najbolji.707vitez.koja,
-> #687, jmodli#=> Amiga 3000ux (jednu sam ja video na delu u nekoj firmi).
Reče mi jedan čoek, na jednome mestu, kod jednoga čoeka... E ne mogu ti reći đe
je, odma bi se setio koji je...
#=> a sto je zanimljivo u toj firmi nemaju pisije - sve sami
#=> Sunovi i Amige... :)
Da, nas i Rusa trista miliona ;))
najbolji.708mikis,
-> #702, dejanr+> Mozda zanimljiv prilog za ovu diskusiju - prema izvrsenim istrazivanjima,
+> Intel trenutno drzi oko 74% svetskog trzista mikroprocesora. Druga je
+> Motorola, koja drzi oko 8% trzista.
I narodna muzika drzi 90% naseg trzista.
Americki casopis Fortune (koji svake godine objavljuje spisak
najbogatijih ljudi sveta) nedavno je objavio listu najcenjenijih
americkih firmi. Medju prvih deset (od firmi koji se bave racunarima)
nalaze se Microsoft i Motorola. Tu su jos i Walt Disney, Coca Cola, 3M
i jos neke (nama manje poznate firme). Ove firme su dobile oko 8,5
poena. Apple je znatno pao od prosle godine (sada ima oko 6 poena) i
nalazi se ispod 30 mesta, pre njega je HP a IBM daleko iza (sa oko 5
poena). Intel nisam nasao na listi.
Sve ovo se moze naci u Americkoj citaonici, u tekstu na tridesetak
strana. Izvinjavam se zbog mogucih netacnosti, neke podatke sam naveo
po secanju.
najbolji.709mikis,
-> #704, funky+> Jel se to zezas ? Da bi u tu amigu uturio PC karticu i da bi RADILA, treba
+> da kupis AT bridgeboard karticu, sa 286 na 8 MHz, koja kosta vise nego ceo
+> 386 racunar.
Da si procitao prvu poruku, na koju je corto odgovorio, video bi da
sam rekao da UZ HARDVERSKI PC EMULATOR mozes koristiti sve PC kartice.
+> Ne kazem da se u medjuvremenu nisu pojavile i brze Bridgeboard kartice, ali
+> sta to vredi kad je 286/16 brzi od bilo koje.
Mozda bilo pre tri godine. Danas mozes za 500$ da kupis
486SX/486DLC karticu. Takodje, 386SX emulator kosta 250$. To da je 286
brzi od njih, jeste, ali u kekama.
najbolji.710mikis,
-> #706, domana+> Znas onaj tag:
+> "I received e-mail, therefore, i exist!"
+> So, ti postojis, ne sumnjaj u to! ;)
Uh, sad mi je lakse :) OK, posto smo to dokazali, hajde da dokazemo
da postoji i mleko. Ja se, doduse kroz maglu, secam da je tako nesto
postojalo, ali ga vec dugo vremena nisam video. Istina, u novinama pise
da se pojavljuje u ranim jutarnjim casovima i da neki penzioneri stoje u
redu za isto, ali ko ce novinama verovati.
najbolji.711funky,
-> #709, mikis Kupi pa proveri. 286 jeste sporiji u PC comp. ali u AMIZI je deseta stvar.
Kad bi gurnuo DLC/40 MHz, subjektivna brzina bi se približila 286/16 na PCju
Zašto se opšte ljudi trude da emuliraju PC-a na Amigi i sl ? Porazmisli.
najbolji.712wizard,
-> #696, mikis> Ajde, nemojmo preterivati. Uostalom, to je besmisleno. Da sam hteo
> takav kompjuter, kupio bih PC.
Predlažem da se gornji citat usvoji kao zaključak ove rasprave. ;)
najbolji.713jmodli,
-> #704, funkySubject: pa ti davno nisi nista video
> Ne kazem da se u medjuvremenu nisu pojavile i brze Bridgeboard kartice,
> ali sta to vredi kad je 286/16 brzi od bilo koje.
pre par dana sam imao priliku (i iskoristio sam je) da testiram sledecu
konfiguraciju:
Amiga 4000/040, 10Mb RAM (2Mb chip + 8Mb fast), 240Mb IDE hard disk drive,
Emplant, 486 Bridgeboard i Sony GVM-1311Q MultiScan monitor.
hard disk je podeljen na tri particije: 120Mb Amiga, 60Mb Mac i 60Mb MSDOS.
Emplant = hardverski emulator Motorola_based masina. Na ovoj konfiguraciji
u pitanju je bila emulacija Mac Quadre 910. instaliran je System
7.1, a probali smo znacajnije dtp i image processing programe.
svi su radili bez ikakvih problema.
486 Bridgeboard = hardverski emulator PC-ja. SysInfo je prijavio 486/25,
CPU speed 62, Overal Performance 34. (sada sam pogledao
na mojoj 486/33 i daje CPU: 72, Overall: 49.) to mi ne
izgleda tako lose... osim toga na kartici se dobija i VGA
640x480 u 16 boja. mi smo probali i ET-4000 sa 1Mb RAM-a
i odlicno je radio u 1024x768 256 boja. cak se i Windows
ponasao kako treba, i mogu reci da je brzi od mog kucnog
Windowsa (valjda zato sto je Amiga imala vise memorije).
od hardvera smo dalje probali SoundBlaster v2 (radio je
kako treba u Windowsu, FS5 i Doom-u), neki divlji
fax/modem i Telemate i GeniScan 4500 (rucni skener). sav
probani hardver je odlicno radio, a i sav probani softver
(Windows [CorelDraw v4], Flight Simulator v5, Doom,
Telemate, HOR, Microsoft Basic v7, Lotus 1-2-3).
sva tri (Amiga, Mac i PC) sistema mogu da rade u isto vreme, sa tim sto
Amiga i Mac dele procesor pa se vide usporavanja u slucajevima da Amiga i
Mac u isto vreme rade puno racunanja. kod pisija se ne primecuje
usporavanje jer koristi svoj procesor na kartici. naravno, da bi ste imali
sva tri sistema u isto vreme na istom monitoru potreban je multisync, a
testirani Sony se odlicno pokazao. takodje smo probali i Amigu na njen
monitor (Commodore 1084), a pisija na Multisync i - radi.
jedini problem je bio memorija kada smo u isto vreme startovali Real3D v2
na Amigi, QuarkXPress na Mac-u i Windows/CorelDraw na pisiju. bilo je
prilicno swap-ovanja sto je znacajno usporilo ceo sistem. ipak, ovo je bilo
iz cistog izivljavanja i sumnjam da ce neko u isto vreme startovati ova tri
programa - a sva tri su prilicno zahtevna memorije.
i na kraju, najsladje - cena ovakve konfiguracije u Budimpesti (gde je i
testirano) je 2800 dolara bez Sony monitora ili 3600 dolara sa Sony
monitorom. da je ekstra povoljno, jeste - da je jeftino, nije.
ipak i dalje nijedan drugi kompjuter ne moze da emulira uspesno ove tri
(vodece) platforme, a kupovati svaki posebno daje mnogo vecu cifru od 2800
dolara. a svaki sistem ima svoje kvalitete, pa...
ps: ja sam se odlucio za ovu i nadam se da ce naci na mom stolu u sledecih
par meseci.
