electron.404mrbin,
Interesuje me da li postoji integrisano prati-pamti kolo (sample & hold)?
Pravim neki A/D konvertor pa bi mi dobro došla gore pomenuta naprava. Ako neko
zna, molim da mi javi.
Pozdrav, MrBin.
electron.405nicic,
Da li neko moze da mi odgovori sta je integralno kolo
sa oznakom TC7650CPD.
electron.406dcolak,
Treba mi neki katalog :) Što noviji to bolje :)
Sledge DAMMIR!
electron.407dtadic,
-> #404, mrbin>> Interesuje me da li postoji integrisano prati-pamti kolo (sample & hold)?
U Conradovom katalogu za 1994. postoji LF398N (cena: 6,80 DEM).
electron.408andon,
Ima li neko ideju gde može da se nabavi foto lak
i razvijač.
Ako neko ima da proda ove stvari neka mi ostavi mail
pozdrav Dragomir.
electron.409cosa,
Imam sledeci problem: treba
da nateram Sound Blaster karticu (16 bitna varijanta)
da mi sa mikrofonskog ulaza snimi 3 minuta muzike
(sa 20000 odmeraka u sekundi) i to bez prisustva operatera.
Originalna dokumentacija ne poznaje pojam 'programiranje'
pa, ako neko ima iskustva sa blasterima, svaka informacija bi mi
bila dragocena.
Na Imtel-ovom BBS-u ima par faljova sa primerima za programiranje, ali
oni su napisani za stare verzije kartica.
Unapred zahvalan, Cosa.
electron.410obren,
Potreban podatak o tranzistoru ekvivalentnom sledećem:
2SC 4242A
Ovaj izgleda nigde ne može da se nađe, pošto je Japanski. Bilo bi fino
kada bi neko odgovorio do sutra u 13h. :)
Unapred hvala
electron.411amarilis,
-> #408, andonť Ima li neko ideju gde moze da se nabavi foto lak
ť i razvijac.
ť Ako neko ima da proda ove stvari neka mi ostavi mail
Ima ih M&& electronic po ceni od 20din za foto lak a razvijac napravis sam
7% rastvor natrijum hidroksida!
electron.412amarilis,
-> #410, obrenPotreban podatak o tranzistoru ekvivalentnom sledecem:
2SK851
HITNO!HITNO!HITNO!
Hvala!
electron.413vstan,
-> #409, cosa> Imam sledeci problem: treba
> da nateram Sound Blaster karticu (16 bitna varijanta)
> da mi sa mikrofonskog ulaza snimi 3 minuta muzike
> (sa 20000 odmeraka u sekundi) i to bez prisustva operatera.
Postavi pitanje u pravoj conf-temi, koja je medju najaktivnijima ovde.
electron.414vlador,
Kako da iz OrCada izvezem .NET fajl pogodan za korišćenje
u ProTelu? NetList? Sa NetList <fajl> dobijem na ekran neki listing
koji ne odgovara ProTelu (preusmerim izlaz sa ekrana u fajl). Da li
postoji neki prekidač?
Hitno! Hvala unapred. :)
electron.415zurzul,
Jel ima neko da mi da kompletnu instalacionu verziju OrCad-a ver
4.**?
U rukama sam imao 4-5 OrCad-a i ni jedan nije izvrsio instalaciju do
kraja! ;((
Necu da dam 10-15 din nego ako neko hoce da se mjenja za software!
Vladimir
electron.417rcolic,
Da li neko ima semu IC LM381 (proizvodnja Nat.Semiconductors)
i da li zna gde se sve moze nabaviti?
Unapred hvala, Rcolic.
electron.418vstan,
-> #417, rcolic> Da li neko ima semu IC LM381 (proizvodnja Nat.Semiconductors)
> i da li zna gde se sve moze nabaviti?
LM381 Low Noise Dual Preamplifier:
┌───┐ ┌───┐
+IN (1) -│1 └─┘ 14│- +IN (2)
-IN(DIFF) (1) -│2 13│- -IN(DIFF) (2)
-IN(S.E.)(1) -│3 12│- -IN(S.E.)(2)
GND -│4 11│- ─┐ EXT.COMP
EXT.COMP ┌── -│5 10│- ─┘ (2)
(1) └── -│6 9│- Vcc
OUTPUT (1) -│7 8│- OUTPUT (2)
└─────────┘
(S.E. - single ended input)
Postoje i odgovarajuce tabele, seme i dijagrami ;)
electron.419nicic,
Hitno su mi potrebni otpornici 1/4 (1/8) W, reda E96.
Konkretno: 422, 100k, 102k, 294k i 698k.
Gde se mogu naci?
electron.420dobrada,
Kada prolazio tramvajem kroz vojvode Stepe, video sam sa desne strane
ulice (kada se ide od Autokomande) izlog na kome pise ITC Electronic.
Koliko sam video lokal je prazan.
Da li to znaci da ce ITC iz Svilajnca da otvori u Beogradu svoje prostorije?
Da li neko zna nesto o tome.
electron.421boris,
-> #408, andon> Ima li neko ideju gde može da se nabavi foto lak
> i razvijač.
> Ako neko ima da proda ove stvari neka mi ostavi mail
Nisam siguran ali ITC iz Svilajnca ima već oslojene polče.
BTW otvorili su prodavnisu u Vojvode Stepe ali nisam stigo da obiđem.
Pozdrav Boris
electron.422diag,
-> #420, dobrada> Da li to znaci da ce ITC iz Svilajnca da otvori u Beogradu
> svoje prostorije? Da li neko zna nesto o tome.
Koliko ja znam već su otvorili.
telefon je: 011/495006
pz Goran
electron.423saricl,
-> #414, vlador!!! Hitno! Hvala unapred. :)
Postupak je sledeći:
Prvo treba učitati SDT (schematik design tools)
Zatim uraditi CLEAN UP (čišćenje od duplih vodova na šemi)
ovaj korak neću detaljnije opisivati jer pretpostavljam da
si ga prošao.Takođe se neću zadržavati na nekim elementarnim
stvarima.
Potom je potrebno učitati program CREATE NETLIST (ako je u pitanju
hijerarhijska
struktura onda se učitava hierarchical netlist)
Umeniju koji se vidi po kliku na kvadratić sa nazivom CREATE NETLIST postoji
tipično opcija LOCAL CONFIGURATION a u istom meniju i mogućnost
uključivanja i isključivanja pojedinih opcija.
Sve opcije treba setovati: INET on; ILINK on; IFORM on.
