razno.312dejanr,
Jedna molba - potreban mi je POSEBNI LIST za popis, to je neki formular
A5 formata (ili sličnog) u koji se popune podaci o firmi i zaposlenom
a onda se svakome daje da bi to predao popisivaču. Ne znam tačno ko je
to štampao, mislim Službeni list.
Formular mi jako hitno treba (par komada, makar izgužvanih :) da bih
napravio softver koji to popunjava za neku firmu kojoj sam inače prodao
kadrovsku evidenciju i koja sada iz baze hoće da štampa i te formulare
umesto da ih kuca mašinom. Ako neko radi u nekom računskom centru u kome
je to štampano, bio bih mu jako zahvalan ako bi odvojio par komada za
mene. Ili barem obaveštenje gde to može da se kupi.
Obzirom da popis samo što nije počeo, stvar je (klasika) veoma hitna.
Hvala unapred,
Dejan
razno.313jtitov,
Traži se Chess Master 2100 za VGA karticu. Imam isti, ali za Hercules.
razno.314rkorda,
-> #312, dejanrimam ja na poslu
626-235 iliůÚ 626-077
Vazd,savez ▀Jugoslavije
Uzun mirkova 4─/1
razno.315dmiric,
-> #308, sasa>> Nema lepih reči za DesqView? Postoji li štogod drugo (dobro) što bi radilo
>> multitask, ili se moram okrenuti Windows-u?
Hm, kad još jednom pročitam čini mi se da sam prenaglio. U stvari ne
volim programe koji prave probleme...
>> No, sve u svemu, za zvanje sezama u pozadini i za igranje
>>tetrisa, DQV je super stvar. Za ostalo, neznam, meni nije radio
>>kako treba, iako se nisam puno mučio da ga nateram da proradi.
>>Možda neko drugi ima bolja iskustva sa DQV-om.
>> E da, da ne zaboravim, DQV stravično uspori računar.
Moje potrebe za multitaskom nisu tolike da bih se okretao Windows-u.
(uostalom nisam spreman da kupujem Windows aplikacije). Uostalom ni moja
mašina (286/16) nije takva da bi takve zahteve mogla da podmiri. Stoga mi se
DV učinio kao zgodno re■enje problema.(utoliko pre što sam ga negde video za
ispod $200.) Takođe, sve što sam ovde pročitao pokazuje da će mi, ako ništa
drugo barem smanjiti gubljenje vremena na dosadnim poslovima... :) što već
samo po sebi nije mala stvar.
Zato ću ponoviti pitanje koje sam već jednom postavio (u ovoj ili nekoj
drugoj conf):
GDE SE DesqView (za 286) MOŽE NABAVITI (kod nas) I PO KOJOJ CENI
Zahvaljujem se svima koji su se potrudili da mi odgovore.
Pozdravlja vas budući DesqView-ac,
Dragan.
razno.316dejanr,
==========
Philip Morris USA is looking for contract programmers to participate
in an on-going development project. Extensive experience with Clipper
Summer '87 in a Local Area Network environment is required. In
addition, experience with data dictionary and transaction processing
techniques are a plus.
Please fax or mail your resume to :
Employee Relations
Philip Morris USA
York Machinery Services Center
1715 Merrimac Trail
Williamsburg, Virginia 23185
FAX: (804) 220-6889
razno.317vkostic,
-> #304, dejanr
>> Nemoguće da je TP TOLIKO spor. Možda je kod tebe uključena
>> emulacija 8087? To izaziva rad sa puno cifara i još punije
>> usporenje...
Sve i da jeste, program je radio samo sa INT i LONGINT brojevima. Dakle,
nebi trebalo a se oslanjao na 8087 (odnosno, njegovu emulaciju).
Bilo kako bilo, predstoji mi da se puno petljam i sa jednim i sa drugim
kompajlerom, pa cu stvar bas da isteram na cisto.
Pozdrav, V.K.
razno.318dejanr,
-> #317, vkostic>> Sve i da jeste, program je radio samo sa INT i LONGINT brojevima.
>> Dakle, nebi trebalo a se oslanjao na 8087 (odnosno, njegovu
>> emulaciju).
Kad uključiš tu emulaciju, SVE postaje dosta sporije. Ne znam zašto
ali sam je davno isključio.
razno.319ivujanic,
Hitno: potreban pkxarc, jer je isti zaturen negde kada je
naišao pkzip, a sada se ispostavilo da treba. Molim nekog humanog
da ga "zakači". Stvar je jako hitna!!!!!
Druga potrebna stvar, mada ne tako hitna su ibmbio.com i
ibmdos.com ili kako li se već ti file-ovi zovu za DRDOS 5.0.
Ivica
P.S. pkxarc je stvarno hitno potreban i do groba ću biti zhvalan
"donatoru".
razno.320dejanr,
-> #319, ivujanicPKXARC.COM...
razno.321ivujanic,
-> #320, dejanr
dejane, tvoj sam duznik!
Hvala ti puno! Uzgred, da li je pkarc shareware i ako jeste
zašto ga nema u utility?
Ivica
razno.322dejanr,
-> #321, ivujanic>> Hvala ti puno! Uzgred, da li je pkarc shareware i ako jeste
>> zašto ga nema u utility?
Jeste, naravno, ali kod mene u C:\BAT od "pre Hrista" stoje
PKARC i PKXARC a kompletan paket pojma nemam gde je a ne znam
ni koja je verzija poslednja verzija PKARC-a. Probaću da nađem
taj paket, a ako ga neko ima neka šalje.
razno.323feniks,
-> #322, dejanr
>> Jeste, naravno, ali kod mene u C:\BAT od "pre Hrista" stoje
>> PKARC i PKXARC a kompletan paket pojma nemam gde je a ne znam
>> ni koja je verzija poslednja verzija PKARC-a. Probacu da nadem
>> taj paket, a ako ga neko ima neka salje.
Evo saljem trazeni paket koji sam pre nekih 3 godine sa
odusevljenjem prihvatio , ali sam ga zaboravio sa pojavom ZIP-a.
Ali za svaki slucaj treba cuvati PKXARC.
Pozdrav , S.P.
razno.324feniks,
-> #322, dejanr
>> Jeste, naravno, ali kod mene u C:\BAT od "pre Hrista" stoje
>> PKARC i PKXARC a kompletan paket pojma nemam gde je a ne znam
>> ni koja je verzija poslednja verzija PKARC-a. Probacu da nadem
>> taj paket, a ako ga neko ima neka salje.
