religija.408jovap,
RULE OF THUMB
+++++++++++++
If your message contains several logycal
entities, SPLIT it !
The recent messages seem to be quit unortodox ones, and some rules might
be helpful in further contributions. Rules mean reccomandations.
-----------------------------
PRAVILA - RULES
===============
Imam utisak da se poslednjim porukama doticu neke visestruko znacajne
teme, pa makar se radilo i o 'reprintu' i makar rec 'znacajno', zasada
bila ogranicena samo na (nas) nekoliko ucesnika u ovoj temi.
Mislim da bi za dalju komunikaciju u ovom smeru, valjalo uvesti
PREPORUKE za morfologiju. Zbog jasnoce, upotrebio sam rec PRAVILO, a
radi se o tome da se malo zriktamo; na principu enciklopedije, tj, da
logicke grupe odvajamo u posebne poruke. (I morfoloski).
Na SEZu je vidljiva tendencija da se ne kaci odjednom sedam poruka
umesto jedne, ali ako je zbir kB isti ...
Engleski tekst, za sada, je samo pokusaj da se smanji duzina poruka. Na
SEZu se vise primenjuje (ova) YU-verzija, mada je dovoljna i trostruko
kraca IE (International English).
J.
PS: Ali, ipak, ja smatram da je bolje sa Re.
religija.409jovap,
EVIL
++++++
> ... Planet distruction is closer than ever before. Nuclear, ...
>> Man's concience is out of order from the very beggining.
>>> It's a shocking fact how man can reverse every idea of better
>>> sociaty into social walls and even masacres.
Q: - Is there anyone who oposes the a.m. claims ?
-------------------
ZLO
====
> ... , ali PRAG UNISTENJA nikad nije bio blizi nego danas.
> Nuklearno ...
>> Sa savescu coveka nesto definitivno NIJE U REDU OD SAMOG POCETKA
>>> Interesantno je na koliko je sve nacina COVEK uspeo da svaku ideju
>>> o boljem drustvu, ma koliko ona liberalno delovala, okrene za 180
>>> stepeni i na njenim temeljima NAPRAVI ZIDOVE i MASAKRE.
Q: - Ima li ikoga ko smatra da je ovo gore diskutabilno ?
Comment: Ja naravno, mislim da nema. A zasto onda tri puta bacamo nesto
u cemu se svi slazemo ? Samo jedan odgovor vidim: Da bi se razvila
opsirna rasprava, ako vec ne moze mala akcija, u smeru, sta nam valja
ciniti da se ovo smanji makar za 1 ppm (ppm = part per milion)
J.
religija.410jovap,
HOPE
++++
> We believe that punishment is not the only way to turn people from
> turturing other people and killing. I bet in some way of
> humanity itself.
Q: What did you personally do recently in the a.m. way ?
--------------------
NADA
====
>>>> O ovome (zlocin i kazna) se i ranije raspravljalo po temi, nije da
>>>> nije, ali se DO NEKAKVIH KONKRETNIH ZAPAZANJA NIJE DOSLO.
>>>> Medutim, cenim da kazna nije jedino sto ce coveka navesti da ne
>>>> muci i ubija. POLAZEM NADE u neku HUMANU LINIJU COVECANSTVA, koja
>>>> i bez straha od pretnji (ovozemaljskih i onozemaljskih) ne cini
>>>> nedela.
- Da probamo malo konretizirat;
Q: Sta si poslednje (ili ikada ??) pokusao sam, u tom smeru ? Ili
ocekujes da to neko drugi odradi, pa da sve bude OK.
[ ovo je UOPCENO pitanje, tj. upuceno SVIMA ]
religija.411jovap,
UNIVERSE IS INFINIT
+++++++++++++++++++
> For further discussion it's interesting to answer the question
> weather living world of our planet is the only one in the universe
Comment: I don't think the question is important, but the answer is
simple:
- Either our brain is uncapable to undestand this matter (agnostics)
or
- Following present day sciences, it's out of logyc to consider our
planet is the only inhabitated one in an infinite number of simmilar
ones. So the right question is: HOW FAR MIGHT BE THE NEAREST PLANET OF
OUR KIND ?
-------------------
SVEMIR JE BESKONACAN
====================
>>>>> Za nas predmet diskusije vredno je pomenuti pitanje "DA LI SMO
>>>>> SAMI U SVEMIRU?" na koje bi pozitivan ODTGOVOR znacio ....
- Ne mislim da nam je ovo pitanje znacajno, ali odgovor je prilicno
prost. Odgovor Hriscana je poznat. Nadlezni iz Ministarstva za Nuku do
pre 10-ak godina, preko najnaj strucnjaka u TV emisijama i kroz ostale
medije su LAKO DOKAZALI da JESMO sami. Sada su se nesto ucutali. Kak bi
to stajalo da im postavimo ovo pitanje ? :))
- No, meni je prihvatljiviji odgovor SEZa - tj. da malo sukobimo
tastature i na kraju kazemo:
ZAKLJUCAK: Sami smo 65%, nismo sami 20%, ne zna se (preostalih) 15%
Moj stav je iskazan u Re, ali evo i eksplicitno:
VASIONA = beskonacnost u prostornom smislu.
SVEMIR = Deo vasione u kojem su sva nebeska tela. Mislim da je ovo
prevladjujuci stav savremene Astronomije.
Za mene je svemir samo sinonim za vasionu, a za odgovor na gornje
imam samo dve mogucnosti:
- AGNOST ! (Covekov um ne moze to znati)
- Beskonacna vasiona ima beskonacno mnogo svemira u sebi, od kojih je
beskonacno mnogo nastanjenih. Pravo pitanje, jeste: Koliko je daleko
nama najbliza civilizacija slicna ovoj nasaoj.
Znam nesto o matemtackim operacijama sa beskonacno velikim brojevima,
ali mislim da to ovde nije primenljivo, ali ako neko tvrdi suprotno,
neka izvoli.
J.
religija.412bajind,
-> #407, supers> Rekao bih da je razlika u drustvenom ustrojstvu. Na zapadu se
> vec vekovima primat ostvaruje kroz tehnoloski i privredni
> razvoj. U velikom delu
Rekao bih da je francuska revolucija 1789, koja je uspostavila
gradjansko drustvo, bila okidac zapadnog razvoja. Uz more krvi...
Dok sovjetska revolucija, uz mnooogo vise krvi, to nije uspela.
> Zar se ne moze u skoro svakoj religiji naici na sistem kazni i
> nagrada?
Da, ali hriscanstvo je taj sistem uvelo u svakodnevni zivot koji
se odvijao u okviru crkve: skupovi svake nedelje, propovedi,
ispovest i oprostaj od greha, iskljucenje iz crkve i sl.
> Slozio bih se sa imenjakom :) Prisustvo vere je potreban, ali
> dodao bih da nije dovoljan uslov da se ide napred. Ako nema
> prakticne podrske razvoju i spremnosti da se ide napred,
> pojedinacni entuzijazam ne vredi mnogo. Kolektivna vera (u
> sirem smislu od religije) ne mora uvek biti otvorena prema
> progresu, nego naprotiv.
> mir & blagostanje u buducnosti uopste nisu osigurani. Poceli
> smo da se sporimo oko toga da li je uzrok hronicne krize
> savremenog drustva u moralnom posrtanju, ili u sasvim prizemnim
> razlozima (recesija, beda, nezadovoljstvo polozajem u drustvu).
> Cini mi se da se ovi dzumbusi preko Bare koje si spomenuo
> desavaju pre svega zbog toga.
U prethodna dva stava, ako sam dobro razumeo, tvrdis da kolektivna
vera nije dovoljna, vec je bitan pozitivan stav pojedinca prema
drustvu - ako zelimo napredak.
To je prilicno "voluntaristicki" zakljucak, ako mi dozvolis da
primetim. Nekako mi tu nedostaje sistemski pristup, jer pitanje
koje smo poceli da raspravljamo je: kako to da je zapad pokazao
takvu nadmoc u razvoju tehnologije i drustvene organizacije, u
periodu osvajanja kolonija i sve do II. svetskog rata?
Nije valjda zbog toga sto su se zapadnjaci radjali pozitivno
usmereni prema drustvenom napretku?
Ja sam naveo hriscanstvo (zapadne varijante) kao moguc uzrok.
Sta bi se tu jos (ili umesto) moglo naci? Ali pri tom ocekujem
navodjenje drustvenih faktora.
religija.413supers,
-> #412, bajind>>> dodao bih da nije dovoljan uslov da se ide napred. Ako nema
>>> prakticne podrske razvoju i spremnosti da se ide napred,
>>> pojedinacni entuzijazam ne vredi mnogo. Kolektivna vera (u
>> U prethodna dva stava, ako sam dobro razumeo, tvrdis da kolektivna
>> vera nije dovoljna, vec je bitan pozitivan stav pojedinca prema
>> drustvu - ako zelimo napredak.
Ne. Hteo sam da kažem obrnuto - bitan je pozitivan stav društva prema
radu pojedinca. Zapad je umeo da usmeri tehnološki napredak, da ga
sponzoriše. Patent je zapadni izum, nije mi poznato da je igde postojao
pre industrijske revolucije. Ogroman korak ne samo u pravcu zaštite
intelektualne svojine, nego i u pravcu širenja tehnologije.
>> Ja sam naveo hriscanstvo (zapadne varijante) kao moguc uzrok.
>> Sta bi se tu jos (ili umesto) moglo naci? Ali pri tom ocekujem
>> navodjenje drustvenih faktora.
Mislim da smo se odavno složili oko toga da je hrišćanstvo u sve to
umešano :) Sporimo se oko toga da li je suština u hrišćanskom učenju ili
jednostavno u tome što je crkvena jerarhija odustala od suzbijanja
progresa i čak ga dobrim delom prihvatala, nastupajući više kao
politička organizacija nego verska.
religija.414jovap,
HINDU
+++++
> Hindu religion: The more good deeds - the higher level in next life
Can anyone supply some details, preferably as free retell.
HINDUIZAM
=========
> Hinduizam je skolski primer tog sistema, tu je kolicina dobrih
> dela upravo proporcionalna stepenu evolutivnog razvoja koji ces da
> zasluzis u sledecoj inkarnaciji, u rasponu od magareta i pacova do
> coveka.
Posebno me zanima ovaj detalj, pa ako neko baci par slobodno prepricanih
ilustracija ...
religija.415jovap,
A KENYA RELIGION
++++++++++++++++
> In Kenya, there is a tribe religion without belief in other life(s).
Can someone supply some details, espatially, what is the award for being
good, the main point of Christianity etc.
