skola.507schef,
-> #504, mileusna=-> One more comment: ako se ne varam, i medicina je u jednom
=-> periodu trajala 4 godine, pa su je tek sada skorije vratili
=-> na
Mislim (ali samo mislim, nisam siguran) da se varaš.
=-> BTW, tebi su roditelji lekari, meni je majka profesor. Svaki
=-> Ciga svoga konja hvali. ;)
:)))))
=-> Elem, glede štrajka i zahteva. Zanemarimo koeficijente, pa
=-> opet, zar nije dovoljan razlog za štrajk što se plata
=-> isplaćuje sa dva meseca zakašnjenja i to u delovima?
To da, ali zar ne bi to trebalo da budu prvi argumenti? Pa tek onda
koeficijenti. Slažem se sa tobom da je to malo para, ali kad već tako gledaš,
zašto se onda ne traži povećanje iznosa jednog koeficijenta. Tako bi se
povećala plata i radnicima i profesorima i medicinskim sestrama i
službenicima, pa zašto ne, i lekarima.
=-> štrajkuju). Bole njih da se zezaju oko plana & programa,
=-> dodatnih sekcija, kada im se ne ispalaćuju ni osnovna
E vidiš, lekarima nije baš svejedno. Evo ti primera koji sam već pomenuo:
U Jug. školu ultrazvuka svake godine dođe po 200 i kusur ljudi iz cele
Jugoslavije, ne samo da bi dobili tu diplomu, već i da bi nešto naučili, jer
tu zaista dolaze najpoznatiji jugoslovenski lekari. A ja ne pamtim kada je
moj neki (bivši) profesor iz Gimnazije odsustvovao sa nastave zbog seminara.
Srleř
skola.508schef,
-> #506, vitez.koja=-> ništa o stvarima o kojima pokušava da diskutuje, a usto
=-> misli da je eto baš njegov/njegovog oca posao jako težak i
=-> zahtevan, dok ostali samo lade j*aja i još za to primaju
=-> platu.
Ja to nigde nisam rekao u tom obliku u kom me ti to etiketiraš. Nigde
nisam upoređivao težine ove dve profesije, što je svaki iole pismen
čovek mogao da zaključi iz mojih replika. Nigde nisam napomenuo da je
poziv lekara 'jako težak' (iako je evidentno da jeste), a ponajmanje ga
upoređivao sa težinom profesorskog poziva, t.j. ako više voliš, profesije.
Moja replika je išla na mileusnin zaključak 'pa i profesori su išli
približno isti broj godina na fax, pa zato treba da im se izjednače
koeficijenti sa lekarima opšte prakse'. Ja sam reagovao samo toliko da
to negiram, zato što nije istina da je taj broj iole približan.
A što se tiče tih koeficijenata, ta stvar o godinama pohađanja fakulteta
je potpuno irelevantna. To bi npr. značilo da doktor supspecijalista (5(6) god.
fax + 4(5) god. specijalizacija + 2 god. supspecijalizacija) treba da ima skoro
3 puta veću platu od svakog srednjoškolskog profesora, a to naravno nije
slučaj, i niko od lekara (pa ni njihovi »advokati«, uključujući i mene) nije
tražio.
Jedina stvar koja je evidentna je da u ovoj državi visoko obrazovani ljudi
imaju samo ugled, dok su njihove zarade ispod svakog evropskog i svetskog
nivoa. Jednom kada se to promeni, neće više biti 'prozivanja' i ostalih
prepucavanja, i sve stvari će doći na svoje mesto.
Srleř
skola.509superhik,
-> #503, inferno=:> Naravno, ne svi. Elita ove profesije kod nas da, ali
=:> ostatak...
Samo da dodam... da li se neko seća slučaja kada je CELA bolnica
odbila da primi HIV pozitivnog čoveka ?
skola.510jevta,
> Istine radi, da auditorijum ne bi izveo pogrešne zaključke, reč
> dve o čuvenim koeficijentima. Razlika između tih stvarčica je, u
> vremenu t0, bila 8%, a onda se, posle tzv. izjednačavanja, popela
> na 16%, sve u korist zdravstva. Osnovna cena rada za prosvetu je
> 160 dinara, za zdravstvo preko 200; komentar ministarstva/sindikata
> (tu se uopšte ne zna granica) je da je zdravstvena cifra protiv-
> zakonita :>>>
>
> Kakav crni humor. Neko protivzakonito prima platu od 1000-1500
> dinara, a ti "ćutiš i pušiš" sa svojih 500, ali zato poštuješ
> zakon. A kada gomila ovaca, takozvani prosvetni radnici, konačno
> pridigne glavice, kolege zdravstveni radnici viču "šišaj dalje".
> Solidarnost na delu :>
Sorry, sto je preko tebe kojo.
Elem, cenu rada si naveo, a koeficijenti su sledeci:
Profesor u srednjoj skoli 3,5
Lekar opste prakse 5
A propos 5 godina studiranja medicine: Mislim da postoji makar jedan
profesor u Tesli koji ima zavrsen Elektrotehnicki fakultet, koji
valjda
traje 5 godina, a mozda u Gradjevinskoj predaje i neko ko je zavrsio
gradjevinu, a mozda ima jos srednjih strucnih skola, gde predaju
profesori
ciji faks traje 5 godina.....
I zdravstvo i prosveta se budzetski finansiraju. U zdravstvu se
naporno
radi, a u prosveti jok ;>>
Besmislene su tvrdnje tipa:
> E vidiš, lekarima nije baš svejedno. Evo ti primera koji sam već
> pomenuo: U Jug. školu ultrazvuka svake godine dođe po 200 i kusur
> ljudi iz cele Jugoslavije, ne samo da bi dobili tu diplomu, već i
> da bi nešto naučili, jer tu zaista dolaze najpoznatiji
> jugoslovenski lekari. A ja ne pamtim kada je moj neki (bivši)
> profesor iz Gimnazije odsustvovao sa nastave zbog seminara.
Nisam cuo ni za jednog lekara opste prakse koji je
prisustvovao takvom seminaru, i uopste neki ovde zagovaraju tezu kao lekari
trose silne godine na specijalizaciju. Pandan tome nije seminar profesora,
vec magistratura i doktorat, a i to traje..
Prosvetni radnici kao reper traze LEKARE OPSTE PRAKSE A NE
SPECIJALISTE.
Lekari su cini mi se polagali nekakvu zakletvu, ali je se
mnogi nazalost ne pridrzavaju ( 500-1000dem je porodjaj, krevet ima tarifu
i sl.)
U nekim skolama verovatno se uzimaju pare (tarife ne znam,
ali sam sklon misljenju da je to rasirenije na visokoskolskim institucijama).
Koska je bacena. Genijalna je ideja baciti kosku zdravstvu i prosveti
da se gloze, ko ce vise da je oglodje, a plate neka stoje na 550 i
1000 dinara. Nema veze sto ni jedni ni drugi nemaju mogucnosti sa tim
primanjima da pokriju ni elementarne troskove.
Posledice: ljudi umiru zbog neadekvatne i nepravovremen pomoci
stvaraju se generacije "debila"....
skola.511schef,
-> #506, vitez.koja=-> na 16%, sve u korist zdravstva. Osnovna cena rada za
=-> prosvetu je 160 dinara, za zdravstvo preko 200; komentar
=-> ministarstva/sindikata
Osnovna cena rada za sve u zdravstvu je kao i za ostale javne i
državne institucije 160 dinara. A ovo 200 pokušavaju da proture
prosvetari i drugi koji hoće na nezakonit način da ostvare nešto
što ne zaslužuju.
G.
skola.512zeljkoj,
-> #507, schef> tu zaista dolaze najpoznatiji jugoslovenski lekari. A ja ne
> pamtim kada je moj neki (bivši) profesor iz Gimnazije
> odsustvovao sa nastave zbog seminara.
Eh... a ima i onih kod kojih se stalno gube časovi zbog raznih seminara. :)
(u V gimnaziji recimo kod prof. dr. Jasne Madjarević, matematičarke :).
skola.513schef,
-> #509, superhik=-> Samo da dodam... da li se neko seća slučaja kada je CELA
=-> bolnica odbila da primi HIV pozitivnog čoveka ?
Nije tačno. Radi se o grupi medicinskih sestara jednog odeljenja
(čini mi se nefrologije) Kliničkog centra u Nišu. Sve su zbog toga
bile kažnjene.
G.
skola.514schef,
-> #510, jevta=-> Prosvetni radnici kao reper traze LEKARE OPSTE PRAKSE A NE
=-> SPECIJALISTE.
