razno.209sanosoft,
Kako se mogu dobiti Bitstream .TDF fontovi iz vec postojecih Outline,
PostScript ili Bitmap fontova ?
Pozdrav,
Zdravko
P.S. Obratno je moguce, ali...
razno.210lucky,
-> #208, ppekovic CHESS MASTER je najlepši chess, a najbolji je PSION CHESS.
Ovo je prema zvaničnoj rejting listi kompjutera, gde PSION jedini
ima veći rejting od 2000.
LLLucky.
razno.211bulaja,
.reply bilten ;)
VV Kosticu (tj. Vudu Vlado ;)) prebaci u demo direktorijum i onaj
bojtov program sto se nalazi na sifri !demo.
Pozdrav, Bulaya.ŕF
razno.212dejanr,
-> #211, bulaja>> VV Kosticu (tj. Vudu Vlado ;)) prebaci u demo direktorijum i onaj
>> bojtov program sto se nalazi na sifri !demo.
Prebačen!
razno.213erin,
Zasto VFONT (download za VGA) ne radi na LCD 640 X 480 ??
Posto ga startam sa YUASCII on ne obrise celi ekran...
D. Godec
razno.214miki,
Da li neko zna nesto o paketu zvanom MATHEMATICA ?
Unapred zahvalan Mirko !
razno.215dveselinovic,
-> #213, erin To me čudi; na mom portablu sve divno radi. Ja imam Cirrus Logic
čipove koji su malo "negodni", tj. nisu se baš ubili za programiranje
ali sve radi OK.
Da nije problem u nekom programu za setovanje VGA karte? Možda ga
nisi ni dobio, a trebalo je, i to sam video nekoliko puta. Uzmi
program za download fontova od nekoga kod koga si lično video da radi
pa ga probaj, a u međuvremenu, pokušaj da saznaš/vidiš kakve čipove
za video imaš (Tseng, Trident, Oak, Cirrus, itd).
I pređi u konferenciju PC.HARD, jer je problem izgleda u hardveru.
32"Hard"XDVV
razno.216bulaja,
-> #214, miki Ako me secanje ne vara, MATHEMATICA je prvo bila napravljena
za Macintosha II, a pre jedno god. dana i prebacena na PC. Secam
se jedino da za rad trazi 386+387, 4 Mega RAMa, VGA i jos po
nesto. Valjda je svojevremeno bio neki mali clanak u Byteu,
pokusacu da ga pronadjem.
Pozdrav, Bulaja.
razno.217zormi,
-> #214, miki> Da li neko zna nesto o paketu zvanom MATHEMATICA ?
Narucio sam ga, pa ako nije hitno napisacu par utisaka
kada mi stigne...
razno.218dveselinovic,
-> #217, zormi Toooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!
32XDVV
razno.219miki,
>> za Macintosha II, a pre jedno god. dana i prebacena na PC. Secam
>> se jedino da za rad trazi 386+387, 4 Mega RAMa, VGA i jos po
i
>> Narucio sam ga, pa ako nije hitno napisacu par utisaka
>> kada mi stigne...
Hvala na ovim informacijama, ustvari potreban mi je paket koji dobro radi
sa simbolicikim izrazima. Koristio sam REDUCE i DERIVE, prvi je dosta dobro
zamisljen, zadaju mu se pravila za pojednostavljenje izraza ima bogat skup
naredbi ( FOR...DO ; DO...WHILE ; REPEAT...UNTIL i sl.) ali jednostavno nije
uradjen do kraja ili ja imam neku staru verziju (1985), jako je ogranicen u
pogledu memorije i ima dosta BUG-ova. Ko zna LISP moze u svako doba da
iskoci i da programira u njemu, u stvari REDUCE je samo jedan LISP program
koji se vrti, nesto slicno kao programi napisani u CLIPPER-u. REDUCE radi
iskljucivo sa simbolickim izrazima tako da i nema podrsku za crtanje grafika
i sl. Drugi program koji sam koristio je DERIVE, on ima znatno bolji User
Interface, graficke i numericke mogucnosti ali kao i REDUCE ima ogranicenje u
pogledu memorije. Cini mi se da on to ogranicenje nesto bolje resava nego
REDUCE ali opet ne dovoljno dobro za moje potrebe. Iako je ovo savremen
paket (1990) nigde u uputstvu nisam naisao da koristi exp./ext. memoriju.
Za razliku od REDUCE-a DERIVE radi i numericka izracunavanja tako da ima
dobru 2D i 3D grafiku. Rad sa njim je prvenstveno zamisljen interaktivno
mada ima mogucnosti rada sa programima. Uvodjenje novih pravila nije tako
jednostavno ali zato ima veliki broj vec definisanih. Cini mi se da je kod
oba paketa glavni nedostatak problemu svojstveno veliko koriscenje memorije
te ako je tacno da MATHEMATICA koristi 4 Mega to je super, jedina mana je u
tome sto ih ja nemam (mislim tih 4 Mega).
Mirko B.
razno.220dzivkovic,
H E L !
ó─Kako i pomoću čega mogu da izvršim konverziju "PIC" (DRHALO)
fajla u neki od grafičkih formata: PCX, IMG, GEM, ili drugi?
Unapred se zahvaljujem.
razno.221ljupco,
Ima li neko iskustva sa nekim FORTH-om za PC?
razno.222dejanr,
-> #219, miki>> te ako je tacno da MATHEMATICA koristi 4 Mega to je super, jedina
>> mana je u tome sto ih ja nemam (mislim tih 4 Mega).
Ja nisam probao program, ali se dobro sećam da sam čitao prikaz -
program sigurno zahteva 4 M (a čini mi se da je poželjno 8) i radi
samo na 386. Zapravo, to je bio jedan od prvih "strogo 386" programa.
Ne znam zahteva li i koprocesor.
Od par ljudi koji ga koriste čuo sam da su njime dosta zadovoljni.
razno.223dveselinovic,
-> #220, dzivkovic Pa, ili putem opcija za zapis koje postoje u samom programu,
mislim na DR HALO, ili putem neke convert funkcije programa u koji
želiš da učitaš slike.
Jako bi pomoglo da kažeš šta dalje nameravaš sa tim slikama,
odnoĘsno u koji program želiš da ih uneseš.
32XDVV
razno.224dejanr,
-> #223, dveselinovic>> Jako bi pomoglo da kažeš šta dalje nameravaš sa tim slikama,
>> odnoĘsno u koji program želiš da ih uneseš.
Koliko se sećam, davno sam pokušavao da uvezem sliku iz DR Hallo
u Venturu... i nije uspelo. Posle je izašao neki DR Hallo Profesional
ili kako se već zvao koji je mogao da snima slike u GEM formatu.
razno.225gww.,
-> #221, ljupco" Ima li neko iskustva sa nekim FORTH-om za PC?
Imam neki forth... Zanima te? Mislim da je solidan. Ponešto sam probao.
razno.226dsavic,
-> #225, gww.Bio je mo▀j prikaz ▀ůnekog forta pre jedno dve godine.
Još nisam video fort koji mogao da se meri po komforu rada
sa turbopaskalom ili nekim boljim C-om.