KENIJA - RELIGIJA BEZ DRUGOG ZIVOTA
===================================
> Zar se ne moze u skoro svakoj religiji naici na sistem kazni i
> nagrada? Izuzeci su retki, KENIJA interesantna su neka kenijska
> plemena koja ne priznaju apsolutno nikakav zagrobni zivot.
Dajte neki detalj, narocito o NAGRADI za dobrotu.
religija.416vasic,
-> #409, jovap>> ... Planet distruction is closer than ever before. Nuclear, ...
>>> Man's concience is out of order from the very beggining.
Ne kontam... jel' ti to odnekle prevodiš nešto, ili samo pokušavaš da
nam pokažeš kako (slabo) stojiš sa engleskim spelovanjem? ;>
religija.417gerber,
-> #416, vasicYR>*> Ne kontam... jel' ti to odnekle prevodiš nešto, ili samo pokušavaš da
YR>*> nam pokažeš kako (slabo) stojiš sa engleskim spelovanjem? ;>
A da ne pominjemo "ranočasovne" (a.m. nikako ne može biti
above/afore mentioned) tvrdnje i načine ;)
Ali čovek ima svoju zvezdu vodilju, da je dosledan dosledan
je, a o svemu tome ćemo uskoro da pročitamo u par novinskih
naslova tipa PREVOD-SPELOVANJE-SARTR-JOGURT-ZVEZDA ;)
religija.418jovap,
-> #416, vasic
NOT IMPORTANT BUT ...
++++++++++++++++++
> Aint gota it ... are you translating something, or just trying to
> demonstrate your (poor) English spelling ?
You'll get an answer after you provide a pointer to any message you left
here in last three months.
NIJE BAS BITNO ALI ...
======================
> Ne kontam... jel' ti to odnekle prevodis nesto, ili samo pokusavas
> da nam pokazes kako (slabo) stojis sa engleskim spelovanjem? ;>
- Odgovor dobis, nakon ostavis pointer na bilo koju poruku u ovoj temi u
poslednjih tri meseca.
religija.419jovap,
-> #417, gerber
IE = INTERNATIONAL ENGLISH
++++++++++++++++++++++++++
> Not to mention "earlyhour" (a.m. can'nt be an abbravation of
> above/afore mentioned) claims and manners ;)
Can be! The proof is that you did not miss the meaning. And, this is
a way to introduce INTERNATIONAL ENGLISH.
To anyone who might feel concerned:
If you know any established or attempt to establish a special
English, named as a.m. or anything likewise, pls leave a pointer.
There are books in EASY EGNLISH, but I never found anything close to the
idea of IE, that I figure out quite close to EASY one.
IE = INTERNACIONALNI ENGLESKI
=============================
Ako ne razumes prethodni deo teksta ove poruke, vreme je da pocnes sa
ucenjem ili doucavanjem Engleskog.
Inace radi se o jednom eksperimentu 'uzivo' i ako prezivi prve
'odstrle', - svakako ce biti potrebno da se resu i prevod na nas
jezik. Za sada ce valjati i ovako, a posle videcemo.
Mislim da neko posebno obrazlozenje i nije potrebno. U svakom slucaju ne
pre bar jednog pozitivnih komentara.
J.
----------------------------------------------- 2.417 ---
religija.420bajind,
-> #413, supers> Mislim da smo se odavno slozili oko toga da je hriscanstvo u
> sve to umesano :)
OK.
> Sporimo se oko toga da li je sustina u
> hriscanskom ucenju ili jednostavno u tome sto je crkvena
> jerarhija odustala od suzbijanja progresa i cak ga dobrim delom
> prihvatala, nastupajuci vise kao politicka organizacija nego
> verska.
Zanimljiv je zakljucak koji se iz ovog (malo nategnuto) moze
izvuci: ti politickoj organizaciji pripisujes progresivno delovanje,
a crkvenoj nazadno.
Ja nekako mislim da je i crkva politicka (u sustini) organizacija,
pa prema tome opredeljenje prema progresu zavisi od procene sopstvenih
interesa u igri drustvenih snaga (ovo zvuci marxisticki :( ).
Mozda bi eventualnu dalju raspravu trebalo posvetiti pitanju da li
u hriscanskom ucenju postoje elementi koji podsticu progres i koji
su mogli uticati pozitivno na uspon zapadne civilizacije - ili je
taj progres bio proizvod neceg drugog - n.pr. delovanja crkve ali
na pragmaticnoj tj. neideoloskoj bazi.
Sad vidim da bi se slicno pitanje moglo postaviti i za nasu sadasnju
situaciju - ali o elementima koji vuku u regresiju :(
religija.421supers,
-> #420, bajind>> Zanimljiv je zakljucak koji se iz ovog (malo nategnuto) moze
>> izvuci: ti politickoj organizaciji pripisujes progresivno
>> delovanje, a crkvenoj nazadno.
Ne nazadno, nego stagnativno. S obzirom na to da velika većina svetskog
stanovništva ima potrebu da to konzumira, postojanje religija je i
opravdano i potrebno. Ali, njihova funkcija se (pored politike ;> ) svodi
na zadovoljavanje duhovnih potreba i održavanje nekog morala
karakterističnog za određenu religiju i to na malo izmenjen način tokom
vekova. Gde je tu progres? O svim promenama u čovečanstvu, i pozitivnim
i negativnim, neko drugi vodi računa. Crkva će neke novotarije
prihvatiti, neke osuditi i nastaviti da radi po svom šablonu.
>> Ja nekako mislim da je i crkva politicka (u sustini) organizacija,
>> pa prema tome opredeljenje prema progresu zavisi od procene
>> sopstvenih interesa u igri drustvenih snaga (ovo zvuci marxisticki
Jeste tako. Mislim da si upravo dao odgovor na pitanje gde se izgubila
ta progresivna snaga crkve koja je svakako postojala. Religije su umele
da šire pismenost, da ukidaju ljudožderstvo, rečju da privode "divljake"
redu. Horde i nomadska plemena su uvodile u ekonomski i tehnički
napredniji poredak, pa makar se radilo o feudalnom ili robovlasničkom
sistemu, gde je crkva direktno ubirala prihode od stada koja je
civilizovala...
Danas su praktično sve zrele svetske religije došle dotle da ne vide
bilo kakvu korist u daljem progresu. Ne vide na koji način bi im bilo
kakav napredak pomogao da povećaju svoj autoritet. Zbog toga postaju
faktori kočenja, zadržavaju postojeće stanje a promene usvajaju samo
kada je nužno prilagoditi se novim uslovima.
religija.422vasic,
-> #418, jovap> - Odgovor dobis, nakon ostavis pointer na bilo koju poruku u ovoj temi u
> poslednjih tri meseca.
Šta je sad? Tko ne leti, ne vrijedi? (Who don't fly, don't worth?) To
što ne ostavljam po deset bilingvalnih poruka dnevno ne znači da ne
pratim dešavanja ovde. A pratim i tvoj razvojni put - od traktora i
moskviča na ovamo.
I mislim da sam shvatio o čemu se radi. Ovo je samo još jedan od tvojih
eksperimenata na temu izdržljivosti javnog mnenja - koliko besmislica
može čovekov nervni sistem da absorbuje pre nego što se pobuni. Pa eto,
ja se bunim.
ps. O'š pointer? return MK_FP(2,0640); OK? :)
religija.423jone,
-> #414, jovap:::> Hinduizam je skolski primer tog sistema, tu je kolicina dobrih
:::> dela upravo proporcionalna stepenu evolutivnog razvoja koji ces da
:::> zasluzis u sledecoj inkarnaciji, u rasponu od magareta i pacova do
:::> coveka.
:::
::: Posebno me zanima ovaj detalj, pa ako neko baci par slobodno prepricanih
::: ilustracija ...
Evo ti moje iskustvo:
prvo sam bio soko, onda sam napravio par gluposti pa sam
postao medved; nastavio sam sa losim ponasanjem pa sam
padao sve nize (da ne gnjavim sa detaljima) - uglavnom u
prethodnom zivotu sam, ziveci kao pacov, napravio toliko
s***nja da sam se, eto, rodio kao Srbin! :(((
religija.424basrak,
-> #422, vasic> A pratim i tvoj razvojni put - od traktora i moskviča na ovamo.
Ispravka - od paketa ;)
NHF jovap, ali još uvek umirem od smeha kad se setim tih legendarnih
poruka. :)
religija.425jovap,
-> #331, balsa> A sto kod nas [paganstvo] do hiljadite?
- Pa Juzni Sloveni su otprilike tada primili Hriscanstvo.
Inace, odgovor kasni iz dva razloga, prvo sam cekao da vidim hoce
li neko drugi da 'uskoci' jer je to bolja varijanta, a potom ...
J.
religija.426jovap,
-> #412, bajindTEHNICKI RAZVOJ
===============
> Rekao bih da je francuska revolucija 1789, koja je uspostavila
> gradjansko drustvo, bila okidac zapadnog razvoja. Uz more krvi...
Nije bas bitno za temu, ali nisam nigde naisao na pointer u ovom smislu.
Mislim da je okidac pre bio Kolumbo.
> Dok sovjetska revolucija, uz mnooogo vise krvi, to nije uspela.
Ako uzmemo da je Franc. revolucija znacajan pokretac tehnickog razvoja,
onda je Sovjetska i veci. Drugo je pitanje zasto je Ruska tehnologija u
stalnom zaostatku za Zapadnom.
J.
religija.428balsa,
-> #425, jovap>> A sto kod nas [paganstvo] do hiljadite?
>- Pa Juzni Sloveni su otprilike tada primili Hriscanstvo.
Zato sam te i pitao. Neće biti da su primili hrišćanstvo oko hiljadite, već
-- bar kada je o Sorabima reč -- oko 150 godina ranije, za vreme kneza
Mutimira.
religija.429bajind,
-> #421, supers> Danas su prakticno sve zrele svetske religije dosle dotle da ne
> vide bilo kakvu korist u daljem progresu. Ne vide na koji nacin
> bi im bilo kakav napredak pomogao da povecaju svoj autoritet.
> Zbog toga postaju faktori kocenja, zadrzavaju postojece stanje
> a promene usvajaju samo kada je nuzno prilagoditi se novim
> uslovima.
Ko "ne vidi" dobro u buducnost, mogu mu se desiti razne ruzne
stvari (nas primer, n.pr.). A ko pak pokusava da "zakoci razvoj"
moze biti demontiran (takodje nas primer, nadam se:). Dakle, drustvene
snage (opsti pojam) koje udju u napred navedene greske nestace sa
pozornice dogadjanja i ukrasiti neke muzeje. U slucaju religije ili
ideologije, uloga moralnog stabilizatora i evolutivnog putokaza
zahteva dobru orijentaciju u drustvenom prostoru i vremenu.