Potom biraj opciju INET i popuni ono što se od tebe zahteva.
Isti postupak ponovi i u slučaju ILINK i IFORM, u okviru koga postoji mogućnost
izbora odgovarajuće NET liste.
Moguće je da nećeš od prvog potrefiti na šta se pojedina imena datoteka koje
računar traži odnose, ali nedozvoli da te to obeshrabri. Malo expewrimentisanja
će rešiti problem.
Sver ovo važi ako je u pitanju OrCAD V 4.0 + ...
electron.424saricl,
-> #415, zurzul!!! U rukama sam imao 4-5 OrCad-a i ni jedan nije izvrsio instalaciju do
!!! kraja! ;((
OrCAD je modularan program, pa ti vidi šta ti treba.
Inače imam verziju V 4.22 i to sledeće delove:
SDT Schematik design tools
PCB Printed board circuit
DST Digital simulation tools
Inače sam obrisao sa harda PCB jer mi je Tango mnogo bolji i jednostavniji,
a DST nisam uspeo da pokrenem, odnosno iz poznatih razloga nedostatka
dokumentacije neumem da ga koristim.
electron.425zcvele,
-> #419, nicicş> Konkretno: 422, 100k, 102k, 294k i 698k.
ş> Gde se mogu naci?
Pogledaj u Radio klubu. Okačih ja spisak prodavnica pre jedno 2 meseca :)
Cvele
electron.426cnenad,
-> #307, gantaŁŁŁ Crkao neki Motorolin čip - majstor koji ga je gledao ga zove
ŁŁŁ "procesor" ;) - ali možda nije samo to u pitanju, pa mi zato
Možda nije procesor već neki kontroler ? ;) Šalu na stranu, sa tim se nije
zezati ukoliko nisi vičan sa lemilom a misliš sam da radiš. Postoji
verovatnoća da je otišao neki od tranzistora. Šta god da radiš NE DIRAJ
zavojnice (čudni elementi u metalnom kućištu).
GILE
electron.427cnenad,
-> #337, daresŁŁŁ Ima li neko šemu kakve zujalice protiv komaraca?
Da li je moguće da niko ovo nema ? (proleće će opet brzo doći :))
GILE
electron.428cnenad,
Ja se pomalo bavim popravkama daljinaca pa sam veoma zainteresovan za
te integralce-enkodere. Izgleda da često crkavaju. Veliki su mi problem,
jer oni iz BG elektronika mi isčupaše dušu... Ko ih donosi ili ih već
ima NEKA SE JAVI na mail.
GILE
electron.429dtadic,
Uz poruku se nalazi šema za vrlo prost (i jeftin) frame grabber.
Kvalitet slike je relativno loš (12 nivoa sivog, rezolucija zavisi
od brzine računara).
Zahteva bar 80286 i VGA. Za softver je dat i sors (TP6).
Verovatno je potrebno promeniti neke konstante jer je isti predviđen
za američki (NTSC) sistem.
framegrb.zipelectron.430crncic,
-> #427, cnenad >> Da li je moguće da niko ovo nema ? (proleće će opet brzo doći :))
>> GILE
Gledam nešto ovu poruku, pa se pitam 'de je Neša iskopao ovako stare
poruke, pa tek sad odgovara na njih ;)
Posle primetim da mu ni quote nije kao pre, a ne bi ga on menjao...
Tek onda vidim da dole piše Gile !!?
Gile, predstavi se... Šta je sa Nešom ?
electron.431cnenad,
-> #430, crncicŁŁŁ Gile, predstavi se... Šta je sa Nešom ?
Xe :)) Quote jeste moj, jer je Gile poruke kucao kod mene pošto on nema
svoj računar. Moram priznati da je 422 poruke iz ove teme pregledao za
cirka 40 min (ali vrlo pažljivo ! :)) a sad ga čeka i iz prethodnih konf.
U principu odgovori na starije poruke su zato što se niko za njih nije
ni zainteresovao a po njegovoj proceni može biti nešto od toga tj. te poruke
zaslužuju malo više pažnje.
Ja sam hvala na pitanju dobro. Što se Gileta (Igor Knežević) tiče, to mi je
najbolji drugar (ko braća smo ;)) studira ETF (valjda će sad četvrtu),
zaluđenik je za elektroniku. Ako te još nešto interesuje, mail !
BTW, jedan mali prilog za vaš adresar radnji za prodaju elektronskih
komponenti. U Beogradskoj ulici (bivša Borisa Kidriča) kad se ide od
Bulevara sa leve strane pre prve raskrsnice je otvorena nova prodavnica.
Tu je nekad bio servis valjda za opravku Sharp-ovih TV-a :))
Tačnu adresu i eventualno telefon ću javiti naknadno pošto moram da pitam
Gileta :)) ako je neko ne pošalje pre njega.
Čini mi se da radnju drži isti čovek koji je drži i u Džordža Vašingtona.
E, da ne zaboravim, MRZIM BG ELECTRONIC ;>>>>> treba im zatvoriti radnju !!!
Ili da se otvori što više radnji pa će malo da spuste nos. Sve bezvezne
komponente koje su mi trebale ovih dana (za popravak telefona, hi-fi-ja,
gramofona i slično) ili nemaju ili je samo za ugradnju :(((((
cnenad
electron.432cnenad,
U vezi prodavnice u Beogradskoj, telefon je 432830 a adresa odnosno broj 48.
electron.433zurzul,
-> #429, dtadic##> Uz poruku se nalazi sema za vrlo prost (i jeftin) frame grabber.
^^^^^^^^^^^^^^
A to je?
electron.434dtadic,
-> #433, zurzul>> ##> Uz poruku se nalazi sema za vrlo prost (i jeftin) frame grabber.
^^^^^^^^^^^^^^
>> A to je?
Digitalizator video signala.
electron.435vlador,
-> #423, saricl> Sver ovo važi ako je u pitanju OrCAD V 4.0 + ...
Zahvaljujem. :)
electron.436dens,
-> #428, cnenad>> te integralce-enkodere. Izgleda da često crkavaju. Veliki su mi problem,
>> jer oni iz BG elektronika mi isčupaše dušu... Ko ih donosi ili ih već
Kad si već kod enkodera & dekodera, da li ih ima kod ovih
derikoža po gradu i po kojim cenama. Te stvarčice se daju vrlo
lepo upotrebiti za razne namene, pa me zanima da li neko ima neki
makar i kraći spisak odgovarajućih parova (koder-dekoder).
