najbolji.405funky,
-> #380, mikis>> Jos nesto: obicno su m dok radim sa Sezamom istovremeno startovani
>>NComm (komunikacioni program), CED (tekst editor, najcesce sa ucitanim
>>tekstom), Directory Opus (kao Norton Commander na PC-u) i par
>>rezidentnih programa, I SVE TO U 2 MB RAMA (bez swap fajla na hardu).
>>Doduse, obicno je frka kad treba da se nesto arhivira, ali dovoljno je
>>na trenutak zatvoriti editor (ostaje rezidentan) pa da sve bude OK.
>>Voleo bih da mi neko objasni kako to sve da izvedem na odgovarajucem
>>PC-ju (recimo 386SX sa 2 MB memorije)?
Pa dečak, evo ja ću opet da ti odgovorim, u duhu tvoje neprosvećenosti.
Baš sad isimulirah:
Telix comm. program. Iz njega učitah Norton Commander 4, koji u sebi ima
MRAK editor. NC4 u sebi ima i komandnu liniju, pa mogu još da kucam bilo
šta. A sve pre toga, nekolko rez. programa, uključujući i CED.
I sve to bez upotrebe proširene memorije, odnosno sa 640 K.
Zamisli da sam ušo u windows :)
Još jedno malo razočarenje za tebe: Ne znam da li si ti trovao o 68060
ili armitaž, nije bitno, slušaj sad: 060 NIJE 64-bitni proc. kao što je
neko reko, već 32-bitni klasični sa ugr. FPU, jedino radi na 3.3V, a u
poredjenju sa 040/25 daje oko tri puta bolje performanse.
Ima SVEGA 8 K int. keša (486 je to imao pre 5 godina), a izradjuje se u
varijanti 50 i 66 MHZ. Tek se očekuje masovnija pojava na tržištu.
Dakle, vaš najjači adut nema šta da traži pored Pentiuma, pa je još daleko
i iza DX2/66.
A u vezi SCSI diskova: Manite se ćorava posla. Već i klinci znaju da je
IDE iz najnovije generacije kuća na moru za SCSI. Jedino ovaj novi Fast
SCSI-2 (i skupi) priznam za standard, ali koliko ljudi ima FastSCSI-2 ?
Jedino što vredi kod SCSi-ja je vezivanje do 7 uredjaja, ali to i kod PC
ja može da se reši kupovinom neprevazidjenog Adaptec-a 1542 za oko 300 DEM
a ako ti je puno, i obični Longshine SCSI host će ti to omogućiti za 150 DEM.
Uzmi samo test iz računara od pre par meseci "IDE ili SCSI" i sve će ti biti
jasno - brojke i činjenice su tu.
pozdrav, funk
najbolji.406domana,
-> #352, mikis~~~ Upravo specijalni cipovi cine A500 jacom od bilo kog AT-a. Ne znam
~~~ ni jedan 286/386 koji moze da radi ray tracing-om 24-bitne
~~~ slike sa najobicnijom VGA karticom, 1 MB RAM-a i flopi diskom ;)))
I po tebi je to plus za amigu?
Zasto vama amigistima toliko smeta HD? ;)
Pyc
najbolji.407domana,
-> #359, funky~~~ Kako ne ? Pa player je rezidentan, sa HOT KEY -ovima mogu da radim sta
~~~ ocu, pa i da pojacavam, utisavam zajedno sa BASS/TREBLE.
axa, tako reci :) Ja sam mislio da se odselujes u dos dok svira modul...
Koji je to module-player?
Pyc
najbolji.408domana,
-> #348, mikis~~~ A500 na 8 kanala? Na koju foru (Octamed ili Oktalyzer)? Sve Amige
~~~ osim A4000 imaju hardverski 4 kanala, sve ostalo su softverski
~~~ trikovi.
Octamed, i startracker...
Pyc
najbolji.409domana,
-> #360, funky~~~ Ko vi ? Zar ti nisi Vi ? Vi imate oktamed, ali je to budzevina - svi i
~~~ dalje koriste seriju Noise/Sound/Pro tracker, pa makar imala i 4
~~~ kanala. Mozda je najnoviji ProTracker i dogurao do 8, nisam u toku.
~~~
~~~ Odma da ti kazem, nisam video PC sekvencer sa ispod 16 kanala. Njemu
~~~ je dosta i 286
Xej, ja sam PC-jevac :) Mada se iz mog izlaganja mozda moglo da zakljuci da
ja imam amigu :) Malo sam se u poslednje vreme zagrejao i za amigu...
Zasto?
Ima strava operativni sistem koji nije zahtevan ko Win NT, a pruza sve
pogodnosti...
Pyc
najbolji.410domana,
-> #402, paki~~~ 98 novih poruka? Way to go, dudes :(
~~~ Zasto se lepo ne manete ovog i vreme iskoristite za nesto
~~~ korisnije?
A sta vam to toliko smeta? Pa dosta se pametnih i poucnih poruka poojavilo
ovde...
Pyc
najbolji.411dsoskic,
-> #405, funky> Jedino što vredi kod SCSi-ja je vezivanje do 7 uredjaja
Zaboravio sam šta tačno znači skraćenica SCSI, pa ko velim sa se podsetimo :))
SCSI = Small Computer System Interface
,
, :))
Ako se koristi u Mac-u, PC-u il TT-u zarez (koma, zapeta :) može da se stavi
posle "Small" ali ako se koristi u Amizi :)) onda ga treba stavljati tek
posle "Small Computer" :))
najbolji.412stefan,
-> #400, wizard> Ok, 500... Dodaj tu ipak i hard od bar 100MB (250DEM IDE disk
> 3.5", valjda ne treba 2.5", oni su skuplji), ako to što radiš
> treba da makar izgleda ozbiljno... - dakle 750.
Izvini a šta će ti hard od 100Mb za sekvencer? :) Rad bih bio da me
prosvetliš, pošto se već razumeš u to? ;>
najbolji.413stefan,
-> #386, mikis> Vidim, i ti si upucen u problematiku. Pa, za tvoju informaciju,
> SEKVENCERI RADE SAMO SA MIDIJEM. Posto MIDI ima 16 kanala, logicno je
> da SVAKI sekvencer ima najmanje toliko. Ako ti je vec to neko merilo
Ma znao je on to (kao i obično :), samo je hteo tebe da proveri ;)
najbolji.414stefan,
-> #395, mikis> Dzabe, ljudi pojma nemaju sta je to. Izgleda da misle da je
> pustanje semplova i modula na 8 kanala vrhunski profesionalizam.
> Zamolio bih te, time sam se ranije bavio (sada zbog nedostatka
> vremena sve manje, ali nameravam ubuduce :)) ta mogu i ja nesto o tome
> da dodam.
Izgleda da se nisi previše detaljno bavio sa time ili bar nisi u toku sa
onim što se sada događa jer si dao nekoliko netačnih podataka. Nije tačno
da ti za svaki kanal HDRa treba po jedan DSP. Nije tačno da Falcon spada u
grupu dvokanalnih HDR sistema. Mogućnosti su mnogo šire. No, da ja ne bi
sad ovde mnogo gušio koga zanima neka skine fajl zakačen za sledeću poruku
(sem Cubase Audio pominju se još neki manje kvalitetni programi)
> Uzmi u obzir da je to samo reklama :)) Svaka cast Falconu,svaka cast
> i Jamahi ali dobar sempler moze da se nabavi za mnogo manje od 5500 DEM.
Naravno, i televizor može da se kupi i za 300 i za 1000DEM ;) Radi se o
tome što da je ta Yamaha najjača takva mašina i da su ljudi iz Steinberga
praveći Cubase Audio predvideli da on radi sa njom da bi se iskoristile
sve mogućnosti programa. Falcon je u stanju da odradi to što radi Yamaha a
to je koliko mi se čini slučaj i sa nekim besnim karticama za meka. Skoro
je sigurno da će se napraviti verzija za meka koja će podržavati nove
AV Quadre jer je se najveći deo posla bazira na DSP čipu.
> Daklem, NHF, Falcon jeste sjajna masina, ali reklama je reklama ;)
NHF (nevezano za Falcona) ali očigledno nisi u toku događaja ;)
najbolji.415stefan,
-> #385, dutchman> Kermite, ne bilo ti zapoveđeno, pronjuškaj nešto o
> HD recordingu i TT-u. Ortak koji se bavi muzikom već
Tvog ortaka ne zanima TT već Falcon sa nekim povećim hardom (npr. jedan
malecki SCSI-2 od 1.2Gb) Za neku informaciju više pogledaj fajl uz poruku
(informacije su manje više osnovne)
info.zipnajbolji.416funky,
-> #412, stefan>>Izvini a šta će ti hard od 100 MB za sekvencer? Rad bih bio da
H>>me prosvetliš, pošto se već razumeš u to
Evo ja ću da te prosvetlim. Čovek nije tolko ograničen da DANAS kupuje hard
manji od 100 MB. Šta će tebi na Atariju uopšte Hard, kad sve može i preko
disketa, zar ne ? To što je rekao 100 MB ne znači da toliko treba za sekvencer,
ali se mnogo lakše diše kad imaš više prostora za semplove. Ja mog od 270 MB
napunih za 2 dana, pa sam morao Stacker :)
3 min CD kvaliteta stereo -bez kompresije = 25 MB :)
Naravno, m-LOW ga komprimuje na pola, ADPCM na 1/4, ali se gubi na kvalitetu.
pozdrav, funk
najbolji.417jmodli,
-> #302, dmiladinovicSubject: amiga unix
> Nego da li to zaista postoji ili je neko hipoteticno cudo.
> Da li ti znas da bilo ko, bilo gde, iskljucujuci Commodore,
> radi na/sa time.
cak i u beogradu postoji unix amiga (video sam je letos u nekoj firmi,
pored sun sparca :). a mozes da probas i ftp amiga.physik.unizh.ch - tu
radi unix amiga.
iako postoji meni se uopste ne svidja. kako prijavljuju neki ljudi na
internetu, ta verzija unixa je prilicno nepouzdana (ima neke zesce bagove).
ipak, covek koji radi sa unix amigom u beogradu je odusevljen njom... mada
bi joj dobro dosao risc. :)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.418jmodli,
-> #245, funkySubject: eh eh...