Razvoj tehnologije vuce drustvo napred, i verujem da ce nedostajuci
elementi na tom putu biti premosceni ili supstituisani. Iz ove
perspektive mi to jos ne vidimo, ali mislim da je to neminovno.
Kada se spoje svi racunari na planeti, na pitanje: "Da li Bog
postoji?" mreza ce odgovoriti: "SADA postoji". (A.Klark).
religija.430jovap,
-> #422, vasic
RAZVOJNI PUT JOVE BRAVARA
=========================
> To sto ne ostavljam po deset bilingvalnih poruka dnevno ne znaci da
> ne pratim desavanja ovde.
OK, al' ja ne mogu to znat. A 'mam pravo neke i ignorirat, ne ?
Vidi LOV NA VESTICE (2.264).
Inace u ovoj stvari na Sezu pravila nema, pa
eto ...
> A pratim i tvoj razvojni put - od traktora i moskvica na ovamo.
>> Ispravka - od paketa ;)
>>> NHF jovap, ali jos uvek umirem od smeha kad se setim tih
>>> legendarnih poruka. :)
svako moze kak' oce.
> Ovo je samo jos jedan od tvojih eksperimenata na temu izdrzljivosti
> javnog mnenja - koliko besmislica moze covekov nervni sistem da
> absorbuje pre nego sto se pobuni. Pa eto, ja se bunim.
Dugujem odgovor.
Ovaj odgovor nije licne prirode, inace bi bio emailiran.
Situacija se, zaista ponavlja. Kao 'prvooptuzeni', izjavljujem da cu
dobrovojno izaci na 'hasski' tribunal, makar isti radil po principu
YU sudstva. Uz dva izuzetka-uslova:
Naziv grupe : EINQ
U slucaju oslobadjajuce presude okrivljenom,
POROTA je ovlascena da izrekne kaznu TUZIOCU.
> ps. O's pointer? return MK_FP(2,0640); OK? :)
Jel se ovo sa stapicima ili viljuskama radi :)
religija.431jovap,
NAZARECANI
===========
Po povratku iz pustinje, Isus je nastavio svoj rad u Galileji,
obilazeci mnoga sela. Obicno je isao pravo u sinagogu i odmah
nakon zvanicnog bogosluzenja govorio okupljenom narodu. Govorio bi
o Bogu, pravdi i o ljudima. To je radio tako dobro da su ga ljudi
svuda odusevljeno slusali.
Po izlasku iz sinagoge, uvek se nasao neko da ga pozove u
goste. Tako se Isus nije morao starati sta ce jesti i gde ce
zanociti.
Ovakvih putnika je u to vreme bilo mnogo, jedni su se bavili
trgovinom, drugi su bili ulicni zabavljaci, a mnogi su kao i Isus
poducavali narod u religiji. Isus nije bio jedini narodni ucitelj
koji je ovako provodio svoj zivot, ali je bio najbolji.
Posle nekoliko meseci, kad je Isus vec postao zeljno ocekivani
predavac i drag gost u celoj Galileji, odluci se da ode i u svoj
Nazaret.
Po obicaju, ode pravo u sinagogu gde je odrzao lep govor. Na
kraju je rekao i ovo:
- Osecam u sebi duh Svetoga oca, koji me je izabrao da vas
obavestim kako je doslo vreme da se narod izbavi iz ropstva i spase
bede.
Ljudi su bili ushiceni njegovim recima, dok neko ne uzviknu:
- Ama ljuuudi, pa to je Isus, sin naseg siromasnog drvodelje,
Josipa.
Na ove reci okupljena masa poce negodovati. Neki su hteli da
Isusa umlate motkama kao varalicu.
Konacno, Isusu uspe da se nekako izvuce iz mase i napusti
Nazaret.
- "Niko ne moze biti prorok u svom selu." -prokomentarisa Isus
svoj prvi i jedini neuspeh u obracanju ljudima, u kojem umalo da
izgubi glavu.
religija.432vasic,
-> #430, jovap> Situacija se, zaista ponavlja. Kao 'prvooptuzeni', izjavljujem da cu
> dobrovojno izaci na 'hasski' tribunal, makar isti radil po principu
> YU sudstva. Uz dva izuzetka-uslova:
> Naziv grupe : EINQ
> U slucaju oslobadjajuce presude okrivljenom,
> POROTA je ovlascena da izrekne kaznu TUZIOCU.
Tribunal? Okrivljeni? Tužilac?
U, jeee... ovo bre k'o L.A. Law. Jesam li ja to nešto prespavao ili šta?
>> ps. O's pointer? return MK_FP(2,0640); OK? :)
> Jel se ovo sa stapicima ili viljuskama radi :)
Ma rukama, slobodno. Jesmo li u Civilizaciji ili ne? :)
religija.433banek,
-> #414, jovap
>>> dela upravo proporcionalna stepenu evolutivnog razvoja koji ces
da
>>> zasluzis u sledecoj inkarnaciji, u rasponu od magareta i pacova
do
>>> coveka.
Smesna je ideja da ako si bio u stupnju coveka, da u sledecem
*skliznes* na nivo pacova ili nesto slicno. Ne, sled stvari
ne ide tim redom. U sledecem zivotu ces biti ljudsko bice i
imaces probleme sa istom tezinom i *tematikom*.
Jedan od primera su samoubice. U narednom zivotu doci ce do
istih (ne bukvalno) problema zbog kojih ce hteti da se ubiju.
Cilj reinkarnacije je da usavrsimo i uzdignemo sebe (grubo
receno). Prevazilazenjem i resavanjem nametnutog nam problema
u okviru odedjenih pravila uzdizemo sebe. Ta pravila je odredio
Bog.
religija.434zqusovac,
-> #423, jone> ::: Posebno me zanima ovaj detalj, pa ako neko baci par slobodno
> prepricanih ::: ilustracija ...
>
> Evo ti moje iskustvo:
> prvo sam bio soko, onda sam napravio par gluposti pa sam
> postao medved; nastavio sam sa losim ponasanjem pa sam
> padao sve nize (da ne gnjavim sa detaljima) - uglavnom u
> prethodnom zivotu sam, ziveci kao pacov, napravio toliko
> s***nja da sam se, eto, rodio kao Srbin! :(((
Ilustracija, ne frustracija ;)
poz,
zq
religija.435jovap,
EVERYONE S' WELCOME
+++++++++++++++++++
Re: COMEX group
===============
Whoever finds the following items interesting:
- Religion as per atheist's , or liberal beiliver's standpoint
- Medic or health care as per patient' standpoint
- Inovations, in engineering and others
may join the new group.
If one consider Religion as broad as possible, the last two items are
only a subsideries of the first one.
The a.m. items are not exclusive. For example the first Re will be IE
(International English)
J.
PS: I'll appritiate any confirmation that this message has reached
attention of a non-YU speaking user.
SVI SU POZVANI !!!
===================
Otvaram grupu:
Re: grupa COMEX
===============
Posebno me zanimaju sledece stvari:
- Religija sa stanovista ateista i liberalnih vernika
- Medicina sa stanovista pacijenata
- Inovacije - tehnicke, i druge
Ako se Religija uzme sasvim siroko, onda bi poslednje dve stvari bile
samo njene podgrupe.
Grupa bi u pocetku isla samo na IE (Internacionali Engleski), ali na
zahtev prvog neznaEIca prelazimo na dvojezicnost.
Inace, nema strogih ogranicenja, tako ce IE biti prva tacka dnevnog
reda.
J.
PS: Ukoliko znas nekog USERa koji nedovoljno razume nas jezik, da bi
mogao pratiti ovu temu, a sama tema ga zanima mailni mu ovo.
religija.436jovap,
-> #432, vasic
Re: eINQ-2
==========
Ovde dajem samo poslednja cetiri reda replike.....
---------------
......
>> U, jeee... ovo bre k'o L.A. Law. Jesam li ja to nesto prespavao ili
>> sta?
..... Integralka sa oko 50 ccucci u grupi COMEX. Uglavnom iz reklamnih
razloga. Ponavaljam svi su pozvani.
Medjutim ako se u a.m. navodu implicitno signalizira povlacenje svih
'optuzbi iz ovog predmeta', nemam nista protiv. Al' da se zna!
-----------------
2Re: grupa COMEX
===============
Koristim priliku jos i za ovo:
1) Sablon za ulaz u grupu je: OK COMEX <user.name>
2) Ak' si ussel u grupu, nisi obavezan da tu cucis vecno. Kad oss
moss izacy', a vec sutradan moss se vratit'. I tako sedam puta. Ovaj
liberalizam je razlog sto ne dajem detalje o namerama grupe - udji,
vidi, pa kako ti se svidi ...
religija.437supers,
-> #433, banek>> Smesna je ideja da ako si bio u stupnju coveka, da u sledecem
>> * skliznes* na nivo pacova ili nesto slicno. Ne, sled stvari
>> Jedan od primera su samoubice. U narednom zivotu doci ce do
>> istih (ne bukvalno) problema zbog kojih ce hteti da se ubiju.
Postoji i jedno i drugo. Bilo bi dobro da navedeš tačno ko kako
propoveda, ako znaš.
religija.438vasic,
-> #436, jovap> Medjutim ako se u a.m. navodu implicitno signalizira povlacenje svih
> 'optuzbi iz ovog predmeta', nemam nista protiv. Al' da se zna!
Aman, čoveče, *koje* optužbe? U kojoj sam te ja to poruci optužio za
bilo šta?
Dobiješ jedan negativan komentar na svoje poruke i odmah ti se javljaju
lov na veštice, haški sud, španska inkvizicija, Goli Otok i otkud ja
znam šta sve još.
Ova igra gluvih telefona postaje dosadna - hajde da prekinemo.
religija.439ilazarevic,
-> #438, vasic> Ova igra gluvih telefona postaje dosadna - hajde da prekinemo.
Cinici bi rekli - pametni su ostali po strani od samog početka ;)
religija.440ndragan,
-> #403, supers/ Ne pada mi napamet da tvrdim za islam da je primitivna religija.
