skola.206ilazarevic,
-> #185, zeljkoj> žini ti se da se toliko uči. Evo, na primer, da li si ti bio
> sposoban da na kraju prvog razreda napišeš neki sastav na latinskom?
> Nisi. Vidiš da je to što si stekao samo jedan mali deo znanja. A ti
> se žališ da je to "van normalnih granica".
Cilj mog srednjoškolskog obrazovanja nije bio da pišem sastave iz latinskog,
nego da upišem faks po želji i da mi prilikom studiranja znanje iz srednje
škole pruži dobru osnovu za nadgradnju. Umesto toga, dobio sam polovnu osnovu
za nadgradnju i gomilu podataka "sa strane". Gimnazije su, koliko se meni
čini, smišljene po principu "znanje radi znanja" (što zvuči veoma antički).
Sa druge strane, princip u modernom svetu je "znanje radi para". Bilo bi
dobro kada bi se naši vrli pedagozi dosetili da koriste malo kapitalističkih
iskustava pri formiranju programa.
skola.207superhik,
-> #125, maksa=:> Ne znaš da zakucavaš iza leđa u baletankama.
Da ti znaš samo šta ti gimnazijalci rade u baletankama...
A da ne spominjem zeljka kome (verovatno) baletanke 'ludo' stoje ;)
skola.208paki,
-> #183, zeljkoj> Da te stvari mogu da se nauče tako, "same od sebe", ne bi bilo potrebno
> da se uče u školi. Ne kažem da se ponešto ne može naučiti i van škole,
> ali da bi stekao "dovoljnu količinu opšte kulture", pomoć škole je
> neophodna.
Gluposti (iliti bollocks).
Škola služi prvenstveno kao vaspitna ustanova, a ako se nešto i
nauči u njoj, to mu dođe više kao premija. Uostalom, pogledaj
samo kakve se stvari uče u školi. Imam pet iz hemije, a tokom
vikenda sam tako slatko obrisao iz memorije sve ono što sam za
godinu dana naučio. Šta je meni tu ostalo od "opšte kulture"?
skola.209paki,
-> #189, zeljkoj> Ja čuo da ga uopšte ne rade. :)
Vala, jes, ako se pod "rađenjem fizičkog" podrazumeva petnaest
krugova oko školskog dvorišta skakućući na jednoj nozi, onda
zaista ne rade fizičko.
S druge strane, posmatrajmo fudbal i košarku... :)
skola.210kum.djole,
-> #197, spantic>> OK čeljko, hajde da popričamo o nečemu drugom. Gde su dični đaci 5.-te
>> na takmičenjima iz matematike i fizike?
Jeli, onaj Konstantin Kostjukov.. jel i on završio petu ??
skola.211ivan.mile,
-> #180, ilazarevic>> Ne znam šta je pektoralis. Da želim da mi je taj pektoralis impresivnog
>> izgleda, verovatno bih bacio olovku i papir i montirao razboj na sred sobe.
Pectoralis maior je veliki grudni mišić. Ne moraš da montiraš razboj, može
i ravna klupa (bench).
>> Fudbal i basket su mnogo zanimljiviji (barem ja ne poznajem nikoga ko
>> više voli gimnastiku nego basket).
U V-toj ima nekoliko ljudi i ja ih uglavnom znam (barem one iz moje smene).
>> BTW, da neće taj bilder da me bije? ;)
Pa, ako su kod tebe profesori tukli učenike... U V-toj nisu => da neće ni
tebe, ne boj se.
skola.212ivan.mile,
-> #197, spantic>> OK čeljko, hajde da popričamo o nečemu drugom. Gde su dični đaci 5.-te
>> na takmičenjima iz matematike i fizike?
Prvo, nisam čeljko nego Ivan. Što se tiče fizike, ne bih ti mogao dati
preciznije informacije, ali je ove godine na republičkom takmičenju iz
matematike učestvovalo dvoje učenika iz V-te (neparna smena, za parnu
ne znam) i oboje su dobili pohvale, aktiv profesora diplome i sl. Zadaci
za drugi razred su bili dosta teški (svi su bili tipa dokazati nešto).
Moj drug iz odeljenja (M.Milićević) je učestvovao i (tačno) rešio 1 zadatak,
a jedna devojka iz prve godine je uradila nešto više ali ne znam koliko je
bodova imala. Naravno, učenici MG su i ove godine bili neprikosnoveni.
skola.213ivan.mile,
-> #204, ilazarevic>> Mislim da je ceo taj fakultet jedna velika i nepotrebna glupost, i
>> uglavnom se na njega upišu oni koji imaju više u pektoralisu nego u
>> glavi, a nisu uspeli da se bave profesionalnim sportom.
Nijedan fakultet nije "velika i nepotrebna glupost". Uostalom, ti si rekao
da je "fizičko potrebno u svakoj školi" (11.155). Dođi jednom na čas koji
drži prof. žakarević pa ćeš videti da on (ipak) ima više u glavi nego u
pektoralisu. Da te podsetim, prof. žakarević se bavio profesionalnim sportom
jedno vreme, a i sad na difu ima profesionalaca.
skola.214ognjen,
-> #134, mileusna)-> Izgleda da si odavno zavräio äkolu. :) Puca kur*c profesoru
)-> muziükog äto ja imam jednog dana test iz hemije, drugog
Üuvena izjava moje profanke muziükog:
'Deco, äta će vama matematika? Pa ja nosim digitron u
prodavnicu i sabiram cene, i posle uporedim sa raüunom. Ali
muziüko! To je umetnost. To je najvaéniji predmet'.
Tuéno. :(
skola.215ognjen,
-> #107, darone)-> XIV - kod Kalenića
XV - Negde na Rakovici
skola.216ilazarevic,
-> #211, ivan.mile> Pa, ako su kod tebe profesori tukli učenike... U V-toj nisu => da
> neće ni tebe, ne boj se.
Nisu, ali nisu bili ni bilderi...
> Pectoralis maior je veliki grudni mišić. Ne moraš da montiraš
> razboj, može i ravna klupa (bench).
Hvala, ali ne bavim se takvim aktivnostima. Mišići su mi razvijeni toliko da
mogu sam sebe da držim na nogama, kao i da odnesem kantu za đubre do
kontejnera. Više mi ne treba... Ponekad igram malo basketa ili fudbala, na
klupama ne ležim čak ni kad su u parku...
skola.217ilazarevic,
-> #213, ivan.mile> Nijedan fakultet nije "velika i nepotrebna glupost". Uostalom, ti si
> rekao da je "fizičko potrebno u svakoj školi" (11.155). Dođi jednom
> na čas koji
Jeste, fakultet fizičke kulture i fakultet narodne odbrane. I, fizičko je
potrebno, ali kao slobodna aktivnost, a ne kao lomatanje.
> pektoralisu. Da te podsetim, prof. žakarević se bavio profesionalnim
> sportom jedno vreme...
...a onda je bacio teg i latio se pera ;) Sport nije nauka, i tu nema šta da
se izmišljaju nekakve titule. Možda bi doktorom trebalo nazvati onoga ko uspe
da slaže strance da je dobar i proda se za velike pare. Tada bi mali Bjeković
postao akedemik ;)
skola.218ilazarevic,
-> #210, kum.djole> Jeli, onaj Konstantin Kostjukov.. jel i on završio petu ??
Da, ali istureno odeljenje ;) On nije propadao po sali, samo je skakutao ;)
skola.219ilazarevic,
-> #217, ilazarevic>postao akedemik ;)
akademik, a ne "akedemik", izvin'te :)
skola.220.obj,
-> #204, ilazarevic> Ma, svaka njemu čast. Ne znam da li još negde u svetu postoje magistri
> fizičke kulture, ali mislim da je ceo taj fakultet jedn velika i nepotrebna
> glupost, i uglavnom se na njega upišu oni koji imaju više u pektoralisu
> nego u glavi, a nisu uspeli da se bave profesionalnim sportom.
Prvo, nemoj da kenjaš o stvarima o kojima očigledno blage veze nemaš.
Drugo, ako si se složio da su profesori fizičkog potrebni, potreban je i
fakultet na kojima će se oni školovati, pošto po zakonu profesor mora
imati završen fakultet. Treće, kada već pričaš o kapitalizmu, čisto da
znaš da je npr. jedan moj poznanik DIF-ovac specijalizovao fudbal i sada
u Japanu kao trener zaradjuje više para nego što ćeš ti videti u životu
tako zaguljen.
P.S.