Evo šta je meni ovako ad-hoc poznato:
(nisu svi najnovija tehnologija, niti su svi za TV i sl.)
- SL490 / ML922 (ML926,ML928)
- M145026 / M145027 (M145028) Motorola
- M708L / M491B
- Neko kolo iz Conrada kome se imena ne sećam...
Zatim me interesuju IC prijemnici (tj. pretpojačavači) kao što
su:
- TDA8160
- TBA2800
Posebno mi se dopada SONY-jevo rešenje IC prijemnika koji je
zapravo integrisana celina IC senzora i pojačavača sa ukupno tri
nožice: +,- i signal.
Za razne daljinske upravljače i sl. može se upotrebiti i komanda
na bazi DTMF signala (touch-tone alias tonski signal biranja u
telefoniji)...
Pozdrav, Dejan...
electron.437zurzul,
Jel ima neko da mi da shemu pojacavaca za TV?
Necu da dam 60 din za tu spravicu! Radije cu je napraviti sam! ;))
A nemam ART sto je najveca tragedija!
electron.438mvulovic,
Prijatelj me zamolio da ostavim sledeću poruku:
Interesuje me gde mogu da poručim 12-bitni A/D konvertor u čipu kao i
njegove karakteristike (brzina uzorkovanja, broj kanala, način sprezanja
sa CPU-ovima itd.
Takođe me interesuje ima li neko adresu, i/ili telefon/fax firme
"Fishertechnik" u Nemačkoj.
Unapred zahvalan
Dragan
electron.439cnenad,
-> #436, densŁŁŁ Kad si već kod enkodera & dekodera, da li ih ima kod ovih
To mi je i najveća muka. Ima ih kod BG elekronika ali samo za ugradnju,
znači ima ali nema jer treba da im doneseš uredjaj da ti ga oni ugrade.
ŁŁŁ makar i kraći spisak odgovarajućih parova (koder-dekoder).
I tu tavorim.
ŁŁŁ na bazi DTMF signala (touch-tone alias tonski signal biranja u
To je dobra stvar. Pre neki dan sam popravljao daljinac koji radi baš na
tom principu. Verovao ili ne to je daljinac od Iskrinog televizora
proizvedenog pre desetak godina.
GILE
electron.440cnenad,
Postoji šema za uređaj koji simulira zrikavca. Molio bih onoga ko je ima da je
pošalje.
GILE
electron.442crncic,
-> #437, zurzul >> Jel ima neko da mi da shemu pojacavaca za TV?
>> Necu da dam 60 din za tu spravicu! Radije cu je napraviti sam! ;))
U životu ga nećeš napraviti... Nije opaska ;)
electron.443crncic,
-> #440, cnenad >> Postoji šema za uređaj koji simulira zrikavca. Molio bih onoga ko je ima
Ajd' nek' neko baci onu protiv komaraca, ja sam je imao ali se zaturila
negde... Celog leta nisam video ovoliko komaraca kao sad :(
electron.444dsoskic,
Gde u Beogradu, mogu jeftino da se kupe SCART -ovi?
electron.445zurzul,
-> #442, crncic##> U zivotu ga neces napraviti... Nije opaska ;)
Mislis zbog kalem-ova?
electron.446dtadic,
-> #436, dens>> lepo upotrebiti za razne namene, pa me zanima da li neko ima neki
>> makar i kraći spisak odgovarajućih parova (koder-dekoder).
Tvom spisku bi dodao i MV500/MV601. Namenjeni su za IC daljinske
upravljače. Proizvođač je Plessey.
>> Zatim me interesuju IC prijemnici (tj. pretpojačavači) kao što su:
>> - TBA2800
Uz poruku je vezana datoteka sa rasporedom pinova i aplikacionom šemom.
tba2800.zipelectron.447severian,
-> #445, zurzul>##> U zivotu ga neces napraviti... Nije opaska ;)
>
> Mislis zbog kalem-ova?
Pa integrisani kalemovi se zaista ne izradjuju (bar ja nisam čuo).
ALI, zato se komercijalno prave integrisani žiratori (npr. TCA580 - Philips
ili AF120 - National Semiconductor) i kondenzatori, a kako znamo da žirator
invertuje impedansu => zatvoriš kondenzatorom jedan kraj i na drugom imaš
ekvivalentan kalem...
electron.448zeljkoj,
-> #427, cnenad> Da li je moguće da niko ovo nema ? (proleće će opet brzo doći
> :))
Imam ja, ali šema je u jednoj knjizi koju sam pozajmio drugu. Kada mi vrati
knjigu, okačiću šemu. :)
Inače, mislim da nije ništa komplikovano. Koliko se sećam, ima dva
tranzistora, zvučnik, i nekoliko otpornika i kondenzatora.
electron.449dens,
-> #437, zurzul>> Jel ima neko da mi da shemu pojacavaca za TV?
>> Necu da dam 60 din za tu spravicu! Radije cu je napraviti sam! ;))
Imam ja (a i slao sam je već jednom), međutim, ako nemaš dosta
iskustva ili nekog ko ga ima pored sebe, nećeš uspeti da ga
napraviš. Ispašće na kraju skuplje nego da si ga kupio za te
pare. Potrebno ti je dosta znanja iz UHF oblasti elektronike.
Jednom rečju, ne preporučujem ti da samogradnje radiš iz te
oblasti.
electron.450mvulovic,
Zna li neko raspored nožica za AD konvertor ICL 7109? Koliko brzo to
čudo radi i koja je vrsta konverzije (BCS itd...)?
electron.451kcurcic,
-> #448, zeljkoj
> Inace, mislim da nije nista komplikovano. Koliko se secam, ima
> dva tranzistora, zvucnik, i nekoliko otpornika i kondenzatora.
E sad jedno pitanje vezano za efikasnost: rade li takve stvarcice
uopste? Secam se tih spravica jos od NOPIC-a (davno bese :) ali nijedna
koju sam video nije radila, bar ja to nisam primecivao. Teorija po kojoj
funkcionise je na mestu, ali mene interesuje ima li ovde neko ko je to
napravio i ko se od toga ovajdio.