. going to church doesn't make you a christian any more than going to a .
. garage makes you an automobile. .
najbolji.714armitage,
-> #693, jmodli
> taj ne da dere, nego dere vise nego Kon-Tiki Amiga Computers... :)
Dere više nego Kon Tiki ?!?!?
Ako treba, matematički ću da ti dokažem, da to nije moguće ;)))))
-*- Armitage -*-
najbolji.715armitage,
-> #702, dejanr> Možda zanimljiv prilog za ovu diskusiju - prema izvršenim istraživanjima,
> Intel trenutno drži oko 74% svetskog tržišta mikroprocesora. Druga je
> Motorola, koja drži oko 8% tržišta.
"Quality or quantity,
don't tell me they're the same.
Quality or quantity,
a choice you have to make!"
;)
-*- Armitage -*-
najbolji.716mikis,
-> #712, wizard+> Predlazem da se gornji citat usvoji kao zakljucak ove rasprave. ;)
Nema problema, nego ja jos uvek cekam odgovor: koji se programi
koriste na PC-u u video produkciji? Zna li IKO ISTA o Topazu i QFX-u?
Ne shvatajte ovo kao nekakvu (daleko bilo) provokaciju, zaista me zanima
:) Moze i u nekoj drugoj conf. (PC/grafika?)
najbolji.717mikis,
-> #713, jmodli+> pre par dana sam imao priliku (i iskoristio sam je) da testiram sledecu
+> konfiguraciju:
...
+> i na kraju, najsladje - cena ovakve konfiguracije u Budimpesti (gde je i
+> testirano)
Wow, ovo zvuci super :)) Nego, zamolio bih te da mi bacis adresu
firme koja ovo prodaje (na mail, ili, jos bolje, u konferenciju).
P.S. Objasni nekima ovde kako Corel radi na 286/16 ;)))
najbolji.718corto,
-> #716, mikis> :) Moze i u nekoj drugoj conf. (PC/grafika?)
Da pratis, ne bi pitao ovako siguran u sebe.
najbolji.719mikis,
-> #718, corto+> Da pratis, ne bi pitao ovako siguran u sebe.
U ovoj konferenciji niko nista ne rece kada sam pitao. Takodje,
nisam video ni u PC.util:grafika (od kada je pratim, zadnjih 4-5
meseci). Jesam li propustio negde? :)
najbolji.720kale,
-> #713, jmodli
>> sva tri (Amiga, Mac i PC) sistema mogu da rade u isto vreme, sa tim sto
>> Amiga i Mac dele procesor pa se vide usporavanja u slucajevima da Amiga i
>> Mac u isto vreme rade puno racunanja. kod pisija se ne primecuje
>> usporavanje jer koristi svoj procesor na kartici.
Moraju da se uspore bar tamo gde se procesori guraju oko pristupa RAM-u
(nije dual RAM, zar ne).
Kako izgleda rad sa sva 3 sistema istovremeno; jedan ekran sa više
prozora ili prebacivanje sa sistema na sistem pri čemu svaki ispunjava ceo
ekran? Kakva je komunikacija između ovih sistema (između aktivnih programa)?
Kako se prebacuju podaci između različitih particija na disku (koji sistem(i))
mogu da čitaju/menjaju podatke u "tuđim" particijama.
Pozdrav!
najbolji.721corto,
-> #719, mikis> meseci). Jesam li propustio negde? :)
Mailni Vujosa ili Gremlina za detalje :)
najbolji.722dmiladinovic,
-> #692, jmodli>> tu kasetu sam i ja imao. odatle je izvadjeno par animacija i od toga je
Da li ti baš zaista pročitaš poruku po kojoj lupaš replay, ili to
radiš mahinalno ?
Čini mi se da si omašio poentu. :)
najbolji.723dmiladinovic,
-> #701, mikis>> Pa, mislim da je dovoljna satisfakcija sto si dokazao da to mozes da
Do dvadesete sami imao satisfakcije, a od dvadesete radim isključivo za
pare.
>> Zasto da ne, ako bude toliko bolja od sadasnje. Mozda dobijes i
Hah !
najbolji.724dmiladinovic,
-> #687, jmodli>> evo ja sam vec rekao da u beogradu postoji bar jedna Amiga 3000ux (jednu
More, kad sam bio mali, ubeđivali su mene da u BG-u postoji makar
jedan IBM 4000.
Čak su mi i matematički dokazivali da mora da postoji makar jedan.
Al me ne ubediše, tj. teorema je oborena. :)
najbolji.725dmiladinovic,
-> #697, mikis>> video. Doduse, pisalo je nesto o tome u novinama, ali ko ce njima da
Moj savet:
prestani da čitaš časopise/gledaš tv, škodi ljudima, radije se pusti
u realan svakodnevni svet.
Izgledami da se vi Amigaši ubiste od čitanja...
Ja malo slabije vidim, više volim da pipkam, al tu Amigu 3000SUXZ nikako
da uštinem. (onu sa skijama) :)
najbolji.726dmiladinovic,
-> #698, mikis>> 2/2=1, 1<>0. Ili mozda nije, niko to nije dokazao, to samo pise u
A 1Mb na Prc-u ?
najbolji.727dmiladinovic,
-> #699, mikis>> Da li smatras da je nase drustvo dostiglo vrhunac tehnoloskog
Pa nismo na vrhuncu. ali smo u ovoj sveri jako, jako blizu.
Ne mali broj puta mi se dešavalo da šaljem drugarima preko bare,
što softvera i što, za neverovati, hardvera.
Meni je jako drago što je A&A jako zastupljen u Danskoj, ali onda
možemo da pričamo i o zastupljnosti recima MSX-a po kineskim školama.
Sve je to poprilično nevažno. Važno je jedino ono što se dešava na
ovim prostorima oko nas i šta se tu prevashodno koristi.
Pravo da ti kažem, svetske računarske časopise sam prestao da čitam
pre otprilike pet godina, jer uglavnom imam na stolu stvari pre nego
što ih oni objave ili istestiraju.
Slabo čitam, al zato dobro pipkam. :))
najbolji.728dmiladinovic,
-> #693, jmodli>> mozda covek 'oce da zaradi koju forintu vise... :)
Zvanični APPLE diler nemože da drnda cenu koju on želi,
većma mora da prati politiku samog APPLE-a.
najbolji.729mikis,
-> #725, dmiladinovic+> Moj savet:
+> prestani da citas casopise/gledas tv, skodi ljudima, radije se pusti
+> u realan svakodnevni svet.
Kao sto rekoh, cale mi nije ni Bil Gejts, ni sultan od Bruneja, tako
da cu za sada morati da ostanem na citanju...
najbolji.730mikis,
-> #726, dmiladinovic+> >> 2/2=1, 1<>0.
+>
+> A 1Mb na Prc-u ?
E to vec opasno tezi nuli...
najbolji.731mikis,
-> #727, dmiladinovic+> Pa nismo na vrhuncu. ali smo u ovoj sveri jako, jako blizu.
Softvera sto se tice, jesmo. Jako smo blizu svetskom vrhu (narocito
piraterije sto se tice).
