CIVIL.9

24 Apr 1995 - 30 Sep 1996

Topics

  1. filozofija (206)
  2. religija (883)
  3. istorija (67)
  4. nauka (615)
  5. umetnost (176)
  6. knjizevnost (552)
  7. film (1293)
  8. dileme (281)
  9. o.jeziku (686)
  10. oko.sveta (823)
  11. enciklopedija (11)
  12. skola (616)
  13. licni.stav (2034)
  14. cyber.culture (67)
  15. hedonizam (1158)
  16. galerija (462)
  17. civ.savet (70)

Messages - skola

skola.507 schef, -> #504, mileusna
­=-> One more comment: ako se ne varam, i medicina je u jednom ­=-> periodu trajala 4 godine, pa su je tek sada skorije vratili ­=-> na Mislim (ali samo mislim, nisam siguran) da se varaš. ­=-> BTW, tebi su roditelji lekari, meni je majka profesor. Svaki ­=-> Ciga svoga konja hvali. ;) :))))) ­=-> Elem, glede štrajka i zahteva. Zanemarimo koeficijente, pa ­=-> opet, zar nije dovoljan razlog za štrajk što se plata ­=-> isplaćuje sa dva meseca zakašnjenja i to u delovima? To da, ali zar ne bi to trebalo da budu prvi argumenti? Pa tek onda koeficijenti. Slažem se sa tobom da je to malo para, ali kad već tako gledaš, zašto se onda ne traži povećanje iznosa jednog koeficijenta. Tako bi se povećala plata i radnicima i profesorima i medicinskim sestrama i službenicima, pa zašto ne, i lekarima. ­=-> štrajkuju). Bole njih da se zezaju oko plana & programa, ­=-> dodatnih sekcija, kada im se ne ispalaćuju ni osnovna E vidiš, lekarima nije baš svejedno. Evo ti primera koji sam već pomenuo: U Jug. školu ultrazvuka svake godine dođe po 200 i kusur ljudi iz cele Jugoslavije, ne samo da bi dobili tu diplomu, već i da bi nešto naučili, jer tu zaista dolaze najpoznatiji jugoslovenski lekari. A ja ne pamtim kada je moj neki (bivši) profesor iz Gimnazije odsustvovao sa nastave zbog seminara. Srleř
skola.508 schef, -> #506, vitez.koja
­=-> ništa o stvarima o kojima pokušava da diskutuje, a usto ­=-> misli da je eto baš njegov/njegovog oca posao jako težak i ­=-> zahtevan, dok ostali samo lade j*aja i još za to primaju ­=-> platu. Ja to nigde nisam rekao u tom obliku u kom me ti to etiketiraš. Nigde nisam upoređivao težine ove dve profesije, što je svaki iole pismen čovek mogao da zaključi iz mojih replika. Nigde nisam napomenuo da je poziv lekara 'jako težak' (iako je evidentno da jeste), a ponajmanje ga upoređivao sa težinom profesorskog poziva, t.j. ako više voliš, profesije. Moja replika je išla na mileusnin zaključak 'pa i profesori su išli približno isti broj godina na fax, pa zato treba da im se izjednače koeficijenti sa lekarima opšte prakse'. Ja sam reagovao samo toliko da to negiram, zato što nije istina da je taj broj iole približan. A što se tiče tih koeficijenata, ta stvar o godinama pohađanja fakulteta je potpuno irelevantna. To bi npr. značilo da doktor supspecijalista (5(6) god. fax + 4(5) god. specijalizacija + 2 god. supspecijalizacija) treba da ima skoro 3 puta veću platu od svakog srednjoškolskog profesora, a to naravno nije slučaj, i niko od lekara (pa ni njihovi »advokati«, uključujući i mene) nije tražio. Jedina stvar koja je evidentna je da u ovoj državi visoko obrazovani ljudi imaju samo ugled, dok su njihove zarade ispod svakog evropskog i svetskog nivoa. Jednom kada se to promeni, neće više biti 'prozivanja' i ostalih prepucavanja, i sve stvari će doći na svoje mesto. Srleř
skola.509 superhik, -> #503, inferno
=:> Naravno, ne svi. Elita ove profesije kod nas da, ali =:> ostatak... Samo da dodam... da li se neko seća slučaja kada je CELA bolnica odbila da primi HIV pozitivnog čoveka ?
skola.510 jevta,
> Istine radi, da auditorijum ne bi izveo pogrešne zaključke, reč > dve o čuvenim koeficijentima. Razlika između tih stvarčica je, u > vremenu t0, bila 8%, a onda se, posle tzv. izjednačavanja, popela > na 16%, sve u korist zdravstva. Osnovna cena rada za prosvetu je > 160 dinara, za zdravstvo preko 200; komentar ministarstva/sindikata > (tu se uopšte ne zna granica) je da je zdravstvena cifra protiv- > zakonita :>>> > > Kakav crni humor. Neko protivzakonito prima platu od 1000-1500 > dinara, a ti "ćutiš i pušiš" sa svojih 500, ali zato poštuješ > zakon. A kada gomila ovaca, takozvani prosvetni radnici, konačno > pridigne glavice, kolege zdravstveni radnici viču "šišaj dalje". > Solidarnost na delu :> Sorry, sto je preko tebe kojo. Elem, cenu rada si naveo, a koeficijenti su sledeci: Profesor u srednjoj skoli 3,5 Lekar opste prakse 5 A propos 5 godina studiranja medicine: Mislim da postoji makar jedan profesor u Tesli koji ima zavrsen Elektrotehnicki fakultet, koji valjda traje 5 godina, a mozda u Gradjevinskoj predaje i neko ko je zavrsio gradjevinu, a mozda ima jos srednjih strucnih skola, gde predaju profesori ciji faks traje 5 godina..... I zdravstvo i prosveta se budzetski finansiraju. U zdravstvu se naporno radi, a u prosveti jok ;>> Besmislene su tvrdnje tipa: > E vidiš, lekarima nije baš svejedno. Evo ti primera koji sam već > pomenuo: U Jug. školu ultrazvuka svake godine dođe po 200 i kusur > ljudi iz cele Jugoslavije, ne samo da bi dobili tu diplomu, već i > da bi nešto naučili, jer tu zaista dolaze najpoznatiji > jugoslovenski lekari. A ja ne pamtim kada je moj neki (bivši) > profesor iz Gimnazije odsustvovao sa nastave zbog seminara. Nisam cuo ni za jednog lekara opste prakse koji je prisustvovao takvom seminaru, i uopste neki ovde zagovaraju tezu kao lekari trose silne godine na specijalizaciju. Pandan tome nije seminar profesora, vec magistratura i doktorat, a i to traje.. Prosvetni radnici kao reper traze LEKARE OPSTE PRAKSE A NE SPECIJALISTE. Lekari su cini mi se polagali nekakvu zakletvu, ali je se mnogi nazalost ne pridrzavaju ( 500-1000dem je porodjaj, krevet ima tarifu i sl.) U nekim skolama verovatno se uzimaju pare (tarife ne znam, ali sam sklon misljenju da je to rasirenije na visokoskolskim institucijama). Koska je bacena. Genijalna je ideja baciti kosku zdravstvu i prosveti da se gloze, ko ce vise da je oglodje, a plate neka stoje na 550 i 1000 dinara. Nema veze sto ni jedni ni drugi nemaju mogucnosti sa tim primanjima da pokriju ni elementarne troskove. Posledice: ljudi umiru zbog neadekvatne i nepravovremen pomoci stvaraju se generacije "debila"....
skola.511 schef, -> #506, vitez.koja
­=-> na 16%, sve u korist zdravstva. Osnovna cena rada za ­=-> prosvetu je 160 dinara, za zdravstvo preko 200; komentar ­=-> ministarstva/sindikata Osnovna cena rada za sve u zdravstvu je kao i za ostale javne i državne institucije 160 dinara. A ovo 200 pokušavaju da proture prosvetari i drugi koji hoće na nezakonit način da ostvare nešto što ne zaslužuju. G.
skola.512 zeljkoj, -> #507, schef
> tu zaista dolaze najpoznatiji jugoslovenski lekari. A ja ne > pamtim kada je moj neki (bivši) profesor iz Gimnazije > odsustvovao sa nastave zbog seminara. Eh... a ima i onih kod kojih se stalno gube časovi zbog raznih seminara. :) (u V gimnaziji recimo kod prof. dr. Jasne Madjarević, matematičarke :).
