electron.509ljubisha,
-> #490, dens>Mislim da nisi previše upućen u tehnologiju antenskih pojačavača
Što jes' jes'. Čim vidim kalem u nekom uređaju naježim se. :)
electron.510ljubisha,
>Ima u nekom starom broju Radio Amatera. Mogu da se kupe u Engleskoj.
Jel ima možda negde kod nas da se nabave "Maplin" katalozi? Imam
priliku da dobijem neke stvari iz Engleske pa da olakšam čoveku.
electron.511cnenad,
-> #507, zkrsticŁŁŁ Šema & spisak od delova ;) za COVOX ili broj poruke ako
ŁŁŁ neko ima predstavu.
Pogledaj poruke od broja 100 do 200 (gruba procena, a soft seek je negde oko
160) jer u tom intervalu ima popriličan broj poruka gde se pričalo o tome.
electron.512cane,
Da li neka dobra dusa ovde ima EPROM 27C512? Treba mi jedan komad, pa ako
neko ima, ne treba mu i jos bi ga dao jeftino... Mail me. Please,
pozurite, frka je...
electron.513zkrstic,
-> #511, cnenad> Pogledaj poruke od broja 100 do 200 (gruba procena, a soft seek je
> negde oko 160) jer u tom intervalu ima popriličan broj poruka gde se
> pričalo o tome.
Nađeno! :)
Hvala puno :) Neverovatno, ali istinito, neki dan se ubih
listajući i nisam "ga" video, a malopre on-line iz cuga. Svašta...
Pozdrav, Zkr :)
electron.514zcvele,
-> #506, baperş> ( lično iskustvo :) )
Kako nabaviti sijalicu, lično iskustvo. Zamoliš čiku koji menja sijalice na
javnoj rasveti jer će ti dati baš onu što ti treba i to đabe (često crkne
sijalica ali ne crkne unutrašnji deo). Ja sam nabavio takvu jednu, čovek je bio
jako ljubazan.
Cvele
electron.515mvulovic,
Ovo više nije poruka, ovo je vapaj ;) Elem, još jednom, ima li neko
adresu i/ili ostale podatke o firmi Fishertechnik.
'Ajde, neka me uteši neko, da ne kukam više... ;)
electron.516saricl,
-> #497, dens!!! Ma neka mi neki korisnik OrCAD paketa bilo koje verzije objasni
!!! koliko mu treba vremena da uradi rotate block ili ne daj Bože
!!! flip... (tj mirror).
Pitanje je nejasno! Treba mu koliko i nekom drugom, to jest praktično trenutno.
electron.517saricl,
-> #494, batagogiPostupaka ima više, ono što tebe zanima je verovatno sa
upotrebom POSITIV 20 fotolaka.
Postupak teče ovako:
Odmašćivanje (vodena šmirgla, pasta za pranje ruku
sa peskom, vim ...)
Lakiranje (nanosi se sloj foto laka (ni premalo ni
previše iskustvo je važno))
Sušenje (poželjno je pokriti pločicu sa recimo kutijom
od cipela, da nepada prašina.
Ovde bi dodao jednu napomenu : Ploča ja suva kad pod
prstima osetite glatku suvu površinu koja se ne lepi i ne ostaju
otisci. Ako kojim slučajem površina nije glatka kao ogledalo,
ne vredi ni da pokušavate, nego odmah pređite na korak jedan:
Odmašćivanje ...
Osvetljavanje se vrši 20 minuta sa 125W Hg sijalicom na 25 cm.
Razvijanje se vrši u 9% NaOH vodenog rastvora (desdtilovana voda obavezno)
Nagrizanje po izboru :
Ferihlorid ili češće HCl + H2O + Hidrogen 30% smeša ovih komponenti se takođe
određuje
experimentalno.
electron.518dens,
-> #505, cubra>> i kada shodno tome napraviš novu NET listu, onda moraš sve po-
>> novo da radiš, i da upisuješ za svaki element posebno. A radim
Otkud ti ta ideja? I sam radim uređaje iz par iteracija tj.
korekcija u šematiku i formiranja nove net liste u PCB-u i
učitavam ih bez problema, sve izmene se manifestuju kako treba i
nije potrebno bilo šta ponovo rutirati. To se može dogoditi samo
ako izabereš u šematiku "pogrešne" opcije kod kompajliranja i
anotiranja, tj ako npr. vršiš ažuriranje već anotiranih
komponenti. Tada se naravno više ništa ne da kontrolisati.
>> ĐŠŽ█ Ma ima ih gomila, samo javi koji fali. Ja koristim HPGL
>> ĐŠŽ█ pa posle idem na LASER 4P na paus, i sa toga direktno
Ljudi ne znam za vas, ali ja direktno štampam na pausu na laseru
drajverom 300dpi i procenjujem da je to najjednostavniji postupak.
HPGL? može, ali je za većinu slučajeva nepotrebno, jer se time
dodaje jedna karika u lancu štanpanja.
electron.519dens,
-> #506, baper>> - osvetljavanje vršim sa UV sijalicom sa visine od 35 cm
>> a osvetljavam 3 do 4 minuta ( štampa mi je na pausu )
>> vreme je mereno od početka osvetljavanja, a ne od uključenja
Kako vršiš pritiskanje predloška (film, paus) na pločicu? Ja do
sada nisam ni jednu pločicu napravio foto postupkom koristeći
pomenuti "žižak" iz živine sijalice, pretpostavljam zato što sam
koristio ram za kontaktno kopiranje koji ima gore staklo debelo
bar 5-6mm. Sve pločice sam napravio reflektorom od 1kW OSRAM
halogen.
electron.520batagogi,
-> #517, sariclMislio sam baš na POSITIV 20.
Hvala puno.
electron.521zurzul,
U starim verzijama OrCad-a se mišem povlačila linija pritiskom na
ljevo dugme a sa desnim se 'uključivao' meni.
Dade mi sikima OrCad 4.20,pa ja da povučem liniju ono pojavi se meni.
Kako da savladam ovaj problem? Jel to može da se 'prepravi' uopšte?