> Bolje sto nisi cuo A500 na 8 kanala. Da te obavestim da na PC-ju SB16 NE
> ODUZIMA procesorsko vreme vise od 15 %, jer za to i sluzi ASP cip, ili
> neki drugi, zavisi od varijante.
glupo je sto takva kartica oduzima i tih 15% proc. vremena. ali izgleda da
je to potrebno kada se slusaju moduli sa vise od 4 kanala :)
> Kod mene, npr. dok svira CD preko SB16, radim compress diska. Svirka je
> naravno u pozadini. Kopiranje disketa :) je trivijalna operacija u
> odnosu na compress.
znas li ti o cemu pricas?
svira cd preko sb16... to je samo pass through signal i sound blaster tu
sluzi samo kao kabl/predpojacalo i nista vise. on nema nikakav posao kada
je to u pitanju. i ja to cesto radim jer mi je disk povezan za sb16.
a da li si probao da tako slusas cd pa da dodajes efekte (echo, npr). tu se
usporenje i te kako oseti (ako ne zablokira kompjuter), cak i pored ASP-a
(koji je, koliko sam shvatio, nesto kao DSP, ali malo losije).
a sada (ovo mi mozda neces verovati), amiga sa semplerom moze da dodaje
efekte na pass through signal bez znacajnog usporenja os-a. (znaci u
medjuvremenu mogu da kopiram diskete, renderujem i kompresujem). :)
jeste da je signal 12-bitan, ali opet... :)
SunRize Studio 16 (zvucna kartica za amigu) je za ovakve stvari jos bolji
jer, pored cd kvaliteta (znaci 16bita, 44khz) i 8 stereo kanala, ima i DSP
koji savrseno radi sve vrste efekata. ovo znam jer sam sa ortakom testirao
ovu karticu i poredio je sa yamaha spx-om (a to je state-of-the-art
procesor zvuka), i prosla je skoro sve testove (ipak je yamaha namenjena
samo za to, a i velika je ko amiga :).
> A dok svira sempl od 20 MB sa diska, ucitam COREL a da se svirka ne
> prekine. Da podsetim: 44.1 HiFi stereo komprimovan na cetvrtinu u
> trajanju 7-8 min.
jedino sto se corel ucitava znacajno duze...
a ako je to jedina namena tvog sb16 (predpojacalo i pustac semplova kada se
startuje neki program) onda si dzabe bacio pare. :)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.419jmodli,
-> #359, funkySubject: plejer nije plejer
> Kako ne ? Pa player je rezidentan, sa HOT KEY -ovima mogu da radim sta
> ocu, pa i da pojacavam, utisavam zajedno sa BASS/TREBLE.
naravno da mozes, ali taj rezidenti module player nije ni prineti Dual
Module Player-u, koji je najbolji plejer za pisija. a uz to, taj rezidentni
zna da srusi sistem ponekad, a to bas ne radi posao...
kada je DMP u pitanju ti mozes da uradis shell to dos, ali tu mozes samo
da kucas dir jer nijedan drugi program nece da se startuje (dmp i modul su
pojeli svu memoriju).
a na amigi ucitas najbolji module plejer (SmartPlay, npr) i slusas module,
a mozes da radis sta god hoces drugo. ipak postoji razlika izmedju MSDOS-a
i multitasking operativnog sistema (kakav ima amiga :).
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.420jmodli,
-> #348, mikisSubject: moze i vise
> A500 na 8 kanala? Na koju foru (Octamed ili Oktalyzer)? Sve Amige
> osim A4000 imaju hardverski 4 kanala, sve ostalo su softverski trikovi.
naravno da se radi o softveru. pa i osam kanala na pisiju funkcionise tako.
inace, moj ortak je uspeo da natera amigu 500 na 64 kanala. naravno, za tu
svrhu je multitasking zrtvovan, ali moze.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.421jmodli,
-> #360, funkySubject: covece, prestani!
> Odma da ti kazem, nisam video PC sekvencer sa ispod 16 kanala. Njemu je
> dosta i 286
koliko sam upoznat, sekvencer i tracker su dve razlicite stvari.
sekvencer ne bi ni trebao da ima ispod 16 kanala jer sluzi za midi
komunikaciju, dok tracker sluzi za pravljenje modula i tu je standard 4
kanala (naravno, postoje i sa 8 i sa 16, pa cak i 32).
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.422jmodli,
-> #343, domanaSubject: da to je to...
> CD-32?? Jel to ono bez tastature? ;)
da :)
info za neupoznate:
cd32 je komodorova konzola za igru. very smart move, jer vise nece
proizvoditi low-end modele amige (koji su bili namenjeni za igranje, znaci
A500, A600 i A1200), nego samo 68030, 68040 i risc.
cd32 je (i pored toga sto je hardverski slabiji od jaguara i 3do) trenutno
najprodavanija konzola u svetu i tako ce ostati jos neko vreme jer je
jedina za koju postoji vise od pet igara (cak sta vise postoji ih vise od
sto), a i najeftinija je.
a sto se hardverske nadmoci tice postoji jedan trac... :)
komodor je pored aga cipova (koje imaju a1200 i 4000) u cd32 stavio i neki
novi graficki cip (koji ce biti u novoj seriji amiga) i nije ga
dokumentovao. trenutno nijedna igra ne koristi taj cip jer ne zna kako.
istu stvar je uradila sega (ili nintendo?) pre par godina: izbacili su
mocnu konzolu koja se super prodavala, onda je nintendo napravio nesto
drasticno bolje od njih. sega se nije dala uzrujati nego je programerima
poslala novi technical manual gde je opisan skriveni cip. i tako su
pokopali nintendo. :)
* moguce je da je bilo obrnuto, ali firme nisu vazne, vazan je efekat :) *
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.423jmodli,
-> #306, dmiladinovicSubject: ehej, stani malo. gricaj cipi cips.
> Kao prvo PC je jedna univerzalna masina i kao takvu
> je treba shvatiti. Ne kazem ja da je PC bolji od Atarija
> kao MIDI interfejs, niti da je PC bolji od MAK-a sto se
> DTP-a tice, niti da je bolji od Amige sto se igara tice
> ili amaterske upotrebe za niske zahteve malotirazne TV
pc je univerzalna masina i kao takva se i shvata. na njoj ljudi rade sve i
svasta. zato su nam novine pune ocajno prelomljenih oglasa, televizije pune
ogavnih animacija i svaka firma ima svoj program za knjigovodstvo, a mogu da
koriste jedan univerzalni.
"amaterske upotrebe za niske zahteve malotirazne TV"... znaci televizije
kao sto su NBC (super channel), MTV i CNN spadaju u tu kategoriju. a palma
je primer visokotirazne tv stanice koja koristi pc kao i sav normalan svet.
> da preuzmu ni 5%, dok PC zasigurno tera vise od 50%.
> Zasto je tako, pa najverovatnije zbog univerzalnosti i
> sto dobijes najvise za pare koje ulozis.
pc definitivno tera vise od 50% i to je cinjenica.
ali svrha ove rasprave nije ko se vise koristi nego ko je upotrebljiviji.
ljudi, trziste se menja. vi amigu pamtite kakvu ste je videli pre 5 godina
kod komsijinog klinca (a priznajte, i tada ste se odusevili :). za 5 godina
se mnogo toga desilo (od 4096 boja do 16 miliona, od 68000 do RISC)...
ne znam zasto postoji shvatanje da je jedini kompjuter koji se razvija PC.
sve informacije koje iznosite kao kontra-argumente su stare bar 3 godine
kada su Amiga/Mac/Atari u pitanju, a za pisija navodite primere koji ce se
tek desiti.
> Da bi Amiga radila u nekom TV studiju kako treba, potrebno
> je investirati gomilu para u raznorazne dzidza bidze/dodatke,
> tako da je novcani skor gotovo jednak kad se uporedi sa PC-jem
stop! evo dokaza da nikada u zivotu amigu nisi video (osim na slici).
amiga je uletela na video trziste punom parom bas zbog toga sto joj ne
trebaju nikakve dzidza bidze da bi radila posao. naravno, ako hoces vise ti
kupujes dodatke, ali je osnovna amiga (pa cak i 500) sasvim dovoljna. kao
sto je atari spreman za midi rad, tako je amiga spremna za video.
kada se to uporedi sa pisijem za kojeg je potrebno kupovati razno razne
konvertore, prednost je vise nego ocigledna.
> potrebno je kupiti 3 Amige. Zasto 3 ? Pa zato sto ce jedna
> biti u rezervi, jedna na popravci, a jedna ce raditi. Da li si
> ti ikada video Amigu koja radi 24h*365 radnih dana. Ja nisam.
moja amiga 2000 je radila 8 meseci non-stop (ako se reset ne racuna). u
sebi je imala scsi hard disk, syquest, gvp g-force (68030/40+68882/40 + 8mb
ram) i xt bridgeboard. ovo sam naveo zbog popunjenosti slotova i
"opterecenja" masine. nijednom se nije zablokirala, a kamoli crkla. a
toliko dugo je radila jer je na njoj radio bbs, a u isto vreme je koriscena
za izradu animacija i dtp.
sa druge strane, kroz kucu mi je proslo cetiri pisija, a dva su izasla jer
su crkli od preteranog rada (386sx i 486/25). ista situacija je bila sa
386/40 koji je radio na velcom bbs-u. taj je crkavao svakih nedelju dana.
moje iskustvo se prilicno razlikuje od tvog. mozda zato sto si u zivotu
radio samo sa konfiguracijama koje imaju pedigre, ali znaj da vecina
korisnika pisija u svetu (a pogotovo kod nas) ima obicne divljake koji nisu
toliko otporni.
> Sto se Amige tice, posto CIA.
cia je jeftina (desetak maraka), ali ne vidim zasto se stalno vracas na nju.
ona crkava kada se ubada nesto dok kompjuter radi, a opste poznata stvar je
da to nije zdravo ni za jedan kompjuter. jedino sto na amigi u tom slucaju
crkava jedan cip (CIA), a na pisiju motherboard.
> Usput, pitaj caleta, da li bi u Pingvinu ma mesto mozera umesto
> PC-a stavio AMigu.
umesto mozera on bi stavio normalnu miksetu kao i svi ljudi koji rade u
pingvinovom studiju. ali kada vec 'oces... pisi tu sluzi samo da bi
prikazao izgled miksete na ekranu i ne obavlja neki veliki posao. najveci
posao obavlja kutija ispod stola u koju su prikljuceni svi uredjaji (a to
je u stvari mozer). posao koji obavlja pisi, mogao bi da obavi i komodor 64.
a mozda si ti mislio na pingvin soft sound? to je onaj pc sa kog idu
dzinglovi, spice i reklame. pravo da ti kazem, ljudima je svejedno koji je
kompjuter tu - vazno je da radi. a to moze da radi svaki noviji mekintos,
amiga sa odgovarajucom zvucnom karticom ili atari falcon.
silom prilika, u pitanju je pc jer je pingvin u vreme pravljenja tog
sistema uveliko saradjivao sa ComTrad-om koji je dao masinu, pa je tako
ispalo najeftinije. kada bi se takav sistem kupovao u prodavnici kostao bi
mnogo vise nego odgovarajuca Amiga/Mac/Atari konfiguracija.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.424jmodli,
-> #326, dmiladinovicSubject: joj!
> 200 tinak disketa ?
