ORKA.4

21 Feb 1994 - 14 Nov 1999

Topics

  1. literatura (104)
  2. help (54)
  3. trendovi (24)
  4. zakoni (69)
  5. dogadjaji (53)
  6. electron (2202)
  7. p.jezici (12)
  8. dzepni (96)
  9. hp48sx (123)
  10. mac (3838)
  11. najbolji (1052)
  12. klub.p (183)
  13. yu.kod (265)
  14. razno (331)

Messages - najbolji

najbolji.707 vitez.koja, -> #687, jmodli
#=> Amiga 3000ux (jednu sam ja video na delu u nekoj firmi). Reče mi jedan čoek, na jednome mestu, kod jednoga čoeka... E ne mogu ti reći đe je, odma bi se setio koji je... #=> a sto je zanimljivo u toj firmi nemaju pisije - sve sami #=> Sunovi i Amige... :) Da, nas i Rusa trista miliona ;))
najbolji.708 mikis, -> #702, dejanr
+> Mozda zanimljiv prilog za ovu diskusiju - prema izvrsenim istrazivanjima, +> Intel trenutno drzi oko 74% svetskog trzista mikroprocesora. Druga je +> Motorola, koja drzi oko 8% trzista. I narodna muzika drzi 90% naseg trzista. Americki casopis Fortune (koji svake godine objavljuje spisak najbogatijih ljudi sveta) nedavno je objavio listu najcenjenijih americkih firmi. Medju prvih deset (od firmi koji se bave racunarima) nalaze se Microsoft i Motorola. Tu su jos i Walt Disney, Coca Cola, 3M i jos neke (nama manje poznate firme). Ove firme su dobile oko 8,5 poena. Apple je znatno pao od prosle godine (sada ima oko 6 poena) i nalazi se ispod 30 mesta, pre njega je HP a IBM daleko iza (sa oko 5 poena). Intel nisam nasao na listi. Sve ovo se moze naci u Americkoj citaonici, u tekstu na tridesetak strana. Izvinjavam se zbog mogucih netacnosti, neke podatke sam naveo po secanju.
najbolji.709 mikis, -> #704, funky
+> Jel se to zezas ? Da bi u tu amigu uturio PC karticu i da bi RADILA, treba +> da kupis AT bridgeboard karticu, sa 286 na 8 MHz, koja kosta vise nego ceo +> 386 racunar. Da si procitao prvu poruku, na koju je corto odgovorio, video bi da sam rekao da UZ HARDVERSKI PC EMULATOR mozes koristiti sve PC kartice. +> Ne kazem da se u medjuvremenu nisu pojavile i brze Bridgeboard kartice, ali +> sta to vredi kad je 286/16 brzi od bilo koje. Mozda bilo pre tri godine. Danas mozes za 500$ da kupis 486SX/486DLC karticu. Takodje, 386SX emulator kosta 250$. To da je 286 brzi od njih, jeste, ali u kekama.
najbolji.710 mikis, -> #706, domana
+> Znas onaj tag: +> "I received e-mail, therefore, i exist!" +> So, ti postojis, ne sumnjaj u to! ;) Uh, sad mi je lakse :) OK, posto smo to dokazali, hajde da dokazemo da postoji i mleko. Ja se, doduse kroz maglu, secam da je tako nesto postojalo, ali ga vec dugo vremena nisam video. Istina, u novinama pise da se pojavljuje u ranim jutarnjim casovima i da neki penzioneri stoje u redu za isto, ali ko ce novinama verovati.
najbolji.711 funky, -> #709, mikis
Kupi pa proveri. 286 jeste sporiji u PC comp. ali u AMIZI je deseta stvar. Kad bi gurnuo DLC/40 MHz, subjektivna brzina bi se približila 286/16 na PCju Zašto se opšte ljudi trude da emuliraju PC-a na Amigi i sl ? Porazmisli.
najbolji.712 wizard, -> #696, mikis
> Ajde, nemojmo preterivati. Uostalom, to je besmisleno. Da sam hteo > takav kompjuter, kupio bih PC. Predlažem da se gornji citat usvoji kao zaključak ove rasprave. ;)
najbolji.713 jmodli, -> #704, funky
Subject: pa ti davno nisi nista video > Ne kazem da se u medjuvremenu nisu pojavile i brze Bridgeboard kartice, > ali sta to vredi kad je 286/16 brzi od bilo koje. pre par dana sam imao priliku (i iskoristio sam je) da testiram sledecu konfiguraciju: Amiga 4000/040, 10Mb RAM (2Mb chip + 8Mb fast), 240Mb IDE hard disk drive, Emplant, 486 Bridgeboard i Sony GVM-1311Q MultiScan monitor. hard disk je podeljen na tri particije: 120Mb Amiga, 60Mb Mac i 60Mb MSDOS. Emplant = hardverski emulator Motorola_based masina. Na ovoj konfiguraciji u pitanju je bila emulacija Mac Quadre 910. instaliran je System 7.1, a probali smo znacajnije dtp i image processing programe. svi su radili bez ikakvih problema. 486 Bridgeboard = hardverski emulator PC-ja. SysInfo je prijavio 486/25, CPU speed 62, Overal Performance 34. (sada sam pogledao na mojoj 486/33 i daje CPU: 72, Overall: 49.) to mi ne izgleda tako lose... osim toga na kartici se dobija i VGA 640x480 u 16 boja. mi smo probali i ET-4000 sa 1Mb RAM-a i odlicno je radio u 1024x768 256 boja. cak se i Windows ponasao kako treba, i mogu reci da je brzi od mog kucnog Windowsa (valjda zato sto je Amiga imala vise memorije). od hardvera smo dalje probali SoundBlaster v2 (radio je kako treba u Windowsu, FS5 i Doom-u), neki divlji fax/modem i Telemate i GeniScan 4500 (rucni skener). sav probani hardver je odlicno radio, a i sav probani softver (Windows [CorelDraw v4], Flight Simulator v5, Doom, Telemate, HOR, Microsoft Basic v7, Lotus 1-2-3). sva tri (Amiga, Mac i PC) sistema mogu da rade u isto vreme, sa tim sto Amiga i Mac dele procesor pa se vide usporavanja u slucajevima da Amiga i Mac u isto vreme rade puno racunanja. kod pisija se ne primecuje usporavanje jer koristi svoj procesor na kartici. naravno, da bi ste imali sva tri sistema u isto vreme na istom monitoru potreban je multisync, a testirani Sony se odlicno pokazao. takodje smo probali i Amigu na njen monitor (Commodore 1084), a pisija na Multisync i - radi. jedini problem je bio memorija kada smo u isto vreme startovali Real3D v2 na Amigi, QuarkXPress na Mac-u i Windows/CorelDraw na pisiju. bilo je prilicno swap-ovanja sto je znacajno usporilo ceo sistem. ipak, ovo je bilo iz cistog izivljavanja i sumnjam da ce neko u isto vreme startovati ova tri programa - a sva tri su prilicno zahtevna memorije. i na kraju, najsladje - cena ovakve konfiguracije u Budimpesti (gde je i testirano) je 2800 dolara bez Sony monitora ili 3600 dolara sa Sony monitorom. da je ekstra povoljno, jeste - da je jeftino, nije. ipak i dalje nijedan drugi kompjuter ne moze da emulira uspesno ove tri (vodece) platforme, a kupovati svaki posebno daje mnogo vecu cifru od 2800 dolara. a svaki sistem ima svoje kvalitete, pa... ps: ja sam se odlucio za ovu i nadam se da ce naci na mom stolu u sledecih par meseci. . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.714 armitage, -> #693, jmodli
> taj ne da dere, nego dere vise nego Kon-Tiki Amiga Computers... :) Dere više nego Kon Tiki ?!?!? Ako treba, matematički ću da ti dokažem, da to nije moguće ;))))) -*- Armitage -*-
najbolji.715 armitage, -> #702, dejanr
> Možda zanimljiv prilog za ovu diskusiju - prema izvršenim istraživanjima, > Intel trenutno drži oko 74% svetskog tržišta mikroprocesora. Druga je > Motorola, koja drži oko 8% tržišta. "Quality or quantity, don't tell me they're the same. Quality or quantity, a choice you have to make!" ;) -*- Armitage -*-
najbolji.716 mikis, -> #712, wizard
+> Predlazem da se gornji citat usvoji kao zakljucak ove rasprave. ;) Nema problema, nego ja jos uvek cekam odgovor: koji se programi koriste na PC-u u video produkciji? Zna li IKO ISTA o Topazu i QFX-u? Ne shvatajte ovo kao nekakvu (daleko bilo) provokaciju, zaista me zanima :) Moze i u nekoj drugoj conf. (PC/grafika?)
