najbolji.505dmiladinovic,
-> #423, jmodli>> svasta. zato su nam novine pune ocajno prelomljenih oglasa, televizije pune
>> ogavnih animacija i svaka firma ima svoj program za knjigovodstvo, a mogu da
>> koriste jedan univerzalni.
Bolje i očajno prelomljenih, nego crtanih rukom podjednako neveštih ljudi.
A što se tiče knjigovodstva i toga da svaka firma ima svoj program, to
opet nema veze sa računarima, već sa stanjem ovog društva. Opet, zamisli
stanje u kome bi Amiga izigravala knjigovodstvenu mašinu.
>> "amaterske upotrebe za niske zahteve malotirazne TV"... znaci televizije
>> kao sto su NBC (super channel), MTV i CNN spadaju u tu kategoriju. a palma
>> je primer visokotirazne tv stanice koja koristi pc kao i sav normalan svet.
Pa i za NBC i MTV a i za CNN sam gotovo siguran da koriste Amige, ali kao
mašine koje kontrolišu kafe automate. Verovatno i sam Klinton koristi Amigu.
A što se Palme tiče, opet si loše obavešten. Dotična stanica tek ovih dana
nabavlja PC, što ti mogu potvrditi kolege iz nekih drugih kopjuterskih
firmi.
>> pc definitivno tera vise od 50% i to je cinjenica.
>> ali svrha ove rasprave nije ko se vise koristi nego ko je upotrebljiviji.
Pa ukoliko PC definitivno tera više od 50% svetskog tržišta, onda je
definitivno bolji/upotrebljiviji od konkurencije. Jedino ukoliko smatraš da
je 500-tinjak miliona ljudi koji rade na kompjuterima takođe loše obavešteno
i da takođe nema veze sa tim šta radi. Jadnici, verovatno nisu još dovoljno
osvešteni od Hari Krišne i od A&A propovedača.
>> ljudi, trziste se menja. vi amigu pamtite kakvu ste je videli pre 5 godina
Takođe, nekako sam ubeđen da svi A&A korisnici vide PC od pre deset godina,
a svoje mašine tek kroz pet godina, pa ih upoređuju.
Šta meni vredi Amiga 3000AUVXCLNMKKZX ili Motodrolja na 50Mhz, kad je čak i
u Srbiji pod sankcijama sasvim normalna pojava da tata kupi sinu 486DX266.
Tih vaših čuda ili ima komad, dva, ili se tek krčkaju.
>> stop! evo dokaza da nikada u zivotu amigu nisi video (osim na slici).
Pa izuzev što sam skoro 3 godine proveo kao serviser nad Commodore
proizvodima, imaš pravo. Sklopljene i ispravne sam viđevao samo na slici,
a mnogo češće sam ih viđevao očerupane i odbačene, kao višak u nekom delu
servisa.
>> moje iskustvo se prilicno razlikuje od tvog. mozda zato sto si u zivotu
>> radio samo sa konfiguracijama koje imaju pedigre, ali znaj da vecina
Pa zato što sam imao iskustva sa CIA-ma, kernalima, Agnusima, Denisama,
SID-ovima, sam i prešao na PC sa pedigreom. PC je pravi raj za servisere
i za održavanje. Od kako sam se prešaltovao, više ni neznam kako lemilica
izgleda.
>> cia je jeftina (desetak maraka), ali ne vidim zasto se stalno vracas na nju.
Vraćam se na to, zato što je nikad nema u dovoljnim količinama, a i ne košta
desetak maraka. Vraćam se na to, što nikad veću glupost u projektovanju
hardvera za računare nisam video. Vraćam se na to, što klinci troše CIA-e
kao što ja trošim pare za diskete...
>> umesto mozera on bi stavio normalnu miksetu kao i svi ljudi koji rade u
>> pingvinovom studiju. ali kada vec 'oces... pisi tu sluzi samo da bi
>> prikazao izgled miksete na ekranu i ne obavlja neki veliki posao. najveci
Taj PC radi od kako je Pingvin prvi put pušten u rad. On radi ono što radi,
ali nije poenta u tome, poenta je da kad bi on prestao da radi, stao bi ceo
Pingvin i to na malo duže vreme. Za sada score je 2 godine i par meseci
neprekidnog besprekornog rada. Da su namesto njega stavili Amigu, do sada
bi se Pingvin najverovatnije ugasio. Daklem, pored Studer-a, Revox-a, PC,
a ne A&A.
>> a mozda si ti mislio na pingvin soft sound? to je onaj pc sa kog idu
Nisam mislio, mada koliko vidim, a oči me još uvek dobro služe, tu je ipak
PC.
najbolji.506dmiladinovic,
-> #426, jmodli>> u svetu su retke konfiguracije amiga bez hard diska. vec godinu dana
U svetu imaju i Space Shutle, benzin na pumpama, socijalnu pomoć. Cray-a,
a mi smo ipak u Srbiji.
U svetu imaju i više od 50% PC-a.
>> amigu 600 samo zbog igranja uzeo hard disk.
A za njega HD od 2.5 inča koji je makar 3 puta skuplji od normalnog
AT IDE diska.
najbolji.507dmiladinovic,
-> #378, mikis>> Potrudi se bar da poruku procitas do kraja. Lepo je covek rekao da
>> je to radio jedan AMATER. Osim ako se u Pixelu ne smatraju amaterima ;))
ZNAČI IPAK "ONU" BLJUVOTINU OD VOZA NAZIVAŠ ANIMACIJOM.
Užas, ja mislio da se zezaš.
Da sam je ja radio, bilo bi me TEŠKA SRAMOTA da je uopšte spomenem.
Dajte ljudi, pogledajte na šta to liči. Pa dete od pet godina bi na
Spectrumu to bolje uradilo. (Nego da nije ono zaista bio Spectrum)
najbolji.508dmiladinovic,
-> #379, mikis>> stvari, ne znaci da ne postoje. Pre svega, sve Amige 2000/3000 koje se
>> profesionalno koriste imaju SCSI interfejs (A4000T ima SCSI-2). Koliko
>> je meni poznato, strimeri/opticki/flopticki diskovi se kace bas na SCSI.
Koji je procenat Amiga 2000/3000 usera u odnosu na 500/600.
Što se strimera tiče, loše ti je poznato. Čak 80% strimera se
kači na malo specijalnije interfejse, a redak je slučaj SCSI strimera.
>> itd. I za kraj, najlepsa stvarcica, koju mozete samo da sanjate -
To o čemu pričaš sam imao na PC-u još pre dve godine i nije služilo
ničemu. Jedna cela VHS kaseta za sto megabajta diska. Užas.
Sem toga jedan strimer od 250Mb košta 500DM, a video sa tom kartom,
makar 100DM više.
najbolji.509dmiladinovic,
-> #424, jmodli>> ja floptikal za amigu imam jos od 91, a ti?
Bravo, pa ti bi još malo mogao da naplaćuješ ulaznicu za
prikaz najveća čuda A&A tehnike, s obizrom da si jedino
korisnik u gradu koji sve to ima. :)
Inače, već par godina imam strimer Clorado od 250MB.
najbolji.510dmiladinovic,
-> #380, mikis>> Zna se i ime i firma i cena. Postoje dve takve kartice, Screamer i
A šta bi rekao za 4 kartice za PC sa po četiri transpjutera T800,
i 4Mb RAM-a na svakoj. Da ne zaboravimo i860.
Za adrese i cene mi se obrati, s tim što je to prospekt iz 1989
godine.
najbolji.511dmiladinovic,
-> #422, jmodli>> cd32 je komodorova konzola za igru. very smart move, jer vise nece
Pa oko čega se više svađamo.
Jednostavno, ovo je zamena teza.
Treba raspravljati šta je bolje, Amiga ili Nitendo.
najbolji.512dmiladinovic,
-> #345, mikis>> Ne, nije izasao. Amiga ima svoj Enlan DFS peer-to-peer mrezni
Opet skije za decu.
najbolji.513dmiladinovic,
-> #346, mikis>> Dakle prvi put cujem da je IDE naprednija tehnologija od SCSI?!?
Čitaj šta je napisano, a ne šta misliš da je napisano.
najbolji.514dmiladinovic,
-> #451, kermit>> animacija "THE LAST STAR FIGHTER" rađen pre x-godina
Prvi film u kome je korištena računarska vizuelizacija nije
The Last Star Figter, većma TRON i to još 1980.
Naravno rađen je na CRAY-u.
najbolji.515dmiladinovic,
-> #371, jmodli>> a zasto bi sav softver koji izadje na pisiju morao da izadje i za druge
Zato što je to najkomercionalniji i najrasprostranjeniji mrežni softver
koji postoji. (posle UNIX-a, a tu temu smo apsolvirali)
Ukoliko smatraš da kompatibilnost sa nekim standardom nije važna, onda
zaista nemamo više o čemu da pričamo.
najbolji.516mikis,
-> #488, vitez.koja+> To je neka osakacena verzija. Licno sam instalirao Windowse sa 15 disketa
+> na 25 MB prostora na disku, ali ni to nije nista !
Svaka cast. Ja koliko god da sam se trudio, nisam uspeo da
instaliram Workbench na vise od 3 MB ;)))
najbolji.517mikis,
-> #489, vitez.koja+> #=> Voleo bih da mi neko objasni kako to sve da izvedem
+> #=> na odgovarajucem PC-ju (recimo 386SX sa 2 MB memorije)?
+>
+> "Kupis" DesqView.
A jel ima taj DesqView prozore, ikone, vektorske fontove, clipboard,
Arexx (makro jezik)... ?
najbolji.518mikis,
-> #491, ognjen+> Kaseta ima 24. Zar je potrebno vise od toga?
Kaseta? Ne razumem. Na kakvu kasetu mislis? Ja nikada nisam video
24-kanalno kasetu :)
U principu, za svaki instrument na midi muzickom instrumentu (sint,
sempler, ritam masina...) odvaja se po jedan MIDI kanal. Pa, sto su
kompleksniji aranzmani, vise kanala ti treba :) U praksi retko treba
vise od 24 (osim ako nisi J.M. Jarre) ;)))
najbolji.519mikis,
-> #492, wizard+> Ma sasvim je moguce da firma koje se bavi tim poslom ima i
+> nekoliko Amiga sa "pripadajucim softverom" ;)
Ima, 60 komada (sa sve tosterima) i jos povezane u mrezu :)
najbolji.520mikis,
-> #494, wizard[ujedno odgovor i na 11.495, da ne gomilamo poruke ;)]
+> > Izvini a sta ce ti hard od 100Mb za sekvencer? :)
+>
+> Zato sto hocu da ono sto imam na stolu zovem "kompjuter" a ne
+> "sekvencer". Uspeo sam u tome, a ti? ;)
Jao, bre Wiz, pobrkao si loncice ;)) Mi govorimo o MINIMALNIM
konfiguracijama potrebnim za pojedine poslove. Za MIDI ti ZAISTA ne
treba toliki hard(ako se stavis u poziciju prosecnog domaceg muzicara ;)
+> > zasto dodajes atarija na cenu amige?
+>
+> Pa dodajem jer mislim da je kupovina kompjutera koji ce sluziti
+> samo jednoj svrsi malo neracionalna.
Neracionalna? NERACIONALNA??? Ti si muzicar, treba ti MIDI
sekvencer i editor zvuka, i ti kupis kompletnu opremu za DTP, video i
ray tracing pride, jer ce ti mozda zatrebati? Zaista, vrlo racionalno
;))) Opremas TV studio, pa uzmes i dva-tri Korga, Jamahe i Emaksa pride,
tek da se nadje? Prava profesionalnost, nema sta. ;)))
+> Ali za par stotina maraka vise sve to mozes da imas i na PC-u, s
+> tim da kasnija (neminovna) prosirenja mozes mnogo lakse,
+> "bezbolije" i jetinije da obezbedis.
Navedi cene, da vidimo.
+> A cinjenica je da se na
+> PC-u vrte "industry standard" programi i da ces mnogo lakse
+> naci coveka koji ume da radi sa njima, da ces pored toga na tom
+> istom racunaru moci da vrtis i drugi jak softver (tekst
+> procesor, bazu...) takode standardne i koji skoro svako ume da
+> koristi.