Kosta
electron.452kcurcic,
-> #449, dens
> Imam ja (a i slao sam je vec jednom), medutim, ako nemas dosta
> iskustva ili nekog ko ga ima pored sebe, neces uspeti da ga
Da li bi ti bilo tesko da je ponovo posaljes, ili bar da
ostavis pointer na poruku O:)
Kosta
electron.453zcvele,
-> #361, zcveleDopuna spiska
ş> Ovaj moj spisak je malo star ali može da posluži. Na žalost
ş> tačne ulične brojeve:
ş>
ş> Radio klub
ş> Timočka brX
ş> tel 402-096 422-792
ş>
ş> BG Elektronik
ş> Bulevar Revolucije
ş> tel 340-030
ş>
ş> JEC Kokar servis
ş> Save Kovačevića
ş> tel 459-486
ş>
ş> Beli elektronik
ş> Vojislava Ilića(Kod arhitektonske škole)
ş> tel 413-888
ş>
ş> Avala elektronik
ş> Cara Dušana
ş> tel 335-128
ş>
ş> PRO MUSICA
ş> 29. Novembra
ş> tel 342-187
ş>
ş> M&G electronic Centar
ş> Obilićev Venac 88
ş> 18000 Niš
ş> Tel/Fax 018-22-462
ş>
ITC Svilajnac prodavnica u Beogradu
Vojvode Stepe
tel 495 006
SHARP Electronic
Beogradska 48
tel 432 830
P.S. Ako neko zna tačne ulične brojeve prodavnica neka dopiše :)
Cvele
electron.454cnenad,
-> #453, zcveleŁŁŁ ş> JEC Kokar servis
Čini mi se da oni ne prodaju delove.
ŁŁŁ ITC Svilajnac prodavnica u Beogradu
Ako im je ponuda ista kao u katalogu koji je neko slao ovde :))), ali
ako su i cene iste i to bez poreza :(((
electron.455dens,
-> #452, kcurcic>> > Imam ja (a i slao sam je vec jednom), medutim, ako nemas dosta
>> > iskustva ili nekog ko ga ima pored sebe, neces uspeti da ga
>>
>> Da li bi ti bilo tesko da je ponovo posaljes, ili bar da
>> ostavis pointer na poruku O:)
Evo šeme antenskog pojačavača za opseg od 40 do 860 MHz-a. Na
šemi nisu upisane vrednosti za zavojnice L1-L4. One se prave na
sl. način:
L1 10 do 20 zavojaka 0.3 do 0.4 mm CuL žice na feritnom
štapiću.
L2 vazdušni (samonoseći) kalem prečmika 3mm, 3-5 zavojaka
žice 0.4 mm CuL
L3 kao L2
L4 Kao L1 samo ima više zavojaka (ili navojaka ako više volite),
recimo 20 do 30.
Vodovi moraju biti što kraći i praktično su ostrva okružena u
potpunosti masom. Dakle površina mase mora biti što veća. Ako
dođe do oscilovanja pojačavača, može se probati sa izbacivanjem
jednog ili oba emitorska kondenzatora.
Pojačavač se montira što bliže anteni, a napajanje se vrši kroz
koaksijalac kojim se i signal sprovodi do TV-a. Kod TV se nalazi
ispravljač koji vrši i izdvajanje signala za TV.
ant_amp.gifelectron.456dens,
-> #446, dtadic>> Tvom spisku bi dodao i MV500/MV601. Namenjeni su za IC daljinske
>> upravljače. Proizvođač je Plessey.
>> Uz poruku je vezana datoteka sa rasporedom pinova i aplikacionom šemom.
Hvala za šemu...
electron.457baper,
-> #450, mvulovic--> Zna li neko raspored nožica za AD konvertor ICL 7109? Koliko
--> brzo to čudo radi i koja je vrsta konverzije (BCS itd...)?
Par podataka ...
- ICL 7109 iliti TSC 7109 , IC predviđen za upotrebu u
mikroprocesorskim interface-ima
- 12-o bitni AD konvertor sa binarnim izlazima
- veća brzina od svojih prethodnika ( 7107, ... )
- smanjena potrošnja IC-a, time i zagrevanje, za precizna merenja
se ipak preporučuje upotreba spoljnjeg referentnog izvora
- bitna razlika u rasporedu pinova između 7107 i 7109
( raspored sledi kasnije )
- bitne promene u digitalnom delu IC-a
( binarno-kodirani TRISTATE-izlazi, omogućen rad u HANDSHAKE
modu,
mikroprocesorskom okruženju ....)
- maksimalna vrednost kristala za CMOS delitelj ( kataloška ! ) je
5 Mhz ( mada su neki ispitivani primerci fino radili i sa 7 Mhz
)
Raspored nožica :
1. GND 21. MODE
2. STATUS 22. OSC IN
3. SIGN 23. OSC OUT
4. OWR 24. OSC SEL
5. B11 25. BUFFERED OSC OUT
6. B10 26. -RUN/HOLD
7. B9 27. SEND
8. B8 28. -VDD
9. B7 29. REF OUT
10. B6 30. BUF
11. B5 31. C AUTOZERO
12. B4 32. C INT
13. B3 33. COMMON
14. B2 34. IN LO
15. B1 35. IN HI
16. B0 36. REF IN+
17. TEST 37. REF CAP+
18. -LBEN 38. REF CAP-
19. -HBEN 39. REF IN-
20. -CE/LOAD 40. +VCC
Ovi podatci su uzeti iz RADIOTECHNIKA- godišnjaka 1991.
Uz još neke opise i podatke opisana je samogradnja AD konvertora
za SPECTRUM, i četvorokanalni AD/DA konvertor za PC.
Poz,
electron.458dens,
-> #454, cnenad>> Ako im je ponuda ista kao u katalogu koji je neko slao ovde :))), ali
>> ako su i cene iste i to bez poreza :(((
Ono što je meni poznato je to da su oni ubedljivo najjeftiniji
ovde. Uporedi njihove cene sa cenama BG El. Izbor nije loš, a
mogao bi biti i bolji.
Što se tiče poreza, čuo sam da su cene iz onog kataloga važeće
samo što to važi za plaćanje u DEM. Porez je u stvari koeficijent
kojim se dobija dinarska vrednost. (Znate ono, odnos din/DEM)
Pozdrav..
electron.460mvulovic,
-> #457, baper> Par podataka ...
Puno hvala na iscrpnom odgovoru :)
ematic :)
p.s. Nego opet da pitam, za ovog mog drugara, dakle ima li neko
adresu/telefon/fax od firme 'Fishertechnik' u Švabiji? 'Ajde, preturite
malo te kataloge, pomalo je i hitno :))
electron.461cubra,
-> #450, mvulovicĐŠŽ█ Zna li neko raspored nožica za AD konvertor ICL 7109? Koliko
ĐŠŽ█ brzo to čudo radi i koja je vrsta konverzije (BCS itd...)?