Nije primitivan nego izveden (da to izrazim matematički: izvod je neke
druge religije koja je njegova primitivna). Ali, dovoljno je star, što
jes' jes.
religija.441ndragan,
-> #406, bajind/ Pa, inkviziciju i lomace ne poznaje ni jedna druga vera. Trudila
Neki su imali inkviziciju, neki kamenovanje, neki proterivanje, neki
nešto drugo. Ne znam da li je ijedna religija izmakla tome... mada, neko
je spominjao budiste kao jedinu neratobornu veru, ali nismo saznali
ništa o tome kako su se ponašali prilikom cepanja Indije, i pri potonjim
verskim sukobima između hinduista i muslimana. Da li je neko u
međuvremenu saznao?
religija.442gerber,
-> #441, ndraganYR>*> nešto drugo. Ne znam da li je ijedna religija izmakla tome... mada,
YR>*> neko je spominjao budiste kao jedinu neratobornu veru, ali nismo
YR>*> saznali ništa o tome kako su se ponašali prilikom cepanja Indije, i pri
YR>*> potonjim verskim sukobima između hinduista i muslimana. Da li je neko u
YR>*> međuvremenu saznao?
Neko je bio Maksa :). Koji će vrlo rado da da dopune. Mada,
sudeći samo po broju, bez same duhovno/religijske odrednice
samih budista, verovatno su gledali kako da sačuvaju glave ;)
religija.443jovap,
RUMUNIJA - VOJSKA - POPOVI
==========================
(POLITIKA 14 nov '95)
CETRDESET SVESTENIKA SLUZI U JEDINICAMA koji ce od danas brinuti o
duhovnom zivotu vojnika
religija.444jovap,
RE: SEKTE - HARE KRISNA NIJE SEKTA
==================================
(POLITIKA (95/9-30)
Hare Krisna pokret nije sekta, vec verodostojan religijski i kulturni
pokret utemeljen na najstarijim religijskim i filozofskim spisima
Veda ...
Posebna namena ovog pokreta je da podseti ljude kako da vole Boga,
zalazuci se za mir, istinoljubivost, i duhovne cilojeve zivota, bez
obzira na to da li Boga oslovljavamo sa imenim Gospod Bog, Allah,
Budha, Jehova ili Krisna.
Svrstavati Hare Krisna pokret u satanisticke sekteske grupe je,
najblaze receno, odraz predrasuda i nedovoljne informisanosti
pojedinaca kojima je dato pravo da pisu u javnim glasilima.
----------
Comment:
Meni su jednako simpaticne sve religije, a posebno ove male, koje ne
vole da ih nazivaju sekte. Mada je istina da su POJEDINCI KOJIMA JE
DATO PRAVO DA PISU U JAVNIM GLASILIMA, slucajno ili namerno, uz rec
sekta prilicno jasnu 'prikrpili' negativnu konotaciju.
Pa, eto, ak' vam to nesto znaci, dragi HARE, jedan ateist se debelo ne
slaze sa onim sto pisu a.m. POJEDINCI.
Posebna cestitka sto vam je sve jedno 'kako se zove Bog'. To je prvi
put da sam naisao da ovako nesto u eksplicitnoj formi.
J.
religija.445ndragan,
-> #422, vasic/ eksperimenata na temu izdržljivosti javnog mnenja - koliko besmislica
Posle dve-tri godine naterao me da se prisetim da na sezamu postoji ona
naredba na ig...
religija.446dikla,
-> #444, jovap> Hare Krisna pokret nije sekta, vec verodostojan religijski i kulturni
> pokret utemeljen na najstarijim religijskim i filozofskim spisima
> Veda ...
Da malo banalizujem stvar komentarom 'svi smo svoji jedino je
kasica naša'...;>
Ne znam o kojoj formi teksta se radi, al' ako su izjave davali
Maja Takač i njen mužić onda to tako ume da zaudara slatkorečivošću !
religija.447jovap,
Re: MEDICINA - PACIJENTI
========================
(DANAS SU SVETI VRACI - POLITIKA '95)
Kozma i Damjan su bili braca poreklom iz Azije, kod nas poznatiji kao
Sv. vraci. Ziveli su negde ... i bavili se lecenjem, kao narodni
lekari. Radili su potpuno besplatno , 'boga radi'.
Jednom prilikom Damjan je izgrdio Kozmu 'na pasja kola' zato sto je
primio od Paladije 3 jajeta, cime je prekrsio Zavet.
J.
religija.448jovap,
-> #446, dikla
> Ne znam o kojoj formi teksta se radi, al' ako su izjave davali
> Maja Takac i njen muzic onda to tako ume da zaudara slatkorecivoscu!
Znam za te zamke, zato sam ranije i predlagao da nesto probamo sa
proverom informacija, al' zainteresiranih ne bi. Za Takace, nikad
cuo, pa bi par ilustracija o 'zaudaranju' bilo zrnce ....
Inace, 'inkriminirani' :) tekst sam okacio kao kakvu takvu protivtezu
nekim ranijim u kojima se poprilicno 'pljuje' na sekte. Pljuvanje, ak'
se malo pazi na tudje glave, nuzno je zlo, a 'pljuvanje' bas ne volim.
J.
----------------------------------------------- 2.446 ---
religija.449max.headroom,
-> #444, jovap> Svrstavati Hare Krisna pokret u satanisticke sekteske grupe je,
> najblaze receno, odraz predrasuda i nedovoljne informisanosti
Hehe, jednom me je drugarica prijatno iznenadila (gnjah) kada je,
sva urnebesno usplahirena, širom otvorenih očiju, počela da
prepričava kako joj je tog dana na vrata došao čovek koji se
predstavio kao Jehovin svedok. Ona ga je, naravno, oterala, jer
je "živa istina" da "takvi kreteni hipnotišu ljude, bave se
crnom magijom, siluju devojke ako se zateknu same u stanu", itd, itd.
Zamalo da mu razbije nos, kaže.
Odgovorio sam joj da je super, da je stvarno pametna devojka,
ali da bi mogla da se obrati lekaru kako bi joj mozak iz sisa
eventualno transplantirali u glavu. Tako bi, možda, postala za
nijansu pametnija. Bilo bi zaista traćenje vremena razjasniti
joj par stvari po pitanju sekti u nas i u svetu.
religija.450budim,
-> #444, jovap> Hare Krisna pokret nije sekta, vec verodostojan religijski i
> kulturni pokret utemeljen na najstarijim religijskim i
> filozofskim spisima Veda ...
Jesi li gledao par epizoda "Biseri" na BK?
poz,
budim
religija.451ilazarevic,
-> #450, budim> Jesi li gledao par epizoda "Biseri" na BK?
O, ne, opet teorija zavere... Uzimaš li ti ikada odsustvo?
religija.452budim,
-> #451, ilazarevic> O, ne, opet teorija zavere... Uzimaš li ti ikada odsustvo?
Uzimas li ti odsustvo?...
Kakva teorija zavere?...
Covece, vide li ti ono oko Hare Krisne?...
Jel ti teorija zavere kada nestaju ljudi?...
poz,
budim
religija.453jovap,
-> #452, budim
> O, ne, opet teorija zavere... Uzimas li ti ikada odsustvo?
>> Jel ti teorija zavere kada nestaju ljudi?...
Dobro, de. Moze to i ovako:
- Ako iko zna bilo kakvu frisku cinjenicu u prilog NESTAJANJA ljudi
ili bilo koju drugu kriminalnu aktivnost neke od verskih sekti, pa
lepo bi bilo da ovde okaci. Ako se plasi nekih posledica neka
skokne do grupe RELIGION, tamo cemo dati potrebne gaancije.
AutoComment:
- Ne verujem da da se cinjenice u gornjem smislu mogu naci, ako
slucajno i postoje - jer bi bilo u sudskim hronikama ili zutoj
stampi makar. Ali, zasto ne bismo videli ..... Ko zna ....
J.
religija.454cdragan,
Redovi i činovi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
╔═══════════╗ ╔══════════╗
║MONAŠKI RED║ ║MIRSKI RED║
╚═══════════╝ ╚══════════╝
Đakoni
Jerođakon Đakon
Arhiđakon Protođakon
Jereji
Jeromonah Jerej
Sinđel
Protosinđel Protojerej
Arhimandrit Protojerej
stavrofor
Arhijereji
Episkop
Mitropolit
Arhiepiskop
Partijarh
religija.455max.headroom,
-> #452, budim> Covece, vide li ti ono oko Hare Krisne?...
> Jel ti teorija zavere kada nestaju ljudi?...
Ma ništa lakše nego optužiti sektu za kidnapovanje, maltretiranje
i ubijanje ljudi. U "Crnim biserima" je, svakako, zvučalo BAŠ
kako je, u takvoj emisiji, i trebalo da zvuči. Ne d'o Bog da je,
kojim slučajem, iznet podatak o broju dece odbegle od kuće zbog
neslaganja sa roditeljima...
Ali, ne zastupam ni tezu po kojoj je Hare Krišna pokret (sekta)
bez putera na glavi. Oni će, kao i svaka slična organizacija,
u svoje redove uvlačiti one duhom labilnije, koji u "predavanju
Bogu" vide rešenje svih svojih problema. Samo, ako idemo tom
linijom, onda da pozatvaramo i crkve (ukinemo partije, itd, itd)?
religija.456inferno,
-> #454, cdraganŮ│ ˙ Redovi i činovi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
imaš li ovo za katoličku?
religija.457ilazarevic,
-> #452, budim> Covece, vide li ti ono oko Hare Krisne?...
Video sam samo naduvanu odbranu pravoslavlja od mrskih tuđinaca.
religija.458dikla,
-> #455, max.headroom
> u svoje redove uvlačiti one duhom labilnije, koji u "predavanju
I bogatije...;)
Deca iz bolje stojećih familija su jako dovrodošla u tim krugovima,
potom nastupa ispiranje mozag..., a potom i... računa...
religija.459max.headroom,
-> #458, dikla> Deca iz bolje stojećih familija su jako dovrodošla u tim krugovima,
:) Takva deca su dobrodošla u svim krugovima, ako već dotičemo problematiku.
religija.460kiklop,
Obavestenje. Ponovo je otvorena grupa religion. Svi stari korisnici
neka se jave radi ponovnog ukljucenja. Kao sto i ime govori grupa se
bavi religijom uopste. Nijedna religija nije povlascena u odnosu na
druge. Zato javite se da prosirujemo sananja u jednom konstruktivnom
dijalogu. Puno pozdrava od kiklop-a. :)
religija.461balinda,
-> #460, kiklop>> Obavestenje. Ponovo je otvorena grupa religion. Svi stari
>> korisnici neka se jave radi ponovnog ukljucenja. Kao sto
>> i ime govori grupa se bavi religijom uopste. Nijedna religija
>> nije povlascena u odnosu na druge. Zato javite se da
>> prosirujemo sananja u jednom konstruktivnom dijalogu.