O hardveru, smesno je i diskutovati.
najbolji.732jmodli,
-> #717, mikisSubject: cena ultra platforme
> Wow, ovo zvuci super :)) Nego, zamolio bih te da mi bacis adresu
> firme koja ovo prodaje (na mail, ili, jos bolje, u konferenciju).
ovo je testirano u stanu tog coveka. tj. nije stan nego kao prodavnica, ali
ajde (bas i ne lici na prodavnicu). njega je nasao drug, koji zivi u
budimpesti, u malim oglasima, pa mi je javio, ja otis'o do budimpeste
(naravno, nisam samo zbog toga) i probali.
zakljucak: moram da ga nazovem i pitam da li jos ima adresu.
inace, moguce je sklopiti ovakvu konfiguraciju i kod nekog od
budimpestanskih amiga dilera. cene su skoro iste kao i u nemackoj, tako da
bi sve ovo doslo oko 2800 dolara i da je sam sklopis.
. going to church doesn't make you a christian any more than going to a .
. garage makes you an automobile. .
najbolji.733madamov,
-> #728, dmiladinovic
> Zvanični APPLE diler nemože da drnda cenu koju on želi, većma mora da prati
> politiku samog APPLE-a.
Ne mora, može da formira cenu kako hoće, s tim što evropska ne sme da bude
ispod određenog minimuma (20%-30% veća od USA cene). Zato se one cene koje
Apple (a i ostali proizvođači) izbacuje zovu Suggested Retail Price. To u
Americi obično znači da ćeš kupiti jeftinije od te cene. Pogotovo može da ti
nadrnda cenu za servisne posliće.
najbolji.734corto,
-> #722, dmiladinovic> Da li ti bas zaista procitas poruku po kojoj lupas replay, ili
Nije replay, nego reply.
najbolji.735jmodli,
-> #720, kaleSubject: AmigaMacPC
> Kako izgleda rad sa sva 3 sistema istovremeno; jedan ekran sa vise
> prozora ili prebacivanje sa sistema na sistem pri cemu svaki ispunjava
> ceo ekran?
svaki sistem ima svoj ekran. sa ekrana na ekran se prelazi standardnom
kombinacijom tastera Amiga-N ili Amiga-M, ili spustanjem misem. ova druga
opcija i nema neke svrhe...
teoretski, uz neku EGS karticu za Amigu (tipa Picasso ili Retina) moguce je
i za svaki sistem imati prozor, ali necu da se kunem da to radi.
> Kakva je komunikacija izmedu ovih sistema (izmedu aktivnih
> programa)? Kako se prebacuju podaci izmedu razlicitih particija na disku
> (koji sistem(i)) mogu da citaju/menjaju podatke u "tudim" particijama.
mekintos i amiga podatke razmenjuju preko clipboard-a, a kod pisija to nije
moguce. ako je bas potrebna razmena podataka izmedju pisija i amige onda je
moguce ici preko hard diska.
AmigaDOS uspesno uspesno cita svoju i MSDOS particiju, a za mekintosa nismo
probali jer nije bilo odgovarajuceg disk-handlera (a postoji). msdos moze
da cita samo svoju particiju (mozda moze i mekintosevu, ali to je sada do
pisija a ne do amige).
. going to church doesn't make you a christian any more than going to a .
. garage makes you an automobile. .
najbolji.736ndragan,
-> #734, corto/ Nije replay, nego reply.
Jeste replay, nego ti nisi primetio ono žmigajuće R u gornjem desnom
uglu svog ekrana...
Bue_ Ndragan
najbolji.737darone,
-> #370, jmodli>> ipak, da priznam, nisam boje u windows-u ukinuo zato sto je sporo nego zato
>> sto quark xpress ne radi kako treba sa slikama kada je 1024x768 i 256 boja.
Znam da kasnim (dokle ću ja da iščitavam konferencije koje silom prilika nisam
čitao dva meseca? :)) ali ovde uđi lepo u edit, pa preferences, pa
application, pa iskrstači kvadrat na kom piše 256 levels of gray. Sada bi
trebalo da je sve u redu. Bar sam ja tako stavio i zadovoljan sam :)
najbolji.738jmodli,
-> #737, darone> application, pa iskrstaci kvadrat na kom pise 256 levels of gray. Sada bi
> trebalo da je sve u redu. Bar sam ja tako stavio i zadovoljan sam :)
hvala! sada cu da probam, pa sta bude bude...
. josip modli .
najbolji.739dejanr,
Najjeftiniji PowerPC personalci će "sahraniti" Mekintoše zasnovane na
68040. NOVOSTI/microb 4.1101.
najbolji.740nemanja.,
-> #739, dejanr# Najjeftiniji PowerPC personalci ce "sahraniti" Mekintose
# zasnovane na 68040. NOVOSTI/microb 4.1101.
Procitah negde da je emulacija meka na power pcju tragicno lose
uradjena. Emulacija pcja je vrlo brza ali ne ide dalje od 286. :(
najbolji.741madamov,
-> #739, dejanr
> Najjeftiniji PowerPC personalci će "sahraniti" Mekintoše zasnovane na
> 68040. NOVOSTI/microb 4.1101.
A za sada su najjeftiniji PowerPC personalci upravo Mekovi. B)
najbolji.742dejanr,
-> #741, madamov>> > Najjeftiniji PowerPC personalci će "sahraniti" Mekintoše zasnovane na
>> > 68040. NOVOSTI/microb 4.1101.
>>
>> A za sada su najjeftiniji PowerPC personalci upravo Mekovi. B)
Pa da, ali nisu zasnovani na 68040 ;)
najbolji.743kermit,
E, ovo moram da vam kažem. Pre neki dan sam bio u jednoj
beogradskoj firmi (nije važno kojoj) i ljudi rade sa dva
Atarija i još nekim PC-ovima. Atariji su kupljeni '86(87) i do
dan-danas SE NI JEDAN OD NJIH NIJE POKVARIO. Ako ste slabi sa
matematikom da vam kažem da je to 7-8 godina. Zlobne upadice
tipa "naravno da nisu kad ni ne koriste" zaboravite jer te
mašine rade non-stop (na njima se priprema materijal koji
PC-ovi žvaću i prave knjige). Da ne zaboravim, mašine su ATARI
2080 (prošireni 1040 u Madinskoj Knjizi) što će reći da nemaju
ventilatore!
najbolji.744funky,
-> #743, kermit Ih, na PMF-u radi jedan PC-XT sa 10 MB diskom već 12-13 god (u stvari, ne
jedan) i ništa :) A i na FON-u ima nekolko Honeywell PC-a crnih od prlja-
vštine, rade NONSTOP, i opet O.K.
Zašto ne bi radio i ATARI, bilo bi i blam da se pokvari radeći na 7 MHz ;)
najbolji.745mikis,
-> #744, funky+> A i na FON-u ima nekolko Honeywell PC-a crnih od prlja vštine, rade
+> NONSTOP, i opet O.K.
