najbolji.305dmiladinovic,
-> #209, madamov
>> Postoji Apple UNIX, dvadesetak Mekova, pod uslovom da su raspakovani i
Čuj, generalno sam mislio na A&A.
Mak je kao/i izmišljen za umrežavanje, a ujedno i san
snova svakog ko se mrežama bavi. :)
najbolji.306dmiladinovic,
-> #214, jmodli>> bogami kosta i kosta). ako ima ogranicenja onda je mnogo bolje uloziti u
>> amigu (cak i u mekintos) nego u pisi. mnogo je isplativije, a i podrska je
Ne bi se reklo da je isplativije ulagati u Amigu.
Kao prvo PC je jedna univerzalna mašina i kao takvu
je treba shvatiti. Ne kažem ja da je PC bolji od Atarija
kao MIDI interfejs, niti da je PC bolji od MAK-a što se
DTP-a tiče, niti da je bolji od Amige što se igara tiče
ili amaterske upotrebe za niske zahteve malotiražne TV
produkcije. Međutim PC može sve to i to za iste pare.
Niko ne bi očekivao da se igra na MAK-u, obrađuje TV
signal na Atatiju ili pak radi masovni prelom na Amigi.
Što se Mak-a tiče, njemu svaka čast i što se svetskog
procenta računarskog tržišta tiče, njemu zaslužno
pripada svojih 20% kolača. Amiga i Atari zajedno ne mogu
da preuzmu ni 5%, dok PC zasigurno tera više od 50%.
Zašto je tako, pa najverovatnije zbog univerzalnosti i
što dobiješ najviše za pare koje uložiš.
Da bi Amiga radila u nekom TV studiju kako treba, potrebno
je investirati gomilu para u raznorazne džidža bidže/dodatke,
tako da je novčani skor gotovo jednak kad se uporedi sa PC-jem
i njegovim džidža bidžama, međutim da bi sve radilo kako treba
potrebno je kupiti 3 Amige. Zašto 3 ? Pa zato što će jedna
biti u rezervi, jedna na popravci, a jedna će raditi. Da li si
ti ikada video Amigu koja radi 24h*365 radnih dana. Ja nisam.
Obično crkavaju mnooogo mnooogo pre, dok PC to izdržava bez
ikakvih problema. Ne mali broj slučajeva mi se desio da je
trebalo prekontrolisati PC mašinu koja radi par godina besprekidni
i da joj ama baš ništa ne fali.
Što se Amige tiče, pošto CIA.
Usput, pitaj ćaleta, da li bi u Pingvinu ma mesto mozera umesto
PC-a stavio AMigu.
najbolji.307dmiladinovic,
-> #216, jmodli>> ps: ovo je sala. ali ako ti je stvarno uspelo bez stackera onda si
>> carobnjak.
Nisam čarobnjak, već se stvorila fama oko toga kako je
sve pod Windowsima preglomazno, veliko, zahtevno, sporo...
To me i ponuklo da kažem jedno DIR /S i da dobijem rezultat
od 149Mb sa sve 11Mb permament swap file.
Što se sakaćenja tiče, sve verzije su u punom obimu, čak i sa
svim readme fajlovima.
Tako stvari stoje.
najbolji.308dmiladinovic,
-> #217, jmodli>> a amiga moze skoro sve. :)
Imao sam ja i Spectruma.
I on je mogao sve, a imao je 48Kb. :)
>> a tek kod amige. :) moze i sa disketa da radis. ajd' da te vidim to na
>> pisiju ili mekintosu :)
Fala bogu te to više ne moram da radim, a ni da vidim.
Nažalost 90% Amiga sveta i dalje u žaru borbe mora da gura drugu disketu,
baš onda kad je najzanimljivije.
najbolji.309mikis,
-> #198, dejanr+> >> radnih stanica. Bas bih voleo da vidim nekoga ko takve projekte radi na
+> >> PC-jima.
+>
+> Eto, recimo, Bojt :)
Svaka cast, majstore :))
najbolji.310mikis,
-> #199, dejanr+> >> Takodje, PowerPC je brzi od Pentiuma.
+>
+> Neka je i tako, pa? PowerPC je IBM-ova tehnologija (System/6000). Motorola
+> ce jednom praviti te procesore u svojoj fabrici, ali razvoj nije njihov.
Ma vazno da na njemu pise Motorola i da je bolji od Intela ;)))
najbolji.311mikis,
-> #201, maksa+> Poseti bilo koju projektantsku/gradevinsku firmu.
+> (Samo spremi maramicu, jerbo tamo nema Amiga. ;)
Jaooo, pa ti bas zapeo za taj CAD i projektovanje. Pa lepo sam
rekao da Amiga nema sanse protiv ACAD-a za ozbiljnu primenu. Za po kuci
i malo vise od toga, da. Evo, svecano izjavljujem: AUTO CAD JE BOLJI
PROGRAM OD BILO KOG AMIGINOG CAD PROGRAMA. Zadovoljan? ;)
najbolji.312mikis,
-> #203, maksa+> Ne kapiras (il' se pravis lud ;), nije rec o honoraru od par
+> mil. $, nego o vrednosti posla.
Kapiram, naravno. Nego, ako radis takve poslove, red je da to dobro
i naplatis. A od par takvih poslova SIGURNO mozes zaraditi za
r.stanicu.
+> Sto se tice komentara "ljudi, kupite radne stanice" (btw, ovo
+> ti postaje zastitni znak, kao jmodlijevo, sada vec legendarno,
+> "amiga radi sve kao pc, a ostalo i bolje") treba malo da se
+> informises za koji obim posla je neophodna radna stanica.
Ehej, pogresno si me razumeo. Dakle, ne "kupite radne stanice", vec
"manite radne stanice, bolje kupite Amige, ostace vam para i za kolace"
;))) A pretpostavljam da su stanice potrebne za milionske poslove ;)))
A sad salu na stranu. Dakle, dosli smo do poente da nije uvek
najisplativije i najpovoljnije ono sto je najbolje (najskuplje). Vidimo
dakle da se i sa relativno jeftinim masinama mogu obavljati visestruko
skuplji poslovi. PC je, zahvaljujuci pre svega dobrom softveru, uspeo
da zauzme jedan znacajan segment trzista koji su drzale visestruko
skuplje masine, a pri tome ni kvalitativna razlika nije znatno velika.
Zasto, ljudi, onda pljujete one koji su to isto uradili na polju
videa i kompjuterske grafike? Zasto ne verovati da postoje ljudi koji
su shvatili da sa Amigama mogu da rade gotovo isti posao kao i sa tri
ili pet puta skupljim kompjuterima. Video je jedan od razloga sto je
Amiga uopste opstala (pored igranja, naravno :)) i za to najmanje treba
da zahvali Komodoru. Manimo se prica tipa 'ha, to su igracke, to niko
ne koristi', jer ako tako nastavimo, sticicemo do Cray-ova...
+> "Inzinjer je covek koji sa 25$ moze da obavi posao koji
+> svaka budala moze da uradi sa 2500$."
Eto poente. Vecina ljdi koji koriste Amige (i Atarije) u OZBILJNE
svrhe mogu se nazvati odlicnim inzinjerima :))
+> Get real, SGI nije resenje za sve probleme.
Nije, ali nije ni PC.
najbolji.313mikis,
-> #205, bojt+> Pa, ja bih pre kupio BMW 830i.
A muzicka zelja? Sem toga, sta ce ti to, mnogo trosi ;)))
najbolji.314mikis,
-> #218, funky+> Eeeh, momce mlado, mrzi me vise da odgovaram na sve tvoje reply-je meni, a
+>i vidim da hoces sve pogresno da razumes, pa to i uradis , a takva konverza-
+> cija nema smisla.
Slazem se da nema smisla, ali bojim se da si ti taj koji pogresno
razumeva...
+> Primer: Oko onih procesorskih prosirenja: ja sam rekao ZAMENA a ti si
+> pricao o DOKUPLJIVANJU.
Lepo sam ti rekao da A4000 ima procesor na POSEBNOJ PLOCI, tako da
je najmanji problem izvaditi ga i ubaciti brzi. Mislim da je slicno i
sa nekim mekovima i Atarijima. Medjutim, moje je misljenje da se zamena
procesora UOPSTE NE ISPLATI (bar kod PC-a). Trebaju li ti argumenti?
Znas li nekoga ko je zamenio procesor na svom PC-u? I to 'izvlacenje
vrednosti iz starog procesora' okaci macku o rep. Za stari procesor
mozes da izvuces vr' glave 50 maraka, i to ako neko uopste hoce da ga
kupi. HOCE LI NEKO DA KUPI INTEL 80386DX/25 MHZ? Znas li ti nekoga
kome treba ovaj procesor? Koliko bi ti dao za njega?
+> Znam i ja da i A500 ima proc. uticnicu odozdo,
Ko ovde uopste prica o A500? Taj se kompjuter neproizvodi vec vise
od dve ipo godine. Gde sad njega nadje?
+> Kolko bi sad tebe kostalo da u tu kanticu A1200 uguras 68030 na 40 MHZ ?
+> Sigurno par puta skuplje nego citava mat. ploca sa 386DX/40 sa 128K kesa.
Oko 300$. Jeste skuplje nego 386 ploca, ali ce zato Amiga sa
030/40MHz DA POCEPA SVAKI 386. Ne verujes? Hoces da probamo?
+> Druga stvar, sta ti uopste branis ? Sta imas, i koji ti je motiv ovoga ?
+> Da branis ono sto drugi imaju ? (68030/040) ? Ja bre branim ono sto imam, a
+> ti ono sto vidis u casopisu. Ovo me podseca na conf. EXTRA/automobili.
+>
+>Kad budes imao ono o cemu pricas, javi. Ja ovo pisem na onome sto propagiram.
