religija.624jovap,
> U pitanju nije lov na ljude nego borba za spas njihovih dusa.
Slazem se da NIJE LOV NA LJUDE u jednom odlucujuce negativnom smislu,
ali kako se ovo desilo na pocetku njegove 'drustvene' aktivnosti,
dopustam mogucnost da ta misao sadrzi i malccice negativnog. Tek
toliko da se Isus iskaze i kao obican covek.
>> Da Hrist danas propoveda cinio bi to recima razumljivim savremenom
>> coveku.
Isus je garantovano govorio narodskim, dakle jasnim i lako razumljivim
jezikom. Vukov prevod je meni toliko rogobatan da sam ga odavno
odbacio. Uopste uzev, pitanje jednog kvalitetnog prevoda sa grckog
'originala' i dalje je aktualno. Ne znam grcki, ali u vreme kada sam
se zainteresovao za Isusa (pre 10-ak godina) Vukov mi je bio toliko
nepristupacan, da sam se dobro pomucio sa 'engleskim originalom'.
Interesantnije delove Jevandjelja sam i preveo. Odlomak koji se odnosi
na LOV NA LJUDE dajem u sledecem prilogu (poruci). YU slova su pisana
duplirano, jer je tekst bio namenjen i onima koji slabo znaju nas
jezik.
>>> Hrist se nije bavio socio-religijom nego je on sin Boziji
>>> (Bogocovek) i ukoliko govoris o njegovom covecanskom delu onda
>>> je u redu.
Ja sam se vec vise puta deklariral kak ateist :), a uveril sam se da
nisam jedini. Za mene je Isus, dakle ako sto vec rekoh najveci ...
Da Hriscani Isusa smatraju Bogom i to mi je naravno poznato, ali mene
posebno zanimaju pozitivisticka gledanja ATEISTA na Isusa.
AK' je neki ateist nemere Isusa smatrat Bogom nikako. Jel' :)
Takodjer me zanimaju i teisti - Hriscani koji su u stanju da prihvate
ateiste kao ravnopravne sagovornike.
>>>> Ukoliko citiras Bibliju molim te naznaci odakle je citat da bih
>>>> mogao da ga vidim u kontekstu.
Smatram da je citaako seoavi suj u iskzano. No
evo ga:
Luk1: uu: NE BSDSELE CS LOV J.
religija.625jovap,
UCCENICI
Jovan Krstitelj, koji je i dalje boravio u pustinji i krsstavao
ljude, imao je vecy i uccenike, pa se i Isus odlucci da nadje
sebi.
Jednog dana issao je obalom Galilejskog jezera pracyen, kao i
obiccno, gomilom obozzavalaca. Svi su ccekali da im se
obrati. Kada je grupa dossla do mesta gde su ribari prostirali
svoje mrezze, posle neuspessnog ribolova, Isus sede u jedan
ccamac koji je pripadao jednom od ribara po imenu Simon i pocce svoj
govor..
Kad je zavrssio, predlozi Simonu da baci mrezzu joss jednom.
Ali Simon nije bio voljan:
- Nemoj uccitelju, celu nocy smo bacali mrezze uprazno. Isusa
nisi mogao odbiti, i Simon popusti:
- Pa dobro uccitelju, samo tebi za volju bacit cyu je, ali samo
jednom.
Simon baci mrezzu u duboku vodu i pocce je bezvoljno izvlacciti.
Odjednom se trgnu. Mrezza je bila toliko tesska da je nije
mogao sam izvucyi, pa pozva ostale ribare da pomognu. Oni pridjosse
svojim ccamcima i sve ih napunisse ribom. Takav ulov nisu nikad u
zzivotu imali. I to samo jednim bacanjem mrezze.
Simon je osecyao krivicu ssto nije odmah prihvatio Isusov
predlog i poccne se izvinjavati:
- Oprosti mi uccitelju, ja sam samo obiccan gressnik.
Svi su mislili da je ulov bio bogat jer je Isus bozzji izaslanik.
Onda Isus recce:
- Pozivam tebe i tvoje drugove Jovana i Jakova, sinove Zebidia da
mi se pridruzite i ja cu vas naucciti kako se love ljudi.
Trojica ribara izvukosse svoje ccamce na obalu, podelisse ribu
sirotinji i podjosse za Isusom ne pitajucyi kuda ih vodi.
religija.626jovap,
-> #624, jovap
Nesto se zamrsilo pri kraju transfera poruke 2.624 pa evo:
Smatram da je citat bitan samo ako se postavi sumnja u iskazano. No
evo ga:
Luka 5.10 / Vuk: I rece Isus Simonu: NE BOJ SE ODSELE CES LJUDE
LOVITI.
J.
religija.627vlafam,
-> #624, jovap>VF> Takodjer me zanimaju i teisti - Hriscani koji su u stanju da prihvate
>VF> ateiste kao ravnopravne sagovornike.
Najveći deo života bio sam ateista. Smatrao sam da religija sputava
čoveka. Mislio sam da materijalistička nauka može danas ili sutra sve
pojave objasniti i da će čovek ovim putem doći do konačne istine. Što su
godine više prolazile sve više su se gomilala pitanja na koja nisam
nalazio odgovore kao ateista. Danas sam na sredokraći između teizma i
ateizma pa te mogu prihvatiti kao ravnopravnog sagovornika.
Dakle izvoli, ako si raspoložen diskusija može da počne.
Pozdrav :)
religija.628vlafam,
-> #625, jovap>VF> Jovan Krstitelj, koji je i dalje boravio u pustinji i krsstavao
Molio bih te da mi kažeš iz koje Biblije na engleskom je ovaj tvoj
prevod (King James, NIV, Living Bible, NAS...)
Pozdrav :)
religija.629jovap,
-> #627, vlafam> Danas sam na sredokraci izmedu teizma i ateizma pa te mogu
> prihvatiti kao ravnopravnog sagovornika.
Evo gde sam ja:
1) Religija je svakako pozitivan cinilac psiho sfere i svima koji
mogu da biraju preporucio bih pravu i potpunu RELIGIOZNOST.
2) Nereligioznih (ateista) bilo je jos i pre par milenija, kada je to
bila alternativa samo usamljenih i 'kvalifikovanih' (filozofskih)
glava. Danas je 'kvalificiran' svak ko je osnovnu skolu zavrsio
valjano. Ja se odlucio za ateizam.
3) Smatram da postoje cvrsti temelji da se izgradi sirok most izmedju
teista i ateista. Osim ovo malo ( i implicitno) na Sezamu, to
nisam nigde uspeo da nadjem. A trazio sam.
4) Kod popova Pravoslavaca sam najgore prosao. Pr par godina, udjem u
prostoriju gde je nekoliko popova doruckovalo. Rekao sam da sam
ateista i da hocu nesto da ih pitam. Jedan do mladjih se
predusretljivo nasmesio ali je najstariji skocio i mal'tene me
opsovo sto mu kvarim dorucak. Izasao sam i ne OBRISAVSI CIPELE.
5) Katolici su mnogo elasticniji. Oni ce te pre ponuditi da im se
pridruzis (za doruckom), ali sustina nije bitno drugacija, ateista
im je interesantan samo ako postoji sansa da 'spozna' Boga.
>> Dakle izvoli, ako si raspolozen diskusija moze da pocne.
Voleo bih kada bi svi zainteresirani predlozili po jednu stvar (temu)
za raspravu, pa da napravimo (rang) listu i da idemo redom. Meni je
najzanimljivije pitanje ISUSa.
>> Molio bih te da mi kazes iz koje Biblije na engleskom je ovaj tvoj
>> prevod (King James, NIV, Living Bible, NAS...)
Davno je bilo i ne mogu da se setim, a knjigu mi je neko odneo i nema
je. Bio je samo Novi testament. Uostalom, zaje to bitno?.
religija.630vlafam,
-> #629, jovap>VF> 1) Religija je svakako pozitivan cinilac psiho sfere i svima koji
>VF> mogu da biraju preporucio bih pravu i potpunu RELIGIOZNOST.
Ispravnan stav. Samo ne razumen ono "koji mogu da biraju". Zar neko ne
može da bira? Zar nismo slobodni da svako izabere svoju opciju.
>VF> Danas je 'kvalificiran' svak ko je osnovnu skolu zavrsio
>VF> valjano. Ja se odlucio za ateizam.
Danas je svako kvalifikovan time što je država za ovih pedeset godina
uzela sebi pravo da silom izbaci religiju iz škole i društva a time
postupno i iz porodice. Kako se može govoriti o kvalifikovanosti za
nešto o čemu čovek nema pojma. Ovo se ne odnosi na tebe lično jer si ti
očigledno kvalifikovan.
>VF> 3) Smatram da postoje cvrsti temelji da se izgradi sirok most izmedju
>VF> teista i ateista. Osim ovo malo ( i implicitno) na Sezamu, to
>VF> nisam nigde uspeo da nadjem. A trazio sam.
Nisi tražio na pravim mestima. Pokušaj sa nekom od protestantskih
(evanđeoskih) crkava u nekom većem gradu. Oni su spremni na dijalog u šta
sam se i lično uverio.
>VF> 4) Kod popova Pravoslavaca sam najgore prosao.
Nažalost ovde si potpuno u pravu. Ja sam član SPC (Srpske Pravoslavne
Crkve). To sam zato što sam Srbin i što je to crkva mog naroda. Da sam
Mađar ili Hrvat bio bih katolik. Ovo tek da se razumemo i da ne bude
nesporazuma. Kažem nažalost jer sem kod mog paroha uglavnom sam sa popovima
prolazio slično kao i ti. Imao sam sreću da lično upoznam i po par sati
razgovaram na temu hrišćanstva sa dvojicom vladika (dok je svako od njih
bio Vladika Banatski) Amfilohijem Radovićem i Atanasijem Jeftićem. To je
bilo intelektualno uživanje i za mene pravo otkrovenje. Pravoslavlje je
mnogo više no što naši popovi mogu i hoće trenutno da pokažu. No pošto
je tema religija uopšte da ne sužavam.
>VF> 5) Katolici su mnogo elasticniji. Oni ce te pre ponuditi da im se
Da tako je. Oni su stvarno elastičniji bar prividno. U suštini oni su
mnogo gori od pravoslavaca jer su kao crkva moćniji i bogatiji. Sada
se setih interesantne reakcije jednog mog prijatelja. Bio je pravoslavni
Božić i ja kao što je red kretoh u crkvu. U porti sretoh prijatelja i pozvah
ga u crkvu. On diže ruku i reče "religija da, crkva ne. Crkva jednako
institucija pa manipulacija". Tačno tako. Mene jako privlači religija i
želim o njoj da diskutujem ali popovi svih crkava hoće te samo kao
poslušnog i smernog podanika.
>VF>>> Dakle izvoli, ako si raspolozen diskusija moze da pocne.
Kao što vidiš ja već započeo.
>VF> Voleo bih kada bi svi zainteresirani predlozili po jednu stvar (temu)
>VF> za raspravu, pa da napravimo (rang) listu i da idemo redom. Meni je
>VF> najzanimljivije pitanje ISUSa.
Pitanje Isusa jeste zanimljivo i možemo sa tim početi diskusiju. Moj predlog
za jednu od tema - hrišćanske crkve.
>VF> je. Bio je samo Novi testament. Uostalom, zaje to bitno?.
Meni lično nije bitno. Ako već lansiraš svoj prevod kao nešto bolje
od standardnih, onda je logično omogućiti zainteresovanim proveru.
Pozdrav :)
religija.631corto,
-> #629, jovap> Voleo bih kada bi svi zainteresirani predlozili po jednu stvar
> (temu) za raspravu, pa da napravimo (rang) listu i da idemo
> redom. Meni je najzanimljivije pitanje ISUSa.
Mozda bi dobra tema bila i odnos konfesija prema Bibliji. Ja sam
svojevremeno bila zapanjena kada sam shvatila koliko ni pravoslavci ni
katolici ne poznaju Bibliju, i moram da priznam da mi je protestanski
odnos prema Svetom pismu najblizi. A sto se Isusa tice, i ja sam se
svojevremeno jako interesovala za njegovu licnost & delo (najvise me je
interesovalo moguce istorijsko tumacenje dogadjaja, ko je on bio i da li
je uopste postojao), pa ako mogu da pripomognem....
PS Ateista jako zainteresovan za hriscanstvo :)
religija.632jovap,
'Re: BUGARSKA CRKVA U RASKOLU [POLITIKA 5 jul (5)]
====================================================
Bugarska od danas ima dva patrijarha. Raskol traje od 1991, kada je
politicka opozicija naredila smenu svih duhovnih lica koja su sluzila
za vreme bivseg komunistickog rezima.
- Zna li iko da kako je sprovedena ta smena. Koliko ih je smenjeno ?
J.
religija.633jovap,
'Re: SEKTA HARE KRISNA [ POLITIKA 5 jul (15)]
=============================================
U Vaisansku versku zajednicu (alias HARE KRISSNA) Custendilska 17 ,
Beograd, dolaze mnogi roditelji. Neki imaju razumevanja a neki ne.
