PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - razno

razno.209 sanosoft,
Kako se mogu dobiti Bitstream .TDF fontovi iz vec postojecih Outline, PostScript ili Bitmap fontova ? Pozdrav, Zdravko P.S. Obratno je moguce, ali...
razno.210 lucky, -> #208, ppekovic
CHESS MASTER je najlepši chess, a najbolji je PSION CHESS. Ovo je prema zvaničnoj rejting listi kompjutera, gde PSION jedini ima veći rejting od 2000. LLLucky.
razno.211 bulaja,
.reply bilten ;) VV Kosticu (tj. Vudu Vlado ;)) prebaci u demo direktorijum i onaj bojtov program sto se nalazi na sifri !demo. Pozdrav, Bulaya.ŕF
razno.212 dejanr, -> #211, bulaja
>> VV Kosticu (tj. Vudu Vlado ;)) prebaci u demo direktorijum i onaj >> bojtov program sto se nalazi na sifri !demo. Prebačen!
razno.213 erin,
Zasto VFONT (download za VGA) ne radi na LCD 640 X 480 ?? Posto ga startam sa YUASCII on ne obrise celi ekran... D. Godec
razno.214 miki,
Da li neko zna nesto o paketu zvanom MATHEMATICA ? Unapred zahvalan Mirko !
razno.215 dveselinovic, -> #213, erin
To me čudi; na mom portablu sve divno radi. Ja imam Cirrus Logic čipove koji su malo "negodni", tj. nisu se baš ubili za programiranje ali sve radi OK. Da nije problem u nekom programu za setovanje VGA karte? Možda ga nisi ni dobio, a trebalo je, i to sam video nekoliko puta. Uzmi program za download fontova od nekoga kod koga si lično video da radi pa ga probaj, a u međuvremenu, pokušaj da saznaš/vidiš kakve čipove za video imaš (Tseng, Trident, Oak, Cirrus, itd). I pređi u konferenciju PC.HARD, jer je problem izgleda u hardveru. 32"Hard"XDVV
razno.216 bulaja, -> #214, miki
Ako me secanje ne vara, MATHEMATICA je prvo bila napravljena za Macintosha II, a pre jedno god. dana i prebacena na PC. Secam se jedino da za rad trazi 386+387, 4 Mega RAMa, VGA i jos po nesto. Valjda je svojevremeno bio neki mali clanak u Byteu, pokusacu da ga pronadjem. Pozdrav, Bulaja.
razno.217 zormi, -> #214, miki
> Da li neko zna nesto o paketu zvanom MATHEMATICA ? Narucio sam ga, pa ako nije hitno napisacu par utisaka kada mi stigne...
razno.218 dveselinovic, -> #217, zormi
Toooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!! 32XDVV
razno.219 miki,
>> za Macintosha II, a pre jedno god. dana i prebacena na PC. Secam >> se jedino da za rad trazi 386+387, 4 Mega RAMa, VGA i jos po i >> Narucio sam ga, pa ako nije hitno napisacu par utisaka >> kada mi stigne... Hvala na ovim informacijama, ustvari potreban mi je paket koji dobro radi sa simbolicikim izrazima. Koristio sam REDUCE i DERIVE, prvi je dosta dobro zamisljen, zadaju mu se pravila za pojednostavljenje izraza ima bogat skup naredbi ( FOR...DO ; DO...WHILE ; REPEAT...UNTIL i sl.) ali jednostavno nije uradjen do kraja ili ja imam neku staru verziju (1985), jako je ogranicen u pogledu memorije i ima dosta BUG-ova. Ko zna LISP moze u svako doba da iskoci i da programira u njemu, u stvari REDUCE je samo jedan LISP program koji se vrti, nesto slicno kao programi napisani u CLIPPER-u. REDUCE radi iskljucivo sa simbolickim izrazima tako da i nema podrsku za crtanje grafika i sl. Drugi program koji sam koristio je DERIVE, on ima znatno bolji User Interface, graficke i numericke mogucnosti ali kao i REDUCE ima ogranicenje u pogledu memorije. Cini mi se da on to ogranicenje nesto bolje resava nego REDUCE ali opet ne dovoljno dobro za moje potrebe. Iako je ovo savremen paket (1990) nigde u uputstvu nisam naisao da koristi exp./ext. memoriju. Za razliku od REDUCE-a DERIVE radi i numericka izracunavanja tako da ima dobru 2D i 3D grafiku. Rad sa njim je prvenstveno zamisljen interaktivno mada ima mogucnosti rada sa programima. Uvodjenje novih pravila nije tako jednostavno ali zato ima veliki broj vec definisanih. Cini mi se da je kod oba paketa glavni nedostatak problemu svojstveno veliko koriscenje memorije te ako je tacno da MATHEMATICA koristi 4 Mega to je super, jedina mana je u tome sto ih ja nemam (mislim tih 4 Mega). Mirko B.
razno.220 dzivkovic,
H E L ! ó─Kako i pomoću čega mogu da izvršim konverziju "PIC" (DRHALO) fajla u neki od grafičkih formata: PCX, IMG, GEM, ili drugi? Unapred se zahvaljujem.
razno.221 ljupco,
Ima li neko iskustva sa nekim FORTH-om za PC?
razno.222 dejanr, -> #219, miki
>> te ako je tacno da MATHEMATICA koristi 4 Mega to je super, jedina >> mana je u tome sto ih ja nemam (mislim tih 4 Mega). Ja nisam probao program, ali se dobro sećam da sam čitao prikaz - program sigurno zahteva 4 M (a čini mi se da je poželjno 8) i radi samo na 386. Zapravo, to je bio jedan od prvih "strogo 386" programa. Ne znam zahteva li i koprocesor. Od par ljudi koji ga koriste čuo sam da su njime dosta zadovoljni.
razno.223 dveselinovic, -> #220, dzivkovic
Pa, ili putem opcija za zapis koje postoje u samom programu, mislim na DR HALO, ili putem neke convert funkcije programa u koji želiš da učitaš slike. Jako bi pomoglo da kažeš šta dalje nameravaš sa tim slikama, odnoĘsno u koji program želiš da ih uneseš. 32XDVV
razno.224 dejanr, -> #223, dveselinovic
>> Jako bi pomoglo da kažeš šta dalje nameravaš sa tim slikama, >> odnoĘsno u koji program želiš da ih uneseš. Koliko se sećam, davno sam pokušavao da uvezem sliku iz DR Hallo u Venturu... i nije uspelo. Posle je izašao neki DR Hallo Profesional ili kako se već zvao koji je mogao da snima slike u GEM formatu.
razno.225 gww., -> #221, ljupco
" Ima li neko iskustva sa nekim FORTH-om za PC? Imam neki forth... Zanima te? Mislim da je solidan. Ponešto sam probao.
razno.226 dsavic, -> #225, gww.