Vidis, za razliku od tebe JA NISTA NE PROPAGIRAM. Sta ja imam i sta
branim, davno sam napisao u porukama u ovoj konferenciji. Posto tebe
mrzi da procitas, zao mi je. Na zalost, covek citanjem tvojih poruka
stice upravo suprotan utisak od onoga sto ti tvrdis ('nije meni tatica
kupio kompjuter da se njime ku*cim'), mozda i zato sto to tako grcevito
negiras. Ako hoces da razgovaramo argumentima, izvoli. Meni nije cilj
da nekoga ubedjujem da sam najpametniji sto koristim kompjuter koji
koristim a da svi drugi pojma nemaju.
najbolji.315mikis,
-> #220, corto+> Samo napred :) Mislim da je dobro da definisemo tehnolosku primenljivost
+> odredjene masine za odredjeni posao, tj sistem koji za najmanje para
+> daje najvise muzike ;)
Slazem se, ovakve rasprave tipa 'moja mama najbolje kuha', 'a moj
tata je jaci od tvog, ima crni pojas', i 'sta hocete sa tim vasim
kravicama i kanticama' stvarno vise nemaju smisla. Dajte da stvarno
vidimo sta se isplati uzeti za koji posao. Mislim da bi u tom cilju
stvarno mogli da se nadjemo negde i da stavimo masine jedne pored
drugih, pa da vidimo kako stvari stoje ('kom opanci, tom i dzeri' ;)).
najbolji.316mikis,
-> #221, corto+> Uz potpuno slaganje, moram da primetm jos nesto: Ovde se prica samo o
+> odnosu procesora. Mnogo je vaznije, po mom skromnom misljenju,
+> uravnotezenost masine, tj stepen iskoriscenja procesora. Brz procesor na
+> sporoj magistrali i sa sporom memorijom itd nema blage sanse u sukobu sa
+> klasu sporijim procesorom u optimizovanoj masini.
Upravo se o tome ovde radi. To je razlog zasto vecina (sve?) masine
sa Motorolinim procesorom rade neke stvari bolje nego za dve klase jace
PC masine.
+> NHF momci, ali Amiga i Atari su KUCNI racunari pre svega.
Uff, ajde opet. Da li ti smatras da je kompjuter koji u standardnoj
konfiguraciji dolazi sa M68040/25 MHz, 6 MB RAM, 340 MB HD i kosta 3500
DEM KUCNI RACUNAR?? Jeste, isto koliko i odgovarajuci PC - 486DX2/66, 8
MB RAM, 500 MB HD, VLB SVGA, SB PRO/SB 16. jedva cekam vreme kada cu
imati takav 'kucni' racunar. Moja A1200 JESTE kucni racunar, ali za
pare koje sam za nju dao radi mi posao mnogo bolje nego neki slican
'ozbiljni' PC.
najbolji.317mikis,
-> #224, mpaunovic+> A kako su se pc masine popularisale
+> dok su svi imali spektrume? Svojom vrednoscu.
Nece biti da je bas tako bilo. Ako si citao Racunare u to vreme
(prvi brojevi, pocetak ekspanzije PiSija), setices se da je bila velika
povika na redakciju sto se uopste bavi tim masinama koje su bile potpuno
nedostupne obicnim korisnicima. Setimo se samo ogranicenja za uvoz - te
4 miliona (ondasnjih dinara, nekoliko stotina maraka), te 64 KB (haha,
to im je bilo dobro!), i da ne pominjem dalje, stariji kompjuterasi ce
se svakako setiti. U to vreme PC-a NIGDE NIJE BILO (osim u retkim
velikim firmama).
To ipak nije sprecilo ljude iz nasih kompjuterskih casopisa da ih
popularisu. Takodje, pisano je o nekim kompjuterima (savremenicima
Sprektrume i C=) koji su kod nas bili prisutni u gotovo zanemarljivom
broju, pa to ipak nije sprecavalo da se i o njima pise (Dejan se bas
nije drzao onoga da stvari koje su retko zastupljene tako treba i
predstavljati, mislim na njegovog BBC-ja ;)) Naravno, ja nemam nista
protiv toga, i tada sam (kao i sad) voleo da citam o stvarima koje
dolaze, kao i o drugim kompjuterima i softveru od onog koji ja koristim.
Mislim da od viska informacija nikako ne moze da boli glava. Na zalost,
neki izgleda kao da ne misle tako...
+> Danas kada nekome treba da savetujes
+> koji racunar da uzme, normalno da ces mu reci
+> da uzme pc a ne amigu ili atari, jer pc mozes
+> za sve stvari vrlo uspesno da koristis, lako
+> ga nabavljas, periferije koliko moze jeftine
+> i ima ih na svakom cosku, imas kurseve na koje
+> mozes da ides, domace knjige, literaturu,
+> casopise, reklame...
To je na zalost tacno. I sam sam vise puta bio u situaciji da
nekome preporucim kompjuter za nesto sto nije igra, i uvek je to bio PC.
Cak sam jednom bio u situaciji da jednu drugaricu ubedjujem da je za nju
bolje da uzme PC nego A1200 ;)) Medjutim, sve je to, po mom dubokom
ubedjenju, posledica aktuelne situacije kod nas. I dok se ona ne
promeni, nema nade da ce na tom planu ista biti bolje. Jedino se ne
slazem da i mi svojim delovanjem treba da doprinosimo da tako ostane.
+> Problem je sto par vas koji propagirate
+> Amigu i Atari idete logikom "cuo sam da to i to
+> moze (ili procitao) da se uradi na Atariju ili
+> Amigi, sjajno je, jeftino itd".
To nije tacno, moj stav je baziran pre svega na licnom iskustvu. Ja
vrlo cesto koristim Pisije, radio sam dosta i na Atariju, nesto manje na
Meku (nameravam da pocnem ozbiljnije) i iz sopstvenog iskustva znam da
mi Amiga omogucava da neke poslove obavim brze i lakse nego na
odgovarajucem PC-ju ili bilo kom drugom kompjuteru. Sto se tice onoga
'cuo sam i procitao' - meni zaista cale nije Rokfeler niti zivim u
Americi pa da mogu sve stvari licno da proverim. Medjutim, ako nesto
procitam na tri razlicita mesta, imam li razloga da tome ne verujem?
+> Za sve to ima
+> dobar razlog, jer PC pruza najvise za ulozena
+> sredstva, i zato je tako zastupljen.
Za neke stvari Amige/Mekovi/Atariji pruzaju mnogo vise za ulozena
sredstva nego PC-ji, i to je razlog njihove zastupljenosti. Ako hoces,
mogu ti dati i primere za to.
najbolji.318dejanr,
-> #286, mihajlo>> > 68040/40 nema sanse protiv Pentiuma, na cisto procesorskim
>> > testovima. Pogledaj i testove DX2/66 protiv 68040/40 (recimo,
>> > jesenas u BYTE-u, mislim da sam preneo negde u NOVOSTI/microb)
>> > pa ces videti da i tu Motolola zesce kaska iza DX2.
>>
>> Dejane pa ti si nasao da poredis Babe i Zabe... kako mozes Cisc
>> procesor da poredis sa jednim 32 bitnim mikro procesorom .. !??!
Molim? i 68040 i Pentium su 32-bitni MIKROprocesori, usmereni su na slično
tržište i itekako ima smisla porediti ih. Ja sam jasno rekao da MIPS-ovi
CISC i RISC mikroprocesora nisu "tek tako" međusobno uporedivi, ali
brzina kojom obavljaju neke poslove itekako jeste. Najzad, korisnika baš
briga da li je mikroprocesor unutra RISC, CISC ili hibrid (a danas su
svi hibridi), nego ga zanima koliko će brzo uraditi nešto. Ja baš o takvim
testovima govorim, prelistaj NOVOSTI/microb pa ćeš ih naći.
najbolji.319dmiladinovic,
-> #290, mihajlo>> Sta ce nam kad imamo ENLAN NFS/DFS ;>>>>
Skije za decu ?
najbolji.320dmiladinovic,
-> #235, madamov>> He, he, znaš li čiji se diskovi nalaze u većini PowerBook-ova? IBM-ovi. B)
He, he, IBM u svoje notebookove gura W.D.
najbolji.321dmiladinovic,
-> #251, mihajlo>> EPP (kada se otvara kovcezic) ili spica (na istom kanalu) za emisiju
>> Cekajuci Metroa. Sve to je radjeno na jednoj Amigi. A pazi sad ovamo,
Jel misliš na onaj voz u čekajući metroa. :)
Onda ste vi u Pixelu zaista spali na niske grane. :)
najbolji.322dmiladinovic,
-> #265, mihajlo>> E ako je tako zasto onda spilberg radi pripremu za svoje filmove na
>> Amigama ???
Verovatno i Amigu po raznoraznim džunglama koristi kao knjigu snimanja.
Ali kao podmetač.
najbolji.323dmiladinovic,
-> #273, mihajlo>> Pa da barem malo znas o hardveru Amige znao bi da Amigina brzina i
Ima Amiga i CIA-e.
S tim što za prosečnu upotrebu Amigisti koriste iste, kao što ja
koristim keks. Svaki dan po kutiju.
najbolji.324dmiladinovic,
-> #288, mihajlo>> karte, a i moj ortak je ima i koristi je za konekciju na UNIX (pazi
>> za
>> divno cudo Amiga se bez unixa, ponasa kao ravnopravan UNIX terminal)
Čuj i moj ZX 81 sasvim lepo radi kao UNIX terminal.
Samo je malo prebrz. :)
najbolji.325dmiladinovic,
-> #297, mihajlo>> E pa varas se znam da drugi kanal HTV-a koristi Amigu 2000 sa
>> GVP-om
>> za sve ispise potpise i ostale mahinacije ... (proslo nedeljna
>> informacija)
Pa za više i ne vredi, s obzirom da na PC-u prave špice i
animaciju.
najbolji.326dmiladinovic,
-> #298, mihajlo>> prenosivih medija ... pa onda istom putanjom kao i PC ..