najbolji.717 mikis, -> #713, jmodli
+> pre par dana sam imao priliku (i iskoristio sam je) da testiram sledecu +> konfiguraciju: ... +> i na kraju, najsladje - cena ovakve konfiguracije u Budimpesti (gde je i +> testirano) Wow, ovo zvuci super :)) Nego, zamolio bih te da mi bacis adresu firme koja ovo prodaje (na mail, ili, jos bolje, u konferenciju). P.S. Objasni nekima ovde kako Corel radi na 286/16 ;)))
najbolji.718 corto, -> #716, mikis
>  :) Moze i u nekoj drugoj conf. (PC/grafika?) Da pratis, ne bi pitao ovako siguran u sebe.
najbolji.719 mikis, -> #718, corto
+> Da pratis, ne bi pitao ovako siguran u sebe. U ovoj konferenciji niko nista ne rece kada sam pitao. Takodje, nisam video ni u PC.util:grafika (od kada je pratim, zadnjih 4-5 meseci). Jesam li propustio negde? :)
najbolji.720 kale, -> #713, jmodli
>> sva tri (Amiga, Mac i PC) sistema mogu da rade u isto vreme, sa tim sto >> Amiga i Mac dele procesor pa se vide usporavanja u slucajevima da Amiga i >> Mac u isto vreme rade puno racunanja. kod pisija se ne primecuje >> usporavanje jer koristi svoj procesor na kartici. Moraju da se uspore bar tamo gde se procesori guraju oko pristupa RAM-u (nije dual RAM, zar ne). Kako izgleda rad sa sva 3 sistema istovremeno; jedan ekran sa više prozora ili prebacivanje sa sistema na sistem pri čemu svaki ispunjava ceo ekran? Kakva je komunikacija između ovih sistema (između aktivnih programa)? Kako se prebacuju podaci između različitih particija na disku (koji sistem(i)) mogu da čitaju/menjaju podatke u "tuđim" particijama. Pozdrav!
najbolji.721 corto, -> #719, mikis
>  meseci). Jesam li propustio negde? :) Mailni Vujosa ili Gremlina za detalje :)
najbolji.722 dmiladinovic, -> #692, jmodli
>> tu kasetu sam i ja imao. odatle je izvadjeno par animacija i od toga je Da li ti baš zaista pročitaš poruku po kojoj lupaš replay, ili to radiš mahinalno ? Čini mi se da si omašio poentu. :)
najbolji.723 dmiladinovic, -> #701, mikis
>> Pa, mislim da je dovoljna satisfakcija sto si dokazao da to mozes da Do dvadesete sami imao satisfakcije, a od dvadesete radim isključivo za pare. >> Zasto da ne, ako bude toliko bolja od sadasnje. Mozda dobijes i Hah !
najbolji.724 dmiladinovic, -> #687, jmodli
>> evo ja sam vec rekao da u beogradu postoji bar jedna Amiga 3000ux (jednu More, kad sam bio mali, ubeđivali su mene da u BG-u postoji makar jedan IBM 4000. Čak su mi i matematički dokazivali da mora da postoji makar jedan. Al me ne ubediše, tj. teorema je oborena. :)
najbolji.725 dmiladinovic, -> #697, mikis
>> video. Doduse, pisalo je nesto o tome u novinama, ali ko ce njima da Moj savet: prestani da čitaš časopise/gledaš tv, škodi ljudima, radije se pusti u realan svakodnevni svet. Izgledami da se vi Amigaši ubiste od čitanja... Ja malo slabije vidim, više volim da pipkam, al tu Amigu 3000SUXZ nikako da uštinem. (onu sa skijama) :)
najbolji.726 dmiladinovic, -> #698, mikis
>> 2/2=1, 1<>0. Ili mozda nije, niko to nije dokazao, to samo pise u A 1Mb na Prc-u ?
najbolji.727 dmiladinovic, -> #699, mikis
>> Da li smatras da je nase drustvo dostiglo vrhunac tehnoloskog Pa nismo na vrhuncu. ali smo u ovoj sveri jako, jako blizu. Ne mali broj puta mi se dešavalo da šaljem drugarima preko bare, što softvera i što, za neverovati, hardvera. Meni je jako drago što je A&A jako zastupljen u Danskoj, ali onda možemo da pričamo i o zastupljnosti recima MSX-a po kineskim školama. Sve je to poprilično nevažno. Važno je jedino ono što se dešava na ovim prostorima oko nas i šta se tu prevashodno koristi. Pravo da ti kažem, svetske računarske časopise sam prestao da čitam pre otprilike pet godina, jer uglavnom imam na stolu stvari pre nego što ih oni objave ili istestiraju. Slabo čitam, al zato dobro pipkam. :))
najbolji.728 dmiladinovic, -> #693, jmodli
>> mozda covek 'oce da zaradi koju forintu vise... :) Zvanični APPLE diler nemože da drnda cenu koju on želi, većma mora da prati politiku samog APPLE-a.
najbolji.729 mikis, -> #725, dmiladinovic
+> Moj savet: +> prestani da citas casopise/gledas tv, skodi ljudima, radije se pusti +> u realan svakodnevni svet. Kao sto rekoh, cale mi nije ni Bil Gejts, ni sultan od Bruneja, tako da cu za sada morati da ostanem na citanju...