=-> Lekari su cini mi se polagali nekakvu zakletvu, ali je se
Ne polaže se nikakva zakletva. Hipokratova zakletva postoji,
to je tačno, ali zar humani moraju da budu samo lekari?
A ostali???
=-> mnogi nazalost ne pridrzavaju ( 500-1000dem je porodjaj,
=-> krevet ima tarifu ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
^^^^^^^^^^^^^^^^^
Gde to ima? Reci mi molim te i vidi da l' ima neko slobodno
radno mesto?
A otkad to porođaje vode lekari opšte prakse?
G.
skola.515schef,
-> #510, jevta=-> Nisam cuo ni za jednog lekara opste prakse koji je
=-> prisustvovao takvom seminaru, i uopste neki ovde zagovaraju
=-> tezu kao lekari trose silne godine na specijalizaciju.
=-> Pandan tome nije seminar profesora, vec magistratura i
=-> doktorat, a i to traje..
A šta ćeš da kažeš za one lekare koji specijaliziraju iz svoga džepa
(ovde u Kragujevcu ih ima bar po 10 na svakom odeljenju). Oni em ne primaju
platu za to što rade, em moraju sami da plaćaju specijalizaciju. Da li bi neki
profesor pristao da mu tako prođe 4 godine svog života?
A da ti kažem nešto o obrazovanosti profesora (Unapred se izvinjavam svim
profesorima koji ne spadaju u ovu kategoriju): Meni je u Gimnaziji predavao
čovek koji je na fakultetu imao prosek 2Ń, t.j. 6,28! A lekar sa tim prosekom
nebi mogao da se zaposli ni u najgoroj selendri na jugu Srbije. Sramota je
da taj uopšte predaje u bilo kojoj srednjoj školi. Ali, šta ćeš... A danas
je taj isti profesor glavni kad se skače za povećavanje koeficijenata.
Srleř
skola.516cnenad,
-> #511, schef=> Osnovna cena rada za sve u zdravstvu je kao i za ostale javne i
=> državne institucije 160 dinara. A ovo 200 pokušavaju da proture
Koja bi trebala da se pomnoži koeficijentom, da se doda minuli rad, i
tako dobije, za staž od 10 godina i koeficijent 2.5 početna neto zarada od
420 dinara pod uslovom da je profesor ispunio fond časova. Skoro niko tako
ne obračunava zarade :(( da ne bi državi dali još toliko na ime poreza i
doprinosa.
skola.517superhik,
-> #513, schef=:> Nije tačno. Radi se o grupi medicinskih sestara jednog
=:> odeljenja (čini mi se nefrologije) Kliničkog centra u Nišu.
=:> Sve su zbog toga bile kažnjene.
Hm... naime, cela stvar NIKADA nije izašla pred štampu tako da
ti to pričaš ili iz pouzdanih izvora ili je nešto drugo po
srIJedi!? Ja sam naime (tada) dobio samo tu info. tako da mislim
da je bilo u pitanju cela bolnica (odeljenje) , a oboleli je
otišao na kliniku u Bgd-u !
Možda je reč o nekoj drugoj bolnici...?
skola.518mileusna,
-> #510, jevta>> Profesor u srednjoj skoli 3,5
>> Lekar opste prakse 5
Samo da napomenem da profesor, ako je razredni starešina
10 odeljenja i ako vodi 20 sekcija ima šanse da dogura i do 4. ;>
skola.519vitez.koja,
-> #515, schef#=> A šta ćeš da kažeš za one lekare koji specijaliziraju iz
#=> svoga džepa (ovde u Kragujevcu ih ima bar po 10 na
Izmišljaš razne specijalne slučajeve i pokušavaš da ih proturiš
kao argument. Ne znam da li je doprilo do tebe da, kao što reče
jevta, prosveta traži izjednačavanje sa lekarima OPŠTE PRAKSE,
tako da specijalizaciju i tužne priče vezane za nju možeš da
zaboraviš. Sa druge strane, svaki profesor mora da položi
stručni ispit, a i to iziskuje neko vreme.
Ljudi koji "specijaliziraju iz svog džepa" valjda znaju zašto
to rade, sumnjam da je to isključivo u interesu opšteg dobra.
Uostalom:
#=> Ne polaže se nikakva zakletva. Hipokratova zakletva postoji
:> Sjajno.
ps. ono 'izmišljaš' je primena slobodnog izražavanja, ne mislim
da to nije istina.
skola.520vitez.koja,
-> #510, jevta
#=> makar jedan profesor u Tesli koji ima zavrsen Elektrotehnicki fakultet
Kuriozitet: u Tesli radi više diplomiranih inženjera elektrotehnike
nego u EDBu.
skola.521sav.gacic,
-> #515, schef> platu za to što rade, em moraju sami da plaćaju specijalizaciju. Da li bi
> neki profesor pristao da mu tako prođe 4 godine svog života?
Ne vredi generalizovati. Postoje srednje škole koje pravilnikom regulišu da
predavači MORAJU imati magisterijum. Dakle - to je fakultet + 2-3 god.
minimum. Uz to, najveći broj lekara ostaje samo sa medicinskim fakultetom i
rade svoj posao po ambulantama, domovima zdravlja, otvaraju bolovanja, pišu
opravdanja, prepisuju lekiće, pišu upute, slušaju pluća i mere pritisak...
Veliki grad - velike mogućnosti (potencijalne). To što se u tvom krugu
verovatno nalaze specijalisti, Dr.Sci.Med. redovni učesnici kongresa i
simpozijuma ne znači mnogo za opštu sliku. Ako je tvoje okruženje ovakvo, samo
se zahvali nebesima, radi na tome da tako i ostane, a za generalizaciju
(poslovično nezahvalnu) je potrebno videti i pretrpeti mnogo toga, što, veruj
mi na reč, nije ni malo prijatan doživljaj... :(
> čovek koji je na fakultetu imao prosek 2Ń, t.j. 6,28! A lekar sa tim
> prosekom nebi mogao da se zaposli ni u najgoroj selendri na jugu Srbije.
Igrom slučaja (takav mi posao) kroz ruke mi prođe dosta diploma i sl. papira i
nikakva retkost nije specijalista sa prosekom ispod 7 (posebno iz unutrašnjih
krajeva), čak i mnogi postdiplomac. Moje lično divljenje je izazvao lekar iz
"malog mesta" sa prosekom studiranja 6.00 (po meni je potrebna veća umešnost
nego za 10.00) kojeg ustnova upućuje na specijalizaciju u Britaniju.
Struka je kompleksna stvar... prosekom se ne prikazuje sve ;) ponešto ima i u
brojkama na drugim papirima...
Bik koji sedi
skola.522schef,
-> #517, superhik
=-> Možda je reč o nekoj drugoj bolnici...?
Možda. Ali ja za to drugo nisam čuo. A ovo je sigurno tačno i
o tome je pisala gotovo sva dnevna i nedeljna štampa.
G.
skola.523slanjo,
"...neke ribe, posebno kitovi...":'-(
profesorka geografije iz Zemunske gimnazije
skola.524schef,
-> #519, vitez.koja=-> kao argument. Ne znam da li je doprilo do tebe da, kao što
=-> reče jevta, prosveta traži izjednačavanje sa lekarima OPŠTE
=-> PRAKSE, tako da specijalizaciju i tužne priče vezane za nju
=-> možeš da
Heh, koliko ima drskosti u tvom tonu, pa to je neverovatno. To je sve u
redu, ja da sam to hteo da potegnem kao argument, potegao bih ga mnogo ranije.
To sam spomenuo samo da pokažem da lekari nisu monstrumi od ljudi koji su
lekari samo zbog tog je*enog koeficijenta i zbog para koje primaju. Kao što
vidiš, ima mnogo onih koji uopšte ne mare za novac (1 semestar košta, verovao
ti ili ne preko 1000 DM) nego to rade u cilju svog usavršavanja. Ne, ne kažem
da im je to jedini motiv, jer ipak, i oni su ljudi i moraće od nečega da žive
i da ishranjuju svoje porodice.
Srleř
=-> reče jevta, prosveta traži izjednačavanje sa lekarima OPŠTE
=-> PRAKSE, tako da specijalizaciju i tužne priče vezane za nju
Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE PRAKSE.
Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim tekstovima.
=-> zaboraviš. Sa druge strane, svaki profesor mora da položi
=-> stručni ispit, a i to iziskuje neko vreme.
I svaki lekar mora da položi stručni ispit, a i to iziskuje neko vreme
koje nije ni zimski ni letnji školski raspust.