SLedbenici ove vere ne jedu meso, ne piju (alkohol), ne puse, seks van
braka je zabranjen. Svako dobija duhovno ime i (svog) ucitelja.
Sinu Miroslave Nejakov njegov ucitelj je rakao da mora zavrsiti
fakultet, sto je ovaj i ucinio, ozenio se i otisao u Prag.
Hare Krisna je registrovana u Ministarstvu vera 1989, kaze svestenik
Pandu Das. U zajednici nema maloletnika. Nema clanarine. Nema ni
spiskova clanova, pa se ne zna tacno koliko ih ima. Zajednica ima
dobrotvorno drustvo HRANA ZA ZIVOT i muzicku grupu NITJANANDA, koja je
nedavno nastupala u Sava centru pred 3000 ljudi.
Zajednica je osnovana 1965 u Njujorku. Najvise sledvenika je u Indiji.
Sustina ucenja je BOG JE JEDAN.
religija.634supers,
-> #632, jovap>> Bugarska od danas ima dva patrijarha. Raskol traje od 1991, kada je
>> politicka opozicija naredila smenu svih duhovnih lica koja su
>> sluzila za vreme bivseg komunistickog rezima.
Aiii, nazdravlje... Sa kojim li je patrijarhom opštio patrijarh Pavle?
Crvenim ili opozicionim?
religija.635budim,
-> #633, jovap(:) Pandu Das. U zajednici nema maloletnika. Nema clanarine. Nema ni
(:) spiskova clanova, pa se ne zna tacno koliko ih ima. Zajednica ima
Silom prilika, jedan drug je svojevremeno upao među njih pa smo ga izvlačili,
imao sam kontakt sa njima. Ovo je jako naivno napisano, skoro čak pohvalno.
Imaju zajedničku kasu u koji svi ulažu novac, to je prvo što mi je upalo u
oči. Novcem raspolažu Takači, ko zna malo više zna ko su oni. Inače, postoji
i fora da je glavna svetkovina Krišnin rođendan koji se slavi u Indiji i na
koji idu samo oni kojima "poglavica" odobri. A one članice, koje nisu bile
dobre, :) ili nisu prodale dovoljno štapića, ne idu na rođendansku žurku. Sve
u svemu, ova sekta spada u manje opasne po svojoj ideologiji... ali znam za
nekoliko ljudi koji su baš nadrljali sa njima...
Najzanimljivije pitanje za sve: Gde je razlika između sekte i crkve?
poz,
budimir
religija.636corto,
-> #635, budim> Silom prilika, jedan drug je svojevremeno upao medu njih pa smo
Nikada se nisam tako uplasila kao svojevremeno u Londonu, kada me je
neki Hare Krisna uhvatio za ruku i pokusao da mi uvali neki letak,
objasnjavajuci nesto i gledajuci u mene potpuno praznim pogledom. Na
zalost, oni su jedna od brojnih sekti koje ponistavaju svaku
individualnost svojih clanova, pa nije ni cudo sto onda nece da "izadju"
dobrovoljno kada im se pruzi prilika. Ja sam poznavala jednog mladica
ciji su roditelji platili basnoslovnu sumu da bi ga profesionalac
bukvalno kidnapovao iz sekte precasnog Muna. Uspeo je tek drugi pokusaj,
ali je jadnik jos posle proveo godinu dana po psihijatrima, da bi se
vratio u koliko toliko normalno stanje.
> Najzanimljivije pitanje za sve: Gde je razlika izmedu sekte i
> crkve?
Uh.... Najpribliznije bi bilo da crkva sve one koji odstupaju od
zvanicne dogme nazivaju sektama, premda sekte same sebe nazivaju crkvom.
Tipican slucaj - mormoni.
religija.637milan,
-> #632, jovap> - Zna li iko da kako je sprovedena ta smena. Koliko ih je smenjeno ?
Pa, kao i kod nas obe "strane" imaju "svoje" popove. Kada je
njihova DS (to je neka koalicije u kojoj su dve DS - jedna od Želeta
a druga manje poznata i još jedna kao seljačka stranka) 1991. došla
na vlast pukla je patrijarha i nekoliko vladika (kod njih to može
jer imaju crkveni ustav sličan našem koji je doneo kralj Aleksandar
i koji je važio do 1990., tj. patrijarha bira šire izborno telo na
koje vlast može da ima uticaja).
Sada su se vratili socijalisti i pičvajz se nastavlja...
Srpska, pardon bugarska ;)), posla.
Pl poz M
religija.638oldtimer,
-> #634, supers>>> Bugarska od danas ima dva patrijarha. Raskol traje od 1991, kada je
>>> politicka opozicija naredila smenu svih duhovnih lica koja su
>>> sluzila za vreme bivseg komunistickog rezima.
> Aiii, nazdravlje... Sa kojim li je patrijarhom opštio patrijarh Pavle?
> Crvenim ili opozicionim?
Sa crvenim, mada bih ja rekao sa pravim. Po istom aršinu bi i
patrijarha Pavla neko mogao da proglasi za crvenog. Smešno.
Odakle bugarskim političarima pravo da smenjuju i postavljaju
crkvene velikodostojnike? Samo zato što oni nisu crveni? A služe
se boljševičkim metodima. Vrlo zanimljivo shvatanje demokratije.
P.S. Da ne širimo, inače ćemo preći sa religije na politiku :)
religija.639milan,
-> #632, jovap> - Zna li iko da kako je sprovedena ta smena. Koliko ih je smenjeno ?
Pa, kao i kod nas obe "strane" imaju "svoje" popove. Kada je
njihova DS (to je neka koalicije u kojoj su dve DS - jedna od Želeta
a druga manje poznata i još jedna kao seljačka stranka) 1991. došla
na vlast pukla je patrijarha i nekoliko vladika (kod njih to može
jer imaju crkveni ustav sličan našem koji je doneo kralj Aleksandar
i koji je važio do 1990., tj. patrijarha bira šire izborno telo na
koje vlast može da ima uticaja).
Sada su se vratili socijalisti i pičvajz se nastavlja...
Srpska, pardon bugarska ;)), posla.
Pl poz M
religija.640jovap,
'Re: TEME ZA RASPRAVU 630, 631
===============================
<630> drzava je za ovih pedeset godina uzela sebi pravo da silom
< izbaci religiju iz skole i drustva a time postupno i iz
< porodice.
Zanemarimo komunisticke drzave koje su zaista bile neprijateljske
prema religijama. Ali NISU SPRECAVALE religioznost, osim Albanije.
Religije su u krizi zato sto je ateizam uglavnom posledica biranja
<630> Ispravnan stav. Samo ne razumen ono "koji mogu da biraju". Zar
< neko ne moze da bira? Zar nismo slobodni da svako izabere
svoju
< opciju.
U vbezi sa religijama, mislim da vecina nas potrosi pravo biranja :)
jos u osnovnoj skoli. Barem samnom je tako. ( Devoted atheist )
<630> Nisi trazio na pravim mestima. Pokusaj sa nekom od
protestantskih (evandeoskih) crkava u nekom vecem gradu.
Pokusao sam, oni su samo najelasticniji. Sustina ista; privesti ovcu
Bogu. Medjutim, zainteresovan sam da nesto probamo zajedno, kada 'se
steknu uslovi'.
<631> Mozda bi dobra tema bila i odnos konfesija prema Bibliji.
protestanski odnos prema Svetom pismu mi je najblizi.
Novi, stari (Zavet) ili oba ?
religija.641jovap,
'Re: SEKTA HARI KRISNA / ANONIMUSI
> Silom prilika, jedan drug je svojevremeno upao medu njih pa smo ga
> izvlacili
Da li bi taj drug bio raspolozen da napise par redova o tome. Moze
anonimno- preko tebe (ili mene).
Nedje na Sezu se (opet) raspravlja(lo) o anonimnosti. Ja sam i ranije
bio ZA. Pa ako neko ovde pozeli, moze svoju poruku poslati meni kao
eMAIL i ja cu to okaciti sa ili bez napomene da je u pitanju
'transferus anonimus'.
>> Najzanimljivije pitanje za sve: Gde je razlika izmedu sekte i
crkve?
U glavnoj stvari (shvatanje Boga) nema razlike. Termin sekta, danas
ustvari je samo modernozovana verzija pojma JERES. U pocetku (pre par
vekova) i Protestanti, Anglikanci itd, su bili sekta. Sve dok RIM nije
prestao da se glupira.
religija.642supers,
-> #638, oldtimer>> Sa crvenim, mada bih ja rekao sa pravim. Po istom aršinu bi i
>> patrijarha Pavla neko mogao da proglasi za crvenog. Smešno.
Apsolutno potpisujem. Nije mi ni namera bila da ih kvaliikujem
kao "pravog" i "nenarodnog". Trebalo je da se uzdržim od ovog "crvenog",
jer nisam mislio bukvalno.
religija.643corto,
-> #640, jovap> Religije su u krizi zato sto je ateizam uglavnom posledica
> biranja
Ja bih pre rekla da je crkva u krizi a ne religija. Npr, u Italiji je i
dalje po poslednjim istrazivanjima 99 % katolika, a crkve zvrje prazne.
Znaci, crkva (ili crkve) se nisu prilagodile novim vernicima, a kada ce
to uspeti i da li treba neki novi Luter...
> <631> Mozda bi dobra tema bila i odnos konfesija prema Bibliji.
> protestanski odnos prema Svetom pismu mi je najblizi.
> Novi, stari (Zavet) ili oba ?
Mislila sam na oba. Jedino protestanti znaju sta u Bibliji pise, i
proucavaju je celog zivota. I katolici i pravoslavci znaju samo zitije
svetaca, da ne kazem vera im se prilicno mazohisticki zasniva na
mucenicima.
(Na prvoj godini studija imala sam predmet Uvod u istoriju umetnosti, u
kome se izmedju ostalog ucilo o Bibliji i zitijama svetaca. Profesor je
bio sjajan, i uz dosta humora, ali na najjednostavniji nacin, predavao o
najvaznijim svetiteljima i njihovim stradanjima. Usred predavanja o
mucenjima Svetog Djordja, jedna devojka se onesvestila jer joj je
bukvalno pozlilo ;)
religija.644budim,
-> #636, corto(:) Uh.... Najpribliznije bi bilo da crkva sve one koji odstupaju od
(:) zvanicne dogme nazivaju sektama, premda sekte same sebe nazivaju
(:) crkvom. Tipican slucaj - mormoni.
Jedina razlika između crkve i sekte je kada država stane iza nje, pa postane
crkva...
poz,
budimir
religija.645supers,
-> #644, budim>> Jedina razlika između crkve i sekte je kada država stane iza nje,
>> pa postane crkva...
Ili, da budemo još precizniji, po nepisanom pravilu crkve nastoje da
utiču na državnu politiku a sekte šire svoju moć mimo države :)
religija.646vlafam,
-> #643, corto>VF> Jedino protestanti znaju sta u Bibliji pise, i
>VF> proucavaju je celog zivota. I katolici i pravoslavci znaju samo zitije
>VF> svetaca, da ne kazem vera im se prilicno mazohisticki zasniva na
>VF> mucenicima.
To je tačno. Svi protestanti izučavaju Bibliju. Nažalost kod mnogih sam
sreo dosta licemerstva a citati iz biblije im služe da dokažu svoje
stavove. Svako od njih smatra da jedino on tumači citat ispravno a svi
drugi greše. To se ponekad izrodi u krajnost da se upitam nisu li u pravu
pravoslavci. Ti kao ateist možeš kritički čitati i analizirati Bibliju
ali za vernika je možda bolje da to tako ne radi. Postavio bih ti jedno
pitanje sa nadom da se nećeš naljutiti pa mi odgovoriti kao "ograničenom
nacionalisti". Koliko si upoznata sa hrišćanskom filozofijom van uticaja
zapada? Mislim na vizantijsku i njene naslednice. To pitam jer sam
osetio kod tebe blago potcenjivački stav u odnosu na pravoslavce (ja ih
nebi izjednačavao sa katolicima jer su oni ipak dosta različiti). Lično
sam u svom obrazovanju ostao uskraćen u informacijama o religiji svog
naroda jar smo mi Srbi celog mog života bili ateisti, internacionalci i
Jugosloveni (Hrvati su svoj narod obrazovali kao katolike svo ovo vreme).
Tek sam zadnjih godina počeo nešto da saznajem i o pogledima koje na
hrišćanstvo imaju i takozvani ortodoksni. Nisam siguran da je filozofija
hrišćanskog zapada baš toliko superiornija nad istočno-vizantijskom.
Ona je samo poznatija i nama bila dostupnija.
Pozdrav :)
religija.647vlafam,
-> #640, jovap>VF> prema religijama. Ali NISU SPRECAVALE religioznost, osim Albanije.
>VF> Religije su u krizi zato sto je ateizam uglavnom posledica biranja
E ovde jednostavno rečeni nisi u pravu. Nažalost dugo pamtim pa ovo kažem
iz ličnog iskustva. Tačno je da po zakonu kod nas nije bilo sprečavanja.