Thanks,
Vladimir
electron.522biki,
POMAGAJTE !!!!!!!
Treba mi hitno raspored pinova i funkcionalni
podatci iz kataloga za sledece kolo:
MM 58167 AN-T NATIONAL odnosno UM 82C8167 UMC
Kolo je sistemski casovnik koji se koristi u nekim
matricnim plocama a meni je potrebno za neku drugu
aplikaciju.
Verovatno ga proizvode i drugi proizvodjaci pod
slicnom oznakom.
UNAPRED HVALA NA TRUDU
Ukoliko je moguce prekopirao bih katalog,
oko toga u licnom kontaktu.
(Ostaviti telefon na mail)
electron.523amarilis,
-> #517, sariclť Osvetljavanje se vrsi 20 minuta sa 125W Hg sijalicom na 25 cm.
Neko preporucuje i "visoko sunce" :)
P.S. Gde se moze nabaviti zivina sijalica(u zrenjaninu ih nema a moja je otisla
na sedmo nebo :( )
electron.524cnenad,
-> #448, zeljkojRe: Subj. Komarci ;)
ŁŁŁ Imam ja, ali šema je u jednoj knjizi koju sam pozajmio drugu. Kada mi
ŁŁŁ vrati knjigu, okačiću šemu. :)
Jel' vratio knjigu ? Koja je to knjiga ?
GILE
electron.525cnenad,
-> #517, sariclŁŁŁ upotrebom POSITIV 20 fotolaka.
Gde ovde ima da se kupi POSITIV 20 i po kojoj (približno) ceni ?
A šta ćemo sa laserom ;) ?
GILE
electron.526boris,
-> #523, amarilis> P.S. Gde se moze nabaviti zivina sijalica(u zrenjaninu ih nema
> a moja je otisla na sedmo nebo :( )
Skini sa neke bandere i razbi omotač (ako ga već klinci nisu razbili,
što je postala moda po Beogradu, pa se prolaznici lepo kvarcuju, a tek
mala deca koja se uveče igraju ispod prijatnog plavičastog svetla).
Pozdrav Boris
electron.527dpetrov,
Da li neko zna šta predstavlja deo VLT0515 , liči na visoko naponski
trafo i nalazi se u ispravljačkom delu jednog video rekordera.
electron.528dpetrov,
Još jedno pitanje od mene
Zna li neko čemu služi STK 5337 i čemu STR D1806
Unapred hvala!
electron.529cnenad,
-> #462, cubraŁŁŁ Valjda je u poslednjem broju "ELEKTRO"-a :) izašla šemsa
ŁŁŁ zrikavca...
Nešto mi Gile spomenu da je nije video tamo. Ajde proveri za sigurno da li
se nalazi u tom novom broju.
electron.530mstankovic,
-> #487, cubraHA, DRUSTVO.
RADIM VEC PAR GODINA U TANGU I POSLEDNA VERZIJA KOJU IMAM E SCH 1.20 KKKKKI PCB
2.10. Bez problema ubacujem patern u biblioteku, pa mi nije jasno u cemu je
stvar. Opisacu kratko. U schematicu dakle, treba uci u editor- Meni, Edit,
lIbrary. Zatim se sa Meni, Library, Load izabere komponenta kooj se zeli dodati
patern (t. kuciste). Kada se komponenta poavi na ekranu treba ici na opciju
Meni Edit Atribute. i kada se poavi mali ekran izabrati misem Pattern. U
patternu treba ednostavno upisati npr. dip14 i sacuvati (ADD, OK), KKKKKKKKKa
HKsve to pod none opcijom - vidi na tom ekranu. Zatim ostaje samo da se novi
element doda biblioteci, tj sejvuje - Meni, Library, Add. Tako vec nekoliko
meseci radim bez problema. Ako ima sta novo, posalite mail na Mstankovic ili
ovde poruku. Pozdrav.
electron.531dobrada,
-> #522, biki> Treba mi hitno raspored pinova i funkcionalni
> podatci iz kataloga za sledece kolo:
> MM 58167 AN-T NATIONAL odnosno UM 82C8167 UMC
U knjizi "PC XT/AT arhitektura i preiferije" od Caslava Dinica,
u izdanju tehnicke knjige, imas semu kako je upotrebljeno ovo kolo
u XT-u.
Sa seme se vidi raspored pinova.
electron.532dobrada,
-> #521, zurzul> U starim verzijama OrCad-a se misem povlacila linija pritiskom na
> ljevo dugme a sa desnim se 'ukljucivao' meni.
> Dade mi sikima OrCad 4.20,pa ja da povucem liniju ono pojavi se
> meni. Kako da savladam ovaj problem? Jel to moze da se 'prepravi'
> uopste?
Levo dugme ti je za ukljucivanje menija i ostalo, desno mu je kao Esc taster,
i to ne mozes menjati.
Ako ipak hoces da misem povlacis, a imas pacova sa tri dugmeta i instaliran
odgovarajuci drajver za misa, mozes ucitas macro fajl MACRO2.MAC, koji se
nalazi u TEMPLATE direktorijumu. Tu je definisano da sa srednjim dugmetom
zapocinjes liniju.
U poslednjem redu pomenutog fajla pise:
MMB: Place Wire {MMB}=PWB{}
Ako izmenis ovaj red, onda mozes i dodati neku drugu funkciju srednjem
tasteru. Ovo MMB mu verovatno znaci Medium Mouse Button.
electron.533amarilis,
-> #526, borisť Skini sa neke bandere i razbi omotac (ako ga vec klinci nisu
ť razbili,
Hi! spidermen ponovo u akciji...
electron.534zurzul,
Thanks!
Probaču.
electron.535amarilis,
-> #517, sariclť Osvetljavanje se vrsi 20 minuta sa 125W Hg sijalicom na 25 cm.
Neko preporucuje i "visoko sunce" :)
P.S. Gde se moze nabaviti zivina sijalica(u zrenjaninu ih nema a moja je otisla
na sedmo nebo :( )
electron.536amarilis,
-> #526, borisť Skini sa neke bandere i razbi omotac (ako ga vec klinci nisu
ť razbili,
Hi! spidermen ponovo u akciji...
electron.537cubra,
-> #530, mstankovicĐŠŽ█ HA, DRUSTVO.