Ovo ti je za ono "DIF-ovci kreteni" :)
skola.221zeljkoj,
-> #196, spantic>> Nije valjda da ne možeš (ili nećeš) da shvatiš da sve što Peta
>> gimnazija i ta srednja škola imaju zajedničko to je zgrada i
> nekoliko profesora.
>
> Darone, Zkr, za vic meseca :))
E sad stvarno preteruješ. Kako uopšte možeš da pričaš o Petoj gimnaziji
kad niti si bio njen učenik, niti si imao bilo kakve druge veze sa njom.
Ti celokupan svoj stav prema ovoj školi zasnivaš na pričama nekog tamo druga
koji takodje nije imao veze sa njom.
skola.222zeljkoj,
-> #197, spantic>> upoređivati.Pošto te sport izgleda ne zanima, možda da
>> popričamo o nečem drugom (fizika, matematika...)
>
> OK čeljko, hajde da popričamo o nečemu drugom. Gde su dični
^^^^^^^
> đaci 5.-te na takmičenjima iz matematike i fizike?
Poruku na koju odgovaraš je napisao Ivan Milosavljević (username ivan.mile),
što si mogao i sam da ustanoviš da si je pročitao. Ovo samo pokazuje da
lupaš replyje ni ne pogledavši poruku na koju odgovaraš. Nisam ja jedini
učenik Pete gimnazije ovde. :)
skola.223zeljkoj,
-> #200, kum.djole>>> (dobro, ajde ako ga uhvati trema pa padne, i nekako, ali
>>> opet, šta će mu trema...).
>
> Taj test treba ukinuti i tačka.
Nikako!
skola.224zeljkoj,
-> #201, ilazarevic> Da razgovaram sa njim lično, poštovanje zbog godina izrazio bih
> persiranjem. Pošto čovek nije prisutan, a ja mislim da su
> difovci kreteni, šta da kažem?
no comment
skola.225zeljkoj,
-> #208, paki> samo kakve se stvari uče u školi. Imam pet iz hemije, a tokom
> vikenda sam tako slatko obrisao iz memorije sve ono što sam za
> godinu dana naučio. Šta je meni tu ostalo od "opšte kulture"?
^^^^^^
Da si naučio, ne bi mogao sad da 'izbrišeš iz memorije'. Evo ja se još
sećam većine stvari koje sam učio iz hemije u prvom i drugom razredu.
BTW, jedva izvukoh četvorku na kraju. :) Ima samo jedna petica.
skola.226zeljkoj,
-> #217, ilazarevic> ...a onda je bacio teg i latio se pera ;) Sport nije nauka, i
Grešiš. Ima tu itekako mnogo nauke.
skola.227spantic,
-> #202, ilazarevic> Da, naravno :) Nisam to isticao, jer nije bitno za dalji razvoj priče.
Za dosta onih koji misle da odlažu vojsku na duže vreme i koji će
za dve godine maksimum pojačati VJ dosta je bitno :))
skola.228spantic,
-> #204, ilazarevic> Ma, svaka njemu čast. Ne znam da li još negde u svetu postoje magistri
> fizičke kulture, ali mislim da je ceo taj fakultet jedn velika i nepotrebna
> glupost, i uglavnom se na njega upišu oni koji imaju više u pektoralisu
> nego u glavi, a nisu uspeli da se bave profesionalnim sportom.
Ivane definitivno preteruješ. Problem je što kod nas postoji
u vlasti dosta takvih poput tebe koji smatraju "šta će nama
fizičko" i to je jedan od problema kod nas. Studije fizičke
kulture su ozbiljna stvar svugde u svetu, jer je fizička
kultura jedan od osnova svakog društva. Sport da ni ne
spominjemo.
A gde smo mi, odnosno gde nismo zbog takvih nakaradnih stavova
i osoblja koje otaljava svoj posao, je prilično poznato.
skola.229spantic,
-> #206, ilazarevic> dobro kada bi se naši vrli pedagozi dosetili da koriste malo
> kapitalističkih iskustava pri formiranju programa.
Kako bi bilo da im ti odneseš koji od tih kapitalističkih programa
kad ga nađeš?
skola.230spantic,
-> #216, ilazarevic> Hvala, ali ne bavim se takvim aktivnostima. Mišići su mi razvijeni toliko
> da mogu sam sebe da držim na nogama, kao i da odnesem kantu za đubre do
> kontejnera. Više mi ne treba... Ponekad igram malo basketa ili fudbala, na
Masna su ti usta Ivane ;) Nemoj da obmanjuješ javnost. Ko te vidi prvi put
misli da si nisi pobegao iz Mathauzena zbog atrofiranih mišića ;)
skola.231mileusna,
-> #182, ilazarevic>> Pa, ko se zamarao dobijao je petice. Ja sam iz istorije imao večitu
>> četvorku, a iz srpskog vrlo često trojku.
Alal ti provlačenje. Pa tako je na celom svetu. Toliko si se hvalio tim
provlačenjem, da sam pomislio da je u pitanju neki zaista mafijaški potez. ;)
skola.232mileusna,
-> #181, ilazarevic>> Ja u par prethodnih poruka rekoh da se to vrlo često dešava, ali
>> sam ja uglavnom imao sreće u Devetoj (sem istorije i geografije).
Nisi ti imao nikakvu sreću, već si imao nesreću da ti padnu ti zeznuti
iz istorije i geografije. Ne znam samo kako si stekao utisak da si ti imao
sreću, i da su u svim ostalim školama profesori upravo onakvi kao ti tvoji
iz istorije i geografije. Svaka škola ima svog bauka, koji jede i plaši decu,
bilo da je gimnazija, tehnička, metalo-glodačka, IV stepen, III stepen...
Jednostavno, ima takvih ljudi kojima je zadovoljstvo da daju đaku keca.
Ali, ostatak profesorske populacije je umeren. Mnogo ispredaju, pitaju bez
milosti, ali opet, ništa toliko strašno da bi normalnom đaku zadali neku
veliku glavobolju.
skola.233mileusna,
-> #200, kum.djole>> Taj test treba ukinuti i tačka.
To mi je svejedno. Nemam neki stav prema tom testu, da li ga treba biti
ili ne, samo kažem da je test boza i da đaci bezveze paniče.
skola.234mileusna,
-> #205, ilazarevic>> Baš tako, nije potrebno da se uče u školi. Gimnazijalci su žrtve
>> ruskog sistema "od svega po gomila".
Ne samo gimnazijlci, već svi. Ali, ne vidim da je neki veliki problem i
to prebroditi.
skola.235mileusna,
-> #216, ilazarevic>> Hvala, ali ne bavim se takvim aktivnostima. Mišići su mi razvijeni
>> toliko da mogu sam sebe da držim na nogama, kao i da odnesem kantu
>> za đubre do kontejnera. Više mi ne treba...
Tz tz tz... A šta je sa onom starom, narodnom: Mens sana in corpore sano. ;)
skola.236mileusna,
-> #208, paki>> Imam pet iz hemije, a tokom vikenda sam tako slatko obrisao iz memorije
>> sve ono što sam za godinu dana naučio. Šta je meni tu ostalo od "opšte
>> kulture"?
Pa, hemija baš i ne spada u 'opštu kulturu' (diskutabilan pojam). Po meni, u
opšte kulturne ;) predmete spadaju, istorija, geografija, muzičko, likovno,
srpski i strani jezici. To su sve, da tako kažem _pitki_ predmete, tj. dovoljno
je da čuješ na času o čemu se priča, a ubrzo nakon toga to i zapamtiš. Nema
jednačina, nema obrazaca, izvođenja, zadataka, a takođe, ne može da se
'izbriše' iz glave.
A ako si tu peticu iz hemije zaista i zaslužio (ja moju dvojku jesam;),
onda ti poseduješ znanje u glavi i dovoljno bi bilo da samo prelistaš
knjigu, ne bi li se svega setio.
Anegdota: Odgovara jedna fiziku, nešto oko tečnosti i ne zna. Profesorka
kaže: "Crno dete, pa kako to ne znaš. Pa tebi će mleko uvek da
iskipi ako to ne znaš. Vi izgleda niste shvatili da je fizika
život koji vodite." :)
skola.237paki,
-> #225, zeljkoj> Da si naučio, ne bi mogao sad da 'izbrišeš iz memorije'.
To ti kažeš. Ja tvrdim suprotno (znao sam sve to u trenutku
odgovaranja; posle nedelju dana sam ustanovio da je 99% stvari
iščilelo, a onaj 1% se ucrvljao).