Šta misliš kako je prolazio u školi, tamo nekih pedesetih-šezdesetih
godina, klinac koji bi otišao na vrbicu (govorim o mom kraju o Vojvodini)?
Ili da li si mogao biti bilo kakav faktor u firmi ako bi se doznalo da je
popa dolazio da sveti vodicu. Šta misliš koliko je crkava izgrađeno u to
vreme? (izuzetak su protestanti koje je država kao manje opasne i malobrojne
donekle puštala da grade). Nema tu govora o biranju pošto je država za sve
nas već odabrala. Ja sam doživeo da mi sin kada je napunio dvadeseti
rođendan postavi pitanje zađto nije kršten. Da li sam bio "komunjara"? Da kao
i većina drugih. Odabrao sam umesto sina i prekinuo lanac krštavanja. Zašto
pitam se danas. Da li je to bio moj izbor? Ne izbor je napravilo vaspitanje.
Oni pojedinci koji su nastavili tradiciju i svojoj deci dali poduku o
religiji su omogućili izbor. Naš sistem obrazovanja onemogućava drugi
izbor do ateizan jer u suprotnom u pitanju je glup čovek (a niko od nas ne
želi da ga smatraju glupim?)
religija.648vlafam,
-> #644, budim>VF> Jedina razlika između crkve i sekte je kada država stane iza nje, pa
>VF> postane crkva...
Može i tako. Ali može i ovako. Samo je jedna hristova crkva a sve ostale
su sekte i sektine sekte sekta.(?) Inflacija obezvređuje pa je i ovde to
slučaj.
Pozdrav :)
religija.649corto,
-> #646, vlafam> Svako od njih smatra da jedino on tumaci citat ispravno a
> svi drugi grese.
Ja bih pre rekla da svaki od njih smatra da njegova sekta to jedina
ispravno tumaci, a sve druge grese :)
> Koliko si upoznata sa hriscanskom filozofijom van uticaja zapada?
> Mislim na vizantijsku i njene naslednice.
Nadam se da sam dosta dobro upoznata, bez obzira na to sto je
hriscanstvo u svim oblicima bilo sastavni deo mojih studija, posebno
Vizantija i pravoslavlje. Bez toga se na ovim prostorima u istoriji
umetnosti nista ne moze uraditi.
> To pitam jer sam osetio kod tebe blago potcenjivacki stav u
> odnosu na pravoslavce (ja ih nebi izjednacavao sa katolicima
> jer su oni ipak dosta razliciti).
Boze sacuvaj :))) Samo ja ne zivim medju katolickom vecinom, pa tako i
sa njihovim svestenstvom dolazim manje u kontakt, pa me i manje
nerviraju. A sta zameram pravoslavnim svestenicima na ovim prostorima,
uh, to bi zauzelo par poruka.... Jednostavno, moze se reci da me crkva
(kao institucija), narocito kada pokusava da se nametne kao arbitar
svakodnevnog zivota svih gradjana jedne zemlje, iritira.
> naroda jar smo mi Srbi celog mog zivota bili ateisti,
> internacionalci i Jugosloveni (Hrvati su svoj narod obrazovali
> kao katolike svo ovo vreme).
Ne bih se slozila. Svako versko obrazovanje je prvenstveno stvar
porodice. Vecina mojih prijatelje, tu negde oko 40 godina, su duboko
religiozni ljudi koji od detinjstva posecuju crkvu. Poslednjih godina
sve manje i manje, ali to je druga prica.
religija.650corto,
-> #647, vlafam> godina, klinac koji bi otisao na vrbicu (govorim o mom kraju o
> Vojvodini)? Ili da li si mogao biti bilo kakav faktor u firmi
> ako bi se doznalo da je popa dolazio da sveti vodicu.
Zaista ne znam kako je bilo u Vojvodini, ali u Beogradu je zaista bila
stvar samoizbora, da ne kazem autocenzure. Otkako znam za sebe ide se po
slavama i praznicima u posete, vidjaju se popovi po kucama... To sto su
se obicaji u medjuvremenu izvitoperili, to je opet druga prica.
> Ja sam doziveo da mi sin kada je napunio dvadeseti rodendan postavi
> pitanje zadto nije krsten.
Mi smo se opredelili da svom detetu ostavimo slobodan izbor. Ako jednog
dana pozeli da se krsti, niko je nece sprecavati. Mislim da je tako
najbolje. Ono sto smatramo vaznim je obrazovanje u hriscanskom duhu (jer
smo ipak deo hriscanskog, a ne budistickog sveta ;), ne u verskom, nego
jednostavno, da sledi deset zapovesti, koje su univerzalne i za vernike
i za ateiste.
religija.651budim,
-> #645, supers(:) Ili, da budemo još precizniji, po nepisanom pravilu crkve nastoje
(:) da utiču na državnu politiku a sekte šire svoju moć mimo države :)
Upravo tako... uzmi Vatikan za primer...
poz,
budimir
religija.652corto,
-> #646, vlafam> Svako od njih smatra da jedino on tumaci citat ispravno a
> svi drugi grese.
Ja bih pre rekla da svaki od njih smatra da njegova sekta to jedina
ispravno tumaci, a sve druge grese :)
> Koliko si upoznata sa hriscanskom filozofijom van uticaja zapada?
> Mislim na vizantijsku i njene naslednice.
Nadam se da sam dosta dobro upoznata, bez obzira na to sto je
hriscanstvo u svim oblicima bilo sastavni deo mojih studija, posebno
Vizantija i pravoslavlje. Bez toga se na ovim prostorima u istoriji
umetnosti nista ne moze uraditi.
> To pitam jer sam osetio kod tebe blago potcenjivacki stav u
> odnosu na pravoslavce (ja ih nebi izjednacavao sa katolicima
> jer su oni ipak dosta razliciti).
Boze sacuvaj :))) Samo ja ne zivim medju katolickom vecinom, pa tako i
sa njihovim svestenstvom dolazim manje u kontakt, pa me i manje
nerviraju. A sta zameram pravoslavnim svestenicima na ovim prostorima,
uh, to bi zauzelo par poruka.... Jednostavno, moze se reci da me crkva
(kao institucija), narocito kada pokusava da se nametne kao arbitar
svakodnevnog zivota svih gradjana jedne zemlje, iritira.
> naroda jar smo mi Srbi celog mog zivota bili ateisti,
> internacionalci i Jugosloveni (Hrvati su svoj narod obrazovali
> kao katolike svo ovo vreme).
Ne bih se slozila. Svako versko obrazovanje je prvenstveno stvar
porodice. Vecina mojih prijatelje, tu negde oko 40 godina, su duboko
religiozni ljudi koji od detinjstva posecuju crkvu. Poslednjih godina
sve manje i manje, ali to je druga prica.
religija.653corto,
-> #647, vlafam> godina, klinac koji bi otisao na vrbicu (govorim o mom kraju o
> Vojvodini)? Ili da li si mogao biti bilo kakav faktor u firmi
> ako bi se doznalo da je popa dolazio da sveti vodicu.
Zaista ne znam kako je bilo u Vojvodini, ali u Beogradu je zaista bila
stvar samoizbora, da ne kazem autocenzure. Otkako znam za sebe ide se po
slavama i praznicima u posete, vidjaju se popovi po kucama... To sto su
se obicaji u medjuvremenu izvitoperili, to je opet druga prica.
> Ja sam doziveo da mi sin kada je napunio dvadeseti rodendan postavi
> pitanje zadto nije krsten.
Mi smo se opredelili da svom detetu ostavimo slobodan izbor. Ako jednog
dana pozeli da se krsti, niko je nece sprecavati. Mislim da je tako
najbolje. Ono sto smatramo vaznim je obrazovanje u hriscanskom duhu (jer
smo ipak deo hriscanskog, a ne budistickog sveta ;), ne u verskom, nego
jednostavno, da sledi deset zapovesti, koje su univerzalne i za vernike
i za ateiste.
religija.654jovap,
<643> Usred PREDAVANJA o mucenjima Svetog Djordja, jedna devojka se
<> onesvestila jer joj je bukvalno pozlilo ;)
Nabaci taj deo PREDAVANJA. Kada sam prvi put cuo da je Dositej voleo
da cita 'Zitia svetaca', nije mi bilo jasno sta pa tu muz' da bide
enteresantno. Kada sam i sam procitao 'par komada' ....
J.
religija.655corto,
-> #654, jovap> Nabaci taj deo PREDAVANJA.
Bilo je to davno :) Ni ostalima u ucionici nije bilo bas najprijatnije u
stomaku, tako da smo se svi potrudili da ga sto pre zaboravimo. Samo se
secam da je seckanje, pecenje, cerecenje, cupanje kose i noktiju,
obrtanje na raznju i slicne stvari trajalo par nedelja, jer je preko
noci dolazio andjeo i zaceljivao mu rane, pa tako sve dok mu nisu
odsekli glavu (zasto i to andjeo nije popravio, nikada nismo saznali).
Premda se retko nailazi na prikaz muka Svetog Djordja, obicno svi vise
vole romanticnu pricu sa princezom i azdajom. Inace, car koji ga je
zatvorio i mucio bio je Dioklecijan :)
religija.656gerber,
-> #643, cortoYR>*> najvaznijim svetiteljima i njihovim stradanjima. Usred predavanja o
YR>*> mucenjima Svetog Djordja, jedna devojka se onesvestila jer joj je
YR>*> bukvalno pozlilo ;)
Saživela se sa zmajem? ;)
A kad smo kod žitija, živo me zanima koliko je ljudi novih,
nastupajućih generacija, koje će naslediti svet, uopšte i
upoznato sa tim šta je (osim opšteg mesta) Biblija, te kako
ide Starogrčka mitologija. A i jedno i drugo su osnovan opšteg
obrazovanja. Bez koga se može, ali je ako ne bljutavo, ono, svakako,
siromašno. Makar se i sa skepsom tumačilo.
religija.657vlafam,
-> #652, corto>VF> Ja bih pre rekla da svaki od njih smatra da njegova sekta to jedina
>VF> ispravno tumaci, a sve druge grese :)
I to je tačno. Ja sam mislio na pojedince iz iste sekte.
>VF> Nadam se da sam dosta dobro upoznata, bez obzira na to sto je
>VF> hriscanstvo u svim oblicima bilo sastavni deo mojih studija, posebno
>VF> Vizantija i pravoslavlje. Bez toga se na ovim prostorima u istoriji
>VF> umetnosti nista ne moze uraditi.
Na ovom polju ja sam samouk. Uglavnom izvor su mi dela Vladike Nikolaja
Velimirovića. Zahvalan bih ti bio ako mi preporučiš neki od naslova koji
se mogu kod nas nabaviti.
>VF> Ne bih se slozila. Svako versko obrazovanje je prvenstveno stvar
>VF> porodice. Vecina mojih prijatelje, tu negde oko 40 godina, su duboko
>VF> religiozni ljudi koji od detinjstva posecuju crkvu. Poslednjih godina
Tu je baš poenta. Porodica je sprečavana time što je dete dolazilo u
koliziju sa onim što čuje kod kuće i u školi. Ne zaboravi da je intelektualni
nivo roditelja u Beogradu i po varošima i selima Vojvodine posle rata bio
drastično različit. Dolazak kolonista koji su bili čvrsti branioci novog
poretka i baza nove ideologije samo je sve to ubrzao.
religija.658vlafam,
-> #653, corto>VF> Ono sto smatramo vaznim je obrazovanje u hriscanskom duhu
>VF> (jer smo ipak deo hriscanskog, a ne budistickog sveta ;), ne u
>VF> verskom, nego jednostavno, da sledi deset zapovesti, koje su
>VF> univerzalne i za vernike i za ateiste.
Sve je to lepo. Ja mislim da bi nam društvo bilo bolje ako u škole uđe
veronauka i poduke o hrišćanskom moralu. Do čega dovodi nedostatak
morala vidimo i sami. Deset zapovesti obavezuju vernika ali ateistu baš i
ne moraju (ako nema Boga kome će se odgovarati za nedela - treba samo
eskivirati za života sankcije društva i nema problema). Baš zvuči lepo
i utešno da će se za nedela kad tad odgovarati.
Pozdrav :)
religija.659corto,
-> #656, gerber> Sazivela se sa zmajem? ;)
Ih, zmaj je dobro prosao, sta se Djordju posle izdesavalo ;)
> upoznato sa tim sta je (osim opsteg mesta) Biblija, te kako
> ide Starogrcka mitologija. A i jedno i drugo su osnovan opsteg
> obrazovanja. Bez koga se moze, ali je ako ne bljutavo, ono,
Na zalost, slabo su upoznati i sa jednim i sa drugim :( Profesor koji
sada drzi katedru za uvod u sitoriju umetnosti mi je priznao da studente
vise ne ispituje grcku mitologiju jer 1) smatra da je to deo opste
kulture a ne nastavnog gradiva; 2) nema snage da slusa kako studenti tu
mitologiju kasape, zamuckuju, brkaju bogove i junake. malo
kontradiktorno, ali.... A svi savremeni horor filmovi su decje bajke u
odnosu na npr. Grejvsove "Grcke mitove" :))) A ni Mojsije ne zaostaje,
sve sam pokolj do pokolja :)))
Sa Biblijom stvari stoje jos gore. Na njoj je jos uvek zig "crkvene
gluposti", a novi pravoslavci se nisu potrudili ni da saznaju sta je
pravoslavlje, a kamo li da procitaju na cemu im se to vera zasniva.