"Industry standard" programi za DTP se vrte na Macu (Quark, Page
Maker, PhotoShop...) Naravno, postoje i za PC, ali reci i sam koliki je
procentualni odnos PROFESIONALACA U SVETU koji koriste Mac / PC za DTP?
"Industry standard" MIDI programi opet rade na Atariju/Meku.
Naravno, i za PC postoje, ali koliko se PC-ja u svetu koristi u te svrhe
(u odnosu na broja Mekova/Atarija)?
Ipak nece biti bas tako kao sto kazes.
+> Industrija je to, ako je 80% instaliranih masina PC
+> kompatibilno, toliki deo industrije ce da radi za njih.
A sta ako su 60-70% masina instaliranih u video post-produkciji
Amige? Hoce li neko raditi programe za njih? :)
najbolji.521mikis,
-> #496, ljubisha+> >Ako bas hoces, mozes kupiti MIDI za Amigu za 50 DEM, postoje
+> >dovoljno kvalitetni sekvenceri (Bars & Pipes Pro, DR T's Music
+>
+> Ali za te pare dobijes Atari zajedno sa monitorom a najboljeg so-
+> ftvera ima gde hoces.
Naravno, ali mislio sam na situaciju da ti u TV studiju treba MIDI
(sto je prilicno redak slucaj, priznaces :)). A i Bars & Pipes Pro nije
toliko los, veruj mi :))
najbolji.522mikis,
-> #497, ljubisha+> Eh. Jeste da Amiga u standardnoj konfiguraciji nema hard disk ali
+> se ipak na kraju dolazi do cene od 1000 maraka.
Zavisi sta podrazumevas pod 'standardnom konfiguracijom'. A1200 bez
harda kosta 580 DEM, a sa 80 MB hardom (ugradjenim, bez ikakvih
budzenja) 1000 DEM.
najbolji.523mikis,
-> #498, wizard+> > Arexx. Arexx je izuzetno mocan makro jezik, slican bejziku, nastao iz
+> > jezika Rexx sa IBM-ovih mainframe racunara. Ako se ne varam, postoji
+> > verzija i u OS/2.
+>
+> Ne varas se, postoji. Jako zabavna i korisna stvarcica. :)
Nadasve korisna. Jos kada bi u Racunarima nesto o tome procitali :)
najbolji.524mikis,
-> #500, wizard+> Sve ja to vrlo dobro znam, evo cuci mi nekih 3 mega MIDI fajlova
+> na hardu, ali molim te... ne teraj me da bilo sta radim sa
+> disketama, pa makar to bilo i starovanje Tetrisa. :))
Bogami, tesko da je neki muzicar u celoj svojor karijeri
iskomponovao 3 MB MIDI pesama ;))) Salu na stranu, ali kad bi ti video
sa cime rade 'profesionalci'... Licno sam video coveka koji je ceo album
(narodnjaci, naravno ;)) radio sa jednim Rolandom D50 i sa njim doneo
jedno 150 disketica (nekog levog formata, 2.nesto inca) sa bojama i
instrumentima za sint...
Ili: dolazi covek u studio. Sa sobom nosi jednu disketu, jednu DAT
kasetu i Steinberger SMP 24 Midi Ekspander/SMPTE modul (*). Tip ubode
modul u Atarijev (ST520, jedan flopi, 512Kb RAM), poveze ga sa
sintisajzerom (Roland D50 modul) i DAT-om, sve to prikaci na mikseru i
trakas, i ubaci disketu. Na DATu je na jednom kanalu snimljen Time Code
a na drugom glas (pevanje, opet narodnjaci), kad pusti kasetu Atari
prepoznaje tajm kod i pusti MIDI, sint pocne da svira i sve to snimi na
traku, POTPUNO SINHRONIZOVANO. Ostaje mu samo remiks - i eto celog
albuma! I sve to na jednoj disketi, dve DAT kasete i opremi
(kompjuterskoj) od 600 DEM...
(*) Midi ekspander ima tri MIDI Out konektora (kompjuter ima samo jedan)
cime se dobija 64 MIDI kanala (16*(3+1)). Vaznija stvar je SMPTE Time
Code Reader/Generator - uredjaj koji generise vremenski kod (pistanje
kao kod ucitavanja programa na Spekiju) pomocu koga se svi uredjaji koji
ga podrzavaju (MIDI instrumenti, video kamere/rekorderi, magnetofoni
itd.) sinhronizuju sa preciznoscu od jednog frejma (1/25 dela sekunde, u
Evropi). SMPTE je inace 'industrijski standard'.
+> Pa ne volim da racunam sa minimumom, ali pretpostavljam da bi i
+> 286 sa Herc-om i odgovarajucom karticom bila dovoljna...
Navedi cene.
+> Jesam, i znam za sta se koriste, a sve to moze da obavi i PC uz
+> genlock. Mozda je cena kostanja ;) nesto veca jer PC-ju u startu
+> (u osnovnoj konfiguraciji) fale neke stvari koje se kod Amige
+> podrazumevaju, ali razlika u ceni nije vredna pomena, manja je
+> od 10% pristojne zapadne plate.
Opet, navedi cenu. Ta razlika 'nevredna pomena' je u ovom slucaju
gotovo 100%.
+> ali jednostavno oprema za PC je na svakom
+> koraku, a racunar koriste i za bazu podataka snimnjenog (i
+> pokradenog ;) materijala (a Clipper programera na svakom
+> koraku...), za obradu teksta...
E vala, ako ce da obradjuje tekst i plate dok ide TV program i
titlovi sa kompjutera, onda stvarno...
+> ja sam samo hteo da istaknem da sve to
+> sto si naveo ja mogu da imam (kada i ako pozelim) za otprilike
+> iste pare, ili bar ne toliko vece da bi ta razlika bila dovoljna
Ja sam se bas iz tog razloga odlucio za Amigu. Veruj mi, razlika bi
bila MNOGO veca da sam hteo PC-ja koji bi sve to mogao...
+> Uostalom, zasto svi (ajde ne svi - vecina) polako prodaju A*
+> racunare i prelaze na PC...
Zbog totalno imbecilnog odnosa firmi koje proizvode A* prema njima :((
+> Verovatno jako dobar, ali mu/im to nece pomoci da bude PC. :))
Ko kaze? Kupis hardverski emulator, i eto :))
najbolji.525mikis,
Posto se neko zanimao za mogucnosti Amiginih ray tracing programa,
evo teksta o programu Real 3D V2.4 u kome su SAMO POBOLJSANJA u odnosu
na verziju 2.35. Ipak, i odatle se mogu sagledati mnoge mogucnosti :)
real24.txtnajbolji.526mikis,
-> #512, dmiladinovic+> >> Ne, nije izasao. Amiga ima svoj Enlan DFS peer-to-peer mrezni
+>
+> Opet skije za decu.
Novel? Kako se to pise na engleskom? No Well?
najbolji.527mikis,
-> #515, dmiladinovic+> Zato sto je to najkomercionalniji i najrasprostranjeniji mrezni softver
+> koji postoji. (posle UNIX-a, a tu temu smo apsolvirali)
+> Ukoliko smatras da kompatibilnost sa nekim standardom nije vazna, onda
+> zaista nemamo vise o cemu da pricamo.
Pfff... Tebi treba da se nacrta... POSTOJI I AMIGA UNIX (AT&T, to su oni
sto su do skora drzali licencu na ime Unix), PLUS PAR PD UNIXA, POSTOJI SORTVER
ZA RAD AMIGA U NOVELL, DECNET, UNIX I X WINDOWS MREZAMA !!! Da li zaista treba
da nacrtam?
najbolji.528mazi,
-> #433, jmodli<O> a1200 + midi + genlock/grabber + monitor + 210mb hd + sempler
<O> = 700 + 200 + 400 + 200 + 500 + 100 = 2100 dm
Ej, neću da raspravljam, ali može i ovako:
PC 386/40MHz/4Mb ram, SVGA mono, minitower, flopi, hd 210 = oko 1700 DM
+ VGA to PAL (oko 400DM)
+ Sound blaster 2.0 sa MIDI kablovima (oko 200DM)
= ukupna cifra = 2300DM.
S tim da tu imaš 4Mb Ram-a, 386/40 (malo brži procesor od onog gore)
dodaš još 100DM imaš akcelerator video kartu.
Sve ovo je cena za novo. Polovno je još 20% dole, znači oko 1900DM
Inače, gde je to Amiga 1200 samo 700DM? I gde je to 2.5" disk samo
500DM? 2.5" diskovi su, koliko ja znam, oko 50% skuplji od istih
takvih, samo 3.5" diskova.
Nemam nameru da obaram nečiji stav, samo iznosim cene kako ih ja
znam, a tu Amiga ne stoji baš sjajno (mislim, za punu konfiguraciju).
Ivan.
najbolji.529mazi,
-> #448, kermit<O>>> E ako na PC-ju ima čega, onda ima editora i tekst
<O>>> procesora, kako za kulturne tako i za nekulturne ukuse :))
<O>
<O> Nisam rekao da nemate, ali nemate da valjaju. Probao sam i
<O> nisam preterano srećan ni sa jednim. Ubedi me da grešim.
Pa, ako ti treba nešto sem kompletnog redefinisanja tastature, rada
sa mišem, emulacije komandi bilo kog editora, internog jezika za
programiranje makroa, neograničenost veličine i broja fajlova sa
kojima se radi, definisanja boja, formatiranja teksta...
Onda ti Qedit neće pomoći.
Onda ti verovatno i ne treba editor, nego tekst procesor.
Ivan.
najbolji.530mazi,
-> #379, mikis<O> Neverovatno koliko je ovde solipsista... Ako vi niste culi
<O> za neke stvari, ne znaci da ne postoje. Pre svega, sve
<O> Amige 2000/3000 koje se profesionalno koriste imaju SCSI
<O> interfejs (A4000T ima SCSI-2). Koliko je meni poznato,
<O> strimeri/opticki/flopticki diskovi se kace bas na SCSI. Ako
<O> te bas zanima, dobices tekst na osam strana o prenosivim
<O> memorijskim uredjajima za Amigu.
<O> Da ne bi ostao bez odgovora, za Amigu postoje (izmedju
<O> ostalih) :
<O>
<O> - SyQuest i Iomega/Bernouli prenosivi hard-diskovi
<O> - Read/Write opticki diskovi (Soni, Digital Micronics,
<O> Maxoptix) - Flopticki diskovi (Insite Peripherals, AgogA
<O> Corporation) - Strimeri (Commodore, New Horizons)
<O> - DAT i Exabyte backup sistemi (Exabyte, Python)
Ajd mi reci onda neki softver na Amigi sa kojim se to može poterati.
Ortak sa Amigom bi da nabavi strimer ili dat ali nema nikakav softver
za to.
Ivan.
najbolji.531mazi,
-> #457, armitage<O> E, zamisli OS, koji objedinjije MS-DOS, prozore/menije/ikone
<O> Windows(NT), true multitasking, a pored svega toga ne zahteva
<O> nekakav Small Plazma Accelerator da bi radio ...
Jeste, al taj kad mu dođe neki Guru da meditira, samo te o tome
obavesti i nastavi dalje, bez potrebe ubijanja mašine.
Ivan.
najbolji.532mazi,
-> #346, mikis<O>+> Sto se tice odnosa SCSI/AT IDE, ne bi trebalo da bude
<O>+> ikakve razlike, medutim meni se zaista cini da su SCSI
<O>+> primetno sporiji. Naravno iz ekonomske klase.
<O>
<O> Dakle prvi put cujem da je IDE naprednija tehnologija od
<O> SCSI?!?
Ma diskovi su diskovi, i samo od njih zavisi koliko će brzo nešto
sa njih da se pročita. Ono ostalo je vezna elektronika, zvala se
ona SCSI ili IDE.
SCSI je nešto napredniji, kulturniji u pristupu, a IDE to nadoknađuje
nešto prljavijim pristupom na relaciji procesor-elektronika-mehanika,
ali to na isto izadje.
Ako je disk 2ms i ima prenos 15Mb/s, on je takav, zvao se IDE ili SCSI.