>> Puno pozdrava od kiklop-a. :)
Razumem potrebu da se jedna tako intimna stvar kao što su
religiozna
osećanja promovišu u nešto prisnijem krugu sličnomišljenjika. Međutim,
negativni aspekti *insistiranja* (?) na ovakvoj praksi su, takođe,
očigledni. S jedne strane, svi koji o ovome manje znaju, misle ili
osećaju, bivaju uskraćeni za jedan ugao posmatranja na svet kome
pripadaju i u kome učestvuju. S druge strane, verovatno se može
pronaći
da takva "izolacija" nije dobra čak ni za one koji joj teže, (?)
budući
da na taj način zatvaraju uši pred onim što im drugi mogu reći makar i
kada im te reči nisu po volji.
Zato moj predlog nije "ili-ili" nego "i". Optimalno bi bilo da vaše
druženje u grupi tako izazovnog naslova, dovede do toga da pojedina
vaša razmišljanja i/ili osećanja, za koja pronađete da bi bila korisna
i za ostale, podelite sa njima. Teško mi je čak i zamisliti bilo kakvo
religiozno osećanje koje neće biti blagonaklono prema bližnjima, pa i
onima sa kojim ne deli iste poglede na stvarnost.
religija.462banek,
-> #461, balinda>> pripadaju i u kome ucestvuju. S druge strane, verovatno se
>> moze pronaci
>> da takva "izolacija" nije dobra cak ni za one koji joj teze,
>> (?) buduci
>> da na taj nacin zatvaraju usi pred onim sto im drugi mogu reci
>> makar i kada im te reci nisu po volji.
Nekada je potrebno zatvoriti se u uzi krug ljudi i raspravljati
o nekim temama. Covek se opusti i dusa mu se otvori. Slobodnije se
pise. Kada covek iskristalise neke svoje stavove onda se *suocava*
sa sirim krugom ljudi.
religija.463balinda,
-> #462, banek>> Nekada je potrebno zatvoriti se u uzi krug ljudi i raspravljati
>> o nekim temama. Covek se opusti i dusa mu se otvori. Slobodnije
>> se pise. Kada covek iskristalise neke svoje stavove onda se
>> *suocava* sa sirim krugom ljudi.
Zato sam i rekao ne "ili-ili" nego "i". S druge strane, begstvo
*samo* u izolaciju druga je krajnost jer se bez *suočavanja* sa
"stvarnošću" najlakše izgubi kompas.
religija.464kiklop,
-> #461, balindaVidim da je obavestenje koje sam okacio pre neki dan doveloo do
burnog reagovanja od nekih korisnika. Ne bih sada da ulazim u neko
preterano detaljisanje u vezi razloga otvaranja ove grupe, ali moram
da naglasim da ona nije od juce. Ta grupa postoji vec duze vreme,
tako da su pazljivi citaoci teme religija mogli da vide poruku od
bivseg urednika konferencije JOVAP koji je i njen inicijator. Zasto
grupa? A zasto da ne? Zar postoji neka negativna konotacija njenog
postojanja? Ja je ne vidim, jer za ono, o cemu govori BALINDA, tj.
javnom izjasnjavanju stavova vezanih za religiju postoji upravo ova
tema. Ne vidim cime su drugi osteceni. Mi se samo osecamo komotnije u
manjem drustvu neoptereceni pogleda mase. U vezi toga se slazem sa
BANEK-om, tako da smo spremni da najbolje priloge iz nase grupe uz
saglasnost autora stavimo i u ovu temu na uvid svih vas. A
zainteresovane za ucesce u nasoj grupi pozivam da se jave jer mesta
jos uvek ima. Pozdravi od KIKLOP-a.
religija.465balinda,
-> #464, kiklop>> Vidim da je obavestenje koje sam okacio pre neki dan doveloo
>> do burnog reagovanja od nekih korisnika.
Moram da priznam da ne znam na koju "burnu reakciju" misliš?
Najzad,
pristigle su, od tada, samo tri poruke (2.461, 2.462 i 2.463) od kojih
poslednje dve, i uz najbolju maštu ne mogu da "zasluže" taj epitet.
(?)
No, ako uzmemo da je poruka 2.461 doživljena kao "burna rekacija od
nekih korisnika", (?) moram reći (u svoju "odbranu") ;) da ni u toj
porucu i dalje nikako da vidim šta je "burno"? Zar se tamo ne radi o
najpristojnijoj *molbi* da se zaključci od opšte koristi podele sa
auditorijumom? Citiram:
** Optimalno bi bilo da vaše druženje u grupi tako izazovnog naslova,
** dovede do toga da pojedina vaša razmišljanja i/ili osećanja,
** za koja pronađete da bi bila korisna i za ostale, podelite sa
njima.
Ako je ovo bila "burna rekcija", unapred (i unazad!) :) se
izvinjavam.
>> Zasto grupa? A zasto da ne? Zar postoji neka negativna konotacija
>> njenog postojanja? Ja je ne vidim, jer za ono, o cemu govori
>> BALINDA, tj. javnom izjasnjavanju stavova vezanih za religiju
>> postoji upravo ova tema. Ne vidim cime su drugi osteceni.
I dalje nikako da vidim ko je rekao išta protiv? :( Radilo se o
predlogu kojim biste pomogli *i* ostalima da bolje razumeju temu o
kojoj ili manje znaju ili su manje zainteresovani.
>> U vezi toga se slazem sa BANEK-om, tako da smo spremni da
>> najbolje priloge iz nase grupe uz saglasnost autora stavimo
>> i u ovu temu na uvid svih vas.
Eto, ipak se radi o nesporazumu. :( Ništa više nije ni sadržavala
moja *molba*. Evo opet citata iz "burne" ;) reakcije:
** Zato moj predlog nije "ili-ili" nego "i".
religija.466olio,
-> #464, kiklop> Ne vidim cime su drugi osteceni. Mi se samo osecamo komotnije u
> manjem drustvu neoptereceni pogleda mase.
A zasto se zatvarati u grupu. Kiliko znam religija je javna,
pa i razlicita misljenja.
Ubacite i mene u grupu ako necete ovde u KONF.
Pozdrav Oliver.
religija.467olio,
-> #464, kiklop> Ne vidim cime su drugi osteceni. Mi se samo osecamo komotnije u
> manjem drustvu neoptereceni pogleda mase.
A zasto se zatvarati u grupu. Kiliko znam religija je javna,
pa i razlicita misljenja.
Ubacite i mene u grupu ako necete ovde u KONF.
Pozdrav Oliver.
religija.468banek,
-> #463, balinda>> Zato sam i rekao ne "ili-ili" nego "i". S druge strane,
>> begstvo *samo* u izolaciju druga je krajnost jer se bez
>> *suocavanja* sa "stvarnoscu" najlakse izgubi kompas.
Mislim da je najboje naci neku sredinu. Zar ne?
religija.469balinda,
-> #468, banek>> Mislim da je najboje naci neku sredinu. Zar ne?
Pa, verovatno!? (Kao i obično.) :)
religija.470kiklop,
HITNO!!!!! HITNO!!!!! HITNO!!!!!
Potrebne sledece knjige iz teorije filma:
1. V. Petric----- a) Uvodjenje u film ; b)Razvoj filmskih vrsta
2. Eno Patalas i Gregor Urlih---------- Istorija filma (3 knjige)
(naziv nije 100% tacan , ali tako nesto glasi ako se secam)
3. Jirzi Blazenski ------------ Filmski Jezik
Molio bih sve one koji imaju bilo kakve informacije o pomenutim
knjigama ili ih poseduju da mi se jave. Hitno su mi potrebne. Cena
nije nikakav problem, ili ako nisu na prodaju u obzir bi dosla i
pozajmica radi fotokopiranja. Unapred hvala. Puno pozdrava
KIKLOP :)
P.S. javljajte mi se ili na mail ili na tel.8301-941 svakog dana posle
19:30 h.
religija.471hose,
Dobih ih HILENDARA jednu tzv. poslanicu,pa reših da je ovde napišem.
AKO ste zainteresovani imam još nekoliko sličnih štiva što izdaje
Manastir Hilendar.
Ovu poslanicu sam dobio od Oca Mitrofana Hilendarskog monaha.U svakom
slučaju,ako niste zainteresovani javite mi se da ne šaljem...
Zbog specifičnih teškoća SEZAMa sa pucanjem veze, ne šaljem tekst kao
fajl ,nego ću ga otkucati ovde.Izvinjavam se na dužini poruke, ali
mislim da vredi pisati ovaj tekst bez obzira na dužinu.
----------------------------------------------------------------------
SRPSKA CARSKA LAVRA MANASTIR HILENDAR
( HILENDARAC )
POKOLJ NEROĐENIH SRBA
Nedavno je u Beogradu objavljena knjiga dr Mirjane Rašević "Ka
razumevanju abortusa u Srbiji". Podaci koji su u njoj izneti, uprkos
svojevrsnog apologiranja "prava žene" da odluči hoće li roditi ili neće
,za svako bar malo osetljivije srce i za svaki bar malo nepomračen
razum, zaista su apokaliptični (ne zaboravimo:to su zvanični podaci!
Kakvi li su tek oni strašniji ,nezvanični?). Prema statistici kojom se
koristi dr. Raševićka , godišnje se SAMO U SRBIJI; U UTROBAMA MAJKI
ZAKOLJE 150 000 NEROĐENIH! To znači da za deset godina Srbi i Srpkinje
ubiju milion i po svojih potomaka; za dvadeset godina to je tri miliona.
Setimo se ,zbog svoje vere i narodnosti, u I i II svetskom ratu,
stradalo je tri miliona Srba ;sada u bezbožničkom miru, sami Srbi
likvidirali su više dečice nego svi njihovi neprijatelji u ovom stoleću
skupa.
"Plodite se i množite, i napunite zemlju i vladajte njome", zapovedio je
Gospod čoveku i čovečici, Adamu i Evi, još u raju.Naši sveti preci
čvrsto su se držali ove zapovesti Božije : svaki njihov brak ,
blagosloven Svetom Tajnom Venčanja u Crkvi Pravoslavnoj, za osnovni cilj
je, pored uzajamnog poštovanja i pomaganja supražnika, imao i rađanje
dece, koja su bila vaspitana u duhu hrišćanske vere, nade i ljubavi.
Bilo je sinova i kćeri, i za produženje porodične loze, i za monaštvo, i
za rat, i za rad; i za slavlje radosnije, jer je puno veselih srca
složne porodice, i za nesreću, lakšu i podnosiviju, jer je imao ko da
teši i razume. Našim starim pobačaj je bio jedan od najmrskijih grehova;
znali su da gnev Boga Životodavca neminovno pogađa one koji ratuju
protiv života. Dok smo se plodili i množili, puneći zemlju koju nam je
Hristos poverio na čuvanje, zaista smo i vladali svojim oblastima. Sada,
kada koljemo decu u utrobama majki, naši neprijatelji se množe kao
skakavci, osvajaju srpsko tle i prete da nas istrebe. (U ostalom ako se
ovako nastavi, Srbi će oko 2010, biti manjina u Srbiji. Kroz pobačaje
istrebljujemo sami sebe.)
