nauka.315mdave,
-> #312, iznogudSubject: Re: Vremeplov
> BTW, nigde se ne pominje kako bi se temponaut vratio u svoje vreme?
Prisećanjem.
nauka.316junior,
-> #310, max.headroom> Bljak! :) I tako, proizvoljno, grupišeš cifre, a krajnja
> predstava ne lič ni na šta. Apsolutno sam protiv ove metode.
I ja upravo tako radim. Tako se i radi u civilizovanom svetu.
Uostalom, kako se prebacuju brojevi iz binarnog u hexadeximalni sistem?
Grupisanjem..;)
nauka.317nebojsha,
Gde mogu da nadjem nesto o laserima i da li ih je moguce napraviti u kucnoj
radinosti ? Cuo sam da je Conrad prodavao gasne lasere (cevi), ali ne znam da
li je to tacno, a ako jeste kolika im je snaga,cena i konkretno sta moze sa
nijima da se uradi?
nauka.318nebojsha,
-> #314, kuki Ma to znam i ja,ali mene i interesuje kako konjkretno ja to da uradim.tj sa
cime. Da li je moguce infra crvenu svetlost "prebaciti" u vidljivi deo spektra
pomocu nekog polarizatora ?: Ako je to moguce,onda je lako staviti polarizator
na obicnu kameru ...
nauka.319bosko,
-> #297, iznogud10.0, 9.0, 8.0, 7.0, 6.0, 5.0, 4.0, 3.0, 2.0, 1.0,...
Glas za točke (male točkove :)
nauka.320kuki,
-> #318, nebojsha> Ma to znam i ja,ali mene i interesuje kako konjkretno ja to da uradim.tj sa
> cime. Da li je moguce infra crvenu svetlost "prebaciti" u vidljivi deo
> spektra pomocu nekog polarizatora ?: Ako je to moguce,onda je lako staviti
> polarizator na obicnu kameru ...
...i onda bi svi tako radili kad bi hteli da imaju "termoviziju" :))
To se radi otprilike 'vako: ako ti toga treba komada jedan, onda -> kupiš
odmah gotovu kameru za termoviziju, i nemaš problema :)) ili, kupiš gotov
ccd čip koji je podešen na infracrvenu oblast pa se sam patiš sa okolnom
elektronikom. Mada, možda (rekoh možda) :) možeš da, ako već imaš kameru
(koja ima u sebi neki ccd čip), samo zameniš taj ccd čip sa odgovarajućim
koji reaguje na infracrvenu svetlost :) Ako radiš nešto tako u kućnoj
radinosti, onda ćeš se napatiti sa optikom i elektronikom poprilično.
nauka.321kuki,
-> #317, nebojsha> Gde mogu da nadjem nesto o laserima i da li ih je moguce napraviti u kucnoj
> radinosti ?
Što se pravljenja u kućnoj radinosti tiče -> no way :( u kućnoj radinosti
jedino možeš da si kupiš lasersku diodu, staviš malo elektronike da je lepo
vozi, i to je to... (tako dobiješ ono što se zove laserski pointer :) )
Veći deo te laserske tehnike se svodi na preciznu mehaniku/optiku što je
neizvodljivo u kućnim uslovima :(
Što se literature tiče, to će valjda neko drugi znati nešto više da kaže :)
a mogu i da pitam mog kolegu optičara :))) A i ima valjda neko na sezamu ko
je na etf-u smer optoelektronika i laserska tehnika :) ko će znati mnogo
više da se raspiše o ovoj oblasti :))
nauka.322icvetkovic,
-> #321, kuki│> Što se pravljenja u kućnoj radinosti tiče -> no way :( u kućnoj radinosti
│> jedino možeš da si kupiš lasersku diodu, staviš malo elektronike da je
Znam čoveka, inženjera elektronike, koji je napravio laser... Primenjen je u
medicini (rehabilitacija valjda), navodno je vrlo efikasan. Sve ga je koštalo
oko 10.000 DEM (!). Ako hoćete, mogu da pronađem adresu pa da se raspitate...
nauka.323drpr,
-> #318, nebojsha-> Ma to znam i ja,ali mene i interesuje kako konjkretno ja to
-> da uradim.tj sa cime. Da li je moguce infra crvenu svetlost
-> "prebaciti" u vidljivi deo spektra pomocu nekog polarizatora
-> ?: Ako je to moguce,onda je lako staviti polarizator na
-> obicnu kameru ...
Evo pošto se ja bavim optoelektronikom i laserskom tehnikom da
malko pomognem. Koliko sam shvatio ti bi da staviš neki
"pasivan" element na kameru pa da vidiš IC. E to neće moći jer
, koliko ja znam , tako nešto ne postoji. Potrebno bi bilo da
materijal apsorbuje zračenje na IC da posle emituje u vidljivom
spektru.
Polarizator nikako ne služi da se prebaci nešto iz jednog u
drugi spektar već da se polarizuje svetlost (kružno,
ravanski...) tako da on ovde nema mesta. Postoji još jedan
problem , ako niste znali, a to je da IC spektar od interesa
ide od 0.8-11 mikorna što je u odnosu na 0.4-0.7 , gde je
vidljiva svetlost, veoma široka oblast.
Kada piminjete termoviziju to je snimanje u IC oblasti, ali
sa još toliko problema. Ako se malo podsetimo fizike, talasnu
dužinu možemo da vežemo za temperaturu tela ali samo kada je u
pitaju Black Body. U ostalim slučajevima je potrebno poznavati
emisivnost, aposrpciju atmosfere itd itd... Tako da je teorija
veoma složena i samim tim i lepa. Ono koliko ja vidim u
filmovima i vojnim stvarima, dovoljno je da se napravi mapa,
"toplije hladnije" a ne i merenje što je relativno lakše. I za
to je , kako je kuki napisao, potrebna struja :)
cope
PS
Ako nekog to više zanima može da potraži literaturu, naročito
sa senzorima na bazi Cd(x)HgTe(1-x).
nauka.324drpr,
-> #317, nebojsha-> Gde mogu da nadjem nesto o laserima i da li ih je moguce
-> napraviti u kucnoj radinosti ? Cuo sam da je Conrad prodavao
-> gasne lasere (cevi), ali ne znam da li je to tacno, a ako
-> jeste kolika im je snaga,cena i konkretno sta moze sa nijima
-> da se uradi?
Joj ljudi kako čovek može biti srećan kada ga pogađate u
struku. O laserima ima literature kod nas ali ne previše. Od
samog nastanka (1960) do danas su puno napredovali i razvijali
se u nekoliko pravaca.
Za one koji se ne razumeju u lasere da kažemo da su to
izvori koherentnog i monohromatskog zračenja.Ni jedan laser do
danas nije ispunio u potpunosti ove uslove. Zato za svaki od
njih imamo vezano ono što se zove "širina linije"- koliko usko
zrače u okviru jedne talasne dužine, i dužina koherencije tj. do
koje su koherentni ( dve tačke su koherentne ako im je fazna
razlika konstantna - šire ako se može utvrditi funkcija među
njima).
Da se vratim na tvoje pitanje. Prvi razvoj je išao ka
poboljšanju svojstava koje sam naveo i ti laseri se koriste i
interferometrima i ostalim uređajima u specifičnim primenama i
telemetriji. Drugi je išao ka velikoj snazi za obradu
materijala (snaga zrčenja CO2 lasera je reda KW) i do ove dve
grupe je relativno teško doći, jer su potrebne i velke pare a
ne samo za laser već i za skupu optiku koja ih vodi ( videh u
VTI-u dva ogledala od po 500000 dolara).
