skola.406ilazarevic,
-> #400, zeljkoj> Dokazano je da je znanje 'neizbrisivo'. Dakle, samo treba
> organizovati način njegovom pistupanju.
Ma organizuj se ti kako god hoćeš, pa mi javi kad uspeš :)
skola.407ilazarevic,
-> #401, zeljkoj> Za ovo je dovoljno ono što se uči u prva 4 razreda osnovne škole.
> Dakle, matematika u gimnaziji je suvišna. ;))
Ne razumeš ti šta je pričam. Nije matematika suvišna, gimnazija je suvišna.
Ceo ovaj sistem obrazovanja ne valja ništa, i debelo je zastareo.
> Bez obzira čime se bavi, svaki čovek mora (tj. trebalo bi) da ima
> jednu količinu 'opšteg' znanja, znači onog što mu je potrebno za
> svakodnevni život.
To znanje može da se stekne u osnovnoj školi. žak se i u osnovnoj školi uči
toliko podataka da na kraju deci ostane samo jedna velika zbrka u kojoj se ne
snalaze.
Evo ti i primer: u toku istraživanja u jednoj beogradskoj OŠ, deca su imala
zadatak da definišu pojam "sisar". Naravno, bilo je svega i svačega, samo ne
pravih definicija. Jedan dečak je napisao da su sisari zla bića koja sisaju
krv ostalim bićima (ide u šesti razred). Ovaj podatak je potpuno
verodostojan, mogu da pružim dokaze na papiru.
Gde je smisao takvog obrazovanja?
skola.408supers,
-> #399, zeljkoj>> Treće, ponavljam po n-ti put: U gimnaziji se ne zna ko će se čime
>> baviti i svi moraju da uče sve.
Zbog toga što svi uče sve gimnazija *ne valja*.
skola.409supers,
-> #395, inferno>> Ů│ ˙ Bez matematike se ne može (barem na nivou računice), dok se
>> bez muzike ----------------
>>
>> ja ne znam kako drugi, ali ja muzkiu slušam non-stop.. ;)
Pa sigurno :) Poenta je u tome što se sa muzikom može i kad ne znaš
šta je napisao Bah a šta Hendl.
skola.410ivan.mile,
-> #386, supers>> Aaaaa?
Ahaaaa.
>> Definitivno nemamo iste knjige (a ni profesore!)
Pa, ovaj... može biti, može biti.
>> Nego, prirodni si smer, zar ne?
Jesam. BTW, u koju gimnaziju ideš i koji si smer?
skola.411ivan.mile,
-> #387, supers>> E, mogu ti reći da kod nas ima nebrojeno mnogo slučajeva da i
>> četvorogodišnje bubanje geografije (uključujući i površine svih evropskih
>> zemalja) ne pomaže u nalaženju svoje zemlje na karti.
Moj profesor je taj problem efikasno rešio. Ocene dobijamo na lekcije i
na termine. Termine odgovaramo 2-3 puta u toku polugodišta i te ocene
utiču i na zaključnu ocenu. Pita te 5 termina (npr. Sao Francisko,
Zemlja Franje Josifa, Zelenortska ostrva, Basov prolaz, Hoangho, Njasa...)
i svaki moraš da potražiš (i pronađeš) na karti. Svaki tačan odgovor nosi
po jednu ocenu. Za jedan čas može da ispita 15-20 učenika.
skola.412ivan.mile,
-> #388, ilazarevic>> Latinska imena nekih tamo riba i skakavaca, nazivi aminokiselina...
Cistein, karnitin, lizin, leucin, valin, treonin, serin, metionin, tirozin,
izoleucin, alanin, glicin... Jel' dosta? BTW, aminokiseline smo
spomenuli jednom na času biologije, ovo ionako nije iz škole.
skola.413inferno,
-> #407, ilazarevicŮ│ ˙ Ne razumeš ti šta je pričam. Nije matematika suvišna, gimnazija je
Ů│ ˙ suvišna. Ceo ovaj sistem obrazovanja ne valja ništa, i debelo je
Zastareo, beskorostan, truo, pun nekvalitetnih profesora, potkupljiv
(čitali ste o profanu iz fizike, krečenju gimnazije i ostalom, zar ne?),
neverovatno loše organizovan.
skola.414inferno,
-> #409, supersŮ│ ˙ Pa sigurno :) Poenta je u tome što se sa muzikom može i kad ne znaš
Ů│ ˙ šta je napisao Bah a šta Hendl.
pih...
skola.415inferno,
ko ono reče da u knjizi iz muzičkog ima nešto o
skola.416zeljkoj,
-> #407, ilazarevic> To znanje može da se stekne u osnovnoj školi. žak se i u
> osnovnoj školi uči toliko podataka da na kraju deci ostane samo
> jedna velika zbrka u kojoj se ne snalaze.
Jadna deca. ;)
> Evo ti i primer: u toku istraživanja u jednoj beogradskoj OŠ,
> deca su imala zadatak da definišu pojam "sisar". Naravno, bilo
> je svega i svačega, samo ne pravih definicija. Jedan dečak je
> napisao da su sisari zla bića koja sisaju krv ostalim bićima
E ako je neko debil, onda ne može da mu pomogne ni 100 knjiga i nstavnika. :)
skola.417zeljkoj,
-> #408, supers> Zbog toga što svi uče sve gimnazija *ne valja*.
Gimnazija je uvek i svuda takva bila i biće. Kome se to ne dopada, ne treba
da se upisuje u nju. :)
skola.418zeljkoj,
-> #409, supers> Pa sigurno :) Poenta je u tome što se sa muzikom može i kad ne
> znaš šta je napisao Bah a šta Hendl.
Teško. U stvari, zavisi šta podrazumevaš pod pojmom 'muzika'. :)
Svaki kulturan čovek MORA da zna bar neko Bahovo i Hendlovo delo, jer
su ovo dva najznačajnija kompozitora ne samo baroka, već uopšte u istoriji
muzike.