Ono sto meni tu najvise smeta je sto svi zive u uverenju da je
hriscanstvo pocelo i zavrsilo sa Svetim Savom :(
Mora se priznati da je Bibliju u ovdasnjim prevodima tesko citati.
Svojevremeno je, cini mi se 1968, Krscanska sadasnjost izdala jedno lepo
i debelo kriticko izdanje Biblije, sa svim knjigama (i Makabejci), sa
objasnjenjima sta koja veroispovest ukljucuje u Bibliju, sta je
zasnovano na istorijskim dogadjajima, sa spiskom dodatne literature, ma
divota jedna. Sve cekam da se nesto slicno i ovde pojavi, ali izgleda da
se ovde ne moze sakupiti tim, pa su opet pozvali pomoc iz inostranstva
(Britansko Biblijsko drustvo).
religija.660corto,
-> #657, vlafam> Velimirovica. Zahvalan bih ti bio ako mi preporucis neki od
> naslova koji se mogu kod nas nabaviti.
To ce malo potrajati, mi te literature slabo imamo, ali obecavam da cu
videti sta se moze nabaviti.
> Tu je bas poenta. Porodica je sprecavana time sto je dete
> dolazilo u koliziju sa onim sto cuje kod kuce i u skoli.
Meni su i Bibliju i grcke mitove pricali kao bajke. I vise su mi se
svidele od brace Grim, a o Andersenu da i ne govorim - manje su
krvolocne ;) Kada sam stigla na studije, osim studenata teologije i jos
nas nekoliko, niko nije imao pojma o cemu se to radi. Bojim se da ni
danas nije bolja situacija. Kolege koje predaju baroknu umetnost kod nas
su mi se zalile da ih mladi vernici optuzuju da "truju pravoslavnu
mladez katolicanstvom". Znaci, nije samo u pitanju poznavanje Biblije,
nego i nepoznavanje istorije sopstvene crkve. Svi bi oni da se crkve i
manastiri po Vojvodini (cudno, niko ne pominje Sabornu crkvu u Beogradu)
lepo obiju ili sruse, pa daj sve ponovo u srpsko-vizantijskom stilu !
Kada odu u crkvu na vezbe, lokalni popovi ih zdusno podrzavaju "Sve je
to lepo, ali to je katolicno, ja bih to izbacio napolje (ikonostas)".
Istovremeno nikome ne pada napamet da trazi od Patrjarha da se skine,
jer je i njegova svecana odezda potpuno barokna ;)
> Ne zaboravi da je intelektualni nivo roditelja u Beogradu i po
> varosima i selima Vojvodine posle rata bio drasticno razlicit.
Ja sam i rekla da ne znam kako je bilo u Vojvodini (premda mislim da je
u Novom Sadu bilo kao i u beogradu, sudeci po novosadskim prijateljima).
Jasno mi je da veca sredina daje i vecu slobodu, ali istovremeno se i
moralne i porodicne vrednosti lakse gube u vecoj sredini.
> Dolazak kolonista koji su bili cvrsti branioci novog poretka i
> baza nove ideologije samo je sve to ubrzao.
Ako cemo pravo, Beograd je preziveo najveci nalet kolonista :))
religija.661corto,
-> #658, vlafam> Sve je to lepo. Ja mislim da bi nam drustvo bilo bolje ako u
> skole ude veronauka i poduke o hriscanskom moralu.
Ali samo da ne predaju popovi ! Inace, dobicemo novi vid marksizma :)
Mislim da bi se u ovom slucaju, deca iz ateistickih porodica nasla u
nebranom grozdju. I cim se nesto uvede kao predmet, obavezan ili
fakultativan, to je samo jos jedna obaveza za bubanje vise. Pre bi
trebalo rasteretiti decu od gluposti, sa Biblijom ih upoznavati na
casovima knjizevnosti. I dalje mislim da skola ne moze da zameni
porodicu, i da se sa moralnim vrednostima deca upoznaju u sopstvenoj
kuci. To je daleko teze za roditelje, pogotovo sto je kod nas godinama
smatrano da skola treba da zameni domace vaspitanje.
> Deset zapovesti obavezuju vernika ali ateistu bas i ne moraju
To je pitanje licnog morala :)
> (ako nema Boga kome ce se odgovarati za nedela
Samom sebi. Dobro de, ja sam idealista ;)
religija.662supers,
-> #658, vlafam>> Sve je to lepo. Ja mislim da bi nam društvo bilo bolje ako u škole
>> uđe veronauka i poduke o hrišćanskom moralu.
Vrlo problematično. Predlažem ti da tačno definišeš šta sve spada u
hrišćanski moral. Današnja globalna civilizacija ima neki svoj moral
koji je najbliži hrišćanskom moralu, pošto su eru tehnologije i medija
diktirale hrišćanske zemlje.
U njega spadaju načela koja su nesporna u praktično celom svetu
(pravo na život, svojinu, osobenost, privatnost...) Neka od tih načela
se nalaze i među 10 zapovesti ("Ne kradi, ne ubij") a čak i komunističke
ideologije se ne odriču mnogih u svetu opšteprihvaćenih moralnih normi
("Da ću voleti svoju zemlju i biti dobar drug...")
Sve to je već deo procesa vaspitanja u svakoj normalnoj zemlji, još
od vrtića. E, sad postavljam pitanje koje su to moralne vrednosti što ih
hrićansko vaspitanje donosi, pored ovih podrazumevanih. Ako izuzmemo
priče iz svetih knjiga, šta je to što hrišćanstvo dodatno nudi?
Ja vidim samo neke sporne moralne norme ("ne čini preljubu") kao i neke
nabeđene tabu-teme (seksualnost). Uzdizanjem takvih tabua načinjena je
ogromna šteta. Pornografija je logična posledica jednog bolesnog
hrišćanskog tabua.
I stoga takvo vaspitanje treba da bude opciono, a ne obavezno.
religija.663vlafam,
-> #661, corto>VF> Ali samo da ne predaju popovi ! Inace, dobicemo novi vid marksizma :)
Slažem se da popovi nisu pogodni. Šta misliš o dosadašnjem kadru koji je
predavao marksizam da ih prekvalifikujemo?
>VF> Mislim da bi se u ovom slucaju, deca iz ateistickih porodica nasla u
>VF> nebranom grozdju. I cim se nesto uvede kao predmet, obavezan ili
>VF> fakultativan, to je samo jos jedna obaveza za bubanje vise. Pre bi
Bila bi u boljem položaju nego dosada deca iz religioznih porodica. Da se
razumemo ja sam odrastao u ateističkoj porodici (otac proleter i ubeđeni
ateista) ali mi je rođeni stric bio celog života baptistički propovednik.
Decu po školama treba osloboditi bubanja kojekakvih gluposti i napraviti
mesta za ovo o čemu je reč.
>VF> Samom sebi. Dobro de, ja sam idealista ;)
Ako u to stvarno veruješ iskreno ti zavidim :) Ja više verujem u ono
"ne boji se šuša Boga već batina".
Pozdrav :)
religija.664vlafam,
-> #660, corto>VF> Znaci, nije samo u pitanju poznavanje Biblije,
>VF> nego i nepoznavanje istorije sopstvene crkve. Svi bi oni da se crkve i
>VF> manastiri po Vojvodini (cudno, niko ne pominje Sabornu crkvu u
>VF> Beogradu) lepo obiju ili sruse, pa daj sve ponovo u
>VF> srpsko-vizantijskom stilu !
Za nepoznavanje ovakvog obima ipak je krivo obrazovanje. I u mojoj struci
je slično stanje. Mlade kolege lekari (mislim na stomatologe) dolaze sa
potpunim nepoznavanjem latinskog jezika i bednim znanjem iz opšte kulture.
Prosto ne mogu da verujem da je stanje takvo kako ti kažeš. Pa valjda im
nećete dozvoliti takav vandalizam? Uostalom zato se i zalažem da se nađe
mesta u obrazovanju i za Bibliju i za sopstvenu crkvu.
religija.665vlafam,
-> #662, supers>VF> Vrlo problematično. Predlažem ti da tačno definišeš šta sve spada u
>VF> hrišćanski moral. Današnja globalna civilizacija ima neki svoj moral
>VF> koji je najbliži hrišćanskom moralu, pošto su eru tehnologije i medija
>VF> diktirale hrišćanske zemlje.
Uhvatio si me na spavanju. Priznajem da bi teško mogao da definišem tačno
šta je hrišćanski moral. Moj stav je više reakcija na današnje stanje
duha kod nas, na dezorijentisanost i beznađe, na rušenje i negiranje
dosadašnjih moralnih normi. Jednostavno sam imao ideju da bi bilo dobro
nešto menjati. To bi trebalo da ima veze sa ponovnim buđenjem religije.
Pošto kod nas mlađa generacija nema pojma šta je Hrišćanstvo a stariji su
se odučili i zaboravili, mislio sam da bi bilo dobro vratiti nešto od
onoga što smo zadnjih 50 godina odbacili.
>VF> Sve to je već deo procesa vaspitanja u svakoj normalnoj zemlji, još
>VF> od vrtića. E, sad postavljam pitanje koje su to moralne vrednosti što
>VF> ih
Mene u ovoj zemlji nisu učili "Očenaš" već "Mene tata pita voliš li ti
Tita..." i da je jedini moral onaj komunistički. Šta ih danas uče neznam
pošto su mi deca na fakultetu a unuke još nemam. Koje moralne vrednosti
danas propagirati stvarno je teško odlučiti se pošto u krajnjoj liniji
svi lažu. Ja sam predložio jedno, tvoji argumenti stoje a gde je izlaz
ostaje otvoreno pitanje za diskusiju.
>VF> Ako izuzmemo
>VF> priče iz svetih knjiga, šta je to što hrišćanstvo dodatno nudi?
Nudi nadu, večni život, oproštaj, veru, nudi odgovore na mnoga pitanja
koja muče čoveka od pamtiveka. Priče iz Biblije nisu samo priče strave i
užasa nego su u njima i poruke i poduke.
>VF> I stoga takvo vaspitanje treba da bude opciono, a ne obavezno.
Neka bude i tako kako kažeš važno je da bude.
Pozdrav :)
religija.666supers,
-> #663, vlafam>> Slažem se da popovi nisu pogodni. Šta misliš o dosadašnjem kadru
>> koji je predavao marksizam da ih prekvalifikujemo?
Ovo je valjda ironično. U našoj zemlji bezveznjaka po nekom mom utisku
samo svaki četvrti profesor matematike (vrlo tanane nauke čije se učenje
ne zasniva na prostom reprodukovanju činjenica za razliku od 80%
školskog gradiva) voli svoj posao. Treba samo videti kakvi zastrašujući
likovi predaju muzičko, likovno, prvu pomoć po našim školama pa shvatiti
da uvođenje još jednog predmeta znači uvođenje još gomile bezvrednih
kadrova u prosvetni sistem...
religija.667corto,
-> #662, supers> Sve to je vec deo procesa vaspitanja u svakoj normalnoj zemlji,
> jos od vrtica. E, sad postavljam pitanje koje su to moralne
> vrednosti sto ih hricansko vaspitanje donosi, pored ovih
> podrazumevanih. Ako izuzmemo price iz svetih knjiga, sta je to
> sto hriscanstvo dodatno nudi?
Tome se deca uce i kod nas. Npr. jos u vrticu uce da nije lepo uzimati
tudje igracke, otimati drugoj deci njihove stvari, lagati, tuci se, i
slicne naizgled banalne stvari. Naravno, davno je iz 10 zapovesti ispalo
ono "oko za oko, zub za zub" :) Problem je sto deca kod kuce vide
potpuno druge stvari, jer sve je dozvoljeno da bi se prezivelo. Ali to
je vec pitanje naseg drustva u celini :(
A pitanje sta to hriscanstvo dodatno nudi, ili uopste zasto je
hriscanstvo tako jako kao sto jeste, mene muci vec dugo vremena. uvek me
je fascinirala cinjenica da se hriscanstvo uspevalo nametnuti, i
pokoriti i mnogo starije i civilizovanije kulture. U cemu je ta snaga
hriscanstva ? Nece biti samo u "ognju i macu".
religija.668corto,
-> #663, vlafam> Slazem se da popovi nisu pogodni. Sta mislis o dosadasnjem
> kadru koji je predavao marksizam da ih prekvalifikujemo?
Mislim da to uopste ne bi bilo lose :) Dogma je dogma, lepo bi se snasli
:) Ali da se ukljuce i profesori predvojnicke obuke !
> Decu po skolama treba osloboditi bubanja kojekakvih gluposti i
> napraviti mesta za ovo o cemu je rec.
Apsolutno !