najbolji.730 mikis, -> #726, dmiladinovic
+> >> 2/2=1, 1<>0. +> +> A 1Mb na Prc-u ? E to vec opasno tezi nuli...
najbolji.731 mikis, -> #727, dmiladinovic
+> Pa nismo na vrhuncu. ali smo u ovoj sveri jako, jako blizu. Softvera sto se tice, jesmo. Jako smo blizu svetskom vrhu (narocito piraterije sto se tice). O hardveru, smesno je i diskutovati.
najbolji.732 jmodli, -> #717, mikis
Subject: cena ultra platforme > Wow, ovo zvuci super :)) Nego, zamolio bih te da mi bacis adresu > firme koja ovo prodaje (na mail, ili, jos bolje, u konferenciju). ovo je testirano u stanu tog coveka. tj. nije stan nego kao prodavnica, ali ajde (bas i ne lici na prodavnicu). njega je nasao drug, koji zivi u budimpesti, u malim oglasima, pa mi je javio, ja otis'o do budimpeste (naravno, nisam samo zbog toga) i probali. zakljucak: moram da ga nazovem i pitam da li jos ima adresu. inace, moguce je sklopiti ovakvu konfiguraciju i kod nekog od budimpestanskih amiga dilera. cene su skoro iste kao i u nemackoj, tako da bi sve ovo doslo oko 2800 dolara i da je sam sklopis. . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.733 madamov, -> #728, dmiladinovic
> Zvanični APPLE diler nemože da drnda cenu koju on želi, većma mora da prati > politiku samog APPLE-a. Ne mora, može da formira cenu kako hoće, s tim što evropska ne sme da bude ispod određenog minimuma (20%-30% veća od USA cene). Zato se one cene koje Apple (a i ostali proizvođači) izbacuje zovu Suggested Retail Price. To u Americi obično znači da ćeš kupiti jeftinije od te cene. Pogotovo može da ti nadrnda cenu za servisne posliće.
najbolji.734 corto, -> #722, dmiladinovic
>  Da li ti bas zaista procitas poruku po kojoj lupas replay, ili Nije replay, nego reply.
najbolji.735 jmodli, -> #720, kale
Subject: AmigaMacPC > Kako izgleda rad sa sva 3 sistema istovremeno; jedan ekran sa vise > prozora ili prebacivanje sa sistema na sistem pri cemu svaki ispunjava > ceo ekran? svaki sistem ima svoj ekran. sa ekrana na ekran se prelazi standardnom kombinacijom tastera Amiga-N ili Amiga-M, ili spustanjem misem. ova druga opcija i nema neke svrhe... teoretski, uz neku EGS karticu za Amigu (tipa Picasso ili Retina) moguce je i za svaki sistem imati prozor, ali necu da se kunem da to radi. > Kakva je komunikacija izmedu ovih sistema (izmedu aktivnih > programa)? Kako se prebacuju podaci izmedu razlicitih particija na disku > (koji sistem(i)) mogu da citaju/menjaju podatke u "tudim" particijama. mekintos i amiga podatke razmenjuju preko clipboard-a, a kod pisija to nije moguce. ako je bas potrebna razmena podataka izmedju pisija i amige onda je moguce ici preko hard diska. AmigaDOS uspesno uspesno cita svoju i MSDOS particiju, a za mekintosa nismo probali jer nije bilo odgovarajuceg disk-handlera (a postoji). msdos moze da cita samo svoju particiju (mozda moze i mekintosevu, ali to je sada do pisija a ne do amige). . going to church doesn't make you a christian any more than going to a . . garage makes you an automobile. .
najbolji.736 ndragan, -> #734, corto
/ Nije replay, nego reply. Jeste replay, nego ti nisi primetio ono žmigajuće R u gornjem desnom uglu svog ekrana... Bue_ Ndragan
najbolji.737 darone, -> #370, jmodli
>> ipak, da priznam, nisam boje u windows-u ukinuo zato sto je sporo nego zato >> sto quark xpress ne radi kako treba sa slikama kada je 1024x768 i 256 boja. Znam da kasnim (dokle ću ja da iščitavam konferencije koje silom prilika nisam čitao dva meseca? :)) ali ovde uđi lepo u edit, pa preferences, pa application, pa iskrstači kvadrat na kom piše 256 levels of gray. Sada bi trebalo da je sve u redu. Bar sam ja tako stavio i zadovoljan sam :)
najbolji.738 jmodli, -> #737, darone
> application, pa iskrstaci kvadrat na kom pise 256 levels of gray. Sada bi > trebalo da je sve u redu. Bar sam ja tako stavio i zadovoljan sam :) hvala! sada cu da probam, pa sta bude bude... . josip modli .
najbolji.739 dejanr,
Najjeftiniji PowerPC personalci će "sahraniti" Mekintoše zasnovane na 68040. NOVOSTI/microb 4.1101.
najbolji.740 nemanja., -> #739, dejanr
# Najjeftiniji PowerPC personalci ce "sahraniti" Mekintose # zasnovane na 68040. NOVOSTI/microb 4.1101. Procitah negde da je emulacija meka na power pcju tragicno lose uradjena. Emulacija pcja je vrlo brza ali ne ide dalje od 286. :(
najbolji.741 madamov, -> #739, dejanr
> Najjeftiniji PowerPC personalci će "sahraniti" Mekintoše zasnovane na > 68040. NOVOSTI/microb 4.1101. A za sada su najjeftiniji PowerPC personalci upravo Mekovi. B)
najbolji.742 dejanr, -> #741, madamov
>> > Najjeftiniji PowerPC personalci će "sahraniti" Mekintoše zasnovane na >> > 68040. NOVOSTI/microb 4.1101. >> >> A za sada su najjeftiniji PowerPC personalci upravo Mekovi. B) Pa da, ali nisu zasnovani na 68040 ;)
najbolji.743 kermit,
E, ovo moram da vam kažem. Pre neki dan sam bio u jednoj beogradskoj firmi (nije važno kojoj) i ljudi rade sa dva Atarija i još nekim PC-ovima. Atariji su kupljeni '86(87) i do dan-danas SE NI JEDAN OD NJIH NIJE POKVARIO. Ako ste slabi sa matematikom da vam kažem da je to 7-8 godina. Zlobne upadice tipa "naravno da nisu kad ni ne koriste" zaboravite jer te mašine rade non-stop (na njima se priprema materijal koji PC-ovi žvaću i prave knjige). Da ne zaboravim, mašine su ATARI 2080 (prošireni 1040 u Madinskoj Knjizi) što će reći da nemaju ventilatore!
