religija.726dr.grba,
-> #722, corto>>> A da: a tek leptiranje? (:
>>
>> Sta je sad pa to ?
Godišnji sving parti cele kongregacije (:
religija.727jovap,
'Re: MOLBA - LATINSKI
======================
<699> U izdanju Matice Srpske postoji simpaticna knjiga "Latinski
<> citati" autor je Albin Vilhar. Moji klinci je cesto konsultuju
<> dok citaju strip Asterix.
Molim tvoje klince, ali i sve druge koji bimogli da nadju ono sto
trazih da mi bace na mail. Jerbo za jednu ili dve izreke nemam
vremena da .....
J.
----2-699------------------------------------------ 2.699 ---
religija.728jovap,
'Re: ALTERNATIVA MEDECINE - BAJANJE - ISCELITELJI - IZRAEL
==========================================================
(POLITIKA 96/7-13 (4); RABINOV BLAGOSLOV)
Poslednjih godina na desetine hiljada Izraelaca je okupirano
amajlijama, saputanjem molistvi, blagosiljanjem ... (bajanjima)
Eksperti, poput JORAMA BILUA (vjeroj. Yorram Billy), sa odeljenja za
Psihologiju, Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu, da je razalog ovome
(i u) sve tezem uklapanju u tehnolosko drustvo i NENALAZENJU odgovora
(na licne probleme) u modernoj psihijatriji i medicini.
Iscelitelji, po tradiciji ne traze novac, vec obicno primaju
dobrovojne priloge od 30 do 3000 US$.
Izraelski psiholozi, koji se bave ovim pitanjima, tvrde da, ne
racunajuci sarlatane, narodna medicina moze da ima uspeha i da joj
valja posvetiti mnogo vise paznje. Ovo potvrdjuju i primeri koje je
pratila zvanicna mecicina. Naprimer, Psihijatri klinike u Asskelonu,
nisu mogli da pomognu Sari V. koja primljena u stanju nervnog sloma.
Kada je pustena kuci 'na vikend', tamo joj je narodni ISCELITELJ rekao
da svaki dan przi zrnevlje kafe na nacin kako je radila u zavicaju.
Navodno to joj je znatno pomoglo.
Pomenuti psiholog Joram Bilu se sam osvedocio u nekoliko stotina
slucajeva o uspesnom ISCELJENJU gluvoce, slepila, histericne paralize.
Doktori se uglavnom zgrazavaju zbog amajlija, vodice ...ali hteli ili
ne, priznaju da to ponekad ima uspeha. Pravi razlog je upotreba
(lekovitih) trava. Velike farmaceutske firme trose na ovo milione.
Igor
religija.729vlafam,
-> #705, corto>VF> Nismo, ali se svestrano radilo na ukidanju istih ;) Ovde je svako
>VF> mogao da ima vikendicu, casove tenisa, ide u inostranstvo na
>VF> letovanje... A
Kod nas nisu bile moguće klase kao na zapadu ali još kako ih je bilo i
biće ih sve više. Naši "drugovi" su živeli bolje od kapitalista. Auto
nisu morali kupovati, dobijali su ga džabe, šovera nisu morali plaćati,
imali su svaki ličnog. Rukovodili su i nizašta nisu odgovarali. Šta će ti
gore klase. Gore sam video jedino u Severnoj Koreji (bio sam tamo pre 6
godina) gde "Drugove" od sopstvenog naroda čuva vojska. Što se tiče
vikendica, tenisa, letovanja i ostalog to je bio mali mito da bi rukovodioci
mogli "mudro da rukovode". Sada smo stigli da to otplaćujemo. Cena je da
je srednja klasa praktično uništena.
religija.730vlafam,
-> #704, corto>VF> Kalmikiji (nikad culi, je l' da ;). Tamo su svi budisti, ali lepo
>VF> slave od 25.12. do 14.01. U cugu, da se nikome ne zamere :)))
Mi zato slavimo julske praznike (četvrti, sedmi i trinaesti) ;). Zašto kao
ostali svet? ;)
religija.731vlafam,
-> #703, corto>VF> (isti matorac sa stakom povremeno odvali "blagosloveni siromasni
>VF> duhom"
"Vicium artis", to se događalo pre Hrista. Cezar je Galiju pokorio pre no
šro je Biblija prevedena na latinski (ako se sećam u prvom veku pre Nove
Ere) :). Matorac se očigledno "šutn'o".:)))
religija.732vlafam,
-> #716, supers>VF> Taj "revolt" u severnoj Africi, u crnačkim zemljama najbližim Arapima
>VF> traje već vekovima... I ne bih da sudim o tome jesu li oni "prihvatili
>VF> suštinu islama" ali su već vekovima disciplinovani muslimani.
Nisam mislio na širenje islama u severnoj Africi jer je tu klima slična
nego na širenje među crncima u SAD.
religija.733vlafam,
-> #717, dr.grba>VF> Moje pare neće dobiti. Božićna večera u mojoj kući se praktikuje otkad
>VF> znam za sebe, iako u crkvu ne idem, osim iz pobuda ljubitelja
>VF> umetnosti. Bibliju čitam često, materija me interesuje prilično, i u
>VF> nedostatku vremena od kojeg patim, voleo bih da imam više vremena za
>VF> te teme. Makar mogu da uživam u ovoj raspravi ovde, za razliku od
Mislim da moramo razgraničiti dve stvari. O Popovima je ovde jasno
ikristalisano negativno mišljenje (čast izuzecima) mada bi se o njihovom
negativnom učinku na afirmaciju religije još što-šta moglo reći. Drugo je
pitanje religije kao filosofije (idealizam) ili kao religijsko osećanje
pojedinca. O religiji možemo diskutovati sa aspekta materijalizma ili
idealizma i to je tema poznata i naširoko eksploatisana. Za mene je još
interesantnije pitanje religijskog osećanja koje može biti prisutno i kod
ateista. Svako se nađe u situaciji da sebi postavi pitanje o životu i
smrti, o smislu postojanja života i razuma i slično. Na puno pitanja teško
se može dobiti zadovoljavajući odgovor konsultujući samo materijalističku
filozofiju. Ovo je tema neiscrpna za razne spekulacije i rasprave.
religija.734vlafam,
-> #718, dr.grba
>VF> Nekad, možda kao u tvojoj pobudi odlaženja u crkvu, to biva motiv da
Petnaesti januar godine kada je besneo zalivski rat. Sedim u hotelskoj sobi
u Tel Aviv-u kada su sirene objavile treću uzbunu te noći. Bili smo sigurni
da će uslediti hemijski ili još gore bakteriološki napad. Izrael se morao
isprovocirati da reaguje. Pri prošloj uzbuni "Patrioti" su oborili "Skad" na
samo kilometar od našeg hotela. Kod prve uzbune smo se zezali (srpska posla),
kod druge smo nekontrolisano psovali a kod treće samo ćutali i gledali se.
Prvi put u životu sam bio uplašen do kostiju i mislio sam da se više nikad
neću vratiti kući niti videti familiju. U tih sat vremena dok smo sedeli
pod gas maskama ceo život mi je proleteo pred očima. U sebi rekoh "Bože
ako mi dozvoliš da se vratim kući mnoge ću stvari promeniti iz korena". Te
sam se noći prvi put ozbiljno setio Boga. Prvi put se moje duboko ateističko
ubeđenje poljuljalo. Bilo mi je posle te pomisli neopisivo lako. Potpuno sam
se smirio i straha je nestalo. Sutradan povratak u pratnji lovaca do sredine
Mediterana, Atina, Beograd, kuća.
Prošle su godine a smirenost je ostala. Počeo je i završio se pakleni rat i u
mojoj zemlji. Oslepeo sam i progledao na jedno oko (operacija ove godine
u februaru). U duši mi vlada sklad i mir.
religija.735vlafam,
-> #719, dr.grba>VF> Ima i ona fora sa duplim krštavanjem: jednom kao dete, da priđe Bogu,
>VF> a jednom kad duhovno sazri, kad dođe do sjedinjenja. Nekad kandidat
Baptisti to ne rade. Krštenje je samo jedno. Kod njih je to moguće samo kod
odrasle osobe. Oni ne priznaju krštenje malog deteta. Potrebno je da budeš
svestan Gospoda odnosno odrastao i lično odgovoran. Do duplog krštavanja
dolazi samo ako se dete krstilo kod pravoslavaca ili katolika.
religija.736corto,
-> #726, dr.grba> Godisnji sving parti cele kongregacije (:
Jos ako dovode one crne goste iz inostranstva, pa to je muzicko slavlje
:))
religija.737corto,
-> #729, vlafam> Cena je da je srednja klasa prakticno unistena.
Prakticno !? Sta ce ti ono "prakticno" :( Ma nema je...