7109 je dvanaestobitni A/D konvertor za rad sa mikroprocesorima.
-12 bita + polaritet i over-range
-Byte organizovan TTL-kompatibilan sa tri-stejt izlazima, može da
se kači na UART (ima handshake) ili na procesor.
-RUN/HOLD ulaz
_diferencijalni ulaz i diferencijalni referentni napon
-low noise (15 mikrovolti p-p)
-1 piko amper ulazna struja
-do 30 konverzija u sekundi
Upotrebljava se za merenja. To je isti integralac kao u multimetrima
samo što izlaz nije na displej, nego na procesor...
Ima i raspored pinova, ali ti to ništa ne vredi bez svega ostalog,
a to je malo mnogo da bi se ovde slalo, ko je zainteresovan, mail...
electron.462cubra,
-> #440, cnenadĐŠŽ█ Postoji šema za uređaj koji simulira zrikavca. Molio bih
ĐŠŽ█ onoga ko je ima da je pošalje.
ĐŠŽ█
ĐŠŽ█ GILE
Valjda je u poslednjem broju "ELEKTRO"-a :) izašla šemsa
zrikavca...
Čubra
electron.463cubra,
-> #438, mvulovicĐŠŽ█
ĐŠŽ█ Interesuje me gde mogu da poručim 12-bitni A/D konvertor u
ĐŠŽ█ čipu kao i njegove karakteristike (brzina uzorkovanja, broj
ĐŠŽ█ kanala, način sprezanja sa CPU-ovima itd.
ima da se kupi u Birklinu a verovatno i u Konradu, proizvodi ih
Intersil, i ima gu raznih. Recimo ima ICL 7109 i košta jedno 15-tak
maraka. Ako se baš bude rešio, može da se sredi za neke kopije...
U svakom slučaju, mail...
Čubra
electron.464cubra,
-> #449, densĐŠŽ█>> Jel ima neko da mi da shemu pojacavaca za TV?
ĐŠŽ█>> Necu da dam 60 din za tu spravicu! Radije cu je napraviti
ĐŠŽ█>> sam! ;))
Ako se malo preračunjaš, videćeš da ti se nikako ne isplati da je
praviš. Bolje platiš 40-50! dinara i imaš 3 antenska ulaza,
nego se petljaš sa kutijom, pločicom, ispravljačem, kutijom za
ispravljač, pa neće da radi, pe sikiraš :(
Bolje da kupiš :)
Čubra
electron.465cnenad,
-> #458, densŁŁŁ Ono što je meni poznato je to da su oni ubedljivo najjeftiniji
ŁŁŁ ovde. Uporedi njihove cene sa cenama BG El. Izbor nije loš, a
Sa ovim se apsolutno slažem, međutim razočarenje zbog takvih cena je zbog
toga što sam na nekoliko mesta (privatna prodaja) nabavio neke delove mnogo,
mnogo jeftinije. Oni su recimo, minimalno 80% skuplji sa tom cenom bez
poreza.
ŁŁŁ mogao bi biti i bolji.
Mogao bi, ali navedi mi još nekog ko ima onakav izbor.
ŁŁŁ Što se tiče poreza, čuo sam da su cene iz onog kataloga važeće
ŁŁŁ samo što to važi za plaćanje u DEM. Porez je u stvari koeficijent
Tj. cene su date kad je 1 DIN vredeo 1 DEM, a sada na cenu treba dodati
30-60% ako se plaća u dinarima i još na to 24 ili 27 % poreza na promet.
electron.466mpromet,
Ima li neko spisak svih prodaÝyvnica
u Beogradu,naravno,sem Raio Kluba i BG Elektronika?
electron.467baper,
-> #460, mvulovic--> Puno hvala ...
Nema za šta :) , zato smo tu zar ne ?
--> adresu/telefon/fax od firme 'Fishertechnik' u Švabiji? 'Ajde,
Mislim da je imam samo da prevrnem papiriće :)
electron.468frant,
-> #449, dens>>> Jel ima neko da mi da shemu pojacavaca za TV?
>>> Necu da dam 60 din za tu spravicu! Radije cu je napraviti sam! ;))
>
> Imam ja (a i slao sam je već jednom), međutim, ako nemaš dosta
> iskustva ili nekog ko ga ima pored sebe, nećeš uspeti da ga
> napraviš. Ispašće na kraju skuplje nego da si ga kupio za te
> pare. Potrebno ti je dosta znanja iz UHF oblasti elektronike.
> Jednom rečju, ne preporučujem ti da samogradnje radiš iz te
> oblasti.
Negde sam pročitao da postoje takvi pojačavači u obliku
integrisanog kola. Imaju cilindrično kućište i svega 4 izvoda (u
istoj ravni). Od dodatnih elemenata praktično ništa više nije
potrebno, osim napajanja i jednog kalema koji nije kritičan. Mislim
da ovi pojačavači imaju oznaku MAR, a postoji više varijanti, koje se
razlikuju po pojačanju, propusnom opsegu i ceni. Ako nekog zanimaju
detalji, mogu da potražim, ali mi nije poznato gde ova integrisana
kola mogu da se kupe.
Frant
electron.469zcvele,
-> #466, mprometş> Ima li neko spisak svih prodaÝyvnica
ş> u Beogradu,naravno,sem Raio Kluba i BG Elektronika?
Poruka 6.453
Ako imaš proverenih radnji dopuni spisak.
Cvele
electron.470sojka,
============================================================================
Potrebna mi je literatura (detaljne informacije) u bilo kom obliku
o mikrokontrolerima PIC16Cxx serije !!!
============================================================================
Mail me sojka ili na tel.021/804-235 popodne (Robert)
electron.471zdjordjevic,
Potrebno uputstvo za LS 7220.
electron.472ljubisha,
-> #464, cubra>Ako se malo preračunjaš, videćeš da ti se nikako ne isplati da je
>praviš. Bolje platiš 40-50! dinara i imaš 3 antenska ulaza,
>nego se petljaš sa kutijom, pločicom, ispravljačem, kutijom za
>ispravljač, pa neće da radi, pe sikiraš :(
A najbolje varijanta je da pozajmiš od nekoga, probaš, pa ako radi
i kupiš. Ja imam dva pojačala a ne koristim ni jedno iz dva razloga.