Naravno, ako osećaš hakerski polet i naročito ako želiš
da probaš nešto sasvim drugo a da ima smisla - onda je
FORTH neprikÚosnoven
Pozdrav, Duško Savić
razno.227mirr,
Rado sam neke stvarcice u ACAD-u v10 pa mi se pjjavio problemcic. Pravio sam
pull-down menije za neke moje potrebe i napravio i *.sld fajlove za prikaz
opcija u meniju (kao Hach npr). Tu su se javila dva problema. Svaki slajd koji
napravim (mslide) koji sadrzi u sebi polyline neke debljine razlicite od 0.00
nece da pokaze tu liniju UOPSTE kad ona treba da se pojavi u izboru opcija.
Inace kad slajd prikazem u okviru nekog DWG-a (vslide) sve je O.K. Linije se
vide. I druga stvar. U okviru samog MNU (MND) fajla priupotrebi mrnija koristim
ranije definisane blokove (WBLOCK) koji stoje na disku kao DWG. Ima ih puno pa
sam mislio da ih stavim u poseban dir. Kad hocu da ih pozovem potrebno je u MNU
(MND) ubacim nesto kao *** [dir_name]\[block_name] ***. Stos je u tome sto u
jeziku menija "\" znaci 'sacekaj komandu sa tastature' i zbog toga nece da
predje u subdir. Da li neko ima neku ideju kako resiti ova dva problema ili bar
predlog koga bim mogao da pitam?
mirr
razno.228mirr,
Neznam da li je pitanje na pravom mestu ali da probam. Da li neko ima tekst
editor EMAX. Mislim da se ovako pise a znam da se izgovara 'imaks'. Poslednji
put sam to video na nekim VAX STATION-ima i SUN-ovima koji su isli pod UNIX-om.
Zanima me verzija toga za PC. Nesto u tom fazonu sam video i okvru GC LISP-a
V1.0 ali je on integralni doe programa i nije potpun pa mu se ni takvom kakv je
nemoze prici nezavisno od LISP-a. Uanpred hvala na info.
mirr
razno.229alexa,
-> #227, mirrMožda da probaš sa '/'? DOS prihvata (interno) i kosu crtu kao
separator za imena datoteka. To što ona pravi probleme u komandnoj
liniji je druga stvar - pošto je kosa crta oznaka za parametre u
komandnoj liniji.
razno.230alexa,
-> #228, mirrSvojevremeno sam sa nekog beogradskog BBSa pokupio source
microEMACS-a. Ne znam koliko se ovaj razlikuje od EMACS-a.
Znam da je proradio na DOSu bez mnogo problema. Za UNIX/XENIX
mi nije odgovarao, zbog loše rešenog označavanja specijalnih tastera
- zavisno od tipa terminala. Ako ti treba, javi se, a ako ima još
zainteresovanih, može da padne i upload na SEZAM.
razno.231ljupco,
-> #225, gww.─>> Zanima te?
DA. Reci mi nesto vise. Imas li neku dokumentaciju o njemu ?
razno.232ljupco,
Nabavio sam QRAM za 286, ali ne znam da ga pokrenem. Optimize mi
zaglavi racunar nakon reboot-a. Kad u config.sys stavim device=c:\qram\qram.sys
nakon reseta prijavi Nothing usefull to do i tu stane (racunar se zaglavi).
Imam 384 KB extended memorije.
I jos nesto. Treba ni neki najjednostavniji makro procesor - dovoljno
je da moze da zapamti niz tastera, da ih ponovi, i da moze da ih snimi. Dali
neko zna za tako nesto ?
Unapred hvala.
razno.233dveselinovic,
-> #232, ljupco To što ti zaglavi je lako može biti posledica činjenice da naši
ljudi vole da obrišu sve što ne znaju čemu služi. Tako se često
dešava da neko nekome uradi drugarsku uslugu i da mu neki program,
koji je namerno ili slučajno obogaljen nedostatkom nekog za tebe
važnog fajla. Ako ikako možeš, proveri sadržaj prema originalnoj
disketi.
32XDVV
razno.234gww.,
-> #231, ljupco" DA. Reci mi nesto vise. Imas li neku dokumentaciju o njemu ?
Ne, nemam. Isprobao sam ga uz tekst koji je obljavljen u dva broja Mog
Mikra o standardnom FORTH-u. Sve je lepo radilo. Verovatno da bi ti
pomogla svaka knjiga za FORTH. A oko specifičnosti ćeš već da se snadješ.
FORTH je relativno mali jezik. Ostaviću ti private poruku (kad prekopam
diskete)
razno.235milan,
-> #228, mirrPostoji i "ozbiljni" EMAX za PC - to je Epsilon - gigantski
komercijalni editor ala Brief samo sto wrap-uje linije i radi (po
potrebi) u extended ASCII formatu. Sva je prilika da je u radu bolji
od Brief-a ali nema tako jak macro jezik. Imamo ga na MF ali ga niko
ne koristi.
razno.236erin,
Trabao bih programcic MODSAV.??? koji onemogucava reset VGA
kartice. Naime, ako upotrebljavam VFONT a odna pokrenem neku
aplikaciju ta aplikacija obicno resetuje VGA karticu...
Ako neko ima taj programcic, neka ga salje!
Danilo Godec
razno.237ppekovic,
-> #236, erin>> Trabao bih programcic MODSAV.??? koji onemogucava reset VGA
>>kartice. Naime, ako upotrebljavam VFONT a odna pokrenem neku
>>aplikaciju ta aplikacija obicno resetuje VGA karticu...
>>Ako neko ima taj programcic, neka ga salje!
Pogledaj stare poruke u PC.SOFT-u trebalo bi da je MODSAV
prikačen uz neku od poruka. Međutim, MODSAV rešava probleme sa samo
malim brojem programa. I dalje, u većini programa, kada se promeni
mod, nestanu naša slova. Ako hoćeš, napiši sa kojim programima imaš
problema, pa ti možda mogu pomoći, jer sam se i sam patio jedno
vreme sa tim problemom.
Paya
razno.238mikij,
Zdravo svima.
Pre odredjenog vremena zasmetali su mi BackSpace znakovi u mojim LOG
file-ovima pa sam odlucio da napisem nesto sto bi pomoglo.
Rezultat je ovaj mali Turbo Pascal progra.
Poziva se sa:
DELBS <source_file> <destination_file>
Sve ostalo radi sam. Ako izlazni fajl postoji pitace vas da li da ga
izbrise. To bi bilo sve najvaznije. Prilozen je source program.
Pozdrav Miki
delbs.ziprazno.239dejanr,
-> #238, mikij>> Pre odredjenog vremena zasmetali su mi BackSpace znakovi u mojim LOG
>> file-ovima pa sam odlucio da napisem nesto sto bi pomoglo.
Hvala na programu, evo i mog rešenja tog problema - makro za WP
Program Editor...
log.edmrazno.241coja,
Molim pomoc za kompjut didaktiku. Naime, iako imam kompjuter vec
par godina, niko me do pre 2-3 meseca nije pitao za pomoc i osnovne
informacije o kompjuterima. Medjutim, u zadnje vreme to je prava pomama.