Mozda sam se pogresno izrazila. Izmedju "gornje" (njih) i "donje" (nas)
klase zjapila je rupa u kojoj je svako mogao da se ponasa kako hoce i da
omalovazava tudji rad kako god hoce. Vladavina polupismenih i dalje
traje (sta bre ti hoces, ko ti je kriv sto si gulio klupu itd.), a oni
su na zalost danas najverniji poklonici crkvenih i drugih praznika, sto
zbog odlaska kod rodbine na selo (da se malo snabdemo), sto zbog
prikazivanja sta sve oni mogu i znaju. Onu pricu o obicajima na
beograskim slavama mozes uzeti i kao deo cele ove price. Svadbe,
krstenja, ispracaji u vojsku (o sahranama necemo, to mi je najcrnje),
sve se to pretvara u jednu veliku seosku slavu, uz ice i pice, vola na
raznju, i potpuno potiskuje i tradicionalne obicaje i pristojno
ponasanje. A jos je knez Milos zabranio da se slave slave 3 dana...
religija.738corto,
-> #731, vlafam> Ere) :). Matorac se ocigledno "sutn'o".:)))
Da je samo jednom ;) Ali sta da se radi kad izreka dobro legne uz
situaciju.
religija.739dr.grba,
-> #728, jovap>> Doktori se uglavnom zgrazavaju zbog amajlija, vodice ...ali hteli ili
>> ne, priznaju da to ponekad ima uspeha. Pravi razlog je upotreba
Reč je pomalo i o 'placebo' efektu, zar ne?
religija.740dr.grba,
-> #735, vlafam>> Baptisti to ne rade. Krštenje je samo jedno. Kod njih je to moguće samo
>> kod odrasle osobe. Oni ne priznaju krštenje malog deteta. Potrebno je da
E! Ovo nisam znao! A moj pojam o duplom krštenju je verovatno iz
izvora koji i sam pominješ: pokrštavanje iz drugih kongregacija.
religija.741jovap,
=======709===========
<709> Nemoj tako generalno. Osim Rusa i Srba, sve ostale pravoslavne
<> crkve su prihvatlile novi kalendar. Ovde ce do poslednjeg da
<> brane kalendar cuvenog pravoslavca Julija Cezara ;)
- Mislio sam na veru mojih predaka, a za ostale pravoslavce slabo sam
i cuo. Inace, bas to mi i smeta sto se drze KO PIJAN PLOTA tudjeg, pa
jos i poodavno odbacenog kalendara. (((:
<> Jeste, bas je tuzno kada je ceo svet okicen 25. decembra, a
<> ovde k'o pustinja. Zaista se osecam "izopsteno" :((
- Pa dobro, nemoj bas tako. Ne vidis ti ovde u BG-u ceo svet, a kad se
nadjes tamo, ko ti pa brani ....
<> Ja prihvatila 25. i sad me svi gledaju k'o narodnog neprijatelja
<> ;)
- Nisam naglasio, ali i ja slavim Bozic, 25-og, ne zbog 'celog sveta',
vec ga slavim kao rodjendan jednog od velikih ljudi nase civilizacije,
pa necu da ga slavim u pogresan datum. Kad vec slavim. Dakle sad smo
dvoje, tj dve familije, jer moji su prihvatili, samo zena slavi i SVOJ
SRPSKI, sto ja ne branim. Tako smo de facto 1.5 :)
J.
------709-----
religija.742jovap,
===DINAMIT=====
'Re: DINAMIT - DZAMIJE - CRKVE
==============================
(NASA BORBA 96/7/3(2) - dopunjeno sa BiH))
Verski objekti razoreni dinamitom na teritoriju:
Republike Hrvatskog Republike BiH
Srbske Vijeca Obrane (Alijina Bosna)
Djamija 161 12 nema podataka
Crkve katol. 75
Crkve pravosl. - 2 nema podataka
Da li netko zna cifre za BiH ?
Igor
---dinamit---
religija.743jovap,
=='==SEKTE=============
'Re: 'SEKTE - PREDLOG ZAKONA
===========================
(POLITIKA 96.7-13 (15))
Od '93 Srbija nema akt za regulaciju sekti. Nova demokratija (polit.
stranka) priprema predlosg Zakona kojim bi se zabranile sekte usmerene
protvi zivota ljudi. Novcane kasne predvidjaju se za one koji
pretnjom, hipnozom, (te) metodama mentalne kontrole mozga uticu na
slobodu gradjana da udju ili izadju iz sekte.
Kaznjavace se i omogucavanje stanom drzavljaninu da u verskom skolama
drzi nastavu, bez odobrenja nadleanag organa.
<698> U Beogradu koliko znam postoje dve crkve, Prva i Druga
<> baptisticka crkva. U SAD je ova crkva po clanstvu cini mi se
- Kako bi bilo da ucinimo jedan preglijed (spisak) crkvi/religija ?
A.
----sekte------------
religija.744vlafam,
-> #740, dr.grba>VF> izvora koji i sam pominješ: pokrštavanje iz drugih kongregacija.
Tačno tako.
religija.745vlafam,
-> #737, corto>VF> Vladavina polupismenih i dalje
>VF> traje (sta bre ti hoces, ko ti je kriv sto si gulio klupu itd.), a oni
>VF> su na zalost danas najverniji poklonici crkvenih i drugih praznika,
>VF> sto
Baš zbog ovakvih koji su i u većini i na vlasti a i podržavaju ovu vlast
mišljenja sam da narod treba religijski obrazovati. Znam da je to jalov
posao ali treba pokušati sbog budućnosti. Komunizam je ostavio pustoš za
sobom kako u dušama tako i na materijalnom planu. Restitutio ad integrum
će potrajati, to mi je jasno, bar toliko koliko je trajala i destrukcija.
religija.746corto,
-> #741, jovap> - Pa dobro, nemoj bas tako. Ne vidis ti ovde u BG-u ceo svet, a
> kad se nadjes tamo, ko ti pa brani ....
Eh, kad se nadjes tamo :((( Dugo se vec nisam nasla "tamo" gde se slavi
Bozic po mom ukusu (ukljucujuci i rasprodaje, zenska posla ;), a kako je
Bozic porodicni praznik, treba da jurim prijatelje po belom svatu da me
zovu na veceru. Najvise mi ovde nedostaje ulicni pevaci....
> pa necu da ga slavim u pogresan datum. Kad vec slavim. Dakle
Postavlja se pitanje sta je to tacan datum Isusovog rodjendana, i od
kada se uopste slavi Bozic :)
religija.747corto,
-> #745, vlafam> sobom kako u dusama tako i na materijalnom planu. Restitutio ad
> integrum ce potrajati, to mi je jasno, bar toliko koliko je
> trajala i destrukcija.
Ja bas nisam sigurna da tu religija moze mnogo da pomogne. Po meni je
pre u pitanju gradjansko drustvo, i kako do njega doci u zemlji seljaka
(ne mislim na poljoprivrednike).
religija.748vlafam,
-> #741, jovap>VF> vec ga slavim kao rodjendan jednog od velikih ljudi nase civilizacije,
>VF> pa necu da ga slavim u pogresan datum.
Ne greši dušu. Datum nije pogrešan. Bolje reći datum nije ni važan. Važan
je povod. Roždenstvo (iliti rođenje) Hristovo ne pada verovatno ni jednog
ni drugog datuma. To je praznik mira u porodici i na zemlji i dobro bi
bilo da ga svi slavimo istog dana. "Mir Božiji Hristos se rodi" jeste ono
što je bitno. Da li ćeš ga slaviti 25.12. ili 07.01. meni lično je svejedno.
Važno je da ga obojica slavimo, ti kao velikana civilizacije a ja kao sina
Božijeg.
religija.749jovap,
'Re: Svi su NARODI JEDNACI :)
=============================
<723> Ni ovde se ne mogu sloziti sa tobom. Mi smo narod koji
jednostavno ne moze bez toga. Nase vode u proslosti a i sada
to su obilato eksploatisale.
- Neka umna glava rece da su SVI LJUDI JEDNAKI, a ako ljudi cine
narod, onda neima ti druge, vec da privatis, kako su i narodi jednaci.
(Jesam ovo dobro napiso, aaa :))
J.
religija.750jovap,
'Re3: PLACEBO - ALTERNATIVA MEDECINE - BAJANJE - ISCELITELJI - IZRAEL
=============
<739> Rec je pomalo i o 'placebo' efektu, zar ne?
Nisam siguran sta je PLACEBO EFEKAT, pa malo objasni. Ako je to ono
kad se ispituju lekovi pa dve grupe, opet nisam nikad procitao da
postoji takava efekat, tj. da ozdrave i oni koji su dobili 'brasno'.
Sti se tice (izraelskih) bajadzija, to je tema za debelu analizu.
J.
ě4╩Bsnţš
religija.751vlafam,
-> #747, corto>VF> Ja bas nisam sigurna da tu religija moze mnogo da pomogne. Po meni je
>VF> pre u pitanju gradjansko drustvo, i kako do njega doci u zemlji
>VF> seljaka (ne mislim na poljoprivrednike).
Ja baš zapeo, religija pa religija. Slažem se da je građansko društvo rešenje
ali u zemlji seljaka (ni ja ne mislim na poljiprivrednike) lakše bi se
vaspostavilo uz malo religiozne poduke.
religija.752vlafam,
-> #743, jovap>VF> - Kako bi bilo da ucinimo jedan preglijed (spisak) crkvi/religija ?
Slažem se. Ja ću za svoj grad pripremiti spisak. Da li da ti šaljem na mail
ili ovde?
religija.753dr.grba,
-> #750, jovap>> Nisam siguran sta je PLACEBO EFEKAT, pa malo objasni. Ako je to ono
>> kad se ispituju lekovi pa dve grupe, opet nisam nikad procitao da
>> postoji takava efekat, tj. da ozdrave i oni koji su dobili 'brasno'.
Placebo je baš to - lek radi leka, a njegova "lekovita" svojstva su
eksperimentalno dokazana kod psihosomatskih oboljenja.
religija.754corto,
-> #751, vlafam> ali u zemlji seljaka (ni ja ne mislim na poljiprivrednike)
> lakse bi se vaspostavilo uz malo religiozne poduke.
A ko ce da poduci popove ? ;)
religija.755vlafam,
-> #749, jovap>VF> - Neka umna glava rece da su SVI LJUDI JEDNAKI, a ako ljudi cine
Ja nikako da se složim sa tobom. Ta umna glava je verovatno mislila da
svi ljudi treba da budu jednaki pred zakonom ili da se rađaju i umiru na
isti način. Ovde su stvarno ljudi jednaki pred Bogom, rađaju se isti i u
smrti su svi potpuno isti. Nigde više ljudi nisu jednaki. Svaki čovek je
jedinstven "svemir" tokom života. Pa da primenimo tvoj silogizam: ljudi
nisu jednaki, ljudi čine narod, narodi nisu jednaki!
religija.756vlafam,
-> #750, jovap>VF> Nisam siguran sta je PLACEBO EFEKAT, pa malo objasni. Ako je to ono
>VF> kad se ispituju lekovi pa dve grupe, opet nisam nikad procitao da
>VF> postoji takava efekat, tj. da ozdrave i oni koji su dobili 'brasno'.