G.
skola.525schef,
-> #510, jevta=-> gradjevinu, a mozda ima jos srednjih strucnih skola, gde
=-> predaju profesori
=-> ciji faks traje 5 godina.....
U svim medicinskim školama rade lekari opšte prakse i oni
su tu nagrađeni kao profesori, a ne kao lekari u zdravstvenim
ustanovama. Isti je slučaj i sa lekarima specijalistima koji
predaju stručne predmete.
G.
skola.526schef,
-> #521, sav.gacic=-> minimum. Uz to, najveći broj lekara ostaje samo sa
=-> medicinskim fakultetom i
Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa fakultetom,
a neki nemaju ni to.
=-> verovatno nalaze specijalisti, Dr.Sci.Med. redovni učesnici
=-> kongresa i simpozijuma ne znači mnogo za opštu sliku. Ako je
=-> tvoje okruženje ovakvo, samo
Svi ti specijalisti, Mr sci i Dr sci med su predhodno bili
lekari opšte prakse i to verovatno odlični, kada su kasnije
sve to postigli, i radili u ambulantama i domovima zdravlja,
pa čak i po najzabitijim selima.
=-> Struka je kompleksna stvar... prosekom se ne prikazuje sve
=-> ;) ponešto ima i u brojkama na drugim papirima...
Saglasan sam sa ovim.
G.
skola.527basrak,
-> #524, schef> Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE PRAKSE.
> Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim tekstovima.
Jel' znaš ti koliko bi u ovoj zemlji bilo lekara da nema profana? Pa i
obrnuto važi, naravno. Suvišno je raspravljati čije je zanimanje vrednije
naročito poredeći ga sa brojem godina na fakultetu. U prilog ove tvrdnje
mogu samo da kažem da bi se možda trebao gledati prosek studiranja nekog
fakulteta, a ne broj godina na istom. Baš me zanima koliko se prosečno
studira medicina, dakle bez onih specijalizacija itd.
skola.528zeljkoj,
-> #526, schef> Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa fakultetom,
> a neki nemaju ni to.
Moraju da imaju. :)
skola.529vitez.koja,
-> #524, schef#=> Heh, koliko ima drskosti u tvom tonu, pa to je
#=> neverovatno.
Verovatno je tako :( Nije opravdanje, ali tvoje (vaše) poruke
prosto izazivaju.
#=> Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE
#=> PRAKSE. Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim
#=> tekstovima.
U prethodnim porukama nema ni jednog razloga. Kontradiktornosti i
poluistina zato ima u izobilju. Od razloga potpisanih sa "G."
našao sam samo jedan:
#=> Gde oni mogu da se mere sa lekarima. To su neosnovani
#=> zahtevi.
Pretpostavljam da treba da ti verujemo na reč.
Ima i jedna neosporna činjenica:
#=> Pa naši lekari spadaju u najobrazovanije lekare, kako
#=> u Evropi, tako i u svetu.
...koja je verovatno sama po sebi dosta da potkrepi vaše tvrdnje.
Sledi demonstracija nepoznavanja elementarnih stvari o temi o
kojoj pokušavate da diskutujete:
#=> Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa
#=> fakultetom, a neki nemaju ni to.
Ne samo za profesore, nego i za nastavnike i za učitelje visoko
obrazovanje je prvi uslov. Postoje mala vratanca u zakonu koja
dozvoljavaju da 'stara garda', koja je završavala učiteljske
škole, završi svoj radni vek, ali već duže vreme ne može se
postati učitelj bez fakulteta. A kamoli nastavnik, a kamoli
profesor.
#=> Nope. Koliko ja znam, medicina traje 6 godina, a to je
#=> za pola veće od 4. Plus to što su lekari morali (sad su
#=> to ukinuli) da odrade još i godinu dana prakse. Znači to
#=> je 7 godina naspram 4. No more comment.
Ide sabiranje nečega što je ukinuto, a za drugu stranu se
uzima minimalna vrednost. Dalje ide argumetacija tipa "lekari
imaju 6 godina fakulteta i specijalizaciju i malu školu
ultrazvuka, a moj profesor iz informatike ništa ne zna". Kao
kruna svega, par poruka kasnije kažeš
#=> A što se tiče tih koeficijenata, ta stvar o godinama
#=> pohađanja fakulteta je potpuno irelevantna. To bi npr.
Nazdravlje. Mislim da bi se čovek rasplakao kada bi počeo da logički
analizira vaše poruke. Ekstreman primer je sledeći citat:
#=> Uopšte nisi u pravu. Treba da razlikuješ stručnost
#=> lekara na jednoj strani i aparate i ostalu opremu na
#=> drugoj. A šta je s prosvetom? 90 % njih nije maklo dalje
#=> od krede i table. A to je bilo i pre srednjeg veka.
Trebalo bi ti da razlikuješ stručnost profesora na jednoj
strani i aparate i ostalu opremu na drugoj, ili makar da ne
stavljaš ovakve rečenice jednu pored druge.
Ako postoji neki argumet koji nije u kontradikciji sa nečim
što ste već rekli, ako mi je promakao ili ako ga niste napisali
svejedno, zamolio bih da ga napišete da narod pročita.
Uzgred, jevta je u pravu, dok se prosveta i zdravstvo glože oni
se smeju. Da znate šta se radi u saveznim organima :)) Otac mi
radi u Saveznoj upravi za kontrolu leta (elektroinženjer, 5
godina fakulteta), tetka u NBJ (filolog, valjda 4 godine), pa
znam. Svi vaši razlozi i dalje važe, samo što su sada uloge potpuno
promenjene - vajni lekari su prema njima otprilike kao prosveta
prema lekarima. Zašto ne tražite više za sebe, nego po
principu "da komšiji crkne krava" tražite manje za drugog?
Ja bih rekao zašto, ali se plašim da bi se tek onda naljutio ;)
ps. ne shvataj(te?) stvari baš preozbiljno - nadam se da nisam
rekao ništa uvredljivo, ostalo je oštrenje jezika. Za to sezam
valjda i služi. U svakom slučaju, ja više neću na ovaj način da
pišem, dosta je bilo, a vama najdobronamerniji savet: razmislite
dvaput pre nego što uzmete prosvetu u usta, s obzirom na to
koliko o njoj znate. Uzdravlje :)
skola.530schef,
-> #527, basrak=-> godina na fakultetu. U prilog ove tvrdnje mogu samo da kažem
=-> da bi se možda trebao gledati prosek studiranja nekog
Apsolutno se slažem sa svime što si napisao, a to se sve moglo videti
iz mojih prethodnih poruka.
=-> fakulteta, a ne broj godina na istom. Baš me zanima koliko
=-> se prosečno studira medicina, dakle bez onih specijalizacija
=-> itd.
Jel' misliš koliko bi TREBALO da traje, ili koliko OBIČNO traje?
Trebalo bi da traje 6 godina, ali se to uglavnom produži za godinu-dve. :>
Uostalom, do 27. godine života (kada već moram u vojsku) valjda ću da ga
završim... O:)
Srleř
skola.531ivan.mile,
-> #523, slanjo>> "...neke ribe, posebno kitovi...":'-(
>> profesorka geografije iz Zemunske gimnazije
"Podelite 360 na 4 i dobijete 100 i nešto."
moja profesorka hemije
skola.532zeljkoj,
-> #531, ivan.mile> "Podelite 360 na 4 i dobijete 100 i nešto."
> moja profesorka hemije
Koja? :)
skola.533sav.gacic,
-> #526, schef> =-> verovatno nalaze specijalisti, Dr.Sci.Med. redovni učesnici
> =-> kongresa i simpozijuma ne znači mnogo za opštu sliku. Ako je
> =-> tvoje okruženje ovakvo, samo
> Svi ti specijalisti, Mr sci i Dr sci med su predhodno bili
> lekari opšte prakse i to verovatno odlični, kada su kasnije
> sve to postigli, i radili u ambulantama i domovima zdravlja,
> pa čak i po najzabitijim selima.
E, ti iz sela i ambulanti VEOMA RETKO dolaze u priliku da se usavršavaju, čak
i kad smognu snage. Sticanje zvanja nije stvar samo dobre volje i pokazanog
znanja... Esencijalna karika je "ljudski faktor" sa odnosima "robno-novčanog"
karaktera.
Bik koji sedi
skola.534ognjen,
-> #531, ivan.mile)-> "Podelite 360 na 4 i dobijete 100 i nesto."
)-> moja profesorka hemije
"To je jedna vrlo prosta i elementarna stvar koju zna svaki
prolaznik na ulici, a to glasi... uh... cekajte, samo da
pogledam."