> Ako u to stvarno verujes iskreno ti zavidim :) Ja vise verujem
Ja najvise verujem u ono "ne cini drugima ono sto ne zelis da ucine
tebi" :) Mislim da svako zna da se oseca "neprijatno" ako je nesto
pogresno uradio ili rekao. Samo je pitanje da li ce sebi dozvoliti da
zivi sa savescu, ili ce se brze bolje resiti te napasti ;)
religija.669corto,
-> #664, vlafam> Za nepoznavanje ovakvog obima ipak je krivo obrazovanje. I u
Takvih ideja nije bilo medju starijim generacijama koje su morale da
bubaju marksizam ;) Mozda je tu i kvaka - mi smo crkve gledali kao
spomenike kulture, a ne kao nacionalisticko obelezje.
> potpunim nepoznavanjem latinskog jezika i bednim znanjem iz
> opste kulture.
E tu je stvarno krivo obrazovanje. Stanje na mom fakultetu (Filozofskom)
je katastrofalno, svi se zale da deca nemaju pojma ni sa istorijom, ni
sa knjizevnoscu, ni sa stranim jezicima. Rezultat toga su sve nizi i
nizi kriterijumi pri upisu i polaganju ispita :( Uvek je bilo najvaznije
popuniti kvotu, jer to onda znaci vise novca od ministarstva...
> Prosto ne mogu da verujem da je stanje takvo
> kako ti kazes. Pa valjda im necete dozvoliti takav vandalizam?
Stara garda se jos batrga ;) Problem je sto i zvanicna crkva zastupa to
glediste, pa se i sa njima stalno svadjamo (mi smo dali pare, mi mozemo
da radimo sta hocemo), ali bar je tu Zakon o zastiti spomenika jasan -
no pasaran ;) Trenutno nam vecu brigu zadaju danasnji "protomajstori"
koji projektuju srpsko-vizantijske uzase u celiku i betonu. Najdivnije
je sto vec vek i po niko nije uspeo da definise sta je to
srpsko-vizantijski stil (nacionalni stilovi u umetnosti mu dodju nesto
kao moja specijalizacija, pa dobro znam celu polemiku), ali ga se svi
drze kao pijan plota :(
religija.670gerber,
-> #649, cortoYR>*> nerviraju. A sta zameram pravoslavnim svestenicima na ovim prostorima,
YR>*> uh, to bi zauzelo par poruka.... Jednostavno, moze se reci da me crkva
YR>*> (kao institucija), narocito kada pokusava da se nametne kao arbitar
YR>*> svakodnevnog zivota svih gradjana jedne zemlje, iritira.
Čini mi se da bi, zarad eventualne razbuktalije rasprave,
trebalo napraviti distinkciju izmedju religije, crkve i
crkvenih predstavnika. Jeste da ima ljudi koji sve ove tri
stvari poistovećuju (kao što poistovećuju državu, u vidu
državnog aparata, sa narodom), ali su to ipak tri različite
stvari. To što umeju da budu uzročno posledično vezani, ne
znači da kada neko osporava način ponašanja crkvenih predstavnika
i same Crkve, da time osporava i samu religiju.
religija.671gerber,
-> #663, vlafamYR>*> Slažem se da popovi nisu pogodni. Šta misliš o dosadašnjem kadru koji
YR>*> je predavao marksizam da ih prekvalifikujemo?
Misliš predavali jednu dogmu, pa mogu i drugu? ;)
Medjutim, treba imati u vidu da je Marksizam deo Filosofije,
pa ga, kao i Kanta ili onu šuplju kantu, treba proučavati zarad
opšteg obrazovanja (kritički, normalno, kao i onu prvu dvojicu).
Na sličan način bi trebalo organizovati i predavanja o religijama.
Kao deo kulturnog i istorijskog nasledja. A ne kao dogmu.
Ko želi da mu dete dobije i dogmatsko, pravo veronaučno, obrazovanje
što pa da se ne obrazuju dodatni časovi, ili posebni smerovi.
Pa ko želi od volje mu, ko ne takodje.
A stvarno nije red da odrasli ljudi ne znaju ni šta je Božić,
ni zašto se pokloni nose.
religija.672gerber,
-> #667, cortoYR>*> pokoriti i mnogo starije i civilizovanije kulture. U cemu je ta snaga
YR>*> hriscanstva ? Nece biti samo u "ognju i macu".
Onako, od oka, i bez preteranog upuštanja u finese, u mladosti.
I njoj pripadajućoj energiji, snazi i neobaziranju na posledice
i usputne žrtve (ne sopstvene, već tudje). Plus ideji negiranja
jedinke, odnosno postojanja "opšteg dobra", koje nadoknadjuje
pojedinačne gubitke.
Kao što su druge religije u ono vreme bile "stare" i nemoćne
pred nadirućom snagom koja nije bila podložna konformizmu i
nije imala mnogo šta da izgubi, već samo da osvoji, tako se
sada i Hrišćanstvo nalazi u sličnoj fazi. Pa je stoga jasnije
nadiruća snaga Islama. Koji je em mladji, em se tek u ovom veku
javljaju njegove "najmladje" inkarnacije.
Ima u ovoj priči i nekih argumenata koji je osporavaju, ali
kao jedan od elemenata može se uzeti u obzir.
religija.673jovap,
<647> E ovde jednostavno receni nisi u pravu.
Moguce! Ali voleo bih da to malo IZVAGAMO. Ja ne govorim o ateizmu
iskljucivo u exKom drzavama, vec uopste, narocito na Zapadu gde je
religioznost bila toplo podrzavana i od drzave i od drustva uopce.
<647> Da li si mogao biti bilo kakav faktor u firmi ako bi se doznalo
da je popa dolazio da sveti vodicu?
To je (bilo) istina. Faktori u firmama su morali biti podobni a tu je
clanstvo u PARTIJI bilo gotovo nezaobilazan uslov.
No ja ipak mislim da nasa drzava nije GRUBO SPRECAVALA religioznost.
Imam kolegu na poslu koji je bio PARTIJAC od rane mladosti, a ipak
ostao vernik. Popa nije smeo da pozove u kucu, ali je palio svecu u
crkvi.
-----------------------
<644> Jedina razlika izmedu crkve i sekte je kada drzava stane iza
<> nje, pa postane crkva...
<648> Moze i tako. Ali moze i ovako. Samo je jedna hristova crkva a
<> sve ostale su sekte i sektine sekte sekta.(?) Inflacija
<> obezvreduje pa je i ovde to slucaj.
Ne moze i tako i ovako. Ili je tako ili ovako. I za mene je:
<644> JEDINA RAZLIKA IZMEDU CRKVE I SEKTE JE KADA DRZAVA STANE IZA
<> NJE, PA POSTANE CRKVA...
Dakle sada smo 2:1 u korist <644>. Kladio bih se da bi jedna sira
anketa medju ateistima ovo potvrdila.
<650> Mi smo se opredelili da svom dete ostavimo slo izbor.
<650> Ako jednogi dk, niko jee sprecavati.
mata da je vravan ta. Posto religija inivno
nije vise ono (oguca i van domasaja cak i kritirsljanja) treba
izborpc ti tek
rodjenu bebu u SVOJU ili Dij sameist
Ovmo mislim doaritadanasnjice i budcnosti,i dima) mucnost izbora tamo
J
religija.674corto,
-> #671, gerber> Medjutim, treba imati u vidu da je Marksizam deo Filosofije,
> pa ga, kao i Kanta ili onu suplju kantu, treba proucavati zarad
> opsteg obrazovanja (kriticki, normalno, kao i onu prvu
> dvojicu).
Jeste, u SAD rasturaju Marx-a :))) Kakva su mi pitanja postavljali, prvo
sam se pitala da li oni to o istom coveku, pa onda da li su svi oni
zaista citali "Kapital", i na kraju su mi lepo objasnili da ga oni
proucavaju kao jednog od najznacajnijih filozofa, a to sto su neki
njegovo ucenje uzeli za osnovu drustvenog uredjenja, e to je njihov
problem ;) Govorim, naravno, o obrazovanim ljudima sa diplomama
drustvenih nauka.
> A stvarno nije red da odrasli ljudi ne znaju ni sta je Bozic,
> ni zasto se pokloni nose.
I ne znaju da pravoslavni ne kite jelku za Bozic, i ne lepe slicice sa
zecovima na uskrsnja jaja. Ali, ako Milan St. Protic na TV-u izjavi da
se ne zna odakle i od kada potice obicaj umetanja uskrsnjih jaja u hleb,
sta onda od drugih da se ocekuje.
religija.675corto,
-> #672, gerber> I njoj pripadajucoj energiji, snazi i neobaziranju na posledice
> i usputne zrtve (ne sopstvene, vec tudje). Plus ideji negiranja
> jedinke, odnosno postojanja "opsteg dobra", koje nadoknadjuje
> pojedinacne gubitke.
U to vreme je islam bio mladji. Da preciziram, mislim jos na doba
krstaskih ratova, posto se to moze uzeti kao pocetak ekspanzije
hriscanstva. I ostale religije imaju pojam "opsteg dobra", tj.
"zrtvovanja za veru". Pa opet.... Ili je hriscanski fanatizam u stvari
bio najjaci, ili.... Mogu samo da zamislim jadne Arape kako su se
zbunili kad im se pred vrata iskrcala rulja smrdljivih, zaraslih i
divljih krstasa :))
religija.676corto,
-> #673, jovap
Izvini, da li bi mogao da ponovis poruku, verovatno se nesto
desilo u prenosu i uopste ne mogu da je procitam.
religija.677gerber,
-> #675, cortoYR>*> U to vreme je islam bio mladji. Da preciziram, mislim jos na doba
YR>*> krstaskih ratova, posto se to moze uzeti kao pocetak ekspanzije
YR>*> hriscanstva. I ostale religije imaju pojam "opsteg dobra", tj.
Rekoh ja da u samoj priči ima i argumenata koji je u stvari
mogu i osporiti :) Nu, da vidimo. Jeste Islam tada bio
"mladji brat", ali je i pitanje gde je nastao (rase, podneblja,
dotadašnji mentalitet i religijska ubedjenja i sl.), kao i
šta je u početku i na koji način propovedao. Neke osnovne stvari
koje ima sa Hrišćanstvom glede tolerantnosti su se duže održale.
Pa zato i rekoh da se tek kasnije javljaju njegove "najmladje"
reinkarnacije, u smislu agresivnosti i fanatizma. E sad, postoji
razlika u snazi i ekspanziji država u kojima se Hrišćanstvo
raširilo (pitanje je da li je Hrišćanstvo doprinelo ekspanziji
ili je ekspanzija doprinele razvoju hrošćanstva) od snage i položaja
država u kojima se širio Islam.
Dalje bih mogao razmišljati i o tome koliko je Hrišćanstvo
izgubilo od prvobitne tolerancije tokom perioda "prepisivanja"
jevandjeja, borbe za teritorije na područjima gde je uhvatilo
korene i još po nekom društvenom zbivanju. Kad smo kod toga,
čini mi se da je i pitanje shvatanja značaja i uloge teritorija
kod naroda koji su usvojili Hrišćanstvo malo drugojačije od onih
koji su usvojili Islam.
Nego, kad smo kod misionara, čitao li je ko Reisera? Strip,
naravno. Nekada objvaljivan u Poletu. Strašna stvar ;)
YR>*> "zrtvovanja za veru". Pa opet.... Ili je hriscanski fanatizam u stvari
YR>*> bio najjaci, ili.... Mogu samo da zamislim jadne Arape kako su se
YR>*> zbunili kad im se pred vrata iskrcala rulja smrdljivih, zaraslih i
YR>*> divljih krstasa :))
Auh! Čini mi se da vidim u bliskoj budućnosti jednu "finu"
raspravu, koja je ne tako davno već vodjena. I gle čuda,
vinovnici sve poznati "drugari" ;)
Kako god, zar nas nisu odavno učili da su Saraceni divlji
ljudožderi, nevrenici, koji samo mlataraju krivim sabljama ;)
religija.678vlafam,
-> #666, supers>VF> Ovo je valjda ironično. U našoj zemlji bezveznjaka po nekom mom utisku
>VF> samo svaki četvrti profesor matematike (vrlo tanane nauke čije se
>VF> učenje ne zasniva na prostom reprodukovanju činjenica za razliku od
>VF> 80% školskog gradiva) voli svoj posao. Treba samo videti kakvi
>VF> zastrašujući likovi predaju muzičko, likovno, prvu pomoć po našim
>VF> školama pa shvatiti da uvođenje još jednog predmeta znači uvođenje još
>VF> gomile bezvrednih kadrova u prosvetni sistem...
Nije bilo ironično. Tvoja konstatacija izgleda da stoji pa stoga i mislim
da postojeći kadar može da odradi posao. Me moraju oni to voleti kao što
kažeš ni većina ostalih svoj poziv ne voli. Mogu ga odraditi kao i svaki
drugi posao. Ja nisam rekao da treba uvoditi novi predmet već da treba
izbaciti više nepotrebnih predmeta pa bi i sa ovim što predlažem deci bilo
lakše.
Pozdrav:)
religija.679vlafam,
-> #668, corto>VF> :) Ali da se ukljuce i profesori predvojnicke obuke !