Kako nisam iz ove struke, a racunar koristim iskljucivo kao tekst-pro-
cesor i bazu-podataka, nasao sam se pred stanovitim problemima kako sa
mojim skromnim znanjem objasniti osnovne stvari pocetnicima. Naime, na-
lazim se izmedju dve krajnosti. S jedne strane, otkrivam toplu vodu, a
s druge strane, cesto preskocim nesto sto je vazno i za sta pretpo-
Mda znaju moji neduzni prijatelji koji su se upustili u ovu avanturu.
Posto, pretpostavljam da se neko bavio i kompjuterskom didaktikom molio
bi neke osnovne ideje ili instrukcije za apsolutne pocetnike u fazi uce-
nja do stepena kada pocinje da se koristi tekst-procesor. Unapred hvala.
razno.242vkostic,
Zdravo Svima,
Danas sam se vratio iz Italije i docekalo me prijatno iznenadjenje:
>> Conferences:
>> PC.SOFT 1913, 166 new
>> FORUM 1226, 149 new
Stvarno me raduje da smo digli ruke od prazog prepucavanja Srbi vs
Hrvati i da je ova konferencija najzad ponovo zivnula.
Na zalost, necu moci da ucestvujem u diskusiji - imam ugovorene obaveze
u Italiji.
Dok se ne vratim, svima sve najbolje!
Pozdrav, V.K. - Moderator u odsustvu.
razno.243gww.,
-> #241, cojaKad god mi neko kaže "Jao pojma nemam, ajde pokaži mi nešto" digne mi se
kosa na glavi. Zato sam jednom seo i napisao oko 30-tak strana za
korisnike računara koji počinju od apsolutne nule. Što šta bi se moglo
dodati i oduzeti tome ali nemam vremena (a ni volje da tu nešto menjam)
ako te interesuje mogu ti poslati. Ceo tekst se otprilike svodi baš na taj
predeo (ne)znanja: do tekst procesora
razno.244kvelkovski,
Dobio sam jednu veoma interesantnu ponudu: INTEL 387/20 za <
500 DEM. E, pa sad me interesuje da li koprocesor *uopste* ubrzava
INTEGER aritmetiku. Recimo, kompajlirao bih sa TP5.5 (dolazi u obzir i
TC), sa ukljucenom softverskom emulacijom koprocesora. I na kraju, jel'
neko ima uporednu tabelu brzine sa i bez 387?
Pozdrav,
Kire
P.S. Mozda je bilo bolje da sam poruku uputio u pc.hard ili direktno
bojt-u ;)
razno.245nboskovic,
pozdrav svima,
u ovu konferenciju navracam samo kao posmatrac ali sad,
imam jedno pitanje:
posle instalacije QEMM-a imam problema pri radu sa programima
koji se obracaju video memoriji,tj.sve se to desava(blokiranje
kompjutera)kad god pozovem neki program koji radi
sa videom,
cak i obican program koji"gasi"ekran.
imam VGA 1024x768(monitor 800x600)
386 SX,2Mb,IDE kontroler(bez bios-a)
QEMM prijavljuje 24kb video bios-a
unapred hvala,nikola
razno.246dejanr,
-> #245, nboskovicŠta tačno piše u CONFIG.SYS?
razno.247bojt,
-> #244, kvelkovski>> E, pa sad me interesuje da li koprocesor *uopste* ubrzava
>> INTEGER aritmetiku?
Ne ubrzava uopšte.
>> I na kraju, jel' neko ima uporednu tabelu brzine sa i bez 387?
U proseku 4-6 puta je brže sa koprocesorom nego bez njega.
razno.248feniks,
-> #232, ljupco
>> Nabavio sam QRAM za 286, ali ne znam da ga pokrenem.
>> Optimize mi zaglavi racunar nakon reboot-a.
>> Kad u config.sys stavim device=c:\qram\qram.sys nakon reseta
>> prijavi Nothing usefull to do i tu stane (racunar se zaglavi).
>> Imam 384 KB extended memorije.
Postovani kolega (ovaj stil vam je odnekud poznat :)))
Sa malim zakasnjenjem , evo postupka za instalaciju QRAM paketa
za 286 , koji bi toplo preporucio svima koji nisu uspeli da
instaliraju EMS na NEAT 286/16 a zele vise RAM-a na AT-u:
1. sadrzaj paketa kopirati u ROOT hard diska
2. u poslednji red CONFIG.SYS staviti DEVICE=QRAM.SYS
3. RESETOVATI RACUNAR
4. startovati OPTIMIZE.COM ( u tri koraka i dva reseta usput)
Kao rezultat dobio sam (sa Herculesom) ukupno 704 K RAM-a.
Evo konacnog izgleda autoexec.bat :
ECHO OFF
C:\LOADHI /R:1 C:\BUFFERS=32
CLS
VERIFY OFF
SET COMSPEC=C:\4DOS.COM
PATH C:\;C:\DOS;
PROMPT $P$G
ALIAS /R C:\DOS\ALIST
........i config.sys ali za 2 MB memorije
FILES=20
BUFFERS=1
DEVICE=C:\DOS\ANSI.SYS
DEVICE=C:\DOS\4DOS\HIMEM.SYS /M:1 <--- iz WINDOWS 3.0
DEVICE=C:\DOS\4DOS\SMARTDRV.SYS 128 <--- iz DOS-a 4.01 (cache 128K)
DEVICE=C:\DOS\GMOUSE.SYS /12
DEVICE=C:\DOS\VDISK.SYS 819 256 256 /E <--- ram disk (DOS 3.31)
DEVICE=C:\DOS\VDISK.SYS 77 256 256 /E
DEVICE=C:\DOS\4DOS\KEYSTACK.SYS
DEVICE=C:\QRAM.SYS R:1 <---iz paketa QRAM za 286
SHELL=C:\4DOS.COM /S:DE:\ /P
COUNTRY=049,,C:\DOS\COUNTRY.SYS
Ljubitelji 4DOS-a 3.01 prepoznali su u ove 2 files njegove delove , kojima
takodje mogu preporuciti ovaj fenomenalni paket , jer po podizanju
sistema ostaje Vam oko 620 K RAM-a slobodno !!!!!!!!!!
Pozdrav , S.P.
razno.249georges,
HELP! HELP! HELP!
Pao mi sistem!
I sada, ne bi ůbilo mnogo brige
da nisam ostao bez
MW i MW.COM iz MSTOOLS
u vezi sa MSWORD 4.0.
Ne mogu da startujem MSWORD, a imam
dugi dugi tekst koji odavno radim.
Ako ko ima ova dva fajlica,
neka mi ih hitno posalje na MAIL.
HVALA!
AMI GEORGES
razno.250ppekovic,
-> #249, georges>>Ne mogu da startujem MSWORD, a imam
>>
>>
>>
>>
>>
>>dugi dugi tekst koji odavno radim.
Na žalost nemam MS WORD (na tvoju žalost), ali imam ideju za trajno rešenje
ovakvih ili sličnih problema. U stvari imam dve ideje.