Na kraju dolaze laseri kojima je glavna osobina usmerenost, i
tu sapadaju poluprovodnički laseri. Oni su zbog tehnologije
koja je slična tranzistorskoj jeftini i sada se munjevito
probijaju na tržištu zbog primene u telekomunikacijama. Divna
osobina ovih lasera je da se njihov zrak moduliše strujom što
nas dovodi na upravljanje zrakom standardnim kolima. Njih ima
po raznim cenama. Najjeftiniji su "pointeri" koje neki
profesori koriste na predavanjima, u obliku su olovke(50 dem),
pa do skupljih, a koliko videh u katalozima do oko 500 dem.
Što se snaga tiče svi koji se prodaju su u Klasi II tj snage
od oko <10mW. Jači laseri (a i ovi sem pointera) ne bi trebali
i ne smeju da se upiru direktno u oči. To je problem laserske
dozimetrije. U prodaji su i HeNe laseri (koje si pomenuo)
slične snage i boljih osobina od poluprovodničkih.
Da ovo poduže izlaganje završim i sa knjigom za preporuku.
Prvo ne znam koliko ozbiljno želiš ovim da se baviš, jer tu
nema šacovanja već moraš dobro da savladaš fizički aparat koji
stoji iza svega ovoga (polazeći od fizičke elektronike, preko
talasne, fizičke i furijeove optike, pa sve do kvantne mehanike
itd..). Naravno ne mislim sve u detalje ali ipak to je stvar
koja se studira 5 godina da bi se dobile osnove. Na pamet mi
pada Konjević:"Kvantna elektronika", što se komunikacija tiče
Cvijetić"Digitalne svetlovodne telekomunikacije". Marinčić:
"Optoelektronika". a za osnove reciom Zajcova Optika....
Nadam se da nisam ugušio....
cope
PS
Pitao si šta može da se uradi, ja pitam šta bi ti želeo?
PPS
Ako vas zanima nešto posebno mogu ja opet da pošaljem čaršav :).
nauka.325bosko,
-> #319, boskoI još jedan glas za tačke od Tanje :)
P.S. Iznogude, ne zabušavaj ;)
nauka.326zokig,
-> #308, ilazarevicSubject: Mani čaj, daj bozu.
>> > A koma ?? :)
>>
>> Može i u komi i van kome ;)
:)))))
Eto, što ti je srpsko jeziko! :))))))
Kome van.
Kome unutra.
A samo htedoh glasati za zarez. :))))))))
nhf
z
nauka.327iznogud,
-> #325, bosko:: I još jedan glas za tačke od Tanje :)
::
:: P.S. Iznogude, ne zabušavaj ;)
A Tanja je... ? Neko sa Sezama? Ako nije, onda žalim... ;)
Što se zabušavanja tiče, ispravljam grešku:
****************************
tačke : .obj, max.headroom, maksa, iznogud, oldtimer, oper,
teorist, kuki, milan, obrada, dr.grba, mdave, princess,
andrejt, bosko ......................................... (14)
zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
mileusna, junior, basrak, zokig ........................ (16)
****************************
nauka.328ilazarevic,
-> #326, zokig> A samo htedoh glasati za zarez. :))))))))
žuvaj glas, trebaće ti :) Ali, pošto si glasač zarezno-zapetne koalicije, sve
ti je oprošteno ako pobedimo ;)
nauka.329bosko,
-> #327, iznogud_> A Tanja je... ? Neko sa Sezama? Ako nije, onda žalim... ;)
Ma za koga ti ovde navijaš? I još diskriminacija samo zato što
devojka nema računar. U stvari, to je čak objektivniji glas jer
nije toliko zatrovana USA tastaturom kao ostali ovde prisutni :)
nauka.330kriss,
-> #323, drpr˙˙ ide od 0.8-11 mikorna što je u odnosu na 0.4-0.7 , gde
˙˙ je vidljiva svetlost, veoma široka oblast.
Kad već spomenu vidlivu svetlost, da li neko zna koliko (normalan)
čovek može da razlikuje nijansi?
nauka.331schef,
-> #327, iznogud=-> Što se zabušavanja tiče, ispravljam grešku:
=-> zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale,
=-> spantic, zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
=-> mileusna, junior, basrak, zokig ........................
=-> (16)
Ipak zabušavaš. Jel' pročita ti poruku br. 4.287 ?
Goran
nauka.332iznogud,
-> #331, schef:: Ipak zabušavaš. Jel' pročita ti poruku br. 4.287 ?
Izvini, mali problemi sa PAD-om... ;)
Ako sam još nekog zaboravio, neka viče.
****************************
tačke : .obj, max.headroom, maksa, iznogud, oldtimer, oper,
teorist, kuki, milan, obrada, dr.grba, mdave, princess,
andrejt, bosko ......................................... (14)
zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
mileusna, junior, basrak, zokig, schef ................. (17)
****************************
nauka.333crveni,
-> #332, iznogudEto još jednog iz "zarezno-zapetne" koalicije. Uzgred, ova rasprava
se vodi na pogrešnom mestu jer se takva pitanja rehulišu PRAVOPISOM.
A naš pravopis u tom pogledu ne daje osnove za dilemu...
Zarez, BRE. I tačka.
C.
nauka.334mdrazic,
Jedan glas za tačku.
nauka.335dusko,
.
nauka.336prvul,
-> #327, iznogudTačke.
nauka.337iznogud,
-> #336, prvul:: Tačke.
Izjednačenje.
****************************
tačke : .obj, max.headroom, maksa, iznogud, oldtimer, oper,
teorist, kuki, milan, obrada, dr.grba, mdave, princess,
andrejt, bosko, mdrazic, dusko, prvul .................. (17)
zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
mileusna, junior, basrak, zokig, schef ................. (17)
****************************
nauka.338vitez.koja,
-> #337, iznogud#=> Izjednačenje.
zarez.
sk
nauka.339crveni,
-> #337, iznogudKo se ovde pravi blesav?
Gde sam ja na spisku zarezaša?
Ono "i tačka" značilo je samo to da je vreme za kraj rasprave.
Molim da se moj glas evidentira.
nauka.340saxon,
Tačka (i tačka).
nauka.341ndragan,
-> #272, spantic/ U stvari zapeta, zar ne?
Zarez je, kao, hrvaština, ali je zapeta nepobitno zapjataja, pa ti
biraj. Baška što država sad u škole gura zapetu, kao što je četrdeset
godina gurala zarez. Ja se odlučih za zarez.
nauka.342paki,
-> #337, iznogud> Izjednačenje.
Onda, evo glasa za zareze.
nauka.343balsa,
-> #341, ndragan>Zarez je, kao, hrvaština, ali je zapeta nepobitno zapjataja, pa ti
>biraj.
Hrvati nisu voleli 'zapetu' jer je rusizam, al' ništa nisu imali protivu
'točke', koja je opet rusizam. Dabogsačuva. :))
nauka.344zqusovac,
-> #274, princess> glas za tackice........
Glas za zarez umesto tačke.
Glas za zarez umesto zapete.
Ukupno: 2 glasa za decimalni zarez.
poz,
zq
nauka.345vasic,
-> #337, iznogud> Izjednačenje.