Ivan.
najbolji.533mazi,
-> #352, mikis<O> Nisam mislio na odnos brzine procesora vec kompjutera u
<O> celini. Upravo specijalni cipovi cine A500 jacom od bilo
<O> kog AT-a. Ne znam ni jedan 286/386 koji moze da radi
<O> ray tracing-om 24-bitne slike sa najobicnijom VGA karticom,
<O> 1 MB RAM-a i flopi diskom ;)))
Može, samo treba ray-tracing program, npr POW ray tracer ili
Vivid. Izlaz i onako ne mora da bude na ekran, može direktno u fajl,
pa ako slika nije mnogo velika (može do 640*480 u 16M boja, to je
oko 900K Targa nekomprimovano) može i na flopi.
Mada, ko je sad toliki mazohista?!?
Ivan.
najbolji.534mazi,
-> #354, mikis<O>+> ! Ajd ako si smeker, uradi ti u REAL-u animaciju-
<O>+> ! simulaciju ruleta. Bacanje kuglice pri ugaonoj brzini
<O>+> ! ruleta W=15m/rad do zaustavljanja :)
<O>+> !
<O>+> ! Domaci ;)
<O>+>
<O>+> Da li mogu ja !??!!?!?!? :))))))))))
<O>
<O> Samo izvoli. Posle neka oni to isto urade na
<O> svojim 'profesionalnim' kompjuterima sa 3DS-om ;)))
E, ali isti taj 3DS prihvata eksterne PXP rutine u kojima se može
napisati sve što ti treba. I to ne samo surovi profesionalci, već
i obični ljudi. Treba ti Watcom C sa PharLap extenderom + dokumentacija
za 3DS ( ipak :-) ) i to je to.
Već sada ima gomila takvih PXP rutina, recimo kreiranje fraktalnog
drveća, fraktalnih planina, gužvanje predmeta, itd.
Ivan.
najbolji.535mazi,
-> #430, jmodli<O>> Sto se tice ray-tracinga, ima PC odlican softver... Ako se
<O>> profi bavis, nabavices neku jacu kartu, i vrlo brzo je
<O>> isplatiti. Nemoj mi samo reci da je Amiga u standardnoj
<O>> konfiguraciji sposobna za profi animacije??? I tu ces da
<O>> pljunes grdnu lovu za razne karte i dodatke. A bez njih
<O>> Amiga je ipak slab sistem bez velike programske baze.
<O>
<O> ima pisi odlican softver za ray-tracing... renderman i onaj
<O> MicroCosm koji je u stvari programski jezik. prilicno
<O> upotrebljivo, a i vidim da se svi ubise radeci sa njima
<O> animacije...
<O>
<O> da, postoji i onaj shareware ray-tracing... vivid ili nesto
<O> slicno. ali da bi sa njim nesto uradio treba biti profesor na
<O> MIT-u, nobelovac i autor tog programa. veoma je
<O> user_friendly...
Inače, za Vivid i POW postoji 3D editor objekata i deo za animaciju.
A tu je i Imagine 2.0 koji usput rečeno, na relaciji PC486/66-A4000
ostavlja Amigu podosta. Ovo ne lupam iz glave, nego mi prijatelj ima
Amigu 4000 sa 68040/32 sa 26Mb Ram-a, 1Gb SCSI diskom, i nekom 24-
-bitnom grafičkom kartom. Kad je čuo da sam dobio Imagine, došao da
vidi kako radi (ne zbog brzine, nego često razmenjujemo objekte i
modele, pa je bilo naporno na relacijama 3DS-ACAD-DXF-Imagine).
Kad je video brzinu renderinga, ostao bez teksta, morao sam usta da
mu zatvorim, mogao je voz da proguta.
Inače, za renderman: Bez literature, stvarno se ne može raditi.
Ali sa literaturom, smem da tvrdim, najmoćniji Ray-tracing program
na PC-ju za statične slike (Slajdovi i fotografije). Mračno je spor,
ali su i izlazni rezultati mračni.
Ivan.
najbolji.536mazi,
-> #418, jmodli<O>> A dok svira sempl od 20 MB sa diska, ucitam COREL a da se
<O>> svirka ne prekine. Da podsetim: 44.1 HiFi stereo komprimovan
<O>> na cetvrtinu u trajanju 7-8 min.
<O>
<O> jedino sto se corel ucitava znacajno duze...
<O> a ako je to jedina namena tvog sb16 (predpojacalo i pustac
<O> semplova kada se startuje neki program) onda si dzabe bacio
<O> pare. :)
Ajd da podbodem još malo :)
Nabavite Gravis UltraSound za PC
32 stereo 16-bitna kanala sa semplovima na 44.1Khz
Usporava procesor 0%
Ajd Amigaši, odgovor :)
Ivan.
najbolji.537madamov,
-> #499, wizard
> Nisi pratio, 1800 je cena sekvencera (atari) + cena dženloka (amiga) na koju
> sam dodao cenu Mek-a za potrebe DTP-a. :)
Ko može da vas isprati koliko se ovde raspisalo... B)
najbolji.538stefan,
-> #475, mikis> Ne, ne treba, ali profi sistemi imaju (bar su imali :)). Za svaki
> kanal je potreban AD/DA konverter.
Ili jedan AD/DA konvertor za 8 kanala? :) Ne vidim zašto bi to trebalo
kada je očigledno da radi i sa jednim i da što se tiče samog AD/DA
konvertora nema nikakvih ograničenja.
> Opet se nisam precizno 'odrazio'. Svakako da Falcon moze vise, ali
> u osnovnoj konfiguraciji najbolji je za dvokanalni HDR.
Bre, nisi mi jasan :) Ajd sad polako objasni zašto je to dvokanalni
sistem u osnovi? Pošto si čitao tekst video si o kakvom se HDRu radi a
takođe i kakve su edit mogućnosti. Ne vidim nikakvo ograničenje na 2
kanala, čak postoji mogućnosti da broj "ulaznih" kanala bude veći nego što
je nominalni pa da se direktno u toku rada (tj. u real time) određeni
kanali miksuju.
> Cubaseu svaka cast. Mada, i ti si pogresio. Ta Yamaha uopste nije
> 'eksterni sempler', vec masina za HDR. Sempleri su nesto drugo :)
Video si da piše "ako se ne varam" :) Inače pravo da ti kažem taj naziv
sam pokupio is stranih tekstova (pošto tu Yamahu ipak još nisam uspeo da
vidim pa da pogledam šta piše u uputstvu ;). I meni je bilo čudno zašto se
to tako naziva ali eto, oni ga tako nazvaše. Možemo mi da ga zovemo i
"uređaj" ;) ali bitno je da je jasno šta to radi (znači HDR i edit)
najbolji.539stefan,
-> #494, wizard(ujedno i na 11.500)
> Zato što hoću da ono što imam na stolu zovem "kompjuter" a ne
> "sekvencer". Uspeo sam u tome, a ti? ;)
> Sve ja to vrlo dobro znam, evo čuči mi nekih 3 mega MIDI fajlova
> na hardu, ali molim te... ne teraj me da bilo šta radim sa
> disketama, pa makar to bilo i starovanje Tetrisa. :))
;)))
E vidiš stvar i jeste u tome što tip tada kupuje prvenstveno sekvencer,
dakle stvar koja mu završava posao i veoma je osteljiv na svakih dodatnih
100, 200 dem. Ako se posle ispostavi da taj "sekvencer" može još nešto da
uradi eto radosti :) Zato je smešno reći da mu treba hard od "bar 100Mb"
kada on sve što mu treba može da smesti na par Mb. Većini takvih ljudi
kada kažeš da bi trebali da daju još x dem da bi učitavanje programa
trajalo 2 umesto 20 sekundi samo te belo pogledaju. A onima koijma nešto
dopre i do mozga je prosto grehota utrapiti hard koji je par puta veći
nego što će im ikad zatrebati. To je i razlog zašto sam i reagovao na tu
tvoju proizvoljnu cifru. Zato kad ne znaš bolje ćuti ;) Isto bi bilo kada
bi tebi neko tražio kompjuter na kome će da vodi finansije neke male firme
i ti mu utrapiš 486/66 , akceleratorsku grafičku kartu, hard od 500Mb jer
je to ono što ti podrazumevaš pod kompjuterom (može i neki SB ASP da sluša
muziku dok formatizuje diskete ;). Podrazumeva se da nisi prodavac
softvera :) Moraš da praviš razliku između tebe i onih koji kompjuteru
prilaze kao "crnoj kutiji"
najbolji.540stefan,
-> #495, wizard> Pa dodajem jer mislim da je kupovina kompjutera koji će služiti
> samo jednoj svrsi malo neracionalna.
Pre nekoliko dana si ovde izjavio da je prednost PC kompjutera što možeš
da sastaviš tačno onakvu konfiguraciju koja ti je potrebna za obavljanje
određenog posla ne dajući ni marke više za neki dodatni čip. Sad
odjedanput insistiraš da nekim high-end konfiguracijama koje su podjednako
sposobne za dtp, cad, muziku...Šta je na kraju tvoje mišljenje o tome?
najbolji.541stefan,
-> #501, mikis> Ja sam uspeo :) DR T's KCS (Keyboard Controled Sequencer) pored rada
> sa MIDIjem podrzava i rad sa Amigina 4 kanala, i samim tim, rad sa
> semplovima. Mislim da i vecina drugih sekvencera za Amigu to podrzava.
Da, i onda si takav standardni midi fajl odneo u studio i tamo snimio
pesmu ili si pustio sintisajzer da ti odsvira taj sempl? ;))
Rekli smo da se igračke ne računaju :)
najbolji.542maksa,
-> #522, mikis>> harda kosta 580 DEM, a sa 80 MB hardom (ugradjenim,
>> bez ikakvih budzenja) 1000 DEM.
420 DEM za hard od 80 Mb ?
Bruka i sramota. ;)
najbolji.543armitage,
-> #465, domana> ččč To ti je softversko budzenje. Standardna Amiga ima 4 zvucna kanala
> ččč (DMA soundsampling), sto je za standardnu konfiguraciju i dovoljno.
> ččč (Dovoljno je da cujes neki modul sa Amige na 2x150W i bice ti jasno)
>
> 4 kanala nije dovoljno za ljude koji ozbiljnije prave module.
> Cuo sam ja sve zive kombinacije (amiga, sbpro, covox, 4, 8, 16 kanala...)
> nema da brines, obrazovan sam :)
Ja rekoh: dovoljno za STANDARDNU KONFIGURACIJU. Ako ti treba više, ti
dokupiš karticu. Eto koliko je to prosto ...
> Ovo sam znao... u tom kontekstu sam i govorio, kada duplirate broj kanala,
> zvuk se dosta raz*ebe :)
softversko dupliranje ...
-*- Armitage -*-
najbolji.544paki,
-> #467, domana>~~~ NHF (nevezano za Falcona) ali ocigledno nisi u toku dogadaja ;)
>
> Ne mogu vise da gledam ono NHF...:)) grrr, sta to znaci?? :)
Nevezano Ha Falcona, logično?
(No Hard Feelings).
najbolji.545corto,
-> #535, mazi> Inace, za renderman: Bez literature, stvarno se ne moze
> raditi. Ali sa literaturom, smem da tvrdim, najmocniji
> Ray-tracing program na PC-ju za staticne slike (Slajdovi i
> fotografije). Mracno je spor, ali su i izlazni rezultati
> mracni.
Tacno. Kao i za sve ostalo od Autoseka. Sa literaturom, imate
iskoriscenje 100%. Bez nje, 20%. Zasto kupovati programe, a ?
najbolji.546jmodli,
-> #438, cortoSubject: to i kazem
> OJS! Ukoci! Oglase i animacije ne rade kompjuteri, nego ljudi. Nije
> problem na cemu se radi, nego je problem sto kod nas svako ima sve
> programe, i MISLI (pogresno) da s njima svima zna da radi. Jes, i ja sam
> lekar ....
na to sam i mislio.
svi imaju pisije, ali da li im je potreban? ljudi kupe taj pisi zato sto su
culi da neki ljudi zaradjuju puno para na njemu pa ajde da njihovo dete
donese koji dinar u kucu. znaci, bez ikakve posebne potrebe, pogotovo sto
to dete ne donese pare u kucu, a u najboljem slucaju uradi prijatelju oglas
za politiku i sa svojih 2 puta 2 cm unisti izgled cele strane jer je na tom
prostoru upotrebio celu kolekciju svojih true type fontova, probao sve
efekte koje corel draw nudi i iskoristio najgore moguce kombinacije rastera.