ĐŠŽ█ RADIM VEC PAR GODINA U TANGU I POSLEDNA VERZIJA KOJU IMAM E
ĐŠŽ█ SCH 1.20 KKKKKI PCB 2.10. Bez problema ubacujem patern u
ĐŠŽ█ biblioteku, pa mi nije jasno u cemu je stvar. Opisacu
ĐŠŽ█ kratko. U schematicu dakle, treba uci u editor- Meni, Edit,
ĐŠŽ█ lIbrary. Zatim se sa Meni, Library, Load izabere komponenta
ĐŠŽ█ kooj se zeli dodati patern (t. kuciste). Kada se komponenta
ĐŠŽ█ poavi na ekranu treba ici na opciju Meni Edit Atribute. i
ĐŠŽ█ kada se poavi mali ekran izabrati misem Pattern. U patternu
ĐŠŽ█ treba ednostavno upisati npr. dip14 i sacuvati (ADD, OK),
E, znaš šta? Hvala ti! Mnogo ti hvala.
I ja već godinu dana radim sa ovom verzijom tanga i sve sam vreme
bio slep kraj očiju, i sad se prisećam koliko sam vremena do sada
izgubio... :(
Ali, sve je dobro kad se dobro svrši. :)
Pozdrav, Čubra.
electron.538zelmil,
-> #477, kcurcic>> Pa sta je sad? Nema BAS NIKOGA ko ima bar prijatelja koji je
>>imao takvu spravicu, pa da nam kaze nesto. Ili komarci ne mare bas puno
>>za elektroniku, vec sa njima mora gruba sila.
Nije da nema niko imam ja ali nisam imao vremena da odgovorim.
Ja imam tu spravu koju je nekad davno prodavao neko cini mi se iz hrvatske
i ja to kupio da se odbranim od komaraca kad ono nema nikakve veze sa
komarcima em sto lete oko njega em sto slecu na njega, po mom misljenju
neisplati se trud cak ni probati praviti. Ali ukoliko ipak zelis da probas
skinucu semu i poslati je ovde.
Poazdrav ZELMIL
electron.539zelmil,
-> #525, cnenad>>Gde ovde ima da se kupi POSITIV 20 i po kojoj (priblizno) ceni ?
Video sam ga u itc elektronik u bg ali tada nisu imali cenu
zovi broj 495006 pa pitaj, a video sam i ranije u R.K. Nikola Tesla
mala bocica je kostala oko 25-30 din kada je bio kurs 1:1.
A sta cemo sa laserom ;) ?
Na sta mislis?
Pozdrav ZELMIL
electron.540kcurcic,
-> #538, zelmil
> neisplati se trud cak ni probati praviti. Ali ukoliko ipak
> zelis da probas skinucu semu i poslati je ovde.
Ni najmanje. Imao sam i ja takvu spravicu (nabavljenu preko
oglasa) i nije radila. Onda sam napravio takvu spravicu. I nije radila.
(bog zna koliko sam vremena proveo viseci na zidu i podesavajuci freq.
pred apsolutno ravnodusnim komarcima). Zato me i interesuje ima li ko
da se spasao bede.
Kosta
electron.541dens,
-> #530, mstankovic>> HKsve to pod none opcijom - vidi na tom ekranu. Zatim ostaje samo da se
>> novi element doda biblioteci, tj sejvuje - Meni, Library, Add. Tako vec
>> nekoliko meseci radim bez problema. Ako ima sta novo, posalite mail na
To je sve lepo i krasno. Svako ko malo više radi sa Tangom pre
ili kasnije ili svakodnevno vrši uparivanje biblioteka šematika i
PCB-a. Ortak i ja smo napravili nekoliko biblioteka u SCH-u, odnosno
PCB-u koje koje su idealno uparene, međutim, zaista ima problema
kod eksportovanja pattern informacije u net listu.
Prijavljuje bad line ili ATTR ili tako nekako što sve ima za
posledicu da dotični pattern ne eksportuje. Očito je u pitanju bag
u šematiku. Ono što me daleko više zanima, je to da li neko zna kako
da globalno skratim pinove svih komponenata u svim originalnim
bibliotekama šematika. Zaista me nervira mikrokontroler koji
ima nožice dužine 600 milsa.
electron.542ljubisha,
-> #535, amarilis>P.S. Gde se moze nabaviti zivina sijalica(u zrenjaninu ih nema a moja je
otisla
>na sedmo nebo :( )
Probaj da na pijaci pronađeš UV lampu (u BGD-u sam je kupio od Rusa)
i rešio si dva problema: sunčanja i osvetljavanja pločica. :)
electron.543saricl,
-> #523, amarilis!!! P.S. Gde se moze nabaviti zivina sijalica(u zrenjaninu ih nema a moja je
!!! otisla na sedmo nebo :( )
Na banderi.:)
electron.544saricl,
-> #525, cnenad!!! A šta ćemo sa laserom ;) ?
Odnesi u neku agenciju pa štampaj.
Imene štampanje A4 formata košta din po strani.
electron.545mstankovic,
-> #541, dens Opet na temu Tango. Dakle u njemu nesumnjivo ima bagova. Sto se navedenog tice
- bad ATTR, itd. javljao se i kod mene. Obrati paznu na grid koim radis -
preporucujem 50, eventualno 25. To treba postovati i kod kreiranja komponenti.
Drugo, vidi da li ti na shemi krajevi pinova leze na gridu. Desilo mi se da
pinovi 8255 recimo ostaju na grid│Ú]u 1 !
I trece, sto se tice duzine pinova, pitam se da li e moguce da nisi video
opciju meni edit pin u Editoru biblioteke. Na ekranu se zatim pokazuju svi
podaci o pinu ukljucujuci i length. Jednostavno 600 prebaci na 200, 300 i bice
OK. Ali, tu je jos jedan bug tanga. Novi pin nece biti na starom mestu vec
pomeren. Ako probas horizontalno da ga vratis na njegovo mesto neces moci.