:)))) Daj, nemoj njih da spominješ :) Tim čudima treba dva minuta da
se butuju sa harda ;) Kad pričaš o FONu, ja više volim da spomenem
Honeywell Superteam računaljke (sys1, sys2). Obe makine su iz '87,
svaka ima po 8 MB rama i procesor (zna se ;)) M68020, a na jednu je
nakačeno 14 terminala. Pa kad opičiš tetris na svima redom... :)))
najbolji.746marshall,
-> #744, funkyA ti XT-i rade na mnogo vise Mhz ? ;)
najbolji.748kermit,
Evo malo novosti:
//// Maxon Emulates ST on PC
Janus, from Maxon, is an ST emulator for the PC. It differs from
Gemulator because it is an hardware emulator which includes a 68000
running at 16 MHz with its own memory (up to 16 MB). Janus runs in two
different modes: in "Local Mode" where everything is done by the 68000
(just like an ST) and with speed similar to a MegaSTE. In "Dual Mode",
Janus uses all the power of your PC to help the 68000. In this mode,
Maxon claims you get a TOS machine running up to 12 times the speed of
an ST. Price of Janus, DM 800.
As you can see the Atari market is not dead in Europe with many new
products coming out for the Falcon030 and the STs. In fact, since
Atari has closed French and German offices, developers have found a
new dynamism. They are organizing three big Atari shows in Germany (in
April and May) and many new products (even Falcon games) are promised
to appear in the next months from France and Germany. Let's hope these
new products (Chroma, Afterburner, etc) may help Atari to find good
reasons to come back into the computer business.
najbolji.749kermit,
ima još
Janus is actually NOT an emulator but an expansion card which
contains the main hardware of an ST (68000, 16 MHz and TOS 2.06, space
for 2 SIMMs (8 or 9 chip).
Here is an excerpt of the information in the magazine "ST-Computer",
issue 4/94:
"... Although there only is a 68000/16 on the board, Janus is fast,
because the CPU delegates a big part of its tasks (e.g. graphics
output and file operations) to the Intel processor. It only processes
system specific calculations. In many applications, the Janus board is
faster than a TT! Various resolutions are supported, depending on the
abilities of the graphics card. In the compatibility mode with ST
high resolution, almost all ATARI programs run without problems."
Technical data:
CPU: MC 68000
Speed: 16 MHz
Memory: 2 SIMMs (70ns), choice between 256KB, 1MB, 4MB, 8MB or
16MB each
Graphics card: Any standard VGA card
OS: Place for 2 ROMs TOS 2.06
Bus: ISA
Now, even at $300 would this card be a deal? If you are forced to use
a PC at work, then this is the product for you. Having TT030-like
access to programs like Calamus SL on a PC could be the salvation to
someone stuck with Windows or unable to sneak their Atari in to work.
It does have some benefits over the GEMulator in that it has actual
hardware implementation of the 68000. This means that it should run
faster on any PC, rather than fully relying on the Intel CPU to carry
out instructions meant for a Motorola processor. The Janus does use
the host computer's CPU to speed things up, but the actual speed of
the application will rely on the 68000. More needs to be said about
this machine as there are many questions that need to be answered. No
matter how good the statistics may look, if it doesn't run what you
need to, then it is useless. I have been in contact with Mr. Mihocka,
and I am sure that no matter how attractive the Janus could be, he
could make the GEMulator more attractive on a price point. As more
information comes along I will be sure to pass the info on to you!
najbolji.750kermit,
pa još:
//// CBM Closes its Doors - Commodore International Ltd., the computer
""""""""""""""""""""""""" manufacturer that provided many with
their first computers, is going out of business. The computing
pioneer that sold many PET, Vic-20, C-64 and Amiga computers is
finally closing its doors.
Commodore said, "This is the initial phase of an orderly voluntary
liquidation of both companies." The company reported a loss of $8.2
million for the previous quarter
Amigisti, primite saučešće.
najbolji.751kermit,
i još:
Even if you want to dismiss your ATARI for a "compatible" computer,
You need not neccessarily throw away all your TOS programs! VHF
Computer GmbH showed its "Janus" ST-board for PCs. It has a 16 MHz
68000 and sits in an ISA-slot. There are two SIMM-slots on the board,
so you can have up to 32 MB of RAM. Although the raw performance of
the processor is not higher than you would expect, the graphic
routines are processed by the host PC and therefore seem to exceed
even TT030 values. The shown board ran my game "Slartris" without
problems in a remarkable speed but apparently, there was a last minute
bug in one of the driver routines which made the PC speaker go
"beeeeep" forever everytime a text function was called.... As for the
price and release date, the card without TOS and RAM goes for DM 898
(č$530) and is said will be delivered around the end of May.
najbolji.752kermit,
i još malko :)
//// Sigma anounces JagPC - Jaguar on a PC card!
The big news on the video game front is the announcement from Atari
Corp. and Sigma Designs on the development on the rumored PC Jag
card. Yep, it's true, Sigma Designs announced that they plan to have
the card available to the public by the end of the year for "under
$500." At the moment, details are a bit sketchy, and rumors are
flying all over the Internet in every newsgroup from Atari to 3DO to
Sega to Nintendo. Not only is Atari leading the pack with the most
advanced video game system available, but now they are making it
available to an installed user base of over 10,000,000 users. As for
now, here are the facts as we know them:
ŠĆ The JagPC will enable PC users with a MPC2 compatible machine (and
the JagPC of course) to play JagCD games in a window on their PC.
ŠĆ PC users will not need to buy a special Jaguar CD-ROM drive as the
card will utilize the (double-speed) CD drive in the PC.
ŠĆ The card will NOT play Jaguar cartridges.
ŠĆ The JagPC will play the SAME Compact Discs that will play in
Atari's upcoming Jaguar CD-ROM drive. (i.e. you will be able to
pop a disc out of your Jaguar CD-ROM drive and run -the- -same-
-physical- -disc- on the JagPC.)
ŠĆ The JagPC will use an ISA bus slot.
(There is currently no name for the product. We are calling it
"JagPC" for lack of a better name!)
As far as we can tell, there are no current plans by Atari Corp. to
establish similar cards or devices for other computing platforms.
The JagPC itself is not only a "Jag-on-a-card." In addition to
allowing Jaguar CD compatibility, the card will also benefit the PC
user by acting as a ReelMagic MPEG card in its spare time. That's
right, it will be a ReelMagic/JagCard in one. Although it has not been
confirmed, it is likely that the ReelMagic's MPEG abilities will
utilized by the JagPC card, thus eliminating the need for a PC user to
have some type of MPEG Cartridge needed by owners of a "regular"
Jag+CD. With ReelMagic cards retailing for around $400, this is
definately exciting news indeed!
This also opens the door for PC software developers who previously
might not have considered porting their software over to the Jaguar.
The current ReelMagic card allows PC users to display MPEG compressed
video on a PC with over 32,000 colors in a resolution up to 1024x768
with no slow down at 30fps. It also allows for the playback of Video
CDs which are just starting to trickle into the market. Currently,
some of the more noteable ReelMagic developers are:
Activision, Sierra On-Line, ReadySoft, Aris Entertainment,
Trilobyte, Interplay, Access Software Inc., Virgin Games,
Compton's New Media, and Psychnosis.
.
najbolji.754knight,
-> #750, kermit=> Amigisti, primite saučešće.
Pridružujem se "pozdravu" ;>>
btw, Octopus, da nisi i ti preš'o na PC? ;>> Beše
prodavao svoje master diskete u oglasima.
najbolji.755cane,
-> #750, kermit - Amigisti, primite saucesce.
Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, sa
nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji racunara.