> A bio je marke ...... ????
pojma nemam. neka tri slova (npr. ITC ili nesto tako - nije OTC :).
nije vazna marka, nego je vazno da su procentualno pisijevi nepouzdaniji u
duzem radu od amige, bas zbog toga sto ih ima toliko.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.547jmodli,
-> #440, cortoSubject: joj...
> RenderMan nije program za animaciju.
nisam ni rekao da jeste. bilo je reci o ray-tracingu a ne o animaciji.
> Sve sto ne znas da koristis je user unfriendly. Nijedan profi softver
> koga sam u zivotu video ije user friendly, nego PODRAZUMEVA znanje iz
> date oblasti.
postoji razlika izmedju user unfriendly i USER UNFRIENDLY :)
3d studio sam probe radi instalirao na svoj kompjuter i u roku od par
minuta sam uspeo da uradim neku bednu animaciju.
vivid sam instalirao i trebalo mi je nekoliko sati samo za osnovne
parametre. ista situacija je i sa pow-om. to su shareware programi (a mozda
su sada i copyright?) koji rade stvar, ali nisu bas za svakoga, nego samo
za programera i njegove prijatelje (jer im je on licno objasnio kako se to
radi). :)
za sada je najbolje resenje za ray-tracing na pisiju Imagine 2.0 (iako je i
on ocajan u odnosu na originalnu verziju).
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.548jmodli,
-> #535, maziSubject: da ali ne.
> Inace, za Vivid i POW postoji 3D editor objekata i deo za animaciju.
govorio sam o tim verzijama :)
one kod kojih se parametri za objekte, svetlo i ostalo unosi iz dos prompta
sam preskocio. tek to je user_unfriendly.
> A tu je i Imagine 2.0 koji usput receno, na relaciji PC486/66-A4000
> ostavlja Amigu podosta. Ovo ne lupam iz glave, nego mi prijatelj ima
> Amigu 4000 sa 68040/32 sa 26Mb Ram-a, 1Gb SCSI diskom, i nekom 24-
> -bitnom grafickom kartom. Kad je cuo da sam dobio Imagine, dosao da
vec je pricano (a i dalje se prica) o procesorima i tu smo se slozili da je
486/66 jaci od 040/33. jedini problem je sto je imagine za pisija toliko
bagovit da se i ne isplati prelaziti sa 3d studija na njega.
inace, tolika razlika koliku si naveo nije tacna. istu stvar sam i ja
testirao (sa kompleksnijim scenama) na slicnim masinama (amiga nije imala
26mb ram-a nego 8 i hard je bio manji) i razlika je bila u korist pisija,
ali ne toliko da bih pao u nesvest. proveri da li je tvoj ortak iskljucio
burst ili cache... desavalo se i to prilikom nekih demonstracija, pa je
a4000 bila skoro ravna amigi 1200 :)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.549jmodli,
-> #441, cortoSubject: onda sam ja crna ovca
> Ja uspeo iz Telemate-a na XT-u, koliko danas. Formatirao disketu, za
> vreme skidanja pada.
vi svi imate neka odlicna iskustva sa "multitaskingom" na xt-u i 286-ici.
izgleda da jedino meni to isto ne uspeva na 486-ici. to isto (skidanje
fajla i formatiranje) sam probao i na 486dx2/66, isto uz telemejt, i nije
moglo. tj. formatira on, ali se za to vreme gomilaju greske (valjda time
out ili nesto slicno) pa kada se vratim u telamate onda nastavi.
to ipak nije to.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.550jmodli,
-> #510, dmiladinovicSubject: cuj transpjuter... ma cetiri!
> A sta bi rekao za 4 kartice za PC sa po cetiri transpjutera T800,
> i 4Mb RAM-a na svakoj. Da ne zaboravimo i860.
kartica sa cetiri transpjutera je postojala jos za amigu 1000 (najstariji
model amige). ne znam koji su tacno bili u pitanju, ali znam da je bila na
testiranju u nekoliko casopisa i, naravno, dala odlicne rezultate.
za amigu 2000 i 3000 takodje postoje kartice sa transpjuterima (ovoga puta
su sigurno T800). a i sule i voja antonic su pravili super kompjuter koji
se povezivao lako sa svakim kompjuterom (amiga, pisi...) pa postoji i to.
jedino sto nikada nisu zavrsili taj projekat :) valjda ce jednog dana.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.551jmodli,
-> #489, vitez.kojaSubject: uf al' ga nadje
> "Kupis" DesqView.
eh sada...
ako mislis na onaj u tekst modu :) onda mozes i da ga startujes na toj
masini, ali kako bi sve to izgledalo je drugo pitanje!
opet se vracam na velcom bbs jer je tamo na jednoj 386/40 radio desqview
(onaj u tekst modu) sa dva noda i mucio se. to mogu da potvrde svi ljudi
koji su u to vreme zvali velcom.
kasnije je instaliran desqview/x (ali taj ne radi na sx-u) koji je od
poboljsanja doneo samo bolji izgled. a od kada se windows 3.1 pojavio
nekoliko puta je potvdjeno da je bolji u "multitaskingu" od desqview-a.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.552jmodli,
-> #517, mikisSubject: ima, al' po cenu...
> A jel ima taj DesqView prozore, ikone, vektorske fontove, clipboard,
> Arexx (makro jezik)... ?
prozore ima i onaj u tekst modu i onaj graficki.
ikone imas u grafickom (desqview/x)
vektorske fontove isto imas u desqview/x
clipboard imas. postoji i makro jezik.
ali to sam mogao i ja da napravim u bejziku.
vazan je multitasking koji je prilicno los. (ukoliko ne koristis cetiri
kartice sa po cetiri t800... :)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.553jmodli,
-> #515, dmiladinovicSubject: ne shvatas me
> Zato sto je to najkomercionalniji i najrasprostranjeniji mrezni softver
> koji postoji. (posle UNIX-a, a tu temu smo apsolvirali)
> Ukoliko smatras da kompatibilnost sa nekim standardom nije vazna, onda
> zaista nemamo vise o cemu da pricamo.
rekao sam da je kompatibilnost obezbedjena tj. da postoji.
moja primedba je bila na tvoju konstataciju da svaki program koji postoji
na pisiju mora da se isto tako zove i na ostalim kompjuterima.
zasto bi se kod nas zvao Novel ako se tako zove na pisiju?
uostalom i proizvodjaci se razlikuju.
ista stvar je i sa OLE i DDE. microsoft je patentirao to kao svoj "izum" i
tako se to zove u okviru Windows okruzenja. na drugim platformama ista
stvar postoji ali se naziva drugim imenom.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.554jmodli,
-> #536, maziSubject: i sta ce mi to?
> Ajd da podbodem jos malo :)
> Nabavite Gravis UltraSound za PC
> 32 stereo 16-bitna kanala sa semplovima na 44.1Khz
> Usporava procesor 0%
> Ajd Amigasi, odgovor :)
nije problem nabaviti. samo treba para :)
ali ne vidim svrhu te kartice. za igre? neka hvala dovoljan je i sb2.0.
za zezalice u windows-u? sb2.0 radi isti posao.
za slusanje modula? tu vec treba sb pro, a sb16 je bolje.
a to su moguce primene ove kartice. dobro, moze i za pustanje dugackih
semplova. takva kartica mi nije (a sumnjam da je nekome) potrebna za kucnu
upotrebu, a za profesionalnu nije dovoljno upotrebljiva.
sound studio 16 (ono za amigu o cemu smo pricali) je kartica za
PROFESIONALNU upotrebu i iako ima manje kanala, sluzi za hard disk
recording (a to nije ono kada startujes WREC.EXE) i na sebi ima DSP.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.555jmodli,
-> #511, dmiladinovicSubject: neandertalac ili covek?
> Pa oko cega se vise svadamo.
> Jednostavno, ovo je zamena teza.
> Treba raspravljati sta je bolje, Amiga ili Nitendo.
ubih se od pisanja, a tebi ni do dupeta, a kamoli glave :)
rekao sam komodorova konzola za igru. nisam rekao amiga.
ne znam da li si cuo, ali je i ibm pravio (a verovatno ih i dalje pravi) pc
konfiguracije namenjenje za igranje? i nije ibm jedini. mnogi proizvodjaci
(sastavljaci) pisija prave takve konfiguracije.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.556jmodli,
-> #480, mikisSubject: ma slazemo se, al' nisam lepo napisao
> Cemu MIDI? On je potpuno nepotreban za TV produkciju (znate li neku
> stanicu koja koristi sintisajzere :)) Ako bas hoces MIDI, mozes ga naci
> za 50 DEM, ili uzeti DR T's Phantom MIDI & SMPTE (Time Code) modul, za
> nekih 300 DEM. Takodje, dobri sempleri su malo skuplji (GVP DSS+ 90$
> ili, jos bolje, Clarity 16, 16-bitni sempler/muz. kartica, cena 180$).
rekao sam na kraju poruke da je zvuk nepotreban, ali je bilo reci i o zvuku
pa ajde da ubacim po koju stvarcicu i za tu namenu :)
kada se to oduzme, cena pada ispod 2000 maraka.
> Takodje, za 'savrsenu' niskobudzetnu produkciju valja dodati jos bar
> 2 MB RAM (cime se kompjuter ubrzava do 150%!) i mat. koprocesor (sve
> zajedno 200$)
moze da se doda, ali nije potrebno.
iz iskustva znam da amiga 1200 sa 2mega memorije moze da radi sve potrebne
poslove i to dovoljno dobro. ali ajde kada si vec navalio... :)
mada sa koprocesorom i 4 mega ram-a moze da se radi i vise nego tv
produkcija (evo ja sam zivi primer :)
> Opet ispravka. Pomenuta rezolucija 1024x1008 moze se dobiti samo na
> posebnom Komodor A2024 ili Viking Moniterm monitoru. Namenjena je za
nisam trosio mesto zbog nje jer je totalno neupotrebljiva za tv. al' ajde.
> Monitor mora da bude kolor (za TV produkciju). U tu svrhu dovoljan
> je monitor A1084S (kolor, analogni RGB i kompozitni video ulaz). Cena
> je oko 350 DEM.
monitor je kolor, ali je mono zvuk. to sam mislio sa onim MONO i znao sam
da ce doci do nesporazuma :). taj monitor ja imam i moze se kupiti i za 200
maraka, cak i u beogradu. (isao je uz amige 2000 iz '86, ali mi se i dalje
vise svidja od 1084 :)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.557jmodli,
-> #495, wizardSubject: aha... ok, ako tako mislis.
> Ali za par stotina maraka vise sve to mozes da imas i na PC-u, s
> tim da kasnija (neminovna) prosirenja mozes mnogo lakse,
> "bezbolije" i jetinije da obezbedis. A cinjenica je da se na
naveo sam konfiguraciju za tv produkciju i iz nje vredi izbaciti midi i
sempler jer su neupotrebljivi. znaci da cena pada za 300 maraka.
kasnija (neminovna) prosirenja za tv se mnogo lakse, bezbolnije i jeftinije
obezbedjuju za amigu jer je podrska za tu vrstu upotrebe najveca na svetu.
inace, hardver koji sam naveo je dovoljan za televiziju sve dok ne pocne da
se koristi HDTV masovno. mada amiga ima vec podrsku i za to... :)
> PC-u vrte "industry standard" programi i da ces mnogo lakse
> naci coveka koji ume da radi sa njima, da ces pored toga na tom
> istom racunaru moci da vrtis i drugi jak softver (tekst
> procesor, bazu...) takode standardne i koji skoro svako ume da
> koristi.
opet podsecam da je bilo reci o tv produkciji gde mi baze, tekst procesor i
slicne stvari nisu potrebne. a ako jesu imam i tu jak softver tipa
Superbase Professional, Wordworth, uskoro Word for Workbench (da, to je
ONAJ word!), a svi oni rade odlicno na onakvoj konfiguraciji Amige 1200.
na pisiju su nastali neki "industry standard" programi. a posto su standard
oni su prebaceni i na ostale platforme tako da na amigi imas mnogo vise
konverzija sa pisija nego sto mislis.
a sto se tv produkcije tice tu definitivno na pisiju ne postoji ni 1%
programa kao na amigi i tu amiga definise standard. a ako ti se ne svidja
standard postoji jos milion drugih programa za amigu koji sluze itekako
dobro za tu svrhu.