Evo saljem trazeni paket koji sam pre nekih 3 godine sa
odusevljenjem prihvatio , ali sam ga zaboravio sa pojavom ZIP-a.
Ali za svaki slucaj treba cuvati PKXARC.
Pozdrav , S.P.
razno.325feniks,
-> #324, feniks
Zbog losih PTT veza nikako da posaljem ovaj paket.
Evo ga konacno...
Pozdrav , S.P.
razno.326feniks,
-> #322, dejanr
Zbog losih PTT veza nikako da posaljem ovaj paket.
Evo ga konacno...
Pozdrav , S.P.
razno.327skukrika,
Pre nekoliko nedelja na Sezamu se je pojavio emulator za C-64.
Po reakcijama korisnika zakljucujem, da program nije bio bas
savrsen (sam ga nisam probao).
Danas mi je u ruke dosao emulator ZX Spectruma (za PC). Pored
njega je i nekoliko igara (Atic-Atack, Sabre Wulf, Cookie, Manic
Miner, ...) Svi programi odlicno rade (kao na Spectrumu :)), jedino
je Manic Miner za nijansu prespor. U prilozenom READ.ME datoteci pise,
da bi morali raditi i svi ostali programi za Spectrum (prethodno ih
je potrebno preneti na hard disk). Program radi u CGA resoluciji.
Poruci je prilozena READ.ME datoteka.
Slavko
PS. Je'l neko jos uvek ima Spectrum sa RS-232 portom? :))
readme.ziprazno.328ljupco,
Ima li smisla (t.j. koristi) od uclanjivanja u Klub ako nisi iz
Beograda? Postoji li jos biblioteka programa?
´k
razno.329sasa,
-> #327, skukrikaNa žalost, imam Spectrum ali bez RS 232. Proveriću, mislim da jedan moj drugar
to još uvek čuva, pa ako je tako.... Interesantno bi bilo to pogledati,
Spectrum na PC :))) Rekosmo mi davno da će PC biti Spectrumu interfejs za HD
:)))
Pozdrav,
Saša@nsd
razno.330nesic,
-> #327, skukrika Imam ja ZX Spectrum sa Interface 1 u kome je pored
ostalog ugrađen i RS232.
razno.331terza,
-> #327, skukrika Zdravo!
>> PS. Je'l neko jos uvek ima Spectrum sa RS-232 portom? :))
Imam ga ja,negdje je u ormaru, nije koristen jedno 2-3 godine,tako da
ne znam u kakvom je stanju.Javi se pa se mozemo dogovoriti, inace to je
idealna prilika da spremim ormar:)))
>>Spectrum na PC :))) Rekosmo mi davno da ce PC biti Spectrumu interfejs za HD
>>:)))
To bi milo pravo zgodno, da se malo prisjetimo starih vremena ,ali na novim
masinama.
Terza
razno.332mvuletic,
-> #327, skukrika
Genijalna stvar, konačno malo povratka u pionirske dane kada
su i igrice imale dušu i kada nisu predtsvaljle softverski šund. Samo
Skukrika nije mi jasno da li je emulator PD ili je komercijalni
softver? Ako je PD mogao bi da porazgovaraš sa SysAdm-ima o jednom
upload-u u IBMPC direktorijum FUN ili slično.
Pozdrav,
Miljan .
P.S. Da li se pri učitavanju programa sa harda čuje ono čuveno
'beeeeep beep'?
razno.333erin,
-> #327, skukrika Spectrum emulator !?
Salji...
D. Godec
razno.334skukrika,
-> #332, mvuletic>> Genijalna stvar, konacno malo povratka u pionirske dane kada
>>su i igrice imale dusu i kada nisu predtsvaljle softverski sund. Samo
>>Skukrika nije mi jasno da li je emulator PD ili je komercijalni
>>softver? Ako je PD mogao bi da porazgovaras sa SysAdm-ima o jednom
>>upload-u u IBMPC direktorijum FUN ili slicno.
Ja sam program dobio u zipovanom obliku i jedina dokumentacija je bio
read.me file, koji sam prilozio prosloj poruci. U njoj nema nikakvog
govora o zabrani kopiranja. U samom emulatoru se umesto Sinclair
Research ... pojavljuje poruka (c) 1990 Roman & Easy Inc. Sam emulator
je dugacak oko 58 kb, a pored njega ide i Spectrumov ROM (16 kb).
Emulatoru je prilozeno jos oko petnaestak programa. Ako SysAdm-i nemaju
nista protiv, program cu svakako poslati. Ceo zip je dugacak oko 270 kb.
>>P.S. Da li se pri ucitavanju programa sa harda cuje ono cuveno
>>'beeeeep beep'?
Ne, kod ucitavanja se ne vidi border in ne cuje beeeeeep beep :)) Progrmi
se ucitavaju prakticno trenutno, pa to nebi imalo nekog smisla. Ali zato se
vide naslovne slike, a i zvuk u igrama je pravi Spectrumov.
Slavko
razno.335alexa,
-> #334, skukrika> U samom emulatoru se umesto Sinclair Research ... pojavljuje
> poruka (c) 1990 Roman & Easy Inc. Sam emulator je dugacak oko
> 58 kb, a pored njega ide i Spectrumov ROM (16 kb).
Hm, hm, pa lepo stoji copyright oznaka - ako ne piše da može,
onda ne može. Uzgred, nisam siguran ni da se sme kopirati i sadržaj
SPECTRUMovog ROMa (znate za silne frke sa Mac-om - i tu je Apple
sasvim u pravu).
razno.336mikij,
Evo jednog domaceg (citaj mog) interpretera za COREWAR. U njega sam ugradio
sve sto sam se setio, pa ocekujem i vase primedbe prigovore...
Usput bih trazio i pomoc. Naime nisam bas sklon pisanju uputstava, pa ako
neko ima malo vremena za oko 2-3 strane texta. (Po mom misljenju moj DOC nije
bas najbolji).
Pozdrav Miki
ccore.ziprazno.337jtitov,
-> #335, alexa>Hm, hm, pa lepo stoji copyright oznaka - ako ne piše da može,
Au, ljudi što komplikujete!!!! Sve sami čistunci i moralisti, da ne kažem
bezgrešni komunisti!!!