Nakon nestanka Sinclair Research-a, Commodore je ostao jedini svedok,
jedini spomenik vremena koje je predstavljalo prekretnicu u razvoju
racunara. Uostalom, setite se sta su ove dve kompanije znacile pocetkom,
sredinom i krajem 80-ih. Setite se tog vremena. Tadasnji racunari (kucni)
mozda i nisu bili mocni, ali su bili daleko privlacniji i kao da su imali
dusu. Bilo je, nekako, vise zara u svemu tome.
Sada, kada je i taj poslednji spomenik porusen, svi smo mnogo siromasniji.
najbolji.756kermit,
-> #755, cane ajd sad, rasplaka me svojim govorom. Možda je šteta jer više neće biti trke
nego ko je preživeo radiće šta hoće. Atari se ne da (zaposlili su par hiljada
radnika u vreme kad IMB otpušta isto toliko jer im je eskplodirao posao sa
Jaguarom) Mek je mek i to je kraj priče, a PC se guzi da uđe svugde ali - neće
moći baš svugde. Sve u svemu mislim da će od commodore-a ostati samo uspomena a
u studijima širom sveta će i dalje raditi Amige sa tosterima i to se neće
promeniti ez obzira na sve.
najbolji.757kermit,
-> #754, knight>> Pridružujem se "pozdravu" ;>>
>> btw, Octopus, da nisi i ti preš'o na PC? ;>> Beše
>> prodavao svoje master diskete u oglasima.
Fala na pitanju još sam normalan ;)) Ne nisam prešao na
PC-a, nego jednostavno na TT-u imam HD flopi pa menjam diskete za
HD. A nešto se ramišljam da sve prebacim na CD-ROM i da nemam više
disketa :)))
najbolji.758mikis,
-> #750, kermit+> Amigisti, primite saučešće.
Hvala. (Doduše, kasniš samo dva meseca ;) ).
Nego, moje saučešće i Ataristima:
+> //// Maxon Emulates ST on PC
+> //// Sigma anounces JagPC - Jaguar on a PC card!
;))
p.s. Ono 'CBM is finally closing its doors...' nemoj shvatatiti suviše
bukvalno. Ovih dana bi trebalo da se (konačno) objavi ko je otkupio
Komodor :) (hint: pogledaj malo po conf. novosti:amiga.news :) ).
najbolji.759domana,
-> #755, cane~~~ Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime,
~~~ sa nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
~~~ racunara. Sada, kada je i taj poslednji spomenik porusen, svi smo mnogo
^^^^^^^^^^^^^^^^^
Jooooj bre, ne svidja mi se tvoj stil. Koje su to zesce
fraze...
Sto se tice commodore, i krivo mi je i nije mi krivo,
treba ici ka standardu - PC ;)
Uprava treba da razmisli o ukidanju konferencije...;);)
Pyc
najbolji.760kermit,
-> #758, mikis>> Nego, moje saučešće i Ataristima:
Zašto, Atari neće da pravi više ništa što nije TT, FALCON,
MEDUSA T40 ili Jaguar. A ta kartica emulira 1040 koga nema već
4 godine u proizvodnom programu.
>> +> //// Sigma anounces JagPC - Jaguar on a PC card!
Pa da, ali to je i dalje Atarijev proizvod :))
>> nemoj shvatatiti suviše bukvalno. Ovih dana bi trebalo da
>> se (konačno) objavi ko je otkupio Komodor :)
Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće
proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to.
najbolji.761cane,
-> #759, domana - Jooooj bre, ne svidja mi se tvoj stil. Koje su to zesce
- fraze...
Izgleda da pripadas nekoj drugoj generaciji :(.
najbolji.762paki,
-> #755, cane> Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa.
Treći termonuklearni rat... šmrc :(
:>
najbolji.763mikis,
-> #755, cane+> Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, sa
+> nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji racunara.
Jao, ljudi, nema potrebe za tolikom patetikom ;) Commodore _nije_
nestao (evropski deo i dalje radi, jedino je proizvodnja trenutno u
prekidu). Gubici od 8 mil. $ u poslednjem kvartalu nisu toliko strašni
da bi firma potpuno propala (pogotovu ako se zna da direktor C=, Mehdi
Ali, jedan od dvojice najzaslužnijih za ovakvo stanje, ima godišnju
platu od 2 mil. dolara!).
Još uvek traju pregovori o preuzimanju Komodora od strane jedne
velike azijske firma (među 10 najvećih u Aziji; po rečima direktora
nemačkog Komodora, veličine Sonija; najčešće se pominje Samsung).
Uslov za prodaju je da se nastavi proizvodnja kompletne linije Amiga
računara (npr. Hewlett Packard je zainteresovan samo za OS i grafičke
čipove, Filips za CD32, itd.).
Znači. sa kukanjem/slavljem treba sačekati još neko vreme, dok se
stvari skroz ne rasčiste :)
najbolji.764knight,
-> #757, kermit=> HD. A nešto se ramišljam da sve prebacim na CD-ROM i da nemam više
=> disketa :)))
Koliko starih programa ti radi na TT-u?
najbolji.765knight,
-> #760, kermit=> Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće
=> proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to.
Nemoj tako. A3000 je bolja od PC-a 286. :)))
najbolji.766mmitrovic,
-> #760, kermitŮ█▀█Ţ Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće
Ů█▀█Ţ proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to.
Komodor je bio ime. ;) (o pokojniku sve najlepše)
Ko god da kupi CBM promeniće ime komjuterima (NEC Amiga, fuj)
ali je consumer confidence pao kilometar. Ja sam lično iskoristio
ovaj kolaps da zadam smrtni udarac nekolicini Amigista iz moje
okoline, rezultirajući u uspešnoj konverziji jednog čoveka u PCevca ;)
Nažalost drugi se oporavio od šoka i dalje se igra demoičićima.
Da se vratim na reply, Amige će i dalje da se proizvode, ali će
ih ljudi slabije kupovati što će dovesti do promene u proizvodnom
programu (čitaj uzeće tehnologiju i baciće Amige), pa će verovatno
praviti samo konzole. C'est la vie.
najbolji.767kermit,
-> #764, knight Na TT-mi ne radi možda 0.5% onih najstarijih programa. Znači 99.5% je
sasvim OK. Naravno ako zanemarimo igre :( Radi samo 5% igara.
najbolji.768kermit,
-> #765, knight Ne kažem da nije bolja, samo oboje imaju istu manu - ne prave se više :)
najbolji.769kale,
-> #760, kermit
>> Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće
>> proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to.
Šta fali A1200 (osim još jednog inča za normalne diskove)? Što se tiče
prodaje itd. i ovaj sadašnji Atari je nastao posle neke prodaje ili tako nečeg.
najbolji.770mikis,
-> #760, kermit+> Znam, ali budi siguran da će ga očerupati i da više neće
+> proizvoditi promašaje tipa A1200, A600, A3000 i tako to.
:)) Odakle ti ideja da je A1200 promašaj? Ajde, za A600, A500+ i
_delimično_ A3000 i mogu da se složim, ali A1200... Raspitaj se malo
koliko ih je prodato u Evropi i šta je donosilo glavnu zaradu Komodoru
ovig godinu-godinu i po dana.
najbolji.771mikis,
-> #769, kale+> Šta fali A1200 (osim još jednog inča za normalne diskove)?