Još jedan glas za tačke. U stvari, ja na papiru u 99% slučajeva koristim
zarez - snaga navike. (iliti: šta 15 godina školovanja učini od čoveka:))
I uvek se iznova iznerviram u sledećoj situaciji. Profa diktira neki niz
brojeva: 1 3 5 11 13 i ja pišem: 1,3,5,11,13, a onda iznenađenje:
15-zarez-9! I šta sad? Ako ovo napišem kao 15,9 - pa... problem je
očigledan. Ako napišem 15.9 - to rešava problem ali je nekonzistentno. A
da krenem sve one već napisane zareze da menjam u tačka-zareze...
izgubiću sinhronizaciju pa ću posle morati da prepisujem sa table. :(
Dakle, pitanje za pripadnike zarezno-zapetne koalicije: Ako pravopis već
insistira na decimalnom zarezu, da li kaže nešto i o separatoru u
listama?
nauka.346pedjak,
-> #337, iznogud> Izjednačenje.
Jok :), zarez.
nauka.347jeremy,
Tačka.
nauka.348icvetkovic,
-> #345, vasic│> Dakle, pitanje za pripadnike zarezno-zapetne koalicije: Ako pravopis već
│> insistira na decimalnom zarezu, da li kaže nešto i o separatoru u
│> listama?
S obzirom da spadam u prozvane, u zagovornike konzervativne opcije... ;)
U ovom slučaju, po pravopisu, članovi liste odvajaju se sa ";". U nekim
mudrijaškim knjigama (math & co.) nailazio sam na prosto odvajanje - razmakom.
Pametno :)
nauka.349iznogud,
tačke : .obj, max.headroom, maksa, iznogud, oldtimer, oper,
teorist, kuki, milan, obrada, dr.grba, mdave, princess,
andrejt, bosko, mdrazic, dusko, prvul, vasic, saxon,
jeremy .................................................. (21)
zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
mileusna, junior, basrak, zokig, schef, vitez.koja, paki,
pedjak, zqusovac.......................................... (22)
nauka.350chadra,
,
nauka.352redbaron,
Pre par dana sam se prvi put povezao sa SEZAMom i reših da vidim gde
je elita dospela u civilizacijskom domenu, sa naglaskom na nauci, kad
tamo imam šta da pročitam : (pazi sad) : .,,,..,,,...,.,..,,...,..,.
Ko je ovde pao sa kog drveta?
nauka.353maksa,
-> #352, redbaron>> je elita dospela u civilizacijskom domenu, sa naglaskom na
>> nauci, kad tamo imam šta da pročitam : (pazi sad) :
>> .,,,..,,,...,.,..,,...,..,.
>> Ko je ovde pao sa kog drveta?
Ma nije frka ni u tačkama, ni u zarezima, ni u drveću. Vidiš,
davno nismo imali nikakve izbore, pa Srbi kriziraju, i eto, mi,
ovde, malo, kao, glasamo. ;)
nauka.354ilazarevic,
-> #352, redbaron> Ko je ovde pao sa kog drveta?
Pala je jabuka, m*g pa u glavu ;)
nauka.355iznogud,
-> #353, maksa:: Ma nije frka ni u tačkama, ni u zarezima, ni u drveću. Vidiš,
:: davno nismo imali nikakve izbore, pa Srbi kriziraju, i eto, mi,
:: ovde, malo, kao, glasamo. ;)
A i meni su obećali da, ako budem bio dobar, organizovao izbore
i suzdržavao se od falsifikovanja rezultata, možda prosperiram
na ovom sistemu ;))))
nauka.356maksa,
-> #355, iznogud>> A i meni su obećali da, ako budem bio dobar, organizovao
>> izbore i suzdržavao se od falsifikvanja rezultata, možda
>> prosperiram na ovom sistemu ;))))
Aha, a možda te pošaljemo i u Ohajo. ;)
nauka.357iznogud,
-> #356, maksa:: Aha, a možda te pošaljemo i u Ohajo. ;)
Sina nažalost nemam, za bolju polovinu sa kojom bih se ižljubiJo na
aerodromu ću se već snaći, a u međuvremenu vežbam potpis. I ćirilični
i latinični. Za svaki slučaj.
;)
nauka.358ivan.mile,
-> #330, kriss
>> Kad već spomenu vidlivu svetlost, da li neko zna koliko
>> (normalan) čovek može da razlikuje nijansi?
Mnogo manje nego što grafičke kartice mogu da prikažu :) Sve u svemu nekih
256 000 nijansi (+/- 1000), što je jako daleko od 16,8 miliona.
nauka.359ndragan,
-> #345, vasic/ insistira na decimalnom zarezu, da li kaže nešto i o separatoru u
/ listama?
Zarez-razmak. Šta si se stis'o?
nauka.360radosav,
Stavite me u zarezaše, ako neko još zarezuje listu ;)
nauka.361novim,
Pitagora..
pitagora.jpgnauka.362iznogud,
-> #360, radosav:: Stavite me u zarezaše, ako neko još zarezuje listu ;)
E, već sam mislio da je to bataljeno, al' ispostavilo se da mi je cela
lista ostala sačuvana u jednom fajlu :)))))))
Daklem:
****************************
tačke : .obj, max.headroom, maksa, iznogud, oldtimer, oper,
teorist, kuki, milan, obrada, dr.grba, mdave, princess,
andrejt, bosko, mdrazic, dusko, prvul, vasic, saxon,
jeremy, sarpop ......................................... (22)
zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
mileusna, junior, basrak, zokig, schef, vitez.koja, paki,
pedjak, zqusovac, chadra, radosav ...................... (24)
****************************
nauka.363vasic,
-> #362, iznogud> tačke : ......................................... (22)
>
> zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
> zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki, <───────────────────┐
> mileusna, junior, basrak, zokig, schef, vitez.koja, paki, <────────────┤
> pedjak, zqusovac, chadra, radosav ...................... (24) │
│
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
└─ 'Ajd upiši i mene još par puta u tačke, čisto da izjednačimo. :)
nauka.364armitage,
-> #362, iznogud> zarezi : ndragan, icvetkovic, ilazarevic, supers, spale, spantic,
> zeljkoj, .sima, pifat, portos, vstan, kriss, paki,
> mileusna, junior, basrak, zokig, schef, vitez.koja, paki,
> pedjak, zqusovac, chadra, radosav ...................... (24)
Paki mnogo voli zareze. ;)))
Armitage
nauka.365iznogud,
-> #363, vasic:: └─ 'Ajd upiši i mene još par puta u tačke, čisto da izjednačimo. :)
Ćuti, kakav je bio direktorijum iz koga sam izvukao listu, dobro je
što ne laje ;)))))))
Enivej, zato i dajem listu sa imenima, da ljudi ispravljaju ono što
zabrljam ;). Ako ništa drugo, ono bar niko ne može da kaže da sam
pristrasan: ja sam glasao za tačke ;))))
Prijatno iznenađenje je činjenica da neko obraća pažnju na liste ;))))
nauka.366chemist,
Sta mislite o stanju nauke u nasoj zemlji. Da li je tacno da su nasi
najbolji naucnici otisli u Ameriku i Kanadu. Znam da se jedan ne mali
broj nasih vrsnih strucnjaka nalazi na fakultetima BU samo nisu u
mogucnosti da iskazu svoje pune potencijale zbog neadekvat ihtttlosih usulogo
uslova rada. Chemist
nauka.367vpoznanovic,
Nije baš prava tema, ali nisam našao adekvatniju... :)
Znate li da ekološki problemi, ozonske rupe, nuklearno naoružanje, lude
krave ;) itd. nisu jedina prijetnja našoj civilizaciji? Pročitajte od
čega nam još s vremena na vrijeme može prijetiti opasnost.