200 tinak disketa ?
Da li je neko rekao strimer za Amigu, floptikal ?
najbolji.327mihajlo,
-> #242, armitage! E, BAS SI CAR! SVI TI SE DIVIMO, JAOO! %(
Ja cu samo da se nadovezem na ovo i da kazem nesto Funkyju
"E ti si nas idol, aj` sad idi"
! Covek (i ne samo on) se jednostavno buni protiv tvog "moj best,
! f*ck the rest" Ti si konkretno izneo par dezinformacija koje se
! ticu Amige i Maca uopste, pa si na to i dobio odgovore.
Na zalost ti odgovori se ne slazu sa tvojom vizijom i sad te barem
20 ljudi ubedjuje u nesto ...
! P.S.: NHF, nemam obicaj da nikogo licno spopadam, ali brate ...
Razuman potez ICE, koga do sada ne bi isterala iz takta ovakva
besmislena rasprava.
MIH
najbolji.328mihajlo,
-> #246, funky! I treba da se divis. Nije meni tata kupio kompjuter ko tebi za
! igranje. Ti pricas a i ne znas o cemu. TUDJE MASINE I TUDJE
! TESTOVE spominjes. Dosta mi je bre takvih lozaca, sve znaju
! samo iz prica....
Iz kog razloga da ti se divi da nisi mozda toliko lep, da treba da
ti se slepo divi i nista da ne kaze nego da blene u tvoju bozansku
lepotu ???
MIH
najbolji.329dejanr,
-> #270, mihajlo>> > Tu do izrazaja dolazi gotovo iskljucivo snaga procesora i
>> > clock. Dakle, nikakvi Atariji i Amige, a verovatno ni Mekovi,
>> > ne bi imali sansu protiv Pentiuma pa ni protiv 486/66.
>>
>> Dejane, dejane ....
>> Pa u pravu si da do izrazaja dolazi klok, ali Amiga ima jednu kartu
>> koja tera oko 600 Mipsa ....
Mihajlo, mihajlo ....
:)
Govorimo o konfiguracijama, a ne o nekakvoj karti za koju je neko negde
čuo i kojoj ni ime ni cenu ne zna. I u PC možeš da ređaš razne karte,
ali što se 600 MIPS-a tiče, u to veoma sumnjam, i kod PC karti i kod
Amiga karti.
Pričamo o stvarima koje smo videli, i na njih se moja konstatacija
odnosi.
najbolji.330dejanr,
-> #274, mihajlo>> Intelovi procesori su sebi zamesili kada su napravili samo 4 DMA
>> kanala. TJ ubili mogucnost Multi Taskinga...
Ajde molim te objasni kako to procesor ima samo 4 DMA kanala, pa da svi
nešto novo naučimo :)) A onda pređi na objašnjenje kako postojanje manjeg
ili većeg broja DMA kanala "ubija mogućnost" multitaskinga. Koristilo bi
da pročitaš malo literature o DMA i multitaskingu koja bi bila za nijansu
ozbiljnija od tekstova u CHIP-u :)
>> E da znas odnos INTEL vs MOTOROLA je 1:2 za MOTOROLU, jer iako
>> MOTORLINA megahercaza zvuci manje ona daje dva puta vise snage
>> nego sto izgleda ...
Jeste, i ja sam čuo priču o nekoj kornjači koja je pretekla zeca...
najbolji.331dejanr,
-> #284, mihajlo>> Dejane, on je pricao o obicnoj motoroli na nekoj obicnoj
>> frekvenciji, dok imas recimo 68030 na 60 Mhz koji cupa 10 Mipsa sto je
>> negde oko 486 ili kako sam se u nekoj poruci izrazio ...oko 105-110 %
>> brza od 486
Pre svega, nisam video da se prodaje 68030 na 60 MHz. Izvoli mi navedi u
kom si je katalogu našao, i po kojoj ceni. Drugo, ako ona obezbeđuje
10 MIPS-a, onda je po tome bar 2-3 puta sporija od 486 na istoj (tj. 6
MHz većoj) frekvenciji. Mada je MIPS varljivo merilo.
najbolji.332dejanr,
-> #285, mihajlo>> > PS Koji su to Amiga i Atari sa 68060?
>>
>> Pa Amiga sa 68060 je A5000 koja se vec pojavila kao i Motorola
>> 68060
Motorola 68060 se, prema izvoru PC World od februara 1994. godine, nije
pojavila i najavljena je za drugu polovinu ove godine. Prema Motorolinom
katalogu od prošloga leta (nemam noviji) Motorola 68060 najavljena je za
treći kvartal 1994. godine.
Odakle tebi informacija da se prodaje?
najbolji.333dejanr,
-> #288, mihajlo>> da za Amige postoje Ethernet karte, a i moj ortak je ima i koristi
>> je za konekciju na UNIX (pazi za divno cudo Amiga se bez unixa,
>> ponasa kao ravnopravan UNIX terminal)
:))))
Pa i neki TIM-011 se sasvim lepo ponaša kao Unix terminal. Zapravo, ne
treba ti računar opšte namene da bi se ponašao kao Unix terminal, dosta
je tastatura, ekran i neka komunikaciona ploča sa dva kilobajta memorije.
najbolji.334dejanr,
-> #310, mikis>> Ma vazno da na njemu pise Motorola i da je bolji od Intela ;)))
Na njemu će pisati PowerPC, a ako bude trebalo da piše išta drugo,
najpre će pisati IBM :) Kao i na PC-ju.
Uostalom, i na Intelovim procesorima moglo bi da piše IBM, jer je
IBM većinski akcionar Intela.
najbolji.335maksa,
-> #311, mikis>> i malo vise od toga, da. Evo, svecano izjavljujem: AUTO
>> CAD JE BOLJI PROGRAM OD BILO KOG AMIGINOG CAD PROGRAMA.
>> Zadovoljan? ;)
Ne. ;))
Sad si možda usrećio komšiju Đoleta (corto), al' ako
pogledaš poruku na koju si odgovorio, i onu pre nje,
videćeš da ACAD nije bio ni pomenut. Pre crtanja treba
ponešto i da se sračuna. :)
najbolji.336maksa,
-> #312, mikis>> Kapiram, naravno. Nego, ako radis takve poslove, red je da to
>> dobro i naplatis. A od par takvih poslova SIGURNO
>> mozes zaraditi za r.stanicu.
Od "par" takvih poslova može da se obogati samo italijanska
mafija koja je poznata po građevinskim mahinacijama.
>> Zasto, ljudi, onda pljujete one koji su to isto uradili na
>> polju videa i kompjuterske grafike?
A, izvini, to mi ne'š nakalemiti. Ja sam kroz svu ovu
zafrkanciju pokušavao da relativiziram stvari, i reagovao
sam (skoro ;) samo kad neko krene da priča kako je Amiga
rešenje za sve ovozemaljske probleme.
>> Eto poente. Vecina ljdi koji koriste Amige (i Atarije) u
>> OZBILJNE svrhe mogu se nazvati odlicnim inzinjerima :))
Inžinjer != mazohista. Treba praviti razliku. ;) Šalim
se, nisam rekao da to ne može, samo ... vidi prethodni
pasus. :)
>> Nije, ali nije ni PC.
Slažem se, postoji i Mac. :))
najbolji.337bojt,
Puf, ko će bre sve ovo više da čita?
najbolji.338funky,
-> #273, mihajlo Ko je pa sad ovaj mikajlo ? Čovek je pravi fantom, odgovorio je odjednom
na 35 poruka ovde :) Gde li vi amigisti njih izvlačite, nije mi jasno. Evo
ga još jedan armitaž, pa jovo nanovo ;)
Momak, pročitaj opet sve prethodne poruke, ne nameravam po drugi put sve da
pišem, jer si ti tek sad provalio ovu konferenciju.
funk
najbolji.339markom,
-> #337, bojt*** Puf, ko će bre sve ovo više da čita?
Ja neću još dugo, ovo je bre još gore od ovakvog terora, ŕŰš Ýŕ ? :)
Marko
najbolji.340domana,
-> #258, mihajlo~~~ Evo ja cu da ti se javim za Imagine v2.0 za PC, ali za taj Real 3D
~~~ za Windows (?!) ne. Moja primedba u vezi samog Imagine-a za PC, ima
Vrlo pouzdan izvor informacija...vitin ortak iz Budimpreste, mozda si u
toku pa ti spominjem ova imena :)
Pyc
najbolji.341domana,
-> #245, funky~~~ PC to moze u DOS-u :) dodji pa vidi. Win da ne spominjem.
Da, ali dok kopiras disketu ne mozes da odes u task sa module playerom i da
ga, recimo, zaustavis.
Pyc
najbolji.342domana,
-> #293, mihajlo~~~ Moze amiga i 16 kanala ali samo sam malo brzim procesorom ... recimo
~~~ ili 68020 ili 68030 ... PRC ..
Ne moze, koliko ja znam, nemate jos takav tracker, niti player, PRC :)
Octamed je najbolje sto imate, gresim li?
Pyc
najbolji.343domana,
-> #292, mihajlo~~~ Ali Amiga je vec tu .... A5000 i CD-32 ..
CD-32?? Jel to ono bez tastature? ;)
Pyc
najbolji.344armitage,
-> #246, funky> >> E BAS SI CAR SVI TI SE DIVIMO
>
> I treba da se divis. Nije meni tata kupio kompjuter ko tebi za igranje.
> Ti pricas a i ne znas o cemu. TUDJE MASINE I TUDJE TESTOVE spominjes.
> Dosta mi je bre takvih lozaca, sve znaju samo iz prica....