▀pa tek onda na pravo mesto. Uzgred kad smo vec kod teme seme/stampa jos dve
stvari. Prva, pojavila se verzija 2.11 ali EDUCATIONAL. Radi, ali ne sve i
preko odredjene velicine seme/ stampe javlja da je van njegovih mogucnosti da
sejvuje fajl. Ako nreko nadje 2.11 bez tog E neka se javi (isto vazi i za
mene).
KDrugo kupio sam Protel for windows - vrlo mocna stvar. Naravno pri tome sam
prekrsio dva svoja pravila -1. da ne kupujem softver i 2. Da ne radim pod WIN
sem u Wordu. Ali izgleda da ce se isplatiti. Naravno Ęsporo, ispod386/40 +
4 MB rama ne vredi ni pomisljati, a preko toga ...Ukratko, ima autoplacement, i
solidan autoruter + mnoge lepe opcije. U Americi se odavno pojavio Tango Pro za
Win ali ga ovde jos nema. Akneko radi na ovome i ima nesto interesantno javi se
HPozdrav. Mstankovic
electron.546cnenad,
-> #544, sariclŁŁŁ!!! A šta ćemo sa laserom ;) ?
ŁŁŁ
ŁŁŁ Odnesi u neku agenciju pa štampaj.
ŁŁŁ Imene štampanje A4 formata košta din po strani.
Uf, Gile me je ovde zeznuo. Uopšte mi nije palo napamet da misli na laserski
štampač pomoću kojeg će biti štampana šema. Malo izvinjenje za nebuloznu
poruku.
electron.547amarilis,
-> #542, ljubishať Probaj da na pijaci pronades UV lampu (u BGD-u sam je kupio od
ť Rusa) i resio si dva problema: suncanja i osvetljavanja
ť plocica. :)
Hvala na savetu.Bas sam danas video jednu i to prilicno jeftino.
P.S. od sada mozete da se suncate kod mene ;)
electron.548bosanac,
Prijatelj me je zamolio da pitam gde može da se nabavi:
Visokonaponski trafo za PC monitor
15T-403005
E94056 F/01
ili neki ekvivalentan uređaj. Možda nisam baš dobro sve
napisao, ali to je otprilike to.
electron.549cubra,
-> #545, mstankovicĐŠŽ█ I trece, sto se tice duzine pinova, pitam se da li e moguce
ĐŠŽ█ da nisi video opciju meni edit pin u Editoru biblioteke. Na
ĐŠŽ█ ekranu se zatim pokazuju svi podaci o pinu ukljucujuci i
ĐŠŽ█ length. Jednostavno 600 prebaci na 200, 300 i bice
Pa, čovek je lepo pitao (a i mene muči ista stvar) da se to generalno
prebaci na manju dužinu, tj. da TANGO odmah u startu nudi npr 100 a
ne 600, dakle da ne mora za svaki pin ponaosob da menja stvar.
Ja se pridržavam grida 25 i 50 i nemam problema sa onim atributima.
Uzgred, hvala na informacijama o novim verzijama, pa da znamo gde
treba da bunarimo...
electron.550dvesic,
Jedan moj drug postavlja pitanje :
Aparat za varenje se koristi kao trafo. Na njega dolazi Grec spoj
sa diodama od 200 - 300 A. izlaz je od 20 - 24 V jednosmerne struje.
Pitanje :
Kako napraviti (proracun) prigusnice radi peglanja napona (obratiti
paznju na jacinu struje).
Unapred hvala,
dejan
electron.551sjocic,
Trebao bi mi komplet OrCAD v 4.2 paket ( valjda 8 disketa 1.2Mb )
i Tango, da li neko ima ideju kako da dodjem do njih?
Unapred hvala
electron.552cnenad,
Ima li neko slučajno viška dva potenciometra (logaritamski), 500 KOhm-a (mada
može i manje) ali da je šiber, odnosno da može da se ugradi u HSR uređaje, i
naravno služi za regulaciju jačine zvuka, posebno za levi posebno za desni
kanal ?
electron.553dens,
-> #545, mstankovic>> I trece, sto se tice duzine pinova, pitam se da li e moguce da nisi video
>> opciju meni edit pin u Editoru biblioteke. Na ekranu se zatim pokazuju svi
>> podaci o pinu ukljucujuci i length. Jednostavno 600 prebaci na 200, 300 i
>> bice OK. Ali, tu je jos jedan bug tanga. Novi pin nece biti na starom
Naravno da sam video, ali zbog onoga što si i sam rekao, smatram
tu opciju ograničeno upotrebljivom. Dakle, treba mi da svim
komponentama u biblioteci skratim pinove koji bi se nakon te
operacije naravno nalazili na ispravnom mestu a ne negde van
komponente... To po meni nije bilo neki naročit problem napraviti
budući da Tango razlikuje početak i kraj pina. Ovako, treba mi
par dana da sredim biblioteku sa memorijskim čipovima, procesorima...
>> stvari. Prva, pojavila se verzija 2.11 ali EDUCATIONAL. Radi, ali ne sve i
>> preko odredjene velicine seme/ stampe javlja da je van njegovih mogucnosti
Ja i dalje koristim PCB verziju 2.10 za ovu nisam čuo... Tango 4 Win
... eh kada li će to doći ovde...
electron.554zdjordjevic,
Potreban raspored pinova za integrlac TDA 4050B (IR predpojačavač)
electron.555deki.dj,
Da li neko zna gde se može kupiti crno beli TV ekran (31cm)?