Bio je mo▀j prikaz ▀ůnekog forta pre jedno dve godine. Još nisam video fort koji mogao da se meri po komforu rada sa turbopaskalom ili nekim boljim C-om. Naravno, ako osećaš hakerski polet i naročito ako želiš da probaš nešto sasvim drugo a da ima smisla - onda je FORTH neprikÚosnoven Pozdrav, Duško Savić
razno.227 mirr,
Rado sam neke stvarcice u ACAD-u v10 pa mi se pjjavio problemcic. Pravio sam pull-down menije za neke moje potrebe i napravio i *.sld fajlove za prikaz opcija u meniju (kao Hach npr). Tu su se javila dva problema. Svaki slajd koji napravim (mslide) koji sadrzi u sebi polyline neke debljine razlicite od 0.00 nece da pokaze tu liniju UOPSTE kad ona treba da se pojavi u izboru opcija. Inace kad slajd prikazem u okviru nekog DWG-a (vslide) sve je O.K. Linije se vide. I druga stvar. U okviru samog MNU (MND) fajla priupotrebi mrnija koristim ranije definisane blokove (WBLOCK) koji stoje na disku kao DWG. Ima ih puno pa sam mislio da ih stavim u poseban dir. Kad hocu da ih pozovem potrebno je u MNU (MND) ubacim nesto kao *** [dir_name]\[block_name] ***. Stos je u tome sto u jeziku menija "\" znaci 'sacekaj komandu sa tastature' i zbog toga nece da predje u subdir. Da li neko ima neku ideju kako resiti ova dva problema ili bar predlog koga bim mogao da pitam? mirr
razno.228 mirr,
Neznam da li je pitanje na pravom mestu ali da probam. Da li neko ima tekst editor EMAX. Mislim da se ovako pise a znam da se izgovara 'imaks'. Poslednji put sam to video na nekim VAX STATION-ima i SUN-ovima koji su isli pod UNIX-om. Zanima me verzija toga za PC. Nesto u tom fazonu sam video i okvru GC LISP-a V1.0 ali je on integralni doe programa i nije potpun pa mu se ni takvom kakv je nemoze prici nezavisno od LISP-a. Uanpred hvala na info. mirr
razno.229 alexa, -> #227, mirr
Možda da probaš sa '/'? DOS prihvata (interno) i kosu crtu kao separator za imena datoteka. To što ona pravi probleme u komandnoj liniji je druga stvar - pošto je kosa crta oznaka za parametre u komandnoj liniji.
razno.230 alexa, -> #228, mirr
Svojevremeno sam sa nekog beogradskog BBSa pokupio source microEMACS-a. Ne znam koliko se ovaj razlikuje od EMACS-a. Znam da je proradio na DOSu bez mnogo problema. Za UNIX/XENIX mi nije odgovarao, zbog loše rešenog označavanja specijalnih tastera - zavisno od tipa terminala. Ako ti treba, javi se, a ako ima još zainteresovanih, može da padne i upload na SEZAM.
razno.231 ljupco, -> #225, gww.
─>> Zanima te? DA. Reci mi nesto vise. Imas li neku dokumentaciju o njemu ?
razno.232 ljupco,
Nabavio sam QRAM za 286, ali ne znam da ga pokrenem. Optimize mi zaglavi racunar nakon reboot-a. Kad u config.sys stavim device=c:\qram\qram.sys nakon reseta prijavi Nothing usefull to do i tu stane (racunar se zaglavi). Imam 384 KB extended memorije. I jos nesto. Treba ni neki najjednostavniji makro procesor - dovoljno je da moze da zapamti niz tastera, da ih ponovi, i da moze da ih snimi. Dali neko zna za tako nesto ? Unapred hvala.
razno.233 dveselinovic, -> #232, ljupco
To što ti zaglavi je lako može biti posledica činjenice da naši ljudi vole da obrišu sve što ne znaju čemu služi. Tako se često dešava da neko nekome uradi drugarsku uslugu i da mu neki program, koji je namerno ili slučajno obogaljen nedostatkom nekog za tebe važnog fajla. Ako ikako možeš, proveri sadržaj prema originalnoj disketi. 32XDVV
razno.234 gww., -> #231, ljupco
" DA. Reci mi nesto vise. Imas li neku dokumentaciju o njemu ? Ne, nemam. Isprobao sam ga uz tekst koji je obljavljen u dva broja Mog Mikra o standardnom FORTH-u. Sve je lepo radilo. Verovatno da bi ti pomogla svaka knjiga za FORTH. A oko specifičnosti ćeš već da se snadješ. FORTH je relativno mali jezik. Ostaviću ti private poruku (kad prekopam diskete)
razno.235 milan, -> #228, mirr
Postoji i "ozbiljni" EMAX za PC - to je Epsilon - gigantski komercijalni editor ala Brief samo sto wrap-uje linije i radi (po potrebi) u extended ASCII formatu. Sva je prilika da je u radu bolji od Brief-a ali nema tako jak macro jezik. Imamo ga na MF ali ga niko ne koristi.
razno.236 erin,
Trabao bih programcic MODSAV.??? koji onemogucava reset VGA kartice. Naime, ako upotrebljavam VFONT a odna pokrenem neku aplikaciju ta aplikacija obicno resetuje VGA karticu... Ako neko ima taj programcic, neka ga salje! Danilo Godec
razno.237 ppekovic, -> #236, erin
>> Trabao bih programcic MODSAV.??? koji onemogucava reset VGA >>kartice. Naime, ako upotrebljavam VFONT a odna pokrenem neku >>aplikaciju ta aplikacija obicno resetuje VGA karticu... >>Ako neko ima taj programcic, neka ga salje! Pogledaj stare poruke u PC.SOFT-u trebalo bi da je MODSAV prikačen uz neku od poruka. Međutim, MODSAV rešava probleme sa samo malim brojem programa. I dalje, u većini programa, kada se promeni mod, nestanu naša slova. Ako hoćeš, napiši sa kojim programima imaš problema, pa ti možda mogu pomoći, jer sam se i sam patio jedno vreme sa tim problemom. Paya
razno.238 mikij,
Zdravo svima. Pre odredjenog vremena zasmetali su mi BackSpace znakovi u mojim LOG file-ovima pa sam odlucio da napisem nesto sto bi pomoglo. Rezultat je ovaj mali Turbo Pascal progra. Poziva se sa: DELBS <source_file> <destination_file> Sve ostalo radi sam. Ako izlazni fajl postoji pitace vas da li da ga izbrise. To bi bilo sve najvaznije. Prilozen je source program. Pozdrav Miki delbs.zip
razno.239 dejanr, -> #238, mikij
>> Pre odredjenog vremena zasmetali su mi BackSpace znakovi u mojim LOG >> file-ovima pa sam odlucio da napisem nesto sto bi pomoglo. Hvala na programu, evo i mog rešenja tog problema - makro za WP Program Editor... log.edm
razno.241 coja,
Molim pomoc za kompjut didaktiku. Naime, iako imam kompjuter vec par godina, niko me do pre 2-3 meseca nije pitao za pomoc i osnovne informacije o kompjuterima. Medjutim, u zadnje vreme to je prava pomama. Kako nisam iz ove struke, a racunar koristim iskljucivo kao tekst-pro- cesor i bazu-podataka, nasao sam se pred stanovitim problemima kako sa mojim skromnim znanjem objasniti osnovne stvari pocetnicima. Naime, na- lazim se izmedju dve krajnosti. S jedne strane, otkrivam toplu vodu, a s druge strane, cesto preskocim nesto sto je vazno i za sta pretpo- Mda znaju moji neduzni prijatelji koji su se upustili u ovu avanturu. Posto, pretpostavljam da se neko bavio i kompjuterskom didaktikom molio bi neke osnovne ideje ili instrukcije za apsolutne pocetnike u fazi uce- nja do stepena kada pocinje da se koristi tekst-procesor. Unapred hvala.