najbolji.744 funky, -> #743, kermit
Ih, na PMF-u radi jedan PC-XT sa 10 MB diskom već 12-13 god (u stvari, ne jedan) i ništa :) A i na FON-u ima nekolko Honeywell PC-a crnih od prlja- vštine, rade NONSTOP, i opet O.K. Zašto ne bi radio i ATARI, bilo bi i blam da se pokvari radeći na 7 MHz ;)
najbolji.745 mikis, -> #744, funky
+> A i na FON-u ima nekolko Honeywell PC-a crnih od prlja vštine, rade +> NONSTOP, i opet O.K. :)))) Daj, nemoj njih da spominješ :) Tim čudima treba dva minuta da se butuju sa harda ;) Kad pričaš o FONu, ja više volim da spomenem Honeywell Superteam računaljke (sys1, sys2). Obe makine su iz '87, svaka ima po 8 MB rama i procesor (zna se ;)) M68020, a na jednu je nakačeno 14 terminala. Pa kad opičiš tetris na svima redom... :)))
najbolji.746 marshall, -> #744, funky
A ti XT-i rade na mnogo vise Mhz ? ;)
najbolji.748 kermit,
Evo malo novosti: //// Maxon Emulates ST on PC Janus, from Maxon, is an ST emulator for the PC. It differs from Gemulator because it is an hardware emulator which includes a 68000 running at 16 MHz with its own memory (up to 16 MB). Janus runs in two different modes: in "Local Mode" where everything is done by the 68000 (just like an ST) and with speed similar to a MegaSTE. In "Dual Mode", Janus uses all the power of your PC to help the 68000. In this mode, Maxon claims you get a TOS machine running up to 12 times the speed of an ST. Price of Janus, DM 800. As you can see the Atari market is not dead in Europe with many new products coming out for the Falcon030 and the STs. In fact, since Atari has closed French and German offices, developers have found a new dynamism. They are organizing three big Atari shows in Germany (in April and May) and many new products (even Falcon games) are promised to appear in the next months from France and Germany. Let's hope these new products (Chroma, Afterburner, etc) may help Atari to find good reasons to come back into the computer business.
najbolji.749 kermit,
ima još Janus is actually NOT an emulator but an expansion card which contains the main hardware of an ST (68000, 16 MHz and TOS 2.06, space for 2 SIMMs (8 or 9 chip). Here is an excerpt of the information in the magazine "ST-Computer", issue 4/94: "... Although there only is a 68000/16 on the board, Janus is fast, because the CPU delegates a big part of its tasks (e.g. graphics output and file operations) to the Intel processor. It only processes system specific calculations. In many applications, the Janus board is faster than a TT! Various resolutions are supported, depending on the abilities of the graphics card. In the compatibility mode with ST high resolution, almost all ATARI programs run without problems." Technical data: CPU: MC 68000 Speed: 16 MHz Memory: 2 SIMMs (70ns), choice between 256KB, 1MB, 4MB, 8MB or 16MB each Graphics card: Any standard VGA card OS: Place for 2 ROMs TOS 2.06 Bus: ISA Now, even at $300 would this card be a deal? If you are forced to use a PC at work, then this is the product for you. Having TT030-like access to programs like Calamus SL on a PC could be the salvation to someone stuck with Windows or unable to sneak their Atari in to work. It does have some benefits over the GEMulator in that it has actual hardware implementation of the 68000. This means that it should run faster on any PC, rather than fully relying on the Intel CPU to carry out instructions meant for a Motorola processor. The Janus does use the host computer's CPU to speed things up, but the actual speed of the application will rely on the 68000. More needs to be said about this machine as there are many questions that need to be answered. No matter how good the statistics may look, if it doesn't run what you need to, then it is useless. I have been in contact with Mr. Mihocka, and I am sure that no matter how attractive the Janus could be, he could make the GEMulator more attractive on a price point. As more information comes along I will be sure to pass the info on to you!
najbolji.750 kermit,
pa još: //// CBM Closes its Doors - Commodore International Ltd., the computer """"""""""""""""""""""""" manufacturer that provided many with their first computers, is going out of business. The computing pioneer that sold many PET, Vic-20, C-64 and Amiga computers is finally closing its doors. Commodore said, "This is the initial phase of an orderly voluntary liquidation of both companies." The company reported a loss of $8.2 million for the previous quarter Amigisti, primite saučešće.
najbolji.751 kermit,
i još: Even if you want to dismiss your ATARI for a "compatible" computer, You need not neccessarily throw away all your TOS programs! VHF Computer GmbH showed its "Janus" ST-board for PCs. It has a 16 MHz 68000 and sits in an ISA-slot. There are two SIMM-slots on the board, so you can have up to 32 MB of RAM. Although the raw performance of the processor is not higher than you would expect, the graphic routines are processed by the host PC and therefore seem to exceed even TT030 values. The shown board ran my game "Slartris" without problems in a remarkable speed but apparently, there was a last minute bug in one of the driver routines which made the PC speaker go "beeeeep" forever everytime a text function was called.... As for the price and release date, the card without TOS and RAM goes for DM 898 (č$530) and is said will be delivered around the end of May.
najbolji.752 kermit,
i još malko :) //// Sigma anounces JagPC - Jaguar on a PC card! The big news on the video game front is the announcement from Atari Corp. and Sigma Designs on the development on the rumored PC Jag card. Yep, it's true, Sigma Designs announced that they plan to have the card available to the public by the end of the year for "under $500." At the moment, details are a bit sketchy, and rumors are flying all over the Internet in every newsgroup from Atari to 3DO to Sega to Nintendo. Not only is Atari leading the pack with the most advanced video game system available, but now they are making it available to an installed user base of over 10,000,000 users. As for now, here are the facts as we know them: ŠĆ The JagPC will enable PC users with a MPC2 compatible machine (and the JagPC of course) to play JagCD games in a window on their PC. ŠĆ PC users will not need to buy a special Jaguar CD-ROM drive as the card will utilize the (double-speed) CD drive in the PC. ŠĆ The card will NOT play Jaguar cartridges. ŠĆ The JagPC will play the SAME Compact Discs that will play in Atari's upcoming Jaguar CD-ROM drive. (i.e. you will be able to pop a disc out of your Jaguar CD-ROM drive and run -the- -same- -physical- -disc- on the JagPC.) ŠĆ The JagPC will use an ISA bus slot. (There is currently no name for the product. We are calling it "JagPC" for lack of a better name!) As far as we can tell, there are no current plans by Atari Corp. to establish similar cards or devices for other computing platforms. The JagPC itself is not only a "Jag-on-a-card." In addition to allowing Jaguar CD compatibility, the card will also benefit the PC user by acting as a ReelMagic MPEG card in its spare time. That's right, it will be a ReelMagic/JagCard in one. Although it has not been confirmed, it is likely that the ReelMagic's MPEG abilities will utilized by the JagPC card, thus eliminating the need for a PC user to have some type of MPEG Cartridge needed by owners of a "regular" Jag+CD. With ReelMagic cards retailing for around $400, this is definately exciting news indeed! This also opens the door for PC software developers who previously might not have considered porting their software over to the Jaguar. The current ReelMagic card allows PC users to display MPEG compressed video on a PC with over 32,000 colors in a resolution up to 1024x768 with no slow down at 30fps. It also allows for the playback of Video CDs which are just starting to trickle into the market. Currently, some of the more noteable ReelMagic developers are: Activision, Sierra On-Line, ReadySoft, Aris Entertainment, Trilobyte, Interplay, Access Software Inc., Virgin Games, Compton's New Media, and Psychnosis. .