Zar se niko od vas NIKAD nije švercovao u gradskom prevozu? Zar niko od vas
nikad nije nešto maznuo u samoposluzi? Zar niste nikad prepisivali u
školi/fakultetu? Dosta tog prenemaganja sa lažnim moralom!!! Pa i
dobro_nam_poznati stručnjaci koji se muvaju po Sezamu su se (nekad) bavili
mutnim radnjama što se tiče krađe SW pa im niko nije skinuo glavu, a svi su
profitirali u intelektualnom smislu!
ŠALJI taj Sinclair emulator. Hoćemo igre, a ne politiku!!! Najbolje
igre - Spectrum igre!
razno.338zpavlovic,
-> #337, jtitovDa je nesto drugo u pitanju ko zna sta bi ti sve rekao, ali za spectrum
emulator ! :))
razno.339skukrika,
-> #335, alexa>>Hm, hm, pa lepo stoji copyright oznaka - ako ne pise da moze,
>>onda ne moze. Uzgred, nisam siguran ni da se sme kopirati i sadrzaj
>>SPECTRUMovog ROMa (znate za silne frke sa Mac-om - i tu je Apple
>>sasvim u pravu).
Dobio sam dozvolu za upload, ali cu program ipak poslati na sifru.
Ako koga zanima, moze je doznati od mene ili od SysAdm-a.
Slavko
razno.340mvuletic,
-> #332, mvuletic
Đ Ja sam program dobio u zipovanom obliku i jedina dokumentacija je
Đ bio read.me file, koji sam prilozio prosloj poruci. U njoj nema
Đ nikakvog govora o zabrani kopiranja.
Jedva čekam da se taj emulator 'zavrti' na mom hardu.
Skukriki puno hvala od svih 'neizlečivih' spektrumovaca.
Pozdrav,
Miljan.
razno.341banex,
-> #337, jtitov
>> ===============================
>> 2.182 PC.SOFT:ms.dos
>> jtitov, 14.02.Čet 15:51, 672 chr
>> Odgovor na 2.175, banex, 12.02.Uto 18:13
>> ---------------------------------------------------------
>> >===============================
>> > 2.175 PC.SOFT:ms.dos
>> > banex, 12.02.Uto 18:13, 57 chr
>> > Odgovor na 2.173, agobovic, 12.02.Uto 16:51
>> >---------------------------------------------------------
>> >
>> > Debug.com iz Dos-a 4.01 stiže.....
>> >
>> > - BANE -
>> >
>> >---------------------------------------------- 2.175 ---
>> >* Uz poruku 'debug401.zip' (13574 bytes)
>> >Prenos (Ne/Da/u Pad/Stop)?
>>
>>
>> Vrlo je lepo pomoći drugu u nevolji ALI MS DOS NIJE shareware i
>> smatram da ovakve razmene treba da se obavljaju van SEZAMA. Šta
>> rade moderatori? Na sva usta ste napali svojevremeno vzivkovic-a, a
>> kada je sopstvena kuća u pitanju - nema veze. NIJE LEPO.
>> ----------------------------------------------- 2.182 ---
>> ===============================
>> 24.288 PC.SOFT:razno
>> jtitov, 12.04.Pet 21:46, 669 chr
>> Odgovor na 24.286, alexa, 12.04.Pet 01:24
>> ---------------------------------------------------------
>> >Hm, hm, pa lepo stoji copyright oznaka - ako ne piše da može,
>>
>> Au, ljudi što komplikujete!!!! Sve sami čistunci i moralisti, da ne kažem
>> bezgrešni komunisti!!!
>> Zar se niko od vas NIKAD nije švercovao u gradskom prevozu? Zar niko od vas
>> nikad nije nešto maznuo u samoposluzi? Zar niste nikad prepisivali u
>> školi/fakultetu? Dosta tog prenemaganja sa lažnim moralom!!! Pa i
>> dobro_nam_poznati stručnjaci koji se muvaju po Sezamu su se (nekad) bavili
>> mutnim radnjama što se tiče krađe SW pa im niko nije skinuo glavu, a svi su
>> profitirali u intelektualnom smislu!
>>
>> ŠALJI taj Sinclair emulator. Hoćemo igre, a ne politiku!!! Najbolje
>> igre - Spectrum igre!
>> -----------------------------------------------24.288 ---
BEZ KOMENTARA ! -BANE-
razno.342drakce,
-> #327, skukrika
> Spectrum Emulator
Sto se prenosa podataka sa Spectrum-a na PC tice, mozda bih mogao da
pomognem. Imam Disciple Interface za Spectrum sa diskom od 5 1/4 inch-a.
Jedini problem je format zapisa. Koristi 40 traka, ali sa po 10 sektora.
Ukoliko neko ima ideju kako to prebaciti iz jednog formata u drugi,
bilo na PC-ju, bilo na Spectrum-u, neka kaze. Javljam se za dobrovoljca za
prenos programa (samo da mi se ostavi par sati dnevno za spavanje i klopu:)
Nemojte ovo bas bukvalno shvatiti.
Takav prenos bi bio mnogo brzi nego preko RS-232, a bogami i sigurniji.
Dakle, izazov za sve Prave Programere.
* Regards from mene *
razno.343dristic,
HELP !
Nedavno sam kupio kompjuter i nikako da prokuzim jednu stvar.
Dali ce mi neko reci SIGURAN odgovor na prosto pitanje,( posto dobijam mnogo
razlicitih odgovora ):
Dali se mogu na racunar sa Hercules karticom dobiti softverski generisana YU
slova i dali se na stampacu EPSON LQ-400 mogu dobiti YU slova pomocu
softverskog drajvera ?
Ja sam uz pomoc programa "EPSONLQ" i drajvera DRAFTYU dobio iz jednog text
fajla koji je kucan uz drajver YUSLOVA.COM na drugom racunaru, neke od tih
slova, ali sa pogresnim rasporedom, a isto i na stampacu, medjutim sada to ne
mogu opet da izvedem a nista nisam menjao.
Govorim o YU slovima za WORD STAR i rad na BBS-u.
Unapred vam mnogo hvala.
razno.344bulaja,
-> #343, dristic> Da li se mogu na racunar sa Hercules karticom dobiti softverski generisana
> YU slova i da li se na stampacu EPSON LQ-400 mogu dobiti YU slova pomocu
> softverskog drajveraK?
Hercules - NE, jedino resenje je da preprogramiras eprom na kartici.