> Industrija je to, ako je 80% instaliranih masina PC
> kompatibilno, toliki deo industrije ce da radi za njih.
80% pisija je instalirano po raznim kucama i kancelarijama.
ali toliki procenat drze mekintosi kada je dtp u pitanju. isto toliko ima
amiga za video produkciju. atari za muziku.
pisi se najvise koristi jer je to masina za mase. ali kada je u pitanju
usko specijalizovana i profesionalna primena, procenat drasticno pada.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.558jmodli,
-> #528, maziSubject: da, ali gle ovo
> S tim da tu imas 4Mb Ram-a, 386/40 (malo brzi procesor od onog gore)
> dodas jos 100DM imas akcelerator video kartu.
tih cetiri mega rama je potrebno samo pisiju. amiga duplo vise radi sa
duplo manje. vec je pricano o iskoriscenosti pojedinih kompjutera od strane
softvera. a navodis i mono monitor dok je za amigu kolor (sa mono zvukom).
> Sve ovo je cena za novo. Polovno je jos 20% dole, znaci oko 1900DM
> Inace, gde je to Amiga 1200 samo 700DM? I gde je to 2.5" disk samo
> 500DM? 2.5" diskovi su, koliko ja znam, oko 50% skuplji od istih
> takvih, samo 3.5" diskova.
i ja sam naveo cene za nove stvari. polovno je isto toliko jeftinije.
amiga 1200 moze da se kupi i u beogradu za 700 maraka, a ako hoces
inostranstvu onda se spremi za cenu od 600 maraka. sva prosirenja koja sam
naveo su po cenama kod nas. u inostranstvu bi kostalo do 20% jeftnije. ako
kupis u second-hand shopu jos jeftinije i na kraju imas savrseno jeftino.
2.5" disk od 210 megabajta sam ja platio 500 maraka. odnos cene sa onima od
3.5" ne znam, ali znam da u singapuru 1 Mb na disku od 3.5" kosta 1.8 (i
manje) maraka. ako kazes da je 2.5" 50% skuplji dobijamo 2.7 po megabajtu.
2.7 * 210 = 567 maraka. znaci, ako si u pravu, onda sam ja dobro prosao, i
to u beogradu.
> Nemam nameru da obaram neciji stav, samo iznosim cene kako ih ja
> znam, a tu Amiga ne stoji bas sjajno (mislim, za punu konfiguraciju).
vidis, ti si dobio malo vecu cenu, jaci procesor i vise memorije.
to moze da izgleda kao "za manje para - jaca masina", ali tu je greska.
upotrebljivost amige koju sam ja naveo i pisija kojeg si ti naveo za svrhu
tv produkcije je razlicita. u korist amige. ako probamo da testiramo ove
dve masine za tu upotrebu videces da ce amiga dati mnogo bolje rezultate
zahvaljujuci specijalizovanim cipovima. tu ti nece pomoci accelerator za
windows, nego nesto mnogo jace.
a osim toga, ponuda pc softvera za tu upotrebu je ocajna. tu nije potreban
3d studio ili Animator Pro. tu ti treba nesto tipa programa SCALA, a scala
postoji samo na amigi i najbolja je za tu namenu u svetu (nije moje
nagadjanje, nego tv stanica koje su radile sa svim mogucim sistemima).
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.559jmodli,
-> #505, dmiladinovicSubject: postoji razlika...
> Bolje i ocajno prelomljenih, nego crtanih rukom podjednako nevestih
> ljudi. A sto se tice knjigovodstva i toga da svaka firma ima svoj
pa bas i nije. ranije se nije bas toliko ljudi usudjivalo da crta rukom i
to prodaje kao oglas. a znam par ljudi koji mnogo bolje rade rukom (i
air-brushom) nego vecina profesionalaca na svojim mocnim kompjuterima.
> Pa i za NBC i MTV a i za CNN sam gotovo siguran da koriste Amige, ali kao
> masine koje kontrolisu kafe automate. Verovatno i sam Klinton koristi
zasto tvrdoglavo pokusavas da spustas?
ne bih navodio primere da se ne koriste za nesto sto je obelezje stanice -
dzinglovi. i nbc (konkretno super channel) i cnn i mtv amigu koriste za te
svrhe. jedini je izuzetak cnn koji pored amige ima i dva silicon graphicsa
ali se on ne koristi in_everyday_work nego samo za specijalne prilike.
mtv je pre godinu dana raspisao konkurs za ljude koji ce raditi animacije,
dzinglove i ostale poslove na AMIGI.
> Pa ukoliko PC definitivno tera vise od 50% svetskog trzista, onda je
> definitivno bolji/upotrebljiviji od konkurencije. Jedino ukoliko smatras
> da je 500-tinjak miliona ljudi koji rade na kompjuterima takode lose
> obavesteno i da takode nema veze sa tim sta radi. Jadnici, verovatno nisu
> jos dovoljno osvesteni od Hari Krisne i od A&A propovedaca.
on tera vise od 50% svetskog trzista. a to ne mora da znaci da je bolji.
kada si vec pomenuo hare krisnu - i katolika je mnogo vise nego
pravoslavaca, a i islam je vera koja se najvise siri, a to ne znaci da je
hriscanstvo prava stvar ili je islam bolji.
to je propaganda. (sada cete svi o svetskim zaverama, ali sta da radim. :)
vec sam rekao u jednoj poruci da se pisi najvise koristi po kucama i
kancelarijama. tamo gde je posao usko specijalizovan i profesionalan
koriste se kompjuteri bolji za te namene. ako gledas po specijalizovanim
poslovima onda procenat korisnika pisija drasticno pada (naravno, koristi
se i on, ali to vise nije preko 50%).
> Takode, nekako sam ubeden da svi A&A korisnici vide PC od pre deset
> godina, a svoje masine tek kroz pet godina, pa ih uporeduju.
ja moj pisi vidim onakav kakav je danas - 486/33, 4Mb RAM, 210hd, SB16,
Trident SVGA, kolor SVGA monitor, fax/modem i skener.
i moju amigu vidim kakva je danas - Amiga 1200, 2Mb RAM, 210hd, kolor
monitor i modem.
te dve konfiguracije uzimam za prosek kada poredim upotrebljivost jedne i
druge masine, mada je evidentno da je ovakva pisi konfiguracija na papiru
(ili ekranu) prilicno jaca i skuplja. ipak, u svakodnevnom radu posla kojim
se ja bavim upotrebljivost mu je jednaka ili niza od amigine. a svi znamo da
vecina pisijevaca nema 486 i da vecina amigista nema amigu 1200 i da je
procentualni odnos podjednak.
u beogradu ima mnogo vise amiga 4000 nego sto ti mislis. licno poznajem
samo cetiri vlasnika amige 4000, ali od drugih ljudi znam da u firmi imaju
amige 4000 ili jake amige 2000.
> Pa izuzev sto sam skoro 3 godine proveo kao serviser nad Commodore
> proizvodima, imas pravo. Sklopljene i ispravne sam videvao samo na slici,
> a mnogo cesce sam ih videvao ocerupane i odbacene, kao visak u nekom delu
> servisa.
pa da si 3 godine proveo kao serviser pc delova, video bi jos vise
pokvarenih delova jer je vise i pisija. i pogrebnik vidi vise leseva nego
porodica lesa koji se sahranjuje. to ne znaci da pogrebnik zna koliko je
taj covek bio koristan dok je bio ziv. morbidno poredjenje, al' sta cu.
gledas stvari iz samo jednog ugla.
> Pa zato sto sam imao iskustva sa CIA-ma, kernalima, Agnusima, Denisama,
> SID-ovima, sam i presao na PC sa pedigreom. PC je pravi raj za servisere
> i za odrzavanje. Od kako sam se presaltovao, vise ni neznam kako lemilica
> izgleda.
lemilica moze biti u obliku pistolja ili srafcigera (mada postoje i drugi
oblici). sve u zavisnosti za kakav posao je potrebna... :)
za mojih 8 godina rada sa amigom nije mi crkao nijedan od tih cipova.
jedino sto sam menjao zbog kvara bili su IDE hard diskovi. sa scsi
diskovima nikada nisam imao problema.
> Vracam se na to, zato sto je nikad nema u dovoljnim kolicinama, a i ne
> kosta desetak maraka. Vracam se na to, sto nikad vecu glupost u
> projektovanju hardvera za racunare nisam video. Vracam se na to, sto
> klinci trose CIA-e kao sto ja trosim pare za diskete...
kosta desetak maraka, pa cak i u engleskoj i to u oglasima po casopisima.
nema je dovoljno zato sto se kod nas ni ne uvozi dovoljno (to je vec
problem servisa a ne kompjutera ili proizvodjaca).
istina je da je cia najkvareniji deo amige, ali si zaboravio da se ne kvari
sam od sebe. kvari se kada se u njega sune vise elektriciteta nego sto je
predvidjeno - znaci kada se prikljucuju dodaci dok kompjuter radi. slicna
situacija je i sa ostalim kompjuterima.
> Taj PC radi od kako je Pingvin prvi put pusten u rad. On radi ono sto
> radi, ali nije poenta u tome, poenta je da kad bi on prestao da radi,
> stao bi ceo Pingvin i to na malo duze vreme. Za sada score je 2 godine i
> par meseci neprekidnog besprekornog rada. Da su namesto njega stavili
> Amigu, do sada bi se Pingvin najverovatnije ugasio. Daklem, pored
> Studer-a, Revox-a, PC, a ne A&A.
kod takvog posla jedina stvar koja moze da se pokvari je hard disk, a to
nije stvar kompjutera nego hard diska. kada bi u pingvinu non-stop drmali
kompjuter, vadili kablove u toku rada i tako dalje ne znam da li bi i
toliko izdrzao.
inace, evo i najnovijih vesti:
* pre dve nedelje MOZER je crkao! tj. crkla je 386-ica koja je sluzila toj *
* nameni. nije u pitanju hard disk nego KOMPJUTER! sta ces sad? :) *
> Nisam mislio, mada koliko vidim, a oci me jos uvek dobro sluze, tu je
> ipak PC.
vec sam objasnio zasto je na tom mestu pisi i isto tako sam rekao da bi
isti posao obavljao mekintos ili amiga za manje para.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.560jmodli,
-> #530, maziSubject: softver
> Ajd mi reci onda neki softver na Amigi sa kojim se to moze poterati.
> Ortak sa Amigom bi da nabavi strimer ili dat ali nema nikakav softver
> za to.
Workbench 3 ima podrsku za strimer i cd-rom. a ako se kupuje SyQuest ili
Floptical uz njih se dobija odgovarajuci softver (bar sam ja dobio, i to u
tri verzije Amiga, PC i Macintosh).
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.561jmodli,
-> #509, dmiladinovicSubject: razumes ti mene :)
> Bravo, pa ti bi jos malo mogao da naplacujes ulaznicu za
> prikaz najveca cuda A&A tehnike, s obizrom da si jedino
> korisnik u gradu koji sve to ima. :)
syquest vise nemam, jer sam prodao amigu 2000 a sa njom i scsi.
a nisam ovo navodio da bih naplacivao ulaznice nego da bi ti video kako A&A
korisnici imaju dodatke za koje mislis da postoje samo na pisiju.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.562jmodli,
-> #504, dmiladinovicSubject: eh
> >> Pazi ovako, znas li IJEDAN novi program koji radi sa Win 2.0?!? Na
> Excel, Word, (doduse verzija 3 i 1.1a)
a windows se uglavnom koristi zbog programa koji ne mogu na 2.0:
- word (novije verzije a ne 3)
- corel draw
- quark xpress
- photo styler
i slicni programi. znaci dtp uglavnom.
ostalo je ipak komotnije iz dos-a.
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.563jmodli,
-> #506, dmiladinovicSubject: pa ti si bas uporan...
> U svetu imaju i Space Shutle, benzin na pumpama, socijalnu pomoc. Cray-a,
> a mi smo ipak u Srbiji.
> U svetu imaju i vise od 50% PC-a.
kada sam odgovarao bilo je reci o svetu. al' ajd' kad 'oces... :)
i kod nas skoro svaki vlasnik amige 1200 ima i hard disk jer su dovoljno
jeftini da bi mogli da se kupuju i kod amiga i kod pisi dilera i kod
notebook dilera.