Uostalom, sve da sam i zadržao u glavi informaciju da se
hemoglobin sastoji od toga-i-toga, gde ću posle s njom?
U odeljak "opšta kultura"? Ne, hvala, to nije deo opšte kulture,
bar ne po mom kriterijumu.
U odeljak "unovčiti"? Ne, hvala, ne planiram da se bavim hemijom
ni sličnim vradžbinama.
U odeljak "pametni razgovori u društvu"? Teško.
U odeljak "impresioniranje ženskog dela publike"? No way.
U odeljak "sve i svašta"? Ne, hvala, nisam hrčak.
U odeljak "isprazniti prvom zgodnom prilikom"? Biće da je to.
skola.238marco,
Evo zadataka sa prijemnog ispita za tehnicke i prirodne fakultete
Ú] od 30.6.1995. Oni koji su pratili prijemni ispit za matematicku
gimnaziju ili zadatke sa takmicenja iz matematike za osme razrede
primetice slicne, ako ne i iste zadatke.
Posto sam i ja sam polagao ovaj test, mogu da kazem da za njega nije
bilo potrebno neko posebno pripremanje. Dovoljno je cisto znanje iz
srednje skole.
mattest.arjskola.239inferno,
-> #193, zeljkojŮ│ ˙ Sada se informatika uči 4 godine - prirodni smer, odnosno 2 godine -
Ů│ ˙ duštveni. Ja sam poslednja generacija koja je učila inf. samo jednu
ma ionako ne bi ništa korisno naučio.
Mi u Drapšinu učimo BASIC 2 godine, i u trećoj Fortran (pre koliko
decenija je beše izmišljen?)...
Umesto da nas bace na C ili nešto tako...
skola.240inferno,
-> #179, mileusnaŮ│ ˙ Pa ja ti kažem da je svakom profesoru njegov predmet najvažniji a ti mi
Ů│ ˙ ne veruješ.
Tako vam je to po gimnazijama.
U stručnim školama se zna šta je glavno a šta sporedno, i to svi znaju.
Nažalost postoje iskompleksirani profesori (fizičkog na primer)
koji maltertiraju...
skola.241inferno,
-> #194, zeljkojŮ│ ˙ Ja ispisao 4 strane - ocena 3 na 2. :) Imao sam trojku za polugodište.
Ů│ ˙ U drugom polugodištu došla nova profesorka, odvela nas jednom u Narodni
Ů│ ˙ muzej, ko je bio u muzeju dobio 5, ko nije, on nešto malo odgovarao za
Ů│ ˙ 5, i tako na kraju, svi srećni i zadovoljni. :)
Primećujem da su profani likovnog stvarno carevi.. ;)
Najmanje što možeš da dobiješ je 2 kod ovog našeg..
žovek je svestan da predaje u tehničkoj školi i neće da opterećuje
klince nečim što ih ne zanima..
skola.242inferno,
-> #183, zeljkojŮ│ ˙ ali da bi stekao "dovoljnu količinu opšte kulture", pomoć škole je
netačno.
treba samo biti zainteresovan i imati malo istraživačkog duha.
skola.243inferno,
-> #185, zeljkojŮ│ ˙ Kad bi samo to učio, od toga bi takodje ostao samo jedan delić, što
Ů│ ˙ nije dovoljno. Nemoguće je zapamtiti sve što se uči.
moguće je.
i dan danas mogu da rešim svaki zadatak iz statike koji
sam do sad rešavao.. ;))
skola.244inferno,
-> #206, ilazarevicŮ│ ˙ za nadgradnju i gomilu podataka "sa strane". Gimnazije su, koliko se
Ů│ ˙ meni čini, smišljene po principu "znanje radi znanja" (što zvuči veoma
Ů│ ˙ antički). Sa druge strane, princip u modernom svetu je "znanje radi
Ů│ ˙ para". Bilo bi dobro kada bi se naši vrli pedagozi dosetili da koriste
Ů│ ˙ malo kapitalističkih iskustava pri formiranju programa.
potpisujem.
gimnazija je isto čto i osnovna škola. Tamo se ne uči ništa
konkretno, glave se pune nekim stvarima za koje neko nikad nije imao
ili će imati afiniteta. Izgovor "opšta kultura" je stvarno bezveze,
jer ko želi da bude opšte obrazovan, taj će to saznati i bez škole.
žovek može da primi određenu količinu informacija u svoj mozak.
Gimnazijalski sistem školovanja (ubacivanja info, u mozak;))
obezbeđuje da se iz svake oblasti zna po malo. Ljudi koji su tako
učeni od početka nikad neće davati vrhunske rezultate iz jedne
oblasti. Sa druge srane, ne može čovek ni da bude idiot koji će da
zna samo matemtiku (na primer) i ništa drugo. Takvom će nedostajati
puno informacija van njegove branše i to će ga ograničiti.
skola.245inferno,
-> #187, zeljkojŮ│ ˙> Otkazom?
Ů│ ˙> Zabranom bilo kakvog posla u državnoj službi?
Ů│ ˙> Smrtnom kaznom? :)
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Mislim da bi ovo treće bilo najefikasnije. ;)
A čekićem po Stojku? ;)
skola.246mileusna,
-> #239, inferno>> Umesto da nas bace na C ili nešto tako...
...umesto da vas bace na korišćenje računara uopšte, tj. korisničke
programe. Programiranje bi bilo potrebno u stručnim školama vezanim za
računare, mat. gimnazijama, ili recimo u tom Drapšinu (to je koliko sam
ukapirao nešto ekspeimentalno, vezano za računare?). U ostalim školama bi
trebali da izučavaju DOS, Windowse, Word, baze podataka (sa korisničke
strane), tabele, programe za crtanje (zašto ne) itd. itd. itd. Tj. potrebno
je učenike upoznati sa računarom, a ne sa BASIC-om ili C-om. Koliko će se
njih baviti programiranjem? Vrlo mali procenat. Koliko će se njih u svome
budućem poslu sresti sa računarom? Gotovo svi.
skola.247mileusna,
-> #244, inferno>> obezbeđuje da se iz svake oblasti zna po malo. Ljudi koji su
>> tako učeni od početka nikad neće davati vrhunske rezultate iz
>> jedne oblasti.
Ni ja ne volim školu, a ako je neko stekao takav utisak prevario se. Kad sam
se odlučio za gimnaziju uradio sam to iz prostog razloga, zato što još nisam
znao kako bi trebalo da izgleda moj budući poziv, mada sam već tada podobro
stajao sa računarima i programiranje. Možda bih i upisao neku tehničku školu,
ali jednostavno nisam video školu u kojoj bi se izučavalo samo ono što volim
ili ono što mi treba. Svuda postoje predmeti za koje misliš da ti neće trebati,
svuda postoji "opšta kultura", svuda isti đavo. Sve škole su 'gimnazije u
malom', ako gledamo gimnaziju kao nešto u čemu se sve uči u obimnim
količinama (to je ocena onih koji ne idu u gimanziju, i za koje je
gimnazije veliki bauk:). Svuda se sve uči i gimnazije nisu ništa napornije
od drugih škola, mada to mnogi tako misle. Ja tako upisah gimnaziju, i kad
sam već tu nastojim da to i iskoristim.
E, a što se tiče vrhunskih rezultata, tu imaš vrlo pogrešan stav (po meni)
1) i onaj iz srednje škole, i onaj iz gimnazije (ako žele da daju vrhunske
rezultate) moraju da završe i fakultet. Programi u gimnazijama su znatno širi
što se tiče prirodnih predmeta (matematike, fizike, hemije, biologije), nego
što je to u stručnim školama (ne znam za tog Drapšinu). Samim tim, i učenici su
znatno spremniji za fax. Možda nisu imali praksu i neke usko-stručne predmete
kao oni u stručnim školama, ali opet su u prednosti.
2) ako se nadaš vrhunskim dostignućima i osloniš se samo na školu, onda
piši 'propalo'. Ljudi koji su u nečemu uspeli, su mnogo više o svojoj
struci naučili van škole, zaslugom svoje volje i upornosti, nego u školi.
Škola (ma koja bila) dala im je samo neku vrstu baze za daljnju nadgradnju,
možda čak ni to.
skola.248mileusna,
-> #241, inferno>> žovek je svestan da predaje u tehničkoj školi i neće da opterećuje
>> klince nečim što ih ne zanima..