Malo jači ispravljač (za 'normalne' diskove) ;) U A1200 se može
ugraditi i 3.5" HD, jedino treba obezbediti malo jače napajanje.
+> Što se tiče prodaje itd. i ovaj sadašnji Atari je nastao posle neke
+> prodaje ili tako nečeg.
Da, i to ka ga je kupio? Bivši vlasnik (i osnivač) Komodora, Jack
Tramiel :)
najbolji.772kermit,
-> #769, kale Amigi 1200 fali peruška. Ljudi koji poprilično znaju o Amigi su razočarani
onim što 1200 nudi. Kao i uvek, puno priče a malo stavri koje nudi. Otprilike
ista fora kao Atari ST i STe :)
najbolji.773frant,
-> #755, cane> Jesam PC-jevac, ali mislim da je ovo, ipak, opsta katastrofa. Naime, sa
> nestankom Commodore-a, nestaje i jedna zlatna epoha u istoriji racunara.
> Tadasnji racunari (kucni)
> mozda i nisu bili mocni, ali su bili daleko privlacniji i kao da su imali
> dusu. Bilo je, nekako, vise zara u svemu tome.
Potpuno se slažem. Mnogo sam više voleo (i poznavao) svoj
Commodore 64 nego ovaj bezlični metalni sanduk. Nije sve u brzini i
megabajtima. Sad kad sve to imamo, više nam ništa nije dovoljno...
Frant
najbolji.774knight,
-> #773, frant=> Potpuno se slažem. Mnogo sam više voleo (i poznavao) svoj
=> Commodore 64 nego ovaj bezlični metalni sanduk. Nije sve u brzini i
=> megabajtima. Sad kad sve to imamo, više nam ništa nije dovoljno...
Možda zato što početkom/sredinom 80-tih nije bilo kompjutera na
svakom koraku kao danas. Tada smo ja i još 2-3 ortaka bili poznati
u školi kao "oni zanesenjaci što imaju kompjutere", gde nam je
šetnja hodnikom sa MM-om u rukama bila vrhunska lična promocija
a dijalog pun kompjuterskih termina glavna zabava za okolinu.
Sada to više nikom nije interesantno... ;(
PS "PROTECTION REMOVED by SATANSOFT", eh... šmrc...
PPS Ja sam bio "Dansoft" :)))
najbolji.775mmitrovic,
-> #770, mikisŮ█▀█Ţ koliko ih je prodato u Evropi i šta je donosilo glavnu zaradu Komodoru
Ů█▀█Ţ ovig godinu-godinu i po dana.
Očigledno, ne dovoljnu. Koliko god da su prodali, PCa je samo u SAD
1993. prodato 36 miliona. Kao što rekoh već, ova situacija može samo
da smanji prodaju (ko bi kupio od firme koja kolapsira :))
najbolji.776darone,
-> #774, knight>> PS "PROTECTION REMOVED by SATANSOFT", eh... šmrc...
O'š ti skinem neki takav u gif? :))
najbolji.777ognjen,
-> #773, frant)-> Potpuno se slazem. Mnogo sam vise voleo (i poznavao) svoj
)-> Commodore 64 nego ovaj bezlicni metalni sanduk.
Ja bas mnogo vise volim moju masinicu (286). Komodor je
propisno zatvoren, i ne moze se lako otvoriti, a i svi komodori
su isti. A moja masina je originalna, menjam joj delove,
popravljam je, lecim je od virusa...
najbolji.778mikis,
-> #772, kermit+> Ljudi koji poprilično znaju o Amigi su razočarani
+> onim što 1200 nudi. Kao i uvek, puno priče a malo stavri koje nudi.
:) Neće biti baš tako :) Mislim, da li se pod 'nudi malo stvari' može
podrazumevati novi, tri puta brži, (skoro) potpuno 32-bitni procesor, duplo
više Chip RAMa (oni koji se razumeju u Amige znaju šta to znači), ugrađen
IDE HD kontroler, grafika sa 256 boja iz 24-bitne palete (ranije max. 32
boje iz 4096, da ne pominjem Super HAM), nove VGA i MultiSync rezolucije,
ugrađen HD flopi (kod novijih modela), PCMCIA slot, novi operativni
sistem...
Uostalom, ovde ima bar 7-8 ljudi koji su vlasnici A1200, pitaj njih
koliko im ona nudi :)
+> Otprilike ista fora kao Atari ST i STe :)
Neće baš biti :) Uporedi sve ono gore nabrojano, i ono što je STe doneo
(ako me sećanje služi, malo bolju grafiku, zvuk i bliter).
najbolji.779cane,
-> #773, frant
- megabajtima. Sad kad sve to imamo, vise nam nista nije dovoljno...
"Sve je im'o, nista im'o nije..."
najbolji.780frant,
-> #777, ognjen> )-> Potpuno se slazem. Mnogo sam vise voleo (i poznavao) svoj
> )-> Commodore 64 nego ovaj bezlicni metalni sanduk.
>
> Ja bas mnogo vise volim moju masinicu (286). Komodor je
> propisno zatvoren, i ne moze se lako otvoriti, a i svi komodori
> su isti. A moja masina je originalna, menjam joj delove,
> popravljam je, lecim je od virusa...
Tvoj pristup je kreativan ili bar racionalan, a moj je pristup
bio više sentimentalan. To što su svi Commodore 64 računari bili isti
svakako je ograničenje, ali ima i nekih prednosti. Kupovali smo
računar poznatih performansi, porekla i kvaliteta. Nije se
postavljalo pitanje hardverske i softverske kompatibilnosti. Mislim
da je Commodore 64 bio, za ono vreme, dosta dobro projektovan, a imao
je prilično pouzdan hardver. Problem je bio kod proširivanja, jer je
ono bilo veoma skupo. Disk drajv 1541, glomazan i spor, sa ugrađenim
sopstvenim kompjuterom koji se mogao programirati (!), koštao je
otprilike kao i ceo Commodore 64.
Zanimljivost za one koji nisu radili sa Commodore-om 64:
inteligentni disk drajv mogao je da formatira disketu samostalno!
Posle izdavanja naredbe za formatiranje kompjuter je slobodan - može
i da se isključi, a drajv sam završava posao!
Frant
najbolji.781domana,
-> #780, frant~~~ Zanimljivost za one koji nisu radili sa Commodore-om 64:
~~~ inteligentni disk drajv mogao je da formatira disketu
~~~ samostalno! Posle izdavanja naredbe za formatiranje kompjuter je
~~~ slobodan - moze i da se iskljuci, a drajv sam zavrsava posao!
Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo
sto je taj drajv UZASNO spor...:)
Pyc
najbolji.782armitage,
-> #780, frant
Čitam nešto ove porukice, pa rekoh da i ja istresem par reči. :)
Sve je počelo sa iskazivanjem saučešća od strane pojedinih korisnika, u vezi
bankrota firme Commodore. Treba li da vam objašnjavam, da je to bio jedini
način da se dođe do promena po pitanju marketinške politike ove firme.