Pravoslavna Crkva je Mati sviju Srba koji žele da im Nebeski Otac bude
roditelj, Onakav Kakav je bio Svetom Simeonu Mirotočiom i Svetom Savi,
Svetoj Petki i Svetoj Carici Milici, monahinji Evgeniji, Svetim srpskim
Ispovednicima i Mučenicima. Kao Mati, ona opominje i poziva na
pokajanje, plačući i tugujući zbog greha svojih neposlušnih sinova i
kćeri ; ona poučava i svedoči večnu Istinu, Bogočoveka Hrista. A to
znači : ABORTUS JE U SVAKOJ SVOJOJ FORMI UBISTVO DETETA, NEROĐENOG, ALI
ŽIVOG I ISTINITOG ČOVEKA. Tri su strane umešane u ubistvo: otac,majka i
doktor koji pobačaj vrši. I sve tri strane nose odgovornost pred Bogom i
Carstvu Božijim ; i svima umešanim u deteubistvo, deca zaklana u utrobi
neće dati da uđu u Carstvo Božije, ako se ne pokaju i počnu da žive
hrišćanski.
U srpskim gradovima očevi i majke rode po jedno-dvoje dece, a ubiju po
podacima pomenute knjige, od troje do deset (a ima i nesrećnica koje na
gubilište ginekoloških stolova izvedu i po ČETRDESET sinova i kćeri).
Umesto dece Srbi po gradovima (naročito u prestonici) gaje pse, kupuju
im skupocenu hranu, pletu im pulovere i džempere, i pravdaju se da ne
mogu da rađaju, jer za to "nema uslova". Tobož, zašto da gajimo
sirotinju! Znači nećemo da gajimo, nego ćemo da ubijamo. Ako se dosledno
sledi ova satanska logika, neko bi morao da počne da ubija sve
"neproduktivne" članove društva : od invalida i duševnih bolesnika do
penzionera! Gospod je, međutim, rekao: "PO VERI VAŠOJ NEKA VAM BUDE!"
Naši sveti preci su verovali da će se Gospod starati za decu i rađali
su! Gospod njihova nadanja nikad nije posramio. Ne bi ni vaša danas; ali
Srbi se prave "mudriji" od Njega i svoj blud, sebičnost i samoživost
kriju pod maskom "brige" za "nerođenu sirotinju".
Bilo kako bilo još ima nade. Ko god želi da ide za Hristom, može da
stane na put Gospodnji. A to znači; nevenčani da se venčaju,
neispoveđeni da ispovede greh bluda i dete ubistva, nepričešćeni da se
nakon ispovesti i duhovnog leka dobijenog od sveštenika, pričeste Telom
i Krvlju Jagnjeta Božijeg, i da počnu da žive po zapovestima Nebeskog
Oca i Majke Crkve. Što više Srba se OBOŽI, SLOŽI I UMNOŽI, to će pre na
opepeljenom srpskom ognjištu zaplamsati svetlost Sunca, Pravde, Hrista
Boga našeg.
-----------------------------------------------------------------------
Ovo je tek početak. Molim vas, recite da li da se trudim da kucam
tekstove ili ne.
Pozdrav Svima
Jozef Mahaček
religija.472ilazarevic,
-> #471, hose> Ovo je tek početak. Molim vas, recite da li da se trudim da kucam
> tekstove ili ne.
Što se mene tiče, slobodno kucaj. Ni u kom slučaju ne može škoditi da se
razotkriju mračne i primitivne ideje koje pokušavaju da proguraju...
religija.473obren,
-> #471, hose> Ovu poslanicu sam dobio od Oca Mitrofana Hilendarskog monaha.U
> svakom slučaju,ako niste zainteresovani javite mi se da ne šaljem...
Šalji, svakako. Uzgred, zar se ne kaže Hil˙A˙ndar?
religija.475obren,
-> #472, ilazarevic> Ni u kom slučaju ne može škoditi da se razotkriju mračne i
> primitivne ideje koje pokušavaju da proguraju...
U jeee... i ja sam se zgrozio koliko je umobolno ;>
religija.476ilazarevic,
-> #471, hose> Ovo je tek početak. Molim vas, recite da li da se trudim da kucam
> tekstove ili ne.
Što se mene tiče, slobodno kucaj. Ni u kom slučaju ne može škoditi da se
razotkriju mračne i primitivne ideje koje pokušavaju da proguraju...
religija.477supers,
-> #471, hose>> znači : ABORTUS JE U SVAKOJ SVOJOJ FORMI UBISTVO DETETA, NEROĐENOG,
>> ALI ŽIVOG I ISTINITOG ČOVEKA. Tri su strane umešane u ubistvo:
>> otac,majka i doktor koji pobačaj vrši. I sve tri strane nose
>> odgovornost pred Bogom
Crkva kao crkva, nikada joj nije pošlo za rukom da problem abortusa
sagleda šire od samog deceubivstva. Kako je krenulo, kontracepcija
takođe ima izgleda da jednog dana bude nepoželjna.
Otac Mitrofan ne shvata da želi da hiljade tinejdžerki osudi na
monstrume kojima se otac ne zna, da želi nemoguće. Nikakve zabrane
srednjevekovnog nivoa neće sprečiti trudnice da se rešavaju neželjenog
tereta. A bolje je da se abortira po za to predviđenim legalnim ustanovama,
nego na divlje.
Da bi ovaj narod opstao, potrebno mu je vratiti veru u budućnost.
Kada se povrati vera u budućnost, biće i izvesnog porasta nataliteta,
mada ne spektakularnog. Šerijatsko pravo nam neće doneti veru u bolje
sutra.
religija.478spantic,
-> #472, ilazarevic> Što se mene tiče, slobodno kucaj. Ni u kom slučaju ne može škoditi da se
> razotkriju mračne i primitivne ideje koje pokušavaju da proguraju...
Ja sam lično pristalica prava svakoga na izbor, ali mi ipak nije
jasno zašto ti nekome negiraš pravo na mišljenje, pa ga još i vređaš.
religija.479spantic,
-> #477, supers> Otac Mitrofan ne shvata da želi da hiljade tinejdžerki osudi na
> monstrume kojima se otac ne zna, da želi nemoguće. Nikakve zabrane
Deca monstrumi? Ipak šta je mnogo za izjavu mnogo je. Svako ima
pravo na izbor, ali ovakav stav je apsurdan.
religija.480dpaun,
-> #477, supers> Da bi ovaj narod opstao, potrebno mu je vratiti *veru* u
> budućnost. Kada se povrati *vera* u budućnost, biće i izvesnog
> porasta nataliteta, mada ne spektakularnog.
Deca se ne hrane verom nego mlekom; deca se ne oblače verom
nego odećom; deca se ne školuju verom nego novcem za učila i
dobru školu; deca se ne zapošljavaju verom nego postojanjem
radnih mesta ... *Vera* u budućnost izlazi iz iskustva sadašnjosti.
Deca treba da se rađaju i (od)žive u carstvu zemaljskom, zar ne?
religija.481supers,
-> #479, spantic>> Deca monstrumi? Ipak šta je mnogo za izjavu mnogo je. Svako ima
>> pravo na izbor, ali ovakav stav je apsurdan.
Jeste preteran izraz. Pre svega sam imao na umu preživljavanja majke
koja neguje dete koje ne zna čije je (ili bolje da ne zna). Biti majka
sa neželjenim ocem je ono što u očima majke dete može da pretvori u
monstruma.
religija.482ilazarevic,
-> #478, spantic> Ja sam lično pristalica prava svakoga na izbor, ali mi ipak nije
> jasno zašto ti nekome negiraš pravo na mišljenje, pa ga još i
> vređaš.
Ne negiram pravo na mišljenje - naprotiv! I zalažem se da Crkva slobodno
iznosi svoja mišljenja, kako bi se čulo koliko su zaostali. Zabrana abortusa
je stvar davno prošlih vekova.
religija.483hose,
-> #472, ilazarevicń:) Što se mene tiče, slobodno kucaj. Ni u kom slučaju ne može
ń:) škoditi da se razotkriju mračne i primitivne ideje koje
ń:) pokušavaju da proguraju...
Ko pokušava da "progura" ?
religija.484hose,
-> #473, obrenń:) Šalji, svakako. Uzgred, zar se ne kaže Hil˙A˙ndar?
Svakako... Moja greška u kucanju.
religija.485ilazarevic,
-> #483, hose> Ko pokušava da "progura" ?
Crkva, ne ti :)
religija.486hose,
-> #481, supersń:) Jeste preteran izraz. Pre svega sam imao na umu
ń:) preživljavanja majke koja neguje dete koje ne zna čije je
ń:) (ili bolje da ne zna). Biti majka sa neželjenim ocem je ono
ń:) što u očima majke dete može da pretvori u monstruma.
U pravu si.
Mislim da Crkva govori o tome generalno ,a ne o pojedinačnim slučajevima
za koje bi stvarno trebao biti izvršen abortus.
Govori se o namernim abortusima ljudi koje se vole ili koji su u braku.
Svi smo svesni činjenice (bar u Beogradu) da mladi bračni parovi šetaju
razne (džukele) kučiće,da se vidi da imaju para itd, a izgovaraju se da
nemaju para za decu.Svi smo postali pomalo egoistični.
Što se tiče abortusa,neka porodice bolje da su otišle na abortus nego da
gaje male(velike) monstrume, a tuga je da ima gomila bračnih parova koji
ne mogu da imaju decu.
Činjenica je da Abortus pre prvog porođaja utiče 80% da posle ne može da
se ima deca.
Toliko,pozdrav HOSE!
religija.487hose,
-> #477, supersń:) Otac Mitrofan ne shvata da želi da hiljade tinejdžerki osudi
ń:) na monstrume kojima se otac ne zna, da želi nemoguće. Nikakve
ń:) zabrane srednjevekovnog nivoa neće sprečiti trudnice da se
ń:) rešavaju neželjenog tereta. A bolje je da se abortira po za
ń:) to predviđenim legalnim ustanovama, nego na divlje.
VAŽNO: Otac Mitrofan mi je samo dao da pročitam tekst iz časopisa
HILENDARAC,on ,čovek, ne izražava svoje mišljenje i želje u tekstu.
Imenovao sam Oca Mitrofana samo da se zna poreklo teksta,da znate da se
radi o tekstu sa SRPSKE SVETE GORE (Koja se inače nalazi u Grčkoj).