> A za njega HD od 2.5 inca koji je makar 3 puta skuplji od normalnog
> AT IDE diska.
pre par poruka bilo je da su 2.5" inca 50% skuplji od 3.5". sada su tri
puta skuplji, a ja sam moj kupio za skoro istu cenu. cudno...
ti bar radis sa prenosnim kompjuterima i trebalo bi da znas cene hard
diskova. a mozda i znas, ali si toliko protiv amige da ne pitas... :)
. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state .
. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the .
. best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.564domana,
-> #502, mikis~~~ Svedoci smo da ipak jeste :)) Ja nisam cuo ni jedan modul sa vise od
~~~ 4 kanala (opet govorim o hardveru, ne o softverskim trikovima).
Vidis, nisi cuo zato sto vi takve module ne upraznjavate na amigi...;)
Ima jedan demo koji se zove second reality (za PC), muzika je 8-kanalna
kompozitori (skaven & purple heart su tako_reci profesionalci)...
Da znas da se uvidja veeeelika razlika izmedju 4 i 8 kanala.
Da ne govorim o demou panic koji je na 16 kanala. Ortak izvadio modul
odatle (mislim da je format .s3m ili .669)...
Pyc
najbolji.565domana,
-> #472, mikis~~~ nadji mi PC koji ce to
~~~ isto da uradi!
OK. trazio si... postoji ray-tracer za PC, mislim da se zove na qrt...
Radi na 286 za 1 mb, jeste da nema 3d editor, radi pomocu nekih, kako da
se izrazim?, scriptova u kojima su opisane slike koje senci, a moze da
stane i na flopi (toliko je mali prg)
Pyc
najbolji.566ognjen,
-> #518, mikis)-> Kaseta?
Kaseta.
)-> Na kakvu kasetu mislis?
Audio.
)-> Ja nikada nisam video 24-kanalno kasetu :)
Hteo sam reci da se na kaseti snimljen 24-vorokanalni zvuk.
najbolji.567armitage,
-> #518, mikis> U praksi retko treba
> vise od 24 (osim ako nisi J.M. Jarre) ;)))
Tooo, majstore !!!
Nemo' neko da je rek'o nešto protiv Jerrea !
-*- Armitage -*-
najbolji.568armitage,
-> #531, mazi> <O> E, zamisli OS, koji objedinjije MS-DOS, prozore/menije/ikone
> <O> Windows(NT), true multitasking, a pored svega toga ne zahteva
> <O> nekakav Small Plazma Accelerator da bi radio ...
>
> Jeste, al taj kad mu dođe neki Guru da meditira, samo te o tome
> obavesti i nastavi dalje, bez potrebe ubijanja mašine.
Sorry, nisam razumeo šta si ovime hteo reći.
Ja samo gore naveo mogućnosti Amiginih OSova, s'tim što je Guru stvarno
dobra stvar, ako si to hteo reći (?)
-*- Armitage -*-
najbolji.569armitage,
-> #542, maksa> 420 DEM za hard od 80 Mb ?
>
> Bruka i sramota. ;)
1200 imati AT-BUS kontr.
ti kačiti bilo koj IDE HD
non-2.5inčne moći prikačiti eksterno
imati lep dan :))
-*- Armitage -*-
najbolji.570mikis,
-> #504, dmiladinovic+> >> Eh, nadje notebook-ove da poredis, ko da je to neko merilo...
+>
+> Izmedu ostalog i to je jedno od merila, a sto se notebook-ova tice
+> tu vec imam dosta iskustva.
Nije bas neko merilo, s obzirom da notebook racunari cine max. 1% od
broja PC i Mac racunara na trzistu. Ako je kvalitet hard diskova koji se
ugradjuju u PowerBook Mekove glavni kriterijum za ocenu cele familije
Mekintosa, onda OK.
najbolji.571mikis,
-> #505, dmiladinovic+> Pa i za NBC i MTV a i za CNN sam gotovo siguran da koriste Amige, ali kao
+> masine koje kontrolisu kafe automate.
Ne, koriste ih u kombinaciji sa Video Toasterima za pravljenje
sendvica. Osim toga, Amiga jos uvek nema tako 'naprednu' tehnologiju za
kontrolisanje kafe i koka kola automata.
+> Verovatno i sam Klinton koristi Amigu.
Koristi, i Klinton i Bus. Skini fajl AMIUSERS iz ove konf. pa vidi
zasta.
najbolji.572mikis,
-> #505, dmiladinovic+> Pa ukoliko PC definitivno tera vise od 50% svetskog trzista, onda je
+> definitivno bolji/upotrebljiviji od konkurencije.
Ukoliko Amigu koristi 70% americkih TV stanica u video post
produkciji, onda je definitivno bolja od konkurencije.
Osim ako ne smatras da su ljuti u tih nekoliko stotina stanica lose
obaveseni? Jadnici.
+> Vracam se na to, sto klinci trose CIA-e
+> kao sto ja trosim pare za diskete...
Jedini za koga znam da mu je crkla CIA sam ja. Zato sto je moja prva
Amiga 500 imala fabricku gresku na stampanoj ploci. 'Klinci' najcesce
nemaju modeme i printere koje bi ukljucivali/iskljucivali dok kompjuter
radi, sto je jedini nacin da CIA crkne.
rep 11.507
+> Da sam je ja radio, bilo bi me TESKA SRAMOTA da je uopste spomenem.
+> Dajte ljudi, pogledajte na sta to lici. Pa dete od pet godina bi na
+> Spectrumu to bolje uradilo.
Sedi pa uradi. Ako se ne varam, imas vise od pet godina, imas bolji
kompjuter od Spektruma.
Ako vec nekoga omalovazavas, bar dokazi da mozes bolje.
najbolji.573mikis,
-> #508, dmiladinovic+> Sto se strimera tice, lose ti je poznato. Cak 80% strimera se
+> kaci na malo specijalnije interfejse, a redak je slucaj SCSI strimera.
Na Amigu se vecina strimera kaci na SCSI. Sta ces, nazadna
tehnologija.
+> Jedna cela VHS kaseta za sto megabajta diska. Uzas.
+> Sem toga jedan strimer od 250Mb kosta 500DM, a video sa tom kartom,
+> makar 100DM vise.
Jedna VHS kaseta kosta 3-6 DEM. Na nju staje 200 MB. Uzas. Video
vec imam u kuci. Interfejs sam napravim za 30 DEM. Na strimeru ne mogu
da gledam video kasete.
Za sada dovoljno, kad bude trebalo vise, uzecu DAT.
najbolji.574mikis,
-> #529, mazi+> Ej, necu da raspravljam, ali moze i ovako:
...
+> Nemam nameru da obaram neciji stav, samo iznosim cene kako ih ja
+> znam, a tu Amiga ne stoji bas sjajno (mislim, za punu konfiguraciju).
Ma nema frke, dobro da je neko izasao sa konkretnim stvarima. Daj
da se okanemo tih macho gluposti 'moj je najjaci/najveci/najskuplji' i
stvarno vidimo kako stvari stoje. Dakle, kako stoji ovo tvoje:
+> PC 386/40MHz/4Mb ram, SVGA mono, minitower, flopi, hd 210 = oko 1700 DM
+> + VGA to PAL (oko 400DM)
+> + Sound blaster 2.0 sa MIDI kablovima (oko 200DM)
+> = ukupna cifra = 2300DM.
OK. Zaboravio si genlock/frame grabber i kolor monitor. Bez toga
ti nema video produkcije. S druge strane, SB i midi mozes da izbacis.
Da vidimo sada cene?
najbolji.575mikis,
-> #530, mazi+> Ajd mi reci onda neki softver na Amigi sa kojim se to moze poterati.
+> Ortak sa Amigom bi da nabavi strimer ili dat ali nema nikakav softver
+> za to.
Najbolji su Quaterback (trenutna verzija 6.0) i Amiback. Bas sad
pogledah sta sve od mogucnosti ima Quaterback - bekap uredjaj moze biti
SCSI, IDE, MFM ili cak PCMCIA (tj. prikljucen na isti port). Takodje,
postoji direktna kontrola transporta trake na uredjaju (ako ovaj to
podzava), i jos gomila stvari (nemam pojma cemu sluze, nemam bekap
uredjaj). Ako kupuje uredjaj za Amigu, dobice i odgovarajuce drajvere.
Sto se strimera tice - mislim da nije preporucljivo. Dosta su skupi
i malo se koriste. Najbolja resenja su DAT i SyQuest. Ako je covek bas
zainteresovan, neka mi se javi, imam jedan odlican tekst gde pise o svim
mogucim uredjajima.
najbolji.576mikis,
-> #533, mazi+> Moze, samo treba ray-tracing program, npr POW ray tracer ili
+> Vivid. Izlaz i onako ne mora da bude na ekran, moze direktno u fajl
Imaju graficki interfejs, editor objekata, editor/wireframe/solid
mod...?
najbolji.577mikis,
-> #535, mazi+> Inace, za Vivid i POW postoji 3D editor objekata i deo za animaciju.
Najzad da neko spomene jos neki PC program osim 3DS-a. Ajde, zna li
neko nesto o Topasu i QFXu?
+> Amigu 4000 sa 68040/32 sa 26Mb Ram-a, 1Gb SCSI diskom, i nekom 24-
Samo na ovo da reagujem: u A4000 se NE UGRADJUJE 040/32 MHz (33?).
Prodaju se modeli na 25 MHz, a ocekuje se i na 40 (osim ako ortak nije
nesto budzio).
Nego, zbog kojih je to igara stavio 26 MB RAM i 1 GB HD? ;))
najbolji.578mikis,
-> #536, mazi+> Nabavite Gravis UltraSound za PC
+> 32 stereo 16-bitna kanala sa semplovima na 44.1Khz
+> Usporava procesor 0%
Koliko kosta?
+> Ajd Amigasi, odgovor :)
SunRize Studio 16, cena 1300$.
najbolji.579mikis,
-> #538, stefan+> Ili jedan AD/DA konvertor za 8 kanala? :) Ne vidim zasto bi to trebalo
+> kada je ocigledno da radi i sa jednim i da sto se tice samog AD/DA
+> konvertora nema nikakvih ogranicenja.
Pa evo zasto. Sta ako hoces da snimis vise instrumenata u isto
vreme (3,4,5...)? Na ozbiljnom sistemu moras obezbediti bar 8
nezavisnih ulaza. Pomenuti Steinberg Topaz HDR sistem (za Atari i Mac)
ima 8 nezavisnih DSP-a i 8 16-bitnih A/D & D/A konvertera!!! Sad, u
kaze se i da je Topaz (verovatno softver) ukljucen u Cubase Digital
Audio. Odatle izvlacim zakljucak da i pomenuta Yamaha ima vise DSPova,
sto objasnjava njenu cenu. Voleo bih ipak da vidim uputstvo/prospekt za
nju, pa onda da pricamo :)
+> Bre, nisi mi jasan :) Ajd sad polako objasni zasto je to dvokanalni
+> sistem u osnovi?
Ako se ne varam, Falcon ima STEREO zvucni ulaz? Ako sam u pravu, to
znaci da imas DVA nezavisna kanala. Ako hocu da snimim vise instrumenata
u isto vreme (recimo 8), sta mi ostaje? Da ih ubodem u miksetu, pa sve
to spakujem na dva kanala. Ali, kada to snimim na HD, ja vise NE MOGU da
obradjujem svaki instrument posebno (sto je izuzetno bitno u
produkciji!)
Posto ipak ne mozes da ubedjujes ljude koji dodju kod tebe na
snimanje da snimaju instrument po instrument, iako su oni navikli da
rade sve od jednom, sledi zakljucak da to nije idealno resenje za
visekanalni HDR :)
Takodje, postoje jos neki uslovi koji se moraju ispuniti da bi
sistem mogao da se nazove profesionalnim: dinamika, odnos signal/sum,
harmonijska i druga izoblicenja, pa impedanca i osetljivost ulaza/
izlaza, itd. Upravo u muzici najocitiji je opimer pravila 'Koliko para,
toliko muzike' :)
[odgovor na 11.541]
+> Da, i onda si takav standardni midi fajl odneo u studio i tamo snimio
+> pesmu ili si pustio sintisajzer da ti odsvira taj sempl? ;))
Pored standardnog MIDI formata, mislim da KCS ima i svoj interni.
