ORKA.4

21 Feb 1994 - 14 Nov 1999

Topics

  1. literatura (104)
  2. help (54)
  3. trendovi (24)
  4. zakoni (69)
  5. dogadjaji (53)
  6. electron (2202)
  7. p.jezici (12)
  8. dzepni (96)
  9. hp48sx (123)
  10. mac (3838)
  11. najbolji (1052)
  12. klub.p (183)
  13. yu.kod (265)
  14. razno (331)

Messages - najbolji

najbolji.605 wizard, -> #596, mazi
> Karta je kompatibilna potpuno sa general MIDI standardom, isto > tako i sa rolandovim kartama, nekim modelima, ne znam tačne > oznake istih, da ne lupam. Sa SB-om ne? Sa kojim softverom radi?
najbolji.606 wizard, -> #557, jmodli
> pisi se najvise koristi jer je to masina za mase. ali kada je u pitanju > usko specijalizovana i profesionalna primena, procenat drasticno pada. Pa logično. Radi se o tome da cene padaju tako da PC postaje primenljiv i za "usko specijalizovane" primene, i to je ono što vas "boli" i čega se plašite. ;) A o tvrdnji da je procenat PC-a koji se koriste u "profesionalne primene" mali neću ni da raspravljam. To je, blago rečeno, smešno.
najbolji.607 wizard, -> #571, mikis
> Ne, koriste ih u kombinaciji sa Video Toasterima za pravljenje > sendvica. Osim toga, Amiga jos uvek nema tako 'naprednu' tehnologiju za > kontrolisanje kafe i koka kola automata. A jel bar novi modeli imaju dugme "flush" za kontrolu čišćenja WC šolje? :))))
najbolji.608 wizard,
> =============================== > 1.680 MALI.OGLASI.4:racunari > kermit, 08.03.94. 01:52, 59 chr > --------------------------------------------------------- > Prodajem A2000B ili menjam za PC 286. > Ponude na MAIL > CU! > ----------------------------------------------- 1.680 --- All we are saying... is give PC a chance. ;))
najbolji.609 armitage, -> #559, jmodli
> istina je da je cia najkvareniji deo amige, ali si zaboravio da se ne kvari > sam od sebe. kvari se kada se u njega sune vise elektriciteta nego sto je > predvidjeno - znaci kada se prikljucuju dodaci dok kompjuter radi. slicna > situacija je i sa ostalim kompjuterima. Yup. Da se nadovežem na ovo ... Ko što si rekao, CIJE ne crkavaju same od sebe, već zbog nepravilnog rukovanja računarom. Ovo se dešava zbog toga, što su većina paralelnih (i serijska) linija čipa direkno vezane na pinove portova (dele ih samo EMIji). Ipak, kao adapteri za interfejse, CIJE nude mnogo toga po jako maloj ceni i stoga ne vidim zašto ih ovde neki ljudi pljuju. -*- Armitage -*-
najbolji.611 ljubisha, -> #600, wizard
>E onda se ja povlačim iz rasprave, jer kada je reč o MINIMALNIM >konfiguracijama onda su tu Amigisti i Ataristi na svom terenu tu >nemam šta da tražim. ;)) :))) Sad ću da zovem Stefana! Opet ti. Ali ajde polako da ti obja- snim neke stvari. Kada sam prvi put kupio Atarija kupio sam ga jer ni- sam hteo da kupim Amigu, PrCa mrzim a za Meka nemam para. I kad sam pre neki mesec ponovo kupovao kompjuter ponovo sam izabrao Atarija. Šta da se patim sa PrCom, šta će mi Amiga sa tim bojama i igricama kad mi treba mono monitor da bih zvao Sezam i kucao tekstove. A i zašto bih kupovao PC kad mi za nešto ozbiljnije treba mnogo više para, Amigu kad se ne- igram... Savršeno mi je dovoljan Atari. Mogu po nekada se i igram. mogu da slušam module, mogu sa pogledam poneki GIF i šta da tražim više. Ajde da ovde nađem čoveka koji svog Pcja koristi do (skoro) maksimuma i da pored igrica koristi neke pametnije stvari. Meni ponekad zatreba neki program za elektroniku ili projektovanje štampanih ploča i to imam, tre- ba mi stalno tekst editor i to imam, nekada su me interesovali modul plejeri i to imam, imam i GIF vjuvere i sve imam što mi treba. Meni ova MINIMALNA konfiguracija odgovara a za šta tebi treba ko- mpjuter to ti najbolje znaš. Čak i konfiguracija skuplja 2 ili 2 ipo pu- ta od moje. P.S. Izvinjavam se ako je poruka malo nepovezana. Malo sam pod gasom. Slavili smo na poslu neki ženski praznik. :)
najbolji.612 ljubisha, -> #603, wizard
>Ajde bre, to se od jednog posla isplati. Čuj jednog... A za tih >dodatnih 200 maraka moći će zauvek da koristi programe koje Ej, to su muzičari! Isplatilo se ili ne, od ulaganja u dodatnu opremu nema ništa. :)) k-ČZČZ]ZHNLIH[şVćüŁ╔ůĹŇüąüÚůükoje uvek može naći pomoć, >literaturu, podršku... Jel si mislio da na pomoć pri radu sa PC programima za MIDI? Jaku će pomoć naći u ovom gradu. A i uopšte. :) >praktično uvek slede pitanja - a jel mogu na tomeđ─da kucam i >tekstove, a jel mOg\ÉŽXHťjŻ+Kšš│IÄů═ůüĐ=Ł═őÇ9ĽŠüÁ┌ŁŇüĹa`şŤHşn>ad╣$UŚÉĚXśZšš╦ô╔ć├đÉf$$Ąŕőe, može i možeŚŔą╩moženĘ╔ô.Wč5ŰôUĹ╣ŻÁüjŇÚąÖ╔Ňüó╔ĽëůüćŠüóŇ╣J5 više od toša< Ajdmo dalhE\
najbolji.613 ljubisha, -> #603, wizard
>Ajde bre, to se od jednog posla isplati. Čuj jednog... A za tih >dodatnih 200 maraka moći će zauvek da koristi programe koje Ej, to su muzičari! Isplatilo se ili ne, od ulaganja u dodatnu opremu nema ništa. :)) >korisiti 90% ljudi u gradu i za koje uvek može naći pomoć, >literaturu, podršku... Jel si mislio da na pomoć pri radu sa PC programima za MIDI>└ĺKşW će pomoć naći u ovom gradu. A i uopšte. :) >praktično uvek slede pitanja - a jel Mož]H+ëŻÁĽüda kucam i >tekstove, a jel mogu da pošaljem fax sa toga, a jel mogu da imam >adresar na tome... Može, može i može. I može. I sve što jednom muzičaru treba je tu. I više od toga. Ajdmo dalje. >Ne znam sa kakvim ljudima ti imaš posla, ali ako te belo >gledaju i prave problem zbog 200-tinak maraka koji bi im >omogućili veći komfor, onda nije ni čudo što se opredeljuju za >Atari i Amigu. ;) Kao što rekoh. Veoma poseban soj ljudi. Muzičari. >A javlja ti se da im neće nikad zatrebati? ;) E Stefane, jednog Zamisli muzičara kome će zatrebati SVGA e xxxx boja Smešno.HJedi- no mu možda zatreba da si napravi vizit kartu, a onda sigurno neće da kupuje Corel Draw ni laser već će da plati da mu se to uradi jer je je- dnostavnije nego da uči kako se radi sa tim. >Šta to ne znam pa treba da ćutim? Pa to o čemu ti Stefan priča. >Svakako, ljudima najčešće treba nešto što će da im obavi posao. >U 90% slučajeva to je PC. U onih 10% povoljnija kupovina je neki >drugi kompjuter, ali je razilka sada toliko mala da nije vredna >vezivanja za marginalne tokove kompjuterske industrije. Aha. Nije mala razlika između 600 za Atari ili Amigu ili xxxx maraka za nešto što će da radi kao Atari ili Amiga. :)
najbolji.614 ljubisha, -> #606, wizard
>Pa logično. Radi se o tome da cene padaju tako da PC postaje >primenljiv i za "usko specijalizovane" primene, i to je ono što >vas "boli" i čega se plašite. ;) Jok boli. Samo me hvata strah od pomisli kakva glupa mašina može da pobedi u ovom duelu. :((
najbolji.616 ljubisha, -> #608, wizard
>All we are saying... is give PC a chance. ;)) Jok bato, biznis. Dok ima ovaca biće i...
najbolji.617 vitez.koja, -> #574, mikis
#=> da se okanemo tih macho gluposti 'moj je #=> najjaci/najveci/najskuplji' i Zašto gluposti ? Moj je stvarno najači i najveći, i nema cenu ;)
najbolji.618 dusan, -> #395, mikis
>Uzmi u obzir da je to samo reklama :)) Svaka cast Falconu,svaka cast Ajde više ljudi prestanite da pričate o stvarima o kojima nemate pojma! Ako misliš da je sve ovo fatamorgana a ti svrati do mene da vidiš Falcona na delu sa Cubase Audiom. Već treći vodeći studijski muzičar u Beogradu je nabavio Falcona sa Cubase Audiom. Pitam se zašto a imaju studija i opreme vredne preko nekoliko desetina hiljada maraka. >Daklem, NHF, Falcon jeste sjajna masina, ali reklama je reklama ;) Daklem ne lupaj. Tačka.
