" (i "Pub"? Da li je tamo Đ. Petrović?), ali
je to bio megalomanski zahvat koji je eskalirao u pad koji je trajao
dosta dugo, do "Panta Rei". Sad je to na tihom manirizmu šablona, od
ciganske romanse do Aznavura, ali ko te pita. Ponešto čak i uđe u uvo
kao vredan detalj, poput trube na poslednjem albumu.
Rekoste reč o ruralnom, rekoste reč o urbanom, a u stvari, radi se o
onome što mi iz ravnice ne umemo da opišemo. Radi se o pogledu u
beskraj koji samo ravnica daje, a što se oseti tek ako odrastete u
krajputaškoj prašini na periferiji. To je ono što moj dobri drug
Robika naziva "panonski sindrom", to je ono što ne može da se ostavi
kod kuće kad se negde pođe. E, tu je koren Đoletovog opusa, njegove
namere da ni po koju cenu ne završi studije geografije. Koren je u
nameri u obećanju sebi da "svoj prvi bend nazovem Rani Mraz, pošto je
žetva slaba ako prođe rani mraz"...
A stiglo je do mesta za koje niko nije mogao da nasluti da postoji.
Stiglo je do lamenta sopstvenom opusu, do meseca u očima i do straha
za sopstvenog sina, da li će biti žigosan. Stiglo je do zahvalnice
dežurnim jedinicama gradskog MUP Novi Sad što više ne noću kucaju na
prozor sobe u kojoj spavaju deca, već na njegov prozor. Stiglo je do
spaljivanja BASF magnetnih traka na vrhu "Beograđanke". Stiglo je do
zaboravljanja sopstvenog rodnog grada i slizavanja publici u susednom
pašaluku. Do praga preko kojeg ipak nije hteo da pređe, jer nije hteo
da mu pevaljka bude direktor. I dotle da mu se preti šakom zato što
ima svoju severnjačku karizmu ljubitelja špricera i čvaraka.
A svi skupa možemo da mu pljunemo pod prozor, dok god nosi to breme
posebnosti.
knjizevnost.502mmarkovic,
-> #501, dr.grba> Ko nije drvo razumeo prvo
> pa tek onda sadio
> taj nije ništa uradio
> i shvatiće kad-tad
> da ne zna šta je 'lad...
Fenomenalno! Nemam reči...
Pesnik je bez premca... Možda Miroslav Antić može da se meri...
knjizevnost.503inferno,
-> #499, nenadŮ│ ˙ Nevezano za urbanost, voleo bih da čujem komentar viđenijih
Ů│ ˙ posetilaca ove teme o sledećim stihovima Đorđa Balaševića:
Sleazy.. ;)
knjizevnost.505miobrado,
-> #496, dr.grba
>> Je li ovo neka šala?
Kakvog ste vi mišljenja:
a) npr. da, jeste,
b) npr. da, jeste da nije,
c) npr. da, nije da jeste,
d) npr. da, nije?
>> Čovek ispravio grešku koju sam počinio u
>> tekstu, a ne sugeriše da bude drugačije nego što jeste...
"Dva puta meri, pa tek onda kroj"!
knjizevnost.506miobrado,
-> #497, dr.grba
>> A o urbanosti versus ruralnosti poezije Đoleta Balaševića
>> bismo mogli koju reč više. ...
" "Laku noć, braćo Janezi,
shvatam vas, sve su to geni.
Muče vas habzburški kavezi,
neko je rođen da šeni.
Malo ste plebiscirali,
potom ste puno rovarili,
tovariši, dugo ste svirali,
dok se niste natovarili
Hajte, vi braćo Slovenci
nemojte s tim da se šalite
samo vas čekaju Nemci,
samo im vi još falite.
Kvarni ste, jadna vam majka,
nismo iz istog filma,
i dečki iz Trećeg rajha
za vas su GG firma
Ne kunem, ne kunem i ne pretim.
sve ovo smatrajte šalom,
neću da vas se setim
ni kada budem gledao slalom.
Na nama svako ućari,
i vi ste tako odlučili.
Laku noć braćo smučari,
dobro ste mi se smučili.
pokojstvo,
i slavu vašoj zastavi.
Bilo je zadovoljstvo.
Jebo nas ko nas sastavi!"
Pesma koju je Đorđe balašević recitovao na novogodišnjem
koncertu u Beogradu, decembra 1990.g."
Izvor:
"Svet", br. 70., str.24., od 13.1.1995.
Trivia:
"... U predvečerje rata razaranje jezika je nemilosredno. On je prva ratna
žrtva, a ubistvo nad njim izvršeno prvi u beskrajnom nizu zločina. ..."
Izvor:
"Mobilisani jezik", D. Simonović, "K. Reč", br.397., str.5., od 9.6.'92.
knjizevnost.507miobrado,
-> #498, ivanvec
> ... Po meni, taj čovek je iskren (mada sam čuo onomad da se neki bUne :) ..