TV je EI-Niš sa oznakom TV-3130.
electron.556petrovics,
Jedan moj prijatelj planira da pravi Toki-Voki po semi i stampanoj plocici koju
prodaje firma IBP TELECOM pa ga interesuje ima li neko iskustva sa ovom firmom
i ovim kompletom (Toki-Voki dometa 25 Km na 27 MHz)
Covek nece da pravi ako je neko vec pokusao i nije uspeo :)
electron.557mstankovic,
-> #549, cubraDa, ocigledno nisam shvatio da hoces sve pinove odjednom da skratis u
biblioteci. E, pa zao mi je to je jos jedna od stvari koja mi u tangu smeta-
svaki pin MORA posebno da se edituje (bar ja nisam nasao drugo resenje). HTako,
na primer, ako hoces da ti svi pinovi postanu pasivni od output, moras da
editujes svakog od njih. Istina kad jednom napravis biblioteke ... Ja jos
jednom o temi sheme/stampe - da li neko radi u PROTELU for Windows i kakva u
iskustva ?
electron.558dtadic,
-> #555, deki.dj>> Da li neko zna gde se može kupiti crno beli TV ekran (31cm)?
Ranije sam ih viđao po Ei prodavnicama u Bulevaru. Kako sam čuo iz
druge ruke trenutno ih nema jer se čeka pošiljka iz inostranstva.
Cena bi trebala da bude oko 100 dinara.
electron.559deki.dj,
-> #558, dtadic>>> Da li neko zna gde se može kupiti crno beli TV ekran (31cm)?
>
> Ranije sam ih viđao po Ei prodavnicama u Bulevaru. Kako sam čuo iz
> druge ruke trenutno ih nema jer se čeka pošiljka iz inostranstva.
> Cena bi trebala da bude oko 100 dinara.
Verovatno je u inostranstvu (Bugarskoj) i ispod 50 din.
Da li neko od servisera ima dotične ekrane i koliko košta njegova
zamena?
Da li ima servisera ? ;)
electron.560cubra,
-> #551, sjocicĐŠŽ█ i Tango, da li neko ima ideju kako da dodjem do njih?
ĐŠŽ█
ĐŠŽ█ Unapred hvala
Možeš da dobiješ Tango. Ja sam kod Kališa, ako ti nije daleko...
630-294
Denis
electron.561cubra,
-> #555, deki.djĐŠŽ█ Da li neko zna gde se može kupiti crno beli TV ekran (31cm)?
ĐŠŽ█ TV je EI-Niš sa oznakom TV-3130.
Obaveštenje svima koji imaju tegobe sa ekranom.
U Beogradu (Kotež) živi i radi čovek po imenu Rade koji se bavi
ekranima. Ima i nove, menja, popravlja, MENJA TOPOVE, i sve o-
stalo. Pa pitajte ga...
telefon 715-885 (Rade)
electron.562mpromet,
Zna li neko gde ima da se kupi eksperimentalna
plocica? I pribliznu cenu..
electron.563zcvele,
-> #547, amarilisş> P.S. od sada mozete da se suncate kod mene ;)
Jel i pivo uključeno ili da nosim od kuće :)
Cvele
electron.564obrada,
Da li neko (ili njegova firma) prodaje neku HP-IB ili kompatibilnu
karticu. Moze i polovna.
electron.565cubra,
-> #562, mprometĐŠŽ█ Zna li neko gde ima da se kupi eksperimentalna
ĐŠŽ█ plocica? I pribliznu cenu..
Ne znam gde toga ima ovde, ali u Nemačkoj je oko 5 dm evropa.
electron.566dsoskic,
Da li neko zna raspored pinova "SVHS" priključka?
Hteo bih da iskoristim priključak na TV-u, eventualno za video ili satelit.
10x
electron.567zkrstic,
-> #525, cnenad>> Gde ovde ima da se kupi POSITIV 20 i po kojoj (približno) ceni ?
Radio klub 402-096, 422-792
Cena za bočicu od 200ml je 56.00 :(((
Obećane su mi i manje (od 100ml) za otprilike 10-15 dana, čovek mi
je greškom ovog puta dotero' velike, samo što ih je ispravno naplatio ;)
po ceni - velikih (200ml) naravno.
Pozdrav, Zkr
electron.568zkrstic,
-> #556, petrovics
>> Jedan moj prijatelj planira da pravi Toki-Voki po semi i stampanoj plocici
>> koju prodaje firma IBP TELECOM pa ga interesuje ima li neko iskustva sa ovom
>> firmom i ovim kompletom (Toki-Voki dometa 25 Km na 27 MHz)
CB Stanica koja ima takav domet košta... pa najmanje
par stotina demova.
Inače šema je iz jedne od Šilerovih knjiga, a on sam
kojeg bije glas da mu ni običan migavac ne radi, je naveo
domet 2.5 do 3 km.
Da skratim, savet je NE!!!
Pozdrav, Zkr
electron.569cnenad,
-> #568, zkrsticŁŁŁ>> koju prodaje firma IBP TELECOM pa ga interesuje ima li neko iskustva sa
ŁŁŁ ovom Inače šema je iz jedne od Šilerovih knjiga, a on sam
ŁŁŁ Da skratim, savet je NE!!!
Reklama je zaista efektno urađena, ali kad sam video: štampana pločica i
spisak adresa na kojima se mogu naći potrebni delovi za ugradnju, odmah
sam znao u kom grmu 'čuči' ;) zec :)
electron.570dares,
Oće li se onaj kolega smilovati da na pošalje šemu semplera.
KH?????????????????????????????????????????????????????????????
Nestrpljive
narodne mase
electron.571zeljkoj,
-> #524, cnenad> Jel' vratio knjigu ? Koja je to knjiga ?
Vratio je. Knjiga je:
Svetislav Šiler: Elektronika i automatika, strana 91, 92.
Okačiću šemu sutra.
electron.572zurzul,
Imam jednu bateriju (za kamkodere). To je inače NiCad rechargeable battery
koja daje 6V -1800mAh.
Pitanje:
Kako da je napunim?
Kamkoder nejmam,pa sam mislio može li se to napuniti kako drugačije?
Usput,jel ima neko šemu za punjenje akumulatora?
Vladimir
electron.574amarilis,
Evo konacno one sheme semplera.Vrednosti elemenata i uputstvo za gradnju stize
nakanadno ako ima zainteresovanih.Nije bas CD ali radi :)
sample.zipelectron.575cubra,
-> #572, zurzulĐŠŽ█ Imam jednu bateriju (za kamkodere). To je inače NiCad
ĐŠŽ█ rechargeable battery koja daje 6V -1800mAh.