najbolji.619 dusan, -> #536, mazi
>Ajd da podbodem još malo :) >Nabavite Gravis UltraSound za PC >32 stereo 16-bitna kanala sa semplovima na 44.1Khz Ako već oćeš da podbadaš a ti to uradi sa pravim argumentima a ne sa tom kršinom od kartice. Pa zar ja atarijevac da vas učim šta je najbolje na PrC-u? :) Kupite vi lepo Turtle karticu koja ima 8 Cd kanala, 16bit do 50 kHz, Motorolin DSP 56001, da/ad, podržava hard disk recording i košta 1400 DM. Naravno, postoji i Cubase Audio for Turtle koji košta 1700 DM. Tek onda dobijate profi zvuk koji se može koristiti u studiu. Uff! Da li sam napomenuo da vam treba SCSI II? ;))
najbolji.620 dusan, -> #579, mikis
>Pa evo zasto. Sta ako hoces da snimis vise instrumenata u isto >vreme (3,4,5...)? Na ozbiljnom sistemu moras obezbediti bar 8 Jel ti misliš da sempluješ više instrumenata na jedan kanal ili na odgovarajući broj kanala? Ako je ovo drugo reci mi samo kako to misliš da uradiš i gde se to koristi? Možda si pomešao to sa više kanalnim playerom a ne recorderom? >Ako se ne varam, Falcon ima STEREO zvucni ulaz? Ako sam u pravu, to >znaci da imas DVA nezavisna kanala. Ako hocu da snimim vise instrumenata >u isto vreme (recimo 8), sta mi ostaje? Da ih ubodem u miksetu, pa sve Opet mi nije jasno odakle ti potreba i uopšte kako je to izvodljivo ali ako me već vučeš za jezik doplatiš 130 DM i razdvojih svih 8 CD kanala na DSP portu kod Falcona. Ali time dolazimo do glavne greške. Zašto bi onda uopšte čovek kupovao Falcona ako ponovo misli da provodi svo vreme po studijima deleći kanale i ponovo ih spajajući? >Posto ipak ne mozes da ubedjujes ljude koji dodju kod tebe na >snimanje da snimaju instrument po instrument, iako su oni navikli da >rade sve od jednom, sledi zakljucak da to nije idealno resenje za >visekanalni HDR :) Šta, to su neki sinhronizovani momci koji na 'jen-dva' pritiskaju u isto vreme dugmiće i sempluju višekanalno? >Takodje, postoje jos neki uslovi koji se moraju ispuniti da bi >sistem mogao da se nazove profesionalnim: dinamika, odnos signal/sum, >harmonijska i druga izoblicenja, pa impedanca i osetljivost ulaza/ Kod Falcona (fabričkom greškom) postoji šum i uvek uključeno pumpanje basa (DSP equalizer). Kad se kupi Cubase Audio for Falcon, dobija se uputstvo u kome je objašnjeno kako se sve ovo otklanja da bi se Falcon koristio u studijske profesionalne svrhe. 5 minuta posla, mislim da treba neke svičere pomeriti i zameniti 2-3 otpornika.
najbolji.621 armitage, -> #589, mazi
> Ma fora je u tome da sam ludeo ranije kod ortaka na amigi (tek > je bio nabavio proširenje memorije na 1Mb) jer je u gomili igara > dolazilo do poruke 'Guru mediatation' posle koje je palilo samo > paljenje-gašenje Amige. Ako su igre "guruovale" zbog nedostatka memorije, onda je to zbog toga, što one "prljavo" ili apsolutno pristupaju memoriji. Inače, kada se pojavi Guru, treba samo pritisnuti levo dugme miša (ne moraš da gasiš comp.) -*- Armitage -*-
najbolji.622 wizard, -> #611, ljubisha
> Kada sam prvi put kupio Atarija kupio sam ga jer ni- > sam hteo da kupim Amigu, PrCa mrzim a za Meka nemam para. Obožavam argumentovanu raspravu! ;)
najbolji.623 kermit, -> #608, wizard
> 1.680 MALI.OGLASI.4:racunari > kermit, 08.03.94. 01:52, 59 chr > --------------------------------------------------------- > Prodajem A2000B ili menjam za PC 286. > Ponude na MAIL > CU! > ----------------------------------------------- 1.680 --- All we are saying... is give PC a chance. ;)) ............... Šta se bre svi pecate na to? Ja nemam amigu nego atarija, a ovo što se prodaje je daleko od mene, tj oglas nije moj. Šta ste se primili ;))
najbolji.624 kermit,
Dobrodošao dule! Objasni ljudima stvari oko muzike, nadležan si :)
najbolji.625 jovca.car, -> #599, kermit
/* Ovo mi NE treba u tekst EDITORU. Ali mi treba CLIPOARD, rad sa više /* prozora odjednom, CUT-PASTE itd. Pa sta si ti to probao? EDLIN? ;)
najbolji.626 stefan, -> #603, wizard
> A ti se brineš što će neko da da 200 maraka za hard-disk koji mu > "ne treba". Kiselo grožđe, jedino tako to mogu da objasnim. Ne brinem se ja o tome meni je svejedno ali koliko vidim tebe tu nešto svrbi :) Ubi se od nekog dokazivanja u stilu meni muka, meni teško...boli njega uvo za tebe i što ti za Corel treba XX Mb pa ti zato treba hard od XXX Mb. Ja sam ti samo rekao kako stvari stoje a što se mene tiče ti možeš da imaš bilo kakvo mišljenje jer nemam nameru da se na ovaj način nešto preterano ubeđujem sa tobom. U svakom poslu postoje manji i veći profesionalci pa tako i ovde. Još nešto kad sam već počeo da tupim. Niko od tih ljudi (ne samo muzičara, nego ljudi koji rade određeni posao znači ne "entuzijasti") nije zaljubljen u svoj kompjuter. Tako će ti muzičari svi pokupavati ne znam ja šta u trenutku kada budu mogli da na drugoj opremi dobiju dovoljne velike prednosti za isti novac. Danas, stvari stoje kako stoje i to ni jedan zajedljiva primedba ili mišljenje nekog "stručnjaka" kakve često imamo prilike da čujemo ovde neće promeniti. Isto je tako sa ljudima koji se bave npr. DTP-om, animacijom itd. Ako neko kupuje kompjuter za određeni posao kupuje ono što je najbolje za njega. A fax će moći da pošalje u svakom slučaju čak i sa harda od 30 Mb ;) I to mu sigurno neće biti važnije od onoga čime se profesionalno bavi.
najbolji.627 stefan, -> #579, mikis
> Audio. Odatle izvlacim zakljucak da i pomenuta Yamaha ima vise DSPova, > sto objasnjava njenu cenu. Voleo bih ipak da vidim uputstvo/prospekt za Pa taj DSP može bez problema da obrađuje 8 kanala u potpunosti bez ikakvih trikova. Stvarno ne vidim u čemu je problem. Ako ti je baš toliko stalo kupi još 7 DSPova pa ih drži u fioci ;) > Ako se ne varam, Falcon ima STEREO zvucni ulaz? Ako sam u pravu, to > znaci da imas DVA nezavisna kanala. Ako hocu da snimim vise instrumenata Misliš da su ovi iz Steinberga baš mutavi pa ti prodaju 8-kanalni sistem a nemaš gde da ga "uštekaš"? :) > Takodje, postoje jos neki uslovi koji se moraju ispuniti da bi > sistem mogao da se nazove profesionalnim: dinamika, odnos signal/sum, > harmonijska i druga izoblicenja, pa impedanca i osetljivost ulaza/ Da, ispunjava i to ali moraš da isključiš boostere (i još nešto, nisam siguran šta) na štampanoj ploči. Šta ćeš sad? ;) > Pa ako mislis da je DR T's firma kao Lego, i ukoliko njihove Ne, nismo se razumeli :) Znam za firmu, nego sam ja mislio na tu kombinaciju midi+4 amigina kanala. Mislim da ćemo se složiti da je to pre za kućno zezanje?
najbolji.628 markom, -> #625, jovca.car
*** Pa sta si ti to probao? EDLIN? ;) Nemoj, to je zakon! Jel si video 'vi' na UNIX-u, ako nisi bolje ni nemoj ;))) Marko
najbolji.629 jovca.car, -> #628, markom
/* Nemoj, to je zakon! Jel si video 'vi' na UNIX-u, ako nisi bolje ni nemoj Video i osetio na sopstvenoj kozi :( A znam i neke koji su se navikli na 'vi', pa su im "normalni" editori bez veze. ;)
najbolji.630 markom, -> #629, jovca.car
*** A znam i neke koji su se navikli na 'vi', pa su im "normalni" *** editori bez veze. ;) Ma počinjem i ja da se navikavam, nije loš ali brate, izgubilo mi se uputstvo negde pa sve moram napamet :(( Marko P.S. Jel ima neko elektronsko uputstvo za dotičnog ? :)
najbolji.631 wizard, -> #626, stefan
> Ne brinem se ja o tome meni je svejedno ali koliko vidim tebe tu nešto > svrbi :) Ne znam kako si to mogao da vidiš. Moj računar nije IBM-om, nema ni jedan Intelov čip u sebi, a do skora na disku nisam imao ni jedan Microsoft-ov program. U pitanji je generičiki proizvod, IBM PC KOMPATIBILAN. Ako bih imao istu ovu funkcionalnost koju sada imam ili veću, uopšte mi nije bitno ko je pravio procesor, da li je na kartici Motorolin čip, da li na kućištu piše Amiga, Atari ili Apple... što se ne bi moglo reći za neke Motorola-fanove. Ne znam čemu takva detinjasta vezanost i opredeljenost za FIRMU umest da se vodi računa o upotrebljivosti proizvoda koje se kupuje da bi se na njemu radilo. A na kraju ispade da je Atari idealna mašina za kompozitore, a Amiga za titlovanje. Sjajno, hvala lepo, ali kartice koje će mi to omogućiti i na ovom mom krdžavom PC-u su jeftinije od tih računara ponaosob. I zato nema mesta čuđenju što je PC-a više i što bolje prolazi i pored veće cene. ;) Imaju Commodore i Atari sjajan marketing, čim su tolike ljude uspeli da ubede da su kompozitori i kajronisti. ;) -- Nije ovaj PC loš, evo mi četiri prozora na ekranu - u jednom Civilizacija, u drugom Frontier, u trećem Telemate, a u četvrtom Ami Pro. Svaki zauzima četvrtinu ekrana i sadrži vidljiv ceo virtualni ekran svakog programa. E da, i preko toga ovaj peti u kome ovo pišem. Prelazak iz jednog u drugi je trenutan. Eh da mi je još i veći monitor... :)
najbolji.632 mikis, -> #585, jovca.car
+> Ako sam dobro razumeo taj Arexx, to nema veze sa OLE-om (ako vec tako +> uporedjujete). Na PC-u se to zove VBA (Visual Basic for Applications). Tacno tako. +> Znam, reci cete da Bil opet otkriva toplu vodu sa VBA ("to postoji na Amigi +> i OS/2 vec xxx godina!!!") Kao sto rekoh, postojalo je i pre Amige i OS/2 na IBM mejnfrejmovima :)
najbolji.633 mikis, -> #586, mazi
+> Animacije su bile u rasponu od sredine devedesetih do ovih dana. Sredine devedesetih? :)) Kako se zove kaseta, 'Back to the Future'? ;))
najbolji.634 mikis, -> #587, mazi
+> VGA to PAL vuce 16M boja, tako da to fura sa TrueColor kartama +> Ima 640*288 overscan i 640*576 isti takav (maaalo treperi) Ok za vertikalni, ali za horizontalni?!? 640 tacaka je malo. Oversken mora ici 10% vise, tj. 724x283(566 lace). Slika u interlejsu MORA da treperi, inace je ne bi mogao prikazati na TV :) +> Graberi u Americi su od 250US$ pa na vise, profesionalni sa +> realtime compression 30 frames/second od 600US$ pa na gore. Graberi sa dzenlokom? Nista ti ne vredi graber bez dzenloka, bar za video :) Inace, cene Amiga dzenloka idu od 250 DEM pa navise. Naravno, za tako male pare dobija se genlock dovoljan za partizansku video produkciju ;) Profi dzenloci, broadcast kvaliteta idu od 600$ pa navise. Za 1000$ moze se dobiti kartica za Amigu koja sazi dva time-base korektora, genlock i frame-grabber (sa 24-bitnim frame-bufferom). +> Kolor monitor, obican VGA koji vozi samo 640*480 je prilicno +> jeftin, reda 300DM nov Gde to ima, trebao bi mi jedan takav? :) +> Ipak, u jednoj stvari se slazem: na PC-ju slabo ima softvera za +> video produkciju. Ali vozi se u tom prvcu. OK, ali voleo bih da cujem koji su to programi? Jos jedan od razloga popularnosti Amige u video produkciji je pregrst odlicnog softvera. +> Sada, amiga ima sve sto i ranije, plus nove mocnije semplere i +> digitalizatore, vise boja, ali u osnovi istu masinu. Pa, prvo, razlika je u tome sto je Amiga od pocetka imala sve sto je potrebno za takve stvari. Ne vidim sta joj jos nedostaje? PC NISTA nije imao, pa nije ni cudo sto se masina morala toliko izmeniti :) +> High-end bolje ne spominjati, cifre opreme su +> vrtoglave, recimo jedna Betacam jedinica kosta i po 100k maraka. OK, necemo o high-endu, mada Amiga i tu ima neke adute. Na primer, kao bekap uredjaj na Amigi je moguce koristiti Exabyte sistem, koji snima na 8mm kasete. Isti format kasete(ali nesto drugaciji zapis) koriste Abekas MII digitalni rikorderi, koji su danas high-end video uredjaji. Pomocu softvera firme ASDG moguce je slike iz bilo kog programa snimiti u formatu koji ce Abekas moci da procita. Za informaciju, i T2 je radjen tako, renderisane slike sa SGI-ja snimane su na Exabyte, a zatim prebacivane na film.