Autor teksta nazvanog: "Od "Laku noć braćo Janezi" do "Dobro veče
domovino"", Miroslav Stevančev, kao "tamne strane" medalje Đ.B., navodi
između ostalih i sledeće: "tanke glasovne mogućnosti", "udvorištvo Titu
i mnogim drugima", ...
Izvor: "Svet", br.70.
Da li npr., "po Vama", autor teksta spada u "korpus" "pobunjenika"?
knjizevnost.508dr.grba,
-> #507, miobrado>> između ostalih i sledeće: "tanke glasovne mogućnosti", "udvorištvo Titu
>> i mnogim drugima", ...
Tanke glasovne mogućnosti Đ. Balaševića nisu nikakva tajna, a
"udvorištvo Titu" je jedna tema koju smo davno apsolvirali već
nekoliko puta na Sezamu. Ostaje saznanje da smo mi koji smo odrasli
u komunističkoj ikonografiji odrastali mnogo sporije i mnogo teže.
Udvorištvo ili ne, Đole je nešto od života i ispekao dok je to uradio.
Poput mene, koji sam kao dete upamtio euforiju titoizma i koji sam na
svojoj koži doživeo naličje komunizma, mnogi su (možda) uspeli da
shvate da idolatrija nigde ne vodi i da nema više prostora u duši za
još jednu takvu laž.
I sad možeš dokazivati da je pevao "u zakletvu Titu", kao što jeste,
da je "opet svud video Tita", kao što jeste, ali se pritom seti da je
Đorđe Balašević video pre nas još nešto:
Baciće se tako neki lik
kamenom i na tvoj spomenik,
jer sve se menja i sve teče,
čoveče...
Koliko god voleli ili ne voleli Balaševićev prečanski konformizam
(a popriličan je), ostaje kusur koji vam predmetni gospodin može uputiti.
Pričaće sa čudnim sjajem
da sam drhtao pred zmajem
videli su oni iz prikrajka.
Mali smo mi još da bismo bili sposobni da analiziramo sve detalje
jednog vremena koje je svoju blatnjavu glazuru sasušilo poslednjih par
godina. I zato bi bilo najbolje da se ne pravimo suviše pametni, nego
da samo uživamo u jednom pesništvu, ili da ga ignorišemo ako tako
smatramo da je bolje.
Brojao sam ljude s krsta,
pravila i izuzetke.
Posvud promašena vrsta,
samo retki nađu retke.
Jedan ili sto loših gestova pesnika ne mogu srušiti vrednost njegovog
pesništva. A pesništvo Đorđa Balaševića je jedno od velikih i ne trpi
kategorije kojima smo skloni da zatrpavamo nešto u sopstvenoj iluziji
da smo nekakvi bogomdani stručnjaci.
I sad, ako postoji uteha
ja nisam praštao dugove
i svakom sam vratio isto bar.
knjizevnost.509ivanvec,
-> #507, miobrado> Da li npr., "po Vama", autor teksta spada u "korpus" "pobunjenika"?
Taj tekst nisam pročitao, a nažalost, nikada nisam čuo za njegovog
autora, tako da o njegovom stavu o radu Djordja Balaševića ne mogu
da govorim. Činjenica je, medjutim, da postoji veliki broj ljudi
kojima se Djoletova dela ne dopadaju, navodeći kao glavne "adute"
patetičnost i površnost njegovih tekstova. Nikada takve ljude nisam
pokušavao da pričama ubedim u suprotno, pa to neću ni sada.
Tekstovi postoje na Sezamu, tako da svako ima priliku da na pravi
način formira svoje mišljenje o njima.
> domovino"", Miroslav Stevančev, kao "tamne strane" medalje Đ.B., navodi
> između ostalih i sledeće: "tanke glasovne mogućnosti", "udvorištvo Titu
Slažem se da postoje slabe tačke u njegovom radu, ali nisu slabe tačke
merilo nečije vrednosti...
knjizevnost.510ivanvec,
-> #501, dr.grba> zaboravljanja sopstvenog rodnog grada i slizavanja publici u susednom
> pašaluku.
Lepo reče miobrado da je "udvorištvo" jedna od tamnih strana Djoletove
medalje :) Šalu na stranu, kao pripadnik dotičnog pašaluka i publike
kojoj se dotični "dodvorava" (valjda sam ga zato i zavoleo O:), voleo
bih da čujem zašto je do tog "slizavanja" došlo, jer mi nijedan normalan
razlog ne pada na pamet...
p.s. Znam da nije za ovu temu, al' kad smo već počeli...
knjizevnost.511vitez.koja,
-> #505, miobrado#=> Kakvog ste vi mišljenja:
#=> a) npr. da, jeste,
#=> b) npr. da, jeste da nije,
#=> c) npr. da, nije da jeste,
#=> d) npr. da, nije?