LQ-400 - MOZDA :), tj. cini mi se da sam negde video program za
download yu slova na stampac, ali ako ovo radi, onda radi samo u
draftu. Za yu slova iz nekog text procesora, uglavnom se mogu
dobiti, negde su ugradjena (Word Perfect), a negde moras nabavljati
yu fontove (npr. chi writer, ali za njega imas fontove na gomili
bbs-ova).
razno.345skukrika,
-> #344, bulaja>>LQ-400 - MOZDA :), tj. cini mi se da sam negde video program za
>>download yu slova na stampac, ali ako ovo radi, onda radi samo u
>>draftu.
A zasto ne bi radilo u LQ modu (da LQ-400 nema mozda premali buffer)?
Sa LQ-500 download yu znakova radi u draftu i u LQ modu.
Slavko
razno.346dejanr,
-> #343, dristicDa se i ja pridružim - za Hercules odgovor je NE. Jedino kod nekih
programa koji rade u grafičkom modu kao što je Chi Writer ili
Multilingual Scribe...
Zato je Hercules i napravio Hercules Plus karticu. Dobra kartica ali
su je ipak "savladale" razne super vga
razno.347sasa,
-> #342, drakce
>> Sto se prenosa podataka sa Spectrum-a na PC tice, mozda bih mogao da
>> pomognem. Imam Disciple Interface za Spectrum sa diskom od 5 1/4 inch-a.
>> Jedini problem je format zapisa. Koristi 40 traka, ali sa po 10 sektora.
>> Ukoliko neko ima ideju kako to prebaciti iz jednog formata u drugi,
Mislim da bi se problem mogao rešiti programom 800 (ima ga i na
SEZAMU) To bi bio najlakši put :))) a ne RS232
Pozdrav,
Saša@nsd
razno.348dgavrilovic,
-> #343, dristicKao vlasnik Herkules kartice, a nisam bas siguran da ostali koji su
ti do sada odgovorili nisu odavno presli na VGA, moram i ja da se
pridruzim.
DejanR je potpuno u pravu kada kaze "Jedino kod nekih programa koji
rade u grafickom modu" samo sto ti nije napomenuo da danas svi
kvalitetniji tekst procesori, a ne samo ozloglaseni Chi Writer, rade
u grafickom modu. Bez modifikacije roma kartice mozes koristiti Word
for Windows, Word, Wordperfect a verovatno i Ami prof. Bez Word Star-
a i XY Write-a se moze ziveti. Ja vec duze vreme koristim Word i ne
vidim nikakvu potrebu da ugradim YU set u Hercules karticu. Istina je
da u ostalim aplikacijama ne mogu upotrebljavati nasa slova ali me to
mnogo ne uzbudjuje. Jedini su gubitnici ostali korisnici Sezama koji
citaju moje poruke.
Sto se stampaca tice, ako si jednom uspeo uspeces i drugi put, vazno
je samo da je bafer dovoljno veliki da primi sva nasa slova.
razno.349dejanr,
-> #348, dgavrilovic>> Bez modifikacije roma kartice mozes koristiti Word
>> for Windows, Word, Wordperfect
WordPerfect ne može! Verovatno će moći WP for Windows koji se
najavljuje, ali WP 5.1 prikazuje slova na radnom ekranu samo
ako je EPROM promenjen.
razno.350jgolub,
-> #342, drakce
>>Sto se prenosa podataka sa Spectrum-a na PC tice, mozda bih mogao da
>>pomognem. Imam Disciple Interface za Spectrum sa diskom od 5 1/4 inch-a.
>>Jedini problem je format zapisa. Koristi 40 traka, ali sa po 10 sektora.
Probaj sa 800. Najvjerovatnije ces uspjeti. Mi smo vec citali tu
disketu, doduse djelomicno i bez 800, no nadam se da ga nece
zaglupiti to sto nije formatirana pod dosom.
>>Takav prenos bi bio mnogo brzi nego preko RS-232, a bogami i sigurniji.
Ja sam vec radio transfer na 1200 i sa koaksijalnim kabelom nije
bilo nikakvih problema.
Pozdrav, Jerko #:)
razno.351nesic,
-> #327, skukrika RS232 na ZX Interface 1 može da se inicijalizuje za
ASCII i BINARY komunikaciju. ASCII slučaj sam ja
svojevremeno najčešće koristio za komunikaciju sa
ploterom, a BINARY za prebacivanje podataka.
Ni u jednom slučaju se ne šalje čuveni header od 17
bytes ali ne postoji problem da se to napravi. Samo se ne
mogu setiti šta sve tačno piše u headeru.
Najveća brzina kojom ovaj interface može da
komunicira je 19200. Mislim da je ta brzina, što se tiče
dužine programa za Spectrum sasvim zadovoljavajuća
(trebalo bi da se 48K prebaci za oko 30sec). Ovo mi
izgleda puno lakše od onog što predlaže DRAKCE jedino što
nisam računao vreme potrebno da se program učita sa
kasetofona.
Najveći je problem što ja nemam baš puno slobodnog
vremena, a i sve kasete koje sam svojevremeno imao sam
podelio po komšiluku. Imam i microdrive ali imam samo
jednu kasetu na kojoj je, čini mi se, BETA BASIC.
Pozdrav Nešić
P.S.
Na koju si šifru ostavio emulator.
razno.352mvuletic,
-> #351, nesic
Đ Ni u jednom slučaju se ne šalje čuveni header od 17
Đ bytes ali ne postoji problem da se to napravi. Samo se ne
Đ mogu setiti šta sve tačno piše u headeru.
Evo kako izgleda spektrumov header.
Dugačak je 17 bajtova i u njemu su sadržani podaci o programu koji se
učitava na sledeći način:
Prvi bajt određuje tip (0-basic, 1-numerički niz, 2-znakovni
niz, 3-code). Sledećih deset bajtova nose ime programa. U 12 i 13-om
bajtu se nalazi dužina programa koji se učitava. 14 i 15 bajt imaju
različiti sadržaj u zavisnosti od tipa. Za BASIC se tu nalazi broj
linije autostarta, a ako autostarta nema onda 16384. Za mašinske
blokove tu se nalazi početna adresa na koju se kod učitava. 16 i 17
bajt služe samo kod BASIC programa i sadrži dužinu bez promenljivih.