('Ajde da si našao neke druge kompozitore, ne bi ti replicirao na poruku,
al' ovako... :) Ko razume shvatiće :))
skola.419zeljkoj,
-> #411, ivan.mile> Moj profesor je taj problem efikasno rešio. Ocene dobijamo na
> lekcije i na termine. Termine odgovaramo 2-3 puta u toku
> polugodišta i te ocene
Toma? :) Car. :)
skola.420zeljkoj,
-> #413, inferno> Zastareo, beskorostan, truo, pun nekvalitetnih profesora,
> potkupljiv (čitali ste o profanu iz fizike, krečenju gimnazije
> i ostalom, zar ne?),
Nismo čitali. :)
skola.421mileusna,
-> #279, dejanr>> Sa druge strane, ne vidim zašto bi, recimo, geografija bila opšta
>> kultura, a neka prirodna nauka ne bi bila. Kao što neko treba da
>> zna da je Kina u Aziji a ne u Australiji, tako treba da zna i šta
>> su organske a šta neorganske materije... a ako ne treba da zna
>> drugo, ne vidim što bi trebao da zna prvo.
Da, takođe, ne bi bilo loše da se zna i čime se bave ljudi u Kini, kakva
im je kultura, istorija, ali baš i ne mora da se zna kako nastaju alkoholi,
koje su im formule itd. Jes' da ne mora da se zna ni čime se bave Kinezi, ali
imam utisak da to nekako dođe potrebnije u životu čoveka koji se ne bavi ni
hemijom ni geografijom. Eto, to mu kao dođe neki moj kriterijum podele na
opšte-kulturne, i one druge predmete. :)
P.S. Uh, deset dana sam smišljao ovaj reply ;))
skola.422mileusna,
-> #275, inferno>> Inače, škola nije eksperimentalna (kao matematička, na
>> primer) već je samo moj smer takav..
Ja sam iz Chata saznao da ima tamo nešto eksperimentalno, u vezi s'
računarima, inače nisam upućen.
skola.423mileusna,
-> #282, supers>> Mazohizam je bubati mase gradiva da bi ostao delić.
Neee, ne bubaš ništa. Profesori predaju masu gradiva, kući malo otvoriš
knjigu, tek da skineš prašinu, odgovaraš, a posle toga ostane samo dovoljan
deo. :)
skola.424mileusna,
-> #309, dejanr>> Pravo da ti kažem, ne razumem kako bi učenje latinskog jezika
>> pomoglo logičkom načinu razmišljanja.
Tačno :)) logike nema, imaš osnovu i nastavke, i samo spajaš. :)
BTW, nešto više o Latinskom jeziku očekujte i uskoro na Sezamu. :)
>> imalo smisla učiti, jer je bio jezik kojim su se pisala sva naučna
>> dela. Danas, osim za lekare i par srodnih struka, ne znam kome je
>> potreban. Bolje bi bilo učiti jedan živ jezik više.
E sad, ovo baš i ne stoji. Iako si lekar ne treba ti latinski (bilo da
pamtiš latinski naziv ili srpski, isto ti se 'vata, poznavalje jezika tu
slabo pomaže). Međutim, ima puno jezika koji su nastali iz Latinskog, i
samim tim što učiš latinski imaš odrđenu osnovu koja ti olakšava daljnje
učenje jezika. Takođe, Latinske reči često se sreću ne samo u našem jeziku
već i u mnogim drugim jezicima, tako da smatram da nije nimalo loše što se
latinski uči u školi (gimnaziji). BTW, ne preokupira učenike kako neki ovde
to misle. (mada nije ni pitak;)
skola.425mileusna,
-> #347, inferno>> e sad, ponovnim ucenjem (ponavljanje je majka ucenja, ili tako nekako. ma
>> napisi ti na latinskom;)) se te
Repetitio est mater studiorum. :) Ponavljanje je majka mudrosti. :)
skola.426mileusna,
-> #322, supers>> Možda 25% gimnazijalaca to pročita, ostali lepo uzmu neku brošuricu gde je
>> ispričan i rastumačen roman (obično pogrešno),
To su obično kritike, stoga nema tu pogrešno/tačno. Taj koji ju je pisao ima
neku svoju sliku, ti svoju, a profesor srpskog jezika obično neku svoju, treću
sliku. ;)
>> a oni koje i to mrzi (poput mene;>) se u drugom odeljenju raspitaju koja su
>> profesorkina frequently asked questions i završili su posao...
Eee, ima još. Odeš u video klub i uzmeš kasetu. Ja obično zamolim nekog
da mi u tri rečenice prepriča roman, a onda pred profesorom filozofiram nešto
na osnovu onog što sam čuo, ali tako da nema mnogo dodirnih tačaka sa
radnjom romana. :)
skola.427mileusna,
-> #350, inferno>> nemoj da se zanosiš mišljenjem da se u stručnim školama uči samo
>> ovo ili samo ono.. nas maltretiraju više nego vas upravo zbog toga
>> što se zna koji su predmeti važni pa se profani "nevažnih" predmeta
>> svete na nama.
Tako i ja rekoh. Gimnazija, mašinska, elektronska, frizerska... Svuda,
sve po svaku cenu. Isto sranje, drugo pakovanje. (ovo nije Latinska poslovica,
već izvorno Srpska ;))
skola.428mileusna,
-> #388, ilazarevic>> Latinska imena nekih tamo riba i skakavaca, nazivi aminokiselina,
>> enzima, vitamina, proces razmnožavanja kišnih glista, životni
>> ciklus mahovine... Treba li još nešto da napišem?
Jel ti ono reče da si imao sreće? ;>
BTW, evo moje 'nesreće'. Dakle Mića Ćelija, profesor biologije u mojoj
gimnaziji. Predaje mnogo toga što nema u knjizi. To je i jedan od razloga
zašto kod njega na času svi paze i 'vataju beleške. A vala, i lepo ga je
slušati. :) Dođe sledeći čas biologije. Umesto da malo procunjaš po školi,
na malom odmoru otvoriš svesku i podsetiš se gradiva koje si ionako već
naučio na predavanju... Evo imao sam četvorku od prve do treće godine. Ko
je hteo pet, taj je morao i kući da odvoji 5 minuta za biologiju, meni je
bilo dovoljno i ovo. BTW, razmišljam se da li uopšte da kupujem knjigu iz
biologije za IV godinu. :)
A kvalitet... Pa recimo to da je jedna moja drugarica dala svoje sveske
jednoj prijateljici kojoj je biologija trebala za prijemni (ili neki drugi)
ispit. Ova je odmah zaboravila na sve knjige iz biologije koje je imala. :)
skola.429mileusna,
-> #397, inferno>> ni kod nas nije bolja situacija što se tiče napipavanja karte.