razno.242 vkostic,
Zdravo Svima, Danas sam se vratio iz Italije i docekalo me prijatno iznenadjenje: >> Conferences: >> PC.SOFT 1913, 166 new >> FORUM 1226, 149 new Stvarno me raduje da smo digli ruke od prazog prepucavanja Srbi vs Hrvati i da je ova konferencija najzad ponovo zivnula. Na zalost, necu moci da ucestvujem u diskusiji - imam ugovorene obaveze u Italiji. Dok se ne vratim, svima sve najbolje! Pozdrav, V.K. - Moderator u odsustvu.
razno.243 gww., -> #241, coja
Kad god mi neko kaže "Jao pojma nemam, ajde pokaži mi nešto" digne mi se kosa na glavi. Zato sam jednom seo i napisao oko 30-tak strana za korisnike računara koji počinju od apsolutne nule. Što šta bi se moglo dodati i oduzeti tome ali nemam vremena (a ni volje da tu nešto menjam) ako te interesuje mogu ti poslati. Ceo tekst se otprilike svodi baš na taj predeo (ne)znanja: do tekst procesora
razno.244 kvelkovski,
Dobio sam jednu veoma interesantnu ponudu: INTEL 387/20 za < 500 DEM. E, pa sad me interesuje da li koprocesor *uopste* ubrzava INTEGER aritmetiku. Recimo, kompajlirao bih sa TP5.5 (dolazi u obzir i TC), sa ukljucenom softverskom emulacijom koprocesora. I na kraju, jel' neko ima uporednu tabelu brzine sa i bez 387? Pozdrav, Kire P.S. Mozda je bilo bolje da sam poruku uputio u pc.hard ili direktno bojt-u ;)
razno.245 nboskovic,
pozdrav svima, u ovu konferenciju navracam samo kao posmatrac ali sad, imam jedno pitanje: posle instalacije QEMM-a imam problema pri radu sa programima koji se obracaju video memoriji,tj.sve se to desava(blokiranje kompjutera)kad god pozovem neki program koji radi sa videom, cak i obican program koji"gasi"ekran. imam VGA 1024x768(monitor 800x600) 386 SX,2Mb,IDE kontroler(bez bios-a) QEMM prijavljuje 24kb video bios-a unapred hvala,nikola
razno.246 dejanr, -> #245, nboskovic
Šta tačno piše u CONFIG.SYS?
razno.247 bojt, -> #244, kvelkovski
>> E, pa sad me interesuje da li koprocesor *uopste* ubrzava >> INTEGER aritmetiku? Ne ubrzava uopšte. >> I na kraju, jel' neko ima uporednu tabelu brzine sa i bez 387? U proseku 4-6 puta je brže sa koprocesorom nego bez njega.
razno.248 feniks, -> #232, ljupco
>> Nabavio sam QRAM za 286, ali ne znam da ga pokrenem. >> Optimize mi zaglavi racunar nakon reboot-a. >> Kad u config.sys stavim device=c:\qram\qram.sys nakon reseta >> prijavi Nothing usefull to do i tu stane (racunar se zaglavi). >> Imam 384 KB extended memorije. Postovani kolega (ovaj stil vam je odnekud poznat :))) Sa malim zakasnjenjem , evo postupka za instalaciju QRAM paketa za 286 , koji bi toplo preporucio svima koji nisu uspeli da instaliraju EMS na NEAT 286/16 a zele vise RAM-a na AT-u: 1. sadrzaj paketa kopirati u ROOT hard diska 2. u poslednji red CONFIG.SYS staviti DEVICE=QRAM.SYS 3. RESETOVATI RACUNAR 4. startovati OPTIMIZE.COM ( u tri koraka i dva reseta usput) Kao rezultat dobio sam (sa Herculesom) ukupno 704 K RAM-a. Evo konacnog izgleda autoexec.bat : ECHO OFF C:\LOADHI /R:1 C:\BUFFERS=32 CLS VERIFY OFF SET COMSPEC=C:\4DOS.COM PATH C:\;C:\DOS; PROMPT $P$G ALIAS /R C:\DOS\ALIST ........i config.sys ali za 2 MB memorije FILES=20 BUFFERS=1 DEVICE=C:\DOS\ANSI.SYS DEVICE=C:\DOS\4DOS\HIMEM.SYS /M:1 <--- iz WINDOWS 3.0 DEVICE=C:\DOS\4DOS\SMARTDRV.SYS 128 <--- iz DOS-a 4.01 (cache 128K) DEVICE=C:\DOS\GMOUSE.SYS /12 DEVICE=C:\DOS\VDISK.SYS 819 256 256 /E <--- ram disk (DOS 3.31) DEVICE=C:\DOS\VDISK.SYS 77 256 256 /E DEVICE=C:\DOS\4DOS\KEYSTACK.SYS DEVICE=C:\QRAM.SYS R:1 <---iz paketa QRAM za 286 SHELL=C:\4DOS.COM /S:DE:\ /P COUNTRY=049,,C:\DOS\COUNTRY.SYS Ljubitelji 4DOS-a 3.01 prepoznali su u ove 2 files njegove delove , kojima takodje mogu preporuciti ovaj fenomenalni paket , jer po podizanju sistema ostaje Vam oko 620 K RAM-a slobodno !!!!!!!!!! Pozdrav , S.P.
razno.249 georges,
HELP! HELP! HELP! Pao mi sistem! I sada, ne bi ůbilo mnogo brige da nisam ostao bez MW i MW.COM iz MSTOOLS u vezi sa MSWORD 4.0. Ne mogu da startujem MSWORD, a imam dugi dugi tekst koji odavno radim. Ako ko ima ova dva fajlica, neka mi ih hitno posalje na MAIL. HVALA! AMI GEORGES
razno.250 ppekovic, -> #249, georges
>>Ne mogu da startujem MSWORD, a imam >> >> >> >> >> >>dugi dugi tekst koji odavno radim. Na žalost nemam MS WORD (na tvoju žalost), ali imam ideju za trajno rešenje ovakvih ili sličnih problema. U stvari imam dve ideje. Prva: Bilo je ovde jako puno priče o pravljenju backup-a!!! Druga: Uzmi lepo Word Perfect i upotrebi CONVERT, pa onda lepo piši i užßUnivaj. Paya
razno.251 zpavlovic,
Da nema neko u blizini YU-slova za Epson fx-850. Dobro, de, samo pitam.