MIDI fajl mozes bez problema pustiti na bilo kom uredjaju :)
+> Rekli smo da se igracke ne racunaju :)
Pa ako mislis da je DR T's firma kao Lego, i ukoliko njihove
proizvode (sekvenceri, midi mikseri, editori zvukova za sintisajzere i
multiefekte /Korg, Emax, Lexicon, Roland.../, SMPTE Time Code module...)
smatras za igracke, onda ih ne racunamo ;) KCS je igracka taman koliko i
Cubase i dvadesetcetvorka :)
najbolji.580mikis,
-> #542, maksa+> 420 DEM za hard od 80 Mb ?
Cena progresa :)) Kao i za PCMCIA :)
Na A1200 mozes prikaciti i 3.5" hard. Treba samo jace napajanje.
Evo ti coveka na Sezamu koji je ugradio hard od 340 MB.
najbolji.581mikis,
-> #556, jmodli+> moze da se doda, ali nije potrebno.
+> iz iskustva znam da amiga 1200 sa 2mega memorije moze da radi sve potrebne
+> poslove i to dovoljno dobro. ali ajde kada si vec navalio... :)
Tacno, moze i sa 2 mega, ali sa 4 mozes komotnije da teras Scalu
MM300 (mada ona nije striktno program za TV :) ili Montage 24 (ovaj
zadnji je zver ;)). Scala 500 i Broadcast Titler II lepo rade i na 2
mega.
+> mada sa koprocesorom i 4 mega ram-a moze da se radi i vise nego tv
+> produkcija (evo ja sam zivi primer :)
Za koga radis, ako nije tajna? :)
+> monitor je kolor, ali je mono zvuk. to sam mislio sa onim MONO i znao sam
+> da ce doci do nesporazuma :).
Pa tako reci :) Onako ispade da je monohromatski monitor :))
najbolji.582mikis,
-> #564, domana+> Vidis, nisi cuo zato sto vi takve module ne upraznjavate na amigi...;)
+> Ima jedan demo koji se zove second reality (za PC), muzika je 8-kanalna
OK, cast izuzetcima, 4-kanalni moduli i dalje cine 95% svetske
produkcije :)
najbolji.583mikis,
-> #566, ognjen+> Hteo sam reci da se na kaseti snimljen 24-vorokanalni zvuk.
E pa to je vec relativna stvar. Na kasetama koje slusamo zvuk se
snima na 16 do 48 kanala. Ta 24 koje pominjes su neki prosek. Opet,
koliko para, toliko kanala... tj. muzike :))
najbolji.584mikis,
-> #534, mazi+> E, ali isti taj 3DS prihvata eksterne PXP rutine u kojima se moze
+> napisati sve sto ti treba. I to ne samo surovi profesionalci, vec
+> i obicni ljudi.
To ima i Real 2. Zove se RPL. Doduse nije C vec njegov poseban
jezik.
+> Vec sada ima gomila takvih PXP rutina, recimo kreiranje fraktalnog
+> drveca, fraktalnih planina, guzvanje predmeta, itd.
To sve imas u Real 3D 2.0, u osnovnom programu (osim mozda
guzvanja). Pise u onom fajlu koji sam okacio. Nego, kad smo kod
fraktala, kako ti zvuci :
- New material features:
- Fractal noise mapping handler
- Fractal noise scope handler
- Fractal noise bump handler
- Fractal noise color handler
ili, (meni najzanimljivije :)) :
- A new fractal noise based motion/spin method for generating
irregular forces and motions like wind
najbolji.585jovca.car,
-> #523, mikis/* Nadasve korisna. Jos kada bi u Racunarima nesto o tome procitali :)
Ako sam dobro razumeo taj Arexx, to nema veze sa OLE-om (ako vec tako
uporedjujete). Na PC-u se to zove VBA (Visual Basic for Applications).
Znam, reci cete da Bil opet otkriva toplu vodu sa VBA ("to postoji na Amigi i
OS/2 vec xxx godina!!!").....samo sto je ovog puta ta topla voda namenjena
najvecem delu trzista (kako bese, preko 50%?).
P.S. A ono da nemamo dobre editore ;)))))))))))))) Moglo bi i u viceve...
najbolji.586mazi,
-> #572, mikis<O>+> Pa ukoliko PC definitivno tera vise od 50% svetskog
<O>+> trzista, onda je definitivno bolji/upotrebljiviji od
<O> konkurencije.
<O>
<O> Ukoliko Amigu koristi 70% americkih TV stanica u
<O> video post produkciji, onda je definitivno bolja od
<O> konkurencije.
Nevezano sa ovim gore, ali u kontekstu...
Ne znam za TV i video produkciju, ali za kompjuterske animacije.
Pregledao sam relativno skoro dve video kasete sa animacijama
raznih američkih firmi koje se bave izradom istih.
Tamo slabo ima i PC-ja, i Amiga, i Mac-ova.
Sve neki Vax-ovi, Silicon-i, itd.
Animacije su bile u rasponu od sredine devedesetih do ovih dana.
A da znate koliko sam od tih animacija već video na nekim od
naših TV stanica, u okviru nekih reklama i emisija, gomilu.
Strašna krađa, auuuu!
Mada, ovde sve boli uvo za to.
Inače, evo i jedan kuriozitet.
U svakoj animaciji na početku je pisalo koja firma je radila, na
kojoj mašini, koliko dugo, koje godine...
Recimo, crtać rađen specijalno za EXPO 92 u Španiji je renderisan
10 dana na 30 silicon graphics UNIX radnih stanica vezanih u mrežu.
Inače, siliconi nisu bili IRIS serja, već neki jači, samo to primetih.
Ivan.
najbolji.587mazi,
-> #574, mikis<O>+> PC 386/40MHz/4Mb ram, SVGA mono, minitower, flopi, hd 210
<O>+> + = oko 1700 DM VGA to PAL (oko 400DM)
<O>+> + Sound blaster 2.0 sa MIDI kablovima (oko 200DM)
<O>+> = ukupna cifra = 2300DM.
<O>
<O> OK. Zaboravio si genlock/frame grabber i kolor monitor.
<O> Bez toga ti nema video produkcije. S druge strane, SB i
<O> midi mozes da izbacis. Da vidimo sada cene?
Evo ovako.
VGA to PAL vuče 16M boja, tako da to fura sa TrueColor kartama
Ima 640*288 overscan i 640*576 isti takav (maaalo treperi)
Graberi u Americi su od 250US$ pa na više, profesionalni sa
realtime compression 30 frames/second od 600US$ pa na gore.
Oni prvi su ipak kućne alatke.
Kolor monitor, običan VGA koji vozi samo 640*480 je prilično
jeftin, reda 300DM nov, SVGA je skuplji, oko 500DM, s tim da
vozi i 800*600NI i 1024*768I
Eto to je.
Plus je 400+300, Minus je 200+200, dodatak na sumu je 300DM
Ukupna cifra se penje na 2600DM.
Isto to, samo polovno je oko 2100DM
Ovo već može prilično fino da radi video produkciju.
Ipak, u jednoj stvari se slažem: na PC-ju slabo ima softvera za
video produkciju. Ali vozi se u tom pravcu.
Primer je ovo: Pre tri godine Amiga je imala i grabere i semplere,
klok procesora za video signal, 4096 HAM boja.
PC je imao Hercules i tetris.
Sada, amiga ima sve što i ranije, plus nove moćnije semplere i
digitalizatore, više boja, ali u osnovi istu mašinu.
PC je tu daleko više napredovao i već duva Amigi u vrat u Low-end
video produkciji. High-end bolje ne spominjati, cifre opreme su
vrtoglave, recimo jedna Betacam jedinica košta i po 100k maraka.
Eto, nadam se da sam bio bar manje nego drugi pristrasan.
Ivan.
najbolji.588mazi,
-> #561, jmodli<O>> Bravo, pa ti bi jos malo mogao da naplacujes ulaznicu za
<O>> prikaz najveca cuda A&A tehnike, s obizrom da si jedino
<O>> korisnik u gradu koji sve to ima. :)
<O>
<O> syquest vise nemam, jer sam prodao amigu 2000 a sa njom i
<O> scsi. a nisam ovo navodio da bih naplacivao ulaznice nego da
<O> bi ti video kako A&A korisnici imaju dodatke za koje mislis
<O> da postoje samo na pisiju.
Ej, ljudi, a da se dogovorimo da je SCSI jedan jedini, i da je
on isti za PC-ja, Amigu, Atarija, Mac-a, UNIX mašine, itd.
Pa sve novo što izadje od jedinica za masovno skladištenje
podataka u novije vreme je SCSI, tj. za sve gore navedene
mašine sa drajverima za iste.
Bre, oko gluposti se prepucavate.
Ivan.
najbolji.589mazi,
-> #568, armitage<O>> <O> E, zamisli OS, koji objedinjije MS-DOS,
<O>> prozore/menije/ikone <O> Windows(NT), true multitasking, a
<O>> pored svega toga ne zahteva <O> nekakav Small Plazma
<O>> Accelerator da bi radio ...
<O>>
<O>> Jeste, al taj kad mu dođe neki Guru da meditira, samo te o
<O>> tome obavesti i nastavi dalje, bez potrebe ubijanja mašine.
<O>
<O> Sorry, nisam razumeo šta si ovime hteo reći.
<O> Ja samo gore naveo mogućnosti Amiginih OSova, s'tim što je
<O> Guru stvarno dobra stvar, ako si to hteo reći (?)
Ma fora je u tome da sam ludeo ranije kod ortaka na amigi (tek
je bio nabavio proširenje memorije na 1Mb) jer je u gomili igara
dolazilo do poruke 'Guru mediatation' posle koje je palilo samo
paljenje-gašenje Amige.
Ivan.
najbolji.590mazi,
-> #576, mikis<O>+> Moze, samo treba ray-tracing program, npr POW ray tracer
<O>+> ili Vivid. Izlaz i onako ne mora da bude na ekran, moze
<O> direktno u fajl
<O>
<O> Imaju graficki interfejs, editor objekata,
<O> editor/wireframe/solid mod...?
Da, baš za ova dva gore navedena.
Jedan editor radi i za jedan i za drugi.
Ivan.
najbolji.591mazi,
-> #584, mikis<O>+> Vec sada ima gomila takvih PXP rutina, recimo kreiranje
<O>+> fraktalnog drveca, fraktalnih planina, guzvanje predmeta,
<O> itd.
<O>
<O> To sve imas u Real 3D 2.0, u osnovnom programu
<O> (osim mozda guzvanja). Pise u onom fajlu koji sam
<O> okacio. Nego, kad smo kod fraktala, kako ti zvuci :
<O>
<O> - New material features:
<O> - Fractal noise mapping handler
<O> - Fractal noise scope handler
<O> - Fractal noise bump handler
<O> - Fractal noise color handler
<O>
<O> ili, (meni najzanimljivije :)) :
<O>
<O> - A new fractal noise based motion/spin method for generating
<O> irregular forces and motions like wind
Sve je to OK.
Nadam se (iskreno) da će takvih stvari biti uskoro i na PC-ju.
Ivan.
najbolji.592mazi,
-> #514, dmiladinovic<O>>> animacija "THE LAST STAR FIGHTER" rađen pre x-godina
<O>
<O>
<O> Prvi film u kome je korištena računarska vizuelizacija nije
<O> The Last Star Figter, većma TRON i to još 1980.
<O> Naravno rađen je na CRAY-u.
<O>
Nego, ima li neko taj film na pozajmicu?
Gledah ga davno, i to na momente u nekoj diskoteci
Ivan.
najbolji.593mazi,
-> #547, jmodli<O> postoji razlika izmedju user unfriendly i USER UNFRIENDLY :)
<O> 3d studio sam probe radi instalirao na svoj kompjuter i u
<O> roku od par minuta sam uspeo da uradim neku bednu animaciju.
<O> vivid sam instalirao i trebalo mi je nekoliko sati samo za
<O> osnovne parametre. ista situacija je i sa pow-om. to su
<O> shareware programi (a mozda su sada i copyright?) koji rade
<O> stvar, ali nisu bas za svakoga, nego samo za programera i
<O> njegove prijatelje (jer im je on licno objasnio kako se to
<O> radi). :)
Pa, doduše, neće biti da je tako.