Moram da kažem da je za ovo kriva osnovna škola, ako ne i roditelji. U
srednjoj se podrazumeva da učenici BAR to znaju.
BTW, i kod mene je bilo bisera. Najjači je bio kada je jedna devojka
okretala globus ne bi li našla ekvator. :))
skola.430mileusna,
-> #402, zeljkoj>> Ti si učio sve glavne gradove napamet? :)
I mi smo trebali. Kada je videla da niko nije naučio za Aziju, onda je
odustala i od ostalih kontinenata. :)
skola.431ilazarevic,
-> #412, ivan.mile> Cistein, karnitin, lizin, leucin, valin, treonin, serin, metionin,
> tirozin, izoleucin, alanin, glicin... Jel' dosta? BTW,
> aminokiseline smo
Nemoj više, molim te :))
skola.432ilazarevic,
-> #428, mileusna> Jel ti ono reče da si imao sreće? ;>
Ko je rekao da sam ja sve ono naučio? ;)) To je ono što je trebalo da se uči,
što je pisalo u knjizi. Moje prve tri godine iz biologije su prošle
identično, i to na sledeći način:
U prvom polugodištu odgovaram jednom, na početku, kad je predavala samo dve
lekcije. Tu, naravno, dobijem 5, i zaključi mi 5, pošto više ne stigne da me
pita. Onda na početku drugog polugodišta radimo kontrolni, dobijem asa :)
Posle odgovaram da popravim, dobijem 3 - zaključi mi 4 uz komentar "Dobar je
on dečko..." :))
skola.433ilazarevic,
-> #416, zeljkoj> E ako je neko debil, onda ne može da mu pomogne ni 100 knjiga i
> nstavnika. :)
Nije debil, prosečno je inteligentan. Kako to da on sa prosečnom
inteligencijom ne zna šta je sisar, kad je program namenjen prosečnima?
skola.434ilazarevic,
-> #421, mileusna> imam utisak da to nekako dođe potrebnije u životu čoveka koji se ne
> bavi ni hemijom ni geografijom. Eto, to mu kao dođe neki moj
> kriterijum podele na
Po meni, obe oblasti su jednake za onoga ko se njima ne bavi. Naša
civilizacija je izgrađena tako da se društvene oblasti života uvek nekako
izdižu iznad prirodnih i tehničkih, što ne samo da je nepravedno, nego je i
nelogično. Probaj da ne znaš šta je pisao Tolstoj ili Dostojevski, u iole
kulturnijem društvu svi će te prezirati. Sa druge strane, to društvo uglavnom
ne zna Drugi Njutnov zakon, i ponosi se time.
skola.435supers,
-> #417, zeljkoj>> Gimnazija je uvek i svuda takva bila i biće. Kome se to ne dopada,
>> ne treba da se upisuje u nju. :)
Ovo je jedini ispravan koncept srednje škole, i takav će da ostane,
a kome se ne sviđa neka ne pohađa srednju školu.
Stipe Šuvar
skola.436supers,
-> #418, zeljkoj>> Svaki kulturan čovek MORA da zna bar neko Bahovo i Hendlovo delo,
>> jer su ovo dva najznačajnija kompozitora ne samo baroka, već uopšte
>> u istoriji muzike.
Evo, ja ne mogu da se setim nijednog njihovog dela, a učio sam.
Jesam li nekulturan? I je li kulturniji od mene neko ko to
sad upravo uči, ali nije odslušao niti će u životu odslušati?
skola.437supers,
-> #410, ivan.mile>> Jesam. BTW, u koju gimnaziju ideš i koji si smer?
IV, prirodni
skola.438supers,
-> #411, ivan.mile>> na termine. Termine odgovaramo 2-3 puta u toku polugodišta i te
>> ocene utiču i na zaključnu ocenu. Pita te 5 termina (npr. Sao
>> Francisko, Zemlja Franje Josifa, Zelenortska ostrva, Basov prolaz,
>> Hoangho, Njasa...)
To je suprotna krajnost od totalne dezorijentacije na karti.
Jedno je snalaziti se na karti, a drugo je poznmavanje svakog božijeg
mesta na karti, to je opet bubanje! Ja neskromno tvrdim da sam odličan
poznavalac geografije, a pojma nemam gde je Basov prolaz.
Da li taj tvoj profan nekad pokaže mesto na karti pa traži da se nađu
koordinate tačke i azimut? Umesto da pita gde je Sao Francisko.
skola.439supers,
-> #423, mileusna>> Neee, ne bubaš ništa. Profesori predaju masu gradiva, kući malo
>> otvoriš knjigu, tek da skineš prašinu, odgovaraš, a posle toga
>> ostane samo dovoljan deo. :)
Zavisi od profesora.
skola.440supers,
-> #424, mileusna>> latinski uči u školi (gimnaziji). BTW, ne preokupira učenike kako
>> neki ovde to misle. (mada nije ni pitak;)
Da si ti imao profesora koji nalazi da je latinski izuzetno pitak ;>
video bi kako to ume da preokupira ;>
skola.441supers,
-> #425, mileusna>> Repetitio est mater studiorum. :) Ponavljanje je majka mudrosti. :)
Učenja. Opreznost je majka mudrosti, a ne pitaj mene za latinsku verziju :))
skola.442spantic,
-> #407, ilazarevic> Evo ti i primer: u toku istraživanja u jednoj beogradskoj OŠ, deca su imala
> zadatak da definišu pojam "sisar". Naravno, bilo je svega i svačega, samo
Apropo tih raznoraznih istraživanja. Ljudi, a ne samo deca, imaju
običaj da zbijaju šale kada im od takvih rezultata ništa ne zavisi.
skola.443ivan.mile,
-> #419, zeljkoj>> Toma? :) Car. :)
Wrong. Kiza. Car :)
skola.444ivan.mile,
-> #438, supers>> Jedno je snalaziti se na karti, a drugo je poznmavanje svakog božijeg
>> mesta na karti, to je opet bubanje! Ja neskromno tvrdim da sam odličan
>> poznavalac geografije, a pojma nemam gde je Basov prolaz.