razno.252 alazic,
Evo kratkog programceta koji ce registrovati vas DSZ (bilo koja verzija)
razno.253 bojt, -> #252, alazic
Aman bre ljudi, dokle???
razno.254 dejanr, -> #252, alazic
Ostavljanje ovakvih programa je pre svega veoma ružan potez a zatim i ozbiljan prekršaj Ugovora. Fajl smo uklonili, i nadamo se da se ovakve stvari više neće dešavati.
razno.255 ljupco, -> #248, feniks
Probao sam i to. Sada je bolje, racunar se zaglavi posle drugog reboot-a. Inace, ploca nije NEAT pa ne znam ...
razno.256 feniks, -> #255, ljupco
>> Nabavio sam QRAM za 286 ......... >> Optimize mi zaglavi racunar nakon reboot-a. >> Imam 384 KB extended memorije. Evo jos nekih saznanja o programu QRAM za 286: Program zahteva sistem sa 8088, 8086 ili 80287 procesorom a da bi se visoka memorija do 1Mb mogla iskoristiti morate imati ili Chips & Technologies Shadow RAM ( NEAT ploca ) ili EMS 4 ili EEMS expanded memoriju i DOS veci od 2.0. Ko ima NEAT plocu sa 2 Mb nece imati nikavih problema :))) Mana programa je sto se bavi iskljucivo adresama izmedju 640 Kb i 1 Mb. Korisnici programa koji imaju samo 1 Mb memorije znaju da se onih 384 K remapira do adrese iznad 1 Mb ( kako bi imali 384 K extended memorije ). Zato je potrebna mala intervencija: --> Pogledajte u SET-UP vaseg racunara i ukinite remapiranje visoke memorije! Ako vam je konacno uspelo da aktivirate QRAM , dobicete onih 704 K RAM-a na Herculesu ( odnosno 736 K za EGA ili VGA uz pomoc programa VIDRAM iz paketa ), ali cete definitivno izgubiti extended memoriju (za CACHE , RAM-disk i sl.) :((( Pozdrav , S.P.
razno.257 zsiz,
Interesuju me Operaciona Istrazivanja. Za sada imam samo zelju da ucim i dve knjige sa FON-a. To su : Operaciona Istrazivnaja i Zbirka Algoritama sa programskim resenjima u FORTRAN-u. Ima li korisnika SEZAMA sa kojima bi mogao da kontaktiram.
razno.258 vkostic,
U IBMPCĐUTILITY direktorijumu je program KILL. Radi se o rutini za hiper brzo reformatiranje disketa - ono o cemu smo pricali u klubu pre neke srede. Princip je vrlo jednostavan: vec formatiranu diskete nije potrebno formatirati iz pocetka - dovoljno je samo upisati novi BOOT sektor, nove dve prazne FAT tabele i prazan ROOT direktorijum. Ideju je dao DejanR. Naravno, pre te operacije, program proverava da na disketi nema BAD sektora. Uputstva se dobijaju ako se otkuca samo KILL dok se reformatiranje diskete izvodi, jasno, sa KILL A:. Operacija traje 2 sekunde. Sto se tice eventualnih virusa na disketi, oni nece preziveti. Program podrzava formate od 360K, 1.2M, 720K, 1.44K i 800K. Program sam pazljivo testirao i radi savrseno u svim situacijama. Ipak, ako ima problema, javite mi privatnom porukom. Pozdrav (iz Italije) VK. P.S. U pripremi je novi XRD verzija 3.0. Usvojena je primedba da stara verzija radi sporo, a bice i nekih iznenadjenja.
razno.259 zormi, -> #258, vkostic
Zar to isto ne radi PCFORMAT A:/Q (iz PC Tools paketa)?
razno.260 gww., -> #259, zormi
Verovatno da, ali je deo PC Tools paketa. Itso se može reći za S(afe)F(ormat)
razno.261 dejanr, -> #260, gww.
>> Zar to isto ne radi PCFORMAT A:/Q (iz PC Tools paketa)? >> ... >> Isto se može reći za S(afe)F(ormat) Ne znam za SF, ali PCFORMAT je kod mene takve stvari radio jako loše, prepoznaje samo dva-tri osnovna formata diskete a brlja ako je na njoj bilo bad sectora. A i nije se ubio od brzine.
razno.262 vkostic,
U IBMPC/UTILITY direktorijumu je novi XRD - verzija 3.0. Za razliku od starog radi 3-4 puta brze. PAZNJA: Novi XRD je EXE, stati je bio COM. Pre nego sto downloadujete novi XRD obrisite stari. Razlog: Ako se u istom direktorijumu nadju XRD.COM (stari) i XRD.EXE (novi), pri kucanju komande XRD bice pokrenut stari XRD. Novi XRD ima malu izmenu u odnosu na stari: parametar /S je ukinut. Znaci ako otkucate samo XRD TANJA bice obrisano sve u direktorijumu TANJA zajedno sa svim poddirektorijumima ako ih ima. Uveden je novi parametetar /YES cime se izbegava da XRD trazi da mu potvrdite svoje namere. Tako ce XRD C:Đ /YES obrisati ceo disk C i to bez ikakvih suvisnih pitanja u stilu "Jel si ti normalan? Sigurno zelis da ti to uradim? Otkucaj YES ako mislis ozbiljno...". Za uputstva dovoljno je otkucati samo XRD. Tehnicki aspekti: Stari XRD je brisao fajl po fajl - zato je radio sporo. Za to su postojala dva dobra razloga: Pre nego sto se fajl obrise treba proveriti da nema READ ONLY, SYSTEM ili HIDDEN atribute i promeniti ih ako da. U suprotnom brisanje nece uspeti. Drugi razlog je taj sto sa file handlerima nije moguce obrisati sve fajlove u direktorijumu od jednom. Novi XRD sada prvo opali "DEL *.*" i to koristeci FCB a ne file handlere. Posle toga proveri da nije nesto ostalo u direktorijumu i onda brise fajl po fajl ako jeste. Ocekivao sam ubrzanje od bar jedno 10 puta medjutim pokazalo se da novi XRD radi samo 3-4 puta brze. Ipak, ni to nije za bacanje. Kirvicno/pravno/odgovorni askpekti: Za greskom obrisane direktorijume i cele diskove (narocito uz opciju /YES) nemojte meni da kukate! :) Debagirani aspekti: Program nema bagova. Ako se slucajno neki stvori, javite mi privatnom porukom. Pozdrav, V.K. (jos uvek u Italiji).