Da pomognem u pojašnjenju. Verovatno si čuo da je u srednjem veku harala
"crna smrt" - kuga, za koju sem vatre drugi lek nije postojao. E pa i ovde
nisu svi umirali. Deset procenata populacije preživi i najgore bolesti. To
je takozvani prirodni imunitet. I jedan procenat obolelih spontano ozdravi.
Čuo si za slučajeve spontanog izlečenja od raka, itd. Da u prirodi ne
postoji ovaj mehanizam dosad bismo izumrli.
religija.757milan,
-> #749, jovap> - Neka umna glava rece da su SVI LJUDI JEDNAKI, a ako ljudi cine
> narod, onda neima ti druge, vec da privatis, kako su i narodi
> jednaci. (Jesam ovo dobro napiso, aaa :))
Pa i nisi. :)))
To da su svi ljudi jednaki, počelo je da se širi sa
univerzalizacijom hrišćanstva koju je obavio Sv Pavle negde krajem
prvog veka naše ere transformisavši hrišćanstvo, koje je bilo (ako
je pre toga i postojalo, tj. ako on sve nije izmislio al' to je za
ovu raspravu nebitno) jedna jevrejska sekta u religiju za sve
ljude. To je prvi takav korak u istoriji i, očigledno, uspešan.
Hrišćanstvo je tada i formiralo pojam čovečanstva koji je Grcima
bio nepoznat. Sva, u današnjoj terminologiji "ljudska prava", su
važila samo za Grke za ostale (čitaj: "varvare") nije važilo čak ni
pravo na život.
Ova univerzalna hrišćanska ideja se vekovima širila Evropom pa
potom celim svetom, postala temelj za sve velike religije (osim
naravno judaizma koji je ostao uporan u svojoj nacionalnoj boji, i
možda još neke manje koja mi ne pada na pamet). Samo hrišćanstvo
koje je veoma brzo zamenjeno Crkvom kao ustanovom koju čine ljudi,
ju je često napuštalo ali joj se i vraćalo u velikim reformama posle
velikih kriza. U političkom tj. javnom životu postala je
opšteprihvaćena posle Francuske revolucije uvođenjem tzv. građanske
države. Danas, bar među belom rasom, nema države koja u Ustavu nema
onu čuvenu rečenicu: "Svi građani su jednaki bez obzira na pol,
veru, rasu, nacionalno poreklo, ....." Ko se tome protivi smatra se
u najmanju ruku za primitivca ako ne i fašistu.
Narod je, međutim, drugo pitanje. Narod nije puka aritmetička
suma, zbir ili skup pojedinaca iliti ljudi, građana odakle bi,
razume se, proizlazilo da su i svi narodi jednaki ako su ljudi
takvi, već je narod nekakav geštalt koji podrazumeva i neke posebne
osobine celine koje ga čine bićem po sebi. Pripadništvo ovakvom
kolektivitetu traži od pojedinca ili bar podražumeva kad govori
kroz kakav orakul, potčinjavanje nekakvim kolektivnim interesima i
ciljevima, i stoga je uvek obojeno nasiljem prema pojedincu i
krajnje sumnjivim kolektivnim ciljevima koji se formulišu.
Uzmi samo primer ratova za "nacionalne interese". Oni se u
predanju uvek tretiraju kao legitimni, mal' te ne, herojski. Dakle,
ako "kao narod" oteraš ili ubiješ komšiju i otmeš mu kuću to se smatra
ispravnim, a ako bi to uradio kao pojedinac 'ladno bi zaglavio
robiju i nikome ne bi palo na pamet da te brani sve iako bi ti
tvrdio da je "on prvi počeo".
U tom smislu narodi nisu jednaki i, bar ja lično, ih merim
srazmerno količini civilizacijskog doprinosa ali i nasilja koje su
proizveli u istoriji. Tako mi, na primer, Holanđani i Česi deluju
znatno simpatičnije od Nemaca i Rusa dok mi nikada ne bi palo na
pamet da pojedinačnog Čeha smatram boljim od pojedinačnog Nemca.
Pl poz M
religija.758krimer,
-> #746, corto
> Postavlja se pitanje sta je to tacan datum Isusovog rodjendana, i od
> kada se uopste slavi Bozic :)
Naravno da niko ne moze da zna tacan datum Hristovog rodjenja, sa obzirom
da ne verujem da je Javni pisar Nazareta bio toliko azuran da je vodio
hronike o svim mestanima :)
Salu na stranu, koliko sam upoznat 25.12. kao datum za obelezavanje Bozica
je evoluirao iz rimskog praznika bogu sunca (ili nekog slicnog kulta) jer
je taj datum oznacavao "radjanje sunca", tj pocetak perioda godine u kome
dan postaje sve duzi. Pretpostavljam da je originalan dayum bio 22.12
(kratkodnevnica), ali je zbog nekog razloga (usaglasavanje kalendara,
gresaka u racunanju tokom 2000. god) ostao 25.
Verovatno je narod koji je primao hriscanstvo po
inerciji nastavilo da obelezava taj datum koji su slavile, doduse sa
potpuno drugom konotacijom, generacije pre njih.
Tako da je insistiranje SPC na starom kalendaru i slavljenju Bozica sa
dvonedeljnim kasnjenjem liseno istorijskog rezona, i predstavlja jos jedan
u nizu njenih pogresnih poteza koji nas udaljuje od ostalog civilizovanog
sveta.
religija.759jovap,
'Re: VLAST - KOMUNIZAM - NEGATIVAN
==================================
<745> Komunizam je ostavio pustos za sobom kako u dusama tako i na
materijalnom planu. Restitutio ad integrum ce potrajati, to mi
<> je jasno, bar toliko koliko je trajala i destrukcija.
- Isus je jednom rekao otprilike ovako:
Ratovi su prirodna stvar, pa ih se i ne treba
previse plasiti.
Ja (jova) dodao bih: I VLAST, takodje. I Djoka Balasevic je to lepo
meto u pesmu; A VLAST JE VLAST...
Komunizam jeste prvio (povelike) greske, ali PUSTOS U DUSAMA I NA
MATERIJALNOM PLANU.... je drakonizirano 'presudjivanje'.
Mislim da je najblize istini, ako bismo rekli da je u pitanju licnih
sloboda bio preterano rigorozan, a u ekonomiji nije bio sposoban za
(planetarnu) tehnolosku utakmicu, koju obicno nazivaju FREE ECONOMY.
Uostalom, ak' malko uporedimo sa aparthedom ili diskriminacijom
obojenih u USA, onda se to jos bolje vidi.
Nikad nisam bio ni clan Partije ni blizu vlasti. Tek da se zna da nije
rec o kom-nostalgiji za real-komunizmom.
J.
religija.760vlafam,
-> #754, corto>VF> A ko ce da poduci popove ? ;)
Pa valjda je teološki fakultet sposoban za to? Ako nije onda sam sve svoje
adute ispucao i predajem partiju. :))
religija.761corto,
-> #757, milan> je pre toga i postojalo, tj. ako on sve nije izmislio al' to je
> za ovu raspravu nebitno)
Ipak, informacije radi: Prvo jevandjelje je napisano 70 godina posle
Isusove smrti, sto se opet, po nekim istorijskim ceprkanjima, poklapa sa
vremenom delovanja Sv. Pavla.
religija.762corto,
-> #758, krimer> da ne verujem da je Javni pisar Nazareta bio toliko azuran da
> je vodio hronike o svim mestanima :)
Pa koliko se ja secam, bese neki popis bas nekako u vreme kad se Isus
rodio ;) Samo treba proceprkati.... :)))
> u nizu njenih pogresnih poteza koji nas udaljuje od ostalog
> civilizovanog sveta.
Pa to im je i cilj !
religija.763corto,
-> #760, vlafam> Pa valjda je teoloski fakultet sposoban za to? Ako nije onda
> sam sve svoje adute ispucao i predajem partiju. :))
Nemoj da predajes partiju, ali ja sumnjam u ovdasnji teoloski :)) Na
stranu to sto su za proteklih 50 godina najsiromasniji isli u
bogoslovske skole (to je bilo jedino zaista besplatno skolovanje),
koliko se ja secam price sve ove sadasnje "zvezde" SPC su pohodile i
Unijatski koledz u Rimu. Mozda ako se skoluju u inostranstvu ;)
religija.764vlafam,
-> #759, jovap>VF> Nikad nisam bio ni clan Partije ni blizu vlasti. Tek da se zna da nije
>VF> rec o kom-nostalgiji za real-komunizmom.
Ja sam bio član partije 27 godina. Bio sam blizu vlasti čak i u vlasti i
znam šta govorim. Ti ne možeš osetiti pustoš jer je komunizam prohujao kraj
tebe. Još dugo će se kod nas (a i drugde gde je bio) osećati posledice
destruktivnog dejstva komunizma. Nisi ti izgleda ni svestan kakve posledice
komunizam ostavlja na duši. No ne zameri diskusija mi je dobronamerna pa
ostavljam mogućnost da sam subjektivan i da si sa tvog aspekta i ti u pravu.
religija.765jovap,
'Re: VLAST - KOMUNIZAM - NEGATIVAN
==================================
<745> Komunizam je ostavio pustos za sobom kako u dusama tako i na
materijalnom planu. Restitutio ad integrum ce potrajati, to mi
<> je jasno, bar toliko koliko je trajala i destrukcija.