Prvo, obično se takve stvari tuku sa video rekorderom jer on već u se-
bi ima ugrađeno solidno pojačalo. To znači da slika na TV-u može da bu-
de bolje ali ako ideš preko videa može biti i lošija. Drugo, nema ko-
mfornosti, jer ko će da ustaje i da gasi pojačalo? :( Jeste da je tra-
fo u njemu mali i potrošnja je mala ali ipak vremenom i oni prozuje.
electron.473cubra,
-> #472, ljubishaĐŠŽ█ Prvo, obično se takve stvari tuku sa video rekorderom jer on
ĐŠŽ█ već u se- bi ima ugrađeno solidno pojačalo. To znači da
ĐŠŽ█ slika na TV-u može da bu- de bolje ali ako ideš preko videa
ĐŠŽ█ može biti i lošija. Drugo, nema ko-
To nije baš tačno. Da jeste, i da valja, onda bi se i u TV ugrađi-
vala pojačala, što nema nikakvog smisla, jer ništa ne može da se
dobije. Tjuner u videorekorderu JE ISTI kao u TV-u, i nešto baš
nisam viđao da se tuče sa pojačalom.
poz. Čubra
electron.474cubra,
-> #468, frantĐŠŽ█ Negde sam pročitao da postoje takvi pojačavači u
ĐŠŽ█ obliku integrisanog kola. Imaju cilindrično kućište i
ĐŠŽ█ svega 4 izvoda (u istoj ravni). Od dodatnih elemenata
ĐŠŽ█ praktično ništa više nije potrebno, osim napajanja i
ĐŠŽ█ jednog kalema koji nije kritičan. Mislim da ovi pojačavači
ĐŠŽ█ imaju oznaku MAR, a postoji više varijanti, koje se
ĐŠŽ█ razlikuju po pojačanju, propusnom opsegu i ceni. Ako
ĐŠŽ█ nekog zanimaju detalji, mogu da potražim, ali mi nije
ĐŠŽ█ poznato gde ova integrisana kola mogu da se kupe.
Karakteristike tih pojačavača su jako, jako dobre. Imaju strašno
ravnu karakteristiku, proizvodi ih Filips. Iskra ih je ugrađivala
nekad u neka svoja pojačala (kutija u kojoj je samo integralac i
prigušnica).
Čubra
electron.475zurzul,
-> #468, frant##> razlikuju po pojačanju, propusnom opsegu i ceni. Ako nekog zanimaju
##> detalji, mogu da potražim, ali mi nije poznato gde ova integrisana
Pa tebe čekam...
Ajde,budi dobar i pronađi koji je to integralac.
Hvala!
electron.476kcurcic,
-> #455, dens
> koaksijalac kojim se i signal sprovodi do TV-a. Kod TV se
> nalazi ispravljac koji vrsi i izdvajanje signala za TV.
Samo nedostaje jos napon ispravljaca.
electron.477kcurcic,
-> #451, kcurcic
> funkcionise je na mestu, ali mene interesuje ima li ovde neko
> ko je to napravio i ko se od toga ovajdio.
Pa sta je sad? Nema BAS NIKOGA ko ima bar prijatelja koji je
imao takvu spravicu, pa da nam kaze nesto. Ili komarci ne mare bas puno
za elektroniku, vec sa njima mora gruba sila.
Kosta
electron.478ljubisha,
-> #473, cubra>To nije baš tačno. Da jeste, i da valja, onda bi se i u TV ugrađi-
>vala pojačala, što nema nikakvog smisla, jer ništa ne može da se
>dobije. Tjuner u videorekorderu JE ISTI kao u TV-u, i nešto baš
>nisam viđao da se tuče sa pojačalom.
Dobro, onda je u VR-u tjuner uvek bolje napravljen nego u TV-u. Imam
dva pojačala. Jedno je bez a drugo je sa tranzistorima i ima regulaciju.
Kada idem direktno na TV slika i ton su super (sa Pink-om je bilo proble-
ma) a kad idem preko videa moram da za par kanala podešavam jačinu si-
gnala. A Pink je dobio super sliku ali je zato izgubio ton. Samo bruja-
nje. Čim skinem pojačalo, slika mi je uvek bolja preko VR-a. Probano na
dva Sony TV-a i sa Sharp i Philips video rekorderima.
electron.479vlador,
HELP - HELP - HELP - HELP - HELP - HELP - HELP - HELP
Ima li nekog ko radi sa ProTelom? Ako ima, zamolio bih ga da
odgovori na dole navedena pitanja ili bar na deo njih.
Čemu služe sledeće opcije:
Edit/Component/Pattern
Edit/Component/Placement (čemu zapravo ovo služi)
Library/Compact
Library/Explode
Place/External plane?
Ovo mi je HITNO potrebno (u subotu bi već moglo (moglo!, ali
ne obavezno) biti kasno). Neka odgovor bude što kraći -
rečenica-dve. Potreban mi je početak, ostalo ću sam (valjda)
provaliti.
electron.481dares,
Zna li neko nešto o IC-u A277D (može i raspored pinova, kolo je inače
užasno staro)?
BTW Šta bi od one šeme Semplera ?
electron.482lkudlik,
HELP!
Trazim pomoc u vezi simulatora za Intelove mikrokontrolere
koji je bio u ovoj konferenciji pre izvesnog vremena. Ko zna broj poruke ili
nesto u vezi sa simulatorom, ili kako mogu stupiti u kontakt sa autorom
simulatora neka mi pomaze.
Simulator se zvao SIM515
Unapred hvala
Lkudlik
electron.483mvulovic,
-> #467, baper> Mislim da je imam samo da prevrnem papiriće :)
To bi bilo veoma lepo od tebe :)
electron.484mvulovic,
-> #461, cubra> -do 30 konverzija u sekundi
Hvala i tebi na odgovoru :) Nego znaš li možda za neki takav AD koji
radi brže od 10000 konverzija/sec ?
electron.485dtadic,
-> #482, lkudlik>> Trazim pomoc u vezi simulatora za Intelove mikrokontrolere
>> Ko zna broj poruke ili nesto u vezi sa simulatorom, ili kako mogu
>> stupiti u kontakt sa autorom
Simulator se nalazi u IBMPC\MISC direktorijumu (sim515.zip).
electron.486dtadic,
-> #484, mvulovic>> Hvala i tebi na odgovoru :) Nego znaš li možda za neki takav AD koji
>> radi brže od 10000 konverzija/sec ?
ICL7112: vreme konverzije 40 mikrosekundi.
electron.487cubra,
Dobar dan svim korisnicima TANGA!