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Kolega, da li tebi uopste vredi odgovarati ?
Hajde pogledaj malo stare poruke, pa se zapitaj, ko se ovde od svih nas
najvise lozi. Auditorijum ce se sigurno sloziti sa time, da su tvoje
dosadasnje izjave bile na nivou 16-godisnjeg pubertetlije.
Prestani da saleces ljude, stisaj strasti i spusti se na zemlju, pa da
razgovaramo normalno.
-*- Armitage -*-
najbolji.345mikis,
-> #230, dmiladinovic+> Sto se maka tice, gde mu je UNIX/VMS kompatibilnost.
Za Apple Unix ti je vec receno. Nego, gde si video 'VMS
kompatibilan' PC??
+> Sto se amige tice, da nije slucajno izasao NOVELL 3.12 za
+> doticnu, nesto nisam primetio.
Ne, nije izasao. Amiga ima svoj Enlan DFS peer-to-peer mrezni
softver. Osim toga, POSTOJI SOFTVER ZA POVEZIVANJE AMIGA U NOVELL,
DECNET ('VMS kompatibilne'), TCP/IP I X WINDOWS MREZE!! I sve to pod
AmigaDOS-om, i postoji vec nekoliko (bar 5) godina. Hoces i adresu
firme?
najbolji.346mikis,
-> #231, dmiladinovic+> Problem je u tome sto oko 70% trzista Maka i dalje drlja tehnoloski
+> zastarele hardove.
+> Sto se tice odnosa SCSI/AT IDE, ne bi trebalo da bude ikakve razlike,
+> medutim meni se zaista cini da su SCSI primetno sporiji. Naravno iz
+> ekonomske klase.
Dakle prvi put cujem da je IDE naprednija tehnologija od SCSI?!?
najbolji.347mikis,
-> #236, domana+> Nema 16 semplovanih hardverski (hardverski ima samo jedan), ali oni lepo
+> sviraju i sofverski.
Eh, ma mani to, ako hoces za nesto 'ozbiljno' da ga koristi.
Naravno, moguce ga je koristiti i tako, ali u krajnjem slucaju za
pustanje semplova u pesmicama ili na radiju (kao sto Pingvin radi).
Medjutim, od pravog HD recordinga tu nema nista.
+> Postoje i mnogo bolje stvari...SB 16 ASP npr.
Dokle cemo porediti babe i zabe? NARAVNO DA SB 16 ASP BOLJI SVIRA
NEGO AMIGA, ALI KOSTA ISTO KOLIKO CELA JEDNA AMIGA 500!! SB/SB Pro nije
znacajno bolji nego Amiga, a opet moras da ga platis 150 DEM, a cela
A500 kosta 400 DEM.
najbolji.348mikis,
-> #237, domana+> A da 8 kanala oduzima samo jedan
+> beznacajan deo, moduli bi mnogo bolje svirali poredeci sa onim sto sam ja
+> cuo... Ruku na srce, cuo sam A500 na 8 kanala...
A500 na 8 kanala? Na koju foru (Octamed ili Oktalyzer)? Sve Amige
osim A4000 imaju hardverski 4 kanala, sve ostalo su softverski trikovi.
najbolji.349mikis,
-> #238, domana+> ~~~ radi). Medjutim, u Srbiji postoji oko 40-50 TV stanica. Siguran sam
+> ~~~ da na 90% koriste Amige.
+>
+> 40-50??? Tesko...
+> 90? jos teze ... :)
Podatak o broju TV stanica u Srbiji cuo sam pre neki dan na TV-u.
Ne secam se tacnog broja, ali bio je tu negde. Nemoj se cuditi, danas
svaka malo veca varos u Srbiji ima svoju lokalnu televiziju :) Podatak
da 90% koristi Amige je moja procena, ali ubedjen sam da je tacna.
Pre neki dan sam bio u Vrscu i u njihovoj lokanloj televiziji (K33).
Uslovi rada su pravi partizanski ;) Ljudi od opreme koriste 2 ili 3
kamere, 5-6 monitora, VHS video, audio i video miksetu, i naravno, A500
(bez hard diska!) sa genlockom i progamom Scala 500.
Kada se pogleda koliko love treba za opremanje jedne TV stanice i ko
ulaze lovu u njih (najcesce privatnici), malo je verovatno da ce
razbacivati pare na kupovinu najsavremenijih PC-ja, kad im i 'igracke'
odlicno obavljaju posao.
najbolji.350mikis,
-> #246, funky+> Nije meni tata kupio kompjuter ko tebi za igranje.
A mama?
najbolji.351mikis,
-> #247, funky+> Ti bas stvarno ne poznajes PC... Kakvi bre interapti ? Koja zvucna karta
+> radi preko interapta ? Jesi li instalirao nekad ? SVE preko DMA, eventualno
+> ako nema slobodnog kanala, onda preko interapta (a to je reetko..)
Zasto svi kukaju na konflikt interapta kad se istovremeno stavljaju
muzicka i mrezna (ili neka druga) kartica? U svakom drugom testu ljudi
se odusevljavaju kad im sve proradi iz prve...
najbolji.352mikis,
-> #255, mihajlo+> Malo ga pretera .... ja sam imao istu i to samo tako izgleda jer
+> Amiga ima specijane cipove koji rade neke od poslova mesto nje i sve
+> to izgleda zaista brzo, ali istina je drugacija. Amigu 500 mozes da
+> poredis sa jednim brzim AT286 na recimo 16-20 Mhz (otprilike).
Nisam mislio na odnos brzine procesora vec kompjutera u celini.
Upravo specijalni cipovi cine A500 jacom od bilo kog AT-a. Ne znam ni
jedan 286/386 koji moze da radi ray tracing-om 24-bitne slike sa
najobicnijom VGA karticom, 1 MB RAM-a i flopi diskom ;)))
najbolji.353mikis,
-> #256, mihajlo+> ! pretekne para (recimo za brdo kolaca ;))
+>
+> E ovo ti je zaista vazan element za pravljenje animacije na Amigi.
+> Treba i hraniti ljude koji sve to prave, zar ne ?! :))))
Pa naravno, ako nema hleba, dajte im kolace! ;)))
najbolji.354mikis,
-> #261, mihajlo+> ! Ajd ako si smeker, uradi ti u REAL-u animaciju- simulaciju
+> ! ruleta. Bacanje kuglice pri ugaonoj brzini ruleta W=15m/rad do
+> ! zaustavljanja :)
+> !
+> ! Domaci ;)
+>
+> Da li mogu ja !??!!?!?!? :))))))))))
Samo izvoli. Posle neka oni to isto urade na svojim
'profesionalnim' kompjuterima sa 3DS-om ;)))
najbolji.355mikis,
-> #302, dmiladinovic+> >> Prvo, postoji UNIX Amiga (A3000UX, standardno sa Ethernet karticom i
+>
+> E da sam juce umro, za ovo nebih saznao.
+>
+> Nego da li to zaista postoji ili je neko hipoteticno cudo.
+> Da li ti znas da bilo ko, bilo gde, iskljucujuci Commodore,
+> radi na/sa time.
Ti i dalje ne verujes? Ako bas hoces, mogu da ti iskopiram sve
tekstove gde se pomenuto 'hipoteticko cudo' pominje. Jos jednom - u
Americi to 'cudo' (A3000UXD, 68030/25 MHz, FPU 68882/25 MHz, 9 MB RAM,
200 MB SCSI HD, A2065 Ethernet kartica, AT&T UNIX 5.4) za svega 1600$.
Posto ovde ima ljudi koji veruju samo onome sto vide svojim ocima (kakve
novine - to je najobicnija trulo-kapitalisticko-kominternovsko
-vatikanska prevara, usmerena na trovanje zdrave svesti nasih bratskih
radnih naroda & narodnosti), dakle posto novinama nije verovati,
pokusacu da nabavim i instaliram LINUX, pa koga zanima, moze da dodje
licno da se uveri.
najbolji.356mikis,
-> #303, dmiladinovic+> Sa system folderom 7.1Ş sa 2Mb rama ne mozes ama bas nista.
+> Iole ozbiljan rad zahteva 8Mb. Moj PC sasvim lepo i sada
+> radi sa 4Mb.
Ovo je zamena teza. Mac System 7 trazi 4MB RAM za normalan rad.
Medjutim, po svojoj funkcionalnosti, System 7 je u klasi sa OS/2 2.1, a
ne sa Windowsima. Koliko znam, OS/2 gotovo nikako ne moze da radi sa 4
MB.
+> Ako mislis na system nizi od 7.1, pa da te obavestimo da
+> postoji i Windows 2.0, a on ladno radi na 512Kb.
Pazi ovako, znas li IJEDAN novi program koji radi sa Win 2.0?!? Na
Meku se SASVIM LEPO moze raditi i na sistemima manjim od 7.1, sto sa
Windowsima NIKAKO nije slucaj. Trebaju li ti primeri?
+> Oni u PowerBook-ovima su, kad se uporede sa PC Notebook-ovima, upravo
+> tragicni.
Eh, nadje notebook-ove da poredis, ko da je to neko merilo...
najbolji.357mikis,
-> #306, dmiladinovic E sad si izneo gomilu neistina. Idemo redom:
+> Ne kazem ja da je PC bolji od Atarija
+> kao MIDI interfejs, niti da je PC bolji od MAK-a sto se
+> DTP-a tice, niti da je bolji od Amige sto se igara tice
+> ili amaterske upotrebe za niske zahteve malotirazne TV
+> produkcije. Medutim PC moze sve to i to za iste pare.
Nije tacno!!! Za rad sa MIDi-jem dovoljan ti je Atari ST sa 1 MB
ram i mono monitorom (cak i bez harda), koji se danas moze kupiti za 500
DEM! Nadji mi Pisija koji ce obaviti ISTI posao za ISTE pare.