najbolji.635 mikis, -> #589, mazi
+> Ma fora je u tome da sam ludeo ranije kod ortaka na amigi (tek +> je bio nabavio prosirenje memorije na 1Mb) jer je u gomili igara +> dolazilo do poruke 'Guru mediatation' posle koje je palilo samo +> paljenje-gasenje Amige. To je tacno, ali se desava samo u slucaju prljavo pisanih ili razbijenih programa i nestanka memorije (uglavnom u radu sa istima). Ako radis ozbiljne stvari, mala je verovatnoca da ti se to desi. BTW, novi Amiga DOS (2.X/3.0) ti u slucaju da program nesto gadno zabrlja, javi kod greske i pita te da li da odmah resetuje kompjuter ili obustavi izvrsenje tog programa. U tom slucaju, mudro je snimiti sav rad na disk i tek onda resetovati racunar. :)
najbolji.636 mikis, -> #591, mazi
+> Sve je to OK. +> Nadam se (iskreno) da ce takvih stvari biti uskoro i na PC-ju. Hoce. Treba da se pojavi i Windows verzija Reala.
najbolji.637 mikis, -> #593, mazi
+> Drugar koji sa njim radi na amigi vec +> duze vreme (skoro 2 godine) nije mi napomenuo ni jednu opciju koja +> fali, a i brzina mu je prilicna (po recima istog drugara) Rece da razmenjujes objekte sa ortakom? Mislim da sam nasao pravu stvar za vas. Reci ortaku da se raspita za program Interchange Plus 3.0 je zadnja verzija). Koliko sam razumeo iz reklame, program ima konvertore za Wavefront, DFX, 3DS, LightWave 2.0, Imagine (PC/Amiga), Image Master, Turbo Silver, Sculpt, Videoscape, Vista DEM i jos neke formate... [odgovor na 11.594] +> Radi na 32Mhz zaista (doduse, nisam ulazio unutra da proverim, +> verujem ortaku :) ) Ne moze, na 32, moze na 33 :) Sem toga, i dalje mi je cudno. Kad je nabavio Amigu i od koga (koja firma)? +> Mamorija i disk su tu zbog igara kao sto su Real 3D, Skala, +> Imagine, itd. Ortak profesionalno zaradjuje svoj hleb. +> Radi animacije. Ma hajde, ko je jos na igrama hleb zaradio ;)) Salu na stranu, moze li se znati koji su neki od njegovih 'produkata'? :)
najbolji.638 mikis, -> #597, mazi
+> E, taj deo mi je najsladi. +> Verovatno ispod 500DM kod nas, prodajna cena E, pa nece bas onda biti da ima 32 kanala :) Mozda si pogresio, jel trebalo da pise 3.2 ;))) Kao sto rekoh, nigde kao u muzici ne vazi toliko pravilo 'koliko para...' :)) +> Ajd ne preteruj, vidis da sam se gore nasalio :) Vidim :))
najbolji.639 mikis, -> #600, wizard
+> Zapitaj se zasto se sve to prebacuje na PC i zabrini se. ;) Nema sta da se pitam i brinem :) Prebacuje se jer tu leze pare. Ne brinem se, jer znam da su takvi programi duplo veci, duplo sporiji i duplo manje funkcionalni (cast izuzecima ;))) Da opet uporedim sa automobilima, ti zaista mozes od obicnog Juga ili Golfa napraviti odlican trkacki auto, ali mnogo ce ti biti jednostavnije ako odmah uzmes Suzuku Swift GTI ili Lancu Deltu Integrale ;)) +> A postoji jos jedna razlika - ti trazis racunar usko specijalno +> namenjen za neku svrhu. Ne ne ne ne! Ja sam Amigu uzeo zato sto mi omogucava da sa najmanje love mogu da radim najvise stvari koje me zanimaju (grafika, animacija, muzika, DTP...) A ako vec pricamo o odredjenim poslovima, normalno je da ces uzeti alatku koja ti najbolje radi doticni i da neces pare razbacivati na stvari koje ce ti retko ili nikada zatrebati! +> Ako bi meni trebalo tako nesto, ne bih +> verovatno ni kupovao Amigu ni bilo sta drugo vec pravu profi +> opremu. Pazi, fora je u tome sto ovi kompjuteri mnogo bolje obavljaju posao nego ta 'profi' oprema. Recimo za MIDI - jedan 'profi' sekvencer (uredjaj) kosta bar 3 puta vise nego Atari. Na tom 'profi' uredjaju imas LCD ekran recimo 20x2 karaktera, flopi i desetak dugmica. Ili video - Amiga je pokopala vecinu tih 'profi' uredjaja (karakter generatora - titlera, uredjaja za prikazivanje slajdova, itd.). Ili, da li bi pre uzeo Meka za DTP ili neki Hell fotoslog, koji se programira na nekom levom jeziku i koristi diskete od 8"? +> Pomerace se i dalje, standardi su stvar do +> koje se u svetu veoma drzi jer niko nije toliko bogat da bi sebi +> mogao da dozvoli da bude nekompatibilan. Vidis, kazes i sam, STANDARDI SU STVAR DO KOJE SE DRZI U SVETU! Amiga/Atari/Mek (pa i PC) su standardi svaki u svojim oblastima. Mislis da ce sada gomila studija da pobaca svoje Amige zato sto vecina racunovodja koristi PC?
najbolji.640 mikis, -> #603, wizard
+> Ako mu je stalo do para, nece kupovati ceo racunar samo da bi mu +> sluzio kao sekvencer ili flopi drajv. Moje iskustvo govori da +> prakticno uvek slede pitanja - a jel mogu na tome da kucam i +> tekstove, a jel mogu da posaljem fax sa toga, a jel mogu da imam +> adresar na tome... Nego sta ce kupiti? Racunar koji ce bolje da obradjuje tekst i vodi adresar nego sto ceraditi sa MIDIjem? Iz mog iskustva znam da postoji gomila ljudi koji drze studije i pojma nemaju sta je kompjuter i kako se koristi, ali drze ga zato sto ga imaju svi ljudi koji snimaju kod njih.
najbolji.641 mikis, -> #618, dusan
+> Ako mislis da je sve ovo fatamorgana a ti svrati do mene da vidis Falcona +> na delu sa Cubase Audiom. Vrlo rado, bas bih voleo da vidim kako radi :) +> >Daklem, NHF, Falcon jeste sjajna masina, ali reklama je reklama ;) +> +> Daklem ne lupaj. Tacka. Hej, u cemu je problem? Sto ne verujem svim reklamama? U reklami za Video Toaster kaze se da damenjuje opremu vrednu 100 000$. Da li se ti POTPUNO slazes sa time?
