najbolji.809armitage,
-> #805, knight> Jel' to neka strateška igra? Deluje zanimljivo...
Universal Military Simulator - ime sve govori
Mogućnost simuliranja gotovo svih vrsti bitaka. (od borbi neandertalaca,
preko Vaterloa, pa sve do Vukovara)
> A Amige su najbrže kad renderuju :>>
> btw, sekund na kvadrat.
Jok, brže su kada se na njima pokrene ASor ;)
(ovo je bila šala na sopstveni račun .. prvi, a najverovatnije i poslednji
put u ovoj temi ;)
-*- Armitage -*-
najbolji.810bobland,
Ako žurite, ili ne volite c-64 ovo preskočite :)
Krenuste sa 8-mo bitašima, pa rekoh, ajd i ja da uletim. Slažem se
da je svako ko ih nije osetio propustio nešto veoma lepo. Moram
priznati da žalim mog brata od tetke koji će tek poći u školu, a
igra se na 386-tici ;).Šalu na stranu, ali tada smo ih znali u
dušu (pošto im je ista bila znatno manja), dok s ovim sada
komuniciramo preko mnogo "prevodioca" tako da se mnogo izgubi :(
najbolje da pogledate film veličanstveni sa Belmondom, pa ćete
razumeti:) Zatim smo ih stalno imali u uglavnom istom obliku neko
duže vreme 2-5 godina jer su tada bili skupi i nisu se mogli
menjati na parče, pa smo ih voleli baš takve za razliku od PC
kojem se nešto menja svaka 3 meseca pa se čestito i ne vežemo za
njega. Vlasnici su bili složniji jer nije bilo internih
hardverskih svađa pošto su bili identični za razliku od PC gde se
stalno viče: šta je bolje, šta je kompatibilnije, koja kartica ima
bolju podršku,...(pogledajte samo chat u SEZAM demou gde se zz i
dejanr uz pomoć BYTE-a prepiru oko video kartice:). Još uvek
ponekad iz zadovoljstva uključim moju staru 64 (ko kaže da je
AMIGA prvo žensko ime za comp ;) i zezam se s njom. Hteo sam da je
prodam, ali za 150 DM koliko mogu da dobijem zadržaću je kući.
Tako dolazimo do cene s kojom sada c-64 može da priđe rubrici NAJ
barem kao najpovoljniji (makar je slično najboljem :) Ja sam jako
dugo koristio GEOS paket na disk drajvu 1541 i mogu vam reći da u
nekim domenima daleko šije i PC (barem XT :) Zvuči neverovatno,
ali GeoWrite je brži od WP za DOS na 286-tici koji takođe radi
grafički, ali znatno sporije !!! Sam GEOS je pravi mali Windows sa
svojim ikonama i prozorima.Ako tome pridodamo neki bolji drajv
(1571 ili 1581-3.5") i Fajnal ketridžIII dobijamo solidnu
platformu. Svako ko je imao barem neki MPS štampač ( 801 me nije
oduševio, pa sam ubrzo dokupio Seikoshu SP-180 pa sad imam 2:) i
miša mogao je poput mene solidno da zaradi, a da ne krši zakon
(mislim na piratovanje, naravno). Inteligentni drajv vam omugućava
čak i nekakav multitasking, pa eto nešto poluWindows like :) za
male pare.
Pogledajmo c-64 još jednom. Na svojih 64 kb radio sam savšta
i NIKAD mi se nije ispisalo out of memory, jer su sve aplikacije
bile pravljene za konkretan model. Sa monitorom nije bilo
problema, jer se na TV 320x200x16 sasvim lepo vidi (ne
ispravljajte me - može i ovako) i uvek ste ga kao takvog mogli
poneti kod druga bez većeg problema. Zvuk je u to vreme bio
fenomenalan, ali i sada je 3 kanala bolje od bipera ;) Portovi za
2 džojtika opet bolje od PC. Stvarno je sve super :) kao i port za
ketridže i kasetofon (strimer ;). Sve to za samo nekih 150 DM.
Pa ovaj je šenuo! Ne brinite se nisam :) Ovo je naravno bila
samo VEEEEELIKA šala, ili pogled iz drugog ugla. Ali i dalje
smatram da je c-64 bio odlično isplaniran, tačnije i malo ispred
vremena. I predstavlja jednu od prvih preteča multimedije. Ali
sada i realan pogled na njegove mane, tačnije na pogrešnu politiku
ove sada već propale firme, jer o karakteristikama ne vredi
raspravljati - vreme ih je pregazilo :) Prvo je glas koji prati
commodoreve kompjutere da su samo za igre. To neminovno povlači
hroničan nedostatak poslovnog software-a što je OGROMNA mana.
Druga mana je i monopolizam. Bilo je lakše naći step igrača bez
noge nego nekomodor periferiju koja je bila preskupa, verovatno
zbog nedostatka prave konkurencije. Da ne govorim o experimentima
prodaje bez marketinga i druge bisere. Iako moram priznati da je
sve to velika šteta i da ćemo posledice tek osetiti. Samo još da
kažem da je osim Samsunga u igri GoldStar, dok male šanse ima i
gigantska korporacija Hyundai. Sve u svemu:
COMMODORE JE MRTAV. ŽIVEO PC !!! ( Ostali izvinite)
pozdrav Bobland
najbolji.811mikis,
-> #803, dcolak+> Zavisi koji si emulator koristio, postojao je neki prvi emulator ST-a
+> koji jeste voleo bombice, posle se pojavio novi (Chameleon valjda)
Pa, nije baš sve. Recimo Cu-Base ne radi. Ali, zato sam ga sa
zadovoljstvom koristio za igru PushBox (nešto kao Sokoban) :)
Postoji još par novijih emulatora, jedan od njih (Amtari) navodno
emulira TT-a, ali samo na jačim Amigama.
/* Jimi Hendrex's modem was a Purple Hayes.
najbolji.812vitez.koja,
-> #807, kermit#=> I na atariju je sasvim dovoljno brzo :)
Tata, jurimo trideset ? ;))
najbolji.813kermit,
-> #811, mikis Hm, teško će da emulira TT-a jerbo TT ima ugrađen 68882 koprocesor.
najbolji.814kermit,
-> #812, vitez.koja Nekima je i trideset previše
najbolji.815dejanr,
-> #810, bobland>> Pogledajmo c-64 još jednom. Na svojih 64 kb radio sam savšta
>> i NIKAD mi se nije ispisalo out of memory, jer su sve aplikacije
>> bile pravljene za konkretan model.
Dobro rečeno. Ja sam za BBC B imao tekst procesor View, koji se čitav
nalazio u jednom EPROM-u od 16 kilobajta. Sada koristim WordPerfect,
što za DOS, što za WIndows, uzimaju mi na disku lepih 32 megabajta.
Nema sumnje da su bolji od View-a, ali, vala, nisu 2000 puta bolji ;)
I sa View-om sam sasvim lepo mogao da pišem.
Sa pozitivne strane, View je koštao 80-tak funti (kada bi neko, daleko
bilo, hteo da ga ispiratuje, EPROM 28128 je košta 120 maraka), a danas
WordPerfect ipak ne košta 2000 puta više ;)
najbolji.816knight,
-> #815, dejanr=> Dobro rečeno. Ja sam za BBC B imao tekst procesor View, koji se čitav
E, lepo si me podsetio za BBC. Sećam se da sam se baš ljutio što su
primeri uz tvoje članke u Računarima bili za BBC, umesto za ZxS ili C64.
najbolji.817dejanr,
-> #816, knight>> E, lepo si me podsetio za BBC. Sećam se da sam se baš ljutio što su
>> primeri uz tvoje članke u Računarima bili za BBC, umesto za ZxS ili C64.
BBC je imao zbilja lep, strukturiran bejzik. Jedino mu je falilo što
iz procedura nisu mogle da se vraćaju vrednosti (npr. kao var u paskalu)
i što nizovi i matrice nisu mogli da budu argumenti... Hm, a ni record-e
nije imao. Ostalo je bilo na solidnom nivou, i uz to je jako brzo radio
(za ono vreme).
Uzgred, imam ga i dalje, sa sve duplim diskom, 6502 second processor-om i
drugim sitnicama koje idu uz njega... 3-3500 dem opreme koja se sad ne bi mogla
prodati ni za 100 dem... ali nema veze, bilo je zabavno :)
najbolji.818armitage,
-> #815, dejanr> Dobro rečeno. Ja sam za BBC B imao tekst procesor View, koji se čitav
> nalazio u jednom EPROM-u od 16 kilobajta. Sada koristim WordPerfect,
Ista stvar k'o sa C64-kom. Memorijska proširenja su predstavljala mislene
imenice. EPROMi, sa druge strane, su bili jako popularni, nisu čak ni
nogo koštali.
Baš sam sada prelistavao jedan stari 64'er časopis, u kome je objavljen
uporedni test gomile hardvera. Pazite sada ovo: 1MB EPROM banka,
1MB RAM proširenje !!! (naravno, zbog adresiranja podeljeno u 16KB-ajtne
banke) i (sada se držite ;) ... 4MHz Turbo kartica ...
Ko sada sme da kaže, da 64-ka nije proširiva ;)
-*- Armitage -*-
najbolji.819knight,
-> #817, dejanr=> BBC je imao zbilja lep, strukturiran bejzik. Jedino mu je falilo što
Jel' on beše imao i naredbu za govor? Čini mi se da je znao da "izgovori"
tačno 255 reči. Pa još I/O portovi i tastatura... SF za ono vreme!
=> Uzgred, imam ga i dalje, sa sve duplim diskom, 6502 second processor-om i
=> drugim sitnicama koje idu uz njega... 3-3500 dem opreme koja se sad ne bi
=> mogla prodati ni za 100 dem... ali nema veze, bilo je zabavno :)
Ma može za 100 DEM... Evo, ja ti odma' dajem 150! O:)
Šalim se, ja svoj CPC 6128 ne bih prodao ni za... ni za 200, bre!
najbolji.820knight,
-> #818, armitage=> uporedni test gomile hardvera. Pazite sada ovo: 1MB EPROM banka,
=> 1MB RAM proširenje !!! (naravno, zbog adresiranja podeljeno u 16KB-ajtne
=> banke) i (sada se držite ;) ... 4MHz Turbo kartica ...
Zaboravio si da pomeneš hard disk.
Beše vest u nekom Svetu kompjutera od pre 2-3 godine...
najbolji.821dejanr,
-> #819, knight>> > BBC je imao zbilja lep, strukturiran bejzik. Jedino mu je falilo što
>>
>> Jel' on beše imao i naredbu za govor?
BBC B je u osnovnoj verziji imao "klasika" zvučni čip, tri kanala plus
kanal za zvuk. Lepo za igre, nedovoljno za govor (tj. postojao je neki
program koji govori, zaboravio sam kako se zvao, ali to je od onih programa
koje razumeš... ako znaš šta će da kažu ;)
Međutim, postojao je oficijelni speach upgrade, za koji je postojalo
predviđeno podnožje (unutar BBC-ja je bilo vazda' raznih podnožja, nikad
ga napuniti) i softver, dakle utakneš to i on progovori.
>> Čini mi se da je znao da "izgovori" tačno 255 reči.
Ne... definisalo se fonemama, dakle mogao je da kaže bilo šta. Mada ja taj
dodatak nisam imao, pa ne znam baš pouzdano.
>> Pa još I/O portovi i tastatura... SF za ono vreme!
Od portova RS-423, Centroniks, User port, Tube (za vezu sa sec.procesorom),
disk, plus sve varijante monitora (RGB, kompozitni video i TV). Tastatura
je bila jako kvalitetna, ali nije imala numerički deo.