Profesor matematike u Matematickoj gimnaziji
skola.535schef,
-> #533, sav.gacic=-> E, ti iz sela i ambulanti VEOMA RETKO dolaze u priliku da se
=-> usavršavaju, čak i kad smognu snage. Sticanje zvanja nije
=-> stvar samo dobre volje i pokazanog
Najveći broj profesora, docenata i asistenata na kragujevačkom
Medicinskom fakultetu je prošao put od lekara opšte prakse u
seoskoj ili gradskoj ambulanti do sadašnjeg zvanja, što mislim
da je sasvim ispravno. Samo takav nastavnik je kompletan doktor,
za razliku od nekih (manji broj) današnjih novokomponovanih
magistara i doktora nauka koji pre završe doktorate nego polože
specijalistički ispit.
G.
skola.536mileusna,
Glede štrajka, barem po mom profesoru filozofije, nisu im
baš koeficijenti zapeli za oko, ali žele da se odluke o
vrednosti zarada donose u saglasnosti sa sindikatima ako
ništa drugo, kao normalno i redovne isplate. Takođe, žele da
se izmeni zakon po kome prosvetni radnici nemaju pravo na
apsolutni štrajk, tj. na potpuno obustavu rada.
skola.537schef,
-> #534, ognjen=-> " To je jedna vrlo prosta i elementarna stvar koju zna
=-> svaki prolaznik na ulici, a to glasi... uh... cekajte, samo
=-> da
"Kakav utisak ostavlja ovaj rastvor na vas? Na mene ljubičast..."
Profesor hemije iz Kragujevačke gimnazije
skola.538jevta,
-> #535, schef║║ Najveći broj profesora, docenata i asistenata na kragujevačkom
║║ Medicinskom fakultetu je prošao put od lekara opšte prakse u
║║ seoskoj ili gradskoj ambulanti do sadašnjeg zvanja, što mislim
║║ da je sasvim ispravno. Samo takav nastavnik je kompletan doktor,
║║ za razliku od nekih (manji broj) današnjih novokomponovanih
║║ magistara i doktora nauka koji pre završe doktorate nego polože
║║ specijalistički ispit.
Aman, covece, nemoj vise molim te. Postujemo sto najvise cenis
medicinu. To jeste fakultet koji zahteva najvise rada, truda i
sl. Jedino oni zavrse fakultet pa doktoriraju (zavrse
specijalizaciju;), ostali idu posle osnovne skole pa doktorat.
Oni bi trebalo da imaju plate barem 3 X vece od prosvete i svih
ostalih delatnosti. Ok ?
No to i nije tako bitno. Vazno je sledece: Uporno pokusavas(te)
da imputiras kao profesori vrlo malo rade, traze ono sto nisu
zasluzili, omalovazavas doktorate i sl. poredeci ih sa
"neuporedivo tezom" specijalizacijom lekara, potenciras visok
prosek lekara opste prakse (nicim dokazano) i sl. Cini mi se da
se nikako ne mozemo naci na istim talasnim duzinama. Jednostavno
ti ces i dalje misliti da je 550 din. profesora izuzetno visoka
plata za njihov rad, a da rad lekara nikada ne moze biti
adekvatno placen. Teras me na zakljucak da te posmatram kao
klasicnog balkanca, tj. osobu kojoj nije toliko bitno da njemu
bude bolje vec da komsiji bude mnogo gore nego njemu.
CU!
skola.539jevta,
-> #526, schef║║ Kao što i najveći broj profesora ostaje samo sa fakultetom,
║║ a neki nemaju ni to.
Navedi mi nekog profesora srednje skole koji nema fakultet i
clan zakona po kome je to moguce.
║║ Svi ti specijalisti, Mr sci i Dr sci med su predhodno bili
║║ lekari opšte prakse i to verovatno odlični, kada su kasnije
║║ sve to postigli, i radili u ambulantama i domovima zdravlja,
║║ pa čak i po najzabitijim selima.
Profesori NIKADA nisu i ne rade po najzabitijim selima ?
skola.540jevta,
-> #514, schef║║ To sam spomenuo samo da pokažem da lekari nisu monstrumi od ljudi
║║ koji su lekari samo zbog tog je*enog koeficijenta i zbog para koje
║║ primaju. Kao što vidiš, ima mnogo onih koji uopšte ne mare za novac
║║ (1 semestar košta, verovao ti ili ne preko 1000 DM) nego to rade u
║║ cilju svog usavršavanja. Ne, ne kažem da im je to jedini motiv, jer
║║ ipak, i oni su ljudi i moraće od nečega da žive i da ishranjuju
║║ svoje porodice.
Skolarina na poslediplomskim studijama ne kosta nista ?
Jure ko nece ;>>
║║ Ma ne mogu oni da se izjednače ni sa lekarima OPŠTE PRAKSE.
║║ Razloge si mogao da pročitaš u predhodnim tekstovima.
║║
Ima nas koji nismo shvatili. Ponovi molim te.
║║ A šta ćeš da kažeš za one lekare koji specijaliziraju iz svoga
║║ džepa (ovde u Kragujevcu ih ima bar po 10 na svakom odeljenju). Oni
║║ em ne primaju platu za to što rade, em moraju sami da plaćaju
║║ specijalizaciju. Da li bi neki profesor pristao da mu tako prođe 4
║║ godine svog života?
Ne verujem. Pravnici koji polazu pravosudni ispit obavezno su
placeni od strane advokata. Do duse od 50-100 din. mesecno, ali
vise ni ne zasluzuju ;)
║║ A da ti kažem nešto o obrazovanosti profesora (Unapred se
║║ izvinjavam svim profesorima koji ne spadaju u ovu kategoriju): Meni
║║ je u Gimnaziji predavao čovek koji je na fakultetu imao prosek 2Ń,
║║ t.j. 6,28! A lekar sa tim prosekom nebi mogao da se zaposli ni u
║║ najgoroj selendri na jugu Srbije. Sramota je da taj uopšte predaje
Gde je otisla ona masa diplomiranih medicinara 88/89 sa prosekom
nizim od 7 ? Prekvalifikovali se ?
║║ u bilo kojoj srednjoj školi. Ali, šta ćeš... A danas je taj isti
║║ profesor glavni kad se skače za povećavanje koeficijenata.
Vidjen je negde kao vodja strajka ili "strajka" ili je receno da
pojaca utisak ?
║║ Ne polaže se nikakva zakletva. Hipokratova zakletva postoji,
║║ to je tačno, ali zar humani moraju da budu samo lekari?
║║ A ostali???
Opredeljenjem za taj poziv morali bi da znaju u sta ulaze i da
budu spremni da budu humaniji od svih ostalih...
║║ Gde to ima? Reci mi molim te i vidi da l' ima neko slobodno
║║ radno mesto?
Ima u Narodnog fronta na ginekologiji, ortopedskoj na Banjici,
Sokobanjskoj... Ne, nije tajna, lekari ce ti sami reci tarifu.
Mogu te povezati i sa minimum 5-6 pacijenata koji su usluge platili
u poslednjih 3-4 meseca. Za radno mesto nema problema. Cena je
5000-10000 dem.
║║ A otkad to porođaje vode lekari opšte prakse?
Gde sam to rekao ?
skola.541schef,
-> #536, mileusna=-> ništa drugo, kao normalno i redovne isplate. Takođe, žele da
=-> se izmeni zakon po kome prosvetni radnici nemaju pravo na
=-> apsolutni štrajk, tj. na potpuno obustavu rada.
Otkad je to uvedeno? Ja znam da kada sam bio prva godina (1991/92)
profesori su potpuno obustavili rad (istina štrajk je trajao samo 2 dana)
i mi smo išli samo na one časove kod profesora koji nisu štrajkovali.
Posle mi je bilo čudno kad' su krenuli u ovakav štrajk sa časovima od po
30 minuta, kad ono, eto, moraš po zakonu i da štrajkuješ. :>
Srleř
skola.542mileusna,
-> #541, schef>> Otkad je to uvedeno? Ja znam da kada sam bio prva godina (1991/92)
>> ..
>> Posle mi je bilo čudno kad' su krenuli u ovakav štrajk sa časovima
>> od po 30 minuta, kad ono, eto, moraš po zakonu i da štrajkuješ. :>
Pa verovatno između '92 i '94. ;) Naime, i prošle godine
su štrajkovali po istom sistemu (30min), takođe samo 2 dana.
Po tome su isti kao i milicija, vojska, vatrogasci itd. Moraju
da ostvare neko minimalno radno vreme. Ono jeste, to radno
vreme je prebačeno samo na časove, pa zato traju 30 minuta,
ali su recimo zanemarene razne sednice, sastančenja,
sređivanje dnevnike i druge obaveze koje takođe spadaju u
radno vreme profesora.