najbolji.642 mikis, -> #620, dusan
+> Jel ti mislis da semplujes vise instrumenata na jedan kanal ili na +> (odgovarajuci broj kanala? Ako je ovo drugo reci mi samo kako to mislis da +> uradis i gde se to koristi? Lepo sam rekao vise instrumenata na vise kanala. Ako vec kazes da ja nemam pojma, cudi me da ti ne znas gde se to i zasto koristi. Recimo da snimas zive bubnjeve. Naravno, mozes ih ozvuciti sa jednim ili dva mikrofona ali onda ne mozes pricati o profesionalizmu. Dakle, moras odvojiti jedan kalal za bas bubanj, jedan za dobos, jedan za prelaze itd. Kanali MORAJU biti razdvojeni da bi se mogli posle miksovati i dodavati efekti na svaki pojedinacno. Ako sve snimis na jedan ili dva kanala, dosnimis sve instrumente, pa vidis da ti se npr. bas bubanj slabo cuje ili dobos mnogo prasti, mozes samo da se slikas. Nijedan DSP ti nece pomoci da dodas efekat na jedan od 10 instrumenata snimljenih na jednom kanalu. +> Opet mi nije jasno odakle ti potreba i uopste kako je to izvodljivo ali +> ako me vec vuces za jezik doplatis 130 DM i razdvojih svih 8 CD kanala +> na DSP portu kod Falcona. OK, lepo je da moze, zato sam i rekao U OSNOVI JE NAJBOLJI ZA DVOKANALNI HDR. Kad mu dokupis te ulaze/izlaze, postaje dobar i za visekanalni. +> Sta, to su neki sinhronizovani momci koji na 'jen-dva' pritiskaju u isto +> vreme dugmice i sempluju visekanalno? NE, to su ljudi koji hoce da snime npr. celu ritam sekciju - bas i bubnjeve, ili recimo samo zivi bubanj. E sad, objasni ti njemu da on treba da odlupa prvo bas bubanj, pa dobos, pa cinele... rep 11.627 +> Pa taj DSP moze bez problema da obraduje 8 kanala u potpunosti bez +> ikakvih trikova. Stvarno ne vidim u cemu je problem. OK, pitaj ljude iz Steinberga zasto su u svoj Topaz visekalalni HDR sistem ugradjivali svih osam komada. Verovatno da se nadje, ako neki crkne? ;)) +> Mislis da su ovi iz Steinberga bas mutavi pa ti prodaju 8-kanalni sistem +> a nemas gde da ga "ustekas"? :) Pa jesam lepo rekao da je U OSNOVI DVOKANALNI? Taj Cubase Audio se ne dobija dzabe, zar ne? ;) +> Da, ispunjava i to ali moras da iskljucis boostere (i jos nesto, nisam +> siguran sta) na stampanoj ploci. Sta ces sad? ;) Ajde bas neka neko napise sve karakteristike Falcona s tim u vezi (Dule?).
najbolji.643 mikis, -> #631, wizard
+> Ne znam cemu takva detinjasta vezanost i +> opredeljenost za FIRMU umest da se vodi racuna o upotrebljivosti +> proizvoda koje se kupuje da bi se na njemu radilo. Ja sam se za svoj racunar opredelio bas zbog upotrebljivosti. Firmu koja ga pravi (Commodore) ne podnosim, i licno bih najsrecniji bio kada bi Amigu pravila neka normalna firma, kao sto je Apple. +> A na kraju ispade da je Atari idealna masina za kompozitore, a +> Amiga za titlovanje. To je tacno, ali su ti racunari najupotrebljiviji za jos neke poslove. +> Sjajno, hvala lepo, ali kartice koje ce mi +> to omoguciti i na ovom mom krdzavom PC-u su jeftinije od tih +> racunara ponaosob. Da, ali koliko kosta sam tvoj racunar? Kao dve-tri Amige, plus za svaku karticu moras platiti kao za jednu Amigu. Plus softver. Sa druge strane, moja Amiga u startu ima sve ono sto i tvoj 'krdzavi' PC, plus stvari koje ti moras da doplatis jos xxx maraka. +> Imaju Commodore i Atari +> sjajan marketing, cim su tolike ljude uspeli da ubede da su +> kompozitori i kajronisti. ;) Ne, nemaju nikakav marketing. Atari se nije utvrdio na trzistu muzike zato sto je reklamiran kao muzicka masina (u pocetku) vec zato sto je bio prvi racunar sa ugradjenim MIDI interfejsom. Da Komodor ima marketing, sada bi ljudi Amige koristili profesionalno i za CAD, DTP, poslovne primene... +> Nije ovaj PC los, evo mi cetiri prozora na ekranu - u jednom +> Civilizacija, u drugom Frontier, u trecem Telemate, a u cetvrtom +> Ami Pro. Nije, dapace (dagusce) :)) Ali, ne rece koja ti masina za to treba. Ja sve to (osim Frontiera, doduse, ali ubacili bi neku drugu igru :)) mogu na svojoj 'kravici & kantici' od tisucu maraka, sa svojih 2 MB RAM plus jos dodatnih 2 mega (jos dvesta-trista).
najbolji.644 markom, -> #639, mikis
*** Nema sta da se pitam i brinem :) Prebacuje se jer tu leze *** pare. Ne brinem se, jer znam da su takvi programi duplo veci, *** duplo sporiji i Sam si rekao. Tu leže pare -- kraj priče, ro je poenta svega, druže moj. Pare okreću svet ... Marko
najbolji.645 corto, -> #631, wizard
>  kome ovo pisem. Prelazak iz jednog u drugi je trenutan. Eh da >  mi je jos i veci monitor... :) I manual za OS/2 ... ;)
najbolji.646 corto, -> #634, mikis
>  potrebno za takve stvari. Ne vidim sta joj jos nedostaje? >  PC NISTA nije imao, pa nije ni cudo sto se masina morala >  toliko izmeniti :) Ama, ljudi, PC ni danas nista nema kao takav, nego se masina sklapa prema poslu koji ce se na njoj raditi, i, ako se zahtevi promene, promeni se jedna od komponenti sistema. Ostale masine o kojima se ovde zvace, tj HOME computers (Amiga, Atari) imaju konacnu prosirivost. Kao puzzle, PC je nenadmasan ;) Kao koncepcija, MAC je najbolji. Kao kucni i audio/video masine, Atari i Amiga su nezamenjivi. I prestanite da uporedjujete masine aapsolutno. Vec sam napisao, uporedjujte masine u primeni na ISTOM poslu i sa ISTIM mogucnostima, pa onda moze da se prica ko je bolji. Ako uzmes da uporedjujes peglicu, LAndrover i Jaguar, mozes izvuci zakljucak koji je od njih najbolji ZA ODREDJENU SVRHU, a ne apsolutno.
najbolji.647 jovca.car, -> #630, markom
/* Ma počinjem i ja da se navikavam, nije loš ali brate, izgubilo mi se /* uputstvo negde pa sve moram napamet :(( De ces napamet, kad nijedna komanda nije logicna!!! :( Npr. ZZ - izlazak iz editora sa snimanjem!?! Uputstvo za vi imas u zadnjim Racunarima - clanak "Usenet u Beogradu". Nego, zasto se uopste navikavas, kad imas na FON-u nekoliko dobrih editora (MicroEMACS, neka kopija Briefa, etc) u /unix/text diru. Pogledaj i ostale /unix/ dirove, ima zanimljivih stvari...
najbolji.648 domana, -> #631, wizard
~~~ Nije ovaj PC los, evo mi cetiri prozora na ekranu - u jednom ~~~ Civilizacija, u drugom Frontier, u trecem Telemate, a u cetvrtom ~~~ Ami Pro. Svaki zauzima cetvrtinu ekrana i sadrzi vidljiv ceo ~~~ virtualni ekran svakog programa. E da, i preko toga ovaj peti u ~~~ kome ovo pisem. Prelazak iz jednog u drugi je trenutan. Eh da mi ~~~ je jos i veci monitor... :) Jeli, wiz, jel ti koristis os/2? Pyc
najbolji.649 domana, -> #597, mazi
~~~ E, taj deo mi je najsladi. ~~~ Verovatno ispod 500DM kod nas, prodajna cena Koja to firma prodaje? Pyc
najbolji.650 stefan, -> #631, wizard
> koju sada imam ili veću, uopšte mi nije bitno ko je pravio > procesor, da li je na kartici Motorolin čip, da li na kućištu > piše Amiga, Atari ili Apple... što se ne bi moglo reći za neke > Motorola-fanove. Ne znam čemu takva detinjasta vezanost i > opredeljenost za FIRMU umest da se vodi računa o upotrebljivosti > proizvoda koje se kupuje da bi se na njemu radilo. Vidiš, upravo ti ja o tome pričam u poslednjih nekoliko poruka, čak sam na sličan način u mojoj poslednjoj poruci napisao to o čemu ti pričaš. A ti si sve vreme izmišljao nekakve "multidisciplinarne" (koja reč, a? ;) stručnjake (iako smo pričali o jednoj sasvim konkretnoj temi) i pravio nekakve "moderne" high end konfiguracije i strogo si se vezivao za određenu platformu (mnogo bolji izraz nego "firma") bez obzira o čemu se govorilo. U stvari ne sve vreme, nego po potrebi ;) I sad si našao meni da soliš pamet po tom pitanju :) > Nije ovaj PC loš, evo mi četiri prozora na ekranu - u jednom > Ami Pro. Svaki zauzima četvrtinu ekrana i sadrži vidljiv ceo > virtualni ekran svakog programa. E da, i preko toga ovaj peti u > kome ovo pišem. Prelazak iz jednog u drugi je trenutan. Eh da mi Četiri!? A kažeš trenutno? Ma nije moguće ;) Tako nešto još nije viđeno ;>
najbolji.651 stefan, -> #634, mikis
> Oversken mora ici 10% vise, tj. 724x283(566 lace). Slika u interlejsu Aman više, naučite koja je rezolucija potrebna za pal sisteme :) 768*576 :)
najbolji.652 stefan, -> #642, mikis
> OK, pitaj ljude iz Steinberga zasto su u svoj Topaz visekalalni HDR > sistem ugradjivali svih osam komada. Verovatno da se nadje, ako neki > crkne? ;)) Pa možda je u pitanju bio neki slabiji DSP? Nije ovo jedini model koji je postojao na kugli zemaljskoj :) > Pa jesam lepo rekao da je U OSNOVI DVOKANALNI? Taj Cubase Audio se > ne dobija dzabe, zar ne? ;) Čuj, ako tako gledaš, u osnovi je "bezkanalni" ;)) Nemaš program :))
najbolji.653 jmodli, -> #565, domana