Inače, kad već pričam o BBC-ju, da pomenem značaj tih video izlaza :) Neke
godine (recimo 1986, ili tu negde) trebalo je da radim softver za
kvalifikacije za Pesmu Evrovizije (to je ona godina kada su pobedili
"Novi fosili" sa "Ajmo na ples"). Ideja je bila da se radi na PC-ju, i ja
lepo napisao program, za ono vreme ljuta mašina (8 MHz AT sa EGA kartom),
sve to lepo, donesemo računar u Sava Centar i onda tri dana za*ebavanje
najgore vrste ne bismo li prikačili izlaz iz računara na miks pult. Nema
šta nije probano, menjane su EGA karte, donošene neke sa raznim izlazima,
kombinovano nešto, lemljeno, sačuvaj Bože i sakloni, ili nema slike, ili
nema boja, ili ima neke linije... već počela panika, Jovan Ristić (režiser)
samo psuje glupe kompjutere ("a sve bi se to lako obavilo na drvenoj tabli")
i najzad dođem na spasonosnu ideju, da probamo BBC. Prikačimo BBC, kad ono
iz prve radi! Posle je još trebalo za jednu noć prepraviti čitav softver,
ali to je još bio najmanji problem.
najbolji.822bobland,
Vidim da ste se svi raznežili za svojim starim ljubimcima. Ali da
vas utešim jednim pitanjem. Da li ćete možda za deset godina
pričati o svom XT/AT,...koji je radio pod DOS-om s kojim ste
stalno nešto čeprkali i sređivali memoriju. Iako to sve nimalo
nije bilo baš tako jednostavno kao sada Windows NT 11.2 vi ste ga
pa zato voleli.
Mislim da većina kompjuterskih problema s kojima smo često
petljali nam sa neke vremenske distance izgleda draga. Zato
nemojte da su PC samo kutije. I one će vam jednom biti drage kao
stare Levi's-ke
pozdrav Bobland
P.S. Da li bi neko sa SEZAM-a mogao da napiše rutinu koja
omogućava čitanje i snjimanje c-64 disketa na PC-ju. Ovako
simulator nem nikakvog smisla :(
najbolji.823alien,
-> #788, ljubisha[]> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum
[]> vs C64? Ex, davno nismo, a? :)))) Baš sam se zaželeo, dosade
[]> ovi megabajti :)
[]
[] Eh, da. Onomad pobedismo kad nas je Darone predstavljao.
Khmmm!
Ako misliš da ste pobedili zato što je Darone sve vreme
mlatarao onom gumenom zastavicom (propala Spectrumova tastatura)
okolo, onda si u pravu ;>>>.
[] P.S. Baš sam juče presnimio kasetu sa emisijom. Da sam znao
[] sačuvao bih je još neki dan. :))
Ne brini, čuva Darone svoj snimak i oštri se za osvetu,
ali nema šanse... (mi varamo! ;) )
najbolji.824zeus,
MC680x0! vlada... :)
___________________________________________________________________
/ What Is OMEn? \
| |
| |
| The Open Multitasking Environment (OMEn) is an open architecture, |
| true preemptive multitasking operating system based on the 680x0 |
| processor family. It is also a graphical componentware environment|
| where the user has free access to all commands and features, while|
| running multiple OMEn application programs simultaneously. A |
| SINGLE VERSION of an OMEn application program or I/O protocol |
| manager will run on ALL COMPUTERS. |
| |
| OMEn is a modular system in which I/O function files are created |
| and configured without reference to the system core. It can be |
| interfaced by any developer to any type of hardware and to any |
| type of software protocol, existing or new: printers, disk drives |
| and file systems, networks, input devices, displays, industrial |
| controls, MIDI, multi-media and so on. |
| |
| OMEn will run on 680x0 based computers (Mac, Atari, Amiga, [OEM?])|
| including older low end models; PC via a 680x0 card; and new |
| machines such as Power PC, Alpha IPX and Pentium by 680x0 |
| emulation and other techniques. Implementation progress for |
| individual machines is detailed in issues of the OMEn Herald. |
| |
| OMEn interface operation is nearer to UNIX X-Windows than to any |
| other interface, but OMEn's size is a fraction of UNIX, and the |
| generic object oriented drag-&-drop interface is unique. |
\___________________________________________________________________/
o svemu ostalom u asci fajlu koji sledi...
P.S. Imam verziju 2.46 i ako neko ima neki program pisan za OMEn sa druge
platforme (Amiga, Mac, PC (
?) neka kaze da pokusamo da razmenimo programe!
omeninfo.lzhnajbolji.825knight,
-> #824, zeus=> MC680x0! vlada... :)
Manje vodke, Ljubo, manje... ;>>
najbolji.826dejanr,
Priča o usponu i padu firme Commodore (1954-1994). NOVOSTI/microb 4.1694.
najbolji.827mikis,
C64 outcounts INTEL Pentium
---------------------------
That a PC is a worthless computer is known for many years, but that it
isn't even reliable as a simple calculator is new to me.
It all began on 30 oktober 1994 when a serious bug was found in the
Pentium of INTEL. A mathematics teacher called Thomas Nicely of the
Lynchbug College in Virginia found the bug while he was using his PC.
The moment the bug was found he put a message on Internet but nobody
replied. This bug has already got its own name : The FDIV Bug. The
number at the end makes the impression that it wasn't the first. By the
way, this Thomas Nicely now works at INTEL as an advisor. The more I
think about it, the more it looks like INTEL gave him a job just so he
would shut up about the bug. The bug he encountered is :
(824633702441.0) multiplied by (1/824633702441.0) = 0.99999999627409702.
Hahaha, this is completely wrong!!!! Because the answer to this simple
calculation = ---->>> 1 <<<--- !!!
This error can be checked very easily if you put it in your windows-
calculator. Try it if you have a Pentium in your posession !!! When I
sent a letter to INTEL they said that the bug would only occur once in a
27.000 years, so I put up a little test whith my AMIGA. I wrote a
program that would link up my AMIGA to a PC and give them the same
random calculations and compared the results. After 5 min. nothing had
happened, but suddenly I came up with two different answers!!! Once in a
27.000 years my ass!!! This was proof for me that a Pentium is a really
lousy calculator. I even tried the same sum on a C64 and guess what,
same answer as on my AMIGA ! I am not the only person that came to the
conclusion that the Pentium is bad news for PeeCees, the sytems at NASA
crashed severel times at same bug I encountered. Now, scientists all
over the world confirm that the bug occurs very often. INTEL has already
solled 5.5 million of these Pentiums and is NOT planning to replace the
buggy versions due to some very serious financial problems the company
is having at this moment.
INTEL already was out of money, but now that all the people have lost
there trust in the company, it is almost certain that INTEL does no
longer exists. While at the other companies like Motorola (the main
company on wich AMIGA is based), they are working on the 68060 at 400
Mhz !!! (without bugs ofcource). In the meantime it is adviseble not to
use or buy any Pentium for the use of anything else then games, so no:
raytracing, calculating, spreadsheet etc.
I wish all the people that have already bought this buggy chip all the
luck in the world because by God you're gonna need it !
Translated from Dutch by Cavedude.
Typed by Cavedude.
Original source by the "Telegraaf" newspaper.
najbolji.828vitez.koja,
-> #827, mikis#=> replied. This bug has already got its own name : The
#=> FDIV Bug. The number at the end makes the impression
#=> that it wasn't the first. By the
"Broj na kraju" je zapravo deo imena instrukcije (Float DIVide),
a ne broj.
Dobar humoristički tekst.
#=> That a PC is a worthless computer is known for many
#=> years, but that it isn't even reliable as a simple
#=> calculator is new to me.
#=> so I put up a little test whith my AMIGA.
#=> Motorola (the main company on wich AMIGA is based), they
#=> are working on the 68060 at 400 Mhz !!! (without bugs
Ipak, pisac nije humorista nego iskompleksirani vlasnik Amige ;)
Mada, ova dva pojma se umnogome poklapaju ;)
ps. stručnost pisca (samo u citiranom tekstu ima dva sjajna
bisera) a i umeće prevodioca su ispod svake kritike ;)
najbolji.829kale,
-> #828, vitez.koja
>> Dobar humoristički tekst.
>> Ipak, pisac nije humorista nego iskompleksirani vlasnik Amige ;)
>> Mada, ova dva pojma se umnogome poklapaju ;)
Čitajući tekst stekao sam utisak da je autor prilično zlurad po pitanju
Intela i PC-a. Čitajući tvojih par redova, imam utisak da osećaš isto, samo
za drugu stranu.
>> ps. stručnost pisca (samo u citiranom tekstu ima dva sjajna
>> bisera) a i umeće prevodioca su ispod svake kritike ;)
Izgleda da je dovoljno stručan da zna da je proizvod broja i njegove
recipročne vrednosti 1.
Suština je sasvim razumljiva. Evo da ja ukratko prevedem: Intel je
nastavio tradiciju bagova u procesorima 80x86. :( (ja se tome ne radujem)
Čitajući ono morao sam da se zapitam da li je istina, i došao do
zaključka da verovatno jeste: 1. nije prvi April, 2. svako ko ima Pentium
može za 2 minuta da proveri tvrdnju (poruka kaže da greši u Windows
kalkulatoru) i 3. Intelova bagovita tradicija.
UBR, iznenadilo me je da je već prodato 5.5 miliona Pentiuma.
ps Jel može neko da proba ono računanje u Windows kalkulatoru?
najbolji.830mikis,
-> #828, vitez.koja Ma 99.99999388271% si u pravu ;>>
najbolji.831stefan,
-> #829, kale> Čitajući ono morao sam da se zapitam da li je istina, i došao do
Taj bag se već pominjao ovde u nekim drugim konferencijama. Sad but true.
najbolji.832vitez.koja,
-> #829, kale#=> Čitajući tekst stekao sam utisak da je autor prilično
#=> zlurad po pitanju Intela i PC-a. Čitajući tvojih par
#=> redova, imam utisak da osećaš isto, samo za drugu
#=> stranu.
Ih :) Ti ne razlikuješ šalu i dobronamerno zadirkivanje od
onakvih ispada :)
Btw. ja sam izvesno vreme koristio (ne imao:) Amigu, i utisci
koje sam pokupio su veoma pozitivni. Međutim, valja razlikovati
potencijalnu i realnu upotrebljivost računara - kao i video
plejera ;) Šta vredi što je Beta bolja, kada treba svećom tražiti
kasete, dok za filmove na VHS imaš na svakom ćošku. PC je realno
mnogo upotrebljiviji od Amige - ko drukčije kaže kleveće i laže!
ps.
#=> Suština je sasvim razumljiva. Evo da ja ukratko
#=> prevedem: Intel je nastavio tradiciju bagova u
#=> procesorima 80x86. :( (ja se tome ne radujem)
Ja evo već nekoliko godina radim sa bagovitim 386 procesorom, i
ništa mi nije :)
#=> Izgleda da je dovoljno stručan da zna da je proizvod
#=> broja i njegove recipročne vrednosti 1.
Pravi matematičar :)
najbolji.833kale,
-> #832, vitez.koja
>> Ja evo već nekoliko godina radim sa bagovitim 386 procesorom, i
>> ništa mi nije :)
I ja već godinama radim sa bagovitim 386 i 486. Pre toga sam radio na
nebagovitoj 68000, ali na bagovitom OS. ;> U sadašnje alate mi ulazi i
bagoviti MSC. :( Najviše problema mi, ruku na srce, zadaju bagovi koje sam
napravim. Oni prethodni se srećom retko javljaju, i lako obilaze (mada se
TEŠKO nalaze, jer ih ne očekuješ).
Koliko se sećam (i koliko mi je poznato), bag procesora me nikad nije
mučio. Uglavnom ga pisci kompajlera prvi nađu i zaobilaze ga u kodu. Vrlo
važno ako tu i tako 386 ili 486 urade "mv" više da obiđu bag.
Ako Pentium greši kod floating deljenja, onda je stvar mnooogo
nezgodnija. Prvo, nemaš ekvivalent, tj. sekvencu instrukcija koja bi trajala
približno isto. Drugo, ne možeš da se pouzdaš da će ti raditi stari
programi za 386+387, odnosno 486 (čini mi se da je ovaj zahtev uglavnom bio
ispunjen, tj. da su novi procesori donosili nove bagove na novim instrukcijama,
(uz eventualno očuvanje starih, već poznatih i zaobiđenih u kompajlerima)).
Ona greška koja je pokazana se odnosila na tamo neku decimalu i velikoj
većini korisnika neće značiti ama baš ništa aKKo ne postoje i znatno veće
greške. Za nekoga ko radi ozbiljne proračune u kojima je double float jedini
prihvatljiv float, Pentium sa onom greškom je neprihvatljiv.