- Isus je jednom rekao otprilike ovako:
Ratovi su prirodna stvar, pa ih se i ne treba
previse plasiti.
Ja (jova) dodao bih: I VLAST, takodje. I Djoka Balasevic je to lepo
meto u pesmu; A VLAST JE VLAST...
Komunizam jeste pravio povelike greske, ali PUSTOS U DUSAMA I NA
MATERIJALNOM PLANU.... je drakonizirano 'presudjivanje'.
Mislim da je najblize istini, ako bismo rekli da je u pitanju licnih
sloboda bio preterano rigorozan, a u ekonomiji nije bio sposoban za
(planetarnu) tehnolosku utakmicu, koju obicno nazivaju FREE ECONOMY.
Uostalom, ak' malko uporedimo sa apartheidom ili diskriminacijom
obojenih u USA, onda se prvi deo (o dusama) jos umanjuje.
Nikad nisam bio ni clan Partije ni blizu vlasti, cak bi se moglo reci
da sam 'bio na meti' iste.
Tek da se zna da nije rec o kom-nostalgiji bivseg apartccika, za
real-komunizmom.
J.
religija.766milan,
-> #761, corto>> je pre toga i postojalo, tj. ako on sve nije izmislio al' to je
>> za ovu raspravu nebitno)
>
> Ipak, informacije radi: Prvo jevandjelje je napisano 70 godina posle
> Isusove smrti, sto se opet, po nekim istorijskim ceprkanjima,
> poklapa sa vremenom delovanja Sv. Pavla.
Ma to je, naravno, nesporno. Skoro svi koji se bave egzegetikom
ni najmanje ne spore da je Sv Pavle de facto izmislio hrišćanstvo,
jedino što sam se ja ogradio od rasprave na tu temu jer je predmet
bio drugi.
Pl poz M
religija.767milan,
-> #763, corto>> Pa valjda je teoloski fakultet sposoban za to? Ako nije onda
>> sam sve svoje adute ispucao i predajem partiju. :))
>
> Nemoj da predajes partiju, ali ja sumnjam u ovdasnji teoloski :)) Na
> stranu to sto su za proteklih 50 godina najsiromasniji isli u
> bogoslovske skole (to je bilo jedino zaista besplatno skolovanje),
> koliko se ja secam price sve ove sadasnje "zvezde" SPC su pohodile i
> Unijatski koledz u Rimu. Mozda ako se skoluju u inostranstvu ;)
Prvo, i najvažnije. Nizak kulturni nivo naših popova dugujemo
bogoslovijama a ne bogoslovskom fakultetu SPC (nikako ne
"teološkom"; takav ne postoji jer sa pravoslavne tačke gledišta ne
može biti "nauke o božanskom"). Popovi završavaju (mislim i dalje
petogodišnju ako se nešto nije promenilo) bogoslovsku školu, dakle
srednju školu i zatim, kada se ožene, mogu biti rukopoloženi za
sveštenike.
Bogoslovski fakultet završava veoma mali broj ljudi, čak
manjinom su to popovi. Istina i on je slabog stanja. Imao je, u
momentu kada smo raspravljali o njihovom ponovnom prijemu na
Unezveritet, samo 26 stalno zaposlenih od kojih je najviše 15 bilo
stalnog nastavnog osoblja. Ako se izuzme par profesora koji su
veoma solidno obrazovani ljudi (Bigović, njegov profesor zaboravio
sam mu prezime, Vladeta Jerotić - mada lud ipak je kulturan čovek i
još poneki) ostalo je apsolutni užas.
"Zvezde" SPC su uglavno Justinovi (Justin Popović, pisao žitija
svetaca progonjen od komunista posle rata živeo u nekoj vrsti
poluinternacije u manastiru Ćelije kraj Valjeva gde je umro i
sahranjen) učenici. Na žalost, sva trojica glavnih (Irinej (Bački),
Atanasije i Am(n?)filohije) su otišli u radikalni nacionalizam
monističkog (a la loši đaci ruskih pravoslavnih filozofa koji su
preplavili Srbiju posle Oktobarske revolucije i koji su preteče
ljotićevštine - vizantijska mustra: jedan car poglavar crkve, jedna
vera, jedan narod i nepokretna teozofija - čiji su ideolozi Jonić,
Vujić, Velmar-Janković i Nikolaj Velimirović a u praksi sam Ljotić
i danas, recimo ali ipak liči na karikaturu, Bokan i Kalajić).
Jedino je Artemije donekle umeren.
Nije mi poznato da su pohađali Unijatski koledž (if any) u Rimu
ali postoji jedna takva ekumenska ustanova u Švajcarskoj u koju su
išli ali na kratke studijske boravke. Svi su, inače, doktorirali u
Grčkoj, kod tvrde zelotske struje koja je uvek volela Nikolaja
Velimirovića i Justina.
Lično mislim da tu nema spasa i da će se SPC naprosto ugasiti i
svesti na neku ceremonijalnu ustanovu - poput Church of England.
Pl poz M
religija.768jovap,
'Re: CIVILIZACIJA / RELIGIJA : SVI SU NARODI JEDNACI ! - II put
=====================================================================
Nisam jedini koji je uocio efekat 'gluvih telefona'modemskom
komuniciranju. (ona decija igra, a ne sezamovo taat, taat, ... :)))
( <696> Da li je i koja kolicna ljudi OPTERECENA PROBLEMIMA DOGMI )
<723> Ni ovde se ne mogu sloziti sa tobom. Mi smo narod koji
jednostavno ne moze bez toga. Nase vode u proslosti a i sada to
su obilato eksploatisale.
- I dalje tvrdim da ... AKO SMO MI NAROD KOJI NE MOZE BEZ DOGMI, ako
sam dobro razumeo <696> i <793>, onda SU TO ISTO I SVI OSTALI NARODI.
- Rec JEDNAKOST ovde ima REALNO ZNACENJE. Zaista su svi narodi jednaci
u odnosu prema autoritarnoj vlasti, PRVOM PRAVILU SOCIOLOGIJE.
( <749> Neka umna glava rece da su SVI LJUDI JEDNAKI, a ako ljudi
cine narod, onda neima ti druge, vec da privatis, kako su i
narodi jednaci. (Jesam ovo dobro napiso, aaa :)) )
<757a> Pa i nisi. :))) To da su svi ljudi jednaki, pocelo je da se
siri sa univerzalizacijom hriscanstva koju je obavio Sv Pavle
<757b> Uzmi samo primer ratova za "nacionalne interese". Oni se u
predanju uvek tretiraju kao legitimni, mal' te ne, herojski.
- Rec JEDNAKOST ovde ima sasma drugo znacenje, jel'da ?
J.
PS: Dakle, treba malo paziti na PRAVI smisao poruke (reci) kada se
replicira. . Mislim.
religija.769jovap,
'Re: RUZNI PRLJAVI ZLI
======================
<763> na stranu to sto su za proteklih 50 godina najsiromasniji isli
u bogoslovske skole (to je bilo jedino zaista besplatno
- Znacci tako ? :)
J.
religija.770jovap,
==='=G20=SEKTE====================================
'Re: SEKTE - POKRETI ZA ZASTITA OD - SVETSKI I PREDLOG ZA NASS
==============================================================
Prema misljenju strucnjaka, u poslednjih 10 godina i u Srbiji djeluju
destruktivne i totalitarne sekte. Neke su i registrovane. Smatraju se
opasnim jer zele da razore drzavne institucije, a totaliarne su zato
sto za vrbovanje clanova, koriste tehniku mentalne kontrole mozga,
popularno nazvanu 'pranje mozga'.
Postoji nekoliko svetskih udruzenja za proucavanje stetnih sekti.
Pokret za zastitu duhovnog zdravalja na Zapadu otprilike izgleda
ovako, tj. ima vise gruopa :
- Proucavanje sektaskih doktrina
- Prevodjenje sektaske literature
- Prosveta naroda, narocito mladjih
I kod nas je jedna grupa strucnjaka razgovarala sa nadleznima i
predlozila osnivanje pokreta za duhovnu pomoc osobama koje su u
stetnim sektama ili se bave okultizmom. Nadlezni su obecali pomoc.
Izradjen je i novi Zakon, o cemu je POLIT vec pisala.
A.
religija.771corto,
-> #767, milan> "teoloskom"; takav ne postoji jer sa pravoslavne tacke gledista
Hvala :)
> Bogoslovski fakultet zavrsava veoma mali broj ljudi
Secam se nekih iz vremena mog studiranja. Kako ih nikada nisu
priznavali, morali su da studiraju dva fakulteta uporedo, ne bi li imali
bar nesto od jadnih studentshih povlastica. Nisu mi ostali u lepoj
uspomeni, jer su sprovodili akcije "privodjenja veri" vec posle prvog
"Dobar dan".
> sahranjen) ucenici. Na zalost, sva trojica glavnih (Irinej
> (Backi), Atanasije i Am(n?)filohije) su otisli u radikalni
Cini mi se da je Irinej svojevremeno sprovodio neku akciju preobracenja
socijalisticke omladine, koliko se secam negde u Lole Ribara, opet u
vreme mojih studija. Bila sam samo jednom, i pobegla glavom bez obzira:
ne podnosim ispiranje mozga. Predavanja i razgovori su bili narocito
popularni medju onima sa nekim problemom u zivotu, bilo sa studijama,
bilo sa suprotnim polom. Na zalost, imali su jako mnogo uspeha, tako da
je dobar deo moje generacije postao vatreni pravoslavac netolerantnog
tipa (neki su se i zamonasili), a ja ni danas ne vidim razliku izmedju
pristupa SPC i pristupa npr. precasnog Muna u preobracanju nevernika.