Prva: Bilo je ovde jako puno priče o pravljenju backup-a!!!
Druga: Uzmi lepo Word Perfect i upotrebi CONVERT, pa onda lepo piši i
užßUnivaj.
Paya
razno.251zpavlovic,
Da nema neko u blizini YU-slova za Epson fx-850. Dobro, de, samo pitam.
razno.252alazic,
Evo kratkog programceta koji ce registrovati vas DSZ (bilo koja verzija)
razno.253bojt,
-> #252, alazicAman bre ljudi, dokle???
razno.254dejanr,
-> #252, alazicOstavljanje ovakvih programa je pre svega veoma ružan potez a zatim
i ozbiljan prekršaj Ugovora. Fajl smo uklonili, i nadamo se da se
ovakve stvari više neće dešavati.
razno.255ljupco,
-> #248, feniks Probao sam i to. Sada je bolje, racunar se zaglavi posle drugog reboot-a.
Inace, ploca nije NEAT pa ne znam ...
razno.256feniks,
-> #255, ljupco
>> Nabavio sam QRAM za 286 .........
>> Optimize mi zaglavi racunar nakon reboot-a.
>> Imam 384 KB extended memorije.
Evo jos nekih saznanja o programu QRAM za 286:
Program zahteva sistem sa 8088, 8086 ili 80287 procesorom
a da bi se visoka memorija do 1Mb mogla iskoristiti morate
imati ili Chips & Technologies Shadow RAM ( NEAT ploca ) ili
EMS 4 ili EEMS expanded memoriju i DOS veci od 2.0.
Ko ima NEAT plocu sa 2 Mb nece imati nikavih problema :)))
Mana programa je sto se bavi iskljucivo adresama izmedju
640 Kb i 1 Mb. Korisnici programa koji imaju samo 1 Mb memorije
znaju da se onih 384 K remapira do adrese iznad 1 Mb ( kako bi
imali 384 K extended memorije ).
Zato je potrebna mala intervencija:
--> Pogledajte u SET-UP vaseg racunara i ukinite remapiranje visoke
memorije! Ako vam je konacno uspelo da aktivirate QRAM , dobicete
onih 704 K RAM-a na Herculesu ( odnosno 736 K za EGA ili VGA uz
pomoc programa VIDRAM iz paketa ), ali cete definitivno izgubiti
extended memoriju (za CACHE , RAM-disk i sl.) :(((
Pozdrav , S.P.
razno.257zsiz,
Interesuju me Operaciona Istrazivanja. Za sada imam samo zelju da ucim i dve
knjige sa FON-a. To su : Operaciona Istrazivnaja i Zbirka Algoritama sa
programskim resenjima u FORTRAN-u. Ima li korisnika SEZAMA sa kojima bi mogao
da kontaktiram.
razno.258vkostic,
U IBMPCĐUTILITY direktorijumu je program KILL. Radi se o rutini za hiper
brzo reformatiranje disketa - ono o cemu smo pricali u klubu pre neke
srede.
Princip je vrlo jednostavan: vec formatiranu diskete nije potrebno
formatirati iz pocetka - dovoljno je samo upisati novi BOOT sektor, nove
dve prazne FAT tabele i prazan ROOT direktorijum. Ideju je dao DejanR.
Naravno, pre te operacije, program proverava da na disketi nema BAD
sektora.
Uputstva se dobijaju ako se otkuca samo KILL dok se reformatiranje
diskete izvodi, jasno, sa KILL A:. Operacija traje 2 sekunde.
Sto se tice eventualnih virusa na disketi, oni nece preziveti.
Program podrzava formate od 360K, 1.2M, 720K, 1.44K i 800K.
Program sam pazljivo testirao i radi savrseno u svim situacijama. Ipak,
ako ima problema, javite mi privatnom porukom.
Pozdrav (iz Italije) VK.
P.S.
U pripremi je novi XRD verzija 3.0. Usvojena je primedba da stara
verzija radi sporo, a bice i nekih iznenadjenja.
razno.259zormi,
-> #258, vkostic
Zar to isto ne radi PCFORMAT A:/Q (iz PC Tools paketa)?
razno.260gww.,
-> #259, zormiVerovatno da, ali je deo PC Tools paketa. Itso se može reći za
S(afe)F(ormat)
razno.261dejanr,
-> #260, gww.>> Zar to isto ne radi PCFORMAT A:/Q (iz PC Tools paketa)?
>> ...
>> Isto se može reći za S(afe)F(ormat)
Ne znam za SF, ali PCFORMAT je kod mene takve stvari radio jako loše,
prepoznaje samo dva-tri osnovna formata diskete a brlja ako je na
njoj bilo bad sectora. A i nije se ubio od brzine.
razno.262vkostic,
U IBMPC/UTILITY direktorijumu je novi XRD - verzija 3.0. Za razliku od
starog radi 3-4 puta brze.
PAZNJA: Novi XRD je EXE, stati je bio COM. Pre nego sto downloadujete
novi XRD obrisite stari. Razlog: Ako se u istom direktorijumu nadju
XRD.COM (stari) i XRD.EXE (novi), pri kucanju komande XRD bice pokrenut
stari XRD.
Novi XRD ima malu izmenu u odnosu na stari: parametar /S je ukinut.
Znaci ako otkucate samo XRD TANJA bice obrisano sve u direktorijumu
TANJA zajedno sa svim poddirektorijumima ako ih ima.
Uveden je novi parametetar /YES cime se izbegava da XRD trazi da mu
potvrdite svoje namere. Tako ce XRD C:Đ /YES obrisati ceo disk C i to
bez ikakvih suvisnih pitanja u stilu "Jel si ti normalan? Sigurno zelis
da ti to uradim? Otkucaj YES ako mislis ozbiljno...".
Za uputstva dovoljno je otkucati samo XRD.
Tehnicki aspekti:
Stari XRD je brisao fajl po fajl - zato je radio sporo. Za to su
postojala dva dobra razloga: Pre nego sto se fajl obrise treba proveriti
da nema READ ONLY, SYSTEM ili HIDDEN atribute i promeniti ih ako da. U
suprotnom brisanje nece uspeti. Drugi razlog je taj sto sa file
handlerima nije moguce obrisati sve fajlove u direktorijumu od jednom.
Novi XRD sada prvo opali "DEL *.*" i to koristeci FCB a ne file
handlere. Posle toga proveri da nije nesto ostalo u direktorijumu i onda
brise fajl po fajl ako jeste.
Ocekivao sam ubrzanje od bar jedno 10 puta medjutim pokazalo se da novi
XRD radi samo 3-4 puta brze. Ipak, ni to nije za bacanje.
Kirvicno/pravno/odgovorni askpekti:
Za greskom obrisane direktorijume i cele diskove (narocito uz opciju
/YES) nemojte meni da kukate! :)
Debagirani aspekti:
Program nema bagova. Ako se slucajno neki stvori, javite mi privatnom
porukom.
Pozdrav, V.K. (jos uvek u Italiji).
razno.263feniks,
-> #262, vkostic
Novi program XRD V3.0 V.Kostica je za svaku pohvalu!