Za sve Hilandarce se kaže da su SVETI LJUDI (veoooma obrazovani i
duhovno čisti u odnosu na nas ostale,jer su posvetili život Bogu)
Činjenica je da smo svi mi izgubili potiranjem vere u ovih 50 godina.
Srednjevekovne zabrane?
U pravi su što se tiče abortusa u legalnim ustanovama...
pozdrav Jozef Mahaček
religija.488hose,
-> #480, dpaunń:) Deca se ne hrane verom nego mlekom; deca se ne oblače verom
ń:) nego odećom; deca se ne školuju verom nego novcem za učila i
ń:) dobru školu; deca se ne zapošljavaju verom nego postojanjem
ń:) radnih mesta ... *Vera* u budućnost izlazi iz iskustva
ń:) sadašnjosti. Deca treba da se rađaju i (od)žive u carstvu
ń:) zemaljskom, zar ne?
ń:)
Sve što si naveo je ,na neki način, tačno i JA se slažem stim.
Nisam imao veronauku u školi i porodica mi nije bila religiozna, tako da
nisam upoznat sa načelima pravoslavne vere.Svima nama treba PONEKAD
duhovna uteha, a vera je daje.(Većina je,verovatno,kao i ja?)
Pošto većina ovde prisutnih pravoslavna, probaću da sledeći put napišem
nešto i o osnovnim načelima vere.
VERA je ipak nešto apstraktno(duhovno),a ne dnevno(političko).
Jozef Mahaček
religija.489dpaun,
-> #488, hose> Nisam imao veronauku u školi
Ako si u školi imao YU verziju marksizma u bilo kom obliku i obimu, onda
ti zalud nada da si se izvukao. Treba samo zameniti neka imena, neke
sintagme, neke događaje, po(staro)srbiti jezik i od marksizma dobijaš
čistu veronauku! Koliko je vernika imala ta religija kod nas - ne može
nikada da ima SPC ...
> Svima nama treba PONEKAD duhovna uteha, a vera je daje.
Dokaži.
> VERA je ipak nešto apstraktno(duhovno), a ne dnevno(političko).
Lakše se može dokazati obrnuta teza: da je _vera_ (u religijskom smislu)
konkretna i realna, a da je dnevno(političko) toliko apstraktno i
nedokučivo da čoveka može da raspameti pokušaj da sve to skonta, pa kaže
sebi: "'Bem ga, valjda (nam/mi) je tako suđeno!" Pa onda stane da
razmišlja o reči _suđeno_ pa skonta da je to Usud, Suđaja, Sudbina,
Udes, Fatum, Karma ... pa skonta da su to religijski fenomeni kao i svaki
drugi pa ... hm, ode u crkvu da se uteši, ili u bircuz da se našljema,
ili u neku opozicionu stranku da vikne "Dole vlast" da mu duši bude lakše.
S druge strane, religija ima i_t_e_k_a_k_o dnevno-političke aspekte, i
ako misliš da se od njih može pobeći u veru - ljuto se varaš. Uostalom,
zar ova diskusija nije potaknuta uplivom crkve u dnevno-političke probleme
(ne)rađanja Serbalja?
religija.490dpaun,
-> #487, hose> Za sve Hilandarce se kaže
> da su SVETI LJUDI (veoooma obrazovani i duhovno čisti u odnosu
> na nas ostale, jer su posvetili život Bogu)
U duhovnim (religioznim) stvarima izvesno, ali rađanje je ovozemaljska
tema ... Pitaj ih koliko su _oni_ serbske dece izrodili? Šta rade njihovi
_čisti serbski_ spermatozoidi? Šta rade jajne ćelije monahinja koje su se
odrekle materinske funkcije i smatraju se verenicama Isusovim?
> Činjenica je da smo svi mi izgubili potiranjem vere u ovih 50
> godina.
Šta, na primer?
religija.491nkrgovic,
-> #487, hose
Kako je lepo kada se o takvim stvarima razgovara sa hilandarskih
visina. Al ste vi pametni. Tacno,sta vas briga. "Radjajte se i mnozite
se". Sto vise ljudi rodjenih pod vasom crkvenom teritorijom te ste vi
jaca crkva. Ludilo. Blago vama. Sta vas briga za zivote tih devojaka.
I
te dece. Ma imaju ona gde da zive. _Prezivece_. I davace novi decu...
Na kraju cete vi imati dosta vernika.
Znas li ti sta rade svestenici u ovoj zemlji. Mene boli kad i
pomislim
na to. I sad ti isti licimeri hoce da nam kroje zivote. Da nam ukinu
pravo na izbor. Do pre godinu-dve mnogo sam cenio SPC. Ali sad mi se i
ona smucila kao i sve hriscanske crkve. Nisu za dzabe pisani stihovi:
Otce nas ize jesi na nebesi
ostani gde si
Iz ovoga sto ti pises ja samo vidim da nikada nisi bio u bilo kojoj
slicnoj situaciji. Nisam ni ja,hvala Bogu,ali znam kako je. Jednom sam
pricao o tome sa svojom najboljom drugaricom i njenim deckom koji mi
je
takodje strava drug. Znas kakvi su ti razgovori kad imas 18 godina.
Ili
mozda ne znas. Pre bi rekao da ne znas. Pitao sam je sta bi radila
kada
bi zatrudnela. A ona me je samo pogledala. Cutala je oko 15 sekundi.
Tih
15 sekundi sam ja ziveo u ubedjenju da sam slucajno uboo,da je ona
stvarno trudna. To mi je jedan od najtezih trenutaka u zivotu. Onda mi
je mirno rekla: Pa sta drugo,abortirala bi. I shvatio sam da nije. Ali
od tada nisam mogao da kazem ni jednu rec protiv abortusa. Pa sta da
kazem. Sta drugo moze da uradi devojka u svojih 17-18-19 godina. Da
rodi
dete mozda? I sta onda. Da provede ostatak svog zivota kao majka. Da
se
lisi svoga detinjstva i svoje mladosti. Da se odrekne svega da bi tom
zametku pruzila nekakvu,verovatno bednu,materjalnu egzistenciju. Pa ti
si taj koji treba da se zapita. Ko je crkva da tu devojku i to dete
osudi na pakao na zemlji.
A ako ti ovo nije dovoljno evo ti jednog argumenta koji ne mozes da
pobijes: Da nema _prava_ na abortus ne bi bilo ni slobode izbora. Pa
ne
bi bilo ni uzvisenosti u odluci neke devojke da rodi. Jer ona
jednostavno ne moze a da ne rodi. Niko nema pravo da ljudima oduzme
slobodu izbora.
Ono sto je zalosno je da sve vise gledamo kako nam razni moralisti
bas
to rade. Kao da ne shvataju da ako nemamo mogucnost da se ponasamo
nemoralno da se onda ne mozemo ni ponasati moralno. Nema coveka bez
slobode volje i slobode izbora. (Za detalje videti Kant-a)
Samo se pitam sta mozemo da radimo. Sve vise nas zatvaraju i sve vise
nam ne daju da budemo slobodni. A vecini to odgovara,vecina se boji da
bude sloboda. Vise joj prija da bude lagano vodjena,da za nju misli
neko
drugi. Ma,oni koji su shvatili,shvatili su,oni ostali nece jer ne
mogu.
E sta da radimo mi koji hocemo da budemo slobodni,mi koji hocemo da
mislimo za sebe? Svakoga dana imamo sve manje i manje mogucnosti za
to.
Sve vise i vise nas potiskuju. Uzasavam se od toga. I sto je najgore
ne
znam sta da radim.
religija.492supers,
-> #486, hose>> Govori se o namernim abortusima ljudi koje se vole ili koji su u
>> braku. Svi smo svesni činjenice (bar u Beogradu) da mladi bračni
>> parovi šetaju razne (džukele) kučiće,da se vidi da imaju para itd,
Ovakvi abortusi jesu naša stvarnost i veliko je pitanje kako sprečiti
da budu masovna pojava. Jedno je sigurno, represivnim zabranama abortus
se ne može suzbiti. Prohibicija i sve slične akcije zabranjivanja onoga
što je među ljudima tako rašireno u savremenom svetu nisu dale rezultate.
Mora se promeniti cela država, mora da se prekine beznađe i stvori klima
da ljudi sebi požele decu. Apel crkve na ljudsku savest je ispravan, ali
nema ništa od savesti ako živimo u neuslovima. Autor onog proglasa
zaboravlja da se obrati onima koji su odgovorni za to da živimo u
ludnici gde niko neće decu. I prestrogo napada lekare koji vrše abortus.
Mislim da je sasvim u skladu sa Hipokratovom zakletvom da lekar izvrši
legalan abortus, jer bi u protivnom pacijentkinju prepustio nestručnim
rukama, i to isto bi se uradilo na divlje...
>> Činjenica je da Abortus pre prvog porođaja utiče 80% da posle ne
>> može da se ima deca.
Ma, da li je baš tako? Sezamovci medicinari, imate reč.
religija.494supers,
-> #487, hose>> VAŽNO: Otac Mitrofan mi je samo dao da pročitam tekst iz časopisa
>> HILENDARAC,on ,čovek, ne izražava svoje mišljenje i želje u tekstu.
Ja mu se izvinjavam na grešci, premda on ovo verovatno ne čita.
To da si tekst dobio od oca Mitrofana pogrešno sam protumačio.
religija.502sav.gacic,
-> #491, nkrgovic> dete mozda? I sta onda. Da provede ostatak svog zivota kao majka. Da
> se
> lisi svoga detinjstva i svoje mladosti. Da se odrekne svega da bi tom
> zametku pruzila nekakvu,verovatno bednu,materjalnu egzistenciju. Pa ti
> si taj koji treba da se zapita. Ko je crkva da tu devojku i to dete
> osudi na pakao na zemlji.
Pri svom svojem slaganju sa tobom mislim da si malo preterao. "Da provede
ostatak svog života kao majka" - zvuči kao da je potrefio nepopravljiv
hendikep (poput slepila, paralize i sl.). Za žene kojima je materinstvo u vrhu
prioriteta (to se zna već u mladim godinama) je i bolje da (počnu da) rađaju
što ranije, pa dokle doguraju... A pošto svako "zlo" ima svoje dobro, a vreme
leti, imati već odraslu decu u najaktivnijim godinama i nije nikakav minus,
već naprotiv...
A to za materijalnu stranu si skroz u pravu, dalji elaborat i nije potreban.