ĐŠŽ█ Pitanje:
ĐŠŽ█ Kako da je napunim?
ĐŠŽ█ Kamkoder nejmam,pa sam mislio može li se to napuniti kako
ĐŠŽ█ drugačije? Usput,jel ima neko šemu za punjenje akumulatora?
Napuni je iz nekog ispravljača koji ima jedno 6-10 volti. Bilo bi
idealno da je puniš 12 sati sa 180 mA, može i manje, a može i malo
više, ništa mu neće škoditi za jedno punjenje. Recimo, idealan ti
je ispravljač 9V 200mA. Priključiš i neka te ne boli glava.
Čubra
electron.576zeljkoj,
-> #569, cnenad> ŁŁŁ>> koju prodaje firma IBP TELECOM pa ga interesuje ima li
> neko iskustva sa
>
> ŁŁŁ ovom Inače šema je iz jedne od Šilerovih knjiga, a on sam
>
> ŁŁŁ Da skratim, savet je NE!!!
>
> Reklama je zaista efektno urađena, ali kad sam video: štampana
> pločica i spisak adresa na kojima se mogu naći potrebni delovi
> za ugradnju, odmah sam znao u kom grmu 'čuči' ;) zec :)
Moj drug je probao to da napravi, i naravno - nije proradilo.
electron.577zeljkoj,
-> #571, zeljkoj> Okačiću šemu sutra.
Evo kačim je. Uz poruku KOMARAC1.ZIP
Napomena: Kristalnu slušalicu, koja je potrebna za ovaj uređaj zbog toga
što klasični zvučnik ne može da reprodukuje tako visoke
frekvencije, možete izvaditi iz nekog starog digitalnog sata
ili neke igračke.
komarac1.zipelectron.578amarilis,
-> #563, zcveleť Jel i pivo ukljuceno ili da nosim od kuce :)
Ma nema da brines,i piva i foto laka i svega ostalog(ima i NaOH ) :)
electron.579cubra,
-> #576, zeljkojĐŠŽ█ Moj drug je probao to da napravi, i naravno - nije
ĐŠŽ█ proradilo.
Pa ti znaš za čuvenu rečenicu:
Ako je zeleno ili mrda - onda je biologija,
Ako smrdi - onda je hemija,
Ako ne radi - onda je ELEKTRONIKA.
Čubra
electron.580zcvele,
-> #578, amarilisş> Ma nema da brines,i piva i foto laka i svega ostalog(ima i
ş> NaOH ) :)
O.K. Meni pivo i kakvu dobru žensku da se "kvarcamo" zajedno :))
Cvele
electron.581ilotina,
HI!
Jel neko zna gde može da se nađe osigurački otpornik od 10 oma & 2W?
Probao sam u R.K.,BG electronic, u bivšoj Pro Musici i kod one pijace
(sad ne mogu da se setim koje) ;)
Ivan
electron.582zcvele,
-> #581, ilotinaş> Jel neko zna gde može da se nađe osigurački otpornik od 10 oma
ş> & 2W?
To nekada pravili slovenci so teško ćeš naći. Moje zalihe su se istopile pre
par meseci :(
Cvele
electron.583cubra,
-> #581, ilotinaĐŠŽ█ HI!
ĐŠŽ█ Jel neko zna gde može da se nađe osigurački otpornik od 10
ĐŠŽ█ oma & 2W? Probao sam u R.K.,BG electronic, u bivšoj Pro
ĐŠŽ█ Musici i kod one pijace (sad ne mogu da se setim koje) ;)
ĐŠŽ█ Ivan
Ovde to sigurno nećeš naći po prodavnicama. Jedino u nekom
TV servisu ako ti učine.
Čubra
electron.584vstan,
-> #582, zcvele> ş> Jel neko zna gde moze da se nade osiguracki otpornik od 10oma & 2W?
>
> To nekada pravili slovenci so tesko ces naci. Moje zalihe su se
Pravila i Avala (Ei).
electron.585saricl,
Zainteresovan sam za kupovinu tranzistora BCY 87 komada dva.
Hitno potrebni , nepitam za cenu.
electron.586saricl,
-> #518, dens!!! drajverom 300dpi i procenjujem da je to najjednostavniji postupak.
Ajde prikači taj drajver molim te.
electron.587dares,
-> #574, amarilisLJ> Evo konacno one sheme semplera.
Jel može ova šema kao slika (gif,pcx...) pošto nemam Orcad ili slično?
Ako možeš pošalji i vrednosti elemenata.
Unapred hvala.
electron.588bipin,
Ima li neko EPROM-e 2764?
Treba 10 - 15 kom.
electron.589rmarjan,
-> #584, vstan> Pravila i Avala (Ei)
Avala je odavno prestala sa radom.Ę
electron.590vstan,
-> #589, rmarjan>> Pravila i Avala (Ei)
>
> Avala je odavno prestala sa radom.Ę
Otud i odgovor u proslom vremenu ;)
(odavno = oko 3 god.)
electron.591vujos,
-> #585, saricl¨>Zainteresovan sam za kupovinu tranzistora BCY 87 komada dva.
¨>Hitno potrebni , nepitam za cenu.
1 kom. = 2000 DEM ;>
Odgovara ? ;>
ps. Šala, nemam ove tranzistore :)
electron.592dcolak,
Radio kasetofon GRUNDING SC-303 sa Motorolinim čipom je ostao bez
kartice (tj. kartica je obrisana). Šta se može učiniti?
Sledge DAMMIR!
electron.593ljubisha,
Jel ima neka dobra duša da mi ovu šemicu prebaci i neki grafički fo-
rmat (inače je to PIC iz OrCad-a). Nisam baš nešto kompatibilan a čovek
koji je šemu poslao nije više na Sezamu.
P.S. Šema je od IBG punjača za baterije.
pun45v.arjelectron.594whitie,
-> #502, zeljkoj
Mislis na Radio-amater 3/83 ?