Zaista radi dosta brze. :)
Medjutim , ako otkucate samo XRD , u pretposlednjem redu stoji:
>> XRD Remove everything from root directory!
a treba:
XRD \ Remove everything from root directory!
^^^
S' obzirom na namenu ovog programa , svaka kuka je vazna! ;))
Tek toliko dok se autor ne vrati iz Italije...
Pozdrav , S.P.
razno.264dejanr,
[NOVOSTI/microb]
>> A consortium of major computer companies said last week it
>> will soon release its alternative "global computer code for
>> storage and transmission of text around the world."
>> Unicode basically assigns a number to each printed character
>> in use today. Unicode's fixed 16-bit code set will allow
>> 65,000 characters, which Unicode claims will cover "all
>> major living languages,"
>> Work on the character set began in 1989 at Xerox and Apple,
>> and the group has since been joined by representatives from
>> IBM, Microsoft, Sun Microsystems, Novell, Aldus, Metaphor, Go,
>> and Next
Za mene, ovo je zaista sjajna vest. Ako od toga nešto bude, konačno
ćemo imati kompjutere koje nećemo morati da krpimo i prekrpljujemo
da bismo ih koristili za najelementarnije stvari. Naravno, i do sada
je bilo pokušaja (recimo Microsoftove kodne stranice) ali od njih
nema veće koristi. 16-bitni kod je jedino zaista praktično rešenje.
Naravno, bojim se da prodor ove tehnologije neće biti naročito brz,
pogotovu u našim uslovima.
razno.265gww.,
-> #264, dejanrZaista sjajno, ali postoji bar 2 problema:
1) kako će se znaci rasporediti
2) ništa više nije kompatibilno (na nivou aplikacija)
Ta cena će kad-tad morati da se plati, ali izgleda da
je prvi korak napravljen.
razno.266mikij,
-> #263, feniks Ne znam da li spada ovde ali probajte (ako ste ludi) da otkucate ovo u bilo
kom direktorijumu osim ROOT-a:
XRD ..
Nisam hteo ponovo da proveravam ali mi je izbrisalo ceo disk.
Pozdrav Miki
P.S. Mislim ipak da je bilo:' XRD .. /S'
razno.268skukrika,
Prijatelj je napisao program za odkrivanje tipa mikroprocesora. Program
je proveren na 286 i 386 masinama. Trebalo bi da prepoznaje i 486, ali to
jos nije provereno. Zato molim korisnike Sezama, koji imaju dostup do
"najjaceg PC-a" :) da isprobaju program i jave rezultate.
Unapred hvala
Slavko
usi.ziprazno.269bojt,
Da li neko zna gde mogu da se kupe ili zna nekog plastičara koji
pravi one plastične futrole u kojima stoje diskete kada legalno
kupite softver? Takodje me interesuje da li je kod knjigovezaca
ili nekog sličnog moguće naručiti (i veću količinu) kutija za
softver i uputstvo od tvrdog kartona formata A4? I poslednje, da li
se negde u bilizini nalazi u prodaji neka sprava koja čitavu gore
navadenu skalameriju može upakovati u najlonsku foliju?
razno.270gww.,
-> #269, bojtEto, a ja do juče pričao o softverskoj industriji. Bojte pojma nemam kako
ćeš da se snadješ ali ako se snadješ napiši svoje iskustvo. Trebaće....
razno.271gww.,
Molim da mi se jave ljudi ovde na Sezamu koji su voljni da:
1) generišu par HP fontova
2) generišu potrebne datoteke za povezivanje istih sa Miscrosoft Word-om
razno.272jtitov,
Predlažem da se pokrene tema CENE.USLUGA sa samo jednom porukom, u
okviru koje bi se nalazile ažurne informacije o cenama izrade
raznih majstorija uz pomoć računara. Znači cene za izradu programa,
cene za unos teksta, cene za DTP usluge itd. Moderator teme bi imao
jedan od zadataka da sve pristigle cenovnike i ponude pregleda i
klasifikuje u onu jednu poruku, a pristigle poruke da uništi.
Nikakve diskusije i MPS (mlaćenje prazne slame) ne bi bile
dozvoljene u ovoj temi. Tj. bile bi dozvoljene ali samo do
moderatorovog poziva, kada bi isti iste uništavao. Uz poruku
(jedinu) mogao bi da bude prikačen fajl sa podacima onih koji pružaju
usluge i kraćim objašnjenjima za šta su posebni majstori.
razno.273sasa,
-> #272, jtitov
>> Predlažem da se pokrene tema CENE.USLUGA sa samo jednom porukom, u
>> okviru koje bi se nalazile ažurne informacije o cenama izrade
>> raznih majstorija uz pomoć računara. Znači cene za izradu programa,
>> cene za unos teksta, cene za DTP usluge itd. Moderator teme bi imao
Ja se slažem. Mislim da je ideja dobra i da vredi razmisliti o
tome, tj. moderator bi mogao da otvori temu, a mi da se obavežemo
na samodisciplinu
Saša
razno.274mtadic,
-> #272, jtitovPodrška, podrška (aplauz), podrška (spontani aplauz dugo ne prestaje)....
razno.275alexa,
-> #272, jtitovDobra ideja, ja sam za.
razno.276milan,
-> #272, jtitovPodrzavam
Milan
razno.277sdolzan,
-> #272, jtitovTo se trazi! Podrska i od mene.
StanislaV
razno.278gww.,
-> #273, sasa" Predlažem da se pokrene tema CENE.USLUGA sa samo jednom porukom, u
Da! Mislim da sam rekao to isto pre par poruka (za programiranje) ali može
i globalno, zašto ne? Ko bi trebao da odluči o nekoj početnoj ceni (tržište
će već pokazati stvarnu) ako ne oni koji se zapravo time i bave. Samo ko će
da počne?
razno.279sasa,
-> #278, gww.
>> Da! Mislim da sam rekao to isto pre par poruka (za programiranje) ali može
>> i globalno, zašto ne? Ko bi trebao da odluči o nekoj početnoj ceni (tržište
>> će već pokazati stvarnu) ako ne oni koji se zapravo time i bave. Samo ko će
>> da počne?
Počećemo mi lako, samo da moderator napravi temu :)) Na mom
interesnom području (DTP) mogu reći skoro sve cene koje su u
"opticaju" a što se tiče programiranja nemam ama baš nimalo pojma.
Ajde moderatore!!!!
Pozdrav,
Saša
razno.280rakim,
-> #272, jtitovI ja sam za !
rakim
razno.281dveselinovic,
Ja ne znam zašto ste svi vi "za", ali ako ste vi za, onda sam i ja
za.
Ajde moderatore, šta čekaš?
32XDVV
razno.282dejanr,
-> #279, sasa>> Ajde moderatore!!!!
Moderator je u Italiji pa neka bude ovako: u temu UDRUŽENJE pošaljite
takve ponude. Ako ih u roku od 10 dana bude više od 10, otvaramo novu
temu. Ako ih bude manje, tema nije potrebna.
razno.283terza,
Ima li neko da radi sa PC-MOS ?