Naravno, može da se desi i to, da ih otkupe neki papani i da sve ode u p.m.:(
> Tvoj pristup je kreativan ili bar racionalan, a moj je pristup
> bio više sentimentalan. To što su svi Commodore 64 računari bili isti
Svako ko ranije nije posedovao neki 8-bitaš, uskraćen je jedne ogromne
doze iskustva. Ne samo što se time razvija respekt prema tim računarima,
već se gradi i ljubav prema samom računaru. (da li novinar, koji na svom
stolu drži PC stvarno voli tu svoju mašinu?) Ova "ljubav" se izražava u
želji da se računar što bolje upozna: najpre se ovlada user interfejsom,
onda se prostudira OS, zatim programiranje na hardverskom nivou i konačno
(za one najsmelije) lemilica u ruke i bacanje na sam hardver.
Ekspanzijom PC računara, kao i gomile platformski nezavisnih programskih
jezika, ovakav vid (opet)"ljubavi" se gubi i prelazi u istoriju. Javljaju
se drugi vidovi "ljubavi prema računaru" koje ovde neću opisivati.
Uostalom, ko danas sme da kaže nešto poput "ZX-81? Koje je to sr*nje!".
Commodore do sada nikako da se otisne u taj svet slobodne proširivosti
računara. Da, da, modeli 2000+ podržavaju koncept OSA, ali se i dalje
forsiraju 600 & 1200 kao osnovni modeli. TU (i samo TU) leži problem i
verovatno uzrok propasti ove firme, jer nakon generacijske smene Amiga
familije, veći deo tržišta i dalje čine kompjuterski frikovi (mada je i
njih sve manje).
> Zanimljivost za one koji nisu radili sa Commodore-om 64:
> inteligentni disk drajv mogao je da formatira disketu samostalno!
> Posle izdavanja naredbe za formatiranje kompjuter je slobodan - može
> i da se isključi, a drajv sam završava posao!
Ne samo to! Ako me pamćenje ne vara, postojao je kompletan kopi program,
koji, nakon što se instalira u memoriju drajva, sam kopira diskete (naravno,
za ovo su potrebna 2 drajva)
Eh, da, samo kad' se setim ... dušu smo vadili toj maloj mašinici :)
-*- Armitage -*-
najbolji.783ilazarevic,
-> #781, domana> Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo
> sto je taj drajv UZASNO spor...:)
Baš zato je i sam formatirao :) Turiš disketu u drajv, pustiš da formatira i
isključiš da se od vreline ispravljača ne bi nešto zapalilo u sledećih 3 dana
formatiranja ;)
najbolji.784armitage,
-> #783, ilazarevic> Baš zato je i sam formatirao :) Turiš disketu u drajv, pustiš da formatira i
> isključiš da se od vreline ispravljača ne bi nešto zapalilo u sledećih 3 dana
> formatiranja ;)
Ma šta vam je ljudi, disk je bio odličan!
Postojali su softverski speedloaderi koji su 200 blokova (skoro cela mem.)
učitavali za 6-10 sec. Zatim, tu je bio čuveni 12-sec format itd.
A tek što se tiče pouzdanosti ... taj drajv je mogao da proguda sve što
mu poturiš.
-*- Armitage -*-
najbolji.785ljubisha,
-> #784, armitage>Postojali su softverski speedloaderi koji su 200 blokova (skoro cela mem.)
>učitavali za 6-10 sec. Zatim, tu je bio čuveni 12-sec format itd.
:)) Sve je to lepo ali za cenu tog diska ja sam za Spectrum kupio
PlusD interfejs i NEC 1037A disk. Imao sam jedno vreme i 128-cu i celu
igru (snepšotovanu) je učitavao za 2 sekunde!! Munja.
najbolji.786knight,
-> #781, domana=> Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo
=> sto je taj drajv UZASNO spor...:)
Xa xa xa! Još tad je commodore maltretirao svoje poklonike.
Meni je CPC učitavo 7kb u sekundu :) .
najbolji.787vmisev,
-> #785, ljubisha >> Postojali su softverski speedloaderi koji su 200 blokova (skoro cela
>> mem.) učitavali za 6-10 sec. Zatim, tu je bio čuveni 12-sec format itd.
> :)) Sve je to lepo ali za cenu tog diska ja sam za Spectrum kupio PlusD
> interfejs i NEC 1037A disk. Imao sam jedno vreme i 128-cu i celu igru
> (snepšotovanu) je učitavao za 2 sekunde!! Munja.
Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum vs C64? Ex,
davno nismo, a? :)))) Baš sam se zaželeo, dosade ovi megabajti :)
Vladimir
najbolji.788ljubisha,
-> #787, vmisev> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum vs C64? Ex,
>davno nismo, a? :)))) Baš sam se zaželeo, dosade ovi megabajti :)
Eh, da. Onomad pobedismo kad nas je Darone predstavljao. I to bez
ovog podatka za disk. Bezuspešno je pokušavao da i to kaže ali pošto je
protivnik znao da time drastično smanjuje šanse za pobedu koristio je
sve načine da ga u tome onemogući. :)) Al svejedno, pošto se zna koja
je mašina bolja to i nije bilo toliko bitno. :))
P.S. Baš sam juče presnimio kasetu sa emisijom. Da sam znao sačuvao bih
je još neki dan. :))
najbolji.789bdm.,
-> #781, domana## Multitasking jos od commodore 64... :) Fino, samo
## sto je taj drajv UZASNO spor...:)
Ja sam imao 1571, sa FINAL CARTRIGE III i sve je bilo dosta brzo,
plus još OS u prozorima, meniima, itd., ko Windows bre... :)
BDM.
najbolji.790ilazarevic,
-> #784, armitage> A tek što se tiče pouzdanosti ... taj drajv je mogao da proguda sve što
> mu poturiš.
Da probamo sa sirom? ;)
najbolji.791knight,
-> #787, vmisev=> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka Spectrum vs C64? Ex,
Ako, nagrđujte se. Mi, amstradovci, posmatraćemo nadmeno sa strane. :))
najbolji.792knight,
-> #788, ljubisha=> Eh, da. Onomad pobedismo kad nas je Darone predstavljao. I to bez
Ko je pobedio? Ajd' neko neka okači najzanimljivije delove razgovora.
najbolji.793armitage,
-> #789, bdm.> Ja sam imao 1571, sa FINAL CARTRIGE III i sve je bilo dosta brzo,
> plus još OS u prozorima, meniima, itd., ko Windows bre... :)
Ja _još uvek_ imam 1541II & FCIII :)
Još sam uz kartridž dobio i miša :)
-*- Armitage -*-
[Fort Apocalypse rulez ... a tek Pit Stop ...
AMIGA: "Hej, de ćeš bre ?!
ARMI.: "Odoh da vidim šta mi radi šezdesetčetvorka.
AMIGA: "A ja ???"
ARMI.: "Ma nosi se u p.m.!"] :)
najbolji.794stefan,
-> #791, knight> Ako, nagrđujte se. Mi, amstradovci, posmatraćemo nadmeno sa strane. :))
Naravno :) Čekamo da nas neko potplati ;)
najbolji.795domana,
-> #793, armitage~~~ AMIGA: "Hej, de ces bre ?!
~~~ ARMI.: "Odoh da vidim sta mi radi sezdesetcetvorka.
~~~ AMIGA: "A ja ???"