Newly found asteroid to 'narrowly' miss Earth
May 18, 1996
TUCSON, Arizona (AP) -- It'll be a close call when a newly found asteroid
whizzes past Earth Sunday. The object actually will miss by about
279,000 miles. But that's a close call in astronomical terms.
The asteroid -- about a third of mile in diameter -- is the largest ever
observed passing so close. But other objects come closer, such as the
moon, which is 240,000 miles away.
The object, called 1996 J-A-One, is traveling through space at about 10
miles per second. But don't worry -- scientists say there is no chance
of an actual collision.
The discovery was made this week by astronomers on Mount Lemmon, outside
Tucson.
nauka.368radosav,
-> #367, vpoznanovicKlark je bio u pravu: "Pre ili kasnije srešćemo Kali!"
nauka.369nenad,
-> #367, vpoznanovic> The asteroid -- about a third of mile in diameter -- is the largest ever
> observed passing so close. But other objects come closer, such as the
> moon, which is 240,000 miles away.
Trećina milje je nešto preko pola kilometra, zar ne bi takav
asteroid izgoreo u atmosferi?
nauka.370mmarkovic,
-> #369, nenad> Trećina milje je nešto preko pola kilometra, zar ne bi takav
> asteroid izgoreo u atmosferi?
Ne, to mu dođe mnogo veeeeliko. Kažu da su povodom jednog istog takvog
izumrli dinosaurusi.
( prašina u vazduhu->pad temperature->izumiranje biljaka koje su klopali
dinosaurusi->... )
nauka.371mileusna,
-> #370, mmarkovic>> Ne, to mu dođe mnogo veeeeliko. Kažu da su povodom jednog istog
>> takvog izumrli dinosaurusi.
E? Pola kilometra da digne takvu prašinčinu da se Sunce ne
vidi dve godine? Dobro, nikada nisam video kako izgleda kad
asteroid od pola km udari u zemlju ;) ali mi se čini da je
dino_ubica ipak morao da ima veći prečnik. Znalci..?
nauka.372mmarkovic,
-> #371, mileusna>>> Ne, to mu dođe mnogo veeeeliko. Kažu da su povodom jednog
>>> istog takvog izumrli dinosaurusi.
>
> E? Pola kilometra da digne takvu prašinčinu da se Sunce ne
> vidi dve godine? Dobro, nikada nisam video kako izgleda kad
> asteroid od pola km udari u zemlju ;) ali mi se čini da je
> dino_ubica ipak morao da ima veći prečnik. Znalci..?
Bio si u pravu, ne bi bilo globalnih posledica.
Ispostavilo se da postoji "znalac" ;), program "Discover space" firme
"Brother Bund", koji ima ugrađenu simulaciju. Takav asteroid ( unet
kao asteroid prečnika 0.6 km i brzine 17 km/s ) bi imao snagu udara
kao 869.000 atomskih bombi bačenih na Hirošimu i pobio bi sve na stotine
milja okolo.
Kažu, da padne na San Francisko, ne samo što bi pobio sve u S.F. i okolini,
nego bi aktivirao i čuvenu pukotinu u blizini, i izazvao zemljotrese.
P.S. Pomenuta firma je poznatija po programu "3D home architect"
nauka.373lexus,
-> #372, mmarkovic=> "Brother Bund", koji ima ugrađenu simulaciju. Takav asteroid ( unet
=> P.S. Pomenuta firma je poznatija po programu "3D home architect"
Prince of Persia :)
Carmen Sandiego :))
nauka.374mmarkovic,
-> #373, lexus> => "Brother Bund", koji ima ugrađenu simulaciju. Takav asteroid
> => P.S. Pomenuta firma je poznatija po programu "3D home architect"
>
> Prince of Persia :)
Pazi stvarno! Nisam u toku ;)
Inače, bitnija stvar: verovatnoća sudara sa asteroidom te veličine je
jednom u 1000 godina!
Bilo je to davno, ali se dobro sećam ;), kanda toga nije bilo u
zadnjih 1000 godina ?
nauka.375mileusna,
-> #372, mmarkovic>> Bio si u pravu, ne bi bilo globalnih posledica.
>> kao 869.000 atomskih bombi bačenih na Hirošimu i pobio bi sve na
>> stotine milja okolo.
A dino_ubica? Koliki je prečnik imao, ako je postojao? :)
nauka.376mmarkovic,
-> #375, mileusna> A dino_ubica? Koliki je prečnik imao, ako je postojao? :)
Nisam našao pouzdaniji izvor, ali evo šta kaže Artur Klark
u romanu "Božji čekić".
> Sva zbivanja smeštena u prošlost dogodila su se u vremenima
> i na mestima koja su navedena; sva ona iz budućnosti su moguća.
> A jedno je izvesno. Ranije ili kasnije, srešćemo Kali.
> :
> :
> TREĆI SUSRET
>
> MEKSIČKI ZALIV PRE 65.000.000 GODINA
>
> Pristigla je pravo odozgo, probivši rupu širine deset kilometara
> kroz atmosferu i izazvaši tako visoku temperaturu da je i vazduh počeo da
> gori. Kada je udarila o tle, stena se pretvorila u tečno stanje i stala
> da se širi u talasima visokim poput planine; ohladila se tek kada je
> napravila krater prečnika dve stotine kilometara.
> To je bio tek početak nesreće: a onda je nastupila prava tragedija.
> Nitro-oksidi padali su iz vazduha u obliku kiše, pretvorivši more
> u kiselinu. Oblaci čađi iz spaljenih šuma zatamnili su nebo, skrivajući
> mesecima Sunce. Temperatura je širom sveta naglo opala, pobivši većinu
> većinu biljaka i životinja koje su preživele prvobitnu kataklizmu. Mada
> će izvesne vrste nastaviti da životare još milenijumima, vladavina
> velikih reptila bila je okončana.
> Časovnik evolucije bio je ponovo podešen; otpočelo je odbrojavanje
> za pojavu Čoveka.
> Bilo je to otprilike pre 65.000.000 godina.
nauka.377vitez.koja,
-> #374, mmarkovic#=> Bilo je to davno, ali se dobro sećam ;), kanda toga nije bilo u
#=> zadnjih 1000 godina ?
Možda smo imali sreće, pa smo ga omašili koji put?
sk
nauka.378mmarkovic,
-> #377, vitez.koja> Možda smo imali sreće, pa smo ga omašili koji put?
Izgleda...
nauka.379snemcev,
-> #374, mmarkovic>> Inače, bitnija stvar: verovatnoća sudara sa asteroidom te veličine je
>> jednom u 1000 godina!
Čini mi se da na Sky Newsu rekoše jednom u 100,000,000 godina...
Ko greši, ne znam, ali mi se podatak sa Skya čini verodostojnijim...
nauka.380mmarkovic,
-> #379, snemcev>>> Inače, bitnija stvar: verovatnoća sudara sa asteroidom te
>>> veličine je jednom u 1000 godina!
>
> Čini mi se da na Sky Newsu rekoše jednom u 100,000,000
> godina... Ko greši, ne znam, ali mi se podatak sa Skya čini
> verodostojnijim...