Ja mislim da se dosta dobro snalazim na karti. Ako znaš lekcije, znaš i
gde se nalazi 90% termina koji ti mogu "upasti" na odgovaranju. Onih 10%
možeš brzo i lako naučiti. Znanje termina moraš stalno održavati ažurnim
jer uglavnom nikad ne znaš da li će od sledećeg časa početi da ih pita.
Gde je Basov prolaz znaćeš kad završiš i drugu godinu gimnazije (hint:
40ş JGŠ i 145ş ZGD).
>> Da li taj tvoj profan nekad pokaže mesto na karti pa traži da se nađu
>> koordinate tačke i azimut? Umesto da pita gde je Sao Francisko.
Kad znaš gde je mesto, koordinate nije teško pročitati sa okvira (tačnije
između spoljnog i unutrašnjeg okvira). Ne znam na šta si mislio sa ovim
"azimut". Jel' znaš gde je (i šta je) Sao Francisko?
skola.445mdrazic,
-> #407, ilazarevic> Ne razumeš ti šta je pričam. Nije matematika suvišna, gimnazija je
> suvišna. Ceo ovaj sistem obrazovanja ne valja ništa, i debelo je
> zastareo.
Treba samo gledati TV Gnjavnik RTS i ništa više. Idila! A ovi što
uče (a nisu lepo otišli u inostranstvo) samo nešto sumnjaju, misle
i bukare. Nikako da im objasniš i neke elementarne stvari da je
1din=1DM, da svakim danom sve više proizvoda pojeftinjuje, da sve
bolje živimo, i da se sankcije skidaju već za tri meseca.
Milan
skola.446ilazarevic,
-> #442, spantic> Apropo tih raznoraznih istraživanja. Ljudi, a ne samo deca, imaju
> običaj da zbijaju šale kada im od takvih rezultata ništa ne zavisi.
Onda čitave teorije padaju u vodu... Ipak, vidi se šta je šala (onaj moj
primer je možda to bio), a šta ozbiljan pokušaj. Pokazalo se da deca ne znaju
da sklope prostoproširenu rečenicu, a kamo li da definišu nešto. Dalje, ima
gomila definicija u kojima se nabrajaju pripadnici date klase, umesto da se
iznesu neke osobine klase... Nisu sve to šale.
skola.447ilazarevic,
-> #445, mdrazic> Treba samo gledati TV Gnjavnik RTS i ništa više. Idila! A ovi što
Jašta! I ne samo to, treba slušati i Prvi program Radio-Beograda, imaju veoma
poučne informativne emisije u kojima mladi naraštaji mogu da pronađu svoje
ideale i idole.
Ne vidim kakve veze ima RTS sa zastarelim školskim programima. Krivi su
kvazistručnjaci koji pri izradi školskih programa i, uopšte, koncepta
školovanja koriste sovjetska i srednjevekovna iskustva.
skola.448zeljkoj,
-> #424, mileusna> BTW, nešto više o Latinskom jeziku očekujte i uskoro na Sezamu.
> :)
Evo javljam se da (kao i obično :)) budem beta-tester. :)
skola.449spantic,
-> #435, supers> Ovo je jedini ispravan koncept srednje škole, i takav će da ostane,
> a kome se ne sviđa neka ne pohađa srednju školu.
>
> Stipe Šuvar
A kad je to Stipica izjavio?
skola.450jeremy,
-> #304, supers
>> Nije reč samo o muzičkom i likovnom. Neko koga interesuje fizika i
>> matematika mora da izuči kompletnu biologiju i hemiju. I obrnuto.
Ali da li tog nekog interesuje samo i jedino fizika i matematika?
Hoće li se on u životu zanimati samo i jedino fizikom i matematikom?
Nije li takvo razmišljanje malo uskogrudo i nazadno. Uostalom, nikada
ne znaš da li ćeš se u životu baš (uopšte) baviti onime što te zanima.
čelje su jedno, a stvarnost ...Ali ako i to zanemarimo stvarno je mali
broj ljudi koje zanima samo jedna stvar, a sve ostalo smatraju nepotrebnim
Kad smo već kod matematike i fizike, one se uče i na biologiji i na medi
cini (doduše više fizika), na hemiji da i ne pričam, tako da nije nimalo
štetno ako i to izučavaš u gimnaziji.
>> Da upiše Petu? I da se polomi učeći matu? Dobro, to će
>> trebati i isplati se. Ali, istovremeno on mora da izvoli polomiti se učeći
>> i hemiju, biologiju i ne znam šta je već bauk u Petoj. Borbom za dvojku
>> iz nekog takvog predmeta, on je, u stvari, ometen da se ozbiljno posveti
>> predmetima koji imaju veze sa pozivom koji je odabrao.
Opet isto. Za ljude koji već posle osnovne škole odaberu poziv namenjene
su stručne škole. Gimnazije su tu zbog sasvim drugog razloga.
>> Zato nam je obrazovni sistem ogavan.
Koji? Srednjoškolski ili univerzitetski sistem?
skola.451supers,
-> #449, spantic>>> Ovo je jedini ispravan koncept srednje škole, i takav će da
>>> ostane, a kome se ne sviđa neka ne pohađa srednju školu.
>> A kad je to Stipica izjavio?
Dobro, dobro, ne vuci me za jezik. Samo karikiram, kao odgovor na ovdašnje
tvrdnje da smo zauvek osuđeni na ovakvu gimnaziju.
skola.452supers,
-> #444, ivan.mile>> možeš brzo i lako naučiti. Znanje termina moraš stalno održavati
>> ažurnim jer uglavnom nikad ne znaš da li će od sledećeg časa početi
>> da ih pita.
To je upravo ono što prezirem. Fuj, zar da se svake nedelje podsećaš
gde je ova ili ona bezvezna reka? To je udovoljavanje profesorskim hirovima.