BTW, štrajk je 'zamrznut'. Opet časovi traju po 45 minuta
i mi ne završismo turnir u tabliću. ;)
skola.543mileusna,
Traže se informatori za fakultete. Novi informatori izlaze
tek u maju (barem je tako na FON-u) pa bih bio zahvalan ako bi
se neko smilovao, pa svoju polovnu robu poslao na moju adresu.
Prednost imaju sledeći fakulteti: FON, ETF, Arhitektonski,
Stomatološki, Filološki, PMF, mada primamo i sve ostalo, ali
bukvalno sve.
Nadoknada: večita zahvalnost i obezbeđeno prenoćište u KG-u. ;)
MAIL SEND mileusna
skola.545snemcev,
-> #516, cnenad>> Skoro niko tako ne obračunava zarade :(( da ne bi državi dali još
>> toliko na ime poreza i doprinosa.
U Kikindi SVAKA JEDNA osnovna škola (a ima ih 18) obračunava plate baš
tako. Oni se finansiraju iz budžeta i tamo je nemoguće tako izbegavati
obaveza za poreze i doprinose. Prvi direktor koji bi naredio takav
obračun plate bi leteo iz prosvete po kratkom postupku. Možda je
specifičnost Kikinde to što se knjigovosdstvo za sve osnovne škole vodi
centralizovano u stručnoj službi, pa postoji kontrola.
skola.546snemcev,
-> #507, schef>> A ja ne pamtim kada je moj neki (bivši) profesor iz Gimnazije
>> odsustvovao sa nastave zbog seminara.
Ovo zavisi isključivo od direktora škole: ako on(a) želi da šalje svoje
radnike na seminare, kongrese i sl., tako će i uraditi.
skola.548schef,
Zanima me sve o sportskim odeljenjima u beogradskim gimnazijama pošto
brat od strica moje devojke želi to da upiše. Da ne pominjem kako dečko
igra fudbal, gledaćete ga jednog dana u Partizanu. :)
Dakle: u kojim sve gimnazijama ima, šta je uslov za upis i tako to.
Srleř
skola.549kum.djole,
-> #548, schef>> Dakle: u kojim sve gimnazijama ima, šta je uslov za upis i tako to.
XI gimnazija je verovatno 'najbolja' po tom pitanju.
Šta da ti kažem kad puštaju učenike kad je neki sportski događaj
u pitanju.. ;) Škola je, uslovno rečeno 'laka' i istaknuti sportisti
imaju i neke dodatne benificije.
skola.550schef,
-> #549, kum.djole=->> Dakle: u kojim sve gimnazijama ima, šta je uslov za upis i
=->> tako to.
=- XI gimnazija je verovatno 'najbolja' po tom pitanju.
Thanx, al' meni treba još u kojim sve gimnazijama toga ima, da li je velika
navala (ovo sigurno) i šta se polaže za prijemni, kao i šta su još dodatni
uslovi?
P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :>
skola.551lexus,
-> #550, schef=> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :>
U Šumicama :)
skola.552zeljkoj,
-> #550, schef> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :>
Kod Šumica. (al' ti objasnih :).
Ulica je valjda Grčića Milenka.
Inače, škola je puna dizelaša i ostalih seljaka, česti su razni incidenti
(pucnjave i tako to :), odeljenja su prenatrpana...
Zato sam je ja zaobišao, iako se nalazi na 5 minuta od mene.
skola.553kum.djole,
-> #550, schef>> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :>
Ja mogu da ti pričam kom stadionu je najbliža.. ;)
Nemoj samo da slušaš ove bolesne izjave o pucnjavama i dizelašima iz XI.
Najveći deo gimnazijalaca koje poznajem upravo je iz XI gimnazije,
svi su primerni učenici, a škola je sasvim na mestu.
Dizelaša i pucnjave ima svuda, to je nezaobilazna i relativna pojava.
Ako pak dečko hoće da se ogradi od toga, neka upiše žensku gimnaziju.
Gimnaziju za ženske.
skola.554ilazarevic,
-> #552, zeljkoj> Zato sam je ja zaobišao, iako se nalazi na 5 minuta od mene.
XI gimnazija ima odeljenje za sportiste, za razliku od nekih koje imaju
odeljenja za baletane ;>
skola.555mileusna,
-> #554, ilazarevic>>> Zato sam je ja zaobišao, iako se nalazi na 5 minuta od mene.
>>
>> XI gimnazija ima odeljenje za sportiste, za razliku od nekih koje
>> imaju odeljenja za baletane ;>
Joj Lazare, samo to ne spominji... ;)
Apelujem na svoga druga Željka da se uzdrži od Replya na
ovu poruku inače ćemo ponovo morati da prežvakavamo staru temu
o V-oj BG gimnaziji i baletankama. :)
*
BTW, nikako mi nije jasno što se neki ljudi toliko lome
oko svojih škola? Zar su toliko dobre? Ja za moju gimnaziju
(I Kragujevačka) 'ladno tvrdim da je Shit živi, i po opremi,
i po organizaciji, a o nekim profesorima i da ne govorim.
Jedino što valja u njoj su ljudi koji je pohađaju...
skola.556mileusna,
Kako sprečiti profesore da daju kečeve učenicima? Evo, u
Kragujevcu su u zadnjih mesec dana u tehničkoj školi prebijena
ukupno četiri (!) predavača i kečeva više nema...
skola.557ognjen,
-> #550, schef)-> P.S. Gde se nalazi XI gimnazija? :>
Sumice, Ustanicka.
skola.558zeljkoj,
-> #553, kum.djole> Nemoj samo da slušaš ove bolesne izjave o pucnjavama i
> dizelašima iz XI. Najveći deo gimnazijalaca koje poznajem
> upravo je iz XI gimnazije, svi su primerni učenici, a škola je
> sasvim na mestu.
Nazivaj ti to 'bolesnim' ako hoćeš, ali ja govorim o činjenicama.
Skoro celo moje odeljenje iz OŠ se tamo upisalo i vrlo dobro znam
šta se tamo dešava. A i sam sam se uverio više puta...
Naravno da ima i 'primernih učenika' :), ali njihov broj je zanemarljiv.
A što se tiče pucnjave - negde se povremeno desi, negde je redovna
pojava, a ima škola u kojima ni nema nikakvih krupnijih incidenata.
Škole ni slučajno nisu iste niti su isti učenici koji ih pohadjaju!
Uostalom, najbolje da čovek sam ode i uveri se.
skola.559zeljkoj,
-> #555, mileusna> Apelujem na svoga druga Željka da se uzdrži od Replya na
> ovu poruku inače ćemo ponovo morati da prežvakavamo staru temu
> o V-oj BG gimnaziji i baletankama. :)
E baš neću da se uzdržim. ;)
Ok, samo jedna rečenica. Na deklaraciji piše: 'Patike za salu'.
Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj konf.
uopšte video kako izgledaju baletanke?
skola.560junior,
-> #554, ilazarevic> XI gimnazija ima odeljenje za sportiste, za razliku od nekih
> koje imaju odeljenja za baletane ;>
Korišćenjem baletanki, mi smo čuvali parket u hali, te tako
omogućili novim, mladim generacijama da rade u bar približno
istim uslovima, kao mi ;) Jel' jasno?
skola.561vitez.koja,
-> #559, zeljkoj#=> Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj konf.
#=> uopšte video kako izgledaju baletanke?
Da, nosila moja sestra kad je igrala neku gimnastiku ;>
sk
skola.562kum.djole,
-> #558, zeljkoj>> Uostalom, najbolje da čovek sam ode i uveri se.
Naravno da je tako najbolje.
Već u prvoj poruci počeo si stilom "ma moja škola je najbolja" ..
.. ;) dobro, znamo mi to. Već sam rekao da poznajem par gimnazijalaca
iz XI i niko od njih nije imao, ama baš - nikakvih problema za vreme
školovanja. Njihove kolege iz odeljenja, većinom - takođe.
Društvo se bira, a to o čemu ti govoriš su samo pojave
...koje prevazilaze okvire bilo koje školske ustanove.
skola.563lexus,
-> #560, junior=> Korišćenjem baletanki, mi smo čuvali parket u hali, te tako
Uostalom, time su očuvavali i životnu sredinu :)
Spasli su drveće, smanjili zagađenje vazduha i još mnogo toga
zato što nisu rasturili parket ;))))
skola.564ilazarevic,
-> #555, mileusna> BTW, nikako mi nije jasno što se neki ljudi toliko lome
> oko svojih škola? Zar su toliko dobre? Ja za moju gimnaziju
Nije fora u kvalitetu škole, nego u tome što profesori od prvog dana pune
glavu đacima pričama o kvalitetu svoje škole. Onda đaci steknu utisak da
treba sami sebi da "dižu cenu", pa hvale školu. Čini mi se da je u pitanju
osećanje pripadnosti školi.
skola.565ilazarevic,
-> #559, zeljkoj> Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj konf.