žovek je cool, i isto bi radio i da je u gimnaziji. Nema to veze sa
školom u kojoj predaje. To ti se samo čini. Ja sam u sred gimnazije ;) imao
profesora psihologije kod koga nisi ni morao da odgovaraš ako ti je dvojka
dovoljna. Takođe, imao sam i profesorku fizike koja je davala dvojku 'po
zakonu', tj. za prepoznavanje gradiva (malo više od naslova lekcija).
Doduše, ako si želeo 5, morao si da znaš fiziku i u snu, ali za dvojku je
bilo dovoljno da u grubim crtama kažeš o čemu se radi. :)
Gimnazija=BabaRoga?
skola.249dejanr,
-> #105, zeljkoj>> Neko je već ovde rekao da su jedino ona i filološka bile izuzete od
>> 'usmeravanja', s tim što su imena promenjena. Tebi se možda čini da
>> je bilo isto, zato što je u MG stvarno bilo isto,
Ja sam bio u prvoj generaciji koja je, otišavši u Matematičku, bila
"izuzeta" od usmeravanja, i to tako što je dobila *sve* predmete iz
usmerenog (dakle marksizam, umetnosti, osnove tehnike i proizvodnje
i ne znam da li još beše nešto) plus čitav raniji program Matematičke,
što je rezultiralo time da smo svaki dan imali po 7 časova, a jedan ili
dva dana nedeljno po osam :(
Al' ne žalim se... sada ;)
skola.250dejanr,
-> #106, zeljkoj>> > Da je ovo N od normalne države, Ministar prosvete bi zbog toga
>> > trenutno morao da podnese ostavku.
>>
>> Reče on nešto da će tako i da uradi. :) Ali, kad se bolje razmisli,
>> nije on kriv.
Ne mora on biti neposredno *kriv*, ali on je *odgovoran* za ono što
radi njegovo Ministarstvo. Dakle, ne treba da daje ostavku zato što
je on krao zadatke ili ih prodavao (niko ne kaže da je to radio), nego
zato što je evidentno nesposoban da organizuje prijemni ispit, a to
mu je jedan od važnijih poslova.
To je početak priče o odgovornosti, koja ovoj zemlji toliko nedostaje.
skola.251dejanr,
-> #214, ognjen>> 'Deco, šta će vama matematika? Pa ja nosim digitron u
>> prodavnicu i sabiram cene, i posle uporedim sa računom. Ali
>> muzičko! To je umetnost. To je najvažniji predmet'.
Ovo me podseti na jednu "repliku" koju sam slučajno čuo u nekoj piceriji,
neki postariji tip, valjda neki režiser ili tako neka marka, muva neku
mladu (valjda) glumicu koja ga pažljivo sluša i samo trepće okicama, i
tu među ostalom žvakom kaže: "Pozorište, to ti je jedini pravi život,
ovo sve drugo je foliranje..."
skola.252jeremy,
-> #228, spantic
> Ivane definitivno preteruješ. Problem je što kod nas postoji
> u vlasti dosta takvih poput tebe koji smatraju "šta će nama
> fizičko" i to je jedan od problema kod nas. Studije fizičke
> kulture su ozbiljna stvar svugde u svetu, jer je fizička
> kultura jedan od osnova svakog društva. Sport da ni ne
> spominjemo.
> A gde smo mi, odnosno gde nismo zbog takvih nakaradnih stavova
> i osoblja koje otaljava svoj posao, je prilično poznato.
E, konačno jedan pametan i razuman odgovor! Ova rasprava je pre ovoga
pretila da postane prilično besmislena i zatupljena! Sada su stvari
konačno došle na svoje mesto! Lepo :)))
skola.253spantic,
-> #222, zeljkoj> što si mogao i sam da ustanoviš da si je pročitao. Ovo samo pokazuje da
> lupaš replyje ni ne pogledavši poruku na koju odgovaraš. Nisam ja jedini
> učenik Pete gimnazije ovde. :)
Naprotiv, nije ni prvi ni poslednji put da se neko pomaže
istomišljenicima iz ogledala na SEZAM-u ;)
skola.254dejanr,
-> #241, inferno>> Primećujem da su profani likovnog stvarno carevi.. ;)
>> Najmanje što možeš da dobiješ je 2 kod ovog našeg..
>> žovek je svestan da predaje u tehničkoj školi i neće da opterećuje
>> klince nečim što ih ne zanima..
E pretrgli se :)))
Nego, da i ja ispričam anegdotu. Iz razloga koje sam opisivao baš danas
u jednoj od prethodnih poruka, mi smo dobili u prvom MG likovno i
muzičko, s tim da nas profesor nije preko godine pitao nego smo kao
na kraju polagali test. žovek koji je predavao bio je profesor za Muzičke
akademije (ili kako se to već zove), ali sam mu na žalost zaboravio ime.
Preko godine, slušali mi njegova predavanja ili ne, ko bre da sluša na
osmom času ;>, sad ko je šta znao znao je, i na kraju on nas stera u
neku učionicu i pusti test. A test bio, pusti ploču sa nekom muzikom
(al' ona leva muzika kod koje niko ne peva) pa onda pitanje na A/B/C,
ko je ovo komponovao, ili kako se zove uvertira itd. Ja pošto mi je
vrhunac muzičkog obrazovanja da razlikujem Mocarta od onih ostalih
i Hej Sloveni od Marseljeze, uzmem zaokružim onako bezveze svih pet
pitanja i predam.
Nekoliko dana kasnije, eto rezultati, ja dobio 5 :) I tako sam 10 godina
bio u zabludi da sam imao sreće i slučajno pogodio odgovore (eto kako
čovek lako poveruje u nešto što mu odgovara, što reče neko u FORUM-u).
Kad smo slavili 10 godina mature, krene priča o događajima iz školskih
dana, i ja ispričam to, kad mi jedan drug kaže "pa i ja sam tako". E tu
već meni dođe nešto čudno, jeste teorija verovatnoće na staklenim nogama,
ali nekako mnogo to koincidencija ;> Pitamo mi još nekoliko drugih, reč
po reč, ispade da je još bar nekoliko onih što se sećaju tog događaja
primenilo sličan recept, sa istim rezultatom.
I tu najzad s'fatimo da je Raspopović "naredio" čoveku da svima da petice,
pa ko je uradio tačno uradio, ko nije, nema veze :)) Evo i sad mi smešno
kako sam naivan bio :)))
skola.255ilazarevic,
-> #227, spantic> Za dosta onih koji misle da odlažu vojsku na duže vreme i koji će
> za dve godine maksimum pojačati VJ dosta je bitno :))
Bez sumnje, najbitnije je za baletane ;)
skola.256ilazarevic,
-> #230, spantic> Masna su ti usta Ivane ;) Nemoj da obmanjuješ javnost. Ko te vidi
> prvi put misli da si nisi pobegao iz Mathauzena zbog atrofiranih
> mišića ;)
žekaj, ne razumem ;) Pa, ja sam prilično mršav (183/73).
skola.257ilazarevic,
-> #220, .obj> Drugo, ako si se složio da su profesori fizičkog potrebni, potreban
> je i fakultet na kojima će se oni školovati, pošto po zakonu
> profesor mora imati završen fakultet. Treće, kada već pričaš o
> kapitalizmu, čisto da
Ma, htedoh reći, treba da postoji neko ko će da otključa i zaključa salu i da
deci lopte da se igraju...
skola.258ilazarevic,
-> #228, spantic> Ivane definitivno preteruješ. Problem je što kod nas postoji
Ok, malo sam se zaleteo, neću više tako impulsivno...
> kulture su ozbiljna stvar svugde u svetu, jer je fizička
> kultura jedan od osnova svakog društva. Sport da ni ne
> spominjemo.
Po meni, fizičko ne bi trebalo da se ocenjuje, već da bude slobodna
aktivnost. Onaj ko ne voli fizičko otaljavaće dok mora, a posle više nikada u
životu neće potrčati. Ko voli, baviće se time - postojali časovi ili ne.
Fizičko treba da postoji zbog onih koji vole da se bave sportom, a profesor
je tu da im da opremu ili pokaže nešto što ih zanima. Da li će se on zvati
"profesor" ili ne, i da li će imati fakultet uopšte nije bitno. Bolje bi bilo
da im se ne da fakultet, da nauče gde im je mesto (zamisli profesora fizičkog
koji kaže da je njegov predmet važniji od matematike!!!)
skola.259ilazarevic,
-> #232, mileusna> Nisi ti imao nikakvu sreću, već si imao nesreću da ti padnu ti
> zeznuti iz istorije i geografije. Ne znam samo kako si stekao utisak
> da si ti imao
Imao sam sreću što je su samo njih dvoje bili takvi, dok su svi ostali bili
više nego OK.