Možeš i da ne znaš gde je reka Oranje, imaš u atlasu indeks pa pogledaš.
Doduše, vidim da mnogi ne umeju da ga koriste, jer su neprestano samo
bubali gde je šte.
>> Jel' znaš gde je (i šta je) Sao Francisko?
Ne znam ko je / šta je Sao Francisko. Niti me interesuje. Možda nisam
previše u toku ;> sa gradivom geografije, i ne osećam se pogođenim zbog
toga.
skola.453supers,
-> #450, jeremy>> Kad smo već kod matematike i fizike, one se uče i na biologiji i na
>> medi cini (doduše više fizika), na hemiji da i ne pričam, tako da
>> nije nimalo štetno ako i to izučavaš u gimnaziji.
Znam, znam. Uopšte ne kažem da bi trebalo ići na toliko usku orijentaciju
da svako u gimnaziji uči po dva predmeta koje odabere :)))
Samo mislim da bi trebalo omogućiti malo više profilisanja, radi rasterećenja.
Onaj ko će studirati medicinu, trebaće mu i matematike, ali baš teška
trigonometrija - sumnjam ;>
Ko će studirati bilo koji tehnički fakultet, treba da nauči i osnove
biologije, radi opšteg obrazovanja, ali je preterano da uči svaku biljnu
i životinjsku klasu, sve živo o DNK itd.
>> Opet isto. Za ljude koji već posle osnovne škole odaberu poziv
>> namenjene su stručne škole. Gimnazije su tu zbog sasvim drugog
>> razloga.
Da, izgleda da su gimnazije za one koji ne znaju šta će, na žalost
većine gimnazijalaca :( Doduše, vidim da neki i uživaju...
Sumnjam da većina gimnazijalaca živi u dilemi da li se baviti medicinom
ili nuklearnom fizikom :) Neka interesovanja bi tada već trebala da postoje.
U stručnim školama se obično vrši preterano profilisanje, uz razne tehnologije
ovoga i onoga i šta ja znam. A ni oni nisu dovoljno rasterećeni sporednih
predmeta.
>>>> Zato nam je obrazovni sistem ogavan.
>>
>> Koji? Srednjoškolski ili univerzitetski sistem?
Sa univerzitetskim još nemam preterano iskustva, ali za
srednjoškolski sam definitivno zaključio da je ogavan :)))))
skola.454ilazarevic,
-> #450, jeremy> Hoće li se on u životu zanimati samo i jedino fizikom i matematikom?
Budući inženjer baviće se strukom koja se zasniva na fizici i matematici, pa
je logično da te nauke moraju da ga zanimaju, kao i da dobro vlada njima i
njihovim primenama. Sigurno je da postoji potreba za drugim, "opšte
obrazovnim" predmetima, ali ne u onolikoj meri koliko su sada zastupljeni u
srednjoškolskim programima.
skola.455ivan.mile,
-> #452, supers>> To je upravo ono što prezirem. Fuj, zar da se svake nedelje podsećaš
>> gde je ova ili ona bezvezna reka? To je udovoljavanje profesorskim
>> hirovima.
Situacija uopšte nije tako crna kao što ti misliš (ili barem ja mislim
da ti tako misliš). Ko je jednom seo i lepo naučio termine, znaće ih
do kraja godine uz minimum podsećanja+slušanja na časovima kad drugi
odgovaraju. Ko zna, zna :) (.to jeremy napiši i tvoje mišljenje o ovome)
>> Možda nisam previše u toku ;> sa gradivom geografije, i ne osećam se
>> pogođenim zbog toga.
Odličan poznavalac geografije ?
skola.456ivan.mile,
-> #453, supers>> Znam, znam. Uopšte ne kažem da bi trebalo ići na toliko usku orijentaciju
>> da svako u gimnaziji ući po dva predmeta koje odabere :)))
>> Samo mislim da bi trebalo omogućiti malo više profilisanja, radi
>> rasterećenja.
Možda nešto nalik na američki sistem, malo proširen?
skola.457supers,
-> #455, ivan.mile>> da ti tako misliš). Ko je jednom seo i lepo naučio termine, znaće
>> ih do kraja godine uz minimum podsećanja+slušanja na časovima kad
Mmmmm, da....
Ali ih sigurno neće sve znati napamet kroz pet godina.
A i zašto bi, ne trebaju mu. Oduvek sam se trudio da izbegnem da učim neke
gluposti koje mi neć biti večno potrebne. Možda to jeste relativno lako,
ali ostaje onaj osećaj da učiš nešto bezveze. Ne znam kako drugi sa tim
stoje, ali ja sam taj osećaj toliko mrzeo da mi pokvari ne dan, nego čitavu
nedelju kad moram da nabubam tako nešto.
>>>> Možda nisam previše u toku ;> sa gradivom geografije, i ne osećam
>>>> se pogođenim zbog toga.
>>
>> Odličan poznavalac geografije ?
Yap. Poznavanje geografije nema veze sa školskim gradivom.
skola.458ilazarevic,
-> #456, ivan.mile> Možda nešto nalik na američki sistem, malo proširen?
Da, baš tako. Američki sistem je ipak suviše uzak, trebalo bi tu dodati još
jedno 3-4 izborna predmeta.
skola.459jeremy,
-> #455, ivan.mile
>> Ko je jednom seo i lepo naučio termine, znaće ih
>> do kraja godine uz minimum podsećanja+slušanja na časovima kad drugi
>> odgovaraju. Ko zna, zna :) (.to jeremy napiši i tvoje mišljenje o ovome)
Hmm...učenje tih termina je pokazalo koliko ljudi u stvari malo poznaju i
one opšte geografske pojmove (Nepal, Tajland, Tajvan i masa sličnih primera)
Naravno da ima pravo ko kaže da ga to ne zanima
H i da neće to da uči, jer to je više stvar ličnog obrazovanja. Da li će nekom
biti važno da li zna šta su i gde su Kiribati, stvar je ličnog afiniteta...
skola.460ndragan,
-> #425, mileusna/ Repetitio est mater studiorum. :) Ponavljanje je majka mudrosti. :)
A ima i ona verzija
Repetitio est mater stupidorum :)
Zato i postoji ponavljanje razreda :)
skola.461ndragan,
-> #307, balsa/ ...Qui volat, valet. Qui valet, volat. Qui non volat, non valet.