> Da li je neko rekao strimer za Amigu, floptikal ?
da si mi ti zivko i zdravko, i mirko i slavko.
ja floptikal za amigu imam jos od 91, a ti?
syquest je takodje bio deo moje konfiguracije. a kod tebe?
strimer nikada nisam imao jer su scsi strimeri malo redji i skuplji, pa mi
je bolje resenje bio floptical.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.425jmodli,
-> #346, mikisSubject: Re: cuces jos toga
> Dakle prvi put cujem da je IDE naprednija tehnologija od SCSI?!?
mnoge stvari sam i ja ovde prvi put cuo. dobra je ova konferencija/tema.
saznas stvari koje ne bi saznao ni u jednom casopisu/knjizi.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.426jmodli,
-> #308, dmiladinovicSubject: informacije, informacije, informacije
> Nazalost 90% Amiga sveta i dalje u zaru borbe mora da gura drugu disketu,
> bas onda kad je najzanimljivije.
tebi trebaju informacije. skolski primer zrtve nepravednih sankcija prema
srbiji. :)
u svetu su retke konfiguracije amiga bez hard diska. vec godinu dana
nijedna amiga se ne prodaje bez hard diska (osim polovna).
u beogradu je situacija znatno bolja nego od pre dve godine. svi ljudi koje
ja poznajem i imaju amigu, imaju i hard disk uz nju, i to od bar 80 mega.
a broj amigista koje ja znam je poprilican... cak je i moj komsija koji ima
amigu 600 samo zbog igranja uzeo hard disk.
nadam se da ces prestati da mislis da su svi kompjuteri ostali na nivou
1990, samo je pisi otisao u dvadesetprvi vek.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.427vcalic,
-> #337, bojt>> Puf, ko će bre sve ovo više da čita?
Trebalo bi naziv teme promeniti u ORKA:kiselo.grožđe.
Vlada
najbolji.428jmodli,
-> #403, miroslavnSubject: e sad ne znam, al'...
> E, onda je vala bas MULTISYNC... Izgleda da Commodore nema pojma o
> znacenju reci multisync! ;)))) Radi samo na jednom kompjuteru, ali u vise
verovatno se malo zbunio :)
komodor pravi i multisync monitore (ti rade na svim kompjuterima) i aga
monitore (prilagodjeni samo za amige, pa su zato i malo jeftiniji).
ali ipak je najbolje resenje neki nec ili sony.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.429jmodli,
-> #401, wizardSubject: my fault (ali ne).
> Ima ih bas puno, eno iz novog SK-a saznasmo da su efekti u
> "Parku iz doba Jura" radeni na Amigi. ;)
:) na kraju teksta pise izvor informacija, pa zato nemojte da me besite,
razapinjete i spaljujete. tekst je otisao u stampu pre nego sto su iznesene
druge verzije te price (mada se ni drugi nisu slagali u potpunosti).
znaci, istina je i dalje nepoznata. moje informacije su sa televizije,
druge su iz hrvatskog bug-a, a trece iz pretpostavki...
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.430jmodli,
-> #404, miroslavnSubject: pukla flasa - nereseno!
> Sto se tice ray-tracinga, ima PC odlican softver... Ako se profi bavis,
> nabavices neku jacu kartu, i vrlo brzo je isplatiti. Nemoj mi samo reci
> da je Amiga u standardnoj konfiguraciji sposobna za profi animacije??? I
> tu ces da pljunes grdnu lovu za razne karte i dodatke. A bez njih Amiga
> je ipak slab sistem bez velike programske baze.
ima pisi odlican softver za ray-tracing... renderman i onaj MicroCosm koji
je u stvari programski jezik. prilicno upotrebljivo, a i vidim da se svi
ubise radeci sa njima animacije...
da, postoji i onaj shareware ray-tracing... vivid ili nesto slicno. ali da
bi sa njim nesto uradio treba biti profesor na MIT-u, nobelovac i autor tog
programa. veoma je user_friendly...
> Multitasking??? Pa tu je PC fantastican. Naravno ne pod dos-om, koji je
> vec proslost... Uzmi WinNT, ili jos bolje bilo koji UNIX. Nemoj da
> izjednacavas DOS sa PC masinama. Umeju one mnogo bolje od DOS-a!!!!
pc se izjednacava sa dos-om jer mu je to osnovni operativni sistem i ceo
svet koristi dos. WinNT, OS/2 i UNIX i dalje nisu zastupljeni na pisiju u
dovoljnoj meri da bi usli u raspravu...
pored toga, za sve ostale kompjutere postoji unix (vec je pricano o tome),
a windows nt ce raditi i na amigi od septembra. jeste da je windows nt
najgluplje moguce resenje, ali ajde kada vec hoces oko operativnih sistema.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.431jmodli,
-> #390, mikisSubject: postoji toaster...
> rendering sa Video Tosterom. Posto jos ne postoji Toster za druge
> racunare, pretpostavljam da nema ni Screamera. :))
greska. toaster postoji i za mekintosa!!
a izgleda kao Amiga 2000 i povezuje se na mekintosa serijskim kablom. u toj
kutiji koja se veze za mac-a se i nalazi A2000 sa toasterom, a macintosh
sluzi bukvalno kao terminal.
a znate cenu toastera za mac-a? 8000 dolara!! :))))) plus cena mac-a!
hardver kao sto je toaster moze postojati samo za amigu. naravno za onu
cenu za koju se prodaje (1500 dolara kartica, 4000 dolara ceo sistem).
NewTek je probao da razvije isto za Macintosh-a i PC-ja, ali nije moguce
zbog lose koncepcije. slican sistem za pisija (po njihovoj proceni) kostao
bi nekoliko desetina hiljada dolara.
zato na reklami za toaster stoje neka svemirska sportska kola a iznad tekst
"uz svaki toaster dobijate ovakav auto besplatno". (naravno, zato sto ste
ustedeli par desetina hiljada dolara, koliko kosta odgovarajuci sistem.)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.432jmodli,
-> #405, funkySubject: laz i prevara...
> Pa decak, evo ja cu opet da ti odgovorim, u duhu tvoje neprosvecenosti.
> Bas sad isimulirah:
> Telix comm. program. Iz njega ucitah Norton Commander 4, koji u sebi ima
> MRAK editor. NC4 u sebi ima i komandnu liniju, pa mogu jos da kucam bilo
> sta. A sve pre toga, nekolko rez. programa, ukljucujuci i CED.
> I sve to bez upotrebe prosirene memorije, odnosno sa 640 K.
> Zamisli da sam uso u windows :)
razlika: kod amige sve to vidis u isto vreme ako zelis. ti ne mozes u isto
vreme da radis i sa telixom i sa norton commanderom, nego da bi startovao
norton commander iz telixa moras da izadjes u dos (shell to dos), a da bi
se vratio u telix moras da izbrises norton commander iz memorije (tj. da
uradis exit). rezidentni programi su ok. oni mogu da rade i dok telix radi.
inace, telix-ov editor je interni deo programa i definitivno nema
mogucnosti kao CED (Cygnus Editor) na amigi, ali ajde da kazemo da to nije
vazno jer se radi samo o osnovnim funkcijama.
to sto si ti uradio nije multitasking. ti si startovao vise programa u isto
vreme, ali od njih radi samo jedan koji vidis na ekranu. da li si probao da
prenosis fajl dok si radio shell to dos?
a da je sve stalo u 640k nije istina. morao si da koristis i ostatak
memorije. (ja mislim da telix koristi ems ili virtuelnu memoriju kada radi
shell to dos.)
ipak to nije to...
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.433jmodli,
-> #400, wizardSubject: kad smo kod para
> E izem ti TV produkciju sa takvim potrebama, ;) ali ajde. Ok,
> dakle, da se ne bi patio sa disketama dodaj na to jos 250DEM za
> HD (da ne ulazimo u to da li za A500 treba da bude 2.5"
> disk, i da si i ovu cenu malo popustio...), dakle - 1050,
> saberemo sa onih 750 - 1800 DEM.
zasto dodajes atarija na cenu amige?
naravno da ces dobiti cifru od 4000 maraka kada za svaku primenu kupujes
novi kompjuter.
a1200 + midi + genlock/grabber + monitor + 210mb hd + sempler =
700 + 200 + 400 + 200 + 500 + 100 = 2100 dm
ovakva konfiguracija je savrsena za tv produkciju (ako hoces da se bavis
video produkcijom tj. animacije i slicno, bice ti potreban jaci procesor,
tj. 68030 ili 68040 i bar jos 4 megabajta memorije, a to kosta izmedju 800
i 1200 maraka).
sta se dobija ovom konfiguracijom:
maksimalna rezolucija ..... 1280 x 512 i 1024 x 1008
sve rezolucije (osim vga) se mogu prikazati
na obicnom amiginom monitoru ili televizoru.
paleta .................... 24 bitna (16.7 miliona boja). u svim
rezolucijama moguce je imati 256.000 boja
overscan .................. sve rezolucije (osim vga) podrzavaju
overscan (a to je jedna od najvaznijih stvari
za tv produkciju).
procesor .................. 68020/14Mhz (otprilike kao 386/16 ili 25)
uz procesor postoje i amigini specijalizovani
cipovi za grafiku, zvuk i i/o koji poprilicno
ubrzavaju veliki broj poslova i oslobadjaju
procesor za vaznije stvari.
memorija i hard disk ...... 2 Mb graficke memorije (sasvim dovoljno za
vecinu zahteva jedne tv stanice)
210 Mb 2.5" ide hard disk (koji moze
posluziti kao virtuelna memorija ukoliko je
stvarno potrebno vise od 2 megabajta).
genlock/grabber ........... genlock na kutiji ima fade in/out i mix
frame grabber je 24-bitni, a moguce je i
digitalizovanje animacije (30 slika/sec) ali
u 16 nijansi sive. uz ovo ide i colour
splitter. ovaj komplet se u oglasima moze
naci kao Complete Colour Solution AGA.
midi/sempler .............. ne znam sta je vazno navesti za midi, ali sve
standardne specifikacije podrzava.
sempler je 12-bitni do 50 khz semplovanje sa
volume kontolom na kutiji i dva ulaza (line i
mic).
monitor ................... Commodore 1081 monitor (mono)
operativni sistem: Workbench 3.0
pravi multitasking, OLE i DDE (bar se to tako zove na
pisiju :), virtuelna memorija, podrska raznih jezika,
mogucnost zapisa u AmigaDOS i MSDOS formatu, i jos
gomila sitnijih pogodnosti.
softver za ovu konfiguraciju:
amiga je poznata kao kompjuter sa najvecom ponudom
softvera za tv/video produkciju, pa je veoma lako naci
i softver za nju. kod domacih pirata je sve prilicno
jeftino, a kod istih je moguce kupiti i uputstva.
softver za tv studio bi izgledao ovako:
Scala, Deluxe Paint 4.6, ImageFX i gomila slika za
pozadine (a takvih na amigi ima kol'ko 'oces).
uz ovo bi mogao da uleti neki landscape generator
(tipa VistaPro ili SceneryAnimator) i program za 3D
grafiku (Imagine, Real3D ili Videoscape).
svi ovi programi savrseno rade na ovoj
konfiguraciji i u potpunosti je iskoriscavaju.
softver za muziku:
Bars and Pipes Professional (najbolji sekvencer za
Amigu, neogranicen broj kanala, itd.), ProTracker 3
(ako hoces da pravis module), SoundStudio (za
semplovanje, mada je to moguce i iz ProTracker-a).
sa ovakvim kompjuterom i ovakvim dodacima na ekranu vasih televizora bi
bila slika profesionalnog kvaliteta. a cena je mnogo manja nego
odgovarajuca konfiguracija pisija. uz to, ovakava kompjuter ima i zvucne
mogucnosti kakve mu nisu potrebne (sempler i midi za video produkciju su
nepotrebne stvari, ali ajde da imaju ljudi na cemu da se igraju dok se
emituje "Prohujalo sa vihorom" :).
i jos jednom napominjem da je ovo konfiguracija za tv produkciju, sto ce
reci kompjuter koji se koristi na televiziji. takvi kompjuteri se ne
koriste za izradu specijalnih efekata za filmove. ako je potrebna takva
konfiguracija, onda se koristi Amiga 4000 sa nekom 24-bitnom grafickom
karticom i gomilom memorije (kako rama tako i hard diska).