Jedino sto ovi prvi imaju zvanicno pokrice :>
> ali postoji jedna takva ekumenska ustanova u Svajcarskoj u koju
Verovatno je to u pitanju, prica mi je poznata iz desete ruke.
> svesti na neku ceremonijalnu ustanovu - poput Church of
> England.
Prava stvar :)))
religija.772corto,
-> #766, milan> jedino sto sam se ja ogradio od rasprave na tu temu jer je
> predmet bio drugi.
Mozda bi Savla i trebalo ukljuciti u raspravu, jer razgovori o
hriscanstvu uopste bez razmatranja njegovog lika & dela ne mogu :)
religija.773corto,
-> #768, jovap> - Rec JEDNAKOST ovde ima REALNO ZNACENJE. Zaista su svi narodi
> jednaci u odnosu prema autoritarnoj vlasti, PRVOM PRAVILU
> SOCIOLOGIJE.
Podseti si me na ono: "I had a dream" ;)
religija.774vlafam,
-> #763, corto>VF> Nemoj da predajes partiju,
Pa nemam sa čime da se branim! Naročito pošto sam pročitao i odgovor 2.767
kolege milan-a koji je očito dobro potkovan. Za pravoslavlje po vama - mrka
kapa. Pitam sebe a i vas (množina), dge je rešenje? Da li je izlaz u
unijaćenju? Mislite li da bi to ovde u doglednoj budućnosti prošlo? Ili je
ateizam za nas jedini izbor?
religija.775milan,
-> #771, corto> Secam se nekih iz vremena mog studiranja. Kako ih nikada nisu
> priznavali, morali su da studiraju dva fakulteta uporedo, ne bi li
> imali bar nesto od jadnih studentshih povlastica. Nisu mi ostali u
> lepoj uspomeni, jer su sprovodili akcije "privodjenja veri" vec
> posle prvog "Dobar dan".
Ja ih imam dosta na filozofskom fakultetu (začudo, niko se ne
upisuje na matematiku :>>>>). Uglavnom su završili neke nadrealne
škole - jedno vreme ih je bilo u neopisivim količinama iz
Učiteljske škole u Travniku (sada je to MH federacija pa ih nema
više) - i nisu znali ništa. Nisu mogli ni da se snađu sa
elementarnim zakonima logike tipa: ako Nije (A i B) onda Nije A ili
Nije B. To su redovno tretirali kao Nije ni A ni B :))). Obaram ih
neko vreme, a onda dignem ruke i upišem šest, jer će da izgube
"pravo na dom". :(
Pl poz M
religija.776milan,
-> #772, corto>> jedino sto sam se ja ogradio od rasprave na tu temu jer je
>> predmet bio drugi.
>
> Mozda bi Savla i trebalo ukljuciti u raspravu, jer razgovori o
> hriscanstvu uopste bez razmatranja njegovog lika & dela ne mogu :)
Van sumnje ali se bojim da bih, ako bih krenuo da ga hvalim
napravio kontraproduktivan efekat jer bih, s obzirom na moju
reputaciju, naterao turbo Srbe da Pavla proglase za jeretika. :)
Pl poz M
religija.777dr.grba,
-> #765, jovap>> Ja (jova) dodao bih: I VLAST, takodje. I Djoka Balasevic je to lepo
>> meto u pesmu; A VLAST JE VLAST...
Đole Balašević je još nešto lepo met'o u pesmu:
Ko nije drvo razumeo prvo pa tek onda sadio
taj nije ništa uradio
i shvatiće kad-tad da ne zna šta je hlad.
====================
Ovu repliku sam morao da stavim u jednu drugu temu ove konferencije
i jednoj drugoj osobi, ali malo si me ponukao svojom replikom, a kao
drugo - ovde se može razgovarati tako da ostane na nivou kulturne
rasprave.
religija.778corto,
-> #774, vlafam> kapa. Pitam sebe a i vas (mnozina), dge je resenje? Da li je
Mozda je resenje u 95 teza prikucanih na vrata Saborne crkve ;)
religija.779corto,
-> #776, milan> napravio kontraproduktivan efekat jer bih, s obzirom na moju
> reputaciju, naterao turbo Srbe da Pavla proglase za jeretika.
> :)
Mislim da nema razloga za zabrinutost ;) Ovi i onako nisu ni culi za
istog gospodina, jer smatraju da je rodonacelnik hriscanstva Sv. Sava i
da nema drugih svetaca osim njega ;>
religija.780corto,
-> #777, dr.grba> drugo - ovde se moze razgovarati tako da ostane na nivou
> kulturne rasprave.
Kakva provokacija :))))))
religija.781gerber,
-> #706, krimerYR>*> ucesnici ipak na kraju podele u dva tabora- "vernike" i "ateiste", tako
YR>*> da bi verovatno predavac pokusao da nametne svoja ubedjenja.
Pa predavač i treba da istakne svoja ubedjenja. Ali sa
druge strane, ako je dobar predavač, mora da podstakne
učenike i na kritičko prihvatanje svega. Znači da ih
dovoljno upozna sa činjenicama i pokaže im u kojim smerovima
mogu (trebaju?) da razmišljaju i prosudjuju.
To što je kod nas školstvo po svim pitanjima dogmatsko,
je naš davnašnji problem. Recimo, sećam se da je drug dobio
jedinicu iz fizike jer se usudio da pomene neke od teorija
koje nisu u nastavnom programu (suviše napredne, šta li ;)
Te dakle, umesto da dobije odličnu ocenu jer se zanima za
predmet i izvan predvidjenih udžbenika, biva kažnjen.
A kako li je tek kada su društvene nauke u pitanju.. :(
religija.782corto,
-> #781, gerber> A kako li je tek kada su drustvene nauke u pitanju.. :(
Mnogo bolje :))) Svako prica sta mu se svidja, a nigde dokaza ;>
religija.783jovap,
'Re: eSUD
=========
<764> Jos dugo ce se kod nas (a i drugde gde je bio) osecati
posledice destruktivnog dejstva komunizma. Nisi ti izgleda ni
<> svestan kakve posledice komunizam ostavlja na dusi.
- Posledice na dusi svakako spadaju u religiju, pa izvoli to malo
potkrepit, ako mozess i smess, a mozes i 'TUZZBU'sastavit :))
- Destruktivno dejstvo uopcye, spadalo bi pre u neku drugu temu, ali
ako moze da ti pomogne u formiranju 'tuzbe', ondak daj i to.
- Drugim recima, ajd' da ovu stvar malo detaljnije razmotrimo u
(jednoj novoj BBS ?) formi: IGRA SUDJENJA.
Tu bi ti mogo/trebo bit tuzilac, ja se unapred kandidujem za
braniteleja, ostali postovani publikum = porota, svedoci, publikum.
Suca cemo naknadno odredit.
J.
PS: Mozebit, ovo 'spadne neka nova igra z tastaturo, nee :) ?
H▒\Ář
religija.784jovap,
===767=========================
'Re: PROFESORI BOGOSLOVSKOG
===========================
<767> Vladeta Jerotic - mada lud ipak je kulturan covek i jos
poneki) ostalo je apsolutni uzas.
- Prema onome sto sam ja citao, Vladeta ispada humanista. Osalo nije
bas bitno. Ali eto zanima me sta si mislio pod onim LUD.
<767> Licno mislim da tu nema spasa i da ce se SPC naprosto
ugasiti i
svesti na neku ceremonijalnu ustanovu - poput Church of
England.
- Mislim da je SPC poodavno postala ceremonijalna ustanova. Samo do
'91 ceremonija je bila mizerna, tj. ogranicena na vernike. Danas je to
ipak ceremonija MEDIA(na).
Nego, zanima me kako se to desilo Church of England, ili je uvek
takva bila ?
----------------------------------------------- 2.767 ---
religija.785milan,
-> #784, jovap> - Prema onome sto sam ja citao, Vladeta ispada humanista. Osalo
> nije bas bitno. Ali eto zanima me sta si mislio pod onim LUD.
Pa, baš to - lud.
Pl poz M
P.S.
> Nego, zanima me kako se to desilo Church of England, ili je uvek
> takva bila ?
Pa, realno govoreći, oduvek, tj. od kada je krajem XVI i
početkom XVII veka počeo raskol sa Rimom koji su Tjudori (Henri VII
koji je imao šest žena ili je bilo obratno zaboravio sam :))
iskoristili sa se ustoliče za poglavare Crkve. Od onda je to
nacionalna ustanova i, slično tome kao u pravoslavnim državama,
nema autonomnu ulogu već služi za dekoraciju, što ja lično sasvim
odobravam.
religija.786dr.grba,
-> #785, milan>> početkom XVII veka počeo raskol sa Rimom koji su Tjudori (Henri VII
>> koji je imao šest žena ili je bilo obratno zaboravio sam :))
Henri VIII, tačnije (:
religija.787corto,
-> #786, dr.grba> Henri VIII, tacnije (:
I bese 15. vek :) Ne dirajte mi Henrija, taj je znao kako se razvodi ;>
religija.788jovap,
'Re: NEGODOVANJE ZBOG POMENA DRAZI MIHAILOVICU
==============================================
[POLIT 96/7-20(12)]
Pomen Drazi Mihailovicu, koji je nedavno odrzan, uz prisustvo srpskog
patrijarha Pavla i v.d. predednika Repuglike Srpske, Biljane Plavsic,
izazvao je nezadovojstvo udruzenja boraca. Borci su ogorceni, jer
smatraju da ovakva ponasanja i postupci obnavljanju podela, mrznji i
sukoba.
- ako netko ima 'originalnu' informaciju o ovome, pa nek je bacci.