Ovo retko činim ovako, ali: :))))))))))))))))))
Pozdravio te Grunf!
skola.462misa,
Ejj ljudi ako neko ide u Petar Drapisin
neka mi javi na mail
VRLO VAZNO!!!!!!!!!
skola.463inferno,
-> #462, misaŮ│ ˙ Ejj ljudi ako neko ide u Petar Drapisin
Ů│ ˙ neka mi javi na mail
Ů│ ˙ VRLO VAZNO!!!!!!!!!
Tu sam.. ;)
skola.464misa,
EJJJJ LJUDI NEMOGUCEE JE DA NIKO
ne cita ovu konferenciju
a posto ne cita moram da ponovim
JER IDE NEKO OVDE U T.S.PETAR DRASIN
ako ih ima neka mi pisu na mail
skola.465zurzul,
-> #464, misa##> EJJJJ LJUDI NEMOGUCEE JE DA NIKO
Kad si več načeo temu...
Kome je lakše na ETF-u, đacima koji su išli u ETŠ ili gimnazijalcima ?
Ko se kako snalazi ?
skola.466pedjak,
-> #465, zurzul> Kome je lakše na ETF-u, đacima koji su išli u ETŠ ili gimnazijalcima
> ? Ko se kako snalazi ?
U principu, ne može se precizno reći 'e sad ovima je mnogo lakše'.
Mogu ti reći samo nešto iz ličnog iskustva: prvu godinu na etf-u
lakše podnesu po meni upravo gimnazijalci, zato što je prilično
opšta (svi predmeti se uglavnom svedu na matematiku i fiziku, u
čemu su gimnazijalci jači, jer su imali veći fond časova, pogotovo
fizike, ako me pamćenje služi, u etš fizika postoji samo u prva dva
razreda, jel' tako..?) S druge strane, u prvoj godini postoje i
Osnovi elektrorehnike, što se u etš radilo, tako da se može reći da
su ovde ljudi iz etš u prednosti...
Kasnije, svi se uglavnom srećemo prvi put sa nekim stvarima, tako
da se ta razlika gubi, sve zavisi od tvog ličnog rada :) (pogotovo
što se tiče elektronike ;)
skola.467junior,
-> #465, zurzul> Kome je lakše na ETF-u, đacima koji su išli u ETŠ ili
> gimnazijalcima ? Ko se kako snalazi ?
Matematičkoj gimnaziji, pa gimnaziji, pa ETŠ=ovcima...
skola.468superhik,
-> #466, pedjak=:> fizike, ako me pamćenje služi, u etš fizika postoji samo u
=:> prva dva razreda, jel' tako..?) S druge strane, u prvoj
Tako je.
=:> što se tiče elektronike ;)
U ETŠ (računari)
II i III godina Elektronika I i II
A isto u III Digitalna Elektronika...
skola.469mileusna,
-> #465, zurzul>> Kome je lakše na ETF-u, đacima koji su išli u ETŠ ili
>> gimnazijalcima ?
Onima koji imaju zdrave oči, tvrdu bulju i puno volje. ;)
skola.470zurzul,
-> #469, mileusna##>>> Kome je lakše na ETF-u, đacima koji su išli u ETŠ ili
##>>> gimnazijalcima ?
##>
##> Onima koji imaju zdrave oči, tvrdu bulju i puno volje. ;)
Može li se na ljepotu išta izvuči ? :)
skola.471pedjak,
-> #468, superhik> II i III godina Elektronika I i II
> A isto u III Digitalna Elektronika...
Jeste, ali nisam primetio da ste u prednosti u odnosu na
gimnazijalce što se tiče iste :) Možda ovi iz gimnazije imaju veće
radne navike (a za nju je baš treebaaa) ? ;)
skola.472pedjak,
-> #470, zurzul> Može li se na ljepotu išta izvuči ? :)
Teško :)
skola.473superhik,
-> #471, pedjak=:> gimnazijalce što se tiče iste :) Možda ovi iz gimnazije imaju
=:> veće radne navike (a za nju je baš treebaaa) ? ;)
Moguće... samo nisam znao da u Gimazijama imaju Digitalnu ? ;))))
skola.474pedjak,
-> #473, superhik> Moguće... samo nisam znao da u Gimazijama imaju Digitalnu ? ;))))
Nemaju, ali kad daš Elektroniku I i Teoriju kola, nemaš posle
problema.
skola.475kuki,
-> #474, pedjak> Nemaju, ali kad daš Elektroniku I i Teoriju kola, nemaš posle
> problema.
sem elektronike II i impulsne i digitalne :))
skola.476pedjak,
-> #475, kuki> sem elektronike II i impulsne i digitalne :))
Khm :)))
skola.477rcolic,
Da li pri upisivanju na prvu godinu studija na fakultetu, nakon podnosenja svih
dokumenata, fakultet proverava podnesena dokumenta (izvod iz maticne knjige,
svedocanstva, itd..) ?
skola.478mileusna,
█ KOMUNIKACIJE 13.58 - zeljkoj █
>> Jock. ;) Imamo mali raspust od 5 dana. :))
Da li? Pazi, subota, 2. decembar bi trebala da bude radna
po programu, tako da bi lako moglo da se desi da bude: subota,
nedelja - neradni, ponedeljak, utorak - radni, sreda, četvrtak
- neradni, petak, subota - radni, nedelja - neradna,
ponedeljak, utorak, sreda, čet... ma sve po starom u pič...
skola.479mileusna,
-> #478, mileusna>> Da li? Pazi, subota, 2. decembar bi trebala da bude radna
>> po programu, tako da bi lako moglo da se desi da bude: subota,
Dakle, danas je čika ministar obradovao svu decu Srbije,
što bi i trebao da mu bude posao. Imamo 'raspust' od 5 dana.