skola.513 schef, -> #509, superhik
­=-> Samo da dodam... da li se neko seća slučaja kada je CELA ­=-> bolnica odbila da primi HIV pozitivnog čoveka ? Nije tačno. Radi se o grupi medicinskih sestara jednog odeljenja (čini mi se nefrologije) Kliničkog centra u Nišu. Sve su zbog toga bile kažnjene. G.
skola.514 schef, -> #510, jevta
­=-> Prosvetni radnici kao reper traze LEKARE OPSTE PRAKSE A NE ­=-> SPECIJALISTE. ­=-> Lekari su cini mi se polagali nekakvu zakletvu, ali je se Ne polaže se nikakva zakletva. Hipokratova zakletva postoji, to je tačno, ali zar humani moraju da budu samo lekari? A ostali??? ­=-> mnogi nazalost ne pridrzavaju ( 500-1000dem je porodjaj, ­=-> krevet ima tarifu ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^ Gde to ima? Reci mi molim te i vidi da l' ima neko slobodno radno mesto? A otkad to porođaje vode lekari opšte prakse? G.
skola.515 schef, -> #510, jevta
­=-> Nisam cuo ni za jednog lekara opste prakse koji je ­=-> prisustvovao takvom seminaru, i uopste neki ovde zagovaraju ­=-> tezu kao lekari trose silne godine na specijalizaciju. ­=-> Pandan tome nije seminar profesora, vec magistratura i ­=-> doktorat, a i to traje.. A šta ćeš da kažeš za one lekare koji specijaliziraju iz svoga džepa (ovde u Kragujevcu ih ima bar po 10 na svakom odeljenju). Oni em ne primaju platu za to što rade, em moraju sami da plaćaju specijalizaciju. Da li bi neki profesor pristao da mu tako prođe 4 godine svog života? A da ti kažem nešto o obrazovanosti profesora (Unapred se izvinjavam svim profesorima koji ne spadaju u ovu kategoriju): Meni je u Gimnaziji predavao čovek koji je na fakultetu imao prosek 2Ń, t.j. 6,28! A lekar sa tim prosekom nebi mogao da se zaposli ni u najgoroj selendri na jugu Srbije. Sramota je da taj uopšte predaje u bilo kojoj srednjoj školi. Ali, šta ćeš... A danas je taj isti profesor glavni kad se skače za povećavanje koeficijenata. Srleř
skola.516 cnenad, -> #511, schef
=> Osnovna cena rada za sve u zdravstvu je kao i za ostale javne i => državne institucije 160 dinara. A ovo 200 pokušavaju da proture Koja bi trebala da se pomnoži koeficijentom, da se doda minuli rad, i tako dobije, za staž od 10 godina i koeficijent 2.5 početna neto zarada od 420 dinara pod uslovom da je profesor ispunio fond časova. Skoro niko tako ne obračunava zarade :(( da ne bi državi dali još toliko na ime poreza i doprinosa.
skola.517 superhik, -> #513, schef
=:> Nije tačno. Radi se o grupi medicinskih sestara jednog =:> odeljenja (čini mi se nefrologije) Kliničkog centra u Nišu. =:> Sve su zbog toga bile kažnjene. Hm... naime, cela stvar NIKADA nije izašla pred štampu tako da ti to pričaš ili iz pouzdanih izvora ili je nešto drugo po srIJedi!? Ja sam naime (tada) dobio samo tu info. tako da mislim da je bilo u pitanju cela bolnica (odeljenje) , a oboleli je otišao na kliniku u Bgd-u ! Možda je reč o nekoj drugoj bolnici...?
skola.518 mileusna, -> #510, jevta
>> Profesor u srednjoj skoli 3,5 >> Lekar opste prakse 5 Samo da napomenem da profesor, ako je razredni starešina 10 odeljenja i ako vodi 20 sekcija ima šanse da dogura i do 4. ;>
skola.519 vitez.koja, -> #515, schef
#=> A šta ćeš da kažeš za one lekare koji specijaliziraju iz #=> svoga džepa (ovde u Kragujevcu ih ima bar po 10 na Izmišljaš razne specijalne slučajeve i pokušavaš da ih proturiš kao argument. Ne znam da li je doprilo do tebe da, kao što reče jevta, prosveta traži izjednačavanje sa lekarima OPŠTE PRAKSE, tako da specijalizaciju i tužne priče vezane za nju možeš da zaboraviš. Sa druge strane, svaki profesor mora da položi stručni ispit, a i to iziskuje neko vreme. Ljudi koji "specijaliziraju iz svog džepa" valjda znaju zašto to rade, sumnjam da je to isključivo u interesu opšteg dobra. Uostalom: #=> Ne polaže se nikakva zakletva. Hipokratova zakletva postoji :> Sjajno. ps. ono 'izmišljaš' je primena slobodnog izražavanja, ne mislim da to nije istina.
skola.520 vitez.koja, -> #510, jevta
#=> makar jedan profesor u Tesli koji ima zavrsen Elektrotehnicki fakultet Kuriozitet: u Tesli radi više diplomiranih inženjera elektrotehnike nego u EDBu.
skola.521 sav.gacic, -> #515, schef
> platu za to što rade, em moraju sami da plaćaju specijalizaciju. Da li bi > neki profesor pristao da mu tako prođe 4 godine svog života? Ne vredi generalizovati. Postoje srednje škole koje pravilnikom regulišu da predavači MORAJU imati magisterijum. Dakle - to je fakultet + 2-3 god. minimum. Uz to, najveći broj lekara ostaje samo sa medicinskim fakultetom i rade svoj posao po ambulantama, domovima zdravlja, otvaraju bolovanja, pišu opravdanja, prepisuju lekiće, pišu upute, slušaju pluća i mere pritisak... Veliki grad - velike mogućnosti (potencijalne). To što se u tvom krugu verovatno nalaze specijalisti, Dr.Sci.Med. redovni učesnici kongresa i simpozijuma ne znači mnogo za opštu sliku. Ako je tvoje okruženje ovakvo, samo se zahvali nebesima, radi na tome da tako i ostane, a za generalizaciju (poslovično nezahvalnu) je potrebno videti i pretrpeti mnogo toga, što, veruj mi na reč, nije ni malo prijatan doživljaj... :( > čovek koji je na fakultetu imao prosek 2Ń, t.j. 6,28! A lekar sa tim > prosekom nebi mogao da se zaposli ni u najgoroj selendri na jugu Srbije. Igrom slučaja (takav mi posao) kroz ruke mi prođe dosta diploma i sl. papira i nikakva retkost nije specijalista sa prosekom ispod 7 (posebno iz unutrašnjih krajeva), čak i mnogi postdiplomac. Moje lično divljenje je izazvao lekar iz "malog mesta" sa prosekom studiranja 6.00 (po meni je potrebna veća umešnost nego za 10.00) kojeg ustnova upućuje na specijalizaciju u Britaniju. Struka je kompleksna stvar... prosekom se ne prikazuje sve ;) ponešto ima i u brojkama na drugim papirima... Bik koji sedi
skola.522 schef, -> #517, superhik
­=-> Možda je reč o nekoj drugoj bolnici...? Možda. Ali ja za to drugo nisam čuo. A ovo je sigurno tačno i o tome je pisala gotovo sva dnevna i nedeljna štampa. G.
skola.523 slanjo,
"...neke ribe, posebno kitovi...":'-( profesorka geografije iz Zemunske gimnazije
skola.524 schef, -> #519, vitez.koja
­=-> kao argument. Ne znam da li je doprilo do tebe da, kao što ­=-> reče jevta, prosveta traži izjednačavanje sa lekarima OPŠTE ­=-> PRAKSE, tako da specijalizaciju i tužne priče vezane za nju ­=-> možeš da Heh, koliko ima drskosti u tvom tonu, pa to je neverovatno. To je sve u redu, ja da sam to hteo da potegnem kao argument, potegao bih ga mnogo ranije. To sam spomenuo samo da pokažem da lekari nisu monstrumi od ljudi koji su lekari samo zbog tog je*enog koeficijenta i zbog para koje primaju. Kao što vidiš, ima mnogo onih koji uopšte ne mare za novac (1 semestar košta, verovao ti ili ne preko 1000 DM) nego to rade u cilju svog usavršavanja. Ne, ne kažem da im je to jedini motiv, jer ipak, i oni su ljudi i moraće od nečega da žive i da ishranjuju svoje porodice. Srleř ­=-> reče jevta, prosveta traži izjednačavanje sa lekarima OPŠTE ­=-> PRAKSE, tako da specijalizaciju i tužne priče vezane za nju Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE PRAKSE. Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim tekstovima. ­=-> zaboraviš. Sa druge strane, svaki profesor mora da položi ­=-> stručni ispit, a i to iziskuje neko vreme. I svaki lekar mora da položi stručni ispit, a i to iziskuje neko vreme koje nije ni zimski ni letnji školski raspust. G.