> Ali, ostatak profesorske populacije je umeren. Mnogo ispredaju,
> pitaju bez milosti, ali opet, ništa toliko strašno da bi normalnom
> đaku zadali neku veliku glavobolju.
Dosadno je, i samim tim zadaje glavobolju.
skola.260ilazarevic,
-> #234, mileusna> Ne samo gimnazijlci, već svi. Ali, ne vidim da je neki veliki
> problem i to prebroditi.
Potrebno je da se ceo sistem školovanja iz korena menja (kad čak i ministar
priznaje da sistem ne valja, znači da je stanje stvarno očajno). Ovakva
promena je sigurno veliki problem.
skola.261ilazarevic,
-> #225, zeljkoj> Da si naučio, ne bi mogao sad da 'izbrišeš iz memorije'. Evo ja se
> još
Gluposti se uče kratkoročno, za sutra ili za sledeći petak. Sve što se ne
obnavlja, lako se zaboravlja. Pošto niko normalan neće da obnavlja ono što ga
ne zanima... ode "naučeno" mnogo lakše nego što je došlo.
skola.262ilazarevic,
-> #237, paki> Uostalom, sve da sam i zadržao u glavi informaciju da se
> hemoglobin sastoji od toga-i-toga, gde ću posle s njom?
> U odeljak "impresioniranje ženskog dela publike"? No way.
Jašta ;)) Znam najmanje tri devojčice koje umiru od želje da u nekom intimnom
ćošku nekog kluba slušaju priču o hemoglobinu ;)
skola.263ilazarevic,
-> #236, mileusna> Pa, hemija baš i ne spada u 'opštu kulturu' (diskutabilan pojam). Po
> meni, u opšte kulturne ;) predmete spadaju, istorija, geografija,
> muzičko, likovno, srpski i strani jezici. To su sve, da tako kažem
> _pitki_ predmete, tj. dovoljno
Opšta kultura bi trebalo da bude "od svega po malo". Nema razloga da se za
nekog kaže da je kulturan samo zato što je pročitao par debelih ruskih
knjiga. Svaka tome čoveku čast - on je za mene kulturan ako je, pored
književnosti, izučio i odgovarajuću količinu fizike i matematike.
P.S. Srpski i istorija su sve, samo ne pitki...
skola.264ilazarevic,
-> #231, mileusna> Alal ti provlačenje. Pa tako je na celom svetu. Toliko si se hvalio
> tim provlačenjem, da sam pomislio da je u pitanju neki zaista
> mafijaški potez. ;)
Pa, bio je mafijaški iz sociologije, filozofije, ustava i biologije ;) Tu su
padale petice na sve, samo ne na znanje ;)
skola.265ilazarevic,
-> #229, spantic> Kako bi bilo da im ti odneseš koji od tih kapitalističkih programa
> kad ga nađeš?
Pa, pregledaću malo podatke iz američkog školstva, pa ću da javim...
skola.266superhik,
-> #222, zeljkoj=:> učenik Pete gimnazije ovde. :)
Na žalost ;)))))
Na sezamu sve više ljudi u baletankama ;>
skola.267superhik,
-> #250, dejanr=:> radi njegovo Ministarstvo. Dakle, ne treba da daje ostavku
=:> zato što je on krao zadatke ili ih prodavao (niko ne kaže da
=:> je to radio), nego
KAd smo kod Ministarstva Prosvete (veliko ili malo? ;):
Za direktora ETŠ "Nikola Tesla" se zna da je bio u zatvoru,
zbog čega nije ni bitno, bitno je da po zakonu direktor
jedne škole ne sme da bude krivično gonjen, tj. sme ali
to povlači ostavku. A kako je on bio u zatvoru pre nego
što je postao direktor to znači da je M.P. zakazalo i da je
neophodna jedna 'kolektivna' ostavka!
skola.268inferno,
-> #247, mileusnaŮ│ ˙ svuda postoji "opšta kultura", svuda isti đavo. Sve škole su 'gimnazije
Ů│ ˙ u malom', ako gledamo gimnaziju kao nešto u čemu se sve uči u obimnim
Ů│ ˙ količinama (to je ocena onih koji ne idu u gimanziju, i za koje je
Ů│ ˙ gimnazije veliki bauk:). Svuda se sve uči i gimnazije nisu ništa
Ů│ ˙ napornije 1) i onaj iz srednje škole, i onaj iz gimnazije (ako žele da
Ů│ ˙ daju vrhunske rezultate) moraju da završe i fakultet. Programi u
Ů│ ˙ gimnazijama su znatno širi što se tiče prirodnih predmeta (matematike,
Ů│ ˙ fizike, hemije, biologije), nego što je to u stručnim školama (ne znam
Ů│ ˙ za tog Drapšinu). Samim tim, i učenici su znatno spremniji za fax. Možda
Ů│ ˙ nisu imali praksu i neke usko-stručne predmete kao oni u stručnim
Ů│ ˙ školama, ali opet su u prednosti.
:)) Program u Drapšinu iz matematike (bar za moj smer) iz
matematike je isti kao i u matematičkoj gomnaziji, so ne
verujem da gimnazijalci uče više od nas. Razgovarao sam sa
ngodo grugara koji idu u Prvu Beogradsku gimnaziju i rekli
su mi da oni ni u snu ne rade te zadatke koje mi radimo i da
ono što nas pitaju za 2 to njih pitaju za 4.
I sa fizikom ista situacija. Kod mene je fizika rasuta u
10-ak predmeta. Fiziku, dinamiku, kinematiku, statiku,
mehaniku fluida, osnove elektrotehnike, ispitivanje
materijalam itd..
što se tiče biologije, geografije, hemije, to učimo po 1-2
god. i tu su gimnazijalci sigurno jači..
Ů│ ˙ 2) ako se nadaš vrhunskim dostignućima i osloniš se samo na školu, onda
Ů│ ˙ piši 'propalo'. Ljudi koji su u nečemu uspeli, su mnogo više o svojoj
Ů│ ˙ struci naučili van škole, zaslugom svoje volje i upornosti, nego u
Ů│ ˙ školi. Škola (ma koja bila) dala im je samo neku vrstu baze za daljnju
Ů│ ˙ nadgradnju, možda čak ni to.
Ovo potpisujem.
skola.269inferno,
-> #248, mileusnaŮ│ ˙ Gimnazija=BabaRoga?
taman posla..
skola.270inferno,
-> #258, ilazarevicŮ│ ˙ da im se ne da fakultet, da nauče gde im je mesto (zamisli profesora
Ů│ ˙ fizičkog koji kaže da je njegov predmet važniji od matematike!!!)
ne moram da zamišljam.
Doduše, nije rekao da je važniji od matematike, ali da je jednako
važan..
skola.271ndragan,
-> #106, zeljkoj/ testa? On čak i ne mora ništa da iznese iz štamparije - dovoljno je da
/ zapamti zadatke.
...pod uslovom da je u stanju da ih _pročita_ i zapamti :)
To što su štampari najnačitaniji radnici, to je bilo pre rata.
skola.272mileusna,
-> #268, inferno>> :)) Program u Drapšinu iz matematike (bar za moj smer) iz
>> matematike je isti kao i u matematičkoj gomnaziji, so ne
>> verujem da gimnazijalci uče više od nas. Razgovarao sam sa
>> ngodo grugara koji idu u Prvu Beogradsku gimnaziju i rekli
>> su mi da oni ni u snu ne rade te zadatke koje mi radimo i da
>> ono što nas pitaju za 2 to njih pitaju za 4.
žini mi se da sam u nekoj poruci istakao da je ta Drapšina neka nova,
eksperimentalna škola, dakle jedna u Srbiji, za razliku od ko zna koliko
'običnih' tehničkih škola. Ne možeš prema svojoj školi donositi sud o
stručnim školama uopšte. Moja majka predaje u jednoj takvoj, i veruj mi,
znam gde se više uči, da li tamo ili u gimnaziji.
skola.273ivan.mile,
-> #216, ilazarevic>> Hvala, ali ne bavim se takvim aktivnostima. Mišići su mi razvijeni toliko
>> da mogu sam sebe da držim na nogama, kao i da odnesem kantu za đubre do
>> kontejnera. Više mi ne treba... Ponekad igram malo basketa ili fudbala...