Dalje, za 'niske zahteve' TV produkcije dovoljna ti je A500 sa 1 MB
ram (bez HD-a!) i Genlock (pa cak moze i bez njega, preko miksete), sto
moze da se nabavi za 800 DEM (400 bez genlock-a). Nadji PC-ja koji ce
to da uradi za te pare.
Sto se Meka i DTP-a tice, bespredmetno je vise raspravljati. Ako
pod DTP-om podrazumevas prelom memoranduma i vizit karti, u pravu si.
Ali, i za to i za neke ozbiljnije stvari - Mek LC475 (68LC040/25, 4 MB
RAM, 120 MB SCSI HD, 14" kolor monitor) ZA 2000 DEM ce ti mnogo, mnogo
bolje obaviti posao nego odgovarajuci PC.
+> Da bi Amiga radila u nekom TV studiju kako treba, potrebno
+> je investirati gomilu para u raznorazne dzidza bidze/dodatke,
+> tako da je novcani skor gotovo jednak kad se uporedi sa PC-jem
+> i njegovim dzidza bidzama, medutim da bi sve radilo kako treba
+> potrebno je kupiti 3 Amige.
Opet nije tacno. Da li ti uopste znas sta je potrebno za rad u
studiju? Da li znas da je dovoljno Amigu preko kompozitnog video izlaza
prikljuciti na video ulaz miksete i dobiti sistem potpuno spreman za
rad? Koliko kosta PC kartica za konverziju VGA->PAL? Koliko kosta
genlock za PC? Koliko kosta softver za PC? Koja PC video kartica ima
overscan?? Da li mislis da su ljudi koji kupuju Amige za rad u studiju
stvarno budale sto ne znaju da se za iste pare moze kupiti PC? Da li su
budale i onih 60-70% TV stanica u Americi koje koriste Amige u post
-produkciji? Ili je i to 'zapadnjacka propaganda'?
+> Da li si ti ikada video Amigu koja radi 24h*365 radnih dana. Ja nisam.
Ne, ali nisam video ni TV stanicu koja radi 24h*365 dana. Sem toga,
A2000 koje se vise koriste (ili bi bar trebalo da bude tako) su mnogo
manje 'kvarljive ' od A500 (odvojeno kuciste, ispravljac 150 W).
+> Sto se Amige tice, posto CIA.
Deset dolara.
P.S. Frekfencija PAL video signala je oko 3.545 MHz. Prve Amige su
radile na 7.09 MHz, iako su imale procesor na 8 MHz. Sta mislis zasto?
Zasto moja A1200 radi na 14.18 MHz iako je procesor na 16 MHz? Cemu
sluze interlejs i oversken modovi?
najbolji.358funky,
-> #274, mihajlo>> Intelovi procesori su sebi zamesili kada su napravili samo 4 DMA
>> kanala. TJ ubili mogucnost Multi Taskinga...
:)) Ti se momak sve više blamiraš i pokazuješ osnovno neznanje.
Procesor nema blage veze sa DMA kanalima
Da ti citiram, jer ćeš misliti inače da opet ja nešto sam tripujem:
PC XT hardware, M. Tešević
"..DMA funkcija omogućava brže čitanje/pisanje sa interfejs adaptera bez
posredovanja procesora. Kontroler koji omogućava ovakav rad nazvan je DMA
kontroler i proizveo ga je Intel, a oznaka mu je 8237. Ovaj DMA kontr. koji
se koristi u starijim verzijama XT računara ima 4 DMA kanala...."
Da te podsetim, XT je računar koji ima 8-bitni bus, te je i dotično kolo
adekvatno, a i ona 4 kanala su osmobitna. Kod 286+ dodati su još 16-bitni
DMA kanali, ali o tome na nekom višem kursu.
pozdrav, funk
PS: Još jedan "stručnjak" za "animaciju" na Amigi. Ima vas bre ko ladne vode..
najbolji.359funky,
-> #341, domana>>ga, recimo, zaustaviš
Kako ne ? Pa player je rezidentan, sa HOT KEY -ovima mogu da radim šta
oću, pa i da pojačavam, utišavam zajedno sa BASS/TREBLE.
Vidiš da ne poznaješ problematiku uopšte.
Evo, boox, ako ovo čita, može da potvrdi - i da kaže još štošta, al na tvoju
štetu.
funk
najbolji.360funky,
-> #342, domana>> Oktamed je najbolje sto imate, gresim li
Ko vi ? Zar ti nisi Vi ? Vi imate oktamed, ali je to budževina - svi i dalje
koriste seriju Noise/Sound/Pro tracker, pa makar imala i 4 kanala. Možda je
najnoviji ProTracker i dogurao do 8, nisam u toku.
Odma da ti kažem, nisam video PC sekvencer sa ispod 16 kanala. Njemu je
dosta i 286
najbolji.361funky,
-> #344, armitage>> Kolega, da li ti opste vredi odgovarati
Niko te ne tera da odgovaraš, samo znam da nisam prvi ja počeo ida neću ni
prvi završiti. Stvarno znaš da isprovociraš da ti se svašta kaže, a ko je u
pravu, pusti druge da kažu.
najbolji.362kenza,
-> #284, mihajlo(;> negde oko 486 ili kako sam se u nekoj poruci izrazio ...oko 105-110 %
(;> brza od 486
Ako je 105-110% brza od 486, onda nije "oko 486".
Sta imas iz matematike? :>
najbolji.363kenza,
-> #287, mihajlo(;>! Da je SPS lose resenje, odavno bi propao. A nije...
(;> Elem ovo mi zvuci kao jos jedan PRC,PRC,PRC ...TRICA
Ajde dete, podji se igrat' briskula, i tamo u vrticu
se prc,prc tricaj.
najbolji.364kenza,
-> #298, mihajlo(;> Takodje znam sta sve PC moze, a sta ne moze, mrzi me da kucam
(;> toooliki
A jesi cuo za word wrap?
najbolji.365kenza,
-> #337, bojt(;> Puf, ko ce bre sve ovo vise da cita?
Ja vise necu.
najbolji.366dsoskic,
-> #274, mihajlo> Intelovi procesori su sebi zamesili kada su napravili samo 4 DMA
> kanala. TJ ubili mogucnost Multi Taskinga...
:))
DMA = Direct Memory Access (Direktan pristup memoriji). Jel može jedno
objašnjenje? Kakve veze imaju procesori sa DMA!!?
najbolji.367dsoskic,
-> #283, mihajlo> S obzirom da je ovo istina, ja bih se na tvom mestu predao ...
Em si skoro svima odgovorio, sa preko 56 poruka, još citiraš po dve
strane teksta i staviš komentar od jednog reda, imaj srca :)
p.s. u Corelu, kod mene, skoro da nema čekanja :)), za Amizu :) ne znamo.
najbolji.368meda,
-> #206, bojt>> BTW, STADD-III je 10-1000 puta (u zavsnosti od velicine
>> problema) sporiji od nekih programa iste namene, a ima i
>> inferiornu grafiku. Bas skoro je jedna velika ovdasnja firma,
>> koja ga je koristila, zamenila za drugi.
Pa sad ja se bas ne bih slozio, jer ne znam o kojim programima
pises. STAAD je po meni dosta dobro koncipiran program.
Sto se tice grafike ne treba koristiti njegove module vec npr.
ACAD. U okruzenju u kome se mi nalazimo mislim da daleko iskace
iznad proseka.
Moje dugogodisnje iskustvo u konstrukterstvu me je ipak naucilo
da je inzinjer (odnosno dobra ekipa) u ovim sferama posla glavna
stvar. A sto se tice kompjutera u ovoj sferi na nasim terenima samo
PC ima prodju.
U USA te poslove rade i MAC-ovi.
Inace vrlo vazna stvar koju mozda mi zanemarujemo u ovoj diskusiji
je po meni pravi pristup CAD filozofiji, tu na scenu supaju soft.
cija cena ide na nekoliko desetina hiljada dolara, a izvrsavaju se
na PC ili MAC-u. To su programi koji na osnovu velike lepeze ulaznih
parametara "sami projektuju". Ali to bi bila poduza prica.
najbolji.369meda,
-> #180, bojt>> Projekat tog objekta svakako moze da ponese epitet
>> "milionski". Za sam proracun se izdvoji mnogo manje od
>> procenta, kupe se 4 486-ice i sasvim lepo obavi posao.
Investiciona vrednost objekta ili "projekta" uglavnom nije
merodavna da odlucuje o komplikovanosti i obimu proracuna i
dimenzionsanja konstrukcija.
Ne znam zasto spominjes cetri 486-ice za proracun.
Kada se razvijala ideja o primeni ovog tipa krovnih konstrukcija,
(krajem osmdesetih) proracune i analize smo radili i na 286
sa cuvenim STRESS-om, a to je i danas apsolutno moguce.
Ovde iskljucivo govorim o proracunu, koji ukljucuje staticku
i dinamicku analizu prostornog sistema.
Dimenzionisanje... razno razni programcici :), ili pesaka.
Detalji... rutine u ACAD-u :).
Pozdrav Milan
najbolji.370jmodli,
-> #219, funkySubject: Re: praksa...
> Opet spominjes i uporedjujes nesto deseto. Taj tvoj primitivni Workbench
> radi veeoma traljavo u 256 boja koje ti spominjes, ali ti zato 486 radi u
> 16. Zasto ? Da bi namerno ocrnio Intel ? Zasto ne 256 ili 65000 (dokle se
kod mene se razlika izmedju 16 i 256 boja primecuje. napominjem da nemam
nikakav windows_proof adapter, nego normalan trident svga. a workbench sa
256 boja radi brze nego windows sa isto toliko.
ipak, da priznam, nisam boje u windows-u ukinuo zato sto je sporo nego zato
sto quark xpress ne radi kako treba sa slikama kada je 1024x768 i 256 boja.