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.434meda,
-> #392, mikis>> I Mekovi? Ma nije moguce. Pa te kantice valjaju samo za
>> DTP, a i tu je PC bolji i isplativiji, zar ne?
Ja za Mekvove nisam to rekao niti to mislim. Samo sam naveo
primer koji mi je poznat u oblasti kojom se bavim i pratim.
Iz mog teksta ti si tako kako zakljucujes mogao da napises
da ja za SGI ili za SUN... mislim da su kantice ...:).
Pozdrav Milan
najbolji.435kermit,
Upravo me pozdravila poruka o MIKELANĐELU :))))))))) Da li treba da vam
kažem da na ATARIJU NE postoji skoro nijedan virus koji je opasan? Svi koji su
nekad davno bili i postojali su nemoćni kad je u pitanju hard disk, tj rade
samo sa disketa iz BOOT sectora.
Uopšte mi nije žao što nemam PC-a :) Neka je ŠVORC sa vama i srećan
sutrašnji dan ;>>
najbolji.436paki,
-> #410, domana> A sta vam to toliko smeta? Pa dosta se pametnih i poucnih poruka
> poojavilo ovde...
Ali se u moru ostalih nisu primetile :(
Inače, ne smeta to meni, nego sam mislio da postoje bolji načini
za iskorišćavanje slobodnog vremena.
najbolji.437corto,
-> #399, maksa> iz ove, khm ;) diskusije je da se, stono rece corto,
> definise tehnoloska primenljivost odredene masine za
> odredeni posao
Kad me je vec komsija prozvao ... Elem, zasto ne bismo svako za svoj
posao i masinu na kojoj radimo dali vrednost masine i softvera (bez
obzira da li je on stvarno kupljen ili ne), pa onda poredili na cemu se
za datu svrhu za najmanje para dobije najvise muzike ?
Primene bi mogle da budu:
CAD
DTP
muzika
rendering
priprema animacija (animacija zahteva i masineriju za
prebacivanje na video, sto je vec dogovoreno da je za sve masine
manje-vise iste cene)
U okviru opste primene CAD, recimo da razdvojimo iscrtavanje
projekata, 3D modeling, i proracune, a u okviru DTP-a, ako moze,
dizajniranje, retus i separaciju.
Moze ? :)
najbolji.438corto,
-> #423, jmodli> svasta. zato su nam novine pune ocajno prelomljenih oglasa,
> televizije pune ogavnih animacija i svaka firma ima svoj
> program za knjigovodstvo, a mogu da koriste jedan univerzalni.
OJS! Ukoci! Oglase i animacije ne rade kompjuteri, nego ljudi. Nije
problem na cemu se radi, nego je problem sto kod nas svako ima sve
programe, i MISLI (pogresno) da s njima svima zna da radi. Jes, i ja sam
lekar ....
> 386/40 koji je radio na velcom bbs-u. taj je crkavao svakih
> nedelju dana.
A bio je marke ...... ????
najbolji.439corto,
-> #431, jmodli> zbog lose koncepcije. slican sistem za pisija (po njihovoj
> proceni) kostao
Los koncepcija ???? PC da, ali MAC ??????? Hmmmmm ....
najbolji.440corto,
-> #430, jmodli> ubise radeci sa njima animacije...
RenderMan nije program za animaciju.
> programa. veoma je user_friendly...
Sve sto ne znas da koristis je user unfriendly. Nijedan profi softver
koga sam u zivotu video ije user friendly, nego PODRAZUMEVA znanje iz
date oblasti.
najbolji.441corto,
-> #432, jmodli> vreme, ali od njih radi samo jedan koji vidis na ekranu. da li
> si probao da prenosis fajl dok si radio shell to dos?
Ja uspeo iz Telemate-a na XT-u, koliko danas. Formatirao disketu, za
vreme skidanja pada.
najbolji.442dutchman,
-> #396, mikisRe: HD recording
""ako ima zainteresovanih
pa, ako nismo samo nas dvojica... :)
BTW, thanx to stefan for the info file
najbolji.443dejanr,
-> #435, kermit>> Upravo me pozdravila poruka o MIKELANĐELU :))))))))) Da li treba da vam
>> kažem da na ATARIJU NE postoji skoro nijedan virus koji je opasan? Svi
>> koji su nekad davno bili i postojali su nemoćni kad je u pitanju hard
>> disk, tj rade samo sa disketa iz BOOT sectora.
Pa kažemo mi odavno da softver za Atari ništa ne valja :)) Eto ni dobrih
virusa nema :))))
najbolji.444kermit,
-> #437, corto Može. :)
najbolji.445kermit,
-> #443, dejanrre:
Pa kažemo mi odavno da softver za Atari ništa ne valja :)) Eto ni dobrih
virusa nema :))))
.....................
Što jes jes, imate fenomenalne viruse i želim vam puno uspeha u korišćenju
istih u edukativne svrhe ;)) Svaka čast, tu ste daleeeko bojli, ali neka vam -
fala :)
najbolji.446kermit,
-> #384, stefan>> Yamaha CBX D5 (tzv. eksterni sempler ako se ne varam :)
E, baš ta :))
najbolji.447kermit,
-> #385, dutchman>>Kermite, ne bilo ti zapoveđeno, pronjuškaj nešto o
>>HD recordingu i TT-u. Ortak koji se bavi muzikom već
>>je hteo da kupi Atarija za sikvencer, ja mu natuknuo
>>nešto o ovome, al' dalje ne znam... a do literature se
>>sada teško dolazi, as you know...
>>Pa baci ovde, ako je svima interesantno, ili u mail.
Baciću ovde, možda još nekoga zanima.
Za početak neće moći sa TT-om ništa na tom planu da uradi, nego
će morati da nabavi Falcona (baš imam jednog :)) Falcon za to
zezanje koristi DSP i osim njega trebaće mu još par sitnica:
externi SCSI 2 hard disk sa velikom brzinom transfera i
kapacitetom od minimalno 500 MB (najbolje 1.2 GB jer već ima
modela sa transferom od 10 MB/sec, što Falcon podržava) i
naravno trebaju mu ili CUBASE AUDIO ili NOTATOR LOGIC AUDIO. Što
se memorije tiče, čini mi se da mu je dovoljno 4Mb koliko Falcon
inicijalno ima, a ako mu bide malo prilikom obrade sempla, neka
upotrebi OUTSIDE ili VMEM i imaće RAM-a koliko voliš :)) Ako ga
zanima ostavi mail pa da uđemo u detalje.
najbolji.448kermit,
-> #387, dejanr>>E ako na PC-ju ima čega, onda ima editora i tekst procesora,
>> kako za kulturne tako i za nekulturne ukuse :))
Nisam rekao da nemate, ali nemate da valjaju. Probao sam i
nisam preterano srećan ni sa jednim. Ubedi me da grešim.
najbolji.449kermit,
-> #395, mikis>> Zamolio bih te, time sam se ranije bavio
Najbolje da uhvatiš dusan-a, samo mu je trnutno modem u
kvaru.
>>P.S. Ne zaboravi i AV Mekove. I oni imaju DSP (bolji nego
>> Falcon) i mogu se koristiti u te svrhe, pitanje je jedino softvera.
Naravno da imaju bolji DSP, ali su i daleko skuplji i
pojavili su se kasnije. Softver je isti, CUBASE AUDIO i NOTATOR
AUDIO postoje u verzijama i za MAC-a.
najbolji.450kermit,
-> #400, wizard>>Ok, 500... Dodaj tu ipak i hard od bar 100MB
Veruj mi da nije potrebno. Znam dosta muzičara koji uopšte
nemaju hard disk (ne, neću da ih nabrajam jer ima i vrlo
poznatih imena :))
najbolji.451kermit,
-> #401, wizard>>Ima ih baš puno, eno iz novog SK-a saznasmo da su efekti u
>>"Parku iz doba Jura" rađeni na Amigi. ;)
A zašto misliš da nije tako. Zanima me kako ćeš da reaguješ
na vest da je film u kome je prvi put rađena kompjuterska
animacija "THE LAST STAR FIGHTER" rađen pre x-godina
(otprilike kad se pojavio Atari 520). Za jednu animiranu
sekvencu (jedinu u filmu) korišćen je CRAY u sprezi sa mrežom
ATARIJA 520. Bilo je oko 50-ak mašina i svaka je
proračunavala jedan deo ekrana, a sve to je CRAY finalizovao.
Eto vam odgovora oko umreživanja atarija, a i oko animacije
:))
najbolji.452kermit,
-> #404, miroslavn>> Ako želiš da se baviš DTP-om, ili sl. stvarima profesionalno, možda je bolje
>> uzeti QUADRU, ali nesumljivo je da je softver za nju teško nabavljiv, ovde
kod
>> nas, i da je prilično skup. Dalje proširenje sistema je takođe otežano,
>> bar u odnosu na PC
Neće biti. Softvera za MAC-a ima koliko hoćeš, a samim tim i
za Quadru :) Što se tiče cene - opet neće biti. Softver za MAC-a
je nekoliko puta jeftiniji od PC-ovog (QUARK XPRESS košta oko
180 U$ - miki ispravi me!) a za PC???? Ista stvar je sa
PhotoShop-om i da ne nabrajam dalje. DA li je skupo
profesionalcu koji plati Quadru koliko je plati, da potroši još
1000 U$ za softver koji mu donosi desetine hiljda zarade (čak i
kod nas)? Mnogo ste se navikli na piratski softver, a ovamo sve
čist profesionalac ;>>>>>>>>>
Probaj opet sa objašnjenjem.
najbolji.453kermit,
-> #416, funky>> 3 min CD kvaliteta stereo -bez kompresije = 25 MB :)
Promašio si temu. Sedi - jedan. Veliki hard ti treba SAMO kod
HD recordinga. Za rad sa CUBASE-om (običnim) i previše je 50 MBMP
najbolji.454armitage,
-> #394, mikis
> Dzabe pricas, covek nece da te shvati, pa to ti je. Za one koje
> zanima: NE PRIMECUJE se znacajno usporenje u radu kod WB u 256 boja u
> odnosu na 16 boja. Ko ne veruje, moze da proveri. Do usporenja dolazi
> samo u najvisim rezolucijama.