Možda neko može da mi pomogne da rešim dva mala problemčića u
vezi ovog simpatičnog programa.
1. Koristim TANGO ŠEMATIK verziju 1.2 i TANGO PCB verziju 2.1
Da li neko ima noviju verziju (pogotovu ŠEMATIKA)? Moj problem je
u tome što u ŠEMATIKU ne mogu uz "PART" uneti i izgled kućišta
dotične komponente, pa mi u NET listi uz svaku komponentu stoji
PATTERN, pa ne mogu da uradim AUTOPLACEMENT u TANGU PCB, koji
ovu opciju podržava. Siguran sam da je u novijoj verziji ŠEMATIKA
ovo moguće, i kad unosim komponentu, da ima i polje gde bih upisao
kućište (npr. DIP40).
2. Da li neko ima drajvere za tanga, konkretno me zanima drajver
za EPSON štampače rezolucije 360x360. Trenutno imam drajver za
180 x 180, ali me on ne zadovoljava za štampanje u PCB-u (kose
linije su malo reckave na mom STYLUS-u).
Takođe poručujem svim korisnicima ORCAD-a da su izabrali
pogrešan program, ako ništa drugo, a ono zbog ZOOM-a
kakvoga nema na svetu :)
Zahvalan unapred, Čubra...
electron.488cubra,
-> #482, lkudlikAko nekoga interesuje, ovde je jedan drugi simulator, koga sam ja
uspešno provalio i koristio: DS51.ARJ. Sada imam i noviju verziju
koja ima još puno mogućnosti (samo mi je na poslu). Ako nekoga
bude slučajno interesovalo, poslaću i nju...
Čubra
ds51.arjelectron.489dens,
-> #464, cubra>> Ako se malo preračunjaš, videćeš da ti se nikako ne isplati da je
>> praviš. Bolje platiš 40-50! dinara i imaš 3 antenska ulaza,
Slabo ti radi SOR ili SDW (odnosno odgovor je pogrešno citiran i
adresiran). Upravo sam i sam to pokušao da objasnim čoveku.
electron.490dens,
-> #472, ljubisha>> de bolje ali ako ideš preko videa može biti i lošija. Drugo, nema ko-
>> mfornosti, jer ko će da ustaje i da gasi pojačalo? :( Jeste da je tra-
>> fo u njemu mali i potrošnja je mala ali ipak vremenom i oni prozuje.
Mislim da nisi previše upućen u tehnologiju antenskih pojačavača
(nisam ni ja neki stručnjak, ali imam nekoliko uspešnih gradnji za
sobom i nešto malo opšteg teorijskog znanja)
Prvo, da je stvar ista, zbilja bi se dodatni pretpojačavači
ugrađivali u VCR ili TV. Međutim, između antene i TV-a odnosno
VCR-a postoji karika u lancu koja unosi slabljenje (kabl). Osnovna
stvar u telekomunikacijama je da se pojačavački stepen stavlja ispred
stepena sa slabljenjem a ne obrnuto (pod uslovom da je to moguće).
Može se i matematički dokazati da je odnos signal šum veći u tom slučaju.
Dakle u istim uslovima se ne mogu postići isti rezultati kad je pojačavač
uz TV i kad je gore (na krovu) uz antenu.
Gašenje pretpojačava? Ovo mi nije jasno? Zašto bih ga gasio bez
obzira gde se nalazio? kod mene jedan koji sam napravio radi non-
stop 24 sata dnevno već nekoliko (bar 5-6) godina...
To što se navodno tuku je zapravo posledica često prevelikog
pojačanja u lancu pa dolazi do nestabilnosti pojačavača koji
počinje da osciluje (i da radi kao modulator) i unosi
širokopojasne smetnje. To je često posledica logike onih koji
kupuju pojačavače, koji misle da je pojačavač bolji "što više
decibela ima". Većina antenskih pojačavača su širokopojasni
pojačavači (40 - 860MHz) i uglavnom jednako pojačavaju korisne
kao i signale smetnji. Tamo gde neki korisni signal već ima
zadovoljavajući nivo efekat pojačanja može biti negativan zbog
povećanog nivoa smetnji. Tu su zatim i drugi parametri,
osetljivost tunera, "otpornost" na jake signale i dr.
Problematika je verujte veoma složena...
Pozdrav, Dejan.
electron.491dens,
-> #474, cubra>> Karakteristike tih pojačavača su jako, jako dobre. Imaju strašno
>> ravnu karakteristiku, proizvodi ih Filips. Iskra ih je ugrađivala
Proizvode ih mnogi što ne znači da je lako doći do podataka za
iste. Video sam i sam više tipova koji se pakuju u kućište sa
četiri nožice (kao dual gate MOSFET) i imaju ravnu karakteristiku
i solidno pojačanje (20-25dB) do nekoliko GHZ.
electron.492dens,
-> #465, cnenad>> toga što sam na nekoliko mesta (privatna prodaja) nabavio neke delove
Na šta misliš kad kažeš privatna prodaja?
electron.493cnenad,
-> #492, densŁŁŁ Na šta misliš kad kažeš privatna prodaja?
Određene osobe koje se ne bave javno prodajom delova, uglavnom rade razmenu
delova koje imaju višak mada ponešto i prodaju, dakle ne drže zvaničnu
prodavnicu.
electron.494batagogi,
Može li neko da mi opiše foto postupak za izradu štampanih pločica?
Unapred hvala.
electron.495dens,
-> #476, kcurcic>> > nalazi ispravljac koji vrsi i izdvajanje signala za TV.
>>
>> Samo nedostaje jos napon ispravljaca.
18 do 24 V
electron.496dens,
-> #488, cubra>> koja ima još puno mogućnosti (samo mi je na poslu). Ako nekoga
>> bude slučajno interesovalo, poslaću i nju...
Većina ljudi u radu ipak koristi jedan drugi simulator (koji se
pojavljuje i u verzijama za druge kontrolere npr HC11, HC16 ...).
To je AVSIM.
electron.497dens,
-> #487, cubra>> pogrešan program, ako ništa drugo, a ono zbog ZOOM-a
>> kakvoga nema na svetu :)
Ma neka mi neki korisnik OrCAD paketa bilo koje verzije objasni
koliko mu treba vremena da uradi rotate block ili ne daj Bože
flip... (tj mirror).
electron.498baper,
-> #481, dares--> Zna li neko nešto o IC-u A277D
Hi :)
Ako se ne varam, ( nisam gledao papiriće ), taj IC je LED driver,
koristio sam ga i ja par puta za VU-metre i za obrtometre.