razno.263 feniks, -> #262, vkostic
Novi program XRD V3.0 V.Kostica je za svaku pohvalu! Zaista radi dosta brze. :) Medjutim , ako otkucate samo XRD , u pretposlednjem redu stoji: >> XRD Remove everything from root directory! a treba: XRD \ Remove everything from root directory! ^^^ S' obzirom na namenu ovog programa , svaka kuka je vazna! ;)) Tek toliko dok se autor ne vrati iz Italije... Pozdrav , S.P.
razno.264 dejanr,
[NOVOSTI/microb] >> A consortium of major computer companies said last week it >> will soon release its alternative "global computer code for >> storage and transmission of text around the world." >> Unicode basically assigns a number to each printed character >> in use today. Unicode's fixed 16-bit code set will allow >> 65,000 characters, which Unicode claims will cover "all >> major living languages," >> Work on the character set began in 1989 at Xerox and Apple, >> and the group has since been joined by representatives from >> IBM, Microsoft, Sun Microsystems, Novell, Aldus, Metaphor, Go, >> and Next Za mene, ovo je zaista sjajna vest. Ako od toga nešto bude, konačno ćemo imati kompjutere koje nećemo morati da krpimo i prekrpljujemo da bismo ih koristili za najelementarnije stvari. Naravno, i do sada je bilo pokušaja (recimo Microsoftove kodne stranice) ali od njih nema veće koristi. 16-bitni kod je jedino zaista praktično rešenje. Naravno, bojim se da prodor ove tehnologije neće biti naročito brz, pogotovu u našim uslovima.
razno.265 gww., -> #264, dejanr
Zaista sjajno, ali postoji bar 2 problema: 1) kako će se znaci rasporediti 2) ništa više nije kompatibilno (na nivou aplikacija) Ta cena će kad-tad morati da se plati, ali izgleda da je prvi korak napravljen.
razno.266 mikij, -> #263, feniks
Ne znam da li spada ovde ali probajte (ako ste ludi) da otkucate ovo u bilo kom direktorijumu osim ROOT-a: XRD .. Nisam hteo ponovo da proveravam ali mi je izbrisalo ceo disk. Pozdrav Miki P.S. Mislim ipak da je bilo:' XRD .. /S'
razno.268 skukrika,
Prijatelj je napisao program za odkrivanje tipa mikroprocesora. Program je proveren na 286 i 386 masinama. Trebalo bi da prepoznaje i 486, ali to jos nije provereno. Zato molim korisnike Sezama, koji imaju dostup do "najjaceg PC-a" :) da isprobaju program i jave rezultate. Unapred hvala Slavko usi.zip
razno.269 bojt,
Da li neko zna gde mogu da se kupe ili zna nekog plastičara koji pravi one plastične futrole u kojima stoje diskete kada legalno kupite softver? Takodje me interesuje da li je kod knjigovezaca ili nekog sličnog moguće naručiti (i veću količinu) kutija za softver i uputstvo od tvrdog kartona formata A4? I poslednje, da li se negde u bilizini nalazi u prodaji neka sprava koja čitavu gore navadenu skalameriju može upakovati u najlonsku foliju?
razno.270 gww., -> #269, bojt
Eto, a ja do juče pričao o softverskoj industriji. Bojte pojma nemam kako ćeš da se snadješ ali ako se snadješ napiši svoje iskustvo. Trebaće....
razno.271 gww.,
Molim da mi se jave ljudi ovde na Sezamu koji su voljni da: 1) generišu par HP fontova 2) generišu potrebne datoteke za povezivanje istih sa Miscrosoft Word-om
razno.272 jtitov,
Predlažem da se pokrene tema CENE.USLUGA sa samo jednom porukom, u okviru koje bi se nalazile ažurne informacije o cenama izrade raznih majstorija uz pomoć računara. Znači cene za izradu programa, cene za unos teksta, cene za DTP usluge itd. Moderator teme bi imao jedan od zadataka da sve pristigle cenovnike i ponude pregleda i klasifikuje u onu jednu poruku, a pristigle poruke da uništi. Nikakve diskusije i MPS (mlaćenje prazne slame) ne bi bile dozvoljene u ovoj temi. Tj. bile bi dozvoljene ali samo do moderatorovog poziva, kada bi isti iste uništavao. Uz poruku (jedinu) mogao bi da bude prikačen fajl sa podacima onih koji pružaju usluge i kraćim objašnjenjima za šta su posebni majstori.
razno.273 sasa, -> #272, jtitov
>> Predlažem da se pokrene tema CENE.USLUGA sa samo jednom porukom, u >> okviru koje bi se nalazile ažurne informacije o cenama izrade >> raznih majstorija uz pomoć računara. Znači cene za izradu programa, >> cene za unos teksta, cene za DTP usluge itd. Moderator teme bi imao Ja se slažem. Mislim da je ideja dobra i da vredi razmisliti o tome, tj. moderator bi mogao da otvori temu, a mi da se obavežemo na samodisciplinu Saša
razno.274 mtadic, -> #272, jtitov
Podrška, podrška (aplauz), podrška (spontani aplauz dugo ne prestaje)....
razno.275 alexa, -> #272, jtitov
Dobra ideja, ja sam za.
razno.276 milan, -> #272, jtitov
Podrzavam Milan
razno.277 sdolzan, -> #272, jtitov
To se trazi! Podrska i od mene. StanislaV
razno.278 gww., -> #273, sasa
" Predlažem da se pokrene tema CENE.USLUGA sa samo jednom porukom, u Da! Mislim da sam rekao to isto pre par poruka (za programiranje) ali može i globalno, zašto ne? Ko bi trebao da odluči o nekoj početnoj ceni (tržište će već pokazati stvarnu) ako ne oni koji se zapravo time i bave. Samo ko će da počne?
razno.279 sasa, -> #278, gww.
>> Da! Mislim da sam rekao to isto pre par poruka (za programiranje) ali može >> i globalno, zašto ne? Ko bi trebao da odluči o nekoj početnoj ceni (tržište >> će već pokazati stvarnu) ako ne oni koji se zapravo time i bave. Samo ko će >> da počne? Počećemo mi lako, samo da moderator napravi temu :)) Na mom interesnom području (DTP) mogu reći skoro sve cene koje su u "opticaju" a što se tiče programiranja nemam ama baš nimalo pojma. Ajde moderatore!!!! Pozdrav, Saša
razno.280 rakim, -> #272, jtitov
I ja sam za ! rakim
razno.281 dveselinovic,
Ja ne znam zašto ste svi vi "za", ali ako ste vi za, onda sam i ja za. Ajde moderatore, šta čekaš? 32XDVV
razno.282 dejanr, -> #279, sasa
>> Ajde moderatore!!!! Moderator je u Italiji pa neka bude ovako: u temu UDRUŽENJE pošaljite takve ponude. Ako ih u roku od 10 dana bude više od 10, otvaramo novu temu. Ako ih bude manje, tema nije potrebna.