> uopšte video kako izgledaju baletanke?
Video, nasmejao se i ostavio. To su devojčice nosile u obdaništu u koje sam
išao, kad smo bili unutra.
skola.566ilazarevic,
-> #560, junior> Korišćenjem baletanki, mi smo čuvali parket u hali, te tako
> omogućili novim, mladim generacijama da rade u bar približno
> istim uslovima, kao mi ;) Jel' jasno?
Sve je meni jasno ;) Baletanke su neprevaziđene za basket, FIBA će ih
preporučiti za sledeću sezonu ;)
skola.567ilazarevic,
-> #558, zeljkoj> Škole ni slučajno nisu iste niti su isti učenici koji ih pohadjaju!
Sve "realne" gimnazije su iste, uz sitna odstupanja - u jednoj je teži jedan
predmet, u drugoj drugi, sve dok gadni, matori profesor ne crkne. Iz
razmatranja izuzimam specijalne ;) gimnazije poput MG ili Jezičke. Ljudi su
svugde isti - dizelaši tamo, dizelaši ovamo, po koji normalan čovek. Nema
šanse da ćeš da me ubediš da su Peta ili Treća diesel-free, ili da se pri
upisu u školu pita "Koju muziku slušaš?"
skola.568superhik,
-> #559, zeljkoj=:> Da li neko od vas koji se već po n-ti put mangupirate u ovoj
=:> konf. uopšte video kako izgledaju baletanke?
Ja sam video!
Moja sestra od tetke ih je (kad je bila klinka) nosila po kući
;)
skola.569superhik,
-> #553, kum.djole=:> Ako pak dečko hoće da se ogradi od toga, neka upiše žensku
=:> gimnaziju. Gimnaziju za ženske.
Ili barem u neku u kojoj se nose baletanke...
skola.570junior,
-> #566, ilazarevic> Sve je meni jasno ;) Baletanke su neprevaziđene za basket, FIBA
> će ih preporučiti za sledeću sezonu ;)
:) Ne, slažem se da je shit igranje u njima, i da kad su lakirali parket
bukvalno si mogao da pogineš dok si u njima ;)) ali isto tako je činjenica
da III i IV godina ladno mogu da igraju u patikama.
Inače i svi turniri (košarka, odbojka) igraju se u patikama.
skola.571zeljkoj,
-> #567, ilazarevic> šanse da ćeš da me ubediš da su Peta ili Treća diesel-free, ili
> da se pri
Naravno da nisu diesel-free :), samo je broj dizelaša daleko manji nego recimo
u XI. Najbolje da odeš i sam se uveriš, ako misliš da su ovo prazne priče.
skola.572spantic,
-> #555, mileusna> BTW, nikako mi nije jasno što se neki ljudi toliko lome
> oko svojih škola? Zar su toliko dobre? Ja za moju gimnaziju
Nisi išao u Matematičku gimnaziju.
skola.573ilazarevic,
-> #570, junior> da III i IV godina ladno mogu da igraju u patikama.
Onda to menja neke moje poglede... Nije ni Peta što je nekad bila ;)
skola.574ilazarevic,
-> #571, zeljkoj> Naravno da nisu diesel-free :), samo je broj dizelaša daleko manji
> nego recimo u XI. Najbolje da odeš i sam se uveriš, ako misliš da su
> ovo prazne priče.
Hajde da ti verujem, pošto me mrzi da idem do Pete da prebrojavam ;)
Kako objašnjavaš tu razliku u sastavu?
skola.575zeljkoj,
-> #574, ilazarevic> Kako objašnjavaš tu razliku u sastavu?
Najviše 'težinom' škole. Sad će neko da kaže kako u svakoj školi ima raznih
profesora. To je tačno, ali ipak u celini gledano neke škole imaju
kvalitetnije profesore i u njima se ozbiljnije radi.
Moje odeljenje ima desetak učenika manje nego što je imalo u prvom razredu.
Pola od njih je sada u XI ili XIV gimnaziji i tamo imaju sasvim pristojan
uspeh,
što nije bio slučaj dok su bili u V-oj. :) Zanimljivo da su svi po opredeljenju
;) dizelaši.
skola.576ilazarevic,
-> #575, zeljkoj> profesora. To je tačno, ali ipak u celini gledano neke škole imaju
> kvalitetnije profesore i u njima se ozbiljnije radi.
Ja bih rekao da težina škole zavisi isključivo od broja gadnih profesora.
Čim dva gadna odu u penziju, realna strogost/težina opada, a škola ostaje na
glasu zbog onih koji su penzionisani. Geografija će u IX biti problem sve dok
se Bujošević konačno ne povuče. Čim on ode, problemi prestaju.
skola.577spantic,
-> #575, zeljkoj> Najviše 'težinom' škole. Sad će neko da kaže kako u svakoj školi ima raznih
> profesora. To je tačno, ali ipak u celini gledano neke škole imaju
> kvalitetnije profesore i u njima se ozbiljnije radi.
U redu. Hajde da ovo elaboriramo. Kako se ogleda kvalitet pete?
Kojoj struci pripadate, društvenoj ili prirodnoj.
Kakve je struktura nagrada na takmičenjima koje su osvajali
učenici Pete. Koliko i na kojim. Broj učenika Pete ispod 100-tog
mesta na rang listi upisa na fakultete i koje.
skola.578superhik,
-> #571, zeljkoj=:> Naravno da nisu diesel-free :), samo je broj dizelaša daleko
=:> manji nego recimo u XI. Najbolje da odeš i sam se uveriš, ako
=:> misliš da su ovo prazne priče.
Verovatno je i procenat povreda na fizičkom daleko manji, naime
šta bi se uopšte moglo ozbiljno igrati u baletankama, kaj ne ?
skola.579junior,
-> #576, ilazarevic> Ja bih rekao da težina škole zavisi isključivo od broja gadnih profesora.
Zavisi da. Ali ti gadni profesori, prenose deo svoje strožine na kolege.
Jednostavno, kad oni postave visok kriterijum, prosto je ove druge sramota
da budu tako blagi. Tako i oni pooštravaju kriterijum i cela škola napreduje.
Primer _dobrog obrazovanja_ je stvarno bio moj profesor matematike - mom
odeljenju je on predavao sve 4 godine, i čak 7 nas iz odeljenja se upisalo na
ETF (od 33 učenika). To je prosek kojim se ni neka odeljenja iz matematičke ne
mogu da pohvale ;) E, a pored Brankovića, tu su i drugi ... Uostalom, još jedan
način da se rangira kvalitet nastave u školi jesu uspesi učenika na
takmičenjima, gde je V gim. uvek bila među najzapaženijima. Ja ne verujem da su
iz XIV poticali najveći umovi današnjice ;))
skola.580kum.djole,
Na drugom republičkom takmičenju škola grafičke struke održanom u
Subotici 17. i 18. maja, apsolutni pobednik je Hemijsko-tehnološka
škola iz Leskovca, slede Građevinska škola "18. Novembar" iz Subotice,
Tehnološka škola iz Novog Sada, i na četvrtom mestu Grafička škola
"Milić Rakić" iz Beograda.
U ekipnoj konkurenciji Grafička škola ostvarila je drugo mesto u
fotografiji i treće u grafičkoj doradi. U pojedinačnoj konkurenciji
u fotografiji, drugo i treće mesto osvojili su učenici Grafičke škole,
Marko Đorđević i Ana Mihailović. Izloženi radovi učenika Grafičke škole
(kolekcija etno-predmeta, stakla i pribora za jelo) ocenjeni su najvišom
ocenom kao radovi izvedeni sa najvećom preciznošću i skladom.
Propozicije takmičenja bile su nejasne i 'šuplje', organizacija zbrzana,
Subotičani širokogrudi domaćini, a najveći aplauz prilikom dodele
nagrada dobili su učenici Tehničke škole iz Banja Luke, takmičari
van konkurencije. Iduće godine takmičenje će biti održano u Leskovcu.
skola.581ilazarevic,
-> #579, junior> Jednostavno, kad oni postave visok kriterijum, prosto je ove druge
> sramota da budu tako blagi. Tako i oni pooštravaju kriterijum i cela
> škola napreduje.