skola.525 schef, -> #510, jevta
­=-> gradjevinu, a mozda ima jos srednjih strucnih skola, gde ­=-> predaju profesori ­=-> ciji faks traje 5 godina..... U svim medicinskim školama rade lekari opšte prakse i oni su tu nagrađeni kao profesori, a ne kao lekari u zdravstvenim ustanovama. Isti je slučaj i sa lekarima specijalistima koji predaju stručne predmete. G.
skola.526 schef, -> #521, sav.gacic
­=-> minimum. Uz to, najveći broj lekara ostaje samo sa ­=-> medicinskim fakultetom i Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa fakultetom, a neki nemaju ni to. ­=-> verovatno nalaze specijalisti, Dr.Sci.Med. redovni učesnici ­=-> kongresa i simpozijuma ne znači mnogo za opštu sliku. Ako je ­=-> tvoje okruženje ovakvo, samo Svi ti specijalisti, Mr sci i Dr sci med su predhodno bili lekari opšte prakse i to verovatno odlični, kada su kasnije sve to postigli, i radili u ambulantama i domovima zdravlja, pa čak i po najzabitijim selima. ­=-> Struka je kompleksna stvar... prosekom se ne prikazuje sve ­=-> ;) ponešto ima i u brojkama na drugim papirima... Saglasan sam sa ovim. G.
skola.527 basrak, -> #524, schef
> Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE PRAKSE. > Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim tekstovima. Jel' znaš ti koliko bi u ovoj zemlji bilo lekara da nema profana? Pa i obrnuto važi, naravno. Suvišno je raspravljati čije je zanimanje vrednije naročito poredeći ga sa brojem godina na fakultetu. U prilog ove tvrdnje mogu samo da kažem da bi se možda trebao gledati prosek studiranja nekog fakulteta, a ne broj godina na istom. Baš me zanima koliko se prosečno studira medicina, dakle bez onih specijalizacija itd.
skola.528 zeljkoj, -> #526, schef
> Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa fakultetom, > a neki nemaju ni to. Moraju da imaju. :)
skola.529 vitez.koja, -> #524, schef
#=> Heh, koliko ima drskosti u tvom tonu, pa to je #=> neverovatno. Verovatno je tako :( Nije opravdanje, ali tvoje (vaše) poruke prosto izazivaju. #=> Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE #=> PRAKSE. Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim #=> tekstovima. U prethodnim porukama nema ni jednog razloga. Kontradiktornosti i poluistina zato ima u izobilju. Od razloga potpisanih sa "G." našao sam samo jedan: #=> Gde oni mogu da se mere sa lekarima. To su neosnovani #=> zahtevi. Pretpostavljam da treba da ti verujemo na reč. Ima i jedna neosporna činjenica: #=> Pa naši lekari spadaju u najobrazovanije lekare, kako #=> u Evropi, tako i u svetu. ...koja je verovatno sama po sebi dosta da potkrepi vaše tvrdnje. Sledi demonstracija nepoznavanja elementarnih stvari o temi o kojoj pokušavate da diskutujete: #=> Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa #=> fakultetom, a neki nemaju ni to. Ne samo za profesore, nego i za nastavnike i za učitelje visoko obrazovanje je prvi uslov. Postoje mala vratanca u zakonu koja dozvoljavaju da 'stara garda', koja je završavala učiteljske škole, završi svoj radni vek, ali već duže vreme ne može se postati učitelj bez fakulteta. A kamoli nastavnik, a kamoli profesor. #=> Nope. Koliko ja znam, medicina traje 6 godina, a to je #=> za pola veće od 4. Plus to što su lekari morali (sad su #=> to ukinuli) da odrade još i godinu dana prakse. Znači to #=> je 7 godina naspram 4. No more comment. Ide sabiranje nečega što je ukinuto, a za drugu stranu se uzima minimalna vrednost. Dalje ide argumetacija tipa "lekari imaju 6 godina fakulteta i specijalizaciju i malu školu ultrazvuka, a moj profesor iz informatike ništa ne zna". Kao kruna svega, par poruka kasnije kažeš #=> A što se tiče tih koeficijenata, ta stvar o godinama #=> pohađanja fakulteta je potpuno irelevantna. To bi npr. Nazdravlje. Mislim da bi se čovek rasplakao kada bi počeo da logički analizira vaše poruke. Ekstreman primer je sledeći citat: #=> Uopšte nisi u pravu. Treba da razlikuješ stručnost #=> lekara na jednoj strani i aparate i ostalu opremu na #=> drugoj. A šta je s prosvetom? 90 % njih nije maklo dalje #=> od krede i table. A to je bilo i pre srednjeg veka. Trebalo bi ti da razlikuješ stručnost profesora na jednoj strani i aparate i ostalu opremu na drugoj, ili makar da ne stavljaš ovakve rečenice jednu pored druge. Ako postoji neki argumet koji nije u kontradikciji sa nečim što ste već rekli, ako mi je promakao ili ako ga niste napisali svejedno, zamolio bih da ga napišete da narod pročita. Uzgred, jevta je u pravu, dok se prosveta i zdravstvo glože oni se smeju. Da znate šta se radi u saveznim organima :)) Otac mi radi u Saveznoj upravi za kontrolu leta (elektroinženjer, 5 godina fakulteta), tetka u NBJ (filolog, valjda 4 godine), pa znam. Svi vaši razlozi i dalje važe, samo što su sada uloge potpuno promenjene - vajni lekari su prema njima otprilike kao prosveta prema lekarima. Zašto ne tražite više za sebe, nego po principu "da komšiji crkne krava" tražite manje za drugog? Ja bih rekao zašto, ali se plašim da bi se tek onda naljutio ;) ps. ne shvataj(te?) stvari baš preozbiljno - nadam se da nisam rekao ništa uvredljivo, ostalo je oštrenje jezika. Za to sezam valjda i služi. U svakom slučaju, ja više neću na ovaj način da pišem, dosta je bilo, a vama najdobronamerniji savet: razmislite dvaput pre nego što uzmete prosvetu u usta, s obzirom na to koliko o njoj znate. Uzdravlje :)
skola.530 schef, -> #527, basrak
­=-> godina na fakultetu. U prilog ove tvrdnje mogu samo da kažem ­=-> da bi se možda trebao gledati prosek studiranja nekog Apsolutno se slažem sa svime što si napisao, a to se sve moglo videti iz mojih prethodnih poruka. ­=-> fakulteta, a ne broj godina na istom. Baš me zanima koliko ­=-> se prosečno studira medicina, dakle bez onih specijalizacija ­=-> itd. Jel' misliš koliko bi TREBALO da traje, ili koliko OBIČNO traje? Trebalo bi da traje 6 godina, ali se to uglavnom produži za godinu-dve. :> Uostalom, do 27. godine života (kada već moram u vojsku) valjda ću da ga završim... O:) Srleř
skola.531 ivan.mile, -> #523, slanjo
>> "...neke ribe, posebno kitovi...":'-( >> profesorka geografije iz Zemunske gimnazije "Podelite 360 na 4 i dobijete 100 i nešto." moja profesorka hemije
skola.532 zeljkoj, -> #531, ivan.mile
> "Podelite 360 na 4 i dobijete 100 i nešto." > moja profesorka hemije Koja? :)
skola.533 sav.gacic, -> #526, schef
> ­=-> verovatno nalaze specijalisti, Dr.Sci.Med. redovni učesnici > ­=-> kongresa i simpozijuma ne znači mnogo za opštu sliku. Ako je > ­=-> tvoje okruženje ovakvo, samo > Svi ti specijalisti, Mr sci i Dr sci med su predhodno bili > lekari opšte prakse i to verovatno odlični, kada su kasnije > sve to postigli, i radili u ambulantama i domovima zdravlja, > pa čak i po najzabitijim selima. E, ti iz sela i ambulanti VEOMA RETKO dolaze u priliku da se usavršavaju, čak i kad smognu snage. Sticanje zvanja nije stvar samo dobre volje i pokazanog znanja... Esencijalna karika je "ljudski faktor" sa odnosima "robno-novčanog" karaktera. Bik koji sedi
skola.534 ognjen, -> #531, ivan.mile
)-> "Podelite 360 na 4 i dobijete 100 i nesto." )-> moja profesorka hemije "To je jedna vrlo prosta i elementarna stvar koju zna svaki prolaznik na ulici, a to glasi... uh... cekajte, samo da pogledam." Profesor matematike u Matematickoj gimnaziji
skola.535 schef, -> #533, sav.gacic
­=-> E, ti iz sela i ambulanti VEOMA RETKO dolaze u priliku da se ­=-> usavršavaju, čak i kad smognu snage. Sticanje zvanja nije ­=-> stvar samo dobre volje i pokazanog Najveći broj profesora, docenata i asistenata na kragujevačkom Medicinskom fakultetu je prošao put od lekara opšte prakse u seoskoj ili gradskoj ambulanti do sadašnjeg zvanja, što mislim da je sasvim ispravno. Samo takav nastavnik je kompletan doktor, za razliku od nekih (manji broj) današnjih novokomponovanih magistara i doktora nauka koji pre završe doktorate nego polože specijalistički ispit. G.