┌─────┬───────┬───────┬─────────┬──────┬──────────┬───────────┐
│ Tip │ Broj │ Pojac │ Min Uiz │ Uiz │ Sum.broj │ Potrosnja │
│ │ stup. │ dB. │ dBŠV │ dBŠV │ dB │ mA │
├─────┼───────┼───────┼─────────┼──────┼──────────┼───────────┤
│OM320│ 2 │ 15.5 │ 92 │ 111 │ 5.5 │ 23 │
│OM231│ 2 │ 15.5 │ 98 │ 113 │ 6.0 │ 33 │
│OM335│ 3 │ 27 │ 98 │ 115 │ 5.5 │ 35 │
│ │ │ │ │ │ │ │
│OM322│ 2 │ 15 │ 103 │ 119 │ 7.0 │ 60 │
│OM336│ 3 │ 22 │ 105 │ 122 │ 7.0 │ 65 │
│ │ │ │ │ │ │ │
│OM323│ 2 │ 15 │ 113 │ 127 │ 9.0 │ 100 │
│OM337│ 3 │ 26 │ 112 │ 126 │ 9.0 │ 115 │
├─────┴───────┴───────┴─────────┴──────┴──────────┴───────────┤
│Kolona 4 se odnosi na Uiz pri -60 dB IM izoblicenja │
│Kolona 5 se odnosi na Uiz uz 1 dB kompresije │
└─────────────────────────────────────────────────────────────┘
Paucine ( Smitovi dijagrami ) nisam skidao; kome to treba!
A cene ... KHK ... ,da mi ipak kupimo ono Tursko djubre sa pijace ?
Da, koristili su ih Slovenci (Elrad) u svojim modulima, ali kao izlazno
pojacalo - da nagruvaju nivo. A pre toga uobicajeno: niskosumni trandza
sa filtrima (kanalno pojacalo), pa eventualna konverzija frekvencije sa
oscilatorom i umnozivacima, pa atenuatori "rucni" i elektonski, svo vre-
me filtriranje ...
Skupa 7 tranzistora i par Sotki dioda pre integralnog kola. Plocica
20 x 6 cm. gusto panovano u sve 3 dinenzije kako je vec i red na
ovim frekvencijama. Onu pricu o pojacalu od "kolo + prigusnica" pod
hitno prebaciti u konferenciju Vicevi.
OUP.Vecina ovih kola je sa otvorenim kolektorom pa otuda ova neizbezna
prigusnica na relaciji izlaz kola - pozitivan napon.
OOUP.Skoro sam se igrao sa OM361 ( 28 dB na 600 MHz ) i stvarno je SUPER .
electron.595whitie,
-> #550, dvesic
Daj to, bas me interesuje dal' sam dovoljno puta pao masine naizmenicne
struje. Svojevremeno sam bio bauk / jaka sestica /.
Elem, ako sam te dobro razumeo treba ti kombinacija prigusnica (na red)
i kondezator (paralelno na masu). To ide zajedno, ne prodajemo odvojeno.
Doticna kombinacija sluzi za atenauciju napona bruma. Nema cistog jednos-
mernog napona, vec samo malog ili malo veceg bruma. Da bi videli koliko
ti slabljenje treba reci sta imas na ulazu i zasta ti treba ono na izlazu.
Ulazni napon moze biti 1 ili 2-struko ispravljen ( brum 50 ili 100 Hz).
Primar moze biti vezan na mrezu ( sinusni signal ) ili biti kontrolisan
nekim trijkom ( nedajbozenikom signal ). Osim toga ovakvi visekilovatni
transformatori su pri malom opterecenju dosta "nervozni" i bitno iskacu
iz opsega 20 - 24 V. Proveriti na konkretnom napon praznog hoda.
Sta ce biti na izlazu. Bez obzira potrosac ili sledeci stepen stabiliza-
cije, mora se znati sta on ocekuje na svom ulazu. Sijalica trazi do 5%
dok NF pojacalo do 0.01 % napon bruma.
Najzad treba imati u vidu i energetski bilans. Potrebna je odredjena
snaga rezerve ulaza u odnosu na izlaz. Tu energiju mozemo da presipamo
iz oblika u oblik, a podosta i da izgubimo. Ako svu "slobodnu" energiju
mislis da akumuliras u prigusnici, spremi dinamo limove u kolicini od
cirka 2 transformatora. Moze se nesto uraditi trafoima sa feritnim jez-
grom i povecanjem ulazne frekvencije ( kao na TV ),ali sa ovim snagama...
S' obzirom na mali napon, mogli bi dosta toga da naspemo u kondezatore,
... elegantno i skupo. A mogli bi i neki domacinski akumulator da
podmetnemo mesto kondenzatora ...
E, da ovo cita tandem Volckov - Petrovic sad bi se ubili ...
Kome dadose diplomu ... ;).
electron.596mvincic,
-> #586, saricl>>!!! drajverom 300dpi i procenjujem da je to najjednostavniji postupak.
>> Ajde prikači taj drajver molim te.
O čemu se ovde pričalo... osveži mi pamćenje...
Pozdrav, DENS :)
electron.597mstankovic,
Pozdrav elektroncima. Zanima me da li neko zna gde se kod nas mogu naci
step_motori. Neverovatno mi je da ne mogu da nadjem informaciju o tome . Da li
nesto od toga pravi SEVER iz Subotice? Koliko sam ja cuo ne. Unapred hvala.
electron.598zeljkoj,
-> #594, whitie
> Mislis na Radio-amater 3/83 ?
Ne, mislim na Radio-amater 2/91.