Subject: ray-tracing, al' preko scripta > Radi na 286 za 1 mb, jeste da nema 3d editor, radi pomocu nekih, kako da > se izrazim?, scriptova u kojima su opisane slike koje senci, a moze da > stane i na flopi (toliko je mali prg) video sam taj ray-tracer, ali to je vise nego ocajno. treba biti covek-digitron da bi napravio objekat u QEdit-u npr... vecina amiginih ray-tracing programa radi i sa disketa, a uz to imas i editor, mogucnost animacije i sve sto je potrebno za neki zadovoljavajuci kvalitet. . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.654 jmodli, -> #587, mazi
Subject: malo losije nego sto je potrebno > VGA to PAL vuce 16M boja, tako da to fura sa TrueColor kartama > Ima 640*288 overscan i 640*576 isti takav (maaalo treperi) ovo bas i nije dovoljan kvalitet za televiziju. potreban je veci horizontalni overscan. 16 miliona boja se podrazumeva... > Ukupna cifra se penje na 2600DM. > Isto to, samo polovno je oko 2100DM > Ovo vec moze prilicno fino da radi video produkciju. tu je razlika. za 2600 dm se dobija low-end konfiguracija pisija za tv/video produkciju (ali i dalje ne vidim genlock i kvalitet nije dovoljan). polovna 2100 dm. amiga, malo jaceg kvaliteta i manje procesorske snage (koja u ovom slucaju nije toliko bitna jer je 68020 dovoljno za sve), kosta 2100 maraka zajedno sa semplerom i midijem (koji su nepotrebni za tv/video) tj. 1800 bez midija i semplera. prednost je vise nego ocigledna. > Ipak, u jednoj stvari se slazem: na PC-ju slabo ima softvera za > video produkciju. Ali vozi se u tom pravcu. na nasim televizijama se koristi samo 3D Studio i Topaz tj. slike izrenderisane u njima. tj. pisijeve mogucnosti se koriste samo za prikazivanje staticnih slika. a to nije ono o cemu se prica. jedini program za koji znam na pisiju i radio video produkciju je AmiLink Professional i postoji u verzijama za Amigu, Windows i OS/2. u stvari to je vec video editing program, ali sta je tu je. voleo bih da znam nesto vise o programima za pisija koji se mogu korisiti na televiziji (titlovanje, kajroni, pozadine). do sada nisam imao prilike da to vidim, a interesuje me. i jos jedno pitanje: kako Elegra radi grafiku za vesti na studiju b? to izgleda prilicno dobro (i delo je pcja). > Primer je ovo: Pre tri godine Amiga je imala i grabere i semplere, > klok procesora za video signal, 4096 HAM boja. > PC je imao Hercules i tetris. > Sada, amiga ima sve sto i ranije, plus nove mocnije semplere i > digitalizatore, vise boja, ali u osnovi istu masinu. > PC je tu daleko vise napredovao i vec duva Amigi u vrat u Low-end > video produkciji. High-end bolje ne spominjati, cifre opreme su > vrtoglave, recimo jedna Betacam jedinica kosta i po 100k maraka. > Eto, nadam se da sam bio bar manje nego drugi pristrasan. da je pisi napredovao, a amiga nije, to je opticka varka. amiga pet godina (od 1985 do 1990) i nije morala da napreduje jer je tada imala najace mogucnosti. konkurencije nije bilo. onda se, preko noci, za pisija pojavio ogroman broj kartica sa gomilom boja, rezolucijama, kakvim-takvim zvukom. tek tada je amiga pocela sa svojim usavrsavanjem. graficke mogucnosti su poboljsane (amiga + svga rezolucije, 24bitna paleta, 32bitni procesor, vise memorije, hard disk kao normalna stvar). to nije tako drastican skok, kao sto je slucaj sa pisi racunarima pa otuda i varka da se amiga ne menja. a sto se low-end i high-end tv/video/filmske produkcije tice, pisi mora prvo da stigne mekintosa, pa da se trudi i trudi i trudi da bi dosao do silicon graphicsa i tek posle njega prestigne amigu (bar kada je masovnost primene u pitanju). poredjenjem pisi low-end i amiga low-end konfiguracije za neku primenu najzad smo dobili nesto opipljivo. 1 : 0 za amigu. . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.655 jmodli, -> #600, wizard
Subject: pare pare pare pare > Zapitaj se zasto se sve to prebacuje na PC i zabrini se. ;) da bi zaradili koju kintu vise... :) pisi je ono sto C64 bio pre par godina. pocnes na njemu, onda vidis sta ti lezi tj. sta te zanima i kupis odgovarajuci kompjuter. na komodoru si ostajao samo zbog telefonskog imenika ili tekst procesora koji ti sluzi savrseno. sada kupis pisija, vidis sta sve moze da se radi sa kompjuterom, zainteresujete nesto i kupis kompjuter koji ti to najbolje obavlja. i to je dobra strana pisija. tu ga podrzavam. zahvaljujuci njemu tj. konverziji programa sa drugih platformi na njega mnogi su nasli svoj "kompjuter snova" i sada su srecni. nadam se da ce i nastaviti tim tempom. primero: znam nekoliko ljudi koji su radili na pisiju dtp/design i kada je dosao quark xpress oni se lepo upoznali sa njim i rekli: "u bre, pa ovaj mekintos sigurno to radi jos bolje." i kupili mekintosa. sada su odusevljeni. a znam i coveka koji je radio animacije na pisiju u 3d studiju. onda je probao imagine za pisija, upoznao ga kao u gornjem primeru i rekao "pa na amigi je ovo sigurno bolje", prodao svog pisija i za te pare uzeo mocniju amigu 4000. sada zaradjuje iste pare kao i na pisiju, ali je kvalitet proizvoda mnogo bolji (tj. on je vise zadovoljan samim sobom). a znam i coveka koji se bavi zvukom na atariju i koristi CuBase. kada je video isti za pisija, rekao je: "ovo mi vise ne donosi pred oci!" :) . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.656 jmodli, -> #603, wizard
Subject: razlikujemo se > Ajde bre, to se od jednog posla isplati. Cuj jednog... A za tih > dodatnih 200 maraka moci ce zauvek da koristi programe koje > korisiti 90% ljudi u gradu i za koje uvek moze naci pomoc, > literaturu, podrsku... vidis, tu je razlika izmedju "nas" i normalnih ljudi :) ** ("nas" = korisnici sezama, zaljubljenici u kompjutere...) vecina nas je pocela sa kompjuterom. zahvaljujuci tome shvatili smo da nam neki poslovi leze (audio, video, cad, dtp, racunovodstvo...) i nastavili da se usavrsavamo u tom smeru. kada zaradis neke pare radeci posao koji ti lezi, vecinu para potrosis na usavrsavanje tog kompjutera, a ostatak raspodelis za zivotne troskove, zezanje i potrosni materijal. (bar je takav moj slucaj.) kod vecine se javlja i zelja za sto jacom konfiguracijom (najcesce bez posebne potrebe), pa nam tih 200 maraka za poboljsanje izgleda kao mala para. mi kompjuter shvatamo licno. suprotno od nas postoje ljudi u ciji je zivot kompjuter usao samo kao alatka za posao kojim se vec duze vreme bave. vecini njih ce prva konfiguracija na koju naidju savrseno odgovarati i nemaju potrebe, a ni zelje, da je usavrsavaju. primer: JAT-ova stamparija vec godinama koristi 286/16 i HPLaserJet II - presrecni su tom kombinacijom iako mogu da kupe bar 386/40 ili mekog Maca. oni kompjuter shvataju kao alatku. . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.657 jmodli, -> #581, mikis
> Za koga radis, ako nije tajna? :) za klijente :) najcesce prezentacije za firme (u to podrazumevam animacije, digitalizovane slike, zvuk i tekst - multimedia na delu!). iskreno receno, jos nisam spreman za tv publiku (tehnicki kvalitet je dostignut, ali je u pitanju moje misljenje o mom radu - jos nisam zadovoljan :) . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.658 jmodli, -> #606, wizard
Subject: jos me boli jedna stara rana... > Pa logicno. Radi se o tome da cene padaju tako da PC postaje > primenljiv i za "usko specijalizovane" primene, i to je ono sto > vas "boli" i cega se plasite. ;) zamenio si cinjenice. radi se o tome da cene ostalih kompjutera drasticno padaju u odnosu na pisija (koji je skoro dostigao svoj minimum cene) i da se zbog toga koriste za "usko specijalizovane" primene. amiga, macintosh i atari ne preuzimaju mesta na kojima je nekada bio pisi - oni preuzimaju mesta gde su nekada bili sistemi "teski" par stotina hiljada dolara. > A o tvrdnji da je procenat PC-a koji se koriste u "profesionalne > primene" mali necu ni da raspravljam. To je, blago receno, smesno. nisam rekao da je mali. postoje i poslovi u kojima pisi drzi 80% trzista. vec je navedeno par puta u kojim je primenama pisi odlican i u prednosti nad ostalim kompjuterima (mada tu raspravu nismo doveli do kraja :). ipak, moras se pomiriti sa sudbinom da sve veci deo poslova koje je pisi obavljao sada mogu obavljati, za manje para, i ostali kompjuteri. to, naravno, ne znaci propast PC kompatibilaca (isuvise je vec takvih instalirano po svetu) ali znaci promenu u podeli trzista. . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.659 jmodli, -> #588, mazi
Subject: gluposti, ali kakve! > podataka u novije vreme je SCSI, tj. za sve gore navedene > masine sa drajverima za iste. > Bre, oko gluposti se prepucavate. nismo se prepucavali. samo smo se ubedjivali. rec je bila o koriscenju takvih uredjaja, a ne o njihovom postojanju, tako da je prepucavanje bilo "konstruktivno". :) . Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . . of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . . best thing you can do, is to flame it. .