Ja sam ga nedavno dobio i problem je u tome da on podrzava sve
moguce terminale osim VT-100 kojeg ja imam.
Kakva su iskustva sa PC-MOS?
Terza
´cëżŮE`łĐQň3ž┼
razno.284chege,
Da li neko zna gde može da se nadje algoritam za resavanje
HANKELOVE FUNKCIJE DRUGE VRSTE SA KOMPLEKSNIM ARGUMENTIMA. ( Ova
funkcija se negde naziva BESSEL-ova FUNKCIJA TRECE VRSTE.)
Potreban mi je ili opis postupka koji se koristi ili ako
neko vec ima neku rutinu , ideju ili slicno.
Pozdrav Sasa
razno.285terza,
-> #275, alexaEvo malo konkretnije:
Dakle PC-MOS podrzava terminal vt-52 i ja imam upravo takav.Medjutim
kada ispise citav ekran ne pomjera ekran za jedan red,nego ga
ponovo citavog ispise.To traje jako dugo i cini rad skoro nemogucim.
Da li neko zna u cemu je problem?
Terza
razno.286jtitov,
Aman ljudi. Šta se to zbiva. Masa je podržala moj predlog, a ni jednog
cenovnika. More videćete vi kada se vrnem s vikenda.
razno.287dejanr,
-> #286, jtitov>> Aman ljudi. Šta se to zbiva. Masa je podržala moj predlog, a ni jednog
>> cenovnika.
Hehe, zato ja i nisam otvarao temu :) To su cenovnici koje bi svako
rado čitao ali kada treba poslati svoj...
razno.288dejanr,
Kad sam već u temi PC.SOFT/udruženje, čujem da tu ima novosti a video
sam čak i nekakve ključeve. Bilo bi dobro da se i ovde nešto čuje o
tome.
razno.289dveselinovic,
-> #288, dejanr "Trebalo bi da se čuje" ....
E, Imenjače, baš si ti bekrija i diplomata. Što lepo ne kažeš da
ja treba nešto da izjavim za štampu?
Ovako:
NARODE, DOBILI SMO PROSTORIJE !!!!
Ključevi su kod mene, slučajno zato što sam ih baš ja pokupio. Za
prvi momenat, Udruženje će deliti prostorije sa mojom malenkosti, ali
ću vam ja glumiti i sekretaricu i Katicu za sve, dok ne stanete na
noge.
Molba svima: dostavite vaše programe sa cenovnicima. Za par dana,
recimo u sredu u Klubu, bismo mogli konačno da izvedemo stvar na
čistinu sa svim dogovorima - kriterijumi prijema, održavanja članstva
i članarine, kao naravno i komercijalnim uslovima.
Napraviću ja od vas ljude, iako ste programeri. :))))))
Jedino mi je *iskreno* žao što nema Vlade Kostića, ali biće mi
zadovoljstvo da ga zastupam.
E pa deco, neka je sa srećom.
32+32EXDVV
(32+32 bit Extra Extended DVV)
razno.290alexa,
-> #285, terza> kada ispise citav ekran ne pomjera ekran za jedan red,nego ga
> ponovo citavog ispise.To traje jako dugo i cini rad skoro
nemogucim.
Ne znam kako PC-MOS podržava terminale (ima li nešto kao termcap
ili terminfo, kao na UNIXu). Tako se UNIX aplikacije ponašaju
ako nemaju podatak o tome kako se vrši scroll na terminalu
(takozvani 'index' capability). Prošunjaj malo po PC-MOSu, nije
valjda da su u operativni sistem 'zakucani' terminali koji su
podržani.
razno.291terza,
-> #290, alexa>>Ne znam kako PC-MOS podrzava terminale (ima li nesto kao termcap
Problem je slijedeci:
PC MOS-u u config.sys definisem koje cu sve terminalske drajvere
koristiti,podrzava oko 20 raznih terminala,a prilikom instaliranja
korisnickih task-ova,svakom dodjelim odedjeni tip termina koji
koristi.
Kao terminal koristim falco 5220e koji emulira vt-52,vt-100 i drugšŕDEC-ove
terminale (sa tim terminalom bez problema radim na PDP )
I bio sam uvjeren da ce to raditi,tamo vt-52 ovdje vt-52 i ne bi
trbalo biti problema.Medjutim, prvi problem je bio sto vt-52 nije
ispisivao zadnji red ali sam nasao u dokumentaciji:ESC M (za DEC
terminale ESC=CTRL \) i to je rijeseno,dalje sve kombinacije
PC tastera ESC A -ALT tipke,ESC 0,9 - F1-F10 i sve ostalo radi
odlicno, osim prokletog ispisa na ekranu.
To nisam uspjeo nigdje naci,pa ako netko zna koja je to ESC naredba
bio bih mu zahvalan.
Terza
ps.Jedna od najljepsih mogucnosti PC-MOS je da podrzava terminale
spojene preko modema.Dakle od kuce nazovem pc-host na poslu, a
preko njega (telix) dalje zovem Sezam.Zgodno zar ne :)
Necu vam reci broj telefona na poslu:)
razno.292rkorda,
Evo uploud rezidentnog spreadsheet-a
program je shareware
razno.293vkostic,
NOVI XRD
U IBMPC/UTILITY direktorijumu je novi XRD verzija 3.3. Radi se samo o
jednom otklonjenom bagu u odnosu na verziju 3.0.
Bag se manifestije kada pokusate da obrisete direktorijum na disku koji
ne postoji, a da pri tome postoji na trenutno aktivnom disku. Recimo,
imate samo disk C i na njemu direktorijum ĐDOS, a otkucate XRD D:ĐDOS.
Bag je otkriven tako sto sam ja nastradao.
Odavde (iz Italije) mi je suvise skupo da pratim diskusije u ovoj
konferenciji - nadam se da niko osim mene nije imao neprilika. Koliko
znam, jedino smo ja i DejanR stradali od XRD-a cime je pravda
zadovoljena: Dejan je smislio XRD a ja sam ga napisao.
ISTORIJA JEDNE KATASTROFE
Stvar je pocela tako sto je na jednoj masini (srecom ne mojoj), otkazao
RAM, preciznije extended RAM. Na toj masini se vrtele jedna glupa
aplikacija koja zahteva RAM disk. Onda sam se pametno setio da napravim
jednu malu particiju na disku od 4 MB i glupa apliakcija je to ladno
progutala kao RAM disk. Jeste sporije od pravog RAM diska ali je bar
radilo. Samo sto glupa aplikacija ne ume da obrise RAM disk kada pocne da
radi, a ume da ga puni. Posto particija nije beskonacna, trebalo je
staviti DEL D:*.* u AUTOEXEC.BAT. Naravno, svakoga bi nerviralo da kuca Y
svaki put kada se butuje masina, pa sam umesto DEL stavio XRD D:Đ /YES.
E, onda je memorija zamenjena. Samo sto bi sada VDISK napravio RAM disk
E:. Glupa aplikacija ume da radi samo sa RAM diskom D:. Onda sam sa
FDISK-om uklonio particiju D:. FDISK je resetovao masinu. AUTOEXEC je
poceo da radi, pokrenuo je XRD D:Đ /YES koji je obrisao ceo disk C: pre
nego sto sam uspeo da trepnem. Da radi brzo, stvarno radi brzo!