... zato sto bitplane-dma pocinje da "krade" bus-cikluse procesoru, kada
ovaj pristupa CHIP-memoriji. Ovo se na 500-tki desava pri HIRESu u 16 boja
i u strucnom zargonu naziva: "Uje, odose mi parni bas ciklusi ..." :)))
> Medjutim, NEMA POTREBE za 256 boja u WB-u jer SKORO SVAKI PROGRAM
> moze da otvori SVOJ EKRAN u BILO KOJOJ raspolozivoj rezoluciji, SA BILO
> KOJIM BROJEM BOJA iz raspolozive palete (256/16,7 miliona, ili do 260K
> boja u nekim grafickim programima).
SVAKI PROGRAM ...
-*- Armitage -*-
najbolji.455armitage,
-> #401, wizard> Ima ih bas puno, eno iz novog SK-a saznasmo da su efekti u
> "Parku iz doba Jura" radeni na Amigi. ;)
>
> Jel znate da je Star Wars je raden na PC XT-u sa MDA? Pisalo u
> Ekspresu. ;)
Greska !
Efekte u Star Wars-u je rucno crtao izvesni Raymond Nagasaki. Nakon zavrsenog
"Dzedaja", odveden je na lecenje u ludnicu gde je kasnije i nacinjen intervju
iz koga sam ovaj podatak saznao :))
Inace, ako vas zanima: Priupitan koji ce kumpjuter kupiti kada (ako) ga
puste napolje, Nagasaki je odgovorio: "Buduci da i dalje nameravam da se
bavim filmskom animacijom, uzecu ZX-81 sa memorijskim prosirenjem na 6KB,
kolor TV, i boks od 10 FUJI kaseta ...
-*- Armitage -*-
PS: Ako nekoga zanima ceo intervju, neka se javi ;))
najbolji.456armitage,
-> #408, domana> Octamed, i startracker...
>
>Pyc
To ti je softversko budzenje. Standardna Amiga ima 4 zvucna kanala
(DMA soundsampling), sto je za standardnu konfiguraciju i dovoljno.
(Dovoljno je da cujes neki modul sa Amige na 2x150W i bice ti jasno)
Ova dva programa procesorski "hrane" cipove podacima, pa se tako broj kanala
duplira, ali se time (znatno/neznatno/?) usporava rad racunara. Kada se
koriste samo ona standardna 4, usporenje je, naravno, 0%.
-*- Armitage -*-
najbolji.457armitage,
-> #409, domana
> Xej, ja sam PC-jevac :) Mada se iz mog izlaganja mozda moglo da zakljuci da
> ja imam amigu :)
Pa, morao si to ranije da napises, jer neki cim vide rec "Amiga", krenu da
suju vatru. Mozes tako da nastradas od sopstvene podrske iz vazduha ;))
(ko oni jadni Britanci u Iraku ...)
> Malo sam se u poslednje vreme zagrejao i za amigu...
AAAAAAAAAAAAAAAAA !!! Izdajice !! Linc, konopac, na drvo, dezintegrisati,
varporizovati, atomizirati, ...
Salu na stranu, ima medju nama jos normalnih ljudi, koji su oslobodjeni
"kompjuterskog rasizma" i koji se svog misljenja ne stide ...
> Zasto?
> Ima strava operativni sistem koji nije zahtevan ko Win NT, a pruza sve
> pogodnosti...
>
> Pyc
E, zamisli OS, koji objedinjije MS-DOS, prozore/menije/ikone Windows(NT),
true multitasking, a pored svega toga ne zahteva nekakav Small Plazma
Accelerator da bi radio ...
Zatim, zamisli kola sa V-8 motorom, digitalnim desbordom, koznim sedistima,
oops ... malo sam odlutao :)
-*- Armitage -*-
najbolji.458stefan,
-> #416, funky> Evo ja ću da te prosvetlim. Čovek nije tolko ograničen da DANAS kupuje
> hard manji od 100 MB.
Ograničen je čovek koji kupuje ono što mu ne treba zato što komšija ima
isto to, ne znajući uopšte ni šta mu zaista treba. Mogla bi ta osoba X da
kupi i hard od 500Mb ako hoće jer je to "moderno" (a sve što mu treba može
da smesti na par Mb) ali to je već njegov problem (i eventualno čoveka
koji ga je u to ubedio)
> To što je rekao 100 MB ne znači da toliko treba za sekvencer, ali se
> mnogo lakše diše kad imaš više prostora za semplove. Ja mog od 270
> MB napunih za 2 dana, pa sam morao Stacker :)
:))) Što volim kada je neko uporan u diskusiji i svakom svojom porukom
nanovo dokazuje da nema ni najblažu predstavu o tome kako funkcioniše ono
o čemu on priča. Dakle, kakvi semplovi kada radiš sa sekvencerom!? Da li
ti uopšte znaš šta je sekvencer, kako se koristi itd.? Da li si uspeo da
učitaš sempl u skevencer? Da li razlikuješ pravi, profi midi sekvencer od
editora modula?
> 3 min CD kvaliteta stereo -bez kompresije = 25 MB :)
>
> Naravno, m-LOW ga komprimuje na pola, ADPCM na 1/4, ali se gubi na
> kvalitetu.
Naravno, to je igračka. Ti semplovi ničemu ne služe sem da se zezaš sa
njima i da ih eventualno slušaš dok formatizuješ diskete ;) A ako se budeš
bavio ozbiljno sa takvim stvarima zaboravićeš na razne kompresore i hard
koji će ti trebati neće imati svoj kapacitet iskazan u Mb nego u Gb.
ps. videh da kritikuješ neke ljude zato što pričaju o stvarima o kojima
su samo čitali. Da li si ti o ovome _bar_ nešto čitao?
najbolji.459madamov,
-> #400, wizard
> Ok, ja bih dodao bar dvostruko veći hard i dvostruko više memorije, ali nema
> veze, uz malo discipline i puno disketa može se (valjda ;) i tako raditi.
> Dakle 1800+2000=3800.
4Mb RAM upgrade za tog Meka je $150, Quantum LPS 240Mb košta $250. Sve u
svemu, daleko manje od 1800 DM.
najbolji.460madamov,
-> #404, miroslavn
> stvarima profesionalno, možda je bolje uzeti QUADRU, ali nesumljivo je da je
> softver za nju teško nabavljiv, ovde kod nas, i da je prilično skup.
Ako hoćeš i na PC profesionalno onda ti je softver isto nabavljiv i isto
skup kao za Meka.
najbolji.461madamov,
-> #452, kermit
> (QUARK XPRESS košta oko 180 U$ - miki ispravi me!)
Mora da si video cenu za upgrade, Quark se kreće oko $500. Za jedno si u
pravu, sigurno nije jeftiniji ni za PC-a.
> desetine hiljda zarade (čak i kod nas)?
Kod nas je maltene svako ko se bavi profesionano grafikom na Meku kupio bar
jednu verziju Ilustratora i Photoshopa.
najbolji.462ljubisha,
-> #404, miroslavn>novog softvera. Motorola polako prelazi u marginalne firme što se
>mikroprocesora tiče. Intel je pobedio, motorole je svakog dana sve manje
>u ukupnom učešću na tržištu. Manja prodaja, manja zarada, manja mogućnost
:)))) Evo ga još jedan.
najbolji.463ljubisha,
-> #416, funky>disketa, zar ne ? To što je rekao 100 MB ne znači da toliko treba za
sekvencer,
>ali se mnogo lakše diše kad imaš više prostora za semplove. Ja mog od 270 MB
>napunih za 2 dana, pa sam morao Stacker :)
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Baš je zanimljiva ova tema. Ljudi koji drugima govore kako nemaju po-
jma o nekim stvarima iznose tako (ne)iznenađujuće stvari. Kakve bre veze
ima MIDI SEKVENCER sa SEMPLOVIMA i MODULIMA???? Jel si probao nekada da
učitaš neki MIDI fajl u neki Modul Tracker? To što ti slušaš semplove u
pozadini dok formatiraš diskete nema blage veze sa MIDI-jem. Do pre neki
dan sam mislio da imaš problema samo sa očima a sad vidim da ti i sluh
nije baš u najboljem stanju. Ili spadaš u grupu ljudi koji su nekada na
žurkama puštali kasete sa komodorovim igricama. :))))
najbolji.464ljubisha,
-> #451, kermit> (otprilike kad se pojavio Atari 520). Za jednu animiranu
> sekvencu (jedinu u filmu) korišćen je CRAY u sprezi sa mrežom
> ATARIJA 520. Bilo je oko 50-ak mašina i svaka je
Kako misliš jedinu? Šta je sa svim onim scenama u svemiru? A i to je
koliko se sećam bio PRVI film u kome je kompjuter upotrebljen na takav
način. Pa baš "najlošija" :)) kombinacija. Cray + Atari. Stvarno šteta
što je u to vreme PC bio mašina orijentisana samo na monochrom inače bi
nam već oni pokazali šta mogu. :>>
najbolji.465domana,
-> #456, armitage~~~ To ti je softversko budzenje. Standardna Amiga ima 4 zvucna kanala
~~~ (DMA soundsampling), sto je za standardnu konfiguraciju i dovoljno.
~~~ (Dovoljno je da cujes neki modul sa Amige na 2x150W i bice ti jasno)
4 kanala nije dovoljno za ljude koji ozbiljnije prave module.
Cuo sam ja sve zive kombinacije (amiga, sbpro, covox, 4, 8, 16 kanala...)
nema da brines, obrazovan sam :)
~~~ Ova dva programa procesorski "hrane" cipove podacima, pa se tako broj
~~~ kanala duplira, ali se time (znatno/neznatno/?) usporava rad racunara.
~~~ Kada se koriste samo ona standardna 4, usporenje je, naravno, 0%.
Ovo sam znao... u tom kontekstu sam i govorio, kada duplirate broj kanala,
zvuk se dosta raz*ebe :)
Pyc
najbolji.466domana,
-> #457, armitage~~~ AAAAAAAAAAAAAAAAA !!! Izdajice !! Linc, konopac, na drvo, dezintegrisati,
~~~ varporizovati, atomizirati, ...
:)))) likvidirati, razrbaciti, raspapmrciti, eliminisati,
Pyc
najbolji.467domana,
-> #414, stefan~~~ NHF (nevezano za Falcona) ali ocigledno nisi u toku dogadaja ;)
Ne mogu vise da gledam ono NHF...:)) grrr, sta to znaci?? :)
Pyc
najbolji.468mikis,
-> #400, wizard+> Ok, 500... Dodaj tu ipak i hard od bar 100MB (250DEM IDE disk
+> 3.5", valjda ne treba 2.5", oni su skuplji), ako to sto radis
+> treba da makar izgleda ozbiljno... - dakle 750.
Pazi, za MIDI ti uopste ne treba HD. Mozes ladno uraditi ceo album
na jednoj disketi!!! U principu dovoljna su ti i dva drajva. Ovo je
zaista neki minimum, ali postoji dosta muzicara koji bas ovo koriste.
Inace, nisi naveo koja ti je minimalna PC konfiguracija potrebna za
ovako nesto?