J.
religija.789jovap,
'Re: TEZE - PRAVOSLAVLJE
========================
<778> Mozda je resenje u 95 teza prikucanih na vrata Saborne crkve ;)
- Ak' je nekim blizu, molim da nabace par komada.
J.
religija.790corto,
-> #789, jovap> - Ak' je nekim blizu, molim da nabace par komada.
Par komada, da ne kazem sustina, onoga sto je proisteklo iz Devedeset
pet teza (protiv indulgencija) koje je Martin Luter zakucao na vrata
crkve Virtenberskog zamka 31. oktobra 1517.
- svaki je hriscanin svestenik (Proglas hriscanskom plemstvu nemacke
nacije)
- novo ucenje o svetim tajnama, tj. liturgija nije vise usredsredjena na
misu (u pravoslavlju euharistiji) vec na citanje Bozje reci (Svetog
Pisma) (Vavilonsko ropstvo)
- autoritetu crkve suprotstavljeno je Sveto Pismo kao jedini autoritet
(O hriscanskoj slobodi)
PS Ova tri naslova u zagradama predstavljaju tzv. Velike spise
reformacije. Ima tu jos o pevanju psalama, propovedi koja vezuje vernika
i Sveto pismo, i zajednickoj molitvi na narodnom jeziku....
religija.791jovap,
'Re: REFORMA PRAVOSLAVLJA - LUTER
=================================
{ <778> Mozda je resenje u 95 teza prikucanih na vrata Saborne
crkve ;)}
- Pogresno sam razumel ono PRIKUCANIH, no nema veze, nije to prvi put
da nesporazum rezultira pozitivom;
<790> - autoritetu crkve suprotstavljeno je Sveto Pismo kao jedini
autoritet
- Ja bas ne mislim da mi ovde (na SEZu, vecinom ateisti), treba da
ulazimo u 'kazneni prostor' bilo koje Crkve. Cak mislim da je problem
daleko tezi no onaj u Luterovo vreme. On je imao samo zastranjivanje
'izvrsne vlasti' tj RIMa, ali samog boga nije niko ugrozavao. Ateizam,
mada se direktno ne konfrontira Crkvi, ipak je daleko tezi problem,
jer naravno proizilazi iz samog savermenog LJUDSKOG SHVATANJA.
J.
religija.792hercog,
Od danas pa do kraja godine, koji je dan po crkvenom kalendaru
Subota, 27.07.1996, (stari kalendar 14)
Sveti apostol Akila i prepodobni Nikodim
Sale
p.s. Nedelja osma po Duhovima - Svetih Otaca, Glas 7. Jevanđelje vaskrsno
8. Na Lit. ap. 124. i 334. Jevanđelje po Mat. zč. 58 (14, 14 - 22) i
Jov. zč. 56 (17, 1 - 17)
religija.793ljubinko,
Mi za rimskog papu koristimo ime Jovan Pavle, a hrvati
Ivan Pavao. Da li neko zna kako se to ime pise u originalu?
religija.794ilazarevic,
-> #793, ljubinko> Ivan Pavao. Da li neko zna kako se to ime pise u originalu?
John Paul ;)
religija.795milan,
-> #793, ljubinko> Mi za rimskog papu koristimo ime Jovan Pavle, a hrvati
> Ivan Pavao. Da li neko zna kako se to ime pise u originalu?
Hmm...
Šta bi značilo original?
Na italijanskom, jer je Vatikan ipak u Italiji, ime glasi:
Giovanni Paolo
Na latinskom koji je neka vrsta, istina ne zvaničnog jer je
rimska crkva, za razliku od pravoslavne odavno uvela bogosluženje
na narodnom jeziku, nego službenog jezika samog Vatikana:
J(I?)ohannes Paulus
Pl poz M
religija.796hercog,
Nedelja 28.07.1996 (Stari kalendar - 15)
Sveti mučenici Kirik i Julita
Sale
p.s Nedelja deveta do Duhovima, Glas 8 . Jevanđelje vaskrsno 9.
Na Liturgiji apostol 128. Jevanđelje po Mateju, zč. 59 (14, 22-34)
religija.797hercog,
Ponedeljak 29.07.1996 (Stari kalendar - 16)
Sveti sveštenomučenik Atinogen; sveta mučenica Julija
Sale
p.s Nedelja deveta do Duhovima, Glas 8 . Jevanđelje vaskrsno 9.
Na Liturgiji apostol 128. Jevanđelje po Mateju, zč. 59 (14, 22-34)
religija.798mmarkovic,
-> #795, milan> Šta bi značilo original?
> Na italijanskom, jer je Vatikan ipak u Italiji, ime glasi:
A da nije na poljskom? ;)
religija.799lexus,
-> #795, milan=> J(I?)ohannes Paulus
Definitivno je I, pošto u latinskom jeziku
NE POSTOJI slovo J.
religija.800corto,
-> #791, jovap> - Ja bas ne mislim da mi ovde (na SEZu, vecinom ateisti),
> treba da ulazimo u 'kazneni prostor' bilo koje Crkve.
Nisam sigurna da su sezamovci vecinom ateisti (kao sto nisam sigurna da
u bilo kojoj grupi ljudi mozes da napravis takvu razliku). A po meni,
religiju ne mozes da razdvojis od crkve, jer je to institucionalizovani
pristup veri. Jedno je samo vera u Boga, ona moze da ima bilo koji
pojavni oblik (moze se verovati i u cuveno Zlatno tele), ali vecina
vernika trazi crkvu tj. religiju kao sredstvo za upraznjavanje svojih
verskih potreba.
> Ateizam, mada se direktno ne konfrontira Crkvi, ipak je daleko
> tezi problem, jer naravno proizilazi iz samog savermenog LJUDSKOG
> SHVATANJA.
Opet bih rekla da je u pitanju izbor: da li ce sva naucna i slicna
saznanja ugroziti veru u Boga stvar je licnog izbora. Jedan od
astronauta (zaboravila sam tacno koji), posle setnje po svemiru je
izjavio da je "osetio Boga svuda oko sebe". Znaci da je prilagodio svoja
saznanja svojoj veri, i da ni jednog momenta ne sumnja ;)
religija.802hercog,
Utorak, 30.07.1996 (stari kalendar 17)
Sveta velikomučenica Marina - Ognjena Marija
Sale
p.s. Nedelja deveta po Duhovima. Glas 8. Jevanđelje vaskrsno 9. Na Litu-
rgiji apostol 128. Jevanđelje po Mateju, zč 59 (14, 22-34)
religija.803hercog,
Sreda, 31.07.1996 (stari kalendar 18)
Sveti mučenik Emilijan i mučenik Jakint
Sale
p.s. Nedelja deveta po Duhovima. Glas 8. Jevanđelje vaskrsno 9. Na Litu-
rgiji apostol 128. Jevanđelje po Mateju, zč 59 (14, 22-34)
religija.804dr.grba,
-> #803, hercog>> Sreda, 31.07.1996 (stari kalendar 18)
Možda bi bilo zanimljivo, ako hoćeš, da šalješ ovo redovno, ali
unapred za recimo sedam dana (npr. pošalješ preko vikenda raspored
za sledeći period ponedeljak - nedelja). Tako bismo posle godinu dana
dobili bazicu velikih i malih svetaca.
Usput bi se mogla i napraviti nekakva mala nomenklatura oznaka, da se
zna, na primer, koji su "crveni" datumi. A krajnji domet, doduše kroz
poprilično velik posao, bi bio da se i napiše po nekoliko reči o
svakom od ovih svetaca, kao što se može čuti na 9848.
Šta mislite o ovome? Dobrovoljci, dobrodošli (:
religija.806vstan,
-> #802, hercog> Sveta velikomucenica Marina - Ognjena Marija
Zastitnica masinovodja Srbije ?
religija.807zamahajev,
-> #802, hercog<B3> p.s. Nedelja deveta po Duhovima. Glas 8. Jevanđelje vaskrsno 9. Na
Greška. Ova sedmica je osma po Duhovima, a vladajući glas cele sedmice je 7.
Vaskrsno Jevanđelje se čita samo u nedelju na jutrenju, odnosno na
bdeniju u subotu uveče.
Inače imam urađen kalendar od 1. januara do 31. jula, doduše nije
u potpunosti sređen pa ću pokušati ovih dana da ga sredim.
Pozdrav Zamahajev
religija.808hercog,
-> #807, zamahajev
»» Greška. Ova sedmica je osma po Duhovima, a vladajući glas cele sedmice je 7.
Po mom kalendaru kaže da je deveta...
Sale
religija.809spetrov,
> Prvi put u zivotu sam bio uplasen do kostiju i mislio sam da se vise nikad
> necu vratiti kuci niti videti familiju. U tih sat vremena dok smo sedeli
> pod gas maskama ceo zivot mi je proleteo pred ocima. U sebi rekoh "Boze
> ako mi dozvolis da se vratim kuci mnoge cu stvari promeniti iz korena". Te
> sam se noci prvi put ozbiljno setio Boga. Prvi put se moje duboko
> ateisticko ubedenje poljuljalo. Bilo mi je posle te pomisli neopisivo lako.
> Potpuno sam se smirio i straha je nestalo. Sutradan povratak u pratnji
> lovaca do sredine Mediterana, Atina, Beograd, kuca.
> Prosle su godine a smirenost je ostala. Poceo je i zavrsio se pakleni rat i
> u mojoj zemlji. Oslepeo sam i progledao na jedno oko (operacija ove godine
> u februaru). U dusi mi vlada sklad i mir.
Mozes li da mi na Mail (public ako zelis) napisati nesto vise o ovom
iskustvu?
Zelio da znam nesto vise o MIRU koji imas...