> NE primecuje sporiji rad) ? Tebi WB3 ide na 4 diskete, al je to tolko
> zaostalo, da ni najosnovnije moderne tehnike ne podrzava, tipa OLE, DDE
wb3 ide na 5 disketa :)
a sto se "modernih" tehnika tice postoje i one, ali se ne zovu OLE i DDE
nego ARexx i HotLinks.
> Zasto tolko cekas iz Corel-a u PG ? Kod mene je TRENUTNO. Ti
> verovatno imas ili spori disk, ili Veeeliki swap file, ili si crtao
> portret u Corel-u. Ili imas stacker ;)
pa ne cekam zato sto sam mazohista pa volim da cekam, nego zato sto tako
radi. tu nisam ja kriv :)
disk jeste spor (average seek: 13.69ms, track-to-track: 2.85ms, transfer
rate: 472.7 k/sec), ali isti takav imam i u amigi, pa ne vidim razloga
zasto bi pisiju vise trebalo kada ima brzi procesor. swap file mi je na
pisiju 4 mega, a isto toliko imam i ram-a. na amigi nemam virtuelnu
memoriju (osim kada mi je preko potrebna), a imam 2 mega rama.
a stacker definitivno nemam... :)
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
IBM - Idolized By Morons
najbolji.371jmodli,
-> #230, dmiladinovicSubject: Re: amiga i pisi
> Sto se amige tice, da nije slucajno izasao NOVELL 3.12 za
> doticnu, nesto nisam primetio.
a zasto bi sav softver koji izadje na pisiju morao da izadje i za druge
kompjutere? ako je kompatibilnost potpuna ili zadovoljavajuca ne vidim
razlog zasto bi se zvao Novell, a ne Envoy, na primer?
-- josip modli [ world: jmodli@bits.gtc.net ] [ yu: jmodli@sezam.yu]
IBM - I'm Being Mobbedwithwhatdoesibmstandforanswers
najbolji.372kermit,
-> #244, corto>>Skuplje od osnovne 486 konfiguracije da, a sta ti s TT-om radis, ako
>>nije tajna ?
Ništa posebno, samo malo DTP-a :)) i još ponečega pride. Igram se slabo.
najbolji.373kermit,
-> #306, dmiladinovic>> Obično crkavaju mnooogo mnooogo pre, dok PC to izdržava bez
>> ikakvih problema. Ne mali broj slučajeva mi se desio da je
>> trebalo prekontrolisati PC mašinu koja radi par godina besprekidni
>> i da joj ama baš ništa ne fali.
Dobar vic, PC izdržava! :)))))))))) Nažalost nije tu TYRANT da čujete o
izdržljivosti PC-a i kvarovima pod garancijom :))))
najbolji.374kermit,
-> #311, mikis>> AUTO CAD JE BOLJI PROGRAM OD BILO KOG AMIGINOG CAD PROGRAMA.
Ja kažem i od Atarijevog (čuo sam da ima nešto potpuno isto
kao ACAD, ali nisam video). Ali ne rade valjda svih 100%
PC-ovaca u ACAD-u! Šta je sa sitnim programčićima koji život
znače? Na PrC-u nemate nijedan kulturan tekst editor a kamoli
nešto drugo :))
najbolji.375kermit,
-> #312, mikis>> Eto poente. Vecina ljdi koji koriste Amige (i Atarije) u OZBILJNE
>> svrhe mogu se nazvati odlicnim inzinjerima :))
Tako je. Možda će najzad shvatiti ;))
najbolji.376kermit,
-> #347, mikis>>Medjutim, od pravog HD recordinga tu nema nista.
Nemoj da se ložite na HD rekording. Za sad to jedino kako
treba radi na Falconu i jedino je TO upotrebljivo za
profi-muzičare. Ne tražite detalje od mene jer se ne bavim
muzikom ali ako budete insistirali pokušaću da pribavim podatke
o tome. Jedino što znam da Cubase Audio za Falcona zamenjuje
neku opaku YAMAXA-u (cena oko 5500 dem) a to sam video iz
prospekta za CUBASE AUDIO (prodaju verzije za MAC, ATARI,
FALCON i PC). Jedino Falcon radi BEZ te YAMAXA-e.
najbolji.377maksa,
-> #368, meda>> cija cena ide na nekoliko desetina hiljada dolara, a
>> izvrsavaju se na PC ili MAC-u. To su programi koji na osnovu
>> velike lepeze ulaznih parametara "sami projektuju".
>> Ali to bi bila poduza prica.
Ako te ne mrzi, mogao bi da otkucaš tu podužu priču, pažljivo
te sluš... čitamo. :)
najbolji.378mikis,
-> #321, dmiladinovic+> Jel mislis na onaj voz u cekajuci metroa. :)
+> Onda ste vi u Pixelu zaista spali na niske grane. :)
Potrudi se bar da poruku procitas do kraja. Lepo je covek rekao da
je to radio jedan AMATER. Osim ako se u Pixelu ne smatraju amaterima ;))
najbolji.379mikis,
-> #326, dmiladinovic+> >> prenosivih medija ... pa onda istom putanjom kao i PC ..
+> 200 tinak disketa ?
+>
+> Da li je neko rekao strimer za Amigu, floptikal ?
Neverovatno koliko je ovde solipsista... Ako vi niste culi za neke
stvari, ne znaci da ne postoje. Pre svega, sve Amige 2000/3000 koje se
profesionalno koriste imaju SCSI interfejs (A4000T ima SCSI-2). Koliko
je meni poznato, strimeri/opticki/flopticki diskovi se kace bas na SCSI.
Ako te bas zanima, dobices tekst na osam strana o prenosivim memorijskim
uredjajima za Amigu.
Da ne bi ostao bez odgovora, za Amigu postoje (izmedju ostalih) :
- SyQuest i Iomega/Bernouli prenosivi hard-diskovi
- Read/Write opticki diskovi (Soni, Digital Micronics, Maxoptix)
- Flopticki diskovi (Insite Peripherals, AgogA Corporation)
- Strimeri (Commodore, New Horizons)
- DAT i Exabyte backup sistemi (Exabyte, Python)
itd. I za kraj, najlepsa stvarcica, koju mozete samo da sanjate -
VBS (Video Backup System). Stvarcica moze da se napravi i u kucnoj
reziji, za oko 30 DEM, i omogucava bekap disketa ili hard diska na
najobicniju video kasetu na najobicniji video. Kapacitet/brzina je 1
MB/min. Kad to budete imali, javite se ;)))
najbolji.380mikis,
-> #329, dejanr+> Govorimo o konfiguracijama, a ne o nekakvoj karti za koju je neko negde
+> cuo i kojoj ni ime ni cenu ne zna. I u PC mozes da redas razne karte,
+> ali sto se 600 MIPS-a tice, u to veoma sumnjam, i kod PC karti i kod
+> Amiga karti.
Zna se i ime i firma i cena. Postoje dve takve kartice, Screamer i
Warp. Obe imaju po 4 paralelna RISC procesora sa po 150 MIPS.
Proizvodjac Screamera je NewTek, firma koja proizvodi i Video Toaster, a
cena oko 9000$ (zvanicna). Prvi put je predstavljena na SiGraph Show u
Kaliforniji. Za Warp trenutno nemam tacne podatke, ali je cena vrlo
slicna. Pojavile si se pocetkom godine.
Dakle, sa istim pravom mozemo pricati o njima kao i o Alfi i
PowerPC-ju.
najbolji.381mikis,
-> #334, dejanr+> Na njemu ce pisati PowerPC, a ako bude trebalo da pise ista drugo,
+> najpre ce pisati IBM :) Kao i na PC-ju.
Pa, ja po novinama vidjam Motoroline reklame na kojima je mala crna
kockica sa velikim M i PowerPC. Verovatno su greskom ubacili neku drugu
sliku ;))
+> Uostalom, i na Intelovim procesorima moglo bi da pise IBM, jer je
+> IBM vecinski akcionar Intela.
Dokaz da se na zapadu ne razmislja kao kod nas. Bez obzira koliko
se oni 'mrzeli', nece odustati od profita koji im Intel donosi. Isti je
slucaj i sa DEC-om. Bez obzira na njihove Pentium-killere i dalje
reklamiraju i prodaju svoje 'Intel Inside' PC-je.
najbolji.382mikis,
-> #335, maksa+> Ne. ;))
+>
+> Pre crtanja treba ponesto i da se sracuna. :)
OK, PC IMA I BOLJE PROGRAME ZA SRACUNAVANJE. Sada zadovoljan? ;))
najbolji.383stefan,
-> #360, funky> Ko vi ? Zar ti nisi Vi ? Vi imate oktamed, ali je to budževina - svi i
> dalje koriste seriju Noise/Sound/Pro tracker, pa makar imala i 4 kanala.
Možda
> je najnoviji ProTracker i dogurao do 8, nisam u toku.
Ako ste već zapeli pa se raspravljate oko profesionalne primene
kompjutera šta ste zapenili i svađate se oko toga čiji kompjuter se manje
muči puštajući CD-ove (a čemu inače služe CD playeri? ;) i na koliko
kanala može da svira module itd. U odnosu na ono što se podrazumeva pod
profesionalnom primenom sve te stvari o kojima pričate su manje ili više
skupe zezalice. A ono što se podrazumeva pod time je pre svega direct to
disc recording uz milion nekih dodatnih stvari, korišćenje tih semplova
kao ravnopravnih midi kanala i drugo. Sem ako se naravno ne ograničite
samo na sekvencer ali vam je onda ta vaša priča opet suvišna :)
> Odma da ti kažem, nisam video PC sekvencer sa ispod 16 kanala. Njemu je
> dosta i 286
Teško da je neko napravio neki sekvencer koji radi na manje od 16 kanala
pa to i nije nikakva velika stvar. Inače, takve "sekvencere" teško da bi
iko ko se danas time ozbiljno bavi tako i nazvao ;) (ne toliko zbog broja
kanala nego zbog širokog spektra mogućnosti ;)
najbolji.384stefan,
-> #376, kermit> neku opaku YAMAXA-u (cena oko 5500 dem) a to sam video iz
Yamaha CBX D5 (tzv. eksterni sempler ako se ne varam :)
najbolji.385dutchman,
-> #376, kermitRe: HD Recording
Kermite, ne bilo ti zapoveđeno, pronjuškaj nešto o
HD recordingu i TT-u. Ortak koji se bavi muzikom već
je hteo da kupi Atarija za sikvencer, ja mu natuknuo
nešto o ovome, al' dalje ne znam... a do literature se
sada teško dolazi, as you know...