Inače može se nabaviti i pod nazivom UAA180. Ima linijsko
pokazivanje tj. pale se ledovi redom od prvog do ...
Postoji i " brat " od tog IC-A A TO JE UAA170 koji je potpuno isti
kao i prethodni, samo ima tačkasto pokazivanje ( uvek se pali samo
jedna LED dioda ).
electron.499baper,
--> To bi bilo veoma lepo od tebe :)
Hi :)
Za sada adresu nisam našao, moram još da prevrnem papire ,
mora da je tamo negde. Čim je nađem stiže ti :)
electron.500baper,
-> #487, cubra--> 1. Koristim TANGO ŠEMATIK verziju 1.2 i TANGO PCB verziju 2.1
Takođe i ja :)
--> dotične komponente, pa mi u NET listi uz svaku komponentu
--> stoji PATTERN, pa ne mogu da uradim AUTOPLACEMENT u TANGU
Ja sam našao neki levi :)) sistem za ovo :)
Pokreneš PCB, otprilike postaviš okvir pločice, učitaš
*.net listu IZ ŠEMATSKOG DELA koju pravi sch.exe.
Ondak idemo na PLACE COMPONENT. Ovde će ti se pojaviti
zvezdica u drugom redu , pa ideš na listanje
komponenata. Ovde svakoj komponenti pridružuješ odgovarajući
PATTERN i stvar je otprilike gotova. Ostaje ti samo da odabereš
gde i kako AUTOPLACE da smesti komponente :))
Svojevremeno je DENS nešto pisao o ovome, ali onda još
nisam imao potrebe za ovo. ( Dens , tvoje mišljenje ?? )
--> 2. Da li neko ima drajvere za tanga, konkretno me zanima
Ma ima ih gomila, samo javi koji fali. Ja koristim HPGL
pa posle idem na LASER 4P na paus, i sa toga direktno razvijam
pločicu. Evo šiljem ti epson drajvere što imam. Fataj :)
Poz,
epsdrive.arjelectron.501amarilis,
-> #481, daresť BTW Sta bi od one seme Semplera ?
Auuu,stize sledece nedelje :)
electron.502zeljkoj,
-> #468, frant> detalji, mogu da potražim, ali mi nije poznato gde ova
> integrisana kola mogu da se kupe.
Ima u nekom starom broju Radio Amatera. Mogu da se kupe u Engleskoj.
electron.504lkudlik,
-> #488, cubra
-> koja ima jos puno mogucnosti (samo mi je na poslu). Ako nekoga
-> bude slucajno interesovalo, poslacu i nju...
Hvala na informacijama!
Pogledao sam i simulator koji si poslao, i fino radi, ali ako je
moguce posalji i noviju verziju.
Ako neko zna vise o AVSIM simulatoru molio bi podrobnije informacije i
gde i kako se moze doci do njega.
LKudlik
electron.505cubra,
-> #500, baperĐŠŽ█ --> dotične komponente, pa mi u NET listi uz svaku
ĐŠŽ█ komponentu --> stoji PATTERN, pa ne mogu da uradim
ĐŠŽ█ AUTOPLACEMENT u TANGU
ĐŠŽ█
ĐŠŽ█ Ja sam našao neki levi :)) sistem za ovo :)
ĐŠŽ█ Pokreneš PCB, otprilike postaviš okvir pločice, učitaš
ĐŠŽ█ * .net listu IZ ŠEMATSKOG DELA koju pravi sch.exe.
ĐŠŽ█ Ondak idemo na PLACE COMPONENT. Ovde će ti se pojaviti
Da, znam za taj način, ali je problem kada radiš ispravku šeme,
i kada shodno tome napraviš novu NET listu, onda moraš sve po-
novo da radiš, i da upisuješ za svaki element posebno. A radim
dosta komplikovane dvostrane štampe i to mi jako puno vremena
oduzima. Da bi to malo brže išlo, napravio sam program u
QBASIC-u koji učita NET-listu, prepozna ime elementa i umesto
PATTRERN-a upiše kućište komponente. Ako nije siguran, pita me,
pa ja ručno upišem. To mi malo ubrzava stvar, ali ipak nije
generalno rešenje. Rešenje je novi šematik, koji ćemo, ja se
nadam, kad-tad dobiti. Možda bude još nekih novih pogodnosti :)
ĐŠŽ█ Ma ima ih gomila, samo javi koji fali. Ja koristim HPGL
ĐŠŽ█ pa posle idem na LASER 4P na paus, i sa toga direktno
ĐŠŽ█ razvijam pločicu. Evo šiljem ti epson drajvere što imam.
ĐŠŽ█ Fataj :)
Jeste, i ja imam te drajvere. Imam STYLUS-a, pa koristim EPSON
LQ driver, a njega ima samo jedna verzija, i to sa rezolucijom
180x180. A EPSONOVI LQ štampači (pa i moj) imaju rezoluciju
360x360, te su praktično neiskorišćene mogućnosti, i zato kose
linije izgledaju malo nazubljene, tj. otisak je malo grub. Si-
gurno da bolji drajver negde postoji.
U svakom slučaju, hvala na odgovoru, možda bi mogao da mi kažeš
čime i koliko osvetljavaš ploču?
pozdrav, Čubra
electron.506baper,
-> #505, cubra--> U svakom slučaju, hvala na odgovoru, možda bi mogao da mi
--> kažeš čime i koliko osvetljavaš ploču?
Hi :)
Evo ovako :
- osvetljavanje vršim sa UV sijalicom sa visine od 35 cm
a osvetljavam 3 do 4 minuta ( štampa mi je na pausu )
vreme je mereno od početka osvetljavanja, a ne od uključenja
sijalice, pošto joj treba par minuta zagrevanja !!!
- sijalica je " nabavljena " sa bandere tj. banderska
sijalica za ulično osvetljenje, pa joj je razbijen balon
obavezno se priključuje preko prigušnice !!!
>>> PAŽNJA !!! UV zračenje ove sijalice je jako štetno za vid <<<
( lično iskustvo :) )
Poz,
electron.507zkrstic,
Mogu li dobiti mali hint :)
Šema & spisak od delova ;) za COVOX ili broj poruke ako
neko ima predstavu.
Pozdrav, Zkr :)
electron.508frant,
-> #502, zeljkoj> Ima u nekom starom broju Radio Amatera.
Da, hteo sam da prekucam podatke iz tog teksta, ali sad ne mogu
da ga pronađem...
Frant