Pozdrav,
Miljan.
razno.353jtitov,
-> #347, sasaSimulator je lep. Nažalost čak i na dobroj mašini - spor. Kakva šteta :(((
razno.354dpozaric,
-> #353, jtitov>> Simulator je lep. Nažalost čak i na dobroj mašini - spor. Kakva šteta
Da, Šteta Što je spor ali zaista sam se kao rijetko do sada oduševio
kad sam vidio da nekad aktuelne igrice sa moje prve kompjuterske
ljubavi mogu opet igrati i na ovoj pc spravi.
Čestitam autoru na trudu, nadam se da ću pronaći susjeda da prebacimo
brdo programa koje sam mu ispoklanjao kad mi je spectrum izgorio i
kad sam prešao na pc. Mislim da vlasnici autorskih prava zaista ne bi
trebali imati ništa protiv ovoga, no...
dp
razno.355bulaja,
-> #354, dpozaricSada cemo svi baciti svoje Briefove, Qedite,... i krenuti da
kucamo u Ekranskom Editoru VKostica !! Yo, to je prava stvar.
razno.356jtitov,
-> #349, dejanr>ali WP 5.1 prikazuje slova na radnom ekranu samo ako je EPROM promenjen.
I to samo ako je tastatura podešena na američki sistem, tj. bez redefinisanja
tastature sa karakterima iz WP-ovih mapa. Tj. slovo dj, mora biti đ, a ne
karakter 1,79 iz WP mape.
razno.357dgavrilovic,
-> #356, jtitov>> >ali WP 5.1 prikazuje slova na radnom ekranu samo ako je EPROM
>> >promenjen.
>>
>> I to samo ako je tastatura podesena na americki sistem,
Aiii? I to vam cuveni WP! Word mozes ubediti da ti na svaki pritisak
tastera "a" prikaze opscenu sliku, pa onda na pritisak tasera "b"
drugu sliku, pa onda napises makro...
razno.358dpozaric,
-> #355, bulaja*****
Sada cemo svi baciti svoje Briefove, Qedite,... i krenuti da
kucamo u Ekranskom Editoru VKostica !! Yo, to je prava stvar.
*****
:))))))))))))))))))
dp
razno.359jgolub,
-> #351, nesic
>> Ni u jednom slucaju se ne salje cuveni header od 17
>>bytes ali ne postoji problem da se to napravi. Samo se ne
>>mogu setiti sta sve tacno pise u headeru.
Niti se moze prebacivati direktno!
Moj ti je savjet da napravis masinski fajl duljine 17 bajtova koji
se ucitava na neku mem. lokaciju, recimo 30000. Onda uzmi njegov
heder i pomocu njega ucitavaj hedere koje mozes poslije poslati na
RS232 sa CODE 30000,17. Header loader snimi na pocetku jedne
kazete da ti bude lakse manipulirati s njim. Ovo mora raditi, tako
smo mi svojevremeno rasturali specijalne hedere.
>> Najveca brzina kojom ovaj interface moze da
>>komunicira je 19200. Mislim da je ta brzina, sto se tice
>>duzine programa za Spectrum sasvim zadovoljavajuca
>>(trebalo bi da se 48K prebaci za oko 30sec). Ovo mi
>>izgleda puno lakse od onog sto predlaze DRAKCE jedino sto
>>nisam racunao vreme potrebno da se program ucita sa
>>kasetofona.
Ako ne namjeravas koristiti checksum za provjeru i usto jos
koaksijalni kabel za spajanje ne bih ti to preporucio posto jedno
paljenje elektromotora ili fluoroscentne lampe moze zeznuti cijeli
transfer. Ja sam koristio 1200 i to je provjereno sigurno, cak ne
trebas ni flow control.
>> Najveci je problem sto ja nemam bas puno slobodnog
>>vremena, a i sve kasete koje sam svojevremeno imao sam
>>podelio po komsiluku. Imam i microdrive ali imam samo
>>jednu kasetu na kojoj je, cini mi se, BETA BASIC.
BETA BASIC se vec nalazi prilozen uz emulator. Moj jedini problem
je sto doma nemam operativnog spectruma (nedostaje mi ROM, mozes li
mi poslati originalni kod?) pa se ne mogu s tim poigrati. Ali inace
nisam nov u pitanju prebacivanja fajlova, vec sam prebacivao neke
textove. Samo, bojim se, morat ces sa strane PC-a napraviti program
koji nece transfer prekidati nakon sto naleti na EOF (26). Meni je
to kod kodova bio problem. Ili sredi na ZX-u neki protokol, recimo
XMODEM ili kermit ili nesto jednostavnije (tu uostalom imas i
provjeru pa moze i na 19200). Program bi mogao raditi cak i iz
BASIC-a a dozivotno bi rijesio problem transfera izmedju ova dva
racunara. U svakom slucaju trazi se dobrovoljac sa Spectrumom da
napravi na njemu taj program (napravio bih i ja, ali kao sto rekoh
nemam spectruma).
Pozdrav, Jerko #:)
razno.360ljupco,
Ima li neko program za podelu datoteke prilikom kopiranja sa harda
na disketu? Kad prebacujem sa jednog na drugog racunara sa backup/restore ne
ide ako nije ista verzija DOS-a na oba racunara.
razno.361zormi,
-> #360, ljupco> Ima li neko program za podelu datoteke prilikom kopiranja sa harda
> na disketu?
Ima ovde negde Dejanov program CEPA koji baš to radi (cepa
programe na sastavne delove).
razno.362dejanr,
-> #361, zormi>> Ima ovde negde Dejanov program CEPA koji baš to radi (cepa
>> programe na sastavne delove).
Pošto sam "prozvan", u IBMPC\UTILITY je LCOPY.ZIP koji se sastoji
od LCOPY koji deli fajl na više disketa (npr. LCOPY *.ZIP A:) i
LRETR koji ih posle ujedinjuje u jedan komad (npr. LRETR A: *.ZIP).
Odmah da kažem da ovi programi nisu baš slavni jer su jednom
napisani za potrebe neke specifične aplikacije za 3 sata, pa
je i kvalitet odgovarajući ;) Međutim, pošto očito ne stižem
da ih napišem ponovo (što planiram već dve godine :), evo ih
takvi kakvi su, pa kome pomognu, pomogli su mu.
Pozdrav,
Dejan
razno.363ilotina,
Zdravo svima !