razno.283 terza,
Ima li neko da radi sa PC-MOS ? Ja sam ga nedavno dobio i problem je u tome da on podrzava sve moguce terminale osim VT-100 kojeg ja imam. Kakva su iskustva sa PC-MOS? Terza ´cëżŮE`łĐQň3ž┼
razno.284 chege,
Da li neko zna gde može da se nadje algoritam za resavanje HANKELOVE FUNKCIJE DRUGE VRSTE SA KOMPLEKSNIM ARGUMENTIMA. ( Ova funkcija se negde naziva BESSEL-ova FUNKCIJA TRECE VRSTE.) Potreban mi je ili opis postupka koji se koristi ili ako neko vec ima neku rutinu , ideju ili slicno. Pozdrav Sasa
razno.285 terza, -> #275, alexa
Evo malo konkretnije: Dakle PC-MOS podrzava terminal vt-52 i ja imam upravo takav.Medjutim kada ispise citav ekran ne pomjera ekran za jedan red,nego ga ponovo citavog ispise.To traje jako dugo i cini rad skoro nemogucim. Da li neko zna u cemu je problem? Terza
razno.286 jtitov,
Aman ljudi. Šta se to zbiva. Masa je podržala moj predlog, a ni jednog cenovnika. More videćete vi kada se vrnem s vikenda.
razno.287 dejanr, -> #286, jtitov
>> Aman ljudi. Šta se to zbiva. Masa je podržala moj predlog, a ni jednog >> cenovnika. Hehe, zato ja i nisam otvarao temu :) To su cenovnici koje bi svako rado čitao ali kada treba poslati svoj...
razno.288 dejanr,
Kad sam već u temi PC.SOFT/udruženje, čujem da tu ima novosti a video sam čak i nekakve ključeve. Bilo bi dobro da se i ovde nešto čuje o tome.
razno.289 dveselinovic, -> #288, dejanr
"Trebalo bi da se čuje" .... E, Imenjače, baš si ti bekrija i diplomata. Što lepo ne kažeš da ja treba nešto da izjavim za štampu? Ovako: NARODE, DOBILI SMO PROSTORIJE !!!! Ključevi su kod mene, slučajno zato što sam ih baš ja pokupio. Za prvi momenat, Udruženje će deliti prostorije sa mojom malenkosti, ali ću vam ja glumiti i sekretaricu i Katicu za sve, dok ne stanete na noge. Molba svima: dostavite vaše programe sa cenovnicima. Za par dana, recimo u sredu u Klubu, bismo mogli konačno da izvedemo stvar na čistinu sa svim dogovorima - kriterijumi prijema, održavanja članstva i članarine, kao naravno i komercijalnim uslovima. Napraviću ja od vas ljude, iako ste programeri. :)))))) Jedino mi je *iskreno* žao što nema Vlade Kostića, ali biće mi zadovoljstvo da ga zastupam. E pa deco, neka je sa srećom. 32+32EXDVV (32+32 bit Extra Extended DVV)
razno.290 alexa, -> #285, terza
> kada ispise citav ekran ne pomjera ekran za jedan red,nego ga > ponovo citavog ispise.To traje jako dugo i cini rad skoro nemogucim. Ne znam kako PC-MOS podržava terminale (ima li nešto kao termcap ili terminfo, kao na UNIXu). Tako se UNIX aplikacije ponašaju ako nemaju podatak o tome kako se vrši scroll na terminalu (takozvani 'index' capability). Prošunjaj malo po PC-MOSu, nije valjda da su u operativni sistem 'zakucani' terminali koji su podržani.
razno.291 terza, -> #290, alexa
>>Ne znam kako PC-MOS podrzava terminale (ima li nesto kao termcap Problem je slijedeci: PC MOS-u u config.sys definisem koje cu sve terminalske drajvere koristiti,podrzava oko 20 raznih terminala,a prilikom instaliranja korisnickih task-ova,svakom dodjelim odedjeni tip termina koji koristi. Kao terminal koristim falco 5220e koji emulira vt-52,vt-100 i drugšŕDEC-ove terminale (sa tim terminalom bez problema radim na PDP ) I bio sam uvjeren da ce to raditi,tamo vt-52 ovdje vt-52 i ne bi trbalo biti problema.Medjutim, prvi problem je bio sto vt-52 nije ispisivao zadnji red ali sam nasao u dokumentaciji:ESC M (za DEC terminale ESC=CTRL \) i to je rijeseno,dalje sve kombinacije PC tastera ESC A -ALT tipke,ESC 0,9 - F1-F10 i sve ostalo radi odlicno, osim prokletog ispisa na ekranu. To nisam uspjeo nigdje naci,pa ako netko zna koja je to ESC naredba bio bih mu zahvalan. Terza ps.Jedna od najljepsih mogucnosti PC-MOS je da podrzava terminale spojene preko modema.Dakle od kuce nazovem pc-host na poslu, a preko njega (telix) dalje zovem Sezam.Zgodno zar ne :) Necu vam reci broj telefona na poslu:)
razno.292 rkorda,
Evo uploud rezidentnog spreadsheet-a program je shareware
razno.293 vkostic,
NOVI XRD U IBMPC/UTILITY direktorijumu je novi XRD verzija 3.3. Radi se samo o jednom otklonjenom bagu u odnosu na verziju 3.0. Bag se manifestije kada pokusate da obrisete direktorijum na disku koji ne postoji, a da pri tome postoji na trenutno aktivnom disku. Recimo, imate samo disk C i na njemu direktorijum ĐDOS, a otkucate XRD D:ĐDOS. Bag je otkriven tako sto sam ja nastradao. Odavde (iz Italije) mi je suvise skupo da pratim diskusije u ovoj konferenciji - nadam se da niko osim mene nije imao neprilika. Koliko znam, jedino smo ja i DejanR stradali od XRD-a cime je pravda zadovoljena: Dejan je smislio XRD a ja sam ga napisao. ISTORIJA JEDNE KATASTROFE Stvar je pocela tako sto je na jednoj masini (srecom ne mojoj), otkazao RAM, preciznije extended RAM. Na toj masini se vrtele jedna glupa aplikacija koja zahteva RAM disk. Onda sam se pametno setio da napravim jednu malu particiju na disku od 4 MB i glupa apliakcija je to ladno progutala kao RAM disk. Jeste sporije od pravog RAM diska ali je bar radilo. Samo sto glupa aplikacija ne ume da obrise RAM disk kada pocne da radi, a ume da ga puni. Posto particija nije beskonacna, trebalo je staviti DEL D:*.