Moguće i nadajmo se, ovo je ispisao dotični program.
nauka.381nenad,
-> #379, snemcev>>> Inače, bitnija stvar: verovatnoća sudara sa asteroidom te veličine je
>>> jednom u 1000 godina!
>
> Čini mi se da na Sky Newsu rekoše jednom u 100,000,000 godina...
> Ko greši, ne znam, ali mi se podatak sa Skya čini verodostojnijim...
Ma vraga je verodostojan, sigurno nije tako okrugla cifra... ;)
nauka.382basrak,
Sorry na dužini, ali mislim da zavređuje da ostane u SOR-u:
The Nobel Prize for Physics (1901-1994) updated 12-OCT-1994 by SIC
--------------------------------------- original by Scott I. Chase
The following is a complete listing of Nobel Prize awards, from the first
award in 1901. Prizes were not awarded in every year. The description
following the names is an abbreviation of the official citation.
1901 Wilhelm Konrad Roentgen X-rays
1902 Hendrik Antoon Lorentz Magnetism in radiation phenomena
Pieter Zeeman
1903 Antoine Henri Bequerel Spontaneous radioactivity
Pierre Curie
Marie Sklowdowska-Curie
1904 Lord Rayleigh Density of gases and
(a.k.a. John William Strutt) discovery of argon
1905 Pilipp Eduard Anton von Lenard Cathode rays
1906 Joseph John Thomson Conduction of electricity by gases
1907 Albert Abraham Michelson Precision meteorological investigations
1908 Gabriel Lippman Reproducing colors photographically
based on the phenomenon of interference
1909 Guglielmo Marconi Wireless telegraphy
Carl Ferdinand Braun
1910 Johannes Diderik van der Waals Equation of state of fluids
1911 Wilhelm Wien Laws of radiation of heat
1912 Nils Gustaf Dalen Automatic gas flow regulators
1913 Heike Kamerlingh Onnes Matter at low temperature
1914 Max von Laue Crystal diffraction of X-rays
1915 William Henry Bragg X-ray analysis of crystal structure
William Lawrence Bragg
1917 Charles Glover Barkla Characteristic X-ray spectra of
elements
1918 Max Planck Energy quanta
1919 Johannes Stark Splitting of spectral lines in E fields
1920 Charles-Edouard Guillaume Anomalies in nickel steel alloys
1921 Albert Einstein Photoelectric Effect
1922 Niels Bohr Structure of atoms
1923 Robert Andrew Millikan Elementary charge of electricity
1924 Karl Manne Georg Siegbahn X-ray spectroscopy
1925 James Franck Impact of an electron upon an atom
Gustav Hertz
1926 Jean Baptiste Perrin Sedimentation equilibrium
1927 Arthur Holly Compton Compton effect
Charles Thomson Rees Wilson Invention of the Cloud chamber
1928 Owen Willans Richardson Thermionic phenomena,Richardson's Law
1929 Prince Louis-Victor de Broglie Wave nature of electrons
1930 Sir Chandrasekhara Venkata Raman Scattering of light, Raman effect
1932 Werner Heisenberg Quantum Mechanics
1933 Erwin Schrodinger Atomic theory
Paul Adrien Maurice Dirac
1935 James Chadwick The neutron
1936 Victor Franz Hess Cosmic rays
Carl D. Anderson The positron
1937 Clinton Joseph Davisson Crystal diffraction of electrons
George Paget Thomson
1938 Enrico Fermi New radioactive elements
1939 Ernest Orlando Lawrence Invention of the Cyclotron
1943 Otto Stern Proton magnetic moment
1944 Isador Isaac Rabi Magnetic resonance in atomic nuclei
1945 Wolfgang Pauli The Exclusion principle
1946 Percy Williams Bridgman Production of extremely high pressures
1947 Sir Edward Victor Appleton Physics of the upper atmosphere
1948 Patrick Maynard Stuart Blackett Cosmic ray showers in cloud chambers
1949 Hideki Yukawa Prediction of Mesons
1950 Cecil Frank Powell Photographic emulsion for meson studies
1951 Sir John Douglas Cockroft Artificial acceleration of atomic
Ernest Thomas Sinton Walton particles and transmutation of nuclei
1952 Felix Bloch Nuclear magnetic precision methods
Edward Mills Purcell
1953 Frits Zernike Phase-contrast microscope
1954 Max Born Fundamental research in QM
Walther Bothe Coincidence counters
1955 Willis Eugene Lamb Hydrogen fine structure
Polykarp Kusch Electron magnetic moment
1956 William Shockley Transistors
John Bardeen
Walter Houser Brattain
1957 Chen Ning Yang Parity violation
Tsung Dao Lee
1958 Pavel Aleksejevic Cerenkov Interpretation of the Cerenkov effect
Il'ja Mickajlovic Frank
Igor' Evgen'evic Tamm
1959 Emilio Gino Segre The Antiproton
Owen Chamberlain
1960 Donald Arthur Glaser The Bubble Chamber
1961 Robert Hofstadter Electron scattering on nucleons
Rudolf Ludwig Mossbauer Resonant absorption of photons
1962 Lev Davidovic Landau Theory of liquid helium
1963 Eugene P. Wigner Fundamental symmetry principles
Maria Goeppert Mayer Nuclear shell structure
J. Hans D. Jensen
1964 Charles H. Townes Maser-Laser principle
Nikolai G. Basov
Alexander M. Prochorov
1965 Sin-Itiro Tomonaga Quantum electrodynamics
Julian Schwinger
Richard P. Feynman
1966 Alfred Kastler Study of Hertzian resonance in atoms
1967 Hans Albrecht Bethe Energy production in stars
1968 Luis W. Alvarez Discovery of many particle resonances
1969 Murray Gell-Mann Quark model for particle classification
1970 Hannes Alfven Magneto-hydrodynamics in plasma physics
Louis Neel Antiferromagnetism and ferromagnetism
1971 Dennis Gabor Principles of holography
1972 John Bardeen Theory of superconductivity
Leon N. Cooper
J. Robert Schrieffer
1973 Leo Esaki Tunneling in superconductors
Ivar Giaever
Brian D. Josephson Super-current through tunnel barriers
1974 Antony Hewish Discovery of pulsars
Sir Martin Ryle Pioneering radioastronomy work
1975 Aage Bohr Structure of the atomic nucleus
Ben Mottelson
James Rainwater
1976 Burton Richter Discovery of the J/Psi particle
Samual Chao Chung Ting
1977 Philip Warren Anderson Electronic structure of magnetic and
Nevill Francis Mott disordered solids
John Hasbrouck Van Vleck
1978 Pyotr Kapitsa Liquefaction of helium
Arno A. Penzias Cosmic Microwave Background Radiation
Robert W. Wilson
1979 Sheldon Glashow Electroweak Theory, especially
Steven Weinberg weak neutral currents
Abdus Salam
1980 James Cronin Discovery of CP violation in the
Val Fitch asymmetric decay of neutral K-mesons
1981 Kai M. Seigbahn High resolution electron spectroscopy
Nicolaas Bloembergen Laser spectroscopy
Arthur L. Schawlow
1982 Kenneth G. Wilson Critical phenomena in phase transitions
1983 Subrahmanyan Chandrasekhar Evolution of stars
William A. Fowler
1984 Carlo Rubbia Discovery of W,Z
Simon van der Meer Stochastic cooling for colliders
1985 Klaus von Klitzing Discovery of quantum Hall effect
1986 Gerd Binning Scanning Tunneling Microscopy
Heinrich Rohrer
Ernst August Friedrich Ruska Electron microscopy
1987 Georg Bednorz High-temperature superconductivity
Alex K. Muller
1988 Leon Max Lederman Discovery of the muon neutrino leading
Melvin Schwartz to classification of particles in
Jack Steinberger families
1989 Hans Georg Dehmelt Penning Trap for charged particles
Wolfgang Paul Paul Trap for charged particles
Norman F. Ramsey Control of atomic transitions by the
separated oscillatory fields method
1990 Jerome Isaac Friedman Deep inelastic scattering experiments
Henry Way Kendall leading to the discovery of quarks
Richard Edward Taylor
1991 Pierre-Gilles de Gennes Order-disorder transitions in liquid
crystals and polymers
1992 Georges Charpak Multiwire Proportional Chamber
1993 Russell A. Hulse Discovery of the first binary pulsar
Joseph H. Taylor and subsequent tests of GR
1994 Bertram N. Brockhouse Neutron scattering experiments
Clifford G. Shull
nauka.383basrak,
Einstein Manuscript on Sale Shows Science Can Be Art
By ROBIN POGREBIN
(New York Times, March 15)
...