Imam jedan mali problem.Posedujem VGA karticu
OPTIMA/1024 VGA (ET3000) i problem je u tome
sto onaj drajver za tu karticu koji se nalazi
na SEZAM-u neradi dobro.Windows se posle par
minuta rada nacisto zaledi.Isti problem ima i
moj drug.
Pomagajte !!
razno.364pvoja,
-> #363, ilotina Ja imam istu takvu kartu i sve radi ok. Cak nisam imao setup disketu
(originalno pakovanje mi se zaturilo negde) pa sam jednostavno preimenovao
vga384(mislim da je taj za 800*600) i stvar radi.
Opisi problem detaljnije.
Pvoja.
razno.365.bale.,
-> #362, dejanrImam i ja neke SCOPY i MCOPY (split & merge), koje je napisao
moj drug. Ja sam radio sa njima i nisam imao problema. Ako ne-
koga interesuje, mogu da uploadujem...
Regards from .bale. !
#8*)+-<
razno.366sgoran,
-> #363, ilotina
Posedujem istu VGA graficku kartu i originalni software za nju
pa bi najbolje bilo da dodjes kod mene i presnimis.
Pozdrav SGoran.
razno.367ppekovic,
Za ljubitelje 4DOS-a: Izašla je nova verzija 4DOS-a koja nosi oznaku 3.03
Paya
razno.368ljupco,
Kako da PKZIP opcijom -Z nateram da prihvati datoteku? Negde je bilo
objavljeno, ne znam gde, a sad mi je zatrebalo...
razno.369dejanr,
-> #368, ljupco>> Kako da PKZIP opcijom -Z nateram da prihvati datoteku? Negde je bilo
>> objavljeno, ne znam gde, a sad mi je zatrebalo...
Čini mi se PKZIP -Z<IME.TXT ARHIVA *.EXE
razno.370sasa,
-> #367, ppekovicPa dobro, šta se čaka sa UPLOADom tog novog 4DOS-a????
razno.371ppekovic,
-> #370, sasa>>Pa dobro, šta se čaka sa UPLOADom tog novog 4DOS-a????
Pa ja nisam rekao da ga imam, već samo da je izašao pre neki dan na BIX-u.
Jedini problem je što je onaj deo u kome je sam 4dos, dugačak 270K. Pošto mi je
transfer rate sa BIX-om ko 50 bps, izračunaj koje mi je vreme potrebno da to
DL-ujem. Dakle, ono beše samo vest, sorry ;(.
Paya
razno.372vcalic,
-> #371, ppekovic>> Pa ja nisam rekao da ga imam, već samo da je izašao pre neki dan na BIX-u.
Jel' pričaju nešto o toj novoj verziji ???
WR
razno.374mjova,
-> #370, sasa
Kome treba 4dos 3.03 kad na SEZAM-u ima verzija 3.10p? :))
ps. nadam se da cu je uskoro imati (naravno 3.03)
nije samo jedna datoteka, ima ih vise...
mjova
razno.375ppekovic,
Ovaj program na sva usta hvale na BIX-u. Evo dela iz
CTRLALT.DOC fajla:
CTRLALT is a collection of resident utilities taking about
7K of RAM. Its features include the following:
-Two monitor support: copy the active monitor to your
inactive monitor on a two monitor system even inside a
running program making your second monitor a useful scratch
pad; other dual monitor support included.
-Popup tables: One screen (indeed partial screen) tables of
ASCII codes, color attributes, ANSI color codes and
keyboard scan codes.
-Entry of non-keyboard characters: a logical and convenient
way of entering the IBM graphics drawing characters. Any
character can be picked off the resident ASCII table.
-Cut and Paste: Resident cut and paste facilities; with one
keystroke, you can enter a mode which allows you to mark
a box (on either screen, if you have two) which you can
save in a buffer and later insert in any program. You can
print part or all of your screen (or screens on a dual
monitor system).
-Resident printer codes: If you have an IBM graphics
compatible printer, you can send a variety of control codes
to it at any time.
-Emergency exit: a way of recovering from situations where
your system crashes due to some program getting into a loop
or dead end.
Paya
razno.376ppekovic,
Evo ipak 4DOS-a 3.03. Deo sa programom sam podelio u dva dela
4DOS3031.zip i 4dos3032.zip
naravno UL-ovacu i 4dos303d.zip (dokumentacija) kao i jos par utility-a─ÚĆí za
verziju 3.03
Paya
razno.377ppekovic,
-> #376, ppekovicevo i drugog dela 4dos-a 3.03
Paya
razno.378ppekovic,
-> #377, ppekovicEvo i dokumentacije uz 4dos 3.03 ...
Paya
razno.379ppekovic,
-> #378, ppekovicEvo i 4dos editor-a ...
Paya
razno.380ppekovic,
-> #379, ppekovic...podrška mišu ...
Paya
razno.381ppekovic,
-> #380, ppekovic... kao i redefinisanje funkcijskih tastera ...
Paya
razno.382dejanr,
-> #381, ppekovicHvala Payi, 4DOS i dodaci su u IBMPC\UTILITY
razno.383ilotina,
-> #366, sgoran ogo ti hvala.
Samo kazi kada i gde da se nadjemo.
Pozdrav
Ivan
razno.384snemcev,
Zna li neko za program za štampanje nota za PC? Čini mi se da
sam nekada čuo za tako nešto, ali nisam siguran da je program
bio baš za PC.
razno.385ppekovic,
Na BIX-u je u toku diskusija o najoptimalnijem načinu na
koji treba oformiti PATH u AUTOEXEC.BAT-u. Sve sa ciljem
preglednijeg, a na prvom mestu, bržeg tranfera podataka sa diska i
na disk. Jedan od BIX korisnika je napisao zaista zanimljivu poruku
o tome, koju zbog dužine ostavljam u ZIP obliku uz poruku.
Paya
path.ziprazno.386jtitov,
A sada jedan mali fenomen! LHA i ZIP uvećavaju fajlove!!!
Naravno analizom sam utvrdio da to nije baš tako, ali...
Povodom mog priloga o "sabijaču" fontova. Napravio sam font Cooper bold u
veličini od 144pt; bio je dugačak: 3.732.843; sabijen je bio: 164.304;
upotrebom LHA, arhiva postaje dugačka: 236.956; upotrebom ZIP, arhiva je
dugačka: 349.187.