..conf reply 2.766
> Ma to je, naravno, nesporno. Skoro svi koji se bave egzegetikom
> ni najmanje ne spore da je Sv Pavle de facto izmislio hriscanstvo,
> jedino sto sam se ja ogradio od rasprave na tu temu jer je predmet
> bio drugi.
>
> Pl poz M
Ovo je za mene novo - mislio sam da je Hrist osnovao hriscanstvo.
Pavlovo djelo je neosporno, kao sto kazes, ali sam Pavle ima drugacije
misljenje o tome. (I Korincanima 3,4-11.)
religija.810zamahajev,
-> #808, hercog<B3> Po mom kalendaru kaže da je deveta...
Ne znam koji kalendar koristiš, ali ovo što sam napisao ne govorim
napamet. Ne želim da te vređam, ali možda ne čitaš dobro. Bogoslužbena
sedmica počinje u subotu sa večernjom službom kada se menja vladajući
glas koji traje do naredne subote. Prvi dan u sedmici koji se uzima je
nedelja, tako da ono što piše u nedelju odnosi se na sve dane koji slede.
Postoje osam glasova od kojih svaki ima po nekoliko osnovnih melodija,
najčešće tri, što će reći da postoji 24 melodije koje služe kao osnova
svake pesme koja se peva u crkvi pri čemu se samo tekst menja. Naravno
postoje i takozvane samoglasne melodije koje suuglavnom nezavisne od
glasova. Pesme za koje nije izričito naglašeno po kome su glasu, pevaju
se po vladajećem glasu.
Kada je pitanju čitanje Apostola i Jevanđelja onda se uzimaju tri
kriterijuma:
* Sedmica od Duhova, pri čemu su definisane tačno 32 sedmice, a onda
nastaje period pripreme i početak Velikog posta kada se uzima Triod
posni, a posle Vaskrsa Triod cvetni do Duhova. Ako se desi slučaj
da od Duhova do početka pripreme za Veliki post ima više od 32
sedmice onda se Jevanđelja ponavljaju najčešće poslednje od 32.
* Služba prema datumu, odnosno konkretnom svetitelju. Neki od njih
imaju posebnu službu i Jevanđelje, dok neki imaju opštu službu i
opšta Jevanđelja.
* Dan u sedmici. Svaki dan ima posvetu:
- ponedeljak - Anđelima i Nebeskim Silama bestelesnim
- utorak - Proroku i Preteči Jovanu Krstitelju
- sreda, petak - Časnom Krstu
- četvrtak - Sv. Nikolaju Mirlikijskom
- subota - Dan upokojenih i Mučenicima, i bogonosnim Ocima
* Postoje i neke službe koje se povezuju za najbližu ili sleduću
nedelju u odnosu na neki datum ili neku sedmicu po Duhovima. Npr.
prošla nedelja 28.(15.) jula je bila posvećena Ocima šest
vaseljenskih sabora, jer se ovaj dan slavi 29.(16.) jula, pri čemu
se praznik prebacuje u najbližu nedelju. Zato je u ovaj dan bilo
dva Jevanđelja.
U toku službe uzima se najviše dva Jevanđelja ili Apostola, mada
teorijski može da se desi da treba pročitati četiri.
Pozdrav Zamahajev
religija.811hercog,
-> #810, zamahajev»» U toku službe uzima se najviše dva Jevanđelja ili Apostola, mada
»» teorijski može da se desi da treba pročitati četiri.
Ok, ok, izgleda da je kalendar koji sam ja gledao malko neispravan :(
Sale
religija.812milan,
-> #809, spetrov>> Ma to je, naravno, nesporno. Skoro svi koji se bave egzegetikom
>> ni najmanje ne spore da je Sv Pavle de facto izmislio hriscanstvo,
>> jedino sto sam se ja ogradio od rasprave na tu temu jer je predmet
>> bio drugi.
>>
>> Pl poz M
>
> Ovo je za mene novo - mislio sam da je Hrist osnovao hriscanstvo.
> Pavlovo djelo je neosporno, kao sto kazes, ali sam Pavle ima
> drugacije misljenje o tome. (I Korincanima 3,4-11.)
Sv Pavle je stvarni osnivač hrišćanstva. Negde oko 70. godine
je počeo svoj misionarski rad koji je trajao oko tri decenije.
Jednu, u osnovi jevrejsku sektu je pretvorio u univerzalnu
religiju, odvojivši je od naroda u kome je nastala i usmerivši je
ka svim ljudima.
Sasvim je nesporno da je on istorijska ličnost dok se za samog
Hrista i ostale likove u novozavetnom romanu to ne zna pouzdano.
Moguće je da su Hrist i njegova mala grupa sledbenika zaista bili
istorični, a moguće je da je Hrist naprosto sintetički lik sačinjen
iz više mesijanskih vođa koji su se pojavili u području tada od
Rima okupirane jevrejske države.
No za suštinu kopernikanskog obrta koji je načinio Sv Pavle, to
je nebitno. Do tada su sve religije bile eyničke a on je oformio
po prvi put univerzalističku religiju.
Pl poz M
religija.813spetrov,
-> #812, milan>> Ovo je za mene novo - mislio sam da je Hrist osnovao hriscanstvo.
> Sasvim je nesporno da je on istorijska licnost dok se za samog
> Hrista i ostale likove u novozavetnom romanu to ne zna pouzdano.
> Moguce je da su Hrist i njegova mala grupa sledbenika zaista bili
> istoricni, a moguce je da je Hrist naprosto sinteticki lik sacinjen
> iz vise mesijanskih voda koji su se pojavili u podrucju tada od
> Rima okupirane jevrejske drzave.
??? Uh! Tek sada sam zbunjen. ZASTO bi Pavle propovjedao
nekoga ko je "moguce" postojao a mozda uopste nije ni postojao? Ili je
Pavle lagao sebe i druge - ukljucujuci i nas :( - (i to veoma dobro) ili
je znao sasvim jasno O KOME prica da bi mu toliki ljudi (potpuno
razlicitih kultura, vjera shvatanja itd.) - povjerovali.
Uostaolom, on (Pavle) sam kaze:
"Jer sve drzim za stetu prema prevaznome poznanu Hrista Isusa
GOSPODA SVOJEGA, kojega radi sve ostavih, i drzim sve da su trice,
samo da HRISTA zadobijem." (Filibljanima poslanica 3,8)
religija.814jovap,
<812> Sasvim je nesporno da je on istorijska licnost dok se za samog
Hrista i ostale likove u novozavetnom romanu to ne zna
pouzdano.
<813> ??? Uh! Tek sada sam zbunjen. ZASTO bi Pavle propovjedao
nekoga ko je "moguce" postojao a mozda uopste nije ni
postojao? Ili je Pavle lagao sebe i druge
- Pitanje licnosti Isusa (Hrista) jos uvek se postavlja samo pred
ateiste. Medju Krscanima, jednino je izgleda anglikanska crkva
dopustila svojim popovima da 'ne veruju u vaskresenje'.
- Za ateiste, ovog podneblja, koji su pazljivo procitali bar jedno
Jevandjelje (u razumljivom, 'laickom prevodu') sumnja u
postojanje Isusa, prakticno otpada. A i kad ne bi tako bilo,
sasvim je nebitno da li je u pitanju 'knjizevni' lik ili stvarna
licnost, ako nadjes ista vredno u 'filozofiji' Isusovoj. A to je
vec bitno.
- Zasto bi Pavle ... je daleko kopmplikovanije pitanje, a odgovor
bismo eventualno trebali traziti u (istorijski) blizim nam
dogadjajim. No, prvi parametar je svakako da NEKI LJUDI CINE
STVARI KOJE nemaju pragmaticko objasnjenje. Kad to ispadne dobro,
onda ih mi obicni smrtnici hvalimo i slavimo. Ali ne pre nego se
to siroko prihvati. Inace i te uspesne kao i one druge, dok se
trude oko svojih nastojanja, mi naravno na sve moguce nacine
OMETAMO i KOCIMO, a bogami doskora i palim J.
religija.815milan,
-> #813, spetrov> ??? Uh! Tek sada sam zbunjen. ZASTO bi Pavle propovjedao
> nekoga ko je "moguce" postojao a mozda uopste nije ni postojao? Ili
> je Pavle lagao sebe i druge - ukljucujuci i nas :( - (i to veoma
> dobro) ili je znao sasvim jasno O KOME prica da bi mu toliki ljudi
> (potpuno razlicitih kultura, vjera shvatanja itd.) - povjerovali.
Pitanje je u najmanju ruku besmisleno. Propovednici skoro uvek
propovedaju tako što koriste neku mitsku priču kao potku jer je
onda manipulacija uspešnija a efekti ubeljiviji.
To je opšte mesto svakog marketinga.
Konačno, dopustiva je i mogućnost da je Sv Pavle bio ubeđen u
istoričnost Isusa i družine. Međutim, nikakvi istorijski dokazi -
a period je savršeno pokriven dokumentima i artefaktima - ne
podržavaju istoričnost Isusa.
Pl poz M
religija.816milan,
-> #814, jovap> - Pitanje licnosti Isusa (Hrista) jos uvek se postavlja samo pred
> ateiste. Medju Krscanima, jednino je izgleda anglikanska crkva
> dopustila svojim popovima da 'ne veruju u vaskresenje'.
Da te podržim ali i preciziram. "Pitanje istoričnosti" se i ne
može postaviti ni pred koga nego pred ateiste. Naime, ako je neko
vernik (mislim na hrišćanskog, razume se) on do spoznaje o Isusu
dolazi drugim putem - on _veruje_ u čuda (Credo qua absurdum est) i
u projavljivanje Volje Gospodnje kroz čuda. Za njega je "faktičko
postojanje" (= "istoričnost") Isusa sasvim bespredmetno.