skola.536 mileusna,
Glede štrajka, barem po mom profesoru filozofije, nisu im baš koeficijenti zapeli za oko, ali žele da se odluke o vrednosti zarada donose u saglasnosti sa sindikatima ako ništa drugo, kao normalno i redovne isplate. Takođe, žele da se izmeni zakon po kome prosvetni radnici nemaju pravo na apsolutni štrajk, tj. na potpuno obustavu rada.
skola.537 schef, -> #534, ognjen
­=-> " To je jedna vrlo prosta i elementarna stvar koju zna ­=-> svaki prolaznik na ulici, a to glasi... uh... cekajte, samo ­=-> da "Kakav utisak ostavlja ovaj rastvor na vas? Na mene ljubičast..." Profesor hemije iz Kragujevačke gimnazije
skola.538 jevta, -> #535, schef
║║ Najveći broj profesora, docenata i asistenata na kragujevačkom ║║ Medicinskom fakultetu je prošao put od lekara opšte prakse u ║║ seoskoj ili gradskoj ambulanti do sadašnjeg zvanja, što mislim ║║ da je sasvim ispravno. Samo takav nastavnik je kompletan doktor, ║║ za razliku od nekih (manji broj) današnjih novokomponovanih ║║ magistara i doktora nauka koji pre završe doktorate nego polože ║║ specijalistički ispit. Aman, covece, nemoj vise molim te. Postujemo sto najvise cenis medicinu. To jeste fakultet koji zahteva najvise rada, truda i sl. Jedino oni zavrse fakultet pa doktoriraju (zavrse specijalizaciju;), ostali idu posle osnovne skole pa doktorat. Oni bi trebalo da imaju plate barem 3 X vece od prosvete i svih ostalih delatnosti. Ok ? No to i nije tako bitno. Vazno je sledece: Uporno pokusavas(te) da imputiras kao profesori vrlo malo rade, traze ono sto nisu zasluzili, omalovazavas doktorate i sl. poredeci ih sa "neuporedivo tezom" specijalizacijom lekara, potenciras visok prosek lekara opste prakse (nicim dokazano) i sl. Cini mi se da se nikako ne mozemo naci na istim talasnim duzinama. Jednostavno ti ces i dalje misliti da je 550 din. profesora izuzetno visoka plata za njihov rad, a da rad lekara nikada ne moze biti adekvatno placen. Teras me na zakljucak da te posmatram kao klasicnog balkanca, tj. osobu kojoj nije toliko bitno da njemu bude bolje vec da komsiji bude mnogo gore nego njemu. CU!
skola.539 jevta, -> #526, schef
║║ Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa fakultetom, ║║ a neki nemaju ni to. Navedi mi nekog profesora srednje skole koji nema fakultet i clan zakona po kome je to moguce. ║║ Svi ti specijalisti, Mr sci i Dr sci med su predhodno bili ║║ lekari opšte prakse i to verovatno odlični, kada su kasnije ║║ sve to postigli, i radili u ambulantama i domovima zdravlja, ║║ pa čak i po najzabitijim selima. Profesori NIKADA nisu i ne rade po najzabitijim selima ?
skola.540 jevta, -> #514, schef
║║ To sam spomenuo samo da pokažem da lekari nisu monstrumi od ljudi ║║ koji su lekari samo zbog tog je*enog koeficijenta i zbog para koje ║║ primaju. Kao što vidiš, ima mnogo onih koji uopšte ne mare za novac ║║ (1 semestar košta, verovao ti ili ne preko 1000 DM) nego to rade u ║║ cilju svog usavršavanja. Ne, ne kažem da im je to jedini motiv, jer ║║ ipak, i oni su ljudi i moraće od nečega da žive i da ishranjuju ║║ svoje porodice. Skolarina na poslediplomskim studijama ne kosta nista ? Jure ko nece ;>> ║║ Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE PRAKSE. ║║ Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim tekstovima. ║║ Ima nas koji nismo shvatili. Ponovi molim te. ║║ A šta ćeš da kažeš za one lekare koji specijaliziraju iz svoga ║║ džepa (ovde u Kragujevcu ih ima bar po 10 na svakom odeljenju). Oni ║║ em ne primaju platu za to što rade, em moraju sami da plaćaju ║║ specijalizaciju. Da li bi neki profesor pristao da mu tako prođe 4 ║║ godine svog života? Ne verujem. Pravnici koji polazu pravosudni ispit obavezno su placeni od strane advokata. Do duse od 50-100 din. mesecno, ali vise ni ne zasluzuju ;) ║║ A da ti kažem nešto o obrazovanosti profesora (Unapred se ║║ izvinjavam svim profesorima koji ne spadaju u ovu kategoriju): Meni ║║ je u Gimnaziji predavao čovek koji je na fakultetu imao prosek 2Ń, ║║ t.j. 6,28! A lekar sa tim prosekom nebi mogao da se zaposli ni u ║║ najgoroj selendri na jugu Srbije. Sramota je da taj uopšte predaje Gde je otisla ona masa diplomiranih medicinara 88/89 sa prosekom nizim od 7 ? Prekvalifikovali se ? ║║ u bilo kojoj srednjoj školi. Ali, šta ćeš... A danas je taj isti ║║ profesor glavni kad se skače za povećavanje koeficijenata. Vidjen je negde kao vodja strajka ili "strajka" ili je receno da pojaca utisak ? ║║ Ne polaže se nikakva zakletva. Hipokratova zakletva postoji, ║║ to je tačno, ali zar humani moraju da budu samo lekari? ║║ A ostali??? Opredeljenjem za taj poziv morali bi da znaju u sta ulaze i da budu spremni da budu humaniji od svih ostalih... ║║ Gde to ima? Reci mi molim te i vidi da l' ima neko slobodno ║║ radno mesto? Ima u Narodnog fronta na ginekologiji, ortopedskoj na Banjici, Sokobanjskoj... Ne, nije tajna, lekari ce ti sami reci tarifu. Mogu te povezati i sa minimum 5-6 pacijenata koji su usluge platili u poslednjih 3-4 meseca. Za radno mesto nema problema. Cena je 5000-10000 dem. ║║ A otkad to porođaje vode lekari opšte prakse? Gde sam to rekao ?