Mišići su ti razvijeni dovoljno (dovoljan 2) za tvoje potrebe i aktivnosti
(nošenje kante i sl.). Za basket (fudbal ne igram) je ipak potrebno "malo"
guranja i čiste snage (pored tehnike i brzine) => da su i mišići potrebni.
skola.274ivan.mile,
-> #217, ilazarevic>> Jeste, fakultet fizičke kulture i fakultet narodne odbrane. I, fizičko
>> je potrebno, ali kao slobodna aktivnost, a ne kao lomatanje.
Ne znam kako zamišljaš fizičko kao "slobodnu aktivnost". Slobodnom
aktivnošću se bavim(o) u slobodno vreme i to je najčešće basket i sl.
Lomatanje ne mora da bude samo gimnastika, ima dosta toga i u košarci,
fudbalu i ostalim timskim sportovima.
>> ...a onda je bacio teg i latio se pera ;) Sport nije nauka, i tu nema
>> šta da se izmišljaju nekakve titule
Grešiš, ovaj, grešiš silno, sinak. U sport se prepliću biologija, fizika,
matematika... A da nema titula, kako bi znao ko je pravi stručnjak za sport
a ko je "stručnjak".
skola.275inferno,
-> #272, mileusnaŮ│ ˙ žini mi se da sam u nekoj poruci istakao da je ta Drapšina neka nova,
Ů│ ˙ eksperimentalna škola, dakle jedna u Srbiji, za razliku od ko zna koliko
Ů│ ˙ 'običnih' tehničkih škola. Ne možeš prema svojoj školi donositi sud o
Ů│ ˙ stručnim školama uopšte. Moja majka predaje u jednoj takvoj, i veruj mi,
Ů│ ˙ znam gde se više uči, da li tamo ili u gimnaziji.
Izvini, poštujem tvoje roditelje, ali moram da verujem
svojim očima i ušima pre nego bilo kome.. :)
Inače, škola nije eksperimentalna (kao matematička, na
primer) već je samo moj smer takav..
skola.276ilazarevic,
-> #273, ivan.mile> (nošenje kante i sl.). Za basket (fudbal ne igram) je ipak potrebno
> "malo" guranja i čiste snage (pored tehnike i brzine) => da su i
> mišići potrebni.
Imam ja snage i za basket, pogotovo kad me protivnik iznervira ;) Nije poenta
u tome, već u slobodi izbora.
skola.277ilazarevic,
-> #274, ivan.mile> Ne znam kako zamišljaš fizičko kao "slobodnu aktivnost". Slobodnom
Lepo - počne čas, dođu ljudi, dođe profesor i kaže: "Može da se radi to, to i
to, pa izvol'te ko šta hoće..." Ovakva organizacija je bila sad, tokom moje
prve godine na faksu, i mnogo mi se sviđa.
skola.278vitez.koja,
-> #268, inferno#=> Program u Drapšinu iz matematike (bar za moj smer) iz
#=> matematike je isti kao i u matematičkoj gomnaziji, so ne
#=> verujem da gimnazijalci uče više od nas. Razgovarao sam sa
Program i ono koliko se zaista radi po školama (pa i od odeljenja
do odeljenja iste škole) su dve različite stvari... Npr. ak' se ne
varam (a davno je bilo :), programi za I razred prirodnog i
društvenog smera gimnazije se ne razlikuju, ili se razlikuju vrlo
malo. Mđt. ono šta i koliko se uči na tim smerovima je poprilično
različito. Ako se u Drapšinu uče izvodi, integrali (...) i u nekoj
gimnaziji isto to, moguća je poprilična razlika u fondu časova koji
se za to predviđeni Programom i naravno još veća razlika o stvarnom
broju časova koje se posvećuju toj oblasti (ovo potonje počesto
zavisi od toga koliko taj profesor zaista poznaje tu materiju, pa ima
ili nema želju da ulazi u pojedinosti ili sve to otaljava - naravno
da bi ostalo više vremena za popravljanje ocena i/ili priprema nekih
prijemnih ispita i slično :( ...).
Cela priča je oko toga da je prilično mali uzorak priča jednog
druga/poznanika iz gimnazije XY, da bi se (pa skoro) bilo šta
zaključilo o kvalitetu predavanja.
Konkretno, ne verujem da ti imaš 8+ časova matematike (kao u MG),
a mislim da i ne treba da ih imaš...
sk
ps. .to mileusna Škola se zove Drapšina, ali samo kaži to u
muškom rodu :) - Petar Drapšin.
skola.279dejanr,
-> #236, mileusna>> Pa, hemija baš i ne spada u 'opštu kulturu' (diskutabilan pojam). Po
>> meni, u opšte kulturne ;) predmete spadaju, istorija, geografija,
>> muzičko, likovno, srpski i strani jezici. To su sve, da tako kažem
>> _pitki_ predmete, tj. dovoljno
Muzičko i likovno su pitki taman k'o cijankalijum ;>
Sa druge strane, ne vidim zašto bi, recimo, geografija bila opšta kultura,
a neka prirodna nauka ne bi bila. Kao što neko treba da zna da je Kina
u Aziji a ne u Australiji, tako treba da zna i šta su organske a šta
neorganske materije... a ako ne treba da zna drugo, ne vidim što bi trebao
da zna prvo.
skola.280supers,
-> #194, zeljkoj>> 1. Slikarstvo manirizma.
>> 2. Arhitektura baroka u Italiji
>> 3. Barok u Francuskoj i Flandriji.
>> 4. Franc Hals.
>> 5. Jan Vermer.
Da li ti, kao žrtva ovoga, misliš da je to u redu? Veličaš količinu
informacija koje učenici usvoje u V gimnaziji. Misliš li da je to zaista
deo elementrarnog obrazovanja iz likovnog? Da li ti to treba da učiš
ako te likovna umetnost ne interesuje? Šta ćeš od toga znati kroz par
godina? Da li je to dobro što si dobio 3ř na tom kontrolnom?
Ne volim petu jer sam stekao utisak da predmeta koji se rade na takav,
pogrešan, način tamo ima previše.
skola.281supers,
-> #254, dejanr>> I tu najzad s'fatimo da je Raspopović "naredio" čoveku da svima da
>> petice,
Je li to čovek koji je sada direktor Tesle?
skola.282supers,
-> #183, zeljkoj>> Ko je rakao da treba zapamtiti sve? Od te mase znanja :) ostaće
>> jedan delić, sasvim dovoljan.
Mazohizam je bubati mase gradiva da bi ostao delić.
Sve što znam iz "levih" predmeta mi ne potiče iz škole nego iz
milion drugih izvora.
skola.283supers,
-> #142, zeljkoj>> Onda je trebalo da se upišeš u MG. :) Tamo bi najbolje naučio
>> matematiku, fiziku, programiranje, a ne bi se zamarao ;) učeći
>> latinski, muzičko, likovno, biologiju...
Đavola. U matematičkoj mnogi profani levih predmeta sprovode
teror veći nego u mnogim "normalnim" gimnazijama.
skola.284supers,
-> #185, zeljkoj>> žini ti se da se toliko uči. Evo, na primer, da li si ti bio
>> sposoban da na kraju prvog razreda napišeš neki sastav na
>> latinskom? Nisi. Vidiš da je to što si stekao samo jedan mali deo
>> znanja. A ti se žališ da je to "van normalnih granica".
Van normalnih granica je program latinskog za prvu godinu gimnazije.
Dok se iz engleskog samo prežvakava gradivo iz osnovne uz malo
novina, u prvoj godini iz latinskog treba naučiti 15 aktivnih i pasivnih
vremena, 5 deklinacija, ogroman broj nepravilnosti, fond reči...
Sreća je da profesori latinskog odstupaju od programa.
To što je za tebe samo mali deo znanja zapravo je suludo insistiranje,
jer je van pameti da se u određeno vreme (prva godina) od svih jezika
najintenzivnije radi baš latinski.
skola.285supers,
-> #144, zeljkoj>> smer. Mi imamo 5 časova matematike, oni 3. Mi 2 časa engleskog, oni
>> 3, itd. I knjige iz većine predmeta su različite. Naravno, i
>> predavanja profesora se razlikuju. I kakvo sad ti hoćeš dodatno
>> 'rasterećenje'?
Smeta mi što se uči o Flandrijskom baroku i sličnim stvarima.
To nije za prirodni smer.
skola.286supers,
-> #163, paki>> A šta onda čini veći deo škole?