čivela Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. ;)
skola.480zeljkoj,
-> #478, mileusna> - neradni, petak, subota - radni, nedelja - neradna,
^^^^^^^^^^^^^^^^
Ne, ne, radi se sledeća subota. :)
skola.481mileusna,
-> #480, zeljkoj=>> - neradni, petak, subota - radni, nedelja - neradna,
>> Ne, ne, radi se sledeća subota. :)
Ajde? Pa sad znam i ja. ;)
skola.482jablan,
Otvara se grupa 'maturanti', za sve one koji su pred odlukom koji
fakultet, i koji smer... Prednost imaju generacije '77. i '78.
Zainteresovani nek me mail-nu.
skola.483superhik,
Otvorena je grupa Tesla za sve one koji su je ili završili ili je još
(nesrećno) pohađaju!
Ko hoće da 'uđe' neka mi ostavi mail...
skola.484mileusna,
Jel se štrajkuje? :)
skola.485kum.djole,
-> #484, mileusna>> Jel se štrajkuje? :)
Osobito. :)
skola.486supers,
-> #484, mileusna>> Jel se štrajkuje? :)
Novine kažu devedesetak škola u gradu. Koliko čujem, gimnazije većinom
ignorišu štrajk...
skola.487zeljkoj,
-> #484, mileusna> Jel se štrajkuje? :)
Još odavno. :)
skola.488inferno,
-> #484, mileusnaŮ│ ˙ Jel se štrajkuje? :)
Tjah.. ni skraćeni časovi.
Drapšin called Dragstor.
skola.489superhik,
-> #488, inferno=:> Tjah.. ni skraćeni časovi.
Ko ti je kriv kada si upisao propalu mašinsku... :)))))
skola.490mileusna,
-> #486, supers>> Novine kažu devedesetak škola u gradu. Koliko čujem, gimnazije
>> većinom ignorišu štrajk...
U Kragujevcu štrajkuje tačno polovina srednjih škola i
skoro sve osnovne. Zahtevi: isplata zaostalog i izjednačavanje
radnih koeficijenata sa lekarima opšte prakse. :)
skola.491superhik,
Nije valjda da nema više ljudi iz Tesle?
skola.492schef,
-> #490, mileusna=-> Zahtevi: isplata zaostalog i izjednačavanje radnih koeficijenata
sa lekarima opšte prakse. :)
Gde oni mogu da se mere sa lekarima. To su neosnovani zahtevi.
G.
skola.493inferno,
-> #492, schefŮ│ ˙ =-> Zahtevi: isplata zaostalog i izjednačavanje radnih koeficijenata
Ů│ ˙ sa lekarima opšte prakse. :)
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Gde oni mogu da se mere sa lekarima. To su neosnovani zahtevi.
Zašto? Mogu da se mere... pogotovo sa ovako zaostalom
medicinom u nas, koja je na nivou srednjeg veka.
skola.494zurzul,
-> #490, mileusna#> U Kragujevcu štrajkuje tačno polovina srednjih škola i
#> skoro sve osnovne. Zahtevi: isplata zaostalog i izjednačavanje
#> radnih koeficijenata sa lekarima opšte prakse. :)
U Pančevu sve škole štrajkuju. Isti zahtjevi.
skola.495schef,
-> #493, inferno=-> Zašto? Mogu da se mere... pogotovo sa ovako zaostalom
=-> medicinom u nas, koja je na nivou srednjeg veka.
Uopšte nisi u pravu. Treba da razlikuješ stručnost lekara na
jednoj strani i aparate i ostalu opremu na drugoj.
A šta je s prosvetom? 90 % njih nije maklo dalje od krede i
table. A to je bilo i pre srednjeg veka.
G.
skola.496zurzul,
-> #491, superhik#> Nije valjda da nema više ljudi iz Tesle?
IMA!
Tesla - Pančevo :)
skola.497inferno,
-> #495, schefŮ│ ˙ =-> Zašto? Mogu da se mere... pogotovo sa ovako zaostalom
Ů│ ˙ =-> medicinom u nas, koja je na nivou srednjeg veka.
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Uopšte nisi u pravu. Treba da razlikuješ stručnost lekara na
Ů│ ˙ jednoj strani i aparate i ostalu opremu na drugoj.
Stručnost lekara je, koliko sam ja obavešten (a jesam)
očajna.
Ů│ ˙ A šta je s prosvetom? 90 % njih nije maklo dalje od krede i
Ů│ ˙ table. A to je bilo i pre srednjeg veka.
I školstvo je katastrofa.. tek je to za priču. Nemju ljudi
čime da uče decu, a pedagogija im je takva da samo čekam kad
će da počnu da biju.
skola.498mileusna,
-> #492, schef>> Gde oni mogu da se mere sa lekarima. To su neosnovani zahtevi.
>> G.
Ponavljam, sa lekarima opšte prakse. Ne vidim da su
zahtevi neosnovani. I jedni i drugi su išli na fakultet,
studirali približno isti broj godina itd. Takođe, prosveta
& obrazovanje je nešto na čemu počiva celo društvo (ma kakvo
ono bilo).
skola.499schef,
-> #498, mileusna=-> zahtevi neosnovani. I jedni i drugi su išli na fakultet,
=-> studirali približno isti broj godina itd. Takođe, prosveta
Nope. Koliko ja znam, medicina traje 6 godina, a to je za pola veće od 4.
Plus to što su lekari morali (sad su to ukinuli) da odrade još i godinu dana
prakse. Znači to je 7 godina naspram 4. No more comment.
=->& obrazovanje je nešto na čemu počiva celo društvo (ma kakvo
=-> ono bilo).
To da, ali zar ne misliš da bi pre svega trebalo izvršiti reviziju tog
obrazovanja? Ja sam, npr. samo u I godini gimnazije imao informatiku (dobro,
sad su uveli za sve 4 godine), i to smo radili DOS, basic i chi-writer(?!?!).