~~~ ARMI.: "Ma nosi se u p.m.!"] :)
Eto sad, ovi amigasi se valjda samokaznjavaju zbog
propasti omiljene im firme pa prelaze na losije modele
ne bi li dokazali kako su i oni dorasli modernoj
PC arhitekturi! ;>;)
Pyc
najbolji.796knight,
-> #776, darone=>>> PS "PROTECTION REMOVED by SATANSOFT", eh... šmrc...
=> O'š ti skinem neki takav u gif? :))
O'š :)
Izvinjavam se za kasno paljenje, promakla mi je poruka.
. . . B Y T H E W A Y . . .
Ima li neko Johnny Reb II za Spectrum ili Amstrad Emulator?
Ima li neko uopšte neku igru za Amstrad Emulator?
najbolji.797zcvele,
-> #787, vmisevş> Da l' mi se čini, il' se to stvarno sprema pljuvka
ş> Spectrum vs C64? Ex, davno nismo, a? :)))) Baš sam se
ş> zaželeo, dosade ovi megabajti :)
Spektrum VS C64
1. Ako imaš spektruma na kontrolnom možeš ga korisno iskoristiti dok
c64 ne. Zafali ti gumica a ti se latiš tastature.
P.S.
Spektrum ti je kao leviske. Što je stariji i poderaniji to ti je
draži :)
najbolji.798vmisev,
-> #797, zcvele > Ako imaš spektruma na kontrolnom možeš ga korisno iskoristiti dok c64 ne.
> Zafali ti gumica a ti se latiš tastature.
:))) Sjajan argument, but em nisam imao kontrolni od '89, em moj spec-
trum ima Ines keyboard. Al' zato u toj tastauri ima mesta za oba toma male
prosvetine enciklopedije. A to mož' da bude korisnije od gumice :)
Vladimir
> Spektrum ti je kao leviske. Što je stariji i poderaniji to ti je draži :)
Da, moglo bi i ovde da se primeni i ono da neki računari stare k'o vino,
a neki k'o papuča ;)
najbolji.799armitage,
-> #795, domana> Eto sad, ovi amigasi se valjda samokaznjavaju zbog
> propasti omiljene im firme pa prelaze na losije modele
> ne bi li dokazali kako su i oni dorasli modernoj
> PC arhitekturi! ;>;)
Kako? Lošiji modeli dorasli PC ahitekturi ... može ;)
Amigaši dorasli PC arhitekturi ...... WAAAR HAR HAR HAR HAR :))))
-*- Armitage -*-
P.S.: Ako se ne varam Spectrum Emulator je najpre napravljen za PC ;>
najbolji.800kermit,
-> #799, armitage Naravno da se varaš :) C-64, ZX81, SPECTRUM, MEKINTOŠ i PC emulatori
(zaboravih Atari 800xl) su prvo (a neki i jedino) napravljeni na Atariju. Mrzi
me sad da startujem svaki pa da ti kažem od koje su godine ;)
p.s. pravljen je i Amiga emulator ali nažalost nisam uspeo da vidim kako radi
jer nije bilo dovoljno dokumentacije i nismo uspeli da ga startujemo :(
najbolji.801armitage,
-> #800, kermit> p.s. pravljen je i Amiga emulator ali nažalost nisam uspeo da vidim kako radi
> jer nije bilo dovoljno dokumentacije i nismo uspeli da ga startujemo :(
Sorry, kolega po procesoru, ali taj Amiga eumulator na Atariju kao i na PCju
je slaba vajda. Sa druge strane, Amiga odlično emulira ST. Ovim naravno ne
želim nikoga da uvredim. Ranije sam često igrao UMS na ST emulatoru (nikako
nisam uspeo da nađem tu igru za Amigu, a i jedan ortak je obradio krizno
područje Vukovara :)
Što se tiče PC emulacije, najveće poniženje za naše "kompatibilne" kolege
je program koji se zove "PC-Task". Jeste, program radi u multitaskingu što
će reći da se paralelno može startovati bilo koja Amigin program
(pustiš brate k'o čovek neki modul :)
-*- Armitage -*-
[ PC računari su najbrži na 9.81 m/s]
najbolji.802kermit,
-> #801, armitage Na St-u je jako dugo dominirao PC DITTO i bio je jaaako spor ali su čak i
virusi radili :)) Pojavio se Soft PC koji postoji i na meku i radi na 030
poprilično brzo. Ja ga često koristim i nemam primedbi. Inače kad ga startujem
imam PC-a u prozoru i mogu da startujem još ponešto. Stvari se menjaju
očigledno nabolje što se tiče multitaskinga na atariju.
Ne bi se složio da amiga baš odlično emulira ST. Jednom prilikom sam probao
da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom gotove
dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi - emulirani
atari me je konstantno pozdrvaljao sa gomilom bombi. A UMS je prilično čisto
pisana igra pa nije čudo što radi.
najbolji.803dcolak,
-> #802, kermit│ Ne bi se složio da amiga baš odlično emulira ST. Jednom prilikom sam probao
│ da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom
│ gotove dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi -
Zavisi koji si emulator koristio, postojao je neki prvi emulator ST-a
koji jeste voleo bombice, posle se pojavio novi (Chameleon valjda)
i tu je sve radilo k'o struja :)
Sledge DAMMIR!
najbolji.804knight,
-> #800, kermit=> Naravno da se varaš :) C-64, ZX81, SPECTRUM, MEKINTOŠ i PC emulatori
=> (zaboravih Atari 800xl) su prvo (a neki i jedino) napravljeni na Atariju.
Možda, ali na mojoj 386-ici na 40Mhz igre za Spectrum lete, moram
da ih usporavam... A kako to izgleda na Atariju?
najbolji.805knight,
-> #801, armitage=> želim nikoga da uvredim. Ranije sam često igrao UMS na ST emulatoru
=> (nikako nisam uspeo da nađem tu igru za Amigu, a i jedan ortak je obradio
=> krizno područje Vukovara :)
Jel' to neka strateška igra? Deluje zanimljivo...
=> Š PC računari su najbrži na 9.81 m/sĆ
A Amige su najbrže kad renderuju :>>
btw, sekund na kvadrat.
najbolji.806knight,
-> #802, kermit=> da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom
=> gotove dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi
Ja sam mislio da je do drajvera za štampač, ali... Jel' uspeo neko
da odštampa Calamus dokument na Amigi?
Btw, mislim da je samo Calamus, i to običan - v1.09, dovoljan razlog
za kupovinu ST-a. Skidam kapu... :)
najbolji.807kermit,
-> #804, knight I na atariju je sasvim dovoljno brzo :)
najbolji.808armitage,
-> #802, kermit> Ne bi se složio da amiga baš odlično emulira ST. Jednom prilikom sam
probao
> da na Atariju radim neke stvari u Calamusu, a da na amigi sa emulatorom
gotove
> dokumente štampam (bila mi pri ruci:)) ali nije bilo šanse da radi -
emulirani
> atari me je konstantno pozdrvaljao sa gomilom bombi. A UMS je prilično čisto
> pisana igra pa nije čudo što radi.
Hm, zavisi koji si emulator koristio. Sa druge strane, ako je program pisan
prljavo t.j. nesistemski, teško da će raditi. Za sada se samo Speccy
emulira 100% (dakle emulacija kompletnog hardvera).
-*- Armitage -*-