Pozdrav, Kale
najbolji.834nemanja.,
-> #832, vitez.koja# plejera ;) Sta vredi sto je Beta bolja, kada treba svecom traziti
# kasete, dok za filmove na VHS imas na svakom cosku. PC je realno
# mnogo upotrebljiviji od Amige - ko drukcije kaze klevece i laze!
Mislim da je bas obrnuto. Za amigu imas more kvalitetnog softvera
za raytracing, animaciju i DTV dok sa pcjem to nije slucaj. Dosta
amiginih programa je prebaceno na pc ali ni jedan je radi toliko
brzo kao na amigi tako nema svrhe kupovati pc za nesto sto ce
amiga uraditi brze. Jedini program za animaciju i rendering koji
je nastao na pc platformi,a da nesto vredi je 3dstudio. Dobar
program. Brz je ali nema raytracing tako da bi ga ja radije
izbegao. Caligari,real 3d, imagine, lightwave su programi
konvertovani sa amige na pcja. Imagine i real 3d su OCAJNO spori
na pcju dos caligari i lightwave nisam video kako rade na pcju.
najbolji.835mikis,
-> #833, kale+> Ona greška koja je pokazana se odnosila na tamo neku decimalu i velikoj
Što je najcrnje, izgleda da nije na "tamo nekoj" već na petoj
decimali!
Nego, za bag, ajde da kako-tako i progutamo, ali ono što najviše
iritira je Intelov postupak prema kupcima - tvrdi se da su za taj bag
znali još u aprilu!
E, to je ono što me najviše nervira u PC (pa i celoj kompjuterskoj)
industriji, što velike firme (poput Intela ili MS-a) tretiraju korisnike
k'o marvu ili maloumnike :((
Zato ću se ja (još izvesno vreme) držati Motorole i AmiZe - mada, o
Komodoru (pokojnom) tek mogu da se pričaju priče :) :((
najbolji.836djcorto,
-> #834, nemanja.>> amiga uraditi brze. Jedini program za animaciju i rendering
>> koji je nastao na pc platformi,a da nesto vredi je 3dstudio.
>> Dobar
Mrzim diskusije moj tata jaci od tvog, ali na temu 3DSa :
Nije samo za animaciju i rendering, nego i modelovanje, itd. U svetu
prodato do sada 60000 kopija, zauzima preko 60% trzista animacije i
renderinga. Podaci iz CGW, izneo Zeljko Tomic (OSA) na pokusaju
simpozijuma o Multimediji.
I jos nesto : ne znam zasto svi toliko insistirate na raytracingu.
Svrsishodan raytacing mora da oduzme mnogo vremena, i tu zbora nema.
Drugo, za PC postoji AutoVision, plugin za AutoCAD koji ima Raytracing.
Renderman je odavno imao raytracing, kao i spomenuti programi.
A, da, cudi me sto se oko Motorole ne spominje Mac, nego samo Amiga ...
skupo, sta li ? ;)
Da ponovim : masina vredi onoliko koliko ti mnogo da za najmanje para.
Ako imas pravi softver i ako ti radi posao. kako se zove je najmanje
bitno. I, mada zivim od rada na PCju, veliki sam protivnik Intela i
Microsofta. Jako bih voleo da PowerPC i Pink, Taligent ili sta vec
prorade kako treba. Pentium je odlican, ali za izbegavanje. Ne treba
gledati u pasulj kada ce da pukne ili nesto pogresno izracuna. To je
VRLO opasno .... majku mu, matematika iz prvog osnovne :))))
Uz izvinjenje na nekoherentnosti poruke,
dJOLE
najbolji.837mikis,
-> #836, djcorto+> A, da, cudi me sto se oko Motorole ne spominje Mac, nego samo Amiga ...
+> skupo, sta li ? ;)
Skupo, nedovoljno rasprostranjeno kod nas (a i šire, po Evropi)...
:((
+> I, mada zivim od rada na PCju, veliki sam protivnik Intela i
+> Microsofta. Jako bih voleo da PowerPC i Pink, Taligent ili sta vec
E, pa, raduj se - izašao je LightWave 4.0, koji postoji u verzijama
za Amigu, Windows, Windows NT (ako ne voliš Intel - teraš ga na DEC Alfi
:) ), i SGI (najbolje rešnje, pošto ne voliš ni MS ;) ). Naročito je
zanimljiva poslednja varijanta (Silicon Graphics), pošto je preporučena
cena paketa (za sve verzije) samo 999$, dakle *višestruko* jeftinije od
ostalih SGI programa za animaciju :)
Nastavak u temi CAD... :))
najbolji.838djcorto,
-> #837, mikis>> Nastavak u temi CAD... :))
OK, slazem se :)
najbolji.839kale,
Iz microb-a:
- IBM obustavio prodaju Pentium PC-a. UBR, udeo Pentiuma u PC-ima koje je
prodavao je bio mnogo manji nego kod ostalih. Takođe, IBM ima interes
za uspeh Power PC-a (na čiju štetu? ;), a treba i da proizvodi "pin to
pin" Pentium kompatibilne procesore
- Compaq, Gateway 2000, DEC, DEL, HP,... ih prodaju i dalje jer "FPU malo
kome treba"
- Intel nema nameru da menja procesor onima kojima se nije obavezao.
- Lotus objasnio korisnicima novijih verzija Lotusa 1 2 3 kako da im
program dobro radi i sa neispravnim Pentiumima (isključe korišćenje FPU)
- Microsoft distribuira patch za Excel na lošim Pentiumim-a
- Microsoft tvrdi da u svojim OS, text procesorima, data base i grafičkim
aplikacijama ne koristi FPU
- Toshiba, Hitachi, Seiko-Epson, NEC i Fujitsu će besplatno da zamene
procesor svojim kupcima, počevši s januarom. Nije baš jasno kako će to
da izvedu jer se pominje zamena samo kupcima kojima to treba (recimo
onima koji intenzivno koriste spreadsheet - a kako će to da utvrde???).
U međuvremeno će nastaviti s prodajom, uz objašnjenje situacije kupcima.
- NexGen počeo prodaju Nx586 i tvrdi da je brži od Pentiuma na sličnoj
frekvenciji (btw, ima duplo više internog keša), takođe tvrde da nema
matematičkih problema
- posle prvobitnog stava (zamena čipa korisnicima koji pokažu dokaz greške
koja je direktno uticala na njihov rad) Intel se smekšao i obećava
zamenu neispravnih čipova "iz bilo kog razloga", i to u periodu "for the
lifetime of user's PC"
- neki analitičari predviđaju da bi cena otklanjanja problema mogla da
košta više stotina miliona dolara
ps U primeru je relativna greška 0.000061, ili, kad rezultat treba da bude
16390, kod neispravnih Pentiuma je to 1 više manje - ni malo naivno! Da
li je ovo i najgori slučaj?
najbolji.840djcorto,
-> #839, kale>> - neki analiticari predvidaju da bi cena otklanjanja problema
>> mogla da kosta vise stotina miliona dolara
Da li je ovo konacni kraj Intela ? Kako li se proizvodjaci softvera
odnose prema ovome ? Sta tu ima novo ?
Hm, bas me zanima raste li proizvodnja DX3 i DX4 486 cipova ... ;)
najbolji.841wizard,
-> #840, djcorto> Da li je ovo konacni kraj Intela ?
Eh sad... Teško je "stati u kraj" firmi koja drži 90% tržišta. Po meni
ovo će samo imati značaj utoliko da warning label "Intel inside" neće
više pojedinima ;) biti argument da neka ploča košta i/ili vredi više.
> Hm, bas me zanima raste li proizvodnja DX3 i DX4 486 cipova ... ;)
Po meni su Pentium-ima sasvim prihvatljiva alternativa (pa i više od
toga) dual- i multi-procesorski sistemi, sa par 486-tica.
P.S. Hoće li "Računari" zameniti procesor dobitniku superpremije u
nagradnoj igri? ;)
najbolji.842index,
Radio Index ima čast da vam najavi sutrašnji spektakularni duel:
'Šta je bolje MS Word ili Word Perfect?'
────────────────────────
MS Word zastupa Srđan Pantić (SPantic), a Word Perfect Dejan
Šunderić (.Djn).
Telefonska uključenja i glasanje slušalaca će biti dozvoljeno, a
konačnu odluku će doneti žiri (imena i adrese poznati redakciji) na
osnovu prispelih uplata i primljenog mita.
---
■ PC PLUS ■ Emisija o računarima - nedeljom od 15 do 17 h na 88.9 MHz.
najbolji.843speedy,
Zasto gomila vas koji prate ovu temu mrzi Intel?
Intelovi procesori imaju:
- hardwerski multitasking
- totalnu zastitu memorije
- vise-procesorski rad
- flat adresiranje do 4 GB
- Segmentnu i stranicnu organizaciju memorije
- Veliku brzinu ( polako se priblizava RISCovima)
- 4 nivoa privilegija ( dovoljno i za najzahtevnije OS-e(!) )
Sta bi vise? A to sto neke firme nemogu da napisu dobar OS, to je
druga prica...
Speedy
najbolji.844djcorto,
-> #843, speedy>> Sta bi vise? A to sto neke firme nemogu da napisu dobar OS, to
>> je druga prica...
Znas, problem je u tome sto parce pametnog peska, ups, silikona, tj
procesor, ne vredi ama bas nista bez dobrog OS-a i softvera .... niko ne
mrzi specijalno Intel, vec kliku Intel-Microsoft, pogotovo ove druge
....
najbolji.845fbojan,
-> #843, speedy> Sta bi vise? A to sto neke firme nemogu da napisu dobar OS, to je
> druga prica...
Apsolutno si u pravu! Ranije sam imao AMIGU, a sad nazalost imam PC
kojim nisam ni malo zadovoljan! Masina je 486-66 sa 8Mb i prosto je
zalosno sta se pod njom tera i kako radi. Da sam imao AMIGU sa 8Mb
razbila bi svaki PC. Od operativnih sistema sam probao i OS/2 i WIN NT
i mogu da budem zadovoljan samo sa NT-om, ali nazalost nemam dovoljno
memorije. Procesor je brz, grafika i tako i tako ali jos nenadjo OS koji
bi u pozadini izvrsavao program za dekriptovanje SKY kanala, a da ja mogu
da radim jos ponesto osim toga. Ovako kad "gledam" tv mora masina da
zvrnda samo za to :(. OS/2 je ovo mogao da radi samo 10tak minuta a onda
bi poceo da brljka po disku i tako bi se zaglupeo da je to cudo nevidjeno.
Podesavao sam i podesavao parametre za rad i nista nisam uradio.
WIN NT je po mojoj proceni najtezi za obaranje medjutim nije mogao da
radi ovo sto hocu. Jos sam u potrazi za OSom koji bi zadovoljio moje
zahteve, a ako ne uradim nista sa ponovnim podesavanjem os/2 ima da
prodam ovaj krs, kupim AMIGU 4000 i resim problem!
Iz gore navedenog sledi da trampim moju makinu, PC, za A4000 pa ko
oce nek izvoli.
STA
najbolji.846kale,
-> #843, speedy
>> Zašto gomila vas koji prate ovu temu mrzi Intel?
Kvaliteti koje si nabrojao stoje, ali više kao mogućnost koja se sporo
iskorišćava, a manje kao svakodnevna realnost. Većina programa na 386 i
kasnijim i dalje radi emulirajući 8086. Stanje će se, verujem, drastično
promeniti za najviše 2 godine.
Ako bih dobio zadatak da napišem neki program na asembleru pre bih
izabrao MC680x0 nego 80x86, iako godinama nisam koristio Motoroline
procesore. Iako su mi iskustva sa Intelovim procesorima mnogo svežija,
nikako ne mogu da im popamtim mnemonike i šta tačno koji radi. :( Motorola
ima mnogo manje mnemonika i registri su ravnopravni, a naredbe sa ograničenim
ili egzotičnim načinima adresiranja su malobrojne. Takođe ima više registara.