Pregledom arhiva pomoću SHEZ-a dobijam podatak da arhiveri imaju podatak da je
originalni fajl bio dugačak onih tri i kusur miliona bajtova?! Takođe skokom u
dos (ne IZLAZAK) iz Norton Editora (u kome ovo pišem) i davanjem DIR komande,
prikazuje se originalna dužina fonta od 3 i kusur... Brisanjem tog fonta, DIR
prijavljuje da je disk slobodniji za svega 164.304 bajtova...??!! O čemu se tu
radi?? Neko igranje sa podacima u hederu?? Raspakivanjem (bilo koje) arhive
dobijam fajl dužine 164.304, tj. kao i pre sabijanja. Skokom u dos ponovo me
dir "laže"...
Koje li su tu mračne programerske sile umešane???
razno.387jtitov,
-> #385, ppekovic> Na BIX-u je u toku diskusija o najoptimalnijem načinu na
Aj, aj, aj, aj!!! Jest' da sam postao tolerantniji prema pravopisnim greškama,
ALI ovo ne mogu da otrpim. Reč najoptimalniji NE POSTOJI ili bolje reći NEMA
SMISLA. Reč optimalan već govori da je nešto najbolje urađeno.
Jel' ti studiraš FON, koliko se sećam? Ah, kad te tužim Jovanu Petriću...
(predaje operaciona istraživanja u IV god.) Sramoto jedna!
razno.388dejanr,
-> #387, jtitovOdgovor je u ORKA/bajtomani 14.65
razno.389ljupco,
Pitanje od jednog mog druga: kako da dobije cirilicna slova na
ekranu pod Windows 3.0? Kaze da cirilicu lako dobije na printeru (tu ga
nisam bas razumeo - ne koristim Windows). Graficka kartica je VGA.
razno.390kvelkovski,
:(((((((
NASEO SAM : OTKUCAO SAM XRD . /S !!! (ko razume shvatice )
:(((((((
I cekam, i cekam, ... a disk se okrece. Prekinuo sam program i odmah
ncd /r, ali nisam primetio da fale neki direktorijumi. Otisao sam da
gledam TV, i vratio sam se kroz 5-6 sati da opet radim, i tek sam
tada shvatio da sam zaj* stvar. U medjuvremenu sam brisao i pisao, pa
nisam mogao da sredim stvar sa qu, odnosno nu. Tek mi je tada sinulo
da se jednom dejanr zalio na XRD, ali prekasno: otislo 10Mb. Srecom
da imam sve to snimljeno na nekoliko mesta, pa mogu da (skoro) sve
povratim.
Tuzni pozdrav,
Kire
P.S. BTW verzija XRD jeste 2.1, ali cu skoro da skinem i noviju,
majke mi.
P.P.S. Mrsko mi da probam sada, pa da pitam vkostica: je li uopste
moguce posle XRD da se sa nu povrati nesto ?
razno.391dejanr,
-> #390, kvelkovski>> P.P.S. Mrsko mi da probam sada, pa da pitam vkostica: je li uopste
>> moguce posle XRD da se sa nu povrati nesto ?
Moguće koliko i posle svakog drugog DEL-a...
Inače, ovo je "poznata" (i na Sezamu dokumentovana) mana programa XRD
koja je ispravljena u novoj verziji - meni je jednom "odnela" tabelu
skorova za Tetris od čega se ni do danas nisam oporavio ;) Željena funkcija
se dobija sa XRD /D.
razno.392ilotina,
Moze li neko da mi malo dataljnije objasni rad sa
QRAM-om.Ovaj program daje cudne poruke kao
"Nothing usefull to do".Tek sam poceo da radim sa njim.
Imam 2Mb extended memorije i hocu razne rezidentne programe
gurnem u visoku memoruju.LOADHI kaze da nema slobodne visoke
memorije.
Molim vas ako neko ima vise iskustva sa njim neka mi pomogne.
Pozdrav Ivan
razno.393nkbog,
-> #392, ilotina*****
Moze li neko da mi malo dataljnije objasni rad sa
QRAM-om.Ovaj program daje cudne poruke kao
*****
QRAM omogucava rad sa HIGH memorijom nakon instalranja EMS 4.0 drajvera.
Koliko sam ja shvatio bez EMS nema ni rada sa QRAM-om. Spisak komandi
QRAM-a mozes dobiti ako stavis o CONFIG.SYS red
device=d:\staza\QRAM.SYS HELP
Ovo inace vazi za sve Quaterdeckove programe.
NB.
razno.394ppekovic,
Prošle srede u klubu programera je Kale pitao kako da se u
DOS-u vrati u direktorijum u koji je bio pre tekućeg. 4DOS to
rešava sa PUSHDIR i POPDIR (ovako se zovu koliko se sećam), a za
DOS će pomoći sledeći program, koji uz to, omugućuje mnogo drugih
stvari. Evo i HELP-a, programa WHAT.ZIP, koji sam vezao za ovu poruku.
WHAT - Batch file enhancer
Command Purpose Argument Environ Exit Extended
--------- ------- -------- ------- ---- ------
CŠEĆ Š"prompt"Ć ŠcharsĆ Get Allowable Character Character Echo
character characters
SŠEĆ Š"prompt"Ć Get string None String Length Echo
DŠEĆ Check DOS None Major (Major*10) Minor
version +Minor version
EŠEĆ Get environ None Bytes Bytes/10 10 bytes
bytes left bytes in exit
FŠEĆ filespec Get file Filespec Kilobytes Ks/10Ks 10Ks in
size (255=directory) exit
KŠEĆ ŠdriveletterĆ Get disk Drive Kilobytes Ks/10Ks 10Ks in
space exit
Press a key to continue . . .
MŠEĆ Check None Kilobytes Ks/10Ks 10Ks in
memory exit
P Check for None 1=yes,0=no 1=yes,0=no None
printer
V ŠnumberĆ Get/Set New mode Current or Current or None
video mode last mode last mode
7 Check for None 1=yes,0=no 1=yes,0=no None
coprocessor
A Check for None 1=yes,0=no 1=yes,0=no None
ANSI driver
YŠEĆ Get current None Directory Level/Drive Drive
directory
Paya
what.ziprazno.395jgolub,
-> #390, kvelkovski
>:(((((((
> NASEO SAM : OTKUCAO SAM XRD . /S !!! (ko razume shvatice )
>:(((((((
U kom si direktoriju bio? (mozda ROOT) ;)))))
Pozdrav, Jerko #:)
razno.396kvelkovski,
Hint:
Ako vam smeta donja linija iz nc-a (1Help 2Menu ...) CTRL-B je uklanja.