najbolji.660 dejanr, -> #630, markom
>> > A znam i neke koji su se navikli na 'vi', pa su im "normalni" >> > editori bez veze. ;) > >> P.S. Jel ima neko elektronsko uputstvo za dotičnog ? :) Uključi log i kaži man vi na fon-u. PS Što se tiče gornjeg citata... i ja sam bio u šoku kada sam na osmehu krenuo da pišem poruku kad ono... iznenađenje. Umesto omrženog vi-a, instaliran emacs :) Ali ajd' sad seti se kako se odatle izlazi (esc z? :)
najbolji.661 markom, -> #647, jovca.car
*** De ces napamet, kad nijedna komanda nije logicna!!! :( Npr. *** ZZ - izlazak iz editora sa snimanjem!?! ESC :wq To mi je nekako lepše :)) Marko P.S. Ako uzmem neki drugi editor, onda sa gube čari UNIX-a :))
najbolji.662 markom, -> #660, dejanr
*** instaliran emacs :) Ali ajd' sad seti se kako se odatle *** izlazi (esc z? :) E hvala ti k'o bratu :))) Pokušavao sam SVE moguće i na kraju lupiJo alt-h :( Marko
najbolji.663 mikis, -> #646, corto
+> Ostale masine o kojima se ovde +> zvace, tj HOME computers (Amiga, Atari) imaju konacnu prosirivost. Ocemo opet? Da li mislis da je kompjuter koji u osnovnoj konfiguraciji dolazi sa M68040, 6 MB RAM, SCSI-II hardom od par stotina MB, kucni kompjuter? Da li to sto ima tower kuciste, pet 32-bitnih slotova za prosirenje (po brzini uporedivih sa Local busom), plus dva video slota i sto se za njega mogu naci sve vrste 'normalnih' kartica (grafickih, muzicki, mreznih, dakle za neke uobicajene potrebe) znaci da je 'konacno prosiriv'. Voleo bi da vidim 'beskonacno prosiriv' PC i da cujem koje to kartice mogu ubaciti u PC a u Amigu ne? P.S. ako cemo vec tako... Sve 'ozbiljne' Amige (2/3/4000) imaju po 2-3 PC slota. Prema tome, uz karticu sa PC emulatorom moguce je u Amigu staviti SVE PC kartice, plus SVE Amiga kartice ;)))
najbolji.664 mikis, -> #651, stefan
+> Aman vise, naucite koja je rezolucija potrebna za pal sisteme :) 768*576 :) Prekjuce su kod mene bila dva coveka. Jedan je na Sezamu (sslavko). Rade TV reklamu za svoju firmu i trebalo im je da prebace sliku sa PC-a na Amigu. Sliku su snimili na PC-u u rezoluciji 752x566 i u studiju je deo slike izlazio van ekrana. Zato su morali da dodju da je prebace u nizu rezoluciju (724x566) da bi stala na ekran. E sad, znam i ja da je u teoriji potrebno 768x576, ali praksa je cesto drugacija :)
najbolji.665 mikis, -> #652, stefan
+> Pa mozda je u pitanju bio neki slabiji DSP? Nije ovo jedini model koji +> je postojao na kugli zemaljskoj :) Uff, to stvarno moras da pitas njih. Ja sam izneo ono sto je napisao covek koji se bavi(o) muzikom i prodavao Steinbergovu opremu i programe, mogu i da ti nacrtam sliku iz tog teksta, ako hoces. E, ako bas mislis da su oni blesavi sto ugradjuju 8 komada a dovoljan je samo jedan, neka ti bude. Ili mislis da su ti DSP-ovi osam puta sporiji od Falkonovih? +> Cuj, ako tako gledas, u osnovi je "bezkanalni" ;)) Nemas program :)) Mislio sam na to da ti na njemu nemas osam nezavisnih ulaza, dok ne dokupis. Progam mozes i dzabe da dobijes ili sam da napises, ali neophodan hardver ne mozes. Kad kupis kompjuter, imas dva ulaza i dva izlaza, a ako ti treba jos, pljunes (ne male) pare. To znaci 'u osnovi'.
najbolji.666 mikis, -> #654, jmodli
+> voleo bih da znam nesto vise o programima za pisija koji se mogu korisiti +> na televiziji (titlovanje, kajroni, pozadine). do sada nisam imao prilike +> da to vidim, a interesuje me. i jos jedno pitanje: kako Elegra radi +> grafiku za vesti na studiju b? to izgleda prilicno dobro (i delo je pcja). To bih i ja voleo da znam, ali niko da mi odgovori. Koliko ja znam, na RTS koriste QFX i Topaz (izmedju ostalog), a i Elegra navodi te programe u svojim oglasima. Medjutim, ja i dalje ne znam ni za jedan PC program za tu svrhu (tipa Scala/Broadcast Titler)
najbolji.667 dejanr, -> #662, markom
>> E hvala ti k'o bratu :))) Pokušavao sam SVE moguće i na kraju lupiJo >> alt-h :( :) Ma i ja sam prvi put izlazio sa `. (pošto sam zvao na rlogin sa UBBG-a), pa sam se posle raspitao :))
najbolji.668 corto, -> #663, mikis
>  P.S. ako cemo vec tako... Sve 'ozbiljne' Amige (2/3/4000) >  imaju po 2-3 PC slota. Prema tome, uz karticu sa PC >  emulatorom moguce je u Amigu staviti SVE PC kartice, plus SVE >  Amiga kartice ;))) Kako je mesanje baba i zaba ovde postalo obicaj, pa ne vredi da trosimo reci na dalje lupetanje, samo mi jos odgovori da li SVAKA Amiga ima karticu sa slotovima koju turis u slot kad u SVAKU 2/3/4000 mogu da stanu SVE Amiga i SVE PC kartice ?
najbolji.669 corto, -> #664, mikis
>  na Amigu. Sliku su snimili na PC-u u rezoluciji 752x566 i u >  studiju je deo slike izlazio van ekrana. Zato su morali da >  dodju da je prebace u nizu rezoluciju (724x566) da bi stala na >  ekran. PC je kriv sto oni ne znaju sta rade i koja im je rezolucija potrebna ?? Ama, LJUDI rade, a kompjuteri SLUZE. Nikome to sto ima ovo-ili-ono ne moze da posluzi kao opravdanje kada zabrlja.
najbolji.670 wizard, -> #643, mikis
> Nije, dapace (dagusce) :)) Ali, ne rece koja ti masina za to treba. 386/33, 8MB RAM-a, obična SVGA, ISA, IDE disk... > Ja sve to (osim Frontiera, doduse, ali ubacili bi neku drugu igru :)) > mogu na svojoj 'kravici & kantici' od tisucu maraka, sa svojih 2 MB RAM > plus jos dodatnih 2 mega (jos dvesta-trista). Ne možeš da voziš 5 DOS programa i 5 Win programa na "kantici", pa da si još toliki i da imaš još toliko RAM-a! ;)
najbolji.671 wizard, -> #650, stefan
> U stvari ne sve vreme, nego po potrebi ;) I sad si našao meni da soliš > pamet po tom pitanju :) Ma važno da si i ti na kraju to shvatio, pa makar i ispalo na kraju da si to oduvek tvrdio. ;) > Četiri!? A kažeš trenutno? Ma nije moguće ;) Tako nešto još nije viđeno > ;> Hoćeš da kažeš da i sekvenceri to mogu? ;) I to sa DOS i Win PC programima?
najbolji.672 wizard, -> #655, jmodli
> sada kupis pisija, vidis sta sve moze da se radi sa kompjuterom, > zainteresujete nesto i kupis kompjuter koji ti to najbolje obavlja. i to > je dobra strana pisija. tu ga podrzavam. zahvaljujuci njemu tj. konverziji > programa sa drugih platformi na njega mnogi su nasli svoj "kompjuter > snova" i sada su srecni. nadam se da ce i nastaviti tim tempom. primero: Tako mali Perica zamišlja kompjuterski industriju...? ;) Ono što će se desiti se već vidi. Amiga, Atari i Mac će se približavati i dalje PC, kako sa karticama, tako i bez njih, a kroz nekoliko godina sve će se to zvati PC, te firme će imati udela u PC tržištu, biće sitnijih nekompatibilnosti (kao što i sada ima za mašine nekih specifičnih proiizvođača), a posle će se i to izgubiti, bilo usavršenim emulacijama, bilo potpunim harverskim približavanjem. Biće tako kako ja kažem, ili tih firmi neće biti! ;)
najbolji.673 wizard, -> #658, jmodli
> ipak, moras se pomiriti sa sudbinom da sve veci deo poslova koje je pisi > obavljao sada mogu obavljati, za manje para, i ostali kompjuteri. Nemam ja sa čime da se mirim ili ne. Kamo sreće da ima kompjutera koji neke poslove koje PC radi mogu da urade jeftinije, bolje i brže, ali oni to ne mogu jer nisu PC kompatibulne. Da jesu, zvali bi ih opet PC, bez obzira na firmu koja ih proizvodi...
najbolji.674 dmiladinovic, -> #527, mikis
>> Pfff... Tebi treba da se nacrta... POSTOJI I AMIGA UNIX (AT&T, to su oni Jel Ja tebi treba da crtam ! I ja volim da čitam SF literaturu, pogotovo mi se sviđa HAL iz Odiseje, al ga nemam, niti ga iko na ovim prostorima ima. Podjedanako je to slučaj i sa tim tvojim UNIX-ima i NOVELL-ima. Hipotetična naprava koja postoji ali se ne zna gde. To što si ti o tome pročitao da to negde postoji, mene uopšte ne zanima. Ukoliko te to sve interesuje za PC, navrati kod mene da pogledaš.
najbolji.675 dmiladinovic, -> #558, jmodli
>> tih cetiri mega rama je potrebno samo pisiju. amiga duplo vise radi sa Znači, ako imam 2Mb na PrC-u, AMiga će da radi bez memorije ? I to bolje ? :)
najbolji.676 dmiladinovic, -> #555, jmodli
>> rekao sam komodorova konzola za igru. nisam rekao amiga. Pa neznam baš. Oni u COMMODORE-u je zovu Amiga CD-32, a ne konzola za igru CD-32.