The 72-page untitled manuscript was written in 1912, seven years after the
"special" theory was first published. The manuscript's further insights were
widely disseminated, but the paper itself was not published; and except for a
fleeting moment when the document was put up for auction in 1987, it has never
been available to scholars or the public.
On Saturday, at Sotheby's, the manuscript is to be auctioned once more. It
is expected to bring as much as $6 million -- more than what a classic example
of Monet's "Water Lilies" sold for last fall.
...
einstein.zipnauka.384obren,
-> #382, basrak> Sorry na dužini, ali mislim da zavređuje da ostane u SOR-u:
>
> The Nobel Prize for Physics (1901-1994) updated 12-OCT-1994
> by SIC --------------------------------------- original by
> Scott I. Chase
Odličan prilog! :) Imaš li još ovoga (medicina, književnost, ... ) ?
nauka.385.andrew,
INTERESUJE LI VAS ASTRONOMIJA ILI MISTIKA ?
PRIDRUZITE SE GRUPAMA ASTRONOMIJA I XFILES :)
MAILUJ TE MI AKO STE ZAINTERESOVANI !!!
nauka.387basrak,
-> #384, obren> Imaš li još ovoga (medicina, književnost, ... ) ?
Sorry. I na ovo sam zaista slučajno nabasao.
Ali ako budem nešto pronašao, naravno da šaljem...
nauka.389rjovic,
Iz stampe je izasla kniga "Sarena igra senki", Stanislave Skoric.
U predgovoru izdanja stoji:
Dugo sam se dvoumila da li da napise ovu knjigu. Potreba da je stvorim
dugo je tinjala u meni, a raplamsale se odjednom, kao da je sama zelela
da sto pre krene ka vama.
Knjiga je napisana kao prirucnik i proizvod je mog dugogodisnjeg, kazu,
vrlo uspesnog rada.
Sve istine i sva znanja koja sam radeci kao regresoterapeut primila kao
Boziji dar, nisam mogla da smestim u ovu knjigu. Ostalo je mnogo toga
neiskazanog, cak i nenaslucenog.
Knjiga nema cilj da odgovori na sva pitanja, jer je njih bezbroj, ali ima
zadatak da u vama probudi zelju za znanjem i za istinom.
Odgovori na sva vasa pitanja nalaze se u vama. Ne ustrucavajte se da
pitate jer samo tako mozete dobiti odgovor.
Nikako ne mislim da vi treba da postanete regresoterapeuti citajuci ovu
knjigu i da radite regresoterapiju na osnovu uputstva koja se nalaze u
njoj. To bi bilo isto kao kada biste na osnovu prirucnika iz anatomije
radili operaciju srca. Sumnjam da bi neko od vas preuzeo na sebe takav
rizik. Regresoterapija nije nista manje rizican poduhvat i zato vam
savetujem da pre nego sto pocnete prakticno da primenjujete knjigu,
prodjete kroz prakticnu obuku za regresoterapeuta i na taj nacin
eliminisete moguce posledice nestrucnog rada. Prolaskom kroz obuku
saznacete da li ste u stanju da radite ovaj posao, da li je taj posao
uopste za vas.
Ponavljam, regresoterapija je samo jedna od mnogih mogucnosti da stignete
do sebe, a ova knjiga samo sansa da napravite izbor.
I ne zaboravite, zivot je iluzija, carolija Duse, balon od pene, i tek
sto ste ga uhvatili, on nestaje...
Stanislava Skoric, se inace bavi nehipnotickom regresoterapijom, i pored
nje drzi skolu ezotericne filozofije i skolu za regresoterapeute.
Pozdrav,
Relja
nauka.392ilazarevic,
-> #389, rjovic> Stanislava Skoric, se inace bavi nehipnotickom regresoterapijom, i
> pored nje drzi skolu ezotericne filozofije i skolu za
> regresoterapeute.
Ima li diplomu psihologa?
nauka.393dr.s,
-> #392, ilazarevic/* Ima li diplomu psihologa?
Je*ale vas diplome...
Ortak koji studira gradjevinu ponudio neku kompjtersku animaciju
nekoj nasoj privatnoj firmi. Pogledali oni; odusevili se; predlog stigao do
direktora (marketinga ili generalnog) i ovaj odbio, jer ortak nije imao
diplomu fakulteta...
A svuda je tako... bar u nasoj zamlji. Ne gledaju sta i koliko znas,
nego da l' imas diplomu.
nauka.394ilazarevic,
-> #393, dr.s> Je*ale vas diplome...
Izvini, ali ovde se radi o regresoterapiji, a ne o nekom crtežu u AutoCAD-u.
Nestručna regresoterapija može da dovede do strašnih posledica. Kakve veze
uopšte ima regresoterapija sa nekom ezoteričnom filozofijom?!
nauka.395rjovic,
-> #394, ilazarevic██ Nestrucna regresoterapija moze da dovede do strasnih posledica.
Potpuno si upravu. Posledice nestrucno vodjene, i uopste nestrucno otpocete
regresije mogu biti katastrofalne. Posto sam prisustvovao nekim terapijama,
a i dosta sam citao o tome dajem sebi za pravo da kazem da sarlatan u tom
poslu moze biti vise nego opasan.
██ Kakve veze uopste ima regresoterapija sa nekom ezotericnom filozofijom?!
Temelj cele prie o reinkarnacijama i dobar deo "putovanja kroz zivote" se
nalazi u ezotericnoj filozofiji.
Pozdrav,
Relja
nauka.396ilazarevic,
-> #395, rjovic> Temelj cele prie o reinkarnacijama i dobar deo "putovanja kroz
> zivote" se nalazi u ezotericnoj filozofiji.
Nije regresoterapija vezana isključivo za reinkarnaciju. Regresija može da se
izvede i bez pretpostavke o mogućnosti reinkarnacije. Pacijent se može
vratiti do one tačke do koje dopire njegovo sećanje. To što terapeut navodi
pacijenta da priča o prethodnom životu nije dokaz da reinkarnacija postoji.