najbolji.754 knight, -> #750, kermit
=> Amigisti, primite saučešće. Pridružujem se "pozdravu" ;>> btw, Octopus, da nisi i ti preš'o na PC? ;>> Beše prodavao svoje master diskete u oglasima.
najbolji.755 cane, -> #750, kermit
- Amigisti, primite saucesce. Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, sa nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji racunara. Nakon nestanka Sinclair Research-a, Commodore je ostao jedini svedok, jedini spomenik vremena koje je predstavljalo prekretnicu u razvoju racunara. Uostalom, setite se sta su ove dve kompanije znacile pocetkom, sredinom i krajem 80-ih. Setite se tog vremena. Tadasnji racunari (kucni) mozda i nisu bili mocni, ali su bili daleko privlacniji i kao da su imali dusu. Bilo je, nekako, vise zara u svemu tome. Sada, kada je i taj poslednji spomenik porusen, svi smo mnogo siromasniji.
najbolji.756 kermit, -> #755, cane
ajd sad, rasplaka me svojim govorom. Možda je šteta jer više neće biti trke nego ko je preživeo radiće šta hoće. Atari se ne da (zaposlili su par hiljada radnika u vreme kad IMB otpušta isto toliko jer im je eskplodirao posao sa Jaguarom) Mek je mek i to je kraj priče, a PC se guzi da uđe svugde ali - neće moći baš svugde. Sve u svemu mislim da će od commodore-a ostati samo uspomena a u studijima širom sveta će i dalje raditi Amige sa tosterima i to se neće promeniti ez obzira na sve.
najbolji.757 kermit, -> #754, knight
>> Pridružujem se "pozdravu" ;>> >> btw, Octopus, da nisi i ti preš'o na PC? ;>> Beše >> prodavao svoje master diskete u oglasima. Fala na pitanju još sam normalan ;)) Ne nisam prešao na PC-a, nego jednostavno na TT-u imam HD flopi pa menjam diskete za HD. A nešto se ramišljam da sve prebacim na CD-ROM i da nemam više disketa :)))
najbolji.758 mikis, -> #750, kermit
+> Amigisti, primite saučešće. Hvala. (Doduše, kasniš samo dva meseca ;) ). Nego, moje saučešće i Ataristima: +> //// Maxon Emulates ST on PC +> //// Sigma anounces JagPC - Jaguar on a PC card! ;)) p.s. Ono 'CBM is finally closing its doors...' nemoj shvatatiti suviše bukvalno. Ovih dana bi trebalo da se (konačno) objavi ko je otkupio Komodor :) (hint: pogledaj malo po conf. novosti:amiga.news :) ).
najbolji.759 domana, -> #755, cane
~~~ Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, ~~~ sa nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ~~~ racunara. Sada, kada je i taj poslednji spomenik porusen, svi smo mnogo ^^^^^^^^^^^^^^^^^ Jooooj bre, ne svidja mi se tvoj stil. Koje su to zesce fraze... Sto se tice commodore, i krivo mi je i nije mi krivo, treba ici ka standardu - PC ;) Uprava treba da razmisli o ukidanju konferencije...;);) Pyc
najbolji.760 kermit, -> #758, mikis
>> Nego, moje saučešće i Ataristima: Zašto, Atari neće da pravi više ništa što nije TT, FALCON, MEDUSA T40 ili Jaguar. A ta kartica emulira 1040 koga nema već 4 godine u proizvodnom programu. >> +> //// Sigma anounces JagPC - Jaguar on a PC card! Pa da, ali to je i dalje Atarijev proizvod :)) >> nemoj shvatatiti suviše bukvalno. Ovih dana bi trebalo da >> se (konačno) objavi ko je otkupio Komodor :) Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to.
najbolji.761 cane, -> #759, domana
- Jooooj bre, ne svidja mi se tvoj stil. Koje su to zesce - fraze... Izgleda da pripadas nekoj drugoj generaciji :(.
najbolji.762 paki, -> #755, cane
­> Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Treći termonuklearni rat... šmrc :( :>
najbolji.763 mikis, -> #755, cane
+> Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, sa +> nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji racunara. Jao, ljudi, nema potrebe za tolikom patetikom ;) Commodore _nije_ nestao (evropski deo i dalje radi, jedino je proizvodnja trenutno u prekidu). Gubici od 8 mil. $ u poslednjem kvartalu nisu toliko strašni da bi firma potpuno propala (pogotovu ako se zna da direktor C=, Mehdi Ali, jedan od dvojice najzaslužnijih za ovakvo stanje, ima godišnju platu od 2 mil. dolara!). Još uvek traju pregovori o preuzimanju Komodora od strane jedne velike azijske firma (među 10 najvećih u Aziji; po rečima direktora nemačkog Komodora, veličine Sonija; najčešće se pominje Samsung). Uslov za prodaju je da se nastavi proizvodnja kompletne linije Amiga računara (npr. Hewlett Packard je zainteresovan samo za OS i grafičke čipove, Filips za CD32, itd.). Znači. sa kukanjem/slavljem treba sačekati još neko vreme, dok se stvari skroz ne rasčiste :)
najbolji.764 knight, -> #757, kermit
=> HD. A nešto se ramišljam da sve prebacim na CD-ROM i da nemam više => disketa :))) Koliko starih programa ti radi na TT-u?
najbolji.765 knight, -> #760, kermit
=> Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće => proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to. Nemoj tako. A3000 je bolja od PC-a 286. :)))
najbolji.766 mmitrovic, -> #760, kermit
Ů█▀█Ţ Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće Ů█▀█Ţ proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to. Komodor je bio ime. ;) (o pokojniku sve najlepše) Ko god da kupi CBM promeniće ime komjuterima (NEC Amiga, fuj) ali je consumer confidence pao kilometar. Ja sam lično iskoristio ovaj kolaps da zadam smrtni udarac nekolicini Amigista iz moje okoline, rezultirajući u uspešnoj konverziji jednog čoveka u PCevca ;) Nažalost drugi se oporavio od šoka i dalje se igra demoičićima. Da se vratim na reply, Amige će i dalje da se proizvode, ali će ih ljudi slabije kupovati što će dovesti do promene u proizvodnom programu (čitaj uzeće tehnologiju i baciće Amige), pa će verovatno praviti samo konzole. C'est la vie.
najbolji.767 kermit, -> #764, knight
Na TT-mi ne radi možda 0.5% onih najstarijih programa. Znači 99.5% je sasvim OK. Naravno ako zanemarimo igre :( Radi samo 5% igara.
najbolji.768 kermit, -> #765, knight
Ne kažem da nije bolja, samo oboje imaju istu manu - ne prave se više :)
najbolji.769 kale, -> #760, kermit
>> Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće >> proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to. Šta fali A1200 (osim još jednog inča za normalne diskove)? Što se tiče prodaje itd. i ovaj sadašnji Atari je nastao posle neke prodaje ili tako nečeg.