skola.541 schef, -> #536, mileusna
­=-> ništa drugo, kao normalno i redovne isplate. Takođe, žele da ­=-> se izmeni zakon po kome prosvetni radnici nemaju pravo na ­=-> apsolutni štrajk, tj. na potpuno obustavu rada. Otkad je to uvedeno? Ja znam da kada sam bio prva godina (1991/92) profesori su potpuno obustavili rad (istina štrajk je trajao samo 2 dana) i mi smo išli samo na one časove kod profesora koji nisu štrajkovali. Posle mi je bilo čudno kad' su krenuli u ovakav štrajk sa časovima od po 30 minuta, kad ono, eto, moraš po zakonu i da štrajkuješ. :> Srleř
skola.542 mileusna, -> #541, schef
>> Otkad je to uvedeno? Ja znam da kada sam bio prva godina (1991/92) >> .. >> Posle mi je bilo čudno kad' su krenuli u ovakav štrajk sa časovima >> od po 30 minuta, kad ono, eto, moraš po zakonu i da štrajkuješ. :> Pa verovatno između '92 i '94. ;) Naime, i prošle godine su štrajkovali po istom sistemu (30min), takođe samo 2 dana. Po tome su isti kao i milicija, vojska, vatrogasci itd. Moraju da ostvare neko minimalno radno vreme. Ono jeste, to radno vreme je prebačeno samo na časove, pa zato traju 30 minuta, ali su recimo zanemarene razne sednice, sastančenja, sređivanje dnevnike i druge obaveze koje takođe spadaju u radno vreme profesora. BTW, štrajk je 'zamrznut'. Opet časovi traju po 45 minuta i mi ne završismo turnir u tabliću. ;)
skola.543 mileusna,
Traže se informatori za fakultete. Novi informatori izlaze tek u maju (barem je tako na FON-u) pa bih bio zahvalan ako bi se neko smilovao, pa svoju polovnu robu poslao na moju adresu. Prednost imaju sledeći fakulteti: FON, ETF, Arhitektonski, Stomatološki, Filološki, PMF, mada primamo i sve ostalo, ali bukvalno sve. Nadoknada: večita zahvalnost i obezbeđeno prenoćište u KG-u. ;) MAIL SEND mileusna
skola.545 snemcev, -> #516, cnenad
>> Skoro niko tako ne obračunava zarade :(( da ne bi državi dali još >> toliko na ime poreza i doprinosa. U Kikindi SVAKA JEDNA osnovna škola (a ima ih 18) obračunava plate baš tako. Oni se finansiraju iz budžeta i tamo je nemoguće tako izbegavati obaveza za poreze i doprinose. Prvi direktor koji bi naredio takav obračun plate bi leteo iz prosvete po kratkom postupku. Možda je specifičnost Kikinde to što se knjigovosdstvo za sve osnovne škole vodi centralizovano u stručnoj službi, pa postoji kontrola.
skola.546 snemcev, -> #507, schef
>> A ja ne pamtim kada je moj neki (bivši) profesor iz Gimnazije >> odsustvovao sa nastave zbog seminara. Ovo zavisi isključivo od direktora škole: ako on(a) želi da šalje svoje radnike na seminare, kongrese i sl., tako će i uraditi.
skola.548 schef,
Zanima me sve o sportskim odeljenjima u beogradskim gimnazijama pošto brat od strica moje devojke želi to da upiše. Da ne pominjem kako dečko igra fudbal, gledaćete ga jednog dana u Partizanu. :) Dakle: u kojim sve gimnazijama ima, šta je uslov za upis i tako to. Srleř
skola.549 kum.djole, -> #548, schef
>> Dakle: u kojim sve gimnazijama ima, šta je uslov za upis i tako to. XI gimnazija je verovatno 'najbolja' po tom pitanju. Šta da ti kažem kad puštaju učenike kad je neki sportski događaj u pitanju.. ;) Škola je, uslovno rečeno 'laka' i istaknuti sportisti imaju i neke dodatne benificije.
skola.550 schef, -> #549, kum.djole
­=->> Dakle: u kojim sve gimnazijama ima, šta je uslov za upis i ­=->> tako to. ­=- XI gimnazija je verovatno 'najbolja' po tom pitanju. Thanx, al' meni treba još u kojim sve gimnazijama toga ima, da li je velika navala (ovo sigurno) i šta se polaže za prijemni, kao i šta su još dodatni uslovi? P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :>
skola.551 lexus, -> #550, schef
=> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :> U Šumicama :)
skola.552 zeljkoj, -> #550, schef
> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :> Kod Šumica. (al' ti objasnih :). Ulica je valjda Grčića Milenka. Inače, škola je puna dizelaša i ostalih seljaka, česti su razni incidenti (pucnjave i tako to :), odeljenja su prenatrpana... Zato sam je ja zaobišao, iako se nalazi na 5 minuta od mene.
skola.553 kum.djole, -> #550, schef
>> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :> Ja mogu da ti pričam kom stadionu je najbliža.. ;) Nemoj samo da slušaš ove bolesne izjave o pucnjavama i dizelašima iz XI. Najveći deo gimnazijalaca koje poznajem upravo je iz XI gimnazije, svi su primerni učenici, a škola je sasvim na mestu. Dizelaša i pucnjave ima svuda, to je nezaobilazna i relativna pojava. Ako pak dečko hoće da se ogradi od toga, neka upiše žensku gimnaziju. Gimnaziju za ženske.
skola.554 ilazarevic, -> #552, zeljkoj
> Zato sam je ja zaobišao, iako se nalazi na 5 minuta od mene. XI gimnazija ima odeljenje za sportiste, za razliku od nekih koje imaju odeljenja za baletane ;>
skola.555 mileusna, -> #554, ilazarevic
>>> Zato sam je ja zaobišao, iako se nalazi na 5 minuta od mene. >> >> XI gimnazija ima odeljenje za sportiste, za razliku od nekih koje >> imaju odeljenja za baletane ;> Joj Lazare, samo to ne spominji... ;) Apelujem na svoga druga Željka da se uzdrži od Replya na ovu poruku inače ćemo ponovo morati da prežvakavamo staru temu o V-oj BG gimnaziji i baletankama. :) * BTW, nikako mi nije jasno što se neki ljudi toliko lome oko svojih škola? Zar su toliko dobre? Ja za moju gimnaziju (I Kragujevačka) 'ladno tvrdim da je Shit živi, i po opremi, i po organizaciji, a o nekim profesorima i da ne govorim. Jedino što valja u njoj su ljudi koji je pohađaju...
skola.556 mileusna,
Kako sprečiti profesore da daju kečeve učenicima? Evo, u Kragujevcu su u zadnjih mesec dana u tehničkoj školi prebijena ukupno četiri (!) predavača i kečeva više nema...
skola.557 ognjen, -> #550, schef
)-> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :> Sumice, Ustanicka.
skola.558 zeljkoj, -> #553, kum.djole
> Nemoj samo da slušaš ove bolesne izjave o pucnjavama i > dizelašima iz XI. Najveći deo gimnazijalaca koje poznajem > upravo je iz XI gimnazije, svi su primerni učenici, a škola je > sasvim na mestu. Nazivaj ti to 'bolesnim' ako hoćeš, ali ja govorim o činjenicama. Skoro celo moje odeljenje iz OŠ se tamo upisalo i vrlo dobro znam šta se tamo dešava. A i sam sam se uverio više puta... Naravno da ima i 'primernih učenika' :), ali njihov broj je zanemarljiv. A što se tiče pucnjave - negde se povremeno desi, negde je redovna pojava, a ima škola u kojima ni nema nikakvih krupnijih incidenata. Škole ni slučajno nisu iste niti su isti učenici koji ih pohadjaju! Uostalom, najbolje da čovek sam ode i uveri se.
skola.559 zeljkoj, -> #555, mileusna
> Apelujem na svoga druga Željka da se uzdrži od Replya na > ovu poruku inače ćemo ponovo morati da prežvakavamo staru temu > o V-oj BG gimnaziji i baletankama. :) E baš neću da se uzdržim. ;) Ok, samo jedna rečenica. Na deklaraciji piše: 'Patike za salu'. Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj konf. uopšte video kako izgledaju baletanke?
skola.560 junior, -> #554, ilazarevic
> XI gimnazija ima odeljenje za sportiste, za razliku od nekih > koje imaju odeljenja za baletane ;> Korišćenjem baletanki, mi smo čuvali parket u hali, te tako omogućili novim, mladim generacijama da rade u bar približno istim uslovima, kao mi ;) Jel' jasno?
skola.561 vitez.koja, -> #559, zeljkoj
#=> Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj konf. #=> uopšte video kako izgledaju baletanke? Da, nosila moja sestra kad je igrala neku gimnastiku ;> sk
skola.562 kum.djole, -> #558, zeljkoj
>> Uostalom, najbolje da čovek sam ode i uveri se. Naravno da je tako najbolje. Već u prvoj poruci počeo si stilom "ma moja škola je najbolja" .. .. ;) dobro, znamo mi to. Već sam rekao da poznajem par gimnazijalaca iz XI i niko od njih nije imao, ama baš - nikakvih problema za vreme školovanja. Njihove kolege iz odeljenja, većinom - takođe. Društvo se bira, a to o čemu ti govoriš su samo pojave ...koje prevazilaze okvire bilo koje školske ustanove.