* u AUTOEXEC.BAT. Naravno, svakoga bi nerviralo da kuca Y svaki put kada se butuje masina, pa sam umesto DEL stavio XRD D:Đ /YES. E, onda je memorija zamenjena. Samo sto bi sada VDISK napravio RAM disk E:. Glupa aplikacija ume da radi samo sa RAM diskom D:. Onda sam sa FDISK-om uklonio particiju D:. FDISK je resetovao masinu. AUTOEXEC je poceo da radi, pokrenuo je XRD D:Đ /YES koji je obrisao ceo disk C: pre nego sto sam uspeo da trepnem. Da radi brzo, stvarno radi brzo! Posle toga, niti je vise bilo aplikacije, niti potrebe za RAM diskom. Naravno da disk nije bio BACK-UP-iran ko zna od kada. Oj, Bojte, sto si kukao za brzinu, stara verzija 2.1 nije imala ovaj bag! Srecom, disk je bio nedvno kompresovan pa sam vecinu fajlova uspeo da povratim. Takodje srecom, glupa aplikacija uglavnom pravi male fajlove od 2K koji celi stanu u samo jedan klaster pa nema problema za UNDELETE. Ipak, par megabajta je otislo u nepovrat, ukljucujuci i mesec dana privatne poste (srecom ne moje :). PROGRAMSKE KONSIDERACIJE XRD (verzija 3.0 - stara verzija 2.1 je radila na drugom principu) da bi obrisao direktorijum prvo mora da se pozicionira na njega. Ako je direktorijum na drugom disku, onda treba promeniti i disk. To se radi pozivim fnkcije 0E DOS-a (select default disk). Samo sto ova hiper glupa funkcija DOS-a ne ume da javi gresku - umesto toga vraca podatak koliko ima diskova na sistemu (i to uvek javlja 5 pa bilo 5 ili ne). Posto je u gore opisanom slucaju XRD pokusao da se pozicionira na D:, DOS nije javio nikakvu gresku a ostao na C:, XRD se zatim pozicionirao u ROOT direktorijum i odatle poceo veselo sve da brise misleci da se radi o disku D:. Ipak, moguce je proveriti dali je doslo do greske prilikom poziva funkcije 0E - treba pozvati funkciju 19 (get current disk) i proveriti dali se zaista nalazimo na zeljenom disku. Trebalo se setiti. Ja sam na to zaboravio da mislim kada sam pisao XRD 3.0. Verovatno su mi misli lutale za nekom italijankom. (zlobnici bi rekli za nekim italijanom - sto ovde ima travestita, to nije normalno. Fuj!). Nova verzija 3.3 sada radi bez problema. Usput je uvedeno par sitnih poboljsanja, izmedju ostalog mogucnost da se otkuca XRD . cime se uklanja tekuci direktorijum. XRD ce sam automatski uraditi CD .. pa tek onda ukloniti direktorijum. Jednom je DejanR hteo da se napravi mudar pa otkucao XRD . i izgubio izmedju ostalog tabelu high score-ova u Tetrisu, ali taj bag je odavno uklonjen. Kada smo vec kod Tetrisa, ovi zabari ostali potpuno ravnodusni. Mora da su suvise glupi za takvu igru, sta li su? Danas sam na njihovom disku otkrio direktorijum sa ni manje ni vise nego 890 fajlova! Ala se XRD radovao! Pozdrav svima, V.K.
razno.294 dejanr, -> #293, vkostic
>> Posto particija nije beskonacna, trebalo je staviti DEL D:*.* u >> AUTOEXEC.BAT. Naravno, svakoga bi nerviralo da kuca Y svaki put >> kada se butuje masina, pa sam umesto DEL stavio XRD D:Đ /YES. Velemajstorska fora za ovo: ECHO Y | DEL *.* PS Hvala za novi XRD!
razno.295 dturina,
HITNO ! Jednom mom drugaru koji radi na corel Kdraw-u potreban je prirucnik za eksportovanje (verzija je 2.0). HVALA DTURINA H
razno.296 dveselinovic, -> #293, vkostic
Vlado, ne zaboravi sveto srpsko pravilo kada se nađeš u sumnji oko pola: P I P N I !!! 32XDVV
razno.298 vkostic, -> #294, dejanr
>> Velemajstorska fora za ovo: >> >> ECHO Y đ DEL *.* Ja sam znao za drugu foru: DEL *.* <Y.DAT pri cemu se u fajl Y.DAT upise Y ENTER. Ovo tvoje prvo je mnogo bolje.
razno.299 vkostic, -> #296, dveselinovic
>> Vlado, ne zaboravi sveto srpsko pravilo kada se nađeš u sumnji >> oko pola: >> >> P I P N I !!! Jeste, pipnes pa dobijes samar! :)
razno.300 vkostic,
HELP !!!!! Jeste malo nezakonito, ali jel ima neko Microsoft Pascal Compiler 3.20 ? Problem je u nekim OBJ modulima kompilovanim sa verzijom 3.20. Sada ne mogu nikako da ih linkujem kako treba sa svojim OBJ modulima kompilovanim sa verzijim 4.00. Uputstvo za verziju 4.00 kaze nema problema sa kompatibilnoscu, ali izgleda da nije bas tako. Ovde (u Italji), jedva sam nasao da kupim verziju 4.00. Verzija 3.20 jednostavno nema da se nadje. Odnosno, narucio sam 3.20 a dobio 4.00. Ako neko ima verziju 3.20, neka mi ostavi privatnu poruku. Bicu vrlo zahvalan. Hitno potrebno. Pozdrav, V.K.