Pozdrav, Kale
najbolji.847speedy,
-> #846, kale
>> >> Zasto gomila vas koji prate ovu temu mrzi Intel?
>>
>> Kvaliteti koje si nabrojao stoje, ali vise kao
>>mogucnost koja se sporo iskoriscava, a manje kao svakodnevna
>>realnost. Vecina programa na 386 i kasnijim i dalje radi
>>emulirajuci 8086. Stanje ce se, verujem, drasticno
>>promeniti za najvise 2 godine.
Iskreno se nadam da ce se nesto uskoro promeniti. Da se sam
MS-DOS prebacio u PM jos u vreme 386tica ko zna sta bi
danas bilo...
>> Ako bih dobio zadatak da napisem neki program na
>>asembleru pre bih izabrao MC680x0 nego 80x86, iako godinama
>>nisam koristio Motoroline procesore. Iako su mi iskustva sa
>>Intelovim procesorima mnogo svezija, nikako ne mogu da im
>>popamtim mnemonike i sta tacno koji radi. :( Motorola ima
>>mnogo manje mnemonika i registri su ravnopravni, a naredbe
>>sa ogranicenim ili egzoticnim nacinima adresiranja su
>>malobrojne. Takode ima vise registara.
Ako je u pitanju brzina izvrsavanja program bi napisao
za Intel ... (Pentium (CISC) = PowerPC (RISC) na
istoj frekvenciji(!!) u testu PC MAG-a)
BTW, da li je teze pisanje u assembleru ipak dovoljan
razlog da se Intel _mrzi_??
Speedy
najbolji.848kale,
-> #847, speedy
>> BTW, da li je teže pisanje u assembleru ipak dovoljan razlog da se Intel
>> _mrzi_??
Naravno da nije, bar u principu. Imam pak 2 drugara koja su pisala neki
veliki program za višeprocesorski sistem sa 286-icama. Oni su radeće taj
projekat omrznuli 286, koliko se sećam, najviše zbog segmenata od 64K.
Moja iskustva sa Intelovim asemblerom nisu tako bolna, samo mi smeta
što mnogo često listam knjigu, inače program napišem u pristojnom vremenu,
ne mnogo većem nego da je MC.
Najbolji razlog da se Intel _mrzi_ je ako ti je konkurencija i ne možeš
mu ništa (efikasno).
najbolji.849fbojan,
-> #845, fbojanDanas sam totalno popi*dio. Drug doneo kod mene AMIGU 500 sa 1Mb memorije, i mi
lepo prikljucimo karticu za razbijanje skremblovanih SKY kanala, udjemo u CLI
startujemo program, kanal se otvori i AMIGA moze uzput nesto da odsvira i da se
edituje neki tekst!!! Ovo ovaj moj PrC moze samo da sanja!!!!!
Steva
najbolji.850knight,
-> #849, fbojan> Danas sam totalno popi*dio. Drug doneo kod mene AMIGU 500 sa 1Mb memorije,
> i mi lepo prikljucimo karticu za razbijanje skremblovanih SKY kanala,
> udjemo u CLI startujemo program, kanal se otvori i AMIGA moze uzput nesto
> da odsvira i da se edituje neki tekst!!! Ovo ovaj moj PrC moze samo da
Nevezano za temu - baš me briga koji je "najbolji" (imam i PC i Amigu
i svaki radi ono za šta je pogodniji) - da li bi mogao da kažeš nešto
više o tim karticama za deskremblovanje (softver, mogućnosti, cene...)?
U temi ORKA:razno, recimo.
najbolji.851vitez.koja,
-> #849, fbojan#=> edituje neki tekst!!! Ovo ovaj moj PrC moze samo da
#=> sanja!!!!!
A koji ti to PrC imaš? Čak i XT može da svira i da edituje tekst
u isto vreme (ako imaš zvučnu kariticu, naravno).
najbolji.852ljubinko,
-> #851, vitez.koja #=> edituje neki tekst!!! Ovo ovaj moj PrC moze samo da
#=> sanja!!!!!
>A koji ti to PrC imas? Cak i XT moze da svira i da edituje tekst
>u isto vreme (ako imas zvucnu kariticu, naravno).
Naravno da moze, ako u to vreme ne dekodira tv signal, ali ako
treba da dekodira tv signal, onda ni 486 nije dovoljan.
Bruka je da jedan 486 na mnogo MHz i sa mnogo memorije ne moze
da uradi ono sto radi Amiga 500 od 1985 godine (!!!?), koja je na
nivou XT kompjutera. Sta tek rade modernije Amige (!!!?)
Steta sto tako dobar operativni sistem koji ima Amiga nije
sire rasprostranjen i sto je Amiga u krizi. Nije tek tako
NASA izabrala samo Amige, i nije tek tako Amiga kompjuter
za Olimpijske igre 1996.
najbolji.853gerber,
-> #852, ljubinkoYR>*> Steta sto tako dobar operativni sistem koji ima Amiga nije
YR>*> sire rasprostranjen i sto je Amiga u krizi. Nije tek tako
YR>*> NASA izabrala samo Amige, i nije tek tako Amiga kompjuter
YR>*> za Olimpijske igre 1996.
Philipsov sistem 2000 (VCR) još uvek nije prevaziđen, pa ipak
istog već godinama nema na tržištu. Beta koja je i dalje znatno
kvalitetniji sistem od VHS-a, prodaje se skoro samo u SAD-u (ako
u međuvremenu nije nestala ;)).
Pobeđuje uspešniji (spretniji) a ne bolji, to nam je valjda jasno :)
najbolji.854maksa,
-> #853, gerber>> Pobeđuje uspešniji (spretniji) a ne bolji, to nam je valjda
>> jasno :)
Never underestimate the power of the dark side, Luke. ;))
najbolji.855ljubinko,
-> #853, gerber> Philipsov sistem 2000 (VCR) jos uvek nije prevaziden, pa ipak
> istog vec godinama nema na trzistu. Beta koja je i dalje znatno
> kvalitetniji sistem od VHS-a, prodaje se skoro samo u SAD-u (ako
> u meduvremenu nije nestala ;)).
>
> Pobeduje uspesniji (spretniji) a ne bolji, to nam je valjda jasno :)
Slazem se da je tako (na zalost), ali bi i dalje vise voleo da
pobedjuje bolji.
najbolji.856gerber,
-> #854, maksaYR>*> Never underestimate the power of the dark side, Luke. ;))
I tata bi sine .. ;))
najbolji.857gerber,
-> #855, ljubinkoYR>*> Slazem se da je tako (na zalost), ali bi i dalje vise voleo da
YR>*> pobedjuje bolji.
Pa zato meni još uvek stoji Beta u kući. Čekam rivajvl ;)
najbolji.858madamov,
-> #857, gerber
> Pa zato meni još uvek stoji Beta u kući. Čekam rivajvl ;)
I meni. B) Javi kad dođe rivajvl, mislim da mu treba očistiti glave. B)
najbolji.859gerber,
-> #858, madamovYR>*> I meni. B) Javi kad dođe rivajvl, mislim da mu treba očistiti glave. B)
Pa za ovaj moj ne misilim, već sam siguran :),
ali me mrzi da ga nosim. Jedino nisam shvatio
da li to nudiš čišćenje ili i i tvojoj makini treba :)
najbolji.860madamov,
-> #859, gerber
> Jedino nisam shvatio da li to nudiš čišćenje ili i i tvojoj makini treba :)
Treba i mojoj makini. B) Nije uključivan ne pamtim od kada. B)
najbolji.861bobland,
-> #850, knightNa Ecstasyju imaš fajl u valjda Amiga Miscu u kome se nalazi softver i šema
hardvera, kao i tekst fajl o mogućnostima PC-a za ovo. Ne znam ništa tačnije
pošto sam drugu to skidao, ali ljudi kažu da šljaka, pa ti ivdi :)
pozdrav, Bobland
najbolji.862gerber,
-> #860, madamov
Imaš odličan servis DI (valjda tako nešto), koji je
pre bio odmah pored Zvinka, a koliko znam sada se
nalazi u 29. Novembra tačno naspram ulice koja ide
od DUnav stanice.
najbolji.863sslavoljub,
drugar pita da li neko zaěń ÷║n8×Lűéě[ř űš4
űÎŤjÝyŕFg¸│'gç Ýyd.┬Ň÷ń8├š╣ ´╦÷ ű¸│ú÷!nJĐ ▄FşZAňď Vp_2[├VY¸■˛┬¤╣ 8
najbolji.864saboteur,
oOo ŮŢ> > E Kad na Amigi bude postojao DOOM ,Heretic ,Ecstatica ,X WING ,TIE
oOo ŮŢ> > FIGHTER ,Sam& max hit the road ,Full throttle ,JAVI SE ONDA!
oOo ŮŢ> I TSE...
^$^ i Win 95.
Ma sta se mucite ,ima toliko stvari ,da do jutra ne bi mogle da se
nabroje.....:)
najbolji.865iznogud,
:: ┌┌┌ đ> FIGHTER ,Sam& max hit the road ,Full throttle ,JAVI SE ONDA!
:: ┌┌┌
:: ┌┌┌ I TSE...
::
:: I TSE ;)
I TSE 2.0 ;)
I 4dos ;)
I TeleMate 4.12 ;)
P.S. Nema Amiga ni Microsoft, ali nisam baš siguran da je to neki
argument... ;>>>>
najbolji.866teorist,
;>> ** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
;>> ČČČČČČČČČ
Al' ste se zakačili za greškicu u pisanju :(
Greška nije moja, ali ne želim po tuđem radu da čeprkam,
pogotovo što je to beta verzija SOR-a, pa je i taj bag
prijavljeni :)
=> E znas ,zovi ti PC kako oces ,al zna se sta je buducnost ,sta je
bolje ,itd....
**************************
************
=> Glupo je raspravljati se Amiga nece ni 10% PC stvari imati a PC
moze 100% Amiga
=> stvari da ima....
Tvoja je mašina ozbiljna, nemaš čak ni YU slovca :))))))
Preseli takvu raspravu u Mail ako baš želiš da mi 'dokažeš', a
ne
u javnoj conf. da smaraš van teme ! (molio bi te da mi navedeš
onih 90%)
(ja sam oćutao prve uvrede, odgovorio sam tek na drugu ;) )
A mogao bi i da zatražiš konferenciju : Pljuvanje svega što nije
'SVETA MAŠINA'. Neka se zove 'PC.vs.Sve.drugo' na primer ?
=> Uvek su u pitanju pare ,i vise volim da kazes "Nisam imao para za
PC" nego da
=> nazivas tu OZBILJNU masinu kao PrC! ,ti si pravo kiselo grozdje!;)
*******
PrC = PeRsonal Computer ? :))))))
P.S.
Zanimljiv je trend (evo baš je sada ima na SET-Netu ) da 'bivši'
Amigisti
najljuće napadaju vlasnike Amiga da pređu na PrC ? Valjda im je
krivo
što su se za***ali, pa žele i drugima isto ;>>>>>>
Neka mi neko objasni zašto onda neke 'firme' nude zamenu Amiga -
386 ??
(šta će da rade sa tim 'beskorisnim igračkama' ? )
BTW, siguran sam da nikada neću imati takavo nešto :)))))
------
Mogao sam ovo i šire, ali nije za ovu konferenciju, kao što rekoh.
najbolji.867ljubinko,
>Ok tacno je ,ali ne mozes da tvrdis da je amiga bolja - nije!
Postoji posebna tema i posebna koneferencija za diskusije o tome
koji je kompjuter najbolji. Pogledajte te tekstove tamo,
a bilo bi dobro da se tamo (eventualno) nastavi i diskusija.
Ovde cu samo dati spisak firmi i poznatih pojedinaca koji
koriste Amiga kompjutere u prilozenom fajlu, pa ko hoce moze
da procita.
PS. Ne bih da odgovaram na sve pojedinacne poruke samo da napomenem
da skoro sve sto ima PC ima i Amiga (i obratno). Na primer
AUTOCAD na PC-u, na Amigi je to DYNACADD. Oba programa koriste
isto format zapisa, pa se fajlovi mogu medjusobno menjati.