Zašto da ne! Sudeći po tome kako smo prošli sa divnom naukom o opštenarodnoj
odbrani i zaštiti samo nam još Bog može pomoći :)!
>VF> Ja najvise verujem u ono "ne cini drugima ono sto ne zelis da ucine
>VF> tebi" :) Mislim da svako zna da se oseca "neprijatno" ako je nesto
>VF> pogresno uradio ili rekao. Samo je pitanje da li ce sebi dozvoliti da
>VF> zivi sa savescu, ili ce se brze bolje resiti te napasti ;)
Lepo je što veruješ u to a voleo bih i da mogu da se složim i sa ostatkom.
Mažalost jako puno ljudi sam tokom života sretao koji nisu imali velike
probleme sa savešću ali su se kazne još kako bojali.
Pozdrav :)
religija.680vlafam,
-> #671, gerber>VF> Na sličan način bi trebalo organizovati i predavanja o religijama.
>VF> Kao deo kulturnog i istorijskog nasledja. A ne kao dogmu.
Ni protiv ovakvog načina ne bih imao ništa protiv. Samo da se krene već
jednom. Prateći oko mesec dana tvoje diskusije u raznim konferencijama
stekao sam utisak da si obrazovan, elokventan i pomalo ciničan. Tebi kao
čoveku širokih vidika sigurno smetaju ograničenja koja nameće religija
i njene dogme. Šta misliš koji procenat populacije može da ti parira?
Da li si se upitao kao koleginica "Corto" šta je to što hrišćanstvo održava
već dve hiljade godina uprkos razvoju nauke i tehnologije? I ja sam sebi
često postavljao ovo pitanje i voleo bih da o tome prodiskutujemo.
>VF> A stvarno nije red da odrasli ljudi ne znaju ni šta je Božić,
>VF> ni zašto se pokloni nose.
A zašto bi i znali kad o religiji (kao opijumu za narod) nemaju blage veze.
Božić je za njih nešto u vezi sa tradicijom i to im je dovoljno.
Pozdrav :)
religija.681vlafam,
-> #667, corto>VF> U cemu je ta snaga
>VF> hriscanstva ? Nece biti samo u "ognju i macu".
Dobro postavljeno pitanje! Ako bude interesa pa se razvije diskusija rado ću
u njoj učestvovati.
Pozdrav :)
religija.682vlafam,
-> #672, gerber>VF> Kao što su druge religije u ono vreme bile "stare" i nemoćne
>VF> pred nadirućom snagom koja nije bila podložna konformizmu i
>VF> nije imala mnogo šta da izgubi, već samo da osvoji, tako se
>VF> sada i Hrišćanstvo nalazi u sličnoj fazi. Pa je stoga jasnije
>VF> nadiruća snaga Islama. Koji je em mladji, em se tek u ovom veku
Interesantno viđenje svari. Islam jeste mlađi ali je čini mi se lociran
više na određeno podneblje i da ga to ograničava. Takav sam utisak stekao
čitajući Kur'an.
religija.683vlafam,
-> #669, corto>VF> spomenike kulture, a ne kao nacionalisticko obelezje.
Ja bih pre rekao nacionalno obeležje. Kod nas Srba ima jedan interesantan
stav. Naime kada Srbin postane katolik on automatski prelazi u Hrvate.
Ako pređe u islam postaje Turčin. Kod drugih to nije tako. Znam Šiptare
koji su pravoslavci, katolici ili muhamedanci ali su svi i dalje Šiptari.
Možda je to zato što su pravoslavne crkve autokefalne po nacijama a ne kao
kod katolika ili muslimana gde je višenacionalnost pravilo, ti ćeš to
bolje znati od mene pošto se time više baviš i u struci. Ovde isključujem
period pedesetogodišnjeg bratstvojedinstva.
religija.684vlafam,
-> #673, jovap>VF> Moguce! Ali voleo bih da to malo IZVAGAMO. Ja ne govorim o ateizmu
>VF> iskljucivo u exKom drzavama, vec uopste, narocito na Zapadu gde je
>VF> religioznost bila toplo podrzavana i od drzave i od drustva uopce.
Ateizam na zapadu je jedna stvar a ateizam u kako kažeš exKom državama
druga. Nisu im isti koreni pa shodno tome ni način ispoljavanja. Pošto
na zapadu nisam živeo (sem kraćih poseta u vezi sa strukom) moje znanje
o tome je knjiško i obojeno vaspitanjem. Stoga ću se u ovom delu više
ponašati kao posmatrač i dati reč onima koji po ovom pitanju mogu da
konsultuju i lično iskustvo.
>VF> No ja ipak mislim da nasa drzava nije GRUBO SPRECAVALA religioznost.
>VF> Imam kolegu na poslu koji je bio PARTIJAC od rane mladosti, a ipak
>VF> ostao vernik. Popa nije smeo da pozove u kucu, ali je palio svecu u
>VF> crkvi.
Ovo ti nije argument. Šta misliš koliko bi bio u partiji da su "drugovi"
to saznali? Zašto bi inače bila potrebna ilegala da nije bilo GRUBOG
SPREČAVANJA?
>VF> Ne moze i tako i ovako. Ili je tako ili ovako. I za mene je:
Nismo se razumeli. Pitanje je bilo upućeno "Budimu". U stvari jedna mala
provokacija. Pošto smo i on i ja Pravoslavni Srbi on me je sigurno razumeo
jer pravoslavci znaju da je "jedina prava crkva Pravoslavna a ostale su
sekte pošto su se otcepile" :). Inače sa aspekta ateista potpuno si u pravu.
religija.685corto,
-> #677, gerber> (pitanje je da li je Hriscanstvo doprinelo ekspanziji
> ili je ekspanzija doprinele razvoju hroscanstva)
I ovo me pitanje odavno muci. Npr, hriscanstvo nije pustilo dublje
korene u Kini, a u Japanu jeste (dok ga nisu zakonom zabranili). Dakle,
dve kulture zasnovane na istim postulatima, a razlicita reakcija.
Mala digresija. Jedan moj kolega je boravio u Hilandaru kada je
stigla delegacija Japanske pravoslavne crkve :)))
> izgubilo od prvobitne tolerancije tokom perioda "prepisivanja"
> jevandjeja, borbe za teritorije na podrucjima gde je uhvatilo
> korene i jos po nekom drustvenom zbivanju.
E to je bar prosto i razreseno. Onoga trenutka kada je hriscanstvo
postalo drzavna religija, sto se poklapa i sa pojavom Svetog Pavla, sva
tolerancija je nestala. Zasto je hriscanstvo u tim vremenima bilo
privlacno i patricijima a ne samo plebsu, lako je zakljuciti (varvari
levo, varvari desno, varvari gore, varvari dole, a u sredini anticka
varijanta SPS-a), ali da bi postao zvanicno prihvacena vera morao se
malo "doterati". Pavlova "dorada" je ocigledna kada se uporede Isusove
recenice iz sva 4 jevandjelja i Pavlove poslanice. Ja sam od pocetka
tvrdila da je Pavle upropastio hriscanstvo, ali mi niko nije verovao ;)
> Nego, kad smo kod misionara, citao li je ko Reisera? Strip,
> naravno. Nekada objvaljivan u Poletu. Strasna stvar ;)
E da me ubijes, ne mogu da se setim :(((
> Kako god, zar nas nisu odavno ucili da su Saraceni divlji
> ljudozderi, nevrenici, koji samo mlataraju krivim sabljama ;)
Posle smo gledali filmove Sesila B. DeMila, i shvatili pravo stanje
stvari ;)
religija.686corto,
-> #679, vlafam> Mazalost jako puno ljudi sam tokom zivota sretao koji nisu
> imali velike probleme sa savescu ali su se kazne jos kako
> bojali.
Slazem se. Vazno je imati i drustvo u kome je jasno naznaceno sta je
drustveno prihvatljivo a sta ne, i u kome sredina "izoluje" pojedinca
zbog neadekvatnog ponasanja. Jeste danas smesno nekoga osudjivati npr.
zbog razvoda (sto je bilo sasvim uobicajeno jos pre WWII), i postoje
neki smesni tabui, ali je ipak ponasanje pojedinca donekle kanalisano.
Za nase stanje svesti mislim da nije krivo odsustvo verskog obrazovanja,
vec besklasno drustvo u kome je svako mogao da se ponasa kako hoce.
Mozda cu da zvucim kao tezak konzervativac, ali da zivim u GB garant bih
glasala za torijevce ;)
religija.687corto,
-> #680, vlafam> Bozic je za njih nesto u vezi sa tradicijom i to im je
> dovoljno.
I to treba prihvatiti. I ateisti mogu da slave Bozic, bas kao deo
tradicije kulture iz koje su potekli.
religija.688corto,
-> #683, vlafam> Ja bih pre rekao nacionalno obelezje. Kod nas Srba ima jedan
Nisi me dobro razumeo :) Namerno sam rekla "nacionalisticko", jer
"kulturno dobro od nacionalnog znacaja" znaci da neki spomenik
prvenstveno ima znacaj za kulturu i istoriju jednog naroda, a ne da
potkrepljuje teorije "vrucih" nacionalista gde su sve Srbi boravili i u
kom veku pre nase ere. Na zalost, danas potezanje Decana, Gracanice ili
Pecke Patrijarsije, samo sluzi za dokazivanje teze "to je nase!", a
vecina tih glasnogovornika se nije potrudila ni da ih vidi. Ili, sto
rece jedan vatreni vernik pravoslavne provinijencije: "Da li si bila u
Hilandaru ?". A kada sam ja pocela da zevam ko riba na suvom, prosto ne
shvatajuci da li to on mene ozbiljno pita, krenuo da mi objasnjava kako
ja stvarno kao istoricar umetnosti moram tamo svakako da odem :>
religija.689jovap,
'Re: MORFOLOGIJA PORUKA ; BODY SPEAKING - 70 ZNAKOVA MAX ...
==============================================================
- Da li BS znak ;) u svim ovim slucajevima ima isto znacenje, odnosno
da li je pravilno upotrebljen ? Ako ovome postoji KVALITETNO
objasnjenje na drugom mestu, pa dajte ....
<643> Usred predavanja o mucenjima Svetog Djordja, jedna devojka se
<643> onesvestila jer joj je bukvalno pozlilo ;)
<656> Sazivela se sa zmajem? ;)
<659> Ih, zmaj je dobro prosao, sta se Djordju posle izdesavalo ;)
<658> Ako nema Boga kome ce se odgovarati za nedela ?
<661> Samom sebi. Dobro de, ja sam idealista ;)
<663> Slazem se da popovi nisu pogodni. Sta mislis o dosadasnjem
<> kadru koji je predavao marksizam da ih prekvalifikujemo
<666> Ovo je valjda ironicno.
- Ako je, kako ja ocekujem, pitanje BS jos uvek neprecizirano, zasto
ne bismo to malo zrikatli, skupa sa 'Re, 70 znakova max u liniji itd.
J.
religija.690jovap,
'Re: BAPTISTI - POTREBNA INFORMACIJA O
======================================
<663> ali mi je rodeni stric BIO celog zivota baptisticki
propovednik.
- Da li je jos ziv ? Zanimaju me (nesto) baptisti.
J.
religija.691jovap,
'Re: LATINSKI: Ne ko vec sta kaze
=================================
<664> Mlade kolege lekari (mislim na stomatologe) dolaze sa potpunim
nepoznavanjem latinskog jezika
- Ako znas kako se ono gore veli po latinskem, daj. Ja sam dosao do
NON QUIS QUAM (SED) QUID, ali hocu potvrdu nekoga ko ZNA.
- Istovremeno, al' uzgred i: Sto je dozvoljeno volu, nije Jupiteru :)
religija.692jovap,
'Re: ARHITEKTURA - HRISCANSKA = BETONCCINA :|
==============================================
<669> Trenutno nam vecu brigu zadaju danasnji "protomajstori" koji
projektuju srpsko-vizantijske uzase u celiku i betonu.
- Mislis li na Hram ? Za mene je to najlepsi arhitektonski objekat u
Beogradu, a mozda i u celoj nam SRJ. 'Podzemni Vuk' mu nije ni za
prismrdit' :)
Sasma je drugo pitanje, troskova, svrhe itd, itd.
J.
PS :| = nemam recci ! (Pokusaj, predlog za ...)
religija.693jovap,
'Re: STATISTIKA RELIGIOZNOSTI
=============================
<643> Ja bih pre rekla da je crkva u krizi a ne religija. Npr, U
<> ITALIJI JE I DALJE PO POSLEDNJIM ISTRAZIVANJIMA 99 % KATOLIKA,
<<<<<<<<<<2.313/1.10.95>
PREMA ANKETI Evropske komisije, najmanje je ateista u Grckoj,
svega
25% Slede Portugal sa 34, Spanija sa 54. Danska je na prvom mestu
sa
85% ateista.
>>>>>>>>>>>>>>>
<647> E ovde jednostavno receni nisi u pravu.