razno.301 dvidovic,
Evo programcica koji radi isti posao kao i "Bootcon" samo malo manje elegantno. Program sam prepisao iz septe mbarskog :"PC World=-=a. Svaki autoexec koji pravite mora i u Path-u da ima \dois ,\bat i \util direktorijume. Poziva se sa boot pa ekstenzija autoexec fajle koja je zaduzena za odredjen posao, na primer za Win bi bilo : boot w. Podrazumeva se da svaki autoexec ima i svoj config.sys. Nije elegantno, ali radi posao. boot.zip
razno.302 dveselinovic, -> #299, vkostic
Pa šamar dobiješ samo ako pipneš pogrešan pol, a ako si u pravu, onda dobiješ, hm, ko zna ... Uostalom, bije se ko se voli :)))))))))))))))))))))) 32XDVV
razno.303 vkostic,
Danas sam napravio jedan mali benchmark 4 kompajlera: ┌───────────────────────┬─────────────┬───────────┐ │ Compiler │ Code size │ Exec time │ Ă═══════════════════════ě═════════════ě═══════════Á │ Turbo Pascal 5.0 │ 2752 bytes │ 251 sec │ ├───────────────────────┼─────────────┼───────────┤ │ Microsoft Pascal 4.00 │ 23389 bytes │ 65 sec │ ├───────────────────────┼─────────────┼───────────┤ │ Microsoft C 6.00 │ 6227 bytes │ 74 sec │ ├───────────────────────┼─────────────┼───────────┤ │ Turbo C++ 1.00 │ 6496 bytes │ 60 sec │ └───────────────────────┴─────────────┴───────────┘ Test program se sastojao u generisanju 100000 binarnih brojeva i brojanju nula i jedinica u njima. Nije bilo nikakvog stampanja na ekran osim dva zavrsna rezultata. Program je kompilovan "prirodno" - dakle bez optimizacija. Sto se tice brzine, kompajleri su se prema cisto subjektivnom utisku ovako poredjali: 1. Turbo Pascal 2. Turbo C 3. Microsoft Pascal 4. Microsoft C Pri cemu je Turbo Pascal bio za red velicine brzi u konkurencije. Naravno da ovaj test ne znaci ama bas nista - trebalo bi koristiti malo ozbiljniji test program i isprobati sve moguce optimizacije svakog kompajlere. Ovaj mali benchmark navodim cisto kao zanimljivost. Izveo sam ga radoznalosti radi. Za neko ozbiljnije poredjenje jednostavno nemam vremena. Neka usputna zapazanja: - Turbo Pascal je zaista fantasticno brz u kompilaciji. Toliko brz da ga je smesno porediti sa ostalim kompajlerima. - Zasto je Turbo Pascal proizveo onako spor program, nemam pojma. Proverio sam sve opcije kompajlera, izveo merenje dva puta, ali nista nije pomoglo. Cuo sam i ranije price kako Microsoft Pascal daje neuporedivo brzi program nego Turbo Pascal. Ovo lici na dokaz. Na zalost nemam Turbo Pascal 6.0 (niti zelim da ga imam) - bilo bi interesantno videti sta je Borland uradio po tom pitanju. - Microsoft i Borland su jos jednom dokazali kako uzivaju u sitnim razlikama koje posle zagorcaju zivot programerima. Tako se long integer kod Microsofta deklarise kao INTEGER4 a kod Borlanda LONGINT. Cemu razlika?????!! nľí:EŐĐrg┼│ Pozdrav, V.K. P.S. Ne postoji nista sto moze bolje da me iznervira nego kada moram da programiram na Pascalu. Ali kada covek mora, sta se moze... :(((((
razno.304 dejanr, -> #303, vkostic
Nemoguće da je TP TOLIKO spor. Možda je kod tebe uključena emulacija 8087? To izaziva rad sa puno cifara i još punije usporenje...
razno.305 dmiric,
Imam 286-cu na 16MHz i potreban mi je multitask. Kako se ne bih upuštao u Windows avanturu (nemam namere, a bogami ni sredstava da kupujem Windows verzije svih programa) zamolio bih nekog da napiše par reči o DESQVIEW-u prednostima, manama i sl. Hvala, Dragan.
razno.306 ppekovic, -> #305, dmiric
>> Imam 286-cu na 16MHz i potreban mi je multitask. Kako se ne bih >>upuštao u Windows avanturu (nemam namere, a bogami ni sredstava >>da kupujem Windows verzije svih programa) zamolio bih nekog da >>napiše par reči o DESQVIEW-u prednostima, manama i sl. Ja sam koristio DESQVIEW jedno vreme. U početku sam bio oduševljen jer mi se ostvarilo ono što sam "sanjao" :))) da računar zove Sezam, a u isto vreme ja da igram tetris. Dok sam se držao toga sve je naizgled radilo kako treba. Jedino nisam mogao, dok radim pod DESQVIEW-om da imam naša slova na VGA kartici, jer je DQV uvek resetovao karticu, nemam pojma zašto, a i činjenica je da se nisam mnogo trudio ni da saznam. Međutim kad sam poželeo da startujem još neke programe počeli su da se javljaju problemi. Pogotovu su počeli problemi kad je 386MAX zamenio QEMM-a. Q-editor zablokira nakon par minuta rada. "preferans" mi je napravio tešku brljotinu po CMOS-u dok je "radio" pod DQV-om. Poseban problem predstavlja ako neki od programa koristi grafiku. No, sve u svemu, za zvanje sezama u pozadini i za igranje tetrisa, DQV je super stvar. Za ostalo, neznam, meni nije radio kako treba, iako se nisam puno mučio da ga nateram da proradi. Možda neko drugi ima bolja iskustva sa DQV-om. E da, da ne zaboravim, DQV stravično uspori računar. Paya
razno.307 dmiric, -> #306, ppekovic
Nema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo multitask, ili se moram okrenuti Windows-u? Pozdrav, Dragan.
razno.308 sasa, -> #307, dmiric
>> Nema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo >> multitask, ili se moram okrenuti Windows-u? Sačekaj samo malo! Ja radim (kao običan USER) pod windowsima zato što moram :(( a DV je pristojan program koji radi kako treba, ali nisam baš suviše radio sa njim. Kako sam čuo !?!?! neko je na jednom sajmu u SRN video Windowse kao task pod DV :))) Trenutno čačkam DV intenzivnije, pa ako ti nije teško da kažeš šta tačno radiš i zašto ti multitasking treba. Sa grafiko ima i nema problema. Ja gonim Venturu (u grafičkom modu) i druge programe paralelno! Pozdrav, Saša@nsd
razno.309 bulaja, -> #306, ppekovic
> Medutim kad sam pozeleo da startujem jos neke programe poceli > su da se javljaju problemi. Pogotovu su poceli problemi kad je > 386MAX zamenio QEMM-a. Q-editor zablokira nakon par minuta rada. > "preferans" mi je napravio tesku brljotinu po CMOS-u dok je "radio" > pod DQV-om. Poseban problem predstavlja ako neki od programa > koristi grafiku. Xe xe, pa jesi li ti procitao uputstvo za DesqView? Tamo lepo pise da LIM memoriju (tj XDV) treba koristiti ISKLJUCIVO ako je instaliran QEMM. Pokusaj da startujes neki program iz Windowsa sa instaliranim Qemm-om, pa ces videti sta ce ti se desiti (radice ti samo kalendar, sat i slicni mali programi). Kao sto stare verzije QEMMa i 386MAXa nisu kompatibilne sa Windows 3.0, isto tako ni 386MAX nije kompatibilan sa DesqViewom. A ako nisi znao, QEMM se dobija uz DV. A za zvanje Sezama i igranje Tetrisa DV je zaista odlicna stvar. Odlican je i za formatiranje ili kopiranje disketa u pozadini. Za sada mi multitasking za druge stvari ni ne treba. Bulaja
razno.310 ppekovic, -> #309, bulaja
>> Xe xe, pa jesi li ti procitao uputstvo za DesqView? Tamo lepo >>pise da LIM memoriju (tj XDV) treba koristiti ISKLJUCIVO ako >>je instaliran QEMM. A jesi li ti pročitao uputstvo za 386MAX, tamo lepo piše način instalacije sa kojim će DV raditi kao sat. Dakle, svejedno koristio QEMM ili 386MAX. S druge strane, problemi su se javljali i sa QEMM-om i to isti oni koje sam pominjao. Probaj da startuješ Q-editor ili preferans pod DV-om pa ćeš da vidiš šta će da se desi posle par minuta rada (nekad manje nekad više 5-15 min). Paya
razno.311 jtitov, -> #307, dmiric
>Nema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo >multitask, ili se moram okrenuti Windows-u? Probaj VM/386, ali za treba 386...