Postoji editor za gore navedene. Lično ga posedujem.
Nije se ubio od ljubaznosti, ali se animacije i kreiranje
objekata mogu uraditi prilično lako.
<O> za sada je najbolje resenje za ray-tracing na pisiju Imagine
<O> 2.0 (iako je i on ocajan u odnosu na originalnu verziju).
Ajd reci u kom smislu očajan. Drugar koji sa njim radi na amigi već
duže vreme (skoro 2 godine) nije mi napomenuo ni jednu opciju koja
fali, a i brzina mu je prilična (po rečima istog drugara)
Ivan.
najbolji.594mazi,
-> #577, mikis<O> Samo na ovo da reagujem: u A4000 se NE UGRADJUJE 040/32 MHz
<O> (33?). Prodaju se modeli na 25 MHz, a ocekuje se i na 40
<O> (osim ako ortak nije nesto budzio).
<O> Nego, zbog kojih je to igara stavio 26 MB RAM i 1 GB HD? ;))
Ortak je dovukao Amigu iz Londona.
Radi na 32Mhz zaista (doduše, nisam ulazio unutra da proverim,
verujem ortaku :) )
Mamorija i disk su tu zbog igara kao što su Real 3D, Skala,
Imagine, itd. Ortak profesionalno zaradjuje svoj hleb.
Radi animacije.
Ivan.
najbolji.595mazi,
-> #470, mikis<O> Daj, ovo vec postaje smesno... PC FANTASTICAN U
<O> MULTITASKUNGU??? Jeste, al u drugom zivotu. Mani se Unixa
<O> - koliko PC-ja kod nas radi pod Unixom? 0.0001%? Preskoci
<O> to, ne pricamo o tome. Win NT? Super, ako imas pare za
<O> 16 MB ram. Ja nemam. A od jeseni ces (na zalost) imati i
<O> NT na Amigi...
Dobro de, nemoj sad baš da preteruješ.
OS/2 ima 'PRAVI' multitasking, ne samo na relaciji softvera,
već i onaj hardverski, podržan od strane samog procesora.
I radi zaista perfektno.
Ivan.
najbolji.596mazi,
-> #554, jmodli<O> nije problem nabaviti. samo treba para :)
Pa i ne treba.
Karta je sa 1Mb Ram-a u rangu cene SB16, čak i nešto jeftinija
po prodajnim cenama u stranim časopisima
<O> ali ne vidim svrhu te kartice. za igre? neka hvala dovoljan
<O> je i sb2.0. za zezalice u windows-u? sb2.0 radi isti posao.
<O> za slusanje modula? tu vec treba sb pro, a sb16 je bolje.
<O> a to su moguce primene ove kartice. dobro, moze i za pustanje
<O> dugackih semplova. takva kartica mi nije (a sumnjam da je
<O> nekome) potrebna za kucnu upotrebu, a za profesionalnu nije
<O> dovoljno upotrebljiva.
Karta je kompatibilna potpuno sa general MIDI standardom, isto
tako i sa rolandovim kartama, nekim modelima, ne znam tačne
oznake istih, da ne lupam.
I što onda nije za polu-profesionalnu primenu?
Kad može da zameni 3 puta skuplju rolandovu kartu i skoro
isto toliko puta skuplju varijantu SB16+Wave blaster?
Inače, čuo sam istu na delu.
Par modova na 32 kanala i nekoliko MID-ova sa celim simfonijama
(MID-ovi po 180K), i mogu ti reći da sam posle tugovao kad
sam čuo kako zvuči SB16 sa wave blasterom.
Ivan.
najbolji.597mazi,
-> #578, mikis<O>+> Nabavite Gravis UltraSound za PC
<O>+> 32 stereo 16-bitna kanala sa semplovima na 44.1Khz
<O>+> Usporava procesor 0%
<O>
<O> Koliko kosta?
E, taj deo mi je najslađi.
Verovatno ispod 500DM kod nas, prodajna cena
<O>+> Ajd Amigasi, odgovor :)
<O>
<O> SunRize Studio 16, cena 1300$.
Ajd ne preteruj, vidiš da sam se gore našalio :)
Iban.
najbolji.598kermit,
-> #500, wizard>>Verovatno jako dobar, ali mu/im to neće pomoći da bude PC. :))
ČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČ
Sva sreća ;>>
najbolji.599kermit,
-> #529, mazi>>definisanja boja, formatiranja teksta...
Ovo mi NE treba u tekst EDITORU. Ali mi treba CLIPOARD, rad sa više
prozora odjednom, CUT-PASTE itd.
Tekst procesor sam koristio zadnji put pre 3 godine, jer radim DTP
sa programima za tu svrhu.
najbolji.600wizard,
-> #520, mikis> Jao, bre Wiz, pobrkao si loncice ;)) Mi govorimo o MINIMALNIM
> konfiguracijama potrebnim za pojedine poslove.
A, tako? ;)
E onda se ja povlačim iz rasprave, jer kada je reč o MINIMALNIM
konfiguracijama onda su tu Amigisti i Ataristi na svom terenu tu
nemam šta da tražim. ;))
> "Industry standard" MIDI programi opet rade na Atariju/Meku.
> "Industry standard" programi za DTP se vrte na Macu (Quark, Page
Zapitaj se zašto se sve to prebacuje na PC i zabrini se. ;)
Vremena su se promenila, pre nekoliko godina je bilo zaista
teško, skupo i nepraktično opremiti PC za muziku, video, pa i
DTP, ali sada više nije tako. Već sada cena odgovarajuće PC
konfiguracije nije značajno veća od Amigine ili Atarijeve (a sva
3 za iole ozbiljan rad zahtevaju dodatnu opremu).
A postoji još jedna razlika - ti tražiš računar usko specijalno
namenjen za neku svrhu. Ako bi meni trebalo tako nešto, ne bih
verovatno ni kupovao Amigu ni bilo šta drugo već pravu profi
opremu. Ja od računara tražim da bude baš to - računar, da mi
završava više poslova za razumne pare. A uvek ću lakše da nađem
softver/programera/servisera/dobavljača za PC-a nego za
Amigu/Atari.
I naravno, vrlo važna stvar - IBM ne može tako lako da propadne
kao Atari ili Commodore, pa i ako propadne, tu su Compaq, NEC,
Olivetti, i srugi, moja investicija je osigurana. Amiga se
menjala, ali i dalje se PC mnogo lakše upgrade-uje, postupno i
po potrebama.
> A sta ako su 60-70% masina instaliranih u video post-produkciji
> Amige? Hoce li neko raditi programe za njih? :)
Naravno. I biće ih više i biće jeftiniji nego odgovarajući PC
programi te namene. Ali, tržište se pomera ka PC-u, ne verujem
da toga nisi svestan. Pomeraće se i dalje, standardi su stvar do
koje se u svetu veoma drži jer niko nije toliko bogat da bi sebi
mogao da dozvoli da bude nekompatibilan.
najbolji.601wizard,
-> #523, mikis> Nadasve korisna. Jos kada bi u Racunarima nesto o tome procitali :)
Polako, trenutno je tamo aktuelna tema čemu služi koja opcija iz
menija nekog Win programa.. ;)
najbolji.602wizard,
-> #524, mikis> Bogami, tesko da je neki muzicar u celoj svojor karijeri
> iskomponovao 3 MB MIDI pesama ;)))
Nije nemoguće, nije nemoguće... ;)
> Salu na stranu, ali kad bi ti video
> sa cime rade 'profesionalci'...
Bili oni profesionalci ili "profesionalci" sve jedno je, ali
samo pomisli koliko je njih ukupno i odmah ti postaje jasno
zašto je Amiga i Atarija manje a PC-a više. Amiga jeste
postavila neke standarde, takođe i Atari i Mac, jer su pre PC-a
upali na tržišta koja PC proizvođačima nisu tada bila
zanimljiva.
Sada su postala zanimljiva, i vidiš šta se dešava.
> E vala, ako ce da obradjuje tekst i plate dok ide TV program i
> titlovi sa kompjutera, onda stvarno...
E kad mi titlovi i kajroni budu trebali 24 časa dnevno onda ću o
tome da razmišljam. :)
najbolji.603wizard,
-> #539, stefan> E vidiš stvar i jeste u tome što tip tada kupuje prvenstveno sekvencer,
> dakle stvar koja mu završava posao i veoma je osteljiv na svakih dodatnih
> 100, 200 dem.
Ajde bre, to se od jednog posla isplati. Čuj jednog... A za tih
dodatnih 200 maraka moći će zauvek da koristi programe koje
korisiti 90% ljudi u gradu i za koje uvek može naći pomoć,
literaturu, podršku...
> Zato je smešno reći da mu treba hard od "bar 100Mb"
> kada on sve što mu treba može da smesti na par Mb.
Ako mu je stalo do para, neće kupovati ceo računar samo da bi mu
služio kao sekvencer ili flopi drajv. Moje iskustvo govori da
praktično uvek slede pitanja - a jel mogu na tome da kucam i
tekstove, a jel mogu da pošaljem fax sa toga, a jel mogu da imam
adresar na tome...
> Većini takvih ljudi
> kada kažeš da bi trebali da daju još x dem da bi učitavanje programa
> trajalo 2 umesto 20 sekundi samo te belo pogledaju.
Ne znam sa kakvim ljudima ti imaš posla, ali ako te belo
gledaju i prave problem zbog 200-tinak maraka koji bi im
omogućili veći komfor, onda nije ni čudo što se opredeljuju za
Atari i Amigu. ;)
> A onima koijma nešto
> dopre i do mozga je prosto grehota utrapiti hard koji je par puta veći
> nego što će im ikad zatrebati. To je i razlog zašto sam i reagovao na tu
> tvoju proizvoljnu cifru.
A javlja ti se da im neće nikad zatrebati? ;) E Stefane, jednog
dana će svi imati kompjutere u svojoj kući, biće to standardni
uređaj koji se mora naći u svakom stanu, prodavaće se na odeljenu
"bele tehnike" ;)) i imaće svakodnevnu primenu. Biće direktno
povezan sa svim komunikacionim linijama (telefon, televizija,
e-mail), kontrolisaće uređaje po kući, znaće svako da ga
upotrebljava... Oni koji to sebi već danas mogu da priušte i u
tome (ne naravno svemu) uživaju tu priliku najčešće i iskoriste.
A ti se brineš što će neko da da 200 maraka za hard-disk koji mu
"ne treba". Kiselo grožđe, jedino tako to mogu da objasnim.
> Zato kad ne znaš bolje ćuti ;)
Šta to ne znam pa treba da ćutim?
> Isto bi bilo kada
> bi tebi neko tražio kompjuter na kome će da vodi finansije neke male firme
> i ti mu utrapiš 486/66 , akceleratorsku grafičku kartu, hard od 500Mb jer
> je to ono što ti podrazumevaš pod kompjuterom (može i neki SB ASP da sluša
> muziku dok formatizuje diskete ;).
SB 16 bi verovatno izostao, ali Pro bi mu utrapio. ;)
> Moraš da praviš razliku između tebe i onih koji kompjuteru
> prilaze kao "crnoj kutiji"
Svakako, ljudima najčešće treba nešto što će da im obavi posao.
U 90% slučajeva to je PC. U onih 10% povoljnija kupovina je neki
drugi kompjuter, ali je razilka sada toliko mala da nije vredna
vezivanja za marginalne tokove kompjuterske industrije.
najbolji.604wizard,
-> #540, stefan> Pre nekoliko dana si ovde izjavio da je prednost PC kompjutera što možeš
> da sastaviš tačno onakvu konfiguraciju koja ti je potrebna za obavljanje
> određenog posla ne dajući ni marke više za neki dodatni čip. Sad
> odjedanput insistiraš da nekim high-end konfiguracijama koje su podjednako
> sposobne za dtp, cad, muziku...Šta je na kraju tvoje mišljenje o tome?
Ne insistiram, samo sam hteo da pokažem da je sve to moguće na
PC-u, ako se ukaže potreba. Biće svakako par stotina maraka
skuplje jer je tržište (opreme i softvera za muziku pre svega)
još uvek manje razvijeno i jer PC u osnovnoh konfiguraciji nema
integrisane neke stvari koje bi korisitile, ali se stvari i tu
menjaju.
A onaj kome to ne treba, neće ni da uzima.