Čak bi se usudio da kažem, uz sve rezerve da možda i ne razumem
do kraja jer sam ateista u smislu kako bi me definisale episkopalne
crkve, možda bih kod pastoralnih kakve su protestantske još
kako-tako i "prošao" :), da vernik o ovim stvarima komunicira
sa drugim vernicima sasvim drukčije i da ne bi ni razumeo zašto je
uopšte važno da li je početkom naše ere živeo izvesni Jošua Ga
Nokri, kasnije nazvan Isus iz Nazareta, koji je bio predvodnik
jedne od brojnih fundamentalističkih (esenskih) sekti i za svoja
"zlodela" bio kažnjen smrću od rimskih okupacijskih vlasti.
Pl poz M
religija.817corto,
-> #815, milan> a period je savrseno pokriven dokumentima i artefaktima - ne
> podrzavaju istoricnost Isusa.
Bese svojevremeno neki pokusaj da se Isusovo postojanje dokaze preko
aramejskog prevoda Flavijevih "Judejskih ratova" cini mi se, a pomenuti
spis se nalazio u nekom jermenskom manastiru ;)
religija.818milan,
-> #817, corto>> a period je savrseno pokriven dokumentima i artefaktima - ne
>> podrzavaju istoricnost Isusa.
>
> Bese svojevremeno neki pokusaj da se Isusovo postojanje dokaze preko
> aramejskog prevoda Flavijevih "Judejskih ratova" cini mi se, a
> pomenuti spis se nalazio u nekom jermenskom manastiru ;)
Josif Flavije je bio jevrejski aristorkata i vođa jedne od
pobuna. Kada su ga Rimljani uhapsili "revidirao je" i prešao na
rimsku stranu gde se dobrano istakao.
Za istoriju to nije toliko važno koliko je važna njegova
kapitalna hronika "Judejski rat" (mislim da je singular) u kojoj se
podrobno, i za sada bez ozbiljnih primedaba eksperata kakve trpe
razni herodoti i tukididi, opisuju ratovi koje je Rim vodio u više
navrata po Judeji, Arameji, Galiciji i Samariji, sa početka ovog
veka tokom niza pobuna Jevreja protiv okupatora. Ni na jednom mestu
se ne pominje Isus iako se pominje silesija sitnih i krupnih
jevrejskih javnih ličnosti.
Postoji, istina, jedan pasus, i to samo u nekim prevodima, u
kome se (otprilike) prepričava navodna priča Jovana Krstitelja
(prepričana iz Jevanđelja) tipa "za mnom ide jedan kome ja nisam
dostojan ni uzice na sandalama da vezujem" i komentar tipa "i onda
je Mesija digao ceo narod na noge" i tako to. Pasus je evidentno
komičan jer je neverovatno da se potom neko ko je "digao ceo narod
na noge" uopšte više ne pominje. Povrh svega u većini kritičkih
izdanja se taj pasus stavlja u uglaste zagrade jer se smatra, na
osnovu analize leksičke strukture teksta, da je pisan mnogo
kasnije, verovatno nege u srednjem veku i da je, kako se to otmeno
kaže, "interpolacija", a prostije - falsifikat nekog previše
revnosnog kaluđera-prepisivača u srednjem veku.
Pl poz M
religija.820dr.grba,
-> #819, acag>> U cenu je uračunata poštarina.
Ova poruka je obrisana jer predstavlja komercijalni oglas.
Molim vas da ne ostavljate poruke slične sadržine u konferenciju.
Za komercijalno oglašavanje na SezamNetu postoje posebne klauzule
koje možete saznati u direktnom kontaktu sa upravom SezamNeta.
Izvinite na smetnji i hvala na pažnji.
religija.821corto,
-> #818, milan> podrobno, i za sada bez ozbiljnih primedaba eksperata kakve
> trpe razni herodoti i tukididi, opisuju ratovi koje je Rim
> vodio u vise navrata po Judeji, Arameji, Galiciji i Samariji,
> sa pocetka ovog veka tokom niza pobuna Jevreja protiv
> okupatora.
Pretrpeo je jako mnogo kritika jevrejskih istoricara, moji mu ni dan
danas nisu oprostili sto se priklonio Rimu :) Tvrde da se "udvarao"
Rimljnima i lose predstavio svoj narod.
> Postoji, istina, jedan pasus, i to samo u nekim prevodima, u
> kome se (otprilike) prepricava navodna prica Jovana Krstitelja
Nisam mislila na ovaj pasus. Na zalost, negde sam zagubila belesku, ali
koliko me secanje sluzi, postoji deo u aramejskom prevodu, koji nije
preveo sam Flavije, koji direktno govori o Isusu koji je digao ustanak
protiv Rima. Koliko se secam, prepis u kome je "otkriven" ovaj deo
potice negde iz 12. veka, iz nekog od jermenskih manastira u Svetoj
zemlji, i mnogi "isusolozi" su ga jedva docekali, dok vecina naucnika
smatra da je to naknadni pokusaj da se potvrdi da je Isus stvarno
postojao.
religija.822milan,
-> #821, corto> Nisam mislila na ovaj pasus. Na zalost, negde sam zagubila belesku,
> ali koliko me secanje sluzi, postoji deo u aramejskom prevodu, koji
> nije preveo sam Flavije, koji direktno govori o Isusu koji je digao
> ustanak protiv Rima. Koliko se secam, prepis u kome je "otkriven"
> ovaj deo potice negde iz 12. veka, iz nekog od jermenskih manastira
> u Svetoj zemlji, i mnogi "isusolozi" su ga jedva docekali, dok
> vecina naucnika smatra da je to naknadni pokusaj da se potvrdi da je
> Isus stvarno postojao.
E, tu lepotu nisam video. :)
Pl poz M
P.S.
> Pretrpeo je jako mnogo kritika jevrejskih istoricara, moji mu ni dan
> danas nisu oprostili sto se priklonio Rimu :) Tvrde da se "udvarao"
> Rimljnima i lose predstavio svoj narod.
To je drugo pitanje. Mislio sam na faktografsku pouzdanost, na
datume, bitke, događaje ... a ne na komentare i interpretacije. Kod
njega nema tvrdnji poput Herodota koji je Prvu dinastiju koja je
osnovana otprilike 2550-2530 p.n.e. smestio 15.000 godina pre
trenutka kada on posećuje Egipat! :)
religija.823spetrov,
-> #816, milan> "Pitanje istoricnosti" se i ne
> moze postaviti ni pred koga nego pred ateiste. Naime, ako je neko
> vernik (mislim na hriscanskog, razume se) on do spoznaje o Isusu
> dolazi drugim putem - on _veruje_ u cuda (Credo qua absurdum est) i
> u projavljivanje Volje Gospodnje kroz cuda. Za njega je "fakticko
> postojanje" (= "istoricnost") Isusa sasvim bespredmetno.
I Biblija (Pavle) kaze da je tako: "A bez vjere nije moguce ugoditi Bogu,
jer onaj koji hoce da dodje Bogu, valja da vjeruje da ima Bog i da placa
onima koji ga traze" Jevrejima poslanica, 11,6.
Medjutim (moj licni stav kao vjernika), uopste nije potrebno vjerovati u
cuda da bi se vjerovalo u Hristovo postojanje.
religija.824spetrov,
-> #815, milan> Medutim, nikakvi istorijski dokazi -
> a period je savrseno pokriven dokumentima i artefaktima - ne
> podrzavaju istoricnost Isusa.
Slicno je kao i sa vjerovanjem u Hristovo postojanje zasnovano na vjeri:
Za jednog vjernika (hriscanskog) sigurno nijedan dokument nije "istorijski"
toliko vazan i mjerodavan kao Biblija, tako da on i ne zahtjeva nikakav
bolji pisani materijal od, recimo, jevandjelja po Luci itd.
Tu bi se mogla otvoriti nova diskusija koliko je upravo Biblija istorijski
kompletan i tacan dokument.
Sa tacke vjernika, mozda bih mogao reci da jevandjelje po Jovanu nema nekih
istorijskih vrijednosti, ali, tipicno za jednog preciznog hronicara,
jevandjelje
po Luci ima sve osobine istorijskog dokumenta koji pokriva upravo onaj "period"
o kome je ovdje rijec.
religija.826dr.grba,
-> #824, spetrov>> Tu bi se mogla otvoriti nova diskusija koliko je upravo Biblija istorijski
>> kompletan i tacan dokument.
Izuzetno zanimljiva rasprava o istoričnosti Starog zaveta se može
pročitati u knjizi "Biblijske legende", Zenona Kosidovskog. Knjiga
je kod nas objavljena u izdanju "Srpske književne zadruge".
religija.827dpaun,
-> #826, dr.grba>>> Tu bi se mogla otvoriti nova diskusija koliko je upravo
>>> Biblija istorijski kompletan i tacan dokument.
>
> Izuzetno zanimljiva rasprava o istoričnosti Starog zaveta se
> može pročitati u knjizi "Biblijske legende", Zenona
> Kosidovskog. Knjiga je kod nas objavljena u izdanju "Srpske
> književne zadruge".
Ovde nije bilo reci o temi iz Starog zaveta, vec o Novom zavetu. Od
istog autora, dakle, "Price evandjelista", zatim tri meseca
pauze pa "Kumranske rukopise", pa ... godinu-dve gledati
samo drugi dnevnik RTS-a da bi se, mozda, tek onda shvatilo
o cemu se radi.
dPaun =+:<<<<... u prolazu
religija.828corto,
-> #827, dpaun> dPaun =+:<<<<... u prolazu
Dobro se vratio koleza (u prolazu) :)))))
religija.829dpaun,
-> #828, corto>> dPaun =+:<<<<... u prolazu
>
> Dobro se vratio koleza (u prolazu) :)))))
Ma ne da sam u prolazu nego mi cipele otpadoše od protrčavanja kroz
Sezam.