najbolji.770 mikis, -> #760, kermit
+> Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće +> proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to. :)) Odakle ti ideja da je A1200 promašaj? Ajde, za A600, A500+ i _delimično_ A3000 i mogu da se složim, ali A1200... Raspitaj se malo koliko ih je prodato u Evropi i šta je donosilo glavnu zaradu Komodoru ovig godinu-godinu i po dana.
najbolji.771 mikis, -> #769, kale
+> Šta fali A1200 (osim još jednog inča za normalne diskove)? Malo jači ispravljač (za 'normalne' diskove) ;) U A1200 se može ugraditi i 3.5" HD, jedino treba obezbediti malo jače napajanje. +> Što se tiče prodaje itd. i ovaj sadašnji Atari je nastao posle neke +> prodaje ili tako nečeg. Da, i to ka ga je kupio? Bivši vlasnik (i osnivač) Komodora, Jack Tramiel :)
najbolji.772 kermit, -> #769, kale
Amigi 1200 fali peruška. Ljudi koji poprilično znaju o Amigi su razočarani onim što 1200 nudi. Kao i uvek, puno priče a malo stavri koje nudi. Otprilike ista fora kao Atari ST i STe :)
najbolji.773 frant, -> #755, cane
> Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, sa > nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji racunara. > Tadasnji racunari (kucni) > mozda i nisu bili mocni, ali su bili daleko privlacniji i kao da su imali > dusu. Bilo je, nekako, vise zara u svemu tome. Potpuno se slažem. Mnogo sam više voleo (i poznavao) svoj Commodore 64 nego ovaj bezlični metalni sanduk. Nije sve u brzini i megabajtima. Sad kad sve to imamo, više nam ništa nije dovoljno... Frant
najbolji.774 knight, -> #773, frant
=> Potpuno se slažem. Mnogo sam više voleo (i poznavao) svoj => Commodore 64 nego ovaj bezlični metalni sanduk. Nije sve u brzini i => megabajtima. Sad kad sve to imamo, više nam ništa nije dovoljno... Možda zato što početkom/sredinom 80-tih nije bilo kompjutera na svakom koraku kao danas. Tada smo ja i još 2-3 ortaka bili poznati u školi kao "oni zanesenjaci što imaju kompjutere", gde nam je šetnja hodnikom sa MM-om u rukama bila vrhunska lična promocija a dijalog pun kompjuterskih termina glavna zabava za okolinu. Sada to više nikom nije interesantno... ;( PS "PROTECTION REMOVED by SATANSOFT", eh... šmrc... PPS Ja sam bio "Dansoft" :)))
najbolji.775 mmitrovic, -> #770, mikis
Ů█▀█Ţ koliko ih je prodato u Evropi i šta je donosilo glavnu zaradu Komodoru Ů█▀█Ţ ovig godinu-godinu i po dana. Očigledno, ne dovoljnu. Koliko god da su prodali, PCa je samo u SAD 1993. prodato 36 miliona. Kao što rekoh već, ova situacija može samo da smanji prodaju (ko bi kupio od firme koja kolapsira :))
najbolji.776 darone, -> #774, knight
>> PS "PROTECTION REMOVED by SATANSOFT", eh... šmrc... O'š ti skinem neki takav u gif? :))
najbolji.777 ognjen, -> #773, frant
)-> Potpuno se slazem. Mnogo sam vise voleo (i poznavao) svoj )-> Commodore 64 nego ovaj bezlicni metalni sanduk. Ja bas mnogo vise volim moju masinicu (286). Komodor je propisno zatvoren, i ne moze se lako otvoriti, a i svi komodori su isti. A moja masina je originalna, menjam joj delove, popravljam je, lecim je od virusa...
najbolji.778 mikis, -> #772, kermit
+> Ljudi koji poprilično znaju o Amigi su razočarani +> onim što 1200 nudi. Kao i uvek, puno priče a malo stavri koje nudi. :) Neće biti baš tako :) Mislim, da li se pod 'nudi malo stvari' može podrazumevati novi, tri puta brži, (skoro) potpuno 32-bitni procesor, duplo više Chip RAMa (oni koji se razumeju u Amige znaju šta to znači), ugrađen IDE HD kontroler, grafika sa 256 boja iz 24-bitne palete (ranije max. 32 boje iz 4096, da ne pominjem Super HAM), nove VGA i MultiSync rezolucije, ugrađen HD flopi (kod novijih modela), PCMCIA slot, novi operativni sistem... Uostalom, ovde ima bar 7-8 ljudi koji su vlasnici A1200, pitaj njih koliko im ona nudi :) +> Otprilike ista fora kao Atari ST i STe :) Neće baš biti :) Uporedi sve ono gore nabrojano, i ono što je STe doneo (ako me sećanje služi, malo bolju grafiku, zvuk i bliter).
najbolji.779 cane, -> #773, frant
- megabajtima. Sad kad sve to imamo, vise nam nista nije dovoljno... "Sve je im'o, nista im'o nije..."
najbolji.780 frant, -> #777, ognjen
> )-> Potpuno se slazem. Mnogo sam vise voleo (i poznavao) svoj > )-> Commodore 64 nego ovaj bezlicni metalni sanduk. > > Ja bas mnogo vise volim moju masinicu (286). Komodor je > propisno zatvoren, i ne moze se lako otvoriti, a i svi komodori > su isti. A moja masina je originalna, menjam joj delove, > popravljam je, lecim je od virusa... Tvoj pristup je kreativan ili bar racionalan, a moj je pristup bio više sentimentalan. To što su svi Commodore 64 računari bili isti svakako je ograničenje, ali ima i nekih prednosti. Kupovali smo računar poznatih performansi, porekla i kvaliteta. Nije se postavljalo pitanje hardverske i softverske kompatibilnosti. Mislim da je Commodore 64 bio, za ono vreme, dosta dobro projektovan, a imao je prilično pouzdan hardver. Problem je bio kod proširivanja, jer je ono bilo veoma skupo. Disk drajv 1541, glomazan i spor, sa ugrađenim sopstvenim kompjuterom koji se mogao programirati (!), koštao je otprilike kao i ceo Commodore 64. Zanimljivost za one koji nisu radili sa Commodore-om 64: inteligentni disk drajv mogao je da formatira disketu samostalno! Posle izdavanja naredbe za formatiranje kompjuter je slobodan - može i da se isključi, a drajv sam završava posao! Frant
najbolji.781 domana, -> #780, frant
~~~ Zanimljivost za one koji nisu radili sa Commodore-om 64: ~~~ inteligentni disk drajv mogao je da formatira disketu ~~~ samostalno! Posle izdavanja naredbe za formatiranje kompjuter je ~~~ slobodan - moze i da se iskljuci, a drajv sam zavrsava posao! Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo sto je taj drajv UZASNO spor...:) Pyc