┌───────┬─────────┬─────────────────────────┬───────┬───────┐
│ │ │ Pojačanje (dB na GHz) │ Maks. │ Šumni │
│ Model │ F ├─────┬─────┬─────┬───────┤ snaga │ broj │
│ │ │ 0.1 │ 1 │ 2 │ Min. │ (dBm) │ (dB) │
├───────┼─────────┼─────┼─────┼─────┼───────┼───────┼───────┤
│ MAR-1 │ DC-1000 │18.5 │15.5 │ - │ 13.0 │ 0 │ 5 │
│ MAR-2 │ DC-2000 │13 │12.5 │11 │ 8.5 │ +3 │ 6.5 │
│ MAR-3 │ DC-2000 │13 │12.5 │10.5 │ 8 │ +8 │ 6 │
│ MAR-4 │ DC-1000 │8.2 │8 │ - │ 7 │ +11 │ 7 │
│ MAR-6 │ DC-2000 │20 │16 │11 │ 9 │ 0 │ 2.8 │
│ MAR-7 │ DC-2000 │13.5 │12.5 │10.5 │ 8.5 │ +3 │ 5 │
│ MAR-8 │ DC-1000 │33 │23 │ - │ 19 │ +10 │ 3.5 │
└───────┴─────────┴─────┴─────┴─────┴───────┴───────┴───────┘
electron.599mvulovic,
-> #597, mstankovic> Pozdrav elektroncima. Zanima me da li neko zna gde se kod nas
> mogu naci step_motori. Neverovatno mi je da ne mogu da nadjem
Ovo i mene zanima :)
electron.600duvnjakm,
HELP
Crkao mi je elektronski saug na automobilupa mi treba resenje za manuelnu
kontrolu sauga.
Evo u cemu je problem saug se regulise pomocu jednog motora koji u
zavisnosti od vrednosti napona(2-12V)zatvara u potpunosti ili samo delimicno
klapnu.Problem je u tome sto taj motor vuce 4.5 A struje pa sa
klasicnim resenjem sa LM317 (1A)to neizvodljivo radi samo nekoliko minuta
i to uz veliki hladnjak sa jos vecim zagrevanjem.
DALI POSTOJI NEKO RESENJE A DA NIJE PRVISE SKUPO kao integrisani regulatori
napona za vece amperaze i da ga je moguce sastaviti sto pre jer je zima jaka
ako neko ima resenje neka ga okaci ovde ili neka mi ga posalje u mail
DuvnjakM
electron.601dulev,
-> #600, duvnjakm> Crkao mi je elektronski saug na automobilupa mi treba resenje za
> manuelnu kontrolu sauga.
A, da probas da spojis neki 2N3055 paralelno sa LM317 ili da
vezes 4xLM317T paralelno.
(dv)
electron.602saricl,
-> #591, vujos!!! 1 kom. = 2000 DEM ;>
!!! Odgovara ? ;>
Gore navedeno se odnosi na definiciju
dok je cena u razumnim granicama, a to za mene
znači max 2 puta kao u katalogu.
Što je priznaćeš prilično više od onog
što traže domaći dobavljači.
Recimo da je to u konkretnom slučaju oko 50-60 DEM
za oba komada.
electron.603zcvele,
-> #592, dcolakş> Radio kasetofon GRUNDING SC-303 sa Motorolinim čipom je ostao
ş> bez kartice (tj. kartica je obrisana). Šta se može učiniti?
:)))))))))))
Ma zapravo kartica je izgubljena, ostala je kod pravog vlasnika.
Ja sam čuo da neko radi skidanje zaštite sa Blaupunkt-a i da uzima 100-ak DM.
Cvele
electron.604dtadic,
-> #597, mstankovic>> Pozdrav elektroncima. Zanima me da li neko zna gde se kod nas mogu naci
>> step_motori. Neverovatno mi je da ne mogu da nadjem informaciju o tome.
U pokvarenim flopi diskovima.
electron.605ljubisha,
Imam problema sa Sony-im televizorom u zadnje vreme. Posle nekog vre-
mena izgubi boju. Ako normalno gledam TV ili video šansa da se boja vrati
je skoro nikakva. Ali ako gledam video a još i drndam daljinac tj.premota-
vam filmonda se boja skoro po pravilu uvek vrati. Inače, probao sam da
idem sa signalom i preko video signala al ništa. Znači da zeza tjuner?
Zelena boja za označavanje komandi i dalje postoji. Jel ima neko prestavu
šta bi moglo da bude u pitanju?
electron.606cubra,
-> #594, whitieĐŠŽ█ ovim frekvencijama. Onu pricu o pojacalu od "kolo +
ĐŠŽ█ prigusnica" pod hitno prebaciti u konferenciju Vicevi.
Ja video lično u slovenačkom pojačalu. SAMO TO, BAŠ TO!
electron.607dradalj,
Treba mi tastatura za daljinac od videa. Video je
Toshiba V95G a to je u stvari neki Philips.
Daljinac ima oznaku VC-95
Philipsovu oznaku neznam.
Unapred hvala!
electron.608mstankovic,
-> #604, dtadic>> Upokvarenim flopi diskovima.
HDa, nasao sam jedan u pokvarenom hard disku. Medjutim, to su motori male snage
, sta ako hocu nesto jace. Mislim da je oblast interesantna, pa ako neko ima
nesto novo neka s javi. Za neupucene, step motori se razliku ű˘Ęj űuÚ]
jer rade obrtanje u koracima (stepovima) cime se postize odlicna preciznost,
nemaju inerciju kao klasicni. Zbog toga se i koriste za vrlo precizna obrtanja
i pomeranja, kao u flopi i hard diskovima, gde pokrecu magnetnu glavu, u
robotici, itd. Pokrecu se impulsima (jedan impuls = jedan step ) pa su zato
pogodni za mikrokontrolersko, odnosno mikroprocesorsko upravljanje.
Interesantan je recimo bio projekat koordinatne busilice upravljane iz PC-ja.
Ja sam tek nesto malo cuo o njima, ako gnjavim, izvinjavamo se mnogo se
izvinjavamo, ako je interesantno budimo u kontaktu, sto bi rekao
BEll-Paggete(nije re.
electron.609saricl,
-> #596, mvincic!!! O čemu se ovde pričalo... osveži mi pamćenje...
!!! Pozdrav, DENS :)
O drajveru omoću koga štampaš direktno na
laser iz Tantgo 2.11.
Meni se u listi pojavljuju samo EPS formati
fajlova koje ni jedan program nije uspeo
da uvuče i HPGL.