najbolji.677 dmiladinovic, -> #559, jmodli
>> pa bas i nije. ranije se nije bas toliko ljudi usudjivalo da crta rukom i Pogledaj Male Oglase ili Ortaka od pre par godina, pa me ubedi da se nije toliko crtalo... Što jes jes, ja svoje nosim kod dizajnera i vrlo sam protiv takozvanih slobodnih umetnika. >> se i on, ali to vise nije preko 50%). Ali je i dalje, u tim poslovima, bar 50% ispred A&A. >> te dve konfiguracije uzimam za prosek kada poredim upotrebljivost jedne i Da, ali kad vas Amigiste čovek lepo pita o najobičnijoj stvari kao što je strimer ili mrežna karta, odmah počinjete da mašete časopisima tipa posle 2000-ite i da poredite sa PC-jem na vašem stolu. Ajde da budemo realni i to u ovim Beogradskim vodama. Šta meni vredi što ja znam da za Amigu mogu da kupim to ili to, kad to nigde ne mogu ni da vimdim kako radi, a obaška da kupim. To me podseća na pionirske dane kompjutera i na Sinclair-ovu tradiciju. Vidiš u časopisu, naručiš, a kad stigne i šta stigne... >> u beogradu ima mnogo vise amiga 4000 nego sto ti mislis. licno poznajem Pa verovatno. Ja lično poznajem više od 4 ljudi koji imaju 486/66... Daklem to i nije neko merilo. >> pa da si 3 godine proveo kao serviser pc delova, video bi jos vise Mnogo više od tri godine. Mnooogo više... A iz lične, i iz prakse nekih kolega, Amige i uopšte COMMODORE proizvodi su vrlo, vrlo kvarljive naprave. Mnogo kvarljivije nego PC. >> predvidjeno - znaci kada se prikljucuju dodaci dok kompjuter radi. slicna Jedino kod COMMODORE i Sinclair proizvoda to nikako nije dozvoljeno raditi. Za sve ostale može, mada bolje ne. Međutim poenta je u tome da jedino COMMODORE proizvodi, po default-u crkavaju ako čak ugasiš upališ štampač dok je računar operativan. >> * nameni. nije u pitanju hard disk nego KOMPJUTER! sta ces sad? :) * Slava mu. Vodio je Pingvin 2.3 godine besprekidnog 24-časovnog rada. Da je Amiga bila u pitanju izdržala bi 2.3 sata.
najbolji.678 dmiladinovic, -> #609, armitage
>> (i serijska) linija čipa direkno vezane na pinove portova Pa to i jeste glupost o kojoj pričamo. CIA ima internu zaštitu i predviđena je da u tim slučajevima zaštiti sebe kompjuter/periferiju, od strujnih šokova. Jedina je nesreća što na toj svetoj dužnosti gotovo redovno ispušta svoju plemenitu dušu. Interesantno je to da COMMODORE ni posle deset godina tako krupan bag ne ispravlja. >> stoga ne vidim zašto ih ovde neki ljudi pljuju. Ko pljuje ? Ja sam do groba zahvalan COMMODORE-u na tom divnom proizvodu. Toliko sam se lepih i lakih para namlatio. A pljuju ih uglavnom vlasnici...
najbolji.679 dmiladinovic, -> #563, jmodli
>> diskova. a mozda i znas, ali si toliko protiv amige da ne pitas... :) Eh, ajd sad. Uhvati me za slovo. Nije 3 puta, ali zaista jeste 50% više. Nije toliki problem u rasponu cena između 2.5" i 3.5", koji je više manje jako mali, već u masovnosti pojave jednog i drugog. Tačno je da se bavim notebook-ovima, pa mi zbog toga i jeste teško da objasnim mušteriji zašto 2.5" disk od 40Mb košta koliko 3.5" od 250Mb. Što se Mak-a tiče, neka mi objasni neko, zašto je kod zvaničnog APPLE dilera u Budimpešti zamena 20Mb diska za 120Mb, kod PowerBook-a 145b, okruglo 1200DM.
najbolji.680 dmiladinovic, -> #570, mikis
>> Nije bas neko merilo, s obzirom da notebook racunari cine max. 1% od Gde me nađe. Kaži na koliko strana želiš da ti objasnim da je malo više nego 1%.
najbolji.681 dmiladinovic, -> #572, mikis
>> Ako vec nekoga omalovazavas, bar dokazi da mozes bolje. Dogovoreno ! Iako se animacijom bavim na nivou da mogu da pobrojim programe i firme koje su zaslužne prihvatam se posla. Pitanje: 1. Koliko para dobijam za urađenu animaciju. (Pošto predpostavljam da ni Piksel ne radi džabe) 2. Ko će da bude žiri. (Sigurno nećeš biti samo ti) 3. Koja mi je satisfakcija ukoliko moja animacija bude bila bolja. 4. Da li sleduje neka novčana nagrada. 5. Da li je moguće da se onda moja špica pušta u okviru metroa, uz prigodan tekstić ispod.
najbolji.682 dmiladinovic, -> #633, mikis
>> Sredine devedesetih? :)) Kako se zove kaseta, 'Back to the Future'? ;)) Ja sam još davne 1985 godine gledao sličnu kasetu. U to vreme su bile neke čudne mašine sa još čudnijim programima, ali se sećam da je na jednoj reklami bio pomenut CRAY I. Inače kaseta je imala oko 30-tak spotova, od toga 70% reklamnih i 30% prikaza vojnih simulacija. Svaki spot je bio najavljivan jednim skrinom, a završavan sa dva. Na jednom ko je radio a na drugom na čemu je rađeno. Sećam se takođe da je kraj kasete bio posvećen tome kako je snimljena jedna predivna reklama, u kome glavnu ulogu igra jedna predivno animirana robotka.
najbolji.683 dmiladinovic, -> #573, mikis
>> Za sada dovoljno, kad bude trebalo vise, uzecu DAT. Ma bolje veš mašinu. I nju već imaš, a ko zna, možda može da ubrza Motodrolju. Ne znam zašto, ali period Galaksije je čak i u ovom društvu nekako prohujao.
najbolji.684 dmiladinovic, -> #592, mazi
>> Nego, ima li neko taj film na pozajmicu? Kad ga nađeš, ako ga nađeš, ded obavesti.
najbolji.685 funky, -> #674, dmiladinovic
>> To što si ti o tome pročitao da negde postoji, mene uopšte ne Ma pusti ložače nek se lože i maštaju, kad videh da su sve fantazeri i da prepričavaju tekstove tipa "HIGH END TODAY" na vreme se povukoh, ali očigledno ne zadugo ;) isuviše lupaju da im je teško odoleti. motoDrolJa :)))) ova ti je dobra
najbolji.686 funky, -> #655, jmodli
>>. Do not try to take this text serious. It was written in an illegal state . >>. of drug abuse. The best computer do not exists. Nor do I. Probably the . >>. best thing you can do, is to flame it. . Daj majke ti izbaci ovaj tag line, nije više interesantan, a i bez veze puni PAD. Ako već MORAŠ da ga stavljaš, nek bude na svaku 3-4 poruku, u protivnom, biće ignore :)
najbolji.687 jmodli, -> #674, dmiladinovic
Subject: ma ima! > Jel Ja tebi treba da crtam ! > Podjedanako je to slucaj i sa tim tvojim UNIX-ima i NOVELL-ima. > Hipoteticna naprava koja postoji ali se ne zna gde. evo ja sam vec rekao da u beogradu postoji bar jedna Amiga 3000ux (jednu sam ja video na delu u nekoj firmi). a sto je zanimljivo u toj firmi nemaju pisije - sve sami Sunovi i Amige... :) . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.688 jmodli, -> #676, dmiladinovic
Subject: ja znam > Oni u COMMODORE-u je zovu Amiga CD-32, a ne konzola za igru > CD-32. ni na jednoj reklami nisam video Amiga CD^32. To se zove CD^32, a proizvodjac je Commodore Amiga, Inc. . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.689 jmodli, -> #686, funky
Subject: nemoj ignore!! neeeeee!! > Daj majke ti izbaci ovaj tag line, nije vise interesantan, a i bez veze > puni PAD. Ako vec MORAS da ga stavljas, nek bude na svaku 3-4 poruku, u > protivnom, bice ignore :) ok. sada je novi. a kada i taj dosadi vraticu se na jednu liniju. . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.690 jmodli, -> #675, dmiladinovic
Subject: matematika > Znaci, ako imam 2Mb na PrC-u, AMiga ce da radi bez memorije ? > I to bolje ? :) ako imas 2 mega na pisiju, to je jedan megabajt na amigi. matematika: 2/2 = 1 . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.691 jmodli, -> #677, dmiladinovic
Subject: ja objasnjavam. ja objasnjavam. > Da, ali kad vas Amigiste covek lepo pita o najobicnijoj stvari kao > sto je strimer ili mrezna karta, odmah pocinjete da masete casopisima > tipa posle 2000-ite i da poredite sa PC-jem na vasem stolu. kada si pitao za tako nesto, ja sam ti odgovorio iz mog primera. strimer nemam (ti ga imas), ali imam floptical i dok sam imao Amigu 2000 imao sam i SyQuest (a u beogradu veliki broj Amiga 2000 u sebi ima i SyQuest, jer nije bio preterano skup a kaci se na SCSI kontroler koji je standard za Amige). isto tako u vreme posedovanja dve Amige (500 i 2000) radile su povezane i Amiga 500 je koristila hard disk Amige 2000. cak je i jedan xt bio u toj kombinaciji (sluzio je za modem jer mi je tada nedostajao isti za amigu). to je sto se mreze tice. cisto da znas da nije sve iz casopisa i televizije. jedino sto ti nikada nisi sreo nekog vlasnika amige (osim komsijinog klinca :)... > Pa verovatno. Ja licno poznajem vise od 4 ljudi koji imaju 486/66... > Daklem to i nije neko merilo. nisam rekao da im je broj jednak. samo sam hteo da kazem da se koriste i to u mnogo vecem broju nego sto se misli. > jedino COMMODORE proizvodi, po default-u crkavaju ako cak ugasis upalis > stampac dok je racunar operativan. ja moj printer palim gasim i jos nijednom nije otisao nijedan cip. cia je najkvarljiviji deo amige (tj. skoro jedini kvarljiv) i normalno je sto serviseri najvise zaradjuju tj. "rade" na njima. na pisiju se mnogo vise delova kvari (drajvovi, ploce, kartice...) pa se tako nijedan nije izdvojio iz gomile pokvarenih. . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.692 jmodli, -> #682, dmiladinovic
Subject: ta!! > Secam se takode da je kraj kasete bio posvecen tome kako je snimljena > jedna predivna reklama, u kome glavnu ulogu igra jedna predivno > animirana robotka. tu kasetu sam i ja imao. odatle je izvadjeno par animacija i od toga je nastala prva spica za, dragi nam, polarotor. ali tu su bile u pitanju multimilionske masine i oprema, a i vreme zbivanja je bilo pre deset i kusur godina... . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.693 jmodli, -> #679, dmiladinovic
> Sto se Mak-a tice, neka mi objasni neko, zasto je kod zvanicnog APPLE > dilera u Budimpesti zamena 20Mb diska za 120Mb, kod PowerBook-a 145b, > okruglo 1200DM. mozda covek 'oce da zaradi koju forintu vise... :) taj ne da dere, nego dere vise nego Kon-Tiki Amiga Computers... :) . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.694 mikis, -> #668, corto
+> Kako je mesanje baba i zaba ovde postalo obicaj, pa ne vredi da trosimo +> reci na dalje lupetanje, samo mi jos odgovori da li SVAKA Amiga ima +> karticu sa slotovima koju turis u slot kad u SVAKU 2/3/4000 mogu da stanu +> SVE Amiga i SVE PC kartice ? Dobro, nemojmo biti sitnicari, nisam se najbolje izrazio. Dakle, u svaku Amigu 2/3/4000 mozed da stavis bilo koju Amiga karticu (predvidjenu za taj model), plus bilo koju PC ISA karticu. Sada uredu?