Pa baci ovde, ako je svima interesantno, ili u mail.
Thanx, Dutch
najbolji.386mikis,
-> #360, funky+> Odma da ti kazem, nisam video PC sekvencer sa ispod 16 kanala.
Vidim, i ti si upucen u problematiku. Pa, za tvoju informaciju,
SEKVENCERI RADE SAMO SA MIDIJEM. Posto MIDI ima 16 kanala, logicno je
da SVAKI sekvencer ima najmanje toliko. Ako ti je vec to neko merilo
kvaliteta, onda da znas da imas sekvencere i za Amigu koji rade na 48
(DR T'S KCS 3.54 Level II), 64 (Master Tracks Pro), ili gotovo
neograniceno mnogo kanala (Bars & Pipes). Za normalnu primenu dovoljno
je 64.
najbolji.387dejanr,
-> #374, kermit>> Na PrC-u nemate nijedan kulturan tekst editor a kamoli nešto drugo :))
E ako na PC-ju ima čega, onda ima editora i tekst procesora, kako za
kulturne tako i za nekulturne ukuse :))
najbolji.388dejanr,
-> #379, mikis>> itd. I za kraj, najlepsa stvarcica, koju mozete samo da sanjate -
>> VBS (Video Backup System). Stvarcica moze da se napravi i u kucnoj
>> reziji, za oko 30 DEM, i omogucava bekap disketa ili hard diska na
>> najobicniju video kasetu na najobicniji video. Kapacitet/brzina je 1
>> MB/min. Kad to budete imali, javite se ;)))
Da si živ i zdrav, takva stvarčica je za PC razvijena mili(j)on puta, čak i
kod nas, u "Pupinu". Znam ljude koji su radili na tom projektu. Čak sam imao
jedan od prototipova kod kuće, na probi.
Radilo je, ali pouzdanost nije na naročitom nivou, moraju se ugrađivati
razni checksum-i sa korekcijom grešaka da bi čovek mogao da se pouzda u
takav zapis. Takođe, "ubajati" se mnogo ranije nego drugi magnetni mediji.
najbolji.389dejanr,
-> #380, mikis>> > Govorimo o konfiguracijama, a ne o nekakvoj karti za koju je neko negde
>> > cuo i kojoj ni ime ni cenu ne zna. I u PC mozes da redas razne karte,
>> > ali sto se 600 MIPS-a tice, u to veoma sumnjam, i kod PC karti i kod
>> > Amiga karti.
>>
>> Zna se i ime i firma i cena. Postoje dve takve kartice, Screamer i
>> Warp. Obe imaju po 4 paralelna RISC procesora sa po 150 MIPS.
>> Proizvodjac Screamera je NewTek, firma koja proizvodi i Video Toaster, a
>> cena oko 9000$ (zvanicna).
Da se kladimo da postoje verzije te kartice za sve računare, dakle pogotovu
za PC? Tu računar više nije bitan, on je samo terminal za "aždaju koja
žvaće brojeve".
najbolji.390mikis,
-> #389, dejanr+> Da se kladimo da postoje verzije te kartice za sve racunare, dakle pogotovu
+> za PC? Tu racunar vise nije bitan, on je samo terminal za "azdaju koja
+> zvace brojeve".
Da se kladimo. :)) Sumnjam da Screamer postoji za neki drugi kompjuter, jer
ga pre svega reklamiraju kao super-optimizovanu platformu za rendering sa Video
Tosterom. Posto jos ne postoji Toster za druge racunare, pretpostavljam da nema
ni Screamera. :))
Naravno, i za PC postoje razne transpjuterske i RISC kartice koje rade
slican posao. Ali, ne pravi ih NewTek ;))
najbolji.391mikis,
-> #360, funky+> Odgovor na 11.342, domana, 04.03.Pet 14:35
+> ---------------------------------------------------------
+> >> Oktamed je najbolje sto imate, gresim li
+>
+> Ko vi ? Zar ti nisi Vi ? Vi imate oktamed, ali je to budzevina - svi i
Covek se toliko primio da vise ne zna ko je ko...
najbolji.392mikis,
-> #368, meda+> U USA te poslove rade i MAC-ovi.
I Mekovi? Ma nije moguce. Pa te kantice valjaju samo za DTP, a i
tu je PC bolji i isplativiji, zar ne?
najbolji.393mikis,
-> #375, kermit+> Tako je. Mozda ce najzad shvatiti ;))
Svaka cast, pravi si optimista.
najbolji.394mikis,
-> #370, jmodli+> kod mene se razlika izmedju 16 i 256 boja primecuje. napominjem da nemam
+> nikakav windows_proof adapter, nego normalan trident svga. a workbench sa
+> 256 boja radi brze nego windows sa isto toliko.
Dzabe pricas, covek nece da te shvati, pa to ti je. Za one koje
zanima: NE PRIMECUJE se znacajno usporenje u radu kod WB u 256 boja u
odnosu na 16 boja. Ko ne veruje, moze da proveri. Do usporenja dolazi
samo u najvisim rezolucijama.
Medjutim, NEMA POTREBE za 256 boja u WB-u jer SKORO SVAKI PROGRAM
moze da otvori SVOJ EKRAN u BILO KOJOJ raspolozivoj rezoluciji, SA BILO
KOJIM BROJEM BOJA iz raspolozive palete (256/16,7 miliona, ili do 260K
boja u nekim grafickim programima).
Jos nesto: obicno su m dok radim sa Sezamom istovremeno startovani
NComm (komunikacioni program), CED (tekst editor, najcesce sa ucitanim
tekstom), Directory Opus (kao Norton Commander na PC-u) i par
rezidentnih programa, I SVE TO U 2 MB RAMA (bez swap fajla na hardu).
Doduse, obicno je frka kad treba da se nesto arhivira, ali dovoljno je
na trenutak zatvoriti editor (ostaje rezidentan) pa da sve bude OK.
Voleo bih da mi neko objasni kako to sve da izvedem na odgovarajucem
PC-ju (recimo 386SX sa 2 MB memorije)?
najbolji.395mikis,
-> #376, kermit+> Nemoj da se lozite na HD rekording. Za sad to jedino kako
+> treba radi na Falconu i jedino je TO upotrebljivo za profi-muzicare.
Dzabe, ljudi pojma nemaju sta je to. Izgleda da misle da je
pustanje semplova i modula na 8 kanala vrhunski profesionalizam.
Sto se tice Falcona - tacno je da je to odlicna masina za taj posao,
ali ne znam kako je iskoriscen i kako stoji stvar sa softverom.
Profesionalni HD recording sistemi su uglavnom bazirani na Atarijima i
Mekintosima (koji se u Americi najvise koriste u muzickim studijima),
neki od njih su Hybrid Arts ADAP, Digidesign SoundTools i Steinberger
Topas.
Postoje dve kategorije, dvokanalni i visekanalni HDR sistemi.
Dvokanalni zamenjuju magnetofone/DATove na koje se radi remiks, i velika
prednos im je mogucnost izuzetno mocnog i jednostavnog editovanja snimka
(za razliku od magnetofona, gde su za to potrebne makaze i lepak :)).
To se naziva jos i Non-linear Editing System. Falcon spada u ovu
kategoriju.
Druga kategorija su visekanalni sistemi. Zamenjuju visekanalne
magnetofone, dosta su skupi i nesto se redje koriste zbog pojave
jeftinog i mocnog Alesis ADAT digitalnog sistema. Takvi visekanalni HDR
sistemi moraju imati poseban DSP za svaki kanal (najcesce ih je osam),
kao i ogromne i brze hard diskove (5 MB za minut snimka po kanalu, dakle
40 MB za minut pesme) sto je razlog visoke cene.
Tu ulece ADAT. ADAT je novi sistem firme Alesis za digitalno
snimanje zvuka na standardne S-VHS kasete. Jedan uredjaj moze da snima
na osam kanala, a na video kasetu od dva sata staje oko 20 minuta
muzike. Naravno, vise uredjaja moze da se poveze u lanac, preko
koaksijalnog ili optickog kabla - u drugom slucaju moguce je dobiti
sistem sa 128 digitalnih kanala (na 44.1 ili 48 KHz). U tom slucaju,
svi uredjaji su apsolutno sinhronizovani i kontrola se vrsi preko jednog
od njih ili preko posebnog kontrolera koji sluzi i za digitalnu montazu.
Posto je tema ove konferencije ipak pljuvanje Pisija ;))), o ovome
mozemo dalje u nekoj drugoj konferenciji.
+> Ne trazite detalje od mene jer se ne bavim
+> muzikom ali ako budete insistirali pokusacu da pribavim podatke o tome.
Zamolio bih te, time sam se ranije bavio (sada zbog nedostatka
vremena sve manje, ali nameravam ubuduce :)) ta mogu i ja nesto o tome
da dodam.
+> Jedino sto znam da Cubase Audio za Falcona zamenjuje
+> neku opaku YAMAXA-u (cena oko 5500 dem) a to sam video iz
+> prospekta za CUBASE AUDIO (prodaju verzije za MAC, ATARI,
+> FALCON i PC). Jedino Falcon radi BEZ te YAMAXA-e.