+> E izem ti TV produkciju sa takvim potrebama, ;) ali ajde. Ok,
+> dakle, da se ne bi patio sa disketama dodaj na to jos 250DEM za
+> HD (da ne ulazimo u to da li za A500 treba da bude 2.5"
+> disk, i da si i ovu cenu malo popustio...), dakle - 1050,
+> saberemo sa onih 750 - 1800 DEM.
Da li si bio u nekom TV studiju? Da li znas za sta se Amige tamo
koriste? Najcesca njihova primena je titlovanje, pravljenje telopa i
logoa stanice koji stoji u nekom uglu slike. I za to su ti u principu
dovoljna dva drajva, ali ajde - bolje je uzeti A1200 sa 80 MB hardom
(sasvim dovoljno!) za 950 DEM. Plus Genlock i opet nema PC
konfiguracije koja ce to odraditi za iste pare.
Za onih 750 - sabiras babe i zabe. Za TV studio MIDI UOPSTE NIJE
POTREBAN. Ako bas hoces, mozes kupiti MIDI za Amigu za 50 DEM, postoje
dovoljno kvalitetni sekvenceri (Bars & Pipes Pro, DR T's Music
software...)
+> Ok, ja bih dodao bar dvostruko veci hard i dvostruko vise
+> memorije, ali nema veze, uz malo discipline i puno disketa moze
+> se (valjda ;) i tako raditi.
Ne zaboravi da to ne radi pod tupavim Windowsima i da Meku nisu
potrebni gigabajti za normalan rad... Dakle i tih 4+120 MB dovoljni su
za pristojan rad.
+> Dakle 1800+2000=3800.
Jaooo, pa ti me uopste nisi razumeo... Nisam govorio koliko sve to
kosta djuture, vec pojedinacno za svaku kategoriju (MIDI/Video/DTP).
Trazio sam da mi neko navede ekvivalentnu konfiguraciju PC-a u svakoj od
ovih kategorija (posto je receno da PC sve radi bolje za manje para).
+> Da li znas kakav PC kompatibilac moze da se kupi i opremi sa 4000 maraka?
Da li ti znas kakav Mek/Amiga/Atari moze da se opremi za 4000 DEM???
najbolji.469mikis,
-> #403, miroslavn+> E, onda je vala bas MULTISYNC... Izgleda da Commodore nema pojma o znacenju
+>reci multisync! ;)))) Radi samo na jednom kompjuteru, ali u vise modova :))
Nije Multisync, Mihajlo se pogresno odrazio ;) Komodor ga naziva
'Quadsync' (podrzava 4 frekvencije, dve Amiga/Pal i dve (S)VGA).
najbolji.470mikis,
-> #404, miroslavn+> E sad ono drugo je smesno. Ako ne znas, noviju motoroloni cipovi,
+> prvenstveno 68040, rade na dupliranom kloku, tj. 40MHz system, radi
+> interno na 80MHz. Prema tome treba ih porediti sa DX2 masinama...
+> tada vec zaostaju!!!
Ne radi se samo o procesorskoj snazi. Sta vredi sto DX2 ima toliku
snagu tad je trosi na ocuvanje kompatibilnosti sa zastarelim
prethodnicima... Stavi Quadru sa 040/40MHz pored DX2 na 66 i videces da
ce Mek da ga ODUVA u svim prakticnim primenama...
+> Sto se tice ray-tracinga, ima PC odlican softver... Ako se profi bavis,
+> nabavices neku jacu kartu, i vrlo brzo je isplatiti.
Ima, ali za manje para Amiga nudi daleko bolji. Kartice postoje i za
Amigu i u istoj su klasi cena kao i za PC.
+> Nemoj mi samo reci da je Amiga u standardnoj konfiguraciji sposobna za
+> profi animacije???
Mnogo sposobnija nego PC. Ne zaboravi da standardna konfiguracija
daje sliku PAL formata spremnu za video (724x566, PAL Overscan
Interlace), mozes da radis preview u 256000 boja i da snimis rezultat na
hard u 24-bitnom (pa i 32-bitnom) formatu. Reci mi da je sve to moguce
na PC-ju od 1000 DEM.
+> A bez njih Amiga je ipak slab sistem bez velike programske baze.
Uuuu, kakva greska... Nemoj pricati o stvarima o kojima ne znas...
Neki od najboljih programa za 3D animaciju na bilo kojoj platformi (osim
radnih stanica) su napisani za Amigu - Real 3D, Imagine, LightWave, i
jos tuce drugih... Ako necega ima, bar ima ray-tracing programa. Sto
se prosirenja tice - veruj mi, mnogo se jeftinike moze sastaviti profi
sistem sa Amigim nego PC-jem. Dao sam vec gomilu primera, a ako hoces,
mogu opet.
+> Multitasking??? Pa tu je PC fantastican. Naravno ne pod dos-om, koji je
+> vec proslost... Uzmi WinNT, ili jos bolje bilo koji UNIX. Nemoj da
+> izjednacavas DOS sa PC masinama. Umeju one mnogo bolje od DOS-a!!!!
Daj, ovo vec postaje smesno... PC FANTASTICAN U MULTITASKUNGU???
Jeste, al u drugom zivotu. Mani se Unixa - koliko PC-ja kod nas radi
pod Unixom? 0.0001%? Preskoci to, ne pricamo o tome. Win NT? Super,
ako imas pare za 16 MB ram. Ja nemam. A od jeseni ces (na zalost)
imati i NT na Amigi...
+> Motorola polako prelazi u marginalne firme sto se
+> mikroprocesora tice. Intel je pobedio, motorole je svakog dana sve manje
+> u ukupnom ucescu na trzistu.
To cemo tek da vidimo. Intel ne stoji bas najsjajnije sa razvojem i
prodajim Pentiuma, a za duplo manje para mogu se nabaviti duplo brzi
RISC procesori... Dolazi i PowerPC (uz podrsku IBMa i Apple-a). Tek
cemo da vidimo sta ce se desiti i ko ce ispasti iz igre.
najbolji.471mikis,
-> #405, funky+> Pa decak, evo ja cu opet da ti odgovorim, u duhu tvoje neprosvecenosti.
Hvala, Gospodine, duboko sam Vam zahvalan na vasem trudu u
prosvecivanju moje neuke licnosti.
+> Zamisli da sam uso u windows :)
Zamisljam. To sam i hteo da cujem. Naime, moja Amiga radi pod
grafickim okruzenjem (kao Windows). Dakle, startuj na PC-u sa 2 MB Ram
bez HD swap fajla Procomm4Win, Norton Desktop i neki bolji Win editor,
pa mi onda pricaj o multitaskingu. Probaj usput i da otvoris DOS u
dva-tri prozora.
(Napomena za neupucene: NComm, Directory Opus i CED su najbolji
programi u svojoj klasi na Amigi. CED (Cygnus Editor) NIJE isto sto i
CED ili Doskey na PC-u!)
+> Dakle, vas najjaci adut nema sta da trazi pored Pentiuma, pa je jos daleko
+> i iza DX2/66.
Pa, kad si vec navalio. M68060 NIJE nas najjaci adut. Po svemu
sudeci NECE se praviti Amige i Mekovi sa njim. Apple ide na Power PC, a
Amiga po svemu sudeci na HP-PA RISC procesore (mada su u kombinaciji i
PowerPC, Alpha i Sparc) . Svaki od njih je ZNATNO brzi od 'vaseg aduta'
Pentiuma.
+> A u vezi SCSI diskova: Manite se corava posla. Vec i klinci znaju da je
+> IDE iz najnovije generacije kuca na moru za SCSI.
Da, samo da to shvate i ljudi koji prave high-end PC-je i radne
stanice... Sem toga, to meni ide u prilog - masina na kojoj ja radim
ima IDE kontroler.
najbolji.472mikis,
-> #406, domana+> ~~~ Upravo specijalni cipovi cine A500 jacom od bilo kog AT-a. Ne znam
+> ~~~ ni jedan 286/386 koji moze da radi ray tracing-om 24-bitne
+> ~~~ slike sa najobicnijom VGA karticom, 1 MB RAM-a i flopi diskom ;)))
+>
+> I po tebi je to plus za amigu?
Naravno da je plus. Ako mozes sve to da radis u tako bednoj
konfiguraciji (btw. sada kosta 350 DEM), zamisli sta onda rade makine
sa 4 MB i vecim HD-om :)) Ali, ponavljam: nadji mi PC koji ce to isto
da uradi!
+> Zasto vama amigistima toliko smeta HD? ;)
Smeta? Odakle ti to? Ja se bas lepo slazem sa svojim Seagateom :))
najbolji.473mikis,
-> #409, domana+> Mada se iz mog izlaganja mozda moglo da zakljuci da
+> ja imam amigu :) Malo sam se u poslednje vreme zagrejao i za amigu...
+> Zasto?
+> Ima strava operativni sistem koji nije zahtevan ko Win NT, a pruza sve
+> pogodnosti...
To majstore :)) Navrati jednom da vidis kako to sve izgleda na delu
na 'kantici' od 1000 DEM :)
najbolji.474mikis,
-> #410, domana+> A sta vam to toliko smeta? Pa dosta se pametnih i poucnih poruka poojavilo
+> ovde...
Onih drugih je, na zalost, mnogo vise...
najbolji.475mikis,
-> #414, stefan+> Izgleda da se nisi previse detaljno bavio sa time ili bar nisi u toku sa
+> onim sto se sada dogada jer si dao nekoliko netacnih podataka.
Pa, kao sto rekoh, u poslednje vreme zaista nisam u toku (poslednjih
6 meseci - znas vec, informativna blokada, nehumane i neopravdane
sankcije... ;))) Inace, poruka zaista sadrzi nekoliko netacnosti
(pisana je na brzinu, u sitne sate :)), molim da mi se oprosti, a ako
ima jos zainteresovanih da nastavimo negde drugde :)
+> Nije tacno da ti za svaki kanal HDRa treba po jedan DSP.
Ne, ne treba, ali profi sistemi imaju (bar su imali :)). Za svaki
kanal je potreban AD/DA konverter.
+> Nije tacno da Falcon spada u
+> grupu dvokanalnih HDR sistema. Mogucnosti su mnogo sire.
Opet se nisam precizno 'odrazio'. Svakako da Falcon moze vise, ali
u osnovnoj konfiguraciji najbolji je za dvokanalni HDR.
+> No, da ja ne bi
+> sad ovde mnogo gusio koga zanima neka skine fajl zakacen za sledecu poruku
+> (sem Cubase Audio pominju se jos neki manje kvalitetni programi)
Thanx! Jako zanimljivo, moram priznati. Daj jos ovoga (al u neku
drugu konferenciju - ATARI:midi?)
+> Radi se o
+> tome sto da je ta Yamaha najjaca takva masina i da su ljudi iz Steinberga
+> praveci Cubase Audio predvideli da on radi sa njom da bi se iskoristile
+> sve mogucnosti programa.
Nije bas najjaca :)) Ima i boljih (ali i mlogo skupljih :)). Ipak,
Cubaseu svaka cast. Mada, i ti si pogresio. Ta Yamaha uopste nije
'eksterni sempler', vec masina za HDR. Sempleri su nesto drugo :)
+> NHF (nevezano za Falcona) ali ocigledno nisi u toku dogadaja ;)
Znam :(((
najbolji.476mikis,
-> #416, funky+> Evo ja cu da te prosvetlim.