Posle toga, niti je vise bilo aplikacije, niti potrebe za RAM diskom.
Naravno da disk nije bio BACK-UP-iran ko zna od kada. Oj, Bojte, sto si
kukao za brzinu, stara verzija 2.1 nije imala ovaj bag!
Srecom, disk je bio nedvno kompresovan pa sam vecinu fajlova uspeo da
povratim. Takodje srecom, glupa aplikacija uglavnom pravi male fajlove od
2K koji celi stanu u samo jedan klaster pa nema problema za UNDELETE.
Ipak, par megabajta je otislo u nepovrat, ukljucujuci i mesec dana
privatne poste (srecom ne moje :).
PROGRAMSKE KONSIDERACIJE
XRD (verzija 3.0 - stara verzija 2.1 je radila na drugom principu) da bi
obrisao direktorijum prvo mora da se pozicionira na njega. Ako je
direktorijum na drugom disku, onda treba promeniti i disk. To se radi
pozivim fnkcije 0E DOS-a (select default disk). Samo sto ova hiper glupa
funkcija DOS-a ne ume da javi gresku - umesto toga vraca podatak koliko
ima diskova na sistemu (i to uvek javlja 5 pa bilo 5 ili ne).
Posto je u gore opisanom slucaju XRD pokusao da se pozicionira na D:, DOS
nije javio nikakvu gresku a ostao na C:, XRD se zatim pozicionirao u ROOT
direktorijum i odatle poceo veselo sve da brise misleci da se radi o
disku D:.
Ipak, moguce je proveriti dali je doslo do greske prilikom poziva
funkcije 0E - treba pozvati funkciju 19 (get current disk) i proveriti
dali se zaista nalazimo na zeljenom disku. Trebalo se setiti. Ja sam na
to zaboravio da mislim kada sam pisao XRD 3.0. Verovatno su mi misli
lutale za nekom italijankom. (zlobnici bi rekli za nekim italijanom - sto
ovde ima travestita, to nije normalno. Fuj!).
Nova verzija 3.3 sada radi bez problema.
Usput je uvedeno par sitnih poboljsanja, izmedju ostalog mogucnost da se
otkuca XRD . cime se uklanja tekuci direktorijum. XRD ce sam automatski
uraditi CD .. pa tek onda ukloniti direktorijum.
Jednom je DejanR hteo da se napravi mudar pa otkucao XRD . i izgubio
izmedju ostalog tabelu high score-ova u Tetrisu, ali taj bag je odavno
uklonjen. Kada smo vec kod Tetrisa, ovi zabari ostali potpuno ravnodusni.
Mora da su suvise glupi za takvu igru, sta li su? Danas sam na njihovom
disku otkrio direktorijum sa ni manje ni vise nego 890 fajlova! Ala se
XRD radovao!
Pozdrav svima, V.K.
razno.294dejanr,
-> #293, vkostic>> Posto particija nije beskonacna, trebalo je staviti DEL D:*.* u
>> AUTOEXEC.BAT. Naravno, svakoga bi nerviralo da kuca Y svaki put
>> kada se butuje masina, pa sam umesto DEL stavio XRD D:Đ /YES.
Velemajstorska fora za ovo:
ECHO Y | DEL *.*
PS Hvala za novi XRD!
razno.295dturina,
HITNO !
Jednom mom drugaru koji radi na corel Kdraw-u potreban je prirucnik za
eksportovanje (verzija je 2.0).
HVALA
DTURINA
H
razno.296dveselinovic,
-> #293, vkostic Vlado, ne zaboravi sveto srpsko pravilo kada se nađeš u sumnji oko
pola:
P I P N I !!!
32XDVV
razno.298vkostic,
-> #294, dejanr
>> Velemajstorska fora za ovo:
>>
>> ECHO Y đ DEL *.*
Ja sam znao za drugu foru:
DEL *.* <Y.DAT
pri cemu se u fajl Y.DAT upise Y ENTER.
Ovo tvoje prvo je mnogo bolje.
razno.299vkostic,
-> #296, dveselinovic
>> Vlado, ne zaboravi sveto srpsko pravilo kada se nađeš u sumnji
>> oko pola:
>>
>> P I P N I !!!
Jeste, pipnes pa dobijes samar! :)
razno.300vkostic,
HELP !!!!!
Jeste malo nezakonito, ali jel ima neko Microsoft Pascal Compiler 3.20 ?
Problem je u nekim OBJ modulima kompilovanim sa verzijom 3.20. Sada ne
mogu nikako da ih linkujem kako treba sa svojim OBJ modulima
kompilovanim sa verzijim 4.00. Uputstvo za verziju 4.00 kaze nema
problema sa kompatibilnoscu, ali izgleda da nije bas tako.
Ovde (u Italji), jedva sam nasao da kupim verziju 4.00. Verzija 3.20
jednostavno nema da se nadje. Odnosno, narucio sam 3.20 a dobio 4.00.
Ako neko ima verziju 3.20, neka mi ostavi privatnu poruku. Bicu vrlo
zahvalan. Hitno potrebno.
Pozdrav, V.K.
razno.301dvidovic,
Evo programcica koji radi isti posao kao i "Bootcon"
samo malo manje elegantno. Program sam prepisao iz septe
mbarskog :"PC World=-=a. Svaki autoexec koji pravite mora i
u Path-u da ima \dois ,\bat i \util direktorijume.
Poziva se sa boot pa ekstenzija autoexec fajle koja je zaduzena
za odredjen posao, na primer za Win bi bilo : boot w.
Podrazumeva se da svaki autoexec ima i svoj config.sys.
Nije elegantno, ali radi posao.
boot.ziprazno.302dveselinovic,
-> #299, vkostic Pa šamar dobiješ samo ako pipneš pogrešan pol, a ako si u pravu,
onda dobiješ, hm, ko zna ...
Uostalom, bije se ko se voli :))))))))))))))))))))))
32XDVV
razno.303vkostic,
Danas sam napravio jedan mali benchmark 4 kompajlera:
┌───────────────────────┬─────────────┬───────────┐
│ Compiler │ Code size │ Exec time │
Ă═══════════════════════ě═════════════ě═══════════Á
│ Turbo Pascal 5.0 │ 2752 bytes │ 251 sec │
├───────────────────────┼─────────────┼───────────┤
│ Microsoft Pascal 4.00 │ 23389 bytes │ 65 sec │
├───────────────────────┼─────────────┼───────────┤
│ Microsoft C 6.00 │ 6227 bytes │ 74 sec │
├───────────────────────┼─────────────┼───────────┤
│ Turbo C++ 1.00 │ 6496 bytes │ 60 sec │
└───────────────────────┴─────────────┴───────────┘
Test program se sastojao u generisanju 100000 binarnih brojeva i
brojanju nula i jedinica u njima. Nije bilo nikakvog stampanja na ekran
osim dva zavrsna rezultata.
Program je kompilovan "prirodno" - dakle bez optimizacija.