Uzmi u obzir da je to samo reklama :)) Svaka cast Falconu,svaka cast
i Jamahi ali dobar sempler moze da se nabavi za mnogo manje od 5500 DEM.
Da ne pominjem EMAX, koji doduse nije namenjen za HDR, ali moze itekako
da posluzi jer ima SCSI hard i nekoliko ulaze (4, 6 ili 8, ne secam se
tacno), i kosta 2000$. Osim toga, imas i sekvencere (ne programe, vec
posebne uredjaje) koji kostaju 1000, 2, pa i 3000 DEM, a nisu nista
bolji (cak naprotiv) od obicnog ST-a sa CuBaseom.
Radio sam i sa jednim Rolandom koji odprilike jede malu decu - 8
kanala, 'eksterni' (modul, bez klavijature), velicine mikrotalasne
pecnice ;)) (dobro, velicine U-Matic ili Beta SP videa). Ima ugradjen i
mali monitor, flopi 3.5", prikljucak za HD, eksterni monitor i misa! I
opet je jeftiniji od te Jamahe (kosta oko 3500 DEM).
Daklem, NHF, Falcon jeste sjajna masina, ali reklama je reklama ;)
P.S. Ne zaboravi i AV Mekove. I oni imaju DSP (bolji nego Falcon) i
mogu se koristiti u te svrhe, pitanje je jedino softvera.
najbolji.396mikis,
-> #385, dutchman+> Kermite, ne bilo ti zapovedeno, pronjuskaj nesto o
+> HD recordingu i TT-u. Ortak koji se bavi muzikom vec
+> je hteo da kupi Atarija za sikvencer, ja mu natuknuo
+> nesto o ovome, al' dalje ne znam... a do literature se
+> sada tesko dolazi, as you know...
Ja imam nesto od takvog materijala, posto me to veoma zanima. Na
zalost, sve je u papirnom obliku. Ako ima zainteresovanih mogli bi o
ovome da nastavimo u nekoj drugoj conf, a ovde da nastavimo sa
pljuckanjem ;)))
najbolji.397mikis,
-> #386, mikis+> Za normalnu primenu dovoljno je 64.
Preterah. I 48 je previse.
najbolji.398mikis,
-> #388, dejanr+> Da si ziv i zdrav, takva stvarcica je za PC razvijena mili(j)on puta, cak i
kod nas, u "Pupinu". Znam ljude koji su radili na tom projektu. Cak sam imao
+> jedan od prototipova kod kuce, na probi.
Da, ali moze li se napraviti u sopstvenoj reziji, za 30 DEM ? :) Ja imam
semu, imam softver, znam i ljude koji su napravili i proradilo je, pa koga
zanima... :)))
najbolji.399maksa,
-> #382, mikis>> OK, PC IMA I BOLJE PROGRAME ZA SRACUNAVANJE. Sada zadovoljan? ;))
Ma, zadovoljan ja još odavno, al' to nije važno ...
Nego, jedina pametna stvar koja možda može da proiziđe
iz ove, khm ;) diskusije je da se, štono reče corto,
definiše tehnološka primenljivost određene mašine za
određeni posao, pa, u tom smislu, pozdravljam tvoje
prosvetljenje. :))
najbolji.400wizard,
-> #357, mikis> Nije tacno!!! Za rad sa MIDi-jem dovoljan ti je Atari ST sa 1 MB
> ram i mono monitorom (cak i bez harda), koji se danas moze kupiti za 500
> DEM! Nadji mi Pisija koji ce obaviti ISTI posao za ISTE pare.
Ok, 500... Dodaj tu ipak i hard od bar 100MB (250DEM IDE disk
3.5", valjda ne treba 2.5", oni su skuplji), ako to što radiš
treba da makar izgleda ozbiljno... - dakle 750.
> Dalje, za 'niske zahteve' TV produkcije dovoljna ti je A500 sa 1 MB
> ram (bez HD-a!) i Genlock (pa cak moze i bez njega, preko miksete), sto
> moze da se nabavi za 800 DEM (400 bez genlock-a). Nadji PC-ja koji ce
> to da uradi za te pare.
E izem ti TV produkciju sa takvim potrebama, ;) ali ajde. Ok,
dakle, da se ne bi patio sa disketama dodaj na to još 250DEM za
HD (da ne ulazimo u to da li za A500 treba da bude 2.5"
disk, i da si i ovu cenu malo popustio...), dakle - 1050,
saberemo sa onih 750 - 1800 DEM.
> Sto se Meka i DTP-a tice, bespredmetno je vise raspravljati. Ako
> pod DTP-om podrazumevas prelom memoranduma i vizit karti, u pravu si.
> Ali, i za to i za neke ozbiljnije stvari - Mek LC475 (68LC040/25, 4 MB
> RAM, 120 MB SCSI HD, 14" kolor monitor) ZA 2000 DEM ce ti mnogo, mnogo
> bolje obaviti posao nego odgovarajuci PC.
Ok, ja bih dodao bar dvostruko veći hard i dvostruko više
memorije, ali nema veze, uz malo discipline i puno disketa može
se (valjda ;) i tako raditi. Dakle 1800+2000=3800.
Da li znaš kakav PC kompatibilac može da se kupi i opremi sa
4000 maraka?
najbolji.401wizard,
-> #358, funky> PS: Još jedan "stručnjak" za "animaciju" na Amigi.
Ima ih baš puno, eno iz novog SK-a saznasmo da su efekti u
"Parku iz doba Jura" rađeni na Amigi. ;)
Jel znate da je Star Wars je rađen na PC XT-u sa MDA? Pisalo u
Ekspresu. ;)
najbolji.402paki,
98 novih poruka? Way to go, dudes :(
Zašto se lepo ne manete ovog i vreme iskoristite za nešto
korisnije?
najbolji.403miroslavn,
-> #263, mihajlo-> E da to nas AlaMeriki pljacka, realna cena za A4000 je oko 3000DEM,
-> a Comodorov Multi Sync je negde izmedju 700 i 900 dem. Nemojte da se
-> palite namenjen je striktno Amigi.
E, onda je vala baš MULTISYNC... Izgleda da Commodore nema pojma o značenju
reči multisync! ;)))) Radi samo na jednom kompjuteru, ali u više modova :))
Nema to veze sa multisyncom.... Pravi Multisync monitori skeniraju sve moguće
frekvencije i pronalaze onu na kojoj radi kartica, i uz to obično imaju i
više ulaza (RBG-9pin, Analog-15pin, BNC,...).
najbolji.404miroslavn,
-> #274, mihajlo-> kanala. TJ ubili mogucnost Multi Taskinga... A jedna motorola 68000
-> ima 16 ... bez reci ... E da znas odnos INTEL vs MOTOROLA je 1:2 za
-> MOTOROLU, jer iako MOTORLINA megahercaza zvuci manje ona daje dva
-> puta vise snage nego sto izgleda ...
Prvo kakve veze ima DMA sa mikroprocesorom? Znaš li ti uopšte šta su
DMA kanali i čemu služe, i kako se ostvaruju???
Pa to se već i na ETF-u standardno već godinama predaje, i to znaju
već i vrane oko fakulteta! Ako nešto ne znaš, bolje se ne upuštaj u
diskusiju.
E sad ono drugo je smešno. Ako ne znaš, noviju motoroloni čipovi, prvenstveno
68040, rade na dupliranom kloku, tj. 40MHz system, radi interno na 80MHz.
Prema tome treba ih porediti sa DX2 mašinama... tada već zaostaju!!!
A da motorola generacijski kasni za novim intelovim mezimčetom, Pentiumom,
u to nema sumnje. Pentium već ima preko 100MIPS-a, a motorola tek najavljuje
68060 koji će imati nekih 70MIPS-a na istom kloku. :))
E, sad, što se kompjutera tiče, svaki ima svoje prednosti. Ako želiš da se
baviš DTP-om, ili sl. stvarima profesionalno, možda je bolje uzeti QUADRU,
ali nesumljivo je da je softver za nju teško nabavljiv, ovde kod nas, i da
je prilično skup. Dalje proširenje sistema je takođe otežano, bar u odnosu na
PC, gde maltene sve možeš da menjaš, od kućišta, svih kartica, matične ploče..
Možda to može i na Meku i Amigi, ali je dosta skuplje i ograničeno, jer su to
ipak u odnosu na PC zatvoreni i malo rasprostranjeni sistemi.
Što se tiče ray-tracinga, ima PC odličan softver... Ako se profi baviš,
nabavićeš neku jaču kartu, i vrlo brzo je isplatiti. Nemoj mi samo reći da
je Amiga u standardnoj konfiguraciji sposobna za profi animacije??? I tu
ćeš da pljuneš grdnu lovu za razne karte i dodatke. A bez njih Amiga je ipak
slab sistem bez velike programske baze.
Multitasking??? Pa tu je PC fantastičan. Naravno ne pod dos-om, koji je
već prošlost... Uzmi WinNT, ili još bolje bilo koji UNIX. Nemoj da
izjednačavaš DOS sa PC mašinama. Umeju one mnogo bolje od DOS-a!!!!
U svakom slučaju činjenica je da je PC standard pobedio, i da se tu
okreću ogromne pare, koje omogućavaju brz razvoj hardvera i kvalitativno
novog softvera. Motorola polako prelazi u marginalne firme što se
mikroprocesora tiče. Intel je pobedio, motorole je svakog dana sve manje
u ukupnom učešću na tržištu. Manja prodaja, manja zarada, manja mogućnost
ulaganja u razvoj, i polako ali sigurno ispadaš iz igre... kao što je
ispao ZILOG ili neke slične firme. Sem ako je neko čudo ne spase.
Miroslav