Moguce! Ali voleo bih da to malo IZVAGAMO. Ja ne govorim o ateizmu
iskljucivo u exKom drzavama, vec uopste, narocito na Zapadu gde je
religioznost bila toplo podrzavana i od drzave i od drustva uopce.
<647> Da li si mogao biti bilo kakav faktor u firmi ako bi se doznalo
da je popa dolazio da sveti vodicu?
To je (bilo) istina. Faktori u firmama su morali biti podobni a tu je
clanstvo u PARTIJI bilo gotovo nezaobilazan uslov. Popa nisu smeli
zvat.
No ja ipak mislim da nasa drzava nije GRUBO SPRECAVALA religioznost.
-----------------------
<644> Jedina razlika izmedu crkve i sekte je kada drzava stane iza
<> nje, pa postane crkva...
<648> Moze i tako. Ali moze i ovako. Samo je jedna hristova crkva a
<> sve ostale su sekte i sektine sekte sekta.(?) Inflacija
<> obezvreduje pa je i ovde to slucaj.
Ne moze i tako i ovako. Ili je tako ili ovako. Odlucu se. :)
J.
'Re: RELIGIJA - NESTO TREBA MENJATI
====================================
<665> Jednostavno sam imao ideju da bi bilo dobro nesto menjati. To
<> bi trebalo da ima veze sa ponovnim budenjem religije....
<> .... mislio sam da bi bilo dobro vratiti nesto od onoga sto
<> smo zadnjih 50 godina odbacili.
- Ima li jos koga da je IMAO slicnu IDEJU ?
- Nadam se da se 'autor' nece ljutiti sto sam malo skratio citat.
J.
'Re: OKO ZA OKO - OD KADA NE VAZZI ?
====================================
<667> Naravno, davno je iz 10 zapovesti ispalo ono "oko za oko, zub
<> za zub" :)
- Mala provera; Ko NE ZNA kada i kako je to ispalo nek se javi.Mozda
bolje na licni mail ?
J.
'Re: DISTINKCIJA RELIGIA - CRKVA - POPOVI
===========================================
<670> Cini mi se da bi, zarad eventualne razbuktalije rasprave,
trebalo napraviti distinkciju izmedju religije, crkve i
crkvenih predstavnika.
- Pitanje ove DISTINKCIJE je i meni zanimljivo.
- No, rasprava je trenutno, mislim i previse razbuktana, pa bi je
cak trebalo malo i prugussit, mislim opet ja :). A moze bit bi bilo
dovoljano da se malo zrikta. Naprimer sto vam je SVIMA bre tesko da
turite taj 'Re: bre ? :)
religija.694supers,
-> #665, vlafam>> Mene u ovoj zemlji nisu učili "Očenaš" već "Mene tata pita voliš li
>> ti Tita..." i da je jedini moral onaj komunistički. Šta ih danas uče neznam
Eto, dve suprotne krajnosti. U oba slučaja deci se nameće jedan pogled
na svet i jedna određena grupa idola. Danas je škola u jedinstvanoj
situaciji - obrazovni sistem u celini jeste loš jer je nasleđe ruskih,
šuvarskih i ostalih pogrešnih metoda još uvek veoma prisutno,
ali nikad nismo imali školu potpuno slobodnu od ideologije kao danas.
>> Nudi nadu, večni život, oproštaj, veru, nudi odgovore na mnoga
>> pitanja koja muče čoveka od pamtiveka.
Da, ali tvrdim da bi bio zločin prodavati nadu i veru u takvom obliku
onima koji to traže na jednom drugom nivou (ateisti...)
Bilo kako bilo, mislim da je rešenje o kojem smo se uglavnom složili
(mogućnost izbora) zaista najprihvatljivije:
>>> VF> I stoga takvo vaspitanje treba da bude opciono, a ne obavezno.
>>
>> Neka bude i tako kako kažeš važno je da bude.
religija.695supers,
-> #682, vlafam>> Interesantno viđenje svari. Islam jeste mlađi ali je čini mi se
>> lociran više na određeno podneblje i da ga to ograničava.
S obzirom na to kako danas rapidno raste broj crnih muslimana, biće
da za islam nema ograničavajućih prepreka...
religija.696gerber,
-> #680, vlafamYR>*> A zašto bi i znali kad o religiji (kao opijumu za narod) nemaju blage
YR>*> veze. Božić je za njih nešto u vezi sa tradicijom i to im je dovoljno.
Čisto radi ličnog obrazovanja i kulture. Dakle smatram da
je mnogo bolje kada se o religiji nešto zna (kako o sopstvenoj
tako i o tudjim), nego da se doživljava kao nešto apstraktno.
Običaji, koje ako ništa drugo, treba poštovati čak i kada se
ne praktikuju, su takodje bogatstvo svakog naroda. Ali ih treba
i negovati, što podrazumeva da im se zna i poreklo.
Upravo iz tog razloga smatram da nije preporučljivo da se kao
zvanična nastava organizuje baš veronauka (kao dodatna, što da
ne). Zašto? Pa zato što veronauka podrazumeva da bude predavana
od strane crkvenih lica. Znači, ništa od objašnjavanja, samo
propovedanje (i propitivanje) dogmi. Dakle nije u pitanju
onemogućavanje religioznog obrazovanja, već omogućavanja da
se ista prihvati kao istorijski razvitak, kao nešto što se
razvijalo, a ne kao propisana pravila koja se ne ispituju niti
dovode u smunju, već slepo i napamet sprovode.
Da li je i koja količna ljudi opterećena problemima dogmi, pa..,
upravo je i to jedan od razloga. Ako ih je više podložno tome,
tim pre to ne treba iskorišćavati.
Namerno nisam pomenuo pitanje slobode izbora, koja pri obaveznoj
"veronauci" i ne postoji. Jer to je ipak druga priča.
religija.697corto,
-> #692, jovap> - Mislis li na Hram ? Za mene je to najlepsi arhitektonski
I ne samo na hram Sv. Save. Vecina novih crkava ce biti podignuta u tom
stilu (ako se to moze nazvati stilom, posto rekoh da niko pojma nema sta
mu znaci srpsko-vizantijski stil). Arhitektura je u medjuvremenu malo
uznapredovala (za ovih 10-tak vekova), novi materijali traze i nesto
drugo (vidi koje probleme imaju sa freskama), to bi bilo kao kada bi smo
dizali brvnare umesto stambenih zgrada.
religija.698vlafam,
-> #690, jovap>VF> - Da li je jos ziv ? Zanimaju me (nesto) baptisti.
Stric mi je proletos umro. Baptist na engleskom znači "Hrišćanin". Inače to
je jedna od brojnih protestantskih crkava. U SAD su vrlo brojni. Ima ih i kod
nas. U Beogradu koliko znam postoje dve crkve, Prva i Druga baptistička
crkva. U SAD je ova crkva po članstvu čini mi se brojnija od katoličke.
Karakteristika im je da se ne krste, da lepo pevaju i da pomno izučavaju
Bibliju. Kod nas u manjim gradovima su malobrojni i dosta konzervativni.
Anacionalni su. Diskusije sa njima su mi uvek bile interesantne jer su
dosta tolerantni i odlično poznaju Bibliju u celini (i stari i novi zavet).
Pozdrav :)
religija.699vlafam,
-> #691, jovap>VF> - Ako znas kako se ono gore veli po latinskem, daj. Ja sam dosao do
U izdanju Matice Srpske postoji simpatična knjiga "Latinski citati" autor
je Albin Vilhar. Moji klinci je često konsultuju dok čitaju strip Asterix.
religija.700vlafam,
-> #688, corto>VF> Nisi me dobro razumeo :) Namerno sam rekla "nacionalisticko", jer
OK ukapirao sam. Idemo dalje.
religija.701vlafam,
-> #687, corto>VF> I to treba prihvatiti. I ateisti mogu da slave Bozic, bas kao deo
>VF> tradicije kulture iz koje su potekli.
Ovo mi je malo "nategnuto". Svoju konstataciju sam izrekao u negativnom
smislu ali je nisam interpunkcijom tako naznačio. I ti i ja znamo šta je
Božić. No posle malo razmišljanja ipal ću se složiti sa tobom.
religija.702vlafam,
-> #686, corto>VF> Za nase stanje svesti mislim da nije krivo odsustvo verskog
>VF> obrazovanja, vec besklasno drustvo u kome je svako mogao da se ponasa
>VF> kako hoce.
Po meni i jedno i drugo. Nismo mi baš bili besklasno društvo. Teoretski da
ali u praksi teško. Pre smo bili ateističko društvo.
religija.703corto,
-> #699, vlafam> je Albin Vilhar. Moji klinci je cesto konsultuju dok citaju
> strip Asterix.
Isto :))))) Jedini problem je sto u Asterixu ima i biblijskih citata
(isti matorac sa stakom povremeno odvali "blagosloveni siromasni duhom"
i slicno), a tu recnika nema :)))
religija.704corto,
-> #701, vlafam> Ovo mi je malo "nategnuto". Svoju konstataciju sam izrekao u
Jednostavno sam mislila da svuda u svetu slave Bozic, cak i u Singapuru
:) Prosle godine je moj muz nesrecnim slucajem (gradiliste) zavrsio u
Kalmikiji (nikad culi, je l' da ;). Tamo su svi budisti, ali lepo slave
od 25.12. do 14.01. U cugu, da se nikome ne zamere :)))
religija.705corto,
-> #702, vlafam> Po meni i jedno i drugo. Nismo mi bas bili besklasno drustvo.
Nismo, ali se svestrano radilo na ukidanju istih ;) Ovde je svako mogao
da ima vikendicu, casove tenisa, ide u inostranstvo na letovanje... A
u vecini "klasnih" drustava se zna sta ko sebi moze da priusti, i sta
mora da ispuni da bi iz npr. lower middle class presao u upper middle
class.
religija.706krimer,
-> #696, gerber> od strane crkvenih lica. Znaci, nista od objasnjavanja, samo
> propovedanje (i propitivanje) dogmi. Dakle nije u pitanju
> onemogucavanje religioznog obrazovanja, vec omogucavanja da
Slazem se, ali sta mislite na ideju da se religija aktivnije kriticki
proucava u okviru npr. filozofije. Kada sam ja bio u srednjoj skoli u
okviru filozofije je religija pominjana samo u opstim crtama i uslovnim
odnosima (uticaj religije na drzavu, ljudsko drustvo i sl). Ipak mozda ni
to ne bi bilo resenje, jer prema licnom iskustvu stekao sam utisak
da se u svakoj raspravi o religiiji
ucesnici ipak na kraju podele u dva tabora- "vernike" i "ateiste", tako da
bi verovatno predavac pokusao da nametne svoja ubedjenja.
religija.707jovap,
'Re: 'BOZIC - 'TRADICIJA - PRAZNOVATI - ...
===========================================
<665> Jednostavno sam imao ideju da bi bilo dobro nesto menjati.
Vec, sam se saglasio. Ajde da vidimo sta ....
Pitanje je upuceno cistim ateistima, jer vracanje na veru dedova
mojih, (Pravoslavlje) me icc' ne zanima. Ako bi drzava naredila da
'SVAKI GRADJANIN MORA IMATI RELIGIJU, ko sto mor imat' liccni broj, ja
bih odabrao neku 'sektu' ili mozda Muslimane.
Pravoslavci padaju na sitnicama, ali padaju. Kalendar, pitanje odnosa
sa papom, ... (Ima i krupnijih razloga, koje im mogu oprostiti,
naprimer utroseni milioni na materijalnu stvar bez znacaja za religiju
- HRAM, a ni Sv. Marka nisu jos zavrsili. Ali kalendar - ne oprastam!)
<687> I to treba prihvatiti. I ateisti mogu da slave Bozic, bas kao
deo tradicije kulture iz koje su potekli.
- Je si li ti prihvatila ?
- Ja jesam. Kao sto vise puta istakoh, tvrdokorni sam ateist jos od
osnovne skole, pa sam u svim praznicima i verskim i drzavnim (i tu sam
ateist) ucestvovao samo u GURMANSKOM DELU i naravno koriscenju dopusta
(neradnih dana).
No, od pre par godina, NAREDIO :) sam svojima da se praznuju BOZIC,
SV. JOVAN KRSTITELJ i PRVI MAJ. Za Bozic, ponekad odem u (anglikansku)
Crkvu, a za Prvi maj nemam kud. A ni ta (angl.) Crkva, a ubrjam je u
kao bolje, mi bas ne znaci mnogo. Al' eto.
J.
religija.708corto,
-> #706, krimer> bi verovatno predavac pokusao da nametne svoja ubedjenja.
Predavac bi zaista trebao da bude na visini zadatka, ali na zalost to je
kod nas retko i medju fakultetskim profesorima.
religija.709corto,
-> #707, jovap> Pravoslavci padaju na sitnicama, ali padaju. Kalendar, pitanje
> odnosa sa papom, ... (Ima i krupnijih razloga, koje im mogu
> oprostiti,
Nemoj tako generalno. Osim Rusa i Srba, sve ostale pravoslavne crkve
su prihvatlile novi kalendar. Ovde ce do poslednjeg da brane kalendar
cuvenog pravoslavca Julija Cezara ;)
> Ali kalendar - ne oprastam!)