Sto se tice brzine, kompajleri su se prema cisto subjektivnom utisku
ovako poredjali:
1. Turbo Pascal
2. Turbo C
3. Microsoft Pascal
4. Microsoft C
Pri cemu je Turbo Pascal bio za red velicine brzi u konkurencije.
Naravno da ovaj test ne znaci ama bas nista - trebalo bi koristiti malo
ozbiljniji test program i isprobati sve moguce optimizacije svakog
kompajlere. Ovaj mali benchmark navodim cisto kao zanimljivost. Izveo
sam ga radoznalosti radi. Za neko ozbiljnije poredjenje jednostavno
nemam vremena.
Neka usputna zapazanja:
- Turbo Pascal je zaista fantasticno brz u kompilaciji. Toliko brz
da ga je smesno porediti sa ostalim kompajlerima.
- Zasto je Turbo Pascal proizveo onako spor program, nemam pojma.
Proverio sam sve opcije kompajlera, izveo merenje dva puta, ali
nista nije pomoglo. Cuo sam i ranije price kako Microsoft Pascal
daje neuporedivo brzi program nego Turbo Pascal. Ovo lici na
dokaz. Na zalost nemam Turbo Pascal 6.0 (niti zelim da ga imam) -
bilo bi interesantno videti sta je Borland uradio po tom pitanju.
- Microsoft i Borland su jos jednom dokazali kako uzivaju u sitnim
razlikama koje posle zagorcaju zivot programerima. Tako se long
integer kod Microsofta deklarise kao INTEGER4 a kod Borlanda
LONGINT. Cemu razlika?????!!
nľí:EŐĐrg┼│
Pozdrav, V.K.
P.S.
Ne postoji nista sto moze bolje da me iznervira nego kada moram da
programiram na Pascalu. Ali kada covek mora, sta se moze... :(((((
razno.304dejanr,
-> #303, vkosticNemoguće da je TP TOLIKO spor. Možda je kod tebe uključena emulacija 8087? To
izaziva rad sa puno cifara i još punije usporenje...
razno.305dmiric,
Imam 286-cu na 16MHz i potreban mi je multitask. Kako se ne bih upuštao u
Windows avanturu (nemam namere, a bogami ni sredstava da kupujem Windows
verzije svih programa) zamolio bih nekog da napiše par reči o
DESQVIEW-u prednostima, manama i sl.
Hvala,
Dragan.
razno.306ppekovic,
-> #305, dmiric>> Imam 286-cu na 16MHz i potreban mi je multitask. Kako se ne bih
>>upuštao u Windows avanturu (nemam namere, a bogami ni sredstava
>>da kupujem Windows verzije svih programa) zamolio bih nekog da
>>napiše par reči o DESQVIEW-u prednostima, manama i sl.
Ja sam koristio DESQVIEW jedno vreme. U početku sam bio
oduševljen jer mi se ostvarilo ono što sam "sanjao" :))) da računar
zove Sezam, a u isto vreme ja da igram tetris. Dok sam se držao
toga sve je naizgled radilo kako treba. Jedino nisam mogao, dok
radim pod DESQVIEW-om da imam naša slova na VGA kartici, jer je DQV
uvek resetovao karticu, nemam pojma zašto, a i činjenica je da se
nisam mnogo trudio ni da saznam.
Međutim kad sam poželeo da startujem još neke programe počeli
su da se javljaju problemi. Pogotovu su počeli problemi kad je
386MAX zamenio QEMM-a. Q-editor zablokira nakon par minuta rada.
"preferans" mi je napravio tešku brljotinu po CMOS-u dok je "radio"
pod DQV-om. Poseban problem predstavlja ako neki od programa
koristi grafiku.
No, sve u svemu, za zvanje sezama u pozadini i za igranje
tetrisa, DQV je super stvar. Za ostalo, neznam, meni nije radio
kako treba, iako se nisam puno mučio da ga nateram da proradi.
Možda neko drugi ima bolja iskustva sa DQV-om.
E da, da ne zaboravim, DQV stravično uspori računar.
Paya
razno.307dmiric,
-> #306, ppekovicNema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo
multitask, ili se moram okrenuti Windows-u?
Pozdrav,
Dragan.
razno.308sasa,
-> #307, dmiric>> Nema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo
>> multitask, ili se moram okrenuti Windows-u?
Sačekaj samo malo! Ja radim (kao običan USER) pod windowsima zato što moram :((
a DV je pristojan program koji radi kako treba, ali nisam baš suviše radio sa
njim. Kako sam čuo !?!?! neko je na jednom sajmu u SRN video Windowse kao task
pod DV :)))
Trenutno čačkam DV intenzivnije, pa ako ti nije teško da kažeš šta tačno radiš
i zašto ti multitasking treba. Sa grafiko ima i nema problema. Ja gonim
Venturu (u grafičkom modu) i druge programe paralelno!
Pozdrav,
Saša@nsd
razno.309bulaja,
-> #306, ppekovic> Medutim kad sam pozeleo da startujem jos neke programe poceli
> su da se javljaju problemi. Pogotovu su poceli problemi kad je
> 386MAX zamenio QEMM-a. Q-editor zablokira nakon par minuta rada.
> "preferans" mi je napravio tesku brljotinu po CMOS-u dok je "radio"
> pod DQV-om. Poseban problem predstavlja ako neki od programa
> koristi grafiku.
Xe xe, pa jesi li ti procitao uputstvo za DesqView? Tamo lepo pise
da LIM memoriju (tj XDV) treba koristiti ISKLJUCIVO ako je instaliran
QEMM. Pokusaj da startujes neki program iz Windowsa sa instaliranim
Qemm-om, pa ces videti sta ce ti se desiti (radice ti samo kalendar,
sat i slicni mali programi). Kao sto stare verzije QEMMa i 386MAXa
nisu kompatibilne sa Windows 3.0, isto tako ni 386MAX nije kompatibilan
sa DesqViewom. A ako nisi znao, QEMM se dobija uz DV.
A za zvanje Sezama i igranje Tetrisa DV je zaista odlicna stvar.
Odlican je i za formatiranje ili kopiranje disketa u pozadini. Za
sada mi multitasking za druge stvari ni ne treba.
Bulaja
razno.310ppekovic,
-> #309, bulaja>> Xe xe, pa jesi li ti procitao uputstvo za DesqView? Tamo lepo
>>pise da LIM memoriju (tj XDV) treba koristiti ISKLJUCIVO ako
>>je instaliran QEMM.
A jesi li ti pročitao uputstvo za 386MAX, tamo lepo piše način instalacije
sa kojim će DV raditi kao sat. Dakle, svejedno koristio QEMM ili 386MAX. S
druge strane, problemi su se javljali i sa QEMM-om i to isti oni koje sam
pominjao. Probaj da startuješ Q-editor ili preferans pod DV-om pa ćeš da vidiš
šta će da se desi posle par minuta rada (nekad manje nekad više 5-15 min).
Paya
razno.311jtitov,
-> #307, dmiric>Nema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo
>multitask, ili se moram okrenuti Windows-u?
Probaj VM/386, ali za treba 386...