Konkretno AUTOCAD koristi fajl iz DYNACADDa i prepoznaje ga kao SVOJ
fajl i obratno. TURBO CALC (na Amigi) bez problema koristi
EXCEL (sa PC) i obratno, Professional Calc (Amiga) iako ima vece
mogucnosti potpuno je kompatibilan sa Lotus 1-2-3, dbMan (Amiga)
koristi isti format zapisa kao dbase (PC) itd itd.
Zao mi je sto nije tacno da ko nije imao para za PC kupuje Amigu
izprostog razloga sto je Amiga, ne samo kod nas, skuplja.
Amiga 4000 koja odgovara PC486 i/ili Pentiumu je 50-100%
skuplja od njih itd itd, a da li je toliko i bolja moze se
diskutovati (mada se moglo procitati da je sa proceesorom
68060 pet do trideset puta brza od Pentiuma na 100 MHz).
Nisam hteo da napisem dugacku poruku, ali je tako ispalo.
Sustina je da je svaki kompjuter dobar, a da se obicno ne
koristi ni 5% onoga sto kompjuter moze.
najbolji.868saboteur,
;>> Neka mi neko objasni zasto onda neke 'firme' nude zamenu Amiga -
;>> 386 ??
Zar ti ovo ne govori nesto?! 386 se vise ne proizvodi...pravi ga samo AMD
,intel je odavno odustao....
Amiga je cool samo za igrice (konzola) ,mada danas PC ima 100x bolje i lepse
igre od amige....kad vidim neku igru koja je nastala na A500 ili A1200 i bude
konvertovana na PC odma se vidi razlika u grafici i zvuku....zvuk je bedan a
grafika slaba....
Sto se tice YU SLOVA ,Ja imam YU slova (yu.com) samo ih ne koristim jel mi se
ne dopada taj kodni raspored...i stvarno me mrzi da letresetom pise po
tastaturi.....
Da bi ti opremio Amigu da bude BAR PRIBLIZNA PCu ,ti za te pare mozes da kupis
486dx40 sto je mnoooogo bolje nego Axxxx...
najbolji.869pyc.guy,
─── i Win 95.
i plug & play...;)
Pyc
P.S: tu nas tuku 300% ... :)
najbolji.870teorist,
fa> i Win 95.
********
Uh, sva sreća da nema takavih proizvoda za moj kompjuter ;)
** Amiga SOR VERSION 1.0 registred to teorist
najbolji.871fancy,
ŮŢ> i plug & play...;)
ŮŢ> P.S: tu nas tuku 300% ... :)
Može biti, ali nije stvar u tome da sve lepo i odmah kao radi...
Kad bi se mi svi ovako družili, ogovarali naše ljubimce, razmenjivali
drivere, provodili lude noći uz pojedine instalacije da nije PC-ja..?
Sad zamisli kao plug and play. Staviš - radi.
A kamo poruka u pc.hard..?
A kamo poruka u pc.util/user/os...prog...
Ma i forum bi zamro kad bi sve radilo iz prve. O čemu bi se pričalo u
tzv. klubu programera..? Ne bi bilo ni varsica, ivojnica ni valexa...
DVV bi verovatno pisao u editoru i koristio quote u reply-ovima...
Bio bi to jedan dosadan, dosadan svet.
p.s. zamisli grupu prijatelja, vlasnika savršenih plug & play mašina,
kako stoje i ćute i pojavljuje se još jedan i kaže: "Instalirao
sam novi Pore Know Graphic Designer..." I sad ga svi s nadom
pogledaju i kažu: "Iiiiiiiii..?" Na šta on odgovori (ljutito):
"Pa ništa... radi... što..?" (che nato)
Svi (razočarano): "I tebi..:(( "
KKKHHHHHHHPA PIZ...
najbolji.872knight,
-> #871, fancy║> Kad bi se mi svi ovako družili, ogovarali naše ljubimce, razmenjivali
║> drivere, provodili lude noći uz pojedine instalacije da nije PC-ja..?
Da, a zamisli tek da nema Worda... Ode pola konferencija, odoše laseri u
večna smetlišta, umetak u Računarima tek u svakom petom broju... ;)
najbolji.873msavkovic,
┌┌┌ Tvoja je masina ozbiljna, nemas cak ni YU slovca :))))))
Mmmmm :) a tvoja je ozbiljna jer ima? ;)
najbolji.874sslavoljub,
-> #861, boblandDa li bio ljubazan da to sto si skunuo drugaru nakacis i ovde a vezano za
dekodiranje SKY satelitskih kanala.
Ili bilo ko ko zna jos nestse o tome, da napise kako to radi na PC-u
hvala unapred...
sslavoljub
najbolji.875max.headroom,
-> #864, saboteur> Č$Č i Win 95.
Mnogo buke ni oko čega :) Baš sam kod prijatelja nosio CD da instaliram Win'95
i, pošto je čovek odlučio da ga po hitnom postupku deinstalira :) (oduzima mu
previše prostora na disku) ja krenem da radim uninstall. Kad, vidi vraga, ovaj
to neće da uradi :) Šta da pričam - da nisam imao DOS boot disketu do sutra bi
sedeli pored računara. Da mi je tada nešto William Henry III bio pri ruci, nije
za pričanje gde bih mu ugurao onaj CD ;)
najbolji.876max.headroom,
-> #866, teorist> Zanimljiv je trend (evo baš je sada ima na SET-Netu ) da 'bivši'
> Amigisti najljuće napadaju vlasnike Amiga da pređu na PrC ? Valjda im je
> krivo što su se za***ali, pa žele i drugima isto ;>>>>>>
Nije da volim da pišem i otpisujem na ove teme (nekako mi deluju kao da su
stigle iz "Peek & Poke" rubrike onih starih Računara, kao deja-vu), ali, pošto
imam zvanje bivšeg vlasnika amige - imam ponešto da dodam. Objektivno
posmatrano, amiga jeste za po kući i jeste za igranje. Svo programiranje u
Motorolinom mašincu usmereno je na tu stranu, i video sam premalo paketa koji
bi opovrgli ovo moje razmišljanje. Drugo, nije zaživela kao svetski standard,
jer nije ni planirana kao takva. Amiga je bila hit - svojevremeno.
U međuvremenu su žuti počeli da rade u smeru razvoja PC komponenti,
namirisali su lovu i grozomorno široko tržište kancelarija koje su vapile za
standardom. Tako su se provukli prvi PC-ji koji su se kasnije obukli u šljokice
i sada sviraju, igraju & pevaju.
Još nisam sreo programera koji je zaradio pare na amigi, pišući programe.
Uglavnom je to bila piraterija, protiv koje, da budem iskren, nemam ama baš
ništa :) Ako neko opovrgne ovo što sam izneo - svaka čast, ali da to čini sa
argumentima koji priliče našim uslovima.
najbolji.877fbojan,
-> #866, teorist> Zanimljiv je trend (evo bas je sada ima na SET-Netu ) da 'bivsi'
> Amigisti
> najljuce napadaju vlasnike Amiga da predu na PrC ? Valjda im je
> krivo
> sto su se za***ali, pa zele i drugima isto ;>>>>>>
Ja sam imao A500, a sad na zalost imam 486 i mogu da ti kazem
da je ovaj PrC uprincipu dosta dobra masina, ali jos nema OS koji
bar ima priblizne mogucnosti kao AMIGIN OS koji se isporucuje uz
zadnje modele AMIGA.
Da sam mogao da biram izmedju ove masine koju sad imam i A4000,
MILION posto bih se odlucio za AMIGU. Em sto je bolja masina,
ima bolji OS i nema problema sa jurenjem drajvera za VGA kartu,
kontroler, misa i ostalo.
Ako ESCOM nesto uradi sa AMIGOM, obavezno je kupujem ponovo, i
nece da mi padne na pamet da se vratim PCu!
Mada potajno sanjam o nekom POWER PCu koji ce da vrti NEXT STEP!
najbolji.878superhik,
=:> Neka mi neko objasni zašto onda neke 'firme' nude zamenu
=:> Amiga - 386 ??
=:> (šta će da rade sa tim 'beskorisnim igračkama' ? )
Nisi znao da dolazi zima!???
Trebaju ljudima Amigice da založe vatru pošto grejanje neće raditi!
-> Kupite AMIGU uvek Vam može ponestati drva za loženje!! <-
najbolji.879sobrenovic,
-> #878, superhik-> Kupite AMIGU uvek Vam moze ponestati drva za lozenje!! <-
:))))) To care... :)
Salimo se naravno, nhf, nisam mislio za amigu vec za fazon :))
Jeste, ovo bi stvarno trebalo u temu NAJBOLJI...
najbolji.880saboteur,
-> #879, sobrenovic;>> -> Kupite AMIGU uvek Vam moze ponestati drva za lozenje!! <-
paa ne bas....kad bi to uradio suvise bi smrdelo ,pa bi doso Green
Peace....zato je Commodore i propao u americi ,stvorila se crna rupa iznad
fabrike ;)))))
najbolji.881speedy,
-> #867, ljubinko
mada se moglo procitati da je sa proceesorom
68060 pet do trideset puta brza od Pentiuma na 100 MHz
Ako je toliko dobar zasto onda pentium uporedjuju sa PowerPC 604
proc.-om??? (u testovima Intel vs. Motorola)
Speedy
najbolji.882armitage,
-> #876, max.headroom> Jos nisam sreo programera koji je zaradio pare na amigi, pisuci programe.
> Uglavnom je to bila piraterija, protiv koje, da budem iskren, nemam ama
> bas nista :) Ako neko opovrgne ovo sto sam izneo - svaka cast, ali da to
> cini sa argumentima koji prilice nasim uslovima.
Normalno da niko nece zaraditi ni dinar programirajuci na Amigi _ovde_!
Yet, mi se ne mozemo bas smatrati nekakim meriliom svetskih kompjuterskih
tokova. Ajde, razmisli da li neko moze ovde da zaradi prograjirajuci Meka..
Patka!
Tuzno.. sta da se radi.
Armitage
najbolji.883madamov,
-> #881, speedy
> Ako je toliko dobar zasto onda pentium uporedjuju sa PowerPC 604
> proc.-om??? (u testovima Intel vs. Motorola)
Ne upoređuju procesore, uglavnom upoređuju mašine bazirane na tim procesorima.
Bar ja nisam nigde naleteo na upoređivanje procesora, uglavnom je upoređivanje
tipa: PowerMac 8100 sa PowerPC 601 na 110 MHz uradi neki posao za xxx sekundi
dok Compaq Pentium uradi za yyy.
najbolji.884teorist,
-> #881, speedy=> mada se moglo procitati da je sa proceesorom
=> 68060 pet do trideset puta brza od Pentiuma na 100 MHz
=>
=> Ako je toliko dobar zasto onda pentium uporedjuju sa PowerPC
604
=> proc.-om??? (u testovima Intel vs. Motorola)
=> Speedy
Mnogo dobar taj Blentijum. Mogli bi da ga uzmu za LOTO izvlačenja
:))))
Garantovano izvlači najluđu kombinaciju ;)
najbolji.885teorist,
-> #882, armitage=> Normalno da niko nece zaraditi ni dinar programirajuci na Amigi
_ovde_!
=> Yet, mi se ne mozemo bas smatrati nekakim meriliom svetskih
kompjuterskih
=> tokova. Ajde, razmisli da li neko moze ovde da zaradi
prograjirajuci Meka..
=> Patka!
=> Tuzno.. sta da se radi.
A na PrC-u svi zarađuju programirajući ????
Jedino ako se organizovanje baze može nazvati 'programiranje' ?
Koji je PROGRAM ovde dobro unovčen ??