najbolji.782 armitage, -> #780, frant
Čitam nešto ove porukice, pa rekoh da i ja istresem par reči. :) Sve je počelo sa iskazivanjem saučešća od strane pojedinih korisnika, u vezi bankrota firme Commodore. Treba li da vam objašnjavam, da je to bio jedini način da se dođe do promena po pitanju marketinške politike ove firme. Naravno, može da se desi i to, da ih otkupe neki papani i da sve ode u p.m.:( > Tvoj pristup je kreativan ili bar racionalan, a moj je pristup > bio više sentimentalan. To što su svi Commodore 64 računari bili isti Svako ko ranije nije posedovao neki 8-bitaš, uskraćen je jedne ogromne doze iskustva. Ne samo što se time razvija respekt prema tim računarima, već se gradi i ljubav prema samom računaru. (da li novinar, koji na svom stolu drži PC stvarno voli tu svoju mašinu?) Ova "ljubav" se izražava u želji da se računar što bolje upozna: najpre se ovlada user interfejsom, onda se prostudira OS, zatim programiranje na hardverskom nivou i konačno (za one najsmelije) lemilica u ruke i bacanje na sam hardver. Ekspanzijom PC računara, kao i gomile platformski nezavisnih programskih jezika, ovakav vid (opet)"ljubavi" se gubi i prelazi u istoriju. Javljaju se drugi vidovi "ljubavi prema računaru" koje ovde neću opisivati. Uostalom, ko danas sme da kaže nešto poput "ZX-81? Koje je to sr*nje!". Commodore do sada nikako da se otisne u taj svet slobodne proširivosti računara. Da, da, modeli 2000+ podržavaju koncept OSA, ali se i dalje forsiraju 600 & 1200 kao osnovni modeli. TU (i samo TU) leži problem i verovatno uzrok propasti ove firme, jer nakon generacijske smene Amiga familije, veći deo tržišta i dalje čine kompjuterski frikovi (mada je i njih sve manje). > Zanimljivost za one koji nisu radili sa Commodore-om 64: > inteligentni disk drajv mogao je da formatira disketu samostalno! > Posle izdavanja naredbe za formatiranje kompjuter je slobodan - može > i da se isključi, a drajv sam završava posao! Ne samo to! Ako me pamćenje ne vara, postojao je kompletan kopi program, koji, nakon što se instalira u memoriju drajva, sam kopira diskete (naravno, za ovo su potrebna 2 drajva) Eh, da, samo kad' se setim ... dušu smo vadili toj maloj mašinici :) -*- Armitage -*-
najbolji.783 ilazarevic, -> #781, domana
> Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo > sto je taj drajv UZASNO spor...:) Baš zato je i sam formatirao :) Turiš disketu u drajv, pustiš da formatira i isključiš da se od vreline ispravljača ne bi nešto zapalilo u sledećih 3 dana formatiranja ;)
najbolji.784 armitage, -> #783, ilazarevic
> Baš zato je i sam formatirao :) Turiš disketu u drajv, pustiš da formatira i > isključiš da se od vreline ispravljača ne bi nešto zapalilo u sledećih 3 dana > formatiranja ;) Ma šta vam je ljudi, disk je bio odličan! Postojali su softverski speedloaderi koji su 200 blokova (skoro cela mem.) učitavali za 6-10 sec. Zatim, tu je bio čuveni 12-sec format itd. A tek što se tiče pouzdanosti ... taj drajv je mogao da proguda sve što mu poturiš. -*- Armitage -*-
najbolji.785 ljubisha, -> #784, armitage
>Postojali su softverski speedloaderi koji su 200 blokova (skoro cela mem.) >učitavali za 6-10 sec. Zatim, tu je bio čuveni 12-sec format itd. :)) Sve je to lepo ali za cenu tog diska ja sam za Spectrum kupio PlusD interfejs i NEC 1037A disk. Imao sam jedno vreme i 128-cu i celu igru (snepšotovanu) je učitavao za 2 sekunde!! Munja.
najbolji.786 knight, -> #781, domana
=> Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo => sto je taj drajv UZASNO spor...:) Xa xa xa! Još tad je commodore maltretirao svoje poklonike. Meni je CPC učitavo 7kb u sekundu :) .
najbolji.787 vmisev, -> #785, ljubisha
>> Postojali su softverski speedloaderi koji su 200 blokova (skoro cela >> mem.) učitavali za 6-10 sec. Zatim, tu je bio čuveni 12-sec format itd. > :)) Sve je to lepo ali za cenu tog diska ja sam za Spectrum kupio PlusD > interfejs i NEC 1037A disk. Imao sam jedno vreme i 128-cu i celu igru > (snepšotovanu) je učitavao za 2 sekunde!! Munja. Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum vs C64? Ex, davno nismo, a? :)))) Baš sam se zaželeo, dosade ovi megabajti :) Vladimir
najbolji.788 ljubisha, -> #787, vmisev
> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum vs C64? Ex, >davno nismo, a? :)))) Baš sam se zaželeo, dosade ovi megabajti :) Eh, da. Onomad pobedismo kad nas je Darone predstavljao. I to bez ovog podatka za disk. Bezuspešno je pokušavao da i to kaže ali pošto je protivnik znao da time drastično smanjuje šanse za pobedu koristio je sve načine da ga u tome onemogući. :)) Al svejedno, pošto se zna koja je mašina bolja to i nije bilo toliko bitno. :)) P.S. Baš sam juče presnimio kasetu sa emisijom. Da sam znao sačuvao bih je još neki dan. :))
najbolji.789 bdm., -> #781, domana
## Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo ## sto je taj drajv UZASNO spor...:) Ja sam imao 1571, sa FINAL CARTRIGE III i sve je bilo dosta brzo, plus još OS u prozorima, meniima, itd., ko Windows bre... :) BDM.
najbolji.790 ilazarevic, -> #784, armitage
> A tek što se tiče pouzdanosti ... taj drajv je mogao da proguda sve što > mu poturiš. Da probamo sa sirom? ;)
najbolji.791 knight, -> #787, vmisev
=> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum vs C64? Ex, Ako, nagrđujte se. Mi, amstradovci, posmatraćemo nadmeno sa strane. :))
najbolji.792 knight, -> #788, ljubisha
=> Eh, da. Onomad pobedismo kad nas je Darone predstavljao. I to bez Ko je pobedio? Ajd' neko neka okači najzanimljivije delove razgovora.
najbolji.793 armitage, -> #789, bdm.