najbolji.695 mikis, -> #669, corto
+> PC je kriv sto oni ne znaju sta rade i koja im je rezolucija potrebna ?? hej, hej, hej, nismo se razumeli :) Nisam rekao da je PC kriv, vec de je rezolucija bila prevelika za prikazivanje na monitoru (o tome smo i pricali) :))
najbolji.696 mikis, -> #670, wizard
+> Ne mozes da vozis 5 DOS programa i 5 Win programa na "kantici", +> pa da si jos toliki i da imas jos toliko RAM-a! ;) Ajde, nemojmo preterivati. Uostalom, to je besmisleno. Da sam hteo takav kompjuter, kupio bih PC. Osim toga, ne mozes ni na PC-u sa jos toliko memorije da vozis pet dos i pet win programa, pa da si dvaput toliki ;))
najbolji.697 mikis, -> #674, dmiladinovic
+> Podjedanako je to slucaj i sa tim tvojim UNIX-ima i NOVELL-ima. +> Hipoteticna naprava koja postoji ali se ne zna gde. Znaci ipak treba da se crta. Reci samo u kom ces formatu slike (PCX, BMP, TIFF...)? Pre nego sto pocnem, proveri na sledecim adresama: - NOVEL (TM) Client for Amiga - Einfache integration von Amiga-Rechnern in Novel-Netzwerke. - Commodore A2065 Ethernetkarte. BBM Datensysteme Helmsteder Str. 1a-3 Braunschweig Tel. 05 31-2 73 09 11/12 - NOVELL Netware - integration des Amigas in NOVELL PC-Netze unter Nutzung aller NOVELL Features. - DEcnet (TSSnet) - intgriet den Amiga in DECnet-Netze. Volle DECnet Implementation. XWindows kompatibel. - TCP/IP - volle implementation des Unix Standards unter AmigaDos. XWindows kompatibel. - X Windows Amiga - das UNIX Standard Window System unter AmigaDos. Kompatibel zu TSSnet und TCP/IP. jetz auch mit farbe. ACD Advanced Computer Design GmbH Dammweg 15 2800 Bremen 1 tel. (0421) 34 31 31 Za A3000 UX se obrati Komodoru (doduse vise se ne prodaje). Linux UNIX mozes naci na AmiNet mrezi (pitaj jmodlija za adresu). U jednom starijem Svetu kompjutera ('88-'89) imas test A2500 UX. +> Hipoteticna naprava koja postoji ali se ne zna gde. +> To sto si ti o tome procitao da to negde postoji, mene uopste ne +> zanima. Tacno tako. Uostalom, poznato je da ni Pentium ne postoji, ni alfa ne postoji, ni Cray ne postoji, ni Ferari ne postoji, ni mleko ne postoji, ni zivot ne postoji... Ja licno ne verujem ni da 486/66 postoji, nikad ga u zivotu nisam video. Doduse, pisalo je nesto o tome u novinama, ali ko ce njima da veruje. Kad bolje razmislim, postoji li jos nesto osim mene? Mozda je sve oko mene samo privid, koji stvara moja masta? Mozda ni ovaj kompjuter na kome ja radim ne postoji, cim ja izadjem iz sobe njega nema? Tacno, ja mogu da ga opipam, ja mogu da ga vidim, da ga cujem, ali ko kaze da to nije samo plod mog (bolesnog?) uma... Da li uopste JA postojim? Mozda ja i ne postojim, pa ovo dzabe kucam...
najbolji.698 mikis, -> #675, dmiladinovic
+> >> amiga duplo vise radi sa +> +> Znaci, ako imam 2Mb na PrC-u, AMiga ce da radi bez memorije ? 2/2=1, 1<>0. Ili mozda nije, niko to nije dokazao, to samo pise u knjigama kojim i ovako niko ne veruje?
najbolji.699 mikis, -> #677, dmiladinovic
+> Da, ali kad vas Amigiste covek lepo pita o najobicnijoj stvari kao +> sto je strimer ili mrezna karta, odmah pocinjete da masete casopisima +> tipa posle 2000-ite i da poredite sa PC-jem na vasem stolu. +> Ajde da budemo realni i to u ovim Beogradskim vodama. Sta meni vredi +> sto ja znam da za Amigu mogu da kupim to ili to, kad to nigde ne mogu +> ni da vimdim kako radi, a obaska da kupim. Da li smatras da je nase drustvo dostiglo vrhunac tehnoloskog razvoja i da svako moze da ima od opreme sta mu god padne na pamet? Casopisi kojima 'masem' su Amiga World (izdavac ISDG Communications, isti koji izdaje i PC World, MacWorld i jos jedno 20 casopisa, samo u USA) i Amiga Magazin (Markt & Tehnik), koji su sifurno medju 5 najvecih i najboljih casopisa za Amigu. Navedi mi razlog zasto ne treba da verujem njima, a treba da verujem Racunarima, PC Worldu ili Byte-yu? Kada mi sve to o cemu ti govoris zaista bude trebalo, naci cu nacina da to i kupim.
najbolji.700 mikis, -> #679, dmiladinovic
+> Sto se Mak-a tice, neka mi objasni neko, zasto je kod zvanicnog APPLE +> dilera u Budimpesti zamena 20Mb diska za 120Mb, kod PowerBook-a 145b, +> okruglo 1200DM. Zato sto su lopovi. Hard od 120 MB 2.5" u nemackoj kosta maksimalno 500 DEM. Mogu ti naci i adrese ako te zanima. P.S. Imas i u Beogradu - hard od 80 MB za 430 DEM
najbolji.701 mikis, -> #681, dmiladinovic
+> Dogovoreno ! Vazi. +> 1. Koliko para dobijam za uradenu animaciju. +> (Posto predpostavljam da ni Piksel ne radi dzabe) Prvo, tu animaciju NIJE radio Pixel. +> 2. Ko ce da bude ziri. +> (Sigurno neces biti samo ti) Evo, naci cemo ljude, bar to nije problem. +> 3. Koja mi je satisfakcija ukoliko moja animacija bude +> bila bolja. +> 4. Da li sleduje neka novcana nagrada. Pa, mislim da je dovoljna satisfakcija sto si dokazao da to mozes da uradis bolje nego onaj ko je to uradio (i jos mu se vrti animacija na TV). Osim toga, ako to moze da uradi i dete od 5 god. na spektrumu, za tebe to treba da predstavlja najobicniku razbibrigu. Ne mislis valjda da bi 5-godisnje dete trazilo pare za to? +> 5. Da li je moguce da se onda moja spica pusta u okviru +> metroa, uz prigodan tekstic ispod. Zasto da ne, ako bude toliko bolja od sadasnje. Mozda dobijes i neke pare od njih.
najbolji.702 dejanr,
Možda zanimljiv prilog za ovu diskusiju - prema izvršenim istraživanjima, Intel trenutno drži oko 74% svetskog tržišta mikroprocesora. Druga je Motorola, koja drži oko 8% tržišta. NOVOSTI/microb 4.794.
najbolji.703 funky, -> #702, dejanr
>>Motorola, koja drži oko 8% tržišta. Od toga 7% čine ovi ovde u conf. :) Pentium ide na 150 MHz, evo ga i 486DX3, a jadna motorolica se još grči na 60 MHz :) I tek treba da se pojavi ovog proleća.
najbolji.704 funky, -> #694, mikis
K >> Dobro, nemojmo biti sitnicari, nisam se najbolje izrazio. Dakle, u >>svaku Amigu 2/3/4000 mozed da stavis bilo koju Amiga karticu >>(predvidjenu za taj model), plus bilo koju PC ISA karticu. Sada uredu? Jel se to zezaš ? Da bi u tu amigu uturio PC karticu i da bi RADILA, treba da kupiš AT bridgeboard karticu, sa 286 na 8 MHz, koja košta više nego ceo 386 računar. I onda te SysInfo 'časti' sa indexom 6.1 :) Nemoj meni da pričaš, jednom sam se opeko i nikad više. Ne kažem da se u medjuvremenu nisu pojavile i brže Bridgeboard kartice, ali šta to vredi kad je 286/16 brži od bilo koje. funk
najbolji.705 jmodli, -> #697, mikis
Subject: jeste da si amigista, ali... :) > nema? Tacno, ja mogu da ga opipam, ja mogu da ga vidim, da ga cujem, > ali ko kaze da to nije samo plod mog (bolesnog?) uma... Da li uopste JA > postojim? Mozda ja i ne postojim, pa ovo dzabe kucam... u kojoj konferenciji je tema filozofija? :) da nastavimo tamo... . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.706 domana, -> #697, mikis
~~~ Ja licno ne verujem ni da 486/66 postoji, nikad ga u zivotu nisam ~~~ video. Doduse, pisalo je nesto o tome u novinama, ali ko ce njima ~~~ da veruje. Kad bolje razmislim, postoji li jos nesto osim mene? ~~~ Mozda je sve oko mene samo privid, koji stvara moja masta? ~~~ Mozda ni ovaj kompjuter na kome ja radim ne postoji, cim ja ~~~ izadjem iz sobe njega nema? Tacno, ja mogu da ga opipam, ja mogu ~~~ da ga vidim, da ga cujem, ali ko kaze da to nije samo plod mog ~~~ (bolesnog?) uma... Da li uopste JA postojim? Mozda ja i ne postojim, ~~~ pa ovo dzabe kucam... Znas onaj tag: "I received e-mail, therefore, i exist!" So, ti postojis, ne sumnjaj u to! ;) Pyc :)