BTW, jedan naš čovek (Michal Todorovic piše u programu, pročitao sam
negde
njegovo pravo ime, ali ne mogu da se setim sada) je objavio veoma
ozbiljan
program za Amigu, ali na zapadu :)
(reč je o programu Pro Calc, jednom od najjačih programa za
tabelarna
izračunavanja)
najbolji.886teorist,
Subject: NAJBOLJI
He, he... :))))
Neko reče da Amigi fali sWINj 95 :))))
evo par porukica za ljubitelje WIN95 koji ne prate konferenciju
namenjenu
istim nesretnicima :( ;>>>>>
(poruka je sa ECSTASY BBS-a, konferencija Bulletin Board)
**********************************************************************
***
From: ZORAN TOMIC Date: 10-04-95 16:15
To: PETAR CUCKOVIC Msg#: 6214
Subj.: Maximalan CPS
Area: Bulletin Boar
* Petar Cuckovic in message to Zoran Tomic wrote:
PC> Kakve veze ima masina, bitno je da su komunikacije u pitanju
:>>>>
ZT> Ma nacices Amigiste i u NET.COMM, nego se primeti da je akcenat
ipak
ZT> stavljen na NESTO DRUGO. :>>>
PC> Naravno, akcenat je na modeme :>>>>
To i ja kazem - akcenat je na INTERNIM modemima! :>>>
PC> Ako si slucajno mislio PC, nema teorije... Bas sam pre neki dan
PC> razmisljao... sta AKO? PC mrzim (mozda sa Win95?), Mac je skup,
Atari
ččččččččččččččč
Sa Win95 mozda ga zamrzis jos vise... ;) Nije da mi se ne svidja nova
koncepcija Windowsa, ali je evidentno da se to jos uvek ponasa kao
"crna
kutija". Prilicno se glupavo ponasa sa nekim programima (najgore je
sto ljudi
ne znaju koji su to programi, pa oni najprvi cesto posluze kao
zrtveni
jagnjici). Za programiranje isto tako: covek napise "bezazlen"
program za
mapiranje tastature, i Win95 ga pretvori u trojanca najgore vrste -
totalno
izgine sve na disku, ukljucujuci i same Windowse. :( ;)
Ja cu ipak malo sacekati (mozda se pojave revizije A, B, C... Hint:
Word 6 ;)
pre nego sto mu poverim stotine megabajta programa i podataka.
Evo, posto mi je najnoviji textpad pri ruci, stavicu ovde poneki
odlomak,
mozda ti i ostali steknete pribliznu sliku o najnovijim iskustvima sa
Win95:
===============================
9.204 PC.OS.5:win95
banga, 02.10.Pon 05:06, 513 chr
Odgovor na 9.197, maksa, 02.10.Pon 01:51
---------------------------------------------------------
> Ispravka: nije samo pobio windowse, vec pobio windowse I
> pobrisao ceo disk.
Vidi moju poruku 9.167 ista stvar ali sa starom verzijom i
potencijalno
opasnim bagom.
Neko me je posle pitao da li mi je ARCPLORE ulubio kuciste od
kompjutera
ili tako nesto. Very funny.
Ova nova verzija mi ne radi, kreira virtuelni folder u TEMP
ali ga ne izbaci na ekran i naravno posle moram da ga obrisem rucno.
Osim toga kod deinstalacije ostavi bar jedan od dva programa u w95
folderu i asocijaciju za Open with..
----------------------------------------------- 9.204 ---
===============================
9.208 PC.OS.5:win95
djelovic, 02.10.Pon 10:24, 4347 chr
Odgovor na 9.196, maksa, 01.10.Ned 22:00
---------------------------------------------------------
> PS Djelovicu, cela ova stvar nema veze sa tim što mi je tvoj
program
> (verzija sa "ispravljenim potencijalno opasnim bagom") ovaj put
> uspešno POBIO windowse. Čista koincidencija.
> Molim te, želim da znam kako to radiš.
Uf :(.
Ukoliko je greška zaista do mene mogu samo da ti ponudim da mi
doneseš
mašinu kako bih probao da vratim stvar u prethodno stanje.
U međuvremenu, u ostatku poruke sledi kod ZipFile-a. Može li neko
da ga
pročita te da mi pomogne da nađem taj bag, ukoliko zaista postoji.
Evo izgubih
oči gledajući, i ništa. Da ne spominjem da ZipFile koristim non-stop
i da
ne uspevam da naletim ni na jedan od navedenih problema :(.
===============================
9.216 PC.OS.5:win95
iznogud, 02.10.Pon 20:17, 1751 chr
Odgovor na 9.208, djelovic, 02.10.Pon 10:24
---------------------------------------------------------
:: Uf :(.
:: Ukoliko je greška zaista do mene mogu samo da ti ponudim da mi
doneseš
:: mašinu kako bih probao da vratim stvar u prethodno stanje.
Ja gled'o.
Čovek probao tvoj program, DEINSTALIRAO ga iz Control Panel-a (cela
operacija - instalacija, otvaranje dve-tri arhive i deinstalacija
nije
trajala više od 10 minuta). Zatim je otvoren dijalog za FIND, Win je
počeo da pretražuje i... odjednom je desktop dobio boju find
dijaloga,
i jedino što je moglo da se radi je da se mašina obori. Poruka da 'je
sada sigurno da se kompjuter ugasi' NIJE bila ispisana u grafičkom,
već u text modu.
Pri restartovanju se imalo šta videti: CEO disk je bio obrisan.
Ostali
su neki fajlovi i ĐWindows i neki u ĐWindowsĐSystem diru, očigledno
oni koji su u vreme brisanja bili aktivni, pa se tu isprečio sam Win.
Treba li da kažem da nikakav recycle.bin nije bio ni u izgledu na
disku?
Dakle, tvoje čedo je, očigledno razljućeno deinstalacijom, odlučilo
da preuzme stvar u svoje slabašne ruke...
===============================
9.228 PC.OS.5:win95
zormi, 03.10.Uto 10:39, 989 chr
Odgovor na 9.224, vcalic, 03.10.Uto 04:10
---------------------------------------------------------
* E, ovaj Win95 čuda pravi. Za par dana eksperimentisanja sa
Explorerom
* & Co. sam se začas odvikao od deset godina sticane navike rada sa
fajlovima
* iz DOS-a, 4DOS-a i ostale . Ali ovo što ću sad opisati me
dotuklo...
Mene je "dotuklo" nešto drugo:
Rešio ja da napravim Briefcase u kome se ažuriraju rezervne kopije
INI, GRP,
DAT... i drugih konfiguracionih datoteka. Počeo da ih obeležavam
redom pa
da ih onda sendto Briefcase i kad mi zatreba pokrenem samo Update.
Medjutim, posle jedno 70 obeleženih zeznem se i dvaput kliknem na
isti naziv.
Rezultat naravno: pokretanje svih obeleženih datoteka preko
pridruženih
aplikacija, taskbar načičkan dugmićima... opšti haos.
Slično se desi ako treba pokrenuti task u pozadini pa se na ikonu
dvoklikne
uz Shift: prvi klik će obeležiti sve datoteke u katalogu izmedju one
na kojoj
je trenutno kursor i željene - a drugi će ih sve pokrenuti.
Potencijalno opasno za početnike i lako se desi uz nepredvidljive
rezultate.
----------------------------------------------- 9.228 ---
===============================
2.1475 PC.OS.5:windows
dejanr, 02.10.Pon 22:45, 741 chr
---------------------------------------------------------
Ne znam da li vam nedostaje DS program iz Nortona pod Win 95 - ja
nekako
volim da mi direktorijum izgleda "uredno" a i lakše se snalazim kada
su
datoteke uređene po ekstenzijama. Posle mesec dana pod Windows 95, ne
dade
mi đavo mira pa otkucah DS EN /S - naravno, pre toga sam morao da
podignem
sistem pod starom verzijom DOS-a, inače Win 95 ne da.
E pa, ako vam padne na pamet da uradite slično, odma' odustanite -
tako
se sbrlja sve da Windows možete samo ponovo da instalirate, pošto
izgubi
ceo START meni i svašta drugo što je očito zasnovano na dugim imenima
fajlova. Ja sam probao jedno 15 minuta da sve povratim u radno stanje
i
na kraju prebrisao celu particiju i vratio je sa backup-a (sreća da
sam
juče radio backup).
----------------------------------------------- 2.1475---
===============================
7.24 PC.PROG.6:pascal
dejanr, 02.10.Pon 22:45, 958 chr
---------------------------------------------------------
Nekada sam mnogo koristio Turbo Pascal 5.5, a i sada ga ponekad
startujem
kad mi treba nešto na brzaka da uradim. Očito ne tako često kao
nekada, jer
sam ga posle mesec dana rada pod Win 95 tek danas prvi put startovao.
Kad
ono... kaže Windows ovaj program mora da radi u DOS modu, poskida sve
aplikacije, a kada izađem iz TP-a onda resetuje računar :( Ukratko,
možete
da zaboravite na TP 5.5.
Meni nekako bilo žao da ga se lišim, i padne mi na pamet da
preimenujem
fajl, tako da sam uradio REN TURBO.EXE TPAS.EXE. Od tada, da kucnem u
drvo,
radi sasvim lepo u običnom DOS prozoru. Probao sam i da prevodim
velike
fajlove, da koristim debager itd, nikakvog problema. Bog zna da li je
to
Microsoft napravio zato što ima neki drugi proizvod koji se zove
TURBO
(a baš je i Borland našao ime za paskal kompajler ;) ili šta, ali
jedno
rename reši problem.
Naravno, ako vam tri dana po preimenovanju TPAS obriše disk, nemojte
mene
da krivite ;)
----------------------------------------------- 7.24 ---
11.875 ORKA.4:najbolji
max.headroom, 03.10.Uto 02:59, 479 chr
Odgovor na 11.864, saboteur, 01.10.Ned 16:24
---------------------------------------------------------
> Č$Č i Win 95.
Mnogo buke ni oko čega :) Baš sam kod prijatelja nosio CD da
instaliram Win'95
i, pošto je čovek odlučio da ga po hitnom postupku deinstalira :)
(oduzima mu
previše prostora na disku) ja krenem da radim uninstall. Kad, vidi
vraga,
ovaj
to neće da uradi :) Šta da pričam - da nisam imao DOS boot disketu do
sutra bi
najbolji.887max.headroom,
-> #882, armitage> Normalno da niko nece zaraditi ni dinar programirajuci na Amigi _ovde_!
> Yet, mi se ne mozemo bas smatrati nekakim meriliom svetskih kompjuterskih
> tokova. Ajde, razmisli da li neko moze ovde da zaradi prograjirajuci Meka..
"Ovde" ima svojih prednosti i mana, kao što i "tamo" ima svojih dobrih strana i
nedostataka. Naravno, pominjao sam domaće uslove jerbo živim ovde :), pa me
svako potezanje argumenata koji se odnose na življenje preko malo zanimaju.
Možemo o "dobrom kompjuteru" raspravljati u lokalnom ili globalnom smislu,
ali... ova druga rasprava neće imati nikakvog efekta :)
I zaista ispada da je jedina ostvarljiva zarada na PC računarima - da li je to
286-ica ili Pentium, apsolutno svejedno. Bitno je da taj kompjuter ljudi
koriste u poslu, gde i programer nalazi svoj 'leba :) Teren gde se Amiga može
porediti sa PC-jem su igre. Rado bih kupio A-500 i ostavio ga matorima i
sestrama da se do mile volje napucaju, a meni oslobode PC-a za neko vreme :)
Rasprava tipa "na kom računaru su igre bolje" mene slabo zanima, ali
pretpostavljam da ima zainteresovanih i za takve rasprave.
P.S.
To što sam naveo da je Amiga dobra za igranje ne znači da time računar
nipodištavam - lično smatram da mogu da kritikujem samo računar u odnosu na
koji ja mogu napraviti bolju mašinu. A ja ne bih znao ni spektruma da sastavim.
najbolji.888mikis,
-> #865, iznogud+> P.S. Nema Amiga ni Microsoft, ali nisam baš siguran da je to neki
+> argument... ;>>>>
To ti misliš ;) Mada, mi smo se tog đubreta otarasili na vreme ;>> :
Commodore Amiga BASIC
Version 1.2
Created 6 Oct 1986
Copyright (c) 1985, 1986
by Microsoft Corp.
874744 Bytes free in System
25000 Bytes fre in Basic
najbolji.889max.headroom,
-> #885, teorist> A na PrC-u svi zarađuju programirajući ????