> Ja sam imao 1571, sa FINAL CARTRIGE III i sve je bilo dosta brzo, > plus još OS u prozorima, meniima, itd., ko Windows bre... :) Ja _još uvek_ imam 1541II & FCIII :) Još sam uz kartridž dobio i miša :) -*- Armitage -*- [Fort Apocalypse rulez ... a tek Pit Stop ... AMIGA: "Hej, de ćeš bre ?! ARMI.: "Odoh da vidim šta mi radi šezdesetčetvorka. AMIGA: "A ja ???" ARMI.: "Ma nosi se u p.m.!"] :)
najbolji.794 stefan, -> #791, knight
> Ako, nagrđujte se. Mi, amstradovci, posmatraćemo nadmeno sa strane. :)) Naravno :) Čekamo da nas neko potplati ;)
najbolji.795 domana, -> #793, armitage
~~~ AMIGA: "Hej, de ces bre ?! ~~~ ARMI.: "Odoh da vidim sta mi radi sezdesetcetvorka. ~~~ AMIGA: "A ja ???" ~~~ ARMI.: "Ma nosi se u p.m.!"] :) Eto sad, ovi amigasi se valjda samokaznjavaju zbog propasti omiljene im firme pa prelaze na losije modele ne bi li dokazali kako su i oni dorasli modernoj PC arhitekturi! ;>;) Pyc
najbolji.796 knight, -> #776, darone
=>>> PS "PROTECTION REMOVED by SATANSOFT", eh... šmrc... => O'š ti skinem neki takav u gif? :)) O'š :) Izvinjavam se za kasno paljenje, promakla mi je poruka. . . . B Y T H E W A Y . . . Ima li neko Johnny Reb II za Spectrum ili Amstrad Emulator? Ima li neko uopšte neku igru za Amstrad Emulator?
najbolji.797 zcvele, -> #787, vmisev
ş> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka ş> Spectrum vs C64? Ex, davno nismo, a? :)))) Baš sam se ş> zaželeo, dosade ovi megabajti :) Spektrum VS C64 1. Ako imaš spektruma na kontrolnom možeš ga korisno iskoristiti dok c64 ne. Zafali ti gumica a ti se latiš tastature. P.S. Spektrum ti je kao leviske. Što je stariji i poderaniji to ti je draži :)
najbolji.798 vmisev, -> #797, zcvele
> Ako imaš spektruma na kontrolnom možeš ga korisno iskoristiti dok c64 ne. > Zafali ti gumica a ti se latiš tastature. :))) Sjajan argument, but em nisam imao kontrolni od '89, em moj spec- trum ima Ines keyboard. Al' zato u toj tastauri ima mesta za oba toma male prosvetine enciklopedije. A to mož' da bude korisnije od gumice :) Vladimir > Spektrum ti je kao leviske. Što je stariji i poderaniji to ti je draži :) Da, moglo bi i ovde da se primeni i ono da neki računari stare k'o vino, a neki k'o papuča ;)
najbolji.799 armitage, -> #795, domana
> Eto sad, ovi amigasi se valjda samokaznjavaju zbog > propasti omiljene im firme pa prelaze na losije modele > ne bi li dokazali kako su i oni dorasli modernoj > PC arhitekturi! ;>;) Kako? Lošiji modeli dorasli PC ahitekturi ... može ;) Amigaši dorasli PC arhitekturi ...... WAAAR HAR HAR HAR HAR :)))) -*- Armitage -*- P.S.: Ako se ne varam Spectrum Emulator je najpre napravljen za PC ;>
najbolji.800 kermit, -> #799, armitage
Naravno da se varaš :) C-64, ZX81, SPECTRUM, MEKINTOŠ i PC emulatori (zaboravih Atari 800xl) su prvo (a neki i jedino) napravljeni na Atariju. Mrzi me sad da startujem svaki pa da ti kažem od koje su godine ;) p.s. pravljen je i Amiga emulator ali nažalost nisam uspeo da vidim kako radi jer nije bilo dovoljno dokumentacije i nismo uspeli da ga startujemo :(
najbolji.801 armitage, -> #800, kermit
> p.s. pravljen je i Amiga emulator ali nažalost nisam uspeo da vidim kako radi > jer nije bilo dovoljno dokumentacije i nismo uspeli da ga startujemo :( Sorry, kolega po procesoru, ali taj Amiga eumulator na Atariju kao i na PCju je slaba vajda. Sa druge strane, Amiga odlično emulira ST. Ovim naravno ne želim nikoga da uvredim. Ranije sam često igrao UMS na ST emulatoru (nikako nisam uspeo da nađem tu igru za Amigu, a i jedan ortak je obradio krizno područje Vukovara :) Što se tiče PC emulacije, najveće poniženje za naše "kompatibilne" kolege je program koji se zove "PC-Task". Jeste, program radi u multitaskingu što će reći da se paralelno može startovati bilo koja Amigin program (pustiš brate k'o čovek neki modul :) -*- Armitage -*- [ PC računari su najbrži na 9.81 m/s]
najbolji.802 kermit, -> #801, armitage
Na St-u je jako dugo dominirao PC DITTO i bio je jaaako spor ali su čak i virusi radili :)) Pojavio se Soft PC koji postoji i na meku i radi na 030 poprilično brzo. Ja ga često koristim i nemam primedbi. Inače kad ga startujem imam PC-a u prozoru i mogu da startujem još ponešto. Stvari se menjaju očigledno nabolje što se tiče multitaskinga na atariju. Ne bi se složio da amiga baš odlično emulira ST. Jednom prilikom sam probao da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom gotove dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi - emulirani atari me je konstantno pozdrvaljao sa gomilom bombi. A UMS je prilično čisto pisana igra pa nije čudo što radi.
najbolji.803 dcolak, -> #802, kermit
│ Ne bi se složio da amiga baš odlično emulira ST. Jednom prilikom sam probao │ da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom │ gotove dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi - Zavisi koji si emulator koristio, postojao je neki prvi emulator ST-a koji jeste voleo bombice, posle se pojavio novi (Chameleon valjda) i tu je sve radilo k'o struja :) Sledge DAMMIR!
najbolji.804 knight, -> #800, kermit
=> Naravno da se varaš :) C-64, ZX81, SPECTRUM, MEKINTOŠ i PC emulatori => (zaboravih Atari 800xl) su prvo (a neki i jedino) napravljeni na Atariju. Možda, ali na mojoj 386-ici na 40Mhz igre za Spectrum lete, moram da ih usporavam... A kako to izgleda na Atariju?
najbolji.805 knight, -> #801, armitage
=> želim nikoga da uvredim. Ranije sam često igrao UMS na ST emulatoru => (nikako nisam uspeo da nađem tu igru za Amigu, a i jedan ortak je obradio => krizno područje Vukovara :) Jel' to neka strateška igra? Deluje zanimljivo... => Š PC računari su najbrži na 9.81 m/sĆ A Amige su najbrže kad renderuju :>> btw, sekund na kvadrat.
najbolji.806 knight, -> #802, kermit
=> da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom => gotove dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi Ja sam mislio da je do drajvera za štampač, ali... Jel' uspeo neko da odštampa Calamus dokument na Amigi? Btw, mislim da je samo Calamus, i to običan - v1.09, dovoljan razlog za kupovinu ST-a. Skidam kapu... :)
najbolji.807 kermit, -> #804, knight
I na atariju je sasvim dovoljno brzo :)
najbolji.808 armitage, -> #802, kermit
> Ne bi se složio da amiga baš odlično emulira ST. Jednom prilikom sam probao > da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom gotove > dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi - emulirani > atari me je konstantno pozdrvaljao sa gomilom bombi. A UMS je prilično čisto > pisana igra pa nije čudo što radi. Hm, zavisi koji si emulator koristio. Sa druge strane, ako je program pisan prljavo t.j. nesistemski, teško da će raditi. Za sada se samo Speccy emulira 100% (dakle emulacija kompletnog hardvera). -*- Armitage -*-