Moguće je da je sve što pacijent tvrdi o svom prošlom životu samo podsvesna
konstrukcija.
nauka.397rjovic,
-> #396, ilazarevic██ To sto terapeut navodi pacijenta da prica o prethodnom zivotu nije
██ dokaz da reinkarnacija postoji. Moguce je da je sve sto
██ pacijent tvrdi o svom proslom zivotu samo podsvesna
██ konstrukcija.
Sve zavisi od terapeuta. Fantaziranje sigurno postoji kada regresiju izvodi
sarlatan, ali ono sto sam ja gledao se ne moze bas tako lako svrstati u tu
kategoriju. U terapijama kojima sam ja prisustvovao nikakvog navodjenja nije
bilo. Terapeut je postavljao pitanja tipa: "Sta sada vidite?", na sta su
stizali odgovori, a terapeut bi sugerisao pacijentu da se krece po "prostoru"
koji sam pacijent vidi.
Druga cinjenica koja govori da mastanja tesko moze postojati pri terapiji
je da u hipnotickim regresijama ljudi ne retko progovore jezikom koji u tom
zivotu nikada nisu ni culi niti znali.
Sem toga (mada se i to moze negirati), pri nehipnotickim regresijama i
terapeut i pacijent na tom "putovanju" vide isto. Terapeut ne moze pratiti
pacijenta u njegovim fantazijama, jer i on ne vidi, vec se samo mogu
kratati zajedno u stvarnom prostoru...
Pozdrav,
Relja
nauka.398velicko,
-> #397, rjovic>+ je da u hipnotickim regresijama ljudi ne retko progovore
>+ jezikom koji u tom zivotu nikada nisu ni culi niti znali.
Jel ovo zvanično potvrđeno, ili je samo tema za
filmove, treća oka i sl. ;) ?
Šta zvanična psihijatrija kaže o tome?
nauka.399rjovic,
-> #398, velicko██ Sta zvanicna psihijatrija kaze o tome?
U SAD je regresoterapija prihvacena kao jedna od zvanicnih medicinskih
nacina za lecenje fobija. Naime postavljena je predpostvka da mnogi ljudski
strahovi svoj koren imaju u predhodnim karnacijama, sto je donekle i
potvrdjeno relativno velikim brojem pacijenata koji su nakon profesionalno
izvedene regresoterapije ostali bez tih strahova. Pokazano je da je pri
takvom lecenju nehipnoticka terapija mnogo efektnija.
Pozdrav,
Relja
nauka.400ilazarevic,
-> #397, rjovic> Druga cinjenica koja govori da mastanja tesko moze postojati pri
> terapiji je da u hipnotickim regresijama ljudi ne retko progovore
> jezikom koji u tom zivotu nikada nisu ni culi niti znali.
Možda je rešenje (?) u kolektivnoj svesti, koja čuči zarobljena u
neupotrebljivom većem delu mozga.
Teško mi je da poverujem u reinkarnaciju :)
nauka.401mmtosic,
-> #399, rjovic>> U SAD je regresoterapija prihvacena kao jedna od zvanicnih
>> medicinskih nacina za lecenje fobija.
Nov sam ovde pa se izvinjavam što ću možda pitati nešto na šta je već
odgovoreno. Jel' ima neka literatura o ovome (mislim naravno na onu u
elektronskom obliku) - neki faq ili tome slično?
nauka.402mmtosic,
-> #400, ilazarevic>> Možda je rešenje (?) u kolektivnoj svesti, koja čuči zarobljena u
>> neupotrebljivom većem delu mozga.
Šta je to kolektivna svest? Da nije to nešto kao OS plus osnovni
paket alatki? Da li je taj `neupotrebljivi veći deo mozga' stvarno
neupotrebljiv, ili mi neznamo kako ga ovaj deo za koji znamo
upotrebljava? Stvarno me interesuje, ne zadevam kavgu. :)
nauka.403rjovic,
-> #401, mmtosic██ Jel' ima neka literatura o ovome (mislim naravno
██ na onu u elektronskom obliku) - neki faq ili tome slicno?
U elektronskom obliku nisam video nikakvu literaturu, a u papirnom je ima
dosta, samo i tu treba voditi racuna sta se uzima...
Pozdrav,
Relja
nauka.404rjovic,
-> #400, ilazarevic██ Mozda je resenje (?) u kolektivnoj svesti, koja cuci
██ zarobljena u neupotrebljivom vecem delu mozga.
Hm :). Vidi u ezoteriji postoji termin OPSTEG ZNANJA kako i teorija da
nista sto mi ne znamo ni ne mozemo da naucimo. Princip onoga sto mi zovemo
ucenjem se, po toj filzofiji, zasniva na prisecanju onoga sto vec znamo na
osnovu, recimo citanja iz udzbenika ili slusanju predavanja ili...
Mogao bih dosta da napisem o tome, ali nisam siguran da ljude interesuje
takva prica...
██ Tesko mi je da poverujem u reinkarnaciju :)
Potpuno te shvatam. U stvari i ja sam bio skeptik, dok radeci na jednom
projektu nisam upoznao par ljudi koji se zaista profesionalno (?) bave tim,
ajde da ih nazovemo, onostranim stvarima i ezotericnom filozofijom.
Zahvaljujuci tom, sada vec prijateljstvu, imao sam prilike da nesto od tih
stvari osetim na svojoj kozi, nesto posmatram kako rade na sebi ili
drugima, i dosta citam one prave literature. Mogu sam da kazem da za vecinu
onih stvari za koje sam pricao da su nemoguce i da pripadaju sto bajkama
sto glupostima sada mislim prilicno drugacije...
Pozdrav,
Relja
nauka.405rjovic,
-> #402, mmtosic██ Da li je taj `neupotrebljivi veci deo mozga'
██ stvarno neupotrebljiv, ili mi neznamo kako ga ovaj deo za koji
██ znamo upotrebljava?
Istrazivanja sprovedena u SADu pokazala su da prosecan intelektualac
koristi svega do 30% mogucnosti svog mozga, a prosecan covek maksimalno
20%.
E sada se postavlja pitanje kako preci te pragove. Odgovora je mnogo, a u
svetu se puno para zaradjuje na kojekakve kvazi metode koji ti to
omogucavaju. Postoji i par njih koji, navodno, to vrlo uspesno omogucuju...
Pozdrav,
Relja
nauka.406dr.s,
-> #396, ilazarevic/* Moguce je da je sve sto pacijent tvrdi o svom proslom zivotu samo podsvesna
/* konstrukcija.
A podsvesna konstrukcija je i kad pacijent odlicno koristi jezik za
koji do tada nije ni cuo? Sto je dobra ova podsvest... :)
nauka.407ilazarevic,
-> #402, mmtosic> upotrebljava? Stvarno me interesuje, ne zadevam kavgu. :)
Ne znam ni ja šta je kolektivna svest, pošto niko nije dokazao da postoji.
Moja pretpostavka je da je to neki podsvesni mehanizam koji vuče korene od
naših životinjskih predaka, neki zajednički osećaj (?).
nauka.408mmtosic,
-> #403, rjovic>> U elektronskom obliku nisam video nikakvu literaturu, a u papirnom
>> je ima dosta, samo i tu treba voditi racuna sta se uzima...
Jel' možeš da daš neki predlog, al' da ne bude za profesionalce, već
za znatiželjne? :)
nauka.409mmtosic,
-> #405, rjovic>> E sada se postavlja pitanje kako preci te pragove. Odgovora je mnogo,
>> a u svetu se puno para zaradjuje na kojekakve kvazi metode koji ti to
>> omogucavaju. Postoji i par njih koji, navodno, to vrlo uspesno
>> omogucuju...