A gde je "nije da nije"?
sk
knjizevnost.513mmarkovic,
-> #509, ivanvec> Tekstovi postoje na Sezamu, tako da svako ima priliku da na
> pravi način formira svoje mišljenje o njima.
Gde su? Gde su? GDE SU? :))))
knjizevnost.514kant,
-> #508, dr.grba> godina. I zato bi bilo najbolje da se ne pravimo suviše
> pametni, nego da samo uživamo u jednom pesništvu, ili da ga
> ignorišemo ako tako
Razmišljam već par dana da li da pišem odgovor na ovo...Ja volim
Balaševićev rad, otkako znam za sebe slušam njegovu muziku, verovatno
sam pročitao sve što je napisao, a što je moglo da se pročita. Ovo
što ti hoćeš, da se posmatra samo pesništvo kao takvo, stoji, ali da
li je možda i Đole kriv što se tako ne radi? Ne može se godinama
koketirati sa politikom i pri tome biti "konformista", a očekivati da
se zaboravi prošli koncert, prošla ploča...Ustvari, Đole sve što radi,
radi sa puno šarma i to prolazi, i meni je mnogo lakše da se ne sećam
kroz koje je faze sve prošao. Međutim, oni koji hoće da njegov rad
posmatraju i kroz prizmu politike (a to im se ne može zameriti, Đole
im sam daje za pravo da to rade) imaju puno pravo da tvrde to što
tvrde i tu nema zbora.
knjizevnost.515hercog,
Što se prestalo sa slanjem predloga za najpesmu i najpriču sezama?
Nije valjda da niko osim ljudi koji su poslali svoje priloge niko
više ne piše?
Sale
knjizevnost.516hercog,
MOŽDA
Možda je sada noć,
a možda i ne.
Možda će sutra da svane,
možda...
Ne znam,
danas sam sretan,
možda...
Možda sam tužan,
ko li će ga znati?
To više ne može da čeka...
Ali...
Možda...
Ne znam.
Sale
knjizevnost.517dr.grba,
-> #514, kant>> kroz koje je faze sve prošao. Međutim, oni koji hoće da njegov rad
>> posmatraju i kroz prizmu politike (a to im se ne može zameriti, Đole
>> im sam daje za pravo da to rade) imaju puno pravo da tvrde to što
>> tvrde i tu nema zbora.
Da li to onda znači da se Đole mora stideti tog vremena? Koješta!
U politiku možeš da strpaš, ako si dovoljno vešt, i temu za crtanje
koju vaspitačica da deci u zabavištu. Očijukanje sa politikom je jedna
vrsta sparing tuče u koju se šalju regruti za političare.
A politikanti, tj. oni koji u tu sparing tuču ulaze svojevoljno,
nemajući više tema za lupetanje, izvlače na površinu sve što se izvući
da. I konformistička poezija Đorđa Balaševića je jedna od tih tema.
Time se ne treba opterećivati, kažem ponovo.
knjizevnost.518supers,
-> #513, mmarkovic>> Gde su? Gde su? GDE SU? :))))
Ovde su! :) Lupi conf read knjizevnost /a /t i moraćeš da naletiš
na Đoletove pesme u dr.grbinom izdanju.
knjizevnost.519dr.grba,
-> #515, hercog>> Što se prestalo sa slanjem predloga za najpesmu i najpriču sezama?
Nismo artikulisali nikakav konkurs. Malo smo premišljali oko toga u
c.savetu, pa došli do zaključka da materijal još nije toliko zreo niti
kvalitetan da bismo ga mogli promovisati naglas.
>> Nije valjda da niko osim ljudi koji su poslali svoje priloge niko
>> više ne piše?
Ima ljudi koji o sopstvenom radu misle različito (:
knjizevnost.520kant,
-> #517, dr.grba> Da li to onda znači da se Đole mora stideti tog vremena? Koješta!
Kako hoće. Po meni čovek koji sebe dovede u situaciju da se stidi
zbog nečega ili je mlad ili je glup ili je bezobziran (u ovom
poslednjem slučaju pošteđen je stida).
> U politiku možeš da strpaš, ako si dovoljno vešt, i
> temu za crtanje koju vaspitačica da deci u zabavištu.
> Očijukanje sa politikom je jedna vrsta sparing tuče u koju se
> šalju regruti za političare.
Ovo baš nisam najbolje razumeo. Hoćeš da kažeš da kod njega nije bilo
politike u nastupima (i da se razumemo, slobodno zaboravi početke i
Broza)? Šta si hteo da kažeš sa poslednjom rečenicom?
> Time se ne treba opterećivati, kažem ponovo.
Ja se ne opterećujem onim što je Đole radio, samo mi je žao što je
onima koji žele da ga pljuju po jednoj liniji stavio jake argumente u
ruke.