Školska zgrada, buregdžinica u prizemlju, tetkice, trofeji...
skola.287supers,
-> #95, denis>> Zanima me gde se otprilike nalaze beogradske gimnazije (znam za V i
I Dorćol, Cara Dušana
II Zeleni venac
III Njegoševa
IV Dedinje, Drajzerova
V Tašmajdan, Ilije Garašanina
VI Zvezdara, Lion
VII /
VIII /
IX Novi Beograd, Tošin bunar
X Novi Beograd, blok 21
XI Šumice
XII Voždovac, Vojvode Stepe
XIII Banovo brdo, Lješka
XIV Kalenić pijaca
XV Labudovo brdo
Sveti Sava Generala čdanova
skola.288ivan.mile,
-> #266, superhik>> Na žalost ;)))))
>> Na sezamu sve više ljudi u baletankama ;>
Dobro je dok je na Sezamu samo jedan pijanac.
skola.289ivan.mile,
-> #280, supers>> Da li ti, kao žrtva ovoga, misliš da je to u redu? Veličaš količinu
>> informacija koje učenici usvoje u V gimnaziji. Misliš li da je to zaista
>> deo elementarnog obrazovanja iz likovnog? Da li ti to treba da učiš
>> ako te likovna umetnost uopšte ne interesuje? Šta ćeš od toga znati kroz
>> par godina? Da li je to dobro što si dobio 3 na tom kontrolnom?
>> Ne volim petu jer sam stekao utisak da predmeta koji se rade na takav,
>> pogrešan, način tamo ima previše.
Zeljkoj trenutno nije tu, pa ću ja pokušati da ti odgovorim umesto njega.
"To" je manje-više u redu, jer se na društvenom smeru traži i više (a i u
nekim drugim gimnazijama, npr. Zemunska). To je veliki deo obrazovanja iz
likovnog, teško da će ti ikad zatrebati nešto više. Interesovalo te ili ne,
moraš da učiš ako hoćeš da prođeš razred. Kroz par godina će od toga ostati
jedan deo, potreban i dovoljan za ceo dalji život. Trojka i nije baš dobra,
ali moglo je i gore. Utisak su ti verovatno stvorili oni koji su se upisali
u Petu, a kasnije otišli jer se nisu prilagodili, pa sad pričaju sve najgore
o njoj. Nema previše predmeta koji se rade na pogrešan način, to zavisi od
profesora. Npr. čim je profesorka koja je predavala čeljku u prvom
polugodištu otišla, prosek ocena iz likovnog je značajno poboljšan. Mislim
da se u svakoj školi nađe po nekoliko profesora koji "terorišu" učenike
u vidu loših ocena, strogoće i sl.
skola.290ivan.mile,
-> #284, supers>> Van normalnih granica je program latinskog za prvu godinu gimnazije.
>> Dok se iz engleskog samo prežvakava gradivo iz osnovne uz malo
>> novina, u prvoj godini iz latinskog treba naučiti 15 aktivnih i pasivnih
>> vremena, 5 deklinacija, ogroman broj nepravilnosti, fond reči...
>> Sreća je da profesori latinskog otstupaju od programa.
>> To što je za tebe samo mali deo znanja zapravo je suludo insistiranje,
>> jer je van svake pameti da se u određeno vreme (prva godina) od svih
>> jezika najintenzivnije radi baš latinski.
Možda je program van granica, ali ti si engleski učio od petog ili trećeg
razreda osnovne i već ti je ušao u glavu (filmovi, muzika...). Latinski
sigurno nisi imao prilike da slušaš, pa ti izgleda težak. Ako dobro znaš
srpski (vremena, padeže...) neće ti ni latinski teško pasti. Najintenzivnije
se radi verovatno zato što se uči samo 1 godinu za prirodno-matematički
smer, odn. 2 godine za opšti i društveni. Imam utisak da si upravo završio
prvu godinu gimnazije, mada možda grešim. Ne znam da li su kod tebe odstupali
od programa, kod mene nisu. Predavala mi je prof. M. Maskareli i mogu ti
reći da se i posle više od godinu dana sećam dosta stvari iz latinskog, a
sigurno je da će mi jedan deo toga ostati "zauvek".
skola.291ivan.mile,
-> #285, supers>> Smeta mi što se uči o Flandrijskom baroku i sličnim stvarima.
>> To nije za prirodni smer.
Možda i nije za prirodni, ali kad sam video šta se radi na društvenom...
skola.292inferno,
-> #288, ivan.mileŮ│ ˙ Dobro je dok je na Sezamu samo jedan pijanac.
Ne bi se ja zezao sa superhikom...
skola.293dejanr,
-> #281, supers>> > I tu najzad s'fatimo da je Raspopović "naredio" čoveku da svima da
>> > petice,
>>
>> Je li to čovek koji je sada direktor Tesle?
Ne, njegov brat.
skola.294supers,
-> #289, ivan.mile>> likovnog, teško da će ti ikad zatrebati nešto više. Interesovalo te
>> ili ne, moraš da učiš ako hoćeš da prođeš razred. Kroz par godina
>> će od toga ostati jedan deo, potreban i dovoljan za ceo dalji
>> život. Trojka i nije baš dobra,
Ne volim "tako treba" stav kada je reč o predmetima koji su, uslovno
rečeno, levi. Nikad se nisam mirio sa takvom situacijom iz predmeta
koji me ne interesuju. Zašto da učim ogromne količine informacija
ako je unapred jasno da će mi za život ostati samo manji deo?
Zašto da uživam u mukotrpno zarađenoj trojci kada sam u nekoj
drugoj gimnaziji (npr. mojoj) mogao da imam 5 bez po' muke,
rekavši samo par rečenica, tačno onoliko koliko bih zapamtio i da
sam upisao gimnaziju gde bih morao da učim mnogo više.
Pretpostavimo da ja sad imam 2-3 iz likovnog a neko u drugoj gimnaziji
5, a učio je mnogo manje. Tako će on imati bolji prosek itd. itd.
Ja bih se osećao oštećenim, a ne bih veličao takav sistem.
skola.295supers,
-> #290, ivan.mile>> Možda je program van granica, ali ti si engleski učio od petog ili
>> trećeg razreda osnovne i već ti je ušao u glavu (filmovi,
>> muzika...). Latinski sigurno nisi imao prilike da slušaš, pa ti
>> izgleda težak. Ako dobro znaš
Upravo zato što deca imaju mnogo veće predznanje iz engleskog nego
iz latinskog, mislim da je to atak na razum i humanost servirati
im u prvoj godini tako obiman program iz latinskog u odnosu na koji
je program iz engleskog smešan.
>> znaš srpski (vremena, padeže...) neće ti ni latinski teško pasti.
>> Najintenzivnije
>> od programa, kod mene nisu. Predavala mi je prof. M. Maskareli i
>> mogu ti reći da se i posle više od godinu dana sećam dosta stvari
>> iz latinskog, a
Ne brini za mene, zauvek sam se pozdravio sa nastavom latinskog,
i osobito sam srećan zbog toga :) Ostalo mi je taman toliko da sam
u stanju da prevedem nešto razumno kratko na latinskom, a očigledno
je da sam radio manje od tebe. BTW, tvoja profesorka je bila autor
udžbenika, zar ne?
skola.296supers,
-> #293, dejanr>>>> Je li to čovek koji je sada direktor Tesle?
>>
>> Ne, njegov brat.
ccc.
Pa taj klan je stavio šapu na čitavu ulicu.
skola.297dejanr,
-> #296, supers>> > > Je li to čovek koji je sada direktor Tesle?
>> >
>> > Ne, njegov brat.
>>
>> ccc. Pa taj klan je stavio šapu na čitavu ulicu.
Zamisli, i direktor porodilišta prekoputa Tesle je takođe Raspopović :))
skola.298superhik,
-> #288, ivan.mile=:> Dobro je dok je na Sezamu samo jedan pijanac.
Ma da li...
Imam ja raznoraznih pobratima po useru
hint: alkos :)
skola.299ikordic,
-> #267, superhikRE: KP
=> jedne škole ne sme da bude krivično gonjen, tj. sme ali
Bato, biti krivično gonjen ne znači i biti i kriv/osuđen. Ako su po tebi svi
koji su optuženi za nešto oma i krivi, slobodan si se pridružiti snagama
MUP-a, puni su takvih genijalaca ;(
skola.300ivan.mile,
-> #294, supers>> Zašto da učim ogromne količine informacija ako je unapred jasno da će mi
>> za život ostati samo manji deo? Zašto da uživam u mukotrpno zarađenoj
>> trojci kada sam u nekoj drugoj gimnaziji (npr. mojoj) mogao da imam 5
>> bez po muke, rekavši samo par rečenica, tačno onoliko koliko bih zapamtio
>> i da sam upisao gimnaziju gde bih morao da učim mnogo više.