Ako već nisam postao dosadan, jel' može neka informacija o ovima iz
zadnje rečenice? :)
nauka.410mmtosic,
-> #404, rjovic>> Mogao bih dosta da napisem o tome, ali nisam siguran da ljude interesuje
>> takva prica...
Mene interesuje.
>> Mogu sam da kazem da za
>> vecinu onih stvari za koje sam pricao da su nemoguce i da pripadaju
>> sto bajkama sto glupostima sada mislim prilicno drugacije...
A kad sam već u radnji :), ja bih malo i od ovoga. Ustvari, ja bih više,
al' ne smem da kažem. :) Zrno po zrno, ...
nauka.411basrak,
Evo jedan vrlo zanimljiv tekst, ali nažalost ne znam ime autora. Sledi par
isečaka:
The Beginning Of Time
In this lecture, I would like to discuss whether time itself, has a beginning,
and whether it will have an end.
...
But it seems that quantum effects can remove the most objectionable feature, of
singularities in classical General Relativity. This is that the classical
theory, does not enable one to calculate what would come out of a singularity,
because all the Laws of Physics would break down there.
...
It seems that Quantum theory, on the other hand, can predict how the universe
will begin. Quantum theory introduces a new idea, that of imaginary time.
Imaginary time may sound like science fiction, and it has been brought into
Doctor Who. But nevertheless, it is a genuine scientific concept. One can
picture it in the following way. One can think of ordinary, real, time as a
horizontal line. On the left, one has the past, and on the right, the future.
But there's another kind of time in the vertical direction. This is called
imaginary time, because it is not the kind of time we normally experience. But
in a sense, it is just as real, as what we call real time.
...
In fact, James Hartle of the University of California Santa Barbara, and I have
proposed that space and imaginary time together, are indeed finite in extent,
but without boundary. They would be like the surface of the Earth, but with two
more dimensions.
...
If space and imaginary time are indeed like the surface of the Earth, there
wouldn't be any singularities in the imaginary time direction, at which the
laws of physics would break down.
...
beg_time.zipnauka.412dr.s,
-> #400, ilazarevic/* Mozda je resenje (?) u kolektivnoj svesti, koja cuci zarobljena u
/* neupotrebljivom vecem delu mozga.
Naucno je utvrdjeno da covek po rodjenju ne moze da koristi vise
od 50% mozga. Navodno u toku trudnoce atrofira dobar deo pomenutog organa.
Najverovatnije da necemo skoro saznati cemu sluzi taj procenat koji ne
koristimo; bar ne dok nismo u stanju da sprecimo atrofiranje mozga tokom
trudnoce. A i inace je mozak jako neispitana stvar... skoro k'o svemir. :)
/* Tesko mi je da poverujem u reinkarnaciju :)
A u sta verujes?
nauka.413ilazarevic,
-> #404, rjovic> nista sto mi ne znamo ni ne mozemo da naucimo. Princip onoga sto mi
> zovemo ucenjem se, po toj filzofiji, zasniva na prisecanju onoga sto
> vec znamo na osnovu, recimo citanja iz udzbenika ili slusanju
> predavanja ili...
Da, sećam se iz škole da je neki od viđenijih filozofa zastupao takvo
gledište (ali ne mogu da se setim koji, pogledaću). Ipak, to je samo jedno
tumačenje. Lično sam naklonjeniji teorijama koje se više zasnivaju na tvrdoj
nauci, a manje na čistoj filozofiji.
nauka.414ilazarevic,
-> #406, dr.s> A podsvesna konstrukcija je i kad pacijent odlicno koristi jezik za
> koji do tada nije ni cuo? Sto je dobra ova podsvest... :)
Zašto da ne? Ako je tačna pretpostavka da čovek ne može da zna ono što nije
deo opšteg znanja, celokupnom znanju ljudske rase može se pristupiti iz
svakog od pojedinačnih mozgova.
Liči na Gaiu.
nauka.415rjovic,
-> #408, mmtosic██ Jel' mozes da das neki predlog, al' da ne bude za
██ profesionalce, vec za znatizeljne? :)
Pa ako te interesuje prica o reinkarnacijama od srca :) ti preporucujem
knjigu "Sarena igra senki" koju po najpovoljnijim uslovima mozes kupiti kod
same autorke. Ako te interesuje kontakt telefon reci pa da ti ga saljem na
mail.
Kniga je radjena skoro na nivou "lepe knizevnosti (sto kazu nasi
teoreticari :)) )" i predstavlja lep sklop teorije i opisa tehnike
nehipnoticke regresije i iskustava iz rada, tj. prica koje su
videli/pricali pacijenti pri terapiji.
Pozdrav,
Relja
nauka.416rjovic,
-> #410, mmtosic██ A kad sam vec u radnji :), ja bih malo i od ovoga. Ustvari, ja
██ bih vise, al' ne smem da kazem. :) Zrno po zrno, ...
Posto zaista ne znam da li je prica adekvatna ovoj konferenciji/temi
predlazem da otvorim grupu pa da se tamo lepo raspisemo o svemu
"paranormalno".
Pozdrav,
Relja
nauka.417rjovic,
-> #413, ilazarevic██ Licno sam naklonjeniji teorijama koje
██ se vise zasnivaju na tvrdoj nauci, a manje na cistoj
██ filozofiji.
Delimicno se slazem, mada kada sam pokusao da primenim jednu od tehnika
koje omogucavaju vid pristupa Znanju i seo da ucim za ispiti priznajem da
mi je ucenje islo neverovatno brzo i lako i da to sto sam to sto sam za to
vreme procitao sjajno zapamtio. Kada sam izasao iz tog moda (sta ti je
profesionalna deformacija korisnika racunara :) ), nisam uspeo ponovo da se
vratim u njega. Postavlja se pitanje da li je ta tehnika tehnika za pristup
Znanju ili je to tehnika za povecanje koncentracije i moci pamcenja?
Pozdrav,
Relja
nauka.418milan,
-> #411, basrak> Evo jedan vrlo zanimljiv tekst, ali nažalost ne znam ime autora.
> Sledi par isečaka:
Stiven Hoking (Stephen Hawking) američki fizičar engleskog
porekla. Iako faktički potpuno nepokretan (u kolicima, a koristi
sintetizator glasa da govori pošto su mu se i mišići lica
oaralisali) i dalje je aktivan.
Poznat je po teorijskim konceptima crnih rupa koje su, u vreme
kada ih je on formulisao, izazivale velike sporove. Danas se
smatraju skoro potpuno dokazanim.
U teorijskoj kosmologiji zastupa koncept struna a ne inflacije.
Pre desetak godina strune (pretpostavka da elementarne čestice nisu
tačke nego jednodimenzionalna "vlakna" koja se "zapetljavaju" i
"otpetljavaju") su bile veoma u modi ali sada izlaze a inflatorni
model dobija na reputaciji. Stoga je Hoking poslednjih par godina
malo "izvan igre".
Pl poz M
nauka.419vitez.koja,
-> #416, rjovic#=> Posto zaista ne znam da li je prica adekvatna ovoj
#=> konferenciji/temi predlazem da otvorim grupu pa da se tamo lepo
#=>" raspisemo o svemu paranormalno".
Ne, nastavite ovde ili u razno, meni je svejedno, ali ne u
grupu...
sk