Nisam najbolje razumeo tvoje pitanje... OVDE, velika većina programera zarađuje
upravo na PC-u, pišući programe u kojekakvim programskim jezicima čiji je
dijapazon prilično širok. Ako si mislio da SVI zarađuju koristeći PC, u
logičkoj si zabludi. Ja sam pomenuo programiranje i programere koji svoje
programe prodaju :)
> Jedino ako se organizovanje baze može nazvati 'programiranje' ?
:))) Na ovako laičku konstataciju moram da odgovorim samo osmehom... Pokušaj i
sam da "organizuješ" jednu "bazu", a svoje utiske ostavi ovde (prijateljski
savet - nemoj se podsmevati situacijama koje nisi iskusio).
> Koji je PROGRAM ovde dobro unovčen ??
Mogao bih da budem bezobrazan :) i ostavim naziv paketa koji već tri godine
prodajem, ali to neću učiniti. Ako si pod PROGRAM :) mislio na neku kompleksnu
aplikaciju tipa Excel - takvog ovde nema, niti će ga biti sve dok se ne promeni
Zakon o autorskim pravima (ionako je organizacija jednog takvog posla
prekomplikovana za ovdašnje podneblje). Šta, konkretno, podrazumevaš pod
terminom "program"?
> njegovo pravo ime, ali ne mogu da se setim sada) je objavio veoma
> ozbiljan program za Amigu, ali na zapadu :)
Svaki softver je ozbiljan. I igre su ozbiljan softver, jer pisanje igre zahteva
žestoko planiranje i još žešće poznavanje materije. Ali, da se prebacimo sa tog
"na zapadu" na neke poznatije terene? Npr., "ovde"... :)
najbolji.890vitez.koja,
-> #884, teorist#=> Mnogo dobar taj Blentijum. Mogli bi da ga uzmu za LOTO
#=> izvlačenja :))))
#=>
#=> Garantovano izvlači najluđu kombinaciju ;)
Zašto to tebe toliko uveseljava? Mislim, dobro je za tebe, kada
te takve sitnice čine srećnim, ali kako? Možda i ja uspem...
najbolji.891teorist,
-> #888, mikis+> P.S. Nema Amiga ni Microsoft, ali nisam baš siguran da je to neki
+> argument... ;>>>>
=>
=> To ti misliš ;) Mada, mi smo se tog đubreta otarasili na vreme
;>> :
=>
=> Commodore Amiga BASIC
=> Version 1.2
=> Created 6 Oct 1986
=> Copyright (c) 1985, 1986
=> by Microsoft Corp.
####################
=> 874744 Bytes free in System
=> 25000 Bytes fre in Basic
#######
:))))))))))))))))
Kod mene je jos lepse kada učitam taj stari basic. Od 1.7MB on
prijavi
da ima 0.025MB slobodno :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Sva sreća da su odustali od MicroShita već u verziji WB 2.0 :)
najbolji.892teorist,
-> #889, max.headroom
=>
> Jedino ako se organizovanje baze može nazvati 'programiranje' ?
=>
:))) Na ovako laičku konstataciju moram da odgovorim samo osmehom...
Pokušaj i
=> sam da "organizuješ" jednu "bazu", a svoje utiske ostavi ovde
(prijateljski
=> savet - nemoj se podsmevati situacijama koje nisi iskusio).
Pa, video sam par 'poslovnih programa' koji su blago rečeno
:)))))))
Za rad im je potrebna BAR 386 mašina, a rade isto ono što može da
se uradi
na Spectrumu ili C-64 :)
Ali, 'to je jak program i zato traži jak kompjuter, a i košta jako
puno' :)
Baze na svu sreću ne koristim suviše, ali sam na primer u roku od
par minuta
u jednom praistorijskom Database programu organizovao spisak knjiga
koje posedujem i još nekih sitnica sa veoma flexibilnim
pretraživanjem/
vezivanjem... (ono što mi je bilo potrebno) i više od toga mi nije
bilo
ni potrebno (a ono što sam izbljucko u skript, radi više nego
dovoljno dobro)
a znam face koje su za slične stvari (dobro de, ne baš iste, ali
veoma
slične) dali grdne pare, pa još kada jednu jedinu sitnicu treba da
promene
moraju 'firmi' da plate silne pare da im to uradi, jerbo su ovi
narafski
žešće zamotail kod :( (nisam uspeo da ga 'provalim' a nije da se
nisam
trudio. Sve mi se čini da su više pazili na zaštitu nego na
'program)
Video sam jedan 'program' za spisak ploča/pesama za radio-stanice i
konstatovao da je stvarno brz u traženju (radi bez frke na 12MHZ XT,
cak
i sa vise desetina hiljada pesama/albuma.. baza reda veličine 20MB)
ali mu je sve ostalo - :((((((((((((((((((((((((( Pa, izvini molim
te,
koliko ja znam brzina pretraživanja zavisi dobrim delom od DBASE
(konkretno)
a sve ostalo od 'programera' ? (ispravi me ako grešim ? Nisam
siguran u ono
što pričam, jer nisam previše radio sa tim)
> Koji je PROGRAM ovde dobro unovčen ??
=>
=> Mogao bih da budem bezobrazan :) i ostavim naziv paketa koji već
tri godine
=> prodajem, ali to neću učiniti. Ako si pod PROGRAM :) mislio na
neku kompleksnu
=> aplikaciju tipa Excel - takvog ovde nema, niti će ga biti sve dok
se ne promeni
=> Zakon o autorskim pravima (ionako je organizacija jednog takvog
posla
=> prekomplikovana za ovdašnje podneblje). Šta, konkretno,
podrazumevaš pod
=> terminom "program"?
Pa, za mene je PROGRAM ako je to komletan program, od prve do zadnje
linije, bez poziva drugih PROGRAMA. Sve drugo su skriptovi ?
> njegovo pravo ime, ali ne mogu da se setim sada) je objavio veoma
> ozbiljan program za Amigu, ali na zapadu :)
=>
=> Svaki softver je ozbiljan. I igre su ozbiljan softver, jer pisanje
igre zahteva
=>žestoko planiranje i još žešće poznavanje materije. Ali, da se
prebacimo sa tog
=>"na zapadu" na neke poznatije terene? Npr., "ovde"... :)
Pa svaki softver može da bude ozbiljan, a za igre znam koliko
kompleksna
izrada može da bude. Primer našeg čoveka koji sam naveo je pravi
PROGRAM
(kompletna aplikacija) ! :)
Pozdrav. :)
najbolji.893teorist,
-> #890, vitez.koja#=> Mnogo dobar taj Blentijum. Mogli bi da ga uzmu za LOTO
#=> izvlačenja :))))
#=>
#=> Garantovano izvlači najluđu kombinaciju ;)
=>
=> Zašto to tebe toliko uveseljava? Mislim, dobro je za tebe, kada
=> te takve sitnice čine srećnim, ali kako? Možda i ja uspem...
=>
Uveseljava me da se ljudi 'lože' na firme koje ne provere proizvod
pre nego što ga izbace na tržište :)
Takodje i 'pomodarstvo' u kompjuterskom svetu mi je veoma
interesantno.
Eto, baš mi je zanimljivo kada vidim neku MultiMedia PC
konfiguraciju
koja se koristi za vodjenje radnje i ništa drugo ? :) Čemu mašina od
par tisuća demona, kada to može da radi i mašina od par stotina
istih :)
Slično kao i kada naši novokomponovani 'biznismeni' okače PAGER na
najvidljivije mesto... Da ljudi vide da on to ima.
najbolji.894max.headroom,
-> #892, teorist> Za rad im je potrebna BAR 386 mašina, a rade isto ono što može da
> se uradi na Spectrumu ili C-64 :)
Znam da takvi programi postoje, ali to je jedan od trendova u koji nas guraju
"moderni" pisci operativnih sistema. Trudim se da, kako god znam i umem,
izbegnem taj opšti vapaj "moraš imati 486 i 16MB RAM-a, da bi moj adresar mogao
da radi" :)
> Ali, 'to je jak program i zato traži jak kompjuter, a i košta jako puno' :)
Ovo je već nemoć programera da sistem optimizuje i pojednostavi. Ako sedne i u
C-u odradi planiranu aplikaciju - garantujem da će biti rel. mala i brza. Samo,
za to treba imati znanja, živaca i _vremena_. Što se cene tiče - relativan
pojam, kao što je relativna dubina naših novčanika :)
> a znam face koje su za slične stvari (dobro de, ne baš iste, ali veoma
> slične) dali grdne pare, pa još kada jednu jedinu sitnicu treba da promene
> moraju 'firmi' da plate silne pare da im to uradi, jerbo su ovi narafski
Moj moto - ako misliš da je ružno, uradi sam :) Vidi, jedina gadna stvar kod
pisanja "baza podataka" je neophodnost poznavanja nekog od jezika koji taj
problem rešava. Sve ostalo je luk i voda, ako se izuzme neophodno planiranje
posla koji te očekuje. Ali, da bi aplikacija bila dobro urađena - u nju moraš
mnogo i da uložiš. Primera radi, samo literatura za neki od popularnih jezika
može da te izađe, brat-bratu, oko 600-700 DEM. A te stalne "doplate na
promene", ili, kako ih ja nazivam - "danak u krvi", realna su osnova za
kakvu-takvu zaradu na softveru. Tržišna ekonomija, što bi rekli :)
> koliko ja znam brzina pretraživanja zavisi dobrim delom od DBASE (konkretno)
> a sve ostalo od 'programera' ? (ispravi me ako grešim ? Nisam siguran u ono
> što pričam, jer nisam previše radio sa tim)
U pravu si 70% I pretraživanje u nekom sjajnom programu zna da se oduži ako
zakomplikuješ sistem.
> Pa, za mene je PROGRAM ako je to komletan program, od prve do zadnje
> linije, bez poziva drugih PROGRAMA. Sve drugo su skriptovi ?
Auh, ako na to misliš onda ni ne znaš u kakvoj si zabludi :) Ima ovde sjajnog
softvera, ali se na da svakome da ga proba (vidi - Zakon o autorskim pravima),
jer se može desiti da ga nekome (slučajno) odneseš ;), ili iskoristiš neku od
ideja. To po (ionako krhko) zdravlje programera izopšte nije dobro :) Ono što
je svima dostupno za gledanje, po meni, nije ni 10% domaćeg tržišta programima.
najbolji.895vitez.koja,
-> #893, teorist#=> koja se koristi za vodjenje radnje i ništa drugo ? :)
#=> Čemu mašina od par tisuća demona, kada to može da radi i
#=> mašina od par stotina istih :)
Ne bih da se raspravljam sa tobom oko najboljeg kompjutera... ali,
mašina od par stotina DEM (AMIGA 500?) ne može ni u snu da radi
ono što radi teško nabildovani Pentium na 90 MHz, za par hiljada
DEM. Ako ti misliš da može... good for you.
najbolji.896vpejovski,
Da, ali moja A4000 (18MB Ram, 1.7GB Hd, Impact Vision 24) moze, i to mnogo
bolje nego Blentijum. Suludo je porediti igracku konfiguraciju A500 sa 486 ili
Blentijumom. Inace jedan na 100Mhz sam imao u posedu mesec dana i pokazao se
kao TOTALNO DJUBRE u poredjenju sa sadasnjom A4000. Inace u planu je nabavka
CYBERSTORM kartice za A4000 (68060/40), sa kojom je 2-3 puta brza od Blentijuma
na 90Mhz. Da je Amiga toliki shit, ne bi je Microsoft i IBM koristili za
prezentaciju svojih proizvoda. Konkretno ... Cebit sajam, IBM koristi A2000 sa
Scala softverom za prezentaciju OS/2. Takodje smesno je porediti Motoroline
procesore i Intelove, kada su odgovorni u Intelu sami priznali da su Motorolini
bolji (sta mislite zasto se IBM udruzio sa Appleom i MOTOROLOM u pravljenju
POWER PC/MAC). Znaci ako poredite PC-Amiga cinite to sa platformama koje su
POREDLJIVE, a ne ovako smesno BLENTIJUM-A500. Hvala ...
najbolji.897vpejovski,
Eh, da umalo zaboravih .... Domaci zadatak za PrC vlasnike:
1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave, Imagine,
Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicite animacije.
2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa Sezama,
formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
MULTITASKING RULES !!!