> Samo se pitam sta mozemo da radimo. Sve vise nas zatvaraju i sve vise
> nam ne daju da budemo slobodni. A vecini to odgovara,vecina se boji da
> bude sloboda. Vise joj prija da bude lagano vodjena,da za nju misli
> neko
> drugi. Ma,oni koji su shvatili,shvatili su,oni ostali nece jer ne
Čoveka uboge pameti i uskih pogleda ćeš najlakše prepoznati po strahu od i
neprijateljstvu prema strancu, nepoznatom, neobičnom. To je sve uglavnom
praćeno krstaškim ratom protiv satanskog sveta i borbom za tradicionalne
vrednosti. Već viđeno i veoma žestoko testirano na našoj koži poslednjih
godina.
Uz to, preuzimanje stvari u svoje ruke podrazumeva i odgovornost, a hrabrost
da se sa njom suoče nema puno ljudi...
religija.503sav.gacic,
-> #489, dpaun> ti zalud nada da si se izvukao. Treba samo zameniti neka imena, neke
> sintagme, neke događaje, po(staro)srbiti jezik i od marksizma dobijaš
> čistu veronauku! Koliko je vernika imala ta religija kod nas - ne može
> nikada da ima SPC ...
Oduvek tako bilo... Sve je rečeno u onom stihu iz masovne koračnice iz Obnove
i izgradnje:
"Ko drukčije kaže, kleveće i laže..."
religija.504veca,
-> #487, hose>> duhovno čisti u odnosu na nas ostale,jer su posvetili život Bogu)
A šta je sa onima koji su posvetili život ljudima, npr.
učiteljima, koji rade sa decom, zar je njihov posao prljav?
Posvetiti život (samo) Bogu, po meni, je nesposobnost da se
suočiš sa realnim svetom, najlakše je pobeći... Ovim ne želim da
negiram ili da lupam negativne etikete crkvi, ali institucije ne
mirišem, pa makar ona bila u liku crkve. Nju priznajem i
prihvatam kao čuvara tradicije, kao spas onima koji se osećaju
bespomoćnim ili barem vide spas u molitvama, its. ali ne kao
instituciju koja je duboko upletena u politiku i zajedno sa
državom radi na potčinjavanju i pokornosti masa.
Ljudi treba da budu ljudi, na ovom svetu, nevezano za nagradu
(ili kaznu) na onom drugom, ukoliko taj uopšte postoji.
religija.505dpaun,
-> #491, nkrgovic> Pa sta da kazem. Sta drugo moze da uradi
> devojka u svojih 17-18-19 godina.
Da nauči osnovne stvari o trudnoći i kontracepciji, a momka da koristi
prezervativ.
> Sve vise i vise nas potiskuju. Uzasavam se od toga.
> I sto je najgore *ne znam sta da radim*.
>
Za početak, u svom tekstu sa Find-Replace zameni _sloboda_ sa
_odgovornost_, udesi padeže pa pažljivo čitaj. Kad budeš shvatio
suštinu, možeš se smatrati potpuno zrelim za život.
religija.508schef,
CONF REPLY 2.500 (poruka koja je iznenada nestala)
=->> Činjenica je da Abortus pre prvog porođaja utiče 80% da
=->> posle ne može da se ima deca.
=- Ma, da li je baš tako? Sezamovci medicinari, imate reč.
Prvo: da neko ne shvati pogrešno, nisam protiv abortusa.
Međutim, abortus je najgora i poslednja metoda planiranja
porodice, odnosno radjanja dece. Treba ga izbegavati
uvek kada je to moguće. Ništa nije štetnije od svih mogućih
sredstava za planiranje porodice ( mislim na vrste
kontracepcije ) od abortusa.
Što se tiče uticaja abortusa na sledeće trudnoće u velikom
procentu dolazi do steriliteta.!
G.
religija.509chemist,
-> #508, schefBolje bi bilo da nema abortusa. Medjutim, u nekim slucajevima on se nebo
moze izbeci.
religija.510sav.gacic,
-> #492, supers> Ovakvi abortusi jesu naša stvarnost i veliko je pitanje kako sprečiti
> da budu masovna pojava. Jedno je sigurno, represivnim zabranama abortus
> se ne može suzbiti. Prohibicija i sve slične akcije zabranjivanja onoga
Ako ništa, onda je najgori način za planiranje porodice. Svi koji sa visina
nagvaždaju o abortusima su verovatno bili među prvima koji su digli ruke od
prosvetne misije hodanja po kućama i domovima kulture po nedođiji
objašnjavajući uglavnom muškim glavama (porodica), "jer za žensko je sramota
da sluša takve stvari" mehanizam začeća, zaštite, kontraceptivna sredstva ;)
A pop je tu stalno, pri ruci...
> Mora se promeniti cela država, mora da se prekine beznađe i stvori klima
> da ljudi sebi požele decu. Apel crkve na ljudsku savest je ispravan, ali
> nema ništa od savesti ako živimo u neuslovima. Autor onog proglasa
Nisu bogzna šta uradili ni mnogo bogatiji. Nemačka godinama ima negativan
natalitet, nešto (malo) bolje je u Skandinaviji, bez obzira na osetne
socijalne beneficije na veći broj dece.
religija.511ilazarevic,
-> #487, hose> Za sve Hilandarce se kaže da su SVETI LJUDI (veoooma obrazovani i
> duhovno čisti u odnosu na nas ostale,jer su posvetili život Bogu)
Šta znači "duhovno čisti"? Čovek se ne može tako lako odreći od normalnog
svetovnog života. Ja bih pre rekao da nešto debelo nije u redu sa onima koji
se odluče na celibat i izolaciju po manastirima. Pre nego što se obrate
Crkvi, neka se obrate psihoanalitičaru. Za mene je odlazak u manastir odraz
nepatvorenog mazohizma.
religija.512fric,
-> #486, hose> Svi smo svesni činjenice (bar u Beogradu) da mladi bračni
> parovi šetaju razne (džukele) kučiće,da se vidi da imaju
> para itd, a izgovaraju se da nemaju para za decu.Svi smo
> postali pomalo egoistični.
I isto toliko kratkovidi. Kako uopšte možeš da porediš, na bilo
koji način, podizanje dece, i gajenje kučića (ili bacanje para
na računar, auto, svejedno) !?
Odluka o rađanju dece povlači strahovitu odgovornost. Kad dobiješ
dete, ne možeš ga više ostaviti/prodati/pokloniti/menjati za
drugi model uz doplatu. Uostalom, podizanje deteta traži mnogo, mnogo
više para nego što troši kućni ljubimac ili neka druga igračka.
Na kraju krajeva, nije ni sve samo u parama. Dete treba voleti,
posvetiti mu se, vaspitati ga. Potrebni su stabilni i zreli
roditelji.
Slična rasprava (otprilike - ...da li je nenormalan ko nema poroda...)
se trenutno vodi i na Pro-u. Muka mi je od svih moralizatora
(bili to crkva, država ili pojedinci) koji žele da stave u
kalup i normiraju stvari koje treba da predstavljaju slobodan
izbor i deo privatnosti običnih smrtnika.
religija.513fric,
-> #487, hose> Za sve Hilandarce se kaže da su SVETI LJUDI (veoooma
> obrazovani i duhovno čisti u odnosu na nas ostale,jer su
> posvetili život Bogu)
U to sam bio spreman da poverujem dok nisam pročitao
taj tekst. Svaka čast izuzecima, ali autoru tog teksta
ne priznajem duhovnu čistotu, a ni ostale čistote ...
religija.514veca,
-> #486, hose>> Svi smo svesni činjenice (bar u Beogradu) da mladi bračni parovi
>> šetaju razne (džukele) kučiće,da se vidi da imaju para itd, a
>> izgovaraju se da nemaju para za decu.Svi smo postali pomalo
>> egoistični.
Na žalost, potrebno je mnogo više, da dete ne bi živelo pasjim
životom.
religija.515ridonli,
-> #486, hose> Svi smo svesni cinjenice (bar u Beogradu) da mladi bracni parovi setaju
> razne (dzukele) kucice,da se vidi da imaju para itd, a izgovaraju se da
> nemaju para za decu.Svi smo postali pomalo egoisticni.
O, ne, ne mogu da verujem da ponovo krece ista rasprava...:(
religija.516ridonli,
-> #512, fric> Slicna rasprava (otprilike - ...da li je nenormalan ko nema poroda...)
> se trenutno vodi i na Pro-u. Muka mi je od svih moralizatora
Slicna rasprava (da li je zena zena ako nije majka), vodila se ovde
prosle godine :(
religija.517marec,
-> #492, supers> Mora se promeniti cela država, mora da se prekine beznađe i stvori klima
> da ljudi sebi požele decu. Apel crkve na ljudsku savest je ispravan, ali
E tu si, brate, u pravu!
Ova "država" do dan danas nije našla za shodno da makar ukine porez
na dobu namenjenu deci (cucle, igračke, odeća itd.), a kamoli da za
istu napravi subvencije. Kad još pomisliš kakvi su uslovi u porodilištima,
nije ni čudo što je natalitet mali.
Na našu žalost, to nisu jedini razlozi za stvarni pad nataliteta - ima
ih mnogo, a samo država može da ih reši. Ili neće, ili ne zna.
A što se abortusa tiče, zabrana abortusa sigurno neće povećati natalitet,
već samo broj ilegalnih abortusa. Abortus treba dozvoliti, pogotovo u
zemlji u kakvoj živimo.
PS: Ja se lično nadam da ću imati bar dvoje dece, ali bih voleo da o času
njihovog rođenja odlučujemo žena i ja, a ne zakon o zabrani abortusa.
Ranx.
religija.518dpaun,
Poštovani Sezamovci,
Avgusta prošle godine, u organizaciji Etno-kulturološke radionice
Svrljig, održan je u ovom gradiću I međunarodni naučni simpozijum
posvećen istraživanju duhovne i materijalne kulture istočne Srbije.
Sapštenja je podnelo četrdesetak autora, među kojima je bila i moja
malenkost sa temom
"Kult mrtvih kao osnova za određenje religije Vlaha".
Nedavno je izašao i Zbornik radova, ali u skromnom tiražu od 300
primeraka. Nisam siguran da ga ima u slobodnoj prodaji. Ako ima
zainteresovanih za ovu temu, mogu da okačim ovde svoj tekst. Fajl
za Sezam je u ASCII formatu, veličine 33 Kb. Rad je ocenjen kao
originalan metodološki pristup problemu narodnih religija, a da u
teorijskom smislu obara neka dosadašnja gledišta koja su u našoj
i svetskoj antropologiji smatrana, maltene, aksiomatskom istinom.
Jel može?
dPaun.
religija.519dr.grba,
-> #518, dpaun>> Jel može?
Još pitaš. (: Samo napred!