+>
+> To sto je rekao 100 MB ne znaci da toliko treba za sekvencer,
+>ali se mnogo lakse dise kad imas vise prostora za semplove. Ja mog od 270 MB
+> napunih za 2 dana, pa sam morao Stacker :)
Vidim da se ti razumes... Za tvoju informaciju, ZA MIDI NISU
POTREBNI SEMPLOVI. Za to su zaduzeni pravi sempleri (ako si vec
profesionalac) a kompjuter sluzi kao digitalni magnetofon (tj.
sekvencer) koji belezi NOTE, A NE SEMPLOVE.
I covek prica nesto o profesionalizmu...
najbolji.477mikis,
-> #418, jmodli+> SunRize Studio 16 (zvucna kartica za amigu) je za ovakve stvari jos bolji
+> jer, pored cd kvaliteta (znaci 16bita, 44khz) i 8 stereo kanala,
Mala ispravka: nije 8 stereo kanala, vec 8 kanala, stereo :))
+> ovo znam jer sam sa ortakom testirao ovu karticu i poredio je sa yamaha
+> spx-om (a to je state-of-the-art procesor zvuka), i prosla je skoro sve
+> testove
Nije valjda da je neko u Beogradu ima? To bih bas voleo da vidim
(tj. cujem) :) Jos nesto - SPX bas nije state-of-the-art. Cene takvih
idu od 10000$ pa navise :) SPX 1000 je jedan od najboljih u pristojnom
rangu cena (do 3000 DEM). SPX 900 - solidan, ali slabiji.
P.S. Pomenuta Studio 16 kartica je PROFI uredjaj, a takva joj je i
cena - 1200$ :(( Prevashodna namena je snimanje (HDR) i obrada zvuka
(non-linear editing) za video post-produkciju, i nema govora o nekom
poredjenju sa Sound Blasterima i slicnim igrackama.
najbolji.478mikis,
-> #423, jmodli+> "amaterske upotrebe za niske zahteve malotirazne TV"... znaci televizije
+> kao sto su NBC (super channel), MTV i CNN spadaju u tu kategoriju.
Ko? Oni? Ma hajde, pa i sam vidis kako su im bedni titlovi i
animacije (pogotovu na MTV-u)...
najbolji.479mikis,
-> #429, jmodli+> znaci, istina je i dalje nepoznata. moje informacije su sa televizije,
+> druge su iz hrvatskog bug-a, a trece iz pretpostavki...
Pa nije bas nepoznata :) Efekte i za Jurrasic Park i za T2 je radio
IL&M, a zna se na cemu oni rade.
E sad, na slicici u SK na kojoj je onaj dinosaurus vidi se malim
slovima 'Amblin Entertainment'. Ako se zna da u okviru njih radi i
firma 'Amblin Imaging' koja se bavi 3D animacijom i zasnovana je na
najvecoj mrezi Amiga sa Tosterima (60 komada), to objasnjava otkud Amiga
u celoj toj prici. Ceo posao oko animacije je ipak prekrupan korak za
Amigu, ali su one zato koriscene u ranije navedenu svrhu (preview
animacije).
najbolji.480mikis,
-> #433, jmodli+> a1200 + midi + genlock/grabber + monitor + 210mb hd + sempler =
+> 700 + 200 + 400 + 200 + 500 + 100 = 2100 dm
+>
+> ovakva konfiguracija je savrsena za tv produkciju
Cemu MIDI? On je potpuno nepotreban za TV produkciju (znate li neku
stanicu koja koristi sintisajzere :)) Ako bas hoces MIDI, mozes ga naci
za 50 DEM, ili uzeti DR T's Phantom MIDI & SMPTE (Time Code) modul, za
nekih 300 DEM. Takodje, dobri sempleri su malo skuplji (GVP DSS+ 90$
ili, jos bolje, Clarity 16, 16-bitni sempler/muz. kartica, cena 180$).
Takodje, za 'savrsenu' niskobudzetnu produkciju valja dodati jos bar
2 MB RAM (cime se kompjuter ubrzava do 150%!) i mat. koprocesor (sve
zajedno 200$)
+> maksimalna rezolucija ..... 1280 x 512 i 1024 x 1008
sve rezolucije (osim vga) se mogu prikazati
na obicnom amiginom monitoru ili televizoru.
Opet ispravka. Pomenuta rezolucija 1024x1008 moze se dobiti samo na
posebnom Komodor A2024 ili Viking Moniterm monitoru. Namenjena je za
DTP, i nije bas najbolje dokumentovana u novoj verziji Amiga Dos-a
(3.0). Na 2.0 Amigama bilo je moguce prikazati 4 nijanse sive od moguce
64. Takodje, tu su i rezolucije 640x1024, 800x600, itd...
+> overscan .................. sve rezolucije (osim vga) podrzavaju
+> overscan (a to je jedna od najvaznijih stvari
+> za tv produkciju).
Da, oversken ide do 10% po svakoj rezoluciji. Inace, treba videti
kako se podesaju dimenzije overskena!
+> monitor ................... Commodore 1081 monitor (mono)
Monitor mora da bude kolor (za TV produkciju). U tu svrhu dovoljan
je monitor A1084S (kolor, analogni RGB i kompozitni video ulaz). Cena
je oko 350 DEM.
+> operativni sistem: Workbench 3.0
+> pravi multitasking
Hardverski podrzan, doduse nije pre-emptive i nema multi-threading.
Ali, bice u NVS ;) na jesen.
+> OLE i DDE (bar se to tako zove na pisiju :)
Pa istini za volju, nije bas isto kao na PC-u. Moguca je razmena
podataka preko clipboarda (kojih moze biti 256!), ali je glavni adut
Arexx. Arexx je izuzetno mocan makro jezik, slican bejziku, nastao iz
jezika Rexx sa IBM-ovih mainframe racunara. Ako se ne varam, postoji
verzija i u OS/2.
Arexx omogucava da iz BILO KOG programa kontrolisemo BILO KOJI drugi
(ili druge), naravno, ako i ovi imaju Arexx podrsku. Na taj nacin,
pored ostalog moguce je vrsiti linkovanje podataka (mada se ne tretiraju
kao objekti).
najbolji.481mikis,
-> #434, meda+> Ja za Mekvove nisam to rekao niti to mislim. Samo sam naveo
+> primer koji mi je poznat u oblasti kojom se bavim i pratim.
Nemoj me pogresno shvatiti, nisam na tebe mislio. A malo sarkazma
nikom ne skodi ;))
najbolji.482mikis,
-> #437, corto+> Kad me je vec komsija prozvao ... Elem, zasto ne bismo svako za svoj
+> posao i masinu na kojoj radimo dali vrednost masine i softvera (bez
+> obzira da li je on stvarno kupljen ili ne), pa onda poredili na cemu se
+> za datu svrhu za najmanje para dobije najvise muzike ?
To ja sve vreme radim. Medjutim, nekima je zanimljivije da po tome
pljuju nego da sami navedu konfiguracije i programe...
+> Moze ? :)
Moze :)
najbolji.483mikis,
-> #439, corto+> Los koncepcija ???? PC da, ali MAC ??????? Hmmmmm ....
Jeste, upravo je tako. Znas i sam da je Mek po osnovnoj koncepciji
crno-bela poslovna masina. Sa druge strane - kod projektovanja Amige se
itekako vodilo racuna o videu - frekvencija procesora jednaka je
dvostrukoj frekvenciji video signala, osnovna rezolucija je takodje
prilagodjena videu - 640x256 (PAL) odn. 640x200 (NTSC), plus oversken i
interlejs neophodni za video. Takvu sliku mozes bez problema dovesti na
ulaz bilo kog videa, miksete ili procesora, i stvar ce odmah proraditi.
Sa druge strane, PC-ju i Meku su potrebni razni konvertori VGA->PAL,
pa posebni (i skupi) dzenloci/frame grabberi...
najbolji.484mikis,
-> #442, dutchman+> pa, ako nismo samo nas dvojica... :)
Nadam se da nismo :) Nego, imam jedan sjajan tekst o tehnikama
digitalnog snimanja i obrade zvuka, iz junskog Guitar Playera. Na
zalost, tekst je poduzi, a ja nemam vremena da ga prekucam. Imam jos
nesto materijala o tome, pa ako si zainteresovan, javi da se
dogovorimo :)
najbolji.485mikis,
-> #449, kermit+> Naravno da imaju bolji DSP, ali su i daleko skuplji i
+> pojavili su se kasnije. Softver je isti, CUBASE AUDIO i NOTATOR
+> AUDIO postoje u verzijama i za MAC-a.
DALEKO skuplji? Pa, Quadra 660 AV sa 8 MB RAM, 1 MB VRAM i 230 MB
HD-om moze da se nadje za 1800$ Nije bas jeftino, ali.. :) Ipak,
ostavicemo mi to Amerikancima :))
najbolji.486mikis,
-> #454, armitage+> SVAKI PROGRAM ...
Pa ne bas svaki. Mislio sam na utility i druge manje programcice
koji svoj prozor otvaraju na WorkBenc ekranu (ne mogu da otvore svoj).
najbolji.487vitez.koja,
-> #327, mihajlo#=> Ja cu samo da se nadovezem na ovo i da kazem nesto
#=> Funkyju "E ti si nas idol, aj` sad idi"
Ja bih to isto rekao tebi, ali sam suviše pristojan ;)
najbolji.488vitez.koja,
-> #289, mihajlo#=> za Windowse zahteva BAREM 12 Mb na disku i 8 disketa za
#=> instalaciju
To je neka osakaćena verzija. Lično sam instalirao Windowse sa 15 disketa na
25 MB prostora na disku, ali ni to nije ništa ! Jedan moj ortak je uradio
instalaciju windowsa sa 28 disketa i zauzeo 100 MB prostora na disku ! A kako
čujem, neki čovek je u Americi obavio instalaciju windowsa sa 44 diskete i
zauzeo rekordnih 329 MB na disku, ušavši na taj način u Ginisovu knjigu
rekorda.
najbolji.489vitez.koja,
-> #394, mikis#=> Voleo bih da mi neko objasni kako to sve da izvedem
#=> na odgovarajucem PC-ju (recimo 386SX sa 2 MB memorije)?
"Kupiš" DesqView.
najbolji.490ognjen,
-> #275, mihajlo)-> ! Jesi li probao da stavis naocare? Ako nisi probaj.
)-> ! Progledaces.
)->
)-> PRC,PRC,PRC trica !!!!!
Dobro, jesi li ti svesta sta cinis? Od 198 poruka, tvojih je bilo
58. Fino. 28.28% poruka je tvoje. Lep je SOR ali smiri malo.
najbolji.491ognjen,
-> #397, mikis)-> Preterah. I 48 je previse.