Koliko se sećam, još tada (1991/92.) je chi-writer bio prevaziđen. No dobro,
ajde da pređemo preko toga. Ali, brat moje devojke koji ide u ekonomsku,
prošle godine (bio je 2.godina) je radio taj isti chi-writer!!!!! Dakle, kad
smo već kod unapređivanja obrazovanja, neka se krene od plana&programa, pa tek
onda se može govoriti o stručnosti nastavnika & profesora, koji se moraju
prekvalifikovati za te sve novine, baš kao što rade lekari. Lekari (pa i oni
opšte prakse) CEO SVOJ ŽIVOT uče, i prilagođavaju se svetskim standardima
(čak i u ovakvim uslovima kakvi su naši - primer -> svake godine se u
Kragujevcu održava Jugoslovenska škola ultrazvuka za koju je, na žalost,
čulo malo ljudi i u samom Kragujevcu, a kamoli u celoj Jugoslaviji). No, o
svemu ovome bi ti više mogao (i hoće) reći moj ćale. ;)
Srleř
skola.500cnenad,
-> #499, schef=> sad su uveli za sve 4 godine), i to smo radili DOS, basic i
=> chi-writer(?!?!). Koliko se sećam, još tada (1991/92.) je chi-writer bio
To i nije tako loše :) Neko radi Banner, a ima nesrećnika kojima su pokazali
računar na 5 sec i isterali iz učionice. Od tog trenutka sve komande DOS-a
su pisane na tabli KREDOM :((( bez mogućnosti da se isprobaju na računaru...
NO COMMENT
skola.501schef,
-> #497, inferno=-> Stručnost lekara je, koliko sam ja obavešten (a jesam)
=-> očajna.
Ti ili imaš pogrešne informacije ili si zlonameran.
Pa naši lekari spadaju u najobrazovanije lekare, kako
u Evropi, tako i u svetu.
Raspitaj se malo i videćeš. A to što poslednjih godina
malo teže odlaze u inostranstvo, to je samo iz političkih
razloga.
G.
skola.503inferno,
-> #501, schefŮ│ ˙ =-> Stručnost lekara je, koliko sam ja obavešten (a jesam)
Ů│ ˙ =-> očajna.
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Ti ili imaš pogrešne informacije ili si zlonameran.
Nisam zlonameran.. nemam razloga.
Ů│ ˙ Pa naši lekari spadaju u najobrazovanije lekare, kako
Ů│ ˙ u Evropi, tako i u svetu.
Naravno, ne svi. Elita ove profesije kod nas da, ali
ostatak...
skola.504mileusna,
-> #499, schef>> Nope. Koliko ja znam, medicina traje 6 godina, a to je za pola veće
>> od 4. Plus to što su lekari morali (sad su to ukinuli) da odrade
>> još i godinu dana prakse. Znači to je 7 godina naspram 4. No more
>> comment.
One more comment: ako se ne varam, i medicina je u jednom
periodu trajala 4 godine, pa su je tek sada skorije vratili na
nekadašnjih 6 godina. :)
BTW, tebi su roditelji lekari, meni je majka profesor. Svaki
Ciga svoga konja hvali. ;)
Elem, glede štrajka i zahteva. Zanemarimo koeficijente, pa
opet, zar nije dovoljan razlog za štrajk što se plata isplaćuje
sa dva meseca zakašnjenja i to u delovima?
>> To da, ali zar ne misliš da bi pre svega trebalo izvršiti reviziju
>> tog obrazovanja? Ja sam, npr. samo u I godini gimnazije imao
A šta se to profesore tiče? Za ovakvu platu kakvu primaju
i na način na koji je primaju, čudo je da uopšte ljudi i dalje
rade (kad malo bolje razmislim, sada trenutno i ne rade -
štrajkuju). Bole njih da se zezaju oko plana & programa,
dodatnih sekcija, kada im se ne ispalaćuju ni osnovna
primanja. Da, treba izvršiti reviziju programa, svakako, ali
trenutno govorimo o odnosu države prema prosvetnim radnicima.
>> moraju prekvalifikovati za te sve novine, baš kao što rade lekari.
>> Lekari (pa i oni opšte prakse) CEO SVOJ ŽIVOT uče, i prilagođavaju
Postoje i seminari za profesore, ne boj se... Čak šta
više, škole obezbeđuju odlazak svojih profesora na
manifestacije te vrste. :)
skola.505mileusna,
-> #500, cnenadRE: Kreda u informatici - Anegdota :))
>> računar na 5 sec i isterali iz učionice. Od tog trenutka sve
>> komande DOS-a su pisane na tabli KREDOM :((( bez mogućnosti da se
>> isprobaju na računaru...
Informatika. Profesorka na tabli nacrta stablo sa
direktorijumima i izvede 'Osobu X' da napiše kako bi putem
DOS naredbi formirao takvo stablo. Osoba X izađe, i poče da piše:
'MD, CD, MD, CD, MD...' Ok, završi osoba X svoj posao,
profesorka pogleda, reče da je zadovoljna, ali onda zadade
Osobi X zadatak i da obriše tu istu strukturu direktorijuma.
Osoba X uze sunđer i obrisa tablu... :))))))
skola.506vitez.koja,
-> #504, mileusna#=> Zanemarimo koeficijente
Moram da izrazim svoje divljenje spram tvog stpljenja i dobre
volje, kada možeš da pričaš sa nekim ko očigledno ne zna baš
ništa o stvarima o kojima pokušava da diskutuje, a usto misli
da je eto baš njegov/njegovog oca posao jako težak i zahtevan,
dok ostali samo lade j*aja i još za to primaju platu.
Istine radi, da auditorijum ne bi izveo pogrešne zaključke, reč
dve o čuvenim koeficijentima. Razlika između tih stvarčica je, u
vremenu t0, bila 8%, a onda se, posle tzv. izjednačavanja, popela
na 16%, sve u korist zdravstva. Osnovna cena rada za prosvetu je
160 dinara, za zdravstvo preko 200; komentar ministarstva/sindikata
(tu se uopšte ne zna granica) je da je zdravstvena cifra protiv-
zakonita :>>>
Kakav crni humor. Neko protivzakonito prima platu od 1000-1500
dinara, a ti "ćutiš i pušiš" sa svojih 500, ali zato poštuješ
zakon. A kada gomila ovaca, takozvani prosvetni radnici, konačno
pridigne glavice, kolege zdravstveni radnici viču "šišaj dalje".
Solidarnost na delu :>