skola.563 lexus, -> #560, junior
=> Korišćenjem baletanki, mi smo čuvali parket u hali, te tako Uostalom, time su očuvavali i životnu sredinu :) Spasli su drveće, smanjili zagađenje vazduha i još mnogo toga zato što nisu rasturili parket ;))))
skola.564 ilazarevic, -> #555, mileusna
> BTW, nikako mi nije jasno što se neki ljudi toliko lome > oko svojih škola? Zar su toliko dobre? Ja za moju gimnaziju Nije fora u kvalitetu škole, nego u tome što profesori od prvog dana pune glavu đacima pričama o kvalitetu svoje škole. Onda đaci steknu utisak da treba sami sebi da "dižu cenu", pa hvale školu. Čini mi se da je u pitanju osećanje pripadnosti školi.
skola.565 ilazarevic, -> #559, zeljkoj
> Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj konf. > uopšte video kako izgledaju baletanke? Video, nasmejao se i ostavio. To su devojčice nosile u obdaništu u koje sam išao, kad smo bili unutra.
skola.566 ilazarevic, -> #560, junior
> Korišćenjem baletanki, mi smo čuvali parket u hali, te tako > omogućili novim, mladim generacijama da rade u bar približno > istim uslovima, kao mi ;) Jel' jasno? Sve je meni jasno ;) Baletanke su neprevaziđene za basket, FIBA će ih preporučiti za sledeću sezonu ;)
skola.567 ilazarevic, -> #558, zeljkoj
> Škole ni slučajno nisu iste niti su isti učenici koji ih pohadjaju! Sve "realne" gimnazije su iste, uz sitna odstupanja - u jednoj je teži jedan predmet, u drugoj drugi, sve dok gadni, matori profesor ne crkne. Iz razmatranja izuzimam specijalne ;) gimnazije poput MG ili Jezičke. Ljudi su svugde isti - dizelaši tamo, dizelaši ovamo, po koji normalan čovek. Nema šanse da ćeš da me ubediš da su Peta ili Treća diesel-free, ili da se pri upisu u školu pita "Koju muziku slušaš?"
skola.568 superhik, -> #559, zeljkoj
=:> Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj =:> konf. uopšte video kako izgledaju baletanke? Ja sam video! Moja sestra od tetke ih je (kad je bila klinka) nosila po kući ;)
skola.569 superhik, -> #553, kum.djole
=:> Ako pak dečko hoće da se ogradi od toga, neka upiše žensku =:> gimnaziju. Gimnaziju za ženske. Ili barem u neku u kojoj se nose baletanke...
skola.570 junior, -> #566, ilazarevic
> Sve je meni jasno ;) Baletanke su neprevaziđene za basket, FIBA > će ih preporučiti za sledeću sezonu ;) :) Ne, slažem se da je shit igranje u njima, i da kad su lakirali parket bukvalno si mogao da pogineš dok si u njima ;)) ali isto tako je činjenica da III i IV godina ladno mogu da igraju u patikama. Inače i svi turniri (košarka, odbojka) igraju se u patikama.
skola.571 zeljkoj, -> #567, ilazarevic
> šanse da ćeš da me ubediš da su Peta ili Treća diesel-free, ili > da se pri Naravno da nisu diesel-free :), samo je broj dizelaša daleko manji nego recimo u XI. Najbolje da odeš i sam se uveriš, ako misliš da su ovo prazne priče.
skola.572 spantic, -> #555, mileusna
> BTW, nikako mi nije jasno što se neki ljudi toliko lome > oko svojih škola? Zar su toliko dobre? Ja za moju gimnaziju Nisi išao u Matematičku gimnaziju.
skola.573 ilazarevic, -> #570, junior
> da III i IV godina ladno mogu da igraju u patikama. Onda to menja neke moje poglede... Nije ni Peta što je nekad bila ;)
skola.574 ilazarevic, -> #571, zeljkoj
> Naravno da nisu diesel-free :), samo je broj dizelaša daleko manji > nego recimo u XI. Najbolje da odeš i sam se uveriš, ako misliš da su > ovo prazne priče. Hajde da ti verujem, pošto me mrzi da idem do Pete da prebrojavam ;) Kako objašnjavaš tu razliku u sastavu?
skola.575 zeljkoj, -> #574, ilazarevic
> Kako objašnjavaš tu razliku u sastavu? Najviše 'težinom' škole. Sad će neko da kaže kako u svakoj školi ima raznih profesora. To je tačno, ali ipak u celini gledano neke škole imaju kvalitetnije profesore i u njima se ozbiljnije radi. Moje odeljenje ima desetak učenika manje nego što je imalo u prvom razredu. Pola od njih je sada u XI ili XIV gimnaziji i tamo imaju sasvim pristojan uspeh, što nije bio slučaj dok su bili u V-oj. :) Zanimljivo da su svi po opredeljenju ;) dizelaši.
skola.576 ilazarevic, -> #575, zeljkoj
> profesora. To je tačno, ali ipak u celini gledano neke škole imaju > kvalitetnije profesore i u njima se ozbiljnije radi. Ja bih rekao da težina škole zavisi isključivo od broja gadnih profesora. Čim dva gadna odu u penziju, realna strogost/težina opada, a škola ostaje na glasu zbog onih koji su penzionisani. Geografija će u IX biti problem sve dok se Bujošević konačno ne povuče. Čim on ode, problemi prestaju.
skola.577 spantic, -> #575, zeljkoj
> Najviše 'težinom' škole. Sad će neko da kaže kako u svakoj školi ima raznih > profesora. To je tačno, ali ipak u celini gledano neke škole imaju > kvalitetnije profesore i u njima se ozbiljnije radi. U redu. Hajde da ovo elaboriramo. Kako se ogleda kvalitet pete? Kojoj struci pripadate, društvenoj ili prirodnoj. Kakve je struktura nagrada na takmičenjima koje su osvajali učenici Pete. Koliko i na kojim. Broj učenika Pete ispod 100-tog mesta na rang listi upisa na fakultete i koje.
skola.578 superhik, -> #571, zeljkoj
=:> Naravno da nisu diesel-free :), samo je broj dizelaša daleko =:> manji nego recimo u XI. Najbolje da odeš i sam se uveriš, ako =:> misliš da su ovo prazne priče. Verovatno je i procenat povreda na fizičkom daleko manji, naime šta bi se uopšte moglo ozbiljno igrati u baletankama, kaj ne ?
skola.579 junior, -> #576, ilazarevic
> Ja bih rekao da težina škole zavisi isključivo od broja gadnih profesora. Zavisi da. Ali ti gadni profesori, prenose deo svoje strožine na kolege. Jednostavno, kad oni postave visok kriterijum, prosto je ove druge sramota da budu tako blagi. Tako i oni pooštravaju kriterijum i cela škola napreduje. Primer _dobrog obrazovanja_ je stvarno bio moj profesor matematike - mom odeljenju je on predavao sve 4 godine, i čak 7 nas iz odeljenja se upisalo na ETF (od 33 učenika). To je prosek kojim se ni neka odeljenja iz matematičke ne mogu da pohvale ;) E, a pored Brankovića, tu su i drugi ... Uostalom, još jedan način da se rangira kvalitet nastave u školi jesu uspesi učenika na takmičenjima, gde je V gim. uvek bila među najzapaženijima. Ja ne verujem da su iz XIV poticali najveći umovi današnjice ;))
skola.580 kum.djole,
Na drugom republičkom takmičenju škola grafičke struke održanom u Subotici 17. i 18. maja, apsolutni pobednik je Hemijsko-tehnološka škola iz Leskovca, slede Građevinska škola "18. Novembar" iz Subotice, Tehnološka škola iz Novog Sada, i na četvrtom mestu Grafička škola "Milić Rakić" iz Beograda. U ekipnoj konkurenciji Grafička škola ostvarila je drugo mesto u fotografiji i treće u grafičkoj doradi. U pojedinačnoj konkurenciji u fotografiji, drugo i treće mesto osvojili su učenici Grafičke škole, Marko Đorđević i Ana Mihailović. Izloženi radovi učenika Grafičke škole (kolekcija etno-predmeta, stakla i pribora za jelo) ocenjeni su najvišom ocenom kao radovi izvedeni sa najvećom preciznošću i skladom. Propozicije takmičenja bile su nejasne i 'šuplje', organizacija zbrzana, Subotičani širokogrudi domaćini, a najveći aplauz prilikom dodele nagrada dobili su učenici Tehničke škole iz Banja Luke, takmičari van konkurencije. Iduće godine takmičenje će biti održano u Leskovcu.