Ovakve stvari nisam primetio dok sam išao u školu. Kod nas su, naprotiv,
drugi profesori u inat zadržavali niži kriterijum, jer su smatrali da oni
gadni jednostavno nisu normalni (što su i nama povremeno spominjali ;)
skola.582mileusna,
-> #579, junior>> - mom odeljenju je on predavao sve 4 godine, i čak 7 nas iz
>> odeljenja se upisalo na ETF (od 33 učenika).
Eto i kod nas, od 19 učenika, 7 polaže fiziku na kraju
četvrte godine. Zlato su profesori... ;>
>> Zavisi da. Ali ti gadni profesori, prenose deo svoje strožine na
>> kolege. Jednostavno, kad oni postave visok kriterijum, prosto je
>> ove druge sramota da budu tako blagi.
Zavisi od profesora, tj. od čoveka. Ako je budala pa se
'loži' na stroge kriterijume, teške zadatke, onda će verovatno
i biti tako, a ako je u pitanju neko ko bistre glave može da
osmotri u kakvom su položaju učenici sa 15 predmeta na vratu,
odnosno u kakvom je položaju školstvo kod nas uopšte, onda
neće. :)
P.S. E da, ja izađoh iz škole zauvek! :)
skola.583crnjini,
Aman, sta svi cutite k'o zaliveni! Prijemni? ;)
ACR
skola.584dizel,
-> #583, crnjini> Aman, sta svi cutite k'o zaliveni! Prijemni? ;)
Vala, bas tako...
skola.585meric.,
Ako neko sazna, nek napise koliko je poena trebalo ove godine za upis u
Matematicku gimnaziju.
Hvala. Pozdrav, meric. (V) :)
skola.586crnjini,
-> #585, meric.
:: Ako neko sazna, neka napise koliko je poena trebalo ove godine za upis
:: u Matematicku gimnaziju.
Trebalo je 138.00 poena. Ljudi koji su imali pohvale/diplome sa
republickog takmicenja iz matematike u VIII razredu prolazili su bez prijemnog
ispita. Za Mentorsko je valjda trebalo oko 158.
ACR
skola.587mango,
-> #586, crnjini> :: Ako neko sazna, neka napise koliko je poena trebalo ove godine za upis
> :: u Matematicku gimnaziju.
>
> Trebalo je 138.00 poena. Ljudi koji su imali pohvale/diplome sa
> republickog takmicenja iz matematike u VIII razredu prolazili su bez
> prijemnog ispita. Za Mentorsko je valjda trebalo oko 158.
To je bilo PROSLE godine, a koliko sam ja razumeo covek pita za ovu
(kad prodje prijemni). Uzgred, otkud ti znas? ;)
skola.588crnjini,
-> #587, mango
>> To je bilo PROSLE godine, a koliko sam ja razumeo covek pita za ovu
>> (kad prodje prijemni).
Ne, to je bilo ove godine. Nisam kriv ako je slucajno identicno sa proslom
:)
ACR
Usput, covek nemoze da prodje prijemni jer ga je vec prosao, daaavno, u drugu
skolu :)
skola.590meric,
-> #588, crnjiniPitao sam za ovu godinu :). Sto se prosle tice, tada sam i polagao prijemni pa
znam - imao sam oko 125 (vise se ne secam) ali je za upis trebalo 136.8 i
drago mi je sto nisam polozio. :) Ove je izgleda crta bila na 138.
Hvala na odgovorima!
skola.591mango,
-> #588, crnjini> Usput, covek nemoze da prodje prijemni jer ga je vec prosao, daaavno, u
> drugu skolu :)
Nisi shvatio poruku. Procitaj jos jednom;) Slaba ti je moc logickog
rasudjivanja za jednog MG-ovca;))
skola.592crnjini,
-> #591, mango
:: Nisi shvatio poruku. Procitaj jos jednom;) Slaba ti je moc logickog
:: rasudjivanja za jednog MGovca;))
A tebi je slaba moc izrazavanja za jednog MGovca! ;)) NHF, nemoj da mi se
uvredis :)
ACR
skola.593meric,
-> #592, crnjini>> :: Nisi shvatio poruku. Procitaj jos jednom;) Slaba ti je moc logickog
>>
>> A tebi je slaba moc izrazavanja za jednog MGovca!
Mogu ja da kazem sta sam hteo? ;)
Nemojte obojica da se uvredite :)
Pozdrav, meric.
skola.594supers,
-> #678, vlafam>> Nije bilo ironično. Tvoja konstatacija izgleda da stoji pa stoga i
>> mislim da postojeći kadar može da odradi posao. Me moraju oni to
>> voleti kao što kažeš ni većina ostalih svoj poziv ne voli. Mogu ga
>> odraditi kao i svaki
Da pređemo u ovu temu pošto se potpuno udaljavamo od religije.
Izričito sam protiv stvaranja kadrova za nove nastavne predmete
prekvalifikovanjem. Profesor fizike koji odrađuje svoj posao ne može da
me nauči fiziku, on mora da voli to što radi. Isto tako ni profesor
muzičkog ni profesor veronauke ne može da odrađuje svoj posao,
iako ovi predmeti važe za lakše.
Manje se traži, pa su ocene bolje i veća je povika na loše profesore
fizike nego iz nekih "levih" predmeta. A inače je loš profesor likovnog,
veronauke ili bilo čega jednako beskoristan kao i loš fizičar.
To što je kod ovih prvih lakše nabubati je nebitno kad za život ne
ostaje ništa ni kod jednih ni kod drugih.
skola.595supers,
-> #711, vlafam>>> VF> ali nikad nismo imali školu potpuno slobodnu od ideologije kao
>> danas.
>>
>> Misliš li da je to namerno ili slučajno? Ja mislim da je to slučajno
Uzgred, poslednji talas ideologije u školi nije bio vezan ni za klasičan
komunizam ni za pravoslavlje... Negde 1989/90 zadnja lekcija u udžbenicima
iz istorije je bila o transformaciji SK Srbije, nastanku SPSa, mitingu na
Ušću... Objašnjavane su programske reforme SPS u odnosu na komuniste, ma
jednom rečju SPS je propovedan kao državna religija u školskoj knjizi!
Ali već sledeće godine su to sklonili. Naravno, niko ne garantuje
da im ponovo nešto slično neće pasti na pamet.
skola.596inferno,
-> #594, supersŮ│ ˙ prekvalifikovanjem. Profesor fizike koji odrađuje svoj posao ne može da
Ů│ ˙ me nauči fiziku, on mora da voli to što radi. Isto tako ni profesor
Od svih profesora koje sam ikad video samo je jedan voleo
svoj posao. Profesor srpskog iz osnovne. Ostali kao da
odrađuju ORA-u. ;)
skola.597mmtosic,
-> #594, supers>> Profesor fizike koji odrađuje svoj posao ne može da
>> me nauči fiziku, on mora da voli to što radi. Isto tako ni profesor
>> muzičkog ni profesor veronauke ne može da odrađuje svoj posao,
>> iako ovi predmeti važe za lakše.
Da li baš tako? Zašto je za dobrog profesionalca neophodno da voli to
čime se bavi? Šta to tačno znači voleti nešto što radiš 20-30-40
godina?
Mislim da se radi o zabludi. Verovatno da pri odlučivanju o tome šta
će čovek raditi tokom svog radnog veka može da pomogne motivacija tj.
zainteresovanost. Ali, ta `ljubav' kao ni bilo koja druga ljubav ne
može da traje `večito'. Kasnije (posle 10-15 godina, najdalje)
preostane lični odnos prema poslu saglasno znanju i umenju, savesti i
tržištu. `Ljubav' koja je postojala pri izboru poziva sa tim više
nema nikakve veze.
Dakle, mislim da će fizičar koji zna ono o čemu priča bolje da
nauči učenike fizici nego onaj koji to ne zna ili to ne ume dobro
da radi. Makar se radilo i o tome da ovaj prvi nikako više ne voli
npr. to što radi dosta težak posao za malo para. Ovom drugom je
iskazivanje ljubavi maska za nerazumevanje - em fizike em života.
Profesija nije zamena za život. To je samo neophodnost da bi se
ostvarili uslovi da bi živelo. Ljudi vole pozive koji omogućuju
lepši i lakši život. Teško uopšte ne znači i važno i probitačno.
Verujem da se mnogi opredeljuju za teži poziv pošto podrazumevaju
da će time steći povoljniji status. Nažalost, ovde to nema nikakve
veze sa životom.