Ne moraš da učiš ako nećeš, gimnazija i tako nije obavezna ;) Što se tiče
ocena, već sam ti rekao da to zavisi isključivo od profesora koji ti
predaje. Npr. moja profesorka likovnog je tražila samo da prepoznaš nekoliko
slika i da kažeš 2-3 reči o nekom slikaru (ugl. njegova dela i pravac kom
je pripadao) i dobijaš 5 bez problema (to se nauči za approx. 1 sat).
>> Pretpostavimo da ja sad imam 2-3 iz likovnog a neko u drugoj gimnaziji
>> 5, a učio je mnogo manje. Tako će on imati bolji prosek itd. itd.
>> Ja bih se osećao oštećenim, a ne bih veličao takav sistem.
Ovo je tačno ako su u pitanju "levi" predmeti. Iz mog odeljenja je u prve
dve godine otišlo 18 (!) ljudi, a u istom periodu je došlo 5 novih. E, od
tih 18 ja se bar povremeno vidim sa troje-četvoro koji su otišli u Treću,
žetrnaestu i sl. Svi su, naravno, odlični, najbolji u razredu, prosek 5,00
i slično. Kad malo popričamo o tome šta rade iz matematike, biologije,
hemije i ostalih važnijih predmeta, uglavnom se ispostavi da bi sa tim
"znanjem" oni u Petoj bili na nivou dobar do vrlo dobar => da će njima
biti (dosta) teže na prijemnom za fakultet, a i na samom faksu. Stvarno
ne znam ko je tu oštećen.
skola.301ivan.mile,
-> #295, supers>> Upravo zato što deca imaju mnogo veće predznanje iz engleskog nego
>> iz latinskog, mislim da je to atak na razum i humanost servirati
>> im u prvoj godini tako obiman program iz latinskog u odnosu na koji
>> je program iz engleskog smešan.
Pazi, ti (si) treba(o) da naučiš ceo jedan (sasvim novi) jezik za samo
godinu dana, a to se može samo intenzivnim radom, zar ne ? Ustvari, to
su samo osnove latinskog, u drugom razredu društvenog i opštog smera se
radi malo konkretnija "primena" jezika. BTW, kad vidiš program iz engleskog
za treći razred, shvatićeš da latinski i nije bio tako obiman.
>> Ne brini za mene, zauvek sam se pozdravio sa nastavom latinskog,
>> i osobito sam srećan zbog toga :) Ostalo mi je taman toliko da sam
>> u stanju da prevedem nešto razumno kratko na latinskom, a očigledno
>> je da sam radio manje od tebe. BTW, tvoja profesorka je bila autor
>> udžbenika, zar ne?
žudno, ali 99% ljudi misli kao ti (barem što se tiče latinskog). Verovatno
si radio manje od mene, mada se ni ja nisam nešto "ubio" od latinskog. Ne
znam šta će ti ono "bila", ona je i dalje autor tog udžbenika. Evo ti 2
kratke rečenice na latinskom pa probaj da prevedeš :
1) Penis bonus, pax in domus. (N. Rodić)
2) Pater Djenkam cremit. (citat iz poznatog filma)
.
HH
skola.302mdrazic,
-> #297, dejanr> Zamisli, i direktor porodilišta prekoputa Tesle je takođe Raspopović :))
Znači, sledeći je (zasad se hrabro drži u okruženju) Ruski kulturni
centar. Nisam skoro pitao ko im je direktor :)
skola.303balsa,
-> #295, supers>Ne brini za mene, zauvek sam se pozdravio sa nastavom latinskog,
>i osobito sam srećan zbog toga :) Ostalo mi je taman toliko da sam
>u stanju da prevedem nešto razumno kratko na latinskom, a očigledno
>je da sam radio manje od tebe.
Putasne te potesse transferre hanc sententiam, quae non
longa, sed vero facilior est?
skola.304supers,
-> #300, ivan.mile>> Ne moraš da učiš ako nećeš, gimnazija i tako nije obavezna ;) Što
>> se tiče ocena, već sam ti rekao da to zavisi isključivo od
>> profesora koji ti predaje. Npr. moja profesorka likovnog je tražila
>> samo da prepoznaš nekoliko
Jao, kako mrzim tu rečenicu. Gimnazija nije obavezna, ali ti ćeš nju ili
neku drugu srednju školu svakako upisati ako želiš da išta ozbiljno da
radiš u životu. A kad je upišeš, obavezan si da pored stvari koje te
interesuju učiš i ogromne količine onoga što ćeš po njenom završetku
zabortaviti.
Nije reč samo o muzičkom i likovnom. Neko koga interesuje fizika i matematika
mora da izuči kompletnu biologiju i hemiju. I obrnuto. Neko ko će da se
bavi teorijskom fizikom a invalid je za kompjutere, mora da uči informatiku
4 godine (jel' tako beše po ovom novom programu? I šta će, zaboga, da se
uči četiri godine? C??) Dakle, svako na prirodnom smeru od sada će da
uči programiranje u više jezika, a da ne zna izvrši osnovne operacije sa
PC-em.
Ako hoćeš išta da naučiš, obavezan si da učiš sve što nekome dune.
Fuj.
>> i slično. Kad malo popričamo o tome šta rade iz matematike,
>> biologije, hemije i ostalih važnijih predmeta, uglavnom se
>> ispostavi da bi sa tim "znanjem" oni u Petoj bili na nivou dobar do
>> vrlo dobar => da će njima biti (dosta) teže na prijemnom za
>> fakultet, a i na samom faksu. Stvarno
Opet je to relativno. Uzmimo za primer nekoga kome treba dobro znanje
matematike. Da upiše Petu? I da se polomi učeći matu? Dobro, to će
mu trebati i isplati se. Ali, istovremeno on mora da izvoli polomiti se učeći
i hemiju, biologiju i ne znam šta je već bauk u Petoj. Borbom za dvojku
iz nekog takvog predmeta, on je, u stvari, ometen da se ozbiljno posveti
predmetima koji imaju veze sa pozivom koji je odabrao. Zato nam je obrazovni
sistem ogavan.
Svako ko hoće da nešto ozbiljno uči, mora da se zamlaćuje i sa nečim što
ne želi ozbiljno da uči.
Zbog apsurdnosti takvog sistema ja sam izabrao manje uglednu gimnaziju,
i upisao sam je jer sam znao da mogu da se provlačim kroz nju.
Od svega što sam naučio, cenim da negde oko 30% otpada na osnovnu školu
i gimnaziju. Sve što me je interesovalo upoznavao sam sam. Jedino matematiku
dugujem gimnaziji, zahvaljujući dobroj profesorki. Postoji mnogo predmeta
iz kojih ne znam ništa (muzičko, likovno, književnost, biologija...)
a svedočanstva mi puna super-ocena. I ne mislim da takav način hendikepira
na upisu za faks.
skola.305supers,
-> #301, ivan.mile>> Pazi, ti (si) treba(o) da naučiš ceo jedan (sasvim novi) jezik za
>> samo godinu dana, a to se može samo intenzivnim radom, zar ne ?
>> Ustvari, to
Ja ti pričam o morbidnosti programa za latinski, a ti ga pravdaš time
što se na prirodnom smeru uči samo godinu dana. Pa zašto je program
tako ubilački glomazan kad se obrađuje samo godinu dana? To je idiotizam
kakvog nema da učenik prirodnog smera u prvoj godini intenzivnije radi
latinski nego matematiku.
>> 1) Penis bonus, pax in domus. (N. Rodić)
Dobar kurac, mir u kući.
>> 2) Pater Djenkam cremit. (citat iz poznatog filma)
Tata spalio Djenku.
Za ovo ni meni ni tebi ne treba rečnik, s obzirom da su gornji citati
praktično već postali deo "opšte kulture" ;> . Ali, pred latinskom
književnošću u originalu bi obojica bili prilično izgubljeni, bez
obzira na broj nabubanih izuzetaka od deklinacija. Doduše, za tebe
ovo ne mogu da tvrdim, ali ako gotiviš Ovidija u originalu onda
ti je to već hobi, a to se ne važi ;>
Postavlja se pitanje šta je uopšte cilj učenja latinskog tokom jedne godine?
Da li parlanje latinskog na konverzacionom nivou, ili čisto upoznavanje sa
principima jezika, da bi lakše pamtili izreke i stručne izraze, i eventualno
razumeli neke kraće odlomke?