Pozdrav, Kire
razno.397dpozaric,
-> #390, kvelkovski>:(((((((
> NASEO SAM : OTKUCAO SAM XRD . /S !!! (ko razume shvatice )
>:(((((((
Auuuuuuuuuuu ! Moje sau~e{}e :((((((
dp
razno.398kvelkovski,
-> #392, ilotina
Koliko znam, QRAM radi (samo) sa NEAT plocama.
Da li ti uopste imas NEAT?
Pozdrav, Kire
razno.399mirr,
Da li neko zna sta bi od onog prebacivanja sa C-64 na PC?
mirr
razno.400jgolub,
-> #399, mirr
>>Da li neko zna sta bi od onog prebacivanja sa C-64 na PC?
Fali C64, ostalo je dostupno. Dobrovoljci koji jos imate C64,
javite se!
Pozdrav, Jerko #:)
razno.401mirr,
-> #400, jgolubEvo javljam se. Imam dostupnu celu instalaciju. Sta sad?
mirr
razno.402mirr,
Postoji li neki test program za koprocesor(e). Konkretno za 287.
Umapred hvala.
mirr
razno.403beast,
Imam seagate disk,a disk manager mi prijavljuje da je miniscribe
jer sam dm dobio sa tog diska.Kako da ga nateram da provali
na kom je disku sada,i dali to smeta?
Hvala
razno.404alazic,
po 16645523 put:
Da li je neko voljan da mi kaze gde se nalazi / ili da mi posalje SPECTRUM
emulator , ali da mogu da ga DOWN na 1200b . Onaj sto je bio poslat na javnu
sifru !******** i kojeg je sasa@nsd podelio na dva dela ne sadrzi ni jedan
*.com ili *.exe file. Dakle po 16645524 put ila li neko .............
alazic@bgd
razno.405mirr,
Potreban je neko ko izradjuje ili ima vec napravljen software za vodjenje
poslovnih knjiga. Imam interesente koji bi kupili (koristili) takav
software. Javiti se privatnom postom ili ovde u conf.
Pozdrav,
mirr
razno.406.bale.,
-> #403, beastZasto ne promenis u 'change' ili kako se vec zvase, ime diska?
Naravno, startuj sa dm/m.
Regards from .bale. !
#8*)+-<
razno.407beast,
-> #406, .bale.Kako??? Ustvari mislim da znam...Probacu,pa ako neuspem javicu ti.Fala.
razno.408ppekovic,
800_fmt.com 5120 Approx time: 0:01 at 2400 baud, 0:01 at 1200 baud
Contributed by: pfeldmann Date: Fri May 10 17:11:55 1991
Use 360K floppies in a 1.2 Meg drive for 800K storeage. TSR
---This is a complete re-make of an earlier utility, 800K.ARC.
The earlier version was buggy, and did not support 1.2 M and 800K disks
at the same time. This new version takes up 864 bytes as a TSR and
formats / reads /writes 800K bytes (80 tks x 10 sectors) on standard
360K disks. Tested for 6 weeks, Seems to work well, (ie. NO errors yet!).
Paya
razno.409dejanr,
-> #408, ppekovic>> The earlier version was buggy,
Vala što jest jest, samo bih napomenuo da ovo NIJE program 800 nego
800K koji smo bacili kad je došao 800. Ovo je nova verzija od 800K,
sad dal je bolja ili ne videćemo.
razno.410dristic,
***** HELP - HELP - HELP *****
Pokvario mi se A: 5.25'' disk !
Dobio sam od druga jednu zasticenu igricu koja je bila na
XT disketi zajedno sa programom za kopiranje, tzv -
- COPYIIPC - (koristi se "COPPYIIPC A: A: ")
i kopira zasticene diskete verovatno celu u memoriju i
onda celu na drugu disketu, takva kakva je.
Sada kada sam sebi taj program kopirao, uzeo sam da
iskopiram na jednu staru XT disketu ( moraju obe diskete
i SOURCE i TARGET da budu istog formata, a program
COPYIIPC uvek iskopira i sebe na novu disketu ), i javio
mi je nesto u stilu :
" DA mi Target disk nije dvostrani ko sto mu treba ERROR;
ERROR;... i nastavljao je da vrti disketu.
Ja sam, u zelji da ga prekinem izvadio disketu, i...
Kada stavim "DIR A:" ili "A:" vrti ga oko 20 sekundi i
javi "General failrue error reading drive a:
A)abort,R)retry,F)fail "
kada pokusam da formatiram disketu u A: javlja da je "BAd
media of TRack 0 , abort format"
KAda boot-am kompjuter bez obzira dali stavim bootabilnu
disketu ili ne on je vrti oko 20 sec i boot-a sa C: diska.
Jos jedna stvar te moje diskete su malo starije 5 god i
jenom je jednom mom drugu zeznula disk, a u servisu su mu
rekli da mu se isprljala glava i posle ciscenja je sve
bilo u redu.
Sta da radim i dali uopste mogu nesto sam ili moram da
idem u servis u BG.
Unapred veliko hvala na pomoci.
PS. nije mi pomogao ni DISKFIX ni NDD
pps disk je 1200 kb.
razno.412alexa,
-> #410, dristicOdgovor je u PC.HARD, broj 3.431.
razno.413mirkot,
KAKO NESTO PREBACITI IZ VENTURE NA FAX (karticu)
Resenje se sastoji u tome da prijavite u Venturi
da imate HP laserski stampac, i da izvrsite
stampanje zeljenog teksta u fajl. Time se dobija
fajl sa ekstenzijom C00 (koliko se secam) koji
jednostavnom komandom COPY <ime>.C00 LPT1 /B
mozete poslati i na stampac.
Zatim treba <ime>.C00 proslediti kao argument
programu HP2PCX.EXE koji se dobija u paketu
PC-PAINTBRUSH. Time cete konvertovati Venturin
dokument u PCX fajl koji dalje mozete proslediti
programu koji vrsi konverziju u vas FAX format.
Napominjem da ovakav nacin prenosenja dokumenata
na FAX daje MNOGO kvalitetniji rezultat, nego
kada se vrsi skaniranje obicnom FAX masinom.
Pozdrav,
Mirko
P.S. Resenje ovog problema dugujemo mom prijatelju
Aleksandru Panticu.