Verovatno je da si ti pod onim odrađivati posao podrazumevao
otaljavati posao, tj. zadovoljavati formu, a to po pravilu znači da
rezultati izostaju. Naprotiv, posao se može solidno raditi i bez
emocionalne veze prema njemu. Da te podsetim na jednu iz moga sela
(nadam se da ti to neće smetati :)) - nije teško raditi, teške su
obaveze.
skola.598basrak,
-> #597, mmtosic> Da li baš tako? Zašto je za dobrog profesionalca neophodno da
> voli to čime se bavi? Šta to tačno znači voleti nešto što radiš
> 20-30-40 godina?
Pa za radnika za strugom sigurno nije, ali za učitelja ili profesora sigurno
jeste. Naučiti decu nešto, a kamoli probuditi im volju, želju pa čak i ljubav
za nešto slično, može samo čovek koji svoj posao voli i duboko razume.
Profesija učitelja se drastično razlikuje od ostalih. Naravno, trebala bi, a to
što nije, to je problem...
> Dakle, mislim da će fizičar koji zna ono o čemu priča bolje da
> nauči učenike fizici nego onaj koji to ne zna ili to ne ume
> dobro da radi.
Nije stvar u tome. Naime, svi profesori (bar na univerzitetu i konkretno na
fizici) znaju o čemu pričaju - ne bi mogli da predaju da se ne bave naučnim
radom, a za to je svakako, priznaćeš, nužno da se poznaje materija - ali ne
znaju svi to lepo da ispredaju. Dapače, retki su oni koji to zaista dobro rade.
Lično smatram da je to talenat, kao što postoji i talentovanost za sport,
umetnost... I zaista bi trebalo da se malo više povede računa o tome koji
naučnici mogu da predaju na fakultetu. Ostavimo sad po strani one slučajeve kad
predavači nisu ni dobri naučnici, a ni to nije tako redak slučaj. To je sasvim
druga priča. Elem, mogu dosta konkretnih primera da ti dam da su ljudi
izvanredni, čak i u svetu cenjeni, naučnici i vrsni profesionalci u svom poslu,
ali su kao predavači, kao profesori *čista* nula. I kao posledica toga je da
studenti u 99,99% slučajeva zamrze taj predmet.
> Naprotiv, posao se može solidno raditi i
> bez emocionalne veze prema njemu.
Posao predavača, profesora, učitelja, nazovi ga kako hoćeš, jednostavno ne
može. Pokaži mi samo jednog profesora koji ima uspehe, a da u svoj posao ne
unosi puno ljubavi i ja ti skidam kapu. I tebi i njemu. A uspeh u tom poslu
sigurno nije da ispredaje ono što je zapisano u nastavnom planu i programu...
To se najbolje vidi po učenicima koje profesor potakne i probudi im interes za
dotičnu oblast. Pitaj njih slobodno da li oni nekoga ističu i zašto.
Konkretno, na mom primeru, ništa više *značajno* nisam naučio o fizici u
srednjoj školi nego što sam znao u osnovnoj kada sam se za nju i zainteresovao.
Od tri profesora u srednjoj školi koja sam imao - jedan je bio početnik i
svojski se trudio, drugi je bio pred penzijom i bolela ga ona stvar za
predavanja, a za trećeg bi neki i rekli da je dobar predavač jer je bio smešan
i časovi su mu bili zanimljivi, ali ne zbog fizike. Po mom mišljenju, za svo
troje je karakteristično da naprosto nisu unosili dovoljno ljubavi u svoj
posao. I tek kad imaš takvo iskustvo možeš da zaista vidiš koliko *tebi* znači
ljubav nekog profesora prema oblasti o kojoj predaje. Ili u prevodu, koliko od
njega možeš da naučiš, a koliko od onih drugih koji su, a zaboravih to da
napomenem odmah, *obrazovaniji* od mog profesora iz osnovne...
skola.599poki,
Jako bi voleo da me neko demantuje...
Nemam bas nista protiv "klasicnog" gimnaziskog obrazovanja ali
odgovorno tvrdim da je nekadasnja matematicko-tehnicka struka davala
daleko osposobljenije ucenike za studije elektrotehnike, a mislim i
drugih tehnickih nauka, od sadfasnjeg prirodno matematickog
usmerenja. Glupo je da ucenici elitnih skola kakve su gimnazije
izucavaju racunarstvo samo u prvoj godini (a jos vise da im to
predaju bivsi profesori OTO-a) a da ucenici srednjih tehnickih to
slusaju daleko vise vremena.
Poki
skola.600zeljkoj,
-> #599, poki> usmerenja. Glupo je da ucenici elitnih skola kakve su gimnazije
> izucavaju racunarstvo samo u prvoj godini (a jos vise da im to
Program je promenjen - informatika se uči 4 godine...
skola.601meric,
-> #599, poki>> usmerenja. Glupo je da ucenici elitnih skola kakve su
>> gimnazije izucavaju racunarstvo samo u prvoj godini (a jos
Po novom programu informatika i racunarstvo se na pms-u rade
sve cetiri godine, a profesori su uglavnom diplomirali na pmf-u.
skola.602kum.djole,
Potreban (školski) SRPSKO - LATINSKI rečnik u papirnom
ili ASCII formatu.. ili bilo kakav info gde se isti može naći.
skola.603poki,
Lepo. Ja sam se nesto bio raspitivao o programu jer mi se sestra od
tetke treba da upise (i upisala se :) u Gimnaziju, pa su mi dali
program
iz 1990. gde to tako nije pisalo.
Ali kako Vam se cini ovaj program:
Zajednicke osnove:
1. godina 4 casa matematike
2. godina 5 casa matematike 2 nacrtne geometrije
3. godina (smer programer)
2 casa geometrije
2 casa verovatnoce
1 cas trigonometrije
2 casa logike
3 casa analize i numericke analize
4 casa racunara i programiranja
4 casa fortrana
4. godina
2 casa linearne algebre i analiticke geometrije
2 casa nacrtne geometrije
3 casa analize i numerice analize
2 casa kibernetike
2 casa cobola ( ovo je :( ali jedan kolega zaraadjuje pare u
Austriji prepravljajuci COBOL programe )
Sta kazete, u jednoj obicnoj ,a ne specijalnoj skoli, ovakav
program.
Poki
skola.604dr.s,
-> #594, supers/* muzickog ni profesor veronauke ne moze da odraduje svoj posao,
/* iako ovi predmeti vaze za lakse.
Muzicko - lak predmet. Jaoj, sine! Ne staj mi na sulj, pardon: zulj!
skola.605dr.s,
-> #597, mmtosic/* Da li bas tako? Zasto je za dobrog profesionalca neophodno da voli to
/* cime se bavi? Sta to tacno znaci voleti nesto sto radis 20-30-40
/* godina?
(Mozda) nije lepo sto pominjem ime i prezime coveka, ali... O:)
Miodrag Spasic, penzionisani profesor istorije iz srednje elektro-
tehnicke skole 'Nikola Tesla', je voleo svoj posao; verovatno ga jos uvek
voli, ali ga ne radi vise. Mislim da je imao prednost u odnosu na druge
profesore zbog toga sto je voleo (i voli) uvek neiscrpnu temu - istoriju.
Sta je on nama sve pricao nevezano za skolsko gradivo, a (kako rece)
saznao je zbog licnog interesovanja za te stvari. Bilo mi je zao sto smo
istoriju imali samo u prva dva razreda srednje skole. I zao mi generacija
koje su dolazile kasnije, a nije im on drzao casove...
skola.606dr.s,
-> #598, basrak/* znaju svi to lepo da ispredaju. Dapace, retki su oni koji to zaista dobro
/* rade.
Kao dr Branko Popovic sa ETF-a :)... ko razume - shvatice!
skola.607marec,
-> #603, pokiČekaj malo, pa ovo je program za nekadašnje srednje usmereno,
matematičko-tehnički smer, zanimanje programer, što sam ja završio... Da li
klinci i danas imaju tako dobre programe u školi (jedan od najboljih koje sam
ja ikada video - živelo usmereno, ua klasična gimnazija!)
skola.608crnjini,
Nego, kakav je to najavljen strajk prosvetara o kome pise u novinama?
ACR
skola.609cnenad,
-> #608, crnjini=> Nego, kakav je to najavljen strajk prosvetara o kome pise u novinama?
Kao i svi prethodni :(
Trećina, u najboljem slučaju polovina škola će u štrajk.
Pitaš se za razloge štrajka ? Plata == zarada. Ne znam da li bi ti radio
u prosveti da ne primaš platu.
Inače, ključno rešenje ovog problema je da u proseku svaki učenik
mesečno plaća 10 DEM školarinu.