Kaseta ima 24. Zar je potrebno vise od toga?
najbolji.492wizard,
-> #429, jmodli> znaci, istina je i dalje nepoznata. moje informacije su sa televizije,
> druge su iz hrvatskog bug-a, a trece iz pretpostavki...
Ma sasvim je moguće da firma koje se bavi tim poslom ima i
nekoliko Amiga sa "pripadajućim softverom" ;) na kojima bi radili
recimo teksture za objekte ili šta bilo, ali da bi uradio ono
što se vidi u filmu (a koliko je toga bilo što nije ušlo u
film...), ne bi možda bilo dovoljno umrežiti sve do sada prodate
Amige u svetu... :))
najbolji.493wizard,
-> #404, miroslavn> E, sad, što se kompjutera tiče, svaki ima svoje prednosti. Ako želiš da se
> baviš DTP-om, ili sl. stvarima profesionalno, možda je bolje uzeti QUADRU,
> ali nesumljivo je da je softver za nju teško nabavljiv, ovde kod nas, i da
> je prilično skup.
Pa ako je softver teško nabavljiv, koja je onda poenta? Bar što
se tiče DTP-a, prednost Mac-a se ogleda u raspoloživom softveru
(ranije su krenuli u te vode), podršci PostScript-u koja je
oduvek (?) postojala...
Ali kompjuter je kompjuter, a sada već ima vrlo malo ozbiljnog
softvera koji nije prerađen ili se ne prerađuje za PC...
najbolji.494wizard,
-> #412, stefan> Izvini a šta će ti hard od 100Mb za sekvencer? :)
Zato što hoću da ono što imam na stolu zovem "kompjuter" a ne
"sekvencer". Uspeo sam u tome, a ti? ;)
> Rad bih bio da me
> prosvetliš, pošto se već razumeš u to? ;>
Nema problema, volim da pomažem neprosvećenima, samo ... to se
plaća. ;)
najbolji.495wizard,
-> #433, jmodli> zasto dodajes atarija na cenu amige?
Pa dodajem jer mislim da je kupovina kompjutera koji će služiti
samo jednoj svrsi malo neracionalna.
> 700 + 200 + 400 + 200 + 500 + 100 = 2100 dm
Ali za par stotina maraka više sve to možeš da imaš i na PC-u, s
tim da kasnija (neminovna) proširenja možeš mnogo lakše,
"bezbolije" i jetinije da obezbediš. A činjenica je da se na
PC-u vrte "industry standard" programi i da ćeš mnogo lakše
naći čoveka koji ume da radi sa njima, da ćeš pored toga na tom
istom računaru moći da vrtiš i drugi jak softver (tekst
procesor, bazu...) takođe standardne i koji skoro svako ume da
koristi.
Industrija je to, ako je 80% instaliranih mašina PC
kompatibilno, toliki deo industrije će da radi za njih.
najbolji.496ljubisha,
-> #468, mikis> Da li si bio u nekom TV studiju? Da li znas za sta se Amige tamo
>koriste? Najcesca njihova primena je titlovanje, pravljenje telopa i
>logoa stanice koji stoji u nekom uglu slike. I za to su ti u principu
Jedino oni kerovi na RTS-u nisu u stanju da ofarbaju svoj logo.
>POTREBAN. Ako bas hoces, mozes kupiti MIDI za Amigu za 50 DEM, postoje
>dovoljno kvalitetni sekvenceri (Bars & Pipes Pro, DR T's Music
Ali za te pare dobiješ Atari zajedno sa monitorom a najboljeg so-
ftvera ima gde hoćeš.
najbolji.497ljubisha,
-> #470, mikis> Mnogo sposobnija nego PC. Ne zaboravi da standardna konfiguracija
>daje sliku PAL formata spremnu za video (724x566, PAL Overscan
>Interlace), mozes da radis preview u 256000 boja i da snimis rezultat na
>hard u 24-bitnom (pa i 32-bitnom) formatu. Reci mi da je sve to moguce
>na PC-ju od 1000 DEM.
Eh. Jeste da Amiga u standardnoj konfiguraciji nema hard disk ali
se ipak na kraju dolazi do cene od 1000 maraka.
najbolji.498wizard,
-> #480, mikis> Arexx. Arexx je izuzetno mocan makro jezik, slican bejziku, nastao iz
> jezika Rexx sa IBM-ovih mainframe racunara. Ako se ne varam, postoji
> verzija i u OS/2.
Ne varaš se, postoji. Jako zabavna i korisna stvarčica. :)
najbolji.499wizard,
-> #459, madamov> 4Mb RAM upgrade za tog Meka je $150, Quantum LPS 240Mb košta $250. Sve u
> svemu, daleko manje od 1800 DM.
Nisi pratio, 1800 je cena sekvencera (atari) + cena dženloka
(amiga) na koju sam dodao cenu Mek-a za potrebe DTP-a. :)
najbolji.500wizard,
-> #468, mikis> Pazi, za MIDI ti uopste ne treba HD. Mozes ladno uraditi ceo album
> na jednoj disketi!!!
Sve ja to vrlo dobro znam, evo čuči mi nekih 3 mega MIDI fajlova
na hardu, ali molim te... ne teraj me da bilo šta radim sa
disketama, pa makar to bilo i starovanje Tetrisa. :))
Inače, za sve one koji, poput mene, više vole MIDI od MOD-a,
poslao bih jedan konvertor da zip nije preko 130KB. :)
> Inace, nisi naveo koja ti je minimalna PC konfiguracija potrebna za
> ovako nesto?
Pa ne volim da računam sa minimumom, ali pretpostavljam da bi i
286 sa Herc-om i odgovarajućom karticom bila dovoljna...
> Da li si bio u nekom TV studiju? Da li znas za sta se Amige tamo
> koriste?
Jesam, i znam za šta se koriste, a sve to može da obavi i PC uz
genlock. Možda je cena koštanja ;) nešto veća jer PC-ju u startu
(u osnovnoj konfiguraciji) fale neke stvari koje se kod Amige
podrazumevaju, ali razlika u ceni nije vredna pomena, manja je
od 10% pristojne zapadne plate.
Primera radi, u studiju za koji povremeno radim povremeno
"bossu" pomenem da "ne bi bila loša Amiga za..." ili "da li si
razmišljao o Mac-u...", (jer im treba i genlock i dtp, a
povremeno i animacije) ali jednostavno oprema za PC je na svakom
koraku, a računar koriste i za bazu podataka snimnjenog (i
pokradenog ;) materijala (a Clipper programera na svakom
koraku...), za obradu teksta...
> Ne zaboravi da to ne radi pod tupavim Windowsima i da Meku nisu
> potrebni gigabajti za normalan rad... Dakle i tih 4+120 MB dovoljni su
> za pristojan rad.
Pa sad... Font je font i na Mac-u na PC-u, TIFF je TIFF i na
Mac-u i na PC-u, tekst je tekst i na Mac-u i na PC-u... Mislim
da sama veličina aplikacije i ne igra tu tako veliku ulogu.
> Jaooo, pa ti me uopste nisi razumeo... Nisam govorio koliko sve to
> kosta djuture, vec pojedinacno za svaku kategoriju (MIDI/Video/DTP).
> Trazio sam da mi neko navede ekvivalentnu konfiguraciju PC-a u svakoj od
> ovih kategorija (posto je receno da PC sve radi bolje za manje para).
Ne znam ko je to rekao, ja sam samo hteo da istaknem da sve to
što si naveo ja mogu da imam (kada i ako poželim) za otprilike
iste pare, ili bar ne toliko veće da bi ta razlika bila dovoljna
da me natera da kupim bilo koji drugi kompjuter i prodam ovaj
koji sada imam i stalno unapređujem zavisno od potreba, a da ne
govorimo o tome da ću za njega uvek imati najveću softversku
bazu na svetu.
Ja bar nisam nikada ni sumnjao da su grafičke/muzičke kartice za
Amigu/Atari jeftinije od ogovarajućeih za PC jer je tržište
takve opreme za te računare razvijenije i duže postoji od onog
za PC, ali razlika se smanjuje i sada je već toliko smanjena da
se više ne isplati uzimati bilo šta što nije PC kompatibilno.
Niko (čini mi se) ne tvrdi da je PC najsrećnije rešenje za
grafiku ili muziku (to nisu ni Atari ni Amiga), ali cena PC
opreme je toliko pala da se gotovo sva prednost ova dva potonja
računara istopila i PC je sada jednostavno "best-buy" za gotovo
svakoga.
Uostalom, zašto svi (ajde ne svi - većina) polako prodaju A*
računare i prelaze na PC...
> Da li ti znas kakav Mek/Amiga/Atari moze da se opremi za 4000 DEM???
Verovatno jako dobar, ali mu/im to neće pomoći da bude PC. :))
najbolji.501mikis,
-> #463, ljubisha(ujedno odgovor i na 11.458, stefan)
[stefan]
+> Da li si uspeo da ucitas sempl u skevencer?
Ja sam uspeo :) DR T's KCS (Keyboard Controled Sequencer) pored rada
sa MIDIjem podrzava i rad sa Amigina 4 kanala, i samim tim, rad sa
semplovima. Mislim da i vecina drugih sekvencera za Amigu to podrzava.
Doduse, to nikakve veze nema sa modulima i trekerima :)
[ljubisha]
+> Kakve bre veze
+> ima MIDI SEKVENCER sa SEMPLOVIMA i MODULIMA???? Jel si probao nekada da
+> ucitas neki MIDI fajl u neki Modul Tracker?
Moze na Amigi :) Octamed pored rada sa semplovima i modulima ima i
64 MIDI kanala :) Za PC, nisam siguran da tako sto postoji :))
najbolji.502mikis,
-> #465, domana+> 4 kanala nije dovoljno za ljude koji ozbiljnije prave module.
Svedoci smo da ipak jeste :)) Ja nisam cuo ni jedan modul sa vise od
4 kanala (opet govorim o hardveru, ne o softverskim trikovima).
E, sad, ako si vec maher: svi semplovi u kompjuteru su u digitalnom
obliku (otkrih Ameriku :)), dakle predstavljeni brojkama. To prakticno
znaci da te brojke mozemo sabirati bez gubitka na kvalitetu, i tako
dobiti vise semplova po kanalu. Najcesce se to radi sa ritam sekcijom,
tako sto se na isti kanal pakuju bas bubanj i bas gitara ili nesto
slicno. Ipak, treba biti maher da bi sve ispalo kako treba :)
najbolji.503mikis,
-> #467, domana+> Ne mogu vise da gledam ono NHF...:)) grrr, sta to znaci?? :)
RTFFAQ! NHF, ali to znaci No Hard Feelings :)
najbolji.504dmiladinovic,
-> #356, mikis>> ne sa Windowsima. Koliko znam, OS/2 gotovo nikako ne moze da radi sa 4
Loše znaš.
>> Pazi ovako, znas li IJEDAN novi program koji radi sa Win 2.0?!? Na
Excel, Word, (doduše verzija 3 i 1.1a)
>> Eh, nadje notebook-ove da poredis, ko da je to neko merilo...
Između ostalog i to je jedno od merila, a što se notebook-ova tiče
tu već imam dosta iskustva.