skola.581 ilazarevic, -> #579, junior
> Jednostavno, kad oni postave visok kriterijum, prosto je ove druge > sramota da budu tako blagi. Tako i oni pooštravaju kriterijum i cela > škola napreduje. Ovakve stvari nisam primetio dok sam išao u školu. Kod nas su, naprotiv, drugi profesori u inat zadržavali niži kriterijum, jer su smatrali da oni gadni jednostavno nisu normalni (što su i nama povremeno spominjali ;)
skola.582 mileusna, -> #579, junior
>> - mom odeljenju je on predavao sve 4 godine, i čak 7 nas iz >> odeljenja se upisalo na ETF (od 33 učenika). Eto i kod nas, od 19 učenika, 7 polaže fiziku na kraju četvrte godine. Zlato su profesori... ;> >> Zavisi da. Ali ti gadni profesori, prenose deo svoje strožine na >> kolege. Jednostavno, kad oni postave visok kriterijum, prosto je >> ove druge sramota da budu tako blagi. Zavisi od profesora, tj. od čoveka. Ako je budala pa se 'loži' na stroge kriterijume, teške zadatke, onda će verovatno i biti tako, a ako je u pitanju neko ko bistre glave može da osmotri u kakvom su položaju učenici sa 15 predmeta na vratu, odnosno u kakvom je položaju školstvo kod nas uopšte, onda neće. :) P.S. E da, ja izađoh iz škole zauvek! :)
skola.583 crnjini,
Aman, sta svi cutite k'o zaliveni! Prijemni? ;) ACR
skola.584 dizel, -> #583, crnjini
> Aman, sta svi cutite k'o zaliveni! Prijemni? ;) Vala, bas tako...
skola.585 meric.,
Ako neko sazna, nek napise koliko je poena trebalo ove godine za upis u Matematicku gimnaziju. Hvala. Pozdrav, meric. (V) :)
skola.586 crnjini, -> #585, meric.
:: Ako neko sazna, neka napise koliko je poena trebalo ove godine za upis :: u Matematicku gimnaziju. Trebalo je 138.00 poena. Ljudi koji su imali pohvale/diplome sa republickog takmicenja iz matematike u VIII razredu prolazili su bez prijemnog ispita. Za Mentorsko je valjda trebalo oko 158. ACR
skola.587 mango, -> #586, crnjini
> :: Ako neko sazna, neka napise koliko je poena trebalo ove godine za upis > :: u Matematicku gimnaziju. > > Trebalo je 138.00 poena. Ljudi koji su imali pohvale/diplome sa > republickog takmicenja iz matematike u VIII razredu prolazili su bez > prijemnog ispita. Za Mentorsko je valjda trebalo oko 158. To je bilo PROSLE godine, a koliko sam ja razumeo covek pita za ovu (kad prodje prijemni). Uzgred, otkud ti znas? ;)
skola.588 crnjini, -> #587, mango
>> To je bilo PROSLE godine, a koliko sam ja razumeo covek pita za ovu >> (kad prodje prijemni). Ne, to je bilo ove godine. Nisam kriv ako je slucajno identicno sa proslom :) ACR Usput, covek nemoze da prodje prijemni jer ga je vec prosao, daaavno, u drugu skolu :)
skola.590 meric, -> #588, crnjini
Pitao sam za ovu godinu :). Sto se prosle tice, tada sam i polagao prijemni pa znam - imao sam oko 125 (vise se ne secam) ali je za upis trebalo 136.8 i drago mi je sto nisam polozio. :) Ove je izgleda crta bila na 138. Hvala na odgovorima!
skola.591 mango, -> #588, crnjini
> Usput, covek nemoze da prodje prijemni jer ga je vec prosao, daaavno, u > drugu skolu :) Nisi shvatio poruku. Procitaj jos jednom;) Slaba ti je moc logickog rasudjivanja za jednog MG-ovca;))
skola.592 crnjini, -> #591, mango
:: Nisi shvatio poruku. Procitaj jos jednom;) Slaba ti je moc logickog :: rasudjivanja za jednog MGovca;)) A tebi je slaba moc izrazavanja za jednog MGovca! ;)) NHF, nemoj da mi se uvredis :) ACR
skola.593 meric, -> #592, crnjini
>> :: Nisi shvatio poruku. Procitaj jos jednom;) Slaba ti je moc logickog >> >> A tebi je slaba moc izrazavanja za jednog MGovca! Mogu ja da kazem sta sam hteo? ;) Nemojte obojica da se uvredite :) Pozdrav, meric.
skola.594 supers, -> #678, vlafam
>> Nije bilo ironično. Tvoja konstatacija izgleda da stoji pa stoga i >> mislim da postojeći kadar može da odradi posao. Me moraju oni to >> voleti kao što kažeš ni većina ostalih svoj poziv ne voli. Mogu ga >> odraditi kao i svaki Da pređemo u ovu temu pošto se potpuno udaljavamo od religije. Izričito sam protiv stvaranja kadrova za nove nastavne predmete prekvalifikovanjem. Profesor fizike koji odrađuje svoj posao ne može da me nauči fiziku, on mora da voli to što radi. Isto tako ni profesor muzičkog ni profesor veronauke ne može da odrađuje svoj posao, iako ovi predmeti važe za lakše. Manje se traži, pa su ocene bolje i veća je povika na loše profesore fizike nego iz nekih "levih" predmeta. A inače je loš profesor likovnog, veronauke ili bilo čega jednako beskoristan kao i loš fizičar. To što je kod ovih prvih lakše nabubati je nebitno kad za život ne ostaje ništa ni kod jednih ni kod drugih.
skola.595 supers, -> #711, vlafam
>>> VF> ali nikad nismo imali školu potpuno slobodnu od ideologije kao >> danas. >> >> Misliš li da je to namerno ili slučajno? Ja mislim da je to slučajno Uzgred, poslednji talas ideologije u školi nije bio vezan ni za klasičan komunizam ni za pravoslavlje... Negde 1989/90 zadnja lekcija u udžbenicima iz istorije je bila o transformaciji SK Srbije, nastanku SPSa, mitingu na Ušću... Objašnjavane su programske reforme SPS u odnosu na komuniste, ma jednom rečju SPS je propovedan kao državna religija u školskoj knjizi! Ali već sledeće godine su to sklonili. Naravno, niko ne garantuje da im ponovo nešto slično neće pasti na pamet.
skola.596 inferno, -> #594, supers
Ů│ ˙ prekvalifikovanjem. Profesor fizike koji odrađuje svoj posao ne može da Ů│ ˙ me nauči fiziku, on mora da voli to što radi. Isto tako ni profesor Od svih profesora koje sam ikad video samo je jedan voleo svoj posao. Profesor srpskog iz osnovne. Ostali kao da odrađuju ORA-u. ;)
skola.597 mmtosic, -> #594, supers
>> Profesor fizike koji odrađuje svoj posao ne može da >> me nauči fiziku, on mora da voli to što radi. Isto tako ni profesor >> muzičkog ni profesor veronauke ne može da odrađuje svoj posao, >> iako ovi predmeti važe za lakše. Da li baš tako? Zašto je za dobrog profesionalca neophodno da voli to čime se bavi? Šta to tačno znači voleti nešto što radiš 20-30-40 godina? Mislim da se radi o zabludi. Verovatno da pri odlučivanju o tome šta će čovek raditi tokom svog radnog veka može da pomogne motivacija tj. zainteresovanost. Ali, ta `ljubav' kao ni bilo koja druga ljubav ne može da traje `večito'. Kasnije (posle 10-15 godina, najdalje) preostane lični odnos prema poslu saglasno znanju i umenju, savesti i tržištu. `Ljubav' koja je postojala pri izboru poziva sa tim više nema nikakve veze. Dakle, mislim da će fizičar koji zna ono o čemu priča bolje da nauči učenike fizici nego onaj koji to ne zna ili to ne ume dobro da radi. Makar se radilo i o tome da ovaj prvi nikako više ne voli npr. to što radi dosta težak posao za malo para. Ovom drugom je iskazivanje ljubavi maska za nerazumevanje - em fizike em života. Profesija nije zamena za život. To je samo neophodnost da bi se ostvarili uslovi da bi živelo. Ljudi vole pozive koji omogućuju lepši i lakši život. Teško uopšte ne znači i važno i probitačno. Verujem da se mnogi opredeljuju za teži poziv pošto podrazumevaju da će time steći povoljniji status. Nažalost, ovde to nema nikakve veze sa životom. Verovatno je da si ti pod onim odrađivati posao podrazumevao otaljavati posao, tj. zadovoljavati formu, a to po pravilu znači da rezultati izostaju. Naprotiv, posao se može solidno raditi i bez emocionalne veze prema njemu. Da te podsetim na jednu iz moga sela (nadam se da ti to neće smetati :)) - nije teško raditi, teške su obaveze.