All performed on A4000 with WB3.1
Intel inside - idiot outside :))))))))))
najbolji.898petjo,
-> #897, vpejovski
> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave, Imagine,
> Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicite
animacije.
>2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa
> Sezama, formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
Lepo je kad cela porodica, u isto vreme, radi na compu. Nego, prodajte
taj jedan pa lepo kupite dva jeftinija, ovako moze doci do incidenta.
Npr. ako se jedna od aplikacija zaglavi pa obori (prostalih osamnaest)
ceo sisitem.
Uzgred, koliki vam je radni sto? ;)
najbolji.899saboteur,
-> #896, vpejovskiT?>> Da, ali moja A4000 (18MB Ram, 1.7GB Hd, Impact Vision 24) moze, i to mnogo
T?>>
T?>> bolje nego Blentijum. Suludo je porediti igracku konfiguraciju A500 sa 486
Jeli bre sa kojim pravom P5 ,pises BLENTIJUM?!!? Daj ,bre da te nisam cuo
vise da tako govoris o naj. masini ;)
T?>> ili
T?>> Blentijumom. Inace jedan na 100Mhz sam imao u posedu mesec dana i pokazao
^^^^^^^^^^^
OPET TI!
T?>> se
T?>> kao TOTALNO DJUBRE u poredjenju sa sadasnjom A4000. Inace u planu je nabav
T?>> ka
T?>> CYBERSTORM kartice za A4000 (68060/40), sa kojom je 2-3 puta brza od Blent
T?>> ijuma
T?>> na 90Mhz. Da je Amiga toliki shit, ne bi je Microsoft i IBM koristili za
T?>> prezentaciju svojih proizvoda. Konkretno ... Cebit sajam, IBM koristi A200
T?>> 0 sa
T?>> Scala softverom za prezentaciju OS/2. Takodje smesno je porediti Motorolin
T?>> e
T?>> procesore i Intelove, kada su odgovorni u Intelu sami priznali da su Motor
T?>> olini
T?>> bolji (sta mislite zasto se IBM udruzio sa Appleom i MOTOROLOM u pravljenj
T?>> u
T?>> POWER PC/MAC). Znaci ako poredite PC-Amiga cinite to sa platformama koje s
T?>> u
T?>> POREDLJIVE, a ne ovako smesno BLENTIJUM-A500. Hvala ...
^^^^^^^^^
E vi am*gisti ste teska beda :) ,Vredjate PC do maksimuma ,a ne znate da je
to najbolja masina (meni A4000 spada u PC ,a ne u amigu ,bez obzira kako se
zvala!!!)....A najveci su "carevi" oni koji imaju konzolicu A500 pa vredjaju
486 :)))))
... *** HD was formated:(I)nstalation , (K)ill your self ***
najbolji.900saboteur,
-> #897, vpejovskiT?>> Eh, da umalo zaboravih .... Domaci zadatak za PrC vlasnike:
^^^
:))))) A amigisti me teraju da placem od smeha....
T?>> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave, Imagine,
T?>>
T?>> Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicite animac
T?>> ije.
T?>> 2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa Sezama,
T?>> formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
T?>> MULTITASKING RULES !!!
T?>> All performed on A4000 with WB3.1
T?>> Intel inside - idiot outside :))))))))))
^^^^^^^^^^^^^
Stavi ovo u viceve molim te ,mislim da ce dobiti nagradu za najgluplji!
Tu si doso da branis ovu amiga-bedu sa tvojom super masinom ,pa sad mislis
da si naj. :))
... MULTITASKING: Screwing up several things at once!
najbolji.901max.headroom,
-> #895, vitez.koja> Ne bih da se raspravljam sa tobom oko najboljeg kompjutera... ali,
> mašina od par stotina DEM (AMIGA 500?) ne može ni u snu da radi
> ono što radi teško nabildovani Pentium na 90 MHz, za par hiljada
Paz', to je zabluda. Sve zavisi od obima posla koji treba da rešava ta ljuta
mašina. Ako ti treba jednostavna pisaća mašina - dovoljan je, brat-bratu, ako
ne spektrum, a ono 286-ica sa herkulesom (300-400 DEM). Ali, ako rešiš da
sređuješ tabele, puniš baze, zoveš SPP i pleviš baštu, pod moranje ti je 486
ili Pentium. CAD/CAM da i ne pominjem u kontekstu ;)
najbolji.902vpejovski,
:))))))) Nije ovo Blentijum pa da dodje do incidenta. U tom slucaju pozvacemo
UN sa svojim MAC-ovima da posreduju ;)))))))).
Sto je normalne velicine, ali se bio nakrivio zbog BLENTIJUMA koji je tu bio
pre izvesnog vremena. Medjutim to je reseno tako sto je isti postavljen na
ugrozeno mesto i instaliran Win95 ;))))))))))))))
najbolji.903vpejovski,
Sa pravom bivseg (hvala Bogu !!!) "ponosnog" vlasnika jednog primerka doticnog
falicnog procesora. Uzgred nezapamceno je da se nekoj kompaniji koja pravi
procesore dogodi onakav skandal kao u slucaju Intela (moguce samo u PrC svetu).
Doduse nas nije mnogo pogodilo, jer mi smo i onako pod sankcijama ;))))))))))))
Uzgred, nema sta da branim "amiga-bedu" od jos vece bede koja se zove "kucaca
masina sa video i zvucnim karticama". Da ne bude zabune i da ovo ne bude
protumaceno kao odgovor besnog Amigiste (vise ponosnog !!!), napomena da sam i
dalje vlasnik jedne 486dx2/66 koja je prepustila mesto u korist, objektivno,
bolje masine. Da je SUPER, apsolutno se slazem. Ne mislim (Boze sacuvaj !!!) da
sam naj., vec zelim da se glupa rasprava i poredjenje tipa A500-Blentijum
zavrse i da poredimo prave stvari i performanse pravih platformi, a ne porediti
"konzolicu" (apsolutno se slazem ako mislimo na obicnu, 1MB, konfiguraciju) i
"fast typesetter (read: FOOLTIUM)". Ok? Idemo dalje ...
lea $fc0000,a0
jmp (a0)
... windows - za ljude koji se boje brzine !!!
... intel products - minimal intelligence invested !!!
najbolji.904ljubinko,
-> #898, petjo> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave, Imagine,
> Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicite
>animacije.
>2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa
> Sezama, formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
> Lepo je kad cela porodica, u isto vreme, radi na compu. Nego, prodajte
>taj jedan pa lepo kupite dva jeftinija, ovako moze doci do incidenta.
>Npr. ako se jedna od aplikacija zaglavi pa obori (prostalih osamnaest)
>ceo sisitem.
Na Amigi nema zaglavljivanja kao na PC, ali i na PC - u ce to
biti reseno. S obzirom da je tek Windows 95 uveo (bar delimicno)
prednosti oko imena fajla koje Amiga ima od pocetka, tj od 1985,
zivite slobodno u nadi da cete 2005 imati ono sto Amiga ima danas
(ako odrze isto zaostajanje od 10 godina, a mogu ga i smanjiti na
9, zar ne ?)
najbolji.905teorist,
-> #898, petjo=>
> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave, Imagine,
> Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicite
=> animacije.
>2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa
> Sezama, formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
=>
=> Lepo je kad cela porodica, u isto vreme, radi na compu. Nego, prodajte
=> taj jedan pa lepo kupite dva jeftinija, ovako moze doci do incidenta.
=> Npr. ako se jedna od aplikacija zaglavi pa obori (prostalih osamnaest)
=> ceo sisitem.
HAHAHAHHAHAHAHAHA, vidi se da radiš na sWINn 'multi-crashing' :)))))
Na AMIGI lepo, ako padne aplikacija pritisneš SUSPEND i onda ti samo
ne vrati memoriju, ali ceo sistem ostaje STABILAN :))))))
(normalno, ovo važi za regularne programe, demoi i introi oće da obore
ceo sistem, ali oni i onako ne poštuju multitasking )
najbolji.906teorist,
-> #899, saboteur=> T?>> Da, ali moja A4000 (18MB Ram, 1.7GB Hd, Impact Vision 24) moze, i to
mnogo
=> T?>>
=> T?>> bolje nego Blentijum. Suludo je porediti igracku konfiguraciju A500 sa
486
=>
=> Jeli bre sa kojim pravom P5 ,pises BLENTIJUM?!!? Daj ,bre da te nisam cuo
=> vise da tako govoris o naj. masini ;)
Ah, čuo sam da će lutrija uskoro početi da koristi bLENTOJUMOV FPU za
izvlačenje lotoa - žalili se ljudi da je do sada bilo namešteno :))))))
=> E vi am*gisti ste teska beda :) ,Vredjate PC do maksimuma ,a ne znate da je
=> to najbolja masina (meni A4000 spada u PC ,a ne u amigu ,bez obzira kako se
=> zvala!!!)....A najveci su "carevi" oni koji imaju konzolicu A500 pa vredjaju
=> 486 :)))))
Meni se čini da su bolji 'carevi' oni koji porede 486/66 sa 16MB i
A1200 (68ec020/14 sa 2MB) :))))
=>... *** HD was formated:(I)nstalation , (K)ill your self ***
... Virus "WIN.COM" found. Remove? (Y/n):
najbolji.907teorist,
-> #900, saboteur=> T?>> Eh, da umalo zaboravih .... Domaci zadatak za PrC vlasnike:
=> ČČČ
:))))) A amigisti me teraju da placem od smeha....
=>
=> T?>> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave,
Imagine,
=> T?>>
=> T?>> Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicite
animac
=> T?>> ije.
=> T?>> 2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa Sezama,
=> T?>> formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
=> T?>> MULTITASKING RULES !!!
=> T?>> All performed on A4000 with WB3.1
=> T?>> Intel inside - idiot outside :))))))))))
=> ČČČČČČČČČČČČČ
=> Stavi ovo u viceve molim te ,mislim da ce dobiti nagradu za najgluplji!
=> Tu si doso da branis ovu amiga-bedu sa tvojom super masinom ,pa sad mislis
=> da si naj. :))
Ha, malo si se stegnuo oko srca kada si pomislio na komparaciju
A4000/040 (ili ne daj bože 060) sa 486/100 ili Blentijumom :))))))
=> ... MULTITASKING: Screwing up several things at once!
... MASOCHIST: Windows SDK programmer with a smile!
najbolji.908saboteur,
-> #907, teoristT?>> => T?>> Eh, da umalo zaboravih .... Domaci zadatak za PrC vlasnike:
T?>> => CCC
T?>> :))))) A amigisti me teraju da placem od smeha....
T?>>
T?>> =>
T?>> => T?>> 1. Pokrenuti tri animaciona programa (ja sam koristio: Lightwave,
T?>> Imagine,
T?>> => T?>>
T?>> => T?>> Deluxe Paint) i pustiti sva tri da renderisu u isto vreme razlicit
T?>> e
T?>> animac
T?>> => T?>> ije.
T?>> => T?>> 2. Stampati stranu u nekom DTP programu, skidati fajlove sa Sezama
T?>> ,
T?>> => T?>> formatizovati disketu u flopiju i igrati neku igricu.
T?>> => T?>> MULTITASKING RULES !!!
T?>> => T?>> All performed on A4000 with WB3.1
T?>> => T?>> Intel inside - idiot outside :))))))))))
T?>> => CCCCCCCCCCCCC
T?>> => Stavi ovo u viceve molim te ,mislim da ce dobiti nagradu za najgluplji!
T?>> => Tu si doso da branis ovu amiga-bedu sa tvojom super masinom ,pa sad mis
T?>> lis
T?>> => da si naj. :))
T?>> Ha, malo si se stegnuo oko srca kada si pomislio na komparaciju
T?>> A4000/040 (ili ne daj boze 060) sa 486/100 ili Blentijumom :))))))
MA ti si moj idol! Imas provale za umiranje od smeha!
Zar ne vidis da ispaljujes sam sebe?!
T?>> => ... MULTITASKING: Screwing up several things at once!
T?>> ... MASOCHIST: Windows SDK programmer with a smile!
... Operacijom mu je odstranjen mozak, sad moze da vrsi duznost milicajca.