Jeste, bas je tuzno kada je ceo svet okicen 25. decembra, a ovde k'o
pustinja. Zaista se osecam "izopsteno" :((
> - Je si li ti prihvatila ?
Ja prihvatila 25. i sad me svi gledaju k'o narodnog neprijatelja ;) A i
taj datum je jedini koji u svojoj kuci mogu da organizujem, jer od
silnih krkanluka po daljoj i blizoj rodbini, praznike dozivljavam kako
kakvu suludu trku sa preponama (gde koji sarmu preskociti).
> ateist) ucestvovao samo u GURMANSKOM DELU i naravno koriscenju
Kako kod nas stvari stoje, i teisti i ateisti se najvise zanimaju za
ovaj deo ;)) Neki novopeceni pravoslavci su se svojevremeno jako
iznenadili kada su otisli na slavu kod jedne stare beogradske porodice.
Dobili su caj ili kafu, sitne kolace (sve je pocelo oko 17h), a onda je
svet poceo da se razilazi. A ovi se spremili na prezderavanje, i ceo dan
nista nisu jeli ;>
religija.710vlafam,
-> #696, gerber>VF> Dakle nije u pitanju
>VF> onemogućavanje religioznog obrazovanja, već omogućavanja da
>VF> se ista prihvati kao istorijski razvitak,
U našoj sredini će se tešto ostvarito to o čemu pričaš. Suviše smo postali
ateisti a Pravoslavna crkva neće prihvatiti nikakav razvoj i modernizaciju.
Nemam šta da zamerim tvom rezonovanju samo mislim da je u našoj sredini
razvoj civilizacije toliko skrenuo sa puteva kojima se razvija na zapadu
i da se ne mogu koristiti njihovi parametri. Mi se jednostavno moramo vratiti
tamo gde smo stali dolaskom komunizma i tek onda krenuti dalje i kaskati za
ostalim svetom.
>VF> Da li je i koja količna ljudi opterećena problemima dogmi, pa..,
>VF> upravo je i to jedan od razloga. Ako ih je više podložno tome,
>VF> tim pre to ne treba iskorišćavati.
Ni ovde se ne mogu složiti sa tobom. Mi smo narod koji jednostavno ne može
bez toga. Naše vođe u prošlosti a i sada to su obilato eksploatisale.
religija.711vlafam,
-> #694, supers>VF> ali nikad nismo imali školu potpuno slobodnu od ideologije kao danas.
Misliš li da je to namerno ili slučajno? Ja mislim da je to slučajno jer
smo trenutno u procepu i čisto sumnjam da sutra naše prosvetne vlasti to
neće "ispraviti".
>VF> Da, ali tvrdim da bi bio zločin prodavati nadu i veru u takvom obliku
>VF> onima koji to traže na jednom drugom nivou (ateisti...)
Nadu i veru u smislu koji nudi religija ne možeš prodati ateistima jer
oni takvu niti traže niti žele.
religija.712vlafam,
-> #695, supers>VF> S obzirom na to kako danas rapidno raste broj crnih muslimana, biće
>VF> da za islam nema ograničavajućih prepreka...
Imam utisak da je ovde pre u pitanju revolt a ne prihvatenje suštine islama.
religija.713jovap,
=='==BUGARSKA==========================
'Re: 'BUGARSKA DVA PATRIJARHA -dopuna 632
=========================================
(POLITIKA 96/7-13 (4))
Cetvrtog jula '94 Bugarski pravoslavci su se podelili. Tog 4 jula
gledaoci TV su mogli videti i cuti zvona katedralnog hrama, u znak
zalosti povodom izbora i promocije 'nelegalnog' patrijarha.
Vernicima je ipak najteze, jer ako su u hramo 'raskolnika' sluzbu ce
slusati na BUGARSKOM umesto na crkvenoslovenskom.
A.
PS: Ovo je prvi 'prenos' porike anonimusa. Jednog pocetnika su u nekoj
drugoj konferenciji zaplasili, DA ZA SADA SAMO CITA. Malo sam ja
doterao tekst, uz njegovu saglasnost.
Ponuda i za sve ostale vazi. Jedini uslov je 'Re:, a tekst, moze da
ide i kao integralac.
J.
-----bugaraks------------------------
religija.716supers,
-> #712, vlafam>>> VF> S obzirom na to kako danas rapidno raste broj crnih muslimana,
>>> biće VF> da za islam nema ograničavajućih prepreka...
>>
>> Imam utisak da je ovde pre u pitanju revolt a ne prihvatenje
>> suštine islama.
Taj "revolt" u severnoj Africi, u crnačkim zemljama najbližim Arapima
traje već vekovima... I ne bih da sudim o tome jesu li oni "prihvatili
suštinu islama" ali su već vekovima disciplinovani muslimani.
religija.717dr.grba,
-> #630, vlafam>> nesporazuma. Kažem nažalost jer sem kod mog paroha uglavnom sam sa
>> popovima prolazio slično kao i ti. Imao sam sreću da lično upoznam i po
Kikindski popovi su legendarne lopurde. Posle jedne sahrane, taksiram
tri popa u parohijski dom, jedan od njih priča kako često putuje
između Novog Sada i Beograda iskrene sa magistrale kod Inđije da bi
izbegao plaćanje skupe drumarine.
To priča, a za deset minuta lošeg pevanja uzeo 460 dinara.
Uspeo sam da se savladam, prećutao sam, a ovog trenutka mi je žao što
ga nisam izbacio iz kola.
Da ne pričamo o slučaju da je pop odbio da krsti dete zato što
roditelji nisu imali dovoljno da plate.
>> želim o njoj da diskutujem ali popovi svih crkava hoće te samo kao
>> poslušnog i smernog podanika.
Neće oni tebe, oni hoće tvoje pare.
Moje pare neće dobiti. Božićna večera u mojoj kući se praktikuje otkad
znam za sebe, iako u crkvu ne idem, osim iz pobuda ljubitelja
umetnosti. Bibliju čitam često, materija me interesuje prilično, i u
nedostatku vremena od kojeg patim, voleo bih da imam više vremena za
te teme. Makar mogu da uživam u ovoj raspravi ovde, za razliku od
jedne druge teme ove konferencije.
Živi bili.
religija.718dr.grba,
-> #680, vlafam>> Da li si se upitao kao koleginica "Corto" šta je to što hrišćanstvo
>> održava već dve hiljade godina uprkos razvoju nauke i tehnologije? I ja
>> sam sebi često postavljao ovo pitanje i voleo bih da o tome
>> prodiskutujemo.
Vrlo zanimljivo pitanje. Mislim da odgovor leži na nekoliko sasvim
različitih mesta.
Mislim da je ponekad u pitanju prosta seljačka logika čoveka koji
nalazi pribežište nečeg velikog, roditeljskog. Utisak da neko gleda na
njega kao na dete iako na plećima ima teret onog ko mora da gleda na
svoje. Ovo su oni koji dopuštaju da ih popovi deru kao majmune.
Nekad, možda kao u tvojoj pobudi odlaženja u crkvu, to biva motiv da
se u život unese nekakva skladnost koja daje porodici duh bliskosti,
pokušaj da se kroz metafiziku dođe do harmonije koja je antidot
prljavštini današnjeg življenja. Sigurno da niko od tebe kao
obrazovnog čoveka ne bi očekivao da izjaviš da ti Isus sedi na ramenu
i vodi te kroz život, ali bi mogao da primeti manir čoveka koji
pokušava da svemu što radi dâ notu mira, spokoja. Ovo su ljudi koji
nadasve poštuju tradiciju, kulturu i nasleđe.
A postoje i treći, oni koji po mom mišljenju čuvaju religiju od
propasti. Da li je religija njigov paravan, ili su oni pravi paravan
"prave" religije, to ne umem da kažem. Ne umem da izrazim o kome
mislim, a da ne zvuči pomalo ezoterično. Ovo su oni koji okreću svet
kako im se hoće. Ovo su oni kod kojih je korak dugačak milijardu
dolara, koji ulaze u vatikansku arhivu kao ti i ja u buregdžinicu, ovo
su oni koji kažu da će Jeljcin da pobedi iako je prošle godine bio
trezan samo dok je boravio u bolnici. Ovo su oni koji imaju sto imena,
a o kojima ne znamo ništa, misleći da znamo sve. Ovo su oni koji svoje
"pravosudne" ispite polažu kao koordinatori mirovnih tela ujedinjenih
nacija. Ovo su oni koji sirotog Karađorđevića pošalju da se šepuri po
Srbiji, a da ga prethodno nisu naučili srpski, jer mogu da se prdače
sa kulturom i tradicijom jednog malog prgavog naroda kao da je to
nešto sasvim naivno.
Ovo su oni kojih se ne bojimo zato što ne možemo da sagledamo njihovu
moć. Možda će deca naše dece doživeti da se slegne dovoljno prašine,
pa da saznaju kako su se i zašto ti strašni ljudi poigrali sa zemljom
u kojoj sam se rodio do te mere da su tu igračku polomili. Doduše,
znali su da je krta i lako lomljiva, ali to ne menja stvar.
Ovako pišem jer sam svoju paranoju usmerio ka takvima. Jednom sam
došao u stanje depresije posle pročitanog "Fukoovog klatna", i možda
iz te depresije do danas nisam izašao. Ali ne mogu da se otmem utisku
da je neko nekome paravan, a da je sve ostalo lilihip. Dve, tri, pet
hiljada godina star lilihip.
Nadam se da nikad neću ni saznati.
religija.719dr.grba,
-> #698, vlafam>> Karakteristika im je da se ne krste, da lepo pevaju i da pomno izučavaju
>> Bibliju.
Ima i ona fora sa duplim krštavanjem: jednom kao dete, da priđe Bogu,
a jednom kad duhovno sazri, kad dođe do sjedinjenja. Nekad kandidat
ima 10, nekad 30, nekad 60 godina, a neko ni ne zakači priliku.
A da: a tek leptiranje? (:
religija.720dr.grba,
-> #704, corto>> :) Prosle godine je moj muz nesrecnim slucajem (gradiliste) zavrsio u
>> Kalmikiji (nikad culi, je l' da ;). Tamo su svi budisti, ali lepo slave
Kako nikad čuli? Ćitali, bona, ćitali u enc'klopediji Oko.Sveta. (:
religija.721corto,
-> #716, supers> Taj "revolt" u severnoj Africi, u crnackim zemljama najblizim
> Arapima traje vec vekovima... I ne bih da sudim o tome jesu li
> oni "prihvatili sustinu islama" ali su vec vekovima
> disciplinovani muslimani.
Zaboravio si na slucaj crnih muslimana u Americi. Prihvatili su islam
u trenutku budjenja rasne svesti bas kao kontru hriscanstvu belih
gospodara, bez mnogo uporista u istorijskim cinjenicama. I najveca
dzamija je bila u Njujorku (mozda su sad negde digli i vecu, cini mi se
u Saud Arabiji).
religija.722corto,
-> #719, dr.grba> A da: a tek leptiranje? (:
Sta je sad pa to ?
religija.723vlafam,
-> #696, gerber>VF> Dakle nije u pitanju
>VF> onemogućavanje religioznog obrazovanja, već omogućavanja da
>VF> se ista prihvati kao istorijski razvitak,
U našoj sredini će se tešto ostvarito to o čemu pričaš. Suviše smo postali
ateisti a Pravoslavna crkva neće prihvatiti nikakav razvoj i modernizaciju.
Nemam šta da zamerim tvom rezonovanju samo mislim da je u našoj sredini
razvoj civilizacije toliko skrenuo sa puteva kojima se razvija na zapadu
i da se ne mogu koristiti njihovi parametri. Mi se jednostavno moramo vratiti
tamo gde smo stali dolaskom komunizma i tek onda krenuti dalje i kaskati za
ostalim svetom.
>VF> Da li je i koja količna ljudi opterećena problemima dogmi, pa..,
>VF> upravo je i to jedan od razloga. Ako ih je više podložno tome,
>VF> tim pre to ne treba iskorišćavati.
Ni ovde se ne mogu složiti sa tobom. Mi smo narod koji jednostavno ne može
bez toga. Naše vođe u prošlosti a i sada to su obilato eksploatisale.
religija.724vlafam,
-> #694, supers>VF> ali nikad nismo imali školu potpuno slobodnu od ideologije kao danas.
Misliš li da je to namerno ili slučajno? Ja mislim da je to slučajno jer
smo trenutno u procepu i čisto sumnjam da sutra naše prosvetne vlasti to
neće "ispraviti".
>VF> Da, ali tvrdim da bi bio zločin prodavati nadu i veru u takvom obliku
>VF> onima koji to traže na jednom drugom nivou (ateisti...)
Nadu i veru u smislu koji nudi religija ne možeš prodati ateistima jer
oni takvu niti traže niti žele.
religija.725vlafam,
-> #695, supers>VF> S obzirom na to kako danas rapidno raste broj crnih muslimana, biće
>VF> da za islam nema ograničavajućih prepreka...
Imam utisak da je ovde pre u pitanju revolt a ne prihvatenje suštine islama.