skola.598 basrak, -> #597, mmtosic
> Da li baš tako? Zašto je za dobrog profesionalca neophodno da > voli to čime se bavi? Šta to tačno znači voleti nešto što radiš > 20-30-40 godina? Pa za radnika za strugom sigurno nije, ali za učitelja ili profesora sigurno jeste. Naučiti decu nešto, a kamoli probuditi im volju, želju pa čak i ljubav za nešto slično, može samo čovek koji svoj posao voli i duboko razume. Profesija učitelja se drastično razlikuje od ostalih. Naravno, trebala bi, a to što nije, to je problem... > Dakle, mislim da će fizičar koji zna ono o čemu priča bolje da > nauči učenike fizici nego onaj koji to ne zna ili to ne ume > dobro da radi. Nije stvar u tome. Naime, svi profesori (bar na univerzitetu i konkretno na fizici) znaju o čemu pričaju - ne bi mogli da predaju da se ne bave naučnim radom, a za to je svakako, priznaćeš, nužno da se poznaje materija - ali ne znaju svi to lepo da ispredaju. Dapače, retki su oni koji to zaista dobro rade. Lično smatram da je to talenat, kao što postoji i talentovanost za sport, umetnost... I zaista bi trebalo da se malo više povede računa o tome koji naučnici mogu da predaju na fakultetu. Ostavimo sad po strani one slučajeve kad predavači nisu ni dobri naučnici, a ni to nije tako redak slučaj. To je sasvim druga priča. Elem, mogu dosta konkretnih primera da ti dam da su ljudi izvanredni, čak i u svetu cenjeni, naučnici i vrsni profesionalci u svom poslu, ali su kao predavači, kao profesori *čista* nula. I kao posledica toga je da studenti u 99,99% slučajeva zamrze taj predmet. > Naprotiv, posao se može solidno raditi i > bez emocionalne veze prema njemu. Posao predavača, profesora, učitelja, nazovi ga kako hoćeš, jednostavno ne može. Pokaži mi samo jednog profesora koji ima uspehe, a da u svoj posao ne unosi puno ljubavi i ja ti skidam kapu. I tebi i njemu. A uspeh u tom poslu sigurno nije da ispredaje ono što je zapisano u nastavnom planu i programu... To se najbolje vidi po učenicima koje profesor potakne i probudi im interes za dotičnu oblast. Pitaj njih slobodno da li oni nekoga ističu i zašto. Konkretno, na mom primeru, ništa više *značajno* nisam naučio o fizici u srednjoj školi nego što sam znao u osnovnoj kada sam se za nju i zainteresovao. Od tri profesora u srednjoj školi koja sam imao - jedan je bio početnik i svojski se trudio, drugi je bio pred penzijom i bolela ga ona stvar za predavanja, a za trećeg bi neki i rekli da je dobar predavač jer je bio smešan i časovi su mu bili zanimljivi, ali ne zbog fizike. Po mom mišljenju, za svo troje je karakteristično da naprosto nisu unosili dovoljno ljubavi u svoj posao. I tek kad imaš takvo iskustvo možeš da zaista vidiš koliko *tebi* znači ljubav nekog profesora prema oblasti o kojoj predaje. Ili u prevodu, koliko od njega možeš da naučiš, a koliko od onih drugih koji su, a zaboravih to da napomenem odmah, *obrazovaniji* od mog profesora iz osnovne...
skola.599 poki,
Jako bi voleo da me neko demantuje... Nemam bas nista protiv "klasicnog" gimnaziskog obrazovanja ali odgovorno tvrdim da je nekadasnja matematicko-tehnicka struka davala daleko osposobljenije ucenike za studije elektrotehnike, a mislim i drugih tehnickih nauka, od sadfasnjeg prirodno matematickog usmerenja. Glupo je da ucenici elitnih skola kakve su gimnazije izucavaju racunarstvo samo u prvoj godini (a jos vise da im to predaju bivsi profesori OTO-a) a da ucenici srednjih tehnickih to slusaju daleko vise vremena. Poki
skola.600 zeljkoj, -> #599, poki
> usmerenja. Glupo je da ucenici elitnih skola kakve su gimnazije > izucavaju racunarstvo samo u prvoj godini (a jos vise da im to Program je promenjen - informatika se uči 4 godine...
skola.601 meric, -> #599, poki
>> usmerenja. Glupo je da ucenici elitnih skola kakve su >> gimnazije izucavaju racunarstvo samo u prvoj godini (a jos Po novom programu informatika i racunarstvo se na pms-u rade sve cetiri godine, a profesori su uglavnom diplomirali na pmf-u.
skola.602 kum.djole,
Potreban (školski) SRPSKO - LATINSKI rečnik u papirnom ili ASCII formatu.. ili bilo kakav info gde se isti može naći.
skola.603 poki,
Lepo. Ja sam se nesto bio raspitivao o programu jer mi se sestra od tetke treba da upise (i upisala se :) u Gimnaziju, pa su mi dali program iz 1990. gde to tako nije pisalo. Ali kako Vam se cini ovaj program: Zajednicke osnove: 1. godina 4 casa matematike 2. godina 5 casa matematike 2 nacrtne geometrije 3. godina (smer programer) 2 casa geometrije 2 casa verovatnoce 1 cas trigonometrije 2 casa logike 3 casa analize i numericke analize 4 casa racunara i programiranja 4 casa fortrana 4. godina 2 casa linearne algebre i analiticke geometrije 2 casa nacrtne geometrije 3 casa analize i numerice analize 2 casa kibernetike 2 casa cobola ( ovo je :( ali jedan kolega zaraadjuje pare u Austriji prepravljajuci COBOL programe ) Sta kazete, u jednoj obicnoj ,a ne specijalnoj skoli, ovakav program. Poki
skola.604 dr.s, -> #594, supers
/* muzickog ni profesor veronauke ne moze da odraduje svoj posao, /* iako ovi predmeti vaze za lakse. Muzicko - lak predmet. Jaoj, sine! Ne staj mi na sulj, pardon: zulj!
skola.605 dr.s, -> #597, mmtosic
/* Da li bas tako? Zasto je za dobrog profesionalca neophodno da voli to /* cime se bavi? Sta to tacno znaci voleti nesto sto radis 20-30-40 /* godina? (Mozda) nije lepo sto pominjem ime i prezime coveka, ali... O:) Miodrag Spasic, penzionisani profesor istorije iz srednje elektro- tehnicke skole 'Nikola Tesla', je voleo svoj posao; verovatno ga jos uvek voli, ali ga ne radi vise. Mislim da je imao prednost u odnosu na druge profesore zbog toga sto je voleo (i voli) uvek neiscrpnu temu - istoriju. Sta je on nama sve pricao nevezano za skolsko gradivo, a (kako rece) saznao je zbog licnog interesovanja za te stvari. Bilo mi je zao sto smo istoriju imali samo u prva dva razreda srednje skole. I zao mi generacija koje su dolazile kasnije, a nije im on drzao casove...
skola.606 dr.s, -> #598, basrak
/* znaju svi to lepo da ispredaju. Dapace, retki su oni koji to zaista dobro /* rade. Kao dr Branko Popovic sa ETF-a :)... ko razume - shvatice!
skola.607 marec, -> #603, poki
Čekaj malo, pa ovo je program za nekadašnje srednje usmereno, matematičko-tehnički smer, zanimanje programer, što sam ja završio... Da li klinci i danas imaju tako dobre programe u školi (jedan od najboljih koje sam ja ikada video - živelo usmereno, ua klasična gimnazija!)
skola.608 crnjini,
Nego, kakav je to najavljen strajk prosvetara o kome pise u novinama? ACR
skola.609 cnenad, -> #608, crnjini
=> Nego, kakav je to najavljen strajk prosvetara o kome pise u novinama? Kao i svi prethodni :( Trećina, u najboljem slučaju polovina škola će u štrajk. Pitaš se za razloge štrajka ? Plata == zarada. Ne znam da li bi ti radio u prosveti da ne primaš platu. Inače, ključno rešenje ovog problema je da u proseku svaki učenik mesečno plaća 10 DEM školarinu.